PDA

View Full Version : LCD 42άρα στα 700€ (LG42 LH4000)?

Legionnaire
28-11-2009, 22:11
Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω 42 LCD με συγκεκριμένο όριο στα χρήματα 700-750€.
Η επιλογή που καταλήγω βάσει προδιαγραφών είναι η Full HD. 100hz,
LG 42 LH 4000, 1:80.000 αντιθεση (710€).
Μια και εγώ δεν είμαι καθόλου ειδικός, μπορεί να με συμβουλέψει κανείς για κάποια τηλεόραση με παρόμοια ή καλύτερα χαρακτηριστικά κοντά στα ίδια χρήματα?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας, σας παρακαλώ κάντε ενα κόπο να μου απαντήσετε. -bye-

Isokratis
29-11-2009, 02:26
Καλως ηρθες .
Το "ψαξιμο" το εκανες πηγαινοντας να δεις σε καταστημα να παιζουν , η απο το ιντερνετ?
Υπαρχουν νηματα κατοχων για αρκετα απο τα "δημοφιλη" μοντελα.... ριξε μια ματια και κατα τη γνωμη μου δωσε λιγο προσοχη στην Β650 ...
Καλο θα ηταν επισης να διαβασεις το sticky "οταν ανοιγω νημα για αγορα τηλεορασης"....
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=37195

Yperion
29-11-2009, 02:32
Εχεις ξεκινησει λαθος σε μια τηλεοραση δεν παιζουν ρολο τα χαρακτηριστικα (που ετσι και αλλιως ειναι ψευτικα για λογους μαρκετινγκ) αλλα η εικονα...

Αν μπορεις να ανεβεις λιγο ακομη στα λεφτα κοιτα Samsung 40B650 που ειναι μια κλαση πανω απο την LH4000 σε εικονα...ενω ακομη και η Β551/B553 ειναι πολυ καλη και μαλλον καλυτερη απο την LH...

GeoGeoGeo
29-11-2009, 10:10
δωσε αν μπορεις λιγα παραπανω για την Sony 40W5500,αλλιως και παλι ειναι μια χαρα επιλογη η LG.Η Β551/3 ειναι αρκετα διαφορετικη απο την Β650,χωρις ιδιο επεξεργαστη,και συνολικα υποδεεστερη

Legionnaire
29-11-2009, 13:23
Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Κάνοντας μια περιήγηση στα διάφορα ποσταρίσματα απο ήδη κατόχους, σίγουρα κατάλαβα ότι η Samsung είναι σίγουρα πιο ποιοτική σαν εικόνα από την LG. Απλά εγώ θέλω να διαθέσω μόνο κοντά στα 700€ επομένως θα πρέπει να επιλέξω κάτι σχετικά καλό σε αυτά τα χρήματα. Η χρήση είναι για το σπίτι και κατά 70% αθλητικά και 30% ταινίες , με ενδιαφέρουν τα χρώματα και η ομαλήεναλλαγή εικόνας
Για αυτό το budget που διαθέτω οι περιπτώσεις που καταλήγω είναι η ΛΓ 42LH4000 και η νέα 42XV632DG TOSHIBA (699€ Saturn) http://www.atsidas.gr/Product.aspx?ID=5212&MenuID=17.
Μια και δεν βρήκα κάτι για αυτη την Toshiba σε παλαιότερα ποσταρίσματα, έχει κανείς άποψη?
Ακούγοντάς και τη συβουλή σας, αυτό που σκοπεύω να κάνω ειναι να πάω από κοντά και να τις δω δίπλα δίπλα και όποια "μου κάνει" θα την πάρω.
Σας παρακαλώ για τα φώτα σας, μην κάνω καμιά πατάτα...-bye-

Yperion
29-11-2009, 16:38
Αν δωσεις κατι παραπανω η B650 ειναι καλυτερη και απο τις δυο που αναφερεις...

http://www.skroutz.gr/s/74222/Samsung-LE40B650-40%2522.html?keyphrase=40B650

Θα την βρεις στα 850 περιπου απο οτι βλεπω...επισης για την χρηση που θελεις πολυ καλη ειναι και η Panasonic S10 με καλυτερη εικονα και απο την LG και την Toshiba η ακομη και η U10 που εχει παραπλησια εικονα (με ενα HDMI λιγοτερο και καποιες αισθητικες μικροδιαφορες)... εχω κανει ενα μινι review της συγκεκριμενης εδω...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=52572

Με την προσφορα την πηρα για τον πεθερο μου στα 599 ευρω...

tigergreg
29-11-2009, 16:53
ΑΥΡΙΟ Ο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ ΔΙΝΗ ΤΗΝ LG 499 ΕΥΡΩ!!

Legionnaire
29-11-2009, 18:59
ΑΥΡΙΟ Ο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ ΔΙΝΗ ΤΗΝ LG 499 ΕΥΡΩ!!

Για ποιο μοντελο LG μιλάς φίλε μου?
Πάντως μου κάνει εντύπωση που βλέπω ότι είστε ιδιαίτερα επιφυλακτικοί με την LG. Επίσης την Toshiba την έχετε δει κάποιος από κοντά?Ρωτάω γιατί διαβασα ότι ειναι μοντέλο 11/2009.
Τελικώς θα πάω από βδομάδα στα Saturn και θα ρίξω μια ματιά σε όλα τα μοντέλα και στην Panasonic. Ένας πωλητης στον Κοτσόβολο πάντως μου έλεγε να επιλέξω μεταξύ SAMSUNG και LG (ισως ειχε μεγαλυτερο ποσοστο κερδ.)

Pleo
29-11-2009, 19:01
Εμένα μου ήρθε σήμερα ένα mail από το e-shop που δίνουν την 42LH5000 (200 Ηz) στα 769€...

Yperion
29-11-2009, 19:49
Για ποιο μοντελο LG μιλάς φίλε μου?
Πάντως μου κάνει εντύπωση που βλέπω ότι είστε ιδιαίτερα επιφυλακτικοί με την LG. Επίσης την Toshiba την έχετε δει κάποιος από κοντά?Ρωτάω γιατί διαβασα ότι ειναι μοντέλο 11/2009.
Τελικώς θα πάω από βδομάδα στα Saturn και θα ρίξω μια ματιά σε όλα τα μοντέλα και στην Panasonic. Ένας πωλητης στον Κοτσόβολο πάντως μου έλεγε να επιλέξω μεταξύ SAMSUNG και LG (ισως ειχε μεγαλυτερο ποσοστο κερδ.)

Tην Toshiba αυτη την εχει στο Saturn του Γερακα , πηρα και το τηλεκοντρολ στο χερι για να φτιαξω λιγο την εικονα αλλα δεν μου γεμισε το ματι...

Οι πωλητες παιρνουν δωρακια (συνηθως δωροεπιταγες) για να προτεινουν συγκεκριμενες μαρκες και μοντελα...

