PDA

View Full Version : ONKYO TX-NR905 - Εντυπώσεις, σχόλια, φωτογραφίες

panosxgr
09-04-2008, 07:46
Με αφορμή την επικείμενη παραλαβή του ONKYO TX-NR905 (σήμερα ή αύριο), ανοίγω το θέμα ώστε να μπορούμε όλοι οι κάτοχοι του συγκεκριμένου AV ενισχυτή να γράψουμε τις εντυπώσεις μας και να ανταλλάξουμε απόψεις. Επίσης να μπορούν να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι, που μπορεί να ενδιαφέρονται για την αγορά του. :ernaehrung004:

argi
09-04-2008, 07:59
ειμαστε ολο αυτια και ματια

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-04-2008, 12:12
Πολύς κόσμος τον έχει βλέπω......

panosxgr
09-04-2008, 12:23
Πολύς κόσμος τον έχει βλέπω......

Κι εγώ αυτό βλέπω Τάσο... :blink:

argi
09-04-2008, 13:00
χθες το αποεμα λοιπον κατεβηκα στην γλυφαδα
το πλεις εχει 3 μαγαζια
πηγα λοιπον στο 1
μπαινω μεσα και του λεω 905
μου λεει 2700
του λεω ποσο κανει στην γερμανια και μου λεει αποκλειεται
του λεω αυτο το ελεγε ο βοσκοπουλος
του δειχνω τιμες
και μου λεει οτι ειμαστε απο τα αγαπημενα καταστηματα
μολις ειδε την τιμη μου λεει οτι η τιμη στην ελλαδα ειναι μαρκε
και το μονο που μπορει να κανει ειναι ατοκες δοσεις
λες και του ζητησα δοσεις
ολοι κανουν εκπτωση στην τιμη καταλογου ο εδω τιποτα
και στο τελος μου λεει μακαρι να ειχαμε καλυτερες τιμες να πουλαγαμε παραπανω

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-04-2008, 15:49
αν ο καταστηματάρχης τον αγοράζει ακριβότερα κι απ' την τιμή που πουλάει ο γερμανός, τι να σου κάνει κι αυτός ο άμοιρος.....

thanasis k.
09-04-2008, 15:56
Η ΟΝΚΥΟ Ελλαδος το παιζει οπως οι τραπεζες στις καρτες. Σ ολον τον κοσμο τα επιτοκια ειναι τα μισα απο οτι στην Ελλαδα. Καλο ειναι οποιος παιρνει απο Γερμανια να στελνει μια φωτοτυπια στην ΟΝΚΥΟ Ελλαδος και να της δινει συγχαρητηρια για τις τιμες της.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-04-2008, 16:00
Πάντως παιδιά μην το ξαναγυρίσουμε πάλι στις τιμές....έχω βαρεθεί να βλέπω κάθε θέμα του ONKYO να καταλήγει στις διαφορές τιμών.
Είναι γνωστό πλέον το θέμα και σίγουρα το γνωρίζει και η αντιπροσωπεία. Μην γελιέστε.

Φαντάζομαι θα ενδιαφέρει περισσότερο τον κόσμο οι επιδόσεις του συγκεκριμένου μηχανήματος γι' αυτό άλλωστε πιστεύω ότι άνοιξε το θέμα ο Πάνος.

Οι κάτοχοι ας μας προσφέρουν την εμπειρία τους.

panosxgr
09-04-2008, 16:09
Ακριβώς όπως τα λέει ο Τάσος είναι. Δεν θέλω να αναλωθούμε με τις τιμές, αλλά με την ουσία, που δεν είναι άλη από τις επιδόσεις του συγκεκριμένου μηχανήματος. Από πού τον αγοράζει ο καθένας μας είναι προσωπικό του δικαίωμα και αφορά καθαρά τη τσέπη του και τίποτα άλλο.
Αύριο τελικά το μασημέρι κανόνισα παραλαβή του μηχανήματος. Θα έχετε κάποιες πρώτες φωτογραφίες εννοείται, αλλά περισσότερα να περιμένετε μέσα στο ΣΚ :2thumb22sup:

thanasis k.
09-04-2008, 16:18
H τιμη εχει μεγαλη σημασια, γιατι προσδιοριζει την κατηγορια των ανταγωνιστων του.
Περιμενουμε με αγωνια τις εντυπωσεις.

argi
09-04-2008, 16:47
αν ο καταστηματάρχης τον αγοράζει ακριβότερα κι απ' την τιμή που πουλάει ο γερμανός, τι να σου κάνει κι αυτός ο άμοιρος.....
εγω λεω να πω στον αντιπροσωπο να αγοραζει απο γερμανια αν δεν βγαινει

argi
09-04-2008, 16:49
Ακριβώς όπως τα λέει ο Τάσος είναι. Δεν θέλω να αναλωθούμε με τις τιμές, αλλά με την ουσία, που δεν είναι άλη από τις επιδόσεις του συγκεκριμένου μηχανήματος. Από πού τον αγοράζει ο καθένας μας είναι προσωπικό του δικαίωμα και αφορά καθαρά τη τσέπη του και τίποτα άλλο.
Αύριο τελικά το μασημέρι κανόνισα παραλαβή του μηχανήματος. Θα έχετε κάποιες πρώτες φωτογραφίες εννοείται, αλλά περισσότερα να περιμένετε μέσα στο ΣΚ :2thumb22sup:
δεν πιστευω να βαριεσαι να τις βαλεις σημερα :ernaehrung004:
πλακα κανω
αντε να δουμε και να ακουσεις

GABX9
09-04-2008, 17:20
Ωραια ας αρχισει η ανακριση,πανο πως κ ποτε πληρωσες κ τροπο παραλαβης?Αrgi τελικα ποιον θα παρεις?Τoν 875 η τον 905? θελω να μου πεις κ την γνωμη σου για rotel γιατι λεω να παρω τον 875 σε συνδιασμο με εναν 3καναλο rotel thx,150w μου φτανουν.

FABIAWRC
11-04-2008, 01:02
εχω φιλο που δουλευε μεσα στην ονκυο.οταν τον ρωτησα για την αντιπροσωπεια που δεν ντρεπεται λιγο με τις τιμες που εχει μου απαντησε.

δεν τον ενδιαφερει το αφεντικο να ριξει τις τιμες.θελει να πουλαει ακριβα και οποιος αγορασε αγορασε.αυτο ειναι αν σας αρεσει.

:rifle:

argi
11-04-2008, 07:02
την ξερουμε την συμπεριφορα της στρουθοκαμηλου
το κεφαλι στην αμμο και επειδη δεν βλεπουμε τιποτα νομιζουμε οτι δεν υπαρχει τιποτα
δεν πειραζει η γερμανια ναναι καλα

FABIAWRC
11-04-2008, 18:14
πεστα ρε argi.:rifle:

argi
11-04-2008, 20:36
πριν μερικα χρονια εκανα με πολυ κοπο ενα αντιπροσωπο να αναγκαστει να μειωσει τις τιμες του
τοτε ημουν μονος μου
αν τωρα δεχεται καθημερινα τηλεφωνηματα απο καμποσους απο εμας πιστευω πως θα ρειξει τις τιμες του
με ωραιο τροπο παντα
γιατι διαφορετικα μπορει να τα κανει πιο ακριβα

panosxgr
12-04-2008, 00:46
Λοιπόν παίδες, ο ενισχυτής είναι στην κατοχή μου από την Πέμπτη το μεσημέρι.

Αρχικοί χαρακτηρισμοί: ΘΗΡΙΟ, ΔΕΟΣ κ ΑΣΗΚΩΤΟΣ!!!!

Φτιάχνω ένα καφεδάκι και θα σας πω περισότερα. :food-smiley-005:

Ntinos P
12-04-2008, 00:49
Ρε αστο καφεδακι βραδυατικα (εκτος και αν εισαι στο... Περου)
Ριξε φωτος, και ξεκινα..

GABX9
12-04-2008, 00:51
Aντε παληκαρι μου,κ ξεκινα με τροπο πληρωμης κ παραλαβης

Ntinos P
12-04-2008, 00:55
μπορει να μην θελει να απαντησει σε αυτο δημοσια.

στειλε του κανα πμ ναουμ..

