PDA

View Full Version : HD κανάλια στη NOVA

Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Eki_13
15-08-2010, 22:41
εκτος αν χασει την ..μαχη στα δικαστηρια... Σεπτεμβρη θα βγει η αποφαση??

loufjohn
16-08-2010, 08:45
Ποια δικαστηρια;

dimitris__
16-08-2010, 09:26
Δε θα κράταγα την αναπνοή μου γι' αυτό...

mouse
16-08-2010, 11:21
εκτος αν χασει την ..μαχη στα δικαστηρια... Σεπτεμβρη θα βγει η αποφαση??
Ναι.... αναμένουμε...

loufjohn
16-08-2010, 19:41
Ποιος τους εχει παει στα δικαστηρια;

mouse
16-08-2010, 20:25
Το περιοδικό DStv και ένας απλός συνδρομητής....

sotos65
16-08-2010, 20:35
Αλλά όχι στα δικαστήρια, στην ΕΕΤΤ...

mouse
16-08-2010, 20:57
Αλλά όχι στα δικαστήρια, στην ΕΕΤΤ...
Σωστά.... :a0210:

salonikios
16-08-2010, 22:08
Καλησπερα και απο μενα! Σημερα επικοινωνησα με την νοβα για να ρωτησω αν μπορω να δω τα hd καναλια με τον δικο μου δεκτη!Πριν κανα δυο μηνες μου ειχαν στειλει την νεα καρτα καπα,και σε ερωτηση μου παλι στο τεχνικο τμημα μου ειπαν οτι θα λειτουργησει κανονικα με irdeto μοντουλα μωβ!Ετσι και εγινε!
Σε οτι αφορα ομως τα hd καναλια οχι απλα δεν θα μπορω να τα δω αν δεν εχω τον δεκτη τους,αλλα θα πρεπει να τον αγορασω και να μου δωσουν εκ νεου αλλη καρτα που θα παιζει μονο σε αυτον!
Σε ερωτηση μου οτι ειναι παραλογο να ζηταω μια υπηρεσια και ουσιαστικα να πληρωνω για να υποβαθμισω το μηχανημα μου,η απαντηση ηταν πως δεν υπαρχει προβλημα αν παραμεινω συνδρομητης χωρις hd,αλλα για hd η λυση ειναι μονο αυτη!
Μετα απο αυτη την παραλογη.... λογικη και μετα απο 14 χρονια συνδρομητης φιλμνετ αρχικα και μετα νοβα,θα το σκεφτω πολυ αν συνεχισω!
Καταλαβαινω εν μερη γιατι το κανουν αλλα ο εκβιαστικος τροπος τους καπου με παγωσε!
Στο τηλ.πρεπει να πω πως μιλουσαν ευγενεστατα,και ουσιαστικα θεωρησαν πως εχω δικιο γι αυτο που ζηταω αλλα η γραμμη απ οτι φαινεται προς το παρον ειναι αυτη!

Eki_13
16-08-2010, 22:28
Καλησπερα και απο μενα! Σημερα επικοινωνησα με την νοβα για να ρωτησω αν μπορω να δω τα hd καναλια με τον δικο μου δεκτη!Πριν κανα δυο μηνες μου ειχαν στειλει την νεα καρτα καπα,και σε ερωτηση μου παλι στο τεχνικο τμημα μου ειπαν οτι θα λειτουργησει κανονικα με irdeto μοντουλα μωβ!Ετσι και εγινε!
Σε οτι αφορα ομως τα hd καναλια οχι απλα δεν θα μπορω να τα δω αν δεν εχω τον δεκτη τους,αλλα θα πρεπει να τον αγορασω και να μου δωσουν εκ νεου αλλη καρτα που θα παιζει μονο σε αυτον!
Σε ερωτηση μου οτι ειναι παραλογο να ζηταω μια υπηρεσια και ουσιαστικα να πληρωνω για να υποβαθμισω το μηχανημα μου,η απαντηση ηταν πως δεν υπαρχει προβλημα αν παραμεινω συνδρομητης χωρις hd,αλλα για hd η λυση ειναι μονο αυτη!
Μετα απο αυτη την παραλογη.... λογικη και μετα απο 14 χρονια συνδρομητης φιλμνετ αρχικα και μετα νοβα,θα το σκεφτω πολυ αν συνεχισω!
Καταλαβαινω εν μερη γιατι το κανουν αλλα ο εκβιαστικος τροπος τους καπου με παγωσε!
Στο τηλ.πρεπει να πω πως μιλουσαν ευγενεστατα,και ουσιαστικα θεωρησαν πως εχω δικιο γι αυτο που ζηταω αλλα η γραμμη απ οτι φαινεται προς το παρον ειναι αυτη!

το αναμμενομενο.. επρεπε να τους πεις οτι θα διακοψεις να δουμε ποια θα ηταν η αντιδραση τους

το κακο ειναι πως απο τους 350000 που εχει.το 90+ % δεν εχει ιδεα για high definition.ουτε εχει δεκτη.αρα τα 130Ε τα βλεπει σαν μια πολυ καλη τιμη και κατι το πρωτοποριακο.εκει πατανε.

davinci
16-08-2010, 22:31
Αν δεν τραβήξει το hd και δεν τσιμπήσουν οι καταναλωτές, λογικά το βάρος της επένδυσης της συνδρομητικης πλατφόρμας και η πιθανή αποτυχία θα τους κάνει να "μαλακώσουν" την στάση τους.

dimitris__
16-08-2010, 23:55
Δεν πιστεύω ούτε ότι στοχεύει, ούτε και ότι θα βγάλει άμεσο κέρδος από το HD, αλλά πρέπει να ξεκινήσει κι αυτό κάποτε.

Arno
17-08-2010, 07:10
το αναμμενομενο.. επρεπε να τους πεις οτι θα διακοψεις να δουμε ποια θα ηταν η αντιδραση τους

το κακο ειναι πως απο τους 350000 που εχει.το 90+ % δεν εχει ιδεα για high definition.ουτε εχει δεκτη.αρα τα 130Ε τα βλεπει σαν μια πολυ καλη τιμη και κατι το πρωτοποριακο.εκει πατανε.

Ακριβώς. Είναι σα να σου λένε, είσαι ψαγμένος συνδρομητής, άρα δεν σε θέλουμε.

Ravager
17-08-2010, 09:12
Ακριβώς. Είναι σα να σου λένε, είσαι ψαγμένος συνδρομητής, άρα δεν σε θέλουμε.

Μα δεν ξέρεις γιατί; Αφού ξέρεις πως θα σε κοροϊδέψουμε;

Maximvs
17-08-2010, 09:41
δηλαδη τα 129€ ειναι πολλα για τον pace? και αν βγαλεις και τα 60€ που δεν θα πληρωσουμε οι παλιοι συνδρομητες για ενα χρονο, πιστευω πως 69€ για τον pace ειναι μια καλη τιμη.Δεν τους υποστηριζω για την τιμολογιακη τους πολιτικη και τις ''φραγες'' που βαζουν με το προσχημα ''προστατευω το προιον μου'' (κλειδωμα καρτας) αλλα πιστευω πως ο pace θα ειναι καλυτερο μηχανημα απο το δεκτη που μας δινουν τωρα.Τουλαχιστον αυτα εχω διαβασει στο ιντερνετ για τους pace.Βεβαια θα με χαλασει παρα πολυ αν δεν μπορω να κατεβασω και αλλους δορυφορους στον συγκεκριμενο δεκτη λογω καποιου custom nova firmware και να ειναι ενας δεκτης που να βλεπεις ΜΟΝΟ Nova.Αλλα αυτα θα τα δουμε σε λιγες μερες....

AS Mocca
17-08-2010, 10:15

Για αυτό δε θα πάρουμε HD και θα περιμένουμε για να αλλάξουν στάση.
Αν δεν αλλάξουν, όποτε λήξει ειδικά προσφορά sports + value η δική μου έχω φύγει και ας είναι καλά το SKY HD !

Stejo
17-08-2010, 10:20
δηλαδη τα 129€ ειναι πολλα για τον pace? και αν βγαλεις και τα 60€ που δεν θα πληρωσουμε οι παλιοι συνδρομητες για ενα χρονο, πιστευω πως 69€ για τον pace ειναι μια καλη τιμη.Δεν τους υποστηριζω για την τιμολογιακη τους πολιτικη και τις ''φραγες'' που βαζουν με το προσχημα ''προστατευω το προιον μου'' (κλειδωμα καρτας) αλλα πιστευω πως ο pace θα ειναι καλυτερο μηχανημα απο το δεκτη που μας δινουν τωρα.Τουλαχιστον αυτα εχω διαβασει στο ιντερνετ για τους pace.Βεβαια θα με χαλασει παρα πολυ αν δεν μπορω να κατεβασω και αλλους δορυφορους στον συγκεκριμενο δεκτη λογω καποιου custom nova firmware και να ειναι ενας δεκτης που να βλεπεις ΜΟΝΟ Nova.Αλλα αυτα θα τα δουμε σε λιγες μερες....

Ναι ρε φίλε, 129 είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για οποιονδήποτε δέκτη όταν δεν τίθεται θέμα επιλογής. Δε φτάνει που το full pack τους κοντεύει να φτάσει τα 70 ευρώ το μήνα, αλλά πλέον σε χρεώνουν και 129 ευρώ για τον δέκτη που είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ προκειμένου να δεις αυτό για το οποίο πληρώνεις τα 70 το μήνα. Και δεν είναι μόνο για το HD αυτό ε; Αυτός είναι πλέον ο νέος δέκτης, ο παλιός καταργήθηκε. Όποιος θέλει να βάλει νόβα από δω και πέρα, πληρώνει θέλει δε θέλει συν 129 ευρώ για τον παντρεμένο δέκτη.

Και όσο για τον 1 χρόνο δωρεάν HD κανάλια, είναι 60 ευρώ έκπτωση σε μια υπηρεσία που κοστίζει αναλόγως το πακέτο που έχεις, περί τα 600 ευρώ για τον 1 αυτό χρόνο. Και δεσμεύεσαι με συμβόλαιο ότι θα τους τα δώσεις αυτά τα 600 ευρώ. Δηλαδή για να κάνουμε τη σούμα, αν έχεις το αθλητικό πακέτο όπως οι περισσότεροι, τους δίνεις 130 ευρώ μπροστά για το δέκτη και άλλα 600 σε μηνιαίες δόσεις και σε αντάλλαγμα σου δίνουν 1 κανάλι HD δωρεάν για 1 χρόνο που θα δείχνει στην καλύτερη 1 αγώνα τη μέρα και το eurosport hd που ελάχιστους ενδιαφέρει ούτως ή άλλως.

Και η μεγαλύτερη πλάκα απ' όλες είναι ότι αυτό θεωρείται κελεπούρι για τα δεδομένα τους.

Maximvs
17-08-2010, 10:44
προσωπικα εχω το πακετο forthnet - nova sports pack και πληρωνω 82 € για ολα.Αυτο που λες ισχυει για καινουργιους συνδρομητες.Και επαναλαβανω,απο τη στιγμη που ειναι μονοπωλειο κανουν οτι θελουν!..Γιατι ΟΤΕ ακουμε και ΟΤΕ δεν βλεπουμε!!!...Ασε που το Conn-x TV πεφτει με το παραμικρο!!...Οποτε οσο τους αφηνουμε θα χωρευουμε στο ρυθμο τους.

ilise
17-08-2010, 11:07
προσωπικα εχω το πακετο forthnet - nova sports pack και πληρωνω 82 € για ολα.Αυτο που λες ισχυει για καινουργιους συνδρομητες.Και επαναλαβανω,απο τη στιγμη που ειναι μονοπωλειο κανουν οτι θελουν!..Γιατι ΟΤΕ ακουμε και ΟΤΕ δεν βλεπουμε!!!...Ασε που το Conn-x TV πεφτει με το παραμικρο!!...Οποτε οσο τους αφηνουμε θα χωρευουμε στο ρυθμο τους.

Υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια,
Οι δορυφοροι δεν εχουν συνορα, οπως οι Ελληνες που ζουνε στη Γερμανια βλεπουν Nova (που απαγορευεται) ετσι και αρκετοι Ελληνες βλεπουν ξενα πακετα( που επισης απαγορευεται). Δεν ειναι μονοδρομος. Θελει αποφαση και μετα μην τον ειδατε τον Παναγη ιδιαιτερα για οσους δεν κρεμονται απο την Nova για τα καναλια πανελλαδικης εμβελειας.
Δεν θελουν εκει στην Καντζα να αφουγραστουν τον συνδρομητη τους παλιο η νεο? Αυτοι θα χασουν. Και αν χασεις καποιον σιγα μην τον ξαναβρεις. Εμενα παντως δεν με ξανακερδισαν 5 χρονια μετα που εφυγα,
Νικος

galanta
17-08-2010, 11:15
Παιδιά, υπάρχει κάποιο άλλο πακέτο, του εξωτερικού, που έχει πάρει δικαιώματα για το ελληνικό πρωτάθλημα;

Οι δορυφοροι δεν εχουν συνορα, οπως οι Ελληνες που ζουνε στη Γερμανια βλεπουν Nova (που απαγορευεται) ετσι και αρκετοι Ελληνες βλεπουν ξενα πακετα( που επισης απαγορευεται). Δεν ειναι μονοδρομος. Θελει αποφαση και μετα μην τον ειδατε τον Παναγη ιδιαιτερα για οσους δεν κρεμονται απο την Nova για τα καναλια πανελλαδικης εμβελειας.
Δεν θελουν εκει στην Καντζα να αφουγραστουν τον συνδρομητη τους παλιο η νεο? Αυτοι θα χασουν. Και αν χασεις καποιον σιγα μην τον ξαναβρεις. Εμενα παντως δεν με ξανακερδισαν 5 χρονια μετα που εφυγα,
Νικος

Χατζησάββας Λευτέρης
17-08-2010, 11:16
Παιδιά, υπάρχει κάποιο άλλο πακέτο, του εξωτερικού, που έχει πάρει δικαιώματα για το ελληνικό πρωτάθλημα;

Tring (eutelsat 16E)

MATTHIAS
17-08-2010, 11:25
Καλημέρα.
Είμαι "αδέσμευτος" συνδρομητής -είχα αγοράσει προ τριετίας την κάρτα την με προπληρωμένους 4 μήνες και έκοβα καλοκάιρι και επανασυνδεόμουνα φθινόπωρο. Ανεξάρτητα αν φέτος δεν το έκανα λόγω του -20% ελέω forthnet, θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ 1)το να μου στερούν τη δυνατότητα να παραμένω ελεύθερος και 2) το να μην μπορώ αφού τους (χρυσο) πληρώνω να πάω με την κάρτα μου μόνο και όχι ΚΑΙ με το δέκτη όπου θέλω για να δω αυτό που πληρώνω. Το "πάντρεμα" είναι ανήθικο και δεν ξέρω αν είναι και παράνομο. (αναλυτικότερη ενημέρωση σχετικά με το θέμα που λέτε ότι τους πήγαν στην ΕΕΤ ποιός μπορεί να μας δώσει?link έστω?)
Εν κατακλείδι: όσο πιο πολλοί από τους παλιούς δεν τσιμπήσουν, τόσο περισσότερο θα πιεστούν οι και καλά "εκσυγχρονιστές" της ελληνικής τηλεόρασης

MATTHIAS
17-08-2010, 11:26
Tring (eutelsat 16E)

Γλώσσα? Link? Thanx!

Χατζησάββας Λευτέρης
17-08-2010, 11:28
Γλώσσα? Link? Thanx!

Αλβανικό πακέτο δεν ξέρω όμως αν βάζει κι Ελληνικό ήχο.
http://www.lyngsat.com/packages/tring.html

http://avclub.gr/forum/showthread.php?p=1167754

MATTHIAS
17-08-2010, 12:49
Πήρε κανείς το δέκτη να δούμε αν τα Αstra και τα λοιπά Hotbird λειτουργούν κανονικά?

loufjohn
17-08-2010, 12:50
Νικος

Ολοι η φασαρια γινεται για τα παιχνιδια του Ελληνικου πρωταυληματος. Τη να τα κανω εγω τα ξενα μπουκετα;

ilise
17-08-2010, 13:45
Ολοι η φασαρια γινεται για τα παιχνιδια του Ελληνικου πρωταυληματος. Τη να τα κανω εγω τα ξενα μπουκετα;

Εχεις δικιο.
Εγω δεν εχω δει ποδοσφαιρο ουτε 1 ωρα σε ολη μου τη ζωη συνεπως δεν εχω φαγουρα. Η συγκριση (αν ποτε μπορει να γινει συγκριση) γινεται σε ομοειδεις υπηρεσιες ξενων πακετων με το δικο μας για να αποκαλυφθει η γυμνια του δικου μας.
Δεν μπορει για παραδειγμα να βγαζουν 3 καναλια HD και το συνολικο κοστος να πλησιαζει το full πακετο των Αγγλων που προσφερουν 50 καναλια υψηλης ευκρινειας και 1 τρισδιαστατο προς το παρων.
Και ολα αυτα τη στιγμη που ο μεσος μισθος μας υπολειπεται κατα πολυ του μεσου κοινοτικου και να σας πω και το αλλο? Ειμαστε απο τις ελαχιστες χωρες που εχουν ΦΠΑ τροφιμων 11% (και εχουν το θρασος να το πανε σε ορισμενα στο 23%) ενω στην Ευρωζωνη των ισχυρων μολις 5%.
Τι αλλο να πω πια?
Νικος

MATTHIAS
17-08-2010, 14:25
Σωστός!!!

the_player
17-08-2010, 14:30
tring για το ελληνικό πρωτάθλημα τα χουμε πει 1000 φορές γιατί επιμένετε να πληρώνετε 5πλασιο ενα προιον που μπορείτε να το χετε κατα πολύ φθηνότερο, δε μπορώ να το καταλάβω...

Eki_13
17-08-2010, 14:39
και μιας και ειπαμε για sky uk.. οποιος κανει upgrade στο hd package η ακομα και εαν ειναι νεος συνδρομητης παιρνει ΔΩΡΕΑΝ ΤΟ HD BOX.
As an existing customer, we want you to experience the best of what Sky has to offer. Take a look at our customer offers to see how you can upgrade and save. Right now, you can get a free Sky+HD box when you join Sky+HD. Join online and you can enjoy free standard set-up when you take a new Sky Multiroom subscription.

http://www.sky.com/shop/supertelly/home/upgrade-to-supertelly/

http://img225.imageshack.us/img225/9555/screenshot20100817at236.png (http://img225.imageshack.us/i/screenshot20100817at236.png/)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
17-08-2010, 14:46
tring για το ελληνικό πρωτάθλημα τα χουμε πει 1000 φορές γιατί επιμένετε να πληρώνετε 5πλασιο ενα προιον που μπορείτε να το χετε κατα πολύ φθηνότερο, δε μπορώ να το καταλάβω...

δειχνει κανονικα ολα τα παιχνιδια?
το εχει και φετος?

winzig
17-08-2010, 14:50
και επισης ποσο περιπου μπορουμε να το βρουμε. ευχαριστω :)

Γιαννης Σπυρου
17-08-2010, 14:53
για καντο λιγο πιο λιανα ....

winzig
17-08-2010, 14:56
αν το "λιανα" αφορουσε εμενα σορρυ αλλα δεν ηξερα οτι ηταν απαγορευμενο απο το φορουμ να ρωταμε τιμες για πακετα.

Χατζησάββας Λευτέρης
17-08-2010, 14:57
Eλληνικό ήχο έχει (το tring) ή θα μάθουμε και αλβανικά ;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
17-08-2010, 15:26
Eλληνικό ήχο έχει (το tring) ή θα μάθουμε και αλβανικά ;

απ`οτι γνωριζω,στανταρ αλβανικα(εννοηται) με καναν Αγγλο που και που σε καποια ματς.οποτε για το Ελληνικο πρωταθλημα,δεν νομιζω να εχει...Διακογιαννη....
το θεμα ειναι το εχει και φετος και εαν ναι ποσους αγωνες καλυπτει?

