PDA

View Full Version : Sony KDL-40D3000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Pages : [1] 2

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
26-07-2007, 02:17
Αφού δεν έχετε ανοίξει-ακόμα-θέμα για το best seller αυτού του διαστήματος,αποφάσισα να το κάνω εγώ...

Φίλοι μου γράψτε τις εντυπώσεις σας,ανεβάστε φωτογραφίες και βάλτε τις ρυθμίσεις που σας αρέσουν.

καλό θάναι νάναι μαζεμένα όλα σ΄ένα θέμα,ώστε να μπορούμε όλοι να ανατρέχουμε εύκολα και να μην ψάχνουμε...

είστε και πολλοί πλέον οι κάτοχοι...

ξεκινάμε λοιπόν...-bye-

Yperion
26-07-2007, 08:07
Νασο ξεκιναω με τις ρυθμισεις του HDTVtest:

http://img.photobucket.com/albums/v171/jonpot/D3000_settings.jpg

Yperion
26-07-2007, 08:09
Πρωτες εντυπωσεις:

-Design/Ποιοτητα Κατασκευης

Πολυ ομορφη τηλεοραση η οποια ειναι απο κοντα πολυ καλυτερη απο τις φωτογραφιες ενω η ποιοτητα κατασκευης ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα.

- Τηλεκοντρολ

Μαυρο , μικρο και χρηστικο. Πολυ καλυτερο απο αυτο της 32S2010 (το οποιο παρεπιπτοντως λειτουργει κανονικα και στην D3000). Οι μπαταριες στο κουτι ηταν (κλασικα) Sony!

-Καμενα/κολλημενα pixel

Στα 10 εκατοστα απο την οθονη και βαζοντας ενα παιδικο DVD της κορης μου (για εναλλαγη χρωματων) δεν καταφερα να βρω κανενα.

- Backlight bleeding/clouding

Σε τηλεοπτικα καναλια και με το DVD "Ο τελευταιος των Μοικανων" που εβαλα για δοκιμη δεν βρηκα κανενα απολυτως προβλημα

- Τηλεοπτικο σημα / Ποιοτητα εικονας

Τα χαλια της NOVA μεγενθυνονται με την μεγαλυτερη οθονη. Τα πιο πολλα καναλια μετρια ενω μερικα αλλα (πχ. ALTER) παρα πολυ καλα. Παντως δυσκολα θα βρεθει τηλεοραση να δειξει καλυτερα εκτος αν μιλαμε για καμια Pioneer 428XD.

- MotionFlow 100 Ηz

Στο SS1 ειχε ποδοσφαιρο (Ολλανδια-Aλβανια) και ΟΝΤΩΣ τα 100 Ηz βελτιωνουν την εικονα σε σχεση με την 32S2010 που επισης εχω απο περυσι. Οι παιχτες φαινονται πιο καθαροι χωρις περιγραματα.

Περισσοτερα αργοτερα γιατι δεν εχω χρονο τωρα. Θα βγαλω και καμια φωτογραφια το απογευμα να σας δειξω.-bye-

Yperion
26-07-2007, 08:15
Φωτογραφιες απο τον φιλο nilo:

http://nilo.zenfolio.com/p82661088/

http://nilo.zenfolio.com/p406276534/

Yperion
26-07-2007, 08:17
Ρυθμισεις απο εμενα (για την NOVA):

backlight : 4
contrast :70
brightness: 50
colour : 50
colour temp : warm 2
sharpness : 8
Noise/MPEG noise red. : off

Advanced
black corrector οff
contr. enhancer: off
gamma: medium
clear white οff
colour space :normal

set up
motion enhancer:standard
film mode : auto 1
game mode: off
power saving οff
light sensor: off

Browser
26-07-2007, 08:19
Φωτογραφιες απο τον φιλο nilo:

http://nilo.zenfolio.com/p82661088/

http://nilo.zenfolio.com/p406276534/

Αυτες οι σχεδον καθετες και σχεδον οριζοντιες γραμμες που φαινονται στις φωτο, τι ειναι ?

Yperion
26-07-2007, 08:22
Εγω δεν εχω παρατηρησει τιποτα...

http://smg.photobucket.com/albums/v171/jonpot/?action=view&current=P7250382.jpg

Browser
26-07-2007, 08:26
Εγω δεν εχω παρατηρησει τιποτα...

http://smg.photobucket.com/albums/v171/jonpot/?action=view&current=P7250382.jpg

Γιαννη, προσεξε λιγο καλυτερα τις φωτο του φιλου που εβαλες τα λινκ. Το 90% αυτων που ειναι απο bluray και dvd εχουν αυτο που περιεγραψα. Φαινεται πιο ευκολα στις σκηνες με κοντινα στα προσωπα και στις αλλες πιο δυσκολα.
Στα screenshot απο τηλεοπτικο σημα , δεν φαινεται τιποτα ( ειναι και ψιλοκαμμενα ολα , αλλα anyway)

Αυτη που εβαλες ειναι πολυ κουνημενη , και με τηλεοπτικο σημα !

Yperion
26-07-2007, 08:32
Αυτη που εβαλες ειναι πολυ κουνημενη , και με τηλεοπτικο σημα !

Σε DVD , NOVA και ΧΒΟΧ 360 δεν εχω παρατηρησει τιποτα το παραξενο. PS3/Βlu Ray δεν εχω ακομη.

Browser
26-07-2007, 08:37
Σε DVD , NOVA και ΧΒΟΧ 360 δεν εχω παρατηρησει τιποτα το παραξενο. PS3/Βlu Ray δεν εχω ακομη.

Αυτο που περιγραφω στις φωτο απο τα λνκ που εβαλες, το βλεπεις ?

Yperion
26-07-2007, 08:44
Αυτο που περιγραφω στις φωτο απο τα λνκ που εβαλες, το βλεπεις ?

Ισως μπορει να μας πει O Nilo. Μπορει να ειναι καποια ανακλαση απο την οθονη...

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
26-07-2007, 09:40
Eιδικά στη φωτό με την κοπέλα του James και το άλογο φαίνεται πάρα πολύ έντονα (σαν κοτετσόσυρμα σε lcd προβολέα πρώτης γενιάς). Δεν νομίζω πάντως να είναι πρόβλημα του πάνελ γιατί δεν υπάρχει σε όλες τις φωτό. Το πιθανότερο είναι ότι το διάφραγμα της φωτογραφικής ήταν ρυθμιζμενό ψηλά και έπιασε την αλλαγή του frame.

CENTRAL
26-07-2007, 09:51
Παιδιά να ανεβάσω φωτογραφίες απο το ΚΟΥΤΙ??? :flipout: :flipout: :flipout:

Browser
26-07-2007, 09:53
http://img297.imageshack.us/img297/2930/dsc02555pi4.jpg

http://img413.imageshack.us/img413/8277/dsc03120nl4.jpg

Πολλες απο τις φωτο που αναφερομαι ειναι τραβηγμενες με pause. Οσο για το διαφραγμα που λες, μου φαινεται λιγο απιθανο.

Επαναλαμβανω, οτι το εχουν ολες οι φωτο που ειναι απο dvd και bluray, οχι απο τον δεκτη της τηλεορασης .

CENTRAL
26-07-2007, 10:04
Γιατί στις φωτογραφίες του HDTV δε φαίνεται τίποτα τέτοιο???

Κάτι έχει να κάνει με τη φωτογράφηση, αλλά τα τεχνικά δεν τα ξέρω...

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο φαινόμενο πάντως μου κάνει και η δική μου ψηφιακή όταν φωτογραφίζω το TFT μόνιτορ σε στατικό desktop (χωρίς κάποιο κινούμενο αντικείμενο στην οθόνη μου, απλά ανοιχτά παράθυρα...)

nilo
26-07-2007, 10:18
Ισως μπορει να μας πει O Nilo. Μπορει να ειναι καποια ανακλαση απο την οθονη...

Στην σελιδα με τις φωτο απο blu ray (part 3) γραφω πανω αριστερα "Chromatic alberations are due to the noise produced by high sensitivity iso."
Κανεις δεν το ειδε?

Βεβαια και αυτο δεν ειναι 100% ακριβες αλλα το εχω βαλει περισσοτερο για να καταλαβαινετε οτι οπου υπαρχει προβλημα, αυτο ειναι στις φωτο και οχι στην τηλεοραση.
Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ευκολο να τραβηξεις πολυ σωστες φωτο απο τηλεοραση που παιζει.
Οταν χρησιμοποιουσα φλας ειχα αντανακλαση στην οθονη. Χωρις φλας εβγαζε πολυ θορυβο κ ηταν κουνημενες.
Τελικα τις περισσοτερες τις τραβηξα βαζοντας ενα χαρτι μπροστα στο φλας.

Παντως το προβλημα δεν παρουσιαζεται σε ολες. Σιγουρα σε αυτες που τραβηχτηκαν με την μικρη panasonic (φαινεται με ποια καμερα αν πατησετε το "i" στις φωτο). Με την μεγαλυτερη sony,οι φωτο δεν το παρουσιαζουν.

Οπως και να εχει, οτι γραμμες βλεπετε (αν τις βλεπετε) ειναι προιον της υψηλης φωτογραφικης μου τεχνικης :BDGBGDB55: και οχι της τηλεορασης.

Browser
26-07-2007, 10:21
Φιλε nilo, οι φωτο απο τηλεοπτικα καναλια που επισης εχεις στο λινκ, ειναι τραβηγμενες με αλλη φωτογραφικη η τεχνικη ?

nilo
26-07-2007, 10:36
Φιλε nilo, οι φωτο απο τηλεοπτικα καναλια που επισης εχεις στο λινκ, ειναι τραβηγμενες με αλλη φωτογραφικη η τεχνικη ?

Αλλες ειναι τραβηγμενες στο auto αλλες στο aperture priority αλλες με διαφορα scenes που εχει η μηχανη preset.
Γενικα παντως η εικονα απο blu ray ειναι πολυ πιο "δυνατη" (χρωματα κλπ) σε σχεση με την nova. Δεν ξερω αν αυτο βοηθαει στο να αναδειχθουν και οι αδυναμιες της φωτ. μηχανης.

Παντως επειδη το ειχα παρατηρησει και εγω σας λεω κατηγορηματικα οτι ειναι της μηχανης και οχι της τηλεορασης.

Browser
26-07-2007, 10:37
Ευχαριστω για τις απαντησεις !

CENTRAL
26-07-2007, 10:39
Παντως επειδη το ειχα παρατηρησει και εγω σας λεω κατηγορηματικα οτι ειναι της μηχανης και οχι της τηλεορασης.

Πές τα Νίκο, μη μας βγάλουν την καινούρια μας τηλεόραση.....πατάτα!!!

:violent-smiley-030: :violent-smiley-030: :violent-smiley-030:

Browser
26-07-2007, 10:48

Με συγχωρεις. Δεν ειχα τετοια προθεση, ουτε λογο βεβαια.

Καλη συνεχεια !

GeonX
26-07-2007, 10:54

…βρε σεις δεν μίλησε κάνεις για πατάτα τηλεόραση…απλά είναι τα πράγματα στις φψτο υπάρχει κάτι που θυμίζει έντονα κοτετσοσυρμα (κάτι γνωστό σε lcd προβολικά) το ποιο πιθανό είναι από τα settings της μηχανής…. Ειδικά αν δε το βλέπετε σε live εικόνα….

CENTRAL
26-07-2007, 11:07
To HDTV πάντως μάλλον ετοιμάζεται να τεστάρει την εν λόγω τηλεόραση λόγω ζήτησης...

Εκεί θα ξεκάθαρίσουν οι όποιοι ανοιχτοί λογαριασμοί...:argue:

Browser
26-07-2007, 11:37
Για ποιους λογαριασμους μιλας ?

CENTRAL
26-07-2007, 11:44
...της πατάτας...:flipout:

Browser
26-07-2007, 11:55
Ε, μαλλον κατι θα γνωριζεις επ'αυτου.

Εγω ημουν ξεκαθαρος !

CENTRAL
26-07-2007, 12:16
Παιδιά πλάκα κάνουμε...

Η τηλεόραση είναι μια καλή αγορά (ειδικά σε αυτή την τιμή) και το μόνο σίγουρο είναι πως με το ρυθμό που εξελίσσονται τα πράγματα πολύ συντομα στα ίδια χρήματα θα παίρνουμε κάτι πολύ καλύτερο...

Από την άλλη ο καθένας μας έχει τα κριτήρια και τις προτεραιότητές του και αποφασίζει ποτε θα αγοράσει και κυρίως τι θα αγοράσει...

Για μένα απλά ένοιωσα πως ήρθε η ώρα, έκανα την όποια έρευνα έκρινα απαραίτητη και πήρα την απόφαση. That simple!

Yperion
26-07-2007, 12:33
…βρε σεις δεν μίλησε κάνεις για πατάτα τηλεόραση…απλά είναι τα πράγματα στις φψτο υπάρχει κάτι που θυμίζει έντονα κοτετσοσυρμα (κάτι γνωστό σε lcd προβολικά) το ποιο πιθανό είναι από τα settings της μηχανής…. Ειδικά αν δε το βλέπετε σε live εικόνα….

Κοτετσοσυρμα σε LCD? Kαλα ρε παιδια δεν εχετε LCD οθονη στο PC σας? Βλεπετε να υπαρχει τετοιο πραγμα?

Και εσυ ρε φιλε Browser (με ολο το σεβασμο) ειχες ξανακανει την ιδια ακριβως παρατηρηση και αλλη φορα σε αλλες φωτογραφιες της W2000.

Δεν εχει νοημα να βγαζουμε απο την μυγα ξυγκι ουτε να διυλιζουμε τον κωνωπα.

Browser
26-07-2007, 12:41
Κοτετσοσυρμα σε LCD? Kαλα ρε παιδια δεν εχετε LCD οθονη στο PC σας? Βλεπετε να υπαρχει τετοιο πραγμα?

Και εσυ ρε φιλε Browser (με ολο το σεβασμο) ειχες ξανακανει την ιδια ακριβως παρατηρηση και αλλη φορα σε αλλες φωτογραφιες της W2000.

Δεν εχει νοημα να βγαζουμε απο την μυγα ξυγκι ουτε να διυλιζουμε τον κωνωπα.

Το τι εχω ξανακανει δεν ξερω που βοηθαει στην κουβεντα.

Παραθεσατε καποιες φωτογραφιες κι εκανα μια παρατηρηση και καποιες ερωτησεις.

Νομιζω οτι ειμαι στο πλαισιο της καθεαυτου λειτουργιας ενος τεχνικου audio video foroum. Μου αρεσει να το πηγαινω λιγο παραπερα κι επι της ουσιας, απο το να κοιταω μονο τα specs και την τιμη !

Ουτε υπαινιχθήκα κατι ουτε παρανοησα.

Αλλως τε , δεν συνιθιζω να βγαζω συμπερασματα απο φωτο, και δεν το συνεστησα ποτε. Αν συμμετειχατε στην κατηγορια των προβολεων , θα σας ηταν πολυ ευκολο να το καταλαβετε.

Τωρα αν εχει νοημα η διυληση του κωνοψ και το λοιπος της μυγας σε ενα τεχνικο φορουμ, ας το κρινει ο καθενας μονος του !!

( επισης με ολο το σεβασμο )

JayDee
26-07-2007, 13:17
Οι εντυπωσεις μου απο την TV ειναι οι παρακατω:

Καναλια
Ποιοτητα: πολυ καλη για LCD χωρις να εχει το κλασσικο pixeliasma.
Κινηση: Καλη χωρις ομως να βλεπω την επιδραση του motion enhancer οταν ειναι ενεργοποιημενο. Ιδιαιτερα οταν ειναι ενεργοποιημενο μαζι με καποιο film mode (auto 1 'η 2) τοτε υπαρχουν σπασιματα στην κινηση συνεχως.

Συνδεση με PC (DVI-HDMI, nvidia 5600XT):
Ποιοτητα: Καλη
Κινηση: οχι καλη. Οχι ομαλη κινηση οταν η camera πηγαινει δεξια-αριστερα. Αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι η συνδεση γινεται στα 60Ηz ενω η ταινια ειναι στα 24 περιπου Ηz. Οταν βαζω συνδεση 1280Χ720 @ 50Ηz η ποιοτητα χαλαει (σα να μη γινεται καλο scalling) κ υπαρχει σημαντικο overscanning.

Υπαρχει ελαφρο clouding κατω δεξια αλλα δεν υπαρχουν καμμενα pixels.

Χμμμ τι αλλο... την πηρα απο το πλαισιο κ η TV μεσα στο κουτι δεν ηταν σφραγισμενη σε πλαστικο αλλα "τυλιγμενη" σε ενα προστατευτικο "χαρτι". Ετσι ηταν κ η δικια σας ή μου εδωσαν ανοιγμενη?

Αυτα προς το παρον, ακομα την ψαχνω.
Επισης το μαυρο στις φωτογραφιες του Nilo φαινεται πολυ εντυπωσιακο. Σε τι φωτισμο τραβηχτηκαν? Γιατι σε σκοταδι η TV μου φωτιζει αρκετα :)

CENTRAL
26-07-2007, 13:23

Αυτό τώρα δε μ' αρέσει, ας αναφέρουν και οι υπόλοιποι αν τους παρουσιάζεται...

Όσο για το μαύρο, δοκίμασες να "πειράξεις" την ένταση του backlight?

Θα πρέπει να κάνει μεγάλη διαφορά...

JayDee
26-07-2007, 13:27
Αυτό τώρα δε μ' αρέσει, ας αναφέρουν και οι υπόλοιποι αν τους παρουσιάζεται...

Όσο για το μαύρο, δοκίμασες να "πειράξεις" την ένταση του backlight?

Θα πρέπει να κάνει μεγάλη διαφορά...

Ακομα κ με 0 backlight σε σκοταδι φαινεται (πολυ) ελαφρα κ οταν δεν εχεις εισοδο. Παντως εμενα δε με ενοχλει πολυ αυτο. Η κινηση ειναι που τα χαλαει ολα.

Yperion
26-07-2007, 13:44
Ακομα κ με 0 backlight σε σκοταδι φαινεται (πολυ) ελαφρα κ οταν δεν εχεις εισοδο. Παντως εμενα δε με ενοχλει πολυ αυτο. Η κινηση ειναι που τα χαλαει ολα.

Εγω απο οσες ταινιες ειδα σε DVD μεσω scart δεν ειδα καποιο προβλημα με την κινηση.

Μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις το motion enhancer στο OFF παντως.

CENTRAL
26-07-2007, 13:47
Από το HDTV (για την 32D3000)

..."In terms of film mode deinterlacing, both [Film Mode] "Auto 1" and "Auto 2" detected 3:2 cadence very quickly, with the difference being how each mode interacted with the [Motion Enhancer] frame interpolation function. Some combinations would deliver the "video" feel; some resulted in frequent frame breakups; but a couple were jackpots – rendering smoother motion without perceptible loss of cinematic quality... the best of both worlds if you like."

Μάλλον θέλει κάποιο πειραματισμό με τα settings για να έρθει το αποτέλεσμα!

JayDee
26-07-2007, 14:11
Αυτο το video feel που λεει συμβαινει με τον συνδιασμο motion enhancer standard + film mode auto 1. Το κακο ειναι οτι δεν ειναι σταθερο αλλα καθε λιγο ειναι σα να χανει frames. Απο πειραματισμο αλλο τιποτα, νομιζω εχω καλυψει (πολλες φορες) ολους τους συνδιασμους.
Το ερωτημα ειναι αν κ στις αλλες τηλεορασεις συμβαινει το ιδιο 'η εχω ελαττωματικο κομματι.

Συγκεκριμενα σε καναλι TV μπορει καποιος να επιβεβαιωσει οτι οποιοσδηποτε συνδιασμος motion enhancer + film mode δεν προκαλει σπασιματα στην κινηση?

nilo
26-07-2007, 18:15
Χμμμ τι αλλο... την πηρα απο το πλαισιο κ η TV μεσα στο κουτι δεν ηταν σφραγισμενη σε πλαστικο αλλα "τυλιγμενη" σε ενα προστατευτικο "χαρτι". Ετσι ηταν κ η δικια σας ή μου εδωσαν ανοιγμενη?

Επισης το μαυρο στις φωτογραφιες του Nilo φαινεται πολυ εντυπωσιακο. Σε τι φωτισμο τραβηχτηκαν? Γιατι σε σκοταδι η TV μου φωτιζει αρκετα :)

και μενα σ ενα ασπρο προστατευτικο χαρτι ηταν τυλιγμενη αλλα το κουτι ηταν σφραγισμενο.

