PDA

View Full Version : Laptop για το καλοκαιρι ...

SR71B
07-06-2013, 18:59
Το θελω κυριως για τωρα, το καλοκαιρι (αρα υψηλες θερμοκρασιες)
και για συνδεση OnTheGo σε παραθαλλασια κωμοπολη.

Δεν με ενδιαφερουν τοσο οι επιδοσεις CPU/GPU αλλα μια οθονη λιγο μεγαλυτερη
απο 15.6 ιντσες θα ηταν επιθυμητη (oχι ομως αν ξεφυγουμε υπερβολικα σε τιμη).
Σκληρος δισκος απο 320Gb και πανω θα ηταν μια χαρα. Μνημη απο 2Gb και πανω,
επισης ! Μια Εthernet 10/100 mbit (η κατι σε WiFi 802.11n) ... θα ηταν επισης
υπεραρκετο.

Εχετε κατι υποψιν ?

SR71B
07-06-2013, 19:50
Λοιπον ...

θελω να μου πειτε την γνωμη σας για αυτα τα δυο ....

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904413&sid=1

και

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904413&sid=1

SR71B
07-06-2013, 20:02
Λαθος στην δευτερη καταχωρηση (ιδια με την πρωτη)

Η δευτερη επιλογη ειναι αυτη :

https://www.skroutz.gr/s/3002004/Dell-Inspiron-3721-i3-3227U-4GB-500GB.html

Kostas_Y
07-06-2013, 22:32
Το Lenovo είναι πιο καλά εξοπλισμένο αλλα ο μεγαλύτερος επεξεργαστής και η χωριστή κάρτα γραφικών θα ανεβάζουν θερμοκρασίες.

Για τι δουλειές το θέλεις;

Sokratis
07-06-2013, 22:40
Είσαι σίγουρος πως θα σε βολέψει τόσο μεγάλη οθόνη; Εγώ δεν θα τη ζητούσα ούτε για δώρο.

SR71B
07-06-2013, 23:06
Την μεγαλη οθονη, ουτε που το συζηταω.
Ειναι το ενα και μοναδικο πραγμα που χρειαζομαι (θελω να βλεπω και ταινιες).

Οι CPU/GPU στο Lenovo ειναι πολυ καλυτερες αλλα ΜΑΛΛΟΝ δεν τις χρειαζομαι.
Επειδη ομως, ειναι κατι ευρω φθηνοτερος απο τον Dell ... γιατι να μην τις παρω ?
Οσον αφορα την ψυξη θα αγορασω ξεχωριστη βαση (με ανεμιστηρακια).

Οι κυριες δουλειες που θα το χρησιμοποιω ειναι
1) να επικοινωνω με τις αφεντομουτσουναρες σας ΚΑΙ τον Αυγουστο.
(δεν νομιζω να κλεινει το AVclub .... :laugh::laugh::laugh::laugh:)
2) να βλεπω τις ταινιες που εχω κατεβασει (oλες 1080p :p)

Kostas_Y
07-06-2013, 23:11
Εγώ γιατί βλέπω το Lenovo €50 ακριβότερο; :p

Για ταινίες και ο Dell είναι αρκετός. Έχω laptop με ασθενέστερο Intel επεξεργαστή και ενσωματωμένη Intel graphics. Παίζει ότι του έχω δώσει.

SR71B
07-06-2013, 23:50
Το βλεπεις ακριβοτερο γιατι οι τιμες στα 449 ευρω ειναι απο μαγαζια στην Αθηνα,
στην VisioStudio και στην ZeroOne που ειναι δικα μας ... μολις ανεβηκαν 50 και 70 ευρω !!!

Εαν παρω μια δυνατη βαση ψυξης για το Lenovo ... λυνεται το προβλημα .... η οχι ?

Sokratis
07-06-2013, 23:58
Η γνώμη μου είναι πως στις διακοπές τα πράγματα πρεπει να είναι όσο πιο απλά γίνονται, αν κουβαλάς τεράστιο λαπτόπιο, βάσεις, ανεμιστήρες, μπαλαντέζες και δεν ξέρω τι άλλο, φοβάμαι πως θα κάνεις τη ζωή σου δύσκολη. Ειδικά αν δεν μένεις σε δικό σου σπίτι και δεν ξέρεις πως θα σε εξυπηρετεί να στήσεις όλα τα συμπράγκαλα.

Kostas_Y
08-06-2013, 00:11
Το βλεπεις ακριβοτερο γιατι οι τιμες στα 449 ευρω ειναι απο μαγαζια στην Αθηνα,
στην VisioStudio και στην ZeroOne που ειναι δικα μας ... μολις ανεβηκαν 50 και 70 ευρω !!!

Εαν παρω μια δυνατη βαση ψυξης για το Lenovo ... λυνεται το προβλημα .... η οχι ?

Εντάξει τότε, €450+€10 για μεταφορικά με courier πάλι πιο φτηνά θα σου βγει.

Αν και συμφωνώ 100% με το Σωκράτη, μην αγχώνεσαι και τόσο. Αν δεν βάλεις το μηχάνημα να παίζει κάτω απο τον ήλιο ντάλα μεσημέρι, δεν θα έχεις πρόβλημα.

SR71B
08-06-2013, 00:14
Kωστα

Για καποιο λογο (που ειναι λιγο ομιχλωδης και για μενα) θελω να αγοραζω απο την πολη μου.
Κανενας σωβινισμος, απλα ΑΝ συμβει κατι ... δεν θα χω χαβαδακι με τα courier πηγαινε-ελα
(δεν το ζησα ποτε ... αλλα ΔΕΝ χρειαζεται και να το προκαλεσω).

Οκ λοιπον, μιας και εχω κατασταλλαξει στο Lenovo (marginallly ... 51%)
τι βαση ψυξης εχεις να μου προτεινεις ?

Σωκρατη

Mην ανυσηχεις με τα χωροταξικα/εργονομικα της ολης ιστοριας.
I've got most things figured out .... -bye-

Kostas_Y
08-06-2013, 00:28
Τότε πάρε το Lenovo. Και πιο βαρβάτο είναι και το σέρβις είναι στη Θέρμη.

Για βάσεις, δεν έχω ιδέα.

SR71B
08-06-2013, 00:44
Οκ .... τοτε τι πακετο OnTheGo να προτιμησω ?

Η να κοιταξω πρωτα ποια εταιρια εχει καλυτερη καλυψη εκει που θα παω ?
(αν και ο OTE εχει το πιο πυκνο δικτυο πανελλαδικα .... νομιζω !!!)

Kostas_Y
08-06-2013, 01:05
Ούτε απο αυτά ξέρω, ειδικά για απομακρυσμένες περιοχές. http://www.kolobok.us/smiles/mini/unknw_mini.gif
Όταν είμαι σε διακοπές αρκούμαι στο wifi των ξενοδοχείων και διάφορων μαγαζιών.

Αν πάρεις το Lenovo απο το eshop, κάνε ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία για να μάθεις αν σε καλύπτει η εγγύηση. Το μαγαζί δουλέυει με δικές του εισαγωγές και ίσως υπάρχει πρόβλημα. Αν προσέξεις, γράφει οτ έχει αγγλικό πληκτρολόγιο, όχι αγγλο-ελληνικό όπως οι επίσημες εισαγωγές.

SR71B
08-06-2013, 03:10
Δεν μ'αφηνεις να χαρω .... δεν μ'αφηνεις .... :BDBDG54:

Kostas_Y
09-06-2013, 00:17
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω παραπάνω αλλα...το κίτρινο μαγαζί ανέβασε τον Lenovo στα €600.

leo06
09-06-2013, 00:56
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω παραπάνω αλλα...το κίτρινο μαγαζί ανέβασε τον Lenovo στα €600.

565E (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904419&sid=1) με windows 8 και I3-3120M

lykman
09-06-2013, 11:14
... αλλα ο μεγαλύτερος επεξεργαστής και η χωριστή κάρτα γραφικών θα ανεβάζουν θερμοκρασίες.

Λοιπόν σε σχέση με το παραπάνω...

στο δικό μου (acer V3-771G) επεξεργαστής i3-3110m +nV gF630m, σε idle, ΟΥΤΕ που ζεσταίνονται, και ούτε που ακούγεται... είναι όμως πάνω σε βάση (υπερυψωμένο ώστε να μην πυρώνει από κάτω, και να μπορεί να ρουφήξει φρέσκο αέρα όταν χρειαστεί), αλλά με κλειστό τον ανεμιστήρα της βάσης... Το 17άρι σασί βοηθάει προφανώς στον καλύτερο αερισμό - αποβολή της θερμότητας... Οπως και οι νέες τεχνολογίες που ουσιαστικά "σβήνουν" τα μέρη που δεν χρησιμοποιούνται... Φυσικά όταν βάζω κανά παιχνιδάκι (δοκίμασα λίγο starcraft), αλλάζει το σκηνικό... και ζεσταίνεται, και ακούγεται!

