PDA

View Full Version : NOVA Pace 831 HD

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16

bykrie
04-07-2012, 15:12
Θα πρέπει να αρκεστείς σε αυτά που σου δίνει ο πάροχος.
Ποιόν αποκωδικοποιητή είχες πριν;

ZakVlassis
05-07-2012, 09:29
Παιδιά καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Έχω μια προσφορά για εγκατάσταση nova full pack σε καλή τιμή με τον εν λόγω αποκωδικοποιητή αλλά με προβληματίζει το εξής. Η τηλεόραση μου στο σαλόνι είναι επιτοίχια με πρίζα και για κανονινό και για δορυφορικό καλώδιο, ενώ εγώ είχα κάνει πρόβλεψη και είχα περάσει μέσ από τον τοίχο στο έπιπλο δίπλα διάφορα καλώδια για σύνδεση με ενισχυτή και ps3, (hdmi, usb, οπτική ίνα) αλλά δεν ήξερα ότι αν βάλω αποκωδικοποιητή θα πρέπει το δορυφορικό καλώδιο να μπει στο sat in του. Με λίγα λόγια μπορώ να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή μέσω hdmi στην tv ή στον ενισχυτή, αλλά γίνεται με κάποιο τρόπο να συνδέσω απευθείας το δορυφορικό καλώδιο στην tv? Αλλιώς θα πρέπει να κρέμεται το καλώδιο και είναι κρίμα, δε φαίνεται πουθενά καλώδιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Serafeim Karakostas
05-07-2012, 11:07
Το δορυφορικό καλώδιο πρέπει οπωσδήποτε να συνδεθεί στο δέκτη.

ZakVlassis
05-07-2012, 12:47
Μάλιστα..Ευχαριστώ πολύ. Αν τουλάχιστον κρύψω το δέκτη όρθιο πίσω από την tv (νομίζω είναι αρκετά λεπτός, 4εκατοστά πάχος) θα ανταποκρίνεται στο χειριστήριο?

kataras
05-07-2012, 12:59
οχι

sakels
05-07-2012, 13:29
Μάλιστα..Ευχαριστώ πολύ. Αν τουλάχιστον κρύψω το δέκτη όρθιο πίσω από την tv (νομίζω είναι αρκετά λεπτός, 4εκατοστά πάχος) θα ανταποκρίνεται στο χειριστήριο?

εεε προσπαθησε το... ισως να το βολεψεις καπως..

ZakVlassis
05-07-2012, 15:06
Και εγώ ετσί σκέφτομαι...Επειδή μένω σε μονοκατοικία, γίνεται να τον βάλω στο υπόγειο στην άλλη τηλεόραση και να βλέπω και πάνω μέσω της υφιστάμενης κεραίας? Ή μήπως με ένα δεύτερο αποκωδικοποιητή πάνω που θα συνδέεται μόνο με hdmi?

sakels
05-07-2012, 15:17
Και εγώ ετσί σκέφτομαι...Επειδή μένω σε μονοκατοικία, γίνεται να τον βάλω στο υπόγειο στην άλλη τηλεόραση και να βλέπω και πάνω μέσω της υφιστάμενης κεραίας? Ή μήπως με ένα δεύτερο αποκωδικοποιητή πάνω που θα συνδέεται μόνο με hdmi?

και πως θα αλλαζεις καναλια? τα hd θελουν hdmi

βολεψε τον καπως στην ακρη... και με λιγη προσπαθεια θα πιανει το τηλεκοντρολ.

Busm
07-07-2012, 12:47
Παδιά καλημέρα! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα βοήθεια. Έχω περίπου ένα χρόνο τώρα nova. Σύνδεσα τον 831 σε μία led τηλεόραση της telefunken. Το πρόβλημα είναι ότι 20 δευτερόλεπτα αφού κλείσω την τηλεόραση ο δέκτης κάνει συνεχόμενα restart μέχρι να την ανοίξω ξανά. Αν τον σβήσω μετά από 20 δεύτερα ανοίγει μόνος του και αρχίζει πάλι τα restart. Το σπαστικό είναι ότι μόλις ανοίξω την τηλεόραση κάνει περίπου μισό λεπτό να βρει σήμα και βγάζει την μπλε οθόνη που γράφει "παρακαλώ περιμένετε". Αν βγάλω την τηλεόραση από την πρίζα ή βγάλω το hdmi το πρόβλημα σταματάει και ο αποκωδικοποιητής μένει είτε αναμένος είτε σβηστός χωρίς να κάνει συνεχόμενα restart. Από τη nova μου είπαν να αλλάξω τις περιβαλλοντικές ρυθμίσεις αλλά δεν έγινε τίποτα. Καμία ιδέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

kataras
07-07-2012, 13:27
εχεις περασει την τελευταια αναβαθμιση του δεκτη απτο μενου τεχνικες ρυθμισεις-αναβαθμιση?
με την τελευταια αναβαθμιση ο δεκτης λειτουργει στοιχειωδως σωστα
αλλοιως να πας σε καταστημα φορτνετ και απαιτησε αντικατασταση του δεκτη.εχεις 2 χρονια εγγυηση

Busm
07-07-2012, 14:14
Ναι έκανα την αναβάθμιση, μάλλον θα τον πάω για αντικατάσταση. Ευχαριστώ

Digital Screamer
07-07-2012, 14:20
Έχεις απενεργοποιήσει τις περιβαλλοντολογικές ρυθμίσεις;

Busm
07-07-2012, 15:16
Ναι είναι απενεργοποιημένες. Βέβαια δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι κάνει η αδρανοποίηση, που έχει εμφανιστεί στο μενού μετά την αναβάθμιση.

Yperion
07-07-2012, 15:28
Ο συγκεκριμένος δέκτης σε συνδυασμό με το λογισμικό της NOVA έχει γίνει ανέκδοτο.

Ακόμη και οι παλιοί δέκτες Panasat της NOVΑ λειτουργούσαν πολύ πιο απροβλημάτιστα.

Digital Screamer
07-07-2012, 17:08
Εμένα πάντως ένα χρόνο πού τον έχω, (μην το ματιάσω κιόλας!) δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ πρόβλημα.

Evil 13
07-07-2012, 18:02
Καμία ιδέα;Κοψε την νοβα.

Serafeim Karakostas
07-07-2012, 18:45
Από τη nova μου είπαν να αλλάξω τις περιβαλλοντικές ρυθμίσεις αλλά δεν έγινε τίποτα.
Έχει δύο επιλογές, απενεργοποίηση και αδρανοποίηση. Και οι δύο πρέπει να είναι στο "off". Ο δέκτης πρέπει να παραμένει ανοικτός.

alieus
14-07-2012, 12:54
Γεια σας. Νέος στο φόρουμ και στα ψηφιακά. Είδα την προσφορά του συγκεκριμένου αποκωδικοποιητή στην Real News της Κυριακής με 49 ευρώ και τρίμηνη δωρεάν σύνδεση με τα επίγεια της NOVA και τον αγόρασα. Ο λόγος ήταν ότι δεν με ενδιέφερε τόσο η NOVA οσο να έχω έναν αποκωδικοποιητή για μια παληά τηλεόραση με λυχνία, που δεν σκοπεύω να την πετάξω ακόμα, λόγω κρίσης. (Έχω ήδη μια LCD TV με MPEG-4 σε άλλο χώρο). Η σύνδεση έγινε και όλα ΟΚ. Όμως είχα μια ελπίδα ότι θα μπορούσα να βάλω ένα πιάτο αργότερα και να βλέπω και ελεύθερα δορυφορικά κανάλια χωρίς συνδρομή πουθενά. Παρ΄'ολο που το έψαξα πριν αγοράσω και μου έλεγαν όλοι οι πωλητές ότι θα μπορώ να κάνω ό,τι θέλω ελεύθερα με τον αποκωδικοποιητή αυτόν από το τεχνικό τμήμα της Forthnet/Nova μου είπαν ότι δεν μπορώ να βλέπω δορυφορικά εκτός αν πάρω πιάτο και συνδρομή nova. Ισχύει αυτό; 'Ανθρακες ο θησαυρός; Μόνο μέσω Nova θα γίνεται οτοδήποτε; Συγγνώμη για το, ίσως, αφελές της ερώτησης, αλλά δεν έχω ιδέα απ' αυτά. Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

supacoopa
14-07-2012, 13:40
Όμως είχα μια ελπίδα ότι θα μπορούσα να βάλω ένα πιάτο αργότερα και να βλέπω και ελεύθερα δορυφορικά κανάλια χωρίς συνδρομή πουθενά. Παρ΄'ολο που το έψαξα πριν αγοράσω και μου έλεγαν όλοι οι πωλητές ότι θα μπορώ να κάνω ό,τι θέλω ελεύθερα με τον αποκωδικοποιητή αυτόν από το τεχνικό τμήμα της Forthnet/Nova μου είπαν ότι δεν μπορώ να βλέπω δορυφορικά εκτός αν πάρω πιάτο και συνδρομή nova. Ισχύει αυτό;

Δυστυχως οι πωλητες σε παραπλανησαν. Στον δεκτη της Nova πρακτικα η ληψη ελευθερων καναλιων ειναι αδυνατη.
Στην καλυτερη περιπτωση θα λαμβανεις τα 5-6 ελευθερα καναλια (BBC News, CCN, Euronews κλπ) που "ενσωματωνει" η Nova στο πακετο της.

alieus
14-07-2012, 15:01
Τώρα τους πλακώνεις στο ΠΛΑΣΙΟ και στον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ; Ευχαριστώ supacoopa.

sakels
14-07-2012, 15:29
Τώρα τους πλακώνεις στο ΠΛΑΣΙΟ και στον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ; Ευχαριστώ supacoopa.

δεν πιανει 5-6 μονο.

πιανει αρκετα στη λιστα public bucket αλλα οχι ολα των hotbird.

supacoopa
14-07-2012, 15:41
δεν πιανει 5-6 μονο.
πιανει αρκετα στη λιστα public bucket αλλα οχι ολα των hotbird.

Αν σε ενδιαφερουν τα αραβικα με τους ιμαμηδες και τα πασης φυσεως telemarketing, ναι εχει αρκετα.

Ο δεκτης πιανει μονο οσα επιλεγει η Nova να περασει στην database του.
Δεν μπορεις να κανεις κανονικο scan στον δορυφορο, δεν μπορεις να προσθεσεις ή να αλλαξεις transponders και συχνοτητες, αξιολογα ελευθερα του hotbird (οπως πχ τα 3 της RAI) δεν υπαρχουν στις λιστες και ουτε διαφαινεται διαθεση απο την Nova να προστεθουν. Δεν συζηταμε καν για χρηση με αλλο δορυφορο πλην hotbird...

Ισως στο μελλον με καποια αναβαθμιση να καλυτερεψει η κατασταση, αλλα ετσι οπως ειναι τωρα ο δεκτης ειναι αχρηστος για ληψη ελευθερων καναλιων.

adi32
14-07-2012, 17:59
Επιγειο δεκτη δεν πηρες? Πως να πιασει δορυφορικα ?

sakels
14-07-2012, 18:00
Επιγειο δεκτη δεν πηρες? Πως να πιασει δορυφορικα ?

o 831 ειναι combo πλεον

Serafeim Karakostas
14-07-2012, 21:13
Η σύνδεση έγινε και όλα ΟΚ. Όμως είχα μια ελπίδα ότι θα μπορούσα να βάλω ένα πιάτο αργότερα και να βλέπω και ελεύθερα δορυφορικά κανάλια χωρίς συνδρομή πουθενά.
Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά λογικά θα λαμβάνεις όσα ελεύθερα κανάλια κατεβάζει ο pace.

o 831 ειναι combo πλεον
Ναι αλλά με extra κόστος.

thymos
14-07-2012, 22:43
Με τα 49 ευρώ που πήρα προχθές πάντως βλέπω τα επίγεια όλα και κατεβάζει επίσης όλα τα δορυφορικά που έχει η νόβα προεπιλεγμένα. Φυσικά δεν παίζουν γιατί θέλουν συνδρομή διαφορετική από της επίγειας.

