PDA

View Full Version : ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

papanikos
31-12-2008, 11:47
Γειά σας και χρονια πολλα! Δεν μπορεσα να βρω καπου απαντηση στο προβλημα μου και ετσι εφτιαξα καινουργιο θέμα.

Είμαι σχετικά αρχάριος σε θέμα επεξεργασίας εικόνας και βίντεο!Αλλά μαθαίνω γρήγορα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ευχριστο αλλα και με πολλές δινατότητες πρόγραμμα για επεξεργασια εικονών και βίντεο!

Κόψε-ράψε κλπ κλπ, καταλαβαίνετε!

Θέλω να βάλω τις καλύτερες στιγμές μου με την παρέα, μουσική απο πάνω κλπ κλπ!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Tzimisce
31-12-2008, 12:10
Το Studio της Pinnacle είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις...
Φτηνό (κάπου στα 50 - 60 ευρώ το πακέτο) και με αρκετούς wizards για τα δύσκολα...

Βέβαια θέλεις μπόλικη μνήμη και πολύ καλό επεξεργαστή, αλλά πλέον, με τις τιμές που έχουν αυτά δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα...

Με λιγότερο από 2GB μνήμη μην σκεφτείς καν να το κάνεις install δηλαδή... -bye-

Όπως επίσης μην σκεφτείς να το πάρεις από κόπια_ασφαλείας_ενός_φίλου. ;)
Αν δεν κάνεις τα updates, που μόνο αφού κάνεις registration παίρνεις τα σωστά θα σέρνεται ακόμη περισσότερο!

Photis
31-12-2008, 12:11
Εαν δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία με τέτοιου είδους προγράμματα NLE (Non Linear Editing) θα σου πρότεινα το Adobe Premiere Elements. Δεν ξέρω σε ποια έκδοση έχει φτάσει, αλλά όποιο και να πάρεις θα σου κάνει τη δουλειά. Τώρα μεγάλο ρόλο παιζει και το φορμάτ των βίντεο που θα μοντάρεις. Αν πρόκειται για miniDV τότε όλα καλά με όλα τα προγράμματα. Αν όμως επιχειρήσεις να εισάγεις video HDV, AVCHD, ή άλλα φορμάτ υψηλής ανάλυσης (γιατί HD δεν θα τα χαρακτήριζα) που έχουν εμφανιστεί τα τελευταια χρόνια, τότε ίσως δυσκολευτείς τόσο με τη συμβατότητα των προγραμμάτων όσο και με την επεξεργαστική ισχύ του υπολογιστή σου. Ελπίζω να βοήθησα.

papanikos
31-12-2008, 12:21
vasika o ypologisths mou einai autos:

intel core 2 quad CPU Q9550 2.83Ghz
RAM: 4ghz
Graphics: Ati radeon hd 4870 sapphire

Ara den tha exw provlhma! efxaristw!

to Studio της Pinnacle tha agorasw! efxaristw poly!

sorry gia ta greeklish alla viazomoun ligo!

ak170805
31-12-2008, 18:19
Καλησπέρα σας και από μένα . Είμαι πολύ πρόσφατος κάτοχος της Canon HF100. Ένα βασικό τελικά μειονέκτημα είναι ότι συνοδεύεται από ένα τελικά άχρηστο πρόγραμμα το όποιο σε δυο Pc Που έχω με Vista μου κρεμαει συνεχώς και το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω είναι να κοπιάρω αρχεία από την κάρτα στο pc που έτσι και αλλιώς γίνεται εύκολα.
Τέλος πάντων αν κάποιος φίλος ξέρει ένα απλό πρόγραμμα που να δουλεύει να μου το πει ..
Τι θέλω να κάνει κατ ελάχιστον : να μπορει να μου δημιουργει και ένα DVD AVCHD από αρχεία mts που θα εχω στο pc μου το όποιο υποτίθεται ότι θα έκανε αυτή η *&^*&^ που συνοδεύει την κάμερα.
Αυτό μου φτάνει …. (για αρχή… )
Εύχομαι το καλύτερο σε όλους μας για την νέα χρονιά …

kokar
31-12-2008, 23:11
Φίλε το Windows Movie maker (που είναι και ενσωματωμένο στα ΧΡ )
είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις με το Video Editing
κάνει όλες τις δουλειές που ανέφερες και δεν έχει τόσες απαιτήσεις

Simos.I
01-01-2009, 17:45
Ulead Movie Factory, με εξαιρετικά εύκολο interface.
Aν και όποιο να χρησιμοποιήσεις, δεν θάχεις πρόβλημα με τον τετραπύρηνο που έχεις.

Photis
03-01-2009, 16:02
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Έχουμε τραβήξει μια βάφτιση με δύο videocameras. Μια SONY που γράφει 1080i σε ΑVCHD και την δική μου HV-20 που γράφει σε 1080i HDV. Αν θέλω να μοντάρω πλάνα και από τις δύο κάμερες, τί μετατροπή πρέπει να κάνω στα γνωστά προγράμματα NLE ώστε να "παντρέψω" τις λήψεις μου; Θεωρητικά ότι και να εισάγεις στο Premiere, με το autoconform έρχεται στα ίσα του. Τι αρχικές ρυθμίσεις πρέπει να έχω στο project μου όμως για να δεχτεί και τα δύο format ταυτόχρονα; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

VaSiLiS-T
06-01-2009, 14:26
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Έχουμε τραβήξει μια βάφτιση με δύο videocameras. Μια SONY που γράφει 1080i σε ΑVCHD και την δική μου HV-20 που γράφει σε 1080i HDV. Αν θέλω να μοντάρω πλάνα και από τις δύο κάμερες, τί μετατροπή πρέπει να κάνω στα γνωστά προγράμματα NLE ώστε να "παντρέψω" τις λήψεις μου; Θεωρητικά ότι και να εισάγεις στο Premiere, με το autoconform έρχεται στα ίσα του. Τι αρχικές ρυθμίσεις πρέπει να έχω στο project μου όμως για να δεχτεί και τα δύο format ταυτόχρονα; Το έχει δοκιμάσει κανείς;
θα δουλέψεις με το edius με οτι φόρμά γουστάρεις πάνω στο timeline realtime και μετά θα κάνεις out σε οτι φόρμά σου καπνίσει :devil-smiley-029:

( τωρα εσυ για το πρεμιερ ρώτησες :flipout: αλλά δοκίμασε αυτο που σου πα και δεν θα ξαναγυρίσεις πίσω )

Photis
09-01-2009, 12:01
Βασίλη το έχω δει το edius στην IBC στο Αμστερνταμ φέτος και μου άρεσε πολύ. Έχω το 5 αλλά δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα γιατί φοβάμαι ότι δεν έχω αρκετά ισχυρό Η/Υ. Διαθέτω έναν Core2 Duo στα 2.3 (πουσαρισμένο) και 3 GB μνήμης. Λες να το σηκώσει λιγάκι;

Γιαννης Σπυρου
09-01-2009, 12:12
Eγω με παρομοιο συστημα δουλευω ανετα τον Avid composer 3 που ειναι αρκετα βαρυ προγραμμα.
Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.

georg9
09-01-2009, 12:24
Καλημερα
εχω τραβηξει καποια βιντεακια 720p με φωτογραφικη μηχανη panasonic tz-5. Ποιο προγραμμα μπορω να χρησιμοποιησω (οσο δυνατο πιο απλο και ελαφρυ) ετσι ωστε να ενωσω τα βιντεακια. Τα βιντεακια ειναι σε μορφη -bye-mov αρχεια. Υπαρχει η δυνατοτητα να τα μετατρεψω σε avi χωρις να χασω σε ποιοτητα?

Ευχαριστω

VaSiLiS-T
09-01-2009, 17:23
Βασίλη το έχω δει το edius στην IBC στο Αμστερνταμ φέτος και μου άρεσε πολύ. Έχω το 5 αλλά δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα γιατί φοβάμαι ότι δεν έχω αρκετά ισχυρό Η/Υ. Διαθέτω έναν Core2 Duo στα 2.3 (πουσαρισμένο) και 3 GB μνήμης. Λες να το σηκώσει λιγάκι;
Απεναντίας είναι πιο γρήγορο και σταθερό από τα προηγούμενα στο ίδιο μηχανάκι

εμένα σε τετραπυρινο pc με 2 γιγα , και στο imac με διπύρηνο και 4 γιγα πάει αέρα ...
είναι το μόνο πρόγραμμα που έχω δεί και μοντάρει hd σχετικά άνετα

FABIAWRC
11-01-2009, 16:49
μολις δοκιμασα το edius 5.oντως ειναι πολυ γρηγορο αλλα εχασα την μπαλα αο τα μενου.μου φανηκε αρκετα δυσχρηστο.Βασιλη τα φωτα σου!!

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΑΝΤΩΝΗΣ
11-01-2009, 22:51
μολις δοκιμασα το edius 5.oντως ειναι πολυ γρηγορο αλλα εχασα την μπαλα αο τα μενου.μου φανηκε αρκετα δυσχρηστο.Βασιλη τα φωτα σου!!

εχω ακουση και εγω καλα σχολια για το edius 5.

Εγω ειχα πάρει πριν τρια χρονια περίπου το πακετο pinnacle 9 , με την καρτα και τα προγράμματα ,το ειχα πάρη τότε στα 300 ευρω ,πιστευω πως ειναι (ή ειταν?) απο τα καλυτερα....

VaSiLiS-T
12-01-2009, 19:50
Πειραματίσου με το interface και πες μου που ακριβώς ζορίζεσαι -bye-

Steliosfan
13-01-2009, 01:47
θα προτείνω να δοκιμάσετε και το Sony Vegas Pro (http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro) το οποίο χρησιμοποιώ τα τελευταία 8 χρόνια.

Κάνει τα πάντα, έχει full support για οποιαδήποτε ανάλυση HD και μη, υποστήριξη AVCHD και οτιδήποτε θελήσετε, με το πιο σημαντικό να είναι το απλούστατο interface. Απ'όσα έχω δοκιμάσει, τόσο απλό και straight forward interface δεν έχω βρει.

Πρόσφατα έκανα ένα multicam project που συμπεριλάμβανε και κάποια blue screen effects. Τόσο απλό πραγματικά δεν το περίμενα....

just give it a try ;)

tromb1
13-01-2009, 13:33
Υποστηρίζει και εγγραφή σε Blu-ray με μενου,ήχους, chapters και λοιπά το Sony Vegas ???

Steliosfan
13-01-2009, 16:33
Υποστηρίζει και εγγραφή σε Blu-ray με μενου,ήχους, chapters και λοιπά το Sony Vegas ???

Υποστηρίζει 5.1 κανονικά, export και απευθείας εγγραφή σε blu ray με ή χωρίς chapters από το timeline, ενώ παράλληλα υπάρχει και το Sony DVD Architect που πάει μαζί με το πρόγραμμα και είναι DVD/Blu Ray Authoring software.

Δεν υπάρχει κάτι, που να γνωρίζω και να μην κάνει το Sony Vegas.

mplevris
22-01-2009, 20:51
Εγω παλι χρησιμοποιησα 2 διαφορετικα προγραμματα και εκανα επεξεργασια σε ενα μικρο αρχειο mts(1 λεπτο διαρκεια ) τραβηγμενο απο canon hg 20 ,για να διαπιστωσω αν υπαρχουν διαφορες στο χρονο μετατροπης των avchd αρχειων σε αλλο φορμα(mpeg2,avi κτλ) ,σε ενα pc intel pentioum D 805(σχετικα παλιος επεξεργαστης),nvidia8500gt,2gb ram και εβγαλα το εξης συμπερασμα:

Με το πρωτο προγραμμα sony vegas movie studio platinum 9 to pc δουλευε στο 100% αποδοση και μου μετετρεψε το 1ος λεπτου αρχειο mts se mpeg2 σε 18 ολοκληρα λεπτα της ωρας.Εκει απογοητευτηκα και ημουν ετοιμος να παω για αναβαθμιση με οτι αυτο συνεπαγεται για την τσεπη μου(που ειναι και ψιλοαδεια) γιατι φανταζεσται οτι για 1 ωρα βιντεο θα ηθελe σχεδον μια ημερα για να το μετατρεψει.Εκει καπου ειπα να δοκιμασω και καποιο αλλο προγραμμα

Χρησιμοποιησα λοιπον το power director 7 της cyberlink και με μεγαλη μου χαρα ειδα οτι για το ιδιο αρχειο και την ιδια μετατροπη χρειαστηκε μονο 2,39 λεπτα πραγμα που σημαινει οτι εστω και αυτος ο γερασμενος απο καθε αποψη επεξεργαστης θα μου δινει 1 ωρα βιντεο σε 4 ωρες που θεωρω οτι για την ερασιτεχνικη χρηση που το θελω δεν ειναι και τοσο τρομερο ωστε να με οδηγησει σε αναβαθμιση pc

Eιμαι βεβαια πολυ δυσαρεστημενος γιατι το προγραμμα της σονυ ηταν κλασεις καλυτερο απο αυτο της cyberlink ομως τιποτα δεν αποκτας χωρις θυσιες

Steliosfan
22-01-2009, 21:42
Eγώ με τον επεξεργαστή μου Core 2 duo 3GHZ θέλω 5 ώρες για μία ώρα video με το Vegas (convert 1080i m2ts σε mpeg2 32bit)

Mάλλον το πρόγραμμα που λες έχει smart rendering. Δηλαδή δεν κάνει encoding ολο το βίντεο, παρά μόνο τα effect & transitions. Στην περίπτωση σου μάλλον έφτιαξε το ίδιο αρχείο (σαν copy paste) χωρίς να κάνει τίποτε άλλο, ενώ το vegas το έκανε reencode.

Άντε να δούμε πότε το vegas & το premiere θα βάλουν smart rendering για AVCHD....

Photis
22-01-2009, 23:09
Μου κάνει εντύπωση που η SONY δεν έχει εκδόσει ακόμα κάποιο plug in στο VEGAS γι αυτή τη δουλειά. Στο κάτω κάτω, το AVCHD είναι δικό της παιδί...

Steliosfan
23-01-2009, 08:56
εγώ ακόμα τους βλέπω ως sonic foundry οπότε δεν τους κατηγορώ :P

Πόσο δίκιο έχεις photis!! Ενώ στο Premiere απ'ότι διαβάζω υπάρχει ένα Plugin από την Red Giant (λέγε με magic bullet) για smart rendering, για το Vegas τίποτε ακόμα....

