PDA

View Full Version : Philips 37pf9731

tractioner
05-01-2007, 17:00
Xαιρετω ολη την παρεα των av fanatics κ καλη χρονια.
http://i146.photobucket.com/albums/r277/tractioner/711535_00_1006_zpex53nb.jpg
Σκεφτομαι να προβω στην αγορα τις εν λογο τηλεορασης,αλλα θα ηθελα τα σχολια σας σχετικα με καποιες αποριες μου.
1-Διαβασα δεν θυμαμαι σε ποιο thread πως αυτη η philips δεν εχει 1080p oπως η sony.Μα αφου κ αυτη 1920x1080p δεν ειναι?
2-Το amdilight κανει δουλεια η μηπως ειναι ενα εμπορικο τρικ για να συλλεγει πελατες,ειναι στα αληθεια τοσο χρηστικο οπως το λανσαρουν?
3-Aξιζει απο αποψη value for money? η μηπως παρα ειναι ακριβη?
4-(Aσχετως με την εν λογο tv) Eιναι αληθει οτι οι lcd ειναι ποιο ευσθητες οι οθονες τους απο χτυπηματα σε σχεση με τις plasma?

Evanl
05-01-2007, 18:40
Φίλε tractioner καλώς ήρθες στην παρέα μας! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Η τηλεόραση έχει ανάλυση 1920 Χ 1080p(ixels). Δεν δέχεται όμως σήμα 1080p(rogressive). Άρα όχι δεν είναι "1080p" με την έννοια που το εννούν οι υπόλοιποι (δηλαδή όλος ο υπόλοιπος κόσμος!). Βεβαίως στις 37'' είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα δεις διαφορά ανάμεσα σε 720p/1080p αλλά το "1080p" που αναφέρει η philips είναι μάλλον παραπλανητικό.

2. Το ambilight είναι όντως καλό και χρηστικό αλλά για μένα είναι μάλλον ένα από τα μικρότερης σημασίας χαρακτηριστικά που έχει η τηλεόραση και για τα οποία θα την αγόραζα (βλ. απάντηση 3). Απλώς, επειδή φαίνεται εξαρχής στο μάτι (και κακά τα ψέμματα εντυπωσιάζει κάποιον που δεν το έχει ξαναδεί) έχει γίνει και τόσος ντόρος.

3. Είμαι κάτοχος της 32αρας και πιστέυω ακράδαντα ότι αξίζει τα λεφτά της. Η εικόνα είναι εκπληκτική τόσο σε τηλεοπτικό σήμα (ίσως η καλύτερη από τους ανταγωνιστές της) όσο και σε dvd, με εξαιρετικά βελτιωτικά συστήματα εικόνας (ευκρίνεια-κίνηση κλπ). Το ίδιο θεωρώ και για την 37αρα η οποία είναι κορυφαία (και η πιο ακριβή) για την κατηγορία της. Ο αντίλογος είναι ότι με τα ίδια χρήματα θα μπορούσες να πάρεις μία π.χ. πολύ καλή 40αρα. (Εγώ για παράδειγμα ήξερα ότι ενδιαφέρομαι μόνο για 32αρα λόγω χώρου οπότε δεν μπήκα σε τέτοιο δίλημμα). Από εκεί και πέρα είναι θέμα επιλογής σου και μπορείς να δεις παρόμοιους προβληματισμούς σε αρκετά threads στο φόρουμ.

4. Εχμμ, για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω υποβάλει σε βασανιστήρια, εκτός από το βεντουζάκι του Μανώλη (όσοι έχουν περάσει την δοκιμασία ξέρουν για τι μιλώ)!!

Βαγγέλης

panosxgr
06-01-2007, 01:16
Φιλε tractioner, καλως ηρθες στην παρεα :ernaehrung004:
Πιστευω οτι ο φιλος Βαγγελης -bye- τα ειπε ακριβως οπως εχουν τα πραγματα.

tractioner
06-01-2007, 01:53
Φιλε βαγγελη ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου αν κ στο τεταρτο μου ερωτημα δεν ησουν κ τοσο σαφης,η τουλαχιστον δεν επιασα εγω το χιουμορ σου!;) ;)
Any way ησουν πολυ διαφωτιστικος.
Αν παντως καποιος αλλος ειχε να παραθεσει καποιον αντιλογο η νεα αποψη θα με βοηθουσε ακομη περισοτερο!
ΤHANX!

tractioner
06-01-2007, 02:00
Φιλε tractioner, καλως ηρθες στην παρεα :ernaehrung004:
Πιστευω οτι ο φιλος Βαγγελης -bye- τα ειπε ακριβως οπως εχουν τα πραγματα.
Σ ευχαριστω φιλε πανο, κ οσο αφορα την υπογραφη σου, σου προτεινω την μεγαλη δευτερα του πασχα! Καλα δεν ειναι?-bye- -bye-

Μιχάλης Κακαρνάκης
06-01-2007, 02:02
Kαλησπερά μου και απο μενα
εχω και εγω τη 32''9631 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος και βλέπω απο αποστση 3 μέτρα. Αν έχεισ περίπου 4 μέτρα ειναι καλή η 37''αλλοιως είναι κουραστική η 37.
Δες τη 32'' -9631 παρα πολύ καλή

tractioner
06-01-2007, 03:21
Eχω περιπου 5 μετρα οποτε νομιζω πως για μενα ειναι καλη η 37''

Yperion
06-01-2007, 09:01

Απο τα 5 μετρα η 37αρα ειναι πολυ μικρη. Θα σου προτεινα να παρεις τουλαχιστον 42αρα με βελτιστο μεγεθος την 50αρα. Ωραια τα φωτακια του ambilight αλλα αν το μεγεθος της οθονης ειναι μικρο τι να τα κανεις?

Για την αποσταση θεασης και μεγεθος οθονης κοιτα εδω:

http://www.myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html

Αν βαλεις diagonal ΤV Size 42 ιντσες τοτε βγαινει μεγιστη αποσταση θεασης 15.8 feet που ειναι 4.8 μετρα οποτε καταλαβαινεις οτι και η 42 ακομα ειναι μικρη (ποσο μαλον η 37).

panosxgr
06-01-2007, 09:56
Θα συμφωνησω με το Γιαννη οτι η αποσταση ειναι λιγο μεγαλη για μονο 37 ιντσες. Οσο για το πολυσυζητημενο ambilight, για αλλους ειναι ενα περιττο εφε και για αλλους ενα βασικο στοιχειο της τηλεορασης, αφου ξεκουραζει και τα ματια κατα τη θεαση, λογω του οπισθιου αυτου φωτισμου. Ολα αυτα βεβαια σε ενα πακετο τιμης αρκετα τσουχτερης σε σχεση με τα περισσοτερα μοντελα (μαλλον ολα τα υπολοιπα) της αγορας.
-bye-

Evanl
06-01-2007, 12:35
Φιλε βαγγελη ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου αν κ στο τεταρτο μου ερωτημα δεν ησουν κ τοσο σαφης,η τουλαχιστον δεν επιασα εγω το χιουμορ σου!;) ;)
ΤHANX!

Δίκιο έχεις, ήταν ένα inside joke:ernaehrung004:
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει για τέτοια διαφορά ανάμεσα σε plasma και lcd. Ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί να βοηθήσει-bye-

Evanl
06-01-2007, 12:43
Συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά (Πάνο -bye- ) για το θέμα του μεγέθους. Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι μεγαλύτερο.

Yperion
06-01-2007, 19:54
Το νεο Hi Tech εχει test τηλεορασεις 46-52" και θα ελεγα οτι μια πολυ καλη προταση ειναι η LG 47LB2R η οποια ειναι 47 αρα Full HD και εχει πολυ καλη εικονα συμφωνα με το περιοδικο και ολα αυτα με "μονο" 3 χιλιαρικα.

Βεβαια δεν θα εχει την κορυφαια εικονα της 37pf9731 αλλα σιγουρα την πλησιαζει και επιπλεον προσφερει πολυ μεγαλυτερο μεγεθος.-bye-

georgede
06-01-2007, 20:18
Παίρνεις και 10 ίντσες πιο μεγάλη!!! Τεράστια διαφορά...

tractioner
06-01-2007, 20:36
Επιδη με βαλατε στην διαδικασια να μετρησω ακριβως,ειναι 4.2 μετρα τα ματια μου απο την οθονη.
Τωρα εχω μια παλια philips 16;9 στις 32 ιντσες κ νομιζω οτι βλεπω ικανοποιητικα.
Τελικα τι προτεινεται θα με καλυψει η 37αρα σε αυτα τα μετρα?

tractioner
06-01-2007, 20:48
Παίρνεις και 10 ίντσες πιο μεγάλη!!! Τεράστια διαφορά...Το μεγεθους ομως εχει το τιμημα του, την ποιοτητα δε νομιζεις?

Yperion
06-01-2007, 21:09
Το μεγεθους ομως εχει το τιμημα του, την ποιοτητα δε νομιζεις?

Δεν νομιζω οτι η διαφορα στην εικονα θα ειναι και μεγαλη , ειδικα απο τα 4 μετρα αποκλειεται να διακρινεις διαφορες.
Παντως ακομη και απο τα 4 μετρα η 37αρα ειναι μικρη με οποιον τροπο και αν το υπολογισεις. Γυρω στο μεγεθος που ψαχνεις μπορεις να δεις και την Sony 40X2000 η την Sharp 42XD1E.

shadowf
06-01-2007, 21:33
Το νεο Hi Tech εχει test τηλεορασεις 46-52" και θα ελεγα οτι μια πολυ καλη προταση ειναι η LG 47LB2R η οποια ειναι 47 αρα Full HD και εχει πολυ καλη εικονα συμφωνα με το περιοδικο και ολα αυτα με "μονο" 3 χιλιαρικα.

Βεβαια δεν θα εχει την κορυφαια εικονα της 37pf9731 αλλα σιγουρα την πλησιαζει και επιπλεον προσφερει πολυ μεγαλυτερο μεγεθος.-bye-

Eχει της Sharp 46 & 52XD1E στο τεστ; Tι λεει για αυτες;

panosxgr
06-01-2007, 21:34
Την 46αρα με τις επιδοσεις και την τιμη την εχει σαν best value for money! -bye-

shadowf
07-01-2007, 12:35
Eυχαριστω Πανο!

tractioner
07-01-2007, 19:56
Aν μιλαμε μονο για ποιοτητα εικονας οκ αλλα η 37pf9731 ειναι κ αρκετα φορτομενη σε εισοδους. Οι αλλες ειναι?
http://i146.photobucket.com/albums/r277/tractioner/av.jpg

tractioner
08-01-2007, 02:00
helooo!!

GeorgeFX
09-01-2007, 12:13
χαιρετω την παρεα......βρισκομαι και εγω στο διλημα αναμεσα στην Philips 37pf9731 και στην SONΥ KDL-40X2000 και ακομα σκεφτομαι για το καινουργιο μοντελο KDL-40W2000 δεν ξερω ποια να παρω,η αληθεια ειναι οτι με εχει εντυπωσιασει η philips με το Pixel Plus 3 HD και Ambilight Surround και με LCD CLEAR δυστηχως δεν ειναι 1080p.εχθες εκανα μια βολτα σε ενα καταστημα ηλεκτρικων και ειδα την 40Χ2000,δεν ξερω αλλα μου φανηκε πολυ καλυτερη η εικονα και το καλυτερο ηταν οτι εβγαζε τετοια εικονα μεσω laptop Vaio.πολυ μπερδεμα...θελω βοηθεια και τις αποψεις σας.......

Pris
09-01-2007, 13:00
και το καλυτερο ηταν οτι εβγαζε τετοια εικονα μεσω laptop Vaio.πολυ μπερδεμα...θελω βοηθεια και τις αποψεις σας.......

Να την δεις σε τηλεοπτικό σήμα κυρίως, διότι σε σήμα από DVD ή ακόμα περισσότερο απο HD υλικό, όλες αυτές πετάνε.
Και επειδή αναφέρεις το laptop ψυλλιάζομαι μήπως έπαιζε HD απο internet ή blue-ray.

nmastro
09-01-2007, 13:59
Επίσης αν δεν κάνω λάθος η 9731 δεν έχει LCD Clear. Η 9830 έχει....
Να τις δεις και σε τηλεοπτικό σήμα...εκεί που υστερούν

tractioner
12-01-2007, 02:59
Να την δεις σε τηλεοπτικό σήμα κυρίως, διότι σε σήμα από DVD ή ακόμα περισσότερο απο HD υλικό, όλες αυτές πετάνε.
Και επειδή αναφέρεις το laptop ψυλλιάζομαι μήπως έπαιζε HD απο internet ή blue-ray.
+1

Yperion
12-01-2007, 10:34
Παντως με βαση την αποσταση θεασης που εχεις εγω επιμενω οτι 37αρα δεν σου κανει. Μην ξεχνας οτι οι CRT ειναι μπαουλα με αποτελεσμα να πιανουν χωρο και να δειχνουν πιο μεγαλες.
Αν παρεις μικροτερη απο 40-42 τοτε θα το μετανιωσεις.-bye-

ilise
12-01-2007, 11:28
H 37PF9731 φοραει το καινουργιο πανελ με clear lcd γι αυτο και πεταει σε τηλεοπτικο σημα
H 42PF9731 δεν ειναι τεχνολογιας clear lcd διοτι απλα φοραει το panel της 9830
Νικος

cospan
12-01-2007, 16:04
Παντως με βαση την αποσταση θεασης που εχεις εγω επιμενω οτι 37αρα δεν σου κανει. Μην ξεχνας οτι οι CRT ειναι μπαουλα με αποτελεσμα να πιανουν χωρο και να δειχνουν πιο μεγαλες.
Αν παρεις μικροτερη απο 40-42 τοτε θα το μετανιωσεις.-bye-

Αυτό πιστεύω είναι σχετικό. Εγώ έχω απόσταση θέασης στα 3,5 μέτρα περίπου και μου φαίνεται ότι η 40" θα ήταν ιδανική. Δηλαδή θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη. Η γυναίκα μου αντίθετα όταν βλέπει τηλεόραση τραβάει πίσω τον καναπέ γιατί της φαίνεται τεράστια. Ο μόνος τρόπος είναι να πας να δεις σε καποιο πολυκατάστημα από απόσταση 4 μέτρων μία 37άρα, μία 40άρα και μία 42άρα. Οτιδήποτε άλλο είναι θεωρητικό.

Yperion
12-01-2007, 16:13
H 37PF9731 φοραει το καινουργιο πανελ με clear lcd γι αυτο και πεταει σε τηλεοπτικο σημα
Νικος

Και η Sharp εχει το συστημα TruD που δουλευει στα 100 Hz το οποιο συμφωνα με την ιδια την Sharp ειναι καλυτερο απο τα συστηματα 100 Hz με προβολη ενδιαμεσων μαυρων εικονων αλλων εταιρειων και Clear LCD. Εγω δεν νομιζω οτι υπαρχει σημερα εταιρεια που να μην εχει συστηματα επεξεργασιας εικονας στις τηλεορασεις της οποτε δεν βλεπω να υπερτερει η Philips σε κατι απο τις υπολοιπες.

Evanl
12-01-2007, 16:27
Και η Sharp εχει το συστημα TruD που δουλευει στα 100 Hz το οποιο συμφωνα με την ιδια την Sharp ειναι καλυτερο απο τα συστηματα 100 Hz με προβολη ενδιαμεσων μαυρων εικονων αλλων εταιρειων και Clear LCD. Εγω δεν νομιζω οτι υπαρχει σημερα εταιρεια που να μην εχει συστηματα επεξεργασιας εικονας στις τηλεορασεις της οποτε δεν βλεπω να υπερτερει η Philips σε κατι απο τις υπολοιπες.

Σίγουρα όλες έχουν συστηματα επεξεργασιας εικονας φίλε Γιάννη, αλλά - όπως είναι φυσιολογικό - το αποτέλεσμα όλων των βελτιωτικών εικόνας δεν είναι το ίδιο.

Τώρα, το ποια τηλεόραση προσφέρει την καλύτερη εικόνα (που προκύπτει - και - από το σύνολο βελτιωτικών εικόνας ) είναι σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.

tractioner
13-01-2007, 02:10
Νικος
Aυτη ειναι μια λεπτομερια σοβαρη την οποια δεν εχω ψαξει.

Εισαι σιγουρος πως ισχυει αυτο? κ αν ναι μιλαμε για αισθητη διαφορα τι νομιζεις?

Αν παω σε 42αρα μηπως να την προτημισω σε πλασμα?

ilise
13-01-2007, 10:05
Καλημερα,
Ναι η πληροφορια ισχυει στο 100%. Πηγαινε www.philips.gr και δες τις λεπτομερειες για τα 2 μοντελα. Περα απο αυτο μου το επιβεβαιωσαν τα παιδια απο την υποστηριξη πελατων στην Αθηνα 210 6162000.

clear lcd φοραει μονο η 42PF9831 & 37PF9731.
Eπαναλαμβανω η 42PF9731 εχει τον επεξεργαστη PP3HD οχι ομως την τεχνολογια pixel overdrive & scanning backlight (clear Lcd) δυστυχως ουτε και το νεο επιπεδο subwoofer lamda-4. Φοραει το παλιο panel της 42PF9830. Η τηλεοραση πεταει σε HD και για τα ματια μου (ναι ειμαι της γερακινας γιος :grandpa: ) εχει οριακα καλυτερη ευκρινεια απο την 9831 λογω του panel. Απο την αλλη η 9831 εχει τον καλυτερο scaler που εχει κατασκευασει ποτε η philips με εκπληκτικα ομαλη κινηση και οπως προανεφερα αμελητεες διαφορες στην εικονα.
Για να μην σε μπερδευω εαν ειναι να βλεπεις περισσοτερο HD διαλεξε την 42PF9731 η οποια ειναι και φτηνοτερη κατα 900-1000 ευρα.
Εαν ομως εχεις συσκευες συνδεδεμενες με scart (rgb) και βλεπεις και αρκετα τηλεοπτικο σημα προτιμησε την τεχνολογια του clear lcd και επελεξε αναμεσα σε 37PF9731 & 42PF9831. Εαν τα βαλουμε ολα σε μια ζυγαρια η πλαστιγγα για μενα γερνει υπερ της 9831. Δεν αλλαζω με τιποτα την εικονα της!
Εαν παλι μπορεις να περιμενεις λιγο ερχεται η νεα 42PF9832 η οποια θα εχει clear lcd & DNM & και σε ψηφιακο επιπεδο. H Η παραπανω τεχνολογια ειναι απενεργοποιημενη στις σημερινες τηλεορασεις και η ποιοτητα του HD περα απο τα βελτιωτικα εικονας δηλαδη pixelplus3HD, active control, Digital noise reduction, color enhacement & μειωση mpeg τεχνουργηματων εξαρταται και απο την ποιοτητα του σηματος HD που τροφοδοτει την τηλεοραση.
Η νεα τηελοραση ερχεται με 1920 χ 1080 progressive clear lcd panel.
Εξωτερικα δεν διαφερει καθολου απο την 9831.
Νικος

PS. Οποιος βρισκεται Θεσσαλονικη και θελει να την δει σε οικιακο περιβαλλον και οχι σε υπερφωτισμενα πολυκαταστηματα ας στειλει p.m

tractioner
14-01-2007, 02:10
Κατσε λιγο φιλε Νικο γιατι μπερδευτικα! Η 42PF9831 διαθετει αναλυση μολις 1366Χ768p πως γινεται να εχει την καλητερη εικονα κατα την γνωμη σου στις εκπομπες καναλιων κ παραληλλα να ειναι κ ακριβοτερη απο την 42PF9731?:nounder: :nounder:

ilise
14-01-2007, 10:41
Καλημερα φιλαρακι,
Ναι η 42PF9831 διαθετει αναλυση μολις 1366Χ768p αλλα εχει καλυτερη εικονα απο την 42PF9731 ιδιαιτερα σε τηλεοπτικο σημα και γενικα αναλογικες πηγες.
Σε HD οι διαφορες ειναι αμελητεες αλλα στα ματια μου παντα ελαφρο προβαδισμα εχει η 9731 λόγω του panel 1920 x 1080.
Ξαναλεω οτι ναι ειναι 1000 περιπου ευρα ακριβοτερη για 3 λογους.
1. Φοραει το νεο panel clear lcd (με scanning backlight & overdrive pixel control)
Καθε νεα τεχνολογια την πληρωνουμε ακριβότερα.
2. Φοραει το εκπληκτικο νεο lamda 4 subwoofer. Αν μπορεις ακου μουσικη η ταινια με την 9831 και 9731 και παιξε με την ενταση του ηχου. Τοτε τα αυτια σου θα καταλαβουν τη διαφορα.
3. Η 42 αρα 9831 έχει full ambilight surround συστημα σε αντιθεση με το ambilight surround της 42 ρας 9731.

Εχουμε και λεμε λοπον 3 ας πουμε μειονεκτηματα στη 9731 και μην ξεχνας το παλιοτερο πανελ χωρις clear lcd. Γι αυτο δεν ειναι και progressive το panel της Γιατι απλα φοραει το παλαιοτερο panel της 42PF9830. Για να μην μπερδευτειτε μιλαω παντα για την 42ρα 9731 γιατι η 37αρα φοραει το νεο clear lcd panel της εταιριας.

Η Philips αυτη τη στιγμη εχει ναυαρχιδα της την 42PF9831. Το νεο της μοντελο θα ειναι ακριβως το ιδιο σχεδιαστικα απλα με νεο clear lcd panel1920x1080p.

Στα ματια μου παιζει καλυτερα αλλα πρεπει να κανεις μονος σου τη συγκριση. Εγω στην παρουσιαση της 9831 ημουν παρων σε ξενοδοχειο της Αθηνας και η εταιρια ειχε διπλα διπλα τις 42pf9830 & 42PF9831. Σκοπος τους ηταν να δειξουν ότι αν και η πρωτη φορουσε πανελ 1080 η δευτερη επαιζε πολυ καλυτερα κατα γενικη ομολογια των παρευρισκομενων και εμου φυσικα.
Εχω αρκετο καιρο εδω μεσα που τσιριζω οτι απο μονο του ενα panel 1080 ειναι 0 εις το πηλικο αν δεν υποστηριζεται απο καταλληλα κυκλωματα οδηγησης.
Τι να το κανω να εχω ενα καθαρομαιμο αραβικο αλογο αν δεν μπορω να το δαμασω?

Η εταιρια εφτιαξε τη ναυαρχιδα της 9831 να ξεπερναει σε εικονα την παλαιοτερη ναυαρχιδα της 9830 εστω και με panel μικροτερης αναλυσης. Ακουσα πολυ χαζα σχολια του τυπου τι χαζομαρες που κανει η Philips να πηγαινει με την οπισθεν και αλλα τετοια.
Ο λογος λοιπον που τη συγκεκριμενη στιγμη παρουσιασε την 9831 σαν ναυαρχιδα της ηταν απλα η χαμηλη επεξεργαστικη ισχυ του PP3HD που αν και σχεδιαστηκε για σηματα 720p & 1080p στο εργαστηριο δεν απεδιδε τα μεγιστα σε σηματα 1080p αλλα εκανε καταπληκτικη δουλεια σε 720p.
Το αλλο του μειονεκτημα εκεινη τη χρονικη περιοδο των δοκιμων ηταν οτι το συστημα δεν μπορουσε να συνεργαστει με την νεα τεχνολογια clearlcd.
Τελος σε ολα αυτα εβαλε ο νεος ταχυτατος επεξεργαστης σηματων 1080p o οποιος ηρθε να συμπληρωσει οτι ελειπε σε μια κατα τα αλλα εκπληκτικη τηλεοραση.
Στο ιδιο σουλουπι με full ambilight surround και στα τελικα σταδια των απολυτα επιτυχυμενων δοκιμων ειναι αυτη τη στιγμη η 42PF9832 που ερχεται μεχρι το Πασχα να ταραξει για μια ακομα φορα τα νερα της υψηλης ευκρινειας.
Το κερασακι στην τουρτα?
Το νεο λογισμικο της 9832 θα ξεκλειδωνει μερος ανενεργο αυτη τη στιγμη του PP3HD και στην 9831 ενεργοποιωντας τα κυκλωματα του clear lcd & Digital Natural motion και σε αμιγως ψηφιακο επιπεδο. Προς το παρων μερος των παραπανω κυκλωματων ειναι ανενεργο. Βεβαια δεν θα εχει το panel 1080 αλλα οτι και να κερδισει θα το αναδειξει αυτο ειναι σιγουρο!

Μην ξεχνατε ακομα οτι η σειρες 9731 & 9831 εχουν ενα εκπληκτικο ενσωματωμενο media player ο οποιος παιζει τα παντα. Απο φωτογραφιες μεχρι αρχεια DiVx ακομα και αρχεια vob αν και στην αρχη σας λεει μη υποστηριζομενο αρχειο εν τουτοις τα παιζει μια χαρα. Ακομα παιζει ολα τα mp3, mpeg και οτι αλλο βαλει το μυαλο σας. Σε συνδυασμο με το philips media manager μετατρεπεται σε media server και ετσι εχετε ενα player μονιμα συνδεμενο στο δικτυο του σπιτιου να παιζει οτιδηποτε απο σκληρους δισκους που βρισκονται στο pc !!!!-bye-

Simos.I
14-01-2007, 10:48

Τα 5 μέτρα, είνια πάρα πολλά για 37αρα, δες αναγκαστικά ή 40 αρα ή 46αρα, ωστόσο ξανασκέψου το ενδεχόμενο του προβολέα είναι ασύγκριτα καλύτερη επιλογή και μάλλισατα ορισμένες φορές οικονομικότερος.:Banane0:

Simos.I
14-01-2007, 10:52
χαιρετω την παρεα......βρισκομαι και εγω στο διλημα αναμεσα στην Philips 37pf9731 και στην SONΥ KDL-40X2000 και ακομα σκεφτομαι για το καινουργιο μοντελο KDL-40W2000 δεν ξερω ποια να παρω,η αληθεια ειναι οτι με εχει εντυπωσιασει η philips με το Pixel Plus 3 HD και Ambilight Surround και με LCD CLEAR δυστηχως δεν ειναι 1080p.εχθες εκανα μια βολτα σε ενα καταστημα ηλεκτρικων και ειδα την 40Χ2000,δεν ξερω αλλα μου φανηκε πολυ καλυτερη η εικονα και το καλυτερο ηταν οτι εβγαζε τετοια εικονα μεσω laptop Vaio.πολυ μπερδεμα...θελω βοηθεια και τις αποψεις σας.......

