PDA

View Full Version : EGREAT ξαναχτυπά με το Μ34Α !!!

Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
04-12-2009, 10:07
-το πληκτρο eject,ισχυει μονο στην περπτωση που υπαρχει usb dvd/drive?
-με συνδεση e-sata στον controler του egreat,τι ταχυτητα αντιγραφης αρχειων εχετε,απο το pc στον sata του egreat μεσω δικτυου?

Δημήτρης Δημητρακούδης
04-12-2009, 10:35
-ναι
-άθλια.. και δεν διορθώνεται

Iskander
04-12-2009, 10:37
-το πληκτρο eject,ισχυει μονο στην περπτωση που υπαρχει usb dvd/drive?

Το eject δουλεύει και για εσωτερικά sata dvd drives. Επίσης σ'αυτή την περίπτωση δεν τρώει κολλήματα σε ανάγνωση απαιτητικών mkv σε αντίθεση με usb/dvd drive.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
04-12-2009, 10:48
-ναι
-άθλια.. και δεν διορθώνεται

με αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750504 κανω την συνδεση egreat/pc?
θα εχω μεγαλυτερες ταχυτητες?
υπαρχει αλλος τροπος?

Το eject δουλεύει και για εσωτερικά sata dvd drives. Επίσης σ'αυτή την περίπτωση δεν τρώει κολλήματα σε ανάγνωση απαιτητικών mkv σε αντίθεση με usb/dvd drive.

ευχαριστω....:worshippy:

Δημήτρης Δημητρακούδης
04-12-2009, 11:21
με αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750504 κανω την συνδεση egreat/pc?

Όχι, με αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750567
Ή κάποιο μεγαλύτερο σε μήκος.

θα εχω μεγαλυτερες ταχυτητες?
υπαρχει αλλος τροπος?

Θα έχεις ταχύτητα USB, δηλαδή πολύ καλύτερη από αυτή που πιάνεις μέσω δικτύου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
μηπως να δοκιμαζα απο ftp με το coreftp που εχει αναφερθει....?

Δημήτρης Δημητρακούδης
Δεν θα πάρεις σοβαρή βελτίωση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
04-12-2009, 11:23
Όχι, με αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750567
Ή κάποιο μεγαλύτερο σε μήκος.

Θα έχεις ταχύτητα USB, δηλαδή πολύ καλύτερη από αυτή που πιάνεις μέσω δικτύου.

Μητσο-μηπως κανεις λαθος...?
αυτο ειναι καλωδιο pc/printer πχ...
που θα μπει η "τετραγωνισμενη" πλευρα του καλωδιου?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
04-12-2009, 11:24
Δεν θα πάρεις σοβαρή βελτίωση.

θα δοκιμασω το βραδυ και θα σου πω...:ears:

Δημήτρης Δημητρακούδης
04-12-2009, 11:28
Μητσο-μηπως κανεις λαθος...?
αυτο ειναι καλωδιο pc/printer πχ...
που θα μπει η "τετραγωνισμενη" πλευρα του καλωδιου?

Ωπ! Γράψε λάθος.. Το Μ34Α (σε αντίθεση με το 31Β) δεν έχει slave USB port, οπότε δεν μπορείς να το συνδέσεις έτσι με το PC σου.

Κοινώς, μόνο μέσω ethernet..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
04-12-2009, 11:41
Ωπ! Γράψε λάθος.. Το Μ34Α (σε αντίθεση με το 31Β) δεν έχει slave USB port, οπότε δεν μπορείς να το συνδέσεις έτσι με το PC σου.

Κοινώς, μόνο μέσω ethernet..

εχει αναφερθει ομως οτι γινεται...:idea:

drdimitri
04-12-2009, 12:31
Μήπως τελικά κάποιος μπορεί να μου πει τι γίνεται με τα ελληνικά γράμματα στα ονόματα αρχείων και φακέλων;

drspiros
04-12-2009, 18:47
Μήπως τελικά κάποιος μπορεί να μου πει τι γίνεται με τα ελληνικά γράμματα στα ονόματα αρχείων και φακέλων;

Απεικονιζονται σωστα!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
04-12-2009, 22:23
γνωριζει καποιος τις ρυθμισεις του coreftp?

giokspy
04-12-2009, 23:10
εχει internet radio το Μ34Α??

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
04-12-2009, 23:19

ναι....:drummer:

ertert
05-12-2009, 00:40
γνωριζει καποιος τις ρυθμισεις του coreftp?
USER name=ftpuser
pass=1234
host =egreat ip
αν δεν εχεις στατικη δες τον router ποια ip εχει παρει
tip επειδη η ταχυτητα του ftp ειναι χαμηλη, ενας απλος και ευκολος τροπο να φορτωσεις υλικο το σκληρο, καθως ειναι φορμαρισμενος σε ext3 ειναι.Τον παιρνεις τον βασεις σε μια εξωτερικη θηκη ,πας distrowatch κατεβαζεις μια live εκδοση του ubundu , την τρεχεις χωρις εγκατασταση, αλλα ολες αυτες βλεπουν τους ext3 και ntfs σκληρους.Κοπιαρεις οτι θες κλεινεις την συνεδρια και βαζεις τον σκληρο στην θεση του.Για απολυτη συγουρια να το κανεις με την Ultimate edision, το εχω κανει, και ειναι πολυ γρηγορο, πεντε με εξι φορες σε σχεση με το ftp. :music-smiley-005::music-smiley-005:

drdimitri
05-12-2009, 00:52

Έχει ιντερνετικό ράδιο που υποστηρίζει MP3 stream. Κάποιοι σταθμοί όμως εκπέμπουν σε WMA stream. Υποτίθεται ότι αυτούς δεν τους πιάνει, αν και υπάρχουν αναφορές ότι κάποια WMA streams τα πιάνει το Popcorn A100. Για το egreat δεν ξέρω. Μόλις το πήρα και τώρα μεταφέρω αρχεία στον σάτα. Θα προσπαθήσω να το ψάξω όμως μέσα στο ΣΚ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
05-12-2009, 01:41
USER name=ftpuser
pass=1234
host =egreat ip
αν δεν εχεις στατικη δες τον router ποια ip εχει παρει
tip επειδη η ταχυτητα του ftp ειναι χαμηλη, ενας απλος και ευκολος τροπο να φορτωσεις υλικο το σκληρο, καθως ειναι φορμαρισμενος σε ext3 ειναι.Τον παιρνεις τον βασεις σε μια εξωτερικη θηκη ,πας distrowatch κατεβαζεις μια live εκδοση του ubundu , την τρεχεις χωρις εγκατασταση, αλλα ολες αυτες βλεπουν τους ext3 και ntfs σκληρους.Κοπιαρεις οτι θες κλεινεις την συνεδρια και βαζεις τον σκληρο στην θεση του.Για απολυτη συγουρια να το κανεις με την Ultimate edision, το εχω κανει, και ειναι πολυ γρηγορο, πεντε με εξι φορες σε σχεση με το ftp. :music-smiley-005::music-smiley-005:

ενταξει φιλε μου-το βρηκα.

ευχαριστω..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
05-12-2009, 13:33
με το τελευταιο firmware,εχουμε βελτιωση στην "καθαροτητα" των υποτιτλων?

teoxan
07-12-2009, 01:39
Για σας παιδιά,

Αγόρασα κι εγώ το Μ34Α, είδα ταινίες, με το δίκτυο κανένα πρόβλημα, το μηχανάκι δουλεύει μια χαρά, αλλά στο Setup Menu δεν υπάρχει το NMT tools wizard!!

Εγκατέστησα το νέο firmware, αλλά πάλι δεν υπάρχει τίποτα.

Πως θα εμφανιστεί ο ΝΜΤ wizard?

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Μήπως είναι ελλατωματικό και πρέπει να το επιστρέψω;

Ευχαριστώ

Θόδωρος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
07-12-2009, 02:29
καταρχην για να δουλεψει το nmt θα πρεπει ο δισκος να ειναι στον ενσωματωμενο controler του egreat.δηλαδη ενας "γυμνος" σατα δισκος,ενωμενος με το καλωδιο που παρεχεται στην συσκευασια του M34.
το αρχειο nmt,βρισκεται μεσα στο δισκακι που επισης περιεχει η συσκευασια.
βαζεις ενα φλασακι με το nmt χυμα και πηγαινεις στην επιλογη "εγκατασταση".
επιλεγεις τον wizard και τα κανει ολα μονο του.
εαν ο σκληρος σου ειναι usb,τοτε δεν προκειται να δεις το μενου που ζητας.

teoxan
07-12-2009, 02:38
Ευχαριστώ!

Θόδωρος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
07-12-2009, 02:40
Ευχαριστώ!

Θόδωρος

να`σαι καλα....-bye-

k.m.
07-12-2009, 07:52
το τηλεκοντρολ του 31Β έχει 4 χρωματιστά πλήκτρα που σου αλλάζουν την λειτουργία (video/mp3/pics/files). Υπάρχει κάτι τέτοιο στο τηλεκοντρολ του 34Α ? (το 34Α δουλεύει μια χαρά με το τηλεκοντρολ του 31Β).

lunapop
07-12-2009, 11:35
Η επιλογη RC key repeat στα preferences τι ακριβως ειναι? Thanks.

drdimitri
07-12-2009, 20:05
Λοιπόν, μετά από ένα πυρετώδες ΣΚ ενασχόλησης με το καινούργιο μου egreat έχω να συνοψίσω τα εξής για όσους σκέπτονται να το αγοράσουν, σημειώνοντας ότι το configuration μου είναι με εξωτερικό δίσκο σάτα, έχω εγκαταστήσει τις nmt εφαρμογές και ό,τι γράφω ισχύει για αυτήν την περίπτωση.

1. Η εγκατάσταση των εφαρμογών και το φορμάρισμα του δίσκου σε ext3 είναι παιχνιδάκι.
2. Το δίκτυο δούλεψε καυτευθείαν. Βλέπω το PC μου και το PC μου βλέπει το Egreat χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσοχή μόνον στο μέγεθος των ονομάτων των φακέλων στο PC. Αν ο κοινόχρηστος φάκελος έχει μεγάλο μήκος ονόματος μπερδεύεται. Με τα ελληνικά κανένα πρόβλημα και προς τις δύο κατευθύνσεις, δηλ. και το PC βλέπει τον σάτα κανονικά και το egreat βλέπει τον δίσκο του PC κανονικά και με ελληνικά ονόματα αρχείων και φακέλων.
3. Ό,τι avi δοκίμασα που ήταν σε 4:3 μπορώ να το απλώσω σε 16:9.
4. DVD ISO που είναι σε 4:3 δεν απλώνονται σε 16:9, παρά μόνον ζουμάρονται.
5. Αρχικά το σύνδεσα με YUV (component), γιατί ο Denon μου (2807) δεν είχε άλλη HDMI ελεύθερη. Την άλλη μέρα πρόσεξα ότι βγάζει ένα "ψαροκόκαλλο," κάτι σαν κυματάκι πάνω από την εικόνα. Ανεπαίσθητο σε απόσταση μεγαλύτερη από 30 εκατοστά σε 37αρα Samsung. Δοκίμασα με απευθείας σύνδεση πάνω στην TV και πάλι το ίδιο. Τελικά έβγαλα τον δορυφορικό μου δέκτη από το HDMI και τον έβαλα στο YUV και έβαλα στη θέση του το egreat με HDMI. Η εικόνα είναι πλέον τζάμι. Και για όσους αναρωτιούνται ο δορυφορικός δέκτης IPBox 910 HD παίζει τζάμι και με YUV, χωρίς διαφορά αν είναι απευθείας στην TV ή μέσω Denon 2807, άρα το φταίξιμο για το "ψαροκόκαλλο" ανήκει στο egreat. Προσοχή λοιπόν σε όσους σκέπτονται να το συνδέσουν έτσι. Το φαινόμενο δεν είναι εμφανές πάντα, γίνεται πιο έντονο σε σκοτεινές εικόνες. Προφανώς η υλοποίηση των αναλογικών κυκλώματων είναι πλημελής (ίσως όχι αδικαιολόγητα σε ένα τόσο φθηνό μηχάνημα).
6. Σύνδεσα πάνω έναν δίσκο WD Mybook με USB και άρχισα να μεταφέρω ολόκληρους φακέλους αρχείων (και με ελληνικά ονόματα) χωρίς κανένα πρόβλημα, παρά μόνον σε μια περίπτωση όπου το μηχάνημα κράσαρε άγνωστο γιατί. Συνολικά μετέφερα περίπου 50 GB σε μία ώρα μαζί με το κρασάρισμα που αρκετή ώρα δεν είχα καταλάβει ότι δεν έκανε τίποτα. Ίσως κάποιο αρχείο να είχε πρόβλημα και να κόλλησε.
7. Ενα DVD ISO ενώ μου το έπαιζε από τον USB αρνούνταν να μου το παίξει από τον σάτα. (Ίσως η αιτία του κρασαρίσματος;) Όταν το ξανακοπιάρισα πάλι δεν δούλευε. Ξαφνικά από το πουθενά μου εμφανίστηκε ένας φάκελος "copy of ..." της ταινίας που ήθελα. Από εκεί έπαιζε !!! Όταν μετονόμασα τον φάκελο πάλι δεν έπαιζε. Τον ξαναέκανα "copy of..." και παίζει !!! Άντε βγάλε συμπέρασμα...
8. Το ιντερνετικό ράδιο είναι καταπληκτικό. Έχει και αρκετούς ελληνικούς σταθμούς, αλλά δεν κατάφερα τίποτα σε WMA. Μόνον MP3 streams. Μπορεί κανείς να βρεί ή να φτιάξει μια html σελίδα με τα λινκς των σταθμών που θέλει και να την φορτώσει στο μηχάνημα και μετά να επιλέγει με το χειριστήριο αυτό που θέλει.
9. Το μηχάνημα ζεσταίνεται αρκετά και θα ήθελα την άποψη και των υπολοίπων σε αυτό το ζήτημα.
10. Για τους ελληνικούς υπότιτλους χάριν πληρότατας αναφέρω ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, τους βάζεις σε ό,τι ύψος θέλεις, τους συγχρονίζεις, αλλάζει χρώμα, τί άλλο μπορεί να θέλει κανείς;

Γενικά οι εντυπώσεις είναι θετικές. Με 105+52=157 Ευρώ για egreat και δίσκο σάτα πιστεύω ότι είναι ακτύπητο.

