PDA

View Full Version : ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΤ3 στην επίγεια ψηφιακή τηλεόραση

Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

Renato_Legato
06-10-2010, 19:55
Καλησπέρα και από μένα. :ciao:

Κάνοντας μια απέλπιδα προσπάθεια να δω τι επιτέλους γίνεται με τα ψηφιακά της ΕΡΤ (ΝΕΤ , ΕΤ-1 κλπ), googlara "σταμάτησε να εκπέμπει ψηφιακά η νετ" και με έβγαλε εδώ :2thumb22sup:

Ρε παιδιά, είναι τεράστιο το τόπικ με πάμπολλες σελίδες, μπήκα στον κόπο να διαβάσω κάποιες σελίδες αλλά ακόμη δεν καταλαβαίνω?!

Τελικά, η ΕΡΤ εκπέμπει ψηφιακά στην Αθήνα?

Μένω Πειραιά Πασαλιμάνι και έχω την κεραία μου στραμμένη εκέι που την είχα πάντα (πραγματικά δν ξέρω προς τα που αλλά σίγουρα ξέρω πως ειναι εκεί που είναι στραμμένες όλες οι άλλες κεραίες της πολυκατοικίας μου και τριγύρω) , πιάνω όλα τα ψηφιακά της Digea , μέχρι και κάτι Νικελόντενον και κάτι ΜAD kai MTV.

Αν δεν κάνω λάθος στις 21 ή 22 Σεπτεμβρίου, άκουσα από ένα φίλο ότι εκπέμπει ψηφιακά η ΕΡΤ. Είχα κάνει ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ στην τηλεόραση μου (με αποκ.mpeg-4 και HD) τα βρήκε, τα αποθήκευσε και ενθουσιάστηκα αλλα μετά απο μία η δύο μέρες, προς μεγάλη μου έκπληξη (!!!) τα ψηφιακά της ΝΕΤ χαθήκανε (έδειχναν μόνο μαύρο και χωρίς ήχο ). Επίσης χαθηκανε και οι Ραδιοφωνικοί σταθμοί της ΕΡΤ.

Τέλος να πω, ότι ένας συμφοιτητής μου, που μένει 1 χιλιόμετρο πιο μακριά μου, στον Προφήτη Ηλία - Καστέλλα, ΠΙΑΝΕΙ ψηφιακά ΝΕΤ, ΕΤ-1 , ΕΡΤ ΒΟΥΛΗ κλπ!!

Από που εκπέμπει η ΝΕΤ ? Και ποια είναι τα σημεία μες την Αττική που εκπέμπεται σήμα?

Πάρνηθα και Υμηττός? Μήπως υπάρχει κάποιο 3ο σημείο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

AFam
06-10-2010, 19:59
Από τον Υμηττό και μόνον προς το παρόν....

Renato_Legato
06-10-2010, 20:16
Λοιπόν έχουμε τα ΕΞΗΣ έτσι για να ξεκαθαρίζουμε ( απαντω και στον εαυτό μου :flipout: )

Πήρα τηλέφωνο στο 2107761158 και μου μίλησε ενας ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ κύριος.

Του είπα το πρόβλημα και μου είπε τα εξής:

Από την Πάρνηθα, όταν είχε εκπέμψει η ΝΕΤ, ΕΡΤ, ΕΤ-1 , ΒΟΥΛΗ ψηφιακά στις 21-22 Σεπτεβρίου ήταν απλά σε ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ βάση .

Γι' αυτό και τώρα σταμάτησε. Αναφέρθηκε επίσης στο γεγονός ότι από τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και μέτα θα αρχίσει να εκπέμπει ψηφιακά και από την Πάρνηθα.
Εκπέμπουν αποκλειστικά και ΜΟΝΟ από τον Υμηττό (Πάρνηθα + Αίγινα ΜΟΝΟ αναλογικα).

Άρα πρέπει να έχουμε στραμμένη την Κεραία προς τον Υμηττό.

Τωρά εγώ που είμαι σε μια σχετικά χαμηλή πολύκατοικία, δυστυχώς έχω πρόβλημα.

Μήπως θα χρειαστώ και έναν ενισχυτή σήματος παιδιά? Η κεραία μου είναι ολοκαίνουργια, απ του νέου τύπου.

EDIT!!:

Προφανώς ο ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ κύριος, για να μην μπει σε μια συζήτηση άσκοπη ή επειδή βαριότανε, απλά μου ανέφερε πως ήταν σε δοκιμαστική η ψηφιακή εκπομπή από Πάρνηθα .

Η αλήθεια όμως είναι : http://greek-dttv.blogspot.com/2010/09/blog-post_23.html

Giannis Amar
06-10-2010, 20:21
Ρε παιδιά χαλαρώστε λιγάκι !
Δοκιμές κάνουν οι άνθρωποι για να εκπέμψουν όσο το δυνατόν καλύτερα.

aplos73
06-10-2010, 20:21
ΟΚ.Ευχαρηστούμε για την ενημέρωση απο την ΕΡΤ.Εμείς εδώ μόνο καλά λόγια είχαμε να πούμε όταν άρχησε η ψηφιακή εκπομπή της ΕΡΤ.Καλή συνέχεια και εύχομαι γρήγορα να αναβαθμήσετε και την ποιότητα της εικόνας.

nikonk
06-10-2010, 20:57
Σαφώς και επαινέσαμε την προσπάθεια και είπαμε μπράβο για το 16/9 στα αθλητικά και αργότερα σε όλα τα προγράμματα , όπως ανακοίνωσαν. Όμως νομίζω πως θα ήταν φρόνιμο η κρατική να βγει ότι για ένα άλφα χρονικό διάστημα θα γίνονται δοκιμές , γιατί δεν είναι δυνατόν στο Παλαιό Φάληρο με τον Υμηττό απέναντι να πιάνω την Digea με σήμα 73-75 και ποιότητα 88-92 σε δέκτη edision vip2 και τα κρατικά με σήμα 63-64 και ποιότητα 52. Προφανώς η ισχύς του σήματος είναι πολύ μικρότερη από την Digea.

audiov
06-10-2010, 21:04
Τις τελευταιες δυο μερες υπαρχει σοβαρο προβλημα.
Πριν κανενα διωρο δεν ερχοταν σημα στα πιο πολλα και ακομα και το cine+ (και τα αλλα παλια) ειχαν τρελα σπασιματα.
Αυτη την στιγμη εχουν καποια σπασιματακια.

*Με κεραια προς Υμηττο και καμπανα ληψη κατα τ`αλλα.

KoulisRKO
06-10-2010, 21:38
καλα συγγνωμη αλλα μαμουτζαλκια μας κανει η ΕΡΤ τωρα? ζωντανη μεταδοση του αγωνα μπασκετ του Αρη για ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ πρωταθλημα σε 4:3:SFGSFGSF:

mikess
06-10-2010, 22:00
Αυτά που λες πιστεύω θα συνεχιστούν ακόμα μέχρι να γυρίσει τελείως σε 16:9. Έχει δουλειά, όπως να δυναμώσει το σήμα γιατί το τελευταίο διάστημα μια πιάνουμε, μια δεν πιάνουμε. Πάντως χαίρομαι γιατί έδειξε η κρατική οτι το "έχει" και αρχίζει και ξυπνάει από τον λύθαργό της.....

tito
07-10-2010, 12:20
καλημερα, επειδη ο υμμητος ειναι μακρυς, ξερει κανεις που πρεπει να κοιταει η κεραια, γιατι ψηφιακα κρατικα δεν εχω δει ακομα. η κεραια μου κοιταει προς παλληνη

johnny1
07-10-2010, 12:22
καλημερα, επειδη ο υμμητος ειναι μακρυς, ξερει κανεις που πρεπει να κοιταει η κεραια, γιατι ψηφιακα κρατικα δεν εχω δει ακομα. η κεραια μου κοιταει προς παλληνη

Είναι απλό. Η κεραία σου θα κοιτάει στις κεραίες που φαίνονται στην κορυφή του Υμηττού.....

Budda
07-10-2010, 12:59
Και εμενα εκει κοιταει αλλα σημα πολυ αδυνατο παιρνω ,χωρις να υπαρχει εμποδιο βλεπω "καρφι" στις κεραιες ,το πιο πιθανο ειναι οτι ειναι αδυνατο (ακομη) το σημα που εκπεμπουν

tito
07-10-2010, 13:17
τωρα τα κρατικα παιζουν κανονικα? και το σημα τους ειναι πιο αδυναμο απο της digea?

Jotheo
07-10-2010, 13:34
Αδύναμο σήμα με σπασίματα ε?

Τελικά δεν την πλήρωσαν μόνο η Πάρνηθα και το Πήλιο...
Πάρτε μια γεύση και για άλλα σημεία εκπομπής της ΕΡΤ που καταργεί η Digea μέσω της ΚΥΑ21161/08 στην Ελλάδα.

"Από το νέο στάδιο ψηφιακής μετάβασης του κέντρου εκπομπής Πλάκας, μένει εκτός το μεγαλύτερο μέρος του Νομού Έβρου, που η «σοφή» ΚΥΑ 21161/08 δεν πρόβλεψε να καλύψει από την αρχή, αν και θεωρείτε πρώτης τάξης παραμεθόριος περιοχή (αφού συνορεύει ταυτόχρονα με Βουλγαρία και Τουρκία)! Όπως συμβαίνει και με το βασικό κέντρο εκπομπής Ανατολικής Μακεδονίας και Δυτικής Θράκης «Υψάριο Θάσου», που παρέμεινε εκτός ΚΥΑ 21161/08. Ενώ καλύπτει τις ίδιες περιοχές με το κέντρο εκπομπής «Πλάκας», συμπεριλαμβανόμενου των Νομών Καβάλας, Δράμας, Σερρών, Ανατολικής Χαλκιδικής και Ανατολικής Θεσσαλονίκης! Αν είχε προβλεφτεί από την ΚΥΑ 21161/08 να ενεργοποιηθούν το κέντρο εκπομπής «Υψάριο Θάσου» (αντί της «Πλάκας») και ενός κέντρου εκπομπής που να καλύπτει το βόρειο κεντρικό τμήμα του Νομού Έβρου, τότε θα είχαμε πραγματική ψηφιακή κάλυψη για όλη αυτή την περιοχή που συνορεύει με τις όμορες χώρες Βουλγαρία και Τουρκία… Έτσι και η ERT Digital (ενώ έχει έτοιμες εγκαταστάσεις στο «Υψάριο Θάσου»),είναι αναγκασμένη λόγο της ΚΥΑ 21161/08, να μην εκπέμψει ψηφιακά στην ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μακεδονίας και Δυτικής Θράκης… Όσο για τα ραδιοφωνικά κανάλια της ΕΡΤ που εκπέμπουν ψηφιακά σε DVB-T, είναι γιατί προβλέπεται σε όλες τις επίγειες ψηφιακές πλατφόρμες στην Ευρώπη. Πάρτε μια γεύση από την Ισπανική επίγεια ψηφιακή πλατφόρμα TDT: http://www.tdt1.com/canales-television-madrid.php (http://www.tdt1.com/canales-television-madrid.php). Γιατί για την ΕΡΤ θα πρέπει να υπάρξει εξαίρεση και να εκπέμψει και εκτός των κέντρων εκπομπής που προβλέπει η ΚΥΑ 21161/08. Αφού όλη ελληνική περιφέρεια πληρώνει για αυτήν και απαιτεί να έχει ισότιμη πρόσβαση σε όλα τα ψηφιακά της κανάλια «CINE+, PRISMA+, SPOR+, RIK, NET, ET1, ET3, BOYΛΗ, ΕΡΑ1,ΕΡΑ2, ΕΡΑ3, ΕΡΑ ΣΠΟΡ, ΚΟΣΜΟΣ,FM936»…

Από το greekdigitaltv.blogspot.com

aplos73
07-10-2010, 15:33
Ετσι φένεται.Ότι το έχει.Ελπίζω να φτιάξει το σήμα και η ποότητα της εικόνας και να μεταδίδει σε 16/9 όλλο το πρόγραμμα γιατί το ποτάμι πίσω δεν κυλάει.

mikess
10-10-2010, 21:59
Πρέπει όμως να γινει κάτι γιατί μια έχουμε σήμα και μια όχι. Χαρήκαμε με τις μεταδόσεις τις ΝΕΤ σε 16 9 αλλά αν δεν ήταν έτοιμη η κρατική δίνοντας αυτό το ασθενές σήμα, καλύτερα θα ήταν να μην έδινε επίσημη έναρξη.......

aposperp
10-10-2010, 23:37
απο Λουτσα πιανει κανεις ΕΤ1, ΝΕΤ και ET3 ?
γιατι εγω τιποτε.

Giannis Amar
11-10-2010, 12:33
Επειδή έχω εγκαταστήσει ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης στο αυτοκίνητο έκανα μία βόλτα σε σημείο που να βλέπω και την Αίγινα και τον Υμηττό. Κάνοντας καινούρια αναζήτηση έπιασα 24 κανάλια να εκπέμπουν ψηφιακά. Μόλις έχασα την οπτική επαφή με την Αίγινα τίποτα.

blaroko
11-10-2010, 14:10
Πρέπει όμως να γινει κάτι γιατί μια έχουμε σήμα και μια όχι. Χαρήκαμε με τις μεταδόσεις τις ΝΕΤ σε 16 9 αλλά αν δεν ήταν έτοιμη η κρατική δίνοντας αυτό το ασθενές σήμα, καλύτερα θα ήταν να μην έδινε επίσημη έναρξη.......

Αναλογα πως θα το δει κανεις.
Για οσους δεν εχουμε ενσωματωμενο MPEG4 ειναι θετικοτατο, γιατι μπορουμε να δουμε με σημαντικα καλυτερη ποιοτητα τα κρατικα καναλια (εχω ΤΕΛΕΙΑ αναλογικη ληψη, δεν ειμαι περιπτωση με κακη ληψη αναλογικου, ποσο μαλλον οσοι δεν πιανουν καλα αναλογικα)

Ειναι πιο χρησιμη για "εμας" η μεταδοση της κρατικης απο της "ετοιμης" digea την οποια παρα το δυνατο σημα σπανια θα την δουμε αφου στην πραξη σχεδον ποτε δεν θα κατσεις να περασεις σε AV την TV σου και να πιασεις το δευτερο τηλεκοντρολ. Εγω ενω εχω μαλιστα πολυ-τηλεκοντρολ των 150 ευρω και το εχω ρυθμισει ωστε να τα δουλευω ολα, παλι δεν βλεπω digea για νορμαλ τηλεθεαση αφου το zapping αργει χαρακτηριστικα. Digea βλεπω μια ωρα τη βδομαδα οταν ειναι κατι που θελω να το "απολαυσω" (και μονο mega ή ΣΚΑΙ που παιζουν αισθητα καλυτερα απο οτι αναλογικα, οχι τα αλλα που παιζουν χειροτερα), ενω ΕΡΤ (mpeg2) καμια 10ρια ωρες. Ολα λοιπον ειναι σχετικα...

audiov
11-10-2010, 17:42
Σχετικα καλα πηγαινουν τωρα. Οχι τοσο ισχυρο σημα οπως τα cine+, κτλ αλλά το παλευουν.
Θα περιμενα πολυ καλυτερο σημα βεβαια, ακομα και στο πρωτο μπουκετο της ΕΡΤ.

blaroko

Νομιζω πως το θεμα αυτο δεν ειναι περι του mpeg2/4 και της ποιοτητας του αναλογικου.
Παρολα αυτα να πω πως με την ψηφιακη μεταδοση, ειτε ειναι σε mpeg2 ή 4, μπορεις να κανεις αξιοπρεπεις εγγραφες. Ενω με αναλογικη ληψη μια εγγραφη ηταν για κλαματα (αφου επρεπε να γινει μετατροπη απο αναλογικο σε ψηφιακο και συμπιεση (κωδικοποιηση) ταυτοχρονα και μετα να ξαναγινει αναλογικο κατα την αναπαραγωγη του). Απλα δεν βλεποταν.
Επισης με 20€ παιρνεις αξιοπρεπες (για να μην πω τελειο) στικακι Η/Υ, που κανει ολα αυτα. Ενω για αναλογικα ηθελες καρτα PCI, με ισχυρο επεξεργαστη ή αλλιως ακριβη καρτα για να κανει την μετατροπη μεσω υλικου).
Ουτε DVD recorder, ουτε πατατες, ουτε και αναζητηση προγραμματος. Πλεον εχεις το EPG.
Και ενα STB κοστιζει φθηνοτερα και απο DVD recorder.

Οποτε το ολο θεμα (μεταβαση απο αναλογικο σε ψηφιακο) μονο θετικα εχει.
Ενταξει και γω εχω ακριβοπληρωμενη τηλεοραση με mpeg2 αποκωδικοποιητη.
Ομως η αλλαγη καναλιων ειναι πολυ πιο γρηγορη απο οτι αυτης της τηλεορασης (σε αυτο τον τομεα το STB μου σκιζει).
Αν βαλεις οτι θα ηθελα ενα DVD recorder, ακριβοτερο κιολας, να οι δυο συσκευες, να τα δυο τηλεκοντρολ.
Α, και τηλεκοντρολ 10 συσκευων, με οθονη, με παρα πολλα πληκτρα, και με δυνατοτητα εκμαθησης και μακροεντολες παρακαλω, με 9€ απο Lidl...

Και κατι ακομα.
Για να εβλεπες με σχετικα καλη ποιοτητα τα αναλογικα καναλια επρεπε να τα σκασεις για μια τηλεοραση με καλα φιλτρα (κτενωτα, αποριψη θορυβου, μειωση κοκκου, κτλ).
Συν οτι επρεπε να την παλευεις με την κεραια... και παλι ευχαριστημενος δεν θα ησουν.
Για να δεις πολυ καλυτερη εικονα, απο την εικονα που δειχνει η ακριβοτερη (καλυτερη) για αναλογικα, αυτο που χρειαζεται ειναι μια απλη τηλεοραση...
Χωρις πολλα πολλα να τα 1000€ κερδος αν μιλαμε για μια τηλεοραση 40+ ιντσων...
Οποτε στοιχιζει και φθηνοτερα για αυτους που ψαχνουν μια καλη σχετικα εικονα (οσο καλη μπορει να δωσει το 576i).

Αν σε ολα αυτα προσθεσεις και το timeshift τοτε το μονο που μενει για την αναλογικη εκπομπη ειναι το: αντε γεια.

Τελος παντων. Δεν ειναι του παροντος θεματος.
Ξεφυγα.

blaroko
11-10-2010, 22:43
blaroko

Νομιζω πως το θεμα αυτο δεν ειναι περι του mpeg2/4 και της ποιοτητας του αναλογικου.
Παρολα αυτα να πω πως με την ψηφιακη μεταδοση, ειτε ειναι σε mpeg2 ή 4, μπορεις να κανεις αξιοπρεπεις εγγραφες. Ενω με αναλογικη ληψη μια εγγραφη ηταν για κλαματα (αφου επρεπε να γινει μετατροπη απο αναλογικο σε ψηφιακο και συμπιεση (κωδικοποιηση) ταυτοχρονα και μετα να ξαναγινει αναλογικο κατα την αναπαραγωγη του). Απλα δεν βλεποταν.
Επισης με 20€ παιρνεις αξιοπρεπες (για να μην πω τελειο) στικακι Η/Υ, που κανει ολα αυτα. Ενω για αναλογικα ηθελες καρτα PCI, με ισχυρο επεξεργαστη ή αλλιως ακριβη καρτα για να κανει την μετατροπη μεσω υλικου).
Ουτε DVD recorder, ουτε πατατες, ουτε και αναζητηση προγραμματος. Πλεον εχεις το EPG.
Και ενα STB κοστιζει φθηνοτερα και απο DVD recorder.

Οποτε το ολο θεμα (μεταβαση απο αναλογικο σε ψηφιακο) μονο θετικα εχει.
Ενταξει και γω εχω ακριβοπληρωμενη τηλεοραση με mpeg2 αποκωδικοποιητη.
Ομως η αλλαγη καναλιων ειναι πολυ πιο γρηγορη απο οτι αυτης της τηλεορασης (σε αυτο τον τομεα το STB μου σκιζει).
Αν βαλεις οτι θα ηθελα ενα DVD recorder, ακριβοτερο κιολας, να οι δυο συσκευες, να τα δυο τηλεκοντρολ.
Α, και τηλεκοντρολ 10 συσκευων, με οθονη, με παρα πολλα πληκτρα, και με δυνατοτητα εκμαθησης και μακροεντολες παρακαλω, με 9€ απο Lidl...

Και κατι ακομα.
Για να εβλεπες με σχετικα καλη ποιοτητα τα αναλογικα καναλια επρεπε να τα σκασεις για μια τηλεοραση με καλα φιλτρα (κτενωτα, αποριψη θορυβου, μειωση κοκκου, κτλ).
Συν οτι επρεπε να την παλευεις με την κεραια... και παλι ευχαριστημενος δεν θα ησουν.
Για να δεις πολυ καλυτερη εικονα, απο την εικονα που δειχνει η ακριβοτερη (καλυτερη) για αναλογικα, αυτο που χρειαζεται ειναι μια απλη τηλεοραση...
Χωρις πολλα πολλα να τα 1000€ κερδος αν μιλαμε για μια τηλεοραση 40+ ιντσων...
Οποτε στοιχιζει και φθηνοτερα για αυτους που ψαχνουν μια καλη σχετικα εικονα (οσο καλη μπορει να δωσει το 576i).

Αν σε ολα αυτα προσθεσεις και το timeshift τοτε το μονο που μενει για την αναλογικη εκπομπη ειναι το: αντε γεια.

Τελος παντων. Δεν ειναι του παροντος θεματος.
Ξεφυγα.

Δεν διαφωνουμε σε θεωρητικο επιπεδο. Στο πρακτικο ομως ο θυμος μου ειναι για το θεμα που εχουμε θίξει αλλες φορες, της αλλαγης 2 φορες συστηματος σε 3 χρονια. Πηραμε παρα πολλοι τηλεορασεις πριν 2-3 χρονια, πολλοι μαλιστα ακριβες αφου πλασμα δεν παιρνεις καθε λιγο, οι οποιες ειναι ηδη "προβληματικες" λογω των "κερδοσκοπων". Αλλη μια διαφωνια σε πρακτικο επιπεδο στις πραγματικες συνθηκες "digea" ειναι οτι η ψηφιακη μεταδοση ειναι πολλες φορες χειροτερη (πχ ΑΝΤ1, TV Μακεδονια κλπ) λογω της προχειροτητας του εγχειρηματος. Επισης κατι πρεπει να γινει με το delay στην αλλαγη καναλιων που δεν ξερω αν ειναι θεμα της digea ή των chipset των δεκτων. Σιγουρα εχει ενα πλεονεκτημα ευκολιας στις εγγραφες εναντι του αναλογικου η ψηφιακη αλλα εγω προσωπικα ειχα σχεδον την ιδια εικονα, και μπορουσα να κανω και το μονταζ μου σε πχ 5 λεπτα για μια διωρη εκπομπη. Με την ψηφιακη σε mpeg2 ειναι ολα καλυτερα. Με το mpeg4 ομως μονταζ δεν μπορω να κανω και εχω δοκιμασει ολα τα διαθεσιμα (4-5) software και σε 2-3 pc. Nada! Μονταρω mpeg2 και απο dvd-recorder και απο δορυφορικη απευθειας το stream πανω απο 6-7 χρονια.
Οσο για το remote του lidl, εχω ενα στο ντουλαπι 2 χρονια. Δεν λυνει τα θεματα που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ κανενα remote, δεν φταινε αυτα, γιατι εβαλες ενσταση στην τιμη; Ειπα κατι σχετικο με την τιμη; :ears:

Andreas Dermitzakis
11-10-2010, 23:15
Τουλάχιστον,το θέμα αλλαγής των καναλιών έχει να κάνει με πολλά πράγματα...επεξεργαστής...mpeg4(αργούν παραπάνω)κτλπ.Τα άλλα δεν θα ήθελα να τα σχολιάσω...η ψηφιακή εκπομπή μόνο θετική μπορεί να είναι...και το mpeg4 το ίδιο!

blaroko
11-10-2010, 23:34
Χωρις παρεξηγηση και με χιουμοριστικη διαθεση να πω οτι μου θυμησες πολυ εντονα κυβερνητικο εκπροσωπο!

Andreas Dermitzakis
11-10-2010, 23:42
Χωρις παρεξηγηση και με χιουμοριστικη διαθεση να πω οτι μου θυμησες πολυ εντονα κυβερνητικο εκπροσωπο!

