PDA

View Full Version : Εντυπωσεις & Σχολια για το συγκριτικο 720p-1080p

takisot
09-12-2006, 17:03
Σημερα ειχαμε την χαρα να δουμε παλιους αλλα και να γνωρισουμε νεους (και ενθουσιώδεις) φιλους του Avclub (35 μετρησα), προκειμενου να διαπιστώσουμε απο κοντα τι τελικα ισχυει και ποσες διαφορες υπαρχουν μεταξυ των προβολεων 720p και των 1080p οταν αυτοι τροφοδοτουνται με υλικο High definition και Standard Definition.
Καταρχην να ευχαριστήσουμε ολους τους τρελαμένους που «εφαγαν» το πρωινο του Σαββατου τους μαζι μας αλλα και τον Φιλιππο Αδαμιδη της Adamco που μας προμηθευσε τους προβολεις Marantz (VP11-S1 1080p & VP12-S4 720p) και φυσικα τα παιδια της Aural Vision για την φιλοξενια στους υπεροχους χωρους τους.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/557697
Δυο λογια για το setup και την μεθοδολογία του συγκρτικού:
Ως πηγες χρησιμοποιήθηκαν δύο πανομοιότυπα HTPC με P4 στα 3.0 με την ιδια καρτα γραφικων ATI X800 με 1gb μνημη και asus m/b. Σαν software χρησιμοποιηθηκε και στα δύο HTPC το zoom player 4.51 για SD (VMR9 renderless, dscaler decoders, reclock 1.5b, lanczos 4 resize 2X, luma sharpen 1) και o Media Player Classic για HD (Overlay, Dscaler decoders) ενω ο driver των καρτων γραφικων ηταν ο Catalyst 6.5.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/557693
Ως clips αναφορας χρησιμοποιηθηκαν τα ακολουθα:
HD VIDEO: BenQ demo, Epson Demo, Shakira clip, Samsung Demo, (ολα 1920Χ1080)
HD FILM: Starship Troopers (1920Χ1080)
SD FILM: SW III, Chronicles of ridick, Sin City, Alexander, Van Helsing.

Και οι δυο προβολεις προβαλαν ταυτοχρονα ( ο ενας το πανω μισο και ο αλλος το κατω) το ιδιο υλικό σε μια οθόνη 3 μέτρων Dalitte High Contrast DaMatt 16Χ9.Η συνδεση τους με τα HTPC εγινε με καλωδια dvi to hdmi Oelbach,και κλειδωσε ο καθε ενας κανονικα στην native αναλυση του σε 1:1 pixel mapping. Επισης ρυθμιστηκαν και οι δυο σε D65 και εγινε προσπαθεια να ερθουν οσο το δυνατον πιο κοντα χρωματικα αλλα και απο πλευρας φωτεινοτητας.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/557694
Στο τελος, οπως ειχαμε υποσχεθει ειχαμε 2 εκπληξεις για τους παρευρισκομενους: Ενα desktop Blu Ray Player (μοντελο προπαραγωγης) και ενα HTPC με Blu Ray player στα οποια προβαλαμε αποσπασματα απο ταινιες οπως Mission Impossible 3, Tears of the Sun, XXX κ.α.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/557695
Θα παρακαλούσα τους παρευρισκόμενους στο συγκριτικό φίλους για τις εντυπώσεις και τα σχόλια τους!

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-12-2006, 17:18
Να ευχαριστήσω κι εγώ με την σειρά μου την Adamco και τον Φίλιππο καθώς και την Aural Vision όπως φυσικά και όλα τα μέλη που παρευρέθησαν στο συγκριτικό.

Προσωπικά τι απεκόμισα;

Δεν ξέρω σε 2 χρόνια, αλλά αυτή την στιγμή ο 1080 προβολέας έχει νόημα όταν έχεις πολλές ίντσες και κάθεσαι κοντά.

Φυσικά, "οποιος έχει πιπερι ρίχνει και στα λάχανα" που λέει και η παροιμία, αλλά για να είμαστε πραγματιστές, το γεγονός ότι από τα 6 μέτρα προσπαθούσες να διακρίνεις ποιός είναι ποιός λέει πολλά.

Υ.Γ. Ανεβάζω σε λίγο και φωτό εδώ: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5252

Μπελλος Ευαγγελος
09-12-2006, 18:21
Να ευχαριστήσω κι εγώ με την σειρά μου την Adamco και τον Φίλιππο καθώς και την Aural Vision όπως φυσικά και όλα τα μέλη που παρευρέθησαν στο συγκριτικό.

Προσωπικά τι απεκόμισα;

Δεν ξέρω σε 2 χρόνια, αλλά αυτή την στιγμή ο 1080 προβολέας έχει νόημα όταν έχεις πολλές ίντσες και κάθεσαι κοντά.

Φυσικά, "οποιος έχει πιπερι ρίχνει και στα λάχανα" που λέει και η παροιμία, αλλά για να είμαστε πραγματιστές, το γεγονός ότι από τα 6 μέτρα προσπαθούσες να διακρίνεις ποιός είναι ποιός λέει πολλά.

Υ.Γ. Ανεβάζω σε λίγο και φωτό εδώ: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5252

τι ενοεις Τασο οταν λες *** προσπαθουσες να διακρινεις ποιος ειναι ποιος *** ;;;;;;

δηλαδη δεν ειχαν την αναλυτηκοτητα που περιμενες η δεν διακρινονταν η διαφορα τους στα 6 μετρα ;;;;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-12-2006, 18:23
Το δεύτερο.

Από τα τρία μέτρα ναι ήταν ορατή η διαφορά.

Προσοχή, μιλάω για το pixelation. Οχι χρώματα, gamma κλπ .

The Sphinx
09-12-2006, 18:48
Να δώσω κι εγώ με την σειρά μου τα συνχαρητηριά μου στην οργανωτική ομάδα του avclub για την άψογη παρουσίαση. Τα δικά μου συμπεράσματα και πιστεύω και των περισσότερων που παραβρέθηκαν , είναι ότι για κάποιον που έχει δώσει ένα σεβαστό ποσό να αγοράσει έναν άριστο προβολέα σαν τον s4 δεν υπάρχει κανένας λόγος να προχωρήσει σε αναβάθμιση. Ελάχιστες διαφορές πρέπει να προσέξεις πολύ για να τις δείς και μόνο με τον τρόπο που είχαν στημένους τους προβολείς σήμερα τα παιδιά. Αυτά για υλικό sd. Στο hd υπήρχε μια μικρή υπεροχή του καινούργιου marantz , ιδίως στο βάθος παιδίου αλλά όχι άξια έτσι ώστε να πεις ότι θα πάω από 720p σε 1080p. Τώρα όσον αφορά το blue ray εγώ όπως και στην έκθεση δεν ενθουσιάστηκα. Πιστεύω ότι έχει πολύ δρόμο ακόμα να διανήσει ιδίως στο θέμα της κίνησης, αν και πιστεύω ότι πολύ γρήγορα τα πράγματα θα βελτιωθούν.

johnextreme
09-12-2006, 19:52
να τα στειλω και αυτα?

Σεραφείμ
09-12-2006, 19:55
Από τα screenshots που ανέβασε στο άλλο thread ο Τάσος υπάρχει εμφανής διαφορά μεταξύ τους. Γενικά, θα έλεγα πως η εικόνα του επάνω μηχανήματος είχε μεγαλύτερη ανάλυση, περισσότερη πληροφορία. Υπήρχαν και μια με δύο φωτο που μου άρεσαν περισσότερο οι κάτω.

n_olympios
09-12-2006, 20:26
Υπενθυμίζω ότι ο λόγος που κάναμε το συγκριτικό ήταν να δούμε τις διαφορές μεταξύ των δύο panels (1280*720 και 1920*1080) όσον αφορά ευκρίνεια κυρίως, γι'αυτό επιλέχθηκαν και οι συγκεκριμένοι προβολείς που εκτός του panel έχουν απειροελάχιστες διαφορές. Οι χρωματικές διαφορές μεταξύ δύο προβολέων δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς να απαλειφθούν στο 100%.

Είδαμε ενδιαφέροντα πράγματα και βγάλαμε (ο καθένας) ακόμη πιο ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Φαντάζομαι θα αναλυθούν στη συνέχεια από τους πιο ειδικούς.

Συγχαρητήρια στην ομάδα που αυτή τη φορά ξεπέρασε εαυτούς και ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΡΑΒΑ! :grinning-smiley-043

Είχαμε δώσει ρεπό στη γκαντεμιά σήμερα (δεν εννοώ κάποιον συγκεκριμένα και σίγουρα όχι τον Καστρουνή, και δαύτος εκεί ήντουνα). :slapface::flipout:

takisot
09-12-2006, 20:55
Σεραφειμ αυτο που λες ειναι απλα αποδειξη οτι δεν πρεπει ποτε να βγαζουμε κανενα συμπερασμα βασει screenshot... ;)

takisot
09-12-2006, 21:00
να τα στειλω και αυτα?
Καλωστον και ας αργησες!:firstprize:

Σεραφείμ
09-12-2006, 22:17
Άρα, έτσι όπως μας τα λέει ο Τάκης ο κάτω είναι ο 1080?

AFam
09-12-2006, 23:20
Πάνω ο μεγάλος, κάτω ο μικρός .....(δεν έκανα copy paste):flipout: :flipout:

PANKAP
10-12-2006, 00:55
Η φωτογραφία με το ποταμόπλοιο πιστεύω ότι ανταποκρίνεται πλήρως σε αυτό που είδα στην παρουσίαση. Παρεμπιπτόντως, τις ευχαριστίες μου σε όλους όσους φρόντισαν γι' αυτή. Επί του θέματος, ο ''μικρός'' μου φάνηκε περισσότερο ευκρινής (προσέξτε την κουπαστή και τους ουρανοξύστες στο βάθος της εικόνας). Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρος εάν αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ήταν φωτεινότερος του ''μεγάλου'' , στον οποίο χάνονταν λεπτομέρειες. Εν ολίγοις, η εικόνα του τελευταίου ήταν, πιστεύω, πιο ''soft'' και, σε μένα, δεν απέδειξε την θεωρητική ανωτερότητα των 1080 έναντι των 720 γραμμών.

Παναγιώτης Ψαρράς
10-12-2006, 01:15
Δυο λογια για το setup και την μεθοδολογία του συγκρτικού:
Ως πηγες χρησιμοποιήθηκαν δύο πανομοιότυπα HTPC με P4 στα 3.0 με την ιδια καρτα γραφικων ATI X800 με 1gb μνημη και asus m/b. Σαν software χρησιμοποιηθηκε και στα δύο HTPC το zoom player 4.51 για SD (VMR9 renderless, dscaler decoders, reclock 1.5b, lanczos 4 resize 2X, luma sharpen 1) και o Media Player Classic για HD (Overlay, Dscaler decoders) ενω ο driver των καρτων γραφικων ηταν ο Catalyst 6.5.

Θα κάνω μια «ηλίθια» ερώτηση.
Ο dsaller αν δεν κάνω λάθος φέρνει την εικόνα στα 720, αλλά και λάθος να κάνω θα τα δείτε λίγο αντίστροφα.
Έχουμε δύο διαφορετικά πάνελ, ναί; 720 και 1080. Συγνώμη αλλά όταν θες 1 προς 1 πίξελ, πως θα το έχεις ταυτόχρονα και στα δύο πάνελ, με τις ίδιες ρυθμίσεις και στα δύο HTPC;
Και αν δεν έχεις 1 προς 1 τότε τι συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις;

Δεβελέκος Στράτος
10-12-2006, 01:45
Παναγιώτη δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις. Όταν δεν γνωρίζουμε πράγματα είναι λογικό να κάνουμε λάθη για αυτο προσπαθούμε και εμείς να βοηθησούμε σε όποια απορία.
Ο Dscaller είναι απλά ένας decoder σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει ανάλυση.
Τα pc ήταν ίδια όπως γράφει και ο Τάκης στο hardware και στο software όπως και στις ρυθμίσεις τους αλλά όχι φυσικά στις αναλύσεις
Από την πρώτη στιγμή κιόλας ρυθμίστηκαν στο 1:1(κατι το οποίο είδα με τα μάτια μου ήταν ότι έγινε με πολύ προσοχή απο την αρχή) και τονίστηκε απο τον ίδιο τον Τάκη στην αρχή της παρουσίασης

Παναγιώτης Ψαρράς
10-12-2006, 02:02
Φτου τώρα θυμήθηκα την ρύθμιση για την ανάλυση.

spcav
10-12-2006, 04:14
Να πω και εγώ με την σειρά μου ένα μπράβο για την πολύ σωστά στημένη παρουσίαση η οποία επέτρεψε την εξαγωγή πραγματικά χρήσιμων και ακριβών συμπερασμάτων και την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά μέλη του forum.

