PDA

View Full Version : To EPG της ΕΡΤ Digital

AlexT_
27-12-2007, 22:06
Ανοίγω αυτό το θέμα για να συγκεντρωθούν οι αναφορές σχετικά με τη λήψη του EPG της ψηφιακής ΕΡΤ και την συμβατότητα των δεκτών DVB-T.

Με τρεις διαφορετικούς δέκτες οι διαπιστώσεις μου είναι οι εξής:

Με τον ενσωματωμένο δέκτη της Sony LCD S 2010 δεν εμφανίζεται καμία πληροφορία στην επιλογή EPG και Teletext. Η ένδειξη είναι πως δεν υπάρχει διαθέσιμο κείμενο ή ότι η δυνατότητα δεν υποστηρίζεται.

Με τον DVB-T δέκτη της Sherton DT 200 εμφανίζεται το τελετεξτ κανονικά. Οι πληροφορίες προγράμματος απεικονίζονται σωστά, με ονομασία της τρέχουσας και της επόμενης εκπομπής πλην όμως η περίληψη εμφανίζεται κινέζικα.

Η απόλυτη λήψη κάθε μορφής πληροφορίας δηλαδή Teletext και EPG εμφανίζεται στον δέκτη Xcruiser S100. Ολες οι πληροφορίες απεικονίζονται σωστά κάτι που υποδηλώνει πλήρη συμβατότητα με το EPG της ψηφιακής ΕΡΤ.

Συμπερασματικά λοιπόν, απο τον ενσωματωμένο δέκτη της Sony δεν περιμένω ποτέ να δω κάτι περισσότερο. Απο τον Sherton θα μου λείψει η περίληψη των εκπομπών και για αυτό θα παραμείνω με τον Xcruiser.
Εκτιμώ πως η συντριπτική πλειοψηφία των ενσωματωμένων δεκτών σε κάθε μορφής τηλεόραση δεν θα απεικονίσει πληροφορίες EPG άλλως, δεν θα εμφανίζει ελληνικούς χαρακτήρες.
Περισσότερα συμπεράσματα θα προκύψουν από τις αναφορές σας.

komhst
27-12-2007, 23:17
Skymaster DT-500 αγορασμένος από το Praktiker.
Το EPG δουλεύει κανονικά, αλλά δείχνει όλες τις πληροφορίες και την περίληψη στα "κινέζικα" Ευτυχώς πού τούς τίτλους των ταινιών στο Cine+ τους γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες και μπορώ να τούς διαβάζω.
Εχω στείλει e-mail στην κατασκευάστρια εταιρία στην Γερμανία αν υπάρχει κάποιο firmware update που να υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες. Προφανώς δεν υπάρχει γιατί αν υπήρχε θα το είχαν στο site τους. Περιμένω να μού απαντήσουν.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-12-2007, 23:28
στην 26αρα sony 2010s(ενσωματωμενος δεκτης) στο δωματιο,οπως αναφερει και ο Αλεξης ποιο πανω, δεν εχω EPG αλλα ουτε και teletext.

στην pioneer427xd(ενσωματωμενος δεκτης) ,το EPG ειναι στα κινεζικα αλλα το teletext λειτουργει κανονικα.
προσπαθησα να κανω update στην pioneer,αλλα δεν υπαρχει καποιο καινουργιο firmware.

Κακαλιός Στέργιος
28-12-2007, 00:08
ο γιουμάτους τα δείχνει αλαμπουρνέζικα!

gascp
28-12-2007, 00:21
Toshiba 32wlt68. Αναγνωρίζει το EPG αλλά η περίληψη στα "κινέζικα", το teletext είναι ΟΚ.

Billy the Kid
28-12-2007, 00:35
Skymaster DT-400 βγάζει την ένδειξη "Overload! Tuner power is off" στα κανάλια με EPG και σβήνει !!! εκτός και άν προλάβω και τραβήξω την κεραία..πρίν σβήσει...
Μόλις την ξαναβάλω παίζει κανονικά!
Πιό τρελλό δε γίνεται!!