Καλώς όρισες στην παρέα μας.
Εχεις δοκιμάσει με το laptop Vaio και τις υπόλοιπες?
Να αγοράσεις αυτή που σου αρέσει περισσότερο εσένα, αυτό και τίποτε άλλο:ernaehrung004: :music-smiley-005:

Yperion
14-01-2007, 11:10
Τα 5 μέτρα, είνια πάρα πολλά για 37αρα, δες αναγκαστικά ή 40 αρα ή 46αρα, ωστόσο ξανασκέψου το ενδεχόμενο του προβολέα είναι ασύγκριτα καλύτερη επιλογή και μάλλισατα ορισμένες φορές οικονομικότερος.

Φιλε Εκι αλλες αναγκες σε ενα σπιτι καλυπτει μια τηλεοραση και αλλες ενας προβολεας. Τηλεοραση υπαρχει μεσα σε καθε σπιτι ενω προβολεας οχι.-bye-

Κατα τ' αλλα αν η Philips εχει προβλημα να φτιαξει τηλεορασεις Full HD μπορει καλλιστα να ζητησει την βοηθεια της Sony , της Sharp η ακομα και της Αmoi.:Banane0:

ilise
14-01-2007, 11:21
Γιαννη ολα στη ωρα τους,
Το θεμα δεν ειναι να φτιαξεις μονο μια τηλεοραση Full HD αλλα να φτιαξεις μια τηλεοραση που να παιζει καλα, να σε καθηλωνει, να μη ψαχνεις για σκιες , φιδακια, backlight bleeding, θολουρες εγχρωμες και τεχνουργηματα και το κυριοτερο να μην προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι η νεα σου τηλεοραση παιζει καλυτερα σε τηλεοπτικο σημα απο το παλιο σου μπαουλακι crt.
Δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα επαναλαμβανω οτι η κολοβη η αλεπου βλεπει ολες τις αλλες κολοβες. Η Philips εχει δωσει κορυφαιους επεξεργαστες εικονας και δεν χρειαζεται βοηθεια απο κανενα. Ειναι ετοιμη να απαντησει με το απολυτο οπλο. Λιγη υπομονη μονο. Φαινεται οτι αυτο το ξερουν απο καιρο οι μηχανικοι των εταιριων που ανεφερες αφου εχουν χασει εδω και καιρο τον υπνο τους:firstprize:
Νικος

shadowf
14-01-2007, 12:32
ilise καλα ολα αυτα που λες για την Philips αλλα καλο θα ηταν να φταιξει και το επιπεδο αξιοπιστιας της που βρισκεται σε πολυ κακο σημειο και στο λεω απο προσωπικη πειρα περυσι απο Ιανουαριο μεχρι Μαιο που η 37PF9830 που ειχα παρει μου εβγαλε την ψυχη με τα προβληματα που ειχε αλλα και με της αναβαθμισης λογισμικου που εβγαζαν για να διορθωσουν τα προβληματα και μετα την εγκατασταση τους σου εβγαιναν καινουργια γιατι το λογισμικο ηταν δωσμενο για εγκατασταση και οχι 100% ελεγμενο για τα αποτελεματα του και αυτο οχι μονο μια φορα αλλα σχεδον σε καθε εκδοση του.
Οσο για τα αλλα προβληματα και την κοροιδια της Philips στην υποτιθεμενη αγνοια ολων των προβληματων που εβγαλε η σειρα 9830 ειναι ενα αλλο θεμα συζητησης.
Α και μην ξενχνιωμαστε ολα αυτα τα αγοραζες με ενα ποσο της ταξης των 3500-3800 ευρω και στο τελος η τηλ επεστραφηκε μετα απο 2 αντικαταστασης με αναλογη επιστροφη των χρηματων και δεν ημουν ο μοναδικος.....
Στην αγορα που εκανα προσφατα αφου ειχα μηνει χωρις τηλ 6 μηνες ουτε συζητηση να σκεφτω να παρω Philips βεβαια.

ilise
14-01-2007, 12:52
Εχεις δικιο 100%
Η 9830 ειδικα στις 37΄΄ εβγαλε πολλα προβληματα και παραδοξως δεν την υποστηριξαν οσο επρεπε. Παντως εβαλαν νερο στο κρασι τους.
Σαφως η υποστηριξη μετα την αγορα μετραει οσο και η αγορα αυτη καθαυτη!
Ενα πραγμα θα σου πω να ξερεις.
Οι Ολλανδοι εχουν ξαμολησει τους ανα τον κοσμο αντιπροσωπους με εντολη να αλλαζει αμεσως η τηλεοραση ακομα και στο 1 καμενο pixel ανεξαρτητα το σημειο που βρισκεται.
Αυτο σου το επιβεβαιωνω απο πρωτο χερι αφου οταν η τηλεοραση μου ηρθε με 1 καμενο pixel τσακιστηκαν και την αλλαξαν σε 3 εργασιμες ημερες.
Σε προβλημα της εισοδου component (ψυχρης κολησης) ξανατσακιστηκαν σε χρονο dt και διορθωσαν το προβλημα.
Θα προσεξες οτι στην νεα σειρα απο τον Ιουνιο του 2006 εχουν βγει 3 μολις λογισμικα που διορθώνουν μικροπροβληματα αν μπορουμε να τα πουμε ετσι.
Για παραδειγμα στο λογισμικο του Αυγουστου το νεο λογισμικο εβαζε στη λιστα των χωρων που ειχαν DVB-T και την Ελλαδα και ετσι δεν επρεπε οπως πρωτα να ορισεις σαν χωρα εγκαταστασης την Γερμανια για να κανεις εγκατασταση των ψηφιακων αναλογικων καναλιων. Με το νεο λογισμικο αυτο γινοταν κανονικα οριζοντας απο την αρχη ως χωρα εγκαταστασης την Ελλαδα.
Στην τελευταια αναβαθμιση εφτιαξαν το προβλημα που παρουσιασαν ορισμενες τηλεορασεις στην Αγγλια οπου υπήρχε προβλημα συνεργασιας με το εκει skyHD box. Για παραδειγμα οταν εβλεπες HD απο το box και μετα standard προγραμμα υπηρχε αλλοιωση των χρωματων και επρεπε να κανεις αλλαγη πηγης external για να επαλελθουν.
Οπως βλεπεις εβαλαν για τα καλα νερο στο κρασι τους γιατι στην τελικη με το να σε ταλαιπωρησουν σε εχασαν απο πελατη!
Η καλυτερη διαφημιση αρνητικη η θετικη για την οποια εταιρια ειναι ενας δυσαρεστημενος η ευχαριστημενος πελατης αντιστοιχα!
Ευχομαι να χαρεις με υγεια τη νεα σου τηλεοραση και να μη σε ταλαιπωρησει ποτε.:grandpa:
Νικος

Yperion
14-01-2007, 14:59
Γιαννη ολα στη ωρα τους,
Το θεμα δεν ειναι να φτιαξεις μονο μια τηλεοραση Full HD αλλα να φτιαξεις μια τηλεοραση που να παιζει καλα, να σε καθηλωνει, να μη ψαχνεις για σκιες , φιδακια, backlight bleeding, θολουρες εγχρωμες και τεχνουργηματα και το κυριοτερο να μην προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι η νεα σου τηλεοραση παιζει καλυτερα σε τηλεοπτικο σημα απο το παλιο σου μπαουλακι crt.
Δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα επαναλαμβανω οτι η κολοβη η αλεπου βλεπει ολες τις αλλες κολοβες. Η Philips εχει δωσει κορυφαιους επεξεργαστες εικονας και δεν χρειαζεται βοηθεια απο κανενα. Ειναι ετοιμη να απαντησει με το απολυτο οπλο. Λιγη υπομονη μονο. Φαινεται οτι αυτο το ξερουν απο καιρο οι μηχανικοι των εταιριων που ανεφερες αφου εχουν χασει εδω και καιρο τον υπνο τους

Συγνωμη φιλε Νικο αλλα δεν βλεπω καμια κολοβη αλεπου, εγω βλεπω οτι αλλες εταιρειες (Sharp , Sony, Pioneer κτλ) βγαζουν τηλεορασεις με τουλαχιστον ισαξια αν οχι καλυτερη εικονα απο την Philips σε χαμηλωτερη τιμη.
Τωρα αν εσυ θελεις να πληρωνες πολυ παραπανω και μην κερδιζεις τιποτα εκτος απο χρωματιστα λαμπακια ειναι δικαιωμα σου.
Οσο για τα Pixel plus , clear LCD κτλ. τα ακουω βερεσε γιατι ΟΛΕΣ οι εταιρειες εχουν παρομοια η και καλυτερα βελτιωτικα εικονας απλως δεν τα διαφημιζουν τοσο πολυ γιατι δεν χρειαζεται να δικαιολογησουν μεσω του marketing τις υπερβολικες τιμες τους οπως η Philips.

tractioner
14-01-2007, 15:41
ilise καλα ολα αυτα που λες για την Philips αλλα καλο θα ηταν να φταιξει και το επιπεδο αξιοπιστιας της που βρισκεται σε πολυ κακο σημειο και στο λεω απο προσωπικη πειρα περυσι απο Ιανουαριο μεχρι Μαιο που η 37PF9830 που ειχα παρει μου εβγαλε την ψυχη με τα προβληματα που ειχε αλλα και με της αναβαθμισης λογισμικου που εβγαζαν για να διορθωσουν τα προβληματα και μετα την εγκατασταση τους σου εβγαιναν καινουργια γιατι το λογισμικο ηταν δωσμενο για εγκατασταση και οχι 100% ελεγμενο για τα αποτελεματα του και αυτο οχι μονο μια φορα αλλα σχεδον σε καθε εκδοση του.
Οσο για τα αλλα προβληματα και την κοροιδια της Philips στην υποτιθεμενη αγνοια ολων των προβληματων που εβγαλε η σειρα 9830 ειναι ενα αλλο θεμα συζητησης.
Α και μην ξενχνιωμαστε ολα αυτα τα αγοραζες με ενα ποσο της ταξης των 3500-3800 ευρω και στο τελος η τηλ επεστραφηκε μετα απο 2 αντικαταστασης με αναλογη επιστροφη των χρηματων και δεν ημουν ο μοναδικος.....
Στην αγορα που εκανα προσφατα αφου ειχα μηνει χωρις τηλ 6 μηνες ουτε συζητηση να σκεφτω να παρω Philips βεβαια.
Tι βλαβες σου προεκειψαν ακριβως με την 9830?

tractioner
14-01-2007, 15:45
Παντως την πολιτικη τις εταιριας να διαθετει ενα πανελ 1920Χ1080 κ να μην το εφαρμοζει σε ενα καινουριο μοντελο μου κανει καπως,αλλα αυτοι γνωριζουν καλητερα τις πολιτικες που ακολουθουν !

ilise
14-01-2007, 17:59
Το panel δεν ηταν δικο της το εβγαζε σε συνεργασsια με την LG η ελειψη όμως των οποιων οδηγησε σε διακοπη της σειρας 42pf9830 και αντικατασταση της απο την 42Pf9730 το οποιο τελικα φορουσε 1360χ768.
Αυτη η κινηση αφορουσε μονο την νοτιοδυτικη Ευρωπη αφου η 42Pf9830 κυκλοφορουσε ακομα σε Γερμανια Βελγιο Ολλανδια Αυστρια με το πανελ 1080.
Τωρα γιατι προτιμησε να κυκλοφορησει ενα πανελ σε μια καινουργια τηλεοραση νομιζω το εξηγησα παραπανω κατα την ταπεινη μου γνωμη βεβαια παντα.

ilise
14-01-2007, 18:13
Φιλε Γιαννη εγω παλι τις κολοβες τις αλεπουδες τις βλεπω παντου. Σαφως και υπαρχουν και αλλες εταιριες που βγαζουν ισαξια μοντελα ομως κατα γενικη ομολογια περιοδικα του χωρου εσωτερικου και εξωτερικου εχουν να λενε για τον scaler ας πουμε της 9831.
Σαφως και υπαρχουν επισης τηλεορασεις σε χαμηλοτερες τιμες. Τελικος ομως κριτης ειναι παντα το ματι του καθενος και η ποιοτητα της εικονας οπως ο καθενας μας αντιλαμβανεται.
Με υποτιμας αν νομιζεις οτι ετσι μου καπνισε να δωσω περιπου 5000 για να μην κερδισω τιποτα εκτος απο χρωματιστα λαμπακια.
Πρωτον γιατι δεν μου περισευουν και δευτερο γιατι αν δεις μια φορα αυτα τα χρωματιστα λαμπακια όπως λες δεν μπορεις να ξεκολησεις. Να αφησω κατα μερος τις μελετες οφθαλμιατρων και γενικα της τεχνολογιας που βρισκεται πισω απο το ambilight. Να σου πω μονο οτι η επεξεργαστικη ισχυς και ο αλγοριθμος που κρυβεται πισω απο το ambilight ειναι κλασεις ανωτερη απο την αντιστοιχη ισχυ αλλων ανταγωνιστικων υλοποιησεων για ολο το συστημα επεξεργασιας εικονας τους.
Τελος επαναλαμβανω τελικος κριτης ειναι παντα το ματι. Και το ματι δεν κανει ποτε λαθος. Τα πραγματα μπερδευονται οταν μπει στην μεση το υποκειμενικο κριτηριο.
Οσο για το pixel plus & to clear lcd Γιαννακη δεν αποτελει απλα ακομα ενα συστημα επεξεργασιας εικονας αλλα ευσεβη πόθο και ονειρο πολλων κατασκευαστων τηλεορασεων.

georgede
14-01-2007, 18:40
Δεν λέμε καλές οι Philips… :grandpa: αλλά υπάρχουν και καλύτεροι…. :award:

Εξάλλου δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να πιστεύει σοβαρά ότι η Philips είναι η καλύτερη εταιρεία στον κόσμο σε τηλεοράσεις, σωστά; :ernaehrung004: -bye-

Yperion
14-01-2007, 21:19
Οσο για το pixel plus & to clear lcd Γιαννακη δεν αποτελει απλα ακομα ενα συστημα επεξεργασιας εικονας αλλα ευσεβη πόθο και ονειρο πολλων κατασκευαστων τηλεορασεων.

Εδω ακριβως ειναι που διαφωνουμε. Δηλαδη οι αλλοι κατασκευαστες δεν εχουν καλα chip επεξεργασιας η δεν μπορουν να φτιαξουν ενα backlight που αναβοσβηνει (αυτο ειναι στην ουσια το περιβοητο clear LCD). Εγω ξερω οτι το Pixel Plus 2 ειχε γινει περιγελος οταν εμαθαν ολοι οτι δουλευει στην υπερυψηλη αναλυση 480p.

http://www.research.philips.com/password/archive/24/downloads/pp2-hd_backgrounder_europe-ap.pdf

Προφανως δεν ξερεις οτι το Pixel Plus ειναι ουσιαστικα ενα chip επεξεργασιας που ονομαζεται Nexperia και το οποιο πουλαει η Philips και σε αλλους κατασκευαστες οπως η LG και η BENQ.

The new line of LCD TVs and Plasma TVs are based on Philips’ Nexperia semiconductor system solutions (PNX8550/PNX2015/TV300). Philips utilizes Nexperia in all-new integrated ATSC chassis, providing a high level of integration for a digital television (DTV) system solution and unparalleled picture quality by utilizing Philips’ proprietary Pixel Plus technology.

http://www.press.ce.philips.com/apps/c_dir/e3379701.nsf/alle/04B9E0E75FEFB85AC1256F7200514EE3

Royal Philips Electronics today announced that LG Electronics integrated Philips single-chip solution TDA15500 with it’s TV505 reference design in the entire portfolio of mainstream LCD TV chassis. Using the reference design in multiple products results in lower production costs, allowing LG Electronics to offer LCD television sets for the mass market at a competitive price without compromising picture quality

http://www.nxp.com/news/content/file_1220.html

Βεβαια επειδη LG και Philips χρησιμοποιουν τον ιδιο επεξεργαστη εικονας σε ορισμενα μοντελα δεν σημαινει οτι εχουν και την ιδια εικονα αλλα θελω απλως να σου δειξω τι κρυβεται πισω απο τα μεγαλα λογια για Pixel Plus κτλ.

Evanl
15-01-2007, 00:58
Συγνωμη φιλε Νικο αλλα δεν βλεπω καμια κολοβη αλεπου, εγω βλεπω οτι αλλες εταιρειες (Sharp , Sony, Pioneer κτλ) βγαζουν τηλεορασεις με τουλαχιστον ισαξια αν οχι καλυτερη εικονα απο την Philips σε χαμηλωτερη τιμη.
Τωρα αν εσυ θελεις να πληρωνες πολυ παραπανω και μην κερδιζεις τιποτα εκτος απο χρωματιστα λαμπακια ειναι δικαιωμα σου.
Οσο για τα Pixel plus , clear LCD κτλ. τα ακουω βερεσε γιατι ΟΛΕΣ οι εταιρειες εχουν παρομοια η και καλυτερα βελτιωτικα εικονας απλως δεν τα διαφημιζουν τοσο πολυ γιατι δεν χρειαζεται να δικαιολογησουν μεσω του marketing τις υπερβολικες τιμες τους οπως η Philips.

Φίλε Γιάννη όσο ισοπεδωτική θεωρώ την θεοποίηση της philips (και έχω καυτηριάσει κακώς κείμενα της εν λόγω εταιρίας μέσα στο φόρουμ) τόσο ισοπεδωτική θεωρώ την απαξίωση των τεχνολογιών και εφαρμογών που λανσάρει με αναφορές σε "χρωματιστά λαμπάκια" τα οποία κατά τη γνώμη σου είναι και αυτά που χρυσοπληρώνουν καταναλωτές σαν τον ilise ή εμένα.

Έτσι, είναι δικαίωμά σου να θεωρείς ότι η υπεροχή των βελτιωτικών της philips είναι ουσιαστικά κόλπο μάρκετιγκ, όπως και δικαίωμα του Ilise να θεωρεί ότι σε αυτά η philips υπερέχει - άποψη που ασπάζομαι. Όμως η έκφραση "αν εσυ θελεις να πληρωνες πολυ παραπανω και μην κερδιζεις τιποτα εκτος απο χρωματιστα λαμπακια" νομίζω ότι βρίσκεται στα όρια της αποτύπωσης γνώμης με την υποτίμηση όσων έκαναν αυτήν την επιλογή.

Evanl
15-01-2007, 01:05
Εξάλλου δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να πιστεύει σοβαρά ότι η Philips είναι η καλύτερη εταιρεία στον κόσμο σε τηλεοράσεις, σωστά; :ernaehrung004: -bye-

Συμφωνώ απολύτως! Αλλά το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρίες (σε μία άκρως ανταγωνιστική και συνεχώς μεταβαλόμενη αγορά όπως είναι η αγορά τηλεοράσεων σήμερα, είναι αδύνατον κάποιος να ισχυριστεί ότι η Ψ εταιρία είναι "η καλύτερη στις τηλέοράσεις").

Yperion
15-01-2007, 01:21
Φίλε Γιάννη όσο ισοπεδωτική θεωρώ την θεοποίηση της philips (και έχω καυτηριάσει κακώς κείμενα της εν λόγω εταιρίας μέσα στο φόρουμ) τόσο ισοπεδωτική θεωρώ την απαξίωση των τεχνολογιών και εφαρμογών που λανσάρει με αναφορές σε "χρωματιστά λαμπάκια" τα οποία κατά τη γνώμη σου είναι και αυτά που χρυσοπληρώνουν καταναλωτές σαν τον ilise ή εμένα.

Η Philips για εμενα ειναι ενας κορυφαιος κατασκευαστης τηλεορασεων οχι ομως καλυτερος απο αλλες εταιρειες οπως Sony , Pioneer , Panasonic , Sharp κτλ.

Κατα τ' αλλα πως εξηγεις πως η Sharp 37XD1E που εχει ισαξια εικονα με την 37PF9731 συμφωνα με καποια site και περιοδικα κοστιζει 1000 ευρω φθηνωτερα. Αν αυτο σου φαινεται λογικο εγω παω πασο.-bye-

tractioner
15-01-2007, 01:36
Επιδη φιλε Γιαννη σε βρισκω δωρικο με τις philips, μηπως κ το γεγονος οτι εχει αποσπασει τα περισσοτερα βραβεια eisa αποτελει κ αυτο marketing?

Evanl
15-01-2007, 01:44
Η Philips για εμενα ειναι ενας κορυφαιος κατασκευαστης τηλεορασεων οχι ομως καλυτερος απο αλλες εταιρειες οπως Sony , Pioneer , Panasonic , Sharp κτλ.

Κατα τ' αλλα πως εξηγεις πως η Sharp 37XD1E που εχει ισαξια εικονα με την 37PF9731 συμφωνα με καποια site και περιοδικα κοστιζει 1000 ευρω φθηνωτερα. Αν αυτο σου φαινεται λογικο εγω παω πασο.-bye-

Μα ακριβώς εδώ είναι που συμφωνούμε! Η Philps είναι κορυφαίος κατασκευαστείς, όπως ακριβώς και η Sony, Samsung κλπ. Δεν νομίζω ότι κανείς μπορεί να ισχυρισθεί ότι κάποιος έχει ξεκάθαρα τα πρωτεία (αν αυτό συνέβαινε θα είχε πετάξει έξω από την αγορά τους υπόλοιπους!)

Όσο για την σύγκριση 37PF9731 και Sharp 37XD1E , αυτό ακριβώς έχω πει επανειλημμένα: Κάποια περιοδικά θα βγαλούν τη μία ή την άλλη καλύτερη, θα δικαιολογήσουν ή όχι τη διαφορά τιμής σε σχέση με το τι παίρνεις κλπ. Η επίκληση όμως των κριτικών θα πρέπει να γίνεται και στις δύο περιπτώσεις (π.χ. αν δεν κάνω λάθος οι περισσότερες κριτικές για την 9731D είναι διθυραμβικές και σύμφωνα με αυτές αξίζει τα λεφτά της). Από εκεί και ύστερα το αν κάποιος πείθεται ή όχι από τις κριτικές και την εικόνα που τελικά βρίσκει στην τηλεόραση, αυτό είναι υποκειμενικό.-bye-

Evanl
15-01-2007, 01:46
...Εννοούσα βεβαίως "κατασκευαστής" και όχι "κατασκευαστείς" (μπρρ..). Προχωρημένη ώρα γαρ...

Καλό βράδυ-bye-

Yperion
15-01-2007, 07:57
Επιδη φιλε Γιαννη σε βρισκω δωρικο με τις philips, μηπως κ το γεγονος οτι εχει αποσπασει τα περισσοτερα βραβεια eisa αποτελει κ αυτο marketing?

Εγω βλεπω στα ΕΙSA awards 2006 οτι η Philips δεν εχει τοσα βραβεια οσα αλλοι κατασκευαστες:

Sony -> 6 βραβεια
Samsung -> 5 βραβεια
Pioneer -> 4 βραβεια
LG -> 3 βραβεια
Philips , Panasonic -> 2 βραβεια

http://www.eisa-awards.org/awards.html

Γκιουλόγλου Δημήτρης
15-01-2007, 12:26

Φίλε έχω την 37PHILIPS9731D από τον Νοέμβριο. Είμαι απλά πολυ ευχαριστημένος από την τηλεόραση αυτή. Ξέρω ότι θα ακούσεις μέσα στα treat ότι είναι ακριβή πάρε καμιά άλλη κ.λ.π. σου λέω ότι ισχύει ο νόμος της αγοράς: ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ !!!.

Μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα η τηλεόραση. Παίζει άψογα και της έχω κάνει και 2 update χωρίς πρόβλημα. Το μόνο αρνητικό για μένα είναι όταν από αναλογικό επιλέξεις ψηφιακό κανάλι, τότε καθυστερεί λίγο στην απόκριση του σήματος.

Και για να είμαι αμερόληπτος και όχι επειδή έχω PHILIPS σου λέω ότι αν υπήρχε η SONY 40X2000 όταν έψαχνα για τηλεόραση ίσως να κατέληγα σε μία από τις 2.

Τώρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.-bye-

Φίλε ilise είσαι άψογος. Αλήθεια είσαι από Θεσσαλονίκη ?:ernaehrung004:

Simos.I
15-01-2007, 13:26
Συμφωνώ απολύτως! Αλλά το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρίες (σε μία άκρως ανταγωνιστική και συνεχώς μεταβαλόμενη αγορά όπως είναι η αγορά τηλεοράσεων σήμερα, είναι αδύνατον κάποιος να ισχυριστεί ότι η Ψ εταιρία είναι "η καλύτερη στις τηλέοράσεις").

Πολύ σωστά διότι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Γκιουλόγλου Δημήτρης
15-01-2007, 13:29
Εγω βλεπω στα ΕΙSA awards 2006 οτι η Philips δεν εχει τοσα βραβεια οσα αλλοι κατασκευαστες:

Sony -> 6 βραβεια
Samsung -> 5 βραβεια
Pioneer -> 4 βραβεια
LG -> 3 βραβεια
Philips , Panasonic -> 2 βραβεια

http://www.eisa-awards.org/awards.html

Φιλαράκι για τηλεοράσεις μιλάμε και όχι για Φωτογραφικές ή κάμερες.
Τα βραβεία που αναφέρεις πάνω είναι γενικώς για όλα τα προιόντα για να ξέρουμε γιατί μιλάμε δηλαδή.

Και επίσης εγώ κρατάω το
HIGH-END LCD TV Philips 37PF9731D-bye-

ilise
15-01-2007, 13:39
Καλημερα Δημητρη,
Εδω Θεσσαλονίκη:ernaehrung004:
Νικος

ilise
15-01-2007, 14:10
Σιγουρα δεν μπορουν να φτιαξουν scanning backlight. Αν μπορουσαν θα το ειχαν κανει. Και μονο το γεγονος οτι υπαρχει ακομα ghosting αποδεικνευει του λογου το αληθές.
Το pixel plus 2 ναι εχεις δικιο δουλευε στην αναλυση 480p. Ποτε δεν προοριστηκε ομως για lcd τηλεορασεις. Τa pixel plus 1 & 2 προοριζονταν για τις crt τηλεορασεις της.
Υπευθυνα για τις HD LCD ηταν τα pixelplus2HD & pixelplus3HD.

