PDA

View Full Version : Πεδιόμετρο...

Pages : 1 [2] 3

AlexT_
22-05-2011, 10:22
Σάκη, είναι αυτονόητο πως έχεις δίκιο. Αλλωστε δεν είπα ότι μου έλειψε η παλιά τακτική ή ότι επιστρέφω σε αυτήν. Απλά μια δόση νοσταλγίας και ρομαντισμού, υπάρχει..

mpokeRas
22-05-2011, 14:01
Tίποτα settings για το WS 6908 έχετε; Με μια ματιά είδα ότι 9Ε καπούτ.

sakis.kom
22-05-2011, 18:12
Σάκη, είναι αυτονόητο πως έχεις δίκιο. Αλλωστε δεν είπα ότι μου έλειψε η παλιά τακτική ή ότι επιστρέφω σε αυτήν. Απλά μια δόση νοσταλγίας και ρομαντισμού, υπάρχει..
Σωστός! :ernaehrung004:

sakis.kom
22-05-2011, 18:14
Tίποτα settings για το WS 6908 έχετε; Με μια ματιά είδα ότι 9Ε καπούτ.
Μία-μία με το χέρι φίλε μου. Ακόμα δεν το έχω κάνει... αλλά θα το κάνω για όλους τους περίεργους δορυφόρους.
Πόσο θα μου πάρει? Σίγουρα όχι και πάρα πολύ.

aka_Lamogio
31-05-2011, 08:27
Είμαι διχασμένος ως προς το αν πρέπει να πάρω το WS6908 ή το WS6909 που έχει και DVB-T τώρα που μπαίνουμε στην ψηφιακή εποχή. Η τιμή που τα βρήκα είναι 110€ περίπου το WS6908 και 160€ το WS6909. Ποια είναι η άποψή σας;
Επειδή αυτό που με ενδιαφέρει είναι πρωτίστως το DVB-S με νοιάζει να πάρω αυτό με τις περισσότερες δυνατότητες στα δορυφορικά.

Γιάννης Μπράβος
31-05-2011, 11:12
Η άποψη μου είναι ότι αν δεν είσαι επαγγελματίας το επίγειο είναι υπερβολή.
Αν μπορώ να ρωτήσω, από που οι τιμές αυτές;;

aka_Lamogio
31-05-2011, 16:06
Οι τιμές είναι από ebay. Απλά μια αναζήτηση για WS6908 και WS6909 θα σου βγάλει τις τιμές που έγραψα παραπάνω.
Γιάννη επειδή οι τιμές είναι τέτοιες το συζητάω. Το WS6909 είναι αρκετά ακριβό αν το ψάξεις να το πάρεις από εδώ. Απλά επειδή στα 160€ που βρίσκω εδώ το WS6908 παίρνω απ' έξω το WS6909 με ενδιαφέρει η σύκγρισή τους ως προς το δορυφορικό κομάτι. Αν είναι ίδια ως προς το δορυφορικό και η μόνη διαφορά είναι ότι το 6909 δίνει και επίγειο τότε θα πάρω αυτό.

sakis.kom
31-05-2011, 18:44
Και εγώ μπερδεύομαι με τα μοντέλα φίλε μου. Αυτό που σου προτείνω, να δεις ποιο μοντέλο SAT υποστηρίζει και HD λήψη.
Υπάρχει και μοντέλο που έχει και SAT HD και επίγεια, αλλά δεν ξέρω τιμή.
Επίσης προσοχή σε κάποιο/κάποια μοντέλα, δεν δείχνει/δείχνουν εικόνα στα επίγεια MPEG4 κανάλια.

aka_Lamogio
31-05-2011, 20:30
Σ' ευχαριστώ Σάκη για την απάντηση αλλά γιατί να κοιτάξω κάποιο που να υποστηρίζει HD; Άμα τον κεντράρω σούπερ τον δορυφόρο στα αναλογικά δεν θα είναι σούπερ και στα HD;

sakis.kom
31-05-2011, 20:41
(Στα ψηφιακά θες να πεις...)

Γιατί υπάρχουν αναμεταδότες που είναι DVB-S2 (ακόμα και με SD κανάλια) που εκεί το δικό μου SD πεδιόμετρο 6906 δεν τους βλέπει.
Τιμές δεν ξέρω, αλλά το λέω να μην χάσεις καμιά καλή ευκαιρία που πιθανόν βρεις μπροστά σου. :grandpa:

aka_Lamogio
31-05-2011, 21:50
Ναι στα ψηφιακά SD εννοούσα :p και τα είπα αναλογικά επηρεασμένος από την επίγεια.
OK Ευχαριστώ. Στο ψάξιμο λοιπόν ξανά. Αν και νομίζω ότι όσα DVB-S2 είδα ξεφεύγουν σε τιμές πάνω από 300. Εγώ εκεί στο 160άρι κοιτάω κάτι οπότε με βλέπω για ένα από αυτά που είπα παραπάνω.
Απ' όσο είδα το 6909 υποστηρίζει mpeg-2 MP@ML ενώ δεν αναφέρει τίποτα για mpeg-4. Άρα δεν θα μπορώ να ελέγξω με εικόνα τα κανάλια του επίγειου ψηφιακού της digea. Μάλλον με βλέπω για το 6908.

malakudi
01-06-2011, 10:46
Πήρα κι εγώ το Satlink WS-6908. Αν και αναφέρει diseqc 1.1, στην πράξη δεν έχει τέτοια δυνατότητα. Στο λογισμικό έχει επιλογή diseqc 1.0/1.1 αλλά δουλεύει μόνο σε 1.0.
Υπάρχει κανένα software update;

Μου άρεσε που έχει πολύ καλή ευαισθησία, δε μου άρεσε πως ακόμα και σε πολύ χαμηλής ισχύος σήματα, το Signal είναι μεγάλο (πχ 70), σα να επηρεάζεται από το ισχυρό signal άλλων transponders (πχ στις 0.8W, 11261H) δείχνει σήμα 70 και quality 10 (δε κλειδώνει σταθερά το κανάλι - είναι πολύ οριακό).

aka_Lamogio
01-06-2011, 12:22
Καλοδούλευτο σου εύχομαι.
Εμένα με έχει βάλει από χθες στο τριπάκι ο Σάκης και έχω αρχίσει και ζαχαρώνω το WS6912 με τον φασματογράφο και το DVB-S2. Έλεγα να μην ξεπεράσω τα 160€ αλλά τελικά μάλλον θα την κάνω την υπέρβαση και θα τα δώσω για το 6912.
Εξ' άλλου είναι κάτι που θα το αγοράσω μία φορά και δεν νομίζω να το αλλάξω να πάω σε κάτι καλύτερο ποτέ μιας και ρυθμίζω την κεραία μου σπανίως και κανενός φίλου όποτε τύχει.
Αυτό που λες σε επηρεάζει πολύ αρνητικά; Ούτως η άλλως πειράζεις πιάτο και lnb μέχρι να πιάσεις τα μέγιστα σταθερά και με μηδενικό ber σε έναν transponder, σωστά;
Φίλε μου πόσο το πήρες και από που; Ρωτάω γιατί ψάξε ψάξε ανακάλυψα ότι κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες satlink καθώς οι κινέζοι τα έχουν ξεσκίσει στην αντιγραφή και τα πουλάνε και καλά ως original σε πολύ χαμηλότερες τιμές (εξ' ου και οι τιμές που βρήκα και ανέφερα παραπάνω). Αυτό δεν σημαίνει ότι απαραιτήτως έχουν κάποιο ελάττωμα αλλά μπορεί και μια υλοποίησή τους από κάποιο εργοστάσιο να έχει (πχ λόγω φθηνών και προβληματικών κολλήσεων στο εσωτερικό). Η διαφορά του original με το imitation είναι συνήθως στον έλεγχο ποιότητας του εργοστασίου από την μαμά εταιρία καθώς κατά τα άλλα οι πλακέτες και τα κυκλώματα είναι φασόν που το παίρνουν οι κινέζοι και το ξεφτιλίζουν στην κόπια.
Και μια ερώτηση, τον φασματογράφο πως τον δουλεύει κάποιος; Κοιτάς απλά το σημείο που θα γίνει μέγιστο το σήμα σε όλο το φάσμα ή σε εξυπηρετεί αν έχεις προτίμηση σε κάποιους αναμεταδότες να το ρυθμίσεις να πιάνει πιο καλά αυτούς;

malakudi
01-06-2011, 12:38
Όλα κινέζικα είναι, δε νομίζω πως υπάρχουν αυθεντικά και μαϊμούδες.

Εγώ το πήρα 169 ευρώ από tronix.gr (σαν inetfinder SF-201 - αλλά είναι ίδιο με το Satlink WS-6908)

http://www.tronix.gr/inetfinder-sf-201-dvb-s--ws-6908_p395.html

Απλώς το πολύ signal σε μπερδεύει, σε έναν χαμηλής ισχύος διαπομπό έπρεπε να είναι χαμηλά.

malakudi
01-06-2011, 13:12
Υπάρχει κι εδώ απ' ότι είδα (το βρήκα από skroutz.gr), στην ίδια τιμή:

http://www.satrix.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29935

tsatasos
01-06-2011, 15:02
Επειδή πρόκειται να αγοράσω πειδόμετρο για τα επίγεια (έχω ήδη το Horizon V3+ για τα δορυφορικά), ήθελα να ρωτήσω τί λιγότερο (ή περισσότερο) έχουν αυτά που λέτε σε σχέση με τα Horizon που είναι στην διπλάσια τιμή.

aka_Lamogio
01-06-2011, 16:27
@tsatasos Θα σου πω την άποψή μου κι ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος. Στα επίγεια είτε πάρεις το ακριβό Horizon είτε πάρεις το φθηνό satlink θα κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά για τον λόγο ότι δεν είναι όπως στα δορυφορικά που έχει τόσο λεπτοδουλειά στο κεντράρισμα του δορυφόρου τόσο από το πιάτο όσο και από το lnb που να θέλει τόσο άμεση απόκριση. την κεραία των αναλογικών και επίγειων ψηφιακών θα της δώσεις την κλίση στον ιστό ενώ την έχεις στο έδαφος και μετά θα την στήσεις και θα την περιστρέφεις σιγά σιγά μέχρι να πιάσεις το μέγιστα σήμα σε db το οποίο θα στο δείξει το όργανο και εκεί μετά σφίγγεις τον ιστό. Δεν θα κερδίσεις ή θα χάσεις κάποιους αναμεταδότες μικρορυθμίζοντάς την λίγο καλύτερα ούτε και θα καταλάβεις διαφορά στην ποιότητα εικόνας.
Τώρα διαφορές μεταξύ τους θα μάθεις από κάποιον που θα τα έχει δουλέψει και τα δύο πράγμα πολύ δύσκολο.

sakis.kom
01-06-2011, 16:38
Και μια ερώτηση, τον φασματογράφο πως τον δουλεύει κάποιος; Κοιτάς απλά το σημείο που θα γίνει μέγιστο το σήμα σε όλο το φάσμα ή σε εξυπηρετεί αν έχεις προτίμηση σε κάποιους αναμεταδότες να το ρυθμίσεις να πιάνει πιο καλά αυτούς;
Το πρώτο... και όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους.

Το 6912 πόσο το βρήκες? Αν είχα την δυνατότητα να δώσω περισσότερα χρήματα,
να ξέρεις πως θα είχα πάρει το Combo που υποστηρίζει και HD, γι' αυτό και στο είπα.

Όπως λέει και ο Πάνος φίλε μου, ΟΛΑ Κινέζικα είναι, μαζί και το δικό μου!
Πάρε το ποιο οικονομικό και τα άλλα άστα.

Πήρα κι εγώ το Satlink WS-6908...

Μου άρεσε που έχει πολύ καλή ευαισθησία, δε μου άρεσε πως ακόμα και σε πολύ χαμηλής ισχύος σήματα, το Signal είναι μεγάλο (πχ 70), σα να επηρεάζεται από το ισχυρό signal άλλων transponders (πχ στις 0.8W, 11261H) δείχνει σήμα 70 και quality 10 (δε κλειδώνει σταθερά το κανάλι - είναι πολύ οριακό).
Πάνο... καλοδούλευτο!!!

Το να μας βγάζει μεγάλο signal εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, αφού το quality είναι το βασικό για να έχουμε σωστή λήψη.

aka_Lamogio
01-06-2011, 16:45
@malakoudi
Φυσικά και είναι όλα made in china αλλά υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες made in china. Η εταιρία που θέλει να κάνει καλό όνομα και δίνει το brand name της σε κάποιο προϊόν κάνει ποιοτικό έλεγχο στο εργοστάσιο κατά την διάρκεια παραγωγής των προϊόντων της για να αποφύγει ελαττωματικές παρτίδες που θα βλάψουν το κύρος της και για να το επιτύχει αυτό συνήθως δίνει την παραγωγή σε ένα εργοστάσιο. Επειδή όμως τα πάντα copies κτώνται αυτή την στιγμή αν κάνεις μια καλή αναζήτηση θα βρεις τουλάχιστον 10 διαφορετικά εργοστάσια παράγουν κλώνους SatLink (Όπως και Trimax). Κάποια από αυτά σίγουρα χρησιμοποιούν υποδεέστερα υλικά όπως πυκνωτές και κολλήσεις που δημιουργούν άμεσα ή μελλοντικά προβλήματα στις συσκευές.

Στείλε pm στον mpokeras να σου στείλει το firmware upgrade για το ws9608 και πέρασέ το στο δικό σου αφού είναι τα ίδια. Ίσως σου διορθώσει τα προβλήματα που ανέφερες με το diseqc 1.1 και το πολύ signal σε χαμηλής ισχύος διαπομπούς. Πάρε φυσικά, εφόσον είναι εφικτό, το δικό σου το firmware backup γιατί σιγουριά.

sakis.kom
01-06-2011, 16:48
Και εγώ όταν αγόρασα το δικό μου Satlink, από τα χαρακτηριστικά του, σαν "κλώνο" trimax το πήρα.

aka_Lamogio
01-06-2011, 16:54
@Sakis.com
Η τιμή που βρήκα το 6912 είναι 250-265€ μαζί με τα μεταφορικά. Ψάχνω να το πάρω από Γερμανία κι όχι από Κίνα γιατί άμα σου κάτσει πρόβλημα με το κινέζικο άντε να το στέλνεις πίσω ενώ Γερμανία είναι πιο εύκολο και δίνει και δύο χρόνια εγγύηση αντί για ένα που δίνει ο κινέζος. Ως το βράδυ μάλλον θα την έχω κάνει την αγορά οπότε θα ενημερώσω τι πήρα τελικά.
Το combo είναι το 6909 και απ΄όσο διάβασα δεν υποστηρίζει HD. Εκτός αν υπάρχει κι άλλο combo που δεν το ξέρω. Το μόνο με HD είναι το 6912 που απ ότι κατάλαβα είναι κοντά στο trimax 3500

tsatasos
01-06-2011, 16:59
@tsatasos Θα σου πω την άποψή μου κι ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος. Στα επίγεια είτε πάρεις το ακριβό Horizon είτε πάρεις το φθηνό satlink θα κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά για τον λόγο ότι δεν είναι όπως στα δορυφορικά που έχει τόσο λεπτοδουλειά στο κεντράρισμα του δορυφόρου τόσο από το πιάτο όσο και από το lnb που να θέλει τόσο άμεση απόκριση. την κεραία των αναλογικών και επίγειων ψηφιακών θα της δώσεις την κλίση στον ιστό ενώ την έχεις στο έδαφος και μετά θα την στήσεις και θα την περιστρέφεις σιγά σιγά μέχρι να πιάσεις το μέγιστα σήμα σε db το οποίο θα στο δείξει το όργανο και εκεί μετά σφίγγεις τον ιστό. Δεν θα κερδίσεις ή θα χάσεις κάποιους αναμεταδότες μικρορυθμίζοντάς την λίγο καλύτερα ούτε και θα καταλάβεις διαφορά στην ποιότητα εικόνας.
Τώρα διαφορές μεταξύ τους θα μάθεις από κάποιον που θα τα έχει δουλέψει και τα δύο πράγμα πολύ δύσκολο.

Ναι δίκιο έχεις, αλλά επειδή είμαι 100% ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς από το Horizon που έχω για τα δορυφορικά, θα πάρω το αντίστοιχο και για τα επίγεια.

Εκεί που δουλεύω χρησιμοποιώ το TV Explorer II της Promax (3500€ νομίζω είχε), αλλά μόνο για επίγεια. Σε δορυφορικά 2-3 φορές έχω πιάσει δορυφόρο και έκανα πολύ περισσότερη ώρα απότι με το Horizon.

Μια φορά είχα χρησιμοποιήσει κάποιο σαν αυτό το Satlink που λέτε και το παράτησα γρήγορα. Με το Horizon κάνεις πολύ γρήγορα και εύκολα τη δουλειά σου. Ελπίζω να μου βγει έτσι κιαυτό για τα επίγεια.

sakis.kom
01-06-2011, 17:07
@Sakis.com
Η τιμή που βρήκα το 6912 είναι 250-265€ μαζί με τα μεταφορικά. Ψάχνω να το πάρω από Γερμανία κι όχι από Κίνα γιατί άμα σου κάτσει πρόβλημα με το κινέζικο άντε να το στέλνεις πίσω ενώ Γερμανία είναι πιο εύκολο και δίνει και δύο χρόνια εγγύηση αντί για ένα που δίνει ο κινέζος. Ως το βράδυ μάλλον θα την έχω κάνει την αγορά οπότε θα ενημερώσω τι πήρα τελικά.
Το combo είναι το 6909 και απ΄όσο διάβασα δεν υποστηρίζει HD. Εκτός αν υπάρχει κι άλλο combo που δεν το ξέρω. Το μόνο με HD είναι το 6912 που απ ότι κατάλαβα είναι κοντά στο trimax 3500
Θα περιμένουμε νέα σου.

Για το Combo έχεις δίκιο. Έψαξα και εγώ τώρα, αλλά Combo με HD δεν πήρε το μάτι μου. -bye-

aka_Lamogio
01-06-2011, 17:14
Μια φορά είχα χρησιμοποιήσει κάποιο σαν αυτό το Satlink που λέτε και το παράτησα γρήγορα. Με το Horizon κάνεις πολύ γρήγορα και εύκολα τη δουλειά σου. Ελπίζω να μου βγει έτσι κιαυτό για τα επίγεια.
Λογικά θα σε βολέψει μια χαρά το horizon στα επίγεια.
Κοίτα είναι λογικό όταν έρχεσαι από ένα μηχανάκι που δουλεύεις καιρό, το έχεις συνηθίσει, και λογικά έχει καλύτερες δυνατότητες και ποιότητα από ένα άλλο να μην σε βολέψει το άλλο. Εγώ που έρχομαι από δέκτη-δανεική 14άρα τηλεόραση και μπαλαντέζα στην ταράτσα μια χαρά θα με βολέψει το satlink :p .
Και εξαρτάται και τι ακριβώς ήταν αυτό που δούλεψες γιατί το κάτι σαν το satlink δεν σημαίνει τίποτα. Στο 6902 το φάσμα σέρνεται, οπότε είναι ουσιαστικά άχρηστο, ενώ στο 6912 πάει σφαίρα (πάντα με αυτά που διαβάζω καθώς δεν έχω κανένα από τα δύο ακόμη!). Υπάρχουν και κάτι άλλα που βλέπω στο ebay "σαν το satlink" τα οποία πρέπει να είναι τελείως φόλα. Άμα βρεθείς με κάποιο από τα παιδιά που έχουν satlink WS9606 ή 9608 ή 9612 και το δουλέψεις θα είναι καλύτερα καθώς θα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.

tsatasos
01-06-2011, 17:34
Σωστός...

Είπα κάποιο σαν αυτό γιατί κάπου εκεί είχε. Κάτι λιγότερο από 200 και έμοιαζε πολύ.

Τέλος πάντων, αυτές τις μέρες πιστεύω θα πάρω το επίγειο Horizon και αφού το δοκιμάσω θα γράψω εντυπώσεις.

aka_Lamogio
01-06-2011, 20:33
Τελικά χτύπησα το WS6912 στα 238€ από Γερμανία συν 17€ τα μεταφορικά δηλαδή μου βγήκε σύνολο 255€. Θα μπορούσα να το πάρω μέχρι και 240€ μαζί με τα μεταφορικά αν ήμουν λίγο πιο τυχερός και δεν υπήρχε τόσο ενδιαφέρον στη συγκεκριμένη δημοπρασία καθώς ένα παλικαράκι το πήρε στα 224€ σε δημοπρασία του ιδίου 4 μέρες πριν. Βέβαια δεν ρίσκαρα να το χάσω και να περιμένω την επόμενη δημοπρασία. Είχα σαν άνω όριο τα 260€ και χτύπησα μέγιστη προσφορά 243€.
Σε μερικές μέρες που θα το έχω και θα αρχίσουν τα παιχνίδια θα σας πω κι εντυπώσεις.

tsatasos
01-06-2011, 23:46
Μεγειά σου!

Κεγώ τελικά δεν κρατήθηκα και πήρα το Horizon HDTM Plus για τα επίγεια.

Όπως ακριβώς το περίμενα είναι. Πολύ εύκολο στη χρήση με όλα τα απαραίτητα και με γρήγορες εναλλαγές στο σήμα όταν αυτό αλλάζει. Γενικά είναι το ίδιο (αντίστοιχο) με το v3+ που έχω για τα δορυφορικά.

mpokeRas
02-06-2011, 01:33
.............

Στείλε pm στον mpokeras να σου στείλει το firmware upgrade για το ws9608 και πέρασέ το στο δικό σου αφού είναι τα ίδια. Ίσως σου διορθώσει τα προβλήματα που ανέφερες με το diseqc 1.1 και το πολύ signal σε χαμηλής ισχύος διαπομπούς. Πάρε φυσικά, εφόσον είναι εφικτό, το δικό σου το firmware backup γιατί σιγουριά.

..να το δώσω, αρχηγέ...αλλά που να βρώ το firmware upgrade?

aka_Lamogio
02-06-2011, 09:44
Μεγειά σου!

