PDA

View Full Version : NOVA Pace 865 HD PVR

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7

sat4all
04-03-2011, 22:39
Ναι!!! προσωρινά μέχρι να βρω που να βάλω το πιάτο της nova...:idea:
Αυτή τη στιγμή έχω τον πατασατ, ενωμένο με την κεντρική της πολυκατοικίας....
τσέκαρε την πιλοτή της πολυκατοικίας σου. κατεβαίνουν άλλα καλώδια από άλλους? είναι παράνομο με τους κανόνες των πολυκατοικιών βέβαια αλλά αν το κάνουν και οι άλλοι και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.........είναι στην κρίση σου

sat4all
04-03-2011, 22:42
Αν υπάρχει ελεύθερη έξοδος στο multiswitch (εκεί πάνε τα καλώδια από το πιάτο που έχετε) τότε βάλε το έξτρα καλώδιο εκεί και κατέβασέ το στο σπίτι σου.

Προϋπόθεση το πιάτο που ήδη έχετε να είναι μεγαλύτερο από της νοβα για να αξίζει ώστε να μην τοποθετήσεις ένα έξτρα πιάτο (που θα είναι και μικρότερο)....
σωστό συνάδελφε Αfam.....αλλά να μαστε και λίγο ρεαλιστές!! σε πόσες πολυκατοικίες που πας εσύ έχεις δει να έχουν βάλει multiswitch??? μακάρι βέβαια να χει η πολυκατοικία του παιδιού

sat4all
04-03-2011, 22:55
Αν, ξαναλέω αν, υπάρχει έξοδος από τον πολυδιακόπτη που είναι κενή (περισσεύει δηλαδή) τότε εκεί πάνω θα συνδέσεις το 2ο καλώδιο που θέλεις να βάλεις στον 835 pvr για να μπορείς να γράφεις .......
Πιο απλά δεν γίνεται, σόρυ.
Αν δεν μπορείς να το κάνεις τότε φώναξε ένα τεχνικό να σου κάνει τη δουλειά γιατί σε βλέπω να χαλάς και των υπολοίπων τα δορυφορικά !!!! :Dstandard κάτι θα χαλάσει! :D
Αfam τώρα το είδα sorry. Αλλά σιγά μην έχουν αφήσει κανένα που να περισσεύει........Η τσιγκουνιά είναι μαγκιά(saturn) χα χα χα

AFam
05-03-2011, 03:22
Βρε Γιάννη πες μου τι πίνεις για να το πάρω και εγώ !!!!!!:flipout::flipout:

Δεν φτάνει που ΔΕΝ διαβάζεις σωστά αυτά που έχω γράψει μας τη λες και από πάνω......

Χαλάρωσε.... και αν θέλεις να βοηθείσεις κάνε αυτό που έκανα και εγώ με τον συμφορουμίτη και πιάσε κανα τηλέφωνο......

Σόρυ αλλά μας τα έκανες τσουρέκια.....

AFam
05-03-2011, 03:23
σωστό συνάδελφε Αfam.....αλλά να μαστε και λίγο ρεαλιστές!! σε πόσες πολυκατοικίες που πας εσύ έχεις δει να έχουν βάλει multiswitch??? μακάρι βέβαια να χει η πολυκατοικία του παιδιού

Μάλλον δεν έχεις ιδέα.........

Όσες έχουν ΚΕΝΤΡΙΚΗ δορυφορική εγκατάσταση έχουν και multiswitch......

AFam
05-03-2011, 03:26
standard κάτι θα χαλάσει! :D
Αfam τώρα το είδα sorry. Αλλά σιγά μην έχουν αφήσει κανένα που να περισσεύει........Η τσιγκουνιά είναι μαγκιά(saturn) χα χα χα

Και αφήνω τελευταίο το σόρυ και από εμένα. Το είχα δει το ποστ με το συγνώμη σου αλλά επίτηδες στα ψιλο έχωσα από πάνω.... πρέπει να καταλάβεις κάποτε ότι είναι άλλο το ρημάδι το πληκτρολόγιο και άλλο ο προφορικός λόγος...

Εδώ μέσα γράφουμε με το πληκτρολόγιο.....

BigRed
05-03-2011, 14:45
Παιδιά....χαλαρά....
Εδώ μέσα ανταλάζουμε απόψεις κ' εμπειρίες....(μην περιμένετε πολλά από μένα γιατί είμαι κ' noobας:music-smiley-005:).
Λοιπόν...Η εγκατάσταση στην πολυκατοικία είναι όπως λέει ο AFam (thanks for the call:grinning-smiley-043).
Αν με συνέφερε να ενώσω από το multiswitch θα το έψαχνα....αλλά η τηλ. είναι μακρυά από εκεί κ' είναι καλύτερα να τοποθετήσω το πιάτο της nova....

Και κάτι άλλο...
Ψάχνω για τεχνικό...στον Πειραιά.....αν διαβάζει κανένας "pm me".
Όχι τίποτα άλλο, απλά για να του τα χώνω κ' από εδώ μέσα.....:furious3:

sat4all
05-03-2011, 20:30
Παιδιά....χαλαρά....
Εδώ μέσα ανταλάζουμε απόψεις κ' εμπειρίες....(μην περιμένετε πολλά από μένα γιατί είμαι κ' noobας:music-smiley-005:).
Λοιπόν...Η εγκατάσταση στην πολυκατοικία είναι όπως λέει ο AFam (thanks for the call:grinning-smiley-043).
Αν με συνέφερε να ενώσω από το multiswitch θα το έψαχνα....αλλά η τηλ. είναι μακρυά από εκεί κ' είναι καλύτερα να τοποθετήσω το πιάτο της nova....

Και κάτι άλλο...
Ψάχνω για τεχνικό...στον Πειραιά.....αν διαβάζει κανένας "pm me".
Όχι τίποτα άλλο, απλά για να του τα χώνω κ' από εδώ μέσα.....:furious3:
εντάξει φίλε απλά μας αρέσει να πειραζόμαστε με τον Αfam! ;-)
και επειδή είμαστε στην κόντρα όταν ανοίξει ο καιρός δες και πεσμας αν βρήκε καμιά υποδοχή ελεύθερη στο multiswitch....
δεν παρέχουμε τέτοιες υπηρεσίες από εδώ....είμαστε μη κερδοσκοπικοι εδω μέσα! παρέχουμε μόνο πληροφορίες :-)

AFam
05-03-2011, 21:07
Φαγούρα ???????

Περάστε παρακαλώ....

http://www.clevermarket.gr/LH2Uploads/ItemsContent/1575/PhotoGallery/2.jpg

Καλή Σαρακοστή...

appoul
08-03-2011, 21:46
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το Nova on demand και τις υπόλοιπες υπηρεσίες??? Πότε θα λειτουργήσουν κλπ???

AFam
08-03-2011, 22:00
Όταν υπάρξουν νεώτερα από τη Νόβα θα το μάθουμε...

BigRed
08-03-2011, 22:09
Να πάρω τώρα τον pvr...ή να περιμένω λιιιιιιιιίγο ακόμα για καλύτερη προσφορά...:chinscratch:
Δώστε καμιά ιδέα...:idea:

AFam
08-03-2011, 22:10
???????

Evil 13
08-03-2011, 22:14
Ρε παιδια,για να μην κοιταω πισω τωρα,τι πρεπει να κανω για δευτερη θεαση σε αλλο δωματιο?Τι εξοπλισμο πρεπει να παρω ή τι μετατροπες?

BigRed
08-03-2011, 22:35
???????

Μου δίνουν τον pvr στα 149€ με 12μηνο συμβόλαιο κ' την επιλογή να πηγαίνω σε όποιο πακέτο θέλω ανα μήνα....:music-smiley-005:
Δηλαδή...τον μάρτιο είμαι στο "start" τον απρίλιο θέλω να πάω στο "sports" τον μαϊο να πάω στο "value" κ' με απλά λόγια "όπου θέλω κ' ότι θέλω...":award:

AFam
08-03-2011, 22:49
Δεν είμαι μέσα στην τσέπη σου ή μέσα στα θέλω σου αδερφέ....οπότε δεν μπορώ να σου πω...

BigRed
08-03-2011, 23:06
Δεν είμαι μέσα στην τσέπη σου ή μέσα στα θέλω σου αδερφέ....οπότε δεν μπορώ να σου πω...

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Απλά, πιστεύω ότι, κάπου, κοντά τώρα, θα μπεί κ' ο πΟΤΕ στο κόλπο κ' θα υπάρξουν καλήτερες προσφορές...:a0210:
(αν κ' πιστεύω ότι είναι καλή προσφορά αυτή που μου κάνανε...)

Andreas Dermitzakis
08-03-2011, 23:19
To να αλλάζεις πακέτο κάθε μήνα όποτε θέλεις εσύ είναι στα δικαιώματα σου ως συνδρομιτής τους.Δεν είναι κάποια ιδιέταιρη παροχή που σου έκαναν...

appoul
09-03-2011, 01:41
Όταν υπάρξουν νεώτερα από τη Νόβα θα το μάθουμε...

Γνωρίζεις μήπως πότε αναμένεται???....

AFam
09-03-2011, 01:42
Ε και δεν θα το έγραφα ????? Μυστικά του κράτους είναι ????

eleonora
09-03-2011, 01:50
To να αλλάζεις πακέτο κάθε μήνα όποτε θέλεις εσύ είναι στα δικαιώματα σου ως συνδρομιτής τους.Δεν είναι κάποια ιδιέταιρη παροχή που σου έκαναν...

Συμφωνω ++++++++
Οσο για τον δεκτη ειναι καλος,και συντομα θα ειναι διαθεσιμη και η υπηρεσια multiview..

tsiouficto
09-03-2011, 02:16
Ρε παιδια,για να μην κοιταω πισω τωρα,τι πρεπει να κανω για δευτερη θεαση σε αλλο δωματιο?Τι εξοπλισμο πρεπει να παρω ή τι μετατροπες?

1. Αν εννοείς να βλέπεις ανεξάρτητα κανάλια στις 2 τηλεοράσεις, θα πρέπει να περιμένεις πότε η Νοβα θα βγάλει την Multiview υπηρεσία της η οποία θα σου επιτρέπει να βάλεις 2 αποκωδικοποιητές (έναν σε κάθε TV) και να βλέπεις ξεχωριστά προγράμματα στην κάθε τηλεόραση. Για αυτό δεν θα θες δεύτερη συνδρομή, αλλά (λογικά) ένα έξτρα 10ευρω.

2. Αν θες απλά ότι βλέπεις στην "κεντρική" τηλεόραση να το βλέπεις και στην άλλη, μπορείς είτε να τραβήξεις απλό καλώδιο κεραίας με διακλάδωση είτε να πάρεις έναν ασύρματο πομπό/δέκτη σήματος.

Evil 13
09-03-2011, 16:32
1. Αν εννοείς να βλέπεις ανεξάρτητα κανάλια στις 2 τηλεοράσεις, θα πρέπει να περιμένεις πότε η Νοβα θα βγάλει την Multiview υπηρεσία της η οποία θα σου επιτρέπει να βάλεις 2 αποκωδικοποιητές (έναν σε κάθε TV) και να βλέπεις ξεχωριστά προγράμματα στην κάθε τηλεόραση. Για αυτό δεν θα θες δεύτερη συνδρομή, αλλά (λογικά) ένα έξτρα 10ευρω.Nαι,εννοω να βλεπω ανεξαρτητα καναλια σε 2 τηλεορασεις.
Δηλαδη δεν υπαρχει ακομα multiview?Ευχαριστω φιλε...:cool4:

john44ath
09-03-2011, 16:54
Nαι,εννοω να βλεπω ανεξαρτητα καναλια σε 2 τηλεορασεις.
Δηλαδη δεν υπαρχει ακομα multiview?Ευχαριστω φιλε...:cool4:

Ακομα multiview δεν υπαρχει, και φαινεται πως θα αργησει ακομα να βγει εμπορικα...ισως και οχι μεσα στο 2011.

petasis
09-03-2011, 17:12
Εμ, πέντε από δω, πέντε από κει, πόσο να ανέβει πια η συνδρομή;

tsiouficto
09-03-2011, 19:57
Το έξτρα πόσο για το Multiview δεν είναι παράλογο. Ισχύει παντού. Άλλωστε πολλοί μπορούν να επωφεληθούν από αυτό, αν έχουν γείτονα φίλο/συγγενή κτλ. Τα θετικά σε σχέση με το υπάρχον σύστημα είναι ότι με τον δεύτερο αποκωδικοποιητή έχεις τον απόλυτο έλεγχο και στην δεύτερη TV, καλύτερη εικόνα διότι δεν θα αρκείσαι σε μία απλή σύνδεση με καλώδιο κεραίας, και άμα θες και δεύτερο HD.

Το παράλογο βέβαια εξακολουθεί να παραμένει το 60άρι για την Full συνδρομή. Άν όμως κάποιος κάνει την παραπάνω μαγκιά, με 40€ έχει Full πακέτο και HD μαζί (60€ συνδρομή + 10€ περίπου το multiview + 5€ για το κάθε HD).

keraki
10-03-2011, 07:28
Συμφωνω ++++++++
Οσο για τον δεκτη ειναι καλος,και συντομα θα ειναι διαθεσιμη και η υπηρεσια multiview..

Τι είδους πληροφορίες έχεις eleonora ότι θα είναι σύντομα διαθέσιμη η υπηρεσία multiview?Προέρχεται εντός της Nova η παραπάνω πληροφορία?Πες μας δυο λόγια παραπάνω για την πηγή σου αν σου είναι εύκολο (κάποιο κατάστημα,calling center Nova,μέσα από τη Nova,forthnet shop κλπ...)

Περιμένουμε καιρό τώρα και κάθε επιπλέον πληροφορία είναι καλοδεχούμενη και ευπρόσδεκτη!

Φιλικά,
Μάνος.

BigRed
10-03-2011, 11:30
Σε ένα άλλο thread διάβασα ότι μελλοντικά θα χρειαστεί να κατέβουν 2 ακόμα καλόδια από το πιάτο :chinscratch:
Έχουμε καμιά πληροφορία σχετικά με αυτό???

Andreas Dermitzakis
10-03-2011, 11:51
Σε ένα άλλο thread διάβασα ότι μελλοντικά θα χρειαστεί να κατέβουν 2 ακόμα καλόδια από το πιάτο :chinscratch:
Έχουμε καμιά πληροφορία σχετικά με αυτό???

Αυτό μονάχα εάν βάλεις δεύτερο HD pvr δέκτη,λογικό μιας και έχει διπλό tuner.

BigRed
10-03-2011, 13:04
Αυτό μονάχα εάν βάλεις δεύτερο HD pvr δέκτη,λογικό μιας και έχει διπλό tuner.

Σ'ευχαριστώ Ανδρέα...-bye-
Απλά ο φίλος alexio σε αυτό το thread http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=73942 λέει για κάποιες μελλοντικές υπηρεσίες:chinscratch:

Andreas Dermitzakis
10-03-2011, 15:28
Ναι,το λεγόμενο multiview...θα χρειάζεσαι 2 δέκτες κάνοντας όποιον συνδιασμό θέλεις εσύ...πχ 1 831 + 1 865...ή 2 831 κλπ

BigRed
13-03-2011, 12:40
Για μένα τέλειωσε η nova κ' μαζί της η forthnet...:rifle:
40 τηλέφωνα έκανα να βρώ άκρη κ' τελικά δεν βρήκα...:BXVZCBXZ6:
Να τους λέω κ' να επαναλαμβάνω "τέλειωσε η συνδρομή μου σε εσάς κ' στη forthnet...θέλω την προσφορά σας με 60€ τον μήνα στο sports...Δεν την δικαιούστε μου λένε,είναι για νέους συνδρομητές....θα πάω αλλού τους λέω, θα χάσετε έναν πελάτη σας..." Το χαβά τους αυτοί.....:singer:
Οπότε, κόβω τη nova κ' βλέπω ότι υπάρχει (αν υπάρχει) στον hotberd...κόβω κ' την forthnet κ' πάω vodafone με 10€ τον μήνα στο τηλέφωνο (με ανοικτό συμβόλαιο) κ' πέρνω internet από τον αδελφό μου που μένει από πάνω...:music-smiley-005:
Όταν θα βγάλει πάλι κάποια προσφορα...Θα το σκευτώ ξανα...
Περιμένω βέβαια κ' τον πΟΤΕ (αλλά φως δεν βλέπω...)

strikal
14-03-2011, 21:53
Απο ανακοινωση στο www.forthnet.gr και επικοινωνια με εξυπηρετηση πελατων NOVA:

Από τις 17 Μαρτίου, δύο νέα κανάλια High Definition εκπέμπουν από τη Nova για τους συνδρομητές της!