Πέρα από αυτό, και γενικότερα μιλώντας... Αν δεν χρειάζονται παιχνίδια, αλλά μιλάμε για χρήση γραφείου + ιντερνετ, αρκεί ενας επεξεργαστής ι3 για όλα... προτείνω όμως σε κάθε περίπτωση έναν 3ΧΧΧ, για λόγους χαμηλότερης κατανάλωσης, και ενσωμάτωσης της HD4000 iGPU, πολύ ισχυρότερης από τις HD3000 που είχαν οι προηγούμενες γενιές επεξεργαστών...

...και φυσικά πολύ σύντομα θα είναι τα haswell κοντά μας, αλλά δεν ξέρω τιμές (φαντάζομαι ακριβότερα αρχικά)

Kostas_Y
09-06-2013, 13:08
Μα και εγώ για θερμοκρασίες με τον υπολογιστή σε χρήση μιλούσα. Το idle δε νομίζω να ενδιαφέρει τον Blackbird.

Κάτι σε AMD ίσως; http://www.skroutz.gr/s/2500450/HP-Pavilion-G7-2250-ev-A4-4300M-4GB-500GB.html

lykman
09-06-2013, 19:48
Μα και εγώ για θερμοκρασίες με τον υπολογιστή σε χρήση μιλούσα. Το idle δε νομίζω να ενδιαφέρει τον Blackbird.

Κάτι σε AMD ίσως; http://www.skroutz.gr/s/2500450/HP-Pavilion-G7-2250-ev-A4-4300M-4GB-500GB.html

office / internet / movies (dxva) όλα σε -σχεδόν- idle τα χειρίζεται... ούτε καν ανοίγει το optimus την nvidia, όλα με την HD4000...

SR71B
09-06-2013, 20:52
Λοιπον ....
η Lenovo Θεσ/νικης (συγκεκριμενα η Pansystems) δινει εγγυηση ΕΝΟΣ ετους για το G780A
(ειτε αγορασμενο απο τους ιδιους ειτε αγορασμενο απο το Eshop). Πηρα χθες τηλεφωνο.
Το Eshop δινει ΔΥΟ ετη (αλλα δεν ξερουμε αν θα υπαρχει Eshop ... με τα οσα ακουγονται).
Eitherway .... εχω ΕΝΑ χρονο εγγυηση.

Αυτο που γερνει την πλαστιγγα στο Lenovo, ειναι η Nvidia GT635 (που ειναι ανωτερη απο
την Intel HD 4000) και το 1 TB δισκο (σε αυτη την κατηγορια τα περισσοτερα laptop εχουν
500-750 GB δισκο και Intel ΗD 4000 ....)

To θεμα του αγγλικου πληκτρολογιου ειναι σιγουρα ενα θεμα.
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κολλησω μικρα διαφανα αυτοκολλητα στα πληκτρα
που συνηθως με μπερδευουν (Σ, ς, Ψ, Ξ, Ω, Θ) και τελειωσε το πατιρντι.

Και ΝΑΙ .... ψαχνω την πιο αθορυβη βαση (με ανεμιστηρες) για το laptopακι μου ....
Κατι κοντα σε 3 ανεμιστηρακια σκεφτομαι .... αλλα φοβαμαι οτι θα μου παρουν τα αυτια.
Καταθεστε τις εμπειριες σας (pleeeeeeease ..... )

Kostas_Y
09-06-2013, 21:56
Αν δεν παίζεις παιχνίδια ή αν δεν κάνεις δουλειά γραφείου που χρειάζεται "βαρβάτη" κάρτα, δεν θα σου χρειαστεί η nVidia. Όπως έγραψε και ο lyk, ούτε καν ανοίγει.
Το ΗΡ που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου έχει καλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών AMD\ATI και νομίζω το είδα στο σημερινό διαφημιστικό φυλλάδιο του Γερμανού.

Για τη βάση που ψάχνεις, νομίζω είναι καλύτερο να πάρεις μια με ένα μεγάλο ανεμιστήρα. Κινεί ίδιες ποσότητες αέρα με τους μικρούς αλλα σε χαμηλότερες στροφές και με λιγότερο θόρυβο.
http://www.skroutz.gr/s/440349/Thermaltake-Massive23-LX.html
http://www.skroutz.gr/s/2059780/CoolerMaster-NotePal-X3.html

leo06
09-06-2013, 22:44
Λοιπον ....
η Lenovo Θεσ/νικης (συγκεκριμενα η Pansystems) δινει εγγυηση ΕΝΟΣ ετους για το G780A
(ειτε αγορασμενο απο τους ιδιους ειτε αγορασμενο απο το Eshop). Πηρα χθες τηλεφωνο.
Το Eshop δινει ΔΥΟ ετη (αλλα δεν ξερουμε αν θα υπαρχει Eshop ... με τα οσα ακουγονται).
Eitherway .... εχω ΕΝΑ χρονο εγγυηση.

Αυτο που γερνει την πλαστιγγα στο Lenovo, ειναι η Nvidia GT635 (που ειναι ανωτερη απο
την Intel HD 4000) και το 1 TB δισκο (σε αυτη την κατηγορια τα περισσοτερα laptop εχουν
500-750 GB δισκο και Intel ΗD 4000 ....)

To θεμα του αγγλικου πληκτρολογιου ειναι σιγουρα ενα θεμα.
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κολλησω μικρα διαφανα αυτοκολλητα στα πληκτρα
που συνηθως με μπερδευουν (Σ, ς, Ψ, Ξ, Ω, Θ) και τελειωσε το πατιρντι.

Και ΝΑΙ .... ψαχνω την πιο αθορυβη βαση (με ανεμιστηρες) για το laptopακι μου ....
Κατι κοντα σε 3 ανεμιστηρακια σκεφτομαι .... αλλα φοβαμαι οτι θα μου παρουν τα αυτια.
Καταθεστε τις εμπειριες σας (pleeeeeeease ..... )

αυτό το ακούω εδώ και δυο χρόνια

SR71B
09-06-2013, 22:54
Λοιπον, φιλοι μου ....

To Lenovo G780AH 59-367758 .... παραγγελθηκε ΧΘΕΣ στις 2 και μιση το μεσημερι
απο το Eshop (τηλεφωνικα). Το πηρα μυρωδια οτι η τιμη της προσφορας ΔΕΝ θα
παρεμενε στα 499 ευρω ... και παρηγγειλα κατι που εχει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ περισσοτερα
απο αυτα που ζηταω !!!!

Ομως, εγω ξεκινησα ως εξης : "ποσα περισσοτερα καλουδια μπορω να εχω μεχρι
τα 500 ευρω ?" .... TOΣΑ !!!

Θα μου πειτε, γιατι τετοια σπαταλη ....

Γιατι ΑΝ αρχισω και λεω, "ας κατεβω σε τιμη στο λαπτοπ (ας πουμε 400 ευρω, για να
χωρεσω εκει μεσα την βαση η ..... οτιδηποτε αλλο)" ... τοτε οσο, περναει ο καιρος,
συνεχεια θα βαραινει το "οτιδηποτε αλλο" .... παρα το ιδιο το λαπτοπ !!!!

vadergr
09-06-2013, 22:55
Καλορίζικο!

warewolf73
09-06-2013, 22:57
Bασικα οποια και να παρεις, καλο θα κανει. Ενας παραγοντας που θελει λιγο προσοχη, ειναι στις βασεις που εχουν εναν ανεμιστηρα ή μερικους σε λαθος θεση οσον αφορα τις τρυπες αεραγωγους του λαπτοπ.

Φαντασου π.χ. ο ανεμιστηρας ψυξης να ειναι δεξια η κεντρο και η cpu να ειναι αριστερα με την εισοδο αερα αριστερα κοκ

Πλεον βεβαια οι πολλοι ανεμιστηρες οι 1-2 τεραστιοι, θα...βρουν το στοχο τους. Παλαιοτερα διαβαζα οτι για τον παραπανω λογο που εξηγησα μερικοι προτιμουσαν βασεις ψυξης που εβγαζαν αερα απο ολη την επιφανεια που ειχε τρυπιτσες περφορε ενα πραγμα.

Ισως τωρα με τους γιγαντιους και πολλους ανεμιστηρες, αυτο να μην ειναι αναγκη πλεον.
Παντως ριξε μια ματια σε φωτογραφιες σε βασεις zalman NC2000, NC3000 για να καταλαβεις τι εννοω με την περφορε επιφανεια.

edit:
καλοριζικο το νεο σου λαπτοπ. Για να δουμε ποσο συχνα θα σε διαβαζουμε στις διακοπες. :ernaehrung004:

lykman
09-06-2013, 23:02
με 'γειές!!!

