PDA

View Full Version : Θεμα με καλωδια

Σταυρος Δανος
26-06-2008, 15:31
Απο οσο ξερουμε,τα καλωδια για να παιξουν καλα ειναι και θεμα ματσαρισματος.Μοντελοποιουνται ως πηνια με αντισταση και χωρητικοτητα,και αποτελουν φιλτρο 2ης ταξης τουλαχιστω.

Απλα δεν μπορω να δεκτω οτι τα επωνυμα καλωδια,ακριβα(για την τζεπη μου) παιζουν πολυ χειροτερα απο αυτα26625
με 10 λεπτα το μετρο.

Δεν εχει σημασια ποια καλωδια ειναι,και δεν θελω να αναφερω ποια γιατι δεν θελω να δυσφημισω κανενα.Αλλωστε δεν υποστηριζω οτι ειναι κακα καλωδια.Αλλα τοσο mismatch ρε παιδι μου?

Τα καλωδια που στοιχιζουν 10 λεπτα δεν παιζονται.Ουτε τεχνογνωσια εχουν ουτε τπτ.Κι ομως.....

Αντώνης-Κ
26-06-2008, 16:57
Απο οσο ξερουμε,τα καλωδια για να παιξουν καλα ειναι και θεμα ματσαρισματος.Μοντελοποιουνται ως πηνια με αντισταση και χωρητικοτητα,και αποτελουν φιλτρο 2ης ταξης τουλαχιστω.

Απλα δεν μπορω να δεκτω οτι τα επωνυμα καλωδια,ακριβα(για την τζεπη μου) παιζουν πολυ χειροτερα απο αυτα26625
με 10 λεπτα το μετρο.

Δεν εχει σημασια ποια καλωδια ειναι,και δεν θελω να αναφερω ποια γιατι δεν θελω να δυσφημισω κανενα.Αλλωστε δεν υποστηριζω οτι ειναι κακα καλωδια.Αλλα τοσο mismatch ρε παιδι μου?

Τα καλωδια που στοιχιζουν 10 λεπτα δεν παιζονται.Ουτε τεχνογνωσια εχουν ουτε τπτ.Κι ομως.....

Κάποιος κάποτε είπε δεν θυμάμαι ποίος αν το σύστημα σου δεν παίζει κράτα τα καλώδια. :ernaehrung004:

Σταυρος Δανος
26-06-2008, 17:18
Κάποιος κάποτε είπε δεν θυμάμαι ποίος αν το σύστημα σου δεν παίζει κράτα τα καλώδια. :ernaehrung004:

:smash:χεχε

Αν θα κρατουσα καποια θα ηταν αυτα της δεκαρας τα οποια βαζουν γυαλια στα αλλα....-bye-

Magellan
26-06-2008, 17:32
Είναι λάθος ΙΜΗΟ να προσπαθείς να ¨φέρεις¨ένα μέτριο προς κακό σύστημα
με ακριβά-καλά καλώδια.
Το μόνο που πετυχαίνεις σε αυτή την περίπτωση είναι να ακούς τα όποια προβλήματα του συστήματος μεγενθυμένα, με αποτέλεσμα σε αυτή την περίπτωση οι πιό φτηνές λύσεις να ταιριάζουν καλύτερα.
Αν θες περιέγραψε μας το συστημά σου.

Internet King
26-06-2008, 21:54
Αυτό που αναφέρει ο φίλος magellan είναι απόλυτα σωστό και ισχύει για το 90% των περιπτώσεων. Θα ήθελα απλώς να συμπληρώσω ότι στην κατηγορία των ακριβών καλωδίων συμπεριλαμβάνονται και κάποια ειδικά καλώδια που πραγματικά λειτουργούν σαν φίλτρα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ώστε ο χρήστης να μπορεί να τιουνάρει συγκεκριμένα προβλήματα του συστήματος, όπως τις υπερτονισμένες υψηλές, το βαρύ και χαλαρό μπάσο, μια προβολική μεσαια περιοχή κ.λ.π. Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε βέβαια να πετύχει με χρήση ισοσταθμιστή, αν και η τελευταία λύση δεν αρέσει σε όλους.

ΔημήτρηςΤοπ.
26-06-2008, 23:16
:smash:χεχε

Αν θα κρατουσα καποια θα ηταν αυτα της δεκαρας τα οποια βαζουν γυαλια στα αλλα....-bye-
αν παιζει καλυτερα το φθηνο κατι πρεπει να αλλαξεις στο συστημα σου

αν θελεις γραψε τι μασινια εχεις,

analyse_it
26-06-2008, 23:26
σωστα!

(χωρις παρεξηγηση, καποια ωτιτιδα, διατρηση τυμπανου, επισκεψη στον ΩΡΙΛΑ? - προσφατα?)

Σταυρος Δανος
26-06-2008, 23:39
σωστα!

(χωρις παρεξηγηση, καποια ωτιτιδα, διατρηση τυμπανου, επισκεψη στον ΩΡΙΛΑ? - προσφατα?)

:flipout:Μια χαρα ακουω...ακομα....
Ο ηχος με τα ακριβα ειναι πολυ συγκρατημενος με ψωφια μεσσαια.Με το φτηνο οι μεσσαιες,που ειναι και το δυνατο σημειο του ηχειου ειναι διαφανες και προβολικες(στα μουτρα σου:) )
Μπας να δοκιμασω διπλοκαλωδιωση,τα ακριβα για το woofer και το φτηνο για τα μιντ και τουιτ?

Μιλαμε για τα ηχεια Wharfedale 9.5,three way:)

saitisgr
26-06-2008, 23:49
έχοντας έναν ενισχυτή της τάξεως των 5000 ευρώ κάποια στιγμή αποφάσισα να αγοράσω καλώδια στην τιμή των 5000 δολλαρίων και συγκεκριμμένα τα revelation της VD ....και το έκανα....γιατί τα βρήκα σε καλή τιμή...
Ολοι οι φίλοι γνώστες στη περιοχή με απέτρεπαν απο αυτό....με την δικαιολογία ότι το καλό καλώδιο θα βγάλει στην φόρα τις ατέλειες του ενισχυτή γιατί σε σχέση με τα καλώδια είναι φτηνιάρης....
Βέβαια όταν ήρθαν τα καλώδια και τα άκουσαν δεν πίστευαν στα αυτιά τους τι έκανε ο ενισχυτής με τα revelation....απλά το βούλωσαν..
Αυτό που λάμβαναν υπ οψιν είναι ότι ο ενισχυτής έχει σφάλματα που το καλό καλωδια θα βγάλει στην φόρα
Εγώ λέω ο καθε ενισχυτής έχει όρια....
και το καλό καλώδιο θα αναδείξει τον κάθε ενισχυτή.....μέχρι τα όρια του...
ακόμα και άν ο ενισχυτής κάνει 1000 ευρώ

backousis
27-06-2008, 00:00
Ο ηχος με τα ακριβα ειναι πολυ συγκρατημενος με ψωφια μεσσαια.Με το φτηνο οι μεσσαιες,που ειναι και το δυνατο σημειο του ηχειου ειναι διαφανες και προβολικες(στα μουτρα σου:) )
Μπας να δοκιμασω διπλοκαλωδιωση,τα ακριβα για το woofer και το φτηνο για τα μιντ και τουιτ?

φιλε μου καθαρισε ολες τις επαφες του συστηματος σου.

πριζες,rca,κλπ.

επισης τα καλωδια ηχειων αν δεν εχουν μπανανες σφιξτα πολυ δυνατα με πενσα η κλειδι και αφησε τα δυο τρεις μερες το καθε σετ πριν αποφασισεις.

εαν βεβαια δεν εχεις στηση σωστα τα ηχεια σου στο χωρο ακρη δεν θα βγη.

saitisgr
27-06-2008, 00:14

Το πώς ακούγεται ένα ηχείο με ένα καλώδιο να το λαμβάνεις ακουστικά σαν σύνολο και όχι αυτό το καλώδια είναι καλύτερο εδώ ή εκεί πριμα-μεσάια-μπάσα...
Σαν πρόταση.... απλά άκου το κάθε καλώδιο...όχι με γνώμονα το πρίμα -μεσαία- μπάσα .... αλλά το ποιό είναι πιό αρμονικό και ανθρώπινο γιά εσένα

Deminio
27-06-2008, 19:21
έχοντας έναν ενισχυτή της τάξεως των 5000 ευρώ κάποια στιγμή αποφάσισα να αγοράσω καλώδια στην τιμή των 5000 δολλαρίων και συγκεκριμμένα τα revelation της VD ....και το έκανα....γιατί τα βρήκα σε καλή τιμή...
Ολοι οι φίλοι γνώστες στη περιοχή με απέτρεπαν απο αυτό....με την δικαιολογία ότι το καλό καλώδιο θα βγάλει στην φόρα τις ατέλειες του ενισχυτή γιατί σε σχέση με τα καλώδια είναι φτηνιάρης....
Βέβαια όταν ήρθαν τα καλώδια και τα άκουσαν δεν πίστευαν στα αυτιά τους τι έκανε ο ενισχυτής με τα revelation....απλά το βούλωσαν..
Αυτό που λάμβαναν υπ οψιν είναι ότι ο ενισχυτής έχει σφάλματα που το καλό καλωδια θα βγάλει στην φόρα
Εγώ λέω ο καθε ενισχυτής έχει όρια....
και το καλό καλώδιο θα αναδείξει τον κάθε ενισχυτή.....μέχρι τα όρια του...
ακόμα και άν ο ενισχυτής κάνει 1000 ευρώ

Πες ΤΑΑΑ ! Να σας πώ ένα παράδειγμα ? Βρείτε εναν φθηνό λαμπάτο ενισχυτή Κινέζο (1000-1200 ευρά) ολοκληρωμένο. Πετάξτε του πάνω ενα DVD Pioneer. Καλά εως εδώ ? Βάλτε και ένα ρέστα αναλυτικό και ακριβό ηχείο που με την διαφάνεια και την ανάλυσή του θα βγάλει τα πάντα στην φόρα. ΒΑΛΤΕ ΤΩΡΑ τα φθηνά σας καλώδια , ακούστε το , και βάλτε το Acoustic Zen Silver Reference και στα ηχεία πχ. το Cardas Golden Presence (για να μην κάνουμε και μονοπωλειακή διαφήμιση). Εαν δεν δείς αύξηση ευγένειας, καλύτερες υψηλές, πιό αθώα μεσαία και πιο καλά διαγεγραμμένο μπάσσο τότε... ας κλείσουν όλες οι εταιρίες με ακριβά καλώδια. Σίγουρα σε ακριβά (>8000 ευρώ) συστήματα το σωστό matching με ακριβά καλώδια θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον ήχο. Μόλις λοιπόν βρείτε ακριβά καλώδια που ταιριάζουν αρκετά καλά στο σύστημά σας, βάλτε πάλι τα φθηνά να δείτε ...τη γλύκα ! ...Φιλικά, Deminio - the cable snob ! :BDBDG54:

P.S. Τα Revelation της VDH εχουν 5000 ? Πότε πήγαν τόσο ακριβά ?

