PDA

View Full Version : AMTC DTHD290

Pages : [1] 2 3

Jotheo
22-12-2010, 22:30
Τον ανακάλυψα στο Carrefour και δεν αντιστάθηκα στην τιμή του.
Φυσικά πριν την αγορά του πήγα με ένα USB stick στο κατάστημα της Κηφισίας,όπου και το δοκίμασα στην αναπαραγωγή αρχείων Avi και MKV με εξωτερικούς Ελληνικούς υπότιτλους srt.
Όλα πήγαν καλά και έτσι τώρα βρίσκεται σπίτι μου δίπλα σε μία Philips 32" CRT για δοκιμή,με προοπτική να μετακομίσει σε μία 21" υπνοδωματίου.

Από την πρώτη επαφή μαζί του μπορώ να πω ότι είμαι γενικώς ευχαριστημένος.
Συντονίστηκε χωρίς πρόβλημα στα ψηφιακά + της ΕΡΤ-μιας και εδώ δεν πιάνω άλλα ψηφιακά προς το παρόν-οι αλλαγές από κανάλι σε κανάλι είναι γρήγορες,η ποιότητα εικόνας αρκετά καλή ενώ και μεγάλα αρχεία φωτογραφιών που δοκίμασα φόρτωσαν χωρίς πρόβλημα.
Στα πρώτα μείον που παρατήρησα,η ποιότητα κατασκευής (όχι βουρτσισμένο αλουμίνιο αλλά πλαστικό περίβλημα... :p) και η μη εμφάνιση της δεύτερης σειράς υποτίτλων όταν επιλεχθεί το Μεγάλο (3ο) μέγεθός τους από το MENU.Ύπάρχουν άλλα δύο μεγέθη (Μικρό και Κανονικό) όπου οι υπότιτλοι δεν χάνονται αλλά όποιος δε βλέπει καλά μακρυά,μάλλον θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στο να τους διακρίνει.

Όσον αφορά το Dolby Digital,αυτό γίνεται downmix σε stereo για την TV ενώ εξάγεται και από την ψηφιακή coaxial που διαθέτει με πολύ καλά αποτελέσματα.
Με το DTS δε γνωρίζω τι γίνεται προς το παρόν αφού δεν έχω στην κατοχή μου τέτοια αρχεία,ενώ από σκληρούς αναγνωρίζει FAT και FAT32 προς το παρόν.

Να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι ένα από τα θετικά που προέκυψαν είναι,το ότι μπορώ πλέον μέσω Scart να εκμεταλλευτώ το σήμα RGB αντί του υποδεέστερου CVBS μέσω RCA των media players και να παρακολουθήσω-αν χρειαστεί-τις ματρόσκες ή τα avi μου σε CRT στην καλύτερη δυνατή ποιότητα,ελλείψει HDMI θυρών σε αυτές τις TV.
Επίσης ο δέκτης διαθέτει 2 scart τα οποία βοηθούν αρκετά στη διασύνδεσή του με άλλες συσκευές DVD/VCR :a0210:.

Αυτά προς το παρόν.Νεότερα απ'τον καινούργιο χρόνο όταν θα επιστρέψω από τις ολιγοήμερες διακοπές μου.Ότι απορία υπάρχει πείτε μου να το ψάξω το θέμα!

ΦΩΤΟ του δέκτη αλλά και των MENU του εδώ :
http://www.avclub.gr/forum/album.php?u=14663

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !!!

.

astanapane
23-12-2010, 10:57
Τον ανακάλυψα στο Carrefour και δεν αντιστάθηκα στην τιμή του.
Φυσικά πριν την αγορά του πήγα με ένα USB stick στο κατάστημα της Κηφισίας,όπου και το δοκίμασα στην αναπαραγωγή αρχείων Avi και MKV με εξωτερικούς Ελληνικούς υπότιτλους srt.
Όλα πήγαν καλά και έτσι τώρα βρίσκεται σπίτι μου δίπλα σε μία Philips 32" CRT για δοκιμή,με προοπτική να μετακομίσει σε μία 21" υπνοδωματίου.

Από την πρώτη επαφή μαζί του μπορώ να πω ότι είμαι γενικώς ευχαριστημένος.
Συντονίστηκε χωρίς πρόβλημα στα ψηφιακά + της ΕΡΤ-μιας και εδώ δεν πιάνω άλλα ψηφιακά προς το παρόν-οι αλλαγές από κανάλι σε κανάλι είναι γρήγορες,η ποιότητα εικόνας αρκετά καλή ενώ και μεγάλα αρχεία φωτογραφιών που δοκίμασα φόρτωσαν χωρίς πρόβλημα.
Στα πρώτα μείον που παρατήρησα,η ποιότητα κατασκευής (όχι βουρτσισμένο αλουμίνιο αλλά πλαστικό περίβλημα... :p) και η μη εμφάνιση της δεύτερης σειράς υποτίτλων όταν επιλεχθεί το Μεγάλο (3ο) μέγεθός τους από το MENU.Ύπάρχουν άλλα δύο μεγέθη (Μικρό και Κανονικό) όπου οι υπότιτλοι δεν χάνονται αλλά όποιος δε βλέπει καλά μακρυά,μάλλον θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στο να τους διακρίνει.

Όσον αφορά το Dolby Digital,αυτό γίνεται downmix σε stereo για την TV ενώ εξάγεται και από την ψηφιακή coaxial που διαθέτει με πολύ καλά αποτελέσματα.
Με το DTS δε γνωρίζω τι γίνεται προς το παρόν αφού δεν έχω στην κατοχή μου τέτοια αρχεία,ενώ από σκληρούς αναγνωρίζει FAT και FAT32 προς το παρόν.

Να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι ένα από τα θετικά που προέκυψαν είναι,το ότι μπορώ πλέον μέσω Scart να εκμεταλλευτώ το σήμα RGB αντί του υποδεέστερου CVBS μέσω RCA των media players και να παρακολουθήσω-αν χρειαστεί-τις ματρόσκες ή τα avi μου σε CRT στην καλύτερη δυνατή ποιότητα,ελλείψει HDMI θυρών σε αυτές τις TV.
Επίσης ο δέκτης διαθέτει 2 scart τα οποία βοηθούν αρκετά στη διασύνδεσή του με άλλες συσκευές DVD/VCR :a0210:.

Αυτά προς το παρόν.Νεότερα απ'τον καινούργιο χρόνο όταν θα επιστρέψω από τις ολιγοήμερες διακοπές μου.Ότι απορία υπάρχει πείτε μου να το ψάξω το θέμα!

ΦΩΤΟ του δέκτη αλλά και των MENU του εδώ :
http://www.avclub.gr/forum/album.php?u=14663

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !!!

.

Καλή αγορά φίλε μου και με την εγγύηση του carrefour. Αν μπορείς βάλε και μια φωτο του remote.

Καλές γιορτές σε όλους.

cheetos109
23-12-2010, 12:15
Αν δεν αναγνωρίζει NTFS (έκανες δοκιμή; ) τι να το κάνεις που διαβάζει MKV;
Για την γρήγορη αλλαγή καναλιών που λες, να ξέρεις ότι αυτά της ΕΡΤ αλλάζουν πάντα γρήγορα. Τα ιδιωτικά είναι που καθυστερούν.
Το πρόβλημα με τους υπότιτλους μάλλον θα πρέπει να το λύσεις χρησιμοποιόντας αρχεία με ενσωματωμμένους (το ίδιο έκανα και εγώ που έχω τον XORO 7600)

Καλές γιορτές σε όλους

Jotheo
23-12-2010, 20:10
Καλό είναι που διαβάζει MKV έστω και από FAT32 , μιας και πιο πολύ το θέλω για να παρακολουθώ επεισόδια σειρών,των οποίων το μέγεθος είναι από 1-1,5 GB .
Κανονική ταινία δύσκολα θα καταφέρω να δω ολόκληρη στο υπνοδωμάτιο ... :sleep:
Υπάρχει βέβαια και η λύση των διαχωρισμένων σε δύο μέρη ταινιών ,τοποθετημένων στον ίδιο φάκελλο οπότε και πάλι όλα καλά.Σαν να αλλάζει layer ένα DVD και είσαι έτοιμος.
Δε λέω καλό θα ήταν πάντως να αναγνώριζε και NTFS :)

Λες να έχουν το ίδιο τσιπάκι και αντίστοιχα ίδιο Firmware με τον Xoro?
Ρίξε μια ματιά στις φωτό να δεις τα MENU του.Υπάρχει ομοιότητα?

Jotheo
23-12-2010, 20:36
Καλή αγορά φίλε μου και με την εγγύηση του carrefour. Αν μπορείς βάλε και μια φωτο του remote.

Καλές γιορτές σε όλους.

Έτοιμη η φωτό ...

astanapane
24-12-2010, 11:12
Έτοιμη η φωτό ...

Είσαι τσίφτης !!!

cheetos109
27-12-2010, 13:02
Λες να έχουν το ίδιο τσιπάκι και αντίστοιχα ίδιο Firmware με τον Xoro?
Ρίξε μια ματιά στις φωτό να δεις τα MENU του.Υπάρχει ομοιότητα?
XAXA, ποιο ίδιο δεν μπορεί να είναι φιλαράκι. Το μενού, αλλά και το τηλεκοντρόλ είναι τα ίδια.
Και τα προβλήματα που σου παρουσιάζει (χάνει την κάτω σειρά και όχι NTFS) είναι τα ίδια που είχα και εγώ με τον XORO πριν βάλω το firmware του ABEO http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1372418&postcount=564 (εδώ θα βρεις λεπτομέρειες για την μετατροπή που έχουμε κάνει στον XORO και σωθήκαμε). Στον XORO ένα επιπλέον πρόβλημα ήταν ότι δεν κρατούσε την αναλογία (κάδρο) οθόνης στο πρέπον. Δηλαδή κάποιες ταινίες που είχαν ανάλυση 700x300 τις έπαιζε σε 4:3 με αποτέλεσμα το αποτέλεσμα να είναι τραβηγμένο πάνω και κάτω και οι ηθοποιοί να φαίνονται 2 μέτρα ο καθένας.
Με το νέο firmware λύθηκαν όλα μα όλα τα προβλήματα.
Το μόνο που χάσαμε είναι το Ελληνικό EPG, αλλά και με το αγγλικό μια χαρά βολεύεσαι.
Η απόφαση και το όποιο ρίσκο δικά σου.

Edit: Να συμπληρώσω στα μειονεκτήματα, ότι στους ξεχωριστούς υπότιτλους, συνεχίζει να χάνει ένα μέρος της κάτω γραμμής. Η λύση που έδωσα εγώ είναι να χρησιμοποιώ αρχεία μόνο με ενσωματωμένους υπότιτλους, οπότε δεν δουλεύω αρχεία MKV γιατί τους έχουν εξωτερικούς και δεν έχω χρόνο για να κάνω ενσωματώσεις. Λεπτομέρεις αν σε ενδιαφέρουν μπορείς να βρεις στο αντίστοιχο thread του XORO.

astanapane
27-12-2010, 21:42
XAXA, ποιο ίδιο δεν μπορεί να είναι φιλαράκι. Το μενού, αλλά και το τηλεκοντρόλ είναι τα ίδια.
Και τα προβλήματα που σου παρουσιάζει (χάνει την κάτω σειρά και όχι NTFS) είναι τα ίδια που είχα και εγώ με τον XORO πριν βάλω το firmware του ABEO http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1372418&postcount=564 (εδώ θα βρεις λεπτομέρειες για την μετατροπή που έχουμε κάνει στον XORO και σωθήκαμε). Στον XORO ένα επιπλέον πρόβλημα ήταν ότι δεν κρατούσε την αναλογία (κάδρο) οθόνης στο πρέπον. Δηλαδή κάποιες ταινίες που είχαν ανάλυση 700x300 τις έπαιζε σε 4:3 με αποτέλεσμα το αποτέλεσμα να είναι τραβηγμένο πάνω και κάτω και οι ηθοποιοί να φαίνονται 2 μέτρα ο καθένας.
Το μόνο που χάσαμε είναι το Ελληνικό EPG, αλλά και με το αγγλικό μια χαρά βολεύεσαι.

Edit: Να συμπληρώσω στα μειονεκτήματα, ότι στους ξεχωριστούς υπότιτλους, συνεχίζει να χάνει ένα μέρος της κάτω γραμμής. Η λύση που έδωσα εγώ είναι να χρησιμοποιώ αρχεία μόνο με ενσωματωμένους υπότιτλους, οπότε δεν δουλεύω αρχεία MKV γιατί τους έχουν εξωτερικούς και δεν έχω χρόνο για να κάνω ενσωματώσεις. Λεπτομέρεις αν σε ενδιαφέρουν μπορείς να βρεις στο αντίστοιχο thread του XORO.

Επίσης σε NTFS δεν σβήνονται τα αρχεία (με την πρώτη) και εξακολουθεί να κόβει τα αρχεία σε κομμάτια των 2GB, οπότε προς τι το NTFS;

johndos
28-12-2010, 03:14
Επίσης σε NTFS δεν σβήνονται τα αρχεία (με την πρώτη) και εξακολουθεί να κόβει τα αρχεία σε κομμάτια των 2GB, οπότε προς τι το NTFS;

Για να παίζεις αρχεία πχ. .mkv μεγαλύτερα από 4 GB.

craven
28-12-2010, 10:41
Από τις photo του μενου του είναι ΟΛΟΙΔΙΟΣ με τον lifeview not only tv που θα δεις 1-2 θέματα κάτω απ το δικό σου.. για τον lifeview έχει βγει νεότερο firmware που διορθώνει τα προβλήματα που λες (ntfs, δεύτερη γραμμή υποτίτλων στο τρίτο μέγεθος καθώς και διάφορες προσθήκες) .. οπότε δες αν έχει βγει και για τον δικό σου κάποιο παρόμοιο firmware ... όμως φυσικά και ΔΕΝ σου προτείνω να βάλεις εκείνο που έχω κάνει post σε εκείνο το θέμα καθώς μπορεί μεν να μπει αλλά δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα δουλεύει πχ το τηλεκοντρόλ σου μετά (καθώς η κάθε εταιρεία κάνει τις customιές της).. αλήθεια σε αυτό το firmware έχεις πχ timeshift ή είναι ακόμα ποιο παλιό απ αυτό που είχε το lifeview μέσα από μαμά?

kostas5579
29-12-2010, 13:13
Καλησπέρα και από μένα και χρόνια πολλά. Παιδιά το ότι τρέχει mkv το γράφει στο κουτί? Όχι πως το αμφισβητώ αλλά αν μιλά μόνο για avi, με την ίδια λογική και άλλοι δέκτες που δέ γράφουν κάτι σχετικό στη συσκευασία μπορούν να τρέχουν mkv από USB και εμείς να χρυσοπληρώνουμε τους ακριβούς!

Jotheo
07-01-2011, 03:46
Το κουτί γράφει :
Aναπαραγωγή αρχείων σε μορφή Βίντεο/MP3/JPEG
Μόνο αυτό ... Δεν αναφέρεται σε είδος αρχείων βίντεο.
Παρόλα αυτά πριν προβείς σε αγορά οποιουδήποτε δέκτη,καλό θα ήταν να τον δοκιμάσεις πρώτα ως προς τη συμβατότητά του με MKV.

Καλή χρονιά σε όλους !!!

Jotheo
10-01-2011, 21:51

.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά !
Θα κοιτώ τα θέματά σας μήπως και βρεθεί κάποιο firmware που να διορθώνει και τους υπότιτλους.Δε νομίζω ότι δοκίμασε κανείς να περάσει στον Xoro αυτό του Life View που λύνει και τα δυό προβληματάκια ?

---------------

Το site της εταιρείας ...
http://www.szamtc.com/en/index.asp

----------------

kostas5579
10-01-2011, 21:55
Τελικά τον τέσταρες για αναπαραγωγή από NTFS δίσκο? Υποθέτω πως αναγνωρίζει μόνο FAT.

Jotheo
10-01-2011, 22:12
Σωστά υποθέτεις. Επίσης σήμερα τον τοποθέτησα στην 21" CRT του υπνοδωματίου και χρησιμοποίησα το 2ο SCART που διαθέτει για να συνδέσω ένα DVD player της Panasonic.
Το σήμα RGB πέρασε κανονικά μέσω του δέκτη και αναγνωρίστηκε από την TV.
Να συμπληρώσω ότι και το σήμα της κεραίας που φτάνει στην TV παραμένει δυνατό.
Έτσι η αναλογική λήψη δεν υπέστει κάποια υποβάθμιση,πράγμα που σημαίνει ότι το spliter του δέκτη είναι προσεγμένο.
Όσον αφορά το PVR δεν έχω ασχοληθεί ακόμη,μιας και τη δουλειά αυτή την κάνει ένα HDD recorder που διαθέτω και γνωρίζω πλέον καλά να χρησιμοποιώ.

chrismasgr
16-01-2011, 01:26
Που μπορούμε να τον βρούμε για αγορά;

kostas5579
16-01-2011, 09:42
Carrefour

chrismasgr
16-01-2011, 11:17
Ευχαριστώ παιδιά .

koukoulis
16-01-2011, 20:41
Καλος δεκτης δειχνει για τα χρηματα που ζηταει !! Μια καλη εναλλακτικη αλλα λιγο πιο ακριβη (65 ευρω) ειναι της Crystal Audio. Δεν παρουσιαζει κανενα απο τα προβληματα που αναφερετε και εχει και καλη υποστηριξη ,οντας ελληνικη εταιρεια.

chrismasgr
16-01-2011, 21:29
Καλά το crystal audio βασικά θα ήθελα αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο μαγαζί στο skroutz που να το έχει . Οπότε πάω σ'ενα παρόμοιο μοντέλο με το xoro που ήδη έχω και είμαι ευχαριστημένος.

Βασίλης Γ
16-01-2011, 23:34
Καλά το crystal audio βασικά θα ήθελα αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο μαγαζί στο skroutz που να το έχει . Οπότε πάω σ'ενα παρόμοιο μοντέλο με το xoro που ήδη έχω και είμαι ευχαριστημένος.
Διατίθεται μόνο μέσω του site της Crystal Audio

koukoulis
17-01-2011, 00:27
Διατίθεται μόνο μέσω του site της Crystal Audio

Απ'οτι λεει ο συμφορουμιτης που δουλευει στην CA , σε λιγο θα διατιθεται και σε καταστηματα τα οποια θα ανακοινωσουν. Δεν ξερει να πει ομως ποτε ακριβως

George-
17-01-2011, 21:28
Που μπορούμε να τον βρούμε για αγορά;

Στο καρφουρ σήμερα 17-1 τον πουλάνε με 39,20¤.

chrismasgr
18-01-2011, 11:22
Διατίθεται μόνο μέσω του site της Crystal Audio[/QUOTE

Ναι, αυτό το είδα στο site της crystal audio αλλά νόμιζα ότι θα το βρω στα μαγαζιά γιατί εκεί μπορεί να το βρω ποιό φθηνά .

