PDA

View Full Version : AZBox Elite/Premium, part II

Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

DimAsi
03-06-2010, 22:17
Να ρωτήσω και γω όλους σας κάποια πραγματάκια και θέλω την βοήθεια
και την γνώμη σας, επειδή σκέφτομαι την αγορά ενός ΑΖΒΟΧ και δεν
θέλω να δόσω τα λεφτά μου έτσι....χωρις να γνωρίζω καποια θέματα
του συγκεκριμένου δέκτη.
Λαμβάνωντας υπόψην όλες αυτές τις δυνατότητες του δέκτη (hdmi , 4:2:2 feeds, multimedia player, pvr, youtube και πολλά άλλα) που με καλυπτουν
πλήρως αλλά...διαβάζωντας σε όλες τις προηγουμενες σελίδες και για
συνεχόμενα προβλήματα που αναφαίρονται σ'αυτόν ή στο λογισμικό του
είμαι λίγο δυστακτικός όσο αφορά την αγορά του.
Επιπλέον θα ήθελα να μαθω αν είναι συμβατο το dvb-t tuner του με τα
ψηφιακά της digea, γιατι αν είναι οντως έτσι προσθετει ακόμη ενα συν
στις δυνατοτητες του.
Παλιός κάτοχος ενός dreambox 7020 και άλλων δυο δεκτών linux με
λογισμικό enigma θέλω τώρα να κάνω μια αγορά διαφορετική που να
καλύψει πλήρως τα λεφτά για τον συγκεκριμένο δέκτη.

Περιμένω την γνώμη σας και ελπίζω να με καλύψουν σε μεγάλο ποσοστο.
Το dvb-t ειναι απόλυτα συμβατο . Τωρα με τα προβλήματα είναι παιδικές ασθενειες που δικαιολογουνται .Εσύ ως κατοχος dreambox σιγουρα στο παρελθον θα ειχες αν οχι παρόμοια μάλλον τεράστια ώσπου να στρωσει

DimAsi
04-06-2010, 16:17
Γιατί στις εγγραφες σε εξωτερικό σκληρό χωρίζει ανά 2 GB την εγγραφή ?

nakata
04-06-2010, 16:39
Γιατί στις εγγραφες σε εξωτερικό σκληρό χωρίζει ανά 2 GB την εγγραφή ?

φορμαρισε τον εξωτερικο δισκο σου σε ext3

pilotsvvv
04-06-2010, 22:42
Παιδιά βάζω την τελευταία αναβάθμιση την παίρνει...... αλλά δεν συνδέεται με τίποτα με το wifi (σωστό κλειδί WEP ......DNS και όλα τα υπόλοιπα σωστά ) αλλά τίποτα τι να φταίει?????

Παναγιώτης Μελάς
06-06-2010, 12:01
Γειά σου αγαπητέ Παναγιώτη (που κάποτε είχες αγοράσει από εμένα από τις αγγελίες του AVFORUM ένα IRDETO module).

Θυμάμαι πως υπήρχε αρκετά φθηνότερο πριν λίγο καιρό , αλλά αυτήν τη στιγμή με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο διαδύκτιο δε βρήκα κάτι από Ελλάδα.

Αν σε βολεύει πάντως το Ebay μπορείς να δεις κι εδώ ενδεικτικά...

http://cgi.ebay.de/DVB-T-Tuner-AZBox-Elite-Premium-AZ-Box-DVBT-/200464996939?cmd=ViewItem&pt=DE_Elektronik_Computer_TV_Video_Elektronik_TV_R eceiver&hash=item2eaca51a4b

Το tuner κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις. Μια για τους "παλιούς" Azbox Elite & Premium και μια για τον Plus.
Για τις δικές μας εκδόσεις (παλιός Premium & Elite) διατίθεται στην Γερμανία σε τιμές από 22,90.
Εγώ αγόρασα από εδώ (πριν το Πάσχα):
http://www.smartcard24.com/azbox-dvb-c-tuner-fuer-premium/elite-a10338.html?utm_source=Idealo&utm_medium=cpc&utm_campaign=Idealo

Σήμερα μπορείς να το βρεις φθηνότερα:
http://www.ac-sat-corner.de/shop/product_info.php?language=de&products_id=2494

Κατά τ' άλλα το tuner λειτουργεί απροβλημάτιστα και ταχύτατα.
Εμφανίζει ελληνικό EPG στα κανάλια της ERT Digital και αγγλικό στα κανάλια της Digea. Γενικότερα ο δέκτης έχει θέμα με το Ελληνικό EPG και στα δορυφορικά (βλέπε Nova) αλλά κάποια στιγμή θα λυθεί και αυτό.

Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ, έστω και καθυστερημένα, για τις πληροφορίες, Ακολούθησα το πρώτο link στο ebay (macron, σ' ευχαριστώ!) και τον πήρα από κει (λίγο ακριβότερα, βέβαια, αλλά η διαφορά είναι αμελητέα). Τον εγκατέστησα ήδη.

Παρατήρησα όμως από τις φωτογραφίες, ότι οι εμφανιζόμενες μοντούλες είναι λίγο διαφορετικές. Εξηγούμαι:

Αυτός που αγόρασα είναι ο παρακάτω ->

http://www.akku-king.net/images/produkte/20105211-20105211.jpg

Οι προτεινόμενοι στα παραπάνω links είναι ->

Α. Ο πρώτος

http://www.smartcard24.com/thumb.php?src=10338&w=251

και

Β. Ο Δεύτερος

http://www.ac-sat-corner.de/shop/images/shopbilder/az_tuner.jpg

Αν προσέξετε, ο πρώτος που μοιάζει με τον δικό μου, είναι όντως δέκτης για καλωδιακή (DVB-C), όπως ήδη επισημάνθηκε, ανεξάρτητα αν η διόρθωση του link από τον zaras27 παραπέμπει σε κάτι άλλο - κι αυτουνού η εικόνα DVB-C δείχνει, και ο δεύτερος μάλλον αλλοιώτικος μου φαίνεται.

Τελικά, αυτός που πήρα, θα δουλέψει;

Yπ' όψιν δεν τον έχω ακόμα δοκιμάσει, τώρα ξεκινάω να στήσω τον Premium.

Ευχαριστώ.
-

Nik0sPs@r
06-06-2010, 19:39
Έκανα και εγω με τη σειρά μου την παραγγελία του DVB-T tuner απο smartcard24 και αναμένω για την παραλαβή :drummer:. (47 euros στο σύνολο)

AlexT_
06-06-2010, 22:29
@Παναγιώτης Μελάς
Παναγιώτη, όντως η φωτο δείχνει ένα DVB-C Tuner αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι.
Η περιγραφή και ο τίτλος του προϊόντος μιλούν για DVB-T Tuner οπότε μάλλον για το σωστό πρόκειται.
Περισσότερα θα μας πεις όταν το παραλάβεις.. ;)

stavros1973
06-06-2010, 22:37
Καλησπέρα

Έχεις κανείς δοκιμάσει εαν το cheopscamd παίζει η όχι?

DimAsi
06-06-2010, 22:43
Δεν παιζει..

NICKMAN9271
07-06-2010, 21:59
Δεν παιζει..
σημερα αρχισε και τραγουδαει ...

DimAsi
07-06-2010, 22:10
σημερα αρχισε και τραγουδαει ...:SFGSFGSF::ernaehrung004::ernaehrung004:

SteliosV
07-06-2010, 22:19
Για πειτε και σε εμας τους αδαεις ρε παιδια:gossip:
Εστω και με π.μ. δεν θα με πειραζε.Το εχω εγκαταστησει αλλα...:smash:

spm69
08-06-2010, 18:16
Καλησπέρα παιδιά.
Δεν μπορώ να δω υλικό από το pc μου με το δίκτυο μέσω azbox.
Μου ζητάει user & pas ενώ δεν μπορώ να γράψω παρά μόνο αριθμούς στα πεδία αυτά.
Καμιά φορά βλέπω φακέλους αλλα μόνο ως εκεί για τί φαίνονται άδειοι.
Εχω τον AZBOX elite (HB13') και στο pc win 7.
Επίσης δεν μου ανοίγει κανάλια που άνοιγε το dbox καθώς και το EDISION VIP, όπως το suiseHD και πολλά άλλα (hot).
Ευχαριστώ.

Παναγιώτης Μελάς
08-06-2010, 18:55
Τα περί παντρεμένων και ανύπαντρων καρτών NOVA τα συζητάμε εκτεταμένα σε διπλανά νήματα.

Η δική μου είναι (ακόμα) "ανύπαντρη". Εκτός του καθήκοντός μου να της βρω γαμπρό ως καλός κηδεμόνας που είμαι (sic), πρέπει να την κάνω να δουλέψει τη ρημάδα με τον Premium.

Κατ' αρχάς να πω πως η εγκατάσταση και η εξοικίωσή μου με το μηχάνημα προχωράει - αργά - αλλά προχωράει. Σήμερα, λοιπόν, αφού έκανα τις βασικές ρυθμίσεις και εγκατέστησα και το νεότερο firmware, δοκίμασα για πρώτη φορά να τον συνδέσω στο ταπεινό μου πιάτο των 60cm, στο οποίο είναι μόνιμα συνδεδεμένος ο Panasat 720i της NOVA.

Έβγαλα, λοιπόν, το καλώδιο πίσω από τον Panasat και το συνέδεσα στη είσοδο του AZBox. Πήγα στο μενού και κατέβασα πάνω από 350 κανάλια, από τον Hotbird και άλλος 3 δορυφόρους, που είχαν καλό και δυνατό σήμα. Μέσα στα κανάλια που αποθηκεύτηκαν, υπήρχαν φυσικά και όλα τα κανάλια του μποκέτου της NOVA. Είχα ήδη βάλει την κάρτα της στο card reader, αλλά ήταν σαν να μην υπήρχε, άρα δεν μπορούσα να δω ούτε ένα κανάλι από το μπουκέτο.

Κάνοντας συζήτηση, μου είπαν ότι χρειάζομαι emu multicas για να δουλέψει η κάρτα. Όσο κι αν έψαξα στο μενού των settings, δεν κατάφερα να εντοπίσω τέτοια ρύθμιση.

Ξέρει κάποιος να μου πει πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα και τί είναι αυτό το emu multicas;

Ευχαριστώ.
-

macron
08-06-2010, 23:56
Θα συνδέσεις το δέκτη στο Internet.
Ση συνέχεια θα κατεβάσεις το OpenXCas από το azboxworld.com .
Θα μπείς μέσα στο OpenXCas και πάλι από το azboxworld.com θα κατεβάσεις το MultiCas emu από το "download executable".

Μετά από κάθε βήμα κάνε επανεκκίνηση.

Η κάρτα σου αν τα κάνεις όλα σωστά μπορεί να διαβαστεί (με το τσιπάκι προς τα κάτω).

nakata
10-06-2010, 06:23
ΝΕΟ FW

Επειδη δεν εχει ανεβει στο επισημο site κατεβαστε το απο το
http://fw.azupd.nl/
και απο οτι ακουγεται μεχρι τελους του μηνα? θα εχουν ετοιμο και fw με εντελως διαφορετικα GUI και background

Παναγιώτης Μελάς
10-06-2010, 08:09
Θα μπείς μέσα στο OpenXCas και πάλι από το azboxworld.com θα κατεβάσεις το MultiCas emu από το "download executable".

Η κάρτα σου αν τα κάνεις όλα σωστά μπορεί να διαβαστεί (με το τσιπάκι προς τα κάτω).

Καλημέρα, Γιάννη κι ευχαριστώ.

Συνδέθηκα χθες (μέσω του δέκτη) με το azboxworld.com κι έκανα registration (καλά σου λέω, μου έβγαλε την πίστη να το κάνω μέσω του δέκτη, αλλά τουλάχιστον έμαθα να χρησιμοποιώ τους αλφαριθμητικούς χαρακτήρες του τηλεκοντρόλ).

Ακόμα όμως περιμένω το confirmation email από τους administrators του φόρουμ για να μπορέσω να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το φόρουμ και τα downloads.

Σήμερα περιμένω κάποιον επαγγελματία με πεδιόμετρο να στήσουμε δυο πιάτα. Θα ήθελα βέβαια να μπορούσα να τσεκάρω τον δέκτη και το σήμα της NOVA, αλλά αν δεν γίνει, θα αναγκαστώ να περιμένω.

Μήπως υπάρχει αλλού αυτό το εργαλείο;

(Ληφθεί υπ' όψιν, ότι έκανα regsitration και στο φόρουμ του azbox.com, αλλά δεν βλέπω πουθενά εκεί κάτι που να αναφέρεται σ' αυτό το εργαλείο).
-

christos1984
10-06-2010, 13:36
Παρατήρησα ότι στις τελευταίες εκδόσεις κάποιοι χρήστες κάνουν παράπονα για το ότι δεν συνδέετε ασύρματα. Υπάρχει όντως πρόβλημα? Λύθηκε μήπως στην 911 ? Θέλω να βάλω την 911 αλλά λόγο αυτών των παραπώνων για την ασύρματη σύνδεση στο internet δυστάζω ... Εγώ ακόμη φοράω την 466 στο azbox μου , είμαι αρκετά πίσω :p

fotat
11-06-2010, 15:11
στον azbox premium plus ειναι κομπλε με την 0.9.4911!

Παναγιώτης Μελάς
11-06-2010, 18:22

Τα κατάφερα, επί τελους! Ευχαριστώ πολύ! :SFGSFGSF:

AlexT_
12-06-2010, 19:43
ΝΕΟ FW

Επειδη δεν εχει ανεβει στο επισημο site κατεβαστε το απο το
http://fw.azupd.nl/
και απο οτι ακουγεται μεχρι τελους του μηνα? θα εχουν ετοιμο και fw με εντελως διαφορετικα GUI και background
Τελικά ανέβηκε και επίσημα.

azbox-0.9.4923
*added new movie subtitle menu option
*fixed seek in wma
*fixed detection of avi duration time
*corrected sub file format

http://fw.azupd.com/

fotat
13-06-2010, 01:12
παιδια με την 0,9,4923 εχω προβλημα με την λιστα καναλιων χανει καποια απο τα αλαπημενα μου και μερικα αλλα τα μπερδευει γενικα δεν δεχεται την λιστα καναλιων οπως την ειχα φταξει!! το εχει εντοπισει καποιος αλλο αυτο το προβλημα!!! αν ναι ας το αναφερει!!! σ εμενα τελικα καλυτερα παιζει η 0,9,4911!!!

nakata
13-06-2010, 05:41
Παιδια το 4911 και 4923 δεν ειναι το ιδιο FW το μεν πρωτο ειναι γραμμενο απο προγραμματιστες της impex-sat και το δευτερο απο προγρμματιστες της celrun και απο οτι ακουγεται μας ερχεται και νεο εντελως διαφορετικο?γραμμενο απο προγραμματιστες της azbox.
Eνημερωτικα και παντα κατα την προσωπικη μου αποψη (που μπορει να μην ειναι και η σωστοτερη) το 4911 ειναι καλυτερο

AlexT_
13-06-2010, 08:02
Σαν χαρούμενος καταναλωτής που είμαι πέρασα την .4923 και δεν εντόπισα δυσλειτουργίες.
Ομως αυτό το παιχνίδι με τις διαφορετικές εκδόσεις λογισμικού πρέπει να σταματήσει.
Ας αναγράφεται ρητώς ποια ομάδα αναπτύσσει την κάθε έκδοση ώστε να γνωρίζει ο καθένας τι φοράει στον δέκτη του.

fotat
13-06-2010, 10:35
φιλε αλεχ στον premium plus εχει προβλημα με τις λιτσες καναλιων!!! εσυ ποιο μοντελο εχεις γιατι οπως εχω διαπιστοσει ενω τα τρια μοντελα του azbox περνουν το ιδιο λογισμικο δεν δουλευουν το ιδιο και στα τρια!! η αποψη σου ποια ειναι!!!

macron
13-06-2010, 13:58
Eνημερωτικα και παντα κατα την προσωπικη μου αποψη (που μπορει να μην ειναι και η σωστοτερη) το 4911 ειναι καλυτερο

Σε ποιόν τομέα;

nakata
13-06-2010, 14:18
Σε ποιόν τομέα;

Σταθεροτητα,εναλλαγη καναλιων και στην αναπαραγωγη αρχειων mkv με μεγαλουτσικο bitrate