Στις 17 Μαρτίου, έναρξη προβολής : Discovery HD Showcase στο ψηφιακό μπουκέτο στη θέση 452, Nat Geo Wild HD στη θέση 451

Οσο για SD μεταδοση του Nat Geo Wild δεν υπαρχει καμια ενημερωση

Κριμα εμεις που εχουμε PVR 3001 πρεπει να περιμενουμε το multiview για να απολαυσουμε HD

Ναι κυριοι της NOVA ειμαι συνδρομητης σας αλλα δεν μπορω να εχω HD...

john44ath
15-03-2011, 17:41
Απο ανακοινωση στο www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr) και επικοινωνια με εξυπηρετηση πελατων NOVA:

Από τις 17 Μαρτίου, δύο νέα κανάλια High Definition εκπέμπουν από τη Nova για τους συνδρομητές της!

Στις 17 Μαρτίου, έναρξη προβολής : Discovery HD Showcase στο ψηφιακό μπουκέτο στη θέση 452, Nat Geo Wild HD στη θέση 451

Οσο για SD μεταδοση του Nat Geo Wild δεν υπαρχει καμια ενημερωση

Κριμα εμεις που εχουμε PVR 3001 πρεπει να περιμενουμε το multiview για να απολαυσουμε HD

Ναι κυριοι της NOVA ειμαι συνδρομητης σας αλλα δεν μπορω να εχω HD...

Οπως ειναι αυτουσιο το μηνυμα σου εδω, στειλτο με email στην νοβα...να δουμε τι θα σου απαντησουν!
γιατι πολυ σωστα λες "ειμαι συνδρομητης της νοβα αλλα δεν μπορω να εχω HD..."

keraki
15-03-2011, 17:58
Παιδιά,ας μην το στείλει έτσι ακριβώς γιατί το κόβω ότι αυτοί πολύ απλά θα του πούνε κάτι σαν: "Μα φυσικά μπορείτε κι εσείς να τα απολαύσετε τα HD καναλάκια μας αν πάρετε τον "αντίστοιχο" NovaBox HD PVR 865..."

Αν τους στείλεις γράψε τους αναλυτικά πως ο PVR 3001 έχει 3 tuner ενώ ο NovaBox HD PVR 865 δύο άρα δεν μιλάμε για αντικατάσταση αφού δεν παρέχει κάτι ισοδύναμο κλπ...Τα έχουμε αναφέρει μην τα λέω ξανά να κουραζόμαστε παιδιά!Απλά αν δεν το τονίσει νομίζω πως μάλλον θα του πούνε "μα φυσικά και μπορείτε κι εσείς να τα απολαύσετε!"

Καλό θα ήταν να σταλεί να δούμε αν θα ξεκινήσει ποτέ πια αυτή η υπηρεσία multiview!

Επίσης διερωτάμε, η φίλη μας eleonora που μας ανέφερε τα παρακάτω:

Συμφωνω ++++++++

,γιατί δεν μας δίνει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις πηγές πληροφόρησης της,να μάθουμε αν όντως θα ξεκινήσει σύντομα η υπηρεσία multiview και πόσο επίσημο είναι αυτό!

Φιλικά,
Μάνος.

strikal
16-03-2011, 18:19
Οπως ειναι αυτουσιο το μηνυμα σου εδω, στειλτο με email στην νοβα...να δουμε τι θα σου απαντησουν!
γιατι πολυ σωστα λες "ειμαι συνδρομητης της νοβα αλλα δεν μπορω να εχω HD..."

Δεν χρειαζεται να στειλω mail τους τα εχω πει στην εξυπηρετηση πελατων ουκ ολιγες φορες. Τους παιρνω τηλεφωνο τουλαχιστον 2 φορες το μηνα (απο τον Νοεμβριο 2010) και τους ρωταω τι θα γινει με το multiview και αφου μου λενε οτι δεν γνωριζουν κατι αφηνω διαμαρτυρια - παραπονο δινοντας τους και τον κωδικο συνδρομητη. Επισης τους ειπα οτι σαν αντιδραση απο την μερια μου κανω υποβαθμιση και απο το fullpack εχω start pack.
θα ειχα κανει πληρη διακοπη αλλα επειδη ειμαι σε προνομιακο θα πληρωνα ουτως η αλλος πανω κατω τα ιδια στους μηνιαιους λογαριασμους.

Ακομα τους ειπα: "ειμαι συνδρομητης της νοβα αλλα δεν μπορω να εχω HD..." και οτι καθε φορα που βλεπω την διαφημιση γελαω...

Η απαντηση: " Κυριε...... εχετε δικιο αλλα δεν γνωριζουμε κατι για την εναρξη της υπηρεσιας multiview. Το μονο που μπορω να σας πω ειναι οτι περιμενουμε την αναβαθμιση για τους HD δεκτες για να γινει εναρξη του multiview και η οποια δεν ειναι ετοιμη ακομα........."

Λοιπον ολοι εσεις που εχετε pvr 3001 στειλτε email ή επικονωνηστε με την εξυπηρετηση πελατων και αφηστε επωνυμα διαμαρτυρια - παραπονο σχετικα την υπηρεσια multiview... Μπας και ιδρωσει τοι αυτι τους:damnyou:

john44ath
17-03-2011, 18:16
Και εγω τους εχω παρει πολλες φορες για το multiview και τηλεφωνα και mails...αλλα δεν ξερουν τη τυφλα τους....καποια στιγμη θα το βγαλουν, απλα αυτη η στιγμη μπορει να αργησει πολυ ακομα...το θεμα ειναι και τι προσφορα θα κανουν για εμας τους συνδρομητες pvr3001....θα δινουν τον δευτερο δεκτη τζαμπα ή θα χρεωνουν και τους 2 με μια μικρη εκπτωση....γιατι αν ειναι να ζητανε 300 και 400 ευρω για 2 δεκτες π.χ. για 2 pvr hd 865 (αφου για να αντικαταστησεις τον pvr3001 κατα ουσια πρεπει να παρεις 2 hd pvr 865)....
τοτε να το βρασω το Multiview!

Evil 13
17-03-2011, 22:38
Παντως αν αληθευει αυτο που μου ειπε το ατομο που μου εβαλε την νοβα(αντιπροσωπος στην [πολη που μενω),οι ανθρωποι ειναι ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΕΣ!Μου ειπε οτι θα πρεπει οι δυο αποκωδικοποιητες να συνδεονται μεταξυ τους κι ας ειναι ο ενας 50 μετρα μακρια απο τον αλλο αλλιως δεν γινεται δευτερη θεαση!:BDBDG54::furious3::violent-smiley-030:

john44ath
18-03-2011, 16:05
Ναι βεβαια....ισχυει αυτο. Και τωρα καπως ετσι γινεται με τον παλιο pvr3001....φευγει καλωδιο απο τον αποκωδικοποιητη για την δευτερη τηλεοραση για να λειτουργει το tv link.

tsiouficto
18-03-2011, 16:53
Παντως αν αληθευει αυτο που μου ειπε το ατομο που μου εβαλε την νοβα(αντιπροσωπος στην [πολη που μενω),οι ανθρωποι ειναι ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΕΣ!Μου ειπε οτι θα πρεπει οι δυο αποκωδικοποιητες να συνδεονται μεταξυ τους κι ας ειναι ο ενας 50 μετρα μακρια απο τον αλλο αλλιως δεν γινεται δευτερη θεαση!:BDBDG54::furious3::violent-smiley-030:

Δεν είναι θέμα δικό τους, αλλά των αποκωδικοποιητών νομίζω. Και επίσης η τακτική αυτή εφαρμόζεται παντού. Το καλό της είδησης είναι ότι αν ισχύει κυριολεκτικά αυτό για τα 50 μέτρα, ετομαστείτε να αναθερμάνετε τις σχέσεις σας με τον γείτονα. Με 40€ το μήνα έχεις Full Pack + HD. Όχι άσχημα θα έλεγα...

S.manos
18-03-2011, 17:37
Με 40€ το μήνα έχεις Full Pack + HD. Όχι άσχημα θα έλεγα...
Αυτό από που προκύπτει;

Serafeim Karakostas
18-03-2011, 17:46
Μάλλον με συνδυασμό υπηρεσιών forthnet.

S.manos
18-03-2011, 17:57
Αυτό ακριβώς! Για εμένα που δεν θέλω forthnet ή δεν "ανήκω" στο group των προσφορών η τιμή είναι 61,92€ + 5€ για τα hd!

Σε άλλο νήμα, πέσαμε να φάμε κάποιον επειδή ανέφερε ως πληροφορία από τρίτους το ότι ο οτε θα έχει συνδρομή γύρω στα 15€.
Η νοβα λοιπόν για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις, ΔΕΝ έχει το full πακέτο + τα hd 40€/μήνα. Μιλάω μόνο για νοβα (τηλεόραση).

craven
18-03-2011, 18:05
Με το full και forthnet εγώ δίνω κάπου 80-81 ευρώ νομίζω απ τα οποία τα 33 περίπου είναι για forthnet και τα 47-48 για nova (δεν θυμάμαι απ έξω).. αν τα διαιρέσεις βγαίνει 40 όντως + 5 τα HD (που δεν τα έχω) = 45 (εκτός ίσως απ την περίοδο που τα χει κάποιος τσάμπα οπότε για εκείνη την περίοδο μιλάμε όντως για 40 ευρώ). Αντικειμενικά μιλώντας πάντως τα 47-48 είναι για την nova :) (τυπικό είναι αυτό)

tsiouficto
18-03-2011, 19:15
Αυτό από που προκύπτει;

Σόρρυ αν δεν έγινα σαφής σε αυτό που είπα. Εγώ μιλάω για το ενδεχόμενο που βάλεις 2 αποκωδικοποιητές και το μοιραστείς με άλλο σπίτι. Είτε αυτό λέγεται ο αδερφός σου που μένει από πάνω, είτε ο γείτονας που είναι πολύ καλός φίλος. Σε αυτή την περίπτωση θα έχεις 60€ συνδρομή, συν 5€+5€ τα δύο HD πακέτα, συν ένα δεκάρικο περίπου η δεύτερη συνδρομή. Σύνολο μας κάνουν 80€, δια δύο άτομα, βγαίνει 40€ στον καθένα. Υπό αυτές τις περιπτώσεις η νέα μέθοδος συμφέρει, επειδή ο καθένας θα έχει τον δικό του αποκωδικοποιητή, ενώ θα μπορεί να έχουν και οι δύο HD πακέτα.

S.manos
18-03-2011, 20:15
Σόρρυ αν δεν έγινα σαφής σε αυτό που είπα. Εγώ μιλάω για το ενδεχόμενο που βάλεις 2 αποκωδικοποιητές και το μοιραστείς με άλλο σπίτι. Είτε αυτό λέγεται ο αδερφός σου που μένει από πάνω, είτε ο γείτονας που είναι πολύ καλός φίλος. Σε αυτή την περίπτωση θα έχεις 60€ συνδρομή, συν 5€+5€ τα δύο HD πακέτα, συν ένα δεκάρικο περίπου η δεύτερη συνδρομή. Σύνολο μας κάνουν 80€, δια δύο άτομα, βγαίνει 40€ στον καθένα. Υπό αυτές τις περιπτώσεις η νέα μέθοδος συμφέρει, επειδή ο καθένας θα έχει τον δικό του αποκωδικοποιητή, ενώ θα μπορεί να έχουν και οι δύο HD πακέτα.
Sorry, αλλά αυτό είναι παράνομο! Δεύτερη τηλεόραση μόνο στο ίδιο σπίτι. Δεύτερο σπίτι = δεύτερη συνδρομή!

Α, και κάτι ακόμη. Προς το παρόν ούτε στο ίδιο σπίτι γίνεται αυτό! :bigcry:

Υ.Γ. Λέτε να βάλουν όριο στα μέτρα του καλωδίου που θα συνδέονται οι δυο δέκτες; :flipout:

tsiouficto
18-03-2011, 22:02
Βασικά να πούμε ότι όλη αυτή η συζήτηση είναι κάπως θεωρητική, εφόσον κανείς δεν ξέρει πως θα δουλεύει το όλο σύστημα του multiview. Από κει και πέρα, η θέαση σε 2 διαφορετικά σπίτια, όντως "λογικά" δεν θα επιτρέπεται. Δεν νομίζω όμως ότι θα μπορεί η Νόβα να τσεκάρει αν αυτό θα τηρείται ή όχι. Να υποθέσω ότι ο τεχνικός που θα έρχεται θα αρνείται να κάνει τέτοια εγκατάσταση, αλλά το να το κάνεις μόνος σου δεν νομίζω να είναι δύσκολο. Η δυσκολία είναι στο πιάτο και όχι πως θα συνδέσεις από πίσω τους αποκωδικοποιητές. Απλά, ας δούμε πρώτα πως θα είναι αυτό το περήφημο multiview, και μετά αρχίζουμε να προβληματιζόμαστε με το τι θα κάνει ο καθένας.

petasis
19-03-2011, 19:31
Τελικά ο δέκτης, αν προγραμματίσεις εγγραφή, και την ώρα της εγγραφής είναι σε stand-by, η εγγραφή αποτυγχάνει...
Πρέπει να είναι ανοιχτός για να γράψει...

john44ath
19-03-2011, 20:35

Πρακτικα και τωρα γινεται με τον pvr3001 και μαλιστα ευκολα....μιλαω για διαμερισμα απο κατω ή απο πανω ή διπλα απο εσενα, το κουτι στο ενα σπιτι και το tv link στην τηλεοραση του αλλου σπιτιου.
οταν θα βγει το multiview και παλι θα γινεται με τα 2 κουτια.
βεβαια ολα αυτα ειναι παρανομα, δεν προτρεπω καποιον να το κανει.

djstorm78
21-03-2011, 13:02
Κύριοι καλημέρα σας.
Τελικά όντως η νοβα λόγω μονοπωλίου έχει πολύ ψηλά τον αμανέ!!!
Είμαι κάτοχος τριών συνδέσεων εδώ και 4-5 χρόνια!!Μία στο πατρικό μου ,μία στο μαγαζί μου και μία στο σπίτι μου.
Ενδιαφέρομαι για τον pvr 865 και θέλουν να μου τον δώσουν 250 ευρώ ενώ τον πουλάνε 149 στους νέους(με υποχρεωτικό συμβόλαιο).

Δεν μετράει για αυτούς κάποιος που τους τα στάζει τόσα χρόνια!!!Οικονομική πολιτική για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος αδιαφορώντας για το αν είναι ικανοποιημένοι οι πελάτες τους!!

Τελοσπάντων καταργώ την μία συνδρομή μου και θα τη βάλω στο όνομα της γυναίκας μου!!!Σιγά μην κάτσω να σκάσω..

θα πάω σε ένα forthnet shop και θα αγοράσω με 149 euro όλον τον εξοπλισμό(κάνοντας 12μηνο συμβόλαιο +2 μήνες δωρεάν hd κανάλια..-δεν με ενδιαφέρει αφού ούτως ή άλλως δεν είχα σκοπό να μην έχω nova)

Ερώτηση..Εφόσον ο προηγούμενος εξοπλισμός μου μένει..Η κεραία που έχω στην ταράτσα την αφήνω ως έχει και απλά τοποθετώ το lnb και κατεβάζω και το 2ο καλώδιο??Η χρειάζεται να βαλω το πιάτο που θα μου δώσουν??

Δηλ.αναγκαστικά να φωνάξω τεχνικό για να πάρει και το τηλεφωνάκι στην εταιρεία ώστε να ενεργοποιηθώ...(+70 euro κερατιάτικο...)

Πάντως μάγκες η λαμογιά δίνει και παίρνει σε αυτόν τον τόπο και απορώ πότε και πώς θα πιάσουμε πάτο!!!!

AFam
21-03-2011, 13:09
Άλλαξε το lnb, βάλε το καινούργιο και κατέβασε και ένα δεύτερο καλώδιο. Άσε το πιάτο εκεί που είναι....

djstorm78
21-03-2011, 14:33
Α μάλιστα!