Δέν τη γλυτώνει την ντουφεκιά

Θάνος Φούντας
28-12-2007, 01:25
Pioneer 4280... Κινέζικα...

skysound
28-12-2007, 01:43
Smart mx-55 (Απο Γερμανο). ΕPG ελληνικο, αλλα δυστυχως προβαλεται μονο μιάμιση γραμμη περίληψης. ΤΕΛΕΤΕΧΤ στα κινεζικα.

aragorn
28-12-2007, 02:00
Στην Panasonic 32 lxd70 συμβαίνουν τα εξής:
Οι πληροφορίες του τίτλου της εκπομπής που παίζεται, καθώς και αυτής που ακολουθεί είναι στα Ελληνικά. Το τελετέξτ επίσης εμφανίζεται σωστά στα Έλληνικά. Τα περίεργα ακολουθούν και αφορούν τις περιλήψεις: στο cine+, εμφανίζεται σωστά η πρώτη σειρά και η δεύτερη σειρά κόβεται στη μέση. Στο σπορ+ δεν εμφανίζονται περιλήψεις και στο πρίσμα+ η πρώτη σειρά της περίληψης εμφανίζεται σωστά, η δεύτερη κόβεται στη μέση και υπάρχει και τρίτη σειρά, η οποία εμφανίζεται "κινέζικα".

blind guardian
28-12-2007, 02:14
Στον Humax DTT 4500 η περιγραφη της ταινιας που παιζεται αλλα και αυτης που ακολουθει εμφανιζονται κανονικα.Αυτο για ολα τα καναλια της ERT DIGITAL εκτος του RIK που δεν εκπεμπει EPG.Το προβλημα υπαρχει οταν πατησω περεταιρω πληροφοριες το Info οπου η περιγραφη της ταινιας ειναι στα αλαμπουρνεζικα.Δεν με πειραζει.Αρκει που μου δειχνει σωστα το τι παιζεται τωρα και τι ακολουθει μετα.Πολυ ωραιο ειναι που απεικονιζει με μπαρα σε τι status χρονικα ειναι η ταινια που παιζει,δηλαδη το ποσο απομενει σαν χρονος απο την ταινια.Πρεπει να υπαρχει update και μαλιστα εχει και ενσωματωμενο Modem για αυτη την δουλεια αλλα προς το παρον δεν με καιει!

giannis1010
28-12-2007, 03:03
Με το sony RXD870 το ΕΡG ειναι κινεζικο.....η samsung LE23R86D δεν βλεπει καθολου το ΕΡG....

Αθανατη ερτ μια δουλεια σωστη να εκανε απο την αρχη!!!

Dion999
28-12-2007, 10:09
40D3000 και Technisat(digi pal2) ολα οκ.

aragorn
28-12-2007, 10:35
Eye tv2 της el gato: teletext "κινέζικα", πληροφορίες προγράμματος σωστά, περιλήψεις δεν υπάρχουν.

Φίλιππος Αδαμίδης
28-12-2007, 12:23
Για τους Sherton ως αντιπρόσωπος δεσμεύομαι να το ψάξω άμεσα και θα ενημερώσω

african
28-12-2007, 12:30
Eccor ACR-25T (49 euro) EPG OK για τα ελληνικά όμως την περίληψη του έργου δεν την δείχνει όλη

spageo
28-12-2007, 12:44
Skymaster DT-400 βγάζει την ένδειξη "Overload! Tuner power is off" στα κανάλια με EPG και σβήνει !!! εκτός και άν προλάβω και τραβήξω την κεραία..πρίν σβήσει...
Μόλις την ξαναβάλω παίζει κανονικά!
Πιό τρελλό δε γίνεται!!

Δέν τη γλυτώνει την ντουφεκιά

Γειά σου Μπίλλυ,
όπως το γράφεις μου μυρίζει ότι έχεις ανοικτή την 5βολτη τροφοδότηση της κεραίας. Αν ναι απενεργοποίησε την!
Χρόνια πολλά!
Γιώργος

Hellraiser
28-12-2007, 13:43
Οπως εχω πει και σε αλλα threads με Daewoo DT2003 το EPG δουλευει αλλα με κινεζικους χαρακτηρες...

Billy the Kid
28-12-2007, 16:23
Γειά σου Μπίλλυ,
όπως το γράφεις μου μυρίζει ότι έχεις ανοικτή την 5βολτη τροφοδότηση της κεραίας. Αν ναι απενεργοποίησε την!
Χρόνια πολλά!
Γιώργος

Γιώργο σ'ευχαριστώ.
Όχι μόνο δεν έχω ανοιχτή την 5V τροφοδοσία, αλλά σήμερα ζητάει συνεχώς password για την όποια ρύθμιση!!!
Έβαλλα το 0000 που έχει ως προεπιλογή.....τίποτα!....
Να το άλλαξα εν αγνοία μου αποκλείεται!.....
Πιτσιρίκι στο σπίτι δέν υπάρχει......
Οι γερμαναράδες δέν απάντησαν στο mail.....

Λίγες οι ώρες του μου φαίνεται.
Εκπαραθύρωση τώρα!!!

ctriant
28-12-2007, 18:21
Σε SHARP 37XDE1 δουλεύουν κανονικά και Ελληνικοί & Λατινικοί χαρακτήρες, αλλά μόνο στα πρώτα σε σειρά events (άλλωτε μόνο στο πρώτο, άλλωτε στα 2-3 πρώτα). Τα επόμενα events εμφανίζονται με ιερογλειφικά (ΕΡΤ bug μάλλον)

Σε SAMSUNG μικρή 21 ιντσών....τίποτα... "no event info" (ΕΡΤ bug, ή, Samsung bug ????)

