PDA

View Full Version : Δραπανοκατσάβιδο επαναφορτιζόμενο.

jpil
22-04-2010, 16:33
Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός δραπανοκατσάβιδου επαναφορτιζόμενου για ερασιτεχνική εργασία, έχω δει πολλά αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω.

Κάτι επώνυμο ή κάποιο no name;

Θα ήθελα να είναι με βαλιτσάκι και 2η μπαταρία.

Υπάρχουν και με μπαταρίες λιθίου!

Συγνώμη αν ρωτάω σε λάθος μέρος αλλά χρειάζετε κάτι τέτοιο για να φτιάξεις ότι θέλεις μόνος σου. (Do It Yourself (http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=15))

tsip
22-04-2010, 16:43
εχει το πρακτικερ ενα προσφορα με 2 μπαταριες γυρω στα 50 ευρω αγνωστου εταιρειας. Εγω προτιμησα ενα black&decker με 49 ευρω μια μπαταρια και ειναι σουπερ βολικο.

Γενικα σε οτι αφορα εργαλεια προτιμω επωνυμους κατασκευαστες

McZab
22-04-2010, 16:47
Οι επώνυμες εταιρείες έχουν βγάλει και low budget θυγατρικές που είναι το ίδιο πράγμα.
Το βασικό είναι ό,τι πάρεις να είναι 18V και όχι 12V. Πίστεψέ με η διαφορά είναι τεράστια στην απόδοση ενώ στην τιμή ελάχιστη.

ΥΓ. Μάλλον στην "Επί παντός" πρέπει να μετακινηθεί. Θα το δει ο Morfeas και θα του φύγει το σαγόνι από τα γέλια...!

jpil
22-04-2010, 16:50
εχει το πρακτικερ ενα προσφορα με 2 μπαταριες γυρω στα 50 ευρω αγνωστου εταιρειας. Εγω προτιμησα ενα black&decker με 49 ευρω μια μπαταρια και ειναι σουπερ βολικο.

Γενικα σε οτι αφορα εργαλεια προτιμω επωνυμους κατασκευαστες

Το είδα σήμερα αλλά δεν μου γέμισε το μάτι.

Οι επώνυμες εταιρείες έχουν βγάλει και low budget θυγατρικές που είναι το ίδιο πράγμα.
Το βασικό είναι ό,τι πάρεις να είναι 18V και όχι 12V. Πίστεψέ με η διαφορά είναι τεράστια στην απόδοση ενώ στην τιμή ελάχιστη.

Με 14.4V και λιθίου έχω δει όχι με 18V! Υπάρχει με 18V;

McZab
22-04-2010, 16:54
[...]
Με 14.4V και λιθίου έχω δει όχι με 18V! Υπάρχει με 18V;

Ναι, έχει και η Bosch και η Makita και η DeWalt και όλες οι εταιρείες. Εγώ έχω ένα κινέζικο να φανταστείς.

jpil
22-04-2010, 16:58
Ναι, έχει και η Bosch και η Makita και η DeWalt και όλες οι εταιρείες. Εγώ έχω ένα κινέζικο να φανταστείς.

Βρήκα και εγώ, τα επώνυμα όμως έχουν πάνω από 200 ευρώ! :HTEHETH63:

tigergreg
22-04-2010, 17:03
Makita και η DeWalt ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ.

jpil
22-04-2010, 17:12
Είναι πολλά τα λεφτά για ερασιτεχνική εργασία.

sifis_samos
22-04-2010, 17:12
εγω παντως εχω ενα Valex 12v πολυ δυνατο κ συμαζεμενο αλλα ελατωματικο..Eνα AEG 12V παρα πολυ βολικο,ποιοτικο, αλλα αδυναμο , ενα bosch 10.8v Li-ion τρομερο ,ελαφρυ και δυνατο αλλα οι μπαταριες αδειαουν μαλλονευκολα και ενα Skill Masters 18V με μπαταρια 2.6NiMh θεοβαρο αλλα τερας δυναμης....Νομιζω οτι ενα μπλε Bosch 12v με δυο μπαταριες ειναι ιδανικη επιλογη για το 90% των εργασιων...εγω χονδρικης το παιρνω καπου 100ε,λιανικη καπου 150-170ε..

DIAMANTIS SVIGOS
22-04-2010, 17:15
Για ερασιτεχνικη δουλεια τα skill νομιζω θα σε καλυψουν, ειναι κι αρκετα οικονομικα...

sifis_samos
22-04-2010, 17:24
απλα ΑΠΟΦΥΓΕ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΟΛΑ τα Σκιλ περσυνα και προπερσυνα μοντελα!Μεγαλες πατατες..τα φετινα καμια σχεση, ειναι πολυ καλυτερα...

jpil
22-04-2010, 17:39
εγω παντως εχω ενα Valex 12v πολυ δυνατο κ συμαζεμενο αλλα ελατωματικο..Eνα AEG 12V παρα πολυ βολικο,ποιοτικο, αλλα αδυναμο , ενα bosch 10.8v Li-ion τρομερο ,ελαφρυ και δυνατο αλλα οι μπαταριες αδειαουν μαλλονευκολα και ενα Skill Masters 18V με μπαταρια 2.6NiMh θεοβαρο αλλα τερας δυναμης....Νομιζω οτι ενα μπλε Bosch 12v με δυο μπαταριες ειναι ιδανικη επιλογη για το 90% των εργασιων...εγω χονδρικης το παιρνω καπου 100ε,λιανικη καπου 150-170ε..

Επαγγελματίας είσαι από ότι κατάλαβα...

send
22-04-2010, 17:42
Σε επαναφορτιζόμενο έχω ένα Β&D, στα 14.4v και είναι σπαθί. Δεν νομίζω να αδειάζει και τόσο γρήγορα η μπαταρία του.

sifis_samos
22-04-2010, 17:43
μπα..τσαγκαρης ειμαι..απλα εχω πολλα εργαλεια..

jpil
22-04-2010, 18:45
Αυτό λέω να πάρω,

http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?cPath=19_63&products_id=165

το 14άρι με μια μόνο μπαταρία λιθίου και χωρίς εξαρτήματα έχει 120 ευρώ, ακούω γνώμες!

sifis_samos
22-04-2010, 18:48
αυτο πολυ καλυτερα φιλε..
http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?cPath=19_43&products_id=129
Δοκιμασμενο, ξεσκισμενο, και δουλευει μια χαρα...

tigergreg
22-04-2010, 18:53
Αυτό λέω να πάρω,

http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?cPath=19_63&products_id=165

το 14άρι με μια μόνο μπαταρία λιθίου και χωρίς εξαρτήματα έχει 120 ευρώ, ακούω γνώμες!
80 ΕΥΡΩ ΜΕ ΔΥΟ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΛΕΕΙ.

Κωνσταντίνος Τυροβολάς
22-04-2010, 20:53

ΥΓ. Μάλλον στην "Επί παντός" πρέπει να μετακινηθεί. Θα το δει ο Morfeas και θα του φύγει το σαγόνι από τα γέλια...!

Σχετικό είναι, αν το δούμε λίγο διασταλτικά:-) Είναι απαραίτητο για όλους μας εδώ. Δεν θα αρχίσουμε βέβαια και τις εκτεταμένες τεχνικές συζητήσεις περί δραπάνων, αλλά μια ενημέρωση για τα δημοφιλή εργαλεία του DIY πάντα είναι χρήσιμη

kanenas
22-04-2010, 21:15
Είχα πάρει πριν χρόνια ένα μάρκας budget από το praktiker. Έχει 2 μπαταρίες 24V.
Έχει τρυπήσει από ξύλο μέχρι σίδερο και μπετό δίχως πρόβλημα. Σκυλί και πάμφθηνο σε σχέση με τις τιμές που είχαν τα υπόλοιπα.

nbullamatsis
22-04-2010, 21:17
Σηφη πες τα...

Τα μπλέ δεν εχουν σχεση με τα πράσινα της bosch
τα πρασινα ειναι.... αγιοβασιλιατικα και κατασκευαζονται στο ιδιο εργοστασιο με τα skill
ειναι η ιδια πλέον εταιρία

Αποψη μου ειναι οτι τα ερασιτεχνικά εργαλεια ειναι για τη μανα μου και τις φιλες της
αλλά δεν θελω να σε δω να παιρνεις μυτες και τρυπάνια του ευρω
γιατί και αυτα ειναι εξισου σημαντικά.

Ολα τα παραπάνω στα λέω για οικονομία, ευκολία και οικονομία

Αν βρεις κανενα makita προσφορά πάνω από 14V ή το μπλε της Bosch

sifis_samos
22-04-2010, 21:17
Είχα πάρει πριν χρόνια ένα μάρκας budget από το praktiker. Έχει 2 μπαταρίες 24V.
Έχει τρυπήσει από ξύλο μέχρι σίδερο και μπετό δίχως πρόβλημα. Σκυλί και πάμφθηνο σε σχέση με τις τιμές που είχαν τα υπόλοιπα.

Πλακα πλακα και τα budget καλα ειναι, απλα πολυ κουμουτσες τα ρημαδια, και βαρια συγκριτικα με ενα επωνυμο..αλλα σιγουρα πολυ τιμια για τα χρηματα που ζητανε..κ 2 η 3 χρονια εγγυηση?

Δημήτρης Θ.
22-04-2010, 21:22

Άσε ρε λαμόγιο, κι από εκεί κονομάς:Banane0::Banane0::Banane0:

sifis_samos
22-04-2010, 21:22
Σηφη πες τα...

Τα μπλέ δεν εχουν σχεση με τα πράσινα της bosch
τα πρασινα ειναι.... αγιοβασιλιατικα και κατασκευαζονται στο ιδιο εργοστασιο με τα skill
ειναι η ιδια πλέον εταιρία

Αποψη μου ειναι οτι τα ερασιτεχνικά εργαλεια ειναι για τη μανα μου και της φιλες τις
αλλά δεν θελω να σε δω να παιρνεις μυτες και τρυπάνια του ευρω
γιατί και αυτα ειναι εξισου σημαντικά.