Η άποψη μου συνοψίζεται στο εξής:

αυτή την στιγμή ο 1080 προβολέας έχει νόημα όταν έχεις πολλές ίντσες και κάθεσαι κοντά.

Από την άλλη βέβαια και δεδομένης της αρρώστιας των περισσοτέρων μας, δεν ξέρω αν όταν σε λίγες εβδομάδες αρχίζουν τα φτάνουν 1080 προβολείς (βλ Epson) με κόστος 3Κ, θα αντισταθούμε (για ψυχολογικούς κυρίως λόγους) 

Κάτι άλλο με το οποίο συμφωνώ επίσης είναι το εξής:

Επί του θέματος, ο ''μικρός'' μου φάνηκε περισσότερο ευκρινής (προσέξτε την κουπαστή και τους ουρανοξύστες στο βάθος της εικόνας). Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρος εάν αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ήταν φωτεινότερος του ''μεγάλου'' , στον οποίο χάνονταν λεπτομέρειες.
Η φωτεινότητα δλδ του μικρού όντως ξεγέλαγε.

Επίσης διαφορά υπέρ του 1080 είδα και σε SD υλικό όχι τόσο στην ευκρίνεια αυτή καθαυτή αλλά στην ύπαρξη λιγότερων παραμορφώσεων (πχ διπλά είδωλα στα περιγράμματα). Αυτό βέβαια έχει να κάνει με το ffdshow κλπ και μας θυμίζει την σπουδαία δουλειά που κάνουν αυτά τα θαυματουργά προγραμματάκια.

να τα στειλω και αυτα?
Θα μπορούσαμε να τα έχουμε αλλά το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν όλα τα συγκεκριμένα (αν δε κάνω λάθος) είναι R A με αποτέλεσμα να μην παίζουν στα (προς το παρόν - θέλω να ελπίζω) κλειδωμένα σε R B BR players μας.

Από εβδομάδα πάντως θα έχουμε και τα πρώτα (από κοντά) δείγματα από HD DVD σε HTPC και με ταινίες αναφοράς (θεωρητικά πολύ καλύτερης ποιότητας από τα BR δισκάκια που είχαμε στη διάθεσή μας).

Simos.I
10-12-2006, 08:36
Θέλω να ευχαριστήσω με την σειρά μου τους διοργανωτές της άψογης παρουσίασης.
Ηταν μοναδικές στιγμές εμπειρίας που ζήσανε τα ματάκια μας, δυστυχώς για όσους φίλους δεν μπόρεσαν να βρίσκονταν στο συγκριτκό, οι διαφορές ήταν ελάχιστες και μόνο έμπειρα μάτια στις συγκεκριμένες αναλύσεις μπορούσαν να ξεχωρίσουν τι είναι τι.
Για την ιστορία και μόνο αυτός που βλέπαμε κάτω ήταν ο μικρός 720p, και πάνω ήταν ο μεγάλος, εάν θέλετε την άποψή μου θα διάλεγα τον κάτω διότι είχε καλύτερο και πιό "γλυκό" στρώσιμο το χρώμα. Ο επάνω, είναι πολύ sharp,και φωτεινότερος
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στο Τάκη τον Σωτηρόπουλο,-bye- τον Μανώλη Καστρουνή, -bye- στον Κώστα τον Παπαγεωργίου, -bye- Νίκο Μπαβιόλη -bye- και τον κ. Γίγα Τάσο Οικονόμου, -bye- στον GeonX ( που έφερε και τον γιό του - στην επόμενη παρουσίαση θα φέρω κι εγώ τον δικό μου ), τον φοβερό Laarry, -bye- τον φίλο Νάσο Μανιάτη, :music-smiley-005: τον Βαγγέλη Νικολουδάκο, και τον Στράτο Δεβελέκο, τον Browser, ΜΗΤΣ,σε άφησα τελευταίο γαιτί είσαι ξεχωριστός και εσύ και ο Κολέζας ο τελευταίος λόγω οπαδικών φρονημάτων φυσικά, επίσης όλους όσους έχω ξεχάσει.
Περιμένουμε με ανυπομονησία το επόμενο συγκρητικό.:Banane0: :Banane0: :Banane0:

Simos.I
10-12-2006, 09:03
τι ενοεις Τασο οταν λες *** προσπαθουσες να διακρινεις ποιος ειναι ποιος *** ;;;;;;

δηλαδη δεν ειχαν την αναλυτηκοτητα που περιμενες η δεν διακρινονταν η διαφορα τους στα 6 μετρα ;;;;

Βαγγέλη δεν μπορούσες σε καμία περίπτωση εύκολα να βγάλεις συμπέρασμα ποιός είναι ποιός και δύο παίζανε φοβερά!!!!:music-smiley-005:

Lepton
10-12-2006, 10:18
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τους ανθρώπους που προσέφεραν το χώρα και τα μηχανήματα, καθώς και αυτούς που διέθεσαν το χρόνο τους για την παρουσίαση. Νομίζω ότι σε κάθε εκδήλωση του club ανεβαίνουμε ένα σκαλί παραπάνω. Συγχαρητήρια.

Επί του προκείμενου, περιμένω εναγωνίως τα αποτελέσματα του blind test που διενεργήθηκε. Είχα την εντύπωση ότι ήμουν από τους λίγους που ξεγελάστηκαν, αλλά από ό,τι διαβάζω εδώ, μάλλον έχω και παρέα. Από το πρώτο ή το δεύτερο κλιπάκι θυμάμαι χαρακτηριστικά μία σκηνή από φρούτα πιτσιλισμένα με νερό και εκεί διέκρινα καθαρά περισσότερες σταγόνες στον 720άρη από ό,τι στον 1080άρη. Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί και πως.

Το συμπέρασμα ήταν η επιβεβαίωση ενός προηγούμενου συγκριτικού που είχαμε κάνει πριν από κάποιο καιρό: Η πηγή μετράει περισσότερο από το panel. Αμήν και πότε.

Γιαννης Σπυρου
10-12-2006, 10:40
Να ευχαριστησω κι εγω με τη σειρα μου τον Φιλλιπο για τη διαθεση των μηχανηματων και τους ανθρωπους της Aural Vision για τη φιλοξενια τους.
Ευχαριστουμε επισης ολα τα μελη που αφιερωσαν λιγο απο το πολυτιμο χρονο τους Σαββατιατικα αλλα και ολους οσους βοηθησαν στην πραγματοποιηση του συγκριτικου.
Να υπενθιμισω σε ολους οτι το συγκεκριμενο συγκριτικο εγινε ΜΟΝΟ για να αναδειξουμε τις οποιες διαφορες υπαρχουν κυριως στα panel και οχι στους 2 προβολεις εν γενει.
Οι προβολεις ηταν ρυθμισμενοι απο το Μανωλη σε D65, παρ ολα αυτα δεν ηταν (οπως ήταν φυσικο) "ιδιοι".
Υπηρχαν διαφορες μεταξυ τους , κυριως χρωματικα αλλα και στο gamma.
Iσως αυτο να συνεβαλλε και στη συνολικη διαμορφωση του αποτελεσματος.
Στην μινι ψηφοφορία που ελαβε μερος στο συγκριτικο ψηφισαν 25 απο τους 35 (τι εκαναν οι υπολοιποι?).
Ελαβον : 14 υπερ του VP11-S1 (1080 πανελ) , 2 υπερ του VP12-S4 (720 πανελ) και 11 ισοπαλοι.
Δηλαδη περιπου οι μισοι εβγαλαν νικητη καθαρα τον S1 ενω οι υπολοιποι δεν μπορεσαν να διακρινουν ευκολα τις διαφορες.
Αυτο και μονο σημαινει οτι υπαρχουν μεν διαφορες στα πανελ , αλλα σε καμια περιπτωση αυτη η διαφορα δεν ειναι ικανη να "ταραξει" τον υπνο αυτων που εχουν ή θα αρκεστουν σε πανελ 720.
Η διαφορα ειναι ορατη σε μικροτερη αποσταση (κατω των 3 μετρων) αλλα σχεδον "αδιορατη" σε μεγαλυτερη.
Κυριο ρολο στη διαμορφωση του αποτελεσματος επαιξε και η πολύ καλη δουλεια που κανουν τα HTPC και το σωστο στησιμο απο το Τακη και τους υπολοιπους.
Να πω κι εγω οτι η εικονα στα blue ray που ειδαμε (ταινιες) δεν δικαιολογει ακομη το "ντορο" που γινεται αλλα περιμενουμε ακομη γιατι τα περισοτερα δισκακια ηταν "πρωτης γενιας" με χαμηλο bitrate.

takisot
10-12-2006, 11:11
Τα συμπερασματα που αποκομισα εγω και πολλοι αλλοι απο αυτο το πραγματικα πολυ χρησιμο συγκριτικο ειναι τα ακολουθα:

1) Πραγματικα οπως λεει ο Τασος, ο μονος λογος να πας σημερα σε 1080 προβολεα ειναι αν καθεσαι πολυ κοντα στην οθονη ή αν παιζεις τεραστιες (ανω των 120) ιντσες. Το ζητουμενο ειναι να μην βλεπεις Pixelation. Αν δεν βλεπεις, τοτε η εικονα που παραγεται απο τα δυο πανελ ειναι τοσο κοντα που μπορει να μπερδευτεις και να προτιμησεις ακομα και το μικροτερο πανελ για λογους ασχετους με την αναλυση πχ αν εχει ελαχιστα καλυτερο gamma!
2) Αποδειχτηκε και στην πραξη πως αυτοι που λεγανε οτι οι προβολεις 1920Χ1080 εχουν διπλασια αναλυση απο τους 1280Χ720 δεν εχουν δικιο: αλλο διπλασια αναλυση και αλλο διπλασια πιξελ! (Το θεμα το ειχαμε συζητησει παλαιοτερα εδω: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=66)
3) Βγηκε νομιζω αβιαστα το συμπερασμα πως την μεγαλη επανασταση την φερνει, οχι η ελευση των 1080 προβολικων, αλλα οι πηγες και το software σε High Definition! Με αυτα μεταμορφωνεται το οποιο προβολικο μας σε τουλαχιστον 30% καλυτερο μηχανημα!
4) Παρα το marketing των εταιριων που δικαιολογημενα εκμεταλευονται τον "χαμο" που γινεται στην αγορα με τα HD και προσπαθουν να σπρωξουν τα νεα 1080 κομματια τους, θεωρω οτι ειναι πολυ εξυπνοτερο να αγορασει καποιος σημερα εναν κορυφαιο 720 προβολεα οπως ο Marantz S4 (με καλα οπτικα, deinterlacer, scaler κλπ) παρα εναν 1080 ιδιας τιμης αλλα χειροτερων επιμερους χαρακτηριστικων (μετριο scaler/deitnerlacer/φακο κλπ) με την προυποθεση βεβαια οτι δεν καθεται πολυ κοντα ή δεν βλεπει τεραστιες ιντσες. Αν μαλιστα, εχετε ηδη καλο 720p προβολεα, δεν καταλαβαινω πραγματικα τον λογο να αγορασετε εναν 1080 (εκτος του ψυχολογικου παραγοντα ;) )

ΥΓ Μια σημειωση σχετικα με το blind test: Πριν γραψουν ολοι τις εντυπωσεις τους, δοθηκε η δυνατοτητα σε οποιον ηθελε να πλησιασει να δει απο κοντα, οποτε πολλα απο τα παιδια ηδη ηξεραν ποιος ειναι ο 1080 προβολεας. Η γενικοτερη αισθηση που αποκομισα απο τους περισσοτερους ειναι οτι οι διαφορες ειναι απο ανεπαισθητες εως ανυπαρκτες περα απο τα 4 μετρα θεασης (σε εικονα πλατους περιπου 2,90).
Επειδη το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον και υποπτευομαι οτι θα μας απασχολει πολυ καιρο ακομα, θα παρακαλουσα οσους παρευρεθηκαν στο συγκριτικο να μας πουν αφοβα την αποψη τους!

Simos.I
10-12-2006, 12:27
Eντυπωσιάκα ιδιαίτερα από τον κάτω γνωρίζοντας ότι είναι 720p. Είχε πιο φυσικό χρώμα, ωστόσο ο επάνω είχε πολύ καλύτερο βάθος, πηγαίνοντας πιο κοντά δεν άλλαξε ιδιαίτερα η άποψή μου ωστόσο για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους ο επάνω έπαιζε σχετικά καλύτερα.
Τώρα αυτό πως μπορεί να εξηγηθεί ειλικρινά δεν μπορώ να δώσω απάντηση από τα 5- 6 μέτρα που έβλεπα ψήφισα τον κάτω.