Panoramix
09-06-2013, 23:11
Χωρίς να θέλω να το γρουσουζέψω, απλά να σου αναφέρω την εντύπωση που έχω για την αγορά λαπτοπ από το internet. Στα χαρακτηριστικά του λαπτοπ δε φαίνονται δύο πολύ σημαντικά (ειδικά το ένα στην περίπτωση σου είναι το νο1 που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει). Το κατά πόσο είναι βολικό το πληκτρολόγιο και το κατά πόσο η οθόνη ικανοποιεί σε εξωτερική χρήση αφού το λαπτοπ των διακοπών θα κληθεί να το αντιμετωπίσει αυτό. Τέλος πάντων, η μητέρα μου έχει ένα lenovo και η αλήθεια είναι πως από πλευράς κατασκευής μπορεί να βγάζει μια αίσθηση πλαστικούρας αλλά φαίνεται αρκετά στιβαρό και τα πλήκτρα έχουν ικανοποιητική αίσθηση. Για την οθόνη δεν το έχω δοκιμάσει για να ξέρω. Σε κάθε περίπτωση καλοθέατο!

Kostas_Y
09-06-2013, 23:12
Καλοδούλευτο και το σέρβις αχρείαστο να 'ναι! -bye-

SR71B
09-06-2013, 23:37
Σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ ... (δεν το πηρα ακομα, την Τεταρτη μαλλον θα το παραλαβω)

Το θεμα ψυξη θα με απασχολησει ΑΦΟΥ παραλαβω το λαπτοπ και ψηλαφισω τα hot spots πανω του.
Αλλα, ο ενας και μεγαλος ανεμιστηρας μου ακουγεται ως η λιγοτερο τυρβωδης λυση.

Η οθονη θα δουλευει μεσα στο σπιτι (αντε, και στο μπαλκονι).
Σε καμια περιπτωση, σε παραλια, αυτοκινητο, καφετερια, κλπ κλπ.
Οποτε, οπως καταλαβαινεις φιλε μου Panoramix ... εχω μια πολυ διεστραμμενη ιδεα περι φορητοτητας :laugh:

Kostas_Y
09-06-2013, 23:57
Η οθονη θα δουλευει μεσα στο σπιτι (αντε, και στο μπαλκονι).
Σε καμια περιπτωση, σε παραλια, αυτοκινητο, καφετερια, κλπ κλπ.
Οποτε, οπως καταλαβαινεις φιλε μου Panoramix ... εχω μια πολυ διεστραμμενη ιδεα περι φορητοτητας :laugh:

Μα το 17ιντσο δεν είναι "laptop" , είναι "portable" που λέγανε παλιά ;)

Θα παραξενευτώ πολύ αν δω κάποιον να κουβαλάει στο δρόμο κάτι παραπάνω απο tablet στις διακοπές του.

SR71B
10-06-2013, 00:02
Στην παραλια, η στον δρομο .... δουλευει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ο banistir-viewer !!!!
Δεν πουλιεται, ουτε κατασκευαζεται πουθενα. Eιναι built-in κυκλωμα ..... -bye-

Kostas_Y
10-06-2013, 00:05
Δεν σου απαντάω για να μην βγούμε επικίνδυνα εκτός θέματος ;)

Panoramix
10-06-2013, 00:07

πως φαίνεται ότι δεν πας camping ;D

SR71B
10-06-2013, 00:08
Eχω μια δισκοκηλη, φιλε Πανοραμικε !!!

(ψιτ ... κρυβομαι πισω απο αυτην ... γουσταρω χλιδη και σεντονια ... αλλα να μεινει μεταξυ μας :p)

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.
10-06-2013, 00:44
Καλορίζικο,αλλά για να μπορείς να μας μιλάς από εκεί που θα είσαι,πρέπει να έχεις και καλό σήμα.
Θα πας σε κάποιο κατάστημα και από τις 3 εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και θα τους ρωτήσεις αν έχουν σήμα 3G,δίνοντάς τους ακριβώς την περιοχή-ακόμα και με την οδό μπορούν να το ψάξουν- που πρόκειται να μείνεις.

JL_?
10-06-2013, 12:45

Δεν σου απαντάω για να μην βγούμε επικίνδυνα εκτός θέματος ;)

Ήταν πολύ special το καφεδάκι χθες... :p :laugh:

Μεγειά το φορητό, Μάνο !!!

papasouzakias
10-06-2013, 13:17
Καλορίζικο το νέο laptop. Καλές θεάσεις σου εύχομαι. Tη καλύτερη κάλυψη σε 3G έχουν οι Wind και η Cosmote. Για να γνωρίζεις στα σίγουρα αν το μέρος που θα επισκεφτείς έχει κάλυψη σε 3G μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να σε ενημερώσουν αν καλύπτεται απο το δίκτυο τους. Στο παρακάτω link υπάρχουν και οι χάρτες κάλυψης της κάθε εταιρείας http://maps.mobileworldlive.com/network.php?cid=17&cname=Greece

SR71B
10-06-2013, 14:27
Γιαννη ... να το επαναλαβουμε !
Υπαρχουν και oμορφοτερα ... στεκια :p

Παπασουζακια

Βλεπω οτι η περιοχη που με ενδιαφερει καλυπτεται απο Cosmote (για 3G).
Αλλα καποια στιγμη θα παω και να ρωτησω (μια καταχωρηση στο internet
ειναι κατι σαν wishful thinking, demo του παραδεισου, να χαμε να λεγαμε :p)

ΒΛΑΣΙΔΗΣ
10-06-2013, 15:16
Άργησα να δω το νήμα. Έχω εδώ κι ένα χρόνο το dell n5110 με 15,6 και i5. Δεν δείχνει να ζεσταίνεται ποτέ ακόμη και πάνω σε κουβέρτα το χειμώνα και σε ζόρικες δουλειές. Η αντοχή του δείχνει να είναι πολύ ικανοποιητική, καθώς δεν έχει πάθει τίποτε αν και μεταφέρεται επί 7 μήνες καθημερινά σε τσάνατ πλάτης και δουλεύει σε μάλλον αντίξοα περιβάλλοντα.

SR71B
10-06-2013, 20:38
Για Dell πηγαινα και εγω (στην αρχη).
Ομως, οταν εμαθα (απο φιλο) για το Lenovo με τον γρηγοροτερο επεξεργαστη,
με την αυτονομη καρτα γραφικων και τον μεγαλυτερο σκληρο δισκο .... ε .....
ΠΩΣ να παραμεινω στον Dell ?

To θεμα της (υπερ)θερμανσης θα το λυσω με την βαση ψυξης.
Οπως εγραψα και στον Πανοραμικο, εχω μια πολυ διεστρεμμενη αντιληψη περι φορητοτητας :
θελω το tower των 23 κιλων (σπιτι μου) να χανει 20 κιλα κατα την διαδρομη (και μονο αυτην).
Αν ξαναποκτησει αυτα τα κιλα ΕΚΕΙ που θα φτασει ... δεν με ενδιαφερει. Γιατι εκει θα αγκυρο-
βολησει, δεν εχει να παει πουθενα. Στην διαδρομη ομως (το ταξιδι) θα ζυγιζει μονο 3 κιλα.

Οποτε, το θεμα φορητοτητα, για μενα, ειναι ενα ταξιδακι στην αρχη του Αυγουστου και αλλο
ενα στο τελος του ....

SR71B
13-06-2013, 15:02
Το Lenovo G780AH ηρθε ....
... και ειναι ενα ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΟ laptopι !!!!

Iσως το παρακανα με το μεγεθος ... δεν ειναι ουτε κατα διαννοια φορητος αυτος ο λεβιαθαν.
Αλλα, γουσταρω ΑΤΕΛΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΩΤΑ οθοναρα 17.3 ιντσες. Και τα πληκτρα βολευουν ανετα
τις δαχτυλαρες μου. Δεν ακουμπαω δυο πληκτρα ταυτοχρονα.

Θα σας πω περισσοτερα το βραδυ (ελπιζω να μην εχει κανενα κρυφο partition ... θα εκραγω προχειρα).

ΥΓ.
Ο λογος που ΙΣΩΣ πουλιοταν στα 499 ευρω (599 τωρα) μαλλον εχει να κανει και με το documentation.
Ολα τα εγχειριδια ειναι στα .... τσεχικα. Ακομα και τα αυτοκολητα πανω στον φορητο. Οκ, δεν περιμενα
ελληνικα, αλλα ΔΕΝ βρισκεις κατι ουτε καν στα αγγλικα. Μικρο το κακο .... θα τα κατεβασω ολα απο
το επισημο site της Lenovo.

jpil
13-06-2013, 15:06
Δεν στο έλεγαν όλοι ότι είναι μεγάλο;

Καλορύζικο!

vadergr
13-06-2013, 15:08
Το Lenovo G780AH ηρθε ....
... και ειναι ενα ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΟ laptopι !!!!

Iσως το παρακανα με το μεγεθος ... δεν ειναι ουτε κατα διαννοια φορητος αυτος ο λεβιαθαν.
Αλλα, γουσταρω ΑΤΕΛΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΩΤΑ οθοναρα 17.3 ιντσες. Και τα πληκτρα βολευουν ανετα
τις δαχτυλαρες μου. Δεν ακουμπαω δυο πληκτρα ταυτοχρονα.

