PDA

View Full Version : DVICO TViX HD M-6500A

Pages : [1] 2 3 4 5

aris464
29-02-2008, 02:39
Το παρελαβα σημερα.
Η αγορα του εγινε απο Αμερικη στα 291ευρω μαζι με τα μεταφορικα + 58ευρω για το τελωνειο.:worshippy::grinning-smiley-043
Απο το λιγο που ασχοληθηκα το μηχανακι ειναι εξαιρετικο.
Το μονο που χρειαστηκε για να δουλεψει ηταν να αλλαξω το καλωδιο του ρευματος με ενα δικο μου απο παλια συσκευη.Ο μετασχηματιστης του ειναι εσωτερικος και γραφει ρητα οτι δουλευει απο 90~240V Free Voltage.
Αν και το firmware του ειναι ακομα beta κλειδωσε αμεσως σε 1080p και επαιξε ολα τα mkv σε 720 και 1080p και τα VC1 1080p αρχεια που εχω με αριστη εικονα και κινηση.Υποστηριζει και 24hz αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι ακομα καλο.Ηχο πηρα απο το hdmi 1.3 χωρις προβληματα και η εταιρεια αναφερει οτι με μελλοντικο firmware θα υποστηριζει ολα τα τελευταια φορμα.
Οι υποτιτλοι δουλεψαν αψογα αφου πρωτα ομως μετατραπηκαν σε sub.Τα Ελληνικα .srt τα δειχνει κινεζικα.Επισης εχει επιλογες για το μεγεθος τους αλλα και το σημειο στο οποιο θα παιζουν(προς τα πανω η προς τα κατω)!Με το τελευταιο firmware το οποιο εγκατεστησα αμεσως υπστηριζει και ενσωματωμενους υποτιτλους αλλα κατι τετοιο δεν συνεβη με τους ελληνικους.
Στα προβληματα νεοτητας να αναφερω οτι η λειτουργεια fast forward και rewind εχει αρκετα τα οποια μπορουν να φτασουν εως και σε κολημα.
Συνολικα παντως καταφερε να κανει ολα αυτα για τα οποια το αγορασα απο την πρωτη στιγμη και αυτο ειναι καλο.Εχει αρκετα προβληματακια ακομα αλλα κρινοντας απο την πορεια του προηγουμενου μοντελου αργα η γρηγορα θα λυθουν (τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω).

Λάκης
29-02-2008, 14:06
καλοδουλευτο!!!

tmatsas13
29-02-2008, 14:22
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΖΗΛΕΥΩ!!!!!!!

ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΣΚΟ......

ΑΠΟ ΕΒΑΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ???

ΓΙΑΤΙ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΗ!!!

349, συνολο εδω το βρισκω 417 + 7 μεταφορικά

δωσε κανενα link!!!

baniko
29-02-2008, 16:24
Καλορίζικο και καλοδούλευτο και καλές θεάσεις!

Ενημέρωσε μας για μικροπροβλήματα και τις λύσεις τους και δώσε μας μερικά περισσότερα στοιχεία για την αγορά από Αμερική. Thanks!

Βασίλης
29-02-2008, 16:44
Kαλοριζικο Αρη-bye-
(αν το ηξερα θα τα παραγγελναμε μαζι):ernaehrung004:

οποιος θελει να το αγορασουμε μαζι εδω ειμαι

aris464
29-02-2008, 20:23
Η αγορα εγινε απο την Digital Conection (http://www.digitalconnection.com/Products/Video/tvixM6500A.asp) με προπαραγγελεια στα 399$ για 2 μηχανακια με μεταφορικα συνολικα 56$ οποτε 399+28=427$ για το καθενα.
Φιλε Vasdar -bye- μαζι με ενα φιλαρακι μου αποφασισαμε να παρουμε το ρισκο και επειδη δεν ηταν καθολου σιγουρο ακομα και το αν θα δουλευε το μηχανημα εδω + το αγχος του τελωνειου δεν θελαμε να παρουμε στον λαιμο μας κανεναν.Τελικα ηταν σωστη επιλογη αλλα αποδειχθηκε μετα απο σχεδον 3 μηνες αναμονης!
Οσον αφορα τωρα τα προβληματα του με το fast forward συμβαινει μονο εαν το πατησω πολυ πολυ γρηγορα 2-3 φορες για να φτασει αμεσως στο 4x-8x τοτε το μηχανημα κολλαει και θελει reboot.Εαν η κινηση γινει πιο αργα κανενα προβλημα.Απλα στις πρωτες δοκιμες που εκανα απο τη βιασυνη μου να περασουν οι τιτλοι και να δω εικονα μου συνεβη 4-5 φορες συνεχομενα και μου εκανε πολυ ασχημη εντυπωση!!!
Στα θετικα η ρυθμιση της ταχυτητας του ανεμιστηρα σε 5 επιπεδα με το χαμηλοτερο να ειναι "σχεδον" αθορυβο και το υψηλοτερο να ειναι ενοχλητικο τουλαχιστον αργα το βραδυ με τις σταθμες χαμηλα.Επισης εχει ενα αψογο τηλεκοντρολ και πανευκολο χειρισμο σε σημειο που η γυναικα μου ηδη το χρησιμοποιει.Την εντυπωσιασε το γεγονος οτι εχει τοσες πολλες ταινιες σε τοσο καλη ποιοτητα και ειναι ολες εκει διαθεσιμες με το πατημα ενος κουμπιου χωρις να χρειαστει καν να ψαξει το δισκακι!

akren
29-02-2008, 22:35
αυτα ειναι τα εργαλεια!!
καλοριζικο Αρη αλλα βρε παιδι μου τετοια υπομονη...πρωτη φορα,
αλλα απο οτι φαινεται αξιζει.

Kαλοριζικο Αρη
(αν το ηξερα θα τα παραγγελναμε μαζι)

οποιος θελει να το αγορασουμε μαζι εδω ειμαι

θα το σκεφτω μονο να μην την πατησουμε τελωνειο,330¤ ετσι?

Βασίλης
29-02-2008, 23:16
δεν ξερω τι γινεται με το τελωνειο αλλα αφου ο Αρης το πηρε χωρις προβληματα....
δεν ξερω πραγματικα τι μπορει να συμβει αλλα νομιζω οτι αξιζει..
πειτε την γνωμη σας και εσεις και ας προχωρησουμε

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ
01-03-2008, 03:23
Οι υποτιτλοι δουλεψαν αψογα αφου πρωτα ομως μετατραπηκαν σε sub.Τα Ελληνικα .srt τα δειχνει κινεζικα.

Αρη πως το κατάφερες αυτό; Με ποιό τρόπο ή ποιό πρόγραμμα;

Φίλιππος Φ.
01-03-2008, 10:46
Περί τελωνείου, μήν ξεχνάτε οτι ο φίλος είναι στη Ρόδο ... Το ΦΠΑ εκεί είναι 13% και οχι 19% ...

Και ΦΠΑ χρεώνεται κατά τον εκτελωνισμό ...

aris464
01-03-2008, 19:40
Το προγραμμα ειναι το SubtitleCreator.To ανοιγεις και πανω αριστερα πατας "FILE".Απο εκει πατας "OPEN TEXT SUBTITLES" και στη συνεχεια επιλεγεις το αρχειο .srt που θελεις να μετατρεψεις σε sub.Μετα ξαναπας στο "FILE" και απλως πατας "SAVE VOBSUB".Αυτο ηταν σε 15 δευτερα θα σου βγαλει ενα μυνημα "CHOOSE LANGUAGE STEAM" θα επιλεξεις
"el(GREEK)" και διπλα στο αρχειο .srt θα βρεις δυο νεα αρχεια ενα .idx και ενα .sub.Αυτο ηταν.

Γιαννης Σπυρου
01-03-2008, 19:50
Δοκιμασες να παιξεις και αρχεια απο HDDVD-BLURAY (.evo , .m2t )?

Βασίλης
01-03-2008, 20:13
Περί τελωνείου, μήν ξεχνάτε οτι ο φίλος είναι στη Ρόδο ... Το ΦΠΑ εκεί είναι 13% και οχι 19% ...

Και ΦΠΑ χρεώνεται κατά τον εκτελωνισμό ...

:chinscratch:

naxian
01-03-2008, 20:59
εγώ περιμένω αυτό εδώ http://www.metacafe.com/watch/1118284/popcorn_hour_a100_review_179/
στα 248 με τα μεταφορικά http://www.syabas.de/A100-1.htm παίζει τα πάντα + *srt greekk subs. αν δεν θέλετε hdmi 1.3 τότε δαγκωτό popcorn ή το istar https://www.istarhd.com/order/index.asp. θα το έχω σε 2-3 βδομάδες οποτε και το review

akren
01-03-2008, 21:02
αμα ειναι ετσι δεν αξιζει τον κοπο γιατι στην καλυτερη περιπτωση θα παει στα 360¤ περιπου

εγώ περιμένω αυτό εδώ http://www.metacafe.com/watch/1118284/popcorn_hour_a100_review_179/
στα 248 με τα μεταφορικά http://www.syabas.de/A100-1.htm παίζει τα πάντα + *srt greekk subs. αν δεν θέλετε hdmi 1.3 τότε δαγκωτό popcorn ή το istar https://www.istarhd.com/order/index.asp. θα το έχω σε 2-3 βδομάδες οποτε και το review

δεν μου αρεσουν σαν συσκευες

naxian
01-03-2008, 21:11
εχμ ε ναι δεν είναι όλες οι συσκευές για όλους. αν δεν σε πειράζουν τα φράγκα πας για το 6500 αν και το istar έχει 1.3 hdmi. αλήθεια αν κάνουμε ένα poll πόσοι από εμάς έχουμε ενισχυτή 1.3?
τώρα για το αν είναι όμορφες ως κατασκευές είναι υποκειμενικό

raffaello
02-03-2008, 21:20
Το παρέλαβα και εγω πριν απο καποιες μερες , ειμαι πολλυ ευχαριστημενος ..

aris464
07-03-2008, 01:28
Δοκιμασες να παιξεις και αρχεια απο HDDVD-BLURAY (.evo , .m2t )?

Οχι δεν εχω τετοια αρχεια.

aris464
07-03-2008, 01:33
Σημερα εγκατεστησα την πρωτη μη beta εκδοση firmware στο μηχανημα.
Πλεον δεν κολαει στο fast forward και στο rewind αλλα τα προβληματα στο 24hz παραμενουν.

baniko
08-03-2008, 19:18
αν κατάλαβα καλά, στο istar ο σκληρός δίσκος θα είναι κάποιος εξωτερικός (δε βλέπω να χωράει μέσα!)

aadvarl
08-03-2008, 21:09
Δυο ερωτησούλες , όσο περιμένουμε να υπάρξει διαθεσιμότητα από το pixmania, για τους έχοντες και κατέχοντες ….
Α) το είχα ξαναρωτήσει και παλιότερα και απάντηση δε πήρα…παίζει τελικά blue ray (μιας και απ ότι φαίνεται με αυτά θα ασχολούμαστε από δω και μπρος ) και hd dvd ριπαρισμένα αρχεία ?
B) Μπορούμε να του βάλουμε οποιοδήποτε εσωτερικό σκληρό ή υπάρχουν περιορισμοί ?

aris464
09-03-2008, 02:51
Απο τα οσα εχω διαβασει παιζει Blue Ray rips αλλα οχι προς το παρον Hd Dvd rips.Δεν μπορω να το επιβεβαιωσω γιατι δεν εχω τετοια αρχεια.Για τους δισκους το επισημο site λεει μεχρι 1Tb αλλα οχι ως περιορισμο απλα οτι αυτο ειναι το μεγαλυτερο μεγεθος που υπαρχει.Προσωπικα εβαλα εσωτερικα εναν 300Gb(NTFS), εξωτερικα στο πρωτο USB εναν 500Gb(NTFS) και στο δευτερο USB ενα STICK(FAT32) για τα AVI.Oλα λειτουργουν αψογα.Θεωρητικα μπορουμε να συνδεσουμε ταυτοχρονα μεχρι 3 δισκους απο 1Tb ο καθενας.

aadvarl
09-03-2008, 12:26
thanks για την άμεση ανταπόκριση:smile::smile:
αν κάποιος έχει βγάλει άκρη με τα bl κάθε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη

command
09-03-2008, 19:55
Για δες εδώ
http://www.tvix.co.kr/Eng/Support/M6500AFirmware.aspx
Ολοι χρησιμοποιούν .mkv

lykman
09-03-2008, 21:29
αν κατάλαβα καλά, στο istar ο σκληρός δίσκος θα είναι κάποιος εξωτερικός (δε βλέπω να χωράει μέσα!)

Ναι, ετσι γράφει... Εχει στο πλάι του esata θύρα...

cubalibre
11-03-2008, 22:58
Κάναμε ένα powerbuy στη δουλειά και παραγγείλαμε 7 κομμάτια από ένα eshop στην Ολλανδία. Τιμή 500¤ με πληρωμένα τα μεταφορικά και 750Gb δίσκο επάνω.
Το μηχανάκι πετάει. Είναι αυτό ακριβώς που ήθελα. Τα παίζει όλα χωρίς πρόβλημα. Ίσως να κολλήσει σε fast forward x32 αλλά σπάνια. Κάνει ένα reboot και όλα μια χαρά. Μικρό, κομψό, αθόρυβο. Με μια λέξη: άψογο.

b_bil2
11-03-2008, 23:41
Κάναμε ένα powerbuy στη δουλειά και παραγγείλαμε 7 κομμάτια από ένα eshop στην Ολλανδία. Τιμή 500¤ με πληρωμένα τα μεταφορικά και 750Gb δίσκο επάνω.
Το μηχανάκι πετάει. Είναι αυτό ακριβώς που ήθελα. Τα παίζει όλα χωρίς πρόβλημα. Ίσως να κολλήσει σε fast forward x32 αλλά σπάνια. Κάνει ένα reboot και όλα μια χαρά. Μικρό, κομψό, αθόρυβο. Με μια λέξη: άψογο.

καλοριζικα ! μπορεις να μας δωσεις και εμας το site ?
υπαρχει καποιος που να το πουλαει ελλαδα ? αν οχι καλοδεχουμενα μερικα λινκ για αγορα ..
ευχαριστω

b_bil2
12-03-2008, 00:05
το βρηκα εδω http://www.123market.gr/product_info.php?products_id=32647
το ξερει κανεις ?

Voreios
12-03-2008, 08:08
thanks για την άμεση ανταπόκριση:smile::smile:
αν κάποιος έχει βγάλει άκρη με τα bl κάθε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη

Στο tvix 4100 (λογικά ισχύουν τα ίδια και στο 6500) έχω δοκιμάσει ατόφιο BR και μου έπαιξε μόνο εικόνα, αντιθετα καποιο ντεμο της sony σε BR (m2ts) το επαιξε κανονικά. Καπου πήρε το ματι μου οτι για τον ήχο χρειάζεται καποια διαδικασία, ετσι κι αλλιώς όμως ειναι και πολύ μεγαλα τα αρχεια και δεν σκοπεύω να ασχοληθω
hd-dvd ειναι γνωστο ότι δεν παιζει (...ηξεραν με ποιούς να πάνε!)

alexst
14-03-2008, 18:06
Η περιπτωση για κανα powerbuy σας ενδιαφερει;;;;;;;

kossat
15-03-2008, 13:49
Αν καταφέρουμε και πάρουμε καμια προκλητικά καλή τιμή
εγώ ειμαι μέσα...

cubalibre
19-03-2008, 00:04
καλοριζικα ! μπορεις να μας δωσεις και εμας το site ?
υπαρχει καποιος που να το πουλαει ελλαδα ? αν οχι καλοδεχουμενα μερικα λινκ για αγορα ..
ευχαριστω

Sorry για την καθυστέρηση. Το site είναι: http://www.divxplayer.nl/

Γρήγορη παράδοση, δηλ. σήμερα παραγγέλνουμε αύριο τα έχουμε.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
19-03-2008, 00:31
Αν το έχουμε συνδεδεμένο στο δίκτυό μας με UTP, μπορούμε να βλέπουμε τα περιεχόμενά του και από τα άλλα pc;
μπορούμε να παίζουμε τις ταινίες realtime στο άλλο μας pc; ή λόγω bandwidth θα παίζουν με σπασίματα;

vipcinemas
19-03-2008, 04:28
Δεν περιμενετελιγο πριν τα παραγγειλετε?
Εχουν κανει σχεδιαστικα λαθη και στελνονται ολα πισω για τις αλλαγες. Το ανανεωμενο 6500 θα εχει hardwerikες αλλαγες. Μπορειτε να βρειτε την επισημη ανακοινωση στο site της εταιρειας:
http://www.tvix.co.kr/ENG/boards/PressRelease.aspx?act=RD&itemid=416

Υπομονη:bigcry:

vipcinemas
19-03-2008, 04:30
Αν το έχουμε συνδεδεμένο στο δίκτυό μας με UTP, μπορούμε να βλέπουμε τα περιεχόμενά του και από τα άλλα pc;
μπορούμε να παίζουμε τις ταινίες realtime στο άλλο μας pc; ή λόγω bandwidth θα παίζουν με σπασίματα;

Τασο,

ειχα 2 Mediaboxes στο σπιτι και ολα παιζαν κανονικα, συν το PC.
Δεν πιστευω να εχεις κανενα προβλημα.

laniel
21-03-2008, 01:41
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
ΣΤΟ Μ-6500Α Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΕ SHARE ΔΗΛ. ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΑΠΟ ΤΟ PC?
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ LANIEL

manolaskakis
22-03-2008, 17:43

Πολύ καλή τιμή!
Αν προχωρήσουμε σε ομαδική αγορά να με υπολογίζετε..

raffaello
22-03-2008, 22:21
Osi to exoun exoun paratirisi kollimata stin kinisi, peripou ana 1 defterolepto?..

aris464
23-03-2008, 02:25
Το μηχανακι εχει πολλα προβληματα και οδευει προς αντικατασταση.Το καλο ειναι οτι ανεξαρτητως απο το που αγοραστηκε και που βρισκεται τωρα θα συμπληρωνεις μια αιτηση και θα σου υποδειξουν που να το στειλεις χωρις κανενα κοστος.Για κοληματα ανα ενα δευτερολεπτο μου εχει τυχει σε αρχεια με πολυ υψηλο bitrate αλλα οχι σε mkv 720 η 1080 μεχρι 12gb.

iceman
24-03-2008, 16:02
Ήρθε και Ελλάδα εδώ: http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=9556&catid=369

Παίζει να κανονιστεί κανά powerbuy?