Κεγώ τελικά δεν κρατήθηκα και πήρα το Horizon HDTM Plus για τα επίγεια.
Μεγειά σου κι εσένα. Πόσο το πήρες και από που αν επιτρέπεται;

..να το δώσω, αρχηγέ...αλλά που να βρώ το firmware upgrade?
Έλα μην το κρύβεις δώστο και στους υπόλοιπους :p
Δεν ξέρω γιατί μου είχε μείνει η εντύπωση ότι το είχες αναβαθμίσει. Προφανώς κάποιος άλλος το αναβάθμισε και θυμόμουν λάθος

malakudi
02-06-2011, 10:10
Χωρίς να το έχω ψάξει πάρα πολύ, νομίζω δεν υπάρχει νέο firmware για το WS-6908. Υπάρχει για το WS-6906.

malakudi
02-06-2011, 10:15
@malakoudi
Φυσικά και είναι όλα made in china αλλά υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες made in china. Η εταιρία που θέλει να κάνει καλό όνομα και δίνει το brand name της σε κάποιο προϊόν κάνει ποιοτικό έλεγχο στο εργοστάσιο κατά την διάρκεια παραγωγής των προϊόντων της για να αποφύγει ελαττωματικές παρτίδες που θα βλάψουν το κύρος της και για να το επιτύχει αυτό συνήθως δίνει την παραγωγή σε ένα εργοστάσιο. Επειδή όμως τα πάντα copies κτώνται αυτή την στιγμή αν κάνεις μια καλή αναζήτηση θα βρεις τουλάχιστον 10 διαφορετικά εργοστάσια παράγουν κλώνους SatLink (Όπως και Trimax). Κάποια από αυτά σίγουρα χρησιμοποιούν υποδεέστερα υλικά όπως πυκνωτές και κολλήσεις που δημιουργούν άμεσα ή μελλοντικά προβλήματα στις συσκευές.

Γενικά συμφωνώ, αλλά όχι για τα Satlink και παρόμοιου κόστους προϊόντα. Προϊόντα τόσο φτηνά δε νοιάζονται για brand name. Είναι φασονατζίδικα και πουλάνε σε όποιον τους ζητήσει, με ότι όνομα τους ζητήσει. Πλέον το καταλαβαίνουμε πολύ εύκολα λόγω της παγκοσμιοποίησης, ebay κτλ

tsatasos
02-06-2011, 10:32
Μεγειά σου κι εσένα. Πόσο το πήρες και από που αν επιτρέπεται;

....

Από τον Ζώτο 430.

sakis.kom
02-06-2011, 17:10
Από τον Ζώτο 430.
Καλορίζικο! :grinning-smiley-043

Τελικά χτύπησα το WS6912 στα 238€ από Γερμανία συν 17€ τα μεταφορικά δηλαδή μου βγήκε σύνολο 255€. Θα μπορούσα να το πάρω μέχρι και 240€ μαζί με τα μεταφορικά αν ήμουν λίγο πιο τυχερός και δεν υπήρχε τόσο ενδιαφέρον στη συγκεκριμένη δημοπρασία καθώς ένα παλικαράκι το πήρε στα 224€ σε δημοπρασία του ιδίου 4 μέρες πριν. Βέβαια δεν ρίσκαρα να το χάσω και να περιμένω την επόμενη δημοπρασία. Είχα σαν άνω όριο τα 260€ και χτύπησα μέγιστη προσφορά 243€.
Σε μερικές μέρες που θα το έχω και θα αρχίσουν τα παιχνίδια θα σας πω κι εντυπώσεις.
Καλορίζικο και σε εσένα! :grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

tsatasos
02-06-2011, 17:29
Ευχαριστώ!

aka_Lamogio
03-06-2011, 01:52
Ευχαριστώ κι εγώ Σάκη.

malakudi
06-06-2011, 16:46
Satlook Micro G2 ή Satlink WS-6908;

alexio
07-06-2011, 16:48
micro G2 γιατι εχει ΝΙΤ (αναγνωριση δορυφορου που το αλλο δεν εχει)

aka_Lamogio
17-06-2011, 00:56
Το παρέλαβα χθες αλλά δεν είχα χρόνο να παίξω μαζί του μέχρι σήμερα το απόγευμα. Είμαι κατενθουσιασμένος καθώς έκανα κάποιες μικροδιορθώσεις στο πιάτο και κεντράρισα στο μέγιστο astra και παράκεντρα Hotbird σε λίγα μόλις λεπτά χωρίς κουβάλα ένα σωρό πράγματα στην ταράτσα. Τον φασματογράφο δεν τον έχω ψάξει ακόμη τι κάνει και πως, απλά διαπίστωσα ότι όσο το σήμα αυξάνεται σε SNR και quality τόσο ανεβαίνει η καμπύλη του φάσματος. Γενικά δυστυχώς είχα πολύ λίγο χρόνο να ασχοληθώ και δεν πρόλαβα να το χαρώ το μηχανάκι αλλά το Σαββατοκύριακο θα ασχοληθώ εκτενώς να μάθω όλα τα καλούδια του. Μέ κέντρο τον Astra και παράκεντρα τον hotbird ποιους άλλους να βάλω που έχουν καλά fta ποδόσφαιρα;

bebakos
21-06-2011, 18:53
ψηνομαι και εγω να παρω ενα οικονομικο πεδιομετρο.ποιο θα προτεινατε στο στυλ του satlοok αλλα με NIT?η αλλη λυση που σκεφτομαι ειναι να αγοαρασω μια usb δορυφορικη καρτα και να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα satfinder.τι λετε μια τετοια λυση ειναι ισαξια σε αποδοση με 1 πεδιομετρο?

malakudi
25-06-2011, 11:55
Τελικά πήρα το Satlook Micro μεταχειρισμένο από ebay. Έχει άλλος αυτό το πεδιόμετρο; Έχω μερικές απορίες στη χρήση του.
1. Ενώ με καλώδιο 1-2 μέτρα από το LNB δείχνει πχ SNR 10dB, όταν μετράω από το σημείο του δέκτη (δηλαδή μετά από 30-35 μέτρα καλώδιο) το SNR είναι πολύ χαμηλό, 2-3 dB μόνο. Είναι φυσιολογικό αυτό για τα Satlook Micro ή το δικό μου έχει κάποιο πρόβλημα;
2. Η θέση LNB2 τι νόημα έχει; Δε βρίσκω πουθενά στα μενού επιλογή αλλαγής από LNB1 σε LNB2.
3. Η ευαισθησία του σε πολύ οριακές λήψεις δε με εντυπωσίασε, συχνότητα που ο δέκτης οριακά λοκάρει, δε κλειδώνει στο Satlook Micro.

Έχω βάλει το τελευταίο λογισμικό.

To WS-6908 το έδωσα γιατί δεν υποστήριζε diseqc 1.1 και δεν είχε NIT. Από την άλλη όμως φαίνεται να είχε καλύτερη ευαισθησία, σημαντικό σε ανίχνευση πολύ οριακών σημάτων.

AlexT_
30-06-2011, 07:57
Πάνο, η ευαισθησία είναι το αδύναμο σημείο του Satlook Micro.
Δες εδώ παλαιότερη καταχώρηση μου στο θέμα της παρουσίασης του από τον Λευτέρη. (μήνυμα Νο 3)

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=38696&highlight=Satlook+Micro

leonkoum
18-08-2011, 08:02
Παιδια που μπορω να βρω καπου τον κωδικο ωστε να κανω το satlook micro g2 μου να ενεργοποιηθει ο αναλυτης φασματος?

Χατζησάββας Λευτέρης
22-08-2011, 10:02
Παιδια που μπορω να βρω καπου τον κωδικο ωστε να κανω το satlook micro g2 μου να ενεργοποιηθει ο αναλυτης φασματος?

Έχεις το micro+ ή το G2 ?
To 2o έχει ενσωματωμένη την δυνατότητα easyfind k spectrum analyser.

leonkoum
22-08-2011, 14:22
Έχεις το micro+ ή το G2 ?
To 2o έχει ενσωματωμένη την δυνατότητα easyfind k spectrum analyser.

Εχω το micro+......
Καμια βοηθεια? :huh2:

fchef
23-08-2011, 14:23
Μιας και ψαχνομαι και εγω να παρω ενα φθηνο πεδιομετρο ειχα ψηθει να δωσω 300 ευρω για το Trimax SM-3500 εως οτου εριξα μια ματια στα πεδιομετρα first strike
http://firststrikemeters.com/fs1.html

Απο οσα διαβασα εβθασα στο συμπερασμα οτι ειναι πραγματικο οργανο (με ενδειξη lock και ηχο που αυξομειωνεται) και οχι συνδυασμος δεκτη-lcd οπως ειναι τα φτηνα inetfinder-satlink

Ο dealer στην Αγγλια το πουλαει 200 λιρες αλλα ηρθα σε επαφη με ενα Αμερικανο dealer και συμφωνησαμε να μου το στειλει ως sample να μην πληρωσω τελωνεια και το κοστος μου βγηκε συνολικα 212 δολαρια (147 ευρω). Οταν ερθει και πανε ολα καλα θα σας δωσω το email-στοιχεια του για οποιον τυχον θελει

Εχω ηδη κατεβασει το προγραμμα για το οργανο και εχω φτιαξει και την δικια μου λιστα με τους δορυφορους 9 εως 28 east, παραγγειλα και ενα dish angle meter
http://www.ebay.com/itm/130266512914?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

και δυο inverto black ultra απο τον φιλο εδω μεσα στο satrix και ο σκοπος μου ειναι τωρα να κεντραρω το 1.30χ1.20 πιατο στους 28.2 με παρακεντρο τους 19.2 και το δευτερο 80αρι στο hotbird.

Οποτε μολις ερθει το οργανο, ετοιμαζω φραπε, πακετο τσιγαρα και παω ταρατσα

kozadin
23-08-2011, 19:45
Απο οσα διαβασα εβθασα στο συμπερασμα οτι ειναι πραγματικο οργανο (με ενδειξη lock και ηχο που αυξομειωνεται) και οχι συνδυασμος δεκτη-lcd οπως ειναι τα φτηνα inetfinder-satlink

Ένδειξη lock και αυξομειώμενη ένταση έχει πάντως το φτηνό ibersat που έχω (αντιστοιχο των openbox - aidooo - sembox κλπ)

c.yiannis
03-09-2011, 23:48
Αυτό το πεδιόμετρο πώς σας φαίνεται το ξέρεται?
http://www.amazon.com/Lexium-FastAlign-Satellite-Meter-Finder/dp/B004YSDI9E

fchef
05-09-2011, 16:48
Ειναι κλωνος του First Strike FS1 που αναφερω πιο πανω. Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση να το παρω απο το ταχυδρομειο, μου βγηκε συνολικα 147 ευρω και μου ηρθε σε 9 ημερες απο Αμερικη. (μου το εστειλε ως engineering sample)
Αυριο θα το δοκιμασω και θα σας πω την γνωμη μου
O πωλητης ειναι αυτος και με εξυπηρετησε με συναλλαγη εκτος ebay και πληρωμη paypal.
http://www.ebay.com/itm/FS1-First-Strike-FS-1-Satellite-Signal-Meter-L-series-/180663798322?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1066ca32

Του ξεκαθαρισα οτι ειμαι χομπιστας και δεν εχω λεφτα για τελωνεια και δεχτηκε
Μπορω να δωσω και το email του για οποιον θελει να αγορασει απο εκει

sales@tektruk.com

Δειτε και λιγο στο πως δουλευει και στην πραξη
http://www.youtube.com/watch?v=d4-myu6NN6A
http://www.youtube.com/watch?v=v8i1Z2vLxIc

fchef
06-09-2011, 17:21
Λοιπον παρελαβα σημερα και οι πρωτες εντυπωσεις ακρως θετικες. Μου εστειλε η εταιρεια της λιστες με Ευρωπαικους δορυφορους αλλα εφτιαξα και εγω μια δικια μου με τις θεσεις 9/13/19.2/28.2/39 που με ενδιαφερουν.
Στιβαρη κατασκευη, πολυ φωτεινη οθονη και ηχειο δυνατο.
Αυτο που προλαβα να κανω σημερα ηταν το 80αρι πιατο που εχω στην ταρατσα να το παω στις 39 μοιρες απο το πουθενα που ηταν πριν (πειραματισμος με κατι φιλους, δεν ειχα πειραξει ομως την ανυψωση).

Μου πηρε χωρις πλακα περιπου 2 λεπτα, το οργανο πραγματι τα σπαει, κουνας το πιατο, lockαρει οταν πλησιαζεις, και δενεις οταν βγαλεις το μεγιστο στην μπαρα (το εφτασα στα 93%)

Εγω σαν μαγειρας το συστηνω αφοβα!!
Επομενη αποστολη στοχευση του 1.30χ1.20 πιατου μου στις 28.2

GEORGE M.
06-09-2011, 17:35
καλοριζικο φιλε!
δεν εχω καποιο πιατο που να μου περισσευει αλλα ουτε και γνωσεις για να παιξω με ενα τετοιο μηχανακι. ομως με βαζεις σε σκεψεις...

c.yiannis
06-09-2011, 22:03
καλοριζικο

fchef
06-09-2011, 22:29
Ευχαριστω παιδια, οποιος μενει εδω κοντα Κυψελη και κερναει καφε ερχομαι να του ρυθμισω το πιατο!!!

angelheart
07-09-2011, 02:09
Ευχαριστω παιδια, οποιος μενει εδω κοντα Κυψελη και κερναει καφε ερχομαι να του ρυθμισω το πιατο!!!

50 καφέδες θα σε κερνούσα αλλά μένω Θεσσαλονίκη. Καλορίζικο φίλε μου.

Σίμος

ΥΓ : Όταν άνοιξα το θέμα αυτό, έκανα εκκλήσεις να βρεθεί ΕΝΑΣ να τεστάρουμε ΕΝΑ μηχανάκι και τώρα προσφέρονται παιδιά σωρηδόν.

bebakos
07-09-2011, 18:18
Εχει ΝΙΤ?

leonkoum
07-09-2011, 19:09
50 καφέδες θα σε κερνούσα αλλά μένω Θεσσαλονίκη. Καλορίζικο φίλε μου.

Σίμος

ΥΓ : Όταν άνοιξα το θέμα αυτό, έκανα εκκλήσεις να βρεθεί ΕΝΑΣ να τεστάρουμε ΕΝΑ μηχανάκι και τώρα προσφέρονται παιδιά σωρηδόν.

Αμα θες κανονιζουμε μια Κυριακη πρωι να δεις το satlook micro G2:flipout:

fchef
07-09-2011, 22:04
Εχει ΝΙΤ?

Για το δικο μου ρωτας? ΝΙΤ εννοεις να σου λεει ποιο δορυφορο εχεις πιασει συμφωνα με το σημα που στελνει?
Οχι δεν εχει τετοιο, λειτουργει με την φιλοσοφια οτι βρισκει τον δορυφορο που του οριζεις εσυ.

Επισης κατι που ξεχασα να αναφερω, δουλευει και με HD transponders αλλα δεν βγαζει την ενδειξη locked.

Εγω εχω περασμενους 4 tp απο astra 28.2 και αφου lockαρα σε ενα mpeg2 tp το γυρισα στον HD tp και το καταφερα να το φτασω στο 80%

sakis.kom
08-09-2011, 00:07
Καλορίζικο fchef! :firstprize:

c.yiannis
08-09-2011, 00:12
Ειναι κλωνος του First Strike FS1 που αναφερω πιο πανω. Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση να το παρω απο το ταχυδρομειο, μου βγηκε συνολικα 147 ευρω και μου ηρθε σε 9 ημερες απο Αμερικη. (μου το εστειλε ως engineering sample)
Αυριο θα το δοκιμασω και θα σας πω την γνωμη μου
O πωλητης ειναι αυτος και με εξυπηρετησε με συναλλαγη εκτος ebay και πληρωμη paypal.
http://www.ebay.com/itm/FS1-First-Strike-FS-1-Satellite-Signal-Meter-L-series-/180663798322?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1066ca32

Του ξεκαθαρισα οτι ειμαι χομπιστας και δεν εχω λεφτα για τελωνεια και δεχτηκε
Μπορω να δωσω και το email του για οποιον θελει να αγορασει απο εκει

sales@tektruk.comΔειτε και λιγο στο πως δουλευει και στην πραξη
http://www.youtube.com/watch?v=d4-myu6NN6A
http://www.youtube.com/watch?v=v8i1Z2vLxIc

Θέλω να σε ρωτήσω αν μπορείς να του Βαλίς συχνότητα όταν ρύθμιζες το πιάτο?
Π.χ. 28,2 12441 v 27500 2/3

chris1978
08-09-2011, 08:23
Καλημέρα !

Τη γνώμη έχετε για το sat link ws 6905 ?
Eίναι μόνο για τα επίγεια ψηφιακά κανάλια εδώ το βρίσκω 129 €
Δεν έχω πιάτο γι αυτο με ενδιαφέρει πεδιομέτρο μόνο για τα επίγεια ψηφιακά κανάλια.

fchef
08-09-2011, 20:12
Θέλω να σε ρωτήσω αν μπορείς να του Βαλίς συχνότητα όταν ρύθμιζες το πιάτο?
Π.χ. 28,2 12441 v 27500 2/3

Ναι, εχει ενα πληκτρο που γυρναει ειτε στις ετοιμες λιστες που εχει μεσα ή σε αυτες που βαζεις εσυ χειρονακτικα (μεχρι 100). Μπορεις να τις πληκτρολογεις και εκεινη την στιγμη που τεσταρεις το πιατο.
Μπορεις βεβαια να φτιαξεις την δικια σου λιστα και να την περασεις με το προγραμμα.

amvrakas1
12-09-2011, 09:26
Γεια σας παιδιά.Εγώ πάντως μόλις εκτελώνισα από τον ίδιο ebay χρήστη tektruk το κάτωθι.
http://www.ebay.com/itm/180699738510?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%3A80%2Fs ch%2Fi.html%3F_from%3DR40%26_trksid%3Dp3692.m570.l 1313%26_nkw%3D180699738510%26_sacat%3DSee-All-Categories%26_fvi%3D1&_rdc=1
Καταπληκτικό.Και DVB-S2 και επίδειξη ΝΙΤ(νόμιζα ότι είμαι Eurobird 9A και μόνο του πάνω δεξιά μου εμφάνισε 13Ε!!!)Επίσης με Scan ελέγχεις τη λίστα των καναλιών του κάθε TP επειδή γειτονικοί δορυφόροι τείνουν να έχουν και παραπλήσιες συχνότητες downlink που μπερδεύουν.Το συστείνω ανεπιφύλακτα.
ΥΓ Symφουρίτη fchef με γειά το μηχανάκι.Τα πήραμε από τον ίδιο.

mmathiou
12-09-2011, 12:08
Πόσο πλήρωσες για τον εκτελωνισμο?

-Μάνος

Γεια σας παιδιά.Εγώ πάντως μόλις εκτελώνισα από τον ίδιο ebay χρήστη tektruk το κάτωθι.
http://www.ebay.com/itm/180699738510?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%3A80%2Fs ch%2Fi.html%3F_from%3DR40%26_trksid%3Dp3692.m570.l 1313%26_nkw%3D180699738510%26_sacat%3DSee-All-Categories%26_fvi%3D1&_rdc=1
Καταπληκτικό.Και DVB-S2 και επίδειξη ΝΙΤ(νόμιζα ότι είμαι Eurobird 9A και μόνο του πάνω δεξιά μου εμφάνισε 13Ε!!!)Επίσης με Scan ελέγχεις τη λίστα των καναλιών του κάθε TP επειδή γειτονικοί δορυφόροι τείνουν να έχουν και παραπλήσιες συχνότητες downlink που μπερδεύουν.Το συστείνω ανεπιφύλακτα.
ΥΓ Symφουρίτη fchef με γειά το μηχανάκι.Τα πήραμε από τον ίδιο.

fchef
12-09-2011, 15:17
Παντως αυτα τα δυο πεδιομετρα και το Trimax τα διακινει η ιδια εταιρεια
http://www.dmsiusa.com/products.html

Πως και πληρωσες τελωνειο. Δεν τα ειχατε "κανονισει"?

amvrakas1
12-09-2011, 18:07
Δεν μπορούσε να στείλει το SatHero από Miami, λόγω 11/9 και "έβαλε" τον κατασκευαστή να μου το στείλει από Hong Kong.Πλήρωσα 82 euro επιπλέον και 226 μου στοίχισε στο σύνολο. Ψηνόμουν για το FS1 αλλά ήθελα να βλέπω τα services μια και δουλειά μου είναι να συντονίζω σε feeds και όχι γνωστές συχνότητες και TP. Επίσης μπόρεσα συντονίσω 30 δορυφόρους στο τόξο 15 west - 45 east σε κινητό 1.8 m σε 3,5 ώρες αντί σε 2 ημέρες που περίμενα από το επαγγελματικό να δω στο spectrum τον επόμενο δορυφόρο, να κάνει lock, επίδειξη ΝΙΤ, ανίχνευση services.Παιδιά δεν λέω ότι αντικαθιστά επαγγελματικό εξοπλισμό απλά σε επίπεδο ερασιτέχνη είναι πραγματικά κάτι που κάνει την δουλειά του.Δεν πειράζει επίσης που δεν έχει εικόνα καναλιού αφού τα περισσότερα που ψάχνω είναι κρυπτογραφημένα έτσι και αλλιώς.
ΥΓ Φοράει το ίδιο Sharp tuner που έχει "νομίζω" ο Edision Mini 2 in 1.Άρα υψηλή ευαισθησία και διαφορετική μέτρηση C/N και BER σε κάθε μέτρηση.

Sir_Builder
08-10-2011, 00:17
Καλησπερα.Ενδιαφερομαι για το Sat-Link WS-6912.
Διαβασα στα specs οτι υποστιριζει diseqc 1.1 και 1.2.
Mπορει καποιος απο τους κατοχους να το επιβεβαιωσει, γιατι θελω να το δουλεψω με ενα 8απλο diseqc που εχω στην εγκατασταση μου για να αποφυγω το μπασε βγαλε καλωδια, και γενικοτερα να μου πει την γνωμη του για το εν λογω satfinder?

savvas
06-12-2011, 16:03
Γεια σας,
διαβασα τις προηγουμενες σελιδες με τα πεδιομετρα.
Ειναι ισαξια σε δυνατοτητες το Sat Hero SH-200 με το First Strike FS-1? Γιατι το πρωτο ειναι φθηνοτερο, θα ελεγα!

fchef
07-12-2011, 00:44
Νομιζω επεσε και η τιμη του FS1, κοιταξε και στο αγγλικο amazon, το πουλανε και απο εκει.
Εχω κανει 7 εγκαταστασεις σε φιλους με fs1, θα ελεγα ειναι αριστο, μεχρι και ο κουμπαρος μου ο ασχετος βρηκε τον Hotbird απλα κουνωντας το πιατο μεχρι να κατεβω να παω να φερω κατι εργαλεια απο το μηχανακι.
Απλα θελει λιγη προσοχη στις λιστες που εχει. Το προσεξα μετα, αλλα εχει στις λιστες του transponders που δεν εχουν οι διπλανοι δορυφοροι ωστε να μην στοχευσεις αλλον κατα λαθος.
Π.χ εχει HotBird6/8/9,10723,H,,29900, & HotBird6/8/9,11541,V,,22000,
αυτα τα στοιχεια δεν τα εχουν οι διπλανοι δορυφοροι και ετσι οταν επιλεξεις να στοχευσεις Hotbird, οταν ακουστει ο βομβητης σημαινει οτι πραγματι εχεις βρει τον Hotbird.
Εγω οταν το πηρα το μηχανημα, εσβησα τις λιστες και εβαλα τις δικες μου, για Hotbird ειχα βαλει ενα tp της Nova 11938,H,27500 ξεχνωντας οτι και ο διπλανος Eurobird 9 εχει και αυτος τον ιδιο tp με αποτελεσμα τον επιασα καμπανα και εψαχνα να βρω τι φταιει και δεν κατεβαινουν τα καναλια.

savvas
07-12-2011, 15:58
Thanks Σεφ, αλλα αφου αναφερες και για το amazon.uk, ο τυπος που τα πουλαει εκει ΔΕΝ στελνει Ελλαδα! (εκανα εικονικη αγορα).