Είναι κρίμα ένα τέτοιο software το οποίο υποστηρίζει όλες τις HD αναλύσεις με υποστήριξη 32bit (τεράστια διαφορά σε εμένα που χρησιμοποιώ x.v.Color) να σε παιδεύει με re-rendering.....

Υποθέτω ότι το κρατάνε για το Vegas Pro 9.... ώστε να τα σκάσει ο κοσμάκης ξανά

wolfmandim
23-02-2009, 19:42
Καλημερα
εχω τραβηξει καποια βιντεακια 720p με φωτογραφικη μηχανη panasonic tz-5. Ποιο προγραμμα μπορω να χρησιμοποιησω (οσο δυνατο πιο απλο και ελαφρυ) ετσι ωστε να ενωσω τα βιντεακια. Τα βιντεακια ειναι σε μορφη -bye-mov αρχεια. Υπαρχει η δυνατοτητα να τα μετατρεψω σε avi χωρις να χασω σε ποιοτητα?

Ευχαριστω
Την ίδια κάμερα έχω κι εγώ. Τα αρχεία .mov είναι πολύ μεγάλα γι αυτό και τα μετατρέπω σε avi "HD Video 1080p" με το OJOsoft total video converter. Η απόδοση είναι πολύ καλή και τα αρχεία αρκετά μικρότερα. Τώρα για να τα ενώσεις .. Nero Recode!

Trisalon
24-02-2009, 08:03
Ασχολουμαι καπου 8 χρονια με επεξεργασια video και εικονας και εχω δοκιμασει απειρα προγραμματα , μακραν το καλυτερο ειναι το pinnacle Λιγο βαρυ βεβαια σαν απαιτησεις αλλα κανεις παπαδες απο απλα videakia μεχρι επαγγελματικου επιπεδου - κλπ κλπ ενα δειγμα απο το interface της τελευταιας εκδοσης 12 υποστηριζει τα σχεδον τα παντα απο τυπους αρχειων http://img3.imageshack.us/img3/9904/83418496.jpg

BIOS
25-02-2009, 11:19
Adobe Premier... Είναι για το βίντεο ότι το Photoshop για την φωτογραφία...
Δύσκολο λόγω των άπειρων (αλλά χρήσιμων) επιλογών και παραμέτρων, αλλά και πανάκριβο για τον περιστασιακό χρήστη... Είναι επαγγελματικό εργαλείο...
Αν αφιερώσει κανείς λίγο χρόνο και πειραματιστεί/παίξει μαζί του ωστε να μάθει τα βασικά, θα αποζημιωθεί... Και με τα άλλα προγράμματα κάνεις video editing, απλά όταν δεις ότι τα άλλα έφτασαν στα όριά τους (λέμε τώρα...), στρέφεσαι στο Premier...

Photis
25-02-2009, 21:43
Και όταν και το premiere φτάσει στα άκρα του, τότε στρέφεσαι στα πραγματικά επαγγελματικά προγράμματα όπως AVID και Final Cut.

dimkarv
27-02-2009, 12:22
Γεια σας,
μήπως ξέρει κανένας κάποιο απλό πρόγραμμα (και ελαφρύ !!, το pc ειναι παλιό) για στοιχειώδη επεξεργασία (κόψιμο, ράψιμο, καμιά μετάβαση) αρχείων .mpg (MPEG-2, 5Mbps) που βρίσκονται αποθηκευμένα στο PC και έχουν προκύψει απο SD κάμερα με HDD (Panasonic H250).
Ευχαριστώ.

Trisalon
01-03-2009, 02:42
Δύσκολο λόγω των άπειρων (αλλά χρήσιμων) επιλογών και παραμέτρων, αλλά και πανάκριβο για τον περιστασιακό χρήστη... Είναι επαγγελματικό εργαλείο...
Αν αφιερώσει κανείς λίγο χρόνο και πειραματιστεί/παίξει μαζί του ωστε να μάθει τα βασικά, θα αποζημιωθεί... Και με τα άλλα προγράμματα κάνεις video editing, απλά όταν δεις ότι τα άλλα έφτασαν στα όριά τους (λέμε τώρα...), στρέφεσαι στο Premier...

ο καλυτερος συνδιασμος να εχεις ενα καλο ευκολο προγραμμα επεξεργασιας και να το συνδιαζεις με το after effects του adobe

JL_?
01-03-2009, 03:52

Photis Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ
Και όταν και το premiere φτάσει στα άκρα του, τότε στρέφεσαι στα πραγματικά επαγγελματικά προγράμματα όπως AVID και Final Cut. +1

Εδώ το μόνο όριο είναι η φαντασία σου. Άσε που αν έχεις μάθει το Premiere δεν θα δυσκολευτείς να περάσεις στα άλλα δύο. O ερασιτέχνης πάντως που το μόνο που τον νοιάζει είναι να ενώσει τα βιντεάκια του, άντε να βάλει και κανένα εφέ, τίτλο ή transition, θα εκτιμήσει την απλότητα του pinnacle και δεν θα πάρει χαμπάρι τους περιορισμούς του.

mctsoul
06-04-2009, 08:43
geia sas paidia...asxoloumai erasitexnika arketa xronia me video editing

px maresei na ftiaxno trailers fgia to youtube ktl ktl

(deite ena paradeigma edo http://www.youtube.com/watch?v=dTqHizGWijM )

Diavasa ola osa exete grapsei... gia premiere , sony vegas ktl ktl...

mou ekane ediposi pou pouthena den eida tis CYBERLINK to POWER DIRECTOR

kai kati mou leei oti exete stamatisei na to psaxnete...

exoume kai leme 2009 review wditing software edo... http://video-editing-software-review.toptenreviews.com/

deite kai ti thesi tou vegas kai tou premiere enadi tou power director

ΒΛΑΣΙΔΗΣ
06-04-2009, 09:23
Πράγματι δεν έχει γράψει κανείς για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, γιατί μάλλον δεν έχει χρησιμοποιήσει κανείς.

Θα μας ενδιέφερε πάρα πολύ, αν το έχεις χρησιμοποιήσει να μας κάνεις μια μικρή παρουσίαση ή εστω να μας γράψεις τα σημεία στα οποία υπερτερεί σε σχέση με τα άλλα προγράμματα.

VaSiLiS-T
06-04-2009, 10:15
Στη συγκεκριμένη λίστα που ανέφερες είναι κάποιες light εκδόσεις consumer ,
δεν έχουν σχέση με τις pro εκδόσεις των premiere η του vegas

αλώστε το μαρτυράει και η τιμή τους οτι πρόκειται για προγράμματα με μικρές δυνατότητες , το premiere ας πούμε το edius η το avid κοστίζουν πολύ πιο πολύ !!!! ....
( ισως και κάτι χιλιάρικα ιδίως εάν συνοδεύονται απο hardware )

mctsoul
06-04-2009, 14:01
katarxin xairomai pou vrisko anthropous edo me paromoia endiaferonta kathos to video editing me endiaferei poli san hobby.

Ego eixa ksekinisei me to Ulead video studio to opoio omos mou ekane polla kollimata kai ipervoliko xrono sto rendering.

To Power Director einai to idio user friendly me to Ulead Video studio apla theoro oti einai poli pio stathero kai efkolo sto kopsimo kai sto rapsimo ton video eidika an thes na valeis polla mikra videakia-plana mazi (deite video sto proigoumeno post mou)

Otan ksekinisa na xrisimopoiiso to Premiere mou fanike poli diaforetiki i domi tou kai to interface kai etsi de mpika sti diadikasia na to psakso se vathos an kai ksero oti parexei polles dinatotites. Exo dokimasei to After Effects kai vlepodas mono kai mono tis dinatotites tou einai megalo + gia to premiere pou sinergazetai me afto.

To sony vegas to eixa dokimasei kai afto...alla mou fanike ligo unfriendly

Tis Pinnacle de dipaistosa oti kanei parapano pragmata apo to Powerdirector

gia ta ipolipa ta pio varia programmata de ksero de ta exo dokimasei..isos tora me afto to forum parakinitho kai go na dokimaso...

En oligis
gia kapion arxario SISTINO ANEPIFILAKTA CYBERLINK POWER DIRECTOR mexri to epomeno vima

Sxediazo na ksana asxolitho ligo me tis ADOBE to premiere mias kai einai GENIKA PARADEKTO OTI KSERODAS AFTO TO PROGRAMMA meta einai efkolo kai na beis kai se alla monopatia (opos Photoshop, After effects ktl)

kai mia erotisi epeidi sxediazo na ksanaxtiso mixanima apo tin arxi (PC)....
tin Nvidia 9800 ti sistinetai gia video editing>?

mctsoul
06-04-2009, 14:07
http://www.youtube.com/watch?v=zGgj1TFXzC0

http://www.youtube.com/watch?v=A0OUrOsBHvE

http://www.youtube.com/watch?v=PDr3xIIvRf4

edo einai merika videakia pou exo ftiaksei xrisimopoiontas POWER DIRECTOR 7

ΒΛΑΣΙΔΗΣ
06-04-2009, 15:37
katarxin xairomai pou vrisko anthropous edo me paromoia endiaferonta kathos to video editing me endiaferei poli san hobby.

Ego eixa ksekinisei me to Ulead video studio to opoio omos mou ekane polla kollimata kai ipervoliko xrono sto rendering.

To Power Director einai to idio user friendly me to Ulead Video studio apla theoro oti einai poli pio stathero kai efkolo sto kopsimo kai sto rapsimo ton video eidika an thes na valeis polla mikra videakia-plana mazi (deite video sto proigoumeno post mou)

Otan ksekinisa na xrisimopoiiso to Premiere mou fanike poli diaforetiki i domi tou kai to interface kai etsi de mpika sti diadikasia na to psakso se vathos an kai ksero oti parexei polles dinatotites. Exo dokimasei to After Effects kai vlepodas mono kai mono tis dinatotites tou einai megalo + gia to premiere pou sinergazetai me afto.

To sony vegas to eixa dokimasei kai afto...alla mou fanike ligo unfriendly

Tis Pinnacle de dipaistosa oti kanei parapano pragmata apo to Powerdirector

gia ta ipolipa ta pio varia programmata de ksero de ta exo dokimasei..isos tora me afto to forum parakinitho kai go na dokimaso...

En oligis
gia kapion arxario SISTINO ANEPIFILAKTA CYBERLINK POWER DIRECTOR mexri to epomeno vima

Sxediazo na ksana asxolitho ligo me tis ADOBE to premiere mias kai einai GENIKA PARADEKTO OTI KSERODAS AFTO TO PROGRAMMA meta einai efkolo kai na beis kai se alla monopatia (opos Photoshop, After effects ktl)

kai mia erotisi epeidi sxediazo na ksanaxtiso mixanima apo tin arxi (PC)....
tin Nvidia 9800 ti sistinetai gia video editing>?

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. θα παρακαλούσα όμως να χρησιμοποιείς το ελληνικό αλφάβητο κι όχι τα greeklish. Κουράζουν...:violent-smiley-030::violent-smiley-030:

Photis
11-04-2009, 16:10
Για να μην ανοίγω καινούργιο thread ξέρει κανείς κάποιο δωρεάν player για .mxf αρχεία video?

emm_stra
11-04-2009, 20:20
εχω την sony tg3 και θελω καποιο καλο προγραμμα για να επεξεργαστω τα βιντεο και να μπορεσω να τα δω σε απλο dvd..

Trisalon
12-04-2009, 02:04
εγω χρησιμοποιω το pinnacle λογω ευκολιας και επειδη εχει τα καλυτερα 3d transactions , mctsoul το premier δεν χρειαζεται αν ξερεις το after effects αφου τα κανει ολα και εχει περισσοτερες δυνατοτητες , απο τοτε που εμαθα το after effects εχω καταργησει και το photoshop , πρεπει να το εχεις υποψιν σου αυτο http://www.videocopilot.net/tutorials/ ολοι απο εδω παρνουμε ιδεες και ετοιμες φορμες φυσικα -bye- , το ατομο ειναι κορυφη παιζει να ειναι και επαγγελματιας μακαρι να υπηρχαν και οι αλλοι σαν και αυτον να μοιραζαν ετσι δωρεαν τις γνωσεις τους

CENTRAL
06-07-2009, 12:39
Υπάρχει freeware εφαρμογή για βασική επεξεργασία AVCHD?

Αυτό για παράδειγμα κάνει???

http://fixounet.free.fr/avidemux/

kostas214
06-07-2009, 16:18
Και εγώ ήθελα να ασχοληθώ πριν λίγο καιρό με επεξεργασία video και κατέβασα πολλά προγράμματα για να δοκιμάσω. To Cyberlink Powerdirector μου φάνηκε πολύ καλό όπως και το Corel Videostudio X2 και το πρόγραμμα της Pinnacle. Βέβαια για έναν απλό χρήστη όλα τις ίδιες δυνατότητες έχουν και απλά είναι θέμα αν σου αρέσει το γραφικό περιβάλλον του κάθε προγράμματος.

FABIAWRC
08-07-2009, 15:22
εκει που εχω ψιλομαθει το sony vegas 9 και το γουσταρω τρελα,εχει φαει κολημα και δεν κανει rendering...το μονο που κανει ειναι να αυξανεται ο χρονος...

πηγα και αγορασα 4gb ram.τιποτα.πηρα αλλο δισκο εβαλα windows 7 64,εβαλα
την 64bit εκδοση σου vegas τα ιδια...σωζω το video σε αλλο δισκο τιποτα...

επισης δεν μπορω με τιποτα να απενεργοποιησω το prewiew..επειδη εχω αρκετα project στο μυαλο μου,και ακρη δεν βγαζω μπορει καποιος να με βοηθησει?ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ!!!!

ΒΛΑΣΙΔΗΣ
08-07-2009, 20:21
εκει που εχω ψιλομαθει το sony vegas 9 και το γουσταρω τρελα,εχει φαει κολημα και δεν κανει rendering...το μονο που κανει ειναι να αυξανεται ο χρονος...

πηγα και αγορασα 4gb ram.τιποτα.πηρα αλλο δισκο εβαλα windows 7 64,εβαλα
την 64bit εκδοση σου vegas τα ιδια...σωζω το video σε αλλο δισκο τιποτα...

επισης δεν μπορω με τιποτα να απενεργοποιησω το prewiew..επειδη εχω αρκετα project στο μυαλο μου,και ακρη δεν βγαζω μπορει καποιος να με βοηθησει?ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ!!!!

