PDA

View Full Version : Funai DTR2205HDPVR

Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9

makfil
19-10-2011, 06:52
Παρά το γεγονός ότι εγώ δεν έχω αυτά τα προβλήματα ήχου (ως LG;;), θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια για την επίμονη και υπομονετική προσπάθεια που κάνεις όλο αυτό τον καιρό, για να δώσεις στοιχεία που θα βοηθήσουν στον εντοπισμό του προβλήματος.

Keep on ... trying ...

Benny_en
19-10-2011, 15:04
Τέταρτη συνεχόμενη μέρα που γράφω αρχεία χωρίς το πρόβλημα του ήχου. Είναι νέο ρεκόρ. Το σκεπτικό ήταν οτι κάτι περίεργο γίνεται όταν σβήνω αρχεία μέσα από τον δέκτη, ή ειδικά το πρώτο αρχείο που γράφω με τον δέκτη μετά από φορμάρισμα του αποθηκευτικού μέσου........................

Μπράβο "tolias". Σε παρακολουθώ και θαυμάζω την επιμονή σου! Περιμένω κι εγώ την πολυαναμενόμενη και πολυ... πολυκαθυστερημένη νέα αναβάθμιση.:bigcry:

talos_2002
19-10-2011, 15:18
Είναι πολύ περίεργο και ταυτόχρονα πολύ κακό, το firmware για LG να λειτουργεί σωστά ενώ το κανονικό όχι. Υποτίθεται ότι η μόνη διαφορά είναι στις συχνότητες του τηλεχειριστηρίου.

makfil
19-10-2011, 17:04
Μην ξεχνάμε ότι εμείς (LG) έχουμε το firmware που μας δώσανε και δεν μπορούμε να κάνουμε αναβαθμίσεις και πισωγυρίσματα, όπως κάνετε όλοι οι άλλοι. Δεν ξέρω εάν και αυτό παίζει ρόλο.

tolias
20-10-2011, 00:09
To λογισμικό για τις LG νομίζω οτι δεν είναι το 2.06 αλλά το 2.04 με διαφορετικές συχνότητες τηλεκοντρόλ. Γιαυτο δεν εμφανίζει αυτό το πρόβλημα. Την άποψη μου για την 2.04 την έχω πει πολλές φορές γιαυτο χρησιμοποιώ την 2.06. Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια. Η προσπάθεια γίνεται και για να δώσω κάποιο στοιχείο στον Sboulio για ένα πρόβλημα που αυτός δεν μπορεί να διαπιστώσει (αφού χρησιμοποιεί τον δέκτη με διαφορετικές συνθήκες από εμένα) αλλά κυρίως γίνεται για δικό μου κέρδος. Γιαυτο επιμένω τόσο πολύ. Αυτός ο δέκτης δουλεύει με κόλπα. Πρέπει να τηρείς τυφλοσούρτη κάποιες συνήθειες και πρέπει να ανακαλύπτεις κόλπα για να τον δουλεύεις και να παρακάμπτεις τα περίεργα. Μία λάθος κίνηση και ο δέκτης μπερδεύεται. Έτσι προσπαθώ απλά να βρω την λάθος κίνηση ή το κόλπο για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου χωρίς προβλήματα. Ελπίζω να βγει κάποτε ένα λογισμικό που θα δουλεύει χωρίς τυφλοσούρτη και χωρίς να ψάχνεις για κόλπα.

makfil
20-10-2011, 06:50
Πράγματι, είναι το 2.04 και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε αν δεν μας δώσει ο Sboulio άλλο.

tolias
22-10-2011, 04:54
Έξι μέρες με πέντε αρχεία χωρίς πρόβλημα στον ήχο. Την έκτη μέρα αποφάσισα να μην γράψω αρχείο, αλλά να ξαναδώ το αρχείο της προηγούμενης μέρας. Προηγούμενη φορά είχε τύχει να δω μία φορά ένα αρχείο χωρίς πρόβλημα στον ήχο, αλλά να εμφανιστεί όταν αποφάσισα να το ξαναδώ την επόμενη μέρα. Ήθελα να δοκιμάσω και σε αυτό το σερί αυτό το θέμα. Το αρχείο μεγάλο, 3,5 ώρες και σχεδόν ολόκληρο το στικ. Βασικά δεν παρακολουθούσα, αλλά το άφηνα να παίζει, και εγώ ή γύρναγα την τηλεόραση στον άλλο μου δέκτη, ή ήμουνα στον υπολογιστή. Πότε πότε έριχνα καμιά ματιά. Περίπου στις 2 ώρες και αφού είχα δοκιμάσει μερικές φορές τα πλήκτρα ff ή fb χωρίς πρόβλημα, πάτησα το κουμπί info για να δω που περίπου είναι. Ο δέκτης κόλλησε και τον έβγαλα από την μπρίζα για να ξεκολλήσει. Ξαναέπαιξα το αρχείο από το σημείο που είχε κολλήσει, και χάρηκα που παρά την ταλαιπωρία δεν εμφανίστηκε το πρόβλημα του ήχου. Το διέγραψα με τον καινούριο τρόπο και την επόμενη μέρα (έβδομη) έγραψα το έκτο αρχείο. Δυστυχώς το πρόβλημα του ήχου εμφανίστηκε σε αυτό το αρχείο! Δηλαδή όπως στις πρώτες δοκιμές έγραφα το πρώτο αρχείο χωρίς πρόβλημα, αλλά εμφανιζόταν στο δεύτερο αρχείο, έτσι και εδώ στο επόμενο αρχείο μετά το κόλλημα εμφανίστηκε το πρόβλημα. Δεν ξέρω τι ζημιά έκανε το κόλλημα, αλλά εμφανίζεται στο δεύτερο αρχείο και μετά. Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, η διαγραφή γίνεται κανονικά, στο στικ εμφανίζονται δεσμευμένα 96kb όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι. Δεν ξέρω τι ζημιά προκάλεσε, αλλά από την στιγμή που θα εμφανιστεί το πρόβλημα του ήχου ξέρω οτι μάλλον μένει οπότε η διαδικασία πρέπει μάλλον να αρχίσει από την αρχή. Δεν μπορώ να τα βάλω με την Λερναία Ύδρα που βγάζει συνέχεια κεφάλια, ούτε μπορεί κανείς να κάνει format στον δίσκο σε κάθε κόλλημα του δέκτη. Εγώ μπορώ γιατί έχω ένα μικρό στικ, γιαυτό και αν εμφανιστεί και στην αυριανή εγγραφή το πρόβλημα του ήχου θα ξανακάνω format και θα ξαναρχίσω από την αρχή. Φαντάσου όμως κάποιον που έχει δίσκο 1TB. Τα στοιχεία του έκτου και προβληματικού αρχείου, όπως τα εμφανίζει το εργαλείο "Πληροφορίες αρχείου μέσων" του Format Factory: Πάντως εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

General
ID : 2 (0x2)
Complete name : E:\pvr\20111021_Κεντρικό Δελτίο Ειδήσεων_202901.pvr
Format : MPEG-TS
File size : 3.83 GiB
Duration : 2h 7mn
Overall bit rate : 4 283 Kbps
Network name : Digea DVB-T
Original network name : Astra Satellite Network 19,2'E

Video
ID : 1550 (0x60E)
Menu ID : 500 (0x1F4)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : Main@L3.0
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 3 frames
Format settings, GOP : M=3, N=12
Codec ID : 27
Bit rate : 3 877 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 4:3
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : MBAFF
Bits/(Pixel*Frame) : 0.374
Stream size : 3.46 GiB (91%)
Color primaries : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M
Transfer characteristics : BT.601-6 525, BT.601-6 625, BT.1358 525, BT.1358 625, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M
Matrix coefficients : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M

Audio
ID : 1551 (0x60F)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Codec ID : 3
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -704ms
Stream size : 176 MiB (4%)
Language : Greek

Text
ID : 1552 (0x610)-100
Format : Teletext
Language : Greek

Menu
ID : 45 (0x2D)
List : 1550 (0x60E) (AVC) / 1551 (0x60F) (MPEG Audio, Greek) / 1552 (0x610) ()
Language : / Greek
SCTE35_PID : 1554

moufas1973
23-10-2011, 00:26
καλημερα σε ολη την παρεα
μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε που μπορω να βρω τo firmware 2.06?

Αυτη την στιγμη εχει ο αποκωδικοποιητης μου το Β2.04

Και πρεπει να τα περασω ενα ενα εως να φτασω στο 2.06 η κατευθειαν μπορω να περασω την τελευταια εκδοση;

Σας ευχαριστω

moufas1973
23-10-2011, 00:52
καλημερα σε ολη την παρεα
μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε που μπορω να βρω τo firmware 2.06?

Αυτη την στιγμη εχει ο αποκωδικοποιητης μου το Β2.04

Και πρεπει να τα περασω ενα ενα εως να φτασω στο 2.06 η κατευθειαν μπορω να περασω την τελευταια εκδοση;

Σας ευχαριστω

Να ενημερωσω οτι εχω μια lg τηλεοραση και μια samsung και 2 ιδιους αποκωδικοποιητες...

υπαρχει ενα μπλεξιμο με την lg αλλα δεν χαλιεμαι κι ολας..ειναι απο τις LCD αλλα χωρις mpeg4, παλια σχετικα πενταετιας ;)

αυτα :)

tolias
23-10-2011, 05:01
Η έκδοση 2.06 είναι ανεπίσημη έκδοση. Μας την είχε δώσει ο Sboulio για να την δοκιμάσουμε εμείς τα μέλη του forum. Κάποιες σελίδες πίσω υπάρχουν κάποια links από τα οποία την κατεβάσαμε. Αν δούλευε καλά θα την ανέβαζε στο επίσημο site. Δυστυχώς είχε προβλήματα και καταργήθηκε. Μας προέτρεψε να την βγάλουμε και να γυρίσουμε στην επίσημη 2.04. Και τα links απενεργοποιήθηκαν. Άρα μόνο όποιος την έχει μπορεί να στην δώσει. Δεν υπάρχει όμως λόγος. Έχει ποιότητα εικόνας που πολλοί θεωρούν καλύτερη από την 2.04. Αλλά έχει άλλα προβλήματα. Απλά μάλλον θα είναι η βάση της επόμενης έκδοσης (δηλαδή μία 2.06 με λυμένα τα προβλήματα της), και όποιος έχει την 2.06 μπορεί να δοκιμάσει κάποια πράγματα ενόψει της επόμενης.
Τα είχα ήδη γραμμένα, για να μην τα ξαναγράφω.;)
Αν πάντως οπωσδήποτε την θέλεις μπορούμε να στην δώσουμε. Ή μάλλον να στις δώσουμε. Γιατί υπάρχει και άλλη μία, ανεπίσημη επίσης, ενδιάμεση έκδοση ανάμεσα στην 2.04 και την 2.06. Όταν βγήκε η 2.06 κάποιοι φίλοι είπαν οτι δεν μπορούσαν να βάλουν απευθείας την 2.06 και ζητούσαν την ενδιάμεση. Όχι όμως όλοι. Ελπίζω όταν βγει η επόμενη έκδοση να μην χρειάζεται πρώτα όλες τις ενδιάμεσες.
Υπόψη οτι η 2.06 δεν υπάρχει σε έκδοση για τηλεόραση LG. Αν έχεις λογισμικό για LG, δηλαδή την έκδοση της 2.04 για να μην έχεις πρόβλημα με τηλεοράσεις LG, αν βάλεις το 2.06 θα έχεις πρόβλημα με την LG σου. Άσε που δεν θα δουλεύει το τηλεκοντρόλ σου τότε με τον δέκτη. Δηλαδή δεν θα μπορείς να χειριστείς τον δέκτη.

moufas1973
23-10-2011, 07:49
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την αμεσοτητα της απαντησης

οχι δεν υπαρχει λογος τοτε να την παρω

περιμενουμε κατι πιο σωστο και πιο ολοκληρωμενο δεν υπαρχει λογος να παιδευομαστε με κατι μισο τελειωμενο

αρα μενουμε στην εκδοση b2.04 την οποια κι εγω εχω ( θελω να πω δεν υπαρχει κατι σωστο και ολοκληρωμενο πανω απο αυτη σωστα; )

Οσον αφορα στην εγγραφη συνδεω εναν σκληρο εξωτερικο και παιζω με το να γραψω οτι θελω κτλ...δεν νομιζω να ειναι καμια δυσκολη διαδικασια...(δεν εχω δοκιμασει ακομα κατι τετοιο)

ισως σαν ιδεα το λεω θα μπορουσαμε στο φορουμ να εχουμε ενα σημειο με αναλυτικες οδηγιες για την συσκευη δηλαδη το πως γραφεις απο την τηλεοραση κατι που θελεις κτλ

ειμαι νεος εδω και δεν ξερω αν κατι τετοιο υπαρχει

παντως συγχαρητηρια για την αψογη διαχειρηση του φορουμ σας

makfil
23-10-2011, 07:59
Υπόψη οτι η 2.06 δεν υπάρχει σε έκδοση για τηλεόραση LG. Αν έχεις λογισμικό για LG, δηλαδή την έκδοση της 2.04 για να μην έχεις πρόβλημα με τηλεοράσεις LG, αν βάλεις το 2.06 θα έχεις πρόβλημα με την LG σου. Άσε που δεν θα δουλεύει το τηλεκοντρόλ σου τότε με τον δέκτη. Δηλαδή δεν θα μπορείς να χειριστείς τον δέκτη.

Ο moufas λέει ότι έχει LG αλλά μάλλον δεν έχει αλλάξει το χειριστήριο (υπαρχει ενα μπλεξιμο με την lg αλλα δεν χαλιεμαι κι ολας), όπως εγώ και άλλοι, και, επομένως, μπορεί να περάσει τις αναβαθμίσεις.

moufas1973
23-10-2011, 08:37
Ο moufas λέει ότι έχει LG αλλά μάλλον δεν έχει αλλάξει το χειριστήριο (υπαρχει ενα μπλεξιμο με την lg αλλα δεν χαλιεμαι κι ολας), όπως εγώ και άλλοι, και, επομένως, μπορεί να περάσει τις αναβαθμίσεις.

εχω δυο αποκωδικοποιητες ιδιους

ο ενας καθεται σε μια τηλεοραση Lg που χθες οταν πηγα να τον ανοιξω και να παιξω με τα καναλια τα πατηματα του χειριστηριου επηρεαζαν την αλλη συσκευη

ο αλλος καθεται σε samsung και εκει δεν υπαρχει προβλημα

οντος δεν εχω αλλαξει χειριστηριο....εαν καπου μπορω να παω να το αλλαξω με ενημερωνετε

συγνωμη για τις ερωτησεις παιδια αλλα ειμαι νεος εδω στο σαιτ...θα ενσωματωθω σιγα σιγα στην παρεα ;)

makfil
23-10-2011, 09:16
Το πρόβλημα του σειριστηρίου που δημιουργείται με τις LG, προφανώς, το έχεις καταλάβει. Οι περισσότεροι που αγόρασαν το δέκτη πέρυσι και είχαν LG, πήγαν στην αντιπροσωπεία και άλλαξαν το χειριστήριο με άλλο, που δεν δημιουργεί προβλήματα στην LG αλλά αφενός έχει δυσλειτουργίες στο χειρισμό αφετέρου είσαι περιορισμένος στην αναβάθμιση γιατί πρέπει να φορέσεις αυτή που θα σου δώσει η εταιρεία, ειδικά, για όσους δέκτες παντρεύονται με LG.

Αυτή η διαδικασία έχει τα καλά της και τα κακά της. Το καλό είναι ότι εγώ δεν έχω τα προβλήματα που έχουν άλλοι με τον ήχο στο ff και fb (έχει αναφερθεί το θέμα αρκετά, στα προηγούμενα posts) και το κακό είναι ότι οι άλλοι έχουν πειραματιστεί με τις αναβαθμίσεις που έχουν κυκλοφορήσει ενώ όσοι έχουν πάρει το χειριστήριο για τις LG δεν μπορούν να το κάνουν.

Συμπερασματικά, εάν δεν σε ενοχλεί να δουλεύεις το χειριστήριο με την LG σου και τα προβλήματα που σου παρουσιάζει, μην αλλάξεις χειριστήριο για να μην περιοριστείς, όπως εγώ και άλλοι.

moufas1973
23-10-2011, 10:30
Οκ παιδια κατανοητο

Καταληγω στα εξης:
1. Διατηρω την b2.04 μεχρι να βγει μια αξιοπρεπης αναβαθμιση
2. Διατηρω το παλιο τηλεχειριστηριο κι ας εχει καποιες δυσλειτουργιες με lg αφου τα οφελη ελευθεριας αναβαθμισεων κτλ ειναι μεγαλυτερα απο το να το αλλαξω κ να δεσμευτω σε συγκεκριμενες επιλογες

Εαν τελος υπαρχει καποιο λινκ με τον τροπο αξιοποιησης των δυνατοτητων αντιγραφης απο τον αποκωδικοποιητη του τι παιζει η τιβι το βαζετε αν ειναι να παω να το μελετησω να μπορω να αντιγραφω κι εγω τα εργα που παιζονται.

Ευχαριστω θερμα

makfil
23-10-2011, 10:43
Μέσα στις σελίδες αυτού του νήματος υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που σε νεδιαφέρουν.
Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν δύο δυνατότητες για να γράψεις το πρόγραμμα που θέλεις είτε σε στικ είτε σε εξωτερικό δίσκο (στη θύρα usb). Το στικ πρέπει να έχει χωρητικότητα 8GB τουλάχιστον για να χωρέσει 1-2 προγράμματα και παραπάνω. Η μία δυνατότητα είναι να γράψεις αυτό που βλέπεις πατώντας το record και η άλλη να προγραμματίσεις την εγγραφή.

makfil
23-10-2011, 10:43
Μέσα στις σελίδες αυτού του νήματος υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που σε νεδιαφέρουν.
Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν δύο δυνατότητες για να γράψεις το πρόγραμμα που θέλεις είτε σε στικ είτε σε εξωτερικό δίσκο (στη θύρα usb). Το στικ πρέπει να έχει χωρητικότητα 8GB τουλάχιστον για να χωρέσει 1-2 προγράμματα και παραπάνω. Η μία δυνατότητα είναι να γράψεις αυτό που βλέπεις πατώντας το record και η άλλη να προγραμματίσεις την εγγραφή.

moufas1973
23-10-2011, 10:55

εγινε φιλε ευχαριστω
ελεγα μηπως γλυτωσω να διαβασω 157 σελιδες και υπαρχει καποιο λινκ που σε παει κατευθειαν στο πως γινονται αναλυτικα οι αντιγραφες κτλ χεχε

και παλι μαν ευχαριστω κι εσενα και ολα τα παιδια

θα ενημερωνομαι πλεον συχνα απο εδω και θα τα λεμε ( οχι δεν θα σας πρηζω αλλο χαχα απλα ειδα χρυσο κι επεσα με την μουρη να τσιμπησω ) :):):)

moufas1973
23-10-2011, 11:14
exFAT χρησιμοποιω
και εχθες hackaρα μια LG τηλεοραση που εχω
για να παιζει αρχεια AVI και δεν εβλεπε exFAT και μεχρι να καταλαβω τι συνεβαινε ειδα και επαθα...

φιλε πως το εκανες αυτο; πως εισηλθες στο λειτουργικο της lg?

moufas1973
23-10-2011, 11:30
Τελικα εχοντας διαβασει καμια 50 σελιδες και εχοντας πεταχτει τα ματια μου εξω μια ερωτηση

το manual που ειπε ο φιλος sboulio και θα αναρτηθει με λινκ να παμε να το διαβασουμε να ενημερωθουμε καλυτερα απο οσα λεει το εγχειριδιο του εργοστασιου (το θεωρω απαραδεκτο ) εχει αναρτηθει καπου; γιατι μεχρι στιγμης δεν βρηκα καποιο λινκ..

tolias
24-10-2011, 03:16
Πρώτον το manual δεν βγήκε ποτέ. Όλα τα βρήκαμε μόνοι μας ή από το φόρουμ. Κάτι που γίνεται με όλους τους δέκτες γιατί είναι τελείως διαφορετικοί όταν πρωτοκυκλοφορούν από όπως γίνονται τελικά με τις αναβαθμίσεις. To manual της συσκευασίας αφορά πάντα το αρχικό λογισμικό. Απλά είχε ανακοινωθεί καινούριο manual που τελικά δεν βγήκε. Δεύτερον το τηλεκοντρόλ του δέκτη έχει τις ίδιες συχνότητες με τις τηλεοράσεις LG και μπερδεύονται. Η λύση είναι να πάει οποίος έχει το πρόβλημα με τον δέκτη του στο service όπου του περνάνε άλλο λογισμικό. Είναι η 2.04 (γιαυτο δεν έχει το πρόβλημα του ήχου, γιατί αυτό υπάρχει μόνο με την 2.06) με άλλες συχνότητες τηλεκοντρόλ. Επίσης δίνουν άλλο τηλεκοντρόλ που ταιριάζει με το καινούριο λογισμικό. Έτσι και αλλιώς η τελευταία επίσημη έκδοση λογισμικού είναι η 2.04. Αν βγει καινούρια επίσημη έκδοση λογισμικού αυτή θα βγει μετά από λίγο και σε έκδοση LG. Η 2.06 είναι ανεπίσημη. Τώρα αν ρωτάς γιατί ασχολούμαστε με την 2.06, αν συνεχίσεις το διάβασμα θα δεις πόσα παράπονα υπάρχουν για την 2.04. Με την προσπάθεια του Sboulio και τις παρατηρήσεις τις δικές μας ελπίζουμε να λυθούν τα προβλήματα της 2.06 και να βγει ένα καλό λογισμικό. Εξάλλου ακόμα και έτσι εγώ προτιμώ την 2.06 και το μόνο που με ενοχλεί είναι το πρόβλημα του ήχου που το ξεπερνάω εύκολα. Όταν εμφανιστεί, γιατί έχω βρει ένα κόλπο που φαίνεται να το περιορίζει. Τουλάχιστον σε εμένα.

MrGmtos
24-10-2011, 20:03
Μπορεί κάποιος να μου στείλει τις αναβαθμίσεις 2.04 και 2.06 ?
Στο http://www.morris.gr/index.php?SCREEN=products_details&ProductID=603 δεν με αφήνει να τις κατεβάσω :/

tolias
25-10-2011, 04:10
Έχει δίκιο. Η 2.06 δεν υπάρχει στο site, αλλά δεν δουλεύουν ούτε τα links για τις 2.02 και 2.04. Πρόσφατα έχουν αλλάξει την θέση του δέκτη μέσα στο site και είναι σε διαφορετικό σημείο. Αλλά δεν είχα δοκιμάσει τα links. Τι έγινε, το κλείσανε το μαγαζί;

tolias
25-10-2011, 04:26
Έξι μέρες με πέντε αρχεία χωρίς πρόβλημα στον ήχο. Την έκτη μέρα αποφάσισα να μην γράψω αρχείο, αλλά να ξαναδώ το αρχείο της προηγούμενης μέρας. Προηγούμενη φορά είχε τύχει να δω μία φορά ένα αρχείο χωρίς πρόβλημα στον ήχο, αλλά να εμφανιστεί όταν αποφάσισα να το ξαναδώ την επόμενη μέρα. Ήθελα να δοκιμάσω και σε αυτό το σερί αυτό το θέμα. Το αρχείο μεγάλο, 3,5 ώρες και σχεδόν ολόκληρο το στικ. Βασικά δεν παρακολουθούσα, αλλά το άφηνα να παίζει, και εγώ ή γύρναγα την τηλεόραση στον άλλο μου δέκτη, ή ήμουνα στον υπολογιστή. Πότε πότε έριχνα καμιά ματιά. Περίπου στις 2 ώρες και αφού είχα δοκιμάσει μερικές φορές τα πλήκτρα ff ή fb χωρίς πρόβλημα, πάτησα το κουμπί info για να δω που περίπου είναι. Ο δέκτης κόλλησε και τον έβγαλα από την μπρίζα για να ξεκολλήσει. Ξαναέπαιξα το αρχείο από το σημείο που είχε κολλήσει, και χάρηκα που παρά την ταλαιπωρία δεν εμφανίστηκε το πρόβλημα του ήχου. Το διέγραψα με τον καινούριο τρόπο και την επόμενη μέρα (έβδομη) έγραψα το έκτο αρχείο. Δυστυχώς το πρόβλημα του ήχου εμφανίστηκε σε αυτό το αρχείο! Δηλαδή όπως στις πρώτες δοκιμές έγραφα το πρώτο αρχείο χωρίς πρόβλημα, αλλά εμφανιζόταν στο δεύτερο αρχείο, έτσι και εδώ στο επόμενο αρχείο μετά το κόλλημα εμφανίστηκε το πρόβλημα. Δεν ξέρω τι ζημιά έκανε το κόλλημα, αλλά εμφανίζεται στο δεύτερο αρχείο και μετά. Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, η διαγραφή γίνεται κανονικά, στο στικ εμφανίζονται δεσμευμένα 96kb όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι. Δεν ξέρω τι ζημιά προκάλεσε, αλλά από την στιγμή που θα εμφανιστεί το πρόβλημα του ήχου ξέρω οτι μάλλον μένει οπότε η διαδικασία πρέπει μάλλον να αρχίσει από την αρχή.
Τελικά όντως το πρόβλημα του ήχου εμφανίστηκε πάλι μετά το κόλλημα. Σε όλα τα αρχεία που έγραψα μετά. Αλλά βγαίνει μόνο την πρώτη φορά που θα πατήσω ff ή fb, ο ήχος επανέρχεται με την πρώτη προσπάθεια, και δεν ξαναφαίνεται στην συνέχεια όσες φορές και αν πατήσω ff ή fb. Δηλαδή είναι πολύ πιο ελαφρύ το πρόβλημα από τις πρώτες φορές που το είχα. Και έχω δει ότι όταν εμφανιστεί το πρόβλημα μένει μόνιμα και διορθώνεται μόνο με φορμάρισμα του στικ και να ξαναρχίσω το κόλπο από την αρχή. Άρα κάποια ζημιά κάνει στο στικ, ή κάποιο υπόλλειμα αφήνει. Και αυτό φεύγει μόνο με φορμάρισμα. Γιατί στον υπολογιστή δεν φαίνεται κανένα πρόβλημα ή υπόλλειμα στο στικ. Πάντως εγώ σήμερα δοκίμασα να διαγράψω όλα τα υπάρχοντα στο στικ με το πρόγραμμα καθαρισμού CCleaner και χωρίς φορμάρισμα. Κάνει πλήρη διαγραφή που διάρκεσε περίπου 10 λεπτά για τα 8GB. Θα κάνω καινούριες εγγραφές και βλέπουμε.

MrGmtos
25-10-2011, 18:31
Μπορεί κάποιος να μου στείλει τις αναβαθμίσεις 2.04 και 2.06 ?
Στο http://www.morris.gr/index.php?SCREEN=products_details&ProductID=603 δεν με αφήνει να τις κατεβάσω :/

Συγνώμη ξέχασα να αναφέρω και την 2.02 που χρειάζομαι... αν μπορεί κάποιος να μου τις στείλει και τις 3 τον ευχαριστώ πολύ!!

Sboulio
26-10-2011, 10:15
Το μαγαζί δεν έκλεισε, απλά η δουλειά έπεσε σε μένα να ενημερώσω το site και προσπαθώ να τακτοποιήσω κάποια πράγματα, αλλά χρειάζεται χρόνος.
Επίσης, διαβάζω καθημερινά τα θέματα και τις δοκιμές που κάνετε και ενημερώνω το εργοστάσιο αλλά δεν υπάρχει χρόνος για να πιέζω όπως θα έπρεπε. Υπόσχομαι να βελτιωθεί αυτό μόλις τελειώσω με το site που παίρνει πολύ χρόνο.
Σήμερα κιόλα θα τακτοποιηθεί ο δέκτης DTR2205HDPVR και οι εκδόσεις firmware θα είναι ξανά διαθέσιμες.

makfil
26-10-2011, 10:18
Το μαγαζί δεν έκλεισε, απλά η δουλειά έπεσε σε μένα να ενημερώσω το site και προσπαθώ να τακτοποιήσω κάποια πράγματα, αλλά χρειάζεται χρόνος.
Επίσης, διαβάζω καθημερινά τα θέματα και τις δοκιμές που κάνετε και ενημερώνω το εργοστάσιο αλλά δεν υπάρχει χρόνος για να πιέζω όπως θα έπρεπε. Υπόσχομαι να βελτιωθεί αυτό μόλις τελειώσω με το site που παίρνει πολύ χρόνο.

Η επανεμφάνισή σου, μετά από αρκετό καιρό, μας δίνει ελπίδες για ένα βελτιωμένο firmware, στα σημεία που έχουν εντοπιστεί.

spfcel
26-10-2011, 12:44
Συγνώμη ξέχασα να αναφέρω και την 2.02 που χρειάζομαι... αν μπορεί κάποιος να μου τις στείλει και τις 3 τον ευχαριστώ πολύ!!
Δοκίμασε και πάλι τώρα σε παρακαλώ. 2.02 & 2.04 διαθέσιμες στη θέση τους... στο επίσημο site

manthes
26-10-2011, 13:05
Σήμερα κιόλα θα τακτοποιηθεί ο δέκτης DTR2205HDPVR και οι εκδόσεις firmware θα είναι ξανά διαθέσιμες.
Ας προσεξετε και το θεμα του κολληματος του δεκτη στο epg (μαλλον οταν χρησιμοποιειται αρκετη ωρα) με αποτελεσμα μετα να μην μπορει να κανει προγραμματισμενες εγγραφες και η μονη λυση πλεον ειναι να ξαναγυρισεις τον δεκτης στις αρχικες ρυθμισεις και αντε παλι απο την αρχη να περνας τα καναλια κτλ

tolias
26-10-2011, 20:17
Και το site εσύ το έχεις αναλάβει φίλε Sboulio; Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν σε λίγο βγεις να απολογηθείς για την καθαριότητα στο κτίριο του service γιατί σου έχουν αναθέσει και την καθαριότητα, αλλά δεν προλαβαίνεις.

makfil
26-10-2011, 20:46
Δεν νομίζω ότι αυτού του είδους σχόλια πρέπει να απευθύνονται σε ένα μέλος του forum που επί 1,5 χρόνο έχει προσφέρει, αποδεδειγμένα, στη βελτίωση του λογισμικού του συγκεκριμένου δέκτη.

Έχω γράψει στο παρελθόν ότι, αγόρασα, πέρυσι το Σεπτέμβρη, το δέκτη αφού διαπίστωσα τη συμβολή του Sboulio στην υποστήριξη του δέκτη.