Babis K.
10-12-2006, 12:30
Καλημέρα.
Απο τα Screenshots είναι πάρα πολύ δύσκολο να βγάλει κάποιος συμπεράσματα. Κι αυτό γιατί οι 2 προβολείς έχουν διαφορετικά χρώματα και gamma. Μοιραία αυτό παρασύρει πάρα πολλούς που καλούνται να βγάλουν συμπέρασμα απο μια καρασυμπιεσμένη εικόνα σε ένα 17άρι monitor τη στιγμή που εμείς ζοριζόμασταν να καταλάβουμε διαφορές σε μια οθόνη 3 μέτρων.
Ο κάτω (720) έχει πιο πολές λεπτομέρειες στα σκοτεινά λόγω gamma κι όχι λόγω panel.
Το ίδιο γίνεται και με τη χρωματική ισοροπία τους. Το κάθε μηχάνημα, λόγω χρόνου, ρυθμίστηκε σε διαφορετικό μέρος και είναι φανερή η διαφοροποίησή τους. Επίσης κάποια λευκά που στις φωτογραφίες φαίνονται ίσως καμμένα στην παρουσίαση δεν ήταν έτσι.
Μην περιμένετε από μια φωτογραφία που τραβήχτηκε μάλιστα σε κινούμενη εικόνα και χωρίς Pause να είναι τέλεια έτσι. Είναι λογικό η μηχανή να κάνει τα δικά της.
Αν μείνουμε στις διαφορές των panels τώρα, μιας και γι αυτό το λόγο έγινε το συγκριτικό, η πάνω εικόνα είναι πιο μάτσο, πιό συμπαγής κι αυτό ήταν εμφανές. Επαναλαμβάνω όμως, όχι στα Screenshots αλλά στην παρουσίαση.
Προσωπικά δεν περίμενα οτι οι διαφορές θα ήταν από ελάχιστες έως ασήμαντες. Περίμενα κάτι παραπάνω.
Αυτή η διαφορά, η πολύ μικρή είναι αλήθεια, ήταν πιο εμφανής στο background της εικονας όπου διαγραφόταν καλύτερα η πληροφορία.
Οι 2 Marantz είναι μεν πολύ ακριβά μηχανήματα αλλά από εικόνα είναι πραγματικά διαμάντια. Καλά, από ποιότητα κατσκευής είναι αλλού, σε δική τους κατηγορία.
Να ευχαριστήσω κι εγώ όλους όσους συμβάλανε ώστε να γίνει αυτή η καταπληκτική παρουσίαση και να ευχηθώ ακόμα καλύτερες στο μέλλον.

kostas kefalas
10-12-2006, 12:51
Θα ηθελε να ευχαριστησω ολους οσους συνεβαλαν γι αυτο το συγκριτικο...

Στα του συγκριτικου τωρα εχουμε....

Για μενα ηταν αναμενομενο το αποτελεσμα....
Θα πω αυτα που ειδα απο τα 6-6,5 μ. περιπου σε 110"περιπου....
....γιατι εαν πω αυτα που ειδα απο τα 3,5-4 μ. δεν λεει....
Λοιπον:
1)Εαν ο 720 ειχε ποιο κοντινο gamma με τον 1080.....
θα ηταν ποιο κοντα στην εικονα...
2)Ο 1080 ηταν πολυ ποιο συμπαγης ακομα και απο μακρια...
3)Η αναλυση υπεροχης στις περισοτερες σκηνες ηταν εμφανης σε ολες τις
παραμετρους της εικονας για τον 1080.

Προσωπικα πιστευω οτι και 50" να επαιζαν...
θα υπηρχε διαφορα στην εικονα υπερ του 1080....

Οποιος λοιπον εχει 720 και παιζει κοντα στις 100" με λογικη αποσταση θεασης δεν ειναι τραγικο το προβλημα....
Οσοι θελουν να παρουν τωρα προβολεα να παρουν 1080 η ας περιμενουν λιγο να βγουν ολοι οι 1080 και να διαλεξουν......αλλα.....
.....και με εναν 720 εχεις ενα καλο αποτελεσμα....

kostas kefalas
10-12-2006, 13:00
αααααα και κατι ακομα...
Μπαμπινο ......!!!!!
....εισαι μακρια ακομα απο τετοιες εικονες σε οβερολ αισθηση....;)

takisot
10-12-2006, 13:08
Ξεχασα να απονειμω "τα του Καισαρος τω Καισαρι" στον Φιλιππο Αδαμιδη, ο οποιος ειχε την ιδεα να προβαλουμε ταυτοχρονα πανω-κατω (με χωρισμα-ιδιοκατασκευη στην μεση) ενω εμεις σκοπευαμε να προβαλουμε ταυτοχρονα αριστερα-δεξια! Εξ αιτιας αυτου, ειχαμε πολυ πιο ευκολη την συγκριση χωρις αναγκη διαφορετικων οθονων ή light spill του ενος προβολεα στον αλλον!

GeonX
10-12-2006, 13:34
…ξεκινώντας ένα μεγάλο Μπράβο στα παιδιά που έστησαν το συγκριτικό (Τάκη, Νίκο, Larry, Μανωλη, Γιάννη, Τάσο, Χρήστο, Κώστα, Στράτο, Νασο, Μπάμπη… ποίον ξέχασα ρε παιδία ? ελπίζω να με συγχωρέσει…) και ένα Μεγάλο Ευχαριστώ στην Adamco για τα μηχανήματα (Thanks Philip… ) και στην AURAL VISION και το χώρο…

…μια από τις καλύτερες οργανωμένες παρουσιάσεις εδώ και καιρό και με συμμετοχή πολλών νέων φίλων που σίγουρα έχουν πολλά να προσφέρουν στο μέλλον στη τρελά μας Παίδες Thanks !@! Δυστυχώς λόγο babysitting δεν μπορούσα να μείνω πολύ στο χώρο γιατί θα βρισκόμουν να αγόραζα αρκετά από τα πράγματα που θα καταστρέφαμε…

…τώρα τα μηχανήματα που είδαμε (και θα μιλήσω μόνο για τη HD προβολή ) ίσως αυτή τη στιγμή να έχουν το καθένα το δικό του κοινό, και σίγουρα δύσκολα να τα ξεχωρίσεις (πόσο δε να τα κρίνεις…) όταν τα ταΐσεις με σωστό υλικό… 1080p h 1080i υλικό θα απογείωση κάθε 720p προβολέα σε τέτοιο βαθμό που οι κάτοχοι τους θα αναρωτιούνται αν αξίζει το κόπο να προβούν στην αποκαθηλώσει του μηχανήματος από το ταβάνι τους… οι απαιτητικοί χρήστες θα βρουν το χώρο, τα προτερήματα (…και φυσικά τα χρήματα για την αναβάθμιση σε native 1080p προβολικό) γιατί ? γιατί το panel σίγουρα τρίζει τα δόντια σε HD υλικό, το είδαμε και παλιότερα στον Optoma φάνηκε και στον Marantz, pixel ποιο pixel? ναι θα το δεις, αν σκοπεύεις να προβάλεις 120+ και κάθεσαι στο 1-2 μέτρα (να γιατί ο Γίγας πέρασε όλο το χρόνο της παρουσιάσεις στο 1 ½ μέτρο αν αναρωτιέστε… ;) ) όμως ο γερόλυκος S4 έχει πολλά να δώσει για όποιον τον προτιμήσει πριν εταιρείες σαν τη Marantz πουν αντίο στα panel 720p (φυσικά παίζει ρολό και η άψογη υλοποίηση της εταιρείας στο συγκεκριμένο μηχάνημα )

…χρωματικά όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι «συνάδελφοι» δύσκολα τα πράγματα… κάτι το gamma του S4 που μου καθόταν καλύτερα στο μάτι (ειδικά στα σκοτεινά πλάνα λόγο φωτεινότητας ) κάτι ότι ο χρόνος για το συγκριτικό δεν ήταν για να δούμε πως οι προβολείς παίζουν σωστά αλλά τις διαφορές των panel δεν επιτρέπουν τις συγκρίσεις,

…τελειώνοντας αν χρειάζονται 35 ζευγάρια μάτια (αρκετά από αυτά έμπειρα θα έλεγα η μάλλον καλύτερα, με παραστάσεις πολύ πάνω από το μέσο όρο του πελάτη /ενθουσιώδη φίλου/ ψαγμένου/ early adaptor… κλπ ) για να καταλάβουν τις διαφορές μεταξύ των panel όταν το υλικό είναι καλό… τότε φίλτατοι έχουμε θέμα…αλλά έχουμε θέμα πάλι με το υλικό που έρχεται, έρχεται και ακόμα δεν είναι εδώ… και μην αρχίσετε τώρα για μπλουρει, χειντι ντιβιντι κλπ από πλει-ξεπλει, αμαζονονες κλπ, θεϊκά players to come νταρατατζουμ-τζουμ-τζουμ εγώ μιλάω για το χρήστη του «πατάω ένα κουμπί και βγαίνει μια χοντρή…» που δεν αγοράζει ταινίες στο στυλ «σήμερα κτύπησα το VAN HELSING από το play, όταν παραλάβω σε μια, δυο βδομάδες θα σας πω…» η «έχω ένα storage server γεμάτο με downloads από torrent…» αλλά για αυτόν που σηκώνετε με τα χίλια ζόρια από τη πολυθρόνα του και πετάγεται στο κοντινό μηχάνημα ενοικίασης για να δει μια ταινία να περάσει την ώρα του δηλ. το 95% αν όχι παραπάνω…

Και πάλι ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όσους αφιέρωσαν το προσωπικό τους χρόνο για αυτή τη παρουσίαση και να ξέρετε ότι όλοι αυτοί οι φίλοι που τρέχουν για τις εκδηλώσεις, δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν, πέρα από το μοίρασμα της γνώσης σε όλους μας …. Φίλοι μου…Thanks , AVClub Thank You !@!

spcav
10-12-2006, 14:17
Το συμπέρασμα ήταν η επιβεβαίωση ενός προηγούμενου συγκριτικού που είχαμε κάνει πριν από κάποιο καιρό: Η πηγή μετράει περισσότερο από το panel.Και μην ξεχνάμε επίσης κάτι πολύ βασικό: Τις όποιες, μικρές ως ελάχιστες, διαφορές μεταξύ των 2 πάνελ τις είδαμε με ποιότητα υλικού (demo clips Benq, Epson) την οποία αμφιβάλλω ιδιαίτερα για το αν θα την δούμε ποτέ ή έστω σχετικά σύντομα, σε ‘’commercial’’ ταινίες (ακόμα και BR και HD DVD).

hellastar
10-12-2006, 15:14
Πραγματικά η όλη παρουσίαση άξιζε συγχαρητηρίων τόσο από θέμα οργάνωσης όσο και το ότι δεν υπήρχε καμία καθυστέρηση στην έναρξη και κατά την διάρκεια , όλα ήταν πολύ καλά στημένα και δούλεψαν στην εντέλεια.
Τώρα ο μεγάλος χαμένος του συγκριτικού αυτού ήταν η υψηλή ανάλυση σε full HD που για τους περισσότερους από μας δεν μας έπεισε ότι θα άξιζε μια περαιτέρω καταβολή χρημάτων σε προβολέα αυτού του είδους. Διαφορές υπήρχαν ναι αλλά πολύ μικρές και ανύπαρκτες σε sd υλικό . Αντίθετα ο μεγάλος κερδισμένος ήταν το blue ray όπου εμένα προσωπικά με έπεισε για τις παραπάνω δυνατότητες που έχει να προσφέρει αυτό το νέο είδος πηγής ,τόσο σε θέμα εικόνας όσο και σε ήχο. Η εικόνα του ήταν πολύ ρεαλιστική , ζωντανή και με άριστη ροη χωρίς κολλήματα στην κίνηση.
Τελικά η υψηλή ανάλυση δεν είναι πανάκεια αλλά θα πρέπει να υπολογιστεί ότι στο θέμα τις εικόνας παίζουν μια σειρά από πολλούς άλλους παράγοντες οι όποιοι έχουν ακόμα αρκετά περιθώρια βελτίωσης όπως η πηγή του σήματος βίντεο .
Ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλους όσους προσπάθησαν να πραγματοποιηθεί αυτό το συγκριτικό , οι εμπειρίες που αποκομίζουμε είναι πολύτιμες

ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΣΤΡΟΥΝΗΣ
10-12-2006, 17:31
Νομίζω ότι μετά από αρκετό καρό όλα πήγαν καλά και δώσαμε στα μέλη την ευκαιρία να καταλάβουν κατά πόσο αξίζει η μετάβαση από την μία ανάλυση ,του χθες, σε μια άλλη ανάλυση, αυτή του μέλλοντος.
Η επιλογή δυο μοντέλων της ίδιας εταιρίας με την ίδια σχεδιαστική φιλοσοφία ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσε να γίνει σε μια τέτοια αναμέτρηση.
Τα χαρακτηριστικά για κάθε συσκευή είναι λίγο πολύ γνωστά.
Αυτό όμως που δεν είναι γνωστό σε εσάς είναι ότι ο 1080p είχε λίγες ώρες στην πλάτη του ενώ ο 720p είχα αρκετά περισσότερες. Μέλημα μου ήταν και τα δυο μηχανήματα να έχουν την ίδια φωτεινότητα.
Με τον VP12-S4 είχα την ευκαιρία να παίξω λίγο περισσότερο (σε άλλο χώρο από αυτό της παρουσίασης) ενώ με τον VP11-S1 μόνο για 20 λεπτά μια και ο χρόνος δεν μας «έπαιρνε». Άλλωστε σκοπός μας ήταν να δείξουμε την διαφορά στην ανάλυση των δυο προβολικών. Χρωματικά ήταν πολύ κοντά ενώ οι όποιες διαφοροποιήσεις είχαν να κάνουν με τον κορεσμό των χρωμάτων του κάθε προβολέα και το διαφορετικό color space με το οποίο έγινε το καλιμπράρισμα.
Είναι σίγουρο ότι τα screenshots αδικούν τον 1080p που είχε το καλύτερο gamma μια και φαινόταν στο βάθος πεδίου στην λεπτομέρεια στα σκοτεινά και υποφωτισμένα πλάνα. Η εικόνα του ήταν ποιο συμπαγής είτε αυτό το έβλεπες από τα 3 είτε από τα 6 μέτρα.

