PDA

View Full Version : Το Πολικό Εξπρές — The Polar Express

airb
27-10-2009, 01:52
http://img16.imageshack.us/img16/4002/avclub1polarexpress.png

ΤΟ ΠΟΛΙΚΟ ΕΞΠΡΕΣ
The Polar Express

» Με τις φωνές των: Τομ Χανκς, Νόνα Γκει, Μαικλ Τζιτερ, Πητερ Σκολαρι, Μαρκ Γουντμαν, Αντυ Πελικ, Γκρεγκορυ Σκοτ.
» Σκηνοθέτης: Ρομπερτ Ζεμεκις.
» Διάρκεια: 96' λεπτά
» Κατηγορία: Κινούμενα Σχέδια
» Έτος: 2004 (http://www.imdb.com/title/tt0338348/)
» Γλώσσα: Ελληνικά , Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά , Αγγλικά
» Διαθέσιμο σε: BLU-RAY και DvD

» Υπόθεση:
Την παραμονή των Χριστουγέννων, ένα τεράστιο ατμοκίνητο τρένο σταματάει έξω από την πόρτα ενός αγοριού που έχει πάψει
να πιστεύει στον Αϊ Βασίλη. Το αγόρι επιβιβάζεται για ένα ταξίδι στο Βόρειο Πόλο. Διασχίστε βουνά, τοπία στρωμένα από πάγο
και πανύψηλες γέφυρες. Απολαύστε τη ζεστή σοκολάτα που σας προσφέρουν τραγουδιστά οι εκπληκτικοί σερβιτόροι που θα σας
εξάψουν τη φαντασία. Ο Τομ Χανκς και ο Ρόμπερτ Ζεμέκις ξανασυνεργάζονται σε αυτή τη κλασσική Χριστουγεννιάτικη ταινία,
γυρισμένη με μια πρωτοποριακή μέθοδο CGI κινουμένων σχεδίων. Η Αποτύπωση Ερμηνείας μετατρέπει κάθε στιγμή σε μαγική
και σύμφωνα με το άστεγο ξωτικό, Οταν βλέπεις ...πιστεύεις. Θα δείτε θαύματα, και θα το πιστέψετε.

Τι περιμένετε λοιπόν; ΕΠΙΒΙΒΑΣΤΕΙΤΕΕΕΕΕΕ!

http://www.youtube.com/watch?v=QALWVKzhPEk

Stephania Gk.
27-10-2009, 02:10
Πάντα ήθελα να το δω...Ευκαιρία μιας και μας το θύμησες....πλησιάζουν και τα Χριστούγεννα..-bye-

Κοσμάς Κολεσιώτης
27-10-2009, 03:11
Φοβερη ταινια για τα παιδια.Οτι καλυτερο.

airb
27-10-2009, 03:22
Φοβερη ταινια για τα παιδια. Οτι καλυτερο.
Όχι μόνο για τα παιδία αλλά και για τους μεγάλους :popcorn:

Stephania Gk.
27-10-2009, 03:23
Όχι μόνο για τα παιδία αλλά και για τους μεγάλους :popcorn:

Καλή Διευκρίνιση!

spyrmak
28-10-2009, 17:16
δεν υπαρχει σε blu ray ...

ελληνικο ...

lykman
28-10-2009, 17:24
I believe... ;)

Για μένα ίσως η καλύτερη animation που έχω δει. Αγγίζει (σεναριακά) ένα από τα μεγαλύτερα θέματα της εποχής μας: της χαμένης αθωότητας μας...

sammie
10-12-2009, 15:29
Πολυ καλο το σχολιο σου lykman.....συμφωνω 101%
:SFGSFGSF:

aragorn
13-12-2009, 11:02
Το είδα με το γιο μου (3,5 ετών) και το καταευχαριστήθηκα.
Αν είχε και Ελληνική μεταγλώττιση θα ήταν καλύτερα για τον μικρό...

GeonX
13-12-2009, 12:32
Όχι μόνο για τα παιδία αλλά και για τους μεγάλους :popcorn::grinning-smiley-043 -bye-

taurus65
13-12-2009, 13:31
Εχοντας το δει καμμια δεκαρια φορες με τον πρωτοτοκο σε dvd, θα το παρω και σε μπλου με ελληνικους υποτιτλους.
Ενταξει, ως Χριστουγεννιατικη ταινια θα διαλεγα τον Σκρουτζ αλλα το πολικο εξπρες θα ηταν η δευτερη επιλογη.

petroslh
13-12-2009, 21:52
η ΑΠΟΛΥΤΗ Χριστουγεννιάτικη ταινία

aragornleg
15-12-2009, 21:49
Παρα πολυ καλη χριστουγεννιατικη ταινια, ωραια αποδοση σεναριο, εκπληκτικα 3d graphics 4/5 :grandpa:

evam7
15-12-2009, 21:58
Το είδα με το γιο μου (3,5 ετών) και το καταευχαριστήθηκα.
Αν είχε και Ελληνική μεταγλώττιση θα ήταν καλύτερα για τον μικρό...

Δεν ξερεις απο...downloading;

apostolosz
17-12-2009, 11:57
Χμμ... Εγώ δεν ξέρω :operator:
Μπορείς να βοηθήσεις?

chrismot
17-12-2009, 14:40
παιδια ξερει κανει αν κυκλοφορει εδω ελλαδα σε blu ray 3d ? αν ναι που μπορουμε να το βρουμε

Geoha
17-12-2009, 15:12
I believe... ;)

Για μένα ίσως η καλύτερη animation που έχω δει. Αγγίζει (σεναριακά) ένα από τα μεγαλύτερα θέματα της εποχής μας: της χαμένης αθωότητας μας...

Τα ειπες όλα..