AlexT_
13-06-2010, 17:43
φιλε αλεχ στον premium plus εχει προβλημα με τις λιτσες καναλιων!!! εσυ ποιο μοντελο εχεις γιατι οπως εχω διαπιστοσει ενω τα τρια μοντελα του azbox περνουν το ιδιο λογισμικο δεν δουλευουν το ιδιο και στα τρια!! η αποψη σου ποια ειναι!!!
Τον Elite έχω και σε καμία από τις πρόσφατες αναβαθμίσεις δεν είχα πρόβλημα με τις λίστες καναλιών.
Μάλιστα ο δέκτης διαχειρίζεται 16 δορυφόρους μέσω του πρωτοκόλλου Diseqc 1.1

dbfan
14-06-2010, 02:48
Παιδια πως μπορουμε να εχουμε το Epg καποιου πακετου στον azbox??
Regards dbfan

SteliosV
14-06-2010, 20:53
Εχοντας κανει εγγραφη,σε σκληρο απο τον azbox,τους περισσοτερους αγωνες του μουντιαλ,απο ZDF HD,Das Erste HD και ITV HD σε 5.1,αναπαραγαγοντας το,αν κι εχει 2 επιλογες audio,και στα 2 παιζει στερεο...
Καμμια ιδεα?

breezer
15-06-2010, 00:57
IPTV. παίδες, έχω περάσει κάποια κανάλια με το αρχείο http_streams.txt, μπορώ και τα επιλέγω μέσα από το azbox, αλλά έχω απλά μια blank screen. ούτε εικόνα, ούτε ήχος.
Το μηχάνημα είναι κανονικά στο internet (έχω πχ youtube και παίζουν video), έχω βάλει το τελευταίο firmware (4923) αλλά τζίφος.
Τέλος εκτός των υπολοίπων καναλιών, έκανα και δοκιμές με το κανάλι MIRTV mms://213.232.226.11/MIRTV_300 το οποίο παίζει κανονικότατα στο pc. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να μπορεί να φταίει;

Gav0
15-06-2010, 18:08
Παιδιά έχω original κάρτα σε irdeto cam στον premium hd ,όταν γυρίζω από επίγεια ψηφιακά δεν ανοίγει τα κανάλια και πρέπει να κάνω reboot τον δέκτη.
Καμιά ιδέα ;
Ευχαριστώ

tsakman
15-06-2010, 18:25
IPTV. παίδες, έχω περάσει κάποια κανάλια με το αρχείο http_streams.txt, μπορώ και τα επιλέγω μέσα από το azbox, αλλά έχω απλά μια blank screen. ούτε εικόνα, ούτε ήχος.
Το μηχάνημα είναι κανονικά στο internet (έχω πχ youtube και παίζουν video), έχω βάλει το τελευταίο firmware (4923) αλλά τζίφος.
Τέλος εκτός των υπολοίπων καναλιών, έκανα και δοκιμές με το κανάλι MIRTV mms://213.232.226.11/MIRTV_300 το οποίο παίζει κανονικότατα στο pc. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να μπορεί να φταίει;
Για την πρώτη ερώτηση μάλλον τα ip stream που έχεις έχουν πλέον σταματήσει.Για την δεύτερη ερώτηση δεν υποστηρίζει ακόμα mms stream

Παιδιά έχω original κάρτα σε irdeto cam στον premium hd ,όταν γυρίζω από επίγεια ψηφιακά δεν ανοίγει τα κανάλια και πρέπει να κάνω reboot τον δέκτη.
Καμιά ιδέα ;
Ευχαριστώ

Δοκίμασε κατευθείαν την κάρτα στο card slot του δεκτη

SteliosV
15-06-2010, 19:57
Εμενα με ξεχασες:ears::ADFAD2:

Focus_
15-06-2010, 23:45
Εχοντας κανει εγγραφη,σε σκληρο απο τον azbox,τους περισσοτερους αγωνες του μουντιαλ,απο ZDF HD,Das Erste HD και ITV HD σε 5.1,αναπαραγαγοντας το,αν κι εχει 2 επιλογες audio,και στα 2 παιζει στερεο...
Καμμια ιδεα?

Έχεις επιβεβαιώσει ότι παίζει 5.1 ο Azbox ? Βάζω την οπτική έξοδο στο PC αλλά δεν έχω καταφέρει να ακούσω ποτέ 5.1 είτε από δορυφορικά κανάλια είτε από mkv αρχείο... :nounder:

SteliosV
16-06-2010, 00:11
Έχεις επιβεβαιώσει ότι παίζει 5.1 ο Azbox ? Βάζω την οπτική έξοδο στο PC αλλά δεν έχω καταφέρει να ακούσω ποτέ 5.1 είτε από δορυφορικά κανάλια είτε από mkv αρχείο... :nounder:

Παιζει...
Και dd και Dts
To dd το εχω δοκιμασει κι απο δορυφορικα:deluxe music,zdf hd,servus και φυσικα Dts απο mkv
Μηπως τις ρυθμισεις του ηχου στα settings?
Εγω εχω προβλημα στην αναπαραγωγη,απο το σκληρο,εχοντας επιλογες ηχου οσες και το καναλι που εγραψα,σε ολες τα αναπ/γει με 2καναλο ηχο

breezer
16-06-2010, 00:41
Για την πρώτη ερώτηση μάλλον τα ip stream που έχεις έχουν πλέον σταματήσει.Για την δεύτερη ερώτηση δεν υποστηρίζει ακόμα mms stream

Μπορείς να μου δώσεις ένα stream που δουλεύει σίγουρα σήμερα-αύριο, ώστε να το κάνω ένα test? thanks

yan73
16-06-2010, 01:33
Παιζει...
Και dd και Dts
To dd το εχω δοκιμασει κι απο δορυφορικα:deluxe music,zdf hd,servus και φυσικα Dts απο mkv
Μηπως τις ρυθμισεις του ηχου στα settings?
Εγω εχω προβλημα στην αναπαραγωγη,απο το σκληρο,εχοντας επιλογες ηχου οσες και το καναλι που εγραψα,σε ολες τα αναπ/γει με 2καναλο ηχο

Tι ρυθμισεις ηχου εχεις βαλει;

SteliosV
16-06-2010, 01:50
Tι ρυθμισεις ηχου εχεις βαλει;

.Default audio Format =>Dolby Digital
.Dolby Digital =>RAW
.DTS =>RAW
.AAC =>RAW
.Other =>RAW
.Dolby Digital Mode =>Line Mode

yan73
16-06-2010, 18:35
Eυχαριστω Στελιο...οτι εχεις RAW εγω το ειχα PCM και το default ηταν Off, εχει διαφορα;
(Πληροφοριακα ο ΑΖ ειναι συνδεδεμενος με Onkyo 607).

SteliosV
16-06-2010, 19:08
Eυχαριστω Στελιο...οτι εχεις RAW εγω το ειχα PCM και το default ηταν Off, εχει διαφορα;
(Πληροφοριακα ο ΑΖ ειναι συνδεδεμενος με Onkyo 607).

Τη διαφορα φανταζομαι θα την ακουσεις:drummer::music-smiley-006::Banane0::ears: χαχαχα
εγω πειραματιστηκα με τις ρυθμισεις του ηχου μεχρι να το βρω σε yamaha RX-V596 .

Υ.Γ.:Ζαχαρωνω κι εγω εναν onkyo και λεω να παω στον 808:HTEHETH63:

Karmakoma
16-06-2010, 20:53
Με το DTS υπάρχει ένα θέμα, τουλάχιστο μέχρι & το προτελευταίο firmware. Κάνει σπασίματα που σου σπαν τα νεύρα.
Ας ελπίσουμε στο νέο firm, το οποίο απ' ότι λέγεται στα διάφορα φόρα θα κυκλοφορήσει οσονούπω και θα είναι φταγμένο από την αρχή, αυτό και άλλα προβλήματα να βρουν λύση.

DimAsi
16-06-2010, 21:39
Υπάρχει κάποιο προγραμμα για τον azbox ωστε να κανει capture καποια screenshots ωστε να μπορουμε να τα ανεβασουμε εδω ?

dbfan
16-06-2010, 21:49
Ο πλας αμα πατησεις το check γραφει εικονες στο σκληρο.
Regards dbfan

DimAsi
16-06-2010, 22:16
Ο πλας αμα πατησεις το check γραφει εικονες στο σκληρο.
Regards dbfanΕχω τον Elite αλλά θα δοκιμασω με τον εξωτερικό :ernaehrung004:

SteliosV
16-06-2010, 22:31
Και με τον Elite γινεται...

DimAsi
16-06-2010, 22:40
Και με τον Elite γινεται...Πως ?

pilotsvvv
17-06-2010, 00:14
βαζο το flash με διαμορφοση FAT 32 και μου λεει δεν υπαρχουν φακελοι α γιατι δεν το αναγνοριζει ??????

SteliosV
17-06-2010, 00:28
Πως ?

Πατωντας το check,πανω απο το Home και διπλα απο το guide

DimAsi
17-06-2010, 00:30
Πατωντας το check,πανω απο το Home και διπλα απο το guide
:2thumb22sup::ernaehrung004:

AlexT_
17-06-2010, 09:11
και με το πρόγραμμα ΜΑΖ 3.0.0.0 μπορείς να πάρεις screenshots απευθείας στο PC σου.

breezer
18-06-2010, 01:24
Χρησιμοποιεί κανείς webtv streams στον Azbox? μπορείτε να μου δώσετε μια διεύθυνση που δουλεύει σίγουρα να το δοκιμάσω στο δικό μου;

indys
18-06-2010, 09:57
Καλημέρα σ΄ όλους είμαι νέος στο φόρουμ. Με την αγορά μιας hd/tv, πήρα την απόφασή μου από βδομάδα να κάνω την αγορά του Ellite στα 240 ευρώ, και θα ήθελα την άποψη σας για τον δέκτη, όσον αφορά την ποιότητα εικόνας στα sd και hd κανάλια και την συνεργασία του με το μοτέρ. Μου αρέσουν τέτοιου είδους δέκτες, εφόσον δεν σε αφήνουν ποτέ ήσυχο, απ΄ τη μια σε συγκινούν και απ΄ την άλλη σε τρελαίνουν. Και μια τελευταία ερώτηση αντέχουν στους πειραματισμούς ή μας αποχαιρετάν σύντομα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό Σαββατοκύριακο.

nakata
19-06-2010, 07:23
Καλημέρα σ΄ όλους είμαι νέος στο φόρουμ. Με την αγορά μιας hd/tv, πήρα την απόφασή μου από βδομάδα να κάνω την αγορά του Ellite στα 240 ευρώ, και θα ήθελα την άποψη σας για τον δέκτη, όσον αφορά την ποιότητα εικόνας στα sd και hd κανάλια και την συνεργασία του με το μοτέρ. Μου αρέσουν τέτοιου είδους δέκτες, εφόσον δεν σε αφήνουν ποτέ ήσυχο, απ΄ τη μια σε συγκινούν και απ΄ την άλλη σε τρελαίνουν. Και μια τελευταία ερώτηση αντέχουν στους πειραματισμούς ή μας αποχαιρετάν σύντομα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό Σαββατοκύριακο.

Ο δεκτης εχει καλη εικονα και συνεργαζεται αρκετα καλα με τα μοτερ και αφου σου αρεσει να <<τυραννιέσαι>> παρτον χωρις δευτερη κουβεντα και ναι ο δεκτης αντεχει πειραματα

nakata
19-06-2010, 07:24
και νεο FW
Firmware 0.9.4931 from 18.6.2010
fixed the antenna settings when using diseqc 1.2
fixed the teletext synchronization (rec)
fixed the reservation process
download from
http://www.multiupload.com/RNGBJWSACO

dimitris_gr
19-06-2010, 12:08
Γεια σας παιδιά.Στην απάντηση 38 υπάρχει ένα αρχείο rapid που είναι για της γραμματοσειρές.Είναι δυνατων να το ανεβάσετε πάλι γιατί είναι διαγραμμένο από το rapid??

nakata
19-06-2010, 13:57
Γεια σας παιδιά.Στην απάντηση 38 υπάρχει ένα αρχείο rapid που είναι για της γραμματοσειρές.Είναι δυνατων να το ανεβάσετε πάλι γιατί είναι διαγραμμένο από το rapid??

fonts εδω
http://www.mediafire.com/?zzmz2z2nnty
ενα καλο skin εδω
http://www.mediafire.com/?zovodbdwm1e
και το προγραμμα για το skin εδω
http://www.mediafire.com/?ztnezzk3o3z

AlexT_
19-06-2010, 18:22
και νεο FW
Firmware 0.9.4931 from 18.6.2010
fixed the antenna settings when using diseqc 1.2
fixed the teletext synchronization (rec)
fixed the reservation process
download from
http://www.multiupload.com/RNGBJWSACO
Εντυπωσιακές οι ..βελτιώσεις στα δύο τελευταία Images.

Δεν μπαίνω στον κόπο να τα περάσω.

nakata
19-06-2010, 23:34
αυτο ομως Αλεξανδρε μαλλον θα το δοκιμασεις

9.9.4931 - telesat&#174; - mod & AZBox4YU
9.9.4931 - telesat&#174; - mod & AZBox4YU

This image is a modifictaion of original 0.9.4931 and it is, in a first place, for dummies.
The idea is that dummy, which is usng AZBox for a first time, can get basics for normal use of it,
without any knowledge of linux/stb.

Installing this FW you are getting:
- new skin, which is, by my opinion, more elegant from the original one;
- ch list for the most watched satellites for usals DiseqC motor
- plugins: liveonsat, livefeeds, tevee4yu, WeatherForecast, SudoQ, tuxchess_0.2, colorbars, PassReset
- CAMs and camreader: Mbox, MGCamd, MultiCAS, CheopsCAS and NewCS (CardReader)
by default Mbox and Newcs are active, cofigured to work together,
which means that the only thing that you should do is to put your original card in the slot and the image will appear
You can choose CAMs by pushing '****|' button
You can get ECM info if you push '****' button
- font 'telesat_Uni4AZ.ttf' - subtitles have better visibility (space is ok)
- Network is set on automatic assigning of network parameters - DHCP
After your first restart, on VFD you will get IP address, which is assigned to AZBox
- Network services activated: SSH, Telnet, FTP
- SAMBA activated and set right
- Settings for downloading plugins and CAMs - reset

After you install FW and your first restart, you'll get setup menu.
Choose 'TV channel', then 'Tuner A.DVB-S' and 'Antenna Setup', go down to 'Positioner Setup - USALS', press OK and enter your USALS parameters.
After you go out from the menu, remove your USB stick, reboot your AZBox pressing POWER button down for 5 seconds.
Your AZBox is now ready to be used.

Gratitude goes out to the AZBox4YU team:
Chemstar - for the preinstalled plugins
iPod - for the idea
Roger Rabbit - moral support
Mickey - testing
Thief - proof-reading
telesat - the one responsible for the existance of this FW

ATTENTION :
IF update with new FW is succesful - you will get SETUP menu, in other case - pls renew update !

http://rapidshare.com/files/400714762/9.9.4931.rar.html

AlexT_
20-06-2010, 08:52
Λες?
Θα περιμένω πρώτα τις εντυπώσεις σας.

yan73
20-06-2010, 18:18
Oυτε εγω ψηνομαι με τα δυο τελευταια, πoυ θα παει θα βγει και v1.0...:grandpa:

Eχει κανεις δοκιμασει το timeshift σε HD καναλια;
Tην παλευει ο δεκτης να δωσει εικονα με delay χωρις σπασιματα κλπ; Θα το δοκιμαζα ο ιδιος αλλα δεν του εχω δισκο επανω...

Ρωταω γιατι, λογω Μουντιαλ, θελω να συγχρονισω ηχο ΝΕΤ με εικονα ΖDF/das Erste και η εικονα προηγειται χρονικα στο das Erste κατα 3 δευτερα περιπου ενω στο ZDF περιπου 1 δευτερολεπτο...

:chinscratch:

-bye-

thmls
23-06-2010, 18:52
Oυτε εγω ψηνομαι με τα δυο τελευταια, πoυ θα παει θα βγει και v1.0...:grandpa:

Eχει κανεις δοκιμασει το timeshift σε HD καναλια;
Tην παλευει ο δεκτης να δωσει εικονα με delay χωρις σπασιματα κλπ; Θα το δοκιμαζα ο ιδιος αλλα δεν του εχω δισκο επανω...

Ρωταω γιατι, λογω Μουντιαλ, θελω να συγχρονισω ηχο ΝΕΤ με εικονα ΖDF/das Erste και η εικονα προηγειται χρονικα στο das Erste κατα 3 δευτερα περιπου ενω στο ZDF περιπου 1 δευτερολεπτο...