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=5514&d=1165680160

Το συμπέρασμα μάλλον είναι ότι εάν το υλικό δεν είναι καλό όπως επίσης και η συσκευή που θα το αναπαραγάγει, είναι πολύ δύσκολο να βγάλει κάποιος ασφαλή συμπεράσματα.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα στο κατάστημα AURAL VISION για την φιλοξενία αλλά και σε όλους όσους βοήθησαν ώστε αυτή η ιδέα να γίνει πραγματικότητα.

Θωμάς
10-12-2006, 18:13
Θα ηθελε να ευχαριστησω ολους οσους συνεβαλαν γι αυτο το συγκριτικο...

Στα του συγκριτικου τωρα εχουμε....

Για μενα ηταν αναμενομενο το αποτελεσμα....
Θα πω αυτα που ειδα απο τα 6-6,5 μ. περιπου σε 110"περιπου....
....γιατι εαν πω αυτα που ειδα απο τα 3,5-4 μ. δεν λεει....
Λοιπον:
1)Εαν ο 720 ειχε ποιο κοντινο gamma με τον 1080.....
θα ηταν ποιο κοντα στην εικονα...
2)Ο 1080 ηταν πολυ ποιο συμπαγης ακομα και απο μακρια...
3)Η αναλυση υπεροχης στις περισοτερες σκηνες ηταν εμφανης σε ολες τις
παραμετρους της εικονας για τον 1080.

Προσωπικα πιστευω οτι και 50" να επαιζαν...
θα υπηρχε διαφορα στην εικονα υπερ του 1080....

Οποιος λοιπον εχει 720 και παιζει κοντα στις 100" με λογικη αποσταση θεασης δεν ειναι τραγικο το προβλημα....
Οσοι θελουν να παρουν τωρα προβολεα να παρουν 1080 η ας περιμενουν λιγο να βγουν ολοι οι 1080 και να διαλεξουν......αλλα.....
.....και με εναν 720 εχεις ενα καλο αποτελεσμα....

Πιό μπροστά γράφτηκε οτι οι προβολείς έπαιζαν σε οθόνη 3,9μ δηλ. σχεδόν 180 ίντσες!

takisot
10-12-2006, 18:49
Θωμα, γραψε ορθογραφικο λαθος ! 2,9 μετρα : περιπου 130 ιντσες.

kostas kefalas
10-12-2006, 19:42
Θωμα, γραψε ορθογραφικο λαθος ! 2,9 μετρα : περιπου 130 ιντσες.

Και αν αφαιρεσεις και καμια 40αρια ποντους στο συνολο απο δεξια-αριστερα που δεν γεμιζε την οθονη,τοτε εχουμε 2.5 μ πλατος που σημαινει 110"-115"

takisot
10-12-2006, 20:00
Οχι Κωστα η οθονη ηταν 3 μετρα και ηδη αφαιρεσα 10 ποντους (2,90). Παντως δεν εβαλα μεζουρα οποτε μπορει και να ηταν 2,8 ή 2,7. Χοντρικα την "εκοψα" στις 130 ιντσες αλλα μπορει και να κανω λαθος. Λογω του πανικου της εκδηλωσης δεν προλαβα να την μετρησω (αν και το ειχα σκοπο).

Μπελλος Ευαγγελος
10-12-2006, 23:16
Παιδια εισασταν 30 ατομα περιπου ...

μηπως κανεις σας παρατηρησε ΡΑΙΝΜΠΟΟΥ ;;;;
και αν ναι σε ποιον απο τους δυο πιο πολυ;;;;;

ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΣΤΡΟΥΝΗΣ
11-12-2006, 09:07
Παιδια εισασταν 30 ατομα περιπου ...

μηπως κανεις σας παρατηρησε ΡΑΙΝΜΠΟΟΥ ;;;;
και αν ναι σε ποιον απο τους δυο πιο πολυ;;;;;

Σε ερώτησή μου ένας ή δυο παρπονέθηκαν ότι είδαν rainbow και αυτό περίπου στο τέλος της παρουσίασης.

kostas kefalas
11-12-2006, 09:47
Τα συμπερασματα που αποκομισα εγω και πολλοι αλλοι απο αυτο το πραγματικα πολυ χρησιμο συγκριτικο ειναι τα ακολουθα:

1) Πραγματικα οπως λεει ο Τασος, ο μονος λογος να πας σημερα σε 1080 προβολεα ειναι αν καθεσαι πολυ κοντα στην οθονη ή αν παιζεις τεραστιες (ανω των 120) ιντσες. Το ζητουμενο ειναι να μην βλεπεις Pixelation. Αν δεν βλεπεις, τοτε η εικονα που παραγεται απο τα δυο πανελ ειναι τοσο κοντα που μπορει να μπερδευτεις και να προτιμησεις ακομα και το μικροτερο πανελ για λογους ασχετους με την αναλυση πχ αν εχει ελαχιστα καλυτερο gamma!
2) Αποδειχτηκε και στην πραξη πως αυτοι που λεγανε οτι οι προβολεις 1920Χ1080 εχουν διπλασια αναλυση απο τους 1280Χ720 δεν εχουν δικιο: αλλο διπλασια αναλυση και αλλο διπλασια πιξελ! (Το θεμα το ειχαμε συζητησει παλαιοτερα εδω: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=66)
3) Βγηκε νομιζω αβιαστα το συμπερασμα πως την μεγαλη επανασταση την φερνει, οχι η ελευση των 1080 προβολικων, αλλα οι πηγες και το software σε High Definition! Με αυτα μεταμορφωνεται το οποιο προβολικο μας σε τουλαχιστον 30% καλυτερο μηχανημα!
4) Παρα το marketing των εταιριων που δικαιολογημενα εκμεταλευονται τον "χαμο" που γινεται στην αγορα με τα HD και προσπαθουν να σπρωξουν τα νεα 1080 κομματια τους, θεωρω οτι ειναι πολυ εξυπνοτερο να αγορασει καποιος σημερα εναν κορυφαιο 720 προβολεα οπως ο Marantz S4 (με καλα οπτικα, deinterlacer, scaler κλπ) παρα εναν 1080 ιδιας τιμης αλλα χειροτερων επιμερους χαρακτηριστικων (μετριο scaler/deitnerlacer/φακο κλπ) με την προυποθεση βεβαια οτι δεν καθεται πολυ κοντα ή δεν βλεπει τεραστιες ιντσες. Αν μαλιστα, εχετε ηδη καλο 720p προβολεα, δεν καταλαβαινω πραγματικα τον λογο να αγορασετε εναν 1080 (εκτος του ψυχολογικου παραγοντα ;) )

Ως προς το πρωτο(1) > 50/50
Ως προς το δευτερο(2) > διαφωνω...
Ως προς το τριτο(3) > συμφωνω...
Ως προς το τεταρτο(4) > 50/50

Οχι Κωστα η οθονη ηταν 3 μετρα και ηδη αφαιρεσα 10 ποντους (2,90). Παντως δεν εβαλα μεζουρα οποτε μπορει και να ηταν 2,8 ή 2,7. Χοντρικα την "εκοψα" στις 130 ιντσες αλλα μπορει και να κανω λαθος. Λογω του πανικου της εκδηλωσης δεν προλαβα να την μετρησω (αν και το ειχα σκοπο).

ok..
Το ξερω οτι ηταν 3 μετρα....
Το εκοψα για καμια 20αρια ποντους απο καθε μερια οτι δεν καλυπτη την οθονη.

takisot
11-12-2006, 10:48
Βρε Κωστα βεβαιως και να διαφωνησουμε, αλλα μιας που δεν ειμαστε το Fame story για να απονεμεις βαθμολογια επι των σχολιων μου (ξερεις 50/50 κλπ), δεν κανεις και τον κοπο να μας τεκμηριωσεις την αποψη σου? :D

kostas kefalas
11-12-2006, 11:11
Βρε Κωστα βεβαιως και να διαφωνησουμε, αλλα μιας που δεν ειμαστε το Fame story για να απονεμεις βαθμολογια επι των σχολιων μου (ξερεις 50/50 κλπ), δεν κανεις και τον κοπο να μας τεκμηριωσεις την αποψη σου? :D

χαχαχαχα..!!!!:flipout: :flipout:
Εχεις φαγωθει με αυτη την τεκμηριωση .....:flipout:

Λοιπον:

Δεν ειχα διαβασει αυτο...οποτε εχεις δικιο...;)
Που σημαινει αυτοματα οτι δεν μιλας για το 100%...
...π.χ. ο Χρηστος,ο Μπαμπης,ο Μανωλης,εγω κ.λ.π.....ειδαμε την υπεροχη του 1080 και απο τα 6-6.5 μετρα...
Και φυσικα συμφωνω μαζι σου οτι η διαφορες αναμεσα στο 720 και 1080 ειναι κοντα εως καμια διαφορα στα περισοτερα ματια......και ειναι καλο αυτο οικονομικος;)

Και ξερεις κατι ....!!!!!
Πολυ θα ηθελα εναν Ruby να τον κανω "βιδες" να δω ποσο μπορει να δωσει ακομα..
Γιατι με Βαση την εικονα του marantz 1080,ο Ruby του ριχνει στα αυτια οβερολ σε αισθηση..
Τωρα τα αλλα 1080 που εχουν βγει,οπως optoma 81,σιγουρα θα ειναι ποιο κατω απο τον marantz,οποτε η sony εχει το πανω χερι ακομα στην εικονα.

takisot
11-12-2006, 11:22
Κωστα μου αν ειναι να διαθετει ο μεσος θεατης τα ματια σου ή αυτα του Καστρουνη για να διακρινει τις οποιες διαφορες, τοτε χαιρετα μου τον πλατανο! ;)
Παντως ο Μπαμπης, μιας που τον ανεφερες εγραψε παραπανω:
"Προσωπικά δεν περίμενα οτι οι διαφορές θα ήταν από ελάχιστες έως ασήμαντες. Περίμενα κάτι παραπάνω.
Αυτή η διαφορά, η πολύ μικρή είναι αλήθεια, ήταν πιο εμφανής στο background της εικονας όπου διαγραφόταν καλύτερα η πληροφορία."

kostas kefalas
11-12-2006, 11:32
Πολυ ωραια το εγραψε ο Μπαμπινος για θεαση 1 ωρας....;)
Δεν μπορεις να δεις πολλα σε μια ωρα....;)οτι αρπαξεις που λενε....
Εαν ειχε και τους δυο καμια εβδομαδα ....
.....τοτε να δεις τι θα εγραφε......:flipout:

kostas kefalas
11-12-2006, 11:39
Και προς θεου για να μην παρεξηγηθω....
Αυτος ο marantz(1080) ειναι ο καλυτερος που εχει βγαλει και μου αρεσε πολυ.
Και θεωρω οτι ειναι κορυφαιο μηχανακι απο ποιοτητα κατασκευεις και με πολυ καλη εικονα.....και σαφως ειχε και τα προβληματα του στην εικονα.:flipout:

takisot
11-12-2006, 11:40
Δεν συμφωνω, οι διαφορες, ΑΝ ειναι σημαντικες, φαινονται ευκολα σε μια ταυτοχρονη θεαση 3 ωρων (οχι μιας) οπως του συγκριτικου μας!