Χατζησάββας Λευτέρης
17-08-2010, 15:40
απ`οτι γνωριζω,στανταρ αλβανικα(εννοηται) με καναν Αγγλο που και που σε καποια ματς.οποτε για το Ελληνικο πρωταθλημα,δεν νομιζω να εχει...Διακογιαννη....
το θεμα ειναι το εχει και φετος και εαν ναι ποσους αγωνες καλυπτει?

Ελληνικό θα έχει αλλά ποιους αγώνες δεν ξέρω.

kampionatit grek dhe atij rus.

http://www.tring.tv/70-sport.html

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
17-08-2010, 15:43
Ελληνικό θα έχει αλλά ποιους αγώνες δεν ξέρω.

http://www.tring.tv/70-sport.html

ελα ντε...

ρε σεις..διαβαζω σκορπια στο Internet Οτι ο pace θα κατεβαζει μονο hotbird...???
καταλαβα καλα....?

tlgex
17-08-2010, 16:13
Ελεος , δυο μερες πριν την κυκλοφορια του HD δεκτη και τα forthnet shops δεν ξερουν καλα καλα τι τιμολογιακη πολιτικη θα υπαρχει ...

winzig
17-08-2010, 16:16
γιατι ξερει μηπως η ιδια η εταιρεια...?

Stejo
17-08-2010, 16:50
και μιας και ειπαμε για sky uk.. οποιος κανει upgrade στο hd package η ακομα και εαν ειναι νεος συνδρομητης παιρνει ΔΩΡΕΑΝ ΤΟ HD BOX.
As an existing customer, we want you to experience the best of what Sky has to offer. Take a look at our customer offers to see how you can upgrade and save. Right now, you can get a free Sky+HD box when you join Sky+HD. Join online and you can enjoy free standard set-up when you take a new Sky Multiroom subscription.

http://www.sky.com/shop/supertelly/home/upgrade-to-supertelly/

http://img225.imageshack.us/img225/9555/screenshot20100817at236.png (http://img225.imageshack.us/i/screenshot20100817at236.png/)

Ε μα ναι ρε φίλε, είναι ματζιριά άπειρη να προσπαθείς να βγάλεις απ' τη μύγα ξύγκι. Σου κάνει ο άλλος συμβόλαιο 500+ ευρώ, πρέπει να του καρφώσεις χρέωση και στο δέκτη δηλαδή; Δεν μπορώ να το χωνέψω αυτό το 130αρι με τίποτα.

tlgex
17-08-2010, 17:08
Ε μα ναι ρε φίλε, είναι ματζιριά άπειρη να προσπαθείς να βγάλεις απ' τη μύγα ξύγκι. Σου κάνει ο άλλος συμβόλαιο 500+ ευρώ, πρέπει να του καρφώσεις χρέωση και στο δέκτη δηλαδή; Δεν μπορώ να το χωνέψω αυτό το 130αρι με τίποτα.

Και για να μην σχολιασουμε-συγκρινουμε το περιεχομενο των υπηρεσιων κ φυσικα το κοστος εε?

Με βλεπω μαλλον για sky digital μερια τελικά.

Ravager
17-08-2010, 18:04
Το Tring πέρσι μεταδίδε ελληνικό ποδόσφαιρο. Επειδή έτυχε να κάνω zapping και είδα ο ήχος ήταν στα Αλβανικά και Ελληνικά. Η εικόνα είχε τόσο χαμηλό bit rate που νομίζεις ότι η μπάλα είναι τετράγωνη. Ο Ήχος λες και έχεις βάλει το ηχείο μέσα σε κατσαρόλες.

Σημερα ειδα τον HD δεκτη της nova δεν μπορω να πω οτι εντιπωσιαστικα. Επιλογή για Disqec υπάρχει άλλα κατά πόσο δουλεύει δεν ξέρω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
17-08-2010, 18:22
εκανα ενα search στο ιντερνετ και ειδα οτι οι pace αναφερονται σε καποιες περιπτωσεις και thomson/pace.
παλαιοτερα υπηρχε ενα θεμα σχετικα με την συμβατοτητα του δεκτη του sky uk με τηλεορασεις της pioneer.εαν θυμαμαι καλα καιγοταν(!) η εισοδο hdmi της Tv.
γνωριζει κανεις κατι σχετικο μην τρεχουμε και δεν φτανουμε...?

Ravager
17-08-2010, 18:25
Πρέπει να συνδέσεις το hdmi εφόσον είναι κλειστός ο δεκτής και η tv αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.

Serafeim Karakostas
17-08-2010, 18:27
Μόνο με τις pioneer συμβαίνει αυτό;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
17-08-2010, 18:32
Πρέπει να συνδέσεις το hdmi εφόσον είναι κλειστός ο δεκτής και η tv αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.

μιλας για το συγκεκριμενο που αναφερω,ή κατι γενικο?

Μόνο με τις pioneer συμβαίνει αυτό;

για τις Pioneer ειχε γινει θεμα και μαλιστα ειναι σοβαρο.
τωρα δεν ξερω εαν της νοβα φοραει το ιδιο τσιπακι που ειχε/εχει και το sky uk και εαν ηταν απλα μια ελλατωματικη παρτιδα.
καποιος που να ξερει περισσοτερα να μας φωτισει...?

Ravager
17-08-2010, 18:40
Στο manual του δεκτή της nova το αναφέρει όπως σου το έγραψα. Δεν λέει περισσότερα.

dimitris__
17-08-2010, 19:08
To HDMI πρέπει να το συνδέεις με κλειστές τις συσκευές, ούτως ή άλλως. Όλες οι συσκευές που έχω το αναφέρουν και στο manual

Andreas Dermitzakis
17-08-2010, 19:28

Τελικά έμαθα τι έγινε...έπεσε ολόκληρη η OTENET...μαζί και το Συζευξις...οπότε η βλάβη πρέπει να ήταν εξαιρετικά σημαντική...για όσους δεν γνωρίζουν,το Συζευξις συνδέει όλο το δημόσιο μεταξύ του...με λίγα λόγια παράλυσαν οι επικηνωνίες του κράτους!!!

sotos65
17-08-2010, 19:38
H otenet σίγουρα δεν έπεσε ολόκληρη, μιας και στο conn-x δεν παρατήρησα κάποια διακοπή εκείνη την ημέρα...

S.manos
17-08-2010, 19:45
Σήμερα μου απάντησαν και εμένα σε e-mail που τους είχα στείλει.:

"Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας μαζί μας και για το χρόνο που αφιερώσατε.
Είμαστε στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι.............

Βέβαια, τον ερχόμενο Οκτώβριο αναμένεται να είναι διαθέσιμος στην αγορά και ο νέος NovaBox HD PVR δέκτης, στην τιμή των 249 ευρώ. Σας διευκρινίζουμε ότι ο νέος δέκτης θα έχει όλες τις λειτουργίες του σκληρού δίσκου του PVR που έως τώρα απολαμβάνετε (εγγραφή, παύση εικόνας, rewind/fast forward, nova on demand κλπ.).
Περισσότερες ωστόσο πληροφορίες θα μπορέσουμε να σας δώσουμε τον Οκτώβριο........

Η Nova στοχεύοντας πάντα στην υψηλή απόδοση εικόνας και ήχου και προκειμένου να εξασφαλίσει για εσάς το maximum αποτέλεσμα, συνεργάζεται πλέον με την Νο.1 εταιρεία κατασκευής αποκωδικοποιητών Pace και θα διαθέσει στην αγορά ένα πλήρες πακέτο εξοπλισμού που θα περιλαμβάνει τον Nova HD Box και την κάρτα πρόσβασης. Κατά συνέπεια, δεν είναι δυνατή η διάθεση μεμονωμένων καρτών πρόσβασης."

Αυτάααααα!!!:SFGSFGSF::fahne90::SFGSFGSF:

sotos65
17-08-2010, 19:49
Φυσικά το "κατά συνέπεια" είναι λογικό άλμα, αφού δεν προκύπτει από κάποιο πρόβλημα συνεργασίας της (παλιάς) κάρτας με τον νέο δέκτη...

Eki_13
17-08-2010, 20:04
Κατά συνέπεια, δεν είναι δυνατή η διάθεση μεμονωμένων καρτών πρόσβασης."

γιατι νιωθω οτι η νοβα μας θεωρει μα@@@ες και προβατα?
αυτο το κατα συνεπεια πως εξηγειται?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
17-08-2010, 20:24
το δεκτακι πεταχτηκα μια μεχρι την forthnet και το ειδα.
μικρο σε διαστασεις και λιτο μενου.
ρυθμισεις diseqc 1.0&1.1 υπαρχουν στο μενου,με επιλογη εως 8 Lnb
(εαν θυμαμαι καλα).
τωρα το θεμα ειναι κατα ποσο δουλευουν.
διαθεση απο αυριο και οχι απο Παρασκευη οπως ειχε οριστει εξ`αρχης.

Νίκος Σχ.
17-08-2010, 20:27
novasport 1 vs ORF HD σημειώστε 2 , καλύτερη εικόνα στο ORF αλλά όχι HD ... το σκουλίκι βλέπω , έχετε κάνα δείγμα από novasport hd ;

dimitris__
17-08-2010, 20:43
Κάτι πήρε τ' αυτί μου για 12,5Mbps mpeg4 DVB-S2 στο NS1 HD

S.manos
17-08-2010, 20:47
Σήμερα μου απάντησαν και εμένα σε e-mail που τους είχα στείλει.:

"Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας μαζί μας και για το χρόνο που αφιερώσατε.
Είμαστε στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι.............

Βέβαια, τον ερχόμενο Οκτώβριο αναμένεται να είναι διαθέσιμος στην αγορά και ο νέος NovaBox HD PVR δέκτης, στην τιμή των 249 ευρώ. Σας διευκρινίζουμε ότι ο νέος δέκτης θα έχει όλες τις λειτουργίες του σκληρού δίσκου του PVR που έως τώρα απολαμβάνετε (εγγραφή, παύση εικόνας, rewind/fast forward, nova on demand κλπ.).
Περισσότερες ωστόσο πληροφορίες θα μπορέσουμε να σας δώσουμε τον Οκτώβριο........

Η Nova στοχεύοντας πάντα στην υψηλή απόδοση εικόνας και ήχου και προκειμένου να εξασφαλίσει για εσάς το maximum αποτέλεσμα, συνεργάζεται πλέον με την Νο.1 εταιρεία κατασκευής αποκωδικοποιητών Pace και θα διαθέσει στην αγορά ένα πλήρες πακέτο εξοπλισμού που θα περιλαμβάνει τον Nova HD Box και την κάρτα πρόσβασης. Κατά συνέπεια, δεν είναι δυνατή η διάθεση μεμονωμένων καρτών πρόσβασης."

Αυτάααααα!!!:SFGSFGSF::fahne90::SFGSFGSF:

Για την ιστορία ορίστε και το mail που τους είχα στείλει:

"Καλησπέρα σας, Είμαι συνδρομητής σας με κωδ....... Θα ήθελα να ενημερωθώ για την νέα σας υπηρεσία με τα hd κανάλια.
Επιπλέον................... έχω ήδη εγκαταστήσει καλωδιώσεις για δορυφορική TV. Με ενδιαφέρει η ανεξάρτητη θέαση τηλεόρασης σε τουλάχιστον 3 θέσεις (Σαλόνι + 2 ή 3 υπνοδωμάτια) και η υπηρεσία pvr.
Για τον λόγο αυτό έχω ήδη εγκαταστήσει τις καλωδιώσεις και έχω προμηθευτεί 3 HD δέκτες (2 απλούς και 1 με δυνατότητα pvr). Θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο για να έχω πρόσβαση και στις νέες υπηρεσίες hd; ......... Σας ευχαριστώ......."
:damnyou:

sotos65
17-08-2010, 20:52

Μια χαρά ακούς βλέπω! :flipout:

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=57119&stc=1&d=1282067532

keraki
17-08-2010, 21:01
Φίλε emskan,

Επειδή ένα από αυτά που με απασχολούν είναι η ανεξάρτητη θέαση σε 2-3 διαφορετικά μέρη του σπιτιού θα ήθελα να σε ρωτήσω σύμφωνα με αυτά που σου είπαν τι ακριβώς χρειάζομαι για να βλέπω Nova HD σε διαφορετικά μέρη?

Ασ πούμε μπορώ να πάρω τώρα τον νέο δέκτη nova HD και τον Οκτώβριο να πάρω και τον nova HD pvr δέκτη ώστε να βλέπω σε ακόμα μια τηλεόραση ή μπορώ να κάνω και κάτι άλλο?Στην περίπτωση αυτή επίσης θα έχω πολλές κάρτες πρόσβασης nova? Εννοείται μην χρειαστεί να πληρώνω 2-3 ανεξάρτητεσ συνδρομές προφανώς!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη διαφώτιση!

Φιλικά,
Μάνος.

dimitris__
17-08-2010, 21:25
[QUOTE=sotos65;1309370]Μια χαρά ακούς βλέπω! :flipout:
[QUOTE]

Δεν έχω ασχοληθεί να βάλω κάρτα σε PC κλπ. Κοιτα τι μπορείς να δεις...:grinning-smiley-043

Δεν περίμενα τόσο μεγάλο bitrate, είναι η αλήθεια. Και τα σχεδόν 8 του Novacinema είναι επίσης μεγάλο νούμερο.

CostasSS
17-08-2010, 21:30
Πολλή γκρίνια ρε παιδιά, αμάν πια...Έχει καταντήσει το πιο "γκρινιάρικο" thread ever...Καταντά κουραστική η ανάγνωση του πλέον...Σε όποιον δεν αρέσουν τα παντρέματα, ο δέκτης, οι τιμές, κτλ, απλά ας μην αγοράσει το νέο δέκτη και να παραμείνει ως έχει...

S.manos
17-08-2010, 22:18
Φίλε emskan,

Επειδή ένα από αυτά που με απασχολούν είναι η ανεξάρτητη θέαση σε 2-3 διαφορετικά μέρη του σπιτιού θα ήθελα να σε ρωτήσω σύμφωνα με αυτά που σου είπαν τι ακριβώς χρειάζομαι για να βλέπω Nova HD σε διαφορετικά μέρη?

Ασ πούμε μπορώ να πάρω τώρα τον νέο δέκτη nova HD και τον Οκτώβριο να πάρω και τον nova HD pvr δέκτη ώστε να βλέπω σε ακόμα μια τηλεόραση ή μπορώ να κάνω και κάτι άλλο?Στην περίπτωση αυτή επίσης θα έχω πολλές κάρτες πρόσβασης nova? Εννοείται μην χρειαστεί να πληρώνω 2-3 ανεξάρτητεσ συνδρομές προφανώς!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη διαφώτιση!

Φιλικά,
Μάνος.

Όπως βλέπεις για αυτό που με ενδιαφέρει και εμένα βασικά.... δεν μου είπαν τίποτα! Από Οκτώβριο! Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα ξέραμε.
Αλλά από ότι λέγεται για την θέαση σε δύο ή περισσότερα σημεία θα υπάρξει το nova multivision δηλαδή προφανώς θα αγοράζουμε δύο ή παραπάνω (?) δέκτες, πάντα nova, και αυτοί θα επικοινωνούν μεταξύ τους (ασύρματα ή ενσύρματα). Ενα e-mail ή τηλ. σε αυτούς και ίσως σε διαφωτίσουν!
Αν και νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι έχουν ιδέα για το τι πουλάνε ή πρόκειται να πουλήσουν!!!:guitarist::guitarist::guitarist:

S.manos
17-08-2010, 22:34
Πολλή γκρίνια ρε παιδιά, αμάν πια...Έχει καταντήσει το πιο "γκρινιάρικο" thread ever...Καταντά κουραστική η ανάγνωση του πλέον...Σε όποιον δεν αρέσουν τα παντρέματα, ο δέκτης, οι τιμές, κτλ, απλά ας μην αγοράσει το νέο δέκτη και να παραμείνει ως έχει...

Όχι φίλε μου δεν είναι "γκρίνιες" ούτε "κακαρίσματα" αυτά που γράφονται εδώ. Αγανάκτηση περισσότερο θα έλεγα και μη ανοχή στην κοροϊδία και στην "νομιμη" απάτη που κάποιοι με τις ευλογίες του κράτους επιτελούν εις βάρος μας.
Δεν ξέρω αν είσαι συνδρομητής της nova, αλλά πολλοί από εδώ είμαστε και μάλιστα πολλά χρόνια! Τα σκάμε κανονικά και ζητάμε σωστές υπηρεσίες σε λογικές τιμές! Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Και πολλοί από εμάς τα σκάμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και όχι γιατί μας αρέσει να βασανιζόμαστε!
Θα τα λέμε λοιπόν, όχι μόνο εδώ αλλά και σε αυτούς και όπου σταθούμε και βρεθούμε.
Τώρα αν κουράζει το threat..... έχει βρε συ τόσα άλλα να διαβάσεις στο forum!-bye-

Eki_13
17-08-2010, 22:57

φιλε αμα σκεφτοντουσαν ολοι σαν εσενα παει.. θα ειχαμε καταστραφει.. αυτα που δεν μου αρεσουν θα τα κραζω. οπως με θεωρουν αυτοι ηλιθιο με τον τροπο που μου συμπεριφερονται ετσι κι εγω εχω καθε δικαιωμα να τους χωνω. αν δεν τους τα χωναμε hd δεν θα βλεπαμε ουτε σε 10 χρονια. και η τιμη θα πεσει σιγα σιγα.. και το παντρεμα θα αρχιζουν να το ξανασκεφτονται.. θελουν δεν θελουν.. ενα χρονο την εχει ακομα την superleague..μετα θα δεις που θα παει η συνδρομη..

φιλικα

ekigonzalez
17-08-2010, 23:26
Οι μεταδοσεις παντως στα Νovasports αυτη την ωρα φαινονται να ειναι παλι 16:9. Αν γυρισετε στο Μega καταλαβαινετε αμεσως οτι μεταδιδει 4:3. Να συμπληρωσω οτι η συμβαση με τη Σουπερ Λιγκα επεκταθηκε ως και τη σεζον 2012-2013

Eki_13
17-08-2010, 23:41
Οι μεταδοσεις παντως στα Νovasports αυτη την ωρα φαινονται να ειναι παλι 16:9. Αν γυρισετε στο Μega καταλαβαινετε αμεσως οτι μεταδιδει 4:3. Να συμπληρωσω οτι η συμβαση με τη Σουπερ Λιγκα επεκταθηκε ως και τη σεζον 2012-2013

πηγη?

S.manos
18-08-2010, 00:43

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=64654

technisat
18-08-2010, 05:55

1) ΔΕΝ είναι DVB-S2 η συχνότητα!
2) Για να δεις κανονικό* hd 1080i που λες, το κανάλι δεν πρέπει να έχει bitrate κάτω από 12
*(όχι τα "σουπερφλους" που παίζουν με >17000)
3) Με 7000 "χάι ντεφινίσιον" (!!!!) Αυτό είναι. Eδώ ρε παιδιά Standard definition κανάλια υπάρχουν με τέτοιο bitrate, τι να πούμε για hi def... Α, ναι ξέχασα, η νοβα θα προσφέρει 1080 οριζόντιες γραμμές, και τπτ 800 κάθετες

loufjohn
18-08-2010, 09:35
Και για να μην σχολιασουμε-συγκρινουμε το περιεχομενο των υπηρεσιων κ φυσικα το κοστος εε?

Με βλεπω μαλλον για sky digital μερια τελικά.

