PDA

View Full Version : απογοητευτικές αγορές hi end

theochrs
07-02-2008, 15:27
απο νοσηρή περιέργεια : ποιά αγορά hi end σας άφησε απογοητευμένους και μετανιώσατε για τα λεφτά που δώσατε ?

Browser
07-02-2008, 15:28
Ενα καλωδιο τοστιερας που αγορασα.....:D

Λάκης
07-02-2008, 15:31
η τοστιερα τουλαχιστον ηταν καλη ή πηρες μονο το καλωδιο...?

gbel
07-02-2008, 15:31
από ακόμα πιο νοσηρή περιέργεια, την έχεις πατήσει κ το θέτεις (η το τίθεις όπως λέει η φίλη μας η Angela) εδώ το θέμα ? ;-)

theochrs
07-02-2008, 15:33
με ενα dac που αγορασα...

gbel
07-02-2008, 15:35
με ενα dac που αγορασα...

το είχες ακούσει πρώτα?

theochrs
07-02-2008, 15:37
μπα οχι βασιστηκα σε κριτικες...:music-smiley-005:

gbel
07-02-2008, 15:38
μπα οχι βασιστηκα σε κριτικες...:music-smiley-005:

ΧΟ ΧΟ ΧΟ

theochrs
07-02-2008, 15:39
ναι αλλα το πουλησα!!!:Banane0::Banane0:

στην μιση τιμη!!!!:firstprize:

gbel
07-02-2008, 15:43
καπως ετσι γίνεται συνήθως.
Υπάρχει και χειρότερο όμως
Να το έχεις ακούσει πρώτα και να διαπιστώσεις ότι έκανες μ%λ%κί% όταν το καμαρώνεις στο σπίτι σου :)

Λάκης
07-02-2008, 15:58
ναι αλλα το πουλησα!!!:Banane0::Banane0:

στην μιση τιμη!!!!:firstprize:

καλη επενδυση!

DIPIE
07-02-2008, 16:04
Είναι πολύ δύσκολο να πέσεις πάνω σε μηχανάκι,που να μην "ακούγεται".
Το να πείς,έκανα λάθος γιατί "εκείνο" ακούγεται τελικά καλύτερα-μου αρέσει περισσότερο,συμβαίνει,ιδίως όταν κάνουμε βιαστικές αγορές.

Ξέρω πάρα πολλούς όμως,που άλλαξαν μηχανάκια απογοητευμένοι,γιατί τα είχαν στήσει λάθος,τα είχαν ματσάρει λάθος,δεν τα άκουσαν στο σύστημά τους και τον χώρο τους πρίν τα αγοράσουν,δεν τους έδωσαν την κατάλληλη στήριξη........................................... ...............................

Ακόμα κι έμπειροι χομπίστες την έχουν "πατήσει" ουκ ολίγες φορές.

Magellan
07-02-2008, 16:17

Το πουλάς???:flipout::flipout::flipout:

Messenger
07-02-2008, 16:20
:flipout::flipout:Όπως έχω ξαναγράψει ένας pro Luxman παλιά (1980) Πολύ φίρμα, πολύ εμφάνιση πολύ θολούρα στον ήχο. Από σύσταση "ειδικού" Ηι-Εnd μικρομάγαζου για λίγους!!! Φυσικά έφυγε εύκολα γιατί υπήρχαν και υπάρχουν αρκετοί πελάτες για επώνυμα...:lehrer:

Magellan
07-02-2008, 16:23
Είναι πολύ δύσκολο να πέσεις πάνω σε μηχανάκι,που να μην "ακούγεται".
Το να πείς,έκανα λάθος γιατί "εκείνο" ακούγεται τελικά καλύτερα-μου αρέσει περισσότερο,συμβαίνει,ιδίως όταν κάνουμε βιαστικές αγορές.

Ξέρω πάρα πολλούς όμως,που άλλαξαν μηχανάκια απογοητευμένοι,γιατί τα είχαν στήσει λάθος,τα είχαν ματσάρει λάθος,δεν τα άκουσαν στο σύστημά τους και τον χώρο τους πρίν τα αγοράσουν,δεν τους έδωσαν την κατάλληλη στήριξη........................................... ...............................