Legionnaire
30-11-2009, 02:42
Εμένα μου ήρθε σήμερα ένα mail από το e-shop που δίνουν την 42LH5000 (200 Ηz) στα 769€...

Φίλε Pleo η περίπτωση που αναφέρεις με ενδιαφέρει αρκετά.Μπορεις να μου στείλεις το link γιατι εγω είδα στο e-shop άλλη τιμή. Μήπως είναι εξατομικευμένη προσφορά? Ευχαριστώ πολύ.

tigergreg
30-11-2009, 03:31
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=102041

netblues
30-11-2009, 09:51
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169384 769 Euro με φπα LG 42LH5000

Yperion
30-11-2009, 11:13
Η LF για μονιτορ κανει , για τηλεοπτικο σημα ομως ας μην το συζηταμε γιατι ειναι πολυ κατω του μετριου , ακομη και η LH ειναι πολυ καλυτερη...

Pleo
30-11-2009, 11:25
Φίλε Pleo η περίπτωση που αναφέρεις με ενδιαφέρει αρκετά.Μπορεις να μου στείλεις το link γιατι εγω είδα στο e-shop άλλη τιμή. Μήπως είναι εξατομικευμένη προσφορά? Ευχαριστώ πολύ.

Όχι απλώς ήταν (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) προσφορά για τα μέλη.
Ξέρεις από εκείνα τα newsletters που στέλνουν κατά καιρούς, το πλαίσιο, το e-shop κλπ.

fotme
01-12-2009, 14:38
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.

Δεν θελω να ανοιξω νεο thread μιάς και το συγκεκριμενο καλυπτει αυτο που ψαχνω.

Διαχειριζομαι καποια χρηματα του ξαδελφου μου, που θελει να μπει σιγασιγα στον ψηφιακο κοσμο. Του εχω φτιαξει ηδη ενα htpc (με origen s16v κουτι) και καλουμε να βρω την καλυτερη δυνατη 42αρα με max budget τα 700Ε.

Κριτηρια επιλογης ειναι,
1.Καλο τηλεοπτικο σημα, μιας και ο ξα ειναι ποδοσφαιροφιλος (καλο να εχει mpeg4)
2.Χαμηλο input lag και refresh rate για να το συνδεει με pc για gaming (πιο πολυ η κορη του) με καλο downscale σε 720p (απο vga ειμαστε σε κατηγορια 5770)
3. Plug&play, ο ξα δεν ειναι ο videophile που θα κατσει να ρυθμιζει με calibrator χρωματα κλπ. θελει μια απλη καλη τηλεοραση να κανει την δουλεια του χωρις να σκεφτεται αν αφησε το τηλεοπτικο σημα χωρις zoom η ξεχασε ανοιχτο το desktop του για πολυ ωρα.
4. Δεν ψαχνουμε το red dot design απλως να μην ειναι κακασχημη

Η αποσταση ειναι περιπου 3.5 μετρα, γνωριζω οτι οι 42 ειναι οριακες, αλλα το budget ειναι σφιχτο κ προτιμω κατι που να καλυπτει τα 4 κριτηρια σε 42", παρα 50" με παραχωρησεις.

Την αγορα αυτη την ψαχνω εδω και 3 εβδομαδες, στην αρχη πηγαινα προς Philips 42PF7404H, αλλα βλεποντας την απο κοντα διπλα σε μια απλη LG LH4000, απογοητευτηκα..οσες ρυθμισεις και να πειραζα, η LG δεν εχανε πουθενα...η 7404 ειχε ενα συνεχες blur, εναντιθεση με την LG που η εικονα της ητανε πιο καθαρη, ισως τα χρωματα να ητανε λιγο πιο πλουσια αποτι επρεπε, αλλα νομιζω με 2-3 ρυθμισεις στο σπιτι θα εφτιαχνε.

Μου ειπανε στα διαφορα μαγαζια που πηγα να περιμενω τις Χριστουγενιατικες προσφορες, ο χρονος πλεον εχει φθασει και κοιταω αγορα μεσα στην εβδομαδα. Αν περιμενουμε καθε φορα για την επομενη προσφορα δεν θα αγορασουμε ποτε, οποτε οτι ειναι να γινει θα γινει με τις υπαρχουσες προσφορες, max τtimeframe η επομενη εβδομαδα.

Μοντελα που κοιτω,
LG LH3000/4000
Philips 7404 (αν η εικονα ειναι αυτη που ειδα, τοτε και 5604 μου κανει?)
Samsung B550 (περιμενω μηπως και βγει προσφορα για Β650 αλλα..)
Panasonic S10 (---------------"---------------------- G10)

Περιμενω τα εμπειρα σας σχολια
Καλως σας βρηκα :)

Yperion
01-12-2009, 14:41
Η 42" στα 3.5 μετρα δεν ειναι οριακη αλλα ανεπαρκης...ας ανεβει 150 ευρω (μηδαμινη διαφορα εφοσον 700 ευρω για 42" στα 3.5 μετρα ειναι πεταμενα λεφτα) και ας παρει αυτη...

http://www.skroutz.gr/s/74565/LG-47LH3000-47%2527%2527.html?keyphrase=47LH3000

fotme
01-12-2009, 15:14
Yperion σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου, την περιμενα πως και πως :P

Δυστυχως το budget ειναι κλειστο, αντε 750Ε βαρια...

Ειχα προτεινει αυτη την 47αρα απτις προσφορες Σαββατου του public (-20%) αλλα συστυχως ο ξα δεν ητανε Αθηνα..

Το καλο ειναι οτι το σαλονι του ειναι ευμεταβλητο και εχει 2 μονες πολυθρονες ανακλινδρα, οι οποιες μπορουν να βρισκονται στα 2 μετρα, αρα για hd υλικο η gaming μπορει να δει απο κοντα.

Επισης μιας και ειναι παλιας σχολης (non tech savvy) και λογω του οτι ειχε crt, δεν εχει την ταση του μεγαλυτερου, ηδη δλδ εγω τον επεισα να ανεβει σε 42"... προσωπικα προτιμω παραπανω, το σιγουρο ομως ειναι το budget (πολυ βια 750 σε extraordinary προσφορες, στοχος το απολυτο value4money με αυτα τα κριτηρια).

Για μενα η μεγαλυτερη ανυσυχια ειναι η καλη εικονα σε pc mode, το pc ηχητικα θα συνδεεται σε ενα εξακαναλο ,αλλα παλιο σχετικα, technics και αυτο που θελω ειναι η εικονα με τον ηχο να συμβαδιζουν χωρις compensation.