GABX9
12-04-2008, 00:59
Καλα αν δεν θελει θα του στειλω αν κ δεν βλεπω τον λογο...ναουμ

panosxgr
12-04-2008, 01:01
Πρέπει για άλλη μια φορά να ευχαριστήσω το φίλο και μέλος aris464 που μου πρόσφερε το σπίτι του για να τεστάρουμε τον ενισχυτή, αφού στο δικό μου ακόμα γίνονται εργασίες και δεν μπορούσα από την αγωνία μου να περιμένω ακόμα 1 εβδομάδα. Αρη σε ευχαριστώ και δημόσια για άλλη μια φορά :SFGSFGSF: :ernaehrung004:

Ο Αρης όπως είναι γνωστό είναι κάτοχος του Onkyo 875 κι έτσι το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν να βγάλουμε όλες τις καλωδιώσεις από τον δικό του ενισχυτή και να τις συνδέσουμε στον 905. Ετσι και κάναμε, αφού πρώτα μας βγήκε λίγο η μέση μας μέχρι να σηκώσουμε και να τοποθετήσουμε τα 2 ογκώδη και βαριά μηχανήματα.

Οι πηγές οι οποίες συνδέσαμε στον 905 ήταν οι εξής:
- PS3 (HDMI)
- DVICO 6500 (HDMI)
- Pioneer DVD Recorder LX60 (HDMI)

Δυστυχώς δεν είχαμε 2 μέσα εικόνας για αν συνδέσουμε ταυτόχρονα 2 τηλεοράσεις ή προβολεά και τηλεόραση. Ετσι συνδέσαμε και τεστάραμε την κάθε έξοδο HDMI με τη συγκεκριμένη τηλεόραση που είχαμε στην κατοχή μας, την SONY BRAVIA 46X3500.

Ηχεία χρησιμοποιήσαμε κάτι Sony 7.1, από έτοιμο σύστημα προφανώς της αγοράς. Εαν κάνω λάθος μπορεί ο Αρης όταν διαβάσει να με διορθώσει φυσικά :ernaehrung004:

GABX9
12-04-2008, 01:02
Να φτιαξουμε φραπα?θα μας μιλας μεχρι το πρωι?εγω αντεχω

GABX9
12-04-2008, 01:05
Η bravia ready or full?

Βασίλης Μ.
12-04-2008, 01:07
full !!

panosxgr
12-04-2008, 01:11
Εφτασε λοιπόν η μεγάλη στιγμή που όλα ήταν συνδεδεμένα και έπρεπε να πατήσω από το τηλεκοντρόλ το "ΟΝ" για να ανάψει ο 905. Να σας πω την αλήθεια είχα ένα μικρό άγχος, γιατί είναι ο 1ος μου ενισχυτής που αγοράζω ποτέ μου και φοβόμουνα μην δεν μπορώ να τον λειτουργήσω.

Πατάω λοιπόν το κουμπί και ανάβει το ΘΗΡΙΟ!! Ομως δεν είχα εικόνα στην τηλεόραση. Λέω, τι έγινε τώρα???? Φυσικά ο Αρης, γνώστης και κάτοχος του 875, είχε πεθάνει στα γέλια, γιατί γνώριε ότι έπρεπε να δηλώσουμε στον ενισχυτή από το SETUP του από ποια έξοδο θέλουμε να πάρουμε εικόνα.

Εκεί έπιασε το τηλεκοντρόλ ο Αρης και μέσα σε 10 sec είχαμε εικόνα στην τηλεόραση, με το μενού του DVICO να δεσπώζει στην Sony των 46 ιντσών. Αμεσως ένα τεράστιο χαμόγελο εμφανίστηκε στο πρόσωπό μου :D

Βλέπωντας ποια το μενού του ενισχυτή και στην οθόνη μας κι όχι μόνο στην οθόνη του ενισχυτή, μπήκαμε ξανά στο κυρίως μενού του ενισχυτή. Επρεπε αρχικά να δηλώσουμε τις HDMI - IN. Μπορώ να πω εδώ ότι μέσα σε 2-3 λεπτά μπορεί ο οποιοσδήποτε να προσαρμοστεί στο μενού του ONKYO και να καταλάβει τι γίνεται, χωρίς καν να έχει διαβάσει κανένα manual. Πολύ απλό μενού, λειτουργικότατο. Εδώ η ONKYO έχει ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από εμένα :grinning-smiley-043

panosxgr
12-04-2008, 01:15
Να κάνω μια παρένθεση εδω. Είχα πάρει μαζί μου και την φωτογραφική μηχανή για να τραβήξω screenshots και να τα βάλω εδώ. Ομως από την μια ήταν βράδυ που πήγα στο σπίτι του Αρη και δεν ήθελα να καθυστερήσω περισσότερο για να αφήσω και τον άνθρωπο να κοιμηθεί κι από την άλλη είχα μείνει και με το στόμα ανοιχό με αυτά που έβλεπα κι άκουγα...όπως καταλαβαίνετε screenshots θα δείτε κάποια άλλη στιγμή. Ζητώ συγνώμη αλλά σας υπόσχομαι ότι δεν θα σας αφήσω έτσι. :2thumb22sup:

panosxgr
12-04-2008, 01:26
Δηλώνουμε επίσης στο μενού του ενισχυτή να μας δίνει εικόνα 1080p στην τηλεόραση. Αυτό τι σημαίνει? Οτι θα λειτουργεί σενεχώς το HQV chip της Silicon Optix που φοράει στο εσωτερικό του ο 905, όπως άλλωστε και ο 875. Εχει όλες τις επιλογές εικόνας (από 480p έως και 1080p), όπως επίσης και την επιλογή AUTO, που εάν δεν κάνω λάθος σημαίνει ότι τότε δεν δουλεύει το chip της εικόνας και η εικόνα περνάει στην τηλεόραση όπως το στέλνει η πηγή μας. Εαν κάνω λάθος πάλι εδώ, παρακαλώ κάποιον κάτοχο του 875 ή του 905 να με διορθώσει.

Επίσης μέσα από το setup μπορείς να δηλώσεις τις αρχικές τιμές και τελικές τιμές της έντασης του ενισχυτή, για κάθε ζώνη ξεχωριστά. Τι εννοώ με αυτό: όταν πρωτοάνοιξα τον ενισχυτή μου έβγαλε ένδειξη στην ένταση κάπου στα -55db. Αυτό μπορείς να το αλλάξεις και να δηλώσεις ποιο θέλεις να είναι το ΜΗΔΕΝ και ποιο το ΜΕΓΙΣΤΟ, όπως επίσης και ποια θέλεις να είναι η default ένταση κάθε φορά που ανοίγεις τον ενισχυτή. Το βρήκα πολύ βολικό και χρήσιμο.

Calibration του ήχου δεν κάναμε, δηλαδή δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου το μικρόφωνο και το σύστημα της AUDYSSEY.

panosxgr
12-04-2008, 01:33
Επειδή είναι και αργά και να μην σας κουράζω, βάλαμε μια ταινία από το DVICO, στα 1080p και με ήχο DTS.

Τα σχόλια είναι περιττά....... Ακόμα δεν μπορώ να συνέλθω από το ΣΟΚ που έπαθα με τον ήχο και με την κρυστάλλινη εικόνα που είδαμε!!! :speechless-smiley-0:speechless-smiley-0
Από ήχο μπορεί να μην είμαι σχετικός, αλλά τουλάχιστον στην εικόνα, επειδή προσπαθώ να ασχολούμαι περισσότερο, αυτό που είδαν για άλλη μια φορά τα μάτια μου ήταν ένα αποτέλεσμα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!
Εικόνα τρισδιάσταση, κίνηση φυσικότατη και χρώματα ζωντανά και καθαρά. :firstprize:

panosxgr
12-04-2008, 01:39
Αν και οι ταινίες mkv δεν είναι στα 24p, παρόλα αυτά όταν περάσεις το σήμα μέσα από τον ενισχυτή σου αφήνει αυτη την εντύπωση και την αρμονία της κίνησης. Οταν δηλώσεις να μην δουλεύει το REON του ενισχυτή, τότε κάποιες φορές παρατηρείς κάποια μικρά σπασιματάκια στην κίνηση. Αλλη μια φορά ξαναλέω ότι το REON-VX κάνει θαύματα και θα το πω και παρακάτω πάλι!!! :grinning-smiley-043

Ακόμα και ταινίες που βάλαμε στα 720p από το DVICO, ο ενισχυτής τις έκανε upscale στα 1080p και η εικόνα που μας έδωσε στις 46" ήταν ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ με αυτή που είχαμε όταν παιζαμε υλικό των 1080ρ. Ισως σε μεγάλες ίντσες να μπορούσαμε να δούμε κάποιες μικροδιαφορές, αλλά τουλάχιστον στις 46" που βλέπαμε εμείς από τα 2.5μ δεν είδαμε τίποτα!!!