Μεταδίδει το Ελληνικο πρωτάθλημα ο sky digital;

theox
18-08-2010, 10:09

Συμφωνώ με το παραπάνω και επαυξάνω.

Λόγοι να μην βάλεις Nova:
- Είναι πανακριβή για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα
- Θα μπορούσε να μην χρεώνει το νέο δέκτη
- Προσφέρει κάτι σαν νέο, που οι Ευρωπαίοι το προσφέρουν χρόνια

Λόγοι να βάλεις Nova:
- Δίνει νόμιμη δορυφορική τηλεόραση στην Ελλάδα. Ξέρετε κανέναν άλλον να το κάνει;
- Έχει αθλητικό πρόγραμμα με ελληνικό σχολιασμό και ταινίες/ντοκιμαντέρ με Ελληνικούς υπότιτλους
- Έχει σε ένα πακέτο superleague, champions league, premier league. Για όσους τους ενδιαφέρει το ποδόσφαιρο, είναι πολύ σημαντικό.
- Στηρίζεις μια επιχείρηση στην Ελλάδα που έχει Έλληνες εργαζόμενους.

Η λύση παντρέματος δέκτη/κάρτας είναι πολύ ενοχλητική, αλλά υπάρχει άλλη λύση για την πειρατεία που οργιάζει; (το πάντρεμα κάρτας/cam είναι εντελώς νέα τεχνολογία)

Επειδή σίγουρα θα πέσουν να με φάνε, ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι εγκάθετος, και δεν είμαι υπάλληλος της nova, της forthnet ή του ομίλου γενικότερα.
Να λέμε βέβαια τα άσχημα, αλλά να λέμε και τα καλά. Όταν δεν ικανοποιείσαι με τίποτα, χάνεις και την αξιοπιστία σου στο τέλος.

dimitris__
18-08-2010, 10:09
1) ΔΕΝ είναι DVB-S2 η συχνότητα!
2) Για να δεις κανονικό* hd 1080i που λες, το κανάλι δεν πρέπει να έχει bitrate κάτω από 12
*(όχι τα "σουπερφλους" που παίζουν με >17000)
3) Με 7000 "χάι ντεφινίσιον" (!!!!) Αυτό είναι. Eδώ ρε παιδιά Standard definition κανάλια υπάρχουν με τέτοιο bitrate, τι να πούμε για hi def... Α, ναι ξέχασα, η νοβα θα προσφέρει 1080 οριζόντιες γραμμές, και τπτ 800 κάθετες

Για το DVB-S2 δεν γνωρίζω. Καταλαβαίνω όμως ότι το bitrate των 12,5Mbps για 1080i είναι "χορταστικό". Κυκλοφορούν caps από το BBC όπως ο τελικός του μουντιάλ στα 9Mbps:

FIFA WC2010 (10.07.11) Final NED-ESP 1080i BBC H.264 DD5.1[ENG]-DON\1. Build Up.ts

Sequence Frame 101125(0-X) / Time 0:51:21 :
Info: End of H.264 sequence

Sequence Summary:

File Size Processed: 3.37 GB, Play Time: 00h:51m:29s
32.73 FPS (Average), 8.71 Mbps (Average).
AC3 Audio: 3/2 Channels (L, C, R, SL, SR) + LFE, 48.0 kHz, 384 kbps.

Maximvs
18-08-2010, 10:29

Λόγοι να βάλεις Nova:
- Δίνει νόμιμη δορυφορική τηλεόραση στην Ελλάδα. Ξέρετε κανέναν άλλον να το κάνει;
- Έχει αθλητικό πρόγραμμα με ελληνικό σχολιασμό και ταινίες/ντοκιμαντέρ με Ελληνικούς υπότιτλους
- Έχει σε ένα πακέτο superleague, champions league, premier league. Για όσους τους ενδιαφέρει το ποδόσφαιρο, είναι πολύ σημαντικό.

Η λύση παντρέματος δέκτη/κάρτας είναι πολύ ενοχλητική, αλλά υπάρχει άλλη λύση για την πειρατεία που οργιάζει; (το πάντρεμα κάρτας/cam είναι εντελώς νέα τεχνολογία)

Επειδή σίγουρα θα πέσουν να με φάνε, ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι εγκάθετος, και δεν είμαι υπάλληλος της nova, της forthnet ή του ομίλου γενικότερα.
Να λέμε βέβαια τα άσχημα, αλλά να λέμε και τα καλά. Όταν δεν ικανοποιείσαι με τίποτα, χάνεις και την αξιοπιστία σου στο τέλος.

Και να προσθεσω και κατι ακομα,υπαρχει καποιος παροχος HD υπηρεσιων που ΔΕΝ παντρευει την καρτα του με τον δεκτη του?...Το μονο που ειναι ενοχλητικο ειναι η τιμη που σου δινει την υπηρεσια.Ο ξενος με τα μισα σχεδον λεφτα σου δινει παραπανω καναλια HD.Αυτη ειναι πιστευω η μεγαλη διαφορα τους!!

Υ.Γ ουτε εγω ειμαι υπαλληλος της Nova , Forthnet!

AS Mocca
18-08-2010, 10:50
Εγώ θα ήθελα να είμαι υπάλληλος της NOVA για να έχω full πακέτο με 10 ευρώ.

Λέτε να στείλω κανένα βιογραφικό; :flipout:

winzig
18-08-2010, 10:54
πιστεψε με δε θα ηθελες να εισαι υπαλληλος ουτε της νοβα ουτε της φορθνετ. στο λεω απο προσωπικη πειρα...

Maximvs
18-08-2010, 11:04
ναι...και εγω απο γνωστο που ηταν σε τετοια εταιρια....μακρια!

aragorn
18-08-2010, 11:35
Και να προσθεσω και κατι ακομα,υπαρχει καποιος παροχος HD υπηρεσιων που ΔΕΝ παντρευει την καρτα του με τον δεκτη του?...

Βεβαίως και υπάρχουν. Περισσότεροι του ενός:
HD Suisse, ZDF HD, ORF HD, ITV HD και όλα τα freesat στις 28,2....

nikoskaz
18-08-2010, 11:35
Mια μερα πριν την διαθεση των νεων δεκτων και στο υποκαταστημα αγρινιου δεν ξερουν ακομα τιμη κ ποτε θα εχουν διαθεσιμους δεκτες !
Ωραια πραγματα !

dimitris__
18-08-2010, 11:41
πιστεψε με δε θα ηθελες να εισαι υπαλληλος ουτε της νοβα ουτε της φορθνετ. στο λεω απο προσωπικη πειρα...

καμία σχέση η μια εταιρία με την άλλη...

winzig
18-08-2010, 11:48
καμία σχέση η μια εταιρία με την άλλη...
σωστα! η μια προσπαθει να ξεπερασει την αλλη οσον αφορα τις αθλιες συνθηκες εργασιας!

keros76
18-08-2010, 12:04
Τελικά ο δέκτης θα κλειδωνει στον Hotbird ή θα μπορουμε να κατεβασουμε και τα καναλια του Astra;
Έχει ξεκαθαριστεί αυτό;

winzig
18-08-2010, 12:29
κατι μου λεει οτι μονο στον hotbird θα μπορουμε να συντονιστουμε...

cccamer
18-08-2010, 13:56
Και να προσθεσω και κατι ακομα,υπαρχει καποιος παροχος HD υπηρεσιων που ΔΕΝ παντρευει την καρτα του με τον δεκτη του?...Το μονο** που ειναι ενοχλητικο ειναι η τιμη που σου δινει την υπηρεσια.Ο ξενος με τα μισα σχεδον λεφτα σου δινει παραπανω καναλια HD.Αυτη ειναι πιστευω η μεγαλη διαφορα τους!!

Βεβαίως και υπάρχουν. Περισσότεροι του ενός:
HD Suisse, ZDF HD, ORF HD, ITV HD και όλα τα freesat στις 28,2....

Και βάλε, έχει και άλλους που δεν ξέρουμε...
Να μην υπολογίσουμε και τους παρόχους που δίνουν την κάρτα με module μαζί - βλέπε platformaHD

**για συνδίασέ το με αυτό

fchef
18-08-2010, 14:09
Φυσικα υπαρχουν παροχοι που δεν παντευουν την καρτα.
Π.Χ sky germany
http://www.smartcard24.com/sky-abo-freie-paketwahl-+-alphacrypt-light-ci-mod-a9751.html

Maximvs
18-08-2010, 14:23
Φυσικα υπαρχουν παροχοι που δεν παντευουν την καρτα.
Π.Χ sky germany
http://www.smartcard24.com/sky-abo-freie-paketwahl-+-alphacrypt-light-ci-mod-a9751.html

...και απο οτι ειδα τι δειχνει??...C.L , και Γερμανια 1η και 2η και τα παιχνιδια των Γερμανικων ομαδων στο Europa...

Ποιος ενδιαφερεται για κατι τετοιο ρε παιδια?

Και για κοιταξτε και λιγο τις τιμες....μη τα λεμε ολα οπως μας συμφερει...

http://www.smartcard24.com/images/sky/paketlisting.jpg

winzig
18-08-2010, 14:49
για digitalb εχει ακουσει κανεις που εχει τα παντα απο τα μεγαλυτερα ευρωπαικα πρωταθληματα + τα ντερμπυ του ελληνικού?

Maximvs
18-08-2010, 14:54
για digitalb εχει ακουσει κανεις που εχει τα παντα απο τα μεγαλυτερα ευρωπαικα πρωταθληματα + τα ντερμπυ του ελληνικού?

κοντα στα 400€ μαζι με δεκτη , full πακετο συνδρομης για ενα χρονο.Η καρτα κλειδωνει στο δεκτη.

marios
18-08-2010, 15:03
Πάντως εγώ που την πληρώνω την NOVA από 2003 (αναλογικό από 2000) δεν βρίσκω λογικό γιατί πρέπει να αλλάξω κάρτα και δέκτη να πάρω παντρεμένη για να βλέπω HD. Αν δείξει ποτέ κάτι σε HD που δεν το δείχνει στο απλό το έκοψα την ίδια μέρα με εξώδικο. Εβαλα και forthnet (ενώ έχω ήδη CONNX) γιατι με την εκπτωση ήταν μικρή επιβάρυνση. Αρα 12*75=900Ε τον χρόνο τους κακοπεύτουν? Αντί να κοιτάνε να μας έχουν ευχαριστημένους μας κάνουν και τους μάγκες στο τηλέφωνο. Οταν τους είπα ότι έχω DREAMBOX και βλέπω σε 3 ταυτόχρονα μου λένε ότι αμα θέλουν μπορούν να το κλειδώσουν τους είπα μετά θα βάλουν την κάρτα τους στο κ@λ@ τους........

Δεν είναι λογικό όταν το 80% των γνωστών μου βλέπουνε τόσο καιρό "τσάμπα" με δέκτες μαιμού η κάρτες κλώνους και εγώ ο λ@λ@κας να πληρώνω και να μου κάνουν εμένα τις μαγκιές.

Maximvs
18-08-2010, 15:09
ειναι φυσικο ρε Μαριε..οταν ακουνε DremaBox λενε ''..αυτος μοιραζει!!''...

dimitris__
18-08-2010, 15:17
Γι' αυτό το 80% των γνωστών σου που βλέπουν τσάμπα γίνεται το πάντρεμα. Δεν σου φαίνεται λογικό; Εσύ άμα είχες μαγαζί και σε κλέβανε οι 8 στους 10 δεν θα το κλείδωνες;

Δεν πρόκειται να δείξουν κάτι σε HD που δεν το δείχνει το απλό. Όμως σταδιακά θα περάσουν όλα σε HD (εκτός ίσως των ελληνικών καναλιών που ήδη ζουν την ψηφιακή επανάστασή τους με τη Digea) και θα πρέπει κάποτε να ανέβεις στο τραίνο. Μέχρι τότε, θα έχουν γίνει πιστεύω και οι αποσβέσεις των HD επενδύσεων και θα υπάρχουν περιθώρια να δωθεί δωρεάν ο δέκτης, η συνδρομή των 5€ κλπ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 15:17
Τελικά ο δέκτης θα κλειδωνει στον Hotbird ή θα μπορουμε να κατεβασουμε και τα καναλια του Astra;
Έχει ξεκαθαριστεί αυτό;

εαν ο τεχνικος που μιλησα εχθες στο τηλεφωνο ηξερε τι ελεγε,τοτε η απαντηση ειναι:
μονο hotbird και μονο το πακετο τους...-τοσο καλα.
οποιος τον παρει ας μας το πει για επιβεβαιωση.

Δαιτυμών
18-08-2010, 15:26
εαν ο τεχνικος που μιλησα εχθες στο τηλεφωνο ηξερε τι ελεγε,τοτε η απαντηση ειναι:
μονο hotbird και μονο το πακετο τους...-τοσο καλα.
οποιος τον παρει ας μας το πει για επιβεβαιωση.

Θα τον παρω εγω σιγουρα για εναν φιλο και μαλλον κ για εμενα , αλλα δυστυχως δεν υπαρχει ακομη διαθεσιμος ..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 15:43
Θα τον παρω εγω σιγουρα για εναν φιλο και μαλλον κ για εμενα , αλλα δυστυχως δεν υπαρχει ακομη διαθεσιμος ..

εχθες που περασα απο forthnet για να τον δω,μολις τους ειχε ερθει mail για διαθεση του δεκτη απο σημερα.
το αλλαξαν παλι...?

UHDBoy
18-08-2010, 15:48
Καλο θα ηταν να βγαλουν ενα μικρο πακετο που να περιλαμβανει μονο τα 3 αυτα καναλια υψηλης ευκρινειας και στη συνεχεια να προστεθουν και τα καινουρια, δηλαδη αν καποιος θελει να δει αυτα τα 3 καναλια ειναι αναγκασμενος να δινει 50 και 60 ευρο...

winzig
18-08-2010, 15:56
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

touristen
18-08-2010, 16:01
Πέρασα σήμερα από το κατάστημα Forthnet Πειραιά. Τον είχαν τον δέκτη, τους είχαν ειδοποιήσει πως από σήμερα το μεσημέρι μετά τις 12.00 θα μπορούσαν να τον διαθέτουν προς πώληση, όμως χωρίς να τους πουν οτιδήποτε άλλο. Έτσι, η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη απέφυγε να μου τον πουλήσει, λέγοντας πως θέλει πρώτα να συννενοηθεί με το τι θα γίνει με τα νέα/παλιά συμβόλαια, κάρτες κλπ. Από αύριο (αν τους έχουν ενημερώσει) ή την Παρασκευή...

winzig
18-08-2010, 16:15
Για Παρασκευη το κόβω ή πιθανοτερο από Δευτερα. Επρεπε ωστοσο στα site τους να είχαν ηδη αναρτησει το προιον με τα χαρακτηριστικα του....

tlgex
18-08-2010, 16:17
Στο τελος θα δουν μονοι τους το Dream game της Εθνικης μπασκετ που διαφημιζουν για τις 25 του μηνος .

winzig
18-08-2010, 16:18
χαχαχαχα το φανταζεσαι??? με την ανοργανωσια που επικρατει ολα πιθανα ειναι...

tlgex
18-08-2010, 16:26
Eχει παρει κανεις τηλεφωνο σε κανενα πολυκαταστημα μπας και ???

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΩΤΗΡΗΣ
18-08-2010, 16:49
Μιλωντας σημερα με τον τεχνικο που μου εκανε εγκατασταση την nova,μου ειπε οτι ο αποκωδικοποιητης hd θα ειναι διαθεσιμος απο την Παρασκευη, και απο τοτε θα αρχισει η nova την εκπομπη.

Maximvs
18-08-2010, 16:56
και τι θα δειχνει?...οταν λεμε Παρασκευη εννουμε μεθαυριο?

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΩΤΗΡΗΣ
18-08-2010, 17:29
Ακριβως.Το ιδιο μου ειπαν και απο την nova.

AS Mocca
18-08-2010, 17:32
Διαφημίσεις σε HD ! :flipout: :flipout: :flipout:

loufjohn
18-08-2010, 17:56

Λόγοι να βάλεις Nova:

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ
ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΗ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 18:00
Μιλωντας σημερα με τον τεχνικο που μου εκανε εγκατασταση την nova,μου ειπε οτι ο αποκωδικοποιητης hd θα ειναι διαθεσιμος απο την Παρασκευη, και απο τοτε θα αρχισει η nova την εκπομπη.

απο σημερα ο δεκτης ειναι διαθεσιμος.
εκτος του αγωνα στις 25/8 που θα μεταδωθει σε hd,εναρξη και των 3 καναλιων,θα γινει 1/9.
τωρα καποιες διαφημισεις και τρειλερ,πιθανοτατα να δειχνουν.

tlgex
18-08-2010, 18:02
Που ? να παω να τον παρω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 18:22
Που ? να παω να τον παρω.

το καταστημα στον Αγιο Δημητριο που πηγα εχθες το απογευμα,μολις ειχε λαβει μειλ,οτι οι δεκτες ειναι διαθεσιμοι απο σημερα το πρωι.
δεν νομιζω να ισχυει μονο σε καποια κατστηματα.

Χατζησάββας Λευτέρης
18-08-2010, 18:24
Tι έγινε ρε παιδιά το πήρε κανένας να μας κάνει κανένα review ; -bye-

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΩΤΗΡΗΣ
18-08-2010, 18:31
Εμενα απο αυτα που μου ειπε ο τεχνικος καταλαβα, οτι και να τον παρει καποιος νωριτερα τον αποκωδικοποιητη,δεν θα εχει αξια γιατι η nova θα αρχισει να ενεργοποιει την καρτα απο την Παρασκευη.

tlgex
18-08-2010, 18:32
το καταστημα στον Αγιο Δημητριο που πηγα εχθες το απογευμα,μολις ειχε λαβει μειλ,οτι οι δεκτες ειναι διαθεσιμοι απο σημερα το πρωι.
δεν νομιζω να ισχυει μονο σε καποια κατστηματα.

Δυστυχως ομως , μαλλον δεν ειναι ..
Εν'τω μεταξυ σε 3 πολυκαταστηματα που πηρα στα 2 δεν ειχαν ιδεα και στο τριτο μου ειπε οτι ισως αυριο ΑΝ τους φερουν κομματια !!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 18:35
να κανουμε μια συνοψη βαση αυτων που ξερουμε μεχρι τωρα,για να ενημερωθουν καλυτερα ολοι οι ενδιαφερομενοι

δεκτης

-δεν γραφει απο την usb θυρα,οπως επισης ουτε σε εξωτερικη πηγη(dvd-r)λογο προστασιας εγγραφων.
-ειναι "κλειδωμενος" μονο στον hotbird και πιθανοτατα μονο στο μπουκετο της nova.
-εχει hdmi,scart,composite out,rca left/right,coaxial.
δεν εχει component&optical out.

προυποθεσεις

-παλιοι συνδρομητες με ελευθερη καρτα,δεν μπορουν να δουν με τον δικο τους hd δεκτη τα hd καναλια,παρα μονο με τον Pace
-εαν αγοραστει ο pace,εισαι υποχρεωμενος να κανεις συμβολαιο για εναν χρονο,ανεξαιρετος εαν επιθυμεις ή οχι να χρεωνεσαι το 5ευρω το μηνα.
η παλια ελευθερη καρτα κλεινει και σου δινουν τον Pace,παντρεμενο με την καινουργια καρτα.
τα ιδια ισχυουν και για τους νεους συνδρομητες,με μοναδικη εξαιρεση τα 5 ευρω επιπλεον το μηνα,σε αντιθεση με τους παλιους που για ενα χρονο ειναι δωρεαν.

ολα αυτα με καποιες μικρες επιφυλαξεις,μεχρι να δοκιμαστει ο δεκτης και να επιβεβαιωθουν ή να διαψευτουν.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 18:37
Εμενα απο αυτα που μου ειπε ο τεχνικος καταλαβα, οτι και να τον παρει καποιος νωριτερα τον αποκωδικοποιητη,δεν θα εχει αξια γιατι η nova θα αρχισει να ενεργοποιει την καρτα απο την Παρασκευη.