kostas kefalas
11-12-2006, 11:46
Και εγω ειδα 3 ωρες αλλα 1 ειναι η πραγματικη....
Οι αλλες δυο πανε χαμενες λογο ομιλιας,λογο τσιγαρου-φαγητου,λογο σκηνων που δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα ασφαλες μιας και ειναι γρηγορες οι σκηνες,λογο κουρασης κ.λ.π.
Και θεωρω οτι ειναι απολυτως λογικο αυτο γιατι αλλιως θα μας ειχαν πεταχτει τα ματια....:flipout:

takisot
11-12-2006, 11:51
Τελικα Κωστα εχεις καλο ματι, αλλα ευαισθητο στην κουραση! :D

kostas kefalas
11-12-2006, 11:54
Πραγματι...;):flipout:

kostas kefalas
11-12-2006, 12:10
Παντως ο Μπαμπης, μιας που τον ανεφερες εγραψε παραπανω:
"Προσωπικά δεν περίμενα οτι οι διαφορές θα ήταν από ελάχιστες έως ασήμαντες. Περίμενα κάτι παραπάνω.
Αυτή η διαφορά, η πολύ μικρή είναι αλήθεια, ήταν πιο εμφανής στο background της εικονας όπου διαγραφόταν καλύτερα η πληροφορία."
και ποιο πανω,στο κειμενο του Μπαμπη που εκανες copy,γραφει..
Αλλα δεν το εβαλες....;)

Αν μείνουμε στις διαφορές των panels τώρα, μιας και γι αυτό το λόγο έγινε το συγκριτικό, η πάνω εικόνα είναι πιο μάτσο, πιό συμπαγής κι αυτό ήταν εμφανές.

n_olympios
11-12-2006, 12:12
Κώστα, τo ότι φόραγες τα γυαλιά του Χρήστου (Browser) μήπως μικραίνει το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα?
Να ξέρω αν είναι την επόμενη φορά να έρθω με γυαλιά κι εγώ, όχι με φακούς επαφής. :flipout:

kostas kefalas
11-12-2006, 12:19
Κώστα, τo ότι φόραγες τα γυαλιά του Χρήστου (Browser) μήπως μικραίνει το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα?
Να ξέρω αν είναι την επόμενη φορά να έρθω με γυαλιά κι εγώ, όχι με φακούς επαφής. :flipout:

Τα γυαλια του Χρηστου μου εκαναν την εικονα κατι σε 235/1 !!!!!!!:flipout:
Παντως δεν εκαναν την διαφορα...μια η αλλη ηταν,θα ελεγα....
Αφου σκεφτομαι να παρω ενα ζευγαρι .....αναμορφικος φακος...!!!!!!!:flipout:
Και λιγο σοβαρα τωρα....
Εχασα λιγο την πυκνωτητα της εικονας...
Μου εκανε και τις δυο εικονες ποιο κοντα σε πυκνωτητα.;)
Δηλαδη χονδρικα να στο πω.....παιρνω ενα ζευγαρι γυαλια τετοια
και βλεπω στον 720 μου σαν να βλεπω σε 1080 !!!!!!!:flipout:
Αβυσσος το ματι του ανθρωπου.....!!!!

n_olympios
11-12-2006, 12:35
Αυτά είναι! Να πούμε στο Φίλιππο μαζί με κάθε VP12-S4 να δίνει δώρο κι ένα ζευγάρι γυαλιά μυωπίας! :flipout:

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
11-12-2006, 12:38
Καλημέρα σε όλους.

Γράφω-λοιπόν-κι εγώ τις εντυπώσεις μου…

Καταρχήν θα ήθελα κι εγώ να πω ότι ενθουσιάστηκα από την οργάνωση και την επιτυχία της εκδήλωσης…όλα πήγαν πάρα πολύ καλά…και να ευχαριστήσω τους φίλτατους Διαχειριστές των Προβολέων για τον κόπο και την προσπάθειά τους..γνωρίζω ότι κουράστηκαν πολύ..

να ευχαριστήσω-επίσης- και τον Μανώλη Καστρουνή,για τις γνώσεις του και τον επαγγελματισμό του.

Επίσης μου έκανε εξαιρετικά θετική εντύπωση η-πολλή μεγάλη-συμμετοχή των μελών….άρα υπάρχει όρεξη και μεράκι…

Τώρα η εντυπώση μου ήταν η εξής: ότι διαφορά μεταξύ του S1 και του S4-έστω πολλή μικρή-υπάρχει (υπέρ του S1) και φαινόταν κάποιες φορές στο ότι ήταν πιο συμπαγής η εικόνα του σε σχέση με τον S4….όμως μιλάμε για πολλή μικρή διαφορά που σε καμιά περίπτωση(για μένα) ΔΕΝ δικαιολογεί την μετάβαση σε έναν 1080p προβολέα όταν έχεις στην κατοχή σου έναν 720p που μάλιστα τον έχεις χρυσοπληρώσει…και επίσης-πρέπει να τονιστεί-ότι μιλάμε για δύο ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ μηχανήματα που βρίσκονται στην αιχμή της βιντεοπροβολής.

Τελειώνοντας δεν ξεχνώ να ευχαριστήσω θερμότατα την AURAL VISION που μας παραχώρησε τους εξαιρετικούς χώρους της και τον Κο Αδαμίδη για την παραχώρηση των δύο θηρίων.

Καλή συνέχεια!!!

Δημήτρης Δ.
11-12-2006, 14:22
Ηταν μια πολυ καλα οργανωμενη εκδηλωση και το συγκριτικο ειχε πολυ μεγαλο ενδιαφερον.

Αυτο που διαπιστωσα, με τη λιγη εμπειρια μου, ειναι οτι η αποδοση των δυο μηχανηματων ηταν παρα πολυ κοντα. Σε γενικες γραμμες, η εικονα και των δυο προβολεων μου φανηκε εξαιρετικη. Χαιρομαι ιδιαιτερα που μου δοθηκε η ευκαιρια να σας γνωρισω απο κοντα.

Μπραβο στα παιδια για την οργανωση.....

Φίλιππος Αδαμίδης
11-12-2006, 14:32
Εχουμε τιμές για τους 2 Marantz προβολείς?

Τα δύο demo κομμάτια τα οποία σημειωτέον είναι καλιμπραρισμένα (ευχαριστούμε Μανώλη) και καλύπτονται από πλήρη εγγύηση, προσφέρονται προς πώληση σε πολύ ειδικές τιμές:

VP12s4 -> 6.900 EURO

VP11s1 -> 11.900 EURO

takisot
11-12-2006, 16:57
Ευχαριστουμε πολυ Φιλιππε για την προσφορα. Εχοντας παιξει λιγο μαζι τους, μπορω να βεβαιωσω οτι ειναι σε αριστη κατασταση και οι μερακληδες που θα τους αγορασουν θα μεινουν ικανοποιημενοι!
Για να μην μονοπωλησουμε οι "παλιοι" την κουβεντα, θα ηθελα την αποψη, αν γινεται, ΟΛΩΝ οσοι βρισκονταν στην παρεα μας το Σαββατο. Ξερω οτι αρκετοι ακομα δεν εχουν πει κουβεντα μεχρι στιγμης... ;)

VAG.NIK
11-12-2006, 17:10
λοιπόν, βρήκα λίγο χρόνο να γράψω κι εγώ κάποια πραγματάκια για την προχθεσινή παρουσίαση. εν πρώτοις, εξαιρετική προσπάθεια - μου θύμισε παλιές, καλές, avforumικές στιγμές - με άρτια οργάνωση σ'ένα πολύ προσεγμένο χώρο. συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους όσους συνέβαλαν για την πραγματοποίηση της παρουσίασης (συμπεριλαμβάνονται όσοι κουράστηκαν, όσοι παραχωρησαν τα μηχανήματα και το χώρο). εν δευτέροις, χάρηκα πολύ που ξαναείδα πολλά από τα μέλη του κλαμπ, αλλά και που γνώρισα και μερικά καινούρια. είναι "άλλη φάση" να τα λέμε από κοντά, δίνει ζωή στην "άψυχη" επικοινωνία μέσω πληκτρολογίου. και εν τρίτοις, ο "κάτω" προβολέας στα μυωπικά ματάκια μου - από 6-7 περίπου μέτρα απόσταση που στεκόμουν - φάνηκε καλύτερος σε overall αίσθηση (δεν είμαι και ειδικός στο θέμα και δεν πολυψάχνομαι). τα blue ray clips ήταν "όλα τα λεφτά". οι ταινίες, θέλουν δουλειά ακόμη ...

ευχαριστώ για άλλη μια φορά το avclub για την προσπάθεια που κάνει να "ξεστραβώσει" τους φίλους του av. αξιέπαινο ...

ΜΗΤΣ
12-12-2006, 10:14
Πάρα πολύ καλά οργανωμένη κατάσταση και με πολύ μεγάλη θα έλεγα αποτελεσματικότητα. Eγώ απεκόμισα ότι στο τέλος του ερχόμενου καλοκαιριού που μάλλον θα αλλάξω σπίτι, ΔEN ΘA BAΛΩ 1080p!!! Για εμένα και τις απαιτήσεις μου (που δεν είναι και πολύ μεγάλες) δεν αξίζει καθόλου! Mπράβο σε όλους για το πάρα πολύ καλό συγκριτικό και τις πρώτες ματιές σε κάποια μηχανηματάκια πολύ καινούρια...

Browser
12-12-2006, 10:28
Ευχαριστω αλλη μια φορα το Φιλιππο , που μας διεθεσε τα μηχανηματα.

Την Aural Vision για την διαθεση του πολυ ωραιου χωρου και το Δημητρη που δεν ειπε οχι σε τιποτα !

Η αληθεια ειναι οτι το συγκρiτικο ηταν δυσκολο, τοσο σε προετοιμασια οσο και σε εκτελεση διοτι το αποτελεσμα του ζητουσε να σχολιασουμε 2 πολυ ωραιες ομολογουμενως εικονες απο δυο πολυ καλα μηχανηματα.

Δυστυχως λιγο η διαφορα στα χρωματα , λιγο η διαφορα του gamma, και λιγο η επιλογη του υλικου ( στο sd ειχαν επιλεγει πολυ γρηγορες σκηνες που εκαναν την κατασταση πολυ δυσκολη στο να διακρινεις καποια πραγματα. Στο hd ηταν μια χαρα ), ηρθαμε σε μια κατασταση που δυσκολα πλεον διακριναμε διαφορες.

Οσοι καταφεραν να απομονωσουν τους παραπανω παραγοντες , διεκριναν την υπεροχη στα σημεια του 1080 πανελ, χωρις ομως να ενοχλούνται σε καμμια περιπτωση , η να τους λειπει κατι απο το 720.

Μαζι τους συμφωνω κι εγω.

Ειναι δυο στοιχεια ακομα που θα ηθελα να σχολιασω.
Το ενα ειναι η διαφορα του χρωματος στον 1080 , η οποια για μενα ειναι ζηλευτη.
Το διευρυμένο χρωματικο τριγωνο που εχουν ολοι πλεον οι 1080 προβολεις, και βεβαια και ο s1 του συγκριτικου, δινει μια ποιο φυσικη αισθηση στο χρωμα , που δεν την εχει ενα ποιο κλειστο EBU τριγωνο ( s4 ).

Το δευτερο ειναι οτι πλεον, και για αυτες τις ιντσες που εχουμε σπιτια μας και με αυτες τις αναλυσεις, πανω απο τα 720 αρχιζουν και γινονται υπερβολικα τα πραγματα σε λεπτομερεια.
Τοσο , που αν βαζαμε το desktop απο τα pc που ειχαμε σε 720 και 1080 αντιστοιχα, θα βλεπατε οτι πολλοι θα επρεπε να πλησιασουν κοντα για να δουν τι γραφει .
Ποσο μαλλον οταν θα πρεπει να διακρινουμε διαφορες σε υλικο sd απο 5 μετρα αποσταση.

Τελος να πω, οτι εχω την εντυπωση οτι τα φιλτρακια ηταν λιγο τσιμπιμενα στο ffdshow, κατι που εκανε μερικουw να σχολιασουν την sharp εικονα του s4, που πιστευω οτι την εχω δει και καλυτερη .
Anyway.

Μπραβο στα παιδια που βοηθησαν στο συγκριτικο , και παντα τετοια :award::award:

ilias
12-12-2006, 10:52
Με βάση τα σχόλια που έχουν γραφτεί εδώ αλλά και σε άλλα θέματα έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι η μεγάλη διαφορά στην εικόνα, έρχεται από το software και μικρότερη από την αύξηση της ανάλυσης από 720 σε 1080.

Με βάση το συγκριτικό των marantz, που είναι όμως και τα 2 "ακριβά" μηχανήματα, μπορούμε να το γενικεύσουμε και στα υπόλοιπα? Δηλαδή και ο tw700 (1.300E) θα είναι τόσο κοντά στον tw1000 (4.000E)? O οπτομα HD70 (1.200E) θα είναι τόσο κοντά στον HD81 (5.000E)? και πάει λέγοντας....

Σε άλλη σύγκριση μεταξύ panasonic 100 με pearl, αυτή απλά δεν.... υπήρξε,(όπως ανέφεραν οι παρευρισκόμενοι) εκεί όμως μιλάμε για sxrd τεχνολογία.

Πάντα με HD υλικό βέβαια... και όχι στην απόλυτη σύγκριση με μετρήσεις αλλά στην overall αίσθηση (και σε σχέση φυσικά με τη διαφορά τιμής που έχουν οι 2 αναλύσεις αυτή τη χρονική στιγμή).