Digital Screamer
15-07-2012, 18:37
Τα ελεύθερα δορυφορικά παίζουν; Πχ ERT World;

sakels
15-07-2012, 20:28
Nαι

achillevs
18-07-2012, 12:03
Με τα 49 ευρώ που πήρα προχθές πάντως βλέπω τα επίγεια όλα και κατεβάζει επίσης όλα τα δορυφορικά που έχει η νόβα προεπιλεγμένα. Φυσικά δεν παίζουν γιατί θέλουν συνδρομή διαφορετική από της επίγειας.

Πως γινεται η ενεργοποιηση της καρτας, για να δουμε τα 2 επιγεια της νοβα;
Πρεπει να τους παρουμε τηλέφωνο;

outlaw
18-07-2012, 15:02
Παιδια καλησπερα εχω τον pace αλλα εχω διακοψει την νοβα..ειδα σε ενα προσπεκτους οτι παιζει usb που τον κανει να παιζει τα ψηφιακα..επειδη μου αρεσει το μενου του και το τηλεκοντρολ του θελω να τον χρησιμοποιησω σαν ψηφιακο δεκτη αξιζει λετε να κανω την κινηση;Η εικονα του θα ειναι καλη;Επειδη δεν θελω να ξαναμπλεξω με νοβα αρκει μονο το usb η πρεπει να βαλω και νοβα επιγεια;Αν ξερει καποιος...

jpanou39
18-07-2012, 15:32
Το usb του πουλάνε μόνο του.
10 ευρω με δεσμευση 1 ετους και 29,90 χωρις δεσμευση....

outlaw
18-07-2012, 15:38
Αρα απλα παιρνω το usb και βλεπω τα ψηφιακα;

jpanou39
18-07-2012, 15:58
Αρα απλα παιρνω το usb και βλεπω τα ψηφιακα;
Έτσι ακριβώς. . .

luft
18-07-2012, 16:02
για να καταλαβω,αυτοι που το πηραν στα 49 ευρω με τη προσφορα 2 μηνων νοβα,μετα τους 2 μηνες θα πρεπει να παρουν εξτρα το usb για να βλεπουν τα ψηφιακα καναλια ??? Χωρις αυτο δε παιζει ψηφιακα ο δεκτης?

outlaw
18-07-2012, 16:02
Ευχαριστω..

jpanou39
18-07-2012, 16:12
για να καταλαβω,αυτοι που το πηραν στα 49 ευρω με τη προσφορα 2 μηνων νοβα,μετα τους 2 μηνες θα πρεπει να παρουν εξτρα το usb για να βλεπουν τα ψηφιακα καναλια ??? Χωρις αυτο δε παιζει ψηφιακα ο δεκτης?
Όχι το έχει μέσα το πακέτο το usb. . .

achillevs
18-07-2012, 17:08

Οι μήνες της προσφορας ειναι 3 για επίγεια Νοβα. Το usb είναι στο πακέτο και σου μένει για παντα.
Πιάνει free τα υπόλοιπα για πάντα.
Για τα επίγεια της Νόβα υπαρχει κάρτα που μπαινει στον αποκωδικοποιητη και τα ξεκλειδώνει.

Το μονο που δεν ξέρω ειναι πως ενεργοποιηται η κάρτα. Εχει ενα serial No.
Δεν γνωριζω αν πρεπει να παρουμε τηλ για ενεργοποιηση ή γινεται αυτόματα.
Αν καποιος εχει ενεργοποιήση το prepaid πακέτο, ας βοηθήσει.

kataras
18-07-2012, 18:38
φυσικα και τους παιρνεις τηλεφωνο για να παντρεψουν την καρτα με τον δεκτη και να αποκτησεις προσβαση στα επιγεια της νοβα

Serafeim Karakostas
18-07-2012, 20:45
Το usb του πουλάνε μόνο του.
10 ευρω με δεσμευση 1 ετους και 29,90 χωρις δεσμευση....
Το αγοράζεις σκέτο και έχει δέσμευση;

jpanou39
18-07-2012, 21:29
Το αγοράζεις σκέτο και έχει δέσμευση;
Ναι 10 euro για αυτούς που έχουν τον δέκτη και θέλουν να ενεργοποιήσετε το πακέτο με δέσμευση ενός χρόνου και 29,90 για αυτούς που το θέλουν μόνο να βλέπουν τα ψηφιακά κανάλια. . .

Serafeim Karakostas
18-07-2012, 22:52
29,90 για αυτούς που το θέλουν μόνο να βλέπουν τα ψηφιακά κανάλια. . .
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ υψηλή τιμή (γνώμη μου)...

jpanou39
19-07-2012, 09:47
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ υψηλή τιμή (γνώμη μου)...
Παρακαλώ Serafeim.Χωρίς χρέωση έπρεπε να το δίνουν το usb και στις δύο περιπτώσεις . . .Καλημέρα.

goudzos
20-07-2012, 14:29
Σαν δέκτης για τα ψηφιακά κανάλια λέει τίποτα η έχει κολλήματα. Σκέφτομαι να τον πάρω με το κουπόνι της real news.

achillevs
20-07-2012, 21:29
Σαν δέκτης για τα ψηφιακά κανάλια λέει τίποτα η έχει κολλήματα. Σκέφτομαι να τον πάρω με το κουπόνι της real news.

Σαν δεκτης επιγειων ψηφιακων εχει προβλημα να βρει τα καναλια στις συχνοτητες 54,65- οταν η τηλεοραση που εχω τα βρησκει ολα. (ιδιο καλωδιο χρησιμοποιησα). Θα δοκιμασω και ενα αποκωδικοποιητη που εχω F&U 2205 να κανω συγκριση (το σημα).
Για εικονα θα κανω συγκριση αργοτερα.

Εγω το πηρα περισοτερο για τα καναλια της νοβα.(16€ το μηνα βγαινει ως 20 οκτωμβριου). Δεν το βλεπω να συνεχιζω για αργοτερα με τις τιμες που εχει.

achillevs
20-07-2012, 21:52
Οι προβληματικες συχνοτητες στην εγκατασταση μου, ειναι: 63,65 για τον 831
63 για τον F&U 2205
ενω οι LG τα βλεπει ολα.
Οσο για την εικονα, ο δεκτης της LG δειχνει καλυτερος του 2205.
Θα κανω συγκρισεις και με τον 831.

achillevs
20-07-2012, 22:27
Πολυ καλη η εικονα που δινει ο 831, ειναι στα επιπεδα που δινει η LG 611S

flaski
21-07-2012, 00:01
Στα επίγεια ελεύθερα ψηφιακά τι ψάρια πιάνει ο δέκτης με το usb? Ταχύτητα αλλαγής καναλιών? Ευκολία μενού? Σε σύγκριση με ένα "απλό" αποκωδικοποιητή τι λέει η εμπειρία χρήσης?

Χατζησάββας Λευτέρης
21-07-2012, 00:37
Στα επίγεια ελεύθερα ψηφιακά τι ψάρια πιάνει ο δέκτης με το usb? Ταχύτητα αλλαγής καναλιών? Ευκολία μενού? Σε σύγκριση με ένα "απλό" αποκωδικοποιητή τι λέει η εμπειρία χρήσης?

Μια χαρα παντως δουλευει ο δεκτης στα ψηφιακα, απο ταχυτητα μετρια πραγματα , το μενου το κλασικο της νοβα ,γνωμη μου ειναι πως ενας απλος αποκωδικοποιητης κανει την δουλεια αυτη καλυτερα αφου εχει κ rec k timeshift!
Μονο θετικο το χειριστηριο το οποιο ειναι κλασης ανωτερο απο τις κινεζιες που κυκλοφορουν.
Με δεκα ευρουλακια που βρηκα το στικακι, ο pace ξαναπηρε ζωή.

Serafeim Karakostas
21-07-2012, 02:38
Οι προβληματικες συχνοτητες στην εγκατασταση μου, ειναι: 63,65 για τον 831
63 για τον F&U 2205
ενω οι LG τα βλεπει ολα.
Επομένως φαίνεται να είναι αναίσθητο το tuner στην περίπτωση του δέκτη της nova, κάτι που θα προβληματίσει σε μη προσεγμένες εγκαταστάσεις.

Tuzzyduck
21-07-2012, 17:46
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ. Εγκατέστησα σήμερα τον HD 831. Στα ελεύθερα κανάλια δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στα δυο της nova,αφού ενεργοποιηθηκαν απο τη nova, παρουσιάζουν έντονα pixels. Παρατήρησα στο menu του αποκωδοικοποιητη διαθέσιμη αναβάθμιση. Παίζει ρόλο? ευχαριστώ.

Digital Screamer
21-07-2012, 18:34
Ξεκίνα την αναβάθμιση

petasis
21-07-2012, 18:38
Εγώ την έκανα την αναβάθμιση (έχω μόνο τα επίγεια - δεν έβαλα καν την κάρτα στον δέκτη).
Μετά την αναβάθμιση, χάθηκε ο ήχος από το scart, και αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις για να επιστρέψει.

Στα θετικά, είδα ότι μπορείς να βάλεις στα favorites τα κανάλια με την σειρά που θες εσύ (κρατά την σειρά με την οποία τα βάζεις), αν και λειτουργεί μετά το επόμενο on/off.

petasis
21-07-2012, 18:40
Πάντως σήμερα στο Media Markt οι μισοί έφευγαν με το κουτί της νόβα επίγειας. Πρέπει να πούλησε αρκετά το κουτί...

achillevs
21-07-2012, 21:35
Ακομα δεν ξερω αν δουλευει το 3D στα επιγεια παντα. Περιμενω καποια ταινια να το τσεκαρω.

sakels
21-07-2012, 22:36
3d στο επιγειο δεν υπαρχει.

Αυτο με τα pixels μηπως δεν εχεις καλη ποιοτητα σηματος στη συγκεκριμενη συχνοτητα; Κουνα την κεραια...

Tuzzyduck
22-07-2012, 10:05
3d στο επιγειο δεν υπαρχει.

Αυτο με τα pixels μηπως δεν εχεις καλη ποιοτητα σηματος στη συγκεκριμενη συχνοτητα; Κουνα την κεραια...

Μετά την αναβάθμιση του αποκωδικοποιητή λύθηκε το πρόβλημα.

kallair
22-07-2012, 12:21
ρε παιδιά αγόρασα και εγώ τον αποκωδικοποιητή λόγω επιγειων. το θέμα είναι ότι δεν μου βγάζει επιλογή για αναβάθμιση. πρέπει να κάνω κάτι; υπάρχει κάποια επιλογή που πρέπει να πειράξω ώστε να κάνω το update; διαβασα μερικές σελιδες πριν ότι μετά την αναβάθμιση λύνεται το πρόβλημα με την σειρά των καναλιών στα favorites.

επίσης η κάρτα ενεργοποιείται με ένα απλό τηλεφώνημα; δεν χρειάζεται να τους πάρουμε τηλέφωνο; μιλάω για την 3μηνη προπληρωμένη συνδρομή που ήταν η προσφορά.