Έχω μόνον την εξής απορία. Τo Myihome σε τι χρησιμέυει; Το έβαλα κάποια στιγμή δεν μου άρεσε και το ξήλωσα. Ούτως ή άλλως το δίκτυο δούλευε και δουλεύει και χωρίς αυτό.

koulio
07-12-2009, 20:16
επειδη ειμαι ψιλοασχετος με την εν λογο φαση, υπαρχει λογος να αγορασεις κατι τετοιο εαν εχεις καλο λαπτοπ με hdmi για τις matroskes? τι παραπανω μπορει να προσφερει???(οσον αφορα μονο την θεαση ταινιων mkv κι οχι σαφως ολα τα αλλα που προσφερει)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
07-12-2009, 20:42
επειδη ειμαι ψιλοασχετος με την εν λογο φαση, υπαρχει λογος να αγορασεις κατι τετοιο εαν εχεις καλο λαπτοπ με hdmi για τις matroskes? τι παραπανω μπορει να προσφερει???(οσον αφορα μονο την θεαση ταινιων mkv κι οχι σαφως ολα τα αλλα που προσφερει)

ειναι ενα μηχανακι Plug&play που σε βγαζει απο πολλους μπελαδες.
ξεμπλεκεις απο codecs.παιζουν τα παντα χωρις καποια ιδιαιτερη ρυθμιση.
το σεταρεις μια φορα στην αρχη και καθαρισες.
φορτωνεις σ`εναν σκληρο,video/ταινιες/μουσικη,παιρνεις το control στο χερι και μεσα απο ενα ευκολο μενου,βλεπεις και ακους οτι θες.
μπορει να το χειριστει ολη η φαμιλια πανευκολα.
το htpc βεβαια εχει αλλες δυνατοτητες(ειδικα απο πλευρας ισχυος)αλλα-πιστεψε με-δεν θα σου λειψει καθολου.
οτι το εχω ταισει μεχρι στιγμης,δεν εχει πει οχι πουθενα.
μεχρι και καποια 5καναλα dtsAudio που το pc κλειδωνε πεισματικα,αυτο τα παιζει χωρις κανενα προβλημα και με πολυ καλο ηχο.
στην τελικη-εαν το παρεις και "πρασινα"-γιατι να παιζει ενα ολοκληρο Pc με 500αρι τροφοδοτικο ενα 2ωρο για μια ταινια και να μην δουλευει "ησυχα" το μικρο κουτακι και μαλιστα με μηδαμινη καταναλωση..?

drdimitri
07-12-2009, 21:38
Συμφωνώ και στο οικολογικό θέμα και στο θέμα της ευχρηστίας. Όλο το ΣΚ ήμουν τόσο κολημένος με το σετάρισμα που ξέχασα να εξηγήσω στη γυναίκα μου πώς να το χρησιμοποιεί. Σήμερα το πρωϊ ο πιτσιρικάς ήθελε να δει κινούμενα σχέδια και όλα πήγαν μια χαρά, χωρίς να με πάρουν καν τηλέφωνο !!! Η μόνη πατάτα ἠταν ότι όταν γύρισα βρήκα τον δορυφορικό δέκτη αναμένο, τον οποίο η γυναίκα μου άναψε κατά λάθος νομίζοντας ότι "αυτό είναι το καινούργιο μαύρο κουτί που αγόρασες..." και μετά ξέχασε να το σβήσει. Όταν της έδειξα το egreat που στεκότανε δίπλα στον IPCom 910HD έχοντας το 1/4 του μεγέθους έπαθε πλάκα. "Τι, αυτό είναι όλο;"

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
07-12-2009, 21:53
Συμφωνώ και στο οικολογικό θέμα και στο θέμα της ευχρηστίας. Όλο το ΣΚ ήμουν τόσο κολημένος με το σετάρισμα που ξέχασα να εξηγήσω στη γυναίκα μου πώς να το χρησιμοποιεί. Σήμερα το πρωϊ ο πιτσιρικάς ήθελε να δει κινούμενα σχέδια και όλα πήγαν μια χαρά, χωρίς να με πάρουν καν τηλέφωνο !!! Η μόνη πατάτα ἠταν ότι όταν γύρισα βρήκα τον δορυφορικό δέκτη αναμένο, τον οποίο η γυναίκα μου άναψε κατά λάθος νομίζοντας ότι "αυτό είναι το καινούργιο μαύρο κουτί που αγόρασες..." και μετά ξέχασε να το σβήσει. Όταν της έδειξα το egreat που στεκότανε δίπλα στον IPCom 910HD έχοντας το 1/4 του μεγέθους έπαθε πλάκα. "Τι, αυτό είναι όλο;"

ακριβως-απλα και ομορφα.....

DELTA
08-12-2009, 12:34
Λοιπόν, μετά από ένα πυρετώδες ΣΚ ενασχόλησης με το καινούργιο μου egreat έχω να συνοψίσω τα εξής για όσους σκέπτονται να το αγοράσουν, σημειώνοντας ότι το configuration μου είναι με εξωτερικό δίσκο σάτα, έχω εγκαταστήσει τις nmt εφαρμογές και ό,τι γράφω ισχύει για αυτήν την περίπτωση.

1. Η εγκατάσταση των εφαρμογών και το φορμάρισμα του δίσκου σε ext3 είναι παιχνιδάκι.
2. Το δίκτυο δούλεψε καυτευθείαν. Βλέπω το PC μου και το PC μου βλέπει το Egreat χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσοχή μόνον στο μέγεθος των ονομάτων των φακέλων στο PC. Αν ο κοινόχρηστος φάκελος έχει μεγάλο μήκος ονόματος μπερδεύεται. Με τα ελληνικά κανένα πρόβλημα και προς τις δύο κατευθύνσεις, δηλ. και το PC βλέπει τον σάτα κανονικά και το egreat βλέπει τον δίσκο του PC κανονικά και με ελληνικά ονόματα αρχείων και φακέλων.
3. Ό,τι avi δοκίμασα που ήταν σε 4:3 μπορώ να το απλώσω σε 16:9.
4. DVD ISO που είναι σε 4:3 δεν απλώνονται σε 16:9, παρά μόνον ζουμάρονται.
5. Αρχικά το σύνδεσα με YUV (component), γιατί ο Denon μου (2807) δεν είχε άλλη HDMI ελεύθερη. Την άλλη μέρα πρόσεξα ότι βγάζει ένα "ψαροκόκαλλο," κάτι σαν κυματάκι πάνω από την εικόνα. Ανεπαίσθητο σε απόσταση μεγαλύτερη από 30 εκατοστά σε 37αρα Samsung. Δοκίμασα με απευθείας σύνδεση πάνω στην TV και πάλι το ίδιο. Τελικά έβγαλα τον δορυφορικό μου δέκτη από το HDMI και τον έβαλα στο YUV και έβαλα στη θέση του το egreat με HDMI. Η εικόνα είναι πλέον τζάμι. Και για όσους αναρωτιούνται ο δορυφορικός δέκτης IPBox 910 HD παίζει τζάμι και με YUV, χωρίς διαφορά αν είναι απευθείας στην TV ή μέσω Denon 2807, άρα το φταίξιμο για το "ψαροκόκαλλο" ανήκει στο egreat. Προσοχή λοιπόν σε όσους σκέπτονται να το συνδέσουν έτσι. Το φαινόμενο δεν είναι εμφανές πάντα, γίνεται πιο έντονο σε σκοτεινές εικόνες. Προφανώς η υλοποίηση των αναλογικών κυκλώματων είναι πλημελής (ίσως όχι αδικαιολόγητα σε ένα τόσο φθηνό μηχάνημα).
6. Σύνδεσα πάνω έναν δίσκο WD Mybook με USB και άρχισα να μεταφέρω ολόκληρους φακέλους αρχείων (και με ελληνικά ονόματα) χωρίς κανένα πρόβλημα, παρά μόνον σε μια περίπτωση όπου το μηχάνημα κράσαρε άγνωστο γιατί. Συνολικά μετέφερα περίπου 50 GB σε μία ώρα μαζί με το κρασάρισμα που αρκετή ώρα δεν είχα καταλάβει ότι δεν έκανε τίποτα. Ίσως κάποιο αρχείο να είχε πρόβλημα και να κόλλησε.
7. Ενα DVD ISO ενώ μου το έπαιζε από τον USB αρνούνταν να μου το παίξει από τον σάτα. (Ίσως η αιτία του κρασαρίσματος;) Όταν το ξανακοπιάρισα πάλι δεν δούλευε. Ξαφνικά από το πουθενά μου εμφανίστηκε ένας φάκελος "copy of ..." της ταινίας που ήθελα. Από εκεί έπαιζε !!! Όταν μετονόμασα τον φάκελο πάλι δεν έπαιζε. Τον ξαναέκανα "copy of..." και παίζει !!! Άντε βγάλε συμπέρασμα...
8. Το ιντερνετικό ράδιο είναι καταπληκτικό. Έχει και αρκετούς ελληνικούς σταθμούς, αλλά δεν κατάφερα τίποτα σε WMA. Μόνον MP3 streams. Μπορεί κανείς να βρεί ή να φτιάξει μια html σελίδα με τα λινκς των σταθμών που θέλει και να την φορτώσει στο μηχάνημα και μετά να επιλέγει με το χειριστήριο αυτό που θέλει.
9. Το μηχάνημα ζεσταίνεται αρκετά και θα ήθελα την άποψη και των υπολοίπων σε αυτό το ζήτημα.
10. Για τους ελληνικούς υπότιτλους χάριν πληρότατας αναφέρω ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, τους βάζεις σε ό,τι ύψος θέλεις, τους συγχρονίζεις, αλλάζει χρώμα, τί άλλο μπορεί να θέλει κανείς;

Γενικά οι εντυπώσεις είναι θετικές. Με 105+52=157 Ευρώ για egreat και δίσκο σάτα πιστεύω ότι είναι ακτύπητο.

Έχω μόνον την εξής απορία. Τo Myihome σε τι χρησιμέυει; Το έβαλα κάποια στιγμή δεν μου άρεσε και το ξήλωσα. Ούτως ή άλλως το δίκτυο δούλευε και δουλεύει και χωρίς αυτό.

Ποιον ακριβως δισκο αγορασες?

drdimitri
08-12-2009, 12:46
Αυτόν:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303616

Είναι ειδικός για αυτήν τη δουλειά. Έχει χαμηλή κατανάλωση και είναι αθόρυβος. Δε ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου. Τον έχω ακουμπήσει κάθετα, πλάϊ στο egreat.

drdimitri
10-12-2009, 21:56
Αναφορικά με το ιντερνετικό ραδιόφωνο, τελικά κατάφερα να παίξω και σταθμό που κάνει stream σε WMA και όχι σε MP3 (shoutcast) που υποτίθεται ότι μόνον αυτό υποστηρίζει. Λοιπόν γράφουμε μια αράδα html ως εξής:

<a href="rtsp://mediaserver.otenet.gr/ecclesia" aod>ECCLESIA OTENET</a>

Το σώζουμε ως radio.htm στον φάκελο download και το εκτελούμε από το τελευταίο δεξιά μενού της επιλογής τύπου αρχείου (όχι video, όχι ήχο, όχι φωτό, το άλλο τέρμα δεξιά).

Με το που θα επιλέξουμε το σταθμό η κάρτα γραφικών θα σβήσει (εικόνα από πουθενά) και ο ήχος θα βγαίνει μόνον από την αναλογική έξοδο (HDMI νεκρό). Δε δοκίμασα αν βγαίνει από την οπτική ίνα. Τέλος πάντων παίζει και μας δίνει τη δυνατότητα να ακούσουμε και σταθμούς σε WMA !!! Δοκιμάστε το !

ege1
11-12-2009, 14:02
παιδια γεια σας ειμαι αρχαριος και ασχετος με το pc θα ηθελα τη βοηθεια σας
εχω και εγω το egreat M34A το εχω συνδεσει με το pc με ethrnet μεσο δυκτιου.καποιες mkv ταινιες τις βλεπω κανονικα .καποιες χωρις ελληνικους υποτιτλους.και καποιες καθολου μονο τα sample που ειναι mkv.γιατι δε διαβαζει τα αλλα αρχεια με διαφορετικη καταληξη οπως και τα ξεχωριστα srt.πρεπει να αναβαθμησω το firware? η πρεπει να αλλαξω με καποιο τροπο την καταληξη στα αρχεια ωστε να τα διαβαζει το εχω αγορασει πριν 1 μηνα.

Σασ ευχαριστω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
11-12-2009, 14:28
παιδια γεια σας ειμαι αρχαριος και ασχετος με το pc θα ηθελα τη βοηθεια σας
εχω και εγω το egreat M34A το εχω συνδεσει με το pc με ethrnet μεσο δυκτιου.καποιες mkv ταινιες τις βλεπω κανονικα .καποιες χωρις ελληνικους υποτιτλους.και καποιες καθολου μονο τα sample που ειναι mkv.ολες οι ταινιες ειναι κατεβασμενες απο torrent.γιατι δε διαβαζει τα αλλα αρχεια με διαφορετικη καταληξη οπως και τα ξεχωριστα srt.πρεπει να αναβαθμησω το firware? η πρεπει να αλλαξω με καποιο τροπο την καταληξη στα αρχεια ωστε να τα διαβαζει το εχω αγορασει πριν 1 μηνα.

Σασ ευχαριστω

για να παιξουν οι υποτιτλοι πρεπει να εχουν ακριβως το ιδιο ονομα με το αρχειο mkv.
update καλο θα ειναι να κανεις ετσι κι`αλλιως.

kergaz
11-12-2009, 15:19
Μου συμβαίνει το εξής πρόβλημα: Σε ματρόσκες με ενσωματωμένους υπότιτλους (π.χ. αγγλικούς), παρόλο που έχω ξεχωριστό αρχείο .srt με ελληνικούς υπότιτλους, και κάνω off στους ενσωματωμένους υπότιτλους (από το κουμπι subs του τηλεκοντρολ), δεν μου δείχνει με τίποτα τους ελληνικούς (σαν να μην υπάρχει δηλ. το αρχείο .srt).

Συμβαίνει σε κανένα άλλο αυτό το πρόβλημα???

ege1
11-12-2009, 15:25
δηλαδη μπορω να τα αλλαξω με καποιο τροπο? το NMT application τι ειναι ?

σε ευχαριστω

parisal
11-12-2009, 15:28
Μου συμβαίνει το εξής πρόβλημα: Σε ματρόσκες με ενσωματωμένους υπότιτλους (π.χ. αγγλικούς), παρόλο που έχω ξεχωριστό αρχείο .srt με ελληνικούς υπότιτλους, και κάνω off στους ενσωματωμένους υπότιτλους (από το κουμπι subs του τηλεκοντρολ), δεν μου δείχνει με τίποτα τους ελληνικούς (σαν να μην υπάρχει δηλ. το αρχείο .srt).

Συμβαίνει σε κανένα άλλο αυτό το πρόβλημα???Μην κάνεις off τους υπότιτλους από το κουμπί. 'Οταν έχεις εξωτερικό αρχείο, βλέπει αυτό και όχι τους εσωτερικούς.
Αν πατήσεις off τους απενεργοποιείς. (εννοείται ότι οι εξωτερικοί υπότιτλοι και η ματρόσκα έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο όνομα).

kergaz
11-12-2009, 15:38
Μην κάνεις off τους υπότιτλους από το κουμπί. 'Οταν έχεις εξωτερικό αρχείο, βλέπει αυτό και όχι τους εσωτερικούς.
Αν πατήσεις off τους απενεργοποιείς. (εννοείται ότι οι εξωτερικοί υπότιτλοι και η ματρόσκα έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο όνομα).

Μα αυτό ακριβώς λέω, αν το έχω τα subs στο on από το κουμπί, πάει και διαβάζει μόνο τους υπότιτλους που είναι ενσωματωμένοι στο αρχείο και όχι τον εξωτερικό υπότιτλο (που εννοείται έχει ακριβώς το ίδιο όνομα)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
11-12-2009, 16:13
δηλαδη μπορω να τα αλλαξω με καποιο τροπο? το NMT application τι ειναι ?