Browser
12-12-2006, 11:00
Με βάση τα σχόλια που έχουν γραφτεί εδώ αλλά και σε άλλα θέματα έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι η μεγάλη διαφορά στην εικόνα, έρχεται από το software και μικρότερη από την αύξηση της ανάλυσης από 720 σε 1080.

Ετσι εχει αποδειχθει !

Με βάση το συγκριτικό των marantz, που είναι όμως και τα 2 "ακριβά" μηχανήματα, μπορούμε να το γενικεύσουμε και στα υπόλοιπα? Δηλαδή και ο tw700 (1.300E) θα είναι τόσο κοντά στον tw1000 (4.000E)? O οπτομα HD70 (1.200E) θα είναι τόσο κοντά στον HD81 (5.000E)? και πάει λέγοντας....

Δεν νομιζω. Μπορει ομως. Θα πρεπει να το δουμε . ( Παντως στον 81 βαλε διπλα τον 79, οχι τον 70 )

Σε άλλη σύγκριση μεταξύ panasonic 100 με pearl, αυτή απλά δεν.... υπήρξε,(όπως ανέφεραν οι παρευρισκόμενοι) εκεί όμως μιλάμε για sxrd τεχνολογία.

Ο περλ που περιγραφεις ηταν "παρταλι" (μιας και ειναι της μοδος τωρα τελευταια η εκφραση :flipout:)

Πάντα με HD υλικό βέβαια... και όχι στην απόλυτη σύγκριση με μετρήσεις αλλά στην overall αίσθηση (και σε σχέση φυσικά με τη διαφορά τιμής που έχουν οι 2 αναλύσεις αυτή τη χρονική στιγμή).

:ernaehrung004:

Babis K.
12-12-2006, 11:06
ilias σε γενικές γραμμές ισχύει το ίδιο.
Αυτό που μετράει κυρίως είναι το υλικό.
Διαφορές υπάρχουν, είναι βέβαιο, αλλά μιλώντας για το ίδιο υλικό αυτές είναι αντιστόφως ανάλογες με την απόσταση θέασης.
Πρόσεχε, μιλάμε για ομοιότητες και διαφορές που προέρχονται απο το panel και μόνο.
Μεταξύ ενός 720 κι ενός 1080 προβολέα μπορεί να υπάρχουν τεράστιες διαφορές αλλά οι διαφορές που οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στην ανάλυση του panel δεν είναι πάρα πολύ μεγάλες.
Υπάρχουν αλλά δεν είναι τεράστιες.

Browser
12-12-2006, 11:08
Και ενα σχολιο επι των "γυαλιων" επειδη αναφερθηκε.

Η ολη ιστορια ξεκινησε σε μια κουβεντα που ειχα με το Στρατο , οταν μου σχολιασε το sharpness του s4.

Του ειπα λοιπον, οτι ειδικα στο θεμα λεπτομερειας , ευκρινειας και sharpnes, το ματι παιζει μεγαλο ρολο, ειδικα αν εχεις σε πολυ μικρο βαθμο αστυγματισμο η και λιγη μυωπια.

Σε περιγραφη των παραπανω του ειπα, οτι καποιος που εχει λιγο αστυγματισμο και ισως λιγο μυωπια, η πανω εικονα θα του φαινοταν θολη και η κατω πολυ σωστη.
Αντιθετα καποιος αλλος που ηταν "σωστος" ας πουμε, η πανω εικονα θα του φαινοταν σωστη και η κατω oversharp.

Κι εκει ξεκινησε η βολτα με τα γυαλια...........-bye--bye-

takisot
12-12-2006, 11:34
Χρηστο, παντως αν θυμασαι ειδαμε και αργες/ στατικες σκηνες σε Standard Definition (Sin City, Van Helsing, την αρχη του πρωτου κλιπ του riddick που κοιμαται..) ;)

Browser
12-12-2006, 11:36
Χρηστο, παντως αν θυμασαι ειδαμε και αργες/ στατικες σκηνες σε Standard Definition (Sin City, Van Helsing, την αρχη του πρωτου κλιπ του riddick που κοιμαται..) ;)

Σωστα φιλος !

takisot
12-12-2006, 12:43
Για να συνεχισουμε την κουβεντα, θα σας πω την αποψη μου για το τι εψαχνα στην οθονη επι τρεις ωρες με τα δικα μου average ματια, προκειμενου να μπορεσω να διακρινω τις διαφορες των δυο πανελ απο τα 4 μετρα που καθομουν: περισσοτερη ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ στον 1080 την οποια δεν ειδα ποτε! Ειδα διαφορετικη εως ενα σημειο εικονα μεταξυ των δυο προβολεων (λογω των διαφορων που αναφερθηκαν στο gamma/ χρωματικοτητα) αλλα σε κανενα σημειο δεν ειδα στον 1080 προβολεα λεπτομερειες που να μην υπηρχαν και στον κατων (720) προβολεα, κατι το οποιο μου εκανε μεγαλη εντυπωση!
Αντιθετως, την προηγουμενη ημερα, οταν πειραματιζομασταν με τον Φιλιππο, ειδα διαφορες σε λεπτομερεια με την χρηση διαφορετικων video decoders! Βαλαμε για πλακα, στον 1080 το κλιπ της shakira με πηγη το TheaterTek με τους Nvidia video decoders και στον κατω προβολεα 720 το ιδιο κλιπ με πηγη το MPC με τους Dscaler Decoders. Guess what? Ο κατω (720) προβολεας ειχε μεγαλυτερη λεπτομερεια (πιο καθαρη εικονα) απο τον 1080 λογω του καλυτερου video decoder! Αυτο επαιξε μεγαλο ρολο στο να επιλεξουμε τους Dscaler decoders και το MPC ως software player για το συγκριτικο μας και καταδεικνυει την τεραστια σημασια του video decoder για το optimum αποτελεσμα....
Επανερχομαι λοιπον στο ερωτημα μου: διαβασα καποιους απο εσας να αναφερονται σε πιο συμπαγη εικονα απο τον 1080 προβολεα. Περαν του ποσο συμπαγης ηταν η εικονα (που κατα την γνωμη μου μπορει να οφειλεται σε χιλιους δυο παραγοντες και οχι στην αναλυση του πανελ αναγκαστικα), ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ περισσοτερη ειδες καποιος απο εσας στον 1080 προβολεα?

ilias
12-12-2006, 13:23
Πρόσεχε, μιλάμε για ομοιότητες και διαφορές που προέρχονται απο το panel και μόνο.
Μεταξύ ενός 720 κι ενός 1080 προβολέα μπορεί να υπάρχουν τεράστιες διαφορές αλλά οι διαφορές που οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στην ανάλυση του panel

Άρα, για έναν μέσο χρήστη που θέλει καλή (High definition) εικόνα αλλά δεν είναι και ο high end user, μήπως το ζητούμενο δεν θα ήταν το 1080 πανελ αλλά ο συνολικά βελτιωμένος προβολέας?

Και λέγοντας το παραπάνω, επειδή δεν γνωρίζω τη συνολική ποιότητα της εικόνας ποιοί ακριβώς παράγοντες την επηρεάζουν (κυρίως) μήπως θα έπρεπε να κοιτάμε τους προβολείς περισσότερο στο φακό, στα διχρωικά φίλτρα, στους καθρεφτες, στην ταχύτητα του τροχού, στην ίριδα ή δεν ξέρω σε τι άλλο και όχι τόσο στο αν είναι 1080 ή 720?

Μήπως δηλαδή η όλη φασαρία για 1080 στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή και με τη συγκεκριμένη ποιότητα κατασκευής των (πρώτων) προβολέων 1080, η αγορά τους δεν είναι και τόσο συμφέρουσα, και ούτε θα έπρεπε να διακιολογείται (παντα σε σχέση τιμης απόδοσης)?

Τι να τον κάνω έναν επσον 1000 που διαφέρει απο τον 700 μονο στο ...πάνελ (και στην τιμή) αν όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια?

Αλήθεια, προβάλλοντας υλικό 720 ή 1080 σε προβολέα χαμηλότερης ανάλυσης (D4 π.χ.) θα είχαμε βελτιωση τόση ώστε ο κάτοχος να μην χρειαστεί να πάει ούτε στα 720 μηχανάκια του χιλιάρικου (τουλάχιστον άμμεσα)?

Browser
12-12-2006, 13:27
ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα ειπες ilias.!!!!!!!!!!!!!

Lepton
12-12-2006, 13:31
Τάκη, αυτό έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα: Κάποια στιγμή είχα την εντύπωση ότι έβλεπα περισσότερες σταγόνες πάνω στα φρούτα στον κάτω προβολέα από όσες στον πάνω.

Τώρα, εγώ τον αστιγματισμό μου τον έχω, οπότε μπορεί να μετράει αυτό που λέει ο Χρήστος, αλλά τα γυαλιά τα χρησιμοποιώ μόνο όταν δουλεύω στον υπολογιστή, ποτέ για ταινίες.

Babis K.
12-12-2006, 14:05
Αν όταν λέμε "λεπτομέρεια" εννοούμε να δούμε πράγματα στη μία που δεν υπάρχουν στην άλλη, όπως οι σταγόνες που λέει ο Λευτέρης, τότε δεν θα μιλάγαμε για μικρές διαφορές αλλά για τεράστιες.
Αν σε κάποιον δείξω μια φωτογραφία 10Χ15 τραβηγμένη στα 3 mega pixel και μία ίδια στα 6 megapixel θα δείς στη μία κάτι που δεν υπάρχει στην άλλη; Δεν υπάρχει περίπτωση.
Οι φωτογραφίες όμως θα είναι διαφορετικές, αν μάλιστα στις δείξω σε Α4 τότε θα είναι πολύ διαφορετικές.
Εγώ περισότερη λεπτομέρεια, έτσι όπως το εννοείτε, δεν είδα, την είδα όμως καλύτερα, ειδικά στο βάθος.
Κι εδώ δεν εξετάζουμε το περισσότερο αλλά το καλύτερο.

Babis K.
12-12-2006, 14:19
Κάποια στιγμή είχα την εντύπωση ότι έβλεπα περισσότερες σταγόνες πάνω στα φρούτα στον κάτω προβολέα από όσες στον πάνω.

Λευτέρη, μπορεί να έγινε κι αυτό...
Μπορεί οι σταγόνες απο τον απο πάνω να έσταξαν στον απο κάτω.... http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon10.gif

takisot
12-12-2006, 14:37
Αν όταν λέμε "λεπτομέρεια" εννοούμε να δούμε πράγματα στη μία που δεν υπάρχουν στην άλλη, όπως οι σταγόνες που λέει ο Λευτέρης, τότε δεν θα μιλάγαμε για μικρές διαφορές αλλά για τεράστιες.
Αν σε κάποιον δείξω μια φωτογραφία 10Χ15 τραβηγμένη στα 3 mega pixel και μία ίδια στα 6 megapixel θα δείς στη μία κάτι που δεν υπάρχει στην άλλη; Δεν υπάρχει περίπτωση.
Οι φωτογραφίες όμως θα είναι διαφορετικές, αν μάλιστα στις δείξω σε Α4 τότε θα είναι πολύ διαφορετικές.
Εγώ περισότερη λεπτομέρεια, έτσι όπως το εννοείτε, δεν είδα, την είδα όμως καλύτερα, ειδικά στο βάθος.
Κι εδώ δεν εξετάζουμε το περισσότερο αλλά το καλύτερο.

Ας παμε στο παραδειγμα της ψηφιακης φωτογραφιας για να συνενοηθουμε: Αν λοιπον τραβηξεις την ιδια φωτο με μια μηχανη 3 megapixel και με μια μηχανη 6 megapixel, και την εμφανισεις σε μεγεθος 10Χ15, θα αντιληφθεις καποια διαφορα μεταξυ τους ή οχι?

Babis K.
12-12-2006, 14:44
Ας παμε στο παραδειγμα της ψηφιακης φωτογραφιας για να συνενοηθουμε: Αν λοιπον τραβηξεις την ιδια φωτο με μια μηχανη 3 megapixel και με μια μηχανη 6 megapixel, και την εμφανισεις σε μεγεθος 10Χ15, θα αντιληφθεις καποια διαφορα μεταξυ τους ή οχι?

Εγώ μάλλον όχι, δεν αποκλείω όμως το γεγονός να αντιληφθεί κάποιος άλλος πιό έμπειρος.
Δεν θέλω να είμαι απόλυτος σ' αυτά.
Το οτι πάρα πολλοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ένα mp3 από ένα WAV δεν σημαίνει οτι είναι ίδια.
Λίγο ακραίο το παράδειγμα αλλά προσπαθώ να εξηγήσω τι εννοώ.

takisot
12-12-2006, 14:50
Ουτε εγω βλεπω και το εχω δει και στην πραξη. Δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν λοιπον διαφορες μεταξυ των πανελ απλα πιστευω οτι αυτες ειναι εμφανεις μονο αν πλησιασεις πολυ κοντα ή αν προβαλεις πολυ μεγαλες ιντσες! Κατι σαν τις φωτογραφιες του παραδειγματος δηλαδη... Δεν αρκει να υπαρχουν περισσοτερες λεπτομερειες στην μια εικονα, πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλο το μεγεθος της προβαλλομενης εικονας ωστε να ειναι εμφανεις στους θεατες.. just my 0.2.