Αυτά...

AlexT_
28-12-2007, 18:54
Με το sony RXD870 το ΕΡG ειναι κινεζικο.....η samsung LE23R86D δεν βλεπει καθολου το ΕΡG....

Αθανατη ερτ μια δουλεια σωστη να εκανε απο την αρχη!!!
Αγαπητέ Γιάννη, δε φταίει η ΕΡΤ για αυτό που συμβαίνει αλλά η ασυμβατότητα των συσκευών σου με το EPG της.

Billy the Kid
28-12-2007, 18:56
Ο Skymaster DT400 εκπαραθυρώθηκε με επιτυχία!!!!:flipout::SFGSFGSF:
Όλο και περισσότερα προβλήματα παρουσίαζε, τελευταίο και τυχερό του ήταν η γλώσσα, το OSD έβγαινε μόνο στα πολωνικά και δεν άλλαζε με τίποτα.
Έκανε όμως ωραίο θόρυβο στην αυλή όταν έπεσε απο τα 4 μέτρα :2thumb22sup:
Πάω για καινούργιο.

giannis1010
28-12-2007, 20:24
Αγαπητέ Γιάννη, δε φταίει η ΕΡΤ για αυτό που συμβαίνει αλλά η ασυμβατότητα των συσκευών σου με το EPG της.
Σε αυτό δεν διαφωνώ....αλλά δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο οτι σε κανένα δέκτη δεν παίζουν όλα κανονικά.....δηλ και οι τίτλοι και όλη η περίληψη κανονικά....

AlexT_
28-12-2007, 21:41
Σε αυτό δεν διαφωνώ....αλλά δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο οτι σε κανένα δέκτη δεν παίζουν όλα κανονικά.....δηλ και οι τίτλοι και όλη η περίληψη κανονικά....
Στον δικό μου Xcruiser S100 εμφανίζονται τα πάντα κανονικά.
Νομίζω και οι δέκτες της Sιemens είναι ..εναρμονισμένοι.

Η πλειοψηφία των δεκτών πρώτης γενιάς δυστυχώς έχει προβλήματα με το θέμα ελληνικό EPG.

petros647
28-12-2007, 21:50
μια συμβουλη'' οσοι εχετε skymaster δεκτες βγαλτε την μπριζα οσο η ΕΡΤ
ρυθμιση το EPG γιατι ερχετε η στιγμη που δεν δουλευει ο δεκτης καθολου

πετρος

Billy the Kid
28-12-2007, 22:00
μια συμβουλη'' οσοι εχετε skymaster δεκτες βγαλτε την μπριζα οσο η ΕΡΤ
ρυθμιση το EPG γιατι ερχετε η στιγμη που δεν δουλευει ο δεκτης καθολου

πετρος

Πολύ αργά Πέτρο, έχει ήδη πάρει το δρόμο για την παράνομη χωματερή :flipout:
Ποτέ δεν έμεινα ευχαριστημένος με τη συνολική του απόδοση, απορυθμιζοταν τακτικά, είχε απαράδεκτο remote control και δεν είχε led display.
Έγιναν και αυτά που έγιναν τελευταία και τον ξεφορτώθηκα ελαφριά τη καρδία!
Πάω για DAEWOO EM-1160

petros647
28-12-2007, 22:26
εχεις ακουσei καλα λογια για τον DAEWOO EM-1160 ? γιατι το σκεφτομαι
και εγω για αλλον δεκτη αλλα πιο δεκτη???μην την παθω ξανα!!!!

Billy the Kid
28-12-2007, 22:32
Οι γονείς μου τον έχουν και παίζει μια χαρά, απο κεί και πέρα δεν ξέρω κατι περισσότερο. Τον έχει το e-shop 40€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808044

petros647
28-12-2007, 23:14
ευχαριστω να εισαι καλα μου αρεσει η εγγυηση!!!!

petros647
28-12-2007, 23:41
ευχαριστω να εισαι καλα μου αρεσει η εγγυηση!!!! και η τιμη!!!

komhst
29-12-2007, 00:24

Σήμερα δεν έχει EPG σε κανένα κανάλι οπότε όλα καλά! ;)

Thannasis Kalimeris
29-12-2007, 00:27
Panasonic 42PX70E

Οι πληροφορίες του τίτλου της εκπομπής που παίζεται, καθώς και αυτής που ακολουθεί είναι στα Ελληνικά. Το τελετέξτ επίσης εμφανίζεται σωστά στα ελληνικά. Περιλήψεις: στο cine+, εμφανίζεται σωστά η πρώτη σειρά και η δεύτερη σειρά κόβεται στη μέση μετά κινέζικα.