σε ευχαριστω

εαν ο δισκος ειναι usb,τον βαζεις στο pc σου και κανεις rename στο srt αρχειο.απλα...
οσο αναφορα το NMT applcation δες εδω http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=42006&page=103 το μηνυμα 1022.
για περισσοτερα ριξε ενα διαβασμα στο θεμα.

ege1
11-12-2009, 20:59
καποια αρχεια ,με καταληξη ,tfn,tf,r ,srt.πρεπει να τα αλλαξω σε mkv?δε θα επρεπε να τα διαβαζει και αυτα? συγνωμη ειμαι λιγο ασχετος:stupid:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
11-12-2009, 21:30
καποια αρχεια ,με καταληξη ,tfn,tf,r ,srt.πρεπει να τα αλλαξω σε mkv?δε θα επρεπε να τα διαβαζει και αυτα? συγνωμη ειμαι λιγο ασχετος:stupid:

οχι βρε ege...
την καταληξη δεν την πειραζεις καθολου.
π.χ εαν το αρχειο mvk εχει ονομασια moon.mkv τοτε και το srt αρχειο θα πρεπει να εχει την ονομασια moon.srt.
ιδια ονομασια-οχι καταληξη.

SWISSTEC
11-12-2009, 22:58
:grinning-smiley-043Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής : Όταν έχεις ριπαρισμένο vob αρχείο γιατί δεν βλέπει τους υπότιτλους ενώ αν τα γράψρ=εις σε dvd δισκάκι παίζει κανονικά?:grinning-smiley-043

ege1
12-12-2009, 13:12
Σε ευχαριστω δημητρη θα το παλεψω:worshippy:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
12-12-2009, 13:15
Σε ευχαριστω δημητρη θα το παλεψω:worshippy:

ειναι πολυ απλο ege.
ενημερωσε..

ege1
12-12-2009, 18:59
:grinning-smiley-043 σε καποιες ταινιες το καταφερα ole.

σε καποιες ομως που τα αρχεια τα εχει σε πολλους φακελους πχ για υποτιτλους 1 για την ταινια σε 75 με καταληξη r01, r02, εως r75 δε την διαβαζει ελπιζω να στο εξηγησα σωστα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
12-12-2009, 19:06
:grinning-smiley-043 σε καποιες ταινιες το καταφερα ole.

σε καποιες ομως που τα αρχεια τα εχει σε πολλους φακελους πχ για υποτιτλους 1 για την ταινια σε 75 με καταληξη r01, r02, εως r75 δε την διαβαζει ελπιζω να στο εξηγησα σωστα

οχι,δεν το`πιασα..
προφανως ειναι αλλης μορφης αρχεια.πιθανοτατα rip ταινιων απο bluray ή hddvd.εγω μιλαω μονο για αρχεια mkv και στην περιπτωση αυτη σε ενδιαφερουν 2 αρχεια.
το ενα της ταινιας με καταληξη mkv και το αρχειο των υποτιτλων με καταληξη srt-την ιδια ονομασια και τα 2.
κανε ενα screenshot των φακελων να καταλαβουμε τι λες.

ege1
12-12-2009, 20:18
ok

ege1
13-12-2009, 14:52
τελικα φιλε δημητρη ηταν αρχεια rar και επιτελους τα καταφερα σε ευχαριστω για το χρονο σου:grinning-smiley-043

ΝΙΚΟΣ-ΠΑΤΡΑ
14-12-2009, 11:15
"Για τους ελληνικούς υπότιτλους χάριν πληρότατας αναφέρω ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, τους βάζεις σε ό,τι ύψος θέλεις, τους συγχρονίζεις, αλλάζει χρώμα, τί άλλο μπορεί να θέλει κανείς;"

Η θολουρα στους υποτιτλους δεν σε ενοχλει; Γιατι εμενα παρα πολυ!!

kergaz
14-12-2009, 14:03

Συμβαίνει σε κανένα άλλο αυτό το πρόβλημα???

Constantinos Milonas
14-12-2009, 20:50
Σήμερα αγόρασε φίλος το Μ34A. Προσπάθησε να συνδέσει με TV 32 CRT αλλα δεν τα κατάφερε. Εκεί που κάνει loadin του κλείνει η οθόνη τις TV και του πετάει μπλε οθόνη. Ξέρουμε εάν έχει θέμα με συνδέσει crt ? H συνδέσει έγινε μέσω RCA.

gkpapad
14-12-2009, 22:46
και ΄γω το ίδιο ¨έπαθα¨.Να διαβάσει το φυλλάδιο πρός το τέλος.
Καθώς μπουτάρει πρέπει να πατήσει νομίζω το 0 στο τηλεκοντρόλ.

pontios
14-12-2009, 23:03
Σήμερα αγόρασε φίλος το Μ34A. Προσπάθησε να συνδέσει με TV 32 CRT αλλα δεν τα κατάφερε. Εκεί που κάνει loadin του κλείνει η οθόνη τις TV και του πετάει μπλε οθόνη. Ξέρουμε εάν έχει θέμα με συνδέσει crt ? H συνδέσει έγινε μέσω RCA.

Πατάει setup και μετά το TVmode + 0 για να βρει το egreat την σωστή ανάλυση.

Constantinos Milonas
15-12-2009, 11:10
Ευχαριστώ παιδιά θα τον ενημερώσω.

pontios
15-12-2009, 12:38
Ευχαριστώ παιδιά θα τον ενημερώσω.

Είχα ξεχάσει το tvmode μετά το setup. Οπότε του λες Setup και μετά TVmode + 0

Constantinos Milonas
15-12-2009, 14:26
Είχα ξεχάσει το tvmode μετά το setup. Οπότε του λες Setup και μετά TVmode + 0

Ωραίος, ευχαριστώ και πάλι.

drdimitri
16-12-2009, 09:54
Λοιπόν, να αναφέρω κι εγώ τις πιο πρόσφατες εντυπώσεις μου όσον αφορά μερικά πράγματα για όσους ενδιαφέρονται για FLAC:

1. Βγάζει από HDMI σίγουρα μέχρι και 24/88.2 stereo.
2. Δεν βγάζει από HDMI 24/196 stereo. Το βγάζει όμως από οπτική ίνα και από την αναλογική έξοδο.
3. Δεν βγάζει με τίποτα FLAC surround από πουθενά. Φαίνεται όμως να το παίζει στην οθόνη. Ίσως να είναι θέμα firmware.

Ένα άλλο πράγμα που παρατήρησα είναι ότι μετά από διακοπή ρεύματος και αφού ξαναέρθει το ρεύμα, το μηχάνημα ανάβει μόνο του ! Δεν ξέρω αν αυτό είναι bug, αλλά δεν φαίνεται να μπορεί να το ρυθμίσει κανείς από κάπου. Εμένα με ενοχλεί. Αν κάτι είναι σβηστό όταν γίνεται διακοπή ρεύματος πρέπει να παραμένει σβηστό. Αν δούλευε, θα έπρεπε και πάλι να υπάρχει επιλογή για το τι θα κάνει (μπορεί π.χ. να κατέβαζε torrents), οπότε καλό είναι να ξαναξεκινήσει, αλλά μπορεί ακόμη και τότε να είναι κάτι τέτοιο ανεπιθύμητο.

Αν κάποιος ξέρει κάποιο κόλπο για να μην ξαναξεκινάει το μηχάνημα θα βοηθούσε.

livadaki
16-12-2009, 14:08
Καλησπέρα,

είμαι και εγώ εδώ και 6 μήνες κάτοχος του Egreat.

Θα ήθελα να αλλάξω το font των υποτίτλων. Το έχει κάνει κανείς;

drdimitri
16-12-2009, 21:17
"Για τους ελληνικούς υπότιτλους χάριν πληρότατας αναφέρω ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, τους βάζεις σε ό,τι ύψος θέλεις, τους συγχρονίζεις, αλλάζει χρώμα, τί άλλο μπορεί να θέλει κανείς;"

Η θολουρα στους υποτιτλους δεν σε ενοχλει; Γιατι εμενα παρα πολυ!!

Δεν έχει καμία θολούρα σε μένα. Οι υπότιτλοι είναι τέλειοι. Μήπως αναφέρεσαι σε ενσωματωμένους υπότιτλους, γιατί έχω δοκιμάσει μόνον εξωτερικούς.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
16-12-2009, 21:28
το τελευταιο firmware το περναμε?(1/12/09)

ΝΙΚΟΣ-ΠΑΤΡΑ
18-12-2009, 09:14
Δεν έχει καμία θολούρα σε μένα. Οι υπότιτλοι είναι τέλειοι. Μήπως αναφέρεσαι σε ενσωματωμένους υπότιτλους, γιατί έχω δοκιμάσει μόνον εξωτερικούς.

Παντα εξωτερικους! Και το προβλημα αν ψαξεις δεν το εχω μονο εγω!!

drdimitri
18-12-2009, 09:31
Παντα εξωτερικους! Και το προβλημα αν ψαξεις δεν το εχω μονο εγω!!

Περίεργο. Θα προσπαθήσω να βγάλω μια φωτογραφία και να τη στείλω. Αλλά ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό. Μήπως μπορείς να στείλεις και εσύ μια φωτογραφία να δούμε περί τίνος πρόκειται;

panosxgr
18-12-2009, 12:45
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα με το egreat. Έχω μια ταινία MKV η οποία έχει πάνω από έναν ήχους. Το θέμα/πρόβλημα είναι ότι μου παίζει πάντα ο 1ος ήχος (αυτός δηλαδή που είναι ο default) και δεν μπορώ να αλλάξω.
Μπορείτε να μου πείτε πώς αλλάζω ήχο?

pontios
18-12-2009, 13:14
Πατάς το audio στο τηλεκοντρόλ.

panosxgr
18-12-2009, 13:35
Μα το πατάω και δεν κάνει τίποτα :smash:

DELTA
18-12-2009, 14:35
Υπαρχει καποιος οδηγος εδω η αλλου που να γραφει τι μπορει να κανει κανεις και πως με τα NMT TOOLS? Τα εγκατεστησα σε sata δισκο με το καλωδιακι του egreat, και τωρα τι κανουμε?

stargr
18-12-2009, 17:34
Πατάς το audio και μετά το αριστερά ή δεξιά όπως και για τις άλλες ρυθμίσεις (zoom, subs κλπ). Εαν έχει να πάει θα πάει αλλιώς...

SWISSTEC
19-12-2009, 12:22
:FSGSFGS4:Παιδιά χθές καθώς έβλεπα μια ταινία με τον RAMBO στο Μ34 η οποία ταινία ήταν αποθηκευμένη σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, άρχισε η ταινία κάποια στιγμή να παίζει σε slow motion και μετά από λίγο σταματάει, το ΝΜΤ γυρνάει στο αρχικό μενού και άρχισε να ψάχνει τον εξωτερικό σκληρό(την είσοδο δηλαδή usb).Αού την βρήκε πάλι το έβαλα το έργο πάλι από εκεί που σταμάτησε και συνέχισε να παίζει. Αυτό το έκανε κανά δύο φορές ακόμα. Αυτό το σκηνικό δεν το είχε ξανακάνειστην ίδια ή σε άλλες ταινίες. Λέτε να συμβαίνει κάτι ή μήπως είναι τυχαίο γεγονός. Ο δε σκληρός δεν σταμάτησε ή έσβησε την συγκεκριμένη δεδομένη στιγμή.Περημένω τις απόψεις σας.:grinning-smiley-043

vadergr
19-12-2009, 12:40
μαλλον για θεμα δισκου δειχνει...

SWISSTEC
19-12-2009, 13:02
Ο εξωτερικός σκυρός είναι 2 εβδομάδων και τον αγόρασα από το πλαίσιο. Είναι ο XBOX 1 Terabyte

panosxgr
19-12-2009, 15:33
Μήπως ζορίζεται λόγω μεγέθους?

SWISSTEC
19-12-2009, 23:14
:bigcry:Δεν ξέρω και έχω τρελλαθεί από χτες΄γιατί και ο δίσκος αφενός είναι καινούργιος αφετέρου έχω μέσα και ένα κάρο ταινίες hd:bigcry:

ΝΙΚΟΣ-ΠΑΤΡΑ
21-12-2009, 09:18
Περίεργο. Θα προσπαθήσω να βγάλω μια φωτογραφία και να τη στείλω. Αλλά ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό. Μήπως μπορείς να στείλεις και εσύ μια φωτογραφία να δούμε περί τίνος πρόκειται;

Δεν μπορεις να το δεις σε φωτο.Ουτε διακρινεται ευκολα σε tv μικρης διαγωνιου.Αλλα σε προβολικο...καμια σχεση με το wd!!!

drdimitri
22-12-2009, 01:33
Δεν μπορεις να το δεις σε φωτο.Ουτε διακρινεται ευκολα σε tv μικρης διαγωνιου.Αλλα σε προβολικο...καμια σχεση με το wd!!!

Η οθόνη μου είναι 37", δεν ξέρω αν σου κάνει. Πήγα πάντως και πάρα πολύ κοντά και δεν πρόσεξα κάτι. Με τι καλώδιο έχεις συνδέσει τον προβολέα, με HDMI ή με YUV;

kergaz
22-12-2009, 18:03
Ρε παιδιά κάπου διάβασα ότι βγήκε καινούργιο firmwate, το έχει βάλει κανείς?

DimAsi
22-12-2009, 19:08
Εγω το εβαλα και δεν ειδα διαφορά σημαντική

ΝΙΚΟΣ-ΠΑΤΡΑ
23-12-2009, 09:43
Η οθόνη μου είναι 37", δεν ξέρω αν σου κάνει. Πήγα πάντως και πάρα πολύ κοντά και δεν πρόσεξα κάτι. Με τι καλώδιο έχεις συνδέσει τον προβολέα, με HDMI ή με YUV;

Η 37αρα δεν θεωρειται μεγαλη τηλεοραση για home cinema. Βεβαιως η συνδεση ειναι hdmi!! Παντως, αν δεν σε ενοχλει το φαινομενο... περιττευουν ολα!
Καλες γιορτες σε ολους!!-bye-

ΝΙΚΟΣ-ΠΑΤΡΑ
23-12-2009, 09:45
Συγγνωμη για το μεγεθος της γραμματοσειρας! Λαθος μου!

drdimitri
24-12-2009, 08:38
Η 37αρα δεν θεωρειται μεγαλη τηλεοραση για home cinema

Το μέγεθος της οθόνης έχει να κάνει με την απόσταση θεάσεως. Φυσικά και δεν είναι τίποτα πολύ μεγάλο το 37", απλά σε ρώτησα αν πιστεύεις ότι σε αυτό το μέγεθος θα έπρεπε να φανεί το πρόβλημα με τους υπότιτλους. Με προβληματίζει το θέμα γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν σε μένα οι υπότιτλοι να φαίνονται τέλεια και στον προβολέα σου όχι. Επειδή είμαι τεχνικός με τρώνε αυτά τα προβλήματα... :bird: Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλά νεταρισμένος ο προβολέας; Σε επόμενο πόστ θα σου στείλω και εκείνη τη φωτό. Την έχω έτοιμη, απλά δεν πρόλαβα ακόμη να την ανεβάσω.

ΝΙΚΟΣ-ΠΑΤΡΑ
24-12-2009, 10:03
Το μέγεθος της οθόνης έχει να κάνει με την απόσταση θεάσεως. Φυσικά και δεν είναι τίποτα πολύ μεγάλο το 37", απλά σε ρώτησα αν πιστεύεις ότι σε αυτό το μέγεθος θα έπρεπε να φανεί το πρόβλημα με τους υπότιτλους. Με προβληματίζει το θέμα γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν σε μένα οι υπότιτλοι να φαίνονται τέλεια και στον προβολέα σου όχι. Επειδή είμαι τεχνικός με τρώνε αυτά τα προβλήματα... :bird: Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλά νεταρισμένος ο προβολέας; Σε επόμενο πόστ θα σου στείλω και εκείνη τη φωτό. Την έχω έτοιμη, απλά δεν πρόλαβα ακόμη να την ανεβάσω.