Όλοι όσοι έχουν αγοράσει το δέκτη αυτό, περιμένουν τη βελτίωση του λογισμικού και τέτοιου είδους σχόλια, έχω την εντύπωση ότι, αποθαρρύνουν την όποια σχετική διάθεση.

tolias
27-10-2011, 02:28
Τώρα που ξαναδιαβάζω το προηγούμενο post μου, μου φαίνεται οτι έχει λίγο επιθετικό ύφος. Όχι βέβαια προς τον φίλο μας τον Sboulio, που τον εκτιμώ πολύ και για την επιλογή του να εκτίθεται στο φόρουμ και να ακούει την γκρίνια μας, και τις φανερές προσπάθειες του να βελτιώσει τον δέκτη. Ο θυμός που φαίνεται είναι προς τους κινέζους και τις περίεργες λύσεις τους.
Αυτό είναι ένα προηγούμενο σχόλιο που δείχνει την άποψη που έχω για τον Sboulio. Ή δεν κατάλαβες καλά το προηγούμενο σχόλιο μου ή το έγραψα με τρόπο που σε μπερδεύει. Αυτό που λέω είναι το αντίθετο από αυτό που κατάλαβες. Την συμπαράσταση μου εκφράζω προς τον φίλο μας τον Sboulio γιατί εκτός από την ευθύνη να βελτιώσει ένα εξαρχής προβληματικό προιον, εκτός από τις δικές μας γκρίνιες και ανυπομονησίες, έχει και μία ευθύνη που δεν φανταζόμουν οτι θα είχε, όπως το site. Όταν έγραφα "τι έγινε, το κλείσανε το μαγαζί" δεν φανταζόμουνα ότι θα απαντούσε ο Sboulio, και οτι και αυτό ήταν δική του ευθύνη. Μία βόλτα από τα άλλα threads θα δείξει οτι ελάχιστες εταιρίες έχουν εκπροσώπους τους στο forum. Και δεν είναι η πρώτη φορά που εκφέρω αυτήν την γνώμη. Θα σου προτείνω ένα κόλπο που κάνω και εγώ. Όταν διαβάζω ένα μήνυμα που μου προκαλεί άμεση απάντηση, πάντα το διαβάζω μερικές φορές ακόμα. Πολλές φορές κατόπιν ανακαλύπτω οτι έχει άλλη έννοια από αυτή που νόμιζα την πρώτη φορά που το διάβασα.

tolias
27-10-2011, 05:29
Πάντως εγώ σήμερα δοκίμασα να διαγράψω όλα τα υπάρχοντα στο στικ με το πρόγραμμα καθαρισμού CCleaner και χωρίς φορμάρισμα. Κάνει πλήρη διαγραφή που διάρκεσε περίπου 10 λεπτά για τα 8GB. Θα κάνω καινούριες εγγραφές και βλέπουμε.
To CCleaner ήταν παταγώδη αποτυχία. Το πρόβλημα έγινε τόσο έντονο όσο τις πρώτες φορές. Μόνη λύση να φορμάρω ξανά το στικ και να ξαναρχίσω το κόλπο από την αρχή. Ότι πρόβλημα δημιουργείται, δημιουργείται στο στικ και από εκεί και πέρα ο δέκτης δεν μπορεί να συνεργαστεί με το στικ. Αν δεν γινόταν με όλα μου τα στικ θα σκεφτόμουν οτι είναι προβληματικό το στικ. Δυστυχώς πολλοί παράγοντες φαίνεται να δημιουργούν το πρόβλημα στο στικ και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μέχρι στιγμής μου το έχει προκαλέσει διαγραφή, κόλλημα, και CCleaner. Ελπίζω μόνο να ξαναδουλέψει το κόλπο τώρα που ξεκινάω από την αρχή για να μπορώ έστω και έτσι να βλέπω τις εγγραφές μου χωρίς να με κουράζει.

makfil
27-10-2011, 06:02
Αυτό είναι ένα προηγούμενο σχόλιο που δείχνει την άποψη που έχω για τον Sboulio. Ή δεν κατάλαβες καλά το προηγούμενο σχόλιο μου ή το έγραψα με τρόπο που σε μπερδεύει. Αυτό που λέω είναι το αντίθετο από αυτό που κατάλαβες. Την συμπαράσταση μου εκφράζω προς τον φίλο μας τον Sboulio γιατί εκτός από την ευθύνη να βελτιώσει ένα εξαρχής προβληματικό προιον, εκτός από τις δικές μας γκρίνιες και ανυπομονησίες, έχει και μία ευθύνη που δεν φανταζόμουν οτι θα είχε, όπως το site. Όταν έγραφα "τι έγινε, το κλείσανε το μαγαζί" δεν φανταζόμουνα ότι θα απαντούσε ο Sboulio, και οτι και αυτό ήταν δική του ευθύνη. Μία βόλτα από τα άλλα threads θα δείξει οτι ελάχιστες εταιρίες έχουν εκπροσώπους τους στο forum. Και δεν είναι η πρώτη φορά που εκφέρω αυτήν την γνώμη. Θα σου προτείνω ένα κόλπο που κάνω και εγώ. Όταν διαβάζω ένα μήνυμα που μου προκαλεί άμεση απάντηση, πάντα το διαβάζω μερικές φορές ακόμα. Πολλές φορές κατόπιν ανακαλύπτω οτι έχει άλλη έννοια από αυτή που νόμιζα την πρώτη φορά που το διάβασα.

Ως αντικειμενικός παρατηρητής έχω αναγνωρίσει τις προσπάθειες και την επιμονή και υπομονή να συμβάλεις θετικά δτξ βελτίωση του λογισμικού αυτού του δέκτη.

Αλλά εάν νομίζεις ότι πρέπει καθένας να διαβάζει 4-5 φορές ένα σχόλιό σου για να καταλάβει τι, πραγματικά, ήθελες να γράψεις και όχι τι έγραψες, είναι καλλίτερα να μην το γράφεις.

tolias
28-10-2011, 01:52
Ελπίζω μόνο να ξαναδουλέψει το κόλπο τώρα που ξεκινάω από την αρχή για να μπορώ έστω και έτσι να βλέπω τις εγγραφές μου χωρίς να με κουράζει.
Το κόλπο ξαναδούλεψε. Φορμάρισμα στο στικ και οι περίεργες διαγραφές που είχα περιγράψει όταν πρωτοέγραψα την διαδικασία. Το στικ είχε "στραβώσει" τελείως μετά το κόλλημα και το CCleaner, αλλά τώρα "ξαναίσιωσε". Βέβαια επειδή φαίνεται οτι πολλοί παράγοντες δημιουργούν το πρόβλημα, κατα πάσα πιθανότητα θα ξανα εμφανιστεί σε λίγο καιρό. Αλλά τουλάχιστον μπορώ να το διορθώνω για λίγο για να μην μου σπάει τα νεύρα. Δεν ξέρω τι προκαλεί το πρόβλημα, και δεν νομίζω οτι έχω κάτι άλλο να δοκιμάσω, αλλά μάλλον βρήκα το κόλπο που έψαχνα για να παρακάμπτω το πρόβλημα. Ελπίζω. Βέβαια βοηθάει οτι έχω ένα μικρό στικ και δεν κρατάω εγγραφές σε αυτό. Σε κανονικό σκληρό δίσκο δύσκολα εφαρμόζεται. Έτσι μπορώ να περιμένω μέχρι το νέο λογισμικό. Αν τώρα όλα αυτά που έγραψα βοήθησαν καθόλου και τον φίλο μας τον Sboulio για να δώσει μία κατεύθυνση στους κινέζους που να ψάξουνε, θα ήταν το ιδανικό.

tolias
28-10-2011, 02:08
Αλλά εάν νομίζεις ότι πρέπει καθένας να διαβάζει 4-5 φορές ένα σχόλιό σου για να καταλάβει τι, πραγματικά, ήθελες να γράψεις και όχι τι έγραψες, είναι καλλίτερα να μην το γράφεις.
Το πως αντιλαμβάνεται κάτι που διαβάζει κάποιος δεν έχει σχέση μόνο με αυτόν που το έγραψε, αλλά και με αυτόν που το διαβάζει. Αν έχει δηλαδή την συγκέντρωση, τον χρόνο, την ψυχική διάθεση να το καταλάβει. Αν το διάβασε βιαστικά, αν ήταν αφηρημένος, αν ήταν ήδη φορτωμένος με κάτι κτλ. Γιαυτό πριν φορτώσω με κάτι, το ξαναδιαβάζω για να δω αν εγώ το κατάλαβα λάθος. Πάρα πολλές φορές ήταν ξεκάθαρα μηνύματα που εγώ βιάστηκα να κρίνω.

KROMPOTIS
28-10-2011, 11:42
Εγώ πάντως παρακολουθώντας αυτό το thread, έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα όπως: ασχολούμαστε με αυτόν το δέκτη πάρα πολύ (1536 posts) χωρίς να του αξίζει και σαν να μη φτάνει αυτό παρατηρώ και διαφωνίες τις οποίες τις αντιλαμβάνομαι περισσότερο σαν λογομαχίες. Εχω συμβιβαστεί όπως έχω πει και παλιότερα, στο ότι ένας δέκτης με 60 ευρώ δεν μπορεί να μου προσφέρει την υποστήριξη που θα μου πρόσφερε ένας των 200, οπότε δεν ασχολούμαι γιατί δεν αξίζει απλά τον κόπο. Οπότε ηρεμείστε παιδιά κι υπομονή.

tolias
29-10-2011, 23:08
Για τις διαφωνίες δεν μπορεί να κάνει κανείς κάτι. Προκύπτουν στην κουβέντα, υπάρχουν σε όλα τα φόρουμ, και αυτό που προσπαθούμε όλοι είναι να συγκρατούμαστε και να μην περνάμε τα όρια. Τώρα γιατί ασχολούμαστε με τον δέκτη, η απάντηση είναι γιατί αυτόν έχουμε και με αυτόν πρέπει να κάνουμε την δουλειά μας. Εγώ ακόμα πληρώνω δόσεις για αυτόν, δεν υπάρχει περίπτωση αυτήν την στιγμή να πάρω άλλον, και καμάρι να μπορούσα να ανοίξω το παράθυρο και να τον πετάξω. Αλλά δεν γίνεται και πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να δουλέψει αυτός. Ήδη με αυτόν τον περίεργο τρόπο κατάφερα να ξεπεράσω σε μεγάλο βαθμό το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα με αυτήν την έκδοση λογισμικού. Δεν ήταν χάσιμο χρόνου.

talos_2002
30-10-2011, 03:06
Οι Κινέζοι φταίνε πιστεύω. Η F&U έπρεπε να απειλήσει με ακυρώσεις παραγγελιών για να αποκτήσει ο 2205 το firmware της NEC με τις πολυμεσικές δυνατότητες. Αυτοί προφανώς ήθελαν να αποφύγουν να ξανακάνουν το κομμάτι δουλειάς που τους αναλογεί όταν λαμβάνουν ένα καινούριο firmware. Η Crystal Audio επικαλέσθηκε πρόβλημα προθυμίας του ίδιου κατασκευαστή για προμήθειά της με firmware και γι' αυτό σταμάτησαν την συνεργασία τους.

Ελπίζω να βρει ο Sboulio χρόνο, αλλά και να καταφέρει να τους «στριμώξει» να χρησιμοποιήσουν νεότερο firmware της NEC.

AKA1AKA
06-11-2011, 12:57
ερωτηση τελικα ξερει κανεις αν εμφανιζει ελληνικους υποτιτλους αν η ταινια τους εχει ξεχωριστα? srt Aρχεια.
αν ναι τον θελω αμεσα. NNNNN

AKA1AKA
06-11-2011, 17:29
πως διαβαζει τους υποτιτλους σε σρτ αρχειο?

MrGmtos
08-11-2011, 21:53
Σήμερα ο αποκωδικοποιητής μου σταμάτησε να λειτουργεί σωστά... χρησιμοποιώ την ενημέρωση 2.04 και για μια βδομάδα δούλευε ρολόι...
τώρα ανοίγει μόνο στην οθόνη F&U και ακούγεται ήχος (νομίζω απο κανάλι ραδιοφώνου) και δεν ανταποκρίνεται στις εντολές του τηλεκοντρόλ...
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το διορθώσω...??? Ο αποκωδικοποιητής δεν έχει κλείσει ούτε ένα μήνα αγοράς...

tolias
09-11-2011, 04:17
Ο δέκτης σου βρίσκεται σε λειτουργία ραδιοφώνου. Στο τηλεκοντρόλ υπάρχει ένα κουμπί TV/RADIO. Αν το πατήσεις λογικά θα γυρίσει σε λειτουργία τηλεόρασης. Ακόμα και έτσι όμως μπορείς να κάνεις zapping στα κανάλια του ραδιοφώνου και να αυξομειώσεις την ένταση του ήχου. Αν ισχύει όμως αυτό που γράφεις οτι δεν ανταποκρίνεται στις εντολές του τηλεκοντρόλ καθόλου, αυτό σημαίνει ή οτι δεν δουλεύει το τηλεκοντρόλ (δύσκολο αν είναι ενός μόνο μήνα αλλά μπορεί να γίνει, αν πχ έχει βραχεί ή αν έχει πέσει κάτω), ή οτι ο δέκτης έχει κολλήσει. Αν ισχύει το τελευταίο πολλές φορές βοηθάει στα διάφορα κολλήματα του δέκτη να τον βγάλεις για λίγο από την μπρίζα. Αν και πάλι δεν γίνει κάτι, χρειάζεται να ξαναεγκατασταθεί το λογισμικό. Αν όμως δεν μπορείς να μπεις στο μενού δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και να ξαναπεράσεις το λογισμικό. Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο και μόνο το service μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτήν την περίπτωση.

tolias
09-11-2011, 05:58
Τέταρτη συνεχόμενη μέρα που γράφω αρχεία χωρίς το πρόβλημα του ήχου. Είναι νέο ρεκόρ. Το σκεπτικό ήταν οτι κάτι περίεργο γίνεται όταν σβήνω αρχεία μέσα από τον δέκτη, ή ειδικά το πρώτο αρχείο που γράφω με τον δέκτη μετά από φορμάρισμα του αποθηκευτικού μέσου. Μου είχε κάνει και εντύπωση οτι όταν έσβηνα όλα τα αρχεία και φακέλους του στικ μέσα από τον υπολογιστή ο δεσμευμένος χώρος επανερχόταν στα 96KB, όπως δηλαδή μετά από το φορμάρισμα. Ενώ όταν τα έσβηνα μέσα από τον δέκτη (χωρίς φορμάρισμα, απλά διαγραφή) ο δεσμευμένος χώρος ήταν 40 περίπου MB. Έτσι φορμάρισα πάλι το στικ (πάντα exFAT), και αποφάσισα να μην σβήνω αρχεία μέσα από τον δέκτη, αλλά από τον υπολογιστή μου. Το πρώτο αρχείο χωρίς πρόβλημα ήχου όπως το περίμενα, και το έσβησα μέσα από τον υπολογιστή. Με χαρά είδα οτι και το δεύτερο αρχείο που έγραψα ήταν χωρίς πρόβλημα στον ήχο. Μόνο που ήταν αργά, ο υπολογιστής ήταν κλειστός, βαρέθηκα να τον ανοίξω, και χρειαζόμουν τον χώρο κενό για να προγραμματίσω εγγραφή για την επόμενη μέρα. Είδα οτι δεν είναι λογικό να ανοίγω υπολογιστή όποτε θέλω να διαγράφω αρχείο και το παράτησα το κόλπο. Έτσι το διέγραψα μέσα από τον δέκτη. Δοκίμασα όμως να αλλάξω τρόπο διαγραφής. Πρώτα προσπάθησα να διαγράψω ολόκληρο το στικ. Δηλαδή το εικονίδιο hdd0 που είναι ο πρώτος φάκελος της διαδρομής. Δεν είδα να γίνεται τίποτα, οπότε πήγα στο αρχείο, το διέγραψα, διέγραψα ολόκληρο τον φάκελο pvr, και μετά ξαναπάτησα διαγραφή στο εικονίδιο του σκληρού δίσκου. Την επόμενη μέρα που πήγα να δω το αρχείο που είχα προγραμματίσει να γράψω, το τρίτο δηλαδή στην σειρά, είδα με έκπληξη οτι ούτε αυτό είχε πρόβλημα με τον ήχο. Κανονικά έπρεπε να είχε εμφανιστεί ήδη από το δεύτερο αρχείο. Το διέγραψα και αυτό με την ίδια ακριβώς διαδικασία. Στον υπολογιστή ο δεσμευμένος χώρος ήταν 96KB, όπως δηλαδή πρέπει. Σήμερα είχα γράψει το τέταρτο αρχείο. Και τους δύο ποδοσφαιρικούς αγώνες στην σειρά. Ούτε αυτό το αρχείο είχε πρόβλημα στον ήχο παρά τα πολλά μπρος πίσω που δοκίμασα.
Δεν ξέρω αν το κόλπο είναι οτι το πρώτο αρχείο το διέγραψα μέσα από τον υπολογιστή, ή ο τρόπος που διαγράφω τώρα τα αρχεία μέσα από τον δέκτη. Δεν ξέρω επίσης αν θα εμφανιστεί πάλι το πρόβλημα σε λίγες μέρες. Αλλά το γεγονός οτι για πρώτη φορά, με όλα αυτά, έχω αρκετές μέρες να δω το πρόβλημα του ήχου κάτι σίγουρα σημαίνει. Και μου δείχνει οτι η απλή διαγραφή είτε του πρώτου αρχείου, είτε όλων των αρχείων μέσα από τον δέκτη δεν γίνεται σωστά. Κάποιο υπόλειμμα μένει που δημιουργεί το πρόβλημα στα επόμενα αρχεία. Και γιαυτό το πρόβλημα φαίνεται τόσο πολύ σε εμένα. Λόγω του περιορισμένου χώρου των 8GB σβήνω συνέχεια αρχεία. Ακόμα και αν εμφανιστεί πάλι το πρόβλημα, το γεγονός οτι για πρώτη φορά είχα 4 συνεχόμενες μέρες χωρίς πρόβλημα σημαίνει οτι κάτι υπάρχει εδώ. Ίσως ο φίλος μας ο Sboulio θα έπρεπε να πει στους κινέζους να ψάξουν πως διαγράφει τα αρχεία ο δέκτης. Ή ειδικά το πρώτο αρχείο, ή γενικά πως διαγράφει τα αρχεία. Μάλλον γενικά.
Αυτό ήταν το πρώτο κόλπο που είδα οτι περιορίζει το πρόβλημα με το χάσιμο του ήχου στην 2.06. Υπάρχει και άλλο κόλπο, στην ίδια βάση αλλά πιο εύκολο και χωρίς υπολογιστή. Μετά από φορμάρισμα του στικ το πρώτο αρχείο πάντα ήταν χωρίς πρόβλημα στον ήχο. Μετά κάτι "στράβωνε" στο στικ και από κάποιο σημείο και μετά κάτι γίνεται ή κάποιο υπόλλειμα μένει στο στικ και εμφανίζεται το πρόβλημα σε όλα τα κατοπινά αρχεία. Το τι γίνεται στο στικ είναι θέμα των κινέζων. Γίνεται (σε εμένα) μετά από διαγραφή αρχείων, μετά από κολλημα, και άλλα. Το θέμα είναι τι κάνω εγώ. Πρέπει λοιπόν να καθαρίζω το στικ. Να διαγράφω τα πάντα από μέσα, και το υπόλλειμα. Η μία λύση είναι το παραπάνω κόλπο που περιλαμβάνει φορμάρισμα του στικ στον υπολογιστή, και άλλα. Άλλο κόλπο είναι όταν εμφανιστεί το πρόβλημα του ήχου να φορμάρω πάλι το στικ. Όχι όμως στον υπολογιστή, αλλά μέσα από τον δέκτη. Αλλά δεν χρησιμοποιώ την επιλογή φορμαρίσματος exFAT του δέκτη. Αυτή η επιλογή δεν διαγράφει μόνο τα πάντα στο στικ, όπως λέει ο φίλος μας ο Sboulio. Γιατί αλλάζει ακόμα και η χωρητικότητα του στικ, σε σχέση με το φορμάρισμα exFAT στον υπολογιστή. Μάλλον κάτι παραπάνω κάνει από απλή διαγραφή. Με αυτή την επιλογή το πρόβλημα του ήχου εμφανίζεται από το δεύτερο αρχείο και μετά. Εγώ χρησιμοποίησα την επιλογή "Υπάρχει ήδη". Αυτή η επιλογή φαίνεται οτι όντως κάνει μόνο διαγραφή των πάντων στο στικ και δεν κάνει πραγματικό φορμάρισμα. Η χωρητικότητα του στικ μένει η ίδια με το φορμάρισμα στον υπολογιστή. Αλλά φαίνεται οτι σβήνει και το πρόβλημα που έχει γίνει στο στικ. Για διαγραφή αρχείων χρησιμοποιώ τον δέκτη, αλλά καλού κακού σβήνω πάλι τα πάντα στο στικ. Αρχείο, φάκελο pvr, πατάω διαγραφή ακόμα και στο εικονίδιο του σκληρού δίσκου στην αρχή της διαδρομής του αρχείου. Βέβαια βοηθάει οτι χρησιμοποιώ μικρά στικ των 8GB, δεν αποθηκεύω αρχεία σε αυτά, και είμαι γράψε σβήσε συνεχώς.
Ένα βράδυ παρόλο το πρώτο κόλπο που χρησιμοποιούσα, εμφανίστηκε ξαφνικά το πρόβλημα του ήχου. Και μάλιστα τόσο έντονα που δεν επανερχόταν ο ήχος με τίποτα. Ξαναεγκατέστησα την 2.06 που έχω πρόχειρη στο FAT32 στικ, αλλά τίποτα. Είχα κλειστό τον υπολογιστή, και βαρέθηκα να τον ανοίξω. Αν τον είχα θα δοκίμαζα ένα άλλο λογισμικό. Η προφανής λύση είναι η 2.04, αλλά δεν θέλω να ξαναγυρίσω σε αυτή. Το άφησα για την επόμενη μέρα και έλεγα να δοκιμάσω το λογισμικό του Discover digy-pro. Είναι η πιο πρόσφατη έκδοση από τα λογισμικά που έχω βρει, από το thread του φαίνεται οτι έχει timeshift άρα είναι επιπέδου τουλάχιστον 2.02 και το καλύτερο θα ήταν να έχει διαφορετική αρίθμηση ή ο εισαγωγέας να έχει άλλες απαιτήσεις και να είναι διαφορετικό λογισμικό. Δεν ξέρω αν θα το δεχόταν ο δέκτης, αν θα ήταν καλύτερο από του F&U, είναι επικίνδυνη επιλογή, και χάνω και την εγγύηση. Αλλά δείχνει πόσο πολύ με έχουν κουράσει η 2.04 και η 2.06. Αλλά ευτυχώς είχα τον υπολογιστή κλειστό. Με τα νεύρα που είχα σίγουρα θα το πέρναγα. Όταν ηρέμησα θυμήθηκα την επιλογή φορμάρισμα μέσα από τον δέκτη με την επιλογή "Υπάρχει ήδη". Το κόλπο που περιέγραψα παραπάνω δηλαδή. Το εφάρμοσα, το δοκίμασα, και περίπου μία εβδομάδα τώρα δεν είχα το πρόβλημα του ήχου, κρατώντας βέβαια την F&U 2.06. Ευτυχώς που εκείνο το βράδυ είχα τον υπολογιστή κλειστό και βαρέθηκα να πάω στο άλλο δωμάτιο να τον ανοίξω.
Επίσης αν και έχω εκφράσει πολλές φορές την εκτίμηση μου στον Sboulio (πρόσφατα μάλιστα είχα και μία παρεξήγηση για αυτό το θέμα), δεν καταλαβαίνω και την καθυστέρηση. Καταλαβαίνω την καθυστέρηση το καλοκαίρι λόγω αδείας, αλλά για να πω την αλήθεια, αυτό που έγραψε οτι είχε προτεραιότητα η ανακατασκευή του site και δεν ασχολήθηκε τελευταία με το λογισμικό λίγο μου κακοφάνηκε. Άσχετα βέβαια με την συμπαράσταση μου για το πολλαπλό του τρέξιμο.

MrGmtos
09-11-2011, 19:54
Ο δέκτης σου βρίσκεται σε λειτουργία ραδιοφώνου. Στο τηλεκοντρόλ υπάρχει ένα κουμπί TV/RADIO. Αν το πατήσεις λογικά θα γυρίσει σε λειτουργία τηλεόρασης. Ακόμα και έτσι όμως μπορείς να κάνεις zapping στα κανάλια του ραδιοφώνου και να αυξομειώσεις την ένταση του ήχου. Αν ισχύει όμως αυτό που γράφεις οτι δεν ανταποκρίνεται στις εντολές του τηλεκοντρόλ καθόλου, αυτό σημαίνει ή οτι δεν δουλεύει το τηλεκοντρόλ (δύσκολο αν είναι ενός μόνο μήνα αλλά μπορεί να γίνει, αν πχ έχει βραχεί ή αν έχει πέσει κάτω), ή οτι ο δέκτης έχει κολλήσει. Αν ισχύει το τελευταίο πολλές φορές βοηθάει στα διάφορα κολλήματα του δέκτη να τον βγάλεις για λίγο από την μπρίζα. Αν και πάλι δεν γίνει κάτι, χρειάζεται να ξαναεγκατασταθεί το λογισμικό. Αν όμως δεν μπορείς να μπεις στο μενού δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και να ξαναπεράσεις το λογισμικό. Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο και μόνο το service μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτήν την περίπτωση.

Δεν ανταποκρίνεται καθόλου, οπότε δεν μπορώ να μπω στην τηλεόραση, ούτε να αυξομειώσω την ένταση, ούτε να αλλάξω κανάλι... Έφυγε για service ???

tolias
10-11-2011, 00:40
Δεν ανταποκρίνεται καθόλου, οπότε δεν μπορώ να μπω στην τηλεόραση, ούτε να αυξομειώσω την ένταση, ούτε να αλλάξω κανάλι... Έφυγε για service ???
Αποκλείεις τις πιθανότητες. Αν είναι σίγουρο οτι δουλεύει το τηλεκοντρόλ σου, τότε έχει κολλήσει. Αν έχει κολλήσει, τον έχεις βγάλει για λίγο από την μπρίζα και δεν έχει ξεκολλήσει, τότε δεν ξέρω άλλον τρόπο να ξεκολλήσει, αφού δεν μπορείς να μπεις στο μενού. Μόνο το service.

talos_2002
10-11-2011, 23:47
Έριξα αρκετά είδη υποτίτλων σε ένα φλασάκι και μαζί με το εικονίδιο της ταινίας εμφάνισε τους SRT, SMI, SUB, SSA και TXT. Καθόλου άσχημα. Και μπορείς να επιλέξεις εσωτερικούς ή εξωτερικούς, αλλά και βλέπεις ποιόν εξωτερικό επιλέγεις, όχι στα τυφλά.

Ένα σφάλμα που εντόπισα, είναι ότι η μπάρα πληροφοριών εμφανίζει μια ταχύτητα παραπάνω κατά το fast forward, έτσι δείχνει 4x αντί 3x κτλ.

Αυτά στην έκδοση λογισμικού 2.06.

MrGmtos
11-11-2011, 16:48
Αποκλείεις τις πιθανότητες. Αν είναι σίγουρο οτι δουλεύει το τηλεκοντρόλ σου, τότε έχει κολλήσει. Αν έχει κολλήσει, τον έχεις βγάλει για λίγο από την μπρίζα και δεν έχει ξεκολλήσει, τότε δεν ξέρω άλλον τρόπο να ξεκολλήσει, αφού δεν μπορείς να μπεις στο μενού. Μόνο το service.

Oκ θα το στείλω για service... Το τηλεκοντρόλ δουλεύει, έκανα το "test" με την κάμερα του κινητού μου και το λαμπάκι βγάζει κανονικά υπέρυθρες άρα σίγουρα πρόβλημα του αποκωδικοποιητή ...

makgian19
13-11-2011, 11:45
Καλημερα.Εχω το εξης προβλημα.Ειχα την εκδοση λογισμικου 2.02 και εκανα αναβαθμηση σε 2.04,κατοπιν επρεπε να γινει απο την αρχη νεα εγκατασταση αλλα αυτη δεν ξεκινησε ουτε μονη της ουτε το τηλεκοντρολ πλεον δουλευει.Παρακαλω βοηθηστε με πιθανες λυσεις.Ευχαριστω

tolias
14-11-2011, 03:04
Κλασσικό πρόβλημα. To thread του δέκτη είναι τεράστιο, αλλά αν το διαβάσεις θα δεις να εμφανίζεται αρκετές φορές. Έχει κολλήσει ο δέκτης σου κατά την διάρκεια της αναβάθμισης. Αφού δεν δουλεύει το τηλεκοντρόλ σου δεν μπορείς να μπεις στο μενού για να ξαναεγκαταστήσεις το λογισμικό. To μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις τον δέκτη για λίγη ώρα από την μπρίζα. Σε λίγες μόνο περιπτώσεις ξεκόλλησε έτσι. Αλλά συνήθως δεν γίνεται τίποτα και πρέπει να τον πας στο service.

talos_2002
22-11-2011, 01:24
Παρατηρώ ότι το -ανεπίσημο- 2.06 σε 4:3 CTR tv εμφανίζει τις 16:9 ταινίες «πατημένες», δηλαδή με τα μαύρα κενά πολύ μεγαλύτερα απ' ότι θα έπρεπε να είναι και την εικόνα ζουλιγμένη.
Επίσης παρατήρησα ότι ο δέκτης προτιμάει το container AVI. Μπορείτε να δοκιμάσετε να αλλάξετε container στη ταινία με το AVIDEMUX (http://avidemux.sourceforge.net/).

manthes
27-11-2011, 01:21
θα χρειαστω οπωσδηποτε αυριο την εκδοση 2.06 λογω του timeshift που εχει. σε οποιον ειναι ευκολο ας μου στειλει το αρχειο γιατι το λινκ απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει πλεον

manthes
27-11-2011, 15:40
Να ευχαριστησω τον tolias που μου εστειλε την συγκεκριμενη εκδοση. Η λυση στο προβλημα του ηχου ειναι μετα απο την γρηγορη κινηση να πατησετε το πληκτρο pause αντι για το play. To δοκιμασα καμια 10αρια φορες σε διαφορετικες εγγραφες και δεν ειχα κανενα προβλημα. Δεν ξερω αν απλα ετυχε αλλα οποιος μπορει ας το δοκιμασει για επιβεβαιωση

tolias
29-11-2011, 04:49
Να ευχαριστησω τον tolias που μου εστειλε την συγκεκριμενη εκδοση. Η λυση στο προβλημα του ηχου ειναι μετα απο την γρηγορη κινηση να πατησετε το πληκτρο pause αντι για το play. To δοκιμασα καμια 10αρια φορες σε διαφορετικες εγγραφες και δεν ειχα κανενα προβλημα. Δεν ξερω αν απλα ετυχε αλλα οποιος μπορει ας το δοκιμασει για επιβεβαιωση
Δεν κάνει τίποτα, δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς. Όσο για το κόλπο με το πλήκτρο pause, δεν αποκλείεται. Σε προγούμενες εκδόσεις (νομίζω στην 2.02) απαγορευόταν μετά από την γρήγορη κίνηση να πατάς το πλήκτρο pause. Γιατί δημιουργούσε πρόβλημα στον ήχο. Αν θυμάμαι καλά τότε χανόταν ο ήχος. Και έπρεπε να ξανακάνεις γρήγορη κίνηση και μετά να πατήσεις play και όχι pause για να επανέλθει. Γιαυτό από τότε δεν πατάω ποτέ pause μετά από γρήγορη κίνηση. Ϊσως όμως κάποια σχέση να έχει ο ήχος με τα κουμπιά play ή pause και τώρα να δουλεύει ανάποδα και το πρόβλημα τώρα να το δημιουργεί το κουμπί play αντί του pause. Έχω βρει μία λύση με το φορμάρισμα του στικ με την επιλογή "Υπάρχει ήδη" αλλά μετά από μερικές εγγραφές ξαναεμφανίζεται και θέλει πάλι φορμάρισμα. Όταν ξαναεμφανιστεί θα δοκιμάσω με το κουμπί pause.