Digital Screamer
22-07-2012, 13:06
Για να κάνεις αναβάθμιση πας menu->ρυθμίσεις->τεχνικές ρυθμίσεις->αναβάθμιση αποκωδικοποιητή. Αν σου βγάζει πώς δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση σημαίνει ότι έχει ήδη τη τελευταία αναβάθμιση ο δέκτης.

achillevs
22-07-2012, 14:49
Τηλεφωνεις στο 18345, δινεις τα στοιχεια του απο την καρτα , τον αποκωδικοποιητη,(παντρευονται αυτα τα δυο), αφμ , ταυτοτητα.
Αυτοι σου δινουν κωδικο συνδρομητη. Εχεις 3 μηνες δωρεαν. Στο τελος του τριμηνου παιρνεις τηλ. για διακοπη αλλιως συνεχιζεις με 34,90 € το μηνα. (Ή με αλλο πακετο αν θελεις)

sakisvele
22-07-2012, 17:38
Δεν γνωριζω αν εμαι στην σωστη ενοτητα αλλα πωσ θα βαλω με την σειρα που εγω θελω τα επιγεια φηφιακα στο δεκτη 831 της Νονα.

sakels
22-07-2012, 19:16
κανεισ λιστα αγαπημενων

stathaias
23-07-2012, 01:07
Τηλεφωνεις στο 18345, δινεις τα στοιχεια του απο την καρτα , τον αποκωδικοποιητη,(παντρευονται αυτα τα δυο), αφμ , ταυτοτητα.
Αυτοι σου δινουν κωδικο συνδρομητη. Εχεις 3 μηνες δωρεαν. Στο τελος του τριμηνου παιρνεις τηλ. για διακοπη αλλιως συνεχιζεις με 34,90 € το μηνα. (Ή με αλλο πακετο αν θελεις)

Δηλαδή αν δεν τους πάρεις σε χρεώνουν συνδρομή......?

thymos
23-07-2012, 01:13
Ακριβώς.

stathaias
23-07-2012, 01:26
Ε ρε Ελλαδιστάν...... Παντόφλα που θέλουν.

Πάντως απο υποστήριξη...........τρέλα η υπόθεση!Προσπάθησα σήμερα όλη μέρα να πάρω τηλέφωνο μέχρι της 10 το βράδυ για να ενεργοποιήσω τα κανάλια της nova.Αλλα στου κουφου την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...
Ερώτηση. Το novasports με το disneyXD γιατι είναι μαζί?
Sorry για την ερώτηση αλλα δεν είχα την ευκαιρεία να μιλήσω με πωλητή αφου η αγορά έγινε απο αλλον για εμένα!

sakels
23-07-2012, 02:04
Ε ρε Ελλαδιστάν...... Παντόφλα που θέλουν.

ε δεν ειναι και τοσο περιεργο. και συ να ησουν η νοβα αυτο θα εκανες.

τη μιση μερα δειχνει το ενα καναλι και τη μιση το αλλο. οπως παλια στο αναλογικο.

jpanou39
23-07-2012, 09:41
Με δεκα ευρουλακια που βρηκα το στικακι, ο pace ξαναπηρε ζωή.
Καλημέρα φίλε μου.Το στικάκι το πήρες σκέτο 10 euro ; Χωρίς να κάνεις συνδρομή ;

Χατζησάββας Λευτέρης
23-07-2012, 09:53
Καλημέρα φίλε μου.Το στικάκι το πήρες σκέτο 10 euro ; Χωρίς να κάνεις συνδρομή ;

ναι φιλε μου κι εγω νομιζα ότι ηθελε κ συνδρομη για αυτην την τιμή, ρώτησα τον πωλητη κ μου ειπε 10 ευρω κ την παιρνεις χωρίς συνδρομες κλπ.
δεν ξερω αν εκανε λάθος ή όχι, εγώ την τσιμπησα πάντως.
Την προηγουμενη που ειχα ρωτήσει σε 4νετ shop μου είπαν 30 !

jpanou39
23-07-2012, 10:01
ναι φιλε μου κι εγω νομιζα ότι ηθελε κ συνδρομη για αυτην την τιμή, ρώτησα τον πωλητη κ μου ειπε 10 ευρω κ την παιρνεις χωρίς συνδρομες κλπ.
δεν ξερω αν εκανε λάθος ή όχι, εγώ την τσιμπησα πάντως.
Την προηγουμενη που ειχα ρωτήσει σε 4νετ shop μου είπαν 30 !
Γιατί έχω ψάξει παντού και όλοι θέλουν 30 euro αν δεν κάνεις συνδρομή.
Είσουν τυχερός . . .

alexpol7
23-07-2012, 11:10
μετα τον ιουλιο δεν υπαρχει προσφορα δωρεαν 3μηνης συνδρομης????????

jpanou39
23-07-2012, 11:41
Το πακέτο(nova επίγεια 49 euro) είναι για αγορά μέχρι 31/07.
3 μήνες δωρεάν. . .
Ενεργοποίηση εώς 05/08.
Και μήν ξεχνιόμαστε όποιος έχει ακόμη το κουπόνι της real έχει 4 μήνες δωρεάν . . . . . .
Τον άλλον μήνα τι θα κάνουν δεν το ξέρω. . . .

goudzos
23-07-2012, 14:02
Και μήν ξεχνιόμαστε όποιος έχει ακόμη το κουπόνι της real έχει 4 μήνες δωρεάν . . . . . .
Τον άλλον μήνα τι θα κάνουν δεν το ξέρω. . . .

Αυτό απο που προκύπτει? Το λέω γιατί το πρωϊ που πήρα στο 18345 και είπα για 4 μήνες η κοπέλα δεν ήξερε τίποτα και μου είπε οτι η προσφορά είναι για 3 μήνες.

jpanou39
23-07-2012, 14:19
Αυτό απο που προκύπτει? Το λέω γιατί το πρωϊ που πήρα στο 18345 και είπα για 4 μήνες η κοπέλα δεν ήξερε τίποτα και μου είπε οτι η προσφορά είναι για 3 μήνες.
Επειδή έγιναν κάποιες καταγγελίες στον REAL σε σχέση με την τιμή του δέκτη η Forthnet-NOVA σε αντιστάθμιση για το κουπόνι θα δώσει 1 μήνα παραπάνω δωρεάν το πρόγραμμα της ΝΟVA.
Περισσότερα εδώ από το 10:27 και μετά
http://www.real.gr/audiofiles/160518.mp3

stathaias
23-07-2012, 17:06
Μόλις μου ενεργοποίησαν τα κανάλια. Μου είπαν να μην κλείσει ο Δέκτης για κάνα 5ωρο και να μην αλλαξω καναλια εκτος απο τα δύο της NOVA, για να γίνει αναβάθμιση της κάρτας......????????
Πάντως τα 34€ μετά την λήξη των 3μηνών είναι πολλά έχω την αίσθηση για δύο κανάλια!!!

Digital Screamer
23-07-2012, 19:53
Θα τα κρατήσεις και μετά την λήξη του τριμήνου;

stathaias
23-07-2012, 20:20
Αποκλείεται!!!!!! Θεωρώ το ποσό υπερβολικό αυτην την εποχή!! Εδώ κοιτάμε να απαλλαγούμε απο διάφορα.
Σε κάθε άλλη περίπτωση αν τα χρήματα ήταν διαθέσιμα θα πήγαινα σε κάποιο πιο ολοκληρωμένο πακέτο NOVA.

Serafeim Karakostas
23-07-2012, 20:36
Θεωρώ το ποσό υπερβολικό αυτη την εποχή!!
Νομίζω πως είσαι ήπιος. Εξωφρενικό θα το χαρακτήριζα...:rifle:

alieus
24-07-2012, 02:53
Ενεργοποίησα το πακέτο 14 ή 15 Ιουλίου. Από τη ΝΟΒΑ είπαν ότι δεν θα έχω free τρεις μήνες ακριβώς δηλαδή μέχρι 15 Οκτωβρίου γιατί ο μήνας λογίζεται ακέραιος και αν έχω ΝΟΒΑ στις 1 Οκτωβρίου θα χρεωθώ ολόκληρο μήνα. Γι' αυτό, είπαν, αν δεν θέλω συνέχιση πέραν του (κουτσουρεμένου) τριμήνου να τους ειδοποιήσω ακριβώς μέσα Σεπτέμβρη για διακοπή τέλος Σεπτεμβρίου. Δυόμιση μήνες λοιπόν το free. Γι' αυτό όσοι πήρατε τώρα ενεργοποιήστε το προς τέλος Ιουλίου ή πρώτη Αυγούστου για να έχετε το μάξιμουμ από το τρίμηνο.

jpanou39
24-07-2012, 09:28
Ενεργοποίησα το πακέτο 14 ή 15 Ιουλίου. Από τη ΝΟΒΑ είπαν ότι δεν θα έχω free τρεις μήνες ακριβώς δηλαδή μέχρι 15 Οκτωβρίου γιατί ο μήνας λογίζεται ακέραιος και αν έχω ΝΟΒΑ στις 1 Οκτωβρίου θα χρεωθώ ολόκληρο μήνα. Γι' αυτό, είπαν, αν δεν θέλω συνέχιση πέραν του (κουτσουρεμένου) τριμήνου να τους ειδοποιήσω ακριβώς μέσα Σεπτέμβρη για διακοπή τέλος Σεπτεμβρίου. Δυόμιση μήνες λοιπόν το free. Γι' αυτό όσοι πήρατε τώρα ενεργοποιήστε το προς τέλος Ιουλίου ή πρώτη Αυγούστου για να έχετε το μάξιμουμ από το τρίμηνο.
Δηλαδή αν το ενεργοποιήσω την τελευταία μέρα της διορίας που δίνουν (05/08)
για 4 μήνες (κουπόνι real) δεν θα βλέπω μέχρι (05/12) free ;;;

kataras
24-07-2012, 10:29
θα βλεπεις μεχρι 4/12
παρτους τηλ.15/12 για διακοπη για νασαι και τυπικα ενταξει

kataras
24-07-2012, 10:30
sorry 15/11

jpanou39
24-07-2012, 11:19
θα βλεπεις μεχρι 4/12
παρτους τηλ.15/11 για διακοπη για νασαι και τυπικα ενταξει
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. . .-bye-
Προλαβαίνουμε σχεδόν την μισή premier league, την μισή super lige(αν ξεκινήσει 25/08) και το GL όλους τους αγώνες στη φάση τών ομίλων. . .Ότι μπορούμε να δούμε βέβαια μόνο από το sport1.

alieus
24-07-2012, 13:16
Κι εγώ με κουπόνι αγόρασα. Γιατί 3 (2,5) μήνες; Μήπως άλλαξε η προσφορά;

jpanou39
24-07-2012, 14:15
Κι εγώ με κουπόνι αγόρασα. Γιατί 3 (2,5) μήνες; Μήπως άλλαξε η προσφορά;
Δεν έχει αλλάξει τίποτα.Κατ' αρχήν αν αγόρασες το πακέτο με το κουπόνι της real έχεις 4 μήνες free εκτός αν δεν το δήλωσες την ημέρα τις αγοράς στο κατάστημα ή την ημέρα που ενεργοποίησες την nova.

alieus
25-07-2012, 02:14
Το δήλωσα στο κατάστημα της Forthnet το κουπόνι της RealNews. Μάλιστα το σύρραψαν και στην αίτηση. Θα τηλεφωνήσω να ρωτήσω. Ευχαριστώ.

koloko
27-07-2012, 08:21
παιδια ποιες ειναι οι βελτιστες ρυθμισεις για τον 831 σε μια full hd tv?

jpanou39
27-07-2012, 09:38
Και σε μία Lcd αλλά με scart . . . ;

sakels
27-07-2012, 09:50
Για την full hd -> 1080i

yianniskyr
27-07-2012, 11:32
Άλλοι λένε native. Εκεί το έχω εγω

sakels
27-07-2012, 15:54
Άλλοι λένε native. Εκεί το έχω εγω

στο native σου βγαζει 1080 η 720? εμενα νομιζω 720 μου εβγαζε και το εβαλα στο 1080i για σιγουρα.

stathaias
27-07-2012, 16:12

εγώ ενεργοποίησα 23/7 και μου είπαν να καλέσω 24/10 για απενεργοποίηση αν δεν επιθυμώ να πληρώνω συνδρομή. Κάτι δεν πάει καλά.Αν συμβαίνει όπως το περιγράφεις τότε είναι απατεωνιά και παραπλανητική ολόκληρη η καμπάνια που έκαναν.Ελπίζω να μην ισχύει!!!!!!