Φιλε μου ισως πρεξηγησες..Αυτο που θελω να πω σχετικα με το μεγεθος της διαγωνιου ειναι οτι ειναι φυσικο στην 37αρα tv που εχεις να μην μπορεις ευκολα να διακρινεις τη διαφορα των υποτιτλων (και οχι μονο...). Σαφως σ' εναν καλο προβολεα αποκαλυπτονται ευκολα λεπτομερειες της εικονας (και των υποτιτλων) που δεν μπορεις να διακρινεις ευκολα στην tv σου. Οσο για το "τελεια" που αναφερεις, αυτο ισχυει μεχρι να δεις κατι καλυτερο. Και αυτο (απο αποψη υποτιτλων τουλαχιστον), σιγουρα δεν το βλεπεις με το εν λογω media player! Χρονια σας πολλα και παλι!!!!

DELTA
25-12-2009, 22:03
Χρονια πολλα και μια ερωτηση:
Εχω πανω στο Egreat ενα δισκο sata και ενα usb. Απο το δικτυο βλεπω και τους δυο αλλα μονο στον sata μπορω να μεταφερω αρχεια απο τον δισκο του pc. Στον usb μου λεει οτι δεν επιτρεπεται η προσβαση, ενω μπορω να περιηγηθω κανονικα και να δω το περιεχομενο του. Δεν μπορω ομως ουτε να αντιγραψω ουτε να πειραξω καποιο αρχειο . πχ να του αλλαξω ονομα. Υπαρχει καμια λυση γοια αυτο?

AlexT_
28-12-2009, 09:14
Χρονια πολλα και μια ερωτηση:
Εχω πανω στο Egreat ενα δισκο sata και ενα usb. Απο το δικτυο βλεπω και τους δυο αλλα μονο στον sata μπορω να μεταφερω αρχεια απο τον δισκο του pc. Στον usb μου λεει οτι δεν επιτρεπεται η προσβαση, ενω μπορω να περιηγηθω κανονικα και να δω το περιεχομενο του. Δεν μπορω ομως ουτε να αντιγραψω ουτε να πειραξω καποιο αρχειο . πχ να του αλλαξω ονομα. Υπαρχει καμια λυση γοια αυτο?
Ο usb δίσκος σου είναι σε NTFS και για αυτό είναι r/o (read only). Δεν μπορείς να μεταφέρεις τίποτα, ούτε να διαγράψεις κάτι.

AlexT_
28-12-2009, 09:19
Φιλε μου ισως πρεξηγησες..Αυτο που θελω να πω σχετικα με το μεγεθος της διαγωνιου ειναι οτι ειναι φυσικο στην 37αρα tv που εχεις να μην μπορεις ευκολα να διακρινεις τη διαφορα των υποτιτλων (και οχι μονο...). Σαφως σ' εναν καλο προβολεα αποκαλυπτονται ευκολα λεπτομερειες της εικονας (και των υποτιτλων) που δεν μπορεις να διακρινεις ευκολα στην tv σου. Οσο για το "τελεια" που αναφερεις, αυτο ισχυει μεχρι να δεις κατι καλυτερο. Και αυτο (απο αποψη υποτιτλων τουλαχιστον), σιγουρα δεν το βλεπεις με το εν λογω media player! Χρονια σας πολλα και παλι!!!!
Το θέμα με τους υπότιτλους είναι γνωστό. Στις 110'' του προβολέα μου εμφανίζονται (εκνευριστικά) θολοί..
Αντίθετα στο Egreat EG-R1 είναι ευκρινέστατοι.

andreaspf8585
29-12-2009, 13:30
Χαιρετε και χρονια πολλα.
Μια βοηθεια παρακαλω οποιος γνωριζει. Αγορασα το Μ34 και ολα καλα μεχρι που σημερα εγκατεστησα το ΝΜΤ apps: 00-17-090115-ΕGR-402. Το fw ειναι το 50-17-090204-15-EGR-403-073. Mετα την εγκατασταση του NMT παιζει ολα τα video χωρις ηχο. Πρεπει να κανω κατι αλλο?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
29-12-2009, 15:25
Χαιρετε και χρονια πολλα.
Μια βοηθεια παρακαλω οποιος γνωριζει. Αγορασα το Μ34 και ολα καλα μεχρι που σημερα εγκατεστησα το ΝΜΤ apps: 00-17-090115-ΕGR-402. Το fw ειναι το 50-17-090204-15-EGR-403-073. Mετα την εγκατασταση του NMT παιζει ολα τα video χωρις ηχο. Πρεπει να κανω κατι αλλο?

κοιταξε τις ρυθμισεις του ηχου.
εαν εχεις οπτικη γυρισε τα ολα digital.
εαν παιρνεις ηχο απο την tv επελεξε analoge.

andreaspf8585
29-12-2009, 18:27
Eυχαριστώ Δημητρη για την απάντηση, μετα απο λιγο ψαξιμο είδα ότι ο ηχος βγαινει μονο απο τα αναλογικα βισματα οτι και να διαλεξω απο το μενου (analoge/digital), ενώ πριν εγκαταστησω το nmt ο ηχος/εικόνα περνουσε κανονικα απο το hdmi καλωδιο. Πως μπορώ να το σεταρω τον ηχο να περναει απο hdmi?

MOUKIOUROUFIS KOSTAS
29-12-2009, 18:33
Εγω το εβαλα και δεν ειδα διαφορά σημαντική

δώστε ενα link να το κατεβάσουμε και οι υπόλοιποι παιδιά!

πως το περνάμε μέσα χρησιμοποιώντας usb stick?

nikosn14
29-12-2009, 23:31
Καλησπέρα.

Υπάρχει media player που να στέλνει dts 5.1 ήχο μέσω οπτικής ίνας? (έχω τα z5500 της logitech )

Iskander
30-12-2009, 00:36
Καλησπέρα.

Υπάρχει media player που να στέλνει dts 5.1 ήχο μέσω οπτικής ίνας? (έχω τα z5500 της logitech )

Όλοι οι player μπορούν να στείλουν απλό dolby digital ή dts από οπτική ίνα, (και το egreat). Τα πιό προχωρημένα φορμά όμως μόνο μέσω hdmi, και πάλι νομίζω δεν το κάνουν όλοι. Πάντως για τα ηχεία σου δε θα πρέπει να έχεις πρόβλημα, όποιο και να διαλέξεις.-bye-

nikosn14
30-12-2009, 00:53
Σε ευχαριστώ! :ernaehrung004:

zstephanos
30-12-2009, 01:52
ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που μου έχει παρουσιάσει το Μ34Α. Στην αρχική οθόνη εκεί που ήταν μαύρο το background τώρα είναι κόκκινο ενώ μέσα στα μενού υπάρχει ένας αποχρωματισμός στην αριστερή πάνω γωνία ενώ όταν παίζει τα video έχει χάλια χρώματα...έστω και λίγη βοήθεια είναι αρκετή. (ΥΓ το έχω συνδέσει με HDMI σε μια SONY KDL32D 100 Hz HD Ready)

andreaspf8585
30-12-2009, 11:40
Καλημερα! Μπορει κάποιος να μου πει τι ρυθμισεις χρειαζονται για να περναω εικονα και ηχο μαζι απο το hdmi; το firmware που έχω βάλει στο Μ34 ειναι το EG-M31B-M33A-M34A-FW-20091022
Ευχαριστω

Asteris
02-01-2010, 15:30
Με το τελευταίο firmware έχω χάσει το Youtube. Έχω κάνει κάτι λάθος ή έτσι είναι το firmware αυτό?

group131
02-01-2010, 16:43
Δε νομίζω να έχεις κάνει κάτι λάθος. Απλά επειδή το youtube ζητά πια χρήματα από κατασκευαστές media players, οι πιο πολλοί το αφαιρούν. Δε ξέρω αν με προηγούμενο firmware θα είσαι ΟΚ...

freddy
03-01-2010, 13:45
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημά με το Μ34Α.
Την ώρα που παίζει πολλές από τις ταινίες που βλέπω, είτε είναι full HD στα 1080p ή 720p, DVD rips κ.α. με χαμηλότερη ανάλυση εικόνας, σε διάφορα σημεία της ταινίας μου κάνει κολλήματα χάνετε ο ήχος και αναγκάζομαι να πατήσω pause και ξανά play για να ξεκολλήσει η ταινία άλλοτε επιτυχώς και άλλοτε όχι! Ο σκληρός μου είναι καινούργιος 500αρης και ελάχιστα φορτωμένος, τον έχω συνδεδεμένο με το Μ34Α με USB και είναι φορμαρισμένος σε NTFS.Το EGREAT το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο HDMI για την εικόνα σε PHILIPS 47αρα και με οπτική ίνα σε YAMAHA soundbar. Συνήθως έπαιζα τις ταινίες μου από το laptop με vlc player και ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα. Αντιμετώπισε κανείς σας ανάλογα προβλήματα? Aν ναι υπάρχει καμία συμβουλή μπας και λύσουμε το πρόβλημα:bigcry:
Ευχαριστώ!

vadergr
03-01-2010, 14:04
Δοκιμασες με αλλο δισκο η στικακι?
Αναβαθμισε και το fw μπας και...

freddy
03-01-2010, 14:43
Δοκιμασες με αλλο δισκο η στικακι?
Αναβαθμισε και το fw μπας και...

Η αλήθεια είναι ότι μου πέρασε από το μυαλό ότι φταίει ο δίσκος αν και δεν δικαιολογείτε.. Θα δοκιμάσω με ένα 3.5 Lacie που έχω γιατί ο εν λόγο είναι 2.5αρης χωρίς τροφοδοτικο. Ίσως είναι πολύ αργός. Τι να πω..

SWISSTEC
05-01-2010, 00:08
-bye-Σε ποιο λίνκ βρίσκουμε το τελευταίο firmware του Μ34?-bye-

SWISSTEC
05-01-2010, 00:12
Την ώρα που παίζει πολλές από τις ταινίες που βλέπω, είτε είναι full HD στα 1080p ή 720p, DVD rips κ.α. με χαμηλότερη ανάλυση εικόνας, σε διάφορα σημεία της ταινίας μου κάνει κολλήματα χάνετε ο ήχος και αναγκάζομαι να πατήσω pause και ξανά play για να ξεκολλήσει η ταινία άλλοτε επιτυχώς και άλλοτε όχι! Ο σκληρός μου είναι καινούργιος 500αρης και ελάχιστα φορτωμένος, τον έχω συνδεδεμένο με το Μ34Α με USB και είναι φορμαρισμένος σε NTFS.Το EGREAT το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο HDMI για την εικόνα σε PHILIPS 47αρα και με οπτική ίνα σε YAMAHA soundbar. Συνήθως έπαιζα τις ταινίες μου από το laptop με vlc player και ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα. Αντιμετώπισε κανείς σας ανάλογα προβλήματα? Aν ναι υπάρχει καμία συμβουλή μπας και λύσουμε το πρόβλημα:bigcry:
Ευχαριστώ!Το το ίδιο μου κάνει και μένα με ένα σκληρό 1ΤΒ μάρκας TURBOX αγορασμένο πριν ένα μήνα από το ΠΛΑΙΣΙΟ:bigcry:

nscovria
06-01-2010, 21:04
Τα ιδια τραβαω και εγω με τους τρεις seagate(640gb,1tb,1.5 tb) εξωτερικους δισκους που εχω.Η εικονα παγωνει,και μετα απο μερικα λεπτα συνεχιζει σε διαφορετικο σημειο της ταινιας!!! Εκανα και ανασυγκροτηση στους δισκους,δυστυχως χωρις αποτελεσμα.
Τα divx παντως τα παιζει μια χαρα.Το προβλημα με το παγωμα της εικονας ομως ειναι πολυ ενοχλητικο,και σκεφτομαι να στειλω το egreat απο κει που ηρθε!!!
Ελπιζω με το WD LIVE να μην εχω τετοιου ειδους προβληματα.

ege1
08-01-2010, 13:09
με ποιο τροπο μπορω να δω ταινιες wmv.?

ertert
09-01-2010, 16:57
με ποιο τροπο μπορω να δω ταινιες wmv.?
απο τα αδυνατα σημεια του μηχανηματος παιζει ελαχιστα μονη λυση μετατροπη με SUPER σε avi

jojos@
09-01-2010, 22:41
Ευχαριστώ!

Εάν είναι ζήτημα σκληρού, δοκίμασε με σοβαρό φορμάτ (ext3) και σύνδεση μέσω esata.

Το πρόβλημα του egreat είναι στα πολύ απαιτητικά 1080p με υψηλά bitrate στην εικόνα (μπορείς να δεις ανά πάση στιγμή το bitrate της τρέχουσας σκηνής πατώντας δύο φορές το i στο τηλεχειριστήριο) κάνει σπασίματα καθώς το τσιπάκι δεν ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις.

giankal
10-01-2010, 01:05
Καλησπερα και καλή χρονιά.Επειδή οι γνώσεις μου στο αντικείμενο δεν είναι και οι καλύτερες, θα ήθελα να ρωτήσω εάν τον egreat μπορώ να τον συνδέσω με ένα home cinema όπως το LG HT32S (http://www.skroutz.gr/s/92506/LG-HT32S.html?keyphrase=LG+HT32S) και αν ναι με ποιον τρόπο. Σημειώνω ότι η τηλεόραση που έχω είναι 37lg5000 (full HD).

vadergr
10-01-2010, 14:11
Επειδη ουτε στο site της lg αναφερει τι εισοδους εχει, κανε τα ακολουθα.
Δες αν στο lg εχει ΕΙΣΟΔΟ optical (η εστω στην χειροτερη αναλογικες στερεο).ΑΝ εχει δες στα μενου του lg πως μπορεις να τις ενεργοποιησεις.
Βαση της τιμης του lg ειναι εξαιρετικα απιθανο να εχει ΕΙΣΟΔΟ hdmi.
Οποτε, απο το egreat παει το hdmi στην τηλεοραση , και ΑΝ εχει εισοδο ηχου το lg, του δινεις την αναλογη (οπτικη η εστω στερεο αναλογικη) απο το egreat.
Πιθανολογω παντως πως δεν θα εχει εισοδους το lg home cinema σου.Μακαρι να βγω ψευτης και να απολαυσεις τις ταινιες σου!

ege1
10-01-2010, 14:52
απο τα αδυνατα σημεια του μηχανηματος παιζει ελαχιστα μονη λυση μετατροπη με SUPER σε avi
thanks ertert μετατροπη σε avi η mkv ?

giankal
10-01-2010, 16:59
Επειδη ουτε στο site της lg αναφερει τι εισοδους εχει, κανε τα ακολουθα.
Δες αν στο lg εχει ΕΙΣΟΔΟ optical (η εστω στην χειροτερη αναλογικες στερεο).ΑΝ εχει δες στα μενου του lg πως μπορεις να τις ενεργοποιησεις.
Βαση της τιμης του lg ειναι εξαιρετικα απιθανο να εχει ΕΙΣΟΔΟ hdmi.
Οποτε, απο το egreat παει το hdmi στην τηλεοραση , και ΑΝ εχει εισοδο ηχου το lg, του δινεις την αναλογη (οπτικη η εστω στερεο αναλογικη) απο το egreat.
Πιθανολογω παντως πως δεν θα εχει εισοδους το lg home cinema σου.Μακαρι να βγω ψευτης και να απολαυσεις τις ταινιες σου!