[QUOTE=George-;1493456]Στο καρφουρ σήμερα 17-1 τον πουλάνε με 39,20¤.

Δυστιχώς χθες και να ήξερα ότι το είχε δεν θα μπορούσα να πάω . Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω αύριο και θα σας ενημερώσω.

chrismasgr
20-01-2011, 10:31
Πήγα στο carrefour να το δω και να το αγοράσω . Όμως το είχε 49 ευρώ και για κινέζικό το θεωρώ ακριβό . Θα προτιμούσα το ca γύρω στα 50-55 ευρώ

Jotheo
22-01-2011, 04:47
Τα άλλα Xoro,Crystal τι προέλευσης είναι ?

chrismasgr
22-01-2011, 22:04
Βασικά όλα made in china είναι .

droulis
28-01-2011, 04:44
Υπαρχει στον μαρινοπουλο ( τουλαχιστον πατρα που ειμαι ) στα 39 ευρω . Ειχα μια πιστωση , το πηρα 25 ευρω ετσι για να παιξω μιας και με το pico ( αρεσκω ) δεν με ενδιαφερει πια και τοσο το να παιζει ο δεκτης ματροσκες κλπ .

Του περασα το firmware του ABEO AB-T1110 . Δουλευει κανονικα .

Τωρα τα ωραια . Παραδοξως μου αρεσει περισσοτερο απο οτι οι neos 1900 και max 100t παροτι δεν εχει αντιστοιχη ποιοτητα κατασκευης , εχει εσωτερικο τροφοδοτικο ( οποτε καλοκαιρι θα βραζει ) και λειπει η εξοδος component ( εχει δυο σκαρτ , coaxial και hdmi ) .

Το τηλεκοντρολ αρκετα καλο , το μενου γρηγορο .

Παμε τωρα στον player : ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενας δεκτης που δειχνει μεγαλους υποτιτλους ( λιγο αργα τον ανακαλυψα ) εστω και αν στην δευτερη σειρα ειναι ελαχιστα κομμενοι στη βαση τους . Διαβαζονται ομως κανονικα ( τουλαχιστον στο 5:4 μονιτορ-tv που εχω , δεν ξερω στις τηλεορασεις 16:9 τι γινεται ) .

Επισης δεν ετυχε να τον δω σε τριπλη σειρα υποτιτλων πως τα παει . Κατα τα αλλα ο player ειναι αναλογος των neos , max , digital world .

Καποια στιγμη θα κοιταξω να ανεβασω και φωτογραφιες για το πως συμπεριφερεται σε mkv ( εκει που ειναι συνηθως και το προβλημα τους ) . Για τα υπολοιπα σχετικα με εγγραφες , πως τα παει με το ntfs κλπ προσεχως ...

Jotheo
28-01-2011, 17:08
Αναμένουμε τα νέα σου ... ::singer:

chrismasgr
29-01-2011, 14:49
Χθε πήγα στο carrefour στο Πασσαλιμάνι ξανά μιας και ο droulis το πήρε 39 ευρώ στην Πάτρα σκέφτηκα ότι θα είναι προσφορά ημέρας . Δυστιχώς η το carrefour με το μαρινόπουλος είναι διαφορετικά πράγματα ή στον Πειραιά είμαστε πλούσιοι . Τι να πω . :frusty:

droulis
29-01-2011, 17:27
Λοιπον , να γραψω μερικες εντυπωσεις μιας και το τσεκαρα σε περικα πραγματα .

Αφορουν τον δεκτη με περασμενο το Firmware abeo . Απο οτι γραφουν σε ξενα φορουμ βαζουν και απο

droulis
29-01-2011, 18:39
Μου τα χαλασε ολα και πρεπει να τα ξαναγραψω οποτε θα κανω μια μικρη περιληψη γιατι εγραφα ενα τεταρτο .

Firmware abeo :
Player :
http://www.thepicz.com/pictures/fbacf4efc86062901c2c605292bbac76.jpg

Κλασικος για την κατηγορια . Παιζει πλεον και mkv μεγαλου μεγεθους ( με τα κλασικα πια σπασιματα στην εικονα ποτε ποτε )
, διαβαζει ntfs δισκους κλπ .

Υποτιτλοι :
http://www.thepicz.com/pictures/c9d6f0dab3dc62fd7c98c202f0d9d15b.jpg

http://www.thepicz.com/pictures/e4a18d5023aa4613e866a0d5fd3264a8.jpg

http://www.thepicz.com/pictures/689791224613c1da506af235b21a7873.jpg

( Δεν εβαλα κανονικο λινκ για να μην φορτωσει η σελιδα )

Οι φωτο ειναι απο κινητο .

Απο οτι βλεπετε η δευτερη σειρα κοβεται ελαφρως αλλα διαβαζεται κανονικα .

Δεκτης: Εικονα ελαφρως χειροτερη των neos και max . Πλεον υποστηριζει εγγραφη με timeshift . Mεσω epg δεν ξερω γιατι στην πατρα τα ψηφιακα δεν εχουν .

Μενου γρηγορο και τηλεκοντρολ καλυτερο απο των Neos , max με μεγαλυτερο ευρος γωνιας .

Ζεσταινεται αρκετα ( καμμια σχεση με τους neos και max που εχουν και εξωτερικο τροφοδοτικο ) .

Εγγραφες : Κοβει τα αρχεια ανα 2 γιγα σε μορφη ts . Ενα κουλο ειναι οτι μου ακουγεται μια εγγραφη μονοφωνικα ( θα το τσεκαρω μηπως ειναι bug του firmware ) .

Φαινεται υποδεεστερος των παραπανω δεκτων σε κατασκευη και δυνατοτητες αλλα με την ευελιξια που εχει σε Firmware αλλων δεκτων ισως αποδειχθει καλυτερος τους . Εμενα ηδη λογω player και τηλεκοντρολ μου αρεσει περισσοτερο .

Συμπερασμα : Στα 39 ευρω ( ασχετα αν το πηρα λιγοτερο ) ειναι για μενα σαφως προτιμοτερος απο καποιον sd .

Στα 49 ευρω θα προτιμουσα με λιγα παραπανω τον digitalworld με την ελπιδα οτι θα βγουν κι αλλα firmware που να τον βελτιωνουν .

Γενικως αρεσκω .

ΥΓ: Σας ειπα οτι μου αρεσει ο picoHD ε ;;

Jotheo
30-01-2011, 06:22
Αφού με το firmware του ΑΒΕΟ δουλεύει κανονικά το τηλεκοντρόλ και το PVR του,με βάζεις σε πειρασμό ... NTFS , υπότιτλοι , MKV ...
Ποιο κουμπί χρησιμοποιείς για τις εγγραφές τώρα ?

droulis
30-01-2011, 21:38
Με το pause ξεκινα εγγραφη με timeshift . Με ενα πατημα στο stop γυρναει στην κανονικη ροη προγραμματος ενω συνεχιζει να γραφει .Με νεο πατημα του stop σταματαει την εγγραφη ( με ερωτηση επιβεβαιωσης ). Αν πατησεις το play ξαναγυρνα σε timeshift . Την ωρα που γραφει μπορεις να δεις και αλλο καναλι απο τον ιδιο transponder .

Τελικα για την εγγραφη που μου βγηκε μονοφωνικη φταιει το καναλι .

Το μονο που χανεις με το abeo ειναι το ελληνκο μενου . Εμενα δεν με πειραζει αυτο . Ειναι πιθανο να βγαλουν οι δανοι και νεο firmware με αλλες βελτιωσεις .

cheetos109
03-02-2011, 12:53
Μόλις τον τσίμπησα από τα carrefour Θεσσαλονίκης στα 49 ευρά. Έχω τον XORO 7600 με το firmware του ΑΒΕΟ και ήθελα κάτι αντίστοιχο καθώς είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Μπράβο σας παιδιά για τις δοκιμές και τις ανακαλύψεις.

Jotheo
03-02-2011, 20:33
Καλορίζικος!
Γράψε μας τις εντυπώσεις σου,όταν είσαι έτοιμος :gossip: !

droulis
03-02-2011, 20:50
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα καρφουρ τον εχουν στα 49 ευρω ενω ο μαρινοπουλος 39 αφου ειναι το ιδιο μαγαζι και δεν ειναι η πρωτη και η μονη φορα που το κανουν αυτο .
Κατα τα αλλα ο δεκτης ειναι πραγματι καλος .
Ειδικα στα 39 ευρω ειναι best value for money με την προυποθεση βεβαια οτι θα μπει firmware απο αλλο κλωνο ( abeo , MAXIMUM T-102 κλπ ) ωστε να δωσει τα μεγιστα .

cheetos109
04-02-2011, 00:19
Πρώτες εντυπώσεις έτοιμες.
Να ξεκινήσω από το γεγονός ότι δεν κατάλαβα από τα γραφόμενά σας ότι στον Μαρινόπουλο το έχει 39 και στα carrefour 49, οπότε ψώνισα τον ακριβό. Ας πρόσεχα!!!
Το δεύτερο δεδομένο είναι ότι δε τον θέλω για μένα, καθώς δεν αλλάζω τον XORO μου, αλλά για δώρο (μαζί με γεμάτο σκληρό δίσκο 1Τ).
Για την ώρα έχω κάνει δοκιμές με το υπάρχον firmware (τον σύνδεσα με τον υπάρχοντα σκληρό δίσκο Seagate 1T, Fat32 και όλες οι ταινίες με ενσωματωμένους υπότιτλους).
Μου φαίνεται μια χαρά, καθώς έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
- Έχει αγγλικό EPG για Digea και Ελληνικό για ERT Digital
- Παίζει σωστά όλα τα αρχεία avi, mpg4 & MKV
- Βρίσκει σωστά τις διαστάσεις του κάδρου (16x9, 4x3 κτλ)
- Δεν έχει PVR, time shift
- Δουλεύει και με τηλεκοντρόλ του XORO :-)

Για την χρήση που θα έχει, τα παραπάνω είναι αρκετά και δεν μου χρειάζεται η αναβάθμιση του firmware, ωστόσο, καθώς ήδη το EPG είναι Αγγλικό, δεν έχω τίποτε να χάσω, οπότε σε καμιά ώρα θα σας πω τις αλλαγές με το νέο Firmware του ΑΒΕΟ.

cheetos109
04-02-2011, 01:58
Η εγκατάσταση έγινε, αν και με ζόρισε λιγάκι. Δεν διάβαζε στικάκι και έπρεπε να συνδέσω τον σκληρό δίσκο.
Όλα έμειναν ίδια και απλά προστέθηκε PVR &time shift.
¶ψογα φαίνονται όλα.
Δεν δοκίμασα, NTFS, και MKV > 4G, αλλά αφού τα δοκιμάσατε εσείς, όλα είναι καλά. Για 39 ευρώ πολύ καλό μηχανάκι.

droulis
04-02-2011, 03:16
Μπορεις να βαλεις και το firmware του xoro αν θελεις αλλα απο οτι λενε του abeo ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη .

cheetos109
04-02-2011, 12:20
Στον XORO Που έχω, έχω το firmware του ΑΒΕΟ :firstprize: οπότε δεν τίθεται θέμα.
Δεν το αλλάζω με τίποτε :party:.
¶λλωστε, πλέον δεν τον έχω στην κατοχή μου για δοκιμές. Παραδόθηκε!

Jotheo
04-02-2011, 14:45
Φίλε cheetos109 μην ανησυχείς,δε πιάστηκες κορόιδο.
Στον Μαρινόπουλο εδώ στον Αγ.Στέφανο η τιμή του είναι στα 49¤.
Το ίδιο και σε αυτόν του Πειραιά,από ότι έχει αναφερθεί.
Προφανώς η προσφορά που έγινε γενικώς στα Carrefour και η οποία συνήθως διαρκεί για δύο μέρες,τους ξέφυγε και ισχύει/ίσχυσε σε αυτό της Πάτρας για περισσότερες μέρες ...

cheetos109
04-02-2011, 15:03
Να`σαι καλά Jotheo. Κάτι είναι και αυτό. Και να φανταστείς ότι λαμβάνω το newsletter των carrefour, αλλά ποτέ δεν πέτυχα να έχει αποκωδικοποιητή.

lemon
04-02-2011, 19:50
Βρε παιδιά, βάλτε ένα σύνδεσμο για το fw της abeo.
Επίσης δέχεται εξωτερικό τροφοδοτικό ή συνδέεται απευθείας με τα 230V?

droulis
04-02-2011, 22:25
http://www.abeodigital.com/da/produkter/details/102/50/billede/ab-t1110---digital-set-top-boks

Εχει ενσωματομενο ( ο κυριος λογος που ζεσταινεται ) .

lemon
04-02-2011, 23:08
Ευχαριστώ για το σύνδεσμο και την πληροφόρηση.
Επίσης εάν κάποιος το έχει ανοίξει και το έχει φωτογραφίσει εσωτερικά, θα είναι ευπόσδεκτη κάποια φώτο πλησίον του τροφοδοτικού του (το χρειάζομαι για κάποιο πρότζεκτ σε αυτοκίνητο).

Jotheo
05-02-2011, 19:12
http://www.abeodigital.com/da/produkter/details/102/50/billede/ab-t1110---digital-set-top-boks

Εχει ενσωματομενο ( ο κυριος λογος που ζεσταινεται ) .

Όχι περισσότερο πάντως από τους υπόλοιπους με εσωτερικό τροφοδοτικό...

Να σε ρωτήσω Drouli το firmware ABEO αλλάζει σε Αγγλικά και τη γλώσσα του κυρίως μενού εκτός από αυτήν του EPG ???

Jotheo
05-02-2011, 19:17
Ευχαριστώ για το σύνδεσμο και την πληροφόρηση.
Επίσης εάν κάποιος το έχει ανοίξει και το έχει φωτογραφίσει εσωτερικά, θα είναι ευπόσδεκτη κάποια φώτο πλησίον του τροφοδοτικού του (το χρειάζομαι για κάποιο πρότζεκτ σε αυτοκίνητο).

Ιδιος είναι κατασκευαστικά...οπότε οι φωτό θα βοηθήσουν!

http://translate.google.com/translate?hl=el&sl=fr&u=http://www.tvnt.net/forum/akira-dhb-b36hr-hu-pvr-tnt-hd-et-magnetoscope-numerique-t20556.html%3Fsid%3D801ec26be8bdefbb9f80f1669669e8 93&prev=/search%3Fq%3DAMTC%2BDTHD290%26hl%3Del%26sa%3DG%26b iw%3D954%26bih%3D868%26prmd%3Divns&rurl=translate.google.gr

lemon
05-02-2011, 20:19
Ευχαριστώ...

kosmous
12-02-2011, 15:46
Με το pause ξεκινα εγγραφη με timeshift . Με ενα πατημα στο stop γυρναει στην κανονικη ροη προγραμματος ενω συνεχιζει να γραφει .Με νεο πατημα του stop σταματαει την εγγραφη ( με ερωτηση επιβεβαιωσης ). Αν πατησεις το play ξαναγυρνα σε timeshift . Την ωρα που γραφει μπορεις να δεις και αλλο καναλι απο τον ιδιο transponder .

- Δεν έχει PVR, time shift

Τελικά έχει η δεν έχει ?

Jotheo
12-02-2011, 16:29
Με το firmware ABEO ή Xoro έχει :)

kosmous
13-02-2011, 00:21
Με το firmware ABEO

Το πέρασα , δεν έχει όμως προγραμματισμένη εγγραφή δυστυχώς .

Εν τω μεταξύ βρε παιδιά δε βρήκα τρόπο να ταξινομήσω τα κανάλια με αυτό το firmware , βρήκε το mega στη θέση 004 και δεν αλλάζει .
Το ΕΤ1 στο 002 .

Α είναι δυνατόν , σημαντικότατο μειονέκτημα και θα έπρεπε κάποιος να το αναφέρει .
Για να επιλέξω αυτό που θέλω η θα πρέπει να ξεχάσω την αρίθμηση που έχω τόσα χρόνια η θα πρέπει να πατώ το favorites η ok ώστε να ανοίξει η λίστα και με τα βελάκια πάνω κάτω να πηγαίνω σε αυτό που θέλω .

προτιμώ να μην κάνει εγγραφές παρά να πατώ δυο πλήκτρα η 8 για να αλλάξω κανάλι .

Αλλά άλλο σημαντικό , μετά την αλλαγή firmware χάθηκε η επιλογή αυτόματης αναβάθμισης . Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το αρχικό firmware ?

droulis
13-02-2011, 00:47
Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα .

Για προγραμματισμενη εγγραφη πατας το μπλε κουμπι κατω δεξια στο τηλεκοντρολ .

Για ταξινομηση καναλιων χειροκινητα : Menu => LCN στο off , Program edit ( κωδικος : 000000 ) και με το κοκκινο κουμπακι τσεκαρεις οποιο καναλι θελεις το πας οπου θελεις και πατωντας παλι το κοκκινο κουμπι το αφηνεις εκει .

Τι σημαινει αυτοματη αναβαθμιση ;; Αν τελως παντων θελεις να κανεις αναβαθμιση : Menu => Multimedia => Music και επιλεγεις το αρχειο MTC_MSD7828_DH2836 .

Αν παλι δεν σου αρεσει το abeo ( το οποιο απογειωνει κυριολεκτικα τον δεκτη ) μπορεις να βαλεις του xoro 7500 το οποιο ειναι στα Ελληνικα και του λειπει μονο η υποστηριξη ntfs .

http://www.xoro.de/downloads/digital-receiver/download-fur-xoro-hrt-7500/

*Θα ζητησει κωδικο . Αστο κενο και πατα ok .

Αν δεν σου αρεσει ουτε του xoro δικμασε τοτε να επικοινωνησεις με το καρφουρ μηπως εχουν να σου στειλουν αυτο που ειχε .

kosmous
13-02-2011, 01:17
Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα .

Και χαίρομαι ιδιαίτερα , δοκίμασα όλες τις επιλογές service - id κλπ εκτός από το LCN off και αυτό γιατί στο αρχικό άνοιγμα της συσκευής δεν το είχα πειράξει .

Τι σημαινει αυτοματη αναβαθμιση ;;

Στις ρυθμίσεις κάτω από το information είχε επιλογή update , το επέλεξα και έκανε αναβάθμιση , όλα αυτά πριν περάσω το abeo .

Εντάξει είναι τώρα , λύθηκε και το πρόβλημα με την ώρα όπου στο αρχικό firmware την είχα στο χειροκίνητο διότι στο αυτόματο δεν με άφηνε να αλλάξω χώρα (είχε Παρίσι ) και ήταν στο +1 .

kosmous
13-02-2011, 01:40
Λειτουργεί και η προγραμματισμένη εγγραφή , ανοίγει - γράφει και κλείνει .