Σωστα τα λες η philips όντως πουλαει σε αλλους κατασκευαστες.Ομως ποτε δεν πουλας την αιχμη της τεχνολογιας σου. Οι Αμερικανοι μας πουλανε μεν falcon αλλα δεν μας δινουν την αιχμη τψν αεροσκαφων τους την οποια κρατανε για την παρτη τους:grandpa:

Η Philips δεν εχει Γιαννη αναγκη απο μεγαλα λογια, η εικονα ειναι αυτη που εχει τον τελικο λόγο και κερδιζει η διωχνει ενα πελατη. Το οτι η εταιρια πουλαει την τεχνογνωσια της σε αλλους κατασκευαστες για μενα δεν ειναι ενδειξη απο μεγαλα λογια αλλα .... μαλλον αποδειξη για μεγαλα εργα:flipout:

shadowf
15-01-2007, 14:15
Φιλαράκι για τηλεοράσεις μιλάμε και όχι για Φωτογραφικές ή κάμερες.
Τα βραβεία που αναφέρεις πάνω είναι γενικώς για όλα τα προιόντα για να ξέρουμε γιατί μιλάμε δηλαδή.

Και επίσης εγώ κρατάω το
HIGH-END LCD TV Philips 37PF9731D-bye-

Θεωρω οτι τα προιοντα Hi End της Philips ειναι υπερτιμημενα γιατι ο ανταγωνισμος χωρις να ειναι Hi End σου δινει τα ιδια σε αποδοση και με καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα με καποιες ελλειψης στο multimedia εξοπλισμο (USB,προβολη φωτογραφιων κ.α.).
Ενα παραδειγμα ειναι η HDMI που δεν δεχεται 1080 progressive, μου ειναι αδιανοητο να δινω 3000+ ευρω και να μην υποστηριζεται αυτος ο τυπος σηματος και η τηλ να κουβαλαει ενα σωρο αλλα πραγματα.
Μετα απο λιγο καιρο οταν θα χρειαστει να συνδεθει ενα BLU RAY δεν θα μπορεσεις να παρεις το μεγιστο της αποδοσης του μηχανηματος και πιστευω οτι θα δυσανασχετησης αν ενας με μια τηλ 1000 ευρω πιο φτηνη θα μπορεσει να το κανει.
Ειμαι οπαδος της Philips πολλα χρονια δεν την κατακρυνω(παρα την ταλαιπωρια μου) ουτε και αυτους που αγορασαν την συγκεκριμενη τηλ περι ορεξεως...., αλλα πρωτα ειμαι καταναλωτης και κοιταζω το συμφερων μου.

shadowf
15-01-2007, 14:33
Σιγουρα δεν μπορουν να φτιαξουν scanning backlight. Αν μπορουσαν θα το ειχαν κανει. Και μονο το γεγονος οτι υπαρχει ακομα ghosting αποδεικνευει του λογου το αληθές.
Το pixel plus 2 ναι εχεις δικιο δουλευε στην αναλυση 480p. Ποτε δεν προοριστηκε ομως για lcd τηλεορασεις. Τa pixel plus 1 & 2 προοριζονταν για τις crt τηλεορασεις της.
Υπευθυνα για τις HD LCD ηταν τα pixelplus2HD & pixelplus3HD.

Σωστα τα λες η philips όντως πουλαει σε αλλους κατασκευαστες.Ομως ποτε δεν πουλας την αιχμη της τεχνολογιας σου. Οι Αμερικανοι μας πουλανε μεν falcon αλλα δεν μας δινουν την αιχμη τψν αεροσκαφων τους την οποια κρατανε για την παρτη τους:grandpa:

Η Philips δεν εχει Γιαννη αναγκη απο μεγαλα λογια, η εικονα ειναι αυτη που εχει τον τελικο λόγο και κερδιζει η διωχνει ενα πελατη. Το οτι η εταιρια πουλαει την τεχνογνωσια της σε αλλους κατασκευαστες για μενα δεν ειναι ενδειξη απο μεγαλα λογια αλλα .... μαλλον αποδειξη για μεγαλα εργα:flipout:

H Philips εχει αναγκη απο αξιοπιστια στα προιοντα της και ποιοτητα κατασκευης, οπου το πρωτο μεταφραζεται και σε αξιοπιστια τεχνολογιας αλλα και επενδυσης στην επερχομενη τεχνολογια κατι που δεν συμβαινει δυστυχως οσο για το δευτερο τηλεοραση που φτιαχνεται στο Βελγιο δεν μπορει να εχει προβλημα στο φινιρισμα ειναι απαραδεκτο.
Οι μεγαλες εταιρειες φαινονται και απο τα παραπονα των πελατων ποσο μεγαλες, το after sales της Philips ειναι για κλαματα και οταν πληρωνη ο καταναλωτης θελει και υποστηριξη ετσι κρινονται τα μεγαλα εργα.

Evanl
15-01-2007, 14:41
Ενα παραδειγμα ειναι η HDMI που δεν δεχεται 1080 progressive, μου ειναι αδιανοητο να δινω 3000+ ευρω και να μην υποστηριζεται αυτος ο τυπος σηματος και η τηλ να κουβαλαει ενα σωρο αλλα πραγματα.
Μετα απο λιγο καιρο οταν θα χρειαστει να συνδεθει ενα BLU RAY δεν θα μπορεσεις να παρεις το μεγιστο της αποδοσης του μηχανηματος και πιστευω οτι θα δυσανασχετησης αν ενας με μια τηλ 1000 ευρω πιο φτηνη θα μπορεσει να το κανει.

Αυτό που γράφεις φίλε shadowf είναι πολύ σώστο και το είχα καυτηριάσει και εγώ στο παρελθόν. Αυτός είναι και ο λόγος που, ενώ στις 32'' πιστεύω ότι η 9731 παίζει χωρίς αντίπαλο ως hi-end προϊόν, στις 37'' και 42'' η μη δυνατότητα απεικόνισης 1080p σίγουρα (και σε ένα βαθμό εύλογα) έστρεψε μεγάλο μέρος του καταναλωτικού κοινού σε ανταγωνιστικά προϊόντα.

Τώρα γιατί έγινε αυτό δεν μπορώ να ξέρω. Ίσως να είναι τεχνολογικό θέμα όπως αναφέρει ο φίλος ilise αν και δεν σου κρύβω ότι εμένα μου φαίνεται ότι η philips θεώρησε ότι έχει περιθώριο να κυκλοφορήσei μία τελευταία χρονιά πάνελ 1366Χ768 που δέχεται μέχρι 1080i, έτσι ώστε την επόμενη χρονιά να κυκλοφορήσει η super-duper full lcd που θα δέχεται και 1080p).

Ο χαρακτηρισμός αυτού του φαινομένου αλλάζει ανάλογα με την προσέγγιση (π.χ. από την πλευρά του καταναλωτή μπορεί να χαρακτηρισθεί ως "αρπαχτή" ενώ από την πλευρά της εταιρίας πολιτική πωλήσεων). Εν τέλει ο αριθμός πωλήσεων (αλλά και το αν η εταιρία σε κρατά ως πελάτη) είναι και ο τελικός κριτής

Γκιουλόγλου Δημήτρης
15-01-2007, 15:04
Θεωρω οτι τα προιοντα Hi End της Philips ειναι υπερτιμημενα γιατι ο ανταγωνισμος χωρις να ειναι Hi End σου δινει τα ιδια σε αποδοση και με καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα με καποιες ελλειψης στο multimedia εξοπλισμο (USB,προβολη φωτογραφιων κ.α.).
Μετα απο λιγο καιρο οταν θα χρειαστει να συνδεθει ενα BLU RAY δεν θα μπορεσεις να παρεις το μεγιστο της αποδοσης του μηχανηματος και πιστευω οτι θα δυσανασχετησης αν ενας με μια τηλ 1000 ευρώ πιο φτηνή θα μπορεσει να το κανει.
Ειμαι οπαδος της Philips πολλα χρονια δεν την κατακρυνω(παρα την ταλαιπωρια μου) ουτε και αυτους που αγορασαν την συγκεκριμενη τηλ περι ορεξεως...., αλλα πρωτα ειμαι καταναλωτης και κοιταζω το συμφερων μου.

Φίλε shadowf
Το έθεσες πολύ ωραία το θέμα και συμφωνώ μαζί σου αυτή την χρονική στιγμή (Ιανουάριος 2007).
Πρέπει να λάβεις υπ΄οψη σου ότι η τεχνολογία εξελίσσετε.
Όταν έψαχνα για τηλεόραση 37 ήταν Αύγουστος 2006, και οι μόνες που ήταν 1920χ1080 σε αυτές τις ίντζες ήταν PΗILIPS & AMOI, με μεγάλη διαφορά τιμής και η AMOI υποστήριζε progressive.

Προτίμησα την πιο ακριβή λόγω καθαρά ότι οι PΗILIPS έχουν μακράν τον καλύτερο scaler από τις άλλες μάρκες. Αυτό προσωπικά για μένα ήταν το κερασάκι στην επιλογή μου.

Τώρα κάποιος άλλος αγοράζει με βάση άλλες εκδοχές. Για την σύνδεση με BLU RAY & HD DVD, όταν βγούνε και τα πάρει το ευρύ κοινό δηλαδή εμείς νομίζω ότι η εικόνα της τηλεόρασης μου θα είναι καλύτερη από φθηνότερες με progressive. Θα το δούμε στο μέλλον.

Γκιουλόγλου Δημήτρης
15-01-2007, 15:06
Καλημερα Δημητρη,
Εδω Θεσσαλονίκη:ernaehrung004:
Νικος

Φίλε ευελπιστώ να τα πούμε από κοντά !!! -bye-

Yperion
15-01-2007, 15:44
Σημερα αγορασα το Ηχος-Εικονα Ιανουαριου και κατα διαβολικη συμπτωση ειχαν τεστ σε τηλεορασεις 32". Το αποτελεσμα?

Sharp Aquos 32RD1 και Hitachi 32LD9700 παιρνουν σχεδον (ενα εκκατοστο μετα την υποδιαστολη διαφορα) την ιδια βαθμολογια με τις 9731 και 9631 με πολυ χαμηλωτερη τιμη. Συγκεκριμενα με τα λεφτα που εχει η 32PF9731 αγοραζεις 2 (ολογραφως ΔΥΟ) Sharp και παιρνεις και ρεστα. Επισηςι απο οτι λενε οι δοκιμαστες η Sharp δειχνει και καλυτερα και απο τις δυο Philips σε Blu Ray.

Νομιζω οτι καλυτερη επιβεβαιωση αυτων που ελεγα δεν θα μπορουσε να υπαρξει. Για την ιδια ποιοτητα εικονας πληρωνεις στις Philips τον κουκο αηδονι , τωρα αν καποιος εχει λεφτα για πεταμα και θελει να δινει 3000 ευρω για τηλεοραση 32 ιντσων (9731) δικαιωμα του. -bye-

YΓ. Οσο για τα EISA awards βλεπω οτι στις τηλεορασεις βραβειο δεν πηρε μονο η Philips αλλα και οι LG , Sony, Samsung και Pioneer.

Evanl
15-01-2007, 16:07
Νομιζω οτι καλυτερη επιβεβαιωση αυτων που ελεγα δεν θα μπορουσε να υπαρξει. Για την ιδια ποιοτητα εικονας πληρωνεις στις Philips τον κουκο αηδονι , τωρα αν καποιος εχει λεφτα για πεταμα και θελει να δινει 3000 ευρω για τηλεοραση 32 ιντσων (9731) δικαιωμα του. -bye-

Γιάννη τα 3.000 χιλιάρικά που τα είδες? Την 32αρα 9731 την αγόρασα μόλις κυκλοφόρησε 2.150€ ενώ η μέση τιμή της αγοράς ήταν 2.300 € (υποθέτω ότι τώρα μπορεί να είναι και φθηνότερη). Και μην μου πεις ότι το είδες στον ΗΧΟ γιατί όπως πολύ καλά ξέρεις αναγράφονται προτεινόμενες τιμές αντιπροσωπείας οι οποίες πολλές φορές δεν έχουν καμία σχέση με την αγορά. Από εκεί και ύστερα αντιπαρέρχομαι τα περί "λεφτών για πέταμα" (προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα αυτή την έκφραση για να περιγράψω οποιαδήποτε αγορά φίλου εδώ μέσα).

Όσο για το θέμα τις "ίδιας ποιότητας εικόνας" εγώ θεωρώ ότι η διαφορά της τιμής που μου προσφέρει η τηλεόραση ανταποκρίνεται και σε διαφορά ποιότητας σε σχέση με ανταγωνιστικά πρόϊόντα. Σαφέστατα μπορεί οποιοσδήποτε φίλος να διαφωνεί με αυτό, γιατί όπως επανειλημμένα έχω πει το θέμα είναι υποκειμενικό.

Γκιουλόγλου Δημήτρης
15-01-2007, 16:09
Σημερα αγορασα το Ηχος-Εικονα Ιανουαριου και κατα διαβολικη συμπτωση ειχαν τεστ σε τηλεορασεις 32". Το αποτελεσμα?

Sharp Aquos 32RD1 και Hitachi 32LD9700 παιρνουν σχεδον (ενα εκκατοστο μετα την υποδιαστολη διαφορα) την ιδια βαθμολογια με τις 9731 και 9631 με πολυ χαμηλωτερη τιμη. Συγκεκριμενα με τα λεφτα που εχει η 32PF9731 αγοραζεις 2 (ολογραφως ΔΥΟ) Sharp και παιρνεις και ρεστα. Επισηςι απο οτι λενε οι δοκιμαστες η Sharp δειχνει και καλυτερα και απο τις δυο Philips σε Blu Ray.

YΓ. Οσο για τα EISA awards βλεπω οτι στις τηλεορασεις βραβειο δεν πηρε μονο η Philips αλλα και οι LG , Sony, Samsung και Pioneer.

Φίλε Γιάννη
Για το περιοδικό που αναφέρεις δεν το έχω διαβάσει και δεν αμφισβητώ αυτά που έχεις γράψει.
Άρα οι καταναλωτές ας προτιμήσουν τις 2 άλλες τηλεοράσεις και καλά θα κάνουν

Ομως ο φίλος tractioner που έγραψε το tread θέλει γνώμη για 37ρα και όχι για 32ρα.:grandpa:

Όσο για την τιμή που αναφέρεις νομίζω πως είναι ανακρίβεια από λάθος, γιατί την 37PF9731D την αγόρασα 2950€ και ουδέποτε η 32PF9731D κάνει 3000€:ernaehrung004:

Evanl
15-01-2007, 16:10
Επισηςι απο οτι λενε οι δοκιμαστες η Sharp δειχνει και καλυτερα και απο τις δυο Philips σε Blu Ray.

Και επίσης (μια και το διάβασα) , just for the record, οι ίδιοι δοκιμαστές λένε ότι η Philips δείχνει καλύτερη εικόνα σε dvd και συμπερασματικά (δεδομένου ότι ακόμα το dvd κυριαρχεί) την βγάζουν καλύτερη τηλεόραση στο συγκριτικό τεστ.-bye-

Evanl
15-01-2007, 16:35
Γιάννη τα 3.000 χιλιάρικά που τα είδες?

Εχμ.. βεβαίως εννοούσα 3 χιλιάρικα (ή 3.000):blush: . Είπαμε να είναι ακριβή αλλά όχι και έτσι!!

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
15-01-2007, 16:46
Καλό απόγευμα σε όλους!!!

Παρακολουθώ το θέμα...και διαβάζω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την αντιπαράθεση των απόψεων...απ΄ότι φαίνεται η Philips ξεσηκώνει έντονες συζητήσεις...κοιτάζοντας προς τα πίσω τα πιο δυνατά θέματα(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων..βλέπε ΑΜΟΙ) σε αντιπαραθέσεις επιχειρημάτων ήταν θέματα που αφορούσαν τις Philips ,είτε μόνες τους είτε σε σύγκριση με άλλες τηλεοράσεις...
αυτό από μόνο του σημαίνει πολλά για μένα...σημαίνει πχ ότι η Philips και τα κορυφαία της μοντέλλα ξεσηκώνουν συζητήσεις είτε για την καταπληκτική τους εικόνα(για κάποιους) είτε για τις εξωτικές τιμές τους(για όλους...) σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό...
η γνώμη μου είναι ότι οι κορυφαίες Philips είναι μια κατηγορία μόνες τους είτε σαν σχεδιαστική άποψη,είτε σαν εικόνα,είτε σαν τιμή....όπως η Pioneer στις πλάσμα...
αληθεια αναρωτιέμαι πόσοι από τους κατόχους της Χ2000 θα είχαν αποκτήσει αυτή την τηλεόραση αν η Philips δεν παρουσίαζε τα γνωστά προβλήματα με την 9830...η γνώμη μου είναι ότι πολλοί κάτοχοι είναι τα "ορφανά" παιδιά(ας μου επιτραπεί η έκφραση) της 9830...

Αγαπητέ Γιάννη (Rivers) τα τελευταία 4 χρόνια η Philips έχει κερδίσει τρεις φορές τα EISA για την καλύτερη Lcd...εκτός από πέρσι που το κέρδισε η Μ60(Samsung)...αυτό το γράφω επειδή έγραψες ανακρίβεια..

επίσης-φίλε Γιάννη-ξέρεις πολύ καλά(ή θα πρέπει να ξέρεις...) ότι το ένα δέκατο παραπάνω στην απόδοση ενός προϊόντος χρειάζεται να το πληρώσουμε διπλάσια χρήματα(ρώτησε γι αυτό τους hiend-άδες...)..άρα δεν υπάρχει-κατά την γνώμη μου καμιά επιβεβαίωση όσων λες...δεν θέλω να σε αδειάσω,αλλά δεν επιβεβαιώνεσαι...ο λόγος είναι ο εξής:

οι κορυφαίες Philips ΔΕΝ είναι value for money τηλεοράσεις..απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν την απόλυτα καλύτερη εικόνα και δεν κάνουν συμβιβασμούς στα χρήματα...

το ότι η 37άρα 9731 δεν δέχεται 1080p δεν μου λέει πολλά ,υπό την έννοια ότι δείχνει 1080p με τον δικό της scaler , οποίος είναι ο καλύτερος scaler που έχω δει...άρα διαφορές δεν υπάρχουν κατ΄εμέ...
αν με ρωτάγατε τι θ΄αγόραζα μεταξύ της 40Χ και της 379731 θ΄αγόραζα την Χ2000 μόνο για τις 3 ίντσες παραπάνω(γιατί όπως και να το κάνουμε size does matter,αλλιώς δεν έχει νόημα ν΄αγοράσω plasma/lcd)...κι όχι γιατί δέχεται και σήμα 1080p...κι αυτό γιατί η εικόνα της 9731-για μένα-είναι λίγο καλύτερη...

αυτή είναι η γνώμη μου απλά...επειδή πάνω απ΄όλα είμαι χομπίστας -καταναλωτής και όχι διαχειριστής....

Γκιουλόγλου Δημήτρης
15-01-2007, 17:07

Παρακολουθώ το θέμα...και διαβάζω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την αντιπαράθεση των απόψεων...απ΄ότι φαίνεται η Philips ξεσηκώνει έντονες συζητήσεις...κοιτάζοντας προς τα πίσω τα πιο δυνατά θέματα(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων..βλέπε ΑΜΟΙ) σε αντιπαραθέσεις επιχειρημάτων ήταν θέματα που αφορούσαν τις Philips ,είτε μόνες τους είτε σε σύγκριση με άλλες τηλεοράσεις...
αυτό από μόνο του σημαίνει πολλά για μένα...σημαίνει πχ ότι η Philips και τα κορυφαία της μοντέλλα ξεσηκώνουν συζητήσεις είτε για την καταπληκτική τους εικόνα(για κάποιους) είτε για τις εξωτικές τιμές τους(για όλους...) σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό...
η γνώμη μου είναι ότι οι κορυφαίες Philips είναι μια κατηγορία μόνες τους είτε σαν σχεδιαστική άποψη,είτε σαν εικόνα,είτε σαν τιμή....όπως η Pioneer στις πλάσμα...
αληθεια αναρωτιέμαι πόσοι από τους κατόχους της Χ2000 θα είχαν αποκτήσει αυτή την τηλεόραση αν η Philips δεν παρουσίαζε τα γνωστά προβλήματα με την 9830...η γνώμη μου είναι ότι πολλοί κάτοχοι είναι τα "ορφανά" παιδιά(ας μου επιτραπεί η έκφραση) της 9830...

Αγαπητέ Γιάννη (Rivers) τα τελευταία 4 χρόνια η Philips έχει κερδίσει τρεις φορές τα EISA για την καλύτερη Lcd...εκτός από πέρσι που το κέρδισε η Μ60(Samsung)...αυτό το γράφω επειδή έγραψες ανακρίβεια..

επίσης-φίλε Γιάννη-ξέρεις πολύ καλά(ή θα πρέπει να ξέρεις...) ότι το ένα δέκατο παραπάνω στην απόδοση ενός προϊόντος χρειάζεται να το πληρώσουμε διπλάσια χρήματα(ρώτησε γι αυτό τους hiend-άδες...)..άρα δεν υπάρχει-κατά την γνώμη μου καμιά επιβεβαίωση όσων λες...δεν θέλω να σε αδειάσω,αλλά δεν επιβεβαιώνεσαι...ο λόγος είναι ο εξής:

οι κορυφαίες Philips ΔΕΝ είναι value for money τηλεοράσεις..απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν την απόλυτα καλύτερη εικόνα και δεν κάνουν συμβιβασμούς στα χρήματα...

το ότι η 37άρα 9731 δεν δέχεται 1080p δεν μου λέει πολλά ,υπό την έννοια ότι δείχνει 1080p με τον δικό της scaler , οποίος είναι ο καλύτερος scaler που έχω δει...άρα διαφορές δεν υπάρχουν κατ΄εμέ...
αν με ρωτάγατε τι θ΄αγόραζα μεταξύ της 40Χ και της 379731 θ΄αγόραζα την Χ2000 μόνο για τις 3 ίντσες παραπάνω(γιατί όπως και να το κάνουμε size does matter,αλλιώς δεν έχει νόημα ν΄αγοράσω plasma/lcd)...κι όχι γιατί δέχεται και σήμα 1080p...κι αυτό γιατί η εικόνα της 9731-για μένα-είναι λίγο καλύτερη...

αυτή είναι η γνώμη μου απλά...επειδή πάνω απ΄όλα είμαι χομπίστας -καταναλωτής και όχι διαχειριστής....

Φίλε Νάσο νομίζω πως έβαλες το νερό στο αυλάκι.:ernaehrung004:
Μέσα στο FORUM μας όποτε γράφετε οτιδήποτε αφορά τηλεόραση PHILIPS βάλετε ασυστόλως από διάφορες πλευρές.
Δεν γίνετε το ίδιο άλλα thread που αφορούν άλλες εταιρίες.
Όσοι έχουμε πάρει τηλεοράσεις PHILIPS δεν ήμαστε λεφτάδες ούτε @#θιοι απλώς μας άρεσε το ανάλογο προιόν.

Τιμή μου να έχω τέτοιο συντονιστή κατηγορίας:grinning-smiley-043

Evanl
15-01-2007, 17:17
Nάσο :grinning-smiley-043
Τίποτα άλλο!!

Yperion
15-01-2007, 22:10
Ευχαριστω τον Νασο για την ευστοχη παρεμβαση του αλλα θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις:

1- Η τιμη που αναφερω για την 32PF9731 ειναι η τιμη που αναφερει το περιοδικο
2- Ποια τηλεοραση εχει τον καλυτερο scaler ειναι σχετικο καθως συμφωνα με τους δοκιμαστες ναι μεν σε SD οι δυο Philips εχουν την καλυτερη εικονα αλλα σε ΗD δεν εχουν τοσο καλη εικονα οσο αλλες τηλεορασεις της δοκιμης με αποτελεσμα συνολικα να εχουμε (σχεδον) ισοπαλια.
3- Οι Philips δεν διακρινονται για τον χρωματικο τους πλουτο με αποτελεσμα να εμφανιζονται σχετικα ψυχρες κατι το οποιο για πολλους αποτελει σημαντικο μειονεκτημα.

Συνοψιζοντας επιμενω στην θεση μου οτι η Philips παροτι προσφερει πολυ καλη εικονα (και ισως κορυφαια σε SD για κατασκευαστη LCD ) , δεν καταφερνει να δικαιολογησει την χρηματικη διαφορα απο αλλους κατασκευαστες.-bye-

Evanl
15-01-2007, 23:20
Ευχαριστω τον Νασο για την ευστοχη παρεμβαση του αλλα θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις:

2- Ποια τηλεοραση εχει τον καλυτερο scaler ειναι σχετικο καθως συμφωνα με τους δοκιμαστες ναι μεν σε SD οι δυο Philips εχουν την καλυτερη εικονα αλλα σε ΗD δεν εχουν τοσο καλη εικονα οσο αλλες τηλεορασεις της δοκιμης με αποτελεσμα συνολικα να εχουμε (σχεδον) ισοπαλια.
3- Οι Philips δεν διακρινονται για τον χρωματικο τους πλουτο με αποτελεσμα να εμφανιζονται σχετικα ψυχρες κατι το οποιο για πολλους αποτελει σημαντικο μειονεκτημα.

Συνοψιζοντας επιμενω στην θεση μου οτι η Philips παροτι προσφερει πολυ καλη εικονα (και ισως κορυφαια σε SD για κατασκευαστη LCD ) , δεν καταφερνει να δικαιολογησει την χρηματικη διαφορα απο αλλους κατασκευαστες.-bye-

Φίλε Γιάννη θα ήθελα να απαντήσω στην σύνοψή σου (χρησιμοποιώντας την αρίθμησή σου):

1. Το θέμα της τιμής το ξεκαθάρισα σε προηγούμενο post και είναι σαφές ότι παρασύρθηκες από την αναγραφόμενη τιμή στο περιοδικό η οποία δεν έχει καμία σχέση με την τιμή αγοράς. Ως εκ τούτου νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι δεν ευσταθεί μεν το επιχείρημά σου ότι "στην τιμή της 32pf9731 παίρνεις δύο ισάξιες τηλεοράσεις" αλλά και πάλι είναι ακριβότερη από τα αντίστοιχα ανταγωνιστικά προϊόντα (ως προς την τιμολογιακή δε πολιτική της Philips έχω υπάρξει και εγώ καυστικός στο φόρουμ )

2. Η δυνατότητα του scaler της τηλεόρασης φαίνεται καθαρά αν τροφοδοτηθεί με SD υλικό όπου και αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου το upscaling (προσαρμογή του σήματος στην ανάλυση της οθόνης). Υπό αυτήν την άποψη η - όποια - υπεροχή των άλλων τηλεοράσεων σε HD δεν αποδεικνύει υπεροχή σε scaler.

