PDA

View Full Version : Γραμμή ρεύματος από τον πίνακα.

Pages : [1] 2

DIPIE
17-03-2008, 17:59
Είναι μιά απορία που μου γεννήθηκε εύλογα(νομίζω).

Σελίδες επί σελίδων έχουν γραφεί,για την αξία των καλωδίων ρεύματος κι ιδιαίτερα των ακριβών.Ωστόσο,ποτέ τουλάχιστον εγώ,δεν έχω δεί να διατυπώνεται η οποιαδήποτε αντίρρηση,σε σχέση με το τράβηγμα απευθείας γραμμής απο τους πίνακες για την βελτίωση της απόδοσης του συστήματος.

Ολοι συμφωνούν,ότι αξίζει τα έξοδα και τον κόπο μιά τέτοια γραμμή κι ότι υπάρχουν άμεσα ακουστές διαφορές -εννοείται με καλώδιο καλής ποιότητας,άλλαγμα ασφάλειας,πιθανόν μπρίζας κλπ.

Και το ερώτημα είναι:Σ' αυτήν την περίπτωση,δεν παραμένει το ίδιο υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού(τις περισσότερες φορές φθαρμένο)και τα ίδια γενικότερα προβλήματα της ποιότητας ρεύματος;

Βέβαια μια τέτοια αλλαγή δεν κοστίζει όσο ένα πολύ ακριβό καλώδιο.Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί.Το θέμα είναι,ότι πάλι μέσω της αλλαγής κάποιων μέτρων καλώδιου,η συντριπτική πλειοψηφία αυτήν την φορά,ισχυρίζεται ότι ακούει διαφορές.
Κι εδώ για μερικά μέτρα καλώδιο δεν πρόκειται;

krelladonis
17-03-2008, 18:21
Το τελειο ειναι μακρια,ωστοσο εγω που τραβηξα γραμμη ξεχωριστη απο τον πινακα με απλο καλωδιο ηλεκτρολογικο αλλα χοντρο το αποτελεσμα αξιζε την διαδικασια...μπορει να ειναι λιγα τα μετρα αλλα αφου ακουγονται νομιζω οτι αξιζει...

ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΕΟΝΑΣ
17-03-2008, 18:36
Καί εγώ πού τό έκανα μέ καλώδιο καλής ποιότητος άξιζε τό αποτέλεσμα x2...............

Tzimisce
17-03-2008, 18:46
Μα και με απλό καλώδιο να το κάνεις κερδίζεις. Και δεν κοστίζει και πολύ!
1) Δεν έχεις το μπλέντερ στην ίδια γραμμή με το στερεοφωνικό σου.
2) Όσο και να το κάνεις, τα καλώδια στο σπίτι είναι ψημένα. Οπότε ένα καινούργιο καλώδιο αξίζει να μπεί.
3) Τις EMI θα τις φάς ούτως ή άλλος! Έρχονται σε τιμή ευκαιρίας πακέτο με το ρεύμα σου. Στην ξεχωριστή γραμμή όμως έχεις να κάνεις μόνο με τις EMI του περιβάλλοντος και όχι τις εσωτερικές παρεμβολές του σπιτιού όπου το καλώδιο μπορεί να περνάει πίσω από το μοτέρ του ψυγείου, να φεύγει από την κουζίνα, να καρφώνεται σε μία μπρίζα που έχεις το μπλέντερ, μετά να πηγαίνει στη μπρίζα που έχεις για το πιστολάκι των μαλιών και στην τελική να σου βάζουν και μία πρεσοσιδερώστρα πάνω που τραβάει τα μαλιά της κεφαλής της σε ρεύμα...
Το αποτέλεσμα είναι να έχεις μεν ένα 3x4 καλώδιο αλλά να είναι ήδη υπερφορτωμένο και όταν θα θέλει ο ενισχυτής ρεύμα να του το παίρνει η σιδερώστρα! :slapface:

ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΕΟΝΑΣ
17-03-2008, 18:55
Το αποτέλεσμα είναι να έχεις μεν ένα 3x4 καλώδιο αλλά να είναι ήδη υπερφορτωμένο και όταν θα θέλει ο ενισχυτής ρεύμα να του το παίρνει η σιδερώστρα! :slapface:
+10:SFGSFGSF:

backousis
17-03-2008, 19:51
στην καλυτερη περιπτωση το καλωδιο του σπιτιου ειναι 3Χ2.5 εκτος αν βαλατε το στερεοφωνικο στην πριζα της ηλεκτρικης κουζινας.

argi
17-03-2008, 20:51
λετσ γκοου
το μια γραμμη ετσι απλα ειναι μεγαλη κουβεντα
παμε
αν εχεις αποκλειστικη γραμμη και εχεις κοινο ουδετερο τα παρασιτακια περνανε χαλαρα
μια καλη και χαιφιντελιστικη ασφαλειοθηκη και αναλογο φυσιγγι ειναι κατι που ακουγεται
συν μια καλη τελικη αναλογη μπριζα βοηθα και αυτη
το καλωδιο αν ειναι μικρου μηκους ωστε να μην κοστισει πολυ αξιζει να ειναι ποιοτικο

argi
17-03-2008, 20:57
αλσο αν σε μια γραμμη φορτωσεις καθε τι με ενα πολυμπριζο καθε μπριζα θα παιζει διαφορετικα
ειδικα ο τελικος θα ακουγεται αλλιως στην πρωτη και στις αλλες μπριζες
οποτε καλο θα ειναι να εχεις περισοτερες απο μια γραμμες
η κατι σαν το exact power οποτε ολες οι μπριζες να παιζουν ιδια

kokar
17-03-2008, 21:04
εάν έχεις μονοφασικό τότε νομίζω ότι είσαι χαμένος από χέρι.
Τα παράσιτα από το μοτέρ του ψυγείου και του αποχυμωτή
θα έρθουν και στο ήχοσύστημα σου αφού στην ουσία θα παίρνουν
από την ίδια φάση.

Costas Coyias
17-03-2008, 21:12
εάν έχεις μονοφασικό τότε νομίζω ότι είσαι χαμένος από χέρι.
από την ίδια φάση.

Ρε συ, μη τα λες έτσι απότομα, ειδοποία πρώτα... :Banane0:

Tzimisce
17-03-2008, 21:20
από την ίδια φάση.

Τσούκου...
Στην CRT μου αν η γυναίκα μου ανοίγει το μπλέντερ το βλέπεις. Αποκτάει 3-4 παράλληλες γραμμές παρασίτων.
Αν τη βάλω στην καθαρή γραμμή μου δεν εμφανίζει τα παράσιτα.
Βέβαια έχω ξεχωριστή γείωση για την καθαρή γραμμή μου, οπότε ίσως παίζει ρόλο και αυτό.

kokar
17-03-2008, 21:25
Για μένα η μόνη λύση για καθαρή τάση είναι μόνο η ηλεκτρογεννήτρια,
όλα τα άλλα είναι ημίμετρα

argi
17-03-2008, 21:47
αν εχεις γενητρια σηματος ρειχνουμε πανω το exact και βλεπουμε τι εστι υμιτονο power factor rf και emi

argi
17-03-2008, 21:48
μια αλλη λυση ειναι αυτη
http://www.richardgrayspowercompany.com/
για ΜΕΓΑΛΕΣ τσεπες

thanasis k.
17-03-2008, 22:16
Για πιο φτηνη λυση δυο γραμμες με δυομισαρι απο τον πινακα αποδιδουν καλυτερα απο ενα χοντρο εξαρι, ιδιαιτερα αν χωρισεις ψηφιακα απο αναλογικα. και και βαλεις φιλτρα RFI-EMI. Γιατι ακουγεται καλυτερα ενω το μηκος ειναι μικρο μπρος στα χιλιομετρα δικτυου; Γιατι αποφευγεις δεκαδες ενωσεις μεσα σε διακλαδωσεις κουτια κ.λπ., αποφευγεις συσκευες και την οξειδωση του χαλκου, οπως και την ανετωτερη μεταφορα ρευματος αφου δεν τραβανε απο εκει αλλες συσκευες.

argi
17-03-2008, 22:20
για αλλη μια φορα ολοσωστος
ευγε

Αντώνης-Κ
17-03-2008, 22:54
http://www.aecoindia.com/mcb/mcb_open.jpg

Εάν πιστεύετε ότι το αυτά τα πηνία που υπάρχουν μέσα στους αυτόματους διακόπτες φορτίου, λειτουργούν παράλληλα και σαν ανεπιθύμητα φίλτρα, τότε αλλάξτε τους με διακόπτες με ασφάλεια. Αν βρείτε. Γιατί εγώ δεν βρήκα. Ακόμα...

Τα υπόλοιπα που λέτε για καλώδια και πλα πλα πλα. απευθείας από τον πίνακα.. είναι απλά ανούσια πυροτεχνήματα... :ernaehrung004:

Internet King
18-03-2008, 00:05
Εγώ δεν χρησιμοποιώ dedcated line γιατι το σπίτι είναι σχετικά καινούργιο με καλής ποιότητας καλωδίωση και τριφασικό ρεύμα. Προβλήματα ακουστών θορύβων δεν έχω γιατί δουλεύω όλα τα μηχανήματα ήχου με balanced AC τροφοδοσία σε συνδιασμό με home-made special balanced φίλτρα για τα ψηφιακά. Αυτό τον καιρό πειραματίζομαι με τα καλώδια ρεύματος και τα πρώτα αποτελέσματα είναι τραγικά γιατί δεν μπορώ να βρω ανθρώπους που ακούνε διαφορές. Πραγματικά έχουμε πρόβλημα, γιατί όλοι φαντάζονται ότι ακούνε διαφορες.

Η.Διακογιάννης
18-03-2008, 02:43
Εγώ δεν χρησιμοποιώ dedcated line γιατι το σπίτι είναι σχετικά καινούργιο με καλής ποιότητας καλωδίωση και τριφασικό ρεύμα. Προβλήματα ακουστών θορύβων δεν έχω γιατί δουλεύω όλα τα μηχανήματα ήχου με balanced AC τροφοδοσία σε συνδιασμό με home-made special balanced φίλτρα για τα ψηφιακά. Αυτό τον καιρό πειραματίζομαι με τα καλώδια ρεύματος και τα πρώτα αποτελέσματα είναι τραγικά γιατί δεν μπορώ να βρω ανθρώπους που ακούνε διαφορές. Πραγματικά έχουμε πρόβλημα, γιατί όλοι φαντάζονται ότι ακούνε διαφορες.

Τριφασικό ρεύμα!, και λοιπόν τι έγινε ? πάλι μονοφασικό δέν πάει στα μηχανήματα ?:bang:
Μήπως αυτο το homemade ballanced AC και τα ρέστα, έχει και CE ? :flipout:
Κυριε Ι.Κ. προσέξτε απο καιρό σε καιρό τι γράφετε γιατί είτε έχετε αμνησία , είτε κατά πώς φυσάει ο άνεμος πάει η βάρκα.

audiophile62
18-03-2008, 02:53
Η λύση πού προτίμησα καί ΑΚΟΥΣΑ ουσιαστική βελτίωση , είναι η απ ευθείας γραμμή από τό μετρητή τής ΔΕΗ. Ολα τά άλλα είναι ημίμετρα.

Internet King
18-03-2008, 09:47
Τριφασικό ρεύμα!, και λοιπόν τι έγινε ? πάλι μονοφασικό δέν πάει στα μηχανήματα ?:bang:
Μήπως αυτο το homemade ballanced AC και τα ρέστα, έχει και CE ? :flipout:
Κυριε Ι.Κ. προσέξτε απο καιρό σε καιρό τι γράφετε γιατί είτε έχετε αμνησία , είτε κατά πώς φυσάει ο άνεμος πάει η βάρκα.

Οταν δεν καταλαβαίνεις κάτι, καλύτερα να ρωτάς.

Εχω τριφασικό και η μία από τις τρεις φάσεις -που επέλεξα εγώ- οδεύει προς το στερεοφωνικό.
Τα μηχανήματα ιδιοκατασκευής μου δεν έχουν CE γιατί τα έφτιαξα μόνος μου.
Τα χρησιμοποιώ μόνον εγώ.

Αλλά εσένα μάλλον σε πείραξε που ανέφερα κάποτε για αυτούς που πουλάνε μηχανήματα εισαγωγής και παραεισαγωγής χωρίς πιστοποιητικά CE -bye-

Tzimisce
18-03-2008, 11:57
Η λύση πού προτίμησα καί ΑΚΟΥΣΑ ουσιαστική βελτίωση , είναι η απ ευθείας γραμμή από τό μετρητή τής ΔΕΗ. Ολα τά άλλα είναι ημίμετρα.

Καλά, και κατευθείαν από τον στύλο αν πάρεις καλά είναι, αλλά από εκεί και πέρα από ασφάλεια αν δεν περάσει από τον πίνακα δεν...

audiophile62
18-03-2008, 12:11
Καλά, και κατευθείαν από τον στύλο αν πάρεις καλά είναι, αλλά από εκεί και πέρα από ασφάλεια αν δεν περάσει από τον πίνακα δεν...

Γραμμή απ τό ρολόι , ασφάλεια τήξεως , καί όλα εν τάξει...Απλώς χρειάζεται λίγη προσοχή γιατί δέν μεσολαβεί πλέον ρελέ ασφαλείας γιά πιθανά ηλεκτροσόκ......

Tzimisce
18-03-2008, 12:42
Don't try this at home...
Εγώ αγχώνομαι και μόνο που το πολύμπριζο στο στερεοφωνικό μου δεν έχει πλαστικά ασφαλείας και σκέφτομαι να το αλλάξω μόλις αρχίσει να μπουσουλάει η μικρή!

tmjuju
18-03-2008, 14:39
Ορισμένα τα είχα γράψει και πρόσφατα…
Μεγαλύτερη βελτίωση υπάρχει με απευθείας γραμμή ή νέο ρολόι με γείωση τρίγωνο. Γενικά η γείωση παίζει ρόλο.
Το καλό καλώδιο… δεν είναι καλώδιο εταιρίας high end.. Ανάλογα με τον ηλεκτρολόγο που θα ρωτήσεις θα πάρεις ίσως και διαφορετική απάντηση. Καλώδια Ξάνθης, ή Ελληνικά Καλώδια. Γενικά προτιμάμε ορυκτό χαλκό χωρίς προσμίξεις από ανακυκλωμένο χαλκό. Δυομισάρι νιμ ή ακόμα καλύτερα τεσσάρι, το μεγαλύτερο είναι μάλλον υπερβολή.
Ακόμα καλύτερα δύο πρίζες για να διαχωρίζεις λογικά δύο sections. Τώρα εάν κάτσει καλύτερα το ενισχυτής μόνος του και οι πυγές μονές τους, ή άλλος συνδυασμός είναι ζήτημα και κολοκυθόπιτας και εξοπλισμού.
Για μπρίζες έχω δεί διάφορες… ABB designατη σειρά καινούριες ήταν μια χαρά. Οι legrand είναι popular, αλλά δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη γνώμη, πάντως εάν συνδυάσεις legrand πολύμπριζο γενικά είναι φτηνούτσικη και τυπική λύση που θα στην προτείνει και ο ηλεκτρολόγος της γειτονιάς. Οι furutech είναι καλές δεν μπορώ να πω, αλλά τελικά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο μεγάλη διαφορά κάνουν. Οπός λέγαμε και αλλού ίσως ακόμα και για ψυχολογικούς λόγους αξίζει κάτι το εξειδικευμένο.

Για καινούριες κατασκευές πρέπει να ενδιαφερθείς νωρίς να βγάλεις τα σχετικά σχέδια κα να συζητήσεις με τον ηλεκτρολόγο που θα περάσει τα καλώδια. Υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες οπός από πού θα περάσει η κάθε γραμμή και που θα αφήσεις σωληνάκια και αναμονές.

Για παλιότερα σπίτια, ιδανική λύση είναι μάλλον να αλλαχτούν τα καλώδια που οδεύουν προς το στερεοφωνικό με καινούρια που να πηγαίνουν απευθείας στον πίνακα στη δική τους ασφάλεια. Η λύση αυτή είναι μονόδρομος για πολλούς από εμάς που δεν έχουν τρόπο να περάσουν γραμμή από τον όροφό τους μέχρι το κουτί της ΔΕΗ. Εδώ πάλι αξίζει να εξεταστεί η γείωση από το κουτί. Μπορεί να είναι εύκολο να γίνει νέα γείωση με τρείς αγωγούς στο έδαφος σε σχήμα τριγωνικό. Προβλήματα που προκύπτουν συνήθως… τα καλώδια αν έχουν30 χρόνια μέσα στους τοίχους δεν βγαίνουν εύκολα. Ανοίγεις τα κουτιά και τραβάς και κάνεις διάφορα μερεμέτια. Ακόμα και στον πίνακα μπορεί να μην υπάρχει χορός και να χρειαστείς μερεμέτι ή δεύτερο μικρό πίνακα στο πλάι.

Να πω ότι τα παραπάνω δεν είναι επιστημονικά δεδομένα. Αλλά η δική μου εμπειρία σε μια σειρά από σπίτια. Μη βαράτε λοιπόν… προσπάθησα να δώ το θέμα σφαιρικά.

Έχουμε κάνει και μετατροπή σε σπίτι (καλώδια, κουτιά, γείωση) και δεν παρατηρήσαμε μεγάλη διαφορά. Βέβαια δεν γίνονται δοκιμές Α-Β σε αυτές τις περιπτώσεις, και άρα τα συμπεράσματα είναι άκρος εμπειρικά και δεν μπορώ να το αποδείξω. Όπως είπα θεωρώ ότι σε μια καινούρια κατασκευή έχεις χρόνο να σχεδιάσεις και να σκεφτείς περισσότερα πράγματα. Αλλά καμία φορά το μπάλωμα & μερεμέτι μπορεί να είναι ιδανική λύση.

argi
18-03-2008, 15:30
http://www.aecoindia.com/mcb/mcb_open.jpg

Εάν πιστεύετε ότι το αυτά τα πηνία που υπάρχουν μέσα στους αυτόματους διακόπτες φορτίου, λειτουργούν παράλληλα και σαν ανεπιθύμητα φίλτρα, τότε αλλάξτε τους με διακόπτες με ασφάλεια. Αν βρείτε. Γιατί εγώ δεν βρήκα. Ακόμα...

Τα υπόλοιπα που λέτε για καλώδια και πλα πλα πλα. απευθείας από τον πίνακα.. είναι απλά ανούσια πυροτεχνήματα... :ernaehrung004:
ε συγνωμη κυριε ποιος ειστε
δειτε και την αλλη πελευρα του νομισματος
δεν σας μιλησε κανεις οτι το κοιν εχει 2 πλευρες
για δειτε
η αλλιως κοιτατε και μιλατε

Σώφρον
18-03-2008, 16:06
Καλά τα λέτε μερικοί …………
Εγώ να δεις τι έπαθα με την αΔΕΗ!!!!!
Το σπίτι μου έχει δυο ορόφους και έναν πίνακα σε κάθε όροφο .Στον πάνω όροφο παίρνω την μια φάση την οποία ο εργολάβος της αΔΕΗ (κατά την διάρκεια της τοποθέτησης) δεν την είχε σφίξει καλά στο καλώδιο της κολώνας .
Και το αποτέλεσμα , να μου καταστραφούν δυο ηλεκτρικές συσκευές.
:rifle:

Η.Διακογιάννης
18-03-2008, 19:48
Οταν δεν καταλαβαίνεις κάτι, καλύτερα να ρωτάς.

Εχω τριφασικό και η μία από τις τρεις φάσεις -που επέλεξα εγώ- οδεύει προς το στερεοφωνικό.
Τα μηχανήματα ιδιοκατασκευής μου δεν έχουν CE γιατί τα έφτιαξα μόνος μου.
Τα χρησιμοποιώ μόνον εγώ.

Αλλά εσένα μάλλον σε πείραξε που ανέφερα κάποτε για αυτούς που πουλάνε μηχανήματα εισαγωγής και παραεισαγωγής χωρίς πιστοποιητικά CE -bye-

Αγαπητέ το καταλάβαμε οτι ΜΙΑ απο τίς τρείς, πάει στο στέρεο, αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Πολύ απλά δηλαδή, το ανέφερες μονο για εντυπωσιασμό , ασχετα δηλαδή με το θέμα. Ουτως η αλλως οι οικιακές συσκευές ηχου χρησιμοποιούν μονοφασική τροφοδοσία.
"την φάση....που επέλεξες εσύ ....":SFGSFGSF::flipout:
Στο άλλο θέμα με το CE, προφανέστατα κι εσένα πείραξε, γιατί ΕΣΥ έσπευσες προ καιρού να κάνεις τον ΔΙΚΗΓΟΡΟ και τον ΤΙΜΩΡΟ, απλά βρήκα τήν ευκαιρία για το υπόμνημα.
θα σε παρακαλούσα να μιλάς, καλύτερα ...

Internet King
18-03-2008, 22:53
και βέβαια επέλεξα την πλέον κατάλληλη φάση (από τις τρεις) στην οποία συνέδεσα το ηχητικό σύστημα.

Το θέμα με το CE όντως ενόχλησε κάποιους και σε καταλαβαίνω.

progressive1908
18-03-2008, 23:45
και βέβαια επέλεξα την πλέον κατάλληλη φάση (από τις τρεις) στην οποία συνέδεσα το ηχητικό σύστημα.

Πως?

ONGAKU
18-03-2008, 23:58
Έπαιξε Α-μπε-μπα-μπλομ...:flipout::flipout::flipout:

Internet King
19-03-2008, 00:16
Αλλος, καμιά καλύτερη ιδέα ;

ONGAKU
19-03-2008, 00:40
Ι.Κ. μην τα παίρνεις στην 'κράνα' ρε συ...Νομίζω πως μετά το πατενταρισμένο Ι.Κ. ρευματοαλλαχτήρι έχεις αποκτήσει αρκετό respect....

VaSiLiS-T
19-03-2008, 11:10
και εγώ το ίδιο έχω κάνει ! έχω φροντίσει να πάρω την σχετικά πιο " καθαρή " φάση και να την διαμοιράσω στο σαλόνι που τροφοδοτεί μόνο δυο πρίζες και τα φώτα ! η άλλες δύο τροφοδοτούν θερμοσίφωνα κουζίνα κτλ .. το αποτέλεσμα είναι εμφανές και οπτικά ! μόλις ανάβεις την κουζίνα , η τον θερμοσίφωνα παρατηρείς την σχετική πτώση τάσεως στα φώτα που τροφοδοτουνται παραλή λα με τη φάση που είναι το ενεργοβόρο φορτίο , δηλαδή πιο κατανοητά το φως της τουαλέτας μόλις ανάβω τον θερμοσίφωνα
πέφτει , το φως στο δωμάτιο που είναι σε άλλη φάση δεν παίρνει χαμπάρι !!
και έχει συμβεί και το εξής σε μια βλάβη σε ένα μετασχηματιστή στην γειτονιά το μισό σπίτι είχε ρεύμα το αλλο μισο δεν,, και για να μην μπερδεύεται ο κόσμος δεν είναι τριφασικό βιομηχανικό με διαφορά φάσης ! είναι απλά 3 φάσεις που έρχονται από την κολόνα

Internet King
19-03-2008, 20:45
Vasilis-T, όλα αυτά που λες καθώς και πολλά άλλα, ίσως και πιο σημαντικά, τα έχουμε συζητήσει και κατ' ιδίαν.

Καλύτερα να τα λέμε έξω παρά εδώ μέσα, γιατί χάνουμε τελικά το χρόνο μας.

n_olympios
20-03-2008, 10:24

Ετσι πιστεύεις?

DIPIE
20-03-2008, 10:34
Εντάξει λίγος εκνευρισμός-λίγο το άτιμο το πληκτρολόγιο,πολλές φορές όλοι γράφουμε πράγματα,που δεν εννοούμε.
Αλλωστε ο Γιώργος έχει ήδη πάνω απο 2000 μηνύματα...