The REVELATION HYBRID
Per meter without connectors ¤ 82.50
2.0 meter set ¤ 715.00
2.5 meter set ¤ 822.50
3.0 meter set ¤ 930.00

Σταυρος Δανος
27-06-2008, 19:59
Το πώς ακούγεται ένα ηχείο με ένα καλώδιο να το λαμβάνεις ακουστικά σαν σύνολο και όχι αυτό το καλώδια είναι καλύτερο εδώ ή εκεί πριμα-μεσάια-μπάσα...
Σαν πρόταση.... απλά άκου το κάθε καλώδιο...όχι με γνώμονα το πρίμα -μεσαία- μπάσα .... αλλά το ποιό είναι πιό αρμονικό και ανθρώπινο γιά εσένα

Συμφωνω με οτι λετε,αλλα μηπως,λεω μηπως μερικες φορες μας κοροιδευουν οι εταιρειες καλωδιων?:smash:
Δηλ,η χαμηλη τους κατηγορια,η οποια παλι ειναι τριψηφια στο κοστος,ειναι για τα μπαζα,και κρατανε τα καλα για τα 4ψηφια,για να παρατηρας διαφορα μεταξυ τους και ετσι να πιστευεις οτι πιασαν τοπο τα λεφτα σου.Λεω μηπως.
Παντως θα ηθελα να γινει καποτε μια συγκριση μεταξυ καλωδιων που στοιχιζουν οσο ενα αυτοκινητο και καλωδια ασχετα με τον ηχο,οπως καλωδια rf κτλ.Δεν γινεται ενα κομματι χαλκο να στοιχιζει χχχχευρω.Ειναι τουλαχιστω προκλητικο.Ουτε καθαρο χρυσαφι να ηταν:twoguns::twoguns:

sakis65
27-06-2008, 20:24
Πιστευω πως με αγορα καλωδιων των 300ευρω περιπου εχει πετυχει καποιος το 90% της αποδοσης.
Με 1000ευρω το 95% της αποδοσης.
Με 3000ευρω το 98% της αποδοσης.
Για το 100% της αποδοσης δεν ξερω ποσο πρεπει να πληρωσουμε.
Δεν ξερω, αν αξιζει να δωσει καποιος τοσα επιπλεον χρηματα για να παρει αυτη την βελτιωση.

DIPIE
27-06-2008, 20:27
Συμφωνω με οτι λετε,αλλα μηπως,λεω μηπως μερικες φορες μας κοροιδευουν οι εταιρειες καλωδιων?:smash:
Δηλ,η χαμηλη τους κατηγορια,η οποια παλι ειναι τριψηφια στο κοστος,ειναι για τα μπαζα,και κρατανε τα καλα για τα 4ψηφια,για να παρατηρας διαφορα μεταξυ τους και ετσι να πιστευεις οτι πιασαν τοπο τα λεφτα σου.Λεω μηπως.
Παντως θα ηθελα να γινει καποτε μια συγκριση μεταξυ καλωδιων που στοιχιζουν οσο ενα αυτοκινητο και καλωδια ασχετα με τον ηχο,οπως καλωδια rf κτλ.Δεν γινεται ενα κομματι χαλκο να στοιχιζει χχχχευρω.Ειναι τουλαχιστω προκλητικο.Ουτε καθαρο χρυσαφι να ηταν:twoguns::twoguns:

Eπειδή συνήθως γίνεται το...έλα να δείς,όταν συζητάμε(καλύτερα τσακωνόμαστε) για τα καλώδια,δεν γίνεται και καμία αναφορά σε κάποιες πραγματικά παντεταρισμένες μεθόδους στην πλέξη των καλωδίων,σε νέες μορφές εξέλασης π.χ τα λεγόμενα μονοκρυσταλλικής δομής,σε νέα μονωτικά υλικά-μεθόδους κ.ο.κ

Υπάρχουν πολλοί που την "ψάχνουν" και μάλιστα μιλάμε για σοβαρές εταιρείες,ακόμα και πολυεθνικές που παράγουν και καλώδια audio.

Οτι οι περισσότερες εταιρείες ζητάνε την...μάνα και τον πατέρα τους για τα καλώδια και μάλιστα άνευ "λόγου και αιτίας",δεν επιδέχεται συζήτηση.Αλλά άν ένα καλώδια είναιι φτιαγμένο π.χ απο πραγματικό χρυσό κι ασήμι(π.χ Siltech) κι επιπρόσθετα έχουν ξοδέψει χιλιάδες ώρες και πολλά χρήματα,για την εξέλιξή τους,τότε μήπως κάπου πρέπει να βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας;

Ασφαλώς γενικά,ισχύει ότι δεν μπορεί και δεν πρέπει να βάλεις σ' ένα σύστημα των άς πούμε 3000 καλώδια των 5000.Το πιθανότερο είναι,ότι θα υπάρξει βελτίωση σε σχέση με φθηνότερα αλλά όχι τέτοια,που να δικαιολογεί το ποσό.Χωρίς συζήτηση,σ' αυτήν την περίπτωση παίρνεις καλύτερα μηχανήματα κι ακούς πολύ καλύτερα κρατώντας τα φθηνά καλώδια στο σύστημα.

Σταυρος Δανος
27-06-2008, 20:49
Eπειδή συνήθως γίνεται το...έλα να δείς,όταν συζητάμε(καλύτερα τσακωνόμαστε) για τα καλώδια,δεν γίνεται και καμία αναφορά σε κάποιες πραγματικά παντεταρισμένες μεθόδους στην πλέξη των καλωδίων,σε νέες μορφές εξέλασης π.χ τα λεγόμενα μονοκρυσταλλικής δομής,σε νέα μονωτικά υλικά-μεθόδους κ.ο.κ

Υπάρχουν πολλοί που την "ψάχνουν" και μάλιστα μιλάμε για σοβαρές εταιρείες,ακόμα και πολυεθνικές που παράγουν και καλώδια audio.

Οτι οι περισσότερες εταιρείες ζητάνε την...μάνα και τον πατέρα τους για τα καλώδια και μάλιστα άνευ "λόγου και αιτίας",δεν επιδέχεται συζήτηση.Αλλά άν ένα καλώδια είναιι φτιαγμένο π.χ απο πραγματικό χρυσό κι ασήμι(π.χ Siltech) κι επιπρόσθετα έχουν ξοδέψει χιλιάδες ώρες και πολλά χρήματα,για την εξέλιξή τους,τότε μήπως κάπου πρέπει να βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας;

Ασφαλώς γενικά,ισχύει ότι δεν μπορεί και δεν πρέπει να βάλεις σ' ένα σύστημα των άς πούμε 3000 καλώδια των 5000.Το πιθανότερο είναι,ότι θα υπάρξει βελτίωση σε σχέση με φθηνότερα αλλά όχι τέτοια,που να δικαιολογεί το ποσό.Χωρίς συζήτηση,σ' αυτήν την περίπτωση παίρνεις καλύτερα μηχανήματα κι ακούς πολύ καλύτερα κρατώντας τα φθηνά καλώδια στο σύστημα.

Μαζι σου ειμαι.Απλα δεν υπαρχει τοση τεχνογνωσια σε ενα κομματι πλεγμενου μεταλλου που να αξιζει 10000 το μετρο.Δεν παννα ψαχνουν και να κανουν ερευνα 1000 διδακτορες με τους δεπ τους:BDGBGDB55:

Με 10000ευρο παιρνεις ενα κομματι χαλκο,και προμηθεια υγρου αζωτου για να τους πλησιασεις σε κατασταση superconductor.Εκει θα δεις διαφορα:flipout::BDBDG54:

geopolitis
27-06-2008, 21:05
Πιστευω πως με αγορα καλωδιων των 300ευρω περιπου εχει πετυχει καποιος το 90% της αποδοσης.
Με 1000ευρω το 95% της αποδοσης.
Με 3000ευρω το 98% της αποδοσης.
Για το 100% της αποδοσης δεν ξερω ποσο πρεπει να πληρωσουμε.
Δεν ξερω, αν αξιζει να δωσει καποιος τοσα επιπλεον χρηματα για να παρει αυτη την βελτιωση.