Ακόμα κι έμπειροι χομπίστες την έχουν "πατήσει" ουκ ολίγες φορές.

Πολύ σωστά Διονύση και ας μην ξεχνάμε ότι πάντα υπάρχει το καλύτερο
μόνο που βγαίνει στην αγορά αμέσως μόλις πάρουμε το μηχάνημα που ονειρευόμαστε!

Tzimisce
07-02-2008, 16:25
Το Blue Sky! :flipout:

gbel
07-02-2008, 16:32
Το Blue Sky! :flipout:

πρέπει να σου έφυγε μια περιουσία ε...

Tzimisce
07-02-2008, 16:33
Άσε! Δράμα!

gbel
07-02-2008, 16:35
το έδωσες τουλάχιστον σε καλή τιμή?

εννοώ, έδωσες τίποτα σε αυτόν που το πήρε, για τον κόπο του ?

supersonic
07-02-2008, 16:41
Το pioneer 757...
Δεν ξέρω αν εμπίπτει σε hiend, πάντως όταν βγήκε θεωρούνταν η κορυφή της τεχνολογίας....
γιά την δουλειά που κάνει καλό είναι, αλλά για αυτό που διαφημιζόταν οχι...

Ο croft Vitale... Ο Kessler ορκιζόταν στο μηχάνημα. Ελεγε οτι το phono του οδηγούσε μια Lyra Clavis αριστουργηματικά... χρυσή μετριότης κατ εμέ...

το Denon ud-m31 midi... Πάλι ο Kessler έλεγε ότι οδηγούσε ...Wilson. Ευτυχώς για το γραφείο είναι όντως hiend...

Tzimisce
07-02-2008, 16:53
Και εσύ βρε Δημήτρη πας και ακούς τον Kessler!

(Μη μου χτυπήσει κανείς για τον Copland γιατί θα του ρίξω κατάρα) :BDBDG54:

Γιώργος ΚΟΨ
07-02-2008, 17:16
Ίσως όμως μέσα στη "φούρια" μας για κάποια αλλαγή, να μην δίνουμε την απαραίτητη σημασία ή το χρόνο ή........για να ματσάρουμε μια συσκευή τελικά και ατυχώς πάμε για άλλα.
Θέλω να πω ότι ο ξερολισμός μας (ίδιον της φυλής μας, ελπίζω να μην έχετε πολλές αντιρρήσεις επ' αυτού...) προσπαθεί μερικές φορές να συμβιβάσει τα ασυμβίβαστα.
Φυσικά κάνουμε και λάθη, άνθρωποι είμαστε.
Σίγουρα όλοι έχουμε κάνει λανθασμένες αγορές στο παρελθόν και πιθανά και στο μέλλον.....άλλωστε όλα είναι ατελή σε αυτόν τον κόσμο, ουδείς τέλειος.

Μια καλή και χιλιοειπωμένη συμβουλή (δεν λέω κάτι νέο) είναι να ζούμε λίγες μέρες με την υποψήφια αναβάθμιση που σχεδιάζουμε, εάν είναι εφικτό αυτό και μετά αφού την αποχωριστούμε it all coming back to you που λένε και οι Αγγλοσάξονες (νομίζω και οι Γαλάτες..σε μετάφραση βέβαια).

Πάλι βέβαια μερικοί αφού δούμε την "σειρήνα" μιας ευκαιρίας (υπάρχουν πολλά τίμια και σοβαρά μηχανάκια σε πολύ χαμηλές τιμές σε αγγελίες) σπεύδουμε χωρίς να έχουμε την δυνατότητα δοκιμής και τελικά δεν ματσάρει πάλι.

Υπομονή είναι ο καλύτερος σύμβουλος, ίσως (και πάλι).

Γιώργος ΚΟΨ
07-02-2008, 17:25
να πω και εγώ αστοχία παρελθούσης εποχής.........πριν καμιά 10αριά χρόνια, όντας με ηχεία JmLab, αγόρασα κεντρικό B&W για να "δέσει" σε πολυκάναλο. Φυσικά δεν πολυταίριαζε, αλλά δεν νομίζω ότι φταίει η συσκευή, το ξερό μου το κεφάλι έφταιγε.
Επίσης ένας symphonic line rg10mkiii ποτέ δεν μπόρεσε να με ικανοποιήσει ηχητικά (προ 6ετίας περίπου) ενώ τον άκουσα και εντός/εκτός...........συμβαίνει στις καλύτερες οικογένειες......απλά δεν μπορούσα να τον ματσάρω.....αργότερα τον άκουσα σε καλύτερη του στιγμή σε άλλο χώρο-σύστημα.
Ποτέ μη λες ποτέ, νομίζω ότι λίγες είναι οι πραγματικά κακές συσκευές εκ προοιμίου.