Const
24-03-2008, 18:29
Εγώ δηλώνω ενδιαφέρον. Αλλά μετά από ό,τι διάβασα στο press release της εταιρείας, πιο πάνω, λέω να σιγουρευτούμε ότι θα είναι η "διορθωμένη" έκδοση...

alexst
24-03-2008, 18:59
Μουα ουσι μεσα!

aadvarl
08-04-2008, 20:26
Εγώ πάντως δεν περίμενα . Το παρήγγειλα (από pixmania) , ήρθε και μέχρι στιγμής, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα . Του έβαλα σκληρό 1 Τ και παίζει ,με πολύ καλή εικόνα, το 95 % των αρχείων. Επειδή το ρώταγα πριν έρθει και απάντηση δεν πήρα θα θελα , για τυχόν ενδιαφερόμενους , να πω ότι παίζει τα stream αρχεία των blue ray (από ιντερνετ προερχόμενα) ενώ δεν παίζει τα evo των hd. Εντάξει δεν είναι και πολλά ούτε θα υπάρξουν άλλα απ’ ότι φαίνεται αλλά αν ξέρει κανείς κάποια μέθοδο να τα δούμε πολύ θα εκτιμούσα μια βοήθεια σε αυτόν τον τομέα.

panosxgr
10-04-2008, 00:35
Τελικά ποια είναι η καλύτερη τιμή που μπορεί κάποιος να βρει αυτή τη στιγμή το DVICO στην αγορά?

billblack
24-04-2008, 15:18
Φρεσκο! Φαινεται οτι οι media streamers ειναι το hot προιον του 2008. Νεος στο http://www.mediagateusa.com/mg450hd.html, με τιμη πωλησης στις ΗΠΑ 230$. Νομιζω οτι πρεπει να ανοιχθει νεα κατηγορια media streamers στις πηγες.

naxian
24-04-2008, 16:38
δεν βλέπω να έχει matroska? και το wifi του έιναι Wireless LAN: 54Mbps IEEE802.11g, 5dBi detachable antenna x 1ea, SMA type που σημαίνει δεν είναι αρκετό για hd υλικό πάντως το ότι βγαίνουν το ένα μετά το αλλο είναι αλήθεια
άλλο ένα εδώ http://www.mpcclub.com/modules/Reviews/reviews/review_egreat_nmt.pdf
κλώνος του popcorn, istar

fits79
25-04-2008, 22:49
Καλό είναι να βγαίνουν το ένα μετά το άλλο γιατί θα παίζει και ανταγωνισμός και μερικά από αυτά θα τα φέρουν και ελληνικά καταστήματα.

Πάντως εσείς τι θα προτείνατε το tvix 6500 ή το popcorn a-100 αφού και τα δυο έχουν το ίδιο τσιπακι επεξεργασίας.

aris464
25-05-2008, 02:55
Το μηχανακι σταλθηκε πισω και κατευθειαν απο τα κεντρικα της TVIX στην Κορεα ηρθε ο αντικαταστατης του!!Η διαδικασια πηρε 2,5 εβδομαδες ενω κανονικα συμφωνα με τα λεγομενα τους επρεπε να ειναι συντομοτερη.Τελος καλο ολα καλα.Μια μερα προτου το παραλαβω βγηκε και το καινουριο firmware 1.2.52 το οποιο τοποθετηθηκε αμεσα.Συμφωνα τωρα με την εταιρεια στο καινουριο 6500 εχει τοποθετηθει ψυκτρα στο τσιπακι του,νεος πιο αθορυβος ανεμιστηρας,ψευτικος σκληρος δισκος στο εσωτερικο του για να βοηθαει την ροη του αερα στις περιπτωσεις που δεν τοποθετηθει πραγματικος και καποιες μικροαλλαγες στο hardware οι οποιες διορθωνουν ενα προβλημα στο ρολοι της συσκευης.Απο τις πρωτες δοκιμες μου το μηχανημα ειναι πολυ πιο σταθερο και αθορυβο οντως.Τωρα μπορω να δω 2 ταινιες στη σειρα χωρις προβλημα και το fast forward και rewind δουλευουν πολυ καλυτερα και χωρις να προκαλουν κοληματα.Το firmware αν και η εταιρεια υποστηριζει οτι ειναι τεραστια προοδος,στην χρηση που κανω εγω (δηλ mkv 720p-1080p) δεν ειδα διαφορα προς το καλυτερο η χειροτερο αλλα ετσι κι αλλιως δεν αντιμετωπιζε εκει προβληματα.Η κινηση του στα 24Hz ειναι πλεον εξαιρετικη ΑΛΛΑ ακομα οταν ενεργοποιουμε την επιλογη αυτη εχουμε μετατοπιση της οθονης προς τα δεξια κατα 3 ποντους με αποτελεσμα μια μαυρη μπαρα σε ολο το μηκος της αριστερης πλευρας της οθονης μας, κατι πολυ ενοχλητικο.Στα θετικα επισης οτι η εταιρεια αναφερει οτι στις προτεραιοτητες τους για το επομενο firmware ειναι η:
"Our next top priority to-do list:TrueHD, DTS HD MA pass-through using HDMI"
εννοειται απο blu ray rips αφου αυτης της ποιοτητας ηχος δεν συνανταται πουθενα αλλου.

gatsouni
03-06-2008, 18:50
Χθες παρέλαβα κι εγώ το Tvix 6500, 250 ευρώ (τελική τιμή χωρίς σκληρό δίσκο) μέσω ebay. Οι πρώτες μου εντυπώσεις ακολουθούν:

Κουτί - περιεχόμενα:
Η συσκευασία του είναι αρκετά προσεγμένη, μοιρασμένη περίπου στη μέση. Στο ένα μέρος είναι τοποθετημένο το 6500 και στο άλλο όλα τα καλώδια. Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι είχε :
καλώδιο RCA
καλώδιο USB
καλώδιο HDMI !!!! (αν το ήξερα δε θα έπαιρνα αγόραζα επιπλέον από το eBay)
Δύο (!!!) καλώδια τρoφοδοσίας

Επίσης η συσκευασία περιλαμβάνει:
CD εγκατάστσης
Εγχειρίδιο χρήσης
Αντάπτορα για το σκληρό δίσκο
Βίδες για σκληρό δίσκο
Τηλεχειριστήριο
Μπαταρίες (duracell παρακαλώ)
ένα mousepad (????)

Τηλεχειριστήριο
Ελαφρύ, όμορφο (υποκειμενικό βέβαια είναι αυτό - έχω δει βέβαια και ομορφότερα), ποιοτικό σκληρό πλαστικό πολύ καλά συναρμολογημένο (δεν ακούγονται καθόλου τριξίματα ούτε όταν πατάς τα κουμπιά ούτε αν προσπαθήσεις να το λυγίσεις). Τα κουμπιά του είναι από μαλακό πλαστικό (εδώ έχω μία ένσταση, καθώς δεν έχουν ένα είδος επένδυσης στην πάνω πλευρά τους και, κατά συνέπεια, είναι πολύ πιθανό σε λίγο καιρό να αρχίσουν να φθείρονται και να μη φαίνονται τα γράμματα/αριθμοί πάνω τους.
Αυτό που πρέπει να σημειώσω είναι ότι τα κουμπιά κύριας λειτουργίας φωσφορίζουν, πράγμα το οποίο εκτός από εντυπωσιακό είναι και πολύ πρακτικό σε συνθήκες έλλειψης φωτισμού. Χθες το βράδυ - και χωρίς να τοποθετήσω το τηλεχειριστήριο κοντά σε κάποια πηγή φωτός - τα κουμπιά συνέχισαν να φωσφορίζουν στο σκοτάδι για πάνω από 1 1/2 ώρα!!!!!

Συσκεύη
Οφείλω να ομολογήσω ότι πρόκειται για μία αρκετά ποιοτική κατασκευή. Η πρόσοψή του έχει την εμφάνιση μαύρου inox, ενώ γενικά είναι μία πολύ μινιμαλιστική κατασκευή, με τα απολύτως απαραίτητα στην μπροστινή και την πίσω πλευρά. Μπροστά έχει μία οθόνη όπου αναγράφονται οι λειτουργίες που εκτελούνται εκείνη τη στιγμή και δίπλα υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο και στρογγυλό κουμπί, ημιδιάφανο (με μωβ φωτισμό), το οποίο έχει στις 4 άκρες τις λειτουργίες setup/on-off/function/stop. Στην πίσω πλευρά έχει:
υποδοχή ρεύματος
υποδοχή καλωδίου HDMI
δύο υποδοχές για usb καλώδιο
μία υποδοχή για σύνδεση ethernet
υπoδοχή component
υποδοχή RCA
υποδοχή S-video
υποδοχή coaxial
υποδοχή οπτικής ίνας
υποδοχή για σύνδεση με PC (USB)
υποδοχή για digital tuner (δεν περιλαμβάνεται)

Εγκατάσταση - Σύνδεση με τηλεόραση - Σύνδεση με υπολογιστή
Η σύνδεση ήταν απλούστατη και με το που άνοιξε το 6500 η διαδικασία του πρώτου σεταρίσματος ήταν επίσης ευκολότατη. Το μενού του είναι προσεγμένο και όμορφα σχεδιασμένο, χωρίς να κουράζει με πολυπλοκότητα και "αμφίβολες" ρυθμίσεις. Κλείδωσε αμέσως στα 1080p στην KDS55A2000 και μετά τις πρώτες ρυθμίσεις το έβγαλα από την πρίζα για να το συνδέσω με τον υπολογιστή.
Μία από τα ίδια κι εδώ. Κατευθείαν ο υπολογιστής αναγνώρισε το 6500 (ως νέα μονάδα δίσκου) και το μόνο που έκανα ήταν να κάνω αντιγραφή - επικόλληση των ταινιών που ήθελα στο σκληρό δίσκο του 6500. Χρησιμοποιώντας το Subtitle Creator, μετέτρεψα τους srt υπότιτλους σε μορφή sub και τους τοποθέτησα στον ίδιο φάκελο με την ταινία, με το ίδιο ακριβώς όνομα. Τη διαδικασία την είδα στην αρχή του παρόντος thread (αν θυμάμαι καλά, στη 2η σελίδα).

Εικόνα
Με το που σύνέδεσα εκ νέου το 6500 στην τηλεόραση και το άνοιξα (σημαντικό: αργεί να ανοίξει κάπως, περίπου 30 - 40 δευτερόλεπτα), αμέσως με έβγαλε στο μενού audio - video - photos και επιλέγοντας video με έβγαλε στα περιεχόμενα του σκληρού δίσκου για την κατηγορία αυτή. Επέλεξα την ταινία (το I,Robot) και σε 2 δευτερόλεπτα η ταινία άρχισε να παίζει. Αγωνία μέχρι να φανούν οι υπότιτλοι και μετά......................η μαγεία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τα 1080p απλώθηκαν μπροστα μου και εξαίφνης..................όχι, είναι πολύ ποιητικό, σαν το Βασιλάκη Καίλα θα ακούγομαι...........
Λοιπόν, οι πρώτες εντυπώσεις μου από την εικόνα είναι πολύ θετικές. Στο fast forward δεν κολλάει καθόλου (ούτε καν στο 32x), ο ανεμιστήρας του δεν είναι ενοχλητικός (εκτός αν πλησιάσεις στα 20 εκατοστά), ο δίσκος αποδεικνύεται πολύ πρακτικός γιατί δέχεται πολύ γρήγορα τις εντολές και δεν κολλάει (στο PS3 του κολλητού μου όταν παίζει από DVD και το βάζω στο fast forward, όταν πατάω το play, κολλάει για 3-4 δευτερόλεπτα). Κλασικά δυστυχώς, το τηλεχειριστήριο, παρόλο που δίνει άμεσα τις εντολές, πρέπει να το έχεις στραμμένο σχεδόν σε ευθεία με το 6500, αλλιώς πάτα όσο θέλεις..............Επίσης, μετά από δύο ώρες αντιγραφής αρχείων στο σκληρό του 6500 (περίπου 300GB με ταινίες και μουσική), το μηχάνημα παρέμεινε σε πολύ καλά επίπεδα θερμοκρασίας: το πάνω μέρος του κουτιού ήταν κάπως ζεστό, ενώ από τα πλάγια (δίπλα από το σκληρό δίσκο) έβγαινε δροσερός αέρας.
Αυτές ήταν οι πρώτες εντυπώσεις μου από το 6500, έχω ανεβάσει και φωτογραφίες για μία πρώτη γεύση.............
Προς το παρόν του έχω βάλει να παίξει μόνο αρχεία mkv (1080p) και .ts, στα οποία δεν αντιπετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι δε μπορώ να σας γράψω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου σε αυτόν τον τομέα, καθώς δεν υπάρχουν καν!!!!! Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να του βάλω να παίξει και άλλα είδη αρχείων για να σχηματίσω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη

:guitarist:

gatsouni
03-06-2008, 18:51
Κι άλλες δύο φωτογραφίες

underdog
03-06-2008, 19:29
Bλέπω βγήκε και το 7000. Φαίνεται δυνατό μηχανάκι.

gatsouni
03-06-2008, 22:04
το ίδιο τσιπάκι δε φοράνε αυτά τα δύο??? ¶ρα, πάρε το πιο φθηνό

gatsouni
04-06-2008, 13:05
Παρατηρήσεις μετά την πρώτη μέρα χρήσης του 6500:
στα .avi αρχεία, όταν πηγαίνεις στο fast forward 32x, κολλάει και όταν πατάς το Play χάνεται ο ήχος (θέλει επανεκκίνηση). Με το firmware upgrade (1.1.52) το πρόβλημα δε διορθώθηκε.

panosxgr
04-06-2008, 13:13
Με fast forward κολλάνε όλα, ιδίως στα 32χ που λες. Θέλει να το χρησιμοποιείς με σύνεση και να ανεβάζεις ταχύτητα σιγά σιγά. Καλύτερα άφηνέ το στα 8χ για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά βάζε το στο 16χ. Τουλάχιστον εμένα έτσι το δικό μου (4100) δεν κολλάει σχεδόν ποτέ.
Ομως πρέπει να σκεφτείτε ότι τα κολλήματα είναι πολλές φορές και φυσιολογικά, αφού μιλάμε για αρχεία μεγάλα, τα οποία χρειάζονται για τέτοιες ενέργειες μεγάλη επεξεργαστική ισχύ. Μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας. :grinning-smiley-043

gatsouni
04-06-2008, 16:07
Δεν το συζητάμε αυτό, εννοείται ότι κανένα μηχάνημα δεν έιναι τέλειο. Σε τελική ανάλυση εμένα δε με ενοχλεί καθόλου το ότι κολλάει στο 32x (και μόνο σε avi αρχεία υπέσυμπιεσμένα - 700MB). Απλά το αναφέρω για να το ξέρει όποιος διαβάζει το thread και τον ενδιαφέρει. Κατά τα άλλα, το μηχάνημα πετάει :award:

Γιαννης Σπυρου
04-06-2008, 16:21
.evo kai .m2ts επαιξες ? (hddvd kai bluray δηλ.)

gatsouni
04-06-2008, 16:28
όχι, προς το παρόν μόνο mkv, mp3, avi, jpg. Που μπορώ να βρω τέτοια αρχεία να δοκιμάσω...?????

takis
04-06-2008, 16:36
φιλε gatsouni απο που πηρες το μηχανημα γιατι εγω το βρισκω τουλαχιστον 450ευρω και αν το πηρες καινουργιο

gatsouni
04-06-2008, 17:06
φιλε gatsouni απο που πηρες το μηχανημα γιατι εγω το βρισκω τουλαχιστον 450ευρω και αν το πηρες καινουργιο

Από το αμερικάνικο eBay έγινε η αγορά, στα 400 δολάρια με τα μεταφορικά. Το μηχάνημα είναι καινούριο και είναι η αναθεωρημένη έκδοση. Σημειωτέον, χωρίς σκληρό δίσκο

Geoha
04-06-2008, 17:15
Από το αμερικάνικο eBay έγινε η αγορά, στα 400 δολάρια με τα μεταφορικά. Το μηχάνημα είναι καινούριο και είναι η αναθεωρημένη έκδοση. Σημειωτέον, χωρίς σκληρό δίσκο

Τελωνείο ?

gatsouni
04-06-2008, 17:22
Τελωνείο ?