Θα του περάσει:ADFADF1:

Η.Διακογιάννης
20-03-2008, 21:03
και εγώ το ίδιο έχω κάνει ! έχω φροντίσει να πάρω την σχετικά πιο " καθαρή " φάση και να την διαμοιράσω στο σαλόνι που τροφοδοτεί μόνο δυο πρίζες και τα φώτα ! η άλλες δύο τροφοδοτούν θερμοσίφωνα κουζίνα κτλ .. το αποτέλεσμα είναι εμφανές και οπτικά ! μόλις ανάβεις την κουζίνα , η τον θερμοσίφωνα παρατηρείς την σχετική πτώση τάσεως στα φώτα που τροφοδοτουνται παραλή λα με τη φάση που είναι το ενεργοβόρο φορτίο , δηλαδή πιο κατανοητά το φως της τουαλέτας μόλις ανάβω τον θερμοσίφωνα
πέφτει , το φως στο δωμάτιο που είναι σε άλλη φάση δεν παίρνει χαμπάρι !!
και έχει συμβεί και το εξής σε μια βλάβη σε ένα μετασχηματιστή στην γειτονιά το μισό σπίτι είχε ρεύμα το αλλο μισο δεν,, και για να μην μπερδεύεται ο κόσμος δεν είναι τριφασικό βιομηχανικό με διαφορά φάσης ! είναι απλά 3 φάσεις που έρχονται από την κολόνα

Αν ρωτήσετε κάποιον που γνωρίζει, θα σας πεί οτι είναι πολύ καλύτερα να έχετε τήν κατανάλωση ενός θερμοσίφωνα η μιάς κουζίνας σε μιά γραμμή στερεοφωνικού , παρά ένα και μόνο ανεμιστήρα ή μιά λάμπα φθορισμού, τα σοβαρά προβλήματα δέν τα δημιουργεί η μικρή πτώση τάσης
Για το βιομηχανικό ούτε συζήτηση, έτσι είναι

Η.Διακογιάννης
20-03-2008, 21:05
Vasilis-T, όλα αυτά που λες καθώς και πολλά άλλα, ίσως και πιο σημαντικά, τα έχουμε συζητήσει και κατ' ιδίαν.

Αν έτσι νομίζετε, τοτε έτσι είναι, εξάλλου "η πόρτα είναι ανοικτή και τα σκυλιά δεμένα"

Η.Διακογιάννης
20-03-2008, 21:07

Μπορείτε να μάς πείτε σε ποιούς αναφέρεστε γιατί δέν κατάλαβα, η κι αυτό είναι τζούφια κροτίδα?
Αν τελικά απαντήσετε μην επιλέξετε πάλι τίς γνωστές γενικότητες.

Internet King
20-03-2008, 23:08
Δεν χρειάζεται να ξέρετε πράγματα που δεν σας αφορούν, εννοώ εσάς προσωπικά.

Η.Διακογιάννης
20-03-2008, 23:39
Γιά να δούμε τι έχουμε εδώ:

Το πρώτο quote είναι οτι καταλαβαίνω που ενοχλήθηκαν κάποιοι.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Το δεύτερο quote είναι οτι αφού δέν με αφορά , δέν χρειάζεται να ξέρω.

Τότε τι είναι αυτο που καταλαβαίνω αλλά δέν με αφορά ?
Ενώ φαίνεται να με κατηγορείτε που "ενοχλήθηκα" μετά πέρα βρέχει και δέν εννοείται εμένα ...

Κε Ι.Κ. δέν μπορώ να φανταστώ ούτε έναν ανθρωπο στον πλανήτη που εχει τήν δυνατότητα να ακολουθήσει αυτό το συλλογισμό και επιπροσθέτως να κατανοήσει τήν "ανύπαρκτη" λογική.
Μπορεί να μην το καταλάβατε αλλά προσβάλετε τήν νοημοσύνη αρκετών με τίς τζούφιες κροτίδες εντυπώσεων.
Είτε λοιπόν έχετε τα κότσια να μάς πείτε και να μας εξηγήσετε τι και ποιούς (παραεισαγωγείς - παράνομους ?) εννοείτε , είτε έχετε τα κότσια να ανακαλέσετε και να ζητήσετε συγγνώμη, είτε δέν έχετε τα κότσια.
Ο χορός τών υπονοούμενων και τών "δήθεν" εντυπώσεων αρκετά κράτησε, έστω και λίγη σοβαρότητα στα posts σας, καλό θα κάνει.

n_olympios
20-03-2008, 23:50

Σαφώς, ποιος όμως ανέφερε τα προσωπικά μας/σας? Επί του προκειμένου νόμιζα ότι αναφερόσουν στα των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων (μια που αυτά είναι το θέμα μας εδώ). Η δημοσίευσή σου με αριθμό 35 ως απάντηση σε αυτή του Vasilis-T (#34) αυτό το νόημα βγάζει.

Internet King
21-03-2008, 01:25
Γιά να δούμε τι έχουμε εδώ:

Το πρώτο quote είναι οτι καταλαβαίνω που ενοχλήθηκαν κάποιοι.

Το δεύτερο quote είναι οτι αφού δέν με αφορά , δέν χρειάζεται να ξέρω.

Τότε τι είναι αυτο που καταλαβαίνω αλλά δέν με αφορά ?
Ενώ φαίνεται να με κατηγορείτε που "ενοχλήθηκα" μετά πέρα βρέχει και δέν εννοείται εμένα ...

Κε Ι.Κ. δέν μπορώ να φανταστώ ούτε έναν ανθρωπο στον πλανήτη που εχει τήν δυνατότητα να ακολουθήσει αυτό το συλλογισμό και επιπροσθέτως να κατανοήσει τήν "ανύπαρκτη" λογική.
Μπορεί να μην το καταλάβατε αλλά προσβάλετε τήν νοημοσύνη αρκετών με τίς τζούφιες κροτίδες εντυπώσεων.
Είτε λοιπόν έχετε τα κότσια να μάς πείτε και να μας εξηγήσετε τι και ποιούς (παραεισαγωγείς - παράνομους ?) εννοείτε , είτε έχετε τα κότσια να ανακαλέσετε και να ζητήσετε συγγνώμη, είτε δέν έχετε τα κότσια.
Ο χορός τών υπονοούμενων και τών "δήθεν" εντυπώσεων αρκετά κράτησε, έστω και λίγη σοβαρότητα στα posts σας, καλό θα κάνει.

To θέμα της παράνομης εισαγωγής προϊόντων στην Ελλάδα που δεν έχουν τα απαραίτητα πιστοποιητικά CE το είχαμε καλύψει σε παλαιότερο thread και με στοιχεία που μας παρέθεσε μέλος του forum μας. Περισσότερα δεν μπορώ να σας πω γιατί το θέμα θα πλατιάσει άνευ λόγου. Υπάρχουν τα κείμενα, ψάχτε να τα βρείτε.

κ. Διακογιάννη, όταν σε αυτό εδώ το θέμα (post 18) ανέφερα ότι χρησιμοποιώ δικές μου ιδιοκατασκευές για την τροφοδοσία του δικού μου συστήματος εσείς περιέργως θυμηθήκατε το άλλο θέμα με την πιστοποίηση κατά CE (post 19). Ασχετο δηλαδή, γιατί η πιστοποίηση CE δεν έχει να κάνει με τις δικές μου ιδιοκατασκευές τις οποίες φυσικά και δεν εμπορεύομαι ούτε τις παρουσιάζω στο φόρουμ.

Γι αυτό λοιπόν προσέξτε τι λέτε, ειδικά σε εμένα.

Η.Διακογιάννης
21-03-2008, 01:36
To θέμα της παράνομης εισαγωγής προϊόντων στην Ελλάδα που δεν έχουν τα απαραίτητα πιστοποιητικά CE το είχαμε καλύψει σε παλαιότερο thread και με στοιχεία που μας παρέθεσε μέλος του forum μας. Περισσότερα δεν μπορώ να σας πω γιατί το θέμα θα πλατιάσει άνευ λόγου. Υπάρχουν τα κείμενα, ψάχτε να τα βρείτε.

κ. Διακογιάννη, όταν σε αυτό εδώ το θέμα (post 18) ανέφερα ότι χρησιμοποιώ δικές μου ιδιοκατασκευές για την τροφοδοσία του δικού μου συστήματος εσείς περιέργως θυμηθήκατε το άλλο θέμα με την πιστοποίηση κατά CE (post 19). Ασχετο δηλαδή, γιατί η πιστοποίηση CE δεν έχει να κάνει με τις δικές μου ιδιοκατασκευές τις οποίες φυσικά και δεν εμπορεύομαι ούτε τις παρουσιάζω στο φόρουμ.

Γι αυτό λοιπόν προσέξτε τι λέτε, ειδικά σε εμένα.

Προσέξτε καλά εσείς τι λέτε και τι γράφετε , σταματήστε να κάνετε το "χαζό" και κατονομάστε γεγονότα και ντοκουμέντα , προφυλάξτε τους συνανθρώπους χομπίστες
Τι παράξενο απο τήν μία το χαμόγελο του παιδιού και απο τήν άλλη η παρατεταμένη οικιοθελής σιωπή
Ποιον σκοπό να εξυπηρετεί άραγε?
Εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δυσλεξίας , οπότε ζητώ συγγνώμη!

Tzimisce
21-03-2008, 01:38
Επειδή συζητάτε για δύο τελείως διαφορετικά θέματα στο ίδιο κείμενο και δημιουργείται μία παρεξήγηση άνευ λόγου...

Ο I.K. εννοεί φυσικά το ότι αν ξεκινήσουμε άλλη μία ιστορία σχετικά με καλώδια δεν θα καταλήξουμε πουθενά αλλού από ένα κλειδωμένο thread των ν+1 σελίδων. Οπότε εμείς οι βλαμμένοι, ή όπως αλλιώς θέλετε να μας λέτε εμάς που ακούμε διαφορές από ένα καλώδιο ρεύματος προτιμάμε να τα συζητάμε μεταξύ μας και όχι μέσω του forum.

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί του (και πιστεύω κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος) ότι τα μηχανήματα που πωλούνται στο εμπόριο πρέπει να έχουν πιστοποίηση ασφάλειας. Κάποιο πρόβλημα με αυτό;

Επίσης θα ήθελα να ήξερα αν υπάρχει ένας ντιούης εν ζωή ο οποίος να παίρνει πιστοποίηση ασφάλειας για μηχανήματα που φτιάχνει για προσωπική χρήση. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να τον γνωρίσω. :)

Internet King
21-03-2008, 02:03
Προσέξτε καλά εσείς τι λέτε και τι γράφετε , σταματήστε να κάνετε το "χαζό" και κατονομάστε γεγονότα και ντοκουμέντα , προφυλάξτε τους συνανθρώπους χομπίστες
Τι παράξενο απο τήν μία το χαμόγελο του παιδιού και απο τήν άλλη η παρατεταμένη οικιοθελής σιωπήΠοιον σκοπό να εξυπηρετεί άραγε?
Εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δυσλεξίας , οπότε ζητώ συγγνώμη!

Τα παιδιά δεν έχουν σχέση με τις παράνομες εισαγωγές.
Κακώς το αναφέρατε.

Σας το ξαναλέω, υπάρχουν και όρια στην υπομονή μας.

Οι χομπίστες απλώς να προσέχουν από που αγοράζουν. Είναι απλό.

Μπελλος Ευαγγελος
21-03-2008, 02:21

το φορουμ δεν ειναι του πατερα σου για να χανεις το χρονο σου με μας!
ασε να μαθουμε και μεις κατι .....

εδω μεσα να τα λεμε αυτα για να μαθαινουν και αλλοι !
εξω ποιος θα σε διαβασει;;;;;;
φιλικα παντα ......:ernaehrung004:

και δεν ενοω τα προιοντα χωρις CE διοτι αυτο και αν ειναι μουφα....
εδω πωλουνται κινεζικα σκουπιδια με αυτη τη σφραγιδα πανω τους.......

ενοω την κουβεντα για τους πινακες και τα καλωδια!

xifias
21-03-2008, 04:34
gramh apton pinaka k grammh apth kwlona.... traba gramh apth kolwna tou geitona kalytera:aktion033: !!!!ekei na deis ti wraia pou 8a paizei to hxosysthma,tsampa gar...leme twra..pantws egw lew na trabhksete grammh apeu8eias apton AHS megalopolhs.pio kala de ginetai.:BDGBGDB55:oso gia ta parasita apo apoxumwth se crt,exw parathrhsei ayto to xionaki k apo anemisthraki xeiros me mpataries na to kanei.k apo alles mpatariouxes suskeyes me moteraki,paixnidia klp.opote de ftaiei h fash.kati allo einai.

VaSiLiS-T
21-03-2008, 09:27
Αν ρωτήσετε κάποιον που γνωρίζει, θα σας πεί οτι είναι πολύ καλύτερα να έχετε τήν κατανάλωση ενός θερμοσίφωνα η μιάς κουζίνας σε μιά γραμμή στερεοφωνικού , παρά ένα και μόνο ανεμιστήρα ή μιά λάμπα φθορισμού, τα σοβαρά προβλήματα δέν τα δημιουργεί η μικρή πτώση τάσης
Για το βιομηχανικό ούτε συζήτηση, έτσι είναι
Προτιμώ να μην υπάρχει άλλο φορτίο παράλληλα ούτε ανεμιστήρας αλλά ούτε και κουζίνα , και αυτό έχω κάνει , και ωσάν τεχνικός που σπούδασα δεν χρειάζεται να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει ,,, γνωρίζω και εγώ !

DIPIE
21-03-2008, 09:46
Θα ήθελα να υπενθυμίσω και να συστήσω:

Απο τους κανονισμούς του φόρουμ.

..."Δεν επιτρέπονται επιθέσεις σ' άλλους χρήστες ή διαχειριστές. Συγκεκριμένα η δυσφήμιση,ο χλευασμός,η επιθετική ειρωνεία και κάθε είδους προσωπικές προσβολές.....".

Παρακαλώ,τα μέλη να κινούνται ανάλογα.

dixie
23-03-2008, 11:11
Ζηταω την βοηθεια απο οποιον μπορει να το κανει για την ηλ εγκατασταση στο σπιτι μου. Το σπιτι ειναι 8ετιας και ο πινακας εχει τις ατομικες ασφαλειες και συγκεκριμενα 1 25Α για κουζινα 2 16Α για τα aircindition ,1 10A για το δεξι μερος του σπιτιου που ειναι το ψυγειο κλπ και τελος η επιμαχη 10 Α για το αριστερο μερος του σπιτιου που τροφοδοτει το μπανιο(μονο φως) , 2μικρα φωτιστικα (80-100W) ,το pc (175W τροφοδοτικο) και τελος το ηχητικο συστημα που αποτελειται απο προβολεα , τελικους 2 250 W ,τελικους 2 125W μελλοντικα ενας ακομα τελικος πιθανον 2 250 W και φυσικα προ και 3 πηγες( cd dvd bd). Με δεδομενο οτι δεν εχω προβλημα στον ηχο ( οχι πως δεν θα ηθελα βελτιωση) και το κοστος του συστηματος ειναι περιπου 15000 ευρω θα ηθελα να ρωτησω αν θα εχω προβλημα να σηκωσει η γραμμη τοσα Watt ειδικα οταν προσθεσω και τον αλλο τελικο η θα πρεπει να αλαξω την γραμμη. Μεχρι τωρα δεν εχω καποιο προβλημα με τα υπαρχοντα οταν βεβαια ολα ειναι σε λειτουργια. Γνωριζω οτι οταν αναβεις τους τελικους γινεται στιγμιαια η μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος για το φορτωμα των πυκνωτων και αν στο αναμα δεν εχεις προβλημα (να πεσει ο διακοπτης) λογικα δεν θα εχεις μετα. Οποιδηποτε υποδειξη ευπροσδεκτη

dixie
24-03-2008, 01:47
μηπως κανω ποστ σε λαθος sub forum? αν κανω να το βαλω αλλου μπας και μου απαντησει καποιος

DIPIE
24-03-2008, 09:07
Ναί καλό θα ήταν να το κάνεις,αλλάζοντας ασφάλεια και γραμμή.Εννοείται,ότι θα καλέσεις ηλεκτρολόγο να το κάνει.
Επίσης θυμάμαι,όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα,ότι κυκλοφορούσαν "soft start" κυκλώματα στην αγορά.
Προτίμησε ο νέος ενισχυτής να διαθέτει τέτοιο κύκλωμα.

Επειδή το θέμα είναι πολυσυζητημένο,άν χρησιμοποιούσες το search,θα εύρισκες δεκάδες σχετικά θέματα και μηνύματα.

argi
24-03-2008, 09:19
και λιγη εμπειρια
σε αποκλειτικη γραμμη
και με καθε τι αλλο σβηστο στο σπιτι
και βαζοντας ενα φιλτρο ρευματος σε αυτη την γραμμη ειδα οτι ο ηχος βελτιωνεται
αρα το παρασιτο μπορει να ερθει μεσω δεη
κατι το πολυ λογικο
αν απο την αλλη μερια το κανουμε για να μην εχουμε στην ιδια γραμμη πολλα πραγματα οκ
σιγουρα το καλωδιο ο ποιοτικος ασφαλιωδιακοπτης ειναι κατι το συν
απλα δεν αφαιρεις ετσι τα σκουπιδια που τρεχουν στην γραμμη

1 track
24-03-2008, 11:53
και λιγη εμπειρια
σε αποκλειτικη γραμμη
και με καθε τι αλλο σβηστο στο σπιτι
και βαζοντας ενα φιλτρο ρευματος σε αυτη την γραμμη ειδα οτι ο ηχος βελτιωνεται
αρα το παρασιτο μπορει να ερθει μεσω δεη
κατι το πολυ λογικο
αν απο την αλλη μερια το κανουμε για να μην εχουμε στην ιδια γραμμη πολλα πραγματα οκ
σιγουρα το καλωδιο ο ποιοτικος ασφαλιωδιακοπτης ειναι κατι το συν
απλα δεν αφαιρεις ετσι τα σκουπιδια που τρεχουν στην γραμμη

+1000
Και σε μένα με αποκλειστική γραμμή, το φίλτρο έκανε διαφορά.
Στις πηγές όμως. Γιατί τον τελικό δεν τολμάω να τον βάλω πάνω στα φίλτρα που έχω.

dixie
24-03-2008, 16:52
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους. Θα καλεσω ηλεκτρολογο ,οσο για τα φιλτρα υπαρχουν νομιζω και καλωδια που καθαριζουν αρκετα το δικτυο

argi
24-03-2008, 16:57
τα.
Οχι το.
Τα καλυτερα καλωδια σε αποδοση να παρεις
αν βαλεις και καποια φιλτρα θα ακουσεις διαφορα
συν το βασικοτερο
η προστασια των συσκευων σου

Internet King
26-03-2008, 01:41
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους. Θα καλεσω ηλεκτρολογο ,οσο για τα φιλτρα υπαρχουν νομιζω και καλωδια που καθαριζουν αρκετα το δικτυο

Αυτά που λένε ορισμένοι για τα καλώδια ρεύματος, ότι καθαρίζουν το ρεύμα, είναι σαχλαμάρες.

Επίσης η παροχή ρεύματος που έχειις στο σύστημα φαίνεται ότι υπερκαλύπτει τις ανάγκες σου. Οι τιμές ισχύος που αναφέρουν οι κατασκευαστές είναι οι μέγιστες ονομαστικές. Στους ενισχυτές ποτέ δεν πρόκειται να ξεπεράσεις την μισή από την μέγιστη ονομαστική ισχύ. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις κάποια στιγμή την κατανάλωση με ένα Energy Monitor της VOLTCRAFT. Το τοποθετείς πριν το κεντρικό πολύπριζο του συστήματος και διαβάζεις την κατανάλωση και πολλά ακόμη στοιχειία. Βλέπεις και τη τιμή του συνημιτόνου (φ)
Κοστίζει γύρω στα 55 ευρώ.

Internet King
26-03-2008, 02:03
dixie, εάν η παροχή του συστήματος είναι με ασφάλεια 10Α στον πίνακα, τότε σε καλύπτει μέχρι τα 2.300 VA (περίπου 1.600 Watts). Το σπίτι σου είναι καινούργιο και η καλωδίωση προφανώς είναι σε άριστη κατάσταση.

DIPIE
26-03-2008, 02:08
Γιώργο θυμάμαι όταν είχα έναν 250αρη ενισχυτή κι είχα 16αρα ασφάλεια και χωρίς κάτι άλλο επάνω,τις περισσότερες φορές έπεφτε στο άνοιγμα του τελικού...

Internet King
26-03-2008, 02:15
Διονύση αυτό δεν έχει να κάνει με την κατανάλωση της ίδιας της συσκευής. Απλώς ο ενισχυτής σου δεν διέθετε soft-start για βραδεία εκκίνηση κατά την έναυση. Οι ενισχυτές κατά την έναυση τραβάνε για κλάσματα του δευτερολέπτου πολύ περισσότερα αμπέρ από αυτά που καταναλώνουν στην μέγιστη ισχύ.
Αν μετρούσες την κατανάλωση μετά από 10 δευτερόλεπτα θα έβλεπες ότι η κατανάλωση ρεύματος δεν θα ήταν πάνω από 1Α εάν ο ενισχυτής δεν ήταν φυσικά Class A, και περίπου 2-3Α εάν ήταν pure class A.

kokar
26-03-2008, 02:16
Γιώργο θυμάμαι όταν είχα έναν 250αρη ενισχυτή κι είχα 16αρα ασφάλεια και χωρίς κάτι άλλο επάνω,τις περισσότερες φορές έπεφτε στο άνοιγμα του τελικού...

αυτό το έκανε γιατί δεν είχε soft start.

DIPIE
26-03-2008, 02:19
Διονύση αυτό δεν έχει να κάνει με την κατανάλωση της συσκευής. Απλώς ο ενισχυτής δεν διέθετε soft-start για αργεία εκίνηση κατά την έναυση.
Αν μετρούσες την κατανάλωση μετά από 10 δευτερόλεπτα θα έβλεπες ότι η κατανάλωση ρεύματος δεν θα ήταν πάνω από 1Α εάν ο ενισχυτής δεν ήταν φυσικά Class A.

Ναί δεν είχε.Γι αυτό έψαχνα να βρώ τέτοιο πρόσθετο κύκλωμα,αλλά τελικά τα φοβήθηκα.Τελικά τράβηξα άλλο καλώδιο κι άλλαξα ασφάλεια(20αρα).Εννοείται το έκανε ηλεκτρολόγος.

kokar
26-03-2008, 02:25
ουπς, έγραφα μαζί με τον Γιώργο.....sorry

Internet King
26-03-2008, 02:34
Ναί δεν είχε.Γι αυτό έψαχνα να βρώ τέτοιο πρόσθετο κύκλωμα,αλλά τελικά τα φοβήθηκα.Τελικά τράβηξα άλλο καλώδιο κι άλλαξα ασφάλεια(20αρα).Εννοείται το έκανε ηλεκτρολόγος.

Οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι μεγάλοι ενισχυτές σήμερα διαθέτουν κύκλωμα soft-start.

Τα δικά μου τα class A monoblocks της Xindak των 400W @4Ω διαθέτουν κύκλωμα soft-start και καταναλώνουν συνολικά γύρω στα 600W on idle. Ουδέποτε χρειάστηκε να καταναλώσουν περισσότερη ισχύ γιατί θα γκρεμιζότανε ο τοίχος ένα ποτέ τους έβαζα να παίξουν στο τέρμα. To μειονέκτημα είναι ότι καταναλώνουν τεράστια ποσά ενέργειας ακόμα και όταν δεν παίζουν μουσική. Θα μπορούσα να τους γυρίσω να παίζουν με μικρότερο ρεύμα ηρεμίας αλλά δεν το κάνω προς το παρόν. Αργότερα σκέφτομαι να τους γυρίσω σε τάξη ΑΒ.

n_olympios
27-03-2008, 15:40
Διονύση αυτό δεν έχει να κάνει με την κατανάλωση της ίδιας της συσκευής. Απλώς ο ενισχυτής σου δεν διέθετε soft-start για βραδεία εκκίνηση κατά την έναυση. Οι ενισχυτές κατά την έναυση τραβάνε για κλάσματα του δευτερολέπτου πολύ περισσότερα αμπέρ από αυτά που καταναλώνουν στην μέγιστη ισχύ.
Αν μετρούσες την κατανάλωση μετά από 10 δευτερόλεπτα θα έβλεπες ότι η κατανάλωση ρεύματος δεν θα ήταν πάνω από 1Α εάν ο ενισχυτής δεν ήταν φυσικά Class A, και περίπου 2-3Α εάν ήταν pure class A.

Ετσι με είχε τρελάνει ένας Carver, τον είχα δανειστεί και νόμιζα ότι τον έκαψα. :BXVZCBXZ6:

dixie
28-03-2008, 22:10
σχετικα με το θεμα του soft start μολις δοκιμασα να ανοιξω ενα 5καναλο 5 250 ενα 2καναλο 2 250 και δυο monoblock 2 125 και δεν επεσε η ασφαλεια!!! Συνολο 2000w, συν pc (175w) και 3 λαμπες (240w)και 10ρα παρακαλω ασφαλεια !!! Αρα οι parasound εχουν soft start δεν εξηγειται αλλιως
Πολυ με βοηθησε ο φιλος που ανεφερε για το 1A στην καταναλωση μετα το ανοιγμα

Internet King
29-03-2008, 03:36
σχετικα με το θεμα του soft start μολις δοκιμασα να ανοιξω ενα 5καναλο 5 250 ενα 2καναλο 2 250 και δυο monoblock 2 125 και δεν επεσε η ασφαλεια!!! Συνολο 2000w, συν pc (175w) και 3 λαμπες (240w)και 10ρα παρακαλω ασφαλεια !!! Αρα οι parasound εχουν soft start δεν εξηγειται αλλιως
Πολυ με βοηθησε ο φιλος που ανεφερε για το 1A στην καταναλωση μετα το ανοιγμα

Ο.τι άλλο χρειαστείς φίλε μου, στη διάθεσή σου.