Θα σας πω περισσοτερα το βραδυ (ελπιζω να μην εχει κανενα κρυφο partition ... θα εκραγω προχειρα).

ΥΓ.
Ο λογος που ΙΣΩΣ πουλιοταν στα 499 ευρω (599 τωρα) μαλλον εχει να κανει και με το documentation.
Ολα τα εγχειριδια ειναι στα .... τσεχικα. Ακομα και τα αυτοκολητα πανω στον φορητο. Οκ, δεν περιμενα
ελληνικα. Αλλα ΔΕΝ υπαρχει τιποτα ουτε καν στα αγγλικα. Μικρο το κακο .... θα τα κατεβασω ολα απο
το επισημο site της Lenovo.

Ηταν προφανές οτι ηταν παραεισαγωγής.Το μονο θέμα που θα χρειαστεί να ψάξεις ειναι η εγγυηση του απο την ελληνικη Lenovo (παρτους τηλ).
Αχρείαστη να είναι βέβαια!
Καλορίζικο το κτηνος σου! :)

SR71B
13-06-2013, 15:09
Δεν θα φαω πιλαφι βρε .... (καλορυζικο)

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:: laugh:
:flipout::flipout::flipout::flipout:

SR71B
13-06-2013, 15:12
Ηταν προφανές οτι ηταν παραεισαγωγής.Το μονο θέμα που θα χρειαστεί να ψάξεις ειναι η εγγυηση του απο την ελληνικη Lenovo (παρτους τηλ).
Αχρείαστη να είναι βέβαια!
Καλορίζικο το κτηνος σου! :)

Μα τους πηρα τηλ ... το Σαββατο (που περασε) στις 12 το μεσημερι.
Υποστηριζουν οποιοδηποτε Lenovo πωληθηκε εντος της Ελληνικης επικρατειας (απο εμπορικο καταστημα)
για ΕΝΑΝ χρονο. Ειναι υποχρεωμενοι (λενε) βασει κοινοτικης οδηγιας (την οποια κανεις δεν γνωριζει !!!)

vadergr
13-06-2013, 15:13
Εντάξει τότε!

SR71B
13-06-2013, 21:53
Oπως το φανταστηκα !!!

Τρια χρονια μετα την οδυσσεια του φιλου μου (με το δικο του laptop της ACER) ξεκιναει και η δικη μου
με το Lenovo. ΝΑΙ ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΥΦΟ PARTITION μεγεθους 1 γιγαβυτου για ... τα "εντελωωως κρισιμα
και αναγκαια" utlities & recovery tools της Lenovo (... που δεν γινεται να δουλευτουν απο recovery DVD
.... πρεπει να βρισκονται οπωσδηποτε στον σκληρο).

Εχω ριξει μερικα σιχτιρλικια ... αλλα προς το παρον παιζω με τους drivers για την μητρικη και τις καρτες.
Η ΝVidia θελει οπωσδηποτε εγκατασταση του display driver τoυ Intel HD 3000 (!!!!!) για να ξεκινησει
την δικη της εγκατασταση.

TONIGHT ... IS TRIAL NIGHT NUMBER 1 ... :icon15:

SR71B
13-06-2013, 23:41
SO FAR SO GOOD ...

Το setup των Win7 Ultimate (SP1) και οι εγκαταστασεις ολων των υποσυστηματων
(chipset, USB 3, display, audio, touchpad, bluetooth, camera, ethernet, LAN, card reader)
εκτελεστηκαν ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ .... (μαζι με μερικα hotfixes).

Ομως ....

εχω κολλησει ΧΟΝΤΡΑ στο θεμα των partitions. Oχι του κρυφου partition αλλα της αδυναμιας
να χωρισω τα 960 γιγα σε 3 η 4 partitions. ΔΕΝ Μ'ΑΦΗΝΕΙ. Μονο ενα γιγαντιο partition των
960 γιγα μπορω να δημιουργησω. Διαβασα καπου στο νετ οτι "πρεπει να απενεργοποιησω
την επιλογη UEFI στο BIOS" ..... αλλα δεν το ακουμπαω ακομα. Λεω να χαρω το setup
για λιγο ακομα ... πριν το ξηλωσω (την καταδικη μου !!!) ....

SR71B
14-06-2013, 01:02
Κostas_Y

Τι λες για αυτο ?

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640543

Airflow : 63.2 CFM (!!!!!!!!!!!!!!!)
Αλλα, δεν ξερω αν "καθεται" laptop 17+ ιντσων.

tolisspi
14-06-2013, 08:53
Αυτο το partition στα W7, δεν το καταλαβαινω...εχω ενα acer 11.1" με 500GB και με αφησε να κανω μονο δυο σκληρους εναν 246 και και εναν 222 (!!!) ενω ηθελα 100 και 368.
Καλοριζικο !!! Φαινεται καλο μηχανημα...

SR71B
14-06-2013, 14:48
Κατι με το BIOS παιζει. Μολις απενεργοποιησω το UEFI .... τα Win7 με αφηνουν να φτιαξω οσα partition θελω.
ΕΝΤΕΛΩΣ κουφο .... θεοκουφο ! Θα το ψαξω περισσοτερο .... (τι σχεση εχει το UEFI με τα partitions ? ελεος ...)

(Toλη ... εβαλα χθες να δω το Star Wars του Adywan ... μου επεσε το σαγονι κατω απο την ευκρινεια της οθονης
αλλα και την ομαλοτητα κινησης ... και εχω την εντυπωση οτι δουλευε ΜΟΝΟ η ενσωματωμενη καρτα γραφικων
της Intel, η HD 3000 ... ΟΧΙ η NVidia GT 635 !!!)

SR71B
14-06-2013, 15:27
Για κοιταξε και αυτο ....

http://www.skroutz.gr/s/2369832/Deepcool-N600.html

Φοβαμαι οτι ολες αυτες οι βασεις που σας εδειξα δεν εχουν αντιολισθητικη επιφανεια.
Τουλαχιστον, δεν φαινεται απο τις φωτο ... !!!

SR71B
15-06-2013, 02:04
Την εκατσα την βαρκα ...

Ψαχνωντας να βρω γιατι δεν μπορω να ορισω partitions ....
εκανα BIOS update (που ολοκληρωθηκε μεσα απο τα Windows), το συστημα μπουταρε κανονικα
και μου βγαλε τα εξης :

Start PXE over IPv6, Press [ESC] to EXIT...
EFI Network 0 for IPv6(numbers and letters) boot failed
Start PXE over IPv4

Default Boot Device Missing or Boot Failed. Insert Recovery Media and Hit any key
then select boot manager to choose a new boot device or to boot recovery media

Το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να μπω στο BIOS (με F2).
Αλλαξα την σειρα του booting, βαζωντας πρωτο το DVD-RW ...

Το DVD-RW μπουταρε και με εβγαλε στην αρχικη σελιδα του setup των Win7.
Εκανα exit ... και συνεχισε κανονικα να κανει boot απο το σκληρο δισκο.
Μπαινωντας στα (ηδη εγκατεστημενα) Win7, δεν παρατηρησα κανενα θαυμαστικακι
στην λιστα συσκευων του Device Manager. Ολα OK εκει μεσα !

Κανω Restart (χωρις τιποτα μεσα στο DVD) .... και .....

κανει συνεχως loop αναμεσα στο logo της Lenovo και τα μυνηματα του PXE (που εγραψα πιο πανω).
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΣΤΟ BIOS ΝΑ ΜΠΩ .....

leo06
15-06-2013, 14:20
Την εκατσα την βαρκα ...

Ψαχνωντας να βρω γιατι δεν μπορω να ορισω partitions ....
εκανα BIOS update (που ολοκληρωθηκε μεσα απο τα Windows), το συστημα μπουταρε κανονικα
και μου βγαλε τα εξης :

Start PXE over IPv6, Press [ESC] to EXIT...
EFI Network 0 for IPv6(numbers and letters) boot failed
Start PXE over IPv4

Default Boot Device Missing or Boot Failed. Insert Recovery Media and Hit any key
then select boot manager to choose a new boot device or to boot recovery media

Το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να μπω στο BIOS (με F2).
Αλλαξα την σειρα του booting, βαζωντας πρωτο το DVD-RW ...

Το DVD-RW μπουταρε και με εβγαλε στην αρχικη σελιδα του setup των Win7.
Εκανα exit ... και συνεχισε κανονικα να κανει boot απο το σκληρο δισκο.
Μπαινωντας στα (ηδη εγκατεστημενα) Win7, δεν παρατηρησα κανενα θαυμαστικακι
στην λιστα συσκευων του Device Manager. Ολα OK εκει μεσα !

Κανω Restart (χωρις τιποτα μεσα στο DVD) .... και .....

κανει συνεχως loop αναμεσα στο logo της Lenovo και τα μυνηματα του PXE (που εγραψα πιο πανω).
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΣΤΟ BIOS ΝΑ ΜΠΩ .....