Ευχαριστώ vadergr.Βλέποντας τη συσκευή στο Πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Home-Cinema-Systems/Set-Home-Cinema/LG-HT32S-Home-Theater-2-1.htm) βλέπω ότι έχει optical in.Με τη συνδεσμολογία που αναφέρεις,μπορώ να συνδέσω ταυτόχρονα το lg home cinema με την τηλεόραση με hdmi, για να το εκμεταλλεύομαι καλύτερα;

ertert
10-01-2010, 23:05
thanks ertert μετατροπη σε avi η mkv ?
εξαρταται απο την ποιοτητα του αρχειου συνηθως σε avi-bye-

SWISSTEC
11-01-2010, 00:20
:idea:Tους ενσωματωμένους εσωτερικούς ενσωματομένους υπότιτλους πως γίνεται να τους παίζει se mkv?:idea:

k.m.
11-01-2010, 01:29
Σβήνεις το .srt και μετά παίζει τους εσωτερικούς. Αν υπάρχει .srt τότε παίζει μόνο αυτό.

vang
11-01-2010, 21:43
Σε ματρόσκες με ήχο DTS χρειάζεται οπωσδήποτε πολυκάναλος ενισχυτή για αποκωδικοποίηση (όπως στο WDTV) ή μπορεί να ακουστεί ο ήχος και από τα ηχεία της τηλεόρασης?

SWISSTEC
11-01-2010, 22:38
Σβήνεις το .srt και μετά παίζει τους εσωτερικούς. Αν υπάρχει .srt τότε παίζει μόνο αυτό.:bigcry:Δεν έχει καθόλου εξωτερικούς υπότιτλους. Μόνο εσωτερικούς ελληνικούς τους οποίους δεν τους βλέπει.:bigcry:

parisal
12-01-2010, 03:08
Σε ματρόσκες με ήχο DTS χρειάζεται οπωσδήποτε πολυκάναλος ενισχυτή για αποκωδικοποίηση (όπως στο WDTV) ή μπορεί να ακουστεί ο ήχος και από τα ηχεία της τηλεόρασης?Επιλέγεις analog και ακούγεται από τα ηχεία.

parisal
12-01-2010, 03:11
:bigcry:Δεν έχει καθόλου εξωτερικούς υπότιτλους. Μόνο εσωτερικούς ελληνικούς τους οποίους δεν τους βλέπει.:bigcry:Αν έχεις κάνει σωστά τις ρυθμίσεις για ελληνικούς υπότιτλους, τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τους υπότιτλους της συγκεκριμένης ματρόσκας (και εφ'όσον δεν έχεις κάποιο αρχείο υποτίτλων στον ίδιο φάκελο με την ταινία).

DimAsi
15-01-2010, 17:45
Λέτε να πάιξει το παρακάτω αρχείο ?

Format : Matroska
File size : 7.95 GiB
Duration : 1h 42mn
Overall bit rate : 11.1 Mbps
Encoded date : UTC 2010-01-11 03:50:00
Writing application : mkvmerge v2.2.0 ('Turn It On Again') built on Mar 4 2008 13:20:25
Writing library : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L4.1
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 5 frames
Muxing mode : Container profile=Unknown@4.1
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 42mn
Bit rate : 9 407 Kbps
Nominal bit rate : 9 626 Kbps
Width : 1 920 pixels
Height : 800 pixels
Display aspect ratio : 2.40:1
Frame rate : 23.976 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.255
Stream size : 6.71 GiB (84%)
Writing library : x264 core 80 r1376 3feaec2

group131
15-01-2010, 20:32
Σύμφωνα με τη φόρμουλα maximum ref = 12288 * 1024 / ( width * height * 1.5) το αρχείο θα παίζε ακόμα και με 8 frames...
Άρα μάλλον ναι

teoxan
20-01-2010, 00:54
Καλησπέρα παιδιά,

Εχω κι εγω το Μ34Α, και έχω ένα πρόβλημα.

Ενω ο πολυκάναλος ήχος στις ταινίες παίζει άψογα, στα ΜΡ3 ο ήχος είναι απαράδεκτος, ακούγεται σαν χαλασμένο ραδιόφωνο!!

Το Μ34Α το έχω συνδέσει μέσω οπτικής ίνας με έναν SONY πολυκάναλο ( δεν έχει HDMI ), και όπως προείπα, ο ήχος στις ταινίες είναι άψογος.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει με τα ΜΡ3 και αν μπορώ να το διορθώσω;
Υπόψιν πως όταν τα ακούω απο PC συνδεδεμένο με τον ενισχυτή, ακούγονται μια χαρά.

Ευχαριστώ

Θόδωρος

Δημήτρης Δημητρακούδης
20-01-2010, 01:27
Βεβαιώσου ότι έχεις την ένταση του Egreat σε σωστό σημείο (0db αν θυμάμαι καλά).

teoxan
20-01-2010, 23:00
Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!

Θόδωρος

AlexT_
22-01-2010, 10:00
Βεβαιώσου ότι έχεις την ένταση του Egreat σε σωστό σημείο (0db αν θυμάμαι καλά).
Σωστά θυμάσαι και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα του φίλου.
Πολλοί την έχουν πατήσει έτσι. Το volume του Egreat το αντιμετωπίζουμε σαν να μην υπάρχει, δηλαδή δεν το χρησιμοποιούμε ποτέ και πρέπει να είναι μονίμως στο 0, διαφορετικά έχουμε σημαντική παραμόρφωση.

vang
22-01-2010, 14:06
Οταν έχουμε 2 αρχεία εξωτερικών υποτίτλων .srt (πχ. ένα στα αγγλικά και ένα ελληνικά) μπορεί με κάποιο τρόπο το Egreat να βλέπει και τα 2 και να μπορεί να επιλέξει κανείς, ή βλέπει μόνο το movie.srt?

group131
22-01-2010, 14:08
Βλέπει πάντα μόνο ένα...όποιο έχει το ίδιο όνομα με την ταινία...

vang
22-01-2010, 14:28
Βλέπει πάντα μόνο ένα...όποιο έχει το ίδιο όνομα με την ταινία...

Κρίμα, στο WDTV μπορούσε να έχει κανείς όσα ήθελε...

Dachtus
22-01-2010, 21:34
Παίδες λίγη βοήθεια!
Αγόρασα κι εγώ το usb wi-fi stick της TP-Link (το recommended από εσάς σε προηγούμενα post...και με ψήσατε ρε μπαγάσες) και τώρα ψήνομαι εγώ ο ίδιος!
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι, ενώ από τη μια συνδέεται κανονικά με το router μου ασύρματα και με το ακόλουθο μήνυμα να εμφανίζεται στην καρτέλα Network>Connection>Wi-Fi Connected, τα Web Services του Menu δεν δουλεύουν καθόλου...
Επιχείρησα να συνδεθώ πολλές φορές ακόμα και με διαφορετικά κλειδιά ασφαλείας μέσα από το router μου και το menu του egreat στην επιλογή network αλλά τίποτα παραπάνω...
Τα NMT Application δεν δουλεύουν καθόλου...
Υπόψη ότι με ενσύρματο δίκτυο που χρησιμοποίησα την προηγούμενη εβδομάδα όλα πήγαιναν μια χαρά!
Έχει κανείς σας να προτείνει κάτι παραπάνω;
Λέτε να δοκιμάσω να περάσω τα NMT applications ξανά από την αρχή;
Θα κερδίσω κάτι;
Περιμένω τις ιδέες σας!

giankal
24-01-2010, 13:58
Παιδιά στο internet radio menu, πώς μπορούμε να επιλέξουμε στα αριστερά της σελίδας τις επιλογές menu, search, log in και add station;

aab431
29-01-2010, 01:10
Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη φορά γράφω στο forum αλλά έχω διαβάσει πολλά και σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις πληροφορίες.

Τώρα έχω μια ερώτηση και ένα πρόβλημα που μου έχει σπάσει τα νεύρα. Αγόρασα το m34a και μαζί ένα δίσκο sata 3.5 in internal, συγκεκριμένα τον WD Caviar Green 1TB, SATA. Τον συνέδεσα στο box και τον ακούω να γυρίζει.
Όμως το m34a δε φαίνεται να συγκινείται :furious3: γιατί ότι και να κάνω δε βλέπω το μενού για εγκατάσταση των NMT. Έχω βάλει το firmware 091022 που απότι ξέρω είναι το τελευταίο.

Εχει κανείς χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο δίσκο ή ξέρει αν έχει πρόβλημα συμβατότητας;

Παιδιά ευχαριστώ και πάλι πολύ.

Αποστόλης

patrickdrd
29-01-2010, 13:21
καλημερα παιδες,

επειδη οπως καταλαβαινετε, 113 σελιδες ειναι... too much,
θα ηθελα να κανω μια απλη ερωτηση:

ειναι το egreat m34a το απολυτο media player;

δεν με ενδιαφερουν δικτυακες δυνατοτητες κλπ,
με ενδιαφερει να το χρησιμοποιησω σαν φορητο player (ειναι μικρουλι, ετσι δεν ειναι; ),
να βαζω στην υποδοχη usb το stick μου κ να παιζει τα παντα;

διαβαζω τα format που παιζει:

# Υποστηριζόμενα formats:Video extensions MPEG1/2/4 Elementary (M1V, M2V, M4V), MPEG1/2 PS (M2P, MPG), MPEG2 Transport Stream (TS, TP, TRP, M2T, M2TS, MTS), VOB, AVI, ASF, WMV, Matroska (MKV), MOV (H.264), MP4, RMP4, Audio extensions AAC, M4A, MPEG audio (MP1, MP2, MP3, MPA), WAV, WMA, FLAC, OGG, Subtitle extension SRT, SMI, SUB, SSA.
# Media Codecs: Video XVID SD/HD, MPEG-1, MPEG-2 (-MP@HL), MPEG-4.2 (- ASP@L5, 720p, 1-point GMC), WMV9 (-MP@HL), H.264 (-BP@L3 ,MP@L4.0 ,HP@L4.0 ,HP@L4.1), VC-1 (-MP@HL ,AP@L3), Audio WMA, WMA Pro, AAC, MP1, MP2, MP3, LPCM, FLAC, Vorbis.
# Audio pass through: DTS, AC3.
# Αλλα αρχεία: ISO, IFO.

κ εχω.. χασει την μπαλα,
μειονεκτει καπου; οι κατοχοι ας απαντησουν please,
υπαρχει κατι που ΔΕΝ παιζει;

ευχαριστω προκαταβολικα

group131
29-01-2010, 14:49
Πάντα θα βρεις κάτι να μην παίζει...
Μη ψάχνεις τι παίζει η συσκευή.
Καλύτερα ψάξε τι θες εσύ να παίζεις και μετά βλέπεις αν σου κάνει ένα μηχανάκι ή όχι...

patrickdrd
29-01-2010, 15:26
εχεις δικιο,
πηρα σβαρνα κ τις σελιδες προς τα πισω, ειδα οτι δεν παιζει wmv,
αλλα τον λιγο καιρο που εχω την samsung b650 δεν ψαχτηκα ποτε να παιξω wmv, τα κλασσικα μωρε θελω να παιζω, οτι παιζει και η samsung-άρα μου :)

mkv δηλαδη, mp4 και avi,

βεβαια επειδη δεν με ενδιαφερουν οι δυνατοτητες δικτυωσης,
μηπως να κοιταγα για κατι πιο... "απλο" (αρα κ οικονομικο),
οπως της western digital;

για να δω...

vadergr
29-01-2010, 15:27
δεν κοιτας το egreat r1 που το εχει προσφορα το eshop στα 79ε?

patrickdrd
29-01-2010, 15:35
διαφορες;

δικτυακες;

επισης που το ειδες σ'αυτη την τιμη;

εγω το βρισκω 110:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801721

vadergr
29-01-2010, 15:38
Δες στις πιο πισω σελιδες και ανοιξε το newsletter του eshop.
Πατας το λινκ του r1 και σου βγαινει η χαμηλη τιμη.

patrickdrd
29-01-2010, 15:41
δεν το βρισκω φιλε,
μπορεις να στειλεις link plz;

vadergr
29-01-2010, 15:44
http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=u073cs9er3hi3e1llr35

patrickdrd
29-01-2010, 15:54
σε ευχαριστω παρα παρα πολυ,
το μελεταω λιγο ακομα κ ετοιμαζομαι για παραγγελια :)

nemesi54
29-01-2010, 18:21
http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=u073cs9er3hi3e1llr35

Ποιά η διαφορά του R1 με το Μ34Α??
Ρωτάω γιατί με 79ε ειναι πειρασμός νομίζω

DELTA
29-01-2010, 20:01
Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε δισκο ssd αντι για τον κλασικο?(εννοω για συνδεση sata) . ΔΕν θα ειναι πιο αθορυβοι και γρηγοροι?

k.m.
29-01-2010, 22:11
εχεις δικιο,
πηρα σβαρνα κ τις σελιδες προς τα πισω, ειδα οτι δεν παιζει wmv,

Μια χαρά τα παίζει όπως και το m31b.

Από όσα έχω δοκιμάσει σε ελάχιστα έχω δει προβλήματα.
Αυτό που βλέπω συνήθως σε αρκετά όχι σε όλα είναι ότι δεν παίζουν τα μπρος/πίσω & time seek.

Iannis
29-01-2010, 23:48
Παιδες ειμαι κατοχος του εν λογω κουτιου και στο PC εβαλα win-7

Εχασα την μπαλα με την δυκτιωση προσπαθώντας να κανω με το κουτι οτι εκανα παλια με το pc με το TVercity και κυριως με το PS3MS

Στα win βλεπω ενα καρρο συσκευες (2 TV με dlni το egrate ) αλλα δεν μπορω να μπω πουθενα

Γινεται να καταργήσω ΠΑΝΤΟΥ τα διαφορα user και password??

δεν με ενδιαφέρει να μπαινει και ο γείτονας παντου

Μεβαια να βλεπω στις 2 TV ταινιες απο το κουτι ουτε λογος

Ποιο ειναι το default password μετα απο αλλαγη firmware?

H επιλογη check for firmware update δεν δουλευει πια?

nemesi54
30-01-2010, 06:39
Ποιά η διαφορά του R1 με το Μ34Α??
Ρωτάω γιατί με 79ε ειναι πειρασμός νομίζω

Κάποιος βρε παιδιά να με διαφωτίσει λίγο...

Iannis
30-01-2010, 16:21
Παιδες ειμαι κατοχος του εν λογω κουτιου και στο PC εβαλα win-7

Εχασα την μπαλα με την δυκτιωση προσπαθώντας να κανω με το κουτι οτι εκανα παλια με το pc με το TVercity και κυριως με το PS3MS

Στα win βλεπω ενα καρρο συσκευες (2 TV με dlni το egrate ) αλλα δεν μπορω να μπω πουθενα

Γινεται να καταργήσω ΠΑΝΤΟΥ τα διαφορα user και password??

δεν με ενδιαφέρει να μπαινει και ο γείτονας παντου

Μεβαια να βλεπω στις 2 TV ταινιες απο το κουτι ουτε λογος

Δεν μπορώ να μπω απο το PC στο κουτι

ποιο ειναι το password βρε παλικαρια

H επιλογη check for firmware update δεν δουλευει πια?

k.m.
30-01-2010, 16:39
έχεις δίσκο πάνω στο e-sata ?
έχεις βάλει τα nmt applications ?

Αν θες από το m34a να μπαίνεις στο PC τότε δεν θες login/password στο m34a αλλά στο PC.