Με την εξαίρεση του ότι δεν σου είπα ψέματα,το mpeg4 μας εξασφαλίζει την καλύτερη εκμετάλευση bitrate και το ότι μπορούν να ''χωρέσουν'' παραπάνω σταθμοί ανά συχνότητα.

blaroko
11-10-2010, 23:53
Ακριβως, αυτο ομως δεν ειναι σε οφελος του τηλεθεατη αλλα του εμπορου/καναλιου... Και εγω ειμαι υπερμαχος του Mpeg4 απο εποχης divx/xvid αφου χωρουσαν πιο πολλα σε ενα cd/dvd και ετσι εριχνα το κοστος αποθηκευσης...
Ουτε οι κυβερνητικοι εκπροσωποι λενε ψεματα, θολωνουν τα νερα και αποφευγουν να απαντησουν επι της ουσιας, λενε ουδεν σχολιον οταν στριμωχτουν και πετανε και μια αληθεια η οποια εχει σκοπο να αποπροσανατολισει... :p

Andreas Dermitzakis
11-10-2010, 23:59
Ακριβως, αυτο ομως δεν ειναι σε οφελος του τηλεθεατη αλλα του εμπορου/καναλιου... Και εγω ειμαι υπερμαχος του Mpeg4 απο εποχης divx/xvid αφου χωρουσαν πιο πολλα σε ενα cd/dvd και ετσι εριχνα το κοστος αποθηκευσης...
Ουτε οι κυβερνητικοι εκπροσωποι λενε ψεματα, θολωνουν τα νερα και αποφευγουν να απαντησουν επι της ουσιας, λενε ουδεν σχολιον οταν στριμωχτουν και πετανε και μια αληθεια η οποια εχει σκοπο να αποπροσανατολισει... :p

Πρακτικό παράδειγμα...έχουμε οφέλημο bitrate 8 mbps,με κωδικοποίηση mpeg2,θα πάρουμε ή μια εξαιρετική μετάδοση sd ή μια μέτρια hd...αντιθέτως,με mpeg4 θα έχουμε μια πολύ καλύτερη HD...Δεν είναι θέμα κόστους,και έχουμε και εμείς όφελος,δηλαδή την καλύτερη εικόνα(σε δορυφορική μετάδωση...ναι,θα είχαμε πρόβλημα).

blaroko
12-10-2010, 00:09
Πρακτικό παράδειγμα...έχουμε οφέλημο bitrate 8 mbps,με κωδικοποίηση mpeg2,θα πάρουμε ή μια εξαιρετική μετάδοση sd ή μια μέτρια hd...αντιθέτως,με mpeg4 θα έχουμε μια πολύ καλύτερη HD...Δεν είναι θέμα κόστους,και έχουμε και εμείς όφελος,δηλαδή την καλύτερη εικόνα(σε δορυφορική μετάδωση...ναι,θα είχαμε πρόβλημα).ΔΕΝ θα ειχαμε εννοεις

Αν το δουμε τοσο μελλοντικα, οκ, σιγουρα τα 8Μhz των UHF ειναι λιγα για mpeg2 fullHD. Εκει δεν θα χωρουσε μια mpeg2 fullHD μεταδοση, θα ειχαμε blocking και αλλα.
Απλα καποιοι μας εδωσαν κακως αρχικα το mpeg2, αγορασαμε μετα απο αρκετο καιρο καθοτι ειμαστε και ψιλιασμενοι και περιμεναμε εξελιξεις που δεν φανηκαν στον οριζοντα, και τσουπ, παρτε τον Πουλιεζο... Μπορουσαμε να περασουμε σε H.264 σε πεντε χρονια που θα ηταν και ωριμο αφου τοτε θα δουμε Ελλαδα fullHD (και αν!!) ωστε να μην την πληρωσει χωρις λογο παλι ο καταναλωτης.

Μονο θεμα κοστους ειναι λοιπον... Γιατι θες πχ μονο 240ΚWh αντι για 480ΚWh καθε μερα! Ασε που ξανακουνας την αγορα tv-δεκτες κλπ...

nikos26
12-10-2010, 00:19
Μπορουσαμε να περασουμε σε H.264 σε πεντε χρονια που θα ηταν και ωριμο αφου τοτε θα δουμε Ελλαδα fullHD (και αν!!) ωστε να μην την πληρωσει χωρις λογο παλι ο καταναλωτης.

Μονο θεμα κοστους ειναι λοιπον... Γιατι θες πχ μονο 240ΚWh αντι για 480ΚWh καθε μερα! Ασε που ξανακουνας την αγορα tv-δεκτες κλπ...

Σε 3-4 χρόνια όμως πάλι τα ίδια θα είχαμε. Γιατί μας έδωσαν mpeg2 αφού θα πηγαίναμε σε mpeg4. Η ερτ+ εκπέμπει μόνο αθήνα θεσσαλονίκη και πήλιο.Τουλάχιστον η υπόλοιπη ελλάδα ας πληρώσει μόνο 1 δέκτη.

audiov
12-10-2010, 02:26
Νομιζω πως ολα ειναι θεμα επιλογων.
Επιλεγεις αν θα εισαι ο πρωτος που θα ακολουθησει την νεα τεχνολογια, που παντα ειναι και ακριβη, ή επιλεγεις να παρεις μια ωριμη τεχνολογια, που εχει λυσει τα προβληματα και κοστιζει λιγοτερο κιολας.
Δεν πιστευω ομως το οτι υπηρχαν ανθρωποι που αλλαξαν τηλεοραση μονο και μονο για να βλεπουν τα "ψηφιακα" της ΕΡΤ.
Εαν το εκαναν αυτο τοτε δεν εχω λογια να πω.

Πριν δυο χρονια κυκλοφορουσαν μονο mpeg2 τηλεορασεις, γιατι μονο αυτες εβγαζαν οι κατασκευαστες. Ακομα και η Samsung A656, το κορυφαιο μοντελο, εβγαινε με mpeg4 μονο για την Γαλλια, ως A676. Για καμια αλλη αγορα δεν εβγαινε με mpeg4. Ουτε για Γερμανια που το μοντελο εκει ηταν το A659.
Μονο η Sony ειχε ενα μοντελο, το W κατι, αλλά σαν εικονα (στα αναλογικα που σε ενδιεφερε εκεινη την περιοδο) μαπα, τρελο πιξελιασμα οταν ενεργοποιουσες το DNR και χωρις αυτο η εικονα ηταν δεκαετιας 80... (χιονια στο καμπαναριο).

Αναγκαστικα επρεπε να αγορασω τηλεοραση.
Τελικα ουτε την A656 δεν πηρα, μιας και ηταν ακριβη.
Πηρα στα λεφτα μιας 556 (και πιο κατω) την 40F86, απλα επειδη για 40" τα λεφτα της καλα ηταν αν αναλογιστεις οτι καποτε ηθελες 400.000 δρχ για μια καλη τηλεοραση (CRT, 29").
Δηλαδη η επιλογη μου ηταν να παρω "περσινο" μοντελο (6 μηνων, μιας και καθε 6 μηνες αλλαζαν τα μοντελα), κατα πολυ φθηνοτερα, και μαλιστα απο ανεξαρτητη εισαγωγη ωστε να την παρω ακομα φθηνοτερα.
Και ηταν και κορυφαιο μοντελο.

Επι του θεματος.
Τελευταια η εκπομπη mpeg2 απο το πρωτο μπουκετο εχει βελτιωθει. Στην αρχη υπηρχε πιξελιασμα, οχι τρομερο αλλά υπαρκτο. Την ιδια εικονα βλεπω να ακολουθει και το νεο αυτο μπουκετο.

Jotheo
12-10-2010, 03:17
Σε 3-4 χρόνια όμως πάλι τα ίδια θα είχαμε. Γιατί μας έδωσαν mpeg2 αφού θα πηγαίναμε σε mpeg4. Η ερτ+ εκπέμπει μόνο αθήνα θεσσαλονίκη και πήλιο.Τουλάχιστον η υπόλοιπη ελλάδα ας πληρώσει μόνο 1 δέκτη.

Η υπόλοιπη Ελλάδα έτσι κι αλλιώς ένα δέκτη θα πληρώσει αφού οι καινούργοι δέκτες εκτός από MPEG4 αποκωδικοποιούν και MPEG2.

nikos26
12-10-2010, 09:31
Η υπόλοιπη Ελλάδα έτσι κι αλλιώς ένα δέκτη θα πληρώσει αφού οι καινούργοι δέκτες εκτός από MPEG4 αποκωδικοποιούν και MPEG2.

Ναι αλλά γιατί η digea έδωσε mpeg4. Άμα έδινε mpeg2 σε λίγα χρόνια θα έπρεπε να πληρώσει πάλι για mpeg4.

mikess
12-10-2010, 13:32
...... σε λίγο θα μας πούνε να πάρουμε και..... mpeg6......:flipout:

widescreenman
12-10-2010, 13:48
Έχετε καλη λήψη από Υμηττό τώρα; Γιατί βλέπω συχνά σπασίματα και μικροπαύσεις μέσω pc. Σήμα μου δείχνει 91% ενώ Digea 100%.

blaroko
12-10-2010, 14:58
@ audiov

Νομιζω πως ολα ειναι θεμα επιλογων.
Επιλεγεις αν θα εισαι ο πρωτος που θα ακολουθησει την νεα τεχνολογια, που παντα ειναι και ακριβη, ή επιλεγεις να παρεις μια ωριμη τεχνολογια, που εχει λυσει τα προβληματα και κοστιζει λιγοτερο κιολας.
Δεν πιστευω ομως το οτι υπηρχαν ανθρωποι που αλλαξαν τηλεοραση μονο και μονο για να βλεπουν τα "ψηφιακα" της ΕΡΤ.
Εαν το εκαναν αυτο τοτε δεν εχω λογια να πω.

Πηραν τηλεοραση επειδη πχ ανοιξαν νεο σπιτι. Μαλιστα περιμεναν πανω απο ενα χρονο βλεποντας σε μια παλια 22 crt απλα για να μην βιαστουν!...

Πριν δυο χρονια κυκλοφορουσαν μονο mpeg2 τηλεορασεις, γιατι μονο αυτες εβγαζαν οι κατασκευαστες. Ακομα και η Samsung A656, το κορυφαιο μοντελο, εβγαινε με mpeg4 μονο για την Γαλλια, ως A676. Για καμια αλλη αγορα δεν εβγαινε με mpeg4. Ουτε για Γερμανια που το μοντελο εκει ηταν το A659.
Μονο η Sony ειχε ενα μοντελο, το W κατι, αλλά σαν εικονα (στα αναλογικα που σε ενδιεφερε εκεινη την περιοδο) μαπα, τρελο πιξελιασμα οταν ενεργοποιουσες το DNR και χωρις αυτο η εικονα ηταν δεκαετιας 80... (χιονια στο καμπαναριο).

Αναγκαστικα επρεπε να αγορασω τηλεοραση.
Τελικα ουτε την A656 δεν πηρα, μιας και ηταν ακριβη.
Πηρα στα λεφτα μιας 556 (και πιο κατω) την 40F86, απλα επειδη για 40" τα λεφτα της καλα ηταν αν αναλογιστεις οτι καποτε ηθελες 400.000 δρχ για μια καλη τηλεοραση (CRT, 29").
Δηλαδη η επιλογη μου ηταν να παρω "περσινο" μοντελο (6 μηνων, μιας και καθε 6 μηνες αλλαζαν τα μοντελα), κατα πολυ φθηνοτερα, και μαλιστα απο ανεξαρτητη εισαγωγη ωστε να την παρω ακομα φθηνοτερα.
Και ηταν και κορυφαιο μοντελο.

Χμ, εμεις εχουμε παραλληλες συμπεριφορες τελικα αν και φανηκε οτι διαφωνουμε στην αρχη...
Πριν 2 χρονια και 2-3 μηνες λοιπον και εγω ειμουν στο τσακ να παρω την 40F86 την οποια την ζαχαρωνα επι εξι μηνες πιο πριν. Την ειχε βαλει λογω επικειμενης αντικαταστασης το MM στα ποσα δεν θυμαμαι (700-800; καπου εκει). Δεν την πηρα ομως αφου ειπα να περιμενω λιγο ακομα να δω τι σκ@τα θα γινει με τα ψηφιακα... 2 μηνες αντεξα μονο αφου βρηκα ακομα καλυτερη ευκαιρια... (παρα λιγο δεν προλαβα τον "Νοεμβριο")
Πηρα την panasonic (fullHD! τοτε ηταν ελαχιστες οι fullHD plasma και "πανακριβες"-οχι οπως τωρα) plasma 42pz700 σε απιστευτη προσφορα στα 900 ευρω ενω ηταν μοντελο των 2500 ευρω και ακομα και εκεινη την εποχη δεν την εβρισκες κατω απο 1700! Μιλαμε για την TV με φοβερη εικονα και ηχο κλπ αφου ηταν το κορυφαιο μοντελο της σειρας, η οποια δεν αλλαζεται μετα απο 1-2 χρονια επειδη δεν εχει mpeg4. Ενα CI module Mpeg4 θα παρω οταν ωριμασουν και αυτα και θα ειμαι οκ. (δεν υπηρχε περιπτωση να παρω TV χωρις CI αφου ημουν ψιλιασμενος και παρα την υπομονη μου μου εκατσε στραβα, αλλα το εκανα το εγχειρημα μονο με την δικλιδα ασφαλειας του CI οταν εμφανιστηκαν (το ειχε και η F86), οσο και αν αυτο ειναι απολυτη ασφαλεια...)
Μπορω να περιμενω μεχρι το 2012 χαλαρα για module (ισως παρω το NP12++ :p ) ! Εχω το δεκτακι για εγγραφες (και ας μην μονταρονται οι mpeg4 καποια στιγμη θα βγει και sw) και ας βλεπω αναλογικα, μια χαρα τα πιανω... Εεεε, μα δε θα σκασω κι ολας! :ernaehrung004:

kostas5579
12-10-2010, 21:07
Παιδιά είδα σήμερα το απόγευμα πως από το ματς της εθνικής ελπίδων και μετά, η ΕΤ1 εκπέμπει σε 16:9. Λέτε? Ή απλά κάποια προγράμματα της είναι έτσι? Μακάρι να το γυρίσουν όλα τα κανάλια σε 16:9. Λίγο πολύ οι περισσότεροι έχουν wide screen πλέον.

Budda
13-10-2010, 08:32
Το σημα ειναι πλεον σταθερο στο 80% (digea 100%) ,κατι ειναι και αυτο δεν εχει πια πιξελιασματα και διακοπες

jpil
13-10-2010, 10:01
Το σημα ειναι πλεον σταθερο στο 80% (digea 100%) ,κατι ειναι και αυτο δεν εχει πια πιξελιασματα και διακοπες

Συμφωνώ και εγώ από Πειραιά.

chkat31
13-10-2010, 10:24
Δεν ανεβηκε καθολου το σήμα απλως πιστευω ειναι ιδανικες συνθηκες εκπομπης λογω ατμοσφαιρας (καιρου - υγρασιας).
Παιζει αναμεσα στο 72-75% σημα και Βιτ errors 2-7/10. Το βραδυ θα ξαναχαλασει.

Περιοχή Ζωγράφου.

supacoopa
13-10-2010, 13:19
Παιδιά είδα σήμερα το απόγευμα πως από το ματς της εθνικής ελπίδων και μετά, η ΕΤ1 εκπέμπει σε 16:9. Λέτε? Ή απλά κάποια προγράμματα της είναι έτσι? Μακάρι να το γυρίσουν όλα τα κανάλια σε 16:9. Λίγο πολύ οι περισσότεροι έχουν wide screen πλέον.

H ΕΡΤ εχει ανακοινωσει οτι πλεον θα καλυπτει/μεταδιδει τα μεγαλα αθλητικα γεγονοτα σε 16:9, ενω σταδικα θα αρχισει να περναει σε αυτο το φορματ και το υπολοιπο προγραμμα

aplos73
13-10-2010, 15:32
Ξέρετε αν θα φτιάξει και η ποότητα της εικόνας;Γιατί η ΝΕΤ παίζει πολύ καλύτερα απο την ΕΡΤ .Γιατί γήνετε αυτό;

papasouzakias
13-10-2010, 16:08
Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Σε εμένα η αναλογική ΕΤ-1 έχει καλύτερη εικόνα από την ψηφιακή ΕΤ-1. Εννοώ καλύτερα χρώματα. Αντίθετα η ψηφιακή ΝΕΤ έχει καλύτερη εικόνα από την αναλογική ΝΕΤ. Η ΕΤ-3 την ίδια εικόνα αναλογικά και ψηφιακά. Το ίδιο και η Βουλη. Πιστεύω ότι κάθε κανάλι έχει τα δικά του μηχανήματα και τις δικές του ρυθμίσεις για αυτό και διαφέρει η εικόνα τους. Αν και επειδή είναι κρατικά κανάλια θα έπρεπε να έχουν και τα 4 την καλύτερη δυνατή εικόνα.

bdream58
13-10-2010, 16:47
Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Σε εμένα η αναλογική ΕΤ-1 έχει καλύτερη εικόνα από την ψηφιακή ΕΤ-1. Εννοώ καλύτερα χρώματα. Αντίθετα η ψηφιακή ΝΕΤ έχει καλύτερη εικόνα από την αναλογική ΝΕΤ. Η ΕΤ-3 την ίδια εικόνα αναλογικά και ψηφιακά. Το ίδιο και η Βουλη. Πιστεύω ότι κάθε κανάλι έχει τα δικά του μηχανήματα και τις δικές του ρυθμίσεις για αυτό και διαφέρει η εικόνα τους. Αν και επειδή είναι κρατικά κανάλια θα έπρεπε να έχουν και τα 4 την καλύτερη δυνατή εικόνα.

εχεις δικιο αλλα εχουν δωσει περισοτερο bitrate στην νετ γιαυτο και η καλυτερη εικονα

Eki_13
13-10-2010, 16:56
η παναθα σε 16:9 και με flag αλλα η εικονα στην ψηφιακη αθλια..τελειως αχρωμη.κλασεις ανωτερη η εικονα στο αναλογικο..

Jotheo
13-10-2010, 17:32
Και στο αναλογικό που βλέπω καμπάνα από Πάρνηθα,είναι λίγο "ξεπλυμένη" η εικόνα.
Παρόλα αυτά το flag-WSS για αυτόματη αλλαγή σε 16:9 δουλεύει μια χαρά!

Renato_Legato
13-10-2010, 19:56
Συγγνώμη για την έκφραση αλλά σκ.... ποιότητα ψηφιακού σήματος.

Πήγα στην θεια μου να της βάλω τα δήθεν ψηφιακά, ενώ είχε ήδη καμπάνα αναλογικό σήμα.

Σύγκρινα ΑΝΤ1 ψηφιακό με αναλογικό
MEGA ψηφιακό με αναλογικό
ΣΤΑΡ, ΑΛΤΕΡ, ΑΛΦΑ, αναλογικά όλα με το αντίστοιχο ψηφιακό τους.

Ένα είναι το συμπέρασμα: Άμα έχεις καμπάνα σήμα στα αναλογικά, είναι 100 φορές καλυτερα να διατηρήσεις τα αναλογικά, χωρίς πιξελίάσματα και σαφώς υψηλότερης ποιότητας εικόνας απ τα , ο θεός να τα κάνει, ψηφιακά της Digea.

Είμαστε πολύ πίσω.

blaroko
13-10-2010, 20:19
εχεις δικιο αλλα εχουν δωσει περισοτερο bitrate στην νετ γιαυτο και η καλυτερη εικονα

Δεν διχνει να ειναι θεμα bitrate αλλα "αλυσιδας" πριν τη ψηφιακη μεταδοση.

skysound
14-10-2010, 08:56
Ένα είναι το συμπέρασμα: Άμα έχεις καμπάνα σήμα στα αναλογικά, είναι 100 φορές καλυτερα να διατηρήσεις τα αναλογικά, χωρίς πιξελίάσματα και σαφώς υψηλότερης ποιότητας εικόνας απ τα , ο θεός να τα κάνει, ψηφιακά της Digea.
.

Εκτος απο το σημα-καμπανα, που ειναι απαραιτητη προυποθεση, χρειαζεται και αλλα πραγματα για να προτιμησεις το αναλογικο σημα.
Αν η TV ειναι CRT 30αρα, δεν το συζηταμε, μια χαρα ειναι και τα αναλογικα.

Στις LCD τωρα υπαρχουν τρεις παραγοντες. Ενα ειναι το μεγεθος της TV, ενα αλλο ειναι η ποιοτητα του upscaling, και το τριτο ειναι το tuner.

Σαν παραδειγμα συγκρισης να αναφερω την φοβερη εικονα των αναλογικων καναλιων (και των ψηφιακων) σε μια 40αρα sony W5500 (παρα τη μετρια ληψη της κεραιας). Η 40αρα samsung Β650, πριζωμενη στην ιδια κεραια, ειχε κακιστη ποιοτητα στα αναλογικα (που βρηκε τοσο κοκκο και ειδωλα?) και απλως αποδεκτη ποιοτητα στα ψηφιακα.

spyrosn
14-10-2010, 15:58
:bigcry::bigcry::bigcry:

bdream58
14-10-2010, 17:19
Δεν διχνει να ειναι θεμα bitrate αλλα "αλυσιδας" πριν τη ψηφιακη μεταδοση.

η αλυσιδα ειναι μια χαρα αλλα το qam64 που εβαλαν θελει περισοτερη ισχυ απο την υπαρχουσα δυστυχως

blaroko
14-10-2010, 18:01
η αλυσιδα ειναι μια χαρα αλλα το qam64 που εβαλαν θελει περισοτερη ισχυ απο την υπαρχουσα δυστυχως

Το θεμα ηταν οτι η ΝΕΤ παιζει πολυ καλυτερα απο ΕΤ1/3.
Τωρα αφησες το bitrate και μας λες για ισχυ; :p
Τι σχεση εχει η ισχυς με την ποιοτητα εικονας;;; Ψηφιακο ειναι το σημα. Η βλεπεις ή δε βλεπεις (σπασιματα σε οριακες καταστασεις). Η ποιοτητα, η καθαροτητα της εικονας στην ληψη δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την ισχυ του σηματος που λαμβανεις!

supacoopa
14-10-2010, 19:34
Και το QAM64 νομιζω δεν ισχυει πλεον...

Η ΕΤ1 μου κανει πολυ pixelation, ειδικα σε γραφικα (τιτλους κλπ) κοκκινου χρωματος εχω και κατι σαν "αναβοσβησιμο". Η ΝΕΤ εξακολουθει να παιζει πολυ καλα

aplos73
17-10-2010, 07:46
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΣΤΗΛΑ ΕΝΑ MAIL ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΟΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΝΕΤ ΛΟΓΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ BANDWITH ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤ1 ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤ3 ΓΙΑΤΙ EUROLIGUE ΜΕ ΧΑΛΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΔΕΝ ΓΗΝΕΤΑΙ.

papasouzakias
17-10-2010, 11:14
Δε νομίζω να είναι θέμα bandwidth αλλά ποιότητας των μηχανημάτων μεταξύ των καναλιών. Αν δηλαδή η ΕΤ3 και η Βουλή εκπέμψουν με το μέγιστο bandwidth θα βελτιώσουν την εικόνα τους;Πάνω κάτω την ίδια εικόνα με αυτή που έχουν τώρα θα έχουν. Έχει αναφερθεί και ο Sotos65 με το παράδειγμα του BBC που ενώ εκπέμπει με 1,5 Mbit/sec έχει τέλεια εικόνα.

aplos73
17-10-2010, 13:53
Μπορεί να είναι έτσι.Αν όπως λες το ΒΒC το κάνει αυτό με 1,5 Mb τότε θα έπρεπε και η ΕΡΤ να το κάνει.Εκτός και αν τα μηχανήματα τους είναι παλιά και δεν μπορούν να δώσουν καλύτερη εικόνα. Εύχομαι αυτό να αλλάξει κάποια μέρα και να βελτιωθεί η εικόνα.Το αξίζουμε όλοι έτσι δεν είναι.Και ιδιαίτερα οι κάτοικοι της επαρχίας.

mapas
17-10-2010, 16:58
Μπορεί να είναι έτσι.Αν όπως λες το ΒΒC το κάνει αυτό με 1,5 Mb τότε θα έπρεπε και η ΕΡΤ να το κάνει.Εκτός και αν τα μηχανήματα τους είναι παλιά και δεν μπορούν να δώσουν καλύτερη εικόνα. Εύχομαι αυτό να αλλάξει κάποια μέρα και να βελτιωθεί η εικόνα.Το αξίζουμε όλοι έτσι δεν είναι.Και ιδιαίτερα οι κάτοικοι της επαρχίας.

Η ψηφιακή δεν μπορεί να βελτιώσει ένα κακό σήμα.. (αν η κονσόλα, κάμερες, μετάδωση μέχρι τον encoder) είναι χάλια τι να κάνει...

Απλά η ψηφιακή δεν προσθέτει χιόνια, ανακλάσεις κτλ... δηλαδή απλά δεν την κάνει πολύ χειρότερη όπως η αναλογική... τώρα το θέμα είναι να βάλουν σωστά μηχανήματα πριν το encoder της ψηφιακής (κάμερες, ψηφιακές κονσόλες, ψηφιακές κάμερες, ψηφιακές μεταδώσεις μεταξύ studio) !

mikess
17-10-2010, 19:29
Πάντως τον τελευταίο καιρό η κρατική δείχνει οτι μπορεί να κάνει την έκπληξη μετά το παιχνίδι που έδειξε σε 16.9. Χίλιες φορές καλύτερα παρ'ότι ΑΝΤ1 κ.λ.π. Η βελτιώση και τως υπολοιπων κανλιών (ΕΤ1, ΕΤ3) πιστεύω οτι δεν θα αργήσει να έρθει. Άλλωστε η Νετ ισχυρίζεται οτι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα τα δείχνει όλα σε 16.9 το οποίο με χαροποιεί ιδιαίτερα, και τα υπόλοιπα ιδιωτικά ας δείχνουν big brother, κουζίνες κλπ........