Μένει πλέον ένα καλώδιο hdmi γιατί με scart που έχω διαθέσιμο όταν ανοίγει για εγγραφή αυτόματα ανάβει και η τηλεόραση όπως γινόταν και με το vhs.

Ένα λεπτό εγγραφής δημιούργησε αρχείο 25mb . ¶ρα σε 2 gb στικάκι χωρά γύρω στα 80 λεπτά .

¶ψογα .

droulis σε ευχαριστώ για την βοήθεια .

kosmous
20-02-2011, 11:23
Εχθές σύνδεσα και τον δεύτερο (πιστεύω στα 39 δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο) , μένει να τον αναβαθμίσω σε ABEO κάποια στιγμή .

Το μόνο αρνητικό που υπάρχει , είναι πως μετά από διακοπή ρεύματος ο δέκτης ανάβει με την επαναφορά , όπως κάνει και το WDTV LIVE μαζί με τον σκληρό MyBook . Σήμερα το πρωί έγινε στιγμιαία (το έμαθα πιο μετά) διακοπή , με αποτέλεσμα όταν ξύπνησα αυτές οι συσκευές να κάνουν πάρτυ .

droulis
20-02-2011, 14:51
Menu=> sleep στο 1 hour οποτε ακομα και μετα απο διακοπη ρευματος αν δεν πατηθει πληκτρο στο τηλεκοντρολ θα κλεισει μονο του και ναι στα 39 ευρω δεν υπαρχει καλυτερος .

Ωπα λαθος ...και στα 50 ευρω ισως δεν υπαρχει καλυτερος .

kosmous
20-02-2011, 15:36
Menu=> sleep στο 1 hour οποτε ακομα και μετα απο διακοπη ρευματος αν δεν πατηθει πληκτρο στο τηλεκοντρολ θα κλεισει μονο

Αν δεν χάνει την ρύθμιση τότε είναι πολύ καλό τρικ .

Ωπα λαθος ...και στα 50 ευρω ισως δεν υπαρχει καλυτερος .

Τα διέθετα άνετα , για να ξαναπάρω όμως αυτόν το πιστεύω .

Για την ακρίβεια το έγραψα σε παρένθεση στο προηγούμενο ποστ μου , αλλά πριν την υποβολή το διέγραψα επειδή δεν δοκίμασα άλλον , οπότε θεώρησα πως δεν ήταν σωστό να εκθειάζω πολύ χωρίς μέτρο σύγκρισης .

Speedo
20-02-2011, 17:05
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι καινουργιος στον χωρο και θα ηθελα να ρωτησω κατι που πιθανον να εχει απαντηθει πιο πριν.Εχει σχεση με τον δεκτη AMTC DTHD290 του Carrefour.Ειναι high definition η οχι?Απλα ειμαι απο Ροδο και το ψηφιακο σημα αρχιζει την παρασκευη.Μας λενε οτι στην πορεια θα γινει hd.Με καλυπτει αυτος ο δεκτης?Προκαταβολικα ευχαριστω για την οποιαδηποτε πληροφορια

droulis
20-02-2011, 18:38
Ναι ειναι HD . Τωρα αν σου κανει εσυ αποφασιζεις , εγω πηρα και δευτερο αν λεει κατι μιας και στα 39 ευρω που τον βρισκω ειναι τιμη προκληση σε σχεση με τον ανταγωνισμο . Αρκει να του βαλεις καποιο απο τα firmware που αναλυσαμε παραπανω .

cheetos109
21-02-2011, 13:10
Τσακαλάκια, που τον βρίσκετε, ακόμη και τώρα, στα 39 ευρώ; Θεσσαλονίκη, όπου κοίταξα τον έχουν 49.
Δεν παίζονται τα μηχανάκια αυτά με το συγκεκριμένο firmware.

droulis
21-02-2011, 14:59
Μαρινοπουλο κοιταξες ;; Εδω στην πατρα στον σκετο μαρινοπουλο ( οχι μαζι με καρφουρ ,αυτο στην Ελληνος στρατιωτου για οποιον απο πατρα θελει να παρει )τον εχει 39 ευρω εδω και κανα μηνα . Μια βδομαδα μονο τον ειχαν ξαναβαλει στα 49 αλλα φαινεται δεν πουλαγανε κομματια ( που να ξερει ο απλος χρηστης τι διαμαντακι ειναι ) και τον εχουν παλι στα 39 ( αυτο δειχνει οτι ουτε αυτοι που τον πουλανε ξερουν ) οπου και πηρα αλλο ενα κομματι για το σαλονι και ενα για φιλο που εψαχνε .

Jotheo
21-02-2011, 15:50
Δυστυχώς Αθήνα και Θεσ/νίκη όλοι οι "Μαρινόπουλοι" μετατρέπονται πλέον σε Carrefour.Σε λίγο ίσως γίνει το ίδιο και στην Πάτρα.Πάντως και στα 49¤ συμφέρει σαν αγορά για τις δυνατότητές που προσφέρει σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό ...

kosmous
21-02-2011, 19:00
Το τηλεκοντρόλ της tv δέχεται κωδικούς άλλων συσκευών , αν ήξερα τι κωδικό μπορεί να έχει ο amtc μπορεί να λειτουργούσε και με της tv .

talos_2002
21-02-2011, 22:27
Το τηλεκοντρόλ της tv δέχεται κωδικούς άλλων συσκευών , αν ήξερα τι κωδικό μπορεί να έχει ο amtc μπορεί να λειτουργούσε και με της tv .

Ή ακόμα καλύτερα, θα μπορούσες να βάλεις το firmware της Akira αν γνωρίζαμε τους κωδικούς της.

Speedo
21-02-2011, 23:16
Ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις ολους σας,Παω αυριο κιολας να τον παρω.Επισης να σας πω οτι τα carrefour εδω τον πουλανε 34,90 ευρω!!!

Speedo
21-02-2011, 23:18
Ξεχασα.Ροδος

droulis
22-02-2011, 00:03

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις κωδικους απο Strong .

Jotheo
22-02-2011, 16:21
Ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις ολους σας,Παω αυριο κιολας να τον παρω.Επισης να σας πω οτι τα carrefour εδω τον πουλανε 34,90 ευρω!!!
Πάρε όσους μπορείς τότε ... η τιμή τα :smash: !

Speedo
22-02-2011, 16:33
Το πηρα και το χω ριξει την μελετη...:a0210::2thumb22sup: Δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα τιμης στα υπολοιπα μερη στην Ελλαδα.Δεν ειναι τοση η διαφορα λογω ΦΠΑ.Περιεργο...

droulis
22-02-2011, 17:19
Οπου σε βρουν ειναι .... Τα σουπερμαρκετ γενικως τους πουλανε πολυ πιο φθηνα με τη λογικη οτι ολο και κατι αλλο θα αγορασεις οποτε θα στα παρουν απο αλλου .

Ασχετο αλλα στην ροδο μη το δενετε και κομπο οτι θα δειτε ολοι ψηφιακη . Απο οτι διαβαζα και σε περιοδικο του χωρου η τοποθεσια που επελεξαν ( μοντε σμιθ) ειναι μαλλον ακαταλληλη και αρκετες περιοχες θα εχουν προβλημα . Ετσι εκτιμουσαν τουλαχιστον εγκαταστατες τεχνικοι στην ροδο για τοποθεσιες εκτος της πολης .

kosmous
22-02-2011, 19:35
Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις κωδικους απο Strong .

Strong ?
http://i558.photobucket.com/albums/ss26/kosmous/0b10758c.png

Αυτούς έχει στο manual της tv .

music_1896
22-02-2011, 23:46
Το μονο ''μειον'' του firmware της abeo ειναι οτι το menu ειναι στα αγγλικα ;

droulis
23-02-2011, 00:16
http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1509662&postcount=34

Η αγγλικα με ntfs => Firmware abeo =>http://www.abeodigital.com/da/produkter/details/102/50/billede/ab-t1110---digital-set-top-boks
H ελληνικα χωρις ntfs => Firmware xoro 7500 =>http://www.xoro.de/downloads/digital-receiver/download-fur-xoro-hrt-7500/

talos_2002
23-02-2011, 01:52
Μήπως να στέλνατε ένα e-mail να το μεταφράσετε στα Ελληνικά;
Εγώ προσφέρθηκα στην Lifeview και μου είπαν ότι πριν την επόμενη κυκλοφορία firmware θα με ενημερώσουν για την μετάφραση.

aasam
23-02-2011, 23:03
παιδια χαιρετω. Τον πηρα σημερα [2 κομματια απο καρφουρ Ρόδο] 35 ευρω.
Ολα καλα με το δικο του firmware αλλα δεν μου αναγνωρισε στικακι USB 16GB, Fat32 με διαφορους φακελους μεσα, Φωτογραφιες, ταινιες avi, mkv[εως 3gb] kai mp3, δηλ. τα αρχεια δεν ηταν χημα. Εγραφε απο κατω Not Support. Το ιδιο στικακι με τα ιδια αρχεια δοκιμαστικε σε εναν Lifeview χωρις να παρουσιαστει καποιο προβλημα αναγνωρισης και αναπαραγωγης. Τι μπορει να συμβαινει?

droulis
24-02-2011, 00:05
Αλλαξε firmware . To δικο του δεν εχει κατι να παρουσιαζει . Στην ουσια χαντακωνει τον δεκτη . Εχουν αναλυθει ολα αυτα σε προηγουμενα ποστ .

aasam
24-02-2011, 00:23
Ευχαριστω. Δοκιμασα με 4GB και το αναγνωρισε, αλλα δεν παιζει mkv. Θα δωκιμασω αλλαγη firmware, με του ABEO, Ελπιζω ολα να πανε καλα. Θα το κανω τωρα.

aasam
24-02-2011, 01:17
Εκανα αναβαθμιση με το firmware του ABEO αναγνωρισε τα 16GB ολα καλα, αλλα εχω ενα προβλημα δεν μου αναγνωριζει τα Ελληνικα στους εξωτερικους υποτιπλους. Κατι για να λυθει το προβλημα? περα απο την ενσωματωση.

droulis
24-02-2011, 01:28
Ανοιξε τους υποτιτλους με το σημειωματαριο του υπολογιστη σου και κανε αποθηκευση ως =>Στην κωδικοποιηση επιλεγεις UTF-8 . Επισης αν οι υποτιτλοι στα mkv ειναι ενσωματομενοι να τους βγαλεις με το mkvmerge . Οι δεκτες θελουν εξωτερικους υποτιτλους στα mkv .

aasam
24-02-2011, 01:40
Ευχαριστω. Αυτο το ξερω. Λεω μηπως υπαρχει κατι στο μενου που πρεπει να ρυθμισω. Πριν την αλλαγη του firmware αναγνωριζε κανονικα τους υποτιτλους.
Δεν θελω να μπλεξω σε μετατροπες κλπ. Το firmware του Xoro αναγνωριζει κανονικα τους Ελληνικους υποτιτλους? Μπορω να αλλαξω απο ABEO σε Xoro?

droulis
24-02-2011, 01:52
Menu => Option => OSD Language > English
-----------------------Subtitle Language >Greek
-----------------------Audio Language >Greek ------Εμενα κανονικα τους παιζει με αυτες τις ρυθμισεις αρκει να ειναι UTF-8 .

aasam
24-02-2011, 02:26
Με UTF-8 διορθωθηκε αλλα εχω τοσες ταινιες που αποκλειεται να το κανω σε ολες. ΓΙΑ το αλλο θεμα μπορω να αλλαξω απο ABEO σε Xoro και παλι πισω χωρις προβλημα? το εχει δοκιμασει κανεις?

droulis
24-02-2011, 02:54
Ποσες ταινιες τη μερα βλεπεις ;; Πεντε δευτερα για καθε ταινια ειναι . Φυσικα βαζεις του xoro , απλα χανεις ntfs . Ενα σωρο firmware εχω δοκιμασει . Αυτα ειναι τα δυο καλυτερα .

aasam
24-02-2011, 03:02
οκ ευχαριστω

kokalo21
24-02-2011, 08:57
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής....

Επειδή όλοι οι υπότιτλοι που έχω σε δεκάδες DVD (σειρές, ταινίες κλπ.) αλλά και σκληρό είναι σε κωδικοποίηση ANSI, θα έχω πρόβλημα όταν πάω να τους παίξω από τον AMTC DTHD290....?

music_1896
24-02-2011, 17:50
Το menu παντως ειναι ιδιο με του Digital World.Kατι αλλο το γαλαζιο χρωμα που εχει το menu προς τα αριστερα της οθονης που ειναι πιο ανοιχτο ειναι σαν εφφε ή εχει καποιο προβλημα ο δεκτης ;

aasam
24-02-2011, 20:19
Για τον kokalo21. Ναι το ιδιο προβλημα εχω και εγω με 2ΤΒ ταινιες. και με firm ABEO. Εβαλα τον 2ΤΒ με NTFS ο οποιος βρισκεται επανω σε dock station + 4 μετρα καλωδιο USB και τον αναγνωρισε κανονικα. Λιγη καθυστεριση στο διαβασμα του δισκου και στα εμπρος- πισω στην αναζητηση αρχειων. Εχω 2 κοματια στο αλλο θα το φλασαρω με του Xoro να δω διαφορες. Δεν πειραζει με 35 ευρω που τους πηρα [τον ενα] και με την ελπιδα στο μελλων να βγει κατι καλυτερο στα firmware, ουτε του παπα.

music_1896
24-02-2011, 23:50
Eπειδη οι οδηγιες αναβαθμισης δεν ειναι στα ελληνικα για τους ABEO και ΧΟRO μετα την αναβαθμιση κανετε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ;

aasam
25-02-2011, 02:58
Εγω οχι. Δεν ξερω αν χρειαζεται απαραιτητα κατι τετοιο. Απλως διαμορφωσα τις δικες μου ρυθμισεις. Δεν παρατηρησα κατι ιδιαιτερο. ΑΝ ξερει καποιος μας το πει.

cheetos109
25-02-2011, 12:08
Όταν κάνεις αναβάθμιση firmware παίρνει αυτόματα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, οπότε και να το κάνει δεν θα αλλάξει κάτι. Οπότε δεν χρειάζεται.

kokalo21
25-02-2011, 15:48
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής....

Επειδή όλοι οι υπότιτλοι που έχω σε δεκάδες DVD (σειρές, ταινίες κλπ.) αλλά και σκληρό είναι σε κωδικοποίηση ANSI, θα έχω πρόβλημα όταν πάω να τους παίξω από τον AMTC DTHD290....?

Καμμιά πληροφορία γι' αυτό....?

cheetos109
25-02-2011, 15:56
Με τους υπότιτλους του σκληρού δίσκου δεν θα έχεις πρόβλημα. Θα κάνεις μετατροπή κωδικοποίησης και είσαι έτοιμος.
Με αυτούς του DVD όμως θα έχεις πρόβλημα, γιατί δεν θα μπορέσεις να βάλεις το DVD μέσα στον αποκωδικοποιητή :Banane0:
Προφανώς εννοείς βέβαια για αρχεία VOB. Μία καλή λύση είναι να τα μετατρέψεις σε AVI με κάποιο προγραμματάκι και να τους ενσωματώσεις.

Jotheo
25-02-2011, 16:57
Υπάρχουν άλλοι αποκωδικοποιητές που να παίζουν αυτά τα αρχεία σε αυτήν την κατηγορία τιμής (35-65¤) ?

droulis
25-02-2011, 17:43
Καμμιά πληροφορία γι' αυτό....?

UTF-8 . Πεντε δευτερα χρονος για καθε ταινια . Αν βλεπεις για παραδειγμα πεντε ταινιες την ημερα θελεις 25 δευτερολεπτα για να κανεις τους υποτιτλους .

Υπάρχουν άλλοι αποκωδικοποιητές που να παίζουν αυτά τα αρχεία σε αυτήν την κατηγορία τιμής (35-65¤) ?

Μεχρι τωρα δεν εχω δει καποιον που να ειναι και HD .

Jotheo
25-02-2011, 17:47
Αυτό ήθελα να μου επιβεβαιώσει κάποιος,για να ξέρουμε τι ζητάμε από τόσο φθηνά μηχανήματα...Στα 200¤ πρέπει να υπάρχουν πάντως για όποιον ενδιαφέρεται :)

kosmous
25-02-2011, 20:09
Στα 200¤ πρέπει να υπάρχουν πάντως για όποιον ενδιαφέρεται :)

Και γιατί να μην πάρει ένα wdtv live και ένα amtc με λιγότερα χρήματα και καθαρίζει έχοντας κορυφαίο media player και αστέρι δέκτη mpeg4 ?

kosmous
25-02-2011, 21:32
Λοιπόν ετοίμασα έναν τρίτο για φίλο βάζοντάς του πρώτα το firmware του xoro αλλά τελικά το γύρισα σε abeo . Ανοίγει κανονικά σαν abeo αλλά στην καρτέλα epg οι χαρακτήρες στην περίληψη ταινιών είναι Ελληνικοί εν αντιθέσει με τους δυο δικούς μου που είναι στα Αγγλικά .
Υποθέτω πως ίσως κάτι να έμεινε από το firmware του xoro , εύχομαι να μην έμεινε και το θέμα του xoro που δεν βλέπει δίσκους ntfs.
Αν το δοκίμασε κάποιος ας μου πει .

Γυρνώντας σπίτι άνοιξα τον δικό μου και έβαλα osd language τα Γαλλικά (δεν ξέρω πως μου ήρθε) κάνοντας δοκιμές και είδα πως οι χαρακτήρες στην περίληψη αλλά και στο όνομα των ταινιών στο epg είναι σε Ελληνικά !
Δοκίμασα και άλλη γλώσσα και παρέμειναν Ελληνικά .
Ξαναγύρισα σε Αγγλικά και έγιναν Αγγλικοί . Με λίγα λόγια αν επιλέξω osd English τα πάντα γίνονται Αγγλικά :chinscratch:

kosmous
26-02-2011, 19:13
Υποθέτω πως ίσως κάτι να έμεινε από το firmware του xoro , εύχομαι να μην έμεινε και το θέμα του xoro που δεν βλέπει δίσκους ntfs.
Αν το δοκίμασε κάποιος ας μου πει .

Το δοκίμασα σήμερα και βλέπει ntfs .

aasam
28-02-2011, 02:17
Δοκίμασε καποιος να βαλει το firmware του Lemm HDVB-T 200 ? Ειναι Ελληνικα, παιζει Mkv υποτιτλους και υποστιριζει NTFS.
To firmware του Lemm HDVB-T 200
http://www.delfitzis.gr/upld/200.rar

kokalo21
28-02-2011, 08:37
Υπάρχει στο site του ABEO ( http://www.abeodigital.com/da/produk...l-set-top-boks (http://www.abeodigital.com/da/produkter/details/102/50/billede/ab-t1110---digital-set-top-boks)
) κάπου επιλογή για Αγγλικά ή Ελληνικά :shot: ?

Γιατί, δεν λέω, μάλλον τα καταλαβαίνω, αλλά μήπως υπάρχει κανένα ιδιαίτερο σημείο που πρέπει να προσέξουμε.....