Οι φωτο τραβηχτηκαν ολες βραδυ με το μεγαλο φως του δωματιου κλειστο κ 1 φωτιστικο εδαφους αναμμενο (οπως βλεπω δηλ καθε βραδυ).

Γενικως το βραδυ η τηλεοραση με ενεργοπιημενο το theater on δινει πολυ καλη εικονα σε τηλεοπτικο προγραμμα. Και οχι δεν εχω παρατηρησει κανενα σπασιμο στην κινηση παρολο που δεν εχω παρακολουθησει εκτεταμενα ποδοσφαιρο η κατι παρομοιο.

Τελος για μια ακομη φορα παραθετω τις ρυθμισεις μου για τυχον δοκιμες.

Εχω περασει τις ρυθμισεις του hdtv test στο cinema mode της tv. Αυτο το mode χρησιμοποιω το βραδυ με μονη διαφορα το backlight στο 3 και το power save στο οff γιατι αλλιως σκοτεινιαζει πολυ.

Για την ημερα επειδη το cinema mode ειναι σκοτεινο, εχω φτιαξει το standard mode ως εξης.

backlight : 6
contrast :90
colour : 51
sharpness : 10
both noises : off

Advanced
black corrector οff
contr. enhancer: medium
clear white οff

set up
power saving οff

tips
για πιο ζωντανα χρωματα μπορειτε να γυρισετε το colour space στο wide αλλα τοτε βαζετε το colour temp στο normal. Μερικες φορες σου δινει καλυτερο αποτελεσμα αλλα τις περισσοτες κοκκινιζει τα προσωπα πιο πολυ απ οτι θα ηθελα.

Επισης την ημερα μαζι με το backlight που ανεβαζετε, καλο θα ειναι να ανεβει και το gamma αλλα κ το contrast enhancer.Δινουν καλυτερα αποτελεσματα σε σκοτεινες σκηνες την ημερα.

Τελος αποκλειστικα για θεαση ταινιων μπορειτε κατευθειαν να πατατε το πορτοκαλι κουμπι στο remote για να ενεργοποιητε το theatre mode σε on. H εικονα τοτε ειναι ιδια με αυτη του cinema mode (εφοσον εκει εχετε περασει τις ρυθμισεις του hdtvtest) με μια διαφορα. Το motion enhancer ειναι απενεργοποιμενο..... οποτε πιο σινεφιλ. __________________

Yperion
26-07-2007, 18:44
Δοκιμασε κανεις να βαλει τις ρυθμισεις του ΗDTVtest στο service menu?

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
26-07-2007, 19:54
Οι εντυπωσεις μου απο την TV ειναι οι παρακατω:

Καναλια
Ποιοτητα: πολυ καλη για LCD χωρις να εχει το κλασσικο pixeliasma.
Κινηση: Καλη χωρις ομως να βλεπω την επιδραση του motion enhancer οταν ειναι ενεργοποιημενο. Ιδιαιτερα οταν ειναι ενεργοποιημενο μαζι με καποιο film mode (auto 1 'η 2) τοτε υπαρχουν σπασιματα στην κινηση συνεχως.

Συνδεση με PC (DVI-HDMI, nvidia 5600XT):
Ποιοτητα: Καλη
Κινηση: οχι καλη. Οχι ομαλη κινηση οταν η camera πηγαινει δεξια-αριστερα. Αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι η συνδεση γινεται στα 60Ηz ενω η ταινια ειναι στα 24 περιπου Ηz. Οταν βαζω συνδεση 1280Χ720 @ 50Ηz η ποιοτητα χαλαει (σα να μη γινεται καλο scalling) κ υπαρχει σημαντικο overscanning.

Έχει γούστο.. Εσύ είσαι ο 10ος? Σε τι τιμή την αγόρασες?

JayDee
26-07-2007, 20:24
Έχει γούστο.. Εσύ είσαι ο 10ος? Σε τι τιμή την αγόρασες?

χαχαχα οχι δυστυχως ειμαι ο τριτος (πανελληνιως :smile: ). Κ την πληρωσα ακριβα 1799Euro τον Ιουνιο. Τουλαχιστον εχω 5 χρονια εγγυηση.

Yperion
27-07-2007, 00:31
Λοιπον καποιος επρεπε να το κανει και αποφασισα να ειμαι εγω αυτος.

Μπηκα στο service menu και εβαλα τις ρυθμισεις απο το HDTV τεστ.

Σαν πρωτο συμπερασμα νομιζω οτι τα χρωματα γινονται πιο φυσικα ειδικα στα προσωπα νομιζω οτι υπαρχει βελτιωση. Βρηκα μαλιστα δυο συνδυασμους που με ικανοποιουν:

1. Color Space Normal και Gamma low
2. Color Space Wide και Gamma max

Προς το παρον εχω αφησει τον πρωτο και θα κανω και αλλες δοκιμες αυριο.-bye-

CENTRAL
27-07-2007, 10:08
Εύγε Γιάννη!!!

Ο τολμών νικά φίλε!!!

Δείχνεις το δρόμο και στους υπόλοιπους...:firstprize:

Αλήθεια υπάρχει κάποιος κίνδυνος απ' αυτή την κίνηση :huh2:

Αν γράψεις κάπου τις τιμές, όποιο λάθος και αν κάνεις μπορείς να επανέλθεις εύκολα στην αρχική κατάσταση, έτσι δεν είναι???

Browser
27-07-2007, 10:26
Ερωτηση....

γιατι αλλαζετε το colour space ?

Yperion
27-07-2007, 11:27
Ερωτηση....

Τo color space εχει δυο επιλογες (στο βασικο μενου) , Normal και wide.

Το normal ειναι πιο καντα στο προτυπο PAL.

Browser
27-07-2007, 11:29
Τo color space εχει δυο επιλογες (στο βασικο μενου) , Normal και wide.

Το normal ειναι πιο καντα στο προτυπο PAL.

Μαλιστα. Αν θελεις , απαντησε μου και στην ερωτηση -bye-

CENTRAL
27-07-2007, 12:15
Ερωτηση....

Απ' ότι λένε τα φόρα και το HDTV στο wide τα χρώματα είναι παραπάνω κορεσμένα από το κανονικό...με αποτέλεσμα να συστήνουν τη χρήση του normal.

Yperion
27-07-2007, 13:47
Color space normal:

http://www.hdtvtest.co.uk/image/hdtv/Sony-KDL32D3000/pre-cie-normal.jpg

Color Space wide:

http://www.hdtvtest.co.uk/image/hdtv/Sony-KDL32D3000/pre-cie-wide.jpg

Iσχυει αυτο που γραφει ο Central.-bye-

Browser
27-07-2007, 13:49
Color space normal:

http://www.hdtvtest.co.uk/image/hdtv/Sony-KDL32D3000/pre-cie-normal.jpg

Color Space wide:

http://www.hdtvtest.co.uk/image/hdtv/Sony-KDL32D3000/pre-cie-wide.jpg

Αν θελεις να γινουμε λιγο πιο ουσιαστικοι στην κουβεντα. Η ερωτηση μου ηταν το γιατι το αλλαζεις , οχι τι ειναι το wide και το normal.

Ελπιζω αυτη την φορα να εγινα κατανοητος, και ισως να παρω μια καποια απαντηση !

Ευχαριστω !

JayDee
27-07-2007, 14:18
Αν θελεις να γινουμε λιγο πιο ουσιαστικοι στην κουβεντα. Η ερωτηση μου ηταν το γιατι το αλλαζεις , οχι τι ειναι το wide και το normal.

Ελπιζω αυτη την φορα να εγινα κατανοητος, και ισως να παρω μια καποια απαντηση !

Ευχαριστω !

:flipout::flipout:

Προφανως επειδη προτιμουν τα πιο κορεσμενα χρωματα?
Επισης οταν πληρωνεις κατι θες να το χρησιμοποιεις αλλιως αισθανεσαι λιγο :joker:

Γι'αυτο τα εχω παρει εγω λιγο με το θεμα της κινησης. Αν ειναι να αγοραζεις κατι επειδη εχει τα χ επιπλεον features κ ανακαλυπτεις οτι βλεπεις καλυτερα οταν ολα ειναι απενεργοποιημενα F*ck it :)

Yperion
27-07-2007, 15:34

Απ' ότι λένε τα φόρα και το HDTV στο wide τα χρώματα είναι παραπάνω κορεσμένα από το κανονικό...με αποτέλεσμα να συστήνουν τη χρήση του normal.

Ελπιζω να συνενοηθηκαμε τωρα.

Yperion
28-07-2007, 00:12
Λοιπον μετα απο αρκετη θεαση τηλεορασης σημερα πιστευω οτι οι ρυθμισεις του HDTVtest στο service menu πραγματικα αξιζουν τον κοπο και τις συνιστω ανεπιφυλακτα.

Επισης ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση της D3000 σε SD. Γνωμη μου ειναι οτι ειναι μια απο τις κορυφαιες τηλεορασεις αυτη τη στιγμη ανεξαρτητως τεχνολογιας. Σε scaling , de-interlacing και κινηση δινει ρεστα. Πολυ σωστα πιστευω εγραψε το HDTV τεστ οτι σε αυτους τους τομεις ειναι αριστη και την συγκρινε με την Pioneer 427ΧD.

Βεβαια θαυματα δεν γινονται , αν καποιο καναλι εχει χαλια σημα η low bitrate τοτε αυτο δεν μπορει να διορθωθει αλλα αυτο ειναι προβλημα για καθε τηλεοραση , ακομη και για τις καλυτερες που υπαρχουν.

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
28-07-2007, 08:55
Μπάβο Rivers!! Μας εκπροσωπείς επάξια!!
Αυτό είναι το καλό όταν ένα έμπειρο μέλος αγοράζει την ίδια τηλεόραση με τους άλους. Κάνει τις δοκιμές του και καταλήγει σε ένα setup και το μοιράζεται με τους υπόλοιπους που δεν ξέρουν.

Ευχαριστούμε και συνέχισε.

Επί τη ευκαιρία να σας ενημερώσω ότι το Πλαίσιο τα πήγε πολύ καλά στην τιμή αλλά από παραδώσεις είναι άστα να πάνε!!! Είχαν τέσσερις εργάσιμες από την ημέρα που ψωνίσαμε και δεν κατάφεραν να οριστικοποιήσουν την παραγγελία ώστε να φύγει για Κρήτη. Μείναμε λοιπόν χωρίς νέα tv το Σαββ/κο και τώρα περιμένουμε για Τρίτη-Τετάρτη και να δούμε.

nobleman
28-07-2007, 10:12
Τι μπορούμε να κάνουμε να την πάρουμε κι εμείς φτηνότερα στην Κρήτη;

Yperion
28-07-2007, 10:32
Για την εισοδο στο service menu:

Βαζουμε την TV σε αναμονη (απο ανοιχτη παταμε το on/off στο τηλεκοντρολ) και γρηγορα παταμε...

i+, 5 , volume up, on/off button

Οταν ξανανοιξει η τηλεοραση βρισκεται στο service menu. Παταμε εκει που λεει ρυθμισεις χρωματος (η κατι παρομοιο δεν θυμαμαι ακριβως τωρα) και μετα με το δεξι και αριστερο τμημα του μεσαιου μεγαλου κεντρικου πληκτρου του τηλεκοντρολ (αυτο που εχει τεσσερα βελη και ενα μικροτερο στρογγυλο κουμπι στη μεση) αλλαζουμε τις τιμες. Μετα παταμε save και κλεινουμε την τηλεοραση απο το κουμπι πανω απο την οθονη.

Οταν ξανανοιξουμε η τηλεοραση δουλευει κανονικα.-bye-

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ
28-07-2007, 18:03
Μπάβο Rivers!! Μας εκπροσωπείς επάξια!!
Αυτό είναι το καλό όταν ένα έμπειρο μέλος αγοράζει την ίδια τηλεόραση με τους άλους. Κάνει τις δοκιμές του και καταλήγει σε ένα setup και το μοιράζεται με τους υπόλοιπους που δεν ξέρουν.

Ευχαριστούμε και συνέχισε.

Επί τη ευκαιρία να σας ενημερώσω ότι το Πλαίσιο τα πήγε πολύ καλά στην τιμή αλλά από παραδώσεις είναι άστα να πάνε!!! Είχαν τέσσερις εργάσιμες από την ημέρα που ψωνίσαμε και δεν κατάφεραν να οριστικοποιήσουν την παραγγελία ώστε να φύγει για Κρήτη. Μείναμε λοιπόν χωρίς νέα tv το Σαββ/κο και τώρα περιμένουμε για Τρίτη-Τετάρτη και να δούμε.

Παράξενο αυτό που λές Γιώργο μου αφου η δικη μου έφτασε χθες το απόγευμα με τη γνωστή μεταφορική της ...Μεγαλονήσου!!!!
Παντως ήθελαν να μου την φερουν σπίτι Δευτέρα και αναγκάστηκα να την κουβαλήσω με φορτηγάκι φίλου μου!!!! Μήπως και η δική σου είναι στη μεταφορική; Για ψάξτο....

Δυστυχώς η χαρά μου έμεινε ...στο κουτί, αφού την άφησα σπίτι με σκοπό να την ανοίξω το βράδυ που θα γύριζα. Βλέπεις αλλάζουμε μαγαζί στην Σητεία και έπρεπε να πεταχτώ να δώ τις κατασκευές. Τι ήθελα να το κάνω; Γκρεμοτσακίστηκα από το πατάρι του νέου μαγαζιού αφού γλύστρισα σε ένα δοκάρι και επέστρεψα Άγιο με ασθενοφόρο και κάταγμα στο έξω βραχιόνιο. Και είναι ρε γ.... και στο δεξί χέρι και δεν μπορώ να κάνω τίποτα..Να σκεφτείς ότι 20 λεπτά παιδεύομαι με το ένα χέρι να γράψω αυτό το μήνυμα. Για 20 μέρες θα είμαι off:angry: :angry: :angry:
Για την ώρα την έχω στην κούτα της και αύριο - μεθαυριο θα έρθουν κάτι φίλοι να την σηκώσουν να την βάλουμε στη θέση της...Γ... την γκαντεμιά μου ....γ...!!!!!!

Yperion
28-07-2007, 18:11
Περαστικα.

CENTRAL
28-07-2007, 19:06
Γιώργο περαστικά!!!!

Βασίλης
29-07-2007, 00:25
περαστικά..

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
29-07-2007, 08:42
Ρε συ???????? Σοβαρά????
Έπαθες τέτοιο πράγμα?? Τι γκαντεμιά είναι αυτή μέσα στο κατακαλόκαιρο!!
Άντε περαστικά σου και υπομονή..

Εσύ Γιώργο παρέλαβες κανονικά για δύο λόγους. Ψώνισες τη Δευτέρα αντί Τρίτη άρα είχαν μία μέρα παραπάνω από τις δικιές μου και η τηλεόραση σου έμεινε στην αποθήκη τους στον Ασπρόπυργο και στάλθηκε κατευθείαν Κρήτη. Η δικιά μου περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική, έπρεπε να μου βρουν τη δεύτερη γιατί αυτές που είχαν δεν έφταναν, μετά έπρεπε να τις επιστρέψουν στον Ασπρόπυργο, μετά χάσανε το αποδεικτικό πληρωμής της τράπεζας, μετά λόγω καλοκαιριού δεν κάνουν μεταφορές τα Σάββατα και δεν ξέρω και γω τι άλλο έτυχε. Τέλος πάντων, μικρό το κακό, τόσο καιρό περιμέναμε, μία μέρα πάνω μία μέρα κάτω δεν χάλασε και ο κόσμος.

Γιώργο αν θες βοήθεια με την τv ευχαρίστως, μπορείς να με βρεις μέσω του Νίκου. Άντε και το Σεπτέμβρη με το καλό σουρχομαι για HTPC!! Mπορεί με τον προβολέα να μου την σκαπούλαρες αλλά τώρα δεν την γλιτώνεις.

Περαστικά και πάλι!!

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ
29-07-2007, 11:45
Ρε συ???????? Σοβαρά????
Έπαθες τέτοιο πράγμα?? Τι γκαντεμιά είναι αυτή μέσα στο κατακαλόκαιρο!!
Άντε περαστικά σου και υπομονή..

Εσύ Γιώργο παρέλαβες κανονικά για δύο λόγους. Ψώνισες τη Δευτέρα αντί Τρίτη άρα είχαν μία μέρα παραπάνω από τις δικιές μου και η τηλεόραση σου έμεινε στην αποθήκη τους στον Ασπρόπυργο και στάλθηκε κατευθείαν Κρήτη. Η δικιά μου περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική, έπρεπε να μου βρουν τη δεύτερη γιατί αυτές που είχαν δεν έφταναν, μετά έπρεπε να τις επιστρέψουν στον Ασπρόπυργο, μετά χάσανε το αποδεικτικό πληρωμής της τράπεζας, μετά λόγω καλοκαιριού δεν κάνουν μεταφορές τα Σάββατα και δεν ξέρω και γω τι άλλο έτυχε. Τέλος πάντων, μικρό το κακό, τόσο καιρό περιμέναμε, μία μέρα πάνω μία μέρα κάτω δεν χάλασε και ο κόσμος.

Γιώργο αν θες βοήθεια με την τv ευχαρίστως, μπορείς να με βρεις μέσω του Νίκου. Άντε και το Σεπτέμβρη με το καλό σουρχομαι για HTPC!! Mπορεί με τον προβολέα να μου την σκαπούλαρες αλλά τώρα δεν την γλιτώνεις.

Περαστικά και πάλι!!

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια...Τωρα "ανακαλύπτω" τον κόσμο με το αριστερό και προσπαθώ να μάθω να λειτουργώ με ένα μόνο χέρι!!!!
Πού θα πάει θα περάσει ο Αυγουστος και πλέον θα μπορώ να πιάσω ξανά κατσαβίδι για να φτιάξουμε και το HTPC σου Γιωργάκη...
Τσίμπησε στο μεταξύ έναν από τους νέους διπήρυνους 6750 του Πλαισίου με 170 Ευρώ πάνε στο θεό σύμφωνα με τα φορά των κομπιουτεράδων(για τη φουρνιά που υπαρχει τώρα λέμε τους E6750 με stepping SLA9V...για το μέλλον κανείς δεν ξέρει).
Απ' ότι βλέπεις την τρέλλα μας εδώ δεν την σταματάνε ούτε σπασμένα χέρια....ούτε νάρθηκες...ούτε γύψοι!!!

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
29-07-2007, 13:26
Λοιπό εδώ και μία ώρα προσπαθώ να γράψω και το pc μου κλείνει μόνο του και με αφήνει στα κρύα του λουτρού!!
Είδατε!! Έχω σκεπτόμενο pc, σαν να μου λέει: τι κάθεσαι και ασχολείσαι καλοκαιριάτικα και δεν πας να ρίξεις καμιά βουτιά..

Γιώργο για τσέκαρε http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=978523 μην κάνω καμιά λαλακία και τρέχουμε..

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ
30-07-2007, 00:59
Λοιπό εδώ και μία ώρα προσπαθώ να γράψω και το pc μου κλείνει μόνο του και με αφήνει στα κρύα του λουτρού!!
Είδατε!! Έχω σκεπτόμενο pc, σαν να μου λέει: τι κάθεσαι και ασχολείσαι καλοκαιριάτικα και δεν πας να ρίξεις καμιά βουτιά..

Γιώργο για τσέκαρε http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=978523 μην κάνω καμιά λαλακία και τρέχουμε..

Αυτός είναι αλλά μπορείς στην ίδια τιμή να πάρεις και τον box 6750 από το e-shop.gr.... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558240
και να τους ρωτησεις τηλεφωνικά να κοιτάξουν από ένα κουτί να διαβάσουν αν είναι το καλό stepping που σου έγραψα παραπάνω(φαίνεται πάνω στο καπάκι του επεξεργαστή), ώστε να είσαι σίγουρος τι παίρνεις.
Σόρι αλλά δεν είναι εύκολο να γράφω στην κατάσταση που είμαι...:bigcry: :bigcry: :bigcry:

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
30-07-2007, 07:51
Γιώργο περαστικά!!!

και εχμμμ...ας επανέλθουμε στο θέμα μας...

βρε παιδιά γράψτε και οι υπόλοιποι...είσαστε αρκετοί...

για πείτε εντυπώσεις???.....

Yperion
30-07-2007, 08:28
Εβλεπα την ΑΕΚ χθες και η εικονα ηταν αψογη. Για φιλους του ποδοσφαιρου η τηλεοραση συστηνεται ανεπιφυλακτα.