Φιλε απο εργαλεια εχω δοκιμασει ΟΤΙ θες και οτι μαρκα θες!
Εχω συμπερανει οτι καποια πραγματα πρεπει να ειναι καλα..πχ ενα πνευματικο δραπανο ειναι ασυγκριτα καλυτερο απο ενα κλασικο κρουστικο,ετσι και τα επαναφορτιζομενα πρεπει να ναι καλο και οχι πατατα γιατι ειναι κριμα σε 1 εξαμηνο να σωνεται η μπαταρια τσακ πατ και σε 1 χρονο να πεταξεις κ τις μπαταριες και το μηχανημα,..παρομοιως και τα τρυπανακια, λαμες σεγας, μυτες κτλ...Παντα πρεπει να ναι καλα εστω και για χρηση της πλακας..βοηθανε αφανταστα και μας γλυτωνουν απο πολλες ταλαιποριες.

nbullamatsis
22-04-2010, 21:27

αυτό ειναι πολύ καλό για τα λεφτά του
μια φορά μου επεσε κατω και από τοτε παρα τα τρία χειρουργία κανει τα δικά του
το εχω δωσει στη μανα μου
sorry

nbullamatsis
22-04-2010, 21:30
Άσε ρε λαμόγιο, κι από εκεί κονομάς:Banane0::Banane0::Banane0:

εδω ειμαστε
Αυριο εχει την εκπομπή:flipout::flipout:

nbullamatsis
22-04-2010, 21:30
Φιλε απο εργαλεια εχω δοκιμασει ΟΤΙ θες και οτι μαρκα θες!
Εχω συμπερανει οτι καποια πραγματα πρεπει να ειναι καλα..πχ ενα πνευματικο δραπανο ειναι ασυγκριτα καλυτερο απο ενα κλασικο κρουστικο,ετσι και τα επαναφορτιζομενα πρεπει να ναι καλο και οχι πατατα γιατι ειναι κριμα σε 1 εξαμηνο να σωνεται η μπαταρια τσακ πατ και σε 1 χρονο να πεταξεις κ τις μπαταριες και το μηχανημα,..παρομοιως και τα τρυπανακια, λαμες σεγας, μυτες κτλ...Παντα πρεπει να ναι καλα εστω και για χρηση της πλακας..βοηθανε αφανταστα και μας γλυτωνουν απο πολλες ταλαιποριες.

ΕΕεεεεεετσι!!!

backousis
22-04-2010, 22:41
dewalt 12v.ελαφρυ πανισχυρο με αργη και γρηγορη ταχυτητα και δυο μπαταριες.το μονο κακο οτι κανη πανω απο 200 ευρω αλλα απλα απαιχτο.

Johnson
23-04-2010, 00:00
Για όλες τις χρήσεις πάντα καλής μάρκας όπως Bosch,Skil και Black&Decker.

Για ερασιτεχνική χρήση καλής μάρκας αλλά μέτριας σειράς γιατί τα φτηνά no name αν δεν χαλάσουν καμιά φωτιά θα πιάσουν στα χέρια σου! :grandpa:

Ειδικά για επαγγελματική καθημερινή χρήση δεν κρατάει τίποτα κινέζικο!

Ο πατέρας μου επαγγελματίας γυψοσανιάς σε κατασκευαστικές εργασίες κυρίως διακοσμήσεις χώρων,χωρίσματα,ψευδοροφές κτλ,ότι φτηνό εργαλείο περιστασιακά χρησιμοποιούσε του χάλασε,και τώρα όλα καλής μάρκας χωρίς εξαιρέσεις ούτε σε αυτά που χρησιμοποιεί περιστασιακά,γιατί κοστίζουν λιγότερο απ'το να αλλάζει καμιά 20αριά εργαλεία ανά τόσο.

Το μόνο καλό που σε εμένα προσωπικά είχε βγει,ήταν ένα Budget,το οποίο ναι μεν με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο,αλλά έπεσε κάτω μια φορά και διαμελίστηκε στην λαβή.

Αφού φτιάχτηκε μετά χάλασε ο μετασχηματιστής και είναι 5 χρόνια αφόρτιστο.:Banane0:

johnny1
23-04-2010, 11:29
Γενικά τα Skill έχουν άριστο λόγο τιμής απόδοσης, τα βρίσκεις παντού και είναι και επώνυμα.
Ενα δραπανοκατσάβιδο 14,4V που έχω (μοντ 2003-2004) που βίδωσε τα ηχεία του avatar με νοβοπανόβιδες 4mm x 60mm έδωσε, και δίνει ακόμη ρέστα με τη ροπή του.
Αυτά για ερασιτεχνική χρήση.
Για επαγγελματική πας σε dewalt Metabo, Makita. Ακριβά στην κτήση τους αλλά στη χρήση, πίστεψέ με, σε αποζημιώνουν!

Και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην τσιγκουνευτείς στις μύτες!!!!

Morfeas
23-04-2010, 12:09
Θα έβαζα σαν προτεραιότητα τα εξαρτήματα απ το ίδιο το εργαλείο. Σωστές μύτες, τρυπάνια, λάμες κτλ. Σε πολλές περιπτώσεις αυτά τα εξαρτήματα είναι που κάνουν την διαφορά.

Για ερασιτεχνική χρήση ένα "ανώνυμο" είναι προτιμότερο απ το φτηνό επώνυμο. Κανένα απ τα δύο δεν έχει ουσιαστική εγγύηση/ανταλλακτικά.

Για επαγγελματική χρήση καλό επώνυμο. Παρόλ αυτά κι εκεί υπάρχει ένα θεματάκι με την υποστήριξη. Εχω μείνει απο τέτοιο εργαλείο και η επίσημη απάντηση της αντιπροσωπείας για την επισκευή ήταν 15 μέρες. Σημείωση: το επισκεύασα μόνος μου και η βλάβη δεν είχε καμία σχέση μ αυτό που θα έκαναν εκείνοι.

zavara
23-04-2010, 12:34
Έχω το budget που αναφέρθηκε πιο πάνω.Εχω κάνει αμέτρητα βιδώματα και ξετρυπήματα σε πολλά διαφορετικά υλικα.Πολύ τίμιο για τα λεφτά του (είναι και κρουστικό)
Μοναδικό μείον το μεγάλο βάρος του...

jpil
23-04-2010, 19:15
Σε κατάστημα που πήγα μου πρότειναν αυτό http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?cPath=19_63&products_id=204 λόγο μπαταρίας λιθίου,
δεν θα σε αφήσει ποτέ, και έχει και 2 ταχύτητες.

Λέω να πάρω επώνυμο τελικά και με μπαταρία λιθίου.

Johnson
23-04-2010, 20:21
Για ερασιτεχνική χρήση ένα "ανώνυμο" είναι προτιμότερο απ το φτηνό επώνυμο. Κανένα απ τα δύο δεν έχει ουσιαστική εγγύηση/ανταλλακτικάΈνα μεσαίας κατηγορίας επώνυμο όμως είναι πιο αξιόπιστο μπροστά σε κάποιο ανώνυμο φτηνό που πρέπει να μπει σε ειδική κατηγορία αναλώσιμων εργαλειών.:Banane0:

sifis_samos
23-04-2010, 20:52
ετσι...δε μπορω ουτε για πλακα να συγκρινω ενα φτηνιαρικο των 40-50ε με ενα bosch των 100..φιλε jpil οπως σου πα κ ποιο πανω, γνωμη μου ειναι να προτιμησεις το φτηνο Μπλε της bosch με την κοινη μπαταρια..η λιθιου στο πρασινο θα σωνεται στον 2/3 χρονο συγκρητικα με το μπλε ..γκαραντι...
α παιδια αμα καποιος θελει σερβις εγω εχω βολευτει φοβερα με καποιον που λεγεται Κουνελης.Πολυ καλη δουλεια σε οτι κ αν εστειλα, απο επαναφορτιζομενο μεχρι κομπρεσερ..αμα χρειαστειτε να βρω το τηλ να σας το δωσω..ανυιπροσοπευει νομιω κ Makita η Metabo..

jpil
23-04-2010, 20:59
Τα μπλε της bosch είναι για επαγγελματική χρήση ενώ εγώ το θέλω για μια φορά στο τόσο, γι' αυτό σκέφτομαι κάποιο άλλο με μπαταρία λιθίου.

Κώστας Ούστογλου
23-04-2010, 21:58
πάντως το πράσινο της bosch έρχεται με δύο μπαταρίες, φορτίζεις κ τις δύο και εισαι μια χαρά.. Και καμία σχέση με τις κινέζικές σαχλαμάρες... ένα κλασικό δραπανάκι της bosch το χουμε καμιά 10αριά χρόνια, έχει αλλάξει 3-4 choke (το τελευταίο το metabo το αυτόματο) και ακόμα σκυλί, ενώ το δραπανοκατσάβιδο έχει φάει τούμπες άπειρες φορές κ δεν μασάει.. Κάτι που δεν μπορώ να πω ας πούμε για τα διάφορα black and decker π έχουν περάσει...

sifis_samos
23-04-2010, 22:12
ε καλα το αναφερα γιατι ειναι στα ιδια χρηματα με το πρασινο..κ τα δυο ειναι πολυ αξιολογα μηχανακια..δε θα το μετανοιωσεις..-bye-

kanenas
24-04-2010, 23:50
Πλακα πλακα και τα budget καλα ειναι, απλα πολυ κουμουτσες τα ρημαδια, και βαρια συγκριτικα με ενα επωνυμο..αλλα σιγουρα πολυ τιμια για τα χρηματα που ζητανε..κ 2 η 3 χρονια εγγυηση?

Για εγγύηση δε θυμάμαι μιας και έχει πάνω από 5 χρόνια που το πήρα. Η χρήση του είναι καθαρά ερασιτεχνική, οπότε το βάρος του (είναι γεγονός ότι είναι βαρύ) δε με πειράζει.

Kosh
05-05-2010, 12:46
Ποια εχουν μπαταρια λιθιου σε καλη τιμη ?

jpil
05-05-2010, 12:53
Όλες οι εταιρίες (επώνυμες και μη) έχουν μπαταρίες λιθίου 12V, 14.4V και 18V.

Διαλέγεις και παίρνεις...

sifis_samos
05-05-2010, 14:43
παντως φτηνο και με μπαταρια λιθιου...η σε κανα τεταρτο θα αδειαζει η μπαταρια, η σε κανα εξαμηνο θα την πετας.. εδω μπλε bosch εχω με 10v λιθιου και αδειαζει στα 2/3 του χρονου που θελει η 12v ΝiCd του παρομοιως μπλε, bosch 12v μου..

jim...
05-05-2010, 23:40
Εγώ έχω ένα της Black & Decker, κρουστικό και μου έχει λύσει τα χέρια...

nbullamatsis
05-05-2010, 23:48

Εχεις κρουστικό επαναφορτιζόμενο black&decker???

jim...
05-05-2010, 23:50

Ναι.

sifis_samos
05-05-2010, 23:51
Γιατι ωρε, παραξενο σου φαινεται?...εγω εχω και ενα AEG επαναφ, κρουστικο και για καποιες δουλειες ειναι μανουλα..

nbullamatsis
06-05-2010, 00:10
και κάνει δουλεια μωρε???
μπραβο
εχω μεινει πίσω

jim...
06-05-2010, 00:12
Ότι έχω χρειαστεί, δεν έχει κολήσει...

nkelara
13-06-2010, 11:48
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω διακόπτη για επαναφορτιζόμενο (7.2V) δραπανοκατσάβιδο Toshiba?.Μένω Θεσσαλονικη

sifis_samos
13-06-2010, 12:24
Καλωσηρθες φιλε!
Ριξε ενα τηλεφωνημα εδω! οτι εχω χρειαστει με εχουν εξηπηρετησει.
http://www.kounelis.com.gr/0000000000

Kosh
31-10-2010, 10:35
Εγω που εχω φτασει στο αμην και ξεμεινα απο εργαλειο τι παιρνω ? Ειχα ενα black&decker 12V Firestorm και η μπαταρια εδω και καιρο ειχε παραδωσει το πνευμα τωρα καηκε και ο φορτιστης ... Παλι καλα που δεν προλαβα να αλλαξω τα στοιχεια στην μπαταρια .....στον Δησιο μου ζητουσαν 35 ευρω. Ευτυχως προλαβε και καηκε ο φορτιστης.