Πες μας τι προσπαθείς να κάνεις και πως είναι το setup σου για να σε βοηθήσουμε.

Iannis
31-01-2010, 02:01
έχεις δίσκο πάνω στο e-sata ?
έχεις βάλει τα nmt applications ?

Αν θες από το m34a να μπαίνεις στο PC τότε δεν θες login/password στο m34a αλλά στο PC.

Πες μας τι προσπαθείς να κάνεις και πως είναι το setup σου για να σε βοηθήσουμε.

1- θελω απο το PC να μπαινω στο κουτι και να αντιγραφω αρχεία απο τον SATA δισκο στον USB.. κλπ Στο pc ->Network οταν επιλεγω το M34A -> ζηταει pass

2- Να μπορει το κουτι να σερβίρει ταινίες στις 2 TV (Kuro-Philips ) που εχουν DLNi (ενω στο κουτι εχω κανει share τον USB δισκο οι TV βλεπουν βιβλιοθηκες μονο του SATA του egrate

To setup ειναι

1-LX81 av
2-Kuro TV
3-Philips TV
4-egratem34

Ολα τα παραπάνω εχουν προδιαγραφη dlni (παλια απο το pc με transcode εβλεπα στη kuro ματροσκες απο το PC τρεχοντας την εφαρμογη PS3 FILE SERVER Το αυτο θελω να κανω και με το egrate αλλα δεν το εχω καταφερει

k.m.
31-01-2010, 21:42
1- θελω απο το PC να μπαινω στο κουτι και να αντιγραφω αρχεία απο τον SATA δισκο στον USB.. κλπ Στο pc ->Network οταν επιλεγω το M34A -> ζηταει pass

2- Να μπορει το κουτι να σερβίρει ταινίες στις 2 TV (Kuro-Philips ) που εχουν DLNi (ενω στο κουτι εχω κανει share τον USB δισκο οι TV βλεπουν βιβλιοθηκες μονο του SATA του egrate

To setup ειναι

1-LX81 av
2-Kuro TV
3-Philips TV
4-egratem34

Ολα τα παραπάνω εχουν προδιαγραφη dlni (παλια απο το pc με transcode εβλεπα στη kuro ματροσκες απο το PC τρεχοντας την εφαρμογη PS3 FILE SERVER Το αυτο θελω να κανω και με το egrate αλλα δεν το εχω καταφερει

1) Αν έχεις βάλει τα nmt application (που σημαίνει ότι ο sata δίσκος είναι ext3 πλέον) τότε πρέπει να έχει την samba ενεργοποιημένη και τα login/pass είναι nmt/1234

2) δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ το DLNi

Iannis
01-02-2010, 01:46
1) Αν έχεις βάλει τα nmt application (που σημαίνει ότι ο sata δίσκος είναι ext3 πλέον) τότε πρέπει να έχει την samba ενεργοποιημένη και τα login/pass είναι nmt/1234

2) δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ το DLNi

Με βοήθησες ηδη Ευχαριστώ παλικαρι

tasosnikol
04-02-2010, 12:18
παιδια εχω να σας κανω μια ερωτηση
θελω να κατεβαζω τορρεντ ταινιες
υπαρχει κανενας οδηγος για ρυθμισεις κτλ
εχω μονο ενα usb σκληρο 500g
για να κατεβαζω τορρεντ χρειαζομαι sata σκληρο?
σας ευχαριστω......

tasosnikol
04-02-2010, 12:38
υποψιν οτι δεν με ενδιαφερει να δικτυωσω το egreat με το pc μου
το μονο που θελω ειναι να κατεβαζω τορρεντς
μπορω ομοως να κανω εγκατασταση τα nmt
στον usb σκληρο?

gkpapad
05-02-2010, 17:58
Γεια σας παιδια.
Πως μπορω να αφαιρεσω το USB φλασακι απο το πλειερ;Πρεπει
να το κλεισω ή υπαρχει αλλος τροπος απο το τηλεκοντρολ;

group131
05-02-2010, 19:50
Το τραβάς...δε χρειάζεται κάτι άλλο...

gkpapad
05-02-2010, 21:36
Το τραβάς...δε χρειάζεται κάτι άλλο...
Αυτο φιλε το ξερω.Την ερωτηση την εκανα,αν πρεπει να κλεισω πιο μπροστα
το 34Α.
Η ερωτηση ισχυει και για καθε εξωτερικο σκληρο δισκο.

group131
06-02-2010, 03:43
Επαναλαμβάνω λοιπόν...δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι πριν....

SWISSTEC
07-02-2010, 11:30
:BDBDG54:Παιδιά να ρωτήσω κάτι: πώς μπορώ να μεταφέρω αρχεία από τον εσωτερικό σκληρό του Μ34 στον εξωτερικό σκληρό? Από τον εξωτερικό στο εσωτερικό ξέρω γίνεται με το κουμπί από το τηλεχειριστήριο ADD FILE.Και αν δεν γίνεται αυτό υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για το pc που μπορεί να αναγνωρίσει τον εσωτερικό σκληρό του Μ34 αφού είναι φορμαρισμένος σε FAT32?:BDBDG54:

Tsop
07-02-2010, 11:44
Το Μ34 δεν εχει εσωτερικο σκληρο. Μηπως εννοεις κατι αλλο?

SWISSTEC
07-02-2010, 17:29
Το Μ34 δεν εχει εσωτερικο σκληρο. Μηπως εννοεις κατι αλλο? Εννοώ τον σκληρό που παίρνει από την πλαϊνή θύρα και θεωρείται εσωτερικός σκληρός.

SWISSTEC
07-02-2010, 20:25
Επειδή ο δίσκος είναι φορμαρισμένος σε FAT32 υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να μεταφέρω τα αρχεία που έχω σε αυτόν τον δίσκο σε άλλο δίσκο που είναι φορμαρισμένος σε ntfs ή στο pc?

Savan
09-02-2010, 16:29
Τον συνδεεις σε pc με windows και χρησιμοποιεις την εντολη convert σε msdos prompt, πχ αν ο δισκος ειναι ο D: convert D: /FS:NTFS , δεν χρειαζεται backup, μετατρεπεται non destructively αλλα καλυτερα αν μπορεις παρε ενα backup.

dimitris335
10-02-2010, 19:28
καλησπερα μια ερωτηση
dvd iso πως μπορει να διαβασει γιατι κατι dvd που ριπαρω δεν τα βλεπει το myihome

Δημήτρης Δημητρακούδης
10-02-2010, 21:44
Μόνο μέσω smb ή NFS.. το myiHome δεν βλέπει καθόλου αρχεία ISO.

giorgosc61
16-02-2010, 22:08
Καλησπέρα....

Είμαι ανάμεσα στο Egreat M34a και Xtreamer.....

Μάλλον τείνω προς το Egreat M34a.

Θέλω να ρωτήσω όμως.

1) Έχω ένα WD passport σε ext3 και 160GB σκληρό. Μπορώ να τον συνδέσω χωρίς εξωτερική τροφοδοσία στην usb του egreat και να διαβάζει χωρίς πρόβλημα

2) Με ενδιαφέρει να ακούω shoutcast internet radio σταθμούς. Είναι εύκολο αυτό μέσω του egreat; To έχει δοκιμάσει κάποιος; Μπορώ να βάλω και δικούς μου; Πρέπει να έχω εγκαταστήσει να nmt apps για να δουλέψει το internet radio;

3) Στην αναπαραγωγή mp3 πέφτει screensaver; Αν υπάρχει cover το δείχνει;

Ευχαριστώ πολύ....

dk65gr
22-02-2010, 17:56
Καλησπέρα....

Είμαι ανάμεσα στο Egreat M34a και Xtreamer.....

Μάλλον τείνω προς το Egreat M34a.

Θέλω να ρωτήσω όμως.

1) Έχω ένα WD passport σε ext3 και 160GB σκληρό. Μπορώ να τον συνδέσω χωρίς εξωτερική τροφοδοσία στην usb του egreat και να διαβάζει χωρίς πρόβλημα

2) Με ενδιαφέρει να ακούω shoutcast internet radio σταθμούς. Είναι εύκολο αυτό μέσω του egreat; To έχει δοκιμάσει κάποιος; Μπορώ να βάλω και δικούς μου; Πρέπει να έχω εγκαταστήσει να nmt apps για να δουλέψει το internet radio;

3) Στην αναπαραγωγή mp3 πέφτει screensaver; Αν υπάρχει cover το δείχνει;

Ευχαριστώ πολύ....
1.δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω διαβαζει
2.ακους κανονικα ραδιο,δεν ξερω αν κ πως βαζεις δικου σου κ οχι δεν θελει εγκατασταση
3.ναι πεφτει screensaver

crabsody
24-02-2010, 23:51
Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για τη συσκευή. Θέλω όμως να τη συνδέω με την τηλεόραση μόνο όταν βλέπω μια ταινία. Για να κατεβάζω βιντεάκια θέλω να τη συνδέω με το pc. Γίνεται αυτό; Το interface της συσκευής είναι web? Το ρωτάω γιατί έχω linux. O σκοπός μου είναι να συνδέω τη συσκευή με το lan μου, με το linux pc μου για να μπορώ να επιλέξω πιο αρχείο θα κατεβάσει και μετά να κλείνω το pc και τα videάκια να κατεβαίνουν....

lemon
26-02-2010, 12:07
@ crabsody
θα σε βοηθήσει να βάλεις ένα dock station και να μεταφέρεις το HDD όπως έκανα σε ένα φίλο παρακάτω.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Εγκατέστησα τη συσκευή σε ένα φίλο, με ελάχιστη έως καθόλου σχέση με το αντικείμενο. Απλά ήθελε μια άλλη λύση από το να κουβαλά και να συνδέει το φορητό του στην τηλεόραση.
Τον έβαλα τελικά να κουβαλά το σκληρό δίσκο από το dock station που του έβαλα δίπλα από το φορητό....στο 34Α που είναι μόνιμα δίπλα από την TV.

Όλα καλά λοιπόν και του φάνηκε κατανοητή η διαδικασία.
Παρατήρησα όμως ότι και το 34Α αργεί υπερβολικά να συνδεθεί στη HDMI είσοδο. Χρειάζεται μερικές φορές διεματαγωγή σε μια άλλη είσοδο της τηλεόρασης και μετά πάλι στην HDMI.
Να πω την αλήθεια το ίδιο παρατηρώ και στο δικό μου 31b με το τελευταίο fw της εταιρίας και δεν είχα προσδιορίσει τι έφταιγε.
Αργεί επειδή το setup της εικόνας είναι στο Auto; Σε μένα όμως (31b) σε παλαιότερα fw που είχαν ήδη το auto, η καθυστέρηση αυτή δεν υπήρχε.

Παρατηρείτε κάτι σχετικό;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
26-02-2010, 12:10
@ crabsody
θα σε βοηθήσει να βάλεις ένα dock station και να μεταφέρεις το HDD όπως έκανα σε ένα φίλο παρακάτω.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Εγκατέστησα τη συσκευή σε ένα φίλο, με ελάχιστη έως καθόλου σχέση με το αντικείμενο. Απλά ήθελε μια άλλη λύση από το να κουβαλά και να συνδέει το φορητό του στην τηλεόραση.
Τον έβαλα τελικά να κουβαλά το σκληρό δίσκο από το dock station που του έβαλα δίπλα από το φορητό....στο 34Α που είναι μόνιμα δίπλα από την TV.

Όλα καλά λοιπόν και του φάνηκε κατανοητή η διαδικασία.
Παρατήρησα όμως ότι και το 34Α αργεί υπερβολικά να συνδεθεί στη HDMI είσοδο. Χρειάζεται μερικές φορές διεματαγωγή σε μια άλλη είσοδο της τηλεόρασης και μετά πάλι στην HDMI.
Να πω την αλήθεια το ίδιο παρατηρώ και στο δικό μου 31b με το τελευταίο fw της εταιρίας και δεν είχα προσδιορίσει τι έφταιγε.
Αργεί επειδή το setup της εικόνας είναι στο Auto; Σε μένα όμως (31b) σε παλαιότερα fw που είχαν ήδη το auto, η καθυστέρηση αυτή δεν υπήρχε.

Παρατηρείτε κάτι σχετικό;

ακριβως το ιδιο κανει κανει και σ`εμενα.
μικρο το κακο...

lemon
26-02-2010, 13:46
Τελικά επιβεβαιώνεται.

Ναι για εμάς μικρό το κακό, αλλά για τον αδαή τον μπερδεύει ή του δημιουργεί ανασφάλεια γιατί δεν ξέρει τι γίνεται...

Και τώρα που το συζητάμε αυτό έγινε με το τελευταίο fw του Δεκέμβρη, τα πρωτύτερα που είχα δοκιμάσει στο 31b (και νομίζω ότι είναι ταυτόσημα με του 34Α) δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα.
Στο 34A στο πρωτύτερο fw, σας είχαν τη δυνατότητα του DTS ή σας το βάλανε στο τελευταίο fw;
(σκέφτομαι μπας και του βάλω το προηγούμενο)

group131
26-02-2010, 14:19
DTS είχε σίγουρα και το προηγούμενο και ίσως και το προ-προηγούμενο...

lemon
26-02-2010, 16:41
Ωραία, οπότε όσοι το είχατε και πρωτύτερα πως ήταν η συμπεριφορά του στο προηγούμενο fw (ως προς τη γρήγορη ανεύρεση της HDMI)?

crabsody
26-02-2010, 22:02
@ crabsody

Αν κατάλαβα καλά dock station εννοείς το μηχανάκι που του κοτσάρεις πάνω τον σκληρό. Εγώ όμως δεν θέλω αυτό. Θέλω απλά να χειρίζομαι το EGREAT από τον υπολογιστή (ο οποίος είναι linux). Γίνεται αυτό; (Όταν λέω χειρίζομαι εννοώ να κατεβάζω αρχεία μέσω torrents)

lemon
26-02-2010, 22:44
Όλα γίνονται...
Θα χρησιμοποιήσεις Transmission Web Interface όπου από τον πλοηγό του υπολογιστή σου θα πληκτρολογείς την στατική IP που έχεις δώσει στο 34Α.
Για παράδειγμα έστω ότι του έχεις δώσει στατική IP το 192.168.1.10 με πόρτα την 8077 (πρόσεχε όμως τι έχεις κάνει στο ρουτεράκι σου, μη τυχόν και το μπλοκάρει)

Πληκτρολογείς http://192.168.1.10:8077 - δίνεις τα nmt και 1234 εν συνεχεία login:
http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51777&stc=1&d=1267213259

and voila
http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51776&stc=1&d=1267213259

Με open δίνεις τα path των torrent που έχεις αποθηκεύσει προσωρινά στον υπολογιστή σου...και αρχίζει να τα κατεβάζει.

crabsody
27-02-2010, 12:38
lemon σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αυτό ακριβώς ήθελα. Μάλλον θα το παραγγείλω το μηχανάκι :)

lemon
28-02-2010, 01:04
Θα ήθελα όμως να σε ανατροφοδοτήσουν και άλλα μέλη, γιατί αυτό που σου έδειξα το κάνω μέσω egreat 31b. Θα μου πεις σχεδόν τα ίδια είναι και βασίζονται σε κοινό fw.
Ναι αλλά μερικές φορές μας ξεφεύγουν οι λεπτομέρειες και αυτές πολλές φορές μας χαλάνε το παιχνίδι.