Φυσικά πολύ νερό στο αυλάκι έτρεξε.......άλλωστε όλα είναι προιόν εξέλιξης, το κακό είναι να μένεις συνέχεια στάσιμος και με παρωπίδες. Τίποτα δεν αποκλείει και επόμενα λάθη, αλλά τουλάχιστον ας είναι δικά μου, να τα ευχαριστηθώ!

argi
07-02-2008, 17:26
το αλλαζεις με 2 σακουλακια ψωμι καραμολεγκος αδολη γης
το ψωμακι ληγει σε 2 βδομαδες
και εχει υπγραφη απο τον τζιμ παπαδακο

gbel
07-02-2008, 17:45

απολαυστικός, όπως πάντα.

Ζω για τη στιγμή που ο argi θα βρεθεί face to face με Κ.Κόγια.

thanasis k.
07-02-2008, 17:46

ειναι το ψυχατοστ η το απλο;

Periklis.Demos
08-02-2008, 01:15
Και εφώ κάποτε στις αρχές του ψαξίματος με το Home Cinema έπεσε στα χέρια μου μεταχειρισμένος ένας Sony TAE-9000ES ο περίφημος αποκωδικοποιητής με της σούπερ-ντούπερ κριτικές και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό αλλά αποδείχθηκε άνθρακές ο θησαυρός.
Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν όταν πήγα να τον αναβαθμίσω με καινούργιο software σε γνωστό μαγαζί που μου υπέδειξε η Sony και το μηχάνημα έγινε τελείως μπάχαλο όπου δεν μπορούσα να το συμμαζέψω με τίποτα.
Έτσι πουλήθηκε σε φίλο με κουράγιο για ψάξιμο και περιπέτεια και πήγε κατ'ευχήν.

Browser
08-02-2008, 07:46
Το πουλάς???:flipout::flipout::flipout:

Τσου. Περιμενω να σηκωθει κανα γαντι, για να χτυπησω τιμη.....-bye-

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
08-02-2008, 08:02
Το pioneer 757...
Δεν ξέρω αν εμπίπτει σε hiend, πάντως όταν βγήκε θεωρούνταν η κορυφή της τεχνολογίας....
γιά την δουλειά που κάνει καλό είναι, αλλά για αυτό που διαφημιζόταν οχι...

Ο croft Vitale... Ο Kessler ορκιζόταν στο μηχάνημα. Ελεγε οτι το phono του οδηγούσε μια Lyra Clavis αριστουργηματικά... χρυσή μετριότης κατ εμέ...

το Denon ud-m31 midi... Πάλι ο Kessler έλεγε ότι οδηγούσε ...Wilson. Ευτυχώς για το γραφείο είναι όντως hiend...

Ποιος ειναι αυτος ο Kessler?

Κακαλιός Στέργιος
08-02-2008, 09:16
Δύσκολη φάση. Δε θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν τέτοιες αγορές σε κάποιον ψαγμένο χομπίστα.

Αλλά αν θα έπρεπε να σημειώσω μια τέτοια αγορά αυτή θα ήταν ο Ερμής της Audio spectrum.
Να σημειώσω ότι είναι πολύ καλό ηχείο, αλλά απλά κατάλαβα ότι δεν ήταν αυτό που έψαχνα.
Ιδίως όταν έβαλα δίπλα τα sonus faber grand piano και τα Chario Millenium II.

Οπότε για μένα αποτυχημένες αγορές συμβαίνουν όταν ο χομπίστας δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει και τι μπορεί να θέλει από τον ήχο του (είτε λόγω μπάτζετ, είτε λόγω χώρου).