Οποτε παω σε καινουργιο και ειμαι αρκετα θολωμενος στην επιλογη.

Οι επιλογες ειναι αρκετες . Θα ηθελα αν ειναι δυνατον και μια δευτερη μπαταρια γιατι παντα περιμενα να φορτισει η μια και μοναδικη αν με επιανε κανας οιστρος κατασκευαστικος.

KRAUSMANN 18 V (+ 2 μπαταριες) (http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=products&product_id=34346)

SKIL 2006AB (http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=products&product_id=34601)

SKIL 1003-3P (http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=products&product_id=36413)

2007AB SKIL (http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?cPath=19_44&products_id=145)

Ολα ειναι σε μια κατηγορια τιμης χαμηλη θα ελεγα. Δεν ξερω αν αξιζει για μη επαγγελματικη χρηση να σκασω πανω απο 100αρικο.

Αλλωστε για τις βαριες δουλειες εχω παντα ενα ηλεκτρικο B&D που ειναι σκυλι. Το επαναφορτιζομενο το θελω για βιδωματα για διατρησεις ξυλου και τρυπηματα σε μαλακες επιφανειες. Αντε και κανα αλουμινιοσιδερακι. Για τα μπετα - τουβλα κλπ παντα χρησιμοποιω το ηλεκτρικο οποτε η δυνατοτητα κρουσης στο επαναφορτιζομενο δεν μου λεει τιποτα.

Οποτε για πειτε καμια προταση....

Τα διλληματα ειναι αν πρεπει να ειναι πανω απο 12v, αν πρεπει να ειναι με μπαταρια λιθιου, αν πρεπει να εχει καναν αλλον νεωτερισμο που για τις χρησεις που θελω θα ειναι καλο να υπαρχει...

sifis_samos
31-10-2010, 11:26
Ξεχνα τα τα krausman! Πατατα μεγαλη!
Φιλε εγω θα το ξαναπω. Η μπλε bosch την φτηνη σειρα η bosch πρασινο.
Τα skill καλουτσικα αλλα οι μπαταριες τους εχουν θεματακια .

Kosh
31-10-2010, 11:58
To ξεχναω το Κραουςμαν οκ.

Τα Σκιλ τι ειδους θεμα εχουν οι μπαταριες ? "Τελειωνουν" συντομα ?

Kosh
31-10-2010, 12:24
απλα ΑΠΟΦΥΓΕ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΟΛΑ τα Σκιλ περσυνα και προπερσυνα μοντελα!Μεγαλες πατατες..τα φετινα καμια σχεση, ειναι πολυ καλυτερα...

Ποια μοντελα ειναι περσινα ξερεις ?

Γιατι παλιο μοντελο σε προσφορα σημαινει ισως οτι η ni-cd μπαταρια του εχει ηδη παρει το δρομο για την ανακυκλωση...

sifis_samos
31-10-2010, 12:53
μοντελα δε θυμαμαι φιλε..αν θες μπορω να ψαξω..ο κολητος μου εχει ενα, και ειχα παρει κ στον πατερα μου ενα 18volt ni-mh..
ειχα κ γω ενα μικρο 7βολτο..
Και τα 3 ειχαν θεμα οτι σε 6μηνες τα Nicd οι μπαταριες βασταγανε οθτε τον μισο χρονο, και οι nimh μετα απο κανα χρονο τα ιδια...μου τυχε και στα 3 εργαλεια..τωρα να ταν τυχαιο...ξερω γω..

Kosh
31-10-2010, 13:05
Για τα Einhell (http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=categories&category_id=889) εχεις αποψη?

Kosh
31-10-2010, 14:39
Επισης τρια μοντελλα που ειναι στην κατηγορια τιμης και με τα χαρακτηριστικα που νομιζω οτι θα με καλυψουν ειναι τα

PSR 12 BOSCH (http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?cPath=19_63&products_id=215) (12αρι ομως..)

EINHELL ΒΤ-CD181H (http://www.mypraktiker.gr/Product/drapanokatsavido-einhell-vt-cd181h-268?catNavId=432) (που λεει οτι εχει δυο μπαταριες και ειναι και 18αρι...)

Black & Decker EPC14CAB (http://www.toolshouse.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=45&category_id=4&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart)

Ασε που το BUDGET BAS1442 (http://www.mypraktiker.gr/Product/drapanokatsavido-budget-bas1442-9654?catNavId=433) θα το δω και μαλλον θα το παρω με τετοιο κοστος και το πολυ πολυ να το δωσω στην πεθερα μου να κρεμαει τις γιρλαντες της :D

jim...
31-10-2010, 14:40

5 μήνες μετά, του έχω βγάλει τα μάτια και είναι σκυλί μαύρο....:violent-smiley-030:

Δημήτρης Θ.
31-10-2010, 14:46
5 μήνες μετά, του έχω βγάλει τα μάτια και είναι σκυλί μαύρο....:violent-smiley-030:

http://1.bp.blogspot.com/_-AEc53NfCwg/SeyZbpKooNI/AAAAAAAATF8/4nNp8rhT0TY/s400/%CE%A3%CE%9A%CE%A5%CE%9B%CE%91%CE%9A%CE%99+%CE%9C% CE%99%CE%9D%CE%99.jpg

jim...
31-10-2010, 14:49
Ναι, και καφέ....................:a0210:

vaskal
31-10-2010, 15:10
Εδώ και 6 περίπου χρόνια έχω ένα Bosch 12 V πράσινο , στο βαλιτσάκι του είχε 2 μπαταρίες το φορτιστή και μερικές μύτες δώρο , έχω φτιάξει άπειρα έπιπλα του ικεα τα έχω στερεώσει σε τοίχους , έχω ανοίξει μερικές φορές τρύπες σε ΜΠΕΤΟ γενικός το δουλεύω συχνά πυκνά ,μάλιστα 2 φορές μου έπεσε απο την σκάλα και παρόλα αυτά εξακολουθεί να είναι σαν καινούργιο.
Προτασή μου είναι να πάρεις ένα τέτοιο λοιπόν αλλά με μπαταρία λυθίου στα 14,4 ν και δε θα το μετανοίωσεις προτείνω μάλιστα να το συνδιάσεις με μία απο τις κασετίνες τις Bosch που έχουν αρκετά τρυπανάκια και μύτες καλής ποιότητας.

Kosh
31-10-2010, 15:50
Εδώ και 6 περίπου χρόνια έχω ένα Bosch 12 V πράσινο , στο βαλιτσάκι του είχε 2 μπαταρίες το φορτιστή και μερικές μύτες δώρο .
Προτασή μου είναι να πάρεις ένα τέτοιο λοιπόν αλλά με μπαταρία λυθίου στα 14,4 ν και δε θα το μετανοίωσεις .

vaskal για πρασινο bosch 14,4 με στοιχεια Λιθιου και μαλιστα 2 που θελω βρισκεις πανω απο 140 ευρω.

Νομιζω οτι δεν ειναι καλη επιλογη να δωσεις τοσα λεφτα για την πρασινη σειρα.

vaskal
01-11-2010, 17:48
Εσύ ξέρεις το μπάτζετ σου καλύτερα αλλά να σου τονίσω ΤΟ ΓΙΑΤΙ αξίζει κατά τη γνώμη μου , έχουμε λοιπόν πρώτων οι μπλέ σειρά , επαγγελματική της Bosch καθός και η MAKITA θέλουν για αντίστοιχο εργαλείο τουλάχιστο 4 φορές επάνω αυτά τα λεφτά και δεύτερον παίρνουμε κάτι σοβαρό και επώνυμο όπως συνηθίζουμε σ αυτό το φόρουμ και όχι κάτι που θα μας αφήσει στο πρώτο ζόρισμα.
Μιλάω πάντα καλοπροαίρετα και σεβόμενος οτι ο τελικός κριτής είναι η δική σου τσέπη και γνώμη.

Kosh
01-11-2010, 18:12
Το μπατζετ μου δεν ακριβως τοσο περιορισμενο αλλα στο πνευμα των καιρων δεν ηθελα να παω σε hiend χωρις λογο.

Σημερα λοιπον εκανα μια βολτα σε πρακτικερ και Λιροι Μερλιν. Οι τυποι εκτος οτι εχουν πολυ πιο ακριβες τιμες απο την αγορα (εκτος απο μια περιπτωση το καθε μαγαζι) δεν εχουν ολη την γκαμα και καποια μοντελα τα υπερτιμολογουν βαζοντας διπλα τις δικες τους κινεζικες εισαγωγες με φτηνη τιμη για να τσιμπησει ο κοσμος.

Μακρυα απο τετοια μαγαζια..

Τωρα στο θεμα μας.

Κατι φτηνες λυσεις τυπου Einhell,budjet και λοιπες κινεζιες με αφησαν αδιαφορο απο αποψη εργονομιας και κατασκευης.

Αν λοιπον μεινω στην φτηνη κατηγορια τιμης τα μονα που μου γυαλισανε ειναι τα

PSR 12 BOSCH (http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?cPath=19_63&products_id=215) (12αρι ομως..)

Black & Decker EPC14CAB (http://www.toolshouse.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=45&category_id=4&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart)

Και δεν ειδα το 2007 ΑΒ Skil. Ειχαν μονο το 2006 ΑΒ που δεν με τρελλανε. Το πρακτικερ σου κανει εκπτωση 20% σε καποια πρασινα Bosch αν πας πισω το παλιο σου μηχανημα. Βεβαια η τιμη του ειναι τσιμπημενη με αποτελεσμα να εξανεμιζεται το οποιο οφελος.