Τι θελουμε δλδ...
1. Καλη εικονα σε τηλεοπτικα, να μην εχει θολουρα η καμμενα χρωματα
2. Να μπορει να βλεπει ολα τα HD format χωρις lag και να ακουει την μουσικη του
3. Να παιζει το pro του και οτι θελει η κορη του, οποτε σε παιχνιδια υψηλων απαιτησεων να πεφτει σε 720p απροβληματιστα, χωρις να στρετσαρε η εικονα
4. Να σερφαρει αφοβα σε στατικες εικονες
5. Ολα αυτα να γινονται χωρις το αγχος να φτιαξει, ρυθμισει, αλλαξει ξανα κ ξανα...1 φορα ρυθμιση και plug&play

Δεν μας απασχολουν τα extra marketingιστικα χαρακτηριστικα, απλως το panel να ειναι απλο, αξιοπιστο, διασυνδεσιμο χωρις πολυ βαβουρα.

Η 7404 με αυτα και μαυτα δεν εχει ελπιδα?

Σε ευχαριστω :)

fotme
01-12-2009, 17:42
καποια προταση παιδια?

Panasonic U10,S10 για χρηση και με υπολογιστη την ξεχναμε?

Να αναφερω οτι η τηλεοραση πιο πολυ θα παιζει απογευμα, βραδυ και διαγωνια απεναντι υπαρχει τζακι..

Yperion
01-12-2009, 18:02
Panasonic U10,S10 για χρηση και με υπολογιστη την ξεχναμε?

Αν δεν υπηρχε το gaming σιγουρα θα ηταν καλυτερη επιλογη απο την LH4000 λογω ανωτερης ποιοτητας εικονας...

fotme
01-12-2009, 18:22
Δηλαδη oi plasma βγαινουν εκτος παιχνιδιου ετσι?
Καταληγεις οτι η lh4000 ειναι η καλυτερη αγορα για αυτα τα κριτιρια?
Sony s5600, 7404h, 5604h, b530?

Η LH3000 ξεκλειδωνει, απτην 4000 ποια διαφορα εχει περαν απτα 50 και 100Hz?

Legionnaire
01-12-2009, 18:37
Ωραία η κουβέντα αγαπητοί, λίγο πολύ έχουμε την ίδια αναζήτηση. Εγώ Τετάρτη θα πάω Saturn να δω από κοντά, είμαι μεταξύ LG42 LH4000, Toshiba Regza42XV632(ή 635)DG και Panasonic S10 (αν και πολυ το φοβαμαι το plasma με τοσα που διαβασα περι στρωσιματων κλπ, ειμαι ασχετος).
Σήμερα επίσης είδα σε site και την Samsung LE40B620 40'' ΄που την αντέχει το budget αλλά το σκέφτομαι λίγο λόγω μεγέθους...
Θα ψάξω λίγο στα threads να δω τυχόν κριτικές και για αυτή την Samsung. Yperion η LH 4000 είναι τόσο μέτρια, βλέπω έχετε αρκετές επιφυλάξεις?

kblachos
01-12-2009, 18:48
...............και Panasonic S10 (αν και πολυ το φοβαμαι το plasma με τοσα που διαβασα περι στρωσιματων κλπ, ειμαι ασχετος).................

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1014559&postcount=93

fotme
01-12-2009, 18:51
δηλαδη για χρηση και με pc την προτιμας περισσοτερο?

kblachos
01-12-2009, 19:07
δηλαδη για χρηση και με pc την προτιμας περισσοτερο?

Αν είναι να βλέπεις ταινίες μόνο, ναι. Αν την θέλεις για χρήση ως οθόνη pc που θα προβάλλονται για μεγάλο διάστημα στατικές εικόνες (desktop, μπάρες παιχνιδιών, προγραμμάτων κ.λ.π.) ασφαλώς όχι. Εχουμε άλλα πράγματα να αγχωνόμαστε, ας μην μας αγχώνει και η τηλεόραση.....
-bye-

fotme
01-12-2009, 19:15
Οπως τα λες ειναι τα πραγματα!! :D
Οποτε εχοντας κατα νου αυτα, τι προτεινετε?

LG?

Legionnaire
01-12-2009, 19:17
Αν είναι να βλέπεις ταινίες μόνο, ναι. Αν την θέλεις για χρήση ως οθόνη pc που θα προβάλλονται για μεγάλο διάστημα στατικές εικόνες (desktop, μπάρες παιχνιδιών, προγραμμάτων κ.λ.π.) ασφαλώς όχι. Εχουμε άλλα πράγματα να αγχωνόμαστε, ας μην μας αγχώνει και η τηλεόραση.....
-bye-

Δηλαδή από όλες τις παραπάνω LG4000, Toshiba Regza, Samsung LE620, σαν ποιότητα εικόνας (χρωματα, αντιθεση, μαυρο) για αθλητικά (κυρίως), ταινίες και προγραμματα ΤV θεωρείς την Panasonic καλυτερη?

kblachos
01-12-2009, 19:23
Δηλαδή από όλες τις παραπάνω LG4000, Toshiba Regza, Samsung LE620, σαν ποιότητα εικόνας (χρωματα, αντιθεση, μαυρο) για ταινίες και προγραμματα ΤV θεωρείς την Panasonic καλυτερη?

Η Panasonic είναι καλύτερη απ' αυτές που αναφέρεις. Μπορείς να το διαπιστώσεις μόνος σου αν πας να τις δεις......

Υ.Γ. Για την χρήση που αναφέρεις είναι ιδανική.

underdog
01-12-2009, 19:34
Έχει και την U10 η Πανασονικ για πιο οικονομικη λύση

fotme
01-12-2009, 19:38
Ε βεβαια για τηλεοραση κυριως ειναι οτι καλυτερο, για χρηση με pc ομως ποια?

duckino
01-12-2009, 20:52
Πριν μια δυο μερες πηγα στο σπιτι του κουνιαδου μου ο οποιος εχει μια Panasonic Plasma 37" 2ετιας δε θυμαμαι ομως ποιοι μοντελο ακριβως.Ο ανθρωπος εχει ελαχιστη σχεση με την τεχνολογια.Για να καταλαβετε , οταν την αγορασε , δεν ψαχτηκε καθολου.Δεν ηξερε καν τις διαφορες (+/-) μεταξυ των τεχνολογιων (Plasma/LCD).Απλα γυρισε 2-3 μεγαλα καταστηματα ηλεκτρικων και κοιταξε ποια του αρεσει πιο πολυ με αυστηρο και μοναδικο γνωμονα το μπατζετ του που ηταν και σχετικα χαμηλο (περιπου 600-650 ευρω αν θυμαμαι καλα).Ομολογω πως με εντυπωσιασε η τρομερα καλη της εικονα , η αψωγη κινηση και η φυσικοτητα των χρωματων σε τηλεοπτικο σημα.Ολα αυτα μετα απο 2 χρονια παιξιματος πανω απο 8 ωρες τη μερα τηλεοπτικο , πολλες φορες ξεχασμενο στο ιδιο καναλι συνεχομενα(του αρεσει να κοιματε με την TV αναμενη) και χωρις να εχει κανει ουτε λεπτο στρωσιματος("Δεν ειναι αμαξι για να τη στρωσεις..." μου ειπε).Ουτε υποψια burn in και απο αποσταση αναπνοης.Προσωπικα εχοντας ανοιξει το παρακατω θεμα(νημα πως το λετε εδω) και ψαχνωντας αρκετα τις τελευταιες 2-3 βδομαδες σε παλιοτερα θεματα , εχω καταληξει οτι η επομενη TV μου θα ειναι Plasma και θα γραφει Panasonic ... ειτε 42U10 ειτε 42S10.Και να σκεφτει κανεις οτι μονο για Plasma δεν εψαχνα.