Τίποτα. Μάλιστα είχε πάνω σφραγίδα από το Ελ. Βενιζέλος που έλεγε ελεύθερο φόρων.
Πριν το παραγγείλω όμως είχα ρωτήσει τον πωλητή αν μπορεί να μου το στείλει είτε χαρακτηρισμένο ως "δώρο" είτε με δηλωμένη πιο χαμηλή αξία ώστε να τα αποφύγω όλα αυτά. Και επίσης του ζήτησα να μου το στείλει με το Κορεάτικο Ταχυδρομείο, ώστε να μη μπλέξω με εταιρείες courier και τέτοια

gatsouni
06-06-2008, 17:58
Κύριοι, χθες το βράδυ το δοκίμασα με ¨απλό" DVD και το αποτέλεσμα με εξέπληξε!!!! Η εικόνα ήταν εκπληκτική, τα χρώματα ζωντανά και η λεπτομέρεια υπέρ του δέοντος ικανοποιητική. Τελικά το πρόβλημα με το κόλλημα στο 32x fast forward δεν ισχύει, καθώς τα συγκεκριμένα αρχεία μάλλον δεν ήταν σωστά κωδικοποιημένα. Σε όλα υπόλοιπα αρχεία που το έχω δοκιμάσει δε συνάντησα πρόβλημα. :2thumb22sup:

iasonx
07-06-2008, 22:15
Πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε αν έχουμε την "διορθωμένη" εκδοση του μηχανηματος και όχι την "προβληματική?

georg9
09-06-2008, 09:08
Καλημερα
Παρελαβα πριν απο λιγες μερες το νεο V2 dvico 6500 (μετα απο την αλλαγη με το παλιο). Μεσα ειχε εγκατεστημενο το 1.1.44 και τα αρχεια επαιζαν μια χαρα. Το αναβαθμισα στο 1.2.52 και απο τοτε ειχα προβλημα με τα mkv αρχεια . H εικονα δεν ηταν σταθερη και μετα απο λιγο χανοταν το σημα. Διαβασα το mpc club forum και ειδα οτι η συγκεκριμενη version εχει προβληματα. Προσπαθησα να γυρισω στην 1.2.46 αλλα δυστυχως εκλεισε η μικρη το ρευμα με αποτελεσμα να μην υπαρχει ΜΕΣΑ ΤΩΡΑ firmware . Προσπαθησα να ξανακανω εγκατσαταση (safe mode) το 1.2.46 ( δοκιμασα σε 3 διαφορετικα pc) με το usb καλωδιο αλλα ενω αναγνωριζει το usb new hardware βγαζει οτι εχει καποιο προβλημα και δεν δημιουργειτε νεο TVIX drive που θα μπορουσα να βαλω το 1.2.46 και να το εγκαταστησω. Εχετε καμια ιδεα τι να κανω (πωε να εγκαταστησω firmware from safe mode) γιατι παιδευτηκα ολο το Σαββατοκυριακο χωρις επιτυχια?

ευχαριστω

georg9
10-06-2008, 10:37
τελικα καταφερα και εγκατεστησα τη 1.2.46

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
11-06-2008, 13:05
Ερωτήσεις:

-Θέλει υποχρεωτικά δίσκο μέσα για να παίξει;
-.srt ελληνικοί υποτιτλοι ακόμα γιόκ; πρέπει να γίνει μετατροπή;
-παίζει .mkv με υπότιτλο μαζί, μέσω δικτύου 100mbps, ΟΧΙ ΑΠΟ PC, αλλά από δικτυακό σκληρό (mybook);

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
11-06-2008, 14:45
Κάτι άλλο αλλά σημαντικο για το δικό μου setup: τα φωτορυθμικά μπροστά σβήνουν;

aris464
11-06-2008, 23:45
Οχι δεν χρειαζεται υποχρεωτικα δισκο για να παιξει.Αναβοντας το το μηχανημα εχει 4 επιλογες απο τις οποιες μπορει να παιξει υλικο.Εσωτερικο δισκο,εξωτερικα usb(2) και δικτυο.Εαν σε ολες τις συνδεσεις εχουμε πανω δισκους μπορουμε να πλοηγηθουμε με τα βελακια.Εαν δεν εχουμε καθολου δισκους τοτε δουλευει μονο η επιλογη του δικτυου.
Ελληνικα .srt δυστηχως ακομα δεν υποστηριζει.Εξακολουθει να χρειαζεται η μετατροπη σε .sub διαρκειας λιγων δευτερολεπτων.
Τα φωτορυθμικα δεν σβηνουν, αλλα νομιζω οτι εχεις λιγο μπερδευτει.Οντως οταν το αναψουμε το κεντρικο μεγαλο μπροστινο πληκτρο φωτιζεται με ενα εκνευριστικο μωβ φως αλλα μολις επιλεξουμε αναπαραγωγη το φως αυτο σβηνει και το μονο που συνεχιζει να αναβει ειναι η οθονη του (display) η οποια μας ενημερωνει για τη διαρκεια της ταινιας και την ωρα.Τιποτα αλλο.Ειναι οσο ενοχλητικο ειναι και το display σε ενα οποιοδηποτε player.Καθολη τη διαρκεια της αναπαραγωγης το μωβ φως παραμενει σβηστο και αναβει στιγμιαια μονο οταν δεχτει μια εντολη απο το τηλεχειριστηριο.
Δυστηχως δεν μπορω να σου απαντησω για το αν παιζει αρχεια και υποτιτλους απο δικτυακο σκληρο γιατι δεν το εχω δοκιμασει.Προσωπικα χρησιμοποιω διαφορετικη λυση.Δηλαδη εχω προμηθευτει 2 SHARKOON 2.5''/3.5'' SATA QUICKPORT http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804965 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804965) και εχω τοποθετησει ενα στο "κατεβαστηρι" μου και ενα στο Tvix.Ετσι κραταω τους δισκους μου γυμνους και τους πηγαινω σαλονι γραφειο, τους γεμιζω,συγχρονιζω υποτιτλους και μετα τους επιστρεφω στο Tvix.Η μεταφορα ομως μεσω usb ειναι καπως αργη γι αυτο και περιμενω να φτασει στην Ελλαδα το SHARKOON SATA QUICKPORT PRO http://www.sharkoon.com/html/produkte/externe_gehaeuse/sata_quickport_pro/index_en.html
το οποιο διαθετει συνδεση E-SATA και θα διπλασιασει την ταχυτητα μεταφορας.
Επισης εδω να αναφερω οτι υπαρχει η υποσχεση απο την εταιρεια οτι μολις το ασυρματο δικτυο Ν φτασει στην τελικη του μορφη θα κυκλοφορησουν εξαρτημα το οποιο θα μπαινει στο σημειο που τωρα μπαινει το tuner και θα το μετατρεπει σε "wireless N" συσκευη.Τοτε μαλλον θα ασχοληθω κι εγω με τις δυνατοτητες δικτυωσης που διαθετει.
Ελπιζω να βοηθησα!
-bye-

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
12-06-2008, 14:14
Μάλιστα, σ΄ευχαριστώ. Και γιατί όλα αυτά τα docking, γυμνούς σκληρούς; δεν θα έκανες την ίδια δουλειά με ένα π.χ. mybook που θα ήταν και πιό χρήσιμο και για έξω από το σπίτι;

depmode
14-06-2008, 14:31
Τελικα το 6500 με το 7000 εχουν καποια αλλη διαφορα περαν της αισθητικης;
Και επισης,υπαρχει καποιος που να παρηγγειλε απο pixmania το 6500 για να με βεβαιωσει ως προς το ποια version πουλανε;
Την αναθεωρημενη v2 ή την προηγουμενη οποτε θα μπω σε διαδικασια αλλαγης μεσω της dvico;
Ευχαριστω!

giannis11
15-06-2008, 10:48
Τελικα το 6500 με το 7000 εχουν καποια αλλη διαφορα περαν της αισθητικης;
Και επισης,υπαρχει καποιος που να παρηγγειλε απο pixmania το 6500 για να με βεβαιωσει ως προς το ποια version πουλανε;
Την αναθεωρημενη v2 ή την προηγουμενη οποτε θα μπω σε διαδικασια αλλαγης μεσω της dvico;
Ευχαριστω!

To pixmania πουλάει την αναθεωρημένη version. Αυτήν μου έστειλαν πριν 15 μέρες.
Φιλικά
Γιάννης

depmode
15-06-2008, 12:52
Ευχαριστω πολυ φιλε! :a0210:

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
17-06-2008, 16:56
1) mkv αρχεία 1080p τα παίζει "νερό" από εξωτερικό σκληρό μέσω usb;
Μιλάω για αρχεία 8-13Gb.
Οταν λέω "νερό" εννοώ "τρεχούμενο νερό". ;)

2) srt διαβάζει ή όχι ακόμα;

3) έχει κάθετη μετατόπιση των υπότιτλων;

Voreios
17-06-2008, 17:02
Σε οτι αφορά το 4100 (και λογικά και το 6500) το 1 είναι ΝΑΙ το 2 ΟΧΙ ενω για το 3 δεν ξερω, αφού στην δική μου οθόνη έχω περιθώρια και δεν χρειάστηκε ποτε να μετατοπίσω υπότιτλους

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
17-06-2008, 17:07
Ευχαριστώ Voreios.
Επειδή δεν υπάρχει "λογικά" στα μηχανήματα του διαβόλου, μπορεί κάποιος που έχιε το 6500 να τσεκάρει και να μου πει;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
17-06-2008, 18:48
Επειδη είμαι δύσπιστος και επειδή το hobby κοστίζει, ποιό καλό πσιδί που έχει το 6500 θα με "ανεχτεί" στον χώρο του μαζί με το mybook μου για μια δοκιμή;

aris464
17-06-2008, 23:53
Tασο νομιζα οτι πηρες το popcorn!!
Eγω ευχαριστως να σε "ανεχτω" στο σπιτι μου αλλα πρεπει να ερθεις στη Ροδο!!!

giannis11
18-06-2008, 06:02
Επειδη είμαι δύσπιστος και επειδή το hobby κοστίζει, ποιό καλό πσιδί που έχει το 6500 θα με "ανεχτεί" στον χώρο του μαζί με το mybook μου για μια δοκιμή;

Τάσο καλημέρα, έχεις pm
Φιλικά
Γιάννης

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
18-06-2008, 08:53
Ναι Αρη , δεν κάνεις λάθος το καλαμπόκι πήρα αλλά δεν...

Σ' ευχαριστώ πάντως , ευχαρίστως να έρθω αλλά όπως καταλαβαίνεις μου πέφτει λίγο μακρυά....-bye-

Γιάννη σ' ευχαριστώ, θα μιλήσουμε -bye-

depmode
20-06-2008, 09:38
Εγω το παρελαβα χθες.
Πρωτες εντυπωσεις .... αναμεικτες.Ναι μεν δεν κολλαει πουθενα,αλλα εχω την εντυπωση πως οταν συνεδεα το laptop μου μεσω hdmi η ποιοτητα της εικονας που εβγαζε το laptop/htpc με kmplayer και haali renderer ηταν κλασεις ανωτερη.
Ιδιαιτερα σε σκουρες σκηνες με πολυ μαυρο το πιξελιεσμα ή τα χιονια (classic) ειναι ιδιατερα εντονα.

Δεν ξερω αν ειναι καποια ρυθμιση που δεν εχω δει,αλλα φτανω στο συμπερασμα οτι ισως δεν κολλαει πουθενα επειδη δεν αποδιδει τοση ευκρινεια.

Ισως τελικα ειμαι λαθος.Παντως το μηχανημα ειναι οντως πολυ βολικο,παιζει τα παντα ανετα και εμενα προσωπικα με εσωσε απο τα συνδεσε-ξεσυδενδεσε....

Στην τελικη ομως,αν τα χρηματα δεν αποτελουν κριτηριο και δεν ειναι προβλημα θα συνιστουσα htpc.

Αυτα :)

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
20-06-2008, 12:14
.Παντως το μηχανημα ειναι οντως πολυ βολικο,παιζει τα παντα ανετα και εμενα προσωπικα με εσωσε απο τα συνδεσε-ξεσυδενδεσε....

Καλημέρα και καλορίζικο. Οταν λες παίζει τα πάντα, τι αρχεία ακριβώς δοκίμασες;

panosxgr
20-06-2008, 14:10
Φίλε depmode, έκανες τις ανάλογες ρυθμίσεις για την εικόνα σου? Στα πόσα δίνεις έξοδο? Ορισες να βγάζει έξοδο στα 24HZ/PAL? Ολα αυτά παίζουν ρόλο. Οσο για το εάν παίζει πιο σκούρα ή πιο φωτεινά, εννοείται ότι μια μικρή ρύθμιση σε αντίθεση-φωτεινότητα κάνουμε πάντα!! ;)

Τάσο, μην το ζορίζεις, πάρ' το ανεπιφύλακτα. Εδώ το 4100 και κάνει παπάδες, τι ψάχνεις τώρα! Και παίζει τα πάντα, εκτός από HD DVD αν θυμάμαι καλά. Στα κανονικά BR απλά δεν σου παίζει τα μενού και δεν μπορείς να επιλέξεις άλλον ήχο, εάν η ταινία έχει πάνω από έναν. Βάζει τον default νομίζω.
srt υπότιτλους υποστηρίζει, αλλά δυστυχώς ακόμα όχι ελληνικούς. Ομως η μετατροπή τους σε sub/idx είναι υπόθεση 15-20 δευτερολέπτων, οπότε δεν είναι θέμα αυτό νομίζω. Συν του ότι τον συνδέσεις πάνω στο δίκτυο σου και περνάς απευθείας αν θέλεις τις ταινίες σου από τον υπολογιστή σου, για να μην βγάζεις και βάζεις σκληρούς δίσκους κάθε φορά. Γενικά είναι για εμένα από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει, μέσα στην πληθώρα των αγορών που έκανα τελευταία.

Γιαννης Σπυρου
20-06-2008, 14:20
Δοκιμασες και δυσκολα 1080p αρχεια (m2t, .mkv κλπ) ?

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
20-06-2008, 14:41
Φίλε depmode, έκανες τις ανάλογες ρυθμίσεις για την εικόνα σου? Στα πόσα δίνεις έξοδο? Ορισες να βγάζει έξοδο στα 24HZ/PAL? Ολα αυτά παίζουν ρόλο. Οσο για το εάν παίζει πιο σκούρα ή πιο φωτεινά, εννοείται ότι μια μικρή ρύθμιση σε αντίθεση-φωτεινότητα κάνουμε πάντα!! ;)

και πως τσεκάρεις; ριπάρεις το bluray το DVE στον σκληρό και το τρέχεις από κει;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
20-06-2008, 19:58
... αλλα και το σημειο στο οποιο θα παιζουν(προς τα πανω η προς τα κατω)

Αρη, από που επιλέγεις να μετακινηθούν πάνω-κάτω; δεν βλέπω τέτοια επιλογή στο menu.

panosxgr
20-06-2008, 20:20
και πως τσεκάρεις; ριπάρεις το bluray το DVE στον σκληρό και το τρέχεις από κει;

Σωστός :a0210:

Οσο για τους υπότιτλους και την μετακίνησή τους, ναι, γίνεται, αλλά δεν θυμάμαι πως το είχα κάνει. Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, την ώρα που παίζει η ταινία υπάρχει ένας τρόπος να τους μετακινήσεις προς τα εκεί που θέλεις.

panosxgr
20-06-2008, 20:22
Δοκιμασες και δυσκολα 1080p αρχεια (m2t, .mkv κλπ) ?

m2t Γιάννη δεν δοκίμασα, γιατί δεν έτυχε να έχω τέτοια αρχεία.

mkv παίζει μια χαρά, ανεξαρτήτου μεγέθους, απροβλημάτιστα και με κίνηση νεράκι (πάντα αναφέρομαι στο 4100, οπότε νομίζω ότι και το 6500 που έχει ακόμα μεγαλύτερο επεξεργαστή δεν θα έχει κανένα πρόβλημα)

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
20-06-2008, 21:19
Πάνο το μέγεθος των υπότιτλων ρυθμίζεται; βγαίνουν κάτι γομάρια από default που τα βλέπουν ακόμα και τυφλοί!