:chinscratch:

-bye-
προσωπικα εγω εχω tv tuner στο pc βλεπω zdf hd απο τον δεκτη και εχω ηχο απο το pc αλλα το timeshift το βαζω στο tv tuner στο pc γιατι ο ηχος τις ΝΕΤ προηγειται χρονικα απο1 εως 3 δευτερολεπτα:operator:

breezer
24-06-2010, 01:05
MAZ 3.0
Πολύ αξιόπιστος manager για τον AZBOX. must have! Στο config toy MAZ απλά επιλέξτε την γλώσσα που επιθυμήτε.
http://rs727.rapidshare.com/files/381109454/MaZ_3.0.zip

Δοκίμασα και τον ΑΖΒΟΧΕdit και μου κολλούσε.

newlynx
24-06-2010, 17:14
Αν και έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες έχω μερικές ερωτήσεις γιατί σκέφτομαι την αγορά του δέκτη (αν και φανατικός htpc-άκιας)
1. Είχαν αναφερθεί θέματα για τη λήψη 4.2.2 feeds σε DVB-S2 . Έχει γίνει κάτι για το θέμα;
2. Πόσο καλός είναι στην αναπαραγωγή mkv; Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αυτά τα αρχεία που είναι εκτός προδιαγραφών
James Bond: Quantum of Solace 1080p trailer (http://vid.imouto.my/test_hd_9refs_high_l5.1.mp4)
BBC Planet Earth: From Pole to Pole opening clip (http://vid.imouto.my/Planet_Earth_From%20Pole_to_Pole_1080p_sample.mkv)
3. Με μοτέρ και USALS όλα οκ;
4. Από σταθερότητα πως πάει; Timeshift και pvr λειτουργούν κανονικά;
5. Μόνο ο PLUS υποστηρίζει θέαση από ένα δέκτη και εγγραφή από άλλον;

Ευχαριστώ

dimitris_gr
25-06-2010, 19:29
Παιδια εχω ενα προβλημα με τον premium είναι απ τα πρώτα κομμάτια.Αγόρασα προσφατα την modoula+καρτα για το γνωστο Penthouse hd πακετο.Όταν τοποθετείτε η modoula ο δέκτης τρελαίνετε και σε όλα τα hd κανάλια χάνει την εικονα (βγαζει ψηφιακά πιξελ) όπως όταν δεν υπάρχει σήμα ενώ ήχο εχω κανονικά.Στα sd κανάλια όμως δεν υπάρχει πρόβλημα με την modoula μέσα.Όταν βγει η modoula μετά από 5 sec περίπου επανέρχεται η εικονα στα hd κανονικά.Έχει συναντήσει κανείς φίλος αυτό το πρόβλημα???Έχω επικοινωνήσει με το κατάστημα που τον αγόρασα και περιμένω απάντηση..

pilotsvvv
30-06-2010, 21:02
οταν εχουμε επιλεξει wifi στον azbox καλυτερα ειναι να επιλεξουμε στατικη ή δυναμικη IP ?????? Αν καποιος εχει πειραματιστει με αυτό ας μας πει τις απόψεις του .......

fotat
01-07-2010, 00:37
ειναι ακριβως το ιδιο σε ταχυτητα απλως στην δυναμικη αλλαζει η ip οταν κανει επανεκινηση το ρουτερ! αυτο εχω παρατηρησει εγω!!!

dimitris_gr
01-07-2010, 10:57
Aπο θέμα λειτουργίας είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.Απλά για να μην ψάχνεις τι ip έχει ο δέκτης σου κάθε φορά που θες να συνδεθείς πχ μέσο ftp,τότε καλό είναι να βάλεις μια static δική σου.

dimitris_gr
05-07-2010, 20:33
εχουμε και λεμε
κατεβασε αυτο το αρχειο
http://rapidshare.com/files/282217155/skin.rar (http://rapidshare.com/files/282217155/skin.rar) καντο unrar και μετα με ενα ftp προγραμμα ριξτο στο tmp συνδεσου με τον δεκτη μεσω telnet και δωσε την εντολη chmod 755 /tmp/skin/install πατα enter και δωσε την εντολη /tmp/skin/install ξαναπατα enter μετα πηγαινε στις ρυθμίσεις / System Information/font setup και επελεξε το sony.ttf πατα οκ και θα παρεις το μυνημα οτι η νεα γραμματοσειρα θα ενεργοποιηθει μετα απο την επανεκινηση του δεκτη, ξαναξεκινα τον δεκτη και εισαι ετοιμος σε περιπτωση που δεν σου αρεσει η γραμματοσειρα μπορεις να την αλλαξεις με μια απο τις http://rapidshare.com/files/282833564/jamanta_fonts.zip η με οποιαδηποτε γραμματοσειρα προτιμας

Φίλε όταν λες καντο unrar εννοείς να του αλλάξω όνομα?Να του κάνω αποσυμπίεση??Πως το ρίχνουμε στον tmp χύμα τα αρχεία που έχει μέσα η όλο το rar όπως είναι,γιατί μου βγαζει σφάλμα,εκανα και το ένα και το άλλο...
Δεν υπάρχει τρόπος για αυτόματη εγκατάσταση??

nakata
06-07-2010, 07:18
Φίλε όταν λες καντο unrar εννοείς να του αλλάξω όνομα?Να του κάνω αποσυμπίεση??Πως το ρίχνουμε στον tmp χύμα τα αρχεία που έχει μέσα η όλο το rar όπως είναι,γιατί μου βγαζει σφάλμα,εκανα και το ένα και το άλλο...
Δεν υπάρχει τρόπος για αυτόματη εγκατάσταση??

Εννοω να το κανεις αποσυμπιεση οσο για αυτοματη εγκατασταση ριξε μια ματια στο ποστ 1057 και θα βρεις οτι χρειαζεσαι

dimitris_gr
08-07-2010, 15:32
Θέλω να μου πείτε τι κάνω λάθος.Στο πρόγραμμα δεξιά τον κίτρινο φάκελο που το πατάμε για να επιλέξουμε φάκελο ποιον επιλέγουμε?Μου λέει για MMP.Βάζω λοιπών το skin που το εκανα unrar και μέσα περιεχέι φάκελο MMP αλλά μου βγαζει αυτό το μήνυμα που βλέπετε..Επισης εχω βρει κάτι boot logo με ποιο τρόπο μπορώ να τα περάσω και αυτά?Μου την σπάει πάντως που ο δέκτης κάνει boot για πολύ ώρα με μαύρη εικονα και μόνο προς το τέλος εμφανιζει το logo..Παρακαλώ αν μπορεί καποιος φίλος να μου εξηγήσει λίγο τον τρόπο που δουλεύει το skin uploader.

Σχετικά με τον manual τρόπο,οκ κάνω unrar το αρχείο με τα skins, τα αρχεία όμως που τα ρίχνω?Και έτσι όλα όπως είναι χύμα???

http://img257.imageshack.us/img257/6726/skinupload.jpg (http://img257.imageshack.us/i/skinupload.jpg/)

nakata
08-07-2010, 22:20
Tο προγραμμα σου ζηταει να επιλεξεις τον φακελο που περιεχει τον υποφακελο MMP και οχι τον φακελο MMP δηλαδη στην περιπτωση θα επιλεξεις απλα το C:/downloads και οχι το C:/downloads/MMP

AlexT_
09-07-2010, 08:12
Επειδή έχουν μαζευτεί πολλά τηλεκοντρόλ πάνω στο τραπέζι, γνωρίζει κανείς τον τετραψήφιο κωδικό του Azbox για χρήση σε universal τ/χ?
(το ίδιο ισχύει και για τον Vu+)

dimitris_gr
12-07-2010, 01:27
Tο προγραμμα σου ζηταει να επιλεξεις τον φακελο που περιεχει τον υποφακελο MMP και οχι τον φακελο MMP δηλαδη στην περιπτωση θα επιλεξεις απλα το C:/downloads και οχι το C:/downloads/MMP

Eυχαριστω το έλυσα αυτο το προβλημα αν και μονο αυτο που υπαρχει μεσα στον φακελο MMP,εχω κατεβάσει και κάτι άλλα skins που είναι σκέτα αρχεία .png αλλά δεν ξέρω που πρέπει να τα στείλω...
Την λίστα με τα ip κανάλια σε ποιο φάκελο τα βάζουμε?

s_christos
12-07-2010, 13:42
Γειά σας παιδιά.

Προσπάθησα να διαβάσω τα 100ντάδες posts για τον AZBOX αλλά λόγω χρόνου δεν τα κατάφερα.

Απ' ότι κατάλαβα μέχρι τώρα ο δέκτης ακόμα δεν είναι ακόμα τελείως stable.

Αν μπορείτε να μου λύσετε και τρείς απορίες:

1. Ελληνικά subtitles υποστηρίζει σε mkv files?
2. Το CCCAM δουλεύει καλά?
3. Μπορώ να τον πάρω και να μην χάσω άπειρες ώρες να προσπαθώ να τον σεττάρω?

dimitris_gr
12-07-2010, 13:44
Παιδια εχω ενα προβλημα με τον premium είναι απ τα πρώτα κομμάτια.Αγόρασα προσφατα την modoula+καρτα για το γνωστο Penthouse hd πακετο.Όταν τοποθετείτε η modoula ο δέκτης τρελαίνετε και σε όλα τα hd κανάλια χάνει την εικονα (βγαζει ψηφιακά πιξελ) όπως όταν δεν υπάρχει σήμα ενώ ήχο εχω κανονικά.Στα sd κανάλια όμως δεν υπάρχει πρόβλημα με την modoula μέσα.Όταν βγει η modoula μετά από 5 sec περίπου επανέρχεται η εικονα στα hd κανονικά.Έχει συναντήσει κανείς φίλος αυτό το πρόβλημα???Έχω επικοινωνήσει με το κατάστημα που τον αγόρασα και περιμένω απάντηση..

Παιδιά καμιά απάντηση στο ποιο πάνω πρόβλημα?Οχι τίποτα άλλο αλλά η συνδρομή τρέχει τσάμπα και δεν μπορώ να δω...
Ο tronix μου είπε ότι δεν γνωριζει τι παίζει και σε αυτούς που έκαναν τεστ στον παλιό δεν έπαιζε.

dimitris_gr
12-07-2010, 13:58
Γειά σας παιδιά.

Προσπάθησα να διαβάσω τα 100ντάδες posts για τον AZBOX αλλά λόγω χρόνου δεν τα κατάφερα.

Απ' ότι κατάλαβα μέχρι τώρα ο δέκτης ακόμα δεν είναι ακόμα τελείως stable.

Αν μπορείτε να μου λύσετε και τρείς απορίες:

1. Ελληνικά subtitles υποστηρίζει σε mkv files?
2. Το CCCAM δουλεύει καλά?
3. Μπορώ να τον πάρω και να μην χάσω άπειρες ώρες να προσπαθώ να τον σεττάρω?

Χρήστο ναι κανονικά υποστηρίζει ελληνικά στα mkv

To cccam δεν το εχω δουλέψει ποτέ τι να το κάνεις?Το multiCAS που έχει διαβάζει όλες σχεδόν της κάρτες.

Να τον σεταρεις δεν θες ώρες,απλά κάθε λίγο βγαίνει και νέα αναβάθμιση και το σωστό θα ήταν να την περνάς.

ZEANPAPAS
13-07-2010, 11:36
Παιδια μια πληροφορια για iptv στον azbox,θελω να ψαξω και να δω μεσω αυτης της δυνατοτητας του αποκοδικοποιητη ενα ματσακι το βραδυ,αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει θα ημουν ευγνωμον.

*Εχουμε μεινει πολυ καιρο χωρις ΑΡΗ και πρεπει σημερα να κανω κουμαντο.

nakata
13-07-2010, 16:35
Eυχαριστω το έλυσα αυτο το προβλημα αν και μονο αυτο που υπαρχει μεσα στον φακελο MMP,εχω κατεβάσει και κάτι άλλα skins που είναι σκέτα αρχεία .png αλλά δεν ξέρω που πρέπει να τα στείλω...
Την λίστα με τα ip κανάλια σε ποιο φάκελο τα βάζουμε?

το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις δικαιωματα admin για τον φακελο MMP δινοντας την εντολη mount -o remount,rw -t ext3 /dev/hda1 /MMP (σε telnet συνδεση) και μετα στειλε με ftp το αρχειο boot_logo.png στο /MMP/hd/Program/Image/Startup-Simple/ αφου πρωτα εχεις διαγραψει το ηδη υπαρχον εκει ομωνυμο αρχειο.

οσο για τα ip καναλια τα περνας στο all_channel.dat με καποιο απο τα παρακατω προγραμματα

Microsoft Visual Studio
Corel WordPerfect
Nero ShowTime
Nullsoft Winamp
SoftVelocity Clarion
Ontrack EasyRecovery
Runtime GetDataBack
Pitney Bowes MapInfo
καθως και το notepaD++

αν και δεν νομιζω να καταφερεις κατι γιατι φαινεται οτι ο δεκτης κανει καποιου ειδους μετατροπη απο .dat σε .bin οποτε με κανενα απο αυτα τα προγραμματα δεν εχεις φουλ προσβαση στο αρχειο αλλα δεν εχεις να χασεις και κατι αν δοκιμασεις

Παναγιώτης Μελάς
13-07-2010, 19:28
Καλησπέρα στους διαστημοχτυπημένους.

Πρόσφατα μετά τη σύνδεση του δικού μου AZBox Premium με την τηλεόρασή μου (Pioneer Kuro 6090H), παρατήρησα κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία της τηλεόρασης. Συγκεκριμένα, όταν άναβα τον AZBox, έχανα τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ, ενώ αυτά της Digea έμεναν απείραχτα.

Θεώρησα ότι το πρόβλημα αφορούσε στην τηλεόραση, αλλά έκανα λάθος. Είναι πρόβλημα ασυμβατότητας της εξόδου RF του δέκτη DVB-T του AZBox με την είσοδο RF της Kuro. Έτσι, κατήργησα τη σύνδεση RF loop και συνέδεσα την είσοδο RF, τόσο του AZBox, όσο και της Kuro με ένα splitter.

Όλη η ιστορία περιγράφεται λεπτομερώς εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=24975&page=348) και εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=24975&page=349).

Ας το γνωρίζουν οι χρήστες AZBox, όταν προσπαθήσουν να ενσωματώσουν δέκτη DVB-T και να τον συνδέσουν με RF loop, όπως συνήθως κάνουμε στις επίγειες συνδέσεις.
-

nakata
22-07-2010, 07:16
FW 0.9.4991

changelog:

fixed udp stream feature
improved recording process
improved multimedia playback
fixed hang when playing mkv with dts tracks

http://www.multiupload.com/0KXJW5YM0T

η το http://fw.azupd.com/

DimAsi
22-07-2010, 16:51
Επειδη δεν ιδρωνει το αυτι τους πάλι και σε αυτο το fw το προβλημα με το epg παραμενει .Εστειλα λοιπον ενα ξεχεσ@#$% mail στην εταιρία και μαλιστα και σε αυτόν το pr2 που ειναι και ο admin του forum που εσκεμμενα δεν ανεβαζει τα ελληνικά παραπονα .Για να δούμε ....

Φτιαχνουν τα αλλα epg και μεις στην απόξω δηλαδη...?:singer::rifle:

nakata
22-07-2010, 19:05
για κοιτα αυτο να γελασει το χειλακι σου παλικάρι μου

http://www.azbox.com/index.php?id=15&tbl=noticias&id2=20

Due to the great popularity of our products .....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!
μαλλον τους χτυπησε η ζεστη κατακεφαλα

DimAsi
23-07-2010, 15:27
για κοιτα αυτο να γελασει το χειλακι σου παλικάρι μου

http://www.azbox.com/index.php?id=15&tbl=noticias&id2=20

Due to the great popularity of our products .....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!
μαλλον τους χτυπησε η ζεστη κατακεφαλα

Λες ? χαχα πλάκα θα χει και δεν θα ξερουν από που θα τους ερθει:grinning-smiley-043

dimitris_gr
24-07-2010, 00:11
Καλησπέρα στους διαστημοχτυπημένους.

Πρόσφατα μετά τη σύνδεση του δικού μου AZBox Premium με την τηλεόρασή μου (Pioneer Kuro 6090H), παρατήρησα κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία της τηλεόρασης. Συγκεκριμένα, όταν άναβα τον AZBox, έχανα τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ, ενώ αυτά της Digea έμεναν απείραχτα.

Θεώρησα ότι το πρόβλημα αφορούσε στην τηλεόραση, αλλά έκανα λάθος. Είναι πρόβλημα ασυμβατότητας της εξόδου RF του δέκτη DVB-T του AZBox με την είσοδο RF της Kuro. Έτσι, κατήργησα τη σύνδεση RF loop και συνέδεσα την είσοδο RF, τόσο του AZBox, όσο και της Kuro με ένα splitter.

Όλη η ιστορία περιγράφεται λεπτομερώς εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=24975&page=348) και εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=24975&page=349).