CENTRAL
30-07-2007, 09:42
βρε παιδιά γράψτε και οι υπόλοιποι...είσαστε αρκετοί...

για πείτε εντυπώσεις???.....

Νάσο μάλλον η θερινή ραστώνη έχει πλήξει σοβαρά και το AVFORUM...:flipout:

PETRAN
30-07-2007, 10:17
Εβλεπα την ΑΕΚ χθες και η εικονα ηταν αψογη. Για φιλους του ποδοσφαιρου η τηλεοραση συστηνεται ανεπιφυλακτα.

Εχμμμμ...

έπαιξε ρόλο και η μπαλάρα που έβλεπες απο την ΑΕΚ Γιάννη...:flipout::flipout::flipout::flipout:

Μιχάλης Κορ.
30-07-2007, 10:26
Με γεια σε όλα τα παιδιά.
Η τηλ φαίνεται να είναι πολύ καλή, τεχνικά χαρακτηριστικά πολύ καλά.

georgie69
30-07-2007, 10:30
Βρεθηκα εδω βλεποντας post του Rivers σε αλλο forum.

Την πηρα απο shop21 και παραδοθηκε την επομενη εργάσιμη!!!

Λοιπον για 40 ιντσες, με Wide color και οποιαδηποτε αλλη ρυθμιση τα χρωματα βγαινουν πολυ εντονα. Προτιμω το Normal με temperature Warm 2 και gamma mid. Χρησιμοποιω τις ρυθμισεις του Nilo, συν αυτες στο service menu του HDTV test αλλα με λιγο μεγαλυτερο backlit. Μου αρεσει να βλεπω ποσο δυνατο ειναι!!!!

Clouding βλεπω στις πανω γωνιες αλλα οπως λενε ολοι παντου μονο οταν δεν εχει σημα εισοδου. Αν δεν υπηρχε η καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων της Nova δεν θα το καταλαβαινα. Ειναι η πρωτη τηλεοραση που βλεπω να εχει δραματικη βελτιωση με τις σωστες ρυθμισεις και σε καλο σημα μου θυμιζει την 29αρα Philips που ηταν η τελευταια CRT που ειχα.

Ερωτηση. Εχω πηγες με upscaling, DVDR Samsung και Izak. Τι εξοδο λετε να χρησιμοποιω? 720 ή 1080?

Yperion
30-07-2007, 10:37
Clouding βλεπω στις πανω γωνιες αλλα οπως λενε ολοι παντου μονο οταν δεν εχει σημα εισοδου. Αν δεν υπηρχε η καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων της Nova δεν θα το καταλαβαινα. Ειναι η πρωτη τηλεοραση που βλεπω να εχει δραματικη βελτιωση με τις σωστες ρυθμισεις και σε καλο σημα μου θυμιζει την 29αρα Philips που ηταν η τελευταια CRT που ειχα.

Καλωσηλθες. Στις γωνιες δεν εχει clouding απλως μερικοι λενε οτι ειναι λιγο πιο σκοτεινες οι δυο πανω γωνιες.

Στην δικια μου δεν εχω παρατητησει τιποτα τετοιο. Δοκιμασα τοσο με ασπρη οσο και με μαυρη οθονη (με σκοταδι στο δωματιο) αλλα δεν ειδα τιποτα το μεμπτο.-bye-

Yperion
30-07-2007, 10:38
Εχμμμμ...

έπαιξε ρόλο και η μπαλάρα που έβλεπες απο την ΑΕΚ Γιάννη...:flipout::flipout::flipout::flipout:

Nα σου πω την αληθεια εγω κοιταζα πιο πολυ την κινηση , τα χρωματα κτλ. που εδειχνε η τηλεοραση παρα τον αγωνα.:flipout:

Nightfall
30-07-2007, 10:54
Πρώτες εντυπώσεις άκρως θετικές !

SD σήμα :
Πραγματικά πολύ καλό ειδικά στα κανάλια με καλό σήμα. Ακόμα και αυτά που δεν έπιανα πολύ καλά με την CRT δε με ενοχλούν παραπάνω στην Sony.

Ψηφιακά της ΕΡΤ :
Πάρα πολύ καλά αν κα ιδεν είχε τύχει να δω αντίστοιχα σε CRT.

Ηumax HDCI 2000 σύνδεση HDMI:
Tα HD απίστευτα ! Αλλά και τα SD κανάλια (ειδικά τα γερμανικά που με ενδιαφέρουν και έχουν άψογο σήμα).

DVD με (καλό) SCART (εν αναμονή του SONY RDR-HX750 που θα παραγγείλω σε 2'):
Φοβερή εικόνα με της ρυθμίσεις του HDTVtest και μικροαλλαγές να την φέρω στα προσωπικά μου γούστα. Ανυπομονώ να δω και με HDMI σύνδεση !

Ισως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά έχω κατενθουσιαστεί θα επανέλθω με φωτογραφίες ! Αφού άρεσε (πααααααρα πολύ) και στη γυναίκα (που πριν είχε ενδοιασμούς), όλα καλα :earmuffs:

Yperion
30-07-2007, 16:20
Χαιρομαι που εισαι και εσυ ευχαριστημενος.:award:

Geoha
30-07-2007, 22:09
Εχμμμμ...

Ετσι έτσι... :flipout: :flipout:

Μπελλος Ευαγγελος
30-07-2007, 22:29
Πρώτες εντυπώσεις άκρως θετικές !

SD σήμα :
Πραγματικά πολύ καλό ειδικά στα κανάλια με καλό σήμα. Ακόμα και αυτά που δεν έπιανα πολύ καλά με την CRT δε με ενοχλούν παραπάνω στην Sony.

Ψηφιακά της ΕΡΤ :
Πάρα πολύ καλά αν κα ιδεν είχε τύχει να δω αντίστοιχα σε CRT.

Ηumax HDCI 2000 σύνδεση HDMI:
Tα HD απίστευτα ! Αλλά και τα SD κανάλια (ειδικά τα γερμανικά που με ενδιαφέρουν και έχουν άψογο σήμα).

DVD με (καλό) SCART (εν αναμονή του SONY RDR-HX750 που θα παραγγείλω σε 2'):
Φοβερή εικόνα με της ρυθμίσεις του HDTVtest και μικροαλλαγές να την φέρω στα προσωπικά μου γούστα. Ανυπομονώ να δω και με HDMI σύνδεση !

Ισως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά έχω κατενθουσιαστεί θα επανέλθω με φωτογραφίες ! Αφού άρεσε (πααααααρα πολύ) και στη γυναίκα (που πριν είχε ενδοιασμούς), όλα καλα :earmuffs:

αφου ειπε το ΝΑΙ η γυναικα εισαι οκ ....:Banane0:

georgie69
31-07-2007, 10:46
Εχω την εντυπωση ότι ξεφευγουμε στα μεγέθη και πολυ καλα κανουμε.

Με τετοια ποιοτητα στα panel δεν δικαιολογειται η αγορα 32 παρα μονο αν δεν χωραει η μεγαλυτερη. Εχοντας την 40 σε αποσταση 3 m, απο το να ανησυχω για τα pixelιασματα οπως εκανα πριν την αγορα, τωρα σκεφτομαι μηπως τελικά επρεπε να αλλαξω την διαρυθμιση του χωρου για την 46!!! Πριν 10 ημερες ημουν ευχαριστημενος απο την S32A!

Εβλεπα χτες prison break και CSI κολημένος. Αν ειχαμε HD δορυφορικη στο Ελλαδιστάν δεν θα σηκωνομουν απο τον καναπέ!! Τελικα το video feel μου αρεσει, θυμιζοντας το motion enhancer της CRT Philips.

CENTRAL
31-07-2007, 11:12
georgie, στα 3 μέτρα έχω ενδοιασμούς για τη 40άρα στο χώρο μου, που είναι ενοιαίο σαλόνι - κουζίνα, κυρίως αισθητικά.

Πιστεύω ότι ένα τόσο μεγάλο panel (μαύρο) θα φαίνεται χάλια και ειλικρινά για μένα η αισθητική του χώρου είναι πρώτη προτεραιότητα. Αν δεν είχαν βγεί τα flat panels δεν θα έβαζα καν τηλεόραση στο σαλόνι...

Σίγουρα σαν εικόνα θα είναι μαγεία. Στο κάτω κάτω στις 32 ίντσες δε βλέπεις υψηλή ανάλυση, ούτε καν 720p...

Yperion
31-07-2007, 11:19
Πιστεύω ότι ένα τόσο μεγάλο panel (μαύρο) θα φαίνεται χάλια και ειλικρινά για μένα η αισθητική του χώρου είναι πρώτη προτεραιότητα. Αν δεν είχαν βγεί τα flat panels δεν θα έβαζα καν τηλεόραση στο σαλόνι...

Και ομως η τηλεοραση ειναι κουκλα. Τωρα θελω να βρω και ενα μαυρο επιπλο να την ταιριαξω (αυτο που εχω τωρα ειναι ασημενιο) αλλα ετσι και αλλιως η τηλεοραση "δενει" με οποιοδηποτε χωρο.

CENTRAL
31-07-2007, 11:20
Και ομως η τηλεοραση ειναι κουκλα. Τωρα θελω να βρω και ενα μαυρο επιπλο να την ταιριαξω (αυτο που εχω τωρα ειναι ασημενιο) αλλα ετσι και αλλιως η τηλεοραση "δενει" με οποιοδηποτε χωρο.

Το ελπίζω ειλικρινά...αν και όπως πάει δεν θα μάθω πρίν το νέο έτος...

georgie69
31-07-2007, 11:24
Απλα χαιρομαι που μετα την αγορα της S32A που θεωρησα μια απο τις πιο αποτυχημενες που εχω κανει, η 40D3000 μπαινει στις επιτυχημενες μαζι με αυτες του ipod και του logitech πολυτηλεχειριστηριου!!

Σχετικα με το μεγεθος, ειναι σημαντικο οτι περναμε στην εποχη που αυτο θα καθοριζεται απο περιορισμους χωρου και απαιτησεις αισθητικης και οχι απο την ποιοτητα των Panel.

CENTRAL
31-07-2007, 11:27
Σχετικα με το μεγεθος, ειναι σημαντικο οτι περναμε στην εποχη που αυτο θα καθοριζεται απο περιορισμους χωρου και απαιτησεις αισθητικης και οχι απο την ποιοτητα των Panel.

Γιατί το θεωρείς τόσο σημαντικό?

georgie69
31-07-2007, 11:36
Τεχνολογικη εξελιξη εννοώ. Δεν αλλαζει την πορεια του κοσμου, απλα μου ειχε κανει εντυπωση η πρωτη LCD που πηρα, ποσο κατω απο τις προσδοκιες μου ητανε. Οπως και ποσο ειχα εντυπωσιαστει οταν ειχα πρωτοδει 36αρα CRT. Για οσους ο κινηματογραφος ειναι μεγαλο μερος της διασκεδασης τους, η δυνατοτητα να εχουμε ευχαριστες στην θεαση, προσιτες οικονομικα, μεγαλες οθονες ειναι πολυ ευχαριστη.

CENTRAL
31-07-2007, 11:41
Τεχνολογικη εξελιξη εννοώ. Δεν αλλαζει την πορεια του κοσμου, απλα μου ειχε κανει εντυπωση η πρωτη LCD που πηρα, ποσο κατω απο τις προσδοκιες μου ητανε. Οπως και ποσο ειχα εντυπωσιαστει οταν ειχα πρωτοδει 36αρα CRT. Για οσους ο κινηματογραφος ειναι μεγαλο μερος της διασκεδασης τους, η δυνατοτητα να εχουμε ευχαριστες στην θεαση, προσιτες οικονομικα, μεγαλες οθονες ειναι πολυ ευχαριστη.

Πολύ ωραία τοποθέτηση...:grinning-smiley-043

Geoha
31-07-2007, 12:12

Συμφωνώ απόλυτα :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043

Browser
31-07-2007, 14:13
Ελπιζω να συνενοηθηκαμε τωρα.

Αυτο θα γινει οταν καταλαβεις οτι το colourspace δεν το αλλαζουμε κατα το δοκουν , αλλα κατα το πως πρεπει ( παρ. το υλικο ) -bye-

georgie69
31-07-2007, 14:32
Ξανα μια απορια. Η τηλεοραση εχει αναλυση μεγαλυτερη απο 720 αλλα λιγοτερο απο 1080,σωστα? Αρα απο πηγη που κανει upscaling και σε 720 και σε 1080 με HDMI εξοδο τι διαλεγουμε? Για dvd διαλεγω 720. Μπορει να λεω και βλακειες αλλα δεν πιανω την συνδεση 720/1080 με την αναλυση οριζομενης ως Χ*Ψ.

Yperion
31-07-2007, 14:37
Ξανα μια απορια. Η τηλεοραση εχει αναλυση μεγαλυτερη απο 720 αλλα λιγοτερο απο 1080,σωστα? Αρα απο πηγη που κανει upscaling και σε 720 και σε 1080 με HDMI εξοδο τι διαλεγουμε? Για dvd διαλεγω 720. Μπορει να λεω και βλακειες αλλα δεν πιανω την συνδεση 720/1080 με την αναλυση οριζομενης ως Χ*Ψ.

720p = 1280x720 progressive
1080p = 1920x1080 progressive

Οι τηλεορασεις HD Ready εχουν αναλυση 1366x768 οποτε αν δωσεις 720p θα γινει upscale στην αναλυση της οθονης , αν δωσεις 1080p θα γινει downscale.

Aπο PS3/Blu Ray δινουμε 1080p/24 ωστε να μην εχουμε μετατροπες στα 60 Ηz (απο τα 24) που δημιουργουν motion judder (=σπασιματα στην κινηση).

CENTRAL
31-07-2007, 14:44
Περί upscaling...

Όποια ανάλυση και αν επιλέξεις θα συμβούν 2 scalings. Το ένα από το player (ώστε να ανεβάσει την επιλεγμένη ανάλυση από τα 576 του dvd και μετά από την τηλεόραση (είτε για να ανεβάσει τα 720p σε 1366x768 είτε για να κατεβάσει από τα 1080 πάλι στα 1366x768).

Αν θέλουμε να το αποφύγουμε μπορούμε πάντα να πάρουμε έξοδο 576p από το player (πάει ένα conversion) και να αφήσουμε την τηλεόραση να κάνει τη δουλειά της, upscale δηλαδή στα 1366x768.

Ένας ακόμα λόγος για να επιλέξουμε τη 2η λύση είναι ο ΠΟΛΥ καλός scaler της D3000 που κανένα budget player δεν πλησιάζει σε ποιότητα...

Αιρετική προσέγγιση???

Λογική θα έλεγα εγώ...

Yperion
31-07-2007, 14:48
Ένας ακόμα λόγος για να επιλέξουμε τη 2η λύση είναι ο ΠΟΛΥ καλός scaler της D3000 που κανένα budget player δεν πλησιάζει σε ποιότητα...

Αιρετική προσέγγιση???

Λογική θα έλεγα εγώ...

Πολυ σωστα τα λες...:grinning-smiley-043

CENTRAL
31-07-2007, 14:50
Μαθαίνω από καλούς δασκάλους βλέπεις...

:ernaehrung004:

smoothbore
31-07-2007, 15:04
Μια ερωτηση ον δε φλαι ... πως απενεργοποιουμε και τουμπαλιν τα 100ΗΖ ?
Απο το μενου που λεει ενισχυτης κινησης ,τυπικη ,οχι και μεγιστη ? (αν θυμαμε καλα)
Χθες τη συνδεσα και ψαχνομε ακομα. Πανω απο τις προσδοκιες μου σε SD ειδικα για τα ελληνικα καναλια που πιανω εδω και πολλυ κατω καποια δορυφορικα τα οποια ειναι σωβρακο τελειως ..... ειδικα το motors που εβλεπα λιγο χθες και το free eurosport στον Astra σε ξενερωνουν τελειως .
Αυτο βεβαια δεν ειναι προβλημα της TV .
Για να δουμε και την παρασκευη F1 απο ORF .....αν και την ανθιζομε τη δουλεια παμε για αναβαθμηση δορυφορικου δεκτη με εξοδους της προκοπης και οχι μονο.

georgie69
31-07-2007, 15:27
Περί upscaling...

Όποια ανάλυση και αν επιλέξεις θα συμβούν 2 scalings. Το ένα από το player (ώστε να ανεβάσει την επιλεγμένη ανάλυση από τα 576 του dvd και μετά από την τηλεόραση (είτε για να ανεβάσει τα 720p σε 1366x768 είτε για να κατεβάσει από τα 1080 πάλι στα 1366x768).

Αν θέλουμε να το αποφύγουμε μπορούμε πάντα να πάρουμε έξοδο 576p από το player (πάει ένα conversion) και να αφήσουμε την τηλεόραση να κάνει τη δουλειά της, upscale δηλαδή στα 1366x768.

Αιρετική προσέγγιση???

Λογική θα έλεγα εγώ...

Τωωωωρα καταλαβα. Οτι τα players απλων DVD με upscaling δεν εχουν νοημα οπως και τα recorder μεχρι να υπαρξει καναλι που να εκπεμψει πανω απο τα 576P. Τα ψηφιακα αληθεια σε τι αναλυση ειναι?

CENTRAL
31-07-2007, 15:32
Το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα των budget dvd players με upsampling είναι η έξοδος hdmi...αλλιώς θα έπρεπε να αξιοποιούμε την (αναλογική) component έξοδο...

smoothbore
31-07-2007, 15:50
:drummer: πως απενεργοποιουμε τα 100ΗΖ ? το βιολι μου εγω.

CENTRAL
31-07-2007, 16:01
Νομίζω εάν βάλεις το motion enhancer στο off...

Καλό θα είναι να το επιβεβαιώσεις...

nilo
31-07-2007, 16:06
720p = 1280x720 progressive
1080p = 1920x1080 progressive

Οι τηλεορασεις HD Ready εχουν αναλυση 1366x768 οποτε αν δωσεις 720p θα γινει upscale στην αναλυση της οθονης , αν δωσεις 1080p θα γινει downscale.

Aπο PS3/Blu Ray δινουμε 1080p/24 ωστε να μην εχουμε μετατροπες στα 60 Ηz (απο τα 24) που δημιουργουν motion judder (=σπασιματα στην κινηση).

Γιαννη πριν σε ρωτησω κατι, να πω οτι οσοι εχουν συνδεδεμενοι την τηλ με ps3 μπορουν να επιλεξουν απο το ps3 μια αναλυση που επιθυμουν (ειτε 720p ειτε 1080i ειτε 1080p) και να την εχουν σταθερη. Οταν τωρα βαλουμε blu ray η τηλεοραση αυτοματα το κανει 1080/24p.

Ουσιαστικα λοιπον επιλεγεις ως μονιμα το 720 ή το 1080 και μετα τα υπολοιπα γινονται απο το ps3.

Οσον αφορα την ερωτηση μου Γιαννη ....

Ποια η διαφορα "οπτικα" μεταξυ 720p kai 1080i. Δεν ζηταω την τεχνικη αναλυση αλλα τουλαχιστον στη θεωρια ποια ειναι η διαφορα στην εικονα οταν την κοιταμε.
Υπαρχει θεωρητικα διαφορα στα χρωματα ή στην ευκρινεια ή καπου αλλου τελος παντων??

Εγω ειδα 2 ταινιες dvd upscaled στα 720p και ολες τις υπολοιπες στα 1080i. Διαφορά στην εικονα δεν ειμαι σιγουρος οτι βλεπω αλλα εχω την εντυπωση οτι στα 1080i μπορει να βλεπω λιγο πιο ευκρινη εικονα. Θεωρητικα ειναι σωστο ή λαθος??

Yperion
31-07-2007, 19:49
Εγω ειδα 2 ταινιες dvd upscaled στα 720p και ολες τις υπολοιπες στα 1080i. Διαφορά στην εικονα δεν ειμαι σιγουρος οτι βλεπω αλλα εχω την εντυπωση οτι στα 1080i μπορει να βλεπω λιγο πιο ευκρινη εικονα. Θεωρητικα ειναι σωστο ή λαθος??

Oταν εχουμε μετατροπη interlaced σε progressive αυτη ειναι μια επιπλον διαδικασια εκτος του scaling.

Το αποτελεσμα εξαρταται απο το DVD Player και την τηλεοραση , δηλαδη ποιο απο τα δυο εχει καλυτερο scaler και ποιο καλυτερο de-interlacer. Λογικα με βαση τον ποιοτικο επεξεργαστη εικονας που εχει η D3000 ειναι καλυτερο να κανει ολες τις διεργασιες η τηλεοραση (οπως λεει ο Central παραπανω).