τον σκληρό από το BIOS τον βλέπεις?

tolisspi
15-06-2013, 16:33
Σκορδα σκορδα φτου φτου......σε ματιασαμε...!!!!

SR71B
15-06-2013, 16:54
τον σκληρό από το BIOS τον βλέπεις?

ΟΧΙ ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΒΙΟS.
Oυτε με F2, ουτε με κανενα αλλο πληκτρο.
Πως να δω τι εχει συμβει εκει μεσα ?

Σημερα μου βγαζει αλλα μυνηματα (χωρις να πειραξω τιποτα απο χθες) :
"
Check cable connection!
PXE-M0F: Exiting Intel PXE ROM

No bootabe device -- insert boot disk and press any key.
"

Θα τρελλαθω ... ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ !
Τοσο ατιθασα/ανημερα θηρια ειναι και τα δικα σας laptop ?
Εχω κανει firmware update σε πεντε μητρικες και ενα κινητο στα τελευταια 15 χρονια.
ΠΟΤΕ δεν συναντησα τετοια συμπεριφορα. Ποσο χαλι μαυρο ειναι τα σημερινα BIOS ?
Ενα σωστο δεν μπορουν να φτιαξουν ? Στα κομματια η προοδος του UEFI (και ακομα παραπερα).

Kostas_Y
16-06-2013, 15:08
Κostas_Y

Τι λες για αυτο ? http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640543

Νομίζω σου είχα προτείνει την ίδια βάση σε κόκκινο χρώμα. Στο site της εταιρίας (http://gr.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00001884) λέει οτι σηκώνει 17" και έχει αντιολισθητικά στηρίγματα.

Για τα προβλήματα του BIOS, τα ίδια μου κάνει το δικό μου Acer. Με UEFI απενεργοποιημένο δεν φορτώνουν τα Win8 ενω με τις default ρυθμίσεις ασφαλείας δεν μπορώ να κάνω boot USB απο stick.
Partitions όμως με άφησε να κάνω όπως ήθελα.

SR71B
16-06-2013, 23:04
Λοιπον,
το laptop ξαναμπηκε στα Win7 πριν απο 20 λεπτα !!!!!! Τι μαγικα εκανα ?
ΤΙΠΟΤΑ !!! Ακομα ψαχνω να βρω ΓΙΑΤΙ ξαναδουλεψε (το γ@μημενο).

Εκανα βεβαια κατι αλλα δεν θεωρω οτι ειναι, ντε και καλα, η λυση :
Αποσυνδεσα την τροφοδοσια και εβγαλα την μπαταρια (απο τις
9 το πρωι του Σαββατου). Δεν νομιζω οτι ηταν αυτο η λυση !!!

Λοιπον, το BIOS εχει μερικες καινουργιες επιλογες που (απ'οτι θυμαμαι)
δεν βρισκονταν στο παλιο BIOS. Πειτε μου τι να πειραξω και τι οχι .....

Καρτελα Ιnformation :

Windows License : INVALID (δεν υπηρχε ως επιλογη)

Kαρτελα Configuration :

USB Legacy : Enabled
Wireless LAN : Enabled
SATA Controller Mode : AHCI
Graphics Device : Switchable Graphics
PXE Boot to LAN : Enabled (η παλια επιλογη ηταν Disabled)
ΒΙΟS Back Flash : Disabled (δεν υπηρχε καν ως επιλογη)

Καρτελα Βoot :

Boot Mode : Legacy Support (παλια επιλογη : UEFI)
Boot Priority : Legacy First (παλια επιλογη : UEFI First)
USB Boot : Enabled

EFI
(δεν εχει καμια συσκευη καταχωρημενη, παλια επιλογη : SATA ODD)

Boot Device Priority :
SATA ODD
Internal HDD
Network Boot

Καρτελα Exit :

Load Default Settings

OS Optimized Defaults : Other OS
(δεν υπηρχε ως επιλογη στο παλιο μενου,
η δευτερη επιλογη που βγαζει ειναι : Win8 64bit)

SR71B
17-06-2013, 19:46
Απο το βραδυ της Παρασκευης μεχρι το βραδυ της Κυριακης εφαγα τα μουστακια μου (και τα νυχια μου)
και τελικως ΣΗΜΕΡΑ .... ολα δουλευουν αψογα σαν να μην συνεβη τιποτα !!!!

Θελω καπου να ξεσπασω :icon15:

warewolf73
17-06-2013, 19:57

Aρχισε να ξεψαχνιζεις το παρακατω sci fi νεο trailer μεχρι να σου περασει. :flipout:

http://www.youtube.com/watch?v=2SRizeR4MmU

SR71B
17-06-2013, 20:59
Εισαι φατσουλα απαιχτη -bye-

JL_?
18-06-2013, 11:30

Μούι-μούι... :p

http://i69.photobucket.com/albums/i56/jadeesshoppe88pictures/August%2020/DSC00051.jpg

SR71B
18-06-2013, 14:03
Θελω να πιστευω οτι αυτο το ανοσιουργημα-εκτρωμα-ξερασμα ειναι κατεβασμενο απο internet ...

ΜΗΝ ακουσω τιποτα αλλο :rifle:

Panoramix
18-06-2013, 14:59
Προσεχε τα λογια σου. Σεβασμος στο ρασταφαρι jarjar! Τρελλη φατσα. Χιχιχι

SR71B
23-06-2013, 00:08
Xθες ηρθε και η βαση ψυξης (N600 DeepCool) απο την CosmoData (στην Θεσ/νικη ... δεν το φερνει κανεις).
Πολυ αποτελεσματικο και πολυυυυυυυ αθορυβο. Ομως .... απο τα τεσσερα τακακια που στηριζεται η βαση
το ενα ελειπε :laugh::laugh::laugh::laugh:

Και μου ηρθε ερμητικα συσκευασμενο. Δεν ειναι δυνατον να παραπεσε πουθενα το τακακι.
Πολυ βιασυνη εκει στην Κινα .... στις αλλυσιδες συναρμολογησης :p

Τεσπα, ειχα ενα αυτοκολητο τακακι ακριβως στις διαστασεις του "ποδιου" και το κολλησα κατω του.
Ολα μελι γαλα ,αλλα .... το κινεζικο, κινεζικο !!!

tolisspi
23-06-2013, 09:54
Βρε...τι ελικας ειναι αυτος!!!!

SR71B
23-06-2013, 14:07
Προπελα εξωλεμβιας ..... -bye-

20 ολοκληρα εκατοστα διαμετρος ... 74 CFM !!!!
Και ουτε καν ψυθιριζει ... ακομα και με το αυτι διπλα !!!

(ειχε και μια βαση με διπλα φουρφουρια, στα 120 CFM .... αλλα θα μου παιρναν τα αυτια :icon15:)

SR71B
06-07-2013, 20:34
Βρηκα τροπο να ενεργοποιω το τσιπακι της Nvidia και οχι το ενσωματωμενο (HD 3000) του i3 :p

Στην καρτελα της NVidia, επιλεγεις ΠΟΙΟ software θα τρεχει αποκλειστικα με το τσιπ της NVidia.
Προσθεσα τoυς VLC, KMP, PhotoShop και Google Chrome .... και εγινα και το πρωτο κοστουμι στο χωριο :proud:
(δεν μπορεις να προσθεσεις screen savers, ομως .... :icon15:)

Kostas_Y
06-07-2013, 20:39
E, υποθέτω το HD 3000 τα καταφέρνει με τους screensavers :)

SR71B
06-07-2013, 20:51
Σκασιλα μ :icon15: ..... εγω θελω GT635 παντου .... :p

SR71B
06-07-2013, 22:45
Πρεπει να επισημανω με τον πιο εμφατικο τροπο οτι ... μετα τις λαχταρες μου με το BIOS update
το G780 λειτουργει ΑΨΟΓΑ !!!!!!!!! Αν δεν ειχα πειραξει το BIOS θα λειτουργουσε το ιδιο αψογα
απο την πρωτη μερα (αλλα ειμαι πειραχτηρι ... εκ γεννησιμιου :p)

SR71B
11-07-2013, 19:24
Eνας φιλος μου δικηγορος πηρε ενα στικακι OnTheGo σημερα και μεσα σε δυομισυ λεπτα
η καρτελλα "εγραψε" 3.1 megabyte !!!!

Mαλλον εκανα απιστευτη μ@λ@κι@ που αγορασα laptop για ασυρματο internet.
Tα 10 giga τα φτανεις σε 20 μερες (με 6 ωρες χρηση την ημερα).

Tην κατσαμε την βαρκα ....

Kostas_Y
11-07-2013, 20:25
6 ώρες την ημέρα; Για τις διακοπές δεν το πήρες; :p

SR71B
11-07-2013, 22:44
Εκει που πηγαινω ... δεν εχει την τρελλη νυχτερινη ζωη.
Θα χω πολλες βραδινες ωρες να "γεμισω".

Παντως, δυομισυ λεπτα 3.1 Mb ... ειναι αποκαρδιωτικο.