Ελπιζω να γραψει τις εντυπωσεις του και καποιος κατοχος του Sathero SH-200.

fchef
07-12-2011, 16:59
Τοτε παρτο απο τον αντιπροσωπο στην Αγγλια
http://cdtronix.com/signal-meters/first-strike-fs1-satellite-meter-professional-l-series

η αλλιως κανε αυτο που εκανα εγω να σου βγει πιο λιγο
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/23428-%CE%A0%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF...?p=1056199931&viewfull=1#post1056199931

faskanouri
07-12-2011, 23:06
καλησπερα σε ολους,
παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας,εχω το το dsm 2009, και διαβαζοντας στο φορουμ http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/23428-%CE%A0%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF.../page23
κατεβασα απο την http://openbox.ua το αρχειο SF30en_v278_HW20_LCD01.zip.
ολα δουλευουν μια χαρα, αλλα δεν εχει ελληνικα. προσπαθω να ξαναπερασω το firmware απο την επισημη σελιδα, www,sembox.de, και ενω το φορτωνει κανονικα, δεν αναβει μετα, παρα μενει στο αρχικο logo.
ξαναπερναω το ρωσικο και ολα οκ. ξαναφορτωνω το δικο του και παλι τα ιδια . μενει στο αρχικο logo. μπορει να βοηθησει καποιος ρε παιδια ?

savvas
09-12-2011, 09:17
Ναι, εχει ενα πληκτρο που γυρναει ειτε στις ετοιμες λιστες που εχει μεσα ή σε αυτες που βαζεις εσυ χειρονακτικα (μεχρι 100). Μπορεις να τις πληκτρολογεις και εκεινη την στιγμη που τεσταρεις το πιατο.
Μπορεις βεβαια να φτιαξεις την δικια σου λιστα και να την περασεις με το προγραμμα.
Καλημερα σεφ,
Αληθευει οτι εχει προβλημα επικοινωνιας με τη σειριακη θυρα (com)?
Νομιζω οτι το Pc πρεπει να εχει σειριακη θυρα, γιατι με τον ανταπτορα usb to serial, εχει προβλημα!

morfeus
09-12-2011, 12:41
Καλημέρα σε όλους. Ευτυχής κάτοχος Sathero SH-200 από χθες το μεσημέρι. Η παραγγελία έγινε από εδώ (http://www.ebay.co.uk/itm/260852387491?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649#ht_2395wt_952) και μιας και δεν είχα θέμα με το τελωνείο μου κόστισε 130€. Σαν μηχάνημα έχει καλές διαστάσεις και είναι αρκετά ελαφρύ. Η οθόνη του είναι αρκετά μεγάλη και φωτεινή με αποτέλεσμα να κάνει την δουλειά σου εύκολη την ημέρα αλλά και το βράδυ.
Μόλις το παρέλαβα το έβαλα για φόρτιση και μου πήρε περίπου 3 ώρες για να φορτίσει πλήρως. Έκανα αναβάθμιση του λογισμικού του στην τελευταία έκδοση όπως επίσης πέρασα και την λίστα με τους Ευρωπαϊκούς TP που παρέχει η εταιρία, στην οποία πρώτα πέρασα και τους TP του ΟΤΕ στον Eurobird μιας και δεν τους είχε. Η διαδικασία αναβάθμισης έγινε με το Serial->Usb καλώδιο που παρέχουν απροβλημάτιστα και γρήγορα.
Έτσι λοιπόν μετά την δουλειά το βράδυ, αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου test drive γυρνώντας το πιάτο μου στον Eurobird 9A από Hotbird που το είχα πριν (κάτοχος ΟΤΕ Tv βλέπετε εδώ και μερικές ημέρες που το είχα στην αναμονή περιμένοντας το Sathero). Ξέσφιξα βίδες, σύνδεσα το Sathero στο LNB μου και το ανοίγω. Ρυθμίζω δορυφόρο Eurobird, LNB Universal και TP 12111, γυρνάω σιγά σιγά γνωρίζοντας ότι δεν απέχω πολύ και σε 2-3 δευτερόλεπτα βρήκα σήμα. Μέσα σε 2-3 λεπτά είχα τελειώσει το Fine Tuning (έτσι νόμιζα τουλάχιστον). Πάω χαρουμενος κάτω και βλέπω οτι ο δέκτης δεν κλειδώνει, πρώτη τσατίλα. Λέω υπομονή θα πάω πάλι επάνω. Συνδέω πάλι και αυτή την φορά βάζω άλλο TP και όχι του OTE που πέρασα εγώ. Πάω κάτω και με χαρά βλέπω να κλειδώνει ο δέκτης.
Λόγω κρύου κτλ δεν βγήκα ξανά για να δω γιατί έγινε αυτό, αλλά σίγουρα θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία. Όπως και να έχει για να μην σαν κουράζω άλλο το Sathero είναι αν οχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα πεδιόμετρα για τον οικιακό αρχάριο χρήστη (σαν εμένα).

mouse
09-12-2011, 16:27
Καλορίζικο!!!
Είναι πολύ καλό εργαλείο...

eolos68
09-12-2011, 16:30
Η 12111 υπάρχει και στον hotbird οποτε μάλλον εκεί κλείδωσες

fchef
09-12-2011, 18:18
Καλημερα σεφ,
Αληθευει οτι εχει προβλημα επικοινωνιας με τη σειριακη θυρα (com)?
Νομιζω οτι το Pc πρεπει να εχει σειριακη θυρα, γιατι με τον ανταπτορα usb to serial, εχει προβλημα!

Οχι δεν εχει κανενα προβλημα. Και σειριακη θυρα να εχεις στο PC δεν κανει κατι παραπανω, το πεδιομετρο εχει μονο usb.
Απλα ενδεχομενως οταν βαλεις τους drivers αυτο να ρυθμιζει την θυρα στο πρωτο ελευθερο (εμενα μου εβαλε com4) και το προγραμμα συνδεσης ξεκιναει με προεπιλεγμενο το com1. Ειτε διαλεξεις αλλο com με το προγραμμα συνδεσης η στην διαχειριση συσκευων ρυθμιζεις τις παραμετρους serial port να ειναι η com1 ωστε να γλυτωσεις μερικα κλικ.

Φιλε morfeus διαβασε αυτο
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/23428-%CE%A0%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF...?p=1056298218&viewfull=1#post1056298218

morfeus
09-12-2011, 18:46
Καλορίζικο!!!
Ευχαριστώ πολύ φίλτατε. Για το δικό μου επίπεδο είναι όντως καταπληκτικό.

Η 12111 υπάρχει και στον hotbird οποτε μάλλον εκεί κλείδωσες
Τώρα που το λές :BDGBGDB55:

Οχι δεν εχει κανενα προβλημα. Και σειριακη θυρα να εχεις στο PC δεν κανει κατι παραπανω, το πεδιομετρο εχει μονο usb.
Απλα ενδεχομενως οταν βαλεις τους drivers αυτο να ρυθμιζει την θυρα στο πρωτο ελευθερο (εμενα μου εβαλε com4) και το προγραμμα συνδεσης ξεκιναει με προεπιλεγμενο το com1. Ειτε διαλεξεις αλλο com με το προγραμμα συνδεσης η στην διαχειριση συσκευων ρυθμιζεις τις παραμετρους serial port να ειναι η com1 ωστε να γλυτωσεις μερικα κλικ.

Φιλε morfeus διαβασε αυτο
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/23428-Πεδιόμετρο...?p=1056298218&viewfull=1#post1056298218
Το θέμα είναι τι να κάνεις σε αυτή την περίπτωση. Να σβήσω για παράδειγμα τους ίδιους TP από τους γειτονικούς και να αφήσω μόνο στον Eurobird έτσι ώστε να βρίσκω εύκολα OTE Tv;

fchef
09-12-2011, 19:11
Μαλλον δεν το καταλαβες, πολλοι δορυφοροι εχουν τα ιδια στοιχεια για τους ΤΡ. ο ΤΡ 12111 με τα στοιχεια ,V, 27500 υπαρχει και στον Eurobird 9 & Hotbird 13 (και πιθανον και σε αλλους δορυφορους).
Ομως ο ΤΡ 11977 υπαρχει στον 9 με τα στοιχεια ,H,27500 ενω στον Hotbird με τα στοιχεια ,H,29900
Οποτε στοχευντας με τα εξεις
11977,Η,27500 ο βομβητης θα χτυπησει μονο οταν βρεις το Eurobird 9.
Αφου βρεις τον δορυφορο τοτε μπορεις προαιρετικα να πας στην TP του ΟΤΕ 12111 και να κανεις τυχον fine tuning.
Η λιστα που εχει ο κατασκευαστης εχει αυτον τον σκοπο, να στοχευσεις εχοντας στοιχεια που εχει μονο αυτος ο δορυφορος. Φανταζομαι το θεμα ειναι να βρεις τον δορυφορο, τι σε απασχολει αν θα τον βρεις με τον TP του ΟΤΕ η με αλλο ΤΡ.

morfeus
09-12-2011, 19:27
Καλορίζικο!!!

Μαλλον δεν το καταλαβες, πολλοι δορυφοροι εχουν τα ιδια στοιχεια για τους ΤΡ. ο ΤΡ 12111 με τα στοιχεια ,V, 27500 υπαρχει και στον Eurobird 9 & Hotbird 13 (και πιθανον και σε αλλους δορυφορους).
Ομως ο ΤΡ 11977 υπαρχει στον 9 με τα στοιχεια ,H,27500 ενω στον Hotbird με τα στοιχεια ,H,29900
Οποτε στοχευντας με τα εξεις
11977,Η,27500 ο βομβητης θα χτυπησει μονο οταν βρεις το Eurobird 9.
Αφου βρεις τον δορυφορο τοτε μπορεις προαιρετικα να πας στην TP του ΟΤΕ 12111 και να κανεις τυχον fine tuning.
Η λιστα που εχει ο κατασκευαστης εχει αυτον τον σκοπο, να στοχευσεις εχοντας στοιχεια που εχει μονο αυτος ο δορυφορος. Φανταζομαι το θεμα ειναι να βρεις τον δορυφορο, τι σε απασχολει αν θα τον βρεις με τον TP του ΟΤΕ η με αλλο ΤΡ.

Σε κατάλαβα απλά δεν ήξερα όλα όσα είπες (νέος στο κουρμπέτι βλέπεις). Οπότε με τον καιρό μαθαίνεις TP με διαφορές όπως είπες παραπάνω (27500 στον έναν 29900 στον άλλον) και κάνεις την δουλειά σου απροβλημάτιστα. Ένα καλό είναι πως το Sathero σου λέει σε ποιον δορυφόρο είσαι αν και από όσο διάβασα δεν είναι και τόσο ακριβές το εν λόγο feature αλλά από το τίποτα για εμάς τους αρχάριους κάτι είναι.
Ελπίζω ότι με τον καιρό θα μάθω αρκετά πράγματα. Ήδη το παίζω παλικάρι και την Κυριακή θα πάω στον κουμπάρο μου να γυρίσουμε το πιάτο του από Astra-Hotbird σε Eurobird-Hotbird με 2 LNB παράκεντρα όπως ήδη καταλάβατε και είναι κάτι που δεν έχω κάνει ξανά, αλλά έτσι μαθαίνεις.

savvas
10-12-2011, 09:29
@morfeus, @fchef, @eolos68, μπράβο στα παιδιά.
Διαβαζω τις εμπειριες σας, για να προσεχω και γω, οταν παραλαβω το strike FS1 (20 μερες+).
morfeus, καλοριζικο.

Δυστυχως λογω πολυχρονης ακινησιας, χθες ανακαλυψα οτι καταστραφηκε (πληρη διαβρωση) το μοτερ απο το actuator του 1,80 με το διπλο lnb.
Ισως και το lnb, εχει ζημια (υψηλο Ber)!
Οποτε τωρα ειναι απαραιτητο το πεδιομετρο.
Εχω και ενα 80αρι, που και αυτο θα το γυρισω στις 9Ε, λογω π_ΟΤΕ.

morfeus
10-12-2011, 10:27
@morfeus, @fchef, @eolos68, μπράβο στα παιδιά.
Διαβαζω τις εμπειριες σας, για να προσεχω και γω, οταν παραλαβω το strike FS1 (20 μερες+).
morfeus, καλοριζικο.

Δυστυχως λογω πολυχρονης ακινησιας, χθες ανακαλυψα οτι καταστραφηκε (πληρη διαβρωση) το μοτερ απο το actuator του 1,80 με το διπλο lnb.
Ισως και το lnb, εχει ζημια (υψηλο Ber)!
Οποτε τωρα ειναι απαραιτητο το πεδιομετρο.
Εχω και ενα 80αρι, που και αυτο θα το γυρισω στις 9Ε, λογω π_ΟΤΕ.

Καλημέρα σε όλους. savvas ευχαριστώ πολύ φίλτατε. Άντε με το καλό να σου έρθει το Strike FS1 -bye-

STELIOS
10-12-2011, 10:50
εαν επιτρεπετε ποσο το αγορασες και απο που?

Απο τον αντιπροσωπο (http://cdtronix.com/signal-meters/sathero-sh-200-pocket-satellite-finder-dvb-s2-mpeg4) το εχει στης 119 λιρες Αγγλιας το οποιο σε ευρω ειναι 139€ και σε ενα ελληνικο ιντερνετικο μαγαζι το βρηκα στα 229€!!!.

mouse
10-12-2011, 11:23
Το sathero έχει αναγνώριση NIT, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση λάθους..

fchef
10-12-2011, 12:24
Today we have released our December Satellite / Transponder list.
Registered owners of our First Strike meters or our Sathero meters can request this new list for FREE.

http://firststrikemeters.blogspot.com/

Η εταιρεια βγαζει λιστες τακτικα που αφορουν δορυφορους σε ολο τον κοσμο. Υπαρχει και η λιστα με τους ευρωπαικους δορυφορους που μαλλον μας αφορα και μας ειναι πιο βολικη. Την ζητατε απο εκει
Εδω εχω την εκδοση Αυγουστου.
http://www.filesonic.com/file/4155899435/fs1-europe-august2011.zip

morfeus
10-12-2011, 13:37
εαν επιτρεπετε ποσο το αγορασες και απο που?

Απο τον αντιπροσωπο (http://cdtronix.com/signal-meters/sathero-sh-200-pocket-satellite-finder-dvb-s2-mpeg4) το εχει στης 119 λιρες Αγγλιας το οποιο σε ευρω ειναι 139€ και σε ενα ελληνικο ιντερνετικο μαγαζι το βρηκα στα 229€!!!.

Αν λες εμένα το αγόρασα από Ebay Αμερική, αλλά το μετάνιωσα γιατί έκανε πολλές μέρες. Το τελικό κόστος είναι 130€ αλλά ήμουν τυχερός γιατί δεν με χρέωσαν κάτι στο τελωνείο.

kozadin
11-12-2011, 01:30
καλησπερα σε ολους,
παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας,εχω το το dsm 2009, και διαβαζοντας στο φορουμ http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/23428-%CE%A0%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF.../page23
κατεβασα απο την http://openbox.ua το αρχειο SF30en_v278_HW20_LCD01.zip.
ολα δουλευουν μια χαρα, αλλα δεν εχει ελληνικα. προσπαθω να ξαναπερασω το firmware απο την επισημη σελιδα, www,sembox.de, και ενω το φορτωνει κανονικα, δεν αναβει μετα, παρα μενει στο αρχικο logo.
ξαναπερναω το ρωσικο και ολα οκ. ξαναφορτωνω το δικο του και παλι τα ιδια . μενει στο αρχικο logo. μπορει να βοηθησει καποιος ρε παιδια ?

Για δοκίμασε το αντίστοιχο firmware με την ενδειξη SF30ru (ρωσικο). Νομίζω οτι έχει και ελληνική γλώσσα.

faskanouri
11-12-2011, 16:43
καλησπερα σε ολους,
παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας,εχω το το dsm 2009, και διαβαζοντας στο φορουμ http://www.avclub.gr/forum/showthrea...E%BF.../page23 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/23428-%CE%A0%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF.../page23)
κατεβασα απο την http://openbox.ua (http://openbox.ua/) το αρχειο SF30en_v278_HW20_LCD01.zip.

Για δοκίμασε το αντίστοιχο firmware με την ενδειξη SF30ru (ρωσικο). Νομίζω οτι έχει και ελληνική γλώσσα. .

Το εχω δοκιμασει, δεν εχει ελληνικα ! το προβλημα μου επαναφορας στο μαμισιο, εγινε εφοσων πρωτα περασα το αρχειο SF35en_MP_v278_HW30_LCD03 και μετα περασα το μαμισιο και ολα ξανα ενταξει !!!

morfeus
12-12-2011, 10:52
Καλημέρα σε όλους. Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει από 1-2 TP σε Eurobird, Hotbird, Astra για ευκολότερη στόχευση; Αν θυμάμαι καλά ο fchef είπε για Hotbird HotBird6/8/9,10723,H,,29900, & HotBird6/8/9,11541,V,,22000. Υπάρχει πουθενά κάποια λίστα;

diamantis23
12-12-2011, 17:50
Γεια σας παιδιά,ποιο πεδιόμετρο προτείνετε για μετρήσεις επίγειου και δορυφορικού σήματος?

fchef
12-12-2011, 18:05
Υπαρχει στην λιστα που σου δινει η εταιρεια. Αυτο τον σκοπο εχει αυτη η λιστα. Το παραδειγμα που σου ειπα ειναι απο αυτην την λιστα.

morfeus
13-12-2011, 11:58
Υπαρχει στην λιστα που σου δινει η εταιρεια. Αυτο τον σκοπο εχει αυτη η λιστα. Το παραδειγμα που σου ειπα ειναι απο αυτην την λιστα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλω πάλι την βοήθεια σας. Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως στήνουμε παράκεντρα LNB; Δοκίμασα χθες και δεν τα κατάφερα. Έβαλα κέντρο Hotbird (είναι του κουμπάρου και έχει για ακόμα 1 μήνα nova και μετά πάει ΟΤΕ) και προσπαθούσα να βάλω το 2ο στον Eurobird. Ο Hotbird ήταν καμπάνα αλλά το 2ο δεν μπορούσα με τίποτα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το παράκεντρο LNB μπαίνει στην αντίθετη μεριά από αυτή που είναι ο δορυφόρος. Το πιάτο του είναι 1μ και τα 2 LNB είναι κανονικού μεγέθους.

ΥΓ: Συγνώμη αν είμαι Off Topic.

STELIOS
13-12-2011, 22:04
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλω πάλι την βοήθεια σας. Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως στήνουμε παράκεντρα LNB; Δοκίμασα χθες και δεν τα κατάφερα. Έβαλα κέντρο Hotbird (είναι του κουμπάρου και έχει για ακόμα 1 μήνα nova και μετά πάει ΟΤΕ) και προσπαθούσα να βάλω το 2ο στον Eurobird. Ο Hotbird ήταν καμπάνα αλλά το 2ο δεν μπορούσα με τίποτα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το παράκεντρο LNB μπαίνει στην αντίθετη μεριά από αυτή που είναι ο δορυφόρος. Το πιάτο του είναι 1μ και τα 2 LNB είναι κανονικού μεγέθους.

ΥΓ: Συγνώμη αν είμαι Off Topic.

Για τον ΟΤΕ το lnb θα το βαλεις δεξια οπως το βλεπεις απο μπροστα το πιατο(εχε υποψη σου οτι οι δυο θεσεις ειναι πολυ κοντινες και αυτο θελει προσοχη στο στυριγμα για τον Eurobird 9e οπως επισης την στροφη του lnb), ριξε μια ματια στη φωτο στο παρακατω λινκ

http://multifeed-set-ups.blogspot.com/

stivi1981
13-12-2011, 22:14
απο διαφορες εγκαταστασεις που εκανα αυτο τον καιρο λογω οτε-tv μπορω να πω οτι ο καλυτερος συνδιασμος ειναι να κεντραρεις τον eurobird και να πιανεις παρακεντρα τον hotbird...σε κατοπτρο 80cm
το πεδιομετρο μου ομως δεν με βοηθαει και πολυ ομως γιατι ειναι το horizon hdsm το πρωτο και δεν πιανει dvbs-2 που ειναι και οι συνχοτητες του οτε.οποτε τον eurobird τον πιανω σαν δορυφορο με αλλη συχνοτητα...
εμφαση δινω να πιανει καλυτερα ο οτε μιας και ο δεκτης κανει κατι κουλα και θελει πολυ σημα ειδικα το βραδυ και με βροχη που πεφτει η ισχυς του δορυφορου.γενικα πολυ καλη δουλεια κανουνε και τα σλιμ lnb.αν και σε 1μετρο πιατο που εχει ο φιλος και τα απλα lnb θα κανουνε δουλεια
προσανατολιζομαι σε κανουριο πεδιομετρο και ειμαι αναμεσα στο sathero και στο trimax sm-3500 στο οποιο δεν ειμαι σιγουρος gia to dvbs-2
ενω το πρωτο εχει σιγουρα...