ετσι κι`αλλιως οι μεταδοσεις hd ξεκινουν 1/9 Σωτο...

Δυστυχως ομως , μαλλον δεν ειναι ..
Εν'τω μεταξυ σε 3 πολυκαταστηματα που πηρα στα 2 δεν ειχαν ιδεα και στο τριτο μου ειπε οτι ισως αυριο ΑΝ τους φερουν κομματια !!

ολιγον μπαχαλο....:furious3:

tlgex
18-08-2010, 18:42
ετσι κι`αλλιως οι μεταδοσεις hd ξεκινουν 1/9 Σωτο...

Nαι αλλα ειναι και οι νεοι συνδρομητες , αυτοι τι πρεπει να κανουν δηλαδη ?

tlgex
18-08-2010, 18:45
ολα αυτα με καποιες μικρες επιφυλαξεις,μεχρι να δοκιμαστει ο δεκτης και να επιβεβαιωθουν ή να διαψευτουν.

Βεβαια ολες αυτες οι αποριες,θα επρεπε να ειχαν απαντηθει απο την ιδια την εταιρία , αν μιλουσαμε φυσικα για μια σοβαρη εταιρία .:mad:

Φίλιππος Φ.
18-08-2010, 18:47
Οι μεταδόσεις HD ξεκινούν 25/08 με τον αγώνα Ελλάδα - ΗΠΑ στο μπάσκετ !

Χατζησάββας Λευτέρης
18-08-2010, 18:47
Για βοηθήστε με λίγο ή μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι, η εκπομπή των HD καναλιών θα γίνει τελικά σε dvb-s mpeg4 ?

sotos65
18-08-2010, 18:49
Yeap...

Χατζησάββας Λευτέρης
18-08-2010, 18:52
Για βοηθήστε με λίγο ή μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι, η εκπομπή των HD καναλιών θα γίνει τελικά σε dvb-s mpeg4 ?
Yeap...

Γνωρίζουμε το λόγο ;
Είναι θέμα κόστους ή έτσι γενικά μας αρέσει να "ξεχωρίζουμε" από τους άλλους Ευρωπαίους ;

sotos65
18-08-2010, 18:57
DVB-S και Mpeg-4/H.264 είναι αρκετά συχνό, δεν πρωτοτυπεί σε κάτι η nova...

(ο λόγος έχει να κάνει πιστεύω ότι στην ίδια συχνότητα που εκπέμπονται τα HD υπάρχουν και SD κανάλια, οπότε αν πήγαινε σε εκπομπή DVB-S2 αυτά τα κανάλια θα χάνονταν από τους απλούς δέκτες του πακέτου)

technisat
18-08-2010, 18:59

περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό, να μεταμορφωθεί η συχνότητα ας πούμε (!) ?

Χατζησάββας Λευτέρης
18-08-2010, 19:01
DVB-S και Mpeg-4/H.264 είναι αρκετά συχνό, δεν πρωτοτυπεί σε κάτι η nova...

Μμμμμ αφού το λες ! (εξακολουθώ να έχω αντίθετη άποψη παρόλα αυτά-το αρκετά συχνό είναι συζητήσιμο, ίσως επανέλθω με στοιχεία αν βρω χρόνο). :2thumb22sup:

technisat
18-08-2010, 19:05
Το πρότυπο μια χαρά είναι, δεν παίζει κανένα μα κανένα " "πρόβλημα" "

Χατζησάββας Λευτέρης
18-08-2010, 19:19
Το πρότυπο μια χαρά είναι, δεν παίζει κανένα μα κανένα " "πρόβλημα" "

Δεν αντιλέγω απλά κάνω μια σκέψη !
Αφού υποθετω ότι αγοράστηκε νέος εξοπλισμός γιατί δεν ακολουθήθηκε το νέο πρότυπο dvb-s2 που δίνει αυξημένες δυνατότητες εκπομπής περισσότέρων καναλιών σε ένα πομπό !
Οι μόνες απαντήσεις που μπορώ να δώσω είναι ότι είναι ικανοποιημένοι με τα 3hd κανάλια και αρκετά μελλοντικά θα προβούν σε νέα hd κανάλια σε άλλο πομπό.
Δεν γνωρίζω την διαδικασία που μπορoύν να περάσουν σε s2 και αν γίνεται με τον ήδη υπάρχοντα εξοπλισμό τους.
Αν συνεχίσουν σε dvb-s και θελήσουν να δώσουν νέες hd υπηρεσίες θα πρέπει είτε να νοικιάσουν νέο πομπό είτε να βγάλουν κάποια κανάλια από το πακέτο.
Eδω μιλάμε για φτηνότερο κόστος σε τέτοιες εποχές, ώστε να ωφεληθεί και ο καταναλωτής με μειωμένες τιμές χωρις μείωση υπηρεσιών, και βλέπω το αντίθετο.
Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι είτε λιγότερες υπηρεσίες είτε ακριβότερες αφού ο καταναλωτής θα πληρώνει εντέλει.
Τι να πω, αν ξέρει κάποιος ας μας φωτίσει !

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 19:20
Nαι αλλα ειναι και οι νεοι συνδρομητες , αυτοι τι πρεπει να κανουν δηλαδη ?

τι εννοεις..?αγοραζεις τον δεκτη και πληρωνεις το πακετο σου συν 5 ευρω επιπλεον το μηνα.
δεν ξερω εαν εχεις προσφορα για τους 2 πρωτους μηνες(δωρεαν)και τι γινεται στην περιπτωση που το μπουκετο που εχεις επιλεξει δεν ειναι το full που περιλαμβανει και τα 3,αλλα το sports που περιλαμβανει 2 απο τα 3 hd.
παλι 5 ευρω πληρωνεις?(προφανως ναι..)

Βεβαια ολες αυτες οι αποριες,θα επρεπε να ειχαν απαντηθει απο την ιδια την εταιρία , αν μιλουσαμε φυσικα για μια σοβαρη εταιρία .:mad:

εννοηται...

Οι μεταδόσεις HD ξεκινούν 25/08 με τον αγώνα Ελλάδα - ΗΠΑ στο μπάσκετ !

νομιζω οτι θα ειναι η μοναδικη μεταδοση μεχρι την 1/9.
τοτε ξεκινανε ολα τα hd κανονικη μεταδοση προγραμματος.

Δαιτυμών
18-08-2010, 19:24
τι εννοεις..?αγοραζεις τον δεκτη και πληρωνεις το πακετο σου συν 5 ευρω επιπλεον το μηνα.
δεν ξερω εαν εχεις προσφορα για τους 2 πρωτους μηνες(δωρεαν)και τι γινεται στην περιπτωση που το μπουκετο που εχεις επιλεξει δεν ειναι το full που περιλαμβανει και τα 3,αλλα το sports που περιλαμβανει 2 απο τα 3 hd.
παλι 5 ευρω πληρωνεις?(προφανως ναι..)

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι καποιος που θελει εδω και λιγες ημερες να γινει συνδρομητης της NOVA στην ουσια δεν μπορει ..

Θα μπορουσε να υπαρχει προβλαψη να ειναι δωρεαν ο SD δεκτης και μολις κυκλοφορησει ο HD να πληρωσει τα 129 € και να τον προμηθευτει ..

sotos65
18-08-2010, 19:24
Μμμμμ αφού το λες ! (εξακολουθώ να έχω αντίθετη άποψη παρόλα αυτά-το αρκετά συχνό είναι συζητήσιμο, ίσως επανέλθω με στοιχεία αν βρω χρόνο). :2thumb22sup:

Δες τις εκπομπές καναλιών HD στους διάφορους δορυφόρους εδώ,

http://www.flysat.com/satlist-hd.php

Εννοείται ότι οι εκπομπές σε DVB-S2 είναι πλειοψηφία, αλλά υπάρχουν αρκετές εκπομπές και σε DVB-S.

Χατζησάββας Λευτέρης
18-08-2010, 19:33
Δες τις εκπομπές καναλιών HD στους διάφορους δορυφόρους εδώ,

http://www.flysat.com/satlist-hd.php

Εννοείται ότι οι εκπομπές σε DVB-S2 είναι πλειοψηφία, αλλά υπάρχουν αρκετές εκπομπές και σε DVB-S.

Λες να μην τις ξέρω ! :flipout:
Αλλά τι χολοσκάω, είναι παντελώς γνωστό ότι ο Έλληνας είναι πιο έξυπνος και περισσότερο ενημερωμένος από τον κάθε βλάχο-Ευρωπαίο του :
sky digital uk/de/it / C+ NED/cyfra/digital+ / Digit-alb(μπλιάχ) κλπ.
Τι θέλω κι ασχολούμαι ! :BDGBDGB53::guitarist:

:offtopic:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 19:43
Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι καποιος που θελει εδω και λιγες ημερες να γινει συνδρομητης της NOVA στην ουσια δεν μπορει ..

Θα μπορουσε να υπαρχει προβλαψη να ειναι δωρεαν ο SD δεκτης και μολις κυκλοφορησει ο HD να πληρωσει τα 129 € και να τον προμηθευτει ..

δεν διαθετουν καθολου sd δεκτη..?
ωραιο κι`αυτο....

technisat
18-08-2010, 19:47
Δεν αντιλέγω απλά κάνω μια σκέψη !
Αφού υποθετω ότι αγοράστηκε νέος εξοπλισμός γιατί δεν ακολουθήθηκε το νέο πρότυπο dvb-s2 που δίνει αυξημένες δυνατότητες εκπομπής περισσότέρων καναλιών σε ένα πομπό !
Οι μόνες απαντήσεις που μπορώ να δώσω είναι ότι είναι ικανοποιημένοι με τα 3hd κανάλια και αρκετά μελλοντικά θα προβούν σε νέα hd κανάλια σε άλλο πομπό.
Δεν γνωρίζω την διαδικασία που μπορoύν να περάσουν σε s2 και αν γίνεται με τον ήδη υπάρχοντα εξοπλισμό τους.
Αν συνεχίσουν σε dvb-s και θελήσουν να δώσουν νέες hd υπηρεσίες θα πρέπει είτε να νοικιάσουν νέο πομπό είτε να βγάλουν κάποια κανάλια από το πακέτο.
Eδω μιλάμε για φτηνότερο κόστος σε τέτοιες εποχές, ώστε να ωφεληθεί και ο καταναλωτής με μειωμένες τιμές χωρις μείωση υπηρεσιών, και βλέπω το αντίθετο.
Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι είτε λιγότερες υπηρεσίες είτε ακριβότερες αφού ο καταναλωτής θα πληρώνει εντέλει.
Τι να πω, αν ξέρει κάποιος ας μας φωτίσει !

Όλα αυτά ΘΑ γίνουν με κάνα καινούριο hotbird στο μέλλον . . .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 19:48
εδω http://panagoulis.gr/services_nova/990%20Panasat.html λεει διαθεσιμος.
δεν νομιζω οτι ξεστοκαραν...

Χατζησάββας Λευτέρης
18-08-2010, 19:50
Όλα αυτά ΘΑ γίνουν με κάνα καινούριο hotbird στο μέλλον . . .

Μπορεί να μας πει κάποιος πόσο κοστίζει ένας αναμεταδότης στον hotbird;
Kαι αν μπορεί κάποιος να μας απαντήσει ποιος θα πληρώσει το κόστος αυτό;
(άντε σταματάω εδώ γιατί πολύ κακός έγινα σήμερα ). :ADFAD2:

Voreios
18-08-2010, 19:56
Ενημερωτικά σήμερα ήρθαν οι HD δέκτες στην Καστοριά και φίλος μου παρέλαβε το πρώτο κομμάτι (απο τα 3 που ειχαν φέρει). Πλήρωσε 129 ευρώ και θα δίνει 62 ευρώ (περιπου) τον μήνα για το full pack και τα HD για τα οποία δεν θα πληρώσει τους 12 πρώτους μήνες, παρόλο που ειχε διακόψει την συνδρομή πριν 7-8 μήνες (θεωρήθηκε παλιός συνδρομητής). Πακέτο πήρε και Forthnet αντι ΟΤΕ και έτσι συνολικά θα έχει άλλο ένα όφελος της ταξεως του 20%
Πηγα στο σπιτι του νωρίτερα να συνδέσω το μηχάνημα, αλλά ατυχήσαμε στην ενεργοποίηση της κάρτας γιατι η κοπέλα στα κεντρικά δεν μπόρεσε να εντοπίσει στην βάση δεδομένων της τον σειριακό αριθμό του δέκτη! Ετσι θα περασει πάλι αύριο το πρωί απο την Forthnet, υποθέτουμε ότι μαλλον αμελησαν ή δεν πρόλαβαν απο το κατάστημα να στείλουν τον αριθμό στα κεντρικά ή κάποιος υπάλληλος στο λογισμικό δεν έχει περάσει στο σύστημα τους σειριακούς των πολύ πρόσφατων δεκτών. Τα συμβόλαια έτσι κι αλλιώς θα υπογραφούν στις 25 Αυγούστου, αφού τότε θα αρχίσει η επίσημη διάθεση του δέκτη.
Σε ότι αφορά τον δέκτη, εμφανισιακά είναι όμορφος και μικρούλης (όχι σαν τον ντρημποξ800 αλλά πολύ μικρότερος απο τα παλιά μοντέλα) και δείχνει αρκετά ποιοτικός. Κάναμε και την δορυφορική αναβάθμιση (απαραίτητη για να γίνει η ενεργοποίηση) η οποία πήρε 12-15 λεπτά. Δεν βρήκαμε πουθενά γραμμένο το τετραψήφιο πιν για το μενού εγκατάστασης, αλλά ο δέκτης δούλεψε στα ελεύθερα και χωρίς αυτό, αφού το πιάτο βλέπει μόνο Χότ Μπερντ (το πιν ΔΕΝ ειναι ούτε 0000, ούτε 9949, δεν ρίσκαρα να δοκιμάσω τρίτο). Το πακέτο περιλαμβάνει scart αλλά όχι καλώδιο hdmi και τα ελεύθερα κανάλια έδειχναν αρκετά καλά (συγκριτικά με το παλιό) σε 720p που το όρισα να βγάζει, γιατί ο φίλος μου έχει HD Ready τηλεόραση, αρκετά παλιά (του ειπα να την παει στην κρεβατοκάμαρα και να πάρει μιά σωστή για το σαλόνι, οι lcd τετραετίας έχουν...άθλια εικόνα!)
Περισσότερα μόλις ενεργοποιήσουμε τον δέκτη και πιο πολλά απο 1 Σεπτεμβρίου που θα βλέπει χαντε (θα τον δανειστω για μελέτη και στο σπίτι)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
18-08-2010, 20:07
Ενημερωτικά σήμερα ήρθαν οι HD δέκτες στην Καστοριά και φίλος μου παρέλαβε το πρώτο κομμάτι (απο τα 3 που ειχαν φέρει). Πλήρωσε 129 ευρώ και θα δίνει 62 ευρώ (περιπου) τον μήνα για το full pack και τα HD για τα οποία δεν θα πληρώσει τους 12 πρώτους μήνες, παρόλο που ειχε διακόψει την συνδρομή πριν 7-8 μήνες (θεωρήθηκε παλιός συνδρομητής). Πακέτο πήρε και Forthnet αντι ΟΤΕ και έτσι συνολικά θα έχει άλλο ένα όφελος της ταξεως του 20%
Πηγα στο σπιτι του νωρίτερα να συνδέσω το μηχάνημα, αλλά ατυχήσαμε στην ενεργοποίηση της κάρτας γιατι η κοπέλα στα κεντρικά δεν μπόρεσε να εντοπίσει στην βάση δεδομένων της τον σειριακό αριθμό του δέκτη! Ετσι θα περασει πάλι αύριο το πρωί απο την Forthnet, υποθέτουμε ότι μαλλον αμελησαν ή δεν πρόλαβαν απο το κατάστημα να στείλουν τον αριθμό στα κεντρικά ή κάποιος υπάλληλος στο λογισμικό δεν έχει περάσει στο σύστημα τους σειριακούς των πολύ πρόσφατων δεκτών. Τα συμβόλαια έτσι κι αλλιώς θα υπογραφούν στις 25 Αυγούστου, αφού τότε θα αρχίσει η επίσημη διάθεση του δέκτη.
Σε ότι αφορά τον δέκτη, εμφανισιακά είναι όμορφος και μικρούλης (όχι σαν τον ντρημποξ800 αλλά πολύ μικρότερος απο τα παλιά μοντέλα) και δείχνει αρκετά ποιοτικός. Κάναμε και την δορυφορική αναβάθμιση (απαραίτητη για να γίνει η ενεργοποίηση) η οποία πήρε 12-15 λεπτά. Δεν βρήκαμε πουθενά γραμμένο το τετραψήφιο πιν για το μενού εγκατάστασης, αλλά ο δέκτης δούλεψε στα ελεύθερα και χωρίς αυτό, αφού το πιάτο βλέπει μόνο Χότ Μπερντ (το πιν ΔΕΝ ειναι ούτε 0000, ούτε 9949, δεν ρίσκαρα να δοκιμάσω τρίτο). Το πακέτο περιλαμβάνει scart αλλά όχι καλώδιο hdmi και τα ελεύθερα κανάλια έδειχναν αρκετά καλά (συγκριτικά με το παλιό) σε 720p που το όρισα να βγάζει, γιατί ο φίλος μου έχει HD Ready τηλεόραση, αρκετά παλιά (του ειπα να την παει στην κρεβατοκάμαρα και να πάρει μιά σωστή για το σαλόνι, οι lcd τετραετίας έχουν...άθλια εικόνα!)
Περισσότερα μόλις ενεργοποιήσουμε τον δέκτη και πιο πολλά απο 1 Σεπτεμβρίου που θα βλέπει χαντε (θα τον δανειστω για μελέτη και στο σπίτι)

1234..τον δοκιμασα εχθες στο καταστημα..

Δαιτυμών
18-08-2010, 21:46
εδω http://panagoulis.gr/services_nova/990%20Panasat.html λεει διαθεσιμος.
δεν νομιζω οτι ξεστοκαραν...

Ακομα και να υπαρχουν καποιοι SD δεκτες σε καποια καταστηματα , θα πρεπει καποιος να πληρωσει τον SD και μετα να ξαναπληρωσει ολο το ποσο του HD ..

Τελος παντω πιστευω οτι αυριο θα ξεκινησει η διαθεση του δεκτη κ πλεον θα εχουμε ποιο ολοκληρωμενη εικονα .

Maximvs
18-08-2010, 22:25
Παιδια ειμαι σε ενα καφε που εχει ενας φιλος και του τον εστειλε η Nova προχτες...δεν ξερω...αλλα η εικονα του μου φαινεται λιγο καλυτερη...μολις τελειωσει το ημιχρονο του c.l θα παρω το control και θα τον ψαξω...αναμενετε εντυπωσεις εντος ολιγου...

Andreas Dermitzakis
18-08-2010, 23:04
Και εγώ τον έχω παραγγείλει αλλά ακόμα τον περιμένω...αύριο μάλλον θα τον έχω και θα σας πω εντυπώσεις.Πάντως το 12άμηνο συμβόλαιο δεν μου έχει κάτσει και πολύ καλά...

Maximvs
18-08-2010, 23:08
βλεπουν C.L και δεν με αφηνουν να τον ψαξω....το menu του παντως ειναι πιο καλο απο τον παλιο...Aλλα ειναι Nova-ποιημενο,αρα χλωμο το βλεπω να μπορουμε να δουμε και αλλα εκτος της Nova!