Andreas Dermitzakis
18-10-2010, 00:53
Αθλητική Κυριακή στη Νετ...πολύ καλή 16/9 εικόνα!

papasouzakias
18-10-2010, 01:52
Αύριο που θα δείξει Euroleague θα δούμε την ποιότητα της εικόνας. Γιατί ο ΣΚΑΙ όταν έδειχνε πέρυσι είχε πολύ καλή ποιότητα.

KoulisRKO
18-10-2010, 15:43
απο τη στιγμη που θα το δειξει η ΝΕΤ( απο οσο φαινεται απο τα event που εχει δειξει) εχει μακραν την καλυτερη ποιοτητα απο ολα τα κρατικα(μαλλον επειδη εχει πιο καινουργιο εξοπλισμο) θα εχουμε τελεια ποιοτητα εικονας εφαμιλη με εκεινη του Σκαι

aplos73
18-10-2010, 17:01
Έτσι είναι.Πιστεύω οτι με την προμήθεια καλύτερου εξοπλισμού η ΕΡΤ θα δήχνει πάρα πολύ καλά.Και όταν αποφασίσουν να μεταδίδουν τα πάντα σε 16/9 τότε άσε τους άλλους να αναλώνοντε σε 4/3 big brother και άλα τέτοια

haforce
18-10-2010, 17:21
Μα η ΕΡΤ έχει πληρωμένο από το 2004(και λίγο παλαιότερα) σύγχρονο εξοπλισμό για άψογη παραγωγή εικόνας 16:9. Αφού είχε ολόκληρη παραγωγή εικόνας σε 16:9 σε όλους τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Και έχει πάρει και άλλα μετά(φυσικά όλα με τα δικά μας χρήματα, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό). Η ποιότητα στη euroleague θα είναι τέλεια και θα το δείτε...

papasouzakias
18-10-2010, 17:48
Για τον εξοπλισμό της ΕΡΤ από τους Ολυμπιακούς πολλά έχουν λεχτεί για το πόσο έχει αξιοποιηθεί τόσα χρόνια; Γιατί αν κρίνουμε από τη σημερινή εικόνα των κρατικών καναλιών δε νομίζω να αντιστοιχεί σε σύγχρονο εξοπλισμό και μάλιστα με προδιαγραφές HD.

Jotheo
18-10-2010, 19:37
Να προσθέσω στη συζήτηση ότι η ΕΡΤ και ιδίως η ΕΤ3,εκπέμπει χρόνια τώρα κάποια ντοκιμαντέρ και ταινίες σε 16:9,όπως και εκπομπές (βλ."Νηστικό Ακούδι" :chef:) με Flag-WSS παρακαλώ, ακριβώς λόγω του Ολυμπιακού εξοπλισμού τους.

To δε φορματ 16:9 ας μην το μπερδεύουν μερικοί φίλοι με την ποιότητα της εικόνας και το HD.
Άλλο το ένα ,άλλο το άλλο...:damnyou:

Πάντως σήμερα με τη βροχή,ο ΣΚΑΙ και τo ΜΑD απλά δε βλέπονται στα αναλογικά από Πάρνηθα!

supacoopa
18-10-2010, 19:47
Πάντως σήμερα με τη βροχή,ο ΣΚΑΙ και τo ΜΑD απλά δε βλέπονται...στα αναλογικά από Πάρνηθα!

Στο αναλογικο απο Υμηττο ο ΣΚΑΙ εναλλασει το flag απο 16:9 σε 4:3 δεκα φορες το λεπτο. Κατι παιζει με το WSS

Στα ψηφιακα οπως παντα αψογος, και χωρις σπασιματα ουτε με την χθεσινη βροχη οπως και ολη η Digea. Αντιθετα εχανα καποιες στιγμες το πακετο ΕΤ1-ΝΕΤ-ΕΤ3, σημερα ομως ΟΚ

Η ΝΕΤ δειχνει τα δοντια της στα ματς του Champions League (οπως και στην συνοδευτικη στουντιο εκπομπη), πιστευω ομως οτι και η ΕΤ1 θα δειξει πολυ καλη εικονα στην Euroleague

KoulisRKO
18-10-2010, 20:10
Στο αναλογικο απο Υμηττο ο ΣΚΑΙ εναλλασει το flag απο 16:9 σε 4:3 δεκα φορες το λεπτο. Κατι παιζει με το WSS

Στα ψηφιακα οπως παντα αψογος, και χωρις σπασιματα ουτε με την χθεσινη βροχη οπως και ολη η Digea. Αντιθετα εχανα καποιες στιγμες το πακετο ΕΤ1-ΝΕΤ-ΕΤ3, σημερα ομως ΟΚ

Η ΝΕΤ δειχνει τα δοντια της στα ματς του Champions League (οπως και στην συνοδευτικη στουντιο εκπομπη), πιστευω ομως οτι και η ΕΤ1 θα δειξει πολυ καλη εικονα στην Euroleague
τωρα το μονο που απομενει ειναι οταν η ΕΡΤ παει Mpeg4 μεσα στο 2011(;) να μας στειλει με ενα HD καναλακι να δειχνει 5-6 φορες το μηνα για αρχη σημαντικα γεγονοτα!!!

haforce
18-10-2010, 20:11
τώρα και τα 2 κρατικά (ΕΤ1, ΝΕΤ) σε 16:9. Απόλαυση... και τέλεια εικόνα.

KoulisRKO
18-10-2010, 21:48
τώρα και τα 2 κρατικά (ΕΤ1, ΝΕΤ) σε 16:9. Απόλαυση... και τέλεια εικόνα.

τελεια εικονα ειχε ΜΟΝΟ η ΝΕΤ σημερα καθως στη ΕΡΤ1 το μονο καλο ηταν η 16:9 μεταδοση ολα τα αλλα ηταν βιντεοκασσετα κ SD καμερες!:violent-smiley-030:

KoulisRKO
18-10-2010, 21:52
αυτη τι στιγμη εξαιρετικη εικονα στη ΝΕΤ παντα σε 16:9 εδειξε λιγο απο τον αωνιστικο χωρο κ φανηκε ενας καμεραμαν με HD καμερα την ξεχωριζεις απο τον τετραγωνο-ευρυ φακο....ENJOY IT παιδες!

papasouzakias
18-10-2010, 21:54
Το παιχνίδι και από το NTV sport και Sportitalia

Andreas Dermitzakis
18-10-2010, 22:06
Εξαιρετική εικόνα....επίπεδο ΣΚΑΙ θα μπορούσα να πω(ή λίγο κατώτερη)!

papasouzakias
18-10-2010, 22:28
Το NTV sport έχει κόψει την εικόνα σε 4:3 ενώ το Sportitalia έχει βάλει μπάρες πανω κάτω

papasouzakias
19-10-2010, 11:52
Πάντως για παιχνίδι της Euroleague θα μπορούσε να είναι καλύτερη η παραγωγή με κάμερες super slow motion, jimmy jib γερανό, μικρόφωνο στα καλάθια αλλά μάλλον είναι και θέμα κόστους.

Jotheo
19-10-2010, 21:33
Επιτέλους LOST σε 16:9 από την ΕΤ1 !
Αυτό δείχνει ότι το έχουν πάρει σοβαρά το θέμα της εκπομπής ευρείας εικόνας πλέον .... :firstprize:

Andreas Dermitzakis
19-10-2010, 21:35
Με μπάρες..χάνουμε ανάλυση και οι υπότιτλοι είναι τεράστιοι όμως :(

blaroko
19-10-2010, 21:48
Με μπάρες..χάνουμε ανάλυση και οι υπότιτλοι είναι τεράστιοι όμως :(

Κανεις λαθος, δεν ειναι με μπαρες. Μολις γυρισε απο τις 4/3 διαφημισεις "συμπιεστηκε" στον οριζοντιο αξονα η εικονα! Εβαλα το ματι σε recording mode 1000fps... (Ασε που ετσι και αλλιως φαινεται οτι δεν εχει μπαρες :p )

Οσο για τους υποτιτλους ειναι στο συνηθισμενο μεγεθος των Ελληνικων καναλιων, μην ξεχναμε οτι (δυστυχως για μας) καποιοι βλεπουν με 20αρες, 22αρες κλπ...

Λειπει βεβαια η ευκρινια της ΝΕΤ, η "αλυσιδα" δυστυχως καλα κρατει... :(

Andreas Dermitzakis
19-10-2010, 21:53
Τώρα όντως δείχνει πραγματικό 16/9,αλλά πρίν 10-20 λεπτά δεν θα έλεγα το ίδιο...

supacoopa
19-10-2010, 22:01
To Lost απο το ψηφιακο της ΕΤ1 σε 40" ειναι καλυτερο απο τα 350αρια ντιβεξακια!

5ος κυκλος βεβαια αλλα ενταξει... Κατι ειναι και αυτο

blaroko
19-10-2010, 22:02
Το προλαβα για δευτερολεπτα και πριν τις διαφημισεις, δεν ειχε σε μενα μπαρες, απλα ηθελα να σιγουρευτω μηπως ζουμαρε μονη της η TV μου (που δεν το κανει ποτε βεβαια)

Jotheo
20-10-2010, 06:05
Τώρα όντως δείχνει πραγματικό 16/9,αλλά πρίν 10-20 λεπτά δεν θα έλεγα το ίδιο...
¨
Και πριν 16:9 κανονικό ήταν,όταν έγραψα το μήνυμα δηλαδή...
Ευτυχώς η TV μου λέει την αλήθεια όταν πιάσει εκπεμπόμενο WSS από το σταθμό.

lzrs21lz
20-10-2010, 09:09
Στις δικές μου πάντως 2 TV, στα μεν αναλογικά γίνεται αυτόματα η αλλαγή σε 16/9, στα ψηφιακά όμως όχι (πάντα).

Σμβαίνει και σε άλλους αυτό ?

aplos73
20-10-2010, 13:44
Άντε καλή αρχή 16/9 στην ΕΡΤ.Τώρα να γήνει και μια αναβάθμηση στήν ποιότητα της εικόνας στα επίπεδα της ΝΕΤ και θα είναι όλλα μια χαρά.

papasouzakias
21-10-2010, 11:16
To Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΡΤ κατά τη συνεδρίαση της Τρίτης 19 Οκτωβρίου πριν από τη συζήτηση των θεμάτων ημερήσιας διάταξης και με αφορμή σειρά σχολίων που αφορούν σε επιλογές της διοίκησης σε θέματα προγράμματος, εξέφρασε την αμέριστη εμπιστοσύνη του στα διοικητικά στελέχη της εταιρείας που έχουν την ευθύνη εισήγησης αυτών των θεμάτων.

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΡΤ καταβάλλει συνεχείς προσπάθειες προκειμένου η εταιρεία να λειτουργεί σε καθεστώς διαφάνειας, γεγονός που αποδεικνύεται και από τη συστηματική ενημέρωση του Τύπου και κατ’ επέκταση των Ελλήνων πολιτών για τις αποφάσεις που λαμβάνονται σε κάθε συνεδρίασή του.

Στη συνεδρίαση του ΔΣ, συζητήθηκαν και αποφασίστηκαν μεταξύ άλλων τα ακόλουθα:

1. Η μίσθωση ξένων ταινιών μυθοπλασίας από τις οποίες μεγάλος αριθμός σε πρώτη τηλεοπτική μετάδοση αλλά και πολυβραβευμένες στα σημαντικότερα διεθνή κινηματογραφικά φεστιβάλ ταινίες. Ενδεικτικά:
« Στην άκρη του ουρανού» του Φατίχ Ακίν, « Οι τρεις πίθηκοι» του Νουρί Μπίλγκε Τσεϊλάν , «Οι ζωές των άλλων» του Φλόριαν Χένκελ Ντόνερσμαρκ, «Περσέπολις» των Μαρζάν Σατραπί και Βενσάν Παρονό, « Πληγές του Φθινοπώρου» της Τομπρίς Γκιριτλίογλου , «Μπαντίντας» του Χοακίμ Ρένινγκ, «Queen» του Στήβεν Φρίαρς, «Ο Λαβύρινθος του Πάνα» του Γκιγιέρμο ντελ Τόρο, «Κάλλας forever” του Φ. Τζεφιρέλι, «To κορίτσι της λίμνης» του Αντρέα Μολαϊόλι και άλλες.

2. Η έγκριση της παραγωγής σειράς ντοκιμαντέρ με τίτλο « Μίλα μου πράσινα» . Στόχος της εκπομπής που θα ασχολείται με περιβαλλοντικά θέματα, είναι να λειτουργήσει σαν ένας πρακτικός οδηγός οικολογικής συμπεριφοράς.

3. Η ακύρωση και επαναπροκήρυξη ανοικτού διεθνούς διαγωνισμού που είχε ως αντικείμενο την παροχή υπηρεσιών στατιστικής κάλυψης αθλητικών αγώνων και εκπομπών.

4. Η κατακύρωση διαγωνισμού για την προμήθεια εξοπλισμού κωδικοποίησης MPEG4 για ψηφιακή μετάδοση προγραμμάτων

http://www.paron.gr/typologies

blaroko
21-10-2010, 14:40
4. Η κατακύρωση διαγωνισμού για την προμήθεια εξοπλισμού κωδικοποίησης MPEG4 για ψηφιακή μετάδοση προγραμμάτων

http://www.paron.gr/typologies

Κατι δεν μας λενε σωστα στο "παρον". Περα απο το λαθος που υπαρχει στο λινκ (ο papasouzakias το εχει διορθωσει) με την αριθμηση των αποφασεων, αυτο που λεει στο 4 σημαινει οτι εχει ηδη προκηρυχθεί διαγωνισμος, κατατεθηκαν οι συμμετοχες και εγινε κατακυρωση του διαγωνισμου σε μια εταιρια. Κατακυρωση ειναι η αποφαση να παρει η καλυτερη προσφορα την δουλεια. Εχει γινει ηδη διαγωνισμος; Βγηκε κατακυρωση σε καποια εταιρια; Σε ποια; Μυστικη ειναι η αποφαση; Γιατι δεν μας αναφερουν την ειδηση αν πραγματι εχει γινει κατακυρωση;

(Κατακυρωση: η πράξη με την οποία μεταβιβάζεται η κυριότητα πράγματος σε κάποιον)

papasouzakias
21-10-2010, 14:54
Ο διαγωνισμός που είχε προκηρύξει η ΕΡΤ το Μάιο http://www.ert.gr/keep/diagonismoi/perilipsi-diakiryksis-anoiktoy-diagonismoy-no-1419-2010 κηρύχτηκε άγονος το Σεπτέμβριο.

Μετά από αυτό η ΕΡΤ προχώρησε σε απευθείας διαπραγματεύσεις με τις ενδιαφερόμενες εταιρίες για την ταχύτερη προμήθεια του εξοπλισμού.

Ανακοινώσεις από την ΕΡΤ δεν υπάρχουν ποια εταιρεία είναι αυτή που θα προμηθεύσει τον εξοπλισμό.

blaroko
21-10-2010, 15:24
Ο διαγωνισμός που είχε προκηρύξει η ΕΡΤ το Μάιο http://www.ert.gr/keep/diagonismoi/perilipsi-diakiryksis-anoiktoy-diagonismoy-no-1419-2010 κηρύχτηκε άγονος το Σεπτέμβριο.

Μετά από αυτό η ΕΡΤ προχώρησε σε απευθείας διαπραγματεύσεις με τις ενδιαφερόμενες εταιρίες για την ταχύτερη προμήθεια του εξοπλισμού.

Ανακοινώσεις από την ΕΡΤ δεν υπάρχουν ποια εταιρεία είναι αυτή που θα προμηθεύσει τον εξοπλισμό.
Αφου ειναι ετσι θα επρεπε να διαβασουμε για "αναθεση" και οχι για κατακυρωση διαγωνισμου. Αφου δεν υπαρχει πλεον διαγωνισμος αλλα διαπραγματευσεις.

Στο google βρηκα αυτο το φρεσκο Κρητικο αρθρο - ειδηση σχετικα με το γιατι ενας διαγωνισμος κηρυσσεται αγονος...
http://antipaloi.blogspot.com/2010/10/blog-post_12.html
Επειδη μπορει να μου διαφευγει ρωτω το εξης. Τους κυνηγουσε καποιος να πανε στο mpeg4 και να σταματησουν τις μεταδοσεις με το 2; Υπαρχει κοινοτικη οδηγια στην οποια αν δεν υπακούσουμε θα δεχθουμε προστιμο; Ή ειναι τοσο μεγαλο το ωφελος απο την μιση καταναλωση ενεργειας κατα τη λειτουργια των πομπων; (Μη μιλησω για το οφελος απο την αναθεση...)

blaroko
21-10-2010, 16:38
Βεβαια να διευκρινησω οτι το οφελος απο τις KWh των πομπων που ανεφερα θα ισχυει οοοταν θα εχουμε HD μεταδοση, αφου ετσι και αλλιως τωρα 4 καναλια εχουν και οι mpeg2 και οι mpeg4 μεταδοσεις ανα πομπο. Οποτε αν δεν υπαρχει φοβος για προστιμο για πιο λογο πανε στο mpeg4; (Ποιο οφελος εμεινε; ) :p

nikos26
21-10-2010, 18:52
Καλύτερη ποιότητα εικόνας( ; ), HD κανάλια στην πορεία και αλλαγή του νόμου για 4 κανάλια ανά συχνότητα(ο νόμος είναι παλιός και βασίστηκε στο mpeg2 ), απελευθέρωση συχνοτήτων για άλλες υπηρεσίες κτλ κτλ. Όλα τα παραπάνω εξαρτώνται μεταξύ τους και με το mpeg4 θα έχουμε πιο επιθυμητά αποτελέσματα. + ότι σε λίγα χρόνια το mpeg4 θα είναι μονόδρομος οπότε μετά πρέπει πάλι να βάζουμε το χέρι στην τσέπη.

Jotheo
21-10-2010, 19:25
Αφου ειναι ετσι θα επρεπε να διαβασουμε για "αναθεση" και οχι για κατακυρωση διαγωνισμου. Αφου δεν υπαρχει πλεον διαγωνισμος αλλα διαπραγματευσεις.

Στο google βρηκα αυτο το φρεσκο Κρητικο αρθρο - ειδηση σχετικα με το γιατι ενας διαγωνισμος κηρυσσεται αγονος...
http://antipaloi.blogspot.com/2010/10/blog-post_12.html
Επειδη μπορει να μου διαφευγει ρωτω το εξης. Τους κυνηγουσε καποιος να πανε στο mpeg4 και να σταματησουν τις μεταδοσεις με το 2; Υπαρχει κοινοτικη οδηγια στην οποια αν δεν υπακούσουμε θα δεχθουμε προστιμο; Ή ειναι τοσο μεγαλο το ωφελος απο την μιση καταναλωση ενεργειας κατα τη λειτουργια των πομπων; (Μη μιλησω για το οφελος απο την αναθεση...)

Εδώ και αρκετά χρόνια έχουν πουληθεί αρκετές χιλιάδες δέκτες και τηλεοράσεις με σύστημα MPEG2.Αποτέλεσμα αυτού είναι το να τίθεται θέμα αθέμιτου ανταγωνισμού με τη Digea,μιας και οι κάτοχοι αυτών μπορούν να λαμβάνουν ψηφιακά,μόνο τα 8 δημόσια κανάλια.
Έτσι λοιπόν μετά από "πιέσεις της αγοράς",η ΕΡΤ αναγκάζεται να εκπέμψει πιο σύντομα σε MPEG4-τουλάχιστον τα νέα της μπουκέτα-ώστε να επιταχυνθεί η αγορά "νέων" δεκτών και η αντικατάσταση των "παλαιών" MPEG2...

blaroko
21-10-2010, 21:29
...
Έτσι λοιπόν μετά από "πιέσεις της αγοράς",η ΕΡΤ αναγκάζεται να εκπέμψει πιο σύντομα σε MPEG4-τουλάχιστον τα νέα της μπουκέτα-ώστε να επιταχυνθεί η αγορά "νέων" δεκτών και η αντικατάσταση των "παλαιών" MPEG2...

Το οποιο σημαινει μαλλον απλα οτι το κρατος υπακουει και εκτελει τις εντολες των ιδιωτων/επιχειρηματιων, αναγκαζοντας τον πολιτη να τα ξανασκασει...
Πρωτοτυπο... Πρωτη φορα συμβαινει αυτο... :SFGSFGSF:

@nikos26
"+ ότι σε λίγα χρόνια το mpeg4 θα είναι μονόδρομος οπότε μετά πρέπει πάλι να βάζουμε το χέρι στην τσέπη."
Σε λιγα χρονια (σε 5-10 που θα εχουμε το HD - τοσα εκανε να ερθει εδω το 16:9 και το Dolby digital) το Mpeg4 θα ειναι παρελθον και το πιθανοτερο ειναι να εχουμε κατι που θα λεγεται Mpeg5 ή "H.266/d". Στην τεχνολογια οι "μονοδρομησεις" αλλαζουν συχνα. Αρα το θεμα δεν ειναι για να μην βαλουμε το χερι στην τσεπη τοτε, αλλα μην μας ξεφυγει ουτε μια ευκαιρια να μας βαλουν το χερι (τους) στην τσεπη (μας). :antlers:

k.m.
21-10-2010, 22:06
To star τώρα δείχνει μια ταινία και έχει 2 τεράστιες μπάρες πάνω κάτω που πιάνουν την μισή οθόνη σχεδόν. Τι έχουν κάνει ?

YannisA
21-10-2010, 22:10
Σ' εμένα τουλάχιστον, το δείχνει 4:3. Μαύρες μπάρες δεξιά-αριστερά.
Edit: Στην αναλογική TV

blaroko
21-10-2010, 22:20
To star τώρα δείχνει μια ταινία και έχει 2 τεράστιες μπάρες πάνω κάτω που πιάνουν την μισή οθόνη σχεδόν. Τι έχουν κάνει ?

Δεν ειχε κατι τετοιο ουτε σε μενα. Αναλογικα και ψηφιακα ηταν μια κανονικη 4:3 μεταδοση χωρις μπαρες οπως ειναι παντα στο star.

Jotheo
22-10-2010, 02:39
Το οποιο σημαινει μαλλον απλα οτι το κρατος υπακουει και εκτελει τις εντολες των ιδιωτων/επιχειρηματιων, αναγκαζοντας τον πολιτη να τα ξανασκασει...
Πρωτοτυπο... Πρωτη φορα συμβαινει αυτο... :SFGSFGSF:

@nikos26
"+ ότι σε λίγα χρόνια το mpeg4 θα είναι μονόδρομος οπότε μετά πρέπει πάλι να βάζουμε το χέρι στην τσέπη."
Σε λιγα χρονια (σε 5-10 που θα εχουμε το HD - τοσα εκανε να ερθει εδω το 16:9 και το Dolby digital) το Mpeg4 θα ειναι παρελθον και το πιθανοτερο ειναι να εχουμε κατι που θα λεγεται Mpeg5 ή "H.266/d". Στην τεχνολογια οι "μονοδρομησεις" αλλαζουν συχνα. Αρα το θεμα δεν ειναι για να μην βαλουμε το χερι στην τσεπη τοτε, αλλα μην μας ξεφυγει ουτε μια ευκαιρια να μας βαλουν το χερι (τους) στην τσεπη (μας). :antlers:

Ακριβώς!

...Αυτοί είναι από πίσω :afro:.
Αυτοί έκλεισαν την ψηφιακή μετάδοση από την Πάρνηθα και αυτοί είναι που θέλουν να καταργήσουν και τα ψηφιακά της ραδιόφωνα,μέχρι να ετοιμαστούν και αυτοί...κατά το 2020 φυσικά...:furious3:.

ΥΓ¨: Δες το θεματάκι προσλήψεις στην ΕΡΤ για να δεις τι είπε ο Χυτήρης και ποιούς εξυπηρετεί.Και ο Ρουσσόπουλος παλιότερα ,τα ίδια και χειρότερα ...:violent-smiley-030:

Α

k.m.
22-10-2010, 06:46
Δεν ειχε κατι τετοιο ουτε σε μενα. Αναλογικα και ψηφιακα ηταν μια κανονικη 4:3 μεταδοση χωρις μπαρες οπως ειναι παντα στο star.

Στην 40w4000 σε wide mode (ψηφιακό δέκτη) μου έβγαζε 2 μεγάλες μπάρες πάνω κάτω. το σήμα του star χωρούσε όλο στην πάνω μπάρα και άφηνε και κενό από κάτω πριν ξεκινήσει η ωφέλιμη εικόνα της ταινίας. Το ίδιο και από κάτω.

Ήταν σαν να πήραν 16:9 εικόνα και να το έβαλαν σε 4:3 χωρίς όμως να χάσουν πληροφορία δεξιά/αριστερά (οπότε βγήκαν και οι τεράστιες μπάρες). Δεν είμαι σχετικός με μεταδόσεις αλλά αυτή την εντύπωση μου έδινε.

Αυτό στην αρχή της ταινίας που άρχισε στις 21:00 (μετά το άλλαξα).

supacoopa
22-10-2010, 14:33
Αυτό στην αρχή της ταινίας που άρχισε στις 21:00 (μετά το άλλαξα).