manthes
29-11-2011, 13:03
Δυστυχως μαλλον ηταν τυχαιο. Υπαρχει εγγραφη απο την ερτ hd οπου εκει λειτουργει ο συγκεκριμενος τροπος ενω με το play χανεται ο ηχος. Ομως υπηρξε ταινια απο το σταρ που ολα πηγαν μια χαρα αλλα σε μια αλλη ειχε το γνωστο προβλημα.
Δεν ξερω τι ισχυει και με κουρασε αυτη η κατασταση. Αν δεν μπορουν να φτιαξουν ενα σωστο firmware ας το κλεισουν το μαγαζι. Τουλαχιστον να ειναι ετοιμο για την επομενη δεκαετια

tolias
03-12-2011, 04:22
​Όντως το pause δεν βοήθησε. Το πρόβλημα του ήχου εμφανίστηκε και με το pause.
Πάντως εγώ δοκίμασα το λογισμικό του Discover DIGY-PRO. To λογισμικό υπάρχει στο thread του δέκτη. Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου επιλογή, και δεν προτρέπω κανέναν. Απλά γράφω τις εντυπώσεις από αυτό. Γιατί ο δέκτης έχει τρία χρόνια εγγύηση και δεν νομίζω να έχουν περάσει τρία χρόνια από τότε που εμφανίστηκε ο δέκτης. Δηλαδή μάλλον όλοι οι δέκτες που υπάρχουν είναι ακόμα στην εγγύηση. Και αν πάει κάποιος στο service και δουν ότι φοράει ξένο λογισμικό ακυρώνεται η εγγύηση. Αλλά εγώ το δοκίμασα γιατί πρώτον είμαι απογοητευμένος από τα υπάρχοντα λογισμικά (και δεν βλέπω φως) και δεύτερον από τεχνολογική περιέργεια. Γιατί η χρήση ξένου λογισμικού είναι κάτι συνηθισμένο σε άλλους δέκτες. Και πίστευα ότι μπορεί να γίνει και σε αυτόν τον δέκτη. Ο άλλος μου δέκτης XORO 7600 ήταν άχρηστος με το original λογισμικό του. Αυτός είναι ολόγος που πήρα τον F&U. Δεν μπορώ όμως να αλλάζω συνέχεια δέκτες λόγω λογισμικών.Προτιμώ να αλλάζω λογισμικά. Γιατί οXORO μου με λογισμικό από άλλον δέκτη έχει μεταμορφωθεί. Το κακό είναι ότι ο συγκεκριμένος κινέζος κατασκευαστής ενώ έχει φτιάξει έναν δέκτη με πολλές δυνατότητες, δεν μπορεί να φτιάξει ένα σωστό λογισμικό για να τον κάνει έναν από τους καλύτερους δέκτες. Και τα λογισμικά των κλώνων που υπάρχουν δεν φαίνεται να είναι και πολύ καλύτερα.
Δοκίμασα το λογισμικό του Discover DIGY-PRO γιατί ήταν το τελευταίο που βρήκα, και ο προμηθευτής του γράφει ότι έχει και timeshift. Άρα σκέφτηκα ότι είναι πρόσφατο λογισμικό γιατί στον F&U προστέθηκεστην 2.02.
Με αρκετή αγωνία είδα ότι εγκαταστάθηκε πάνω στην 2.06 χωρίς πρόβλημα. Το δοκίμασα λίγη ώρα και μετά με ανακούφιση είδα ότι γύρισα στην 2.06 της F&U πάλι χωρίς πρόβλημα. Δεν ξέρω τι γίνεται στην 2.04.
Το μενού είναι περίεργο. Όλο το μενού του F&U είναι υπομενού στον DIGY-PRO. Το υπομενού Ρυθμίσεις. Αλλά υπάρχουν άλλα τρία υπομενού, που στον F&U είναι λειτουργίες σε πλήκτρα. Όπως το υπομενού Δίσκος που στον F&U είναι το κουμπί media του τηλεκοντρόλ και βγάζει το ίδιο παράθυρο. Πάντως το υπομενού Ρυθμίσεις είναι ακριβώς το ίδιο με το μενού του F&U, απλά έχει μερικές λιγότερες επιλογές.
Η έκδοση λογισμικού που είδα ότι γράφεται ήταν 1.20. Κάτι που με τρόμαξε ότι γύρισα στην 1.20 του F&U, αλλά είχε την μπάρα πληροφοριών καναλιών της 2.04. Δηλαδή κρατάει λιγότερη ώρα από όσο στην 2.02 ή παλιότερα, και έχει και την ανάλυση του καναλιού (πχ. 720Χ560) που εμφανίστηκεστην 2.04. Άρα έχει στοιχεία από διάφορες εκδόσεις λογισμικού, και αυτό σημαίνει ότι η έκδοση λογισμικού από μόνη της δεν σημαίνει τίποτα, αλλά ο κάθε εισαγωγέας ενσωματώνει ότι στοιχείο θέλει στο λογισμικό του προϊόντος του.
Το καλό του λογισμικού είναι ότι έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας. Τουλάχιστον σαν την 2.06, αλλά μου φάνηκε πιο καθαρή. Χωρίς τον ψηφιακό θόρυβο που τόσο ενοχλούσε τον φίλο Krompotis. Θυμίζω ότι οι πρώτες εκδόσεις λογισμικού του F&Uείχαν πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας, και όσο πηγαίναμε προς την 2.04 χάλαγε. Μόνο η 2.06 βελτιώθηκε λίγο, αλλά είχε λίγο ψηφιακό θόρυβο. Και δεν μπορείς να γυρίσεις σε παλιότερες εκδόσεις του F&U. Με το λογισμικό του DIGY-PRO μάλλονμ πορώ να βάλω μία από εκείνες τις ποιότητες εικόνας. Επίσης έχει την βελτιωμένη μπάρα πληροφοριών σε χρόνο και ένδειξη ανάλυσης της 2.04. Και επίσης έχει και καλύτερη λήψη. Γιατί τα 4 κανάλια της συχνότητας 63 από Αίγινα τα πιάνω με πολλά προβλήματα και σπασίματα. Με του DIGY-PRO έκανα ένα zapping και έπιανα όλα τα κανάλια χωρίς πρόβλημα. Μόλις έβαλα πάλι το λογισμικό 2.06 του F&U έκανα zapping και αμέσως είχα πάλι σπασίματα στα4 κανάλια. Και να σκεφτείς ότι όλα τα λογισμικά του F&U είχαν καλή λήψη και καλύτερη από όλα του XORO μου. Και η αλλαγή καναλιών με την γνωστή καλή ταχύτητα του τσιπ NEC. Όλα αυτά δείχνουν ότι το λογισμικό του DIGY-PRO είναι ίσως από τα καλύτερα λογισμικά για παρακολούθηση καναλιών. Φυσικά το τηλεκοντρόλ είναι το ίδιο.
Δυστυχώς στα υπόλοιπα δεν τα πήγε καλά το λογισμικό. Η οθόνη του δεν έδειχνε αριθμούς καναλιών ή γράμματα (PLAY, REC) αλλά περίεργα σύμβολα. Το μενού Ρυθμίσεις είναι ίδιο με το μενού του F&U αλλά έχει μερικές λιγότερες επιλογές. Έχει γλώσσα μενού ελληνική, αλλά δεν έχει χώρα λειτουργίας Ελλάδα, με αποτέλεσμα να μην έχει ελληνικό EPG στην DIGEA, αλλά αγγλικό. Έχει ένα ενδιαφέρον παράθυρο με πληροφορίες για την χωρητικότητα του δίσκου (που δεν υπάρχει στον F&U) αλλά δεν αναγνωρίζει exFAT ήNTFS. Μόνο FAT32. Και έγραφε στο thread τουλογισμικού ότι έχει timeshift, αλλά δεν το βρήκα. Ή δεν δουλεύει με το pause ή δεν έχει καθόλου. Για όλα αυτά ξαναγύρισαστην 2.06. Όντως τελικά ο κινέζος έχει πρόβλημα με τα λογισμικά του, γι αυτό και καταλαβαίνω τις προσπάθειες του Sboulio. Αλλά εγώ κράτησα καβάντζα το λογισμικό, και αν δω ότι δεν βγαίνει άλλο, και επειδή εγώ χρησιμοποιώ μόνο την λειτουργία καναλιών και την εγγραφή, θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ακόμα και αν έγραφα σε FAT32. Τουλάχιστον ότι έγραφανα το έβλεπα χωρίς πρόβλημα. Εξάλλου και ο κινέζος στην 2.06 FAT32 πρότεινε. Άσχετα αν εγώ δεν είδα διαφορά σε σχέση με το exFAT. Και υπάρχουν και άλλα λογισμικά, αλλά χρειάζονται λεπτομέρειες για τα χαρακτηριστικά τους, γιατί η έκδοση λογισμικού τους δεν σημαίνει σίγουρα κάτι.

tolias
03-12-2011, 04:39
Ζητώ συγνώμη για την περίεργη γραφή που είχε το προηγούμενο post μου, αλλά το παλιό κόλπο του να γράφω το κείμενο στο Open Office (όταν θέλω να γράψω ένα μεγάλο κείμενο που δεν προλαβαίνω να γράψω κατευθείαν στο ανάλογο πεδίο του forum γιατί με αποσυνδέει μετά από μερική ώρα και χάνεται το κείμενο που έχεις γράψει) και να το μεταφέρω με επικόλληση στο σχετικό πεδίο του forum, δεν δουλεύει στην καινούρια μορφή του site. Μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να το κάνω να φαίνονται τα γράμματα, αλλά δεν ξέρω γιατί κόλλησαν έτσι οι λέξεις μεταξύ τους.

kblachos
05-12-2011, 13:41
Ζητώ συγνώμη για την περίεργη γραφή που είχε το προηγούμενο post μου, αλλά το παλιό κόλπο του να γράφω το κείμενο στο Open Office (όταν θέλω να γράψω ένα μεγάλο κείμενο που δεν προλαβαίνω να γράψω κατευθείαν στο ανάλογο πεδίο του forum γιατί με αποσυνδέει μετά από μερική ώρα και χάνεται το κείμενο που έχεις γράψει) και να το μεταφέρω με επικόλληση στο σχετικό πεδίο του forum, δεν δουλεύει στην καινούρια μορφή του site. Μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να το κάνω να φαίνονται τα γράμματα, αλλά δεν ξέρω γιατί κόλλησαν έτσι οι λέξεις μεταξύ τους.

Διόρθωσα το προηγούμενο post. Για να μην συμβαίνει αυτό που λες, θα πρέπει όταν κάνεις log in στο forum να τικάρεις και το κουτάκι δεξιά με την ένδειξη "Remember me". Ετσι δεν θα γίνεται αποσύνδεση μετά από κάποια ώρα που δεν έχεις δραστηριότητα.

manthes
05-12-2011, 19:35
Μπηκα και εγω στον πειρασμο να δοκιμασω το firmware απο τον αλλο δεκτη αλλα δυστυχως timeshift δεν υπαρχει πουθενα, δεν υπαρχει υποστηριξη για μεγαλους σκληρους ενω για την ποιοτητα εικονας θα διαφωνησω γιατι μου φανηκε αρκετα χειροτερη. Ουσιαστικα ηταν σαν να εβλεπα το αρχικο firmware αυτου του δεκτη. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι ειχες αγγλικο epg. Σε μενα ηταν κανονικοτατα ελληνικο αλλα δεν εχει καμια αξια γιατι το παρατησα.
Ας ελπισουμε να γινει κανενα θαυμα και να βγει ενα σωστο firmware να τελειωνουμε

tolias
06-12-2011, 04:36
Διόρθωσα το προηγούμενο post. Για να μην συμβαίνει αυτό που λες, θα πρέπει όταν κάνεις log in στο forum να τικάρεις και το κουτάκι δεξιά με την ένδειξη "Remember me". Ετσι δεν θα γίνεται αποσύνδεση μετά από κάποια ώρα που δεν έχεις δραστηριότητα.
Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Χρήσιμο.

tolias
06-12-2011, 05:45
Μπηκα και εγω στον πειρασμο να δοκιμασω το firmware απο τον αλλο δεκτη αλλα δυστυχως timeshift δεν υπαρχει πουθενα, δεν υπαρχει υποστηριξη για μεγαλους σκληρους ενω για την ποιοτητα εικονας θα διαφωνησω γιατι μου φανηκε αρκετα χειροτερη. Ουσιαστικα ηταν σαν να εβλεπα το αρχικο firmware αυτου του δεκτη. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι ειχες αγγλικο epg. Σε μενα ηταν κανονικοτατα ελληνικο αλλα δεν εχει καμια αξια γιατι το παρατησα.
Ας ελπισουμε να γινει κανενα θαυμα και να βγει ενα σωστο firmware να τελειωνουμε
Δεν έχει μεγάλη σημασία, γιατί το λογισμικό αυτό είναι εκτός συναγωνισμού και κριτικής, αλλά στην ουσία το ίδιο πράγμα λέμε. Και εγώ δεν βρήκα timeshift. Αλλά και στην 2.06 που υπάρχει δεν το χρησιμοποιώ γιατί αν ξεχαστώ και συμπληρωθούν δύο ώρες γίνεται το μπάχαλο. Έχει υποστήριξη μόνο για FAT32 δίσκους όπως έγραψα, και ελπίζω ο δίσκος που δοκίμασες να μην ήταν exFAT. Και στην 2.06 οι κινέζοι προτείνουν FAT32 γιατί δεν μπορούν να κάνουν το exFAT να δουλέψει σωστά. Αν και εγώ δεν βλέπω διαφορά. Αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δεν κάνω τον έξυπνο γιατί χρησιμοποιώ στικ των 8GB. Δεν ξέρω τι κάνει με τους μεγάλους σκληρούς δίσκους. Δεν έχω ιδέα επίσης τι αρχεία παίζει, τι κάνει σαν media player. Για αυτό ξαναέβαλα γρήγορα την 2.06. Αλλά εγώ έγραψα ότι είναι από τα καλύτερα λογισμικά για παρακολούθηση καναλιών. Δηλαδή να βλέπεις κανάλια, ίσως και καμία εγγραφή. Δηλαδή αυτά που κάνω εγώ. Ίσως το ξαναβάλω στο μέλλον για να δω τι κάνει με τις εγγραφές. Γιατί καταρχάς διαφωνώ για την εικόνα. Το λογισμικό αυτό όντως θυμίζει τα πρώτα λογισμικά του F&U. Αλλά για μένα το θυμίζει και στην εικόνα. Να σου θυμίσω μόνο τα σχόλια που γράφονταν όταν παρουσιάστηκε η 2.02 για την χειρότερη εικόνα. Ακόμα χειρότερα για την 2.04. Υπήρχαν σχόλια που έλεγαν ότι δεν κάνουν αναβάθμιση από την 1.29 ή την 1.23 γιατί θα χάσουν την ποιότητα εικόνας. Κάποιος θυμάμαι έγραφε ότι είχε δύο ίδιους δέκτες, έκανε αναβάθμιση στον έναν που τον χρησιμοποιεί σαν media player, αλλά τον άλλον που τον έχει για παρακολούθηση θα τον αφήσει με το παλιό λογισμικό. Εγώ θυμάμαι την απογοήτευση που ένιωσα για την εικόνα όταν από την 1.23 που είχε ο δέκτης έβαλα την 2.02. Αλλά δεν μπορούσα να γυρίσω πίσω. Εξάλλου ήθελα και τις βελτιώσεις των αναβαθμίσεων. Έλπιζα όμως τότε ότι θα δούλευαν χωρίς προβλήματα. Αν λοιπόν αυτό το λογισμικό του DISCOVER DIGY-PRO έχει την εικόνα των εκδόσεων 1.2x του F&U είναι μιά χρήσιμη εναλλακτική για εμένα. Αλλά η ποιότητα της εικόνας είναι και πολύ υποκειμενικό θέμα. Αν προσθέσω και την μπάρα πληροφοριών που εδώ δουλεύει καλύτερα (γιατί στις 1.2x του F&U κράταγε πολύ ώρα) και την καλύτερη λήψη που διαπίστωσα στην προβληματική συχνότητα 63, όλα αυτά με έκαναν να γράψω ότι είναι από τα καλύτερα λογισμικά στην παρακολούθηση προγραμμάτων. Αλλά μόνο σε αυτόν τον τομέα. Μην παρεξηγηθώ. Στον τομέα media player σαφώς οι 2.04 ή 2.06 είναι πολύ καλύτερα λογισμικά. Μακάρι μόνο να δούλευαν χωρίς προβλήματα. Επίσης καλό είναι που είδες ελληνικό epg, γιατί εγώ μάλλον έκανα πατάτα. Πάντα όταν εγκαθιστώ λογισμικό το πρώτο που κάνω είναι να αλλάζω τις ρυθμίσεις του δέκτη σε στάνταρ δικές μου, για να μην έχω διαφορετική εικόνα λόγω διαφορετικών ρυθμίσεων. Στην επιλογή χώρας στο μενού δεν έχει ελληνική. Μόνο france και ευρώπη. Άλλαξα την επιλογή από france σε ευρώπη και χάθηκε το ελληνικό erg. Και σε δοκιμές άλλων δεκτών έχει διαπιστωθεί ότι αγγλόφωνη χώρα σαν λειτουργία δέκτη ή γλώσσα μενού κάνει τα κανάλια της Digea να δείχνουν μόνο αγγλικό epg. Αλλά η αντίστοιχη επιλογή της γαλλίας αφήνει το ελληνικό epg. Έτσι και εδώ. Έπρεπε να αφήσω χώρα λειτουργίας france. Εξάλλου έχει άλλη επιλογή για την γλώσσα μενού, και εδώ έχει και τα ελληνικά. Συμπέρασμα: για παρακολούθηση καναλιών και καμιά εγγραφή που κάνω δεν βλέπω να είναι και πολύ χειρότερο. Αλλά μάλλον πρέπει να το ξαναβάλω κάποια στιγμή αν δεν βγει άλλο από την F&U για να δω τι κάνει με τις εγγραφές. Μην έχει εκεί κάποια δυσάρεστη έκπληξη. Και όπως είπα υπάρχουν και άλλα λογισμικά που όμως θέλουν ψάξιμο. Ελπίζω όλα αυτά να αποδειχτούν άχρηστα γιατί θα βγει επιτέλους λογισμικό από την F&U.

makfil
06-12-2011, 07:33
Ελπίζω όλα αυτά να αποδειχτούν άχρηστα γιατί θα βγει επιτέλους λογισμικό από την F&U.

Είναι θετικό να είμαστε αισιόδοξοι, αλλά μετά από τόσο καιρό απουσίας του Sboulio και αγοράς νέων τηλεοράσεων με ενσωματωμένο δέκτη, απομακρύνεται τελείως η πιθανότητα για νέο λογισμικό σ' αυτό το δέκτη.

KROMPOTIS
06-12-2011, 17:12
Είναι θετικό να είμαστε αισιόδοξοι, αλλά μετά από τόσο καιρό απουσίας του Sboulio και αγοράς νέων τηλεοράσεων με ενσωματωμένο δέκτη, απομακρύνεται τελείως η πιθανότητα για νέο λογισμικό σ' αυτό το δέκτη.

Ρε παιδιά σας το χω ξαναπεί, για τα λεφτά που δώσαμε γι αυτό το δέκτη οι δύο αναβαθμίσεις που πέρασαν είναι θαύμα. Δεν συμφέρει να ασχοληθούν άλλο, τα λεφτά είναι στις καινούριες συσκευές, ό,τι είναι στο ράφι πουλάει, ενώ οι αναβαθμίσεις ποιος να κάτσει να ασχοληθεί;

talos_2002
06-12-2011, 18:31
Ο 2205 διατίθεται ακόμα προς πώληση στα ράφια.

KROMPOTIS
06-12-2011, 20:17
Ο 2205 διατίθεται ακόμα προς πώληση στα ράφια.

Ναι πριν λίγο τον είδα στα media markt στα 49 ευρώ και πάλι δεν μου λέει τίποτα αυτό, έχω ξαναπεί πως όταν μίλησα τηλεφωνικά με το επίσημο σέρβις και μάλιστα δύο φορές, βιάστηκαν να μου το κλείσουν λέγοντάς μου πως δεν προβλέπεται παραπάνω αναβάθμιση απ τις δύο υπάρχουσες, οπότε μην περιμένετε. Απ την άλλη δεν θέλω γενικά στη ζωή μου να μαι απόλυτος, έτσι και δω όμως αναβάθμιση θα εκπλαγώ ιδιαιτέρως!!!

tolias
09-12-2011, 05:46
Μετά από μερικούς μήνες που τον δουλεύω με exFAT στικ αναγκάστηκα λόγω ελλείψεως χώρου να χρησιμοποιήσω το μπαλαντέρ FAT32. Το χρησιμοποιούσα παλιότερα χωρίς πρόβλημα, αλλά είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω. Τώρα απλά αρνήθηκε να γράψει. Έγραφε μερικά δευτερόλεπτα και μετά σταμάταγε. Το προσπάθησα 3 φορές και επειδή δεν μπορούσα να κάτσω εκεί και να ελέγχω τι κάνει πήγαινα κάθε τέταρτο περίπου. Στο τέλος κατάφερε και έχασα όλη την εκπομπή που ήθελα να γράψω. Στον υπολογιστή που κοίταξα μετά ήταν άδειο το στικ, αλλά ο χώρος που είχε προφτάσει να γράψει ήταν δεσμευμένος. Αν και δεν φαινόταν να υπάρχει κάποιο αρχείο. Σαν να κάηκε ο χώρος. Αναγκάστηκα και έκανα φορμάτ στο στικ. Πρώτη φορά που μου το κάνει η 2.06 σε εγγραφή αυτό. Η 2.06 φαίνεται πιο σταθερή έκδοση, αλλά αν μουλαρώσει τα σπάει. Δημιουργεί πιο χοντρά προβλήματα. Δεν νομίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για ένα σωστό λογισμικό. Ίσως για αυτό δεν υπάρχει πρόοδος με καινούριο λογισμικό. Και επειδή η υποστήριξη του τσιπ έχει σταματήσει από τους κινέζους, η F&U τους έβαλε να φτιάξουν ένα τελευταίο λογισμικό που δεν φαίνεται στον ορίζοντα, ενώ η F&U στους τελευταίους του δέκτες έχει αλλάξει και προμηθευτή, μάλλον και εγώ πιστεύω ότι δεν πρόκειται να υπάρξει νέο λογισμικό. Και επειδή το πρόβλημα του ήχου βρήκα τρόπο να το καθυστερώ αλλά κάθε τόσο εμφανίζεται και μου σπάει τα νεύρα, ήρθε η ώρα να ξαναλλάξω λογισμικό. Ξαναέβαλα το λογισμικό του Digy-Pro, αλλά τώρα που το μελέτησα πιο ψύχραιμα και πιο πολύ ώρα νομίζω ότι μπορεί να έχει δίκιο ο manthes. Η εικόνα τώρα που την πρόσεξα πιο πολύ ώρα (γιατί την πρώτη φορά απλά ένα γρήγορο zapping είχα κάνει) είναι λίγο περίεργη. Όχι κακή αλλά ίσως πιο έντονη από ότι πρέπει. Και η μπάρα πληροφοριών τελικά δεν είναι τόσο γρήγορη όσο του F&U. Τα υπόλοιπα ισχύουν. Άρα πάει και αυτό. Μετά έβαλα το λογισμικό του IQ 749 που φαινόταν να είναι το αμέσως πιο τελευταίο. Ακριβώς το ίδιο λογισμικό. Άλλα δύο λογισμικά από δέκτες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα δεν έκανα καν τον κόπο να τα δοκιμάσω. Μάλλον πρόκειται για το ίδιο λογισμικό. Δουλεύει βέβαια, και το καλό είναι ότι και ο F&U μπορεί να δεχτεί λογισμικό άλλου δέκτη. Αλλά όλα αυτά τα λογισμικά δεν λύνουν το πρόβλημα. Στο εξωτερικό υπάρχουν μερικοί κλώνοι, αλλά όλοι σχεδόν έχουν άλλο τηλεκοντρόλ. Άρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το λογισμικό τους αν δεν έχω το τηλεκοντρόλ τους. Ένα λογισμικό που είχα υπόψιν μου τελευταία στιγμή διαπίστωσα ότι και αυτός έχει άλλο τηλεκοντρόλ. Και ψάχνοντας λεπτομέρειες για το τελευταίο λογισμικό που είχα υπόψιν μου βρήκα και άλλον που είχε προσπαθήσει να το εγκαταστήσει στην Ελλάδα σε κλώνο και είχε κολλήσει ο δέκτης. Άρα πάει και αυτό. Δηλαδή λογισμικά τέλος! Και για να μην έχει βρει κανείς λογισμικό (ούτε ο γκουρού ο talos_2002) μάλλον είναι δύσκολα τα πράγματα. Γιαυτό με βαριά καρδιά ξαναγύρισα στο 2.04 που είναι σίγουρο ότι σε λίγο καιρό θα μου ξανασπάσει τα νεύρα. Αλλά δεν υπάρχει εναλλακτική. Game over.

thunderc8
21-12-2011, 01:09
τυχαία μπήκα και έψαξα για τον δέκτη για αναβάθμιση λογισμικού γιατί ένας μου κώλυσε και είπα να κάνω αναβάθμιση.
Και είδα τα προβλήματα που υπάρχουν σε εγγραφή και αναπαραγωγή τελικά είμαι πολύ τυχερός έχω βάλει 70+ δέκτες και χρειάζομαι πολλούς ακόμα.
Σε νέους που ασχολούνται έβαλα τον crypto redi 210mp (κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα) και σε ηλικιωμένους έβαζα αυτόν για τον λόγο που έχει μεγάλο τηλεκοντρόλ και πιάνει καλύτερα και έλεγα να το γυρίσω και να δίνω μόνο τον dtr2205hdpvr αν δεν έβλεπα τα ποστ με βλέπω να έτρεχα απο 2-3 φορές σε κάθε πελάτη για προβλήματα ήχου και άλλα...
Και δεν βλέπω αναβάθμιση να έρχεται μάλλον πρέπει να ψάξω για άλλον δέκτη με μεγάλο και καλό τηλεκοντρόλ να πιάνει καλά και ελπίζω να μην ξεκινήσει κανένας πάππους να κάνει εγγραφές... ήδη με φωνάζουν οι παππούδες για γελοία πράγματα, έχω πάει γαι βλάβες όπως κλειστή τηλεόραση, βγαλμένο σκαρτ , και δεν ξέρουν με πιο κουμπί το γυρνάνε στον δέκτη...

thunderc8
21-12-2011, 01:47
Κρίμα γιατί απο όσους έχω εγκαταστήσει έχει την καλύτερη κατασκευή και τηλεκοντρόλ σε εμβέλεια. (crypto 210mp,lemm hdt-200,digi+,crystal audio)

KROMPOTIS
22-12-2011, 22:37
Παιδιά συγγνώμη, θυμίστε μου κάποιος όταν πατάω INFO μου δείχνει ποιότητα π.χ 54% και επίπεδο 94%, τι ακριβώς σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί;

Serafeim Karakostas
22-12-2011, 23:06
Ένταση και ποιότητα σήματος. Μας ενδιαφέρει πρωτίστως η δεύτερη.

tolias
23-12-2011, 05:22
Παιδιά συγγνώμη, θυμίστε μου κάποιος όταν πατάω INFO μου δείχνει ποιότητα π.χ 54% και επίπεδο 94%, τι ακριβώς σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί;
Ένταση και ποιότητα σήματος όπως γράφει και ο φίλος. Πρέπει και τα δύο να είναι πάνω από ένα επίπεδο για να πιάσει και να αποθηκεύσει τα κανάλια ο δέκτης και να έχει εικόνα χωρίς σπασίματα. Παράδειγμα: Εγώ έχω κεραία στην πολυκατοικία που κοιτάει Υμηττό. Την συχνότητα 63 που εκπέμπει μόνο από Αίγινα την πιάνω με σπασίματα. Το πρόβλημα είναι το επίπεδο σήματος που είναι χαμηλά και δεν ξεπερνάει το κρίσιμο σκαλοπάτι. Αν αρχίσει να εκπέμπει και από τον Υμηττό θα το πιάνω χωρίς προβλήματα. Τις άλλες δύο συχνότητες 54 και 65 δεν τις πιάνει καθόλου ο δέκτης. Με εσωτερική κεραία τις πιάνω (μάλλον λόγω αντανάκλασης) και τις έχω αποθηκεύσει στον δέκτη μου. Αν ξαναβάλω την εξωτερική κεραία μου δείχνει μαύρη οθόνη σε αυτές τις συχνότητες. Έχουν το ίδιο επίπεδο σήματος με την 63, αλλά μου βγάζουν ποιότητα 0. Το πρόβλημα είναι οτι στις ίδιες συχνότητες εκπέμπουν αναλογικά το Contra και το Blue Sky. Παρεμβάλλονται στην συχνότητα και μηδενίζουν την ένδειξη ποιότητα. Άρα άσο και να δυναμώσει το σήμα, πιθανότατα ακόμα και αν αρχίσουν να εκπέμπονται και από τον Υμηττό, δεν θα θα τα πιάσω αν δεν σταματήσουν τα δύο αναλογικά που παρεμβάλλονται, ή αν δεν βρω τρόπο να απομονώσω τις παρεμβολές. Άρα αυτοί οι δύο δείκτες εκτός από στατιστικά του σήματος μπορούν να δείξουν και που υπάρχει το πρόβλημα σε μία προβληματική συχνότητα υποδεικνύοντας έτσι και την λύση. Η ένταση του σήματος βελτιώνεται πιο εύκολα με βελτίωση της κεραίας. Η ποιότητα είναι πιο δύσκολη υπόθεση και εκτός αν υπάρχει καμία μυστήρια παρεμβολή ή απώλεια στην κεραία συνήθως το πρόβλημα είναι στο σήμα. Επίσης αυτοί οι δύο δείκτες είναι ενδεικτικοί και για συγκρίσεις σήματος στον ίδιο δέκτη. Σε άλλον δέκτη μπορεί να δεις άλλα νούμερα. Στους δύο δέκτες μου που είναι πάνω στην ίδια κεραία και στην ίδια τηλεόραση τα νούμερα διαφέρουν περίπου δέκα μονάδες. Δηλαδή η ένταση σήματος 85% στον ένα δέκτη είναι 76% στον άλλον με την ίδια εικόνα.