Andreas Dermitzakis
18-08-2010, 23:25
βλεπουν C.L και δεν με αφηνουν να τον ψαξω....το menu του παντως ειναι πιο καλο απο τον παλιο...Aλλα ειναι Nova-ποιημενο,αρα χλωμο το βλεπω να μπορουμε να δουμε και αλλα εκτος της Nova!
απλά δες και τι δείχνουν τα hd κανάλια τώρα...ή είναι απλά κλειστά.

harmem
18-08-2010, 23:57
Να ρωτησω και εγω εσας τους πιο εμπειρους χρηστες δορυφορικης τηλεορασης. Διαβαζω πολυ συχνα οτι καποιοι κραζετε τη Νοβα και τους πελατες της που πληρωνουμε παρα πολλα χρηματα γι' αυτο που μας προσφερουν. Εγω εχω το αθλητικο πακετο και επειδη εχω συνδυασει forthnet και εξοφλω μεσω παγιας εντολης πληρωνω 39,93/μηνα για τη Νοβα. Τωρα αν αλλαξω το δεκτη μου θα δωσω 129 ευρω και την καρτα μου για το νεο δεκτη και τη νεα καρτα. Αν επιμερισω το κοστος του νεου δεκτη 129 ευρω/12 μηνες= 10,75 ευρω/μηνα επιπλεον σε σχεση με την τωρινη μου κατασταση χωρις hd και μ' ελευθερη καρτα. Εγω δεν ειμαι εμπειρος χρηστης δορυφορικης και θελω να ρωτησω το εξης.. Εγω που θελω να βλεπω τη νεα ποδοσφαιρικη σεζον ελληνικο πρωταθλημα με ελληνικο ηχο και hd (εστω 1-2 ματς) εχω αλλη επιλογη στο δορυφορικο χαρτη με κοστος μικροτερο απο τα 50,68 ευρω/μηνα ή οχι? Μιλαω μονο για το κοστος και τιποτα αλλο. Δε με νοιαζει αν η καρτα μου θα ειναι παντρεμενη ή αρραβωνιασμενη, δε με νοιαζει αν θα πιανω μονο τα καναλια της Νοβα, δε με νοιαζει το 12μηνο συμβολαιο. Με νοιαζει μονο αυτο που θελω να βλεπω και το κοστος συνδρομης και δεκτη. Υπαρχει κατι φθηνοτερο γι' αυτο που ζηταω απο τα 50,68 ευρω/μηνα ?

the_player
19-08-2010, 00:02
Εγω που θελω να βλεπω τη νεα ποδοσφαιρικη σεζον ελληνικο πρωταθλημα με ελληνικο ηχο και hd (εστω 1-2 ματς) εχω αλλη επιλογη στο δορυφορικο χαρτη με κοστος μικροτερο απο τα 50,68 ευρω/μηνα ή οχι?
Τσου....

S.manos
19-08-2010, 00:02
...θελω να βλεπω τη νεα ποδοσφαιρικη σεζον ελληνικο πρωταθλημα με ελληνικο ηχο και hd (εστω 1-2 ματς) εχω αλλη επιλογη στο δορυφορικο χαρτη με κοστος μικροτερο απο τα 50,68 ευρω/μηνα ή οχι? Μιλαω μονο για το κοστος και τιποτα αλλο. Δε με νοιαζει αν η καρτα μου θα ειναι παντρεμενη ή αρραβωνιασμενη, δε με νοιαζει αν θα πιανω μονο τα καναλια της Νοβα. Με νοιαζει μονο αυτο που θελω να βλεπω και το κοστος συνδρομης και δεκτη. Υπαρχει κατι φθηνοτερο γι' αυτο που ζηταω απο τα 50,68 ευρω/μηνα ?

Όχι...!
:fahne90:

S.manos
19-08-2010, 00:03
@the_player
Αυτό θα πει συντονισμός!!!-bye-

the_player
19-08-2010, 00:05
έεετσι:flipout:

dimitris__
19-08-2010, 00:11
Ενημερωτικά σήμερα ήρθαν οι HD δέκτες στην Καστοριά και φίλος μου παρέλαβε το πρώτο κομμάτι (απο τα 3 που ειχαν φέρει).

Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε... Η διαθεσιμότητα δεκτών φαίνεται περιορισμένη.

harmem
19-08-2010, 00:19
Σας ευχαριστω πολυ. Μονοδρομος λοιπον..

mouse
19-08-2010, 01:06
Να δούμε τι ζήτηση θα υπάρξει άραγε...

dimitris__
19-08-2010, 01:25
Αν σκεφτεί κανείς ότι οι HD δέκτες προορίζονται και τους non-HD νέους συνδρομητές, θα φύγουν μάλλον πολύ γρήγορα.

marinos23
19-08-2010, 02:20
Παιδια εγω σημερα (χτες δηλαδη γτ ειναι και περασμενη η ωρα...) εδω στην Ζακυνθο πηγα σε καταστημα forthnet και ρωτησα ... και ειχαν τους δεκτες, αλλα μου ειπε οτι δεν ειχε ενεργοποιησει/ δεν τους ειχε στειλει η Nova,την φορμα που πρεπει να συμπληρωσουν για να αγορασουμε το πακετο.... μου ειπε να παρω τηλ το μεσημερι που πιθανον θα τους την ειχαν στηλει.... αλλα επειδη πηγα και για μπανακι δεν πηρα να τηλεφωνο, και θα ξαναπαω αυριο....Παντως τους δεκτες τους ειχαν και μαλιστα μου ειπαν οτι τους ειχαν στηλει μαιλ που τους ελεγε οτι θα τους διεθεταν προς αγορα την τεταρτη αντι για την Παρασκευη....(αρα υποθετω πως τους αποκωδικοποιητές θα τους ειχαν παραλαβει στα καταστηματα αρκετα νωριτερα) αν αυριο εχω νεωτερα θα σας πω.... -bye-

loufjohn
19-08-2010, 05:23
Να ρωτησω και εγω εσας τους πιο εμπειρους χρηστες δορυφορικης τηλεορασης. Διαβαζω πολυ συχνα οτι καποιοι κραζετε τη Νοβα και τους πελατες της που πληρωνουμε παρα πολλα χρηματα γι' αυτο που μας προσφερουν. Εγω εχω το αθλητικο πακετο και επειδη εχω συνδυασει forthnet και εξοφλω μεσω παγιας εντολης πληρωνω 39,93/μηνα για τη Νοβα. Τωρα αν αλλαξω το δεκτη μου θα δωσω 129 ευρω και την καρτα μου για το νεο δεκτη και τη νεα καρτα. Αν επιμερισω το κοστος του νεου δεκτη 129 ευρω/12 μηνες= 10,75 ευρω/μηνα επιπλεον σε σχεση με την τωρινη μου κατασταση χωρις hd και μ' ελευθερη καρτα. Εγω δεν ειμαι εμπειρος χρηστης δορυφορικης και θελω να ρωτησω το εξης.. Εγω που θελω να βλεπω τη νεα ποδοσφαιρικη σεζον ελληνικο πρωταθλημα με ελληνικο ηχο και hd (εστω 1-2 ματς) εχω αλλη επιλογη στο δορυφορικο χαρτη με κοστος μικροτερο απο τα 50,68 ευρω/μηνα ή οχι? Μιλαω μονο για το κοστος και τιποτα αλλο. Δε με νοιαζει αν η καρτα μου θα ειναι παντρεμενη ή αρραβωνιασμενη, δε με νοιαζει αν θα πιανω μονο τα καναλια της Νοβα, δε με νοιαζει το 12μηνο συμβολαιο. Με νοιαζει μονο αυτο που θελω να βλεπω και το κοστος συνδρομης και δεκτη. Υπαρχει κατι φθηνοτερο γι' αυτο που ζηταω απο τα 50,68 ευρω/μηνα ?

ΟΧΙ

AS Mocca
19-08-2010, 09:38

Κάπως έτσι σκέφτεται και το Marketing γιαυτό βγάζουν τέτοιες τιμές ! :flipout:

Πάντως εγώ αν δεν πάντρευε τις κάρτες η NOVA ακόμη και αν έπρεπε να αγοράσω τον δέκτη της, θα αγόραζα HD.
Αλλά και την πίτα ολόκληρη & τον σκύλο χορτάτο δε γίνεται ρε κυρά NOVA.

Χατζησάββας Λευτέρης
19-08-2010, 09:56

Επειδή αυτό αφορά τα συνδυαστικά τους πακέτα, να πω πως αν με είχαν πείσει για την ποιότητα των υπηρεσιών τους σε ιντερνετ & τηλεφωνία θα ήμουνα ήδη πελάτης τους.
Δυστυχώς έχω κακή εμπειρία !
Ας κοιτάξουν λίγο το θέμα και τα ξαναλέμε !

loufjohn
19-08-2010, 10:23
Εαν κάποιος πάρει την κάρτα και tον δέκτη αλλά δεν τα ενεργοποιήση η παλιά κάρτα θα παίζει NOVA;

marios
19-08-2010, 11:07
Μιλούσα μόλις με Forthnet. Τους είπα το απλό (για μένα) και περίεργο για αυτούς. Να πληρώσω τον δέκτη και να μου δώσουν μια κάρτα παντρεμένη με αυτόν που να παίζει μόνο τα HD με επιπλέον συνδρομή. Μου είπαν ότι δεν το έχει ζητήσει κανείς μέχρι τώρα και δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Αν θέλω να το κάνω αίτημα μέσω του ww.nova.gr

Υπάρχει άλλος που θα του άρεσε (με μια μικρή συνδρομή) να κάνει το ίδιο?
Αν μαζευτούμε αρκετοί ίσως ακουστούμε.

gamesman
19-08-2010, 11:27
Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Σκεφτομαι να αγορασω τον pace που απο οτι βλεπω δεν εχει δυνατοτητα για συνδεση με dvd recorder.Oμως τις επομενες ημερες η νοβα θα μεταδωσει παλιους αγωνες ελλαδα-ηπα που θα τους ηθελα στο αρχειο μου.Γινεται να αγορασω τωρα το μηχανημα τωρα και η ενεργοποιηση της νεας καρτας να γινει απο βδομαδα ωστε να κανω τις εγγραφες?

nikoskaz
19-08-2010, 11:30
Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Σκεφτομαι να αγορασω τον pace που απο οτι βλεπω δεν εχει δυνατοτητα για συνδεση με dvd recorder.Oμως τις επομενες ημερες η νοβα θα μεταδωσει παλιους αγωνες ελλαδα-ηπα που θα τους ηθελα στο αρχειο μου.Γινεται να αγορασω τωρα το μηχανημα τωρα και η ενεργοποιηση της νεας καρτας να γινει απο βδομαδα ωστε να κανω τις εγγραφες?

Απλα μην τους παρεις τηλ για να ενεργοποιησεις. Κανε τη δουλεια σου κ μετα απο βδομαδα τηλεφωνεις κ κανεις την ενεργοποιηση!

gamesman
19-08-2010, 11:35
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!!

marinos23
19-08-2010, 11:46
Παιδια ακουστε τι εγινε..... Πηγα στην forthnet να δω για τον pace και μου ειπαν οτι δεν μπορω να τον αγορασω λεει σημερα επειδη ειμαι ηδη συνδρομητης και οτι μπορουν να τον παρουν μονο οι νεοι συνδρομητες απο σημερα .... Ομως πηρα την nova και μου ειπαν οτι κατι τετοιο δεν ισχυει και οτι μπορω να τον αγορασω κανονικα απο σημερα και οτι απλα θα εκμπεμπει απο 25.8 τα hd...

winzig
19-08-2010, 12:16
αλλο ενα δειγμα ευρυθμης λειτουργιας της φορθνετ-νοβα...

Eki_13
19-08-2010, 13:10
ξερουμε αν το καναλι θα ειναι ελευθερο στην αρχη? εστω για τον αγωνα με ΗΠΑ?οπως κανουν ολα τα πακετα οταν ξεκινανε hd καναλια.

winzig
19-08-2010, 13:19
το λιγοτερο που πρεπει να κανουν ειναι να αφησουν τα hd ελευθερα για τισ πρωτες 2 βδομαδες π.χ.

Eki_13
19-08-2010, 13:32

το λιγοτερο που πρεπει να κανουν ειναι να αφησουν τα hd ελευθερα για τισ πρωτες 2 βδομαδες π.χ.

γιατι κατι μου λεει οτι θα ειναι κλειδωμενα απο την πρωτη μερα?

winzig
19-08-2010, 13:39
γιατι κατι μου λεει οτι θα ειναι κλειδωμενα απο την πρωτη μερα?

γτ απλα εχουμε μπλεξει με φραγκοφονιαδες...:mad:

tiniakos
19-08-2010, 13:47

σιγά μη σου δώσουν και δέκτη να παίζει ένα μήνα δοκιμαστικά!:fahne90:

ilise
19-08-2010, 13:55
σιγά μη σου δώσουν και δέκτη να παίζει ένα μήνα δοκιμαστικά!:fahne90:

Δεκτη να μη σωσουν και δωσουν αλλα αν τα αφησουν ελευθερα για λιγο θα δελεασουν πολλους. Υπαρχουν παρα πολλα μηχανηματα HD που θα μπορουσαν να επωφεληθουν.
Νικος

JadeEye
19-08-2010, 13:58
[QUOTE=Voreios;1310408].. οι lcd τετραετίας έχουν...άθλια εικόνα!) :AFADF0: :furious3: :damnyou: :argue: :smash: :bigcry: :hanged: :bang: :frusty: :afraid:
SONY KLV - S32a10 Σεπτεμβριος 2005. Μια χαρά εικόνα εχει και απο ψομπονεντ και απο ηδμι

jpil
19-08-2010, 14:14

Ίσως, μόνο για τους συνδρομητές όμως.

Stejo
19-08-2010, 14:19
Λοιπόν, μόλις τον πήρα τον δέκτη. 129 ευρώ και καινούριο συμβόλαιο κανονικά, αλλά η πλάκα είναι ότι μου δώσανε και ένα καινούριο πιάτο με το ζόρι ενώ είμαι ήδη συνδρομητής. Σε λίγο θα πάρω τηλέφωνο για ενεργοποίηση και θα ενημερώσω για λεπτομέρειες.

Nikosss
19-08-2010, 14:32
αφου τρεξατε και αγορασατε τον δεκτη απο την πρωτη μερα κιολας μπραβο σας.λογικο ειναι να τριβουν τα χερια τους εκει στη Νοβα.. και το γραφω αυτο ενω ειμαι ενεργος συνδρομητης χρονια. αλλα δεν θα κατσω να τους τα σταξω κιολας απο τη πρωτη μερα

loufjohn
19-08-2010, 14:32
Πριν κανεις ενεργοποιηση δοκιμασε αν παιζει με την παλια σου καρτα

touristen
19-08-2010, 14:33
Παιδια ακουστε τι εγινε..... Πηγα στην forthnet να δω για τον pace και μου ειπαν οτι δεν μπορω να τον αγορασω λεει σημερα επειδη ειμαι ηδη συνδρομητης και οτι μπορουν να τον παρουν μονο οι νεοι συνδρομητες απο σημερα .... Ομως πηρα την nova και μου ειπαν οτι κατι τετοιο δεν ισχυει και οτι μπορω να τον αγορασω κανονικα απο σημερα και οτι απλα θα εκμπεμπει απο 25.8 τα hd...

Και σε εμένα το ίδιο έκαναν...πήγα να πάρω τον pace, μου λένε οκ...Με το που τους είπα πως είμαι ήδη συνδρομητής, μου λένε πως δεν γίνεται να τον δώσουν σε υπάρχοντες συνδρομητές, καθώς δεν τους έχουν έρθει από την Νόβα, φόρμες ανανέωσης, αλλά μόνο για νέες συνδρομές. Από τις 25 και έπειτα, μου είπε...ΔΛδ, λέω στην υπάλληλο, για να δω το παιχνίδι με τις ΗΠΑ, θα πρέπει να έρθω 25 πρωί, να αγοράσω τον εξοπλισμό, να παρατήσω την δουλειά μου, να πάω να τον συνδέσω στην τηλεόραση, και ααααμα προλάβω να τα κάνω όλα αυτά, να δω το ματσάκι που ξεκινά στις 7....κούναγε το κεφάλι της...αλλά τι φταίει και αυτή...αφού οι άλλοι από τα κεντρικά τα έχουν κάνει μούτι και δεν έχουν εξηγήσει τα απολύτως απαραίτητα.......

winzig
19-08-2010, 14:34
Λοιπόν, μόλις τον πήρα τον δέκτη. 129 ευρώ και καινούριο συμβόλαιο κανονικά, αλλά η πλάκα είναι ότι μου δώσανε και ένα καινούριο πιάτο με το ζόρι ενώ είμαι ήδη συνδρομητής. Σε λίγο θα πάρω τηλέφωνο για ενεργοποίηση και θα ενημερώσω για λεπτομέρειες.

μα ποσο π@π@ρες ειναι με το στανιο σωνει και καλα πιατο! δε θελουμε ρε μεγαλε τι θα τα κανουμε γαστρες???

αν οντως ειχαν σοβαρο μαρκετινγκ θα το προωθουσαν τσαμπα για λιγο διαστημα εστω και μονο για τους υπαρχοντες συνδρομητες.. αλλα ειπαμε υπαρχει ελλειψη αφενος φαντασιας και αφετερου ξεκαθαρης πολιτικης μαρκετινγκ...

jim1papa
19-08-2010, 14:38
Κι εγώ είμαι ενεργός συνδρομητής (τρομάρα μου), αλλά κάνω κράτει για να δω τις εντυπώσεις από τους φίλους που θα τον δοκιμάσουν πρώτοι...
Εννοείται πως δεν θέλω νέο συμβόλαιο...
Και εννοείται πως αν σε δύο μήνες βγάλουν όπως ακούγεται δέκτη PVR στα 250 ευρώ, θα είναι τεράστια κλ*πή για αυτούς που θα τρέξουν να τον αγοράσουν τώρα...

winzig
19-08-2010, 14:41
Κι εγώ είμαι ενεργός συνδρομητής (τρομάρα μου), αλλά κάνω κράτει για να δω τις εντυπώσεις από τους φίλους που θα τον δοκιμάσουν πρώτοι...
Εννοείται πως δεν θέλω νέο συμβόλαιο...
Και εννοείται πως αν σε δύο μήνες βγάλουν όπως ακούγεται δέκτη PVR στα 250 ευρώ, θα είναι τεράστια κλ*πή για αυτούς που θα τρέξουν να τον αγοράσουν τώρα...

και εγω μια απο τα ιδια...θα ακολουθησω ιδια τακτικη

jim1papa
19-08-2010, 14:51
και εγω μια απο τα ιδια...θα ακολουθησω ιδια τακτικη

Όσο και να ψήνομαι να δω την ομαδάρα μου (ΠΑΝΑΘΑ) σε HD, μπορώ να περιμένω δύο μήνες, αφού το πολύ να χάσω δύο με τρία παιχνίδια, τα λοιπά ευρωπαϊκά (CL) φαντάζομαι θα μπορώ να τα δω με τον DM 800 HD που πρόσφατα παρήγγειλα και αναμένω την επόμενη εβδομάδα...

tlgex
19-08-2010, 14:54
Tελικά πηρα τον δεκτη σημερα το πρωι ,αλλα ειμαι γκαντεμης .

Μου λεει οτι δεν εχει σημα , ενω ο panasat 910 που εχω μου δεινει 67 / 92 σημα !!!

Τωρα τον εχω βαλει και κανει αναβαθμιση ..Πως κανει αναβαθμιση αν δεν εχει σημα ..?

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση , τον γυρναω στο μαγαζι(forthnet shop) ή τηλεφωνώ στην NOVA πρωτα ?

the_player
19-08-2010, 14:55
ε ρε δόξες που γνωρίζει το πακέτο της φαπας...:ADFAD2:

Χατζησάββας Λευτέρης
19-08-2010, 14:56

Μου λεει οτι δεν εχει σημα , ενω ο panasat 910 που εχω μου δεινει 67 / 92 σημα !!!