μου φαίνεται ότι αυτός που ζητάς είναι ο Γιάννης ο Σπύρου. Ρώτα τον... δες επίσης και δίπλα στο post processing τα παλιότερα θέματα (εξαμήνου) πρέπει να έχει την απάντηση που ζητάς.

FABIAWRC
09-07-2009, 19:30
o Σπυρου δεν ασχολειται απο οτι ειχε πει ο ιδιος.ο steliosfan το ξερει καλα!

Photis
10-07-2009, 02:05
Αν θες "τράβηξε" ένα screenshot με τα settings στο save as για να δούμε τι rendering θες να κάνεις και μήπως υπάρχει καμια εναλλακτική.

FABIAWRC
10-07-2009, 03:05
μα και mp4 να το σωσω τιποτα,το ιδιο και wmv και avchd....

kompo
16-07-2009, 16:44
Παιδια γεια σας ειμαι ολοκαινουργιος στο forum και αρχαριος με ψηφιακες καμερες.Εχω αγορασει μια toshiba camileo s10 και διαπιστωσα οτι ειναι αρχεια mov.Ψαχνω ενα προγραμμα οσο πιο απλο γινετε για πολλυ απλη επεξεργασια (κοψε-ραψε).Θα μου λυσετε τα χερια αν μου βρειτε λυση :worshippy: Σας ευχαριστω.

usherades
20-07-2009, 15:49
Εγω ειχα βολευτει με το Nero που εκανε πολυ καλη δουλεια,τελικα αντιμετωπισα καποια προβληματα με τα serials,ηταν σπασμενο.Προσπαθησα να το ξαναπερασω αρκετες φορες αλλα ματαια.Μηπως εχετε να προτεινετε κατι παρομοιο?

dimos1968
20-07-2009, 16:31
Εγώ είχα βολευτεί με το pinnacle studio 10 για χρόνια(αγορασμένο μαζί με κάρτα βίντεο). Μετά την καινούργια ανάγκη για μετατροπή αρχείων avchd και δοκιμάζοντας όλα σχεδόν τα γνωστά προγράμματα κατέληξα και πάλι στο pinnacle 12 ultimate (όχι αγορασμένο αυτή τη φορά) που με έχει βολέψει πάρα πολύ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Καλό ήταν και το Corel Video studio x2 αλλά και το Power Director 7. Με το sony vegas pro 9 κόλλαγε ο υπολογιστής μου αρκετά. Ψάξε για το pinnacle 12 ultimate κυρίως κατά torrent πλευρά.

Simos.I
20-07-2009, 18:45
DVD Flick (http://www.dvdflick.net/), καλό και προπάντων ελεύθερο -bye-
Να επίσης και μια ακόμη ελεύθερη λύσηFormat Factory (http://www.formatoz.com/), μετατρέπει τα πάντα, σε ότι θέλεις -bye-

usherades
20-07-2009, 20:01
Ευχαριστω πολυ παιδια:grinning-smiley-043

Simos.I
20-07-2009, 20:05
Πες μας εντυπώσεις, πόσο εύκολο ή δύσκολο ήταν η επεξεργασία !!

apollonas8eos
28-07-2009, 21:30
Μολις αγορασα την canon HF200
τα αρχεια που βλεπω στον υπολογιστη ειναι mts
και κολλανε οταν παω να τα παιξω με καποιον player

εχω core2duo 6600 2.4GHz 4GB RAM
γνωριζει καποιος με ποιον Player μπορω να τα παιζω;

FABIAWRC
30-07-2009, 17:18
δοκιμασε το vlc,το cyberlink power dvd.στο vlc πρεπει να επιλεξεις τυπο deinterlacing για να εχεις οριζοντιες γραμες.βαλε bob και θα εχεις τελεια κινηση.

το power dvd θα παιξει αλλα δεν κανει καλαο deinterlacing Και η κινηση ειναι λιγο κουραστικη.

apollonas8eos
30-07-2009, 19:45
δοκιμασε το vlc,το cyberlink power dvd.στο vlc πρεπει να επιλεξεις τυπο deinterlacing για να εχεις οριζοντιες γραμες.βαλε bob και θα εχεις τελεια κινηση.

το power dvd θα παιξει αλλα δεν κανει καλαο deinterlacing Και η κινηση ειναι λιγο κουραστικη.

Εγκατεστησα το VLC και συνεχιζει και υπαρχει το ιδιο προβλημα
η κινηση ειναι διακεκομενη σε αργο ρυθμο κιολας

tolisp
21-08-2009, 02:05
Ασχολουμαι καπου 8 χρονια με επεξεργασια video και εικονας και εχω δοκιμασει απειρα προγραμματα , μακραν το καλυτερο ειναι το pinnacle Λιγο βαρυ βεβαια σαν απαιτησεις αλλα κανεις παπαδες απο απλα videakia μεχρι επαγγελματικου επιπεδου - κλπ κλπ ενα δειγμα απο το interface της τελευταιας εκδοσης 12 υποστηριζει τα σχεδον τα παντα απο τυπους αρχειων http://img3.imageshack.us/img3/9904/83418496.jpg

σωστος:BDGBGDB55:

FABIAWRC
25-08-2009, 15:48
βγηκε νεο build του sony vegas 9 (704) και διορθωνει πολλα bugs και προβληματα.εμενα επιτελους τωρα δουλευει και κανει σωστα rendering.

αλλα δεν μπορω να απενεργοποιησω το preview στο rendering.Στελιο μπορεις να βοηθησεις?

nikosfp
04-02-2010, 14:26
Εγω παλι που εβαλα το pinnacle 14 ultimate γιατι δεν μου ανοιγει κανενα αρχειο???Σε ολα μου βγαζει το μηνυμα..."could not open this file"...Tι δεν κανω σωστα?Ευχαριστω

Kosh
04-02-2010, 19:21
Τι αρχεια προσπαθεις να ανοιξεις δηλαδη?

cane
06-02-2010, 12:33
Ξέρει κανείς αν το νέο pinnacle 14 κάνει smart encoding, όπως το sony vegas 9?

κατερινα
06-03-2010, 16:55
Γεια σας! Πολυ ωραιο το φορουμ σας! Θα ήθελα να μου πειτε πρόγραμμα για δημιουργια dvd γάμου! Εννοω σαν μερικα που υπαρχουν στο youtube με higthligths και εφε...
ευχαριστω!

VaSiLiS-T
06-03-2010, 17:22
Κατερίνα καλωσόρισες καταρχήν

κατά δεύτερο θα σε λυπήσω , δεν είναι τόσο απλό όσο δείχνει ,
η δημιουργία ενός dvd γάμου εν περιέχει πολλές διαδικασίες και πολλά προγράμματα επεξεργασίας
και συνάμα εμπειρία στο μοντάζ και στο authoring του dvd
θα πρότεινα να πας το υλικό σε ένα επαγγελματία ( αφού πρώτα δεις ένα demo )

εάν όμως νομίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις

adobe premiere
edius canopus
adobe encore

ανάφερα τα πιο διαδεδομένα
υπάρχουν πολλά και διάφορα
αλλα ξαναεπαναλαμβάνω εαν δεν υπάρχει ΙΔΙΕΤΕΡΗ εμπειρία ,, μάλλον θα βρεθείς να κάνεις μοντάζ στους γάμους από τους απογόνους του ζευγαριού μέχρι να μάθεις πως και τι ( χοντροκομένο χιούμορ :bigcry:)

κατερινα
06-03-2010, 17:46
ευχαριστω πολυ για την απαντηση, σιγουρα χρειαζεται επαγγελματιας απλα ηθελα να ξερω τα προγραμματα για να κανω και τις αναλογες ερωτησεις... Παντως θα ηθελα να πειραματιστω και μονη μου (σαν χομπυ) με καποια τετοια επεξεργασια. Ειχα σκεφτει να εβλεπα το περιβαλλον vega sony αλλα μετα απο καποια σχολια σας το απερριψα γιατι φαινεται ειναι αρκετα περιπλοκο. Θα δοκιμασω με κανενα πιο "απλο" και "ελαφρυ". Αν ξερετε κανενα "ευκολο " πειτε μου! Λεω παντως να ξεκινησω με το premiere, μιας και εχω ασχοληθει λιγο με photoshop... να τιμησω την adobe!

JL_?
06-03-2010, 18:13
Αν σου φάνηκε περίπλοκο το Vegas, τότε μάλλον θα πελαγώσεις με το premiere...

Aν δεν υπάρχει η παραμικρή γνώση περί μοντάζ, καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι απλό για να μάθεις τα βασικά, όπως το Movie Maker των windows ή το Pinnacle Studio.

Στη συνέχεια, μπορείς να προχωρήσεις με τα προγράμματα που πρότεινε ο VaSiLiS-T...

Billy the Kid
06-03-2010, 18:38
Κατερίνα καλωσόρισες στο φόρουμ.
Τα παραπάνω που σου είπαν τα παιδιά ισχύουν καθώς το dvd Γάμου είναι πολύ σημαντικό για ένα ζευγάρι και η ενδεχόμενη προχειρότητα στην παραγωγή του στιγματίζει εκείνον που την έκανε.
Όμως, καθώς λές ότι θες να πειραματιστείς, εξίσου αξιόλογα είναι εκτός απο το Pinnacle Studio, το Corel Videostudio Pro και το Cyberlink PowerDirector. Tα δύο τελευταία εκτός απο εύχρηστα είναι και πολύ σταθερά, ξεπερνώντας κάποιες αδυναμίες του Pinnacle Studio σε αυτόν τον τομέα.

Aptaliko
08-03-2010, 15:32
Με ενδιαφέρει ένα απλό πρόγραμμα επεξεργασίας HD video που να κάνει τα βασικά. Δηλαδή να κόβει κάτι από την αρχή και το τέλος αλλά κυρίως να κάνει διαδοχική συννέωση πολλών μικρών video. Το θέμα είναι να μπορεί να επέμβει σε αρχεία .mp4 ανάλυσης HD 720p. Υπάρχει κάτι;

VaSiLiS-T
08-03-2010, 18:29
μια σαλάτα από τα παραπάνω τα κάνει όλα

αλλά δοκίμασε το edius

a_theo_s
08-03-2010, 21:17
pinnacle studio 14 hd η to 12
απλα δοκιμασε το
ευκολο να το μαθεις
σχετικα απαιτητικο σε επεξεργαστικη ισχυ

bujinkan
27-03-2010, 15:55
pinnacle studio 14 hd η to 12
απλα δοκιμασε το
ευκολο να το μαθεις
σχετικα απαιτητικο σε επεξεργαστικη ισχυ
Μιας και ειπες pinnacle studio 14
Ετοιμαζω καινουργιο πισι με windows 7 64bit, καρτα γραφικων 1gb, 4gb ram
δισκο ssd 32gb για τα windows και ενα δισκο κανονικο 1tb

Νομιζω πως ειναι μια χαρα για να δουλευει το studio 14HD...
Τι λες?

a_theo_s
27-03-2010, 21:11
no problemo...

mamra
29-03-2010, 01:22
Καταρχήν, στην επεξεργασία βίντεο ελαφρύ πρόγραμμα δεν έχω συναντήσει ακόμη. :D

Τα περισσότερα προγράμματα έχουν αναφερθεί, απλά να προσθέσω πως για Premiere κυκλοφορούν πολλά video tutorials που μπορεί να σε βοηθήσουν (πχ το Total Training (http://www.totaltraining.com/prod/adobe/premiere.asp)). Στα θετικά επιλογής του Premiere είναι και η καλή επικοινωνία με το Photoshop καθώς και η ίδια λογική που έχουν τα προγράμματα της Adobe.

[..]windows 7 64bit, καρτα γραφικων 1gb, 4gb ram
δισκο ssd 32gb για τα windows [..]

Επειδή είχα μια πρόσφατη -παρόμοια- εμπειρία (7 x64 και Intel ssd 80GB (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Intel-Postville-80GB-SSD-2-5inches-Retail.htm)) προτείνω μεγαλύτερο δίσκο. Δεν θυμάμαι πόσο χώρο καταλαμβάνουν τα windows, αλλά αν έχεις σκοπό να βάλεις μεγάλα προγράμματα (βλέπε pinnacle, κανένα άλλο video editing, σουίτες κ.α.), ο δίσκος ίσως είναι λίγο μικρός. Θεωρώ ιδανική χωρητικότητα τα 60+GB (για λειτουργικό/προγράμματα πάντα).

Επίσης, (λένε πως) η λειτουργία trim (http://en.wikipedia.org/wiki/TRIM) είναι πολύ σημαντική για τους SSD, υποστηρίζεται στα windows 7 (και από τον δίσκο που αναφέρω πιο πάνω). Έχει να κάνει με την ταχύτητα του δίσκου, αποτρέπει την μείωση της ταχύτητας του με την πάροδο του χρόνου.

k_hirakis
01-04-2010, 14:27
παίζει να έχει το pinnacle-12 κάποιο θέμα με τους AMD επεξεργαστές ?
Κάνω κανονικά capture , το κάνω .avi , αλλά oχι mpeg4.
Αυτή την στιγμή , η κάμερα που έχω γράφει σε mini-DV , αλλα αυτές τις μέρες θα πάρω μια canon HF.200

σημ. το πρόγραμμα , μου το έδωσε ο θείος.

CHRIS2005
12-10-2010, 20:50
Γεια σας κι από μένα.

Θα ήθελα κι εγώ την βοήθεια σας για πρόγραμμα μεταφοράς βίντεο HD, από μίνι DV κάμερα (Canon HV 20) στο PC και επεξεργασία αυτού. Μετά από περιήγηση μου στο web βρήκα μερικά όπως το MAGIX Movie Edit Pro 16 Plus και το Pinnacle Studio 14HD Ultimate Collection. Πιο νομίζετε ότι είναι καλό για έναν αρχάρειο ???
Το σύστημα μου είναι AMD X6 με 2 SSD Raid 0, VGA 5870, και Win 7 Ulti 64 bit.

chevalier
19-10-2010, 21:47
Avid Media Composer το κορυφαίο πρόγραμμα για μοντάζ.

chevalier
19-10-2010, 21:54
Επίσης για DVD Authoring to adobe encore το οποίο οντας επαγγελματικό πρόγραμμα είναι αρκέτα δύσκολο

θα σας πρότεινα το ConvertXDvD

επίσης αρκέτα καλό και εύκολο πρόγραμμα ειναι το Nero Vision καλά μοντάζ και καλές δουλειές.