Το θεμα που ανοιξα προσφατα:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=51960

kblachos
01-12-2009, 21:09
Μάλιστα...... Plasma 2 ετών χωρίς στρώσιμο με πολύωρο τηλεοπτικό σήμα και χωρίς burn-in. Ενδιαφέρον.... ;)

Yperion
01-12-2009, 21:33
Πριν μια δυο μερες πηγα στο σπιτι του κουνιαδου μου ο οποιος εχει μια Panasonic Plasma 37" 2ετιας δε θυμαμαι ομως ποιοι μοντελο ακριβως...

Εδω εχω κανει μια μινι παρουσιαση της 42U10 που αγορασα στον πεθερο μου , μιλαμε για φοβερο value for money , σε συγκριση με την 46W4000 που εχω εγω (αγορασμενη 1800 ευρω περυσι) δεν χανει πουθενα , να μην πω οτι ειναι και καλυτερη σε πολλα σημεια (μαυρο-κινηση)...

xristoforos
01-12-2009, 22:01
Οποτε βλεπω plasma, μου τρεχουν τα σαλια...
Ακομα απορω γιατι πηρα lcd!

duckino
01-12-2009, 23:47
Μάλιστα...... Plasma 2 ετών χωρίς στρώσιμο με πολύωρο τηλεοπτικό σήμα και χωρίς burn-in. Ενδιαφέρον.... ;)

Ειλικρινα παιδια δεν ξερω αν γινομαι πιστευτος ... κι εγω ο ιδιος ετριβα τα ματια μου.Οταν μου ειπε και πανω κατω ποσες ωρες παιζει τη μερα ... εμεινα.Δεν θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου αλλα εγω μου βρηκα τηλεοραση.Το μονο που περιμενω ειναι οι γιορτες για καμια προσφορα , μηπως και καταφερω να μαζεψω λεφτα για καμια 42G10 αν και δεν το πιστευω.Τονιζω οτι λογο των οσων ακουγα για τις πλασμα(καταναλωση , μικρη διαρκεια λειτουργιας , burn in κ.λ.π.) ειχα στραφει αποκλειστικα στις LCD.Πλεον φαινεται πως εχουν αλλαξει τα πραματα και μετα απο τοσο ψαξιμο μεσα στο avclub , καταλαβα πως κι αλλοι αλλαξαν γνωμη για τις πλασμα απο θερμοι υποστυρικτες των LCD ετσι δεν ειναι Yperion ;)

luffy
02-12-2009, 00:05
κοιμοταν με την plasma ανοικτη? :worshippy:
τον λογαριασμο της ΔΕΗ στον εδειξε?
αχ που ειναι αυτες οι OLED (plasma και LCD μαζι) και καθομαστε και παλευουμε με τις μπακατελες!

duckino
02-12-2009, 00:54
Ευτυχως ειναι μεγαλο παραμυθι το οτι οι Plasma καινε ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολυ.Οι παλιας τεχνολογιας Plasma καινε σχεδον το διπλασιο απο τις αντιστοιχες σε ιντσες LCD , αυτο ομως μεταφραζεται σε καποιες δεκαδες ευρω το χρονο.Δεν καινε οσο ενας θερμοσυφωνας οπως καποιοι πιστευουν.-bye-
Ενδεικτικα να σου πω οτι μια 42" LCD καιει περιπου 30$ το χρονο η αντιστοιχη Plasma και γυρω στα 50$.
Οι καινουριας γενιας κανουν μεχρι και 30% εξοικονομιση σε σχεση με τις παλιες.

Legionnaire
02-12-2009, 00:57
Εδω εχω κανει μια μινι παρουσιαση της 42U10 που αγορασα στον πεθερο μου , μιλαμε για φοβερο value for money , σε συγκριση με την 46W4000 που εχω εγω (αγορασμενη 1800 ευρω περυσι) δεν χανει πουθενα , να μην πω οτι ειναι και καλυτερη σε πολλα σημεια (μαυρο-κινηση)...

Φίλε Hyperion η U10 είναι το προηγούμενο μοντέλο από την S10? Ποια η διαφορά τους? Κοιτουσα τα χαρακτηριστικά και δεν βρήκα κάτι.
Αύριο θα πάω να δω από κοντά, με βάση όμως το δικό σας feedback εδώ, έχω κάνει στροφή σε plasma, αφου η χρήση που με αφορά εχει να κανει με ταινίες,ποδόσφαιρα και προγράμματα tv.

JL_?
02-12-2009, 01:11
...η U10 είναι το προηγούμενο μοντέλο από την S10? Ποια η διαφορά τους?...

Οι μόνες διαφορές της U10 με την S10 είναι:

- 1 HDMI λιγότερη
- Έλλειψη υποδοχής VGA
- Έλειψη αντι-αντανακλαστικής επίστρωσης στο πάνελ
- Έλειψη ασημένιας διακοσμητικής λωρίδας
- Έλειψη αισθητήρα φωτός για λειτουργία αυτόματης ρύθμισης αντίθεσης-φωτεινότητας.

Κατά τ' άλλα είναι πανομοιότυπες σε ποιότητα εικόνας.

Μέχρι πριν δύο εβδομάδες, οι διαφορές αυτές κοστολογούνταν στα 50 ευρώ. Έκτοτε, η τιμή της S10 ανέβηκε και της U10 έπεσε, με τη διαφορά να διαμορφώνεται περίπου στα 150 ευρώ αυτή τη στιγμή...

Legionnaire
02-12-2009, 01:18
Μέχρι πριν δύο εβδομάδες, οι διαφορές αυτές κοστολογούνταν στα 50 ευρώ. Έκτοτε, η τιμή της S10 ανέβηκε και της U10 έπεσε, με τη διαφορά να διαμορφώνεται περίπου στα 150 ευρώ αυτή τη στιγμή...

Κατά τη προσωπική σου γνώμη και γνώση αξίζουν τα παραπάνω 150 € τα + της S10? Ευχαριστώ

JL_?
02-12-2009, 01:23
Προσωπικά, για την 42άρα που μπήκε κρεβατοκάμαρα, έκρινα πως δεν άξιζαν και πήρα την U10.