Ας το γνωρίζουν οι χρήστες AZBox, όταν προσπαθήσουν να ενσωματώσουν δέκτη DVB-T και να τον συνδέσουν με RF loop, όπως συνήθως κάνουμε στις επίγειες συνδέσεις.
-

Φίλε αυτό που λες δεν ισχύει η μάλλον το πρόβλημα υπάρχει απ ότι φαίνεται μόνο στην tv σου.Το loop rf δοκιμάστηκε στην samsung CE32C6510UW,σε άλλη μια 20αρα πάλι samsung και σε ξεχωριστό δέκτη mpeg4 dvb-t χωρείς κανένα πρόβλημα.Έκανα μετρήσεις επίσης με το promax όταν ο azbοχ είχε επιλεγμένο mpeg2 και 4 κανάλι και δεν είδα κανένα πρόβλημα...
Εκτός και αν πάλι έχεις πέσει στην περίπτωση ελαττωματικού tuner του azbox.

optex
24-07-2010, 10:02
Kαι σε μενα μολις περασω το επιγειο μεσα απο τον αζβοχ in και out και δινω στην τηλ μου pfl9703 philips μου κανει πολλα νερα η ΝΕΤκαι ο ΣΚΑΙ ετσι εβαλα και εγω ενα Τ και ησυχασα..........:afro:

molivos
24-07-2010, 10:20
FW 0.9.4991

changelog:

fixed udp stream feature
improved recording process
improved multimedia playback
fixed hang when playing mkv with dts tracks

http://www.multiupload.com/0KXJW5YM0T

η το http://fw.azupd.com/

Ενδεχεται να κυκλοφορησει καμια release του telesat&#174; - mod ???

nakata
24-07-2010, 19:37

το ερωτημα μεταβιβάστηκε

optex
25-07-2010, 10:22
το ερωτημα μεταβιβάστηκε

Τι ειναι αυτο ρε nakata:damnyou: Γιατι πραγμα μιλατε

fotat
25-07-2010, 11:23
ΦΙΛΕ ΝΑΚΑΤΑ ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΕ ΛΙΓΟ ΕΔΩ http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=178689 ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΕΝΙΓΜΑ 2 ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ!!! ΓΙΑ ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ!!!! ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ

fotat
25-07-2010, 13:11
παιδια εγω δοκιμασα το ενιγμα 2 αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος μηπως γνωριζει καποιος πως ον ξανασεταρουμε στην αρχικη του κατασταση οπως τον αγορασαμε δηλαδη!!! ευχαριστω

optex
25-07-2010, 14:11
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ αντε να βγει και ε2 μπας και δουμε ελληνικα στο epg

optex
25-07-2010, 15:31
:SFGSFGSF:git clone git://kf-repos.de/oe-azbox.git
( git pull to check for new files)
make -f Makefile-opendreambox-1.5

At the moment there are only the files from The_Ripper posted in satpimps forum.

I will add some modifications for azbox to have a seperate path for kernel build.

If something is wrong or missing or you have some usefull files just open a thread.
:drummer:Aρχισαν τα οργανα.......................

optex
25-07-2010, 15:33
παιδια εγω δοκιμασα το ενιγμα 2 αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος μηπως γνωριζει καποιος πως ον ξανασεταρουμε στην αρχικη του κατασταση οπως τον αγορασαμε δηλαδη!!! ευχαριστω
:award::award::award:Για πες μας πως το εβαλες και τι δεν σου αρεσε :grinning-smiley-043για το θαρρος σου νατο βαλεις-bye-

fotat
25-07-2010, 16:15
κανει πολλα κολληματα και τωρα δεν δινει καθολου εικονα μονο ενα πρασινο χρωμα!! και με το μοτερ ειχε καποια θεματα!!! αλλα τωρα πως γυριζω στην 0.4991

nakata
25-07-2010, 17:46
κανει πολλα κολληματα και τωρα δεν δινει καθολου εικονα μονο ενα πρασινο χρωμα!! και με το μοτερ ειχε καποια θεματα!!! αλλα τωρα πως γυριζω στην 0.4991

ενα απλο how to

copy the file backup_kernel by ftp to /MMP

copy the file update to /tmp folder, and add CHMOD rights to 755 .

Now, connect to Your azbox with telnet, and type :

cd /tmp

./update /MMP/backup_kernel

And wait, that process complete.

After that, You will be able to flash receiver again with Enigma 2 by the_ripper, or to use AzBox Official firmware, it is up to You.

τα δυο αρχεια κατεβασε τα απο δω
http://www.mediafire.com/?ss65r4yjgtxn1bo
καλο κουραγιο

nakata
25-07-2010, 18:14
δεν ξερω αν σε προλαβα αλλα σου εβαλα αλλο how to μη ολοκληρομενο το σωστο εχει ως εξης

First DELETE 2 pictures from the MMP directory !!! and than transfer this files !!!

Put file update in the /tmp directory and give CHMOD 755 .

Also , put the file backup_kernel in /MMP directory .

Connect to telnet, and run this command :

./update /MMP/backup_kernel

NOTE: Also You can put this files on usb and run them from it !!!

After, that flash AzBox with original fw, that is all.

fotat
25-07-2010, 19:41
φιλε νακατα το δοκιμασα αλλα αυτο που καταφερα ειναι να μην μπουταρει και να μην μπορω να συνδεθω με τελνετ συμπεριφερεται λες και εχω αφαιρεσει την μνημη που εχει κατω απο τον σκληρο δισκο στον πλους ή διπλα στο πρεμιουμ!!!! καποια αλλη λυση μηπως υπαρχει!! ευχαριστο!!!! αυτο που σκεφτομαι ειναι να παρω αλλη σεταρισμενει μνημη αλλα απο που!!! αν γνωριζεις!!!!

nakata
25-07-2010, 22:42
τι εννοεις οταν λες δεν μπορω να συνδεθω με τελνετ οτι δεν βλεπεις καθολου τον δεκτη η δεν μπορεις να κανεις login?κανε μια προσπαθεια να συνδεθεις με ftp και πες μου τι γινεται

fotat
25-07-2010, 23:35
φιλε νακατα δεν κανει καθολου μπουτ οποτε δεν μπορω να συνδεθω γιατι δεν βλεπει καθολου τον αζβοχ σαν μην εχει την μνημη βγαλμενει!!! αν υποθεσουμε οτι με ftp συνδεθω τι θα γινοταν!!!

pilotsvvv
26-07-2010, 21:13
παιδια περναω την τελευταια αναβαθμιση και δεν συνδεεται με τιποτα στο διαδυκτιο με wifi ενω με την 0.9.3877 συνδεεται αμεσως .... τι μπορει να φταιει ????????

fotat
26-07-2010, 22:06
φιλε νακατα πως μπορω να γραψω την dom του αζβοχ γιατι εκει εντοπισα το προβλημα!!!

nakata
26-07-2010, 23:28
μονο σε εναν αλλο δεκτη αλλα μαλλον δεν ειναι εκει το προβλημα

btw
εχεις pm

dimitris_gr
28-07-2010, 00:58
Εγώ την πάτησα παιδιά καπουτ ο δεκτης μου με το e2.Κρασαρισε και τωρα βγαζει το display booting συνεχώς και ούτε αναβάθμιση από usb αλλά ούτε και μπορώ να συνδεθώ με τίποτα..Tι κάνουμε τώρα?Με βλεπω για jtag και άντε τώρα να βρούμε πληροφορίες.:bigcry:

DimAsi
28-07-2010, 19:00
6 μερες τους λενε στα φορουμ οτι το Youtube δεν δουλευει και αυτοι ΤΙΠΟΤΑ !!Τι αναισθητοι ειναι ?:rifle:

pilotsvvv
28-07-2010, 21:34
εβαλα εναν εξωτερικο δισκο NTFS στον azbox 640 GB και δεν τον αναγνωριζει , χρησιμοποιω την 0.9.3877 αν τον κανω διαμορφωση στον AZBOX τον φορμαρει σε λινουξ και μετα δεν μπορω να τον δαβασω στον υπολογιστη......... μου .Πραοσπαθησα να τον διαμορφωσω στον υπολογιστη μου σε FAT32 και μου λεει οτι ο δισκος ειναι πολυ μεγαλος για FAT32 και δεν τον φορμαρει και ετσι παραμενει σε NTFS ..... τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση ???????????

DimAsi
28-07-2010, 21:37
εβαλα εναν εξωτερικο δισκο NTFS στον azbox 640 GB και δεν τον αναγνωριζει , χρησιμοποιω την 0.9.3877 αν τον κανω διαμορφωση στον AZBOX τον φορμαρει σε λινουξ και μετα δεν μπορω να τον δαβασω στον υπολογιστη......... μου .Πραοσπαθησα να τον διαμορφωσω στον υπολογιστη μου σε FAT32 και μου λεει οτι ο δισκος ειναι πολυ μεγαλος για FAT32 και δεν τον φορμαρει και ετσι παραμενει σε NTFS ..... τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση ???????????
Κατεβασε το Partition Manager και τον κανεις οτι θες

dimitris_gr
29-07-2010, 12:17
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί.Τελικά η rev2 είναι ο plus??Aν είναι αυτός τότε ο + που έχω δει και αυτός έχει και αλλαγές όπως πχ έχει από πάνω καπάκι για να αλλάζεις τον σκληρό εύκολα αλλά έχει και ενσωματωμένο fun τότε τι είναι???:idea: παρακαλώ μια απάντηση γιατί σκοπεύω να προβώ σε αγορά άλλου άμεσα.

nakata
29-07-2010, 14:19
Δημητρη ο plus και ο rev2 δεν ειναι το ιδιο πραγμα, oi rev2 ειναι οι απλοι δεκτες elite και premium που κυκλοφόρησαν περιπου 6 μηνες μετα την κυκλοφορία των πρωτων και ειχαν την δυνατοτητα να βλεπουν diablo αλλα μην βιαζεσαι να αγορασεις καινουργιο δεκτη πιστευω οτι θα βρεθει λυση και να επανλθει ο παλιος σου δεκτης

dimitris_gr
29-07-2010, 15:13
Φίλε ξέρεις γιατί το ρωτάω?Πως είναι δυνατών εδώ ελλαδα να κυκλοφορεί σαν νέα version του azbox ο plus παντού ακόμα και στον επίσημο αντιπρόσωπο και στο εξωτερικό κυκλοφορεί ο plus με της διαφορές που είπα ποιο πάνω?Δηλ και με fun αλλά και με το καπάκι να ανοίγει από πάνω?Τώρα ποιος είναι τι????
Kοιτα της ποιο κάτω φώτο να καταλάβεις που έχω μπερδευτεί.

http://img121.imageshack.us/img121/9647/axbox10.jpg (http://img121.imageshack.us/i/axbox10.jpg/)

http://img15.imageshack.us/img15/1641/azbox12.jpg (http://img15.imageshack.us/i/azbox12.jpg/)

fotat
29-07-2010, 15:21
φιλε δημητρη ο plus ειναι γιατι αυτον εχω!!! αλλο που με τα πειραματα μου με το ενιγμα2 τωρα καθεται και περιμενει μεχρι να βρεθει η λυση στο προβλημα του οπως ειπε και ο φιλος nakata κανει λιγο υπομονη!!!

dimitris_gr
29-07-2010, 15:27
φιλε δημητρη ο plus ειναι γιατι αυτον εχω!!! αλλο που με τα πειραματα μου με το ενιγμα2 τωρα καθεται και περιμενει μεχρι να βρεθει η λυση στο προβλημα του οπως ειπε και ο φιλος nakata κανει λιγο υπομονη!!!

Δηλαδή θες να πεις ότι ο plus είναι αυτός που έβαλα στην φώτο με το fun?Και αυτός που δίνετε δήθεν για plus χωρείς fun και καπάκι τι είναι?Γιατί αν στέκει αυτό που λες τότε είναι σοβαρό....
Φίλε από ελλαδα τον έχεις αγοράσει??Γιατί εγώ δεν βρήκα πουθενά εδώ αυτόν που λέω ποιο πάνω παρά μόνο εξωτερικό.
Στον tronix ο plus δεν έχει καπάκι ούτε fun.Εγώ έχω τον παλιό.

fotat
29-07-2010, 17:51
ναι φιλε απο ελλαδα τον πηρα εδω κανα τετραμηνο και συγκεκριμενα απο το μαγαζι στην κατερινη (τρονιχ λεγεται το μαγαζι)!!!

nakata
29-07-2010, 22:59
Δημητρη ,Φωτη και οσοι αλλοι εχετε το ιδιο προβλημα

Originally Posted by @telesat http://www.satpimps.com/images/styles/soness/buttons/viewpost.gif (http://www.satpimps.com/showthread.php?p=736648#post736648)
Recovery procedure

* For all people which have a problem with fleshing Enigma 2 in AzBox , where installation stop ~58% and now have a BOOTING message on display.

You will need :

- Application Acronis True Image

- E2Backup.tib

- External HDD case with IDE controller ( or if You are working on PC, Motherboard which have IDE controller ) .

Take the DOM from AzBox and connect it with IDE connector from Your external usb case for HDD .

Connect the red wire from power cable ( 4-pin Molex connector ) from case ( +5V ) ( picture: Molex and pwrcom ) with right oriented pin on connector which is on DOM - pictures DOM1 and DOM2

Connect USB cable from the HDD case with Your PC.

Now, startup Acronis True Image application, and choose Recovery from the menu on right side - picture 1

Choose Disk Recovery on the top of the window and load file E2Backup.tib and press next - picture 2

Choose Recover whole disk and partition and press next - picture 3

Check-all whole Disk, so it means two partitions : Ex** and Linux Swap and press next - picture 4

Choose on which disk You will restore content, in our case DOM, and press next - picture 5

Commit with OK - picture 6

Choose Proceed - picture 7

Wait for few minutes that process complete - picture 8

When the restore of data and partitions finish, press Ok - picture 9

now You can exit from application, 'Safely' eject Your external USB HDD, in our case DOM.

Disconnect usb cable, and put back the DOM on AzBox, turn on AzBox and wait for 20 seconds that E2 boot.

Now you can take a look on enigma, and when You decide to go back on Official version of Firmware, that You can do with plugin from DDdamir.

Installation od DDamir plugin is described in another tutorial.

το acronis true image το κατεβαζετε απο:
[LEFT]http://rapidshare.com/files/408768230/Acronis_11_Team_ND.part1.rar.html

http://rapidshare.com/files/408753083/Acronis_11_Team_ND.part2.rar.html

http://hotfile.com/dl/57170004/cf239da/Acronis_11_Team_ND.part1.rar.html
http://hotfile.com/dl/57149666/599799e/Acronis_11_Team_ND.part2.rar.html

το pass για το rar ειναι
www.warez-over.com

τα υπολοιπα απο:

http://www.megaupload.com/?d=WEA4BJ4R (http://www.megaupload.com/?d=WEA4BJ4R)

fotat
30-07-2010, 00:49
φιλε nakata σ ευχαρισουμε πολυ μα παρα πολυ! Να εισαι καλα! Μολις δοκιμασω θα σου πω τα αποτελεσματα!

dimitris_gr
30-07-2010, 01:47
Ευχαριστούμε φίλε!αλλά δεν κατάλαβα ο azbox πως θα συνδεθεί στο pc????Για ποια usb μιλάει?

nakata
30-07-2010, 06:52
δεν θα συνδεθει ο δεκτης αλλα η DOM του δεκτη ομως το pc πρεπει να εχει ελευθερο IDE SLOT δηλαδη παλιο σλοτ που να δεχεται IDE δισκους και οχι SATA την συνδεσμολογια την εχει σε εικονα το αρχειο αλλα αν θες περιμενε στελνω το αναλογο καλωδιο στον fotat oποτε μολις τελειωσει εκεινος σου το στελνει.Οσο για την usb που λεει εννοει οτι σε περιπτωση που δεν εχεις pc με IDE slot μπορεις να χρησιμοποιησεις αντ΄αυτου θηκη εξωτερικου usbικου σκληρου δισκου που δεχεται ομως IDE (ATA) δισκους (οχι SATA)

dimitris_gr
30-07-2010, 10:31
δεν θα συνδεθει ο δεκτης αλλα η DOM του δεκτη ομως το pc πρεπει να εχει ελευθερο IDE SLOT δηλαδη παλιο σλοτ που να δεχεται IDE δισκους και οχι SATA την συνδεσμολογια την εχει σε εικονα το αρχειο αλλα αν θες περιμενε στελνω το αναλογο καλωδιο στον fotat oποτε μολις τελειωσει εκεινος σου το στελνει.Οσο για την usb που λεει εννοει οτι σε περιπτωση που δεν εχεις pc με IDE slot μπορεις να χρησιμοποιησεις αντ΄αυτου θηκη εξωτερικου usbικου σκληρου δισκου που δεχεται ομως IDE (ATA) δισκους (οχι SATA)

ΑΑΑΑΑ.οκ μάλιστα! Με είχε μπερδέψει η φώτο και είχα την εντύπωση οτι η dom στην φώτο ήταν τοποθετημένη στον δέκτη.Τώρα που το ξαναβλέπω είναι εξωτερική θήκη usb για σκληρό δίσκο ide!Οκ έχω θα το δοκιμάσω σε λίγο!!!Μακάρι να δουλέψει....

dimitris_gr
30-07-2010, 11:43
Δυστυχώς ο ποιο πάνω τρόπος αναφέρεται σε linux.Η dom είναι σε ext3 και στο 5 βήμα δεν αναγνωρίζεται από το πρόγραμμα.Τώρα άντε να βρούμε pc με linux...:bigcry:
Βρε μου μπλεξαμε.... γνωρίζεται αν υπάρχει πρόγραμμα που να μπορώ από τα xp να δω δίσκους σε ext3?

tsakman
30-07-2010, 14:05
Δυστυχώς ο ποιο πάνω τρόπος αναφέρεται σε linux.Η dom είναι σε ext3 και στο 5 βήμα δεν αναγνωρίζεται από το πρόγραμμα.Τώρα άντε να βρούμε pc με linux...:bigcry:
Βρε μου μπλεξαμε.... γνωρίζεται αν υπάρχει πρόγραμμα που να μπορώ από τα xp να δω δίσκους σε ext3?