GABX9
12-04-2008, 01:41
Εχεις προβολεα σπιτι σου?κ με ποια ηχεια θα σεταρεις?

panosxgr
12-04-2008, 01:46
Αφού βάλαμε μερικές ακόμα ταινίες και είδαμε 1-2 λεπτά από την καθεμία, αλλάξαμε πηγή και βάλαμε σε λειτουργία το PS3. Βάλαμε ένα BLURAY, τον "Πατριώτη" με τον Μελ Γκίμπσον. Δηλώσαμε από το PS3 να δώσει εικόνα στα 24p και ήχο PCM ασυμπίεστο.
Συγνώμη, αλλά αυτό που άκουσα δεν περιγράφεται με λόγια...ότι και να πω θ είναι λίγο. Το σίγουρο είναι ότι θα ζήσετε ανεπανάληπτες στιγμές κινηματογράφου εάν το ακούσετε αυτό το πράμα. Τα μικρά ηχεία του Αρη έβγαζαν ένα ήχο που δεν πίστευες στα αυτιά σου! Οι ήχοι ήταν πεντακάθαροι και ζωντανοί. Βάλαμε την σκηνή αναφοράς, όσον αφορά τον ηχό, εκεί που είναι στο δάσος και κάνουν ανταρτοπόλεμο. Σφαίρες φεύγανε δεξιά αριστερά, πίσω, μπρος, ΧΑΜΟΟΟΟΣ! Ταυτόχρονα ακούγόντουσαν πεντακάθαρα όλοι οι διαλόγοι, ακόμη και τα ψιθυρίσματα των στρατιωτών μπορούσες να τα ακούσεις ολοκάθαρα.

Νανόπουλος Γιάννης
12-04-2008, 01:47
Στα'λεγα.....δεν στα'λεγα Πάνο μου;

panosxgr
12-04-2008, 01:48
Παιδιά, να τελειώσω τώρα που τα έχω στο μυαλό μου, και μετά τα λέμε σε μορφή διαλόγου, γιατί διαφορετικά θα τα ξεχάσω :grinning-smiley-043

Συνεχίζω λοιπόν...

panosxgr
12-04-2008, 01:55
Ο ενισχυτής έχει απεριόριστες επιλογές στις ρυθμίσεις του ήχου, που δεν μπορώ να θυμηθώ τις περισσότερες. Από απλό Dolby Digital μέχρι THX Ultra 2, στο οποίο τελευταίο εάν παίζεις με ασυμπίσεστο ήχο, τότε δουλεύει πολύ καλά. Σε ταινίες από το DVICO όταν το είχαμε ενεργοποιημένο, έκανε τον ήχο να μοιάζει περισσότερο στρογγυλεμένος και χάναμε λίγο την αίσθηση των ψηλών συχνοτήτων και την καθαρότητα. Εκεί (DVICO) αφήναμε να διαλέξει μόνος του ο ενισχυτής και ο ήχος ήταν πραγματικά πολύ καλός.
Με PCM ήχο έχεις επιλογές να παίξεις και να αφήσεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Ολα αυτά πάλι τα λέω χωρίς να έχουμε κάνει καμιά ρύθμιση των ηχείων στο χώρο. Φανταστείτε δηλαδή!!!!

panosxgr
12-04-2008, 02:00
Φτάνουμε τώρα σε ένα από τα σημαντικότερα, κατ' εμέ, πλονεκτήματα του 905. Το τηλεοπτικό σήμα!!!!!!! Τι να σας πω... Να σας πω ότι βλέπεις SS1 και νομίζεις ότι βλέπεις ZDF? Ισως να τα παραλέω, όσον αφορά κυρίως το SS1, που έχει χαμηλό transfer rate, αλλά κυριολεκτικά στο SS2, που έχει λίγο μεγαλύτερο transfer rate, η εικόνα είναι σαφώς ανώτερη από τα πολύ καλά ξένα δορυφορικά κανάλια, όπως ZDF, ARD, RAI UNO,... Εικόνα κοντά σε HD, έστω κι εάν είμαι λίγο υπερβολικός!!!!!!

panosxgr
12-04-2008, 02:05
Για να τελειώνω και να μην σας κουράζω κι άλλο, συνδέσαμε την τηλεόραση στο HDMI OUT 2, δηλώσαμε από τον ενισχυτή να δώσει από εκεί εικόνα και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα πάλι.

Ο ενισχυτής έπαιξε συνολικά 3-3.5 ώρες. Η θερμοκρασία είναι μια λέξη που μάλλον ο 905 αγνοεί!!! :grinning-smiley-043 Εγώ μπορεί να ήμουνα πιο ζεστός από τον ενισχυτή στο τέλος :D

Λόγω ώρας δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα... Οτι θέλετε να ρωτήσετε σχετικά με το μηχάνημα και μπορώ να σας απαντήσω, πολύ ευχαρίστως -bye-

Βασίλης Μ.
12-04-2008, 02:08
Αν μπορείς τιμή κ απο που το παράγγειλες??:2thumb22sup:

GABX9
12-04-2008, 02:09
Στον δικο σου χωρο με τι ηχεια θα τον σεταρεις?εχεις προβολεα ?

Βασίλης Μ.
12-04-2008, 02:10
Καλορίζικος κιόλας:smile:

panosxgr
12-04-2008, 02:11
Απλά θα σας παρακαλέσω να μην μπλέξουμε την συζήτηση με τιμές πάλι, γιατί είναι χιλιοειπωμένα και κουράζουν πολύ...
Ας μιλήσουμε για το μηχάνημα.

Ξέχασα να σας πω κάποιες διαφορές που παρατηρήσαμε σε σχέση με τον 875, που τους είχαμε δίπλα δίπλα.
Ο 905 είναι 3-4 κιλά πιο βαρύς κι αυτό λόγω των τοροϊδών που φοράει. Εξού και η παντελής απουσία ανεβάσματος της θερμοκρασίας στο εσωτερικό του.
Τα ακροφύσια του 905 είναι σαφώς καλύτερης ποιότητας κατασκευής, σαν επιχρυσωμένα, σε αντίθεση με τον 875 που είναι απλά.
Ο 905 έχει κανονικά στο μενού του ρυθμίσεις της εικόνας, κάτι που ο 875 πρέπει να μπεις στο κρυφό μενού του για να επέμβεις εκεί.

panosxgr
12-04-2008, 02:13
Στον δικο σου χωρο με τι ηχεια θα τον σεταρεις?εχεις προβολεα ?

Τα ηχεία που έχω ειναι:
Klipsch RB61 (L+R)
Klipsch RC52 (C)
Sunfire HRS-8 (Sub)
Elac IW1030 (Rear + Back)

Προβολέα έχω τον Epson EMP-TW2000 και τηλεόραση αγόρασα την Panasonic 42PX80.

Βασίλης Μ.
12-04-2008, 02:15
Οκ..:a0210:

Όσον αφορά το θέμα του upscale με την nova έκανε πραγματικά τόσο μεγάλη διαφορά?

panosxgr
12-04-2008, 02:15
Επίσης στη Ζώνη 2 θα χρησιμοποιώ τα Mirage Oasis Omni 6.

GABX9
12-04-2008, 02:17
Στον επσον θελω να δω τι κανει το reon εκει ειναι τα ζορικα,διαφορες pcm με dts?

panosxgr
12-04-2008, 02:19
Οκ..:a0210:

Όσον αφορά το θέμα του upscale με την nova έκανε πραγματικά τόσο μεγάλη διαφορά?

Εαν έκανε λέει???!!!! Αυτός ήταν από τους βασικούς λόγους που με έκαναν να αγοράσω τον συγκεκριμένο ενισχυτή, όταν είχα δει αρχικά τα θαύματα που έκανε ο 875 του φίλου aris464!
Φυσικά η 2η έξοδος HDMI που έχει ήταν ο άλλος βασικός λόγος προτιμήσεως του συγκεκριμένου ενισχυτή, όπως επίσης και οι δυνατότητες του σε γενικές γραμμές. Να σημειώσω τέλος ότι ο ενισχυτής φοράει το τελευταίο firmware, επειδή στο παρελθόν είχαν ακουστεί διάφορα σχετικά με θερμοκρασίες και τα σχετικά. Αλλά αυτά ήταν επί 2007 κι όχι με τα νέα μηχανήματα. :music-smiley-005:

panosxgr
12-04-2008, 02:23
Στον επσον θελω να δω τι κανει το reon εκει ειναι τα ζορικα,διαφορες pcm με dts?