H VGA, ο αισθητήρας φωτός και το αντι-αντανακλαστικό φίλτρο, μου ήταν άχρηστα (υπολογιστής από VGA δεν πρόκειται να συνδεθεί, αισθητήρες φωτός πάντα τους είχα απενεργοποιημένους και ταινίες βλέπω με σκοτάδι). Οπότε 150 ευρώ για 1 HDMI και 1 ασημένια λωρίδα, μου φάνηκαν πολλά... :D

Yperion
02-12-2009, 01:29
Πλεον φαινεται πως εχουν αλλαξει τα πραματα και μετα απο τοσο ψαξιμο μεσα στο avclub , καταλαβα πως κι αλλοι αλλαξαν γνωμη για τις πλασμα απο θερμοι υποστυρικτες των LCD ετσι δεν ειναι Yperion ;)

Βασικα αν καποιος εχει πολλα λεφτα να διαθεσει για μια κορυφαια LCD δεν βλεπω γιατι να μην το κανει , απο τις 50" ομως και πανω με τις υπαρχουσες τιμες συμφερει η αγορα πλασμα ειδικα εφοσον τα προβληματα με την υπερθερμανση-υπερκαταναλωση-ανεμιστηρες-burn in εχουν σε σημαντικο βαθμο λυθει...

Αντιθετα τα προβληματα των LCD πχ. κινηση , ομοιομορφια οθονης μονο σε ακριβα μοντελα ειναι ικανοποιητικα λυμενα...

Legionnaire
02-12-2009, 01:32
Προσωπικά, για την 42άρα που μπήκε κρεβατοκάμαρα, έκρινα πως δεν άξιζαν και πήρα την U10.

H VGA, ο αισθητήρας φωτός και το αντι-αντανακλαστικό φίλτρο, μου ήταν άχρηστα (υπολογιστής από VGA δεν πρόκειται να συνδεθεί, αισθητήρες φωτός πάντα τους είχα απενεργοποιημένους και ταινίες βλέπω με σκοτάδι). Οπότε 150 ευρώ για 1 HDMI και 1 ασημένια λωρίδα, μου φάνηκαν πολλά... :D

1) Sorry που η ερωτηση ειναι εντελως βασι κή αλλα εκτος VGA απο που συνδεεις τον υπολογιστή?
2) η U10 βγαίνει σε 46αρα?

JL_?
02-12-2009, 01:38
1) Sorry που η ερωτηση ειναι εντελως βασι κή αλλα εκτος VGA απο που συνδεεις τον υπολογιστή?

Yπολογιστής μπορεί να συνδεθεί σε κάποια από τις HDMI. Mιλάμε βέβαια για χρήση για ταινίες ή μοντέρνα παιχνίδια, αν σκοπεύεις να σερφάρεις στο internet ή να αφήνεις επιφάνεια εργασίας για διαστήματα, πάρε LCD.

2) η U10 βγαίνει σε 46αρα?

42" και 50" μόνο...

Legionnaire
02-12-2009, 01:45
Yπολογιστής μπορεί να συνδεθεί σε κάποια από τις HDMI. Mιλάμε βέβαια για χρήση για ταινίες ή μοντέρνα παιχνίδια, αν σκοπεύεις να σερφάρεις στο internet ή να αφήνεις επιφάνεια εργασίας για διαστήματα, πάρε LCD.

42" και 50" μόνο...

Για ταινιες, προγραμματα TV και ποδοσφαιρο το ΣΚ αυτη ειναι η χρηση.
Ειμαι μαλλον προς την S1046' (ίσως και U10 50' εχουν 100€ διαφορά, ήδη ομως ξεπερναω το budger) αν και νομιζω μες στις γιορτες ολο και καμια προσφορά θα τρέξει.

JL_?
02-12-2009, 01:49
Σε τί τιμές τις έχεις βρει;

Legionnaire
02-12-2009, 01:54
Σε τί τιμές τις έχεις βρει;

46' S10 912€ (μεσα και τα μεταφορικα)
50' U10 999€ Κοτσοβολος

Αυτα απο skrutz, εχεις να προτεινεις να δω και κάπου αλλού?

Isokratis
02-12-2009, 02:05
46' S10 912€ (μεσα και τα μεταφορικα)
50' U10 999€ Κοτσοβολος

Αυτα απο skrutz, εχεις να προτεινεις να δω και κάπου αλλού?

Το περασμενο σαββατο την 50U10 θα την επαιρνες περιπου 880 σε 12 ατοκες... Αφου δεν προλαβες αυτην την προσφορα περιμενε την επομενη
:ernaehrung004:

Yperion
02-12-2009, 11:44
Και εγω καμια προσφορα περιμενω γιατι εχω παρει αδεια απο το υπουργειο οικονομικων του σπιτιου μου η αγορα τηλεορασης να γινει χωρις σημαντικη υπερβαση του προυπολογισμου...:D

Legionnaire
02-12-2009, 12:03
Και εγω καμια προσφορα περιμενω γιατι εχω παρει αδεια απο το υπουργειο οικονομικων του σπιτιου μου η αγορα τηλεορασης να γινει χωρις σημαντικη υπερβαση του προυπολογισμου...:D

...Και εντελώς τυχαία πάντα μιλάμε για την Υπουργό Οικονομικών του σπιτιού...:Banane0:. Λοιπόν όποιος βρεί καμιά τέτοια προσφορά καμπανάκι!

fotme
02-12-2009, 13:58
Περαν απο τις επιχoρηγησεις του ΕΣΠΑ, μπορει καποιος να μου πει ποια τηλεοραση μεχρι 700 κανει και για pc monitor?:smash: :idea:

JL_?
02-12-2009, 14:03
Δες κάποια από τις εισαγωγικές Samsung/Sony (LE40B550, LE40B530, KDL-40S5600).

Eπίσης και η Toshiba 40LV685DG φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση για τέτοια χρήση...

Legionnaire
02-12-2009, 14:46
Δες κάποια από τις εισαγωγικές Samsung/Sony (LE40B550, LE40B530, KDL-40S5600).

Eπίσης και η Toshiba 40LV685DG φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση για τέτοια χρήση...

Αυτή εδω http://www.matrixstore.gr/index.php?target=products&product_id=160150 λέει τίποτα?

fotme
02-12-2009, 14:51
Jl σε ευχαριστω για την επι ουσιας απαντηση σου, oi 42" ειναι minimum, αν βρεθει προσφορα 46 πχ ακομα καλυτερα, αλλα το 42 min..

Toshiba λες ε? Εχει και μια προφορα το Saturn με το 632DG.

Πιστευετε οτι ειναι καλυτερη απο μια h3000/3000 h PF5604/7404?

Γενικα philips off?

JL_?
02-12-2009, 15:45
Αυτή εδω http://www.matrixstore.gr/index.php?target=products&product_id=160150 λέει τίποτα?

Για τη χρήση που σκοπεύεις εσύ, η Plasma θα σε ικανοποιήσει μακράν περισσότερο...

Jl σε ευχαριστω για την επι ουσιας απαντηση σου, oi 42" ειναι minimum, αν βρεθει προσφορα 46 πχ ακομα καλυτερα, αλλα το 42 min..