Καλές ακροάσεις . :SFGSFGSF:

Dr Pan K
31-03-2011, 14:20
σε νεοδμητο σπιτι και δεδομενης της γνωστης ασθενειας νομιζω αξιζει να βγει μια γραμμη αποκλειστικη, καλυτερα με 3φασικο στον πινακα, καλη καλοδιωση και ποιοτικα καλο πινακα και μπριζες. εγω τα εφηρμοσα, για μπριζες προτιμησα τις BERKER. http://www.berker.com/en/international/home/

οτι χειροτερο για παρασιτα ειναι οι ροοστατες φωτισμου, τα φωτιστικα αφης, οι φορτιστες συσκευων και καποιες φορες σε παλαιες πολικατοικιες ακομα και οι ανελκυστηρες

DomieMic65
31-03-2011, 15:37
Ακόμα καλύτερο δεν είναι να τραβηχτουν 2 ή και 3 ακόμα γραμμές; Μια για ψηφιακά, μια για τον τελικό και μια για τα αναλογικά. Αν υπάρχει χωρος βεβαια...

Μια παράκληση!
Θα μπορουσε κάποιος γνώστης να συνοψίσει το τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει μια dedicated γραμμη απο τον πίνακα μέχρι την πρίζα; Χαρακτηριστικά ασφάλειας, καλωδίου, πρίζας, ή και ο,τι άλλο... για απλά ηλεκτρολογικά υλικά μιλάω πάντα όχι για Furutech κλπ
Το ρωτάω για να ξέρω το να πω στον ηλεκτρολόγο...

Tzimisce
31-03-2011, 15:45
Πιο βασικό είναι να του πεις να μην το "ματίσει" πουθενά και να προσέχεις να μη βάλεις εσύ σε αυτή τη γραμμή κανένα μίξερ παρά το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις... :smile:

DomieMic65
31-03-2011, 16:08
Πιο βασικό είναι να του πεις να μην το "ματίσει" πουθενά και να προσέχεις να μη βάλεις εσύ σε αυτή τη γραμμή κανένα μίξερ παρά το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις... :smile:

Ααα αν δεν μπορεί να μπει και το μιξερ μαζί δεν κάνουμε τιποτα... :)))

"Ματισει" ;; εννοείς να μην φθαρεί περνωντας μέσα απο τους τοιχους κλπ;

Ευτυχως ο πινακας ειναι ακριβως εξω απο το δωμάτιο οπότε δεν θα χρειαστεί ουτε μεγάλο μηκος καλωδίου ουτε ιδιέταιρες "βολτες" μεχρι να φτάσει εκει που το θελω...

Πετρος Νικολαιδης
31-03-2011, 17:19
To μηκος του καλωδιου σ αυτη τη περιπτωση δεν παιζει ρολο,πολυ περισσοτερο παιζει αυτο που ανεφερε ο Tzimisce .

Tzimisce
31-03-2011, 17:54
"Ματισει" ;; εννοείς να μην φθαρεί περνωντας μέσα απο τους τοιχους κλπ;

Να μην υπάρχει σύνδεση. Πολλοί ηλεκτρολόγοι γυμνώνουν τα καλώδια και τα στρίβουν μεταξύ τους με το χέρι... Αυτό είναι η "μάτιση" που λένε.

Dr Pan K
31-03-2011, 17:57
να μην ματισει= να ειναι μονοκοματο, χωρις προσθηκες και να μην δινει διακλαδωσεις.

με προλαβε ο αδμιν

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
31-03-2011, 18:12
Τα έχω όλα σε μία πρίζα και δεν παρατηρώ ιδιαιτέρα προβλήματα.

3 τελικούς,τηλεόραση,2 υπολογιστές,κλιματιστικό κλπ.

Παρ' ολα αυτά ψήνομαι απο καιρό να τραβήξω άλλη γραμμή και με αυτα που διαβάζω νομίζω οτι τελικά δεν φτάνει 1.

Λέω λοιπών 1 γραμμή 3χ4 για τους τελικούς,1 3χ2.5 για υπολογιστές και τηλεόραση και 1 πάλι 3χ2.5 για πηγές.

Δεν νομίζω να είναι τραγικό το κόστος.

Το 4άρι είναι λίγο ακριβό αλλά δεν χρειάζομαι και πολύ.

Ξεχωριστή ασφάλεια σε κάθε γραμμή?

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
31-03-2011, 18:15
Και κάτι άλλο.

Το καλώδιο που τροφοδοτεί το ρολόι είναι ομοαξονικό και δεν ξεπερνάει σε διατομή ενα 3χ2.5.

Μου έκανε εντύπωση λοιπών το πως αντέχει τόσο φορτίο με τόσο μικρή διατομή και το οτι είναι ομοαξονικό φυσικά.

Πάντως όποιον ηλεκτρολόγο ρώτησα δεν αναλαμβάνει να μου τραβήξει απ ευθείας απο το ρολόι.

DomieMic65
31-03-2011, 18:46
Να μην υπάρχει σύνδεση. Πολλοί ηλεκτρολόγοι γυμνώνουν τα καλώδια και τα στρίβουν μεταξύ τους με το χέρι... Αυτό είναι η "μάτιση" που λένε.

ΟΚ το έπιασα... μερσι!

Πετρος Νικολαιδης
31-03-2011, 20:31
Και κάτι άλλο.

Το καλώδιο που τροφοδοτεί το ρολόι είναι ομοαξονικό και δεν ξεπερνάει σε διατομή ενα 3χ2.5.

Μου έκανε εντύπωση λοιπών το πως αντέχει τόσο φορτίο με τόσο μικρή διατομή και το οτι είναι ομοαξονικό φυσικά.

Πάντως όποιον ηλεκτρολόγο ρώτησα δεν αναλαμβάνει να μου τραβήξει απ ευθείας απο το ρολόι.

Ομοαξονικο καλωδιο απο το ρολοι μεχρι τον πινακα?Σε παρακαλω οταν μπορεσεις βαλε φωτο.Αυτα ουτε σε τριτικοσμικη χωρα δεν γινεται

antonisgr
31-03-2011, 21:45
Ομοαξονικο καλωδιο απο το ρολοι μεχρι τον πινακα?Σε παρακαλω οταν μπορεσεις βαλε φωτο.Αυτα ουτε σε τριτικοσμικη χωρα δεν γινεται

μου θύμισες αυτό που είχε πει ο χαρρυ κλυν

η ελλαδα είναι η μόνη αφρικανική χώρα με λευκούς κάτοικους :flipout:

μάλλον κάτι άλλο εννοεί ο κωστας με το ομοαξονικό αφού λέει πιο πάνω οτι είναι 3χ2.5 μόνο

backousis
31-03-2011, 22:37
Και κάτι άλλο.

αυτο που βλεπεις ειναι μονο η φαση και πρεπει να εχει παχος 8-10 χιλιοστα

με το ομοαξονικο δεν καταλαβαινω το εννοεις

συνηθως αυτα τα καλωδια ειναι πολυκλωνα με λιγους και χοντρους κλωνους.

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
01-04-2011, 08:40
Δεν το είδα παιδιά.

Φίλος ηλεκτρονικός μου το είπε.

Λάκης
01-04-2011, 13:07
Δεν το είδα παιδιά.

Φίλος ηλεκτρονικός μου το είπε.

μηπως ειναι θωρακισμενο κι ο φιλος σου το λεει ομοαξονικο?

Πετρος Νικολαιδης
01-04-2011, 14:41
Θωρακισμενο απο την παροχη της ΔΕΗ μεχρι το πινακα ,αποκλειεται.Κατι αλλο θα ειδε,δεν κολλαει..

Asteris
02-04-2011, 10:44
Στρογγυλό με περίβλημα θα είναι και το λέει ομοαξονικό...

http://imagenes.solostocks.com/z14994620/cable-flexible-rv-k-0-6-1kv-3x2-5-negro.jpg

hasp
02-04-2011, 13:10
Αν η ιδιοκτησία μας έχει τριφασική παροχή και είναι φυσιολογικού μεγέθους πχ μέχρι 200μ2 (αν είναι μεγαλύτερο σπίτι πχ μονοκατοικία πάνω από 250-300μ2 + υπόγεια δεν συνιστάται) με συνήθισμένες καταναλώσεις ισχύος σε κουζίνα, πλυντήρια, θερμοσίφωνο, κλιματισμό κλπ, προτείνω ως βέλτιστη λύση το εξής :

Οι λοιπές οικιακές καταναλώσεις μπορούν να εξυπηρετηθούν από τις δύο φάσεις, ενώ η τρίτη μπορεί να ανατεθεί αποκλειστικά για την χρήση που θέλουμε (audio-video) προσφέροντας ρεύμα απαλλαγμένο από οποιαδήποτε παρεμβολή από τοπικές καταναλώσεις οι οποίες επηρρεάζουν πολύ τη σταθερότητα της παροχής. Οπως ενδεικτικά αναφέρονται τα ψυγεία, τα πλυντήρια, τα κλιματιστικά κατα την έναρξη λειτουργίας τους κλπ.

Για την υλοποίηση των παραπάνω προτείνω την εξής εφαρμογή :
Στον κεντρικό πίνακα φτάνει η παροχή από το μετρητή συνήθως (για 3*35) καλώδιο 5*10mm2+1.5 (το 1.5 είναι η πρόβλεψη για το νυχτερινό και ίσως τέτοια καλώδια όπως και το 3*16mm2+1.5 για μονοφασικό μετρητή αντίστοιχα να θεωρούνται από λάθος λόγω σχήματος ως "ομοαξονικά").

Μετά τις ασφαλιστικές διατάξεις (τριφασική ασφάλεια και ρελέ) η μία φάση που θα επιλέξουμε, θα φύγει από τον πίνακα με μορφή παροχής (3*10mm2 μονοκόματο) και θα πάει στο χώρο που θέλουμε. Εκεί θα καταλήξει σε υποπίνακα με ασφάλειες κατάλληλες για διανομή σε όσους ρευματολήπτες (σούκο) θέλουμε. Από κάθε ασφάλεια θα φύγουν οι απαραίτητες γραμμές προς τους ρευματολήπτες. Επειδή ο υποπίνακας είναι πλέον κοντά στη θέση των πριζών οι γραμμές από τις ασφάλειες προς τις πρίζες μπορούν να είναι μονοκόματες.
Η γνώμη του ηλεκτρολόγου για τη διάμετρο των καλωδίων από τις ασφάλειες του υποπίνακα μέχρι τις πρίζες ενημερώνοντάς τον για τις απαιτούμενες καταναλώσεις των συσκευών μας είναι απαραίτητη. Για μεγάλους τελικούς 3*6mm2 (αν το δέχονται οι σούκο μας) ή 3*4mm2 είναι εντάξει. Για τις υπόλοιπες 3*2.5mm2.

Η γνώμη μου είναι οτι αφού με τη διάταξη αυτή έχουμε άφθονη ισχύ, ας τοποθετήσουμε πολλές θέσεις με πρίζες αφού δεν έχει ιδιαίτερο κόστος και γλιτώνουμε έτσι τό κόστος του πολύμπριζου (τα καλά πούμπριζα εχουν πολλαπλάσια αξία από το κόστος των πολλών πριζών) εκτός αν θέλουμε (ή έχουμε) κάποιο ακριβό πολύμπριζο με σταθεροποίηση, φίλτρα και ιδιαίτερες προστασίες. Στην περίπτωση αυτή μπορούμε να αφιερώσουμε μία θέση σούκο ειδικά γι'αυτό με δική του ασφάλεια σύμφωνα με τις προδιαγραφές του και καλώδιο 3*6mm2 (αν το δέχονται οι σούκο μας) ή 3*4mm2.

Ετσι θα αντιμετώπιζα εγώ το ζήτημα παροχής καθαρής ισχύος (και θα το εφαρμόσω σε μελλοντικό σχέδιο μονοκατοικίας μου). Σχόλια και παρατηρήσεις πάντοτε ευπρόσδεκτα.

Και κάτι τελευταίο. Αν έχουμε ένα μετρητή τάσης και παρατηρήσουμε αυξομειώσεις στη φάση (μία από τις τρείς) που επιλέξαμε, μπορούμε να δοκιμάσουμε την επόμενη η οποία πιθανά να είναι σταθερότερη στην περιοχή μας. Αν έχει και αυτή πρόβλημα δοκιμάζουμε την τρίτη (και τελευταία). Η αλλαγή αυτή (για τον εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο) είναι κάτι πολύ εύκολο με επέμβαση στον κεντρικό πίνακα και αλλαγή δύο καλωδίων (επαναλαμβάνω από τον ηλεκτρολόγο μιας και η περμανάντ είναι ντεμοντέ :afro: ) -bye-

VaSiLiS-T
03-04-2011, 13:18
http://i241.photobucket.com/albums/ff254/tounasv/deh3.jpg
http://i241.photobucket.com/albums/ff254/tounasv/deh1.jpg
http://i241.photobucket.com/albums/ff254/tounasv/deh2.jpg

ΑΠΟ την κολώνα στο ρολόι είναι θωρακισμένο ομοαξωνικό

και έχω φτιάξει πολύπριζο απο αυτό

η γείωση έιναι το κίτρινο περικοκλάδα

αφού το μελέτησε η ΔΕΗ ,,, τι να παιδευόμαστε ...

απο το πίνακα μέχρι την πρίζα δενννννν ,,, πολύ ζόρι !!!!!

το καλώδιο μου το έδωσε εξάδελφος εναερίτης απο την ΔΕΗ ,, και μου έδειξε και ένα υπερυψηλής πολύκλωνο όταν ζήτησα κανα 2 μέτρα ... αλλά δεν μπορούσα να το κουβαλήσω :flipout:

έχω ανακαλωδιωσει με αρκετή επιτυχία μηχανακια με αυτό ,, η γέυση είναι κάτι μεταξύ χαλκού και ασήμι ,, αναδεικνύωντας τρομερή λεπτομέρεια !!! και αρκετή ησυχία στο Background

SakisMS
03-04-2011, 15:46
Θωρακισμενο απο την παροχη της ΔΕΗ μεχρι το πινακα ,αποκλειεται.Κατι αλλο θα ειδε,δεν κολλαει..
΄Δεν είναι θωρακισμένο καλώδιο. Το πλέγμα δεν είναι για θωράκιση αλλά για λόγους ασφαλείας. Η ΔΕΗ χρησιμοποιεί αυτό το καλώδιο επειδή έχει μεγαλυτερη αντοχή όταν τεντώνεται και είναι εναέριο. Επίσης στον εξωτερικό αγωγό συνδέει τον ουδέτερο οπότε και να γυμνωθεί η μόνωση να μην είναι επικύνδυνο. Δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στη φάση αν δεν κόψεις πρώτα το εξωτερικό περίβλημα. Αλλά και με κόφτη να προσπαθήσεις να το κόψεις ενώ είναι υπό τάση θα κάνεις βραχυκύκλωμα το οποίο θα ρίξει την ασφάλεια.

nickname
04-04-2011, 15:41
Αν η ιδιοκτησία μας έχει τριφασική παροχή και είναι φυσιολογικού μεγέθους πχ μέχρι 200μ2 (αν είναι μεγαλύτερο σπίτι πχ μονοκατοικία πάνω από 250-300μ2 + υπόγεια δεν συνιστάται) με συνήθισμένες καταναλώσεις ισχύος σε κουζίνα, πλυντήρια, θερμοσίφωνο, κλιματισμό κλπ, προτείνω ως βέλτιστη λύση το εξής :

Οι λοιπές οικιακές καταναλώσεις μπορούν να εξυπηρετηθούν από τις δύο φάσεις, ενώ η τρίτη μπορεί να ανατεθεί αποκλειστικά για την χρήση που θέλουμε (audio-video) προσφέροντας ρεύμα απαλλαγμένο από οποιαδήποτε παρεμβολή από τοπικές καταναλώσεις οι οποίες επηρρεάζουν πολύ τη σταθερότητα της παροχής. Οπως ενδεικτικά αναφέρονται τα ψυγεία, τα πλυντήρια, τα κλιματιστικά κατα την έναρξη λειτουργίας τους κλπ.

Για την υλοποίηση των παραπάνω προτείνω την εξής εφαρμογή :
Στον κεντρικό πίνακα φτάνει η παροχή από το μετρητή συνήθως (για 3*35) καλώδιο 5*10mm2+1.5 (το 1.5 είναι η πρόβλεψη για το νυχτερινό και ίσως τέτοια καλώδια όπως και το 3*16mm2+1.5 για μονοφασικό μετρητή αντίστοιχα να θεωρούνται από λάθος λόγω σχήματος ως "ομοαξονικά").

Μετά τις ασφαλιστικές διατάξεις (τριφασική ασφάλεια και ρελέ) η μία φάση που θα επιλέξουμε, θα φύγει από τον πίνακα με μορφή παροχής (3*10mm2 μονοκόματο) και θα πάει στο χώρο που θέλουμε. Εκεί θα καταλήξει σε υποπίνακα με ασφάλειες κατάλληλες για διανομή σε όσους ρευματολήπτες (σούκο) θέλουμε. Από κάθε ασφάλεια θα φύγουν οι απαραίτητες γραμμές προς τους ρευματολήπτες. Επειδή ο υποπίνακας είναι πλέον κοντά στη θέση των πριζών οι γραμμές από τις ασφάλειες προς τις πρίζες μπορούν να είναι μονοκόματες.
Η γνώμη του ηλεκτρολόγου για τη διάμετρο των καλωδίων από τις ασφάλειες του υποπίνακα μέχρι τις πρίζες ενημερώνοντάς τον για τις απαιτούμενες καταναλώσεις των συσκευών μας είναι απαραίτητη. Για μεγάλους τελικούς 3*6mm2 (αν το δέχονται οι σούκο μας) ή 3*4mm2 είναι εντάξει. Για τις υπόλοιπες 3*2.5mm2.

Η γνώμη μου είναι οτι αφού με τη διάταξη αυτή έχουμε άφθονη ισχύ, ας τοποθετήσουμε πολλές θέσεις με πρίζες αφού δεν έχει ιδιαίτερο κόστος και γλιτώνουμε έτσι τό κόστος του πολύμπριζου (τα καλά πούμπριζα εχουν πολλαπλάσια αξία από το κόστος των πολλών πριζών) εκτός αν θέλουμε (ή έχουμε) κάποιο ακριβό πολύμπριζο με σταθεροποίηση, φίλτρα και ιδιαίτερες προστασίες. Στην περίπτωση αυτή μπορούμε να αφιερώσουμε μία θέση σούκο ειδικά γι'αυτό με δική του ασφάλεια σύμφωνα με τις προδιαγραφές του και καλώδιο 3*6mm2 (αν το δέχονται οι σούκο μας) ή 3*4mm2.

Ετσι θα αντιμετώπιζα εγώ το ζήτημα παροχής καθαρής ισχύος (και θα το εφαρμόσω σε μελλοντικό σχέδιο μονοκατοικίας μου). Σχόλια και παρατηρήσεις πάντοτε ευπρόσδεκτα.

Και κάτι τελευταίο. Αν έχουμε ένα μετρητή τάσης και παρατηρήσουμε αυξομειώσεις στη φάση (μία από τις τρείς) που επιλέξαμε, μπορούμε να δοκιμάσουμε την επόμενη η οποία πιθανά να είναι σταθερότερη στην περιοχή μας. Αν έχει και αυτή πρόβλημα δοκιμάζουμε την τρίτη (και τελευταία). Η αλλαγή αυτή (για τον εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο) είναι κάτι πολύ εύκολο με επέμβαση στον κεντρικό πίνακα και αλλαγή δύο καλωδίων (επαναλαμβάνω από τον ηλεκτρολόγο μιας και η περμανάντ είναι ντεμοντέ :afro: ) -bye-
Παντως η καλυτερη φαση( στην περιοχη μου και σε αλλες)ειναι αυτη του Δημοτικου φωτισμου που συνηθως εχει μικροτερα φορτια εστω την ημερα...

klamia71
09-04-2011, 18:18
μαζι με το λεωνιδα λοιπον σημερα αποφασίσαμε να κανουμε πραξη ολα τα παραπανω. τραβηξαμε λοιπον μια ξεχωριστη γραμμη αφιερωμενη αποκλειστικα στον ενισχυτη και το cd.
βαλαμε λοιπον ενα 2,5αρι καλωδιο διπλης θωρακισης αγορασμενο απο το leroy merlin προς 1.20ευρο το μετρο που καταληγει σε ενα πολυμπριζο βιομηχανικού τυπου με καπακια.
μια φυσιγγιοθήκη με 16αρα ασφαλεια και ενα διακοπτη 25Α.
ολα μαζι κοστησανε λιγοτερο απο 25 ευρο
μη μας ρωτησετε τωρα αν ειδαμε διαφορα στον ηχο......¨)
το σημαντικο προβλημα που ελυσα παντος ηταν υο θεμα των διαφορων ηχων και παρασητων απο τα ρευματα που περναγαν μεσα στα ηχεια οπως περιεγραψα και σε αλλο Post. λυθηκαν ολα αυτα τα προβληματα. ολα τωρα ειναι ήσυχα...καμια παρεμβολη κανενας θορυβος ....
αξιζε η διαδικασια και με το παραπανω.!!!!
παντος ο ηλεκτρολογος δεν ηταν και ο πιο τακτικος απο οτι ειδαμε στον πινακα ( μετα απο 15 χρονια )
με τα απαραιτητα αυτοκολητα καναλιακια εξαφανιστηκε το καλωδιο και ετσι η δουλεια ειναι επαγγελματικη...:)

Tzimisce
09-04-2011, 21:37
το σημαντικο προβλημα που ελυσα παντος ηταν υο θεμα των διαφορων ηχων και παρασητων απο τα ρευματα που περναγαν μεσα στα ηχεια οπως περιεγραψα και σε αλλο Post. λυθηκαν ολα αυτα τα προβληματα. ολα τωρα ειναι ήσυχα...καμια παρεμβολη κανενας θορυβος ....
αξιζε η διαδικασια και με το παραπανω.!!!!

:grandpa: Ε, άρα υπάρχει ακουστή διαφορά στον ήχο!

klamia71
09-04-2011, 23:11
:grandpa: Ε, άρα υπάρχει ακουστή διαφορά στον ήχο!

οσο αφορα τη δικη μου περιπτωση ...ναι...
εχει να κανει με την απομόνωση της γραμμής απο αλλα μηχανήματα...
δεν ξερω αν κανει τον ηχο καλυτερο σε επιπεδο μουσικο...αλλα ειναι δεδομένο οτι καθαρίζει τον ηχο απο οτιδήποτε αλλο...

Tzimisce
10-04-2011, 03:06
Αν μη τι άλλο, στο επίπεδο που κάποτε ήταν τα παράσιτα θα έχεις μουσική πληροφορία την οποία αγνοούσες ως τώρα.
Όσο να είναι, καλύτερα να ακούς λεπτομέρειες που υπάρχουν στη μουσική παρά τα παράσιτα. :smile:

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
16-05-2011, 09:11
Αξιώθηκα το ΣΚ και έβαλα το καλώδιο που είχα 2 μήνες στο αμάξι!!!!!

3 χ 6 κατευθείαν στο πολύπριζο της consonance.

Πήρα ακριβώς μετά το ρελέ διαφυγής και πρίν τη γενική ασφάλεια.

Φυσικά έβαλα άλλη ασφάλεια για μένα.

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
16-05-2011, 09:17
Εχω λοιπών την εντύπωση οτι το σύστημα έχει καλλίτερη "ροή".

Σαν κάτι να το συγκρατούσε.

klamia71
23-05-2011, 19:42
οπως και ναναι γινεται καλυτερο....λιγοτερο η περισσοτερο ....

saitisgr
24-05-2011, 15:29
Δεν λέω τίποτα γιατί θα είμαι ξανά ο κακός λύκος.......

Χιούστον
24-05-2011, 17:45
Εχω λοιπών την εντύπωση οτι το σύστημα έχει καλλίτερη "ροή".

Σαν κάτι να το συγκρατούσε.

Και πολύ καλά νομίζεις!

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
24-05-2011, 18:09
Λοιπών μετά απο τόσες μέρες υπάρχουν ασφαλή συμπεράσματα.

Με transport το pc το επίπεδο ανάλυσης αυξήθηκε εκθετικά.

Η διαφορά σε τραγούδια που τα ακούω μια ζωή είναι πραγματικά εντυπωσιακή.

Με transport το cd η διαφορά είναι τόσο μικρή που είναι αμελητέα.