Δεν ξέρω εαν γνωρίζεις ήδη, αλλά ο Epson TW2000 φοράει ακριβώς το ίδιο chip με τον 905 :2thumb22sup: Φαντάζομαι όμως ότι θα κάνει θαύματα, όπως μου είπαν και κάτι γνωστά "πουλάκια" :music-smiley-005:

Οσο για διαφορές μεταξύ DTS και PCM, μπορώ να πω ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!!!! Με PCM αυτό που βγαίνει από τα ηχεία είναι απερίγραπτο. Φυσικά δεν γνωρίζω ούτε κι έχω ακούσει πως θα παίζουν τα νέα φορμά DTS-HD Master AUdio και τα άλλα που είναι συνηφασμένα με τα HD δισκάκια.
Οι διαφορές που σου αναφέρω ότι είναι τεράστιες είναι μεταξύ ενός BLURAY που βάλαμε PCM και μεταξύ ταινιών .mkv που είχαν ήχο DTS.

GABX9
12-04-2008, 02:30
Φαντασου τι θ ακουσεις στα klipsch ετσι οπως μας τα λες πανο μας,λενε οτι ειναι ενα κλικ καλυτερο το pcm

panosxgr
12-04-2008, 02:34
Εχω δηλώσει ότι από πλευράς ήχου, είμαι ψιλοάσχετος. Ομως πιστεύω ότι η γνώμη μου ίσως να μην έχει τόση μεγάλη σημασία, έως καθόλου, για αυτούς που είναι έμπειροι στα ακούσματά τους. Ομως για έναν κοινό θεατή σαν εμένα και σαν πολλούς που θέλουν να αποκτήσουν ένα αξιοπρεπές Home Cinema χωρίς να ψάχνονται πολύ συνεχεια και να απολαμβάνουν τις ταινίες τους, πιστεύω ότι αξίζει πάρα πάρα πολύ ο 905.

Φυσικά πιστεύω ότι θα ακούσω ακόμα καλύτερο ήχο στα δικά μου ηχεία. Για αυτό άλλωστε και επένδυσα σε αυτά.

GABX9
12-04-2008, 02:44
Καλοριζικος κ καλες ακροασεις-θεασεις περιμενουμε φωτος κ εντυπωσεις στον χωρο σου

panosxgr
12-04-2008, 02:47
Καλοριζικος κ καλες ακροασεις-θεασεις περιμενουμε φωτος κ εντυπωσεις στον χωρο σου

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε GABX9. :ernaehrung004:

Εννοείται ότι μόλις μπουν στο χώρο μου θα έχετε περισσότερα :music-smiley-005:

panosxgr
12-04-2008, 02:50
Βασικά τράβηξα και 2-3 φωτογραφίες, αλλά τώρα έχω την φωτογραφική στο γραφείο. Αυριο το πρωί θα τις ανεβάσω να δείτε ένα μικρό δείγμα, μέχρι να έρθει η καταιγίδα φωτογραφιών αργότερα :D

Dimitris
12-04-2008, 07:23
Καλορίζικος και καλοάκουστος ....!!!!!!!

Το μηχάνημα είναι σίγουρα τέλειο και δεν σου κρύβω οτι απο καιρό το φλερτάρω .....

Να είσαι πάντα καλά να χαίρεσαι την ΑΡΙΣΤΗ αγορά που έκανες..!!!!

Οσο περισσότερο το ....ανακαλύπτεις και μας περιγράφεις εντυπώσεις , τόσο περισσότερο πιο κοντα μας φέρνεις στην απόκτησή του ..!!!!!:SFGSFGSF::SFGSFGSF: :award: :SFGSFGSF: :award::SFGSFGSF:

argi
12-04-2008, 08:27
εβγε
1 τοροιδη φοραει
οι αλλοι 2 ειναι για εικονα και βοηθητικες λειτουργιες
αντε φωτο

dedicator
12-04-2008, 08:46
Kaloriziko file mou, ande na doume kai fotos.... :2thumb22sup:

Erotisi.... se thema thermokrasias ides megali diafora to 905 kai 875 ?
aksizi tin diafora tis timis to ena me to allo?

pantos ego psinome na paro to 875 apo germania kai tora glikokitazo to megalo tou aderfaki :a0210:

a kai kati allo simantiko....

ides na iparxi diafora eikonas apo blueray kai dvico sta 1080p ?

argi
12-04-2008, 09:30
νατος

argi
12-04-2008, 10:31
βαλε τις φωτο ΤΩΡΑ

panosxgr
12-04-2008, 15:45
βαλε τις φωτο ΤΩΡΑ

Κάνε λίγο υπομονή βρε Αργύρη. Εχω και τα τρεξίματα με τις ετοιμασίες του γάμου βλέπεις.. :violent-smiley-030:

argi
13-04-2008, 01:06
δυο φορες ειναι μια στο γαμο
και μια στην συνταξη

panosxgr
13-04-2008, 01:24
Για τους παραπονούμενους, ορίστε μερικές φωτογραφίες :grinning-smiley-043

panosxgr
13-04-2008, 01:41
Να προσθέσω ότι με πατημενο το "setup" από το τηλεκοντρόλ, βγαίνει στην οθόνη του ενισχυτή το μενού για τις ρυθμίσεις της εικόνας. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να πειράξουμε τις ρυθμίσεις καθώς ο ενισχυτής είναι σε λειτουργία και έχουμε εικόνα στο μέσο προβολής μας.

thanasis k.
13-04-2008, 03:46
Βlack power
εγω που ειμαι ρατσιστης τον προτιμω στο ασημι.

Νανόπουλος Γιάννης
13-04-2008, 14:03
Βlack power
εγω που ειμαι ρατσιστης τον προτιμω στο ασημι.

Το ασημί, μπορεί να είναι πιό όμορφο στο μάτι, αλά σε ένα καθαρό χώρο Home cinema ποτέ δεν θα το προτιμούσα...όπως φυσικά και ηχεία...μόνο μαύρα!!!

thanasis k.
13-04-2008, 14:31
Και αυτη ειναι η αληθεια το μαυρο χρωμα ειναι το σωστο για χομ σινεμα οπως και τα μαυρα πλαισια και πλαστικα στις τηλεορασεις.

ΘΟΔΩΡΗΣ ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ
13-04-2008, 14:37
ΠΟΛΥ ΣΚΟΝΗ ΣΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΙ!

parekla67
13-04-2008, 15:44
καλοριζικοσ και απο μενα φιλε μου και οταν ερθω ροδο θα περασω να τα πουμε

Ιωαννης
14-04-2008, 17:14
Καλοριζικος! Μπορεις να μας πεις ποιο firmware φοραει η ποιο γραμμα εχει διπλα στο serial number;

panosxgr
15-04-2008, 01:01
Καλοριζικος! Μπορεις να μας πεις ποιο firmware φοραει η ποιο γραμμα εχει διπλα στο serial number;

Δυστυχώς ο ενισχυτής είναι πάλι στο κουτί του μέχρι να εγκατασταθεί στο σπίτι. Επομένως δεν μπορώ να σε βοηθήσω προς το παρόν. :nounder:

secabox
17-04-2008, 22:41
Δυστυχώς ο ενισχυτής είναι πάλι στο κουτί του μέχρι να εγκατασταθεί στο σπίτι. Επομένως δεν μπορώ να σε βοηθήσω προς το παρόν. :nounder:
αυτο με το γραμμα διπλα στο serial number τσεκαρισε το οποτε μπορεις
εχει ενα στρογυλο αυτοκολητακη.

panosxgr
17-04-2008, 22:57
αυτο με το γραμμα διπλα στο serial number τσεκαρισε το οποτε μπορεις
εχει ενα στρογυλο αυτοκολητακη.

Το Σαββάτο μάλλον θα γίνει η εγκατάσταση ολόκληρου του home cinema, οπότε θα το έχω στο νου μου να το τσεκάρω κι αυτό.
-bye-

raffaello
01-05-2008, 16:09
anavathmizete meso ethernet (aftomata)?..
dankiou

gmak
02-05-2008, 02:50
Καλημέρα!

λίγες εντυπώσεις λοιπόν και από μένα. Έχω το μηχάνημα ένα μήνα πια και έχει συνδεθεί με dvd player μέσω hdmi [μόνο ήχος], ps2 με optical για ήχο και από ethernet με το δίκτυο του σπιτιού. Πηγή ήχου για νέα φορμά δεν υπάρχει ακόμα, το σύστημα ακόμα συμπληρώνεται. Και λείπει παντελώς το κομμάτι εικόνα που σύντομα θα καλυφθεί με μια μεγάλη lcd. Οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω για τις επιδόσεις στην εικόνα.