-bye-

nilo
31-07-2007, 21:16
Oταν εχουμε μετατροπη interlaced σε progressive αυτη ειναι μια επιπλον διαδικασια εκτος του scaling.

Το αποτελεσμα εξαρταται απο το DVD Player και την τηλεοραση , δηλαδη ποιο απο τα δυο εχει καλυτερο scaler και ποιο καλυτερο de-interlacer. Λογικα με βαση τον ποιοτικο επεξεργαστη εικονας που εχει η D3000 ειναι καλυτερο να κανει ολες τις διεργασιες η τηλεοραση (οπως λεει ο Central παραπανω).

-bye-

Εγω εχω επιλεξει το upscale να γινεται απο το ps3. Και μπορω να πω οτι η εικονα ειναι καταπληκτικη!! Πιστευω οτι το ps3 πρεπει να κανει καλυτερο upscale απ οτι η D.

H ερωτηση μου με δεδομενο οτι το upscale γινεται απο την ιδια πηγη ειναι αλλη. Το 720p με το 1080i απο το ps3 στην D, τι διαφορα θα επρεπε να εχει στα ματια μου? Και ειναι δυνατον το 1080i δειχνει καλυτερο απο το 720p??

nilo
31-07-2007, 21:18
Νομίζω εάν βάλεις το motion enhancer στο off...

Καλό θα είναι να το επιβεβαιώσεις...

Και εγω αυτο θα σου ελεγα!

Δημοκηδής
01-08-2007, 13:28
Άντε για να μπω και εγώ στο λούκι :

στο πλαίσιο η Panny 70 και η Sony του παρόντος θρεντ έχουν περίπου τα ίδια.
Δεδομένου ότι τις θέλω μόνον για τηλεοπτικό σήμα (αφού ταινίες βλέπω στον προβολέα), παρακαλώ όπως οι έμπειροι (πχ. Rivers) αποφανθούν :

Panny ή Sony ;

(Πόσο επηρεάζει ότι από κάτω από το σημείο που θέλω να τις βάλω, υπάρχει (δυστυχώς) καλοριφέρ ; Θυμάμαι περίπου ότι για τις πλάσμα αυτό ήταν ιδιαίτερα αρνητικό. Ισχύει ακόμη;)

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
01-08-2007, 13:37
Χθες το απόγευμα και η δικιά μου τηλεόραση ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΦΤΑΣΕ!!!

Τη σύνδεσα πρόχειρα με αναλογικό και δορυφορική και τη χάζεψα για καμιά ώρα.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου αρκετά ικανοποιητικές!!
Από ποιότητα κατασκευής-συναρμολόγηση-φινίρισμα απλά άψογη!! Ούτε τριγμοί στα πλαστικά από συστολές-διαστολές ούτε τίποτα.

Αναλογική εικόνα καλή και ευχάριση το μάτι. Πιστεύω ότι η 32D πρέπει να προσεγγίζει αρκετά σε επίδοση τις crt ανάλογης διάστασης.

Ψηφιακό σήμα Nova καλό αλλά με τα γνωστά προβλήματα που δημιουργεί η μεγάλη συμπίεση. Ψηφιακό σήμα από τα καλά SD Γερμανικά κανάλια του Αstra ΑΠΛΑ ΜΑΓΕΙΑ!!!!

Πέρασα και το setup του HDTV και πραγματικά βελτιώνει αρκετά την εικόνα. Το μαύρο με αυτές τις ρυθμήσεις καλό αλλά έχω την εντύπωση με αρκετή χαμένη πληροφορία.

Αυτά προς το παρόν και έπαιται συνέχεια...

nilo
01-08-2007, 15:19
.

Πέρασα και το setup του HDTV και πραγματικά βελτιώνει αρκετά την εικόνα. Το μαύρο με αυτές τις ρυθμήσεις καλό αλλά έχω την εντύπωση με αρκετή χαμένη πληροφορία.

τα settings του hdvtest ειναι εκπληκτικα για βραδυνη θεαση με λιγο φως. Για την ημερα με περισσοτερο φως φτιαξε το standard (εχω δωσει τις ρυθμισεις μου σε προηγουμενο post) με βαση το hdtv set up αλλα με αυξημενο backlight, gamma και ισως contrast enhancer.

Kαλες θεασεις. Να την χαρεις!

JayDee
01-08-2007, 15:52

Οντως η εικονα γινεται αισθητα καλυτερη, ιδιαιτερα στο χρωμα των προσωπων. Περιεργο γιατι οι αλλαγες δεν ειναι πολυ μεγαλες ειδικα στο service menu. Anyway ηταν ευχαριστη εκπληξη. Αν εφτιαχνε κ η κινηση ολα θα ηταν μια χαρα!

JayDee
01-08-2007, 15:58

Δεδομένου ότι τις θέλω μόνον για τηλεοπτικό σήμα (αφού ταινίες βλέπω στον προβολέα), παρακαλώ όπως οι έμπειροι (πχ. Rivers) αποφανθούν :

Panny ή Sony ;

(Πόσο επηρεάζει ότι από κάτω από το σημείο που θέλω να τις βάλω, υπάρχει (δυστυχώς) καλοριφέρ ; Θυμάμαι περίπου ότι για τις πλάσμα αυτό ήταν ιδιαίτερα αρνητικό. Ισχύει ακόμη;)

Εγω θα επαιρνα την Panasonic. Νομιζω οτι εχει πιο ζωντανα χρωματα κ το (πολυ) μεγαλυτερο contrast κανει μεγαλη διαφορα στην εικονα ιδιαιτερα σε σκοτεινες σκηνες στις οποιες 8α φαινονται περισσοτερες λεπτομερειες. Τωρα το ποσο ευαισθητες ειναι οι plasma σε σχεση με LCD δεν ξερω απο πρωτο χερι (ευτυχως). Παντως αν την παρεις κ βγαλει το καλοκαιρι χωρις κλιματιστικο νομιζω τον χειμωνα με το καλοριφερ δε 8α εχεις προβλημα :smile:

Yperion
01-08-2007, 16:01
Άντε για να μπω και εγώ στο λούκι : στο πλαίσιο η Panny 70 και η Sony του παρόντος θρεντ έχουν περίπου τα ίδια.
Δεδομένου ότι τις θέλω μόνον για τηλεοπτικό σήμα (αφού ταινίες βλέπω στον προβολέα), παρακαλώ όπως οι έμπειροι (πχ. Rivers) αποφανθούν : Panny ή Sony ;

Και εγω ημουν μεταξυ των δυο και διαλεξα την Sony γιατι εχει 3 HDMI , υποστηριζει 24p , δεν εχει προβληματα burn in/image retention (πολυ σημαντικο για χρηση PC και παιχνιδομηχανων) , επισης δεν εχει ανακλασεις και εχει μικροτερη καταναλωση ρευματος (169W εναντι 270W).

Βεβαια σε καποιους αρεσει πιο πολυ η εικονα στις πλασμα καθως την βρισκουν πιο "ζωντανη" οποτε καλο ειναι να πας να δεις και τις δυο πριν αποφασισεις.

Παντως η Panasonic σε αλλες χωρες πωλειται 200-300 ευρω λιγοτερο απο την Sony , τωρα γιατι εδω εχει τοσο υψηλη τιμη μονο η αντιπροσωπια το ξερει.

Εγω θα επαιρνα την Panasonic. Νομιζω οτι εχει πιο ζωντανα χρωματα κ το (πολυ) μεγαλυτερο contrast

Σε μαυρο και contrast οι δυο τηλεορασεις ειναι σχεδον ισοδυναμες. Μαλιστα συμφωνα με το περιδικο Hi Tech η 40D3000 εχει contrast 501:1 ενω η PX70 εχει 415:1.

akren
01-08-2007, 17:50

Panny ή Sony ;

ειχα δει την panny και Χ2000 .

προτιμησα την πρωτη για tv μου αρεσαν πιο πολυ τα χρωματα της.
δεν μπορω να σου πω d3000.

οσο για το καλοριφερ δεν θα εβαζα κατι πανω απο αυτο,οτιδηποτε και αν ειναι αυτο!!!!

xalaros10
01-08-2007, 18:31
Καλησπέρα παιδιά, ψήνομαι κι εγώ παιδιά να πάω να την χτυπήσω αλλά μόλις γυρίσω απ'τις διακοπές, γύρω στις 20 Αυγούστου.
Ποια είναι η φθηνότερη τιμή που την έχετε βρει; (το Perfect Shop την έχει 1459e με 1 χρόνο εγγύηση αντιπροσωπείας -αν και 2 δεν είναι κανονικά βάσει Ευρωπαικής Οδηγίας; - ,το Media Markt Θηβών την είχε 1900e και μόλις τους είπα για την παραπάνω τιμή δεχτήκανε με 1600e για 3 δόσεις που τους είπα).
Τι λέτε;

dimitrellos
01-08-2007, 20:16
Καλησπέρα παιδιά, ψήνομαι κι εγώ παιδιά να πάω να την χτυπήσω αλλά μόλις γυρίσω απ'τις διακοπές, γύρω στις 20 Αυγούστου.
Ποια είναι η φθηνότερη τιμή που την έχετε βρει; (το Perfect Shop την έχει 1459e με 1 χρόνο εγγύηση αντιπροσωπείας -αν και 2 δεν είναι κανονικά βάσει Ευρωπαικής Οδηγίας; - ,το Media Markt Θηβών την είχε 1900e και μόλις τους είπα για την παραπάνω τιμή δεχτήκανε με 1600e για 3 δόσεις που τους είπα).
Τι λέτε;

Φίλε μου μόλις κοίταξα στο γνωστό site της Λάρισας και ωωωω

Η 40D3000 μόλις 1277 ευρώ καιι με δωρεάν αποστολή (με εγγύηση της Ελληνικής αντιπροσωπείας) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μπορεί κάπου στην Ευρώπη να την βρεις φθηνότερα αλλά για Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχει αυτή την στιγμή καλύτερη τιμή! (στο Πλαίσιο η 32D3000 έχει 1269 ευρώ)

www.electroptica.gr

smoothbore
01-08-2007, 21:23
Αργησε αλλα εκανε στραικ στη μεγκα μπανκα ο λαρισαιος με 1277 . Αν και βλεπω την V 2500 να την εχει 1311 ....... ακομα .

JayDee
01-08-2007, 22:09
Φίλε μου μόλις κοίταξα στο γνωστό site της Λάρισας και ωωωω

Η 40D3000 μόλις 1277 ευρώ καιι με δωρεάν αποστολή (με εγγύηση της Ελληνικής αντιπροσωπείας) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μπορεί κάπου στην Ευρώπη να την βρεις φθηνότερα αλλά για Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχει αυτή την στιγμή καλύτερη τιμή! (στο Πλαίσιο η 32D3000 έχει 1269 ευρώ)

www.electroptica.gr (http://www.electroptica.gr)

:eek: τα χαπια μου!!! :flipout:

GeoGeoGeo
01-08-2007, 22:25
Πω πω τι τιμή είναι αυτή!!!!!!!!!!

Yperion
02-08-2007, 01:27
:eek: τα χαπια μου!!! :flipout:

Εγω σας το ειχα πει να οργανωσουμε ενοπλη ληστεια ωστε να την παρουμε τσαμπα...:twoguns: :Banane0:

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
02-08-2007, 09:41
τα settings του hdvtest ειναι εκπληκτικα για βραδυνη θεαση με λιγο φως. Για την ημερα με περισσοτερο φως φτιαξε το standard (εχω δωσει τις ρυθμισεις μου σε προηγουμενο post) με βαση το hdtv set up αλλα με αυξημενο backlight, gamma και ισως contrast enhancer.

Kαλες θεασεις. Να την χαρεις!

nilo τις έχω ήδη δοκιμάσει αλλά σε μερικές περιπτώσεις (με το χάλια σήμα της νοβα πχ) έχω καμμένα άσπρα και τεχνουργήματα σε ενιαίες μαύρες περιοχές της εικόνας.

Το setup του Rivers, αν και λίγο ποιο σκωτεινό, μου αρέσει περισσότερο.

Και ένα μικρό tip: για να δείτε πως βελτιώνουν τα 100Hz την κίνηση βάλτε ένα δορυφορικό κανάλι ειδήσεων που να έχει κυλιόμενο baner με γράμματα στο κάτω μέρος (πχ sky news, BBC) και ενεργοποιήστε-απενεργοποιήστε την ενίσχυση κίνησης.

Yperion
02-08-2007, 10:16

backlight : 4
contrast :70
sharpness : 8
Noise/MPEG noise red. : off

Advanced
black corrector οff
clear white οff

set up
power saving οff

Λοιπον στα παραπανω εβαλα sharpness στο 0 , μην σας τρομαξει η εικονα , σε κανα δεκαλεπτο που θα συνηθισει το ματι σας θα δειτε οτι μειωνεται ο θορυβος που εχει η NOVA.

Επισης δοκιμασα τον συνδυασμο

color space: wide
live color: low
gamma: low

O οποιος σε συνδυασμο με τις ρυθμισεις του sevice menu απο το HDTV test δινει πολυ ομορφα ζεστα χρωματα χωρις ομως να ειναι υπερβολικα.

Για δοκιμη στις συγκεκριμενες ρυθμισεις αναγκαστικα να βλεπω Αννιτα Πανια χθες το βραδυ.:flipout:

JayDee
02-08-2007, 10:18
nilo τις έχω ήδη δοκιμάσει αλλά σε μερικές περιπτώσεις (με το χάλια σήμα της νοβα πχ) έχω καμμένα άσπρα και τεχνουργήματα σε ενιαίες μαύρες περιοχές της εικόνας.

Το setup του Rivers, αν και λίγο ποιο σκωτεινό, μου αρέσει περισσότερο.

Και ένα μικρό tip: για να δείτε πως βελτιώνουν τα 100Hz την κίνηση βάλτε ένα δορυφορικό κανάλι ειδήσεων που να έχει κυλιόμενο baner με γράμματα στο κάτω μέρος (πχ sky news, BBC) και ενεργοποιήστε-απενεργοποιήστε την ενίσχυση κίνησης.

Δε χρειαζεται να ειναι δορυφορικο, κ στις ειδησεις του STAR εχει κυλιομενη ταινια. Εκει εχω προσεξει οτι οταν ειναι ενεργοποιημενο το motionenhancer μαζι με καποιο film mode (πχ standard + auto 1) οπως προτεινεται η κινηση απο πολυ ομαλη χαλαει (σα να χανει frames) κ ξαναφτιαχνει. Το εχει παρατηρησει κανεις?

JayDee
02-08-2007, 10:21
Εγω σας το ειχα πει να οργανωσουμε ενοπλη ληστεια ωστε να την παρουμε τσαμπα...:twoguns: :Banane0:

Γιατι να κινδυνευσουμε? Σε λιγο θα μας πληρωνουν για να την παρουμε :flipout:

Βασίλης 07
02-08-2007, 10:50
Γιατι να κινδυνευσουμε? Σε λιγο θα μας πληρωνουν για να την παρουμε :flipout:

Θές να πείς κάτι με αυτό ? :chinscratch:

JayDee
02-08-2007, 11:09
Θές να πείς κάτι με αυτό ? :chinscratch:

Σε εναν μηνα πηγε -500Ε κ μαλιστα πριν βγουν οι W3000 X3000. Φαντασου σε κανα 2μηνο ποσο 8α εχει.

Παντως γενικα δεν ειμαι ευχαριστημενος με την TV. Ισως επειδη την η8ελα για ειδικη χρηση (συνδεση με PC που τρεχει media center) κ δεν με καλυψε.

Yperion
02-08-2007, 11:11
Τωρα η τιμη θα σταθεροποιηθει.

georgie69
02-08-2007, 12:37

.:flipout:

Temperature normal ή ακομα warm 2?

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
02-08-2007, 13:16
Λοιπον στα παραπανω εβαλα sharpness στο 0 , μην σας τρομαξει η εικονα , σε κανα δεκαλεπτο που θα συνηθισει το ματι σας θα δειτε οτι μειωνεται ο θορυβος που εχει η NOVA.

Επισης δοκιμασα τον συνδυασμο

O οποιος σε συνδυασμο με τις ρυθμισεις του sevice menu απο το HDTV test δινει πολυ ομορφα ζεστα χρωματα χωρις ομως να ειναι υπερβολικα.

Για δοκιμη στις συγκεκριμενες ρυθμισεις αναγκαστικα να βλεπω Αννιτα Πανια χθες το βραδυ.:flipout:

To Sharpnes αν δεν κάνω λάθος προσθέτει τεχνητή πληροφορία στην εικόνα και σίγουρα πρέπει να χρησιμοποιήται με μέτρο (εγώ το έχω στο 4) αλλά στη νόβα νομίζω ότι βοηθάει λίγο την κατάσταση.

Yperion
02-08-2007, 13:43
Temperature normal ή ακομα warm 2?

warm2

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
02-08-2007, 14:23
Ξέρουμε σε ποιες παραμέτρους της εικόνας επιδρά ο αισθητήρας φωτός? Γιατί να τον έχουμε απενεροποιημένο?

Yperion
02-08-2007, 15:31
Ξέρουμε σε ποιες παραμέτρους της εικόνας επιδρά ο αισθητήρας φωτός? Γιατί να τον έχουμε απενεροποιημένο?

The light sensor feature adapts the brightness of the screen to the light in the room.

nikosmelt
10-08-2007, 14:49
Άργησα λίγο αλλά μόλις χτες την παρέλαβα και είμαι ενθουσιασμένος! Πολύ καλή σε sd (tv + dvd). Για hd δεν ξέρω, από Γενάρη θα δούμε. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για τις ρυθμίσεις από το hdtvtest + to secret menu, είναι για τηλεοπτικό σήμα ή γενικότερα? Υπάρχει κάποιο link?

nikosmelt
10-08-2007, 16:43
Και μια ακόμα ερώτηση: επειδή συνδέω την τηλεοράση με τον υπολογιστή μέσω vga καλωδίου (onboard καρτα γραφικών) τί ανάλυση πρέπει να βάλω για να πάρω 1:1 εικόνα?

Ypofantis
10-08-2007, 17:49
Για την εν λόγω υπάρχουν φίλοι που την έχουν αγοράσει και στις προηγούμενες σελίδες παραθέτουν αναλυτικά σχόλια και εντυπώσεις, καθώς και οδηγίες setαρισμάτων για ποιοτικότερο αποτέλεσμα. Μετά από έρευνα αγοράς σε τρία πολυκαταστήματα που την είδα τα σχόλιά μου σαν επισκέπτης είναι τα εξής:
α) Πολύ όμορφο design
β) Αρκετά καλό τηλεοπτικό σήμα
γ) Ικανοποιητική κίνηση χωρίς σπασίματα ή θολούρες (Supersport 1)
δ) Ελαφρύ clouding στις κάτω γωνίες
ε) Άκρως συμφέρουσα σχέση αξίας - τιμής

Yperion
10-08-2007, 18:09
Και μια ακόμα ερώτηση: επειδή συνδέω την τηλεοράση με τον υπολογιστή μέσω vga καλωδίου (onboard καρτα γραφικών) τί ανάλυση πρέπει να βάλω για να πάρω 1:1 εικόνα?

1360x768

Yperion
10-08-2007, 18:12
α) Πολύ όμορφο design
β) Αρκετά καλό τηλεοπτικό σήμα
γ) Ικανοποιητική κίνηση χωρίς σπασίματα ή θολούρες (Supersport 1)
δ) Ελαφρύ clouding στις κάτω γωνίες
ε) Άκρως συμφέρουσα σχέση αξίας - τιμής

Εμενα δεν εχει clouding εκτος απο την συνιθισμενη ελαφρια ανομοιομορφια ολων των τηλεορασεων LCD.

Επισης η εικονα σε SD ειναι κορυφαια για οποιαδηποτε τηλεοραση κατω των 2,000. Βεβαια αν το σημα ειναι χαλια παλι χαλια θα φαινεται , θαυματα δεν γινονται.

Ypofantis
11-08-2007, 00:13
Εμενα δεν εχει clouding εκτος απο την συνιθισμενη ελαφρια ανομοιομορφια ολων των τηλεορασεων LCD.

Σίγουρα θα γνωρίζεις καλύτερα μιας και την χειρίζεσαι κάθε μέρα. Η συγκεκριμένη παρατήρηση που έκανα αφορούσε τα διαφορετικά σημεία πώλησης που επισκέφθηκα. Δεν ξέρω βέβαια εάν ευθύνονται τα εμπορικά τμήματα σε αυτό (αμέλεια, άγνοια, αδιαφορία κτλ).