Serafeim Karakostas
27-07-2012, 16:15
Ενεργοποίησα το πακέτο 14 ή 15 Ιουλίου. Από τη ΝΟΒΑ είπαν ότι δεν θα έχω free τρεις μήνες ακριβώς δηλαδή μέχρι 15 Οκτωβρίου γιατί ο μήνας λογίζεται ακέραιος και αν έχω ΝΟΒΑ στις 1 Οκτωβρίου θα χρεωθώ ολόκληρο μήνα. Γι' αυτό, είπαν, αν δεν θέλω συνέχιση πέραν του (κουτσουρεμένου) τριμήνου να τους ειδοποιήσω ακριβώς μέσα Σεπτέμβρη για διακοπή τέλος Σεπτεμβρίου. Δυόμιση μήνες λοιπόν το free.
Προφανώς έπεσες σε άσχετο υπάλληλο.

stathaias
27-07-2012, 16:17
Τότε είναι καθαρά παραπλάνηση.Γιατί αναφέρουν παντού 3 Μήνες δωρεάν, και τίποτε άλλο.Άρααα........?

kataras
27-07-2012, 16:34
εγώ ενεργοποίησα 23/7 και μου είπαν να καλέσω 24/10 για απενεργοποίηση αν δεν επιθυμώ να πληρώνω συνδρομή. Κάτι δεν πάει καλά.Αν συμβαίνει όπως το περιγράφεις τότε είναι απατεωνιά και παραπλανητική ολόκληρη η καμπάνια που έκαναν.Ελπίζω να μην ισχύει!!!!!!
δεν ισχυει!

rake13
27-07-2012, 18:03
Παιδια μια ερωτηση,εσας σας πιανει τα επιγεια Bluesky,kontra,channel9?

stathaias
28-07-2012, 10:12
Εμένα κανονικά!

Serafeim Karakostas
28-07-2012, 10:55
Θέμα εγκατάστασης θα είναι, αν δεν τα λαμβάνεις, όχι δέκτη.

rake13
29-07-2012, 02:18
Μπορει να με βοηθησει καποιος τι πρεπει να κανω?
Προχθες που εβαλα την νοβα στο σαλονι πριν ειχα τον lifeview boxhd και τα συγκεκριμενα καναλια τα επιανα κανονικα με το δεκτη,αλλα με την νοβα οχι.

Digital Screamer
29-07-2012, 14:07
Μάλλον έχεις οριακό σήμα στην συχνότητα αυτή και του tuner του lifeview έχει καλύτερη ευαισθησία σε οριακό σήμα.

rake13
29-07-2012, 16:36
Και τι πρεπει να κανω για να τα πιασω?

sakels
29-07-2012, 18:30
Κουνα κεραια

Serafeim Karakostas
29-07-2012, 22:12
Μάλλον έχεις οριακό σήμα στην συχνότητα αυτή και του tuner του lifeview έχει καλύτερη ευαισθησία σε οριακό σήμα.
Έτσι είναι. Υπάρχει και μια μικρή σχετική συζήτηση λίγες σελίδες πιο πίσω (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/64834-Nova-HD-Pace-831?p=1056515300&viewfull=1#post1056515300).

jpanou39
30-07-2012, 09:46
Τότε είναι καθαρά παραπλάνηση.Γιατί αναφέρουν παντού 3 Μήνες δωρεάν, και τίποτε άλλο.Άρααα........?
Καλημέρα.Πήρα εχθές τηλ. την nova για να τους κάνω την ερώτηση ότι έχω αγοράση το πακέτο nova επίγειο (49 euro)εδώ και 2-3 μέρες,βλέπω το επίγεια ψηφιακά κανάλια αλλά θέλω να ενεργοποιήσω την προσφορά τα 2 κανάλια τους (cinema-sport)την τελευταία μέρα της διορίας που δίνουν(κυριακή 05/08)γιατί εκείνη την ημέρα επίστρέφω σπίτι από ταξίδι.Η απάντησή τους ήταν ότι εννοείται μπορώ,το τηλεφωνικό τους κέντρο εκείνη την ημέρα θα είναι ανοικτό 10 το πρωί με 10 το βράδυ.Η προσφορά θα ισχύει εώς 04/12 (4 μήνες-κουπόνι real)και θα πρέπει να τους καλεσω την ίδια ημέρα (04/12)εάν δεν θέλω να συνεχίσω επί πληρωμή.
Βέβαια εγώ θα το κάνω 4-5 μέρες πρίν . . . . .

satuser
30-07-2012, 12:33
Ο εν λογω δεκτης εχει την δυνατοτητα να λειτουργησει κινητο πιατο .....???

Digital Screamer
30-07-2012, 14:16
Oύτε κατα διάνοια..

koloko
30-07-2012, 14:29
με 82% ισχυς σηματος και 100 ακριβεια σηματος ειναι καλα? δεν μπορει να εχει τοση διαφορα η εικονα ρε γαμωτη.
απο την αλλη λετε να φταιει που εβαλα το καλωδιο της νοβα και εβγαλα ενα καλο που ειχα αγορασει εγω?
ειδα ετ3 στην digea και αντιστοιχα στην νοβα και η διαφορα ειναι τεράστια

satuser
30-07-2012, 15:11
υπαρχει καποια λυση να προτεινεται ωστε με το κινητο πιατο που εχω να βλεπω εκτος της νοβα και οτετβ ...??

Serafeim Karakostas
30-07-2012, 15:46
με 82% ισχυς σηματος και 100 ακριβεια σηματος ειναι καλα?
Άψογα.

απο την αλλη λετε να φταιει που εβαλα το καλωδιο της νοβα και εβγαλα ενα καλο που ειχα αγορασει εγω?
Όχι, σε καμία περίπτωση.

koloko
31-07-2012, 09:24
να σαι καλα σεραφειμ για την απαντηση!βεβαια ελπιζω να το θυμαμαι και εγω καλα 82% ητανε το πανω και 100% το κατω χεχε!!

flaski
07-08-2012, 13:40
Κάποιες χαζοερωτησεις και σορυ αν έχουν απαντηθεί παλαιότερα:
- η αναβάθμιση του δεκτή γίνεται over the air η με στικακι?στην ζητάει αυτόματα ο δεκτής η πρέπει να πας σε κάποιο υπομενου?
- τα κανάλια μπορούν να μπουν σε κάποια σειρά? Δλδ να φέρω τα αθλητικά που είναι τώρα στο 300+ στο 1,2 κλπ? Η αυτό μπορει να γίνει μονό με favorite?
- εγγραφή σε στικακι όπως στους σάπιους επίγειους των 25 ευρώ παίζει η να γυρίσω πλευρό?
Κάποιες φορές με καλό καιρο και γενικώς καλό σήμα έχω κακη εικόνα και με είδωλα. Οχι σε ολα τα καναλια ομως. Σε 1 αθλητικο. Συμβαίνει σε κανένα σας αυτό?

petasis
07-08-2012, 14:09
Κάποιες χαζοερωτησεις και σορυ αν έχουν απαντηθεί παλαιότερα:
- η αναβάθμιση του δεκτή γίνεται over the air η με στικακι?στην ζητάει αυτόματα ο δεκτής η πρέπει να πας σε κάποιο υπομενου?
- τα κανάλια μπορούν να μπουν σε κάποια σειρά? Δλδ να φέρω τα αθλητικά που είναι τώρα στο 300+ στο 1,2 κλπ? Η αυτό μπορει να γίνει μονό με favorite?
- εγγραφή σε στικακι όπως στους σάπιους επίγειους των 25 ευρώ παίζει η να γυρίσω πλευρό?
Κάποιες φορές με καλό καιρο και γενικώς καλό σήμα έχω κακη εικόνα και με είδωλα. Οχι σε ολα τα καναλια ομως. Σε 1 αθλητικο. Συμβαίνει σε κανένα σας αυτό?

1) over the air, πας σε κάποιο υπομενου.
2) Μόνο με τα (5) favorites.
3) Όχι, αν θες εγγραφές πας στον δέκτη pvr. Οι εγγραφές του είναι κλειδωμένες, και πρέπει να έχεις ενεργή συνδρομή για να τις δεις.

flaski
08-08-2012, 12:51
1) over the air, πας σε κάποιο υπομενου.
2) Μόνο με τα (5) favorites.
3) Όχι, αν θες εγγραφές πας στον δέκτη pvr. Οι εγγραφές του είναι κλειδωμένες, και πρέπει να έχεις ενεργή συνδρομή για να τις δεις.

Ευχαριστώ. Ψιλοσαπιος ο δεκτής δλδ εκτός και αν οι περισσότεροι δορυφορικοί έχουν ανάλογα κουσούρια. Αυτό με τα κλειδωμένα αρχεία είναι μεγαλο φάουλ. Είπαμε να πολεμάμε την πειρατεία αλλά όχι και να δυσκολεύουμε τον πελάτη εξευτελιζοντας τα λεφτα του με τέτοιες νοοτροπίες.

petasis
08-08-2012, 15:15
Δεν υπάρχει δορυφορικός δέκτης που να κάνει ελεύθερες εγγραφές και να μην φορά "ανεπίσημο" λογισμικό.
Δέκτης που να τον δίνει πάροχος αποκλείεται να κάνει ελεύθερες εγγραφές.

flaski
08-08-2012, 15:51
Δεν υπάρχει δορυφορικός δέκτης που να κάνει ελεύθερες εγγραφές και να μην φορά "ανεπίσημο" λογισμικό.
Δέκτης που να τον δίνει πάροχος αποκλείεται να κάνει ελεύθερες εγγραφές.

Ευχαριστώ. Δεν έχω μεγάλη γνώση από αυτά. Θεωρουσα ότι θα υπήρχε κάποια ευελιξία. Προφανώς όμως αυτή έρχεται με ανεπίσημα f/w όπως γράφεις.

flaski
10-08-2012, 14:11
Σκάλισα λίγο τον δέκτη σήμερα. Δεν το είχα κάνει γιατί τον έχω στο σπίτι των γονιών μου. Έχει καλή ταχύτητα αλλαγής καναλιών (σε σχέση με τους επίγειους dvb-t). Δεν ξέρω αν όλοι οι δορυφορικοί είναι στάνταρ γρήγοροι βέβαια. Το μενού του δεν λέει και πολλά. Για τη διαφάνεια των πληροφοριών έχει μόνο ον/οφ και όχι ποσοστό. Τουλάχιστον έχει ρύθμιση της ώρας που θα φαίνεται η μπάρα της έντασης και η μπάρα των πληροφορίων. Το Τ/Χ έχει καλή αίσθηση από τα πλήκτρα και πιάνει καλά.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι σε κάποια κανάλια είναι περίπου 85+ ένταση και ποιότητα σήματος και σε κάποια άλλα 60+-. Είναι συνηθισμένο αυτό? Στον επίγειο όλα τα κανάλια έχουν ανάλογη ένταση/ποιότητα. Παίζει μήπως ρόλο ο καιρός/σύννεφα και σήμερα που είναι καλός είναι όλα καλύτερα από ότι το χειμώνα?

Τέλος, αν γνωρίζει κάποιος, παρατήρησα ότι ο ΑΝΤ1 δείχνει πολύ χειρότερος στον επίγειο δέκτη από ότι στη ΝΟΒΑ (σε δύο διαφορετικές κεραίες και σε 4 διαφορετικούς δέκτες dvb-t). Τα ελεύθερα κανάλια που έχει στη Νοβα(ΑΝΤ1, Μεγκα κλπ) έρχονται με καλύτερη ποιότητα από ότι τα δίνει η DIGEA στο επίγειο?

vertical
10-08-2012, 14:34
Κάτι που μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι σε κάποια κανάλια είναι περίπου 85+ ένταση και ποιότητα σήματος και σε κάποια άλλα 60+-. Είναι συνηθισμένο αυτό? Στον επίγειο όλα τα κανάλια έχουν ανάλογη ένταση/ποιότητα. Παίζει μήπως ρόλο ο καιρός/σύννεφα και σήμερα που είναι καλός είναι όλα καλύτερα από ότι το χειμώνα?

Και σε Nova και σε OTE που έχω, κάποια κανάλια έχουυν υψηλή στάθμη σήματος, κάποια άλλα όχι. Αν δεν έχεις πρόβλημα στις κακοκαιρίες, μην ανησυχείς.

flaski
11-08-2012, 00:44
Και σε Nova και σε OTE που έχω, κάποια κανάλια έχουυν υψηλή στάθμη σήματος, κάποια άλλα όχι. Αν δεν έχεις πρόβλημα στις κακοκαιρίες, μην ανησυχείς.