Τουλάχιστον κάτι δείχνει σε γενικές γραμμές.

robotech_
02-01-2008, 00:00
Παιδιά εγώ έχω την Sony 32U2530 και μου βγάζει EPG και teletext μόνο αν στην επιλογή της χώρας δώσω κάτι εκτός από Ελλάδα.
Το EPG εμφανίζεται κανονικά αλλά το teletext αλαμπουρνέζικα.
Κανείς με SONY που να του έχει τύχει?

Billy the Kid
03-01-2008, 00:38
Λοιπόν, πήρα τον DAEWOO eM-1160 (αφού αχρηστεύθηκε ο Skymaster dt400 απο τις μ******ς της ερτ).
Τελετέξτ στα ελληνικά κανονικότατα, το EPG είναι απενεργοποιημένο απο την ερτ προς το παρόν

Κακαλιός Στέργιος
03-01-2008, 00:46
Λοιπόν, πήρα τον DAEWOO eM-1160 (αφού αχρηστεύθηκε ο Skymaster dt400 απο τις μ******ς της ερτ).
Τελετέξτ στα ελληνικά κανονικότατα, το EPG είναι απενεργοποιημένο απο την ερτ προς το παρόν

Τι ακριβώς εννοείς?

Έχει τον ίδιο ο πεθερός μου και μου λέει ότι δε δουλεύει πλέον.

Billy the Kid
03-01-2008, 00:58
Τι ακριβώς εννοείς?

Έχει τον ίδιο ο πεθερός μου και μου λέει ότι δε δουλεύει πλέον.

Αν εννοείς τον Skymaster, πριν απο λίγες μέρες (συγκεκριμένα την ημερα που ξεκινησε το EPG ) ο δέκτης μπλόκαρε, ζητούσε password για να μπεί στο menu, το default password 0000 το απέρριπτε, έβγαζε την ένδειξη "Overload! Tuner power is off! " και έσβηνε.
Τέλος μετα απο μια μέρα το OSD έβγαινε μόνο στα πολωνικά και δεν υπήρχε τρόπος να αλλάξω τη γλώσσα!
Τον πέταξα λοιπόν και πήρα τον Daewoo που παίζει μια χαρά...

Υ.Γ έχουν αναφερθεί προβλήματα με τους skymaster στο forum

johnny1
03-01-2008, 14:32
Το EPG έχει σταματήσει αυτές τις μέρες.

Μάλλον οι προηγούμενες μέρες ήταν δοκιμαστικές.

Σε Δέκτη Power Plus είχα Now-Next EPG κανονικά στα Ελληνικά και με την περιγραφή χωρίς πρόβλημα.
Ο δέκτης βλέπει και το εβδομαδιαίο πρόγραμμα αλλά με κινέζικα.
Οταν έρθει η μέρα/ώρα να παίξει το "κινέζικο" event τότε εμφανίζεται στα Ελληνικά.
Αρα πρόκειται για ασυμβατότητα του δέκτη.

mouse
03-01-2008, 16:44
PHILIPS 47PFL9732 EPG & TELETEXT παίζουν κανονικά (ελληνικά).

doros
03-01-2008, 18:14
ο γιουμάτους τα δείχνει αλαμπουρνέζικα!

Σου δείχνει epg στα ψηφιακά; Έστω αλαμπουρνέζικα; Σε μένα δε βγάζει καμία πληροφορία!

Κακαλιός Στέργιος
03-01-2008, 18:23
Σου δείχνει epg στα ψηφιακά; Έστω αλαμπουρνέζικα; Σε μένα δε βγάζει καμία πληροφορία!

από αλαμπουρνέζικα όλα καλά.

Να καταλάβαινα και τίποτα...

Έχω truman μέσα (αν παίζει ρόλο)

doros
03-01-2008, 18:51
οκ thanks, περίεργο πάντως, δε νομίζω να έχει σχέση η truman (δεν έχω truman)

robotech_
04-01-2008, 15:43
Όσον αφορά τις Sony Μου μίλησα με 2 διαφορετικούς συνεργάτες και μου επιβεβαίωσαν πως είναι λάθος στα χαρακτηριστικά εκπομπής και οι Sony πληρούν τις σωστές προδιαγραφές εκπομπής.
Ο καιρός θα δείξει....