3. Συμφωνώ για την ψυχρότητα των philips (είναι κάτι που έχω δει με τα μάτια μου). Αυτό όμως δεν εμποδίζει αναγκαστικά τον χρωματικό πλούτο (ιδίως με το σωστό calibration).

Τέλος, παρόλο που δεν συντάσσομαι με το συμπέρασμά σου το σέβομαι ΑΠΟΛΥΤΑ ως μία διαφορετική άποψη, η οποία έχει και αυτή τα δικά της επιχειρήματα (και θέλω να πιστεύω ότι με τις εκφράσεις περί κατόχων των εν λόγω τηλεοράσεων "που έχουν λεφτα για πέταμα" ή "δίνουν 1.000€ για χρωματιστά λαμπάκια" ήθελες μόνο να δώσεις έμφαση στο επιχείρημα, ίσως όχι και με τον πιο κομψό τρόπο).

Φιλικά πάντα

Βαγγέλης-bye-

tractioner
16-01-2007, 01:33
Aρχικα θα ηθελα να δωσω συγχαριτιρια στους χρηστες του φορουν για το επιπεδο των γνωσεων τους, καθως κ το επιπεδο τις αμιλας σε αντιπαραθεσεις μεταξυ ισχυρισμων.
Oι γνωσεις μου για την τεχνολογια των lcd δεν ειναι εξηδικευμενη κ χωρις να θελω να χρησω κανεναν σας υπευθηνο, ειλικρινα εχω μπερδευτει για το τι θα επιλεξω.
Το σιγουρο ειναι οτι τρεφω μια ιδιεταιρη συμπαθειa στην philips,καθοτι περασαν απο τα ματια μου δυο επιτυχημενες για εμενα crt τηλεορασεις, αλλα δεν γνωριζα καθολου για τα προβληματα αξιοπιστιας τις σειρας 9830!
Οπως κ να εχει ευχαριστω, απλα θα ηθελα να ρωτισω στον rivers τι θα προτεινε καθως βλεπω οτι ειναι αντι philipsakias-bye-

georgede
16-01-2007, 01:47
Για δες αυτό το test review....

http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030219,49285156,00.htm

Γκιουλόγλου Δημήτρης
16-01-2007, 11:40
Για δες αυτό το test review....

http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030219,49285156,00.htm

Καλημέρα παιδιά !!! -bye-

Ο Φίλος Evanl με πρόλαβε ως προς την απάντηση στον φίλο Γιάννη/Rivers.
Η τοποθέτησή του είναι άψογη και τεκμηριωμένη 100%.

Ως προς τον φίλο georgede το test review αφορά τηλεοράσεις με διαφορετικές ίντζες. Είναι σαν να συγκρίνουμε αυτοκίνητα με διαφορετικά κυβικά. Όμως κρατάω ότι για την τηλεόραση μου PHILIPS 37PF9731D αναφέρει την λέξη gorgeous (Θαυμάσια/Θεσπέσια) εικόνα, την οποία δεν αναφέρει στις υπόλοιπες.

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
16-01-2007, 11:50

Γιάννη καλημέρα!!!

Εγώ λαμβάνω υπόψη μου την γνώμη των περιοδικών ,αλλά έχω και την προσωπική μου εκτίμηση(σωστή ή λάθος...).το ότι έχει κορυφαίο scaler η τηλεόραση είναι εύκολο να το διαπιστώσεις εάν ζήσεις λίγο καιρό μαζί της και την τεστάρεις...δεν χρειάζεται να έχεις τρομερό μάτι ή νάσαι πολύ έμπειρος...

το σχεδόν ισοπαλία δεν λέει τίποτα...τελικά η 9731 βγαίνει νικήτρια....και επειδή πήρα χθες το βράδυ το περιοδικό(αφού είχα γράψει-δηλαδή-το χθεσινό μήνυμα) διαπίστωσα ότι κέρδισε όχι με ένα δέκατο διαφορά..αλλά μ΄ένα εκατοστό!!!...έ αυτό το ένα εκατοστό το πληρώνεις διπλά λεφτά...εάν θέλεις λοιπόν την-απολύτως-καλύτερη τηλεόραση θα πληρώσεις διπλά λεφτά...

Το ότι είναι-πράγματι-ψυχρή τηλεόραση δεν λέει τίποτα (έτσι την έχουν- εργοστασιακά-ρυθμίσει για λόγους εντυπωσιασμού) γιατί αυτός που θα την αγοράσει θα της κάνει ένα επαγγελματικό καλιμπράρισμα και θα την φέρει στα ίσια της,αναδεικνύοντας τον καταπληκτικό χρωματικό της πλούτο...

Συνοψίζοντας επιμένω στην άποψή μου ότι αν θέλεις ν΄αγοράσεις την-απολύτως-καλύτερη τηλεόραση θα την πληρώσεις ακριβά...αυτός είναι ο νόμος της αγοράς...το αν τα δικαιολογεί??..αυτό είναι απολύτως υποκειμενικό και έχει να κάνει με το budget του υποψήφιου αγοραστή και με την ικανοποίησή του από την αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης...ένας ευτυχισμένος χομπίστας είναι ένας ευτυχισμένος καταναλωτής....

Γκιουλόγλου Δημήτρης
16-01-2007, 12:56
Παιδιά για να μιλήσουν και οι ειδικοί, κάντε κλικ !!!
Εδώ !!! (http://www.eisa-awards.org/history/2006-2007/video.html)

Simos.I
16-01-2007, 15:19

Nασο, η τοποθέτηση σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.:music-smiley-005:

Yperion
16-01-2007, 18:24
Νασο εχοντας δει την 9731 μονο σε καταστημα (Media Markt) στο οποιο επαιζε ΗD δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε , μια Samsung 40F71 που επαιζε πιο διπλα το ιδιο κλιπακι εδειχνε το ιδιο καλα και λογω μεγεθους και design μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο. Ισως εσυ που την εχεις δει για περισσοτερο χρονο να μπορεις να βγαλεις καλυτερα συμπερασματα.-bye-

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
17-01-2007, 11:09
Γιάννη καλημέρα!!!
Απόλυτα σεβαστό να μην σου αρέσει....είναι προσωπική άποψη...εγώ έχω ζήσει περισσότερο μαζί της...αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα...
αν δεν σου αρέσει,δεν σου αρέσει....

Καλημέρα!!!

Yperion
17-01-2007, 11:18
Δεν ηταν οτι δεν μου αρεσε , καθε αλλο , απλως δεν με επεισε για το κατι παραπανω σε σχεση με αλλα λιγο πιο φθηνα μοντελα. Βεβαια σε τοσο λιγο χρονο και μονο με σημα HD δεν μπορω να πω οτι εβγαλα ασφαλη συμπερασματα γι' αυτο και λεω οτι σεβομαι την αποψη σου που την εχεις δει περισσοτερο χρονο και σε "πραγματικες" συνθηκες (δηλαδη σωστα ρυθμισμενη και σε οικιακο περιβαλλον).

ICE1
04-02-2007, 04:22
φιλε νασο ειναι αυτο που λεs αν δεν σου αρέσει,δεν σου αρέσει,παντωs εγω που εψαχνα πεντε μηνεs για tv και μετα απο μεγαλο κοπο και τυχη και με ενα φιλο που ειναι σε ενα απο αυτα τακαταστημα τα μεγαλα δεν λεω καταλαβενειs γιατι καταφερα να τηs βαλουν σχεδων ολεs μαζι να πεξουν διπλα διπλα philips sony kai sarp οι philips 37 pf9731 ειναι μακραν του ανταγωνισμου καλυτερεs .να πω πωs και οι 3 περναν σημα HD .μαζευτηκαν εκει ολοι απο το μαγαζι και λεγαν αυτο ακιβωs που σαs λεω μονο για το σχημα τηs tv λεγαν πωs den ειναι και το καλυτερο

Ne3ed
17-02-2007, 19:51
Γεια σε ολους! Γραφω για πρωτη φορα στο AVclub αν και παρακολουθω καιρο τις συζητησεις σας με πολυ ενδιαφερον, καθως σκοπευω να αγορασω και γω μια lcd tv 37"-42". Απλα θελω να προσθεσω την αποψη μου σε αυτη την συζητηση που νομιζω αφορα μελλοντικους κατοχους tv, σαν εμενα. Γυριζω τελευταια απο "ηλεκτρονικη αθηνων" σε "κοτσοβωλο" και απο "media markt" σε "carrefour" προκειμενου να αποφασισω ποια tv με ικανοποιει περισσοτερο σε εικονα (πρωτα απ'ολα) αλλα και σε design και φυσικα σε υποδοχες (αν και δεν καταλαβαινω τη χρηση ethernet, wifi) και ευκολιες οπως PIP,hard drive και οτι αλλο. ...ενταξη! σχεδον κατεληξα αφου τα παντα τα βρηκα στη 37pf9731 philips. Σιγουρα δε βρηκα τα 1080p.. αλλα συμβιβαζομαι με την ιδεα οτι δεν μπορεις να τα χαρεις ουτως η αλλως στις 37", αλλα απο 42" και πανω. Ισχυει?? Τελευταια μαλιστα καποιος χρηστης ισχυριζεται (χωρις κανενα ενδοιασμο !) οτι ανθρωπος μεσα απο τη philips τον διαβεβαιωνει θα υπαρξει αναβαθμιση τετοια ωστε τελικα να δεχθει και 1080p μιας και ηδη η αναλυση της οθονης ειναι 1920x1080.. Γινεται κατι τετοιο ??
Αnyway προσωπικα καταληγω στην tv αυτη απλα και μονο απο την εικονα που τελικα καταφερνει να προβαλει! Και χωρις αμφιβολια αφου την συγκρινα διπλα σε πολλες ανταγωνιστριες (δυστηχως οχι στην sharp 37xd1e που πιθανον να ειναι και δυνατοτερη αντιπαλος της) και ολες μου εμοιαζαν απλα σαν να βρισκονται πισω απο την τεχνογνωσια που κατεχει η philips. Ειναι πολυ καθαροτερη η εικονα της και οι αλλες γυρω της απλα φαινονται θαμπες. Και η sony (νομιζω της σειρας V ), πραγματι ποιο εντονα χρωματα αλλα ισως και -για μενα παντα- χωρις λογο τοσο εντονα (συγκεριμενα σε χορτο γηπεδου). Καταλαβαινω πως οπως εχετε τονισει πολλοι απο σας η εικονα ειναι κατι το υποκειμενικο. Γι αυτο και οτι γραφω ειναι απλα ο τροπος που το εζησα προσωπικα.
Φυσικα και με απασχολει η αυξημενη τιμη της (τη βρηκα 2450€, cash ομως), και δεν θα με ενοχλουσε καθολου και η απουσια του ambilight, που προφανως ειναι μια τεχνολογια που την πληρωνεις αρκετα.. αν που ισως τελικα να εξελλισοταν και σε κατι ευχαριστο !
Ολα ΗΤΑΝ τελεια και προχωρουσα με σιγουρια στην αγορα μου ΜΕΧΡΙ που ΔΥΣΤΗΧΩΣ σκεφτηκα να διαβασω user reviews απο ελληνικα και ξενα sites. Πολλα πικροχολα σχολια.. απιστευτες βαθμολογιες (μεχρι και 1 !) για αδιαφορια του service, αντιστραμενα χρωματα, για μεγαλες μαυρες σκιες στο κεντρο της tv, για εντελως μαυρη οθονη, +++.. και ολα με ενα κοινο παρανομαστη: μετα απο 2 με 3 μηνες λειτουργιας. Και αυτο μου το κανει ακομα ποιο πιστευτο.
Δεν ξερω αν ισχυουν τα παραπανω αλλα σιγουρα δεν ειναι ευκολο πλεον να δωσω γυρω στα 2700€ για να το μαθω.. αν και ακομα αυτη εχω στο μυαλο μου.: :hanged:

Yperion
17-02-2007, 20:41
Δυστυχως η αγορα τηλεορασης (οπως και καθε πραγματος) εμπεριεχει και ενα ποσοστο ρισκου. Αγοραζοντας ομως (για παραδειγμα) ενα DVD player των 70 ευρω δεν ειναι το ιδιο με μια τηλεοραση 2,500 ευρω. Αν σου χαλασει το πρωτο το πετας και παιρνεις αλλο , με την τηλεοραση μπλεκεις με απιστευτες περιπετειες.

Παντως εχω ακουσει καλα λογια για την αντιμετωπιση του καταναλωτη απο την Philips με αλλαγες τηλεορασεων , επιστροφη χρηματων κτλ. κατι που αποτελει μια εγγυηση για την κακη την ωρα.

billpr
08-03-2007, 18:28
Kαλησπερά μου και απο μενα
εχω και εγω τη 32''9631 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος και βλέπω απο αποστση 3 μέτρα. Αν έχεισ περίπου 4 μέτρα ειναι καλή η 37''αλλοιως είναι κουραστική η 37.
Δες τη 32'' -9631 παρα πολύ καλή

geia xara.....skeftomai na paro tin 32PF9631D kai psaxno gia kritikes mesa sto forum....esy ti entiposi exeis mexri tora?i eikona sta tileoptika kanalia pos einai?exeis grapsei kapoia kritiki paliotera pou yparxei sto forum?

eyxaristo

plin
09-03-2007, 00:23
Για την 32PF9631D δες τα:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=4256
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=6882
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=7531
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5544

Αλήθεια, σε τί τιμή την βρήκες; Πρέπει να έχει πέσει από τότε που την πήρα.

alexanesta
09-03-2007, 12:42
Γεια σε ολους! Γραφω για πρωτη φορα στο AVclub αν και παρακολουθω καιρο τις συζητησεις σας με πολυ ενδιαφερον, καθως σκοπευω να αγορασω και γω μια lcd tv 37"-42". Απλα θελω να προσθεσω την αποψη μου σε αυτη την συζητηση που νομιζω αφορα μελλοντικους κατοχους tv, σαν εμενα. Γυριζω τελευταια απο "ηλεκτρονικη αθηνων" σε "κοτσοβωλο" και απο "media markt" σε "carrefour" προκειμενου να αποφασισω ποια tv με ικανοποιει περισσοτερο σε εικονα (πρωτα απ'ολα) αλλα και σε design και φυσικα σε υποδοχες (αν και δεν καταλαβαινω τη χρηση ethernet, wifi) και ευκολιες οπως PIP,hard drive και οτι αλλο. ...ενταξη! σχεδον κατεληξα αφου τα παντα τα βρηκα στη 37pf9731 philips. Σιγουρα δε βρηκα τα 1080p.. αλλα συμβιβαζομαι με την ιδεα οτι δεν μπορεις να τα χαρεις ουτως η αλλως στις 37", αλλα απο 42" και πανω. Ισχυει?? Τελευταια μαλιστα καποιος χρηστης ισχυριζεται (χωρις κανενα ενδοιασμο !) οτι ανθρωπος μεσα απο τη philips τον διαβεβαιωνει θα υπαρξει αναβαθμιση τετοια ωστε τελικα να δεχθει και 1080p μιας και ηδη η αναλυση της οθονης ειναι 1920x1080.. Γινεται κατι τετοιο ??
Αnyway προσωπικα καταληγω στην tv αυτη απλα και μονο απο την εικονα που τελικα καταφερνει να προβαλει! Και χωρις αμφιβολια αφου την συγκρινα διπλα σε πολλες ανταγωνιστριες (δυστηχως οχι στην sharp 37xd1e που πιθανον να ειναι και δυνατοτερη αντιπαλος της) και ολες μου εμοιαζαν απλα σαν να βρισκονται πισω απο την τεχνογνωσια που κατεχει η philips. Ειναι πολυ καθαροτερη η εικονα της και οι αλλες γυρω της απλα φαινονται θαμπες. Και η sony (νομιζω της σειρας V ), πραγματι ποιο εντονα χρωματα αλλα ισως και -για μενα παντα- χωρις λογο τοσο εντονα (συγκεριμενα σε χορτο γηπεδου). Καταλαβαινω πως οπως εχετε τονισει πολλοι απο σας η εικονα ειναι κατι το υποκειμενικο. Γι αυτο και οτι γραφω ειναι απλα ο τροπος που το εζησα προσωπικα.
Φυσικα και με απασχολει η αυξημενη τιμη της (τη βρηκα 2450€, cash ομως), και δεν θα με ενοχλουσε καθολου και η απουσια του ambilight, που προφανως ειναι μια τεχνολογια που την πληρωνεις αρκετα.. αν που ισως τελικα να εξελλισοταν και σε κατι ευχαριστο !
Ολα ΗΤΑΝ τελεια και προχωρουσα με σιγουρια στην αγορα μου ΜΕΧΡΙ που ΔΥΣΤΗΧΩΣ σκεφτηκα να διαβασω user reviews απο ελληνικα και ξενα sites. Πολλα πικροχολα σχολια.. απιστευτες βαθμολογιες (μεχρι και 1 !) για αδιαφορια του service, αντιστραμενα χρωματα, για μεγαλες μαυρες σκιες στο κεντρο της tv, για εντελως μαυρη οθονη, +++.. και ολα με ενα κοινο παρανομαστη: μετα απο 2 με 3 μηνες λειτουργιας. Και αυτο μου το κανει ακομα ποιο πιστευτο.
Δεν ξερω αν ισχυουν τα παραπανω αλλα σιγουρα δεν ειναι ευκολο πλεον να δωσω γυρω στα 2700€ για να το μαθω.. αν και ακομα αυτη εχω στο μυαλο μου.: :hanged:

Γεια σας

Εκανα ερευνα αγορας γαι 5 μερες και κατέληξα στην Philips 37pf9731/10.
Αμεσως σκεφτηκα να διαβασω reviews απο ελληνικα και ξενα sites.
Εκει επαθα πλακα οπως λεει ο Ne3ed πολλα ΜΑ ΠΟΛΛΑ πικροχολα σχολια.. απιστευτες βαθμολογιες (μεχρι και 1 !) για αδιαφορια του service, αντιστραμενα χρωματα, για μεγαλες μαυρες σκιες στο κεντρο της tv, για εντελως μαυρη οθονη, +++.. και ολα με ενα κοινο παρανομαστη: μετα απο 2 με 3 μηνες λειτουργιας.
Το site ειναι με 67 σελιδες ΜΟΝΟ παραπονα. Pm μονο γιατι ειναι το πρωτο μου post.
φοτο απο το προβλημα με μεγαλες μαυρες σκιες στο κεντρο της tv.
Μονο pm γιατι ειναι το πρωτο μου post.
Ενα δεν μπορω να καταλαβω πως στην Ελλαδα δεν βγηκε κανενα ελαττωματικο ΚΑΙ κανενας δεν ανεφερε ποτε το backlight προβλημα
που βγαινει μετα 2-3 μηνες λειτουργιας της συσκευης.
Στην Δανια στης 100 το ειχαν η 70 τωρα η philips ακολουθει την πολιτικη
η επιστροφη χρηματων η αγορα νεοτερου μοντελου αλλα για να γινει αυτο
πολλα e-mail διαμαρτυρίας εως και καταγελιες.
Στην Ολανδια και βρετανια ΜΟΝΟ επισκευη για backlight προβλημα
που βγαινει μετα 2-3 μηνες λειτουργιας της συσκευης και ΟΧΙ επιστροφη
χρηματων η αγορα καινουργιου μοντελου πληρώνοντας μονο την διαφορα.
Στην Ελλαδα πηρα τηλεφωνο στη philips και δεν ξερανε ΤΙΠΟΤΑ:violent-smiley-030:
για προβληματα στο συγκεκριμενο Μοντελο.
Εχω μια 29 philips CRT matchline εδω και 8 χρονια και ειμαι ευχαριστημένος απο την αποδοση της.
Ομως ξενέρωσα με τα πικροχολα σχολια για το συγκεκριμένο μοντελο.
Δεν ξερω τι να κανω γιατι μου αρεσε!!!!!!!!

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
09-03-2007, 15:39
Καταρχήν καλωσήρθες στην μεγάλη μας παρέα...

τι να σου πούμε???...σ΄εμάς δεν έχει αναφερθεί κανένα-μέχρι τώρα-πρόβλημα...

Geoha
09-03-2007, 15:49
Φιλε μου καλησπέρα και καλως ηρθες στο φόρουμ...

Η γνωμη μου είναι η εξης

Αν σου αρέσει παρτην και μην κολλάς πολύ σε αυτά.. Σε ολα τα προϊόντα (από μια οδοντογλυφιδα μέχρι το New Horizons που τώρα που μιλάμε οδεύει ολοταχώς προς τον Πλούτωνα) μπορει να παρουσιαστουν προβλήματα μικρά ή μεγάλα σημαντικά ή ασήμαντα με διαφορες προεκτάσεις.. Στα καταναλωτικά ηλεκτρονικά με την ελέξιξη της τεχνολογίας και την εισαγωγή ολοένα και περισσότερης ευφυίας στις consumer συσκευές, η πιθανότητα για τέτοια προβλήματα δεν ειναι ασήμαντη ακόμα και στις "καλύτερες" οικογένειες. Η μόνη ασπιδα εδώ ειναι το σωστό after sales support που οφείλει να έχει καθε εταιρεία που σέβεται τους πελάτες της ("το αλλο με τον Τοτό το ξέρεις" ) και η πίεση που εμείς σαν καταναλωτές πρέπει να ασκουμε ώστε να παίρνουμε το σωστό προιόν στη σωστή τιμή και οταν υπάρχουν θέματα να επιλυονται χωρίς να μας κανουν τα νεύρα τζατζίκι :BDGBDGB53: :BDGBDGB53:

Κατά την γνώμη μου το προβλημα δεν ειναι εαν θα σου βγάλει προβλήματα η Philips αλλά το κατά πόσο αξιζει τα χρήματά της σαν αγορά. Προσωπικά επειδή την θεωρώ υπερτιμημένη, εαν δεν βιάζεσαι ιδιαίτερα θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο αφου μέσα στην χρονιά αναμενονται αρκετά νεα μοντέλα True-HD και πτώση τιμών (~ 20-25%). Εαν όχι θα σου προτείνω να δεις και την Sharp στις 37 ιντσες (true-hd) που για τα χρήματά που ζητάει είναι κελεπούρι (και ισως απο τις τελευταίες made in Japan τηλεοράσεις)

alexanesta
09-03-2007, 16:44
Σας ευχάριστό για το καλωσόρισμα

To site ειναι αυτο

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=383684&page=68
Ειναι σοκαριστικο για εμενα ενα μοντελο να εχει τοσα προβληματα και τοσα
update firmware και η philips να μην ξερει κατι.
Yes, Philips has a problem with the panel 9322 242 22682 used in the 37PF9731D where the backlight is showing through
αnd you can see max 6 lines/bar (lighter/darker areas) on the screen.
Αυτο ειναι το προβλημα
http://www.recordere.dk/indhold/articlefiles/1072-philips_fejl_lille.jpg
Αν μου ελεγε η philips οτι το εχει λυση και η τηλεοραση μου δεν θα θέλει μετα απο 2-3 μηνες επισκευη και αλλαγή του panel 9322 242 22682 με ενα
καινουργιο θα την επαιρνα και σημερα!!!!
Οσο για την τιμη 2000 ευρω δεν ειναι πολλα!!!

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
09-03-2007, 17:01
Alexanesta είναι γνωστό το αγγλικό φόρουμ...πολύ από εμάς το διαβάζουμε όπως και τα προβλήματα που αναφέρουν για την 9731....

shadowf
10-03-2007, 08:42
Αλλη μια σειρα με σοβαρα προβληματα απο τη Philips μετα την 9830 να δουμε ποτε θα βγαλει καμμια σειρα αξιοπιστη.....
Απο το καλοκαιρι πριν ερθει Ελλαδα ειχα γραψει οτι ειχαν βγαλει firmware update και ειχαμε απορησει ποτε προλαβε σε τοσο νεο μοντελο, μαλλον το εχει βρει πανακια η Philips αυτο και της βγαζει στην αγορα με την ελπιδα οτι θα διορθωσει το προβλημα αργοτερα,τι να πει πια κανεις για αυτη την εταιρεια.

Yperion
10-03-2007, 11:33
Ολες οι μαρκες βγαζουν προβληματα λιγο εως πολυ αλλα η Philips το εχει πλεον παρακανει και δεν φτανουν και ολα τα προβληματα αλλα εχουν και το θρασος να ζητουν 2500 ευρω για μια τηλεοραση 37" (37PF9731) οταν με αρκετα λιγοτερα λεφτα αγοραζεις το ιδιο καλες η καλυτερες και πιο αξιοπιστες τηλεορασεις του ανταγωνισμου στις 40-42".:slapface:

Evanl
11-03-2007, 17:11
Πραγματικά δεν γνωρίζω κάτι για το πρόβλημα της 37αρας. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πλέον έχω την 32αρα για 5 μήνες και δεν έχω κανένα πρόβλημα (ελπίζω να μην το γρουσουζεύω...). Βέβαια οι δύο τηλεοράσεις έχουν διαφορά στην ανάλυση, οπότε δεν ξέρω αν οποιαδήποτε προβλήματα οφείλονται της 37αρας οφείλονται σε αυτό το λόγο...

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
12-03-2007, 10:29
Καλημέρα και καλή βδομάδα!!!

Διαβάζοντας-χθες-τον "Ήχο",διάβασα μια επιστολή ενός αναγνώστη(κατόχου της 37άρας 9731) που ανέφερε το-παραπάνω-πρόβλημα...

προφανώς κάτι τρέχει....