Σε αυτό το σημείο να αναφέρω πως το pc με την τηλεόραση συνεχίζουν να παίρνουν ρεύμα απο την παλιά γραμμή.

saitisgr
25-05-2011, 00:37
Είναι μιά απορία που μου γεννήθηκε εύλογα(νομίζω).

Σελίδες επί σελίδων έχουν γραφεί,για την αξία των καλωδίων ρεύματος κι ιδιαίτερα των ακριβών.Ωστόσο,ποτέ τουλάχιστον εγώ,δεν έχω δεί να διατυπώνεται η οποιαδήποτε αντίρρηση,σε σχέση με το τράβηγμα απευθείας γραμμής απο τους πίνακες για την βελτίωση της απόδοσης του συστήματος.

Ολοι συμφωνούν,ότι αξίζει τα έξοδα και τον κόπο μιά τέτοια γραμμή κι ότι υπάρχουν άμεσα ακουστές διαφορές -εννοείται με καλώδιο καλής ποιότητας,άλλαγμα ασφάλειας,πιθανόν μπρίζας κλπ.

Και το ερώτημα είναι:Σ' αυτήν την περίπτωση,δεν παραμένει το ίδιο υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού(τις περισσότερες φορές φθαρμένο)και τα ίδια γενικότερα προβλήματα της ποιότητας ρεύματος;

Βέβαια μια τέτοια αλλαγή δεν κοστίζει όσο ένα πολύ ακριβό καλώδιο.Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί.Το θέμα είναι,ότι πάλι μέσω της αλλαγής κάποιων μέτρων καλώδιου,η συντριπτική πλειοψηφία αυτήν την φορά,ισχυρίζεται ότι ακούει διαφορές.
Κι εδώ για μερικά μέτρα καλώδιο δεν πρόκειται;

Φίλε dipie
Προσωπικά πιστεύω οτι ολα τα καλώδια έχουν σχέση με το ηχητικό αποτέλεσμα
γιατί λειτουργούν σαν ισοσταθμιστές
αλλά
πρώτα τα μηχανήματα
μετά τα καλώδια στο σύστημα
και στο τέλος τα ρεύματα στον τοίχο
μην τρελαθούμε οτι τα καλώδια στον τοίχο θα δώσουν την διαφορά
και οτι αυτό είναι γιά καλό

HI.END.jimaras
04-07-2011, 13:52
Οταν μπήκαν οι ηλεκτολόγοι στο σπίτι μου -οικοδομή ακομα τοτε -αγόρασα dedicated καλώδιο και το ρίξαμε απο την μπρίζα σε ξεχωριστή 16αρα ασφάλεια στον πίνακα μονο για το στερεο.
Νομίζω είναι η κάλυτερη λύση

anthpao
07-04-2013, 16:18
Ενας μετασχηματιστης ένα προς ένα στην γραμμή που τροφοδοτεί τα συστηματα εικόνας ήχου θα ήταν καλή λύση ή όχι; Η μήπως τα μηχανήματα επειδή δεν έχουν ξεχωριστή επαφή για την γειωση δεν μπορούν να παίξουν με τέτοιους μετασχηματιστες;

leo1964
07-04-2013, 16:57
Eννοείς απομονωτή τάσης;

anthpao
08-04-2013, 12:14
Ως γνωστών η ΔΕΗ χρησιμοποιεί τον ουδέτερο σαν γη. Ενας μετασχηματιστης 1-1 παίρνει τις δυο αυτές επαφές και μετασχηματιζει το ρεύμα απομονώνονται στην ουσία την γη. Ετσι ο ουδέτερος δεν ειναι πλέον και γη ταυτόχρονα.

leo1964
08-04-2013, 12:49
Άρα μιλάμε για απομoνωτή τάσης(isolator)
Nαί,αξίζει τον κόπο

sokmav
08-04-2013, 14:04
Εγώ όπως διάβασα τα γενικά για τους συγκεκριμένους μετασχηματιστές,δεν είμαι σίγουρος πως κάνουν καλό.
Συνήθως χρησιμοποιούνται για λόγους ασφαλείας ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με ρελέ.
Θα ήταν καλύτερα να μας τα πει κάποιος τεχνικός για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις.

leo1964
08-04-2013, 14:18
Εγώ όπως διάβασα τα γενικά για τους συγκεκριμένους μετασχηματιστές,δεν είμαι σίγουρος πως κάνουν καλό.
Συνήθως χρησιμοποιούνται για λόγους ασφαλείας ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με ρελέ.
Θα ήταν καλύτερα να μας τα πει κάποιος τεχνικός για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις.

Mου δίνεται η εντύπωση ό,τι το μέλος γνωρίζει τα χαρακτηριστικά του μετασχηματιστή!

sokmav
08-04-2013, 18:37
Mου δίνεται η εντύπωση ό,τι το μέλος γνωρίζει τα χαρακτηριστικά του μετασχηματιστή!

Δεν αντιλέγω,κι εγώ πιστεύω πως γνωρίζει το εξάρτημα.
Το θέμα είναι αν γνωρίζει και την χρήση του σε AV.
Εγώ σε μια γρήγορη ανάγνωση κατάλαβα πως για να δουλέψει σωστά το συγκεκριμένο,μετράει ακόμα και το βάθος πόντισης της γείωσης κατά την ηλ. εγκατάσταση.
Και διάβασα ολόκληρο νήμα όπου τεχνίτες ηλεκτρολόγοι διαφωνούσαν για το πως πρέπει να εγκαθίσταται τέτοιος μετασχηματιστής.
Και καλά,εγώ την έχω δει την δική μου γείωση,ξέρω πως είναι σωστή,κλπ.
Αν είναι όπως η πλειοψηφία των παλιών γειώσεων που είναι απαράδεκτες;
Εγώ πάντως θα προχωρούσα με προσοχή...

leo1964
08-04-2013, 19:21
Εξηγούν γιατί μετράει τόσο το βάθος πόντισης;
Λίγο υπερβολικό μου φαντάζει...

sokmav
08-04-2013, 20:19
Εξηγούν γιατί μετράει τόσο το βάθος πόντισης;
Λίγο υπερβολικό μου φαντάζει...

Το δικαιολογούν.
Λένε πως μόνο από ένα βάθος και κάτω είναι σωστή η γείωση,ότι πρέπει να είναι οπωσδήποτε τσιμεντωμένη από πάνω εάν είναι κοντά σε δρόμο,έστω και σε ιδιωτικό δρομίσκο ώστε αυτή η ράβδος να έχει πάντα επαφή και μα μην αποκτήσει 'μπόσικα',ότι αλλάζει αν η περιοχή είναι πετρώδης όπου εκεί ισχύουν άλλες γειώσεις,κλπ...
Επίσης λένε πως πρέπει να είναι μακριά από κουτιά,υποσταθμούς κλπ.Τέλος λένε πως πρέπει να ελεγχθεί με όργανο πριν προχωρήσουμε σε εγκατάσταση τέτοιου Μ/Σ.
Κι όλα αυτά όχι για κάποια high-end κατάσταση αλλά για την απλή εγκατάσταση περιφερειακού φωτισμού σε κάποιο σπίτι.Κατάλαβες...

leo1964
09-04-2013, 10:27
:nounder:Μακάρι νά'ξεραν και αυτοί τι λένε!

ennio
10-04-2013, 19:40
Μια σωστη γειωση πρεπει απαραιτητα να γινεται εντος της οριογραμμης του οικοπεδου του ακινητου.Το βαθος των ηλεκτροδιων η ακομα καλλιτερα χαλυβδινων γαλβανισμενων ταινιων ειναι ιδανικο οταν γινεται η εκσκαφη των θεμελιων της οικοδομης και η τοποθετηση τους στα πεδιλα των κολονων και δοκαριων.Το τσιμεντωμα γινεται κυριως για λογους αποφυγης οξειδωσεων στις συνδεσεις των κυριων αγωγων γειωσης.Εννοειται οτι λαμβανονται και μετρα για μηχανικη προστασια.Για περιοχες με πετρωδη εδαφη χρειαζεται ορυγμα βαθους τουλαχιστον 1,5 μετρου οπου τοποθετουνται πλακες επιχαλκωμενες και γεμισμα με μειγμα χωματος με καρβουνοσκονη η ετοιμα βελτιωτικα που βρισκονται στο εμποριο.Με λιγα λογια βαθος και καλη επαφη ηλεκτροδιων με αγωγους γειωσης ειναι τα βασικα.

sokmav
10-04-2013, 21:38
Μια σωστη γειωση πρεπει απαραιτητα να γινεται εντος της οριογραμμης του οικοπεδου του ακινητου.Το βαθος των ηλεκτροδιων η ακομα καλλιτερα χαλυβδινων γαλβανισμενων ταινιων ειναι ιδανικο οταν γινεται η εκσκαφη των θεμελιων της οικοδομης και η τοποθετηση τους στα πεδιλα των κολονων και δοκαριων.Το τσιμεντωμα γινεται κυριως για λογους αποφυγης οξειδωσεων στις συνδεσεις των κυριων αγωγων γειωσης.Εννοειται οτι λαμβανονται και μετρα για μηχανικη προστασια.Για περιοχες με πετρωδη εδαφη χρειαζεται ορυγμα βαθους τουλαχιστον 1,5 μετρου οπου τοποθετουνται πλακες επιχαλκωμενες και γεμισμα με μειγμα χωματος με καρβουνοσκονη η ετοιμα βελτιωτικα που βρισκονται στο εμποριο.Με λιγα λογια βαθος και καλη επαφη ηλεκτροδιων με αγωγους γειωσης ειναι τα βασικα.

:a0210:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

leo1964
11-04-2013, 11:06

Κατατοπιστικότατος
Σ'ευχαριστούμε

jim trebelas
07-10-2013, 11:52
Οταν στην Πατρα που μενω ερχονται χιλιομετρα καλωδιο απο Μεγαλοπολη(ΔΕΗ),ποιος λογικος ανθρωπος πιστευει οτι ενα κομματι καλωδιο θα τον στειλει στον ακουστικο παραδεισο.Ελεος ας μη συμμετεχουμε στο παιχνιδι των εμπορων.ας ξυπνησουμε και ας παιζουμε χαλαροι με τα παιχνιδια μας

sokmav
07-10-2013, 12:03
Οταν στην Πατρα που μενω ερχονται χιλιομετρα καλωδιο απο Μεγαλοπολη(ΔΕΗ),ποιος λογικος ανθρωπος πιστευει οτι ενα κομματι καλωδιο θα τον στειλει στον ακουστικο παραδεισο.Ελεος ας μη συμμετεχουμε στο παιχνιδι των εμπορων.ας ξυπνησουμε και ας παιζουμε χαλαροι με τα παιχνιδια μας

Κι εγώ μαζί σου περί εμπόρων.
Όμως με τα τέρατα που έχουν γίνει παλιότερα σε ηλεκτρικές εγκαταστάσεις,ή με την πληθώρα των συσκευών (ψυγεία,κλιματιστικά,αερόθερμα,κλπ...) στην ίδια ασφάλεια,θεωρείς καλή ιδέα να συνδέσεις τα παιχνίδια σου χωρίς έστω να το ψάξεις και λίγο;
Δεν μιλάμε για εξωτικά πράγματα,μια σωστή γείωση να υπάρχει,καλώδιο της προκοπής και μια-δυο παραπάνω ασφάλειες.100 ευρώ δηλαδή;200;Συγκρίνεται με το ότι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή με το κόστος των μηχανημάτων σου;
(Δεν είμαι ηλεκτρολόγος ούτε έμπορος,μην πάει το μυαλό σου στο πονηρό.)

Dalanik
07-10-2013, 12:52

Υπάρχει σε κάποιο άλλο νήμα (πειστική) εξήγηση για το τί συμβαίνει στα υπόλοιπα χιλιόμετρα καλωδίου και γιατί το "σημαντικό" είναι η "κολόνα" που παίρνουμε ρεύμα και φυσικά απο εκεί και ως μέσα στο σπίτι μας.

Σαφώς όμως θα συμφωνήσω ότι προτεραιότητα έχει να χαιρόμαστε αυτό που ακούμε... και ας έχει και κανένα σκουπιδάκι... μέσα στα σκουπίδια των pc, των μηχανημάτων μας, των ηχογραφήσεων κτλ ας πέσει και κανένα τους ρεύματος, δεν χάλασε και ο κόσμος ούτε θα βραχνιάσει η χοντρή...

Ntinos P
07-10-2013, 12:58
φιφτυ περ σεντ ιζ δε ελεκτρισιτι. Ντον φοργκετ δατ

(Για τους παλαιοτερους... ;-) )

Σορυ φορ δε τρολλινγ ;-)

Dalanik
07-10-2013, 13:14
Σιγά μην είναι 50% το ρεύμα βρε Ντίνο...
Αυτό ίσως να ισχύει αν το ρεύμα που παίρνει κάποιος είναι εντελώς για τα μπάζα.

Αν ήταν έτσι με σχετικά λίγα χρήματα (σε σχέση με τα μηχανήματα) θα έστηνες το 50% τους συστήματός σου με διάφορες συσκευές (τύπου φίλτρα, μπαταρίες κτλ που κυκλοφορούν)

Νομίζω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία μας δεν παίρνουμε τέτοιο ρεύμα, ώστε να ανάγουμε το θέμα σε κυρίαρχο θέμα. Ως συμπληρωματικό το βλέπω προσωπικά (αν δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα) και αφού κλείσουμε τη γραμμή πηγή-ενισχυτής-ηχεία/χώρος (το 80% imo αυτού που ακούμε...), ναι ασχολούμαστε και με τα καλώδια και το ρεύμα του σπιτιού κτλ

sokmav
07-10-2013, 13:22
Σιγά μην είναι 50% το ρεύμα βρε Ντίνο...
Αυτό ίσως να ισχύει αν το ρεύμα που παίρνει κάποιος είναι εντελώς για τα μπάζα.

Αν ήταν έτσι με σχετικά λίγα χρήματα (σε σχέση με τα μηχανήματα) θα έστηνες το 50% τους συστήματός σου με διάφορες συσκευές (τύπου φίλτρα, μπαταρίες κτλ που κυκλοφορούν)

Νομίζω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία μας δεν παίρνουμε τέτοιο ρεύμα, ώστε να ανάγουμε το θέμα σε κυρίαρχο θέμα. Ως συμπληρωματικό το βλέπω προσωπικά (αν δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα) και αφού κλείσουμε τη γραμμή πηγή-ενισχυτής-ηχεία/χώρος (το 80% imo αυτού που ακούμε...), ναι ασχολούμαστε και με τα καλώδια και το ρεύμα του σπιτιού κτλ

Η δική μου οπτική πάντως δεν έχει να κάνει με το ακουστικό αποτέλεσμα,απλώς το σκέφτομαι ως θέμα ασφαλείας (άτιμη συνήθεια...) απ' την στιγμή που έχω δει (σε μεγαλύτερη κλίμακα βέβαια) πόσο σημαντικός είναι ένας καλός πίνακας,ένα καλώδιο της προκοπής ή η σωστή γείωση.Με αυτό το σκεπτικό μιλάω.
Τώρα αν αυτό ωφελεί και ηχητικά,κέρδος είναι.

Ntinos P
07-10-2013, 13:29
Ωχ Νικολα μου ξεχασα να βαλω εισαγωγικα στην φραση...

Το σωστο ειναι ετσι:

"φιφτυ περ σεντ ιζ δε ελεκτρισιτι. Ντον φοργκετ δατ"

Ειναι προ της εποχης σου, (πριν το 2009 δλδ) -bye-

Dalanik
07-10-2013, 13:47
Η δική μου οπτική πάντως δεν έχει να κάνει με το ακουστικό αποτέλεσμα,απλώς το σκέφτομαι ως θέμα ασφαλείας (άτιμη συνήθεια...) απ' την στιγμή που έχω δει (σε μεγαλύτερη κλίμακα βέβαια) πόσο σημαντικός είναι ένας καλός πίνακας,ένα καλώδιο της προκοπής ή η σωστή γείωση.Με αυτό το σκεπτικό μιλάω.
Τώρα αν αυτό ωφελεί και ηχητικά,κέρδος είναι.

Βεβαιότατα Σοκ!
Αλλά αυτό δεν είναι αποκλειστικά θέμα audio, γι'αυτό το παραβλέπω στη συγκεκριμένη κουβέντα.

Αυτό είναι θέμα κοινής λογικής και ισχύει και για την ηλ κουζίνα και το κλιματιστικό!
'Οπως φροντίζουμε να μην αρπάξουμε καμιά φωτιά και τρέχουμε... θεωρώ ότι εξασφαλίζουμε την ασφάλεια του σπιτιού απο θέμα ηλεκτρισμού!

Ωχ Νικολα μου ξεχασα να βαλω εισαγωγικα στην φραση...

Το σωστο ειναι ετσι:

"φιφτυ περ σεντ ιζ δε ελεκτρισιτι. Ντον φοργκετ δατ"

Ειναι προ της εποχης σου, (πριν το 2009 δλδ) -bye-

Ε να αυτά κάνεις και με μπερδεύεις ρε...

είπα και εγώ χαιέντεψε και ο data?
:grinning-smiley-043

sokmav
07-10-2013, 13:57
Βεβαιότατα Σοκ!
Αλλά αυτό δεν είναι αποκλειστικά θέμα audio, γι'αυτό το παραβλέπω στη συγκεκριμένη κουβέντα.

Αυτό είναι θέμα κοινής λογικής και ισχύει και για την ηλ κουζίνα και το κλιματιστικό!
'Οπως φροντίζουμε να μην αρπάξουμε καμιά φωτιά και τρέχουμε... θεωρώ ότι εξασφαλίζουμε την ασφάλεια του σπιτιού απο θέμα ηλεκτρισμού!

:a0210:
Νίκο μου,καλά κάνεις και θεωρείς εσύ.
Αλλά αν έβλεπες αυτά που έχουν δει τα δικά μου μάτια σε όσα σπίτια νοίκιασα μικρός στην Αθήνα ή τα σπίτια που νοίκιασαν οι αδερφές μου (σε τυπικές πολυκατοικίες κατασκευής '70 '80) θα καταλάβαινες το μετέπειτα άγχος μου και το γιατί επέμεινα στην ηλεκτρική εγκατάσταση όταν είχα την ευκαιρία να φτιάξω το δικό μου.
(Να μην σου πω τι βρήκα μέσα σε πίνακα και πλησιάζει και ώρα φαγητού.)
Αλλά στο ότι το δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με τον ηχητικό χαρακτήρα,έχεις δίκιο,τέλος :offtopic:

leo1964
07-10-2013, 18:37
Το σωστό καλώδιο ρεύματος και οι σωστή φάση,είναι βασικοί παράμετροι που δεν πρέπει να αγνοούμε!

xifias
16-10-2013, 03:14
πραγματι,απο τεχνικης πλευρας,πως 5 μετρα καλωδιο διορθωνουν οτι στραβο (θεωρειται) οτι εχει μια παροχη εγκαταστασης?να φωναξεις ηλεκτρολογο να ζυγισει τα φορτια κ να ρυθμισει εναν αρχαιο πινακα το δεχομαι.Το να βαλεις καλωδιο απτον πινακα,εστω ενα απλο κοινο αγορας,μεχρι το πολυμπριζο σου κ επειτα να εχεις κ 2 μετρα 1800ε καλωδιο υπολογιστη καμουφλαρισμενο σε ακριβο πως διορθωνει το "ρευμα"?

και εστω οτι δουλευουν αιρ κοντισιον κ διαφορα αλλα διαβολικα μηχανηματα,πως κοβει η μαγιονεζα κ ΠΕΡΑ απτο τροφοδοτικο του ενισχυτη/πηγης/equalizer (που δεν υπαρχει πουθενα σε κανενα συστημα φτου φτου 666) περνανε ανωμαλιες οταν ειτε θα προκειται για γραμμικο σταθεροποιημενο τροφοδοτικο η smps?υπαρχουν καποιες διαταξεις εντος τους που ονομαζονται φιλτρα.. :violent-smiley-011:

κ τελος,εδω που φτασαμε στην Ελλαδα του 2013 και αφου ειχα 5 χρονια να γραψω στο hiend,υπαρχουν ακομη ανθρωποι που πετανε τοσα λεφτα σε χρυσοπικιλτα καλωδια χειροποιητα τυλιγμενα απο παρθενες στην κουβα?τοχω απορια..:offtopic:

φιλικα.

Magellan
16-10-2013, 05:03
κ τελος,εδω που φτασαμε στην Ελλαδα του 2013 και αφου ειχα 5 χρονια να γραψω στο hiend,υπαρχουν ακομη ανθρωποι που πετανε τοσα λεφτα σε χρυσοπικιλτα καλωδια χειροποιητα τυλιγμενα απο παρθενες στην κουβα?τοχω απορια..:offtopic:

φιλικα.

Μιας και είχες να γράψεις 5 χρόνια στην Κατηγορία, να σε πληροφορήσω πως
έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Αρχικά δεν εκφραζόμαστε έτσι, δεν δημιουργούμε flames, γιατί φεύγουμε για διακοπές
και δεύτερον δεν τυλίγονται πλέον καλώδια στην Κούβα.

AUDIOLYTIC
16-10-2013, 15:04
Η ιδεα με τα τελευταια μετρα καλωδιου ρευματος,δεν ειναι να βελτιωσουμε τα χαλια της ΔΕΗ, αλλα να τα διατηρησουμε οσο γινεται αθικτα .Και αυτο,ναι,γινεται χωρις να κοστισει μια περιουσια.

Vaggelis 1984
12-12-2013, 20:06
Να πω και εγω δυο λογια μιας και απο εχτες κανω ακροαση με απευθειας γραμμη απο τον πινακα! Η εικονα μεγαλωσε, καθαρισε αρκετα, το νιωθω πιο γεματο με ακομα καλυτερο ελεγχο γενικα παιζει πολυ καλυτερα. Αλλα μιας και περνω απο την ιδια φαση και ειναι μονοφασικος ο πινακας δεν γλιτωσα την επαγωγη. Οταν ανοιγει ο αποροφητηρας κανει ενα τσακ απο τα ηχεια. Αργοτερα θα μπει και ενα φιλτρο και πιστευω οτι θα ειναι ακομα καλυτερο. Θα επερνα πριν το ρελε αλλα φοβαμαι!
Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι 5 μετρα καλωδιο ηλεκτρολογικο 3χ2,5 μια 16αρα ασφαλεια ΑΒΒ και ενα απο πολυμπριζο της Legrand και καναλι μιας και εγινε εξωτερικα. Νομιζω οτι αξιζει να το κανει ο καθενας.

malakudi
12-12-2013, 22:34
Να πω και εγω δυο λογια μιας και απο εχτες κανω ακροαση με απευθειας γραμμη απο τον πινακα! Η εικονα μεγαλωσε, καθαρισε αρκετα, το νιωθω πιο γεματο με ακομα καλυτερο ελεγχο γενικα παιζει πολυ καλυτερα.
...
Νομιζω οτι αξιζει να το κανει ο καθενας.

Placebo effect, ή αυθυποβολή στα ελληνικά. Χωρίς double blind test δε πιστεύουμε τίποτα.

AUDIOLYTIC
12-12-2013, 23:01
Placebo effect, ή αυθυποβολή στα ελληνικά. Χωρίς double blind test δε πιστεύουμε τίποτα.

Αυτο το παραδεχονται και οι μεγαλυτεροι πολεμιοι τωνκαλωδιων ???

GiannisTyf
12-12-2013, 23:58
Αξιζει τον κοπο να τραβηξεις μια αποκλειστικη γραμμη ρευματος απο τον πινακα γιατι κερδιζεις αρκετα στην ποιοτητα του ηχου στο συστημα σου.

Vaggelis 1984
13-12-2013, 01:05

Φορεσε μασκα υπνου και ελα. κερναω καφε!αριστερα εχω το πολυμπριζο με την γραμμμη απο τον πινακα και δεξια το πολυμπριζο που τρεχει απο τον πινακα και περνανε απο κουζινα τα καλωδια και μετα στο συστημα!

Αντώνης-Κ
13-12-2013, 09:24
Βασικά για ακόμη μια φορά ακούσατε τα καλώδια και τις όποιες παρακάμψεις από τυχόν ασφάλειες έχετε κάνει, και όχι την απευθείας σύνδεση με τον πινάκα.
Το περίεργο όμως είναι ότι οι περισσότεροι εκλαμβάνετε αυτές τις διαφορές ως βελτίωση.
Αν τις αμέσως επόμενες μέρες η εβδομάδες εξακολουθείτε με επαναλαμβανόμενες ακροάσεις να υποστηρίζετε αυτή την βελτίωση κάτι έγινε, αλλιώς, μια τρύπα στο νερό..