Toshiba λες ε? Εχει και μια προφορα το Saturn με το 632DG.

Πιστευετε οτι ειναι καλυτερη απο μια h3000/3000 h PF5604/7404?

Γενικα philips off?

Στα 700 ευρώ λίγο δύσκολο να βρεις 46άρα LCD (αν βρεις) που να μην έχει σημαντικούς συμβιβασμούς στην ποιότητα εικόνας, ακόμα και στις 40" κάνει κανείς αρκετές υποχωρήσεις σε αυτά τα χρήματα, αναλόγως των απαιτήσεων. Η 685 φοράει διαφορετικό πάνελ από την 632 (40" αντί 42"), το οποίο έχει καλύτερο μαύρο. Απ' ό,τι βλέπω, στα multirama την έχουν 589, το Saturn πόσο έχει την 632;

Όσον αφορά τις LG και τις Philips, καλό θα είναι να τις δεις και ο ίδιος πριν αποφασίσεις, καθώς παρά του σημαντικά χειρότερου μαύρου σε σχέση με τις προαναφερθείσες, ενδέχεται κάποια από τα άλλα χαρακτηριστικά τους να μετράνε περισσότερο στο δικό σου γούστο... -bye-

fotme
03-12-2009, 18:12
λοιπον εκατσα και εψαξα λιγο για τις Toshiba, δειχνουν αρκετα τιμιες.

Πιο συγκεκριμενα κοιταξα για τις xv635 http://www.avforums.com/forums/lcd-televisions/1077782-toshiba-xv635-thread-26.html
, η τηλεοραση δειχνει να κανει αυτο που υποσχεται καλα.

Το μονο θεμα που υπαρχει ειναι ενα προβλημα ηχου, το οποιο ομως δεν ισχυει σε ολους και σε καποιους απο αυτους αναλογα τα settings φτιαχνεται. Χρησιμοποιοντας εξωτερικο ενισχυτη, που ισχυει στην δικη μας περιπτωση, το προβλημα δεν υφισταται.

Στο Saturn η 42xv632 εχει 699, που τελικα δεν ειναι προσφορα μιας και αλλα καταστηματα τοσο την εχουν.

Η xv635 ξεκιναει απο 750, ποια η διαφορα τους και ποια η διαφορα με την πιο οικονομικη RV625 ή AV σειρα?

Legionnaire
03-12-2009, 20:31
Καλησπέρα,

πήγα χτές σε ενα πολυκαταστημα (Mediamarkt) και είδα μερικες περιπτώσεις. Επικεντρώθηκα στην 46 S10 που μου ειχατε προτεινει για τις ανάγκες μου (ποδοσφαιρακι, ταινιες, προγραμματα TV 70%). Μια χαρά εικόνα είχε άρκετά καλύτερη από μια διπλανή LG (βεβαια ηταν και παλιο μοντελο LH3000). Σκέφτομαι να παω να την παρω, δεν ξέρω όμως μήπως πρεπει να περιμένω. Η πιο συμφερουσα τιμή δειχνει αυτη τη στιγμή στο Πλαισιο οπου εχει 18 ατοκες στα 948€, ενω στο skroutz 900 χωρις ατοκες...Θεωρείται καλή η τιμή αυτή για τη συγκεκριμένη περίπτωση? Αρα θα υπαρξει καλυτερη προσφορα στο αμεσο μελλον ή μπορει και να ανεβουν οι τιμες (όπως παρατήρησα σε ενα μαγαζί απο skroutz)? Χτες πηγα επισης στον Κορασιδη και ι κατάσταση ηταν απελπιστική...οταν μπηκα νομιζα οτι ειχαν κλείσει...δεν κυκλοφορούσε ούτε μύγα.

fotme
03-12-2009, 20:47
update, ειδα και αλλες πληροφοριες, μην μπεις στον κοπο γα τις διαφορες.

Η ΧV ειναι η 100HZ εκδοχη του RV και η AV ειναι η entry level, οποτε η XV ειναι η αντιστοιχη σειρα της LH4000 αν και αποτι καταλαβαινω απτα λεγομενα χρηστων, η ποιοτητα της ειναι ανωτερη..

Εντυπωση μου κανει το XV632 μοντελο, που στο uk site δεν υπαρχει και οποια αναφορα του google ειναι απο γερμανικα site.. Πιθανως να ειναι ενα localised εκδοχο του XV635, μηπως συναρμολογειται γερμανια?..
Βεβαια στο amazon.de εχει παραγραφει και στην θεση του ειναι το 635.. Το γεγονος οτι προοριζεται σε γερμανικη αγορα με κανει να το εμπιστευομαι, αναλογικα, περισσοτερο...
Το καλο της 632 σαν αγορα ειναι οτι αν παθει κατι το πας στο saturn καπακι, ενω η κατα 50 ευρω ακριβοτερη 635 βρισκεται μονο σε ενα μαγαζι, στα υπολοιπα ειναι 130 ακριβοτερη..
http://www.skroutz.gr/s/75183/Toshiba-42XV635D.html

Τι λετε? καποιο αλλο μοντελο που μπορει να κανει αυτα που κανει η toshiba σε αυτα τα λεφτα? Sorry αν κανω πολλες ερωτησεις, αλλα θελω να μαθω για να παμε να αγορασουμε το Σαββατο, για να εχω ενα σημειο αναφορας, για να γουσταρει gaming και το ανηψακι μ! :D

Thnx

Yperion
03-12-2009, 20:51
Καλησπέρα,

πήγα χτές σε ενα πολυκαταστημα (Mediamarkt) και είδα μερικες περιπτώσεις. Επικεντρώθηκα στην 46 S10 που μου ειχατε προτεινει για τις ανάγκες μου (ποδοσφαιρακι, ταινιες, προγραμματα TV 70%). Μια χαρά εικόνα είχε άρκετά καλύτερη από μια διπλανή LG (βεβαια ηταν και παλιο μοντελο LH3000). Σκέφτομαι να παω να την παρω, δεν ξέρω όμως μήπως πρεπει να περιμένω. Η πιο συμφερουσα τιμή δειχνει αυτη τη στιγμή στο Πλαισιο οπου εχει 18 ατοκες στα 948€, ενω στο skroutz 900 χωρις ατοκες...Θεωρείται καλή η τιμή αυτή για τη συγκεκριμένη περίπτωση? Αρα θα υπαρξει καλυτερη προσφορα στο αμεσο μελλον ή μπορει και να ανεβουν οι τιμες (όπως παρατήρησα σε ενα μαγαζί απο skroutz)? Χτες πηγα επισης στον Κορασιδη και ι κατάσταση ηταν απελπιστική...οταν μπηκα νομιζα οτι ειχαν κλείσει...δεν κυκλοφορούσε ούτε μύγα.