Όσοι φίλοι-κάτοχοι 9731 έχουν παρατηρήσει κάτι ας μας το γράψουν....

alexanesta
12-03-2007, 14:08
Καλησπερα σε ολους

Πηρα στην “ SOUND &VISION ”
Βασιλίσσης Ολγας 245
ειναι το επισημο service για philips,μίλησα με τον προϊστάμενο του service
εναν πολύ ευγενικό κύριο και μου ειπε πως ακομη δεν εχει αναφερθει το
φαινομενο (βλαβη) του backlight με τις 6 γραμμες στην ελλαδα.
Εχω και εγω διαβαση το περιοδικο "Ήχο" και 2 email απο ελλαδα που λενε για
την ΒΛΑΒΗ φυσικα στην ελλαδα δεν πουληθηκαν ακομη τοσες πολλες συσκευες οπως στην Αγγλια,Ολλανδια,Γερμανια,Δανια και το κακο ειναι οτι βγαινει μετα απο 2-3 μηνες.
H πολιτικη της philips για βλαβη ειναι εαν στης 10 ημερες βγάλει βλαβη αλλαγή με καινουργια μετα μονο επισκευή.
Δεν ξερω τι να κανω γιατι θελω να την αγορασω αλλα οπως φαινεται τελικα η βλαβη θα με περιμένει και η ιδεα και μονο του service με τρελαίνει.
Ακουσα και καλα λογια για την sharp 37XD1E αλλα δεν την ειδα πουθενα
στην θεσσαλονικη και απο διαβασα σε email υπαρχει έλλειψή στην αγορα

GeorgeFromCrete
13-03-2007, 10:36
Καλημέρα σε όλους παιδιά. Μέχρι τώρα δεν είχα πάρει μέρος σε αυτό το forum για τι δεν μπορούσα (και δεν μπορώ) να καταλάβω πως , σε κανένα από τα μέλη του συγκεκριμένου forum μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα με το backlight, όταν είναι γνωστό τώρα και 3 μήνες σε όλο τον κόσμο.
Τέλος πάντων. Για να σας βοηθήσω σας ενημερώνω για τα εξής:
Το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις 37pf9731.
Το service της Philips το αποδέχτηκε στις 9/2/07(προφανώς τότε βρήκε την λύση) μετά από εντονότατες πιέσεις από όλη την Ευρώπη.
Το ελληνικό service και αυτό με την σειρά του ενημερώθηκε στις 10/2/07 (αυτό το ξέρω διότι τηλεφωνούσα από τις 5/1/07 σχεδόν κάθε μέρα).
Η λύση που βρέθηκε είναι η αλλαγή του πάνελ με καινούργιο (δεν ξέρω αν πραγματικά λύνει το πρόβλημα γιατί περιμένω και εγώ το καινούργιο πάνελ για να σας το επιβεβαιώσω)
Αυτό που έχω να σας πω είναι ότι το κεντρικό service της Αθηνάς είναι εξυπηρετικότατο , ευγενικό και φιλικό (εγώ μένω Κρήτη) και μπορείτε να ενημερωθείτε αρκετά καλά.
Βέβαια η Philips τώρα και τρεις μήνες με τα update που βγάζει, λύνει ένα πρόβλημα και δημιουργεί δύο.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε τα post μου στο:
avforums.com/forums/showthread.php?p=4316388#post4316388
avforums.com/forums/showthread.php?p=4316437#post4316437

avforums.com/forums/showthread.php?p=4334878#post4334878[/SIZE]
[FONT='Times New Roman'][FONT='Times New Roman']
avforums.com/forums/showthread.php?p=4357407#post4357407
[FONT='Times New Roman']
avforums.com/forums/showthread.php?p=4358687#post4358687
[FONT='Times New Roman']
avforums.com/forums/showthread.php?p=4360869#post4360869
[FONT='Times New Roman']
avforums.com/forums/showthread.php?p=4361041#post4361041
[FONT='Times New Roman']
avforums.com/forums/showthread.php?p=4399767#post4399767
[FONT='Times New Roman']
avforums.com/forums/showthread.php?p=4406175#post4406175
[SIZE=3]

κλπ

GeorgeFromCrete
13-03-2007, 10:52
:grandpa: Υποσημείωση:grandpa:

τα περιοδικά στην Ελλάδα τώρα και 3 μήνες αποκρύπτουν αυτό το γεγονός.
Προφανώς για λόγους σκοπιμότητας (διαφημίσεις, πληρωμένες καταχωρήσεις και παρουσιάσεις)
Λυπάμε γιατί κάποια απο αυτά, τα είχα ποιο (όχι και παρα πολυ) σοβαρά.-bye-

alexanesta
13-03-2007, 11:46
Ασχημα τα Νεα απο Ευρωπη

Originally Posted by SMW http://www.avforums.com/forums/images/buttons/viewpost.gif (http://www.avforums.com/forums/showthread.php?p=4456117#post4456117)
To answer your question darknest, the backlight issue seems to be ok, but the set has now developed a new problem. The blacks and dark areas of the picture are not of the same sharpness as they were prior to the repair. In addition the screen now shows a halo effect on certain pictures, e.g. A blue sky will have numerous visible rings, spreading across the screen, which are most visible, almost like contour lines on a map.

Has anyone else seen this effect?
It seems i am going to be offered a replacement TV instead of A-novo repairing the backlight, as it is deemed 'un-economical to repair'.
SMW, Did you ask what has been done to your TV as regards the repairs? It would be nice to know if they did actually replace the backlight panel, or done something else that has caused your new problems

Μετα απο επισκευη καινουργιο προβλημα!!!!!!
Φαύλος κυκλος τελικα.
Δεν ξερουν ομως αν εχει αλλαχτει το backlight panel η εκαναν τιποτα αλλο που προκαλεσε το προβλημα.
Συμφωνώ με GeorgeFromCrete που εχω διαβασει όλα του τα ποστ στο avforums.com απο πιο πριν τωρα οσο για τα περιοδικά συγουρα ΥΠΑΡΧΟΥΝ
οικονομικα συμφεροντα οπως και το service της Philips που ΕΓΩ το ειχα παρει
χθες τηλεφωνο (δες πρηγουμενο μου ποστ) κανει πως ΔΕΝ ξερει τιποτα για το
backlight panel σε ερωτηση μου για αγορα της συσκευής.
ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΛΉΣΟΥΜΕ..ΝΑ ΠΟΥΛΉΣΟΥΜΕ..ΝΑ ΠΟΥΛΉΣΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ να επιδιορθώσουμε.
Μου φαινεται οτι θελουν καταγγελία και αυτο με offered a replacement TV που ειναι ΜΟΝΟ για Ευρωπη δεν το καταλαβαίνω ΕΜΕΙΣ που ειμαστε ΑΣΙΑ!!!!

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
13-03-2007, 11:53
Φίλε Γιώργο από την αγαπημένη Κρήτη καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας!!!

Σ΄ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας έδωσες και θα θέλαμε την συμμετοχή σου-περισσότερο εδώ-απ΄ό,τι στο αγγλικό φόρουμ!!!

Μην απορείς που δεν έχουμε αναφέρει-εδώ μέσα-τα προβλήματα της 9731...

Οι λόγοι είναι δύο:

-δεν τόχει παρατηρήσει κανένας κάτοχος-μέλος του club μέχρι τώρα..

-δεν υπάρχουν και πολλοί που την έχουν αγοράσει...

Συνεχίζουμε λοιπόν....

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
13-03-2007, 12:02
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω τα περιοδικά...δεν είναι τυχαίο που ο "Ήχος" δημοσίευσε την επιστολή αναγνώστη με το-παραπάνω-πρόβλημα...είναι κι αυτός ένας τρόπος...

δεν θέλω όμως παιδιά να πάει η συζήτηση στα περιοδικά...please...

alexanesta
13-03-2007, 12:20
Εγραψα και για το service της Philips που ενημερώθηκε στις 10/2/07 συμφωνα με τον GeorgeFromCrete αλλα και ΤΩΡΑ αν παρεις και κανεις
ερωτηση για αγορα του προϊόντος θα σου πουν οτι ΔΕΝ εχει αναφερθει
βλάβη ακομη.
Συγουρα συγκαλυφτούν την βλαβη εδω και 2 μηνες !!!!!!!

alexanesta
13-03-2007, 12:56
Και για να μην τρελαθω

Πηρα και το κεντρο υποστηριξης της philips Τηλ. 00800 3122 1280 το βρηκα
απο εδω

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?&scy=GR&slg=ELL&mid=Link_ContactUs&session=20070313050026_87.203.58.53&ctn=37PF9731D/10#

Ο υπαλληλος ηταν ενημερωμένος για το προβλημα εδω και 20 ημερες αλλα οχι το service.
Σε ερωτηση μου πως μπορω να μαθω για καινουργια διορθωμένα backlight panel (πιστευω βαση serial number of the TV) Δεν ηξερε.
Μου προτεινε αν αγορασω την 37pf9731d/10 να ρωτήσω αν σε περίπτωση βλαβης λογω backlight απο το καταστημα που θα την αγορασω μου μου την αλλάξουν με μια καινουργια διορθωμένη χωρις φυσικα να ειναι υποχρεωμένοι για αυτο γιατι μονο επισκευη προϊόντος ισχύει στην Ελλαδα.
Πάντως δεν προσπαθουν να σε ξεγελασουν και ειναι ευγενέστατοι.!!!:firstprize:

GeorgeFromCrete
13-03-2007, 13:18
Εγραψα και για το service της Philips που ενημερώθηκε στις 10/2/07 συμφωνα με τον GeorgeFromCrete αλλα και ΤΩΡΑ αν παρεις και κανεις
ερωτηση για αγορα του προϊόντος θα σου πουν οτι ΔΕΝ εχει αναφερθει
βλάβη ακομη.
Συγουρα συγκαλυφτούν την βλαβη εδω και 2 μηνες !!!!!!!

-bye- ΤΟ SERVICE ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ.
ΤΟ ΤΗΛ. ΕΙΝΑΙ 2102725250 ΥΠ'ΟΨΙΝ Κου ΘΕΟΤΟΚΑΤΟΥ (ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ)-bye-

alexanesta
13-03-2007, 13:36
-bye- ΤΟ SERVICE ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ.
ΤΟ ΤΗΛ. ΕΙΝΑΙ 2102725250 ΥΠ'ΟΨΙΝ Κου ΘΕΟΤΟΚΑΤΟΥ (ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ)-bye-

Πηρα στην “ SOUND &VISION ”
Βασιλίσσης Ολγας 245
ΤΗΛ 2310-402760-2
ειναι το επισημο service για philips,μίλησα με τον προϊστάμενο του service
εναν πολύ ευγενικό κύριο και μου ειπε πως ακομη δεν εχει αναφερθει το
φαινομενο (βλαβη) του backlight με τις 6 γραμμες στην ελλαδα ΑΥΤΑ ειναι
μολις ΧΘΕΣ !!!!

Ne3ed
18-03-2007, 17:36
Επισκεπτομαι συχνα το συγκεκριμενο thread και διαβαζω νεες αποψεις ομως δεν βλεπω καμια ενθαρριντικη εξελιξη.. Θα ελεγα να ηρεμησουμε γιατι φαινεται πως η ιδεα της πανισχυρης και αψεγαδιαστης 37ph9731 ζει μονο στο μυαλο μας. Προφανως υπαρχουν καποια προβληματα με την εν λογο tv και το τελευταιο που θα ηθελε κανεις μας θα ηταν να τα διαπιστωσει στο χωρο του μετα απο μια-σχετικα-δαπανηρη αγορα.
Περρισοτερο το γραφω για τον alexanesta που δειχνει πραγματικα παθιασμενος με την συγκεκριμενη tv. Αληθεια με 2000€ που υπαρχει?
Προσωπικα ειχα ενθουσιαστει επισης πολυ ομως αφησα να περασει ενα διαστημα γιατι πιστεψα οτι βαδιζα σε σιγουρα προβληματα και τωρα που μπορω να σκεφτω πιο ξεκαθαρα, παραλληλα ειδα οτι επεσαν ικανοποιητικα οι τιμες και σε καποιες sony (με ενδιαφερει η 40W2000) που λογο του HD 1080p και των 3" επιπλεον ιντσων, με λιγοτερα απο 1800€ .. σιγουρα τη θεωρω πολυ μα πολυ ανταγωνιστικη !!
Παντως για να σας μεταφερω και κατι ενθαρρυντικο συζητησα με ενα γνωστο στη δουλεια που εχει την 9731 γυρω στους δεκα μηνες απ' οτι ειπε και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.:rifle:

alexanesta
18-03-2007, 19:23
Ηρεμος ειμαι φιλε μου(Ne3ed).!!!
Για να φανταστείς πόσο την Παρασκευη την αγόρασα.!!!!!!!!!
Θα μου έρθει η την Τριτη η την Πεμπτη.
Παρα τα οσα εχω διαβασει και εγω,τα πιο πολλα ΚΑΚΑ αποφασισα να την παρω
για 2 λογους,ηθελα οπωσδηποτε 37αρα γιατι εχω μονο 3 μετρα και ηθελα την καλυτερη στην κατηγορια των 37 ιντσών,και η τιμη της ειναι 2160 Ευρω απο το carrefour.
Προσοχη ομως η αρχικη τιμης της ειναι 3248 Ευρω αλλα το carrefour εχει μια προσφορα με της "πασχαλιτσες" καθε 3 Ευρω Αγορας 1 "Πασχαλιτσα" και 1 "Πασχαλιτσα" ΕΝΑ Ευρω για αυτο διαιρέστε την Αρχικη τιμη 3248 ΔΙΑ 3 =1088===>1088 "πασχαλιτσες" 1088 Ευρω που τα εχω αυτη την στιγμή στο πορτοφολι μου σε δωρο επιταγες των 100 Ευρω για να κανω αγορες απο το
carrefour απο 29 Μαρτιου εως 29 Απριλιου.
Ετσι βγαινει το 2160 Ευρω που μου κοστιζει η 37pf9731 γιατι τα αλλα 1088 Ευρω τα πληρωνω αλλα θα παρω αλλα πραγματα απο το carrefour.
Η προσφορα στης μεγαλες τηλεοράσεις ήταν μέχρι το Σάββατο 17 Μαρτιου.
Ξεχασα να γραψω οτι την πηρα με 24 ατοκες των 135.3 Ευρω.
Τωρα θα σας πω τις εντυπώσεις μου οταν την στησω.
Και τώρα Ψυχραιμία πάω για κάνα Φραπέ οπως λεμε εδω στην θεσσαλονικη και οτι έρθει ας έρθει με το καλο,τουλάχιστο ο Απολλων κέρδισε.!!!!

Γκιουλόγλου Δημήτρης
19-03-2007, 11:54
Σας ευχάριστό για το καλωσόρισμα

To site ειναι αυτο

Ειναι σοκαριστικο για εμενα ενα μοντελο να εχει τοσα προβληματα και τοσα
update firmware και η philips να μην ξερει κατι.
Yes, Philips has a problem with the panel 9322 242 22682 used in the 37PF9731D where the backlight is showing through
αnd you can see max 6 lines/bar (lighter/darker areas) on the screen.
Αυτο ειναι το προβλημα
http://www.recordere.dk/indhold/articlefiles/1072-philips_fejl_lille.jpg
Αν μου ελεγε η philips οτι το εχει λυση και η τηλεοραση μου δεν θα θέλει μετα απο 2-3 μηνες επισκευη και αλλαγή του panel 9322 242 22682 με ενα
καινουργιο θα την επαιρνα και σημερα!!!!
Οσο για την τιμη 2000 ευρω δεν ειναι πολλα!!!

¨¨Έχω την τηλεόραση 5 Μήνες τώρα.

¨¨Δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα σαν αυτό της εικόνας !!!

¨¨Σίγουρα έχουν πρόβλημα όλες οι 37άρες ? Λέτε να είμαι τυχερός :flipout:

¨¨Προτείνω να ανοιχθεί ένα Sticky Tread με Βλάβες ανά μάρκα ή μοντέλο όπου να γράφουν οι κάτοχοι των μοντέλων αν συναντάνε προβλήματα ή όχι, ώστε να είναι πιο εύκολο στην πρόσβασή του !!! (π.χ. έχω την PHILIPS 37PF9731/D και έχω το xxx πρόβλημα.

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
19-03-2007, 17:19
χμ...θα το σκεφτούμε....

thanks αγαπητέ Δημήτρη για την πρότασή σου..

GeorgeFromCrete
20-03-2007, 14:57
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΩ ΔΙΟΡΘΟΜΕΝΗ 37pf9731 ?

GeorgeFromCrete
20-03-2007, 15:05
ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔYO BUG ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ . ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ POST ΤΑ LINKS ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΟΠΩΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ POST ΣΤΟ avforums.com

1) The two bugs I found are:

1. From menu make OSD menu on (standard for seeing the volume indicator) then open the PIP or PAP window. Go-jump to main window (with the volume) and increase or decrease the volume (steps enough to see the indicator). Then try to jump to the PIP or PAP window. You can’t.
2. Open the PIP or PAP window. Change the channel in PIP or PAP window and then use the P<P button to change the channel in the previous. You can’t .It takes you to channel you were (in PIP or PAP windows), the last time, before you turned off your set all the time and it doesn’t change.

These bugs are after the last update I made a few days ago. Before I had no problem with these PIP and PAP functions, you see I’ am fanatic PIP zapping zapper so I know for sure that I didn’t had any problem before the update 3 months now.
Does anyone have the same problem???

2)From what i saw in service menu ,my panel (which have the backlight problem) is :
031
37 LCD Sharp FHD v3
As you can see Sharp WAS in PHILIPS ?????
Does anyone know what the new one is?

3)Does anyone read German?
There is a forum site very informed in German.

gathering.tweakers.net/forum/...s/1197214/last

Can anyone read and tell us what is going on???

GeorgeFromCrete
20-03-2007, 15:07
ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ 0.87.0

Γκιουλόγλου Δημήτρης
20-03-2007, 15:07
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΩ ΔΙΟΡΘΟΜΕΝΗ 37pf9731 ?

¨¨Για να πω την αλήθεια χθες παρατήρησα (αφού μου μπήκαν τα διαόλια) την τηλεόραση, και όντως φαίνονται οι αχνές γραμμές 6+6 από κάθε πλευρά αλλά σε μικρό βαθμό όχι όπως η φωτογραφία στην μπλε οθόνη. :blink:

¨¨ Κανείς φίλος έχει στείλει την τηλεόραση για διόρθωση και αν ναι με ποιόν τρόπο ?

¨¨Εσύ φίλε GeorgeFromCrete τι γίνετε με το εξωτερικό που συμμετέχεις στο FORUM ? :grandpa:

GeorgeFromCrete
20-03-2007, 15:08
JX31E_0.87.0.0

GeorgeFromCrete
20-03-2007, 15:14
¨¨Για να πω την αλήθεια χθες παρατήρησα (αφού μου μπήκαν τα διαόλια) την τηλεόραση, και όντως φαίνονται οι αχνές γραμμές 6+6 από κάθε πλευρά αλλά σε μικρό βαθμό όχι όπως η φωτογραφία στην μπλε οθόνη. :blink:

¨¨ Κανείς φίλος έχει στείλει την τηλεόραση για διόρθωση και αν ναι με ποιόν τρόπο ?

¨¨Εσύ φίλε GeorgeFromCrete τι γίνετε με το εξωτερικό που συμμετέχεις στο FORUM ? :grandpa:

ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΜΕΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΟΧΙ ΣΤΟ BACKLIGHT -AKOMA TOΥΛΑΧΙΣΤΟΝ-) ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΠΟΥ ΦΥΣΑΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΑΝΕ (ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ) ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΕΡΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!

GeorgeFromCrete
20-03-2007, 15:21
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΤΑ POST KAI TO SITE EINAI:
http://www.avforums.com/forums/showpost.php?p=4406175&postcount=994
http://www.avforums.com/forums/showpost.php?p=4493524&postcount=1071

A774
23-03-2007, 02:38
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕ 3500€ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 37PF9731D/10 ΣΤΙΣ 10/10/2006 (ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΟΝ Κ*** ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ)

ΑΡΧΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΥΡΗ "ΒΑΣΗ" ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΤΩ.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΤΟΠΙΚΟ SERVICE (ΚΟΜΟΤΗΝΗ) ΚΑΙ ΣΥΓΧΙΖΟΜΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ Ο ΙΘΑΓΕΝΗΣ
".... ΞΕΡΕΤΕ, ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ UPDATE ME USB...." ΕΙΣΠΡΑΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
"......ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!! ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΠΑΤΕ??? UPDATE ME USB????? ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΥΡΙΕ, ΚΑΝΑΤΕ ΜΟΝΟΣ ΣΑΣ UPDATE??? ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! ΘΑ ΜΑΣ ΜΑΘΕΤΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ???..." (Ε, ΑΥΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ UPDATE!)

ΕΤΣΙ ΤΗ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΜΕ ΜΙΣΗ ΚΑΡΔΙΑ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΤΟΠΙΚΟ SERVICE ΠΟΥ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΤΙΣ 7/2/2007

ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ PHILIPS ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ 42PF9731D/10 ΓΙΑ ΤΗ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΙΣ 8/3/2007. ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΑΝΕΛ LG!!! (ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΛΕΩ, ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ)

ΕΥΘΥΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΠΑΡΑΤΗΡΩ:

Η ΓΕΝΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΦΟΝΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΕΝΤΟΝΟ DITHERING
Η ΟΞΥΤΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ
TO CLEAR LCD ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΝ EITE ΟFF ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ:
ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΟΡΑΤΕΣ!!! (ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ!!!!) ΟΣΟ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΟΙΚΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΩΣΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ.
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ ΑΚΟΜΗ ΝΑΤΕΣ ΠΑΛΙ!!! ΚΟΚ

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ (10/3/2007) ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ ΤΟ UPDATE 0.87.0.0 KAI MAΝΤΕΨΤΕ!! ΤΩΡΑ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ P IN P. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΑΠΛΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΑΝΑΛΙ.

ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΑΠΕΦΑΝΘΕΙ: "....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!!!!! ΑΝΤΕ ΑΝ ΘΕΣ ΘΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ..."

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΞΑΝΑ ΜΕ PHILIPS, ΕΚΘΕΤΩ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΞΑΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ: ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ ΠΟΥ ΦΟΡΤΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ)

ΤΩΡΑ....

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗ PHILIPS ΕΛΛΑΔΑΣ:
ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΙΞΙΑ ΠΛΕΟΝ? ΕΝΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΥΨΗΛΗΣ ΕΥΚΡΙΝΕΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ?

ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ!!!! Μ Α Κ Ρ Ι Α ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.

ΚΡΑΥΓΗ ΑΓΩΝΙΑΣ ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΑΣ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ !!!!!

alexanesta
23-03-2007, 10:32
Επιτέλους την παρέλαβα προχθές και ΜΟΛΙΣ με 9 ώρες λειτουργίας της Κούκου
τσα:BDGBGDB55:!!!! να το BACKLIGHT problem.
Θα την δώσω πισω μου φαίνεται γιατι αν σε Δεκα ημέρες παρουσιάσει βλαβη την παιρνουν πισω ετσι μου ειχε πει πιο πριν ο προϊστάμενος του SOUND &VISION
service philips της θεσσαλονικης εκτος αν και μου τα αλλαξει τωρα.
Κάλως ήλθα στο club των προβληματικών Philips 37pf9731/10 ΑΛΛΑ τα ηθελε ο
Κ@λος μου.:flipout:

alexanesta
23-03-2007, 12:15
Πηρα SOUND &VISION και μου τα μασουσε ΤΩΡΑ ο προισταμενος,"να σου στειλουμε τεχνικο για επισκευη κατα οικων ειναι θεμα 5 λεπτων τωρα το ξερουμε το προβλημα ΔΕΝ ειναι ΘΕΜΑ ΥΛΙΚΟΥ ειναι θεμα software" ΔΕΝ θελω επισκευη με software, επιστροφη η αντικατασταση θελω" του απανταω "ΜΟΝΟ στο καταστημα που την αγοράσατε για αυτο το θεμα"μου απαντάει.
Ευτυχως την πηρα απο το carrefour και εχω δικαίωμα επιστροφής χωρις λογο και χωρις να εχει βλαβη η συσκευη σε 8 εργασιμες ημερες.
Παντως σε αυτο που γραφει ο A774 πιο πριν.

ΚΡΑΥΓΗ ΑΓΩΝΙΑΣ ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΑΣ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ !!!!!

ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟ κατι πρεπει να γίνει δεν μπορουν να συνεχίσουν να πουλάνε
αυτο το μοντελο 37pf9731/10 και να ξερουν οτι θα βγαλει βλαβη που εδω και 8 μηνες δεν μπορουν να το επιδιορθώσουν.
ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ και εξαπατηση απο πλευρα της philips και του service.
A... ξεχασα να σας πω την Δευτερα θα μου ερθει ο τεχνικος να μου κανει
firmware update και μου ειπε οτι ολα θα λυθουν.:violent-smiley-030::violent-smiley-030::violent-smiley-030:.
Το 0.87.0.0 του ειπα,ΝΑΙ μου ΛΕΕΙ.... !!!!!!:guitarist::guitarist:
ΜΑΣ περνανε για Μ........!!! sorry

Yperion
23-03-2007, 13:13
Παιδια καλη τυχη και καλα ξεμπερδεματα. Μην ξεχνατε οτι ο καταναλωτης εχει δικαιωματα , αν ενα προιον ειναι ελατωματικο απο την αρχη αρνηθειτε την επισκευη και ζητηστε αντικατασταση η τα λεφτα σας πισω.

Για ριξτε και μια ματια εδω:

http://www.efpolis.gr/
http://www.synigoroskatanaloti.gr/

A774
23-03-2007, 13:17
ΣΑΝ ΑΠΟ ΘΑΥΜΑ!!!

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ SERVICE. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ "ΕΠΙΣΚΕΥΗ" (ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟ "...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!..." ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ - ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ!! ΚΑΛΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ, ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!)

2. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΗΡΘΕ ΟΔΗΓΙΑ ΓΙΑ UPDATE TOY ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΥ ΜΕΝΟΥ, ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ BURN (ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΣΕ SITE ΕΞΞΩΤΕΡΙΚΟΥ)

3. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ:
ΟΤΙ ΕΧΩ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ Η ΛΥΣΗ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΣΕΙΡΑΣ PANEL SHARP ME ΚΩΔΙΚΟ 9322 242 22682. ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟΙ ΟΤΙ ΤΟ PANEL MOY ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ. (ΜΟΥΓΚΑ.... ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΑΝ ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ ΤΟ PANEL ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ!!)

4. ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΝ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ (ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!!!) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΠΗΡΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ & ΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ PANEL. ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ.

5. ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!

ΗΘΙΚΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ: ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ & ΠΡΟΔΕΡΜ (ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!!!)

ALEXANESTA!!! AN HMOYN ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΔΙΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. (ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΩ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ!!