Διαφωνω καθετα. Σε ενα πολυ αναλυτικο συστημα η διαφορα με την αλλαγη καλωδιων μπορει να ειναι μεγαλυτερη απο την διαφορα που θα ακουσεις με την αλλαγη καποιου μηχανηματος.... Εαν φυσικα τα καλωδια που ειχες πριν ηταν μετρια και βαλεις στη θεση τους κορυφαια. Εαν πας απο τα Goertz στα Argento η τα Virtual Dynamics Revelation για παραδειγμα....

analyse_it
27-06-2008, 21:35
Μαζι σου ειμαι.Απλα δεν υπαρχει τοση τεχνογνωσια σε ενα κομματι πλεγμενου μεταλλου που να αξιζει 10000 το μετρο.Δεν παννα ψαχνουν και να κανουν ερευνα 1000 διδακτορες με τους δεπ τους:BDGBGDB55:

Με 10000ευρο παιρνεις ενα κομματι χαλκο,και προμηθεια υγρου αζωτου για να τους πλησιασεις σε κατασταση superconductor.Εκει θα δεις διαφορα:flipout::BDBDG54:

Ειναι λιγο ακραιο το παραδειγμα σου για καλωδια 10000 ευρω σε ενα συστημα με τα τιμια Wharfedale!:ernaehrung004:

analyse_it
27-06-2008, 21:45
Να σας πω την αποψη μου,

ενα συστημα φτιαγμενο με βαση το προσωπικο γουστο στα ηχεια, με καλα συνοδα και προσοχη στην τοποθετηση στο χωρο,

σιγουρα μας προσφερει τη χαρα της αναζητησης και μας κανει να χαιρομαστε τη μουσικη.

Τωρα, με λιγο matching σε καλωδια το αποτελεσμα γινεται ακομα καλυτερο.

Προσωπικα, φτιαχνω το συστηματακι μου σιγα-σιγα, συμβουλευομαι φιλους, αγοραζω μουσικες και

... σιγα σιγα φτιαχνω το συτηματακι των ονειρων μου.

Δεν χρειαζεται ουτε να χρεωθω, ουτε να ξοδεψω τοσα που να μη μου επιτρεπουν να περνω καλα ...

ετσι παιρνω ευχαριστηση απο το χομπυ και χαιρομαι και τις μουσικες που αγοραζω.

αν μου εδινε καποιος 20000-30000 ευρω και μου ελεγε "παρτα και φτιαξε συστημα" θα εφτιαχνα καλο ηχο αλλα δεν θα ειχα ευχαριστηθει.

προσωπικα, το χομπυ μου ειναι και τα μηχανηματα και η μουσικη.

ετσι, και η δισκοθηκη ανεβαινει, και ακουω τις αγαπημενες μου μουσικες πολυ ομορφα.

δεν χρειαζονται για μενα ακροτητες, μερακι χρειαζεται, ακουσματα live (για να εχουμε και σημειο αναφορας) και σιγα σιγα να παιρνουμε ευχαριστηση απο την ενασχοληση με τη μουσικη!

επιπλεον, εχω γνωρισει ατομα απο εδω, εχω χρησιμοποιησει τις γνωσεις τους (και την εμπειρια τους απο λαθη και σωστες κινησεις που εχουν κανει) και ετσι εχω γλιτωσει πολλα-πολλα εξοδα.

κανουμε και μερικες ακροασεις και ακουμε και στο χωρο καποια μηχανηματα.

(αυτος ειναι και ο πραγματικος σκοπος του AvClub αλλωστε! - να βοηθουμε ο ενας τον αλλο!)

Σταυρος Δανος
27-06-2008, 23:13
Ειναι λιγο ακραιο το παραδειγμα σου για καλωδια 10000 ευρω σε ενα συστημα με τα τιμια Wharfedale!:ernaehrung004:

συμφωνω φιλε Ηλια.Τα καλωδια που δεν ματσαρουν τα Wharfedale δεν πλησιαζουν αυτη τη τιμη.Εχουν μικροτερη αξια απο τα μεγαφωνα.Η ενσταση μου ειναι γιατι να ακουγονται τα καλωδια των 10 λεπτων.και δεν καλυπτουν απλα τις αδυναμιες του ενισχυτη.Το αντιθετο.Με τα ακριβα η αναλυση παει περιπατο,και ο ηχος μοιαζει σαν εβαλες χοντρο υφασμα μπροστα τους.

το παραδειγμα των 10000 ειναι γενικο και δειχνει ποσο ξεφυγαν οι εταιρειες

Deminio
27-06-2008, 23:20

Το Cardas Golden Reference γνωρίζετε πόσο δύσκολο είναι να κατασκευασθεί και με ποιον τρόπο κατασκευάζεται ? Τα siltech , είναι πραγματικά υπερτιμημένα καλώδια γιατί ένα καλώδιο ΔΕΝ μπορεί να κοστίζει 12.000 ευρώ το μέτρο ούτε 26 χιλιάρικα των ηχείων, όπως το πχ. τα Siltech ή ακριβή σειρά ή τα Tara Labs Zero . ΕΑΝ όμως έχεις ένα ηχείο που κοστίζει 60 χιλιάρικα και ενισχυτές που κοστίζουν και αυτοί 60 τότε ... εαν ταιριάζει στο σύστημα σου πάρτο. Μέχρι 2-5 χιλιάρικα το καλώδιο να δεχθώ ότι βάση έρευνας, πολυετή πειραματισμό, εξαιρετικό αποτέλεσμα , δύσκολη υλοποίηση - πολυπλοκότητα κατασκευής να δώσει κάποιος . Tα περισσότερα silver καλώδια φτιάχονται από καθαρό ασήμι 5-6N , το Silver Reference από 7N (!!!) όπως αυτό της Acoustic Zen και δεν κοστίζουν μια περιουσία όπως τα siltech.

christos
27-06-2008, 23:31
P.S. Τα Revelation της VDH εχουν 5000 ? Πότε πήγαν τόσο ακριβά ?

The REVELATION HYBRID
Per meter without connectors ¤ 82.50
2.0 meter set ¤ 715.00
2.5 meter set ¤ 822.50
3.0 meter set ¤ 930.00

δεν λεει vdh αλλα vd (virtual dynamics) που για καποιο λογο εχουν ιδια ονομασια REVELATION
https://www.virtualdynamics.ca/content.php?id=200&secondary_id=38

saitisgr
28-06-2008, 00:21
δεν λεει vdh αλλα vd (virtual dynamics) που για καποιο λογο εχουν ιδια ονομασια REVELATION
https://www.virtualdynamics.ca/content.php?id=200&secondary_id=38

Ακριβώς...

Charles-Marie-Widor
28-06-2008, 01:16
http://www.jormadesign.com/
auta ta 3erei kavevas?
Poly akriba, me polla brabeia stnv platn tous. Se A/B test kavevas dev exei akousei diafora me alla apla kalwdia.

Magellan
28-06-2008, 01:49
http://www.jormadesign.com/
auta ta 3erei kavevas?
Poly akriba, me polla brabeia stnv platn tous. Se A/B test kavevas dev exei akousei diafora me alla apla kalwdia.

Φυσικά τα ξέρουμε φίλε Charles-Marie-Widor.

Σουηδικά, πολυβραβευμένα και πανάκριβα.

'Οσο για το αν υπάρχουν διαφορές με απλά καλώδια, χωρίς να έχω ακούσει τα
Jorma, μου φαίνεται απίθανο να μην υπάρχουν διαφορές και μάλιστα μεγάλες.

Αλλιώς θα το είχανε κλείσει το μαγαζί πρό πολλού, αν σκεφτούμε και την υψηλή τιμή τους.

Και δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα δώσει λεφτά για καλώδια
χωρίς πρώτα να τα έχει ακούσει εξωνυχιστικά.

Charles-Marie-Widor
28-06-2008, 01:51
kai omws, dev akouge kavevas diafores!!
Edw dev exei kleisei n eklnsia file mou pou eivai akoma poio megalo vodoo

Magellan
28-06-2008, 01:59
Καλά..ότι πείς!

Macmod
28-06-2008, 02:30
Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν, το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα που θα
δώσει το κάθε καλώδιο Interconnect ή ηχείων, εξαρτάται σε πολύ
μεγάλο βαθμό και από τις συσκευές. Αν σας έλεγα ότι μου έχει τύχει σε
σύστημα με τα ίδια καλώδια, αυσκευές και χώρο, αλλά με αλλάγη του
Rack στήριξης των συσκευών, ότι υπήρξαν διαφορές (ακουστές όχι Placebo),
τι θα λέγατε? Επίσης το ίδιο καλώδιο σε άλλες συσκευές μπορεί να δώσει
διαφορετικό αποτέλεσμα (ο βασικός του χαρακτήρας ίσως παραμείνει, αλλά
κάποια άλλα πράγματα αλλάζουν), είναι καθαρά θέμα φυσικής (ηλεκτροτεχνία).