Δεν πρέπει όμως μετά να ανοίξουν και την πρόσβαση απο τη νοβα??
Π.χ. το τηλεφωνακι που παιρνει ο τεχνικός τους στο τέλος της εγκ/σης δεν ειναι απαραίτητο για νέες συνδέσεις??
Δηλ. αν τους πώ "ανοιχτε μου πρόσβαση , το έβαλα μόνος μου.." είναι κάτι που έχω δικαίωμα βάσει πιθανής μου τεχνογνωσίας??

BigRed
21-03-2011, 19:59
Δηλ. αν τους πώ "ανοιχτε μου πρόσβαση , το έβαλα μόνος μου.."??

'Ετσι, ακριβώς...:music-smiley-005:
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

AFam
21-03-2011, 20:48
Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει, σε ρωτάνε αν έχεις κωδικό εγκαταστάτη. Τους λες ότι είσαι ο ίδιος ο πελάτης...

harris23
01-04-2011, 09:04
Χθες εβαλα PVR και μου ειπανε πως απο το καλοκαιρι και μετα θα αρχισει να υποστηριζεται η υπηρεσια multiview χωρις να μου πουνε λεπτομερειες σχετικα με το πως ακριβως θα γινει αυτο μονο πως ίσως μπορουν να το κοιταξουν να το καταφερουν ασυρματα οπως ειναι το βουλγαρικο το πακετο.
Επισης μου ειπαν πως ειναι να βγει τωρα στα κοντα μεγαλη αναβαθμιση που θα ενεργοποιει και τις ondemand ταινιες.

BigRed
01-04-2011, 11:01
ειναι να βγει τωρα στα κοντα μεγαλη αναβαθμιση που θα ενεργοποιει και τις ondemand ταινιες.

Μάλιστα.....
Δηλαδή pay-per-view???

harris23
01-04-2011, 11:18
Οχι Pay Per View.

Η υπηρεσία υπαρχει στο αλλο μηχανημα εδω και 2 χρονια και ουσιαστικά κατεβαζει τις ταινιες απο το δορυφόρο το βράδυ και εσυ τις βλέπεις οποτε θέλεις χωρις χρέωση.

Ειναι σκόρπιες ταινιες καθώς και οι πρεμιέρες και λίγες σειρές.

Απλά στο νέο μηχάνημα της ΝΟΒΑ δεν δουλεύει η παραπάνω υπηρεσία λογω καποιων τεχνικών δυσκολιών αλλα θα φτιάξει μου είπανε.

Τι να πω....

strikal
01-04-2011, 21:06
Χθες εβαλα PVR και μου ειπανε πως απο το καλοκαιρι και μετα θα αρχισει να υποστηριζεται η υπηρεσια multiview χωρις να μου πουνε λεπτομερειες σχετικα με το πως ακριβως θα γινει αυτο μονο πως ίσως μπορουν να το κοιταξουν να το καταφερουν ασυρματα οπως ειναι το βουλγαρικο το πακετο.
Επισης μου ειπαν πως ειναι να βγει τωρα στα κοντα μεγαλη αναβαθμιση που θα ενεργοποιει και τις ondemand ταινιες.

δεν πιστευω τιποτα ποια απο την nova... λενε οτιδηποτε θελουν μονο και μονο για να χαϊδευουν τα αυτια παλιων και ιδιαιτερα ΝΕΩΝ συνδρομητων

strikal
01-04-2011, 21:18
Οχι Pay Per View.

Η υπηρεσία υπαρχει στο αλλο μηχανημα εδω και 2 χρονια και ουσιαστικά κατεβαζει τις ταινιες απο το δορυφόρο το βράδυ και εσυ τις βλέπεις οποτε θέλεις χωρις χρέωση.

Ειναι σκόρπιες ταινιες καθώς και οι πρεμιέρες και λίγες σειρές.

Απλά στο νέο μηχάνημα της ΝΟΒΑ δεν δουλεύει η παραπάνω υπηρεσία λογω καποιων τεχνικών δυσκολιών αλλα θα φτιάξει μου είπανε.

Τι να πω....

οι ταινιες που ειναι στην λιστα του nova on demand συνηθως παιζουν απο τις 03.00 μεχρι πρωϊνες ωρες στο καναλι A TEST HOTBIRD 13
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ :10930
SYMBOL RATE: 27500
ΠΟΛΩΣΗ: Η (ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ)
FEC: 3/4
το οποιο δεν ειναι μεσα στο μπουκετο nova και οταν δεν παιζει κατι εχει καρτα NOVA on demand
δεν μπορω να καταλαβω γιατι το καναλι αυτο σε αλλους δεκτες τις nova εμφανιζεται κλειδωμενο και σε αλλους οχι....

Υπαρχει εξηγηση;;;;

ddjpp
02-04-2011, 12:05
Τα games ανοίγουν τώρα. Επίσης το EPG το βγάζει καλά.

konstantinosgala
05-04-2011, 12:07
Μπορώ να βλέπω αναλογικά κανάλια μέσο pvr 865 ?

AFam
05-04-2011, 15:27
Αναλογικά όχι (σαν συχνότητες), μέσα από το μπουκέτο (σε οποιοδήποτε πακέτο) της νοβα έχεις όλα τα μεγάλα Ελληνικά κανάλια.

konstantinosgala
05-04-2011, 19:41
Αναλογικά όχι (σαν συχνότητες), μέσα από το μπουκέτο (σε οποιοδήποτε πακέτο) της νοβα έχεις όλα τα μεγάλα Ελληνικά κανάλια.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Και τότε ποιός ο σκοπός της χρήσης εισόδου αναλογικού σήματος και εξόδου από τον δέκτη?

AFam
05-04-2011, 20:25
Για μελλοντική υπηρεσία, πχ multiview με άλλο δέκτη....

Η έξοδος μπορεί να δώσει και εικόνα σε μία άλλη tv με ομοαξονικό καλώδιο...

konstantinosgala
05-04-2011, 20:59
Για μελλοντική υπηρεσία, πχ multiview με άλλο δέκτη....

Η έξοδος μπορεί να δώσει και εικόνα σε μία άλλη tv με ομοαξονικό καλώδιο...
Δήλαδή εάν πάρω την αναλογική έξοδο σε άλλη τηλεόραση θα δώ τα κανάλια του δέκτη

AFam
05-04-2011, 21:12
Θα δει ότι σου δείχνει ο δέκτης και στην τηλεόραση που τον έχεις εγκαταστήσει.

dinosgr
06-04-2011, 22:43
Θα δει ότι σου δείχνει ο δέκτης και στην τηλεόραση που τον έχεις εγκαταστήσει.

Δηλαδή μπορώ στην τηλεόραση που έχω συνδεδεμένο το δέκτη να βλέπω nova κανονικά και ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ να βάλω ένα audio/video ασύρματο sender/receiver kit σε αυτή την αναλογική έξοδο και να δώσω το ίδιο σήμα σε τηλεόραση στο απέναντι σπίτι που απέχει μόλις 10 μέτρα;;;

Ξέρω ότι θα βλέπουμε και οι δύο το ίδιο πράγμα (το ίδιο κανάλι), αλλά με ενδιαφέρει εάν λειτουργούν ταυτόχρονα και η scart και η αναλογική (ώστε να βλέπω ΚΑΙ εγώ ΚΑΙ ο γείτονας που θα του στέλνω ασύρματα το σήμα).

Ευχαριστώ

AFam
06-04-2011, 23:27
Καλώδιο μόνο για αυτή τη σύνδεση... για να είσαι σίγουρος ότι θα δεις...

ALEKOS21
09-04-2011, 22:33
Καλησπέρα εγώ εχω συνδεδεμένη την τηλεοραση με hdmi και στο scart το video sender και δουλεύει μια χαρά

nvianitakis
09-04-2011, 22:45
Δηλαδή μπορώ στην τηλεόραση που έχω συνδεδεμένο το δέκτη να βλέπω nova κανονικά και ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ να βάλω ένα audio/video ασύρματο sender/receiver kit σε αυτή την αναλογική έξοδο και να δώσω το ίδιο σήμα σε τηλεόραση στο απέναντι σπίτι που απέχει μόλις 10 μέτρα;;;

Ξέρω ότι θα βλέπουμε και οι δύο το ίδιο πράγμα (το ίδιο κανάλι), αλλά με ενδιαφέρει εάν λειτουργούν ταυτόχρονα και η scart και η αναλογική (ώστε να βλέπω ΚΑΙ εγώ ΚΑΙ ο γείτονας που θα του στέλνω ασύρματα το σήμα).

Ευχαριστώ

Ισχύει, το έχω έτσι και εγώ για την κρεβατοκάμαρα με video sender

dinosgr
10-04-2011, 01:43
Ισχύει, το έχω έτσι και εγώ για την κρεβατοκάμαρα με video sender

Ευχαριστώ μάγκες. Άρα θεωρητικά αυτό το video/audio ασύρματο σήμα μπορώ να το βάλω στην κάρτα γραφικών του pc και να το streamάρω remotely επίσης μέσω ιντερνετ. Σωστά;;

aenaos15
10-04-2011, 10:26
Για 10 μετρα αν παρεμβαλλονται τοιχοι κλπ , δεν ειναι σιγουρο οτι θα φτασει σε καλη κατασταση το σημα... και αν φτασει δεν θα εχεις δυνατοτητα να αλλαζεις καναλια απο το video sender που δεχεται το σημα..

vlasjo
25-04-2011, 22:15
Αυτά τα λένε εδώ και 6 μήνες που έχω το HD PVR 865

bykrie
26-04-2011, 17:08
Υπομονή τοτε παιδιά.

Evil 13
27-04-2011, 00:24
Για την δευτερη θεαση εχουμε κανα νεο ωρε παλικαρια?:twoguns:

strikal
27-04-2011, 00:47
Για την δευτερη θεαση εχουμε κανα νεο ωρε παλικαρια?:twoguns:

Αναμονη & υπομονη...:HTEHETH63:

harris23
27-04-2011, 10:06
Τι υπομονη ρε παιδιά; Τους πήρα τηλέφωνο και μου ειπανε σε 3 διαφορετικα τηλεφωνα, τρια διαφορετικα πραγματα.

Ο ένας μου είπε πως δεν εχουν ενημέρωση αλλα στην επομενη αναβαθμιση θα υπάρχουν τα on demand αλλά οχι το multiview (που θα ερθει σε επομενη αναβαθμιση αλλά πριν το καλοκαίρι - αρα 2 αναβαθμισεις μεχρι τον Ιουλιο-λέμε τωρα ).

Ο δεύτερος μου είπε πως ΔΕΝ θα ειναι τα Ondemand στην αναβαθμιση αλλα θα ενεργοποιηθούν μέσω ειδικού σήματος που θα εκπέμπψουν αυτοί απο εκεί και πως τα On demand υπαρχουν μεσα στο δέκτη σαν interface αλλα το σήμα που θα στείλουν απλά θα ενεργοποιήσει την εντολή στο κουμπι του τηλεκοντρόλ και πως στην αναβαθμηση απλά θα υπάρχουν αλλαγές μη εμφανείς σε εμας τους χρήστες. To multiview μετά το καλοκαίρι μπορει και απο Φθινοπωρο.

Ο τρίτος-η (γυναίκα γαρ) μου είπε πως τα ondemand θα έρθουν με την μεθεπομενη αναβάθμηση που θα γίνει μετά το καλοκαίρι προς φθινόπωρο μεριά αλλα για το multiview δύσκολα να έρθει βραχυπρόθεσμα.

Ο Θεός και η ψυχή τους το τι συμβαίνει εκεί μεσα.

Α ρε γλέντια!!!:2thumb22sup::2thumb22sup:

braveheart1980
27-04-2011, 16:14
Σχετικα με multiview/κλπ με τη Nova δεν πιστευω τίποτα,"Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι λεύτερος" !!:aetsch::aetsch:

Μην νομίζετε πως και στην εξυπηρέτηση πελατων έχουν και καμμια σοβαρή ενημέρωση.......

Evil 13
27-04-2011, 16:39
Αναμονη & υπομονη...:HTEHETH63:Μ'αρεσει αυτο.15 χρονια στον Παναθηναικο οι ρουφιανοι και οι τσατσοι του καβουρογιαννη κοροιδευαν τον κοσμο δικαιολογοντας τα ...καβουρια,χρησιμοποιωντας ακριβως αυτο:"Υπομονη,στηριξη και ταμειο στο τελος".Στο τελος βρηκε 40000 κοσμο να τον ξεφτιλιζουν σε ολη την αθηνα(και ολη την ελλαδα) αυτον και την ...κυρια πρεσβειρα της ...καλης θελησεως.:behead:

dinosgr
28-04-2011, 10:12
.:behead:

Πολύ βίαιο αυτό το emoticon, νομίζω πρέπει να καταργηθεί. Σοβαρά μιλάω.

appoul
28-04-2011, 19:47
Τι υπομονη ρε παιδιά; Τους πήρα τηλέφωνο και μου ειπανε σε 3 διαφορετικα τηλεφωνα, τρια διαφορετικα πραγματα.

Ο ένας μου είπε πως δεν εχουν ενημέρωση αλλα στην επομενη αναβαθμιση θα υπάρχουν τα on demand αλλά οχι το multiview (που θα ερθει σε επομενη αναβαθμιση αλλά πριν το καλοκαίρι - αρα 2 αναβαθμισεις μεχρι τον Ιουλιο-λέμε τωρα ).

Ο δεύτερος μου είπε πως ΔΕΝ θα ειναι τα Ondemand στην αναβαθμιση αλλα θα ενεργοποιηθούν μέσω ειδικού σήματος που θα εκπέμπψουν αυτοί απο εκεί και πως τα On demand υπαρχουν μεσα στο δέκτη σαν interface αλλα το σήμα που θα στείλουν απλά θα ενεργοποιήσει την εντολή στο κουμπι του τηλεκοντρόλ και πως στην αναβαθμηση απλά θα υπάρχουν αλλαγές μη εμφανείς σε εμας τους χρήστες. To multiview μετά το καλοκαίρι μπορει και απο Φθινοπωρο.

Ο τρίτος-η (γυναίκα γαρ) μου είπε πως τα ondemand θα έρθουν με την μεθεπομενη αναβάθμηση που θα γίνει μετά το καλοκαίρι προς φθινόπωρο μεριά αλλα για το multiview δύσκολα να έρθει βραχυπρόθεσμα.

Ο Θεός και η ψυχή τους το τι συμβαίνει εκεί μεσα.

Α ρε γλέντια!!!:2thumb22sup::2thumb22sup:

Έτσι ακριβώς !!!! Και έγω όσες φορές έχω πάρει τηλέφωνο για να μάθω, αλλά και για να παραπονεθώ, πάντα κάτι διαφορετικό και αόριστο ακούω!!!!
Και γιατί να παραπονεθώ??? Όταν όλες αυτές οι υπηρεσίες διαφημίζονται και θεωρούνται δεδομένες ή "ΑΜΕΣΑ" αναμενόμενες και τελικά ο καιρός περνάει και εγώ, όπως και όλοι μας τους σκάμε κανονικά την συνδρομή, τότε γιατί να μην παραπονεθώ. Στο κάτω κάτω της γραφής ας μειώσουν την συνδρομή...... (λέω τώρα)!!!!!!

harris23
04-05-2011, 09:28
Βγηκε στον αερα νεα αναβαθμιση για τον 831 σημερα το πρωι και απο οτι με ενημερωσαν για εμας με τον 865 μεχρι το τελος της εβδομαδας θα βγει και εκει ενεργοποιωντας υπηρεσιες οπως ondemand και πως τον Σεπτεμβρη ξεκιναει επισημα η multiview.

Bayern7
04-05-2011, 15:05
Την περνάω αυτή την στιγμή! Μήπως ξέρουμε τι αλλαγές φέρνει;

sat4all
07-05-2011, 06:48
Την περνάω αυτή την στιγμή! Μήπως ξέρουμε τι αλλαγές φέρνει;
τα παιδιά πάντως ΔΕΝ τα φέρνει ο πελαργός! :laugh:
μην μας πουλάνε παραμύθια!! τι αλλαγές πιστεύεις εσύ να φέρνει? δυνατότητες παραπάνω για τον συνδρομητή? όχι βέβαια. έχουν καταλάβει ότι μας "πιάνουν" τον κ.λ. από πλευράς τιμών συνδρομής και ευημερεί η πειρατεία (εξαιτίας τους πάντα) και προσπαθούν να προστατεύσουν το προϊόν τους. νόμιζες ότι θα πάρεις κάτι παραπάνω??