A774
23-03-2007, 13:36
ΚΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΑΞΙΩΣΕΙΣ (ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ, ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ)

ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΕΑΝ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, ΟΝ/ΜΟ ΚΤΛ)

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΘΑ ΔΩΣΩ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΤΗΣ PHILIPS ΕΛΛΑΔΟΣ !!!!

Γκιουλόγλου Δημήτρης
23-03-2007, 15:41
¨¨Μίλησα χθες με Philips Υποστήριξη καταναλωτών (Αθήνα) & μου είπαν ότι κάτι έχουν ακούσει για το πρόβλημα ... Τους λέω ότι εγώ δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα αλλά κάτι υπάρχει & φοβάμαι μήπως επιδεινωθεί η κατάσταση. Λέω είμαι από Θεσ/νίκη & μου είπαν να πάρω στο SOUND & VISION επίσημο Service Θεσ/νίκης.

¨¨:operator: Παίρνω καπάκι. Μιλάω με τον υπεύθυνο & μου λέει ότι ξέρει το πρόβλημα & είναι θέμα software (έχω κάνει το τελευταίο update). Moυ ζητάει τηλέφωνο/δίνω κινητό. Θα σας πάρει ο τεχνικός αύριο (σήμερα 23/03/2007) για να περάσει επί τόπου & να κάνει ρυθμίσεις. Πάλι καλά γιατί αν μου λέγαν φέρτε τη από το μαγαζί 40 κ. πράγμα θα τους απαντούσα :argue: Το όλο κλίμα της συζήτησης ήταν ευχάριστο & ευγενικό για μένα. Πάμε παρακάτω...

¨¨Με παίρνει ο τεχνικός & μου λέει θα έρθω την τάδε ώρα, να είστε λίγο μπροστά για να βάλετε την tv στις τάδε ρυθμίσεις. Πηγαίνω κάνω αυτό που μου είπαν. Ο τεχνικός τσουπ εγγλέζος & πριν από το ραντεβού. Μετράει αυτό. Κάνει τις ρυθμίσεις & αλλαγές στο εσωτερικό software μου δεν μπορούμε να μπούμε εμείς οι καταναλωτές. Μπορώ να πω πως η εικόνα μου ήταν καλύτερη από πριν.

¨¨Το επίμαχο σημείο. Αυτές οι γραμμές υπάρχουν πού αχνά εώς καθόλου δεν με ενοχλούν παρά μόνο αν το γνωρίζεις & κυνηγάς να το δείς. Σε υλικό DVD 1080i δεν υπάρχει περίπτωση να εντοπιστεί πρόβλημα. To πρόβλημα μου είπε ότι ήταν καθαρά software για την δική μου tv. Ευγενικός & πρόθυμος να μου εξηγήσει τα πάντα. Το Service για την Phillips tv είναι 2 χρόνια

¨¨Νομίζω πως περιέγραψα τα γεγονότα. Στους φίλους που έχουν πρόβλημα σοβαρό με το panel της τηλεόρασης ας το κυνηγήσουν όσο πάει. Πάντως νομίζω ότι είναι θέμα παρτίδας. Παντού υπάρχουν προβλήματα σε όλες τις εταιρίες. Δεν είμαι υπέρμαχος της εταιρίας, απλώς πήρα την τηλεόραση επειδή μου άρεσε περισσότερο από τις άλλες εκείνη την χρονική στιγμή. Αλλά εφόσον βγαίνουν προβλήματα μετά την 9830 και στην 9731 όντως υπάρχει θέμα αξιοπιστίας. Ο καθένας ας κρίνει μόνος του, ας μην είμαστε όλοι τιμητές των πάντων. Αλλά όταν δίνεις τόσα χρήματα περιμένεις το καλύτερο & όχι να ανεβαίνει η πίεση σου.

¨¨Και το τελευταίο. Ας ξαναδεί ο Νάσος & τα παιδιά την πρότασή μου. Αυτό το Tread θα "χαθεί" από την οθόνη σε λίγο καιρό λόγω νεοτέρων. Καλό είναι να υπάρχει πάντα on eye με ένα Sticky Tread, για να έχουν ευκολότερη πρόσβαση & οι καινούργιοι φίλοι & να ενημερώνονται οι παλιοί. Και κάποιος φίλος όταν έχει πρόβλημα ας το αναφέρει "βοηθάει πολύ" πιστέψτε με !!! -bye-

alexanesta
26-03-2007, 11:48
ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔYO BUG ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ . ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ POST ΤΑ LINKS ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΟΠΩΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ POST ΣΤΟ avforums.com

1) The two bugs I found are:

1. From menu make OSD menu on (standard for seeing the volume indicator) then open the PIP or PAP window. Go-jump to main window (with the volume) and increase or decrease the volume (steps enough to see the indicator). Then try to jump to the PIP or PAP window. You can’t.
2. Open the PIP or PAP window. Change the channel in PIP or PAP window and then use the P<P button to change the channel in the previous. You can’t .It takes you to channel you were (in PIP or PAP windows), the last time, before you turned off your set all the time and it doesn’t change.

These bugs are after the last update I made a few days ago. Before I had no problem with these PIP and PAP functions, you see I’ am fanatic PIP zapping zapper so I know for sure that I didn’t had any problem before the update 3 months now.
Does anyone have the same problem???

2)From what i saw in service menu ,my panel (which have the backlight problem) is :
031
37 LCD Sharp FHD v3
As you can see Sharp WAS in PHILIPS ?????
Does anyone know what the new one is?

3)Does anyone read German?
There is a forum site very informed in German.

gathering.tweakers.net/forum/...s/1197214/last

Can anyone read and tell us what is going on???

Μια ερωτηση για το πανελ σου GeorgeFromCrete
Ειναι το 37 LCD Sharp FHD v3 η το
37 LCD Sharp FHD v3 VE1
και δες αν μπορεις να μου πεις ημερομηνια παραγωγης του πανελ
που φαίνεται στο service menou.
Αν μπορεις Γκιουλόγλου Δημήτρη πες μου και εσυ πιο panel εχεις γιατι ηρθε ο ιδιος τεχνικος και μου εκανε οτι εκανε και σε εσενα το γραφω απο copy

First of all leave the tv set for at least two hours to play with this settings.Contrast and brightness full.Light sensor off.
Then go to service menu.Press 62596 i+ at remote control.Press the red button(next) and go to options->display->screen and change the value to 087.Go back to root menu and choose store to store the new value.Dont forget to store is important!
Και κατι αλλο που διαβασα

Originally Posted by hd-cass http://www.avforums.com/forums/images/buttons/viewpost.gif (http://www.avforums.com/forums/showthread.php?p=4534956#post4534956)
Im actaully very pi55ed of just now, switched the tv on and i have the banding problem, i bought the set about 2 months ago, it was supposed to have the new panel acording to the shop. I am currently trying the fix, ill let you know how it goes .. if it fails the tv shop is going to have one very unhappy and very loud customer.... Only 496 hrs of play as well ....
Seems i do have the new panel in place

37 LCD Sharp FHD v3 VE1

First pop at the workaround improved the banding, they were not as obvious when powering on cold, going to leave things running for hours longer to see if it completely clears up ... then see how it looks powering on from cold...

Το καινουργιο ειναι το 37 LCD Sharp FHD v3 VE1 αν καταλαβα και αυτο εχει
προβληματακια.
Μεχρι την τεταρτη μπορω να την επιστρεψω.:grandpa:

alexanesta
26-03-2007, 12:24
Εχει κανενας μεσω Ethernet και Philips Media manager PMM κανει δυκτιο και αν ναι ΠΩΣ γιατι εχω προβλημα και δεν μπορω.!!!:AFADF0::AFADF0:

ilise
26-03-2007, 12:32
Καλημερα φιλαρακι,
Εχω δίκτιο και δουλευει μια χαρα. Κανω συνεχεια streaming με το pc και βλεπω ολα μου τα diVX απο την τηλεοραση. Λοιπον σιγουρεψου οτι το modem-router που εχεις δίνει διαφορετικη διευθυνση στην ethernet αλλιώς θα εχε3ις πρόβλημα. Εαν εχεις modem router με usb + ethernet, δουλεψε το usb για συνδεση με τον υπολογιστή και την ethernet για σύνδεση με την τηλεοραση.
Σιγουρεψου ότι το καλώδιο ειναι ισιο αν θυμαμαι καλα και οχι σταυρωτό. Μπορει να ειναι όμως και το αντίθετο, δες το manual της τηλεορασης.
Και ενα tip που θα σε βοηθήσει πολύ.
Άνοιξε την τηλεοραση πρωτα και μετα πηγαινε στον υπολογιστη και ανοιξε το philips multimedia manager. Μην το κανεις αναποδα δεν θα σου λειτουργήσει.
Μην ανησυχείς είναι μπελάς να το κανεις να σου δουλεψει την πρωτη φορά αλλά θα σε αποζημιώσει οταν το πετυχεις.
Καλή επιτυχία
Νικος-bye-

GeorgeFromCrete
26-03-2007, 13:59
Μια ερωτηση για το πανελ σου GeorgeFromCrete
Ειναι το 37 LCD Sharp FHD v3 η το
37 LCD Sharp FHD v3 VE1
και δες αν μπορεις να μου πεις ημερομηνια παραγωγης του πανελ
που φαίνεται στο service menou.
Αν μπορεις Γκιουλόγλου Δημήτρη πες μου και εσυ πιο panel εχεις γιατι ηρθε ο ιδιος τεχνικος και μου εκανε οτι εκανε και σε εσενα το γραφω απο copy

First of all leave the tv set for at least two hours to play with this settings.Contrast and brightness full.Light sensor off.
Then go to service menu.Press 62596 i+ at remote control.Press the red button(next) and go to options->display->screen and change the value to 087.Go back to root menu and choose store to store the new value.Dont forget to store is important!
Και κατι αλλο που διαβασα

Originally Posted by hd-cass http://www.avforums.com/forums/images/buttons/viewpost.gif (http://www.avforums.com/forums/showthread.php?p=4534956#post4534956)
Im actaully very pi55ed of just now, switched the tv on and i have the banding problem, i bought the set about 2 months ago, it was supposed to have the new panel acording to the shop. I am currently trying the fix, ill let you know how it goes .. if it fails the tv shop is going to have one very unhappy and very loud customer.... Only 496 hrs of play as well ....
Seems i do have the new panel in place

37 LCD Sharp FHD v3 VE1

First pop at the workaround improved the banding, they were not as obvious when powering on cold, going to leave things running for hours longer to see if it completely clears up ... then see how it looks powering on from cold...

Το καινουργιο ειναι το 37 LCD Sharp FHD v3 VE1 αν καταλαβα και αυτο εχει
προβληματακια.
Μεχρι την τεταρτη μπορω να την επιστρεψω.:grandpa:

Ειναι το 37 LCD Sharp FHD v3

alexanesta
26-03-2007, 20:31
Φιλε ilise (Νικο)
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου θα προσπαθησω να το κανω ετσι οπως λες γιατι ενας λογος που διαλεξα την συγκεκριμένη τηλεοραση ειναι το ethernet και το streaming που κανει.
Μια ερωτηση ακομη, υποτιτλους (srt)μπορω να δω??? Υπαρχει μενου αλλα το κανει.??
Εχω βρει και ενα προγραμμα το SimpleCenter ειναι η ιδια εταιρια που βγαζει για
λογαριασμο της philips το PMM και ειναι σε καλυτερη version SimpleCenter_windows_4_1_4_0067_en.exe αν κανεις search με SimpleCenter
θα το βρεις ευκολα.
Φιλε GeorgeFromCrete
Σε ευχαριστω και εσενα το δικο μου panel ειναι το 37 LCD Sharp FHD v3 VE1 αν ειναι καλο η καλυτερο απο 37 LCD Sharp FHD v3 ο καιρος μονο θα δείξει,οπως και οτι το panel μου βγηκε την 46 εβδομαδα του 2006.:blink:;)

takosk
26-03-2007, 23:55
Πάρε τη sony w 2000 40αρα και σου περισσεύουν και ευρω για το pst3

GeorgeFromCrete
27-03-2007, 09:02
http://www.avforums.com/forums/showpost.php?p=4548262&postcount=1147

alexanesta
27-03-2007, 10:46
Δηλαδη
Changing the panel setting (in the service menus) from 031 to 087 effectively changes the panel:
from: 37 LCD Sharp FHD v3
. .to: 37 LCD Sharp FHD v3 VE1

Το δοκιμασε κανενας με σοβαρο προβλημα στο backlight να εχει δηλαδή πανω απο 700 ωρες λειτουργιας.
Ακομη με παιδεύει το δίκτυο που θα παει θα το καταφέρω το άτιμο.

alexanesta
30-03-2007, 23:12
Φιλε Rivers (http://www.avclub.gr/forum/member.php?find=lastposter&t=9470)
Το δυκτιο το καταφερα τελικα υποτιτλους ομως δεν βλεπω,εσυ εχεις ΔΕΙ υποτιτλους στο δικο σου δυκτιο.??
Το καλωδιο μου ειναι 10 μετρα και εχω μερικα σταματηματα της εικονας με PMM αλλλα με simplecenter εχω καλυτερη ροη.
Δεν ξερω κιολας αν φταιει ο router μου,fritz!box απο altec το απλο.
θα στο στειλω και σε pm.

ICE1
02-04-2007, 01:33
καλησπερα τη θαψατε τη PHILIPS ?? εγω παντωs την αγορασα και μετα απο ενα καλο κουρδισμα απο το μανωλη ειναι σκετη τρελα τα χρωματα ειναι καταπληκτηκα σε DVD ΚΑΙ HD δεν πεζεται με τιποτα EYXOMAI NA MHN TO ΜΕΤΑΝΙΟΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ

GeorgeFromCrete
02-04-2007, 14:35
Νομίζω ότι βρήκα μια λύση.
Δείτε το http://www.avforums.com/forums/showpost.php?p=4587262&postcount=1174 (http://www.avforums.com/forums/showpost.php?p=4587262&postcount=1174)
Και περιμένω απάντηση-bye-

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
11-04-2007, 13:28
Γιώργο χρόνια πολλά!!!

ήρθε απάντηση???

alexanesta
12-04-2007, 00:16
Καινούργιο update English (UK), Αρχείο Zip (25.26 MB) 0.89.0.0
Προσπαθώ να το κατεβάσω και δεν μπορώ!!!
Είναι εύκολο σε κάποιον να το στείλει στο rapidshare.com η κάπου αλλού..!!

Γκιουλόγλου Δημήτρης
12-04-2007, 11:20
Καινούργιο update English (UK), Αρχείο Zip (25.26 MB) 0.89.0.0
Προσπαθώ να το κατεβάσω και δεν μπορώ!!!
Είναι εύκολο σε κάποιον να το στείλει στο rapidshare.com η κάπου αλλού..!!

¨¨alexanesta σε ευχαριστούμε πολύ.
¨¨Θα δοκιμάσω να το κατεβάσω σήμερα & θα σου πώ. -bye-

Γκιουλόγλου Δημήτρης
12-04-2007, 11:54
¨¨Δεν κατεβαίνει το update !!! :slapface:

¨¨Επικοινώνησα με την υποστήριξη Philips & είπαν πως θα το ελέγξουν. Άντε να δούμε ...

¨¨Επίσης πως αλλάζει η ώρα οεοοο. Δεν το ξέρουν :AFADF0:

alexanesta
12-04-2007, 12:01
Το κατεβασα τελικα.!!! για οσους δεν μπορουν το εσειλα στο rapidshare.com

http://rapidshare.com/files/25568614/37pf9731d_10_fus_eng.zip
Το δοκιμασα κιολας πιο πολυ για το ethernet γιατι λεει μεσα (Improved Connected Planet Behaviour) ΑΛΛΑ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ στην οθονη δεν ειδα.!!
Περιμενω τωρα μια αναβαθμιση του PMM εγω εχω των philips media manager ver 3.3.12.0004.:BDGBGDB55:

alexanesta
12-04-2007, 12:02
Το κατεβασα τελικα.!!! για οσους δεν μπορουν το εστειλα στο rapidshare.com

Το δοκιμασα κιολας πιο πολυ για το ethernet γιατι λεει μεσα (Improved Connected Planet Behaviour) ΑΛΛΑ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ στην οθονη δεν ειδα.!!
Περιμενω τωρα μια αναβαθμιση του PMM εγω εχω των philips media manager ver 3.3.12.0004.:BDGBGDB55:

Γκιουλόγλου Δημήτρης
12-04-2007, 12:07
Το κατεβασα τελικα.!!! για οσους δεν μπορουν το εστειλα στο rapidshare.com

¨¨Okey ευχαριστούμε !!! :grinning-smiley-043

¨¨Με την ώρα μήπως ρώτησες Σέρβις Θεσ/νίκης ?

alexanesta
12-04-2007, 12:11
ΟΧΙ με την ωρα δεν ασχολήθηκα καθόλου.:AFADF0:

Γκιουλόγλου Δημήτρης
12-04-2007, 12:13
ΟΧΙ με την ωρα δεν ασχολήθηκα καθόλου.:AFADF0:

¨¨Οκευ. Ούτως ή άλλως δεν είναι σοβαρό θέμα.
¨¨Τώρα η τηλεόρασή σου δείχνει εντάξει ?

alexanesta
12-04-2007, 12:22
Ενταξει ειναι αλλα ΜΕ Light sensor off!!!!
Και περιμενω!!!

npaolo
05-11-2007, 19:44
παιδια απο σημερα ειμαι κατοχος,θελω μια βοηθεια στο συντονισμο της εικονας

Evanl
05-11-2007, 20:49
παιδια απο σημερα ειμαι κατοχος,θελω μια βοηθεια στο συντονισμο της εικονας

Για τσέκαρα λίγο στο thread που είχα ανεβάσει για την μικρή της αδερφή ("32pf9731 - θα το βρεις εύκολα μέσα παό την "Αναζήτηση"). Βέβαια θα πρέπει να ξέρεις ότι οι ίδιες ρυθμίσεις δεν είναι απαραίτητα ιδανικές για κάθε τηλεόραση του ίδιου μοντέλου, αλλά μπορείς να κρίνεις αν σου αρέσουν η όχι

DASKMAN
07-11-2007, 14:18
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΑΠΟ 15/2/07 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΜΙΑ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΟΤΑΝ ΕΒΛΕΠΑ DVD ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕΡΟ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΑΠ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΙΠΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ 0087..ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ 30 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΑΠ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΙΚΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΔΟΥΛΕΨΕ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΟΜΩΣ ΞΑΝΑΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΕΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ..ΕΚΕΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΨΥΧΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ(ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ)ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΑΠΟ ΗΚΕΚΤΡΟΝΙΚΑ...ΤΟΥ ΕΞΗΓΩ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΣΑΔΙΑΣΜΑ (ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ..ΚΤΛ)ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΑΚΕΤΑΣ?? ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΕΛΝΕΙ ΘΑ ΦΥΣΑΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ..ΦΕΥΓΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΑ ΜΑΛΑΚΟΜΑΓΝΗΤΗ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΞΗΓΗΤΑΙ...ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΗΝ ΠΑΩ ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΛΕΠΤΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΝΕΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΟYLEYE OK STO DVD ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!ΜΠΑΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ Ο ΗΧΟΣ ..ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ 0089 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ 15ΗΜΕΡΟ ΝΑΤΗΝ ΠΑΛΙ Η ΠΡΑΣΣΝΟΥΛΑ ΠΗΓΑ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΞΑΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙΛΟΥΜΕ ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ..ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΟΛΟΣΤΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΙΠΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΑΙΖΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΜΕ DVD
ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΤΟΥΣΑ ΤΟ SCROLL LEFT OR SCROLL RIGHT ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΣΑ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΤΑΝ Η ΓΡΑΜΜΗ!!
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ 6 ΓΡΑΜΜΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 610 ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΟ ΧΤΥΠΗΜΑ? ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΘΜΙΣΗ 0096 ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ..ΚΑΛΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΞΥΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ 2800 ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ-bye-

alexanesta
13-11-2007, 22:14
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΑΠΟ 15/2/07 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΜΙΑ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΟΤΑΝ ΕΒΛΕΠΑ DVD ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕΡΟ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΑΠ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΙΠΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ 0087..ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ 30 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΑΠ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΙΚΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΔΟΥΛΕΨΕ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΟΜΩΣ ΞΑΝΑΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΕΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ..ΕΚΕΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΨΥΧΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ(ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ)ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΑΠΟ ΗΚΕΚΤΡΟΝΙΚΑ...ΤΟΥ ΕΞΗΓΩ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΣΑΔΙΑΣΜΑ (ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ..ΚΤΛ)ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΑΚΕΤΑΣ?? ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΕΛΝΕΙ ΘΑ ΦΥΣΑΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ..ΦΕΥΓΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΑ ΜΑΛΑΚΟΜΑΓΝΗΤΗ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΞΗΓΗΤΑΙ...ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΗΝ ΠΑΩ ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΛΕΠΤΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΝΕΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΟYLEYE OK STO DVD ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!ΜΠΑΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ Ο ΗΧΟΣ ..ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ 0089 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ 15ΗΜΕΡΟ ΝΑΤΗΝ ΠΑΛΙ Η ΠΡΑΣΣΝΟΥΛΑ ΠΗΓΑ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΞΑΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙΛΟΥΜΕ ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ..ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΟΛΟΣΤΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΙΠΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΑΙΖΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΜΕ DVD
ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΤΟΥΣΑ ΤΟ SCROLL LEFT OR SCROLL RIGHT ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΣΑ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΤΑΝ Η ΓΡΑΜΜΗ!!
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ 6 ΓΡΑΜΜΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 610 ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΟ ΧΤΥΠΗΜΑ? ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΘΜΙΣΗ 0096 ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ..ΚΑΛΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΞΥΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ 2800 ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ-bye-

Πρόσφατα εκανα αναβάθμιση σε Αναβάθμιση υλικολογισμικού - Λογισμικό (Version: 000.100.000.000) English (UK) (http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/eula.pl?slg=ELL&link=http://www.p4c.philips.com/files/3/37pf9731d_10/37pf9731d_10_fus_eng.zip)
Μπορεί να βοηθήσει.!!!
Α.. Fat 32 στο USB σου.!!!!
Εγω στην θεση σου Δεν θα τους ΑΦΗΝΑ να αλλαξουν πλακέτα ΜΟΝΟ αλλαγή της συσκευής με μια καινούργια.
Πληρώνουμε και θέλουμε service OXI M.........
:fahne90::Banane0::ADFADF1:

alexanesta
14-11-2007, 20:56
Φορμαρισε το usb stick σε fat μου φαίνεται οτι ολα τα stick δεν ειναι συμβατα.
Προτίμησε ενα παλαιότερο με USB ver 1.0 η 1.1.
Το παλιο μου 128MB σε fat ειναι οκ. εχω και ενα του 1GB που με τιποτα δεν κανω αναβάθμιση .
:guitarist::guitarist::guitarist:

npaolo
14-11-2007, 20:56
παιδια γραψτε καμια ιδεα για ρυθμισεις εικονας γιατι πελαγωσα

alexanesta
14-11-2007, 21:53
ΑΝAΒΑΘΜΙΣΗ 00100 H τελευταια για αυτους που εχουν προβλημα στο κατεβασμα απο το site της philips

http://rapidshare.com/files/69710214/autorun.rar

DASKMAN
15-11-2007, 10:02
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΜΑΡΩ ΤΟ ΣΤΙΚ ΣΕ ΦΑΤ 32 ?Η ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΣΤΙΚΑΚΙ?
ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΒΑΘΜΙΣΗ ALEXANESTA

alexanesta
15-11-2007, 20:25
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΜΑΡΩ ΤΟ ΣΤΙΚ ΣΕ ΦΑΤ 32 ?Η ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΣΤΙΚΑΚΙ?
ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΒΑΘΜΙΣΗ ALEXANESTA

Εναρξη>Υπολογιστής=>δεξι κλικ στο usb stik και διαμόρφωσή.
Πάντως το πρόβλημα πιστεύω είναι η ver του Usb stick ΝΑ ειναι 1.1 και μια πιθανότητα να παίζει η μάρκα του Usb ,καπου σε καπιο thread εσωτερικού η εξωτερικού είχα διαβάσει αλλα δεν θυμάμαι ΠΟΥ.:chinscratch::huh2::blush:

alexanesta
15-11-2007, 20:28
παιδια γραψτε καμια ιδεα για ρυθμισεις εικονας γιατι πελαγωσα

Τι ακριβως ενοεις ρυθμίσεις εικόνας.!!!-bye-

npaolo
15-11-2007, 20:36
Τι ακριβως ενοεις ρυθμίσεις εικόνας.!!!-bye-
αντιθεση ,φωτεινοτητα,χρωμα,και αλλα

alexanesta
15-11-2007, 20:45
αντίθεσή ,φωτεινοτητα,χρωμα,και αλλα

Αντιθεση..............100.............98
Φωτεινοτητα.........50.............52
Χρωμα.................50.............70

Η πρώτη δικιά μου η δεύτερη στήλη απο περιοδικό,δεν θυμάμαι πιο και αν ψάξεις στο foroum θα βρεις και άλλες.
Το ματι του καθενος ειναι διαφορετικό όπως και ο χώρος.!!! -bye-

npaolo
15-11-2007, 21:44
Αντιθεση..............100.............98
Φωτεινοτητα.........50.............52
Χρωμα.................50.............70

Η πρώτη δικιά μου η δεύτερη στήλη απο περιοδικό,δεν θυμάμαι πιο και αν ψάξεις στο foroum θα βρεις και άλλες.
Το ματι του καθενος ειναι διαφορετικό όπως και ο χώρος.!!! -bye-
Thanks αμα θελεις γραψε μου και για τα αλλα δηλαδη ευκρινεια, αποχρωση,pixelplys,dnm,clearlcd,dnr,mpeg,beltivsh xrvmatos,active control,φωτοαισθητηρας

u5064247
16-11-2007, 14:03
Καλησπέρα και από εμένα την αγόρασα 1800 ευρώ .
Διάβασα για κάποια προβλήματα ελπίζω να είμαι από τους τυχερούς .
Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τις ρυθμίσεις ?