Σε πολλες ταινιες γινεται αυτο, για να μην χανονται οι τιτλοι αρχης απο το κοψιμο σε pan & scan

blaroko
22-10-2010, 19:29
Σε πολλες ταινιες γινεται αυτο, για να μην χανονται οι τιτλοι αρχης απο το κοψιμο σε pan & scan

Σωστα, να το πουμε ομως λιγο πιο "σωστα" γιατι καποιοι δεν θα το καταλαβουν:

Πολλες φορες στους τιτλους αρχης τα τηλεοπτικα καναλια που μεταδιδουν 4:3 (το βλεπω συχνα σε Ελληνικα καναλια τουλαχιστον) δεν κροπαρουν αλλα δειχνουν ολο το frame για να μην χαθουν οι τιτλοι που ειναι διασπαρτοι σε ολο το πλατος της 16:9 ή 2:1 ή 2.35:1 original εικονας. Μετα αρχιζεις να βλεπεις κλασσικα μονο το κεντρο :p οποτε φευγουν και οι μαυρες μπαρες.

Ελπιζω να το ειπα λιγο πιο "κατανοητα"... :)

supacoopa
22-10-2010, 20:04
Σωστα, να το πουμε ομως λιγο πιο "σωστα" γιατι καποιοι δεν θα το καταλαβουν:

Πολλες φορες στους τιτλους αρχης τα τηλεοπτικα καναλια που μεταδιδουν 4:3 (το βλεπω συχνα σε Ελληνικα καναλια τουλαχιστον) δεν κροπαρουν αλλα δειχνουν ολο το frame για να μην χαθουν οι τιτλοι που ειναι διασπαρτοι σε ολο το πλατος της 16:9 ή 2:1 ή 2.35:1 original εικονας. Μετα αρχιζεις να βλεπεις κλασσικα μονο το κεντρο :p οποτε φευγουν και οι μαυρες μπαρες.

Ελπιζω να το ειπα λιγο πιο "κατανοητα"... :)

Επεξηγηματικοτατος! :a0210:

Βασίλης Γ
22-10-2010, 22:28
Η ΕΡΤ τα κατάφερε, επέλεξε εταιρεία για το MPEG-4
Μετά από ένα ναυάγιο διαγωνισμού και πολλές επαφές μεταξύ των ενδιαφερομένων εταιρειών, η ΕΡΤ τα κατάφερε. Βρήκε την εταιρεία, γνωστή στον ελληνικό χώρο, για να περάσει στο σύστημα MPEG-4. Ανοίγει έτσι και ο δρόμος της "κοινής συνεννόησης" με τη Digea για την εκπομπή ψηφιακού σήματος. Θα αρχίσει η υλοποίηση του "κοινού πλάνου" που ζητά το υπουργείο υποδομών από τη Θράκη; Το ερώτημα θα απαντηθεί εάν προηγουμένως βρεθεί συνεννόηση και για τον μεταβατικό χάρτη συχνοτήτων. Και μπορεί ο Σ. Κάτσικας να ζήτησε την τήρηση του μεταβατικού χάρτη από όλους τους εμπλεκόμενους, η ΕΡΤ όμως επιμένει πως η Πάρνηθα, το Πήλιο και κάποια άλλα κέντρα εκπομπής πρέπει να ενταχθούν στο μεταβατικό στάδιο της ψηφιακής.
Πηγή: greektv, satleo

ertikos
23-10-2010, 02:34
Γειά σας παιδιά. Σας χαιρετίζουμε από την ΕΡΤ και σας θαυμάζουμε γιατί αυτό που 'χουμε εμείς επάγγελμα εσείς το 'χετε χόμπυ, κι ας μας αδικείτε που και που με προκαταλήψεις. Για παράδειγμα, ποιος σας είπε ότι έγινε ανάθεση για το MPEG4; Μετά τον πρώτο διαγωνισμό που κηρύχτηκε άγονος από λάθη στις προσφορές των εταιρειών που συμμετείχαν, ο διαγωνισμός επαναπροκηρύχτηκε, ηρθαν 2 εταιρείες (Harmonic, Cisco), αξιολογήθηκε κανονικά και τον κέρδισε η Cisco. Η κατακύρωση στην οποία αναφέρεται το ΔΣ της ΕΡΤ ήταν του 2ου (επαναληπτικού) ανοικτού διαγωνισμού. Εξ άλλου, ποιος σας είπε ότι βιαζόμαστε για MPEG4? Θα βγούμε, μόνον όταν είμαστε στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας για να μεταδώσουμε HD γεγονότα (επίγεια ψηφιακά). Το HD δεν μας βγαίνει σε MPEG2. Γι' αυτό και στον εξοπλισμό του MPEG4 έχουμε πάρει και HD encoders. Ταυτόχρονα παλεύουμε όλα τα αυτονόητα και πρώτ' απ΄ όλα τη μετάδοση από την Πάρνηθα, όπου δεν έχουν κανένα επιχείρημα να μας αντικρούσουν. Μην νομίζετε ότι όλα αυτά είναι εύκολα (βάλτε μέσα και το 16/9 που το βγάλαμε σωστά με WSS έχοντας λιγοστά μηχανήματα). Προσπαθούμε (και είμαστε η πλειονότητα στους τεχνικούς) για μια αξιοπρεπή δημόσια τηλεόραση, χωρίς Διευθύνοντα Σύμβουλο για πάνω από 1 χρόνο, με αποφάσεις που βγαίνουν με το τσιγκέλι, αγοράζουμε μηχανήματα με διαγωνισμούς (σωστό αλλά χρονοβόρο) και παλεύουμε με τα θηρία (τους ιδιώτες). Λίγη ανοχή χρειαζόμαστε από σας και το μόνο που μπορούμε να υποσχεθούμε είναι ότι θα το παλέψουμε να σώσουμε την υπόληψη της ΕΡΤ.

the_player
23-10-2010, 03:06
γεια σου φιλε και καλωσορισες στο φορουμ. πραγματικα σας αξιζουν συγχαρητηρια γιατι καταφερνετε και επιβιωνετε σε μια δουλεια και σ ενα φορεα οπου ταλαιπωρειται συνεχως απο τις εκαστοτε κυβερνησεις. απο την ερτ περιμενουμε σιγουρα πολλα και πρωτα απ ολα να μπορουν να την λαμβανουν ολοι οι ελληνες δωρεαν και καθαρα σε καθε γωνια της χωρας, μιας και την πληρωνουν. πρεπει να πιεσετε εσεις οι τεχνικοι να γινει καποτε πραγματικοτητα το ανεβασμα ολων των προγραμματων της ερτ ελευθερα στο δορυφορο. ειναι απιστευτο σε χωρα της ευρωπαικης ενωσης να υπαρχουν περιοχες που να μην μπορουν να δουν καθαρα την κρατικη τηλεοραση. αν δεν μπορει να γινει αυτο τουλαχιστον επισπευστε την ψηφιακη διαδικασια. ειχατε πει οτι το σεπτεμβρη θα ξεκινουσατε απο αιγινα. τελειωνει ο οκτωβρης και ακομα τπτ. θα γινει κατι φετος ή να περιμενουμε του χρονου; και παλι συγχαρητηρια για το κουραγιο σας και μακαρι η ερτ να συνεχισει να κραταει το επιπεδο που της αρμοζει...

ertikos
23-10-2010, 03:47
γεια σου φιλε και καλωσορισες στο φορουμ. πραγματικα σας αξιζουν συγχαρητηρια γιατι καταφερνετε και επιβιωνετε σε μια δουλεια και σ ενα φορεα οπου ταλαιπωρειται συνεχως απο τις εκαστοτε κυβερνησεις. απο την ερτ περιμενουμε σιγουρα πολλα και πρωτα απ ολα να μπορουν να την λαμβανουν ολοι οι ελληνες δωρεαν και καθαρα σε καθε γωνια της χωρας, μιας και την πληρωνουν. πρεπει να πιεσετε εσεις οι τεχνικοι να γινει καποτε πραγματικοτητα το ανεβασμα ολων των προγραμματων της ερτ ελευθερα στο δορυφορο. ειναι απιστευτο σε χωρα της ευρωπαικης ενωσης να υπαρχουν περιοχες που να μην μπορουν να δουν καθαρα την κρατικη τηλεοραση. αν δεν μπορει να γινει αυτο τουλαχιστον επισπευστε την ψηφιακη διαδικασια. ειχατε πει οτι το σεπτεμβρη θα ξεκινουσατε απο αιγινα. ο οκτωβρης και ακομα τπτ. θα γινει κατι φετος ή να περιμενουμε του χρονου; και παλι συγχαρητηρια για το κουραγιο σας και μακαρι η ερτ να συνεχισει να κραταει το επιπεδο που της αρμοζει...

Ευχαριστούμε φίλε. Έχεις απόλυτο δίκηο ότι οι έλληνες που πληρώνουν ανατποδοτικό τέλος δικαιούνται να τη βλέπουν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας και καθαρά. Ελεύθερα δορυφορικά, όμως, δεν μπορούμε να τη βγάλουμε γιατί ο δορυφόρος θα πιάνει όλη την Ευρώπη και τα προγράμματά μας δεν έχουν τα διακαιώματα για την Ευρώπη πλην Ελλάδας. Θα το παλέψουμε όμως να τα βγάλουμε ψηφιακά αν μας εγκρίνουν τις επενδύσεις και αν μας αφήσουν τα ιδιωτικά συμφέροντα. Για την Αίγινα το παλεύουμε για πριν τα Χριστούγεννα. Το παλεύουμε λέω δεν το υποσχόμαστε και ελπίζω να μην ξαναδώσει η διοίκησή μας υποσχέσεις στο βρόντο όπως παληά. Ελπίζω ότι θα είμαστε πιο συνεπείς στο μέλλον και θα λέμε λιγότερα και θα κάνουμε περισσότερα. Ήταν έκπληξη και για μας που μας άκουσαν να βγούμε ψηφιακά και με MPEG2 και σε 16/9 στα αθλητικά παρά τις προηγούμενες αποφάσεις.

Φίλιππος Αδαμίδης
23-10-2010, 03:51
Πολύ ευχάριστο να υπάρχει εκπροσώπηση στα φόρουμς εκ μέρους των τεχνικών της ΕΡΤ και οποιουδήποτε άλλου φορέα. Πραγματικά καλωσήλθατε και ελπίζουμε να γίνετε ο "insider" για λογαριασμό του φόρουμ με στόχο φυσικά την βελτίωση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών

aplos73
23-10-2010, 08:29
Καλημέρα και απο εμένα.Καλωσήρθατε στο forum.Εύχομαι όλλα να φτιάξουν σύντομα σην ΕΡΤ και όλλοι οι έλληνες να απολαμβάνουν καθαρό ψηφιακό σήμα σε όλλη την ελλάδα και εσείς οι τεχνικοί να έχετε καλύτερες συνθήκες να κάνετε την δουλειά σας.

ilise
23-10-2010, 09:11
Ευχαριστούμε φίλε. Έχεις απόλυτο δίκηο ότι οι έλληνες που πληρώνουν ανατποδοτικό τέλος δικαιούνται να τη βλέπουν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας και καθαρά. Ελεύθερα δορυφορικά, όμως, δεν μπορούμε να τη βγάλουμε γιατί ο δορυφόρος θα πιάνει όλη την Ευρώπη και τα προγράμματά μας δεν έχουν τα διακαιώματα για την Ευρώπη πλην Ελλάδας. Θα το παλέψουμε όμως να τα βγάλουμε ψηφιακά αν μας εγκρίνουν τις επενδύσεις και αν μας αφήσουν τα ιδιωτικά συμφέροντα. Για την Αίγινα το παλεύουμε για πριν τα Χριστούγεννα. Το παλεύουμε λέω δεν το υποσχόμαστε και ελπίζω να μην ξαναδώσει η διοίκησή μας υποσχέσεις στο βρόντο όπως παληά. Ελπίζω ότι θα είμαστε πιο συνεπείς στο μέλλον και θα λέμε λιγότερα και θα κάνουμε περισσότερα. Ήταν έκπληξη και για μας που μας άκουσαν να βγούμε ψηφιακά και με MPEG2 και σε 16/9 στα αθλητικά παρά τις προηγούμενες αποφάσεις.

Αγαπητε φιλε μας δεν εχουμε βεβαια τις γνωσεις που εχετε ολοι εσεις οι τεχνικοι αλλα και εμεις λογω του οτι ασχολουμαστε πολλα χρονια με την εικονα κια τον ηχο εχουμε παρει μυρωδια μερικα πραγματακια.
Εχετε οντως δικιο στο οτι τα προγραμματα μας δεν εχουν δικαιωμα να βγουν εκτος συνορων (ο hellas sat εχει αρκετα μεγαλο ιχνος). Μια ομως καρτουλα κωδικοποιησης θα μπορουσε να ερχεται με τον φακελο της ΔΕΗ (μεσω του οποιου πληρωνεται το ανταποδοτικο τελος) θα αποκωδικοποιουσε τα προγραμματα μονο στην γεωγραφικη περιοχη που θελαμε και ειχαμε τελειωσει.
Κακα τα ψεματα, με το αναγλυφο που εχει η χωρα μας ειναι η μοναδικη αξιοπιστη γρηγορη και αποδοτικη λυση,
Με την εκτιμηση μου σε ολους εσας που πασχιζετε να κρατησετε ορθιο τον κτρατικο φορεα τηλεορασης σας καλωσοριζω και γω με την σειρα μου στη γωνια μας.
Νικος

Budda
23-10-2010, 12:29
Γειά σας παιδιά. Σας χαιρετίζουμε από την ΕΡΤ και σας θαυμάζουμε γιατί αυτό που 'χουμε εμείς επάγγελμα εσείς το 'χετε χόμπυ, κι ας μας αδικείτε που και που με προκαταλήψεις. Για παράδειγμα, ποιος σας είπε ότι έγινε ανάθεση για το MPEG4; Μετά τον πρώτο διαγωνισμό που κηρύχτηκε άγονος από λάθη στις προσφορές των εταιρειών που συμμετείχαν, ο διαγωνισμός επαναπροκηρύχτηκε, ηρθαν 2 εταιρείες (Harmonic, Cisco), αξιολογήθηκε κανονικά και τον κέρδισε η Cisco. Η κατακύρωση στην οποία αναφέρεται το ΔΣ της ΕΡΤ ήταν του 2ου (επαναληπτικού) ανοικτού διαγωνισμού. Εξ άλλου, ποιος σας είπε ότι βιαζόμαστε για MPEG4? Θα βγούμε, μόνον όταν είμαστε στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας για να μεταδώσουμε HD γεγονότα (επίγεια ψηφιακά). Το HD δεν μας βγαίνει σε MPEG2. Γι' αυτό και στον εξοπλισμό του MPEG4 έχουμε πάρει και HD encoders. Ταυτόχρονα παλεύουμε όλα τα αυτονόητα και πρώτ' απ΄ όλα τη μετάδοση από την Πάρνηθα, όπου δεν έχουν κανένα επιχείρημα να μας αντικρούσουν. Μην νομίζετε ότι όλα αυτά είναι εύκολα (βάλτε μέσα και το 16/9 που το βγάλαμε σωστά με WSS έχοντας λιγοστά μηχανήματα). Προσπαθούμε (και είμαστε η πλειονότητα στους τεχνικούς) για μια αξιοπρεπή δημόσια τηλεόραση, χωρίς Διευθύνοντα Σύμβουλο για πάνω από 1 χρόνο, με αποφάσεις που βγαίνουν με το τσιγκέλι, αγοράζουμε μηχανήματα με διαγωνισμούς (σωστό αλλά χρονοβόρο) και παλεύουμε με τα θηρία (τους ιδιώτες). Λίγη ανοχή χρειαζόμαστε από σας και το μόνο που μπορούμε να υποσχεθούμε είναι ότι θα το παλέψουμε να σώσουμε την υπόληψη της ΕΡΤ.

Καλως ηρθες φιλε ,
Ισως βοηθησεις να λυθουν αποριες (στο βαθμο που μπορεις) που εχουμε για παραδειγμα γιατι ενω εχω οπτικη επαφη με Υμηττο και ενω στα Digea εχω 100% σημα στα ΕΡΤ (ΝΕΤ ΕΤ1 ΕΤ3 ΒΟΥΛΗ) το σημα ειναι λιγο πανω απο το μισο με πολλα πιξελιασματα τις περισσοτερες φορες ;Καποια μελη εγραψαν οτι πιθανοτατα δεν εχετε δωσει πληρη ισχυ στο σημα(γινεται αυτο ; ) η οτι ισως παρα το γεγονος οτι βλεπω τις κεραιες κατευθειαν ,θα πρεπει να στριψω λιγο την κεραια και κατι τετοια ,τι ισχυει τελικα
Σε ευχαριστω
Βασιλης

ertikos
23-10-2010, 13:17
Αγαπητε φιλε μας δεν εχουμε βεβαια τις γνωσεις που εχετε ολοι εσεις οι τεχνικοι αλλα και εμεις λογω του οτι ασχολουμαστε πολλα χρονια με την εικονα κια τον ηχο εχουμε παρει μυρωδια μερικα πραγματακια.
Εχετε οντως δικιο στο οτι τα προγραμματα μας δεν εχουν δικαιωμα να βγουν εκτος συνορων (ο hellas sat εχει αρκετα μεγαλο ιχνος). Μια ομως καρτουλα κωδικοποιησης θα μπορουσε να ερχεται με τον φακελο της ΔΕΗ (μεσω του οποιου πληρωνεται το ανταποδοτικο τελος) θα αποκωδικοποιουσε τα προγραμματα μονο στην γεωγραφικη περιοχη που θελαμε και ειχαμε τελειωσει.
Κακα τα ψεματα, με το αναγλυφο που εχει η χωρα μας ειναι η μοναδικη αξιοπιστη γρηγορη και αποδοτικη λυση,
Με την εκτιμηση μου σε ολους εσας που πασχιζετε να κρατησετε ορθιο τον κτρατικο φορεα τηλεορασης σας καλωσοριζω και γω με την σειρα μου στη γωνια μας.
Νικος

Αγαπητέ μου φίλε ή φίλη Ilise,
Απάντησα ως προς το ΕΛΕΥΘΕΡΑ δορυφορικά που είχες αναφέρει. Ως προς το κρυπτογραφημένο είναι κάτι που το έχουμε σκεφτεί (ως τεχνική λύση για δύσκολα στη λήψη χωριουδάκια) για το μακρινό μέλλον όμως, γιατί τώρα θα ήταν πανάκριβο. Το πρόβλημα δεν είναι οι κάρτες που θα μπορούσαμε να τις δώσουμε δωρεάν, αλλά το ότι θα έπρεπε να χρηματοδοτήσουμε την αγορά του δορυφορικού εξοπλισμού λήψης σε μερικά εκατομμύρια νοικοκυριά (κόστος δυσβάσταχτο, ακόμα κι αν αφαιρέσεις το κόστος των αντίστοιχων πομπών). Όταν στο μέλλον μείνουν λίγα νοικοκυριά ακάλυπτα θα το επανεκτιμήσουμε είτε με τον τρόπο που λες είτε με κεντρική δορυφορική εγκατάσταση στα χωριουδάκια και καλωδιακή διανομή. Ευχαριστούμε, πάντως όλους για την ενθαρρυντική για μας υποδοχή.

ertikos
23-10-2010, 13:32
Καλως ηρθες φιλε ,
Ισως βοηθησεις να λυθουν αποριες (στο βαθμο που μπορεις) που εχουμε για παραδειγμα γιατι ενω εχω οπτικη επαφη με Υμηττο και ενω στα Digea εχω 100% σημα στα ΕΡΤ (ΝΕΤ ΕΤ1 ΕΤ3 ΒΟΥΛΗ) το σημα ειναι λιγο πανω απο το μισο με πολλα πιξελιασματα τις περισσοτερες φορες ;Καποια μελη εγραψαν οτι πιθανοτατα δεν εχετε δωσει πληρη ισχυ στο σημα(γινεται αυτο ; ) η οτι ισως παρα το γεγονος οτι βλεπω τις κεραιες κατευθειαν ,θα πρεπει να στριψω λιγο την κεραια και κατι τετοια ,τι ισχυει τελικα
Σε ευχαριστω
Βασιλης

Αγαπητέ Βασίλη,
Ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα. Δύσκολα θα μπορούσα όμως να βοηθήσω τώρα αποτελεσματικά. Πιθανόν να φταίει η ισχύς μας, που είναι όντως μικρότερη από της Digea (είχαμε αγοράσει τους πομπους πιο παληά με κριτήριο τότε την κάλυψη της Αττικής από 3 σημεία με SFN). Πιστεύω, ότι η ισχύς του σήματός σου στο 1ο μπουκέτο (plus) θα είναι καλή, λόγω της κάλυψης και από τα 3 σήμεία (Συχνά στο SFN ενισχύεται το σήμα από την λήψη -έστω μικρή- και από άλλα πρόσθετα σημεία). Νομίζω ότι όταν με το καλό καταφέρουμε να εκπέμψουμε και από Αίγινα και Πάρνηθα, το πρόβλημά σου θα λυθεί. Αν δούμε ότι υπάρχει ακόμα πρόβλημα πιστεύω ότι θα ενισχύσουμε τους πομπούς (κυρίως αυτόν του Υμηττού αλλά αυτό θα πάρει λίγο χρόνο - λόγω διαγωνισμού).

papasouzakias
23-10-2010, 14:01
Καλώς ήλθες. Όντως το τελευταίο διάστημα έχει βελτιωθεί αρκετά η ποιότητα της εικόνας της ΝΕΤ τουλάχιστον όταν δείχνει αθλητικά γεγονότα. Για τα υπόλοιπα κανάλια και κυρίως για την ΕΤ-3 και τη Βουλη προβλέπεται κάτι (εννοώ αγορά νέου εξοπλισμού) ώστε να βελτιωθεί και σε αυτά τα κανάλια η ποιότητα της εικόνας δηλαδή να έχουν καλύτερα χρώματα και ευκρίνεια.

Και επίσης μπορεί να βελτιωθεί η εικόνα του Cine+, να γίνει εφάμιλλη του Sport+,ώστε οι πολύ καλές ταινίες που παίζουν να έχουν καλύτερη ποιότητα;

makhs
23-10-2010, 14:26
Γεια σας παιδια. Ειμαι καινουργιος στην παρεα σας. θα ηθελα κ εγω να ρωτησω τον τεχνικο της ερτ αν γνωριζει ποτε και αν φυσικα θα ενεργοποιηθει ο πομπος του πηλιου.

dimosx
23-10-2010, 15:33
να χαιρετισω και εγω τον καλο φιλο απο την ερτ να τον καλοσορισω στην παρεα μας και να πω οτι αν και ολοι μας καποιες φορες εχουμε ψιλοκραξει την ερτ ολοι μας παλι θελουμε την δημοσια τηλεοραση με οποιο προγραμμα και αν εχει γιατι πρεπει για πολλους λογους και εθνικους να υπαρχει και να μην κατακλειστουμε απο σεχραζατ ονουρ κλπ κλπ
μια παρακληση μονο καντε κατι για τα νοτια προαστια γιατι μας δωσατε το γλυκο(εκμπομπη παρνηθας δοκιμαστικη)και μετα απο τις επεμβασεις των ηδη παρανομουντων ιδιωτικων καναλιων,ελλας το μεγαλειο σου,μα το πηρατε πισω χωρις φυσικα να φταιτε οποτε εστω με SFN(single-frequency network) εστω με οτι θελετε αν μπορειτε ξαναδωστε μας το γλυκο μας :bird:

ertikos
23-10-2010, 15:36
Καλώς ήλθες. Όντως το τελευταίο διάστημα έχει βελτιωθεί αρκετά η ποιότητα της εικόνας της ΝΕΤ τουλάχιστον όταν δείχνει αθλητικά γεγονότα. Για τα υπόλοιπα κανάλια και κυρίως για την ΕΤ-3 και τη Βουλη προβλέπεται κάτι (εννοώ αγορά νέου εξοπλισμού) ώστε να βελτιωθεί και σε αυτά τα κανάλια η ποιότητα της εικόνας δηλαδή να έχουν καλύτερα χρώματα και ευκρίνεια.

Και επίσης μπορεί να βελτιωθεί η εικόνα του Cine+, να γίνει εφάμιλλη του Sport+,ώστε οι πολύ καλές ταινίες που παίζουν να έχουν καλύτερη ποιότητα;

Συγγνώμη που δεν μπορώ να σου απαντήσω για το πρώτο. Ως προς τον εξοπλισμό παραγωγής δεν έχουμε καμιά σχέση με ΕΡΤ3 και Βουλή.
Στο δεύτερο, θα προσπαθήσουμε σύντομα να δώσουμε μεγαλύτερο bitrate στο CINE+ και στο ΠΡΙΣΜΑ+. Ως προς τα αθλητικά, η καλή εικόνα είναι όταν πηγαίνουμε με δικά μας VAN ή με HD VAN στο Champions League. Σε δευτερεύοντα αθλήματα που πάμε με νοικιασμένα η εικόνα είναι πιο φτωχή, λόγω παληού εξοπλισμού.

ertikos
23-10-2010, 15:52
Γεια σας παιδια. Ειμαι καινουργιος στην παρεα σας. θα ηθελα κ εγω να ρωτησω τον τεχνικο της ερτ αν γνωριζει ποτε και αν φυσικα θα ενεργοποιηθει ο πομπος του πηλιου.