Υπάρχει...?

aasam
28-02-2011, 10:55
Δεν το ξερω αυτο ρωταω και εγω. Απλα το firmware του Lemm HDVB-T 200, Ειναι Ελληνικα, παιζει Mkv και υποτιτλους υποτιθεται απ' οτι βλεπω σωστα και υποστιριζει NTFS. Εχει το ιδιο ονομα με τα firmware των ABEO και XORO. Δηλαδη αν δεν υπαρξει καποιο προβλημα με το τηλεκοντρολ λυνονται ολα τα γνωτα αρνητικα προβληματα στα firmware των ABEO και XORO.
Μπορει καποιος να ανεβασει καποια φωτο του control του Lemm HDVB-T 200. Εγω εχω σκοπο να το δοκιμασω.
Επισης εδω ειναι η μητρικη AMTC
http://www.szmtc.com.cn/en/index.asp

kokalo21
28-02-2011, 11:25
Συγγνώμη, εγώ φταίω που δεν το εξήγησα σωτά.
Όταν λέω για Αγγλικά (και μόνο, και όχι Ελληνικά ασφαλώς) εννοώ για οδηγίες αλλαγής του Firmware στα Αγγλικά, καθώς στο site της ΑΒΕΟ είναι μόνο στα Δανέζικα οι οδηγίες.

kosmous
28-02-2011, 18:06
Βάζεις το firmware στο στικάκι χύμα , όχι σε φάκελλο , αφού το τοποθετήσεις πας μενού - usb - multimedia - music και εκεί θα δεις το firmware , το επιλέγεις με οκ και τελείωσες . Μόλις σου γράψει complete restart device βγάζεις το καλώδιο (εγώ έτσι έκανα διότι δεν λειτουργούσε κανένα πλήκτρο ούτε στο remote ούτε στον δέκτη ) και μόλις το ξαναβάλεις στην πρίζα ανοίγει με το νέο firmware .

Υπ όψιν στις οδηγίες (http://www.xoro.de/downloads/digital-receiver/download-fur-xoro-hrt-7500/)που είναι ίδιες για abeo η xoro δεν αναφέρεται το βγάλτε το καλώδιο , αλλά με δική μου ευθύνη το έκανα αφού δεν λειτουργούσε κανένα πλήκτρο . Οπότε δεν φέρω ευθύνη αν γίνει κάτι .

kokalo21
28-02-2011, 22:29
Λίγο πολύ την κατάλαβα την διαδικασία ακόμα και από τα δανέζικα....
Ήθελα μια επιβεβαίωση όμως.......

Παρεπιπτόντως, από σήμερα αυξήθηκε η τιμή του AMTC DTHD290 στον Μαρινόπουλο από 39¤ σε 49¤....... Τι να πεις.......:rifle:

music_1896
01-03-2011, 01:30
Τη μητρικη για το μοντελο μας δεν την βρηκα που ακριβως ειναι ;

Jotheo
01-03-2011, 05:37
Η μητρική εταιρεία ΑΜTC βγαίνει στην παραπάνω ηλ.δ/νση.
Την ίδια δ/νση έχω δημοσιεύσει και στην αρχή του νήματος,παρεμπιπτόντως..
Λεπτομέρειες δε θα βρεις εκεί όμως,γιατί στα μοντέλα που φιλοξενεί η σελίδα τους δεν περιλαμβάνεται ο 290HD.
Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγες μέρες...

music_1896
01-03-2011, 11:35
ΟΚ γιατι εγω καταλαβα τη μητρικη version του δεκτη.

aasam
01-03-2011, 23:56
Δεν το ξερω αυτο ρωταω και εγω. Απλα το firmware του Lemm HDVB-T 200, Ειναι Ελληνικα, παιζει Mkv και υποτιτλους υποτιθεται απ' οτι βλεπω σωστα και υποστιριζει NTFS. Εχει το ιδιο ονομα με τα firmware των ABEO και XORO. Δηλαδη αν δεν υπαρξει καποιο προβλημα με το τηλεκοντρολ λυνονται ολα τα γνωτα αρνητικα προβληματα στα firmware των ABEO και XORO.
Μπορει καποιος να ανεβασει καποια φωτο του control του Lemm HDVB-T 200. Εγω εχω σκοπο να το δοκιμασω.
Επισης εδω ειναι η μητρικη AMTC
http://www.szmtc.com.cn/en/index.asp
Δοκίμασα το firmware του Lemm HDVB-T 200, αλλά τζίφος. Φτάνει μέχρι το 20%, γίνεται restart του μηχανήματος και παραμονή στο προηγούμενο firmware.

music_1896
02-03-2011, 00:23
Με το firmware του XORO πως κανει αμεση εγγραφη και οχι timeshift ; Εννοω το αρχειο να παραμεινει στο stick για αναπαραγωγη απο το pc.

Speedo
08-03-2011, 15:50
τον αναβαθμισα και ειναι τελειος!!!Παιδια ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες!!!

Speedo
08-03-2011, 15:50
Χρησιμοποιησα το firmware του XORO

music_1896
08-03-2011, 20:58
Με το firmware του ΑΒΕΟ με ποιο πληκτρο κανουμε μετονομασια ενος καναλιου ;

chemic
14-03-2011, 18:44
παιδιά πέρασα το abeo αλλά δοκίμασα μια ταινία με εξωτερικούς υπόλιτλους srt και τα ελληνικά γράμματα τα έβγαζε αλαμπουρνέζικα. μπορώ να κάνω κάτι?

kokalo21
14-03-2011, 23:19
παιδιά πέρασα το abeo αλλά δοκίμασα μια ταινία με εξωτερικούς υπόλιτλους srt και τα ελληνικά γράμματα τα έβγαζε αλαμπουρνέζικα. μπορώ να κάνω κάτι?

Σώσε το .srt αρχείο σε κωδικοποίηση UTF-8.......

chemic
16-03-2011, 17:42
Σώσε το .srt αρχείο σε κωδικοποίηση UTF-8.......
το έκανα κ όντως δουλεύει:idea:
ευχαριστώ πολύ

noulis4
17-03-2011, 15:00
Καλησπέρα. Ξεκινώντας ψάξιμο για δέκτη, διάβασα εδώ για την προσφορά του eshop μέχρι την κυριακή στο mini triton. Αξιοπρεπής φαίνεται από ό,τι διαβάζω εδώ και σε πολύ χαμηλή τιμή. Παράλληλα έψαξα να βρω τι άλλους μπορώ να αγοράσω και είδα στον τοπικό μαρινόπουλο τον AMTC δέκτη στα 49 ευρώ, έτσι έχω κάποιες απορίες να σας ρωτήσω.

Το HD δεν με ενδιαφέρει αλλά εφόσον το υποστηρίζει είναι καλοδεχούμενο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το PVR. Ο δέκτης προορίζεται για τους γονείς μου οι οποίοι θέλουν να γράφουν κάποια προγράμματα όταν λείπουν.

Σκεφτόμουν πριν λίγο καιρό για αντιγραφικό dvd με σκληρό δίσκο αλλά εφόσον οι δέκτες μπορούν και να γράψουν τότε δεν μου χρειάζεται το dvd γιατί έχω ένα περίσιο δίσκο 160GB και ένα 200GB οπότε απλά θα πάρω μια sata->usb θήκη.

Από ό,τι διάβασα εδώ υπάρχουν 3 firmware:
- Το αυθεντικό το οποίο δεν υποστηρίζει PVR οπότε δεν μπορείς να γράψεις καθόλου.
- Το ABEO το οποίο υποστηρίζει NTFS αλλά όχι ελληνικά
- Το XORO το οποίο δεν υποστηρίζει NTFS αλλά έχει ελληνικά

Είναι σωστά αυτά ? Αν ναι, υπάρχει κάποιο κουσούρι που να έχει το ένα firmware ώστε να μη προτείνεται η χρήση του και να συνιστάται το άλλο ?

Μια και 160/200GB είναι μικρές χωρητικότητες υποθέτω ότι θα μπορεί να τους δει ο δέκτης. Έχει δοκιμάσει κανείς ?

Τέλος, αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι αν μπορεί ο δέκτης την ώρα που γράφει να μπορεί να δείξει άλλο κανάλι το οποίο να μην είναι στην ίδια συχνότητα γιατί οι περισσότεροι που είδα δεν μπορούν.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και ευχαριστώ.

kosmous
17-03-2011, 20:21
- Το αυθεντικό το οποίο δεν υποστηρίζει PVR οπότε δεν μπορείς να γράψεις καθόλου.
- Το ABEO το οποίο υποστηρίζει NTFS αλλά όχι ελληνικά
- Το XORO το οποίο δεν υποστηρίζει NTFS αλλά έχει ελληνικά

Έτσι ακριβώς , αν δεν θέλεις πολύωρες εγγραφές (όπως εγώ) βάζεις το Ελληνικό του xoro και καρφώνοντας ένα στικάκι 4 giga γράφεις άνετα 2 ώρες.

Τέλος, αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι αν μπορεί ο δέκτης την ώρα που γράφει να μπορεί να δείξει άλλο κανάλι το οποίο να μην είναι στην ίδια συχνότητα γιατί οι περισσότεροι που είδα δεν μπορούν.

Δεν γίνεται αυτό .

noulis4
17-03-2011, 21:06
Δεν γίνεται αυτό .

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση. Εφόσον θέλουν φτηνοδουλειά θα ανεχτούν ότι δεν θα μπορεί να δείξει άλλο κανάλι. Θα πάρω τότε ή τον mini triton ή αυτόν λόγω καλύτερης υποστήριξης στα firmware.

music_1896
18-03-2011, 18:37
Σε ποιον δεκτη ειδες οτι μπορεις να παρακολουθησεις αλλο καναλι απο διαφορετικη συχνοτητα ;

noulis4
18-03-2011, 19:50
Σε ποιον δεκτη ειδες οτι μπορεις να παρακολουθησεις αλλο καναλι απο διαφορετικη συχνοτητα ;

Δεν γίνεται σε κανέναν δηλαδή ? Ίσως να μη κατάλαβα καλά τότε γιατί δεν το βρίσκω με την αναζήτηση. Νόμιζα ότι το διάβασα στον HD της crystal αλλά στο thread λέει καθαρά ότι είναι για την ίδια συχνότητα.

music_1896
18-03-2011, 21:15
Για να μπορεις ενω γραφεις να δεις αλλο καναλι απο διαφορετικη συχνοτητα πρεπει ο δεκτης να εχει 2 tuner.Υπαρχουν τετοιοι δεκτες αλλα ειναι πολυ ακριβοτεροι και δεν συμφερουν καλυτερα παιρνεις 2 δεκτες των 30 ευρω.Για να διαπιστωσεις αυτο που σου λεω βαλε στο δεκτη σου να γραψει απο τον ANT1 και μετα δοκιμασε να δεις κατι απο το STAR.Αν η DIGEA εχει πανελλαδικα τις ιδιες τετραδες καναλιων λογικα δεν θα το καταφερεις.

talos_2002
18-03-2011, 22:44
Έχει τις ίδιες τετράδες.

cheetos109
19-03-2011, 02:04
Για την ώρα γράφεις όποιο κανάλι θέλεις και βλέπεις όποιο άλλο κανάλι θέλεις ....από τα αναλογικά. Μέχρι να τα κόψουν τουλάχιστον

music_1896
27-03-2011, 19:40
Ξαφνικα το τηλεκοντρολ επαψε να δουλευει.Δοκιμασα καινουργιες μπαταριες αλλα τιποτα.Εχει συμβει σε κανεναν ;

chemic
29-03-2011, 16:11
οχι σε εμενα δουλευει καλά, αν εξαιρέσεις ότι πρέπει να σημαδεύεις το δεκτη ir για να πιανει.
δες με τη καμερα του κινητου αν δουλευει το τηλεκοντρολ σου

cheetos109
01-04-2011, 12:31
Εσείς με τον AMTC δοκιμάσατε το νέο firmware του XORO;
http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056039212&postcount=681

kosmous
01-04-2011, 12:52
Εσείς με τον AMTC δοκιμάσατε το νέο firmware του XORO;
http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056039212&postcount=681

Εννοείται από εχθές το βράδυ και το καλό είναι πως δεν χρειάστηκε μετά την αναβάθμιση να σαρώσει ξανά τα κανάλια διότι τις ρυθμίσεις τις κράτησε .

Σύνδεσα το my book και το μόνο πρόβλημα είναι τα κόκκινα μικρά γράμματα στους υπότιτλους το οποίο ίσως και να ρυθμίζεται (δεν το έψαξα , έχω το wdlive για αυτή τη δουλειά απλά ήθελα να ελέγξω το firmware ) .

droulis
01-04-2011, 15:42
Φυσικα και γινεται . Οι υποτιτλοι στο μεγαλο μεγεθος ειναι αψογοι .

kosmous
01-04-2011, 17:36
Φυσικα και γινεται . Οι υποτιτλοι στο μεγαλο μεγεθος ειναι αψογοι .

Ωραία , το μόνο που με χαλάει πλέον και δεν διορθώνεται είναι η είσοδος usb μπροστά , στο πλάι θα ήταν πιο διακριτική .

chemic
02-04-2011, 19:53
τα αρνητικά που εχω παρατηρήσει:
πρέπει να σημαδευεις με το τηλεκοντρολ για να "ακουσει", το οποίο τηλεκοντρολ είναι πολύ b class
αργει να ανοιξει, να κλεισει, αλλά κυρίως αργεί να αλλάξει κανάλια.
η καρτέλα που βγαίνει οταν αλλάζεις κανάλι κανει πολύ ώρα να φύγει ενώ είναι κ τεράστια!:violent-smiley-008: ως αποτέλεσμα, όταν επιλέγω κανάλι πατάω αμέσως κ το exit

geopapa
10-04-2011, 14:45
Παιδιά 2 απορίες αν γνωρίζει κανεις να απαντήσει..:

1. Γνωρίζει κανείς πού μπορουμε να βρούμε το μαμίσιο firmware του AMTC ώστε αν τύχει καμμια στραβή να μήν έχουμε πρόβλημα με την εγγύηση;

2. Εχω βάλει το τελευταίο πολύ καλό firmware του XORO 7500 και εχω την εξής απορία. Με το firmware του ABEO κάνωντας timeshift έκανες αυτόματα και άμεση εγγραφή του τρεχοντος προγράμματος. Σ αυτό παρατηρώ οτι τα σβήνει τα αρχεία του timeshift οπότε ο μόνος τρόπος να κάνεις εγγραφή είναι μεσα απο το μενου προγραμματισμού εγγραφής. Είναι όντως έτσι ή εχω χάσει κάτι;

Ευχαριστώ και ελπίζω να μήν σας κούρασα.

cheetos109
15-04-2011, 18:10
Τσίμπησα άλλα 2 κομμάτια από Μαρινόπουλο Θεσσαλονίκη με 39 ευρώ έκαστο...

Καπετανάκης Στάθης
20-04-2011, 15:40
Παιδιά 2 απορίες αν γνωρίζει κανεις να απαντήσει..:

2. Εχω βάλει το τελευταίο πολύ καλό firmware του XORO 7500 και εχω την εξής απορία. Με το firmware του ABEO κάνωντας timeshift έκανες αυτόματα και άμεση εγγραφή του τρεχοντος προγράμματος. Σ αυτό παρατηρώ οτι τα σβήνει τα αρχεία του timeshift οπότε ο μόνος τρόπος να κάνεις εγγραφή είναι μεσα απο το μενου προγραμματισμού εγγραφής. Είναι όντως έτσι ή εχω χάσει κάτι;

Ευχαριστώ και ελπίζω να μήν σας κούρασα.

+1

Για δωστε καμια απαντηση πως γινεται αμεση εγγραφη με το πατημα ενος κουμπιου? Οχι μεσα απο προγραμματισμο και timeshift.

kosmous
20-04-2011, 16:56
Νομίζω με το pause , κάπου στις πρώτες πέντε σελίδες του θέματος έχει αναφερθεί .

cheetos109
20-04-2011, 17:28
Με το pause ξεκινάει το timeshift. Το τηλεκοντρόλ του δεν έχει δύο λπήκτρα του αντίστοιχου του XORO (τα rec και rec list) με τα οποπία γίνεται η άμεση εγγραφή. Λογικά με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων θα γίνεται η άμεση εγγραφή, αλλά δεν τον έχω πλέον στη διάθεσή μου για να δοκιμάσω.

Καπετανάκης Στάθης
20-04-2011, 17:52
Νομίζω με το pause , κάπου στις πρώτες πέντε σελίδες του θέματος έχει αναφερθεί .

Ολοι αναφερουν για το timeshift, κανενας για αμμεση εγγραφη. Ευχαριστω παντως.

Με το pause ξεκινάει το timeshift. Το τηλεκοντρόλ του δεν έχει δύο λπήκτρα του αντίστοιχου του XORO (τα rec και rec list) με τα οποπία γίνεται η άμεση εγγραφή. Λογικά με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων θα γίνεται η άμεση εγγραφή, αλλά δεν τον έχω πλέον στη διάθεσή μου για να δοκιμάσω.