Αρα αν μεινω στην χαμηλη κατηγορια τιμης τα 2 αυτα ειναι οι επιλογες μου. Το Bosch μου αρεσε γιατι ειναι πιο μικρο και εχει και το φωτακι που βοηθα αλλα ειναι 12αρι.
Το B&D ειναι 14,4αρι με οτι συνεπαγεται.

sifis_samos
01-11-2010, 18:42
Το 12αρι μια χαρα εργαλειο ειναι. Μη το φοβηθεις καθολου. Η διαφορα με το 14αρι ειναι τριχες.

vaskal
01-11-2010, 18:47
Το 12αρι έχω και γω και μάλιστα το παλαιότερο μοντέλο οπότε το πρωτινο αλλά δε θα έλεγα αμεληταια τη διάφορα ειδικά στο στο επίπεδο τεχνολογίας των μπαταριών .

sifis_samos
01-11-2010, 18:55
Ενοω βαση δυναμης τρυπανιου! Οχι μπατατιας,sorry...
Αν κ προσωπικα εχοντας καλο μπλε bosch 10v li-ion , δε εχω ξετρελαθει κιολας, συγκριτικα με το κλασικο 14,4v φθηνο μπλε bosch(14.4v-1.5ah)

Kosh
01-11-2010, 18:58
Το 12αρι μια χαρα εργαλειο ειναι. Μη το φοβηθεις καθολου. Η διαφορα με το 14αρι ειναι τριχες.

Λες εε ?

Αλλωστε για την χρηση που το θελω και το πρωην μου 12αρι ηταν και δεν μου χρειαστηκε ποτε παραπανω.

Αν θες κατι παραπανω πας σε 18 αρι λογικα...

Kosh
01-11-2010, 19:00
Ενοω βαση δυναμης τρυπανιου! Οχι μπατατιας,sorry...
Αν κ προσωπικα εχοντας καλο μπλε bosch 10v li-ion , δε εχω ξετρελαθει κιολας, συγκριτικα με το κλασικο 14,4v φθηνο μπλε bosch(14.4v-1.5ah)

Σηφη η διαφορα του 12αριου με το 14,4 ειναι και μονο στην διαρκεια της μπαταριας ?

Δεν εχει διαφορα στην δυναμη ?

(παντως ρε σεις τα μπλε δεν τα εχει κανενας απο τα μεγαλα μαγαζια....μονο κατι hitachi και κατι αλλα εξωτικα ειχαν...)

audiov
01-11-2010, 20:06
Με ενα φθηνο Black & Decker εφτιαξα ολοκληρη την κουζινα, δυο μεγαλες ντουλαπες, κατι αλλες κατασκευες και εχω ανοιξει τρυπες σε τοιχους.
Το ειχα παρει απο το Praktiker σε προσφορά στα 30€ περιπου.

Για τα λεφτα του οχι μονο εκανε δουλεια, αλλά στην πραξη με εσωσε, μιας και αλλο πραγμα να εχεις ρυθμιση μεγιστης ροπης (για βιδωμα).

Η μπαταρια του ακομα κραταει και ειναι ni-cd. Το ιδιο το δραπανο δουλευει ακομα αψογα.
To μοντελο ειναι το CD12CE - PRGR, στα 12V.

ΥΓ. Αν και οι μπαταριες Ni-Cd αντεχουν την σκληρη χρηση, ακομα και καταπονηση ενω εχουν εκφορτιστει, αλλά και βαθια εκφορτιση, το σωστο ειναι να το χρησιμοποιεις και να το φορτιζεις σεβομενος τις ιδιομορφιες των Ni-Cd.
Οχι χρηση ενω η μπαταρια εχει αρχισει να δειχνει σημαδια εκφορτισης, οχι φορτιση ενω δεν εχει ξεφορτισει μεχρι αυτο το σημειο, οχι υπερφορτιση, οχι φορτιση αμεσως μετα την χρηση (πρωτα να μεινει σε ηρεμια).
Αν η μπαταρια ειναι σε καλη κατασταση τοτε και το μοτερακι του θα ειναι και αυτο. Αν δουλεψει με πεσμενη μπαταρια το μονο που κανουμε ειναι να χαλαμε και το μοτερ...

sifis_samos
01-11-2010, 20:28
Αμα ημασταν κοντα θα στο φερνα το μπλε, χονδρικη να τελειωνες. Anyway.. Τα 12 με τα 14 δε εχει να κανει με τη διαρκεια μπαταριας. Θεωρητικα το 14.4 ειναι ποιο δυνατο. Τριχες λεω γω.. Ποιο σημαντικο ειναι να χει 2 ταχυτητες, αργο - γρηγορο, κ ας ειναι 9.6v.

Παντελής
19-01-2011, 15:51
Παιδιά έχει βγάλει το Praktiker προσφορά ένα Black & Decker 12v μαζί με 2 μπαταρίες-φορτιστή και κάποιες βίδες,μύτες μαγνητικές,τρυπάνια κ.α

Τιμή 59e

Παντελής
19-01-2011, 16:06
Παιδιά έχει βγάλει το Praktiker προσφορά ένα Black & Decker 12v μαζί με 2 μπαταρίες-φορτιστή και κάποιες βίδες,μύτες μαγνητικές,τρυπάνια κ.α

Τιμή 59e
Παιδιά συγνώμη έκανα λάθος στην μάρκα το δραπανοκατσάβιδο είναι BOSCH

everest
19-01-2011, 17:01
Παιδιά συγνώμη έκανα λάθος στην μάρκα το δραπανοκατσάβιδο είναι BOSCH
Ακομα καλυτερα. :SFGSFGSF:

Kosh
19-01-2011, 17:21
Παιζει πολυ καιρο αυτη η προσφορα.

Καλυτερη ομως και αυτην πηρα εγω με 99 νομιζω ευρω ειναι το πρασινο με 2 ταχυτητες και 2 μπαταριες στα 14.4v και με την κασετινα με τα εργαλειακια που εκτος οτι ειναι αρκετα ποιοτικα εχει και ενα κατσαβιδι με καστανια ενσωματωμενο που αλλαζει μυτες και με εχει σωσει στην κυριολεξια.

Για τους πιο ανετους κυκλοφορει βεβαια και ενα σετ μπλε εργαλειων της Bosch στα 10.2v και με 4 πανακριβα εργαλεια και τρεις μπαταριες ενα φορτιστη ολα μαζι κανα 340αρι...

Παντελής
19-01-2011, 18:25
Αυτό με τα 59 το είχε 70κατι προχτές το έριξε.Αυτά στα 14.4 μαμάνε γιατί μπορείς να τρυπήσεις και κάτι δυνατότερο δεν είναι μόνο για κατσαβίδι ή ξύλο.Πήρα ένα απο την προσφορά και ένα κουτί με διάφορα τρυπάνια για όλες τις επιφάνειες που έχει και τα γράφει τιτανίου.

Αυτα με τις λιθίου γουστάρω αλλά επειδη δεν είμαι επαγγελματίας είναι λίγο ακριβά για 5 φορές τον χρόνο.

thanasiszep
22-01-2011, 16:56
Με ολο το θαρρος και επειδη ειμαι επαγγελατιας , να ξερεται οτι σε 1 χρονο οι μπαταριες πανε για πεταμα απο τα παραπανω εργαλεια που περιγραφετε. Και φυσικα για να παρεις αλλες , ειναι πιο ακριβες απο το εργαλειο (σετ) ολο. Θα σας ελεγα να παρετε ρευματος και ας ειναι η πρασινη σειρα ,με μια μπαλαντεζουλα , αλλιως θα πετατε λεφτα συνεχεια. Εγω δουλευω μπλε bosch & makita αλλα οπως προειπα τα μπαταριας μου κανουν αποσβεση γιατι τα χρησημοποιω ολη μερα. Οσο για την προσφορα στα μπλε , υπαρχει καλυτερη της makita στα 18v και μακραν καλυτερα και πιο δυνατα.

Kosh
22-01-2011, 18:24
με ποσα λεφτα και τι εργαλεια εχει ?

Απο την προσφορα με τα μπλε αυτο το οποιο λιγουρευω ειναι το γωνιακο δραπανοκατσαβιδο.

sifis_samos
22-01-2011, 19:12
Το γωνιακο;; Φιλος, ειναι πολυ εξειδικευμενο εργαλειο.. Για μενα αχρηστο θα παει..Τα υπολοιπα ομως ειναι νομιζω οτι καλυτερο .. Εργαλειουμπες φοβερες! ( μιλαω για τα μπλε bosch 10.8v li-ion)

nfanakis
28-01-2011, 15:47
Μία πάρα πολύ καλή και φτηνή λύση είναι το επαναφορτιζόμενο του ΙΚΕΑ
Έχω πάρει 2 και είναι πάρα πολύ καλά.
Συγκκριμένα δεν έχουν καμία σχέση με τα budget και συναφή κινέζικα φτηνιάρια. Αυτά τα κινέζικα δεν μου έχουν κρατήσει ποτέ πάνω απο μία εβδομάδα όσο ελαφριά και να ήταν η δουλειά που έκανα.
Συγκριτικά με τα μεγάλα επώνυμα, οκ δεν είναι ΤΟΣΟ καλό αλλά άνετα συγκρίσιμο. Συγκεκριμένα έχει λίγο λιγότερη δύναμη και ακρίβεια απο τα μπλε bosch (έχω και ένα τέτοιο) αλλά η μπαταριά κρατάει περίπου το ίδιο.
Έχω και ένα wurth το οποίο είναι λίγο καλύτερο απο το μπλε bosch.
Σε σχέση με τα πορτοκαλι black&decker είναι καλύτερο.
Ταυτόχρονα είναι και πολύ ανθεκτικό. Μου πέφτει σύνεχεια πάνω από την σκάλα και δεν έχει πάθει τίποτα (να έχει πέσει καμιά 40αρια φορές.....)
Το πρώτο που είχα πάρει χάλασε η σκανδάλη κάποια στιγμή και δεν έκανε μετά για βίδωμα αλλά αυτό έγινε μετά από περίπου 25 κουτιά βίδες (χ1000 σε βίδες το κάθε κουτί) και άλλες τόσες τρύπες

Στο ζουμί.
ΙΚΕΑ επαναφορτιζόμενο = 35€
(Bosch μπλε περίπου κάνα 200-250 - Wurth αν θυμάμε καλά 350-400)

furious99
06-02-2011, 00:39
Σε κατάστημα που πήγα μου πρότειναν αυτό http://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?cPath=19_63&products_id=204 λόγο μπαταρίας λιθίου,
δεν θα σε αφήσει ποτέ, και έχει και 2 ταχύτητες.

Λέω να πάρω επώνυμο τελικά και με μπαταρία λιθίου.