Για δες αυτά.Δε τα έχω δοκιμάσει

http://www.diskinternals.com/linux-reader/
http://www.fs-driver.org/index.html
http://howtoforge.com/access-linux-partitions-from-windows
http://ronin.gr/how-to-access-linux-ext3-partition-from-windows

nakata
30-07-2010, 14:08
Aν δεν κανω λαθος ολες οι εκδοσεις των Ubuntu μετα την 8.04 εχουν και εγκατασταση μεσω των windows οποτε στο ιδιο pc μπορεις να τρεχεις και τα δυο OS

dimitris_gr
30-07-2010, 14:34
Λοιπόν τα νέα είναι τα εξής.
Τοποθέτησα απ ευθείας στην μητρική την dom και το acronis την είδε κανονικά.Δεν ξέρω γιατί από usb δεν μπορούσε να την δει.Η διαδικασία έγινε κανονικά όπως στης φωτο αλλά όμως τα ίδια...Ο δέκτης δεν θέλει να bootarei και κολλάει στο ίδιο μέρος.Το δοκίμασα 3 φορές αλλά τίποτα.Τώρα αυτό που σκέφτομαι είναι και απ οτι κατάλαβα η dom αποθηκεύει το λειτουργικό του δέκτη μια και από ένα πρόγραμμα που εγκατέστησα κατόρθωσα και την άνοιξα από τα xp και είδα όλα τα αρχεία που μπορούμε να δούμε όταν μπαίνουμε μέσω ftp.Τώρα εφ όσον το acronis μπορεί να πάρει backup αν βρω μια dom από ένα άλλο δέκτη που δουλεύει και μεταφέρω σαν backup ολα τα αρχεία της στην δική μου τότε κατά πάσα πιθανότητα ο δέκτης θα bootarei.Το θέμα είναι να βρω κάποιον φίλο να μπορέσει η να μου την δώσει η να πάρει αυτός αντίγραφο..
Αυτο που με προβλημάτισε όμως είναι ότι πριν το κάνω αυτό η dom είχε 3 διαμερίσματα ενώ μετά το πέρασμα του backup έγιναν 2..

NICKMAN9271
30-07-2010, 15:00
τρεξε ενα live cd ubuntu 10.04 ,και θα εχεις linux

aime
30-07-2010, 15:01
Ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να αγοράσω αυτόν τον δέκτη, τον azbox premium και με δέκτη DVB-T. Επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο να διαβάσω 1120 πόστ, θα ήθελα τις συμβουλές σας στα παρακάτω:

α) Να τον αγοράσω με ενσωματωμένο σκληρό δίσκο ή όχι? Τι με συμφαίρει? Υπ΄ όψιν έχω και macbook και pc φορητό.

β) Αν πάρω εξωτερικό δίσκο, τι ταχύτητα πρέπει να έχει? Αφου η σύνδεσή του είναι με USB θα έχω χειρότερες επιδόσεις απο έναν εσωτερικό με sata?

γ) Όταν βλέπουμε επίγεια DVB-T δουλεύουν ανεμιστήρες, επεξεργαστές? (θόρυβος γενικά)

δ) Όταν βλέπουμε δορυφορική μπορούμε να κάνουμε εγγραφές στην επίγεια και αντίστοφα?

ε) Μπορεί να διαβάσει και να γράψει σε σκληρό φορμαρισμένο σε HTFS των mac?

στ) Ποιός έχει τον λιγότερο θόρυβο. Το azbox, το dreambox ή το PS3 slim. Έχω το τελευταίο. Xωρίς σκληρό το azbox κάνει λιγότερο θόρυβο?

ζ) Η επίγεια DVB-T βγαίνει απο την HDMI θυρα ή απο scart. Διοτι σε ένα άλλο δέκτη , σε μελέτη του manual, Argus mini 2in1 διάβασα οτι επίγεια βγαίνει μόνο απο το scart!

dimitris_gr
30-07-2010, 15:11
τρεξε ενα live cd ubuntu 10.04 ,και θα εχεις linux

To πρόβλημα αυτό το έλυσα αν διαβάσεις το τελευταίο μήνυμά μου και έκανα και ότι περιγράφει το post.Παρόλα αυτά ο δέκτης δεν βουταρει με τίποτα.

drspiros
30-07-2010, 20:47
Βγηκε νεο update azbox-0.9.5006-patch.bin (updated youtube | updated sat network infos).
Και με αφορμη τη συνεχη παρουσια νεων patches, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα να κανουμε με καποιο τροπο backup των ρυθμισεων (δηλαδη των settings, οχι των καναλιων), ωστε να μη χρειαζεται καθε φορα να ξαναρυθμιζω το δεκτη.

nakata
30-07-2010, 22:40
δοκιμασε το acc (azbox control center) tools2

fotat
30-07-2010, 23:24
το δοκιμασα και αυτο φιλε νακατα αλλα δεν δεν λεει να συνδεθει με τελνετ για να περασω τις εντολες!!! θα το παλεψω ομως!!! καλο βραδι!!!

fotat
30-07-2010, 23:26
φιλε δημητρη εγω τον γυρισα τον δεκτη σε ε2!!! εσυ τι εκανες!!! παρεμε ενα τηλεφω νο!!!

dimitris_gr
30-07-2010, 23:56
φιλε δημητρη εγω τον γυρισα τον δεκτη σε ε2!!! εσυ τι εκανες!!! παρεμε ενα τηλεφω νο!!!

Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα φίλε ούτε με το format...Θα σε πάρω τηλ αύριο να μου πεις.

nakata
31-07-2010, 06:31
παιδια το παραπανω ποστ αναφεροταν στην ερωτηση του drspiros
@fotat κατεβασε αυτο και τα λεμε
http://www.mediafire.com/?8yrjbvmenaxeijy

fotat
31-07-2010, 11:10
λοιπον παιδια εγω τον επανεφαρα τον δεκτη τελικα δεν ειναι και τοσο δυσκολο αν εχεις την βοηθεια του γκουρου nakata! Γι αυτο ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο nakata!!!! να ειναι παντα καλα!!! τωρα οπως δεν τα εχει καταφερει ακομα ειμαι στην διαθεση του για οποιαδηποτε βοηθεια!!!

angelheart
31-07-2010, 13:14
Καλημέρα

Αγόρασα πριν 3 μέρες έναν AZBox Premium με επιπλέον επίγειο ψηφιακό δέκτη, αλλά δυστυχώς έχω πολλά τρεξίματα και δεν τον έχω βγάλει ούτε από το κουτί.
Θα ήθελα την βοήθειά σας διότι δεν έχω τον τελευταίο καιρό καθόλου χρόνο για να ψάξω, αν και θα το ήθελα πολύ.

Τι ζητάω (με δυο λόγια)
Ένα κατάλογο με ενέργειες που είναι απαραίτητες/χρήσιμες

πχ

1 Βάλε το τάδε firmware
2 μην βάλεις ακόμη εκείνο το firmware αλλά έχε το υπ' όψην
3 Βάλε αυτό αυτό και εκείνο το plugin
4 Διάβασε εκείνο στην τάδε σελίδα

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Σίμος

fotat
31-07-2010, 21:47
φιλε nakata μαλλον του φιλου Δημητρη πρεπει να του εχει χτυπησει boot loader, γιατι δεν μπορεις να τον συνεφερει με τιποτα, υπαρχει καποιος τροπος για να τον βοηθησουμε? καλο σου βραδι!!!

GEORGE M.
31-07-2010, 23:40
απο την μια λεω να αγορασω τον δεκτη.. απο την αλλη βλεπω οτι εχει πολυ βαβουρα και πολλα ακαταλαβιστικα για μενα πραγματα..
θελω να βλεπω feed 4:2:2. δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο ε; δηλαδη να περασω στον δεκτη καποιο image η κατι αλλο. ??? ευχαριστω-bye-

dimitris_gr
01-08-2010, 02:51
Καλημέρα

Αγόρασα πριν 3 μέρες έναν AZBox Premium με επιπλέον επίγειο ψηφιακό δέκτη, αλλά δυστυχώς έχω πολλά τρεξίματα και δεν τον έχω βγάλει ούτε από το κουτί.
Θα ήθελα την βοήθειά σας διότι δεν έχω τον τελευταίο καιρό καθόλου χρόνο για να ψάξω, αν και θα το ήθελα πολύ.

Τι ζητάω (με δυο λόγια)
Ένα κατάλογο με ενέργειες που είναι απαραίτητες/χρήσιμες

πχ

1 Βάλε το τάδε firmware
2 μην βάλεις ακόμη εκείνο το firmware αλλά έχε το υπ' όψην
3 Βάλε αυτό αυτό και εκείνο το plugin
4 Διάβασε εκείνο στην τάδε σελίδα

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Σίμος

Γεια σου Σιμο..

Πρέπει να εχεις πάντα στον δέκτη σου το το τελευταίο image καθώς στον azbox βγαίνει αρκετά συχνά και διαρθρώνονται διάφορα bags του προηγούμενου.Οτι νέο υπάρχει ποσταρουν εδώ τα παιδιά το ανάλογο link.

Δεν πρέπει να βάλεις το E2 μια και είναι σε beta μορφή και με αρκετά προβλήματα (εγώ και πολλοί άλλοι πήραμε στον δέκτη στα χέρια.)

Plugins είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθένα να διαλέξει το τι θα βάλει.Κατεβαζεις το βλέπεις και να σου κάνει το κρατάς διαφορετικά το πετάς!Είναι απλά τα πράγματα!

dimitris_gr
01-08-2010, 02:56
απο την μια λεω να αγορασω τον δεκτη.. απο την αλλη βλεπω οτι εχει πολυ βαβουρα και πολλα ακαταλαβιστικα για μενα πραγματα..
θελω να βλεπω feed 4:2:2. δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο ε; δηλαδη να περασω στον δεκτη καποιο image η κατι αλλο. ??? ευχαριστω-bye-

Οχι δεν χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο.Μόνο να εχεις η κινητό κάτοπτρο η αρκετά lnb.Feed δεν έχει ο hotbird,Τα περισσότερα συνήθως έχουν οι 10e 16e 39e και ορισμένοι δορυφόροι σε W.

GEORGE M.
01-08-2010, 12:05
Οχι δεν χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο.Μόνο να εχεις η κινητό κάτοπτρο η αρκετά lnb.Feed δεν έχει ο hotbird,Τα περισσότερα συνήθως έχουν οι 10e 16e 39e και ορισμένοι δορυφόροι σε W.

οκ εχω κινητο πιατο. απλα δεν εχω τις γνωσεις για τα κολπα που θελει ο δεκτης. λιγο που διαβασα ειδα οτι ειναι πολλοι αυτοι που εχου γνωσεις και βοηθανε.. οποτε αν αγορασω τον δεκτη και κολλησω καπου θα εχω μια βοηθεια. ευχαριστω :a0210:

drspiros
01-08-2010, 17:16
Λοιπον, δεν ξερω αν εχει αναφερθει, αλλα η τελευταια εκδοση του Maz (ανεπισημο tool για το δεκτη, το καλυτερο κατ'εμε) εχει επιλογη για κατεβασμα καναλιων και συχνοτητων κατευθειαν απο το KingOfSat, κατι που επιτρεπει στο χρηστη να ενημερωνει τις λιστες καναλιων σε συνεχη βαση. Πολυ χρησιμο

pilotsvvv
01-08-2010, 19:36
μπορω να συνδεθω μεσου το MAZ 3 0 0 0 .... με τον AZBOX με wifi η απαιτειται καλωδιο ...... γιατι προσπαθω να συνδεθω μεσου του ασυρματου router αλλα δεν συνδεεται με τιποτα .......

drspiros
01-08-2010, 19:42
μπορω να συνδεθω μεσου το MAZ 3 0 0 0 .... με τον AZBOX με wifi η απαιτειται καλωδιο ...... γιατι προσπαθω να συνδεθω μεσου του ασυρματου router αλλα δεν συνδεεται με τιποτα .......
Για wifi δεν ξερω γιατι δεν εχω, συνδεομαι με καλωδιο μεσω του router. Παντως σιγουρεψου οτι στην εκκινηση του Maz εχεις τη σωστη ΙΡ του δεκτη, αλλιως διορθωσε τη και μετα κανε save.

vaggos400
01-08-2010, 20:35
καλησπερα παιδια!θα ηθελα να ρωτησω στις ρυθμησης των δοριφορικων εχει διαφορουσ τυπους lnb οπως 1.0 1.1 minilnb κτλπ... εγω ποιο πρεπει να εχω???

nakata
01-08-2010, 22:05
εξαρταται απο το τι χρησιμοποιεις στην εγκατασταση σου πχ 1lnb.- 2lnb - κινητο κατοπτρο

vaggos400
01-08-2010, 22:18
εξαρταται απο το τι χρησιμοποιεις στην εγκατασταση σου πχ 1lnb.- 2lnb - κινητο κατοπτρο

εχω 4 lnb σε δυο κατοπτρα δηλαδη 2 στο καθενα αμα εννοεισ αυτο

nakata
01-08-2010, 22:45
τοτε αναλογα με τον τυπο του diseqc που εχεις πας diseqc1,0 η diseqc1,1 και επιλεγεις το αναλογο lnb για τον καθε δορυφορο

vaggos400
01-08-2010, 22:56
τοτε αναλογα με τον τυπο του diseqc που εχεις πας diseqc1,0 η diseqc1,1 και επιλεγεις το αναλογο lnb για τον καθε δορυφορο

μου φαινεται ειναι 1.2 το diseqc...

dimitris_gr
02-08-2010, 00:56
μου φαινεται ειναι 1.2 το diseqc...

Δεν υπάρχει diseqc 1,2 μπορεί να είναι 2.0

vaggos400
02-08-2010, 11:50
Δεν υπάρχει diseqc 1,2 μπορεί να είναι 2.0

οντως φιλε ειναι diseqc 2, δηλαδη τι πρεπει να βαλω στις ρυθμισεις του lnb ????

dimitris_gr
02-08-2010, 11:58
Sory φίλε αλλά δεν θυμάμαι το μενού του απ έξω γιατί στον δικό μου έκανα βλακεία και χτύπησε ο boot loader.Πάντως θα πρέπει να επιλέξεις ρύθμιση για 4 lnb και με την σειρά όπως τα έχεις συνδέσει στο πιάτο.

vaggos400
02-08-2010, 12:04
Sory φίλε αλλά δεν θυμάμαι το μενού του απ έξω γιατί στον δικό μου έκανα βλακεία και χτύπησε ο boot loader.Πάντως θα πρέπει να επιλέξεις ρύθμιση για 4 lnb και με την σειρά όπως τα έχεις συνδέσει στο πιάτο.

οκ! thanks! λογικα θα μου πει καποιος αλλος

bonitsa
02-08-2010, 18:06
μετα απο προσπαθεια να περασω το e2 στον azbox elite κανει ο δεκτης reboot και κολαει στο 100 και εκει παραμενει.μπορει καποιος να βοηθησει bonitsa

dimitris_gr
02-08-2010, 19:28
μετα απο προσπαθεια να περασω το e2 στον azbox elite κανει ο δεκτης reboot και κολαει στο 100 και εκει παραμενει.μπορει καποιος να βοηθησει bonitsa

Οχχχχχχχχ.Φίλε ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό όπως στον δικό μου,εγώ το παλεύω εδώ και 2 εβδομάδες.Κοίτα στην σελίδα 112 το ποστ του nakata.