Οκ ευχαριστώ. Θα το ξαναδώ με κακο καιρο.

sakels
11-08-2012, 00:55
Πανω απο 70% σταθμη γενικα εισαι οκ

dexters
14-08-2012, 22:20
Γειά σας παιδιά! Έβαλα nova sports pack και μου έδωσε δωρεάν η νόβα τον hd 831! Λοιπόν όλα καλά με το δέκτη όμως θέλω να ρωτήσω τα εξής: λοπον οταν παίζω παιχνίδια μετά από κάποια στιγμή κλείνει μόνο του! Γιατί?
Και δεύτερον μου είπαν ότι πρεπει να μένει συνέχεια ανοιχτό? Άμα το αφήνω συνέχεια ανοιχτό θα πάθει τίποτα?

Serafeim Karakostas
15-08-2012, 00:38
Για τα παιχνίδια δε γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά όντως ο δέκτης πρέπει να παραμένει ανοικτός.

sakels
15-08-2012, 00:47
Δεν καταλαβαινω γιατι να μην τον κλεινει;

Απλα κανει λιγη ωρα μετα να ανοιξει.

Serafeim Karakostas
15-08-2012, 00:54
Όταν χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο "δέκτη" και τον έκλεινα, κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του έπειτα, τρελαινόταν στα reboots.

dexters
15-08-2012, 01:19
Άρα να τον έχω συνέχεια ανοιχτό? Σεραφείμ τι είναι τα reboots?

Serafeim Karakostas
15-08-2012, 01:21
Επανεκκινήσεις.

sakels
15-08-2012, 01:47
δεν μπορω να πω οτι τρελενεται στις επανακινησεις. αλλα ενιοτε οντως κανει

makfil
15-08-2012, 06:56
Γειά σας παιδιά! Έβαλα nova sports pack και μου έδωσε δωρεάν η νόβα τον hd 831! Λοιπόν όλα καλά με το δέκτη όμως θέλω να ρωτήσω τα εξής: λοπον οταν παίζω παιχνίδια μετά από κάποια στιγμή κλείνει μόνο του! Γιατί?
Και δεύτερον μου είπαν ότι πρεπει να μένει συνέχεια ανοιχτό? Άμα το αφήνω συνέχεια ανοιχτό θα πάθει τίποτα?

Όταν πήρα αυτό τον δέκτη, πέρυσι τον ΟΚΤ, ο τεχνικός της NOVA είπε ότι πρέπει να μένει ανοικτός συνέχεια για να μην χρειάζεται να ξανακάνει σάρωση κάθε φορά που ανοίγει. Αργότερα, όμως, κυκλοφόρησε νέο firmware με το οποίο αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα και κάθε φορά που ανοίγει δεν κάνει νέα σάρωση.

Το νέο firmware εγκαθίσταται μέσω του μενού, και ο χρόνος κλεισίματος ή μη του δέκτη, πάλι μέσω του μενού.

petasis
15-08-2012, 08:30
Και εγώ που έχω τον ίδιο δέκτη (nova επίγεια), τον κλείνω κανονικά. Απλά στις ρυθμίσεις, βάζεις το αδρανοποίηση στο όχι...

HAF_K
15-08-2012, 08:37
Μπορεις να χρησιμοποιήσεις την καρτα της Νοβα σε άλλο δεκτή έτσι ώστε να πίνεις και ελεύθερα κανάλια?
Φαντάζομαι πως ναι. Μπορει καποιος να προτείνει κάποιο μοντέλο? επίσης αν εχει την δυνατοτητα εγγραφής με ανεπίσημο firmware θα ήταν ιδανικο..

Ευχαριστω

dexters
15-08-2012, 11:07
Παιδιά εμένα δε κάνει επανεκκινήσεις αλλα κλείνει μόνο όταν παίζω παιχνίδια ! Δε κάνει επανεκκίνηση κλείνει κανονικά δλδ πρέπει να τον ξανανοίξω και μόλι τον ξανανοίξω τα παιχνίδια παίζουν αλλά σε μαύρη εικόνα!

jimitsis
15-08-2012, 11:26
Έχεις κάνει αναβάθμιση λογισμικού? Μήπως φταίει αυτό.
Και για τα παιχνίδια βρε παιδί μου...Εντάξει, δεν είναι και ps3! :chinese:

kataras
15-08-2012, 11:56
κανε αναβαθμιση του δεκτη μεσα απο το μενου τεχνικες ρυθμισεις και δεν θα χρειαζεται να τον αφηνεις ανοιχτο.
το παλιο αυτο προβλημα εχει λυθει πλεον

a66fm
15-08-2012, 12:03
Μπορεις να χρησιμοποιήσεις την καρτα της Νοβα σε άλλο δεκτή έτσι ώστε να πίνεις και ελεύθερα κανάλια?
Φαντάζομαι πως ναι. Μπορει καποιος να προτείνει κάποιο μοντέλο? επίσης αν εχει την δυνατοτητα εγγραφής με ανεπίσημο firmware θα ήταν ιδανικο..

Ευχαριστω
δεν μπορείς...δέκτης και κάρτα είναι "παντρεμένα"

dexters
15-08-2012, 12:52
χεχε όντως jimitsis! έκανε μια αναβάθμιση ο τεχνικός όταν ήρθε αυτή εννοείς?

dexters
15-08-2012, 12:54
φιλε προχτες το βαλα και μου εκανε μια ο τεχνικος ! αυτη εννοεις !
Υ.Γ.: μου ειπε να το αφηνω συνεχεια ανοιχτο!

jimitsis
15-08-2012, 13:07
Mπαίνεις στο μενού > τεχνικές ρυθμίσεις > αναβάθμιση λογισμικού.
Εκεί θα δεις αν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση, ή αν έχεις την τελευταία έκδοση.
Και βάλε όλες τις περιβαλλοντικές ρυθμίσεις στο όχι. Δεν θα σώσω εγώ το περιβάλλον με το να κολλάει ο αποκωδικοποιητής μου! :idea:
Υ.Γ. Και μένα μ΄αρέσουν τα παιχνίδια. Παίζω το ποδοσφαιράκι, καλό καφριλίκι! :2thumb22sup:

supacoopa
15-08-2012, 13:10
Ο δεκτης εχει "στρώσει" αρκετα, ανοιγει σφαίρα (χωρις καποια "περιβαλλοντικη ρυθμιση") και δεν κανει πλεον restart.

Οχι οτι δεν μου λειπει ο Edision 2in1 μου, αλλα πλεον ο Pace δεν ειναι τοσο σπαστικός οσο παλιοτερα.

Εννοειται οτι τον κλεινω κανονικα, ηλεκτρικη συσκευη μονιμα "ανοιχτη" στο σπιτι πρεπει να ειναι μονο το ψυγειο!

sakels
15-08-2012, 14:04
οι περιβαλλοντικες ρυθμισεις πρεπει να ειναι στο off, η αδρανοποιηση ομως??

kataras
15-08-2012, 14:19
δοκιμασε και μονος σου
κλειστον και μετα ξανανοιξε τον
αν ανοιγει αμεσως χωρις να κανει ψαξιμο καναλιων απτην αρχη εισαι μια χαρα

kataras
15-08-2012, 14:25
ξεχασα
βαλε και στην αδρανοποιηση του δεκτη οχι και οχι μηπως ειναι στο αυτοματο κλεισιμο σε 4 ωρες

kataras
15-08-2012, 14:27
στο οχι

sakels
15-08-2012, 14:59
στο οχι

στο οχι εμενα μετα παρατηρησα οτι ο δεκτης ανοιγε μονος του και το εβαλα στο ναι...

dexters
15-08-2012, 15:36
φιλε οταν τον κλεινω και τον ξανανοιγω ειναι μια χαρα δε κανει σαρωση! α κοιταξα και την αδρανοποιηση και ειναι στο οχι!!!

dexters
15-08-2012, 15:44
jimitsis εμενα ειναι στο οχι ολες οι περιβαλοντικες ρυθμισεις και οταν ανοιγει δε κανει σαρωση !τελειος!!! οσο για την αναβαθμιση εκανε το περασμενο σαββατο ο τεχνικος!!!! απλα οταν παιζω games μετα απο λιγο κλεινει και μολις τον ξανανοιγω επιστρεφει ναι μεν στο παιχνιδι αλλα με μαυρη εικονα!!!!

kataras
15-08-2012, 19:58
τοτε εισαι οκ
οσο για τα παιχνιδια παρακαλα να λυθει σε επομενη αναβαθμιση

dexters
15-08-2012, 20:32
χαχα οντως!!!

dexters
15-08-2012, 20:36
οταν ειναι διαθεσιμες οι ενημέρωσεις θα μου στελμει ειδοποιηση ο δεκτης ?

kataras
15-08-2012, 21:18
οχι αλλα θα ενημερωνεσαι αμεσα απτα παιδια στο φορουμ

dexters
16-08-2012, 01:42
ΑΑΑΑΑ ξεχασα καμια φορα οταν παταω το οκ ή τα -> <- κλεινει απο μονος του!!!

nrawert
16-08-2012, 23:52
Γεια σας!
Ξερει καποιος εαν υπαρχει καποιο ανεπισημο firmware /patch για να ξεκλειδωσει ο δεκτης και να μπορει να σκαναρει ολους τους transponders στον hotbird. εστω κ αν με αυτον τον τροπο διακοπτοταν η συνεργασια με την καρτα της νοβα και η δυνατοτητα να ανοιγει καναλια της νοβα. Aγορασα τον δεκτη με την προσφορα 49Ε + 3μηνες cinema1 kai sport1 δωρεαν και ενδιαφερομαι μονο για την χρηση ως free to air επιγειο και δορυφορικος δέκτη.

Serafeim Karakostas
17-08-2012, 00:58
Όχι, δεν υπάρχει.

supacoopa
17-08-2012, 17:01
Μια ερωτηση, επειδη ο δεκτης ειναι χωμενος μεσα στο επιπλο και ειναι λιγο δυσκολο να τον βγαλω για να τσεκαρω...

Μπορει ο 831 να δωσει ταυτοχρονα εικονα-ηχο και απο την HDMI και απο τα RCA out;
Και αν ναι, δειχνει απο το RCA out και τα HD καναλια ή μονο τα SD;

aenaos15
19-08-2012, 21:06
Ναι γινεται.

supacoopa
20-08-2012, 11:05
Ναι γινεται.

Ευχαριστω για την απαντηση.

pan24
20-08-2012, 12:14
Το hard reset θελει συνδυασμο η αρκει το πορτοκαλι κουμπι;
Απο το post 831 p.s Να υπενθυμίσω σε όλους τους φίλους ότι το Hard reset γίνεται ως εξής:
1) κρατάμε για περίπου 5 δευτ. το κουμπί Menu στην πρόσοψη του δέκτη
2) πατάμε αριστερό βέλος (στην πρόσοψη του δέκτη)
3) πατάμε οκ (στην πρόσοψη του δέκτη)

και περιμένουμε να τελείωσει το reset/σάρωση

με τον δεκτη ανοιχτο η σε standby?

rake13
21-08-2012, 00:13
Να ρωτησω κατι,ο δεκτης χωρις το usb δειχνει τα επιγεια?
Απο πισω εχει ενα βυσματακι που γραφει στο manual συνδεση κεραιας για τα επιγεια καναλια.
Τι παιζει?

satuser
21-08-2012, 00:27
οι ενδειξεις κεραιας ειναι καλες..????:
Σταθμη σηματος---->81
Ακρίβεια σήματος----->100

Serafeim Karakostas
21-08-2012, 02:01
Να ρωτησω κατι,ο δεκτης χωρις το usb δειχνει τα επιγεια?
Όχι. Rf modulator είναι αυτό που βλέπεις, όχι επίγειο tuner.