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
20-06-2008, 21:47
Λοιπόν κύριοι,

Σας δηλώνω ΥΠΕΥΘΥΝΑ έχοντας σώας τους οφθαλμούς μου και τα ότα μου, ότι το TviX 6500 παίζει "νερό" τα "βαριά¨1080p mkv ακριβώς τα ίδια στα οποία κόλλαγε το "καλαμπόκι" με έξοδο 1080p/24

Ούτε κιχ. Τζάμι. Εννοείται μαζί με τους υπότιτλους σε sub.

Υ.Γ. 1) Εγινε ήδη add to cart.
2) Θα λιώσει η dsl και το dlink μαζί....... -bye-

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
20-06-2008, 21:51
Μην μου πείτε "μα έχουν το ίδιο τσιπάκι, πως είναι δυνατόν;"

Το ξέρω και το παραξέρω. Μπορεί να είναι θέμα σχεδίασης γενικότερου hardware ή και software. Δεν είναι μόνο το τσιπάκι όλο το μηχάνημα. Εγώ σας λέω τι είδα στο πανί. Το αποτέλεσμα μετράει.

GeonX
20-06-2008, 22:15
Λοιπόν κύριοι,

Σας δηλώνω ΥΠΕΥΘΥΝΑ έχοντας σώας τους οφθαλμούς μου και τα ότα μου, ότι το TviX 6500 παίζει "νερό" τα "βαριά¨1080p mkv ακριβώς τα ίδια στα οποία κόλλαγε το "καλαμπόκι" με έξοδο 1080p/24

Ούτε κιχ. Τζάμι. Εννοείται μαζί με τους υπότιτλους σε sub.

Υ.Γ. 1) Εγινε ήδη add to cart.
2) Θα λιώσει η dsl και το dlink μαζί....... -bye-

Δε παίζεσαι... κυρίες και κύριοι ο ΓΙΓΑΣ :worshippy::worshippy::worshippy::worshippy: !@!

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
20-06-2008, 23:24
Πάντως η μετατροπή από srt σε sub τα χαλάει τα γράμματα πολύ. Στα .srt η γραμματοσειρά είναι Arial Narrow, Bold, 22 (τα οποία φαίνονται πολύ ωραία στην ταινία).
Αν τα αφήσω όμως έτσι το αποτέλεσμα στο sub βγαίνει χάλια. Πάρα πολύ μεγάλα, θολά και με "σκαλοπατάκια" γράμματα.

Από την εμπειρία σας ποιά γραμματοσειρά και τι επιλογές να διαλέξω από το Subtitle Creator ούτως ώστε το αποτέλεσμα στα γράμματα στο sub να είναι πιό κοντά σε αυτό του srt;

Γιαννης Σπυρου
20-06-2008, 23:41
Taso, δεν εχεις . evo (hddvd) kai .m2t (bluray) αρχεια να δοκιμασεις ?
Εχω πολλους φιλους που ενδιαφερονται , αλλα δεν θελουν να μπλεξουν με HTPC.
Ποια ειναι η τελικη τιμη του χωρις δισκο ?

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
20-06-2008, 23:47
τσου, μόνο αυθεντικά δισκάκια έχω.

260 ευρώ με μεταφορικά. Μην ρωτήσεις από που.... όπως ξέρεις ένα είναι το "μαγαζί".

aris464
21-06-2008, 00:54
Eιχα γραψει στα πρωτα μου συμπερασματα οτι το μηχανημα παιζει τα παντα μεχρι mkv 1080p 13gb.Μετα το τελευταιο firmware update παιζει ακοπα ακομα και τερατα οπως το HELLBOY των EUREKA (17,6gb-1080p@17Mbit http://www.bit-hdtv.com/details.php?id=15812 ) και το KING KONG παλι των EUREKA (17,55gb και μαλιστα οχι 4,1 FGO γιατι ειναι παλια εκδοση http://www.bit-hdtv.com/details.php?id=16296 ), και ολα αυτα μεσω USB.
Οσον αφορα τους υποτιτλους τους μετακινουμε πατωντας το πληκτρο "subtitle" διαδοχικα εως οτου δουμε στην οθονη "subtitle mode".Τοτε χρισιμοποιουμε τα βελακια και μετακινουμε τους υποτιτλους οπου θελουμε.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 10:00
Πάντως η μετατροπή από srt σε sub τα χαλάει τα γράμματα πολύ. Στα .srt η γραμματοσειρά είναι Arial Narrow, Bold, 22 (τα οποία φαίνονται πολύ ωραία στην ταινία).
Αν τα αφήσω όμως έτσι το αποτέλεσμα στο sub βγαίνει χάλια. Πάρα πολύ μεγάλα, θολά και με "σκαλοπατάκια" γράμματα.

Από την εμπειρία σας ποιά γραμματοσειρά και τι επιλογές να διαλέξω από το Subtitle Creator ούτως ώστε το αποτέλεσμα στα γράμματα στο sub να είναι πιό κοντά σε αυτό του srt;

Thanks Αρη .Περί αυτού ξέρεις τίποτα;

depmode
21-06-2008, 10:33
Εννοειται οτι εχω ρυθμισει την εικονα :( σωστα (νομιζω).Η τηλεοραση μου ειναι ικανη για μεχρι 1080i εγω εχω ορισει να βγαζει στα 720p,γιατι καπου εχω διαβασει οτι ειναι προτιμοτερο.

Οσο για τα 24ΗΖ/Pal αφου δοκιμασα ολες τους συνδυασμους κατεληξα στο ntsc και auto selection αναμεσα σε ntsc/pal/24hz,αφου ουτως ή αλλως επελεγε μονο του ntsc.Αλλα και οταν το αναγκασα να παιξει σε pal τα ιδια.Το luminance level το εχω στα 16/235 ή auto, το ιδιο κανει.

Επισης,αυτο που ειπα δεν ειναι οτι παιζει σκουρα (εννοειται οτι ρυθμισεις σε αντιθεση και σκοτεινοτητα εκανα - αληθεια ποιες νομιζετε οτι ειναι οι πιο αποδοτικες? ).Αυτο που ειπα ειναι οτι σε σκουρες σκηνες πιξελιαζει πολυ (σε σχεση με το ιδιο αρχειο σε laptop με συνδεση dvi to hdmi - τις δοκιμες τις εκανα με το αρχειο Prison Break S03E05 720p HDTV x264-CTU (http://www.bt-chat.com/download.php?info_hash=0e2acc46c7a22c53cb0b30ffb60 9e0f1230084e3).mkv ιδιως στα πρωτα 2 λεπτα για οποιον ενδιαφερεται να το δοκιμασει) και το ενοχλητικοτερο οτι εμφανιζει τα "χιονια" που λεμε.

Γενικά είναι για εμένα από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει, μέσα στην πληθώρα των αγορών που έκανα τελευταία.
Και για μενα ειναι,απλως δεν ειναι τοσο καλο και ποιοτικο οσο διαβαζα,χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ειναι χαλια.

Κατι τελευταιο.Οταν ειναι κλειστο γιατι συνεχιζει να ζεσταινεται;Οχι πολυ,αλλα ειναι θερμοτερο λες και δεν ειναι πραγματικο σβηστο και κατι συνεχιζει να λειτουργει.

depmode
21-06-2008, 10:48

To ιδιο σκεφτηκα και εγω.Δοκιμασα και εβαλα την ιδια γραμματοσειρα που ειχα στα srt στο subtitle creator και το αποτελεσμα ειανι λιγο καλυτερο.
Ναμιζω πολυ καλυτερα θα ειναι αν με το mkvmerge ενσωματωναμε τον υποτιτλο.Δοκιμασα να το κανω αλλα δεν πετυχε και δεν ξερω αν μπορει να γινει,δεν το εψαξα περισσοτερο.
Αν καποιος εχει καποια καλυτερη λυση ας μας πει.Στην τελικη ποσο δυσκολο ειναι πια να ενσωματωσουν την υποστηριξη των ελληνικων στα srt με μια αναβαθμιση; λετε να τους στειλουμε κανα mail ;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 11:05
λετε να τους στειλουμε κανα mail ;

Εγώ τους έστειλα ήδη. srt with greek language support

Αντε για βάλτε κι εσείς κανά λιθαράκι μην δούμε καμιά άσπρη μέρα. -bye-

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 11:08
Οσο για τα 24ΗΖ/Pal αφου δοκιμασα ολες τους συνδυασμους κατεληξα στο ntsc και auto selection αναμεσα σε ntsc/pal/24hz,αφου ουτως ή αλλως επελεγε μονο του ntsc.Αλλα και οταν το αναγκασα να παιξει σε pal τα ιδια.Το luminance level το εχω στα 16/235 ή auto, το ιδιο κανει.

Κι εγώ έτσι ακριβώς το ρύθμισα. Με το που θα αναγνωρίσει mkv που είναι PAL στα 50hz γυρνάει αυτόματα μόνο του.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 11:11
Επισης,αυτο που ειπα δεν ειναι οτι παιζει σκουρα (εννοειται οτι ρυθμισεις σε αντιθεση και σκοτεινοτητα εκανα - αληθεια ποιες νομιζετε οτι ειναι οι πιο αποδοτικες? ).Αυτο που ειπα ειναι οτι σε σκουρες σκηνες πιξελιαζει πολυ (σε σχεση με το ιδιο αρχειο σε laptop με συνδεση dvi to hdmi - τις δοκιμες τις εκανα με το αρχειο Prison Break S03E05 720p HDTV x264-CTU (http://www.bt-chat.com/download.php?info_hash=0e2acc46c7a22c53cb0b30ffb60 9e0f1230084e3).mkv ιδιως στα πρωτα 2 λεπτα για οποιον ενδιαφερεται να το δοκιμασει) και το ενοχλητικοτερο οτι εμφανιζει τα "χιονια" που λεμε.

Το κατεβάζω και σου λέω.

depmode
21-06-2008, 12:11
Εστειλα και γω mail.Μολις λαβω απαντηση θα ενημερωσω.

Συνεχιζοντας τις δοκιμες ολη την ωρα,μολις ειδα πως παιζει το Beowulf_2007_720p_ESiR.ΑΨΟΓΑ!!!

Τι να πω!Ισως το αισχρο,της πλακας,βιαστικο κτλ encoding που κανει η καταραμενη CTU να επηρεαζει περισσοτερο το tvix.Σε αυτο καταληγω ως συμπερασμα.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 12:20
Φίλε μου αυτό το αρχείο είναι ο ορισμός του "θορύβου". Σαφώς και φαίνεται περισσότερο το πιξέλιασμα στο tvix γιατί άλλο να το προβάλλεις στην οθόνη του υπολογιστή και άλλο σε 100+ ιντσες.
Εδώ ακόμα και στο pc σε Eizo 24" γίνεται χαμός στα σκοτεινά πλάνα. Οι τοίχοι μέσα στις φυλακές "κουνιούνται" από το "μυρμήγκιασμα". Φαίνεται ξεκάθαρα. Χάλια αρχείο και ας λέει 720p. Τολμώ να πω ότι σε ορισμένες σκηνές φαίνεται χειρότερα και από απλό dvd λόγω χάλιας συμπίεσης. Αυτά τα αρχεία είναι για να τα βλέπεις και να τα πετάς μετά.

Κατέβασε το mkv Batman Begins 1080p ή το There will be blood σε 1080p 13GB έκαστο και δες μέσα στο πηγάδι σκοτεινές σκηνές και πες μου αν φταίει το TviX.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 12:21
Μαζί γράφαμε :a0210:

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 12:26
Τι να πω!Ισως το αισχρο,της πλακας,βιαστικο κτλ encoding που κανει η καταραμενη CTU να επηρεαζει περισσοτερο το tvix.Σε αυτο καταληγω ως συμπερασμα.

Garbage in - garbage out ;)

CosmosKGR
21-06-2008, 12:27
(Ο "μανιακός" με τους υπότιτλους ξαναχτυπά!)

Παιδιά, όπως έχω ξαναπει και στο thred του PopCorn, καλό θα είναι όσ αφορά το πρόβλημα με τους Ελληνικούς υπότιτλους σε αρχεία .Srt, πέρα από τον τρόπο της μετατροπής τους σε .Sub (με χρήση κατάλληλου προγράμματος), να δοκιμάσετε και κάτι πιο απλό που έχω την υποψία ότι μπορεί και να πιάσει. Αν πιάσει σίγουρα θα είναι πιο απλό και πιο απροβλημάτιστο σαν αποτέλεσμα.

Ανοίξτε το .srt με έναν απλό text editor π.χ. το Notepad, και σώστε το αρχείο με ίδιο όνομα κάπου αλλά με encoding Unicode (αντί ANSI που είναι το default) και δοκιμάστε ξανά αν έτσι τους παίζει σωστά.
Θυμίζω ότι η επιλογή για το encoding βρίσκεται στο κάτω μέρος του παραθυράκι που ανοίγει καθώς επιλέγεις save as.

Ας το δοκιμάσει κάποιος, είναι πάρα πολύ απλό και αν πιάσει θα βολεύει περισσότερο.

Μόνο ας πει εδώ και αποτελέσματα!

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 17:37
Δυστυχώς δεν παίζει.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 17:52
Προσπαθώ να συνέλθω με την εικόνα του Patton. Είναι ταινία του 1970 και τύφλα να έχουν οι σημερινές παραγωγές. Ενα σας λέω: το 720p από τον SiNNERS είναι 8.3 GB !!

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
21-06-2008, 18:02
Παιδιά σας προτείνω όταν ανοίγετε το srt με το subtitle creator να πηγαίνετε format - change font και να το κάνετε regular (αντί bold) και μέγεθος 18 για να βγαίνουν ανθρώπινα τα γράμματα στο sub.
Αν θέλετε να αλλάξετε και γραμματοσειρά μπορείτε να βάλετε και Verdana. Δεν είναι άσχημο.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
22-06-2008, 11:58
Εγω ρε παιδια, γιατι δεν μπορω να τα μετατρεψω? Κατεβαζω το αρχειο των υποτιτλων απο το HDBits, αλλα απλα μου βγαζει ενα αρχειο κειμενου. Το αποθηκευω ως txt και μετα το subtitle creator δεν το αναγνωριζει για να το μετατρεψω σε sub... Κανω καμια πατατα??

aris464
22-06-2008, 12:07
Τασο οσον αφορα τους υποτιτλους δεν εχω κατι να προτεινω γιατι δεν το εχω ψαξει.
Φιλε Λευτερη θα πρεπει αφου αποθηκευσης το αρχειο ως .txt πρωτα να το κανεις .srt και μετα με το subtitle creator να το μετατρεψεις σε .sub.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
22-06-2008, 12:19
Και πως ακριβως το κανω srt? Ποιο ειναι το προγραμματακι??? :blink:

aris464
22-06-2008, 13:07
Δεν χρειαζεται προγραμμα.
Ας υποθεσουμε οτι εχεις αποθηκευση το αρχειο .txt στο σκληρο δισκο D, στο φακελο DOWNLOADS.Ανοιγουμε το φακελο D:\DOWNLOADS και πηγαινουμε στο TOOLS-->FOLDER OPTIONS και μετα επιλεγουμε το tub που λεει VIEW και ξετσεκαρουμε την επιλογη "HIDE EXTENSIONS FOR KNOWN FILE TYPES" και παταμε "APPLY" και "OK".Tωρα κανουμε rename στο .txt αρχειο και βλεπουμε οτι μεσα στην ονομασια του αρχειου στο τελος περιλαμβανεται η καταληξη .txt.
Μετονομαζουμε το .txt σε .srt και παταμε ok.
Μετα επαναλαμβανουμε τη προηγουμενη διαδικασια αλλα τωρα ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ το "HIDE EXTENSIONS FOR KNOWN FILE TYPES" και τελειωσαμε.Το αρχειο μας ειναι .srt

aadvarl
22-06-2008, 13:21
Παιδιά sorry αν αλλάζω λίγο το θέμα αλλά μιας και βρίσκω μαζεμένους αρκετούς κατόχους tvix είπα να ξανακάνω μια προσπάθεια να λύσω την απορία μου ..
Τελικά το tvix παίζει τα ριπαρισμένα ts αρχεία από το stream των blu (χωρίς κάποια μετατροπή εννοώ) ή όχι ? Έχετε δοκιμάσει ? Γιατί εμένα ενώ μου παίζει τα συγκεκριμένα αρχεία που έχω κατεβάσει από το internet, στη δική μου προσπάθεια ριπαρίσματος (με το any dvd ) δεν το παίζει αλλά κλείνει και κάνει reboot
Κάποια ιδέα ?