Τα βλέπω σκούρα τα πράγματα για το Πήλιο Μάκη, αν και εμείς το παλεύουμε. Η αντίδραση των ιδιωτικών σταθμών είναι πολύ μεγάλη. Δύσκολο το βλέπω στο άμεσο μέλλον. Θα είναι 'ομως σίγουρα στη 2η φάση σχεδιασμού της ψηφιακής. Το πότε δεν το ξέρω. Απαντώντας και στο ΔήμοΧ για την Πάρνηθα, εκεί τα πράγματα ίσως είναι καλύτερα. Έχουμε ζητήσει αλλαγή της ΚΥΑ και εκεί δεν έχουν επιχειρήματα να μας αντικρούσουν αφού το δίκτυο είναι SFN και δεν τίθεται ζήτημα συχνοτήτων. Εμείς το παλαίψαμε (βγαίνοντας την πρώτη μέρα και από Πάρνηθα και Πήλιο) και είδατε τι έγινε από τον ΣΚΑΪ. Λες και ήταν αυτή η μοναδική παρανομία που υπάρχει στην ψηφιακή και αναλογική τηλεόραση. Και μάλιστα ήταν "παρανομία" που δεν παρενοχλούσε συχνοτικά κανέναν. Αλλά τι να κάνουμε?ακόμα κιαν παρανομούν οι άλλοι σε 100 πράγματα εμείς πρέπει να είμαστε νόμιμοι παντού. Γι' αυτό ζητάμε το εξής απλό. Να αλλάξει η νομοθεσία όπου είναι παράλογη. θα το παλέψουμε όσο μας παίρνει.

papasouzakias
23-10-2010, 15:54
Σε ευχαριστούμε για τις απαντήσεις. Για την ΕΤ-3 και τη Βουλή ανέφερα για καλύτερο εξοπλισμό κρίνοντας από την όχι και τόσο καλή ποιότητα εικόνας που έχουν. Τουλάχιστον κάποια στιγμή τα κανάλια της ΕΡΤ να αποκτήσουν εικόνα εφάμμιλη με αυτή που έχουν τα μεγάλα ευρωπαικά κρατικά κανάλια όπως το ZDF ή το BBC.

Sakis70
23-10-2010, 19:10
Τα βλέπω σκούρα τα πράγματα για το Πήλιο Μάκη, αν και εμείς το παλεύουμε. Η αντίδραση των ιδιωτικών σταθμών είναι πολύ μεγάλη. Δύσκολο το βλέπω στο άμεσο μέλλον. Θα είναι 'ομως σίγουρα στη 2η φάση σχεδιασμού της ψηφιακής. Το πότε δεν το ξέρω. Απαντώντας και στο ΔήμοΧ για την Πάρνηθα, εκεί τα πράγματα ίσως είναι καλύτερα. Έχουμε ζητήσει αλλαγή της ΚΥΑ και εκεί δεν έχουν επιχειρήματα να μας αντικρούσουν αφού το δίκτυο είναι SFN και δεν τίθεται ζήτημα συχνοτήτων. Εμείς το παλαίψαμε (βγαίνοντας την πρώτη μέρα και από Πάρνηθα και Πήλιο) και είδατε τι έγινε από τον ΣΚΑΪ. Λες και ήταν αυτή η μοναδική παρανομία που υπάρχει στην ψηφιακή και αναλογική τηλεόραση. Και μάλιστα ήταν "παρανομία" που δεν παρενοχλούσε συχνοτικά κανέναν. Αλλά τι να κάνουμε?ακόμα κιαν παρανομούν οι άλλοι σε 100 πράγματα εμείς πρέπει να είμαστε νόμιμοι παντού. Γι' αυτό ζητάμε το εξής απλό. Να αλλάξει η νομοθεσία όπου είναι παράλογη. θα το παλέψουμε όσο μας παίρνει.

Κατεβάστε και τον πομπό σας απο το "βουνό" και βάλτε τον στην Αρόη... η και καλύτερα στο Δασύλλιο..να εισται και Νο1:firstprize: και νομιμοι στην Πατρα????

kropilack
23-10-2010, 20:12
ertikos καλοσορισες, και καλος σε βρηκαμε, στην παρεα.
Υπαρχει περιπτωση, στο αμεσο μελλον, να βαλει αναμεταδοτη η ΕΡΤ για τα κρατικα στο Ξυλοκαστρο, οπου εχει και η digea, η καπου αλλου εκει κοντα?

AFam
23-10-2010, 20:37
Συγγνώμη που δεν μπορώ να σου απαντήσω για το πρώτο. Ως προς τον εξοπλισμό παραγωγής δεν έχουμε καμιά σχέση με ΕΡΤ3 και Βουλή.
Στο δεύτερο, θα προσπαθήσουμε σύντομα να δώσουμε μεγαλύτερο bitrate στο CINE+ και στο ΠΡΙΣΜΑ+. Ως προς τα αθλητικά, η καλή εικόνα είναι όταν πηγαίνουμε με δικά μας VAN ή με HD VAN στο Champions League. Σε δευτερεύοντα αθλήματα που πάμε με νοικιασμένα η εικόνα είναι πιο φτωχή, λόγω παληού εξοπλισμού.

Καλώς ήλθες με μία μικρή διόρθωση...

Το HD Van το νοικιάζετε και με τη μόνη διαφορά ότι εσείς βρίσκεστε μέσα σε αυτό (όταν υπάρχει μετάδοση C.L. ) και όχι οι άνθρωποι της εταιρείας που ανήκει το OB Van....

Να υποθέσω ότι δεν το γνωρίζεις αυτό ???

chkat31
23-10-2010, 22:59
[QUOTE=ertikos; Νομίζω ότι όταν με το καλό καταφέρουμε να εκπέμψουμε και από Αίγινα και Πάρνηθα, το πρόβλημά σου θα λυθεί. Αν δούμε ότι υπάρχει ακόμα πρόβλημα πιστεύω ότι θα ενισχύσουμε τους πομπούς (κυρίως αυτόν του Υμηττού αλλά αυτό θα πάρει λίγο χρόνο - λόγω διαγωνισμού).[/QUOTE]

Καταρχήν σε καλωσορίζω κι εγώ με τη σειρα μου.
θα επισημάνω όμως οτι το πρώτο 24ωρο που εκπέμψατε απο Αίγινα και Πάρνηθα το σήμα ήταν στα 60% λιγο χειροτερο απ'οτι ειναι τωρα.
Γνώμη μου ειναι πως πρέπει να ανεβάσετε ισχύ στους πομπούς προκειμένου να βελτιωθεί η ληψη.
Με το σήμα που λαμβάνω απο περιοχή ζωγράφου που είναι 70% σε σχέση με τα PLUS που έχουν 85% σήμα είναι ακόμα ασθενές.
Ελπίζουμε γρήγορα σε βελτίωση.
Και πάλι σε ευχαριστούμε για τις απαντήσεις σου.

ilise
24-10-2010, 09:17
Αγαπητέ μου φίλε ή φίλη Ilise,
Απάντησα ως προς το ΕΛΕΥΘΕΡΑ δορυφορικά που είχες αναφέρει. Ως προς το κρυπτογραφημένο είναι κάτι που το έχουμε σκεφτεί (ως τεχνική λύση για δύσκολα στη λήψη χωριουδάκια) για το μακρινό μέλλον όμως, γιατί τώρα θα ήταν πανάκριβο. Το πρόβλημα δεν είναι οι κάρτες που θα μπορούσαμε να τις δώσουμε δωρεάν, αλλά το ότι θα έπρεπε να χρηματοδοτήσουμε την αγορά του δορυφορικού εξοπλισμού λήψης σε μερικά εκατομμύρια νοικοκυριά (κόστος δυσβάσταχτο, ακόμα κι αν αφαιρέσεις το κόστος των αντίστοιχων πομπών). Όταν στο μέλλον μείνουν λίγα νοικοκυριά ακάλυπτα θα το επανεκτιμήσουμε είτε με τον τρόπο που λες είτε με κεντρική δορυφορική εγκατάσταση στα χωριουδάκια και καλωδιακή διανομή. Ευχαριστούμε, πάντως όλους για την ενθαρρυντική για μας υποδοχή.

Αγαπητε μου φιλε σ ευχαριστω καα αρχη για την απαντηση,
Δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει η ΕΡΤ να χρηματοδοτησει την αγορα δορυφορικου εξοπλισμου. Ο πολιτης μπορει να εχει οικονομικες δυσκολιες αλλα για να εχει την δημοσια τηλεοραση σπιτι του αξιοπρεπως μπορει να δωσει απαξ λιγα χρηματα που στην τελικη δεν ειναι και τιποτα το φοβερο αφου με ενα μικρο πιατακι και ενα δεκτη μετριων δυνατοτητων κανει μια χαρα τη δουλεια του. Το ιχνος του Hellas sat ( or Hotbird) ειναι τετοιο που απαιτειται μικρο αρα και φτηνο πιατο. Οσο για τον δορυφορικο δεκτη ελαχιστα παραπανω κοστιζει απο ενα αντιστοιχο mpeg4 or mpeg2 decoder.
Πολλα νοικοκυρια μαλιστα εχουν ηδη και μικτους δορυφορικους - επιγειους δεκτες. Για να ειμαι ακριβοδικαιος βεβαια δεν νομιμζω να ισχυει κατι τετοιο και στα πιο απομακρυσμενα χωρια μας στην περιφερεια. Εκει δεν θα μπορουσε το σημα να φτανει δορυφορικα σε ενα σημειο και απο και να οδηγειται καλωδιακα σε καθε σπτι η το κοστος ειναι πολλαπλασιο απο το να χρηματοδοτησει η ΕΡΤ το καθε νοικοκυριο με πιατο + δεκτη δικο του?
Τελος θα ηθελα να σας ρωτησω θα φτασουμε ποτε να εκπεμψουμε σε ποιοτητα εικονας εφαμιλλη του BBC HD η ειναι πολυ νωρις να μιλαμε ακομα για HD εικονα στην Ελλαδα μεσω της επιγειας ψηφιακης τηλεορασης?
Ειμαστε το μοναδικο κρατος στην Ευρωπη που εχουμε μαυρα μεσανυχτα απο την ποιοτητα της HD εικονας εξαιρεσει ολων ημων που ασχολουμαστε με την εικονα και τον ηχο απο χομπυ και την γευομαστε δορυφορικα. Ολοι οι υπολοιποι αγοραζουν η εχουν αγορασει τηλεορασεις full HD οπως κοκορευονται και απαιτουν στους απανταχου Κωτσοβολαιους αλλα βλεπουν ολοι την Τρεμη και τον Παπαδακη σ αυτες τις συσκευες.
Νικος

ertikos
24-10-2010, 12:57
Κατεβάστε και τον πομπό σας απο το "βουνό" και βάλτε τον στην Αρόη... η και καλύτερα στο Δασύλλιο..να εισται και Νο1:firstprize: και νομιμοι στην Πατρα????

Θα το κάνουμε αν δεν καταφέρουμε να νομιμοποιήσουμε το "βουνό", που μάλλον εννοείς το Παναχαικό. Θα χρειαστεί όμως λίγος χρόνος για τη μεταφορά των κυκλωμάτων στο ένα ή το άλλο σημείο.

ertikos
24-10-2010, 13:01
ertikos καλοσορισες, και καλος σε βρηκαμε, στην παρεα.
Υπαρχει περιπτωση, στο αμεσο μελλον, να βαλει αναμεταδοτη η ΕΡΤ για τα κρατικα στο Ξυλοκαστρο, οπου εχει και η digea, η καπου αλλου εκει κοντα?

Στις προτεραιότητές μας είναι σημεία με μεγαλύτερη κάλυψη. Πιστεύω, όμως, ότι σε ένα εξάμηνο από τώρα θα το έχουμε κάνει.

ertikos
24-10-2010, 13:05
Καλώς ήλθες με μία μικρή διόρθωση...

Το HD Van το νοικιάζετε και με τη μόνη διαφορά ότι εσείς βρίσκεστε μέσα σε αυτό (όταν υπάρχει μετάδοση C.L. ) και όχι οι άνθρωποι της εταιρείας που ανήκει το OB Van....

Να υποθέσω ότι δεν το γνωρίζεις αυτό ???

Βεβαίως το νοικιάζουμε, αγαπητέ φίλε, δεν έχουμε δικό μας HD Van, συγγνώμη αν παρεξηγήθηκα. Άλλωστε διαχώρισα "με δικά μας Van ή με HD Van"

Andreas Dermitzakis
24-10-2010, 13:06
Στις προτεραιότητές μας είναι σημεία με μεγαλύτερη κάλυψη. Πιστεύω, όμως, ότι σε ένα εξάμηνο από τώρα θα το έχουμε κάνει.

ERT HD θα υπάρξει;Εάν ναι,υπάρχει κάποιο έστω πρόχειρο χρονοδιάγραμμα;

ertikos
24-10-2010, 13:28
Αγαπητε μου φιλε σ ευχαριστω καα αρχη για την απαντηση,
Δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει η ΕΡΤ να χρηματοδοτησει την αγορα δορυφορικου εξοπλισμου. Ο πολιτης μπορει να εχει οικονομικες δυσκολιες αλλα για να εχει την δημοσια τηλεοραση σπιτι του αξιοπρεπως μπορει να δωσει απαξ λιγα χρηματα που στην τελικη δεν ειναι και τιποτα το φοβερο αφου με ενα μικρο πιατακι και ενα δεκτη μετριων δυνατοτητων κανει μια χαρα τη δουλεια του. Το ιχνος του Hellas sat ( or Hotbird) ειναι τετοιο που απαιτειται μικρο αρα και φτηνο πιατο. Οσο για τον δορυφορικο δεκτη ελαχιστα παραπανω κοστιζει απο ενα αντιστοιχο mpeg4 or mpeg2 decoder.
Πολλα νοικοκυρια μαλιστα εχουν ηδη και μικτους δορυφορικους - επιγειους δεκτες. Για να ειμαι ακριβοδικαιος βεβαια δεν νομιμζω να ισχυει κατι τετοιο και στα πιο απομακρυσμενα χωρια μας στην περιφερεια. Εκει δεν θα μπορουσε το σημα να φτανει δορυφορικα σε ενα σημειο και απο και να οδηγειται καλωδιακα σε καθε σπτι η το κοστος ειναι πολλαπλασιο απο το να χρηματοδοτησει η ΕΡΤ το καθε νοικοκυριο με πιατο + δεκτη δικο του?
Τελος θα ηθελα να σας ρωτησω θα φτασουμε ποτε να εκπεμψουμε σε ποιοτητα εικονας εφαμιλλη του BBC HD η ειναι πολυ νωρις να μιλαμε ακομα για HD εικονα στην Ελλαδα μεσω της επιγειας ψηφιακης τηλεορασης?
Ειμαστε το μοναδικο κρατος στην Ευρωπη που εχουμε μαυρα μεσανυχτα απο την ποιοτητα της HD εικονας εξαιρεσει ολων ημων που ασχολουμαστε με την εικονα και τον ηχο απο χομπυ και την γευομαστε δορυφορικα. Ολοι οι υπολοιποι αγοραζουν η εχουν αγορασει τηλεορασεις full HD οπως κοκορευονται και απαιτουν στους απανταχου Κωτσοβολαιους αλλα βλεπουν ολοι την Τρεμη και τον Παπαδακη σ αυτες τις συσκευες.
Νικος

Αγαπητέ φίλε Νίκο,
Έχει ενδιαφέρον για μελέτη η πρότασή σου (για την περίπτωση που η ΕΡΤ δεν χρειάζεται να χρηματοδοτήσει τον εξοπλισμό) και θα την μεταφέρω προς τα πάνω για συζήτηση. Σκέφτομαι όμως και τα νομικά θέματα που θα προκύψουν και τη γραφειοκρατία. Όποις παίρνει κάρτα αποκρυπτογράφησης δωρεάν, θα πρέπει να πιστοποιείται προηγουμένως ότι δεν έχει τη δυνατότητα λήψης ή έχει κακή λήψη και ότι αυτό δεν οφείλεται σε κακή εγκατάσταση επιγεια δική του αλλά σε αδυναμία λήψης στην περιοχή. Αυτό, ίσως ήταν πιο εύκολο για περιοχές ολόκληρες (τα χωριουδάκια που λέγαμε), αλλά νομίζω ότι είναι αδύνατο για μεμονωμένα νοικοκυριά. Άσε που χρειάζεται και σχετική νομοθεσία, που θα διασφαλίζει εκτός των άλλων ότι ο κάτοχος της κάρτας την κρατάει για δική του χρήση και δεν θα δίνει την κάρτα σε κάποιο συγγενή του στην Ευρώπη (όπως γίνεται με τη NOVA). Πάντως, είναι κάτι που θα το λάβουμε υπ' όψιν και σ' ευχαριστούμε για τη συμβολή στο να λύσουμε ένα θέμα που μας βασανίζει και μας, αφού δεχόμαστε καθημερινά παράπονα από χωριουδάκια που δεν έχουν δυνατότητα καλής λήψης ακόμα και ενός μόνο προγράμματος της ΕΡΤ.
Για το HD το προσπαθούμε. Χρειάζονται όμως μεγάλες επενδύσεις για να βγάλουμε full πρόγραμμα και στην κατάσταση της κρίσης είναι δυσεύρετα τα κονδύλια. Σχετικά σύντομα πάντως προγραμματίζουμε να βγάλουμε σε HD στην αρχή πιλοτικά κάποια σημαντικά γεγονότα.

papasouzakias
24-10-2010, 13:52
Πάντως τη διάθεση καρτών όχι μόνο για τους κατοίκους της χώρας αλλά και για τους μετανάστες που ζουν στο εξωτερικό έχουν κάνει πολλά κρατικά κανάλια όπως η Κροατική Τηλεόραση HRT που μοιράζει κάρτες viaccess σε όλους τους Κροάτες σέ μία συμβολική τιμή, η Αυστριακή τηλεόραση, η Ελβετική, η Σλοβενική, η Ρουμανική, η RAI μέσω της Tivu Sat, η Πολωνική κ.α. Άρα υπάρχει προηγούμενο στην Ευρώπη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η RAI που έχει δημιουργήσει ένα πλήρες πακέτο (http://gr.kingofsat.net/find.php?question=rai) με αθλητικά, κινηματογραφικά,, παιδικά κανάλια και τα μεταδίδει μέσω δορυφόρου.

netblues
24-10-2010, 13:56
Μα τι κολλημα ειναι αυτό με το ποιος εχει την καρτα?
Εδω δεν το εχουν λυσει αλλοι και αλλοι το θεμα.
Δωστε καρτα προσβασης σε οποιον θελει, και για να μην εχουμε θεματα κοστους, με εφαπαξ χρεωση, και ας πουμε 3 καρτες ανα νοικοκυριο, με πχ 10 ευρω το κομματι εφαπαξ, για να καλυφθουν τα εξοδα, και ανεβαστε τα κρατικα σε εναν ευκολο δορυφορο με σωστη αναλυση (οχι τις αηδιες της ertsat).

Οσο για τη διανομή και την εισπραξη, δωστε τις καρτες στους δήμους και αφηστε τους να τις μοιρασουν, οχι μονο στις παραμεθοριες περιοχες, αλλα παντού.
Δεν θα ειστε οι πρωτοι που το κανουν.
Μενει να εξασφαλισετε το κονδυλι για το δορυφορο, με τα υπολοιπα μην ασχοληθειτε, δεν χρειαζεται.
Δεν ειναι υποχρεωση κανενος κρατικου οργανισμου να παρεχει δεκτες και κατοπτρα. Με την ιδια λογικη θα επρεπε να παρεχει και κεραιες ληψης και τηλεορασεις.

ertikos
24-10-2010, 13:57
ERT HD θα υπάρξει;Εάν ναι,υπάρχει κάποιο έστω πρόχειρο χρονοδιάγραμμα;

Αγαπητέ φίλε, η απάντηση είναι ότι θα υπάρξει και προσπαθούμε για το συντομότερο δυνατό. Η άποψη όμως των τεχικών της ΕΡΤ είναι (το είχα ξαναγράψει) ότι από δω και πέρα πρέπει να λέμε λιγότερα και να κάνουμε περισσότερα. Πιο παληά γινόταν το αντίθετο και η ΕΡΤ έχασε (και απ' αυτό) σε αξιοπιστία. Εμείς που αγαπάμε τη δημόσια τηλεόραση και τη θέλουμε και αξιόπιστη και με κύρος δεν θέλουμε να ανακοινώνονται χρονοδιαγράμματα ανασφαλή, ιδιαίτερα αν προηγουμένως δεν έχουμε εξασφαλίσει και δοκιμάσει τον απαραίτητο εξοπλισμό (που τον αγοράζουμε πάντα με διαγωνισμούς, που είναι χρονοβόροι). Έχουμε ν' αντιμετωπίσουμε και νομοθετικά προβλήματα. Η διαβόητη ΚΥΑ 21161/08 π.χ. δεν αναφέρεται πουθενά για HD. Είμαστε πάντως σε καλό δρόμο για ένα ξεκίνημα εντός του 2011.

cheez
24-10-2010, 14:04
Πριν απο περίπου ένα μήνα έβαλα τον δέκτη σπίτι έπιανα όλα τα κανάλια της Digea, τα ΕΡΤ+ αλλά και τα κανάλια ΕΡΤ/ΝΕΤ/ΕΤ3/ΒΟΥΛΗ, είχα κάποια σπασίματα ακόμα και μάυρη εικόνα, αλλά υπήρχαν και φορές που έπιανα πολύ καλό σήμα απο τα κανάλια της ΕΡΤ. Επειδή κάθε φορά που ήθελα να δω NET (όταν έχει μπάσκετ ή ποδόσφαιρο) είχα σπασίματα στην εικόνα.

Λεω, ας κάνω ένα firmware update στον δέκτη μήπως αλλάξει κάτι. Και άλλαξε! Τώρα δεν πιάνω καθόλου τα κανάλια της ΕΡΤ!
Να σημειώσω οτι δεν έχω πειράξει την κεραία καθόλου και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...Μένω Ζωγράφου σε περίπτωση που αυτό βοηθάει...

marios1234
24-10-2010, 15:31
@ertikos

Γιατι τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα με το Πηλιο?Τουλαχιστον η διαμαρτυρια του ΣΚΑΙ για την Παρνηθα ειχε-λεμε τωρα-καποια ''λογικη'' αφου μπηκε σε λειτουργια ενας νεος πομπος.Αλλα στο Πηλιο ο δευτερος πομπος λειτουργει 4 χρονια τωρα!Και στην τελικη,γιατι να φυγει η ΕΡΤ απο Πηλιο,και να μην μπει και η DIGEA?Ολους τους συμφερει!Το Πηλιο καλυπτει οσο καλυπτουν μαζι τα διαφορα μικρα Κ.Ε ανα την επικρατεια!Μακαρι η νεα ΚΥΑ να βαλει τα πραγματα σε μια ταξη.......

blaroko
24-10-2010, 18:06
Φιλε ertikos καλως ορισες στην παρεα μας!
Προσωπικα σε καλωσοριζω με τους θερμοτερους μου χαιρετισμους, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα χασω την ευκαιρια να μιλησω επι της ουσιας και να σου θεσω ερωτηματα αλλα και παρατηρησεις. Αλλωστε αυτος πιστευω ειναι ο σκοπος και το κινητρο της παρεμβασης σου.
Ξεκινω λοιπον:

...
Μετά τον πρώτο διαγωνισμό που κηρύχτηκε άγονος από λάθη στις προσφορές των εταιρειών που συμμετείχαν, ο διαγωνισμός επαναπροκηρύχτηκε, ηρθαν 2 εταιρείες (Harmonic, Cisco), αξιολογήθηκε κανονικά και τον κέρδισε η Cisco. Η κατακύρωση στην οποία αναφέρεται το ΔΣ της ΕΡΤ ήταν του 2ου (επαναληπτικού) ανοικτού διαγωνισμού.

Καμια πηγη δεν εχω βρει που να το επιβεβαιωνει αυτο. Γι αυτο αλλωστε ρωτησα μετα την δημοσιευση της ειδησης κατακυρωσης χωρις να αναφερεται η εταιρια στην οποια κατακυρωθηκε (ειδηση χωρις την ειδηση;;; ) αν καποιος γνωριζε αν υπηρξε 2ος διαγωνισμος. Ουδεις αποκριθηκε θετικα.
Ακομα και τωρα ψαχνω με το google με τις λεξεις ΕΡΤ cisco διαγωνισμος, αλλα δεν βρηκα τιποτα, παρα μονο την παρουσα σελιδα του φορουμ (την απαντηση σου) και αυτο το οποιο αφορα τη συνεργασια της Digea με τη cisco! (Φεβρουαριος του 2010)
http://www.neolaia.gr/wordpress/index.php/2010/02/02/digea-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-cisco-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%C E%B7/
Και να σου πω την αληθεια με χαλασε η ειδηση γιατι απο την μεταδοση της digea εχω επισημανει μεταξυ αλλων ενα σημαντικο προβλημα με το EPG το οποιο λογω του οτι ειναι και στα Ελληνικα και στα Αγγλικα μπερδευει πανω απο τους μισους δεκτες με αποτελεσμα να εμφανιζουν το EPG στα Αγγλικα και οχι στα Ελληνικα (σαν να ειναι καποιο flag προεπιλογη στο Αγγλικο).
Μονοπωλιακα πραγματα βλεπω λοιπον και φαινεται οτι δεν εχει αλλαξει κατι απο τη σηψη των τελευταιων 25-45-65 ετων (ο καθενας διαλεγει και παιρνει)... Εκτος αν δεν ενδιαφερεται καμια αλλη εταιρια σοβαρα να αναλαβει την ψηφιακη μεταδοση της Ελληνικης Δημοσιας Τηλεορασης. Και αυτο να ειναι παλι ερωτηματικα γενναει...