Εν τω μεταξύ το 34Α που έστησα σε φίλο, δεν το σέταρα σε δίκτυο, γιατί όπως προείπα ο φίλος δεν γνωρίζει ούτε τα βασικά και αυτά του φαίνονται θεωρίες επιστημονικές!

Ας δώσει ανατροφοδότηση και κάποιος άλλος και κάτι ακόμη επίσης δες στο web εάν το Transmission Web Interface είναι συμβατό με Linux!

Μετέπειτα προσθήκη
Δοκίμασα τ Transmission Web Interface σε Ubuntu 9.01 και λετουργεί άψογα!

vector
28-02-2010, 20:42
2 ερωτησες
1.αρχειο mkv με ηχο dts δεν παιζει ηχω.ειχα μια ποιο μεγαλη βερσιον και την αλλαξα με αυτη του site ποθ λεει dts downmix αλλα παλη τιποτα.
καμια ιδεα?
2.μπορει να γινει μετατροπη ηχου μονο και πωσ?

ΥΓ.εχετε καποιο αλλο λινκ γιατι στο σαιτ βλεπω βερσιον ιουνιου του 09 και διαβαζω λιγες σελιδες πρην οτι εεχει βαλει καποιος του δεκεμβριου ποιο ειναι το τελευταιο?

lemon
28-02-2010, 21:05
Τι το παιδεύεις;

Βάλε το τελευταίο fw της συσκευής σου από το http://www.egreatworld.com/en/Download.asp και καθάρισες...

vector
01-03-2010, 01:26
ευχαρ. κατεβαζα απο εδω http://www.egreathd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=63 αλλα ειναι ασχετο ε?

Tsop
04-03-2010, 19:01
Εχω ενα βιντεο mkv με αυτα τα χαρακτηριστικα. Ξερω πως δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει αλλα ρωταω μπας και υπαρχει καποια λυση. Ισως να το μετατρεψω σε αλλο ειδους αρχειο?

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L5.1
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 9 frames
Muxing mode : Container profile=Unknown@5.1
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 2h 23mn
Bit rate : 10.5 Mbps
Nominal bit rate : 10.8 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 800 pixels

patrickdrd
04-03-2010, 19:40
δυστυχως φιλε αυτο το 5.1 μας εχει σκισει,
ηθελα να ξερα γιατι το χρησιμοποιουν μερικοι,
αφου δεν παιζει σε καμια tv, σε κανενα media player,
κατεβασε το formatfactory (free ειναι κ ευκολα θα το βρεις) κ μετετρεψε με τις παρακατω ρυθμισεις:

http://i46.tinypic.com/2pytanq.jpg

DimAsi
05-03-2010, 17:01
patric για να καταλαβω και εγω .Βαζεις αρχειο για παραδειγμα 8,5 GB και το κανει 750ΜΒ ? σε AVI ? ;η δεν καταλαβα?

group131
05-03-2010, 17:57
zaras αυτό που κάνει είναι να αλλάζει το mkv σε νέο mkv συμβατό με τα NMT...(και με ήχο AC3 όπως βλέπω)...

Κάποιοι φίλοι είχαν προτείνει και απλή μετατροπή σε ts αρχείο...

DimAsi
05-03-2010, 18:02
zaras αυτό που κάνει είναι να αλλάζει το mkv σε νέο mkv συμβατό με τα NMT...(και με ήχο AC3 όπως βλέπω)...

Κάποιοι φίλοι είχαν προτείνει και απλή μετατροπή σε ts αρχείο...Σε ts το ειχα δοκιμασει και αυτό ειναι αλλο απ οτι βλέπω

gkpapad
07-03-2010, 12:08
παιδια την βοηθεια σας αν ειναι ευκολο
Τελευταια δεν βλεπει εξωτερικους υποτιτλους σε μερικες ταινιες, ενω
τις βλεπει ο πλειερ στα windows.Παραδειγμα κατεβασα το 13 επεισοδιο
απο τις νοικοκυρες και δεν βλεπει τους υποτιτλους.
Επισης μολις εβαλα το εργο PERCY JACKSON AND THE OLYMPIANS και διαβαζω
τους υποτιτλους στα windows δεν τους διαβαζω στο Egreat M34A.Γιατι;

tkate
07-03-2010, 13:58
Πρόσφατα αγόρασα το Μ34Α και έχω το εξής πρόβλημα. Το χρησημιποιώ για να βλέπω ταίνιες μέσω δικτύου. Έχω έναν δικτυακό δίσκο της Lacie 1ΤΒ. Ενώ τον βλέπει κανονικά, δεν βλέπει τους υπότιτλους. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι αν πάρω αυτούσιους τους καταλόγους και τους αντιγράψω σε στικάκι, τότε βλέπει κανονικά τους υπότιτλους!!! Δοκίμασα να ανανεώσω το firmware, αλλά πάλι μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχει κάποια ιδέα του τι φταίει;

k.m.
07-03-2010, 21:18
παιδια την βοηθεια σας αν ειναι ευκολο
Τελευταια δεν βλεπει εξωτερικους υποτιτλους σε μερικες ταινιες, ενω
τις βλεπει ο πλειερ στα windows.Παραδειγμα κατεβασα το 13 επεισοδιο
απο τις νοικοκυρες και δεν βλεπει τους υποτιτλους.
Επισης μολις εβαλα το εργο PERCY JACKSON AND THE OLYMPIANS και διαβαζω
τους υποτιτλους στα windows δεν τους διαβαζω στο Egreat M34A.Γιατι;

Άνοιξέ τους με notepad και σώσε του ως ANSI (μερικές φορές είναι Unicode).

gkpapad
08-03-2010, 12:51
Άνοιξέ τους με notepad και σώσε του ως ANSI (μερικές φορές είναι Unicode).

το εχω τσεκαρει και δυστυχως ειναι ANSI

patrickdrd
08-03-2010, 16:46
patric για να καταλαβω και εγω .Βαζεις αρχειο για παραδειγμα 8,5 GB και το κανει 750ΜΒ ? σε AVI ? ;η δεν καταλαβα?

οχι βρε, δεν στο κανει avi, ουτε το μεγεθος μικραινει,
παραμενει το αρχικο size (μπορει να γινει κ μεγαλυτερο ακομα το νεο αρχειο),
απλα μετατρεπει το format profile 5.1 σε κατι αλλο, ωστε να παιζει στην tv σου

tasosnikol
08-03-2010, 21:06
paidia exo to m34a kai einai teleio
2 erotiseis omos

1: pos mporo na vlepo live tv meso adsl internet? px aplha, ant1 ktl?
2: pos mporo na prostheso ellinikous stahmous sto internet radio ektos apo autous pou exei?
euxaristo...

ggking
16-03-2010, 21:34
Καλησπέρα παίδες...προσπαθώ να παίξω μέσω δικτύου Ν 270Mbps, ταίνιες 1080p μέσω jukebox αλλα και έτσι απλά μπαίνοντας στο φάκελο του υπολογιστή μου, αλλα δε τις παίζει.Μεσω jukebox κάνει buffering απλα δεν αρχίζει η ταινία και οταν μπαίνω απλά στον υπολογιστη τις παίζει οκ για μερικά δευτερόλεπτα και μετα με σπασίματα.Τι μπορεί να φταίει ?

group131
16-03-2010, 21:55
Δε νομίζω ότι μπορείς να δεις 1080ρ ασύρματα...

ege1
19-03-2010, 22:36
παιδια εχω σοβαρο προβλημα δε φορτωνει.γραφει loading ... αλλα δε κανει τιποτα δε φορτωνει .το εχω παρει απο το eshop ειναι θεωρητικα στην εγγυηση το επισκευαζουν? μπορω να κανω καποιο reset ?

ευχαριστω

Asteris
21-03-2010, 13:00
95€ στο Crazy Sunday του Eshop. Χτύπησα ένα για δωράκι...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
21-03-2010, 16:29
95€ στο Crazy Sunday του Eshop. Χτύπησα ένα για δωράκι...

...και πολυ καλα εκανες...

καλοριζικο

lemmys
24-03-2010, 00:53
ρε παιδια έκανα upgrade kai εβαλα και τις ΝΜΤ applications αλλα τωρα δεν παίζει DTS ήχο και δεν βλέπω υποτιτλους στα mkv αρχεία?

εχει παθει κανεί κάτι παρόμοιο?

Sagi21
24-03-2010, 18:40
...και πολυ καλα εκανες...

καλοριζικο

Μόλις το αγόρασα κι εγώ από E-Shop και το Crazy Sundays
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801717&u=EGREAT-EG-M34A-HD-NETWORKED-MEDIA-TANK
Το βράδυ θα μοιραστώ εντοιπώσεις αφού το τεστάρω πρώτα.

ioannis2005gr
28-03-2010, 21:47
ρε παιδια έκανα upgrade kai εβαλα και τις ΝΜΤ applications αλλα τωρα δεν παίζει DTS ήχο και δεν βλέπω υποτιτλους στα mkv αρχεία?

εχει παθει κανεί κάτι παρόμοιο?

Δεν ξέρω πώς το έκανες...αλλά αν διαβάσεις τις οδηγίες, λέει να κάνεις πρώτα το firmware update με το τελευταίο 50-17-091022-15-EGR-403-000 (αυτό έχω εγώ, δεν ξέρω αν υπάρχει και νεώτερο...) και ύστερα να κάνεις το NMT (syb8634) install από την ανάλογη σελίδα. Αν τα έκανες όλα αυτά, τότε μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει με εσένα. Τις ρυθμίσεις του ήχου τις δοκίμασες για να τις φέρεις στα δικά σου μέτρα (μηχανήματα)?
Γιάννης

ichaltou
30-03-2010, 21:51
σκληρούς δίσκους μπορούμε να εχουμε ενα συνδεδεμένο την φορά ή με κανένα hub μπορούμε να έχουμε περισσότερους?

Dachtus
02-04-2010, 16:40
Να θέσω κι εγώ με τη σειρά μου 2 ερωτήματα που αφορούν στο συγκεκριμένο μηχάνημα!
1ο- Υποστηρίζει (και εάν ναι, με ποιο πρόγραμμα) torrent client, ώστε να κατεβάζει από ''κλειστά'' sites; Αναφέρομαι στα hd-bits.ro, bit-hdtv.com κ.τ.λ.
2ο- Με το oversight τελευταία κάτι γίνεται και δεν μου δουλεύει σωστά... Λάθος thumbnails, λάθος τίτλοι, γενικά πολύ αναξιοπιστία... Να αναφέρω ότι έχω κάνει πολύ δουλειά με τους τίτλους των αρχείων, καθώς και με τα nfo τους, και είναι πλήρως ταυτισμένα με την imbd...Οπότε κάτι λάθος κάνει το oversight λοιπόν....
Το ερώτημά μου είναι το εξής: Θέλω step by step κάποιος να με βοηθήσει να εγκαταστήσω το YAMJ Jukebox βρε παιδιά...
Δεν είμαι Linuxάκιας και όσες φορές έχω προσπαθήσει να το ξεκινήσω, πάντα κάπου σκοντάφτω...
Έχω δει και το αντίστοιχο thread εδώ μέσα για το Jukebox αλλά δεν έλαβα καμία βοήθεια, τελικά, από εκεί μέσα...
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

hitech444
03-04-2010, 16:54
Γειά σας παιδιά και Χριστός Ανέστη,
Χωρίς να είμαι ειδήμονας στο αντικείμενο, βρήκα αυτό
http://www.ebw.gr/store/ProductView.aspx?productid=216
και σας το δίνω για έλεγχο. Αν εξαιρέσεις τα διαφορετικά format και το κατεβαστήρι λέει νομίζω για την τιμή του...

hitech444
03-04-2010, 17:44
Να συμπληρώσω οτι η εταιρεια ειναι:
www.neurostechnology.com
Αν πατε δειτε και το μεγαλυτερο αδελφακι του...

ichaltou
10-04-2010, 23:46
αντιμετωπίζω ενα προβλημα με το Μ34, μέχρι χθές έπαιζε κανονικά σήμερα το άλλαξα τηλεόραση και ενω ξεκινάει να ανοίξει οταν φτάσει στο σημείο να δείξει το μενού εμφανίζει μαύρη οθόνη.
εχει κανείς καμμι'α ιδεα του τι μπορεί να συμβαίνει?

stargr
11-04-2010, 00:01
Βάλε την εικόνα που βγάζει στο default το γράφει στο manual πώς γίνεται και κάπου στην αρχή αυτού του ποστ. Ίσως η ανάλυση ή η συχνότητα που στέλνει τώρα δε υποστηρίζονται απο την τηλεόραση...

k.m.
11-04-2010, 18:49
και στις 2 tv το συνδέει με hdmi ?

αν ναι δοκίμασε όταν μαυρίσει η εικόνα να πατήσεις tv mode + 0.

ichaltou
11-04-2010, 20:36
και οι 2 τηλεοράσεις συνδέονται με hdmi, η μια είναι 46Β650 η άλλη 42U10. δεν ξερω τι είχε γίνει αλλα το ξανασύνδεσα στην σαμσουγκ έβαλα την ανάλυση στο auto και βάζοντας το πισω στην πανασονικ επαιξε κανονικά.
anyway..

greekgreek
13-04-2010, 14:16
Πρόσφατα δοκίμασα να παίξω μια ταινία που είχα σε μορφή αρχείου .rmvb και είδα ότι το Μ34Α δεν βλέπει καθόλου το αρχείο (κενός φάκελος) δεν παίζει τέτοια αρχεία;

Tsop
13-04-2010, 14:25
Δεν νομιζω να παιζει rmvb.

http://www.networkedmediatank.com/showthread.php?tid=36744

patrickdrd
13-04-2010, 14:54
το R1 τα παιζει λεει :cool4:

greekgreek
13-04-2010, 15:44
Το άλλο media player που έχω ,το Xtreamer ,το δοκίμαζα τα παίζει.

Dachtus
14-04-2010, 19:27
Βρε παίδες, υπάρχει η δυνατότητα να εγκαταστήσω στο egreat μου κάποιον web browser;
Είτε ξεχωριστά, είτε μέσω CSI...

apollonas8eos
18-04-2010, 20:16
να σας κανω κι εγω μια ερωτηση.
Υπαρχει τροπος να παιξει avchd αρχεια απο την καμερα CANON HF 200;

dk65gr
22-04-2010, 20:47
παιδια μια βοήθεια κ σε μένα,περασα το καινουργιο fw καθως κ τα nmt αλλα τωρα δεν μπαινει καθολου στο internet τι μπορω να κανω;

greekgreek
22-04-2010, 21:46
παιδια μια βοήθεια κ σε μένα,περασα το καινουργιο fw καθως κ τα nmt αλλα τωρα δεν μπαινει καθολου στο internet τι μπορω να κανω;
Έχει βγει καινιούριο fw;

dk65gr
22-04-2010, 21:50
Τι το παιδεύεις;

Βάλε το τελευταίο fw της συσκευής σου από το http://www.egreatworld.com/en/Download.asp και καθάρισες...
αυτο που αναφεραν λιγο πιο πισω-με το internet τι να κανω

greekgreek
23-04-2010, 15:30
Πώς το περνάμε το fw που έχουμ κατεβάσει από την σελίδα του Μ34Α;

dk65gr
24-04-2010, 12:28
Αφού αποσυμπιέσεις το rar θα πρέπει να έχεις:
1 αρχείο .bin με το firmware.
1 αρχείο .html που περιέχει link στο αρχείο του firmware.
1 αρχείο .nmt που περιέχει το NMT

παρε το bin και το htm
Τοποθετησε το USB stick .