FABIAWRC
14-12-2011, 05:40
παντως με επαγγελματικο πεδιομετρο σε ενα φιλο για να του βαλω οτε ,μου εβγαλε την παναγια.πανω απο 6 ωρες εφαγα για να παιξει.80cm με ενα 1 lnb στις 9.0

να πιανω καρφι τον 9 πανω και μετα να πηγαινω κατω και να μου κατεβαζει καναλια το πεδιομετρο απο τον 10.πανω κατω οτι ναναι..δοκιμασα και ενα dreambox να κατεβαζει καποια καναλια.το βαζω στο καον 0 σημα.

μιλαμε για τρελο σπασιμο νευρων.με τα πολλα επαιξε ο καον πηγε σημα 20% και πηγα πανω και κουνησα το πιατο μεχρι να πιασει το μεγιστο ο δεκτης και ευτυχως τελειωσα.

ειναι τελικα δυσκολος ο eurobird?επειδη ειναι κοντα με τον 10?μηπως εβγαζε και 10 και 9 επειδη μπορει να μπερδευε transporder?

japetus
14-12-2011, 11:00
Για τον eurobird έχω και εγώ πρόβλημα, ενώ τον πιάνω με παράκεντρο lnb, δεν κατεβαινουν οι transponders του ΟΤΕ.
Το έχω λίγο παρξηλώσει βέβαια το σύστημα, είναι πιάτο 1.40 με κέντρο στις 19 και επτά lnb επάνω, έχω δίπλα στις 7 και στον Hotbird, και έτσι το lnb του Eurobird χωράει οριακά να μπει και χωρίς πολλές δυνατότητες μετακίνησης. Παρόλα αυτά πιάνει και κάποιες συχνότητες του 10, κατεβάζει και αρκετούς transponders, αλλά δυστυχώς όχι αυτούς του ΟΤΕ.

Serafeim Karakostas
14-12-2011, 12:12
Περίεργο μου φαίνεται. Με κέντρο 23,5 λαμβάνω άνετα και πλήρως eurobird 9 (σε gibertini 1,25*1,34). Δοκίμασες να βάλεις χειροκίνητα τις συχνότητες του πακέτου;

japetus
14-12-2011, 15:37
Δοκίμασες να βάλεις χειροκίνητα τις συχνότητες του πακέτου;

Ναι, και οι συχνότητες υπάρχουν μέσα.. Δεν ξέρω, ίσως η στενότητα του χώρου, ίσως το λαμάκι της βάσης που είναι λίγο περίεργα στραβωμένο.
Είχα σχετική κουβέντα με ένα τεχνικό τις προάλλες και μου είπε ότι και αυτός έχει μικροπροβλήματα στην σωστή ρύθμιση του lnb για τις συχνότητες του ΟΤΕ στις 9. Είμαι ΒΑ, θράκη, αν έχει κάποια σημασία..
Είδα επίσης στο Lyngsat ότι η συχνότητα 12111 έχει FEC 3/5. Είναι τυπογραφικό λάθος; Σε dbox δεν βρίσκω τέτοια επιλογή για να τη διαλέξω.

http://img861.imageshack.us/img861/1920/imgp0864small.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/861/imgp0864small.jpg/)
Το Lnb γα τις 9 είναι το δεύτερο από δεξια..

Serafeim Karakostas
14-12-2011, 15:39
Λάθος είναι. http://flysat.com/ote.php

petand
14-12-2011, 16:08
Γεια σας παιδια
διαβαζω ολες τις αποψεις σας και θα ηθελα μια βοηθεια.
αγορασα εδω και καιρο αυτο το πεδιομετρο απο εβαυ.
http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-Sat-Finder-Satellite-Finder-Satellite-Meter-TV-/320693028531?pt=Motoren_Positionierer&hash=item4aaacb46b3
απο τοτε οσες φορες και αν προσπαθησα δεν καταφερα να το δουλεψω.απο οσο εχω ψαξει πρεπει να ειναι κλωνος του 6906.του περασα και ενα φιρμαςαρε που ειχα βρει στο νετ αλλα παλι τπτ.
οι αποριες επικεντρωνονται στο που μπορω να βρω τις συχνοτητες για τον hotbird αλλα και για hellasat να τις περασω , αλλα και πως ακριβως δουλευει?που ακριβως θα κανω αναζητηση του δορυφορου?
ειμαι ασχετος τελειος με το αντικειμενο.οταν αγορασα το μηχανημα ηθελα να βαλω hotbird δεν τα καταφερα και τελικα εφερα τεχνικο.τωρα θελω να το πεδεψω λιγο και να βαλω μονος ενα πιατο στις 39 αν τα καταφερω!!!!
Ευχαριστω οποιον αντεξε να διαβασει ολα αυτα που εγραψα.

darios
14-12-2011, 21:31
Τελικά δεν έχω καταλάβει εάν είναι πιο πρακτικό είναι να έχεις ένα πεδιόμετρο τύπου satlink η trimax με display, με αζιμούθιο, spectrum analyzer κ.τ.λ ή κάτι σαν το sathero το οποίο είναι γρήγορο βολικό (dvb s2, nit). Παρακαλώ τη γνώμη σας.

sakis.kom
15-12-2011, 02:48
Γεια σας παιδια
διαβαζω ολες τις αποψεις σας και θα ηθελα μια βοηθεια.
αγορασα εδω και καιρο αυτο το πεδιομετρο απο εβαυ.
http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-Sat-Finder-Satellite-Finder-Satellite-Meter-TV-/320693028531?pt=Motoren_Positionierer&hash=item4aaacb46b3
απο τοτε οσες φορες και αν προσπαθησα δεν καταφερα να το δουλεψω.απο οσο εχω ψαξει πρεπει να ειναι κλωνος του 6906.του περασα και ενα φιρμαςαρε που ειχα βρει στο νετ αλλα παλι τπτ.
οι αποριες επικεντρωνονται στο που μπορω να βρω τις συχνοτητες για τον hotbird αλλα και για hellasat να τις περασω , αλλα και πως ακριβως δουλευει?που ακριβως θα κανω αναζητηση του δορυφορου?
ειμαι ασχετος τελειος με το αντικειμενο.οταν αγορασα το μηχανημα ηθελα να βαλω hotbird δεν τα καταφερα και τελικα εφερα τεχνικο.τωρα θελω να το πεδεψω λιγο και να βαλω μονος ενα πιατο στις 39 αν τα καταφερω!!!!
Ευχαριστω οποιον αντεξε να διαβασει ολα αυτα που εγραψα.
Φίλε μου, αυτό το πεδιόμετρο έχω και εγώ και είμαι υπέρ ευχαριστημένος!
Δεν έχω περάσει κανένα firmware.
Συχνότητες από το king Of Sat.net
Για αναζήτηση, όπως στην φωτογραφία που λέει AUTO SCAN.

Ψάξτο λίγο παραπάνω... το πεδιόμετρο αυτό είναι πανεύκολο και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μόνο μία φορά μου έκανε κάτι τρελό. Είχα περάσει μία-μία τις συχνότητες σε διάφορους δορυφόρους
και όταν το άνοιξα την επόμενη μέρα, μου είχε κάνει εργοστασιακή επαναφορά στα πάντα!!!

http://i01.i.aliimg.com/img/pb/966/565/297/297565966_888.JPG

sakis.kom
15-12-2011, 03:02
Τελικά δεν έχω καταλάβει εάν είναι πιο πρακτικό είναι να έχεις ένα πεδιόμετρο τύπου satlink η trimax με display, με αζιμούθιο, spectrum analyzer κ.τ.λ ή κάτι σαν το sathero το οποίο είναι γρήγορο βολικό (dvb s2, nit). Παρακαλώ τη γνώμη σας.
Έχω το Satlink 6906 και το πήρα γιατί δεν ήθελα να δώσω πολλά χρήματα. Το πήρα από χόμπι και δεν μετάνιωσα καθόλου.
Αν δεν είχα πρόβλημα με χρήματα? Θα έπαιρνα το καλύτερο Satlink που να είναι και DVB-S2 HD, να έχει spectrum, αλλά και DVB-T με εικόνα.

Το spectrum βολεύει να βλέπεις με μία ματιά, πολλές συχνότητες μαζί και την μεταβολή που γίνεται όταν πειράζεις το πιάτο, το LNB, κλπ.
Η εικόνα είναι κάτι χρήσιμο. Άλλους δεν τους νοιάζει καθόλου και μόνο με τις μπάρες είναι ευχαριστημένοι. Εγώ πλέον την συνήθισα και την θέλω.
ΝΙΤ δεν έχω. Αν είχα θα το χρησιμοποιούσα. Δεν μπορώ να πω όμως πως μου λείπει. Δεν το έχω και "δεν με νοιάζει".

Γενικά... ΟΛΑ είναι μια συνήθεια.
Εγώ έψαξα για διάφορα πεδιόμετρα πριν το πάρω και για τον χαρακτήρα τον δικό μου έκανα σίγουρα την καλύτερη επιλογή.

fchef
15-12-2011, 17:09
NIT καλο ειναι να εχει, το spectrum του Trimax ειναι οντως καλο και real time. Το Trimax θεωρειστε το σαν το φτηνοτερο επαγγελματικο που μπορεις να αγορασεις.

stivi1981
15-12-2011, 23:47
εγω ειμαι σε διλημμα...
τα τελευταια χρονια κανω εγκαταστασεις με το horizon hdsm το πρωτο...το οποιο με εχει βολεψει αφανταστα
λογω φορητοτητας,αυτονομιας και ευκολιας...
λογω ομως οτι δεν πιανει ομως συχνοτητες dvbs-2 λεω να παω σε κατι καλυτερο.
προσανατολιζομαι στο sathero sh200..που ειναι και φθηνο μιας και το αντιστοιχο horizon εχει 600 ευρω περιπου,,,
κοιταγα και το trimax sm-3500 αλλα νομιζω δεν εχει dvbs-2...οποτε καλο και φθηνο ειναι το sathero...
εχει καποιος να προτεινει καποιο καλυτερο?

nocarder
16-12-2011, 00:36
Γιατί χρειάζεται ένα πεδιόμετρο να μπορεί να δει dv-bs2 συχνότητες? Την σκόπευση την κάνουμε και με dvb-s συχνότητα...ίσως όταν αυτές εκκλείψουν τελείως (πράγμα απίθανο για τα επόμενα χρόνια) να είναι απαραίτητο! Δε λέω, ωραίο είναι να υπάρχει σαν δυνατότητα, αλλά όχι απαραίτητο!

Serafeim Karakostas
16-12-2011, 00:40
Χρειάζεται τουλάχιστον λόγω του πακέτου του ΟΤΕ (για την εύρεση του καλύτερου δυνατού σήματος στις συχνότητές του).

stivi1981
16-12-2011, 00:59
Χρειάζεται τουλάχιστον λόγω του πακέτου του ΟΤΕ (για την εύρεση του καλύτερου δυνατού σήματος στις συχνότητές του).ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος σεραφειμ.
πχ σημερα σε μια εγκατασταση αλλα ελεγε το οργανο και αλλα ο δεκτης σε ολες τις συχνοτητες του οτε,
ασε που ο δεκτης ειναι οτι να ναι στη ενδειξη σηματος.σε μια εγκατασταση μου κατεβασε καναλια και στο σημα ειχε ποιοτητα μηδεννννν.
γενικως παντως θα με βολευε το dvbs-2.περνας τις 4 συχνοτητες του οτε και κοιτας να πιασεις πρωτα σαυτες τις μεγιστες τιμες.ο πελατης πληρωνει και θελει να βλεπει αδειαλειπτα τα καναλια του οτε,σε οσους ανεφερα για τα υπολοιπα καναλια του δορυφορου μου ειπανε μην με μπερδευεις

nocarder
16-12-2011, 13:12
Ναι, δε διαφωνώ σ'αυτό, απλά αναρωτιέμαι, δε μπορεί να γίνει η σκόπευσγ σε κάποια sd συχνότητα του ΟΤΕ?

Serafeim Karakostas
16-12-2011, 13:19
Είναι όλες dvb-s2, mpeg-4.

nocarder
16-12-2011, 17:55
Είναι όλες dvb-s2, mpeg-4.

Ααααααα, σωστά τότε, δεν το είχα δεί!!!

fchef
16-12-2011, 19:06
Παντως να αναφερω το First Strike FS1 εχει δυνατοτητα για dvb-s2 αλλα χωρις να σου βγαζει το lock. Μπορειτε δηλαδη να βρειτε τον δορυφορο με ενα sd αναμεταδοτη και μετα να γυρισετε σε εναν του οτε ωστε να κανετε περαιτερω ρυθμιση

The FS1 is made for MPEG2 signals but has the ability to detect other signals. See the chart below.

MPEG2 SD Signal / Quality / Lock
MPEG2 HD Signal / Quality / Lock
MPEG4 SD Signal / Quality
MPEG4 HD Signal / Quality
Digicipher Signal / Quality
Digicipher 8psk Signal / Quality

savvas
16-12-2011, 20:01
Παντως να αναφερω το First Strike FS1 εχει δυνατοτητα για dvb-s2 αλλα χωρις να σου βγαζει το lock. Μπορειτε δηλαδη να βρειτε τον δορυφορο με ενα sd αναμεταδοτη και μετα να γυρισετε σε εναν του οτε ωστε να κανετε περαιτερω ρυθμιση....
...........
Μπράβο βρε "τσέφι", :worshippy: κερνάω μια τηγανιά...
Και έλεγα και γω, μάπα μηχανάκι θα πάρω, ουφ.... :hmmmm2:

fchef
16-12-2011, 21:07
Ειναι καλο μηχανακι, εγω που ρυθμισα το πιατο στις 28.2 βρηκα τον δορυφορο απο την λιστα που εχει και μετα πηγα στην δικια μου λιστα με τον αναμεταδoτη 12324.00 V DVB-S2 QPSK για να ρυθμισω πιο προσεκτικα μιας και εκει ειναι το Discovery HD.
Φυσικα καποιος που δεν τον ενδιαφερει η ενδειξη και ο βομβητης του lock μπορει κατευθειαν να βρει το δορυφορο χρησιμοποιωντας dvb-s2 αναμεταδοτη

Psycho13
16-12-2011, 22:15
Παρτε την αναβαθμιση του firmware για το satlink ws-6908 https://rapidshare.com/files/521569465/ws-6908_v2.0.zip
Προσθετει ελληνικη γλωσσα και ολα τα παρακατω:
The latest firmware update for Satlink WS-6908

New features / changes in version V2.0

Quick Search:

All LNB Settings "UNIVERSAL" instead of "normal C" (depending on the Satlist)
New display of signal strength in dBm, dBmV or dBmV
New Ad S / N in dB

Satellite Install / Satellite Manager:

Change the program search.

Now possible options:

Scan Mode: standard, fast-Blind, Blind detail, network
Program: All or only free channels (FTA)

Setting the DiSEqC option: None or DiSEqC 1.0, 1.1 (1.2 Usals is still not working, but will follow)
Satellite Select button (to go with cursor on empty space, according to press OK and enter the desired satellite F1
Go to the store with the cursor on the satellite to search your wish.
Press F4
Now you can adjust the search criteria.

System Settings menu:

The following 11 languages ​​menu, the user is now available: English, German, French, Portuguese, Spanish, Italian, Dutch, Russian, Polish, Greek, Slovak
TV Mode / The width, - height ratio of the TV image can now be modified as follows: 4:3 LB, 4:3 PS, 16:9 LB, 16:9 FIT
Selection of modes in the Quick Search: Conversion dBm, dBmV, dBmV

A t t e n t i o n !!!
After the update is the volume to MIN. asked. no beep audible in the quick search!
Either in TV mode, first increase the volume or perform a factory reset (SET DEFAULT).
In a factory reset, lost all your own settings, including loss of stored TV programs!

To do the update:

1. Download file ws-6908_v2.0.rar
2. Unpack rar archives
3. copy ws-6908_v2.0.ssu file on a USB memory card
4. connect USB memory card with the meter
5. run meter
6. Select Menu /System Setup / SW Update / Update by USB
7. Select ws-6908_v2.0.ssu and push OK
8. Select after performing the update, the device starts with the new firmware V2.0

STELIOS
16-12-2011, 22:39
κοιταγα και το trimax sm-3500 αλλα νομιζω δεν εχει dvbs-2εχει καποιος να προτεινει καποιο καλυτερο?

Trimax 6600+ DVBS-2 στα 420€

stivi1981
17-12-2011, 03:38
Trimax 6600+ DVBS-2 στα 420€
ναι το εχω δει και αυτο...απλα ειπα να παω σε κατι πιο οικονομικο...
παντως λεω να παρω το sathero sh200 σαν πιο απλο και προσιτο στη τιμη αλλιως θα μεινω με το horizon που εχω

Amilo
25-12-2011, 16:16
Χρονια πολλα!!! Ποιο πεδιομετρο combo μου προτεινεται εκτος του SATLINK WS-6909.
Καθαρα για προσωπικη χρηση οχι επαγγελματικη. Τιμη μεχρι 300€

fchef
26-12-2011, 21:14
Για προσωπικη χρηση τι τον θες το combo?
Παιρνεις ενα sathero η ενα First Strike με κοστος περιπου στα 150 ευρω και παιρνεις και αυτο για να βρεις το επιγειο σημα
http://www.skroutz.gr/s/350787/IQ-LCD-7024DTV-7.html?keyphrase=iq+7024

Θα σου μεινει κιολας για διαφορες χρησεις (ειναι και media player)

Amilo
26-12-2011, 22:34
Καλησπερα, για να μην εχω 2 διαφορετικες συσκευες, αλλωστε για media player εχω και το laptop.
Ποιο αναλυτικα στο χωριο θα το χρειαστω ποιο πολυ τοσο για τα δορυφορικα τοσο και για επιγεια.

sarosi
27-12-2011, 23:20
εχω και εγω ενα Satlink WS-6908.προσφατα αγορασμενο απο ebay
η εκδοση software ειναι v-2.0
δυο προβληματα ανακαλυψα
ενα οτι δεν εχει ελληνικα
και ενα ακομα οτι τοποθετοντας το longtitude 225.6E
kai to latitude 403.8N στην ανιχνευση δορυφορου π.χ. hotbird
στα 3 εικονιδια επανω δειχνει 222,7 το πρωτο ενω τα αλλα δυο δειχνουν μηδεν
καμια λυση αν γνωριζει κανεις?

Psycho13
28-12-2011, 03:34
Εχεις βαλει λαθος long και lat. τα σωστα ειναι long 022.5E και lat 040.3
Απο ποιον πωλητη το πηρες?Δωσε link εαν μπορεις σε παρακαλω.
Βαλε το firmware https://rapidshare.com/files/521569465/ws-6908_v2.0.zip που εχω ποσταρει πιο πανω και εχει και ελληνικα μεσα

sarosi
28-12-2011, 11:35
φιλε μου εχεις δικιο .με τις τιμες που μου εδωσες ειναι ενταξει
το λινκ ειναι

http://www.ebay.com/itm/330635535466?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

τωρα για την αναβαθμιση που λες εχω μια φοβια γιατι εκατσα μια μερα να περασω
καναλια απο διαφορους δορυφορους και φοβαμαι μηπως δεν μπορω να τα ξαναβαλω εστω και
με το usb.αν το μονο που εχει ειναι τα ελληνικα ε τοτε δεν με πειραζει και στα αγγλικα ενταξει ειναι
σε ευχαριστω παντως για την απαντηση

stivi1981
14-01-2012, 12:52
μετα απο αρκετη αναζητηση για dvb-s2 πεδιομετρο κατεληξα να παρω το sathero sh200.
δεν λεω καλο το μηχανακη αλλα στο τελος κατεληξα να ειμαι στην ταρατσα και με τα δυο πεδιομετρα,
το παλιο horizon hdsm που εχω 5 χρονια και το sathero.
μαλλον θα τα πουλησω και τα δυο και θα παρω το horizon hdsm hd-s2.
γενικα παω πολυ τα horizon λογω αυξημενης ευκολιας και λειτουργιας.σε χρονο μηδεν βρισκω τον δορυφορο που ψαχνω.
μετα κοιταγα και το trimax 6600 hd και το satlink 6922.
γενικα εχω μπερδευτει και δεν ξερω πιο να παρω που θα με καλυψει αμεσα.

apotheker
16-01-2012, 14:29
Καλημερα,εχω παραγγειλει και εγω το Satlink ws6906,απ'οσα διαβασα εδω πιστευω θα με βοηθησει παρα πολυ ως χομπιστα,ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι θα αποφυγω την φαση γυριζω κεραια περιμενω απαντηση απο το σαλονι.Οταν ερθει θα σας πω και εγω τις εντυπωσεις μου.

sakis.kom
16-01-2012, 21:51
Καλημερα,εχω παραγγειλει και εγω το Satlink ws6906,απ'οσα διαβασα εδω πιστευω θα με βοηθησει παρα πολυ ως χομπιστα,ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι θα αποφυγω την φαση γυριζω κεραια περιμενω απαντηση απο το σαλονι.Οταν ερθει θα σας πω και εγω τις εντυπωσεις μου.
Καλορίζικο!