H LH3000 μοντελο 2009 ειναι οπως και η S10...η S10 ομως εχει καλυτερη εικονα απο ολες τις LG που εχω δει...

fotme
03-12-2009, 20:56
Καλησπέρα,

Προσωπικα, λογω του οτι ειμαi σε αντιστοιχη αναζητηση, θεωρω την S10 την καλυτερη αγορα, αλλα...εχω πολλα ερωτηματικα για την χρηση με υπολογιστη.
Αποψη μου, δεν θελω να υπαρχει το αγχος μηπως o media player που επαιζε ενα μουσικο cd, η το taskbar του mozzila σιδερωσε την εικονα.
Και επειδη σκοπος μου ειναι ο χρηστης να ειναι stress free και να κανει οτι θελει, γιαυτο τεινω προς LCD.
Αν καποιος μου εγγυηθει οτι σε στατικες εικονες δεν θα κανει σταμπα, its no more than s10...

Inspiron
03-12-2009, 21:27
Προσωπικα, λογω του οτι ειμαi σε αντιστοιχη αναζητηση, θεωρω την S10 την καλυτερη αγορα, αλλα...εχω πολλα ερωτηματικα για την χρηση με υπολογιστη.
Αποψη μου, δεν θελω να υπαρχει το αγχος μηπως o media player που επαιζε ενα μουσικο cd, η το taskbar του mozzila σιδερωσε την εικονα.
Και επειδη σκοπος μου ειναι ο χρηστης να ειναι stress free και να κανει οτι θελει, γιαυτο τεινω προς LCD.
Αν καποιος μου εγγυηθει οτι σε στατικες εικονες δεν θα κανει σταμπα, its no more than s10...

Τι εννοείς να στο εγγυηθεί κάποιος? Η ίδια οι Panasonic λέει ότι οι στατικές εικόνες κάνουν τζίζ. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και ζήτα να σου εγγυηθούν εγγράφως ότι μια οσοδήποτε ακριβή πλάσμα δεν θα πάθει burn in και αν τα καταφέρεις σε παρακαλώ κράτησε μου μια V10 (μπορείς να δοκιμάσεις το ίδιο ζητώντας γραπτή εγγύηση ότι μια οσοδήποτε ακριβή LCD δεν θα υποφέρει απο φαινόμενα ανομοιογένειας του backlight, την ίδια αρνητική απάντηση θα λάβεις)

Απο την στιγμή που σκοπεύεις να χρησιμοποιείς την τηλεόραση για να πλοηγείσαι στον ιστό ή να ακούς μουσική απο διάφορους players των windows η τηλεόραση δεν σου κάνει. Εξαιρετικές οι πλάσμα, δεν διαφωνεί κανείς αλλά για pc monitor δεν κάνουν.

-bye-

Yperion
03-12-2009, 21:30
Το εχουμε ξαναπει , οι πλασμα δεν κανουν για μονιτορ...για gaming μονο με πολυ προσοχη...

fotme
03-12-2009, 21:53
Τι εννοείς να στο εγγυηθεί κάποιος? Η ίδια οι Panasonic λέει ότι οι στατικές εικόνες κάνουν τζίζ. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και ζήτα να σου εγγυηθούν εγγράφως ότι μια οσοδήποτε ακριβή πλάσμα δεν θα πάθει burn in και αν τα καταφέρεις σε παρακαλώ κράτησε μου μια V10 (μπορείς να δοκιμάσεις το ίδιο ζητώντας γραπτή εγγύηση ότι μια οσοδήποτε ακριβή LCD δεν θα υποφέρει απο φαινόμενα ανομοιογένειας του backlight, την ίδια αρνητική απάντηση θα λάβεις)

Απο την στιγμή που σκοπεύεις να χρησιμοποιείς την τηλεόραση για να πλοηγείσαι στον ιστό ή να ακούς μουσική απο διάφορους players των windows η τηλεόραση δεν σου κάνει. Εξαιρετικές οι πλάσμα, δεν διαφωνεί κανείς αλλά για pc monitor δεν κάνουν.

-bye-

Ναι ισως το ρημα να ακουστηκε βαρυγδουπο.. :D

Δυστυχως για το συγκεκριμενο προφιλ χρηστη δεν κανει η πλασμα.
Δεν ειναι τοσο η χρηση, μιας και κυριως για τηλεοραση/ταινιες θα λειτουργει, οσο ο περιορισμος που δημιουργει και στην προκειμενη περιπτωση ο χρηστης θελει να απλοποιησει την ζωη του και οχι να εχει xtra πραγματα στο μυαλο του(μπορει πχ το ανηψακι μου να μπει internet και να το ξεχασει, δεν ειμαστε για ιστοριες :D)..

Οποτε lcd και short list,

Toshiba 42XV635
Toshiba 42RV685
LG 42LH4000
Philips PFL7404H

Για Sony, Samsung μονο σε 46, οι 40αρες ειναι μικρες, οποτε τις βλεπω μονο αν μεχρι το Σαβατο υπαρξει καποια προσφορα..

Οποτε προς Toshiba το βλεπω..., δειχνει να ειναι το σημειο αναφορας σε αυτη τη τιμη? η philips τοσο πατος ρε παιδια?

thnx και παλι

Legionnaire
03-12-2009, 22:20
Το εχουμε ξαναπει , οι πλασμα δεν κανουν για μονιτορ...για gaming μονο με πολυ προσοχη...

Πάντως με τόσα που ακούω για τον κίνδυνο στάμπας έχω τρομοκρατηθεί λίγο. Υπάρχει δηλ. κίνδυνος να μείνει στάμπα και το σήμα από τα κανάλια που είναι σταθερό στα τηλεοπτικά προγράμματα? Υπάρχει τόσο μεγάλη ευαισθησία? Επίσης τα παιχνίδια στο pc γιατί ειναι πρόβλημα? Εκεί δεν υπάρχει κίνηση?
Αν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα τότε με βλέπω να πηγαίνω για καμιά LCD...:bigcry:

kblachos
03-12-2009, 22:31
Πάντως με τόσα που ακούω για τον κίνδυνο στάμπας έχω τρομοκρατηθεί λίγο. Υπάρχει δηλ. κίνδυνος να μείνει στάμπα και το σήμα από τα κανάλια που είναι σταθερό στα τηλεοπτικά προγράμματα? Υπάρχει τόσο μεγάλη ευαισθησία? Επίσης τα παιχνίδια στο pc γιατί ειναι πρόβλημα? Εκεί δεν υπάρχει κίνηση?
Αν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα τότε με βλέπω να πηγαίνω για καμιά LCD...:bigcry:

Τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές. Λίγη προσοχή τις πρώτες 100-200 ώρες χρειάζεται και δεν πρόκειται να πάθει η τηλεόρασή σου τίποτα.

http://hdguru.com/plasma-tv-burn-in-fact-or-myth/826/

Σε περίπτωση που δεν έχεις δει πόσα μέλη του avclub κάτοχοι plasma έχουν πάθει burn-in:

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1014559&postcount=93

fotme
03-12-2009, 22:47
Και εγω δεν νομιζω να σου δημιουργηθει προβλημα απτα καναλια, δεν ειμαι tv expert, μεσος χρηστης ειμαι, νομιζω ομως οτι τα τελευταια πανελ ειναι πολυ ανθεκτικα και αποσο γνωριζω μονο για καποια lg samsung παιζει το σεναριο, αλλα και παλι υπο συνθηκες.
Αποτι λενε εδω τα παιδια, oi plasma δεν κανουν για συνθηκες desktop, αλλα για προβολη στην τηλεοραση το παιχνιδι χ κανει, αν εχω καταλαβει καλα..

kblachos
03-12-2009, 22:50
.......
Αποτι λενε εδω τα παιδια, oi plasma δεν κανουν για συνθηκες desktop, αλλα για προβολη στην τηλεοραση το παιχνιδι χ κανει, αν εχω καταλαβει καλα..