AUDIOLYTIC
13-12-2013, 12:04
Βασικά για ακόμη μια φορά ακούσατε τα καλώδια και τις όποιες παρακάμψεις από τυχόν ασφάλειες έχετε κάνει, και όχι την απευθείας σύνδεση με τον πινάκα.
Το περίεργο όμως είναι ότι οι περισσότεροι εκλαμβάνετε αυτές τις διαφορές ως βελτίωση.
Αν τις αμέσως επόμενες μέρες η εβδομάδες εξακολουθείτε με επαναλαμβανόμενες ακροάσεις να υποστηρίζετε αυτή την βελτίωση κάτι έγινε, αλλιώς, μια τρύπα στο νερό..

Ναι οι διαφορες δεν ειναι παντα βελτιωσεις.
Αλλα ο Βαγγελης εδω μιλα για βελτιωσεις που οσοι ασχολουνται καπως με τα καλωδια ρευματος καταλαβαινουν τι λεει.
Ισχυει και αυτο που λες οτι εχουν παρακαμφθει ισως ασφαλειες κλπ αλλα αν το 3χ2.5 μμ καλωδιο που χρησιμοποιησε ειναι τουλαχιστον πιο χοντρο απο αυτο που ειχε , τοτε εχει και αυτο την συνεισφορα του στο αποτελεσμα.

leo1964
13-12-2013, 12:43
Αξιζει τον κοπο να τραβηξεις μια αποκλειστικη γραμμη ρευματος απο τον πινακα γιατι κερδιζεις αρκετα στην ποιοτητα του ηχου στο συστημα σου.

Θα συμφωνήσω,το έχω ήδη κάνει!

AUDIOLYTIC
13-12-2013, 12:48
Θα συμφωνήσω,το έχω ήδη κάνει!

+1
Τρυπησα το ταβανι και με 4.5 μ βρεθηκα στο πανω δωματιο :Banane0:
Μεγαλη διαφορα (βελτιωση) :ears:

Vaggelis 1984
13-12-2013, 13:23
Ακομα και ετσι να ειναι οτι ακουσα το καλωδιο και τις οποιες παρακαμψεις παλι κερδισα γιατι εγω και αλλοι 3 φιλοι που ασχολουνται με το αθλημα ειδαμε διαφορες προς το καλυτερο. Αν παιζει καλυτερα πως να το εκλαβω? Δεν διαφωνω οτι σε πολλα σπιτια τα οποια ειναι καινουρια και εχουν καινουριο πινακα καινουρια καλωδιωση και πολλα απο αυτα ειναι τριφασικα και η φαση η οποια τροφοδοτει το συστημα τυχαινει να μην περναει το ψυγειο λαμπες φθοριασμου κτλ. ναι δε θα δει βελτιωση γιατι ηδη ειναι καλο αυτο που εχει! Εμενα ειναι 20+ χρονια ο πινακας και καλωδια οποτε με το να βαλω ενα 3χ2,5 πολυκλωνο και χοντρο με μηκος 5 μετρα, δεν ειναι οτι θα εχω καλυτερο ρευμα το ιδιο ρευμα θα εχω με την διαφορα οτι παει κατευθειαν στον ενισχυτη.

ika1961
17-12-2013, 21:33
Επειδή σκέφτομαι να τραβήξω και εγώ μια γραμμή από το πίνακα, που προτείνετε να συνδεθεί το καλώδιο στον πίνακα;
Θα βάλω επίσης επιτηρητή τάσης και αντικεραυνικό.

stel67
17-12-2013, 23:57
Αν δεν ξέρεις ήδη που μπαίνει η νέα γραμμή στον πίνακα, καλύτερα να μην μάθεις. Φώναξε ένα ηλεκτρολόγο να κάνει τη δουλειά. Εκτός αν σ' αρέσει το ζειν επικινδύνως. Συνήθως κάτω από τους πίνακες υπάρχουν κάτι σούκο μπρίζες. Βάλε εκεί μια μπαλαντέζα και κάνε τις δοκιμές σου. Μην υποτιμάς την αυθυποβολή και το placebo. Η γνώμη μου είναι αυτά δεν κάνουν τίποτα. Αν θέλεις καθαρό συνημίτονο τάσης, τότε πας σε ηλεκτρονικά ισχύος. Οτιδήποτε άλλο είναι πεταμένος χρόνος και λεφτά. Το αντικεραυνικά και ο επιτηρητή τάσης, είναι για να προστατεύσουν τον εξοπλισμό από υπέρταση και υπόταση και δεν θα βελτιώσουν τον ήχο (δεν φιλτράρουν αρμονικές συχνότητες). Και δεν είναι φθηνά. Αν είναι φθηνά απλώς δεν κάνουν τη δουλειά τους. Σε εσάς που είδατε βελτίωση στον ήχο με την απευθείας γραμμή, έχετε κάνει κανένα έλεγχο να δείτε σε τι κατάσταση είναι η γείωση στο σπίτι σας ?

AUDIOLYTIC
18-12-2013, 00:05
Σε εσάς που είδατε βελτίωση στον ήχο με την απευθείας γραμμή, έχετε κάνει κανένα έλεγχο να δείτε σε τι κατάσταση είναι η γείωση στο σπίτι σας ?

Ναι

stel67
18-12-2013, 00:08
Ναι

Πολύ καλά έκανες.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό από άποψη ασφάλειας. Βοηθάει επίσης στο να έχει καλύτερη ποιότητα ρεύματος στις συσκευές.
Επίσης απαγορεύεται η παράκαμψη του κεντρικού διακόπτη της γενικής ασφάλειας και του ρελέ διαρροής. Δεν το γραφω συγκεκριμένα για κάποιον, απλώς το γράφω για όσους δεν το ξέρουν.

stel67
18-12-2013, 01:21
Επίσης στην αρχή της γραμμής πρέπει υποχρεωτικά να μπει αντίστοιχος ασφαλειοδιακόπτης κατάλληλος για τη διατομή του καλωδίου.

ika1961
18-12-2013, 06:34
Αν δεν ξέρεις ήδη που μπαίνει η νέα γραμμή στον πίνακα, καλύτερα να μην μάθεις. Φώναξε ένα ηλεκτρολόγο να κάνει τη δουλειά. Εκτός αν σ' αρέσει το ζειν επικινδύνως. Συνήθως κάτω από τους πίνακες υπάρχουν κάτι σούκο μπρίζες. Βάλε εκεί μια μπαλαντέζα και κάνε τις δοκιμές σου. Μην υποτιμάς την αυθυποβολή και το placebo. Η γνώμη μου είναι αυτά δεν κάνουν τίποτα. Αν θέλεις καθαρό συνημίτονο τάσης, τότε πας σε ηλεκτρονικά ισχύος. Οτιδήποτε άλλο είναι πεταμένος χρόνος και λεφτά. Το αντικεραυνικά και ο επιτηρητή τάσης, είναι για να προστατεύσουν τον εξοπλισμό από υπέρταση και υπόταση και δεν θα βελτιώσουν τον ήχο (δεν φιλτράρουν αρμονικές συχνότητες). Και δεν είναι φθηνά. Αν είναι φθηνά απλώς δεν κάνουν τη δουλειά τους. Σε εσάς που είδατε βελτίωση στον ήχο με την απευθείας γραμμή, έχετε κάνει κανένα έλεγχο να δείτε σε τι κατάσταση είναι η γείωση στο σπίτι σας ?

1. Ηλεκτρολόγος θα τη βάλει, αλλά ζητάω τις οδηγίες για να έχω και μια άποψη συμφορουμιτών για το που πρέπει να συνδεθεί.
2. τα άλλα είναι για την προστασία όλων των συσκευών του σπιτιού, το ξέρω ότι δεν βελτιώνουν τον ήχο, ίσως να τον χαλάνε κιόλας.

stel67
18-12-2013, 09:24
ika1961, με συγχωρείς αν έγραψα σαν "εξυπνάκιας" χθες, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλώς με θέματα ασφαλείας με πιάνει το αυστηρό μου. Συγνώμη και πάλι αν σε έθιξα.

Tzimisce
18-12-2013, 13:06
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αντιδράσεις πάνω σε αυτό το θέμα.
Το να θέλουμε για κάποιες συσκευές να βάλουμε καλή ασφάλεια, γείωση και ξεχωριστό καλώδιο για τη πρίζα τους είναι κακό;
Απλά θέλουμε τον σωστό τρόπο συνδεσμολογίας με τον πίνακα!
Από τη στιγμή που μπαίνουν ενεργοβόρες συσκευές σε μία πρίζα, είναι και θέμα ασφάλειας να στηθεί με αυτό τον τρόπο.

Εγώ θα έλεγα να το κάνουμε για όλες τις πρίζες του σπιτιού!
Καλή γείωση, ένα καλώδιο ικανής διατομής για κάθε πρίζα και καλής ποιότητας ασφάλεια.

Εσείς μην το κάνετε! Ψήστε τα καλώδια στον τοίχο!
Μην προσπαθείτε να αποδείξετε ότι είμαστε ηλίθιοι που μας αρέσει το παστίτσιο αφού δεν έχετε καν δοκιμάσει!
Ήμαρτον με τους σταυροφόρους...

sokmav
18-12-2013, 13:25
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αντιδράσεις πάνω σε αυτό το θέμα.
Το να θέλουμε για κάποιες συσκευές να βάλουμε καλή ασφάλεια, γείωση και ξεχωριστό καλώδιο για τη πρίζα τους είναι κακό;
Απλά θέλουμε τον σωστό τρόπο συνδεσμολογίας με τον πίνακα!
Από τη στιγμή που μπαίνουν ενεργοβόρες συσκευές σε μία πρίζα, είναι και θέμα ασφάλειας να στηθεί με αυτό τον τρόπο.

Εγώ θα έλεγα να το κάνουμε για όλες τις πρίζες του σπιτιού!
Καλή γείωση, ένα καλώδιο ικανής διατομής για κάθε πρίζα και καλής ποιότητας ασφάλεια.

Εσείς μην το κάνετε! Ψήστε τα καλώδια στον τοίχο!
Μην προσπαθείτε να αποδείξετε ότι είμαστε ηλίθιοι που μας αρέσει το παστίτσιο αφού δεν έχετε καν δοκιμάσει!
Ήμαρτον με τους σταυροφόρους...

+10000000000000000000
Πες τα,εγώ που τα είπα παραπάνω για το θέμα ασφάλειας,κόντεψα να τα ακούσω..
Τεχνικός δεν είμαι,αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου..

AUDIOLYTIC
18-12-2013, 15:23
+10000000000000000000
Πες τα,εγώ που τα είπα παραπάνω για το θέμα ασφάλειας,κόντεψα να τα ακούσω..
Τεχνικός δεν είμαι,αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου..

Για να μην πουμε οτι αν ελεγξουμε ολες τις πριζες του σπιτιου, στις πλειστες περιπτωσεις οι ηλεκτρολογοι θα εχουν σε καποιες την φαση δεξια και σε αλλες αριστερα..... ενα καλο καλωδιο και η ξεχωριστη γραμμη ειναι πολυτελεια :laugh:

leo1964
18-12-2013, 16:12
Για να μην πουμε οτι αν ελεγξουμε ολες τις πριζες του σπιτιου, στις πλειστες περιπτωσεις οι ηλεκτρολογοι θα εχουν σε καποιες την φαση δεξια και σε αλλες αριστερα..... ενα καλο καλωδιο και η ξεχωριστη γραμμη ειναι πολυτελεια :laugh:

Πόσο δίκιο έχεις,γι'αυτό ένας έλεγχος με το δοκιμαστικό κατσαβίδι επιβάλλεται.
ΠΡΟΣΟΧΗ:ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!!

Αντώνης-Κ
18-12-2013, 16:26
Το επόμενο στάδιο ποιο θα είναι? Γραμμή ρεύματος από τον πάσαλο?:grinning-smiley-043

Browser
18-12-2013, 16:32

Αυτο τι προβλημα δημιουργει ?

AUDIOLYTIC
18-12-2013, 16:54
Το επόμενο στάδιο ποιο θα είναι? Γραμμή ρεύματος από τον πάσαλο?:grinning-smiley-043

Aν αποφασισει να κανει το βημα καποιος, θα κανω πολυ καλη τιμη στο καλωδιο :flipout::flipout::flipout:

ika1961
18-12-2013, 17:24
stel67 δεν παρεξηγήθηκα καν, το υπέθεσα ότι ήταν για να μην γίνει καμμία μ@λ@κί@ Χριστουγεννιάτικα.

Αντώνης-Κ
18-12-2013, 17:25
[QUOTE=Αντώνης-Κ;435214] http://i03.i.aliimg.com/img/pb/112/176/255/1277710967638_hz-myalibaba-web6_7593.JPG

Εάν πιστεύετε ότι το αυτά τα πηνία που υπάρχουν μέσα στους αυτόματους διακόπτες φορτίου, λειτουργούν παράλληλα και σαν ανεπιθύμητα φίλτρα, τότε αλλάξτε τους με ασφάλεια.

Αυτό έγραψα πριν 5-6 χρόνια το υποστηρίζω και σήμερα, σαν ένα τρόπο να βελτιώσουμε την ηλεκτρική εγκατάσταση. Το άλλο είναι ελέγχουμε όλη την εγκατάσταση και κυρίως τις όλες τις πρίζες για τυχόν στριμμένα <twisted> καλώδια τα οποία με καλή πρόθεση πάντα ο ηλεκτρολόγος προσπάθησε να συγυρίσει.
Αυτά, και σίγουρα θα πάρετε ουσιαστικότερη διάφορα παρά με τα εξωτερικά καλώδια.http://i03.i.aliimg.com/img/pb/112/176/255/1277710967638_hz-myalibaba-web6_7593.JPG

AUDIOLYTIC
18-12-2013, 17:53

Τουλαχιστον αξιοπιστιας και εμπιστοσυνης στον ηλεκτρολογο !!!!!
Τα υπολοιπα τα ειπαμε πολλες φορες.

stel67
18-12-2013, 20:11

Οι συσκευές που έχουν δικό τους μονο διακόπτη (πχ λαμπατέρ, τηλεοράσεις κλπ) πρέπει να ανοίγουν/κλείνουν τη φάση και όχι τον ουδέτερο. Για αυτό το λόγο είναι σωστό η φάση να είναι πάντα δεξιά (νομίζω, θα το ψάξω).
Η αλλαγή του ασφάλειαδιακόπτη με τηκτές ασφάλειες, πρέπει να γίνεται με προσοχή, γιατί η ταχύτητα διακοπής του κυκλώματος είναι σημαντική. Πρέπει η ασφάλεια να είναι ταχείας τήξης, για να πέσει νωρίτερα από την κεντρική ασφάλεια.

leo1964
18-12-2013, 20:27

Έλλειψη σωστού χαμηλού,αν η φάση δεν είναι σωστή.

Αντώνης-Κ
18-12-2013, 23:31
Έλλειψη σωστού χαμηλού,αν η φάση δεν είναι σωστή.

Θα υπήρχε θέμα αν ο ενισχυτής ήταν έτσι, και η πηγή άλλως πως.
Αν είναι και τα δυο έτσι, η και τα δυο άλλως πως, δεν τίθεται θέμα φάσης.
Μάλλον είναι περισσότερο θέμα ασφαλείας και κανονισμών.

leo1964
19-12-2013, 08:16
Θα υπήρχε θέμα αν ο ενισχυτής ήταν έτσι, και η πηγή άλλως πως.
Αν είναι και τα δυο έτσι, η και τα δυο άλλως πως, δεν τίθεται θέμα φάσης.
Μάλλον είναι περισσότερο θέμα ασφαλείας και κανονισμών.

:FSGSFGS4:

Tzimisce
19-12-2013, 23:56

Ένας ηλεκτρολόγος που έχει βάλει στη τύχη τις πρίζες, έχει βάλει στη τύχη και τους διακόπτες.
Έτσι, σβήνεις το φως (ή έτσι νομίζεις) πας να αλλάξεις λάμπα και αποκτάς μία epic περμανάντ.

Γενικά όμως...
Σου εμπνέει εμπιστοσύνη μία τέτοια εγκατάσταση;

Browser
20-12-2013, 08:18
Ένας ηλεκτρολόγος που έχει βάλει στη τύχη τις πρίζες, έχει βάλει στη τύχη και τους διακόπτες.
Έτσι, σβήνεις το φως (ή έτσι νομίζεις) πας να αλλάξεις λάμπα και αποκτάς μία epic περμανάντ.

Γενικά όμως...

Αυτα τα καταλαβαινω ολα, αλλα περαν των θεματων ασφαλειας και της εμπιστοσυνης κτλ κτλ, και μιας και αναφερθηκε στο νημα αυτο, ρωτησα μηπως υπαρχει καποιο "audio" θεμα Μιχαλη.

warewolf73
20-12-2013, 09:13

Γενικά όμως...

Τι εννοεις, εχει βαλει στην τυχη και τους διακοπτες. ?
Δεν περνα ουδετερος απο τους διακοπτες. Μονο η φαση που την κοβουν. (Αν καταλαβα καλα και μιλας για τους διακοπτες φωτων στους τοιχους)

FaRMaX
20-12-2013, 09:29
Γιατι αν περασεις τον ουδετερο και ανοιγοκλεινεις αυτον δεν ανοιγοκλεινει η λαμπα δηλαδη?
Δουλευει απλα ειναι τελειος λαθος και επικινδυνο οπως ειπε και ο Tzi

warewolf73
20-12-2013, 09:45
Επισης οσον αφορα τις πριζες, δεν ειναι υποχρεωμενος ενας ηλεκτρολογος να εχει παντα τη φαση στις πριζες στην ιδια θεση. Εαν ο ιδιοκτητης της οικιας θελει να επεμβει για οποιοδηποτε λογο στην πριζα, δυο πραγματα συμβαινουν.

Ειτε ειναι παντελως ασχετος και δεν πρεπει να βαλει χερι, ειτε γνωριζει τα στοιχειωδη, οποτε ξερει και τη χρωματολογια των καλωδιων. Πριν λοιπον ερθει σε επαφη με τον ηλεκτροφορο αγωγο οταν ανοιξει την πριζα, ηδη ξερει πια ειναι η φαση, απο το χρωμα του αγωγου.
Και στην τελικη, οι πιο πολλες ηλεκτροπληξιες γινονται ειτε απο αγνοια, ειτε απο απροσεξια και απο τα μετρα προφυλαξης που δεν εχουν παρθει.

Δεν μιλω φυσικα για γκαφες "ηλεκτρολογων" (κατ'ονομα, μιας και ισως δεν το σπουδασαν) οπου για παραδειγμα το ντουι που αναφερθηκε πιο πανω, ειναι βιδωτο μεταλλικο.
Σε αυτη την περιπτωση ο ηλεκτρολογος παντα στις μεταλλικες σπειρες στο ντουι, βαζει τον ουδετερο.
Αν εκςι συνδεση τη φαση, υπαρχει ο κινδυνος οντως, κατα το ξεβιδωμα της λαμπας να ερθει το χερι σε επαφη με τη μεταλλικη σπειρα και να υπαρξει ηλεκτροπληξια.

Ομως τετοια λαθη δεν τα κανει ουτε μαθητευομενος ηλεκτρολογος. Οποτε τελικα μιλαμε και για περιπτωσεις οπου καλουμε εναν ηλεκτρολογο, αλλα δεν εχει σπουδασει το επαγγελμα, παρα εχει μαθει παπαγαλια μερικα πραγματα.
Εκει οντως συμβαινουν αρκετα λαθη απο μερους τους.

Και κατι τελευταιο. Μια πριζα σουκο εχει σαν σκοπο να δεχτει ενα φις σουκο, που συνηθως εχουν οι ενεργοβορες συσκευες.
Αν υπαρχει στον τοιχο μια πριζα απλη, αυτο σημαινει οτι δεν ειναι ενισχυμενη, αλλα απο την αλλλη δεν μπορει να δεχτει φις σουκο (μιας και δεν κουμπωνει επανω της) ωστε να τραβηξει πολυ ρευμα.

Το κακο γινεται οταν δυστυχως σε μια απλη γραμμη/πριζα, καποιος αλλαξει μονο την.πριζα αλλα οχι τα καλωδια και υστερα βαλει επανω φις σουκο ή και ενα πολυπριζο για πολλες συσκευες.

Δυστυχως, απο την πλευρα την ηλεκτρολογων, οταν δινουν μια προσφορα οπου το κοστος υλικων ειναι δικο τους, ορισμενες φορες καποιοι για να εχουν επιπλεον κερδος, βαζουν μια δυο ενισχυμενες σε ολο το σπιτι και οι υπολοιπες ολες απλες.
Αυτα σε μελλοντικες εγκαταστασεις πρεπει να αποσαφηνιζονται απο την πλευρα του πελατη, ωστε να γλυτωσει μελλοντικα μερεμετια για τις οποιες αλλαγες πραγματοποιησει.

Tzimisce
20-12-2013, 10:58
Αυτα τα καταλαβαινω ολα, αλλα περαν των θεματων ασφαλειας και της εμπιστοσυνης κτλ κτλ, και μιας και αναφερθηκε στο νημα αυτο, ρωτησα μηπως υπαρχει καποιο "audio" θεμα Μιχαλη.

Το που βρίσκεται η φάση στη πρίζα του ψυγείου, όχι. Δεν ενοχλεί τίποτα στο θέμα audio.
Απλά δείχνει έναν ηλεκτρολόγο που έχει συνδέσει τα καλώδια "όπου κάτσει" και φοβάμαι να σκεφτώ το πως έχει συνδέσει τις ασφάλειες στον πίνακα και τους διακόπτες φωτισμού...

Τι εννοεις, εχει βαλει στην τυχη και τους διακοπτες. ?
Δεν περνα ουδετερος απο τους διακοπτες. Μονο η φαση που την κοβουν. (Αν καταλαβα καλα και μιλας για τους διακοπτες φωτων στους τοιχους)

Ναι. Για αυτούς.
Ξέρεις πόσες φορές οι διακόπτες "κόβουν" τον ουδέτερο και βρίσκεσαι με τη φάση χιλιοστά μακριά από το χέρι σου κάθε φορά που αλλάζεις λάμπα;
Και ακόμη χειρότερα να πας να αλλάξεις φωτιστικό και να παίζεις με μία κλέμα με φάση...
Εγώ το έχω συναντήσει σε πολλά σπίτια.

Δεν συζητάμε καν το τι προσφέρει μία σωστή γείωση στο σπίτι!
Δηλαδή ποιον χαλάει το ότι κάποιος που ασχολείται και γουστάρει το στερεοφωνικό του απαιτεί σωστή γείωση;
Οποιοσδήποτε γουστάρει και ασχολείται με τον εαυτό του και την οικογένειά του θα έπρεπε να την απαιτεί!

Αντώνης-Κ
20-12-2013, 11:01
Παίδες, όταν διακόπτουμε το ρεύμα διακόπτουμε πάντα για λόγους ασφαλείας την φάση.
Όπου υπάρχει πρίζα με διακόπτη αυτός διακόπτη πάντα τη φάση.
Αυτά συμβαίνουν όπου υπάρχουν κανονισμοί ασφάλειας που λαμβάνουν προληπτικά μετρά.
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τέτοια μέτρα όσον αφορά τις πρίζες.
http://mastorevo.com.cy/images/productsextra/upload_pic/mprizadipli1381417811.jpg
http://mastorevo.com.cy/images/productsextra/upload_pic/extension1381417256.jpg

Σε αυτή την πρίζα και σε αυτό το πολύπριζο η φάση ο διακόπτης και η ασφάλεια είναι πάντα στα δεξιά όπως το κοιτάτε.

Tzimisce
20-12-2013, 11:13
Παίδες, όταν διακόπτουμε το ρεύμα διακόπτουμε πάντα για λόγους ασφαλείας την φάση.
Όπου υπάρχει πρίζα με διακόπτη αυτός διακόπτη πάντα τη φάση.
Αυτά συμβαίνουν όπου υπάρχουν κανονισμοί ασφάλειας που λαμβάνουν προληπτικά μετρά.
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τέτοια μέτρα όσον αφορά τις πρίζες.

Αυτό ακριβώς λέμε...
Σε αυτές τις πρίζες δεν μπορείς να βάλεις λάθος τη φάση της συσκευής.
Τυχαίο;
Σε πολλές συσκευές υπάρχει λαμπάκι που πληροφορεί για το αν η συσκευή μας έχει μπει σωστά στη πρίζα.
Επίσης τυχαίο!

Στην Ελλάδα, όχι μόνο δεν υπάρχουν τέτοια μέτρα όσον αφορά τις πρίζες, αλλά και όσοι το ψάχνουν θεωρούνται από τους "ειδήμονες" γραφικοί.
Μία αναζήτηση στο forum θα σε πείσει.

stel67
21-12-2013, 10:43
Δεν είναι μόνο Ελληνικό θέμα αυτό. Είναι θέμα σχεδιασμού και των προτύπων που επικράτησαν σε πολλές χώρες. Το Βρετανικό φαίνεται πιο ασφαλές, αλλά δεν κυριάρχησε. http://en.m.wikipedia.org/wiki/AC_power_plugs_and_sockets

sokmav
21-12-2013, 10:52
Το που βρίσκεται η φάση στη πρίζα του ψυγείου, όχι. Δεν ενοχλεί τίποτα στο θέμα audio.