Mandrakoukos
23-12-2011, 21:21
Καλησπέρα και από μένα απο το απόγευμα σας διαβάζω και μόλις έγινα μέλος.
Ειμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου δεκτή και σήμερα όλοι μέρα είχε κολλήσει και έγραφε ασθενές η καθόλου σήμα. Μετά απο ψάξιμο εδώ έκανα upgrade στο σιτε της Morris αλλά προσπαθώντας να κάνω πάλι τις αρχικές ρυθμίσεις δεν βρίσκει ούτε ένα κανάλι ούτε σταθμο στο ράδιο. Κάθε βοήθεια για την λύση του προβλήματος μου καλοδεχούμενη μιας και δεν ειναι εποχές για περιττά έξοδα
Ευχαριστώ προκαταβολικα

KROMPOTIS
23-12-2011, 21:34
Καλησπέρα και από μένα απο το απόγευμα σας διαβάζω και μόλις έγινα μέλος.
Ειμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου δεκτή και σήμερα όλοι μέρα είχε κολλήσει και έγραφε ασθενές η καθόλου σήμα. Μετά απο ψάξιμο εδώ έκανα upgrade στο σιτε της Morris αλλά προσπαθώντας να κάνω πάλι τις αρχικές ρυθμίσεις δεν βρίσκει ούτε ένα κανάλι ούτε σταθμο στο ράδιο. Κάθε βοήθεια για την λύση του προβλήματος μου καλοδεχούμενη μιας και δεν ειναι εποχές για περιττά έξοδα
Ευχαριστώ προκαταβολικα

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, απ την πρίζα το βγαλες;

Mandrakoukos
23-12-2011, 21:55
Ναι το έβγαλα δυο τρεις φορές ( την μια απο αυτές κανά τέταρτο) και δυστυχώς πάλι τιποτα

tolias
24-12-2011, 09:59
Δηλαδή και πριν την αναβάθμιση, και μετά την αναβάθμιση δεν πιάνει κανάλια; Όταν είχε κανάλια μέσα έγραφε ασθενές ή καθόλου σήμα. Και μετά την αναβάθμιση δεν μπορεί να πιάσει κανάλια για να τα αποθηκεύσει. Είσαι σίγουρος οτι η κεραία είναι στην θέση της; Οτι δεν έχει στρίψει από τον αέρα; Οτι δεν έχει κοπεί κανένα βυσματάκι; Αν δεν έχει αλλάξει κάτι στην λήψη σου (δηλαδή στην κεραία), τότε δεν μπορεί να διαχειριστεί το σήμα. Και αφού έχεις κάνει ήδη αναβάθμιση (ελπίζω να έγινε σωστά), φαίνεται να μην είναι πρόβλημα λογισμικού. Αν λοιπόν όλα αυτά που είπα είναι εντάξει, τότε το μόνο που μένει είναι πρόβλημα του hardware του δέκτη. Του tuner ή κάτι τέτοιο. Δηλαδή ο δέκτης τα έφτυσε. Αν ισχύει αυτό μόνο το service μπορεί να κάνει κάτι. Ευτυχώς ο δέκτης έχει τρία χρόνια εγγύηση. Και δεν έχουν περάσει τρία χρόνια από τότε που βγήκε στην αγορά αυτό το μοντέλο. Άρα πρέπει να είσαι στην εγγύηση.

Mandrakoukos
24-12-2011, 12:44
Καλημέρα εφ΄οσον πιάνω αναλογικά τα κανάλια θεωρω πως η κεραία ειναι οκ. Το πρόβλημα συνεχίζει και σήμερα και καταλύτη ότι ο δέκτης τα εφτυσε. Σκέφτομαι λοιπόν να βρω κανά δανεικό δεκτή να δω αν παίζει για να σιγουρεψω ότι ειναι πρόβλημα hardware.
Ευχαριστώ

KROMPOTIS
24-12-2011, 12:52
Καλημέρα εφ΄οσον πιάνω αναλογικά τα κανάλια θεωρω πως η κεραία ειναι οκ. Το πρόβλημα συνεχίζει και σήμερα και καταλύτη ότι ο δέκτης τα εφτυσε. Σκέφτομαι λοιπόν να βρω κανά δανεικό δεκτή να δω αν παίζει για να σιγουρεψω ότι ειναι πρόβλημα hardware.
Ευχαριστώ

Γράφει τίποτα ο δέκτης στην οθόνη του; Στην τηλεόραση τι δείχνει; Η αναβάθμιση έχει read me που λέει ακριβώς τη διαδικασία, την έκανες ακριβώς; Αν και δεν θα πρεπε να συμβαίνουν αυτά, είναι αυτό που λέω, κινέζικο είναι σαν να παίζεις λόττο, αν σου κάτσει, έκατσε...

Mandrakoukos
24-12-2011, 14:33
Η οθόνη του δεκτή δειχνει 4 πάυλες (----) ενώ το μενού του στην τηλεόραση λειτουργεί κανονικά. Η αναβάθμιση που έκανα μου έγραψε ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Άρα καταλήγουμε στην κινέζια που γράφεις!!!!!! Καμία οικονομική αξιόπιστη πρόταση για δεκτή υπάρχει? ευχαριστω

KROMPOTIS
24-12-2011, 14:44
Η οθόνη του δεκτή δειχνει 4 πάυλες (----) ενώ το μενού του στην τηλεόραση λειτουργεί κανονικά. Η αναβάθμιση που έκανα μου έγραψε ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Άρα καταλήγουμε στην κινέζια που γράφεις!!!!!! Καμία οικονομική αξιόπιστη πρόταση για δεκτή υπάρχει? ευχαριστω

Δεν καταλαβαίνω, έχεις εικόνα στην τηλεόραση αλλά δεν έχεις τα κανάλια; Δοκίμασες να ξαναπεράσεις τις αναβαθμίσεις; Πρώτα την 2.02 και μετά την 2.04; Εμένα πάντως μου δουλεύει κανονικά, μήπως κάτι δεν έκανες καλά, ξαναπροσπάθησε.

Mandrakoukos
24-12-2011, 14:50
Το κάνω τώρα αμέσως
Σε ευχαριστώ πολυ

Mandrakoukos
24-12-2011, 15:02
Προσπαθώντας να ξανακανω το update 2.02 μου γράφει μήνυμα σφάλμα crc any help κωνσταντινε?

grepms
25-12-2011, 01:14
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Μου έκαναν δώρο τον συγκεκριμένο δέκτη και θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες εφόσον είναι εύκολο.

1)Ποιο είναι το τελευταίο firmware;

2)Κάνει αναπαραγωγή mkv και divx από την usb;

3)Υποστηρίζει NTFS δίσκους;

4)Γενικά τα + και - από την εμπειρία σας

5)Υπάρχει κάποιος δέκτης που να παρέχει περισσότερες λειτουργίες;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά πρέπει να αποφασίσω αν θα τον κρατήσω ή όχι.

tolias
25-12-2011, 12:40
Αν έχεις την 2.04 δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω στην 2.02. Ξαναβάλε την 2.04. Ο δέκτης έχει 4 παύλες όταν κάνει εγκατάσταση λογισμικού ή καναλιών. Τώρα δεν ξέρω γιατί τις έχει. Ίσως γιατί δεν έχει μέσα κανάλι για να δείξει τον αριθμό του. Ξαναπέρασε την 2.04 μήπως δεν έχει εγκατασταθεί σωστά. Αλλά το κακό είναι ότι σήμα δεν είχε και πριν την αναβάθμιση. Αν ξαναπερνώντας το λογισμικό δεν φτιάξει τότε μόνο το service μπορεί να κάνει κάτι.

grepms
28-12-2011, 01:27
Απ' ότι βλέπω απάντηση δεν θα πάρω σύντομα αλλά διαβάζοντας κάποιες από τις προηγούμενες σελίδες είδα ότι δεν υποστηρίζει ntfs οπότε δεν με καλύπτει. Αν τον θέλει κάποιος για αγορά στα 40€, είναι ακόμα σφραγισμένος στο κουτί του.

talos_2002
28-12-2011, 02:46
Λυπάμαι που δεν είχες σύντομη απάντηση. Είναι γιορτές και προτιμάς να φας μελομακάρονα ή την ώρα σου στο νετ; :)
Είχα τον δέκτη για μικρό διάστημα, οπότε δεν έχω πολλές γνώσεις γύρω του.

1)Ποιο είναι το τελευταίο firmware;
Επισήμως το 2.04. Ανεπισήμως έχει δοθεί και το 2.06, αλλά δεν βγήκε επίσημα επειδή παρατηρήθηκε πρόβλημα κατά την αναπαραγωγή των εγγραφών.

2)Κάνει αναπαραγωγή mkv και divx από την usb;
Ναι, κάνει. Αλλά δεν έχει πολύ καλή συμβατότητα με HD βιντεάκια. Με divx δεν έχει προβλήματα. Ούτε με υποτίτλους.

3)Υποστηρίζει NTFS δίσκους;
Όχι. FAT και exFAT.

4)Γενικά τα + και - από την εμπειρία σας.
Δεν τον είχα μεγάλο διάστημα... Καλός χρόνος αλλαγής καναλιών, καλό σήμα. Μόνο στο θέμα media player είχα προβλήματα.
Έχει και component έξοδο.

5)Υπάρχει κάποιος δέκτης που να παρέχει περισσότερες λειτουργίες;
Ανάλογα τι χρειάζεται κάποιος. Όλοι έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι, αν βρεις τον Crypto 250, πάρε τον!

grepms
28-12-2011, 16:00
talos_2002 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, ενώ όσον αφορά την "βιασύνη" μου μάλλον είναι επειδή έφαγα πολλά μελομακάρονα με αποτέλεσμα να χάσω την αίσθηση του χρόνου :D
Τώρα για τον δέκτη, επειδή με ενδιέφερε κυρίως η χρήση σαν media player θεωρώ ότι δεν με καλύπτει απόλυτα. Αν δεν βρω να τον δώσω τότε θα τον ανοίξω και θα γράψω κι εγώ τις εντυπωσεις μου.

papadatos
30-12-2011, 19:31
χρονια πολλα σε ολους και καλη προτοχρονια . Πήρα σημερα τον δεκτη FUNAI DVB-T mpeg4 DTR2205HDPVR 20e!! που θα βρω τις αναβαθμισεις ?

Eυχαριστω εκ τον προτερων.

KROMPOTIS
30-12-2011, 20:00
χρονια πολλα σε ολους και καλη προτοχρονια . Πήρα σημερα τον δεκτη FUNAI DVB-T mpeg4 DTR2205HDPVR 20e!! που θα βρω τις αναβαθμισεις ?

Eυχαριστω εκ τον προτερων.

Xρόνια πολλά και σε σένα, τις αναβαθμίσεις θα τις βρεις εδώ (http://www.morris.gr/index.php?SCREEN=products_details&ProductID=603), στο κάτω μέρος της σελίδας, η πρώτη είναι η 2.02 κι η δεύτερη η 2.04, όταν αποσυμπιέσεις τους φακέλους, κάνε ό,τι ακριβώς γράφουν οι οδηγίες του στο read me γιατί έχουν παρουσιαστεί προβλήματα, ΠΡΟΣΕΞΕ, πρώτα αυστηρά την 2.02 και μετά την 2.04, καλή επιτυχία.

papadatos
31-12-2011, 23:17
Ολα τελεια νασε καλα και καλη χρονια σου ευχομαι !! προς ( KROMPOTIS )

tolias
04-01-2012, 04:07
Φίλε talos_2002 μπορείς να βρεις κανένα λογισμικό για αυτόν τον δέκτη; Έψαξα και εγώ λίγο αλλά δεν βρήκα κανένα λογισμικό από εξωτερικό που να ταιριάζει. Αλλά οι δικές μου δυνατότητες είναι λίγες σε σχέση με εσένα που έχεις βάλει τους κινέζους στο τσεπάκι σου. Μόνο τον Peekton PK 1860 HD REC περιμένω αλλά δεν λέει να βγάλει ακόμα λογισμικό. Αν βγάλει. Εγώ χρησιμοποιώ πάλι στον F&U την 2.04 αλλά όπως ήταν αναμενόμενο άρχισε τα περίεργα πάλι. Για πρώτη φορά τις δύο τελευταίες μέρες ήθελα να χρησιμοποιήσω το timeshift για κανονική χρήση και όχι απλά για δοκιμή όπως είχα κάνει μέχρι τώρα. Ήθελα να δω ένα πρόγραμμα μισή ώρα αργότερα από την κανονική του ώρα, αλλά να μην περιμένω κιόλας μέχρι να τελειώσει ολόκληρη η εγγραφή. Την πρώτη μέρα κόλλησε ο δέκτης την στιγμή που ξεκίναγε η εγγραφή και με ένα βγάλσιμο από την μπρίζα λύθηκε το πρόβλημα. Την δεύτερη μέρα κόλλησε ο δέκτης την ώρα της προβολής και με την επανεκκίνηση έχασα την εγγραφή. Άλλη μία χαμένη εγγραφή με την 2.04. Κανονικά θα έπρεπε να πετάξω τον δέκτη αλλά θεωρώ αδιανόητο να πληρώνω ακόμα δόσεις για τον δέκτη ενώ θα τον έχω πετάξει. Εκτός αν στείλω τις δόσεις να τις πληρώσει η F&U. Ακόμα πιο κανονικά θα έπρεπε να αναγκάσω την F&U να μου αντικαταστήσει τον δέκτη με έναν από τους καινούριους που έχει βγάλει από άλλον κατασκευαστή. Αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τους κινέζους να φτιάξουν ένα σωστό λογισμικό αλλά το πρόβλημα τους λύθηκε αλλάζοντας κατασκευαστή. Εγώ όμως τι να κάνω που μου έμεινε το σκουπίδι; Θα έπρεπε να μου δώσουν και εμένα έναν άλλον δέκτη από άλλον κατασκευαστή. Αφού μου πούλησαν (και το πληρώνω ακόμα) ένα σκουπίδι που δεν λέει να δουλέψει με τίποτα αυτοί έχουν την ευθύνη. Μας έκαναν εμάς πειραματόζωα μέχρι να βρουν έναν σωστό κατασκευαστή, άρα δικαιούμαστε αποζημίωση. Αλλά επειδή χωρίς να τους πάω στα δικαστήρια αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο, μήπως μπορείς εσύ να βρεις κανένα καλύτερο λογισμικό;

talos_2002
04-01-2012, 18:20
Μακάρι να έβρισκα... Τον έχω στα υπ' όψιν, αλλά δεν έτυχε να βρω κάτι. Και δεν είμαι αισιόδοξος, αφού η F&U έχει νεότερο λογισμικό ακόμα και από τους κλώνους του εξωτερικού. Αν δεν βγάλει η Giec firmware με νεότερο maincode από την NEC/Renesas, δεν βλέπω βελτίωση. Εύχομαι σε θαύμα, αλλά δεν το πιστεύω.
Και για τους TechniSat που χρησιμοποιούν EMMA3 διάβασα ότι έχουν προβλήματα λογισμικού.
Όσο καιρό είχα κλώνο του δέκτη, δεν είχα προβλήματα παρά μόνο με την αναπαραγωγή. Ο δικός σου έχει βγάλει «τις 7 πληγές του Φαραώ»! Πιστεύω ότι είναι ελαττωματικός, ειλικρινά.

Δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει κατασκευαστή, αφού και ο νέος 2301 δείχνει ότι είναι της Giec. Ο αναμενόμενος TVD2313HDPVR δείχνει να είναι της Pannodic (Mico).

tolias
05-01-2012, 00:49
Και εγώ βλέπω πως μάλλον έχει σταματήσει από την εταιρία (την κινέζικη) η υποστήριξη του δέκτη. Αυτό έχει πει άλλωστε και ο Sboulio που απλά τους πίεζε να βγάλουν ένα ακόμα τελευταίο λογισμικό. Αλλά φαίνεται δεν το κατάφερε. Αλλά αφού έχουν ακόμα τον ίδιο κατασκευαστή ίσως θα έπρεπε να προσπαθήσει παραπάνω. Γιαυτό είχα στραβώσει όταν μας είπε ότι για αρκετό καιρό δεν είχε ασχοληθεί με τον δέκτη γιατί ασχολιόταν με την ανακατασκευή του site. Νομίζω ότι έχουμε προτεραιότητα γιατί έχουμε δώσει τα λεφτά μας και δεν μας ενδιαφέρουν τα του οίκου τους.
Και εγώ έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι είναι προβληματικός ο δέκτης. Αλλά τα προβλήματα είναι κάθε φορά διαφορετικά ανάλογα με τι έκδοση λογισμικού έχει. Αν ήταν προβληματικός θα είχε πάντα το ίδιο πρόβλημα. Και επειδή όλα τα προβλήματα που γράφω τα έχουν αναφέρει κατά καιρούς και άλλοι συμπεραίνω ότι φταίει το λογισμικό. Η απορία είναι γιατί σε εμένα είναι πιο έντονα. Έχω δει μάλιστα ότι μπορεί στο ίδιο λογισμικό μία εγκατάσταση να είναι διαφορετική από την άλλη. Αλλά αν το ίδιο λογισμικό πατάει κάθε φορά διαφορετικά πάλι οι κινέζοι φταίνε που έχουν φτιάξει ένα λογισμικό λάστιχο που πατάει διαφορετικά κάθε φορά. Ίσως εγώ με τις συνεχείς εγγραφές να τον ζορίζω περισσότεροι από τους άλλους. Αλλά δεν ήξερα όταν τον αγόρασα οτι πρέπει να τον βάλω σε γυάλα και να του φέρομαι με το γάντι. Είναι υποχρέωση των κινέζων να φτιάξουν ένα σωστό λογισμικό και υποχρέωση της εδώ αντιπροσωπείας να τους πιέσει να το φτιάξουν. Θεωρητικά βέβαια γιατί στην ουσία δεν το βλέπω. Γιαυτό έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται στην άκρη του τούνελ η ιδέα οτι μάλλον πρέπει να πάω και πάλι για καινούριο δέκτη. Αλλά αυτή την φορά όχι F&U.

tolias
05-01-2012, 01:03
Τώρα πρόσεξα σε άλλο thread αυτό που γράφεις φίλε talos οτι ο 2301 είναι κλώνος με τον XORO 7520. Ίσως να το είχες ξαναγράψει και παλιότερα αλλά δεν το είχα προσέξει. Πάνω που είχα μπει στο site του e-shop να δω για τον XORO αλλά μόλις εξαντλήθηκε. Και πολύ καλό θεωρώ είναι οτι υπάρχει και η υποστήριξη από την XORO που είναι καλή. Άρα ο δέκτης μπορεί να έχει διπλή υποστήριξη. Να μία καλή ιδέα, και ας είναι και F&U ο δέκτης. Έτσι δεν με πειράζει. Μπήκα σε πειρασμό τώρα. Ίδωμεν.

talos_2002
05-01-2012, 01:27
Ίσως ο δέκτης σου έχει πρόβλημα στην ανάγνωση δεδομένων από το κύκλωμα μνήμης ROM (που αυτό μπορεί να προκαλείται από άλλα προβλήματα) γι' αυτό να έχει διαφορετικό πρόβλημα σε κάθε έκδοση λογισμικού, αφού διαφορετική έκδοση σημαίνει πιθανότατα και διαφορετικά δεδομένα γραμμένα σε διάφορα σημεία της ROM.

manthes
05-01-2012, 13:03
Γιαυτό έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται στην άκρη του τούνελ η ιδέα οτι μάλλον πρέπει να πάω και πάλι για καινούριο δέκτη. Αλλά αυτή την φορά όχι F&U.
Nα το διορθωσω και να πω απο την μερια μου ''αλλα αυτη την φορα οχι αμοιριδης-σαββιδης''

tolias
06-01-2012, 04:12
Ίσως ο δέκτης σου έχει πρόβλημα στην ανάγνωση δεδομένων από το κύκλωμα μνήμης ROM (που αυτό μπορεί να προκαλείται από άλλα προβλήματα) γι' αυτό να έχει διαφορετικό πρόβλημα σε κάθε έκδοση λογισμικού, αφού διαφορετική έκδοση σημαίνει πιθανότατα και διαφορετικά δεδομένα γραμμένα σε διάφορα σημεία της ROM.
Αυτό παραείναι τεχνικό ακόμα και για τους τεχνικούς του service. Αυτή είναι μία πιθανότητα που θα εξηγούσε πολλά πράγματα. Αλλά πως θα πείσω τους τεχνικούς οτι ισχύει κάτι τέτοιο; Φαινομενικά ο δέκτης δεν έχει τίποτα. Θα τον βάλουν μπρος, θα κοιτάξουν την εικόνα, θα αλλάξουν κανάλια, θα γράψουν καμιά εγγραφή, και την άλλη μέρα θα μου πουν οτι δεν έχει τίποτα. Πως θα τους πείσω να τον κρατήσουν κανα δύο βδομάδες, να γράφουν συνέχεια εκπομπές και να δοκιμάζουν πράγματα; Και οτι σιγά σιγά θα τα βγάλει όλα; Αν τους δείξω το forum, ποιός είμαι και τι προβλήματα έχω γράψει οτι έχω, και οτι δεν τα έχω βγάλει όλα τώρα από το μυαλό μου πιο πιθανό είναι να με διώξουν με τις κλωτσιές για αυτά που τους έχω σούρει παρά να με προσέξουν. Και βέβαια σε όλο αυτό το πακέτο αφαιρώ το γεγονός οτι στις 160 σελίδες του thread όλα αυτά που γράφω τα έχουν γράψει και άλλοι νωρίτερα από εμένα. Άρα αν ο δικός μου είναι πολύ προβληματικός, και όλοι οι προηγούμενοι είναι προβληματικοί, έστω λιγότερο. Τίποτα, δεν βγαίνει άκρη έτσι. Μόνο αν τους τον πάω τελείως κολλημένο κάτι μπορεί να γίνει και να μου τον αλλάξουν. Τι να κάνω; Να τον βγάλω στο μπαλκόνι καμιά μέρα που θα βρέχει να τον χτυπήσει κεραυνός; Αλλά πρέπει να προλάβω να τον πάω πριν σκουριάσει.:laugh:
Πάντως το timeshift δούλεψε μόνο αφού φορμάρισα το στικ μέσα από τον δέκτη με την επιλογή exFAT του δέκτη. Όπως δηλαδή έχουν γράψει και άλλοι πριν από εμένα οτι δουλεύει καλύτερα ο δέκτης. Αν και ο Sboulio μας προτείνει να μην φορμάρουμε μέσα από τον δέκτη, τουλάχιστον στην 2.04 έτσι φαίνεται οτι δουλεύει καλύτερα.

tolias
06-01-2012, 04:30
Nα το διορθωσω και να πω απο την μερια μου ''αλλα αυτη την φορα οχι αμοιριδης-σαββιδης''
Και όμως παρά τα παχιά μου λόγια, αν έπαιρνα δέκτη τώρα θα έπαιρνα τον 2301 της F&U δηλαδή αμοιρίδη-σαββίδη. Με το καινούριο τσιπ M-star 7818. Το παλιότερο 7828 είχε βγει πολύ αξιόπιστο. Και πολύ καλό media player. Και το καινούριο φαίνεται ήδη να το εμπιστεύονται αρκετοί κατασκευαστές. Άρα θα έχει στο μέλλον και μεγάλη υποστήριξη. Ένας κλώνος ήδη ο XORO 7520 και η XORO έχει καλή υποστήριξη με λογισμικά. Άλλα θα υπάρξουν σίγουρα και άλλα. Μάλλον και από την F&U. Και αυτός ο δέκτης έχει μόνο 35 με 40 ευρώ. Μόνο μειονέκτημα οτι είναι πιο αργός στο zapping. Όχι όμως όσο οι παλιότεροι M-star 7828. Δηλαδή πάλι στην F&U θα έπεφτα. Άρα δεν πρέπει να λέω μεγάλες κουβέντες.

talos_2002
06-01-2012, 22:00
Θεωρώ τα MStar είναι καλά λόγω των βελτιώσεων που κάνει η εταιρία στο λογισμικό τους. Χωρίς αυτά, είναι ένας πολύ-πολύ μέτριος και σχετικά αργός δέκτης, παράδειγμα ο Hyundai 3001 της Αμοιρίδης-Σαββίδης που δεν είχε έστω μια ενημέρωση.
Η Xoro είχε ενημερώσεις για τον 7500, αλλά για τους υπόλοιπους δέκτες δεν είδα παρά σε 1-2 ακόμα να έχουν από μια αναβάθμιση. Θα δείξει...

tolias
07-01-2012, 04:28
Δεν έκανα διαφήμιση του δέκτη γιατί δεν είναι και πολύ λογικό να κάνω διαφήμιση σε μία εταιρία που της έχω σούρει τόσα. Αλλά εδώ μπαίνει η προσωπική προτίμηση. Δεν ξέρω τι προτιμήσεις έχει κανένας γιαυτό έγραψα μόνο τι θα προτιμούσα εγώ. Και το έγραψα μόνο γιατί έτυχε πάλι να πέσω σε δέκτη της ίδιας εταιρίας αφού ο κλώνος XORO 7520 έχει εξαντληθεί από το e-shop, αν και πιθανότατα θα ξαναφέρει άλλη μία παρτίδα. Αλλά είναι θέμα τι σου κάθεται. Έχω ήδη έναν XORO, τον 7600 με M-star 7828 και είμαι πολύ ικανοποιημένος στα δύο χρόνια που τον έχω με μόνο θέμα οτι έχει πιο αργό zapping. Αλλά και αυτό βελτιωνόταν με κάθε λογισμικό. Για την χρήση που του κάνω είμαι ικανοποιημένος, αλλά άλλος μπορεί να κάνει άλλα πράγματα και να μην τον καλύπτει. Η XORO δεν έβγαλε λογισμικό για αυτόν, αλλά ταίριαζε του 7500 και έβγαλε 2 από αυτά. Επίσης ταιριάζουν λογισμικά από άλλους 4 δέκτες. Το ίδιο αναμένεται και για τους δέκτες με M-star 7818 που φαίνεται να χρησιμοποιείται ήδη από αρκετούς δέκτες. Βέβαια δεν ξέρω τι κάνει με mkv ή άλλα αρχεία, με υπότιτλους κτλ γιατί δεν ασχολούμαι. Με όλα αυτά εννοώ οτι έγραψα την προσωπική μου προτίμηση και δεν είναι πρόταση. Τώρα βγήκαμε τελείως off topic αλλά δεν πειράζει γιατί όσο ήμασταν στο θέμα με τον F&U 2205 δεν είδαμε και καμιά προκοπή. Ακόμα για το λογισμικό 2.04 συζητάμε που βγήκε πριν ενάμιση χρόνο.

tolias
07-01-2012, 09:17
Επειδή κατάλαβα οτι μένει η εντύπωση οτι γκρινιάζω για τον δέκτη ενώ το πρόβλημα είναι στον δικό μου μόνο δέκτη, πρέπει να αντιγράψω αυτό που έγραψα στον φίλο talos σε PM σε μιά κουβέντα που είχαμε γύρω από τα προβλήματα του δέκτη. Και στην ουσία δεν έχω και τι άλλο να σχολιάσω για αυτόν τον δέκτη αν δεν βγει καινούριο λογισμικό. που δεν το βλέπω.
"Το βασικό πρόβλημα με τον δέκτη είναι στις εγγραφές. Για να βλέπω κανάλια δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Εκτός οτι πότε πότε χάνεται για ελάχιστο χρόνο η εικόνα. Αλλά αυτό το είχαν γράψει και άλλοι και το χρεώναν σαν πρόβλημα του λογισμικού. Άλλοι όμως έλεγαν οτι φταίει η θύρα ή το καλώδιο HDMI. Δεν ξέρω τι είναι αλλά αυτό αντέχεται. Επίσης πότε πότε κολλάει. Αλλά και αυτό το είχαν γράψει και άλλοι. Το πρόβλημα μου είναι στις εγγραφές. Δεν εμφανίζεται πάντα αλλά κάθε τόσο δημιουργείται πρόβλημα σε κάποια εγγραφή. Στην 2.04 πότε πότε χάνονταν κάποια εγγραφή. Στην 2.06 ο ήχος. Η μεγάλη μου γκρίνια οφείλεται στην συχνή χρήση της δυνατότητας εγγραφής που κάνω. Έχω δει οτι σχεδόν κανένα πρόγραμμα δεν με βολεύει την ώρα που προβάλλεται. Τα περισσότερα τα γράφω και τα βλέπω την ώρα που με βολεύει. Ή τα κρατάω στον υπολογιστή. Κάνω πολλές εγγραφές και με τους δύο μου δέκτες. Και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον XORO μου (M-star 7828) αλλά εμφανίζονται συχνά στον F&U. Πέρα από την πλάκα που έγραψα στο thread όμως δεν νομίζω ότι φταίει ο δέκτης. Και άλλοι έχουν γράψει για τα ίδια προβλήματα άρα δεν εμφανίζονται μόνο σε εμένα. Απλά είμαι ο μόνος που το παλεύει. Οι περισσότεροι παλιοί γκρινιάρηδες τον έχουν παρατήσει, και αυτοί που τον έχουν ακόμα δεν του κάνουν την χρήση που του κάνω εγώ. Μόνο εγγραφές δηλαδή και μάλιστα πολλές. Αν πρόσεξες δεν έχω γράψει ποτέ τίποτα για mkv ή άλλα αρχεία γιατί δεν χρησιμοποιώ τέτοια. Οι περισσότεροι όμως με τέτοια πράγματα ασχολούνται. Η λογική λέει αντί να γκρινιάζω να τον είχα παρατήσει και εγώ άρα δεν θα εμφανιζόταν άλλη γκρίνια στο thread. Αλλά ήδη είχα πάρει τον F&U γιατί τότε είχα παράπονα από το πρώτο λογισμικό του XORO 7600 και δεν λέει να γίνεται συνέχεια το ίδιο πράγμα. Και επίσης έκανα το λάθος να τον βάλω με δόσεις μαζί με άλλα πράγματα που είχα πάρει τότε και δεν λέει να τον έχω πετάξει και να τον πληρώνω ακόμα. Η γκρίνια ήταν κυρίως μήπως έκανε την εταιρία να παρουσιάσει κανένα καλό λογισμικό. Γιατί νευρίαζα όταν έβλεπα οτι ο XORO δεν είχε ποτέ πρόβλημα και ο F&U είχε συχνά. Αλλά μάταια από οτι φαίνεται και μάλλον δεν έχω και λόγο να συνεχίσω την γκρίνια. Αλλά δεν νομίζω οτι αν μου τον αλλάξουν θα δω καμία βελτίωση. Γιατί πιστεύω οτι είναι θέμα λογισμικού. Θα μείνει μέχρι να τον ξεχρεώσω και μετά μάλλον θα τον αλλάξω."

nekote
09-01-2012, 23:12
Καλησπέρα σε όλους. Καλή χρονιά. Ειχα να μπω στο φορουμ 2-3 μηνες. (και να χρησιμοποιησω το δεκτη κανα 8 μηνο). Προχθες πηγα ο φουκαρας να γραψω σε στικακι 8gbytes transcend μια ταινια απο tv. κοιταω καποια στιγμη και το led στο στικακι δεν αναβοβηνε. το δοκιμασα στον υπολογιστη και δεν το διαβαζε. ετσι παει το στικακι βολτα στη χωματερη στα Λιοσια.

talos_2002
09-01-2012, 23:20
ετσι παει το στικακι βολτα στη χωματερη στα Λιοσια
Το δικό μου το έστειλα στην ανακύκλωση του Κωτσόβολου. ;)

manthes
10-01-2012, 01:54
Ο δεκτης μπορει να μην παιζει αρχεια mkv ουτε για πλακα αλλα παραδεχομαι πως στα avi δινει με διαφορα την καλυτερη ποιοτητα απο οποιοδηποτε dvd player εχω δοκιμασει

tolias
10-01-2012, 08:40
Καλησπέρα σε όλους. Καλή χρονιά. Ειχα να μπω στο φορουμ 2-3 μηνες. (και να χρησιμοποιησω το δεκτη κανα 8 μηνο). Προχθες πηγα ο φουκαρας να γραψω σε στικακι 8gbytes transcend μια ταινια απο tv. κοιταω καποια στιγμη και το led στο στικακι δεν αναβοβηνε. το δοκιμασα στον υπολογιστη και δεν το διαβαζε. ετσι παει το στικακι βολτα στη χωματερη στα Λιοσια.
Ίσως ένα φορμάρισμα στον υπολογιστή σου να έφτιαχνε το στικάκι. Μου έχει τύχει να εξαφανιστεί μέρος της χωρητικότητας του στικ που από 8 έγινε ξαφνικά 6 GB. Αυτό έγινε με την 2.06 όταν συμπληρώθηκαν 2 ώρες timeshift και καταστράφηκε ο χώρος που είχε γράψει το timeshift. Επίσης μία φορά κατά λάθος έβαλα ένα από τα NTFS στικ του άλλου μου δέκτη στον F&U. Το στικ καταστράφηκε και δεν έδειχνε τίποτα ούτε στον υπολογιστή μου. Αλλά και τα δύο στικ ξαναέφτιαξαν όταν τα φορμάρισα από την αρχή στον υπολογιστή μου και από τότε τα χρησιμοποιώ ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

makfil
10-01-2012, 09:00
Ο δεκτης μπορει να μην παιζει αρχεια mkv ουτε για πλακα αλλα παραδεχομαι πως στα avi δινει με διαφορα την καλυτερη ποιοτητα απο οποιοδηποτε dvd player εχω δοκιμασει

Νομίζω ότι παίζει mkv, τουλάχιστον αυτός που έχω, με το fw για LG.

manthes
10-01-2012, 14:00
Θεωρητικα παιζει αλλα πρακτικα δεν μου εχει παιξει ουτε ενα αρχειο (ολα κατω απο 4 γιγα)

talos_2002
11-01-2012, 02:07
Παίζει, αλλά δεν έχει καλή συμβατότητα. Στα mpeg 4 (DivX, Xvid) δεν είχα προβλήματα.
Το εντυπωσιακό ήταν ότι μου έπαιξε κάποια HD που δεν έπαιζε ο Crypto 250 με το 1.0.1 firmware.

kobien
12-01-2012, 13:04
Εγώ έχω πάρει τον δέκτη 2 μήνες πριν έρθουν τα ψηφιακά στην Αθήνα (Digea). Είχα πάρα πολλά προβλήματα στις εγγραφές με 2-3 2.5" δίσκους αλλά μετά από καιρό κατάλαβα ότι η usb απλά δεν έχει αρκετό ρεύμα για αν δουλέψουν σωστά. Είχα τρελά κολλήματα, οι εγγραφές δεν τελείωναν μερικές φορές, και άλλα κουλά.
Τελικά έβαλα στον δέκτη έναν 3.5" με τροφοδοσία και η διαφορά ήταν χαώδης. Αλλά και πάλι έκανε αραιά και πού τα κολλήματα του...... Οπότε του έβαλα ένα usb stick και ηρέμησα για αρκετό καιρό.