Τη Δευτερα 7/2 το Praktiker το βγαζει προσφορα στα 75€.
Το πηρα σημερα, γιατι δεν προσεξα την ημερομηνια στο φυλλαδιο, αλλα ευτυχως επεσα σε εξυπηρετικο υπαλληλο και μου το εδωσε σημερα στην τιμη αυτη.
Ειναι δυνατο (2 ταχυτητες μεχρι 1150rpm), με μπαταρια λιθιου που με τον ταχυφορτιστη που το συνοδευει φορτιζει πληρως σε μια ωριτσα μονο.
Για περιστασιακη χρηση και στην τιμη αυτη αξιζει 1000% πιστευω...

Kosh
06-02-2011, 02:26
Νομιζω πως αυτες οι Λιθιου ψοφανε πιο ευκολα. Και θα χρειαστεις οπωςδηποτε δευτερη μπαταρια.
Κοιταξε στον Δησιο φερνει κατι πολυ καλες after market και σε καλη τιμη.
Η τιμη που το πηρες ειναι σουπερ.

jokr
06-02-2011, 03:02
Λοιπον με 39 ευροπουλα πειρα ενα λιθιου parkside
απο τα lidl 10.8v.Εχει μια μπαταρια και ειναι μικρο σαν τα λιθιου της bosch.
Η αλλη εναλακτικη ειναι αυτη
http://www.milwaukeetool.com/tools/cordless-tools/m12-cordless-system/m12-cordless-3-8-inch-hammer-drill-driver-kit/2411-22
Μακραν το ποιο δυνατο και το μοναδικο με κρουση λιθιου.
Ο λογος που διαλεξα λιθιου ειναι γιατι δεν αδιαζει η μπαταρια με το περασμα του χρονου και ειναι ποιο ελαφρια.
Υπαρχουν στην ελλαδα σε ενα καταστημα στην αχαρνων κοντα στα κατω πατησια.
Τηλ. 2102113382

furious99
06-02-2011, 04:29
Νομιζω πως αυτες οι Λιθιου ψοφανε πιο ευκολα. Και θα χρειαστεις οπωςδηποτε δευτερη μπαταρια.
Κοιταξε στον Δησιο φερνει κατι πολυ καλες after market και σε καλη τιμη.
Η τιμη που το πηρες ειναι σουπερ.

Εχω επισης
1. Μεγαλο κρουστικο 1200W ρευματος (για τις χοντρες δουλειες)
2. Ενα 14,4 με 2 μπαταριες νικελιου-καδμιου
3. Ενα μικρο ρευματος κινεζικο των 15 ευρω

Το 2 καθε φορα που το χρειαστηκα παντα οι μπαταριες ειχαν ξεφορτιστει απο μονες τους, καταντησε αχρηστο, και εκανα τις ψιλοδουλειες (κανα ψιλοτρυπημα, κανα επιπλο απο Praktiker, καμια κλειδαρια αμα κλειστουμε απεξω κλπ.) με το 3.

Χιλιες φορες καλυτερα λιθιου, οσο παιρνει φορτιση ακομη η πρωτη δε χρειαζεται δευτερη. Τη λιθιου και αδεια να ειναι τη βαζεις μιση ωριτσα να φορτισει και κανεις τη δουλεια σου, ενω οι νικελιου καδμιου πρεπει να φορτισουν πληρως αλλιως κανουν φαινομενο μνημης και αχρηστευονται... Και δεν ειμαι απο αυτους που θα κατσουν να τις φορτιζουν τακτικα...

audiov
06-02-2011, 11:34
Οι λιθιου εχουν αλλα προβληματα ομως:

α) δεν αντεχουν βαθιες εκφορτισεις. Πρεπει πριν αδειασει τελειως να την φορτισεις. Αλλιως παει για τα σκουπιδια.
Oι Νικελιου δεν εχουν τετοιο προβλημα. Ισα ισα, αυτο χρειαζονται.

β) αν χαλασει το κυκλωμα προστασιας υπερφορτισης και γινει σοβαρη υπερφορτιση τοτε σκανε και παιρνουν φωτια (οσες ειναι τυπου li-po, lithium polymer).
Αν χαλασει το κυκλωμα προστασιας υπερφορτισης και απλα υπερφορτιζει κατα λιγο τοτε δεν σκαει η μπαταρια αλλά απλα χαλαει.
Oι Νικελιου δεν εχουν τετοιο προβλημα.

ΥΓ. Το δικο μου Black & Decker 12V των 30€ ακομα οργωνει.

jpil
06-02-2011, 13:40
Τη Δευτερα 7/2 το Praktiker το βγαζει προσφορα στα 75€.
Το πηρα σημερα, γιατι δεν προσεξα την ημερομηνια στο φυλλαδιο, αλλα ευτυχως επεσα σε εξυπηρετικο υπαλληλο και μου το εδωσε σημερα στην τιμη αυτη.
Ειναι δυνατο (2 ταχυτητες μεχρι 1150rpm), με μπαταρια λιθιου που με τον ταχυφορτιστη που το συνοδευει φορτιζει πληρως σε μια ωριτσα μονο.
Για περιστασιακη χρηση και στην τιμη αυτη αξιζει 1000% πιστευω...

Με 2 μπαταρίες και πλαστική κασετίνα με Σετ στερέωσης 173 τεμαχίων!

Μια χαρά τιμή δηλαδή!

Kosh
06-02-2011, 13:51
Δεν βλεπω να λεει για δευτερη μπαταρια...

jpil
06-02-2011, 14:10
Δεν βλεπω να λεει για δευτερη μπαταρια...

http://www.mypraktiker.gr/Product/epanafortizomeno-drapanokatsavido-bosch-psr-12-9971

Kosh
06-02-2011, 14:12
Αυτο ρε σεις δεν ειναι το Λιθιου και δεν ειναι το 14.4 αλλα το 12αρι..

Εκανε λαθος αναφορα ο φιλος μας που το πηρε στο μηνυμα (http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1055972070&postcount=80) του.

jpil
06-02-2011, 14:17
Έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα.

Πάντως είναι καλή προσφορά και αυτή.

furious99
06-02-2011, 15:29
Κανενα λαθος δεν εκανα μαγκες...
Στα χερια μου το εχω!!!
Ειναι αυτο ακριβως που εδωσα στο link παραπανω, το Bosch 14,4 Li-2 με μια μπαταρια λιθιου, ταχυφορτιστη μιας ωρας και βαλιτσα (χωρις 2η μπαταρια και χωρις καθολου μυτες) στα 75€ και υπαρχει η προσφορα μονο στο καινουριο φυλλαδιο του praktiker που δεν εχει ανεβει ακομα στο site του praktiker, στην πρωτη σελιδα του μαλιστα.

http://www.skroutz.gr/s/92299/Bosch-PSR-14-4-LI-2.html?from=suggest&keyphrase=Bosch+PSR+14.4+LI-2

furious99
06-02-2011, 15:34
Στην ιδια περιπου τιμη μπορεις να βρεις το αντιστοιχο της Bosch με 2 μπαταριες νικελιου καδμιου και μυτες, αλλα πιστεψτε με δεν πιανει μια μπροστα στην ευκολια του λιθιου. :a0210:

Kosh
06-02-2011, 16:55
Με 2 μπαταρίες και πλαστική κασετίνα με Σετ στερέωσης 173 τεμαχίων!

Μια χαρά τιμή δηλαδή!

Κανενα λαθος δεν εκανα μαγκες...
Στα χερια μου το εχω!!!
Ειναι αυτο ακριβως που εδωσα στο link παραπανω, το Bosch 14,4 Li-2 με μια μπαταρια λιθιου, ταχυφορτιστη μιας ωρας και βαλιτσα (χωρις 2η μπαταρια και χωρις καθολου μυτες) στα 75€ και υπαρχει η προσφορα μονο στο καινουριο φυλλαδιο του praktiker που δεν εχει ανεβει ακομα στο site του praktiker, στην πρωτη σελιδα του μαλιστα.

http://www.skroutz.gr/s/92299/Bosch-PSR-14-4-LI-2.html?from=suggest&keyphrase=Bosch+PSR+14.4+LI-2

Τοτε εκανε λαθος ο αλλος φιλος που μπερδεψε τις προσφορες.

Kosh
06-02-2011, 16:56
Στην ιδια περιπου τιμη μπορεις να βρεις το αντιστοιχο της Bosch με 2 μπαταριες νικελιου καδμιου και μυτες, αλλα πιστεψτε με δεν πιανει μια μπροστα στην ευκολια του λιθιου. :a0210:

Στην ιδια τιμη ειναι το 12αρι οχι το 14,4 .

Kosh
06-02-2011, 16:58
Το γωνιακο;; Φιλος, ειναι πολυ εξειδικευμενο εργαλειο.. Για μενα αχρηστο θα παει..Τα υπολοιπα ομως ειναι νομιζω οτι καλυτερο .. Εργαλειουμπες φοβερες! ( μιλαω για τα μπλε bosch 10.8v li-ion)

Σηφη σε πληροφορω οτι ολο αυτο μου εχει χρειαστει....Απο τα υπολοιπα το παλμικο ζορικο να το χρειαζομαι...και δυσκολα και το πολυκοπτικο.

furious99
06-02-2011, 17:16

α) δεν αντεχουν βαθιες εκφορτισεις. Πρεπει πριν αδειασει τελειως να την φορτισεις. Αλλιως παει για τα σκουπιδια.

β) αν χαλασει το κυκλωμα προστασιας υπερφορτισης και γινει σοβαρη υπερφορτιση τοτε σκανε και παιρνουν φωτια (οσες ειναι τυπου li-po, lithium polymer).
Αν χαλασει το κυκλωμα προστασιας υπερφορτισης και απλα υπερφορτιζει κατα λιγο τοτε δεν σκαει η μπαταρια αλλά απλα χαλαει.
Oι Νικελιου δεν εχουν τετοιο προβλημα.

ΥΓ. Το δικο μου Black & Decker 12V των 30€ ακομα οργωνει.

α) Στο δραπανοκατσαβιδο δεν υπαρχει περιπτωση να την αδειασεις τελειως. Γιατι αρκετα πριν αδειασει τελειως, θα ρεταρει δε θα μπορεις να κανεις δουλεια,και θα αναγκαστεις να τη φορτισεις.
β) Η πιθανοτητα να σου σκασει μπαταρια λιθιου ειναι περιπου οση να σε χτυπησει κεραυνος ή να σου πεσει στο κεφαλι πιανο απο μετακομιση (σαν τον George Clooney στη γνωστη διαφημιση).

Παντως στο Bosch μου αρεσει οτι εχει 3 λεντακια
-ενδειξη φορτισης (3 μπαρες)
-λεντακι που σου φωτιζει ελαφρα για σκοτεινες θεσεις
-λεντακι που σου δειχνει τη φορα του τρυπανιου (βιδωμα-ξεβιδωμα)

και να σημειωσω οτι με τον ταχυφορτιστη που το συνοδευει οντως φορτιζει σε μια ωρα, το δοκιμασα...

audiov
06-02-2011, 17:54
β) Η πιθανοτητα να σου σκασει μπαταρια λιθιου ειναι περιπου οση να σε χτυπησει κεραυνος ή να σου πεσει στο κεφαλι πιανο απο μετακομιση (σαν τον George Clooney στη γνωστη διαφημιση).