Παναγιώτης Ψαρράς
12-12-2006, 15:05
Εγώ πάντως, δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε αφορήσει τους 1080 σε SD.
Ο στόχος δεν είναι τα 1080p; (HD)
Εκεί βλέπατε την ίδια εικόνα;Οσοι θέλουν να εξακολουθήσουν να βλέπουν απλά DVD, τότε...

takisot
12-12-2006, 15:09
Δεν καταλαβα Παναγιωτη τι εννοεις περι αφορισμου σε SD. Και στα δυο πανελ ειδαμε και SD και HD.

hellastar
12-12-2006, 15:33
Σε ερώτησή μου ένας ή δυο παρπονέθηκαν ότι είδαν rainbow και αυτό περίπου στο τέλος της παρουσίασης.

Εγω ημουν ο ενας , πραγματι αν και το φαινομενο εκανε την εμφανιση του , μολις που το εβλεπα σε ελαχιστη ενταση και δειαρκεια . Πιστευω οτι σε ταχυτητες
τροχου ανω των 6χ στελνουν το rainbow στο ντουλαπι των αναμνησεων.

Παναγιώτης Ψαρράς
12-12-2006, 15:53
Δεν καταλαβα Παναγιωτη τι εννοεις περι αφορισμου σε SD. Και στα δυο πανελ ειδαμε και SD και HD.

Αν οι αφορισμοί αφορούν και το HD υλικό, τότε δεν μπορώ να πω τίποτα.
Απλά έχω απορίες, γιατί τον 720 τον έχω δει πριν ένα χρόνο και μου φαίνεται περίεργο να είναι ίδιος σε μάτια έμπειρα με τον απόγονό του.

takisot
12-12-2006, 16:12
Οι εντυπωσεις ολων μας αφορουσαν και το HD και το SD υλικο.
Επρεπε ομως να ειχες ερθει για να ειχες ιδία αποψη.. Την επομενη φορα! ;)

spcav
13-12-2006, 16:36
ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ περισσοτερη ειδες καποιος απο εσας στον 1080 προβολεα?
Προσωπικά δεν αναφέρθηκα σε συμπαγή ή μη εικόνα (καθώς σε κάτι τέτοιο όντως παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες πέραν της ανάλυσης).

Μεγαλύτερη λεπτομέρεια όντως είδα (πολύ λίγες φορές φυσικά) στον 1080.
Μία σκηνή που θυμάμαι είναι ένα από τα demo clips με μία γέφυρα όπου τα συρματόσχοινα εμφάνιζαν σκαλοπάτια στον 720 ενώ στον 1080 ήταν σαφώς πιο ομαλά.

Φυσικά ακόμα και στο θέμα αυτό (όπως αναφέρεις και εσύ) παίζει μεγάλο ρόλο ο decoder.

Γενικά ο decoder (και τα λοιπά φίλτρα ffdshow) παίζει τελικά μεγαλύτερο ρόλο απ όσο ίσως να περίμενε κανείς. Αυτή η προσωπική διαπίστωση προκύπτει και από το συμπέρασμα που ανέφερα νωρίτερα περί καλύτερης (όχι αναγκαστικά λεπτομερέστερης όμως) εικόνας του 1080 σε SD υλικό.

takisot
13-12-2006, 17:06
Μεγαλύτερη λεπτομέρεια όντως είδα (πολύ λίγες φορές φυσικά) στον 1080.
Μία σκηνή που θυμάμαι είναι ένα από τα demo clips με μία γέφυρα όπου τα συρματόσχοινα εμφάνιζαν σκαλοπάτια στον 720 ενώ στον 1080 ήταν σαφώς πιο ομαλά.

Συριε, ας μην ξεχναμε ενα κατι πολυ σημαντικο: Ο 1080 προβολεας επαιζε 1080 υλικο οποτε δεν ηταν αναγκασμενος να κανει upscaling ή downscaling!
Αντιθετα, στον 720 το 1080 υλικο γινοταν downscale σε 720 απο την καρτα γραφικων, οποτε αυτο μπορει να εξηγει τα σκαλοπατια που ειδες!

takisot
13-12-2006, 17:07
Το συγκριτικο το ανεβασαμε και στο Avsforum για να δουμε τι θα μας πουν και απο την αλλη ακρη του Ατλαντικου! :D

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=9158045&posted=1#post9158045

Larry
13-12-2006, 18:12
οταν ενα avsforum με εναν Alan Couger εκφραζονται με τοσο κολακευτικα λογια ειναι οτι καλυτερο και φυσικα ολα τα λεφτα ο Ντινος1972 και το παλικαρι με το patrida!!!

Μπελλος Ευαγγελος
13-12-2006, 18:35
καλααααα....... δεν το περιμενα να εχουν τετοιο ενδιαφερον οι Αμερικανοι για το συγκριτικο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εντυπωσιαστηκαν το λιγοτερο........

spcav
13-12-2006, 18:36
Συριε, ας μην ξεχναμε ενα κατι πολυ σημαντικο: Ο 1080 προβολεας επαιζε 1080 υλικο οποτε δεν ηταν αναγκασμενος να κανει upscaling ή downscaling!
Αντιθετα, στον 720 το 1080 υλικο γινοταν downscale σε 720 απο την καρτα γραφικων, οποτε αυτο μπορει να εξηγει τα σκαλοπατια που ειδες!

Σαφώς (και μάλιστα αυτό είναι και το πιθανότερο).

Εξάλλου όταν λέω:

Γενικά ο decoder (και τα λοιπά φίλτρα ffdshow) παίζει τελικά μεγαλύτερο ρόλο απ όσο ίσως να περίμενε κανείς. Αυτή η προσωπική διαπίστωση προκύπτει και από το συμπέρασμα που ανέφερα νωρίτερα περί καλύτερης (όχι αναγκαστικά λεπτομερέστερης όμως) εικόνας του 1080 σε SD υλικό.

Πρακτικά για το ίδιο (scaler) πρόκειται.

;)

takisot
13-12-2006, 22:17
οταν ενα avsforum με εναν Alan Couger εκφραζονται με τοσο κολακευτικα λογια ειναι οτι καλυτερο και φυσικα ολα τα λεφτα ο Ντινος1972 και το παλικαρι με το patrida!!!

Νομιζω οτι το πιο ενδιαφερον απο τα ποστ που διαβασα στο avsforum στο θεμα που ανοιξα ειναι αυτο:

Originally Posted by egcarter

I'm glad to see someone post the results here from an instructive session like this. At CEDIA Expo 2006, Digital Projection's theatre had a similar setup (larger, with even more projectors) all on sectors on the same giant screen with the same 1080p source (they were showing movies). At "normal" viewing distances, the 720p projector and the 1080p projector looked virtually identical. (these were 3-chippers, too!) The other "lesser" projector's images were clearly inferior.

The Digital Projection guys said that the "Moral of the Story" is that it's more important to have a great video source than to have a higher resolution projector.
Eric

Ntinos P
13-12-2006, 23:26
Αν και καθυστερημενα, θα ηθελα κατ'αρχας να ευχαριστησω ολους εκεινουν που συνεβαλαν στο να γινει αυτο το συγκριτικο, και την ευκαιρια να ξαναειδωθουμε.

Σαν απαιδευτος και ασχετος με το αντικειμενο (παρ 'ολες τις φιλοτιμες προσπαθειες, και επαιτειες που εχω κανει κατα καιρους σε μερικους - μερικους) εντυπωσιαστηκα ιδιαιτερα με την ποιοτητα κατασκευης αυτων των προβολεων.

Οσο αναφορα την εικονα, μου αρεσαν και οι δυο εξισου, ο 1080p σε ορισμενες περιπτωσεις ειχε (λογικα) προβαδισμα στην ευκρινεια, παρ΄ολα αυτα, με τις συγκεκριμενες τους ρυθμισεις ο "μικρος" ορισμενες φορες στο αριστερο μου ματι ειχε καλυτερα χρωματα (για το δεξι μου δεν λεω, δεν το εμπιστευομαι και τοσο)

Ntinos P
13-12-2006, 23:27

Ολα τα λεφτα ή μερος αυτων?

Browser
14-12-2006, 10:23
Ωραια πραγματα διαβαζω απο τα Αμερικανα !!

Πλακα εχει.....

( Επισης ο Alan Gouger ουσιαστικα δεν εχει σχολιασει τιποτα για τις εικονες. Αναμενω )

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
14-12-2006, 12:38
Μόλις έγραψα ότι είμαι ο photographer.....

Αναμένω πυροβολισμούς...:violent-smiley-030: :flipout: :flipout:

Browser
15-12-2006, 07:30
Τι ωραια κουβεντα που γινεται, οταν μιλανε ολοι ομορφα κι ωραια...............

n_olympios
15-12-2006, 14:48
Ρε σεις, τι ζόρι τραβάει αυτός ο John Kotches? Ολο αντιρρήσεις φέρνει ή ιδέα μου είναι?

Βρε μπας κι είναι ο Κεφάλας με άλλο username? :flipout:

Παναγιώτης Ψαρράς
15-12-2006, 15:30
Αγαπητοί φίλοι,
Με έχει παραξενέψει πάρα πολύ η άποψή σας, για το συγκριτικό μεταξύ 1080 και 720 πάνελ.
Προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει.
Έκανα λοιπόν κάποιους υπολογισμούς.
Ποιο είναι το μέγεθος του κάθε πίξελ, για το μέγεθος της προβαλλόμενης εικόνας;
Στα 1080 είναι 1,46mm X 0,82mm
Στα 720 είναι 2,19mm X 1,23mm
Όλα για προβαλλόμενη εικόνα πλάτους 280cm.
Ωραία, παρακαλώ κόψτε 2 λευκά χαρτάκια στις παραπάνω διαστάσεις.
Αρχικά κωλύστε τα σε μαύρο και απομακρυνθείτε 6 μέτρα. Τα βλέπετε;
Ωραία, τώρα κωλύστε τα σε άλλο χρώμα ή βάψτε τα μπλε, καφέ…. Εξακολουθείτε να τα βλέπεται; Αμφιβάλω.
Υπόψη, η απόσταση των 6 μέτρων είναι υπερβολική. Αλλά τόσα μέτρα αναφέρατε.

Αν μετά από αυτό το τεστ περιμένετε να είχατε ορατή διαφορά σε τόση απόσταση…

takisot
15-12-2006, 15:34
Παναγιωτη ειπαμε οτι οι διαφορες δεν ειναι ορατες ( ή ειναι ελαχιστα ορατες αναλογα με την οραση του καθενος) απο τα 4 μετρα και πισω για μια οθονη πλατους 2.80.

Παναγιώτης Ψαρράς
15-12-2006, 15:44
Παναγιωτη ειπαμε οτι οι διαφορες δεν ειναι ορατες ( ή ειναι ελαχιστα ορατες αναλογα με την οραση του καθενος) απο τα 4 μετρα και πισω για μια οθονη πλατους 2.80.

Σωστά, άρα τι θέλουμε;
Ένα προβόλι που να μπορεί αβίαστα να απεικονίζει την εικόνα του 1080p 24 f/s ή οφθαλμίατρο;
Όλα αυτά φίλε Τάκη, γιατί βγαίνει το συμπαίρασμα, δικό σου είναι, να αγοράζουμε τους 720 για HD.
Δεν μπορώ να το αποδεχθώ εύκολα, τι να κάνω.:damnyou:

takisot
15-12-2006, 15:52
Παναγιωτη το συμπερασμα που εβγαλα δεν ειναι να αγοράζουμε τους 720 για HD, αλλα να αγοραζουμε τους 1080 οταν θελουμε εικονα πανω απο 130 ιντσες ή θεση θεασης κατω των 4 μετρων στις ιντσες αυτες. Δεν εχει νοημα να ακριβοπληρωσεις μηχανημα υπερυψηλης αναλυσης αν δεν μπορεις να εκμεταλευτεις στην πραξη την υπεροχη του αυτη.. Ειναι σαν να αγοραζεις καμερα 8 μεγαπιξελ για να τυπωνεις φωτογραφιες 10Χ15..