Πριν από 5-6 μήνες σε μια μου επίσκεψη βρήκα τον ίδιο δέκτη σε σπίτι φίλης. Τον είχε με το αρχικό firmware και έγραφε ασταμάτητα εδώ και 1 χρόνο σε 1Τ δίσκο. ΧΩΡΙΣ κολλήματα!!!!!!!!!!!!!! Το μόνο που είχε διαφορετικό, ήταν το καλώδιο του USB. Ήταν ένα κοντό καλώδιο 30-40 cm!!!!!

Έτρεξα σπίτι και έβαλα τον 3.5" δίσκο με ένα κοντό καλώδιο και από τότε ο δέκτης δεν έχει κολλήσει ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Γράφω πολλά ντοκιμαντέρ συνέχεια με εβδομαδιαία προγράμματα και δεν ξανά είχα πρόβλημα!!!

manthes
12-01-2012, 20:23
Εννοειται πως το καλωδιο μπορει να δημιουργησει προβληματα αλλα αυτο υποτιθεται πως το εχουμε δοκιμασει ολοι. Με αφορμη οτι εχω καποιες ταινιες mkv και οτι δεν θα δουμε οπως φαινεται αλλο fiwmare ξαναπερασα το 2.06 και ας εχει το θεμα του ηχου. Δοκιμασα μια ταινια σε mkv αλλα δεν επαιζε και παλι οποτε την μετετρεψα σε mp4 (χωρις re encoding μεσα σε κανα 10λεπτο) και παιζει μια χαρα. Φορμαρισα τον σκληρο απο τον υπολογιστη και μετα απο τον δεκτη ωστε να μην εχει κανενα ιχνος απο παλιοτερες εγγραφες και ο Θεος βοηθος. Αν τυχον δεν εχει θεματα με τον ηχο θα ενημερωσω για οποιον ενδιαφερεται

kobien
13-01-2012, 11:48
Εννοειται πως το καλωδιο μπορει να δημιουργησει προβληματα αλλα αυτο υποτιθεται πως το εχουμε δοκιμασει ολοι. Με αφορμη οτι εχω καποιες ταινιες mkv και οτι δεν θα δουμε οπως φαινεται αλλο fiwmare ξαναπερασα το 2.06 και ας εχει το θεμα του ηχου. Δοκιμασα μια ταινια σε mkv αλλα δεν επαιζε και παλι οποτε την μετετρεψα σε mp4 (χωρις re encoding μεσα σε κανα 10λεπτο) και παιζει μια χαρα. Φορμαρισα τον σκληρο απο τον υπολογιστη και μετα απο τον δεκτη ωστε να μην εχει κανενα ιχνος απο παλιοτερες εγγραφες και ο Θεος βοηθος. Αν τυχον δεν εχει θεματα με τον ηχο θα ενημερωσω για οποιον ενδιαφερεται

Καλώδια είχα αλλάξει πολλά, αλλά ποτέ δεν είχα βάλει κοντό καλώδιο. Με καλώδιο του ενός μέτρου μου κόλλαγε...... Τι να πω; :smash:

nekote
14-01-2012, 18:21
Δεν μπορουσα να κανω φορματ γιατι απλα ο υπολογιστης δεν "εβλεπε" καθολου το στικακι για να το επιλεξω
τελικα εκανα download απο την εταιρια transcend το onlιnerecovery και μετα από καμμια εικοσαρια φορες απο απεγκατεστησα τους drivers απο τα windows και τρεχοντας το ανωτερω προγραμματακι καταφερα να το κανω format παλι στα 8gbytes

greekgreek
14-01-2012, 19:30
Πιο παλιά που τον είχα δοκιμάσει μου έπαιξε όλα όσα mkv τον δοκίμασα κάτω από 4gb.

tolias
20-01-2012, 06:22
Πήρα από το Πλαίσιο ένα στικ που βρήκα προσφορά με καλή τιμή. Το βρήκα μπροστά στο ταμείο, μου άρεσε η τιμή και το πήρα. Μετέφερα μερικά αρχεία βίντεο και φωτογραφίες (τα περισσότερα από το κινητό μου) που θέλω να έχω άμεσα διαθέσιμα. Στον υπολογιστή όλα καλά. Το έβαλα στον δέκτη και δεν το αναγνώριζε. Ξεκίναγε, αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα έγραφε οτι αποσυνδέθηκε. Δεν έβλεπε κανένα αρχείο, ούτε μπορούσε να κάνει εγγραφή. Νόμιζα οτι είναι προβληματικό και σκέφτηκα να το γυρίσω πίσω. Αλλά στον υπολογιστή δεν είχε πρόβλημα. Υποψιασμένος το έβαλα στον άλλο μου δέκτη όπου δούλεψε κανονικά. Έβαλα να παίξουν όλα τα αρχεία αλλά σε ένα αρχείο βίντεο μου έγραφε μη υποστηριζόμενο αρχείο, και το παρέκαμψε. Δηλαδή ένα αρχείο προβληματικό που στον υπολογιστή μου δεν έβλεπα τίποτα περίεργο, ο XORO μου με επεξεργαστή M-STAR δεν μπορούσε να το διαβάσει και απλά το παρέκαμψε, αλλά ο F&U μου έβγαζε άχρηστο και δεν μπορούσε να διαβάσει ολόκληρο το στικ. Διέγραψα το αρχείο και είδε κανονικά το στικ. Φαντάσου να γίνει αυτό σε έναν μεγάλο σκληρό δίσκο και άντε να βρεις ποιό είναι το προβληματικό αρχείο. Φαίνεται προβληματικός όλος ο σκληρός. Πέτα τον και πλήρωνε να πάρεις άλλον. Γιαυτό εγώ είμαι οπαδός των M-STAR. Για να δικαιολογήσω και αυτό που είχα γράψει για την προτίμηση μου στον 2301.
Επίσης είδα οτι στα υπόλοιπα αρχεία βίντεο δεν δούλευε το GOTO. Νομίζω TIMER γράφεται στο original τηλεκοντρόλ. Γιατί χρησιμοποιώ προγραμματιζόμενο. Μου έγραφε οτι αυτή η δυνατότητα δουλεύει μόνο στις εγγραφές. Δηλαδή δεν δουλεύει στα εξωτερικά αρχεία βίντεο. Απίστευτα πράγματα.

ausdim
22-01-2012, 02:12
Παιδια μπορει καποιος να ανεβασει την 2.04 beta και την 2.06 beta?
Γιατι τα link's απο rapidshare δεν λειτουργουν πια.

Ευχαριστω.

manthes
22-01-2012, 20:39
Πιο παλιά που τον είχα δοκιμάσει μου έπαιξε όλα όσα mkv τον δοκίμασα κάτω από 4gb.
σε μενα (με την 2.04) επαιξε κανα δυο και αυτα με τρομερα πιξελιασματα. Με την 2.06 παιζουν εως τωρα ολα χωρις κανενα προβλημα (αλλα τα κανω mp4 καλου κακου).

ΑΝ αποφασισουν να φτιαξουν νεο firmware ας κοιταξουν να διορθωσουν και το θεμα του κοληματος του δεκτη στο epg γιατι ειναι γελοιο να προγραμματιζεις εγγραφες και ξαφνικα να κολλαει. Το εχει και η 2.04 και η 2.06. Αυτο τωρα ειναι σαν το ανεκδοτο με τον λαγο και την αρκουδα ''λεμε καμια μαλακια να περνα η ωρα''

ausdim
22-01-2012, 22:21
Παιδια μπορει καποιος να ανεβασει την 2.04 beta και την 2.06 beta?
Γιατι τα link's απο rapidshare δεν λειτουργουν πια.

Ευχαριστω.

Μπορει καποιος να κανει την κινησει αν του ειναι ευκολο?

Εστω κ με pm.

Ευχαριστω κ παλι.

thunderc8
26-01-2012, 00:24
Κανα link για το 2.06 οπιος το έχει ρε παιδιά.
Θα βγεί κάνα firmware της προκοπής... κανένα ως τώρα δεν ήταν χωρίς προβλήματα...
Τουλάχιστον να βάλω το 2.06 που φτιάχνει λίγο τα πράγματα και ας χάνει τον ήχο στις εγγραφές μιας και δεν γράφω σχεδόν ποτέ.

thunderc8
28-01-2012, 15:45
Ευχαριστώ για την 2.06, λοιπόν την εγκατέστησα και την δεύτερη μέρα μετά απο 4 εγγραφές έχασε τον ήχο, φόρμαρα το στικ απο τον αποκωδικοποιητή και πέρα απο το ότι έκανε σχεδόν 20 λεπτά να το φορμάρει όλα τα άλλα καλά, μέχρι τώρα έχω κάνει 9 εγγραφές 5 δοκιμαστικές των 3-4 λεπτών και 4 κοντά δύορες απο εκπομπές και δέν έχει κολλήσει ακόμα ο ήχος.
Αν παρουσιάσει πρόβλημα θα το αναφέρω κατα τα άλλα την βλέπω πιο γρήγορη απο την 2.04 και το μενού είναι πιο ομαλό. Παίζει να είναι και πιο γρήγορη η αλλαγή των καναλιών αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά έτσι την νιώθω.
Τώρα την αφήνω και βλέπουμε.

Benny_en
29-01-2012, 20:15
Παιδιά έχω κι εγώ αγανακτήσει με τα διάφορα προβλήματα του δέκτη. Θα ήθελα όμως κι εγώ να δοκιμάσω την 2.06, έχει κάποιος από εσάς κανένα link;
Σας ευχαριστώ.

garas7
31-01-2012, 11:53
Είναι ευκολο να μου στείλει και εμένα καποιος το λινκ με την 2.06 beta να την δοκιμασω?

m3fisto
02-02-2012, 13:19
Και σε εμένα αν ειναι δυνατόν το λινκ για τη 2.06. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

manthes
02-02-2012, 13:25
Αντι να ζητατε λινκ για ενα προβληματικο firmware γιατι δεν παιρνετε μαζικα τηλεφωνα στην εταιρια να φτιαξει ενα σωστο χωρις προβληματα;

KROMPOTIS
02-02-2012, 15:43
Αντι να ζητατε λινκ για ενα προβληματικο firmware γιατι δεν παιρνετε μαζικα τηλεφωνα στην εταιρια να φτιαξει ενα σωστο χωρις προβληματα;

Μάλλον δεν παρακολουθείς το συγκεκριμένο thread, βέβαια είναι και μεγάλο θα μου πεις και δίκιο έχεις, επαναλαμβάνω λοιπόν ότι έχω πάρει 3 φορές τηλέφωνο για μελλοντικές αναβαθμίσεις αν θα υπάρξουν και μου είπαν ΟΧΙ κι όταν είπα ότι αντιπροσωπεύω φόρουμ με δεκάδες κατόχους του συγκεκριμένου δέκτη μόνο στα @ρχίδι@ μας, δεν μου απάντησαν και συγγνώμη απ τους διαχειριστές για την έκφραση, γι αυτό και τα χω πάρει και δεν ασχολούμαι.

skysound
03-02-2012, 00:18
Εφαγα και εγω το πακετο. Εβαλα εχτες να γραφει το "ψευτη ηλιο" σε στικακι, και το πρωι ειδα οτι ειχε γραψει τ' @@ μου

manthes
03-02-2012, 00:50
Αν ο δεκτης ειχε κολλησει καποια στιγμη τοτε 9 στις 10 δεν θα γραψει την προγραμματισμενη εγγραφη. Σε αλλη περιπτωση δεν μου εχει συμβει.
Η σιγουρη λυση μετα απο κολλημα ειναι επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις (ναι ειναι σπαστικο ολο αυτο καθε φορα που κολλαει αλλα αφου ειναι αχρηστοι δεν υπαρχει αλλη επιλογη)

skysound
03-02-2012, 01:31
Δεν ηταν προγραμματισμενη η εγγραφη. Πατησα rec, εφυγα, και το πρωι βρηκα μονο 8 mb video, κατι δευτερολεπτα δλδ.

talos_2002
03-02-2012, 01:36
skysound, είχες μετά πρόβλημα με τον ελεύθερο/δεσμευμένο χώρο στη μονάδα αποθήκευσης που χρησιμοποίησες;

tolias
03-02-2012, 07:40
Μετά από μερικούς μήνες που τον δουλεύω με exFAT στικ αναγκάστηκα λόγω ελλείψεως χώρου να χρησιμοποιήσω το μπαλαντέρ FAT32. Το χρησιμοποιούσα παλιότερα χωρίς πρόβλημα, αλλά είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω. Τώρα απλά αρνήθηκε να γράψει. Έγραφε μερικά δευτερόλεπτα και μετά σταμάταγε. Το προσπάθησα 3 φορές και επειδή δεν μπορούσα να κάτσω εκεί και να ελέγχω τι κάνει πήγαινα κάθε τέταρτο περίπου. Στο τέλος κατάφερε και έχασα όλη την εκπομπή που ήθελα να γράψω.
Αυτό είχε γίνει με την 2.06, αλλά ο δέκτης δεν χρειάζεται λόγο για να αποτύχει σε εγγραφή. Μην ψάχνεις αιτία. Πάντως, χτύπα ξύλο, από τότε που ξαναέβαλα την 2.04 δεν είχα πρόβλημα. Μάλιστα δουλεύει καλύτερα από τις προηγούμενες φορές που την είχα βάλει. Η κίνηση μπρος πίσω είναι πιο ομαλή χωρίς σκαλοπάτια όπως τις άλλες φορές. Επίσης τις άλλες φορές τα mp4 βιντεάκια τα έπαιζε με πολλά σπασίματα. Τώρα τα παίζει ομαλά χωρίς πρόβλημα. Μόνο μην κάνω τη κίνηση μπρος πίσω γιατί αποσυντονίζεται ο ήχος μόνιμα. Στα mp4 αυτό. Επίσης είδα οτι η λειτουργία GOTO δουλεύει μόνο στις εγγραφές και όχι στα εξωτερικά αρχεία. Άκου τι περιορισμό βάλανε! Το μόνο περίεργο που μου βγάζει τώρα είναι οτι μερικές φορές σε δίωρο αρχείο μου βγάζει διάρκεια 400 ώρες! Και το εννοεί. Μετά από μία μιάμιση ώρα προβολής η μπάρα προόδου προβολής ίσα που έχει κουνηθεί. Αλλά ούτε έχει χάσει ακόμα εγγραφή, ούτε έχει κολλήσει.
Επίσης όταν είχα πρωτοπάρει τον δέκτη είχα πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω κάποια πράγματα. Μου απάντησαν πρόθυμα, αλλά μόλις τους ρώτησα αν πρέπει να βάλω την 2.04 γιατί στα forum δεν έχω διαβάσει καλά πράγματα, μου απάντησαν με τσαντίλα οτι αυτοί στα forum γράφουν βλακείες. Αν τους πεις για forum βγάζουν σπυράκια.

m3fisto
03-02-2012, 11:33
Επανέρχομαι με feedback μετά από μία μέρα χρήσης του 2.06 . Η μια προγραμματισμένη εγγραφή που δοκίμασα έπαιξε σωστά. τώρα έβαλα και μια δεύτερη να δω. Από media αρχεία δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αλλά μερικά που είχα πρόχειρα σε στικάκι παίξανε κανονικά. Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και δεν φταίει άμεσα ο αποκωδικοποιητής είναι το μπλέξιμο του χειριστηρίου του με αυτό της τηλεόρασης.... Μιλάμε για δραματική κατάσταση. Πάρα πολλά opcodes είναι κοινά, υποβαθμίζουν σαφώς την εμπειρία χρήσης. Το timeshift φαίνεται να δουλεύει . το record από την άλλη αντιμετωπίζει το εξής τραγικό πρόβλημα. Γράφει κανονικά αλλά όταν πατήσω το στοπ η τηλεόραση αλλάζει είσοδο (πηγαίνει στο AV3 από το component) και μετά όταν γυρίσω στο component έχω μαύρη οθόνη. Πρέπει να κλείσω και να ξαναανοιξω τον αποκωδικοποιητή από το κουμπί για να ξαναπάρω εικόνα και φυσικά δεν υπάρχει καμία εγγραφή στο φάκελο PVR.
Η τηλεόραση ενημερωτικά είναι LG 32LC56

talos_2002
03-02-2012, 13:38
Επίσης είδα οτι η λειτουργία GOTO δουλεύει μόνο στις εγγραφές και όχι στα εξωτερικά αρχεία. Άκου τι περιορισμό βάλανε!
Αυτό τo είχαν και τα MStar 7828. Μόνο που δούλευε για τα βιντεάκια και όχι για τις εγγραφές. Σε ενημέρωση του firmware προστέθηκε η δυνατότητα και για τις εγγραφές.

m3fisto, αυτό το πρόβλημα με τις LG είχαν οι συχνότητες των τηλεχειριστηρίων των προηγούμενης γενιάς HD δεκτών της Giec. Επικοινωνούσες ή τον έστελνες στο service για αλλαγή firmware και τηλεχειριστηρίου που είχαν άλλες συχνότητες. Το κακό είναι πως δεν είχε δοθεί έκδοση του 2.06 που να λειτουργεί με με αυτές τις εναλλακτικές συχνότητες (απ' όσο θυμάμαι).

tolias
03-02-2012, 15:04
Όντως στον XORO μου με M-STAR 7828 δουλεύει σε όλα τα αρχεία το GOTO. Δεν ξέρω πότε προστέθηκε, αλλά με χάλασε πολύ όταν είδα ότι στον F&U δεν δουλεύει σε εξωτερικά αρχεία. Είναι από τα χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να είχαν προστεθεί.
Επίσης όντως δεν υπάρχει λογισμικό 2.06 για το πρόβλημα με τις LG. Πρέπει να πάει ο φίλος στο service για να του αλλάξουν το λογισμικό και το τηλεκοντρόλ, αλλά θα του βάλουν μία τροποποιημένη εκδοχή της 2.04.

makfil
03-02-2012, 15:19
Επανέρχομαι με feedback μετά από μία μέρα χρήσης του 2.06 . Η μια προγραμματισμένη εγγραφή που δοκίμασα έπαιξε σωστά. τώρα έβαλα και μια δεύτερη να δω. Από media αρχεία δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αλλά μερικά που είχα πρόχειρα σε στικάκι παίξανε κανονικά. Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και δεν φταίει άμεσα ο αποκωδικοποιητής είναι το μπλέξιμο του χειριστηρίου του με αυτό της τηλεόρασης.... Μιλάμε για δραματική κατάσταση. Πάρα πολλά opcodes είναι κοινά, υποβαθμίζουν σαφώς την εμπειρία χρήσης. Το timeshift φαίνεται να δουλεύει . το record από την άλλη αντιμετωπίζει το εξής τραγικό πρόβλημα. Γράφει κανονικά αλλά όταν πατήσω το στοπ η τηλεόραση αλλάζει είσοδο (πηγαίνει στο AV3 από το component) και μετά όταν γυρίσω στο component έχω μαύρη οθόνη. Πρέπει να κλείσω και να ξαναανοιξω τον αποκωδικοποιητή από το κουμπί για να ξαναπάρω εικόνα και φυσικά δεν υπάρχει καμία εγγραφή στο φάκελο PVR.
Η τηλεόραση ενημερωτικά είναι LG 32LC56

Έχω και εγώ την ίδια τηλεόραση και αγόρασα το δέκτη τον ΣΕΠ 2009 για να βλέπω τα ψηφιακά κανάλια.
Τότε, μου έδωσαν το remote για την LG και εγκατέστησα το fw 2.04 που είχε βγει γι' αυτή τη μάρκα τηλεοράσεων, το οποίο εξακολουθώ να έχω στο δέκτη, ελπίζοντας ότι, εάν κυκλοφορήσει τελικό fw του δέκτη, θα κυκλοφορήσει και αντίστοιχο για τους (μειονεκτικούς) κατόχους LG.

Διαβάζοντας το μήνυμά σου, καταλαβαίνω ότι αγνόησες (ή δεν γνώριζες) τους σχετικούς περιορισμούς και προβλήματα συμβατότητας της LG και εγκατέστησες την έκδοση 2.06. Το ερώτημα είναι εάν λειτουργεί ικανοποιητικά ο δέκτης με τη συγκεκριμένη τηλεόραση, ώστε να περάσουμε και εμείς οι υπόλοιποι σ' αυτή την έκδοση ή δεν αξίζει;

m3fisto
03-02-2012, 15:59
Με λίγα λόγια την πάτησα. Δεν είχα την παραμικρή ιδέα για το πρόβλημα με την τηλεόραση κυρίως γιατί άλλο δέκτη είχα βάλει στο μάτι και παρήγγειλα αρχικά. Αλλά τελικά λόγω διαθεσιμότητας μου ακύρωσαν 2 παραγγελίες του ηδτ 150 και μπήκα σε ένα κοτσόβολο και πήρα τον FU για τον οποίο ήξερα ότι είχε εξοδο component.Δυστυχώς απ ότι βλέπω δεν υπάρχει σέρβις στην πάτρα...

Με βλέπω να πηγαίνω κοτσόβολο να δώσω κάτι επιπλέον και να πάρω κανένα άλλο.

Επίσης το πρόβλημα με το χάσιμο της εικόνας μετά το record μου το κάνει μόνο για έξοδο 720p και 1080ι. αν έχω 576 όταν κάνω record και πατήσω stop ΔΕΝ χάνω εικόνα και μου βγάζει κανονικά το ερώτημα αν θέλω να αποθηκεύσω κτλ. ίσως φταίει η σύνδεση component αλλά ήδη έχω ξενερώσει με την κακή αγορά μου.

m3fisto
03-02-2012, 17:38
παρεπιπτόντως μια προγραμματισμένη εγγραφή στον alpha διάρκειας 2 ωρών και 10 λεπτών ολοκληρώθηκε κανονικα. εφτιαξε 2 αρχεία των 2 γβ και ένα μικρότερο

skysound
03-02-2012, 18:08
skysound, είχες μετά πρόβλημα με τον ελεύθερο/δεσμευμένο χώρο στη μονάδα αποθήκευσης που χρησιμοποίησες;

Οχι, δεν ειχα τετοιο προβλημα και ηταν η πρωτη εγγραφη που επιχειρησα να κανω.

Στα λιγα δευτερολεπτα εγγραφης που προλαβε να γραψει, ειδα οτι η διακοπη της εγγραφης
εγινε μολις ξεκινησε η ταινια, και αλλαξε το καδρο αυτοματα απο 4/3 σε 16/9. (δεν ξερω
αν εχει σχεση αυτο)

Σημερα παντως επιχειρησα παλι μια δοκιμαστικη εγγραφη, και δεν ειχε προβλημα.
Επεται συνεχεια δοκιμων.

(ευχαριστω και για το 2.06)

makfil
03-02-2012, 18:20
παρεπιπτόντως μια προγραμματισμένη εγγραφή στον alpha διάρκειας 2 ωρών και 10 λεπτών ολοκληρώθηκε κανονικα. εφτιαξε 2 αρχεία των 2 γβ και ένα μικρότερο

Με την LG δεν έχεις προβλήματα, όταν παίζεις με τα πλήκτρα του remote του F&U;

m3fisto
03-02-2012, 18:39
Με την LG δεν έχεις προβλήματα, όταν παίζεις με τα πλήκτρα του remote του F&U;
ναι... έχω προβλήματα και γι αυτό τώρα πακετάρω τον αποκωδικοποιητή να παω να πάρω τα λεφτά μου πίσω από κοτσόβολο(καλή μου τύχη). Δυστυχώς ο άλλος αποκωδικοποιητής που έχουν με compoonent εξοδο έχει επίσης προβλήματα με lg τηλεοράσεις

Benny_en
05-02-2012, 14:31
Ευχαριστώ πολύ για την 2.06, την εγκατέστησα εδώ και 4 μέρες, έκανα δοκιμές σε στικάκι 16GB φορμαρισμένο σε exFAT και παραθέτω τα μέχρι στιγμής συμπεράσματα μου:

α) Ελαφρώς καλύτερη ποιὀτητα εικόνας από την 2.04., συνεπώς καλύτερη λήψη και καλύτερη ποιότητα ηχογάφησης.
β) Η ταχύτητα αλλαγής καναλιών, νομίζω είναι η ίδια με αυτή της 2.04.
γ) Έχω διαπιστώσει τα γνωστά προβλήματα στην αναπαραγωγή αρχείων, στην κίνηση FF και FB (δηλαδή την απώλεια του ήχου).
δ) Από τις 6 φορές που δοκίμασα, είχα 2 φορές κόλλημα εικόνας πατώντας το TIMER για να προβώ σε κάποιες διαφοροποιήσεις στους χρόνους κρατήσεων.
Αυτά προς το παρόν.

Αν θα την κρατήσω ή θα την αντικαταστἠσω με την 2.04 είναι πολύ νωρίς να αποφασίσω.

nikosgg45
08-02-2012, 00:45
pedia exo agorasi ke go to sigkekrimeno apokodikoopiiti tis funai alla vrisko mono tin ekdosi 2.02 ke 2.04 apo to site tis morris gia na tou kano anavathmisi. xreiazome to 2.06 ke den to vrisko pouthena mpori kapios na mou stili link me to sigkekrimeno arxeio? euxaristo.

KROMPOTIS
08-02-2012, 01:47
pedia exo agorasi ke go to sigkekrimeno apokodikoopiiti tis funai alla vrisko mono tin ekdosi 2.02 ke 2.04 apo to site tis morris gia na tou kano anavathmisi. xreiazome to 2.06 ke den to vrisko pouthena mpori kapios na mou stili link me to sigkekrimeno arxeio? euxaristo.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, ελληνικά γράμματα σε παρακαλούμε όλοι εδώ μέσα.

Αντώνης-Κ
09-02-2012, 12:12
Ένα καλώδιο hdmi του ενός μέτρου δώρο μαζί με τον αποκωδικοποιητή, και αυτό ελαττωματικό μας έδωσαν! Παρόλο που κλείδωνε κανονικά, σε κάποιες συσκευές όχι όλες παρουσίαζε κάποιες αραιές άσπρες κουκκίδες!

manthes
11-02-2012, 01:50
Προφανως αναφερεσαι στην 2.06 γιατι η 2.04 δεν υποστηριζει.
Ειπα να ξαναδοκιμασω την 2.04 σημερα και εβαλα μια ταινια σε mp4 αλλα τα πιξελιασματα ειναι τοσα πολλα που δεν μπορεις να την παρακολουθησεις με τιποτα. Στην 2.06 δεν εχει τετοιο προβλημα αλλα με την ευκαιρια ειπα να δοκιμασω και ενα αρχειο mkv. Ναι μεν το επαιζε αλλα κατα διαστηματα χανεις καποια frames και γινεται αρκετα εκνευριστικο ολο αυτο.
Για να δουμε αν θα αποκτησουμε πρωτα νεο firmware ή αν θα βγει πρωτα η χωρα απο την κριση (τιποτα απο τα 2 δεν θα γινει αλλα λεμε τωρα)

Leonidas33
11-02-2012, 03:55
Ένα καλώδιο hdmi του ενός μέτρου δώρο μαζί με τον αποκωδικοποιητή, και αυτό ελαττωματικό μας έδωσαν! Παρόλο που κλείδωνε κανονικά, σε κάποιες συσκευές όχι όλες παρουσίαζε κάποιες αραιές άσπρες κουκκίδες!

O δέκτης πάντως φαίνεται έχει πουλήσει για τα καλά.Τον έχω δει σε πάρα πολλούς χώρους,και στα μαγαζιά υπάρχει έλλειψη εδώ και καιρό,βλέπεις μόνο τα φθηνότερα μοντέλα της FU ή πιό παλαιό στοκ από τα αρχικά 2 ετών σε παραγωγή .Η προσφορα του πακέτου με καλώδιο hdmi,ήταν μάλλον περιορισμένη αλλά και άξιζε τότε, διότι ήταν παραλλαβή που είχε ξεπεράσει τις παιδικές ασθενειες hardware και προβλημάτων αναβαθμισης των πρώτων παραλαβών,και ένα τέτοιο καλώδιο hdmi πλέον πάει πάνω απο 8 ευρώ αλλά και λίγο μεγαλυτερα τώρα στα 1,5μ ,αλλά και το ίδιο προβληματικά τυγχάνουν συχνά...

yannisgk
16-02-2012, 13:22
Γεια σε όλους τους συμφορουμίτες,

ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ!!!.

Αγόρασα από Κωτσόβολο το συγκεκριμένο μοντέλο με 50 ευρώ και το PRAKTIKER το έχει με 39,90!!!.

Σκεφτόμουν ν'αγοράσω το CRYPTO 210A (δεν είχα απαιτήσεις για PVR και MEDIA PLAYER) αλλά δεν υπήρχε και μου πρότειναν το FUNAI 2205. Λίγα λεπτά πριν είδα το PRAKTIKER να το έχει προσφορά!!!.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ψαχνόμαστε αρκετά πριν ν'αγοράσουμε οτιδήποτε (ιδίως για παλιότερα μοντέλα ηλεκτρονικών ειδών γενικότερα).

Τέλος πάντων πήρα το μάθημά μου.

Σχετικά με το μοντέλο, έχει πολύ καλή κατασκευή (νομίζω πολύ καλύτερη από τα καινούρια CRYPTO), και μετά από τις δύο αναβαθμίσεις δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει το PVR και το MEDIA PLAYER του (αν και δε μ'ενδιαφέρουν πολύ).
Χθες είδα ERT HD (κανένα πρόβλημα) και γενικά ελλείψει του CRYPTO αλλά με 39,90 μου φαίνεται καλή επιλογή (αν και είναι παλιό μοντέλο).