Karmakoma
02-08-2010, 19:35
Εγκατέστησα στο νέο σπίτι τα δορυφορικά. Είναι 2 πιάτα. Στο 1 έχω astra-hotbird και στο δεύτερο eurobird 28,2Ε. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το dreambox τα είδε όλα χωρίς να κάνω κάτι, το azbox αρνείται να δει τον 28,2 ότι συνδυασμό και να βάλω. Τους άλλους 2 τους βλέπει κανονικά.
Για να βοηθήσω έχω 3 quad lnb's και 3 διακόπτες DiSEqC 2.0 για να δίνω σήμα σε 3 δωμάτια με 3 ξεχωριστά καλώδια.
Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει???

dimitris_gr
02-08-2010, 19:46
Εγκατέστησα στο νέο σπίτι τα δορυφορικά. Είναι 2 πιάτα. Στο 1 έχω astra-hotbird και στο δεύτερο eurobird 28,2Ε. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το dreambox τα είδε όλα χωρίς να κάνω κάτι, το azbox αρνείται να δει τον 28,2 ότι συνδυασμό και να βάλω. Τους άλλους 2 τους βλέπει κανονικά.
Για να βοηθήσω έχω 3 quad lnb's και 3 διακόπτες DiSEqC 2.0 για να δίνω σήμα σε 3 δωμάτια με 3 ξεχωριστά καλώδια.
Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει???

Στο μενού υπάρχουν τα ποιο κάτω..

1 Diseqc 1.0 lnb1-2-3-4
2 Diseqc mini lnb1-2
3 Diseqc 1,1 lnb1-16
4 SW21 DISH1-2
5 SW42 DISH1-2
6 SW44 DISH1
7 SW64 DISH1A-1B-2A-2B-3A-3B
8 Και τέλος Combination με διάφορες εντολές.

Η δεύτερη επιλογή,(mini lnb 1-2) μπορεί να δει diseqc 2.0 αλλά μόνο 2 θέσεων.Η λύση είναι να αλλάξεις το diseqc και να βάλεις ενα 1.0 και θα επιλέξεις την πρώτη ρύθμιση και θα είσαι οκ. :smile:

bonitsa
03-08-2010, 00:26
σευχαριστω που απαντησες φιλε dimitris_gr αλλα θα παρακαλουσα για μια μεταφραση στα ελληνικα του ποστ του φιλου nakata αν καποιος απο την παρεα εχει την καλοσυνη.απο bonitsa ευχαριστω

angelheart
03-08-2010, 03:02

Δημήτρη το βλέπω καθυστερημένα. Λοιπόν

τρέχεις τον http://www.fs-driver.org/download/Ext2IFS_1_11a.exe

και δίσκοι σε ext2/ext3 εμφανίζονται κανονικά στο μενού του My Computer. Δουλεύει κανονικά το γράψε και το σβήσε από και πρός. Κάντο και θα με θυμηθείς.
Ελπίζω να βοήθησα

Σίμος

nakata
03-08-2010, 07:24
FIRM KGD 4980 Take Control

Well seeing that people longed for a new version of KGD end we have developed and added new features but still needs to be done and improve it and as always as a hobby in our spare time we are just working.

In this version we have focused on the overall speed of the system both in menus, cams and media. And also in our great friend MORSE EPG is an EPG currado spectacular show in the thread that you have more information below details.

I will spell out in broad terms the changes made:

- Fix crond now works correctly from the Panel.

- Fixed formatting DOM now supports firmware changes, the main advantage is that it leaves remains of the firmware and performs the load perfectly, but more importantly is that doing a format of all settings mantiende area network OpenXCAS (cams) , PanelKGD, TelnetKGD ..., ie when getting a new firmware after formatting only have to put a list of compatible channels and set the language and resolution, and the rest will be everything you had before.

The following process is the selection in the DOM formatting PanelKGD subsequently read the instructions and click OK without doing anything else is passed to standby simplente deco just click once on the POWER button and you're in that mode, you will see a series of messages on the display to indicate what you are doing when you finish and Reboot and You will be able to put the new PATCH.BIN.

VERY IMPORTANT: The firmware currently one of the KGD tengais You will be able to use the DOM formatting option to test, you only have to download the extras PanelKGD in the Miscellaneous option and the update_format_DOM reinciais and then you will make the formatting from the panelKGD.

- Version 0.2 TCK
- Added TV and cams
- Changes in general performance
- Added more multimedia priority
- New option in config now tck improved browser

This version of the TCK has been made several tests with different media files on all MKV file for example in times of high bibrate our azbox is placed in a 98-99% CPU usage so that when it reaches 100% power cuts or freezes, we have managed to reduce by 90% so we can say that only very punctual cuts occur in the subject believe that our memory is not so bad azbox the main problem you have is the data BUS and CPU Opensat these are the Hardware Acceleration for improved overclocking which is a pure and simple, we recommend that those who use it is AT YOUR OWN RISK and we recommend that all overclocking as well azbox cools putting some extra fan.

- On the DMA in the DOM you get 30% more speed through the new command implemented.

- Removed the option premium plus fan now because of azbox menu itself can be done perfectly.

- Added a new command that we'll talk called sdparm that will optimize the HDD by USB so its on and off for lack of time we could not add more options but we leave it for you can do tests with it.

- In the Backup configuration panelKGD in being added all types of existing channel lists cable and satellite tdt.

- Removed the menu KGD panel format Formatting FAT32 and FAT has been the standard because it gave some USB problems, such as those used to put the patch.bin in the upgrade process.

- Added Patches Spanish.

- New Skin Mpiero minimalist reduces memory consumption by 70% the same here the skin is reduced to a minimum by removing graphics imnecesarios this makes the navigation of the data is very very fast and smooth, we have taken this step because we think the speed is better than aesthetics.

- Youtube OK, with the active option reproduction in TCK 0.2 is done much quicker than before.

- Added an option to install from the FTP Skins are downloaded from the same panelKGD below deco sets in standby the only change made by the skin and ultimately can return to the menu and changed the (still not exist in the new FTP skins but will be added on) will keep you informed.

- In the PanelKGD configurations can enable / disable your DaemonEGP this is the charge of carrying the EPG every day at 5 am and put two days of EPG is a default setup can modifcar in another post this all author Morser better explained.

- Added in Scripps PanelKGD manual loading of the EPG makes it instead of waiting to load the EPG at the time stipulated or default there do be patient when the process takes between 3-4 minutes.

It is an experimental firmware we are not the responsibility of the use to which it may give or cause damage, does not contain nails or Nigun emulation type, remember that the viewing platform for payment without a corresponding subscriber is a crime punishable by LAW .

And last and most importate thank all who have collaborated and developed the image, mainly Morser has been the maker of the EPG, the admin of azboxhd, Linares, Fundidum, Yersi, Mpiero, Macmanolo and hope not to forget anyone more. We also want to thank the web provides us with the EPG (hxxp://www.rytec.be

http://www.megaupload.com/?d=HZBL9QKM

GEORGE M.
03-08-2010, 08:27
ισως η ερωτηση να εχει ξαναγινει και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος...
τι διαφορα εχει ο Premium απο τον Plus;;; ευχαριστω!

fotat
03-08-2010, 15:16
φιλε bonitsa κοιτα τα pm σου εκει ειναι το τηλεφωνο μου! παρεμε αν δεν εχεις βγαλει ακρη με το ε2

newlynx
03-08-2010, 15:24
ισως η ερωτηση να εχει ξαναγινει και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος...
τι διαφορα εχει ο Premium απο τον Plus;;; ευχαριστω!

Θέαση από το ένα tuner και εγγραφή από το άλλο.

nakata
03-08-2010, 15:38
και blind scan υποστηριζομενο απο το hardware του δεκτη

dimitris_gr
03-08-2010, 15:58
Εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν υπάρχει νέο εξτρά καπάκι που βοηθά στο να τοποθετήσεις σκληρό δίσκο χωρείς να χρειάζεται να ανοιχτεί όλο,επίσης υπάρχει και fun για καλύτερη ψύξη...
Το blind scan ελπίζω στον plus να δουλεύει σωστά και όχι όπως στον απλό που όσες φορές κάνεις scan σου προσθέτει διπλά και τριπλά τα ίδια κανάλια στη λίστα.

Φίλε μπαμπη μήπως είχαμε κανένα νέο με το πρόβλημα?Προσπάθησα και με jtag με lpt και δεν βρήκα άκρη.

dimitris_gr
03-08-2010, 16:02
Δημήτρη το βλέπω καθυστερημένα. Λοιπόν

τρέχεις τον http://www.fs-driver.org/download/Ext2IFS_1_11a.exe

και δίσκοι σε ext2/ext3 εμφανίζονται κανονικά στο μενού του My Computer. Δουλεύει κανονικά το γράψε και το σβήσε από και πρός. Κάντο και θα με θυμηθείς.
Ελπίζω να βοήθησα

Σίμος

Φίλε Σιμο σε ευχαριστώ!!το πρόβλημα αυτό το έχω λύση αλλά έχει άλλη σοβαρή βλάβη ο δέκτης μου..

fotat
03-08-2010, 21:43
φιλε bonitsa τα καταφερες? αν εχεις ακομα προβλημα πες μας να σε βοηθησουμε!!!! καλο βραδι στην παρεα!!!!!

GEORGE M.
04-08-2010, 22:48
πως περναμε τις αναβαθμισεις και γενικα τα διαφορα αρχεια στον δεκτη; με null modem ή μπορουμε και με usb;

dimitris_gr
04-08-2010, 23:51
πως περναμε τις αναβαθμισεις και γενικα τα διαφορα αρχεια στον δεκτη; με null modem ή μπορουμε και με usb;

Mεσω usb stick η μέσω internet απ ευθείας από το μενού του δέκτη.Ο azbox δεν έχει rs-232 πόρτα.

GEORGE M.
05-08-2010, 14:23
Ο azbox δεν έχει rs-232 πόρτα.

καλυτερα..

ετοιμαστειτε. θα πεσουν πολλες ερωτησεις απο βδομαδα... :D

GEORGE M.
05-08-2010, 17:26
ας ξεκινησω απο σημερα!! τι προγραμματα θα χρειαστω και απο που μπορω να τα κατεβασω;

DimAsi
05-08-2010, 17:44
ας ξεκινησω απο σημερα!! τι προγραμματα θα χρειαστω και απο που μπορω να τα κατεβασω;

ToolAzbox 2.0 και δεν χρειαζεσαι άλλα.

GEORGE M.
05-08-2010, 22:31
ToolAzbox 2.0 και δεν χρειαζεσαι άλλα.

και που θα το βρω; βρηκα το MaZ (Manager for AZbox HD). μου κανει;

DimAsi
05-08-2010, 22:54

Βεβαιως .Επίσης να γκουγκλαρεις και τα site για AZbox που το εχουν

drspiros
05-08-2010, 22:55
Και με το παραπανω, κατεβασε την τελευταια εκδοση (3.0) που συνδεεται με το KingOfSat και σου κατεβαζει ανανεωμενες λιστες καναλιων απ'οποιον δορυφορο θες.

GEORGE M.
05-08-2010, 22:58
Και με το παραπανω, κατεβασε την τελευταια εκδοση (3.0) που συνδεεται με το KingOfSat και σου κατεβαζει ανανεωμενες λιστες καναλιων απ'οποιον δορυφορο θες.

οκ αυτη εχω κατεβασει. μενει να μαθω να την χρησιμοποιω!!

dimitris_gr
06-08-2010, 11:02

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με αυτό.Σε μερικές αναβαθμίσεις είχε προστεθεί ένα μενού (gogo list) που έκανε αυτό ακριβώς.Μέσω internet κατεβαζες λίστες με κανάλια.Ξέρει κάποιος γιατί αυτό αφαιρέθηκε?Εγώ πάντως το είχα δοκιμάσει 2-3 φορές και δούλευε μια χαρά.

GEORGE M.
06-08-2010, 16:17
αυριο κιολας θα εχω τον δεκτη. ισως να βρω χρονο να παιξω το απογευμα η το βραδακι. για οτιδηποτε... εδω ειστε!!

να ευχαριστησω τον Αντωνη Φαμελο και το Satrix για την ταχυτατη εξυπηρετηση!!

drspiros
06-08-2010, 16:43
οκ αυτη εχω κατεβασει. μενει να μαθω να την χρησιμοποιω!!
Πανευκολο, θα πας στην επιλογη Channel Lists και θα πατησεις το κουμπακι με την υδρογειο (διπλα στα πρασινα βελακια) και θα επιλεξεις τους δορυφορους που θελεις.

drspiros
06-08-2010, 16:44
Να ρωτήσω κάτι σχετικό με αυτό.Σε μερικές αναβαθμίσεις είχε προστεθεί ένα μενού (gogo list) που έκανε αυτό ακριβώς.Μέσω internet κατεβαζες λίστες με κανάλια.Ξέρει κάποιος γιατί αυτό αφαιρέθηκε?Εγώ πάντως το είχα δοκιμάσει 2-3 φορές και δούλευε μια χαρά.
Ευτυχως που το βγαλανε, μαλλον καταλαβανε και οι ιδιοι οτι για να παρεχουν τετοια υπηρεσια θα πρεπει που και που να κανουν και update στις λιστες... Γενικα, επασχε απο ενημερωση.

dimitris_gr
06-08-2010, 16:57
Ευτυχως που το βγαλανε, μαλλον καταλαβανε και οι ιδιοι οτι για να παρεχουν τετοια υπηρεσια θα πρεπει που και που να κανουν και update στις λιστες... Γενικα, επασχε απο ενημερωση.

Ναι ο τομέας ενημέρωσης σε αυτό είναι σημαντικός παράγοντας αλλά θα μπορούσε να μείνει και να προστεθεί επιλογή για να μπορούσαμε να επιλέξουμε server για download πχ lyngsat.:smile:

GEORGE M.
06-08-2010, 17:03
Πανευκολο, θα πας στην επιλογη Channel Lists και θα πατησεις το κουμπακι με την υδρογειο (διπλα στα πρασινα βελακια) και θα επιλεξεις τους δορυφορους που θελεις.

το FTP kai Telnet δεν ξερω τι ειναι και πως θα τα χρησιμοποιησω. αλλα πρωτα να ερθει ο δεκτης και τα λεμε..

drspiros
07-08-2010, 20:24
το FTP kai Telnet δεν ξερω τι ειναι και πως θα τα χρησιμοποιησω. αλλα πρωτα να ερθει ο δεκτης και τα λεμε..
Το Telnet μαλλον δε θα το χρειαστεις. To FTP σου επιτρεπει να συνδεθεις με το δεκτη και να προσθετεις channel lists, plugins κ.α. Για να γινει αυτο θα πρεπει να δηλωσεις στο προγραμμα την ΙΡ του δεκτη. Αν ομως δεν εισαι πολυ σχετικος, καλυτερα να το αποφυγεις, γιατι μπορει να κανεις ζημια στο λογισμικο του δεκτη.

angelheart
08-08-2010, 14:50

Το δοκίμασα εχθές το βράδυ. Είναι ΠΟΛΥ ανώριμο ακόμη.
1 Είναι λιγο δυσνόητο στην αρχή, μέχρι να το συνηθήσεις
2 Βγάζει μυνήματα λάθους εαν επιλέξεις πολλούς δορυφόρους
3 Το σημαντικότερο (σε μένα τουλάχιστο) σε ΟΛΑ τα κανάλια από ΟΛΟΥΣ τους δορυφόρους βγαίνει μήνυμα "ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑ". Μόλις έσβησα τις λίστες αυτές και τα περνάω manual. Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν. Προβληματίζομαι πάντως μην έκανα εγώ τίποτα αν και δεν το νομίζω. Απο την άλλη βεβαια τέτοιο bug να ξέφυγε ;

Το αναφέρω μην τυχόν και βγάλουμε καμια άκρη.
Σίμος

GEORGE M.
08-08-2010, 16:32
Αν ομως δεν εισαι πολυ σχετικος, καλυτερα να το αποφυγεις, γιατι μπορει να κανεις ζημια στο λογισμικο του δεκτη.