...
Εξ άλλου, ποιος σας είπε ότι βιαζόμαστε για MPEG4? Θα βγούμε, μόνον όταν είμαστε στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας για να μεταδώσουμε HD γεγονότα (επίγεια ψηφιακά).

Αυτο ακουστηκε καλο...
Ευχομαι να βγεις αληθινος σε αυτο και να μην διαψευστει σε 2 μηνες βλεποντας την ΕΡΤ σε MPEG4...

...
Προσπαθούμε (και είμαστε η πλειονότητα στους τεχνικούς) για μια αξιοπρεπή δημόσια τηλεόραση, χωρίς Διευθύνοντα Σύμβουλο για πάνω από 1 χρόνο, με αποφάσεις που βγαίνουν με το τσιγκέλι, αγοράζουμε μηχανήματα με διαγωνισμούς (σωστό αλλά χρονοβόρο) και παλεύουμε με τα θηρία (τους ιδιώτες). Λίγη ανοχή χρειαζόμαστε από σας και το μόνο που μπορούμε να υποσχεθούμε είναι ότι θα το παλέψουμε να σώσουμε την υπόληψη της ΕΡΤ.

Εδω σε νιωθω καθως δεν είστε οι μονοι που περνατε αυτα τα "λουκια" αλλα ολος ο δημοσιος τομεας. Η ανοχη ομως ειναι κατι που κανεις στην ΕΡΤ δεν πρεπει να εχει παραπονο για ελλειμα απο τον Ελληνικο λαο. Μονο ανοχη θυμαμαι μια ζωη να δειχνουμε... Αν ειναι δυνατον, ακομα και κυριολεκτικα "χθες", να μεταδιδει η Δημοσια Τηλεοραση προγραμματα σε απευθειας συνδεση "υπερπαραγωγες" ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΑ οταν ολη η Ευρωπη εδω και 25-30 χρονια τις μεταδιδει απο στερεοφωνικα μεχρι Dolby Digital 5καναλο! Ακομα και το ραδιοφωνο της ΕΡΤ τις μεταδιδει την ιδια ωρα στερεοφωνικα πανω απο 10-15 χρονια! (Κοιτα eurovision, αλλα και αθλητικες μεταδοσεις).

KoulisRKO
24-10-2010, 21:24
Αγαπητέ φίλε, η απάντηση είναι ότι θα υπάρξει και προσπαθούμε για το συντομότερο δυνατό. Η άποψη όμως των τεχικών της ΕΡΤ είναι (το είχα ξαναγράψει) ότι από δω και πέρα πρέπει να λέμε λιγότερα και να κάνουμε περισσότερα. Πιο παληά γινόταν το αντίθετο και η ΕΡΤ έχασε (και απ' αυτό) σε αξιοπιστία. Εμείς που αγαπάμε τη δημόσια τηλεόραση και τη θέλουμε και αξιόπιστη και με κύρος δεν θέλουμε να ανακοινώνονται χρονοδιαγράμματα ανασφαλή, ιδιαίτερα αν προηγουμένως δεν έχουμε εξασφαλίσει και δοκιμάσει τον απαραίτητο εξοπλισμό (που τον αγοράζουμε πάντα με διαγωνισμούς, που είναι χρονοβόροι). Έχουμε ν' αντιμετωπίσουμε και νομοθετικά προβλήματα. Η διαβόητη ΚΥΑ 21161/08 π.χ. δεν αναφέρεται πουθενά για HD. Είμαστε πάντως σε καλό δρόμο για ένα ξεκίνημα εντός του 2011.

δηλ. η καλυψη των Special Olympics η μια Eurovision φετος θα προσπαθησετε να την δειξετε σε HD? η τον τελικο του CL 2011..τοσο νωρις προβλεπετε περιπου μια HD μεταδοση η αργοτερα?...anyway εγω κ που ακουω οτι προσπαθειτε εκει μεσα για HD ανεξαρτητα τα λουκια του δημοσιου τραβατε κ σας καθυστερουν μπραβο......

SatZapper
25-10-2010, 07:55
H ΚΥΑ 21161/08 μπορεί να προβλέπει 4 κανάλια ανά συχνότητα (βασιζόμενο στο Mpeg-2), αλλά ήδη το ΕΣΡ την έχει καταστρατηγήσει, όταν ζητά από το δεύτερο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ, να εκπέμψει στην περιοχή της Θεσσαλονίκης και το περιφερειακό κανάλι Βεργίνα TV, δηλαδή πέμπτο κανάλι στο ίδιο multiplex της ΕΡΤ, (προφανώς όταν θα πάει σε Mpeg-4)… Για να δούμε τι θα αλλάξει και σε αυτό το θέμα ο νέος ψηφιακός χάρτης που ετοιμάζει η πολιτεία…

papasouzakias
25-10-2010, 15:02
Το θέμα είναι ότι λόγω της απροθυμίας της πολιτείας, η οποία μόνο τυχαία δεν είναι, να ρυθμίσει τα της ψηφιακής τηλεόρασης ενισχύθηκε σε τέτοιο βαθμό η Digea η οποία λειτουργεί ήδη ως θεσμικός παράγοντας επιβάλλοντας την πολιτική της.

mapas
25-10-2010, 16:31
Το θέμα είναι ότι λόγω της απροθυμίας της πολιτείας, η οποία μόνο τυχαία δεν είναι, να ρυθμίσει τα της ψηφιακής τηλεόρασης ενισχύθηκε σε τέτοιο βαθμό η Digea η οποία λειτουργεί ήδη ως θεσμικός παράγοντας επιβάλλοντας την πολιτική της.

το έχουμε ξαναπεί...
έπρεπε να είχε γίνει όπως στο εξωτερικό... μια κρατική αρχή στήνει και διαχειρίζεται κεραίες παντού... ΟΛΟΙ οι σταθμοί (radio, tv, hd, teletext only) νοικιάζουν bandwidth απο τις κεραίες που θέλουν.

αλλά στην ελλάδα κυβερνάνε οι καναλάρχες οπότε δεν έγινε...

Βασίλης Γ
25-10-2010, 20:34
Αφού η πολιτεία άφησε εκτός ψηφιακού χάρτη ΜΟΝΟ 2 κέντρα εκπομπής, στα οποία έχει η ΕΡΤ εδώ και χρόνια στημένους πομπούς, καλά είναι. Θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι ακόμα ... ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!

Jotheo
26-10-2010, 00:02
Αφού η πολιτεία άφησε εκτός ψηφιακού χάρτη ΜΟΝΟ 2 κέντρα εκπομπής, στα οποία έχει η ΕΡΤ εδώ και χρόνια στημένους πομπούς, καλά είναι. Θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι ακόμα ... ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!

Πρέπει να είναι περισσότερα...
Πάρνηθα,Πήλιο,Θάσος και ποιος ξέρει πόσα άλλα...

Οργανωμένη και υπεύθυνη μελέτη,δε λέω ... :furious3:

ertikos
26-10-2010, 00:58
Καμια πηγη δεν εχω βρει που να το επιβεβαιωνει αυτο. Γι αυτο αλλωστε ρωτησα μετα την δημοσιευση της ειδησης κατακυρωσης χωρις να αναφερεται η εταιρια στην οποια κατακυρωθηκε (ειδηση χωρις την ειδηση;;; ) αν καποιος γνωριζε αν υπηρξε 2ος διαγωνισμος. Ουδεις αποκριθηκε θετικα.
Ακομα και τωρα ψαχνω με το google με τις λεξεις ΕΡΤ cisco διαγωνισμος, αλλα δεν βρηκα τιποτα, παρα μονο την παρουσα σελιδα του φορουμ (την απαντηση σου) και αυτο το οποιο αφορα τη συνεργασια της Digea με τη cisco! (Φεβρουαριος του 2010)

Αγαπητέ φίλε,
Καλά κάνεις και δυσπιστείς, ξέρω ότι η ΕΡΤ έχει δώσει δικαιώματα. Καλά κάνουμε, όμως και μεις και παραπονιόμαστε για προκατάληψη που έχει δημιουργηθεί ίσως δικαιολογημένα, αλλά που θίγει τελικά και όσους από εμάς αρνιόμαστε να τα παρατήσουμε και όταν μας δίνεται η παραμικρή ευκαιρία να προσπαθούμε να κάνουμε τη δουλειά μας. Σε διαβεβαιώ, ότι θα μας ήταν πολύ πιο εύκολο το πρώτο. Να γίνουμε "δημόσιοι υπάλληλοι" με όλη την κακή έννοια που έχει (κακώς κατ' εμέ) πάρει η φράση, ακριβώς γιατί δεν μπορεί να τους τσουβαλιάζει κανείς όλους. Επί του προκειμένου τώρα, δεν έχω κανένα λόγο να σου πω ψέματα. Ο πρώτος διαγωνισμός για το Mpeg4 προκηρύχτηκε τον Ιούνιο και τον Ιούλιο κηρύχτηκε άγονος. Ο δεύτερος, για τον οποίο μιλάμε, δημοσιεύτηκε από την ΕΡΤ στις 3 Αυγούστου σε 2 ημερήσιες εφημερίδες (όπως προβλέπεται για ανοιχτούς διαγωνισμούς) και διεξάχθηκε στις 3 Σεπτεμβρίου. Τις προάλλες κατακυρώθηκε από το ΔΣ. Τη μία από τις 2 εφημερίδες που δημοσιεύτηκε τη βρήκα. Ήταν η Καθημερινή της 3ης/8/2010, σελ. 31. Θα τη βρεις στο παρακάτω link: http://wwk.kathimerini.gr/kath/edition/2010/03-08-2010.pdf
Άλλη δημοσίευση θα βρεις στο site του περιοδικού Radiolink:
http://www.radiotvlink.gr/news/showarticle.php?articleID=16531

Και να σου πω την αληθεια με χαλασε η ειδηση γιατι απο την μεταδοση της digea εχω επισημανει μεταξυ αλλων ενα σημαντικο προβλημα με το EPG το οποιο λογω του οτι ειναι και στα Ελληνικα και στα Αγγλικα μπερδευει πανω απο τους μισους δεκτες με αποτελεσμα να εμφανιζουν το EPG στα Αγγλικα και οχι στα Ελληνικα (σαν να ειναι καποιο flag προεπιλογη στο Αγγλικο).
Μονοπωλιακα πραγματα βλεπω λοιπον και φαινεται οτι δεν εχει αλλαξει κατι απο τη σηψη των τελευταιων 25-45-65 ετων (ο καθενας διαλεγει και παιρνει)... Εκτος αν δεν ενδιαφερεται καμια αλλη εταιρια σοβαρα να αναλαβει την ψηφιακη μεταδοση της Ελληνικης Δημοσιας Τηλεορασης. Και αυτο να ειναι παλι ερωτηματικα γενναει...

Ως προς το EPG, δεν νομίζω να 'χουμε πρόβλημα. Θα χρησιμοποιήσουμε τον υπάρχοντα εξοπλισμό μας, που όπως θα έχεις διαπιστώσει δείχνει ελληνικά σε όλους τους δέκτες. Για τις αγορές δε που κάνουμε δεν διαλέγουμε. Κάνουμε προδιαγραφές και διαγωνισμούς και βγαίνει ο ανάδοχος. Δεν μπορούμε και δεν πρέπει να γίνεται αλλοιώς.

Αυτο ακουστηκε καλο...
Ευχομαι να βγεις αληθινος σε αυτο και να μην διαψευστει σε 2 μηνες βλεποντας την ΕΡΤ σε MPEG4...

Βγήκε μια απόφαση της ΕΡΤ (κακώς) για MPEG4, όταν δεν συζητούσαμε για HD. Εμείς δεν μπορούμε να την ανατρέψουμε. Προσπαθούμε όμως να τη συνδυάσουμε με το HD που θα έχουμε τουλάχιστον μια δικαιολογία.

Εδω σε νιωθω καθως δεν είστε οι μονοι που περνατε αυτα τα "λουκια" αλλα ολος ο δημοσιος τομεας. Η ανοχη ομως ειναι κατι που κανεις στην ΕΡΤ δεν πρεπει να εχει παραπονο για ελλειμα απο τον Ελληνικο λαο. Μονο ανοχη θυμαμαι μια ζωη να δειχνουμε... Αν ειναι δυνατον, ακομα και κυριολεκτικα "χθες", να μεταδιδει η Δημοσια Τηλεοραση προγραμματα σε απευθειας συνδεση "υπερπαραγωγες" ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΑ οταν ολη η Ευρωπη εδω και 25-30 χρονια τις μεταδιδει απο στερεοφωνικα μεχρι Dolby Digital 5καναλο! Ακομα και το ραδιοφωνο της ΕΡΤ τις μεταδιδει την ιδια ωρα στερεοφωνικα πανω απο 10-15 χρονια! (Κοιτα eurovision, αλλα και αθλητικες μεταδοσεις).

Εδώ έχεις δίκηο, τί μπορώ να πω? Ζητάμε όμως λίγη υπομονή γιατί κι αυτά προσπαθούμε να τ' αλλάξουμε. Πίστεψέ με, δεν είναι απλό. Όχι βέβαια για τεχνικούς λόγους αλλά για λόγους αλλαγής νοοτροπίας σε ένα δύσκολο περιβάλλον. Γι' αυτό ζητάμε ανοχή μόνον όταν βλέπετε ότι γίνονται κάποια βήματα. Αλλοιώς, μαζί σας, κράξτε μας, θα βοηθήσετε κι εμάς!

ertikos
26-10-2010, 01:09
Φίλε blaroko,
Ξαναγράφω την απάντησή μου γιατί από λάθος μου μπήκε μέσα στο δικό σου post που έκανα quote.

Αγαπητέ φίλε,
Καλά κάνεις και δυσπιστείς, ξέρω ότι η ΕΡΤ έχει δώσει δικαιώματα. Καλά κάνουμε, όμως και μεις και παραπονιόμαστε για προκατάληψη που έχει δημιουργηθεί ίσως δικαιολογημένα, αλλά που θίγει τελικά και όσους από εμάς αρνιόμαστε να τα παρατήσουμε και όταν μας δίνεται η παραμικρή ευκαιρία να προσπαθούμε να κάνουμε τη δουλειά μας. Σε διαβεβαιώ, ότι θα μας ήταν πολύ πιο εύκολο το πρώτο. Να γίνουμε "δημόσιοι υπάλληλοι" με όλη την κακή έννοια που έχει (κακώς κατ' εμέ) πάρει η φράση, ακριβώς γιατί δεν μπορεί να τους τσουβαλιάζει κανείς όλους. Επί του προκειμένου τώρα, δεν έχω κανένα λόγο να σου πω ψέματα. Ο πρώτος διαγωνισμός για το Mpeg4 προκηρύχτηκε τον Ιούνιο και τον Ιούλιο κηρύχτηκε άγονος. Ο δεύτερος, για τον οποίο μιλάμε, δημοσιεύτηκε από την ΕΡΤ στις 3 Αυγούστου σε 2 ημερήσιες εφημερίδες (όπως προβλέπεται για ανοιχτούς διαγωνισμούς) και διεξάχθηκε στις 3 Σεπτεμβρίου. Τις προάλλες κατακυρώθηκε από το ΔΣ. Τη μία από τις 2 εφημερίδες που δημοσιεύτηκε τη βρήκα. Ήταν η Καθημερινή της 3ης/8/2010, σελ. 31. Θα τη βρεις στο παρακάτω link: http://wwk.kathimerini.gr/kath/editi...03-08-2010.pdf
Άλλη δημοσίευση θα βρεις στο site του περιοδικού Radiolink:
http://www.radiotvlink.gr/news/showa...rticleID=16531

Ως προς το EPG, δεν νομίζω να 'χουμε πρόβλημα. Θα χρησιμοποιήσουμε τον υπάρχοντα εξοπλισμό μας, που όπως θα έχεις διαπιστώσει δείχνει ελληνικά σε όλους τους δέκτες. Για τις αγορές δε που κάνουμε δεν διαλέγουμε. Κάνουμε προδιαγραφές και διαγωνισμούς και βγαίνει ο ανάδοχος. Δεν μπορούμε και δεν πρέπει να γίνεται αλλοιώς.

Ως προς το MPEG4, Βγήκε μια απόφαση της ΕΡΤ (κακώς) για MPEG4, όταν δεν συζητούσαμε για HD. Εμείς δεν μπορούμε να την ανατρέψουμε. Προσπαθούμε όμως να τη συνδυάσουμε με το HD που θα έχουμε τουλάχιστον μια δικαιολογία.

Στα υπόλοιπα έχεις δίκηο, τί μπορώ να πω? Ζητάμε όμως λίγη υπομονή γιατί κι αυτά προσπαθούμε να τ' αλλάξουμε. Πίστεψέ με, δεν είναι απλό. Όχι βέβαια για τεχνικούς λόγους αλλά για λόγους αλλαγής νοοτροπίας σε ένα δύσκολο περιβάλλον. Γι' αυτό ζητάμε ανοχή μόνον όταν βλέπετε ότι γίνονται κάποια βήματα. Αλλοιώς, μαζί σας, κράξτε μας, θα βοηθήσετε κι εμάς!

ertikos
26-10-2010, 01:15
Πάντως τη διάθεση καρτών όχι μόνο για τους κατοίκους της χώρας αλλά και για τους μετανάστες που ζουν στο εξωτερικό έχουν κάνει πολλά κρατικά κανάλια όπως η Κροατική Τηλεόραση HRT που μοιράζει κάρτες viaccess σε όλους τους Κροάτες σέ μία συμβολική τιμή, η Αυστριακή τηλεόραση, η Ελβετική, η Σλοβενική, η Ρουμανική, η RAI μέσω της Tivu Sat, η Πολωνική κ.α. Άρα υπάρχει προηγούμενο στην Ευρώπη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η RAI που έχει δημιουργήσει ένα πλήρες πακέτο (http://gr.kingofsat.net/find.php?question=rai) με αθλητικά, κινηματογραφικά,, παιδικά κανάλια και τα μεταδίδει μέσω δορυφόρου.

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου papasouzakia. Ευχαριστούμε πραγματικά.

papasouzakias
26-10-2010, 01:40
Πιστεύω πως προτεραιότητα για την ΕΡΤ είναι η βελτίωση της ποιότητας της εικόνας (καλύτερα χρώματα μεγαλύτερη ευκρίνεια)(Π.χ η ERTWorld είναι γεμάτη pixel-αυτό είναι ορατό όταν μεταδίδει αθλητικά γεγονότα) και να φτάσει το σήμα της σε όλη την Ελλάδα (είναι σίγουρο πως πρέπει τα κανάλια να μεταδίδονται και δορυφορικά-π.χ στην Αυστραλία επειδή εκτός ψηφιακής μένουν 200.000 νοικοκυριά θα εκπέμψουν δωρεάν και δορυφορικά) Το μόνο που χρειάζεται είναι να έρθει η ΕΡΤ σε συμφωνία με μια εταιρεία που φτιάχνει συνδρομητικές κάρτες π.χ Conax, Cryptoworks, Irdeto, Nagravision και να μοιράσει τις κάρτες σε μια χαμηλή τιμή σε όποιον ενδιαφέρεται βάζοντας κάποιο όριο π.χ 2 κάρτες κάθε οικογένεια- Έτσι θα φτάσει το σήμα της παντού)

the_player
26-10-2010, 01:55
φίλε ertikos θα σε παρακαλούσα αν γίνεται να δείτε το θέμα με τους πομπούς ανα την επικράτεια μέσω νοβα, γιατί πολλοί είναι διαμορφωμένοι σε 4:3 και δεν δείχνουν σωστή εικόνα όταν κάποιες εκπομπές ή αγώνες μεταδίδουν σε 16:9. Φαντάζομαι θα έχετε λάβει δεκάδες κλήσεις γι αυτό το θέμα..

johnny1
26-10-2010, 11:51
Να βάλω επίσης και άλλη μία παράμετρο στο θέμα των καρτών πρόσβασης.
Η αγορά ενός συστήματος κρυπτογράφησης (Irdeto, Viaccess, Conax) από κάποιον πάροχο, κοστίζει περίπου 1-2εκατ ευρώ.
Αν προσθέσεις και τις (συνήθως) ετήσιες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ αναβαθμίσεις το κόστος ανεβαίνει και άλλο.
Πιστεύω ότι η ΕΡΤ έχει άλλα "ζόρια" αυτή τη στιγμή (πχ επίγεια ψηφιακή παντού).
Ας δούμε πως θα πάει η κάλυψη της ψηφιακής και για τις δύσκολες περιοχές....

dbal
26-10-2010, 23:08
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν έχω καταλάβει καλά...έχω έρθει Λάρισα και προσπαθώντας να συντονίσω στο πατρικό μου τα ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 στην ΕΡΤ ψηφιακή δεν βρίσκει τίποτα! Έχει γίνει κάτι με τα κέντρα εκπομπής ή πρέπει απλά να επαναπροσανατολιστεί η κεραία? Υπενθυμίζω η Λάρισα καλύπτεται από Πήλιο και Δοβρούτσι
Ευχαριστώ και sorry αν έχει τυχόν συζητηθεί....

Jotheo
27-10-2010, 03:12
Αν διαβάσεις λίγο περισσότερο το νήμα θα διαπιστώσεις ότι το Πήλιο δεν εκπέμπει πλέον το νέο μπουκέτο της ΕΡΤ ...
Ρίξε μια ματιά,αξίζει τον κόπο!

Budda
01-11-2010, 09:49
Το Σ/Κ το σημα ειχε χαθει(νετ ετ1 ετ3 Βουλη και ραδιοφωνα) ,πιξελ συνεχως ,δεν καταλαβαινω τι κανουν ειλικρινα.

iceman
01-11-2010, 23:51
Ακομα και σήμερα τα ίδια χάλια έχουν!
Εκπέμπουν ακόμα ή τους σαμπόταραν οι διαπλεκόμενοι γιατί τόλμησαν να βγουν εκτός του νταβατζή

papasouzakias
02-11-2010, 00:23
Πάντως είναι φανερό ότι η ΕΡΤ έχει μπει στο μάτι των Ιδιωτικών Καναλιών. Μάλιστα η LIFO δημοσιεύει την πληροφορία ότι ο Λάμπης Ταγματάρχης πρώην (;) δiευθύνοντας σύμβουλος της Nova θα είναι ο νέος Διευθύνοντας Σύμβουλος της ΕΡΤ http://www.lifo.gr/now/news/843

takis_kaisari
03-11-2010, 23:25
Παίδες Καλησπέρα!!!Μα καλά τι κάνουν αυτοί εκεί στην ΕΡΤ έχω από χθές (Ορεινή Κορινθία) που κάθε 5 λεπτά μια πιάνω τα ψηφιακά μια όχι,δεν είναι δουλειά αυτή,την μια το σήμα στο 100% μετά απο λίγο 0% τα νεύρα μου έχουν γίνει κρόσια,και να πεις ότι πιάνω τα αναλογικά πάει στα κομμάτια,αμ δε....είπα να δω λίγο Ch.League αλλά που τέτοια τύχη.....όταν μας στέλνουν το μπουγιουρντί κάθε τόσο όμως είναι καλά να πληρώνουμε,κατά τα άλλα ίση μεταχείριση σου λέει μετά....και στην τελική στην Αττική και να μην πιάνετε τα ψηφιακά τα έχετε καμπάνα στα αναλογικά,εμείς εδώ όχι,είμαστε αποκομμένοι......Αστο καλό πια με τις π........ριές τους...........

winlink
04-11-2010, 07:05
και στην τελική στην Αττική και να μην πιάνετε τα ψηφιακά τα έχετε καμπάνα στα αναλογικά,εμείς εδώ όχι,είμαστε αποκομμένοι......Αστο καλό πια με τις π........ριές τους...........