NtinNton
20-10-2010, 09:51
Σβήσε τα links καλύτερα

chevalier
20-10-2010, 14:35
Εσύ τι είσαι διαχειριστής?Ο κόσμος θέλει να μάθει.

NtinNton
20-10-2010, 14:58
Οχι απλώς έτυχε να διαβάσω τους κανόνες του φόρουμ που με φιλοξενεί. Αν θέλει να μάθει να πληρώσει και να αγοράσει τα tutorial ή τα προγράμματα τα οποία ΠΑΡΑΝΟΜΑ διακινούνται από το site που προτείνεις

Ιδίως, απαγορεύονται αυστηρά:
α) Η ανάρτηση, δημοσίευση, αναφορά συνδέσμων και η εν γένει συζήτηση σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού (serial number, key generator, crack κλπ) καθώς επίσης και κάθε άλλου περιεχομένου (εικόνες,videos, μουσικά κομμάτια κοκ) υλικού που παραβιάζει δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας.

Δημήτρης Δημητρακούδης
20-10-2010, 15:12
Τα links αφαιρέθηκαν.

cacau
20-10-2010, 15:30
Θερμή παράκληση προς όλους: ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΠΡΟΣ SITE ΠΟΥ ΔΙΑΚΙΝΟΥΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΌ!

CHRIS2005
28-10-2010, 09:31
Δεν με ενδιαφέρει πειρατικό πρόγραμμα, αλλά κάποιο καλό να αγοράσω, και θα ήθελα την βοήθεια σας...

elias74gr
31-01-2011, 17:23
έχει κανείς άποψη για το aunsoft final mate; http://www.aunsoft.com/final-mate/ δεν με ενδιαφέρει η επεξεργασία αλλά η ευκολία κατεβάσματος από τη βιντεοκάμερα στον Η/Υ για αποθήκευση σε εξωτερικό σκληρό και η θέαση μέσω του wd media player στην τηλεόραση. στα συν του παραπάνω προγράμματος η συμβατότητα του με 1080p/50p. φυσικά θα με ενδιέφερε κάποιο δωρεάν πρόγραμμα με τις παραπάνω δυνατότητες.

giann
04-02-2011, 19:41
Εγώ, μετά από δοκιμές πολλών και διαφόρων, έχω καταλήξει στο Corel VideoStudio Pro X3.
Το έχει δοκιμάσει κανείς;

antique
08-02-2011, 18:49
Εγώ, μετά από δοκιμές πολλών και διαφόρων, έχω καταλήξει στο Corel VideoStudio Pro X3.
Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Το εχω δοκιμασει.Καποτε που εψαχνα τροπο αρχεια m2ts να τα κανω σε dvd.Απο βιντεοκαμερα.Καπως επισης και το pinnacle.Να πω την αληθεια,με απογοητευσαν.Τουλαχιστον για avchd αρχεια ειναι πολυ νωρις ακομη! δεν εχω δει και κατι σπουδαιο.Την καλυτερη μετατροπη την ειδα ΜΟΝΟ με το λογισμικο της καμερας.Δηλαδη της sony.Ακομη και με το Vegas Pro δεν εμεινα ικανοποιημενος.Κακη εικονα.Οχι καθαρη.με σφαλματα πολλα.Αυτα για μετατροπη.Επισης να πω πως το κορελ που αναφερεις δεν παιρνει και πολλα plugins.Ενω το pinnacle αρκετα.Γενικα πιστευω πως το πινακλ ειναι μακραν καλυτερο απ το κορελ.Σε ολα.Ειναι βεβαια βαρυ.Γι αυτο ομως εχει και καλυτερα αποτελεσματα.Πετας μεσα adorage και vitascene και κανεις ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ πραγματα!
πανω απ ολα ομως πιστευω τελικα πως σημασια εχει το τι θες να κανεις.Γιατι καθε ενα εχει τα μειον του και τα συν του.

giann
09-02-2011, 18:17
Το εχω δοκιμασει.Καποτε που εψαχνα τροπο αρχεια m2ts να τα κανω σε dvd.Απο βιντεοκαμερα.Καπως επισης και το pinnacle.Να πω την αληθεια,με απογοητευσαν.Τουλαχιστον για avchd αρχεια ειναι πολυ νωρις ακομη! δεν εχω δει και κατι σπουδαιο.Την καλυτερη μετατροπη την ειδα ΜΟΝΟ με το λογισμικο της καμερας.Δηλαδη της sony.Ακομη και με το Vegas Pro δεν εμεινα ικανοποιημενος.Κακη εικονα.Οχι καθαρη.με σφαλματα πολλα.Αυτα για μετατροπη.Επισης να πω πως το κορελ που αναφερεις δεν παιρνει και πολλα plugins.Ενω το pinnacle αρκετα.Γενικα πιστευω πως το πινακλ ειναι μακραν καλυτερο απ το κορελ.Σε ολα.Ειναι βεβαια βαρυ.Γι αυτο ομως εχει και καλυτερα αποτελεσματα.Πετας μεσα adorage και vitascene και κανεις ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ πραγματα!
πανω απ ολα ομως πιστευω τελικα πως σημασια εχει το τι θες να κανεις.Γιατι καθε ενα εχει τα μειον του και τα συν του.
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Κυρίως με ενδιαφέρει η επεξεργασία mts αρχείων που αφορούν λήψεις οικογένειας, φίλων, εκδρομών και διάφορων εκδηλώσεων.
Μου προτείνεις να κυτάξω για ένα πρόγραμμα με περισσότερες δυνατότητες;

koloko
10-02-2011, 09:03
συγνωμη αλλα καλυτερα ειανι να παρω ενα card reader και να βαλω την μνημη για να περασω τα video στο pc ή να παρω κανα καλωδιακι?τι ειανι ποιο γρηγορο?

Steliosfan
11-02-2011, 12:15
αν θέλετε ένα εύκολο πρόγραμμα επεξεργασίας video, τότε η λύση είναι Sony Vegas, ειδικά αν έχετε δυνατό pc.

Αν θέλετε ένα λίγο πιο δύσκολο, αλλά μακράν πιο εύκολο από οτιδήποτε άλλο (εκτός του vegas) Και έχετε ένα μέτριο pc τότε η λύση είναι το Edius 6.

Αυτά είναι προσωπική άποψη από κάποιον που κάνει video editing χρόοοοοονια τώρα, με πολλά φορμά (currently σε AVCHD)

Αυτά :)

(αν έχετε AVCHD και δεν την παλεύετε να παεριμένετε ατελείωτες ώρες rendering για απλά transitions, τότε κατεβάστε την παλαιά έκδοση του Sony Vegas 9.0c το οποίο υποστηρίζει smart rendering -μετά από αυτήν την έκδοση το κόψανε- και γλιτώνετε ώωωωωωωωωρες πολλές...)

lmiltos
11-02-2011, 14:10
Steliosfan μιας και γνωστης...

Στο vegas pro 10c βαζω ενα clip 30sec τραβηγμενο με panasonic tm700 1080p50.

Το βλεπει κανονικα μπορω να κανω τα παντα αλλα απο οτι καταλαβαινω λογω των 50p δεν μπορω να το κανω export με τα ιδια χαρακτηριστικα (1080p50@23++mbps)

Αν θεωρησουμε οτι θελω να το καψω σε δισκακι blu ray τι πρεπει να βαλω στο render? Λογικα επειδη το blu ray θελει 24p θα χασω πληροφορια..απλα θελω να δω πως φαινεται και να αποφασισω αν θα κανω αυτο το downsampling να το πω.

Επισης κατι αλλο. Σε αυτο το clip προσθεσα ενα φιλτρο ηθελα να δω το αποτελεσμα στο preview αλλα δεν γινοταν..κανω κατι λαθος ή πρεπει να κανω export/render καθε φορα που θελω να δω πως φαινεται ενα φιλτρο/transition κλπ

Προειδοποιω οτι πρωτη φορα ασχολουμαι σοβαρα ...οι γνωσεις μου περιοριζονται σε οτι ειχα διαβασει τοσα χρονια και ειναι καθαρα θεωρητικες.

Sotiris
11-02-2011, 14:59
Steliosfan
Εγω χρησιμοποιώ το power director 9, το οποίο είναι και φιλικό στο χρηστη αλλά και γρηγορο σε σχεση με καποια αλλα (βλ. pinnacle)
Το εχεις δουλεψει καθολου;

Steliosfan
11-02-2011, 15:01

Το βλεπει κανονικα μπορω να κανω τα παντα αλλα απο οτι καταλαβαινω λογω των 50p δεν μπορω να το κανω export με τα ιδια χαρακτηριστικα (1080p50@23++mbps)

Αν θεωρησουμε οτι θελω να το καψω σε δισκακι blu ray τι πρεπει να βαλω στο render? Λογικα επειδη το blu ray θελει 24p θα χασω πληροφορια..απλα θελω να δω πως φαινεται και να αποφασισω αν θα κανω αυτο το downsampling να το πω.

Επισης κατι αλλο. Σε αυτο το clip προσθεσα ενα φιλτρο ηθελα να δω το αποτελεσμα στο preview αλλα δεν γινοταν..κανω κατι λαθος ή πρεπει να κανω export/render καθε φορα που θελω να δω πως φαινεται ενα φιλτρο/transition κλπ

Προειδοποιω οτι πρωτη φορα ασχολουμαι σοβαρα ...οι γνωσεις μου περιοριζονται σε οτι ειχα διαβασει τοσα χρονια και ειναι καθαρα θεωρητικες.

Το κλιπάκι σου είναι HD 1080-50i (1920x1080; 25,000 fps) ή HD 1080-24p (1920x1080; 23,976 fps)?

Επίσης στο preview βλέπεις κανονικά τα πάντα (τσέκαρε με δεξί κλικ στο preview window αν οι 6 επιλογές είναι όλες τικαρισμένες), απλά επειδή το AVCHD είναι βαρύ, να ξέρεις να αλλάζεις και το preview quality χειροκίνητα αν σου σέρνεται. Επίσης αν η κάμερα σου τραβάει σε x.v. Color, να έχεις επιλέξει στα project properties το 32bit Full range και τα σωστά info του βίντεο (υπάρχουν διάφορα presets)

Steliosfan
11-02-2011, 15:03
Steliosfan
Εγω χρησιμοποιώ το power director 9, το οποίο είναι και φιλικό στο χρηστη αλλά και γρηγορο σε σχεση με καποια αλλα (βλ. pinnacle)
Το εχεις δουλεψει καθολου;

Πολύ λίγο. Έχει την ίδια λογική με το Edius & Vegas. Δηλαδή ένα timeline που διαχειρίζεσαι τα video. Προσωπικά όμως δεν το βρήκα πιο εύκολο από το Vegas.

Επίσης, ο τρόπος που διαχειρίζεται το Vegas τα 5.1 AVCHD, απλά δεν υπάρχει... Με πολυκάναλο ήχο απλά μπορείς να κάνεις τα πάντα, με όλα τα VST που θες, αν θες

Sotiris
11-02-2011, 15:22

Επειδη εγω χρησιμοποιω την sanyo FH1 που γραφει στα 1920x1080 60fps/24Mbps, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το vegas.
Σαν export δεν μου έδινε αυτην την επιλογή.
Το μοναδικό πρόγραμμα που βρήκα για να κάνεις custom την ποιότητα output ήταν το power director που ανεφερα παραπάνω.

lmiltos
11-02-2011, 15:28
Το κλιπάκι σου είναι HD 1080-50i (1920x1080; 25,000 fps) ή HD 1080-24p (1920x1080; 23,976 fps)?

Επίσης στο preview βλέπεις κανονικά τα πάντα (τσέκαρε με δεξί κλικ στο preview window αν οι 6 επιλογές είναι όλες τικαρισμένες), απλά επειδή το AVCHD είναι βαρύ, να ξέρεις να αλλάζεις και το preview quality χειροκίνητα αν σου σέρνεται. Επίσης αν η κάμερα σου τραβάει σε x.v. Color, να έχεις επιλέξει στα project properties το 32bit Full range και τα σωστά info του βίντεο (υπάρχουν διάφορα presets)

Το κλιπ που δινει η καμερα ειναι 1920χ1080 στα 50fps ...στα 28mbps αν θυμαμαι καλα.

Τo preview quality ειναι αρκετα πιο κατω.

Το pc ειναι αρκετα ισχυρο (ι7 920/6gbram (βλεπει 3 το λειτουργικο)/ssd/nvidia gtx295/win7 32bit)

Το θεμα ειναι οτι το τελικο αποτελεσμα θελω να το βλεπω/μοιραζω σε bray disc και δεν ξερω πως πρεπει να το κανω export και αν θα χανει σε ποιοτητα.

Steliosfan
11-02-2011, 16:40
Το κλιπ που δινει η καμερα ειναι 1920χ1080 στα 50fps ...στα 28mbps αν θυμαμαι καλα.

Τo preview quality ειναι αρκετα πιο κατω.

Το pc ειναι αρκετα ισχυρο (ι7 920/6gbram (βλεπει 3 το λειτουργικο)/ssd/nvidia gtx295/win7 32bit)

Το θεμα ειναι οτι το τελικο αποτελεσμα θελω να το βλεπω/μοιραζω σε bray disc και δεν ξερω πως πρεπει να το κανω export και αν θα χανει σε ποιοτητα.

To vegas υποστηρίζει τα αρχεία σου κανονικά (http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro/compare), αρκεί στα project properties να βάλεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις. Απλά δεν έχει έτοιμα presets. To μοναδικό template που υποστηρίζει τόσο υψηλό bitrate, το fps που θες και όλα τα υπόλοιπα, είναι το Mainconcept Mpeg2. Θα το βρεις στα rendering templates όταν πας να κάνεις render και μπορείς να το διαμορφώσεις ανάλογα

Steliosfan
11-02-2011, 16:57
Αν όμως για λόγους χωρητικότητας κυρίως, θες απαραίτητα Η.264/AVC σε αυτό το φορμά ακριβώς, τότε δοκίμασε το EDIUS 6.

Το EDIUS 6 ειναι λίιιγο πιο δύσκολο από το Vegas αλλά έτη φωτός πιο γρήγορο στο previewing AVCHD και με όλες τις επιλογές διαθέσιμες.

lmiltos
12-02-2011, 15:35
Το θεμα ειναι οτι ακομα και αν βαλω το output video σε αυτα τα properties μετα λογω περιορισμων του blu ray format δεν θα μπορω να το αναπαραγω σε δισκακι απο οτι καταλαβαινω...κοινως και να το καψω δεν θα παιζει σε bray players λογω του οτι ξεφευγει απο τις προδιαγραφες.