και να σημειωσω οτι με τον ταχυφορτιστη που το συνοδευει οντως φορτιζει σε μια ωρα, το δοκιμασα...

Επειδη ασχολουμαι με τον μοντελισμο και τις li-po τις ξερω πολυ καλα...
Η πιθανοτητα να σκασει δεν ειναι καθολου μικρη.
Μην πας μακρια... κατι sony και apple που ειχαν παρει φωτια απο τις μπαταριες ηταν...

Οι li-po (αλλά και οι li-ion) φορτιζουν με 1C.
Δηλαδη σε μια ωρα εχουν φορτισει.
Το 1 ωρα λοιπον για αυτες ειναι το νορμαλ. Δεν ειναι ταχεια φορτιση.
Αλλωστε δεν αντεχουν σε ταχεια φορτιση. Ή θα χαλασουν ή θα σκασουν.

Οι καλυτερες li-po φορτιζουν με 2C αλλά και παλι οι κατασκευαστες δεν το συνιστουν.

Οι li-ion δεν ειναι τοσο επικινδυνες παντως.

ΥΓ. το κυκλωμα προστασιας υπερφορτισης μπορει να βρισκεται ειτε στον φορτιση, ειτε στο εργαλειο, ειτε στις μπαταριες επανω (συνηθως μονο σε μικρης χωρητικοτητας μπαταριες).
Ειναι μονο να μην παει κατι στραβα...

α) Στο δραπανοκατσαβιδο δεν υπαρχει περιπτωση να την αδειασεις τελειως. Γιατι αρκετα πριν αδειασει τελειως, θα ρεταρει δε θα μπορεις να κανεις δουλεια,και θα αναγκαστεις να τη φορτισεις.

Μονο που αυτες οι μπαταριες δινουν ρευμα μεχρι να αδειασουν. Με το που δεις εσυ οτι επεσε η αποδοση στην ουσια η ταση της μπαταριας εχει πεσει κατω απο 3.1V σε τετοιο ενεργοβορο εργαλειο.
Κατω απο 3.1V (ανα στοιχειο) σε μια τετοια μπαταρια ειναι στα ορια καταστροφης.

Μονο μια λυση υπαρχει. Το εργαλειο να εχει ηχητικη προειδοποιηση οταν η ταση ανα στοιχειο πεσει κατω απο 3.3V υπο φορτιο.
Αν δεν εχει τοτε τις ταλαιπωρεις τις μπαταριες.

Ulysses
06-02-2011, 18:08
Εγώ παιδιά σαν τεχνικός (εγκαταστάσεις συναγερμού σπιτιών) απο την εμπειρία μου θα πω δύο πράματα.

1)Οτι δίνεις παίρνεις.Καλό και φτηνό εργαλείο δεν θα βρείς..Σπάνια!

2)Με επαγγελματικά Bosch,Makita,Dewalt που δουλεύω ανέκαθεν,έμεινα πολύ ευχαριστημένος ! ! !

Τώρα για μύτες,η εταιρία Wiha στο σάϊτ της έχει μύτες για όλα τα βαλάντια-εργασίες.Και κάτι σκυλιά που έχω τις wolfcraft έχουν λιώσει όλες τις βίδες και αυτές είναι εντελώς αθικτές + οτι φωλιάζουν τρομερά τέλεια στη κεφαλή βίδας.

Επίσης σκυλιά μύτες αυτές..

http://www.felo.com/en/bits.html

Kosh
06-02-2011, 19:26

Μονο που αυτες οι μπαταριες δινουν ρευμα μεχρι να αδειασουν. Με το που δεις εσυ οτι επεσε η αποδοση στην ουσια η ταση της μπαταριας εχει πεσει κατω απο 3.1V σε τετοιο ενεργοβορο εργαλειο.
Κατω απο 3.1V (ανα στοιχειο) σε μια τετοια μπαταρια ειναι στα ορια καταστροφης.

Μονο μια λυση υπαρχει. Το εργαλειο να εχει ηχητικη προειδοποιηση οταν η ταση ανα στοιχειο πεσει κατω απο 3.3V υπο φορτιο.
Αν δεν εχει τοτε τις ταλαιπωρεις τις μπαταριες.

Αν υπαρχει τροπος να αδειαζεις τις Νικελοκαδμιου λοιπον (εκτος του δραπανου) και να τις αδειαζεις τελειως πρεπει να το κανεις ή οχι πριν τις ξαναφορτισεις ?

audiov
06-02-2011, 21:30
Αν υπαρχει τροπος να αδειαζεις τις Νικελοκαδμιου λοιπον (εκτος του δραπανου) και να τις αδειαζεις τελειως πρεπει να το κανεις ή οχι πριν τις ξαναφορτισεις ?

Δεν χρειαζεται να τις αδειασεις περισσοτερο απο το σημειο στο οποιο το δραπανο θα τις ξεφορτισει, εφοσον σταματησεις την λειτουργια του οταν πλεον εχει χασει την δυναμη του.

Θα ηθελες ειδικο φορτιστη με λειτουργια εκφορτισης.

Kosh
06-02-2011, 21:33
Αν τις ιδιες μπαταριες τις εβαζες σε εναν φακο ? Και τις αδειαζες με αυτον τον τροπο τελειως ?

furious99
06-02-2011, 21:54
Η Bosch εχει 2 τυπους φορτιστων για τις μπαταριες λιθιου, εναν που φορτιζει σε 3 ωρες, και εναν που φορτιζει σε 1 ωρα.
Αυτο που δινει το praktiker εχει τον καλο, που φορτιζει σε 1 ωρα (γιατι στο Skroutz υπαρχουν καποια πακετα που δινουν τον αλλο φορτιστη τον 3ωρο).
Αυτο εννοω γραφοντας ταχυφορτιστη.
Τελος σταματηστε να διυλιζετε τον κωνωπα. Οι λιθιου ειναι νεοτερες μπαταριες, γι' αυτο και τα εργαλεια που τις φορανε ειναι ακριβα. Τις φορτιζεις οσο θελεις, οποτε θελεις. Νικελειου-καδμιου εχω στο αλλο δραπανοκατσαβιδο, και δεν παλευονται με τιποτα, εχουν εγγενη μεονεκτηματα που σε κανουν υπηρετη της μπαταριας. 5 Νικελειου-καδμιου δε σου δινουν την ευκολια μιας λιθιου....

audiov
06-02-2011, 21:54
Το κακο με τις Ni-Cd και Ni-Mh ειναι οτι το ποσοστο φορτισης τους δεν σχετιζεται με την ταση.
Ετσι δεν μπορεις να τις μετρησεις με ενα πολυμετρο.
Αντιθετα οι li-ion & Li-Po εχουν αμεση σχεση φορτισης με την ταση.

Οι Ni-Cd αντεχουν σε βαθιες εκφορτισεις και πρεπει να φορτιζονται αφου εχουν εκφορτιστει πληρως. Καθως και να φορτιζονται πληρως και να μην διακοπτεται η φορτιση στην μεση.

Οι Ni-Mh δεν αντεχουν σε βαθιες εκφορτισεις και μπορουν να φορτιστουν ακομα και αν δεν εχουν ξεφορτιστει πληρως. Μπορουν κιολας να φορτιζονται μερικως, αν και δεν ειναι οτι καλυτερο για την μακροζωϊα τους.
Και εδω συνισταται πληρη φορτιση.
Αλλωστε μια φορτιση, εστω και μιση, ειναι ενας κυκλος φορτισης. Και εχουν συγκεκριμενο αριθμο στον οποιο αντεχουν - εχουν διαρκεια.

Οι li-po εχουν προβλημα με το ματσαρισμα. Το πακετο (battery pack) πρεπει να ειναι 100% φορτισμενο σε ολα τα στοιχεια του. Αυτο λεγεται balanced charging.
Αν η μπαταρια μας (συστοιχια στοιχειων) δεν εχει ματσαρισμενα στοιχεια τοτε ακομα και σε 1C φορτιση η μπαταρια θα φορτισει πληρως σε πανω απο μια ωρα που ειναι το κανονικο. Μιας και ο φορτιστης προσπαθει να κανει balanced charging.
Φυσικα υπαρχουν και μη balanced charging φορτιστες που απλα φορτιζουν (σε σειρα) μια συστοιχια μεχρι την ολικη επιθυμητη ταση. Αυτο δεν ειναι οτι το καλυτερο για την μακροζωια της μπαταριας.

Τωρα για φακο, δεν ξερω. Ποσο ευκολα θα την συνδεσεις και τι λαμπα θα εχει. Αλλά αν το λειτουργησεις μεχρι να σταματησει να ειναι ικανο τοτε εχει αδειασει η μπαταρια. Αυτο ζοριζει λιγο το μοτερ βεβαια.
Ισως βρισκοντας την καταλληλη αντισταση να μπορουσες να την ξεφορτισεις.

Kosh
06-02-2011, 22:04
Τωρα για φακο, δεν ξερω. Ποσο ευκολα θα την συνδεσεις και τι λαμπα θα εχει. Αλλά αν το λειτουργησεις μεχρι να σταματησει να ειναι ικανο τοτε εχει αδειασει η μπαταρια. Αυτο ζοριζει λιγο το μοτερ βεβαια.
Ισως βρισκοντας την καταλληλη αντισταση να μπορουσες να την ξεφορτισεις.

A τον (http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=7239) εχω ηδη ρε συ.

Μου τον εκαναν δωρο και εχει ακριβως τις ιδιες μπαταριες με το δραπανοκατσαβιδο μου .

Για αυτο ρωτω κραταει δυο περιπου ωρες η "εκφορτιση" .

audiov
06-02-2011, 22:56
Ε τοτε εχεις εναν ωραιοτατο εκφορτιστη!

jpil
07-02-2011, 11:20
Οι προσφορές είναι 2, διαλέγετε και παίρνετε!

1. http://www.mypraktiker.gr/Product/epanafortizomeno-drapanokatsavido-bosch-psr-12-9971?catNavId=432

2. http://www.mypraktiker.gr/Product/epanafortizomeno-drapanokatsavido-bosch-psr-14-4-li-2-11686?catNavId=432

Kosh
07-02-2011, 11:24
Παντως εκανα λαθος ....μπαταρια λιθιου after market δεν εχει ο Δησιος οπως εχει νικελοκαδμιου για πολλα μοντελα και μαλλον ειναι απιθανο να βρεθει αλλου...