Οντως με το pause ξεκιναει timeshift. Αμμεση εγγραφη θελω να κανω π.χ βλεπω ειδησεις και θελω να γραψω ενα video-ρεπορταζ λιγων δευτερολεπτων που με ενδιαφερει,αν ειναι να μπαινω στο προγραμματισμο παει το χασαμε το θεμα.
Οποιος μπορει ασχοληθει να γραψει κατι γιατι δεν τον βρηκο τον τροπο.:bigcry:

tolias
20-04-2011, 20:52
Αμμεση εγγραφη θελω να κανω π.χ βλεπω ειδησεις και θελω να γραψω ενα video-ρεπορταζ λιγων δευτερολεπτων που με ενδιαφερει,αν ειναι να μπαινω στο προγραμματισμο παει το χασαμε το θεμα.
Οποιος μπορει ασχοληθει να γραψει κατι γιατι δεν τον βρηκο τον τροπο.:bigcry:
Έχω έναν XORO 7600 με το λογισμικό αυτό. ¶ρα έχω και το αυθεντικό τηλεχειριστήριο του XORO με όλα τα κουμπιά που λες. Η αλήθεια είναι οτι δεν βλέπω τρόπο να γίνεται αυτό που ζητάς. Δεν είναι θέμα κουμπιών. Ότι και να πατήσεις δεν γίνεται αυτό που ζητάς. ούτε στο μενού μπορείς να μπεις όταν δουλεύει το timeshift, ούτε πατώντας το κουμπί rec γίνεται τίποτα. Σε έναν άλλο δέκτη που έχω (έναν F&U), η διαδικασία αυτή γίνεται με ευκρινέστατο τρόπο. Στην μπάρα χρόνου γράφεται οτι αν πατήσεις το κίτρινο πλήκτρο αποθηκεύεται το αρχείο timeshift. Στον XORO μου όμως δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο. Ούτε στο μενού μπορείς να μπεις, ούτε προγραμματισμό μπορείς να κάνεις την ώρα που γράφει timeshift. Αυτός που θα λύσει αυτό το θέμα θα το λύσει για όλους τους δέκτες που παίρνουν το ίδιο λογισμικό. Αλλά μπορεί και να μην γίνεται κιόλας. Δηλαδή να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Προγραμματισμό εγγραφής μπορείς να κάνεις, όχι όμως όταν δουλεύει το timeshift.

tolias
20-04-2011, 22:13
Αμμεση εγγραφη θελω να κανω π.χ βλεπω ειδησεις και θελω να γραψω ενα video-ρεπορταζ λιγων δευτερολεπτων που με ενδιαφερει,αν ειναι να μπαινω στο προγραμματισμο παει το χασαμε το θεμα.
Κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα σου. Η λειτουργία που θέλεις είναι η άμεση εγγραφή. Δηλαδή πατώντας το κουμπί rec γράφει αμέσως το πρόγραμμα που παρακολουθείς. Βρίσκοντας όμως μία φωτογραφία του τηλεκοντρόλ του δέκτη (σε ένα λιγκ στην πρώτη σελίδα του thread) βλέπω οτι δεν υπάρχει το κουμπί αυτό. Εφόσον το τηλεκοντρολ είναι όντως αυτό που βλέπω στην φωτογραφία, γιατί δεν έχω αυτόν τον δέκτη. Το τηλεκοντρόλ του XORO 7600 που έχω είναι το ίδιο ακριβώς (μόνο που είναι μαύρο), με την προσθήκη 2 μικρότερων κουμπιών πάνω από το κουμπί INFO. Το ένα είναι το κουμπί rec. Αν ισχύουν όλα αυτά τότε δεν μπορείς να κάνεις άμεση εγγραφή με αυτόν τον δέκτη. Για αυτό ψάχνεις εγγραφή μέσω προγραμματισμού, και μέσω timeshift. Και τώρα μάλλον έχασες και μέσω timeshift. To τηλεκοντρόλ που βλέπω στην φωτογραφία είναι ακριβώς το ίδιο με το τηλεκοντρόλ που είχα για έναν δέκτη DAEWOO που έιχα παλιότερα και που ήταν μόνο MPEG2. Βγάλε μόνο το όνομα AMTC. Και το τηλεκοντρόλ εκείνο δούλευε κανονικά με τον XORO μου, μόνο που και με εκείνο δεν υπήρχε άμεση εγγραφή γιατί δεν είχε κουμπί rec. Όλο αυτό το έγραψα για να πω οτι το τηλεκοντρόλ του XORO 7600 ταιριάζει πιθανότατα και στον AMTC. Και αποκτάς και την δυνατότητα άμεσης εγγραφής, αφού υπάρχει στο κοινό λογισμικό. Το θέμα είναι που βρίσκεις το τηλεκοντρόλ του XORO 7600. Ακόμα και αντίγραφο από τρίτη εταιρία να είναι, πρέπει να είναι σίγουρο οτι έχει τα δύο έξτρα κουμπιά. Όλα αυτά με την προυπόθεση οτι το τηλεκοντρόλ που είδα στην φωτογραφία είναι όντως το τηλεκοντρόλ του δέκτη.

Καπετανάκης Στάθης
20-04-2011, 22:21
Κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα σου. Η λειτουργία που θέλεις είναι η άμεση εγγραφή. Δηλαδή πατώντας το κουμπί rec γράφει αμέσως το πρόγραμμα που παρακολουθείς. Βρίσκοντας όμως μία φωτογραφία του τηλεκοντρόλ του δέκτη (σε ένα λιγκ στην πρώτη σελίδα του thread) βλέπω οτι δεν υπάρχει το κουμπί αυτό. Εφόσον το τηλεκοντρολ είναι όντως αυτό που βλέπω στην φωτογραφία, γιατί δεν έχω αυτόν τον δέκτη. Το τηλεκοντρόλ του XORO 7600 που έχω είναι το ίδιο ακριβώς (μόνο που είναι μαύρο), με την προσθήκη 2 μικρότερων κουμπιών πάνω από το κουμπί INFO. Το ένα είναι το κουμπί rec. Αν ισχύουν όλα αυτά τότε δεν μπορείς να κάνεις άμεση εγγραφή με αυτόν τον δέκτη. Για αυτό ψάχνεις εγγραφή μέσω προγραμματισμού, και μέσω timeshift. Και τώρα μάλλον έχασες και μέσω timeshift. To τηλεκοντρόλ που βλέπω στην φωτογραφία είναι ακριβώς το ίδιο με το τηλεκοντρόλ που είχα για έναν δέκτη DAEWOO που έιχα παλιότερα και που ήταν μόνο MPEG2. Βγάλε μόνο το όνομα AMTC. Και το τηλεκοντρόλ εκείνο δούλευε κανονικά με τον XORO μου, μόνο που και με εκείνο δεν υπήρχε άμεση εγγραφή γιατί δεν είχε κουμπί rec. Όλο αυτό το έγραψα για να πω οτι το τηλεκοντρόλ του XORO 7600 ταιριάζει πιθανότατα και στον AMTC. Και αποκτάς και την δυνατότητα άμεσης εγγραφής, αφού υπάρχει στο κοινό λογισμικό. Το θέμα είναι που βρίσκεις το τηλεκοντρόλ του XORO 7600. Ακόμα και αντίγραφο από τρίτη εταιρία να είναι, πρέπει να είναι σίγουρο οτι έχει τα δύο έξτρα κουμπιά. Όλα αυτά με την προυπόθεση οτι το τηλεκοντρόλ που είδα στην φωτογραφία είναι όντως το τηλεκοντρόλ του δέκτη.

Εχεις δικιο ετσι ειναι τα πραγματα ακριβως οπως τα λες.

Το θεμα ειναι οτι κανενας μεχρι τωρα ανεξαρτητου firmware AMTC δεν ενδιαφερθηκε για αμμεση εγγραφη προγραμματος, πραγμα που μου κανει πολυ εντυπωση.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν τα παραταω ακομα θα το ψαξω το θεμα.:smash:

tolias
20-04-2011, 22:52
Η αλήθεια είναι οτι η άμεση εγγραφή είναι πολύ χρήσιμη δυνατότητα. Και λόγω τηλεκοντρόλ δεν γίνεται με αυτόν τον δέκτη. Τον XORO εγώ τον βρήκα από το e-shop. Πήρα τηλέφωνο να ζητήσω τηλεκοντρόλ για εμένα, αλλά δεν είχανε! Βρήκα ένα αντίγραφο σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών (έτοιμο, όχι προγραμματιζόμενο από εμένα) αλλά έλειπαν τα δύο κουμπιά. Τότε δεν το είχα καταλάβει γιατί, αλλά φαίνεται οτι είναι για τον AMTC και για τον παλιό μου DAEWOO. Και μου τον πούλησαν για XORO 7600. Ευτυχώς ήταν φτηνό, 10 ευρώ. Κάπου θα υπάρχει και αυτό με τα δύο έξτρα κουμπιά.

Καπετανάκης Στάθης
21-04-2011, 00:50
Ναι αλλα που? Θελει ψαξιμο.

droulis
21-04-2011, 01:46
Για αμεση αντιγραφη αναγκαστικα βαζετε παλι το firmware του abeo .

SatZapper
21-04-2011, 02:21
Για άμεση εγγραφή πατάς το μπλε κουμπί, (`η μέσω του EPG), προσθετεις εγγραφή προγραμματίζοντας να ξεκινήσει μετά από δυο λεπτά... Δυστυχώς δεν υπάρχει το πλήκτρο Rec...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του δέκτη είναι ότι χάνει πολύ συχνά την κανονική ώρα, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν οι προγραμματισμένες εγγραφές, κυρίως όταν κάνουμε ζάπινγκ μέσω του EPG (ανάμεσα στα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ πχ ΕΤ1 (επανέρχεται), και Σινε+ (αποσυντονίζεται η ώρα)...

kosmous
21-04-2011, 10:59
αλλά φαίνεται οτι είναι για τον AMTC και για τον παλιό μου DAEWOO

Κοίτα τι σκέφθηκα τώρα , ο πεθερός μου έχει έναν telemax και το τηλεκοντρόλ του είναι με τα δυο κουμπιά που λες .
Τους δικούς μου τους amtc τους δουλεύω με δυο προγραμματιζόμενα από το lidl (αυτά τα φινετσάτα με τα μπλε φωτάκια στα κουμπιά) , θα πάω στου πεθερού μου να προγραμματίσω τα δυο κουμπιά και θα έχω και άμεση εγγραφή .
Όταν το κάνω και εάν πετύχει θα ενημερώσω .

Καπετανάκης Στάθης
21-04-2011, 11:23
Κοίτα τι σκέφθηκα τώρα , ο πεθερός μου έχει έναν telemax και το τηλεκοντρόλ του είναι με τα δυο κουμπιά που λες .
Τους δικούς μου τους amtc τους δουλεύω με δυο προγραμματιζόμενα από το lidl (αυτά τα φινετσάτα με τα μπλε φωτάκια στα κουμπιά) , θα πάω στου πεθερού μου να προγραμματίσω τα δυο κουμπιά και θα έχω και άμεση εγγραφή .

Πολυ καλη η σκεψη σου. Και εγω εχω ενα προγραμματιζομενο απο Lidl για καντο και πες μας.
Επισης που θα μπορουσαμε να παραγγειλουμε ενα σκετο remote αντιστοιχο με του Xoro δεν βρηκα κατι στο google.

cheetos109
21-04-2011, 12:40
Να που είναι χρήσιμοι και οι πεθεροί λοιπόν... :Banane0:
Θα δουλέψει κανονικά με το προγραμματιζόμενο. Το θέμα είναι να βρείτε το πρωτότυπο τηλεκοντρόλ. Όλοι στον πεθερό του kosmous.
Καλή Ανάσταση!

music_1896
21-04-2011, 17:12
Δηλαδη με το τηλεκοντρολ του Lidl χειριζεσαι κανονικα τον δεκτη ;

kosmous
21-04-2011, 19:12
Δηλαδη με το τηλεκοντρολ του Lidl χειριζεσαι κανονικα τον δεκτη ;

Κανονικότατα , για προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ μιλάμε εννοείται .

tolias
22-04-2011, 02:00
Αφού από εμένα ξεκίνησε το θέμα με το τηλεκοντρόλ, πρέπει να δώσω και άλλα στοιχεία. Το πλήρες όνομα του δέκτη είναι XORO HRT 7600. Προσοχή στο 7600 γιατί υπάρχει και 7500 και 7000, και δεν ξέρω αν τα τηλεκοντρόλ έχουν σχέση μεταξύ τους. Ήταν εισαγωγή μία παρτίδα μόνο από το e-shop. Έχω ψάξει και εγώ στο Google παλιά, και δεν έχω καταφέρει να βρώ τίποτα για αυτόν τον δέκτη. Το επίσημο γερμανικό site της XORO δεν τον αναφέρει καθόλου. Εκεί όμως υπάρχει ο 7500 και απο εκεί κατεβάζουμε τις αναβαθμίσεις λογισμικού γιά όλους τους συμβατούς δέκτες. Ο 7600 πρέπει να είναι παραγγελία του e-shop και μάλλον δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Όταν κατάλαβα οτι πουθενά αλλού δεν υπάρχει αυτό το τηλεκοντρόλ, πήρα τηλέφωνο στο e-shop να ρωτήσω τι γίνεται αν χαλάσει. Μου είπαν οτι προς το παρόν δεν είχαν, ίσως αργότερα. Από τότε έχω αντιγράψει τις λειτουργίες του σε ένα προγραμματιζόμενο, και φυλάω το πρωτότυπο σαν κόρη οφθαλμού. (Αυτό σίγουρα ισχύει και για τον δικό σας δέκτη. Αν χαλάσει το δικό σας που θα βρείτε άλλο; ) Σε ένα συνοικιακό μαγαζί στην γειτονιά μου βρήκα για πρώτη φορά έτοιμο τηλεκοντρόλ για τον δέκτη μου. Είχε λέει κυκλοφορήσει πρόσφατα ο κωδικός για αυτόν τον δέκτη. Το τηλεκοντρόλ είναι από εταιρία που φτιάχνει τηλεκοντρόλ, το όνομα της είναι made for you (δεν έχω ακούσει πιο γελοίο όνομα για μάρκα τηλεκοντρόλ), εμφανισιακά διαφέρει πολύ (αφού ακολουθεί το design της εταιρίας), έιχε όλα τα κουμπιά, αλλά τα δύο επίμαχα δεν δούλευαν. Δηλαδή δεν αντιστοιχούσαν σε κάποια λειτουργία. Δηλαδή ακόμα και αν βρεθεί κάποιο τηλεκοντρόλ τρίτης εταιρίας που λέει οτι είναι για τον δέκτη, δεν είναι σίγουρο οτι θα δουλεύουν τα δύο έξτρα πλήκτρα. Αλλά μπορεί και να δουλεύουν. Υπάρχει τέλος και μία άλλη λύση, αλλά εδώ χρειάζονται τα σαίνια του forum. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι δέκτες που χρησιμοποιούν το ίδιο τηλεκοντρόλ όπως ίσως ο Telemax που λέει ο φίλος, μπορεί και άλλοι.

Καπετανάκης Στάθης
22-04-2011, 02:14
Φιλε μου ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες.

Τωρα πως θα γινει να προγραμματισω το χειριστηριο του Lidl με αυτα τα 2 κουμπακια? πρεπει να βρω ενα αντιστοιχο χειριστηριο σαν του Xoro.

tolias
22-04-2011, 02:55
Τωρα πως θα γινει να προγραμματισω το χειριστηριο του Lidl με αυτα τα 2 κουμπακια? πρεπει να βρω ενα αντιστοιχο χειριστηριο σαν του Xoro.
Ναι. Το προγραμματιζόμενο αντιγράφει τις αρχικές λειτουργίες. Αν δεν υπάρχει στο αρχικό τηλεκοντρόλ μία λειτουργία, δεν μπορεί να την αντιγράψει. ¶ρα ή με κάποιο τρόπο βρίσκεις ένα τηλεκοντρόλ και αντιγράφεις τα δύο κουμπιά (και δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό, εγώ που έχω κιόλας αυτόν τον δέκτη δεν κατάφερα να βρώ αλλού), ή ανακαλύπτει κάποιος άλλος φίλος κάποιον άλλο δέκτη που χρησιμοποιεί το ίδιο τηλεκοντρόλ και που το τηλεκοντρόλ του είναι πιο εύκολο να βρεθεί στην αγορά. Και μία εντελώς κουφή λύση είναι να συνεννοηθείς με το e-shop να πας σε κάποιο κατάστημα του που έχει service, και που να έχουν ένα τηλεκοντρόλ, μόνο και μόνο να αντιγράψεις τα δύο κουμπιά. Το ένα είναι το rec, το άλλο είναι το κουμπί list. Σου βγάζει κατευθείαν την λίστα με τα αρχεία που υπάρχουν στον φάκελο pvr χωρίς να χρειάζεται να μπεις στο μενού για να φτάσεις μέχρι εκεί. Βολικό κουμπί, αλλά όχι απαραίτητο. Περίμενε όμως πρώτα τον φίλο kosmous να δοκιμάσει το κόλπο για να δούμε αν τελικά ταιριάζουν τα δύο τηλεκοντρόλ.

SatZapper
22-04-2011, 09:04
Τελικά το πρόβλημα με την συχνή αλλαγή ώρας κατά την διαδικασία ζάπινγκ, την δημιουργεί ο EPG του ψηφιακού πολυπλέκτη 50UHF (κανάλια τεστ card PGM 1, 2, 3, 4), με λήψη από Χορτιάτη Θεσσαλονίκης. Αφαιρούμε τα κανάλια τεστ card (PGM 1, 2, 3, 4), που έτσι κι αλλιώς δεν εκπέμπουν πρόγραμμα και έτσι υπάρχει πλέον σταθερή ώρα, ώστε να μην επηρεάζονται οι προγραμματισμένες εγγραφές...

SatZapper
22-04-2011, 12:29
Τελικά με το firmware του abeo, έχεις την δυνατότητα της άμεσης εγγραφής με την εξής διαδικασία, πατάς Pause ξεκινά το TimeShift, μετά play και κατόπιν stop, επανέρχεσαι στο κανονικό στάδιο εκπομπής και παράλληλα συνεχίζει η εγγραφή σου (χωρίς να μπορούμε να ρυθμίσουμε την διάρκεια της), ενώ μπορείς να κάνεις ζάπινγκ στο συγκεκριμένο πολυπλέκτη τεσσάρων καναλιών... Κατόπιν πατάς stop για να σταματήσει και να αποθηκευτεί η εγγραφή σου. Κανονικό προγραμματισμό μπορούμε να κάνουμε μόνο μέσω του EPG. Αλλά με το firmware του abeo, δεν υπάρχει ελληνικό μενού και για να έχεις ελληνικό EPG, πρέπει να το γυρίσεις πχ στο Γαλλικό μενού...
Πάντως έχει καλή ποιότητά εικόνας ο συγκεκριμένος δέκτης της AMTC, μέσω της HDMi, αναμένουμε και την ΕΡΤ HD για περισσότερα...

violantos
22-04-2011, 20:56
Ξέχασε το firmware abeo. Υπάρχει πολύ καλύτερο.