Είμαι από τους ευχαριστημένους αγοραστές του και εύχομαι και σε εσένα το ίδιο.:2thumb22sup:

stivi1981
16-01-2012, 22:50
τελικα μετα απο πολυ σκεψη πηρα την αποφαση να αποχωριστο το νεο μου sathero sh-200 το οποιο το εβαλα σε διαφορα φορουμ σε αγγελιες.μολις φυγει βαζω πλωρη να πουλησω και το horizon hdsm και με τα χρηματα που θα μαζεψω + καποια ακομα θα παω σε ενα πιο επαγγελματικο οργανο.
λογικα θα παρω το horizon hdsm-s2 το οποιο λογω χαρακτηριστικων αλλα και προυπηρεσιας στην συγκεκριμενη μαρκα θα με καλυψει απολυτα στις εγκαταστασεις μου.καθε βοηθεια η προταση για αλλο οργανο δεκτη.ευχαριστω

mxlssgm
18-01-2012, 15:04
τελικα μετα απο πολυ σκεψη πηρα την αποφαση να αποχωριστο το νεο μου sathero sh-200 Mπορείς να μου πεις που δεν σε κάλυψε το sathero γιατί με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά του ? Ευχαριστώ.

stivi1981
19-01-2012, 02:34
Mπορείς να μου πεις που δεν σε κάλυψε το sathero γιατί με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά του ? Ευχαριστώ.
δεν με καλυψε σε σχεση με το horizon hdsm που εχω εδω και κατι χρονια και δουλευω,ισως ειναι οτι το εχω συνηθησει και μου φαινετε πολυ διαφορετικο.
να φανταστεις εχει μεχρι και nit και dvb-s2 που δεν εχει το horizon αλλα κατι δεν μου καθοτανε.
πιστευω απλα ειναι θεμα γουστου.
στη τελευταια εγκατασταση ημουνα στην ταρατσα και με τα δυο οργανα.βαζω το ενα και βρισκω τον δορυφορο και με το αλλο κανω μικρομετρικες ρυθμισεις.ουσιαστικα το sh-200 δεν μου χρειαζετε απο οτι καταλαβα και τσαμπα το πηρα.κανω την δουλεια μου και με το
παλιο μου οργανο
αν τα πουλησω και τα δυο θα παρω το πολυ ακριβοτερο horizon hd-s2

darios
20-01-2012, 16:42
Καλησπέρα έχω πεδιόμετρο digisat pro της emitor και το ανταλλάσσω με πεδιόμετρο dvb-t. Ευχαριστώ.

stivi1981
21-01-2012, 12:29
τελικα σε μια χθεσινη εγκατασταση αλβανικου πακετου ανακαλυψα ποσο χρησιμο ειναι το nit που εχει το sathero sh-200.
ενω νομιζα με το παλιο μου horizon hdsm οτι ημουνα στον σωστο δορυφορο τελικα ημουνα αλλου.
μετα εκανα αναζητηση απο το ιδιο το οργανο και μου εμφανισε τις λιστες με τα καναλια.

amvrakas1
21-01-2012, 17:24
τελικα σε μια χθεσινη εγκατασταση αλβανικου πακετου ανακαλυψα ποσο χρησιμο ειναι το nit που εχει το sathero sh-200.
ενω νομιζα με το παλιο μου horizon hdsm οτι ημουνα στον σωστο δορυφορο τελικα ημουνα αλλου.
μετα εκανα αναζητηση απο το ιδιο το οργανο και μου εμφανισε τις λιστες με τα καναλια.
Συμπατριωτάκη αυτό ακριβώς είχα περιγράψει σε παλαιότερο post μου και ανέφερε και ο φίλος mouse. Το SATHERO μπορεί να μην είναι επαγγελματικό(περισσότερο μοιάζει με παιχνίδι με πράσινη οθόνη) αλλά έχει το κάτι που σε βοηθάει στη στιγμή που το χρειάζεσαι(πχ ΝΙΤ). Δεν λέω ότι τα υπόλοιπα δεν είναι καλά αλλά χρησιμοποιείς εκείνο που σε εξυπηρετεί.Εαν δεν καταφέρω κάτι με το sathero τότε παίρνω το Promax HD ή το UNAHOM.

stivi1981
21-01-2012, 21:15
Συμπατριωτάκη αυτό ακριβώς είχα περιγράψει σε παλαιότερο post μου και ανέφερε και ο φίλος mouse. Το SATHERO μπορεί να μην είναι επαγγελματικό(περισσότερο μοιάζει με παιχνίδι με πράσινη οθόνη) αλλά έχει το κάτι που σε βοηθάει στη στιγμή που το χρειάζεσαι(πχ ΝΙΤ). Δεν λέω ότι τα υπόλοιπα δεν είναι καλά αλλά χρησιμοποιείς εκείνο που σε εξυπηρετεί.Εαν δεν καταφέρω κάτι με το sathero τότε παίρνω το Promax HD ή το UNAHOM.
πατριδα εγω παντως θα πουλησω και τα δυο μου οργανα και λεω να παρω το horizon hdsm hd-s2 που ειναι πολυ καλο απο οτι το ειδα.
οποτε sathero και horizon θα πανε για πουλημα,ουσιαστικα οπως προανεφερα το sathero μου ειναι αχρηστο εκτος απο μια φορα που με βοηθησε το nit που εχει.

amvrakas1
21-01-2012, 22:29
Stivi1981 καλή επιτυχία τότε στην πώληση των παλαιών,
και καλή αγορά του καινούργιου που είναι και αστέρι (μου φαίνεται το είχα δει σε κάποια έκθεση-electronica) απλά για Ελλάδα και ημιεπαγγελματικό ήταν λίγο ακριβούτσικο.

stivi1981
21-01-2012, 22:48
ναι οτι ειναι λιγο ακριβουτσικο ειναι αλλα αν δουλεψεις καποιο απο τα horizon θα δεις οτι τα αξιζει τα χρηματα του..
να φανταστεις με το παλιο που εχω horizon hdsm κανω εγκαταστασεις με κλειστα ματια σε χρονο μηδεν.
αλλα λογω dvb-s2 πρεπει να παρω αλλο οργανακι...για να ειμαι πιο σιγουρος..
προς το παρων κανω την δουλεια μου και με το παλιο οργανο.
ευχαριστω και χαρηκα που τα ειπαμε

darios
24-01-2012, 22:17
Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος ένα πεδιόμετρο για τα επίγεια ψηφιακά κανάλια. Σκοπεύω να διορθώσω τα κακώς κείμενα στην πολυκατοικία που μένω και θεωρώ ότι θα μου είναι αρκετά χρήσιμο ένα τέτοιο όργανο. Μιλάμε πάντα για ένα αξιόλογο ερασιτεχνικό μηχανάκι.

fchef
24-01-2012, 22:25
Εδω εισαι

http://www.skroutz.gr/s/350787/IQ-LCD-7024DTV-7.html

STELIOS
24-01-2012, 22:41
Αυτο που του προτεινεις ειναι απλα μια τηλεοραση!

Ο φιλος ζητησε πληροφοριες για επιγειο πεδιομετρο μερικες προτασεις

SATLINK WS 6905

Emitor DIGIAIR dB

iNETFINDER TF-203 DVB-T

stivi1981
24-01-2012, 23:37
Αυτο που του προτεινεις ειναι απλα μια τηλεοραση!

Ο φιλος ζητησε πληροφοριες για επιγειο πεδιομετρο μερικες προτασεις

SATLINK WS 6905

Emitor DIGIAIR dB

iNETFINDER TF-203 DVB-T
καλυτερα να μας πει ο φιλος darios και ποσα χρηματα περιπου διαθετει

φιλε στελιο και τα 3 πεδιομετρα ειναι mpeg2,μονο το σατλινκ 6905 βρισκει mpeg4 αλλα μονο σημα και οχι εικονα

darios
24-01-2012, 23:47
Φιλε stivi με πρόλαβες αυτό ήθελα να ρωτήσω .. εάν βρίσκει mpeg4 και τα αποκωδικοποιεί. Περίπου το badget στα 150 euro..

stivi1981
25-01-2012, 03:04
Φιλε stivi με πρόλαβες αυτό ήθελα να ρωτήσω .. εάν βρίσκει mpeg4 και τα αποκωδικοποιεί. Περίπου το badget στα 150 euro..

το satlink δειχνει κανονικα σημα στα mpeg4 αλλα εικονα δειχνει μονο στα mpeg2..κοιτα εδω στο λινκ που το λεει
http://www.ptm-sat.gr/epigeio-psifiako-pediometro-dvbt-satlink-ws-6905-p-257.html
τωρα για mpeg4 επιγειο που να δειχνει και εικονα θα το ψαξω γιατι προς το παρων λογω περιοχης δεν μου εχει χρειαστει,οταν ερθουνε με το καλο τα ψηφιακα θα παρω και εγω ενα

fchef
25-01-2012, 03:51
Παρε την τηλεοραση, μια χαρα ειναι για την ρυθμιση επιγειας κεραιας, δεν εχεις να κανεις με μοιρες και ανυψωση. Μια φορα θα το χρησιμοποιησεις ουτως η αλλως και θα σου μεινει και για οποια αλλη χρηση σαν TV και μονιτορ με av in. Εχει καλη ευαισθησια, πιανει και με την εσωτερικη κεραια που σου δινει η συσκευασια και σου βγαζει και μπαρες για το σημα και την ποιοτητα στην αναζητηση (που μπορει να ειναι ανα καναλι η ανα συχνοτητα).

Ελατε τωρα, εμεις απο επαρχια το ξερουμε καλα το αθλημα της επιγειας κεραιας. Πατεντες ολοκληρες καναμε για να πιανει η ΥΕΝΝΕΔ.

tsatasos
25-01-2012, 12:52
Αν το θες απλά για να ρυθμίσεις μόνο την κεραία σου τότε πιστεύω δεν αξίζει να πάρεις πεδιόμετρο.
Με έναν δέκτη SD + μια τηλεόραση κάνεις δουλειά.

Βέβαια μου έχουν τύχει 2-3 περιπτώσεις που χωρίς το πεδιόμετρο (Horizon HDTM Plus) δεν θα εντόπιζα 100% το πρόβλημα.
Και αυτό χάρη στη μέτρηση BER με τα αστεράκια που έχει. Γιατί μπορεί η ένταση σήματος και το MER να είναι τέλεια, αλλά το BER όχι.
Πραγματικά το συγκεκριμένο πεδιόμετρο με έχει σώσει και αξίζει τα λεφτά του.

Αν πάντως προσέξεις να έχεις καλή κεραία, καλό καλώδιο από την κεραία στον ενισχυτή, ενισχυτής τόσο μεγάλος όσο χρειάζεται για να μην μπουκώνει το σήμα και τέλος σωστά τερματισμένα καλώδια στο splitter και στις πρίζες στο σπίτι όλα κομπλέ, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Να έχεις υπόψη σου ότι η κεραία θέλει ιδιαίετρη προσοχή. Αν ξεκινάει κακό σήμα από την κεραία τότε ότι και να κάνεις μετά δεν το φτιάχνεις. Γιαυτό δώσε ιδιαίτερη βάση στο θέμα κεραίας.

darios
25-01-2012, 18:18
Βασικά το πρόβλημα μου είναι άλλο. Ως ο μόνος που κατέχω, έχω αναλάβει το εξής έργο. Αποφασίσαμε στην πολυκατοικία να κάνουμε μια εκ νέου σωστή κεντρική εγκατάσταση TV+SAT, ώστε κάθε διαμέρισμα να είναι κατά κάποιο τρόπο ανεξάρτητο. Η πολυκατοικία έχει 6 ορόφους και δώδεκα διαμερίσματα. Αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο κεντρική εγκατάσταση TV. Από τον κεντρικό ενισχυτή το τηλεοπτικό σήμα εισάγεται σε ένα splitter με 9 εξόδους και καταλήγει σε διαμερίσματα (9 καλώδια 12 διαμερίσματα?). Ο σκοπός μου είναι στην πρώτη φάση να δω τι συμβαίνει με την καλωδίωση για αυτό λέω ότι μάλλον θα με βοηθήσει ένα πεδιόμετρο. Στην συνέχεια θέλω να υλοποιήσω την εγκατάσταση με multiswitch. Πρόσφατα ζητήσαμε μία προσφορά από έναν επαγγελματία ο οποίος έκανε μία μελέτη
( 2 δευτερόλεπτα στο μυαλό του ) και αποφάνθηκε να μας βάλει ένα δορυφορικό πιάτο σε κάθε διαμέρισμα στο μπαλκόνι και να του δώσουμε έκαστος 200 ευρώ. Αυτά........

mxlssgm
26-01-2012, 00:34
και αποφάνθηκε να μας βάλει ένα δορυφορικό πιάτο σε κάθε διαμέρισμα στο μπαλκόνι και να του δώσουμε έκαστος 200 ευρώ. Αυτά........
Θα μπορούσε να σας βάλει και παραπάνω πιάτα ( ρυχά , βαθιά , γλυκού, καφέ ) ανα διαμέρισμα. Τυχεροί είσαστε !!:bigcry: :flipout::violent-smiley-030:

tsatasos
26-01-2012, 11:12
Αυτό το 9 καλώδια 12 διαμερίσματα είναι λίγο πρόβλημα, οπότε σε πρώτη φάση όπως είπες θα πρέπει να τσεκάρεις την καλωδίωση.
Ή ρωτάς τον ηλεκτρολόγο που τα πέρασε, ή αν δεν έχεις επαφή με τον ηλεκτρολόγο (το πιο συνηθισμένο) τα τσεκάρεις μόνος με γεννήτρια και άνοιγμα πριζών.

Μετά βάζεις ένα κοινό πιάτο και πολυδιακόπτη όπως σωστά είπες.
Το θέμα εδώ είναι πόσους και ποιούς δορυφόρους θα βάλεις? Μόνο Nova? Μόνο OTE? Και τα 2? Αλλά αν βάλεις και τα 2 θα παίζουν 100% και τα 2 χωρίς κανένα πρόβλημα μέσα από πολυδιακόπτη? Ή άλλος μπορει να μη θέλει αυτά αλλά τα ελεύθερα κανάλια από Astra 1 ή Astra 2.

Ακόμα αν σε κάθε διαμέρισμα κατεβαίνει ένα καλώδιο και μετά πάει σε σειρά και σε άλλες πρίζες, τότε δεν θα μπορείς να βλέπεις ταυτόχρονα δορυφορική σε όλες τις θέσεις στο διαμέρισμα. Ακόμα οι πρίζες θα πρέπει να είναι TV-RADIO-SAT για να αφήνουν να περνάει και το δορυφορικό σήμα.

Το 12 πιάτα - ένα σε κάθε διαμέρισμα δεν το σχολιάζω καν...

apotheker
30-01-2012, 14:18
Δοκιμασα και εγω το satlink ws6906,και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο,με διευκολυνε πολυ αφου βρηκα τον δορυφορο να καταφερω να βγαλω το μεγιστο σημα,και ειδικα και με την περιστροφη του lnb,εκει η διαφορα στην μπαρα ληψης ποιοτητας σηματος ειναι τεραστια.Και μια ερωτηση,με ενα κατοπτρο 90εκ.στοχευσα τον Eurobird 28.5E,το lnb που εχω ειναι 0,7db(ναι το ξερω αρχαιο),ο δεκτης κατεβαζει καμποσα καναλια,αλλα οχι την συχνοτητα του μουσικου The Vault,λετε αν αλλαξω lnb να δω διαφορα ή τσαμπα ιστορια;

Serafeim Karakostas
30-01-2012, 21:41
Το lnb καλό είναι να το αλλάξεις έτσι κι αλλιώς. Τώρα με τέτοιο κάτοπτρο (και μόνο εάν 90 cm είναι η μικρή διάμετρος) ίσως στην Κέρκυρα να μπορούσες να κάνεις κάτι (αλλά και πάλι δύσκολα).

apotheker
31-01-2012, 13:34
Ξεχασα να αναφερω ,στα Γιαννενα μενω.

Serafeim Karakostas
01-02-2012, 17:08
Αν το κάτοπτρο έχει μικρή διάμετρο 90 cm, άλλαξε lnb και δοκίμασε. Δε χάνεις τίποτα.

NICKMAN9271
19-03-2012, 18:49
θελω να ευχαριστησω την εταιρια ptm sat για την εξαιρετικη κάλυψη στην εγγυηση της μπαταριας ενος satlink ws6902 , καθως την πρωτη φορα αντικατεστησε πληρως το πεδιομετρο ( πριν 3 μηνες ) και πριν σημερα μετα απο τηλεφωνο μου , εστειλε με δικια της χρεωση μια νεα μπαταρια .
το καλο να λέγεται και πλεον ειμαι σιγουρος οτι καλα εκανα και αγορασα απο την ελλαδα το εν λογω μηχανημα καθως αν το ειχα αγορασει απο την κινα και ειχα προβλημα ηδη θα ειχα πληρωσει την διαφορα στα μεταφορικα .
για αλλη μια φορα μπραβο τους .

sakis.kom
21-03-2012, 20:10
Πότε το αγόρασες το 6902 και τι πρόβλημα σου παρουσίασε πριν 3 μήνες?

astrea966
10-04-2012, 19:36
καλησπερα σε ολους.θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για ενα πεδιομετρο απο τους γνωστες του αθληματος.εχω παρει το satlink ws-6909 η αλλιως inetfinder fst-202.
το εχω δουλεψει λιγο στα δικα μου πιατα και προχθες γυρισα το ενα στις 23,5.το προβλημα μου ειναι οτι χρειαζομαι μια μικρη επεξηγηση στις λειτουργιες που δειχνει.ας αρχισω να μην γινομαι κουραστικος.οταν το εχω σε κατασταση αναζητησης για να σεταρω το πιατο στην οθονη εχει καμποσες πληροφοριες οπως σημα ποιοτητα cber-vber και dBμv.

78730
οπως βλεπετε στην παραπανω φωτο διπλα στο cber και vber υπαρχουν κατι αριθμοι.οπως εχω καταλαβει οταν ειναι στο 1.0 ειναι το καλυτερο δυνατο αλλα διπλα απο την αριθμιτκη μετρηση εχει και ενα αριθμο με ενα γραμμα διπλα του που ξεκιναει απο το Ε-1 και φτανει μεχρι το Ε-9.αυτο δεν ξερω τι σημαινει και γιατι υπαρχει.οποτε θα ηθελα μια διευκρινιση στο τι σημαινουν αυτα και τι σημαινει επισης το dBμv?και παμε στο δευτερο μερος της ερωτησης.εχω βρει τ`αρχεια για να το αναβαθμισω αλλα ειδα σε κατι φωτος οτι αλλαζει το μενου και τα στοιχεια του.οποτε θα ηθελα μια μικρη βοηθεια επισης σε αυτο να δουμε αν για μενα θα ειναι καλυτερο το προηγουμενο η νεωτερο μενου.
78731

οπως θα δειτε στην φωτο εφυγαν τα cber και vber και αντικατασταθηκαν απο το Ber εχοντας επισης το E με τους αριθμους πισω του.προστεθηκε και το SN το οποιο εχει μια μετρηση σε db. θα ηθελα λοιπον μια διευκρινιση και σε αυτα που υπαρχουν στην φωτο.
να με συγχωρησετε αν εγινα κουραστικος αλλα ειναι καποιες αποριες μου που αν λυθουν θα μου κανουν τη ζωη ευκολοτερη πιστευω.
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.ευχαριστω για τον χρονο σας

STELIOS
11-04-2012, 08:23
καλησπερα σε ολους.θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για ενα πεδιομετρο απο τους γνωστες του αθληματος.εχω παρει το satlink ws-6909 η αλλιως inetfinder fst-202.
το εχω δουλεψει λιγο στα δικα μου πιατα και προχθες γυρισα το ενα στις 23,5.το προβλημα μου ειναι οτι χρειαζομαι μια μικρη επεξηγηση στις λειτουργιες που δειχνει.ας αρχισω να μην γινομαι κουραστικος.οταν το εχω σε κατασταση αναζητησης για να σεταρω το πιατο στην οθονη εχει καμποσες πληροφοριες οπως σημα ποιοτητα cber-vber και dBμv.

78730
οπως βλεπετε στην παραπανω φωτο διπλα στο cber και vber υπαρχουν κατι αριθμοι.οπως εχω καταλαβει οταν ειναι στο 1.0 ειναι το καλυτερο δυνατο αλλα διπλα απο την αριθμιτκη μετρηση εχει και ενα αριθμο με ενα γραμμα διπλα του που ξεκιναει απο το Ε-1 και φτανει μεχρι το Ε-9.αυτο δεν ξερω τι σημαινει και γιατι υπαρχει.οποτε θα ηθελα μια διευκρινιση στο τι σημαινουν αυτα και τι σημαινει επισης το dBμv?και παμε στο δευτερο μερος της ερωτησης.εχω βρει τ`αρχεια για να το αναβαθμισω αλλα ειδα σε κατι φωτος οτι αλλαζει το μενου και τα στοιχεια του.οποτε θα ηθελα μια μικρη βοηθεια επισης σε αυτο να δουμε αν για μενα θα ειναι καλυτερο το προηγουμενο η νεωτερο μενου.
78731

οπως θα δειτε στην φωτο εφυγαν τα cber και vber και αντικατασταθηκαν απο το Ber εχοντας επισης το E με τους αριθμους πισω του.προστεθηκε και το SN το οποιο εχει μια μετρηση σε db. θα ηθελα λοιπον μια διευκρινιση και σε αυτα που υπαρχουν στην φωτο.
να με συγχωρησετε αν εγινα κουραστικος αλλα ειναι καποιες αποριες μου που αν λυθουν θα μου κανουν τη ζωη ευκολοτερη πιστευω.
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.ευχαριστω για τον χρονο σας

για ριξε μια ματια στο παρακατω

http://www-sop.inria.fr/rodeo/personnel/eduros/FAQ.html

astrea966
11-04-2012, 11:47
καλημερα.ευχαριστω για την απαντηση.απ`οτι ξερω το Vber ειναι τα σφαλματα μετα την διορθωση που κανει το lnb.οποτε λογικα εγω για να ειμαι ενταξει θα πρεπει κατα το στησιμο του πιατου το Vber να ειναι οταν τελειωσω στο 1.0Ε-9, αφου εμενα πανε μεχρι το Ε-9 σωστα?εκτος αν δεν καταλαβα σωστα?για τις υπολοιπες ερωτησεις καμια ιδεα?

STELIOS
11-04-2012, 20:28
The BER value behind “10E” is important. The higher, the better. The value should be minimal 10E-4. The optimum is > 10E-6.

Αυτο ειναι απο το manual του TrimaxSM3500

astrea966
11-04-2012, 20:39
οποτε σ`εμενα πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στο Ε-9.ευχαριστω.
αν καποιος αλλος γνωριζει η θελει να προσθεσει κατι παραπανω,ειναι ευπροσδεκτος

malakudi
12-04-2012, 14:10
xEy = x*10^y
2,3E-6 = 2,3*10^(-6) = 2,3*1/10^6

Όσο μικρότερο το y (το -9 είναι μικρότερο από το -3), τόσο μικρότερη η τιμή.

NICKMAN9271
12-04-2012, 17:54
Πότε το αγόρασες το 6902 και τι πρόβλημα σου παρουσίασε πριν 3 μήνες?
το ειχα αγορασει περυσι το καλοκαιρι , και το ειχα στειλει παλι με προβλημα στη μπαταρια .

astrea966
12-04-2012, 22:43
xEy = x*10^y
2,3E-6 = 2,3*10^(-6) = 2,3*1/10^6

Όσο μικρότερο το y (το -9 είναι μικρότερο από το -3), τόσο μικρότερη η τιμή.

αν και δεν ειμαι και πολυ των μαθηματικων σαν να μπαινω στο νοημα.
ευχαριστω

petasis
19-04-2012, 10:58
Τι θα προτείνατε για έναν ερασιτέχνη με λογική τιμή (π.χ. < 350 ευρώ);

Έχω ένα Τ90 που το τοποθέτησε επαγγελματίας το 2007 (με 7 δορυφόρους που δεν χρησιμοποιώ πέρα από νόβα), που χθες ο αέρας μετακίνησε (η βάση δεν είναι βιδωμένη). Θέλω να το επαναφέρω στην βέλτιστη θέση πριν ρίξω λίγο τσιμέντο στην βάση του.
Επίσης σκεύτομαι την πιθανότητα να του αλλάξω ρύθμιση εντελώς, και να το κεντράρω μεταξύ δορυφόρων νόβα/οτε...
Αλλά και το καλοκαίρι, να βάλω ένα πιάτο μόνος μου στο χωριό...