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
22-06-2008, 13:43
Παιδιά sorry αν αλλάζω λίγο το θέμα αλλά μιας και βρίσκω μαζεμένους αρκετούς κατόχους tvix είπα να ξανακάνω μια προσπάθεια να λύσω την απορία μου ..
Τελικά το tvix παίζει τα ριπαρισμένα ts αρχεία από το stream των blu (χωρίς κάποια μετατροπή εννοώ) ή όχι ? Έχετε δοκιμάσει ? Γιατί εμένα ενώ μου παίζει τα συγκεκριμένα αρχεία που έχω κατεβάσει από το internet, στη δική μου προσπάθεια ριπαρίσματος (με το any dvd ) δεν το παίζει αλλά κλείνει και κάνει reboot
Κάποια ιδέα ?

Δεν γνωρίζω. Εγώ βρίσκομαι στην πρώτη φάση ακόμα και ρωτάω εδώ: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=28960

Εχεις bluray drive και ριπάρεις δικά σου δισκάκια;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
22-06-2008, 17:09
Πάνως αν έχει βρει κάποιος κάποιες ρυθμίσεις στο Subtitle creator που να εμφανίζονται τα γράμματα στο sub αρχείο όπως και στο srt , ας μας το πει.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
22-06-2008, 19:48
Το κανω sub ακριβως οπως περιεγραψε ο φιλος ο Αρης και μου δημιουργει 2 αρχεια. Ενα .idx και ενα .sub. Τα αντιγραφω στον φακελο με την ταινια, αλλα και παλι δεν μου παιζουν οι υποτιτλοι... Το εκανα με ολα τα αρχεια που κατεβαζω ως txt. Κανενα δεν αναγνωριζει. Καποια ετοιμα srt αρχεια που κατεβαζω μου τα μετατρεπει παλι σε idx και sub και αυτα τα διαβαζει κανονικα. Το προβλημα λοιπον ειναι μονο στα txt που κατεβαζω. Ποιο ειναι το προβλημα βρε παιδια? Τα νευρα μου...

dkalam
22-06-2008, 20:08
μετονόμασε τα αρχεία txt σε srt και μετά μετέτρεψέ τα σε sub και idx

Voreios
22-06-2008, 21:06
Εγω παντως για το 4100 μόνο ετοιμα .srt αρχεία κατεβαζω και τα μετατρεπω επιτυχώς πάντα. Ομως...αυτά που μετατρεπω σε .sub+.idx subtitle με το subtitle creator δεν μπορω να τα επαναμετατρέψω σε .srt! Εχει κανεις λύση γι αυτό; Καποια αλλα ετοιμα .sub που βρισκω μετατρέπονται μιά χαρά σε .srt

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
22-06-2008, 22:20
Εγω παντως για το 4100 μόνο ετοιμα .srt αρχεία κατεβαζω και τα μετατρεπω επιτυχώς πάντα. Ομως...αυτά που μετατρεπω σε .sub+.idx subtitle με το subtitle creator δεν μπορω να τα επαναμετατρέψω σε .srt! Εχει κανεις λύση γι αυτό; Καποια αλλα ετοιμα .sub που βρισκω μετατρέπονται μιά χαρά σε .srt

Αφού μένει και το .srt Δεν το σβήνει.

Γιάννης Μπράβος
23-06-2008, 17:30
Το 6500 παίζει χωρίς προβλήματα τα αρχεία .m2ts από το /BDMV/STRΕΑΜ/.
Συνήθως το μεγαλύτερο αρχείο του directory είναι το main theme.

Κάποια ιδέα ?

Γιαννης Σπυρου
23-06-2008, 18:48
Eχεις δοκιμασει κανενα ?

Γιάννης Μπράβος
24-06-2008, 16:22
Ναι, το βράδυ είδα το 3-10 to Yuma από τον σκληρό, κατεβασμένο από usenext, συνολικό μέγεθος directory 44.64GB, main theme το 00066.m2ts 27.92gb. Φυσικά, ούτε κουβέντα για υποτίτλους.

Σε μετατροπή σε ISO, δεν γίνεται mount με τίποτα.
Επίσης, σε HD-DVD δεν έχω καταφέρει τίποτα, ούτε σε rip, ούτε σε image.

Το δικό μου πρόβλημα με το tvix είναι ότι όταν έπιλέγω 1:1 pixel mapping στην τηλεοραση (Toshiba 46zf355), το tvix πετάει την εικόνα περι τους 3 πόντους αριστερά αφήνοντας μια μαύρη κάθετη μπάρα δεξια.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
24-06-2008, 16:27
Αρα, mkv και ξερό ψωμί.... ;) και με ελληνικά και με τα όλα του. Και ξαναλέω: η διαφορά είναι μικρή με το original , ειδικά αν έχετε καλό mkv.

Γιάννης Μπράβος
24-06-2008, 16:29
Και σε αυτή την περίπτωση το Size Does Matter είναι από την ανάποδη.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
24-06-2008, 16:33
Και σε αυτή την περίπτωση το Size Does Matter είναι από την ανάποδη.

Ναι όντως έχεις δίκιο -bye-

aadvarl
24-06-2008, 19:24
Το 6500 παίζει χωρίς προβλήματα τα αρχεία .m2ts από το /BDMV/STRΕΑΜ/.
Συνήθως το μεγαλύτερο αρχείο του directory είναι το main theme.

Φίλε Γιάννη, αν κατάλαβα καλά το (ή τα) αρχεία m2ts που είδες είναι κατεβασμένα απο internet. Αυτά τα βλέπω και εγώ χωρίς πρόβλημα . Το παράξενο είναι οτι όταν τα ριπάρισα ο ίδιος (με any hd dvd) δεν έπαιξαν και αναρωτιέμαι γιατί ..Το ακόμα πιό παράξενο, που με κάνει να σκέφτομαι οτι μάλλον καποιο λάθος θα έκανα , είναι οτι παίζει ολα τα άλλα m2ts του stream εκτός απο το μεγάλο δηλ. την ταινία...!!!
Παρεπιπτόντως τα evo δεν τα παίζει . Εύκολα όμως (με λίγη υπομονή) μετατρέπονται (όπως άλλωστε και τα m2ts ) σε mkv . Το θέμα είναι να μη μπούμε σε αυτή τη διαδικασία αν τελικά τα m2ts τα παίζει αυτούσια

Γιάννης Μπράβος
24-06-2008, 22:29
OK, κατάλαβα λάθος την ερώτηση. Δεν έχω ριπάρει BD.

depmode
25-06-2008, 14:57
Hello ,

I regret for the inconvenience caused. Presently we do not support greek Subtitle.
Greek subtitle support is already a part of our organization wishlist database. But the exact schedule for the Support is not yet fixed.

thanks.

Αυτη ειναι η απαντηση που ελαβα απο την Dvico για την υποστηριξη ελληνικων στα αρχεια srt.

Καλα κρασια...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
25-06-2008, 15:04
Κατάλαβα.

Εντάξει, εδώ που τα λέμε δεν είναι και μεγάλη η "ζημιά" με το convertion σε sub.

Πρέπει να πειραματιστούμε όμως να βρούμε επιλογές (γραμματοσειρά, μέγεθος) να μην φαίνονται θολά τα γράμματα.

Busoni
25-06-2008, 21:26
Παίδες σκέφτομαι κι εγω να πάρω το μηχανάκι κυρίως για lossless audio(FLAC). Θα ήθελα να ρωτησω αν το navigation σε πολλά directories απο FLAC/MP3 είναι ικανοποιητικό...δηλαδη αν εμφανίζει πλήρεις τίτλους directories, files, αν πηγαίνει πάνω-κάτω στο directory tree κλπ.

edit: Eπειδή φλερτάρω κυρίως το 4100, ας απαντήσουν κι αυτοί που το έχουν...αν και νομίζω οτι αυτό που ρωτάω θα είναι ιδιο στα περισσότερα μοντέλα της σειράς.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
26-06-2008, 10:49
Μια βοηθεια ρε παιδια! Συγκεκριμενα, με το 300.2006.720p.BluRay.DTS.x264-ESiR εχω κατεβασει ο,τι αρχειο txt, srt υπαρχει και το εχω μετατρεψει σε idx-sub, αλλα δεν μου αναγνωριζει τιποτα! Μου βγαζει μονο κατι ακαταλαβιστικα (i/) και εχουν σπασει τα νευρα μου!! Εκανα τα παραπανω που μου περιγραψατε με την μετονομασια του txt αρχειου σε srt και το μετετρεψα σε idx και sub με το subtitle creator αλλα και παλι, τίποτα! Πως στο καλο θα δω υποτιτλους??

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
26-06-2008, 10:54
ουτε txt ούτε τίποτα
Κατεβάζεις το srt από τα γνωστά sites. Με το subtitle creator το κάνεις με τατροπή σε sub , διαλέγεις και στο τελευταίο παράθυρο το el greek και τέλειωσες.

Δες το post #11

Voreios
26-06-2008, 10:57
Εννοείται ότι στον φακελλο οταν θα βαλεις να δεις την ταινία πρεπει να εχουν μεινει μόνο τα αρχεία με καταληξη .sub, .idx (τα .srt, .txt η ότι ειχες πριν την μετατροπή τα βγαζεις απο τον φακελλο)

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
26-06-2008, 10:59
Το εκανα Τασο!! Κατεβασα ο,τι υπηρχε σε srt και παλι τιποτα!! Τα αρχεια βεβαια που κατεβασα δεν ηταν ακριβως για το παραπανω mkv αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενα το ιδιο...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
26-06-2008, 11:02
Εννοείται ότι στον φακελλο οταν θα βαλεις να δεις την ταινία πρεπει να εχουν μεινει μόνο τα αρχεία με καταληξη .sub, .idx (τα .srt, .txt η ότι ειχες πριν την μετατροπή τα βγαζεις απο τον φακελλο)

γιατί; εγώ κρατάω και το srt και δεν επηρεάζεται το tvix. Φορτώνει το sub κανονικά. Και όχι μόνο αυτό. Μέσα στο ίδιο folder έχω χύμα όλα τα mkv, τα srt, τα idx και τα sub. κανένα πρόβλημα.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
26-06-2008, 11:15
Υπαρχει καποιος τροπος να μετατρεψουμε το original txt αρχειο σε sub?? Το κολπο με την μετονομασια δεν μου επιασε...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
26-06-2008, 11:23
Μα γιατί ασχολείσαι με txt και δεν κατεβάζεις srt;

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
26-06-2008, 12:37
Δωσε μου ενα λινκ ρε Τασο γιατι θα παθω νευρικο κλονισμο...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
26-06-2008, 12:47
Δωσε μου ενα λινκ ρε Τασο γιατι θα παθω νευρικο κλονισμο...

για δες στο email σου αυτό που σου στειλα και δοκίμασέ το.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
26-06-2008, 12:59
OK! Eυχαριστω!

gkesi
29-06-2008, 10:39
Σαν καινούργιος κάτοχος του 6500 ας πω και εγώ το πρόβλημά μου σχετικά με τους υπότιτλους. Τους μετατρέπω με το workshop απο srt σε sub και μου βγάζει κινέζικα, μήπως φταίει ότι αφήνω στον ίδιο φάκελο και το srt και το sub; ή πρέπει να κάνω κάποια επιλογή απο το 6500 για να τους δεί;

Voreios
29-06-2008, 20:31
Εννοείται ότι πρεπει να βγαζεις απο τον φακελλο το .srt

gkesi
29-06-2008, 20:51
Το έκανα αλλά πάλι τα ίδια, τι κάνω λάθος;

aktizol
29-06-2008, 20:57
Σαν καινούργιος κάτοχος του 6500 ας πω και εγώ το πρόβλημά μου σχετικά με τους υπότιτλους. Τους μετατρέπω με το workshop απο srt σε sub και μου βγάζει κινέζικα, μήπως φταίει ότι αφήνω στον ίδιο φάκελο και το srt και το sub; ή πρέπει να κάνω κάποια επιλογή απο το 6500 για να τους δεί;
fantazomai apo ta legomena sou oti kaneis to lathos kai apla metatrepeis to .srt>.sub (text file), enw tha eprepe na tous kaneis na einai images diladi na kaneis create .SUB & .IDX. // exeis auta ta 2 arxeia?

me to programa SubtitleCreator v2.2 ginetai polu apla.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
29-06-2008, 22:43
παιδιά αν ακολουθήσετε τις αναλυτικότατες οδηγίες στο ποστ #11 δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

Voreios
30-06-2008, 01:29
Πραγματι...αυτό που σου ειπε ο Ακτιζολ ισχυει, όχι με το Workshop

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 00:19
Ενα μειονέκτημα (σοβαρό για μένα) που δεν το 'χετε αναφέρει έως τώρα είναι ότι:
η μετακίνηση και το μέγεθος των υπότιτλων ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ για sub αρχεία, μόνο για srt.
Με άλλα λόγια οι ελληνικοί μας υπότιτλοι βγαίνουν βάση των επιλογών που έχετε κάνει από το subtitle creator.

Αν βρει κάποιος λύση να μετακινούνται ας μας το πει.

Voreios
01-07-2008, 01:19
Δεν το εψαξα καν, ουδεποτε χρειάστηκε μετακίνηση ουτε αλλαγη μεγεθους (βλεπω σε προβολέα)

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 01:37
κι εγώ εκεί βλέπω αλλά θέλω σε 2.35:1 ταινίες οι υπότιτλοι να πέφτουν μέσα στην εικόνα.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 01:45
Αυτό που έκανα είναι να αλλάξω το vertical position από το Subtitle creator και από το 470 (default) το έβαλα 430 και έπαιξαν μια χαρά μέσα στην εικόνα οι υπότιτλοι.

Αλλά από το μηχανάκι, γιόκ... :mad:

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 01:47
Οσο για τους υπότιτλους και την μετακίνησή τους, ναι, γίνεται, αλλά δεν θυμάμαι πως το είχα κάνει. Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, την ώρα που παίζει η ταινία υπάρχει ένας τρόπος να τους μετακινήσεις προς τα εκεί που θέλεις.

Mr. Panos τι υπότιτλους είχες μετακινήσει; αγγλικό srt;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 01:54
Εδώ λένε για νέο firmware που βγήκε (δεν έχει ανέβει επίσημα ακόμα στο site) μπορεί να είναι beta .
Το κατέβασα, αλλά δεν το βάζω καθώς βλέπω ότι αρκετοί παραπονέθηκαν για προβλήματα.
Οποιος θέλει να πειραματιστεί ιδού:
http://www.mpcclub.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=17249

panosxgr
01-07-2008, 08:24
Mr. Panos τι υπότιτλους είχες μετακινήσει; αγγλικό srt;

Τάσο, καλημέρα. Τελικά, επειδή το δοκίμασα κι εγώ, είναι όπως το λες. Ενώ φαίνεται να μπορείς να μετακινείς τους υπότιτλους, επειδή είναι σε μορφή φωτογραφιών οι υπότιτλοι (sub/idx) δεν μπορούν να μετακινηθούν. Προφανώς λοιπόν η μετακίνηση αφορά αποκλειστικά ταινίες με υπότιτλους srt.
Sorry Τάσο, αλλά επειδή από το τηλεκοντρόλ είχα δει ότι μπορούν να μετακινηθούν οι υπότιτλοι, νόμιζα ότι μετακινούνται όλα τα είδη. Αλλά διαπίστωσα κι εγώ ότι ενώ τους μετακινείς, όταν παίζουν είναι στην ίδια θέση.

CosmosKGR
01-07-2008, 08:44
Ρε παιδιά, σίγουρα αυτή η ρύθμιση, σχετικά με το κεντράρισμα των υπότιλων, δεν μπορεί να ορισθεί κάπως από το πρόγραμμα μετατροπής τους σε sub/idx;;;
Ίσως όχι από κάθε πρόγραμμα αλλά κανένα δεν μπορεί να πάρει κάποια σχετική μέριμνα;
Δε το έχω ψάξει βέβαια αλλά έτσι όπως το καταλαβαίνω, θα έπρεπε αυτό το ζήτημα να μπορεί να είναι ευθύνη και ενός τέτοιου προγράμματος μετατροπής, με βάση το ότι, όπως λέτε, το παραγόμενο αποτέλεσμα είναι κάτι σα "φωτογραφία".