Οποτε αν η συσκευασια εχει μια μπαταρια μονο απο την μαμα εταιρεια μπορεις να προμηθευτεις δευτερη....

Ποσο να κανει τωρα...

furious99
07-02-2011, 15:35
Οι προσφορές είναι 2, διαλέγετε και παίρνετε!
2. http://www.mypraktiker.gr/Product/epanafortizomeno-drapanokatsavido-bosch-psr-14-4-li-2-11686?catNavId=432

Εχει γινει λαθος στο ιντερνετ, δεν εχει μυτες μαζι (στο φυλλαδιο που διανεμεται ειναι η σωστη προσφορα, δε δειχνει μυτες ουτε τις αναφερει)

Τηλεφωνησα σε 2 διαφορετικα Praktiker. Δε δινουν μυτες μαζι. Μην την πατησετε...

prooptiki
07-02-2011, 17:39
Ξεχάσατε και κάτι σημαντικό!!
Το βάρος των lipo είναι μικρότερο σε σχέση με τις συμβατικές και η απόδοση τους, σχεδόν σταθερή καθ' όλη την διάρκεια χρήσης τους

furious99
07-02-2011, 20:13
Ξεχάσατε και κάτι σημαντικό!!
Το βάρος των lipo είναι μικρότερο σε σχέση με τις συμβατικές και η απόδοση τους, σχεδόν σταθερή καθ' όλη την διάρκεια χρήσης τους

Οντως καθεται πολυ πιο καλα στο χερι απο αυτο με τις νικελιου καδμιου που εχω, δεν εχει τοσο πολυ βαρος στο κατω μερος που ειναι η μπαταρια, αν θυμαμαι καλα ειναι μολις 1350 γραμμαρια.

sifis_samos
07-02-2011, 20:16
μ αρεσει που ψειριζετε την μαιμου για τις μπαταριες..αφου οτι κ να κανουμε, ειτε προσεχουμε ειτε οχι, πανω απο 2,5-3 χρονια δε την βγαζουν καθαρη....
απτα χερια μου εχουν περασει 6-7 διαφορετικα επαναφορτιζομενα..ολα με 2 μπαταριες. η μια πανω στο εργαλειο και η αλλη μονιμα καρφωμενη πανω στον φορτιστη (ισως και μια βδομαδα!) μεχρι να αδειασει η εν λειτουργια...το μονο που ταπαιξε τακα τακα ηταν ενα Valex..και παλι καλα..2 χρονακια φουλ...

furious99
07-02-2011, 22:43
http://www.mypraktiker.gr/Brochure.aspx

vout
01-03-2011, 23:53
Καλησπερα σας έχετε να προτείνετε δραπανοκατσαβιδα ρεύματος?

Constantinos Milonas
27-04-2011, 19:32
Βασικά πράγματα που πρέπει να κοιτάμε για την αγορά ενός Φορτιζομένου Δράπανο/Kατσαβίδι αλλα και γενικά ηλεκτρικού εργαλείου.
Πρώτον το service, σίγουρα όλες η εταιρείες δίνουν εγγύηση αλλα δεν μπορούν όλοι να φτάσουν το "μαμά" service τον εταιρειών συνήθως λόγο αποστάσεις.
Καλο είναι να υπάρχει κοντά μας ένα εξουσιοδοτημένο service τις εταιρείας που θα διαλέξουμε.
Ένα εργαλείο που θα το χρειαστούμε και χαλάσει είναι σαφώς καλύτερα να μπορούμε να το πάμε η ίδιοι στην αντιπροσωπεία από το να μπλέξουμε με ταχυδρομεία η μεσολαβήσει του καταστήματος που αγοράστηκε.O χρόνος επιστροφής του εργαλείου μεγαλώνει δραματικά.
Αξιοπιστία τις εταιρείας η τις μάρκας που θα επιλέξουμε. Καλο είναι να βλέπουμε τι μάρκα χρησιμοποιούν η καλοί Επαγγελματίες. Ένας καλός επαγγελματίας ποτε δεν παίρνει κάτι κακό για να κάνει τι δουλειά του σωστά και πάντα έχει 2 ακόμα και 3 μηχανήματα ρεζέρβα μην τυχόν και μείνει. Πάρτε μια γνώμη από αυτούς. Ένα εργαλείο δεν μπορεί να τα κάνει όλα άσχετα με τα ποσα έχετε δώσει. Υπάρχουν εργαλεία για συγκεκριμένες δουλειές. ( Ένα επαναφoρτιζομενο δεν κάνει για αναδευτήρας κολλας η γύψου ) το έχω δει και αυτό. Διαλέξτε το εργαλείο προσεχτικά ανάλογα την δουλειά που θέλετε να κάνετε.
Τα φορτιζόμενα θέλουν μια παραπάνω προσοχή και λόγου βάρους η μεγάλες μπαταρίες εκτος από μεγάλη διάρκεια προσθέτουν βάρος και όγκο. Aλλο να βιδώνεις με τα χερια ψιλά και άλλο όταν το αντικείμενο το έχουμε κάτω στο έδαφος. Πολλές φορες χρειαζόμαστε να βιδώσουμε μερικές βίδες σε ντουλάπια και συρτάρια αλλα δυστυχώς το μεγάλο ωραίο 18V που μόλις αγοράσαμε δεν χωράει. Στα εργαλεία το μέγεθος παίζει ρολο το πιάσιμο και το βάρος, στο πως εμείς το νιώθουμε στο χέρι μας.
Στα φορτιζόμενα κοιτάμε εάν ο φορτιστείς μπορεί να μας φορτίσει την μπαταρία σε 15 λεπτά. Ακόμα εάν έχει 2 μπαταρίες στη συσκευασία μιας και το κόστος τις μπαταρίας δεν είναι αμελητέο.
Ακόμα και η μεγάλες εταιρέις φτιάχνουν στην Κίνα. Αν και κάποιες κοιτάνε τα επαγγελματικά τους να τα φτιάχνουν στην Ευρώπη.
Σαν ερασιτέχνες τα φορτιζόμενα κοιτάμε 1 φορα το χρόνο να τα δουλεύουμε σε κενό να ξεφορτιζονται και να τα επαναφορτίζουμε. Έτσι η μπαταρίες μας κρατάνε ποιο πολύ.

Κωνσταντίνος Τυροβολάς
27-04-2011, 19:38
Μιας και επανήλθε, ελαφρώς οφ τόπικ: έχω ένα makita - όχι μπαταρίας - και παρατηρώ ότι τα μεγάλα τρυπάνια > 8χιλ. γυρίζουν έκκεντρα. Τα τρυπάνια είναι bosch κοβαλτίου - δεν τα λες και φθηνά τα άτιμα -.
Έχει ίσως κάποιο θέμα το τσοκ μου?

Το ίδιο παθαίνω και με ένα επαναφορτιζόμενο της πλάκας, με τις μακρυές μύτες κατσαβιδιών.

Τα πετάω και παίρνω κάτι άλλο?

Constantinos Milonas
27-04-2011, 19:49
Μιας και επανήλθε, ελαφρώς οφ τόπικ: έχω ένα makita - όχι μπαταρίας - και παρατηρώ ότι τα μεγάλα τρυπάνια > 8χιλ. γυρίζουν έκκεντρα. Τα τρυπάνια είναι bosch κοβαλτίου - δεν τα λες και φθηνά τα άτιμα -.

Το ίδιο παθαίνω και με ένα επαναφορτιζόμενο της πλάκας, με τις μακρυές μύτες κατσαβιδιών.

Τα 3 αυτάκια που πιάνουν το τρυπάνι βγαίνουν όλα στο ίδιο ύψος ? Έαν βγάλεις το Tsok ο άξονας από κάτω γυρίζει ίσια ?

tonal
27-04-2011, 20:41

Πρώτα από όλα αν είναι στραβό-έκκεντρο το τσοκ ή ο άξονας που είναι βιδωμένο πάνω, μπορείς να το διαπιστώσεις δουλεύοντας το χωρίς τρυπάνι με το τσοκ σφιγμένο στην ελάχιστη διάμετρο και κοιτώντας το από το πλάι. Αν έχει πρόβλημα θα το καταλάβεις αμέσως.

Επίσης το τσοκ ξεβιδώνει και αλλάζει. Αν το ανοίξεις τέρμα θα δεις μέσα μια βίδα. Κρατάς κόντρα με γαλλικό κλειδί εξωτερικά και ξεβιδώνεις.
Επαναλαμβάνεις αυτό που περιγράφω στη προηγούμενη παράγραφο και παρατηρείς τον άξονα. Αν είναι στραβός ο άξονας τότε πας για άλλο.
Αν περιστρέφεται κανονικά αλλάζεις το τσοκ με καινούριο (το απλό κοστίζει νομίζω λιγότερο από 20 ευρώ).

Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο να υπάρχουν ακαθαρσίες, γρέζια και σκόνες εκεί που εφάπτονται οι σιαγόνες του τσοκ με το σώμα του και να πιέζεται κάποια και λόγω αυτής της ασυμμετρίας να είναι έκκεντρη η περιστροφή, οπότε τη βγάζεις καθαρή με ένα απλό καθάρισμα.

Κωνσταντίνος Τυροβολάς
28-04-2011, 08:12
Ευχαριστώ συμφορουμίτες, θα ελέγξω βγάζοντας το τσοκ, μιας και με βιδωμένο δεν βλέπω κατι παράξενο. Ίσα μου μοιάζει να κινείται.

VaSiLiS-T
28-04-2011, 09:34
Κάτι σχετικό και άσχετο ... έχουν κάτι ιδιαίτερο οι μπαταρίες τους ?
και δεν φορτίζουν με παλμοτροφοδοτικάκια ? έχω 2 δραπανοκατσάβιδα και κανένα δεν συγκινειται ,,

Morfeas
28-04-2011, 11:13
...
Τα φορτιζόμενα θέλουν μια παραπάνω προσοχή και λόγου βάρους η μεγάλες μπαταρίες εκτος από μεγάλη διάρκεια προσθέτουν βάρος και όγκο. Aλλο να βιδώνεις με τα χερια ψιλά και άλλο όταν το αντικείμενο το έχουμε κάτω στο έδαφος.
...

Πολύ σωστά όλα. Ειδικά το παραπάνω ακόμα κι αν δουλεύεις στον πάγκο.

audiov
29-04-2011, 23:53
Κάτι σχετικό και άσχετο ... έχουν κάτι ιδιαίτερο οι μπαταρίες τους ?
και δεν φορτίζουν με παλμοτροφοδοτικάκια ? έχω 2 δραπανοκατσάβιδα και κανένα δεν συγκινειται ,,

Ni-Cd ->φαινομενο μνημης.
Li-po /Li-ion -> ταση φορτισης μεμονωμενου στοιχειου 4.18 εως 4.25V (αποφευγεται το 4.25 και συνηθες το 4.20)
Μεγιστο ρευμα φορτισης 1C (π.χ 1000mAh φορτιζει με 1Α). Δηλαδη σε μια ωρα φορτιζει.
Ελαχιστο 0.6C
Ελαχιστες αντεχουν φορτιση 2C.