Θα προτιμούσα η μπαταρία να είναι αποσπούμενη (για να μην φθείρεται από μεγάλα διαστήματα απραξίας), και να μπορώ να βρω εύκολα το όνομα του δορυφόρου.
Τι προτείνετε;

petasis
19-04-2012, 12:59
Αν κατάλαβα καλά από το νήμα, το πιο δημοφιλές είναι το SATLINK WS 6902 (http://www.shls.gr/product.asp?catid=2880) (395 €).
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι το γιατί είναι ακριβότερο από το 6912 (http://www.shls.gr/product.asp?catid=2882) (319 €) και 6922 (http://www.shls.gr/product.asp?catid=3142) (339 €) [Τιμές από ένα τυχαίο κατάστημα που έχει και τα 3].
Υστερούν κάπου τα 6912/6922; Από ότι καταλαβαίνω έχουν και DVB-S2 που δεν έχει το 6902...

Επίσης, από το νήμα διάβασα για τα trimax (που δεν είναι αντίστοιχα δημοφιλή). Βλέπω το TRIMAX TM-6600HDCI+ (http://www.shls.gr/product.asp?catid=3143) σε αντίστοιχη τιμή (399 €) με DVB-S/S2 & ΝΙΤ. Μου φαίνεται λιγάκι πιο πλήρες (λόγω NIT), αλλά το site του κατασκευαστή δεν το αναφέρει καν σαν μοντέλο...

sakis.kom
23-04-2012, 06:38
Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ακριβότερο.
Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σου πω για την SATLINK, είναι πως και το SD πεδιόμετρο που έχω, αν και SD είναι μια χαρά για αυτό που κάνει.

NICKMAN9271
23-04-2012, 10:59
Τι θα προτείνατε για έναν ερασιτέχνη με λογική τιμή (π.χ. < 350 ευρώ);

Έχω ένα Τ90 που το τοποθέτησε επαγγελματίας το 2007 (με 7 δορυφόρους που δεν χρησιμοποιώ πέρα από νόβα), που χθες ο αέρας μετακίνησε (η βάση δεν είναι βιδωμένη). Θέλω να το επαναφέρω στην βέλτιστη θέση πριν ρίξω λίγο τσιμέντο στην βάση του.
Επίσης σκεύτομαι την πιθανότητα να του αλλάξω ρύθμιση εντελώς, και να το κεντράρω μεταξύ δορυφόρων νόβα/οτε...
Αλλά και το καλοκαίρι, να βάλω ένα πιάτο μόνος μου στο χωριό...

Θα προτιμούσα η μπαταρία να είναι αποσπούμενη (για να μην φθείρεται από μεγάλα διαστήματα απραξίας), και να μπορώ να βρω εύκολα το όνομα του δορυφόρου.
Τι προτείνετε;

θα σου προτεινα ενα να εχει δυνατοτητα nit , οπως αυτο Emitor SATLOOK Lite που δεν εχει βεβαια εικονα αλλα ειναι πιο οικονομικο απο το αλλο που αναφερεις .

jiannisk
26-06-2012, 22:51
Εχει κάποιος firmware για satlink 6908? Ευχαριστω!

geos3
27-06-2012, 15:08
Εγω εβαλα απο εδω http://www.sat-dreambox.com/f4/ei-o-6158/ αλλα δεν με βολεψε με τα Ελληνικα.Αν αλλαζει κατι δεν το ξερω γιατι δεν το δουλεψα καθολου με την version που φοραγε απο κατασκευης

sakis.kom
08-07-2012, 00:43
Το Satlink 6912 ξέρει κάποιος αν υποστηρίζει MPEG4 + DVB-S2 ?
Αν ναι, με εικόνα ή όχι ?

sakis.kom
10-07-2012, 01:06
Από σήμερα είμαι κάτοχος του SATLINK WS 6912.:a0210:
Όπως είχα δηλώσει αρκετές φορές, αν χαλούσε το SATLINK WS 6906 που είχα, πάλι Satlink θα έπαιρνα!
Το 6906 το έχω για αλλαγή μητρικής και θα πάρει έναν μήνα μέχρι να φέρουν νέες μητρικές για να μου το φτιάξουν.

Με γεια μου... το νέο 6912! :fahne90:

malakudi
10-07-2012, 15:16
Περιμένουμε εντυπώσεις! Ειδικά στο θέμα της ευαισθησίας και για το αν εμφανίζει ένταση σήματος (C/N) όταν δεν έχει λοκάρει (απαραίτητο για βελτιστοποίηση πολύ οριακών σημάτων).

sakis.kom
11-07-2012, 03:21
Πεδιόμετρο Satlink WS-6912 vs. Satlink WS-6906

Έως τώρα είχα για δυο χρόνια το πεδιόμετρο Satlink WS-6906. Πολύ ωραίο, άνετο, πολύ απλό στην χρήση, η μπαταρία του κρατούσε 2.5 ώρες περίπου.
Εδώ έχω και την παρουσίαση που έκανα τότε... h**p://www.sdtv.gr/smf/index.php/topic,20221.0.html
Το πεδιόμετρο εμφάνισε πρόβλημα και το έχω δώσει για αλλαγή μητρικής πλακέτας.
Ψάχνοντας την αγορά για το τι άλλα πεδιόμετρα χειρός υπάρχουν, είδα το Satlink WS 6912 το οποίο είναι 3 μοντέλα πιο πάνω από το 6906.

Το πήρα προχθές, εγκατέστησα την μπαταρία η οποία πλέον δεν είναι μέσα στο πεδιόμετρο όπως στο παρελθόν, αλλά μέσα στο κουτάκι.
Η τοποθέτηση της είναι ένα λεπτό υπόθεση. Βγάζουμε δυο βίδες από την πίσω πλευρά, την τοποθετούμε στο πεδιόμετρο, συνδέουμε το ρεύμα
το οποίο είναι με ένα κλιπ και είμαστε έτοιμοι. Το πεδιόμετρο το δοκίμασα ένα μισάωρο στην ταράτσα και ακόμα ένα μισάωρο με σύνδεση σε υπολογιστή.

Έπαιξα με το spectrum που σαν πρώτη ιδέα μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Στο 6906 δεν έχω spectrum ούτε και ενδείξεις dB.
Έχει εύρεση μόνο των FTA καναλιών (TV+Radio μαζί).
Έχει εύρεση όλων των καναλιών (TV+Radio μαζί).
Έχει εύρεση καναλιών ενός και μόνο αναμεταδότη, FTA ή ALL, (TV+Radio μαζί).

Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της database του μηχανήματος, σε υπολογιστή, μέσω του καλωδίου USB (Πεδιόμετρο) >>> RS232 (PC). Αυτό δούλεψε κανονικά.
Δεν δούλεψε όμως η μεταφορά της επεξεργασμένης database από τον υπολογιστή προς το πεδιόμετρο. Έγιναν πολλές προσπάθειες αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Τι δεν έχει το 6912 σε σχέση με το 6906 ?
Μετακίνηση καναλιών (ταξινόμηση), διαγραφή καναλιών, λίστες αγαπημένων, διαγραφή δορυφόρου, προσθήκη δορυφόρου, μετονομασία δορυφόρου.
Δεν έχει επιλογή για να δείχνει μόνιμα το OSD με τις ενδείξεις σήματος, και από πίσω να υπάρχει ζωντανά το κανάλι. Μόνο με μαύρο φόντο γίνεται.
Όλα τα κανάλια είναι σε μια λίστα και δεν έχεις καμία δυνατότητα επεξεργασίας. Η λίστα καναλιών γενικά, δεν είναι κάτι που αφήνει θετική εντύπωση.

Ο μόνος τρόπος επεξεργασίας των δεδομένων είναι μέσω υπολογιστή, σύνδεση όμως που όπως ανέφερα παραπάνω... δεν δούλεψε.

Τι έχει παραπάνω το 6912 σε σχέση με το 6906 ?
Live spectrum, ενδείξεις σε DVB-S2 και σε MPEG4 σήματα (ενδείξεις μόνο και όχι εικόνα), ενδείξεις C/N: dB, μεγαλύτερη οθόνη, μπαταρία που αντέχει παραπάνω.

Συμπέρασμα, σαν πρώτη εντύπωση...
Το 6912 έχει πάρα πολλές διαφορές στην λειτουργία του σε σχέση με το 6906... ή αλλιώς, δεν έχει σχεδόν τίποτα από τις απλές ευκολίες του 6906.

Έχει όμως παραπάνω δυνατότητες για κάποιον που θέλει να κάνει εγκαταστάσεις όπως πχ για ΟΤΕ TV,
καθώς μπορεί να δείξει τα σήματα όλων των συχνοτήτων, ανεξάρτητα το αν αυτές είναι MPEG4 ή DVB-S2, πράγμα το οποίο το 6906 δεν μπορεί να κάνει.
Επίσης το Spectrum analyzer (αναλυτής φάσματος) του δίνει μια πιο "επαγγελματική" φιγούρα, μιλώντας πάντα για έναν χομπίστα.

Νεότερα, σύντομα... μετά από πολλές δοκιμές που θα γίνουν. :grinning-smiley-043

ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ

Πεδιόμετρο.
Μετασχηματιστή πρίζας.
Μετασχηματιστή αυτοκινήτου.
MiniCD με οδηγίες χρήσης στα Αγγλικά σε αρχείο PDF, software για αναβάθμιση και firmware.
Προστατευτική θήκη, κατάλληλη και όταν χρησιμοποιείται το πεδιόμετρο.
Κουτί μεταφοράς μαύρου χρώματος, από σκληρό χαρτόνι.
Μπαταρία του πεδιομέτρου.
Καλώδιο AV (AV Jack 3.5 >>> 1x 3RCA).
Καλώδιο σύνδεσης Πεδιόμετρου με PC για αναβάθμιση και επεξεργασία της Database (USB >>> RS-232).*
*Από το πεδιόμετρο έγινε κανονικά σύνδεση προς το PC για μεταφορά δεδομένων, αλλά το ανάποδο δεν μπόρεσε να επιτευχθεί.

tjetri
12-07-2012, 10:21
Πεδιόμετρο Satlink WS-6912 vs. Satlink WS-6906

Έως τώρα είχα για δυο χρόνια το πεδιόμετρο Satlink WS-6906. Πολύ ωραίο, άνετο, πολύ απλό στην χρήση, η μπαταρία του κρατούσε 2.5 ώρες περίπου.
Εδώ έχω και την παρουσίαση που έκανα τότε... h**p://www.sdtv.gr/smf/index.php/topic,20221.0.html
Το πεδιόμετρο εμφάνισε πρόβλημα και το έχω δώσει για αλλαγή μητρικής πλακέτας.
Ψάχνοντας την αγορά για το τι άλλα πεδιόμετρα χειρός υπάρχουν, είδα το Satlink WS 6912 το οποίο είναι 3 μοντέλα πιο πάνω από το 6906.

Το πήρα προχθές, εγκατέστησα την μπαταρία η οποία πλέον δεν είναι μέσα στο πεδιόμετρο όπως στο παρελθόν, αλλά μέσα στο κουτάκι.
Η τοποθέτηση της είναι ένα λεπτό υπόθεση. Βγάζουμε δυο βίδες από την πίσω πλευρά, την τοποθετούμε στο πεδιόμετρο, συνδέουμε το ρεύμα
το οποίο είναι με ένα κλιπ και είμαστε έτοιμοι. Το πεδιόμετρο το δοκίμασα ένα μισάωρο στην ταράτσα και ακόμα ένα μισάωρο με σύνδεση σε υπολογιστή.

Έπαιξα με το spectrum που σαν πρώτη ιδέα μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Στο 6906 δεν έχω spectrum ούτε και ενδείξεις dB.
Έχει εύρεση μόνο των FTA καναλιών (TV+Radio μαζί).
Έχει εύρεση όλων των καναλιών (TV+Radio μαζί).
Έχει εύρεση καναλιών ενός και μόνο αναμεταδότη, FTA ή ALL, (TV+Radio μαζί).

Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της database του μηχανήματος, σε υπολογιστή, μέσω του καλωδίου USB (Πεδιόμετρο) >>> RS232 (PC). Αυτό δούλεψε κανονικά.
Δεν δούλεψε όμως η μεταφορά της επεξεργασμένης database από τον υπολογιστή προς το πεδιόμετρο. Έγιναν πολλές προσπάθειες αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Τι δεν έχει το 6912 σε σχέση με το 6906 ?
Μετακίνηση καναλιών (ταξινόμηση), διαγραφή καναλιών, λίστες αγαπημένων, διαγραφή δορυφόρου, προσθήκη δορυφόρου, μετονομασία δορυφόρου.
Δεν έχει επιλογή για να δείχνει μόνιμα το OSD με τις ενδείξεις σήματος, και από πίσω να υπάρχει ζωντανά το κανάλι. Μόνο με μαύρο φόντο γίνεται.
Όλα τα κανάλια είναι σε μια λίστα και δεν έχεις καμία δυνατότητα επεξεργασίας. Η λίστα καναλιών γενικά, δεν είναι κάτι που αφήνει θετική εντύπωση.

Ο μόνος τρόπος επεξεργασίας των δεδομένων είναι μέσω υπολογιστή, σύνδεση όμως που όπως ανέφερα παραπάνω... δεν δούλεψε.

Τι έχει παραπάνω το 6912 σε σχέση με το 6906 ?
Live spectrum, ενδείξεις σε DVB-S2 και σε MPEG4 σήματα (ενδείξεις μόνο και όχι εικόνα), ενδείξεις C/N: dB, μεγαλύτερη οθόνη, μπαταρία που αντέχει παραπάνω.

Συμπέρασμα, σαν πρώτη εντύπωση...
Το 6912 έχει πάρα πολλές διαφορές στην λειτουργία του σε σχέση με το 6906... ή αλλιώς, δεν έχει σχεδόν τίποτα από τις απλές ευκολίες του 6906.

Έχει όμως παραπάνω δυνατότητες για κάποιον που θέλει να κάνει εγκαταστάσεις όπως πχ για ΟΤΕ TV,
καθώς μπορεί να δείξει τα σήματα όλων των συχνοτήτων, ανεξάρτητα το αν αυτές είναι MPEG4 ή DVB-S2, πράγμα το οποίο το 6906 δεν μπορεί να κάνει.
Επίσης το Spectrum analyzer (αναλυτής φάσματος) του δίνει μια πιο "επαγγελματική" φιγούρα, μιλώντας πάντα για έναν χομπίστα.

Νεότερα, σύντομα... μετά από πολλές δοκιμές που θα γίνουν. :grinning-smiley-043

ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ

Πεδιόμετρο.
Μετασχηματιστή πρίζας.
Μετασχηματιστή αυτοκινήτου.
MiniCD με οδηγίες χρήσης στα Αγγλικά σε αρχείο PDF, software για αναβάθμιση και firmware.
Προστατευτική θήκη, κατάλληλη και όταν χρησιμοποιείται το πεδιόμετρο.
Κουτί μεταφοράς μαύρου χρώματος, από σκληρό χαρτόνι.
Μπαταρία του πεδιομέτρου.
Καλώδιο AV (AV Jack 3.5 >>> 1x 3RCA).
Καλώδιο σύνδεσης Πεδιόμετρου με PC για αναβάθμιση και επεξεργασία της Database (USB >>> RS-232).*
*Από το πεδιόμετρο έγινε κανονικά σύνδεση προς το PC για μεταφορά δεδομένων, αλλά το ανάποδο δεν μπόρεσε να επιτευχθεί.

Ευχαριστω για την παρουσιαση, περιμενουμε νεοτερα

sakis.kom
12-07-2012, 21:56
Σύνδεση με το PC πλέον γίνεται κανονικά και "από"... και "προς", για επεξεργασία της database.

Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της database του μηχανήματος σε υπολογιστή, μέσω του καλωδίου USB (Πεδιόμετρο) >>> RS232 (PC), για επεξεργασία.
Υπάρχουν όλες οι επιλογές για επεξεργασία. Δημιουργία νέου TP, διαγραφή TP, επεξεργασία TP. Δημιουργία νέου SAT, διαγραφή SAT, επεξεργασία SAT, μετακίνηση SAT. :antlers:

sattip
30-07-2012, 16:53
Είμαι μεταξύ των ws6908 και ws6902 που έχει και spectru analyzer. Θα με βοηθήσει κάπως το spectrum;

AS Mocca
06-08-2012, 13:57
Καλημέρα,

Θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις από όποιον γνωρίζει.

Το Inetfinder FST-201 DVB-S είναι κλώνος του Satlink WS-6908;
Επίσης το Inetfinder FST-201 DVB-S μπορεί να πάρει λίστες με δορυφόρους & συχνότητες με τη βοήθεια Η/Υ;

Παρατηρώ πως το Satlink WS-6936 DVB-S&T Combo έχει αυτόματο calibration κατά την έναρξη του.
Το Inetfinder FST-201 DVB-S & το Satlink WS-6908 χρειάζονται calibration από τον κατασκευαστή μετά από καιρό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Antonisjr
12-08-2012, 16:11
Καλησπέρα παιδιά,
Θέλω να αγοράσω ένα οικονομικό πεδιόμετρο και σκέφτομαι για το SatLink WS-6908.
Το βρήκα στο ebay στα 80 ευρό με δωρεάν μεταφορικά από Hong Kong.

h**p://viewitem.eim.ebay.gr/SatLink-WS6908-LCD-DVBS-FTA-Professional-Digital-Satellite-Finder-Meter-WS6906/320960051992/item

Αξίζει να το πάρω από εκεί ή θα μπλέξω με τελωνείο κτλ…
Και γενικά θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

AS Mocca
13-08-2012, 17:57
Πάντως από προσωπική εμπειρία καλό είναι να το αγοράσεις από Ελλάδα, διότι βλέπω να σου πηγαίνει ακριβά αν σκάσει τελωνείο.
Πλέον έχουν σφίξει τα πράγματα και ανοίγουν ακόμα και τα χαρακτηρισμένα ως gift πακέτα.
Πιστεύω πως το καλύτερο θα ήταν να σου κόψουν απόδειξη αλλά με πολύ μικρό κόστος <20,00€ και να τους πληρώσεις τη διαφορά ξεχωριστά.
Τουλάχιστον και τελωνείο αν πας, να μη σου βάλουν πολλά extra.

Antonisjr
14-08-2012, 02:29
Και εγώ θα ήθελα να το αγοράσω από Ελλάδα αλλά έχει διπλή τιμή.!!
Έχεις δίκιο πάντως για το τελωνείο..Αν σκαλώσει την έκατσα, γιαυτό μάλλον θα το πάρω από Γερμανία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..

Είναι καλό ώμος αξίζει τα λεφτά του;

AS Mocca
14-08-2012, 09:25
Εγώ θα προτιμούσα το SATHERO που έχει και NIT.
Πάντως ακόμα και από ΕΕ να στο στείλουν, πες τους καλού κακού να σου αναγράψουν τιμή <20,00€ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Antonisjr
14-08-2012, 10:32
Μα και στο WS-6908 δεν διαλέγεις τον δορυφόρο που θέλεις και μόλις Lockάρει σου εμφανίζει σήμα;

Τουλάχιστον αυτό δείχνει στο βιντεάκι (Στα 0:58 δευτ.)...
h**p://bit.ly/NmtaWY

AS Mocca
14-08-2012, 11:28
Το SATHERO μπορεί και σου αναγνωρίζει σε ποιο δορυφόρο είσαι, αν ψάχνεις στα "τυφλά" :)

STELIOS
15-08-2012, 09:25
Καλημερα και Χρονια Πολλα,

εαν δεν κανω λαθος επιλεγεις δορυφορο ρυθμιζεις το πιατο (δεξια-αριστερα) και αφου βρει σημα κανει και lock και εμφανιζει το NIT.

περισοτερα στο βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=Zhu5zAVRGcM

και στην ηλεκτρονικη διευθυνση http://satherometers.com/

Sir_Builder
16-08-2012, 17:19
Το Trimax TM-6600HD τι προελευσης ειναι?
Στο http://www.shls.gr/product.asp?catid=3143 λεει "Κορυφαίο Αμερικάνικο Πεδιόμετρο Χειρός" αλλα απο αναζητηση στο google το site της εταιριας που βρισκω ειναι το http://www.trimaxtv.com/en/main.asp και μου κανει για Κινα μερια.

leotzian
17-08-2012, 21:17
Καλησπέρα παιδιά,
Θέλω να αγοράσω ένα οικονομικό πεδιόμετρο και σκέφτομαι για το SatLink WS-6908.
Το βρήκα στο ebay στα 80 ευρό με δωρεάν μεταφορικά από Hong Kong.

h**p://viewitem.eim.ebay.gr/SatLink-WS6908-LCD-DVBS-FTA-Professional-Digital-Satellite-Finder-Meter-WS6906/320960051992/item

Αξίζει να το πάρω από εκεί ή θα μπλέξω με τελωνείο κτλ…
Και γενικά θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Φίλε μου το εψαξα ο συγκεκριμένος δίνει το ΅WS6906 οχι WS6908 γι αυτό κάνει 80€
Δώσε βάση
http://viewitem.eim.ebay.gr/SatLink-WS6908-LCD-DVBS-FTA-Professional-Digital-Satellite-Finder-Meter-WS6906/320960051992/item
Το δικό σου link
O ιδιος ειναι και το ιδιο item http://www.ebay.com/itm/SatLink-WS-6908-LCD-DVB-S-FTA-Professional-Digital-Satellite-Finder-Meter-WS6906-/320960051992?pt=US_Signal_Finders&hash=item4abab5bb18
Παρακάτω λέει
Packet content:
100% Brand New
1 x Satlink WS 6906 satellite finder
1 x Black bag for finder
1 x Usb upgrade cable
1 x Car charger
1 x US ac adapter
1 x Video and audio input & output cable
1 x Bag stripe
1 x User manual
Μόνο που εχει το usb to serial cable einai to WS6906
Καλύτερη επιλογή απο εκεί θα το πάρω και εγώ δωρεάν αποστολή απο AMAZON UK
Εχω πάρει πολλά πράγματα το γρηγοτερο ηρθε σε 2 μέρες και το αργότερο 5 Δωρεάν με USPS συνηθως
http://www.amazon.co.uk/SatLink-WS-6908-Professional-Digital-Satellite/dp/B008BP6N2K/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1345227151&sr=8-2
Γύρω στα 110€ και ουτε τελωνείο ουτε τίποτα. Πρόσεξε αυτό που αναφέρεται ως Delivered FREE in the UK with Super Saver Delivery. ( Περιλαμβάνει και Ελλάδα για αγορές πάνω απο 26 λίρες.

fchef
17-08-2012, 22:02
Παντως με 215 ευρω παιρνεις πλεον το κορυφαιο Trimax 3500 (δεν εχει HD αλλα δεν παιζει ρολο, στοχευση θελετε να κανετε)
http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=1476

Sir_Builder
18-08-2012, 01:05
Μιλησα με την Trimax και μου ειπαν οτι δεν βγαζουν το μοντελο tm-6600+ και δεν προερχεται απο αυτους.
Αρα τα Hd μοντελα ειναι Κινεζικα.

fchef
18-08-2012, 01:23
Εσυ με ποια Trimax μιλησες? Εδω η εξωτερικο?