DIPIE
28-06-2008, 08:04
Ενα παράδειγμα για τις τεχνικές "πλέξης" σε σχέση με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά σε καλώδια σήματος.

http://www.shunyata.com/Content/products-SignalCables.html

pyrgarousis g
28-06-2008, 08:42
Tα καλωδια παιδια ειναι το αλατοπιπερο στο συστημα,αφου εχετε κατασταλλαξει στα μηχανηματα του συστηματος τοτε και μονο τοτε πειραματιζεστε με καλωδια.
Αν θελετε να πετυχετε το "ιδανικο" ακουσμα για τα αυτια σας,καλο ειναι να αλλαζετε ενα ενα τα καλωδια και με μια προυποθεση,οτι τα ακουσματα τα κανετε μονοι σας εκτος αν,ειστε πεπεισμενοι οτι ο συνακροατης σας εχει τα ιδια ακριβως ακουστικα γουστα με σας "πραγμα τρομερα δυσκολο".
Οταν το συστημα σας τονικα ερθει στο σημειο που αρεσει σε σας ,τοτε μην το πειραζετε,εσεις θα ζησετε μαζι του και οχι οι αλλοι.
Ενα καλο μετρο ειναι οταν σε νορμαλ εντασεις μπορειτε να ακουτε την μοσικη σας ευχαριστα χωρις να σας ενοχλει καποια ψιλη,μεσαια η χαμηλη συχνοτητα και ταυτοχρονα μπορειτε και συζητατε με τους συνακροατες σας χωρις να φωναζετε,τοτε ειστε σε καλο δρομο.
Εχω ακουσει απιστευτες μουφες πανακριβα καλωδια και εχω ακουσει φθηνα θεικα αλλα και το ακριβως αντιθετο.
Κατα την δικη μου γνωμη το ασημι δεν παιζει μουσικη παρα μονο ο χαλκος,και τα βυσματα δεν πρεπει να ειναι καργαρισμενα αλλα απλως ελαφρα σφιγμενα,οταν ειναι καργαρισμενα ο ηχος συμπιεζεται οταν ειναι ελαφρα σφιγμενα ο ηχος εχει σαφως ομαλοτερη ροη, μια δοκιμη θα σας πεισει.
Και κατι αλλο ,ενα καλο συστημα παιζει καλα ακομα και αν το συνδεσεις με συρματινη κρεμαστρα και οχι μονο με καλωδια που τα εχουν κατουρησει Νιγηριανες παρθενες ,οπως λεει και καποιος φιλος.

argi
28-06-2008, 09:00
και κατι για να γελασουμε
το νηγιριανες παρθενες
παει πακετο με το
κουβανες παρθενες στριβαν τα φυλλα καπνου στα ποδια τους
και απαντα ο ποιητης
δεν υπαρχυν κουβανες παρθενες μην ειστε αφελης κυριε .....

Costas Coyias
28-06-2008, 10:15
και κατι για να γελασουμε
το νηγιριανες παρθενες
παει πακετο με το
κουβανες παρθενες στριβαν τα φυλλα καπνου στα ποδια τους
και απαντα ο ποιητης
δεν υπαρχυν κουβανες παρθενες μην ειστε αφελης κυριε .....

Φυσικά! Στην Κούβα δεν ασχολούνται με καλώδια! :Banane0:

argi
28-06-2008, 10:26
και αυτα ειναι ?

geopolitis
28-06-2008, 11:23

Οσον αφορα την σημασια της στηριξης ακουστε απλως στο συστημα σας τα Stillpoints κατω απο την πηγη σας και θα νομιζετε οτι αγορασατε αλλη πηγη. Τοσο μεγαλη ειναι η βελτιωση

Γενικα φαινεται οτι πολλες απο τις κορυφαιες εταιριες καλωδιων αντιμετωπιζουν το θεμα της αντικραδασμικης προστασιας του αγωγου τους πολυ σοβαρα. Καποιες απο τις εταιριες που φτιαχνουν τα καλυτερα και πιο "εξωτικα" (λογω τιμης) καλωδια οπως Argento, Virtual Dynamics, Purist Audio Design κλπ χρησιμοποιουν υλικα οπως π.χ καποιου τυπου ζελε γυρω απο τον αγωγο. Για αυτο και αν κοψεις το καλωδιο με μαχαιρι το αντιστοιχο υλικο μπορει να χυθει εξω!!!!!!

Δε ξερω εαν ειναι η ιδανικη λυση αλλα ειναι απο τα πολυ καλα που εχω ακουσει

geopolitis
28-06-2008, 11:25
Ισως αυτο να εξηγει γιατι καποιοι ακουνε διαφορες οταν σηκωνουν τα καλωδια απο το πατωμα με καποια ειδικα στηριγματα που κυκλοφορουν. Οποιος το εχει δοκιμασει και εχει ακουσει καμια διαφορα ας μα το πει...

DIPIE
28-06-2008, 11:34
Οσον αφορα την σημασια της στηριξης ακουστε απλως στο συστημα σας τα Stillpoints κατω απο την πηγη σας και θα νομιζετε οτι αγορασατε αλλη πηγη. Τοσο μεγαλη ειναι η βελτιωση

Γενικα φαινεται οτι πολλες απο τις κορυφαιες εταιριες καλωδιων αντιμετωπιζουν το θεμα της αντικραδασμικης προστασιας του αγωγου τους πολυ σοβαρα. Καποιες απο τις εταιριες που φτιαχνουν τα καλυτερα και πιο "εξωτικα" (λογω τιμης) καλωδια οπως Argento, Virtual Dynamics, Purist Audio Design κλπ χρησιμοποιουν υλικα οπως π.χ καποιου τυπου ζελε γυρω απο τον αγωγο. Για αυτο και αν κοψεις το καλωδιο με μαχαιρι το αντιστοιχο υλικο μπορει να χυθει εξω!!!!!!

Δε ξερω εαν ειναι η ιδανικη λυση αλλα ειναι απο τα πολυ καλα που εχω ακουσει

Κάποιοι άλλοι αέρια π.χ Ηλιο.

sakis65
28-06-2008, 11:58
Tα καλωδια παιδια ειναι το αλατοπιπερο στο συστημα,αφου εχετε κατασταλλαξει στα μηχανηματα του συστηματος τοτε και μονο τοτε πειραματιζεστε με καλωδια.
Αν θελετε να πετυχετε το "ιδανικο" ακουσμα για τα αυτια σας,καλο ειναι να αλλαζετε ενα ενα τα καλωδια και με μια προυποθεση,οτι τα ακουσματα τα κανετε μονοι σας εκτος αν,ειστε πεπεισμενοι οτι ο συνακροατης σας εχει τα ιδια ακριβως ακουστικα γουστα με σας "πραγμα τρομερα δυσκολο".
Οταν το συστημα σας τονικα ερθει στο σημειο που αρεσει σε σας ,τοτε μην το πειραζετε,εσεις θα ζησετε μαζι του και οχι οι αλλοι.
Ενα καλο μετρο ειναι οταν σε νορμαλ εντασεις μπορειτε να ακουτε την μοσικη σας ευχαριστα χωρις να σας ενοχλει καποια ψιλη,μεσαια η χαμηλη συχνοτητα και ταυτοχρονα μπορειτε και συζητατε με τους συνακροατες σας χωρις να φωναζετε,τοτε ειστε σε καλο δρομο.
Εχω ακουσει απιστευτες μουφες πανακριβα καλωδια και εχω ακουσει φθηνα θεικα αλλα και το ακριβως αντιθετο.
Κατα την δικη μου γνωμη το ασημι δεν παιζει μουσικη παρα μονο ο χαλκος,και τα βυσματα δεν πρεπει να ειναι καργαρισμενα αλλα απλως ελαφρα σφιγμενα,οταν ειναι καργαρισμενα ο ηχος συμπιεζεται οταν ειναι ελαφρα σφιγμενα ο ηχος εχει σαφως ομαλοτερη ροη, μια δοκιμη θα σας πεισει.
Και κατι αλλο ,ενα καλο συστημα παιζει καλα ακομα και αν το συνδεσεις με συρματινη κρεμαστρα και οχι μονο με καλωδια που τα εχουν κατουρησει Νιγηριανες παρθενες ,οπως λεει και καποιος φιλος.

Θα συμφωνησω απολυτα.
Μπορεις να βρεις εξαιρετικα καλωδια σε λογικες τιμες.
Το καλωδιο δεν θα κανει την Αλεξιου Αρβανιτακη ουτε την Αρβανιτακη Αλεξιου.
Αλλα θα δωσει την τελικη πινελια στο σωστο ακουσμα, παντα φυσικα για τα δικες μας μουσικες εκτιμησεις.

argi
28-06-2008, 12:20
Ισως αυτο να εξηγει γιατι καποιοι ακουνε διαφορες οταν σηκωνουν τα καλωδια απο το πατωμα με καποια ειδικα στηριγματα που κυκλοφορουν. Οποιος το εχει δοκιμασει και εχει ακουσει καμια διαφορα ας μα το πει...

ναι κατα λαθος πρν χρονια
στο ψυχοτεστ ολο και κατι θα φερω
οσο καλο και να ειναι ενα καλωδιο δεν θα πει οχι σε ενα bybee
η αλλιως το bybee ειναι το stillpoints των καλωδιων

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
28-06-2008, 12:30
Για να σταθεροποιηθούν τα χαρακτηριστικά του καλωδίου πρέπει να αυτομαστιγώνεστε με το καλώδιο κάθε πρωί για τουλάχιστον ένα μήνα επι 30 επαναλήψεις την ημέρα για κάθε τεμάχιο.

Μετά το πέρας του μηνός δεν θα πιστεύετε στα αφτιά σας.

VaSiLiS-T
28-06-2008, 12:33
Εγώ διάλεξα πάντως με πρακτικό τρόπο καλώδιο ,, καθώς παλεύω με 5-6 watt και μονόδρομο κάθε ικμάδα καθαρής ισχύος είναι επιθυμητή , τα ρημαδοκαλωδια που έχω τώρα έχουν μια μαγική ιδιότητα και μου δίνουν κάνα 2 db ακόμα ! ,, μην γελάτε ρε συμβαίνει !!! ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ !! ( απο το ίντερνετ αλίευσα την πληροφορία και από εκλεκτό μέλος του φόρουμ μισοτιμής και κάτω τα αγόρασα )

Σταυρος Δανος
28-06-2008, 13:05
Δοκιμασα διπλοκαλωδιωση με τα ακριβα στο woofer και τα φτηνιαρικα στα μιντ και τουιτ.μαζευτηκε αρκετα.τα ακριβα χειριζονται τα μπασα,αλλα σκοτωνουν τα πριμα.Δοκιμαζοντας βρισκεις ακρη...καποτε....