Καινούργιο Firmware 18.03.2011 Version: 268074.110318.2
"Firmware herunterladen"

ΜΕ NTFS, MKV, και Ελληνικό μενού, και ελληνικούς υποτίτλους χωρίς χρήση UTF-8.
1080p playback
DTS & DD5.1 passthrough coaxial

Συμβατότητα.
1. IQ SMART DVB-T750 HD.
2. Xoro HRT 7500, 7600
3. AMTC DTHD290

Φίλε μου εγώ αγορασα και δεύτερο IQ T750. Δεν βρίσκεις καλύτερο.
Με firmware XORO HRT 7500
HDMI 1.3
Main Processor: MS7828
Flash Memory: 32M bits
DDR: 512MB X 2
MENU εύχριστο
επιλογή μεγέθους υποτίτλων

tolias
23-04-2011, 02:07
Και μία εντελώς κουφή λύση είναι να συνεννοηθείς με το e-shop να πας σε κάποιο κατάστημα του που έχει service, και που να έχουν ένα τηλεκοντρόλ, μόνο και μόνο να αντιγράψεις τα δύο κουμπιά.
Η αλήθεια είναι οτι αυτή η λύση που έγραψα δεν παίζει και πολύ. Αλλά θα είχε πλάκα να παίρνατε αρκετοί τηλέφωνο στο e-shop για να αντιγράψετε τα δύο πλήκτρα και να τους σπάσετε τα νεύρα. Γιατί δεν έχουν και την καλύτερη after sales εξυπηρέτηση. Δεν μας έδωσαν καμία αναβάθμιση λογισμικού και δεν έχουν καν ανταλλακτικό τηλεκοντρόλ. Και δεν μου έχει κρατήσει ποτέ τηλεκοντρόλ πάνω από δύο χρόνια. Γιαυτό θα είχε πλάκα να παίρνατε όλοι τηλέφωνο. :flipout:
Σοβαρά όμως τώρα, θυμήθηκα ένα περιοδικό που είχα πάρει πριν μερικούς μήνες που είχε συγκριτικό τέστ μεταξύ αρκετών ψηφιακών δεκτών, και έχει και φωτογραφίες τους όπως και των τηλεκοντρόλ τους. Το περιοδικό έιναι αρκετών μηνών και δεν ξέρω ποιοί από αυτούς υπάρχουν ακόμα. Αλλά από κάπου πουλιόνταν και κάποιοι τους είχαν εισάγει. Τρείς από αυτούς έχουν το ίδιο τηλεκοντρόλ με τον XORO. Δηλαδή με τα δύο έξτρα πλήκτρα. Μόνο που, ενώ εμφανισιακά είναι ίδιοι με του XORO, άλλα κουμπιά έιναι για άλλες λειτουργίες. Στους δύο από αυτούς το πλήκτρο rec είναι εκεί που στο δικό σας (όπως και στο δικό μου) είναι το πλήκτρο TTX, και στον τρίτο είναι στο πλήκτρο FAVOURITE. Εδώ θυμάμαι το τηλεκοντρόλ του παλιού μου DAEWOO που έχω γράψει, που και αυτός είχε μερικά άλλα κουμπιά σε άλλες θέσεις. Το πλήκτρο EPG στο DAEWOO έγραφε πλήκτρο MUTE. Δοκιμάζοντας το όμως στον XORO δούλευε κανονικά σαν EPG όπως το ορίτζιναλ τηλεκοντρόλ, άσχετα με τι έγραφε το κουμπί πάνω. ¶ρα μπορεί και τρία αυτά τηλεκοντρόλ να δουλέυουν και μάλιστα άσχετα με τι γράφουν τα κουμπιά, μπορεί να δουλεύουν όπως είναι η διάταξη πλήκτρων του δικού σας και του δικού μου τηλεκοντρόλ. Όλα αυτά βέβαια απλά τα υποθέτω και δεν είμαι βέβαιος οτι γίνονται. Απλά έχω την εμπειρία από τα τηλεκοντρόλ του XORO και του ίδιου εμφανισιακά τηλεκοντρόλ του DAEWOO. Υπενθυμίζω οτι στον XORO το πλήκτρο REC είναι πάνω από το πλήκτρο INFO και δεξιά του πλήκτρου STANDBY. Οι τρείς αυτοί δέκτες του περιοδικού είναι ο DIGITAL SAT HDVB-009T, o MAX HDVB-009T, και ο CRYPTO REDI 100. Κάπου στην αγορά μπορεί να υπάρχουν τα τηλεκοντρόλ τους και (αν δουλεύει το κόλπο) μπορεί να χρειαστούν και σε αυτούς που έχουν XORO γιατί και εκεί υπάρχει έλλειψη σε τηλεκοντρόλ. Τέλος βρήκα και τους MAXIMUM T-102FTA και STRONG 8100 HD που είχαν το ίδιο τηλεκοντρόλ με τον δικό σας, δηλαδή χωρίς τα δύο κουμπιά.

music_1896
23-04-2011, 12:00
Με το καινουργιο firmware του ΧΟRO περασμενο στον AMTC μπορεις να κανεις αμεση εγγραφη ;

kokalo21
23-04-2011, 14:08
Ξέχασε το firmware abeo. Υπάρχει πολύ καλύτερο.

Καινούργιο Firmware 18.03.2011 Version: 268074.110318.2
"Firmware herunterladen"

ΜΕ NTFS, MKV, και Ελληνικό μενού, και ελληνικούς υποτίτλους χωρίς χρήση UTF-8.
1080p playback
DTS & DD5.1 passthrough coaxial

Συμβατότητα.
1. IQ SMART DVB-T750 HD.
2. Xoro HRT 7500, 7600
3. AMTC DTHD290

Φίλε μου εγώ αγορασα και δεύτερο IQ T750. Δεν βρίσκεις καλύτερο.
Με firmware XORO HRT 7500
HDMI 1.3
Main Processor: MS7828
Flash Memory: 32M bits
DDR: 512MB X 2
MENU εύχριστο
επιλογή μεγέθους υποτίτλων

Τελικά το παραπάνω ισχύει....?
Το δοκίμασε κανείς άλλος...?

Καπετανάκης Στάθης
23-04-2011, 14:45
Τελικά το παραπάνω ισχύει....?
Το δοκίμασε κανείς άλλος...?

Τι εννοεις αν ισχυει?

Βεβαιως και ισχυει παιζουν μια χαρα οι παραπανω δεκτες με αυτο το firmawre, για διαβασε μερικες σελιδες πριν.

Καλο πασχα :)

kokalo21
23-04-2011, 15:07
Τι εννοεις αν ισχυει?

Βεβαιως και ισχυει παιζουν μια χαρα οι παραπανω δεκτες με αυτο το firmawre, για διαβασε μερικες σελιδες πριν.

Καλο πασχα :)

Εννοώ αν ισχύουν αυτά που έγραψε ο violantos συγκεκριμένα και κυρίως αυτό με το Ελληνικό μενού και τους Ελληνικούς υπότιτλους χωρίς το UTF-8.....

Και Καλή Ανάσταση....

geopapa
23-04-2011, 17:51
Με το καινουργιο firmware του ΧΟRO περασμενο στον AMTC μπορεις να κανεις αμεση εγγραφη ;

Δυστυχως όχι. Αυτό είναι το βασικό μειονέκτημά του (το άλλο ειναι οι υπότιτλοι στα .mkv αλλα αυτο ειναι γενικο σε ολα τα firmware ως τωρα...)

geopapa
23-04-2011, 17:52
Εννοώ αν ισχύουν αυτά που έγραψε ο violantos συγκεκριμένα και κυρίως αυτό με το Ελληνικό μενού και τους Ελληνικούς υπότιτλους χωρίς το UTF-8.....

Και Καλή Ανάσταση....

Ναί. Και να συμπληρωσω οτι εχουν διορθώσει το ύψος των υπότιτλων ωστε να μην κοβεται η δευτερη σειρα. Καλη Ανάσταση!

droulis
23-04-2011, 23:05

Και Καλή Ανάσταση....

Το μονο κακο του νεου xoro firmware ειναι οτι στον amtc δεν εχει δυνατοτητα για αμεση εγγραφη αφου δεν υπαρχει το αντιστοιχο πληκτρο . Οποτε η βαζεις παλι του abeo ( αυτο εχω κανει εγω ) η κρατας του xoro και απλα κανεις τις εγγραφες σου με το μπλε κουμπι μεσω προγραμματισμου ( δεκα δευτερα δουλεια ειναι ουσιαστικα ) .

sparky
27-04-2011, 13:22
Μόλις τον αγόρασα...
Προσπαθώ να τον αναβαθμίσω με το τελευταίο firmware του Xoro 7500
Η διαδικασία φτάνει στο 60% και σταματάει και μετά επανεκκινεί με το δικό του αυθεντικό firmware...
To firmware το έχω χύμα στο USB-stick
Μπορεί να βοηθήσει κανείς; :blush:

Καπετανάκης Στάθης
27-04-2011, 14:56
Δοκιμασε αλλο usb-stick.

Ghostrip
27-04-2011, 17:21
μετά από μπόλικο διαβασμα πήρα τον AMTC. Συνδέθηκε σε μια samsung Le40m87bd και hdmi καλώδιο όμως η εικόνα των ψηφιακών είναι πολύ ασχημη. απο το ίδιο καλώδιο η ποιότητα των ψηφιακών στο pc μου είναι κρύσταλλο. προσπαθώντας να βάλω το δέκτη να δώσει σήμα 1080P δεν τα κατάφερα. μόνο 1080i. είναι νορμαλ αυτό? ακόμα και με το firmware του xoro τα προβλήματα παραμένουν. το pc με το καλώδιο αυτό δίνει 1080p.

Καπετανάκης Στάθης
27-04-2011, 19:20
μετά από μπόλικο διαβασμα πήρα τον AMTC. Συνδέθηκε σε μια samsung Le40m87bd και hdmi καλώδιο όμως η εικόνα των ψηφιακών είναι πολύ ασχημη. απο το ίδιο καλώδιο η ποιότητα των ψηφιακών στο pc μου είναι κρύσταλλο. προσπαθώντας να βάλω το δέκτη να δώσει σήμα 1080P δεν τα κατάφερα. μόνο 1080i. είναι νορμαλ αυτό? ακόμα και με το firmware του xoro τα προβλήματα παραμένουν. το pc με το καλώδιο αυτό δίνει 1080p.

Καταρχιν κανενας δεκτης δεν δινει 1080p μονο 1080i, οπως και τα επιγεια καναλια. Ρυθμησε την εξοδο του δεκτη να δινει 586i και να αναλαβει η τηλεοραση το scaling. Οταν βλεπεις EρτHD τοτε να γυρνας σε 1080i. Για αμεση αλλαγη θα πατας το πρασινο κουμπακι.
Κατεβασε την ευκρινεια στην τηλεοραση σου αν την εχεις ψηλα.

Μην περιμενεις θαυματα απο αυτα τα μηχανακια και μην το συγκρινεις με το Pc.

Εγω παντως για τα 39 ευρουλακια που ζητανε για αυτο μηαχανακι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Τσιμπησα αλλα 2 σημερα συνολο 3.

Ghostrip
27-04-2011, 19:29
θα τα δοκιμάσω αλλα είναι απογοητευτικό. Δεν μπορώ να διανοηθώ το στικάκι των 7 ευρώ στο ebay (και 20 στο ελληνικό κατάστημα) να δίνει ομορφότερη εικόνα. Δηλαδή αν σταματήσουν τα αναλογικά απο υμητό θα πρέπει να βλέπω μια εικόνα που ζαλίζομαι απο τα τεχνουργήματα. Είπαμε σήμα sd αλλα όχι και έτσι. το κυριότερο είναι που πας να δείς την ταινία και το μαύρο είναι όλο τετραγωνακια μικρά διαφόρων αποχρώσεων του "μαύρου" που εναλάσονται με ένα τυχαίο τρόπο. Αν δεν πιάσει αυτό με το 586i λέω να ξεκινήσω τα ταξίδια στη θάλλασα. Εκεί δεν με πιάνει τόση ναυτία.

Jotheo
28-04-2011, 00:54
Καταρχιν κανενας δεκτης δεν δινει 1080p μονο 1080i, οπως και τα επιγεια καναλια. Ρυθμησε την εξοδο του δεκτη να δινει 586i και να αναλαβει η τηλεοραση το scaling. Οταν βλεπεις EρτHD τοτε να γυρνας σε 1080i. Για αμεση αλλαγη θα πατας το πρασινο κουμπακι.
Κατεβασε την ευκρινεια στην τηλεοραση σου αν την εχεις ψηλα.

Μην περιμενεις θαυματα απο αυτα τα μηχανακια και μην το συγκρινεις με το Pc.

Εγω παντως για τα 39 ευρουλακια που ζητανε για αυτο μηαχανακι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Τσιμπησα αλλα 2 σημερα συνολο 3.

Που τα αγόρασες Στάθη?

Ghostrip
28-04-2011, 01:02
over hdmi η samsung δεχεται μόνο 576p 720p 1080i. θετικό ότι η ert hd επαιζε αρκετά καλά. με βλέπω να τον σουτάρω και να στήνω πάλι το htpc με την terratec.

Καπετανάκης Στάθης
28-04-2011, 02:07
Που τα αγόρασες Στάθη?

Σου εστειλα pm.

over hdmi η samsung δεχεται μόνο 576p 720p 1080i. θετικό ότι η ert hd επαιζε αρκετά καλά. με βλέπω να τον σουτάρω και να στήνω πάλι το htpc με την terratec.

Ευκολια η μια περιπτωση με καποιες παραχωρησεις, φασαρια η αλλη με καλυτερη εικονα διαλεγεις και παιρνεις.

Παντως οτι επαιζε πολυ καλα η ertHD σημαινει οτι ο δεκτης δεν ειναι για τα μπαζα.

Jotheo
28-04-2011, 02:17
Και σε SD καλή απόδοση έχει ,τουλάχιστον στα + της ΕΡΤ ,που πιάνουν εδώ.
Αύριο πάω να αγοράσω και δεύτερο :)

Ghostrip
28-04-2011, 02:46
Στάθη όταν έχεις καλομάθει στο καλό αναλογικό σήμα σε χαλάει να βλέπεις τόσα τεχνουργήματα. τουλαχιστον τα μείωσα στο ελάχιστο με καποιες ρυθμίσεις που έκανα στην tv ( just scan για 1:1 pixel mapping plus κάποιες ρυθμίσεις στο digital noise filter). Ευχομαι να περάσουν γρήγορα όλοι οι σταθμοι σε hd μιας και όντως το ert hd βλεπόταν ανεκτά. όπως λές και εσύ ο δέκτης δεν είναι κακός και θα τον κρατήσω τελικά για την crt του πατρικού σπιτιού.

sparky
28-04-2011, 04:32
Μόλις τον αγόρασα...
Προσπαθώ να τον αναβαθμίσω με το τελευταίο firmware του Xoro 7500
Η διαδικασία φτάνει στο 60% και σταματάει και μετά επανεκκινεί με το δικό του αυθεντικό firmware...
To firmware το έχω χύμα στο USB-stick
Μπορεί να βοηθήσει κανείς; :blush:

Δοκιμασε αλλο usb-stick.

Στάθη, άλλαξα stick και το πρόβλημα λύθηκε!

Σε ευχαριστώ πολύ!! :smile:

Καπετανάκης Στάθης
28-04-2011, 13:34
Παιδια να ρωτησω κατι οσο αφορα τους υποτιτλους?

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει.

Οταν μια ταινια εχει embedded(εσωτερικους) υποτιτλους αγγλικους ας πουμε και εμεις εχουμε srt ελληνικους σε ξεχωριστο αρχειο, παρατηρω οτι ο δεκτης δειχνει μονο τον εσωτερικο και οχι το εξωτερικο. Στο κουμπακι subtitle εμφανιζεται ενα 0 και subtitle off, τιποτα αλλο.

Υπαρχει καποιο λυση για αυτο, ωστε να μην μπλεκουμε με προγραμματα τυπου MKVtoolnix oπου μπορουμε να αφαιρεσουμε και να προσθεσουμε εσωτερικους υποτιτλους?

Christos_I
28-04-2011, 16:02
... mea culpa ...

mikemusic4
29-04-2011, 17:51
Σήμερα είδα το συγκεκριμένο μηχανάκι στα 35¤ στον Μαρινόπουλο.

chrismasgr
29-04-2011, 19:51

Σε ποιόν Μαρινόπουλο ; Αθήνα ; Γιατί έχει αναφερθεί στα 39 ευρώ στην Πάτρα.

talos_2002
29-04-2011, 20:59
Και στη Θεσσαλονίκη, Βασιλίσσης Όλγας. (Από τον cheetos109 το έμαθα)

cheetos109
30-04-2011, 00:23
μαρτυριάρη talos... :-) Θεσσαλονίκη ηταν στα 39 πριν 2 εβδομάδες. Πήγες και πήρες talos;

mikemusic4
30-04-2011, 11:00
Σε ποιόν Μαρινόπουλο ; Αθήνα ; Γιατί έχει αναφερθεί στα 39 ευρώ στην Πάτρα.

Ναι στην Αθήνα

skunk93
30-04-2011, 11:27
sorry για το off topic...
εμενα με ενδιαφερει αποκλειστικα δυνατο σημα και πολυ καλη εικονα μεσο hdmi (δεν με ενδιαφερουν pvr κτλ)
τι προτεινεται να κοιταξω?

talos_2002
30-04-2011, 12:06
μαρτυριάρη talos... :-) Θεσσαλονίκη ηταν στα 39 πριν 2 εβδομάδες. Πήγες και πήρες talos;

:flute:
Όχι, δεν είναι αυτός για εμένα. Δεν μπορώ τους μεγάλους χρόνους αλλαγής καναλιού. Αυτό σε συνδυασμό με την έλλειψη πλήκτρου REC δεν τον κάνουν καλή επιλογή για εμένα. Τον προτείνω σε φίλους και γνωστούς που ενδιαφέρονται για φθηνό δέκτη με καλό media player και δεν τους πειράζουν τα δυο παραπάνω μειονεκτήματα.

RadioactiveToy
30-04-2011, 13:48
Γεια σας, ειναι το πρώτο μου πόστ αλλά διαβάζω καιρό αυτό το φοβερό φόρουμ. Χάρη σε εσάς το τσίμπησα και εγώ στα 39 ευρά μια χαρά (Μαρινό).
Αρχικά το σύνδεσα με HDMI και σεταρε μια χαρά τα κανάλια. Παίζει 1080i και όχι p (big deal)....oμως δέν επαιζε ο ήχος οπότε το γύρισα σε scart μέχρι να δω τι γίνεται. Υποτίθεται ότι με HDMI παίζει και εικόνα και ήχος (αν ξέρει κάποιος μου λέει). Πάντως η εικόνα στο ERT HD σκίζει !!!

kosmous
01-05-2011, 12:28

Τρέχτε στου πεθερού μου παιδιά , λειτουργούν άψογα και τα δυο πλήκτρα (εγγραφής και λίστας εγγραφών) , αν πάτε σήμερα που γιορτάζει κιόλας θα κεραστείτε και κατσικάκι (προσωπικά χτύπησα το μεζέ και τα τσιπουράκια μου νωρίς νωρίς) .

Δεν δοκιμάζετε να βρείτε κανέναν telemax σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών και να κάνετε τον προγραμματισμό από εκεί ?