Σαν δεύτερη (μικρότερη βέβαια) απογοήτευση ήταν η μετάβαση από τον Ε211 της accuphase στον Ε406. Δυνατότερο μηχανάκι αλλά τον "αρμονικό πλούτο" που είχε ο 211...δεν...

Αυτά.

supersonic
08-02-2008, 10:54
Ποιος ειναι αυτος ο Kessler?

ένας γκουράνθρωπος....:flipout:

(μάλλον κανγκουράνθρωπος...):violent-smiley-030:

Tzimisce
08-02-2008, 11:15
:grandpa: Είναι ένας reviewer ικανός να υμνήσει ένα τριπαθάκι που βγάζει 10 watt και αμέσως μετά να αρχίσει να ορίεται και να βρίζει όσους ακούνε μουσική με λιγότερα από 15.000 watt ανά κανάλι... :flipout:

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
08-02-2008, 12:59
:grandpa: Είναι ένας reviewer ικανός να υμνήσει ένα τριπαθάκι που βγάζει 10 watt και αμέσως μετά να αρχίσει να ορίεται και να βρίζει όσους ακούνε μουσική με λιγότερα από 15.000 watt ανά κανάλι... :flipout:

Kατα τ' αλλα, τα βαζουμε με το Hitech. Ειναι γενικο το κακο φαινεται!

ONGAKU
08-02-2008, 17:02
Μην είστε υπερβολικοί...Ο Ken Kessler είναι από τους πιο καταξιωμένους reviewers...
Οκ...Είναι λίγο κολλημένος με τις Decca και τα παλιά Quad...Όμως έχει ακούσει πολλά μηχανάκια και το κατέχει το άθλημα όντας πολλά χρόνια στην πιάτσα...Προσωπικά το γράψιμό του μ' αρέσει...Ούτως άλλως τε τάχουμε πει και ξαναπεί και ματαξαναπεί...Το hi-end είναι όρος και έννοια αόριστη...μεταβλητή...χωρίς συγκεκριμένα όρια και στις περισσότερες φορές μέγεθος μη μετρήσιμο...

-Λέει ο Kessler...Οι χροιές του παλιού quad ήταν σαν να ξεπηδούσαν νεράιδες μέσα στο στο χώρο ακρόασης προσδίδοντας μια λυρική ομορφιά στο άκουσμα έτσι που η λεπτομέρεια κάλυπτε τον λυρισμό και οι διαστάσεις της σκηνής προκαλούσαν την απεραντωσύνη...
-Λέω εγώ...Οι χροιές του magnum αυστηρές μα επίσης γλυκιές και ξεκούραστες με τις μεσαίες να θυμίζουν λάμπα και οι χαμηλές με άριστο control...
-Λέει ο Κόγιας...Βγάλε το καλώδιο από την τοστιέρα και βάλ' το στον τελικό...

Όλα είναι διαφορετικά κι όλα τα ίδια....

supersonic
08-02-2008, 17:04
είναι καταξιωμένος ΣΙΓΟΥΡΑ....

γράφει γραφικά και γλαφυρά....

αλλά με έστειλε να πάρω μπούρδες...

ONGAKU
08-02-2008, 17:06
Κι αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι...Και γω την έχω πατήσει...

Γιώργος ΚΟΨ
08-02-2008, 17:21
είναι καταξιωμένος ΣΙΓΟΥΡΑ....

γράφει γραφικά και γλαφυρά....

αλλά με έστειλε να πάρω μπούρδες...

τι είχες πάρει?

Tzimisce
08-02-2008, 17:23
-Λέει ο Kessler...Οι χροιές του παλιού quad ήταν σαν να ξεπηδούσαν νεράιδες μέσα στο στο χώρο ακρόασης προσδίδοντας μια λυρική ομορφιά στο άκουσμα έτσι που η λεπτομέρεια κάλυπτε τον λυρισμό και οι διαστάσεις της σκηνής προκαλούσαν την απεραντωσύνη...

Για τον Copland πάντος ήταν σαν να έκανε review ο Μαμαλάκης...
Όταν έφτασε στο phono stage άρχισε να μιλάει για μανιτάρια και σάλτσες... :ernaehrung004:

Guybrush
08-02-2008, 18:01
:flipout::flipout::flipout:

Ακούς εκεί Μαμαλάκης!