Φυσικά, μπορεί να κάνω και λάθος!

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 09:16
Ρε παιδιά, σίγουρα αυτή η ρύθμιση, σχετικά με το κεντράρισμα των υπότιλων, δεν μπορεί να ορισθεί κάπως από το πρόγραμμα μετατροπής τους σε sub/idx;;;
Ίσως όχι από κάθε πρόγραμμα αλλά κανένα δεν μπορεί να πάρει κάποια σχετική μέριμνα;
Δε το έχω ψάξει βέβαια αλλά έτσι όπως το καταλαβαίνω, θα έπρεπε αυτό το ζήτημα να μπορεί να είναι ευθύνη και ενός τέτοιου προγράμματος μετατροπής, με βάση το ότι, όπως λέτε, το παραγόμενο αποτέλεσμα είναι κάτι σα "φωτογραφία".

Φυσικά, μπορεί να κάνω και λάθος!

Μα αυτό έγραψα παραπάνω στο ποστ #151
Φυσικά και γίνεται από το πρόγραμμα (Subtitle creator).

CosmosKGR
01-07-2008, 09:26
Μα αυτό έγραψα παραπάνω στο ποστ #151
Φυσικά και γίνεται από το πρόγραμμα (Subtitle creator).Ουπς!!!
Έχεις δίκιο!:blush:

Παρασύρθηκα λίγο από τα λεγόμενα των τελευταίων posts που μου έδειχναν σα να μην έχει αντιμετωπισθεί το θέμα γενικότερα.

Sorry pal!

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 09:29
Sorry Τάσο, αλλά επειδή από το τηλεκοντρόλ είχα δει ότι μπορούν να μετακινηθούν οι υπότιτλοι, νόμιζα ότι μετακινούνται όλα τα είδη. Αλλά διαπίστωσα κι εγώ ότι ενώ τους μετακινείς, όταν παίζουν είναι στην ίδια θέση.

Αχ αχ αχ αχ αχ ..... -bye-

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 09:41
Καλά αυτοί οι κορεάτες είναι πολύ αστείοι....

Στα νέα μηχανάκια από μέσα Ιουνίου και μετά, στο νέο firmware 1.2.52 έχουν κλειδώσει την γλώσσα και είναι στα κορεάτικα ,η αγγλική επιλογή είναι inactive. :bang: Αν βάλεις το προηγούμενο firmware (1.1.44) παίζουν κανονικά τα αγγλικά και οι άλλες γλώσσες κανονικά.

Το θέμα ποιό είναι; ότι τα κορεάτικα βγαίνουν μόνο στο Setup menu. Στην αρχή σε πιάνει πανικός αλλά τα πράγματα είναι εύκολα διότι απλούστατα η οθόνη του μηχανήματος δείχνει ΟΛΕΣ τις επιλογές στα αγγλικά κανονικότατα και το menu αλλά και τις επιλογές OSD κατά την διάρκεια που παίζει η ταινία όπως Subtitles, Audio κλπ φυσικά και το τηλεκοντρόλ είναι κι αυτό στα αγγλικά κανονικά.

ή το κλειδώνεις ή δεν το κλειδώνεις ρε μεγάλε.... :flipout::flipout:

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 10:00
Πάντως, όσο κι αν προσπαθώ να το κολλήσω δεν μασάει...

Σε mkv "γαϊδούρια" 1080p των 12 και 13GB με αλεπάλληλα Play/stop , FWD 16X, 32X , τα παίζει νεράκι.

aktizol
01-07-2008, 10:47
pantws kai to 4100 pou exw egw den exei kollisei pote, oute me xvid, oute me mkv.
kai fusika exei toso smooth playback pou tha to znleue kai to pio kalo htpc.

djjojo
01-07-2008, 11:03
Καλησπέρα!!Είμαι και εγω κάτοχος του m6500 από τον Φεβρουάρη.Είναι το καλύτερο γκαντζετάκι μακράν και συνδυασμό με ένα προβολέα οπτομα hd 80 βγάζει φανταστική εικόνα!!!!Του έχω κοτσάρει και 1 τερρα πανω και είναι μπόμπα!!(Σήμερα έχω μόνο 100gb free!!)Τα παίζει όλα το ρημάδι αλλά μόνο με το firmware 1.1.44.Δοκίμασα να παίξω το gladiator που κατεβασα 21.6gb 1080p kai kόλλαγε με το 1.2.52...Τον 1.3.10 μην τον βάλετε καθόλου..βγάζει μεν ήχο hd dts kai dolby αλλά υπάρχει πρόβλημα στο πάιξιμο πολλών αρχείων και στην ομαλη ροή 24p.
¨Εχω κάνει και τρελή αξάσκηση στην αγγλική γλώσσα καθώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να του βάλω ελληνικούς υπότιτλους.(Ναι διάβασα τα ποστ , κατέβασα τα προγράμματα αλλά και πάλι τίποτα...Δεν πειράζεί...)

Υ.Γ.
Να ναι καλά τα παρακάτω sites poυ έχουν δώσει αξία στην forthnet μου!!!
http://www.bit-hdtv.com/
http://hd-bits.ro/

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 11:24
Ναι αλλά με το 1.1.44 δεν βγάζει 24fps.

Με τους υπότιτλους τι να σου πω....εμένα από την πρώτη στιγμή μου έπαιξαν. Μήπως φταίει το 1.1.44 γι' αυτό;

malakudi
01-07-2008, 13:26
Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν το συγκεκριμένο player παίζει 1080p unlimited profile; Ή αν όχι, σε ποιο σημείο σταματά να μπορεί να παίξει; Υπάρχει μία επιβεβαιωμένη περίπτωση από το mpcclub.com όπου 1080p αρχείο με 16 reference count δεν παίζει. Τα άλλα hardware players δε μπορούν να παίξουν h264 με > 4 reference count σε 1920*1080, >5 reference count σε 1920*800. Μπορεί κανείς να δοκιμάσει 1920*1080 με 6 πχ reference count; Το στοιχείο αυτό μπορείτε εύκολα να το δείτε με το mediainfo utility. Δεν έχω δει κανένα άλλο hardware player να μπορεί να παίξει h264 1920*1080 με περισσότερα από 4 reference frames και θα ήταν μεγάλη έκπληξη για μένα αν το συγκεκριμένο τα καταφέρνει. Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

mp

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 14:55
Δεν μας δίνεις καλύτερα ένα link από κάποιο mkv που να έχει επιβεβαιωμένες τέτοιες προδιαγραφές να το κατεβάσουμε να το δοκιμάσουμε;

malakudi
01-07-2008, 15:18
Δεν μας δίνεις καλύτερα ένα link από κάποιο mkv που να έχει επιβεβαιωμένες τέτοιες προδιαγραφές να το κατεβάσουμε να το δοκιμάσουμε;

Αν έχετε account στο hdbits, κατεβάστε το:
Silent.Hill.2006.1080p.HDTV.DTS-ES.x264-ESiR
Αρκεί και το sample μόνο

Το συγκεκριμένο έχει:

Video
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L5.1
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 9 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1mn 32s
Width : 1920 pixels
Height : 816 pixels
Display aspect ratio : 2.35
Frame rate : 23.976 fps
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Title : Silent Hill
Language : English

mp

sfortis
01-07-2008, 15:37
μα τι ηλίθιοι encoders...

ως ένα BD από 4.1 / 5 ref μπορεί να μεταφερθεί σε 5.1 / 9 ref??

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
01-07-2008, 19:16
Αρκεί και το sample μόνο

Δεν το βρίσκω στο giganews :nounder:
Οποιος έχει hdbits ας το κατεβάσει

Babis K.
01-07-2008, 21:57
Σήμερα το απόγευμα έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο μηχανάκι. Τι να σας πώ; Οτι εντυπωσιάστηκα; :SFGSFGSF:
Λίγο θα είναι.

Μέχρι τώρα έβλεπα που γράφατε αλλά δεν μπήκα καν στον κόπο να διαβάσω τί λέτε.
- Σιγά τώρα, βαριέμαι να διαβάζω γι' αυτές τις σαχλαμάρες... σκεφτόμουνα.
'Ε λοιπόν έκανα μεγάλο λάθος.
Το μηχανάκι με το που το πήρα στα χέρια μου χωρίς να κοιτάξω ούτε τα menu, και τι να κοιτάξω δηλαδή, αυτό του Τάσου βγάζει Κορεάτικα, το έβαλα ναπαίξει ματρόσκες 1080p.
Κανένα απολύτως πρόβλημα. Δοκίμασα να το κολλήσω, πίσω μπρός 8Χ, 16Χ... τίποτε, δούλευε τζάμι.
- Για να σε δώ τώρα στα full hd, λέω...
Βάζω το BR Μπόνυ και Κλάϊντ... Κι εδώ νερό... ¶ψογο!!
Δεν δοκίμασα υπότιτλους, έπρεπε να μετατρέψω τα .srt που είχα σε .sub αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του Τάσου εκεί δεν έχει πρόβλημα.
Δεν ξέρω που έχει (άν έχει) πρόβλημα, δεν ξέρω αν κάποια με περίεργο encoding όπως λέτε δεν τα παίζει, θα το δοκιμάσω αναλυτικότερα και θα δώ, εμένα πάντως μου έρεσε πάρα πολύ το μηχανάκι.
Αν έπαιζε και HD-DVD..... Αλλά μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας... Έτσι;
Αν, εν τω μεταξύ, δεν ανακαλύψω κάποιο σοβαρό μειονέκτημα... το αγόρασα όχι αύριο...χθές... :music-smiley-005:

Babis K.
02-07-2008, 00:11
Αρκεί και το sample μόνο

UPDATE

Έχεις δίκιο. Το sample του Born Ultimatum ενώ ξεκινάει μιά χαρά στα 44 sec κολλάει.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
02-07-2008, 00:36
Στο pc παίζει τζάμι;

malakudi
02-07-2008, 09:29
Αν αναφέρεστε στο sample του The.Bourne.Ultimatum.2007.1080p.HDDVD.DTS.x264-CtrlHD που έδωσα στον Τάσο, αυτό παίζει κανονικά σε pc με software only decoding (CoreAVC, ffdshow). Δεν παίζει με DXVA acceleration.
Το συγκεκριμένο ήταν 1920*800 με 8 reference frames. Θα προσπαθήσω να βρω στη συλλογή μου και ένα με 6. Σε αυτή την ανάλυση σίγουρα μπορεί να παίξει με 5 reference frames.

mp

Babis K.
02-07-2008, 09:56
Στο pc παίζει τζάμι;

Στο iMac που το δοκίμασα με το VLC παίζει μιά χαρά.

GeonX
02-07-2008, 11:20
Αν, εν τω μεταξύ, δεν ανακαλύψω κάποιο σοβαρό μειονέκτημα... το αγόρασα όχι αύριο...χθές... :music-smiley-005: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: …γνωστός φίλος μέλος του club έχει κατουρηθεί στο γέλιο με τη συγκεκριμένη τοποθέτηση του Κος Μπαμπης… γιατί πρόσφατα αναρωτιόμουν πως και δε το έχει χτυπήσει ακόμα… πάει Μπάμπη χάλασες και εσύ…ΑΡΓΗΣΕΣ :BDGBGDB55:

Babis K.
02-07-2008, 11:33
:flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: …γνωστός φίλος μέλος του club έχει κατουρηθεί στο γέλιο με τη συγκεκριμένη τοποθέτηση του Κος Μπαμπης…

Ποιός είναι αυτός; :rifle:

Κι εκτός των άλλων, δεν άργησα εγώ... Ο Τάσος άργησε να με ενημερώσει. :nounder:

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
02-07-2008, 11:42
Ευτυχώς που έχει η καρέκλα χερούλια.... :flipout::flipout::flipout::flipout::flipout::flip out::flipout::flipout:

GeonX
02-07-2008, 11:58
Ποιός είναι αυτός; :rifle:

Κι εκτός των άλλων, δεν άργησα εγώ... Ο Τάσος άργησε να με ενημερώσει. :nounder:

Ναι, ναι σε ξέρω εσένα πάντα φταίει κάποιος άλλος :slapface: … αλλά συγχωρείσαι γιατί τώρα τελευταία είχες μεγάλο θέμα αν θα πρέπει να Planar-εις η να Lumag-αρεις την εικόνα :grandpa:

:idea: o Pan-Man παρήγγειλε η όχι ακόμη ? ;)

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
04-07-2008, 23:22
Να ρωτήσω κάτι...

Επειδή "πετάω" μέσα στον σκληρό ότι ταινία βρω και έχω ήδη αρχίσει να χάνω την μπάλα, αφού ο τίτλος πλέον δεν είναι αρκετός πολλές φορές για να καταλάβεις ποιά ταινία είναι ποιά, μήπως υπάρχει κανάς τρόπος να έχουμε και κανα avatar της ταινίας να θυμόμαστε ποιά ταινία είναι;

πολλά ζητάω ε;:grinning-smiley-043

Voreios
05-07-2008, 09:49
Τασο δεν σε καταλαβαίνω! Αν εισαι τοσο ...αμελής ώστε να πετάς μέσα αταξινόμητες και χύμα τις ταινίες...θα έχεις την υπομονή να φτιάχνεις αβατάρ για καθεμία; (αν αυτό γινόταν που δεν νομίζω...). Στον χρόνο που θα ετρωγες να φτιάξεις τα αβατάρ, κανεις μιά ταξινομησούλα σπεσιαλ!

dante32
05-07-2008, 11:25
Καταρχήν να χαιρετήσω όλα τα παιδιά και σε αυτή την κατηγορία!
Εδω και μερικες μερες ειμαι και εγώ κατοχος που TViX 6500 και προσπαθω σιγα σιγα να προσανατολιστώ.
Δύο ερωτήσεις θα ήεθελα να κάνω, που οσο και αν ακουστουν χαζες, δεν βρηκα ξεκάθαρη απάντηση (στο ψάξιμο που έκανα).
1) Τι sata σκληρο παιρνει μέσα; τους μεγάλους 3,5'' ή τους 2,5'' για laptop.
2) Επειδή με ενδιαφέρει πολύ και ο παράγοντας μουσική, υπαρχει η δυνατοτητα για δημιουργία playlists ή τη χρησιμοποίηση κάποιων έτοιμων;

Voreios
05-07-2008, 11:46
1.Τους μεγαλους 3.5 ιντσων σίγουρα (δεν ξερω μηπως παίρνει και τους μικρούς)
2.Σορρυ, δεν ασχολήθηκα με αυτό το θέμα...

dante32
06-07-2008, 00:56
1.Τους μεγαλους 3.5 ιντσων σίγουρα (δεν ξερω μηπως παίρνει και τους μικρούς)
2.Σορρυ, δεν ασχολήθηκα με αυτό το θέμα...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Voreios
06-07-2008, 08:54
Απο χτες βραδυ η μπροστινή οθόνη του 4100 μου έπαψε να δείχνει οτιδήποτε!
Το μηχανάκι δουλευει κανονικά, αλλά χρησιμοποιούσα την μπροστινή οθόνη για επιλογές audio και τωρα δεν μπορω να το κανω! Μπορω να επιλέξω οτι θελω απο την οθόνη του προβολέα (σ αυτόν το έχω σεταρισμένο) αλλά όπως καταλαβαίνετε αυτό δεν ειναι καθόλου πρακτικό!
Εγραψα για το πρόβλημα πριν λίγο στην ιστοσελίδα της εταιρείας, μήπως όμως κανεις εχει καποια ιδέα; Βασικά το μόνο που μπορω να κανω ειναι να το ανοίξω και να δω αν εχει απο μέσα καποιο καλωδιάκι που τροφοδοτεί το front display και αν αυτό δεν κάνει επαφή, απο τα μενού του σεταπ δεν ειδα καποια σχετική ρύθμιση.

dante32
06-07-2008, 12:59
Για οποιον ενδιαφέρεται σχετικά με τις playlists , ειναι τελικα δυνατη η χρηση ετοιμων σε pls και m3u.
Το δοκιμασα με m3u. Μπορει καποιος ευκολα να καταλαβει πως δουλευει αν φτιαξει μια playlist με τον vlc να το αποθηκεύσει και να ανοίξει το αρχείο με το wordpad. Το μονο που θα αλλαξει ειναι οι τοποθεσιες των φακελων.
Μετά το βλεπει και το παίζει κανονικά!

YonVog
07-07-2008, 23:19
Το πρωί παρελαβα και εγω το δικό μου 6500. Δύο ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν:
1. Γίνεται αναβάθμιση firmware από USB stick? Στο manual δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Στο μεταξύ παρατήρησα ότι δεν το βλεπει καν σαν δισκο.
2. Μετατροπή των υποτίτλων από srt σε sub αλλά με τι κωδικοποίηση?