Οποτε εχει κανεις δοκιμασει να το κανει render σε 24p@16mbps ? Λογικα θα εχει διαφορα στην κινηση?

Πετραν
12-02-2011, 22:16
χρησιμοποιω αρκετο καιρο το premiere CS4 σε επαγγελματικο περιβαλλον σε συνεργασια με την matrox RTΧ2
το συστινω ανεπιφυλακτα(οχι με την matrox(ειναι ακριβη για οικιακη χρηση!)
σκετο

Steliosfan
13-02-2011, 00:03
Το θεμα ειναι οτι ακομα και αν βαλω το output video σε αυτα τα properties μετα λογω περιορισμων του blu ray format δεν θα μπορω να το αναπαραγω σε δισκακι απο οτι καταλαβαινω...κοινως και να το καψω δεν θα παιζει σε bray players λογω του οτι ξεφευγει απο τις προδιαγραφες.

Οποτε εχει κανεις δοκιμασει να το κανει render σε 24p@16mbps ? Λογικα θα εχει διαφορα στην κινηση?

To blu ray υποστηρίζει μέχρι και 40mbps σε Mpeg2, επίσημα. Το AVCHD υποστηρίζει μέχρι και 17. Εσύ τι από τα δύο θες να φτιάξεις?

Αν θες blu ray disc τότε δεν έχεις θέμα. Προχωράς με vegas όπως σου είπα και τελείωσε η υπόθεση δίχως να ρίξεις την ποιότητα.

Αν θες AVCHD τότε περιορίζεσαι στα 17mbps, και θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής για την μέγιστη ποιότητα του downconversion -> Να βρεις το Canopus Procoder 3 και να κάνεις frameserve από το Vegas (που δεν κάνει render) και να αφήσεις το procoder να σου κάνει το downconversion. Οτιδήποτε άλλο όσον αφορά στο encoding είναι κατώτερο του Procoder...

ikopanas
17-02-2011, 19:33
Γεια σας,

Χρησιμοποιώ, για πρώτη φορά, το Ulead για το μοντάζ ενός video 1 ώρας περίπου και σε ανάλυση 720 και διαπιστώνω ότι κάνει rendering 5 ώρες ήδη και βρίσκεται μόνο στη μέση.

Σας φαίνεται, με βάση την εμπειρία σας, λογικό;
Έχει να κάνει με τον υπολογιστή, με το πρόγραμμα ή με την επιδιωκόμενη ανάλυση;

Πετραν
17-02-2011, 23:15
HD μονταρεις
μια ωρα sd video θελει render 1 ωρα περιπου
5 ωρες για hd μην σου πω οτι ειναι και λιγο, ακομα και για το πιο καινουριο μηχανημα!!

Steliosfan
18-02-2011, 12:58
Γεια σας,

Χρησιμοποιώ, για πρώτη φορά, το Ulead για το μοντάζ ενός video 1 ώρας περίπου και σε ανάλυση 720 και διαπιστώνω ότι κάνει rendering 5 ώρες ήδη και βρίσκεται μόνο στη μέση.

Σας φαίνεται, με βάση την εμπειρία σας, λογικό;
Έχει να κάνει με τον υπολογιστή, με το πρόγραμμα ή με την επιδιωκόμενη ανάλυση;

Το "λογικό" σε αυτήν την περίπτωση είναι υποκειμενικό...

Για να σου πω πρέπει να μου πεις με τι σύστημα δουλεύεις, τι αρχείο έχεις σαν source και τι σαν target και αν έχεις βάλει εφέ ή μόνο cuts.

Γιαννης Σπυρου
18-02-2011, 13:52
Αν το εχεις πλακωσει στα εφφε, καλα ειναι.
Εγω οταν μνονταρω σε Αvid και του βαζω μπολικα εφφε, για 30 " (30 δευτερολεπτα) μπορει να κανει και 10 λεπτα !!!
Kι αυτο σε οχταπυρηνο μηχανημα με 16gb ραμ.
Αρα βαλε εσυ τωρα για μια ωρα timeline....

Aptaliko
18-02-2011, 16:42
Πρόκειται σύντομα να αγοράσω μία από της καινούργιες HD κάμερες της Sony με στοιχεία εγγραφής στα 1920χ1080 με 50fps (λέει ότι για τις καινούργιες μπορούν και στα 60fps) και στα 28mbp.

Σκοπός μου είναι να περάσω τα αρχεία τύπου .mt2s στο laptop (intel core i5, μνήμη 4gHz) και μετά από επεξεργασία να τα περάσω αποκλειστικά σε σκληρό δίσκο για αναπαραγωγή από την τηλεόραση (LED 47"). Προσοχή δεν με ενδιαφέρει να τα γράψω σε DVD για να τα παίξω σε κάποιο bluray player.

Για την επεξεργασία με ενδιαφέρουν πρώτα από όλα τα βασικά, δηλαδή να μπορώ από το κάθε βιντεάκι να μπορώ να σβήσω τη "σαβούρα" και να τα ενώσω όλα μετά σε ένα ενιαίο βίντεο (ένα αρχείο). Με ενδιαφέρει πρωτίστως να μην έχω υποβάθμιση της ποιότητας. Αν τώρα μπορώ να παίξω και με παραπάνω πράγματα (τρώγοντας έρχεται η όρεξη), π.χ να βάλω μερικά fade in/out, μουσική υπόκρουση, αργή κίνηση, κ.λ.π. τότε καλοδεχούμενα :guitarist:.

Βασίλης.

Γιαννης Σπυρου
18-02-2011, 18:05
Δεν υπαρχει ακομη προγραμμα που να μπορει να μονταρει υλικο σε 1080 50-60fps.
50 ειναι για Ευρωπη και 60 για Αμερικη...φυσικα με τις νεες τηλεορασεις μπορεις και τα 2 να τα δεις.

Aptaliko
18-02-2011, 18:23
50 ειναι για Ευρωπη και 60 για Αμερικη...φυσικα με τις νεες τηλεορασεις μπορεις και τα 2 να τα δεις.

Tότε με όλα αυτά τα προγράμματα τύπου Sony Vegas, Premiere κ.λ.π. τι ακριβώς πετυχαίνουμε, για ποια χρήση είναι;

JL_?
18-02-2011, 18:34

Το Premiere πάντως, πέρα από τα presets, σου επιτρέπει να ορίσεις και custom ανάλυση, κάδρο και framerate...

Το θέμα είναι σε τί θα κάνεις export στο τέλος... :flipout:

Μανωλο
18-02-2011, 21:25
Το Premiere πάντως, πέρα από τα presets, σου επιτρέπει να ορίσεις και custom ανάλυση, κάδρο και framerate...

Το θέμα είναι σε τί θα κάνεις export στο τέλος... :flipout:

VHS κανει?????:afro:

Photis
18-02-2011, 21:55
Αν εχεις κάρτα με αναλογική έξοδο, μια χαρά σου κάνει VHS output...

Τζώρτζης
26-02-2011, 17:32
Γειά σας φίλοι.
Συγχωρέστε με που θα είμαι εκνευριστικά αναλυτικός. :smash:
Έχω το pinnacle 12 και Vista , χρησιμοποιώ το λάπτοπ για μικρά ερασιτεχνικά βιντεάκια. Παρατήρησα ότι ο σκληρός έχει γεμίσει ενώ τα αρχεία που φτιάχνω τα μεταφέρω σε εξωτερικό σκληρό.
Έψαξα τους φακέλους σε όλο τον σκληρό (όχι τα κρυφά αρχεία) και το άθροισμα σε GB δεν μου βγαίνει , γι’ αυτό υποψιάζομαι ότι το πρόγραμμα κάπου αποθηκεύει κρυφά αρχεία. Χθες σιγουρεύτηκα.
Είχαν μείνει περίπου 9 GB ελεύθερα στον σκληρό και είπα να κάνω ένα βιντεάκι mpeg2 720p 30λεπτά περίπου. Θα έβγαινε 3 GB. Έκανα edit μετά make movie, και περίμενα η πράσινη γραμμή στο timeline να τελειώσει για να πατήσω το create file. Όταν τελείωσε η πράσινη γραμμή άλλαξα γνώμη, γύρισα στο edit έκανα διορθώσεις save, exit και το ανέβαλλα.

Βλέπω μετά στον σκληρό να έχουν απομείνει 3 GB ελεύθερα, τρελάθηκα. Υπάρχει κάπου κρυφό αρχείο??? Τι να κάνω? Κάποια ρύθμιση? Ευχαριστώ.

tiniakos
27-02-2011, 19:13
Έχω την sanyo hd200 που γραφει full hd 60 fps και ψάχνω πρόγραμμα πιο πολύ για να ένωσω η να κόψω τα mp4.
Έλεος βγάζουν κάμερες και δε δίνουν ένα πρόγραμμα μαζί προκοπής μαζί.

gike
01-03-2011, 01:27
Νεος κι εγω στο χωρο της βιντεοκαμερας εχω μια panasonic hdc-sd10 και το pinnacle studio 14.Εχω φτιαξει δυο βιντεακια και τα εχω αποθηκευσει σε εξωτερικο σκληρο.Παρατηρω οτι κατα την αναπαραγωγη ειτε με το media player egreat m34 ειτε με το laptop η κινηση ειναι αθλια ενω οταν τα παιζω απευθιας απο την καρτα μνημης της καμερας,στην τηλεοραση,η κινηση ειναι νερακι!!!Τι μπορει να συμβενει?

JL_?
02-03-2011, 19:10
Μήπως είναι το laptop και το egreat ρυθμισμένα για έξοδο στα 24Hz; Ρύθμισέ τα σε συχνότητα ίδια, με του καταγεγραμμένου βίντεο...

gike
02-03-2011, 22:40
Το εκανα αυτο την Κυριακη το βραδυ.Ηταν το πρωτο που σκεφτηκα,αλλα το egreat δεν θελησε να παιξει σε 1080p-25.Κολλησε και καταφερα να το κανω reset μετα απο 2 μερες και εφοσον περασα μια βολτα απο την κατηγορια των media players!!!!!Τελικα αλλαξα τη μορφη που γραφεται το βιντεο απο το pinnacle στο σκληρο απο MPEG4-AVCHD σε MPEG2 TS-AVCHD και παιζει παρα πολυ καλα και στο media player και στο laptop.Ειναι σωστο η κανω κατι λαθος δεν γνωριζω,αλλα παιζει τελεια.Ευχαριστω!

eLiNaa
03-06-2011, 01:20
Καλησπέρα,
εχω μια cam Sony Hybrid DCR-DVD110
όταν to mini-disk γεμιζει δεν σπαω τα κλιπ και τα περναει στο pc σαν ενα ενιαιο video.
Πιο προγραμμα χρειαζεται για να τα απομονωσω? ή έστω ένα προγραμμα που να δεχεται το video οπως είναι και να μπορεσω να παρω καποια στιγμιοτυτα να φτιάζω ενα καινούργιο video.
Ευχαριστώ!

Aptaliko
03-06-2011, 10:51
Πολυ καλό πρόγραμμα είναι της ίδιας της SONY το SONY VEGAS PRO ή το Platinum. Έχει πάρα πολλές δυνατότητες και σε HD υλικό. Το θεωρώ καλύτερο ακόμα και από το Premier καθότι είναι πιο εύκολο στη χρήση και στο rendering. Μπορείς να κόψεις από το εννιαίο βίντεο τα σημεία που θέλεις και να τα κρατήσεις χωριστά ή να τα ενώσεις.

NassosT
11-07-2011, 18:15
Ψάχνω ένα απλό προγραμματάκι για βασική επεξεργασία (περιστροφή + ενίσχυση ήχου) ενός βίντεο από iphone 4.
Υπάρχει πρότασις;

AlexTheodin
12-07-2011, 13:47
Αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου και στην επεξεργασία βίντεο και ψάχνω το κατάλληλο πρόγραμμα.

Το υλικό είναι 99% απο την Sony NEX 5. Το σύστημα στο οποίο θα γίνεται η επεξεργασία είναι ενα laptop με i5 2410M CPU, κάρτα γραφικών NVidia GT520M 1GB, 6GB RAM.

Απαραίτητως το πρόγραμμα θα πρέπει να μπορεί να κάνει:
α. Να μπορώ να κόβω και να συνδέω τα κλιπάκια μου όπως θέλω.
β. Color grading. Θέλω να μπορώ εκτός των γενικών ρυθμίσεων WB, levels, curves etc, να μπορώ να χειριστώ τα χρώματα ξεχωριστά.

Όσον αφορά τα εφέ, θα ήθελα να έχει δυνατότητα για μερικά. Η αλήθεια είναι οτι έχω μαγευτεί απο τις δυνατότητες του After Effects αλλά δεν θέλω να δώσω και 1000Ε. Υπάρχει κάποια φθηνότερη εναλλακτική?

Είμαι χρόνια χρήστης του Photoshop και σχετικά εξοικιωμένος με τις βασικές λειτουργίες του, οπότε ένα πρόγραμμα με παρόμοιο τρόπο σκέψης θα μου ήταν πιό εύκολο αλλα δεν είναι και απαραίτητο.

racer
12-07-2011, 14:43
Άλεξ εγώ δοκίμασα το FCP X και αυτό ήταν ο λόγος που ήθελα να δώσω το PC μου για να πάρω ένα Mac. Τελικά μπόρεσα και έστησα Hackintosh οπότε το γλίτωσα αυτό. Ακριβό γι᾽ αυτά που κἀνει δεν το λες (~300€) και έχει και πάρα πολλές δυνατότητες. Το ΑΕ δεν το έχω δοκιμάσει -ακόμα-.

NassosT
12-07-2011, 14:48
Ενα "τυράκι" για το after effects είναι αυτό (http://www.videocopilot.net/tutorials/) το site. Τα περισσότερα τα κάνει να φαίνονται τόοοσο απλά...