Bayern7
07-05-2011, 13:10
τα παιδιά πάντως ΔΕΝ τα φέρνει ο πελαργός! :laugh:
μην μας πουλάνε παραμύθια!! τι αλλαγές πιστεύεις εσύ να φέρνει? δυνατότητες παραπάνω για τον συνδρομητή? όχι βέβαια. έχουν καταλάβει ότι μας "πιάνουν" τον κ.λ. από πλευράς τιμών συνδρομής και ευημερεί η πειρατεία (εξαιτίας τους πάντα) και προσπαθούν να προστατεύσουν το προϊόν τους. νόμιζες ότι θα πάρεις κάτι παραπάνω??
Ναι. αλλά τελικά πήρα τα @@ μου σε χαρτοσακούλα.:twoguns:

sat4all
08-05-2011, 03:58
Ναι. αλλά τελικά πήρα τα @@ μου σε χαρτοσακούλα.:twoguns:
φίλε αν έγινες ακόμα ένας που συνηδητοποίησες με άσχημο τρόπο τις βλακείες που μας πλασάρουν λυπάμαι
αλλά μην στενοχωριέσαι, θα το βρουν μπροστά τους! για πόσα χρόνια θα έχουν προσωρινούς πελάτες??? έχετε δει εσείς κανένα μαγαζί που να "πηγαίνουν" πελάτες, να μην ξαναπατάνε λόγω απογοήτευσης το πόδι τους και ύστερα από καιρό να μην κλείνει ή να μην έχει οικονομικό πρόβλημα???

ας το καταλάβουν και ας μεριμνήσουν για τον σεβασμό σε αυτούς που πληρώνουν την nova (απ'το υστέρημα τους πλέον θα'λεγα) αλλά και για αυτούς που την έχουν από πολύ παλιά στο σπίτι τους γιατί και όλες οι προσφορές τους μόνο στην προσέλκυση νέων πελατών αποσκοπούν! πόσοι νομίζουν ότι είμαστε σε αυτήν την χώρα???

harris23
10-05-2011, 13:16
Η αναβαθμιση που θα ενεργοποιησει και το multiview αλλα και το ondemand ερχεται ΣΙΓΟΥΡΑ πριν απο το καλοκαιρι.
Μου το επιβεβαιωσε τεχνικος σήμερα λεγοντας μου πως ειναι στο τελικό στάδιο του ελέγχου συμβατότητας του 865 και έχει ήδη πάρει το δρόμο για τους δέκτες μας.

sat4all
11-05-2011, 11:49
Η αναβαθμιση που θα ενεργοποιησει και το multiview αλλα και το ondemand ερχεται ΣΙΓΟΥΡΑ πριν απο το καλοκαιρι.
Μου το επιβεβαιωσε τεχνικος σήμερα λεγοντας μου πως ειναι στο τελικό στάδιο του ελέγχου συμβατότητας του 865 και έχει ήδη πάρει το δρόμο για τους δέκτες μας.
Δηλαδή μας πλασάρουν ΠΡΩΤΑ τους δέκτες και μετά ελέγχουν τη συμβατότητα?? Πολύ σοβαροί ειναι!!!
Μείνε ήσυχος...

harris23
12-05-2011, 08:16
Στη σελιδα της ΝΟΒΑ ανοιξανε νεο section στον εξοπλισμο και εβαλαν ξανα τον παλιο PVR 3001. Φανταζομαι πως μαλλον θα το αντικαταστησουν με κατι καινουριο (multiview) εκτος αν μπερδεύτηκε το site και δεν συμβαινει τιποτα.

BigRed
12-05-2011, 17:48
Στη σελιδα της ΝΟΒΑ ανοιξανε νεο section στον εξοπλισμο και εβαλαν ξανα τον παλιο PVR 3001. Φανταζομαι πως μαλλον θα το αντικαταστησουν με κατι καινουριο (multiview) εκτος αν μπερδεύτηκε το site και δεν συμβαινει τιποτα.

Εγώ δεν το βλέπω....:nounder:
Σου είναι εύκολο να βάλεις το link?

harris23
13-05-2011, 14:12
Νεα ενημερωση σημερινη:
Μου ειπανε πως δεν ειναι αποκλειστικα στην δική τους ευθύνη οι αναβαθμισεις οπως ίσχυε στους Πανασατ.
Περιμενουν απο την μαμα Pace να τους στείλει καποια κομματια του λογισμικου των δεκτων ωστε να μην υπαρχει κακοηθης παρεμβαση στα μηχανηματα απο τον παροχο και δυσφημιζεται η κατασκευάστρια εταιρεια. Κατα το ημισυ ειναι ετοιμο όπως και ειναι ΟΛΕΣ οι υπηρεσιες ετοιμες και εγκατεστημενες στους δεκτες και το multiview επισης απλα μεσω ειδικου σηματος που θα σταλει στους δεκτες μας θα ενεργοποιηθει το κουμπι του κοντρολ και θα αρχισουν να φαινονται.
Χαμος....ΝΑΣΑ η Νοβα!!!!

appoul
13-05-2011, 20:12
Νεα ενημερωση σημερινη:
Μου ειπανε πως δεν ειναι αποκλειστικα στην δική τους ευθύνη οι αναβαθμισεις οπως ίσχυε στους Πανασατ.
Περιμενουν απο την μαμα Pace να τους στείλει καποια κομματια του λογισμικου των δεκτων ωστε να μην υπαρχει κακοηθης παρεμβαση στα μηχανηματα απο τον παροχο και δυσφημιζεται η κατασκευάστρια εταιρεια. Κατα το ημισυ ειναι ετοιμο όπως και ειναι ΟΛΕΣ οι υπηρεσιες ετοιμες και εγκατεστημενες στους δεκτες και το multiview επισης απλα μεσω ειδικου σηματος που θα σταλει στους δεκτες μας θα ενεργοποιηθει το κουμπι του κοντρολ και θα αρχισουν να φαινονται.
Χαμος....ΝΑΣΑ η Νοβα!!!!

Μήπως σου είπανε και ποια χρονιά θα δώσουνε αυτό το "σήμα"??????????!!!!!!!!!!!!
Γιατί "σήμα" ακούμε και "σήμα" δεν βλέπουμε..............:furious3:

harris23
16-05-2011, 13:38
τελικά αργουνε ετσι;
Εχουνε πει εδω και πολυ καιρο σε καποιους πως επικειται αναβαθμιση για τους PVR;
Νομιζα πως μου λεγανε αληθεια...τελικα ειναι μπαρουφες;

appoul
16-05-2011, 21:11
τελικά αργουνε ετσι;
Εχουνε πει εδω και πολυ καιρο σε καποιους πως επικειται αναβαθμιση για τους PVR;
Νομιζα πως μου λεγανε αληθεια...τελικα ειναι μπαρουφες;

Εγώ προσωπικά αυτά περί αναβάθμισης των καινούργιων αποκωδικοποιητών τα ακούω από τον Δεκέμβριο !!!
Και σε κάθε τηλεφωνική επαφή που είχα μαζί τους, μου λέγανε στην αρχή να περιμένω για την επόμενη εβδομάδα. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα, αλλάξανε το τροπάριο και το πήγανε τον επόμενο μήνα!!!!!!! Φαντάζομαι ότι αν τους ξαναπάρω τώρα τηλέφωνο θα μου πούνε να περιμένω για τον επόμενο χρόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:Banane0:

harris23
18-05-2011, 10:06
ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...:bawling:
Κατι δεν παει καλα...

harris23
18-05-2011, 10:58
Λοιπον...εγινε το εξής κορυφαίο!!!
Πήρα τηλεφωνο στην Νοβα και αντι να πατησω to οτι ειμαι συνδρομητης, πατησα το 2 που αντιστοιχει σε ΜΗ συνδρομητη.
Το σηκωσε μια κυρια και οταν την ρωτησα για τα ondemand και το multiview στον νεο δεκτη PVR μου ειπε δουλευουν κανονικα κυριε και στον νεο αποκωδικοποιητη με την νεα αναβαθμιση που βγηκε πριν 3 εβδομαδες.
Για τον PVR την ξαναρωτησα, βγηκε αναβαθμιση;
Με αφοπλιστικη ειλικρινεια μου λεει...ΝΑΙ κυριε βγηκε και μαλιστα σε PVR Που εχω μπροστα μου, μου ειπε, βλεπω κανονικα το μενου του ondemand αλλα δεν εχει ακομα περιεχομενο και το multiview δουλευει κανονικοτατα σε 2 τηλεορασεις.
Δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν:
1) Με δουλεψε κανονικά επειδη ειπα οτι ΔΕΝ ειμαι συνδρομητης και θελω να γινω.
2) Οντως εχει βγει δοκιμαστικη αναβαθμιση για τον PVR και μαλλον η κοπελια μπερδευτηκε και νομιζε πως ειναι για ολους και οντως βγαλαμε λαυρακι πως οντως η ondemand υπηρεσια και η Multiview ειναι ετοιμες και ερχονται οπου να 'ναι.

keraki
19-05-2011, 17:29
Φίλε harris διευκρίνισες αν μιλάμε σίγουρα για multiview,δηλαδή αν ήταν δυο HD δέκτες συνδεδεμένοι μεταξύ τους και έτσι έβλεπε σε δυο τηλεοράσεις?
Το λέω αυτό γιατί μπορεί για μια ακόμα φορά να μιλάμε για το κλασσικό μπέρδεμα με τον παλιό PVR 3001 στον οποίο με ένα δέκτη είχες ανεξάρτητη θέαση σε δυο τηλεοράσεις.
Εγώ θα το τόνιζα πολλές φορές να το διευκρινήσω αυτό.

Φιλικά,
Μάνος.

Typhoon
30-05-2011, 21:44
Η νέα αναβάθμιση είναι στον αέρα 6/10

strikal
30-05-2011, 23:03
Η νέα αναβάθμιση είναι στον αέρα 6/10

Μηπως εννοεις 10/6...???:)

Typhoon
30-05-2011, 23:35
Load ver/var: 6/10

keraki
31-05-2011, 00:34
Load ver/var: 6/10

Δηλαδή λέτε ότι 10 Ιουνίου θα βγεί το multiview ή μήπως η αναβάθμιση που λέτε αφορά μόνο τα ondemand ? Αν γνωρίζετε σχετικά διευκρινήστε αν σας είναι εύκολο!

Μάνος.

harris23
31-05-2011, 07:37
Μολις εχθες βγηκε στον αερα η πρωτη αναβαθμιση και για τους PVR 865 η οποια τελικώς το μοναδικο που διορθωνει και βελτιωνει ειναι η ταχυτητα του TV Guide. Τιποτε αλλο!!!! To Novascope παραμενει κλειστο, το Multiview ακομα ανενεργο και φυσικα οι υπηρεσιες Nova On Demand ουτε φωνη ουτε ακροαση.
Περιμενουμε την νεα αναβαθμιση της νεας αναβαθμισης...
Να τρελλαθεις ειναι...

harris23
31-05-2011, 07:39
Δηλαδή λέτε ότι 10 Ιουνίου θα βγεί το multiview ή μήπως η αναβάθμιση που λέτε αφορά μόνο τα ondemand ? Αν γνωρίζετε σχετικά διευκρινήστε αν σας είναι εύκολο!

Μάνος.

Το 6/10 ειναι η version και οχι η ημερομηνια.
Φιλε Μανο αν περιμενεις τα ondemand μαλλον θα καθυστερησουν και αλλο αφου και εγω που ρωτησα εχθες μου ειπανε πως το multiview θα αρχισει εμπορικα να ειναι διαθεσιμο απο τελη Ιουνιου προς αρχες Ιουλιου αλλα για τα ondemand....κουβεντα.!!!

joanast
31-05-2011, 19:10
Καλησπερα παιδια
Ενα ερωτημα... Βρισκω την "Νεα αναβαθμιση" στο μενου, παταω οκ, γραφει στον δεκτη upgr, σβηνει καποια στιγμη και ξαν' ανοιγει αλλα το loader παραμενει ιδιο (3/10). Τι μπορει να κανω λαθος?

petasis
31-05-2011, 19:46
Χαμηλή στάθμη σήματος;

joanast
31-05-2011, 20:32
Κοιτα... δεν εχω κατεβασει δυο καλωδια απο το πιατο λογω αντικειμενικων δυσκολιων. Εχω βαλει ομως splitter για να μπορω να κανω εγγραφες και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Το σημα μου κυμαινεται σταθερα μεταξυ 80%-90% και οι εγγραφες μου γινονται απροβληματιστα. Αλλωστε αν ηταν προβλημα σηματος, δε θα ειχε αντικτυπο και στην εικονα; Το οτι μου λεει πως υπαρχει καινουργια ενημερωση δεν ειναι δειγμα του οτι το σημα ειναι επαρκες ετσι και αλλιως?

petasis
01-06-2011, 10:22
Μια χαρά είναι το σήμα. Το ρώτησα, μήπως και δεν μπορούσε να το κατεβάσει.
Εμένα έκανε πολύ ώρα να κάνει την αναβάθμιση πάντως.
Ο δίσκος έχει χώρο;
Αν και νομίζω θα πρέπει να ρωτήσεις την νόβα...

joanast
01-06-2011, 11:11
Ο δισκος εχει 70% ελευθερο χωρο. Φανταζομαι πως αρκει. Εμενα μου ξεκιναει την αναβαθμιση (προφανως δλδ αφου γραφει upgr στον δεκτη) και σβηνει μονο του μετα απο κανα 2 λεπτα και κανει αυτοματη επανεκκινηση. Χωρις φυσικα να εχει αλλαξει loader...
Αρα μαλλον η Νονα μονο μπορει να με βοηθησει ε?

petasis
01-06-2011, 12:21
Μάλλον. Εμένα η αναβάθμιση έκανε περίπου 20 λεπτά...

joanast
02-06-2011, 06:45
Καλημερα
Τελικα επικοινωνησα με τη Nova και μου ειπαν πως να κανω την αναβαθμιση χειροκινητα. Ολα καλα. Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας

craven
03-06-2011, 15:53
Όταν λέμε το "multiview είναι ανενεργό" τι ακριβώς εννοείτε? :) Είναι ανενεργή η επιλογή στο μενου? γιατί σίγουρα δεν είναι (στον δικό μου σίγουρα δεν είναι) ή ανενεργό σαν υπηρεσία γενικά?

strikal
09-06-2011, 21:28
επιτελους MULTIVIEW

σε χθεσινη μου επικοινωνια με την nova μου ειπαν οτι εδω και καιρο τεσταρετε πιλοτικα το multiview και οτι συντομα θα ανακοινωθει σαν υπηρεσια...

Πριν απο μια ωρα πηγα σε καταστημα της forthnet για να πληρωσω το λογαριασμο μου. Κατα την διακεια της συναλλαγης ακουσα τους υπαλληλους να μιλανε για δυο δεκτες...

Λεω λες να μιλαμε για το multiview;;; και ρωταω σχετικα...

Η απαντηση που πηρα ειναι οτι η υπηρεσια θα αρχισει απο την Τριτη 14/6 και οτι αυτο μελετουσαν εκεινη την ωρα που τους ρωτησα...

για να δουμε....

strikal
10-06-2011, 17:15
μετα απο επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετησης πελατων nova επιβεβαιωνεται η διαθεση της υπηρεσιας multiview αρχες της εβδομαδας...

δεν μπορουσαν να μου πουν κατι αλλο γιατι δεν εχουν την επισημη ανακοινωση...

strikal
10-06-2011, 20:45
οποιος θελει multiview πρεπει να αποκτησει και τους δυο δεκτες 865 & 831.
για αυτους που ειχουν PVR 3001 για να μεταβουν στην υπηρεσια multiview πρεπει να πληρωσουν 238 ευρω που εινα προνομιακη τιμη για να αποκτησουν και τους δυο δεκτες που ανεφερα πιο πανω.