Τωρα τον εχω βαλει και κανει αναβαθμιση ..Πως κανει αναβαθμιση αν δεν εχει σημα ..?

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση , τον γυρναω στο μαγαζι(forthnet shop) ή τηλεφωνώ στην NOVA πρωτα ?

Τρελές δουλειές οι τεχνικοί πάλι θα κάνουν , έτσι να κινείται το χρήμα ! :flipout:

winzig
19-08-2010, 15:09

προσωπικα θα τους τον πηγαινα κατευθειαν πισω!

s_christos
19-08-2010, 15:15

Δες μηπως χαλασε η επαφη του καλωδιου με το φις οταν το εβγαλες απο τον παλιο decoder

Serafeim Karakostas
19-08-2010, 15:21

Μήπως πρώτα κάνει την αναβάθμιση και μετά είναι σε θέση να λειτουργήσει;

winzig
19-08-2010, 15:37
Μήπως πρώτα κάνει την αναβάθμιση και μετά είναι σε θέση να λειτουργήσει;

το manual τι γραφει?

tlgex
19-08-2010, 16:04
Λοιπον εκανα ΠΡΩΤΑ την αναβαθμιση και τελικα δουλεψε , εγινε και η ενεργοποιηση της καρτας και ολα καλα μεχρι εδω ...

Βεβαια καποιος που δεν γνωριζει δεν τον γλυτωνει τον τεχνικο ....

Τωρα το προβλημα που αντιμετωπιζω εινι οτι δεν μπορω απο το DIGITAL OUT να δωσω ήχο στον ενισχυτη .

Πρεπει να επιλεξω κατι απο τις ρυθμισεις ..? Εχω βαλει τον ηχο 5.1 ως κατ'επιλογη kai downmix

Λογικα δεν θα επρεπε να ακουω τον στερεοφωνικο ηχο της Nova μεσω του Coaxial καλωδιου ?

keros76
19-08-2010, 16:29
Λοιπον εκανα ΠΡΩΤΑ την αναβαθμιση και τελικα δουλεψε , εγινε και η ενεργοποιηση της καρτας και ολα καλα μεχρι εδω ...

Βεβαια καποιος που δεν γνωριζει δεν τον γλυτωνει τον τεχνικο ....

Τωρα το προβλημα που αντιμετωπιζω εινι οτι δεν μπορω απο το DIGITAL OUT να δωσω ήχο στον ενισχυτη .

Πρεπει να επιλεξω κατι απο τις ρυθμισεις ..? Εχω βαλει τον ηχο 5.1 ως κατ'επιλογη kai downmix

Λογικα δεν θα επρεπε να ακουω τον στερεοφωνικο ηχο της Nova μεσω του Coaxial καλωδιου ?

εναν δορυφορο βλεπει ή δύο;
Μπορείς να προσθεσεις τον Astra;

newlynx
19-08-2010, 16:38

Στο δώσανε για να στοχεύσεις και Hellas Sat :flipout::flipout::flipout:

winzig
19-08-2010, 16:42
EΤΟΙΜΟΙ ΣΚΟΠΕΥΣΑΤΕ ΠΥΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ!!!!!:firstprize::violent-smiley-030:

stavros_
19-08-2010, 16:49

Σωστόοοοοοοοοος

winzig
19-08-2010, 16:53
:SFGSFGSF::flipout:
Σωστόοοοοοοοοος

Stejo
19-08-2010, 18:16
Λοιπόν, ο δέκτης λειτουργεί κανονικά. Τα HD κανάλια για την ώρα είναι κλειστά, αλλά απ'ότι μου είπαν από αύριο θα αρχίσουν να τα ανοίγουν. Φαντάζομαι αναφερόταν στο Eurosport HD.

Εικόνα δίνει 1080i 50Hz, η οποία λόγω και της hdmi σύνδεσης φαίνεται αρκετά ανώτερη απ'την εικόνα που έδινε ο panasat στο scart. Το EPG για την ώρα δίνει πρόγραμμα για όλη τη μέρα, γεγονός εξαιρετικά βολικό. Δεν ξέρω αν θα μείνει έτσι ή αν κατά λάθος ξέμεινε. Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεις να ταξινομήσεις τα προσωπικά μπουκέτα που φτιάχνεις. Απ' ότι μου είπανε από το τεχνικό τμήμα όμως, γνωρίζουν το πρόβλημα και θα φτιαχτεί με αναβάθμιση μέσα στο Σεπτέμβρη.

Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν μπορείς να του δώσεις εξτρά συχνότητες για σάρωση στον hotbird. Οπότε είσαι περιορισμένος στα εξαιρετικά λίγα (77 αν δεν κάνω λάθος) κανάλια που σου δίνει η νόβα. Υπάρχουν κάποιες επιλογές για disecq στο μενού, αλλά η εγκατάσταση που έχω εδώ είναι με ένα μόνο lnb οπότε δε γνωρίζω κατά πόσο δουλεύουν. Αυτά για την ώρα.

Χατζησάββας Λευτέρης
19-08-2010, 18:19
Δώσε ρε φίλε καμμιά φώτο από μενού κλπ.
Για επιπλέον κανάλια πιθανόν μέσα από το μενού να γίνεται όπως με τον 1110.
Μένει να δούμε υποστήριξη diseqc
Άιντε καλό ξεκίνημα μας

alexfeb68
19-08-2010, 18:32
Παιδιά μόλις μίλησα και εγώ με εκπρόσωπο της Multichoice (Nova) για το πακέτο HD και μου είπαν ότι είναι απαραίτητος ο δέκτης τους και παντρεμένος με την καινούργια κάρτα τους!!!!
Τι παπ....ς είναι αυτές στην Ευρώπη του 2010!!!
Αααα ρε Αμερική.... Σφαλιάρα ακόμη και στην Apple έριξαν με την νομιμοποίηση του jailbreak στα iphones...
Εγώ πάντως κόβω την Nova... (μετά από 6 χρόνια συνδρομής)
Κάντε το ίδιο... Σε περιόδους οικονομικής κρίσης και ΔΝΤ βρήκαν αυτοί να τσαμπουκαλευτούν με τους συνδρομητές τους!!!
Εγώ γουστάρω τον MVision 300 HD δέκτη μου και δεν τον αλλάζω για πάρτι τους... ._

Stejo
19-08-2010, 18:57
Ορίστε και μερικές εικόνες από τα μενού του. Ξέχασα να τραβήξω από τις ρυθμίσεις εικόνας και ήχου. Να αναφέρω απλά ότι μπορείς να διαλέξεις ανάλυση 576, 720p, 1080i ενώ στον ήχο έχει και επιλογή για delay αν έχεις πρόβλημα με συχρονισμό σε εξωτερικό ενισχυτή.

http://img818.imageshack.us/img818/7863/imag0006b.th.jpg (http://img818.imageshack.us/i/imag0006b.jpg/)
http://img138.imageshack.us/img138/9074/imag0007qx.th.jpg (http://img138.imageshack.us/i/imag0007qx.jpg/)
http://img508.imageshack.us/img508/9422/imag0008z.th.jpg (http://img508.imageshack.us/i/imag0008z.jpg/)
http://img690.imageshack.us/img690/6199/imag0009aw.th.jpg (http://img690.imageshack.us/i/imag0009aw.jpg/)
http://img807.imageshack.us/img807/3848/imag0010q.th.jpg (http://img807.imageshack.us/i/imag0010q.jpg/)
http://img85.imageshack.us/img85/6973/imag0011du.th.jpg (http://img85.imageshack.us/i/imag0011du.jpg/)
http://img641.imageshack.us/img641/6602/imag0012z.th.jpg (http://img641.imageshack.us/i/imag0012z.jpg/)
http://img412.imageshack.us/img412/5130/imag0013gs.th.jpg (http://img412.imageshack.us/i/imag0013gs.jpg/)

Edit: Αν ήξερα να βάζω και link σωστά... οριστε και τα link για τις κανονικές εικόνες τελοσπάντων

http://img818.imageshack.us/img818/7863/imag0006b.jpg
http://img138.imageshack.us/img138/9074/imag0007qx.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/9422/imag0008z.jpg
http://img690.imageshack.us/img690/6199/imag0009aw.jpg
http://img807.imageshack.us/img807/3848/imag0010q.jpg
http://img85.imageshack.us/img85/6973/imag0011du.jpg
http://img641.imageshack.us/img641/6602/imag0012z.jpg
http://img412.imageshack.us/img412/5130/imag0013gs.jpg

Yperion
19-08-2010, 18:59
Αναμενομενο οτι θα ηταν κλειδωμενος ο δεκτης με την καρτα. Γιατι περιμενατε κατι αλλο? Και στα αλλα πακετα του εξωτερικου ετσι δεν γινεται?

Οποιος θελει να εχει τον Χ δεκτη ας κοψει την συνδρομη να τελειωνει η υποθεση. Βεβαια τοτε δεν ξερω τι θα βλεπει αλλα αυτο ειναι μια αλλη υποθεση.

nikoskaz
19-08-2010, 19:22
Aπο εικονα τι λεει παιδια? Ηχο μεσω ομοαξονικου σε ενισχυτη παιρνει?

tlgex
19-08-2010, 19:27

Παιρνει κανονικα, τελικα το καταφερα , εφταιγε μια ρυθμιση στον ενισχυτη .

Stejo
19-08-2010, 19:28

Η εικόνα σε σχέση με του panasat είναι πολύ ανώτερη. Ήχο δίνει από hdmi, scart, rca, coaxial. Το dolby digital 5.1 μπορεί να το κάνει είτε passthrough σε εξωτερικό ενισχυτή είτε downmix σε stereo.

tlgex
19-08-2010, 19:32
Οποτε αν θελουμε να εχουμε 5.1 επιλεγουμε το passthrough ?

Stejo
19-08-2010, 19:45
Προφανώς, αν έχεις φυσικά ενισχυτή που αποκωδικοποιεί dd και αν το υποστηρίζει και η εκπομπή. Λογικά στην αρχή μόνο το novacinema hd θα δίνει dd 5.1

touristen
19-08-2010, 19:54
Πλάκα έχει που οι μισοί έχουν καταφέρει και πάρει τον pace και οι άλλοι μισοί (μέσα σε αυτούς και εγώ) δεν μας αφήνουν!!!! Μετά το υποκατάστημα του Πειραιά, και αυτό του Ρέντη δεν έχει τα απαραίτητα έγγραφα για ανανέωση συμβολαίου ενεργών συνδρομητών, οπότε δεν μπορεί να δώσει τον Pace σε όσους έχουν συνδρομή. Μόνο σε νέους. Από Δευτέρα, είπαν, κάντε ένα τηλέφωνο, να δούμε αν έχουν έρθει τα έντυπα, να προχωρήσουμε.

Ρε να θέλεις να τους δώσεις τα λεφτά σου και να μην τα παίρνουν λέμε!!!!

Θα μου πεις, γιατί ρε φίλε θέλεις να τον πάρεις από την πρώτη ημέρα; Πείτε το περιέργεια για ένα νέο μηχάνημα, σε σχέση με τον Πατάτασατ.......

dimitris__
19-08-2010, 20:15
Πλέον με την HDMI η ποιότητα εικόνας και ήχου του δέκτη είναι υπεράνω κριτικής. Ρόλο παίζει μόνο το τι μεταδίδεται.

rockarolla72
19-08-2010, 20:16
τον αγορασα χθες και τον εχω συνδεσει με dvd recorder οπως και τον παλιο. Καλωδιακια στις εξοδους audio και video το οποιο καταληγει σε scart στο recorder

gamesman
19-08-2010, 20:26
Παραξενα πραγματα με αυτη την νοβα...Οταν τους τηλεφωνησα μου ειπαν οτι δεν θα υπαρχει δυνατοτητα εγγραφης! Εχεις δοκιμασει να κανεις εγγραφη ?

marinos23
19-08-2010, 20:29
Πλάκα έχει που οι μισοί έχουν καταφέρει και πάρει τον pace και οι άλλοι μισοί (μέσα σε αυτούς και εγώ) δεν μας αφήνουν!!!! Μετά το υποκατάστημα του Πειραιά, και αυτό του Ρέντη δεν έχει τα απαραίτητα έγγραφα για ανανέωση συμβολαίου ενεργών συνδρομητών, οπότε δεν μπορεί να δώσει τον Pace σε όσους έχουν συνδρομή. Μόνο σε νέους. Από Δευτέρα, είπαν, κάντε ένα τηλέφωνο, να δούμε αν έχουν έρθει τα έντυπα, να προχωρήσουμε.

Ρε να θέλεις να τους δώσεις τα λεφτά σου και να μην τα παίρνουν λέμε!!!!

Θα μου πεις, γιατί ρε φίλε θέλεις να τον πάρεις από την πρώτη ημέρα; Πείτε το περιέργεια για ένα νέο μηχάνημα, σε σχέση με τον Πατάτασατ.......
Και μενα το ιδιο φιλε.... βεβαια επειδη οταν πηρα στην νοβα ειπαν πως μπορουμε να το παρουμε εγω ρωτησα και σε μαγαζι εκτος φορθνετ και μου ειπαν και εκει οτι δεν τους εχουν στειλει τα συμβολαια.... βεβαια εμενα στην φορθνετ δεν μου ειπα απο δευτερα αλλα απο τις 25 του μηνα....

rockarolla72
19-08-2010, 20:29
εκανα κανονικα με την συνδεση που γραφω. Η νοβα εννοει οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα μονο με το δικο τους μηχανημα και φυσικα δεν αναφερουν την πιο πανω λυση γιατι τοτε δεν θα πουλουσε το pvr. Τοσα χρονια αλλωστε ετσι ειχα βολευτει.

tlgex
19-08-2010, 20:54
Πλέον με την HDMI η ποιότητα εικόνας και ήχου του δέκτη είναι υπεράνω κριτικής. Ρόλο παίζει μόνο το τι μεταδίδεται.

Και εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλη και αυτο φαινεται απο τα γνωστα ευρωπαικα καναλια που προσφερουν πολυ καλη SD εικονα ..

Κατα τα αλλα τα καναλια της nova θα παθουν τιποτα απο την πολη συμπιεση ...ελεος πια!!!

Γιατι οταν επιλεγω VOX ,RTL και μερικα αλλα καναλια μου λεει οτι δεν εχω σημα ?

tlgex
19-08-2010, 20:57
.....

TO ιδιο ειπαν και σε καποιον υφισταμενο συνδρομητη στη Forthnet Περιστεριου ,oταν πηγα να παρω τον δικο μου ..

Μαλλον θελουν να μην χασουν τους νεους πελατες ..Τους παλιους τους εχουν ηδη ..κλασικη νεοελληνικη κουτοπονηρια .

Maximvs
19-08-2010, 21:12
Και εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλη και αυτο φαινεται απο τα γνωστα ευρωπαικα καναλια που προσφερουν πολυ καλη SD εικονα ..

Κατα τα αλλα τα καναλια της nova θα παθουν τιποτα απο την πολη συμπιεση ...ελεος πια!!!

Γιατι οταν επιλεγω VOX ,RTL και μερικα αλλα καναλια μου λεει οτι δεν εχω σημα ?

Ειναι καλυτερη παιδια?..Εγω παντως πηρα στο μαγαζι της forthnet της γειτονειας μου , ειχανε το δεκτη και μου ειπαν πως δεν υπαρχει καμια απολυτως εντολη να παιρνουν πρωτα οι νεοι συνδρομητες...Ετσι και εγω εκλεισα ενα να παω να τον παρω αυριο!..

godfather77
19-08-2010, 22:23
Και σε εμένα το ίδιο έκαναν...πήγα να πάρω τον pace, μου λένε οκ...Με το που τους είπα πως είμαι ήδη συνδρομητής, μου λένε πως δεν γίνεται να τον δώσουν σε υπάρχοντες συνδρομητές, καθώς δεν τους έχουν έρθει από την Νόβα, φόρμες ανανέωσης, αλλά μόνο για νέες συνδρομές. Από τις 25 και έπειτα, μου είπε...ΔΛδ, λέω στην υπάλληλο, για να δω το παιχνίδι με τις ΗΠΑ, θα πρέπει να έρθω 25 πρωί, να αγοράσω τον εξοπλισμό, να παρατήσω την δουλειά μου, να πάω να τον συνδέσω στην τηλεόραση, και ααααμα προλάβω να τα κάνω όλα αυτά, να δω το ματσάκι που ξεκινά στις 7....κούναγε το κεφάλι της...αλλά τι φταίει και αυτή...αφού οι άλλοι από τα κεντρικά τα έχουν κάνει μούτι και δεν έχουν εξηγήσει τα απολύτως απαραίτητα.......
Το ίδιο είπανε και σε μένα σε κατάστημα της Forthnet.
Ένα τηλέφωνο στη Νόβα στο καπάκι και παράπονα ότι δεν είναι κατάσταση αυτή (και λίγο ευγενικό !!! μπινελίκι) είχε ως αποτέλεσμα την απάντηση "Μπορείτε να περάσετε από το κατάστημα να προμηθευτείτε τον αποκωδικοποιητή σας"
Λίγο κράξιμο ποτέ δεν βλάπτει!!!!!

tlgex
19-08-2010, 22:38
Τι καταναλωση να εχει αυτος ο δεκτης κ ποση ωρα μπορει να μεινει συνεχεια ανοιχτος ..

Παντως παρα το οτι εχει εξωτερικο τροφοδοτικο , ζεσταίνεται αρκετα νομιζω.

Maximvs
19-08-2010, 22:40
και εγω που τον εχω εδω στο μαγαζι που δουλευω...ναι...ζεσταινεται λιγακι..

touristen
19-08-2010, 23:00
Πήρα τηλέφωνο και στην εξυπηρέτηση πελατών της Νοβα, και μου είπαν πως πράγματι δεν έχουν σταλεί τα συμβόλαια για τους ενεργούς συνδρομητές, και πως μέχρι την Δευτέρα θα είναι όλα οκ...Για να δούμε.....

Ρε λεφτά θέλουμε να σας δώσουμε ρεεεεεεεεεε :p :p

tlgex
19-08-2010, 23:06
Aυτο ηταν , εχουμε φτασει στο τελευταιο οριο της ....καταντιας!!
ΝΑ θελουμε να δωσουμε λεφτα στην ακατανομαστη κ να μην μπορουμε ..

:silly::silly::silly:

alefantos2007
19-08-2010, 23:08
Aυτο ηταν , εχουμε φτασει στο τελευταιο οριο της ....καταντιας!!
ΝΑ θελουμε να δωσουμε λεφτα στην ακατανομαστη κ να μην μπορουμε ..

:silly::silly::silly:

υπαρχει και το ταμειο στηριξης αν δεν εχεις προβλημα :flipout::flipout::flipout:

touristen
19-08-2010, 23:10
Άσχετο αλλά....μήπως μπορεί κάποιος που ΗΔΗ έχει τον αποκωδικοποιητή, να γράψει τις διαστάσεις του; Θέλω να δω αν χωράει στο έπιπλο, δίπλα στον ενισχυτή (ο πατάτασατ χωρούσε μια χαρά).

tiniakos
19-08-2010, 23:20
πλάκα πλάκα παρ όλη την κριτική βλέπω μεγάλη ζήτηση για το δέκτη....