Αυτά προς το παρον.

gatsouni
08-07-2008, 09:59
Το πρωί παρελαβα και εγω το δικό μου 6500. Δύο ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν:
1. Γίνεται αναβάθμιση firmware από USB stick? Στο manual δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Στο μεταξύ παρατήρησα ότι δεν το βλεπει καν σαν δισκο.
2. Μετατροπή των υποτίτλων από srt σε sub αλλά με τι κωδικοποίηση?

Αυτά προς το παρον.

1. Δε γνωρίζω αν γίνεται firmware update μέσω USB. Τι εννοείς όταν λές "παρατήρησα ότι δεν το βλεπει καν σαν δισκο"????
2. Κωδικοποίηση με το "Subtitle Creator", ανοίγεις το srt που θέλεις, επιλέγεις save vobsub και λίγο πριν ολοκληρωθεί η μετατροπή θα σου βγάλει ένα παραθυράκι με τις κωδικοποιήσεις. όπου θα επιλέξεις "el Greek".

:a0210:

gatsouni
08-07-2008, 10:24
Μετά από ένα μήνα δοκιμών με το TVIX 6500, οι εντυπώσεις μου είναι ακόμα θετικότατες!!!!!! Το μηχανάκι έιναι μικρό και διακριτικό, έχει όμορφο σχεδιασμό (περί ορέξεως κολοκυθόπιτα....), παίζει όλα τα mkv που του έχω βάλει (εκτός από ένα, στο οποίο μου βγάζει ήχο αλλά όχι και εικόνα), έχει εξαιρετική ποιότητα εικόνας και δεν κολλάει με τίποτα...........

Θα μπορούσαν να κάνου δύο - τρία πραγματάκια προκειμένου να το κάνουν τέλειο (μετακίνηση θέσης υποτίτλων μέσω του τηλεχειριστηρίου, αναπαραγωγή αρχείων .evo), αλλά και έτσι όπως είναι πρόκειται για μία πολύ καλή "επένδυση".......

Προσωπικά είχα αγοράσει κι ένα σκληρό δίσκο 500GB αλλά μετά από μία εβδομάδα τον έβαλα στον υπολογιστή και έβαλα το 6500 να παίζει μέσω δικτύου. Με τον τρόπο αυτό γλιτώνω και τα copy - paste από τον υπολογιστή στο σκληρό του 6500. Μέχρι και αρχείο m2ts 30GB έπαιξε το θηρίο, χωρίς κανένα κόλλημα!!!!!!!!
:2thumb22sup:

aktizol
08-07-2008, 10:50
1. Δε γνωρίζω αν γίνεται firmware update μέσω USB. Τι εννοείς όταν λές "παρατήρησα ότι δεν το βλεπει καν σαν δισκο"????
2. Κωδικοποίηση με το "Subtitle Creator", ανοίγεις το srt που θέλεις, επιλέγεις save vobsub και λίγο πριν ολοκληρωθεί η μετατροπή θα σου βγάλει ένα παραθυράκι με τις κωδικοποιήσεις. όπου θα επιλέξεις "el Greek".
:a0210:
απλά για το 'el Greek' που διαλέγεις όταν τελειώσει το encoding του υπότιτλου, δεν είναι η κωδικοποίηση αυτή αλλά απλά το διακριτικό όταν κάνει load ο υπότιτλος ώστε να ξέρεις ποιά γλώσσα επιλέγεις.

Babis K.
08-07-2008, 11:40
Χρειάζεται αυτή η συγκεκριμένη διαδικασία;
Αν ανοίξω κάποιο .srt με το workshop Subtitle και κάνω save as SubRip που το σώζει σαν .sub δεν θα δουλέψει;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 11:41
Θα μπορούσαν να κάνου δύο - τρία πραγματάκια προκειμένου να το κάνουν τέλειο (μετακίνηση θέσης υποτίτλων μέσω του τηλεχειριστηρίου,

Φυσικά και έχει , αλλά όπως έγραψα και στο Posrt #148 αυτό ισχύει σε srt αρχεία και όχι σε sub.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 11:43
Αν ανοίξω κάποιο .srt με το workshop Subtitle και κάνω save as SubRip που το σώζει σαν .sub δεν θα δουλέψει;

Η διαδικασία αυτή ισχύει για το πρόγραμμα Subtitle Creator. Μπορεί με το Workshop να δουλέψει όπως λες (αν και στην ουσία και τα δύο προγράμματα ένα convert κάνουν).

Με αυτό που θα πρέπει να πειραματιστείτε και να καταλήξετε είναι η γραμματοσειρά, το μέγεθος και η θέση των υπότιτλων ΠΡΙΝ το κάνετε convert σε sub, διότι μετά από το Tvix δεν μπορείς να πειράξεις καθόλου τους υπότιτλους.

gatsouni
08-07-2008, 11:46
Φυσικά και έχει , αλλά όπως έγραψα και στο Posrt #148 αυτό ισχύει σε srt αρχεία και όχι σε sub.

Και αφού δεν αναγνωρίζει (προς το παρόν τουλάχιστον) τους ελληνικούς χαρακτήρες σε αρχείο .srt, είναι δώρο άδωρο..............

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ
08-07-2008, 11:52
Προχθες το εβαλα (το 7000 εχω) να παιξει το King.Kong.HDDVD.1080p.x264.English.German.AC3.5.1-Crow. Του εκανα FF χ32 μεχρι την σκηνη των δεινοσαυρων και οποτε προσπαθουσα να πατησω το play μου ξαναγυρναγε την ταινια απο την αρχη... Ας δοκιμασει καποιος αλλος να κανει το ιδιο (FF για πολλη ωρα) να δουμε αν θα κολλησει... Κατα τα αλλα, το μηχανημα απλα πεταει.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 11:55
Προχθες το εβαλα (το 7000 εχω) να παιξει το King.Kong.HDDVD.1080p.x264.English.German.AC3.5.1-Crow. Του εκανα FF χ32 μεχρι την σκηνη των δεινοσαυρων και οποτε προσπαθουσα να πατησω το play μου ξαναγυρναγε την ταινια απο την αρχη... Ας δοκιμασει καποιος αλλος να κανει το ιδιο (FF για πολλη ωρα) να δουμε αν θα κολλησει... Κατα τα αλλα, το μηχανημα απλα πεταει.

Μου χει τύχει κανά 2 φορές αυτό σε άλλες ταινίες . Ναι το κάνει. Εγώ αν θέλω να πάω μπροστά για πολύ ώρα χρησιμοποιώ το Goto και βάζω την ώρα που είναι και πιό γρήγορη διαδικασία και χωρίς σφάλματα.

gatsouni
08-07-2008, 11:55
Με αυτό που θα πρέπει να πειραματιστείτε και να καταλήξετε είναι η γραμματοσειρά, το μέγεθος και η θέση των υπότιτλων ΠΡΙΝ το κάνετε convert σε sub, διότι μετά από το Tvix δεν μπορείς να πειράξεις καθόλου τους υπότιτλους.

Προσωπικά επιλέγω "480" ως τιμή στο πεδίο "Vertical" του "Position Subtitles" (τα υπόλοιπα τα αφήνω όπως έχουν) και μετά, στο Μενού "Format", "Change font" και επιλέγω Arial - Regular - 16 (μέγεθος)

aktizol
08-07-2008, 11:56
καλημέρα Μπάμπη,

είναι άλλο πράγμα το .sub (subrip) TEXT format, και εντελώς διαφορετικό το να κάνεις τους υπότιτλους εικόνες.

στο subrip έχει πάλι ένα TEXT αρχείο το οποίο η μόνη διαφορά που έχει από το .srt είναι το πως ξεχωρίζει η κάθε γραμμή και το πως σημειώνονται οι χρόνοι. και φυσικά το πρόβλημα ότι δεν αναγνωρίζεται η ελληνική κωδικοποίηση από το DVICO παραμένει.

από την άλλη όταν κάνεις τους υπότιτλους εικόνες το DVICO λειτουργεί σαν picture viewer οπότε δεν τίθεται θέμα κωδικοποίησης.

gatsouni
08-07-2008, 11:58

mkv είναι το αρχείο???? Στο κάνει μόνο σε αυτό το αρχείο ή και σε άλλα???
Το δικό μου (6500) το έκανε σε μία δύο ταινίες mkv αλλά μάλλον δεν ήταν και πολύ σωστά κωδικοποιημένες, γιατί στις υπόλοιπες 30 το ff λειτουργεί άψογα.......

gatsouni
08-07-2008, 11:59
Εγώ αν θέλω να πάω μπροστά για πολύ ώρα χρησιμοποιώ το Goto και βάζω την ώρα που είναι και πιό γρήγορη διαδικασία και χωρίς σφάλματα.

+1

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 12:14
στο subrip έχει πάλι ένα TEXT αρχείο το οποίο η μόνη διαφορά που έχει από το .srt είναι το πως ξεχωρίζει η κάθε γραμμή και το πως σημειώνονται οι χρόνοι.

λες ότι με αυτό τον τρόπο είναι πιθανό να χαλάσει ο συγχρονισμός;

Babis K.
08-07-2008, 12:15
καλημέρα Μπάμπη,

είναι άλλο πράγμα το .sub (subrip) TEXT format, και εντελώς διαφορετικό το να κάνεις τους υπότιτλους εικόνες.

στο subrip έχει πάλι ένα TEXT αρχείο το οποίο η μόνη διαφορά που έχει από το .srt είναι το πως ξεχωρίζει η κάθε γραμμή και το πως σημειώνονται οι χρόνοι. και φυσικά το πρόβλημα ότι δεν αναγνωρίζεται η ελληνική κωδικοποίηση από το DVICO παραμένει.

από την άλλη όταν κάνεις τους υπότιτλους εικόνες το DVICO λειτουργεί σαν picture viewer οπότε δεν τίθεται θέμα κωδικοποίησης.

Χμ.... Απ' ότι μου λές, άν καταλαβαίνω σωστά, αν κάνω τη μετατροπή από το Workshop Subtitle δεν θα δουλέψει.
Αύριο λογικά παραλαμβάνω και το δικό μου... Θα κάνω δοκιμές και θα δώ τι γένεται. Λογικό όμως μου φαίνεται αυτό που λές γιατί το Workshop Subtitle, σε αντίθεση με το Subtitle Creator, κάνει τη μετατροπή σέ .sub σε χρόνο μηδέν. Το Subtitle Creator καθυστερεί λίγο επειδή προφανώς κάνει τη μετατροπή.

Babis K.
08-07-2008, 12:18
λες ότι με αυτό τον τρόπο είναι πιθανό να χαλάσει ο συγχρονισμός;

Αυτό μου έχει τύχει, αλλά από την ανάποδη, με κάποιες ματρόσκες.
Όταν οι υπότιτλοι ήταν .sub δεν ήταν σωστά συγχρονισμένοι, όταν τους μετέτρεψα σε .srt με το Workshop Subtitle αμέσως έφτιαξε και ο συγχρονισμός.

panosxgr
08-07-2008, 15:27
Είναι διαφορετικό το sub αρχείο που δημιουργείται μέσα από το Subtitle Workshop και τελείως διαφορετικό το sub που δημιουργείο το Subtitle Creator. Το 1ο δημιουργεί πάλι text αρχείο ενώ το 2ο πρόγραμμα δημιουργεί αρχείο που το βλέπει το player μας ώς images.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 15:48
Ναι αλλά αν είναι να χαλάει ο συγχρονισμός με το Subtitle workshop , άστα βράστα...

Babis K.
08-07-2008, 15:51
Είναι διαφορετικό το sub αρχείο που δημιουργείται μέσα από το Subtitle Workshop και τελείως διαφορετικό το sub που δημιουργείο το Subtitle Creator. Το 1ο δημιουργεί πάλι text αρχείο ενώ το 2ο πρόγραμμα δημιουργεί αρχείο που το βλέπει το player μας ώς images.

Το οποίο όμως αρχείο δεν δουλεύει με το DVICO στα Ελληνικά, τα βγάζει πάλι Κινέζικα, έτσι δεν είναι;

gatsouni
08-07-2008, 16:15
Το οποίο όμως αρχείο δεν δουλεύει με το DVICO στα Ελληνικά, τα βγάζει πάλι Κινέζικα, έτσι δεν είναι;

Εγώ πάντως έχω μετατρέψει πάνω από 20 srt υπότιτλους ταινιών σε sub με το Subtitle Creator και το 6500 μου τα διαβάζει κανονικά

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 16:18

αυτό πρέπει να διερευνηθεί... :chinscratch:

panosxgr
08-07-2008, 16:34

Ναι, δεν δουλεύει, το έχω τεστάρει. Κανένα text αρχείο δεν δουλέυει παιδιά γενικώς, γιατί πολύ απλά το player δεν έχει τις ελληνικές γραμματοσειρές/κωδικοποίηση στο πρόγραμμά του. Για αυτό και παίζει μόνο ελληνικούς υπότιτλους που είναι σε μορφή φωτογραφιών.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 16:36
Διευρενήθηκε.

Babis K.
08-07-2008, 16:42
Ωραία... (Τί ωραία δηλαδή; ¶ντε πάλι με καινούριο πρόγραμμα... http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon9.gif)
Πάμε παρακάτω. Στα BR.
Όπως είδα, δοκιμάζοντας για λίγο του Τάσου, το μηχανάκι παίζει τα BR μιά χαρά, νεράκι.
Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής:
Μέσα στο folder "Stream" υπάρχουν πάρα πολλά αρχεία .m2ts Πώς καταλαβαίνεις από το DVICO ποιό έχει την ταινία για να το ανοίξεις; Θα πρέπει να το γνωρίζεις εκ των προταίρων;
Κι αν η ταινία δεν είναι σε ένα .m2ts αρχείο αλλά σε πολλά τί γίνεται; Βλέπεις την ταινία με διακοπές μέχρι να κάνει load;

panosxgr
08-07-2008, 16:47
Κάνε κι εσύ βρε Μπάμπη κανένα τεστ να μας πεις :D :grinning-smiley-043

Πάντως δεν έτυχε να έχω τέτοια αρχεία για να δοκιμάσω το συγκεκριμένο. Νομίζω ότι ο φίλος aris464 κάτι είχε αναφέρει...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 16:49
Σιγά το πρόγραμμα Μπάμπη, για να στο λέω εγώ καταλαβαίνεις.... δες στο Post #11 τις οδηγίες .

Πάντως στα dvd με το που πατάω enter στο folder, ξεκινάει αμέσως η ταινία και την παίζει ολόκληρη χωρίς να επιλέξω ούτε το .ifo, ούτε τα .vob

Εχει μια επιλογή στο menu που λέγεται smart navigation και είναι ακριβώς γι αυτό τον λόγο: για να καταλαβαίνει μόνο του που να ψάξει και ποιά αρχεία να παίξει .

Ελπίζω να ισχύει και για τα bluray αυτό. Δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν έχω bluray.

Babis K.
08-07-2008, 16:50
Κάνε κι εσύ βρε Μπάμπη κανένα τεστ να μας πεις :D :grinning-smiley-043

Με τί μηχάνημα; http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon10.gif

Αν μου έρθει αύριο θα το δοκιμάσω..... http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon12.gif

gatsouni
08-07-2008, 17:01
Ωραία... (Τί ωραία δηλαδή; ¶ντε πάλι με καινούριο πρόγραμμα... http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon9.gif)
Πάμε παρακάτω. Στα BR.
Όπως είδα, δοκιμάζοντας για λίγο του Τάσου, το μηχανάκι παίζει τα BR μιά χαρά, νεράκι.
Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής:
Μέσα στο folder "Stream" υπάρχουν πάρα πολλά αρχεία .m2ts Πώς καταλαβαίνεις από το DVICO ποιό έχει την ταινία για να το ανοίξεις; Θα πρέπει να το γνωρίζεις εκ των προταίρων;
Κι αν η ταινία δεν είναι σε ένα .m2ts αρχείο αλλά σε πολλά τί γίνεται; Βλέπεις την ταινία με διακοπές μέχρι να κάνει load;

Όταν κάνεις περιήγηση σε ένα φάκελο (στην προκειμένη περίπτωση, στο φάκελο του BR) στο κάτω μέρος της τηλεόρασης σου βγάζει το μέγεθος και την ημερομηνία δημιουργίας του αρχείου που είναι επιλεγμένο εκείνη τη στιγμή. Προφανώς θα είναι το μεγαλύτερο σε μέγεθος.