Σταθμη σηματος---->81
Πάρα πολύ καλές.

poromenos
21-08-2012, 15:00
Σταθμη σηματος---->81

Μια χαρά είσαι.:a0210:

satuser
21-08-2012, 15:27
Ευχαριστώ !!!

thymos
22-08-2012, 10:21
Φαντάζομαι ο δέκτης δεν υποστηρίζει τεχνολογία anynet+ με TV Samsung. Μπορεί να παίξει μήπως?

aenaos15
22-08-2012, 12:54
Δεν θα επρεπε να το φανταζεσαι φιλε αν διαβαζες το manual της samsung.Aλλου πασχει ο δεκτης αλλα οχι κι ετσι...

aenaos15
22-08-2012, 19:00
Ποια ειναι η τελευταια αναβαθμιση παιδια; Μου αλλαξανε λογω βλαβης αποκωδικοποιητη και δεν συγκρατησα τον αριθμο της. Και κατι ακομη στον προηγουμενο εκανα προσωπικο μπουκετο και εβαζα τα καναλια οπως ηθελα ενω τωρα τα βαζει με την αριθμητικη σειρα που τα εχουν στο μπουκετο nova.Καποια λυση;

petasis
22-08-2012, 19:11
Να αναβαθμίσεις στην τελευταία διαθέσιμη αναβάθμιση;

aenaos15
22-08-2012, 19:50
Οκ εγινε αναβαθμιση και ειναι ολα ενταξει thanks..

thymos
22-08-2012, 21:29
Δεν θα επρεπε να το φανταζεσαι φιλε αν διαβαζες το manual της samsung.Aλλου πασχει ο δεκτης αλλα οχι κι ετσι...

Δεν σε κατάλαβα ακριβώς. Το manual αναφέρει για τις συσκευές που παίζουν ότι είναι οι samsung. Παίζει όμως και το SONY PS3 που έχω και δουλεύει το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης κανονικά με την κονσόλα.

aenaos15
23-08-2012, 10:51
Μονο σου το λες.. Παιζουν μονο οι συσkευες που εχουν anynet.

elsteno
24-08-2012, 18:38
Παίδες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Σήμερα τα φτησε ο παλιός μου δέκτης και πήρα την απόφαση να πάρω τον 831.
Τον συνδέω λοιπόν κάνω την αναβάθμιση γίνεται και η ενεργοποίηση και όλα οκ!
η μάλλον όχι όλα οκ!

Δεν εμφανίζει στην λίστα τα HD κανάλια πέρα από αυτό της ERT.
Παίρνω τηλέφωνο μου λένε να κάνω restart / reset κλπ και πάλι τίποτα.

Μέχρι το πρωι στον παλιό δέκτη τα εμφάνιζε στην λίστα και απλά δεν έδειχναν τίποτα.

Σε κάποια φάση λοιπόν μου λένε να πάω στην βοήθεια και να τους διαβάσω την ένδειξη : 8. Load/Var : 23/10
Και μου απάντησαν ότι πρέπει να έρθει τεχνικός για το πιάτο.

Έχετε καμμια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Φιλικα,
Κώστας

anestis88
24-08-2012, 18:43
Κάνε σάρωση, σ'εμένα δούλεψε

Digital Screamer
24-08-2012, 18:47
Αν δεν δουλέψει με την σάρωση, τότε θέλει όντως ελεγχο το πιάτο.

elsteno
24-08-2012, 19:38
Αν δεν δουλέψει με την σάρωση, τότε θέλει όντως ελεγχο το πιάτο.

Δοκίμασα 3-4 σαρώσεις αλλά τίποτα.
Τι ρύθμισμα χρειάζεται το πιάτο;
Καλύτερο σημάδεμα; :)

Digital Screamer
24-08-2012, 19:44
Ναι, κάνε δοκιμές αν μπορείς αλλιώς φώναξε τεχνικό.

sakels
24-08-2012, 20:02
Τα χαρακτηριστηκα των αλλων συχνοτητων πως ειναι;

elsteno
25-08-2012, 00:47
Μέσος ορος 60% 60%

sakels
25-08-2012, 01:13
Λιγο ειναι. Σταθμη κοντα στο 80% και ακριβεια 90-100% για ολες τις συχνοτητες.

Θες καλυτερη στοχευση.

donald13
25-08-2012, 02:01
Καλησπέρα σε όλους .

Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη παιδιά αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά διάβα 100 σελίδες ποστ μεχρι που πόνεσαν τα μάτια μου και δεν βρηκα κατι.

Το πρβλημα μου είναι το εξής, πριν κανα μήνα χωρίς να γνωρίζω πως και γιατί εξαφανίστηκαν όλα τα hd κανάλια (εκτός της ΕΡΤ HD) απο τη λιστα καναλιων. Όταν λέω εξαφανίστηκαν εννοώ ότι δεν εμφανίζονται καν στη σχετική λίστα (π.χ. απο το 210 πηδαει στο 302 που είναι το NS1, to NS1 HD που ήταν στη θέση 300 πλεον δεν υφίσταται.

Το ίδιο ισχύει για όλα τα hd κανάλια, οι θέσεις τους χάθηκαν. Όλα τα άλλα εμφανίζονται κανονικά.

Δοκίμασα δεκάδες σαρώσεις, δοκίμασα πολλά hard reset τίποτα. Δόκιμασα ως έσχατη λύση να μιλήσω και με το τηλ.κεντρο της ΝΟΒΑ (μην ρωτάτε καν...)

Εν τω μεταξύ 1 χρόνο ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Έχεις κανείς κάποια ιδέα? Μέχρι και βουντού είμαι διατεθημένος να δοκιμάσω πλέον.

Serafeim Karakostas
25-08-2012, 02:12
Κάτι τρέχει με τη λήψη της συχνότητας 12130, H, 27500, 3/4. Σε τι επίπεδα είναι το σήμα στις υπόλοιπες συχνότητες; Έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

aenaos15
25-08-2012, 08:41
Δοκιμασες να κανεις καλυτερη ληψη απο το πιατο;τι σταθμη σηματος εχεις; Ακριβεια σηματος;

donald13
25-08-2012, 11:23
Δοκιμασες να κανεις καλυτερη ληψη απο το πιατο;τι σταθμη σηματος εχεις; Ακριβεια σηματος;
Καλημέρα σας παιδία.

Η αλήθεια είναι ότι Το πιάτο είναι σε περίεργο σημείο και δεν πιάνει πολύ καλό σήμα.

Η στάθμη σήματος είναι συνήθως κοντά στο 77% και η ακρίβεια στο 45-50%.

Τόσο καιρό όμως δεν είχα κανένα πρόβλημα. ΝΑ δοκιμάσω να κουνήσω το πιάτο η θα τα χάσω όλα?

Όπως αντιλαμβάνεστε , δεν είμαι και πολύ σχετικός, ψάχνοντας στο internet είδα όντως ότι τα hd κανάλια είναι στη συχνότητα 12130 αλλά κάνοντας σάρωση δεν βλέπω να κάνει αναζήτηση σε αυτή ποτέ.

donald13
25-08-2012, 11:45
Και ναί η απόλυτη βλακεία νίκησε πάλι, πήγα κούνησα τη κεραία και φυσικά τα χάσαμε όλα.

OMG και ε lol, and now what? Τεχνικός ?

petasis
25-08-2012, 12:29
Βάλε το πάλι στην αρχική θέση. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Αν έχεις μια μικρή τηλεόραση και ανεβάσεις τηλεόραση και δέκτη στην ταράτσα, δεν είναι δύσκολο να το βρεις μόνος σου, κάνοντας μικρές κινήσεις του πιάτου από την αρχική του θέση.

theox
25-08-2012, 12:33
Και ναί η απόλυτη βλακεία νίκησε πάλι, πήγα κούνησα τη κεραία και φυσικά τα χάσαμε όλα.

OMG και ε lol, and now what? Τεχνικός ?
Αν είναι να φωνάξεις τεχνικό, πειραματίσου λίγο ακόμα. Κούνησε την με άτομο μπροστά στην τηλεόραση να βλέπει την ένδειξη σήματος. Εγώ έστησα τη δικιά μου έτσι, κοιτώντας που κοιτούν τα πιάτα των γειτόνων.

donald13
25-08-2012, 13:47
Βάλε το πάλι στην αρχική θέση. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Αν έχεις μια μικρή τηλεόραση και ανεβάσεις τηλεόραση και δέκτη στην ταράτσα, δεν είναι δύσκολο να το βρεις μόνος σου, κάνοντας μικρές κινήσεις του πιάτου από την αρχική του θέση.

Αυτό σκέφτομαι και εγώ ρε παιδιά, το κούνησα ελάχιστα, ούτε το ξεβίδωσα ούτε το μετακίνησα, απλώς περίστρεψα λίγο τη κεφαλή και ελάχιστα το πιάτο.

Επίσης το πιάτο είναι στο μπαλκόνι και απέχει απο την τηλεόραση ούτε 5 μέτρα.
Για πείτε πάω στην ανίχνευση σήματος , το αφήνω εκεί και πειραματίζομαι? Η λίστα καναλιών εξαφανίστηκε γιατί π΄ηγα και έκανα και σάρωση ο αθεόφοβος.

Κουνάω το πιάτο, τη κεφαλή ή και τα δύο?

sakels
25-08-2012, 13:57
Αυτό σκέφτομαι και εγώ ρε παιδιά, το κούνησα ελάχιστα, ούτε το ξεβίδωσα ούτε το μετακίνησα, απλώς περίστρεψα λίγο τη κεφαλή και ελάχιστα το πιάτο.

Επίσης το πιάτο είναι στο μπαλκόνι και απέχει απο την τηλεόραση ούτε 5 μέτρα.
Για πείτε πάω στην ανίχνευση σήματος , το αφήνω εκεί και πειραματίζομαι? Η λίστα καναλιών εξαφανίστηκε γιατί π΄ηγα και έκανα και σάρωση ο αθεόφοβος.

Κουνάω το πιάτο, τη κεφαλή ή και τα δύο?

ξεβιδωσε το λιγο και κουνα το ελαφρως δεξια-αριστερα. καπου θα δεις να πεταγονται οι ενδειξειςαπο 60%. μην ανησυχεις και μονος μπορεις να το κανεις. απλα θελει πολυ μα πολυ μικρεσ μετακινησεις. μολις δεις σημα θα αρχισεις να καταλαβαινεις προσ τα που πρεπει να το κινεις για να το φτασεις στο 90%-100% (ακριβεια). το lnb αστο για το τελος να το στριψεις.

donald13
25-08-2012, 14:27
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους, φώναξα έναν φίλο και χωρίς να έχουμε ούτε πεδιόμετρα ούτε τίποτα όχι απλώς το επαναφέραμε αλλά πιάσαμε και πολύ καλύτερο σήμα και τα κανάλια HD επανήλθαν όλα.

Αναρωτιέμαι ο τεχνικός με όλα τα εργαλεία, πως κατάφερε να πιάσει χειρότερο σήμα. Και είχε πάρει και 70 €.

Καλή συνέχεια σε όλους.

petasis
25-08-2012, 15:44
Μπορεί να μετακίνησε ο αέρας το κάτοπτρο, δεν είναι απίθανο.

Louis22
29-08-2012, 11:38
Η στάθμη σήματος και η ακρίβεια που πρέπει να είναι για να μην υπάρχει πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Serafeim Karakostas
29-08-2012, 11:42
Για ακρίβεια 90 - 100 και στάθμη > 60. Η ακρίβεια μας ενδιαφέρει πρωτίστως.

Louis22
29-08-2012, 15:53
Για ακρίβεια 90 - 100 και στάθμη > 60. Η ακρίβεια μας ενδιαφέρει πρωτίστως.

Αν η ακρίβεια είναι 95 και η στάθμη χαμηλή (γύρω στο 25) δικαιολογείται σπάσιμο εικόνα κάπου κάπου?