Maximvs
19-08-2010, 23:25
φυσικο δεν ειναι?...δεν νομιζω οτι θα ειναι και πολλοι που εχουν Nova που δεν θα τον παρουν...Βριζοντας ή οχι...θα τον παρουν...Ετσι πιστευω..Αρκει να μας ικανοποιησει σαν αποδοση και σαν εικονα..

godfather77
19-08-2010, 23:33
Άσχετο αλλά....μήπως μπορεί κάποιος που ΗΔΗ έχει τον αποκωδικοποιητή, να γράψει τις διαστάσεις του; Θέλω να δω αν χωράει στο έπιπλο, δίπλα στον ενισχυτή (ο πατάτασατ χωρούσε μια χαρά).
Δεν μπορώ να σε πώ ακριβώς τις διαστάσεις αλλά είναι κατά πολύ μικρότερος του υπέροχου αποκωδικοποιητή που προμήθευε μέχρι σήμερα η Νόβα

tlgex
20-08-2010, 00:08

Λοιπον οι διαστασεις του συμφωνα με το manual ειναι :

Πλατος 275,16mm
Βαθος 159,6mm
Υψος 40mm

Επισης η καταναλωση σε λειτουργεια ειναι 12 watt.

Mπορει να μου πει τωρα εμενα καποιος αν δουλευει το Nova Scope και τα Games γιατι εμενα δεν μου φορτωνει τιποτα απο αυτα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
20-08-2010, 01:48
να κανουμε μια συνοψη βαση αυτων που ξερουμε μεχρι τωρα,για να ενημερωθουν καλυτερα ολοι οι ενδιαφερομενοι

δεκτης

-δεν γραφει απο την usb θυρα,οπως επισης ουτε σε εξωτερικη πηγη(dvd-r)λογο προστασιας εγγραφων.
-ειναι "κλειδωμενος" μονο στον hotbird και πιθανοτατα μονο στο μπουκετο της nova.

προυποθεσεις

-παλιοι συνδρομητες με ελευθερη καρτα,δεν μπορουν να δουν με τον δικο τους hd δεκτη τα hd καναλια,παρα μονο με τον Pace
-εαν αγοραστει ο pace,εισαι υποχρεωμενος να κανεις συμβολαιο για εναν χρονο,ανεξαιρετος εαν επιθυμεις ή οχι να χρεωνεσαι το 5ευρω το μηνα.
η παλια ελευθερη καρτα κλεινει και σου δινουν τον Pace,παντρεμενο με την καινουργια καρτα.
τα ιδια ισχυουν και για τους νεους συνδρομητες,με μοναδικη εξαιρεση τα 5 ευρω επιπλεον το μηνα,σε αντιθεση με τους παλιους που για ενα χρονο ειναι δωρεαν.

καποιες πληροφοριες απο τα παιδια που τον πηραν,μπορουμε να εχουμε για να τεκμηριωσουμε τα παραπανω...

harmem
20-08-2010, 08:04
Kαλημερα σ' ολους σας!!! Εχω αλλη μια απορια.. Το μονο υλικο που εχω δει σε hd ειναι κινηματογραφικο. Αθλητικο γεγονος δεν εχω δει ποτε και ρωταω οσους εχουν δει, ενας ποδοσφαιρικος αγωνας εχει τεραστια διαφορα αν μεταδωθει σε hd?? Δηλαδη να δωσω τα 129 ευρω αλλα επειδη δεν εχω το πακετο για τις ταινιες θα βλεπω μονο ποδοσφαιρο ή καποιο αλλο αθλητικο γεγονος.

Ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα..? Τοση ωστε να βλεπω το Μητρογλου και να νομιζω οτι βλεπω το Μπαπτιστα???:Banane0: Mε το hdbox θα βλεπω την ομαδα μου κοντρα στον Ατρομητο και θα νομιζω οτι παιζω και φετος champions league??:bigcry: και στο τελος της σεζον που θα σηκωσω την κουπα :award: το hd θα με κανει να πιστεψω οτι σηκωσα ευρωπαϊκό? Αν ειναι ετσι αξιζει... Νovaaaa HDDDDDD..... (περα απο την πλακα.. ας απαντησει και καποιος σοβαρα για τις hd αθλητικες μεταδωσεις)

dikemon
20-08-2010, 08:07
Η Forthnet-Nova έχει δώσει ραντεβού με το πρώτο μεγάλο τεστ και τους συνδρομητές της σε δύο εβδομάδες, σε μια... ονειρική πρεμιέρα, αφού θα μεταδώσει στις 25 Αυγούστου σε Full HD τον φιλικό αγώνα προετοιμασίας της Εθνικής μας ομάδας basket με την «dream team»των ΗΠΑ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των αστέρων του NBA για το Μουντομπάσκετ. Μάλιστα, τον αγώνα θα μεταδώσουν σε HD και τα 121 καταστήματα Forthnet, προσκαλώντας, σύμφωνα με την εταιρεία, τους κατοίκους της περιοχής να τον παρακολουθήσουν για πρώτη φορά σε High Definition στην Ελλάδα. Στόχος της Forthnet είναι να ενδυναμώσει την πλατφόρμα της Nova, προσελκύοντας νέους συνδρομητές στους περίπου 350.000 που διαθέτει σήμερα (εκ των οποίων περισσότεροι από 50.000 έχουν κοινά προγράμματα Forthnet-Nova), στη φιλοσοφία ότι «όσο η κρίση κρατάει τον κόσμο μέσα στο σπίτι, γιατί να μην διασκεδάζει με Nova...» όπως ανέφεραν πηγές της εταιρείας.

Το σίγουρο είναι πάντως, πως με τον ΟΤΕ να ετοιμάζει την δορυφορική τηλεοπτική του πλατφόρμα, ώστε να βγει στον «αέρα» από το φθινόπωρο και τα μεγάλα ιδιωτικά κανάλια να έχουν περάσει στην ψηφιακή εποχή, το εφετινό τηλεοπτικό τοπίο αναμένεται με μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Χρεώσεις: Σύμφωνα με απόλυτα επιβεβαιωμένες πληροφορίες του Capital.gr το... soft λανσάρισμα της εταιρείας με τρία κανάλια (ένα με κινηματογραφικές προβολές και δύο με αθλητικές μεταδόσεις) θα γίνει την 1η Σεπτεμβρίου και προβλέπει σημαντικές προσφορές για όσους συνδρομητές εγγραφούν στην πιλοτική εκπομπή. Η εταιρεία θα διαθέτει την υπηρεσία με συνδρομή 4,99 ευρώ το μήνα, προσφέροντας 2 μήνες δωρεάν για νέους πελάτες και 12 μήνες δωρεάν στους παλιούς συνδρομητές «ανταμείβοντάς τους για την συνεργασία τους με την Nova», όπως σχολίαζαν πηγές προσκείμενες στον όμιλο Forthnet. Το πλήρες λανσάρισμα της υπηρεσίας Nova HD θα γίνει τον Δεκέμβριο που στο μπουκέτο θα έχουν προστεθεί 3 ακόμα κανάλια.

Εξοπλισμός: Απαραίτητη προϋπόθεση για να δει κανείς εκπομπές HD, εκτός από το να διαθέτει ανάλογης τεχνολογίας τηλεόραση, είναι να προμηθευτεί τον ειδικό εξοπλισμό, που προβλέπει νέο αποκωδικοποιητή NovaBox HD, το κόστος του οποίου θα είναι 129 ευρώ, αλλά και ένα καλώδιο HDMI για τη σύνδεση του με την τηλεόραση. To καλώδιο δεν θα περιλαμβάνεται στο πακέτο του αποκωδικοποιητή -Zapper box και οι συνδρομητές θα μπορούν να προμηθευτούν από τα καταστήματα Forthnet ή άλλα σημεία πώλησης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών. Το NovaBox HD θα είναι διαθέσιμο από 20 Αυγούστου από τα καταστήματα Forthnet και το υπόλοιπο δίκτυο συνεργατών Νova.

Τι περιλαμβάνει: Η υπηρεσία NOVA HD τον Σεπτέμβριο του 2010 θα ξεκινήσει διαθέτοντας 3 βασικές υπηρεσίες:
- Το Νοvacinema HD: ένα νέο κανάλι που θα μεταδίδει ταυτόχρονα επιλεγμένες ταινίες και σειρές του Novacinema1 σε High Definition. Όπως και το Novacinema1 θα προσφέρει αποκλειστικά όλες τις μεγάλες πρεμιέρες των Hollywood studios, τα δυνατά blockbuster & box office hits της χρονιάς, καθώς και πετυχημένες σειρές. Αρχικά το κανάλι θα εκπέμπει για 17 ώρες την ημέρα, από τις 9 το πρωί μέχρι τις 2 το ξημέρωμα.

- Novasports HD: ένα νέο κανάλι που θα μεταδίδει επιλεγμένα αθλητικά γεγονότα των καναλιών Novasports σε HD. Επιλεγμένους αγώνες από το Champions League, το Europa League, το NBA, βόλεϊ, πόλο, πρωτάθλημα GT1 αλλά και τουλάχιστον έναν αγώνα ανά αγωνιστική της Ελληνικής Superleague. Το NOVA Sport HD θα λειτουργεί ως αυτόνομο κανάλι και θα μεταδίδει μόνο live γεγονότα (θα έρχονται σε HD από τον δορυφόρο και θα μεταδίδονται ζωντανά σε HD format). Μετά τον Νοέμβριο θα υπάρχει η δυνατότητα να μεταδίδονται και μαγνητοσκοπημένοι αγώνες.

- Eurosport HD: To μεγαλύτερο ευρωπαϊκό αθλητικό κανάλι θα μεταδίδει και σε HD. Το κανάλι θα εκπέμπει μία επιλογή από τα μεγαλύτερα αθλητικά γεγονότα σε High Definition, όπως το τένις US & French Open, η ποδηλασία Tour De France, μηχανοκίνητα όπως FIA Formula 2 και Superbike World Championship καθώς και στίβο, γκολφ και snooker.

Η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη σε όσους έχουν premium πακέτα Nova και δεν θα διατίθεται σκέτη ή on demand, δηλαδή να επιλέξει κάποιος να δει μόνο έναν ποδοσφαιρικό αγώνα μια συγκεκριμένη μέρα.

dikemon
20-08-2010, 08:07
Ετοιμάζεται ο ΟΤΕ για το εγχείρημά του στη δορυφορική συνδρομητική τηλεόραση. Σύμφωνα με την απόφαση που υπογράφει ο υφυπουργός υποδομών Νίκος Σηφουνάκης, το ελληνικό Δημόσιο έναντι ανταλλάγματος, για έναν χρόνο εκχωρεί τα δικαιώματά του στον «F1 V 24 αναμεταδότη του δορυφόρου Hellas Sat» και αναθέτει απευθείας «κατόπιν διαπραγμάτευσης» για το ίδιο διάστημα, και πάλι έναντι τιμήματος, την εμπορική εκμετάλλευση της περίσσιας δορυφορικής χωρητικότητας του αναμεταδότη της εταιρείας Hellas Sat AE, θυγατρικής του ΟΤΕ. (Παρόν)

dikemon
20-08-2010, 08:08
Ο νέος αποκωδικοποιητής HD της NOVA θα διατίθεται μαζί με την κάρτα πρόσβασης η οποία θα κλειδώνει στον αποκωδικοποιητή και δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με κανέναν άλλον αποκωδικοποιητή, ούτε καν με τους παλιούς panasat της NOVA που έχουμε όλοι σπίτια μας. Ετσι όλοι οι παλιοί δέκτες είτε της NOVA είτε του εμπορίου θα είναι γιά.. πέταμα. Η NOVA χρησιμοποιεί σαν δόλωμα την δωρεάν λήψη των καναλιών HD στα πακέτα full pack για 12 μήνες χωρίς να αναφέρει τίποτα για το κλείδωμα. Ετσι για να λαμβάνουμε NOVA στο εξοχικό μας π.χ. θα πρέπει κάθε Σαββατοκύριακο να ξηλώνουμε τον δέκτη και να τον κουβαλάμε μπρός πίσω. Ας πάρει ξεκάθαρη θέση η NOVA και να δηλώσει με σαφήνεια με δελτίο τύπου αν θα κλειδώνει η κάρτα πάνω στον δέκτη ή όχι πριν την πατήσει κόσμος που δεν θέλει κλειδωμένη κάρτα. (tromaktiko)

Σχόλια:
Πριν λίγες μέρες έστειλα email στη nova και τους εξήγησα ότι είναι εντελώς παράλογο να ζητιάνε από όλους εμάς τους παλαιούς συνδρομητές που έχουμε χρόνια συνδρομή και μεταφέρουμε απλά την κάρτα πρόσβασης στο εξοχικό μας να ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ εάν θέλουμε να έχουμε ΗD υπηρεσίες.
Τους έκανα μάλιστα και μια πρόταση πιο συγκεκριμένη που ίσως να λύσει το πρόβλημα:
εάν όπως λένε είναι λόγοι ασφαλείας που επιβάλουν το πάντρεμα κάρτας με αποκωδικοποιητή.
Να παντρεύεται με 2 δέκτες η κάρτα και προχώρησα ακόμα παραπάνω την πρότασή μου, εάν θέλουν να παίζει σε έναν μόνο δέκτη κάθε φορά να μπορούμε μέσω του e customer μόνοι μας να επιλεγούμε το δεκτή που θα είναι ενεργός.
Μετά από 3 ημέρες με πήραν τηλέφωνο μου επιβεβαίωσαν ότι HD ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΚΑΡΤΑΣ και είπαν ότι έχουν προωθήσει το αίτημα στο τεχνικό τμήμα.
Από τότε άκρα του τάφου σιωπή.
Αν δε θέλουν να πουλήσουν HD υπηρεσίες είναι δική τους επιλογή.
Ας καταλάβουν εκεί στη nova ότι ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ που κάνουμε χρήση και του εξοχικού ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΕ 2 ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΕΣ.
Δεν πρόκειται να υπογράψουμε καινούργιο συμβόλαιο.

dikemon
20-08-2010, 08:09
«Παπάδες» ετοιμάζει η Nova για την κάλυψη του μεγάλου φιλικού μπάσκετ ανάμεσα στην Ελλάδα και τις ΗΠΑ που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη (25/8) στο ΟΑΚΑ. Θα είναι μετάδοση, με την οποία θα γίνει η πρεμιέρα του HD καναλιού του «μπουκέτου» της Nova. Δηλαδή, του καναλιού High Definition. Τι θα κάνει, λοιπόν, το συνδρομητικό της Κάντζας; Και τι δεν θα κάνει. Πάμε, λοιπόν: Το Σάββατο θα ξεκινήσουν οι μεταδόσεις των προηγούμενων αγώνων Ελλάδας-ΗΠΑ. Αυτών που έγιναν το 1994 στο Τορόντο, το 2004 στην Αθήνα, το 2006 και στο 2008. Επίσης, θα μεταδοθεί απʼ τη Nova και ο μεγάλος αγώνας ΗΠΑ-Κροατίας που έγινε στην Βαρκελώνη.

Την Τρίτη, παραμονή του αγώνα, 24/8, θα προβληθεί εκπομπή διάρκειας δύο ωρών που θα... πάει τον χρόνο πίσω και πιο συγκεκριμένα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Αργεντινής και την αναμέτρηση Ελλάδας - ΗΠΑ όπου λίγο έλειψε να κερδίσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Την εκπομπή θα παρουσιάσει...
ο Γιάννης Ψαράκης και για λογαριασμό της δούλεψαν πολλοί συνάδελφοι, ενώ πάρθηκαν και συνεντεύξεις με πρωταγωνιστές των αγώνων. Τον Νάσο Γαλακτερό, τον Κώστα Παταβούκα, το Νίκο Ζήση, τον Βασίλη Σπανούλη και τον Θοδωρή Παπαλουκά.

Την ημέρα του αγώνα, σε κανάλι εκτός του HD, ο Νίκος Παπαδογιάννης θα παρουσιάσει εκπομπή όπου σαν βασικό στόχο θα έχει την προβολή των δύο ομάδων, ενώ ο συνάδελφος μιλάει με τον προπονητή και τους παίκτες των ΗΠΑ το 1990.

Πως θα καλυφθεί ο αγώνας; Για τις ανάγκες της τηλεοπτικής παραγωγής, θα χρησιμοποιηθούν 15 κάμερες συν δύο που θα χρησιμοποιηθούν για τις pre και post game εκπομπές. Απʼ όλες αυτές τις κάμερες, η μία θα είναι πάνω σε γερανό, δύο στα καλάθια (πάνω απʼ το ύψος της μπασκέτας) και μία σούπερ σλόου μόσιον.

Ο αγώνας αρχίζει στις 19:00, ενώ απʼ τις 18:00 θα βγεί pre game εκπομπή που θα παρουσιάσει, από ειδικά διαμορφωμένο στούντιο του ΟΑΚΑ ο Γιώργος Συρίγος, ο οποίος θα έχει δίπλα του και καλεσμένο.

Στην περιγραφή του μεγάλου αγώνα θα είναι ο Δημήτρης Καρύδας και στον σχολιασμό ο Φίλιππας Συρίγος. Στους πάγκους των ομάδων θα βρίσκονται οι Νικήτας Αυγουλής (Ελλάδα), Νίκος Παπαδογιάννης (ΗΠΑ).
(gazzetta.gr)

dikemon
20-08-2010, 08:13
Δεν αυξάνει άλλο τη συνδρομή της Nova η Forthnet . Η αλλεπάλληλη άνοδος του ΦΠΑ κατά 4 μονάδες εντός του έτους, κατ΄ επιταγή του ΔΝΤ είχαν ήδη ως αποτέλεσμα την άνοδο του κόστους για τους συνδρομητές της εταιρείας συνδρομητικής τηλεόρασης από τα 59,90 ευρώ το Σεπτέμβριο του 2009 σε 61,92 ευρώ τον Ιούλιο του 2010. Η συνδρομή την τελευταία 5ετία αυξήθηκε κατά 11,42 ευρώ όταν το 2005 ανέρχονταν σε 50,5 ευρώ.

Η Forthnet δεν επιθυμεί να αυξήσει και άλλο το κόστος για τους συνδρομητές της Nova, ενώ την ίδια ώρα θέλει να συγκεντρώσει όσους περισσότερους πελάτες είναι εφικτό, ενόψει και της ενεργοποίησης του ανταγωνιστικού δικτύου του ΟΤΕ, γιʼ ʽ αυτό και διαθέτει και ένα πακέτο, το start pack, στην τιμή των 20,56 ευρώ το μήνα . Η μόνη αύξηση είναι αυτή στη νέα υπηρεσία μετάδοσης τηλεοπτικού σήματος σε υψηλή ευκρίνεια (High Definition), με συνδρομή 4,99 ευρώ το μήνα, προσφέροντας 2 μήνες δωρεάν για νέους πελάτες και 12 μήνες δωρεάν στους παλιούς συνδρομητές. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η αγορά νέου HD αποκωδικοποιητή προς 129 ευρώ.

Η πολιτική της Fortnnet επιδιώκει να δώσει τη δυνατότητα στους ενδιαφερόμενους να δοκιμάσουν την υπηρεσία της δορυφορικής συνδρομητικής τηλεόρασης, σε συνδυασμό με πακέτα σταθερής τηλεφωνίας, έτσι ώστε κάποιοι να παραμείνουν στο πελατολόγιο της. Η εκτίμηση που υπάρχει στην εταιρεία , αλλά και στην τηλεοπτική αγορά είναι πως το επόμενο διάστημα, όσο θα προχωράει η κρίση ο κόσμος θα παραμένει στο σπίτι προσπαθώντας να κάνει οικονομία, οπότε και η συνδρομητική τηλεόραση θα σημειώσει νέα διείσδυση, ειδικά όταν προσφέρεται με τηλεφωνία και Internet. Όλα βέβαια θα εξαρτηθούν από το μέγεθος της ύφεσης, τα επόμενα χρόνια... (media-industry)

Ravager
20-08-2010, 08:14
Η Διάφορα της ταινίας με το Αγώνα σε HD φαίνεται καμιά σχέση το ένα με το άλλο.
Εγώ το μόνο που ήθελα το HD της nova ήτανε για να βλέπω την ομάδα μου σε HD. Άλλα λυπάμαι δεν θα σκλαβώσω την ελεύθερη μου κάρτα για έναν αγώνα. Τους υπολοίπους αγώνες τους βλέπω HD σε ξένα πακέτα με και με Ελληνική περιγραφή. DM8000 βλέπεις. Προτιμώ να κόψω την nova πάρα να αλλάξω τον δεκτή μου

Yperion
20-08-2010, 09:07
Ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα..? Τοση ωστε να βλεπω το Μητρογλου και να νομιζω οτι βλεπω το Μπαπτιστα???:Banane0:

Μπα θα ειναι χειροτερα τα πραγματα.