Στο δεύτερο ερώτημά σου δεν έχω άμεση απάντηση, αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν πάω να παίξω ένα απλό DVD το οποίο έχω περάσει στο σκληρό δίσκο, με το που πατάω να ανοίξει το φάκελο όπου βρίσκεται η ταινία δε με μεταφέρει ένα επίπεδο πιο κάτω (δηλ. στους φακέλους AUDIO_TS και VIDEO_TS αλλά ξεκινάει να παίζει μόνο του την ταινία. Αυτό γίνεται αν ενεργοποιήσεις την επιλογή "Smart" του υπομενού "Smart Navigation" του μενού "MISC" στο setup του TVIX. Δεν ξέρω όμως αν γίνεται το ίδιο και στο BR.

gatsouni
08-07-2008, 17:02
Μαζί γράφαμε Τάσο!!!!!!!!!!!!!!!!

alexst
08-07-2008, 18:48
Στο δεύτερο ερώτημά σου... υπομενού "Smart Navigation" του μενού "MISC" στο setup του TVIX. Δεν ξέρω όμως αν γίνεται το ίδιο και στο BR.

Δεν γινεται ρε γαμωτο... Οσο κι αν το παλεψα (στο 4100)...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
08-07-2008, 22:24
Σύνδεσα το εξωτερικό drive του xbox360, το κατάλαβε κανονικά, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν παίζει original dvd. :mad: Αντεγραμμένα μια χαρά. Αν είναι να παίζεις αντεγραμμένα τα περνάς και στον σκληρό και τελειώνει το θέμα.

Τόσο ζώα είναι οι κορεάτες ήθελα να ξερα; τι τους πειράζει να διαβάζει original δισκάκια;

sfortis
08-07-2008, 22:44
Τασο δεν είναι θέμα παράλειψης, το sigma8235 δεν υποστηρίζει CSS decryption (cost saving, πνευματικά δικαιώματα) οπότε αδυνατεί να αποδωδικοποιήσει encrypted dvd. Το ίδιο συμβαίνει και στο καλαμπόκι.

iasonx
08-07-2008, 22:54
Μια γρήγορη ερώτηση παιδιά ... έβαλε κανεις το 1.2.52 update? η να κάτσω στο 1.1.44?

ευχαριστώ

depmode
08-07-2008, 23:24
Εβαλα εγω (οπως και πολλοι αλλοι νομιζω) και ολα μια χαρα.

Να ρωτησω και γω κατι...
Ξερει κανεις πως μπορω να το κανω να δουλεψει με shared folder απο Ubuntu?
Προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα με την samba :stupido:

iasonx
09-07-2008, 08:48
Από ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει τρόπος να αντιγράψουμε αρχεία από USB disk στον εσωτερικό σκληρό του (χωρίς να παρεμβάλεται ΗΥ... καταλαβα λάθος?

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 08:55
Μια γρήγορη ερώτηση παιδιά ... έβαλε κανεις το 1.2.52 update? η να κάτσω στο 1.1.44?

ευχαριστώ

Με αυτό παίζω από την πρώτη στιγμή. Μια χαρά.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 08:55
Από ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει τρόπος να αντιγράψουμε αρχεία από USB disk στον εσωτερικό σκληρό του (χωρίς να παρεμβάλεται ΗΥ... καταλαβα λάθος?

Οπως είσαι πάνω στο αρχείο, πάτα το Function (αυτό το κουμπάκι με την ημισέληνο πάνω) και θα σου βγει ένα menu. Διάλεξε το Copy -bye-

iasonx
09-07-2008, 10:19
Οπως είσαι πάνω στο αρχείο, πάτα το Function (αυτό το κουμπάκι με την ημισέληνο πάνω) και θα σου βγει ένα menu. Διάλεξε το Copy -bye-

Thanks!.. το βρήκα...
Αλλα από ότι είδα στο ενχειρίδιο δεν ισχύει το ίδιο για φακέλους...:bigcry:

CosmosKGR
09-07-2008, 10:52
Το πρόβλημα πάντως της σωστής κατηγοριοποίησης των αρχείων πολυμέσων κατά τις προτιμήσεις του χρήστη, είναι μεγάλο ζήτημα.

Κανονικά θα έπρεπε να έχουν ρίξει πολύ μεγάλο βάρος και σε αυτόν τον τομέα οι κατασκευαστές τέτοιων προϊόντων με ανάλογο πρόγραμμα που θα έπρεπε να εμπεριέχεται και με κατανοητό και απλό τρόπο να δίνει τη δυνατότητα στο χρήστη να εντάσσει το όποιο τέτοιο αρχείο, όπου κι αν υπάρχει "φυσικά" (στον εσωτερικό δίσκο, σε εξωτερικό δίσκο, σε δίσκο άλλου υπολογιστή δικτυακά κλπ), σε κατηγορίες δικής του ερμηνείας και σύνταξης. Και εννοώ κάτι που να είναι αρκετά πολυδιάστατο. Να μπορεί κανείς να εντάξει δηλαδή το ίδιο αρχείο παράλληλα, σε περισσότερες κατηγορίες και να μπορεί να φιλτράρει και να ταξινομεί μετά, με διάφορα κριτήρια την εμφάνιση των αρχείων στα μενού του.
Η πληροφορία σχετικά με το τί είναι πού και πώς, να φυλάσσεται αυτόματα σε κάποια ενσωματωμένη μνήμη μόνιμου τύπου (π.χ. EPROM) ώστε να μη χάνεται εύκολα (όπως γίνεται και με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις της συσκευής δηλαδή). ¶λλωστε δεν θα ήθελε και τον τρομερό παραπάνω χώρο μνήμης κάτι τέτοιο. Και βέβαια αν έπαυε να υπάρχει "φυσικά" το κατηγοριοποιημένο αρχείο, να γινόταν αυτόματα αντιλυπτό και να έπαυε να συμμετέχει και στις όποιες σχετικές λίστες.

Αν και δεν ξέρω αν σε μηχανάκια όπως αυτό που αναφερόμαστε έχει κάτι σχετικό (και πολύ θα ήθελα να μας πει κάποιος που ξέρει), πιστεύω πως δεν θα έχει τελικά γιατί 1ον δεν συνηθίζεται και 2ον θα είχε ήδη αναφερθεί κάπως.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 10:58
ε καλά αν τα βάλουν όλα από τώρα, τι θα μείνει για τα επόμενα μοντέλα; ;)

Μιχάλης Κορ.
09-07-2008, 11:31
:flipout::flipout::flipout:
Σιγά που δεν θα το αγόραζε ο Μπάμπης....... -bye-

CosmosKGR
09-07-2008, 12:08
ε καλά αν τα βάλουν όλα από τώρα, τι θα μείνει για τα επόμενα μοντέλα; ;)Σωστό κι αυτό!:2thumb22sup:

Πάντως πέρα από την πλάκα, η απαραίτητη τεχνογνωσία και τεχνολογία για τέτοιες ευκολίες υπάρχει καιρό τώρα και απορώ που δεν έχει γίνει στάνταρ σε τέτοια προϊόντα. Κανονικά θα έπρεπε πια, απλά να ανταγωνίζονταν μεταξύ τους στο ποιο προϊόν κάνει π.χ. και την τάδε τέτοια "μαγκιά" σε σχέση με το άλλο!
Κρίμα γιατί θα ανέβαζε τη λειτουργικότητα στο κατακόρυφο!

Babis K.
09-07-2008, 12:12
:flipout::flipout::flipout:
Σιγά που δεν θα το αγόραζε ο Μπάμπης....... -bye-

Παρέλαβα πρίν 10' .... http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon10.gif
Μάλλον πρέπει να κόψω τα πολλά -πολλά με τον Οικονόμου γιατί είναι ασύμφορη παρέα...

Αλέξης
09-07-2008, 12:34

Μεγιές .... μεγιές...-bye-

panosxgr
09-07-2008, 12:36

Και τώρα θα αρχίσουν να πέφτουν βροχή οι ερωτήσεις/απορίες!!! :flipout::flipout:

Καλωρίζικο Μπάμπη -bye-

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 12:40
Και τώρα θα αρχίσουν να πέφτουν βροχή οι ερωτήσεις/απορίες!!! :flipout::flipout:

Καλωρίζικο Μπάμπη -bye-

Στο θα είσαι ακόμα; ... :flipout::flipout::flipout:

Babis K.
09-07-2008, 12:40

Καλωρίζικο Μπάμπη -bye-

Για να δούμε... Ο κ. Τάσος αντί να καθήσει το απόγευμα σπίτι του και να βοηθήσει το φίλο του που θα τραβάει ζόρια θα πάει συναυλία λέει...
Μα είναι συμπεριφορά αυτή; http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon9.gif

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 12:42
Μην ανησυχείς, θα πάρω τηλέφωνο τον manager του συγκροτήματος να αλλάξει την ημερομηνία της συναυλίας.... :flipout::flipout:

Μιχάλης Κορ.
09-07-2008, 12:46
¶κου εκεί.....βρε Τάσο μόλις παρέλαβε ο Μπάμπης κ εσύ πας ροκ συναυλίες ;;;; Ντροπή....

Με γειά Μπάμπη. -bye-

ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
09-07-2008, 12:55
Δηλαδή ρε παιδιά είναι καλύτερο από ένα HTPC? Α είναι έτσι να πάρουμε κι εμείς.

ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
09-07-2008, 12:56
Μπάμπη καλορίζικο βρε

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 13:05
Δηλαδή ρε παιδιά είναι καλύτερο από ένα HTPC? Α είναι έτσι να πάρουμε κι εμείς.

Κώστα είναι σαν να συγκρίνεις τηλεόραση με προβολέα. Δεν υπάρχει καλύτερο. Ολα εξαρτώνται από τι θες να κάνεις.
Σε όλα υπάρχουν πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα.

Υ.Γ. Τι να σου κάνω...Κυριακή ήρθατε εσείς , Δευτέρα μου ρθε αυτό, να το βλεπες επί τόπου.

Πες μας τι θες να κάνεις, να σου πούμε αν σου κάνει. Το σίγουρο είναι ότι νικάει κατά κράτος το HTPC από θέμα φορητότητας και μόνο.

iasonx
09-07-2008, 13:12
Μήπως υπάρχει κανένα κολπάκι (batch mode or command line) με το SubtitleCreator 2.2 για να μετατρέψω μαζικά καμιά 1000αδα srt?

CosmosKGR
09-07-2008, 13:19
Δηλαδή ρε παιδιά είναι καλύτερο από ένα HTPC? Α είναι έτσι να πάρουμε κι εμείς.Όπως ήδη σου είπε και ο Τάσος, ουσιαστικά εξαρτάται από το τί ζητάς.

Για πολλούς είναι η απόλυτη λύση: Μικρό, παίζει σχεδόν τα πάντα απροβλημάτιστα, βλέπει δίκτυο αν θες και έχεις και κυρίως είναι σημαντικά φτηνότερο από ένα καλό HTPC.
Για πολλούς άλλους είναι μια ενδιάμεση λύση: Το παίρνουν προσωρινά μιας και καλύπτει τόσο καλά όλα όσα καλύπτει, μέχρι να μπορέσουν να πάρουν ένα καλό πια HTPC ώστε να τους καλύπτει και σε όλα τα άλλα.
Για πολλούς άλλους πάλι, είναι απλώς μια εναλλακτική / δευτερεύουσα λύση: Για κάποια δεύτερη τηλεόραση σε υπνοδωμάτιο π.χ. κ.λ.π. Εκεί μπορεί άλλωστε να καταλήξει και από αυτούς που το πήραν ως ενδιάμεση λύση.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 13:24
Μήπως υπάρχει κανένα κολπάκι (batch mode or command line) με το SubtitleCreator 2.2 για να μετατρέψω μαζικά καμιά 1000αδα srt?

Πολύ καλή ερώτηση. Εγώ για καμιά 100ή που είχα δυστυχώς τα έκανα ένα ένα....

1000άδα; :eek:

ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
09-07-2008, 13:52
Ο λόγος που θα με βόλευε εμένα είναι ότι σκέφτομαι σε λίγες μέρες να μετακομίσω στο θερινό σινεμά μου μαζί με τον projector και το HTPC . Φαντασθείτε ταλαιπωρία . Όχι πληκτρολόγια , όχι ποντίκια , καλώδια , εξωτερικούς σκληρούς κλπ κλπ. Αν παίζει σωστά με καλή κίνηση και εικόνα εφάμιλλη του htpc θα το σκεφτώ σοβαρά

YonVog
09-07-2008, 13:57
Dεν γνωρίζω εάν άμεσα συγκρινόμενο με ένα δυνατό htpc είναι ισόδύναμο, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πάιζει πάαααρα πολύ καλά. Το έιπες άλλωστε και μόνος σου....htpc & μετακόμιση = ταλαιπωρία... Με το 6500 είσαι στο στυλ Ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε! Δεν χρειάζεται δεύτερη σκέψη νομίζω.

Babis K.
09-07-2008, 14:09
Ο λόγος που θα με βόλευε εμένα είναι ότι σκέφτομαι σε λίγες μέρες να μετακομίσω στο θερινό σινεμά μου μαζί με τον projector και το HTPC . Φαντασθείτε ταλαιπωρία . Όχι πληκτρολόγια , όχι ποντίκια , καλώδια , εξωτερικούς σκληρούς κλπ κλπ. Αν παίζει σωστά με καλή κίνηση και εικόνα εφάμιλλη του htpc θα το σκεφτώ σοβαρά

Κώστα, αυτό που περιγράφεις είναι από τις περιπτώσεις που βολεύει να είναι ελαφρύ και μικρό το "εργαλείο" σου... http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon10.gif

Το μηχανάκι, αν και το είχα στην κατοχή μου ελάχιστα, μου άρεσε πάρα πολύ. Αν πρόκειται να παίζεις ματρόσκες δεν βλέπω τι παραπάνω θα σου κάνει το HTPC.

CosmosKGR
09-07-2008, 14:22
Αν πρόκειται να παίζεις ματρόσκες δεν βλέπω τι παραπάνω θα σου κάνει το HTPC.Εντάξει τώρα, δεν παίζει αψεγάδιαστα κάθε κωδικοποίησης ματρόσκα και αν θες και Ελληνικούς υπότιτλους (πόσοι δεν θέλουν; ), τις περισσότερες φορές θα πρέπει να κάνεις και κάποιες μετατροπές.
Και δεν βάζω καθόλου "στο τραπέζι" το να θες να παίξεις και κάνα παιχνιδάκι ή να σερφάρεις στο ίντερνετ ή βρε αδερφέ να κάνεις κάποια άλλη PC-οδουλειά στην τηλεόραση / πανί σου από το σαλόνι σου.

Είπαμε καλό και βολικό αλλά στα όσα κάνει (τουλάχιστον προς το παρόν)!

gatsouni
09-07-2008, 14:23
Ακριβώς έτσι είναι, απλά πρέπει να έχεις κάνει την προετοιμασία σου.... (βλέπε μετατρποή υποτίτλων). Για τη δουλειά που το θέλεις, δηλαδή προβολή ταινιών, είναι άψογο!

gatsouni
09-07-2008, 14:26
Είπαμε καλό και βολικό αλλά στα όσα κάνει (τουλάχιστον προς το παρόν)!

Δεν υποστήριξε κανένας το αντίθετο, ούτε παρουσίασε το εν λόγω player ως ΗTPC.... Τηρουμένων των αναλογιών, είναι μία από τις καλύτερες λύσεις

gatsouni
09-07-2008, 14:30
Και σε τελική ανάλυση δε μπορεί κανένας να συγκρίνει ένα HTPC με ένα multimedia player, για τον απλούστατο λόγω ότι πρόκειτααι για δύο διαφορετικά πράγματα. Με το HTPC μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα, ΑΛΛΑ (εδώ έρχονται όλα τα μείον ενός HTPC), και το ίδιο ακριβώς ισχύει (από την ανάποδη) για το ΤVIX......
Είναι σαν να συγκρίνεις ένα πολυμηχάνημα με έναν εκτυπωτή: η σύγκριση δεν έχει νικητή και ηττημένο, εφόσον ο καθένας κάνει τις επιλογές/αγορές του με βάση τις ανάγκες του :a0210:

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 14:38
Ο λόγος που θα με βόλευε εμένα είναι ότι σκέφτομαι σε λίγες μέρες να μετακομίσω στο θερινό σινεμά μου μαζί με τον projector και το HTPC .

Κώστα για να μην κουράζεσαι για την δουλειά που περιγράφεις παραπάνω , σε καλύπτει ΧΑΛΑΡΟΤΑΤΑ !! ριπάρεις ένα σωρό dvd για πλάκα στον εσωτερικό σκληρό, περνάς και τα mkv σου και είσαι άρχοντας όλο το καλοκαίρι άνετα.

iasonx
09-07-2008, 14:42
ελληνικά στα File names δεν παίρνει ε? απλά τα εξαφανίζει.... μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό?

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-07-2008, 14:43
Ναι τα εξαφανίζει. Δεν ξέρω..... μάλλον greeklish.
Αν και δεν με χαλάει τόσο. Βάζω τον αγγλικό (original) τίτλο της ταινίας.