η υπηρεσια λειτουργει συνδεοντας τους δεκτες μεταξυ τους με καλωδιο rf

δεσμευση 12μηνων για τον δεκτη pvr 865

υπρεσια multiview 7.50 ευρω/μηνα και υπηρεσια για τα καναλια HD 4.99 ευρω/μηνα
Για οποιον συνδιασει και τις δυο υπηρεσιες το κοστος ειναι σε ειδικη τιμη 9.99 ευρω/μηνα

ανακοινωαη στο site της nova αρχες τις εβδομαδας

πηγη: Τμημα εξυπηρετησης πελατων Nova

appoul
10-06-2011, 23:09
Για το On Demand έχει κανείς κανα νεότερο????

keraki
11-06-2011, 08:18
οποιος θελει multiview πρεπει να αποκτησει και τους δυο δεκτες 865 & 831.
για αυτους που ειχουν PVR 3001 για να μεταβουν στην υπηρεσια multiview πρεπει να πληρωσουν 238 ευρω που εινα προνομιακη τιμη για να αποκτησουν και τους δυο δεκτες που ανεφερα πιο πανω.

η υπηρεσια λειτουργει συνδεοντας τους δεκτες μεταξυ τους με καλωδιο rf

δεσμευση 12μηνων για τον δεκτη pvr 865

Για οποιον συνδιασει και τις δυο υπηρεσιες το κοστος ειναι σε ειδικη τιμη 9.99 ευρω/μηνα

ανακοινωαη στο site της nova αρχες τις εβδομαδας

πηγη: Τμημα εξυπηρετησης πελατων Nova

Για να δούμε αν θα αξίζει τελικά ένα χρόνο τώρα που το περιμένουμε!
Να ρωτήσω εγώ τα εξής αν και καταλαβαίνω πως πριν την επίσημη ανακοίνωση μάλλον οι πληροφορίες είναι διάχυτες.
Λοιπόν:

Το ρώτημα είναι: Το παραπάνω σημαίνει ότι με την ειδική τιμή για τον συνδιασμό των υπηρεσιών με 9.99 euro/μήνα κάποιος θα έχει multiview + HD ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ??
'Η μήπως είναι 5 ευρώ το μήνα η υπηρεσία HD για τη μια μόνο τηλεόραση??
Μια διευκρίνηση πάνω σ'αυτό αν κάποιος γνωρίζει.
Επίσης αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω το multiview δε θα δουλεύει με 2 NovaBox HD 831 αλλά πρέπει οπωσδήποτε ο ένας από τους δυο να είναι ο NovaBox HD PVR 865.Δηλαδή η δυνατοί συνδιασμοί δεκτών είναι:

1.NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831
2.NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD PVR 865

Δηλαδή θα γίνεται και με δυο NovaBox HD PVR 865.

Επίσης εκτός από τη μεταξύ τους σύνδεση των δεκτών,ο κάθε δέκτης θα συνδέεται ανεξάρτητα με το πιάτο και θα έχει και τη δική του κάρτα,όπως είχαμε πει και παλιότερα;

Όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική διάβασα εδώ:

238 ευρώ για την αγορά και των δυο δεκτών (NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831) για τους κατόχους Panasat 3001

Για όσους έχουν ήδη έναν NovaBox HD 865 στα 89 ευρώ η αγορά του NovaBox HD 831.

Όμως:

Δεν αναφέρεται πουθενά για όσους έχουν έναν NovaBox HD 831 πόσο θα κοστίζει η αγορά ενός NovaBox HD PVR 865.

Δεν αναφέρεται πουθενά για όσους έχουν έναν NovaBox HD PVR 865 πόσο θα κοστίζει η αγορά ενός δεύτερου NovaBox HD PVR 865.

Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά πόσο θα κοστίζει για νέους συνδρομητές η αγορά δυο NovaBox HD PVR 865 ή η αγορά NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831.

Απλά τα παραθέτω για να τα έχουμε προς απάντηση μόλις οποιοσδήποτε μάθει κάτι σχετικό.

Φιλικά,
Μάνος.

dinosgr
11-06-2011, 09:34
Άρα μπορώ να δώσω nova στο γείτονα αν βρω κάποιον τρόπο να σουλουπώσω ένα καλώδιο 30 μέτρων RF μεταξύ των δύο δεκτών. Σωστά;

strikal
11-06-2011, 11:19
Για να δούμε αν θα αξίζει τελικά ένα χρόνο τώρα που το περιμένουμε!
Να ρωτήσω εγώ τα εξής αν και καταλαβαίνω πως πριν την επίσημη ανακοίνωση μάλλον οι πληροφορίες είναι διάχυτες.
Λοιπόν:

Το ρώτημα είναι: Το παραπάνω σημαίνει ότι με την ειδική τιμή για τον συνδιασμό των υπηρεσιών με 9.99 euro/μήνα κάποιος θα έχει multiview + HD ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ??
'Η μήπως είναι 5 ευρώ το μήνα η υπηρεσία HD για τη μια μόνο τηλεόραση??
Μια διευκρίνηση πάνω σ'αυτό αν κάποιος γνωρίζει.
Επίσης αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω το multiview δε θα δουλεύει με 2 NovaBox HD 831 αλλά πρέπει οπωσδήποτε ο ένας από τους δυο να είναι ο NovaBox HD PVR 865.Δηλαδή η δυνατοί συνδιασμοί δεκτών είναι:

1.NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831
2.NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD PVR 865

Δηλαδή θα γίνεται και με δυο NovaBox HD PVR 865.

Επίσης εκτός από τη μεταξύ τους σύνδεση των δεκτών,ο κάθε δέκτης θα συνδέεται ανεξάρτητα με το πιάτο και θα έχει και τη δική του κάρτα,όπως είχαμε πει και παλιότερα;

Όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική διάβασα εδώ:

238 ευρώ για την αγορά και των δυο δεκτών (NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831) για τους κατόχους Panasat 3001

Για όσους έχουν ήδη έναν NovaBox HD 865 στα 89 ευρώ η αγορά του NovaBox HD 831.

Όμως:

Δεν αναφέρεται πουθενά για όσους έχουν έναν NovaBox HD 831 πόσο θα κοστίζει η αγορά ενός NovaBox HD PVR 865.

Δεν αναφέρεται πουθενά για όσους έχουν έναν NovaBox HD PVR 865 πόσο θα κοστίζει η αγορά ενός δεύτερου NovaBox HD PVR 865.

Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά πόσο θα κοστίζει για νέους συνδρομητές η αγορά δυο NovaBox HD PVR 865 ή η αγορά NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831.

Απλά τα παραθέτω για να τα έχουμε προς απάντηση μόλις οποιοσδήποτε μάθει κάτι σχετικό.

Φιλικά,
Μάνος.

οσα ανεφερα παραπανω ειναι οτι μπορεσα να μαθω σχετικα με την υπηρεσια multiview

απευθυνθηκα στο τμημα εξυπηρετησης πελατων επικοινωνοντας 3 φορες για να διασταυρωσω τι ισχυει και σε καταστηματα forthnet

δεν μπορουσαν να με ενημερωσουν για λεπτομερειες μεχρι την Δευτερα που θα γινει επισημη ανακοινωση

Οι τιμες που αναφερονται παραπανω οσων αφορα τους δεκτες ειναι ενδεικτικες αλλα οσων αφορα τις υπηρεσιες ειναι αυτες που θα ανακοινωθουν

Τοσο καιρο περιμεναμε υπομονη 2-3 μερες που θα εχουμε την επισημη ανακοινωση και να εκθεσουμε και εμεις τις αποριες μας και την γνωμη μας

strikal
11-06-2011, 11:34
Εδω να κανω μια διορθωση. Ο συνδιασμος multiview + HD ειναι 9,90 ευρω και για για τις 2 τηλεορασεις

Επισης η δεσμευση ειναι 12 μηνη μονο για τον PVR 865.
η μονη υποχρεωση για 12μηνες ειναι να εισαι ενεγος συνδρομητης nova σε ποιο πακετο θες και με ή χωρις multiview, με ή χωρις HD

john44ath
13-06-2011, 10:49
Καποιος ηδη χρηστης pvr3001 , θα μπορει να εχει multiview με 2 HD PVR865?
γιατι ο μονος τροπος να αντικαταστησεις ουσιαστικα τον pvr3001, ειναι να εχεις multiview me 2 hd pvr865. Και το κυριοτερο.....ποσο θα κοστισει η αγορα 2 νεων hd pvr865?? αυτο το ξερουμε? θα υπαρξει προσφορα για οσους εχουν ηδη τον 3001?

john44ath
13-06-2011, 12:31
Σε σημερινη επικοινωνια με το τμημα εξ.πελατων/τεχνικό τμημα, το multiview θα υπαρξει εμπορικα.....μαλλον...μεσα στον επομενο μηνα....και ουδεμια αλλη ενημερωση δεν εχουν να δωσουν.

keraki
13-06-2011, 12:35
Σε σημερινη επικοινωνια με το τμημα εξ.πελατων/τεχνικό τμημα, το multiview θα υπαρξει εμπορικα.....μαλλον...μεσα στον επομενο μηνα....και ουδεμια αλλη ενημερωση δεν εχουν να δωσουν.

Φίλε john44ath δες κι εδώ τι έγραψα:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=79528&page=4

Εμένα σε Forthnet shop τις περιοχής μου επιβεβαίωσαν πως θα ξεκινήσει αύριο Τρίτη 14 Ιουνίου και μάλιστα το διάβαζαν εκείνη την ώρα από υλικό που τους είχαν στείλει με mail!

Φιλικά,

Μάνος.

kblachos
14-06-2011, 09:01
Καλό είναι, ότι αφορά την υπηρεσία Nova Multiview να αναγράφεται στο σχετικό νήμα, ώστε να μπορεί κάποιος από εκεί να αντλήσει όλες τις πληροφορίες.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=79528

harris23
14-06-2011, 09:22
Μπορει καποιος να απαντησει τελικά τι θα γινει με την υπηρεσια Nova On Demand?

harris23
14-06-2011, 14:12
Για οσους περιμενουν την υπηρεσια Nova on demand θα χρειαστει να περιμενουν 3 και κατι μηνες αφου θα ενεργοποιηθει με την επομενη αναβαθμιση η οποια κατα τα λεγομενα του customer care θα ερθει στους δεκτες των NOVABOX 865 μετα τις καλοκαιρινες διακοπες και μετα το πρωτο 3μηνο λανσαρισμα της υπηρεσιας διπλης τηλεθεασης.

petasis
08-07-2011, 23:32
Υπάρχει αναβάθμιση διαθέσιμη και για τον PVR...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1056153763#post1056153763

lesarros
26-07-2011, 00:51
Κοιτα... δεν εχω κατεβασει δυο καλωδια απο το πιατο λογω αντικειμενικων δυσκολιων. Εχω βαλει ομως splitter για να μπορω να κανω εγγραφες και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Το σημα μου κυμαινεται σταθερα μεταξυ 80%-90% και οι εγγραφες μου γινονται απροβληματιστα. Αλλωστε αν ηταν προβλημα σηματος, δε θα ειχε αντικτυπο και στην εικονα; Το οτι μου λεει πως υπαρχει καινουργια ενημερωση δεν ειναι δειγμα του οτι το σημα ειναι επαρκες ετσι και αλλιως?

Φίλε με το splitter που έχεις βάλει μπορείς να βλέπεις ένα κανάλι και να γράφεις κάποιο άλλο από την ίδια συχνότητα,ταυτόχρονα?Ποιό splitter έβαλες,αν έχεις κάποιο link θα με βοηθουσες πολύ!

harris23
26-07-2011, 12:14
Μολις επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα....

Με την τελευταια αναβαθμιση την 8/10 τους ειπανε πως περιλαμβανεται η λειτουργια του Novascope καθως και η εναρξη της υπηρεσιας Nova on demand στα νεα μηχανηματα.

Προς το παρον ομως και οι παραπανω 2 λειτουργιες ειναι ανενεργες και θα ενεργοποιηιθουν μολις τις περασουν ενας συγκεκριμενος αριθμος συνδρομητων, ετσι μου ειπανε.

θα δειξει...παντως τα τεστς συνεχιζονται καθως στην 12130 συνεχιζουν τα 2 καναλια PDC kai PVOD_SERVICE_1 που προφανως ειναι για το ondemand.

bmw318cabrio
26-07-2011, 14:12
Εχω συνδρομη Nova και PVR με τον Pace 865 ...Θα ηθελα να μαθω πως μπορω να μεταφερω ηχο και εικονα (παραλληλη με την εικονα που εχω στο σαλονι , δεν με νοιαζει να παιζει διαφορετικα καναλια) και να μπορω να αλλαζω καναλί απο το υπνοδωματιο!

Yperion
26-07-2011, 17:56
Μαλλον για AV sender ψαχνεις.

http://www.skroutz.gr/c/248/kalodia-hxou-kai-eikonas.html?keyphrase=video+sender

harris23
27-07-2011, 15:24
Στην 12130 υπαρχουν και 2 καναλια τα PDC και PVOD_SERVICE_1 μηπως γνωριζεις τι ειναι αυτά και γιατι μου τα κατεβάζει; Με εναν ΚΑΟΝ που εχω το PVOD_SERVICE_1 παιζει μονιμα ενα trailer του Μαδαγασκαρη το παιδικό, και ωρες ωρες παιζει αγωνες ΝΒΑ σε HD.

Ευχαριστω πολύ.

seaman13
27-07-2011, 19:58
Σήμερα ολοκλήρωσα εγκατάσταση για μουλτι θεαση και σκληρό δίσκο...Βλέπω πως με τις νέες ενημερώσεις ξεπερνιούνται αρκετές παιδικές ασθενιες σε σχέση με την αρχή της υπηρεσίας που είχα φύγει τρέχοντας και γυρνώντας στον παλιό 3001...Εν αναμονή του ον ντιμαντ που μάλλον είναι σε φάση δοκιμών...

little
27-07-2011, 19:58
Σε ποιο κανάλι του 831 παίζουν τα κανάλια που αναφέρει ο harris23?

seaman13
27-07-2011, 21:11
Σε ποιο κανάλι του 831 παίζουν τα κανάλια που αναφέρει ο harris23?
Στα public στην αρχή...Εγώ δεν είδα εικόνα πάντως...

harris23
28-07-2011, 09:10
Εικονα με τον ιδιοκτησιακο δεν φαινεται αλλα εγω με εναν επιπλεον ΚΑΟΝ που εχω απο την VODO υπηρεσια (www.vodo.gr) ο οποιος ειναι HD, παρολο που ειναι κλειδωμενο μου τα δειχνει κανονικα όπως σας τα ειπα....δεν ξερω.

πως λειτουργουν αυτα τα τεστ καναλια δεν μπορω να καταλαβω.

malakudi
28-07-2011, 11:14
Στους δέκτες που έχω δε παίζει το κανάλι γιατί έχει προβληματική δήλωση στο PMT.

bmw318cabrio
28-07-2011, 17:17
Μαλλον για AV sender ψαχνεις.

http://www.skroutz.gr/c/248/kalodia-hxou-kai-eikonas.html?keyphrase=video+sender

To συνδεσα τελικα απο την RFout εξοδο , και εβαλα ενα remote extender μεσω του RF ..Δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα με την ποιοτητα εικονα-ηχος αλλα απο το τιποτα καλο ειναι!Μπορω να βαλω κατι για να μην κανει παρεμβολες το RF η καποια ενισχυση σηματος?Το καλωδιο ειναι 17μετρα!
Ευχαριστω πολυ, Νικος!

manga1024
07-08-2011, 16:16
γεια σε ολους!ειμαι συνδρομητης της νοβα και σκεφτομαι να παρω τον hdpvr865 αλλα κολλαο οτι πρεπει να κατεβουν δυο καλωδια....παρακαλω αν ξερει καπιος να με βοηθησει με ενα καλωδιο και να γινετε διαχωριστης σηματος μπορω να κανω μια αξιοπρεπει δουλεια?οποιος ξερει παρακαλω ευχαριστω πολυ...

petasis
07-08-2011, 16:34
Ο δέκτης θα παίζει και με 1 καλώδιο, αλλά θα έχει προβληματάκια, όπως EPG με μόνο 2 εγγραφές (αυτό που βλέπεις τώρα και το επόμενο), και θα μπορείς να γράψεις μόνο αυτό που βλέπεις.