Όσον αφορά στα ψυγεία,όποιος θέλει να ζήσει λίγο επικίνδυνα,ας δοκιμάσει λάθος τοποθέτηση του φις σε επαγγελματικό ψυγείο κι ας αγγίξει μετά μια από τις μεταλλικές επιφάνειές του.
(Σαν αυτά τα όρθια που έχουν μέσα τα Haagen Dazs πχ.)
Εκεί πια κι ο πιο δύσπιστος,κάτι πάρει χαμπάρι.
Και δεν θα ισχύει το ίδιο στα μηχανάκια και στις υπόλοιπες συσκευές μας;Λογικό δεν είναι;

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 10:55
Μου κανει εντυπωση που μιλαμε για ηλεκτρολογους που δεν το εχουν "σπουδασει" κλπ..... καλα ερχονται οποιοι ναναι?
Στην Κυπρο,οταν ο ηλεκτρολογος τελειωσει μια εγκατασταση σε νεοκτιστο σπιτι, καλει τους ελεγκτες της αρχης ηλεκτρισμου και του ελεγχουν τα παντα.Αν καπου βρεθει λαθος απλα φευγουν και τους ξανακαλει οταν διορθωσει τα λαθη.
Ναι τα βρετανικα στανταρντς ειναι πιο ασφαλη και δυσκολα θα κανεις λαθος στις φασεις.

stel67
21-12-2013, 11:12
Έψαξα, όχι εξαντλητικά, χθες να βρω το πρόσφατο κανονισμό εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και σε μερικά βιβλία απο παλιά που είχα. Δεν βρήκα κάτι που να γράφει αν η φάση στις πρίζες μπαίνει δεξιά ή αριστερά. Ο νέος κανονισμός ακολουθεί τα Ευρωπαϊκά πρότυπα. Μάλλον ούτε εκεί υπάρχει κάποια οδηγία.

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 11:22
Μονο για schuko δεν υπαρχουν "σωστες" θεσεις για τα σωστα χρωματα σημειωμενες στο φις και σωστα λες ο κανονισμος δεν λεει κατι.

Αντώνης-Κ
21-12-2013, 11:26
http://www.homebase.co.uk/wcsstore/homebase/en_GB/images/HelpAdvice/homebase-how-to-upgrade-a-wall-socket-fig2lg.jpg

http://img.diytrade.com/cdimg/533618/3871236/0/1182922825/British_plug.jpg

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 12:00
Στην περιπτωση του UK plug/socket υπαρχει σωστη θεση φασης και ουδετερου.
Το σχεδιαγραμμα της φωτογραφιας που ανεβασες, αφορα την πισω πλευρα του plug , δηλαδη η φαση παει εκει που ειναι η ασφαλεια

Αντώνης-Κ
21-12-2013, 12:06
Στην περιπτωση του UK plug/socket υπαρχει σωστη θεση φασης και ουδετερου.
Το σχεδιαγραμμα της φωτογραφιας που ανεβασες, αφορα την πισω πλευρα του plug , δηλαδη η φαση παει εκει που ειναι η ασφαλεια

Έτσι.

sokmav
21-12-2013, 12:08
Αυτό που πάντα αναρωτιόμουν και ποτέ δεν έψαξα,είναι αυτό το μεταλλικό μέρος με την τρύπα που έχουν μερικά σούκο φις.
Τι είναι αυτό ρε παιδιά;

warewolf73
21-12-2013, 12:24
Πριζες οπου πριν απο αυτες υπαρχει διακοπτης να τους κοβει τη φαση, υπαρχουν στο εξωτερικο γιατι εκει ακολουθουν και αλλα προτυπα.
π.χ. θα εχετε δει σε διαφορες ταινιες οπου δεν εχουν φωτα στο ταβανι, αλλα αμπαζουρ και φωτα σε ορθοστατες στο πατωμα οπου τα τοποθετουν σε πριζες και ο διακοπτης στον τοιχο ανοιγικλεινει την πριζα κλπ Εγω μιλω για το τι ισχυει στην Ελλαδα.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι μιλαμε για την "ασφαλεια" του χρηστη και αυτη υπαρχει μονο οταν η φαση ειναι π.χ. παντα στην ιδια πλευρα της πριζας (παντα δεξια ας πουμε) Δηλαδη ο χρηστης αν ξερει που ειναι η φαση στην πριζα, π.χ. δεξια, θα την ανοιξει για καποιο λογο χωρις να διακοψει το ρευμα πρωτα. ?
Δεν υπαρχει λογικη σε αυτο οπως εγω το βλεπω.

tzimisce, τα δικα μου ματια, εχεουν δει πολυ χειροτερα απο οσα εχουν δει τα δικα σου ματια σε εγκαταστασεις, (απο προχειροτητες, μεχρι εγκληματικες/προβληματικες συνδεσεις) και κατα καιρους εχω φριξει. Στις πιο πολλες περιπτωσεις ομως ρωτωντας ειχα ανακαλυψει οτι ο "ηλεκτρολογος" ειχε δει απλως πολλα επεισοδια μαγκαιβερ και καμια σχεση ειχε με την ηλεκτρολογια. Οπως στο δικο σου παραδειγμα ο ηλεκτρολογος ειχε κατεβασει ουδετερο στον διακοπτη λαμπας και εκοβε αυτον. ΛΑΘΟΣ και δεν υπαρχει οποιαδηποτε λογικη σε αυτο.

Σιγουρα οι κανονισμοι στην ηλεκτρολογια στην Ελλαδα ισως ορισμενοι απο αυτους χρειαζονται καποια αναθεωρηση επειδη ειναι αρκετα παλιοι, στο θεμα που συζηταμε για το audio ομως, εξακολουθω να μην καταλαβαινω.!

Δηλαδη θα επρεπε ενας ηλεκτρολογος να βαλει ολες τις φασεις π.χ. παντα δεξια, μονο και μονο για να γνωριζει ο χρηστης που ειναι αυτη για να διευκολυνθει στο audio. ? AN o ιδιοκτητης το ζητησει κατα την εγκατασταση, δεν βλεπω το λογο γιατι να αρνηθει ο ηλεκτρολογος. Αλλο αυτο ομως.
Δεν υπαρχει περισσοτερη ή μικροτερη ασφαλεια ομως για τον χρηστη αν γνωριζει που ειναι η φαση στην πριζα. (το παιδακι που θα χωσει την προκα μεσα στην πριζα για να παιξει, παλι καρβουνο θα γινει χωρις ρελε διαρροης)

Οποτε να ξεκαθαρισουμε οτι ΔΕΝ υπαρχει ενισχυμενη ασφαλεια οσον αφορα τις πριζες αν ξερεις απο πριν σε ποια τρυπα ειναι η φαση. Ανοιγμα της πριζας απο το χρηστη, προυποθετει εκ των προτερων , διακοπη του ρευματος απο τον πινακα. Για τους διακοπτες φωτων οπου κοβουν τον ουδετερο, τα ειπαμε...αν ο μπακαλης της γειτονιας αποφασισε να κανει τον ηλεκτρολογο για να βγαλει κανα εξτρα εισοδημα....

AUDIOLYTIC να μην σου κανει καθολου εντυπωση. Ειδικα στις επαρχιες, συνηθιζεται (οπου τα χερια των περισσοτερων να πιανουν περισσοτερο) να κανουν τους ηλεκτρολογους (ειδικα σε μερεμετια), μηχανικους κλπ Ασε δε που προσωπικα εχω γνωρισει αρκετους οπου κανουν αυτη τη δουλεια επειδη δουλεψαν σαν βοηθοι διπλα σε ηλεκτρολογο 2 φεγγαρια, υστερα να βγαινουν εξω μονοι τους και να κανους εγκαταστασεις/μερεμετια με χαμηλοτερη τιμη. (εχοντας βρει και καποιον ηλεκτρολογο για να σφραγισει το σχεδιο για τη ΔΕΗ)

Αλλα πραγματα πολυ χειροτερα συμβαινουν σε ενα σπιτι οσον αφορα την ασφαλεια απο τη θεση φασης στην πριζα. (γειωσεις, κατανομη φορτιου στον πινακα, διατομες αγωγων κλπ κλπ)

Αν αφησουμε λοιπον το κομματι της κουβεντας για το αν πρεπει ή οχι ο ηλεκτρολογος να βαζει παντα στην ιδια θεση τη φαση στην πριζα, δεν καταλαβαινω γιατι ο ψαγμενος audio χρηστης, δεν μπορει απλα να βαλει ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι στην πριζα και να εντοπισει που ειναι η φαση.

Περαν αυτου, μιας και προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με το θεμα γιατι ο ενισχυτης πρεπει να παρει την φαση συγκεκριμενα απο τον εναν πολο για καλυτερο ηχο και θελω να καταλαβω, πειτε μου.
Στον δικο μου AV ενισχυτη το εχω οπου ναναι, ειναι λαθος. ?
Δηλαδη σε ποιον πολο του φις του ενισχυτη πρεπει να δωσω τη φαση. ? Πρεπει να ανοιξω το καπακι του ενισχυτη για να δω που καταληγουν οι πολοι. ?

Τελος, οσον αφορα την "καθαρη" γραμμη απο την πριζα στον πινακα. Ποσο καθαρη θα ειναι η γραμμη αν στον πινακα δεν υπαρξει καποιο ειδους φιλτρο. ?
Ετσι κι αλλιως αν μιλαμε για μονοφασικο, το οποιο παρασιτο απο καποια συσκευη θα περασει στην τελικη στη φαση του πινακα και τελος στην γραμμη της γραμμης πριζας που εχουμε τον ενισχυτη. Αν δεν υπαρχει λοιπον καποιου ειδους φιλτρο επανω στη γραμμη διελευσης της φασης προς τον ενισχυτη ποιο το οφελος. ?

leo1964
21-12-2013, 12:31
Αυτό που πάντα αναρωτιόμουν και ποτέ δεν έψαξα,είναι αυτό το μεταλλικό μέρος με την τρύπα που έχουν μερικά σούκο φις.
Τι είναι αυτό ρε παιδιά;

Εννοείς αυτές που καταλήγουν στα πλαινά μεταλλικά ελάσματα;
Είναι η γείωση.

sokmav
21-12-2013, 12:36
Εννοείς αυτές που καταλήγουν στα πλαινά μεταλλικά ελάσματα;
Είναι η γείωση.

Leo την ξέρω την γείωση.Η τρύπα δεν ξέρω τι εξυπηρετεί.

Panoramix
21-12-2013, 12:40
εγώ περισσότερες ασφάλειες βλέπω σε όλα αυτά και με ανησυχούν χιχιχιχι!

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 12:43
warewolf73 ,μπορει οι πριζες να μην εχουν διακοπτη,αλλα εχουν τα μηχανηματα,που εχουν και ασφαλειες που ειναι (πρεπει να ειναι) σε σειρα με την φαση.Αν αντιστρεψεις το σουκο στον τοιχο, η ασφαλεια αμεσως ειναι σε σειρα με τον ουδετερο μεσα στο μηχανημα.
Σε περιπτωση που η ασφαλεια καει, ειναι ασφαλισμενο να αγγιξεις κατα λαθος κατι μεσα στο μηχανημα?

sokmav
21-12-2013, 12:47
Την βρήκα την άκρη...
Είναι ΕΠΙΣΗΣ για να μην μπορούν να τοποθετηθούν με λάθος φάση εκεί που οι κανονισμοί επιβάλλουν συγκεκριμένες πρίζες οπού τα συγκεκριμένα φις δεν μπορούν να μπουν ανάποδα.

To bridge the differences between German and French standards, the CEE 7/7 plug was developed. It is polarised to prevent the line and neutral connections from being reversed when used with a French CEE 7/5 socket, but allows polarity reversal when inserted into a German CEE 7/4 socket. The plug is rated at 16 A.

It has earthing clips on both sides to connect with the CEE 7/4 socket and a female contact to accept the earthing pin of the CEE 7/5 socket. It is used in almost all European countries. Currently, appliances are sold with non-rewireable CEE 7/7 plugs attached. This means that the plugs are now identical between countries like France and Germany, but the sockets are different.

http://en.wikipedia.org/wiki/AC_power_plugs_and_sockets

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 12:47

Nομιζω οτι καποτε ειδα σουκο πριζες που ειχαν σαν γειωση εναν πολο που εμπαινε σε αυτη την τρυπα στο σουκο.Χωρις να ειμαι 100% βεβαιος,νομιζω ειναι γερμανικα στανταρντς.Τωρα ενω η τρυπα υπαρχει,η επαφη με την γειωση γινεται στα σημεια πανω και κατω στο σουκο.
Πιο " universal" πραμα τωρα ...χαχαχα

sokmav
21-12-2013, 12:51
Nομιζω οτι καποτε ειδα σουκο πριζες που ειχαν σαν γειωση εναν πολο που εμπαινε σε αυτη την τρυπα στο σουκο.Χωρις να ειμαι 100% βεβαιος,νομιζω ειναι γερμανικα στανταρντς.Τωρα ενω η τρυπα υπαρχει,η επαφη με την γειωση γινεται στα σημεια πανω και κατω στο σουκο.
Πιο " universal" πραμα τωρα ...χαχαχα

Είδες τα γαλλάκια;(Παραπάνω)
Έτσι εξηγούνται τα Devialet.ξέρουν οι άνθρωποι :flipout:

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 12:54
Μαζι γραφαμε :-)

Τελικα οι γαλλοι οχι οι γερμανοι ?

Και στο Αμερικανικο συστημα υπαρχουν περιπτωσεις οπου ο πολος του ουδετερου νομιζω ειναι πιο πλατυς και δεν μπαινει στην θεση της φασης οπου υπαρχουν μονο δυο πολοι.

stel67
21-12-2013, 13:00
Τι είναι αυτό ρε παιδιά;
Είναι για να ταιριάζουν στις Γαλλικές/Βελγικές σουκο.
http://mete-enerji.com.tr/belgianfrenchbrschuko_socket_outlet_side_entry-l-2-sayfa_id-333-g_id-16308-id-60810

sokmav
21-12-2013, 13:00
Μαζι γραφαμε :-)

Τελικα οι γαλλοι οχι οι γερμανοι ?

Και στο Αμερικανικο συστημα υπαρχουν περιπτωσεις οπου ο πολος του ουδετερου νομιζω ειναι πιο πλατυς και δεν μπαινει στην θεση της φασης οπου υπαρχουν μονο δυο πολοι.

Σωστά,είδα και τέτοιες.
Αφού ζούμε ακόμα εδώ στην Ελλάδα πάντως κι είμαστε ακόμα χωρίς το μαλλί μπούκλα,πάλι καλά να λέμε..

warewolf73
21-12-2013, 13:02
warewolf73 ,μπορει οι πριζες να μην εχουν διακοπτη,αλλα εχουν τα μηχανηματα,που εχουν και ασφαλειες που ειναι (πρεπει να ειναι) σε σειρα με την φαση.Αν αντιστρεψεις το σουκο στον τοιχο, η ασφαλεια αμεσως ειναι σε σειρα με τον ουδετερο μεσα στο μηχανημα.
Σε περιπτωση που η ασφαλεια καει, ειναι ασφαλισμενο να αγγιξεις κατα λαθος κατι μεσα στο μηχανημα?

Καταλαβα.
Αλλα και παλι αν πριν ανοιξεις το οποιο μηχανημα να του αλλαξεις την ασφαλεια, αυτο δεν προυποθετει εκ των προτερων να εχεις αποσυνδεσει το μηχανημα απο το ρευμα. (πριζα) ?

Επισης αν μηχανημα εννοεις εναν ενισχυτη , ενας απλος χρηστης ακομη κι αν ξερει σε ποια τρυπα ειναι η φαση στην πριζα, ΠΩΣ ξερει που ειναι η φαση στο φις του μηχανηματος. ? Μπορει να βαλει το φις αναποδα στην πριζα. Εχουν τα φις των συσκευων αυτων ενδειξη επανω τους ποιος πολος του φις πρεπει να τοποθετηθει στη φαση. ? (εχω μπερδευτει λιγο)

sokmav
21-12-2013, 13:06
Εχουν τα φις των συσκευων αυτων ενδειξη επανω τους ποιος πολος του φις πρεπει να τοποθετηθει στη φαση. ? (εχω μπερδευτει λιγο)

Πολλά (όπως τα Densen μου) το έχουν απλώς σημειωμένο (PHASE) άλλα έχουν και λαμπάκι ή κάτι τέτοιο που ανάβει αν το βάλεις λάθος.

sokmav
21-12-2013, 13:12
Κοίτα εδώ (http://images.search.yahoo.com/images/view;_ylt=A0PDoQwSabVSukgAUB6JzbkF;_ylu=X3oDMTIzOD lldDFmBHNlYwNzcgRzbGsDaW1nBG9pZANjMzIwNGIxYzZhZWYz NTgyYzhlOTdjNGMwN2JhZjg1NARncG9zAzM1BGl0A2Jpbmc-?back=http%3A%2F%2Fimages.search.yahoo.com%2Fyhs%2 Fsearch%3Fp%3DDensen%26type%3D__alt__ddc_linuxmint _com%26fr2%3Dpiv-web%26hsimp%3Dyhs-linuxmint%26hspart%3Dddc%26tab%3Dorganic%26ri%3D35&w=1024&h=768&imgurl=i663.photobucket.com%2Falbums%2Fuu356%2Fvod she%2FCIMG7328.jpg&rurl=http%3A%2F%2Fwww.starfindings.com%2Febay%2Fde nsen-b100&size=126.3KB&name=keff+kht+%3Cb%3Edensen+%3C%2Fb%3Evia+%3Cb%3Ed ensen+%3C%2Fb%3Eohms+five+line+level+inputs&p=Densen&oid=c3204b1c6aef3582c8e97c4c07baf854&fr2=piv-web&fr=&tt=keff+kht+%3Cb%3Edensen+%3C%2Fb%3Evia+%3Cb%3Eden sen+%3C%2Fb%3Eohms+five+line+level+inputs&b=0&ni=21&no=35&ts=&tab=organic&sigr=11c0naqpk&sigb=14dsj8phi&sigi=11ltn9oh5&.crumb=BCqa3My00i1&type=__alt__ddc_linuxmint_com&hsimp=yhs-linuxmint&hspart=ddc),κάτω από το IEC

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 13:20
Καταλαβα.
Αλλα και παλι αν πριν ανοιξεις το οποιο μηχανημα να του αλλαξεις την ασφαλεια, αυτο δεν προυποθετει εκ των προτερων να εχεις αποσυνδεσει το μηχανημα απο το ρευμα. (πριζα) ?

Επισης αν μηχανημα εννοεις εναν ενισχυτη , ενας απλος χρηστης ακομη κι αν ξερει σε ποια τρυπα ειναι η φαση στην πριζα, ΠΩΣ ξερει που ειναι η φαση στο φις του μηχανηματος. ? Μπορει να βαλει το φις αναποδα στην πριζα. Εχουν τα φις των συσκευων αυτων ενδειξη επανω τους ποιος πολος του φις πρεπει να τοποθετηθει στη φαση. ? (εχω μπερδευτει λιγο)

Σιγουρα προυποθετει οτι πρεπει να αποσυνδεθει το μηχανημα απο το ρευμα,αλλα στα ατυχηματα συνηθως δεν αποσυνδεεται :-(

Στο δευτερο ερωτημα, αν το φις που παει στον ενισχυτη ειναι δυο πολων,δεν ξερει. Αν υπαρχει (που συνηθως υπαρχει) ασφαλεια μεσα στο μηχανημα,εκει πρεπει να παει η φαση. Το σημαδευεις μια φορα στο φις και το τηρεις.

Αντώνης-Κ
21-12-2013, 13:23
Περαν αυτου, μιας και προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με το θεμα γιατι ο ενισχυτης πρεπει να παρει την φαση συγκεκριμενα απο τον εναν πολο για καλυτερο ηχο και θελω να καταλαβω, πειτε μου.
Στον δικο μου AV ενισχυτη το εχω οπου ναναι, ειναι λαθος. ?
Δηλαδη σε ποιον πολο του φις του ενισχυτη πρεπει να δωσω τη φαση. ? Πρεπει να ανοιξω το καπακι του ενισχυτη για να δω που καταληγουν οι πολοι. ?

http://www.gcaudio.com/resources/howtos/acpolarity.html

http://www.tnt-audio.com/clinica/system-tweaking_e.html

Δεν είναι μόνο ο ενισχυτής που πρέπει να συνδεθεί σωστά με την φάση, είναι όλα τα μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή.
Συνήθως η σωστή φάση ξεκινά από την πρίζα και καταλήγει στην ασφάλεια του μηχανήματος.
Η διάφορα μπορεί να είναι τεράστια ειδικά στους πολυκάναλους όπου συνδέονται πολλά μηχανήματα.

leo1964
21-12-2013, 13:30

Έλα που δεν ξέρεις.......:smash:

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 13:38
Έλα που δεν ξέρεις.......:smash:

Γειωνεται η τρυπα ? :laugh:

leo1964
21-12-2013, 13:49

Μάλλον ταπώνεται!!!!:flipout::flipout::flipout:
Τέλος το :offtopic:

sokmav
21-12-2013, 13:54

Μάλλον ταπώνεται!!!!:flipout::flipout::flipout:
Τέλος το :offtopic:

(έχω λιώσει):flipout:

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 14:17
http://www.is-electric.ca/ans_polarity

warewolf73
21-12-2013, 14:18
Τωρα μιλαμε για καταστασεις οπου ο ενισχυτης απαιτει φαση καπου συγκεκριμενα για λογους προστασιας του καταναλωτη (οπως η αλλαγη ασφαλειας που αναφερθηκε πιο πανω) ή μιλαμε για περιπτωσεις οπου ο ενισχυτης απαιτει συγκεκριμενα καπου τη φαση γιατι υπαρχουν μεσα στον ενισχυτη καποιες διαταξεις ή οτι αλλο και για να δουλεψουν αυτες πρεπει η φαση να παει συγκεκριμενα και αυτες οι διαταξεις βρισκονται επανω στο πρωτευον του μετασχηματιστη. ?

Με λιγα λογια, ΟΛΟΙ οι ενισχυτες απαιτουν τη φαση σε συγκεκριμενο σημειο, ή μονο σε καποιους ενισχυτες οπου και ο κατασκευαστης το δηλωνει οτι το απαιτει. ? (εννοω επανω τοσο επανω στο θεμα ποιοτητας του ηχου, οσο και στην ομαλη λειτουργια του μηχανηματος)

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 14:24
Υπαρχουν και οι αποψεις που λενε οτι υπαρχει και ακουστη διαφορα,δεν ειναι μονον τα θεματα ασφαλειας.

Ομως , αφου υπαρχει ο σωστος τροπος καλωδιωσης,δεν βλεπω κανενα λογο γιατι να μην γινεται σωστα.
Kαι αφου το νημα εχει τον τιτλο "γραμμη ρευματος απο τον πινακα" , ξεκινωντας απο αυτο,οι ακουστες διαφορες (βελτιωσεις) ειναι μεγαλες οταν γινει σωστα.

warewolf73
21-12-2013, 14:28
http://www.is-electric.ca/ans_polarity

Βλεπω οτι μιλα για θεμα προστασιας και κανει αναφορα στις πριζες (οβαλ ? ) που βλεπουμε στο εξωτερικο. Μηπως εχει να κανει το θεμα για τα 110 V στο εξωτερικο οπου χρειαζονται καποιες επιπλεον διαταξεις προστασιας, οπου πιθανως αυτες οι διαταξεις απαιτουν σωστη πολωση φασης. ?

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 14:31
Ναι αυτο το λινκ μιλα κυριως για θεμα προστασιας,τα αλλα πιο πανω ομως λενε και αλλους λογους.

Δεν νομιζω οτι για τα 110 βολτ χρειαζονται διαφορετικοι τροποι σε θεματα ασφαλειας. Ο μοι γενοιτο σε περιπτωση ατυχηματος,δεν εχει και τοσο σημασια αν ειναι 110 η 220 .......το μαλλι δεν γλυτωνει....χαχαχα

leo1964
21-12-2013, 15:20
Υπαρχουν και οι αποψεις που λενε οτι υπαρχει και ακουστη διαφορα,δεν ειναι μονον τα θεματα ασφαλειας.

Υπάρχουν ακουστές διαφορές

warewolf73
21-12-2013, 15:50
Ωραια, μιας και ειμαι εντελως ασχετος απο ηχο (και τεχνικα θεματα αυτου) να δεχτω οτι οταν ενα μηχανημα παρει συγκεκριμενα τη φαση, ακουγεται καλυτερα. Απο οτι εχω καταλαβει, αυτο προκυπτει απο ακροασεις κατοχων και οχι γιατι ο κατασκευαστης μας λεει οτι για να δουλεψει καλυτερα η συσκευη του ηχητικα πρεπει να παρει εκει τη φαση.