Ξερω παιζονται πολλα με τα ονοματα και τα δικαιωματα,οπως επισης αλλος ο κατασκευαστης και αλλος ο dealer, οπως επισης μπορεις να ζητησεις απο τον κατεσκευαστη να σου φτιαξει κατι μονο για σενα αλλα στο τελος του πουλανε και αλλοι, αλλα για δες αυτο
http://www.trimaxmeters.com/dms.html
http://www.trimaxtechnology.com/tm6800.html

Θα σου προτεινα να μιλησεις με αυτους
http://www.dmsiusa.com/contacts.html
που ειναι wholesalers και ιδιοκτητες των first strike & sathero meters αλλα εμπορευονται και τα Trimax

Sir_Builder
18-08-2012, 13:23
Εγω μιλησα με την Trimax στην Αμερικη.Η απαντηση στο mail σχετικα με το TM-6600+ ηταν
This model did not come from us. We do not offer it

Τωρα το επισημο site των Κινεζων ειναι το http://www.trimaxtec.net/
Δικα τους ειναι τα dvb-s2 μοντελα.Το τσεκαρα και απο το περιοδικο tele-satellite οπου δινει αυτην την διευθηνση στην παρουσιαση του Trimax TM-6800+

fchef
18-08-2012, 14:18
Δεν αποκλειεται η Trimax Αμερικης να ειναι απλα ενας dealer και πιθανον να εχουν αλλαξει τα πραγματα (μπορει η μητρικη εταιρεια να πουλησε τα δικαιωματα) ποιος ξερει.
Ποια ιναι η σελιδα της trimax στην αμερικη?

leotzian
18-08-2012, 20:24
Παιδιά γειά
Σκέπτωμαι νά πάρω το WS6908 ειχα ενα Promax Prodig1 12 χρόνια και τα τίναξε........
Θέλω να ρωτήσω το WS6908 δεν βλέπω να εχει καλώδιο Usb to Serial οπως το WS6906. Εντάξει το firmware το βάζω στη Usb και το περνώ, τά κανάλια μπορώ να τα περάσω μέσω Usb stick? Επίσης υπάρχει τρόπος νά πάρω τα settings και τά κανάλια που εχει το οργανο και να κρατησω σε αρχείο, να τα διορθώσω και να τα ξαναπεράσω πίσω?
Βρήκα το DVB tools αλλά βλέπω οτι ειναι για πέρασμα με serial καλώδιο
Επίσης το V2.0 ειναι το τελευταίο firmware η υπάρχει και νεότερο?

Καί κάτι αλλο:
Χρησιμοποιώντας το DB tool της Cheertek θέλω να προσθέσω ενα network δυτικά γίνεται? γιατί θα τρελαθώ πατώ Add New στο Longitude δέχετε μόνο east δηλαδή αν θέλω να δημιουργήσω τον Hotbird βάζω 130 αν θέλω νά βάλω τον Nilesat παράδειγμα 7W τί βάζω?

senos
22-09-2012, 12:29
καλημέρα σε όλους.
βρήκα το Sathero SH200 εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/260852387491?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649#ht_2395wt_952
με 100 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. είναι αξιόπιστο; πάιζει και τελωνείο;
ευχαριστώ.

AS Mocca
22-09-2012, 19:45
πολύ πιθανό να πληρώσεις τελωνείο όμως, οπότε υπολόγιζε κοντά στα 200 με όλα τα έξοδα τελωνείου.

senos
23-09-2012, 17:40
ευχαριστώ. άρα μια από τα ίδια βγαίνει.

leotzian
03-10-2012, 15:10
Παιδιά γειά και πάλι
Στό Γερμανικό Forum http://www.forum.satlinkmeters.com/index.php?page=Board&boardID=20 φαίνεται οτι υπάρχει μία αναβάθμιση για το WS6908 Αυγούστου 2012, αλλά δεν μπορείς να κάνεις register αν δεν εχεις πάρει το οργανο από αυτούς. Εχει κανείς πρόσβαση εκεί να το κατεβάσει η υπάρχει κάπου αλλού να το κατεβάσουμε?

stavai
11-10-2012, 01:33
Εδω ειναι και η αναβάθμιση Αυγούστου 2012 WS6908 V2.3 με τα Ελληνικα

http://www.sat-dreambox.com/f4/ei-o-6158/index2.html

leotzian
11-10-2012, 10:18
Φίλε μου την βρήκα αλλά δεν ειναι συμβατή με τα usersettings της προηγούμενης, δηλαδή πρέπει να γίνει απο την αρχή ολες οι ρυθμίσεις χρήστη.

senos
13-10-2012, 12:23
καλημέρα. ξέρει κάποιος αν το SatLook Lite της emitor έχει nit (θέλω όταν είμαι σε κάποιο δορυφόρο να μου βγάζει μόνο του ποιος είναι και όχι να του βάζω ας πούμε hotbird και να γυρίζω το πιάτο μέχρι να πέσω πάνω του. δηλ. αν γυρνώντας το πιάτο πέσω πάνω στον astra να μου δείχνει ότι τώρα είμα στον astra. γίνεται;

akaki
14-10-2012, 12:30
Θελω να αγορασω το πεδιομετρο Satlink ws 6936 και παρατηρω οτι στο official site με τα εξωδα μεταφορας μου βγαινει 300ε ενω απο ελλαδα 340ε το θεμα οτι το official μου δινει 1 χρονο εγγηηση ενω το ελληνικο 2.πως γινεται αυτο?και επεισεις θεωριται οτι μπορει να καληψει τις αναγκες ενος επαγγελματια?ειναι μεγαλο μειονεκτήματα να μην εχεις εικονα στα επιγεια ψηφιακά?

savvas
24-10-2012, 11:39
Καλημερα,
εχω το FS1 αλλα μου εκατσε το μαιμου, και δεν μπορω να κατεβασω καποιο αρχειο απο το επισημο site.
Μηπως καποιο καλο παιδι εχει να μου στειλει το τελευταιο τους "Plan" αρχειακι?
FS1 L Series Europe Plan Revision 3.0
(FILE LAST UPDATED 18th JUNE 2012)

Σάββας

fchef
24-10-2012, 16:04
εδω εισαι
μετονομασε το σε Plan.txt (δεν το ανεβαζε αλλιως)

FS1_L_Europe_Plan_REV_3
First Strike FS1 L Series
UK & Europe Plan
All Major satellites from 60e to 60w included.
REVISION 3.0
FILE LAST UPDATED 18th JUNE 2012
ALL FREQUENCIES CHECKED FOR DEAD TRANSPONDERS.
15W/12.5w/28.2e/42E TRANSPONDERS UPDATED

η γραμμη 26 ειναι λαθος
26,9,E,Astra1E/Eurobird9A,11919,V,ON,27500,10600 (υπαρχει και σε γειτονικο δορυφορο hotbird και μπορει να στοχευσεις αυτον)
το σωστο ειναι
26,9,E,Astra1E/Eurobird9A,11843,V,ON,27500,10600

Τους εχω ενημερωσει και θα το αλλαξουν σε νεα εκδοση.

fchef
24-10-2012, 16:15
Αν θελεις και το προγραμματακι FS1_4.02L πες μου με PM να το ανεβασω καπου.

savvas
26-10-2012, 08:13
Καλημέρα,
@fchef, σε ευχαριστω. Εισαι "μαμούνι"... :cool4:

Για το προγραμματακι θα σου πω αργοτερα, παω τα μικρα μ στο σχολειο...

savvas
27-10-2012, 10:46
Μέρα.
Φρίκη!!! 10+ φορες περασα το plan, και μετα μου εβγαζε καποιους ασχετους δορυφορους, απο 100W και περαν!
Γμτ λεω, τα φτυσε το μηχανακι!
Μετα απο ωρα ειπα να δω ενα video how-to που εχω αποθηκευμενο στο Pc.
Καταλαβα τη βλακεια μου, ξεχνουσα οτι πρωτα απ ολα επρεπε να βαλω συντεταγμενες της περιοχης που ειμαι.... :damnyou:

petasis
21-11-2012, 08:31
Τελικά, ποιες είναι οι "βέλτιστες" αγορές στα πεδιόμετρα; Με τον καλύτερο δείκτη απόδοση προς τιμή;

Αν κάποιος θέλει να βελτιστοποιήσει το πιάτο του για νόβα ή οτε, θα χρειαστεί DVB-S2. Σε αυτή την περίπτωση το
Sathero SH-200 (με ΝΙΤ) είναι μονόδρομος (στα 230 ευρώ), με το FS1 Strike (χωρίς ΝΙΤ - 200 ευρώ) εναλλακτική, χωρίς κλείδωμα σε DVB-S2;
Και τα δυο από την ίδια εταιρία κατασκευής, και κάπως "πρωτόγονα";

Και αν αποχωριστεί την βελτιστοποίηση στον οτε (και περιοριστεί απλά σε DVB-S TPs από τον ίδιο δορυφόρο), οι επιλογές είναι το
satlink 9608 (χωρίς ΝΙΤ στα 160 ευρώ) και Trimax SM 3500 (χωρίς ΝΙΤ στα 240 ευρώ), που έχουν εικόνα αλλά θα πρέπει να φτιάξει λίστες από μοναδικούς TP για κάθε δορυφόρο;

Αυτές είναι οι επιλογές, ή ξέχασα κάποιο;

Επεξεργασία:
Υποστηρίζει το Trimax SM 3500 ΝΙΤ;

petasis
21-11-2012, 21:11
Ευτυχώς που δεν παίρνω γρήγορε αποφάσεις, και εντελώς ξαφνικά βρέθηκα με ένα satlink 9618P. :flipout:
Το έχει κανείς, ή πρέπει να κάνω παρουσίαση όταν φορτίσει; :flipout:

Antonisjr
22-11-2012, 11:25
Φόρτισε..?????
Φίλε κάνε μας μια παρουσίαση αν δεν σου κάνει κόπο. Ενδιαφέρει πολύ κόσμο...

petasis
22-11-2012, 14:38
Φόρτισε, αλλά προς το παρών δεν έχω υλικό για δοκιμή. Είχα παραγγείλει κάποια υλικά, και τελικά το μόνο που έχω είναι το πεδιόμετρο http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/101717-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%C F%8C%CF%80%CF%84%CE%B7-%CE%B8%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%B1%CF%84%C E%B5/page2 :flipout:
Γενικά, είναι μια απλή σε χρήση συσκευή, έχει ελληνικό μενού.
Θα επανέλθω (το Σάββατο) με μια παρουσίαση του τι έχει μέσα, και αργότερα (μόλις έρθει κανά LNB) και με δοκιμή για στόχευση και βελτιστοποίηση σε ΟΤΕ TV.
To 6918 υποστηρίζει DVB-S2, αλλά εικόνα δείχνει μέχρι SD με mpeg2. Προσφέρει αναλυτή φάσματος και constellation (το οποίο δεν ξέρω που χρησιμεύει).
Το μόνο που έκανα ήταν να γυρίσω το μενού στα ελληνικά, και να βάλω longitude/latitude για να υπολογίζει κλίσεις για δορυφόρο.
(Σε κάθε δορυφόρο βγάζει μοίρες, κατακόρυφη κλίση για το κάτοπτρο, και περιστροφή LNB).

petasis
25-11-2012, 23:16
Θα αναφέρω μερικές πρώτες εκτιμήσεις για το satlink 9618P. Η πρώτη εμπειρία χρήσης ήταν ανάμεικτη. Δεν είχα ξανά πεδιόμετρο και δεν ξέρω πόσο ρόλο έπαιξε αυτό.

Είχα ένα wave frontier T90, το οποίο ήταν ρυθμισμένο από τεχνικό, το 2008. Έβγαλα τα πάντα από πάνω του, και άφησα ένα LNB στο κέντρο. Δεν άλλαξα την ανύψωση στο πιάτο.
Ρύθμισα το 9618 για τον Eurobird, στις 9Ε, και προσπάθησα να τον βρω. Τζίφος, δεν το κατάφερα. Το πεδιόμετρο λάμβανε σήμα (η στάθμη ήταν συνέχεια κοντά στο 70), η ακρίβεια συνεχώς 0, και δεν κλείδωνε πουθενά. Ακόμα και αν η ανύψωση ήταν λάθος 1-2 μοίρες, δεν θα έπρεπε να τον βρω;
Δοκίμασα και 2ο transponder, και πάλι δεν βρήκα τίποτα...
Εδώ μου έλειψε το NIT, για να έβλεπα τι είναι αυτό που λαμβάνω...

Οπότε, είπα να δοκιμάσω άλλο δορυφόρο, και να δω αν μπορώ να βρω τον hotbird στους 13Ε. Αυτόν πάλι τον βρήκα αμέσως, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δοκίμασα να δω και την λίστα καναλιών, και είδα και τα κανάλια της νόβα. Είδα και εικόνα και σε μερικά ελεύθερα από τον δορυφόρο, αλλά η λίστα ήταν μεγάλη, και δεν εντόπισα κάτι από νόβα, όπως το κανάλι της βουλής. Γενικά, αυτό το κομμάτι (του να βλέπεις τα κανάλια και εικόνα) δεν με ενθουσίασε, μάλλον δεν το βρίσκω και πολύ σημαντικό σε ένα πεδιόμετρο τελικά.

Όμως κάπου εκεί είδα η μπαταρία είχε 1 μπάρα, νομίζω ότι τέλειωσε αρκετά γρήγορα. Επίσης η οθόνη δεν φαίνεται πολύ καλά όταν έχει ήλιο, και η θήκη που έρχεται με το όργανο δεν είναι πολύ εργονομική - με δυσκολία μπορείς να πατήσεις το πάνω βελάκι. Επίσης, όταν βράδιασε μου έλειψαν τα φωτιζόμενα πλήκτρα που έχουν μερικά satlink (νομίζω το 6922).

Ο αναλυτής φάσματος δεν μου φάνηκε χρήσιμος (πρέπει να ξέρω το φάσμα κάθε δορυφόρου; ).
Σε γενικές γραμμές, μου έμειναν ανάμεικτα συναισθήματα. Από την μια βρήκα τον hotbird, και ρύθμισα το πιάτο μου στο καλύτερο σήμα που είχα ποτέ (ούτε ο τεχνικός που έκανε την αρχική ρύθμιση δεν είχε καταφέρει αυτό το σήμα), αλλά από την άλλη, δεν βρήκα τον eurobird του ΟΤΕ. Επίσης αισθάνθηκα να μου λείπει η λειτουργία NIT.
Γενικά, μου έδωσε την εντύπωση "παιχνιδιού", παρά σοβαρού εργαλείου. Θα μπορούσε για παράδειγμα να θυμάται τις επιλογές που είχα βάλει, και να μην ξεκινά κάθε φορά με τα προκαθορισμένα, κάθε φορά που πηγαίνω στα μενού. Και η μπαταρία, δεν έχει μεγάλη αυτονομία (αν και δεν μου έσβησε).

Δεν έχω κάνει καμιά αναβάθμιση στο πεδιόμετρο, όλες οι δοκιμές έγιναν με αυτά που είχε ήδη μέσα.

barr
26-11-2012, 23:14
Για τον 9, πιθανό να εψαχνες τρανσποντερ που δεν υπάρχει πια η δεν πιάνει με τον εξοπλισμό σου. Προσωπικά τέτοια ερασιτεχνικά πεδίομέτρα, που έχω και εγώ, τα θεωρώ πολύ βολικές φορητές τβ και δέκτη 2 σε 1. Δεν πρέπει να ξεχνάμε να κοιτάμε σωστά σε δυνατούς τρανσποντερ με ψηλό SR κτλ όπως όσο όταν κουβαλαγες επάνω τηλεοράσεις και δέκτες.

petasis
27-11-2012, 06:42
Η λίστα δεν είναι σαφώς ενημερωμένη. Αλλά όταν έβαλα το LNB στην θέση που πρέπει βάσει της ράγας του T90, τελικά βρήκα σήμα από τον 9Ε. Αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, μέχρι να κατεβάσεις τα κανάλια και να δεις και αυτά του ΟΤΕ TV (διαδικασία αρκετά χρονοβόρα).

Αλλά όργανο χωρίς ΝΙΤ, και χωρίς φρέσκες λίστες TP, τι να το κάνεις; Θα κάθομαι εγώ να ενημερώνω δορυφόρους; Σιγά να μην...

Έχεις δίκιο ότι δεν έχει διαφορά από το ανεβάσεις τηλεόραση και δέκτη. Για αυτό το χαρακτήρισα "παιχνίδι".
Και το γεγονός ότι η κατασκευάστρια εταιρία δεν βγάζει ενημερώσεις, είναι πολύ αρνητικό.
Δεν θα πρότεινα σε κανέναν να αγοράσει οτιδήποτε satlink...

Πάντως στα θετικά, ο αναλυτής φάσματος που έχει λειτουργεί, και είναι αρκετά γρήγορος (ανανεώνεται σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο).
Και η λειτουργία diseqc λειτουργεί (και θυμάται τις ρυθμίσεις ακόμα και αν το κλείσεις - σε αντίθεση με τον δορυφόρο που τσέκαρες τελευταίο που τον ξεχνά και πάντα γυρίζει στον 9Ε).
Και το θέμα με την μπαταρία παραμένει. Οι 2-3 ώρες που αναφέρονται στα χαρακτηριστικά, είναι μύθος.

petasis
27-11-2012, 22:39
Επίσης, δοκίμασα να βάλω την δική μου λίστα από δορυφόρους μέσω usb, στο 6918. Δεν το κατάφερα, μου έβγαλε κάποιο λάθος στον "header".
Χρησιμοποίησα την αρχική λίστα που ήρθε με το cd που συνόδευε το όργανο, και την τροποποίησα με το πρόγραμμα που επίσης είχε το cd.
Να αποθηκεύσω πράγματα από το όργανο στο usb stick, δούλεψε, οπότε δεν νομίζω να υπήρχε θέμα με το usb stick.

KonstasK
28-11-2012, 01:23
Δύο ερωτήσεις παιδιά, έχω το inetfinder-201 ίδιο με το ws6908 μπορώ να βρώ τον EUTELSAT 3C (τα κανάλια της Digea που είναι DVB-S2)? ή πρεπει να βάλω μια DVB-S συχνότητα του ίδιου δορυφόρου? τέλος υπάρχει έτοιμη λίστα με περασμένες συχνότητες που δεν συμπήπτουν σε δυο δορυφόρους? πχ η συχνότητα 12654Η 27500 υπάρχει στον Eutelsat 3c αλλα και στον Hotbird 13 (δοκίμασα να βρω τον Eutelsat 3c με αυτην την DVB-S συχνότητα και έπεσα πάλι στον Hotbird γι' αυτό το λέω.) Έχω περάσει μέσω προγραματος και usb ενα δύο δορυφόρους με το χέρι αλλα αν υπάρχει έτοιμη απο κάποιον που το έχει κάνει είδη.

faethon242
29-11-2012, 15:10
Σύμφωνα με αυτό (http://www.sdtv.gr/smf/index.php?topic=26636.0), δοκίμασε την 12640 Vertical 15000 3/4 DVB-S2/8PSK.

Αν δεν δουλέψει αυτή με το πεδιόμετρο σου λόγω DVB-S2, δοκίμασε από εδώ (http://www.flysat.com/e3c.php) όποιες αναφέρουν DVB-S/MPEG 2 π.χ. 12682 Vertical 5800 3/4 DVB-S/MPEG-2.

Για να βοηθηθείς στην στόχευση, πήγαινε http://www.dishpointer.com, βάλε τον δορυφόρο και το σημείο που βρίσκεται το πιάτο και προσπάθησε να δεις μήπως στην νοητή ευθεία με την πράσινη γραμμή μπορείς να βάλεις κάποιο σημάδι π.χ. γωνία απέναντι κτιρίου ώστε να φέρεις το αζιμούθιο (περιστροφή στον οριζόντιο άξονα) στην σωστή περίπου θέση και να μην πέφτεις σε άλλους δορυφόρους.

barr
29-11-2012, 21:59
Επίσης, δοκίμασα να βάλω την δική μου λίστα από δορυφόρους μέσω usb, στο 6918. Δεν το κατάφερα, μου έβγαλε κάποιο λάθος στον "header"..

Εγώ να σου πω την αλήθειά το παράτησα το πρόγραμμα. Άπλα μέσω οργάνου έσβησα ότι δεν πιάνει το πιάτο μου και κράτησα 3-4 δυνατές συχνότητές στην αρχή της λίστας σε κάθε δορυφόρο. Υστέρα αφού σιγουρευτω ότι τον έχω πιάσει σωστά, πάω στο TP Setup και κατεβαίνοντας μια μια τις συχνότητές βρίσκω μια αδύναμη η ενδιαφέρουσα για μικρο ρύθμισή. Τα πιο πάνω για το κινητό πιάτο κυρίως. Το δικό μου (6908 όμως) κρατάει όλες τις ρυθμίσεις και θυμάται τον τελευταίο δορυφόρο που έπιασε σήμα και είδα εικόνα. Εγώ στην τιμή που το πήρα και ξέροντας πάνω κάτω τι θα βγει είμαι πολύ ευχαριστημένος.

KonstasK
30-11-2012, 00:00
Σύμφωνα με αυτό (http://www.sdtv.gr/smf/index.php?topic=26636.0), δοκίμασε την 12640 Vertical 15000 3/4 DVB-S2/8PSK.

Αν δεν δουλέψει αυτή με το πεδιόμετρο σου λόγω DVB-S2, δοκίμασε από εδώ (http://www.flysat.com/e3c.php) όποιες αναφέρουν DVB-S/MPEG 2 π.χ. 12682 Vertical 5800 3/4 DVB-S/MPEG-2.