AlexTheodin
12-07-2011, 15:23
Μωρέ εύκολο δεν είναι, αλλά το προγραμματάκι κοστίζει κατιτίς... Και καθαρό χωρίς τρώες και λοιπές ασθένειες πολύ δύσκολα θα το βρείς κάπου.
Μέχρι 300Ε έδινα, αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία (και ίσως όρεξη) να στήνω λειτουργικά... Είναι τόσο καλό???

racer
12-07-2011, 16:18
Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ.. εντάξει βέβαια δεν έδωσα 300€ :p

Γιαννης Σπυρου
12-07-2011, 16:29
Εξαρταται τι θελεις να κανεις...
Εγω τα δουλευω ολα αυτα επαγγελματικα, αλλα ειναι εντελως διαφορετικα προγραμματα.

Το FCPX (http://www.apple.com/finalcutpro/) ειναι οπως το premiere kai Avid , ειναι προγραμματα για μονταζ και με αρκετη επεξεργασια εικονας.

Το After Effects και το Motion 5 (http://www.apple.com/finalcutpro/motion/) , ειναι προγραμματα compositing , πολυ πιο εξειδικευμενα και δυσκολα.

Το motion 5 εχει μολις 49$ και κανει "παπαδες"... τρεχει οπως και το FCPX μονο σε MAC.

AlexTheodin
12-07-2011, 17:16
Τί διαδικασία είναι τα Hackintosh? Παλεύεται?
Η αλήθεια είναι δεν θέλω να κάνω και τα εφε του Άρχοντα, κανένα κεραυνό, time remapping, και κάποια βασικά chroma key. Το πρόβλημα είναι οτι όσα είδα που γίναν απο άλλα προγράμματα πχ Vegas θυμίζαν βιντεοπαραγωγή βουλγάρικης παραγωγής... Είναι το μόνο που έχω δει να είναι αληθοφανή όσα κάνει.

Αλλά αυτό είναι δευτερη προτεραιότητα. Αυτό που χρειάζομαι κυρίως είναι για μονταζ. Οι lite εκδόσεις των προγραμμάτων αυτών κάνουν ή θέλω την πλήρη?

racer
12-07-2011, 17:25
Δεν είναι δύσκολο, δες τον οδηγό iBoot+Multibeast του tonymacx86. Σε καμιά ώρα θα ανέβει και ένα βιντεάκι μου, να μου πεις αν σου φαίνεται ρεαλιστικό :p

AlexTheodin
12-07-2011, 17:32
Αναμένω!!!

enoxos
12-07-2011, 18:04
ποιό απ όλα έχει το καλύτερο export σε ποιότητα και σε μέσα αναπαραγωγής...εγω δουλευω AE και Premier μαζι με το MAXON CINEMA για τα 3D αλλά λίγο με τα φορμά που αποθηκευει εχω φάει ένα σκάλωμα?Εναλλακτικα?

racer
12-07-2011, 18:53
Να

http://www.youtube.com/watch?v=DkTNOcaA9bU

Βασικά μόνο το Slow Motion ήθελα να δοκιμάσω, μιας και είχα 60p υλικό αλλά βαριόμουν μεσημεριάτικα και το σκότωσα λίγο :p. Έχω βάλει vignette, dream και rain effects και έχω αφαιρέσει τον ήχο. Η ταχύτητα είναι 50%

ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ CANON DSLR ΕΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΣΕ 1280x720 @ 60p ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ. ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟ ΘΕΛΩ. Ευχαριστώ :p

AlexTheodin
12-07-2011, 20:27
Έχει και παραμέτρους το εφέ? Δλδ να κάνεις τις σταγόνες να φεύγουν όχι κάθετα άλλα όπως θα ήταν σε κανονικό κράνος, να φεύγουν προς τα πίσω απο ένα κεντρικό σημείο... Για στατικό είναι καλό πάντως, πιστευτό.
Το 50% στο timing, έπρεπε να το βάλεις σε όλο το κλιπ ίδιο? Μπορούσες να κάνεις μεταβολες γρήγορου-αργού στο ίδιο κλιπ?

racer
12-07-2011, 21:53
Δεν ξέρω για το πρώτο, ας μας πει ο Γιάννης :p. Δε θυμάμαι να είδα κάποια επιλογή αλλά θα το κοιτάξω.

Για το 2ο, λογικά αυτό που λες γίνεται άμα κάνεις ένα κλιπ split σε 2 και εφαρμόσεις μόνο στο ένα το εφέ. Έχει και κάτι markers κλπ αλλά δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω πως γίνεται. Ας μας το πει και αυτό ο Γιάννης :p

Γιαννης Σπυρου
12-07-2011, 22:07
Αν μιλαμε για το fcpx , μπορεις να εχεις μεταβλητη ταχυτητα...
Εδω εχει μερικα tutorial για το fcpx... http://www.izzyvideo.com/final-cut-pro-x-tutorial/

racer
12-07-2011, 22:23
Τελικά το 2ο Άλεξ ήταν πολύ εύκολο, δεν το σκέφτηκα να το κάνω έτσι :p

racer
13-07-2011, 12:46
Έβαλα λίγο το After Effects.. Εντάξει, δεν ασχολήθηκα πολύ, αλλά το βρίσκω χαοτικό..

Γιαννης Σπυρου
13-07-2011, 13:03
Ειναι δυσκολο προγραμμα... για πολυ εξεζητημενες δουλειες.

Το fcpx μαζι με το Motion 5 ειναι ιδανικος συνδυασμος.
Δειτε ενα απλο παραδειγμα , τι μπορεις να κανεις με λιγη προσπαθεια και φαντασια !

http://www.youtube.com/watch?v=nW247wGsENU&feature=mfu_in_order&list=UL

http://www.youtube.com/watch?v=k2uWioqONw8&feature=related

Neraidoula21
02-09-2011, 15:07
καλησπέρα θα ήθελα ένα πρόγραμμα γα επεξεργασία βίντεο (εικόνας και ήχου) τα γνωστά βιντεακια που φτιάχνουμε και ανεβάζουμε στο youtube έχω το Photodex ProShow Producer 4.51.3003 .....αλλά θα ήθελα κάποιο άλλο με περισσότερα εφέ θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια?

capsol
02-09-2011, 21:07
καλησπέρα θα ήθελα ένα πρόγραμμα γα επεξεργασία βίντεο (εικόνας και ήχου) τα γνωστά βιντεακια που φτιάχνουμε και ανεβάζουμε στο youtube έχω το Photodex ProShow Producer 4.51.3003 .....αλλά θα ήθελα κάποιο άλλο με περισσότερα εφέ θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια?

Πολύ καλό, δωρεάν, open-source, και ταχύτατα αναπτυσσόμενο:

http://www.kdenlive.org/

zstephanos
26-09-2011, 14:27
Καλημέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια των ειδικών σε ένα μικρό πρόβλημα που έχω. Έχω ένα SONY Recorder με σκληρό δίσκο και γράφω κάθε μέρα κάτι παιδικά για τα παιδιά μου. Το πρόβλημα μου είναι ότι τα 250GB που έχω γεμίζουν και κάποια από αυτά τα παιδικά θέλω να τα μετατρέψω σε DivX και να τα κρατήσω. Ο μόνος τρόπος (που εγώ ξέρω) για να τα βγάλω είναι να τα κάψω σε DVD και με ένα πρόγραμμα να τα κάνω convert σε avi, mpeg ή κάτι τέτοιο, να κόψω διαφημίσεις και να τα κρατήσω. Έχω προσπαθήσει να βρω κάποιο πρόγραμμα αλλά δεν έχω βρει κάτι. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Ευχαριστώ

Στέφανος

morfeus
27-09-2011, 20:26
Καλημέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια των ειδικών σε ένα μικρό πρόβλημα που έχω. Έχω ένα SONY Recorder με σκληρό δίσκο και γράφω κάθε μέρα κάτι παιδικά για τα παιδιά μου. Το πρόβλημα μου είναι ότι τα 250GB που έχω γεμίζουν και κάποια από αυτά τα παιδικά θέλω να τα μετατρέψω σε DivX και να τα κρατήσω. Ο μόνος τρόπος (που εγώ ξέρω) για να τα βγάλω είναι να τα κάψω σε DVD και με ένα πρόγραμμα να τα κάνω convert σε avi, mpeg ή κάτι τέτοιο, να κόψω διαφημίσεις και να τα κρατήσω. Έχω προσπαθήσει να βρω κάποιο πρόγραμμα αλλά δεν έχω βρει κάτι. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Ευχαριστώ

Στέφανος

Δοκίμασε αυτό (http://www.cyberlink.com/products/powerdirector/overview_en_US.html) είμαι σίγουρος πως θα σου κάνει την δουλειά και είναι και πολύ εύκολο.

Για να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Έχω αρχεία βίντεο από την ψηφιακή μου Panasonic DMC-TZ10 (http://panasonic.net/avc/lumix/compact/zs7_tz10/index.html) στα οποία θέλω να κάνω μοντάζ και να τα βγάλω σε H.264 AVC.
Τα βίντεο έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά

Video
ID : 4113 (0x1011)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L4.0
Format settings, CABAC : No
Format settings, ReFrames : 1 frame
Frame mode : Frame doubling
Format settings, GOP : M=1, N=13
Codec ID : 27
Duration : 1mn 36s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 13.2 Mbps
Maximum bit rate : 16.6 Mbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Standard : NTSC
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.573
Stream size : 151 MiB (94%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Codec ID : 129
Duration : 1mn 36s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Stream size : 2.20 MiB (1%)

Text
ID : 4608 (0x1200)
Format : PGS
Codec ID : 144
Duration : 1mn 35s

Δοκίμασα το Power Director 9 και αφού έφαγα 2 ώρες να κάνω αυτό που ήθελα για κάποιο λόγο κολλάει σε κάποια transision που έχω βάλει και δεν μπορεί να κάνει render. Δοκίμασα να τα αλλάξω χωρίς αποτέλεσμα. Το μηχάνημα μου είναι Core i7 2600k, 8 GB Ram, Radeon HD6970, Velocyraptor 300GB και Windows 7 64Bit. Ψάχνοντας λίγο είδα ότι το έχουν και άλλοι το πρόβλημα (http://forum.cyberlink.com/forum/posts/list/16079.page;jsessionid=1069F54E9EC840123341CAFF1080 404C) οπότε λέω να ξεκινήσω να κάνω την δουλειά μου απο την αρχή σε άλλο πρόγραμμα. Μετά απο ένα διάβασμα που έκανα στο νήμα εδώ είδα για το Sony Vegas και το Edius. Ποιο θεωρείτε καταλληλότερο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά -bye-

Constantinos Milonas
28-09-2011, 01:30
Το Εdius δεν το έχω δουλέψει οποτε δεν γνωρίζω. Το Vegas από την άλλη είναι όσο απλό φαίνεται θα κανεις πράγματα με το καλημέρα, απλά και εύκολα.

morfeus
28-09-2011, 10:43
Το Εdius δεν το έχω δουλέψει οποτε δεν γνωρίζω. Το Vegas από την άλλη είναι όσο απλό φαίνεται θα κανεις πράγματα με το καλημέρα, απλά και εύκολα.

Ευχαριστώ πολύ θα ρίξω μια προσπάθεια το Σ/Κ.

mpampis33
28-09-2011, 22:27
Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ το pinnacle hd 15 .
Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ με το υπόψη πρόγραμμα να επεξεργάζομαι εύκολα τα αρχεία από κάμερες τύπου panasonic sd900 canon hf m41 με υπολογιστή intel i core 330 ram 3gb και τυπική κάρτα βίντεο (pavilion DV7).

giann
30-10-2011, 23:55
Ευχαριστώ πολύ θα ρίξω μια προσπάθεια το Σ/Κ. Έχω παρόμοια φωτογραφική, την ΤΖ7 και χρησιμοποιώ το Power Director 9 χωρίς κανένα πρόβλημα παρότι ο υπολογιστής μου είναι κάπως παλιός. (1.86 GHz, 3GB ram, NVIDIA GeForce 7600GS, win7 32bit)

6xXx6
09-12-2011, 14:31
Pinnacle Studio 15 προσωπικά έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλα με αυτο βολευτικα τρελα οριστε και ενα ενδεικτικο video απο μενα

http://www.youtube.com/watch?v=ekl3yn2KlJU&feature=channel_video_title

paИ-baL
28-12-2011, 22:02
ψαχνω κι εγω με την σειρα μου καποιο προγραμμα βασικης επεξεργασιας χωρις να με ενδιαφερουν τα εφε (προς το παρον)...

θελω οπωσδηποτε να μπορω να επιλεξω white balace, αντιθεση και χρωματα...

μιλαμε για laptop με i5 2410, intel καρτα του ενος Gb και 4Gb μνημη...

δεν θελω να ασχοληθω πολυ... και ουτε να με κουρασει...

τι λετε ωρε?

Mototechnic
28-12-2011, 22:11
Παρότι έχω προβλήματα με το Import, θα σου πρότεινα το Pinnacle Studio 15.

Κάνει όλα αυτά και πολλά παραπάνω....

Α και δε θα σε κουράσει καθόλου!

dstil
31-12-2011, 01:35
καλησπέρα,

θα ηθελα εαν καποιος ξερει να μου πει ποια προγραμματα ειναι πιο βολικα για το εφε του slow-motion.
μεχρι στιγμης κανω editing σε Linux με το προγραμμα Openshot. Υπερβολικα ευκολο αλλα εχει χαζο τροπο να κανει slow-motion και το αποτελεσμα δεν ειναι καλο.

Μεχρι στιγμης εχω εντωπισει το After effects με το εφε Timewrap
και το plugin για πολλα προγραμματα που λεγεται twixtor.
Αυτα τα δυο προσθετουν πληροφορια σε ενδιαμεσα frame που δημουργουν τα ιδια. Ετσι εχουν τρομερο αποτελεσμα και ειναι σαν να εχεις τραβηξει σε 1000 FPS !!!

Αλλες επιλογες υπαρχουν; τα αλλα προγραμματα που αναφερετε εδω μεσα πως τα πανε με το Slow-motion;
Μεχρι στιγμης δυστυχως κανενα open-source δεν εχει αντιστοιχο μηχανισμο για δημιουργια slow-motion. Απλα κοβουν καποια frames και αντιγραφουν καποια αλλα. δεν κανουν αυτο το interpolation ή οπως αλλιως το λενε...
Και δεν ειμαι σε θεση να δωσω χρηματα εκτος και εινια της ταξεως των <100 ευρω...και ουτε μου αρεσουν τα πειρατικα...