Τον έχουν φτιάξει να είναι συνδεδεμένα και τα 2 καλώδια, αν και τον λειτούργησα αρκετό καιρό μόνο με το 1...
Πρέπει να κατεβάσεις 2ο καλώδιο, δεν υπάρχει λύση με άλλο τρόπο...

manga1024
07-08-2011, 16:42
αν το θελω να γραφει η να κανω pause μονο σε αυτο που βλεπω και οχι σε αλλο καναλι θα εχω προβληματα?στο λεω φιλε γιατι 2 καλωδια δεν μπορω να κατεβασω και μην πανε τσαμπα τα λεφτα να τον αποκτησω....

petasis
07-08-2011, 18:48
Ναι, θα έχεις προβλήματα...

off_d
07-08-2011, 21:02
Ναι, θα έχεις προβλήματα...

Pause κτλ στο καναλι που βλεπεις με ενα καλωδιο γινεται κανονικα...

petasis
08-08-2011, 09:21
Ναι αλλά θυμάμαι εγγραφές άλλες φορές πετύχαιναν, και άλλες όχι...

manga1024
08-08-2011, 18:32
Ναι αλλά θυμάμαι εγγραφές άλλες φορές πετύχαιναν, και άλλες όχι...δλδ τι εννοεις?οτι εκανεσ pause και οταν το εβγαζες δεν στο συνεχιζε η κατι αλλο?

petasis
08-08-2011, 18:54
Όχι στην παύση, στην εγγραφή στο δίσκο. Άλλες φορές την έκανε, άλλες όχι.
Ανάλογα με το ποιο tuner αποφάσιζε να χρησιμοποιήσει ο δέκτης εσωτερικά...

manga1024
08-08-2011, 19:16
Όχι στην παύση, στην εγγραφή στο δίσκο. Άλλες φορές την έκανε, άλλες όχι.
Ανάλογα με το ποιο tuner αποφάσιζε να χρησιμοποιήσει ο δέκτης εσωτερικά...και δεν γινετε να το επιλεξεις εσυ μεσα απο τις ρυθμισεις?

petasis
08-08-2011, 20:34
Όχι.

manga1024
08-08-2011, 21:08
κατι τελευταιο να μην σε κουραζω....αν το βαλεις να προγραμματισει να γραψει θα σου γραψει κανονικα?για διαχωριστη σηματος μηπος κανει δουλεια?

petasis
08-08-2011, 21:20
Μην το ψάχνεις τσάμπα. Αν θες απλή θέαση και pause, παίζει με ένα καλώδιο. Αν θες PVR (αξιόπιστες εγγραφές και όχι τυχαίο αποτέλεσμα), θες διπλό καλώδιο. Το λογισμικό έχει φτιαχτεί για να είναι συνδεδεμένος με διπλό καλώδιο.

manga1024
08-08-2011, 21:30
γι αυτο σου λεω για διαχωριστει σηματος....ενα καλωδιο και να το διαχωριζει....οκ μην σε κουραζω αλλο σε ευχαριστω πολυ..

petasis
08-08-2011, 22:25
γι αυτο σου λεω για διαχωριστει σηματος....ενα καλωδιο και να το διαχωριζει....οκ μην σε κουραζω αλλο σε ευχαριστω πολυ..

Θεωρητικά ίσως δουλέψει με κάτι ανάλογο:

http://www.sadoun.com/Sat/Products/Perfect/S-8231D-2-Way_Splitter.jpg

Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Μόνο μια έξοδος πρέπει να αφήνει τις τάσεις ελέγχου, και να μην αφήνει να περάσουν μόνο τα UHF από την άλλη.

harris23
09-08-2011, 11:30
Τοσο δύσκολο ειναι τελικά να ξεκινησουν την υπηρεσία Novascope και Νova on demand και σε εμας τους 865αρηδες;

Ενα κουμπι ειναι ρε παιδια γιατι δεν το πατατε να εχουμε ολοκληρωμενες τις υπηρεσίες μας;

Τι συμβαινει επιτελους; :argue::argue:

petasis
09-08-2011, 12:17
Το nova on demand πως λειτουργεί; Πώς στέλνεις στην νόβα τι θες να κατεβάσεις; Τους το λες τηλεφωνικά; Ή συνδέεται ο δέκτης με κάποιο τρόπο (τηλεφωνικά ή με ethernet) με την νόβα;

harris23
09-08-2011, 14:16
Το nova on demand πως λειτουργεί; Πώς στέλνεις στην νόβα τι θες να κατεβάσεις; Τους το λες τηλεφωνικά; Ή συνδέεται ο δέκτης με κάποιο τρόπο (τηλεφωνικά ή με ethernet) με την νόβα;

Τι ωραια θα ήταν να ηταν ετσι....:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Δυστυχώς προκειται για μια υπηρεσιουλα μπαλωμενη χωρις να υπαρχουν τα καλα που υπαρχουν σε αλλες χωρες, οπως ακομη πιο νεες υπηρεσιες επι πληρωμη κ.α.
Ειναι ουσιαστικα το προγραμμα των ταινιων του NC1 NC2 απο το οποιο τις βραδυνες ωρες κατεβαινουν επιλεγμενες ταινιες (στο συνολο 20ωρες μηνιαιως) και μπορει καποιος να τις δει οποτε θελει μεσα στην περιοδο που ειναι απο πριν ορισμενη.

Εγω ουσιαστικα αυτη την υπηρεσια την χρησιμοποιουσα κατα κορον στον παλιο δεκτη 3001 οπου σημειωτεων η υπηρεσια δουλευει κανονικοτατα εδω και 3 χρονια περιπου.

Ετσι μπορουσα και εγραφα διπλασιες ποσοτητες ταινιων και σειρων, επισης εαν εχανα μια πρεμιερα δεν περιμενα την ημερα που θα την ξαναεβαζε, απλα πηγαινα στην κατηγορια on demand και την εβλεπα απο εκει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ χωρις χρεωση.

Η παλια αδελφη εταιρεια της δικης μας (πλεον εξ αγχιστειας) Multichoice Africa απο οπου μιλουσα με ενα παλικαρι ο οποιος ειναι τεχνικός τους μου ειπε πως εκτος απο την on demand υπηρεσια, πλεον υπαρχει και τα πηγαινει περιφημα, μια νεα υπηρεσια (Box Office) http://boxoffice.dstv.com/ η οποια προσφερει τις ΠΛΕΟΝ προσφατες ταινιες με εξτρα πληρωμή να ανέρχεται στα 3 ευρώ περιπου για τις νέες και στα 1-2 για τις παλαιότερες, με την ελαχιστη ενοικίαση να ειναι στις 48 ωρες. Ολα μέσω δορυφόρου παντα, χωρις IPTV....
...και εμεις εδώ ακόμα να γυρίσουμε εναν ρημαδιασμένο διακόπτη για να προσφέρουμε μια υπηρεσία που ΚΑΙ την πληρώνουμε αλλά εκτος αυτόυ υπάρχει σε παλαιίοτερο δέκτη και δουλεύει απρόσκοπτα.

ΕΥΓΕ ΣΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΝΟΒΑ ....

Ωρες ωρες απορώ και εγω που δεν ειμαι απο τους πιο "αγριους" ανθρώπους πως γινεται και υπαρχει τετοια αδρανεια.

sakels
09-08-2011, 14:29
Ε βαλε connxtv να πληρωνεις 3 και 4 ευρω την ταινια. Εγω ευχαριστω αλλα δε θα παρω. Αν νοικιαζεις μια ταινια καθε δυο μερες κανε τον πολλαπλασιασμο και δες πoσo θα σου ερθει το φθηνο connxtv.
Στα νοβασινεμα τις δειχνει τοσες φορες επαναληψη που και να μη θες να την πετυχεις την ταινια στο τελος θα τη δεις.

harris23
09-08-2011, 14:33
Ε βαλε connxtv να πληρωνεις 3 και 4 ευρω την ταινια. Εγω ευχαριστω αλλα δε θα παρω. Αν νοικιαζεις μια ταινια καθε δυο μερες κανε τον πολλαπλασιασμο και δες πισο θα σου ερθει το φθηνο coonxtv.
Στα νοβασινεμα τις δειχνει τοσες φορες επαναληψη που και να μη θες να την πετυχεις την ταινια στο τελος θα τη δεις.

Το θεμα δεν ειναι να βαλω Κονεξ, Ειχα ΚΟΝΕΞ και δεν με συνεφερε και το εβγαλα, το θεμα ειναι να μπορω εαν θελω ενα βραδυ δυο βραδια, να δωσω 3 ευρω και να την δω την ταινια που θα την ξαναβαλει μετα απο 3-4 μηνες στο NC1. Και μη μου πειτε για ΙΝΤΕΡΝΕΤ και διαφορα κουλα απο την στιγμη που δεν υποστηριζω την πειρατεια και οταν θελω κατι ειτε το βλεπω ειτε το νοικιαζω και εαν μπορω (οχι παντα) το αγοραζω. Ξερω... για μερικους ειμαι κοροιδο...:afro::afro:

sakels
09-08-2011, 14:37
Δεκτο, απλα θεωρω πεταμα χρηματων να πληρωνεις συνδρομητικη τβ και να θες να δινεις και αλλα εστω και τρια ευρω για μια ταινια.

manga1024
09-08-2011, 16:56
συν τις αλλης να πληρωνω τοσα ευρω και για να γραψω πρεπει να παρει το δικο της pvr και οχι εναν αλλο εξωτερικο δισκο...

lak100
09-08-2011, 17:20
παιδια μια ερωτηση μολις εγκατεστησα τον 865 τον εχω συνδεσει με hdmi με την samsung led τηλεοραση στην ρυθμιση προβολης να βλαω το native η το original? αμα βαλω το native και τα προβαλει ολα σε 1920χ1080 τα καναλια που δεν ειναι hd δεν θα ειναι χειροτερα?

petasis
09-08-2011, 21:25
Εγώ δεν έχω καταλάβει την διαφορά native/original. Το ίδιο δίνει και στις 2 περιπτώσεις. Έχει δει κανείς διαφορά;

sakels
09-08-2011, 22:18
εγω παντως οταν το εβαζα native στην tv εβγαζε παντα 720p, μονο οταν εβαλα 1080i εδειξε και στην tv 1080 (οπου η εικονα ηταν καλυτερη).

petasis
10-08-2011, 16:57
Έχεις πανασόνικ; Μου έκανε κάτι αντίστοιχο όταν τον σύνδεσα στην U20.
Στην 9705, και με τις 2 ρυθμίσεις δίνει 1080ι.

sakels
10-08-2011, 17:33
βαλε 1080i και μην παιδευεσαι... :-))

petasis
10-08-2011, 18:03
Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει ρύθμιση να βγάζει την ανάλυση του κάθε καναλιού στην έξοδο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει...

lak100
10-08-2011, 21:25
Ποια η διαφορα της native ρυθμισης με την 1080i αφου και 2 κανουν upscale σε 1920x1080i ενημερωτικα ρωταω

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

lak100
13-08-2011, 14:16
παιδια το καλωδιο hdmi που ερχεται με τον pvr ειναι καλο ποιοτηκως η καποιο αλλο θα μπορουσε να αποδωσει τα μεγιστα?

petasis
13-08-2011, 21:38
Αν βλέπεις εικόνα στην τηλεόρασή σου, μια χαρά είναι το καλώδιο. Τα ψηφιακά σήματα δεν είναι επιρρεπή σε ποιότητες καλωδίων όπως ήταν παλιά τα αναλογικά...

lak100
13-08-2011, 23:10
μια χαρα βλεπω εικονα

lak100
16-08-2011, 20:12
Παιδια γεια σας εχω και εγω τον pvr θελω να ρωτησω το εξης το tuner 1 μου δινει ποσοτητα σηματος 80% και ακριβεια 90% το δευτερο μου δινει 67% ποσοτητα και ακριβεια 90% γιατι το tuner 2 ειναι πιο χαμηλα σε ποσοτητα; πρεπει να παει και αυτο 80%; μηπως φταιει το καλωδιο το δευτερο tuner τι ρολο παιζει ;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

manga1024
22-08-2011, 20:10
Μην το ψάχνεις τσάμπα. Αν θες απλή θέαση και pause, παίζει με ένα καλώδιο. Αν θες PVR (αξιόπιστες εγγραφές και όχι τυχαίο αποτέλεσμα), θες διπλό καλώδιο. Το λογισμικό έχει φτιαχτεί για να είναι συνδεδεμένος με διπλό καλώδιο.φιλε τελικα πηρα το pvr!δεν μπορεσα να κατεβασω και δευτερο καλωδιο οπως σου ειχα πει αλλα συνδεσε το lnb στο πιατο με δυο καλωδια και το δευερο το συνδεσε στο καλωδιο της κεραιας με εναν μεικτη οπου και τον εβαλε και στο τελος ενα αλλο!ετσι κατεβαζει το ψηφιακο αλλαμκαι της κεραιας χωρις να επηρεαζει το ενα με το αλλο!

harris23
25-08-2011, 10:35
Μιλησα μολις με το τεχνικο τμημα και μου ειπανε πως στην επομενη αναβαθμιση που ερχεται αμεσα ισως και εντος της εβδομαδος που διανυουμε και ειναι ουσιαστικα συμπληρωμα της 8/10, περιλαμβανονται πληρως ανακαινισμενες οι υπηρεσιες Novascope καθως και η υπηρεσια Nova on demand στην οποια πλεον προστιθεται και η δυνατοτητα παρακολουθησης ταινιων HD.

manga1024
25-08-2011, 19:04
Μιλησα μολις με το τεχνικο τμημα και μου ειπανε πως στην επομενη αναβαθμιση που ερχεται αμεσα ισως και εντος της εβδομαδος που διανυουμε και ειναι ουσιαστικα συμπληρωμα της 8/10, περιλαμβανονται πληρως ανακαινισμενες οι υπηρεσιες Novascope καθως και η υπηρεσια Nova on demand στην οποια πλεον προστιθεται και η δυνατοτητα παρακολουθησης ταινιων HD.δλδ θα εχουμε nova on demand και novascope στον hd pvr???!!!πολυ καλο για αληθινο απο την νοβα!!

appoul
25-08-2011, 20:02
Μιλησα μολις με το τεχνικο τμημα και μου ειπανε πως στην επομενη αναβαθμιση που ερχεται αμεσα ισως και εντος της εβδομαδος που διανυουμε και ειναι ουσιαστικα συμπληρωμα της 8/10, περιλαμβανονται πληρως ανακαινισμενες οι υπηρεσιες Novascope καθως και η υπηρεσια Nova on demand στην οποια πλεον προστιθεται και η δυνατοτητα παρακολουθησης ταινιων HD.

Ας λειτουργήσει πρώτα το Nova On Demand και μετά θα χαρώ που θα μπει και η δυνατότητα παρακολούθησης HD!!!!!!

harris23
26-08-2011, 08:46
Υπαρχουν ενα σωρο ενδειξεις πως ειμαστε παρα πολυ κοντα στην εναρξη της παραπανω υπηρεσιας αφου εδω και αρκετο καιρο υπαρχουν 2 καναλια στην 12130 που αναφερονται ως pvod_service kai pdc που ειναι καναλια απο τα οποια μαλλον θα ξεκινανε τα feeds των ταινιων. Επισης για να φτασουν σε σημειο να μου πουνε στο τηλεφωνο πως εξαιρετικα συντομα θα αρχισει η υπηρεσια επειδη υπαρχουν αρκετοι που το ζητανε.

tdm900
26-08-2011, 11:25
Θα ήθελα να μάθω κάτι σχετικά με τον Novabox HD PVR. Είμαι ήδη συνδρομητής της Nova και σκέφτομαι να αγοράσω έναν hd για καλύτερη εικόνα. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω άλλο καλώδιο από το πιάτο (το καλώδιο που έχω τώρα είναι εντοιχισμένο και δε λέει να φέρω άλλο εξωτερικό).
Το ερώτημα που έχω είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον PVR με ένα μόνο καλώδιο (ουσιαστικά με ενδιαφέρει μόνο η εγγραφή προγραμμάτων, τη διπλή χρήση ξέρω ότι δεν μπορώ να την έχω).

harris23
26-08-2011, 11:32
Θα ήθελα να μάθω κάτι σχετικά με τον Novabox HD PVR. Είμαι ήδη συνδρομητής της Nova και σκέφτομαι να αγοράσω έναν hd για καλύτερη εικόνα. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω άλλο καλώδιο από το πιάτο (το καλώδιο που έχω τώρα είναι εντοιχισμένο και δε λέει να φέρω άλλο εξωτερικό).
Το ερώτημα που έχω είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον PVR με ένα μόνο καλώδιο (ουσιαστικά με ενδιαφέρει μόνο η εγγραφή προγραμμάτων, τη διπλή χρήση ξέρω ότι δεν μπορώ να την έχω).