Ομως, ποιος θα υποχρεωσει ΚΑΙ τον κατασκευαστη της συσκευης να αναγραφει ποιος πολος του φις πρεπει να παρει φαση. ? Το να ζητησω απο εναν ηλεκτρολογο να βαλει π.χ. τη φαση δεξια στην πριζα, παλι θα πρεπει εγω να κανω τραμπες το φις και υστερα με ακουστικο τεστ να καταλαβω πότε ακουω καλυτερα. Οποτε δεν εχει και πολυ νοημα να ξερω που ειναι η φαση στην πριζα. (εκτος κι αν εχω μαρκαρει εγω το φις στο παρελθον και μου χρησιμευσει οταν παω να συνδεθω σε μια νεα πριζα)

Οποτε:

1) Οσον αφορα την ηχητικη ποιοτητα ενος μηχανηματος, ο κατασκευαστης ΔΕΝ ειναι ενημερος πότε παιζει καλυτερα (αναλογως φασης) το μηχανημα του. ? Αν ναι, γιατι δεν ζητα απο τον καταναλωτη τη σωστη πολικοτητα. ? (εμενα δεν αναγραφεται τιποτε στα manual του ενισχυτη μου)

2) Οσον αφορα θεματα ασφαλειας (π.χ. ηλεκτροπληξιας ή βλαβης μηχανηματος κλπ) και παλι ειτε μιλαμε για οποιαδηποτε συσκευη (π.χ. σεσουαρ μαλιων) ειτε για καποιο μηχανημα (π.χ. ενισχυτη, cd player κλπ ) και παλι αν απαιτειται για λογους ασφαλειας, ο κατασκευαστης και παλι δεν θα πρεπει σε καποιο manual να ζητα απο τον καταναλωτη συγκεκριμενη πολικοπτητα φασης. ?

Αν υπαρχουν ηλεκτρονικες διαταξεις σε ενα οποιοδηποτε μηχανημα (ψυγειο ή ενισχυτη) οπου απαιτουν σωστη πολικοτητα για λογους ασφαλειας ή ηχητικης υπεροχης, σε αυτα τα μηχανηματα δεν πρεπει να υπαρχει καποια οδηγια που να το ζητα. ?

Παραπανω διαβασα ενα link που μιλα γενικα για κανονες ηλεκτρικης ασφαλειας σε συσκευες. Ομως δεν ξεκαθαριζει αν μιλα για συσκευες 110 V (μηπως αυτες εχουν καποιες εξτρα διαταξεις ασφαλειας και απαιτουν σωστη φαση) γιατι τυχαια ξανα ειδα στις φωτο μεσα στα Link πριζες που συνηθως βλεπουμε σε χωρες με 110V. Επισης στο αλλο link που μιλα απλα για καλυτερο ηχο, αδυνατω να καταλαβω γιατι το ανακαλυψε ο γραφων το αρθρο και δεν το ανακαλυψε ο κατασκευαστης της συσκευης αυτης. Γιατι αν το γνωριζει ο κατασκευαστης, γνωριζει επισης οτι εγω με το απλο διπολικο φις που μου εβαλε, θα το συνδεσω ειτε ετσι, ειτε αναποδα στην πριζα αν δεν με ενημερωση ως προς την πολικοτητα.

Εχουμε αναπτυξει δυο θεματα που τρεχουν παραλληλα. Ενα ως προς την ηχητικη υπεροχη και ενα ως προς την ασφαλεια (ειτε του μηχανηματος, ειτε του χρηστη)
Και στα δυο θεματα ομως δεν βλεπω κατασκευαστη να σου λεει: ΠΡΟΣΟΧΗ βαλε εδω τη φαση. (μιλω παντα για το 220V και τις δικες μας πριζες και φις στην ελλαδα)

sokmav
21-12-2013, 16:19
Ωραια,.....

Ίσως να προσπέρασες παραπάνω την απάντηση και το link που ποστάρισα.
Βεβαίως και υπάρχουν κατασκευαστές που το σημειώνουν και στην συσκευή και στο manual,κι άλλοι που έχουν τοποθετήσει ειδική λυχνία που ανάβει στην λάθος φάση.
(Μια σελίδα πριν θα βρεις και το λινκ.)
Επίσης λόγος (πιο εξειδικευμένα) γίνεται και στις τελευταίες σελίδες του νήματος για το Mambo dac,στην DIY κατηγορία όπου αναφέρονται και οι τρόποι να εξακριβώσει κανείς την σωστή φάση.

leo1964
21-12-2013, 16:25
Ωραια, μιας και ειμαι εντελως ασχετος απο ηχο (και τεχνικα θεματα αυτου) να δεχτω οτι οταν ενα μηχανημα παρει συγκεκριμενα τη φαση, ακουγεται καλυτερα. Απο οτι εχω καταλαβει, αυτο προκυπτει απο ακροασεις κατοχων και οχι γιατι ο κατασκευαστης μας λεει οτι για να δουλεψει καλυτερα η συσκευη του ηχητικα πρεπει να παρει εκει τη φαση.

Ομως, ποιος θα υποχρεωσει ΚΑΙ τον κατασκευαστη της συσκευης να αναγραφει ποιος πολος του φις πρεπει να παρει φαση. ? Το να ζητησω απο εναν ηλεκτρολογο να βαλει π.χ. τη φαση δεξια στην πριζα, παλι θα πρεπει εγω να κανω τραμπες το φις και υστερα με ακουστικο τεστ να καταλαβω πότε ακουω καλυτερα. Οποτε δεν εχει και πολυ νοημα να ξερω που ειναι η φαση στην πριζα. (εκτος κι αν εχω μαρκαρει εγω το φις στο παρελθον και μου χρησιμευσει οταν παω να συνδεθω σε μια νεα πριζα)

Οποτε:

1) Οσον αφορα την ηχητικη ποιοτητα ενος μηχανηματος, ο κατασκευαστης ΔΕΝ ειναι ενημερος πότε παιζει καλυτερα (αναλογως φασης) το μηχανημα του. ? Αν ναι, γιατι δεν ζητα απο τον καταναλωτη τη σωστη πολικοτητα. ? (εμενα δεν αναγραφεται τιποτε στα manual του ενισχυτη μου)

2) Οσον αφορα θεματα ασφαλειας (π.χ. ηλεκτροπληξιας ή βλαβης μηχανηματος κλπ) και παλι ειτε μιλαμε για οποιαδηποτε συσκευη (π.χ. σεσουαρ μαλιων) ειτε για καποιο μηχανημα (π.χ. ενισχυτη, cd player κλπ ) και παλι αν απαιτειται για λογους ασφαλειας, ο κατασκευαστης και παλι δεν θα πρεπει σε καποιο manual να ζητα απο τον καταναλωτη συγκεκριμενη πολικοπτητα φασης. ?

Αν υπαρχουν ηλεκτρονικες διαταξεις σε ενα οποιοδηποτε μηχανημα (ψυγειο ή ενισχυτη) οπου απαιτουν σωστη πολικοτητα για λογους ασφαλειας ή ηχητικης υπεροχης, σε αυτα τα μηχανηματα δεν πρεπει να υπαρχει καποια οδηγια που να το ζητα. ?

Παραπανω διαβασα ενα link που μιλα γενικα για κανονες ηλεκτρικης ασφαλειας σε συσκευες. Ομως δεν ξεκαθαριζει αν μιλα για συσκευες 110 V (μηπως αυτες εχουν καποιες εξτρα διαταξεις ασφαλειας και απαιτουν σωστη φαση) γιατι τυχαια ξανα ειδα στις φωτο μεσα στα Link πριζες που συνηθως βλεπουμε σε χωρες με 110V. Επισης στο αλλο link που μιλα απλα για καλυτερο ηχο, αδυνατω να καταλαβω γιατι το ανακαλυψε ο γραφων το αρθρο και δεν το ανακαλυψε ο κατασκευαστης της συσκευης αυτης. Γιατι αν το γνωριζει ο κατασκευαστης, γνωριζει επισης οτι εγω με το απλο διπολικο φις που μου εβαλε, θα το συνδεσω ειτε ετσι, ειτε αναποδα στην πριζα αν δεν με ενημερωση ως προς την πολικοτητα.

Εχουμε αναπτυξει δυο θεματα που τρεχουν παραλληλα. Ενα ως προς την ηχητικη υπεροχη και ενα ως προς την ασφαλεια (ειτε του μηχανηματος, ειτε του χρηστη)
Και στα δυο θεματα ομως δεν βλεπω κατασκευαστη να σου λεει: ΠΡΟΣΟΧΗ βαλε εδω τη φαση. (μιλω παντα για το 220V και τις δικες μας πριζες και φις στην ελλαδα)

Η φάση πρέπει ,είναι πάντα δεξιά στην πρίζα,δεν χρειάζεται κάτι άλλο αν το καλώδιο δεν είναι κατασκευασμένο στην τύχη,αλλά και πάλι υπάρχει τρόπος μ'ένα κατσαβίδι δοκιμαστικό να την βρείς.

warewolf73
21-12-2013, 16:32
Ίσως να προσπέρασες παραπάνω την απάντηση και το link που ποστάρισα.
Βεβαίως και υπάρχουν κατασκευαστές που το σημειώνουν και στην συσκευή και στο manual,κι άλλοι που έχουν τοποθετήσει ειδική λυχνία που ανάβει στην λάθος φάση.
(Μια σελίδα πριν θα βρεις και το λινκ.)
Επίσης λόγος (πιο εξειδικευμένα) γίνεται και στις τελευταίες σελίδες του νήματος για το Mambo dac,στην DIY κατηγορία όπου αναφέρονται και οι τρόποι να εξακριβώσει κανείς την σωστή φάση.

Mα δεν ρωτω για τους κατασκευαστες που απαιτουν τη σωστη πολικοτητα φασης για οποιοδηποτε λογο.
Μιλω για τα μηχανηματα οπου ο κατασκευαστης δεν αναφερει κατι ή δεν το ζητα.
Σε αυτα τα μηχανηματα, υπαρχει καλυτερευση ηχου με αντιστροφη φασης. ?
π.χ. στον δικο μου AV ενισχυτη denon 4306 πρεπει να δοκιμασω αντιστροφή φασης ή δεν εχει νοημα. ?

Καταλαβαινω οτι ισως καποιες διαταξεις μεσα σε εναν ενισχυτη ή οπου αλλου αν επιτελουν καποιο εργο απο τον κατασκευαστη, ειναι επανω στο πρωτευων του μετασχηματιστη συνδεδεμενες και για καποιο λογο σωστης λειτουργιας αυτων χρειαζεται σωστη πολικοτητα φασης. Εστω οτι αυτες οι διαταξεις παιζουν καποιο ρολο στην καλυτερη ποιοτητα ηχου. Αυτο το καταλαβαινω.!

Ειναι ομως ορισμενες αυτες οι συσκευες και το δηλωνει/ζητα ο κατασκευαστης σωστη φαση, ή γενικα θεωρειται οτι οποιοσδηποτε ενισχυτης ή αλλη συσκευη ηχου, μονο οταν παρει σε συγκεκριμενο σημειο τη φαση ακουγεται καλυτερα. ? Αυτο δεν καταλαβα.!

sokmav
21-12-2013, 17:06
Mα δεν ρωτω για τους κατασκευαστες που απαιτουν τη σωστη πολικοτητα φασης για οποιοδηποτε λογο.
π.χ. στον δικο μου AV ενισχυτη denon 4306 πρεπει να δοκιμασω αντιστροφή φασης ή δεν εχει νοημα. ?

Καταλαβαινω οτι ισως καποιες διαταξεις μεσα σε εναν ενισχυτη ή οπου αλλου αν επιτελουν καποιο εργο απο τον κατασκευαστη, ειναι επανω στο πρωτευων του μετασχηματιστη συνδεδεμενες και για καποιο λογο σωστης λειτουργιας αυτων χρειαζεται σωστη πολικοτητα φασης. Εστω οτι αυτες οι διαταξεις παιζουν καποιο ρολο στην καλυτερη ποιοτητα ηχου. Αυτο το καταλαβαινω.!

Ειναι ομως ορισμενες αυτες οι συσκευες και το δηλωνει/ζητα ο κατασκευαστης σωστη φαση, ή γενικα θεωρειται οτι οποιοσδηποτε ενισχυτης ή αλλη συσκευη ηχου, μονο οταν παρει σε συγκεκριμενο σημειο τη φαση ακουγεται καλυτερα. ? Αυτο δεν καταλαβα.!

Η γενική άποψη είναι πως ναι,όλα τα μηχανήματα ήχου ωφελούνται.
Βεβαίως υπάρχουν και ενστάσεις.Αλλά ας πούμε πως είναι μια γενική παραδοχή.
Τώρα το αν είναι ακουστή η διαφορά ή όχι,αυτό είναι θέμα που όπως πολλά άλλα άλλοι συμφωνούν κι άλλοι διαφωνούν.

stel67
21-12-2013, 17:20
Οι ενισχυτές δουλεύουν με συνεχές ρεύμα.
Δεν καταλαβαίνω πως η αλλαγή της πολικότητας στο πρωτεύον του Μ/Σ (μετασχηματιστή) επηρεάζει την ποιότητα του ήχου. Έτσι κι αλλιώς η ανόρθωση του ρεύματος σε συνεχές γίνεται μετά το δευτερέων του Μ/Σ με ηλεκτρονικές διατάξεις.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει ο διακόπτης της συσκευής να διακόπτει τη φάση, έτσι ώστε να μην είναι μονίμως το πρωτεύον του Μ/Σ υπό τάση. Αυτό πέρα από το θέμα της ασφάλειας, επηρεάζει και το χρόνο ζωής του τροφοδοτικού.
Πιθανόν οι κατασκευαστές των συσκευών που δεν δηλώνουν προτίμηση στη φάση να έχουν διπολικούς διακόπτες.

warewolf73
21-12-2013, 17:25
Η φάση πρέπει ,είναι πάντα δεξιά στην πρίζα,δεν χρειάζεται κάτι άλλο αν το καλώδιο δεν είναι κατασκευασμένο στην τύχη,αλλά και πάλι υπάρχει τρόπος μ'ένα κατσαβίδι δοκιμαστικό να την βρείς.

Μα δεν καταλαβα γιατι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι η φαση παντα δεξια στην πριζα. Τοση ωρα αυτο ρωταω. Ωραια, εγω ειμαι ας πουμε ο ηλεκτρολογος σου και σου λεω οτι σου εβαλα τη φαση δεξια στην πριζα.

Εσυ ΠΩΣ θα βαλεις το διπολικο σου φις στην πριζα. ?
Κανονικα ή αναποδα, αφου το φις δεν εχει καποια ενδειξη ως το ποιος πολος του πρεπει να παρει φαση. ?
(αν αρχισεις τραμπες στο φις, κανοντας ακροασεις για το πότε ακους καλυτερο ηχο, τοτε δεν ειχε νοημα εξ'αρχης να ειναι δεξια η φαση στην πριζα. Θα επρεπε και το φις να εχει καποιο σημαδι/συμβολο επανω του)

Επισης την απορια του ακριβως απο πανω post την εχω και εγω.!
Αν δεν υπαρχουν καποια κυκλωματα/διαταξεις που να τροφοδοτουνται απο το πρωτευων του μετασχηματιστη (και υπαρχουν για καποια βελτιωση ηχου κλπ) και να χρηζουν αναγκης σωστης πολικοτητας φασης για να δουλεψουν ορθα, τοτε απο που προκυπτει οτι το πρωτευων του μετασχηματιστη πρεπει να παρει συγκεκριμενα καπου τη φαση για να εχουμε καλυτερο ηχο. ?

Ετσι κι αλλιως, μεχρι αυτο το σημειο δεν υπαρχει πολικοτητα, προκυπτει υστερα.!

leo1964
21-12-2013, 17:52

Πρέπει να δείς αν η φάση στην πρίζα είναι δεξιά.
Τα υπόλοιπα μπαίνουν στον αυτόματο,τό'χει προβλέψει ο κατασκευαστής.

warewolf73
21-12-2013, 18:18
Πρέπει να δείς αν η φάση στην πρίζα είναι δεξιά.
Τα υπόλοιπα μπαίνουν στον αυτόματο,τό'χει προβλέψει ο κατασκευαστής.

Δηλαδη αν η φαση στην πριζα ειναι δεξια, δεν εχει σημασια πως θα χωσω εγω το φις μεσα στην πριζα. ?
Εχει προβλεψει και ο κατασκευαστης πως θα τοποθετησω το φις αν αυτο δεν εχει καποια ενδειξη επανω του. ?

leo1964
21-12-2013, 18:31
Δηλαδη αν η φαση στην πριζα ειναι δεξια, δεν εχει σημασια πως θα χωσω εγω το φις μεσα στην πριζα. ?
Εχει προβλεψει και ο κατασκευαστης πως θα τοποθετησω το φις αν αυτο δεν εχει καποια ενδειξη επανω του. ?

Συνήθως το προβλέπει ο κατασκευαστής.
Σαν γενικό μπούσουλα,κάνουμε τα εξής.
Βάζουμε το σούκο στην πρίζα,και κοιτάμε στο φις το θηλυκό που πάει στις συκευή-χρησιμοποιώντας το δοκιμαστικό κατσαβίδι μας-ν'ανάβει η δεξιά πλευρά,έχοντας την λεία επιφάνεια του φις να κοιτά στο πάτωμα και τις γωνίες το ταβάνι.
Αν δεν ανάβει αντιστρέφουμε το σούκο στην πρίζα και τότε θέλει δεν θέλει θ'ανάψει.

warewolf73
21-12-2013, 18:36
το θηλυκο φις οπως το κοιταμε φατσα στις τρυπες ή οπως το κοιταμε απο πισω οταν θα κουμπωσει στη συσκευη, θεωρειται δεξια. ?

leo1964
21-12-2013, 18:40
το θηλυκο φις οπως το κοιταμε φατσα στις τρυπες ή οπως το κοιταμε απο πισω οταν θα κουμπωσει στη συσκευη, θεωρειται δεξια. ?

Φάτσα τις τρύπες πρέπει ν'ανάβει η δεξιά(άτιμες τρύπες,εσείς φταίτε για όλα)!

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 18:48

Ειπαμε πιο πανω οτι η φαση πρεπει να παει στην ασφαλεια.Ενας που θελει να ειναι ολα σωστα,απλα ανοιγει το μηχανημα ,βλεπει που ειναι η ασφαλεια και απ'εκει και περα ξερει πως παει το φις στο μηχανημα του.
Εχει κατα την γνωμη μου σημασια τοσο για λογους ασφαλειας οσο και ακουστικους. ΠΡΕΠΕΙ ομως να ξερεις και ποια ειναι η φαση στον τοιχο ωστε να καταληγει σωστα και στο μηχανημα.

Τωρα γιατι δεξια και οχι αριστερα? Οι αγγλοι εχουν την φαση δεξια,οι αμερικανοι δεξια.Αφου οι ευρωπαιοι δεν ασχολουνται ,ας παει αριστερα,φτανει να παει σωστα στο φις και στο μηχανημα και στον τοιχο.

Ολα τα ειπαμε πιο πανω νομιζω.

Μια λεπτομερεια για το αμερικανικο φις.Πολλοι νομιζουν οτι μοιαζει με το αγγλικο και κυκλοφορουν adaptors που βοηθουν ωστε ενα αμερικανικο φις να μπαινει σε αγγλικη πριζα.Λαθος ,διοτι στο αμερικανικο φις,η γειωση ειναι κατω ενω στο αγγλικο ειναι πανω.Επομενως με τα adaptors αυτα, αυτοματα,η φαση / ουδετερος αντιστρεφονται.Αυτα για φις με τρεις πολους βεβαια.

Μην ξεχναμε οτι τα πλειστα μηχανηματα εχουν το IEC για να τροφοδοτουνται και το IEC καθοριζει καθαρα ποια ειναι η φαση και ποιος ο ουδετερος.Γιατι να βαλουμε στην τυχη δηλαδη την φαση και τον ουδετεροστην πριζα η το σουκο???

Και τελος,οποιος νομιζει οτι δεν παιζει ρολο η δεν κανει διαφορα τιποτα,ας τα ενωνει οπως λαχει.Παλι θα παιζουν:ernaehrung004:

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 18:53

Αν ειναι IEC 3-pin εχει καθαρη ενδειξη ποιο ειναι ποιο.Αν ειναι διπλο,οπως ειπα ποιο πανω,βρισκεις που ειναι η ασφαλεια και προχωρας.....

leo1964
21-12-2013, 18:53
Όπως και νά'χει,το δοκιμαστικό κατσαβίδι είναι απαραίτητο σαν τα interconnect!!!!

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 18:58
Και το κατσαβιδι η μια απλη μετρηση μεταξυ γειωσης / φασης και ουδετερου.

leo1964
21-12-2013, 19:01
Και το κατσαβιδι η μια απλη μετρηση μεταξυ γειωσης / φασης και ουδετερου.

Σωστά,με τη μόνη διαφορά ότι το κατσαβίδι μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον καθένα μας,χωρίς ν'απαιτούνται ειδικές γνώσεις.

warewolf73
21-12-2013, 19:02
Οποτε με λιγα λογια για να καταλαβω:

- Ο κατασκευαστης (ακομα κι αν δεν το δηλωνει καπου) θεωρει αυτονοητο οτι εσυ πρεπει να δωσεις φαση σε συγκεκριμενο σημειο του μετασχηματιστη του ενισχυτη.

- Ο κατασκευαστης, ακομη κι αν πιστευει οτι εσυ εχεις πριζα οπου η φαση ειναι παντα δεξια, εν'τουτις εχει φτιαξει ενα αρσενικο φις οπου δυναται να κουμπωσει οπως να'ναι επανω στην πριζα και αφηνει σε μενα να ψαχνω με δοκιμαστικα κατσαβιδια επανω στο θηλυκο φις του καλωδιου, ενω μπορουσε να βαλει μια ενδειξη επανω στην αρσενικη μερια του φις που θα κουμπωσει στην πριζα.

- Ο κατασκευαστης θεωρει οτι αν βαλεις σωστα τη φαση επανω στο πρωτευον του μετασχηματιστη θα εχεις καλυτερο ηχο, ενω με τους βασικους κανονες ηλεκτρολογιας δεν προκυπτει κατι τετοιο εαν ολα τα κυκλωματα βρισκονται μετα απο τον μετασχηματιστη.

Εγω προσωπικα ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι αφου ολα τα κυκλωματα βρισκονται μετα το δευτερευον και υστερα απο την ανορθωση, χρειαζομαστε σωστη πολικοτητα φασης.

Θα το καταλαβαινα ΑΝ καποιο κυκλωμα ηταν συνδεμενο παραλληλα στο πρωτευον του μετασχηματιστη (αρα 220V) και για να δουλεψει σωστα ηθελε σωστη πολικοτητα αυτο καθ'εαυτο το κυκλωμα και οχι τα υπολοιπα μερη που βρισκονται μετα το δευτερευον/ανορθωση.

Και αν υπαρχει τετοιο κυκλωμα απο τον κατασκευαστη που να τροφοδοτειται παραλληλα με το πρωτευον, θεωρω οτι ο κατασκευαστης θα το εχει επισημανει με διαφορες ενδειξεις οπως π.χ. τον densen που αναφερθηκε παραπανω και ειχε και οπτικη ενδειξη σωστης/λαθος πολικοτητας.

Απο που προκυπτει λοιπον οτι ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες εχουν κυκλωματα που εξαρτωνται απο την πολικοτητα φασης, κι αν εχουν πως ετσι χαλαρα ΔΕΝ προειδοποιουν τους χρηστες ή δεν εχουν καποια ενδειξη σωστης/λαθος πολικοτητας. ?

Ενας εντελως αδαης που δεν ξερει απο πολικοτητες και κατσαβιδια πως θα ξερει οτι πρεπει να βαλει δοκιμαστικο κατσαβιδι για να δωσει στο θηλυκο φις τη φαση δεξια, οταν ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν εχει βαλει καμια προειδοποιηση επ'αυτου. ?

Αν παλι εννοειται οτι το μηχανημα θα δουλεψει ετσι κι αλλιως αναποδα με οποιαδηποτε πολικοτητα, και παλι, γιατι ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν κανει λογο για καλυτερη ηχητικα αποδοση οταν υπαρξει σωστη πολικοτητα φασης και να εχει βαλει μια ενδειξη επανω στο φις πως αυτο να τοποθετηθει στην πριζα. ?

Μηπως εξαιρωντας τα μηχανηματα που για καποιο λογο χρειαζονται σωστη πολικοτητα για συγκεκριμενους λογους (και αυτα εχουν τις ενδειξεις σωστης τοποθετησης φασης) σε ολα τα υπολοιπα μηχανηματα δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο, μιας και ο κατασκευαστης αυτων, δεν εχει καποιο ιδιαιτερο κυκλωμα μεσα που να απαιτει σωστη πολικοτητα. ?