Για το firmware πας στο Πηγή media και
διαλέγεις το USB stick,
το άνοιγμα αρχείου (το 4 εικονίδιο μετά το ταινία-μουσική-φωτογραφίες) και
επιλέγεις το αρχείο HTML

greekgreek
24-04-2010, 12:56
Θεώρησα ότι χρειάζεται μόνο το αρχείο .bin και έβαλα μόνο αυτό στο USB stick.
Το αρχείο .bin πάντως δεν το είδε καθόλου .
Θα το ξανακατεβάσω και θα ξαναδοκιμάσω.

Thanks!!!!!

DimAsi
24-04-2010, 15:33
Σκεφτομαι το Avatar σε 1080 αλλά λέτε να παίξει με αυτά τα δεδομενα ή θα κρασάρει ?

DISC INFO:

Disc Title: RED_BIRD_2D_F3
Disc Size: 48,835,177,299 bytes
Protection: AACS
BD-Java: Yes
BDInfo: 0.5.2

PLAYLIST REPORT:

Name: 00802.MPLS
Size: 47,541,110,784 bytes
Length: 2:41:41 (h:m:s)
Total Bitrate: 39.20 Mbps
Description:

VIDEO:

Codec Bitrate Description
----- ------- -----------
MPEG-4 AVC Video 28817 kbps 1080p / 23.976 fps / 16:9 / High Profile 4.1

AUDIO:

Codec Language Bitrate Description
----- -------- ------- -----------
DTS-HD Master Audio English 4146 kbps 5.1 / 48 kHz / 4146 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)

greekgreek
25-04-2010, 12:58
Αφού αποσυμπιέσεις το rar θα πρέπει να έχεις:
1 αρχείο .bin με το firmware.
1 αρχείο .html που περιέχει link στο αρχείο του firmware.
1 αρχείο .nmt που περιέχει το NMT

παρε το bin και το htm
Τοποθετησε το USB stick .

Για το firmware πας στο Πηγή media και
διαλέγεις το USB stick,
το άνοιγμα αρχείου (το 4 εικονίδιο μετά το ταινία-μουσική-φωτογραφίες) και
επιλέγεις το αρχείο HTML
Το δοκίμασα και έκανα την αναβάθμιση.
Μου φαίνεται παίζει καλύτερα το Μ34Α με την νέα αναβάθμιση.

Thanks!!!!!

andrew
25-04-2010, 14:16
Δεν την διαβαζει την συγκεκριμενη εκδοση.

greekgreek
25-04-2010, 14:25
Τί εννοείς;
Άν ρωτάς για αυτά που γράφω εγώ,δεν έκανα σωστά την διαδικασία και δεν είχε πάρει την αναβάθμιση.

andrew
25-04-2010, 15:45
Η απαντηση αφορα για τον παραπανω για τo αν την συγκεκριμενη ταινια μπορει να την τρεξει το egreat.

DimAsi
25-04-2010, 15:55
Η απαντηση αφορα για τον παραπανω για τo αν την συγκεκριμενη ταινια μπορει να την τρεξει το egreat.

Αυτό φοβόμουν και εγω οτι λόγω chipset δεν θα την αντεξει .Την 10GB παντως την επαιξε αριστα

greekgreek
25-04-2010, 20:57
Μιλάμε για ταινία 44-45 gb ,λίγο δύσκολο το βλέπω και εγώ να την παίξει.

dpapav
25-04-2010, 21:51
Μιλάμε για ταινία 44-45 gb ,λίγο δύσκολο το βλέπω και εγώ να την παίξει.

Δοκιμασα κι εγω τη συγκεκριμενη αλλα αρνειται να παιξει, δεν είναι ομως θεμα μεγεθους ,αλλες αντιστοιχου μεγεθους παιζουν κανονικα.

greekgreek
25-04-2010, 22:23
Δεν έχω ταινίες τέτοιου μεγέθους,εσυ πόσες έχεις και πόσες σε έχουνε παίξει;

Larry Fine
25-04-2010, 22:29
Σκεφτομαι το Avatar σε 1080 αλλά λέτε να παίξει με αυτά τα δεδομενα ή θα κρασάρει ?

DISC INFO:

Disc Title: RED_BIRD_2D_F3
Disc Size: 48,835,177,299 bytes
Protection: AACS
BD-Java: Yes
BDInfo: 0.5.2

PLAYLIST REPORT:

Name: 00802.MPLS
Size: 47,541,110,784 bytes
Length: 2:41:41 (h:m:s)
Total Bitrate: 39.20 Mbps
Description:

VIDEO:

Codec Bitrate Description
----- ------- -----------
MPEG-4 AVC Video 28817 kbps 1080p / 23.976 fps / 16:9 / High Profile 4.1

AUDIO:

Codec Language Bitrate Description
----- -------- ------- -----------
DTS-HD Master Audio English 4146 kbps 5.1 / 48 kHz / 4146 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)

Με το tsmuxer πεταξα ολες τις γλωσες και τους υποτιτλους και κρατησα ατοφια την εικονα και το Dts-hd audio καθως και εξωτερικο srt με Ελληνικα subs.

Με streaming επαιξε μια χαρα ολη η ταινια και το κοκκινο λαμπακι του DTS-HD Audio στον Onkyo 607 μου υπενθυμιζε γιατι ο ηχος ηταν τοσο καλος.Και η εικονα επισης οτι καλυτερο εχω δει μεχρι τωρα.

dpapav
25-04-2010, 22:35
Δεν έχω ταινίες τέτοιου μεγέθους,εσυ πόσες έχεις και πόσες σε έχουνε παίξει;

The Curious Case of Benjamin Button(44,2 gb) , Gran Torino , Revolutionary road έχουν παιξει αψογα ως τωρα.Πιο πολυ για να χρησιμοποιησω το pass through dts master και dolby truehd στον Onkyo 876 γι΄αυτο αψηφησα το μεγεθος.

stargr
26-04-2010, 02:40
Εγώ έχω πρόβλημα με αρχεία πάνω απο 15 GB και χωρίς MA. Ίσως φταίει η κωδικοποίηση....

dpapav
26-04-2010, 19:54
Με το tsmuxer πεταξα ολες τις γλωσες και τους υποτιτλους και κρατησα ατοφια την εικονα και το Dts-hd audio καθως και εξωτερικο srt με Ελληνικα subs.

Με streaming επαιξε μια χαρα ολη η ταινια και το κοκκινο λαμπακι του DTS-HD Audio στον Onkyo 607 μου υπενθυμιζε γιατι ο ηχος ηταν τοσο καλος.Και η εικονα επισης οτι καλυτερο εχω δει μεχρι τωρα.

Με τον τροπο αυτο επαιξε και σε μενα απο εξωτερικο δισκο. Εικονα και ήχος αναφορας. Το egreat λοιπον σταθερη αξια οταν κατα πολυ ακριβοτερα δεν κανουν pass through dts hd master.

greekgreek
26-04-2010, 20:57
οταν κατα πολυ ακριβοτερα δεν κανουν pass through dts hd master.
Τί είναι αυτό;

dpapav
26-04-2010, 22:18
Τί είναι αυτό;

Εχει τη δυνατοτητα να περναει μεσω του hdmi ολα τα hd formats ηχου (dts hd master , dolby truehd) σε ενισχυτη που μπορει να τα αποκωδικοποιησει. Το xtreamer για παραδειγμα περναει μονο το απλο dts και dolby digital και νομιζω οτι και το pop corn c200 ακομα δεν έχει αυτη τη δινατοτητα. Αυτο αφορα βεβαια μονο τα blue ray rips προς το παρον αλλα απολαμβανεις ασυμπιεστο ήχο .

proklos
30-04-2010, 08:22
παιδια μηπως υπάρχει κανενα firmware (έστω και unofficial) που να δείχνει στο menu thumbnails (όπως το Western Digital) ?

onlineN
30-04-2010, 10:33
παιδια μηπως υπάρχει κανενα firmware (έστω και unofficial) που να δείχνει στο menu thumbnails (όπως το Western Digital) ?

Αυτό θα με ενδιέφερε κι εμένα άμα το ξέρει κανείς .

parisal
30-04-2010, 19:03
Δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο (ούτε διαβαστεί).

back3
05-05-2010, 22:35
Όταν έιχα συνδεμένους τους σκληρούς δίσκους στο υπολογιστή που έχει xp έκανα εύκολα δίκτυο, με το laptop που έχει vista δεν μου βρίσκει τους δίσκους όταν πάω από το "εύρεση".

Savan
13-05-2010, 11:42
Πηρα κι εγω ενα για το υπνοδωματιο.. ως τωρα ολα καλα, μονο που παρατηρησα ειναι οτι δεν δεχεται το αστερακι - * - σε username και σε passwords στα network shares, αλλα μπορεις να συνδεσεις ενα usb keyboard και να το γραψεις..

gmak13
18-05-2010, 18:35
Καλησπέρα και από εμένα , πρόσφατο κάτοχο ενός e-great m34a συνδεδεμένο με το router.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:Δεν παίζει youtube (το βρίσκω στα video podcasts ως youtube lite) .
Συγκεκριμένα ενώ κάνει αναζήτηση , όταν πάει να παίξει το video γράφει ότι το αρχειο δεν υποστηρίζεται..(το κάνει με όλα τα αρχεια & τις αναλύσεις)
Υπάρχει λύση;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-05-2010, 19:34
Καλησπέρα και από εμένα , πρόσφατο κάτοχο ενός e-great m34a συνδεδεμένο με το router.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:Δεν παίζει youtube (το βρίσκω στα video podcasts ως youtube lite) .
Συγκεκριμένα ενώ κάνει αναζήτηση , όταν πάει να παίξει το video γράφει ότι το αρχειο δεν υποστηρίζεται..(το κάνει με όλα τα αρχεια & τις αναλύσεις)
Υπάρχει λύση;

εχει σταματησει νομιζω η συνεργασια με το youtube

Dachtus
18-05-2010, 21:23
Μπορεί κάποιος φίλος από εδώ μέσα να μου εξηγήσει τις καρτέλες WORKGROUP και NFS SERVER από το μενού NETWORK SHARE;
Που χρησιμεύουν και πώς ρυθμίζονται;
Μπορώ να χρησιμοποιήσω το eGreat μου σαν remote server για τα αρχεία που έχω στον εξωτερικό σκληρό;
Με άλλα λόγια, να μπαίνω μέσα από ένα άλλο pc και να βλέπω τα αρχεία μου, να ρυθμίζω αρχεία torrent για downloading μέσω του transmission και γενικά μέσω CSI να διαχειρίζομαι το μηχάνημα πάντα, όμως, remote;
Σας ευχαριστώ!

Dachtus
18-05-2010, 21:31
Άλλη μια ερώτηση...συγνώμη που σας κουράζω...
Έχω ένα USB εξωτερικό σκληρό δίσκο πάνω στο eGreat μου...εκτός από τον εξωτερικό για τα NMT tools μέσω της eSata θύρας του...
Πώς μπορώ να βλέπω τον εξωτερικό USB δίσκο μέσα από το pc μου στις θέσεις δικτύου;

Dachtus
19-05-2010, 17:48
Μπορεί κάποιος φίλος από εδώ μέσα να μου εξηγήσει τις καρτέλες WORKGROUP και NFS SERVER από το μενού NETWORK SHARE;
Μπορώ να χρησιμοποιήσω το eGreat μου σαν remote server για τα αρχεία που έχω στον εξωτερικό σκληρό;
Με άλλα λόγια, να μπαίνω μέσα από ένα άλλο pc και να βλέπω τα αρχεία μου, να ρυθμίζω αρχεία torrent για downloading μέσω του transmission και γενικά μέσω CSI να διαχειρίζομαι το μηχάνημα πάντα, όμως, remote;
Σας ευχαριστώ!

Έχω ένα USB εξωτερικό σκληρό δίσκο πάνω στο eGreat μου...εκτός από τον εξωτερικό για τα NMT tools μέσω της eSata θύρας του...
Πώς μπορώ να βλέπω τον εξωτερικό USB δίσκο μέσα από το pc μου στις θέσεις δικτύου;

Κάποιος να με διαφωτίσει βρε παίδες;

Dachtus
21-05-2010, 09:28

Το συγκεκριμένο το βρήκα!!!
Ήταν η ίδια διαδικασία που ακολουθείται ώστε να αποθηκεύσεις τη θέση δικτύου για το σκληρό δίσκο με τα NMT του eGreat!
Ήταν τόσο εύκολο αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το έκανε από την αρχή, μιας και ήταν από τις πρώτες μου σκέψεις και προσπάθειες...
Τέλος καλό, όλα καλά!
Έχετε καμία πρόταση για την παραπάνω ερώτησή μου, όμως;

parisal
21-05-2010, 15:43
Πώς μπορώ να βλέπω τον εξωτερικό USB δίσκο μέσα από το pc μου στις θέσεις δικτύου;Δεν μπορείς.

Dachtus
21-05-2010, 16:00
Δεν μπορείς.

Κι όμως αγαπητέ Parisal, τα κατάφερα!
Έγραψα, άλλωστε, στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου...
Το θέμα, όμως, που με απσχολεί τη στιγμή αυτή είναι αυτό που ανέφερα πιο πριν...

>>Μπορεί κάποιος φίλος από εδώ μέσα να μου εξηγήσει τις καρτέλες WORKGROUP και NFS SERVER από το μενού NETWORK SHARE;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
29-05-2010, 17:39
ρε παιδια,θυμηστε μου λιγο πως κανουμε ρισετ στο μ34,γιατι αλλαξα αναλυση και το`χασα..

greekgreek
29-05-2010, 20:04
Πατάς TV MODE και μετά το νούμερο 7.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
29-05-2010, 22:47
Πατάς TV MODE και μετά το νούμερο 7.

να`σαι καλα...:2thumb22sup:

gkpapad
31-05-2010, 21:41
ρε παιδια μια βοηθεια.Εχω ενα αρχειο xxxx1080p.AVC.DTSHD-MA.Multisubs.BD25-xxxxxx πως μπορω να το δω στο μηχανακι;

vadergr
01-06-2010, 11:43
αν ειναι .iso και δεν το παιζει τοτε δεν το υποστηριζει και πρεπει να το κανεις mount και copy-paste την δομη των περιεχομενων του.
Αν εχει κανονικα folders, διαλεξε το μεγαλυτερο σε μεγεθος αρχειο στο stream directory.

gkpapad
01-06-2010, 12:20
φιλε vadergr πως θα το κανω mount και copy-paste;

nemesi54
01-06-2010, 15:08
Χρησιμοποίησε το PowerIso...

Άνοιξε το με αυτό και πήγαινε στον φάκελο stream...Εκεί κανε extract το μεγαλύτερο σε μέγεθος αρχείο m2ts.

forest
06-06-2010, 11:42
παιδια φεια χαρα
αγορασα τον egreat και εγω εχω μερικες αποριες

το τελευταιο firmware πιο ειναι ???
εβαλα για δοκιμη ενα videaki avi παιζει για λιγο και μετα κολλαει (χωρις ηχο)
σε αλλα παιζει μονο ηχο χωριs εικονα και σε αλλα δεν ταυτηζονται ηχος και εικονα δεν εχω δοκιμασει να δω ακομα 1080 τι φταιει?
τι ριθμισεις κανεισ στο set -up?
τι συνδεση κανω για να ακουσω hddts?
γενικα περιμενα οτι θα επαιζε τα παντα?? αλλα αυτο κολλαει συνεχεια εχω ξενερωσει εχουμε καμια λυση?