Ε, αυτή την εντύπωση έχετε οι περισσότεροι στην επαρχία, ότι η Αττική (πλην του κέντρου της Αθήνας) δεν είναι παραμελημένη.
Να σου καταθέσω λοιπόν και εγώ τα δεδομένα μου.
Μένω στους Αγίους Αποστόλους Καλάμου, απέναντι απο την Εύβοια, μόλις 37,5χλμ στην ευθεία από το Σύνταγμα και 36,8 από την Ομόνοια. Ψηφιακά της ΕΡΤ? Μόνο από σπόντα το SFN του Cine+, Sport+ ..., από κάποια εκπομπή από Νότια Εύβοια. Digea και ΕΤ1, ΝΕΤ και ET3 στην επίγεια ψηφιακή?
Ας τα ξεχάσουμε.
Αναλογικά κανάλια? ΕΤ1, ΝΕΤ, ET3, MEGA, ANT1, STAR, ALPHA, ΣΚΑΙ από 3 διαφορετικούς σταθμούς εκπομπής από την Εύβοια, με το σήμα του STAR να είναι μονίμως άθλιο (αλλά να μην χάνετε ποτέ) και το σήμα κάποιου από τους άλλους σταθμούς να είναι χαμένο για στατιστικά 1 ημέρα την εβδομάδα. (π.χ. η ΕΤ1 ήταν το καλοκαίρι χαμένη για 6 συνεχόμενες ημέρες)
Και αυτά στην Αττική, δίπλα στην πρωτεύουσα! Είπες κάτι?

tito
04-11-2010, 14:22
πολλα πιξελιασματα απο χθες το απογευμα και εδω ( κεραια στον υμμητο ) και για τα τρια κρατικα με το σημα πιο χαμηλο απο οτι συνηθως. χαλι μαυρο

theios
04-11-2010, 15:35
Ξέρετε μήπως πότε θα εκπέμψουν στην Κορινθία και συγκεκριμένα στο Λουτράκι?
Το πρώτο multiplex το πιάνουμε από ένα τοπικό αναμεταδώτη, το δεύτερο όμως?

papasouzakias
04-11-2010, 15:35
Και στη ψηφιακή ΝΕΤ αν κρίνω και από το χθεσινό παιχνίδι η ποιότητα ήταν πεσμένη σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα.

supacoopa
04-11-2010, 16:00
Και στη ψηφιακή ΝΕΤ αν κρίνω και από το χθεσινό παιχνίδι η ποιότητα ήταν πεσμένη σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα.

Εχω την ιδια αποψη. Χθες εβλεπα πιξελακια στις γραμμες του γηπεδου, ενω την προηγουμενη βδομαδα ηταν "ξυραφι".

aplos73
04-11-2010, 16:10
Και σε εμένα το ίδιο.Έβλεπα το παιχνίδι και η ποιότητα ήταν κατώτερη απο την προηγούμενη εβδομάδα.Και το σήμα είχε διακυμάνσεις στην ποιότητα του.Γιατί;

papasouzakias
04-11-2010, 23:43
Και στο σημερινό παιχνίδι του Παναθηναικού με την Ολύμπια η εικόνα πιξελιάζει και δεν έχει την καλύτερη ευκρίνεια.

Eki_13
05-11-2010, 03:05
Και στο σημερινό παιχνίδι του Παναθηναικού με την Ολύμπια η εικόνα πιξελιάζει και δεν έχει την καλύτερη ευκρίνεια.

αυτο ειναι το λιγοτερο. ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ @@ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ πολυ απλα δεν σε νοιαζει η εικονα. Και οταν παιρνεις να κανεις παραπονα η κυρια ειρωνευεται και αφηνει το ακουστικο κατω ανοικτο χωρις να μιλαει. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΤ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ. ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΟΔΙ ΠΟΛΛΟΙ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ, ΤΣΑΜΠΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.

mat99
05-11-2010, 04:04
Σωστος ο Εκι13!!!

dimitris74
05-11-2010, 16:43
καλησπέρα

από μοσχάτο με κεραία στον Υμηττό έχω κανονική λήψη sport+ κλπ, digea, αλλά το μπουκέτο με ετ1 νετ και ετ3 βγαίνει με πολλα πιξελιάσματα και σήμα 91% περιπου αλλά πολλά λάθη. το πρωί στρώνει λίγο με λάθη 300 περίπου σε tv samsung αλλα το βράδυ δεν μπορεις να παρακολουθήσεις.

σε αναλογικό πιάνω κανονικά με εξαίρεση στην νετ που εχω τρείς οριζόντιες γραμμές

είναι θέμα εκπομπής η μπορεί να είναι και καλωδίωσης μιας και τώρα μπήκα στο σπίτι και δεν ξέρω τι γίνεται.

καμμια ιδέα?

iceman
05-11-2010, 18:50
καλησπέρα

από μοσχάτο με κεραία στον Υμηττό έχω κανονική λήψη sport+ κλπ, digea, αλλά το μπουκέτο με ετ1 νετ και ετ3 βγαίνει με πολλα πιξελιάσματα και σήμα 91% περιπου αλλά πολλά λάθη. το πρωί στρώνει λίγο με λάθη 300 περίπου σε tv samsung αλλα το βράδυ δεν μπορεις να παρακολουθήσεις.

σε αναλογικό πιάνω κανονικά με εξαίρεση στην νετ που εχω τρείς οριζόντιες γραμμές

είναι θέμα εκπομπής η μπορεί να είναι και καλωδίωσης μιας και τώρα μπήκα στο σπίτι και δεν ξέρω τι γίνεται.

καμμια ιδέα?

Η εκπομπή είναι ακόμα ασταθής και γενικά μια βλέπεις σωστά μια γυρνάς σε αναλογικό για να δεις κανονικά!

iceman
05-11-2010, 18:53
αυτο ειναι το λιγοτερο. ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ @@ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ πολυ απλα δεν σε νοιαζει η εικονα. Και οταν παιρνεις να κανεις παραπονα η κυρια ειρωνευεται και αφηνει το ακουστικο κατω ανοικτο χωρις να μιλαει. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΤ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ. ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΟΔΙ ΠΟΛΛΟΙ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ, ΤΣΑΜΠΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.

Να απολυθούνε όλοι οι πράκτορες του Κόκκαλη που δεν παθαινουν σοκ στη λιμπιντο κάθε φορά που ο τιτανοτεράστιος Διαμαντίδης πιάνει τη μπάλα!

Σας έχουν καλομάθει τους Παναθηναϊκούς οι περιγραφές του Σκουντή και του Χατζηγεωργίου και δεν μπορείτε να αντέξετε οτιδήποτε κινείται στα όρια του αντικειμενικού!

Έλεος πια!

dimitris74
05-11-2010, 19:31
Η εκπομπή είναι ακόμα ασταθής και γενικά μια βλέπεις σωστά μια γυρνάς σε αναλογικό για να δεις κανονικά!
παντως εγω μονο αναλογικά βλεπώ γιατι δεν παρακολουθείς απο τα error. το ραδιο παιζει κανονικά αλλα η tv τιποτα.

γιαυτο ρωτάω κιολας να ξέρω τι γίνεται πριν αρχίσω να ψάχνω πρίζες κεραιες κλπ

Φίλιππος Φ.
05-11-2010, 19:50
Σημείωση : Αν - παρ' ελπίδα - αρχίσετε τα οπαδικά εδώ, θα αποχωρήσετε (όσοι θα συμμετάσχετε ασφαλώς) με ένα ban 3ήμερο μέχρι να ηρεμήσετε...

Επειδή είναι καλύτερα να προλαμβάνεις παρά να θεραπεύεις, σκεφτείτε λίγο ΠΡΙΝ ποστάρετε ;)

Φιλικά

Φίλιππος

the_player
05-11-2010, 22:01
χάθηκε κι αυτός ο φίλος τεχνικός της ερτ. πώς να πάρουμε ύστερα την κρατική με καλό μάτι όταν κανένα αυτί δεν ακούει;

Andreas Dermitzakis
07-11-2010, 03:23
Η νετ μεταδίδει τώρα ντοκιμαντέρ σε 16/9....από ότι φένεται δεν περιορίστηκαν στα αθλητικά γεγονότα!

Eki_13
07-11-2010, 03:25
Να απολυθούνε όλοι οι πράκτορες του Κόκκαλη που δεν παθαινουν σοκ στη λιμπιντο κάθε φορά που ο τιτανοτεράστιος Διαμαντίδης πιάνει τη μπάλα!

Σας έχουν καλομάθει τους Παναθηναϊκούς οι περιγραφές του Σκουντή και του Χατζηγεωργίου και δεν μπορείτε να αντέξετε οτιδήποτε κινείται στα όρια του αντικειμενικού!

Έλεος πια!

φιλε εσυ γιατι θιχτηκες? κακως απαντησες. δεν ειναι οπαδικο φορουμ. αναφερομουν στους υπαλληλους της ερτ και σε αυτην την @@@ που σηκωσε το τηλεφωνο και με ειρωνευοταν. οπως διαμαρτυροομαστε για την εικονα,εχω δικαιωμα να διαμαρτυρομαι και γι αυτο.την πληρωνω δεν την βλεπω τσαμπα.και απαιτω σεβασμο. φιλικα.
τελειωνουν εδω τα αθλητικα.

Eki_13
07-11-2010, 03:26
Η νετ μεταδίδει τώρα ντοκιμαντέρ σε 16/9....από ότι φένεται δεν περιορίστηκαν στα αθλητικά γεγονότα!
μα τα ντοκιμαντερ ειναι το πιο ευκολο.τα εχουν ηδη σε 16:9. ;)

Jotheo
07-11-2010, 14:07
"Στην υγειά μας" σε 16:9 εχθές από την ΝΕΤ...
Προχωρά το θέμα !!!

supacoopa
07-11-2010, 17:41
Η ΕΡΤ τηρει την υποσχεση της και μεταδιδει ολοενα και περισσοτερο προγραμμα σε 16:9 και μαλιστα με πολυ καλη εικονα, ειδικα στην ψηφιακη

Το επομενο βημα που θα κανει την διαφορά ειναι να δειξει και ταινιες widescreen, οπως της Disney-Pixar των οποιων εχουν τα δικαιωματα. Αν δωσει και 5.1 στο DVB-T θα μιλαμε για τηλεοπτικη επανασταση

Ευχομαι να μην εχουμε πισωγυρισματα με την νεα διοικηση, αν και δεν νομιζω οτι υπαρχει πια τετοιο ενδεχομενο

widescreenman
07-11-2010, 19:00
Αν δωσει και 5.1 στο DVB-T θα μιλαμε για τηλεοπτικη επανασταση.
Περιλαμβάνεται το Dolby Digital 5.1 στις προδιαγραφές του DVB-T; Υπάρχουν τέτοιες μεταδόσεις στο εξωτερικό;

Eki_13
07-11-2010, 19:12
Περιλαμβάνεται το Dolby Digital 5.1 στις προδιαγραφές του DVB-T; Υπάρχουν τέτοιες μεταδόσεις στο εξωτερικό;

εννοειται πως ΝΑΙ και στα 2!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
07-11-2010, 19:32
κανουν δοκιμαστικες μεταδοσεις απο Αιγινα/Παρνηθα ή το πρωι τα επιασα για λιγο απο σποντα..?

Jotheo
08-11-2010, 00:41
Από Αίγινα μάλλον,γιατί στην Πάρνηθα είναι όλα έτοιμα και δοκιμασμένα ήδη.
Αφού λοιπόν η Digea δεν τους επιτρέπει να εκπέμψουν από εκεί,ίσως προχωράνε την "νόμιμη" Αίγινα πλέον...
Καλό κι αυτό :)

sakis.kom
08-11-2010, 07:54
καλησπέρα

καμμια ιδέα?
Γεια σου γείτονα! -bye-

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα λήψης στα ψηφιακά. Έχω επίσης βάλει και κεραία προς Αίγινα για MTV, MAD, 0-6, SPORT. Όλα καλά είναι.
Με φοβίζει που λες πως βλέπεις γραμμές στην ΝΕΤ. Αν δεις την αναλογική λήψη μου σε 47" HD LCDTV, θα πάθεις πλάκα!

sakis.kom
08-11-2010, 07:54
κανουν δοκιμαστικες μεταδοσεις απο Αιγινα/Παρνηθα ή το πρωι τα επιασα για λιγο απο σποντα..?
Στην 52?
Αν είναι από Αίγινα και είναι από άλλη συχνότητα, θα τα πιάσω. Αν είναι στην 52 δεν θα το καταλάβω καθώς ήδη τα πιάνω από Υμηττό.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
08-11-2010, 10:21
Από Αίγινα μάλλον,γιατί στην Πάρνηθα είναι όλα έτοιμα και δοκιμασμένα ήδη.
Αφού λοιπόν η Digea δεν τους επιτρέπει να εκπέμψουν από εκεί,ίσως προχωράνε την "νόμιμη" Αίγινα πλέον...
Καλό κι αυτό :)

Στην 52?
Αν είναι από Αίγινα και είναι από άλλη συχνότητα, θα τα πιάσω. Αν είναι στην 52 δεν θα το καταλάβω καθώς ήδη τα πιάνω από Υμηττό.

η κεραια ειναι στραμμενη προς Αιγινα.
το πιο πιθανο ειναι να ανεβαζουν καποια δοκιμη απο `κει.

spycon69
08-11-2010, 10:35
η κεραια ειναι στραμμενη προς Αιγινα.
το πιο πιθανο ειναι να ανεβαζουν καποια δοκιμη απο `κει.

Εχω αποκλειστικά λήψη απο Αίγινα και χθές είδα κάποια στιγμή διακοπές που κρατούσαν εως και 20". Εκανα scan σε όλες τις συχνότητες χωρίς αποτέλεσμα όμως...

dimitris74
08-11-2010, 12:03
Γεια σου γείτονα! -bye-

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα λήψης στα ψηφιακά. Έχω επίσης βάλει και κεραία προς Αίγινα για MTV, MAD, 0-6, SPORT. Όλα καλά είναι.
Με φοβίζει που λες πως βλέπεις γραμμές στην ΝΕΤ. Αν δεις την αναλογική λήψη μου σε 47" HD LCDTV, θα πάθεις πλάκα!

Για σου και σε σένα γείτονα.

μετά απο ψάξιμο το σαββατοκύριακο με την 40αρα ανά χείρας σε όλες τις πρίζες του σπιτιού εντόπισα το πρόβλημα στον αντάπτορα της κεραίας στην συγκεκριμένη πρίζα.

αλλάχτηκε και τώρα πιάνω κανονικά ψηφιακά ετ1,νετ,ετ3 χωρίς σφάλμα.

sakis.kom
09-11-2010, 01:55
...εντόπισα το πρόβλημα στον αντάπτορα της κεραίας στην συγκεκριμένη πρίζα.

αλλάχτηκε και τώρα πιάνω κανονικά ψηφιακά ετ1,νετ,ετ3 χωρίς σφάλμα.

Ωραίος! :BDGBGDB55:

papasouzakias
09-11-2010, 11:42
Σας πληροφορούμε ότι η ΕΡΤ-ΑΕ ενδιαφέρεται για τη διεξαγωγή Πανελλαδικής ποιοτικής και ποσοτικής έρευνας για την εικόνα των τηλεθεατών για τη δημόσια τηλεόραση, στην οποία θα περιλαμβάνονται τα εξής θέματα προς διερεύνηση :

1. Ποιοτική και ποσοτική έρευνα της εικόνας της ΕΡΤ ΑΕ καθώς και προσδιορισμός της αντίληψης του τηλεοπτικού κοινού για κάθε μία από τις ΕΤ-1, ΝΕΤ και ΕΤ-3 .

2. Προσδιορισμός των επιμέρους συνιστωσών της εικόνας, καθώς και αξιολόγηση και ιεράρχησής τους .

3. Σύγκριση της εικόνας των καναλιών της ΕΡΤ ΑΕ με το υπόλοιπο τηλεοπτικό περιβάλλον (MEGA, ANT-1, ALPHA, STAR, ALTER, SKAI) .

4. Τμηματοποίηση του συνολικού τηλεοπτικού κοινού βάσει δημογραφικών, κοινωνικών και πολιτιστικών παραμέτρων, καθώς και ποσοτικής εφαρμογής τους στους τηλεοπτικούς σταθμούς .

5. Ποια είναι σήμερα η αντίληψη του τηλεοπτικού κοινού για τη δημόσια τηλεόραση (πρόγραμμα, ψυχαγωγία, ενημέρωση κτλ)

6. Θεωρεί ο κόσμος ότι η δημόσια τηλεόραση εκπληρώνει το σκοπό της ;

Εφόσον επιθυμείτε να λάβετε μέρος στον πρόχειρο διαγ/σμό μπορείτε να υποβάλλετε τις προσφορές σας (τεχνική και οικονομική) σε τρία (3) αντίγραφα σφραγισμένες, σε ξεχωριστούς φακέλους η τεχνική από την οικονομική με την ένδειξη του διαγωνισμού και της υπηρεσίας που τον διενεργεί .

Στην συνέχεια και οι δύο φάκελοι να τοποθετηθούν στον κυρίως φάκελο της προσφοράς και να σταλούν στην Δ/νση Προμηθειών και Διαχ/σης της ΕΡΤ-ΑΕ (Μεσογείων 432 -Αγ.Παρασκευή) - Γυάλινο Κτήριο (υπόψη κας Ανδρίτσου) το αργότερο μέχρι τις 16/11/10 ημέρα Τρίτη και ώρα 11.00 π.μ. (ημέρα και ώρα διενέργειας του διαγωνισμού).

Οι προσφορές σας θα πρέπει να έχουν χρονική ισχύ 60 ημερολογιακές ημέρες από την επόμενη του διαγωνισμού.

Η καταβολή της αμοιβής θα πραγματοποιηθεί μετά την οριστική παραλαβή του έργου και την αντίστοιχη έκδοση τιμολογίου, συνοδευόμενου από βεβαίωση παραλαβής, χωρίς παρατηρήσεις εντός 90 ημερών.

Επίσης, θα αναφέρεται το καθαρό τίμημα και ο ΦΠΑ που το επιβαρύνει .

Ο χρόνος παράδοσης ορίζεται σε δύο (2) μήνες .

Η αξιολόγηση των προσφορών θα γίνει με βάση την χαμηλότερη τιμή και η δαπάνη έχει προϋπολογισθεί περίπου στο ποσό των 30.000,00 EURO συμπ/νου Φ.Π.Α. (23%).

Για περαιτέρω πληροφορίες ή διευκρινίσεις που ζητηθούν, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην κα Σπυρίδου Τ. τηλ. 210-7761160 ή 210-7761081

Πηγή: http://www.ert.gr/el/diagonismoi/panelladiki-poiotiki-kai-posotiki-ereyna-gia-tin-eikona-ton-tiletheaton-gia-ti-dimosia-tileorasi

papasouzakias
10-11-2010, 17:06
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για την υποστήριξη των δημόσιων ραδιοτηλεοπτικών οργανισμών

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+COMPARL+PE-442.905+01+DOC+PDF+V0//EL&language=EL

achillevs
10-11-2010, 22:43
Από ποιες συχνότητες εκπέμπει το "Κόντρα"-αναλογικα και ψηφιακα- και από που, (για την Αττική).
Θελω να το πιασω απο Γλυφαδα, περιοχη Γουναρη.

sakis.kom
11-11-2010, 03:08
Αναλογικά από 35 Πάρνηθα και 54 Υμηττό.
Ψηφιακά δεν ξέρω.

stingg43
11-11-2010, 10:18
Από ποιες συχνότητες εκπέμπει το "Κόντρα"-αναλογικα και ψηφιακα- και από που, (για την Αττική).
Θελω να το πιασω απο Γλυφαδα, περιοχη Γουναρη.

Αναλογικά στο 54 από Υμηττό.Στην περιοχή που είσαι δεν περνάει ο Υμηττός οπότε δεν μπορείς να έχεις λήψη.
Ψηφιακά προορίζεται να βγει από το 65 στην Αίγινα.

aplos73
12-11-2010, 15:23
Ένα μπράβο στην ΝΕΤ για την ποιότητα εικόνας στο χτεσινό αγώνα μπάσκετ του Παναθηναικού.

supacoopa
12-11-2010, 17:29
Ένα μπράβο στην ΝΕΤ για την ποιότητα εικόνας στο χτεσινό αγώνα μπάσκετ του Παναθηναικού.

Πραγματικα πολυ καλη εικονα

:award:

aplos73
12-11-2010, 19:45
Έτσι είναι.Τα καλά να τα λέμε.και το κάνουν αυτό χρησιμοποιώντας το MPEG 2.Εύχομαι όταν αλλάξουν και χρησιμοποιούν το MPEG 4 να έχει και ακόμα καλύτερη εικόνα.Πάντως για την ώρα η ΝΕΤ έχει σχεδόν άψογη εικόνα

mr.Vox
12-11-2010, 20:26
Αναλογικά από 35 Πάρνηθα και 54 Υμηττό.
Ψηφιακά δεν ξέρω.

Είσαι σίγουρος ότι το "κόντρα" εκπέμπει αναλογικά από Πάρνηθα στο 35; Περιοχή Αργυρούπολης εδώ και η λήψη είναι αδύνατη με κατεύθυνση κεραίας προς Πάρνηθα όπου όλα τα άλλα κανάλια λαμβάνονται πολύ καλά μέχρι τέλεια.

marios1234
12-11-2010, 22:55
Εκπεμπει στην 35 απο Παρνηθα το ΚΟΝΤΡΑ αλλα με κατευθυνση βορεια και οχι προς το λεκανοπεδιο!

azervos
15-11-2010, 16:38
Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου χάθηκε το ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ. Περιοχή Θρακομακεδόνες, κεραία εσωτερική. Ξέρει κανείς κάτι;

Jotheo
15-11-2010, 21:44
Διάβασε μερικές σελίδες από 'δω και πάνω και θα καταλάβεις:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=16180&page=38

azervos
16-11-2010, 09:34
Ευχαριστώ! Τώρα απο πού εκπέμπει και σε ποιά συχνότητα;

Jotheo
16-11-2010, 22:01
Τίποτα.Από Υμηττό μόνο,στο δίαυλο - κανάλι 52,ενώ υπάρχουν φήμες ότι σύντομα θα ξεκινήσει και από Αίγινα ....

vaskag
21-11-2010, 17:23
να ρωτησω και εγω κατι. καταχας εριξα ενα περασμα στις περισσοτερες σελιδες αυτου του thread. απο οτι καταλαβα, το οτι η ερτ1 (ψηφιακη) εχει κατωτερη ποιοτητα απο τη νετ (ψηφιακη) ειναι φυσιολογικο ετσι? ειμαι βυρωνα με την κεραια στραμενη προς υμητο και βλεπω μια θολουρα στην ερτ1, ειδικα στις μεταδοσεις μπασκετ. απο οτι βλεπω και στα διαγνωστικα που εχει η τηλεοραση, η ισχυς ειναι γυρω στο 50% ενω η ποιοτητα ειναι στο 90+ %. οποτε μαλλον γι' αυτο υπαρχει αυτη η θολουρα στην ερτ1?

widescreenman
21-11-2010, 18:11
να ρωτησω και εγω κατι. καταχας εριξα ενα περασμα στις περισσοτερες σελιδες αυτου του thread. απο οτι καταλαβα, το οτι η ερτ1 (ψηφιακη) εχει κατωτερη ποιοτητα απο τη νετ (ψηφιακη) ειναι φυσιολογικο ετσι? ειμαι βυρωνα με την κεραια στραμενη προς υμητο και βλεπω μια θολουρα στην ερτ1, ειδικα στις μεταδοσεις μπασκετ. απο οτι βλεπω και στα διαγνωστικα που εχει η τηλεοραση, η ισχυς ειναι γυρω στο 50% ενω η ποιοτητα ειναι στο 90+ %. οποτε μαλλον γι' αυτο υπαρχει αυτη η θολουρα στην ερτ1?
Όχι, η θολούρα δεν έχει να κάνει με την ποιότητα λήψης. Τα ΕΤ1/ΕΤ3/Βουλή μεταδίδουν σε κατώτερη ποιότητα εικόνας από τη ΝΕΤ.

vaskag
21-11-2010, 22:43
καταλαβα. επισης κατι αλλο. στη συχνοτητα 47, που ειναι τα mega, star, skai, υπαρχει και αλλο ενα καναλι που δειχνει μονο τις καθετες μπαρες. προκειται για καποια μελλοντικη προσθηκη ή ετσι ηταν εξ' αρχης?

vang
22-11-2010, 11:39
Εξαρχής έτσι ήταν.

MATTHIAS
22-11-2010, 11:58
Υπάρχει περίπτωση να τροποποιηθεί αυτή η περίφημη ΚΠΑ και να "ενεργοποιηθεί" το Πήλιο για τους παρακατιανούς Θεσσαλούς της ενδοχώρας; Πόσο αργά -για να μη ρωτήσω πόσο σύντομα και γελάτε- προβλέπεται να μπορούμε να δούμε φως;

aplos73
22-11-2010, 15:37
Φίλε θεσαλέ έχεις απόλυτο δίκιο.Η ΚΥΠ θα πρέπει να αλλάξει και μάλιστα σύντομα γιατί όλλοι οι έλληνες είμαστε ίσοι.Άλλα δυστηχώς ζούμε στην ελλάδα και τα πάντα κηνούντε σε ρυθμούς χελώνας.

Jotheo
22-11-2010, 18:36
K.Y.A = Κοινή Υπουργική Απόφαση ....

Βασίλης Γ
22-11-2010, 22:15
Ενώ αναρωτιώμαστε πότε θα επεκταθεί ψηφιακά η ΕΡΤ και στην υπόλοιπη Ελλάδα, απ' ότι φαίνεται θα υπάρξει μείωση των κρατικών καναλιών.