Charles-Marie-Widor
28-06-2008, 13:30
http://www.lts.a.se/teknik/kablar.html
edw lign 8ewria gia kalwdia apo tnv "Soundikn Mousikn Syvtrofia"
kai poio katw eva PDF me tnv praktikn kataskeun evos kyklwmatos pou kavei tnv syv8etn avtistasn evos nxeiou sta8ern.
Dystyxws gia esas, eivai sta Soundika!
to ar8ro to exei grapsei o mnxavikos nxou Dr Ingvar Ohman

christos
28-06-2008, 18:27
kai poio katw eva PDF me tnv praktikn kataskeun evos kyklwmatos pou kavei tnv syv8etn avtistasn evos nxeiou sta8ern.

kai poia h axia ths plhroforias?

angelo
28-06-2008, 18:47

μάλλον θα χρειαστουν λίγα περισσότερα να μας πεις:ears:

Magellan
28-06-2008, 23:03
kai poia h axia ths plhroforias?

Απλά μάθαμε οτι υπάρχει αυτό το pdf στα Σουηδικά!
:party:

Charles-Marie-Widor
29-06-2008, 11:21
av se evdiefere kai ligo facts, sav tov agelo px, avti va asxoleisai me vodoo, 8a me parakalouses eugevika va metafrasw auto to ar8ro kai oxi va grafeis sav evas 5xrovos.
Eivai pragmatika mia kaln proseggisn gia va isiwveis tnv syv8etn avtistasn evos nxeiou.

Guybrush
29-06-2008, 11:35
Αν σ' ενδιέφερε πραγματικά να μας βοηθήσεις, θα μας παρέδιδες το άρθρο κατευθείαν μεταφρασμένο.

Επίσης, θα έγραφες σαν άνθρωπος κι όχι με greeklish. Και μην ακούσω δικαιολογίες του στυλ είμαι εκτός Ελλάδας κλπ, σ' έχω δει να γράφεις μια χαρά ελληνικά.

argi
29-06-2008, 11:37
πες τα

Lemarchand
29-06-2008, 11:43
av se evdiefere kai ligo facts, sav tov agelo px, avti va asxoleisai me vodoo, 8a me parakalouses eugevika va metafrasw auto to ar8ro kai oxi va grafeis sav evas 5xrovos.
Eivai pragmatika mia kaln proseggisn gia va isiwveis tnv syv8etn avtistasn evos nxeiou.

Όσες γνώσεις και να έχεις χύνεις την καρδάρα με το γάλα γιατί με τον τρόπο γραφής σου γίνεσαι αντιπαθέστατος.Εγώ π.χ σιγά μην σε παρακαλούσα να μου μεταφράσεις κιόλας έτσι ειρωνικά όπως επανειλλημένα μιλάς σε τρίτους..

Τεχνικές τέτοιου είδους που αναφέρεις είναι γνωστές σε όλους σχεδόν τους κατασκευαστές ηχείων.Απλά είτε δεν ασχολούνται, είτε δεν θέλουν να αυξήσουν το κόστος των υλικών των crossovers παρεπιπτόντως..

Magellan
29-06-2008, 12:45

Δεν θα είχα κανένα κόλλημα να σε παρακαλέσω να μετεφράσεις το κείμενο
που παραθέτεις.
Αλλά ο τρόπος γραφής σου καθώς και ο τρόπος που κατ' επανάληψη αντιμετωπίζεις τα μέλη του φόρουμ σαν αδαείς χωριάτες,δεν μου αφήνουν τέτοια περιθώρια.
Και σταμάτα να αναφέρεις τη λέξη Vodoo σε σχεδόν κάθε σου post

Charles-Marie-Widor
29-06-2008, 12:47
to problnma edw mesa eivai av kapoios 8elei va diabasei eva texviko ar8ro, egw pavtws dev exw dei kai polla texvika ar8ra, olo vodoo kai ypokoimevoikes paratnrnseis diabazw.
Grafw Ellnvika otav grafw apo tnv palaia mou ergasia, dev eimai kai taktika ekei. Sto spiti mou exei 3exasei ta Ellnvika o ypologistns mou kai kavevas dystyxws edw kovta dev 3erei apo Linux va me bon8nsei.
Gvwseis dev exw para tis poly basikes, alla diabazw kai prospa8w va diakrivw ta vodoo apo tnv sobarotnta.
To oti zntnsa va "me parakalesete eugevika" eivai mia ekfrasn edw, mallov dev yparxei sta Ellnvika giati n eugeveia eivai provomeio movo merikwv av krivw apo tnv pragmatikotnta edw mesa.
Av oi texvikes autes eivai gvwstes, giati dev tis efarmozouv? ta ylika kavouv merika Eu. H yparxei kapoios logos isws! Egw 8elw va symbalw me liges texvikes gvwseis(oxi dikes mou) kai oxi va sas peisw oti auto eivai n megalytern avakalypsn tou aiwva.

Lemarchand
29-06-2008, 13:08
Av oi texvikes autes eivai gvwstes, giati dev tis efarmozouv? ta ylika kavouv merika Eu.

Μιλώντας με Ιταλό σχεδιαστή/κατασκευαστή ηχείων κατ' ιδίαν μου ανέφερε παραδείγματα συγκεκριμένα από εταιρία που ενώ στην αρχή έβαζε διορθωτικά κυκλώματα στο crossover της κατέληξε πως το κόστος τελικά δεν την συνέφερε γιατί το προιόν λόγω της αύξησης στην τιμή δεν ήτανε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.Ο κύριος αυτός χρησιμοποιεί τέτοια κυκλώματα και ο ίδιος μου είπε πως όλοι λογικά ξέρουνε να το κάνουνε, δεν πήγε να μου το παίξει έξυπνος πως βρήκε την ανακάλυψη του αιώνα.Τώρα για το πλήθος,την σημασία της ποιότητας των υλικών, το κόστος και για το όλο κύκλωμα τεχνικός δεν είμαι, δεν μπορώ να γνωρίζω τί γίνεται.Ίσως το όλο κύκλωμα να έχει και κάποια side-effects που να μην τα γνωρίζουμε και να μην το χρησιμοποιούνε.Εάν δεν είμαι 100% σίγουρος για κάτι δεν μπορώ να πω..

Εμένα προσωπικά τα greekenglish δεν με ενοχλούνε.Μόνο η άσχημη συμπεριφορά με ενοχλεί.Εάν θες να γράφεις ελληνικά γρήγορα εδώ υπάρχει ένα converter γρήγορο και απλό:
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Τα τεχνικά άρθρα είναι ωραία κι ενδιαφέροντα.Όμως ο άνθρωπος δεν ακούει με παλμογράφο.Ακούει με τα αυτιά του.Όσο καλά κι αν μετράει κάτι εάν δεν αρέσει στο αυτί μου τρώει "Χ".Το χόμπυ μας είναι συνδυασμός τέχνης κι επιστήμης.Από μόνο του τίποτα δεν φέρνει αποτέλεσμα..

BENZINA
29-06-2008, 13:11
Να ρωτησω κατι?τι ειναι το vodoo?!!!σημαινει κατι και το αναφερει ο χρηστης Charles-Marie-Widor?

Πετρος Νικολαιδης
29-06-2008, 13:16
to problnma edw mesa eivai av kapoios 8elei va diabasei eva texviko ar8ro, egw pavtws dev exw dei kai polla texvika ar8ra, olo vodoo kai ypokoimevoikes paratnrnseis diabazw.
Grafw Ellnvika otav grafw apo tnv palaia mou ergasia, dev eimai kai taktika ekei. Sto spiti mou exei 3exasei ta Ellnvika o ypologistns mou kai kavevas dystyxws edw kovta dev 3erei apo Linux va me bon8nsei.
Gvwseis dev exw para tis poly basikes, alla diabazw kai prospa8w va diakrivw ta vodoo apo tnv sobarotnta.
To oti zntnsa va "me parakalesete eugevika" eivai mia ekfrasn edw, mallov dev yparxei sta Ellnvika giati n eugeveia eivai provomeio movo merikwv av krivw apo tnv pragmatikotnta edw mesa.
Av oi texvikes autes eivai gvwstes, giati dev tis efarmozouv? ta ylika kavouv merika Eu. H yparxei kapoios logos isws! Egw 8elw va symbalw me liges texvikes gvwseis(oxi dikes mou) kai oxi va sas peisw oti auto eivai n megalytern avakalypsn tou aiwva.

Καλη σου μερα,η αποψη σου οτι η ευγενεια ειναι προνομιο λιγων εδω στο avclub,ειναι μαλλον ατυχης και ακραια,το οτι υπαρχουν καποιοι ελαχιστοι,που ειναι οπως περιγραφεις,ειναι γεγονος,αλλα για το αντιθετο θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.Οπως και ο τροπος που γραφεις εσυ καποιες φορες ,μπορει να παρεξηγηθει,αλλα ειναι ανεκτος και κατανοητος,ας ειμαστε πιο επιεικεις με τους αλλους,οταν δεν τους γνωριζουμε προσωπικα

analyse_it
29-06-2008, 13:55

:flipout:

ειδες, μεταφραζουμε ακριβως 2 γλωσσες, και προκυπτουν μικροπαρεξηγησεις. Οντως, αν εγραφα ελληνικα οπως θα μιλουσα αγγλικα, θα ημουν τοσο ευγενικος που θα με περνουσαν για......:flipout:

αντιστοιχα αν μιλουσα σε αγγλο οπως μιλαω σε ελληνα, θα με εκρινε αγενη (τουλαχιστον)

Ο σπυρος βρισκεται χρονια σε μια αλλη χωρα, και παλι γραφει απταιστα !!!

Ας μην τον παρεξηγουμε, ειναι απο τους λιγους αυθεντικους, με τρελα και αγαπη για τον ηχο.

Δεν την "πεφτετε" καλυτερα σε αυτους που γραφουν διαφημιζοντας αντιπροσωπους???