κατ αρχάς το ξεπακετάρισμα

http://img386.imageshack.us/img386/4317/cimg3953iw8.th.jpg (http://img386.imageshack.us/my.php?image=cimg3953iw8.jpg) http://img178.imageshack.us/img178/8924/cimg3956ij2.th.jpg (http://img178.imageshack.us/my.php?image=cimg3956ij2.jpg) http://img262.imageshack.us/img262/633/cimg3957qk4.th.jpg (http://img262.imageshack.us/my.php?image=cimg3957qk4.jpg)

Οδηγεί ένα σετ ηχείων της crystal audio. Δύο THX-T3 μπροστά, δύο TX-FS πίσω [δαπέδου], center, 12´ sub. Όλα τα ηχεία είναι στα 4Ω. Το φορτίο σηκώνεται απ τον ενισχυτή για πλάκα, έχει παίξει έως τα 3/4 της έντασης και ήταν εκκωφαντικός χωρίς παραμορφώσεις.

Έχει παίξει μέχρι 10 ώρες συνεχόμενα σε μέση ένταση και ήταν οκ. Πάντως ότι ζεσταίνεται, ζεσταίνεται αρκετά αλλά όχι παραπάνω πχ από το να ζεστάνει πολύ το ξύλο που είναι 10εκ πάνω. Έχω τρυπήσει το έπιπλο να περάσουν τα καλώδια διακριτικά και εάν χρειαστεί [που δε νομίζω] θα εγκαταστήσω ανεμιστηράκι το καλοκαίρι.

Με τα mp3/wav και την πλοήγηση όλα οκ. Ταχύτατη. Υπάρχει ένα όριο στο βάθος των φακέλων [8] αλλά δεν το έχω πιάσει να δω αν αλλάζει κάτι, πάντως σε φακέλους με μεγάλα αρχεία κανένα πρόβλημα -όμως ελληνικους χαρακτήρες ΔΕΝ διαβάζει. Επίσης δεν κάνει forward/rewind και pause. Η απόδωση στον ήχο είναι ανάλογη του αρχείου, πάνω απ τα 192kbps ακούς αξιοπρεπώς. Ο ήχος του onkyo είναι καθαρά κινηματογραφικός, ξεγυμνώνει τα μέσων δυνατοτήτων ηχεία μου στη μουσική [ειδικά το μπάσο :flipout:]. Συγκριτικά με pioneer lx70 στη μουσική μάλλον τα ίδια και στο home cinema ξεκάθαρα υπερτερεί ο onkyo. Η μουσική είναι κρυστάλλινη αλλά καμμία σχέση ο όγκος και τα όργανα με high end δικάναλο! Τον δοκίμασα δίπλα σε έναν alchemist forsetti, και είδα το αναμενόμενο.

Για κάποιο λόγο πάντως ακόμα παλεύω να βγάλει ήχο το internet radio και με ταλαιπωρεί [stream πάντως δεν παίζει]. Το κανονικό ραδιόφωνο λόγω σήματος στο υπόγειο είναι χαμμένος χρόνος.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος. Είναι ένα πολύ δυνατό μηχάνημα, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ στο home cinema/πολυκάναλο ήχο, στις εντάσεις του και στις δυνατότητες συνδεσιμότητας. Στα χρήματά που κοστίζει δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Σε στερεοφωνικές ακροάσεις μου κακοφαίνεται που αποχωρίζομαι τον δανεικό alchemist μετά από ένα 8μηνο συμβίωσης -άλλη κλάση πάντα-. Θα επιδιώξω να προσθέσω έναν δικάναλο τελικό κάποια στιγμή.

http://img520.imageshack.us/img520/986/cimg3969dr6.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=cimg3969dr6.jpg) http://img238.imageshack.us/img238/6351/cimg3970zp4.th.jpg (http://img238.imageshack.us/my.php?image=cimg3970zp4.jpg) http://img156.imageshack.us/img156/9776/cimg3971ua6.th.jpg (http://img156.imageshack.us/my.php?image=cimg3971ua6.jpg)

kostas48
02-05-2008, 16:23
Και εγω μετα απο τρεις μηνες ταλαιπωριες πηγαινε ελα δυο φορες τον 875 την τριτη φορα μου εστειλαν τον 905 πληρωσα βεβαια την διαφορα των 450+19?
Τον εχω τωρα μια εβδομαδα ολα καλα τον δουλευω σε 5-1 αλλα η θερμοκρασια μου εχει φτασει και 55 βαθμους με θερμομετρο απο πανω στο σαση σε χρηση σκληρη βεβαια μετα απο 2-3 ωρες.Εαν μπορεις τσεκαρε ποσο σου φτανει εσενα
για να δουμε τη γινετε.Επισης ο δικος μου ειναι made in japan και εχει 1.07 firmware.Στο κουτι απο εξω δεν εχει το p.Aυτα προς το παρον.

raffaello
02-05-2008, 16:28
Germania ton estelnes?.. esi pliroses ta metaforika?..

Και εγω μετα απο τρεις μηνες ταλαιπωριες πηγαινε ελα δυο φορες τον 875 την τριτη φορα μου εστειλαν τον 905 πληρωσα βεβαια την διαφορα των 450+19?
Τον εχω τωρα μια εβδομαδα ολα καλα τον δουλευω σε 5-1 αλλα η θερμοκρασια μου εχει φτασει και 55 βαθμους με θερμομετρο απο πανω στο σαση σε χρηση σκληρη βεβαια μετα απο 2-3 ωρες.Εαν μπορεις τσεκαρε ποσο σου φτανει εσενα
για να δουμε τη γινετε.Επισης ο δικος μου ειναι made in japan και εχει 1.07 firmware.Στο κουτι απο εξω δεν εχει το p.Aυτα προς το παρον.

kostas48
02-05-2008, 16:37
Οχι τα ανελαβε ολα αυτος απο γερμανια.Tρεις φορες πηγενε ελα απο το σπιτι με ups?

raffaello
02-05-2008, 16:40
Pio magazi an epitrepete ? giati itan poli sostos ke kelo ine na ton kseroume

Οχι τα ανελαβε ολα αυτος απο γερμανια.Tρεις φορες πηγενε ελα απο το σπιτι με ups?

Pats
02-05-2008, 16:46
Moυ κανατε τη καρδια περιβολι μ'αυτα που ακουω για τον 875 :7SFGSFG:

kostas48
03-05-2008, 06:14
schlauershoppen.de Αυτο ειναι το γνωστο σε ολους εδω.

smart
14-05-2008, 17:53
Κατοχος και εγω ενος 905 εδω και δυο εβδομαδες.Το μηχανημε ειναι τελοιο,απο γερμανια φυσικα και με firmware 1,08 το τελευταιο διπλα στο serial ενα (S) και made in Japan φυσικα.Εδω ενα linka με καπια κρυφα menu.http://www.hometheaterspot.com/fusionbb/showpost.php?post/842831/ και ενα στα γερμανικα που κατεχω την γλωσσα μπορεις να διαβασεις την θερμοκρασια και απο υο display.http://www.hifi-forum.de/index.php?action=browseT&back=1&sort=lpost&forum_id=46&thread=20524

smart
14-05-2008, 17:57
Καλημέρα!

λίγες εντυπώσεις λοιπόν και από μένα. Έχω το μηχάνημα ένα μήνα πια και έχει συνδεθεί με dvd player μέσω hdmi [μόνο ήχος], ps2 με optical για ήχο και από ethernet με το δίκτυο του σπιτιού. Πηγή ήχου για νέα φορμά δεν υπάρχει ακόμα, το σύστημα ακόμα συμπληρώνεται. Και λείπει παντελώς το κομμάτι εικόνα που σύντομα θα καλυφθεί με μια μεγάλη lcd. Οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω για τις επιδόσεις στην εικόνα.

κατ αρχάς το ξεπακετάρισμα

http://img386.imageshack.us/img386/4317/cimg3953iw8.th.jpg (http://img386.imageshack.us/my.php?image=cimg3953iw8.jpg) http://img178.imageshack.us/img178/8924/cimg3956ij2.th.jpg (http://img178.imageshack.us/my.php?image=cimg3956ij2.jpg) http://img262.imageshack.us/img262/633/cimg3957qk4.th.jpg (http://img262.imageshack.us/my.php?image=cimg3957qk4.jpg)

Οδηγεί ένα σετ ηχείων της crystal audio. Δύο THX-T3 μπροστά, δύο TX-FS πίσω [δαπέδου], center, 12´ sub. Όλα τα ηχεία είναι στα 4Ω. Το φορτίο σηκώνεται απ τον ενισχυτή για πλάκα, έχει παίξει έως τα 3/4 της έντασης και ήταν εκκωφαντικός χωρίς παραμορφώσεις.