Θα εχεις προβληματα με τον ηλεκτρονικο οδηγο προγραμματος της εβδομαδας καθως θα δειχνει μονο τα πρωτα 2 προγραμματα μονο της τρέχουσας ημερας καθως επισης δεν θα κατεβαινουν ταινιες στο σκληρο δισκο απο την υπηρεσια nova on demand. Σε μενα οταν τον πρωτοπηρα καποιες ωρες μεχρι να ερθει ο τεχνικος να τρυπησει και δευτερη φορα τον τοιχο, προσπαθησα να τον δουλεψω με ενα καλωδιο πραγματοποιωντας εγγραφη και μου κολλουσε συνεχεια κανοντας απανωτες επανεκιννησεις οποτε μαλλον θα δυσκολευτεις.

manga1024
26-08-2011, 17:45
Το ερώτημα που έχω είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον PVR με ένα μόνο καλώδιο (ουσιαστικά με ενδιαφέρει μόνο η εγγραφή προγραμμάτων, τη διπλή χρήση ξέρω ότι δεν μπορώ να την έχω).οπως ειπε ο χαρης θα εχεις προβλημα με ενα καλωδιο.και εγω ειχα απελπιστει γιατι δεν μπορουσα και να κατεβασω 2 καλωδιο και ο ηλεκτρονικος που εφερα μου προτεινε το εξης απλο!:αν κατεβαζεις και καλωδιο απ την κεραια σου τοτε βαζεις εναν μεικτη και συνδεεισ το δευτερο καλωδιο απο κει και μετα κατο σπιτι σου αλλο ενα που το συνδεεις με ξεχωριστα καλωδια στην τηλεοραση και το αλλο στον δεκτη!δλδ στην ουσια κατεβαζεις με ενα καλωδιο και τα δυο!εγω λογω καλης κεραιας δεν επηρεαζετε το αναλογικο και ενα μηνα τωρα δεν εχω κανενα προβλημα και στα δυο!!για ρωτα κανενα ηλεκτρονικο..

manga1024
26-08-2011, 17:54
Υπαρχουν ενα σωρο ενδειξεις πως ειμαστε παρα πολυ κοντα στην εναρξη της παραπανω υπηρεσιας αφου εδω και αρκετο καιρο υπαρχουν 2 καναλια στην 12130 που αναφερονται ως pvod_service kai pdc που ειναι καναλια απο τα οποια μαλλον θα ξεκινανε τα feeds των ταινιων. Επισης για να φτασουν σε σημειο να μου πουνε στο τηλεφωνο πως εξαιρετικα συντομα θα αρχισει η υπηρεσια επειδη υπαρχουν αρκετοι που το ζητανε.μακαρι...αν και δεν θα χανουμε χωρο στον σκληρο δισκο απο τις ταινιες που θα θελει να βαλει??

harris23
29-08-2011, 15:19
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΤΗΣ ΝΟΒΑ;;;

ΘΑ ΤΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ONDEMAND?

ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ;;;

κΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.....ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ....2-3 ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΤΕ, ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ..ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ;;;

ΠΩς ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΛΊΟ ΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;

ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΕΚΤΗ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΕΣ ΝΕΕΣ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΣΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ; ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΕΚΤΗ ΜΕ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΑΚΕΤΑ ΕΧΕΤΕ.....

(συγγνωμη για τα κεφαλαια αλλα τα εχω παρει....)

malakudi
29-08-2011, 17:04
@harris23: Και τώρα που τα έγραψες κεφαλαία (και μάλιστα 2 φορές - σε δύο νήματα), τι κατάλαβες δηλαδή;

Δε θυμάμαι να διαφήμισε ποτέ η υπηρεσία Nova Plus το on demand. Επίσημα τουλάχιστο ποτέ δεν ανακοινώθηκε κάτι τέτοιο.

manga1024
31-08-2011, 17:47
τελικα αυτη η αναβαθμιση οπως ειπα και παραπανω μαλλον ηταν ραδιο αρβυλα(?)

theox
01-09-2011, 08:06
οπως ειπε ο χαρης θα εχεις προβλημα με ενα καλωδιο.και εγω ειχα απελπιστει γιατι δεν μπορουσα και να κατεβασω 2 καλωδιο και ο ηλεκτρονικος που εφερα μου προτεινε το εξης απλο!:αν κατεβαζεις και καλωδιο απ την κεραια σου τοτε βαζεις εναν μεικτη και συνδεεισ το δευτερο καλωδιο απο κει και μετα κατο σπιτι σου αλλο ενα που το συνδεεις με ξεχωριστα καλωδια στην τηλεοραση και το αλλο στον δεκτη!δλδ στην ουσια κατεβαζεις με ενα καλωδιο και τα δυο!εγω λογω καλης κεραιας δεν επηρεαζετε το αναλογικο και ενα μηνα τωρα δεν εχω κανενα προβλημα και στα δυο!!για ρωτα κανενα ηλεκτρονικο..
Καλημέρα φίλε,
Ήθελα να σε ρωτήσω, έχεις ξεχωριστά καλώδια για επίγεια tv και sat; εγώ έχω ένα καλώδιο για tv και βλέπω δορυφορική μέσω μίκτη. Υπάρχει τρόπος να περάσω σήμα για το 2ο δέκτη;

manga1024
01-09-2011, 19:27
Καλημέρα φίλε,
Ήθελα να σε ρωτήσω, έχεις ξεχωριστά καλώδια για επίγεια tv και sat; εγώ έχω ένα καλώδιο για tv και βλέπω δορυφορική μέσω μίκτη. Υπάρχει τρόπος να περάσω σήμα για το 2ο δέκτη;ναι εχω ξεχωριστα καλωδια και ετσι αυτο πουλες δεν το γνωριζω αν αντεχει και τριτο σημα στο ενα καλωδιο

mitsosath
07-09-2011, 22:21
Μπορεις να μου πεις πως γινεται με ενα καλωδιο απο την ταρατσα να εχω και δορυφορικο και αναλογικο σημα; καποιος μικτης; αν ναι μου δινεις καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτον; ευχαριστω

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

kblachos
08-09-2011, 08:50
Πως γινεται με ενα καλωδιο απο την ταρατσα να εχω και δορυφορικο και αναλογικο σημα; καποιος μικτης; αν ναι μου δινεις καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτον; ευχαριστω

Χρειάζεσαι έναν TV-Sat combiner:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=84030

mitsosath
09-09-2011, 00:03
σε ευχαριστω πολυ.

Οπως ηρθε ο τεχνικος της νοβα σημερα ετσι κ εφυγε. Το καλωδιο που κατεβαινει απο την ταρατσα (εκτος οροφος) στον πρωτο μου πε οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση. Και πως δεν προκειται να εχει αποτελεσμα. Θα φερει ανεξαρτητο καλωδιο πιο ενισχυμενο απο αυτο που δινει η νοβα. Ισως ομως χρειαστει αλλαγη πιατου (πιο μεγαλου απο 65cm)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Serafeim Karakostas
09-09-2011, 00:23
Για το καλώδιο προφανώς δεν μπορώ να έχω άποψη αλλά για λήψη nova το κάτοπτρο είναι εντάξει.

lak100
09-09-2011, 09:02
ξερουμε ποτε θα ερθει η περιοβητη αναβαθμιση?

harris23
09-09-2011, 09:15
Εγω πλεον δεν ασχολουμαι ξανα με αναβαθμισεις, ondemand, novascope ας κανουν οτι θελουν.. βαρεθηκα να ακουω τα ιδια και τα ιδια!!!
Λες και ειναι τοσο δυσκολο να κανουν μια αναβαθμιση της προκοπης και να ειναι ολα μεσα. Δεν λενε τιποτα αλλα και να πουνε τα 2/3 απο αυτα που λενε στο τηλεφωνο ειναι μπαρουφες.
Αντε γεια λοιπον.....

harris23
09-09-2011, 09:31
Επικοινωνησα μολις τωρα ετσι να ακουσω τι εχουν να μου πουν και ακουσα κατι που επαληθευσε αυτα που ελεγα πριν....Η περιβοητη αναβαθμιση που φτιαχνει (που υποθετικα ερχοτανε αμεσα)...Novascope kai ondemand ερχεται σε 3-6 μηνες....Τα συμπερασματα δικα σας.

petasis
09-09-2011, 09:37
Τι είναι το novascope;

harris23
09-09-2011, 09:39
Αναβαθμισμενο teletext με πληροφοριες για τον καιρο, νεα χρηματιστηριο, ταινιες θεατρα κλπ κλπ κλπ

nikoskouklos
09-09-2011, 15:56
Μέχρι πόσες διαφορετικές εγγραφές ταυτόχρονα μπορώ να κάνω στο σκληρό;

Πχ μπορώ να γράφω ταινία στο cinema1 στις 17:00 και ντοκιμαντερ στο history την ίδια ώρα;

AKISKDG
09-09-2011, 20:00
Μέχρι πόσες διαφορετικές εγγραφές ταυτόχρονα μπορώ να κάνω στο σκληρό;

Πχ μπορώ να γράφω ταινία στο cinema1 στις 17:00 και ντοκιμαντερ στο history την ίδια ώρα;

Οχι...

G10VANNI
10-09-2011, 03:05
Γεια σας παιδιά. Εχω εδώ και έναν χρόνο τον 831 κ σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Πριν λίγες μέρες έκανα το βήμα για τον 865 με σκοπό το multiview. Οι καλωδιώσεις οκ και αφού εβαλα εργοστασιακές ρυθμίσεις στον δέκτη, έκανα τηνν απαραίτητη αναβάθμιση. Η αναβάθμιση αντί να κρατήσει 10-15 λεπτά κρατά μόνο 3 δευτερόλεπτα!!! Σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της NOVA, μου είπαν να πάω να αλλάξω τον PVR865, με νέο. Reset και επανεγκατάσταση έκανα. Τα ίδια πάλι. Είχε κάποιος άλλος φίλος εδώ μέσα παρόμοιο πρόβλημα? έχει κάποιος άλλη ιδέα για το τι μπορεί να φταίει? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

theox
10-09-2011, 10:37
Γεια σας παιδιά. Εχω εδώ και έναν χρόνο τον 831 κ σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Πριν λίγες μέρες έκανα το βήμα για τον 865 με σκοπό το multiview. Οι καλωδιώσεις οκ και αφού εβαλα εργοστασιακές ρυθμίσεις στον δέκτη, έκανα τηνν απαραίτητη αναβάθμιση. Η αναβάθμιση αντί να κρατήσει 10-15 λεπτά κρατά μόνο 3 δευτερόλεπτα!!! Σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της NOVA, μου είπαν να πάω να αλλάξω τον PVR865, με νέο. Reset και επανεγκατάσταση έκανα. Τα ίδια πάλι. Είχε κάποιος άλλος φίλος εδώ μέσα παρόμοιο πρόβλημα? έχει κάποιος άλλη ιδέα για το τι μπορεί να φταίει? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Την πρώτη μέρα που τον πήρα τα ίδια μου έκανε. Κάποια στιγμή που το ξαναδοκίμασα, έκανε κανονικά update. Υπομονή, μάλλον είναι ιδιότροπος...

petasis
10-09-2011, 15:41
Ναι, είναι αρκετά μεγάλη η αναβάθμιση. Αν κάτι πάει λάθος, σταματά η διαδικασία... Θα πάρει αρκετά λεπτά (γύρω στα 20).

G10VANNI
10-09-2011, 17:19
Όλα πήγαν καλά. Κάποιο προσωρινό κόλλημα μάλλον. Σας ευχαριστώ. Κάτι άλλο που παρατήρησα. Στον 831 είχα IR eye με την κρεβατοκάμαρα κ πήγαινε σφαίρα. Στον 865 το ίδιο μάτι απλά δε δουλεύει! Δοκίμασα κ με άλλο σετ ματιών που διέθετα…το ίδιο. Στον 831 συνεχίζουν να ανταποκρίνονται άψογα. Τι μπορεί να είναι αυτό? Ασυμβατότητα χλωμό, καθότι τα τηλεκοντρόλ της NOVA είναι ίδια, τουλάχιστον εξωτερικά. Χρησιμοποιεί κάποιος IR eye για τον 865 που δουλεύει άψογα? Αν ναι. ποιας εταιρίας ειναι?

G10VANNI
12-09-2011, 18:10
:nounder:
Κανείς εδώ δε χρησιμοποιεί ασύρματη αναμετάδοση εντολών τηλεχειριστηρίου???
:hmmmm:

tazio
17-09-2011, 12:27
Ρωτάω εδώ μια και δε βρήκα κάποιο πλησιέστερο θέμα, με βάσει αυτά που μου είπαν από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

Έχω τον Panasat 1110 και θέλω όταν λείπω από το σπίτι να γράφω κάποιες εκπομπές (ειδικά από το eurosport) για να τις βλέπω όποτε ευκαιρήσω.
Ρώτησα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της nova και μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι να πάρω τον HD PVR 865 που παρέχει δυνατότητα εγγραφής κ.λ.π..
Ισχύει αυτό ή όχι;

Σας ευχαριστώ.

jrjr
17-09-2011, 13:10
πως θα έχω ακριβεια σηματος nova 100%;

petasis
17-09-2011, 13:16
Ρωτάω εδώ μια και δε βρήκα κάποιο πλησιέστερο θέμα, με βάσει αυτά που μου είπαν από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

Έχω τον Panasat 1110 και θέλω όταν λείπω από το σπίτι να γράφω κάποιες εκπομπές (ειδικά από το eurosport) για να τις βλέπω όποτε ευκαιρήσω.
Ρώτησα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της nova και μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι να πάρω τον HD PVR 865 που παρέχει δυνατότητα εγγραφής κ.λ.π..
Ισχύει αυτό ή όχι;

Σας ευχαριστώ.

Ναι, ισχύει. Από το εβδομαδιαίο EPG μπορείς να προγραμματίσεις να γράψει μια ή περισσότερες εκπομπές. Πρέπει να αφήσεις ανοικτό τον δέκτη όμως. Και να κατεβάσεις 2 καλώδια από το πιάτο, επειδή έχει 2 δέκτες.

theox
17-09-2011, 14:39
Δεν χρειάζεται να είναι ανοικτός ο δέκτης για να κάνει εγγραφές. Μόνο στη μπρίζα!

AKISKDG
17-09-2011, 16:42
Και έτσι όπως είσαι μπορείς να γράψεις αρκεί να τον συδέσεις με dvd decorder και ο ΄δεκτης πρέπει να είναι ανοικτός και στο κανάλι που σε ενδιαφέρει.
Με τοn 865, που έχω και εγώ, απλός προγραμματισμός και χωρίς το δέκτη ανοικτό κάνεις τη δουλειά σου

petasis
17-09-2011, 19:38
Δεν χρειάζεται να είναι ανοικτός ο δέκτης για να κάνει εγγραφές. Μόνο στη μπρίζα!

Να σου πω την αλήθεια, μια φορά που είχα βάλει εγγραφή αλλά ήταν stand-by τελικά δεν την έκανε. Οπότε δεν δοκίμασα ξανά...

tazio
17-09-2011, 20:15
Με τον 1110 μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο και η λύση του dvd recorder ακούγεται καλή. Αλλά εσείς σα πιο ψαγμένοι τι γνώμη έχετε αξίζει να πάρω dvd recorder ή τον 865.
Ρωτάω επειδή όλο και ακούω ή διαβάζω για προβλήματα στο συγκεκριμένο δέκτη.

petasis
18-09-2011, 08:38
Με το dvd recorder θα πάρεις αναγκαστικά το σήμα σε κάποια αναλογική έξοδο, το οποίο θα επανακωδικοποιηθεί. Θα υπάρχει απώλεια της ποιότητας.

Στον 865 θα γράφεις το ίδιο πρόγραμμα όπως εκπέμπεται, χωρίς απώλεια, αλλά η εγγραφή είναι κωδικοποιημένη, παραμένει μόνο εντός του δέκτη, και μπορείς να την δεις μόνο όσο έχεις συνδρομή.

theox
18-09-2011, 09:21
Κάνε άλλη μια προσπάθεια. Εγώ κάνω εγγραφές συχνά και δεν είχα πρόβλημα.

tlgex
18-09-2011, 11:53
Σημερα το πρωι που πηγα να ανοιξω τον 865 ανεκαλυψα οτι ηταν νεκρος και ακουγοταν ενα σφυριγμα (προφανως τα επαιξε το τροφοδοτικο).