Serafeim Karakostas
30-08-2012, 00:43
Ναι, είναι πολύ χαμηλό το 25.

gusmin
11-09-2012, 15:12
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποιος. Έχω κάρτα Nova Ελεύθερη που παίζει σε ένα Edision που έχω. Επειδή ένας φίλος μου δίνει ένα Pace 831 της Nova , ήθελα να ρωτήσω εάν όταν βάλω την κάρτα μου στον συγκεκριμένο δέκτη αυτή θα παντρευτεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Serafeim Karakostas
11-09-2012, 15:48
Δεν ξέρω αν θα "παντρευτεί" αμέσως αλλά σε καμία περίπτωση μην τη βάλεις στον pace.

gusmin
11-09-2012, 15:56
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι δεν μπορώ να το διακινδυνεύσω γιατί θέλω οπωσδήποτε να μπορώ να βάζω την κάρτα μου είτε στο εξοχικό είτε στον πατέρα μου. Απλά επειδή θέλω να στείλω τον Edision Argus 2in1 που έχω για service (μου κάνει επανεκκινήσεις) ήθελα να πάρω ένα φτηνό δέκτη να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να έρθει από το service.

Serafeim Karakostas
11-09-2012, 16:01
Αν βρεις κάποιον panasat, κάνουν όλοι εκτός από το μοντέλο 1110.

malakudi
11-09-2012, 21:02
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποιος. Έχω κάρτα Nova Ελεύθερη που παίζει σε ένα Edision που έχω. Επειδή ένας φίλος μου δίνει ένα Pace 831 της Nova , ήθελα να ρωτήσω εάν όταν βάλω την κάρτα μου στον συγκεκριμένο δέκτη αυτή θα παντρευτεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Δεν θα παντρευτεί αλλά δε θα δουλέψει.

gusmin
12-09-2012, 11:09
Παράξενο αυτό! Ελεύθερη και ενεργή κάρτα , για ποιον λόγο να μην δουλέψει σε ένα δέκτη. Δηλαδή αν έχεις τον συγκεκριμένο δέκτη και του βάλεις π.χ. ελεύθερη και ενεργή κάρτα SKY ITALIA δεν θα την παίξει?

Serafeim Karakostas
12-09-2012, 11:52
Καταρχήν έχει irdeto αναγνώστη καρτών, οπότε μόνο τέτοιες κάρτες θα μπορούσε να αποκωδικοποιήσει. Αλλά το λογισμικό "παντρέματος" δεν του επιτρέπει να παίξει ούτε άλλες irdeto κάρτες παρά μόνο την κάρτα με την οποία είναι paired.

Χατζησάββας Λευτέρης
15-09-2012, 13:32
Επειδη εχω διαβασει οτι δεν υποστηριζει diseqc 1.0 ο 831hd , ξερουμε αν αλλαξε τιποτα τελευταια ή θα μου μεινει ο δεκτης στα χερια ?

Serafeim Karakostas
15-09-2012, 14:52
Δεν έχει αλλάξει κάτι. Δεν το υποστηρίζει. Μπορεί βέβαια να συνδεθεί σε διακόπτη DiSEqC 1.0 ή 2.0 (hotbird στη θέση 1), απλώς στις ρυθμίσεις του δέκτη αφήνουμε το DiSEqC απενεργοποιημένο.

Χατζησάββας Λευτέρης
15-09-2012, 14:53
Θενκς Άκη.

Serafeim Karakostas
15-09-2012, 15:01
:ernaehrung004:

NIOG21
15-09-2012, 23:43
Καλησπέρα παιδιά

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Εχω σύνεση nova με το πακέτο cinema, και ένας φίλος μου με το full package.
Μπορώ αν δανειστώ τον αποκωδικοποιητή του και την κάρτα του, να δω από την δική μου τηλεόραση?

jpil
15-09-2012, 23:53
Ναι μπορείς.

tiniakos
16-09-2012, 01:20
Ναι μπορείς.

NIOG21
16-09-2012, 01:47

HAF_K
16-09-2012, 08:30
Πρόσφατα πήρα το πακέτο των 300 ευρω με τα αθλητικά ενω πρώτα ειχα το start pack..
Ερώτηση: μπορω να αλλάξω δεκτή με κάποιον αλλου του εμπορίου με περισσότερες επιλογές?
Ερώτηση: πως μπορω να βάλω τα κανάλια με την σειρά που εγω θέλω στον δεκτή της nova?

petasis
16-09-2012, 11:43
Ο δέκτης έχει 5 προσωπικές λίστες. Οι σειρά με την οποία βάζεις κανάλια διατηρείται.
Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε άλλον δέκτη.

Serafeim Karakostas
16-09-2012, 12:37
Ερώτηση: μπορω να αλλάξω δεκτή με κάποιον αλλου του εμπορίου με περισσότερες επιλογές?
Αν έχεις δέκτη panasat 1110 ή pace, όχι.

satuser
16-09-2012, 15:19
στους παλιους panasat δεν δουλευει η παντρεμενη καρτα...?

Serafeim Karakostas
16-09-2012, 15:22
Όχι, μόνο στα συγκεκριμένα μοντέλα panasat 1110 ή pace με τα οποία είναι "παντρεμένη".

koloko
16-09-2012, 17:14
γιατι εχθες στο γιαννενα ολυμπιακος στις ακρες της τβ ειχε θολουρα και δεν φαινοταν καλα 3ερουμε?

satuser
17-09-2012, 18:22
καλησπερα
μου εμφανισε το εξης μηνυμα----->''ελεγξτε το καλωδιο της κεραιας ή αλλιως καλεστε το κεντρο νοβα'' ...εχω κανει ελεγχο η κεραια ειναι οκ...αφου λαμβανω ολα τα ελευθερα καναλια του δορυφορου εκτος τα συνδρομητικα του πακετου νοβα....!!!!! υπαρχει καποια λυση...?
Ευχαριστω

istioploo_s
17-09-2012, 18:23
Μιλησα με ακομα δυο φιλους συνδρομητες και ειχαν το ιδιο μηνυμα... Αρα ηταν γενικο... Τωρα ηρθε σε μενα το σημα...

kostas1413
17-09-2012, 18:36
και εγω το ιδιο προβλημα ειχα πριν λιγο οποτε γενικο ηταν το προβλημα.

satuser
17-09-2012, 22:42
οκ και σε εμενα μετα απο 10 λεπτα επανηλθε το σημα.....ολα καλα..!!!!

diamantis23
19-09-2012, 16:41
Γεια σας παιδια........Το rf modulator του pace βγαζει χαμηλό ήχο ή είναι ιδέα μου?
Στο κανάλι 38 πάντως βγάζει πιο πολλά db από όλα τα υπόλοιπα κανάλια.............

agnostos
20-09-2012, 12:57
Χαιρετω το forum... Απο οτι εχω καταβει ο (Novabox HD) Pace 831 λειτουργει σαν υβριδικος δεκτης δορυφορικου και επιγειου ψηφιακου σηματος σωστα? Αν τα εχω καταλαβει καλα η ερωτηση μου προς τους γνωστες ειναι...αν υποθεσουμε οτι εχουμε εναν τετοιο δεκτη χωρις συνδρομη nova αυτος θα λειτουγει σαν δεκτης ελευθερων δορυφορικων και ψηφιακων καναλιων ή χρειαζεται απαραιτητα την καρτα της nova-συνδρομη για να λειτουργησει?

petasis
20-09-2012, 13:26
Λογικά, χωρίς κάρτα θα πιάνει τα ελεύθερα δορυφορικά (όχι όλα στον hotbird αλλά αυτά που πιάνει και με την κάρτα ενεργή), και τα επίγεια (αν έχεις αγοράσει το usb stick που περιέχει τον δέκτη DVB-T και πωλείται χωριστά, εκτός και αν αγοράσεις το νόβα επίγεια).
Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη όμως. Τα επίγεια DVB-T τα πιάνει σίγουρα χωρίς ενεργή κάρτα (δοκιμασμένο).

agnostos
23-09-2012, 13:48
Ευχαρστω! Και κατι αλλο... Ο αποκωδικοποιητης (μαζι με το stick) λαμβανει και τα επιγεια και τα δορυφορικα ψηφιακα καναλια ταυτοχρονα ή αυτο το usb stick μετατρεπει το επιγειο σε δορυφορικο σημα για να το "δει" ο Pace, οποτε εχεις 2 επιλογες: 1)μονο επιγειο(με το stick),2)μονο δορυφορικο(χωρις το stick)?
Και ακομα, λαμβανει fullHD σημα(1080p/i) η απλο HD(720p)?

petasis
23-09-2012, 15:30
Δεν γίνεται κάποια μετατροπή, είναι 2 ανεξάρτητοι δέκτες. Μπορείς να δεις και δορυφορικά και επίγεια χωρίς να πειράξεις κάτι από συνδέσεις.
Θες 2 κεραίες (δορυφορική + επίγεια). Ο δέκτης δίνει μέχρι 1080i/50 Hz.

istioploo_s
23-09-2012, 18:54
Πως μπορω να βαλω στη σειρα τα αγαπημενα μ καναλια; Ο μονος τροπος ειναι να τα τικαρω με την σειρα π τα θελω; Δεν μπορω αφου μπουν στη λιστα να αλλαξω σειρα μεσα στη λιστα;

petasis
23-09-2012, 23:14
Όχι. Ο δέκτης θυμάται την σειρά που τα βάζεις. Αν θες να αλλάξεις την σειρά, τα βγάζεις όλα, και τα ξαναβάζεις με την σειρά που θες.

istioploo_s
23-09-2012, 23:41
Aaaaa τελεια... Ποοοολυ ευχρηστο κ πελατοκεντρικο!!!!

agnostos
25-09-2012, 13:48
Δεν γίνεται κάποια μετατροπή, είναι 2 ανεξάρτητοι δέκτες. Μπορείς να δεις και δορυφορικά και επίγεια χωρίς να πειράξεις κάτι από συνδέσεις.
Θες 2 κεραίες (δορυφορική + επίγεια). Ο δέκτης δίνει μέχρι 1080i/50 Hz.
Ευχαριστω πολυ! Και κατι τελευταιο... Την EΡT HD την δειχνει κανονικα???

aenaos15
25-09-2012, 17:24
Ναι , κανονικα.

dleyteris
25-09-2012, 17:39
Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αλλάζω κανάλια από ένα διαφορετικό τηλεχειριστήριο στην δεύτερη τηλεόραση που έχω τραβήξει καλώδιο από τον δέκτη;

Δηλαδή έχω τραβήξει καλώδιο στο υπνοδωμάτιο στην δεύτερη τηλεόραση αλλά βλέπω το κανάλι που έχω αφήσει στον δέκτη.

Αν θέλω να αλλάξω πρέπει να πάω στον δέκτη.

Αλλιώς βλέπω μόνο ένα κανάλι

dleyteris
26-09-2012, 18:58
Το βρηκα αγορασα υπερυθρες

trampakoulas
30-09-2012, 12:42
Πριν λίγες εβδομάδες, εκμεταλλευόμενος την προσφορά της Nova για τους φιλάθλους, έγινα συνδρομητής του Sports Pack.

Μέχρι στιγμής, και μιας και δεν είχαμε ποτέ δορυφορική, μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος, αν και τη μία και μοναδική φορά (από τη στιγμή που γίναμε συνδρομητές) που είχε κακοκαιρία στην Αττική, κόπηκε για λίγη ώρα το σήμα.