Billy the Kid
04-01-2008, 20:50
Όλα καλά και ωραία με τον νεο δέκτη (έχει ελληνικό τελετεξτ) αλλά που και που η ΕΡΤ θυμάται και τον καλό παλιό της εαυτό.
Για παράδειγμα σήμερα το βράδυ στο ΣΙΝΕ+ έχει την ταινία "ΤΘΕ ΓΟΝΠΥΤΕ ΧΟ Ε ΤΕΞΞΙΣ ΣΘΟΕΣ" :flipout::flipout::flipout:

komhst
05-01-2008, 15:34
Πάντως εμένα για τον Skymaster DT-500 και τα ελληνικά μού απήντησαν στο e-mail που τούς έστειλα:

Dear customer,

thank you for requesting information from Skymaster Customer Care.

Due to the fact that your DT 500 does not support greek charakters, I assume that the language settings are not correct. Therefor, please check the language setting in the "Menu" among "Setup" / "OSD-Language". Please set it up to "Greece".

If the greek setting isn't available, your DT 500 is not custom-built for the greek market.

Regrettable it is not possible to install the greek typeset.

Thank you for buying Skymaster products and have a nice day.

Kind regards,

Peter Hambach
SM-ELECTRONIC SERVICE TEAM

Billy the Kid
05-01-2008, 20:01
Πάντως εμένα για τον Skymaster DT-500 και τα ελληνικά μού απήντησαν στο e-mail που τούς έστειλα:

Dear customer,

thank you for requesting information from Skymaster Customer Care.

Due to the fact that your DT 500 does not support greek charakters, I assume that the language settings are not correct. Therefor, please check the language setting in the "Menu" among "Setup" / "OSD-Language". Please set it up to "Greece".

If the greek setting isn't available, your DT 500 is not custom-built for the greek market.

Regrettable it is not possible to install the greek typeset.

Thank you for buying Skymaster products and have a nice day.

Kind regards,

Peter Hambach
SM-ELECTRONIC SERVICE TEAM

Ντάνκενσεν πέστου.
Υποχρεώσεν μιχ :bigcry:

komhst
07-01-2008, 20:48
Ναι μάς καταϋποχρέωσαν οι βρωμογερμαναράδες... Τότε τι την θέλουν την RS-232 από πίσω αν δεν μπορείς να φορτώσεις άλλο firmware;

Αλέξης
07-01-2008, 21:02
Εγώ με την SONY 40X2000 δεν έχω δει ποτέ EPG .... βέβαια
έχω δοκιμάσει ελάχιστες φορές.

Billy the Kid
09-01-2008, 18:56
Πριν απο λίγο στο ΣΠΟΡ+ ξεκίνησε το EPG. O Daewoo eM-1160 το δείχνει κανονικά στα ελληνικά:fahne90::worshippy:

Hellraiser
09-01-2008, 19:42
Στον Daewoo DT2003 κινεζικα σε ολα τα καναλια...εκτος απο το Cine+ που ειναι με Αγγλικους χαρακτηρες οι εκπομπες.

Billy the Kid
09-01-2008, 19:51
Λοιπόν....Daewoo eM 1160.....ελληνικά ελληνικότατα και στο CINE+.
Οι χαρακτήρες είναι στα αγγλικά (ούτως ή άλλως ο τίτλος της εκπομπής είναι αγγλικός "Safari Chef") αλλά πατώντας το i βγαίνει η περίληψη του προγράμματος στα ελληνικά.
Στο SPOR+ όλα είναι ελληνικά

Billy the Kid
09-01-2008, 20:08
Ενα πρόχειρο screenshot απο παλιά CRT TV

SatZapper
09-01-2008, 22:43
Σε Technisat-DigiCorder T1: υπάρχει σταθερό EPG μόνο σε Σπορ+.
και προβληματικό EPG (εξαφανίζεται…) σε Cine+ και Prisma+. Ενώ στην αρχική δοκιμαστική περίοδο ήταν όλα οκ.

Σε LCD Samsung LE37M86BD: καμία ένδειξη EPG!!!! Ενώ στην αρχική δοκιμαστική περίοδο υπήρχε κάποιο δείγμα EPG, μόνο σε τίτλους.

petasis
09-01-2008, 23:40
Philips 9731 EPG & teletext κανονικά στα ελληνικά...

MOUKIOUROUFIS KOSTAS
11-01-2008, 11:45
Όλα κανονικά με το EPG από χτες το απόγευμα στη Sony46X3500

Αντωνης Β
11-01-2008, 12:55
για τη px70 τίποτα? δείχνει κανονικά?

Billy the Kid
14-01-2008, 14:08
H PX7 βγάζει το EPG και το Τελετεξτ κανονικά στα ελληνικά

giannis1010
14-01-2008, 16:40
Παιδιά κανένας με samsung R86 έχει καταφέρει να δει EPG???Γιατί σε μένα δεν δειχνει καθόλου....και φαίνεται σαν να εμφανίζεται στιγμιαία....αλλα πάλι χανεται....