Ακριβώς!

Legionnaire
08-12-2009, 10:51
Καλημέρα σε όλους,

αγόρασα τελικά την 46αρα plasma Panasonic S10, 948/18 ατοκες Πλαισιο.
Οταν πηγα στο Πλαισιο δε την ειχαν ανοικτη (ο υπαλληλος ειπε οτι δεν εχει χρειαστει αφου πουλαει τρελα λογω value for money) αλλα απ οτι εχω δει εχει αρκετα καλή εικόνα. Μια και η tv προοριζεται για τον πατέρα μου που δεν καταλαβαίνει και πολύ απο sophisticated στρωσίματα (αν και ο υπάλληλος στο Πλαίσιο μου είπε ότι πιο πολύ θέμα τυχης ειναι παρά στρωσίματος), παρακαλώ όποιος μπορεί να μου δώσει όσο πιο βασικές και απλές οδηγίες περί στρωσίματος για να αποφύγουμε καμιά στάμπα.

Ευχαριστώ πολύ.

Yperion
08-12-2009, 11:14
Καμια οδηγια δεν χρειαζεται , στην λειτουργια aspect ratio "αυτοματο" που ειναι ετσι και αλλιως προεπιλεγμενη η τηλεοραση αναγνωριζει μονη της μαυρες μπαρες και τα τρειλερ και κανει ζουμ ωστε να αποφυγει οποιαδηποτε περιπτωση image retention...

Αρα δεν χρειαζεται να ανησυχεις...

Yperion
08-12-2009, 11:17
Οποτε lcd και short list,

Toshiba 42XV635
Toshiba 42RV685
LG 42LH4000
Philips PFL7404H

Για Sony, Samsung μονο σε 46, οι 40αρες ειναι μικρες, οποτε τις βλεπω μονο αν μεχρι το Σαβατο υπαρξει καποια προσφορα..

Δεν νομιζω οτι αποκλειοντας τις δυο μαρκες της αγορας που εχουν στις LCD την καλυτερη εικονα (Samsung-Sony) κανεις καλη επιλογη...αλλωστε για 4 εκατοστα διαφορα μιλαμε (102 vs 106 cm διαγωνιος)...

Πχ. Η 40B650 και η 40W5500 ειναι δυο κλασεις καλυτερες απο ολες που αναφερεις...

Legionnaire
08-12-2009, 11:24
Καμια οδηγια δεν χρειαζεται , στην λειτουργια aspect ratio "αυτοματο" που ειναι ετσι και αλλιως προεπιλεγμενη η τηλεοραση αναγνωριζει μονη της μαυρες μπαρες και τα τρειλερ και κανει ζουμ ωστε να αποφυγει οποιαδηποτε περιπτωση image retention...

Αρα δεν χρειαζεται να ανησυχεις...

Ευχαριστώ πολύ. Απλά είχα διαβάσει όλα αυτά περί dvd με χιόνια, χαμήλωμα αντίθεσης κλπ. Το aspect ratio στο αυτόματο δηλαδή αρκεί, δεν χρειάζεται κάτι άλλο στην αντίθεση?

Yperion
08-12-2009, 11:26
Στην 42U10 του πεθερου μου δεν ειδα ιχνος Image retention ουτε οταν αφησα 15 λεπτα για δοκιμη το μενου του DVD στην οθονη οποτε δεν εχεις λογο να ανησυχεις...

Θα σας πω και τις δικες μου εντυπωσεις σε 1-2 ημερες απο την δικη μου 50U10...:D

Τα στρωσιματα-χιονια κτλ. δεν χρειαζονται , τουλαχιστον στις Panasonic που εχω προσφατη εμπειρια...

JL_?
08-12-2009, 16:18
Kαλό είναι βέβαια, για τις πρώτες 100-200 ώρες να χρησιμοποιηθεί το mode κανονικό ή cinema, με τη ρύθμιση αντίθεσης να μην ξεπερνάει το 30...

Το "φοβερό και τρομερό" image retention, υπάρχει, αλλά ο μόνος τρόπος να το δει κανείς, είναι να γυρίσει σε καρτέλα 0 IRE, να μην υπάρχει άλλος φωτισμός στο δωμάτιο και να πλησιάσει περί τα 10-20cm στην οθόνη. Από την θέση θέασης ή και με ελάχιστο φως στο δωμάτιο, δεν φαίνεται τίποτα. Επίσης, το ξέπλυμα αυτού του image retention, είναι υπόθεση δευτερολέπτων κινούμενης εικόνας...

Ενδεικτικά, στην 42U10, μετά από τρίωρη θέαση ταινίας 2,35:1, γυρίζοντας σε καρτέλα 0 IRE, με όλα τα φώτα σβηστά και πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής από το πάνελ, βλέπω ένα ελάχιστο ίχνος από τις μπάρες και τους υπότιτλους. Βάζοντας τηλεοπτικό για 10-20 δευτερόλεπτα με μεγένθυση 1 και ξαναγυρίζοντας σε καρτέλα 0 IRE, δεν υπάρχει πλέον τίποτα...

kblachos
09-12-2009, 00:06
......
Ενδεικτικά, στην 42U10, μετά από τρίωρη θέαση ταινίας 2,35:1, γυρίζοντας σε καρτέλα 0 IRE, με όλα τα φώτα σβηστά και πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής από το πάνελ, βλέπω ένα ελάχιστο ίχνος από τις μπάρες και τους υπότιτλους. Βάζοντας τηλεοπτικό για 10-20 δευτερόλεπτα με μεγένθυση 1 και ξαναγυρίζοντας σε καρτέλα 0 IRE, δεν υπάρχει πλέον τίποτα...

Πάει, έχουμε ξεφύγει όλοι εδώ μέσα..... :BDGBGDB55:
Τώρα σοβαρά το έκανες αυτό; :grinning-smiley-043

-bye-

JL_?
09-12-2009, 01:00
E, μα τι... Μπρίκια κολλάμε; :flipout: -bye-