Δηλαδη εσεις σε τυφλο τεστ, γυρνατε τα φις στις πριζες και ακουτε καλυτερο/χειροτερο ηχο. ?

(θα με κανετε να τραβαω επιπλα νυχτιατικα) :flipout:

leo1964
21-12-2013, 19:10
Ο σοβαρός κατασκευαστής τα κάνει όπως υποθέτεις.
Μου έχουν όμως τύχει καλώδια φθηνά εμπορίου όπου η φάση ήταν σε μερικά δεξιά και σε άλλα αριστερά.
Γι'αυτό συστήνω το θαυματουργό κατσαβίδι.

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 19:11
- Ο κατασκευαστης (ακομα κι αν δεν το δηλωνει καπου) θεωρει αυτονοητο οτι εσυ πρεπει να δωσεις φαση σε συγκεκριμενο σημειο του μετασχηματιστη του ενισχυτη.

- Ο κατασκευαστης, ακομη κι αν πιστευει οτι εσυ εχεις πριζα οπου η φαση ειναι παντα δεξια, εν'τουτις εχει φτιαξει ενα αρσενικο φις οπου δυναται να κουμπωσει οπως να'ναι επανω στην πριζα και αφηνει σε μενα να ψαχνω με δοκιμαστικα κατσαβιδια επανω στο θηλυκο φις του καλωδιου, ενω μπορουσε να βαλει μια ενδειξη επανω στην αρσενικη μερια του φις που θα κουμπωσει στην πριζα.

- Ο κατασκευαστης θεωρει οτι αν βαλεις σωστα τη φαση επανω στο πρωτευον του μετασχηματιστη θα εχεις καλυτερο ηχο, ενω με τους βασικους κανονες ηλεκτρολογιας δεν προκυπτει κατι τετοιο εαν ολα τα κυκλωματα βρισκονται μετα απο τον μετασχηματιστη.

O κατασκευαστης που βαζει IEC θεωρει αυτονοητο οτι το καλωδιο σου και εχει δικαιο, ΣΙΓΟΥΡΑ εχει σωστη καλωδιωση στο IEC του καλωδιου σου.Επισης θεωρει αυτονοητο οτι αν το καλωδιο σου εχει αμερικανικο η αγγλικο φις και εχει δικαιο,ΣΙΓΟΥΡΑ η καλωδιωση ειναι σωστη.

Αυτο που μενει ειναι για οποιον εχει σουκο η διπλο φις στο μηχανημα,να σιγουρευτει που ειναι η ασφαλεια στο μηχανημα αρα εκει θα μπει η φαση και οχι ο ουδετερος,και επισης να σιγουρευτει που ειναι η φαση στην πριζα του τοιχου ωστε να την ταυτιστει με την φαση του σουκο.

Συνοψιζοντας,δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις ετοιμο σοβαρο καλωδιο ρευματος με IEC και αγγλικο η αμερικανικο(τριπλο) φις και να ειναι λαθος οι φασεις.

Με τα σουκο ειναι το θεμα,τοσο στον τοιχο οσο και το φις και μηχανηματα με διπλο βισμα στην εισοδο τροφοδοσιας τους.

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 19:28

Μην αγχωνεσαι πολυ. Βαλε απλα σωστα τις φασεις και κατσε να ακουσεις λιγη μουσικη :ernaehrung004:

warewolf73
21-12-2013, 19:36
Μην αγχωνεσαι πολυ. Βαλε απλα σωστα τις φασεις και κατσε να ακουσεις λιγη μουσικη :ernaehrung004:

Ναι, και μετα οταν θα σας πω οτι δεν ακουσα διαφορά, θα μου πειτε να πεταξω τα ηχεια/ενισχυτη και να αγορασω καλυτερα. :flipout:

Αυριο θα ασχοληθω με αυτο. ευτυχως που εχω μονο εναν ενισχυτη που παιζει απο pc και θα ξεμπλεξω γρηγορα.! :Banane0:

leo1964
21-12-2013, 19:37
Ναι, και μετα οταν θα σας πω οτι δεν ακουσα διαφορά, θα μου πειτε να πεταξω τα ηχεια/ενισχυτη και να αγορασω καλυτερα. :flipout:

:

Νά'σαι σίγουρος γι'αυτό....είναι το επόμενο στάδιο αναβάθμισης.

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 19:38

Αυριο θα ασχοληθω με αυτο. ευτυχως που εχω μονο εναν ενισχυτη που παιζει απο pc και θα ξεμπλεξω γρηγορα.! :Banane0:

Μην ανησυχεις δεν θα σου πει κανενας τιποτα.Αν μη τι αλλο,απο πλευρας ασφαλειας θα νιωθεις ανετα.

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 19:40

:flipout: και γω που ηθελα να τον ξεαγχωσω.............

warewolf73
21-12-2013, 19:47

Λυπαμαι, αλλα το δωρο Χριστουγεννων προλαβα και το εφαγα αλλου.!
Σας ξερω εσας τους χαιενταδες. Πεντε δευτερολεπτα κουβεντα μαζι σας και μετα καταληγει καποιος σε αναβαθμιση και με αδειες τσεπες.

Την εχω ξανα πατησει μαζι σας και σας εμαθα.! Κουβεντα μαζι σας μονο αφραγκος και με κρυμμενες πιστωτικες.! :flipout::flipout::flipout:

leo1964
21-12-2013, 19:47
Σε μικρές δόσεις να μην το πολυκαταλάβει.

sokmav
21-12-2013, 22:25
@warewolf73
Εδώ έχει ένα σχήμα που εξηγεί το πως και το τι των φάσεων και των αντιφάσεων τεχνικά.
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/108921-%CE%A3%CE%B1%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9-!-Sabre9023-WM8804/page61

(Έχεις καταλάβει από μόνος σου πως πας για αναβαθμίσεις,μην πας να μας ρίξεις το φταίξιμο :flipout:)

Αντώνης-Κ
21-12-2013, 22:47
http://media.digikey.com/photos/Qualtek%20Photos/223083-01.jpg

Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ ειδικά σε πηγές που έχουν αποσπώμενο καλώδιο να παίρνουν αυτού του τύπου καλώδιο. Αν αυτό δεν είναι καθοδήγηση από τους κατασκευαστές για σωστή σύνδεση φάσης και ουδέτερου τότε τι άλλο μπορεί να είναι?

Για συσκευές που έχουν φιξαρισμένο καλώδιο δεν το συζητώ το καφέ που συμβολίζει την φάση καταλήγει πάντα στην ασφάλεια.

http://media.sinox-europe.com/images/products/cables/connectech/CTP1110UK.jpg

Για καλώδια αυτού του τύπου πάλι δεν το συζητώ, η πολικότητες αναγράφονται και στα δυο άκρα και δεν είναι καθόλου τυχαίες.

Το μόνο που είναι τυχαίο είναι η οδηγία περί ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων στις πλείστες χώρες της Ευρώπης και όχι μόνο.

AUDIOLYTIC
21-12-2013, 22:49
Πολυ χρησιμες φωτογραφιες Αντωνη

Αντώνης-Κ
21-12-2013, 23:01
http://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60320

Γιάννης Χατζηγεωργίου
22-12-2013, 02:53

Κανόνισε να πειράζεις τα ρεύματα και μετά να μου πεις ότι σου χάλασε το κόντραστ στον 7000......κανόνισε!!:Banane0:

warewolf73
22-12-2013, 05:22
Κανόνισε να πειράζεις τα ρεύματα και μετά να μου πεις ότι σου χάλασε το κόντραστ στον 7000......κανόνισε!!:Banane0:

Νατος, ηρθε. Λες και δεν το'ξερα.! :icon15:

Ε δεν θα το πιστεψεις. Αλλαξα πολικοτητα στο φις του benq και βελτιωθηκε το on/off contrast.
Πισω και σ'εφαγα.! :ernaehrung004:

Tzimisce
22-12-2013, 14:06
Όσον αφορά στα ψυγεία,όποιος θέλει να ζήσει λίγο επικίνδυνα,ας δοκιμάσει λάθος τοποθέτηση του φις σε επαγγελματικό ψυγείο κι ας αγγίξει μετά μια από τις μεταλλικές επιφάνειές του.
(Σαν αυτά τα όρθια που έχουν μέσα τα Haagen Dazs πχ.)
Εκεί πια κι ο πιο δύσπιστος,κάτι πάρει χαμπάρι.
Και δεν θα ισχύει το ίδιο στα μηχανάκια και στις υπόλοιπες συσκευές μας;Λογικό δεν είναι;

Σωστό.
Αλλά στο ψυγείο βέβαια δεν μπορούμε να ξέρουμε που θα πάει η φάση από τη στιγμή που δεν συνδέεται με IEC... :p

Όπως βλέπεις το IEC (τις τρύπες), το γυρίζεις να είναι σαν Λ και πρέπει η φάση να βρίσκεται δεξιά.
Το αν παίζει καλύτερα, ίσως γιατί συνδέεται σωστά;
Πόσα πράγματα έχεις συνδέσει λάθος στη ζωή σου και λειτούργησαν καλύτερα; :p

Οποτε με λιγα λογια για να καταλαβω:

Ναι.

Αφού αυτό κυκλοφορεί στη χώρα που πουλάει το μηχάνημά του, τι φις να σου δώσει;
Οι ενδείξεις συνήθως βρίσκονται στη μεριά του θηλυκού. (το έχω δει σημειωμένο σε αρκετά και δεν νομίζω ότι το κάνουν για πλάκα)
Και αυτό γιατί δεν μπορεί να ξέρει πως είναι οι φάσεις στο σπίτι σου.

Δεν είναι μόνο ένας μετασχηματιστής μετά το φις.
Ε, και άμα το λέει ο κατασκευαστής γιατί να του πούμε όχι και να το συνδέσουμε ανάποδα;
Αν θεωρούμε τον εαυτό μας εξυπνότερο ας φτιάξουμε εμείς το μηχάνημα αντί να το αγοράσουμε! :p

Εγω προσωπικα ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι αφου ολα τα κυκλωματα βρισκονται μετα το δευτερευον και υστερα απο την ανορθωση, χρειαζομαστε σωστη πολικοτητα φασης.

Θα το καταλαβαινα ΑΝ καποιο κυκλωμα ηταν συνδεμενο παραλληλα στο πρωτευον του μετασχηματιστη (αρα 220V) και για να δουλεψει σωστα ηθελε σωστη πολικοτητα αυτο καθ'εαυτο το κυκλωμα και οχι τα υπολοιπα μερη που βρισκονται μετα το δευτερευον/ανορθωση.

Δεν πειράζει. :p

Και αν υπαρχει τετοιο κυκλωμα απο τον κατασκευαστη που να τροφοδοτειται παραλληλα με το πρωτευον, θεωρω οτι ο κατασκευαστης θα το εχει επισημανει με διαφορες ενδειξεις οπως π.χ. τον densen που αναφερθηκε παραπανω και ειχε και οπτικη ενδειξη σωστης/λαθος πολικοτητας.

Απο που προκυπτει λοιπον οτι ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες εχουν κυκλωματα που εξαρτωνται απο την πολικοτητα φασης, κι αν εχουν πως ετσι χαλαρα ΔΕΝ προειδοποιουν τους χρηστες ή δεν εχουν καποια ενδειξη σωστης/λαθος πολικοτητας. ?

Το θεωρούν δεδομένο.

Ενας εντελως αδαης που δεν ξερει απο πολικοτητες και κατσαβιδια πως θα ξερει οτι πρεπει να βαλει δοκιμαστικο κατσαβιδι για να δωσει στο θηλυκο φις τη φαση δεξια, οταν ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν εχει βαλει καμια προειδοποιηση επ'αυτου. ?

Αν παλι εννοειται οτι το μηχανημα θα δουλεψει ετσι κι αλλιως αναποδα με οποιαδηποτε πολικοτητα, και παλι, γιατι ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν κανει λογο για καλυτερη ηχητικα αποδοση οταν υπαρξει σωστη πολικοτητα φασης και να εχει βαλει μια ενδειξη επανω στο φις πως αυτο να τοποθετηθει στην πριζα. ?

Δες το IEC σου.

Μηπως εξαιρωντας τα μηχανηματα που για καποιο λογο χρειαζονται σωστη πολικοτητα για συγκεκριμενους λογους (και αυτα εχουν τις ενδειξεις σωστης τοποθετησης φασης) σε ολα τα υπολοιπα μηχανηματα δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο, μιας και ο κατασκευαστης αυτων, δεν εχει καποιο ιδιαιτερο κυκλωμα μεσα που να απαιτει σωστη πολικοτητα. ?

Στους περισσότερους AV λείπει και η γείωση. Το IEC τους δεν έχει.
Είναι σωστό;
Δεν σου έχει τύχει ποτέ να πας να αλλάξεις κάποιο interconnect σε συσκευή και να σε χτυπήσεις το ρεύμα;
Εμένα αρκετές και η αλλαγή φάσης βοήθησε.

Δηλαδη εσεις σε τυφλο τεστ, γυρνατε τα φις στις πριζες και ακουτε καλυτερο/χειροτερο ηχο. ?

Σε κάποια μηχανήματα/συστήματα ναι.

Καλό κουράγιο. :flipout:

AUDIOLYTIC
22-12-2013, 14:33
γιατι ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν κανει λογο για καλυτερη ηχητικα αποδοση οταν υπαρξει σωστη πολικοτητα φασης και να εχει βαλει μια ενδειξη επανω στο φις πως αυτο να τοποθετηθει στην πριζα. ?

Θα ηταν λογικο αυτο που λες αν ενας κατασκευαστης εκανε λογο για καλυτερη ηχητικα αποδοση στο μηχανημα του με "λαθος" πολικοτητα φασης ......

warewolf73
22-12-2013, 15:52
Audiolytic ηθελα να πω οτι το μαρκετινγκ εφευρισκει χιλιους τροπους να σε πεισει οτι το δικο του προιον ειναι καλυτερο κοκ.
Μου κανει εντυπωση που δεν γινεται αναφορα για καλυτερο/χειροτερο ηχο, αν μπορουσαν να εκμεταλευτουν και αυτη την παραμετρο.

tzimisce δεν ειπα ποτε οτι ΜΟΝΟ ενας μετασχηματιστης ειναι μετα το φις. Ειναι τα παντα. Αλλα μονο μεταξυ του φις και του πρωτευοντος του μετασχηματιστη θα μπορουσε να υπαρχει κυκλωμα που να εξαρταται αμεσα απο πολικοτητα φασης εναλλασσομενου.

ΑΝ λοιπον σε μερικους ενισχυτες υπαρχει τετοιο κυκλωμα , καταλαβαινω την απαιτηση του κατασκευαστη για σωστη πολικοτητα.

Προσπαθω να καταλαβω και ρωτω οσους ξερουν να μου πουν ποιο κυκλωμα/εξαρτημα ειναι αυτο οπου λειτουργει ή οχι αν αντιστοιχα αντιστρεψουμε την πολικοτητα φασης στο εναλλασσομενο.

Αν στην τελικη, δεν υπαρχει ενα τετοιο κυκλωμα μεταξυ φις και πρωτευοντος υποθετω οτι ο κατασκευαστης δεν ζητα σωστη πολικοτητα για καλυτερο ηχο, αλλα καθαρα για καποιους λογους ασφαλειας. π.χ. να παει απλα η φαση στην ασφαλεια.

Το να μου απαντας "δεν" πειραζει" στην ερωτηση μου , "δεν εχω καταλαβει σε ποιο εξαρτημα/κυκλωμα χρειαζεται η πολικοτητα φασης", δεν με βοηθησε και ιδιαιτερα να καταλαβω απο που προκυπτει και τι ακριβως συμβαινει μεσα στο μηχανημα και χαλαει ο ηχος.

Θεωρω οτι μεχρι και το δευτερεον του μετασχηματιστη η υποθεση αναγεται στην ηλεκτρολογια και οχι στα υπολοιπα ηλεκτρονικα. Ισως και εκει καθαρα να γινεται η αναφορα του IEC για τυπικους λογους και μονο, ωστε να παει η φαση στην ασφαλεια/διακοπτη. Απο εκει και κατω ομως, ακομη δεν εχω καταλαβει ποια ηλεκτρονικα μερη του μηχανηματος επηρρεαζονται ωστε να υπολειτουργουν και να δινουν χειροτερο ηχο, οταν αντιστρεψουμε την πολικοτητα φασης.

Ειναι μια απλη απορια οπου δεν εχω βρει καποια απαντηση. Και επαναλαμβανω, αναφερομαι σε μηχανηματα οπου ΔΕΝ υπαρχει καποιο κυκλωμα που να τροφοδοτειται παραλληλα με το πρωτευον και αρα ισως αυτο το κυκλωμα να χρειαζεται καπου συγκεκριμενα τη φαση επανω του.
Σε ενισχυτες οπου υπαρχουν τετοια ισως κυκλωματα καταλαβαινω απολυτα το συλλογισμο, χωρις να ειναι απαραιτητο να καταλαβω τι εξυπηρετουν αυτα τα κυκλωματα.
Το οτι λοιπον ο κατασκευαστης ζητα μεσω του IEC να παει εκει η φαση και οχι αλλου, δεν προκυπτει τουλαχιστον σε εμενα τον αδαη το συμπερασμα οτι το ζητα, ειδαλλως ο ηχος θα χαλασει.!
Εξεφρασα μια απορια που πιστευω θα την ειχε οποιοσδηποτε που δεν ειναι γνωστης των ενισχυτων/ηλεκτρονικων.
Αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη απαντηση ή παραπομπη σε καποιο Link που να λεει γιατι χαλα ο ηχος καλως, αλλιως να το σταματησω εδω γιατι οχι μονο κουρασα το νημα, αλλα και γιατι το εχω βγαλει και offtopic και δεν το θελω.
Εννοειται φυσικα οτι προθεση ειχα να καταλαβω και οχι να αντιπαρατεθω με οποιονδηποτε. Αν τελικα λογω μη σχετικοτητας μου με τα ηλεκτρονικα κρινεται οτι αδυνατω να καταλαβω, παμε παρακατω. Ετσι κι αλλιως αλλο ειναι το θεμα του νηματος και εχει εξαιρετικο ενδιαφερον.!

sokmav
22-12-2013, 16:25
Όπως είδες και στο σχήμα στο λινκ που σου παρέθεσα στην DIY,επηρεάζεται ακριβώς αυτό που λες.
Το πρώτο πράγμα που βλέπει το εναλλασσόμενο,δηλαδή ο ίδιος ο μετασχηματιστής.Το πιο απλό δηλαδή.
Όπου στην περίπτωση που η φάση είναι σωστά,είναι συμφασικά το πρωτεύον με το δευτερεύον δηλαδή,έχουμε αφαιρετική πολικότητα,ενώ στην αντίθετη περίπτωση έχουμε προσθετική.

warewolf73
22-12-2013, 17:06
Όπως είδες και στο σχήμα στο λινκ που σου παρέθεσα στην DIY,επηρεάζεται ακριβώς αυτό που λες.
Το πρώτο πράγμα που βλέπει το εναλλασσόμενο,δηλαδή ο ίδιος ο μετασχηματιστής.Το πιο απλό δηλαδή.
Όπου στην περίπτωση που η φάση είναι σωστά,είναι συμφασικά το πρωτεύον με το δευτερεύον δηλαδή,έχουμε αφαιρετική πολικότητα,ενώ στην αντίθετη περίπτωση έχουμε προσθετική.

Ναι το διαβασα (οχι ολοκληρο)
Αν καταλαβα καλα, αυξανεται η ταση στο δευτερευον και επισης η (επαγωγικη) ταση στο σασι με αποτελεσμα να επηρρεαζονται χειροτερα τα dac/adc με οτι σημαινει αυτο για τον ηχο.

Απο εκει και περα ολο αυτο εχει να κανει μονο με την αυξηση τασης. ? Γιατι ετσι κι αλλιως ηδη εχουμε και μια επισημη αυξηση τασης απο τη δεη που ισως κανει ουτως ή αλλως τα πραγματα χειροτερα.! http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/111824-%CE%88%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CE%AF-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CE%94%CE%95%CE%97

AUDIOLYTIC
22-12-2013, 17:17
Audiolytic ηθελα να πω οτι το μαρκετινγκ εφευρισκει χιλιους τροπους να σε πεισει οτι το δικο του προιον ειναι καλυτερο κοκ.
Μου κανει εντυπωση που δεν γινεται αναφορα για καλυτερο/χειροτερο ηχο, αν μπορουσαν να εκμεταλευτουν και αυτη την παραμετρο.

Μερικοι ασχολουνται λιγο εως καθολου !!!

warewolf73
22-12-2013, 17:30
Aλλαξα το φις στο πολυπριζο. Επαιρνε ρευμα το Ν αντι του L.
Διαφορες στον ηχο βεβαια δεν ακουω. (δοκιμη λιγων λεπτων βεβαια)
Bεβαια, αν τη ζημια την παθαινουν τα dac/adc, αν το dac ειναι επιλεγμενο της πηγης και οχι του ενισχυτη, γλυτωνει καποιος το κακο της λαθος πολωμενης φασης. ? (εννοειται οτι το Player θα εχει σωστα τη φαση)

Αγγελια: Magnepan ζητω να μου χαρισουν.... :silly: Καταλαβα.! Την αναβαθμιση δεν την γλυτωνω.

warewolf73
22-12-2013, 18:55
Οπως κοιταμε την παρακατω φωτο, δεξια ή αριστερα πρεπει να ειναι η φαση. ?
Τελικα η ενδειξη L και Ν σημαινουν line (φαση) και Νeutral. (ουδετερος) ?

Υπ'οψιν, το θηλυκο φις δεν κουμπωνει στον ενισχυτη οπως το βλεπετε στη φωτο, αλλα το κωνικο μερος του, παει στην κατω μερια. (τουμπα)

99365

leo1964
22-12-2013, 19:10
[QUOTE=warewolf73;1056982615]Οπως κοιταμε την παρακατω φωτο, δεξια ή αριστερα πρεπει να ειναι η φαση. ?

L=line
N= neutral

warewolf73
22-12-2013, 19:12
[QUOTE=warewolf73;1056982615]Οπως κοιταμε την παρακατω φωτο, δεξια ή αριστερα πρεπει να ειναι η φαση. ?

L=line
N= neutral

ok ευχαριστω.!

Αντώνης-Κ
22-12-2013, 22:01
Κατ' ακρίβεια, ονομάζεται live και όχι line.:blink:

Αντώνης-Κ
22-12-2013, 22:07
[/SPOILER]

Πολύ σωστά δεν άκουσες, οι διαφορές θα αρχίσουν όταν διορθώσεις πηγές και ενισχυτή.

warewolf73
22-12-2013, 22:18
Πολύ σωστά δεν άκουσες, οι διαφορές θα αρχίσουν όταν διορθώσεις πηγές και ενισχυτή.

Μα για το φις του ενισχυτη μιλουσα και το διορθωσα.
Πηγη δεν υπαρχει, μονο pc. Ελεγξα κι αυτο και την Tv και αυτα ειχαν σωστα την πολικοτητα. Μονο στον ενισχυτη ηταν λαθος.!

Εκτεταμενες ακροασεις δεν εχω κανει.! Ισως εχω μια μικρη βελτιωση στην αισθηση στερεοφωνιας και τιποτε αλλο. Ισως και μια ιδεα (πως να το πω) πιο καθαρου ηχου (λιγοτερος θορυβος στο backround, δεν ξερω ποια ειναι η σωστη διατυπωση) . ?
Σαν τα οργανα πριν να ηταν πιο πισω απο τα ηχεια και ο ηχος τους μπερδευοταν, ενω τωρα σαν να ακουγονται πιο μπροστα στα ηχειο και διακρινω καλυτερο διαχωρισμο αυτων και καλυτερη στερεοφωνια.
Συγνωμη, αλλα δεν ειμαι σχετικος στο να διατυπωνω τι εκλαμβανω απο τον ηχο οταν προσπαθω να τον περιγραψω.

(μπορει να υπαρχουν περισσοτερες αλλαγες , αλλα λογω προβληματος ακοης, ισως δεν μπορω να εκτιμησω σωστα)

Αντώνης-Κ
22-12-2013, 22:37
Τότε υπήρξε σίγουρα μια μικρή διαφορά. Η διαφορά είναι όπως το είπες, είναι μια αίσθηση πιο καθαρού και διάφανου ήχου στη φάση. Γενικά η σωστή πολικότητα σε μακροχρόνιες ακροάσεις είναι πολύ πιο ξεκούραστη και ισορροπημένη, ειδικά με μεγάλα ηχεία δαπέδου που τονίζουν τα άκρα του φάσματος.

Tzimisce
22-12-2013, 23:08

Δοκίμασε τώρα να αλλάξεις τις φάσεις στα ηχεία.
Σε όλα όμως.
Τι διαφορά στον ήχο πιστεύεις ότι θα ακούσεις; :p