Παναγιώτης Ψαρράς
15-12-2006, 17:04
Ναι αλλά αυτό ακριβώς μπορεί να παρεξηγηθεί. Αν ψάξουμε στο Internet βρίσκουμε ότι η γωνία θέασης είναι συγκεκριμένη που αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που γράφεις.
Η απόσταση θέασης έχει να κάνει με το πλάτος της οθόνης ώστε το οπτικό σου πεδίο να είναι 30 μοίρες, Αν δεν το τηρείς αυτό, είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Πάντως με αυτή την προδιαγραφή δεν μπορούμε παρά να εξετάζουμε αν ένα 1080 προβολικό είναι καλλίτερο από ένα 720. Δεν μπορούμε να έχουμε κριτήριο ούτε τα 3 μέτρα από οθόνη 2,8μ ούτε τα 6, η απόσταση που πρέπει να υπάρχει είναι ακριβώς 5,40 μέτρα.
Αυτή είναι η ένστασή μου.
Τώρα αν ούτε από αυτή τη γωνία κάποιος δεν βλέπει διαφορά, τότε ας μην προχωρήσει στην αγορά, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να είναι ξεκάθαρες οι προδιαγραφές μας όταν θέλουμε να βγάζουμε συμπεράσματα.

takisot
15-12-2006, 17:18
Τα specs για την γωνια θεασης δεν ειναι η Βιβλος. Καθενας μας μπορει να καθεται οπου προτιμα (αλλος κοντα, αλλος μακρια). Για αυτους που θελουν να εχουν ιντσες κινηματογραφου (Βλεπε Τασος) ενας 1080 ειναι απαραιτητος, για αλλους που θελουν μικροτερες ιντσες (και περισσοτερο βαθος στην εικονα) ενας 720 ειναι υπεραρκετος.

kostas kefalas
15-12-2006, 17:53
Τα specs για την γωνια θεασης δεν ειναι η Βιβλος. Καθενας μας μπορει να καθεται οπου προτιμα (αλλος κοντα, αλλος μακρια). Για αυτους που θελουν να εχουν ιντσες κινηματογραφου (Βλεπε Τασος) ενας 1080 ειναι απαραιτητος, για αλλους που θελουν μικροτερες ιντσες (και περισσοτερο βαθος στην εικονα) ενας 720 ειναι υπεραρκετος.

Περι ορεξεως Τακη κολοκυθοπητα...δεν το συζηταμε...
Αλλα η αποσταση θεασης εχει να κανει και με την σωσστη απεικονιση της εικονας και με την κουραση.....
Ειναι σαν να μην εχεις σωστη φωτεινοτητα και κοντραστ και να λες μια χαρα ειναι..!!!!!ας κανει οτι γουσταρει ο καθε ενας..!!!!!!
Η αποψη μου ειναι να λεμε αυτο που πρεπει και απο εκει και περα ας κανει οτι γουσταρει ο καθε ενας..

Παναγιωτη εχεις δικιο..;)

Ως αναφορα την πυκνωτητα της εικονας(και οχι μονο)
σε 1080 και 720 την βλεπεις....
Αυτο που δεν μπορεις να κρινεις με την μια φορα που θα δεις,ειναι ποσο μπορεις να ζησεις μαζι του.....
Εαν για παραδειγμα ειχες τον 720 προβολεα μια εβδομαδα και μετα εβαζες τον 1080 θα καταλαβαινες ποση διαφορα εχει....και ποιος ειναι ποιο καλος.
Με μια ματια 1 η 2 ωρας μπερδευεσαι....
Η αποψη μου ειναι πως οταν δεις διαφορα της ταξεως π.χ. 5% για ενα μικρο χρονικο διαστημα,τοτε η πραγματικη διαφορα ειναι σχεδον η τριπλασια...
Παντως ενας 720 ειναι μια χαρα για τους μη τρελους...:ernaehrung004:

Johnakos
16-12-2006, 10:57
Άρα λοιπόν, αυτό που καταλαβαίνει ένας μη τρελός, είναι ότι μέχρι 120" περίπου και απόσταση θέασης minimum 4,5m, δεν αξίζει το τριπλάσιο κόστος που έχει ένας 1080 απο έναν 720 προβολέα.

Αν ισχύει το παραπάνω, μήπως σε ένα μελλοντικό τεστ 1080 προβολέα, θα πρέπει να δοκιμαστεί σε οθόνη 150"; Με το σκεπτικό πάντα, ότι σε αυτές τις ίντσες υπάρχει διαφορά απο έναν 720 προβολέα.

Αλήθεια, ποιό προβολικό "κρατάει" τα άριστα specs του, σε αυτά τα μεγέθη;

Φίλιππος Αδαμίδης
16-12-2006, 11:45
O VP11s1 δεν διαφέρει από τον VP12s4 μόνο ως προς την ανάλυση. Η ανάλυση από μόνη της εξάλλου δεν είναι το μοναδικό κριτήριο για την αναβάθμιση ενός βιντεοπροβολέα.

Μην ξεχνάμε πως ο 11ρης έπαιζε στο ρελαντί προκειμένου να "ματσάρει" τον μικρότερο αδελφό του σε φωτεινότητα

GeonX
16-12-2006, 11:54
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, τη δεδομένη χρονική στιγμή με το ΥΛΙΚΟ που έχουμε διαθέσιμο στο μέσο χρηστή (DVD SD…σε 90’- 95΄ οθόνη και 4 μέτρα απόσταση οι διάφορες στην ανάλυση είναι μικρές ως και μη υπολογίσιμες (μάλλον μη αξιοποιήσιμες από το χρηστή…) με την έλευση υλικού 1080p πάλι ο μέσος χρηστής θα δει κάτι αλλά όχι αυτό που θα τον κάνει να πετάξει το σύστημα που έχει…ο απαιτητικός χρηστής (120’ – 130’ οθόνη ) πάλι στα 4-5 μέτρα απόσταση θα καρπωθεί στο έπακρο το παραπάνω που θα του δώσει το υλικό…

Στο Αμερικά πονάνε περισσότερο για την ιστορία μια και έχουν άμεσα διαθέσιμο υλικό (και δεν μιλάμε για HDD η Blu-Ray αλλά TV broadcast 24x7…) και μια και τα κανάλια μεταδίδουν στη πλειονότητα 720p (άντε και κάνα Lost στα 1080i ;) ) αναρωτιούνται το κάνω το βήμα της αναβάθμισης η όχι… προφανώς το τεστ και αυτό που τους επιβεβαιώνει το thread που άνοιξε ο Τάκης είναι ότι δεν χρειάζεται το βήμα ακόμα… για εμάς στο Ελλαντα σίγουρα δεν το κανείς…

Κώστα, δεν μιλάμε για το πόσο καλύτερα μπορεί να παίξει ο 1080p σε ιδεατές συνθήκες
(χώρο, υλικό, ρύθμιση κλπ) αλλά αν εμπορικά ο άνθρωπος που θα πάρει κάτι σήμερα το εκμεταλλευτή για τα επόμενα 2-3 χρόνια πριν αναβάθμιση… εσυ θα αλλαζε προβολεα τωρα ? η μαλλον καλυτερα αν ειχες να διαλεξεις μεταξυ του IF που εχεις στα 1500 Euro και σε ένα 1080p στα 5.000-6.000 Euro για δυο-τρία χρονάκια τη θα αγόραζες ?

takisot
16-12-2006, 11:57
Οπως λεει σωστα ο Φιλιππος, η αναλυση ειναι ενα μονο απο τα κριτηρια αναβαθμισης προβολεα. Αλλα ειναι ο φακος, τα ηλεκτρονικα κυκλωματα & ευκολιες, η ποιοτητα κατασκευης, το κοντραστ, το black level, η φωτεινοτητα, το throw ratio κ.ο.κ.
Αρα οταν αποφασισετε για αγορα προβολεα ειτε αυτος ειναι 1080 ειτε 720, καλο ειναι να ζυγισετε ολους αυτους τους παραγοντες. Γι' αυτο ειπα νωριτερα οτι ισως ειναι καλυτερο να αγορασουμε σημερα εναν κορυφαιο 720 προβολεα απο εναν μετριο 1080 αν εχουμε νορμαλ θεση θεασης ή νορμαλ ιντσες.
Οι δυο προβολεις marantz του συγκριτικου επειδη φορανε ιδιας προελευσης και ποιοτητας φακο και επειδη μπορεσαμε να απομονωσουμε τους scalers/deinterlacers μεσω 1:1 pixel mapping, ηταν η καλυτερη δυνατη λυση για να συγκρινουμε πανελς οχι προβολεις.

kostas kefalas
16-12-2006, 14:53
εσυ θα αλλαζε προβολεα τωρα ? η μαλλον καλυτερα αν ειχες να διαλεξεις μεταξυ του IF που εχεις στα 1500 Euro και σε ένα 1080p στα 5.000-6.000 Euro για δυο-τρία χρονάκια τη θα αγόραζες ?

Εγω θα αλλαξω προβολεα το 2010 περιπου....ΣΟΒΑΡΑ.
Και ξερεις πολυ καλα οτι εγω προσωπικα θα δω και αρκετη διαφορα εαν αλλαξω προβολεα σε 1080.......
Δεν το κανω για καποιους λογους.....
Εαν επαιρνα προβολεα τωρα θα επαιρνα Ruby(μιας και ειναι μπροστα απο ολα που εχω δει)και ας εχει ενα καρο προβληματα.....Ειναι οβερολ απο τα καλυτερα μηχανακια...Δεν εχει καποια σοβαρη εικονα για μενα,αλλα θα μου αρεσε να τον σκαλισω...να παιξω δηλαδη.....;)
Να ξερεις οτι ζω και με 576....
Οταν βλεπω ταινια ....βλεπω ταινια.....ΤΕΛΟΣ.....
Εχω αποβαλει καποια πραγματα μιας και ξερω ποσα προβληματα υπαρχουν ακομα.....οποτε ξεχναω παραμετρους εικονας και απολαμβανω ΤΑΙΝΙΑ...;)

Γιωργο εαν βαλεις μια εικονα 16/9 σε 576 και 720 προβολεα μεχρι 100" η διαφορα θα ειναι μικρη εως καθολου για τους περισοτερους.
Το κακο ξερεις ποιο ειναι..?
Οτι παιρνουμε ενα μηχανημα και μετα απο χρηση 2 μηνων βλεπεις τα προβληματα.....και αυτο γινετε γιατι εντυπωσιαζεσαι στην αρχη.

Το μεγεθος της οθονης με την φωτεινοτητα και αναλυση του προβολεα + την αποσταση θεασης ειναι πακετο..
Πρεπει να μπορεις να κρινεις αυτο το πακετο και τι ζητας...αλλιως χαθηκες.
Περι ορεξεως κολοκυθοπητα.....
Εγω ειμαι υπερ του οσο γινεται ποιο κοντα στο ιδανικο για σωστη απεικονιση της εικονας.....
Δεχομαι τα γουστα ολων και εκφραζω την αποψη μου,σωστη η λαθος..χωρις φοβο και παθος....απο εκει και περα ας κανει ο καθε ενας αυτο που θελει...

n_olympios
16-12-2006, 19:38
Εχω αποβαλει καποια πραγματα μιας και ξερω ποσα προβληματα υπαρχουν ακομα.....οποτε ξεχναω παραμετρους εικονας και απολαμβανω ΤΑΙΝΙΑ...;)

Αυτό που θίγεις εδώ, Κώστα, είναι πολύ σημαντικό και μακάρι να το θυμόμασταν πιο συχνά. Πολλές φορές χάνουμε, όπως και σε ό,τι αγγίζει το hi-fi ή hi-end (πείτε το όπως θέλετε), την ουσία, που δεν είναι στο μέσο αλλά στο περιεχόμενο.

serreos73
17-12-2006, 12:38
με αφορμή το συγκριτικό που κάνατε σε επίπεδο προβολέων, τα συμπεράσματα που απο ότι είδα εστιάζονται στο ότι το 1080ρ διάκρίνεται και αποκτά νόημα όταν είσαι κοντά και με μεγάλη οθόνη ισχύουν και για την τεχνολογία lcd ? δήλαδή πιστεύεται πως άδικα γίνεται συζήτηση και υπάρχει μια τάση να ψάχνουμε στις 37 και στις 42 ιντσες για 1080ρ? μάλιστα τώρα βγάλανε και 32αρα lcd me 1080p! και ότι τελικά το 720ρ σε αυτές τις ιντσες παραείναι μια χαρά? μπορεί να είναι διαφορετικές τεχνολογιες άλλα μπορουμε να πούμε οτι τα συμπεράσματα ισχύουν?

Kosh
17-12-2006, 13:01
.

Η πιο σοφη κουβεντα που ακουσα μεχρι τωρα....καλες οι απολυτες συνθηκες θεασης και ηχου αλλα τι να το κανεις αμα η ταινια ειναι φολα η ακομα χειροτερα αμα κοιτας το κλαδι και δε βλεπεις το δασος

Εμπαινε Γιουτσο Κεφαλα

takisot
17-12-2006, 15:34
Το συγκιτικο μας εκανε τοσο μεγαλη αισθηση, που το νεο αναπαραχθηκε και στο Αγγλικο www.avforums.com (http://www.avforums.com):

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=439754

Ωχ, πανω που ελεγα οτι ξεμπλεξαμε με τις ερωτησεις! :D