Έχω δύο απορίες...
Πρώτον, κάθε τρεις και λίγο, σε άσχετα σημεία, μου εμφανίζει ένα μπλε ορθογώνιο κουτάκι στην τηλεόραση, το οποίο γραφεί συνεχώς μία "λέξη", η οποία αποτελείται από λατινικούς χαρακτήρες. Γνωρίζουμε τί είναι αυτό, και κυρίως πως (αν φυσικά) απενεργοποιείται;

Το δεύτερο που με απασχολεί, είναι το πως διαγράφω ένα κανάλι από τη λίστα μου. Και πιο συγκεκριμένα, θέλω να σβήσω το Games.
Δυστυχώς ο πατέρας μου, που δεν τα πάει και πολύ καλά με την τεχνολογία, πατάει πολύ συχνά το πλήκτρο "Games" το οποίο βρίσκεται ακριβώς πάνω από την ένταση. Στη συνέχεια, κι αφού φορτώσει, τον πετάει στο μενού των παιχνιδιών, από το οποίο δυσκολεύεται να βγει.
Γνωρίζεται αν υπάρχει τρόπος να διαγραφεί το συγκεκριμένο κανάλι και να απενεργοποιηθεί το πλήκτρο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

theox
30-09-2012, 13:33
Πρώτον, κάθε τρεις και λίγο, σε άσχετα σημεία, μου εμφανίζει ένα μπλε ορθογώνιο κουτάκι στην τηλεόραση, το οποίο γραφεί συνεχώς μία "λέξη", η οποία αποτελείται από λατινικούς χαρακτήρες. Γνωρίζουμε τί είναι αυτό, και κυρίως πως (αν φυσικά) απενεργοποιείται;

Αυτό δυστυχώς συμβαίνει σε όλους μας και δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί. Είναι νομίζω κάποια λειτουργία για την αντιμετώπιση της πειρατείας.

sakels
30-09-2012, 17:40
ΙRDETO fingerprint ειχε ειπωθει

hdanca
30-09-2012, 19:21
Παιδιά μια ερώτηση,ίσως και ανόητη.Τοποθέτησα το μικρό πιάτο της ΝΟΒΑ και έχω τις εξής μετρήσεις:Ακρίβεια Σήματος 90%,Στάθμη Σήματος από 61% μέχρι 71% ,ανάλογα τις συχνότητες.Στις περισσότερες συχνότητες έχω στάθμη 67% ή 70%,η Ακρίβεια σταθερά 90%.Μέχρι χτες έπαιρνα από άλλο πιάτο μεγαλύτερο,αλλά και μεγαλύτερη απόσταση καλωδίου και είχα Ακρίβεια 100% και Στάθμη 51% μέχρι 60% ανάλογα τις συχνότητες.Ποια είναι καλύτερη λήψη από τις 2 κεραίες?Να συμπληρώσω κατεβάζω τώρα 403 κανάλια τηλεοπτικά και πριν κατέβαζα 300 τόσο(δε θυμάμαι ακριβώς).Πρέπει η Ακρίβεια να είναι αποκλειστικά 100% ή και το 90% είναι ΟΚ?Δεν τίθεται θέμα ρυθμίσεων LNB,είναι όλα ΟΚ.Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί οι μετρήσεις του δέκτη της ΝΟΒΑ μου φαίνονται περίεργες σε σχέση με τους υπόλοιπους δέκτες,δηλαδή είναι χαμηλότερες.

sakels
30-09-2012, 19:26
καλα πρεπει να εισαι

η αληθεια ειναι πως και σε μενα οι μισες συχνοτητες εχουν 90% ακριβεια και οι αλλες 100% αρα δεν τιθεται θεμα στοχευσης. μαλλον εχει πολυ ευαισθητο tuner o 831.

hdanca
30-09-2012, 20:52
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε για την γρήγορη απάντησή σου.Κι εγώ έτσι νομίζω συμβαίνει,αν κι έχω σταθερά 90% Ακρίβεια.

Serafeim Karakostas
30-09-2012, 22:03
Η ακρίβεια μας ενδιαφέρει και είναι καλό να είναι 90 ή 100%. Οπότε είσαι πολύ καλά με το μικρό κάτοπτρο που έβαλες.

hdanca
30-09-2012, 22:23
Σ'ευχαριστώ πολύ Σεραφείμ,να'σαι καλά.

HAF_K
30-09-2012, 22:59
Με ποιο τροπο βάζω ενα κανάλι στα αγαπημενα?

jimitsis
01-10-2012, 10:32
Μενού > Ρυθμίσεις > Προσωπ. Μπουκέτα > διαλέγεις τα κανάλια που θέλεις από το μπουκέτο της nova ή και άλλα, πατώντας ΟΚ στα κανάλια που θες > διαλέγεις το νέο μπουκέτο, π.χ. favourite 1, το οποίο μπορείς να το μετονομάσεις όπως θες.

nikosp32
02-10-2012, 19:51
Καλησπερα παιδια. Ειπα να κανω και εγω λογαριασμο να σας πω εντυπωσεις απο 2 μηνες με το δεκτη!
Για καμια βδομαδα που λετε δουλευε μια χαρα υπο την εννοια οτι ανοιχτος με το ανοιγμα τηλεορασης εβλεπες εικονα. Πλεον και μονο στα 2 της νοβα συνεχως βγαινει μηνυμα να καλεσω το σερβις. Επισης τελευταια χανω και τον ηχο. Αν οχι με καποια αναβαθμιση διαθεσιμη θα επιστρεψει μονο αν τον βγαλω απο τη μπριζα και βγαλω και τη καρτα. Σαν επανεκκινηση του κομπιουτερ ενα πραγμα. Πραγματικα με εχει κουρασει δε παλευεται η κατασταση. Στο τηλεφωνο αν τους παρω θα μου πουν να κανω αναβαθμιση και να περιμενω κανενα τεταρτο πριν ανοιξω τηλεοραση. Τελος παντων. Εχω και μια ερωτηση αν μπορει να βοηθησει καποιο παιδι εδω!
Υπαρχει περιπτωση μεσω hdmi συνδεση του 831 με HP laptop να βγαλω εικονα στο φορητο?!
Ευχαριστω και καλως σας βρηκα

dinosgr
03-10-2012, 08:45
Εάν στο μενού / ρυθμίσεις του δέκτη μου βγάζει ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ αναβάθμιση, αυτό σημαίνει ότι έχω την τελευταία έκδοση; Ποια είναι η τελευταία έκδοση (ο αριθμός της) και πώς το βλέπω; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

vertical
03-10-2012, 12:09
Υπαρχει περιπτωση μεσω hdmi συνδεση του 831 με HP laptop να βγαλω εικονα στο φορητο?!

To laptop έχει λογικά HDMI out... Οπότε δεν νομίζω να κάνεις κάτι. Πληροφοριακά, είχα συνδεμένο τον Pace με ένα LED PC monitor κι έπαιζε μια χαρά.

iosif1980
04-10-2012, 01:28
από σήμερα οι αμφίδρομες υπηρεσίες Νovascope είναι διαθέσιμες στους PACE δέκτες (PACE HD PVR 865 & PACE HD 831). H υπηρεσία novascope είναι διαθέσιμη στη θέση 900, ή πατώντας το αντίστοιχο κουμπί “novascope” στο τηλεχειριστήριο των αποκωδικοποιητών PACE.

sakels
04-10-2012, 01:47
οντως! ευχαριστουμε για την πληροφορια. αναμενουμε ελπιζω και αλλες αλλαγες-υπηρεσιες!

vertical
04-10-2012, 12:14
Πάλι καλά... 2.5 χρόνια στο ψυγείο ήταν!

harris23
04-10-2012, 13:10
εχει καμια αλλαγή απο παλιά; ειναι οπως ητανε στους panasat?

dleyteris
04-10-2012, 20:03
Μια ερωτηση .

Εγω με τον δεκτη 831 θα μπορουσα μελλοντικα να "ενοικιασω ταινια και να γινει χρεωση στον λογαριασμο μου" μεσα απο το novascope η απο αλλη υπηρεσια .. ή πρεπει να εχω τον αλλο δεκτη 865 ετσι ωστε να κατεβει η ταινια στον σκληρο δισκο και μετα να την δω..

sakels
04-10-2012, 21:18
περιμενε ... ακομα δεν εχει ακουστει τπτ για vod.

jimitsis
05-10-2012, 10:19
Tσέκαρα την υπηρεσία novascope που ενεργοποιήθηκε 2 και πλέον χρόνια μετά την έλευση του 831.
Το πρόγραμμα είναι λειψό, δεν περιλαμβάνει natgeo wild, natgeo hd, showcase, Mtv, Vh1, Mezzo...Δεν μπορείς να τα΄χεις όλα, ναούμε!
Η μετακινούμενη μπάρα επιλογής έχει σχεδόν ίδιο χρώμα με το φόντο, μεγάλη επιτυχία!:2thumb22sup:
Τα παιχνίδια εξαφανίστηκαν.
Αν θες να διαβάσεις καμιά είδηση, θα χάσεις μέρος του τίτλου και οι κάτω γραμμές μπλέκονται με επιλογές μενού.:2thumb22sup:
Και άλλες υπηρεσίες εμφανίζουν προβλήματα.
Φυσικά εμφανίζονται και τα γνωστά κολλήματα του δέκτη.
Αν θες να κάνεις κάποια δουλειά, προαπάθησε να την κάνεις στοιχειωδώς σωστά. 2 χρόνια περιμέναμε...
Προφανώς τα περισσότερα θα φτιαχτούν στην πορεία, οι εντυπώσεις όμως μένουν.

vertical
05-10-2012, 12:11
Προφανώς τα περισσότερα θα φτιαχτούν στην πορεία, οι εντυπώσεις όμως μένουν.

Σωστά. Τέλος τέλος 2014 πάμε για v2.

dleyteris
05-10-2012, 17:23
Μια ερωτηση .

Εγω με τον δεκτη 831 θα μπορουσα μελλοντικα να "ενοικιασω ταινια και να γινει χρεωση στον λογαριασμο μου" μεσα απο το novascope η απο αλλη υπηρεσια .. ή πρεπει να εχω τον αλλο δεκτη 865 ετσι ωστε να κατεβει η ταινια στον σκληρο δισκο και μετα να την δω..

Τεχνικα γινεται ? αυτο θελω να μαθω εχω τον 831

nickolas
07-10-2012, 03:46
παιδες χαιρετω και ζητω τη βοηθεια σας οντας ασχετος.
εχω τον 831 και θελω να μπορω να γραφω μια εκπομπη σε εξωτερικο σκληρο, κατα προτιμηση σε HD (αν ειναι απο καναλι hd)
ζωντας στην επαρχια οπου η digea δεν εχει κανει την εμφανιση της ακομα, ειμαι επιπλεον ασχετος και με τους αποκωδικοποιητες
η ερωτηση ειναι:

μπορω με εναν επιγειο αποκωδικοποιητη HD που να εχει την δυνατοτητα εγγραφης, να κανω αυτο που θελω?
δηλαδη, να συνδεσω το RF in του αποκωδικοποιητη (για παραδειγμα εναν ferguson ή οποιον αλλον) με την εξοδο rf του 831 (που τωρα παει περιστασιακα σε μια δευτερη τηλεοραση ) και ετσι να γραφω εκπομπες της nova σε σκληρο που θα ειναι συνδεδεμενος με τον ferguson?
ευχαριστω για το χρονο σας, αλλα ειναι κριμα να δωσω κανα 50αρι τετοιο καιρο για κατι που θα μου ειναι κατα τα άλλα αχρηστο, καθωτι η digea θα κανει μερικα χρονια να ερθει εδω
θελω κατι μονο για εεγραφη απο τη nova και ισως να μην ειναι τελικα αυτη η σωστη λυση

να διευκρινισω οτι η τηλεοραση στο σαλονι που παιρνει σημα απο το hdmi του 831 ειναι fullHD ενω η δευτερη που ενιοτε χρησιμοποιειται ειναι μια hd ready και ισως δεν καταλαβαινω την πτωση της ποιοτητας (αν υπαρχει) απο το καλωδιο rf
υποθετω λοιπον οτι ο αποκωδικοποιητης (ferguson, crypto ή οποιος αλλος) θα διαβασει μονο την συχνοτητα απο την εξοδο rf του 831 και θα γραψει οπως μπορει και αναλογα τις ικανοτητες του, το σημα που θα δεχεται στον σκληρο
εχω δικιο?

tolisspi
07-10-2012, 09:19
το novascope πως λειτουργει? Επιλεγω απο το τηλεκοντρολ και με βγαζει καναλι 900 και ακουω μουσικουλα. Κατι αλλο? Παιζει ρολο το πακετο?

Digital Screamer
07-10-2012, 15:13
Δεν παίζει ρόλο το πακέτο, περιμένεις λίγο και σου βγάζει το μενού.