Αυριο θα παει στο καταστημα forthnet που τον αγορασα πριν απο 1,5 μηνα .
Γνωριζετε αν η αλλαγη του δεκτη θα γινει αμεσα ?

tazio
18-09-2011, 21:54
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δε με ενδιαφέρει αν δε θα μπορώ να δω εγγραφές αν δεν έχω συνδρομή. Για ευκολία θέλω την εγγραφή όταν λείπω από το σπίτι.
Απ΄ότι κατάλαβα είναι και πιο εύκολο να προγραμματίζω τις εγγραφές μέσω του δέκτη της εταιρείας.
Θα πάω μια βόλτα από την Multichoice για να δω τι και πως.

AKISKDG
20-09-2011, 20:46
Με το dvd recorder δεν υπάρχει κανένα σοβαρό θέμα σε σχέση με την ποιότητα, αλλά μόνο με το γεγονός ότι πρέπει υποχρεωτικά να είσαι συντονισμένος στο κανάλι που γράφεις.
όσον αφορά τον 865, εγώ εδώ και δυο μήνες που έχω και στα δύο δωμάτια είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από την ποιότητα και από τις ευκολίες που μου προσφέρουν

harris23
28-09-2011, 09:52
τι θα γίνει τελικά με την περιβόητη υπηρεσία Nova on demand και Νovascope; Γεμίσαμε ερασιτέχνες τεχνικούς εκει μέσα μου φαίνεται!!!!

strikal
28-09-2011, 14:41
τι θα γίνει τελικά με την περιβόητη υπηρεσία Nova on demand και Νovascope; Γεμίσαμε ερασιτέχνες τεχνικούς εκει μέσα μου φαίνεται!!!!

το μονο που ενδιαφερει την nova ειναι να εχει συνδρομητες...
Αν το novaondemand και το novascope ειχε επιπλεον χρεωση θα το ειχαν σαν υπηρεσια

Εδω δεν επιτρεπουν στον δεκτη να λανβανει αλλα ελευθερα καναλια απο τον ιδιο δορυφορο και ας μην πουμε για το diseqc του δεκτη:motz:

Για τους παραπανω και αλλους πολλους λογους δεν προκειται να ενδιαφερθω για το HD και για δεκτες τυπου pace

manga1024
28-09-2011, 18:36
τωρα μου ρθε μυνημα πως απο σημερα εκπεμπει και το ert hd!συγγνωμη αλλα δεν θα παρω!!

magus32
28-09-2011, 19:20
Για σας, εκανα νεα συνδρομη στο πακετο Multiview και Nova οτι πρεπει να κανω αναβαθμηση τα μηχανιματα (HD 831 και PVR HD 865) για να ενεργοποιηθει το πακέτο συνδρομης. Το HD 831 ολοκληρωσε επιτυχως την αναβαθμιση αλλα το προβλημα μου ειναι το PVR HD 865, συγκεκριμένα οταν παω να κανω αναβαθμιση το PVR δεν γινετε τιποτα, απλος γινετε επαννεκινηση του μιχανηματος και τιποτα αλλο, μηπως ξερετε κατι ;

Ευχαριστω πολυ

strikal
28-09-2011, 20:08
στο τεχνικο τμημα της nova πηρες τηλεφωνο;;;

σου βρηκαν λυση;;;

seaman13
28-09-2011, 21:33
Για σας, εκανα νεα συνδρομη στο πακετο Multiview και Nova οτι πρεπει να κανω αναβαθμηση τα μηχανιματα (HD 831 και PVR HD 865) για να ενεργοποιηθει το πακέτο συνδρομης. Το HD 831 ολοκληρωσε επιτυχως την αναβαθμιση αλλα το προβλημα μου ειναι το PVR HD 865, συγκεκριμένα οταν παω να κανω αναβαθμιση το PVR δεν γινετε τιποτα, απλος γινετε επαννεκινηση του μιχανηματος και τιποτα αλλο, μηπως ξερετε κατι ;

Ευχαριστω πολυθα σου πουν ενα συνγκεκριμενο συνδυασμό πλήκτρων να πατήσεις και θα την κάνεις χειροκίνητα 2106602000

magus32
29-09-2011, 00:00
Δεν μπορεσαν να με βοηθησουν μου ειπαν να παω σε Τεχνικο, μηπως φταιει το οτι εχω συνδεσει μονο ενα καλωδιο ; Γινετε και χειροκινητα ;

Ευχαριστω πολυ

michkal91
29-09-2011, 00:33
Νομίζω πρέπει να είναι συνδεδεμένα και τα δυο καλώδια για να λειτουργήσει ο pvr....

G10VANNI
29-09-2011, 11:00

Ευχαριστω πολυ
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε μένα. Πρέπει να είναι ολοκληρωμένη η συνδεσμολογία (καλωδίωση) μεταξύ δορυφορικών πιάτων και μεταξύ αποκωδικοποιητών για να αναβαθμιστεί ο 865! Τα έχεις συνδέσει όλα??

nikoskazanakis
30-09-2011, 22:32
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε μένα. Πρέπει να είναι ολοκληρωμένη η συνδεσμολογία (καλωδίωση) μεταξύ δορυφορικών πιάτων και μεταξύ αποκωδικοποιητών για να αναβαθμιστεί ο 865! Τα έχεις συνδέσει όλα??

Μα δεν έχουν τον θεό τους ήμαρτον!!!!Τώρα σοβαρά μιλάτε ότι σε υποχρεώνουν για να κάνεις αναβάθμιση στο δέκτη να έχεις και τα δύο τουνέρ συνδεδεμένα;;;; Εμένα γούστο και καπέλο μου, παίρνω τον Pvr μόνο για να γράφω, όχι για να βλέπω άλλο και να γράφω άλλο, και δε μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο δέκτη;;;!!!! Απίστευτα πράγματα!!!!!!

Stama
01-10-2011, 21:52
Παιδιά δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό τοπικ, αλλά για βοηθηστε με πως μπορώ να έχω ηχο από το home cinema, οταν βλέπω νοβα.
Το home cinema είναι το Sony BDV-F500 και η tv η Samsung UE46C7000
Αν γίνεται να είστε αναλυτικοί, γιατί είμαι και λίγο άσχετος.
Ευχαριστώ

magus32
02-10-2011, 17:05
Παιδια εγω ελυσα το προβλημα με την αναβαθμιση του 865 αλλα τωρα εχω ενα αλλο, ο 865 φαινεται να λειτουργει καλα ομως με τον 831 καποιες φορες οταν αλλαζει βγαζει ενα μηνυμα που λεει "ΛΗΞΗ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΡΤΑΣ" και το νουμερο σφαλματος πρεπει να ηταν Ε-143-3 μηπως ξερετε κατι;

Ευχαριστω πολυ

tlgex
02-10-2011, 19:58
Aυτο συνηθως το κανει γιατι τον εχεις αρκετη ωρα κλειστο ή αν το κανει οταν τον εχεις ανοικτο τοτε νομιζω οτι κατι φταιει στο καλωδιο που ενωνει τους δυο δεκτες .

michkal91
03-10-2011, 15:34
Αυτο μου το έχει κάνει και εμενα 2 φορές αλλα για δευτερόλεπτα, μετά παίζει κανονικά.

AKISKDG
03-10-2011, 18:52
Αυτό το κάνει ο δεύτερος δέκτης όταν τον ανοίγεις για πρώτη φορά, καθώς θέλει λίγη ώρα μέχρι να έρθει το σήμα από τον κύριο.
Εμένα το κάνει πάντα κάθε φορά που τον ανοίγω (απόσταση ανάμεσα στους δυο 70 μέτρα) αλλά όταν ανοίξει όλα οκ...

magus32
04-10-2011, 07:47
Παιδια εχει αρχισει να γινετε ενοχλητικο, τωρα το κανει συνεχεια και κραταει αρκετη ωρα, ακομη και οταν βλεπεις καναλι το κανει

harris23
04-10-2011, 14:12
Παιδιά υπήρξε κανένα νεώτερο σχετικά με την αναβαθμιση για την υπηρεσια Novascope / Nova ondemand?

magus32
04-10-2011, 21:02
Μια αλλη απορεια ενω στον 831 φενετε κανονικα ολο το προγραμμα ενος καναλιου στον 865 φενετε μονο το τρεχον και το αμεσως επομενο μηπως ξερετε τι φταιει ;

Ευχαριστω πολυ

michkal91
04-10-2011, 23:53
Κανε ενα reset στον δεκτη απο το κουμπι που ειναι πανω σε αυτον και θα εισαι οκ,

magus32
05-10-2011, 00:11
Κανε ενα reset στον δεκτη απο το κουμπι που ειναι πανω σε αυτον και θα εισαι οκ,

Το δοκημασα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα

michkal91
05-10-2011, 00:20
Σοβαρά? εμενα μου έχει γινει και στους δυο pvr που έχω αλλα μόλις έκανα reset ήταν οκ.
Για δοκίμασε να βάλεις για λίγη ώρα το animal planet και το novacinema για να πιάσει το epg.(Εμενα από το κεντρο πελατων μου είχαν πει για το animal.)

magus32
05-10-2011, 00:39
Οντως επιασε αυτο, ευχαριστω για την βοηθεια, το μονο που μου μενει τωρα ειναι να λυσω το προβλημα με το "Ληξη χρονου προσβασης καρτας" Ε-143-4 εχω αλλαξει καλωδιο αναμεταξυ των δυο αποκωδικοποιητων και περιμενω να δω αποτελεσμα, αλλα η μανα μου μου ειπε πως εχει εφανιστει παλι το μυνημα μια φορα μεχρι τωρα, μηπως γνωριζει κατι αλλο περα του καλωδιου ;

Ευχαριστω πολυ

michkal91
05-10-2011, 00:52
Ωραια που το εφτιαξες. Οσο για το μηνυμα που σου βγαζει, μολις το εβγαλε και σε εμενα. Μεχρι τωρα μου το ειχε βγαλει κανα δυο φορες, αλλα επανερχοταν αμεσως. Τωρα κολλησε και εκανα reset για να παιξει.
Δε ξερω τι παιζει, εμενα ο τεχνικος της νοβα μου ειχε πει οτι δεν δουλευουν καλωδια πανω απον20 μετρα και καλωδια με ενωση μεταξυ τους. Εμεναντο καλωδιο ειναι 40 μετρα και εχω και ενωση και δουλευει. Τι να πω.

magus32
05-10-2011, 01:16
Ωραια που το εφτιαξες. Οσο για το μηνυμα που σου βγαζει, μολις το εβγαλε και σε εμενα. Μεχρι τωρα μου το ειχε βγαλει κανα δυο φορες, αλλα επανερχοταν αμεσως. Τωρα κολλησε και εκανα reset για να παιξει.
Δε ξερω τι παιζει, εμενα ο τεχνικος της νοβα μου ειχε πει οτι δεν δουλευουν καλωδια πανω απον20 μετρα και καλωδια με ενωση μεταξυ τους. Εμεναντο καλωδιο ειναι 40 μετρα και εχω και ενωση και δουλευει. Τι να πω.

Οταν λες reset ποιον ενοεις τον 831 ή τον 865; με το reset επανηλθε ή παλι τα ιδια ; νομιζω πως το καλωδιο που χρησιμοποιω τωρα ειναι μικροτερο απο 20 μετρα καπου στα 10 για την ακριβεια πρεπει να ειναι.

Ευχαριστω πολυ

michkal91
05-10-2011, 01:24
Κοιτα εγώ έχω 2 pvr.Όταν είπα για reset εννοούσα τον slave δεκτη, στην περίπτωση σου τον 831.

Τώρα για το καλώδιο δεν ξέρω, και εγώ άσχετος είμαι αο δορυφορικά τώρα άρχισα να διαβάζω όταν και χρειάστηκε να βάλω τους νέους δεκτες της nova (αν και συνδρομητής κοντα στα 6)

magus32
05-10-2011, 11:06
Το προβλημα δεν λυθηκε ακομη και με το reset μηπως γνωριζεται κατι αλλο;

Ευχαριστω πολυ

harris23
05-10-2011, 14:44
Αναφέρθηκε πως εντος του 2012 θα ξεκινησει η υπηρεσία nova anywhere και υπηρεσια ondemand που θα μπορουμε να βλεπουμε μεσω της ευρυζωνικης συνδεσης οποιες ταινιες θελουμε.
Γνωριζουμε εαν αυτο θα προσφερεται ΜΟΝΟ μεσω ιντερνετ και οχι δορυφορικά;

michkal91
08-10-2011, 21:38
Παιδιά κάτι το οποίο εντόπισα σήμερα που κάθισα να δω τηλεοραση στο σαλονι. Στον pvr του σαλονιου στα hd δεν αλλαζει η ενταση.Στην τηλεοραση στο δωματιο μου αλλάζει κανονικα.

michkal91
10-10-2011, 00:47
Πηρα τηλ στην nova για το θεμα με τα hd και μου απαντησαν. Κυριε φταιει η τηλεοραση σας που ειναι καινουρια χαχα

bmw318cabrio
10-10-2011, 20:02
Το EPG πως γινεται να μην μου δειχνει καποιες φορες ??
Εχω ακριβεια 100% και σταθμη σηματος 80 η 90% ...τι μπορει να φταιει και μου δειχνει μονο κανα δυοωρο μπροστα??

appoul
10-10-2011, 23:06
Πηρα τηλ στην nova για το θεμα με τα hd και μου απαντησαν. Κυριε φταιει η τηλεοραση σας που ειναι καινουρια χαχα

Τι θέλεις και εσύ και πας και αγοράζεις καινούργια τηλεόραση???? Η παλιά δεν σου κάνει????? :silly:
Έχω μια κουμούτσα από το 1985 , θέλεις να σου την στείλω????!!!!!!!:Banane0:

Κορυφαία η απάντηση που πήρες!!!!!! Δεν παίζονται, είναι θεοί οι τύποι!!!!!!!!

appoul
10-10-2011, 23:07
Το EPG πως γινεται να μην μου δειχνει καποιες φορες ??
Εχω ακριβεια 100% και σταθμη σηματος 80 η 90% ...τι μπορει να φταιει και μου δειχνει μονο κανα δυοωρο μπροστα??

Κάνε reset τον αποκωδικοποιητή.

michkal91
11-10-2011, 00:05
Τι θέλεις και εσύ και πας και αγοράζεις καινούργια τηλεόραση???? Η παλιά δεν σου κάνει????? :silly:
Έχω μια κουμούτσα από το 1985 , θέλεις να σου την στείλω????!!!!!!!:Banane0:

Κορυφαία η απάντηση που πήρες!!!!!! Δεν παίζονται, είναι θεοί οι τύποι!!!!!!!!

Με το που το ακουω τους λεω. Υπαρχει ενδεχομενο με κανενα νεο firmware να φτιαχτει; Και μου κανει οχι γιατι ειναι θεμα της τηλεορασης. Λεω α οκ μαλιστα. Γεια σας.

magus32
11-10-2011, 19:43
Παιδια πως μπορω να μεταφερω τις εκπομπες που εγω γραψει στον σκληρο του 865 σε USB ;

Ευχαριστω πολυ

Andreas Astra
11-10-2011, 19:56
Δεν γίνεται.

AKISKDG
12-10-2011, 20:32
Παιδιά έχω δυο PVR και στον κεντρικό μερικές από τις ταινίες που έχω γράψει (έχω φτάσει σχεδόν στο 85% στο σκληρό) κολλάνε και δεν παίζουν, ενώ στον δεύτερο που είναι στο δωμάτιο όλα είναι οκ. Υπάρχει καμία ιδέα?

petasis
12-10-2011, 21:32
Κάνε μια επανεκκίνηση στον δέκτη, βγάζοντας τον λίγο από το ρεύμα...

AKISKDG
13-10-2011, 20:21
για να δούμε, thanks

tlgex
15-10-2011, 14:02
Και εγω εχω θεμα με το EPG.
Συγκεκριμενα μου δειχνει μονο αυτο που παιζει και το επομενο ,τιποτε αλλο.

Το ιδιο παρατηρω και στον 831 ομως.

Μολις εβγαλα τον 865 απο την πριζα ,αλλα δεν αλλαξε τιποτα.