Ειναι καλο να διαβαζουμε αναμεσα στις γραμμες.

Ξερετε πολυ καλα τι εννοω!

Καλημερα σε ολους!!!!

Τα παραπανω γραφτηκαν με σεβασμο και αγαπη στο χομπυ. Μη με παρεξηγήσετε σας παρακαλω!

-bye-

Charles-Marie-Widor
29-06-2008, 14:19
Kalytera dev mporouse va graftei Hlia(grammateas mou??)
Evvw eseis avalyete tov xaraktnra mou kai ta Ellnvika mou, egw pairvw mia megaln bolta me tnv Alfasud, 150Km se teleio eparxiako dromo, se evav filo pou exei ta perifnma Tandberg coaxial kai 8a givei akroasn me evav Pioneer SX-440 O filos tygxaivei va paizei kai violone sto CoCo kammia fora kai exei pai3ei kontrampasso se merikes ECM nxografiseis pou exouv givei sto Oslo prosfata!

analyse_it
29-06-2008, 14:39
για να χαλαρωσουμε λιγο το κλιμα, οριστε μια ιστοριουλα:

πριν κατι χρονια στο εξωτερικο, με μια συμφοιτητρια μιλουσαμε με τον πρυτανη για μια πτυχιακη διατριβη.

σε καποια στιγμη, λεω του πρυτανη: I'll see you around 5 o'clock. (πολυ φυσικα και... ανετα!)

εκεινη τη στιγμη με κοιταζουν και οι δυο πολυ παραξενα (!)

τι ειχε συμβει? ο πρυτανης επρεπε να πει τη φραση αυτη, επειδη συνηθως λεγεται απο τον καθηγητη προς τον μαθητη! (δεν εχει μεσα pleaze κλπ κλπ)- δηλωνει υποχρεωση εκεινου που την δεχεται.

...και μου απανταει ο πρυτανης:

no, I'LL see you at 5 o'clock...

:2thumb22sup:

Deminio
29-06-2008, 15:21
Οποιος δεν ακούει διαφορές μεταξύ καλωδίων φθηνών-μεσαίων-υψηλών και υπερυψηλών σε τιμή ...ας πάει σε ΩΡΥΛΑ ή σε ψυχίατρο διότι δεν θα με βγάλει αυτός (αυτοί) ούτε κουφό ούτε τρελό ! Χεχεχεχε....

Κάποιος κάποτε είπε:
" Και κατι αλλο ,ενα καλο συστημα παιζει καλα ακομα και αν το συνδεσεις με συρματινη κρεμαστρα ."

Και απαντώ:
Ας βάλουμε ότι στοίχημα επιθυμεί κάποιος , θα πάμε σε ένα φανταστικό σύστημα με λυχνίες (εξαιρετικό από όλα τα reviews παγκόσμίως, τόσο οι ενισχυτές, τόσο το CD όσο και τα ηχεία). Θα πάρετε ένα τηλεφωνικό καλώδιο ή εν πάσι περιπτώση ότι καλώδιο φθηνό και καλό έχετε και θα κάνουμε ενα Α/Β με τα καλώδιά του φίλου που είναι ακριβά. Εαν πείτε ότι παίζει καλά με τα φθηνά καλώδια ....τότε θα σας φτιάξουμε άγαλμα. Συμπέρασμα:To καλώδια 'παίζουν' τόσο καλά και όχι το σύστημα? Φυσικά και οχι... Ολα μαζί. Τα φθηνά καλώδια κατέβασαν το σύστημα πολυ πολύ πιο κάτω. Με το τηλεφωνικό ιδίως ακουγόταν απαίσια - λεπτόηχο, με ringing στις υψηλές νότες στο πιάνο και με έλληψη της μαγικής ξύλινης χροιάς στα ένχορδα. Τώρα θα μου πείτε ... τί κάθομαι και ασχολούμαι ...

Λάκης
29-06-2008, 15:30
Να ρωτησω κατι?τι ειναι το vodoo?!!!σημαινει κατι και το αναφερει ο χρηστης Charles-Marie-Widor?

βουντου,μαγια...

angelo
29-06-2008, 17:04
Οποιος δεν ακούει διαφορές μεταξύ καλωδίων φθηνών-μεσαίων-υψηλών και υπερυψηλών σε τιμή ...ας πάει σε ΩΡΥΛΑ ή σε ψυχίατρο διότι δεν θα με βγάλει αυτός (αυτοί) ούτε κουφό ούτε τρελό ! Χεχεχεχε.... ...

ακουω διαφορές οι οποιες τις περισσότερες φορές δεν ειναι αντιστοιχες του κόστους
Κάνε τυφλό τεστ και μετα έλα να το συζητήσουμε

Macmod
29-06-2008, 18:09
Δεν διαφωνώ με αυτό, κάποιες φορές μπορεί να ακούσεις και διαφορές προς
το καλύτερο με οικονομικότερα καλώδια! Μιά παρατήρηση, είναι και κάτι που
το έχω ξαναπεί πολλές φορές, άλλο τι μας αρέσει και άλλο τι είναι πιο κοντά
στην πραγματικότητα, δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν αυτά τα δύο
πράγματα, οπότε από την στιγμή που μπαίνει στο παιχνίδι και η υποκειμενική
άποψη και προτίμηση, καλό θα είναι να έχει την δυνατότητα ο κάθε
ενδιαφερόμενος να ακούει το/τα καλώδια που τον ενδιαφέρουν, στο
συστημά του, στο χώρο του και γιά κάποιες μέρες μάλιστα, γιά να βγάλει
κάποιο ασφαλές συμπέρασμα. Οι γνώμες τρίτων είναι μόνο ενδεικτικές και
ασφαλώς αφορούν τον ήχο στα δικά τους συστήματα στο χώρο τους και τις
προτιμήσεις τους!!!

angelo
29-06-2008, 18:30
πέρα απο αυτό εχουν γινει κατα καιρους τυφλα τεστ και εχουν δειξει πολλες φορές γενική προτιμηση σε φτηνα καλώδια.
Επίσης εχουν γραφτει και πολλα όπως http://www.tnt-audio.com/clinica/spkcbl_e.html
ή http://www.tnt-audio.com/clinica/shoestrings_e.html αυτα τα εχω φτιαξει και εγω και τα χρησιμοποιών σε πολλά συστ'ηματα εκτος αν εχουν εμφαση στα μπάσα
Γενικά πιστευω οτι ο χαλκός ειναι το πιο ισορποπιμένο υλικο

Γιώργος(MAC)
29-06-2008, 18:54

Hθελα να ξεκινήσω ένα τέτοιο θέμα για την στήριξη των μηχανημάτων που μου πήρε πολύ χρόνο και πολλές δοκιμές μέχρι να κατασταλάξω κάπου.
Οταν βρω λίγο χρόνο, θα το ξεκινήσω.
Ομως το σίγουρο είναι, ότι τα καλώδια και το ράκ, αλληλοεπιδρούν στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.

Macmod
29-06-2008, 19:45
Κατά πολλούς φανατικούς και σκληροπυρηνικούς, το Rack και τα καλώδια,
δεν θεωρούνται απλώς αξεσουάρ, αλλά συσκευές και αυτά τα ίδια!
Αν θές την γνώμη μου, από την στιγμή που επιρρεάζουν τον ήχο, τα θεωρώ
ως κρίσιμα συστατικά ενός συστήματος, αρκεί το σύστημα να ''λέει'' γιατί σε
διαφορετική περίπτωση τα θεωρώ ως υπερβολή και σε καμία περίπτωση δεν
κάνουν ένα μέτριο σύστημα, καλό ή κορυφαίο ή High-End! Ας μην
παραβλέπουμε δε και τον παράγοντα χώρο.

christos
29-06-2008, 20:25

Για ελληνικα στο linux
http://members.hellug.gr/djart/grlinux.html
για greeklish
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Tzimisce
29-06-2008, 21:31
¶μα το καλώδιο δε ματσάρει, πιάσε τον σαολίν και κούρευτον...
Στο σύστημά μου έχω ICs της Nordost...
Αλλά όποτε κουμπώνω πάνω του τρίπαθο έχω ένα ντιούικο καλώδιο από RG58 και μπόλικο τεφλόν γιατί αλλιώς δεν...

Magellan
29-06-2008, 21:38
Κατά πολλούς φανατικούς και σκληροπυρηνικούς, το Rack και τα καλώδια,
δεν θεωρούνται απλώς αξεσουάρ, αλλά συσκευές και αυτά τα ίδια!
Αν θές την γνώμη μου, από την στιγμή που επιρρεάζουν τον ήχο, τα θεωρώ
ως κρίσιμα συστατικά ενός συστήματος, αρκεί το σύστημα να ''λέει'' γιατί σε
διαφορετική περίπτωση τα θεωρώ ως υπερβολή και σε καμία περίπτωση δεν
κάνουν ένα μέτριο σύστημα, καλό ή κορυφαίο ή High-End! Ας μην
παραβλέπουμε δε και τον παράγοντα χώρο.

Πολύ σωστά Johnny!!

ΔημήτρηςΤοπ.
29-06-2008, 22:22
συμφωνω φιλε Ηλια.Τα καλωδια που δεν ματσαρουν τα Wharfedale δεν πλησιαζουν αυτη τη τιμη.Εχουν μικροτερη αξια απο τα μεγαφωνα.Η ενσταση μου ειναι γιατι να ακουγονται τα καλωδια των 10 λεπτων.και δεν καλυπτουν απλα τις αδυναμιες του ενισχυτη.Το αντιθετο.Με τα ακριβα η αναλυση παει περιπατο,και ο ηχος μοιαζει σαν εβαλες χοντρο υφασμα μπροστα τους.