Επισης η εικονα σε SD ειναι κορυφαια για οποιαδηποτε τηλεοραση κατω των 2,000. Βεβαια αν το σημα ειναι χαλια παλι χαλια θα φαινεται , θαυματα δεν γινονται.

Συμφωνώ για την D3000 ότι έχει πολύ καλό αποτέλεσμα σε SD. Το αναφέρω και εγώ στο προηγούμενο post. Έβαλα 2-3 κανάλια και έδειχνε όπως σε CRT.

Καλό ΣΚ!

nikosmelt
11-08-2007, 00:20
1. Απογοητεύτηκα από τα divx, τρομερό πιξέλιασμα. Το περίμενα βέβαια αλλά όσο να 'ναι απογοητεύεσαι. Και το κακό είναι πως έχω αρκετά (ταινίες-σειρές).
2. Βάζω ανάλυση κάρτας γραφικών στα 1366x768, 60hz, και βγάζει το μήνυμα "Μη υποστηριζόμενο σήμα. Ρυθμίστε την έξοδο του pc σας". Το ίδιο μήνυμα βγάζει σε όλες τις αναλύσεις εκτός από την 1024x768 που χρησιμοποιώ. Καμιά πρόταση?

Yperion
11-08-2007, 01:36
Βάζω ανάλυση κάρτας γραφικών στα 1366x768, 60hz, και βγάζει το μήνυμα "Μη υποστηριζόμενο σήμα. Ρυθμίστε την έξοδο του pc σας". Το ίδιο μήνυμα βγάζει σε όλες τις αναλύσεις εκτός από την 1024x768 που χρησιμοποιώ. Καμιά πρόταση?

Βαλε 1360x768 , την εχω δοκιμασει και λειτουργει μεσω VGA.

Αν δεν λειτουργει μπορει να υπαρχει καποια αυμβατοτητα με την καρτα.

nikosmelt
11-08-2007, 10:16
Βαλε 1360x768 , την εχω δοκιμασει και λειτουργει μεσω VGA.

Αν δεν λειτουργει μπορει να υπαρχει καποια αυμβατοτητα με την καρτα.
Είναι τραγικό αλλά η καταπληκτική onboard κάρτα γραφικών μου δεν έχει ανάλυση 1360x768, μόνο 1366x768! Πάντως το περίεργο είναι ότι και με μικρότερη ανάλυση το ίδιο μήνυμα βγάζει. Thanks πάντως Γιάννη.

georget
11-08-2007, 17:12
Παιδιά μην με βρίσετε OK:D
Σήμερα πήγα την κυρια σε ένα μαγαζί για να ψωνίσει ρούχα και ακριβώς διπλα έχει ένα μαγαζί που παλαιότερα ήταν η αντιπροσωπεία Sony ενώ σήμερα έχει Sony,Panasonic και Samsung πήρα τον μικρό μέχρι να τελείωση η κυρια και πήγα στο συγκεκριμένο μαγαζί για να δω από κοντά την περιβόητη 40D3000. Μόλις μπήκα ο πωλητής με ρώτησε τι ήθελα και του είπα το συγκεκριμένο μοντέλο έδειξε ότι δεν ήξερε ποιο ήταν και ρώτησε ένα άλλο πωλητή όπου του έδειξε που ήταν. Γύρω από την 40D3000 ήταν άλλες 5 TV μεταξύ τον οποιων η 40W2000 η 52X2000 και ακριβώς ποιο κάτω η μεγάλη έκπληξη η Samsung PS42C96HD! Όλες είχαν το ίδιο σήμα από DVD όχι HD και ακόμα και ο γιος μου 12 χρονων ξεχώρισε την Samsung! Το κακό εδώ στην Κύπρο είναι ότι δεν έχεις πολλές ευκαιρίες να δεις από κοντά τα διαφορα μοντέλα αλλα ειλικρινά μου έκανε εντύπωση η Samsung, είχε ποιο ζωντανά χρώματα και καλύτερη κίνηση από όλες τις άλλες και ήταν και ποιο φτηνή:D Φυσικά όταν ζήτησα από τον πωλητή αν αλλάξει το σε σήμα σε HD μου είπε ότι δεν μπορούσε:mad:
Τελικά μπορώ να πω ότι η πρώτη μου επαφή με την 40D3000 δεν ήταν η καλύτερη. Ίσως να ήταν η ρυθμίσεις, δεν ξέρω. Ίσως αν ήταν το σήμα HD να ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Ίσως.

Yperion
11-08-2007, 17:20
Tην D3000 οταν την ανοιγεις εχει προρυθμιση εικονας που ονομαζεται "Ζωηρη" με brightness , sharpness κτλ. ολα στο full και οντως η εικονα ειναι χαλια. Μετα ομως με λιγες διαφορες στις ρυθμισεις ερχεται στα ισα της.

Και για την Samsung παντως ισχυει το ιδιο. Πρεπει να μπει το DNIe (συστημα επεξεργασιας της Samsung) στο off για να δειξει καλα. Ισως στο μαγαζι να την ειχαν στο ηδη ρυθμισει.

Παντως αν εσενα σου φαινεται καλυτερη η C96 τοτε προχωρα , ειναι αρκετα καλη τηλεοραση.-bye-

georget
11-08-2007, 21:47
Αν κρίνω από τους πωλητές που δεν είχαν ιδέα, το πιο πιθανόν να μην τις ρύθμισαν καλά. Όμως η διαφορα των 600 Ευρώ που έχει η D3000 από την C96 είναι πολύ μεγάλη. Φυσικά εγώ Γιάννη οδεύω μάλλον προς την 50PV70 την είδα πριν λίγες μέρες και μου άρεσε πολυ!

PS. Α και κατι αλλο η διαφορα των 2 ιντζων σημαντικη, τουλαχιστων οταν τις δεις διπλα διπλα.

69nt
13-08-2007, 16:52
1. Απογοητεύτηκα από τα divx, τρομερό πιξέλιασμα. Το περίμενα βέβαια αλλά όσο να 'ναι απογοητεύεσαι. Και το κακό είναι πως έχω αρκετά (ταινίες-σειρές).
2. Βάζω ανάλυση κάρτας γραφικών στα 1366x768, 60hz, και βγάζει το μήνυμα "Μη υποστηριζόμενο σήμα. Ρυθμίστε την έξοδο του pc σας". Το ίδιο μήνυμα βγάζει σε όλες τις αναλύσεις εκτός από την 1024x768 που χρησιμοποιώ. Καμιά πρόταση?

Η πηγή σου για τα divx είναι το pc ?
Αν παίξεις τα δισκάκια σε επιτραπέζιο dvd player τι γίνεται ?

-Γιώργος-
13-08-2007, 20:18
Χθες παρακολούθησα τον αγώνα μπάσκετ σε 32D3000 φίλου και η θέαση μου άφησε γλυκόπικρα συναισθήματα. Η πίκρα είχε να κάνει με την ήττα φυσικά και όχι με την τηλεόραση η οποία είναι όντως αξιόλογο κομμάτι.

Οι περισσότεροι κάτοχοι θα το ξέρετε βέβαια αυτό, αλλά νομίζω πως καλό είναι να ακουστεί και μια ελαφρώς πιο αντικειμενική άποψη αφού ούτε έχω αγοράσει την συγκεκριμένη τηλεόραση, ούτε σκοπεύω να το κάνω. Πιο συγκεκριμένα και σε σχέση με κάποιες άλλες τηλεοράσεις που έχω δει σχετικά πρόσφατα σε οικιακό περιβάλλον:

Την καλύτερη SD εικόνα μέχρι σήμερα την έχω δει σε καλιμπραρισμένη Pioneer 427. Αυτό που είδα χθές δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο αλλά αμφιβάλλω αν υπάρχει LCD σε αυτή την κατηγορία τιμής που να την συναγωνίζεται. Η μόνη LCD στην οποία έχω δει καλύτερη ποιότητα εικόνας με τηλεοπτικό σήμα είναι η πολύ πιο ακριβή 9731. Δεν ξέρω αν τα 100Hz είναι αυτά που κάνουν την διαφορά αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό.
Η ρύθμιση του backlight είναι εξαιρετικά λειτουργική και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την χρησιμοποιούν όλοι οι κατασκευαστές.
Είδαμε κάποιες σκηνές απο το Casino Royale στο PS3 του στα πεταχτά. Η εικόνα δεν έφτανε το επίπεδο της Samsung 40Μ86 στην οποία έχω παρακολουθήσει την συγκεκριμένη ταινία αλλά σίγουρα έπαιξε σε αυτό και κάποιο ρόλο η μικρότερη επιφάνεια προβολής.
Αν εξαιρέσεις την ύπαρξη ambilight στην Philips 32PF9966 μου (το οποίο δεν αρέσει σε όλους), η δικιά μου υστερεί σε όλους τους τομείς. Αυτό βέβαια είναι απολύτως φυσιολογικό αφού μιλάμε για διαφορά στην τεχνολογία μεγαλύτερης του ενός έτους.
Γενικά νομίζω πως είναι πολύ καλή αγορά στα λεφτά της, αν όχι η καλύτερη. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το design της αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

Yperion
15-08-2007, 01:14
Αν κρίνω από τους πωλητές που δεν είχαν ιδέα, το πιο πιθανόν να μην τις ρύθμισαν καλά. Όμως η διαφορα των 600 Ευρώ που έχει η D3000 από την C96 είναι πολύ μεγάλη. Φυσικά εγώ Γιάννη οδεύω μάλλον προς την 50PV70 την είδα πριν λίγες μέρες και μου άρεσε πολυ!

Στο HDTVtest παντως με την 32D3000 και 50Q97 (ακριβοτερη και καλυτερη απο την C96) διπλα διπλα , λενε οτι η Sony ειχε καλυτερη εικονα:

In the end I settled on "Standard", which was so easy on the eyes that I actually preferred the KLD32D3000 LCD to the Samsung 50Q97 plasma just beside it. Not really a fair comparison, mind you, because the PS50Q97HDX plasma was not only much larger (making ghosting/ blurring – if present – more visible), but also suffered from intermittent processing-induced motion tearing.

http://www.hdtvtest.co.uk/Sony-KDL32D3000/Picture-Quality.php

Dion999
15-08-2007, 09:19

PS. Α και κατι αλλο η διαφορα των 2 ιντζων σημαντικη, τουλαχιστων οταν τις δεις διπλα διπλα.

Να αναφερω οτι οι πραγματικες ιντσες σε ολες τις τηλεορασεις (απο τα παλια τα χρονια μεχρι και σημερα) εχουν καποια αποκλιση σε σχεση με τις ονομαστικες.Παρα πολλες τηλεορασεις με ονομαστικη διαγωνιο 42ιντσες συνηθως δε ξεπερνουν τις 41(η panasonic 42pv60 για παραδειγμα ειναι 40,90). Οι 40αρες sony ειναι οριακοτατα κατω απο τις 40(39,90 μεσος ορος).
Αρα μιλαμε για διαφορες,συνηθως, τις 1ας ιντσας μεταξυ 40αρας και 42αρας.

ps.)Η μεγαλη διαφορα στις πραγματικες ιντσες ηταν τα παλιοτερα χρονια που καποιος αγοραζε 32αρα (crt) και ουσιαστικα ειχε αγορασει 29αρα η αγοραζε 29αρα και εβλεπε 27 ιντσες!

georget
15-08-2007, 15:39
Στο HDTVtest παντως με την 32D3000 και 50Q97 (ακριβοτερη και καλυτερη απο την C96) διπλα διπλα , λενε οτι η Sony ειχε καλυτερη εικονα:

In the end I settled on "Standard", which was so easy on the eyes that I actually preferred the KLD32D3000 LCD to the Samsung 50Q97 plasma just beside it. Not really a fair comparison, mind you, because the PS50Q97HDX plasma was not only much larger (making ghosting/ blurring – if present – more visible), but also suffered from intermittent processing-induced motion tearing.

http://www.hdtvtest.co.uk/Sony-KDL32D3000/Picture-Quality.php

Δεν διαφωνω, μαλλον δεν τις ρύθμισαν καλά. Αν και η συγκριση 32 vs 50 δεν μου φαίνεται δίκαιη.

Να αναφερω οτι οι πραγματικες ιντσες σε ολες τις τηλεορασεις (απο τα παλια τα χρονια μεχρι και σημερα) εχουν καποια αποκλιση σε σχεση με τις ονομαστικες.Παρα πολλες τηλεορασεις με ονομαστικη διαγωνιο 42ιντσες συνηθως δε ξεπερνουν τις 41(η panasonic 42pv60 για παραδειγμα ειναι 40,90). Οι 40αρες sony ειναι οριακοτατα κατω απο τις 40(39,90 μεσος ορος).
Αρα μιλαμε για διαφορες,συνηθως, τις 1ας ιντσας μεταξυ 40αρας και 42αρας.

ps.)Η μεγαλη διαφορα στις πραγματικες ιντσες ηταν τα παλιοτερα χρονια που καποιος αγοραζε 32αρα (crt) και ουσιαστικα ειχε αγορασει 29αρα η αγοραζε 29αρα και εβλεπε 27 ιντσες!

Πάντως η διαφορα στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν εμφανής.

Α δεν σας ειπα το νεο! Αλλαξα ιδεα και ο λογος ειναι αυτος:blush::p:D
http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2007/08/11/Pioneer-508XD-50in-Plasma-TV/p4

akren
15-08-2007, 15:48
βρε αθεοφοβε 10/10 μερα που ειναι σημερα:flipout::flipout:

ποσο το μαλλι?

κενταει το μηχανημα!!!!

nikosmelt
15-08-2007, 19:17
Η πηγή σου για τα divx είναι το pc ?
Αν παίξεις τα δισκάκια σε επιτραπέζιο dvd player τι γίνεται ?
Από επιτραπέζιο dvd τα παίζω, ένα lg, μέσω hdmi, στα 720p. Η αλήθεια είναι ότι η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά όταν πέρασα τις ρυθμίσεις του hdtv (καταπληκτικές για θέαση από dvd). Εννοείται όσο μεγαλύτερο το μέγεθος σε mb, τόσο καλύτερη και η ποιότητα. Όσες έχω σε 1,5 gb είναι αξιοπρεπέστατες, και με 5.1 ήχο. Να δούμε πως θα κατεβάζουμε bluray με 1024άρα γραμμή...Άντε να έρθει η forthnet κατά Κατερίνη μεριά..

akren
15-08-2007, 19:31
Από επιτραπέζιο dvd τα παίζω, ένα lg, μέσω hdmi, στα 720p. Η αλήθεια είναι ότι η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά όταν πέρασα τις ρυθμίσεις του hdtv (καταπληκτικές για θέαση από dvd). Εννοείται όσο μεγαλύτερο το μέγεθος σε mb, τόσο καλύτερη και η ποιότητα. Όσες έχω σε 1,5 gb είναι αξιοπρεπέστατες, και με 5.1 ήχο. Να δούμε πως θα κατεβάζουμε bluray με 1024άρα γραμμή...Άντε να έρθει η forthnet κατά Κατερίνη μεριά..

ακριβως για αυτο τον λογο σταματησα και εγω το κατεβασμα.

μερικες δεν βλεποτουσαν ουτε στην οθονη του pc που ειναι 20".

αλλαξα γουστα.-bye-

georget
15-08-2007, 19:45
βρε αθεοφοβε 10/10 μερα που ειναι σημερα:flipout::flipout:

ποσο το μαλλι?

κενταει το μηχανημα!!!!

Μονο 3849!-bye-
http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=508xd

tsopanos
15-08-2007, 21:14
παιδια κατ αρχη ευχαριστω γιατι διαβαζοντας το ποστ αυτο αποφασισα να αγορασω την 32 της σονυ ντ300ε αυτο που δεν ξερω ειναι πως να μπω στο σερβις μενου.Προσπαθησα αλλα δεν βγαινει εκανα οτι διαωασα πιο κατω.Καποιοσ να βοηθησει?

Yperion
16-08-2007, 01:41
παιδια κατ αρχη ευχαριστω γιατι διαβαζοντας το ποστ αυτο αποφασισα να αγορασω την 32 της σονυ ντ300ε αυτο που δεν ξερω ειναι πως να μπω στο σερβις μενου.Προσπαθησα αλλα δεν βγαινει εκανα οτι διαωασα πιο κατω.Καποιοσ να βοηθησει?

Πρεπει να πατησεις on/off στο remote και αφου μπει σε αναμονη γρηγορα πατα...

i+ , 5 , volume up, on/off

Οταν θα ανοιξει η ΤV θα εισαι στο sercive menu.

Προσοχη μην πατησεις κατι που δεν πρεπει και κανεις ζημια.

michael_76
16-08-2007, 16:39
Sony BRAVIA KDL-40D3000
Βραβείο πράσινης τηλεόρασης της χρονιάς 2007-2008 :SFGSFGSF:

http://www.sony-europe.com/res/images/image/19/1184310556919.jpg http://www.eisa-awards.eu/eisa_awards/files/Sony_Bravia_KDL40D3000web08.jpg

Είναι νέα, είναι ωραία (για τα δικά μου γούστα), κορυφαία (τουλάχιστον σε sd σήμα), σκέφτεται και το περιβάλλον καταναλώνοντας λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια
κι εσείς πληρώνετε μικρότερο λογαριασμό ρεύματος. Τι άλλο θέλετε δηλαδή; Θα την είχα αγοράσει ήδη, αν δεν είχα την εμμονή με τα 1080p.

Weybridge, 15 August 2007 - The European Imaging & Sound Association (EISA) has named the Sony BRAVIA KDL-40D3000 LCD

television as winner of this year’s European Green Television 2007-2008 award.

The beautifully styled 40-inch flat screen television was selected for the prestigious accolade by an evaluation team of

European academics specialising in the environmental benchmarking of electronic products.

In normal operation, the KDL-40D3000 consumes just 0.0395 W of power per square centimetre of screen area. This falls lower

still when the set’s innovative power-saving ambient light sensor is activated, reducing consumption to a mere 0.0141 W per

square centimetre in power saving mode.

Sony Europe: SONY BRAVIA TV WINS EISA AWARD (http://www.sony-europe.com/view/ShowPressRelease.action?section=en_EU_Press&pressrelease=1184310555730&site=odw_en_EU)
EISA AWARD: Sony BRAVIA KDL-40D3000 (http://www.eisa-awards.eu/eisa_awards/node/736)

Το βραβείο πάντως για την καλύτερη HD-READY LCD-TV πήγε στη Samsung LE40R81B/86BD (http://www.eisa-awards.eu/eisa_awards/node/717)
Καλύτερη HD-READY PLASMA-TV Panasonic TH-42PV70/PX70 - TH-42PV71/PX71
(http://www.eisa-awards.eu/eisa_awards/node/719)Καλύτερη FULL-HD LCD-TV Philips 47PFL9732D (http://www.eisa-awards.eu/eisa_awards/node/716)
Καλύτερη FULL-HD PLASMA-TV Pioneer PDP-LX508D (http://www.eisa-awards.eu/eisa_awards/node/718)

-Γιώργος-
16-08-2007, 18:55
Ο "ΗΧΟΣ" πήρε μέρος στην ψηφοφορία για τα συγκεκριμένα βραβεία.

Άρα έχουν δει και τις 47PFL9732 κ' PDP-LX508D.

ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !!!

Όσον αφορά την κατανάλωση της 403000 μια χαρά βραβείο :firstprize:

Θα κάνετε και οικονομία για να μαζέψετε χρήματα να πάρετε την κορυφαία (έλεος) Samsung :flipout:

Τώρα που βλέπω πάλι τους νικητές μάλλον δεν ήθελαν να αφήσουν κανέναν παραπονεμένο.

Yperion
16-08-2007, 20:43
H Samsung ειναι πολυ καλη τηλεοραση (βεβαια οχι οσο η D3000) αλλα πιστευω οτι παιζει ρολο και η χαμηλωτερη τιμη που εχει συν το οτι την εχουν δει ολοι οι δημοσιογραφοι ενω την D3000 οχι.

To ιδιο ισχυει για την 428ΧD η οποια ειναι καλυτερη απο την PX70 αλλα δεν πηρε βραβειο.

-Γιώργος-
16-08-2007, 21:00
H Samsung ειναι πολυ καλη τηλεοραση (βεβαια οχι οσο η D3000) αλλα πιστευω οτι παιζει ρολο και η χαμηλωτερη τιμη που εχει συν το οτι την εχουν δει ολοι οι δημοσιογραφοι ενω την D3000 οχι.