Έχει παίξει μέχρι 10 ώρες συνεχόμενα σε μέση ένταση και ήταν οκ. Πάντως ότι ζεσταίνεται, ζεσταίνεται αρκετά αλλά όχι παραπάνω πχ από το να ζεστάνει πολύ το ξύλο που είναι 10εκ πάνω. Έχω τρυπήσει το έπιπλο να περάσουν τα καλώδια διακριτικά και εάν χρειαστεί [που δε νομίζω] θα εγκαταστήσω ανεμιστηράκι το καλοκαίρι.

Με τα mp3/wav και την πλοήγηση όλα οκ. Ταχύτατη. Υπάρχει ένα όριο στο βάθος των φακέλων [8] αλλά δεν το έχω πιάσει να δω αν αλλάζει κάτι, πάντως σε φακέλους με μεγάλα αρχεία κανένα πρόβλημα -όμως ελληνικους χαρακτήρες ΔΕΝ διαβάζει. Επίσης δεν κάνει forward/rewind και pause. Η απόδωση στον ήχο είναι ανάλογη του αρχείου, πάνω απ τα 192kbps ακούς αξιοπρεπώς. Ο ήχος του onkyo είναι καθαρά κινηματογραφικός, ξεγυμνώνει τα μέσων δυνατοτήτων ηχεία μου στη μουσική [ειδικά το μπάσο :flipout:]. Συγκριτικά με pioneer lx70 στη μουσική μάλλον τα ίδια και στο home cinema ξεκάθαρα υπερτερεί ο onkyo. Η μουσική είναι κρυστάλλινη αλλά καμμία σχέση ο όγκος και τα όργανα με high end δικάναλο! Τον δοκίμασα δίπλα σε έναν alchemist forsetti, και είδα το αναμενόμενο.

Για κάποιο λόγο πάντως ακόμα παλεύω να βγάλει ήχο το internet radio και με ταλαιπωρεί [stream πάντως δεν παίζει]. Το κανονικό ραδιόφωνο λόγω σήματος στο υπόγειο είναι χαμμένος χρόνος.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος. Είναι ένα πολύ δυνατό μηχάνημα, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ στο home cinema/πολυκάναλο ήχο, στις εντάσεις του και στις δυνατότητες συνδεσιμότητας. Στα χρήματά που κοστίζει δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Σε στερεοφωνικές ακροάσεις μου κακοφαίνεται που αποχωρίζομαι τον δανεικό alchemist μετά από ένα 8μηνο συμβίωσης -άλλη κλάση πάντα-. Θα επιδιώξω να προσθέσω έναν δικάναλο τελικό κάποια στιγμή.

http://img520.imageshack.us/img520/986/cimg3969dr6.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=cimg3969dr6.jpg) http://img238.imageshack.us/img238/6351/cimg3970zp4.th.jpg (http://img238.imageshack.us/my.php?image=cimg3970zp4.jpg) http://img156.imageshack.us/img156/9776/cimg3971ua6.th.jpg (http://img156.imageshack.us/my.php?image=cimg3971ua6.jpg)
Σε τι τιμη τον βρηκες?Οσο για την εγυηση μου ειπε ο πωλητης σε περιπτωση βλαβης τον στελνω πισω και μρ δια τους εξοδα τον ξαναστελνουν.

Larry
14-05-2008, 17:59
αρχηγε μια ερωτηση

αν εχεις zone 2 κανε μια δοκιμη σε παρακαλω.....μπορεις να παιξεις ενα cd σε 7.0 στερεο + τα 2 του Zone 2 ταυτοχρονα? συνολο 9.0?

ευχαριστω εκ των προτερων

alkisopc
15-05-2008, 23:24
Εχει ουσιαστικες διαφορες δηλ απο τον 875?Τα αξιζει εννοω τα λεφτα του τα παραπανω απο τον 875?Να πω την αμαρτια μου τον παρηγγειλα απο το schlauershoppen.de πριν λιγο.1880 αντικαταβολη με μεταφορικα ολα μεσα.Εκανα καλα?

GABX9
16-05-2008, 00:08
Οι διαφορες που μου ρχονται στο μυαλο αυτην την στιγμη,ο 905 εχει λιγα βατ παραπανω, εχει τοροειδη μετασχηματιστη, usb κ earthnet που δεν εχει ο 875,κ εχει κ 2 hdmi out ενω ο 875 μια.Σιγουρα ο τοροειδης ειναι καλυτερη υλοποιηση απο τον κοινο μετασχηματιστη που εχει ο 875,τα υπολοιπα (δικτυωση-2 hdmi) τα αξιζουν τα λεφτα τους αν τα χρησιμοποιησεις.

gmak
16-05-2008, 01:52
αρχηγε μια ερωτηση

αν εχεις zone 2 κανε μια δοκιμη σε παρακαλω.....μπορεις να παιξεις ενα cd σε 7.0 στερεο + τα 2 του Zone 2 ταυτοχρονα? συνολο 9.0?

ευχαριστω εκ των προτερων

Στο manual βλέπω πως δεν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο. Μπορείς να πάρεις 7.1 συν 2καναλο στέρεο απ το zone2/3 μόνο ως σήμα, χρειάζεσαι και δεύτερο ενισχυτή να το παίξει.

Πάντως επειδή έχει powered zone 2 δεν το αποκλείω να γίνεται και να λέει πάλι το manual τα δικά του. Αν είχα άλλα 4 ηχεία θα το δοκίμαζα.

komninos i
16-05-2008, 10:17
Υπαρχει κανεις που δεν εχει αντημετωπιση προβλημα με τον 875?

taurus65
16-05-2008, 10:21
Τα αξιζει εννοω τα λεφτα του τα παραπανω απο τον 875?
Δεν είναι ακριβώς έτσι.Ρίξε μια ματιά στο link και αποφάσισε
[url]http://www.hifinesse-shop.de/shop-biz/pd-691551394.htm?categoryId=20

gmak
16-05-2008, 12:32
Υπαρχει κανεις που δεν εχει αντημετωπιση προβλημα με τον 875?
τι εννοείς? Από αρχές της χρονιάς που ολοκληρώθηκε η ανάκληση των ελαττωματικών δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα. Νομίζω τον έχουν 15-20 άτομα απ το φόρουμ.

spiros64
16-05-2008, 20:53
Εχει κανένας να αναφέρει προβλήματα στον 905 σαν αυτα που παρουσιαστηκαν στον 875 ή έστω μικρά ελαττώματα; Ενδιαφέρομαι να τον πάρω απο Γερμανία.

taurus65
16-05-2008, 23:07
Εχει κανένας να αναφέρει προβλήματα στον 905 σαν αυτα που παρουσιαστηκαν στον 875 ή έστω μικρά ελαττώματα; Ενδιαφέρομαι να τον πάρω απο Γερμανία.

Αν τα αγγλικά σου είναι ικανοποιητικά ρίξε μια ματιά και εδώ
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=884772

spiros64
17-05-2008, 16:21
Αν τα αγγλικά σου είναι ικανοποιητικά ρίξε μια ματιά και εδώ
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=884772
http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon3.gif Δυστυχώς τα αγγλικα μου άστα να ΄πάνε....... μάλλον θελω ματαφραστή!!!!

kwon2004
18-05-2008, 14:10
TAURUS65 τον εχω παραγγειλη και τον περιμενω.(875)

komninos i
18-05-2008, 14:18
παιδια τον εχω παραγγειλη τον 875 και περιμενω.Ελπιζω να μην εχω προβληματα.

giannis11
18-05-2008, 21:38
Για να δούμε ποιά version firmware έχεο ο Onkyo 905 ανοίγουμε τον ενισχυτή, περιμένουμε 10 δευτερόλεπτα και μετά πατάμε και κρατάμε πατημένο το display. Στη συνέχεια και ενω έχουμε ακόμα πατημένο το display πατάμε το Standby/On κουμπί και μας δείχνει την version του Onkyo μας.
Φιλικά
Γιάννης

taurus65
18-05-2008, 22:23
TAURUS65 τον εχω παραγγειλη και τον περιμενω.(875)
Πολύ καλή επιλογή.Καλορίζικος-bye-

komninos i
22-05-2008, 13:50
Αυριο τον παραλαμβανω.Απο δευτερα τα σχολια.