-bye-

npaolo
17-11-2007, 13:55
περασε κανενας την νεα αναβαθμιση

alexanesta
17-11-2007, 18:15
Εγω και ολα Ενταξει.!!!:BDGBGDB55:

u5064247
17-11-2007, 19:04
Πρόσεξες κάποια αλλαγή ?

alexanesta
17-11-2007, 19:21
Προσδιόρισε για πια αλλαγή.!!!:grandpa:
Μήπως τίποτα...
Μήπως κάτι...
-bye-

alexanesta
17-11-2007, 19:59
http://www.avforums.com/forums/showpost.php?p=5813278&postcount=1500

Βγάλτε εσείς συμπερασμα.!!!

axrst
18-11-2007, 23:52
Γειά σας παιδιά. Κάτοχος κι εγώ μιας προβληματικής (μαύρες γραμμές κτλ) τηλεόρασης, την έστειλα προχθές για σέρβις.

Ξέρετε αν έχει γίνει καμια πρόοδος στο θέμα; Να τους ενημερώσω για κάτι; Θα πρέπει να προσέξω κάτι;

Ελπίζω μετά από τόσον καιρό, να αντιμετωπίζεται σωστά και υπεύθυνα το ζήτημα...

alexanesta
22-11-2007, 23:39
Γειά σας παιδιά. Κάτοχος κι εγώ μιας προβληματικής (μαύρες γραμμές κτλ) τηλεόρασης, την έστειλα προχθές για σέρβις.

Ξέρετε αν έχει γίνει καμια πρόοδος στο θέμα; Να τους ενημερώσω για κάτι; Θα πρέπει να προσέξω κάτι;

Ελπίζω μετά από τόσον καιρό, να αντιμετωπίζεται σωστά και υπεύθυνα το ζήτημα...

Γεια σου Φιλε μου...

Πόσο καιρό την είχες,πόσες ώρες έπαιξε .???:furious3:

pan_riga
26-11-2007, 03:15
ΝΕΟ ΘΥΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΟΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ?ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ?ΜΕ ΣΕΡΒΙΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ 1080p ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ?ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΡΟΦΙΛ ΕΙΚΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ "ΖΩΝΤΑΝΗ,ΦΥΣΙΚΗ" ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ(ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΝ ΦΩΤΟΑΙΣΘΗΤΗΡΑ) Η ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ?ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Thanos_Athens
06-02-2008, 19:52
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕ 3500€ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 37PF9731D/10 ΣΤΙΣ 10/10/2006 (ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΟΝ Κ*** ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ)

ΑΡΧΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΥΡΗ "ΒΑΣΗ" ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΤΩ.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΤΟΠΙΚΟ SERVICE (ΚΟΜΟΤΗΝΗ) ΚΑΙ ΣΥΓΧΙΖΟΜΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ Ο ΙΘΑΓΕΝΗΣ
".... ΞΕΡΕΤΕ, ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ UPDATE ME USB...." ΕΙΣΠΡΑΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
"......ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!! ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΠΑΤΕ??? UPDATE ME USB????? ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΥΡΙΕ, ΚΑΝΑΤΕ ΜΟΝΟΣ ΣΑΣ UPDATE??? ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! ΘΑ ΜΑΣ ΜΑΘΕΤΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ???..." (Ε, ΑΥΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ UPDATE!)

ΕΤΣΙ ΤΗ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΜΕ ΜΙΣΗ ΚΑΡΔΙΑ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΤΟΠΙΚΟ SERVICE ΠΟΥ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΤΙΣ 7/2/2007

ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ PHILIPS ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ 42PF9731D/10 ΓΙΑ ΤΗ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΙΣ 8/3/2007. ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΑΝΕΛ LG!!! (ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΛΕΩ, ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ)

ΕΥΘΥΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΠΑΡΑΤΗΡΩ:

Η ΓΕΝΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΦΟΝΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΕΝΤΟΝΟ DITHERING
Η ΟΞΥΤΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ
TO CLEAR LCD ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΝ EITE ΟFF ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ:
ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΟΡΑΤΕΣ!!! (ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ!!!!) ΟΣΟ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΟΙΚΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΩΣΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ.
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ ΑΚΟΜΗ ΝΑΤΕΣ ΠΑΛΙ!!! ΚΟΚ

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ (10/3/2007) ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ ΤΟ UPDATE 0.87.0.0 KAI MAΝΤΕΨΤΕ!! ΤΩΡΑ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ P IN P. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΑΠΛΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΑΝΑΛΙ.

ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΑΠΕΦΑΝΘΕΙ: "....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!!!!! ΑΝΤΕ ΑΝ ΘΕΣ ΘΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ..."

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΞΑΝΑ ΜΕ PHILIPS, ΕΚΘΕΤΩ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΞΑΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ: ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ ΠΟΥ ΦΟΡΤΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ)

ΤΩΡΑ....

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗ PHILIPS ΕΛΛΑΔΑΣ:
ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΙΞΙΑ ΠΛΕΟΝ? ΕΝΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΥΨΗΛΗΣ ΕΥΚΡΙΝΕΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ?

ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ!!!! Μ Α Κ Ρ Ι Α ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.

ΜΑΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ?
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 4/2007 ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΑΠΟ USB ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 2.750 EURO ΚΑΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΠΑΙΖΕΙ 1080P.
ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ
ΜΑΡΚΕΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ (ΑΝ ΚΑΙ FUN) ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
PHILIPS.
ΟΥΔΕΝ ΜΕΤΡΟΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ!!

neofitosgrgr
07-02-2008, 23:52
κανένα νεο με τους υπότιτλους εχει κανεις ρε παιδιά ?

project
10-02-2008, 16:18
gia toys ypotitloys h philips egrapse sta "faq" tou philips club oti "telika den ypostirizontai oi ypotitloi apo to media manager. prospathhsa me to -Tversity- alla den to eblepe h thleorash katholoy san server.
GENIKA META APO PARA POLY PSAGSIMO GIA THN SYGKEKRIMENH tv ,me tis teleytaies anabahmiseis kai meta apo mia kalh rythmish oikonas me ton lightsensor on h oikona se sd channels einai apla korifaia kai to mono poy tha mporoyse na beltiothei estw elaxista einai to mayro .mia anabathmish gia alaxista xamhlwtero backlight tha thn ekane teleia.DEN EIMAI FANATIKOS THS PHILIPS alla to service ths einai to kalytero apo olla kai me diafora, toylaxiston sthn ellada,milaw ek peiras.:2thumb22sup:

petasis
10-02-2008, 19:10
Μα το μαύρο της 9731 το βελτίωσε στην 9732, ρίχνοντας το contrast ratio στο μισό :2thumb22sup:
Τον Σεπτέμβρη ελπίζω να συνεχίσει αυτήν την λαμπρή πορεία, και να μειώσει κι άλλο το contrast ratio, φτάνοντας επιτέλους το κορυφαίο 120:1 :firstprize:
Πάντως, φήμες που ήθελαν την 9733 να συνοδεύεται από ειδικά γυαλιά με αυτόματη ίριδα (ανάλογη με αυτή των προβολέων) τα οποία θα συνδέονται ασύρματα, (μέσω bluetooth) με την δυναμική αντίθεση της τηλεόρασης διαψεύστηκαν! Εντέλει τα γυαλιά θα πωλούνται χωριστά... :tdown:
Από την άλλη, αν εντέλει αντικαταστήσει κάθε led της γαλακτερής πρόσοψης της Aurea με λαμπτήρα αλογόνου 100W, έτσι ώστε η αντίληψη του μαύρου να είναι καλύτερη από ποτέ, θα σκεφτώ σοβαρά να αντικαταστήσω την 9731 που έχω με μια τέτοια. Λέτε να βγει σύντομα; :chinscratch:

project
11-02-2008, 01:34
Μα το μαύρο της 9731 το βελτίωσε στην 9732, ρίχνοντας το contrast ratio στο μισό :2thumb22sup:
Τον Σεπτέμβρη ελπίζω να συνεχίσει αυτήν την λαμπρή πορεία, και να μειώσει κι άλλο το contrast ratio, φτάνοντας επιτέλους το κορυφαίο 120:1 :firstprize:
Πάντως, φήμες που ήθελαν την 9733 να συνοδεύεται από ειδικά γυαλιά με αυτόματη ίριδα (ανάλογη με αυτή των προβολέων) τα οποία θα συνδέονται ασύρματα, (μέσω bluetooth) με την δυναμική αντίθεση της τηλεόρασης διαψεύστηκαν! Εντέλει τα γυαλιά θα πωλούνται χωριστά... :tdown:
Από την άλλη, αν εντέλει αντικαταστήσει κάθε led της γαλακτερής πρόσοψης της Aurea με λαμπτήρα αλογόνου 100W, έτσι ώστε η αντίληψη του μαύρου να είναι καλύτερη από ποτέ, θα σκεφτώ σοβαρά να αντικαταστήσω την 9731 που έχω με μια τέτοια. Λέτε να βγει σύντομα; :chinscratch:

φιλε μου δεν καταλαβα αν μιλας ειρωνικα για το κοντραστ των lcd αλλα η φυση τους ειναι τετοια λογω τεχνολογιας. εγω μιλαω για τον ελεγχο φωτος τησ συκγεκρημενης και για τηνν αναλυση που εχει σε σχεση με το μαυρο.
αλλιως απλα παιρνεις την pioneer plasma kuro και μιλαμε διαφορετικα για αλλα κουσουρια.:cool4:

wolfmandim
11-02-2008, 20:55
Δύο ερωτήσεις πληροφόρησης κύριοι:

1. Η 9732 μπαίνει σε τοίχο;
2. Η Aurea κυκλοφορεί μόνο στις 42 ίντσες;

panosxgr
11-02-2008, 20:57
1. Ναι
2. Ναι (με τα νέα μοντέλα όμως να ακούγεται ότι θα βγαίνουν και σε 46", 52")
-bye-

petasis
11-02-2008, 21:50
φιλε μου δεν καταλαβα αν μιλας ειρωνικα για το κοντραστ των lcd αλλα η φυση τους ειναι τετοια λογω τεχνολογιας. εγω μιλαω για τον ελεγχο φωτος τησ συκγεκρημενης και για τηνν αναλυση που εχει σε σχεση με το μαυρο.
αλλιως απλα παιρνεις την pioneer plasma kuro και μιλαμε διαφορετικα για αλλα κουσουρια.:cool4:

Όχι, δεν μιλάω γενικά για τις LCD. Άλλωστε υπάρχουν LCD με αρκετά καλό μαύρο. Απλά είπα να εκφράσω με κωμικό τρόπο (που μάλλον ήταν αποτυχημένος :bigcry:) το γεγονός ότι η σειρά 9732 έχει χειρότερο μαύρο από την σειρά 9731, θέλοντας να σου πω εμμέσως ότι μια χαρά είναι η 9731 σε μαύρο, και ότι στην νέα σειρά είναι χειρότερα τα πράγματα ως προς το μαύρο (η 9732 έχει περίπου το μισό contrast ratio σε σχέση με την 9731, και έχω δει και τις 2 να παίζουν δίπλα-δίπλα -η διαφορά είναι εμφανής).
Έχω μια 9731, την αγόρασα τον Νοέμβριο που μας πέρασε, έπαθα (αρνητικό πάντα έτσι; ) σοκ από την μετάβαση από καλή CRT σε LCD... Απλά έχω απογοητευτεί από την εταιρία, γιατί δεν είχε τίποτα καλύτερο να αγοράσω... Ας όψεται που βλέπω χρόνια το pixel plus και το έχω συνηθίσει, και όλες οι άλλες μου φαίνονται χάλια και επίπεδες σε τηλεοπτικό σήμα...
(Και για να μην ρωτήσετε, ναι και η X3500. Πότε βγαίνει η νέα Χ4000 με pixel plus 268HDx.v.color είπαμε;;; )

pafrag
11-02-2008, 23:09
Έχω μια 9731, την αγόρασα τον Νοέμβριο που μας πέρασε, έπαθα (αρνητικό πάντα έτσι; ) σοκ από την μετάβαση από καλή CRT σε LCD... )

Δεν έπαιρνες μία πλάσμα να έχεις καλύτερο τηλεοπτικό σήμα;Πάντως σίγουρα μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο αν έχεις μετανιώσει στην επιλογή σου. Πούλα την και πήγαινε για άλα να είσαι ικανοποιημένος!

petasis
11-02-2008, 23:49
Απέρριψα τις πλάσμα λόγω κατανάλωσης και burn-in... Χώρια που 37αρα (περιορισμός χώρου) και FullHD δεν είναι και πολύ συνηθισμένα σε πλάσμα...

GeorgeFromCrete
21-03-2008, 12:25
Καλημέρα
Καινούργιο firmware http://www.p4c.philips.com/files/3/37pf9731d_10/?C=M;O=D
Γνωρίζει κανείς τί αναβαθμίζει;

panosxgr
21-03-2008, 12:27
Γιώργο, συνήθως οι νέες version των firmwares αναγράφονται στο επίσημο site της κάθε εταιρίας. Δεν γράφει στο site της philips τι περιλαμβάνει το νέο firmware??

GeorgeFromCrete
21-03-2008, 12:41
Η τελευταία ενημέρωση τελειώνει στη JX31E_96.0 version !!?????
http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpcontent.pl?tmplt=Cps&scy=GR&slg=ELL&mid=Link_Software&cat=FLAT_TV_CA&sct=LCD_LARGE_30_40_SU&session=20080321054030_85.73.170.122&grp=TV_GR&ctn=37PF9731D/10&dct=FUS&did=ENG&file=/files/3/37pf9731d_10/37pf9731d_10_fur_eng.pdf (http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpcontent.pl?tmplt=Cps&scy=GR&slg=ELL&mid=Link_Software&cat=FLAT_TV_CA&sct=LCD_LARGE_30_40_SU&session=20080321054030_85.73.170.122&grp=TV_GR&ctn=37PF9731D/10&dct=FUS&did=ENG&file=/files/3/37pf9731d_10/37pf9731d_10_fur_eng.pdf)

GeorgeFromCrete
21-03-2008, 12:44
Έκτοτε έχει προκύψει η 000.100.000.000 και σήμερα η 000.101.000.000

panosxgr
21-03-2008, 12:58
Εχεις δίκιο. Από το αρχείο pdf δεν φαίνονται οι επί μέρους εκδόσεις της κάθε σειράς, αλλά ποια είναι η τελευταία έκδοση που έβγαλε η εταιρία (JX31E_96.0). Διεθνή sites της Philips κοίταξες μήπως και γράφουν εκεί περισσότερα?

petasis
22-03-2008, 12:25
Εγώ το έβαλα. Δεν εντόπισα αλλαγές...

petasis
22-03-2008, 12:40
Έχω την εντύπωση ότι βελτιώθηκε ελαφρώς η εικόνα στο δεξί μέρος της εικόνας όταν βλέπεις ταυτόχρονα 2 κανάλια. Με το παλαιότερο firmware το 2ο κανάλι στα δεξιά εμφανιζόταν αρχικά με θόρυβο, και αρκετές φορές είχε έναν ανεπαίσθητο κυματισμό (που νόμιζα ότι ήταν παρενέργεια του clear lcd). Νομίζω ότι πλέον δεν εμφανίζεται το φαινόμενο.

Τώρα, παρατηρώ και ψιλοαλλαγές στην εικόνα γενικότερα, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

petasis
24-03-2008, 00:55
Επίσης νομίζω ότι άλλαξε κάπως και το contrast της εικόνας. Είναι η ιδέα μου; Πάντως από το 80 που το είχα το κατέβασα στο 70, ενώ δεν πείραξα την φωτεινότητα (ήταν 46).

panosxgr
24-03-2008, 00:57
Φίλε petasis, τις αλλαγές στην "αντίθεση" και την "φωτεινότητα" τις έκανες με βάση τα μάτια σου ή χρησιμοποίησες κάποιο από τα δισκάκια αναφοράς με τα γνωστά patterns?

petasis
24-03-2008, 01:14
Με τα μάτια μου :2thumb22sup:
Βασικά την είχα σε contrast 80 & brightness 46 από τον οδηγό που έχει στο μενού. Γενικά, νομίζω ότι ήταν το καλύτερο που μπορεί να δώσει.
Με το που πέρασα το firmware είχα αμέσως την εντύπωση ότι κάτι άλλαξε στην εικόνα. Μου φάνηκε ότι το contrast ήταν υπερβολικό, και το χαμήλωσα στο 70 (βέβαια βλέπω σε χώρο όχι πολύ φωτεινό).
Προς το παρών, με το νέο firmware έβαλα την αντίθεση στο 70, και την φωτεινότητα την ρυθμίζω από το 46 μέχρι το 55, ανάλογα με το τι θέλω να δω. Γενικά, το 46 κρύβει μερικές λεπτομέρειες, αλλά τα μαύρο μου αρέσει καλύτερα.
Δυστυχώς, κάτω από το 46 το μαύρο δεν βελτιώνεται παραπάνω.
Σε τηλεοπτικό σήμα το βάζω στο 46, με τον αισθητήρα ενεργό. Αν δείχνει καμιά ταινία με σκοτεινά πλάνα (όπως ο αντ1 τώρα το lucky number slevin) το ανέβασα στο 55. Αν βάλω DVD, συνήθως κλείνω τον φωτοαισθητήρα, για όση ώρα διαρκεί η ταινία...

petasis
24-03-2008, 01:18
Πάντως ελπίζω να βρούμε κάπου τι άλλαξε αυτό το firmware. Νομίζω ότι κάτι έχει πειραχτεί στο backlight. Νομίζω ότι τώρα έχει ελάχιστα καλύτερο μαύρο...
Ίσως πάλι να είναι η ιδέα μου... Κρίμα που έχω δανείσει τον φωτοαισθητήρα μου σε έναν φίλο...

panosxgr
24-03-2008, 01:19
Πάντως, εαν θέλεις να πάρεις περισσότερα από την τηλεόρασή σου, μπορείς να αγοράσεις ένα δισκάκι αναφοράς, όπως είναι το Digital Video Essentials (http://www.amazon.co.uk/Digital-Video-Essentials/dp/B00009WW03/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=dvd&qid=1206310859&sr=8-1), για να κάνεις πιο ακριβής ρυθμίσεις. Περισσότερο όμως αναφέρομαι σε ταινίες που θα βλέπεις μέσω της πηγής σου (π.χ. DVD Player) κι όχι τόσο για τα τηλεοπτικά κανάλια, όπου εκεί ρυθμίσουμε με το μάτι μας.
-bye-

petasis
24-03-2008, 01:34
Ευχαριστώ, από δισκάκια και συνοδευτικά είμαι πλήρης. Όμως τίποτα δεν σε βοηθά να ρυθμίσεις την αντίθεση. Αν ακολουθήσεις τα διάφορα δισκάκια, θα φτάσεις στο 100...
Έχω το DVE (το βρήκα το χειρότερο όλων), το AVIA (το οποίο ποτέ δεν δοκίμασα) και το getgray που το βρήκα πιο φρέσκο από όλα.

Δοκίμασε κανείς άλλος το νέο Firmware? Εντόπισε αλλαγές;

pan_riga
28-03-2008, 03:57
Ευχαριστώ, από δισκάκια και συνοδευτικά είμαι πλήρης. Όμως τίποτα δεν σε βοηθά να ρυθμίσεις την αντίθεση. Αν ακολουθήσεις τα διάφορα δισκάκια, θα φτάσεις στο 100...
Έχω το DVE (το βρήκα το χειρότερο όλων), το AVIA (το οποίο ποτέ δεν δοκίμασα) και το getgray που το βρήκα πιο φρέσκο από όλα.

Δοκίμασε κανείς άλλος το νέο Firmware? Εντόπισε αλλαγές;
ΣΤΟ SITE TΙΣ PHILIPS ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΤΟ EPG ΓΙΑ DVB-T ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΩΡΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΔΑ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΟΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ,ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ?ΜΕ ΣΕΡΒΙΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ 1080p ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ? Η ΕΚΑΝΑ ΒΛΑΚΩΔΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!ΤΗΝ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΜΕ ΘΕΡΜΑ ΧΡΩΜΑΤΑ,ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.....

panosxgr
28-03-2008, 08:27
Φίλε pan_riga, καλώς ήρθες αρχικά στην παρέα μας :ernaehrung004:
Κάνε λίγο υπομονή και πιστεύω ότι οι φίλοι μας θα σε βοηθήσουν να λύσεις τις απορείες σου.
Απλά θέλω να σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία, γιατί είναι σαν να φωνάζεις.
Καλή σου ημέρα -bye-

ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΣΤΡΟΥΝΗΣ
28-03-2008, 09:04

Δεν νομίζω. Εαν ανεβάσεις αρκετά το contrast θα δεις ότι θα έχεις χρωματική αλλοίωση στα άνω άκρα του gray scale. To contrast θα πρέπει να παίζει κοντά στο 82-85. Το brightness δεν αλλάζει απο ταινία σε ταινία όταν φυσικά μιλάμε για νορμαλ καταστάσεις και πηγές. Εαν μιλάμε για τηλεοπτικό σήμα τότε θα πρέπει να είστε με το control στο χέρι και να αλλάζετε ρυθμίσεις απο κανάλι σε κανάλι αλλά και από ώρα σε ώρα μια και έχει παρατηρηθεί ότι ορισμένα κανάλια αλλάζουν "συμπεριφορά" κατά την διάρκεια της ημέρας.

Ίσως το DVE να είναι δύσχρηστο αλλά όχι το χειρότερο μια και έχει κάθε είδους κάρτες αναφοράς.

petasis
28-03-2008, 11:38
ΣΤΟ SITE TΙΣ PHILIPS ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΤΟ EPG ΓΙΑ DVB-T ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΩΡΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΔΑ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΟΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ,ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ?ΜΕ ΣΕΡΒΙΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ 1080p ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ? Η ΕΚΑΝΑ ΒΛΑΚΩΔΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!ΤΗΝ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΜΕ ΘΕΡΜΑ ΧΡΩΜΑΤΑ,ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.....

Εμένα μου φάνηκε πάντως διαφορετική η εικόνα, και όπως είπα κατέβασα το contrast στο 70. Τώρα όσον αφορά τις γραμμές εμένα δεν έχει ακόμα εμφανίσει τίποτα, αλλά την έχω μόνο 5 μήνες. Νομίζω ότι από μια ημερομηνία και μετά, το πρόβλημα δεν εμφανίζεται (ψάξε το νήμα από την αρχή). Δεν είναι θέμα firmware, αλλά πάνελ (νομίζω). Επίσης, 1080p με firmware μην περιμένεις, οι περιορισμοί είναι στο υλικό.
Όσον αφορά τις ρυθμίσεις, εγώ προτιμώ το "κανονικό" (μου αρέσουν περισσότερο τα ψυχρά χρώματα). Τι ακριβώς δεν σε ικανοποιεί;
Εμένα το μαύρο, και τα σκοτεινά πλάνα.
Επίσης, μην γράφεις με κεφαλαία. Σημαίνει ότι φωνάζεις...

petasis
28-03-2008, 12:01
Δεν νομίζω. Εαν ανεβάσεις αρκετά το contrast θα δεις ότι θα έχεις χρωματική αλλοίωση στα άνω άκρα του gray scale. To contrast θα πρέπει να παίζει κοντά στο 82-85.

Δεν μπορώ να πω ότι το παρατήρησα. Ακόμα και στο 100 μια χαρά μου φαίνεται το gray scale. Απλά, αναφέρθηκα στο γεγονός ότι οι σχετικές κάρτες για την αντίθεση αναφέρονται σε crt τηλεοράσεις, και μόνο μέσω gray scale μπορείς να το ρυθμίσεις, πάντα με το μάτι. Επίσης, αδύνατο είναι να ρυθμίσεις και το above white. Πάντα φαίνεται. Αλλά καi για το below black, ή θα έχεις όλα τα βελτιωτικά κλειστά (που τότε τι τα πλήρωσα :nounder:), ή την φωτεινότητα στο 30!
Πάντως, με το νέο firmware, το μάτι μου λέει 70, ενώ πριν έλεγε 80. Και ο φωτο αισθητήρας ανοιχτός...

Το brightness δεν αλλάζει απο ταινία σε ταινία όταν φυσικά μιλάμε για νορμαλ καταστάσεις και πηγές. Εαν μιλάμε για τηλεοπτικό σήμα τότε θα πρέπει να είστε με το control στο χέρι και να αλλάζετε ρυθμίσεις απο κανάλι σε κανάλι αλλά και από ώρα σε ώρα μια και έχει παρατηρηθεί ότι ορισμένα κανάλια αλλάζουν "συμπεριφορά" κατά την διάρκεια της ημέρας.
Το brightness δεν αλλάζει, αλλά όπως έγραψα το έχω αρκετά χαμηλά στο 46.
Αυτό κρύβει αρκετή λεπτομέρεια από το μαύρο, αλλά δίνει και καλύτερο μαύρο. Καλύτερη ρύθμιση είναι το 53-57, αλλά το μαύρο είναι φωτεινότερο.
Οπότε, ανάλογα με την ταινία θέλω να δω περισσότερες λεπτομέρειες (π.χ. θρίλλερ) ή όχι (περιπέτειες). Σε τηλεοπτικό σήμα, δεν χάνεις και τίποτα τρομερό με την φωτεινότητα στο 46-48. Και φυσικά, δεν κάθομαι να αλλάζω ρυθμίσεις ανάλογα με το κανάλι...

Ίσως το DVE να είναι δύσχρηστο αλλά όχι το χειρότερο μια και έχει κάθε είδους κάρτες αναφοράς.
Τι να πω, δεν τις βρήκα. Όχι απλώς δύσχρηστο, τραγικό :bang:
Το getgray το έχεις δοκιμάσει; Τα βασικά τουλάχιστον τα έχει...

panosxgr
28-03-2008, 13:33
Τι να πω, δεν τις βρήκα. Όχι απλώς δύσχρηστο, τραγικό :bang:
Το getgray το έχεις δοκιμάσει; Τα βασικά τουλάχιστον τα έχει...