Τωρα θα φαινεται πεντακαθαρα οτι ειναι σαν πωλητης μπανανας στην εθνικη οδο.:flipout:

goudzos
20-08-2010, 09:48
Kαλημερα σ' ολους σας!!! Εχω αλλη μια απορια.. Το μονο υλικο που εχω δει σε hd ειναι κινηματογραφικο. Αθλητικο γεγονος δεν εχω δει ποτε και ρωταω οσους εχουν δει, ενας ποδοσφαιρικος αγωνας εχει τεραστια διαφορα αν μεταδωθει σε hd?? Δηλαδη να δωσω τα 129 ευρω αλλα επειδη δεν εχω το πακετο για τις ταινιες θα βλεπω μονο ποδοσφαιρο ή καποιο αλλο αθλητικο γεγονος.

Ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα..? Τοση ωστε να βλεπω το Μητρογλου και να νομιζω οτι βλεπω το Μπαπτιστα???:Banane0: Mε το hdbox θα βλεπω την ομαδα μου κοντρα στον Ατρομητο και θα νομιζω οτι παιζω και φετος champions league??:bigcry: και στο τελος της σεζον που θα σηκωσω την κουπα :award: το hd θα με κανει να πιστεψω οτι σηκωσα ευρωπαϊκό? Αν ειναι ετσι αξιζει... Νovaaaa HDDDDDD..... (περα απο την πλακα.. ας απαντησει και καποιος σοβαρα για τις hd αθλητικες μεταδωσεις)

Φίλε μου πραγματικά αξίζει το HD ειδικά Champions League και Premiere League που έχω δεί είναι φοβερό αρκεί να έχεις και την ανάλογη τηλεόραση.

Maximvs
20-08-2010, 09:56

Αν εχεις αυτα τις προσδοκειες για το HD...αστο μη το παρεις καλυτερα....τιποτα απο τα 3 δεν προκειται να γινει...Ειπαμε...HD ειναι..δεν μπορει να κανει και θαυματα!!!...:flipout::flipout::flipout:

Οσο για το σοβαρο του θεματος , ναι η εικονα του HD ποδοσφαιρικου αγωνα θα σε αποζημιωσει απολυτα...αξιζει το κοπο.

Χατζησάββας Λευτέρης
20-08-2010, 10:00
.................., ναι η εικονα του HD ποδοσφαιρικου αγωνα θα σε αποζημιωσει απολυτα...αξιζει το κοπο.

Έτσι κι αλλιώς μπάλα δεν βλέπουμε στην SL, ας δούμε εικόνα καλή ! :flipout:

Maximvs
20-08-2010, 10:05
Ο νέος αποκωδικοποιητής HD της NOVA θα διατίθεται μαζί με την κάρτα πρόσβασης η οποία θα κλειδώνει στον αποκωδικοποιητή και δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με κανέναν άλλον αποκωδικοποιητή, ούτε καν με τους παλιούς panasat της NOVA που έχουμε όλοι σπίτια μας. Ετσι όλοι οι παλιοί δέκτες είτε της NOVA είτε του εμπορίου θα είναι γιά.. πέταμα. Η NOVA χρησιμοποιεί σαν δόλωμα την δωρεάν λήψη των καναλιών HD στα πακέτα full pack για 12 μήνες χωρίς να αναφέρει τίποτα για το κλείδωμα. Ετσι για να λαμβάνουμε NOVA στο εξοχικό μας π.χ. θα πρέπει κάθε Σαββατοκύριακο να ξηλώνουμε τον δέκτη και να τον κουβαλάμε μπρός πίσω. Ας πάρει ξεκάθαρη θέση η NOVA και να δηλώσει με σαφήνεια με δελτίο τύπου αν θα κλειδώνει η κάρτα πάνω στον δέκτη ή όχι πριν την πατήσει κόσμος που δεν θέλει κλειδωμένη κάρτα. (tromaktiko)

Σχόλια:
Πριν λίγες μέρες έστειλα email στη nova και τους εξήγησα ότι είναι εντελώς παράλογο να ζητιάνε από όλους εμάς τους παλαιούς συνδρομητές που έχουμε χρόνια συνδρομή και μεταφέρουμε απλά την κάρτα πρόσβασης στο εξοχικό μας να ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ εάν θέλουμε να έχουμε ΗD υπηρεσίες.
Τους έκανα μάλιστα και μια πρόταση πιο συγκεκριμένη που ίσως να λύσει το πρόβλημα:
εάν όπως λένε είναι λόγοι ασφαλείας που επιβάλουν το πάντρεμα κάρτας με αποκωδικοποιητή.
Να παντρεύεται με 2 δέκτες η κάρτα και προχώρησα ακόμα παραπάνω την πρότασή μου, εάν θέλουν να παίζει σε έναν μόνο δέκτη κάθε φορά να μπορούμε μέσω του e customer μόνοι μας να επιλεγούμε το δεκτή που θα είναι ενεργός.
Μετά από 3 ημέρες με πήραν τηλέφωνο μου επιβεβαίωσαν ότι HD ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΚΑΡΤΑΣ και είπαν ότι έχουν προωθήσει το αίτημα στο τεχνικό τμήμα.
Από τότε άκρα του τάφου σιωπή.
Αν δε θέλουν να πουλήσουν HD υπηρεσίες είναι δική τους επιλογή.
Ας καταλάβουν εκεί στη nova ότι ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ που κάνουμε χρήση και του εξοχικού ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΕ 2 ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΕΣ.
Δεν πρόκειται να υπογράψουμε καινούργιο συμβόλαιο.

Προσωπικα επειδη πηγαινω αρκετα συχνα στο εξοχικο του θειου μου,παιρνω τον αποκωδικοποιητη μαζι μου...Να το καταλαβω αν πηγαινεις με μηχανη,ναι ειναι ενα θεμα....αλλα τωρα αν πηγαινουμε με αμαξι δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα να παρουμε το δεκτη μαζι.Ποσο χορο να πιασει δηλαδη ρε παιδια το κουτι του δεκτη.Και μου φαινεται λιγο ''χαζη'' δικαιολογια για να μη παρουμε το HD πακετο της Nova...Εγω προσωπικα εχω αφησει stanb-by ενα σετ με καλωδια στην τηλεοραση του εξοχικου (scart,ρευμα και το καλωδιο του Lnb) και το μονο που κανω ειναι να συνδεω το δεκτη!...

Παντα για προσωπικη εκτημηση για το θεμα μιλαω..

Φιλικα , Θωμας.

Stejo
20-08-2010, 10:06
Να αναφέρω ακόμη ένα προβληματάκι του δέκτη. Το πλήκτρο ALT του τηλεκοντρόλ, που υποτίθεται εναλάσσει μεταξύ των 2 τελευταίων καναλιών, δεν λειτουργεί. Από τη νόβα είπαν ότι το γνωρίζουν και θα λυθεί και αυτό με μελλοντική αναβάθμιση. Μικρά μικρά αλλά μαζεύονται. Χωρίς ταξινομημένα προσωπικά μπουκέτα και χωρίς το ALT ο δέκτης γίνεται πολύ κουραστικός στην πλοήγηση μεταξύ καναλιών.

AS Mocca
20-08-2010, 10:19
Η διαφορά στο τι βλέπεις είναι τεράστια.

Έχεις μεγαλύτερο πλάνο, σε σωστή αναλογία και με μεγαλύτερη ευκρίνεια.
Η ανάλυση είναι πολύ καλύτερη και βλέπεις περισσότερη λεπτομέρεια.

Με άλλα λόγια βλέπεις ακόμα καλύτερα και από το να είσαι στο γήπεδο !

Λοιπόν τελικά με την πολιτική που έχει η NOVA θα πάει ακόμα πιο πίσω.

Εγώ θέλω να μας πουν πόσοι τελικά συνδρομητές θα δουν το παιχνίδι Ελλάδα - ΗΠΑ σε HD.

rockarolla72
20-08-2010, 10:31
Επειδη διαβασα διαφορα ας το ξαναπω...Τον εχω συνδεσει σε dvd recorder με τις εξοδους με τα καλωδια ( ασπρο κοκκινο κιτρινο ) και ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ εγγραφη. Δεν ειναι τιποτα κλειδωμενο!

keros76
20-08-2010, 10:32
Να αναφέρω ακόμη ένα προβληματάκι του δέκτη. Το πλήκτρο ALT του τηλεκοντρόλ, που υποτίθεται εναλάσσει μεταξύ των 2 τελευταίων καναλιών, δεν λειτουργεί. Από τη νόβα είπαν ότι το γνωρίζουν και θα λυθεί και αυτό με μελλοντική αναβάθμιση. Μικρά μικρά αλλά μαζεύονται. Χωρίς ταξινομημένα προσωπικά μπουκέτα και χωρίς το ALT ο δέκτης γίνεται πολύ κουραστικός στην πλοήγηση μεταξύ καναλιών.

μετα απο επικοινωνια με τη NOVA με ενημερωσαν οτι στην επομενη επισης αναβαθμιση (σε 2 με 3 μηνες) θα υπαρχει δυνατοτητα προσθεσης δευτερου δορυφορου

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
20-08-2010, 10:33
Προσωπικα επειδη πηγαινω αρκετα συχνα στο εξοχικο του θειου μου,παιρνω τον αποκωδικοποιητη μαζι μου...Να το καταλαβω αν πηγαινεις με μηχανη,ναι ειναι ενα θεμα....αλλα τωρα αν πηγαινουμε με αμαξι δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα να παρουμε το δεκτη μαζι.Ποσο χορο να πιασει δηλαδη ρε παιδια το κουτι του δεκτη.Και μου φαινεται λιγο ''χαζη'' δικαιολογια για να μη παρουμε το HD πακετο της Nova...Εγω προσωπικα εχω αφησει stanb-by ενα σετ με καλωδια στην τηλεοραση του εξοχικου (scart,ρευμα και το καλωδιο του Lnb) και το μονο που κανω ειναι να συνδεω το δεκτη!...

Παντα για προσωπικη εκτημηση για το θεμα μιλαω..

Φιλικα , Θωμας.

δεν ειναι φιλε μου το μεγεθος και η μεταφορα,αλλα το βαλε/βγαλε των καλωδιων,ειδικα εαν ειναι χωμενος σε κανα περιεργο σημειο του επιπλου...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
20-08-2010, 10:36

δεκτης

-δεν γραφει απο την usb θυρα,οπως επισης ουτε σε εξωτερικη πηγη(dvd-r)λογο προστασιας εγγραφων.-ειναι "κλειδωμενος" μονο στον hotbird και πιθανοτατα [COLOR="Blue"]μονο στο μπουκετο της nova.

προυποθεσεις

Επειδη διαβασα διαφορα ας το ξαναπω...Τον εχω συνδεσει σε dvd recorder με τις εξοδους με τα καλωδια ( ασπρο κοκκινο κιτρινο ) και ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ εγγραφη. Δεν ειναι τιποτα κλειδωμενο!

αρα αυτο δεν ισχυει..

[QUOTE=keros76;1312253]μετα απο επικοινωνια με τη NOVA με ενημερωσαν οτι στην επομενη επισης αναβαθμιση (σε 2 με 3 μηνες) θα υπαρχει δυνατοτητα προσθεσης δευτερου δορυφορου

αιωρηται και βλεπουμε μελλοντικα

προς το παρον τι ακριβως κατεβαζει?

tsikos
20-08-2010, 10:43
Μια σύντομη παρέμβαση θα ήθελα να κάνω:

Πήρε φίλος χθες το δέκτη HD και έχει κεντρική δορυφορική κεραία. Θα πάω το απόγευμα να του το συνδέσω. Υποθέτω ότι απλά βάζω την κάρτα, συνδέω την κεραία (που έρχεται από τον τοίχο-βλέπει και γείτονας nova έτσι, οπότε είναι οκ) και τους παίρνω τηλέφωνο για το ενεργοποιήσουν...

Είναι η σωστή σειρά; Κάνω κάτι άλλο; Προσέχω κάτι άλλο;

(Sorry, αλλά δεν έχω ιδέα από δορυφορικά θέματα...)

winzig
20-08-2010, 10:44
ωσ συνηθως πολλες ανακριβειες απο την πρωτη ψηφιακη πλατφορμα της ελλαδος.... συμφωνω απολυτα με τον φιλο AS Mocca. περιμενουν να εχουν περασει ολοι σε HD μολις σε 5 μερες για να δουν το ελλαδα-ηπα?? δεν ειναι σοβαρα αυτα τα πραγματα....

Maximvs
20-08-2010, 10:54
δεν ειναι φιλε μου το μεγεθος και η μεταφορα,αλλα το βαλε/βγαλε των καλωδιων,ειδικα εαν ειναι χωμενος σε κανα περιεργο σημειο του επιπλου...

δεν υπαρχει δεν μπορω,υπαρχει δεν θελω....

δεν νομιζω οτι ειναι δικαιολογια που στεκει για να πει ο φιλος ''κανεις μη κανει καινουργιο συμβολαιο"...

και παλι λεω την προσωπικη μου αποψη...

winzig
20-08-2010, 11:00
δεν υπαρχει δεν μπορω,υπαρχει δεν θελω....

δεν νομιζω οτι ειναι δικαιολογια που στεκει για να πει ο φιλος ''κανεις μη κανει καινουργιο συμβολαιο"...

και παλι λεω την προσωπικη μου αποψη...

συμφωνω, νομιζω οτι κανουμε την τριχα τριχια...

tlgex
20-08-2010, 11:25

Eπισης δεν λειτουργει το Nova Scope κ τα Games .

nikoskaz
20-08-2010, 11:31
Μια σύντομη παρέμβαση θα ήθελα να κάνω:

Πήρε φίλος χθες το δέκτη HD και έχει κεντρική δορυφορική κεραία. Θα πάω το απόγευμα να του το συνδέσω. Υποθέτω ότι απλά βάζω την κάρτα, συνδέω την κεραία (που έρχεται από τον τοίχο-βλέπει και γείτονας nova έτσι, οπότε είναι οκ) και τους παίρνω τηλέφωνο για το ενεργοποιήσουν...

Είναι η σωστή σειρά; Κάνω κάτι άλλο; Προσέχω κάτι άλλο;

(Sorry, αλλά δεν έχω ιδέα από δορυφορικά θέματα...)

Tα μηχανηματα εκτος ρευματος κατα τη συνδεση ! Μετα ναι παρε τηλ για ενεργοποιηση , εχε προχειρα κ το σειριακο αριθμο του δεκτη μηπως το ζητησουν !

tsikos
20-08-2010, 11:40
Tα μηχανηματα εκτος ρευματος κατα τη συνδεση ! Μετα ναι παρε τηλ για ενεργοποιηση , εχε προχειρα κ το σειριακο αριθμο του δεκτη μηπως το ζητησουν !

Ευχαριστώ!

alexfeb68
20-08-2010, 11:52
Συνάδελφοι "εραστές" του τέλειου ήχου και της εικόνας...
Ουσιαστικά επιλέγοντας τον καινούργιο HD δέκτη της Nova... καταργώ τις PVR δυνατότητες του HD δέκτη μου... αλλά και το Wavefrontier κάτοπτρο μου με τους άλλους 5 δορυφόρους που απολαμβάνω!! Συνολικά πάνω από 20 HD κανάλια free γενικού ενδιαφέροντος, μέσα από τα οποία απόλαυσα όλο (σχεδόν) το Mundial 2010 σε HD και ήχο Dolby Digital δωρεάν!
Όσον αφορά την πειρατεία, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να την αντιμετωπίσεις, (προσφέροντας φθηνότερες υπηρεσίες + μπαίνοντας σε περισσότερα νοικοκυριά ---> αύξηση του τζίρου). Η έλλειψη ανταγωνισμού όμως οδηγεί σε "τρελές" αποφάσεις του τύπου... ΠΕΤΑ ΤΟΝ ΔΕΚΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΟΠΤΡΟ ΣΟΥ και έλα σε μας για να απολαύσεις HD!!!

Ασχολούμαι πάνω από 10-12 χρόνια με SAT & Home Cinema ερασιτεχνικά... Η εικόνα HD που παρακολουθώ δορυφορικά εδώ και ένα εξάμηνο με έχει αφήσει άφωνο, αλλά επειδή δεν μου αρέσουν οι μονοπωλιακοί εκβιασμοί μετά από 6 χρόνια συνδρομής, αποχωρώ αγανακτισμένος από την συγκεκριμένη "πλατφόρμα"....

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΩΤΗΡΗΣ
20-08-2010, 12:03
Πληροφοριακα ενημερωνω οτι μετα απο τηλεφωνο στην nova μου ειπαν οτι εστειλαν μετα τις 11:30 τις φορμες για την ενεργοποιηση των δεκτων hd.

Maximvs
20-08-2010, 12:06
Συνάδελφοι "εραστές" του τέλειου ήχου και της εικόνας...
Ουσιαστικά επιλέγοντας τον καινούργιο HD δέκτη της Nova... καταργώ τις PVR δυνατότητες του HD δέκτη μου... αλλά και το Wavefrontier κάτοπτρο μου με τους άλλους 5 δορυφόρους που απολαμβάνω!! Συνολικά πάνω από 20 HD κανάλια free γενικού ενδιαφέροντος, μέσα από τα οποία απόλαυσα όλο (σχεδόν) το Mundial 2010 σε HD και ήχο Dolby Digital δωρεάν!
Όσον αφορά την πειρατεία, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να την αντιμετωπίσεις, (προσφέροντας φθηνότερες υπηρεσίες + μπαίνοντας σε περισσότερα νοικοκυριά ---> αύξηση του τζίρου). Η έλλειψη ανταγωνισμού όμως οδηγεί σε "τρελές" αποφάσεις του τύπου... ΠΕΤΑ ΤΟΝ ΔΕΚΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΟΠΤΡΟ ΣΟΥ και έλα σε μας για να απολαύσεις HD!!!

Ασχολούμαι πάνω από 10-12 χρόνια με SAT & Home Cinema ερασιτεχνικά... Η εικόνα HD που παρακολουθώ δορυφορικά εδώ και ένα εξάμηνο με έχει αφήσει άφωνο, αλλά επειδή δεν μου αρέσουν οι μονοπωλιακοί εκβιασμοί μετά από 6 χρόνια συνδρομής, αποχωρώ αγανακτισμένος από την συγκεκριμένη "πλατφόρμα"....

γιατι να φυγεις??...μη το βαλεις και μεινε οπως εισαι....και συνεχιζεις και βλεπεις οπως εβλεπες ως τωρα.

winzig
20-08-2010, 12:06
παιδια, ερωτηση: εχουν αναρτησει το HD προιον καπου στα site της νοβα ή της φορθνετ. δε βλεπω κατι γιαυτο ρωταω. ευχαριστώ!

nikoskaz
20-08-2010, 12:07
Πληροφοριακα ενημερωνω οτι μετα απο τηλεφωνο στην nova μου ειπαν οτι εστειλαν μετα τις 11:30 τις φορμες για την ενεργοποιηση των δεκτων hd.

Και για παλιους συνδρομητες? η μονο για νεους?

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΩΤΗΡΗΣ
20-08-2010, 12:09
Μου ειπαν απο την nova ισχυει για ολους.