Photis
04-01-2012, 00:49
Αν δουλεύεις το twixtor δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο...

evanfotis
04-01-2012, 01:00
υπάρχει και το Kronos της Foundry.
Και ένα ενδιαφέρον άρθρό σχετικά με τετοιους αλγόρυθμους:
http://prolost.com/blog/2010/3/8/converting-30p-to-24p.html

avsinger
04-01-2012, 11:08
Γεια σας παιδια κ καλη χρονια με υγεια! επειδη βλεπω πως υπαρχουν αρκετοι που γνωριζουν το θεμα βιντεο εδω .. θελω να ρωτησω κατι. κι εγω προσφατα εχω φαει φλας(οχι της adobe) να τραβηξω βιντεο slow mo , αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως δεν εξαρταται απο το τι προγραμμα θα χρησιμοποιησεις , αλλα τη ληψη θα κανεις.. πχ, ειδα κατι βιντεο και αν καταλαβα καλα τραβουσαν με 10000fps... ελεος ! απογοητευτηκα.. κι επειδη ψαχνω να αγορασω μια καμερουλα(μεχρι 500 το παρα πολυ), πιστευω πως 60 frames ή και 120 ειναι πολυ λιγα.. ξερει κανεις να με καθοδηγησει? εχω γνωση απο editing(pinacle και ξερο ψωμι). Ειναι καιρος ομως να μαθω κανα πιο "σοβαρο" προγραμμα..

avsinger
04-01-2012, 11:15
για του λογου το αληθες...
http://www.youtube.com/watch?v=tcQ37OfknJA

evanfotis
04-01-2012, 18:11
Φυσικά, όλα αυτα τα προγράμματα επεξεργάζονται το υπάρχων σήμα και η απόδοση τους επηρεάζεται άμεσα απο αυτο.
H Phantom Flex απο το βιντεάκι πάνω τραβά 2560x1600 @1,560 fps και 2,800fps @1920x1080...
Η WEISSCAM HS-2 MKII για παράδειγμα τραβάει 1080p ασυμπίεστο 12μπιτο 422 στα 2000 fps & 720 @4000fps.
H Fastcam SA5 τραβά 1024 x 1000 @ 7,500 fps..
Άν βάλεις τέτοια λήψη στο kronos η Twixtor θα στο επιμηκήνει πολύ περισσότερο, αλλά απο λήψη 30 ή 60 fps είναι αδύνατο να περιμένεις θαύματα..

Για φτηνή λύση δές την παλιότερη Casio EX-F1.
Εξαρτάται τί ταχύτητα θέλεις και σε τί άνάλυση (SD ή HD)
Δές και αυτό:
http://www.dvxuser.com/V6/showthread.php?252990-Best-Cheap-Camera-For-Ultra-Slow-Motion

for slow motion, you need sharp image, means lot of light, closed lens (f11 and more) , high speed shutter (100 and over) , progressive picture.
Aslo depends the lenght of final sequence, knowing that 5 sec is already pretty long, if you slow it down by 10, a shot of half sec. is enough.
Some digital picture cameras are able to shoot 120 fps or even 300 fps at decent resolution (640x480), but it is still low comparing t full HD.
I think at 120fps you should get already pretty nice slow motion if you boost it to 240fps with twixtor.

if you want full hd at 120fps or over, be ready to spend +$10.000.
if you want to stay cheap, the Casio Exilim is probably the best you can find.

The best guess is to shoot 1080i60, then split fields as pictures, so you get 1920x540 at 120fps. for cheap it is the best you can do and loosing vertical resolution should not be a big deal.

Γενικά με μια HX9V στα 60p + Twixtor κάτι κάνεις.

avsinger
09-01-2012, 10:39
καλημερα! λοιπον, οκ , ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.. αλλα θελω κατι σε βιντεοκαμερα κ οχι σε φωτογραφικη. με λιγα λογια θελω ναναι 1080p (προτιμω 60fps) , καλη ποιοτητα εικονας στην κινηση( επειδη βλεπω αρκετες κανουν blur(sony τουλαχιστον), hdmi out και firewire(ή μηπως οι καινουριες εχουν μονο usb ? τεσπα..), και τελος να τραβαει καλα σε χαμηλο φωτισμο.. (περα απο το nightshot..) για να φαινομαι στα live που βιντεοσκοπω. εεε.. να μη γραφει κ καλο ηχο ? η sony dcr-hc26 παντως που εχω γραφει απιστευτο ηχο.. οσο δυνατα κιαν ειναι ο εξωτερικος ηχος και γραφει τα παντα. φανταστειτε καναμε προβα σε studio κ ημουν πανω απτα drums (που κανουν τον πιο δυνατο θορυβο, και εγραφε ολα τα οργανα στην ιδια σταθμη σχεδον . απιστευτη ηχογραφηση. τεσπα.. αν μπορει να μου προτεινει καποιος μια καλη επιλογη θα το εκτιμησω. γυρω στα 500... θενξ ιν αντβάνς

evanfotis
09-01-2012, 16:34
οχι 500 απο εδώ αλλά αν τη πάρεις απο Amazon us τόσο: Panasonic TM 900
Την έχω και είναι ότι καλύτερο στο ποσό αυτο, όπως και η HX9V αντίστοιχα

makfil
10-01-2012, 08:54
Συμφωνώ για την ΤΜ900, την έχει φίλος και κάνει πολύ καλή λήψη και άριστο βίντεο.
Την είχα βρει πρόσφατα στα 660 ΕΔΩ (http://www.simplyelectronics.net/mainproduct.php?pid=15709), ενώ τώρα την έχει 695 μαζί με μνήμη 16GB και λήξη της προσφοράς την 14.1.2012.

ksts_m
22-01-2012, 22:21
καλησπερα σας. θα ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου για να μου πειτε και εσεις την δικια σας.βλεπω οτι πολλοι υποστιριζουν το pinacle σαν ενα προγραμμα αρκετα καλο που κανει πολλα πραγματα με βαση και την τιμη που εχει.Σε καποια πραγματα ισως εχετε δικιο.Ομως εγω ειχα αγορασει το pinnacle 14 και δουλευα με μια καμερα παλια χωρις κανενα προβλημα ιδιαιτερο εκτος απο κατι κολληματακια που ετρωγε αν και εχω καλο μηχανημα.Μετα αγορασα μια καινουργια καμερα της sony hd και απο τοτε αρχισαν τα προβληματα.Γιαυτο το λογω,και χαζομαρα μου,πηγα αμεσως και αγορασα το pinnacle 15.Ομως και με αυτο παλι ειχα το προβλημα.Το προβλημα μου ειναι οτι οταν παω να περασω το video απο την καμερα στο pinnacle για να το επεξεργαστω μολις παταω για να το παιξει το τρεχει την εικονα πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να μην μπορω να το επεξεργαστω γιατι χανω τον μπουσουλα.εψαξα και αλλαξα πολλες ρυθμισεις στην καμερα αλλα και στο pinnacle 15 χωρις κανενα αποτελεσμα.Αφου ειδα και αποειδα πειρα τηλεφωνο την εταιρεια.Με τον τυπο που μιλησα δεν μπορεσε να με βοηθηση μετα απο καποια πραγματα που μου ειπε, και μου προτεινε να του στειλω σε e-mail το προβλημα και ενα κοματι απο ενα βιντεο.Αφου απο μερικα e-mail δεν μπορεσε να με βοηθηση ξαφνικα ουτε φωνη ουτε ακροαση.Ουτε μια απαντηση παρολο εστειλα κανα 2 e-mail για να ρωτησω αν εχουν βρει καμια λυση.Γειωση......Γιαυτο και εγω κατεβασα το edius 6 που ειναι για hd και κανω την δουλεια μου.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
23-01-2012, 11:11
Χρησιμοποιούσα το pinnacle 14 για να κάνω αρχεία τις miniDV κασέτες μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δυστυχώς όμως δεν κάνει export σε 50p οπότε το άφησα.

Χρησιμοποιώ πλέον το sony vegas pro 11, (αλλά με βλέπω να αλλάζω σύντομα pc).

toyo
26-06-2012, 13:24
Καλησπέρα παιδιά. Εχω την κάμερα panasonic TM900 και θέλω να επεξεργαστώ τα βίντεο που είναι σε 1080/50p. Ακούω για το sony vegas καλά λόγια. Απλά θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει πόσο εύκολο στη χρήση είναι γιατί είμαι αρχάριος σ'αυτο και από που μπορώ να το αγοράσω. Το pc μου δεν έχει πρόβλημα θα το αντέξει. Αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση καλύτερη να την ακούσω. Καλό θα ήταν να είναι free αλλά απ΄ ότι είδα τα καλά προγράμματα είναι όλα με πληρωμή.
Την έκανα την ερώτηση και σε άλλο thread αλλά νομίζω ότι εδώ είναι το κατάλληλο μέρος.

makfil
26-06-2012, 17:38
Φίλος μου, με την ίδια μηχανή, ολοκλήρωσε πρόσφατα ένα BD με υλικό 24p που κατέβασε από το internet.
Όλη η επεξεργασία έγινε με τα προγράμματα Adobe CS4 σε Windows XP 32 !!!
Υπήρξαν εφφέ που τα έκανε render τμηματικά επειδή δεν μπορούσε να ανταποκριθεί η μνήμη (έχει 6GB αλλά τα XP βλέπουν 2,8) !!!

Δεν έχω δουλέψει με το vegas αλλά πιστεύω ότι εάν ο υπολογιστής σου αντέχει τις αυξημένες απαιτήσεις για το υλικό που έχεις, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

toyo
27-06-2012, 12:35
Μήπως ξέρει κανείς στο sony vegas pro πως μπαίνουν αυτά τα transition που έχει ως εφέ στην ταινία; Και αν έχει κανείς οδηγίες για όλα αυτά τα καλούδια που έχει μέσα για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις; Επίσης από που μπορώ να το αγοράσω αλλά να έχει και manual μέσα έτσι ώστε να μπορώ και να εκμεταλλευθώ τις δυνατότητές του;

toyo
09-07-2012, 18:06
Τελικά τα transition λειτουργούν απλά τα βλέπω μόνο όταν φτιάξω την ταινία. Στο πρόγραμμα μέσα δεν μου παίζει και γενικά όταν του βάζω ένα βίντεο μου κολάει η εικόνα και ακούω μόνο τον ήχο. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό. Το pc είναι αρκετά δυνατό όπως και η κάρτα για να φταίει αυτό.

THEMILOC
09-07-2012, 20:10
Τελικά τα transition λειτουργούν απλά τα βλέπω μόνο όταν φτιάξω την ταινία. Στο πρόγραμμα μέσα δεν μου παίζει και γενικά όταν του βάζω ένα βίντεο μου κολάει η εικόνα και ακούω μόνο τον ήχο. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό. Το pc είναι αρκετά δυνατό όπως και η κάρτα για να φταίει αυτό.

Από δοκιμές αποδείχτηκε οτι για τα κολλήματα στα transitions δεν ευθύνονται ούτε οι κάρτες ούτε η μνήμη,αλλά μόνον η ταχύτητα των δίσκων.

toyo
09-07-2012, 21:35
Από δοκιμές αποδείχτηκε οτι για τα κολλήματα στα transitions δεν ευθύνονται ούτε οι κάρτες ούτε η μνήμη,αλλά μόνον η ταχύτητα των δίσκων.

Και σε τι ταχύτητα πρέπει να πάμε;

Lyngas
09-07-2012, 22:31
Μήπως ξέρει κανείς στο sony vegas pro πως μπαίνουν αυτά τα transition που έχει ως εφέ στην ταινία; Και αν έχει κανείς οδηγίες για όλα αυτά τα καλούδια που έχει μέσα για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις; Επίσης από που μπορώ να το αγοράσω αλλά να έχει και manual μέσα έτσι ώστε να μπορώ και να εκμεταλλευθώ τις δυνατότητές του;

To Premiere pro ειναι By far το καλυτερο για αυτες τις δουλειες. Αν εχεις τα Win 7 κατεβασε τη νεα εκδοση (6) trial (1 μηνα πληρης λειτουργιες) και ψαξτο. ;)

Nemesis_rds
13-11-2012, 16:42
Καλησπερα παιδες.
Εχω ενα βιντεο (το οποιο το εχω σπασει και σε εικονες σε περιπτωση που αυτο που χρειαζομαι δε γινεται σε βιντεο απευθειας) το οποιο χρειαζεται να του κανω μια μετατροπη.
Το βιντεο απεικονιζει ενα πανι πανω στο οποιο απεικονιζονται καποια κυμματα φωτος (ενα φαινομενο μεταφορας ειναι απλα σας το λεω πως φαινεται για να καταλαβετε με τι εχουμε να κανουμε).
Το προβλημα τωρα. Αυτο που με νοιαζει εμενα σε αυτο το πειραμα ειναι η αποχρωση του "φωτος" αλλα επειδη το πανι ηταν βρωμικο, η πραγματικη αποχρωση του φωτος δεν ειναι η σωστη.
Αυτο που θελω να κανω ειναι να αφαιρεσω ψηφιακα το πανι απ ολο το βιντεο.
Στο πρωτο δευτερολεπτο το πανι ειναι μονο του και θελω να αφαιρεσω την εικονα του πανιου απ' ολο το βιντεο ετσι ωστε να καθαρισει η εικονα και να μεινουν στο τελος μονο τα "κυμματα φωτος" με το πραγματικο τους χρωμα κι οχι το αλλοιωμενο λογο του χρωματος του βρωμικου πανιου.
Αυτα. Σορρυ για το μεγαλο κειμενο, ελπιζω τουλαχιστον να εκανα ξεκαθαρο αυτο που θελω.

Lyngas
13-11-2012, 19:52
Ανεβασε ενα screenshot με τα σημεια που θες να αφαιρεσεις

Constantinos Milonas
15-11-2012, 10:43

Μάλλον κάτι γίνεται με τον υπολογιστή σου το Vegas είναι από τα προγράμματα που βάζεις τα transition / effe και τα βλέπεις αμέσως πριν από το rendering.

xronis
18-11-2012, 00:04
Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι δεν αναφερθεί το Blender, δωρεάν και με πολλές δυνατότητες Η βασική του βέβαια αποστολή είναι ο σχεδιασμός τρισδιάστατων γραφημάτων. Αλλά και στην επεξεργασία βίντεο, με τα λίγα που ξέρω - δύο τρεις μέρες τώρα που το έχω εγκαταστήσει - τα πάει περίφημα
Η επεξεργασία βίντεο βρίσκεται στο μενού video editing και για δωρεάν πρόγραμμα είναι :grinning-smiley-043

Κάποια βίντεο που έχουν ανέβει, για τις λειτουργίες του :
http://www.youtube.com/watch?v=eNca6bC9XLg
http://www.youtube.com/watch?v=DIiQjNheQKM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nAPauJ30fJA

και πολλά άλλα

dkssprs
09-04-2013, 01:09
Καλησπέρα σας.