Αν πάλι κάποιοι καίγεστε μου στέλνετε το τηλεκοντρόλ σας και σας το προγραμματίζω εγώ , δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω .

clarkav
01-05-2011, 22:17
Καλησπερα σας!Ειμαι νεος κατοχος του δεκτη και διαβαζοντας εδω εκανα αναβαθμιση firmware με σκοπο να διαβαστει ο εξωτερικος δισκος μου (ntfs) western digital my book 3.0 usb 3.0 1tb (3.5" με εξωτερικη τροφοδοσια ρευματος). Δυστυχως τοσο με το firmware του abeo οσο και με του xoro το εγχειρημα απετυχε και οπως καταλαβαινετε εχω ξενερωσει εντελως. Αλλα stickακια σε ntfs αναγνωριζονται και ακομη ο ιδιος ο wd οταν τον συνδεω αναβει αλλα δυστυχως... αφαντος.Παρακαλω τη βοηθεια σας!

droulis
01-05-2011, 22:49
Μηπως εχει ο σκληρος κρυφο partition σαν πρωτο και ο δεκτης δεν μπορει να δει το δευτερο με τα αρχεια που θελεις να παιξεις ;;

Το ιδιο συμβαινει και με ενα buffalo usb 3 που εχω . Οι δεκτες δεν μπορουν να δουν πανω απο ενα partition .

clarkav
01-05-2011, 23:45
Δεν βλεπω να υπαρχει κρυφο partition, κατι κρυφους φακελους βλεπω οπως autorun,recycle.bin,recycler,system volume information κ.α.Λες να τα σβησω ή χρειαζονται καπου?

kosmous
02-05-2011, 08:43
Δεν βλεπω να υπαρχει κρυφο partition, κατι κρυφους φακελους βλεπω οπως autorun,recycle.bin,recycler,system volume information κ.α.Λες να τα σβησω ή χρειαζονται καπου?

Οι my book έχουν κρυφό partition στο οποίο είναι εγκατεστημένο το λογισμικό για αυτόματο backup και κάτι άλλα .
Για να το δεις και να το διαγράψεις κυρίως χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα της western digital , δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς είναι αλλά νομίζω στο site τους το είχα βρει .

clarkav
02-05-2011, 10:59
Εχω τον my book 3.0. Νομιζω οτι το partition για backup εχουν οι my book essential και οχι οι 3.0 συμφωνα και με το επισημο site.Αλλωστε ουτε στο manual μου γραφει για τετοια δυνατοτητα.
Το μηνυμα που μου πεταει ο δεκτης ειναι οτι δεν βρεθηκε συσκευη usb δηλ σαν να μην εχω συνδεσει τιποτα.

cheetos109
02-05-2011, 11:41
Κανά φορμάτ μπορείς αν του κάνεις;

clarkav
02-05-2011, 11:49
Ειναι λιγακι δυσκολο μιας και εχει πολυ πραμα και πρεπει να βρω που θα τον αδειασω.Το αφηνω σαν τελευταια προσπαθεια παντως.Εν τω μεταξυ ριξτε ιδεες, παιδια, θα το παλεψω οσο παει.

astanapane
02-05-2011, 12:41
Ειναι λιγακι δυσκολο μιας και εχει πολυ πραμα και πρεπει να βρω που θα τον αδειασω.Το αφηνω σαν τελευταια προσπαθεια παντως.Εν τω μεταξυ ριξτε ιδεες, παιδια, θα το παλεψω οσο παει.

Βρες το πιο κοντό καλώδιο USB που υπάρχει (10cm) και συνέδεσε τον.

clarkav
02-05-2011, 16:06
Φιλε μου εδωσες καλη ιδεα με το καλωδιο.Ο σκληρος εχει καλωδιο usb 3.0 και το βυσμα του ειναι τυπου micro b, το οποιο ειναι μεγαλυτερο απο το αντιστοιχο σε usb 2.0, καθως μεταφερει μεγαλυτερο ρευμα.Ωστοσο η υποδοχη αυτη του δισκου ειναι συμβατη με το καλωδιο usb 2.0. Οποτε θα ψαξω καλωδιο και μικροτερο και σε usb 2.0 να δουμε τι θα γινει.

Jotheo
02-05-2011, 16:07

39 ¤ στα Carrefour Μαρινόπουλος και 49 ¤ στα "σκέτα" Carrefour για να το ξεκαθαρίσουμε ...

35 ¤ έχει ένας άλλος SD ο οποίος τοποθετείται ακριβώς δίπλα στον AMTC .

"Γύρισα όλη την Αθήνα" για να βρω διαθέσιμα κομμάτια και τελικά μετά από παραγγελίες φίλων πήρα 5 !

iceman
02-05-2011, 17:29
Για να έχουμε τη λειτουργία άμεσης εγγραφής μπορούμε να προγραμματίσουμε logitech πολυχειριστήριο; υπάρχει ως συσκευή στη logitech; το έχει δοκιμάσεις κανείς;
Πάντως και σε εμένα είναι επιλεκτικό στους 2,5 δίσκους που βλέπει.
Ούτε τον 1ΤΒ της WD (όπως του χρήστη παραπάνω) ούτε 500GB USB 2 Essential ούτε ένα νέο Lacie 500GB USB 3.0 ...
θα δοκιμάσω με κανά κοντό καλώδιο αλλιώς μικρό hub και 2η πρίζα!

kosmous
02-05-2011, 19:46
Για να έχουμε τη λειτουργία άμεσης εγγραφής μπορούμε να προγραμματίσουμε logitech πολυχειριστήριο;

Ένα φθηνό από το lidl κατάφερα και το προγραμμάτισα .

RadioactiveToy
02-05-2011, 21:50
Αν και στο πρώτο μου ποστ δεν έλαβα απαντήσεις για κανα δυο πράγματα που ρώταγα, θα σας πω για τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου με το tuner.
Λοιπόν δοκίμασα και τα 2 firmware (abeo,xoro) και κατέληξα στο abeo διότι του xoro δεν λειτουργεί σωστά η άμεση εγγραφή (για την ακριβεια δεν αποθηκεύεται το αρχείο). Ετσι και αλλιώς το abeo diabazei μια χαρά και το NTFS. Οτι συνέδεσα από usb sticks, hard disks (ακόμα και ένα wd χωρίς εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος) όλα επαιξαν κανονικά.

talos_2002
03-05-2011, 16:36
Για να ενώσετε το κρυφό διαμέρισμα/partition των εξωτερικών δίσκων με το κύριο, δοκιμάστε τα αντίστοιχα προγράμματα από Easeus, Paragon ή Acronis.
Οι δωρεάν και οι δοκιμαστικές εκδόσεις θα πρέπει να είναι υπεραρκετές για αυτή την δουλειά.

clarkav
03-05-2011, 18:29
Τελικα δοκιμασα ενα usb 2.0 καλωδιο περιπου 50εκ και παλι ο δισκος δεν αναγνωριστηκε, οποτε δεν εχει σχεση αν ειναι usb 2.0 ή 3.0 που ανεφερα πριν.Θα ψαξω ομως για κοντοτερο καλωδιο.Η ειρωνια ειναι οτι ο δισκος αναγνωριζεται μια χαρα απο εναν δεκτη edition sd και μαλιστα με το εργοστασιακο 1μ καλωδιο!

kosmous
03-05-2011, 18:36
ο δισκος αναγνωριζεται μια χαρα απο εναν δεκτη edition sd

Λέω τώρα .................. όταν διαβαστεί ο δίσκος από από κάποιο player αυτό δημιουργεί κάποιο αρχείο στον δίσκο , δεν διαγράφεις ότι τέτοια αρχεία υπάρχουν και να ξαναδοκιμάσεις μήπως ήδη υπάρχει αρχείο με ίδια κατάληξη σαν του amtc και μπερδεύεται η δουλειά ?

clarkav
03-05-2011, 18:49
Το εχω δοκιμασει εξαρχης.Ειχα σβησει οτι κρυφα αρχεια και φακελους μπορουσα (μονο ενας φακελος δεν σβηνοταν).Μαλιστα ο δισκος συνδεθηκε πρωτη φορα σημερα με τον edision και επαιξε μια χαρα, αρα πλεον νομιζω οτι δεν ειναι θεμα δισκου.Να ελπισω σε κανενα νεο firmware?

RadioactiveToy
03-05-2011, 23:08
κανένας που να τον έχει συνδεσει μόνο με hdmi στην tv και να έχει και εικόνα και ήχο υπάρχει? μου δειχνει μόνο εικόνα... το hdmi ξέρω στέλνει και ήχο. τι φταίει?

kosmous
04-05-2011, 08:35
κανένας που να τον έχει συνδεσει μόνο με hdmi στην tv και να έχει και εικόνα και ήχο υπάρχει? μου δειχνει μόνο εικόνα... το hdmi ξέρω στέλνει και ήχο. τι φταίει?

Κοίτα στις ρυθμίσεις για τον ήχο , με hdmi μόνο τον έχω συνδέσει και φυσικά υπάρχει ήχος .

karetsos
04-05-2011, 14:01
nα ρωτήσω κάτι (και συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί), αλλά που μπορώ να βρω το firmware του abeo για τον δέκτη αυτό;

geopapa
04-05-2011, 14:08
nα ρωτήσω κάτι (και συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί), αλλά που μπορώ να βρω το firmware του abeo για τον δέκτη αυτό;

http://www.abeodigital.com/images/Billeder/Produkter/DVB-T/AB-T1110/firmware%20ab-t1110.zip

Jotheo
04-05-2011, 16:08
Πέρασα εχθές το νέο firmware του Xoro και ο δέκτης δουλεύει μια χαρά.
Χαίρομαι που διορθώθηκαν οι ασυμβατότητες με το NTFS και τη δεύτερη σειρά των υποτίτλων στο μεγάλο τους μέγεθος.
Πληροφοριακά σύνδεσα έναν εξωτερικό σκληρό Lacie 2,5" ,1 ΤΒ και αναγνώρισε και τα δύο partitions του δίσκου.Ένα σε FAT32 και ένα σε NTFS !!!

.

mpapa
05-05-2011, 03:02

Δοκίμασε και τις άλλες HDMI εισόδους της τηλεόρασης. Μου συνέβη και έμενα στην τηλεόραση της μάνας μου, μια Panasonic 42U10 με τον AMTC. ¶λλαξα το καλώδιο από την HDMI1 στη HDMI2 και τώρα έχει και εικόνα και ήχο.

iceman
05-05-2011, 13:25
Και εγώ χρησιμοποίησα ένα logitech harmony για το χειρισμό του και έπαθα πλάκα! Αμεση απόκριση και υπό γωνίες και βέβαια direct record ....

Καπετανάκης Στάθης
05-05-2011, 15:17
Και εγώ χρησιμοποίησα ένα logitech harmony για το χειρισμό του και έπαθα πλάκα! Αμεση απόκριση και υπό γωνίες και βέβαια direct record ....

Το direct record πως το εκανες?

sakisart
05-05-2011, 15:44
Παιδιά χθες αγόρασα και εγώ το δέκτη.Χθες δοκίμασα ένα MKV>4gb σε fat32 σκληρό και έγραψε ότι δεν το υποστηρίζει.Ίσως έχει ειπωθεί (είναι πολλές οι σελίδες) μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τα firmware update ποια είναι και τι κάνει το καθένα; Επίσης και κάποια Link για να τα βρω
Ευχαριστώ.

violantos
05-05-2011, 17:13
Πρέπει ο σκληρός να μετατραπεί σε ntfs. :)

Πριν κάνεις το format σε ntfs σώσε τα αρχεία σου.

sakisart
05-05-2011, 17:24
Πρέπει ο σκληρός να μετατραπεί σε ntfs. :)

Πριν κάνεις το format σε ntfs σώσε τα αρχεία σου.
Έχω και ntfs σκληρό αλλά δεν τον βλέπει,μόνο fat32.Εκεί μέσα έχω ένα mkv αλλά δεν το υποστηρίζει.

gmirtzakis
05-05-2011, 17:27
άκυρο

sakisart
05-05-2011, 17:33
Κάτι διάβασα για xoro,abeo firmware.Να βάλω κάποια από αυτά;Μ'ενδιαφέρει η προβολή mkv από NTFS.

RadioactiveToy
05-05-2011, 18:00
Δοκίμασε και τις άλλες HDMI εισόδους της τηλεόρασης. Μου συνέβη και έμενα στην τηλεόραση της μάνας μου, μια Panasonic 42U10 με τον AMTC. ¶λλαξα το καλώδιο από την HDMI1 στη HDMI2 και τώρα έχει και εικόνα και ήχο.

Το έφτιαξα, 'ηθελε να βγάλω το καλώδιο της TV για κανα 10λεπτο από πρίζα. Είχαν φάει φλασιά τα HDMI και δεν επαιρναν τον ηχο. Τώρα οκ. Thanks

kosmous
05-05-2011, 18:57
Κάτι διάβασα για xoro,abeo firmware.Να βάλω κάποια από αυτά;Μ'ενδιαφέρει η προβολή mkv από NTFS.

Εμένα με του xoro (http://www.xoro.de/downloads/digital-receiver/download-fur-xoro-hrt-7500/) βλέπει και fat32 από stick και τον σκληρό 1ΤΒ ntfs .

sakisart
05-05-2011, 20:49
Έβαλα του xoro αλλά όταν βάζω να παίξει mkv από NTFS δεν έχω ήχο και οι υπότιτλοι εμφανίζονται στα αγγλικά.Από fat32 ήχος δουλεύει κανονικά.

cheetos109
06-05-2011, 12:25
Μάλλον ο ηχος σου είναι DTS. Ούτε εμένα μου παίζει DTS. Αν έχει κάποιος λύση, ας μας την πει παρακαλώ.

droulis
06-05-2011, 13:52
Τα χουμε πει παιδες σε ολα τα θρεντ δεκτων σχεδον .

http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056076167&postcount=96

ruxlas
06-05-2011, 15:59
Τα χουμε πει παιδες σε ολα τα θρεντ δεκτων σχεδον .

http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056076167&postcount=96

Υπάρχει κανένας δέκτης που να κάνει το downmix dts σε stereo??

Parisv
06-05-2011, 17:28
Ο amtc και ο digital world hd-t150 είναι οι 2 καλύτεροι στα 50e; Ο καλύτερος ποιος είναι;

droulis
06-05-2011, 21:02
Τον amtc τον βρισκεις και με 35-39 ευρω .Λιγο καλυτερος σαν μηχανημα ο digital αλλα αυτο που κρινει εναν δεκτη ειναι κυριως το firmware . Οποιον και να παρεις καλος ειναι .

sakisart
07-05-2011, 15:24
Σε κάποιες ταινίες μου παίζουν κανονικά οι υπότιτλοι στα ελληνικά.Σε άλλες όμως μου τους εμφανίζει στα αγγλικά.Στο pc έχει επιλογή να αλλάξω την γλώσσα,στον AMTC παρόλο που έβαλα σ'όλα ελληνικά(υπότιτλοι κτλ)πάλι τρέχουν αγγλικοί υπότιτλοι.Σε μια ταινία 1920χ1080p(avatar) μου έκανε slow motion σε κάποιες φάσεις.Με βλέπω για picoHD.

Jotheo
08-05-2011, 03:23
Τον amtc τον βρισκεις και με 35-39 ευρω .Λιγο καλυτερος σαν μηχανημα ο digital αλλα αυτο που κρινει εναν δεκτη ειναι κυριως το firmware . Οποιον και να παρεις καλος ειναι .

Σε συγκριτικό πάντως που κάναμε 3 φίλοι ,η εικόνα του AMTC ήρθε πρώτη.
(AMTC, Hyundai 3025, Panasonic 42U10)

clarkav
16-05-2011, 17:37
Τελικα δοκιμασα ενα usb 2.0 καλωδιο περιπου 50εκ και παλι ο δισκος δεν αναγνωριστηκε, οποτε δεν εχει σχεση αν ειναι usb 2.0 ή 3.0 που ανεφερα πριν.Θα ψαξω ομως για κοντοτερο καλωδιο.Η ειρωνια ειναι οτι ο δισκος αναγνωριζεται μια χαρα απο εναν δεκτη edition sd και μαλιστα με το εργοστασιακο 1μ καλωδιο!
Επανερχομαι μιας και εχω δοκιμασει και πιο κοντο καλωδιο (περιπου 20 εκ.) και δυστυχως παλι ο δισκος μου δεν αναγνωριστηκε.Με οσα καλωδια εχω δοκιμασει συμβαινει το ιδιο πραγμα: Πρωτα συνδεω το σκληρο στο ρευμα με το τροφοδοτικο του.Μετα βαζω το καλωδιο usb στο δεκτη.Ο σκληρος αναβει το λαμπακι του και αρχιζει να στροφαρει.Ο δεκτης δεν βγαζει μηνυμα για εισοδο συσκευης usb. Μετα απο ενα λεπτο αναμονης ο δισκος σβηνει λογω αδρανειας και ο δεκτης (κουφο!) πεταει μηνυμα για εξοδο συσκευης usb.Μετα απο λιγα δευτερολεπτα ο σκληρος ξαναναβει και η διαδικασια επαναλαμβανεται συνεχως!Καμια αλλη ιδεα παιδια?

mpapa
17-05-2011, 14:05
Επανερχομαι μιας και εχω δοκιμασει και πιο κοντο καλωδιο (περιπου 20 εκ.) και δυστυχως παλι ο δισκος μου δεν αναγνωριστηκε.Με οσα καλωδια εχω δοκιμασει συμβαινει το ιδιο πραγμα: Πρωτα συνδεω το σκληρο στο ρευμα με το τροφοδοτικο του.Μετα βαζω το καλωδιο usb στο δεκτη.Ο σκληρος αναβει το λαμπακι του και αρχιζει να στροφαρει.Ο δεκτης δεν βγαζει μηνυμα για εισοδο συσκευης usb. Μετα απο ενα λεπτο αναμονης ο δισκος σβηνει λογω αδρανειας και ο δεκτης (κουφο!) πεταει μηνυμα για εξοδο συσκευης usb.Μετα απο λιγα δευτερολεπτα ο σκληρος ξαναναβει και η διαδικασια επαναλαμβανεται συνεχως!Καμια αλλη ιδεα παιδια?

Δες αν ειναι φορμαρισμένος ο δίσκος σε MBR ή GPT format.

http://www.tomshardware.co.uk/forum/268934-14-disk

Δοκίμασε να το αλλάξεις στο άλλο φορματ από αυτό που είναι φορμαρισμένο. Αν είναι σε GPT θα έχει κρυφό partition όπως ανέφεραν και παραπάνω. Φυσικά θα πρέπει να τον αδειάσεις για να το κάνεις αυτό.

Δες και τα παρακάτω λινκ που ειναι επεξηγηματικά

http://support.microsoft.com/kb/282793
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc737510%28WS.10%29.aspx
http://blogs.technet.com/b/josebda/archive/2009/02/07/can-you-convert-an-mbr-disk-to-gpt.aspx

(από search που έκανα στο google "How to change a hard disk from GPT to MBR")

Αν έχεις MAC OS τοτέ μπορείς να το αλλάξεις χρησιμοποιώντας το Disk Utility διαλέγοντας όλοκληρο το δίσκο (όχι κάποιο από τα partition του) και μετα πας στη κατηγορια - επιλογή "Partition". Στο "Volume Scheme" βάζεις "1 partition" (για να είσαι σίγουρος ότι θα διαβαστεί) και από κάτω πατώντας την επιλογή "options" μετά διαλέγεις MBR ή GUID.