Ευχαριστώ

jimjoral
14-01-2008, 23:14
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ.. ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ SKYMASTER DT 400 .ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ , ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.ΚΟΛΗΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ.. ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΗΚΕ . ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ-ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΟΥΤΕ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΦΩΤΑΚΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΟΥΤΕ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΙΚΟΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΩ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΞΩ ΕΤΣΙ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ TIP ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΖΟΝΤΑΝΕΨΩ??? ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΟ EPG

Billy the Kid
15-01-2008, 01:24
Φίλε μου δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω hardware reset στο δικό μου DT-400!!
Οι Γερμανοί μου έδωσαν άσχετες απαντήσεις-καμμία σχέση με την πραγματικότητα, επέμεναν ότι όλα αυτά συμβαίνουν επειδή έχω αδύναμο σήμα άν και λάμβανα ισχύ σήματος 92%!!!! Στο τέλος με ευχαρίστησαν ...for choosing Skymaster products.........(καραάσχετοι!!!!)
Τόν πέταξα νευριασμένος και πήρα τον Daewoo eM-1160 με 40€.
Ανώτερος του Skymaster σε όλα.
Δέν ξέρω άν κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ έλυσε το πρόβλημα αλλά φοβάμαι πως δεν...

Y.Γ Καλώς όρισες στο φόρουμ!

jimjoral
15-01-2008, 10:06
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ...!! ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ..

verbatim
15-01-2008, 16:55
Δήλωσα χτές για αγορά του Daewoo ΕM-1160 από e-shop
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808044
Μετά από αναζήτηση για ένα δέκτη φτηνό με ελληνικό μενού κτλ κατέληξα σε αυτόν. Εκτός από αυτά που προσφέρει με κέρδισε το ότι έχει εγγύηση 5!!! ΝΑΙ 5 χρόνια. Πράγμα πολύ καλό γιατί το 2012 που πιστεύουμε θα έχουμε κάνει την μετάβαση θα καλυφθούν πολλές συχνότητες και όχι όπως τώρα που είναι σε μια μόνο η ΕΡΤ. Γιατι το λεώ αυτό? Γιατί εάν ο συγκεκριμένος (και πολλοί άλλοι ώς τότε), δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους, τι εννοώ, το ΕPG, το teletex, to Multitext που ίσως λειτουργεί τότε, έχεις ακόμα ΕΓΓΥΗΣΗ ένα χρόνο!! 2008 εώς 2012= 4 χρόνια!
Αύριο που θα τον έχω στα χέρια μου θα σας πώ περισσότερα.

Billy the Kid
15-01-2008, 18:01
Μετά από αναζήτηση για ένα δέκτη φτηνό με ελληνικό μενού κτλ κατέληξα σε αυτόν. Εκτός από αυτά που προσφέρει με κέρδισε το ότι έχει εγγύηση 5!!! ΝΑΙ 5 χρόνια. Πράγμα πολύ καλό γιατί το 2012 που πιστεύουμε θα έχουμε κάνει την μετάβαση θα καλυφθούν πολλές συχνότητες και όχι όπως τώρα που είναι σε μια μόνο η ΕΡΤ. Γιατι το λεώ αυτό? Γιατί εάν ο συγκεκριμένος (και πολλοί άλλοι ώς τότε), δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους, τι εννοώ, το ΕPG, το teletex, to Multitext που ίσως λειτουργεί τότε, έχεις ακόμα ΕΓΓΥΗΣΗ ένα χρόνο!! 2008 εώς 2012= 4 χρόνια!

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τον συγκεκριμένο Daewoo.
Πρόσεξε φίλε verbatim μη σου στείλουν το μοντέλο 2003 (εμένα αυτό μου έδωσαν αλλά το άλλαξα επι τόπου στο υποκατάστημα της Στουρνάρη).
Αυτό το μοντέλο ΔΕΝ υποστηρίζει ελληνικά!!!

Leonidas33
16-01-2008, 15:38
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808059

Παίζει τα πάντα ,είναι Γερμανικών προδιαγραφών,πανεύκολο και τις γιορτές το Πρακτικερ το ειχε 38 ευρώ προσφορά.Ο Κοτσώβολος τώρα και το Μedia markt το έχουν 45-50ευρώ άμα δεν εξαντλήθηκε,με 2 ετη εγγύηση.

verbatim
16-01-2008, 17:09
Ναι φίλε Leonidas33, καλά και αυτό αλλά δεν έχει την εγγύηση που δίνει το DAEWOO.
Το έβαλα σήμερα και ήταν πολύ εύκολο με την όλη εγκατάσταση και ρύθμιση εάν και δίνουν και manual στα ελληνικά δεν το χρειάζεσαι. Το μόνο πρόβλημα στο teletext, πως ότι είναι με αγγλικούς χαρακτήρες (πχ ΤV & Radio) δεν τα εμφανίζει καν ή με ελληνικούς που δεν τεριάζουν. Τέλοσπαντων γιατί το forum αναφέρεται στο EPG έχω να πω πώς δεν λαμβάνω πληροφορίες. Μάλλον σταμάτησαν να εκπέμπουν EPG, εκτός (διότι είμαι περιοχή Θεσσαλίας) να μην έχει από την μετάδοση του Πηλίου.