To ιδιο ισχυει για την 428ΧD η οποια ειναι καλυτερη απο την PX70 αλλα δεν πηρε βραβειο.

Το θέμα της τιμής το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά αν είναι έτσι ας αλλάξουν τον τίτλο των βραβείων γιατί Samsung και Panasonic σίγουρα δεν είναι οι καλύτερες HD Ready LCD κ' plasma αντίστοιχα.
Όχι ότι θα χάσουν τον ύπνο τους οι κάτοχοι των Philips 42PF9831 κ' Pioneer 428XD αλλά συζήτηση να γίνεται.
Η σκέψη πως δεν τις έχουν δει αρκετοί δημοσιογράφοι πάντως δεν στέκει από την στιγμή που βραβεύτηκαν τηλεοράσεις που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα.
Μήπως να ανοίξουμε ένα thread να δώσουμε τα δικά μας awards ? -bye-

tsopanos
17-08-2007, 21:38
Παιδια οκ με το σερβις μενου το βρηκα.Τωρα ΄αλλη μια ερωτηση Πηρα Τo Pionner dv 400v ενα φτηνο dvd player me hdmi.
Η τηλεοραση ομως δεν το βρισκει στην αναζητηση ενω οταν το εβαλα σε αναλυση 1080p η τηλεοραση εδειχνε οτι επαιζε με 1080P.Σωστα τα εχω συνδεσει η εχω κανει κατι λαθος?

tsopanos
17-08-2007, 21:41
Η εικονα της 32αρας ειναι τελεια ομως,δεν το περιμενα.Κριμα που ο χωρος μου δεν χωραει μεγαλυτερη,α επιπλεον απο το ςςς.περφεψτσηοπ.γρ η καλυτερη τιμη μετα της λαρισσας,το πλαισιο χαλια τους γυρισα πισω ενα dvd πλαυερ μου ειχανν δωσει της βιτρινας.

tsopanos
17-08-2007, 21:43
www.perfectshop.gr sorry

Μπελλος Ευαγγελος
17-08-2007, 22:06
Μονο 3849!-bye-
http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=508xd

Μιλαμε για την Μερσεντες στις τηλεορασεις .....:music-smiley-005::worshippy::worshippy:

Να πω και ενα ΜΕΓΕΙΑ στο φιλο μας με την Sony 40D3000 !!! πολυ καλη αγορα !!

Μπελλος Ευαγγελος
17-08-2007, 22:11
Παιδια οκ με το σερβις μενου το βρηκα.Τωρα ΄αλλη μια ερωτηση Πηρα Τo Pionner dv 400v ενα φτηνο dvd player me hdmi.
Η τηλεοραση ομως δεν το βρισκει στην αναζητηση ενω οταν το εβαλα σε αναλυση 1080p η τηλεοραση εδειχνε οτι επαιζε με 1080P.Σωστα τα εχω συνδεσει η εχω κανει κατι λαθος?

κατι πρεπει να κανεις λαθος στις ρυθμισεις .......:ADFADF1:

georget
17-08-2007, 22:13
Μιλαμε για την Μερσεντες στις τηλεορασεις .....:music-smiley-005::worshippy::worshippy:

Ακριβώς! Και αυτή εδώ είναι το μοντέλο Mercedes-Benz SLR McLaren:
http://www.pioneer.de/eur/products/62/63/413/PDP-LX608D/index.html
:D:silly:

tsopanos
17-08-2007, 22:22
Κι ομωσ η αναλυση τησ τηλεορασης δειχνει οτι παιζει με 1080π αλλα απο το μενου που λεει ρυθμισεις δεν την βρισκει

-Γιώργος-
17-08-2007, 23:11
Κι ομωσ η αναλυση τησ τηλεορασης δειχνει οτι παιζει με 1080π αλλα απο το μενου που λεει ρυθμισεις δεν την βρισκει

Η τηλεόραση πέρνει 1080p από το player, αλλά δεν μπορεί να τα δείξει. Αναγκαστικά κάνει scaling στην ανάλυση της. Δοκίμασες να δώσεις 720p ? Ίσως να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

mindscape
18-08-2007, 00:00
Η εικονα της 32αρας ειναι τελεια ομως,δεν το περιμενα.Κριμα που ο χωρος μου δεν χωραει μεγαλυτερη,α επιπλεον απο το ςςς.περφεψτσηοπ.γρ η καλυτερη τιμη μετα της λαρισσας,το πλαισιο χαλια τους γυρισα πισω ενα dvd πλαυερ μου ειχανν δωσει της βιτρινας.
Θα προτείνατε την αγορά της 40D3000 από το κατάστημα της Λάρισας? Το σκέφτομαι...

nikpar2
18-08-2007, 00:09
παιδια εχη παρη κανενας απο το λαρισεω σκεφτωμε να παρω απο εκη τη 40D3000 μου ειπε οτη την εχη ετημοπαραδοτη

tsopanos
18-08-2007, 10:54
φιλε Γιωργο στην εικονα της τηλεορασης βγαινει οτι το σημα ειναι 1080πι συγνωμη ειμαι ασχετος μ αυτα αλλα στην τιβι το δειχνει οτι εχει αυτο το σημα

-Γιώργος-
18-08-2007, 11:03
φιλε Γιωργο στην εικονα της τηλεορασης βγαινει οτι το σημα ειναι 1080πι συγνωμη ειμαι ασχετος μ αυτα αλλα στην τιβι το δειχνει οτι εχει αυτο το σημα

Για να δεις εικόνα 1080p πρέπει η τηλεόραση να έχει ανάλυση 1920x1080. Η D3000 έχει ανάλυση 1366x768, οπότε πέρνει τις 1080 γραμμές που της δίνεις και τις μετατρέπει σε 768. Στην εικόνα της τηλεόρασης δείχνει 1080p γιατί αυτό το σήμα της στέλνεις από το DVD player.
Δοκίμασες να της στείλεις 720p ?

Βασίλης 07
18-08-2007, 12:48
Θα προτείνατε την αγορά της 40D3000 από το κατάστημα της Λάρισας? Το σκέφτομαι...

Την ίδια απορία έχω και εγώ (και αρκετή άλλοι εδώ) αλλά δέν βλέπω καμία απάντηση :chinscratch:

smoothbore
18-08-2007, 13:17
Σαφως και θα την προτειναμε ....με την προυποθεση οτι εχει να παραδωσει σε ευλογο χρονικο διαστημα .:ADFADF1:
Το τηλεφωνο παντος δεν απανταει για την ωρα.

nikpar2
18-08-2007, 13:31
Εγω τον πηρα τηλ. 13 αυγουστου μου ειπε οτη την εχη ετημοπαραδοτη αλλα θα της στελνη μετα της 20 αυγουστου λογω των μεταφωρηκον εταιριων που ειναι κληστα μεχρη της 20

Yperion
20-08-2007, 23:20
Μερικες φωτο που εβγαλα σημερα...

Dion999
20-08-2007, 23:31

Γνωμη μου: αυξησε την ευκρινεια(το παρατηρησα και στις ρυθμισεις που εχεις "ποσταρει" οτι βαζεις πολυ χαμηλη ευκρινεια).Εγω τη "δουλευω" με σχεδον εργοστασιακες ρυθμισεις(στα χρωματα εχω κανει καποιες αλλαγες) και τα καναλια+nova τα διχνει καλυτερα και απο τα ψηφιακα της ερτ.

(ενοειται οτι ειναι εντελως υποκειμενικη αποψη!)

nobleman
21-08-2007, 00:20

Μικρούλα φαίνεται!!! :Banane0:
Δεν μου λες, με τι μηχανή τις τράβηξες;

Yperion
21-08-2007, 00:29
Γνωμη μου: αυξησε την ευκρινεια(το παρατηρησα και στις ρυθμισεις που εχεις "ποσταρει" οτι βαζεις πολυ χαμηλη ευκρινεια).Εγω τη "δουλευω" με σχεδον εργοστασιακες ρυθμισεις(στα χρωματα εχω κανει καποιες αλλαγες) και τα καναλια+nova τα διχνει καλυτερα και απο τα ψηφιακα της ερτ.

Εννοεις το backlight? Εμενα μου αρεσει χαμηλα 3-4. Πανω απο αυτο μου φαινεται οτι "ξεβαφουν" τα χρωματα.

Μικρούλα φαίνεται!!! :Banane0:
Δεν μου λες, με τι μηχανή τις τράβηξες;

Tην πρωτη μερα φαινεται μεγαλη , την πρωτη εβδομαδα κανονικη , και μετα μικρη.:BDGBGDB55:

Η 32S2010 μου φαινεται πλεον σαν δειγμα τηλεορασης.:flipout:

ΥΓ. Με μια απλη Olympus 6.0 mp.

ΠΑΤΣΟ
21-08-2007, 07:10
Προτεινετε αλλαγη στα χρωματα απο το service menu;

Yperion
21-08-2007, 10:01
Οι πιο παρατηρητικοι θα δουν και τον δεκτη Pace 810 ΗD στην τελευταια φωτο.

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
21-08-2007, 11:10
Προτεινετε αλλαγη στα χρωματα απο το service menu;

κάποια απάντηση???

οι κάτοχοι τι λένε???

Dion999
21-08-2007, 11:17
Εννοεις το backlight? Εμενα μου αρεσει χαμηλα 3-4. Πανω απο αυτο μου φαινεται οτι "ξεβαφουν" τα χρωματα.

Την καθαροτητα(sharpness) εννοουσα.Ειχα παρατηρησει οτι στις ρυθμισεις για nova το ειχες στο 0...Δε ξερω για απλο τηλεοπτικο σημα που το εχεις αλλα η εικονα απο τον αλφα μου φανηκε καπως θολη.(ενοειται οτι ισως παιζει ρολο και η φωτογραφιση και στην πραγματικοτητα να ειναι διαφορετικα τα πραγματα).

Dion999
21-08-2007, 11:18
κάποια απάντηση???

οι κάτοχοι τι λένε???
Αν θελεις να πειραματιστεις καντο,αν και μη νομιζεις οτι οι τιμες που υποτιθεται οτι πρεπει να αλλαξεις απεχουν και πολυ απο τις εργοστασιακες.Παντως ηδη η tv εχει παρα πολλες ρυθμισεις μεσα απο τα "κανονικα" της menu για να πειραματιστεις.

Yperion
21-08-2007, 11:37
Την καθαροτητα(sharpness) εννοουσα.Ειχα παρατηρησει οτι στις ρυθμισεις για nova το ειχες στο 0...Δε ξερω για απλο τηλεοπτικο σημα που το εχεις αλλα η εικονα απο τον αλφα μου φανηκε καπως θολη.(ενοειται οτι ισως παιζει ρολο και η φωτογραφιση και στην πραγματικοτητα να ειναι διαφορετικα τα πραγματα).

Το sharpness το εχω βαλει στο 5 αυτη τη στιγμη. Εχω και το contrast enhancer στο low.

Oι φωτογραφιες ειναι απο κινουμενη εικονα οποτε λογικο ειναι να υπαρχει μια θολουρα λογω κινησης των αντικειμενων και λογω της απεικονισης στον αισθητηρα της φωτογραφικης.

aka_Lamogio
21-08-2007, 13:47
Είμαι ψημμένος έτοιμος να την πάρω. Παίρνω τηλέφωνο στον Λαρισαίο πριν 5 λεπτά. Μπορώ να περάσω να την παραλάβω ο ίδιος; Η απάντηση αρνητική. Μόνο αποστολή στο χώρο σας. Είναι λίγο περίεργο. Το ότι έχει μόνο κινητό σαν τηλέφωνο επικοινωνίας της εταιρίας ίσως ακόμη πιο ύποπτο. Μακάρι να είναι ιδέα μου αλλά ψιλοφοβάμαι να καταθέσω 1277 ευρώ σε κάποιον που δεν ξέρω. Αντικαταβολή δεν παίζει επειδή θα έρθει με μεταφορική οπότε τι κάνουμε;

vadergr
21-08-2007, 13:55
Tο θεμα του να την παρεις απο το μαγαζι μπορει να μην παιζει επειδη θα ερχονται απευθειας απο αποθηκες της sony.
Για το θεμα του τηλεφωνου εχεις ενα δικιο.Φαινεται λιγο υποπτο/μπακαλιστικο.
Αυτο μπορει φυσικα να μην σημαινει και τιποτα.
Παντως για να μπορει Ελληνικο μαγαζι να την δινει τοσο, σημαινει οτι πιθανοτατα σε λιγο καιρο θα πωλειται σε παραπλησια τιμη και σε αλλα μαγαζια.

aka_Lamogio
21-08-2007, 14:02
Κι εγώ έτσι πιστεύω. Βέβαια σε άλλα threads είδα ότι κάποιοι έχουν αγοράσει από το εν λόγο online μαγαζί. Τι να πεις. Μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμη να δω και από τους άλλους τι θα γίνει. Οι τιμές σίγουρα θα πέσουν και σε λίγο θα την πουλάνε όλοι εκεί γύρω οπότε μπορεί να χτυπήσω και τίποτα δόσεις.

Geo_x
21-08-2007, 14:55
Ακουω πολλα και διαφορα για το συγκεριμενο καταστημα.... Αποψη μου ειναι μην φοβαστε, ο ανθρωπος εχει μαγαζι στην Λαρισα πανω απο 25 χρονια! Αυτο που εχω ξερω/ακουσει απο παλια, ειναι οτι κανει ο ιδιος εισαγωγες στα πιο πολλα προιοντα γι' αυτο ειναι και τοσο φθηνος. Εχω αγορασει αρκετα πραγματα απο το καταστημα χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα.... Ειναι απο τα λιγα καταστηματα ακομα στην Λαρισα, που για να αγορασεις με δοσεις χρειαζετε μονο ταυτοτητα! Προς Θεου ΔΕΝ κανω διαφημιση, απλα λεω τα πραγματα οπως εχουν! :)

vadergr
21-08-2007, 15:14
Aν κανει παραεισαγωγη , τοτε κακως διαφημιζει οτι ολα τα προιοντα εχουν εγγυηση απο τις ελληνικες αντιπροσωπειες.

Geo_x
21-08-2007, 15:21
Τι να σου πω.... δεν ξερω..... ετσι εχω ακουσει. Παντως ολα τα προιοντα εχουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ εγγυηση των Ελληνικων αντιπροσωπειων!

aka_Lamogio
21-08-2007, 15:37
Geo_x. Δεν τον κατηγόρησα για τίποτα τον άνθρωπο και μάλιστα σε εσένα αναφερόμουνα ότι έχεις κάνει αγορές πιο πάνω. Είπα την άποψή μου ότι θα μπορούσε εφόσον το προϊόν έρθει στις αποθήκες του να το παραλλάβω από εκεί. Επίσης για 25 χρόνια μαγαζί ένα σταθερό τηλέφωνο επιβάλεται νομίζω έστω και με τηλεφωνητή να απαντάει. Τώρα αυτό το "κανει ο ιδιος εισαγωγες στα πιο πολλα προιοντα γι' αυτο ειναι και τοσο φθηνος" πιο πολύ με άγχωσε παρά με καθυσήχασε για τον λόγο που αναφέρει ο vadergr. Θα προτιμούσα την περίπτωση να μην μπορώ να το πάρω απί τόπου γιατί π.χ "ερχονται απευθειας απο αποθηκες της sony" όπως προανέφερε ο vadergr.

Geo_x
21-08-2007, 15:42
Θα προσπαθησω να μαθω περισσοτερα για να εχουμε μια ολοκληρωμενη/σωστη εικονα.

Simos.I
21-08-2007, 15:44
υποκλίνομαι στην εικόνα της D3000, την είδα σήμερα να παίζει στην γνωστή γερμανική αλυσίδα, να παίζει bluray, και μουπεσε το σαγόνι, απίστευτη εικόνα και εξαιρετικά ρεαλιστική, δεν ξέρω τι λέω ααπό τηλεοπτικό πρόγραμμα, και νομίζω προσωπικά με καλύπτει και το ιντζάζ αφού βλέπω από τα 3,5-3,80μ.
από Τιμή αν δεν κάνω λάθος την είχε γύρω στα 1480€.
Αλλά χαλάλι της, εάν ήταν και full -hd τότε έπεφτε ταφόπλακα στα όποια σχέδια επικράτησης της PHILIPS

mindscape
21-08-2007, 15:59
Θα προσπαθησω να μαθω περισσοτερα για να εχουμε μια ολοκληρωμενη/σωστη εικονα.
Να'σαι καλα φιλε, περιμενω τις πληροφοριες σου γιατι ειτε απο εκει θα την αγορασω και εγω ειτε απο κανενα Πλαίσιο...

georgie69
21-08-2007, 16:42

Tην πρωτη μερα φαινεται μεγαλη , την πρωτη εβδομαδα κανονικη , και μετα μικρη.:BDGBGDB55:

Η 32S2010 μου φαινεται πλεον σαν δειγμα τηλεορασης.:flipout:

ΥΓ. Με μια απλη Olympus 6.0 mp.

Πριν την παρω ελεγα οτι την πηρα μεγαλη. Αν δεν ηταν τοσο χαλια το σημα απο Nova θα στεναχωριομουν που δεν πηρα την 46. Ελεγα οτι ειχα και Home cinema με 32άρα. Τρομάρα μου. Κατω απο 50 τελικα δεν λεει!!!! Αυτα για θεαση απο τα 3m. Εβλεπα χτες το hard candy που συνεχεια ειχε πλανα απο ηθοποιους με φοντο χρωματισμενο τοιχο. Ηταν σαν Case study για τα χαλια της συμπιεσης πληροφοριας.

aka_Lamogio
22-08-2007, 11:47
Εντάξει είπαμε θα την πάρω την 40D3000. Δεν είναι ανάγκη να μου ξεφτυλίζετε την 32S2030 μου και να μας δημιουργείτε ψυχολογικό ότι την έχουμε μικρή. Άντε μην τα πάρω και πάρω κανά προβολικό και σας δείξω. :flipout:
Rivers ίδια πορεία ακολουθούμε. Μετά θα πάμε για καμιά 50+Χ3500; :P

Yperion
22-08-2007, 12:43
Εντάξει είπαμε θα την πάρω την 40D3000. Δεν είναι ανάγκη να μου ξεφτυλίζετε την 32S2030 μου και να μας δημιουργείτε ψυχολογικό ότι την έχουμε μικρή.

Eγω εχω την 32S2010 , η 2030 απο οτι θυμαμαι ειναι η ιδια αλλα σε μαυρο (αντι γκρι σκουρο).-bye-

aka_Lamogio
22-08-2007, 13:00
Eγω εχω την 32S2010 , η 2030 απο οτι θυμαμαι ειναι η ιδια αλλα σε μαυρο (αντι γκρι σκουρο).-bye-

Ακριβώς. Βασικά την 2020 είχαν σε προσφορά αλλά τους είχε τελειώσει και μόλις είχαν παραλάβει την 2030 και κατέληξα με αυτή χωρίς να την δω και για καλή μου τύχη ήταν ακριβώς το χρώμα που ήθελα (δηλαδή μαύρο). Την 2010 τι την έκανες τωρα που πήρες την D3000; Εγώ μάλλον την στήνω τοίχο στο υπνοδωμάτιο.

Yperion
22-08-2007, 13:35
Ακριβώς. Βασικά την 2020 είχαν σε προσφορά αλλά τους είχε τελειώσει και μόλις είχαν παραλάβει την 2030 και κατέληξα με αυτή χωρίς να την δω και για καλή μου τύχη ήταν ακριβώς το χρώμα που ήθελα (δηλαδή μαύρο). Την 2010 τι την έκανες τωρα που πήρες την D3000; Εγώ μάλλον την στήνω τοίχο στο υπνοδωμάτιο.

Tην εχω βαλει σε ενα μικρο καθιστικο που εχω στον πανω οροφο , συνηθως βλεπει εκει DVD η κορη μου.

aka_Lamogio
22-08-2007, 14:01
Διάβασα και τις ρυθμίσεις σου κι ετοιμάζομαι να τις περάσω και να πειραματιστώ γενικότερα πριν πάρω την D3000. Δεν υπάρχουν τίποτα κρυφά μενού και ρυθμίσεις στο 2010 και 2030 ε;

Yperion
22-08-2007, 16:51
Διάβασα και τις ρυθμίσεις σου κι ετοιμάζομαι να τις περάσω και να πειραματιστώ γενικότερα πριν πάρω την D3000. Δεν υπάρχουν τίποτα κρυφά μενού και ρυθμίσεις στο 2010 και 2030 ε;

Servise menu υπαρχουν σε ολες τις τηλεορασεις. Μαλιστα μπαινεις σε ολες τις Sony με τον ιδιο τροπο.