το παραδειγμα των 10000 ειναι γενικο και δειχνει ποσο ξεφυγαν οι εταιρειες
αν ενισχυτης και ηχεια δεν εχουν αναλυση δεν θα το ακουσεις ουτε απο ακριβο ουτε απο φθηνο καλωδιο
πολλες φορες νομιζουμε οτι ακουμε εναλυση αλλα τελικα ειναι λεπτοηχο και τσιριχτο το αποτελεσμα
παρε ενα καλο σιντακι με κιθαριτσα η βιολι και ακου
θα πρεπει να εισαι σε θεση να ξεχωρισεις την πλαστικη απο την μεταλικη χορδη και να αισθανεσαι την τριχια επανω στο βιολι
ενα απο τα τοσα παραδειγματα ειπα.

saitisgr
30-06-2008, 01:08

Τώρα το οτι γράφεις σε ελληνικό φόρουμ με λατινικούς χαρακτήρες ,,,σημαίνει ότι είσαι εκτός Ελλάδας..σε πολιτισμένο κράτος....έχεις ξεχάσει να γράφεις Ελληνικά αλλά μπορείς να τα διαβάζεις......
:BDGBGDB55:

saitisgr
30-06-2008, 01:23
Οποιος δεν ακούει διαφορές μεταξύ καλωδίων φθηνών-μεσαίων-υψηλών και υπερυψηλών σε τιμή ...ας πάει σε ΩΡΥΛΑ ή σε ψυχίατρο διότι δεν θα με βγάλει αυτός (αυτοί) ούτε κουφό ούτε τρελό ! Χεχεχεχε....

Κάποιος κάποτε είπε:
" Και κατι αλλο ,ενα καλο συστημα παιζει καλα ακομα και αν το συνδεσεις με συρματινη κρεμαστρα ."

Και απαντώ:
Ας βάλουμε ότι στοίχημα επιθυμεί κάποιος , θα πάμε σε ένα φανταστικό σύστημα με λυχνίες (εξαιρετικό από όλα τα reviews παγκόσμίως, τόσο οι ενισχυτές, τόσο το CD όσο και τα ηχεία). Θα πάρετε ένα τηλεφωνικό καλώδιο ή εν πάσι περιπτώση ότι καλώδιο φθηνό και καλό έχετε και θα κάνουμε ενα Α/Β με τα καλώδιά του φίλου που είναι ακριβά. Εαν πείτε ότι παίζει καλά με τα φθηνά καλώδια ....τότε θα σας φτιάξουμε άγαλμα. Συμπέρασμα:To καλώδια 'παίζουν' τόσο καλά και όχι το σύστημα? Φυσικά και οχι... Ολα μαζί. Τα φθηνά καλώδια κατέβασαν το σύστημα πολυ πολύ πιο κάτω. Με το τηλεφωνικό ιδίως ακουγόταν απαίσια - λεπτόηχο, με ringing στις υψηλές νότες στο πιάνο και με έλληψη της μαγικής ξύλινης χροιάς στα ένχορδα. Τώρα θα μου πείτε ... τί κάθομαι και ασχολούμαι ...

Οχι ρε φίλε....δεν είσαι ούτε κουφός ούτε τρελλάς....
έχεις δίκιο....αλλά όταν έχουμε πείσει τον κόσμο οι μεν τους δε
οτι το καλώδιο...ο ενισχυτής ...το ηχείο...σε χαμηλή κατηγορία τιμής δεν έχουν και μεγάλες διαφορές απο τις μεγάλες κατηγορές
-που γιά εμένα φυσικά και έχουν-
και οτι υπάρχει και ο υποκειμενικός παράγοντας το πως θέλεις να ακούς την μουσική
τι θέλεις να κάνουν οι δε... που δεν τους περισεύουν και τα χρήματα γιά ακριβά καλώδια απέναντι στους μεν....που ξέρουν οτι η κατανάλωση φέρνει το κέρδος.....και την οικονομική κατάσταση όλων μας.....

saitisgr
30-06-2008, 01:24
Hθελα να ξεκινήσω ένα τέτοιο θέμα για την στήριξη των μηχανημάτων που μου πήρε πολύ χρόνο και πολλές δοκιμές μέχρι να κατασταλάξω κάπου.
Οταν βρω λίγο χρόνο, θα το ξεκινήσω.
Ομως το σίγουρο είναι, ότι τα καλώδια και το ράκ, αλληλοεπιδρούν στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.

Πάντα...

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio
30-06-2008, 01:26
Ρε συ Σπύρο Αγαθαγγελίδη (Charles-Marie-Widor ) δέν βαρέθηκες ακόμα αυτό το απαξιωτικό στυλ γραφής ..?
Εσύ μιλάς για ευγένεια ..?
Ξεχνάς τόσο εύκολα ή κάνεις πώς δέν θυμάσαι ..?

Και σε σχέση με τήν J ισοτάθμιση κάποτε (οταν τήν παρουσιάζαμε Εγω και ο Ι.B) μόνο (εν γένει) κολακευτικών σχολίων δέν έτυχε απο εσενα ...

Φιλική συμβουλή , σταμάτα να μηδενίζεις αυτα που δέν ξέρεις ή αυτά που δέν καταλαβαίνεις ή αυτα που δέν έχεις δοκιμάσει

kokar
30-06-2008, 01:53

Κάποιος κάποτε είπε:

Και απαντώ:

έχουμε την δυνατότητα επιλογής ???
αντι να μας κάνετε άγαλμα να παίρναμε
τον ενισχυτή και το cd ????

Υ.Γ
τα super καλωδια σας τα αφηνουμε ! :flipout:

tmjuju
30-06-2008, 10:59

Αμάν πια γιατί δεν έχει βγάλει καμία εταιρία superconductor για home hi-end ;-)

¶σε που μόνο έτσι θα λυθεί και το πρόβλημα της στήριξης των καλωδίων.
Απλά κάνεις μαγνητικό το πάτωμα και το καλώδιο αιωρείται :-)
:BDGBGDB55:

backousis
30-06-2008, 11:33
Ρε συ Σπύρο Αγαθαγγελίδη (Charles-Marie-Widor ) δέν βαρέθηκες ακόμα αυτό το απαξιωτικό στυλ γραφής ..?
Εσύ μιλάς για ευγένεια ..?
Ξεχνάς τόσο εύκολα ή κάνεις πώς δέν θυμάσαι ..?

Και σε σχέση με τήν J ισοτάθμιση κάποτε (οταν τήν παρουσιάζαμε Εγω και ο Ι.B) μόνο (εν γένει) κολακευτικών σχολίων δέν έτυχε απο εσενα ...

Φιλική συμβουλή , σταμάτα να μηδενίζεις αυτα που δέν ξέρεις ή αυτά που δέν καταλαβαίνεις ή αυτα που δέν έχεις δοκιμάσει

μα σε παρακαλω τωρα.

αυτα ειναι σουηδικα κολπα.

εμεις εδω οι αγραμματοι χωριατες τι να ξερουμε απο αυτα.

οταν τα γραφατε εσεις επι avforum ο σπυρος δεν ηξερε απο τεχνικα αλλα ειχε

εμπειρια απο ζωντανη μουσικη.

τωρα παραπονιεται οτι δεν διαβαζη τεχνικα εδω μεσα αλλα μονο

υποκειμενικες κρητικες.

DIPIE
30-06-2008, 11:53
Ας επανέλθουμε στο θέμα.

Νομίζω,ότι είναι σαφές ότι δεν επιτρέπονται προσωπικές αντιπαραθέσεις απο τον κανονισμό του φόρουμ.

Να τον σεβαστούμε παρακαλώ όλοι.

Tzimisce
30-06-2008, 12:16
τωρα παραπονιεται οτι δεν διαβαζη τεχνικα εδω μεσα αλλα μονο

υποκειμενικες κρητικες.

Μα σας παρακαλώ κύριε!
Εδώ γράφουμε και αντικειμενικές Τηλιακές! :flipout:

VaSiLiS-T
30-06-2008, 12:48
κουφα είναι όλα .. με tungsol στην προενισχυση χαλκό στα ηχεία .. με nos sylvania ασήμι .. άντε βγάλε άκρη :blink::blink: ( ασε που με χουν παρει στο ψιλο στο σπιτι ,, πάλι μετα καλώδια παίζει το τρελό :jester: )

Deminio
30-06-2008, 13:40
Οχι ρε φίλε....δεν είσαι ούτε κουφός ούτε τρελλάς....
έχεις δίκιο....αλλά όταν έχουμε πείσει τον κόσμο οι μεν τους δε
οτι το καλώδιο...ο ενισχυτής ...το ηχείο...σε χαμηλή κατηγορία τιμής δεν έχουν και μεγάλες διαφορές απο τις μεγάλες κατηγορές
-που γιά εμένα φυσικά και έχουν-
και οτι υπάρχει και ο υποκειμενικός παράγοντας το πως θέλεις να ακούς την μουσική
τι θέλεις να κάνουν οι δε... που δεν τους περισεύουν και τα χρήματα γιά ακριβά καλώδια απέναντι στους μεν....που ξέρουν οτι η κατανάλωση φέρνει το κέρδος.....και την οικονομική κατάσταση όλων μας.....