Αυτά και προσοχή στις αγορές σας!!!.

snikolo
16-02-2012, 16:30
Σαν δέκτης είναι ο καλύτερος της αγοράς. (ποιότητα κατασκευής, άψογο remote control, ποιότητα εικόνας, menu)
Σαν PVR έχει τα προβληματάκια του.

KROMPOTIS
16-02-2012, 18:41
Γεια σε όλους τους συμφορουμίτες,

ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ!!!.

Αγόρασα από Κωτσόβολο το συγκεκριμένο μοντέλο με 50 ευρώ και το PRAKTIKER το έχει με 39,90!!!.

Σκεφτόμουν ν'αγοράσω το CRYPTO 210A (δεν είχα απαιτήσεις για PVR και MEDIA PLAYER) αλλά δεν υπήρχε και μου πρότειναν το FUNAI 2205. Λίγα λεπτά πριν είδα το PRAKTIKER να το έχει προσφορά!!!.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ψαχνόμαστε αρκετά πριν ν'αγοράσουμε οτιδήποτε (ιδίως για παλιότερα μοντέλα ηλεκτρονικών ειδών γενικότερα).

Τέλος πάντων πήρα το μάθημά μου.

Σχετικά με το μοντέλο, έχει πολύ καλή κατασκευή (νομίζω πολύ καλύτερη από τα καινούρια CRYPTO), και μετά από τις δύο αναβαθμίσεις δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει το PVR και το MEDIA PLAYER του (αν και δε μ'ενδιαφέρουν πολύ).
Χθες είδα ERT HD (κανένα πρόβλημα) και γενικά ελλείψει του CRYPTO αλλά με 39,90 μου φαίνεται καλή επιλογή (αν και είναι παλιό μοντέλο).

Αυτά και προσοχή στις αγορές σας!!!.

Καλά μη νιώθεις και τύψεις που δεν αγόρασες απ το πράκτικερ, έχει κακή φήμη στα ηλεκτρονικά, πολλές επιστροφές μαζί κι εγώ που έχω επιστρέψει δύο πράγματα που είχα αγοράσει παλιότερα.

Yperion
16-02-2012, 18:57
Σαν δέκτης είναι ο καλύτερος της αγοράς. (ποιότητα κατασκευής, άψογο remote control, ποιότητα εικόνας, menu)

Ξέχασες να αναφέρεις ότι ισοβαθμεί στην κορυφή με τον Turbo-X.

manthes
16-02-2012, 20:20
Χωρις το pvr ομως δεν θα επρεπε να κοστιζει ουτε 20 ευρω και βασικα σχεδον κανεις δεν θα τον αγοραζε

tolias
17-02-2012, 03:27
Σαν δέκτης, χωρίς δηλαδή pvr και media player καλός είναι. Θα ήταν άψογος αν δεν χανόταν πότε πότε η εικόνα για δέκατα του δευτερολέπτου ή για μερικά δευτερόλεπτα. Κάποιοι λένε οτι φταίει η θύρα HDMI, αλλά δεν μπορεί όλοι αυτοί που το γράφουν να έχουν τηλεόραση με χαλασμένη θύρα HDMI και μόνο όταν συνδέεις αυτόν τον δέκτη. Το δράμα είναι όμως όταν χρειαστείς το pvr ή το media player. Και εγώ στην αρχή τον πήρα για να βλέπω μόνο τα κανάλια. Αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Γιατί να πάρω αυτόν και να μην πάρω κάποιον άλλον που θα κάνει χωρίς πρόβλημα οτι χρειαστώ και οτι μου λέει οτι μπορεί να κάνει; Γενικά και σε σχέση με τις δυνατότητες ή την ποιότητα του ανταγωνισμού, είναι ένα τραγικό μηχάνημα. Μόνο από άποψη λογισμικού, γιατί όντως έχει δυνατότητες από θέμα hardware. Γιαυτό είμαι τόσο νευριασμένος με την εταιρία. Το ίδιο ισχύει και για τον Turbo-x που έχει και αυτός πολλά παράπονα για το λογισμικό του.

talos_2002
17-02-2012, 04:15
Επαληθεύω την ύπαρξη του προβλήματος της απώλειας εικόνας και για τη σύνδεση μέσω SCART. Μου το είχε κάνει αρκετές φορές όσο τον είχα.

manthes
17-02-2012, 04:19
Για το hdmi το ειχα πει εγω ως μια ιδεα ωστε να δοκιμασεις scart ή component μηπως και φταιει οτι θερμαινεται ευκολα η θυρα hdmi ειτε της τηλεορασης ειτε του δεκτη ( μου εχει συμβει σε dvd για αυτο το προτεινα ως μια ιδεα και δεν ειπα οτι ειναι δεδομενο).

tolias
18-02-2012, 09:48
Δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα φίλε manthes. Για να πω την αλήθεια δεν θυμόμουν οτι το είχες γράψει εσύ. Θυμάμαι μία πρόταση για να δοκιμάσω σε άλλη θύρα. Δεν θυμόμουν όμως από ποιόν. Αλλά θυμάμαι οτι το έχω διαβάσει και σε άλλο thread για άλλο δέκτη. Και θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση γιατί δεν είχα ακούσει το ίδιο πρόβλημα για άλλον δέκτη. Δεν θυμάμαι όμως τώρα σε ποιό thread το είχα διαβάσει. Σίγουρα όχι στου F&U 2205. Εκεί ο φίλος έλεγε οτι το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή της θύρας HDMI. Δηλαδή δεν ήταν καν υπόθεση, αλλά το είχε δοκιμάσει. Γιαυτό έγραψα κάποιοι λένε οτι φταίει η θύρα HDMI. Δεν αποκλείεται όντως σε κάποιους να φταίει η θύρα HDMI, αλλά σε αυτόν τον δέκτη το έχουν γράψει αρκετοί, οπότε μάλλον είναι θέμα λογισμικού. Εκτός αν είναι θέμα hardware του δέκτη σε ορισμένες παρτίδες. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η θύρα HDMI είναι τοποθετημένη ανάποδα. Σε καλώδιο μπορεί να μην το προσέξεις αλλά σε στικ που χρησιμιποιώ εγώ φαίνεται αμέσως γιατί το λαμπάκι του στικ κοιτάει προς τα κάτω. Πάντως όταν τον είχα αγοράσει και είχα πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω κάποια πράγματα το ρώτησα και αυτό και μου είπαν οτι έτσι είναι τοποθετημένη και δεν έχει πρόβλημα.

tolias
18-02-2012, 14:31
Άσχετο. Αυτό που είναι τοποθετημένο ανάποδα δεν είναι βέβαια η θύρα HDMI που είναι στο πίσω μέρος, αλλά η θύρα USB που είναι στο μπροστινό μέρος. Δεν έχει σχέση με το χάσιμο της εικόνας που νομίζω οτι και αυτό είναι θέμα λογισμικού, αλλά απλά το ανέφερα. Γιατί μου είχε κάνει εντύπωση την πρώτη φορά που το είχα καταλάβει. Δεν είχα καταλάβει γιατί την είχαν βάλει ανάποδα.

dkssprs
19-02-2012, 21:09
Είμαι και εγώ ένας κάτοχος ενός αποκοδικοποιητή DVB-T749HD της IQ ό οποίος έχω καταλάβει ότι μοιάζει με αυτόν της F&U.

Έχω και εγώ το γνωστόπρόβλημα με τις μεγάλες εγραφές. Πάνω στον αποκ. έχω βάλει σκληρό δίσκο 750αρι. Στις μικρές εγγραφές όλα είναο ΟΚ (μιας ώρας) στις μεγάλες τζίφος.

Έβαλα την 2,04 του F&U. Αλλά δεν είδα προκοπή.

Επειδή το θέμα εδώ έχει ξεπεράσει τις 150 σελίδες, μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν τελικά λύνονται τα προβλήματα περί εγγραφών με καποιο update ή αν υπάρχει κάποια έμεση λύση για τηνν σωστή λειτουργία του;

Με απλά λόγια, τί πρέπει να κάνει (update, format σκληρού....) κάποιος για να μπορέσει το μηχανημα να κάνει όσα υπόσχεται:

tolias
20-02-2012, 09:49
Tα λογισμικά των κλώνων του F&U είναι πολύ κατώτερα σε δυνατότητες. Αλλά το λογισμικό του F&U είναι πολύ ασταθές. To τελευταίο επίσημο είναι το 2.04. Βγήκε κάπου ανάμεσα στις σελίδες 40 με 50. Όλες οι άλλες σελίδες είναι σχόλια και γκρίνιες. Εμφανίστηκαν άλλες δύο εκδόσεις δοκιμαστικές που είχαν προβλήματα και απορρίφθηκαν από την εταιρία. Υπάρχουν στο forum και την τελευταία που λέγεται 2.06 την έχουν βάλει πολλοί. Αλλά έχει και αυτή περίεργα προβλήματα. Κοινώς μαζί με εσένα η ίδια γκρίνια λέγεται στις τελευταίες 100 σελίδες.

tolias
21-02-2012, 10:28
Πάντως μερικά κολπάκια που φαίνεται να δουλεύουν αν έχεις προβλήματα είναι να φορμάρεις τον δίσκο μέσα από τον δέκτη με την επιλογή exFAT. Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον τον έχεις αφήσει FAT32 αφού το original λογισμικό του δέκτη σου δεν είχε καν exFAT. Και φαίνεται να δουλεύει καλύτερα με αυτό το φορμάρισμα και ιδίως μέσα από τον δέκτη παρά την οδηγία του Sboulio που ήταν της εταιρίας να μην φορμάρουμε μέσα από τον δέκτη. Πολλές οδηγίες της εταιρίας ήταν λάθος και δεν μπορούσε να βρει έναν τρόπο να δουλεύει σωστά ο δέκτης, χωρίς να είναι δικό της λάθος αλλά του κινέζου και του λογισμικού του. Επίσης αν το λογισμικό έχει πολλά περίεργα ξαναεγκατέστησε το. Δεν πατάει πάντα σωστά και σε διαφορετικούς φίλους κάνει διαφορετικά προβλήματα. Και τρίτο εργασίες του δέκτη μην τις κάνεις μέσα από υπολογιστή αλλά μόνο μέσα από τον δέκτη. Όπως πχ διαγραφές αρχείων. Ότι γίνεται μέσα από τον δέκτη κάντο μέσα από τον δέκτη γιατί μπερδεύεται και χαλάει την επόμενη εγγραφή. Γενικά του αρέσει η ρουτίνα και αν του κάνεις καινούρια πράγματα μπερδεύεται.

strongi
24-02-2012, 04:08
Καλησπέρα παιδία μπορεί κάποιος να μου στείλει το λινκ της 2.06??

Σε μελλοντίκα firmware θα υποστήριζει NTFS??

tolias
24-02-2012, 10:37
Ποιά μελλοντικά firmware; Το τελευταίο επίσημο firmware έχει βγει πριν ενάμιση χρόνο. Μετά βγήκαν 2 λογισμικά προβληματικά που αποσύρθηκαν, και πριν 9 μήνες ανακοινώθηκε οτι έβαλαν τους κινέζους να φτιάξουν ένα τελευταίο λογισμικό για να λύσει τα προβλήματα του τελευταίου ανεπίσημου και προβληματικού 2.06, μετά είπαν οτι χάλασε η δουλειά και ζητάνε στοιχεία από την εταιρία ποιά είναι τα προβλήματα της 2.06, η εταιρία δεν έβλεπε τα προβλήματα που βλέπαμε εμείς όπως πχ το πρόβλημα με το χάσιμο του ήχου, και τους τελευταίους 6 μήνες ούτε φωνή ούτε ακρόαση, ενώ εξαφανίστηκε και ο Sboulio που ήταν ο μεσάζοντας της εταιρίας στο forum. Κοινώς κατά πάσα πιθανότητα, λογισμικά τέλος. 2.04 το τελευταίο επίσημο.

billpan
26-02-2012, 20:53
Χρησιμοποιει κανεις καποιο learning remote μ αυτο τον δεκτη,και ποιο?τον εχω 1,5 χρονο,και καποια κουμπια δεν εχουν καλη αποκριση στο δικο του..

tolias
28-02-2012, 11:02
Για να μην τα ξαναγράφω, γιατί πριν λίγο τα έγραψα, κοίτα εδώ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/77957-Crypto-Redi-250MP-Δέκτης-με-DTS?p=1056376816#post1056376816
Μήνυμα 482. Το τελευταίο τηλεκοντρόλ που γράφω έχει έτοιμο κωδικό και για τον F&U. Και πολύ καλό μάλιστα. Μόνο σε 4 πλήκτρα χρειάστηκε να επέμβω για να τα βάλω σε καλύτερη θέση με την λειτουργία εκμάθησης. Το χρησιμοποιώ και εγώ με τον F&U μου. Τον κωδικό τον βρίσκει μόνο του με την αυτόματη αναζήτηση.

makfil
28-02-2012, 11:17
... ενώ εξαφανίστηκε και ο Sboulio που ήταν ο μεσάζοντας της εταιρίας στο forum.

Για να μην αδικούμε τον Sboulio για τις προσπάθειες που έκανε για τη βελτίωση του λογισμικού (προσωπικά, αγόρασα το δέκτη, τον ΣΕΠ 2009, επειδή έβλεπα ότι ήταν ο μόνος που είχε ουσιαστική υποστήριξη από τον Sboulio από το τέλος του 2008, οπότε παρουσιάστηκε ο δέκτης στη Θεσσαλονίκη), θα πρότεινα την αντικατάσταση του "μεσάζοντας" με τη λέξη "σύνδεσμος", που νομίζω ότι αποδίδει τον πραγματικό ρόλο του όλη την περίοδο της παρουσίας του.

billpan
28-02-2012, 23:44
Για να μην τα ξαναγράφω, γιατί πριν λίγο τα έγραψα, κοίτα εδώ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/77957-Crypto-Redi-250MP-Δέκτης-με-DTS?p=1056376816#post1056376816
Μήνυμα 482. Το τελευταίο τηλεκοντρόλ που γράφω έχει έτοιμο κωδικό και για τον F&U. Και πολύ καλό μάλιστα. Μόνο σε 4 πλήκτρα χρειάστηκε να επέμβω για να τα βάλω σε καλύτερη θέση με την λειτουργία εκμάθησης. Το χρησιμοποιώ και εγώ με τον F&U μου. Τον κωδικό τον βρίσκει μόνο του με την αυτόματη αναζήτηση.
Thanks φιλε!Πηρα το crypto κι ολα ο.κ.

manthes
15-03-2012, 02:27
Σημερα ηταν η δευτερη φορα συνολικα που ειχα το στιγμιαιο χασιμο εικονας οπως εχει αναφερει και αλλο μελος του φορουμ. Και τις δυο φορες ηταν στην ετ3. Επειδη παρακολουθω μονο εγγραφες και αθλητικα γεγονοτα δεν μπορω να πω οτι εχω πληρη αποψη αν μπορει να ανταποκρινεται διαφορετικα (για λογους που δεν εχω καμια ιδεα) σε διαφορετικα καναλια. Πχ στα 2 χρονια περιπου που εχω τον δεκτη δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα με τον αντ1 οταν βλεπω ραδιο αρβυλα, ουτε με τον αλφα, ουτε με μεγκα και νετ οταν εχουν τσαμπιονς λιγκ.
Θα μπορουσε αραγε αυτο να συμβαινει μονο σε συγκεκριμενα καναλια; Αν ηταν ακομα σε mpeg2 θα ελεγα πως υπαρχει διαφοροποιηση της ετ3 σε σχεση με τους αλλους σταθμους αλλα τωρα;

tolias
15-03-2012, 07:02
Σε εμένα το έκανε σε όλα τα κανάλια. Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά ο δέκτης δεν έχει τα ίδια προβλήματα σε όλους. Σε ορισμένους μερικά είναι πιο έντονα, ενώ ακόμα και εγώ έχω διαβάσει προβλήματα άλλων παλιότερα που δεν τα είχα εγώ.
Πάντως επειδή πολλές φορές έχω κατηγορήσει τον Sboulio στο παρελθόν, ξέρω ότι είναι ακόμα στην εταιρία και ότι προσπαθεί ακόμα να κάνει τους κινέζους να φτιάξουν ένα καλό λογισμικό. Γίνονται ακόμα δοκιμές σε λογισμικά. Για κάποιο λόγο δεν μπορεί να βρεθεί καλό λογισμικό, αλλά ξέρω ότι δεν είναι θέμα του Sboulio, αλλά των κινέζων. Αλλά δεν αποκλείεται τελικά σε λίγο καιρό να καταφέρουν να φτιάξουν ένα καλό λογισμικό. Και δεν εννοώ με καινούριες δυνατότητες, αλλά να δουλεύει καλά. Να μην πυροβολούμε τον Sboulio και την εταιρία. Ήδη έχει κάνει τις περισσότερες αναβαθμίσεις από όλους τους κλώνους. Αλλά είναι θέμα των κινέζων.

manthes
23-03-2012, 22:57
Λογικα ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα μπορει να συνδεθει ενα απλο dvd player απο αυτα των υπολογιστων με τον δεκτη;

skunk93
28-03-2012, 09:39
το remote control εγινε κομματια μετα απο μαχη με το γιο μου ...τι μπορω να κανω? μπορω να βρω καποιο αλλο?

billpan
28-03-2012, 14:51
το remote control εγινε κομματια μετα απο μαχη με το γιο μου ...τι μπορω να κανω? μπορω να βρω καποιο αλλο?

παρε το crypto που πηρα κι εγω απ τα μουλτιραμα με 13ε..για λεπτομ.δες λιγο πιο πανω..

talos_2002
28-03-2012, 16:41
Στείλε ένα προσωπικό μήνυμα στον tolias. Έχει το τηλεχειριστήριο που αναφέρει ο billpan αλλά και τον 2205. Μπορεί να σου πει αν τον υποστηρίζει και ότι άλλες απορίες τυχών έχεις.
Ο ίδιος είχε αναφέρει ότι το βρήκε με 9€ στο e-shop.gr.

tolias
29-03-2012, 02:21
Ο δέκτης έχει αρκετά καλή υποστήριξη (σε αντίθεση με άλλους δέκτες που δεν έχουν καμία απολύτως υποστήριξη από αντιπροσωπεια) και όποιος θέλει το αυθεντικό τηλεκοντρόλ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει για αγορά στο service. Στο site του δέκτη funai.gr υπάρχουν διευθύνσεις και τηλέφωνα του service σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αν δεν χρειάζεται απαραιτήτως το αυθεντικό τηλεκοντρόλ υπάρχει ένα προγραμματιζόμενο που έχει έτοιμο κωδικό για τον δέκτη. Πωλείται με το όνομα Crypto URC 601 με 9,90 στο eshop.gr και 12,90 σε multirama και getitnow.gr. Είναι το ίδιο τηλεκοντρόλ που δίνει σαν αυθεντικό και η F&U σε ορισμένους δέκτες όπως τον 2935. Έχει έτοιμο κωδικό για τον 2205 που είναι και πολύ καλός και τοποθετεί τα πλήκτρα σε πολύ καλή θέση. Μόνο 4 πλήκτρα τα μετακίνησα με την λειτουργία εκμάθησης σε άλλη θέση, αλλά αυτό ήταν προσωπικό μου γούστο. Ο κωδικός είναι ο 5325 και ανήκει σε δέκτη της United σύμφωνα με την λίστα κωδικών του τηλεκοντρόλ, αλλά ταιριάζει και στον F&U 2205. Με αυτό το τηλεκοντρόλ βρήκα κωδικούς και χειρίζομαι και τους 3 δέκτες που έχω. Αν και αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ μόνο τους 2.

snikolo
30-03-2012, 17:06
Να μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου με τον δέκτη.
Πολύ καλός αν εξαιρέσουμε τα μικρο-προβλήματα με τις εγγραφές. Απ'οτι έχω δει θα πρέπει να είναι ο πιο γρήγορος δέκτης της αγοράς. Πρόσφατα αγόρασα μια καινούργια τηλεoραση και απογοητεύθηκα με την ταχύτητα αλλαγής των καναλιών. Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον FUNAI ως Master δεκτη.
Πάντως έχω αγοράσει και καμιά 10ρια δέκτες για συγγενείς και κανένας δεν μου έχει κάνει κανένα παράπονο. Για απαιτητικούς χρήστες νομίζω ότι υπάρχουν άλλες πιο εξειδικευμένες προτάσεις. Αν τον δεις απλά σαν δέκτη το μηχάνημα "πετάει".

Hellraiser
01-04-2012, 23:33
Ρε παιδες εχω τον συγκεκριμενο δεκτη αναβαθμισμενο στην εκδοση 2.04 και οποτε παω να δω καμμια ταινιουλα περασμενη σε usb στικακι δεν μου τη βλεπει ολοκληρη!!!

Εχεις ας πουμε διαρκει η ταινια 2 ωρες και αυτο βλεπει οτι εχει διαρκεια 80 λεπτα και σταματαει το playback στη μεση!Συμβαινει σε κανεναν αλλον αυτο και αν ναι ξερετε καποια λυση;

manthes
02-04-2012, 00:03
δεν ξερω αν μπορει να ειναι απο αυτο αλλα μηπως το στικακι ειναι σε fat32;

Hellraiser
02-04-2012, 15:26
Ναι ειναι...αλλα η ταινια εχει μεγεθος μικροτερο απο 4 giga.

spygate7
09-04-2012, 21:18
geia sas paidia dld exw trela8ei me auto to thema anavathmishs logismikou tou funai ekana upgrate thn 2.4 ekdosh m eipe olwklhrwthike epityxws alla molis ekane epanakinish meta anoigei mono to prasino lampaki h othoni mavri kai sthn othonh dn m vgazei tpt oute ta noumera kanaliwn sas parakalw vohthiste me kapoios pite m oti dn xalase kai oti diwr8wnete eyxaristw

KROMPOTIS
09-04-2012, 21:21
geia sas paidia dld exw trela8ei me auto to thema anavathmishs logismikou tou funai ekana upgrate thn 2.4 ekdosh m eipe olwklhrwthike epityxws alla molis ekane epanakinish meta anoigei mono to prasino lampaki h othoni mavri kai sthn othonh dn m vgazei tpt oute ta noumera kanaliwn sas parakalw vohthiste me kapoios pite m oti dn xalase kai oti diwr8wnete eyxaristw

Ελληνικά μεγάλε...

spygate7
09-04-2012, 21:28
kai kati akoma evala opws eipa thn 2.04 ekdosh allaoute to fotaki tou usb dn m anavei dld to flasaki dn leitourgei.....?

spygate7
09-04-2012, 21:29
οκ φιλε μ χιλια συγνωμη τωρα το ειδα

spygate7
09-04-2012, 23:35
παιδες εχω διαβασει σχεδον ολα τα ποστ δν εχω καταληξει ουτε εχω βρει μια σαφης απαντηση γιατο προβλημα π εχς δοκιμασα καποιες επανακινεισεις αλλα τπτ ακομα εχω 6 ωρες ψαχνω απο και απο κει ας μ πει καποιος σας παρακαλω τι γινεται εδω ευχαριστω

tolias
10-04-2012, 08:10
Μάλλον κόλλησε κατά την διάρκεια της αναβάθμισης. Δεν είναι και πολύ σπάνιο. Βγάλτον από την μπρίζα που είναι και το πρώτο βήμα επαναφοράς για τα γενικότερα κολλήματα του δέκτη. Δεν ξέρω αν τις επανεκκινήσεις που έκανες εννοείς ότι τις έκανες από το κουμπί ή από το ρεύμα. Πραγματικό ξεκόλλημα γίνεται από το ρεύμα. Επειδή όμως στα κολλήματα από αναβάθμιση συνήθως ούτε αυτό αρκεί, δοκίμασε μετά από την μπρίζα, αν ξεκόλλησε, αν διαβάζει το στικ, αν ανοίγει το μενού. Σκοπός είναι αν δεν δουλεύει ακόμα καλά, να ξαναπεράσεις το λογισμικό. Αν αυτό δεν γίνεται, τότε μόνο το service μπορεί να σε βοηθήσει. Αυτοί μπορούν να κάνουν εγκατάσταση λογισμικού και σε κλειστό ή κολλημένο δέκτη. Υπόψην ότι η αναβάθμιση λογισμικού γίνεται με στικ, όχι σκληρό δίσκο γιατί έχουν αναφερθεί προβλήματα, και το στικ πρέπει να είναι FAT32. Επίσης σύμφωνα με το site της εταιρίας για να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες προβλημάτων πρέπει πρώτα να έχεις βάλει την 2.02 πριν την 2.04, γιατί αν κάνεις αναβάθμιση από παλιότερη έκδοση μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.

spygate7
10-04-2012, 10:08
οκ φιλε μ σε ευχαριστω ναι με στικ εκανα αναβαθμιση αλλα τπτ φιλε απο χθες πωω δλδ τωρα πρεπει να το ΄παω για φτιαξιμο.......?

spygate7
10-04-2012, 14:57
ΦΙΛΕ ΤΟΛΙΑ ΤΠΤ ΗΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ 2.02 ΠΡΩΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΤ Η 2.04 ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ Μ ΔΝ ΕΠΟΙΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΟΙΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ ΔΝ ΣΒΗΝΕΙ

kblachos
10-04-2012, 18:58
@spygate7: Σε παρακαλώ να μην γράφεις με greeklish ή κεφαλαία.

tolias
11-04-2012, 10:04
ΦΙΛΕ ΤΟΛΙΑ ΤΠΤ ΗΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ 2.02 ΠΡΩΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΤ Η 2.04 ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ Μ ΔΝ ΕΠΟΙΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΟΙΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ ΔΝ ΣΒΗΝΕΙ
Δεν φαίνεται να ξεκολλάει ο δέκτης σου. Η 2.02 χρειάζεται να υπάρχει για να πατήσει καλύτερα η 2.04. Δεν χρειαζόταν να την χρησιμοποιήσεις.
Μάλλον μόνο το service μπορεί να σε βοηθήσει. Σε όλο το thread υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις κολλήματος από αναβάθμιση, και συνήθως μόνο το service λύνει το πρόβλημα. Αφού καμία άλλη δοκιμή δεν βοήθησε, μάλλον πας για το service.

skunk93
11-04-2012, 17:08
Ο δέκτης έχει αρκετά καλή υποστήριξη (σε αντίθεση με άλλους δέκτες που δεν έχουν καμία απολύτως υποστήριξη από αντιπροσωπεια) και όποιος θέλει το αυθεντικό τηλεκοντρόλ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει για αγορά στο service. Στο site του δέκτη funai.gr υπάρχουν διευθύνσεις και τηλέφωνα του service σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αν δεν χρειάζεται απαραιτήτως το αυθεντικό τηλεκοντρόλ υπάρχει ένα προγραμματιζόμενο που έχει έτοιμο κωδικό για τον δέκτη. Πωλείται με το όνομα Crypto URC 601 με 9,90 στο eshop.gr και 12,90 σε multirama και getitnow.gr. Είναι το ίδιο τηλεκοντρόλ που δίνει σαν αυθεντικό και η F&U σε ορισμένους δέκτες όπως τον 2935. Έχει έτοιμο κωδικό για τον 2205 που είναι και πολύ καλός και τοποθετεί τα πλήκτρα σε πολύ καλή θέση. Μόνο 4 πλήκτρα τα μετακίνησα με την λειτουργία εκμάθησης σε άλλη θέση, αλλά αυτό ήταν προσωπικό μου γούστο. Ο κωδικός είναι ο 5325 και ανήκει σε δέκτη της United σύμφωνα με την λίστα κωδικών του τηλεκοντρόλ, αλλά ταιριάζει και στον F&U 2205. Με αυτό το τηλεκοντρόλ βρήκα κωδικούς και χειρίζομαι και τους 3 δέκτες που έχω. Αν και αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ μόνο τους 2.

σημερα μου το παρεδωσαν και δουλευει κανονικα...ευχαριστω

tolias
12-04-2012, 05:17
Ο δέκτης έχει φύγει στο site από την υποκατηγορία Ψηφιακοί Δέκτες της κατηγορίας Συσκευές Ήχου και Εικόνας και πήγε στην κατηγορία Αρχείο, στην υποκατηγορία Ψηφιακοί Δέκτες. Και παλιότερα υπήρχαν αλλαγές στις κατηγορίες του site, αλλά στο Αρχείο πάνε οι παλιότερες συσκευές που σταματάει η επίσημη διάθεση τους. Αυτό μάλλον σημαίνει ότι σταματάει η επίσημη διάθεση του δέκτη και θα πουλιέται το στοκ από τα μαγαζιά, και μάλλον σταματάει η επίσημη υποστήριξη με λογισμικά για τον δέκτη. Πρακτικά βέβαια το τελευταίο επίσημο λογισμικό βγήκε πριν ενάμιση χρόνο. Αλλά μέχρι τώρα γίνονταν προσπάθειες για λογισμικό. Πριν λίγες μέρες δοκιμάζονταν μία έκδοση, αλλά είχε και αυτή ένα περίεργο πρόβλημα και απορρίφθηκε. Αν προσθέσουμε ότι δεν βγήκε τελευταία δέκτης με τσιπ NEC, και ότι δεν μπορεί να βρεθεί πουθενά λογισμικό για τον δέκτη, ή κλώνο, ακόμα και στο εξωτερικό, όλα αυτά δείχνουν ότι αυτοί που κατασκευάζουν τους δέκτες (όχι οι κινέζοι που τους συναρμολογούν αλλά αυτοί που κατασκευάζουν ή διαχειρίζονται το τσιπ και τα λογισμικά του) μάλλον τα έχουν παρατήσει και ίσως έχουν αποχωρήσει από την αγορά. Δεν νομίζω να βγει άλλο λογισμικό. Τη πατήσαμε και εμείς, αλλά μαζί μας και η ελληνική εταιρία και ο Sboulio που φορτώθηκε αυτόν τον δέκτη. Εξάλλου είναι από τους παλιότερους δέκτες και κάποτε θα σταματούσε. Όλα αυτά βέβαια είναι υποθέσεις βάσει της προιστορίας του δέκτη και της μετακίνησης στο site, και άλλοι πιο ειδικοί στην αγορά και στα δίκτυα προιόντων θα ξέρουν καλύτερα. Αλλά εγώ εδώ και κάνα μήνα περίπου έχω αντικαταστήσει τον δέκτη αυτόν με έναν Crypto με τσιπ ALI γιατί ήθελα το ίδιο γρήγορο zapping.

Leonidas33
14-04-2012, 20:14
Tους συγκεκριμένους δέκτες δεν τους συναρμολογούν ,τους κατασκευάζει ένας Κινέζος με chip NEC .Απο που αγοράζει κάποιος και τα φέρνει στην Ελλάδα αλλο θέμα.Ολα τα λογισμικά όμως βγαίνουν κατά παραγγελία από τον καθένα που εισάγει με την φίρμα του από το εργοστάσιο .Το να μην υπάρχουν αναβαθμίσεις ίσως επίσημα από το εργοστάσιο να μην θεωρείται ότι υπάρχει "πρόβλημα" καθώς σχεδόν όλοι οι δέκτες της αγοράς τέτοιας τιμής, έχουν προβλήματα.Ο δέκτης όσο ακόμα πωλείται έχει 3 έτη εγγύηση από την ημέρα αγοράς.Κατά την γνώμη μου είναι από τους πιό αξιόπιστους της αγοράς σε κατασκευή,πολύ γρήγορος και ίσως ο no1 σε πωλήσεις ,σε δεκάδες χώρους τον έχω δει .Αν καταργήθηκε θα είναι θέμα κόστους (καποιοι νέοι ούτε οθόνη δεν έχουν πια).

tsoliadakos
17-04-2012, 09:45
Καλημέρα,

είμαι καινούριος στο forum αλλά σας παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό. Έχω τον πολύπαθο F&U 2205 και έπαθα την εξής κασκαρίκα. Επειδή τώρα τελευταία, κλασικά, πάγωνε ξαφνικά η εικόνα και ήθελε για να λειτουργήσει κλείσιμο-άνοιγμα. αποφάσισα να ξαναπεράσω από πάνω το 2.04 firmware. Εκανα όμως λάθος και αντί γι αυτό έβαλα μέσα στο folder upgrade το firmware του Ferguson FT-8100HD. Αποτέλεσμα μου ανοίγει το μηχανάκι και είναι στην αρχική σελίδα για το σετάρισμα στα πολωνέζικα αλλά δεν δουλεύει το τηλεχειριστήριο. Δοκίμασα με δύο Universal 8-1 (έψαχνα κωδικό μια ολόκληρη ημέρα αλλά τίποτα).