Tzimisce
08-02-2008, 18:27
Ε, θα το βρώ και θα σου πω τι έλεγε...
Κάτι για μπριζόλες με σάλτσα από τρούφα και σαλιγάρια αγκαλιά με πορτό και παστίτσιο μαριναρισμένο με παστουρμά... Κάτι τέτοια έλεγε ο τύπος!

Κακαλιός Στέργιος
08-02-2008, 19:00
παίδες, σαν το ρηβιού του accuphase E407 (νομίζω από τον Σπίνουλα) δεν διάβασα κανένα.

Μιλάμε σκέτη ηδονή ένα πράμα.

Παραλίγο να πουλήσω το αμάξι για να πάρω έναν...

αλήθεια.

VaSiLiS-T
09-02-2008, 09:30
Ενα κατακόκκινο από ξύλο τριανταφυλλιάς φτιαγμένο, πλατό revolver αγορασμένο 400 χιλιάρικα καμιά 15αρια χρόνια πίσω , το οποίο αδυνατούσε να πλησιάσει από μακριά το λαϊκό και απλό mk2 (πουλήθηκε 150 χιλίαρικα ,,, δεν τα έτρωγα στις πόρνες !!! καλύτερα !!!! )

saitisgr
09-02-2008, 23:40
Τι να θυμηθώ?????
kef???
Sanyo pluss?????
Musical fidelity????
Counterpoint???
Copland????
Suffer und Rolf ???? ή SR
Symphonic line???
Acoustat???
B@W????
Magnepan???

Ολα καλά μηχανήματα...απλά ζητούσα περισσότερα...
και τα παραπάνω μηχανήματα με βοήθησαν σε αυτό....
Γιά μένα οτι αγορά κι άν κάνω απλά με βοηθά να ανακαλύψω τελικά τι θέλω απο το hi-end
Δεν υπάρχουν λάθος αγορές ...απλά εμείς θέλουμε και άλλα....
Φιλικά σε όλους

gearab2
10-02-2008, 22:37
Πωλούνται ηχεια Epos M22 τηλ 6947373088

ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ orpheus
10-02-2008, 22:48
Φιλαρακι καλωςηρθες. Βαλε ομως την αγγελια σου στην σωστη θεση στις αγγελιες.

guru
12-02-2008, 20:54
...απογοητευτικό άκουσμα (ευτυχώς όχι και αγορά) : Theta...:violent-smiley-030:

Χιούστον
12-02-2008, 22:25
Τι να κανει το καημενο το theta μπροστα στο blue sky....:flipout:

Δημήτρης Ν.
13-02-2008, 07:09
Τι να κανει το καημενο το theta μπροστα στο blue sky....:flipout:

δηλαδή εγώ που το προτιμώ ( τι προτιμώ -η μέρα με τη νύχτα είναι) από το bluesky μάλλον δεν ξέρω τι μου γίνεται ε ; :flipout:

wind
13-02-2008, 18:16
cambridge azur cdp. Drama........

wind
13-02-2008, 18:16
cairn 8210

wind
13-02-2008, 18:17
hermes v2

Μπελλος Ευαγγελος
14-02-2008, 02:06
τι λε βρε σεις τοσο απογοητευση ;;;;;;

σπανια εχω μετανιωσει για μηχανακι που αγορασα παντως !
ευτυχως οταν αγοραζω τα δοκιμαζω πολυ καλα πρωτα και η απογοητευση μενει πριν της αγορας !

αλλα οτι εχω παρει εβγαλε τη δραχμη του και το ευρω του με το παραπανω ..

βεβαια δεν εχω και κατι που θα το λεγα χαι εντ ...με τρελα λεφτα !

Γιώργος Πολυχρονίδης
15-02-2008, 03:51
Denon DVD 3800. Παρά τις κριτικές και την κατασκευή (10 κιλά) ο ήχος του ήταν κατώτερος από ένα CD player των 600 ευρώ. Αργός μηχανισμός (βλ. Sony) με προβλήματα στην ανάγνωση γραμμένων DVD. Το χρησιμοποίησα κυρίως ως transport.

To DVD United (~30 ευρώ) που χρησιμοποιώ τώρα είναι καλύτερο transport και ζυγίζει 2 κιλά.