ωχχχχ......... εχουμε και τετοια; ναι μα δεν γινεται να μην το "μαστορεψω" το μηχανακι. αν το καψω το 'καψα :smash:

rocker70
09-08-2010, 07:33
Καλημερα!!!Καποιος μπορει να μου δωσει καποιο link για τις αρχικες αναβαθμισεις του Azbox,γιατι δεν βλεπει ο δεκτης κανενα FW απο τα προσφατα,το ειχα παθει και παλιοτερα αυτο και λυθηκε βαζοντας αρχικο FW αλλα το εχασα και δεν μπορω να βρω αρχικο FW τωρα??!??
Ευχαριστω!!!

dimitris_gr
09-08-2010, 10:47
Καλημερα!!!Καποιος μπορει να μου δωσει καποιο link για τις αρχικες αναβαθμισεις του Azbox,γιατι δεν βλεπει ο δεκτης κανενα FW απο τα προσφατα,το ειχα παθει και παλιοτερα αυτο και λυθηκε βαζοντας αρχικο FW αλλα το εχασα και δεν μπορω να βρω αρχικο FW τωρα??!??
Ευχαριστω!!!

Όταν λες ότι δεν βλέπει κανένα FW τι θες να πεις???

nakata
09-08-2010, 14:43
Ευχαριστω!!!

http://www.hd-box.info/index.php?section=downloads&category=15

drspiros
09-08-2010, 17:07
ωχχχχ......... εχουμε και τετοια; ναι μα δεν γινεται να μην το "μαστορεψω" το μηχανακι. αν το καψω το 'καψα :smash:
Απλα, να προσεξεις να μη διαγραψεις καποιο αρχειο απο τη root του δεκτη! (και σιγουρα δε θα το καψεις, τουλαχιστον με το FTP, το πολυ-πολυ να πρεπει να ξαναπερασεις το λειτουργικο του)-bye-

GEORGE M.
09-08-2010, 18:35
μαλιστα.. λοιπον θελω να κανω την συνδεση με το ρουτερ αλλα δεν. στην επιλογη Internet εχω WI-FI, Δυναμηκη IP. αλλα δεν περνει αυτοματα ip, ουτε subnet gateway dsn ... τα περναει μονο χειροκινητα; και αν ναι ολο αυτο το κατεβατο που μου ζηταει που μπορω να το δω απ το pc ωστε να τα περασω χειροκινητα;
γιατι ομως να μη τα περναει αυτοματα...

fotat
09-08-2010, 21:18
τα περναει αυτοματα φιλε μου εκτος και αν ειναι θεμα αναβαθμισει οπως ειχαν και καποια παιδια πριν λιγους μηνες!!! δοκιμασε με αλλη αναβαθμιση πιο παλια!!! εγω δεν μπορω να σου πω με πια αναβαθμιση γιατι με τον azbox premium plus+ δεν ειχε τετοια θεματα!!! καλο βραδι στην παρεα!!!!

GEORGE M.
09-08-2010, 22:23
τον plus εχω και εγω. θα δοκιμασω ξανα αργοτερα να δω μηπως.. που θα βρω τις παλιες και γενικα τις αναβαθμισεις και πως θα την περασω;
ευχαριστω και ζητω κατανοηση.. :D

GEORGE M.
10-08-2010, 10:17
οκ περασα την τελευταια. 0.9.5006. εγινε και η συνδεση ενσυρματα. γιατι ασυρματα με την καμια.. οτι και αν εκανα να συνδεθω με wi-fi δεν συγκινηθικε. παιζει να εχει προβλημα το wi-fi του δεκτη;

Vag Vas
10-08-2010, 13:14
οκ περασα την τελευταια. 0.9.5006. εγινε και η συνδεση ενσυρματα. γιατι ασυρματα με την καμια.. οτι και αν εκανα να συνδεθω με wi-fi δεν συγκινηθικε. παιζει να εχει προβλημα το wi-fi του δεκτη;
το ρουτερ ειναι κλειδωμενο? Εαν ναι κοιταξε στο ονομα που εχεις να μην εχει καποιο κενο.

GEORGE M.
10-08-2010, 14:25
το ρουτερ ειναι κλειδωμενο? Εαν ναι κοιταξε στο ονομα που εχεις να μην εχει καποιο κενο.

κλειδωμενο. το ξεκλειδωσα του εβαλα χειροκινητα τα ip κτλ παταω συνδεση και μου γραφει ολοκληρωθηκε. παω να μπω π.χ στο youtube αλλα δεν.. με ethernet ολα καλα.

dimitris_gr
10-08-2010, 15:54
Μήπως δεν έχεις καλό σήμα εκεί που έχεις τον δέκτη?Υπάρχει στο μενού μια επιλογή που κάνει τεστ στην ταχύτητα internet,δοκίμασε να το κάνεις να δεις τι σου βγάζει.

GEORGE M.
10-08-2010, 16:26
Μήπως δεν έχεις καλό σήμα εκεί που έχεις τον δέκτη?Υπάρχει στο μενού μια επιλογή που κάνει τεστ στην ταχύτητα internet,δοκίμασε να το κάνεις να δεις τι σου βγάζει.

ειναι περιπου 4 μετρα. στο τεστ μου γραφει 757.691Κ bps.

dimitris_gr
10-08-2010, 16:52
Παράξενο βάσει αυτών που λες έπρεπε να δούλευε.Έχεις βάλει manual ip η auto?

k.m.
10-08-2010, 17:01
Άλλη wifi συσκεύη έχεις ? Αυτή παίρνει από DHCP και βλέπει κανονικά internet ?

Απλά μήπως το πρόβλημα είναι στο wifi ή στις ρυθμίσεις του router.

GEORGE M.
10-08-2010, 17:06
Παράξενο βάσει αυτών που λες έπρεπε να δούλευε.Έχεις βάλει manual ip η auto?

αν βαλω wi-fi - δυναμικη ip παταω Ρυθμιση και μου γραφει σφαλμα..
αν βαλω στατικη ip και περασω ip, gateway κτλ χειροκινητα παταω Ρυθμιση γραφει ολοκληρωθηκε αλλα στον ελεχγο ταχυτητας μου γραφει Σφαλμα "internet μη διαθεσιμο"...

GEORGE M.
10-08-2010, 17:22
Άλλη wifi συσκεύη έχεις ? Αυτή παίρνει από DHCP και βλέπει κανονικά internet ?

Απλά μήπως το πρόβλημα είναι στο wifi ή στις ρυθμίσεις του router.

ναι εχω και δουλευουν κανονικα.

GEORGE M.
10-08-2010, 17:28
DSN2 ειναι μηδενικα με την ethernet και τα αφηνω οπως εχει και με το wi-fi οκ?

dimitris_gr
10-08-2010, 17:52
Έχεις το τελευταίο image πάνω?Αν βγάζει σφάλμα με auto ρυθμίσεις το κόβω για πρόβλημα στην κάρτα.Αν δεν δουλεύει auto δεν προκειτε να σου δουλέψει ούτε με static..Τα DNS δεν πρέπει να είναι 0.

GEORGE M.
10-08-2010, 18:01
Έχεις το τελευταίο image πάνω?Αν βγάζει σφάλμα με auto ρυθμίσεις το κόβω για πρόβλημα στην κάρτα.Αν δεν δουλεύει auto δεν προκειτε να σου δουλέψει ούτε με static..Τα DNS δεν πρέπει να είναι 0.

το τελευταιο εχω. οπως ειπα το DSN2 με ethernet 0 ειναι αλλα δουλευει μια χαρα. οταν λες προβλημα στην καρτα ???

dimitris_gr
10-08-2010, 18:05
το τελευταιο εχω. οπως ειπα το DSN2 με ethernet 0 ειναι αλλα δουλευει μια χαρα. οταν λες προβλημα στην καρτα ???
Ναι ο provider δίνει το 1 που είναι το βασικό και το 2 που είναι εναλλακτικό,Αν απλά αν τύχη κάτι και υπάρχει πρόβλημα με τα dns και το 2 ειναι 0, τότε δεν θα έχεις internet.Θέλω να πω ότι ίσως έχει πρόβλημα η κάρτα wifi του azbox.

GEORGE M.
10-08-2010, 18:19
παρα πολυ καλα.. και τωρα τι κανω; τον στελνω πισω;

dimitris_gr
10-08-2010, 18:52
Ψαξτο ακόμα λίγο.δώσε ipcοnfig /all από έναρξη-εκτέλεση -cmd και ότι δεις εκεί εκτός από την ip (αυτή βάλε μια μεγαλύτερη) βάλε τα dns και όλα τα σχετικά στον azbox και κοίτα τι θα κάνει.

Sory tο κάνω edit γιατί έκανα λάθος την εντολή.Έτσι βλέπεις και τα dns.

GEORGE M.
10-08-2010, 22:04
γιατι να μην τα περνει απο μονο του;; εσυ το εχεις ασυρματα; στο DNS2 σου εχει βγαλει αριθμο;
οκ ειδα τι γινετε στο ipconfig, πανικος. και; πολλα ειδα τιποτα δεν καταλαβα!! εκτος απο τα ip...

dimitris_gr
10-08-2010, 22:46
Ναι ο δικός μου πριν χαλάσει δούλευε μια χαρά με key και χωρείς key και με dhcp (αυτόματα) αλλα και με static στο wifi.Μονο τα πρώτα image είχαν πρόβλημα στο wifi.Αν δεν τα καταλαβαίνεις κανε τα εδώ paste να σου πω πως θα τα βάλεις στον δέκτη.

GEORGE M.
10-08-2010, 23:30
θα τα στειλω με πμ αυριο. ευχαριστω..

angelheart
11-08-2010, 12:36
Το βάζω εδώ χωρίς να ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί. Όσο έψαξα πάντως δεν το βρήκα.
ITV HD στον AZBox (Οδηγίες προς ναυτιλλομένους)

Πάμε στον δορυφόρο Eurobird 1 Astra 2A/2B/2D (28.5° E)
Κάνουμε scan στον transponder 11428/Horizontal
Βγάζει 1 τηλεοπτικό και 5((νομίζω) ραδιοφωνικά κανάλια
Το τηλεοπτικό είναι το 10510 (Μόνο νούμερο καθόλου ονόματα)
Το 10510 ΕΙΝΑΙ το ITV HD που δείχνει τα ποδοσφαιρικά παιχνίδια σε HD (Champions League κτλ)

Καλές θεάσεις
Σίμος

GEORGE M.
12-08-2010, 00:14
εστω ενσυρματα. τι αλλο πρεπει να περασω στον δεκτη; δεν θελω να κανω κατι συγκεκριμενο για την ωρα, απλα θελω να τα περασω ολα!! ;)

GEORGE M.
12-08-2010, 16:15
εστω ενσυρματα. τι αλλο πρεπει να περασω στον δεκτη; δεν θελω να κανω κατι συγκεκριμενο για την ωρα, απλα θελω να τα περασω ολα!! ;)

π.χ κατεβασα απο sat universe to Gbox 2.1A. εχει μεσα ενα φακελο bin ενα keys και δυο αρχεια: gbox.sg και openxcas.conf.
οταν ανοιγω το MaZ με FTP που θα τα βαλω ολα αυτα;

και.. με το ιδιο προγραμμα στο Configuration εχει πολλα και διαφορα plugins. π.χ BISS.Plugin. το κατεβαζω και βαζω τα αρχεια χυμα στον δεκτη εκει που λεει plugins η μεσα σε ενα φακελο;

dimitris_gr
12-08-2010, 18:10
π.χ κατεβασα απο sat universe to Gbox 2.1A. εχει μεσα ενα φακελο bin ενα keys και δυο αρχεια: gbox.sg και openxcas.conf.
οταν ανοιγω το MaZ με FTP που θα τα βαλω ολα αυτα;

και.. με το ιδιο προγραμμα στο Configuration εχει πολλα και διαφορα plugins. π.χ BISS.Plugin. το κατεβαζω και βαζω τα αρχεια χυμα στον δεκτη εκει που λεει plugins η μεσα σε ενα φακελο;

Φίλε δεν επιτρέπονται τέτοιου είδους ερωτήσεις.Μιλάς για παράνομη τηλεθέαση.

GEORGE M.
12-08-2010, 20:56

καλα απαντησε μου με πμ.. και φυσικα οποιος εχει την καλοσυνη ας βοηθησει με πμ για τα παραπανω που ρωτησα :operator:

drspiros
12-08-2010, 23:17
Φυσικα και επιτρεπονται! Δε ρωτησε πώς θα δει καναλια, ουτε ποια ειναι η διαδικασια, ουτε πού θα βρει κλειδια. Ρωτησε μονο πώς δουλευει ενα προγραμμα, και πώς στελνεις τα αρχεια στο δεκτη, νομιμοτατο! Αν εσυ θες να μαθεις πώς δουλευει ενα οπλο και ποσες σφαιρες παιρνει, εγινες και φονιας; Δε νομιζω...

GEORGE M.
12-08-2010, 23:40
οκ τι να λεμε τωρα.. δεν χρειαζετε να ξεφυγουμε απο το θεμα!! ευχαριστω..

drspiros
13-08-2010, 01:50
Το φακελο Gbox το βαζεις μεσω FTP στο φακελο Plugins, αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω για τη συνεχεια. Το BISS.plugin το βαζεις σε ενα στικακι και το εγκαθιστας απο κει.

Maximvs
15-08-2010, 21:20
παιδια καλησπερα,

εχω ενα DM500 και θελω να παρω ενα HD δεκτη,αξιζει σαν αγορα ο AzBox Premium?...Θα τον χρησιμοποιησω μονο για δορυφορικη θεαση μιας και στο σαλονι εχω htpc και δεν προκειται να δω mkv απο το AzBox.

Σας ευχαριστω.

angelheart
15-08-2010, 23:20
@Maximvs

Φίλε μου θα σου μιλήσω εγώ που τον απέκτησα πολύ πρόσφατα. Ο δέκτης όντως αξίζει τα χρήματα που ζητάει. Αλλά αφού έχεις ήδη HTPC ένα μεγάλο πλεονέκτημα του δέκτη πάει στράφι. Αν ψάχνεις για φθηνότερο δέκτη ρίξε και καμιά ματιά στις αγγελίες :laugh::laugh:

Σίμος

dimitris_gr
16-08-2010, 03:03
Eπιτελους μετά από πολύ παίδεμα και πάνω από 15 ημέρες ψαξίματος στο internet βρέθηκε η λύση για το jtag του azbox.Aφου έφαγα αρκετές ημέρες για να κάνω μετάφραση τα ρώσικα site,να κατεβάζω διάφορα αρχεια,να στήσω pc με linux,να βρω τα σωστά Pins στην πλακέτα μια και τα είχαν κάνει λάθος,να βάλω αντιστάσεις στην πλακέτα μια και στον pemium λείπουν,να ψάχνω να βρω φίλους να γνωρίζουν εντολές από linux,και και και πολλά ακόμα.Τελικά πριν λίγο ξεκίνησα την διαδικασία flashed της eprom για επισκευή του boot loader.Μια διαδικασία που θα πάρει περίπου 24 ώρες.Ελπίζω στο τέλος να εχω να σας πω καλά νέα και να αναστηθεί και πάλι ο δέκτης μου..:2thumb22sup:

angelheart
16-08-2010, 13:45
Δημήτρη σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. Επίσης καλό είναι από το πάθημά σου, να μάθουν και άλλοι που τρέχουν να φλασάρουν τα μηχανήματά τους με οτιδήποτε ανεβάζει κάποιος στο ιντερνετ. (Τα λέω να τα ακούω και εγώ)

Από την ΕΠΙΣΗΜΗ AZBox υπήρξε καμιά βοήθεια ; Γιατί είμαι σίγουρος οτι ΑΝ βοηθούσαν λίιιιιιιγο δεν θα χρειάζονταν

"...αρκετές ημέρες για να κάνω μετάφραση τα ρώσικα site,να κατεβάζω διάφορα αρχεια,να στήσω pc με linux,να βρω τα σωστά Pins στην πλακέτα μια και τα είχαν κάνει λάθος,να βάλω αντιστάσεις στην πλακέτα μια και στον premium λείπουν..."

Από περιέργεια ρωτάω αν και είμαι βέβαιος τι θα ακούσω.

Σίμος

Χατζησάββας Λευτέρης
16-08-2010, 14:02
Δημήτρη αν δεν σκαλίξεις δεν μπορείς εσύ! :a0210:
24 ώρες τι φλασάρισμα είναι αυτό;
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το σώσεις το μηχάνημα σου!

dimitris_gr
16-08-2010, 14:08
Γεια σου φίλε Σιμο!!! Κατ αρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι.Ο δικός μου χτύπησε boot loader από δικό μου λάθος και όχι από πρόβλημα του E2 που έβαλα.Συγκεκριμένα κατά το πέρασμα ενός αρχείου για επιστροφή στο μαμισιο image δεν αφίσα τον δέκτη να κάνει reboot μόνος του και τον έκοψα βγάζοντας το ρεύμα την στιγμή που δεν έπρεπε.Ενώ τα γνωρίζω αυτά δυστυχώς απο βιασύνη μου την πάτησα.:smash:
Η επαναφορά απο e2 στο original όπως και επισκευή της DOM του δέκτη σε περίπτωση που κρασαρει το E2 γίνετε εύκολα.
Τι βοήθεια να είχα από την μαμα azbox?Ποιος να ασχοληθεί με μένα με σένα η τον καθένα απο εμάς?Έκανα κάτι ερωτήσεις σε forum αλλά απάντηση καμιά.Ας είναι καλά οι ρωσοι και το google!Άσε που αυτή είναι περίοδο διακοπών και δεν υπάρχει κανείς να ρωτήσεις κάτι.