argi
22-05-2008, 14:22
χιλια μπραβο
αντε περιμενουμε φωτο-εντυπωσεις

panosxgr
23-05-2008, 08:07
Την Τετάρτη αντιμετώπισα ένα "πρόβλημα" και καλό θα είναι να το γνωρίζουν οι κάτοχοι ή οι υποψήφιοι κάτοχοι του 905.
Μέσω της HDMI OUT 2, που έχω συνδεδεμένο τον προβολέα, κάτσαμε με την παρέα στην αυλή για να δούμε τον τελικό του Champions League. Στον εξωτερικό χώρο έχω 2 ηχεία mirage τα οποία τα έχω συνδεδεμένα στη Ζώνη 2 του ενισχυτή. Εικόνα για το παιχνίδι έχω μέσω HDMI από ένα DVD recorder Philips. Οταν λοιπόν όριζα στη ζώνη 2 να πάρει ήχο από το hdmi που είναι συνδεδεμένο το recorder μου, δεν είχα καθόλου ήχο. Βρε το ένα βρε το άλλο, τίποτα!!! Πήγα να τρελαθώ!!! Ανοίγω το manual του ενισχυτη και στις τελευταίες του σελίδες διαβάζω ότι στη ζώνη 2 και 3, ο ήχος που μπορεί κάποιος να βγάλει είναι μόνος μέσω αναλογικών συνδέσεων κι όχι μέσω ψηφιακών. Δηλ. στις ζώνες 2 κ 3 δεν μπορείς να πάρεις ήχο από HDMI, Digital και Coaxial συνδέσεις. Ετσι σύνδεσα το recorder με τον ενισχυτή με ένα απλό καλώδιο RCA(L+R) και όλα τώρα είναι μοα χαρά.
Αυτό σαν σημείωση για όποιον μπορεί να αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμενα (εάν δεν το γνωρίζει ήδη δηλαδή).
-bye-

sakisxas
23-05-2008, 09:19
Πάνο καλορίζικο το μηχανημά σου,και καλές ακροάσεις.
Είναι πάντως, όπως τόσο παραστατικά που τα περιγράφεις,να μας ανάψεις.....το φυτίλι...καινα τον 'χτυπήσουμε'
Να τον χαίρεσαι φίλε -bye-

panosxgr
23-05-2008, 09:39
Πάνο καλορίζικο το μηχανημά σου,και καλές ακροάσεις.
Είναι πάντως, όπως τόσο παραστατικά που τα περιγράφεις,να μας ανάψεις.....το φυτίλι...καινα τον 'χτυπήσουμε'
Να τον χαίρεσαι φίλε -bye-

Σάκη, σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τα καλά σου λόγια. Αν και δυστυχώς λόγω χρόνου δεν έχω προλάβει να χαρώ σχεδόν τίποτα!! :bigcry:

sakisxas
23-05-2008, 09:42
Μη σε ανησυχεί αυτό,εξάλλου.......το καλό πράγμα,αργεί να γίνει :grandpa:

komninos i
27-05-2008, 12:34
Τελικα τον παρελαβα και εγω. θα τον ψαξω καλα και θα σας πω.Πιστευω οτι φοραει το τελευταιο firmware . διπλα στο serial number εχει το(s).

panosxgr
27-05-2008, 12:39
Καλωρίζικο Κομνηνέ. Να είσαι σίγουρος ότι θα τον κατευχαριστηθείς και δεν θα μετανιώσεις ούτε μια στιγμή για την αγορά σου!! :2thumb22sup:
Το ίδιο γράμμα είχε κι εμένα δίπλα στο serial, που σημαίνει ότι έχεις το τελευταίο firmware. Περιμένουμε εντυπώσεις.

Giannis Amar
27-05-2008, 13:11
Μεγειές χ2

argi
27-05-2008, 13:11
για να δουμε τι θα παρω και γω
μηχανακι προς κατσαβιδιασμα
η τελειωμενο κουτι?

komninos i
27-05-2008, 13:57
μπορει να παω και εγω προς κατσαβιδιασμα!παιδια ευχαρισω. πανο καλωριζικος και σενα.

Ισιδωρος Γιαμαιος
27-05-2008, 22:15
Δεν λετε και σε μας τι ειναι το κατσαβιδιασμα?:FSGSFGS4:-bye-

argi
27-05-2008, 22:24
του μειωνεις τα ρευματα ηρεμιας και τον κανεις ψυχρο
τοσο απλα

Ισιδωρος Γιαμαιος
27-05-2008, 22:37
τοσο απλα

Α τοσο απλα.:flipout:

PETRAN
28-05-2008, 00:23
τοσο απλα

και πως το κάνεις αυτό βρε argi ?

argi
28-05-2008, 06:51
ναναι καλα ο τρελλοκαθηγητης

taurus65
28-05-2008, 11:56
To technikdirekt.de πουλά τον ΟΝΚΥΟ ΤΧ-ΝR 905 στα 1005 ευρώ συν 22 ευρώ μεταφορικά.:music-smiley-005:
Υ.Γ Δεν είναι σε στοκ.

Ισιδωρος Γιαμαιος
28-05-2008, 18:28
To technikdirekt.de πουλά τον ΟΝΚΥΟ ΤΧ-ΝR 905 στα 1005 ευρώ συν 22 ευρώ μεταφορικά.:music-smiley-005:
Υ.Γ Δεν είναι σε στοκ.

μαλλον μιλας για τον 875.-bye-

eNeRGy
28-05-2008, 19:49

O 905 ειχε τα ιδια προβληματα με τον 875 οι οποιοι εξαφανιστικαν στην ανακληση την περασμενη χρονια...
Το προβλημα ειχε να κανει με την υλοποιηση του REON που παρουσιαζε αδικαιολογητα εναν μη συγχρονισμο μεταξυ ηχου και εικονας...

Καποιοι βεβαια (και μονο στο εξωτερικο) αναφερουν οτι πηρε φωτια καποιος 875, χωρις φωτογραφιες ή καποιο αλλο αποδειχτικο... οποτε μαλλον ειναι ενα απλο hoax που (αντι)γραφτικε τοσες φορες οπου εγινε γεγονος και καραμελα απο τους "οχτρους" της νικητριας onkyο για φετος στους AV...

Ενα ακομη προβλημα ηταν οχι στο κεντρικο (main) firmware του AV αλλα στο DSP και ειχε να κανει με την αποκωδικοποιηση του DTS HD-MA που γινεται ενα απλο update απο CD και ειχε εμφανιστει σε yamaha & onkyo και δεν υπαρχει πια... (λυθηκε μεσα σε λιγες μερες)

Γενικα η υποστηριξη ειναι απιστευτη και ολο προσθετουν νεα μενου και λειτουργιες απο εποχης firmware 1.00. Οπως, Audisey Pro, εξτρα μενου Reon, full support bitstream DTS HD-MA 7.1 24/192, κλπ που οχι μονο δεν ειχαν αρχικα αλλα δεν ειχαν αναφερει ΚΑΝ οτι θα υποστηριζαν...
Π.Χ. καποιες αλλες εταιριες απλα θα αλλαζαν ενα νουμερο στο μοντελο και θα εδιναν το ιδιο προιον με νεα τιμη 6 μηνες μετα με νεες -και καλα- λειτουργιες αλλαζοντας μονο το firmware... (βλεπε προς pioneer μερια)

argi
28-05-2008, 20:02
πως το ειπες αυτο
για πες μου τα μοντελα που αλλαξε η pionner απο το 2002 ως τωρα
2011 2001 - 2003
αχ5 2003- 2005
πες μου τωρα και για την γιαμαχα και τις αλλε εταιριες

eNeRGy
28-05-2008, 20:45
πως το ειπες αυτο
για πες μου τα μοντελα που αλλαξε η pionner απο το 2002 ως τωρα
2011 2001 - 2003
αχ5 2003- 2005
πες μου τωρα και για την γιαμαχα και τις αλλε εταιριες

Μιλαμε για τερατα ή προσιτα AV?...
Γιατι κατι πηρε το ματι μου για 71, μολις λιγους μηνες μετα τον 70αρη...