Εχετε κάτι στο μυαλό για να με βοηθήσετε?

tolias
18-04-2012, 09:21
Ο Ferguson αυτός είναι κλώνος, αλλά έχει διαφορετικό τηλεκοντρόλ από τον F&U. Έχει γίνει και στο παρελθόν κουβέντα για αυτόν τον δέκτη και το διαφορετικό τηλεκοντρόλ. Δύο είναι οι λύσεις. Η πρώτη είναι να βρείς το τηλεκοντρόλ του Ferguson. Ψάχνεις για αυτό:
http://www.ferguson-digital.eu/en/terrestrial-tv/187-ft-8100hd.html
Πάτα εκεί που γράφει Remote Control. Και στην ελληνική αγορά πρέπει να υπάρχει τηλεκοντρόλ που μοιάζει εμφανισιακά με αυτό. Ακόμα και αν είναι άλλο χρώμα. Είχα παλιότερα έναν Daewoo MPEG2 δέκτη που είχε αυτό το τηλεκοντρόλ αν και δεν ήταν μαύρο. Με την εμπειρία που έχουμε ξέρουμε ότι τα εμφανισιακά ίδια τηλεκοντρόλ δουλεύουν το ίδιο.
Μπορείς να ρωτήσεις επίσης σε καταστήματα ηλεκτρονικών για το τηλεκοντρόλ του συγκεκριμένου Ferguson. Αυτά τα μαγαζιά έχουν λίστες με κωδικούς και συνδυασμούς τηλεκοντρόλ-κωδικών και μπορούν να σου δώσουν κάποιο που ταιριάζει.
Στην ίδια κατηγορία λύσης ανήκει και το να βρεις προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ που να έχει τον κωδικό του συγκεκριμένου Ferguson. Αλλά τα προγραμματιζόμενα τηλεκοντρόλ γράφουν γενικά μάρκες που υποστηρίζουν, όχι συγκεκριμένα μοντέλα. Άρα ή θα το βρεις στην τύχη δοκιμάζοντας, ή από κάπου θα βρεις πληροφορίες ότι το συγκεκριμένο προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ έχει μέσα τον συγκεκριμένο κωδικό. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ο δέκτης, άρα η πληροφορία μόνο από κάποιο forum του εξωτερικού που πουλιέται ο δέκτης μπορεί να έρθει.
Το μόνο τηλεκοντρόλ που μπορώ να σου προτείνω είναι το Crypto URC-601 που είναι από τα τελευταία τηλεκοντρόλ που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, και έχει ενσωματώσει αρκετούς κωδικούς. Είναι το μόνο τηλεκοντρόλ που έχω δοκιμάσει και έχει κωδικούς και για τους 3 δέκτες που έχω. Αλλά δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχει και του Ferguson. Επίσης υπάρχουν και προγραμματιζόμενα που μπορούν να κατεβάσουν κωδικούς μέσω internet, αλλά είναι ακριβά. Για παράδειγμα το One For All URC-8305 που κατά τύχη έπεσε στα χέρια μου μέσω μιας τρελής προσφοράς που πέτυχα, δεν είχε τον κωδικό του F&U 2205, αλλά τον κατέβασα μέσω internet.
Όλα αυτά είναι η πρώτη λύση. Η δεύτερη είναι να πας στο service για να σου περάσουν το original λογισμικό.

tsoliadakos
18-04-2012, 10:38
Ο Ferguson αυτός είναι κλώνος, αλλά έχει διαφορετικό τηλεκοντρόλ από τον F&U. Έχει γίνει και στο παρελθόν κουβέντα για αυτόν τον δέκτη και το διαφορετικό τηλεκοντρόλ. Δύο είναι οι λύσεις. Η πρώτη είναι να βρείς το τηλεκοντρόλ του Ferguson. Ψάχνεις για αυτό:
http://www.ferguson-digital.eu/en/terrestrial-tv/187-ft-8100hd.html
Πάτα εκεί που γράφει Remote Control. Και στην ελληνική αγορά πρέπει να υπάρχει τηλεκοντρόλ που μοιάζει εμφανισιακά με αυτό. Ακόμα και αν είναι άλλο χρώμα. Είχα παλιότερα έναν Daewoo MPEG2 δέκτη που είχε αυτό το τηλεκοντρόλ αν και δεν ήταν μαύρο. Με την εμπειρία που έχουμε ξέρουμε ότι τα εμφανισιακά ίδια τηλεκοντρόλ δουλεύουν το ίδιο.
Μπορείς να ρωτήσεις επίσης σε καταστήματα ηλεκτρονικών για το τηλεκοντρόλ του συγκεκριμένου Ferguson. Αυτά τα μαγαζιά έχουν λίστες με κωδικούς και συνδυασμούς τηλεκοντρόλ-κωδικών και μπορούν να σου δώσουν κάποιο που ταιριάζει.
Στην ίδια κατηγορία λύσης ανήκει και το να βρεις προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ που να έχει τον κωδικό του συγκεκριμένου Ferguson. Αλλά τα προγραμματιζόμενα τηλεκοντρόλ γράφουν γενικά μάρκες που υποστηρίζουν, όχι συγκεκριμένα μοντέλα. Άρα ή θα το βρεις στην τύχη δοκιμάζοντας, ή από κάπου θα βρεις πληροφορίες ότι το συγκεκριμένο προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ έχει μέσα τον συγκεκριμένο κωδικό. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ο δέκτης, άρα η πληροφορία μόνο από κάποιο forum του εξωτερικού που πουλιέται ο δέκτης μπορεί να έρθει.
Το μόνο τηλεκοντρόλ που μπορώ να σου προτείνω είναι το Crypto URC-601 που είναι από τα τελευταία τηλεκοντρόλ που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, και έχει ενσωματώσει αρκετούς κωδικούς. Είναι το μόνο τηλεκοντρόλ που έχω δοκιμάσει και έχει κωδικούς και για τους 3 δέκτες που έχω. Αλλά δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχει και του Ferguson. Επίσης υπάρχουν και προγραμματιζόμενα που μπορούν να κατεβάσουν κωδικούς μέσω internet, αλλά είναι ακριβά. Για παράδειγμα το One For All URC-8305 που κατά τύχη έπεσε στα χέρια μου μέσω μιας τρελής προσφοράς που πέτυχα, δεν είχε τον κωδικό του F&U 2205, αλλά τον κατέβασα μέσω internet.
Όλα αυτά είναι η πρώτη λύση. Η δεύτερη είναι να πας στο service για να σου περάσουν το original λογισμικό.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Εψαξα σε forum και κάποιοι την πάτησαν όπως εγώ αλλά με άλλο δέκτη κλώνο όπου πέρασαν το firmware της Ferguson. Από δύο απαντήσεις που είδα σε ξένα forum ένας χρησιμοποίησε RCU της Logitech και άλλος ένα Universal 8-1. Από κάποια τηλεκοντρόλ που έχω οι κωδικοί τους είναι 3ψήφιοι ενώ το crypto που μου ανέφερες όπως είδα στο site τους έχει 4ψήφιους κωδικούς.

Εγώ αυτό που σκεφτόμουν είναι μήπως υπάρχει κάποιος συνδυασμός πλήκτρων (γιατί με τα βελάκια από το μηχάνημα μπορώ να κινηθώ πάνω και κάτω αλλά δεν μπορώ να πατήσω το OK της επιλογή δηλ.) από το μηχανάκι.

Σκέφτηκα και γω το service αλλά φοβάμαι ότι θα με χρεώσουν γιατί δεν αφορά δικό τους λάθος

tolias
19-04-2012, 03:20
Δεν έχει σημασία αν οι κωδικοί είναι 3ψήφιοι ή 4ψηφιοι. Κάθε εταιρία κατασκευής τηλεκοντρόλ έχει δικούς του κωδικούς, με δική τους αρίθμηση, που μπορεί να είναι 3ψήφιοι ή 4ψήφιοι. Την τηλεόραση μου την έχουν βρει όλα τα τηλεκοντρόλ που έχω δοκιμάσει, αλλά με διαφορετικό κωδικό το καθένα. Οι ψηφιακοί δέκτες είναι σχετικά καινούριο προϊόν στην αγορά και μέχρι πριν λίγο καιρό είχαν βγει ελάχιστοι κωδικοί στην αγορά. Όσο πιο καινούριο είναι ένα τηλεκοντρόλ τόσο περισσότερους κωδικούς θα έχει στην μνήμη του. Το Crypto το ανέφερα γιατί είναι από τα τελευταία που έχουν κυκλοφορήσει και το μόνο που έχω δοκιμάσει που βρήκε και τους 3 δέκτες μου. Δεν ξέρω όμως αν έχει τον Ferguson.
Αν κάπου διάβασες ότι κάποιο τηλεκοντρόλ βρίσκει τον συγκεκριμένο Ferguson δεν έχει σημασία η αρίθμηση του κωδικού. Αν δεν τον ξέρεις αλλά υπάρχει στην μνήμη, θα βρει τον δέκτη με την αυτόματη αναζήτηση. Μετά υπάρχει διαδικασία που έχουν όλα τα τηλεκοντρόλ για να δεις ποιος είναι ο κωδικός. Το θέμα είναι να υπάρχει ο κωδικός στο τηλεκοντρόλ που μπορεί να βρεθεί μόνο με πληροφορία ή δοκιμάζοντας τηλεκοντρόλ μέχρι να πέσεις σε αυτό που έχει μέσα τον κωδικό.
Μία λύση είναι όπως είπα να πας σε κατάστημα ηλεκτρονικών αξεσουάρ και να ζητήσεις τηλεκοντρόλ για τον συγκεκριμένο δέκτη. Αυτοί έχουν προγράμματα αντιπροσωπειών με αντιστοιχίες τηλεκοντρόλ με κωδικούς και μπορεί να βρει ή να σου φτιάξει ένα. Θα είναι όμως μόνο και κλειδωμένο για αυτόν τον δέκτη. Τιμή υπολογίζω 10 με 15 ευρώ. Αν βρεις τηλεκοντρόλ για τον Ferguson μπορείς ή να το χρησιμοποιήσεις για να ξαναβάλεις το λογισμικό της F&U ή να χρησιμοποιείς τον δέκτη με το λογισμικό της Ferguson που θα δουλεύει κανονικά με το καινούριο τηλεκοντρόλ. Θα είναι δηλαδή Ferguson πια και θα μπορείς να μας πεις και εμάς εντυπώσεις από αυτό το λογισμικό. Πάντως όπως και να είναι πρέπει με κάποιο τρόπο να βρεις τηλεκοντρόλ για Ferguson γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Για να αλλάξεις πάλι λογισμικό πρέπει να μπεις στο μενού στην εντολή αναβάθμισης λογισμικού. Και αυτό γίνεται μόνο με τηλεκοντρόλ. Σε άλλους δέκτες υπάρχουν κόλπα να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού κατά την εκκίνηση του δέκτη, αλλά σε αυτόν τον δέκτη με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή δεν φαίνεται να δουλεύουν. Κάθε επεξεργαστής έχει τα δικά του κόλπα. Μόνο μέσα από το μενού. Ή στο service που έχουν μηχανήματα για εν ψυχρώ αναβάθμιση λογισμικού. Πάντως όντως δεν ξέρω τι θα σου πουν εκεί.

tsoliadakos
19-04-2012, 19:58
Δεν έχει σημασία αν οι κωδικοί είναι 3ψήφιοι ή 4ψηφιοι. Κάθε εταιρία κατασκευής τηλεκοντρόλ έχει δικούς του κωδικούς, με δική τους αρίθμηση, που μπορεί να είναι 3ψήφιοι ή 4ψήφιοι. Την τηλεόραση μου την έχουν βρει όλα τα τηλεκοντρόλ που έχω δοκιμάσει, αλλά με διαφορετικό κωδικό το καθένα. Οι ψηφιακοί δέκτες είναι σχετικά καινούριο προϊόν στην αγορά και μέχρι πριν λίγο καιρό είχαν βγει ελάχιστοι κωδικοί στην αγορά. Όσο πιο καινούριο είναι ένα τηλεκοντρόλ τόσο περισσότερους κωδικούς θα έχει στην μνήμη του. Το Crypto το ανέφερα γιατί είναι από τα τελευταία που έχουν κυκλοφορήσει και το μόνο που έχω δοκιμάσει που βρήκε και τους 3 δέκτες μου. Δεν ξέρω όμως αν έχει τον Ferguson.
Αν κάπου διάβασες ότι κάποιο τηλεκοντρόλ βρίσκει τον συγκεκριμένο Ferguson δεν έχει σημασία η αρίθμηση του κωδικού. Αν δεν τον ξέρεις αλλά υπάρχει στην μνήμη, θα βρει τον δέκτη με την αυτόματη αναζήτηση. Μετά υπάρχει διαδικασία που έχουν όλα τα τηλεκοντρόλ για να δεις ποιος είναι ο κωδικός. Το θέμα είναι να υπάρχει ο κωδικός στο τηλεκοντρόλ που μπορεί να βρεθεί μόνο με πληροφορία ή δοκιμάζοντας τηλεκοντρόλ μέχρι να πέσεις σε αυτό που έχει μέσα τον κωδικό.
Μία λύση είναι όπως είπα να πας σε κατάστημα ηλεκτρονικών αξεσουάρ και να ζητήσεις τηλεκοντρόλ για τον συγκεκριμένο δέκτη. Αυτοί έχουν προγράμματα αντιπροσωπειών με αντιστοιχίες τηλεκοντρόλ με κωδικούς και μπορεί να βρει ή να σου φτιάξει ένα. Θα είναι όμως μόνο και κλειδωμένο για αυτόν τον δέκτη. Τιμή υπολογίζω 10 με 15 ευρώ. Αν βρεις τηλεκοντρόλ για τον Ferguson μπορείς ή να το χρησιμοποιήσεις για να ξαναβάλεις το λογισμικό της F&U ή να χρησιμοποιείς τον δέκτη με το λογισμικό της Ferguson που θα δουλεύει κανονικά με το καινούριο τηλεκοντρόλ. Θα είναι δηλαδή Ferguson πια και θα μπορείς να μας πεις και εμάς εντυπώσεις από αυτό το λογισμικό. Πάντως όπως και να είναι πρέπει με κάποιο τρόπο να βρεις τηλεκοντρόλ για Ferguson γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Για να αλλάξεις πάλι λογισμικό πρέπει να μπεις στο μενού στην εντολή αναβάθμισης λογισμικού. Και αυτό γίνεται μόνο με τηλεκοντρόλ. Σε άλλους δέκτες υπάρχουν κόλπα να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού κατά την εκκίνηση του δέκτη, αλλά σε αυτόν τον δέκτη με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή δεν φαίνεται να δουλεύουν. Κάθε επεξεργαστής έχει τα δικά του κόλπα. Μόνο μέσα από το μενού. Ή στο service που έχουν μηχανήματα για εν ψυχρώ αναβάθμιση λογισμικού. Πάντως όντως δεν ξέρω τι θα σου πουν εκεί.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν θέλω να δώσω 10ευρώ για αυτόν τον δέκτη που είναι προβληματικός. Ηδη αγόρασα τον Crypto 210AD MP που είναι πολύ καλύτερος κατά τη γνώμη μου. Αν κάποιος φίλος έχει κάποιο τηλεκοντρόλ ρυθμιζόμενο που μπορώ να δοκιμάσω και είναι από Θεσσαλονίκη και θέλει να μου το δανείσει για 1 ημέρα θα ήμουν υπόχρεος.

Ευχαριστώ πολύ

Leonidas33
19-04-2012, 23:34
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν θέλω να δώσω 10ευρώ για αυτόν τον δέκτη που είναι προβληματικός. Ηδη αγόρασα τον Crypto 210AD MP που είναι πολύ καλύτερος κατά τη γνώμη μου. Αν κάποιος φίλος έχει κάποιο τηλεκοντρόλ ρυθμιζόμενο που μπορώ να δοκιμάσω και είναι από Θεσσαλονίκη και θέλει να μου το δανείσει για 1 ημέρα θα ήμουν υπόχρεος.Ευχαριστώ πολύ

Αντί να πειραματίζεσαι με τηλεκοντρόλ κλπ και δεν ξέρεις τελικά και τι πρόβλημα έχει ο δέκτης γενικά και παγώνει την εικόνα ,δώσε τον για service με παρόμοια χρήματα.Ο Crypto 210AD MP δεν είναι καλύτερο μηχάνημα ,έχει και αυτός τα προβλήματα του όπως όλα στην κατηγορία .:7SFGSFG:

tolias
20-04-2012, 09:22
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν θέλω να δώσω 10ευρώ για αυτόν τον δέκτη που είναι προβληματικός. Ηδη αγόρασα τον Crypto 210AD MP που είναι πολύ καλύτερος κατά τη γνώμη μου. Αν κάποιος φίλος έχει κάποιο τηλεκοντρόλ ρυθμιζόμενο που μπορώ να δοκιμάσω και είναι από Θεσσαλονίκη και θέλει να μου το δανείσει για 1 ημέρα θα ήμουν υπόχρεος.

Ευχαριστώ πολύ

Και εγώ το ίδιο έχω κάνει εδώ και κάνα μήνα και ησύχασα. To κριτήριο μου ήταν το επίσης γρήγορο zapping. Δεν ξέρω αν ο Crypto είναι χειρότερος δέκτης, αλλά έχει σταθερότερο λογισμικό.

zer0c00l
28-04-2012, 13:43
εγω φιλοι μου παντως τον FJ DTR 2205 HD PVR τον αγορασα απο κωτσοβολο ειχε παλιο FW μπηκα στην σελιδα της εταιρειας (τοτε που ειχαν τα αρχεια - ακολουθησα τις οδηγιες και περασα τα FW 2.02 και 2.04) αρχικες ρυθμισεις του δεκτη (εικονα - ηχο) και δουλευει τελεια το μονο "μειονεκτημα" επειδη εχω τηλεοραση LCD 32" LG μπερδευονται τα τηλεχειριστηρια....

παντως απο την ενσωματωμενη καρτα που ειχα αγορασει για την τηλεοραση η οποια ζεσταινεται και κολλαει....

και αλλα που εχω διαβασει και ακουσει....

τι να πω

οταν με το καλο φτιαξω ΣΩΣΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΕΡΑΙΑΣ που να εχω 100 σημα και ποιοτητα τοτε θα δουμε...

koufo
28-04-2012, 15:53
Καλησπέρα παιδία μπορεί κάποιος να μου στείλει τa λινκ για 2,04 και 2.06;
Αν περάσουμε την 2,06 και δεν κάνει μπορούμε να πάμε πάλι στην 2,04?
Ευχαριστώ!!!

zer0c00l
28-04-2012, 19:55
επισημα ξερω την 2.02 και την 2.04 που βαζεις

2.06 δεν την εχω ακουστα (απο την τελευταια φορα που ειδα την σελιδα τους)

εμενα με την 2.04 και με αρχικες εργοστασιακες ρυθμισεις παιζει κανονικα χωρις κανενα προβλημα

το μονο θεμα που εχω οπως ειπα ειναι με το τηλεχειριστηριο δεκτη - τηλεορασης (καποιο μπερδεμα στις συχνοτητες)

zer0c00l
29-04-2012, 00:38
μερικα σχολια μονο

τα συγχαρητηρια μου τα δινω μονο στον φιλο που προσπαθει να μαζεψει τα ασυμαζευτα της ελληνικης αντιπροσωπειας και σερβις (δεν θα σχολιασω το πως με αντιμετωπισαν κατα την τηλεφωνικη επικοινωνια και κατα την ηλεκτρονικη γιατι ο τροπος τους ηταν αφορμη για μηνυση - καταγγελια στις αρμοδιες αρχες)

παντως το μαθημα μου το εμαθα "οτι πληρωνεις -> παιρνεις"

θαυμαζω το κουραγιο σας με τον δεκτη 170 σελιδες 1600+ μηνυματα

ειλικρινα δεν αξιζει...καλυτερα να παρεις αλλο δεκτη που να αξιζει τα λεφτα του...

τουλαχιστον αυτο θα κανω εγω οταν μου επιτρεψουν τα οικονομικα μου

makfil
29-04-2012, 06:47
Καθένας έχει διαφορετικά γούστα αλλά και απαιτήσεις από τον άλλον, σε όλα τα θέματα της καθημερινότητας.
Προσωπικά, αγόρασα το δέκτη, τον Σεπτέμβρη του 2010, και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος για τη δουλειά που κάνει στην LG που δεν είχε mpeg4.

Λειτουργεί άψογα και ως pvr, είναι HD και πιστεύω ότι είναι ένας δέκτης που αξίζει τα χρήματά του, γι' αυτά που προσφέρει.

tolias
29-04-2012, 09:45
Η μάρκα του δέκτη είναι F&U, όχι FJ. Επειδή βλέπω ότι τον αναφέρεις και σε άλλα threads καλό είναι να μην μπερδεύουμε τον κόσμο. Το πρόβλημα με την LG είναι γνωστό πρόβλημα, αλλά όντως το thread είναι πολύ μεγάλο και μάλλον δεν έχεις πέσει πάνω σε άλλη αναφορά. Η λύση είναι να πας στην αντιπροσωπεία και να σου περάσουν άλλο λογισμικό το οποίο θα κάνει τον δέκτη να δουλεύει με άλλο τηλεκοντρόλ, το οποίο δεν θα μπερδεύει με τις τηλεοράσεις LG. Είναι η έκδοση 2.04 με διαφορετικό όμως τηλεκοντρόλ. Δεν υπάρχει κάπου για downloading, γίνεται μόνο από την αντιπροσωπεία.
Επίσης βλέπω ότι εδώ και δύο μέρες έχουν φύγει από το site της αντιπροσωπείας όλοι οι ψηφιακοί δέκτες, παλιοί και καινούριοι. Μάλλον πρόκειται για κάτι προσωρινό, ίσως μία ανακατασκευή της συγκεκριμένης κατηγορίας. Αν όμως δεν εμφανιστούν ξανά θα πρέπει να κάνουμε κάποια links για τα λογισμικά. Γιατί μαζί με τους δέκτες χάθηκαν και τα λογισμικά τους.
Και τέλος από την 2.06 μπορείς να γυρίσεις στην 2.04, όχι όμως παλιότερη. Είναι το μόνο προς τα πίσω βήμα που μπορείς να κάνεις σε όλη την πορεία των λογισμικών.

koufo
29-04-2012, 13:31
tolias ευχαριστώ για την απάντηση! Αν κάποιος όμως είχε και τις 2,06 - 2,04 καλά θα ήταν γιατι και εγώ απο το επίσιμο site πήγα να τις βρω αλλά, μάταια...!!

zer0c00l
29-04-2012, 23:55
ναι φιλε μου εχεις δικιο ο δεκτης ειναι F&U

δεν με ενδιαφερει αυτο με την LG το θεμα γιατι θα καταληξει στην ηλικιωμενη μητερα μου (που δεν εχει LG αλλα μια παλια CRT) ο δεκτης αυτος αρκετα ασχοληθηκα με αυτον και με την ελληνικη αντιπροσωπεια του που ειναι για κλαμματα...

προσωπικα θα παρω δεκτη αλλο μαλλον EDISION η καποιο αλλο αξιοπιστο που να εχει υποστηριξη και να ειναι καλη και προσεγμενη δουλεια.

παντως οπως ειπα θαυμαζω το κουραγιο σας...

δεν νομιζω να αλλαξει κατι στην ιστοσελιδα (εδω κλεινουν μαγαζια οι τυποι) μαλλον πανε για κλεισιμο

τελευταια φορα που πηρα τηλεφωνο να ρωτησω καποια θεματα και βρηκα ευκαιρια να τους ρωτησω αν θα βγει νεο Firmware η απαντηση τους ηταν ΟΧΙ.

τα συμπερασματα δικα σας.

zer0c00l
29-04-2012, 23:57
Καθένας έχει διαφορετικά γούστα αλλά και απαιτήσεις από τον άλλον, σε όλα τα θέματα της καθημερινότητας.
Προσωπικά, αγόρασα το δέκτη, τον Σεπτέμβρη του 2010, και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος για τη δουλειά που κάνει στην LG που δεν είχε mpeg4.

Λειτουργεί άψογα και ως pvr, είναι HD και πιστεύω ότι είναι ένας δέκτης που αξίζει τα χρήματά του, γι' αυτά που προσφέρει.

για αυτα που προσφερει αξιζει τα λεφτα του? να με συγχωρεις αλλα διαφωνω

49 ευρω που κοστιζει για αυτα που προσφερει δεν τα αξιζει ειλικρινα στο λεω

υπαρχουν δεκτες που τα αξιζουν αυτος παντως το πολυ 20 ευρω θα επρεπε να τον πουλανε

π.χ ΕDISION MINI-TRITON MPEG4 HD (5 χρονια εγγυηση) ναι τα αξιζει καθως εχει απο πισω μια εταιρεια αξιοπιστη.

Serafeim Karakostas
30-04-2012, 01:21
π.χ ΕDISION MINI-TRITON MPEG4 HD (5 χρονια εγγυηση) ναι τα αξιζει καθως εχει απο πισω μια εταιρεια αξιοπιστη.
Τον έχω εγώ. Από υποστήριξη "σκίζει". http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/81115-EDISION-MINI-TRITON-HD?p=1056343947&viewfull=1#post1056343947

zer0c00l
30-04-2012, 02:34
παντως ειναι καλυτερη απο αυτην εδω που οταν τους παρεις τηλεφωνο μονο που δεν σε δερνουν δια του τηλεφωνου (δεν το συζητω καν αν περασεις απο το σερβις τους)

πιστευω οτι θα βρω εναν αξιοπιστο δεκτη που να αξιζει τα λεφτα του και να μην σε κοροιδευουν δεν ξερω αν θα ειναι ο EDISION η ο CRYPTO η ο TURBO X καποιος θα υπαρχει πιστευω που θα ειναι καλυτερος απο αυτον εδω περα (γιατι αν δεν λυπομουν τα 49 ευρω θα το πεταγα απο το μπαλκονι η θα τον εσπαγα στο κεφαλι τους (τουλαχιστον η τηλεοραση LG 32" μπορει να την πηρα 400 ευρω γιατι ηταν εκθεσιακο κομματι αλλα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και απο υποστηριξη και απο ολες τις μεριες.

παντως αν δεν βρω αξιοπιστο δεκτη....το πολυ πολυ να παρω καμια απο τις συγχρονες τηλεορασεις LED/3D και να εχω τον ενσωματομενο τους

αυτος παντως της F&U εχει τελειωσει για μενα (ασε που οποιος γνωστος/φιλος θελει να παρει τετοιον του λεω μακρια....)

manthes
02-05-2012, 14:10
Αν καποιος θελει μονο να παρακολουθει τοτε ειναι πολυ καλη λυση (αλλα σιγουρα οχι για αυτα τα λεφτα).
Για εγγραφες, timeshift, θελει καποιες διορθωσεις που αν και ειναι συγκεκριμενα πραγματα αυτα που χρειαζονται προφανως ειναι ανικανοι να τις κανουν (και δεν με νοιαζει αν ειναι θεμα κινεζων ή οχι γιατι τα λεφτα του δεκτη τα πηραν αυτοι)

skysound
02-05-2012, 19:33
Για την 14αρα CRT της κρεβατοκαμαρας κανει δουλεια.
Βλεπω TV και AVI. Στους προγραμματισμους δεν ειναι αξιοπιστος.

Τωρα με το κλεισιμο των αναλογικων των Σεπτεμβρη, για να μην
αχρηστευτει το αναλογικης ληψης DVD recorder μου που εχει και σκληρο δισκο,
σκεφτομαι να παρω ενα δεκτη χωρις προβληματα προγραμματισμου,
και να τα συνδιασω για τυχον εγγραφες. Υπαρχει καμια προταση παιδια?
Ουτε καν HDMI δεν χρειαζεται να εχει.

Wicked_dakllord
13-05-2012, 01:35
Παιδες καλημερα.Ειμαι λιγο ασχετος σε οτι αφορα τους δεκτες και τα firmware τους,και θα ηθελα αν γινετε να μου πειτε για τον FUNAI DVB-T mpeg4 DTR2205HDPVR που εχω
τι βηματα πρεπει να κανω για να κανω update.Τα στοιχεια που μου δινει ειναι τα HW:NEC_EMMA 3CL, SW:B1.29
Διαβασα αρκετες σελιδες απο εδω αλλα ολα τα link ειναι κλειστα προσπαθω να μπω στην www.Funai.gr και εμφανιζει αυτα(Forbidden
You don't have permission to access / on this server.) και δε μπορω να βρω τα firmware,εχω ψαξει παντου(οσο γνωριζω)και δεν βγαζω ακρη.
Αν εχει καποιος την υπομονη να ασχοληθει λιγο θα με βοηθουσε πολυ ευχαριστω πολυ.

tolias
13-05-2012, 10:20
Αυτό που κάνει η F&U είναι από ακατανόητο μέχρι...ας μην εκφραστώ καλύτερα. Εξακολουθεί να πουλάει τον δέκτη, αλλά για κάποιον περίεργο λόγο έχουν εξαφανιστεί εδώ και δύο βδομάδες από το site όλοι οι ψηφιακοί δέκτες μαζί με τις αναβαθμίσεις τους. Έτσι εσύ που έχεις το λογισμικό 1.29 πρέπει να ψάξεις μόνος σου να βρεις τις αναβαθμίσεις. Και καλά εσύ βρήκες το forum, αλλά θα το βρουν όλοι όσοι άλλοι θα αγοράσουν τον δέκτη;
Ορίστε λοιπόν δύο links για να κατεβάσεις τα δύο λογισμικά που σου λείπουν. Γιατί σύμφωνα με το site (όσο είχε ακόμα τα λογισμικά) από την 1.29 που έχεις πρέπει να βάλεις πρώτα την 2.02 και μετά από λίγο την 2.04 που είναι η τελευταία επίσημη έκδοση λογισμικού που έδωσε η εταιρία. Μην βάλεις κατευθείαν την 2.04. Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Μέσα στο zip που θα κατεβάσεις για κάθε λογισμικό υπάρχει και ένα αρχείο με οδηγίες για το πως γίνεται η αναβάθμιση. Όλα είναι όπως τα είχα κατεβάσει εγώ από το site. Το μόνο που δεν λένε οι οδηγίες είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις στικ (καλύτερα όχι σκληρό δίσκο) με σύστημα αρχείων FAT32.
http://www.2shared.com/file/4V2G0j7C/DTR2205HDPVR_B202.html
http://www.2shared.com/file/8lVw5Ni-/DTR2205HDPVR_B204.html

Wicked_dakllord
13-05-2012, 13:00
Καλημερα,ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου και την βοηθεια.
Εχεις δικιο για την F&U πρεπει να ειναι Μ@κακες ολοι τους.
Θα προσπαθησω να δω τι μπορω να κανω και ελπιζω να μην το καταστρεψω το μηχανημα.
Ευχαριστω και παλι.

talos_2002
13-05-2012, 13:21
Wicked_dakllord, για ποιόν λόγο θέλεις να αναβαθμίσεις το firmware;
Ένα πρόβλημα των εκδόσεων 2.χχ είναι ότι ανά διαστήματα χάνει την εικόνα στιγμιαία. Μαυρίζει για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου, θυμίζοντας την απώλεια σήματος που καμιά φορά συμβαίνει από τους αναμεταδότες. Είναι πραγματικά στιγμιαίο και δεν γίνεται κάθε λίγο, αλλά γίνεται, όμως δεν θυμάμαι να γινόταν στις εκδόσεις 1.χχ.