Μέχρι στιγμής πριν φύγω για δουλειά ήταν στο 35%.άντε να δούμε στο τέλος

dimitris_gr
16-08-2010, 14:12
Δημήτρη αν δεν σκαλίξεις δεν μπορείς εσύ! :a0210:
24 ώρες τι φλασάρισμα είναι αυτό;
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το σώσεις το μηχάνημα σου!

Λευτέρη είναι γράψιμο της flash του δέκτη απ την αρχή μέσω LPT και jtag.Δυστυχώς είναι κάπου 8mb και τόση ώρα παίρνει.
Αν δεν σκαλίσω δεν μαθαίνω!!!Εδώ όμως όπως είπα ποιο πριν την πάτησα ασχημα.

dimitris_gr
18-08-2010, 00:54
Επιτέλους!!!!!:firstprize: :SFGSFGSF::SFGSFGSF: μετά από 15 + ημέρες με την ένδειξη booting κολλημένη στο display του azbox,πριν λίγο τελείωσε το φόρτωμα της flash κανονικά (άργησα γιατί κατά στο 98% κόλλησε το pc και εκανα όλη την διαδικασία απ την αρχη) και τώρα του περνάω το firmware.Με την βοήθεια του φίλου του Σωτου που τον ευχαριστώ και πάλι για ολα που μου είπε για της εντολές μια και δεν γνώριζα linux τελικά πήγαν όλα καλά και γλίτωσα και τα 100+ ευρώ που μου ζητούσαν για επισκευή. http://www.sdtv.gr/smf/Smileys/webwiz/angry.gif

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει τους υπευθύνους του forum να εφτιαχνα έναν οδηγό με φώτο και όλα τα σχετικά για επαναφορά του azbox για να βοηθηθούν και τυχών αλλά παιδιά που έχουν το ίδιο πρόβλημα.

angelheart
18-08-2010, 01:22
Δώσε και σώσε !!! Μόνο αυτό σου λέω...

Σίμος

nakata
18-08-2010, 07:13
Δημητρη ανεβασε φωτο με την συνδεση του jtag και ενα how to (αχρείαστα να 'νε) για τα υπολοιπα παιδια το αρχειο για τον επαναπρογραμματισμο της flash οποιος το χρειαστει μπορει να το κατεβασει απο:
http://www.mediafire.com/?1wvw178m0k8ojcg

dimitris_gr
18-08-2010, 10:57
To nor fash που υπάρχει στο link είναι απλά το αρχείο της flash και είναι για άλλη διαδικασία επαναφοράς και όχι με jtag.Μόνο με αυτό δεν γίνετε τίποτα.Χρειάζεται το openocd σε ειδική μετατροπή για azbox επίσης και το Ubυntu live cd.Θέλει δουλειά για να τα κάνω όλα καθώς άλλη συνδεσμολογία είναι του elite άλλη του premium,άλλη διαδικασία επαναφοράς της DOM και τέλος άλλη η επαναφορά του οriginal firmware από το E2.

dimitris_gr
22-08-2010, 14:17
Mια και τώρα ο δέκτης μου είναι οκ θέλω να ρωτησω τους κατόχους του azbox για κάτι.Το μενού τερματισμού σε εσάς δουλεύει οκ??Τι θέλω να πω.Στον δικό μου οταν επιλέγω το Shutdown οση ώρα και να αφήσω τον δέκτη εδώ δεν κάνει τερματισμό απλά παραμένει στο display η ένδειξη Shutdown και φυσικά η tv με αυτή την ένδειξη και ο δέκτης δεν κλείνει όπως θα έπρεπε.

Επίσης το Sleep κάνει κάτι κουφά σε ένα ορισμένο μοντέλο lcd και συγκεκριμένα σε sony bravia 26ara.Απο της 10 φορές που θα επιλέξω sleep,στης 9 δεν δίνει εντολή στην tv για να ενεργοποιηθεί η hdmi και έτσι ενώ ο δέκτης ανοίγει κανονικά,η tv δεν έχει εικόνα.Αυτό παρουσιάζεται μόνο στην συγκεκριμένη μάρκα γιατί σε 2 άλλες (samsung,lg) δουλεύει μια χαρά.
To κακό σε αυτό είναι οτι λόγο οτι θέλω να τον πουλεισω,στον φίλο μου που έχει την sony που ανάφερα δεν μπορώ να τον δώσω λόγο αυτού του προβλήματος...Ουτε με Shutdown αλλά ούτε και με το sllep μπορεί να κλείνει τον δέκτη.
Είναι σίγουρα πρόβλημα προσαρμογής δέκτη-tv γιατί στην συγκεκριμένη tv δοκιμάστηκε ένας dreambox 800hd και η αναμονή δουλεύει μια χαρά.

pilotsvvv
23-08-2010, 18:30
ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ MAZ 3 0 0 0 και θελω να μετακινησω ενα καναλι πιο κατω η πανω πως γινεται δεν βλεπω καμια εντολη ..... αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει

angelheart
23-08-2010, 21:19
Κανένας δεν θα πει ΤΙΠΟΤΑ για τα ελληνικά στο EPG της NOVA ;

http://img3.imageshack.us/img3/6306/20526742.png

ΔΕΝ θέλω να βάλω link από άλλη σελίδα. Αν χρειασθεί PM. Αν και δεν νομίζω οτι είναι δύσκολο.

Σίμος

nakata
23-08-2010, 22:15
οποιος θελει μπορει να το κατεβασει απο
http://www.mediafire.com/?8zka3slkpak21v8
μεσα στο/bin υπαρχει αρχειο readme οπου περιγραφει τον τροπο εγκαταστασης στον σκληρο του δεκτη σας η σε usb stic αλλα πρεπει καθε μερα να του δινετε την εντολη να φορτώνει το ημερησιο epg

dimitris_gr
23-08-2010, 22:33
Καλά δεν παίζονται αυτοί.O δέκτης είναι πάνω από χρόνο στην αγορά και δεν μπορούν να βρουν μόνιμη λύση στο ελληνικό epg.Μας έχουν γραμμένους σαν ελληνες.Απαράδεκτοι.... όπως απαράδεκτο είναι να σκας 400 ευρώ για δέκτη hd και να ανακαλύπτεις οτι υπάρχει ασυμβατότητα με την module Penthouse hd, άλλα 200 ευρώ για πέταμα όπως επίσης και με την diablo.

angelheart
23-08-2010, 22:56
Επειδή μου ήρθαν κάποια PM ξεκαθαρίζω

1 ΔΕΝ είναι δική μου δουλειά. Αλλουνού είναι
2 ΔΕΝ είναι screenshot από το δικό μου AZBox. (Δεν είναι εξ άλλου αυτό το θέμα)
3 Πρέπει να κατεβάσετε το αρχείο που αναφέρει ο nakata. Όντως έχει Readme μέσα όπου εξηγεί τι πρέπει να κάνεις.
4 Όποιος "νιώθει" λίγο από Unix/Linux λογικά ΔΕΝ θα έχει κανένα πρόβλημα.

Αυτά στα γρήγορα
Σίμος

NICKMAN9271
24-08-2010, 00:24
για την ιστορια να σας πω οτι το epg δουλεψε σωστα την πρωτη ημερα και κατεβαζει προγραμμα για 2 ημερες , οχι παραπανω γιατι @@@ το μηχανιμα .
καθυστερει στη αλλαγη καναλιων , κολλαει κτλ οποτε το εκλεισα το plugin .
κριμα παντως παραειταν καλο για να δουλευει σωστα .
το snapshot ηταν απο το δικο μου μηχανημα .

dbfan
24-08-2010, 01:18
"Όποιος "νιώθει" λίγο από Unix/Linux λογικά ΔΕΝ θα έχει κανένα πρόβλημα."
Γραψτε τι κανουμε ρε παιδια λιγο πιο απλα γιατι δεν βγαζω ακρη.
Ευχαριστω.
Regards dbfan

angelheart
24-08-2010, 01:30
@Nickman
Να είσαι καλά παλικάρι μου. Δεν θέλησα να πω παραπάνω πράγματα γιατί το AZBox το έχω ~15 (λειψές) μέρες. Δεν θεώρησα σωστό να κάνω υποδείξεις/παρουσιάσεις κτλ.

@Dbfan
To Readme το διάβασες καθόλου ; Με ένα απλό ftp client (Filezilla ας πούμε) θα το κάνεις χωρίς πρόβλημα. (ΑΝ ξέρεις λίγο από Unix)

dbfan
24-08-2010, 01:33
Εεεεε δεν ξερω απο unix ......αν θες βοηθα
Regards dbfan

nakata
24-08-2010, 07:17
για την ιστορια να σας πω οτι το epg δουλεψε σωστα την πρωτη ημερα και κατεβαζει προγραμμα για 2 ημερες , οχι παραπανω γιατι @@@ το μηχανιμα .
καθυστερει στη αλλαγη καναλιων , κολλαει κτλ οποτε το εκλεισα το plugin .
κριμα παντως παραειταν καλο για να δουλευει σωστα .
το snapshot ηταν απο το δικο μου μηχανημα .

Δοκιμασε το azepg αφου πρωτα δημιουργήσεις swap file στον σκληρο η στο usb στικ σου (ο δεκτης χρησιμοποιει τα 100 η 200ΜΒ του swapfile σαν εικονικη μνημη )

http://www.mediafire.com/?46cn27207ynd9f9

το how to βρισκεται μεσα στο αρχειο που ανεβασα

NICKMAN9271
24-08-2010, 10:29
Δοκιμασε το azepg αφου πρωτα δημιουργήσεις swap file στον σκληρο η στο usb στικ σου (ο δεκτης χρησιμοποιει τα 100 η 200ΜΒ του swapfile σαν εικονικη μνημη )

http://www.mediafire.com/?46cn27207ynd9f9

το how to βρισκεται μεσα στο αρχειο που ανεβασα
to swap yparxei eidi alla kai pali mou dimiourgei problimata ... oxi panta alla yparxoun .

akai=takis
24-08-2010, 13:37
αποφασισα να περασω το enigma 2 και το μονο που καταφερα ειναι να βλεπω μια πρασινη οθονη

Αν γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω για να επαναφερω τον δεκτη στο αρχικο του.

Εκ των Προτέρων ευχαριστω!

nakata
24-08-2010, 21:26
@pilotsvvv
κατ'ρχην παρε δικαιωματα admin με την παρακατω εντολη
mount -o remount,rw /dev/hda1 /MMP
μετα με ενα ftp προγραμμα αντικατέστησε το παλιο αρχειο που βρισκεται στο /MMP/ usr/bin.με αυτο που θα κατεβασεις απο το

http://www.mediafire.com/?kjiv075x4l1wviu

δωστου δικαιωματα 755 κανε επανεκκίνηση στον δεκτη σου και λογικα (γιατι με τον azbox ακρη δεν βγαζεις) θα εχεις youtube

SteliosV
26-08-2010, 21:12
Ρε παιδια,βρηκα αυτο το feed με την ΑΕΚ:
Intelsat 10-02 / Thor 2-3-5 (0.8°W)
Fr&eacute;quence: 11514 - Pol: V - SR: 14400 - FEC: -
Cat&eacute;gorie: Sport - Football
Transmis en: MPEG-2 4:2:2
ID: Service 01 (dvb-s2,hdtv)
Infos:UEFA Europa League - Play-Off Round (2nd Leg) Aek_ Dundee

αλλα ενω εχω ηχο δεν εχω εικονα:violent-smiley-030:.Βλεπω οτι ειναι 4:2:2.Τι κανουμε?

GEORGE M.
27-08-2010, 18:50
θελω μια χαρη. να ξεκλειδωσετε το ρουτερ σας και να μου πειτε αν ο δεκτης συδεεται ασυρματα. εχω στειλει τον δικο μου στο σερβις και μου ειπαν οτι (μαλλον)μονο με WPA γινεται συνδεση. δηλαδη τους ρωταω, αν εχω το ρουτερ χωρις καποιο κλειδωμα δεν μπορει ο δεκτης να συνδεθει ασυρματα; ..και μου ειπαν πως θα τον κοιταξουν αυριο.
ευχαριστω.

GEORGE M.
28-08-2010, 00:33
κανεις δεν θα μπει στον "κοπο"?

dimitris_gr
28-08-2010, 01:07
κανεις δεν θα μπει στον "κοπο"?

Έχουν ξανά γραφτεί αυτά.Παλιά με τα πρώτα image υπήρχε πρόβλημα με το wifi.Τώρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και με key στο router αλλά και χωρείς η σύνδεση γίνετε κανονικά.Το εχω δοκιμάσει δεκάδες φορές στον δικό μου δέκτη.Απλά πρέπει να προσέξεις να γράψεις σωστά το key χωρείς λάθη.

GEORGE M.
28-08-2010, 11:12
Έχουν ξανά γραφτεί αυτά.Παλιά με τα πρώτα image υπήρχε πρόβλημα με το wifi.Τώρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και με key στο router αλλά και χωρείς η σύνδεση γίνετε κανονικά.Το εχω δοκιμάσει δεκάδες φορές στον δικό μου δέκτη.Απλά πρέπει να προσέξεις να γράψεις σωστά το key χωρείς λάθη.

οκ ευχαριστω. απλα δεν ειναι ευκολο να διαβασω 1200 ποστ. το ρουτερ το εχω ξεκλειδωτο. δεν το κλειδωνω. και μου φανηκε κουλο οταν μου ειπε οτι ο δεκτης ισως να συνδεεται ασυρματα μονο οταν ειναι κλειδωμενο το ρουτερ..

angelheart
28-08-2010, 11:25
@Georgedeppy

Κλείδωσε παλικάρι μου το router σου. (Προφανώς δεν αναφέρεσαι σε router αλλά στο gateway του ISP σου. Τέσπα, κλείδωσε το να ησυχάσεις.)

nakata
28-08-2010, 12:13
@Georgedeppy

Για καλο και κακο δοκιμασε και με καποιο αλλο ρουτερ για να εισαι σιγουρος

dimitris_gr
28-08-2010, 15:48
@Georgedeppy

Κλείδωσε παλικάρι μου το router σου. (Προφανώς δεν αναφέρεσαι σε router αλλά στο gateway του ISP σου. Τέσπα, κλείδωσε το να ησυχάσεις.)

Ο φίλος αναφέρεται στο router του και στο wifi και ότι δεν μπορεί να συνδεθεί ασύρματα ο azbox.Tι σχέση έχει το gateway που αναφέρεις.:idea:

angelheart
28-08-2010, 17:04
Κοίταξε, κάνω την υπόθεση εργασίας, οτι δεν έχει ΚΑΙ router ΚΑΙ gateway. Μάλλον έχει ένα (αυτό του ISP). Αυτό λέω.

Σίμος-bye-

GEORGE M.
28-08-2010, 17:07
Ο φίλος αναφέρεται στο router του και στο wifi και ότι δεν μπορεί να συνδεθεί ασύρματα ο azbox..

αυτο ακριβως. και γιατι να το κλειδωσω; εγω το γουσταρω ξεκλειδωτο.

απο την τρονιξ μου ειπαν "ο δεκτης δουλευει μια χαρα. δεν εχει κανενα προβλημα.
-δηλαδη ασυρματα συνδεεται κανονικα; ρωταω.
-ναι πειτε μου τα στοιχεια σας να τον στειλουμε πισω.
-και πως γινεται να μην μπορω να τον συνδεσω ασυρματα σπιτι μου; ρωταω..
-δεν ξερω. καλεστε εναν τεχνικο! ο δεκτης λειτουργει κανονικα.. πειτε μου τα στοιχεια σας να τον στειλουμε πισω..

αυταααα. πρεπει να μου το ειπε αλλη μια φορα "πειτε μου τα στοιχεια σας να τον στειλουμε πισω"
το τηλεφωνημα δεν πρεπει να κρατησε πανω απο 1 με 1μιση λεπτο..ουτε για πλακα.
τι να πω. αφου ο τεχνικος τον βρηκε να λειτουργει σωστα ετσι θα ειναι. ολες οι αλλες συσκευες που εχω ασυρματα πως σκατα συνδεονται κατευθειαν και ο δεκτης οχι;