Kostas_Y
11-07-2013, 22:54
Και εγώ όταν πάω διακοπές δεν κάνω ασταμάτητο clubbing αλλα 6 ώρες την ημέρα δεν κάθομαι στο δίκτυο ούτε όταν είμαι στο σπίτι. Τώρα που καλοκαίριασε, ζήτημα να πιάνω τις 3 (και πολλές λέω)

SR71B
11-07-2013, 23:26
E ... ισως τοσες να πιανω και εγω (3 ωρες).
Δεν υπολογισα το νουμερο. Πρωτη φορα βαζω internet στις διακοπες μου.

Αλλα και παλι ... το ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ : 2.5 λεπτα = 3.1 megabyte!!!

Kostas_Y
12-07-2013, 00:12
Φωτογραφίες και διαφημίσεις τρώνε πολύ. Βάλε AdBlock και προσπάθησε να μπαίνεις στις mobile εκδόσεις των sites.

SR71B
12-07-2013, 00:21
Ευλογο ερωτημα, λοιπον ... το avclub εχει mobile εκδοση ?

Kostas_Y
12-07-2013, 00:28
mobile.avclub.gr νομίζω. Μάλλον ελέγχει σε τι browser τρέχει και μου βγάζει την κανονική.

Ίσως υπάρχει τρόπος να το αναγκάσεις να φορτώσει, ας μας πει κάποιος απο το τεχνικό τμήμα.

SR71B
12-07-2013, 00:34
Ναι ...

εννοειται οτι αμα πρεπει να φορτωσω την default σελιδα για να επιλεξω AVclub mobile (κατω δεξια)
πεταξε το πουλακι .... τα φορτωσε ολα !

Kostas_Y
12-07-2013, 00:38
Την είχα ξεχάσει αυτή την επιλογή. Κανονικά πρέπει να κρατάει το theme και τις επόμενες φορές που θα μπεις

SR71B
12-07-2013, 00:42
ΟΧΙ ... δεν την κραταει.
Μολις το δοκιμασα ....

Kostas_Y
12-07-2013, 00:46
Μήπως έχεις καμιά περίεργη ρύθμιση στα cookies; Τα παράπονα που έχω διαβάσει ειναι οτι δεν γυρνάει σε full site, όχι οτι δεν μένει στο mobile.

SR71B
12-07-2013, 02:41
Δεν εχει καμια ρυθμιση cookies απο τον Firefox !!!

tmjuju
12-07-2013, 10:56
Για δοκίμασε να κάνεις bookmark αυτό για όταν θές να μπαίνεις απευθείας στο Mobile theme. http://www.avclub.gr/forum/forum.php?styleid=64
Εάν θες να κάνεις μόνιμη την επιλογή θα πρέπει να το κάνεις από τις ρυθμίσεις του προφίλ σου.

SR71B
12-07-2013, 13:16
Τωρα καταλαβα πως εξαφανιζονταν τα cookies.
Απο το CCleaner που τρεχω καθε βραδυ (πριν σβησω το PC).

Λοιπον, τουμτζουτζου
το λινκ δουλευει περιφημα και απροβληματιστα.
ΑΛΛΑ μονο για να δω τα φορουμς (ΧΩΡΙΣ να κανω Log in).
Πατησα το κουμπακι του Log In και με ξαναβγαζει στην ιδια σελιδα (χωρις παραθυρακι απαντησης).
Προφανως, ΔΕΝ μπηκα μεσα.

tmjuju
12-07-2013, 14:00
Τωρα καταλαβα πως εξαφανιζονταν τα cookies.
Απο το CCleaner που τρεχω καθε βραδυ (πριν σβησω το PC).

Λοιπον, τουμτζουτζου
το λινκ δουλευει περιφημα και απροβληματιστα.
ΑΛΛΑ μονο για να δω τα φορουμς (ΧΩΡΙΣ να κανω Log in).
Πατησα το κουμπακι του Log In και με ξαναβγαζει στην ιδια σελιδα (χωρις παραθυρακι απαντησης).
Προφανως, ΔΕΝ μπηκα μεσα.

Ε χμμ .. τότε μπορείς να σκεφτείς να αποθηκεύσεις τα passwords στο browser ‘’remember me’’

Η καλύτερη λύση όπως είπαμε εάν θες μόνιμα να μπαίνεις εκεί είναι να το επιλέξεις στο προφίλ σου – για όσο καιρό χρειαστεί, λ.χ. δυο βδομάδες διακοπές ή άλλο. Και μετά επιστρέφεις.

Επίσης ontheroad με κινητό δες και tapatalk.

Kostas_Y
12-07-2013, 14:21
Αν όμως σβήνει τα κουλούρια κάθε μέρα, δεν είναι άχρηστο το "remember me’";

Καλύτερη λύση είναι να πεις στο CC cleaner να μη σβήνει το κουλούρι του AVClub.

SR71B
12-07-2013, 14:40
Μα μολις το κανα .... -bye-

SR71B
12-07-2013, 17:35
Το πιο σημαντικο δεν σκεφτηκα ...

Με το που θα εγκαταστησω το NOD32, αυτο θα κανει αυτοματη ενημερωση (περιπου 20-30 megabyte).
Μετα .... καινουργια ενημερωση καθημερινα (4-5 megabyte). Μερικες φορες και δυο φορες την ημερα.
Απο τις επιλογες του, δεν ειδα να εχει κατι που να επιβαλλει manual virus signature update ...

Τι κανουμε ?

JL_?
12-07-2013, 20:13
Το πιο σημαντικο δεν σκεφτηκα ...

Με το που θα εγκαταστησω το NOD32, αυτο θα κανει αυτοματη ενημερωση (περιπου 20-30 megabyte).
Μετα .... καινουργια ενημερωση καθημερινα (4-5 megabyte). Μερικες φορες και δυο φορες την ημερα.
Απο τις επιλογες του, δεν ειδα να εχει κατι που να επιβαλλει manual virus signature update ...

Τι κανουμε ?

Δεν κάνεις εγκατάσταση anti-virus για το παρόν διάστημα, απλά... :p

Αν, ό μη γένoιτο, συμβεί κάτι στις διακοπές, φρέσκια είναι η εγκατάσταση σου και τα lenovo έχουν ένα κουμπάκι που λέγεται one-key-recovery... :rolleyes:

Kostas_Y
12-07-2013, 20:20
Δεν μπορεί, θα έχει επιλογή για manual updates το NOD. Συνήθως είναι στο μενού του εικονιδίου.
Ή βάζεις κάτι πιο ελαφρύ. Είμαι με Windows Defender (?) εδώ και 4 μήνες και δεν έχω κολλήσει κάτι.

SR71B
12-07-2013, 21:18
φρέσκια είναι η εγκατάσταση σου και τα lenovo έχουν ένα κουμπάκι που λέγεται one-key-recovery... :rolleyes:

Δεν εμπιστευομαι το one-key-recovery .... εχω κανει ΗΔΗ ghost ολο το C: (στο D:)

SR71B
12-07-2013, 21:24
Δεν μπορεί, θα έχει επιλογή για manual updates το NOD. Συνήθως είναι στο μενού του εικονιδίου.
Ή βάζεις κάτι πιο ελαφρύ. Είμαι με Windows Defender (?) εδώ και 4 μήνες και δεν έχω κολλήσει κάτι.

Υπαρχει (οντως) μια επιλογη "ask before downloading update" ... αλλα μου την απενεργοποιει μολις πατησω OK
(και ξαναμπω να κοιταξω την ιδια επιλογη). Ισως να χρησιμοποιησω το Windows Defender ... δεν ξερω ...

Kostas_Y
12-07-2013, 22:39
Πόσο θα είσαι με mobile internet; Κάνε μια ενημέρωση πριν φύγεις και θα είσαι εντάξει. Και οι δημιουργοί ιών πάνε διακοπές, δε νομίζω να βγουν τόσοι καινούριοι όσο θα λείπεις ;)

SR71B
13-07-2013, 16:08
ΑΜΗΝ, δεσποτα .... :laugh:

Kostas_Y
13-07-2013, 16:11
Φτου-φτου...μακρυά απο μένα ράσα και μούσια!

SR71B
13-07-2013, 16:26
Μα ... το avatar σου ... εχει ρασα και καπελα .... (????)

Kostas_Y
13-07-2013, 19:39
Για κοίτα το καλύτερα. (http://en.wikipedia.org/wiki/Plague_doctor)

SR71B
14-07-2013, 04:32
Sorry ... -bye- ... δεν γνωριζα καν !!!

dpapav
14-07-2013, 19:23
Τελικα το βολευτηκες το laptop για θέαση ταινιών; Εχει βαλει προσφορα στα 479 παρομοιο 17,3 http://www.e-shop.gr/s/PER.904433/LENOVO-IDEAPAD-G780AH-59-372499-173---INTEL-CORE-I3-3120M-4GB-1TB-NVIDIA-GF-GT635M-2GB-FREE-DOS.html δε φαινεται ακομα η τιμη σωστα αλλα ηρθε σε newsletter. Το σκεφτομαι για τις διακοπές κι εγω. Ή παραειναι τεραστιο και να προτιμησω 15,6 με full hd οθονη;

SR71B
14-07-2013, 19:50
ΤΟ ΚΑΡΑΒΟΛΕΥΤΗΚΑ ..... το Lenaki.