argi
28-05-2008, 21:18
τα πιο πανω ηταν του 1200 στο μετρητο
αν τα θεωρεις ακριβα οκ
το καλο-κακο που εκανε η ονκιο με τα βατακια εστεψε πολλους στην ευκολη λυση
ψηφιακη ενισχυση
και πρωτη το εκανε η Pioneer
α εχεις ακοσει για τους νεους ονκιο μαλλον
για τους νεους denon μαλλον οχι
για την γιαμι τι να λεμε

taurus65
28-05-2008, 22:11
μαλλον μιλας για τον 875.-bye-
Eυχαριστώ για τη διόρθωση-bye-

komninos i
29-05-2008, 08:17
τελειωσα τη δοκιμη ως ολοκληρομενος.απο βδομαδα θα τον δοκιμασω ως προενισχητη.Σαν ολοκληρομενος συνφωνω με τον πανο αν και 875.Η δοκιμη εγινε με ps3 και samsung 1400.αναμενω ερωτησεις.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
29-05-2008, 10:18
Με τι ηχεία; και πόσα έπαιζαν ταυτόχρονα; και στα πόσα db άκουγες;

komninos i
29-05-2008, 11:30
με usher 6381 κυρια http://www.usheraudiousa.com/products/loudspeakers/6-series/cp-6381 -κεντρικο http://www.usheraudiousa.com/products/loudspeakers/x-series/x-616-center-channel - περιφεριακα acoustic energy ag one και sub Energy e:XL-S12 http://www.audioenz.co.nz/2001/0104.html 5.1 ο ενισχητης εδιχνε 00 db.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
29-05-2008, 12:00
Μάλιστα, άρα σχετικά δύσκολα ηχεία (87db).

Σχετικά με το ότι η οθόνη έδειχνε 00db δεν λέει και πολλά διότι μπορεί η εγγραφή να είναι πολύ χαμηλή. π.χ. στα cd άνετα ακούγονται στα 00db ενώ στα dvd γίνεται χαμός στα 00db.

Ρωτάω αν χρησιμοποίησες κανά ντεσιμπελόμεντρο για να δεις την πραγματική στάθμη που άκουγες.

οπως και να 'χει, πως σου φάνηκε; ένιωθες τα ηχεία να "αδειάζουν" στο κομμάτι του μπάσου;

komninos i
29-05-2008, 12:32
ολα τα ηχεια δηλωμενα στους 80 κυκλους.δεν χρησιμοποίησα ντεσιμπελόμεντρο γιατι δεν εχω.το sub επαιξε καλα.πιστευω με τελικους να δω διαφορα μεγαλη.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
29-05-2008, 12:35
το sub δεν παίζει ρόλο. Εχει δικό του ενισχυτή.

komninos i
29-05-2008, 12:38
αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωσει ηταν οτι το ps3 στον ηχο επαιξε πολυ καλητερα απο το samsung 1400.παντα απο hdmi.

panosxgr
29-05-2008, 16:58
Ερώτηση προς κατόχους 905 και γενικά ενισχυτών αυτού του μεγέθους. Μπορούμε να έχουμε εικόνα από μια πηγή αλλά ήχο να επιλέξουμε άλλη πηγή???
Π.χ. θέλω τώρα που κοντεύει το EURO να βλέπω τους αγώνες από ξένο δορυφορικό κανάλι αλλά να ακούω περιγραφή μέσω του DVD-R από την ΝΕΤ. Γίνεται κάτι τέτοιο με τη βοήθεια του ενισχυτή?

DIAMANTIS SVIGOS
29-05-2008, 17:37
Π.χ. θέλω τώρα που κοντεύει το EURO να βλέπω τους αγώνες από ξένο δορυφορικό κανάλι αλλά να ακούω περιγραφή μέσω του DVD-R από την ΝΕΤ. Γίνεται κάτι τέτοιο με τη βοήθεια του ενισχυτή?

Χελακης ολα τα λεφτα :firstprize:

panosxgr
29-05-2008, 17:43
Χελακης ολα τα λεφτα :firstprize:

Πολύ σωστή παρατήρηση κι αυτή!!! :grinning-smiley-043 :award:

Πάντως τώρα που ξανασκέφτομαι την απορεία μου, μάλλον δεν γίνεται. Πιο σωστά δεν πρέπει να γίνεται μέσω της ίδιας ζώνης, αφού το σήμα σε κάθε ζώνη κλειδώνει σε εικόνα και ήχο. Επομένως δεν πρέπει να γίνεται. Αυτό που σίγουρα γίνεται είναι να έχω εικόνα από τη Ζώνη 1 και ήχο από τη Ζώνη 2, αλλά αυτό το ήξερα έτσι κι αλλιώς και δεν μου κάνει για τον εσωτερικο χώρο.
Επομένως μάλλον με τις παραδοσιακές μεθόδους, δηλ. εικόνα απευθείας στην πηγή, χωρίς να περάσει από τον ενισχυτή και περνάμε μόνο τον ήχο από τον ενισχυτή.

eNeRGy
29-05-2008, 20:27
Ερώτηση προς κατόχους 905 και γενικά ενισχυτών αυτού του μεγέθους. Μπορούμε να έχουμε εικόνα από μια πηγή αλλά ήχο να επιλέξουμε άλλη πηγή???
Γινεται!
Μπορεις να εχεις εικονα απο μια HDMI, και να παρεις ηχο απο οποιαδηποτε spdif, optical, analog θελεις εσυ... φυσικα δε μπορεις να παρεις ηχο απο αλλη hdmi...
το προβλημα θα ειναι που δυσκολα θα βρεις καναλια να εκπεμπουν ταυτοχρονα οποτε η διαφορα στην εικονα και ομιλια ισως ειναι μεγαλη...

pg1502
30-05-2008, 17:15
Πολύ σωστή παρατήρηση κι αυτή!!! :grinning-smiley-043 :award:

Πάντως τώρα που ξανασκέφτομαι την απορεία μου, μάλλον δεν γίνεται. Πιο σωστά δεν πρέπει να γίνεται μέσω της ίδιας ζώνης, αφού το σήμα σε κάθε ζώνη κλειδώνει σε εικόνα και ήχο. Επομένως δεν πρέπει να γίνεται. Αυτό που σίγουρα γίνεται είναι να έχω εικόνα από τη Ζώνη 1 και ήχο από τη Ζώνη 2, αλλά αυτό το ήξερα έτσι κι αλλιώς και δεν μου κάνει για τον εσωτερικο χώρο.
Επομένως μάλλον με τις παραδοσιακές μεθόδους, δηλ. εικόνα απευθείας στην πηγή, χωρίς να περάσει από τον ενισχυτή και περνάμε μόνο τον ήχο από τον ενισχυτή.

Πανο μου καλοριζικος.
Επειδη ανεφερες σε προηγουμενο post οτι κανει upscale σε Νοβα, μπορεις να μου πεις λιγο συνδεσιμοτητα το Nova Box και ποιοτητα εικονας?

Ευχαριστώ

Γιώργος

panosxgr
31-05-2008, 18:15
Γιώργο, καλησπέρα. Τον αποκωδικοποιητή τον έχω συνδεδεμένο μέσω scart με ένα DVD Recorder, το οποιο έχει έξοδο HDMI και η οποία καταλήγει στον ONKYO. Ετσι μπορώ να κάνω upscale και τα δορυφορικά αλλά και τα αναλογικά τηλεοπτικά κανάλια.
-bye-

pg1502
31-05-2008, 21:19
Γιώργο, καλησπέρα. Τον αποκωδικοποιητή τον έχω συνδεδεμένο μέσω scart με ένα DVD Recorder, το οποιο έχει έξοδο HDMI και η οποία καταλήγει στον ONKYO. Ετσι μπορώ να κάνω upscale και τα δορυφορικά αλλά και τα αναλογικά τηλεοπτικά κανάλια.
-bye-

Thanks Pano

Τώρα είναι κατανοητό. Και φαντάζομαι οτι η ποιότητα στο αναλογικό σήμα της τηλεόρασης θα είναι πολύ καλύτερο από την απλή σύνδεση της αναλαγικής κεραίας στην τηλεόραση.

Καλό Σαββατοκύριακο

Γιώργος

panosxgr
06-06-2008, 17:34
Επειδή οι ώρες του EURO πλησιάζουν, θα με βοηθήσει κανένας πως θα δούμε τους αγώνες βλέποντας κάποιο ξένο κανάλι και ακούγωντας ήχο από την ΝΕΤ, αλλά με τη σωστή χρονοκαθυστέρηση? Μπορει να κάνει ο ONKYO κάτι τέτοιο ή δεν είναι εφικτό? Η ερώτηση αφορά και τους κατόχους του 875, που λογικά έχει τις ίδιες ρυθμίσεις.