Έχω αποκτήσει μια κάμερα sony HDR-CX130E η οποία γράφει σε m2ts.

Αυτό που θέλω είναι να γράφω οικογενειακές ταινίες (χωρις εφε κτλ) όπου απλά θα έχουν ένα τυπικό μενού επιλογής κεφαλαίου.

Έχω υπολογιστή P4 3,2Ghz (σχεδόν 10ετίας).

Έκαψα κάποια κομμάτια βίντεο σε dvd και απογοητέυτηκα. Για ένα σχεδόν πλήρες dvd έκανε νομίζω κοντά στις ~8 ώρες.

Τη δουλειά την έκανε το PMBP_WIN που ήταν με την κάμερα.

Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να αναβαθμίσω τον υπολογιστή και αν ναι, σε ποία μέρη.

Σκέφτομαι να πάω για Intel G860 και SSD OCZ 120Gb. Θα παίξουν μεγάλο ρόλο αυτές οι αλλαγές στην ταχύτητα εγγραφής του DVD? (αν μπορείτε να κάνετε μια εκτίμηση, θα βοηθούσε)

Επιπλέον να σας πώ την αλήθεια δεν είμαι και τρελός fan της HD κατάστασης και θα συμβιβαζόμουνα να χάσω σε ποιότητα αλλά να κερδίσω σε χρόνο. Αν έχετε να προτείνετε (πχ αλλαγή των ρυθμίσεων εγγραφής) πείτε το να κανω κάποια δοκιμή προκειμένου να δώ χρόνους εγγραφής και ποιότητα εικόνας..... μην αλλάζουμε υπολογιστή χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Αυτό που θα ήθελα να μείνει από την όλη διαδικασία "Δημιουργία Οικογενειακών Ταινιών" είναι να παίζουν σε απλό DVD player με ποιότητα εικόνας normal , να μην χαλάω ένα σκασμό λεφτά σε δίσκους ακριβης τεχνολογίας (blu ray) και να αφιερώνω όσο το δυνατόν (σε λογικά πλαίσια) χρόνο για την εγγραφή και εν τέλει φύλαξή τους σε DVD cases

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

dkssprs
09-04-2013, 21:34
Κάποιος να βοηθήσει σχετικά με τα παραπάνω; Ευχαριστώ.

makfil
09-04-2013, 23:13
Δεν αναφέρεις τη μνήμη που έχει το σύστημα, η οποία αποτελεί το βασικότερο παράγοντα για ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο, έστω και αν δεν είναι απαιτητικό, όπως το premiere Pro.
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο που αναφέρεις αλλά το πρόβλημα πρέπει να έχει σχέση με τη μνήμη.

Και μία συμβουλή Όταν απαθανατίζεις οικογενειακές στιγμές δεν επιτρέπεται να θυσιάζεις την ποιότητα για να κερδίσεις λίγο χρόνο.
Ο χρόνος που, ενδεχομένως, θα χάσεις θα σε ανταμείψει αργότερα όταν θα θελήσεις να δεις εσύ ή η οικογένειά σου το βίντεο.

dkssprs
10-04-2013, 22:03
Μνήμη : 2GB

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την συμβουλή σου.

Για την δουλειά που περιγράφω ποιο είναι το σημαντικότερο μέρος ενός υπολογιστή προκειμένου να βελτιώσω την ταχύτητα της εγγραφής σε dvd.

makfil
10-04-2013, 23:01
Νομίζω ότι για όλα αυτά τα θέματα υπεύθυνη είναι η μνήμη, αφού αυτή διαχειρίζεται όλο το υλικό του βίντεο.
Τα 2GB είναι λίγα και πρέπει να εξετάσεις τις δυνατότητες της μητρικής σου.

dkssprs
10-04-2013, 23:09
Ο επεξεργαστής είναι P4 3.2. Θεωρείς ότι είναι ΟΚ για τέτοιες εργασίες;

Έχει ακομη 2 θήρες ελεύθερες.Θεωρώ ότι μπορώ να βάλω σίγουρα ακόμη 2 GB.

makfil
10-04-2013, 23:18
Εάν βρεις παρόμοιες μνήμες, μην το συζητάς.
Εάν δεν βρεις τις ίδιες, εξέτασε την περίπτωση μεγαλύτερης αύξησης.

perastikos
20-08-2013, 11:33
Γεια σας. Μϊα πολύ σύντομη ερώτηση - παρένθεση. Είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα. Πως γίνεται στο Proshow Producer να εμφανίζει σωστά ελληνικούς χαρακτήρες στα ονόματα αρχείων - φακέλων και όχι ιερογλυφικά;

Ευχαριστώ πολύ.

Nikfrance
25-09-2013, 03:27
Καλησπέρα στην παρέα, άσχετος με το άθλημα, έπεσε στα χέρια μου το adobe premiere elements 10

και έχω πολλά βιντεάκια οικογενειακά και θα ήθελα να αρχίσω να τα βάλω σε κάποια τάξη,

μήπως έχει υπόψιν του κάποιος κανένα tuto της προκοπής, μήπως και πάρω "φόρα"??

Ευχαριστώ

makfil
25-09-2013, 08:16
Εάν googlάρεις "lynda.com+premiere elements 10", θα βρεις πολύ υλικό.

Nikfrance
25-09-2013, 11:07
Εάν googlάρεις "lynda.com+premiere elements 10", θα βρεις πολύ υλικό.

Ευχαριστώ όντως τσάκα τσάκα βρήκα πολλά κατατοπιστικά video!

Να είσαι καλά φίλε μου!:ADFADF1:

Nikfrance
28-09-2013, 14:56
Φοβερά Tuto.... έκανα και τα πρώτα βιντεάκια μου και με αρκετά εφέ...!

adobe premiere elements 10

Εύκολο πρόγραμμα μοντάζ το συνιστώ σε αρχάριους σαν και εμένα!

highspeed
03-10-2013, 16:09
Θα ήθελα μια βοήθεια! Έφτιαξα μια ταινία με το windows movie maker χρησιμοποιώντας αρχεία από βιντεοκάμερα και φωτογραφίες.Στη συνέχεια το αποθήκευσα ως dvd guality και προσπάθησα να το εγγράψω σε dvd μέσω του προγράμματος convertx to dvd.To αποτέλεσμα είναι ότι οι κινήσεις στο βίντεο φαίνεται να κολλάνε κατά κάποιο τρόπο,να μην είναι τόσο φυσικές όπως ήταν πριν επιχειρήσω να κάνω τη μετατροπή! Όταν προσπαθώ να περάσω τα αρχεία του βίντεο στο convertx to dvd,χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια επεξεργασία με το movie maker όλα καλά,κανένα πρόβλημα!

highspeed
03-10-2013, 22:47
Κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;

highspeed
07-10-2013, 14:44
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...;;;

highspeed
07-10-2013, 14:45
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...

Kyros_G
08-10-2013, 16:54
Καλησπέρα.

Εριξα μια ματια στα προηγούμενα ποστ αλλά επειδή μπερδεύτηκα λίγο, θα ηθελα μια γνώμη:

θελω ενα προγραμμα επεξεργασιας βιντεο, που να κανει τα βασικά (κοψιμο-ραψιμο, προσθηκη μουσικης, καποια απλα transition effects κτλ) αλλά να έχει και την δυνατοτητα για κάποια εφε στην εικονα.
Το adobe premier elemets απ' ότι εψαξα εχει καποια εφε αλλά νομιζω ειναι στανταρ και μη παραμετροποιησιμα, τα βαζεις δλδ ως εχουν (b&w, sepia κτλ.)

Με ποιο θα μπορουσα να πετυχω π.χ. ενα τετοιο εφε:
http://www.youtube.com/watch?v=ScqJXSs-Hzw

ikopanas
09-10-2013, 08:41
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...

Φαντάζομαι θα υπάρχουν πολλά τέτοια προγράμματα. Εγώ χρησιμοποιώ το Lightroom της Adobe (μόνο για την επεξεργασία εικόνας). Έχει πολλά presets τα οποία είναι όμως και παραμετροποιήσιμα. Για το κόψε ράψε κλπ χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα.

AlexTheodin
10-10-2013, 12:54
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...;;;

Μήπως κάνεις render σε άλλο frame rate απο αυτό που είναι γυρισμένο το υλικό σου. Δες το μήπως φταίει αυτό.

tiniakos
20-11-2013, 14:19
Εδώ και καιρό δουλεύω το corel video studio pro x5 αλλά είδα βγήκε και το sony vegas pro 12.
Θέλω να φτιάξω κάτι blu-ray από τα βαφτίσια της κόρης μου.
Να προτιμήσω το sony?

tmjuju
20-11-2013, 15:23
Δε το ξέρω το corel αλλά γενικά το vegas είναι εύχρηστο και η τελευταία έκδοση χρησιμοποιεί και επιτάχυνση από την GPU/VGA , εμένα για βασικά φίλτρα με βολεύει πολύ. Αλλά δε κάνω και πολύ περίπλοκες δουλειές …. Είπαμε τα βασικά :)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
05-12-2013, 12:39
απο βιντεοκαμερα αρχεια mp4 κομματια σε πολλα τμηματα,θελω να τα ενωσω και να τα καψω σε ενα dvd.το convertxtodvd μου τα εφτιαξε αλλα παρελειψε αρκετα κομματια.
υπαρχει καποιο δοκιμασμενο και γρηγορο προγραμμα?

stonecityboys
05-12-2013, 12:53
για να σου παρελειψε δεν υπαρχει περιπτωση.Κατι λαθος θα εκανες.

Εγω εχω το after effect και το pinacle studio με i7 παει σφαιρα.Με χαμηλωτερους λογικα δεν θα εχεις τρελλο προβλημα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
05-12-2013, 12:58
κανονικα αγορασμενο το εχω.ειναι μια παλαιοτερη εκδοση βεβαια,αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα.κατι πιο ελαφρυ απο τα προγραμματα της adobe υπαρχει?

stonecityboys
05-12-2013, 13:02
Εχω την εντυπωση οτι εαν το εχεις αγορασμενο τοτε πρεπει να σου δινει και την δυνατοτητα να κατεβασεις τις αναβαθμισεις του....δεν ξερω.
Εαν ομως μπορεις να το κανεις αυτο και βεβαια να το κανεις διοτι τα καινουργια υποστηριζουν και διορθωνουν πολλα.

Με τι επεξεργαστη και μνημη εισαι?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
05-12-2013, 13:10
8Gb μνημη,Intel i3,win7 64bit.
τωρα που το ξαναπροσπαθησα μου εβγαλε μηνυμα οτι καποια αρχεια δεν μπορει να τα διαβασει.κατσε να δω τι γινεται..
μου πεταξε κι` ενα Update,αλλα ειναι free δοκιμη και 39,99 αγορα.

stonecityboys
05-12-2013, 13:12
Μια χαρα εισαι βρε φιλε....τρεχουν Α ΝΕ ΤΑ....

Γιαυτο σου ειπα οτι κανε αναβαθμηση...κοιτα το απο αλλου ;)
Η Free εχει περιορισμο -εαν θυμαμαι καλα- στον χρονο εγγραφης του βιντεο Η σου εχει καποια banner μες την μεση- δεν θυμαμαι-

Δεν θα εχεις προβλημα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
05-12-2013, 13:19
πριν επαιρνα ολοκληρο τον φακελο(dcim)και τον πεταγα μεσα στο cx.
τωρα τα τσιμπαω ενα,ενα ανα φακελο.για να δουμε..

stonecityboys
05-12-2013, 13:20
δεν εχει διαφορα.

Απλα λογικα καποιο αρχειο πρεπει να σου "βαραει".

Billy the Kid
05-12-2013, 13:59
Αναφορές σε """"αγορασμένα προγράμματα"""" να λείπουν παρακαλώ.

stonecityboys
05-12-2013, 14:02
οκ συγνωμη...

ilias
08-12-2013, 17:12
Μια ερωτηση... τραβαω 720/60p απο τη νικον V1 και το περναω στο premiere CS6. Το κανω εξπορτ σε Η264/29,375 και στο mpc το βλεπω να τρεμει πολυ περισσοτερο απο οτι στην οθονη του premiere. Φταινε οι ρυθμισεις για το εξπορτ? Μπορω καπως να περιορισω το φαινομενο?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
09-12-2013, 13:12
απο βιντεοκαμερα αρχεια mp4 κομματια σε πολλα τμηματα,θελω να τα ενωσω και να τα καψω σε ενα dvd.το convertxtodvd μου τα εφτιαξε αλλα παρελειψε αρκετα κομματια.
υπαρχει καποιο δοκιμασμενο και γρηγορο προγραμμα?

πριν επαιρνα ολοκληρο τον φακελο(dcim)και τον πεταγα μεσα στο cx.
τωρα τα τσιμπαω ενα,ενα ανα φακελο.για να δουμε..

καποια Mp4 μου τα βγαζει error,τα οποια ομως παιζουν κανονικα και δεν εχουν καποιες διαφορες με τα υπολοιπα.
για δωστε καμια λυση...

stonecityboys
09-12-2013, 13:15
Δοκιμασε με καποιο προγραμμα μονταζ/επεξεργασιας video ακομα και με το Movie maker των windows (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-live/movie-maker#t1=overview).

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
09-12-2013, 14:44
το τεσταρω.thx..

YannisA
11-12-2013, 14:39
Παιδιά χρησιμοποιώ Avidemux για να κόψω διαφημίσεις από προγράμματα που έχω γράψει απ' τη TV. (Alpha)
Το περίεργο είναι ότι, ενώ το πρωτότυπο παίζει κανονικά 16:9, το κομμένο στενεεύει και τους δειχνει όλους "λιγνούς".
Τα πρωτότυπα αρχεία είναι mp4 (προέρχονται από mts που γράφει ο δέκτης) και στο Avidemux χρησιμοποιώ: Decoder = Lavcodec, Audio Output = Copy και Output Format = MP4 Muxer.
Ξέρει κανείς να μου πεί κάποια ρύθμιση.... ?
Ευχαριστώ