Billy the Kid
16-01-2008, 17:53
Ναι φίλε Leonidas33, καλά και αυτό αλλά δεν έχει την εγγύηση που δίνει το DAEWOO.
Το έβαλα σήμερα και ήταν πολύ εύκολο με την όλη εγκατάσταση και ρύθμιση εάν και δίνουν και manual στα ελληνικά δεν το χρειάζεσαι. Το μόνο πρόβλημα στο teletext, πως ότι είναι με αγγλικούς χαρακτήρες (πχ ΤV & Radio) δεν τα εμφανίζει καν ή με ελληνικούς που δεν τεριάζουν. Τέλοσπαντων γιατί το forum αναφέρεται στο EPG έχω να πω πώς δεν λαμβάνω πληροφορίες. Μάλλον σταμάτησαν να εκπέμπουν EPG, εκτός (διότι είμαι περιοχή Θεσσαλίας) να μην έχει από την μετάδοση του Πηλίου.

Κοίτα το post #50 σε αυτό το thread.
Δέν βλέπεις το ίδιο; Εάν δεν εκπέμπει EPG ,πρέπει τουλάχιστον να λαμβάνεις την ένδειξη "χωρίς EPG" γραμμένη στα Ελληνικά όπως στο ΡΙΚ

Hellraiser
17-01-2008, 13:51

Συγγνωμη ρε φιλε αλλα η εγγυηση ειναι οτι θα λειτουργει σαν hardware η συσκευη σου για 5 χρονια οχι οτι θα ειναι συμβατη με τις υπηρεσιες της Ελληνικης ψηφιακης τηλεορασης!!!

verbatim
18-01-2008, 12:06
Πολύ σωστά Hellraiser! Λάθος διατύπωση από μένα! Το βασικό που ήθελα να πω (με αυτά που διάβαζα από τα άλλα παιδιά) είναι σε περίπτωση όπως έπαθαν μερικοί με τους δέκτες skymaster, γι'αυτο είπα για EPG, teletext κτλ.
Billy the Kid ναι το γράφει "χωρίς EPG", άρα αναμονή ακόμα!!!

Billy the Kid
18-01-2008, 12:55
Πολύ σωστά Hellraiser! Λάθος διατύπωση από μένα! Το βασικό που ήθελα να πω (με αυτά που διάβαζα από τα άλλα παιδιά) είναι σε περίπτωση όπως έπαθαν μερικοί με τους δέκτες skymaster, γι'αυτο είπα για EPG, teletext κτλ.
Billy the Kid ναι το γράφει "χωρίς EPG", άρα αναμονή ακόμα!!!

Ναι για κάποιο λόγο έχουν απενεργοποιήσει το EPG.
Το πρόβλημά μου με τον Skymaster ήταν ότι αχρηστεύθηκε ο δέκτης με την έναρξη του EPG! Στάμάτησε να λειτουργεί κανονικά...σα να είχε ιό!!

jimjoral
20-01-2008, 21:54
ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟΝ Daewoo ΕM-1160 .ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΟ MANUAL ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ MODULE (KAΡΤΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ) , ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ FREE ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΝΑΛΙΑ , ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΡΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ???
ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ Η ΑΠΛΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ (ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΟ )ΜΟΝΤΕΛΟ - ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ???
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΨΟΓΟ EPG ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΑ (15/01) ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΕΡΤ ....ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Ο SKYMASTER HTAN

verbatim
21-01-2008, 02:26
Ναι δεν ανοίγει το καπάκι για τις κάρτες, θα είναι βιδωμένο εσωτερικά. Καταρχήν στα χαρακτηριστικά που γράφει στο e-shop δεν αναφέρει τίποτα για αυτό, άρα δεν περιέχεται στην συσκευή. Εσωτερικα αν κοιτάξεις δεν έχει καθόλου το card reader, έχει όμως μια υποδοχή (μαύρη με pins) που πιστεύω κάτι κουμπώνει εκεί. Το manual μπορεί να το λέει για τον άλλο δέκτη τον eM-1150, δεν ξέρω! Τώρα γιατί έχει στην πρόσοψη πορτάκι που να μην χρειάζεται καν, πιστεύω πως είναι για ένα κ μόνο λόγο, να χρησιμοποιούν την ίδια πρόσοψη για κάποιο άλλο δέκτη πιθανόν δορυφορικο και να έχει Cam. Εκτός εάν όντως μπορεί να δεχτεί card reader αυτός ο δέκτης άλλης εταιρίας, δεν τα ξέρω πως λειτουργούν αυτά κιόλας.
Τέλος, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, πέρα από όσα είπαμε παραπάνω μ' άρεσε που έχει να επιλέγεις εσύ το κανάλι εξόδου RF σήματος.