Συνεχεια μαζι του παιζω. Οι ταινιες ΔΕΝ φτανουν την επιφανεια της 55αρας του σαλονιου (μην τρελλαθουμε)
αλλα ΔΕΝ κομπιαζουν (μεσω VLC βεβαιως). Δεν εχω φυγει ακομα για διακοπες ... αλλα η 55αρα θα μου λειψει
πολυ λιγοτερο απο οτι περσι. Τωρα που εμαθα να προσθετω τις εφαρμογες που θελω να τρεχουν ΜΟΝΟ με
το GT635 τσιπακι ... εχω γινει και ο πρωτος μαστορας στο χωριο :o Το πρωτο κοστουμι .... :p

Η προσφορα του λινκ ειναι ελαφρως καλυτερη απο την δικη μου (αναμμενομενο ....).
Στα 479 σου συνιστω ανεπιφυλακτα να το παρεις. Μην κολλας οτι η Lenovo ειναι κινεζικη.
Εχει παρει ολη την τεχνογνωσια της IBM στα ThinkPads. Δεν σου χρεωνει λειτουργικο μεσα στην τιμη.
Και το μονο που εχεις να φοβασαι (οπως σε ολα τα brand PC) ειναι μην πεσεις στο 1/10000 κομματια
με το ελλατωματικο drive ...

Μεχρι στιγμης .... ειμαι κατι παραπανω απο ικανοποιημενος !!!! -bye-

P.S. .... ΝΑΙ ειναι καπως βαρυ το Λενακι.
Oμως, αν θες μικροτερο ... πρεπει να κολλησεις την μουρη σου στην οθονη :laugh:

dpapav
14-07-2013, 21:21
Η προσφορα του λινκ ειναι ελαφρως καλυτερη απο την δικη μου (αναμμενομενο ....).
Στα 479 σου συνιστω ανεπιφυλακτα να το παρεις. Μην κολλας οτι η Lenovo ειναι κινεζικη.
Εχει παρει ολη την τεχνογνωσια της IBM στα ThinkPads. Δεν σου χρεωνει λειτουργικο μεσα στην τιμη.
Και το μονο που εχεις να φοβασαι (οπως σε ολα τα brand PC) ειναι μην πεσεις στο 1/10000 κομματια
με το ελλατωματικο drive ...

Η προσφορα είναι καλυτερη μονο ως προς τον επεξεργαστη που είναι 3ης γενιας ενω το δικο σου εχει 2ης γενιάς . Αλλη διαφορα δε βλεπω. Αν η οθονη με την 1600Χ900 αναλυση ειναι ικανοποιητικη με βλεπω να το χτυπάω. Δε το συγκρινω βεβαια σε καμμια περιπτωση με 55αρα tv ή 46αρα που εχω εγω. Αλλα απο κοντινη αποσταση που θα βλεπω θα είναι οκ. Θα αντιγραψω και το κολπο για το chipaki nvidia ,ετοιμα ολα:2thumb22sup:

SR71B
14-07-2013, 22:09
Δεν ειναι κανενα φοβερο κολπο.
Οταν εγκαθισταται ο driver της NVidia, τοποθετει ενα control panel στην taskbar
μεσω του οποιου οριζεις (κοντα στα αλλα) και ποιες εφαρμογες θα βλεπουν το τσιπακι (GT635).

Και κατι τελευταιο ... πριν το "χτυπησεις".
OΛΟ το documentation ειναι στα Πολωνικα. Aκομα και τα αυτοκολλητα επανω στο notepad.
(Εμενα, δεν με πειραξε)

JL_?
14-07-2013, 22:21
Δεν εμπιστευομαι το one-key-recovery .... εχω κανει ΗΔΗ ghost ολο το C: (στο D:)

Το D: τί είναι; Δεύτερο partition στον ίδιο δίσκο; :BDGBGDB55:

SR71B
14-07-2013, 22:23
ΝΑΙ .... εχω αλλα τρια (E: F: και G:)

Το G: ειναι για τις ταινιες (800 giga !!!!)

lykman
15-07-2013, 20:45
:offtopic:

εδώ και κάποια χρόνια δεν βλέπω χρησιμότητα στην ύπαρξη partitions.. (μιλάω πάντα για τον ίδιο δίσκο)

ειδικά αν κάποιος έχει πάρει image (με το που τελειώσει το βασικό σετάρισμα), το οποίο φυσικά θα πρέπει να το κρατήσει σε άλλο δίσκο και όχι στον ίδιο!!!

================

οσο για τους ιντελ 3ης vs 4ης γενιάς, η μεγάλη διαφορά τους είναι στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (HD3000 vs. HD4000). Η δεύτερη (έχω και εγώ ένα 17άρι acer, με 3110m/nV630GT), μπορεί χαλαρά να κάνει τα πάντα, εκτός φυσικά από παιχνίδια...

Kostas_Y
15-07-2013, 21:05
Τα partitions μου χρησιμεύουν όταν θέλω να κάνω φρέσκια εγκατάσταση λειτουργικού ή να βάλω διαφορετικό. Το C: έχει μόνο λειτουργικό και Program Files και κάνω format χωρίς να ανησυχώ μήπως σβήσω αρχεία που χρειάζομαι.

lykman
15-07-2013, 21:27
Τα partitions μου χρησιμεύουν όταν θέλω να κάνω φρέσκια εγκατάσταση λειτουργικού ή να βάλω διαφορετικό. Το C: έχει μόνο λειτουργικό και Program Files και κάνω format χωρίς να ανησυχώ μήπως σβήσω αρχεία που χρειάζομαι.

αυτό το έκανα μέχρι τα ΧΡ, από 7 και μετά δεν ξαναχρειάστηκε... αν πάλι θες να βάλεις και κάποιο linuxάκι, θα φτιάξει μόνο του ότι χρειάζεται...

υγ. αν θες να "επενδύσεις" σε πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα απόκρισης, δες αν έχει δευτερο bay σκληρού το σασί του... οπότε βαζεις ssd μόνο για OS / apps... και στον άλλον οοοοόλα τα υπόλοιπα...

Kostas_Y
15-07-2013, 21:48
αυτό το έκανα μέχρι τα ΧΡ, από 7 και μετά δεν ξαναχρειάστηκε... αν πάλι θες να βάλεις και κάποιο linuxάκι, θα φτιάξει μόνο του ότι χρειάζεται...

Και εγώ νόμιζα οτι "το linuxάκι θα φτιάξει μόνο του ότι χρειάζεται". Δεν μου είπε όμως τι ακριβώς θα φτιάξει και έχασα 500GB ταινίες :p
Απο τότε δεν αφήνω τίποτα στον "αυτόματο"

dpapav
15-07-2013, 22:00
Δεν ειναι κανενα φοβερο κολπο.
Οταν εγκαθισταται ο driver της NVidia, τοποθετει ενα control panel στην taskbar
μεσω του οποιου οριζεις (κοντα στα αλλα) και ποιες εφαρμογες θα βλεπουν το τσιπακι (GT635).

Και κατι τελευταιο ... πριν το "χτυπησεις".
OΛΟ το documentation ειναι στα Πολωνικα. Aκομα και τα αυτοκολλητα επανω στο notepad.
(Εμενα, δεν με πειραξε)
Καθολου δε με πειραζει για τα πολωνικά. Αρκει να είναι ενταξει το laptop κι η τιμη που είναι επίσης καλή.

SR71B
18-07-2013, 01:19
Σχετικα με τα partitions ...
Δεν βλεπω την βαρυνουσα σημασια που εχει το λειτουργικο στην δημιουργια τους.
Αυτο που εχει σημασια ειναι να υπαρχουν τουλαχιστον ΔΥΟ ωστε να μην χρησιμοποιειται
το DVD drive για οποιαδηποτε εργασια.

Οk, εχω πεντε partitions : καταλοιπο προιστορικων χρονων (δεν θα κατσω να εξηγησω).
Ομως, ΜΟΝΟ ΕΝΑ partition ... δεν αφηνει περιθωριο για "παιχνιδι" για clean installs (με λειτουργικα ...).
Τα ghostακια τα εχω σωσει και σε double-layer δισκακι (DVD), ΑΛΛΑ επειδη εχω κανει restore απο DVD
..... ΣΩΩΩΩΩΘΗΗΗΗΗΚΑΜΕ. Τα ghosts τα εχω στο σκληρο για να τελειωνουμε ΣΒΕΛΤΑ με τα restore.
Αν χτυπησει ο σκληρος τοτε τι να τα κανεις και τα ghostακια στο DVD ? Finito la musica ...
Aλλα δεν μπορει ολα να πανε στραβα ... (πια) ... υπαρχει μια στατιστικη πειθαρχια στο συμπαν :p

Tο λειτουργικο και οι εφαρμογες στο SSD ... ειναι οντως η καλυτερη (ταχυτερη) λυση.
Ξεφευγουμε λιγακι στα φραγκα (αλλα ειναι βελτιστη λυση).