Βασίλης 07
22-08-2007, 16:53
Μπορείς να δείς και τις ώρες λειτουργίας και άν ναί πού ?

Yperion
22-08-2007, 16:55
Μπορείς να δείς και τις ώρες λειτουργίας και άν ναί πού ?

Nαι τις λεει στο service menu (κοιτα εκει που λεει ΕΤΙ). Στην 40D3000 εχω περασει τις 200.

Στην 32S2010 εχω 3190!!!

nikpar2
22-08-2007, 18:18
Σημερα παραγκιλα απο το electroptica το φθηνο μαγαζι απο λαρισα το dvd τηs sony to 750 σε τιμη 289 ευρο ειναι τησ ελληνικης αντιπροσοπειας ο ανθρωπος που μιλισα ηταν πολη σοστως τον σιστηνω ανεπιφιλακτα εχη σταθερο τηλ. απλα δεν το εχη στην ιστιοσελιδα λογω που οι τυμες αυτες ειναι μονο για αγορες μεσω ιντερνετ και εχουν το κινιτο για να απανταη εκινος σαν διαχιριστης τις ιστιοσελιδας. αυτα περιμενω να ερθη και οι 46d3000 για να την παραγκιλω. Αυτα δεν τα εγραψα για να διαφιμισο το μαγαζη απλα ολη ροτουσαμε αν ειναι σοστω μαγαζη και τη παιζη και εχη τοσο φθηνες τυμες και σας εγραπσα την αγορα που εκανα

Βασίλης
22-08-2007, 19:59
αυτά είναι ελληνικά? πάντως ματαξύ μας αν εξαιρέσουμε την σειρά d3000 σε 40'' και 32'' δεν έχει και τίποτα φοβερές τιμές..έξω η 46w2000 πωλείται 1850 και η 46m86 (την οποία έχει 2970 ευρώ!!!!) πωλείται 1800-2000 ευρώ..αυτά

aka_Lamogio
23-08-2007, 01:47
Σημερα παραγκιλα απο το electroptica το φθηνο μαγαζι απο λαρισα το dvd τηs sony to 750 σε τιμη 289 ευρο ειναι τησ ελληνικης αντιπροσοπειας ο ανθρωπος που μιλισα ηταν πολη σοστως τον σιστηνω ανεπιφιλακτα εχη σταθερο τηλ. απλα δεν το εχη στην ιστιοσελιδα λογω που οι τυμες αυτες ειναι μονο για αγορες μεσω ιντερνετ και εχουν το κινιτο για να απανταη εκινος σαν διαχιριστης τις ιστιοσελιδας. αυτα περιμενω να ερθη και οι 46d3000 για να την παραγκιλω. Αυτα δεν τα εγραψα για να διαφιμισο το μαγαζη απλα ολη ροτουσαμε αν ειναι σοστω μαγαζη και τη παιζη και εχη τοσο φθηνες τυμες και σας εγραπσα την αγορα που εκανα

Ευχαριστώ nikpar2. Συνεχίζοντας το ψάξιμο είδα ότι κάμποσοι εδώ μέσα έχουν αγοράσει από αυτόν χωρίς πρόβλημα απότε λέω να τον εμπιστευτώ για την 40D3000:flipout:. Είδωμεν αύριο πως θα ξυπνήσω ... :Banane0:

aka_Lamogio
23-08-2007, 01:49
Servise menu υπαρχουν σε ολες τις τηλεορασεις. Μαλιστα μπαινεις σε ολες τις Sony με τον ιδιο τροπο.

Δηλαδή πως; έχεις link σε κάποιο thread που να επεξηγεί περεταίρω για να μην τα ξαναγράφεις; Χρειάζεται να κάνω κι από εκεί ρυθμίσεις;

aka_Lamogio
23-08-2007, 01:51
αυτά είναι ελληνικά?

Κι εγώ προσπαθούσα να καταλάβω :flipout:... Word rules

Yperion
23-08-2007, 07:53
Δηλαδή πως; έχεις link σε κάποιο thread που να επεξηγεί περεταίρω για να μην τα ξαναγράφεις; Χρειάζεται να κάνω κι από εκεί ρυθμίσεις;

Υπαρχει εδω...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=1394

Προσοχη ομως δεν πειραζουμε τιποτα αν δεν ειμαστε 100% σιγουροι γιατι μπορει να κανουμε ζημια.

ΠΑΤΣΟ
23-08-2007, 11:37
Παιδια, εχει κανενας ρυθμησεις για την τν; Μου αρεσαν πολυ οι φοτο του RIVERS, ειδα οτι τα χρωματα δεν ειναι τοσο κοκκινοπα.
Εαν θα μπορουσε καποιος να γραψει τα settings για sd και hd εικονα.
THANKS

Yperion
23-08-2007, 11:59
Παιδια, εχει κανενας ρυθμησεις για την τν; Μου αρεσαν πολυ οι φοτο του RIVERS, ειδα οτι τα χρωματα δεν ειναι τοσο κοκκινοπα.
Εαν θα μπορουσε καποιος να γραψει τα settings για sd και hd εικονα.

backlight : 3
contrast :80
sharpness : 5-10
Noise red.:low
MPEG NR : off

black corrector οff
contr. enhancer: low
gamma: off
clear white οff

Για HD μειωσε το sharpness στο 0 και contrast enhancer ομοιως , για περισσοτερη λεπτομερεια σε σκοτεινες σκηνες αυξησε το gamma. Black corrector και clear white αυστηρα στο off για οποιαδηποτε πηγη.

Στο service μενου εχω βαλει τις ρυθμισεις του AVforums:

http://www.hdtvtest.co.uk/news/2007/06/20/sony-kdl32d3000-settings/

Κανονικα ειναι για την 32D3000 αλλα κατα την αποψη μου λειτουργουν καλα και στην 40D3000.

aka_Lamogio
23-08-2007, 14:27
Στην S2010 έχεις κάνει τίποτα βελτιωτικές ρυθμίσεις στο service menu Rivers; Στην D3000 υπάρχει λόγος για αλλαγές. Στην S20x0 χρειάζεται να γίνει τίποτα στο service menu που θα διορθώσει ή θα βελτιώσει κάτι;

Yperion
23-08-2007, 14:47
Στην S2010 έχεις κάνει τίποτα βελτιωτικές ρυθμίσεις στο service menu Rivers; Στην D3000 υπάρχει λόγος για αλλαγές. Στην S20x0 χρειάζεται να γίνει τίποτα στο service menu που θα διορθώσει ή θα βελτιώσει κάτι;

Στην S δεν εχω κανει τιποτα.

69nt
24-08-2007, 13:16
Μετά από πολλές δοκιμές και αναγνώσεις προτιμήσεων άλλων χρηστών κατέληξα και εγώ.
40 ίντσες , απόσταση θέασης 3 μέτρα.
Για σήμα αναλογικών και digital επίγειων καθώς και δορυφορικών χρησιμοποιώ -με ευχαριστεί σε όλα τα σήματα και σε ταινίες TV και αθλητικά γεγονότα, δελτία ειδήσεων - την ΚΑΝΟΝΙΚΗ με τις παρακάτω αλλαγές :
backlight : 7 (μου αρέσει εμένα να είναι φωτεινή)
contrast : 80
brightness : 50
colour temp. : warm2
sharpness : 5
noise : Medium (βοηθάει αρκετά σε χάλια σήμα που έχω πχ στον ΣΚΑΙ - με τις 40 ίντσες φαίνονται οι ατέλειες - και δεν επηρεάζει τα υπόλοιπα κανάλια με τέλοιο σήμα). To Max δείχνει λίγο περίεργα (στα δικά μου μάτια πάντα) σαν να κάνει pause στο background ότι είναι ακίνητο.
noise MPEG : off
black correction : off
contrast enhancer : low
gamma : low
clear white : off
colour space : wide (στην αρχή μου φαινόταν λίγο περίεργο στα πρόσωπα -πιο κοκκινωπά- και το χρησιμοποιούσα μόνο όταν έβλεπα ποδόσφαιρο, μέχρι που το ξέχασα έτσι και στο τέλος φαίνεται ότι το συνήθισα γιατί χτες παρακολουθώντας κάποια σειρά στο MEGA νόμιζα ότι είχα τη ρύθμιση στο normal)
motion enhancer : high συνεχώς (ουσιαστική διαφορά βλέπω μόνο στα banners ειδήσεων)
film : off (από ότι διάβασα "παίζει" μόνο για τρόπο downscaling από dvd, διαφορά δεν είδα πουθενά σε άλλα "σήματα")
game : off
power save : low
light sens : off

Το service menu δεν θα το πειράξω αν δε δω πρώτα σε κάποια άλλη tv αν έχει νόημα.

Όποιες ρυθμίσεις της κανονικής γινόταν τις πέρασα στη Ζωηρή χωρίς να την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Για dvd επιλέγω τις default cinema , φοβερεεεεές, θα δοκιμάσω να περάσω εκεί του hdtv τις ρυθμίσεις και θα αποφασίσω αν μου αρέσει πιο φωτεινή εικόνα βασικά.

Όσο για προβλήματα (clouding , pixels ...) ευτυχώς τίποτα.

Αυτά.
Νίκος.

69nt
24-08-2007, 15:23
Συμπληρώνοντας,
Φοβερή εικόνα , πολύ ευχαριστημένος, zapping χτες σε δορυφορικά, επίγεια, αναλογικά, ψηφιακά τέλεια, μόνο το LA confidential στο alter φαινόταν χάλια (σε σχέση με τα άλλα), ΣΚΑΙ πολύ καλό τώρα με το medium στο noise.
Ποδόσφαιρο άψογο, Rai , ARD κλπ, παιδικά στον hotbird απίστευτα δεν το συζητάω.

Όποιες ρυθμίσεις της κανονικής(αρχικές εργοστασίου) γινόταν τις πέρασα στη Ζωηρή χωρίς να την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

panosxgr
24-08-2007, 15:57
Για οσους θελουν να μπουν στον κοσμο των ρυθμισεων, μπορουν να ριξουν μια ματια εδω (http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_ss_w_h_/203-1434438-7936711?initialSearch=1&url=search-alias%3Daps&field-keywords=dve&Go.x=0&Go.y=0&Go=Go) για να κανουν μια αρχη (για οσους μπορει να μη γνωριζουν φυσικα...)
-bye-

69nt
24-08-2007, 16:21
Download dvd για ρυθμίσεις

http://www.tvblink.com/i_down.html

http://digilander.libero.it/merifon/home.html

http://www.w6rz.net/

geosoho
24-08-2007, 16:58
παιδια μηπως εχει κανεις ρυθμισεις εικονας και service menu για την 46αρα d3000? πως μπαινω αληθεια στο service menu? ευχαριστω...

Yperion
24-08-2007, 18:43
παιδια μηπως εχει κανεις ρυθμισεις εικονας και service menu για την 46αρα d3000? πως μπαινω αληθεια στο service menu? ευχαριστω...

Οι ρυθμισεις που βλεπεις παραπανω κανουν και για την 46αρα, μπορεις να δοκιμασεις βεβαια και αυξομειωσεις στις τιμες ωστε να τις προσαρμοσεις σε αυτο που σε ικανοποιει καλυτερα.

Service menu ειναι το ιδιο με την 40D3000:

on/off , i+ , 5 , volume up , on/off

Kαι ανοιγει στο menu.

Yperion
07-09-2007, 14:58
Pυθμισεις για DVD (Scart / HDMI) :

backlight : 3
contrast :80
sharpness : 0
Noise red.: off
MPEG NR : off

black corrector οff
gamma: off
clear white οff

g_kor06
22-09-2007, 19:09
Για την εισοδο στο service menu:

Βαζουμε την TV σε αναμονη (απο ανοιχτη παταμε το on/off στο τηλεκοντρολ) και γρηγορα παταμε...

i+, 5 , volume up, on/off button

Οταν ξανανοιξει η τηλεοραση βρισκεται στο service menu. Παταμε εκει που λεει ρυθμισεις χρωματος (η κατι παρομοιο δεν θυμαμαι ακριβως τωρα) και μετα με το δεξι και αριστερο τμημα του μεσαιου μεγαλου κεντρικου πληκτρου του τηλεκοντρολ (αυτο που εχει τεσσερα βελη και ενα μικροτερο στρογγυλο κουμπι στη μεση) αλλαζουμε τις τιμες. Μετα παταμε save και κλεινουμε την τηλεοραση απο το κουμπι πανω απο την οθονη.

Οταν ξανανοιξουμε η τηλεοραση δουλευει κανονικα.-bye-

Καλησπέρα ,
Δοκίμασα τον συνδυασμό που λες αλλά δεν τα κατάφερα να μπω στο service menu εκτός μόνο απο μια φορά που μου έβγαλε ενα menu που δεν ήξερα αν ήταν κάποιο κομμάτι του software της T.V ή το service menu
(Πρόσφατα την απέκτησα και είμαι στο ψάξιμο ακόμα...)
Το μόνο που θυμάμαι ότι μου έβγαλε στο menu που αναφέρω εκτος των άλλων είναι δυο κατηγοριες ΕΤ1 ΕΤ2 νομίζω που έλεγε 295h...
Είναι ο χρόνος λειτουργίας της T.V ???
Με ενδιαφέρει γιατί την πήρα του "κουτιού" και μάλλον την είχαν να λειτουργει σε Κατ/μα.
Ευχαριστώ

Yperion
22-09-2007, 20:20
Το μόνο που θυμάμαι ότι μου έβγαλε στο menu που αναφέρω εκτος των άλλων είναι δυο κατηγοριες ΕΤ1 ΕΤ2 νομίζω που έλεγε 295h...
Είναι ο χρόνος λειτουργίας της T.V ???

Ναι ο χρονος λειτουργια της TV ειναι. Εμενα 200+ ωρες ελεγε μετα απο ενα μηνα που την ειχα.

g_kor06
22-09-2007, 20:38
Ναι ο χρονος λειτουργια της TV ειναι. Εμενα 200+ ωρες ελεγε μετα απο ενα μηνα που την ειχα.

Τι μπορεί να φταίει και δεν μπορώ να ξαναμπώ στο Service Menu ???
Μια φορά τα κατάφερα και αυτό ήταν την πρώτη φορά νομίζω , μετά όσες φορες και αν προσπάθησα ήταν χωρίς επιτυχία...
Προσπαθώ απο κατάσταση Stand-by και πατάω τα κουμπιά όσο πιο γρήγορα μπορώ αλλά τζίφος !!!
Ευχαριστώ πάντως

Yperion
22-09-2007, 20:55
Τι μπορεί να φταίει και δεν μπορώ να ξαναμπώ στο Service Menu ???
Μια φορά τα κατάφερα και αυτό ήταν την πρώτη φορά νομίζω , μετά όσες φορες και αν προσπάθησα ήταν χωρίς επιτυχία...
Προσπαθώ απο κατάσταση Stand-by και πατάω τα κουμπιά όσο πιο γρήγορα μπορώ αλλά τζίφος !!!
Ευχαριστώ πάντως

Aπλως θελει πολυ γρηγορα να πατησεις τα κουμπια. Και εγω καμια φορα δεν το πετυχαινω με την πρωτη.

g_kor06
22-09-2007, 21:13
Aπλως θελει πολυ γρηγορα να πατησεις τα κουμπια. Και εγω καμια φορα δεν το πετυχαινω με την πρωτη.

Θα το προσπαθήσω...
Οχι τίποτα άλλο για να σιγουρευτώ πόσες ώρες λειτουργίας έχει γράψει το κοντερ...:rifle: και μετά να πάω στην Η/Α να τους περιποιηθώ καταλλήλως..
Δεν γίνεται να σκας τόσα χρήματα και να σου δίνουν μοντελο που έπαιζε στην βιτρίνα για καινούργιο...

jkontar
09-10-2007, 22:31
Παιδιά καλησπέρα,

Τελικά κατάφερα και την ξεπακετάρισα την Κυριακή το απόγευμα αλλά δεν έχω προλάβει να περάσω αρκετές ώρες μαζί της για να σας πω ολοκληρωμένες τις εντυπώσεις μου.
Μέχρι τώρα έχω να πω τα εξής:

1. Το κουτί ήταν σφραγισμένο και μόλις την ενεργοποίησα μου ζήτησε να επιλέξω γλώσσα, οπότε καταρχήν ηρέμησα :coool: για το αν είναι του κουτιού, αν και δεν έχω μπει ακόμα στο service menu. Θα γίνει και αυτό...

2. Αφού στήθηκε λοιπόν το πρώτο συναίσθημα ήταν δέος για το μέγεθος, καθώς αντικατέστησε μια crt 21'' :grinning-smiley-043 αλλά και ικανοποίηση για την ποιότητα κατασκευής.

3. Η πρώτη αίσθηση όσον αφορά την εικόνα της nova ήταν λίγο περίεργη και αυτό γιατί είναι η πρώτη μου επάφή με lcd τηλεόραση, οπότε τώρα είδα πόσο χάλια εικόνα μας δίνει η nova:tdown: και μάλιστα σε μέγεθος που δεν είχα συνηθίσει. Επιπλέον είχα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και η αλήθεια είναι ότι δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου :chinscratch:

4. Έτσι λοιπόν μπήκαν τα μεγάλα μέσα, βλ. ρυθμίσεις Γιάννη (Rivers) :grinning-smiley-043 και μπορώ να πω ότι υπήρξε μεγάλη διαφοροποίηση στο αποτέλεσμα και όντως άρχισα να την απολαμβάνω :BDGBGDB55:

Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να την δω ούτε με αναλογική κεραία (αν και δεν έχω καλή ληψη έτσι και αλλιώς και σχεδόν ποτέ δεν τη χρησιμοποιώ), αλλά και ούτε και σε dvd για ταινία.

Οπότε αναμένεται η συνέχεια...

GeoGeoGeo
09-10-2007, 22:47
Τουλάχιστον είναι καινούργια.....

jkontar
09-10-2007, 22:52
Θα μπω και στο SERVICE MENU για να το διπλοτσεκάρω -bye-

g_kor06
09-10-2007, 22:52
Τουλάχιστον είναι καινούργια.....

Πες το ψέματα !!! Ρε που καταντίσαμε ... -bye-

Yperion
10-10-2007, 00:42
Αν στην πρωτη οθονη ζηταει χωρα τοτε ειναι σιγουρα καινουργια.

razkal
10-10-2007, 01:40
Παιδιά καλησπέρα,

Τελικά κατάφερα και την ξεπακετάρισα την Κυριακή το απόγευμα αλλά δεν έχω προλάβει να περάσω αρκετές ώρες μαζί της για να σας πω ολοκληρωμένες τις εντυπώσεις μου.
Μέχρι τώρα έχω να πω τα εξής:

1. Το κουτί ήταν σφραγισμένο και μόλις την ενεργοποίησα μου ζήτησε να επιλέξω γλώσσα, οπότε καταρχήν ηρέμησα :coool: για το αν είναι του κουτιού, αν και δεν έχω μπει ακόμα στο service menu. Θα γίνει και αυτό...

2. Αφού στήθηκε λοιπόν το πρώτο συναίσθημα ήταν δέος για το μέγεθος, καθώς αντικατέστησε μια crt 21'' :grinning-smiley-043 αλλά και ικανοποίηση για την ποιότητα κατασκευής.

3. Η πρώτη αίσθηση όσον αφορά την εικόνα της nova ήταν λίγο περίεργη και αυτό γιατί είναι η πρώτη μου επάφή με lcd τηλεόραση, οπότε τώρα είδα πόσο χάλια εικόνα μας δίνει η nova:tdown: και μάλιστα σε μέγεθος που δεν είχα συνηθίσει. Επιπλέον είχα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και η αλήθεια είναι ότι δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου :chinscratch:

4. Έτσι λοιπόν μπήκαν τα μεγάλα μέσα, βλ. ρυθμίσεις Γιάννη (Rivers) :grinning-smiley-043 και μπορώ να πω ότι υπήρξε μεγάλη διαφοροποίηση στο αποτέλεσμα και όντως άρχισα να την απολαμβάνω :BDGBGDB55:

Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να την δω ούτε με αναλογική κεραία (αν και δεν έχω καλή ληψη έτσι και αλλιώς και σχεδόν ποτέ δεν τη χρησιμοποιώ), αλλά και ούτε και σε dvd για ταινία.