Καλή τύχη.

akislxt
17-05-2011, 15:13

που παιζουν ρε παιδια αυτες οι τιμες?Σε 3 καταστηματα Carrefour και Μαρινοπουλος τα βρηκα στα 49ε (Θεσσαλονικη)

droulis
17-05-2011, 15:58
Εχει βγει κατα καιρους σε αυτην την τιμη σε καποια καταστηματα μαρινοπουλος .

violantos
17-05-2011, 16:29
Σε τέτοια τιμή πάρε τοn Croner CRM62 που είναι και καλύτερος στα specs και στο τηλεκοντρόλ (έχει 2 κουμπάκια περισσότερα) και φόρτωσε και το firmware του xoro.

Διαφορετικά πάρε τον IQ T750HD που είναι ίδιος με τον croner. Εγώ είχα βρει τον IQ-T750HD 44 ευρώ.

Δεν υπάρχει δέκτης με καλύτερο firmware.

karetsos
17-05-2011, 19:38
39 ευρώ τον βρήκα πριν καμια 10αρια μερες σε carrefour στη Λάρισα

clarkav
17-05-2011, 20:44
Φιλε mpapa ευχαριστω για τις πληροφοριες, δεν τοξερα οτι υπαρχουν 2 ειδη format, θα το δοκιμασω.
Για το θεμα με τα 2 κουμπια που λειπουν (σε xoro firmware) να ενημερωσω οτι υπαρχει λυση εδω:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=79331

violantos
18-05-2011, 11:20
Ο νοών νοείτω

Αντώνης-Κ
19-05-2011, 10:41
Ο δέκτης είναι ολόιδιος σαν μηχάνημα με τον strong 8100.
http://www.strong.tv/tvweb4/index.php?id=1946&flowertabs=2 (http://www.strong.tv/tvweb4/index.php?id=1946&flowertabs=2)
Για αρχή όποιος επιθυμεί μπορεί να περάσει το firmware του 8100 για να το μετατρέψει. Στην συνέχεια μπορεί να προχωρήσει σε νέα μετατροπή firmware σε 8110 http://www.strong.tv/tvweb4/index.php?id=2009&flowertabs=2 (http://www.strong.tv/tvweb4/index.php?id=2009&flowertabs=2) .

Ο 8110 με το τελευταίο firmware υποστηρίζει ntfs και mkv pvrHD υπότιτλους κλπ.

Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η έξης, πέρασα πρώτα το firmware του abeo για πειραματισμό όπως προτείνετε πιο κάτω και στην συνέχεα το firmware του xoro. Ακολούθως το firmware του 8100 με ένα rename στο όνομα του αρχείου για να αναγνωριστεί από το firmware του xoro. Στη συνέχεα έβαλα το πρώτο firmware του 8110 για να γίνει η μετατροπή, και μετά το τελευταίο του 8110.
Θεωρώ ότι είναι το καλύτερο firmware με την καλύτερη υποστήριξη.
Το μόνο μειονέκτημα αν μπορώ να το πω έτσι σε σχέση με το firmware του xoro η τραβηγμένη εικόνα σε ορισμένα mkv. Τα γραφικά είναι υψηλής ανάλυσης σε σχέση με τα υπόλοιπα και στην HDMI δουλεύουν και τα πολυκανάλλα φορματ DD DTS κανονικά.
Αυτά σε χοντρές γενικές γραμμές γιατί δεν πολυασχολήθηκα με τα αλλά firmware γιατί δεν με εντυπωσίασαν.
Όποιος επιθυμεί να κάνει την μετατροπή πρέπει να ξέρει ότι ίσως να μην μπορεί να επιστρέψει στα παλιά firmware και θα το κάνει με δική του ευθύνη.
Θα αγοράσω ακόμα 3 γιατί δεν σκοπεύω να αλλάξω προς το παρόν όλες τις τηλεοράσεις του σπιτιού, είναι κάλος συμφέρει, και είναι στην μισή τιμή σχεδόν του strong!

cheetos109
19-05-2011, 11:46
O strong όμως βγαίνει στα 65+ ευρώ ενώ ο AMTC στα 39-49

talos_2002
19-05-2011, 11:53
Αντώνη ΕΓΡΑΨΕΣ!

geopapa
19-05-2011, 12:30
Εχει κατι παραπανω το firmware του Strong απο αυτό του XORO;

talos_2002
19-05-2011, 22:38
Δες το changelog. Π.χ. είναι ο μόνος Mstar δέκτης που έχει ρύθμιση για τη διάρκεια εμφάνισης του OSD όταν αλλάζεις κανάλι.

tolias
20-05-2011, 02:31
Γράψτε αν μπορείτε λεπτομέρειες. Εντυπώσεις από αυτό το λογισμικό, διαφορές με του XORO, και λίγο πιο αναλυτικά, αν γίνεται, ο τρόπος μετατροπής από το λογισμικό του XORO. Μπορείς τελικά να ξαναγυρίσεις σε άλλο λογιαμικό, XORO ή ABEO; Γιατί λογικά αυτό το λογισμικό αφορά και τους κατόχους XORO 7600, 7500. Όπως εμένα που έχω XORO 7600 και έχω εγκαταλείψει προ πολλού το original λογισμικό του XORO μου και ψάχνω λογισμικό από εδώ και από εκεί. Και το λογισμικό XORO που χρησιμοποιώ τώρα έχει φτιαχτεί για άλλο μοντέλο. Αν αυτό είναι καλύτερο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσω. Και μόνο που βλέπω για ρύθμιση διάρκειας εμφάνισης του OSD και δεν θα χρειάζεται να περιμένω 10 δευτερόλεπτα να φύγει ή να πατήσω EXIT, εμένα με ψήνει. Αλλά χρειάζομαι και άλλες λεπτομέρειες.

tolias
20-05-2011, 03:05
Από ότι βλέπω από τα manual το τηλεκοντρόλ του 8100 δεν έχει τα δύο έξτρα κουμπιά. Αλλά το τηλεκοντρόλ του 8110 τα έχει και από το σκίτσο στο manual βλέπω οτι είναι ολόιδιο με το τηλεκοντρόλ του XORO 7600 που έχω. Σαν 8110 δουλεύουν αυτές οι λειτουργίες; Για την μετατροπή χρειάζεται να παρεμβάλουμε το λογισμικό του 8100 ή μπορούμε να πάμε κατευθείαν στου 8110. Όπως δηλαδή από του XORO ή του AMTC είχαμε πάει κατευθείαν στου ABEO.

tolias
20-05-2011, 03:26
Από ότι βλέπω από τα manual το τηλεκοντρόλ του 8100 δεν έχει τα δύο έξτρα κουμπιά. Αλλά το τηλεκοντρόλ του 8110 τα έχει και από το σκίτσο στο manual βλέπω οτι είναι ολόιδιο με το τηλεκοντρόλ του XORO 7600 που έχω. Σαν 8110 δουλεύουν αυτές οι λειτουργίες; Για την μετατροπή χρειάζεται να παρεμβάλουμε το λογισμικό του 8100 ή μπορούμε να πάμε κατευθείαν στου 8110. Όπως δηλαδή από του XORO ή του AMTC είχαμε πάει κατευθείαν στου ABEO.
Λάθος είναι το σημείο στίξης. Ερωτηματικό είναι για το άν μπορούμε να πάμε κατευθείαν στο λογισμικό του 8110. Πάντως από τις οδηγίες βλέπω οτι η αναβάθμιση γίνεται με τον κλασικό τρόπο από τον φάκελο Μουσική. Όλα είναι πολύ ίδια. Και από οτι βλέπω υπάρχει ελληνική γλώσσα OSD.

tolias
20-05-2011, 04:19
Όλα τα λογισμικά που έχω εγκαταστήσει στον XORO μου (και το τελευταίο που χρησιμοποιείτε και εσείς) έχουν την ίδια ονομασία (MTC_MSD7828_DH2836.AP). Αυτό έχει άλλη ονομασία (SRT8110_WS.AP). ¶ρα μάλλον θα θέλει μετονομασία όπως τα άλλα για να χρησιμοποιηθεί.

violantos
20-05-2011, 12:39
Μάλλον θα χρειαστείς και άλλο τηλεχειριστήριο. Συνήθως δεν δουλεύει.

Jotheo
20-05-2011, 16:09
Μόνο το άμεσο PVR δε δουλεύει .Η προγραμματιζόμενη εγγραφή αλλά και όλα τα υπόλοιπα πλήκτρα μια χαρά δουλεύουν.Αναφέρομαι στο firmware του Χoro.Γι αυτό του Strong δε γνωρίζω .

geopapa
20-05-2011, 16:29
Αφου μπηκα στο τριπακι της αλλαγης του εργοστασιακού firmware το δοκίμασα κ αυτο (το strong) πηγαίνοντας πρωτα στο 8100 με μετονομασια του αρχείου σε MTC_MSD7828_DH2836.AP και κατόπιν στο 8110 παλι με μετονομασια σε SRT8100_WS.AP (αλλιώς δεν το βλεπει καθολου το αρχειο) . Οι διαφορές που εχω εντοπίσει ως τωρα σε σχέση με το xoro:

Διαφορετικά εικονίδια και λιγο μεγαλύτερα γράμματα στα μενού.
Την χρησιμη λειτουργια του να καθορίζεις ποση ωρα θα εμφανίζεται το OSD οταν αλλάζεις καναλι (ισως ο μονος λογος που με κραταει να μην το γυρισω παλι σε Xoro)
Σε καποια βιντεο τραβαει λιγο την εικονα δηλαδή αν ειναι κανονικά να εχει πολυ παχιες γραμμές πανω κατω μειώνει το παχος τους τραβώντας την εικονα.(αυτο δεν μου αρεσε)
Τα κουμπια rec και list του κοντρολ μου (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=79331) δουλευαν και στο 8100 και στο 8110 και ουσιαστικά δεν βρηκα διαφορες αναμεσα στα 2
Λογικά θα μπορεις να γυρισεις σε όποιο firmware θες κανοντας τις ανάλογες μετονομασίες όπως επισης και να πας κατευθείαν στο 8110.

Ασχετο αλλα καλό θα ηταν να βρίσκαμε κάπου και το firmware του AMTC μήπως χρειαστει για χρήση εγγύησης.
Αυτα προς το παρόν..

tolias
20-05-2011, 19:56
Τελικά έλυσα μόνος μου τις απορίες μου, εγκαθιστώντας το λογισμικό του Strong 8110. Έχω τον XORO 7600, αλλά είχα το τελευταίο κοινό λογισμικό του XORO 7500 που έχετε και εσείς. ¶ρα οτι έγινε σε εμένα λογικά θα πρέπει να γίνεται σε όλους τους όμοιους δέκτες. Κατέβασα απευθείας την τελευταία έκδοση λογισμικού του Strong SRT 8110. Το τηλεκοντρόλ του 8100 δεν έχει τα δύο έξτρα κουμπιά, οπότε πήγα κατευθείαν στον 8110. Δοκίμασα να εγκαταστήσω κατευθείαν το λογισμικό του 8110 μήπως δεν χρειαζόταν να παρεμβάλω του 8100. Όπως είχα εγκαταστήσει απευθείας το λογισμικό του ABEO ή του XORO 7500. Πραγματικά το λογισμικό του 8110 εγκαταστάθηκε κατευθείαν πάνω από του XORO χωρίς κανένα πρόβλημα. Μόνο που επειδή όλα τα λογισμικά που έχω εγκαταστήσει έχουν το ίδιο όνομα (MTC_MSD7828_DH2836.AP), ενώ του Strong έχει άλλο (SRT8110_WS.AP), το μετονόμασα ολόκληρο όπως τά προηγούμενα. Η διαδικασία εγκατάστασης είναι ακριβώς ίδια με τις προηγούμενες, γιαυτό δεν βλέπω γιατί να υπάρχει πρόβλημα να ξανααλλάξεις λογισμικό βάζοντας κάποιο από τα προηγούμενα. Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σίγουρα, αφού μόλις έβαλα του Strong. Εντυπώσεις: Έχει γίνει λίγο ακόμα πιο γρήγορη η αλλαγή των καναλιών. Έχει πλησιάσει τον χρόνο άλλων δεκτών. Έχει δηλαδή βελτιωθεί ένα βασικό ελλάτωμα αυτής της οικογένειας δεκτών και δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά από άλλους δέκτες. Αν και το τελευταίο κοινό λογισμικό του XORO είχε βελτιώσει αρκετά τα πράγματα σε σχέση με τα πρώτα λογισμικά που το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο. Τώρα βελτιώθηκε λιγο ακόμα. Υπάρχει δυνατότητα να επιλέξεις πόσο χρόνο θα εμφανίζεται η μπάρα πληροφοριών μετά από zapping. Από 1 ως 10 δευτερόλεπτα. ¶λλο ένα ενοχλητικό θέμα έχει λυθεί, αφού πριν η μπάρα έμενε 10 δευτερόλεπτα που ήταν πάρα πολλά. Το μενού είναι γενικά το ίδιο αλλά με άλλα χρώματα. Δεν τα βρίσκω πιο όμορφο, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια. Υπάρχουν μερικές έξτρα επιλογές. Για να βάλεις τα κανάλια στην σειρά που θέλεις πρέπει να απενεργοποιήσεις το LCN, αλλά και να ορίσεις ως αρίθμηση καναλιών την σειρά εμφάνισης. Υπάρχει και μια επιλογή αν θέλεις να ενημερώνονται αυτόματα τα κανάλια για τυχόν αλλαγές τους. Έχει αλλάξει ο κωδικός για τακτοποίηση καναλιών. Από 6 μηδενικά έχει γίνει 4 οχτάρια. Οι παλιές εγγραφές δεν αναγνωρίζονται ως εγγραφές, αλλά ως αρχεία βίντεο στον φάκελο ταινίες. Τώρα οι εγγραφές γίνονται σε άλλο φάκελο με όνομα My Records, εκει υπάρχει ένας φάκελος rec, αλλά το τελικό αρχείο όπως είδα στον υπολογιστή μου είναι πάλι αρχείο .ts όπως πριν. Απλά έχει αλλάξει ο φάκελος. ¶μεση εγγραφή έκανε κανονικά. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα προγραμματισμένη ή timeshift (αν και εσάς με το πρόβλημα με τα έξτρα κουμπιά σας ενδιαφέρει πιο πολύ). Το τηλεκοντρόλ δουλεύει κανονικά ακριβώς το ίδιο. Δεν έχω δοκιμάσει mkv με υπότιτλους και πολυκάναλους ήχους, αλλά κάποια βιντεάκια avi ή mp4 που είχα τα παίζει το ίδιο. Τα κόβει λίγο, αλλά και το προηγούμενο λογισμικό τα έκοβε λίγο. Απλά δεν ξέρω αν τώρα τα κόβει παραπάνω, γιατί δεν έχω τρόπο να το μετρήσω. Με την πρώτη ματιά μου φαίνεται το ίδιο. Δηλαδή τα πράγματα μου φαίνονται περίπου τα ίδια. Αλλά μόνο η ακόμα λίγο πιο γρήγορη αλλαγή καναλιών και η δυνατότητα ορισμού πόσο χρόνο θα μένει η μπάρα εμένα μου φτάνει. Και η μπάρα τώρα έχει πιο πολλές πληροφορίες. Εικονίδια ύπαρξης teletext, έξτρα υπότιτλων από το κανάλι (σε μερικά της ΕΡΤ), και ένα εικονίδιο αν το κανάλι είναι MPEG που δεν διευκρινίζει όμως αν είναι MPEG2 ή 4. Όλα τα βγάζει MPEG. Αυτά.

violantos
20-05-2011, 22:42
Τολιας έχει υποστήριξη 1080p?

astanapane
21-05-2011, 00:14
tolias ελληνικά έχει (μενού και EPG);

tolias
21-05-2011, 00:57
Δεν τα έγραψα πριν γιατί τα ξέχασα. Έχετε δίκιο που ρωτάτε. Έχει ελληνικό μενού (και με αρκετά προσεγμένες μεταφράσεις ορισμών) και ελληνικό EPG. Η ώρα του δουλεύει σωστά στο αυτόματο, άρα θα κάνει και σωστό προγραμματισμό, αλλά δεν έχω κάνει ακόμα προγραμματισμένη εγγραφή. Έχω όμως δοκιμάσει το timeshift. Δουλεύει κανονικά με το pause, και το καλό για εσάς που έχετε AMTC με το γνωστό πρόβλημα οτι λείπει το κουμπί rec από το τηλεκοντρόλ, είναι οτι αποθηκεύει το πρόγραμμα που κάνεις timeshift. Αυτό γίνεται ή με το που ενεργοποιείς το timeshift, ή πατώντας και δεύτερη φορά το πλήκτρο pause. Δεν πρόσεξα πως ακριβώς το έκανα, αλλά ψάχνοντας θα το βρείτε. Για εμάς που έχουμε XORO και έχουμε το κουμπί rec δεν είναι τόσο καλό γιατί το timeshift αποθηκεύεται αυτόματα και αυτό στον φάκελο εγγραφών, και μετά την χρήση του αν δεν χρειαζόμαστε το αρχείο πρέπει να πάμε εκεί και να το σβήσουμε για να μην πιάνει χώρο, ενώ με το προηγούμενο λογισμικό του 7500 που χρησιμοποιούσα δεν αποθηκευόταν τίποτα και δεν έπιανε τελικά χώρο μετά την χρήση timeshift. Αλλά μικρό το κακό. Για εσάς όμως είναι σίγουρα πολύ καλό γιατί είναι ένας τρόπος να υποκαταστήσεις την άμεση εγγραφή που λείπει από το τηλεκοντρόλ σας. Αν μάλιστα έχετε με κάποιον τρόπο το πλήκτρο rec μπορείτε να ορίσετε εσείς τον μέγιστο χρόνο timeshift. Πατώντας το κατά την λειτουργία timeshift (όχι την ώρα που εμφανίζεται η μπάρα) αυξάνει ο μέγιστος χρόνος timeshift που μπορεί να φτάσει μέχρι απεριόριστος. Τέλος υποστηρίζει μέχρι 1080i. Επίσης υποστηρίζει NTFS. Τα αρχεία που φτιάχνει είναι πάλι .ts άρα προβάλλονται και επεξεργάζονται ατον υπολογιστή με τα ίδια προγράμματα.
Δεν ασχολούμαι με mkv και όλα αυτά τα θέματα με τους υποτίτλους και τους σύνθετους ήχους δεν μπορώ να τα δοκιμάσω.

talos_2002
21-05-2011, 01:31
Θα ήταν ωραίο εάν τερματίζοντας το timeshift ρωτούσε για να κρατήσει την εγγραφή, όπως ο Lifeview LV6TMPVR4 και ο Hyundai 3001.
Την βρίσκεται καλή ιδέα ως πρόταση για νέα λειτουργία σε μελλοντικό firmware προς την Strong και την Xoro;

Μπορεί κανείς να εξηγήσει καλύτερα τις νέες λειτουργίες που ανέφερε ο tolias:
Να ορίσεις ως αρίθμηση καναλιών την σειρά εμφάνισης
Επιλογή να ενημερώνονται αυτόματα τα κανάλια για αλλαγές τους