SR71B
19-07-2013, 13:07
Η καρδια μου πηγε στην θεση της σημερα.

1 ωρα και 40 λεπτα .... 40.1 μεγαβυτα !
Στο λαπτοπ και την συνδεση του φιλου μου του δικηγορου.

Λογικη, πολυ λογικη καταναλωση "βενζινης".
Ειχα χασει τον υπνο μου με εκεινο το 2.5 λεπτα = 3.1 mb.
Θα παω να παρω καρτα OnTheGo στο τελος της αλλης βδομαδας.

(γιατι επαιζε ΣΟΒΑΡΑ και το σεναριο ... να μην παρω !
To laptop θα ηταν μονο για ταινιες .... :icon15:)

Kostas_Y
19-07-2013, 14:02
H Cosmote έχει προσφορά το πακέτο Internet on the Go Με Κάρτα στα €35 με ένα μήνα δωρεάν χρήση δικτύου. Το πήρα προχθές αλλά δεν το ενεργοποίησα ακόμα.

SR71B
19-07-2013, 21:15
Δηλαδη, ποσο δωρεαν ?
Χωρις ογκοχρεωση ?

Kostas_Y
19-07-2013, 23:56
Μάλλον το Full Pack είναι. 30 μέρες\5 GB.

SR71B
20-07-2013, 13:15
A ...

(γιατι σκεψου να κανεις συνδεση ΜΟΝΟ για τον Αυγουστο ... και να στον χαρισουν :laugh::laugh::laugh:)

Το στικακι τους (CosmOTE) ακουσα οτι κανει 26 ευρω και πληρωνεται στην επιστροφη (με τους λογαριασμους).

Kostas_Y
20-07-2013, 13:37
Ποιους λογαριασμούς; Με "κάρτα" γίνεται η ανανέωση. :)

SR71B
20-07-2013, 23:15
Εμενα μου ειπαν αλλα στο καταστημα ...

26 ευρω το στικακι (που παιρνει μεσα του μια sim card που ενεργοποιειται με κωδικο)
συν 20 ευρω τον μηνα για τα 5 gigabyte (30 ευρω για τα 10 gigabyte).

Tι μου διαφευγει ?

Kostas_Y
20-07-2013, 23:21
Μάλλον σου διαφεύγει οτι οι υπάλληλοι στα καταστήματα μερικές φορές δεν ξέρουν τι τους γίνεται :p

Αυτό που σου λέω είναι πακέτο, stick και χρόνος χρήσης.

leo06
20-07-2013, 23:22
Εμενα μου ειπαν αλλα στο καταστημα ...

26 ευρω το στικακι (που παιρνει μεσα του μια sim card που ενεργοποιειται με κωδικο)
συν 20 ευρω τον μηνα για τα 5 gigabyte (30 ευρω για τα 10 gigabyte).

Tι μου διαφευγει ?
http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_IOTG_me_Kart aFullPack_prs/section/IOTG_onRequest_prs

SR71B
21-07-2013, 13:02
Ενδιαφερον !!! ....

Μονο που δεν ξερω ποσα γιγαβυτα θελω σε καθημερινη χρηση.
Πως θα υπολογισω σε μηνιαια ? ...

Παντως ευχαριστω για την πληροφορια.
Θα παω να ρωτησω αυριο ... μηπως και ραψω καμια κουστουμια με 35 ευρω (μονο).

-bye-

SR71B
01-08-2013, 15:29
Λοιπον,
εχω βαλει εδω και μερικες μερες την συνδεσουλα των 5 Gb (3G), OnTheGo φυσικα.
20 ευρω των μηνα + 26 ευρω το στικακι (κατα την παραδοση του).

ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ τα 40-45 Mb τα καταναλωνω σε 1 ωρα και 40 λεπτα.
Ομως, το καθημερινο οριο ειναι στα 166 Mb (5.000 Μb / 30 μερες)
Aυτο αντιστοιχει σε χρηση 5 ωρων. Για ελαφρυ browsing (chat + blogging +
wiki-reading). To ΑV δεν ειναι τοσο βαρυ ωστε να χρησιμοποιησω την mobile εκδοση του :p

ΟΜΩΣ ... αν πω οτι κατεβαζω κανα βιντεακι απο youtube (60 Mb)
... τα στατιστικα της καρτελλας χρησης του στικ σκαρφαλωνουν στα 80-90 Mb.
Απο ενα και μοναδικο βιντεο !!!!

Ακομα και ετσι ... μπορω να κατεβαζω (και στελνω) γιουτουμπια (ενα-δυο).
Αλλα, θελει παρακολουθηση το πραγμα. Και ελαφρυ χερακι, δηλαδη συνεση.
Καθε μερα, οσοι εχετε OnTheGo και ΠΡΙΝ κανετε συνδεση στο νετ, ενω ειστε
στο καρτελλακι του OnTheGo, στειλτε απο το κουμπακι "Νεο" σε αποστολεα
1256 το εξης κειμενο : 1 (τιποτε αλλο). Θα σας ερθει απαντηση του ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ
των megabyte που σας απομενουν.

Εxtremely usefull feature -bye- Lifesaver ....

SR71B
08-08-2013, 23:25
Η θεαση ταινιων ειναι προβληματικη ... τελικα !!!
Ταινιες που δεν κομπιαζαν στην LG 55LW980S, στο Lenovo σκαλωνουν και κομπιαζουν.
Μολις κοιταζαμε μαζι με κατι παιδια, τα DeathRace 1 & 2 ... και προσπαθησα να κρυψω τα μουτρα μου απ'τα παιδια.
Οπου απογειωνονταν η δραση ... χαναμε καρε (oχι ενα και δυο !!!!)

Ξερω τι φταιει, απο την πρωτη στιγμη που αγορασα το μηχανημα.
Οι ρυθμισεις (της καρτελας της NVidia για το GT-635) ΔΕΙΧΝΟΥΝ να επιλεγουν την ταδε εφαρμογη με το ταδε τσιπακι
ΑΛΛΑ ... ΔΕΝ το κανουν, τελικα. Μαλλον, ολες οι εφαρμογες χρησιμοποιουν το ενσωματωμενο κυκλωμα HD 3000 του i3.
Ακομα και αν φαινεται στην καρτελλα οτι ο KMPlayer (η ο VLC) τρεχουν αποκλειστικα με το GT-635 (NVidia).

ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΧΟΝΤΡΑ ΛΑΘΟΣ .... :icon15:

Kostas_Y
08-08-2013, 23:39
Προφανώς κάτι με το hardware acceleration. Και τα δύο τσιπ γραφικών αντέχουν και με το παραπάνω HD υλικό.

SR71B
08-08-2013, 23:44
ΟΧΙ ... τα κομπιασματα ηταν αισθητα ακομα και απο ανθρωπους αμυητους σε τετοια (τα φιλαρακια μου).
Ποσο μαλλον, απο μενα. Δεν επαιζα ταινιες μεχρι να φυγω (οταν ημουν στην πολη) αλλιως θα το ειχα δει.

tolisspi
09-08-2013, 08:35
Με μπαταρια ή με ρευμα τα επαιζες?

lykman
09-08-2013, 10:15
Προφανώς κάτι με το hardware acceleration. Και τα δύο τσιπ γραφικών αντέχουν και με το παραπάνω HD υλικό.

αυτό ακριβώς. Εδώ αντέχει η HD graphics (σαν να λέμε η HD1000, μην σου πω και η X4500MHD της εποχής του core2duo... ). Γιατί δεν δοκιμάζεις MPC-HC που σου αναφέρει ξεκάθαρα κάτω αριστερα [DXVA enabled] ώστε να είσαι σίγουρος ότι παίζεις όντως μέσω DXVA? Αν και το cpu σου αντέχει επίσης και σκέτο software decoding... χωρίς DXVA υποβοήθηση...
Το αλλο πιθανό, να υπάρχει πρόβλημα με το throughput της συσκευής που έχεις το υλικό σου... από που παίζεις? Δίσκο, δικτυακά, usb... ?

SR71B
09-08-2013, 12:49
Με ρευμα παιζει το λαπιτοπι !

Το MPC-HC ειναι αυτονομη εφαρμογη ? Δεν το εχω ακουστα.
Μπορω μεσα απο KMplayer η VLC να δω καποια επιλογη σε DXVA enabled ?
(οι ταινιες παιζουν απο τον σκληρο δισκο)

Kostas_Y
09-08-2013, 13:21
Ο PotPlayer (o νέος KMPlayer δηλαδή) έχει ένδειξη DXVA σε ορισμένα skins.

Ο MPC-HC μπορεί να τρέξει και ως "portable", χωρίς εγκατάσταση δηλαδή.