Συγνώμη που θα γελάσω φίλε μου petasis, αλλά πως τα φέρνει καμιά φορά η τύχη :flipout::flipout::flipout::flipout:

Ο Μανώλης είναι ένας από τους δημιουργούς του Getgray :worshippy: :a0210:

-bye-

petasis
28-03-2008, 20:00
Δεν το ήξερα!
Μπράβο στον Μανώλη!
Δεν το διαφημίζει όμως το προϊόν του... Τι το θέλει αυτό το AVIA :smash:

Πάντως, εγώ από ένα ξένο θυμάμαι το αγόρασα, "χορηγώντας" του κάποια ευρώ...

petasis
28-03-2008, 20:02
Αλήθεια, εσύ Πάνο το έβαλες το νέο firmware? Παρατήρησες αλλαγή στην αντίθεση, ή μόνο εγώ την είδα; Εκτός και αν είμαι ο μοναδικός που έχει ενεργό τον φωτο-αισθητήρα, και κάναν αλλαγές στον αλγόριθμο του...

parekla67
29-03-2008, 00:18
philips και αλλεσ........http://www.cobrason.com/data/fr/articles/COB35_Avril2008.pdf

smoothbore
29-03-2008, 00:45
Αν και δεν ανοιξα το 20 Mb αρχειο ....................μου φαινετε ενοψει Euro και ολυμπιακων θα γεμισει ο τοπος σαβουρα τσαινα μιξ ματς .

panosxgr
29-03-2008, 04:29
Αλήθεια, εσύ Πάνο το έβαλες το νέο firmware? Παρατήρησες αλλαγή στην αντίθεση, ή μόνο εγώ την είδα; Εκτός και αν είμαι ο μοναδικός που έχει ενεργό τον φωτο-αισθητήρα, και κάναν αλλαγές στον αλγόριθμο του...

Συγνώμη εαν σε μπέρδεψα φίλε μου, αλλά δεν είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης :grinning-smiley-043

pan_riga
29-03-2008, 16:51
Εμένα μου φάνηκε πάντως διαφορετική η εικόνα, και όπως είπα κατέβασα το contrast στο 70. Τώρα όσον αφορά τις γραμμές εμένα δεν έχει ακόμα εμφανίσει τίποτα, αλλά την έχω μόνο 5 μήνες. Νομίζω ότι από μια ημερομηνία και μετά, το πρόβλημα δεν εμφανίζεται (ψάξε το νήμα από την αρχή). Δεν είναι θέμα firmware, αλλά πάνελ (νομίζω). Επίσης, 1080p με firmware μην περιμένεις, οι περιορισμοί είναι στο υλικό.
Όσον αφορά τις ρυθμίσεις, εγώ προτιμώ το "κανονικό" (μου αρέσουν περισσότερο τα ψυχρά χρώματα). Τι ακριβώς δεν σε ικανοποιεί;
Εμένα το μαύρο, και τα σκοτεινά πλάνα.
Επίσης, μην γράφεις με κεφαλαία. Σημαίνει ότι φωνάζεις...
Κατα αρχας ευχαριστω.Απο οτι καταλαβα απο αυτα που ειδα στο site η πρεπει να εχω το φωτοαισθητηρα κλειστο η να αλαξω PANEL στην τηλεοραση?Τι με συμβουλευεις να κανω?Απλως στο θερμο μου φαινετε ποιο φυσιολογικη η εικονα απο κανονικο η ψυχρο γιατι εχω τον φωτοαισθητηρα αναγκαστηκα κλειστο,αν και ΚΙΤΡΙΝΙΖΕΙ καπως το λευκο στο θερμο.Αν την παω για service θα μου αλαξουν panel η θα μου την κανουν χειροτερη?

pan_riga
29-03-2008, 17:50
PETASIS Τελικα το εψαξα λιγο καλυτερα στο site,το προβλημα ειναι μονο αποκλειστικα στον φωτοαισθητηρα και οχι στο panel,ειναι σιγουρο αυτο?διορθωνετε αυτο?

petasis
29-03-2008, 19:30
Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα πάνελ, και πρέπει να πάει στο service. Είναι εντός εγγύησης; Επίσης, καλό θα ήταν να επισυνάψεις καμιά φωτογραφία, να δούμε ακριβώς το πρόβλημα...

Έχω την εντύπωση ότι παλιά άλλαζαν το πάνελ, αλλά μετά απλά καθαρίζουν τα εσωτερικά πλαστικά πίσω από το πάνελ. Αυτά από το http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=383684 ...

pan_riga
31-03-2008, 01:16
Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα πάνελ, και πρέπει να πάει στο service. Είναι εντός εγγύησης; Επίσης, καλό θα ήταν να επισυνάψεις καμιά φωτογραφία, να δούμε ακριβώς το πρόβλημα...

Έχω την εντύπωση ότι παλιά άλλαζαν το πάνελ, αλλά μετά απλά καθαρίζουν τα εσωτερικά πλαστικά πίσω από το πάνελ. Αυτά από το http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=383684 ...
22915Ευχαριστω κατ'αρχιν που βοηθας, Με ανοιχτο τον φωτοαισθητηρα ειναι ετσι,με κλειστο δεν το κανει καθολου.Εχω παρατηρησει με ανοιχτο φωτοαισθητηρα και εντονο φωτισμο στο δωματιο μετα απο καποια ωρα βελτιωνετε αρκετα αλα δεν φευγει εντελως.Δες την φωτογραφια και πες μου για ποιο σιγουρα αν ειναι το πανελ ωστε να την παω για service.

panosxgr
31-03-2008, 02:08
Φϊλε pan_riga, έχεις σοβαρό πρόβλημα με το πάνελ σου. Γρήγορα στο service θα σε συμβούλευα.

pan_riga
31-03-2008, 03:45
Φϊλε pan_riga, έχεις σοβαρό πρόβλημα με το πάνελ σου. Γρήγορα στο service θα σε συμβούλευα.Μηπως η λυση ειναι εδω
For those who have the backlight problem this is the official procedure from Philips to solve the problem.
Then go to service menu.Press 62596 i+ at remote control.Press the red button(next) and go to options->display->screen and change the value to 087.Go back to root menu and choose store to store the new value.Dont forget to store is important!Thats all.The 37pf9731d has now no backlight problem η ακομα καλυτερα εδω The last things we know is that a repair center will come to your home and do the following:

Software update to 087
Panel settings to 87
Disabling the light-sensor and dynamic contrast.
contrast and brightness settings to 100

They ask to leave those setting for a week. After that you may change the settings to your personal needs.
It seems that this seems to work and that the screen looks a lot better. I've tried the back light fix and I can say that it works.

Changing the panel setting (in the service menus) from 031 to 087 effectively changes the panel:
from: 37 LCD Sharp FHD v3
. .to: 37 LCD Sharp FHD v3 VE1

Make sure you store the new settings after making the change. Now when I turn on the TV, the panel seems to go to maximum brightness for half a second. This must heat the lamps sufficiently to stop the horizontal dark bands. I can just make out the dark bands if I switch to a non-used AV input immediately after turning on TV. These disappear after a minute or two and are so faint they can not be noticed when watching normal picture. Besides they disappear very quickly like when the TV was brand new.

πως πας στο service menu?

petasis
31-03-2008, 08:10
Εγώ θα έλεγα να μην κάνεις πειράματα. Προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο την philips, και ίσως κανονίσετε να έρθει τεχνικός να το δει σπίτι σου...
Να υποθέσω την αγόρασες πριν από τον Ιούλιο του 2007 (νομίζω κάπου εκεί σταμάτησε να υπάρχει το πρόβλημα...)

pan_riga
31-03-2008, 12:31
Εγώ θα έλεγα να μην κάνεις πειράματα. Προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο την philips, και ίσως κανονίσετε να έρθει τεχνικός να το δει σπίτι σου...
Να υποθέσω την αγόρασες πριν από τον Ιούλιο του 2007 (νομίζω κάπου εκεί σταμάτησε να υπάρχει το πρόβλημα...)
Οκ,Ναι τον Φεβρουαριο του 2007 την αγορασα.

project
31-03-2008, 19:44
φιλε μου ,το θεμα με το backlight το εχω ψαξει παρα πολλες ωρες και απλα για να βοηθησω θα σου πω τα εξης.εχω περασει ολη αυτη την διαδικασια και εχω το επισημο χαρτι στα χερια μου απο την philips για τον τροπο που σβηνεις τις γραμμες απο το πανελ, και αν προσεξεις καπια πραγματα δεν ειναι καθολου "πειραματισμοι."πρωτα θα αλαξεις απο το σερβις μενου το panel code σε 087 και θα το σωσεις οπως διαβασες, απο οτι ειδα στο av forum.προσοχη στο νουμερο και να τσεκαρεις την περιγραφη του πανελ να ειναι η σωστη .τα υπολοιπα στα μεταφερω απο το χαρτι στα αγγλικα: " the set must be byrned for 24 hours under the following contitions:
1) maximum contast (οχι maximum brightness δεν χρειαζεται)
2)lightsensor "off"
3)dynamic contrast "off"
4) not in cold contitions: normal room temperature is OK
5)normal prcture content
warn the customer that during the first days he still will see the banding issue after starting up,but it will disappear after warming up and within some days he will not see the problem anymore.
σου στελνω τις οδηγιες επειδη διαβασα οτι οταν εχεις κλεστο το ασθητηρα το προβλημα φευγει αρα μπορεις με αυτο τον τροπο να το εξαφανισεις . το μονο αρνητικο θα ειναι λιγο φωτεινωτερο backlight, το οποιο βεβαια εξαρταται αμεσα και απο το πανελ.
Οκ,Ναι τον Φεβρουαριο του 2007 την αγορασα.

project
31-03-2008, 20:00
[q

πως πας στο service menu?[/quote]

πατας στο κοντρολ 062596i+ select "options"- "display" - "screen" and change the display code to 087 και μετα πας στο root menu και κανεις save.

pan_riga
01-04-2008, 14:42
φιλε μου ,το θεμα με το backlight το εχω ψαξει παρα πολλες ωρες και απλα για να βοηθησω θα σου πω τα εξης.εχω περασει ολη αυτη την διαδικασια και εχω το επισημο χαρτι στα χερια μου απο την philips για τον τροπο που σβηνεις τις γραμμες απο το πανελ, και αν προσεξεις καπια πραγματα δεν ειναι καθολου "πειραματισμοι."πρωτα θα αλαξεις απο το σερβις μενου το panel code σε 087 και θα το σωσεις οπως διαβασες, απο οτι ειδα στο av forum.προσοχη στο νουμερο και να τσεκαρεις την περιγραφη του πανελ να ειναι η σωστη .τα υπολοιπα στα μεταφερω απο το χαρτι στα αγγλικα: " the set must be byrned for 24 hours under the following contitions:
1) maximum contast (οχι maximum brightness δεν χρειαζεται)
2)lightsensor "off"
3)dynamic contrast "off"
4) not in cold contitions: normal room temperature is OK
5)normal prcture content
warn the customer that during the first days he still will see the banding issue after starting up,but it will disappear after warming up and within some days he will not see the problem anymore.
σου στελνω τις οδηγιες επειδη διαβασα οτι οταν εχεις κλεστο το ασθητηρα το προβλημα φευγει αρα μπορεις με αυτο τον τροπο να το εξαφανισεις . το μονο αρνητικο θα ειναι λιγο φωτεινωτερο backlight, το οποιο βεβαια εξαρταται αμεσα και απο το πανελ.
Σ'ευχαριστω φιλε,δηλαδη δεν χρειαζεται μια εβδομαδα με αυτες τις ρυθμισεις,ουτε μια εβδομαδα μετα με factory reset?για να βαλω τις δικες μου ρυθμισεις.

project
01-04-2008, 15:54
Σ'ευχαριστω φιλε,δηλαδη δεν χρειαζεται μια εβδομαδα με αυτες τις ρυθμισεις,ουτε μια εβδομαδα μετα με factory reset?για να βαλω τις δικες μου ρυθμισεις.
Η διαδικασια που σου εγραψα ειναι για το σερβις (workshop repair). και την αφηνεις ανοικτη οπωσ βλεπεις 24 ωρες συνεχομενα. αν ειναι (home repair ) και καλα ερχεται τεχνικος σπιτι σου, τοτε επειδη υποτιθεται δεν μπορεις να βλεπεις για 24 ωρες συνεχεια, υπαρχει η εβδομαδα στρωσιματος με τις ρυθμισεις 1-3 και μετα κανεις factory reset. 99% αν κανεις την πρωτη διαδικασια ολα θα ειναι οκ.:a0210:

pan_riga
01-04-2008, 17:57
Η διαδικασια που σου εγραψα ειναι για το σερβις (workshop repair). και την αφηνεις ανοικτη οπωσ βλεπεις 24 ωρες συνεχομενα. αν ειναι (home repair ) και καλα ερχεται τεχνικος σπιτι σου, τοτε επειδη υποτιθεται δεν μπορεις να βλεπεις για 24 ωρες συνεχεια, υπαρχει η εβδομαδα στρωσιματος με τις ρυθμισεις 1-3 και μετα κανεις factory reset. 99% αν κανεις την πρωτη διαδικασια ολα θα ειναι οκ.:a0210:
Ευχαριστω,εγω την αφησα 21 ωρες,την εκλεισα για κανα 8ωρο,την εχω ανοιχτη 7 ωρες τωρα.21συν 7 -28 μηπως ειμαι ενταξη.να κανω factory reset και να βαλω τις ρυθμισεις μου?

project
01-04-2008, 20:00
Ευχαριστω,εγω την αφησα 21 ωρες,την εκλεισα για κανα 8ωρο,την εχω ανοιχτη 7 ωρες τωρα.21συν 7 -28 μηπως ειμαι ενταξη.να κανω factory reset και να βαλω τις ρυθμισεις μου?

εχεις βαλει το πανελ στο κωδ. 087?? αν ναι τοτε δες την συμπεριφορα του πανελ , Οταν ανοιγεις την τβ ,αν μετα απο 20 λεπτα η μπλε οθονη ειναι ομοιομορφη τοτε κανε φακτορι ρεσετ (αν και δεν ειναι αναγκαιο) και μετα βαλε τις δικες σου ρυθμισεις. το βασικο ειναι να περασεις το 087 και να βαλεις αν δεν το εχεις κανει την τελευταια ανβαθμιση . για να βαλεις τον κωδ. 087 πρεπει να εχεις στην τβ την αναβαθμιση 00.87.00 η μεταγενεστερη .τωρα υπαρχει η 00.101.00

pan_riga
01-04-2008, 23:31
εχεις βαλει το πανελ στο κωδ. 087?? αν ναι τοτε δες την συμπεριφορα του πανελ , Οταν ανοιγεις την τβ ,αν μετα απο 20 λεπτα η μπλε οθονη ειναι ομοιομορφη τοτε κανε φακτορι ρεσετ (αν και δεν ειναι αναγκαιο) και μετα βαλε τις δικες σου ρυθμισεις. το βασικο ειναι να περασεις το 087 και να βαλεις αν δεν το εχεις κανει την τελευταια ανβαθμιση . για να βαλεις τον κωδ. 087 πρεπει να εχεις στην τβ την αναβαθμιση 00.87.00 η μεταγενεστερη .τωρα υπαρχει η 00.101.00
Ναι το ειχα βαλη 087 και εχω εδω και 20 μερες την 00.101.00.

pan_riga
02-04-2008, 00:14
Την εχω κλεισει τωρα,θα την ανοιξω σε κανα μισαωρο για να κρυωσει η οθονη ωστε να δω σωστα την συμπεριφορα της.θα σε ενημερωσω φιλε η βοηθεια σου ηταν σημαντικη,ευχαριστω.

pan_riga
02-04-2008, 02:02
Ολα ενταξει μετα απο ουτε 10 λεπτα το πανελ ηταν πεντακαθαρο και ο φωτοαισθητηρας ανοιχτος.:award:

project
02-04-2008, 07:55
Ολα ενταξει μετα απο ουτε 10 λεπτα το πανελ ηταν πεντακαθαρο και ο φωτοαισθητηρας ανοιχτος.:award:

WELCOME TO THE CLUB!!!:2thumb22sup::fahne90:

huhu18
25-06-2008, 12:40
Ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης τηλεορασης και πριν απο 15 μερες η τηλεοραση εμφανισε προβλημα στο panel της. Εγινε αντικατασταση του panel με ποιον τροπο θα μπορουσα να δω το κωδικο του panel(για να διαπιστωσω αν τοποθετικε το καινουριο ' 37 lcd sharp fhdv3 ve1').Υπαρχει καποιος κωδικος με τον οποιο μπορω να μπω στο service menu??

Υ.Γ. πως γινεται μια τηλεοραση που εγγυαται 10000 ωρες λειτουργιας να χαλαει μεσα σε 600 ωρες

petasis
25-06-2008, 12:59
Πότε την αγόρασες; Εγώ την δικά μου την αγόρασα τον Νοέμβριο, και ακόμα δεν έχει εμφανίσει τίποτα. Έχει γράψει 2400 ώρες...
Για να δεις τις ώρες πρέπει να μπεις στο service menu (υπάρχει και σχετικό νήμα):

062596+info

Όμως, αν δεν είσαι προσεκτικός καλύτερα να μην μπεις καθόλου.
Μπορεί να χάσεις ακόμα και την εγγύηση άμα μπεις σε αυτό, και μάλλον δεν το θέλεις αυτό. Αν πάντως αποφασίσεις να μπεις, ΔΕΝ πειράζουμε τίποτα εκεί μέσα...
Πάντως το δικό μου μοντέλο έχει το πάνελ που αναφέρεις. Και νομίζω όλες οι τηλεοράσεις μετά από τις αρχές του 2007.

Τσιριγώτης Μάριος
25-06-2008, 21:40
Με ποιο τροπο μπορεις να μπεις στο σερβις μενου?

petasis
25-06-2008, 21:43
Πατάς στο τηλεχειριστήριο: 062596 info

Τσιριγώτης Μάριος
25-06-2008, 22:12
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Ποιο ειναι κουμπι info και σε τι κατασταση πρεπει να ειναι η τηλεοραση? Ανοικτη? κλειστη? σε κενο καναλι?

Τσιριγώτης Μάριος
25-06-2008, 22:20
Το ιnfo το βρηκα!!!:firstprize:

huhu18
25-06-2008, 22:36
Πότε την αγόρασες; Εγώ την δικά μου την αγόρασα τον Νοέμβριο, και ακόμα δεν έχει εμφανίσει τίποτα. Έχει γράψει 2400 ώρες...

Πάντως το δικό μου μοντέλο έχει το πάνελ που αναφέρεις. Και νομίζω όλες οι τηλεοράσεις μετά από τις αρχές του 2007.

Mπηκα στο service menu και ειδα οτι με εχουν βαλει το καινουριο panel (VE 1). H τηλεοραση αγοραστηκε τον αυγουστο του 2007. παντως ο μετρητης που υπαρχει για να μετραει ποσες ωρες η τηλεωραση λειτουργει δε ειναι αξιοπιστος διοτι τεχνικος της philips μου ειπε οτι συνεχιζει να μετραει περιπου για μια ωρα ακομα μετα το κλεισιμο τησ τηλεορασης.

macfm
22-07-2008, 14:24
..Παιδια γεια σας και μπραβο για ολες τις πληροφοριες που μας παραθετετε καθε μερα... εχω την 37pf9731 εδω και ενα χρονο...μπορω να κανω καποιο update και αν ναι με ποιον τροπο?:huh2:

DIAMANTIS SVIGOS
22-07-2008, 15:29
..Παιδια γεια σας και μπραβο για ολες τις πληροφοριες που μας παραθετετε καθε μερα... εχω την 37pf9731 εδω και ενα χρονο...μπορω να κανω καποιο update και αν ναι με ποιον τροπο?:huh2:

Εαν το μοντελο σου εχει εισοδο για usb (που μαλλον εχει) τοτε κατεβαζεις απο το site της philips το τελευταιο λογισμικο για το μοντελο σου και το φορτωνεις σε ενα usb stick. Μετα βαζεις το stick στην τηλεοραση που θα το δει αυτοματα και θα ξεκινησει την ενημερωση λογισμικου.
Προσοχη στα βηματα που θ' ακολουθησεις, το site αλλα και το manual σου εχουν τισ σχετικες οδηγιες.

Καλη τυχη :a0210:

macfm
23-07-2008, 05:10
..εκανα την αναβαθμιση :award:ευχαριστω για τη βοηθεια Διαμαντη..:adore:απο ρυθμισεις την εχω στην ζωντανη εικονα... πιστευω ειναι και η καλυτερη..οι αλλες δεν πολυβλεπονται ειδικα το διακριτικο...μηπως ομως ετσι την καιω πιο γρηγορα...? διαβασα τις συζητησεις και επαθα σοκ με τις περιπτωσεις που οι χρηστες ειχανε προβλημα με τις γραμμες... απο οτι καταλαβα διορθωνεται με απλη αλλαγη software και δεν χρειαζεται αλλαγη πανελ.. σωστα?απο ρυθμισεις εχει καποιος να προτεινει κατι? ευχαριστω

DIAMANTIS SVIGOS
23-07-2008, 12:48
Κοιταξε, το ζωντανο δε θα το εβαζα (οχι σε συνεχη βαση τουλαχιστον) γιατι το βραδυ ειμαι σιγουρος πως θα βλεπεις μια χαρα με πιο χαμηλες ρυθμισεις.
Και ναι την καις γρηγορα!!!

Για κοιταξε ομως μηπως εχει το μοντελο σου αισθητηρα φωτος γιατι τοτε θα ειναι σε θεση να προσαρμοζει αυτοματα τη φωτεινοτητα της αναλογα με τις συνθηκες φωτισμου. Σε αυτη την περιπτωση να τη ρυθμισεις χαμηλοτερα και η συσκευη απο μονη της θα την αυξανει μολις ο αισθητηρας ''δει'' περισσοτερο φως.

Τελικα απεφυγε τη ρυθμιση ''ζωντανη''.:grandpa:

macfm
23-07-2008, 18:39
...η τηλεοραση αυτη τελικα ειναι full hd η οχι...?

-Γιώργος-
23-07-2008, 19:29
Πρέπει να είναι η μόνη FullHD που δεν δέχεται 1080p :D

Πάντως σε τηλεοπτικό σήμα πρέπει να εξακολουθεί να ρίχνει σε αρκετές νέες υλοποιήσεις.

macfm
24-07-2008, 00:32
..δηλαδη Γιωργο οταν παιζω blue ray ειναι σαν να ειχα απλη hd?

-Γιώργος-
24-07-2008, 00:58
Όχι βέβαια. Το πάνελ σου έχει ανάλυση 1920x1080 και αυτό είναι που βλέπεις.

Το μειονέκτημα που έχει η συγκεκριμένη είναι πως δεν μπορείς να εκμεταλλευθείς όλες τις δυνατότητες ενός upscaling DVD player ή ενός BR. Ειδικά στην δεύτερη περίπτωση που το υλικό είναι αποθηκευμένο σε 1080p θα πρέπει πρώτα το σήμα να "υποβαθμιστεί" σε 720p/1080i και μετά να το αναβαθμίσει η τηλεόραση σε 1080p πάλι. Όσο καλά και να κάνει η τηλεόραση την επεξεργασία πάντα θα υπάρχουν απώλειες από τις μετατροπές του σήματος. Πάντως δεν νομίζω πως είναι τόσο σημαντικό μειονέκτημα, αφού σε αυτό το μέγεθος οι όποιες διαφορές μεταξύ 720p/1080i/1080p είναι δυσδιάκριτες από τις συνήθεις αποστάσεις θέασης.

macfm
24-07-2008, 02:46
...Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και μαλιστα τοσο αμεσα...:grinning-smiley-043... Σε οτι αφορα τη ρυθμιση της εικονας,πειραζει τοσο πολυ που την εχω στο ζωντανο...χαλαει πιο ευκολα?

-Γιώργος-
24-07-2008, 09:29
Η γνώμη μου είναι πως τα σύγχρονα πάνελ έχουν αρκετά μεγάλη διάρκεια ζωής (όσον αφορά την πτώση της φωτεινότητας), ώστε πρακτικά να μην χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό.

Νομίζω όμως πω για θέαση ταινιών βράδυ με κλειστά φώτα κλπ, η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι περισσότερο φωτεινή από όσο χρειάζεται και χάνεις σε εικόνα.

macfm
24-07-2008, 16:35
..υπαρχει καποιο προγραμμα για να ρυθμιζω την ποιοτητα της εικονας? η για να δς αν η εικονα μου ειναι αυτη που θα επρεπε να ειναι... συγνωμη αν η διατυπωση ειναι λαθος... ακουσα κατι για καλιμπραρισμα εικονας για αυτο... ευχαριστω...

-Γιώργος-
24-07-2008, 23:00
Για να γίνει σωστή ρύθμιση δεν φτάνει το πρόγραμμα από μόνο του, θέλει τον κατάλληλο εξοπλισμό και αρκετές γνώσεις.

Για τις βασικές ρυθμίσεις φωτεινότητας, αντίθεσης, οξύτητας κλπ, μπορείς να νοικιάσεις ένα οποιοδήποτε DVD με το logo ΤΗΧ (π.χ Star Wars) και να χρησιμοποιήσεις τον οδηγό ρυθμίσεων που έχει το δισκάκι.

goodboy332
27-07-2008, 20:59
Πάντως το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου (την έιχα αγοράσει μόλις είχε κυκλοφορίσει και η τσέπη είχε πονέσει....) και μπορώ να πώ ότι στο βίντεο (είτε απλό DVD, είτε Blu Ray) 720p και 1080i δεν έχει διαφορά,αλλά στα games (PS3 - XBOX360), στα 1080i τα πάει πολύ καλύτερα με διαφορά.

Υ.Γ. προτιμώ να απενεργοποιώ το active control της εικόνας.

macfm
30-07-2008, 02:32
...θα διαφωνησω... στα blue ray κορυφαια εικονα και αν βαλεις στο ζωντανο τοτε αντε γεια....

goodboy332
30-07-2008, 20:40
Δεν ενοούσα οτι δεν έχει καλή εικόνα στα Blu Ray. Ίσα ίσα είπα οτι στα βίντεο γενικότερα, είτε 720p βάλεις, είτε 1080i, η εικόνα είναι καταπληκτική. Στα games όμως η διαφορά 720p-1080i είναι πολύ μεγάλη.

konvas94
31-12-2011, 14:56
Καλησπερα, αντιμετωπισα προσφατα το προβλημα με το backlight της τηλεορασης μου. Ακολουθησα τις οδηγιες και αυτα που βρηκα στο φορουμ αλλα εκανα μαλλον βλακεια απο τη βιασυνη μου και ισως δεν πατησα 087 στο πανελ αλλα 081...(αμα δεν προσεχεις κανεις χοντραδες....).
Προφανως τωρα η τηλεοραση δεν παιζει καθολου και η οθονη δειχνει διαφορα χρωματα. Δυστυχως δεν μπορω να ξαναμπω στο μενου και να το διορθωσω γιατι δεν εμφανιζει τιποτα η οθονη.....
Να την πεταξω ή σωζεται η κατασταση η κατασταση με κανα μαγικο κολπο????
Ευχαριστω