giannis1010
22-01-2008, 22:35
Και εγενετο θαύμα.....σήμερα που ξαναλειτουργησε το EPG της ΕΡΤ για πρώτη φορά η samsung LE23R86 έδειξε EPG και μάλιστα όλα στα ελληνικά.....τουλάχιστον η ERT κάθε φορά που κλεινει το EPG της βελτιώνει και κατι....το κάνει πιο συμβατό!!!!!!

verbatim
22-01-2008, 23:58
Είδαμεν το φως το αληθινό!!! χαχα!! Ναι λειτουργεί μια χαρά. Στο CINE+ και στο ΠΡΙΣΜΑ+ γράφει το τρέχων πρόγραμμα EPG και στο τι θα παίξει μετά. Στο SPORT+ έχει μέχρι και 18ώρες μπροστά στο τι θα παίξει. That's Cool...!!! Ας πιστέψουμε πως δεν είναι δοκιμαστικό πάλι.

Billy the Kid
23-01-2008, 00:02
Που καταντήσαμε!!! Να λέμε ότι η ελληνική τηλεόραση εκπέμπει στα ελληνικά!!!
Τουλάχιστον μακάρι να μείνει έτσι, μην το χαλάσουν πάλι...

Hellraiser
23-01-2008, 12:33
Στον Daewoo DT2003 παντως συνεχιζει να εκπεμπει στα κινεζικα...

komhst
23-01-2008, 21:52
Στον Skymaster DT-500 εμφανίζονται μόνο οι λατινικοί χαρακτήρες. Στην θέση των ελληνικών απλώς κενό, όχι κινέζικα.

Billy the Kid
24-01-2008, 00:13
Λοιπόν!
Δέκτης Daewoo eM-1160 και ΤV Plasma Panasonic TH-42PX7E δείχνουν ελληνικό EPG κανονικά.
Η Πάνυ έχει καλύτερη γραμματοσειρά.

Thannasis Kalimeris
26-01-2008, 18:35
ΤV Panasonic TH-42PX70E δείχνουν ελληνικό EPG κανονικά τώρα.

Ελπίζω να το αφήσουν έτσι.

Τ,

skyrian1
31-01-2008, 16:38
Με τις SONY θα δουμε epg και teletext ??????????????????????????

k.m.
31-01-2008, 19:19

Πήρα στη Sony για την KDL-26S2000 και μου είπαν ότι θα δουν αν υπάρχει firmware update και θα με πάρουν. Το γελοίο είναι ότι αν πατήσεις teletext σε αναλογικό κανάλι σου λέει ότι η υπηρεσία είναι μόνο για τα ψηφιακά και αν το πατήσεις σε ψηφιακό σου λέει ότι η υπηρεσία δεν υποστηρίζεται.

Dion999
31-01-2008, 19:30

Με τις D3000 no problem σε epg και teletext. Σε ποιο μοντελο αναφερεσε?

AlexT_
31-01-2008, 20:49
Την παλαιότερη σειρά S. (2000, 2010 ίσως και άλλες)

gmirtzakis
02-02-2008, 18:20
Στην Κομοτηνή πότε θα έρθουν τα.....+(plus) της ΕΡΤ,οέο;;;;;;

robotech_
04-02-2008, 16:55
Μίλησα με κάποιο εξουσιοδοτημένο service της Sony στην Αθήνα και μου είπαν πως για το μοντέλο μου (32U2530) που δεν υποστηρίζει το EPG της ΕΡΤ δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι γιατί με άλλες προδιαγραφές κατασκευάστηκε η τηλεόραση και με άλλες αποφάσισε να εκπέμψει η ΕΡΤ.

k.m.
09-02-2008, 11:19
Έχει κανείς την 40W3000 να μας πει αν παίζει το EPG, το teletext και τα ψηφιακά αγαπημένα ?

Ευχαριστώ

AlexT_
10-02-2008, 21:53
Νομίζω θα σου απαντήσει ο Παντελής που θα την παραλάβει την Τρίτη..

pantelos
11-02-2008, 22:13
Αυριο ξημερωνει μια καινουργια μερα.Οταν,πρωτα ο Θεος,γυρισω απο τη δουλεια και τη στησω θα σας τα πω ολα.