...Αυτό που πρέπει να κάνουν μερικοί είναι να μην αφήνουν την φαντασία τους να οργιάζει και να υποθέτουν οτι το φθηνό καλώδιο σε σχέση με το ακριβό δεν έχει διαφορές -ή είναι τόσες μικρές που δεν τρέχει τίποτα- (ή το πιο αστείο, ότι τα ακριβά ακούγονται χειρότερα- κατι που σε μερικά φθηνά συστήματα που δεν ανοίκουν και με τα δύο πόδια στην κατηγορία hi end ισχύει). Προφανώς τα μηχανήματα τους που συνδιάζονται με ακριβά και μετά φθηνά καλώδια δεν κάνουν για τέτοια τέστ, διότι δεν εμφανίζουν ηχηρές διαφορές.
Μπορεί όποιος γράφει στο hi-end που αναφέρεται σε ακριβά μηχανήματα να αφήνει απέξω τα hi-end καλώδια ? Φαντάζομαι ο ίδιος θα αφήνει απέξω τις αντικραδασμικές βάσεις και τα conditionair ρεύματος , όπως και ότιδήποτε άλλο περίεργο και ακριβό δεν έτυχε να δοκιμάσει θάβοντάς το εξαρχής ώς 'μούφα' και ως επιστημονική-εμπορική φαντασία.
Τελος πάντων, εξηγήσθε μου γιατί ένα σύστημα με Jadis τελικούς και ακριβά ηχεία δεν έπαιζε το ίδιο καλά με φθηνά-μεσαία τάξης καλώδια , όσο με τα πολύ ακριβά της ίδιας εταιρίας σε ενα Α/Β τέστ και γιατί ήταν τρομακτικός ο υποβιβασμός στο σύνολο του ήχου με καλώδια budget και απλούστερα-φθηνότερα μοντέλα. Δεν έπαιζαν οι ενισχυτές λέτε ή το CD ?
Κάποτε ένας γνωστός είχε μια βάση μηχανήματος που κόστιζε 800 ευρώ. Την βάλαμε κάτω από έναν μετριο (με hi-end κριτήρια) ολοκληρωμένο ενισχυτή. Η διαφορά ήταν σχεδόν ανύπαρκτη στο με/χωρίς τέστ. Αρα κάποιος πίστευε ότι όλα αυτά είναι μπούρδες. Κι όμως, στο δικό του σύστημα με την βάση κάτω από τον τελικό και σε όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα η διαφορά είναι παραπάνω από αισθητή και δικαιώνει την αγορά.

angelo
30-06-2008, 14:42
Ε ρε ζόρι με τα ακριβα καλώδια

Ενταξυ απο δω και πέρα θα αγοράζουμε όσο πιο ακριβα μπορούμε για να εχουμε όσο καλύτερο ηχο γίνεται

DIPIE
30-06-2008, 14:45
Κύριοι προειδοποίησα...

Φίλε Σπύρο είσαι πολύ επιθετικός κι οδηγείς τα πράγματα στα άκρα.Τι θα πεί πόσο τα % παίρνουν;Τι πράγματα είναι αυτά;
Αν συνεχίσεις έτσι,εσύ θα υποστείς τις συνέπειες,που προβλέπονται απο τους κανόνες του φόρουμ και το θέμα θα κλειδωθεί.

analyse_it
30-06-2008, 14:46
Το χομπυ μας ενωνει, απ οτι φαινεται καποιες φορες το πληκτρολογιο μας απομακρυνει.

Ας παρουμε λοιπον τα θετικα απο αυτον τον χωρο και ας κανουμε και τιποτα ακροασεις, ετσι σταματουν καποια πραγματα να ειναι απροσωπα.

(Δυστυχως ο Σπυρος ειναι στα εξωτερικα- αν ηταν κοντα μας θα "βριζομασταν"(λεμε τωρα...)-γενικα μιλω οχι εγω κι αυτος, απο κοντα και θα πιναμε και καμμια τεκιλα και ολα καλα- ας μην το συνεχιζουμε σας θερμοπαρακαλω. Εχουμε το ιδιο χομπυ, την ιδια ομορφη τρελα)

-bye-

Γιώργος(MAC)
30-06-2008, 21:45
αν ενισχυτης και ηχεια δεν εχουν αναλυση δεν θα το ακουσεις ουτε απο ακριβο ουτε απο φθηνο καλωδιο
πολλες φορες νομιζουμε οτι ακουμε εναλυση αλλα τελικα ειναι λεπτοηχο και τσιριχτο το αποτελεσμα
παρε ενα καλο σιντακι με κιθαριτσα η βιολι και ακου
θα πρεπει να εισαι σε θεση να ξεχωρισεις την πλαστικη απο την μεταλικη χορδη και να αισθανεσαι την τριχια επανω στο βιολι
ενα απο τα τοσα παραδειγματα ειπα.

Σωστότατος...:a0210:

angelo
30-06-2008, 23:00
Κύριοι προειδοποίησα...

Φίλε Σπύρο είσαι πολύ επιθετικός κι οδηγείς τα πράγματα στα άκρα.Τι θα πεί πόσο τα % παίρνουν;Τι πράγματα είναι αυτά;
Αν συνεχίσεις έτσι,εσύ θα υποστείς τις συνέπειες,που προβλέπονται απο τους κανόνες του φόρουμ και το θέμα θα κλειδωθεί.

η δυναμη ενος φορουμ ειναι οι αντιπαραθέσεις όσο πιο ακραιες τόσο καλύτερο .

............δεν ειδες τι επαθε το αλλο μαντρι ?

DIPIE
01-07-2008, 06:57
η δυναμη ενος φορουμ ειναι οι αντιπαραθέσεις όσο πιο ακραιες τόσο καλύτερο .

............δεν ειδες τι επαθε το αλλο μαντρι ?

Δεν μας απασχολούν άλλα "μαντριά".Πολύ ωραία παρομοίωση φίλτατε...
Οφείλεις τουλάχιστον μιά συγνώμη στα μέλη.
Δεν έχουμε ζώα εδώ ούτε εκεί που εννοείς απ' ότι ξέρω...

Επίσης σου υπενθυμίζω,ότι έχουμε κανόνες λειτουργίας σαν φόρουμ,που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου.

angelo
01-07-2008, 17:18
Δεν μας απασχολούν άλλα "μαντριά".Πολύ ωραία παρομοίωση φίλτατε...
Οφείλεις τουλάχιστον μιά συγνώμη στα μέλη.
Δεν έχουμε ζώα εδώ ούτε εκεί που εννοείς απ' ότι ξέρω...

Επίσης σου υπενθυμίζω,ότι έχουμε κανόνες λειτουργίας σαν φόρουμ,που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου.

Αν εθιξα καποιον ζητώ ταπεινα συγνώμη αλλα η εκφραση ηταν δανισμένη απο αλλού, και χρησιμοποιήθηκε με μαλλον χιουμοριστική διάθεση. Κάθε καλοπροαίρετος το καταλαβαίνει αυτό.
Αλλα και η μέχρι σήμερα συμμετοχή μου (τα μηνύμτα υπάρχουν και οποιος θέλει τα διαβαζει) δεν νομ'ιζω οτι δικαιολογεί τέτοιαο δηκτικό τόνο εκτός αν οι κατά καιτρους απόψεις μου ενοχλούν.
Σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ποιον κανόνα παραβίασα και χρειάζεται τετοια αυστηρή υπενθύμιση

DIPIE
01-07-2008, 19:17
Αφήνοντας κατά μέρος την χοντράδα για τα "μαντριά"(πράγματι δεν είσαι εσύ ο εμνευστής.Ο "χιουμορίστας" εμνευστής του "όρου",είναι μόνιμα μπαναρισμένος στο avclub),οι κανονισμοί του φόρουμ δεν επιτρέπουν προσωπικές και μάλιστα έντονες αντιπαραθέσεις.

Εδώ μας αρκεί ο πολιτισμένος διάλογος κι η δημιουργική ανταλλαγή απόψεων,ο ανοιχτός σ' όλες τις απόψεις διάλογος που σέβεται την προσωπικότητα όλων των συμμετεχόντων.

Είναι άλλο θέμα η ελευθερία στην διατύπωση άποψης κι άλλο θέμα οι χωρίς όρια "σκυλοκαυγάδες" κι οι ανταλλαγή ύβρεων,προσβολών και χαρακτηρισμών.

Deminio
01-07-2008, 23:46
Νομίζω ότι οι Μπύρες αναλογικά είναι πιο ακριβές από τα Καλώδια hi-end... Μια καλούτσικη πιο hi-end μπύρα που πωλείται 6 η 10 ευρώ στην μπυραρία δεν είναι κλοπή ? Αυτή που πωλείται 2 ευρώ στο περίπτερο εξίσου? Βλέποντας τα πράγματα αναλογικά ξεκινάμε ότι ο 6N OFC χαλκός ή το καθαρότατο ασήμι δεν είναι φθηνά, εαν βάλετε στην τιμή το κόστος κατασκευής , το όνομα , το εμπορικό κέρδος, ο εκτελωνισμός (σχεδόν τα περισσότερα έρχονται από USA) , το ΦΠΑ κτλ. βλέπετε ότι το προϊόν φθάνει σε τιμή άνω του 70% επαυξημένη από την αρχική χονδρική . Στα προϊόντα Hi-end οι τιμολογήσεις κάποια στίγμή αγγίζουν το όρια της γελειότητας - πράγμα όμως που δεν κατηγορώ διότι είναι μια κατηγορία πολυτελείας από μόνη της. Εαν αυξηθεί η ζήτηση της ποιότητας από τους καταναλωτές και οι εταιρίες διαπιστώσουν οτι χάνουν ενα μεγάλο ποσοστό πωλήσεων από τους Κινέζους , τότε ήρθε η ώρα να μειώσουν τις τιμές τους μιας που η αγορά ολοένα και προβληματίζει τους προ δεκαετίας και βάλε ποιοτικούς κατασκευαστές με την συνεχή εμφάνιση νεών και άξιων εταιριών και από Κίνα, υπαγορεύοντας διορθώσεις στην τιμολόγηση ακόμη και σε αυτή την δουλεία. Τελευταία οι εταιρίες και τα νέα μοντέλα που ξεπετούνται στον χώρο έμφανίζονται με τρελό ρυθμό, δημιουργόντας stress στις καταξιωμένες παλαιές εταιρίες που σκόπευαν να προχωρήσουν και σε ανατιμήσεις.