''Στον Προκρούστη δραστικών παρεμβάσεων με τη σφραγίδα της τρόικας μπήκε η κρατική ΕΡΤ μετά την ένταξή της στη λίστα των ΔΕΚΟ με συσσωρευμένα χρέη. Παρά τις διαμαρτυρίες της διοίκησής της (ενδεικτική είναι η ανακοίνωση με την οποία αμφισβητεί ευθέως την απόφαση του οικονομικού επιτελείου να ενταχθεί στον κατάλογο ΔΕΚΟ) στο Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής δρομολογήθηκαν σενάρια περί επικείμενων συγχωνεύσεων και καταργήσεων! Σύμφωνα με πληροφορίες της στήλης πρώτο, όσον αφορά δραστικές παρεμβάσεις, είναι το «μπουκέτο» της ψηφιακής τηλεόρασης αλλά και οι περιφερειακοί σταθμοί της ΕΡΑ. Δεν αποκλείουν να μπει λουκέτο στα δυο από τα τρία ψηφιακά κανάλια (Σπορ+ και Σινέ+) και να προχωρήσει η συγχώνευση ραδιοφωνικών σταθμών στην περιφέρεια. Στη δίνη του κυκλώνα ωστόσο βρίσκεται η λειτουργία της ΕΤ-1. Η διοίκηση της ΕΡΤ ανθίσταται δημόσια με το επιχείρημα πως ήδη στο τέλος του έτους έχει ταμειακό πλεόνασμα 40 εκατ. ευρώ. Το ίδιο ποσό προϋπολογίζει για το 2011, ενώ έγιναν περικοπές κατά 35% στις αμοιβές του προσωπικού και απολύθηκαν 1.100 συμβασιούχοι. ''
Πηγές: Ισοτιμία, satleo

Επίσης μελετάτε η πιθανότητα το τέλος που πληρώνουμε μέσω ΔΕΗ, να μην πηγαίνει στην ΕΡΤ, αλλά στην αντιμετώπιση του ελλείμματος.

''Σύμφωνα με πληροφορίες, τις τελευταίες ημέρες τα αρμόδια κυβερνητικά κλιμάκια επεξεργάζονται σχέδια αλλαγής του τρόπου χρηματοδότησης της κρατικής ραδιοτηλεόρασης. Πιο συγκεκριμένα, μελετούν το ενδεχόμενο το τέλος που καταβάλλουν οι πολίτες μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ να μην πηγαίνει στην ΕΡΤ, αλλά για την αντιμετώπιση του ελλείμματος. Ταυτόχρονα, όπως ακριβώς
συμβαίνει και με το BBC στη Βρετανία, η ΕΡΤ να επιχορηγείται από τον κρατικό προϋπολογισμό. Τι θα επακολουθήσει στην περίπτωση αυτή; Η σταδιακή συρρίκνωση της ΕΡΤ, με το κλείσιμο ενός ή και δύο τηλεοπτικών σταθμών της, και δύο ή τριών ραδιοφωνικών. Που σημαίνει ότι αυτόματα θα πρέπει να γίνει δραστική μείωση του προσωπικού με τις γνωστές μεθόδους: εθελούσια συνταξιοδότηση και μετατάξεις.''
Πηγές:Παρόν,satleo

woodpecker
24-11-2010, 12:08
Ειλικρινά χίλια συγγνώμη,

Αλλά έχω το χρόνο να διαβάσω το Thread και χρειάζομαι άμεσα μια βοήθεια.

Ενώ λοιπόν έχω 2 αποκωδικοποιητές (Funai HD2205 & IQ T750Hd) οι οποίοι και οι 2 πιάσανε πολύ ωραία και τα 16 κανάλια στα οποία περιλαμβάνονται και τα ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3, σε δυο διαφορετικά σπίτια. (Κηφησιά, Πειραιάς/Φρεαττύδα).

Εχθές που πήγα τον Funai στο σπίτι του πατέρα μου (Πειραιάς/Πασαλιμάνι) δεν μου έδειχνε τα κρατικά.

Μου έλεγε (όχι σήμα) και όταν έπιανε ήταν πολύ πιξελιασμένο και ξανά κοβόταν.

Έκανα το λάθος να τα ξανα ψάξω όλα από την αρχή, με αποτέλεσμα να μην τα βρει καν.

σ.σ. η κεραία βλέπει στον Υμηττό.

Τι να κάνω ?

tsoglanos
24-11-2010, 21:20
και αλλη μια ερωτηση για την περιοχη του ελληνικου

πhρα εναν αποδικοποιητη της crystal audio σημερα και τον εωαλα σε μια παλια τηλεοραση, μετα από πολλες προσπαθειες και ωρες να βρω τα καταλληλα settings στο setup επιασα σημα 55% και ποιοτητα γυρω στο 92%.....

Τα κανάλια που επιασα ηταν ΜΟΝΟ 8....... το nickelodeon ειχε καταπληκτικη εικονα αλλα 2 καναλια δεν ειχαν καν ήχο.

Πριν απο καιρό είχα βάλει να δω σε μια τηλεοραση Samsung με κάρτα Neotion για mpeg4 που μου εχει δωσει καποιος φιλος........ τότε είχα πιασει και ANT1 MEGA STAR ALTER ALPHA SKY MTV κλπ κλπ, οχι ομως ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3.....

Σημερα λοιπον που εψαξα ξανα να βρω καναλια μεσω του αποδικωποιητη της crystal audio βρήκα μονο 8.......

Εχει σταματησει η αναμεταδοση των καναλιων για καποιο λογο η υπαρχει θεμα με τον αποδικοποιητη?

Andreas Dermitzakis
24-11-2010, 21:23
Μεταδίδονται μόνο από Υμηττό για την ώρα.Δεν υπάρχει πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή.

papasouzakias
24-11-2010, 22:53
Σας φαίνεται καλή η εικόνα από τη ΝΕΤ του αγώνα του Παναθηναικού; Σε σχέση με τις προηγούμενες μεταδώσεις είναι αισθητά πιο κάτω.

Andreas Dermitzakis
24-11-2010, 22:57
Και από nova δεν είναι ότι καλύτερο...σε κάθε περίπτωση,έχουμε άτομα που μπορούν να μας πουν γιατί...

Jotheo
24-11-2010, 23:24
και αλλη μια ερωτηση για την περιοχη του ελληνικου

Σημερα λοιπον που εψαξα ξανα να βρω καναλια μεσω του αποδικωποιητη της crystal audio βρήκα μονο 8.......

Εχει σταματησει η αναμεταδοση των καναλιων για καποιο λογο η υπαρχει θεμα με τον αποδικοποιητη?

Ναι σταμάτησαν από Πάρνηθα και εκπέμπουν μόνο από Υμηττό πλέον,όπως σου απάντησε και ο Ανδρέας....
Το "γιατί?" , παρακάτω :
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=16180&page=38

nvianitakis
24-11-2010, 23:26
Και από nova δεν είναι ότι καλύτερο...σε κάθε περίπτωση,έχουμε άτομα που μπορούν να μας πουν γιατί...

Είπαμε ΕΠΙΣΤΑΣΙΑ και ΜΟΝΟ!!

Andreas Dermitzakis
24-11-2010, 23:30
Ναι ε; :( φαίνεται πάντως ότι είναι λίγο χάλια...κάντε τους εκεί ένα tutorial μπας και μάθουν!Στην EBU τι bitrate φτάνει;

AFam
24-11-2010, 23:33
Νίκο πάτα κανα κουμπάκι βρε να γίνει λίγο καλύτερο !!!!! :D

Andreas Dermitzakis
24-11-2010, 23:35
Νίκο πάτα κανα κουμπάκι βρε να γίνει λίγο καλύτερο !!!!! :D

Κάτι με το downscale να δεις θα γίνεται...Εάν το κάνουν στο van καλώς...εάν πάλι στην ΕΡΤ....

nvianitakis
24-11-2010, 23:41
Ναι ε; :( φαίνεται πάντως ότι είναι λίγο χάλια...κάντε τους εκεί ένα tutorial μπας και μάθουν!Στην EBU τι bitrate φτάνει;

Δεν είναι θέμα tutorial, απλά καμιά φορά φαίνεται από την αρχή το πως θα πάει η μετάδοση και σήμερα , χωρίς να το παίξω Πυθία, το ήξερα...
Για το άλλο θέμα,
HD mpg2 422 38Mbit
SD mpg2 422 19.2Mbit

Το downconvert γίνεται σε εμένα, αλλά το τελικό προιόν της μετάδοσης περνά από το βαν της ΕΡΤ και μέσω οπτικής ίνας πάει στο ραδιομέγαρο

papasouzakias
24-11-2010, 23:44
Τι σοι τεχνικοί ειναι αυτοί που το καλό το κάνουν χειρότερο; Στη τύχη πατάνε τα κουμπιά;

AFam
24-11-2010, 23:45
Προφανώς το σήμα από το βαν της ΕΡΤ στο δρόμο για το ραδιομέγαρο κάνει στάση για καφέ !!!!:D

Andreas Dermitzakis
24-11-2010, 23:47
Δεν είναι θέμα tutorial, απλά καμιά φορά φαίνεται από την αρχή το πως θα πάει η μετάδοση και σήμερα , χωρίς να το παίξω Πυθία, το ήξερα...
Για το άλλο θέμα,
HD mpg2 422 38Mbit
SD mpg2 422 19.2Mbit

Το downconvert γίνεται σε εμένα, αλλά το τελικό προιόν της μετάδοσης περνά από το βαν της ΕΡΤ και μέσω οπτικής ίνας πάει στο ραδιομέγαρο

Η εικόνα που βλέπεις αυτή την στιγμή πρέπει να είναι εξαιρετική...αλλά εάν ανοίξεις ΝΕΤ....Στις υπόλοιπες μεταδόσεις,εσείς δίνετε την εικόνα στο ραδιομέγαρο;

Andreas Dermitzakis
24-11-2010, 23:48
Προφανώς το σήμα από το βαν της ΕΡΤ στο δρόμο για το ραδιομέγαρο κάνει στάση για καφέ !!!!:D

:flipout::flipout::flipout: Πάντως καινούρια Van έχουν από ότι πρόσεξα τις προάλλες..

KoulisRKO
24-11-2010, 23:56
εμενα με ικανοποιει η εικονα στο ματς του ΠΑΟ - Μπαρτσα αλαλ εχουν υπαρξει κ καλυτερες..βεβαια εμενα η εικονα της ΕΤ1 ειναι χαλια ειδικα σε μεταδοσεις Α1(εκτος απο αυτες που γινονται στο κλειστο του ΟΑΚΑ) ...επειδη ειπατε πιο πανω για καινουργια Βαν ενοειτε για την ΕΡΤ?αν μπορει ας μου απαντησει καποιος αν παιζει τιποτα τωρα η θα ξεκινησει κανα HD η ΕΡΤ μεσα στο 2011? γιατι ειχε ξεκινησει ενας διαγωνισμος .....

nvianitakis
24-11-2010, 23:59
Τι σοι τεχνικοί ειναι αυτοί που το καλό το κάνουν χειρότερο; Στη τύχη πατάνε τα κουμπιά;

Ανοίγεις μεγάλο θέμα και δεν μπορώ να μιλήσω...

nvianitakis
25-11-2010, 00:02
Η εικόνα που βλέπεις αυτή την στιγμή πρέπει να είναι εξαιρετική...αλλά εάν ανοίξεις ΝΕΤ....Στις υπόλοιπες μεταδόσεις,εσείς δίνετε την εικόνα στο ραδιομέγαρο;

Η εικόνα που βγαίνει από εμένα έχει περάσει από quality control της EBU, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω.

Κάθε φορά το τελικό προιόν περνά από τα βαν της ΕΡΤ

Εγώ κάνω multi μετάδοση, δηλαδή για όλους και απλά μοιράζω τα σήματα σε όποιον ζητηθεί.

nvianitakis
25-11-2010, 00:03
εμενα με ικανοποιει η εικονα στο ματς του ΠΑΟ - Μπαρτσα αλαλ εχουν υπαρξει κ καλυτερες..βεβαια εμενα η εικονα της ΕΤ1 ειναι χαλια ειδικα σε μεταδοσεις Α1(εκτος απο αυτες που γινονται στο κλειστο του ΟΑΚΑ) ...επειδη ειπατε πιο πανω για καινουργια Βαν ενοειτε για την ΕΡΤ?αν μπορει ας μου απαντησει καποιος αν παιζει τιποτα τωρα η θα ξεκινησει κανα HD η ΕΡΤ μεσα στο 2011? γιατι ειχε ξεκινησει ενας διαγωνισμος .....

Προσωπικά δεν ξέρω τίποτα για HD στην ΕΡΤ

nvianitakis
25-11-2010, 00:04
:flipout::flipout::flipout: Πάντως καινούρια Van έχουν από ότι πρόσεξα τις προάλλες..

Ναι, 2 καινούργια, είχαν αγοραστεί το 2004 για την Ολυμπιάδα

KoulisRKO
25-11-2010, 00:07
Ναι, 2 καινούργια, είχαν αγοραστεί το 2004 για την Ολυμπιάδα

τα οποια να φανταστω οτι ειχαν/εχουν HD εξοπλισμο? κ δεν χρησιμοποιητε πληρως?

nvianitakis
25-11-2010, 00:12
τα οποια να φανταστω οτι ειχαν/εχουν HD εξοπλισμο? κ δεν χρησιμοποιητε πληρως?

Λάθος φαντάζεσαι.....
Είναι SDI απλά, αλλά και αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα που σηκώνει πολλή κουβέντα αλλά και πάλι δεν μπορώ να μιλήσω -bye-

dbfan
25-11-2010, 00:32
Απο sky uk ειναι αψογη η εικονα του παιχνιδιου.Μονο μια ερωτηση εχω για τον ηχο.Παρολο που εχω συνδεση HDMI με τον ενισχυτη δεν μου βγαζει ενδειξη dolby digital γιατι ???

dbfan
25-11-2010, 00:35
Επεισης θα ηθελα να ρωτησω γιατι περναει απο van της ΕΡΤ το σημα σας???
Ποιος ο λογος????

nvianitakis
25-11-2010, 01:07
Επεισης θα ηθελα να ρωτησω γιατι περναει απο van της ΕΡΤ το σημα σας???
Ποιος ο λογος????

Έτσι πρέπει να είναι, γιατί το βαν τους προσθέτει και τις δικες του κάμερες , όπως επίσης και τα σχόλια, οπότε από εκεί πάει τελικό προιόν στο ραδιομέγαρο.

nvianitakis
25-11-2010, 01:08
Απο sky uk ειναι αψογη η εικονα του παιχνιδιου.Μονο μια ερωτηση εχω για τον ηχο.Παρολο που εχω συνδεση HDMI με τον ενισχυτη δεν μου βγαζει ενδειξη dolby digital γιατι ???

Το flag για το dolby το βγάζει ο εκάστοτε provider, στην περίπτωσή σου, το sky UK

papasouzakias
25-11-2010, 01:09
Δεν μπορείτε τα παιδια από την ABC να τους πείτε ότι η εικόνα που φτάνει στις τηλεοράσεις δεν είναι καλή και να κοιτάξουν τι φταίει;

AFam
25-11-2010, 01:10
Γκουχ γκουχ !!!!! τι είπες τώρα !!!!!:D

nvianitakis
25-11-2010, 01:21
Δεν μπορείτε τα παιδια από την ABC να τους πείτε ότι η εικόνα που φτάνει στις τηλεοράσεις δεν είναι καλή και να κοιτάξουν τι φταίει;

Πλάκα κάνεις τώρα ε????
Παίζεις με τον πόνο μας τώρα. Εμείς τα βλέπουμε και παρακαλάμε να τελειώσει το μαρτύριο μας...

AFam
25-11-2010, 01:25
Μάλλον δεν έχει ιδέα τι πάει να πει τεχνικός και συνδικαλιστής της ΕΡΤ !!!!:BDGBGDB55:

Andreas Dermitzakis
25-11-2010, 01:43
Πλάκα κάνεις τώρα ε????
Παίζεις με τον πόνο μας τώρα. Εμείς τα βλέπουμε και παρακαλάμε να τελειώσει το μαρτύριο μας...

Εσύ που τα έβλεπες όλα,μπορείς να μας πεις προφανώς και τι έκαναν λάθος οι τεχνικοί της ΕΡΤ.Όταν εσείς δίνετε εικόνα πχ για το mega είναι εξαιρετική...κάθε φορά που μπαίνουν οι τεχνικοί της ΕΡΤ...βλέπουμε μια θολούρα...

nvianitakis
25-11-2010, 02:05
Εσύ που τα έβλεπες όλα,μπορείς να μας πεις προφανώς και τι έκαναν λάθος οι τεχνικοί της ΕΡΤ.Όταν εσείς δίνετε εικόνα πχ για το mega είναι εξαιρετική...κάθε φορά που μπαίνουν οι τεχνικοί της ΕΡΤ...βλέπουμε μια θολούρα...

Ναι μπορώ να σου πω, αλλά όχι εδώ. Πάντως σε γενικές γραμμές εμείς και ξέρουμε καλύτερα τα άθλημα από όλες του τις πλευρές και , το βασικότερο, έχουμε περισότερη όρεξη και ενδιαφέρον για αυτό που κάνουμε.

AFam
25-11-2010, 02:21
Ναι μπορώ να σου πω, αλλά όχι εδώ. Πάντως σε γενικές γραμμές εμείς και ξέρουμε καλύτερα τα άθλημα από όλες του τις πλευρές και , το βασικότερο, έχουμε περισότερη όρεξη και ενδιαφέρον για αυτό που κάνουμε.

Άντε γεια, τα λέμε το Σάββατο πάλι.....-bye-

kover
25-11-2010, 09:55
Το ματσάκι το είδα από sky sports HD 4 και η εικόνα ήταν πάρα πολύ καλή. Αν εξαιρέσεις πως η κεντρική κάμερα στο ΟΑΚΑ είναι 30 χιλιόμετρα μακριά από το γκαζόν όλα τα άλλα ήταν πραγματικά πολύ όμορφά. Βασικά μετάδοση ανάλογη premiership. Δε το γύρισα καθόλου νετ για να πω εντυπώσεις.

aragorn
25-11-2010, 11:16
Η εικόνα στη ΝΕΤ ήταν απαράδεκτη. Είτε από την επίγεια ψηφιακή, είτε από το στρημ μέσω νόβα. Δεν άντεξα και έβλεπα το ματς που μετέδιδε το hd suisse και είχα τη μετάδοση της ΝΕΤ σε κουτάκι pip...

aplos73
25-11-2010, 13:19
Αχ βρε ΕΡΤ.Εκεί που λέμε καλά λόγια το κάνετε το θαύμα και μας τα χαλάτε.Βήματα μπροστά παιδιά.Βήματα μπροστά.Και δεν αναφέρομε στούς τεχνικούς.Στούς διευθυντές αυτών αναφέρομαι.

papasouzakias
25-11-2010, 13:38
Επειδή έχω στείλει και e-mail ρωτώντας για την ποιότητα των Επίγειων αλλά και της ΕRT World έχω καταλάβει από τις απαντήσεις τους ότι δεν αναγνωρίζουν το ότι τα κρατικά κανάλια δεν έχουν και την καλύτερη εικόνα.

Ειδικότερα σε email για την εικόνα της ERT World όταν μεταδίδει αγώνες της Ξάνθης και του Ολυμπιακού η απάντηση ήταν ότι "δεν νομίζουμε ότι υπάρχει πρόβλημα"

kover
25-11-2010, 13:58
To ert world ίσως έχει τη χειρότερη ποδοσφαιρική εικόνα που έχω δει ποτέ. Έτυχε να δω αγώνα του Ολυμπιακού σε Βουλγάρικο ξενοδοχείο, σε τηλεόραση crt 24", και πραγματικά δε βλεπόταν. Το 360p του youtube είναι διαμάντι μπροστά σε αυτό το έκτρωμα.

Από την άλλη το ertworld είναι μία λύση για να κρατά κανείς επαφή με πατρίδα. Μη περιμένουμε να κάνει θάυματα.

tsoglanos
25-11-2010, 15:13
Μεταδίδονται μόνο από Υμηττό για την ώρα.Δεν υπάρχει πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή.

μπα , τελικα μάλλον εχει προβλημα ο αποδικωποιητης και θα τον παο πισω, μεχρι και με τεχνικο της audio visual μιλησα.....

εκανα ξανα τον κοπο να βαλω το καλωδιο απο την κεραια που εχο στραμμενη στην αιγινα και στν Samsung με την Neotion κάρτα πιάνω όλα τα ιδιωτικά που έχουν μπει, mega ant1 κλπκλπκλπ, και παω μεσα στον Crystal audio και δεν εχει ουτε σημα, κανω ξανα setup και παλι μονο 8 καναλια και δεν κραταει ουτε τα settings........

Η κεραια που εχω ειναι για Αιγινα, αν θυμαμαι καλα δεν κανει για να πιασω απο ΥΜΜΗΤΟ στην περιοχη Ελληνικου, ετσι δεν ειναι?

supacoopa
25-11-2010, 15:18
Εμενα μου φανηκε μια χαρα παντως η εικονα χτες, στην ψηφιακη ληψη απο Υμηττο
Και γενικα βρισκω τις μεταδοσεις της ΝΕΤ ενα κλικ πανω απο του Mega (συν οτι εχουν και WSS και ληψεις στουντιο 16:9).
Αν παει σε MPEG4 η ΕΡΤ νομιζω θα βελτιωθει και αλλο

Η ΕΤ1 εχει καπως χειροτερη εικονα (λογω bitrate?) αλλα και παλι οι μεταδοσεις της Euroleague ειναι "Γερμανικες".
Θυμηθειτε πως (και τι) βλεπαμε μεχρι πολυ προσφατα...

widescreenman
25-11-2010, 16:34
Κι εμένα πολύ καλή μου φάνηκε η ψηφιακή μετάδοση από Υμηττό.

slalom
25-11-2010, 17:52
Me too!
Αντίθετα για λίγο που το γύρισα στο αναλογικό, καμία επαφή.

aplos73
26-11-2010, 09:10
Γιά να λέμε και τα καλά χτές στο μπάσκετ η εικόνα ήταν πολύ καλή.Κάπως έτσι θα πρέπει να είναι σε όλλες τις μεταδώσεις.

chkat31
02-12-2010, 19:31
Ενα μεγαλο μπραβο στην ΕΡΤ :award:που απο σημερα δυναμωσε τους πομπους της στον Υμμηττο.
Σημα πλεον 80% χωρις αναφορα σφαλματων.
περιοχη ζωγραφου.
TV samsung b750:grinning-smiley-043

nikonk
02-12-2010, 22:11
Ενα μεγαλο μπραβο στην ΕΡΤ :award:που απο σημερα δυναμωσε τους πομπους της στον Υμμηττο.
περιοχη ζωγραφου.

Φαίνεται φίλε η ΕΡΤ δυνάμωσε το σήμα στην περιοχή σου γιαυτό εξαφανίστηκε εντελώς από την περιοχή της Αναβύσσου . Σήμερα από το μεσημέρι και μετά δεν υπάρχει καθόλου η ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3 ενώ το μπουκέτο με το PRISMA+,SPORT+ και CINE+ το δείχνει κανονικά. Έστειλα μαιλ στην ΕΡΤ και ελπίζω να μου απαντήσουν.

spageo
02-12-2010, 22:34
Φαίνεται φίλε η ΕΡΤ δυνάμωσε το σήμα στην περιοχή σου γιαυτό εξαφανίστηκε εντελώς από την περιοχή της Αναβύσσου . Σήμερα από το μεσημέρι και μετά δεν υπάρχει καθόλου η ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3 ενώ το μπουκέτο με το PRISMA+,SPORT+ και CINE+ το δείχνει κανονικά. Έστειλα μαιλ στην ΕΡΤ και ελπίζω να μου απαντήσουν.

Το ίδιο ισχύει για Καρέα. Η λήψη από τον εξωτερικό δέκτη STB Turbo-X SD1000, του βασικού μπουκέτου των ΝΕΤ ΕΤ1 κλπ. χάθηκε. Από τον mpeg2 δέκτη της LG 55 λήψη παραμένει στο ίδιο μπάχαλο με πρίν (συνεχής διακύμανση ποιότητας από 15-98%)!

goudzos
02-12-2010, 22:44
περιοχη ζωγραφου.
Και σε εμένα σήμερα στην Καλλιθέα το σήμα είναι πιο ισχυρό.

vaskag
03-12-2010, 02:25
περιοχη ζωγραφου.

εγω που ειμαι στο βυρωνα δεν ειδα καμια διαφορα... ισχυς <50% και ποιοτητα ~90%. τη στιγμη που στα υπολοιπα ψηφιακα εχω και στα 2, πανω απο 90%

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
03-12-2010, 09:19
Μαλλον η συρρικνωση της ΕΡΤ αρχισε απο τους πομπους και τις κεραιες!:D

chkat31
03-12-2010, 10:51
Το βράδυ ξαναγύρισε στα παλιά επίπεδα δηλαδή στο 70-72% με αναφορά πολλών σφαλμάτων.
Ίσως να έκαναν κάποιες δοκιμές, σήμερα πάλι χαμηλά τα επίπεδα.
Άντε πάλι!

sakis.kom
06-12-2010, 17:45
Μήπως έκαναν δοκιμές από κανέναν νέο πομπό, από άλλη περιοχή εκπομπής?