Την ταινια την εχουμε δει ηδη με την κορη μου 2 φορές φέτος και ακομα εχουμε μέλλον -bye-

aragorn
19-12-2009, 18:48

Πως δεν ξέρω.
Υπάρχει Ελληνική μεταγλώττιση;
Αν ναι οι βλάκες της audio visual γιατί δεν την έβαλαν στο bluray των 30 ευρώ;

lykman
24-12-2009, 10:01
το είχε χτες το STAR... παρόλο που έχω υποσχεθεί στον ευατό μου να μην βλέπω ποτέ έργα (και ειδικά αυτά που μου αρέσουν) στην τηλεόραση, δεν κατάφερα να ξεκολλήσω από την ώρα που το πέτυχα... το έβλεπε και η μικρή μαζί μου.

Μιας και αναφέρθηκε, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου ελληνικό audio stream (AC3 πιθανότατα) που να ταιριάζει ή να μπορεί να συγχρονιστεί με το bluray?

MoDis
24-12-2009, 10:13
το είχε χτες το STAR... παρόλο που έχω υποσχεθεί στον ευατό μου να μην βλέπω ποτέ έργα (και ειδικά αυτά που μου αρέσουν) στην τηλεόραση, δεν κατάφερα να ξεκολλήσω από την ώρα που το πέτυχα... το έβλεπε και η μικρή μαζί μου.

Μιας και αναφέρθηκε, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου ελληνικό audio stream (AC3 πιθανότατα) που να ταιριάζει ή να μπορεί να συγχρονιστεί με το bluray?

you've got mail , το dvd που κυκλοφορει εχει ελληνικο stream νομιζω

lykman
24-12-2009, 10:24

Πράγματι υπάρχει λοιπόν, σας ευχαριστώ! -bye-

underdog
24-12-2009, 10:39
Μόνο εγώ βρίσκω τρομακτικά τα γυάλινα μάτια πίσω από τα κέρινα ανέκφραστα πρόσωπα των πρωταγωνιστών;

Ποτέ δεν θα το επέλεγα για να το δει το παιδί μου.

zavara
24-12-2009, 11:08
[QUOTE]Μόνο εγώ βρίσκω τρομακτικά τα γυάλινα μάτια πίσω από τα κέρινα ανέκφραστα πρόσωπα των πρωταγωνιστών;

Πόσο δίκιο έχεις φίλε μου....

Έκατσα να το δω με τις κόρες μου 9 και 4 ετών.Η μεγάλη φρίκαρε και το κόψαμε στη μέση η μικρή περιμένει πότε θα έρθει η ώρα για να το δούμε οι δυό μας...τι να πω.....

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
24-12-2009, 11:26
Περίεργο. Τα δικά μου το έχουν δει 100 φορές χωρίς να έχουν παραπονεθει για αυτό το πράγμα.

Το μόνο που ψιλοφοβήθηκαν ήταν την πρώτη φορά με τα 2 sub να "σκάβουν" στο σημείο που έρχεται το τραίνο και παρκάρει έξω από το σπίτι - σημείο που εσκεμμένα δημιουργεί η ταινία ένα κλίμα φόβου.

kkinnas
27-12-2009, 13:39
Φοβερή ταινία. Τη βλέπουμε κάθε χριστούγεννα ,κάθε φορά και σε καλύτερη έκδοση (DVD - 1080p-mkv και επιτέλους bd). Την πρώτη φορά με ξένισαν τα γραφικά των πρωταγωνιστών. Την τελευταία φορά που την είδα πριν δύο μέρες με οικογένεια και φιλοξενούμενους την καταευχαριστήθηκα.
Αρντητικό σχόλιο για τα έκανε φιλοξενούμενος (Λυπημένα παιδιά -αφύσικα).
Έυχομαι σε όλους σας ηγεία χαρά και ότι άλλο επιθυμείτε για το νέο έτος.

petasis
03-01-2010, 02:48
Μόνο εγώ βρίσκω τρομακτικά τα γυάλινα μάτια πίσω από τα κέρινα ανέκφραστα πρόσωπα των πρωταγωνιστών;

Ποτέ δεν θα το επέλεγα για να το δει το παιδί μου.

Και εμένα δεν μου αρέσει αυτή η μορφή animation.

christ-k
03-01-2010, 19:53
Εξαιρετική ταινία....Μια από τις καλύτερες σύγχρονες....Νιώθεις πως το πνεύμα των Χριστουγέννων είναι δίπλα σου!

enoxos
06-01-2012, 17:45
Υπάρχει πουθενά σε Bluray 3D με Ελληνικούς υπότιτλους?

keraki
06-01-2012, 20:09
Υπάρχει πουθενά σε Bluray 3D με Ελληνικούς υπότιτλους?

Φίλε enoxos αν το βρεις πουθενά ενημέρωσε κι εμένα!

Γενικώς μιας και το υλικό δίσκων Blu-ray 3D είναι ακόμα δυστυχώς απειροελάχιστο,έχουμε
αφιερώσει εδώ

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/69660-3D-Blu-Ray-και-DVD

μαζί με τον φίλο airb thread με λίστα των μέχρι τώρα διαθέσιμων ταινιών σε Blu-ray 3D με ελληνικούς
υπότιτλους!Όπως βλέπεις από διαθέσιμες ταινίες Blu-ray 3D με ελληνικούς υπότιτλους αυτή τη στιγμή
φτάνουμε μόλις στις 17 !

Ελπίζω τώρα με το νέο έτος να αρχίσει η ροή των τίτλων επιτέλους!

el94681
24-12-2012, 11:33
Παρά πολύ καλή ταινία. Δεν την είχα στα υπόψη μου αλλά μόλις την είδα ενθουσιάστηκα.