Για να βοηθηθείς στην στόχευση, πήγαινε http://www.dishpointer.com, βάλε τον δορυφόρο και το σημείο που βρίσκεται το πιάτο και προσπάθησε να δεις μήπως στην νοητή ευθεία με την πράσινη γραμμή μπορείς να βάλεις κάποιο σημάδι π.χ. γωνία απέναντι κτιρίου ώστε να φέρεις το αζιμούθιο (περιστροφή στον οριζόντιο άξονα) στην σωστή περίπου θέση και να μην πέφτεις σε άλλους δορυφόρους.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο το αρθρο αυτό, αυριο πρώτα ο θεός θα ανέβω ταράτσα!

Polizois
25-12-2012, 00:44
Σύνδεση με το PC πλέον γίνεται κανονικά και "από"... και "προς", για επεξεργασία της database.

Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της database του μηχανήματος σε υπολογιστή, μέσω του καλωδίου USB (Πεδιόμετρο) >>> RS232 (PC), για επεξεργασία.
Υπάρχουν όλες οι επιλογές για επεξεργασία. Δημιουργία νέου TP, διαγραφή TP, επεξεργασία TP. Δημιουργία νέου SAT, διαγραφή SAT, επεξεργασία SAT, μετακίνηση SAT. :antlers:
Γεια σας έχω ένα Πεδιόμετρο Satlink WS-6906 το πρόγραμμα SatlinkTools και καλώδιο usb σε RS232 όταν ανοίγω το πρόγραμμα μου βγάζει σφάλμα ( fail to connect com1). Έχω Win7 32
Τι μπορεί να φταίει; καμιά βοήθεια;
Και πώς ακριβώς περνάω νέο δορυφόρο εκεί που λέει συχνότητα ποια από όλες βάζω;

Επεξεργασία:
Κανένας άλλος που έχει το ίδιο μηχανάκι;
Το δικό μου δεν είχε μέσα στο κουτί κανένα cd, μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει ότι είχε μέσα το cd;
Α! ούτε Ελληνικά έχει.
Ευχαριστώ.

petasis
25-12-2012, 02:24
Μήπως δεν είχε cd; Γιατί δεν βλέπω cd εδώ για αυτό το μοντέλο, ενώ για τα υπόλοιπα έχει:
http://satlinkmeters.co.uk/satLink-software-support.htm

jiannisk
25-12-2012, 09:56
Αλλαξε com. Δεν ειναι στην 1.

Polizois
25-12-2012, 10:26
Τις δοκίμασα όλες από το 1-10 σε όλες το ίδιο σφάλμα βγάζει.

jiannisk
25-12-2012, 11:36
Βρες σιγουρα σε ποια com ειναι απο την διαχειρηση συσκευων και δοκιμασε ξανα. Αν τα καλωδια σου ειναι σωστα ( θελει null αν δε κανω λαθος) θα δουλεψει

Polizois
25-12-2012, 20:32
Πώς θα βρω σίγουρα σε ποια com είναι;
Το καλώδιο είναι αυτό που είχε στην συσκευασία.

petasis
25-12-2012, 22:19
Ίσως να κοίταζες με το regedit.exe το κλειδί: HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DEVICEMAP\SERIALCOMM
Τι πόρτες έχει εκεί; (Σε εμένα δεν υπάρχει καν, δεν έχω σειριακές θύρες).

Polizois
25-12-2012, 23:43
Στο SERIALCOMM υπάρχουν δύο εγγραφές Device\BthModem0 - COM3
και Device\Serial0 - COM1

jiannisk
26-12-2012, 01:26
Τι regedit ρε παιδια! Οταν αναγνωρισει το usb to serial καλωδιο και εχουν μπει drivers στη διαχειρηση συσκευων των windows γραφει ποια ειναι! Εμενα λεει prolific (η μαρκα του) στα usb ports και διπλα λεει την com

petasis
26-12-2012, 14:10
Στο SERIALCOMM υπάρχουν δύο εγγραφές Device\BthModem0 - COM3
και Device\Serial0 - COM1

Τότε δοκίμασε μια από τις 2: COM1/COM3.

dream21
26-12-2012, 20:04
Καλησπέρα μια ερώτηση

Έχω ενα Trimax 3500 και πλέον δεν με καλύπτει μιας και δεν υποστηρίζει DVB-S2.Σκέφτομαι για αγορα ενός Satlink WS-6932 HD αγορά απο την ιδια την εταιρια από την Αγγλια μαζί με τις ups μεταφορικά θα μου κοστίσει 292€.Δυστηχως στην ελλαδα ειναι απλησιαστο διότι το πουλάνε στα 399€.
το έχει κανένας να μου εντυπώσεις;
Ευχαριστώ

stivi1981
27-12-2012, 01:57
Στην ιδια θεση ειμαι και εγω φιλε dream21...Εγω παντως σκεφτομουνα αφου θα παρω πεδιομετρο θα ηθελα να ειναι και dvb-t για τα επιγεια..
Παντως την ευχρηστια του horizon hdsm που δουλευω τοσα χρονια δεν την εχω δει σε αλλο πεδιομετρο..
Το αντοιστιχο horizon hd-s2 κανει ακριβα γιαυτο μπορει να παρω κανα φθηνοτερο..

livadaki
27-12-2012, 10:25
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Από προχθές κοιτάζω το satfinder3. Είναι τουρκικό και φαίνεται καλό. Περισσότερα το απόγευμα γιατί τώρα είμαι στο χωράφι.

dream21
27-12-2012, 11:31
Στην ιδια θεση ειμαι και εγω φιλε dream21...Εγω παντως σκεφτομουνα αφου θα παρω πεδιομετρο θα ηθελα να ειναι και dvb-t για τα επιγεια..
Παντως την ευχρηστια του horizon hdsm που δουλευω τοσα χρονια δεν την εχω δει σε αλλο πεδιομετρο..
Το αντοιστιχο horizon hd-s2 κανει ακριβα γιαυτο μπορει να παρω κανα φθηνοτερο..

Δεν ψάχνω για DVB-T γιατί ποτέ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με την επίγεια :)

Παντός σαν trimax δεν εμεινα ευχαριστημενος απο θέμα support απλά για τα μπάζα όταν μιλούσα κάθε φορά με Αγγλία.εδω να φανταστείς σε λίστα δορυφόρων εχει να γίνει αναβάθμιση απο τον Μάιο του 2010 και εκατσα και πέρασα όλο το γεωστατικό τόξο για Ελλάδα χειροκινητα.

stivi1981
27-12-2012, 15:46
καλά και εγώ μια σκέψη έκανα για το dvb-t,δεν το έχω απόλυτα ανάγκη!
εγώ προσανατολίζομαι για το horizon hd-s2 αλλά ακριβό το άτιμο.
το satlink καλό φαίνετε,το θέμα είναι πόσο αντέχουνε στην χρήση όλα αυτά με της οθόνες lcd.
μην το πάρουμε και στην πρώτη τούμπα σπάσει καμιά οθόνη!
το παλιό μου horizon έχει πέσει απο τον δεύτερο και δεν έπαθε τίποτα!

dream21
27-12-2012, 16:28
Ειμαι τελικά μεταξύ 2 για αγορά

Η πάω σε sat link http://www.shls.gr/product.asp?catid=3592 η ξανά αγοράζω trimax http://www.shls.gr/product.asp?catid=3143

Εντυπώσεις κανένας και απο τα 2;

@stivi1981
Τι λες εσύ;
Horizon θες απο 550€+ και άνω.παμε πολλά λεφτά

GEORGE M.
27-12-2012, 20:42
@dream21

Καλησπέρα. Κοίτα το παρακάτω, ίσως σου κάνει.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98124-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF-Satlink-WS-6912?highlight=

livadaki
27-12-2012, 21:24
καλησπέρα,

σχετικά με το satfinder 3, επικοινώνησα με την κατασκευάστρια εταιρία www.alpsat.com και το στέλνει Ελλάδα μετά από κατάθεση σε τράπεζα.

1 Pieces SATFINDER 3 HD : 200 $
AIR CARGO : 40 $
BANK CHARGE : 30 $
TOTAL : 270 $

γύρω στα 200€ κόστος. ένα μειον που διαπίστωσα πριν λίγο είναι ότι δεν εμφανίζει τα κανάλια κάθε transponder.

dream21
28-12-2012, 00:11
@dream21

Καλησπέρα. Κοίτα το παρακάτω, ίσως σου κάνει.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98124-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF-Satlink-WS-6912?highlight=

Σε ευχαριστω Γιώργο αλλά θα πάω για αγορά σε ενα απο τα δυο που ανέφερα ποιο πάνω αι μάλλον με βλέπω ποιο πολύ προς trimax λόγο του NIT που εχει σε σχέση με το satlink.

stivi1981
28-12-2012, 00:43
dream21 ομορφα τα βλεπω τα πεδιομετρα στα λινκ αλλα...προς το παρον θα μεινω με το παλιο...
δυσκολες εποχες για να αλαξουμε τον εξοπλισμο μας...
το τριμαξ το εχει κανενας διαθεσιμο και σε τι τιμη?το νιτ ειναι χρησιμο αλλα οχι και αναγκαιο κατ εμου...!

darkman
28-12-2012, 11:59
Ρίξτε μια μάτια και στο satlook micro hd
Το έχω εδώ και 1,5 χρόνο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος , μοναδικό ίσως μειονέκτημα η μπαταριά του που δεν κρατάει παραπάνω από 1,5 ώρα .
Συμφέρει η αγορά από γερμάνια

dream21
28-12-2012, 16:21
dream21 ομορφα τα βλεπω τα πεδιομετρα στα λινκ αλλα...προς το παρον θα μεινω με το παλιο...
δυσκολες εποχες για να αλαξουμε τον εξοπλισμο μας...
το τριμαξ το εχει κανενας διαθεσιμο και σε τι τιμη?το νιτ ειναι χρησιμο αλλα οχι και αναγκαιο κατ εμου...!

εχεις δίκιο αλλα πρέπει να παω για αγορά

stavai
30-12-2012, 01:22
Χρόνια πολλά σε ολους

Εχει κανείς ετοιμα settings για Satlink WS-6908

Ευχαριστώ πολύ . . .

livadaki
03-01-2013, 14:50
Καλή χρονιά σε όλους,

η εξαντλητική αναζήτηση πεδιόμετρου (ή satfinder) λαμβάνοντας υπόψη τα περιορισμένα οικονομικά μου έλαβε τέλος. :smile:

παρήγγειλα το SATHERO SH-500G από aliexpress στα 156€.

Η αγορά είναι με ρίσκο γιατί δεν το βρήκα στο youtube για να το δω σε λειτουργία. Θα κάνω υπομονή 2-3 εβδομάδες για να φτάσει.

GEORGE M.
03-01-2013, 16:24
iNETFINDER SF-201 DVB-S (http://www.shls.gr/product.asp?catid=2926&ref=bestprice.gr)

SatLink 6906 (http://www.ptm-sat.gr/doriforiko-pediometro-satlink-ws-6906-p-139.html?ref=bestpricegr&sessionID=34b6328920aef0b0ae451c2ab99a3821)

Sat Link 6908 (http://www.ptm-sat.gr/doriforiko-pediometro-satlink-6908-p-346.html?sessionID=34b6328920aef0b0ae451c2ab99a382 1)

Με μια γρήγορη "βόλτα" βρήκα τα παραπάνω σε καλή τιμή. Βασικά δεν ξέρώ τι παραπάνω έχει το 6908 από το 6906 .
Οικονομικότερο το inet 201 αλλά αξίζει η αγορά του ;
Δεν ψάχνω κάτι που να κάνει παπάδες, αλλά κάτι φθηνό να περνάει η ώρα μου . . .
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ακόμα 1-2 παλικάρια που έχουν κατάστημα και τα πουλάνε, ας πουν την γνώμη τους.
Ευχαριστώ.

stivi1981
04-01-2013, 13:17
Καλή χρονιά σε όλους,

η εξαντλητική αναζήτηση πεδιόμετρου (ή satfinder) λαμβάνοντας υπόψη τα περιορισμένα οικονομικά μου έλαβε τέλος. :smile:

παρήγγειλα το SATHERO SH-500G από aliexpress στα 156€.

Η αγορά είναι με ρίσκο γιατί δεν το βρήκα στο youtube για να το δω σε λειτουργία. Θα κάνω υπομονή 2-3 εβδομάδες για να φτάσει.
αυτο που παρηγγειλες ουσιαστικα ειναι μια φορητη tv με ενσωματομενο δορυφορικο δέκτη.
κοιτα εδώ στις εικόνες
https://www.google.gr/search?q=SATHERO+SH-500G&sugexp=chrome,mod%3D1&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=0avmUI_DKOns0gXv-IFA&biw=930&bih=606&sei=1KvmUPzBLMed0QWSwoDQCw

οταν το πάρεις κάνε μια μίνι παρουσίαση

livadaki
04-01-2013, 17:03
Σε αυτή την τιμή με NIT και DVBS-2 δεν βρήκα κάτι καλύτερο. Η άλλη επιλογή ήταν το Sathero SH-200 αλλά είχε την ίδια τιμή. Επίσης το τουρκικό SatFinder 3 που κοίταζα και που μου αρέσει περισσότερο ως όργανο, δεν έχει ΝΙΤ, που το θεωρώ χρήσιμο. Δεν επέλεξα το SH-500 λόγω της οθόνης, θα προτιμούσα ένα όργανο σαν το satfinder3 με με NIT και DVBS-2 αλλά ξεφεύγει η τιμή.

Έχεις να προτείνεις κάτι; μπορώ ακόμα να το ακυρώσω. :)

stivi1981
04-01-2013, 17:10
στην τιμη που το πηρες σαφως και δεν βρισκεις κατι καλυτερο!
το sathero sh 200 το εχω δουλεψει αλλα δεν με ενθουσιασε.το νιτ δεν το θεωρο απαραιτητο παντως!
το dvb-s2 ειναι μονοδρομος πιστευω την αγορα νεου πεδιομετρου.
γενικα παντως με το sh-500 πιστευω οτι θα κανεις ανετα τις στοχευσεις σου απλα μου θυμιζει την εποχη που ανεβαζα το μονιτορ και τον δεκτη στην ταρατσα!
καλες στοχευσεις!!
αυτα τα τουρκικα παντως εχουνε πολυ καλες λειτουργιες απο οτι βλεπω.τιμες ξερουμε?

livadaki
04-01-2013, 17:28
στην τιμη που το πηρες σαφως και δεν βρισκεις κατι καλυτερο!
το sathero sh 200 το εχω δουλεψει αλλα δεν με ενθουσιασε.το νιτ δεν το θεωρο απαραιτητο παντως!
το dvb-s2 ειναι μονοδρομος πιστευω την αγορα νεου πεδιομετρου.
γενικα παντως με το sh-500 πιστευω οτι θα κανεις ανετα τις στοχευσεις σου απλα μου θυμιζει την εποχη που ανεβαζα το μονιτορ και τον δεκτη στην ταρατσα!
καλες στοχευσεις!!
αυτα τα τουρκικα παντως εχουνε πολυ καλες λειτουργιες απο οτι βλεπω.τιμες ξερουμε?

Αυτό θέλω να αποφύγω, να ανεβαίνω στην ταράτσα με τηλεόραση και δέκτη!

Τα satlink που κοίταζα δεν τα επέλεξα λόγω έλλειψης ΝΙΤ.

Για το τουρκικό που ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω και που όντως έχει χρήσιμες λειτουργίες έχω γράψει πληροφορίες τιμή κλπ στην προηγούμενη σελίδα.

stivi1981
04-01-2013, 17:31
ναι το ειχα δει το προηγουμενο ποστ αλλα ειπα μηπως το εχει βρει πουθενα αλλου φθηνοτερα.
με ενθουσιασε η λειτουργια που εμφανιζει 4 τρανσπορτερς μαζι αλλα και γενικα σαν συνολο λειτουργιων πιστευω τα αξιζει τα 200 ευρω.
ειμαι και εγω σε διλημα...ισως το παραγγειλω!
εσενα τι σε κρατησε μακρι απο το τουρκικο?

livadaki
04-01-2013, 17:50
ναι το ειχα δει το προηγουμενο ποστ αλλα ειπα μηπως το εχει βρει πουθενα αλλου φθηνοτερα.
με ενθουσιασε η λειτουργια που εμφανιζει 4 τρανσπορτερς μαζι αλλα και γενικα σαν συνολο λειτουργιων πιστευω τα αξιζει τα 200 ευρω.
ειμαι και εγω σε διλημα...ισως το παραγγειλω!
εσενα τι σε κρατησε μακρι απο το τουρκικο?

Η έλλειψη ΝΙΤ σε συνάρτηση με τα +50€ σε σχέση με το sathero. Επίσης η επιλογή του ST tuner και όχι sharp που νομίζω ότι έχει το satfinder2 και το satfinder4. Αυτό απλά με έβαλε σε σκέψεις (για ευαισθησία σε απόκριση) και τίποτα παραπάνω. Κατά τα άλλα φαίνεται αρκετά καλό.

Φθηνότερα το βρήκα μόνο σε τουρκικά site και από τα 4-5 που έστειλα email μου απάντησε μόνο το ένα με μια ασαφή απάντηση.

barr
05-01-2013, 18:34
iNETFINDER SF-201 DVB-S (http://www.shls.gr/product.asp?catid=2926&ref=bestprice.gr)

SatLink 6906 (http://www.ptm-sat.gr/doriforiko-pediometro-satlink-ws-6906-p-139.html?ref=bestpricegr&sessionID=34b6328920aef0b0ae451c2ab99a3821)

Sat Link 6908 (http://www.ptm-sat.gr/doriforiko-pediometro-satlink-6908-p-346.html?sessionID=34b6328920aef0b0ae451c2ab99a382 1)

Με μια γρήγορη "βόλτα" βρήκα τα παραπάνω σε καλή τιμή. Βασικά δεν ξέρώ τι παραπάνω έχει το 6908 από το 6906 .
Οικονομικότερο το inet 201 αλλά αξίζει η αγορά του ;
Δεν ψάχνω κάτι που να κάνει παπάδες, αλλά κάτι φθηνό να περνάει η ώρα μου . . .
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ακόμα 1-2 παλικάρια που έχουν κατάστημα και τα πουλάνε, ας πουν την γνώμη τους.
Ευχαριστώ.

To 6908 είναι το νεώτερο μοντέλο του 6906. Έχει μεγαλύτερη οθόνη και μεγαλύτερη μπαταρία. Η διαφορά τιμής νομίζω είναι μικρή και αξίζει να πάρει κανείς το νεώτερο.
Κινεί άνετα κινητό πιάτο με usals ή χειροκίνητα. Η μπαταρία δεν κρατάει ούτε κατά διάνοια τις ώρες που λένε. Κρατάει όμως άνετα πχ 2 ώρες συνεχούς τροφοδοσίας για ένα κινητό πιάτο. Προσωπικά κρυώνω/ζεσταίνομαι/βαριέμαι πιο πριν. Σε σταθερά πιάτα δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα. ΝΙΤ δεν έχει, οπότε απλά διαλέγεις προσεκτικά τους transponders να μην συμπίπτουν με διπλανούς δορυφόρους. Μπορείς να δεις και εικόνα οπότε είσαι σίγουρος.
Προφανώς όλα τα παραπάνω γνωρίζοντας ότι θέλουμε να κάνουμε την πλάκα μας χωρίς να ανεβάζουμε τηλεοράσεις και δέκτες στις ταράτσες. Φυσικά δεν είναι εργαλείο για επαγγελματία αυτά τα μηχανάκια.
Το inet μου φαίνεται σαν κλώνος του 6908 από τη φωτογραφία.

GEORGE M.
05-01-2013, 18:38
Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου . :a0210:

EDIT:

Βασικά, τώρα που βλέπω τα χαρακτηριστικά, οθόνη 3,5'' έχουν και τα τρία. Υπάρχει κάποιο τυπογραφικό λάθος ;

barr
05-01-2013, 19:07
Έχεις δίκιο, λάθος εντύπωση είχα τελικά. Αυτό που λέει είναι ότι το μενού είναι μεγαλύτερο(?)
Οπότε μένει ο μεγαλύτερος επεξεργαστής και η υποστήριξη diseqc 1.1 και κάποιες αλλαγές στη μνήμη. (δεν ξέρω αν έχουν και καμία σημασία). Φαινομενικά πλέον βάζουν και την ίδια μπαταρία και στα 2.
Τα χαρακτηριστικά είναι και εδώ (μάλλον σωστά)
http://www.sat-link.com.cn/products_info_6.html
http://www.sat-link.com.cn/products_info_7.html

Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το μενού και οι μετρήσεις του 6908 όπως το είδα σε βιντεάκια σύν του η διαφορά τότε που το πήρα ήταν μόνο 5 ευρώ.

stavai
05-01-2013, 22:01
Χαιρετώ όλους

Εχω το Satlink WS-6908 και αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα .
1) Κάνω ανζήτηση ( Tp Scan ή Auto scan στόν Hot Bird ) οταν ανοίγω το ( userdb.ssu ) στο PC με το ( CTK DBTool Setup 1.2.5 build 1217 1016 )
Βρίσκω 2 δορυφόρους ( Hot Bird Eurobird 16 ) εχω 1 LNB στο Hot Bird .
Στο Satlink WS-6908 εχω Software Ver V-2.0
2) Με Software Ver V-2.3 δεν μπορώ να ανοίξω το ( userdb.ssu ) στο PC με το ( CTK DBTool Setup 1.2.5 build 1217 1016 )

Κάθε βοήθεια δεκτή .

Ευχαριστώ πολύ . . .

GEORGE M.
12-01-2013, 13:43
Μια πολύ καλή προσφορά από την εταιρία SHLSystems .

SatLink 6922 229,90€ (http://www.shls.gr/product.asp?catid=3142)

stivi1981
12-01-2013, 15:34
Μια πολύ καλή προσφορά από την εταιρία SHLSystems .

SatLink 6922 229,90€ (http://www.shls.gr/product.asp?catid=3142)
οντως η τιμη του ειναι πολυ καλη για πεδιομετρο dvb-s2 hd.το εχει καποιο μελος να μας πει εντυπωσεις?

petasis
12-01-2013, 18:45
Δεν νομίζω να είναι πολύ διαφορετικό από το 18Ρ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/23428-%CE%A0%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF?p=1056636903&viewfull=1#post1056636903

Η τιμή είναι πολύ καλή...