Εαν φορτιζεις ολοκληρη την συστοιχια Li-po /Li-ion μαζι τοτε μεγιστη ταση 4.18 επι πληθος στοιχειων. Ελαχιστη 4.15
Δεν συνισταται η φορτιση συστοιχιας Li-po /Li-ion. Κανονικα πρεπει να φορτιζονται τα στοιχεια μεμονωμενα, και μαλιστα να γινεται balancing (εξισορροπηση τασης).
Δεν συνισταται η φορτιση στοιχειου ή συστοιχιας Li-po /Li-ion με απλους φορτιστες. ΚΙΝΔΥΝΟΣ πυρκαγιας ή καταστροφη μπαταριας.

Μικρα παλμοτροφοδοτικα, π.χ φορτιστες κινητων, δεν εχουν σταθεροποιημενη ταση. Και αν εχουν αυτη ειναι φευγα.

kingdragon
09-05-2011, 17:03
Είχα πάρει το Parkside από Lidl αυτό στα 10.8V αλλά ξέχασα τη μπαταρία να φορτίζεται κανά 2 βδομάδες και μάλλον χάλασε. Πού μπορώ να βρω άλλη μπαταρία ή μπορώ να αναστήσω την υπάρχουσα?

jpil
19-06-2011, 18:37
ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ DEWALT 12V -2 BAT 2.0AH WITH PRO TOOLBOX + ACCESSORIES DCX740K2T με 139.00 €

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.010147&sid=1

satrianius
18-07-2011, 22:02
Καλησπέρα κι απο μένα παιδιά! Σε μια απο τις σελίδες αυτού του topic διάβασα οτι τα krausmann δεν είναι...αχεμ...και τα πιο αξιόπιστα. Ξέρει κανείς την χώρα προέλευσης? Πέρα απο το ελληνικό site δεν βρίσκω και τπτ αλλο...

Ευχαριστώ!

Kosh
18-07-2011, 23:36
Ξερεις κανας γνωστης αν υπαρχει τρυπανι για κανονικο δραπανο μεγαλυτερο απο 12 χιλιοαστα διαμετρο (τσιμεντου)

sifis_samos
19-07-2011, 00:23
Ξερεις κανας γνωστης αν υπαρχει τρυπανι για κανονικο δραπανο μεγαλυτερο απο 12 χιλιοαστα διαμετρο (τσιμεντου)

το τσοκ σου μεχρι ποσα mm παιρνει?. 10 η 13?

Kosh
19-07-2011, 00:30
Εχω βαλει μεχρι και 12 μεχρι στιγμης.....

Υπαρχει και 13αρι ? Αν υπαρχει μου κανει σιγουρα .Θα μπορουσα να το ανοιξω και με το 12αρι αλλα μιλαμε για πολυ σκληρο τσιμεντο και δεν τρωγεται με τιποτα....

audiov
19-07-2011, 06:59
Χρειαζεσαι κανονικο δραπανο ρευματος και οχι μπαταριας. Με κρουστικο.
Ενα καλο τρυπανι.
Τρυπημα μικροτερης τρυπας πρωτα ( αλλά οχι πολυ κοντα στην επιθυμητη διαμετρο), μετα του τελικου διαμετρηματος.
Και να γυριζει στις στροφες που συστηνει ο κατασκευαστης του τρυπανιου, δηλαδη να εχει ροοστατη με ρυθμιση τερματος κιολας, αλλά παραλληλα το δραπανο να εχει καλη ροπη σε αυτες τις στροφες, δηλαδη να μην ειναι πολυστροφο.
Οσο για το τσοκ, τα τρυπανια τσιμεντου εχουν μικροτερο στελεχος απο το κεφαλι, οποτε δες εδω για παραδειγμα:
http://www.bosch-do-it.co.uk/accdiyocs-uk//category.htm?ccatID=131743

sifis_samos
19-07-2011, 07:34
Μωρε τρυπανια υπαρχουν μεχρι οσο θες!..
Αλλα τα φυσιολογικα τρυπανια παιρνουν η μεχρι 13 η μεχρι 10mm τρυπανακι..
Με τι εργαλειο παλευεις κ λες ειναι σκληρο; Αμα το δραπανο δε εχει δυνατη κρουση κ θες μεγαλη τρυπα, θα ζοριστεις λιγο. Γιαυτο παιρνουμε "πνευματικα" δραπανα και ξεμπερδευουμε. Ασε που αν παρεις πνευματικο, συνηθως εχει υποδοχη sds κ παιρνει τρυπανι μεχρι οσο θες. (12..14..16.. Κτλ)

Kosh
19-07-2011, 08:57
Μωρε τρυπανια υπαρχουν μεχρι οσο θες!..
Αλλα τα φυσιολογικα τρυπανια παιρνουν η μεχρι 13 η μεχρι 10mm τρυπανακι..
Με τι εργαλειο παλευεις κ λες ειναι σκληρο; Αμα το δραπανο δε εχει δυνατη κρουση κ θες μεγαλη τρυπα, θα ζοριστεις λιγο. Γιαυτο παιρνουμε "πνευματικα" δραπανα και ξεμπερδευουμε. Ασε που αν παρεις πνευματικο, συνηθως εχει υποδοχη sds κ παιρνει τρυπανι μεχρι οσο θες. (12..14..16.. Κτλ)

Κανονικο δραπανο ρευματος εχω. Ενα παλιο B&D 550W.

Δεν εχει κολωσει πουθενα χρονια τωρα .

Αρα μπορω να βαλω και 13αρι .

johnny1
19-07-2011, 14:58
ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ DEWALT 12V -2 BAT 2.0AH WITH PRO TOOLBOX + ACCESSORIES DCX740K2T με 139.00 €

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.010147&sid=1

Εγώ πριν 2 μήνες βρέθηκα έξω από αυτό το μαγαζί και δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Μπήκα μέσα και πήρα το DEWALT DC725 (18V) με 120 λίρες και είναι πύραυλος!

http://www.buckandryan.co.uk/product.php/section/3892/sn/DC725KQ

audiov
19-07-2011, 15:15
Πολλα χρηματα για ερασιτεχνικη χρηση, ακομα και συχνη να ειναι.
Αν δεν ειναι πυραυλος σε αυτα τα χρηματα -και αφου ηταν και σε τιμη ευκαιριας- τοτε ποιο ειναι;

Το καλο θα ηταν να ηταν πυραυλος καποιο με 30€, οπως αυτο που πηρα και εφτιαξα δυο κουζινες (εξ ολοκληρου), τρεις ντουλαπες (εξ ολοκληρου), κατι σιδηροκατακευες και καποια αλλα.

Αυτο οχι μονο τα εβγαλε τα λεφτα του αλλά ακομα δουλευει σαν σκυλι.

johnny1
19-07-2011, 16:36
Πολλα χρηματα για ερασιτεχνικη χρηση, ακομα και συχνη να ειναι.
Αν δεν ειναι πυραυλος σε αυτα τα χρηματα -και αφου ηταν και σε τιμη ευκαιριας- τοτε ποιο ειναι;

Το καλο θα ηταν να ηταν πυραυλος καποιο με 30€, οπως αυτο που πηρα και εφτιαξα δυο κουζινες (εξ ολοκληρου), τρεις ντουλαπες (εξ ολοκληρου), κατι σιδηροκατακευες και καποια αλλα.

Αυτο οχι μονο τα εβγαλε τα λεφτα του αλλά ακομα δουλευει σαν σκυλι.

Δεν έχεις και πολύ... άδικο!
Για ερασιτεχνική χρήση είναι λίγο υπερβολή. Αλλά εδώ έχει τα 2πλάσια χρήματα.
Είχα και γώ ένα Skill 14.4V και έφτιαξα ότι έχεις γράψει και εσύ παραπάνω.
Αλλά κάποια στιγμή τα "φτυσε" η μπαταρία και δεν είχα καθόλου δραπανοκατσάβιδο.
Και έπεσα πάνω στο DEWALT.....

satrianius
22-07-2011, 00:54
Γι'αυτό εδώ τι γνώμη έχετε? δεν το βρίσκω στο site της black&decker. Τι είναι η τεχνολογία autoselect?

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.020038

το έχω βρεί και πιο φτηνό εδώ http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=280001794

satrianius
22-07-2011, 02:32
Τώρα που το έψαξα καλύτερα είδα οτι ενα μείον είναι οτι δεν εχει ταχυφορτιστή. Η μπαταρία φορτίζει επάνω στο τρυπάνι με αντάπτορα, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να δουλεύεις με το εργαλείο και την ίδια στιγμή να φορτίζεις την δεύτερη μπαταρία...:(

Kosh
22-07-2011, 14:03
autoselect εγω δεν θα επαιρνα....

Για ασχετους με την μαστορικη....

sifis_samos
23-07-2011, 08:04
Εγω παντως πιστευω οτι ακομα και για ερασιτεχνικη χρηση, τα εργαλεια των 30ε δεν κανουν τιποτα. Αν ηταν ρευματος με 30ε οκ. Αλλα μπαταριας οχι.
Autoselect κ τριχες κατσαρες. Κλασικο τσοκ πλαστικο κ εισαι αρχοντας.

jimbaggio
19-08-2013, 18:59
Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για ενα δραπανοκατσαβιδο που πουλάει το prantiker , το budget ΒAS 14442.
Δεν μπορώ να καταλάβω εαν έχει λειτουργεια με ή χωρις κρούση, το μόνο που έχει ειναι ταχύτητες 1-5 ( το 1 ειναι το αργό και το 5 το γρήγορο προφανώς) και μετα μια επιλογη που δείχνει κατσαβιδι. Μήπως αυτο ειναι χωρις κρούση;
Εχω προσπαθήσει να βίδωσω με επιλογη "5" και μάλλον επειδη έχει και κρούση δεν γίνεται πολυ Καλη δουλεια...

aristidis.540
19-08-2013, 19:19
φιλε jim λιγο δυσκολο να εχει κρουση ενα δραπανοκατσαβιδο των 18 ευρω,βεβαια εμεις πηραμε ενα μακιτα με 400 ευρα στην δουλεια και αυτο δεν εχει κρουση.
τελος παντον στην επιλογη 5 που λες απλα δουλευει σαν τρυπανι και οχι σαν κατσαβιδι γι'αυτο δεν εχεις καλη αισθηση.
οταν το βαζεις στο κατσαβιδι εχει και καστανια αναλογα με την δυναμη,που ρυθμιζει απο τα νουμερα.