Επίσης, κάποιοι αναφέρουν προβλήματα στις εγγραφές, αν και φαίνεται να βοηθάει η χρήση πολύ κοντών καλωδίων για τον σκληρό δίσκο. Προσωπικά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Αν είσαι πολύ απαιτητικός και ευαίσθητος στο θέμα της ποιότητας εικόνας, ίσως παρατηρήσεις ένα κλικ υποδεέστερη ποιότητα.

Οπότε εξαρτάται από το τι θέλεις να κερδίσεις. Να θυμάσαι ότι δεν υπάρχει επιστροφή στις εκδόσεις 1.χχ μετά.

Και όπως είπε π tolias, πρώτα την 2.02, οπωσδήποτε!

Επεξεργασία: Ανάμεσα στους μακάκες, όπως ίσως εύστοχα είπες, υπάρχει μια σημαντικότατη εξαίρεση που έχει φροντίσει από μεράκι και προσωπικό ενδιαφέρον να θυσιάσει πολύτιμο προσωπικό χρόνο ώστε να υπάρξουν αυτές οι αναβαθμίσεις. Αναφέρομαι στον Sboulio, που θα ήθελα να τον ευχαριστήσω με αυτή την ευκαιρία.
Είμαι σίγουρος ότι, αν και δεν έχει χρόνο πια να συμμετάσχει στο φόρουμ όπως παλιότερα, κάνει ότι και όσο μπορεί.

Wicked_dakllord
13-05-2012, 14:02
Θελω να μπορω να βλεπω με το στικακι High def ταινιες και να βλεπει τους εξωτερικους υποτιτλους,ο κυριος λογος ειναι αυτος
Κατι σαν Media Player.Τα προβληματα που αναφερεις για τα Firmware με προβληματισαν λιγο αλλα ειχα καποια κολληματα στον δεκτη και στην εικονα απο την αρχη και
αυτο ηταν που θελησα να ψαξω για μια λυση.
Εχεις απολυτο δικιο δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι,το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει σωστος επαγγελματισμος και μπραβο στα παιδια που κανουν οτι μπορουν για να βρεθουν λυσεις.

Teo010
16-05-2012, 18:41
Αυτό που κάνει η F&U είναι από ακατανόητο μέχρι...ας μην εκφραστώ καλύτερα. Εξακολουθεί να πουλάει τον δέκτη, αλλά για κάποιον περίεργο λόγο έχουν εξαφανιστεί εδώ και δύο βδομάδες από το site όλοι οι ψηφιακοί δέκτες μαζί με τις αναβαθμίσεις τους.
Αυτο ηθελα να ρωτησω και εγω? Πουλαει κανονικα δεκτες? Μαλλον θα καταλαβαν οτι ειναι μουφα και οτι καποιοι τουλαχιστον ειναι ενημερωμενοι απο το φορουμ γιαυτο τα εξαφανισαν.

Wicked_dakllord
16-05-2012, 23:10
Παιδια ευχαριστω, τελικα ολα λειτουργουν τελεια.Απλα ειναι χαζο που δεν βλεπει Ntfs μονο Fat32.

tolias
17-05-2012, 04:08
Αυτο ηθελα να ρωτησω και εγω? Πουλαει κανονικα δεκτες? Μαλλον θα καταλαβαν οτι ειναι μουφα και οτι καποιοι τουλαχιστον ειναι ενημερωμενοι απο το φορουμ γιαυτο τα εξαφανισαν.
Υπάρχει ακόμα στα μαγαζιά. Αν και έχει πέσει αρκετά η τιμή του. Ξεπουλάνε το στοκ. Αρκετοί όμως δεν θα γνωρίζουν ότι ο δέκτης μετά από 2μιση χρόνια στην αγορά έχει σταματήσει να εισάγεται, ξεπουλιέται το στοκ, και δεν υπάρχει άλλο υποστήριξη σε λογισμικά. Και θα τον αγοράσουν. Εδώ εξαφανίστηκαν ακόμα και τα υπάρχοντα λογισμικά.

tolias
17-05-2012, 04:25
Στην 2.02 και μετά έχει προστεθεί η υποστήριξη exFAT που είναι ένα σύστημα αρχείων όχι σαν το NTFS αλλά με παρόμοιες δυνατότητες. Το γράφει στις σημειώσεις που υπήρχαν στους φακέλους με τις αναβαθμίσεις, που γράφουν και τις αλλαγές που προσθέτουν οι αναβαθμίσεις. Έτσι υπάρχει υποστήριξη αρχείων πάνω από 4GB που υποστηρίζει το FAT32. Είναι μάλιστα από τους ελάχιστους δέκτες που γράφουν αρχεία μεγαλύτερα από 2 ή 4 GB που γράφουν οι υπόλοιποι δέκτες. Έχω γράψει ενιαίο αρχείο 6μιση GB. Και από άποψη σταθερότητας προτείνεται η χρήση exFAT που φαίνεται να δουλεύει λίγο πιο σταθερά από το FAT32. Γιαυτό λέω ότι από άποψη δυνατοτήτων δεν έχουν σχέση η 1.29 που είχες με την 2.04. Αλλά έχει ελαφρώς χειρότερη ποιότητα εικόνας.
Και βέβαια έχει δίκιο ο talos_2002 γιατί από όλους τους κλώνους που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα ο F&U 2205 είναι α μόνος που το πάλεψε λίγο το πράγμα και έφερε αναβαθμίσεις. Όλοι οι κλώνοι είναι επιπέδου λογισμικού 1.23 ή 1.29. Ο Sboulio της F&U το πάλεψε και βελτίωσε πολύ τον δέκτη. Απλά είναι ένα προβληματικό προιόν από κατασκευής (από τους κινέζους και όσους φτιάχνουν τα λογισμικά του) και δεν κατάφερε να λύσει όλα τα προβλήματα. Ορισμένοι δεν είχαν προβλήματα, αλλά άλλοι (όπως και εγώ) παιδευτήκαμε πολύ. Πάντως ο Sboulio το πάλεψε.
Επίσης τα Windows Vista και 7 υποστηρίζουν το exFAT. Αν όμως έχεις Windows XP δεν το υποστηρίζει και θέλει ένα patch που υπάρχει στο thread και προσθέτει στα ΧΡ την υποστήριξη exFAT.

talos_2002
17-05-2012, 12:31
Η ενημέρωση για Windows XP που προσθέτει υποστήριξη του συστήματος αρχείων exFAT (KB955704), βρίσκεται στη σελίδα http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=1cbe3906-ddd1-4ca2-b727-c2dff5e30f61

Leonidas33
18-05-2012, 18:27
Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο κάποιοι που έχετε προβλήματα με τον δέκτη ,ενώ αλλοι τόσοι επίσης δεν έχουν με τα κριτήρια τους.
Οσο ακόμα πωλειται έχει εγγύηση 3 έτη από την ημερομηνία αγοράς.Αυτό σημαίνει και αναβάθμιση λογισμικού από το service της εταιρίας σε όσους θέλουν,χρειάζεται κλπ .

Επίσης για συγκρίσεις, ένα διαβασμα στις άλλες θεματικές ενότητες για δέκτες ,θα δεί κανείς ότι όλοι έχουν αρκετά προβλήματα.
Κινεζάκια γαρ και όλα θέμα κόστους.:guitarist:

manthes
18-05-2012, 20:25
Ειναι παραπληροφορηση αν κατι που το διαφημιζει ο δεκτης δεν δουλευει σωστα; Αν εσενα δεν σε αφορουν συγκεκριμενες δυνατοτητες ειναι αλλο θεμα και ισως τελικα αυτος που παραπληροφορει να ειναι αλλος λεγοντας πως ειναι ολα καλα

Leonidas33
19-05-2012, 07:10
Οποιος διαβαζει την θεματική ενότητα (και άλλες εδώ μέσα) βλέπει σχετικά και κρίνει με ότι τον ενδιαφέρει.
Οπως και κρίνει αν μόνιμα κάποιοι γράφουν κάτι και για δικούς τους λόγους .

tolias
19-05-2012, 09:58
Όταν έψαχνα για δέκτη πριν αγοράσω τον F&U είχα ρίξει μία σύντομη ματιά στο thread του δέκτη, που τότε πρέπει να είχε ήδη πάνω από 50-60 σελίδες, αφού είχε ήδη βγει η 2.04. Από αυτά που ψιλοδιάβασα τότε είχα κρατήσει τα γενικά: ο πιο γρήγορος τότε, τρία χρόνια εγγύηση, καλή λήψη κτλ. Εύχομαι να είχα τότε μεγαλύτερη υπομονή και να διάβαζα όλα τα μηνύματα πριν τον αγοράσω (τελικά το έκανα αφού τον αγόρασα) και να μην διάβαζα μερικά αποσπασματικά. Εύχομαι να είχα "παραπληροφορηθεί" και εγώ δηλαδή και να μην είχα τελικά αγοράσει τον δέκτη. Γιατί ήδη από τότε υπήρχαν δεκάδες μηνύματα φίλων που έγραφαν για τα προβλήματα που είχαν με τον δέκτη (τα διάβασα κατόπιν εορτής), και τελικά τα διαπίστωσα και εγώ κατόπιν με την χρήση του δέκτη. Και τα μηνύματα συνεχίζονταν και για καιρό μετά. Φαίνεται ότι όλοι αυτοί, όπως και εγώ τώρα, το μόνο που θέλαμε ήταν να παραπληροφορήσουμε. Και φαίνεται ότι ήθελα να κάνω κακό μόνο στην συγκεκριμένη εταιρία, γιατί με τους άλλου δύο δέκτες μου έχω παρατηρήσει και έχω γράψει πολύ λιγότερα προβλήματα.
Βέβαια δεν διαφωνώ τελείως με την άποψη του φίλου Leonida33. Γιατί και εγώ έχω γράψει ότι ο δέκτης έχει από τα καλύτερα hardware, αξίζει τα τρία χρόνια εγγύηση, έχει πολύ καλό και γρήγορο επεξεργαστή NEC, και η F&U υποστήριξε όσο μπορούσε τον δέκτη. Και με το service, και είναι η μόνη από όλους τους κλώνους που έδωσε τόσες αναβαθμίσεις. Το θέμα είναι το λογισμικό. Αν ο δέκτης είχε ένα στιβαρό λογισμικό θα ήταν ακόμα και σήμερα ο καλύτερος δέκτης της αγοράς. Την αδυναμία των κατασκευαστών λογισμικού δεν μπορούσε να την προβλέψει ούτε η F&U γιαυτό λέω ότι το λάθος δεν ήταν δικό τους. Οι ίδιοι οι κατασκευαστές των λογισμικών χαντάκωσαν έναν δέκτη με μεγάλες δυνατότητες. Και αυτό φαίνεται από το ότι δεν υπάρχουν λογισμικά από κλώνους ούτε από το εξωτερικό, κάτι που γίνεται κατά κόρον σε άλλους δέκτες. Καμία εταιρία δεν προμηθεύτηκε ένα λογισμικό της προκοπής, και τώρα πια δεν υπάρχουν καν δέκτες με επεξεργαστή NEC εκτός από εκείνη την πρώτη φουρνιά. Ασχολήθηκαν για λίγο καιρό με το είδος, αλλά τα παράτησαν σύντομα. Και παράτησαν τους δέκτες, τις εταιρίες που τους αγόρασαν και τους προμήθευσαν, και εμάς που τους αγοράσαμε, στην τύχη μας.

Leonidas33
20-05-2012, 00:24
Ολοι οι δέκτες σαν αυτόν βγήκαν πρόχειρα σαν προσιτή λύση για όσους δεν έχουν ακόμα σύγχρονη τηλέοραση με ενσωματωμένο δέκτη Mpeg4.Ανάλογα την χρήση και τι ζητά καθένας , άλλα μοντέλα βγήκαν κατά την κρίση καθενός αξιόπιστα ,άλλοι όχι, και ίσως ανάλογα και την παρτίδα.

Ολοι όμως γενικά τα ίδια χάλια είναι με προβλήματα ,διότι οι εταιρίες κοιτάνε απλά το κόστος .Και νεώτεροι δέκτες που υποτίθεται έχουν υποστήριξη σήμερα ,ότι λύσουν από προβλήματα λύσουν ,και πολύ σύντομα δεν θα έχουν υποστήριξη καθώς οι Κινέζοι είτε καταργούν το μοντέλο ή δεν ασχολούνται επίσης.Δεν έχει να κάνει με εξέλιξη τεχνολογίας όταν το ζητούμενο είναι μόνο το κόστος.

Αν θέλει κάποιος κάτι πιό αξιόπιστο σε ψηφιακό επιγειο δέκτη, κοιτά σε γνωστές εταιρίες που τον προσφέρουν μαζί με δορυφορικό οι οποίοι κοστίζουν όμως πολύ παραπάνω από μέχρι τα 50-60 ευρώ των μαζικών δεκτών του λαού .

tolias
20-05-2012, 09:05
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Και το έχω γράψει και παλιότερα. Όλοι οι φθηνοί και απλοί DVB-T δέκτες περίπου είναι στο ίδιο επίπεδο. Λίγο πάνω λίγο κάτω μεταξύ τους και εμείς ψάχνουμε να βρούμε με ποιούς θα κάνουμε πιο καλά την δουλειά μας. Αλλά αν θέλει κανείς πραγματικά καλό μηχάνημα πρέπει να στραφεί στους combo ψηφιακούς επίγειους ή δορυφορικούς δέκτες. Ακριβότεροι αλλά ησυχάζεις. Και εγώ αν ήξερα από την αρχή ότι θα χρειαζόταν να πάρω 3 απλούς δέκτες μέχρι να μπορώ να κάνω την δουλειά μου, θα πήγαινα από την αρχή να πάρω έναν τέτοιον, έστω και με δόσεις.

Κωνσταντίνος Τυροβολάς
22-05-2012, 22:59
Κι εγώ θεωρώ ότι έχετε δίκιο αγαπητοί στα τελευταία μηνύματα. Είναι λίγο πολύ όλοι ίδιοι, άλλος έχει το ένα προβλημα, άλλος το άλλο. Αγαπητέ Tolias, αφού με 3 έκανες δουλειά, πάλι καλά. Γιατί κι εγώ 3 έχω, αλλά δεν.
Είναι μόνο για να βλέπεις τηλεόραση αλλάζοντας αργα΄-αργά, που και που και κανένα κανάλι. Η μεγαλύτερη πλάκα είναι που "εξερευνούμε" και τις δυνατότητές τους ως ..media player!!

tolias
24-05-2012, 08:55
Χρησιμοποιώ κάποιες από τις media player δυνατότητες των δεκτών, αλλά όχι τόσο πολύ όσο άλλοι φίλοι. Τους χρησιμοποιώ περισσότερο σαν δέκτες και για εγγραφές. Γιαυτο ο πρώτος μου ήταν ένας αργός M-star 7828 που έχει και τις περισσότερες media player δυνατότητες, αλλά στους άλλους δύο το κριτήριο ήταν το γρήγορο zapping. Αν το κριτήριο μου ήταν οι media player δυνατότητες ούτε εγώ θα έκανα την δουλειά μου. Δεν ξέρω τι πετυχαίνουν οι combo δέκτες σε αυτόν τον τομέα, αλλά νομίζω ότι οποίος ψάχνει media player δυνατότητες καλύτερα να πάει σε καθαρόαιμο media player. Από ότι έχω δει αρχίζουν περίπου από 80 ευρώ. Αυτό που γίνεται με τους δέκτες μου θυμίζει τα κινητά πριν από 2-3 χρόνια που ψάχναμε κινητό με καλή κάμερα, και όσοι πραγματικά ήθελαν καλή κάμερα πήραν κανονική φωτογραφική μηχανή και σταμάτησαν να ασχολούνται με την κάμερα του κινητού. Είχα πάρει το Sony Ericsson K800 για την κάμερα του, αλλά όλα τα επόμενα είχαν χειρότερη κάμερα γιατί δεν ήταν πια το μεγαλύτερο κριτήριο.

manthes
24-05-2012, 12:55
Η 2.06 αν εξαιρεσουμε το θεμα με το οτι δεν παιζει αρχεια μεγαλυτερα των 4 γιγα δεν νομιζω να εχει αλλα προβληματα ως media player. Φυσικα εχει αλλα θεματα με τον ηχο στις εγγραφες, την γρηγορη κινηση κτλ
Αυτο που φαινεται παραξενο σε καποιον οπως εγω που δεν γνωριζει απο τεχνικα θεματα ειναι πως γινεται να διορθωνεις κατι και να σου χαλαει κατι αλλο. Πχ οπως ειπα φτιαχνουν το κομματι media player και βελτιωνουν το timeshift αλλα γινεται ακομα χειροτερα στις εγγραφες

gogos1
25-05-2012, 14:13
Άν μπορείte στείλε μου σas παρακαλώ!!!!!!! τις αναβαθμίσεις για τον 2205F&U αν τις έχεις,γιατί εγώ δεν έχω καμία.
Τις 2,02 2,04 2,06 !Δεν μπορώ να τις βρω πουθενά.Θενκς!!
Γώγος.!!!!!!! gogos1

gogos1
25-05-2012, 14:24
Πως θα αγόραζες άλον άν είχες όλες τις αναβαθμίσεις?Τις ψάχνω κι εγώ για τον IQ,αλά τίποτα.

tolias
25-05-2012, 14:38
Για τις 2.02 και 2.04 κοίτα 2 σελίδες πίσω. Σελίδα 171. Η 2.06 είναι ανεπίσημη έκδοση και αποσύρθηκε από την εταιρία. Γιαυτό δεν μπορώ να κάνω δημόσιο link, μπορεί να έχουμε καμία αντίδραση. Δύσκολο βέβαια αλλά ας μην πάμε γυρεύοντας.

woodpecker
27-05-2012, 14:33
Ένα p.m για την 2.06...

Ευχαριστώ

gogos1
28-05-2012, 22:34
Παιδιά έβαλα ένα αρχείο ματρόσκα στον IQ με τις αναβαθμίσεις 2,02 και 2,04 της F&U2205 με το φλασάκι μορφοποιημένο σε exFAT αλά δεν το παίζει.Το βλέπει όμως αλά δεν το παίζει.Μήπως κάνω κάτι λάθος;Μήπως η σύνδεση με την τηλ. είναι σε SCART και όχι σε HDMI;Ή μήπως
συμβαίνει κάτι άλο;Το αρχείο είναι
Γενικά
UniqueID/String : 227201513149632494709636770304082340495 (0xAAED6B754AF7C772AA716D26B30C6A8F)
Πλήρες όνομα : C:\VIDEO3\1.mkv
Μορφοποίηση : Matroska
Format_Version : Version 2
Μέγεθος αρχείου : 4,54 GiB
Duration/String : 2h 3mn
Συνολικό BitRate : 5 260 Kbps
Ημερομηνία κωδικοποίησης : UTC 2012-05-28 11:37:14
Εφαρμογή εγγραφής : mkvmerge v4.4.0 ('Die Wiederkehr') built on Oct 31 2010 21:52:48
Βιβλιοθήκη κωδικοποιητή : libebml v1.0.0 + libmatroska v1.0.0

Video
ID : 1
Μορφοποίηση : AVC
Μορφοποίηση/ : Advanced Video Codec
Format_Profile : High@L4.1
Format_Settings_CABAC/String : Ναι
Format_Settings_RefFrames/String : 5 frame
CodecID : V_MPEG4/ISO/AVC
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 4 811 Kbps
Πλάτος : 1 280 εικονοστοιχεία
Ύψος : 536 εικονοστοιχεία
Λόγος εικόνας : 2,40:1
Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 23,976 fps
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bits
ScanType/String : Συνεχής σάρωση
Bits/(Εικονοστοιχείο*Πλαίσιο) : 0.292
StreamSize/String : 4,07 GiB (89%)
Βιβλιοθήκη κωδικοποιητή : x264 core 116 r2057 0ba8a9c
Ρυθμίσεις κωδικοποιητή : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.15 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=0 / chroma_qp_offset=-3 / threads=12 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=1 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=23 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=4811 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=69 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00
Γλώσσα : English
Default : Ναι
Forced : Όχι

Ήχος
ID : 2
Μορφοποίηση : AC-3
Μορφοποίηση/ : Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)
Format_Settings_Endianness : Big
CodecID : A_AC3
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 448 Kbps
Κανάλι(α) : 6 κανάλια
Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE
Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 KHz
BitDepth/String : 16 bits
StreamSize/String : 396 MiB (9%)
Γλώσσα : English
Default : Ναι
Forced : Ναι

Μενού
00:00:00.000 : en:00:00:00.000
00:14:35.583 : en:00:14:35.583
00:24:34.848 : en:00:24:34.848
00:34:08.797 : en:00:34:08.797
00:42:46.606 : en:00:42:46.606
00:50:06.462 : en:00:50:06.462
00:57:56.515 : en:00:57:56.515
01:06:35.366 : en:01:06:35.366
01:13:57.224 : en:01:13:57.224
01:24:34.528 : en:01:24:34.528
01:32:44.600 : en:01:32:44.600
01:44:02.152 : en:01:44:02.152
01:51:55.542 : en:01:51:55.542
01:56:46.958 : en:01:56:46.958
Μήπως ξέρει κανείς;

talos_2002
29-05-2012, 01:56
O 2205 δεν είχε ως δυνατό του σημείο την συμβατότητα με τα HD....
Το αρχείο σου έχει και μενού, πράγμα που το κάνει ακόμα πιο δύσκολο.

Δοκίμασε να το περάσεις από το MKV merge και να απενεργοποιήσεις σε εκείνο τα μενού. Είναι πολύ απλό και γρήγορο, θα το δεις στην πράξη.

tolias
29-05-2012, 15:46
Ο τομέας media player δεν είναι το δυνατότερο σημείο του δέκτη. Αν θυμάμαι καλά, εκτός των άλλων νομίζω ότι έχει και ένα πρόβλημα με τα mkv που είναι πάνω από 4 GB. Και το δικό σου είναι 4,54 GB.

gogos1
29-05-2012, 22:03
Thenks TALOS το MKV merge έκανε το θαύμα του

gogos1
29-05-2012, 22:08
Τα σπλιτάρισα με το AimOne Video Splitter και όλα πήγαν μια χαρά,μόνο που υπήρχε μια μικρή καθηστέριση στους υπότιτλους από εξωτερικό
αρχείο srt.

manthes
30-05-2012, 01:33
Στα mkv παιζει σαν να εχει λοξυγκα γιατι χανει καποια frames στην αναπαραγωγη. Η σιγουρη λυση ειναι η μετατροπη σε mp4 που θελει κανα 15λεπτο αλλα φυσικα παλι πρεπει να κοπουν τα μεγαλα αρχεια πρωτα.

gogos1
30-05-2012, 13:08
Με ένα υπολογιστή που καίει κάρβουνο δεν μπορείς να μετετρέψεις τίποτα,γι αυτό αρκούμαι σε ότι μπορεί να παίξει ο πλέιερ.Και γι αυτό προσπαθώ να τον βελτιώσω μα τις αναβαθμήσεις.Τέλος πάντων ο καθένας όπως μπορεί!

manthes
30-05-2012, 14:10
απο την στιγμη που δεν κανει επανακωδικοποιηση της ταινιας λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα

skatopaido
02-06-2012, 18:16
παιδια καλησπερα!τρωει μεγαλα κοληματα σημερα και θελω να δω το μπασκετ,σας παρακαλω στειλτε μου με ενα πμ το 2.06.εχει ακομα το εργοστασιακο firmware.σας παρακαλω αμεσαααα γιατι θα φυγει απο το μπαλκονι

nosokoma33
04-06-2012, 19:23
Καλησπέρα και από εμένα. Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συζητήσεις σας αλλά μόλις σήμερα γράφτηκα για να πω το πρόβλημά μου και να ζητήσω την βοήθεια, αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι να κάνω. Δεν έχω τον f&u 2205 αλλά τον IQ DVB-T749HD με το firmware που έχει στο επίσημο site της η IQ. Από ότι διαβάζω στις συζητήσεις σας είναι κλώνοι και γι αυτό και γράφω εδώ που διαβάζουν οι πιο σχετικοί από εσάς. Λοιπόν, ενώ σήμερα το πρωί έπαιζε κανονικά και μέχρι τώρα δεν είχα καθόλου κολήματα στον ενάμισι χρόνο που τον έχω, το μεσημέρι πήγα να το ανοίξω για να δούνε τα παιδιά κινούμενα σχέδια και μόλις τον άνοιξα έμεινε να δείχνει το πράσινο led και στη θέση που κανονικά γράφει τους αριθμούς, μόνο πράσινες γραμμές. Όπως έκανε δηλαδή κάθε φορά μόλις τον άνοιγες. Απλά τώρα δεν φαίνετια ούτε το μενού, ούτε καν το σήμα του IQ που έβγαζε στην αρχή. Έψαξα μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω reset, αλλά δεν κατάφερα να τον βρω ούτε πάνω στη συσκευή, αλλά ούτε στο manual. Ζω στην Κύπρο και εδώ έχουμε μόνο ψηφιακή, οπότε θα αναγκαστώ να πάρω κάποια καινούρια συσκευή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

tolias
04-06-2012, 22:32
Δοκίμασες να τον βγάλεις από την μπρίζα; Είναι το πρώτο άμεσο βήμα που κάνουμε όταν κολλάει ο δέκτης. Αν δεν ξεκολλήσει και όταν τον ξαναβάλεις στο ρεύμα κάνει πάλι το ίδιο, μετά χρειάζεται επιδιόρθωση λογισμικού, δηλαδή αναβάθμιση λογισμικού (που δεν γίνεται από εμάς με κολλημένο δέκτη, χρειάζεται το service). Ή κάτι από το hardware του δέκτη έχει χαλάσει, αλλά τότε χρειάζεται πάλι το service.

nosokoma33
05-06-2012, 17:15
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Εννοείται ότι τα έκανα ήδη αυτά. Πιθανολογώ ότι είναι από τις αυξομειώσεις της τάσης του ρεύματος. Απλά είναι περίεργο που δεν έχει hard reset όπως οι πιο πολλές συσκευές...

tolias
05-06-2012, 19:41
Οι δέκτες αυτής της κατηγορίας είναι περίπου του ίδιου επιπέδου και δεν έχουν hard reset. Ή τουλάχιστον δεν το έχω αντιληφθεί. Ένα πρώτο κόλπο είναι το βγάλσιμο από την μπρίζα. Μερικές φορές έχει αναφερθεί για αυτόν τον δέκτη ότι έχει ξεκολλήσει από μόνος του. Τον είχαν βγάλει από την μπρίζα για ώρες και μετά ξαναβάζοντας τον δούλευε κανονικά. Άλλες φορές ήταν πάλι κολλημένος μετά την επαναλειτουργία και ξαφνικά ξύπναγε μόνος του. Αυτά είναι ακραία και δεν μπορεί να βασίζεται κανείς για να φτιάξει ο δέκτης του. Στην ουσία hard reset δεν υπάρχει, το μόνο που υπάρχει είναι μία επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά βρίσκεται μέσα στο μενού, άρα είναι άχρηστο σε κολλημένο δέκτη. Αν δεν ξεκολλάει με την μπρίζα, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο μετά εκτός από το service.

tolias
06-06-2012, 19:15
Φίλε talos_2002 βλέπω έχεις δουλειά αυτές τις ημέρες. Μπορείς όμως να μου δώσεις αυτό το καινούριο λογισμικό που έχεις βρει για τον 2205; Σκέφτομαι να ξαναβάλω σε λειτουργία τον F&U 2205 ενόψει Euro. Ο Crypto 210AD μου δεν έχει καλή εικόνα και δεν θα ευχαριστηθώ την μπάλα. Λένε θα βγάλουν λογισμικό για τον Crypto, αλλά δεν λένε να το βγάλουν. Άσε που δεν ξέρω αν θα βελτιώνει την εικόνα. Και ο Xoro μου είναι πολύ αργός για κύριος δέκτης. Θα ξαναβάλω σε λειτουργία προσωρινά τον F&U. Αλλά για να ευχαριστηθώ την μπάλα χρειάζομαι αυτό το λογισμικό. Γίνεται να κάνεις μία πάσα;

gogos1
06-06-2012, 21:17
Φίλε Τολιας υπάρχει κιάλη αναβάθμιση μετά την 2,06;Και αν υπάρχει που θα την βρούμε;

tolias
06-06-2012, 21:46
Κάτι έχει βρει ο talos_2002. Ρωτήστε τον γιατί και εγώ αυτόν περιμένω. Δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

talos_2002
07-06-2012, 16:58
gogos1 και tolias, έχετε «πάσα».
Όποιος παίρνει την μπάλα παρακαλείται να τη κρατήσει εντός γηπέδου. Αλλιώς κινδυνεύουμε να την χάσουμε.

tolias
07-06-2012, 22:50
OK. Ευχαριστώ.

sugaros
08-06-2012, 23:54
Παιδια καλισπερα σας. Αν καποιος μπορει να μου κανει πασα και μενα θα ειμουν ευγνωμων. Εχω ακομα το εργοστασιακο και μου κανει πολλα σπασιματα η οικονα ενω εχω 86% σημα. Μου ερχεται να το σπασω. Εχω οργωσει το ιντερνετ και δεν εχω βρει κατι.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

talos_2002
09-06-2012, 03:52
Παιδια καλισπερα σας. Αν καποιος μπορει να μου κανει πασα και μενα θα ειμουν ευγνωμων. Εχω ακομα το εργοστασιακο και μου κανει πολλα σπασιματα η οικονα ενω εχω 86% σημα. Μου ερχεται να το σπασω. Εχω οργωσει το ιντερνετ και δεν εχω βρει κατι.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Αρχικά, καλώς ήρθες!

Σπασίματα με 86% νομίζω είναι πρόβλημα της συσκευής, και ευτυχώς δίνει 3 έτη εγγύησης η F&U. Αρχικά θα σου πρότεινα να αναβαθμίσεις το λογισμικό του στην νεότερη επίσημη έκδοση, την 2,04. Υπάρχει και η 2,06 αλλά είναι ανεπίσημη και ακυρώνει την εγγύηση της συσκευής, οπότε θα πρότεινα να την αποφύγεις.

Επεξεργασία: Προσωπικά θα τον δοκίμαζα και σε άλλη κεραία, κι αν έκανε τα ίδια θα τον επέστρεφα δίχως δοκιμές firmware.
Αν θέλεις να δοκιμάσεις τα firmware, στείλε μου ένα ΠΜ.

kitaro
12-06-2012, 16:49
ψαχνοντας στο δικτυο αντιλαμβανομαι οτι δεν παιζει πλεον firmware διαθεσιμο ! λογω εταιριας ? παντως στο σχετικο site δεν υπαρχει τιποτα !