Οπότε αναμένεται η συνέχεια...
Παρομοια κατασταση και εδω, απο 21 crt στην 49d3000, το προβλημα(?) ειναι οτι οταν επιλεγω τα καναλια απο το remote της tv (default συντονισμος) στα περισσοτερα καναλια ο ηχος ακουγεται προβληματικα, ειτε με μπουκωματα/παρασιτα ειτε με μονο παρασιτα(μονο στο ΑΝΤ1). Ρυθμισα το audio filter στο low level και στις περισσοτερες περιπτωσεις το προβλημα λυθηκε, εκτος του ΑΝΤ1.
Οταν επιλεγω τα καναλια μεσω του filmnet box ο ηχος ειναι "σωστος" σε ολα τα καναλια!!! Το Filmnet ειναι συνδεμενο με scart στην tv.
Να σημειωθει οτι η εικονα ειναι καλη και στις 2 περιπτωσεις.
Υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται το τυχον αδυναμο σημα της κεραιας ή υπαρχει καποιο προβλημα στην Tv?

Καλως σας βρηκα κιολας ;)

Yperion
10-10-2007, 08:33
Γεια χαρα. Πηγαινε στην ρυθμιση του ηχου και απενεργοποιησε το SRS Surround (καπως ετσι λεγεται). Νομιζω οτι θα βελτιωθουν τα πραγματα.

xalaros10
10-10-2007, 08:54
Καλημέρα παιδιά, καλορίζικη και σε μένα η 40D3000 όντας κάτοχός της εδώ και 10 ημέρες μαζί μ’ένα PS3!
Οι εργοστασιακές ρυθμίσεις που έχει στην εικόνα κοκκινίζουν έντονα, δεν κατάφερα όμως ακόμα να εντυπωσιαστώ μιας και οι ρυθμίσεις που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς εδώ, ακόμα κι αυτές του hdvtest με το service menu, είναι σκοτεινές,μουντές,άτονες, με έλλειψη πληροφορίας στις νυχτερινές σκηνές και γενικά δεν έχουν την ζωντάνια των χρωμάτων που θα περίμενε κανένας για ν’αναδείξει τα προσόντα της.
Σίγουρα θέλει εμπειρία,γνώση και πειραματισμό μαζί με προσωπικό γούστο για να την καλιμπράρεις σωστά μιας και υπάρχουν πολλαπλές επιλογές στο setup που επιδρούν καίρια (και καμιά φορά καταστροφικά η αλόγιστη και λάθος χρήση τους) στο τελικό αποτέλεσμα.
Άρα προτείνω οι κάτοχοι τους ήδη, ν’ανοίξουμε ξανά το κεφάλαιο των ρυθμίσεων που έχουμε κάνει μπας και καταφέρουμε να βρούμε μια άκρη.

Υ.Γ. Σε αναμονή του βαρύ πυροβολικού που ακούει στο όνομα Καστρουνής να έρθει σπίτι μου για ρυθμίσεις!

nilo
10-10-2007, 09:56
καλημερα και καλοριζικες σε ολους!

@ xalaros10: Για τις ρυθμισεις εχουμε δωσει και ο Γιαννης (Rivers) και εγω τις προτιμησεις μας σε παλαιοτερα ποστς. Πολυ παρομοιες με περισσοτερο αυξημενο σ εμενα το backlight λογω πολυ φωτεινου δωματιου. Μπορεις να χρησιμοποιησεις καποια ως βαση και να πειραματιστεις πανω στα δικα σου γουστα. Οπου καταληξεις τα περνας στο standard mode και τα χρησιμοποιεις κατα την διαρκεια της ημερας.

Το βραδυ για ταινιες, σειρες κλπ εχω περασει τις ρυθμισεις του hdtv στο cinema mode και χρησιμοποιω αυτο ή το πορτοκαλι κουμπι (theatre) στο remote που δινει την ιδια εικονα και ειναι πολυ καλη. Η μονη διαφορα ειναι οτι στο πορτοκαλι κουμπι theatre τα 100hz ειναι απενεργοποιημενα ενω στα settings του hdtv ειναι ενεργοποιημενα.

nektar
10-10-2007, 10:23
Υ.Γ. Σε αναμονή του βαρύ πυροβολικού που ακούει στο όνομα Καστρουνής να έρθει σπίτι μου για ρυθμίσεις!

Η καλύτερη λύση. Δεν χρειάζεται να ξαναπατήσεις το πλήκτρο "menu" και να έχεις μια ζωή την απορία "Μήπως γίνεται να δω καλύτερα?", γιατί καλύτερα δεν θα γίνεται :ernaehrung004:

spyridy
10-10-2007, 11:14
Ρε παιδιά γίνομαι ίσως αδιάκριτος, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ρωτήσω κάτι τέτοιο κάπου αλλού...

Πόσο στοιχίζει περίπου μια τέτοια επίσκεψη επιστήμονα του είδους?

Yperion
10-10-2007, 12:33
Ρε παιδιά γίνομαι ίσως αδιάκριτος, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ρωτήσω κάτι τέτοιο κάπου αλλού...

Πόσο στοιχίζει περίπου μια τέτοια επίσκεψη επιστήμονα του είδους?

Aυτα δεν λεγονται δημοσια στειλε του PM.

Αντωνης Β
10-10-2007, 12:55
για στείλτε και μένα να έχω μια ιδέα

spyridy
10-10-2007, 12:59
Γιατί δε λέγονται δημόσια?
Δε ζητάω τιμή συγκεκριμένα απο τον κ. Καστρουνή αλλά μια γενική ιδέα του που κυμαίνονται τέτοιυ είδους υπηρεσίες.

g_kor06
10-10-2007, 13:23
Παραθέτω 2 ερωτήματα σε όσους έχουν προμηθευτεί την D3000.
Θα την τοποθετήσω επάνω σε μια σύνθεση & όχι στο τοίχο , είναι απαραίτητο να την βιδώσω στο πίσω μέρος της βάσης ??
Αν την βιδώσω δεν θα μπορώ να την μετακινήσω μιας και δεν έχει περιστρεφόμενη βάση και από την άλλη μόνο εάν γίνει σεισμός πιστεύω θα «κινδυνεύσει»…
Έχει κάνει κάποιος κάποια άλλη πατέντα ???
Επειδή και η δικιά μου t.v είναι από την Η/Α με ώρες χρήσης επάνω της , λέω να κάνω μέσα από το κανονικό menu της restore στις default ρυθμίσεις της μιας και δεν ξέρω τι μπορεί να έχουν πειράξει από το Κατ/μα…
Το έχει κάνει κάποιος ??? Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ???
Λέω μετά την επανεγκατάσταση των εργοστασιακών ρυθμίσεων να δοκιμάσω κάποιες ρυθμίσεις που προτείνουν τα παιδιά στο forum
Ευχαριστώ

Yperion
10-10-2007, 13:27
Νομιζω οτι μικρες βασεις ειδικα για περιστροφη LCD οτι εχει το ΙΚΕΑ.
Παντως καλο ειναι να βαλεις το λουρακι εστω και αν το αφησεις λιγο χαλαρο. Ποτε δεν ξερεις τι γινεται.

teras
10-10-2007, 13:33
Καλορίζικες σε όσους καταφέρατε και τις πήρατε (εγώ δεν τα κατάφερα :cool4:).

Θα δανειστώ τη φράση του xalaros10,
..θέλει εμπειρία,γνώση και πειραματισμό μαζί με προσωπικό γούστο για να την καλιμπράρεις σωστά μιας και υπάρχουν πολλαπλές επιλογές στο setup.. και μετά θα πέταξω τις λέξεις γνώση και εμπειρία. Είναι καθαρά θέμα γούστου το πως τελικά καλιμπράρεις μια LCD κατά τη δική μου μικρή εμπειρία. Παίρνεις κάτι ως βάση (ή ξεκινάς από την αρχή) και ανάλογα την υπομονή σου καθορίζεις και το αποτέλεσμα. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά "σετ" έτοιμων ρυθμίσεων και αφου τις κράτησα για μερικές μέρες άρχισα τους πειραματισμούς γιατί κάτι με "πείραζε" κάθε φορά. Πιο έντονο εδώ, λιγότερο χρώμα εκεί, μέχρι που τελικά τη ρύθμισα όπως τη θέλω. Καταλαβαίνεις ότι έχεις πετύχει την τέλεια ρύθμιση όταν μετά απο κάποιο εύλογο διάστημα τηλεθέασης δεν σε ενοχλεί τίποτα στην εικόνα. Δεν χρειάζεσαι επιστήμονες ;)

g_kor06
10-10-2007, 13:52
Νομιζω οτι μικρες βασεις ειδικα για περιστροφη LCD οτι εχει το ΙΚΕΑ.
Παντως καλο ειναι να βαλεις το λουρακι εστω και αν το αφησεις λιγο χαλαρο. Ποτε δεν ξερεις τι γινεται.

Το έχω δει στην συσκευασία αλλά δεν έχω προλάβει να διαβάσω τις οδηγίες να δω πως και που μπαίνει ....
Μπορείς να μου περιγράψεις χονδρικά πως μπαίνει ???
Ευχαριστώ

xalaros10
10-10-2007, 14:36
teras μήπως θα μπορούσες να μοιραστείς και με μας τους υπόλοιπους τις προσωπικές σου ρυθμίσεις;

teras
10-10-2007, 14:59
teras μήπως θα μπορούσες να μοιραστείς και με μας τους υπόλοιπους τις προσωπικές σου ρυθμίσεις;

Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν μπορώ γιατί δεν έχω τη συγκεκριμένη τηλεόραση.
Έχω μια 40R86 για την οποία τις είχα ποστάρει, δεν νομίζω να βοηθήσουν όμως.

Yperion
10-10-2007, 15:26
Το έχω δει στην συσκευασία αλλά δεν έχω προλάβει να διαβάσω τις οδηγίες να δω πως και που μπαίνει ....
Μπορείς να μου περιγράψεις χονδρικά πως μπαίνει ???
Ευχαριστώ

Στην μια ακρη εχει μια τρυπα και περνας την βιδα και την βιδωνεις στο επιπλο , στην αλλη ακρη περνας το λουρι απο την υποδοχη στην βαση της τηλεορασης (πισω μερος).

Ειναι πολυ απλο. Μετα μπορεις να τραβηξεις λιγο το λουρι μεχρι να τεντωσει.

razkal
10-10-2007, 18:37
Γεια χαρα. Πηγαινε στην ρυθμιση του ηχου και απενεργοποιησε το SRS Surround (καπως ετσι λεγεται). Νομιζω οτι θα βελτιωθουν τα πραγματα. Το συγκεκριμενο πεδιο ηταν ηδη off. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αλλαξω τη ρυθμιση του "System" στο menu των Αναλογικων Ρυθμισεων (χειροκινητες ρυθμισεις). Ειναι "κλειδωμενο" στο συστημα "Ι" που αντιστοιχει σε Αγγλια-Γαλλια...
Χρειαζεται να κανω factory reset την τηλεοραση για να μπορεσω να επιλεξω το συστημα BG ή μπορει να γινει και αναιμακτα?

jkontar
10-10-2007, 20:48
Επανέρχομαι γεμάτος χαρά μιας και μπήκα στο service menu χθες το βράδυ και μου έδειξε μόλις 15h :BDGBGDB55:
Επίσης να σας πω ότι είναι παραγωγής 8/2007 και συναρμολογημένη στην Ισπανία.
Τελικά αν μη τι άλλο το Πλαίσιο κρατά την αξιοπιστία του.

Να σας πω και μια απορία που μου δημιουργήθηκε χθες που ασχολήθηκα κάνα μισάωρο με την τηλεόραση. Από την μέρα που την άνοιξα είχα ρυθμίσει την απείκόνιση στο smart, αλλά χθες παρατήρησα έντονο πιξελάρισμα και το γύρισα στο 16:9 όπου μάλλον έγιναν καλύτερα τα πράγματα.
Συμφωνείτε με αυτό το φαινόμενο?\
Ποιά είναι η καλύτερη ρύθμιση απεικόνισης για nova?

razkal
10-10-2007, 22:42
Το συγκεκριμενο πεδιο ηταν ηδη off. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αλλαξω τη ρυθμιση του "System" στο menu των Αναλογικων Ρυθμισεων (χειροκινητες ρυθμισεις). Ειναι "κλειδωμενο" στο συστημα "Ι" που αντιστοιχει σε Αγγλια-Γαλλια...
Χρειαζεται να κανω factory reset την τηλεοραση για να μπορεσω να επιλεξω το συστημα BG ή μπορει να γινει και αναιμακτα?Τελικα εβγαλα ακρη... Χρειαστηκε να επιλεξω το "Auto Start-up" και να ορισω τη Ελλαδα ως χωρα (ειχα βαλει UK!). Οι επιλογες στο System εμφανιστηκαν ολες.

emel
11-10-2007, 13:00
Οι εντυπωσεις μου μετα απο μια βδομαδα θεασης ειναι θετικοτατες. Ομολογω οτι περιμενα χειροτερη εικονα απο μια LCD αλλα απο την συγκεκριμενη ειμαι κατενθουσιασμενος φτου φτου φτου. Το motion enhancer το εχω στο standard και βελτιωνει πολυ την ποιοτητα σε ποδοσφαιρικους αγωνες. Παρεπιπτοντως υπαρχει καμια ιδεα για κατι προστατευτικο της οθονης απο αντικειμενα που ιπτανται απο μωρο, οταν το παρκο του αναγκαστικα μερικες φορες ειναι πολυ κοντα στην τηλεοραση ?

Διονύσης
11-10-2007, 13:54
Παρεπιπτοντως υπαρχει καμια ιδεα για κατι προστατευτικο της οθονης απο αντικειμενα που ιπτανται απο μωρο, οταν το παρκο του αναγκαστικα μερικες φορες ειναι πολυ κοντα στην τηλεοραση ?
Βγάλε το παρκο του μωρού από το "πεδιο βολης" της τηλεόρασης ή βάλε μπροστά από την τηλεόραση αλεξίσφαιρο τζάμι... :flipout:

ΝΑ σου ζήσει το μωρό πάντως.... Εϊναι το πιο σημαντικό από όλα!! :guitarist:

Βασίλης Α.
11-10-2007, 14:01
Ε όχι και πιο σημαντικό από την Sony 40D3000! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!!!:grinning-smiley-043 Αγόρι ή κορίτσι?

-Γιώργος-
11-10-2007, 14:18
Παρεπιπτοντως υπαρχει καμια ιδεα για κατι προστατευτικο της οθονης απο αντικειμενα που ιπτανται απο μωρο, οταν το παρκο του αναγκαστικα μερικες φορες ειναι πολυ κοντα στην τηλεοραση ?

Καλορίζικη η τηλεόραση ...

Μήπως το μωρό ήθελε plasma ? :D

(Όταν θα μεγαλώσει για OLED το βλέπω)

Geoha
11-10-2007, 14:45
Καλορίζικη η τηλεόραση ...

Μήπως το μωρό ήθελε plasma ? :D

(Όταν θα μεγαλώσει για OLED το βλέπω)

Το μωρό δεν μπορεί να αποφασίσει ακομα :flipout:

Αρα είναι πλέον μέλος του κομματος (ΚΤΑΝΑ)

Γιατί το κόμμα έχει χώρο για όλα τα μωρά :flipout::flipout:

razkal
16-10-2007, 01:55
προσπαθω να συνδεσω το pc με dvi-hdmi cable αλλα δεν εχω καταφερει να δω τπτ στην tv... κανονικα δεν θα επρεπε να αναγνωριζεται αυτοματα το pc ως νεα hdmi device? εχω δοκιμασει σε ολες τις hdmi ports της tv χωρις αποτελεσμα... στις ρυθμισεις της καρτας γραφικων(Radeon X800GTO, display drivers: official 7.2) για το pc εχω επιλεξει αναλυση 1360x768 για το default μονιτορ (ετσι αναγνωρισε την sony), για το pc monitor εχω αφησει την 1280x1024.
ενω ολα φαινονται οκ στο pc απο θεμα ρυθμισεων, η tv δεν λεει να δειξει με τπτ...

Yperion
16-10-2007, 02:00
Eγω την εχω συνδεσει με ΗP Laptop που εχει εξοδο HDMI και δειχνει αψογα στα 1360x768. Μαλλον κατι λαθος μου μυριζει. Εχεις βαλει στις ρυθμισεις να δειχνει και τηλεοραση και μονιτορ ταυτοχρονα?

razkal
16-10-2007, 02:19
στο displays manager του catalyst control centre η sony εχει δηλωθει ως primary monitor και η οθονη του pc ως secondary, η sony εχει 1360x760, refresh rate 60 (δεν μποω να επιλεξω αλλη συχνοτητα) και το pc monitor εχει την ενδειξη "DDC Display [ Extended ]", 1280x1024, 60Hz.
Μηπως πρεπει να δηλωθει το pc monitor ως primary? οι αρχικες ρυθμισεις ηταν ετσι, επελεξα το clone mode αλλα παλι δεν ειχα αποτελεσματα, το pc εχει βρει οτι υπαρχει hdmi connection (εμφανιζει παραθυρο που γραφει οτι για τον ηχο θα χρειαστει ξεχωριστο καλωδιο κλπ), η tv αρνειται να δει οτι εχει συνδεθει νεο device...

Andronidis Akis
16-10-2007, 04:18
Καλορίζικες σε όσους καταφέρατε και τις πήρατε (εγώ δεν τα κατάφερα :cool4:).

Θα δανειστώ τη φράση του xalaros10, και μετά θα πέταξω τις λέξεις γνώση και εμπειρία. Είναι καθαρά θέμα γούστου το πως τελικά καλιμπράρεις μια LCD κατά τη δική μου μικρή εμπειρία. Παίρνεις κάτι ως βάση (ή ξεκινάς από την αρχή) και ανάλογα την υπομονή σου καθορίζεις και το αποτέλεσμα. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά "σετ" έτοιμων ρυθμίσεων και αφου τις κράτησα για μερικές μέρες άρχισα τους πειραματισμούς γιατί κάτι με "πείραζε" κάθε φορά. Πιο έντονο εδώ, λιγότερο χρώμα εκεί, μέχρι που τελικά τη ρύθμισα όπως τη θέλω. Καταλαβαίνεις ότι έχεις πετύχει την τέλεια ρύθμιση όταν μετά απο κάποιο εύλογο διάστημα τηλεθέασης δεν σε ενοχλεί τίποτα στην εικόνα. Δεν χρειάζεσαι επιστήμονες ;)

Άμα σου εξηγήσω ποσό άδικο έχεις …
και εγώ το ίδιο έκανα πριν αρκετά χρονιά, μέχρι που ορθέ η στιγμή που κατάλαβα ότι έχανα τον καιρό μου για ρυθμισεις στο περιπου.

Από τότε ότι καινούργιο να αγοράσω πάει πακέτο με τον συγκεκριμένο άνθρωπο.

Dion999
16-10-2007, 11:42
Εγω μεσα απο τη "μικρη μου εμπειρια" εχω να πω πως μεγαλυτερες ειναι οι αποκλεισεις στο θεμα "εικονα"μεταξυ των καναλιων,προγραμματων,dvd κτλπ παρα οι "λεπτομερεις" ρυθμισεις του μεσου(tv,projector).
Ενοειται οτι καποιες βασικες ρυθμισεις χρειαζονται αλλα μη "τρελενεστε" κιολας....Τι να τις κανεις τις ρυθμισεις οταν εκπομπη απο εκπομπη,ταινια απο ταινια,dvd απο dvd,καναλι απο καναλι κτλπ διαφερουν τοσο εντονα?
Η πηγη ειναι το βασικο και διστυχως προς το παρον ουτε καν η πλειοψηφια των dvd δε μας δινει καλη εικονα(εχουμε ολοι δει τι σημαινει καλη εικονα σε dvd---υπαρχουν καποια!).....ισως τα πραγματα διορθωθουν με τα hd,br......ειδομεν.

Simos.I
16-10-2007, 12:08
Οι εντυπωσεις μου μετα απο μια βδομαδα θεασης ειναι θετικοτατες. Ομολογω οτι περιμενα χειροτερη εικονα απο μια LCD αλλα απο την συγκεκριμενη ειμαι κατενθουσιασμενος φτου φτου φτου. Το motion enhancer το εχω στο standard και βελτιωνει πολυ την ποιοτητα σε ποδοσφαιρικους αγωνες. Παρεπιπτοντως υπαρχει καμια ιδεα για κατι προστατευτικο της οθονης απο αντικειμενα που ιπτανται απο μωρο, οταν το παρκο του αναγκαστικα μερικες φορες ειναι πολυ κοντα στην τηλεοραση ?

...ο σημαντικότερος ίσως λόγος που ακόμα παραμένω αναποφάσιστος :flipout: