PDA

View Full Version : CRYSTAL AUDIO - Νέο ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ PicoHD5.1

Pages : 1 [2] 3

gzoun
25-03-2011, 11:15
Στις λίγες ημέρες που το έχω στην κατοχή μου και με λίγο που έχω ασχοληθεί αυτό που παρατήρησα αμέσως είναι ο αποσυγχρονισμός ήχου εικόνας σε αρκετά αρχεία.
Έχει κάποιος άλλος παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο;

Το παραπάνω πρόβλημα,αποσυγχρονισμός ήχου εικόνας, οφειλόταν στην διαφοροποίηση των αρχείων όπου άλλα είναι στα 24hz και άλλα στα 29-30hz.

Οπότε κάθε φορά πρέπει χειροκίνητα να επιλέγουμε την ανάλογη έξοδο και από το player μας (1080p/24hz 1080p/60hz).

Δεν ξέρω εάν είναι εφικτό μελλοντικά να μπει δυνατότητα λειτουργίας Auto ως προς την αναγνώριση των σημάτων εξόδου της εικόνας.Περιμένουμε ενημέρωση.

Το μόνο πρόβλημα το οποίο έχω μέχρι στιγμής, είναι οι διακοπές ήχου στο παρακάτω αρχείο Metallica.Francais.pour.une.nuit.2009.720p.BluRay. DTS.x264.
Φαντάζομαι είναι πρόβλημα του αρχείου,εάν το έχει κάποιος και το έχει δοκιμάσει ας ενημερώσει.

Goldenballs
25-03-2011, 16:47
Πράγματι η μόνη έλλειψη είναι ίσως το autodetection framerate.
Αν υπήρχε και αυτό θα είμουνα υπερκαλυμένος.Έχω ένα Dvdplayer usb με
σίγουρα υποδεέστερο επεξεργαστή και αναγνωρίζει αυτόματα τα frames.
Πιστεύω είναι θέμα firmware.

nasos21
26-03-2011, 01:27
Παρατηρησα οτι σε dual-audio (δυο γλωσσες) mkv οι υποτιτλοι αλλοτε εμφανιζονται και αλλοτε οχι...
(ασχετο αλλα στους υποτιτλους μου εμφανιζει δυο φορες το English).

vas_papavas
26-03-2011, 16:08
Το παραπάνω πρόβλημα,αποσυγχρονισμός ήχου εικόνας, οφειλόταν στην διαφοροποίηση των αρχείων όπου άλλα είναι στα 24hz και άλλα στα 29-30hz.

Οπότε κάθε φορά πρέπει χειροκίνητα να επιλέγουμε την ανάλογη έξοδο και από το player μας (1080p/24hz 1080p/60hz).

Δεν ξέρω εάν είναι εφικτό μελλοντικά να μπει δυνατότητα λειτουργίας Auto ως προς την αναγνώριση των σημάτων εξόδου της εικόνας.Περιμένουμε ενημέρωση.

Το μόνο πρόβλημα το οποίο έχω μέχρι στιγμής, είναι οι διακοπές ήχου στο παρακάτω αρχείο Metallica.Francais.pour.une.nuit.2009.720p.BluRay. DTS.x264.
Φαντάζομαι είναι πρόβλημα του αρχείου,εάν το έχει κάποιος και το έχει δοκιμάσει ας ενημερώσει.

το έπαιξα στο pc με mpc hc. δεν παρατήρησα διακοπές στον ήχο αλλά πατώντας ctr+j είδα ότι ενώ είναι 24 και το μονιτορ κλειδωμένο στο 24 η πράσινη γραμμή είναι πριονωτή και η κόκκινη ίσια. δύο πριονοτές έχω δεί όταν παίζω 24 και το μόνιτορ είναι στα 60. στα 24 και τα 2 και να έχει τέτοια πριονωτή συμπεριφορά πρώτη φορά βλέπω. θα το βάλω και στο pico το απόγευμα να δώ τί γίνεται.

vas_papavas
26-03-2011, 19:01
το έπαιξα στο pc με mpc hc. δεν παρατήρησα διακοπές στον ήχο αλλά πατώντας ctr+j είδα ότι ενώ είναι 24 και το μονιτορ κλειδωμένο στο 24 η πράσινη γραμμή είναι πριονωτή και η κόκκινη ίσια. δύο πριονοτές έχω δεί όταν παίζω 24 και το μόνιτορ είναι στα 60. στα 24 και τα 2 και να έχει τέτοια πριονωτή συμπεριφορά πρώτη φορά βλέπω. θα το βάλω και στο pico το απόγευμα να δώ τί γίνεται.

τελικά 30fps είναι γιαυτό αυτή η συμπεριφορά στο pc. στο πικο από στέρεο κανένα προβλημα - από coaxial (dts) στον ενισχυτή διακοπές. confirm για το αρχείο.

yyyy
27-03-2011, 01:39
Αγόρασα και γω το 5.1 από eshop με 55Ε, μέσω προσφοράς. Όλα καλά ως τώρα. Παράγγειλα και ένα δεύτερο και αυτή τη φορά δίνεται μαζί και ένας μετατροπέας σε σούκο:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751347
Περίεργο μου φάνηκε. Ο υπάλληλος μου είπε ότι απλά είναι άλλη παρτίδα που ήρθε με διαφορετικό τροφοδοτικό. Δίνει όντως η CA τροφοδοτικό με "αγγλικό" βύσμα στην Ελλάδα; Για εξαγωγή το καταλαβαίνω...

Tek_Killa
27-03-2011, 14:09
Αγόρασα και γω το 5.1 από eshop με 55Ε, μέσω προσφοράς. Όλα καλά ως τώρα. Παράγγειλα και ένα δεύτερο και αυτή τη φορά δίνεται μαζί και ένας μετατροπέας σε σούκο:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751347
Περίεργο μου φάνηκε. Ο υπάλληλος μου είπε ότι απλά είναι άλλη παρτίδα που ήρθε με διαφορετικό τροφοδοτικό. Δίνει όντως η CA τροφοδοτικό με "αγγλικό" βύσμα στην Ελλάδα; Για εξαγωγή το καταλαβαίνω...

Tα ελληνικά τελικά παραείχαν ζήτηση και μάλλον έφτασαν στο τέλος τους. Τα αγγλικά ενώ φευγουν αέρα και αυτά στο εξωτερικό, έχουμε αρκετά ακόμα. Απλά έχουν τη συσκευασία, τα φυλλάδια και το μενού στα αγγλικά (έχει και ελληνικό μενού φυσικά αλλά δεν είναι το default - το αλλάζεις χειροκίνητα).

yyyy
27-03-2011, 15:41
Tα ελληνικά τελικά παραείχαν ζήτηση και μάλλον έφτασαν στο τέλος τους. Τα αγγλικά ενώ φευγουν αέρα και αυτά στο εξωτερικό, έχουμε αρκετά ακόμα. Απλά έχουν τη συσκευασία, τα φυλλάδια και το μενού στα αγγλικά (έχει και ελληνικό μενού φυσικά αλλά δεν είναι το default - το αλλάζεις χειροκίνητα).

Αν είναι μόνο αυτό, ουδέν πρόβλημα.
Ευχάριστο που μια τέτοια προσπάθεια από ελληνική εταιρία πάει καλά.
Ιδίως τέτοιες μέρες.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

yyyy
29-03-2011, 11:08
Ο Κωτσόβολος το έχει βάλει με 15% έκπτωση σε μέλη, στα οποία έχει στείλει κουπόνι με email ;) Έτσι μπορεί να το βρει κάποιος στα 51€...

ironman02
29-03-2011, 21:14
Παιδιά πήρα το 5.1 από Κωτσόβολο και με σύνδεση audio video δε μου έπαιζε. Το άλλαξα και το ξανα άλλαξα και οι 3 συσκευές δεν έπαιζαν με rca καλώδιο. Με hdmi έπαιζαν κανονικά. Το έχει τσεκάρει κανείς αν παίζει ή όλοι το βάζετε hdmi? Τελικά πήρα τα χρήματα πίσω και πρέπει να ψάξω για άλλο τώρα..Αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη συσκευή που να έχει και rca σύνδεσηείμαι ανοιχτός σε προτάσεις!:)

Απογοήτευση και ταλαιπωρία..

vas_papavas
29-03-2011, 22:55
παιζει από rca. πρέπει να πατησεις ομως το κουμπι av/hdmi στο τηλεχειρiστηριο. εγώ το εχω σε crt και παίζει κανονικά από rca.

ikulias
29-03-2011, 23:06
Πήρα και εγώ το PicoHD5.1 από το e-shop το σύνδεσα με τον ενισχυτή και μου έπαιξε DD τέλεια .Ένα που δεν μου άρεσε ήταν το χειριστήριο του όπου δεν ανταποκρίνεται σωστά και ο λόγος είναι ότι δεν πατά καλά στις επαφές η μπαταριά του. Στο γενικό σύνολο συγχαρητήρια Crystal Audio.

alfredhits
30-03-2011, 00:02
Παιδιά πήρα το 5.1 από Κωτσόβολο και με σύνδεση audio video δε μου έπαιζε. Το άλλαξα και το ξανα άλλαξα και οι 3 συσκευές δεν έπαιζαν με rca καλώδιο. Με hdmi έπαιζαν κανονικά. Το έχει τσεκάρει κανείς αν παίζει ή όλοι το βάζετε hdmi? Τελικά πήρα τα χρήματα πίσω και πρέπει να ψάξω για άλλο τώρα..Αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη συσκευή που να έχει και rca σύνδεσηείμαι ανοιχτός σε προτάσεις!:)

Απογοήτευση και ταλαιπωρία..

Μια χαρα παιζει με rca. Πρεπει να το ρυθμίσεις ομως. Εβαλες το δικό του rca;

ironman02
31-03-2011, 02:18
Με το δικό του rca το συνδεσα και το δοκιμάσαμε και στον κωτσόβολο και δεν έπαιζε..το πρώτο κ το δεύτερο που πήρα τα είχα δοκιμασει σίγουρα από το av/hdmI κουμπί. Το τρίτο το δοκίμασε αυτός στο μαγαζί και δε ξέρω αν το πάτησε. Μου έκαναν επιστροφή χρημάτων αλλά φοβάμαι να το ξαναπάρω για τετάρτη φορά..:)

Goldenballs
02-04-2011, 10:39
Σε τηλεόραση CRT 21 ιντζών ορισμένες φορές όταν είναι μεγάλη η πρόταση, τα πρώτα γράμματα αριστερά-δεξιά βγαίνουν έξω από την οθόνη εκτός αν τα κάνω ψείρες. (http://www.kotsovolos.gr/site/categories.jsp?catid=7516)

nasos21
04-04-2011, 14:05
Σε τηλεόραση CRT 21 ιντζών ορισμένες φορές όταν είναι μεγάλη η πρόταση, τα πρώτα γράμματα αριστερά-δεξιά βγαίνουν έξω από την οθόνη εκτός αν τα κάνω ψείρες.

Οντως ελπιζω να το διορθωσουν αυτο με καποιο firm update.

vaiosm
04-04-2011, 21:15
Κυριοι καλησπερα νεος στο foroum μολις απεκτησα ενα CA pico HD5.1 αλλα δεν μου βλεπει εναν σκληρο 500gb portable WD που παιζει παντού. Δοκιμασα αλλον εναν verbatim 320GB τον βλεπει κανονικά.Καμια ιδεα κανεις η το παω πισώ;

campeon
05-04-2011, 02:38
Γεια χαρα σε ολους.
Ειμαι και εγω κατοχος του "μωρου" απο προχτες, και μεχρι στιγμης ολα ειναι οκ: κανει αυτο που υποσχεται.
Ειδικα στη δικη μου περιπτωση, ειχα και εξτρα κερδος: αξιοποιησα ενα "αρχαιο" ηχοσυστημα (Desktop Theater 5.1 AC3 της Cambridge Soundworks) που ειχα παρει προ 10ετιας - και βαλε... - ως περιφεριακο του PC αρχικα (οταν αρχισα να βλεπω τα πρωτα DVD σε αυτο), και που αργοτερα περασε στο σαλονι. Οταν ομως, πριν λιγα χρονια, αφησα το DVD, για χατιρι του σκληρου (δισκου...:), το συστηματακι πηρε τη θεση του στο ραφι:bigcry: ...
Τωρα, με την πατεντα του Pico για ψηφιακο ηχο απο το RCA βυσμα, το ξεσκονισα, το συνεδεσα και...voila..!! Ξανα 5.1 ηχος στο σαλονι (που μαζι με τη νεα 50νταρα LG....καταλαβαινετε.!

.... Ένα που δεν μου άρεσε ήταν το χειριστήριο του όπου δεν ανταποκρίνεται σωστά και ο λόγος είναι ότι δεν πατά καλά στις επαφές η μπαταριά του. Στο γενικό σύνολο συγχαρητήρια Crystal Audio.

Συμφωνω οτι η προβληματικη συμπεριφορα του τηλεχειριστηριου οφειλεται σε καποιο βαθμο στην επαφη της μπαταριας: οταν, μετα απο μερικες αποτυχημενες προσπαθειες πατηματος πληκτρου στο χειριστηριο, ανοιξω το συρταρακι της μπαταριας, την κουνησω λιγο και το ξανακλεισω, το πληκτρο "υπακουει" αμεσως..!

vaiosm
05-04-2011, 10:28
Κυριοι καλησπερα νεος στο foroum μολις απεκτησα ενα CA pico HD5.1 αλλα δεν μου βλεπει εναν σκληρο 500gb portable WD που παιζει παντού. Δοκιμασα αλλον εναν verbatim 320GB τον βλεπει κανονικά.Καμια ιδεα κανεις η το παω πισώ;

Πήρα απαντηση αμέσως απο το τεχνικό τμήμα της C A για το προβλημα μου ,μπραβο τους.

gzoun
05-04-2011, 11:15

τελικά 30fps είναι γιαυτό αυτή η συμπεριφορά στο pc. στο πικο από στέρεο κανένα προβλημα - από coaxial (dts) στον ενισχυτή διακοπές. confirm για το αρχείο.

Ευχαριστώ,έστω και καθυστερημένα,σε στέρεο αναπαραγωγή και από εμένα κανένα πρόβλημα.

Ένα, αμελητέο βέβαια Bug,σε αναπαραγωγή μουσικών αρχείων όταν αλλάζω είσοδο στην τηλεόραση και επανέρχομαι σε αυτήν του Pico σταματάει στιγμιαία ο ήχος.
Αν το δοκιμάσω κάποιος ας ενημερώσει.

Constantine
05-04-2011, 12:45
παιδια μια ερωτηση. Σημερα θα σπευσω σε αγορα του pico2 5.1 και ηθελα να ρωτησω αν αγορασω τον συγκεκριμενο δισκο, θα εχω κανενα προβλημα? http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10097097&cmicc=pr-094918

ambientc
05-04-2011, 14:08
παιδια μια ερωτηση. Σημερα θα σπευσω σε αγορα του pico2 5.1 και ηθελα να ρωτησω αν αγορασω τον συγκεκριμενο δισκο, θα εχω κανενα προβλημα? http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10097097&cmicc=pr-094918

Τον συγκεκριμένο δίσκο τον έχω και εγώ και έχει παίξει απροβλημάτιστα και στο απλό και στο 5.1.

Constantine
05-04-2011, 16:29
σε ευχαριστω πολυ ambient :)

ikulias
06-04-2011, 00:25
''Συμφωνω οτι η προβληματικη συμπεριφορα του τηλεχειριστηριου οφειλεται σε καποιο βαθμο στην επαφη της μπαταριας: οταν, μετα απο μερικες αποτυχημενες προσπαθειες πατηματος πληκτρου στο χειριστηριο, ανοιξω το συρταρακι της μπαταριας, την κουνησω λιγο και το ξανακλεισω, το πληκτρο "υπακουει" αμεσως..!

Άλλαξε του και μια καινούργια μπαταρία και είναι τέλειο.:a0210:

arg1932
06-04-2011, 00:27
γεια σασ ξερετε καμια σελιδα για να κατεβασω τιανιεσ διοτι πανε αχρηστοι οι players και αδικα γραφουμε και χανουμε χρονο ευχαριστω

Δημήτρης Δημητρακούδης
06-04-2011, 10:15
Φίλε arg1932 μην περιμένεις να πάρεις απάντηση σε τέτοια ερώτηση εδώ..

Επίσης, διάβασε τους Κανονισμούς μας.

Constantine
06-04-2011, 17:14
Παιδια τελικα το αγορασα και εγω κ ειδα την πρωτη ταινιουλα. ΤΡΕΛΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ... την ευχαριστηθηκα την ταινια και ο ηχος αν κ downmix και απο tv plasma 46s20 ΑΠΙΘΑΝΟΣ! το τηλεκοντρολ ειναι ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟ!! ΤΕΛΟΣ!! χαχα ;P

θα ηθελα να ρωτησω για το firmware. αυτο που γραφει στο μηχανημα ειναι:

PRB008ANP2.08G

Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι το τελευταιο η χρειαζεται να περασω τα αλλα 2 που κυκλοφορουν και στο site? πρεπει να τα περασω με την σειρα, ενα ενα η κατευθειαν το τελευταιο? Μπερδευτηκα γιατι αυτο που εκανα ειναι να περασω το fw με τους υποτιτλους επειδη ειναι το τελευταιο... Ομως ειχα κανει βλακεια και δεν σημειωσα ποιο firmware ειχε μαμισιο μεσα. Οποτε τωρα δεν εχω καταλαβει αν το εχω περασει η οχι...

Επισης στις επιλογες για εξοδους σε καποια φαση σημερα επελεξα PAL και ...μαυρισαν τα παντα. Δεν ηξερα τι να κανω... παταγα διαφορα κουμπια τιποτα.. κ ξαφνικα επανηλθε... Οπως και ο ηχος ξαφνικα χαθηκε...(ακομα και απο το menu) αλλα το ξεσυνδεσα το αφησα 20" το ξανασυνδεσα και οταν το ξανασυνδεσα ολα καλα... περιεργα πραματα.

Οπως και να εχει χαιρομαι για την αγορα μου. καθε αρχη κ δυσκολη πιστευω σιγα σιγα θα τα φτιαξετε ολα αλλα πανω απολα χαρηκα που τα λεφτα που εδωσα θα καταληξουν σε ελληνικες τσεπες. Μπραβο παιδια. Ναστε καλα.

lykman
06-04-2011, 17:40
το 2.08G είναι το τελευταίο για το PHD5.1, αν βάλεις αυτό δεν χρειάζεται να περάσεις άλλο ενδιάμεσο version, περιλαμβάνει όλες τις μέχρι τώρα βελτιώσεις / διορθώσεις.
Πατώντας το κουμπί AV/HDMI αλλάζεις την επιλογή εξόδου.

stelakos
07-04-2011, 00:51
γεια σας ρε παιδια....εχω εδω και ενα μηνα και κατι το 5.1 και σημερα παρατηρησα οτι το λαμπακι οταν το ανοιγω μια αναβει και μια οχι...{μπλε}οταν ειναι στο οφ..αναβει κανονικα κοκκινο...λετε να υπαρχει κανα προβλημα...??

Apollonios
07-04-2011, 15:35
γεια σας ρε παιδια....εχω εδω και ενα μηνα και κατι το 5.1 και σημερα παρατηρησα οτι το λαμπακι οταν το ανοιγω μια αναβει και μια οχι...{μπλε}οταν ειναι στο οφ..αναβει κανονικα κοκκινο...λετε να υπαρχει κανα προβλημα...??

Ναί, έχει πρόβλημα το ...λαμπάκι! :HTEHETH63: :aetsch:
(Μακάρι να χαλούσε και το δικό μου λαμπάκι...! Είναι πολύ σπαστικό, αναγκάστηκα να κολλήσω αυτοκόλλητο πάνω του για να περιοριστεί η λάμψη)

lykman
07-04-2011, 16:24
του απλού (στερεοφωνικού) πίκο είναι εκνευριστικά έντονο το led, του PHD5.1 μόλις που διακρίνεται...

Apollonios
08-04-2011, 04:21
του απλού (στερεοφωνικού) πίκο είναι εκνευριστικά έντονο το led, του PHD5.1 μόλις που διακρίνεται...

Έχεις δίκιο, στο απλό συμβαίνει αυτό (έχω και τα 2 και μπερδεύτηκα...!)

ikulias
08-04-2011, 21:27
[QUOTE=aian;1056028719]Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Σε αρχείο .mkv 720p με dts, ο ήχος κάνει διακοπές.
Το ίδιο αρχείο, όταν το παίζω σε stereo ακούγεται μια χαρά.
Τί φταίει;

Δεν το κάνει σε όλα τα αρχεία .mkv
Μπορεί να είναι πρόβλημα του αρχείου;[/QUOTE

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.

talisman
09-04-2011, 21:17
To έχουμε ήδη και για το στερεοφωνικό pico το firmware αυτό. Μάλλον την ερχόμενη εβδομάδα, μόλις το τεστάρουμε πως είναι ΟΚ, θα το ανεβάσουμε...
Παμε τωρα στις 15 μερες και τιποτα για την αναβαθμιση του απλου pico.Τι εγινε εμεις που το ζηταγαμε πρωτοι σε σχετικα τοπικ ?

akae79
09-04-2011, 21:49
Παμε τωρα στις 15 μερες και τιποτα για την αναβαθμιση του απλου pico.Τι εγινε εμεις που το ζηταγαμε πρωτοι σε σχετικα τοπικ ?

Ούτε φωνη ούτε ακρόαση για νέα αναβάθμιση. 'Εχουμε κάνει τόσες προτάσεις για την βελτιωσή του και παίρνουμε όλο υποσχέσεις. Αν είναι μόνο για τον συγχρονισμό υποτίτλων τότε άστο καλύτερα. Πάντως εγώ ελπίζω και περιμένω καλύτερα πράγματα.

aian
11-04-2011, 14:46
Μετά από καιρό επανέρχομαι στο ίδιο πρόβλημα,
το οποίο είδα ότι το έχουν κι άλλοι κάτοχοι του 5.1
δηλαδή τις διακοπές ήχου σε κάποια αρχεία με dts ήχο.

(Stomp, Ratatouille)

Καθώς έχω αναπαράγει αυτά τα αρχεία και σε άλλα players χωρίς κανένα πρόβλημα, θεωρώ ότι είναι πλέον ζήτημα του Pico και όχι των αρχείων.

Επίσης, έχω συναντήσει πρόβλημα και σε αρκετά αρχεία στα οποία δεν γίνεται δεκτό το fast forward.

Παρακαλώ πολύ τον Tek_Killa να δώσει τα φώτα του...

Tek_Killa
11-04-2011, 15:19
Ούτε φωνη ούτε ακρόαση για νέα αναβάθμιση. 'Εχουμε κάνει τόσες προτάσεις για την βελτιωσή του και παίρνουμε όλο υποσχέσεις. Αν είναι μόνο για τον συγχρονισμό υποτίτλων τότε άστο καλύτερα. Πάντως εγώ ελπίζω και περιμένω καλύτερα πράγματα.

Είσαι σίγουρος πως παίρνετε μόνο υποσχέσεις;

Νομίζω πως οι περισσότερες προτάσεις των μελών του φόρουμ καθώς και πολλά bugs του αρχικού firmware του Pico έχουν υλοποιηθεί κιόλας...
Δε νομίζω πως μπορείς να βρεις media player άλλης εταιρείας με αυτό το τσιπσετ και στη συγκεκριμένη τιμη που να κάνει κάτι καλύτερα ή να έχει περισσότερα features...

Το firmware για το συγχρονισμό υποτίτλων για το στερεοφωνικό Pico, το ξέρω πως έχει κάπως καθυστερίσει (σε σχέση με το χρόνο που εγώ υπολόγιζα να βγει) αλλά πιστεψε με πως δε θα ήθελες να το κατεβάσεις πριν λυθεί το θέμα που προέκυψε στις δοκιμές!

Όσο για
α) την αναπαραγωγή των αρχέιων vob που οι υπότιτλοι είναι ψείρες και
β) κάποιες φορές που σε οριμένες ταινίες το DTS κάνει διακοπές,
τα έχουμε υπόψιν και κάνουμε ότι μπορούμε για να διορθωθούν.

vaiosm
11-04-2011, 16:43
Δυστυχωσ σημερα θα επιστρεψω το δικο μου pico hd 5.1 αφου τους δισκους WDBACY500ABK , WDBAAR500ABK δεν μπορει να τουσ ανοιξει και κολαει και το καλωδιο που εχει μεσα για συνδεσει με την τηλεοραση ειναι ελατωματικο.

alfredhits
11-04-2011, 20:47
Μπορω να μεγαλωσω τους υποτιτλους;, Στην αρχη φαινοντουσαν κανονικοι, αλλα κατι εκανα και μικρυναν. Μπορω απο καπου να επιλεξω το μεγεθος. Το χρωμα μπορω, αλλα το μέγεθος απο που;

viewfinder
11-04-2011, 21:13
Με τα βελακια δεξια-αριστερα μεγαλωνει και μικραινει το μεγεθος της γραμματοσειρας.

pnnchios
12-04-2011, 15:12
λοιπον εχει παρατηρησει αλλος να εχει αλλοιωμενα χρωματα οταν αναπαραγει ολων των ειδων τα αρχεια;ειναι θεμα τσιπ;μηπως πρεπει να παει για αλλαγη;

Portioli
13-04-2011, 20:10
να πω κατι ασχετο?
γιατι ειναι στικι το crystal audio HD το παλιο που εχει 2 σελίδες και όχι το 5.1
που εχει 30?

yyyy
16-04-2011, 16:11
Τώρα με κουπόνι έκπτωσης και στο Electroworld!
Βγαίνει περί τα 51€ :)

kostas317
17-04-2011, 13:04
Καλημέρα!!!
Εγώ το παρήγγειλα από e-shop χθες με τιμή 64.99 €.
Από ότι παρατήρησα μου έχουν προσθέσει και έναν αντάπτορα πρίζας άρα μάλλον το pico είναι για την αγορά εκτός Ελλάδας.
Ελπίζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό το θέμα.

Tek_Killa
17-04-2011, 14:39
Κανένα πρόβλημα φίλε μου. Η μόνη διαφορά είναι πως έχει τροφοδοτικό για ξένη πρίζα και γιαυτό σου δίνουν αντάπτορα. :)

kostas317
17-04-2011, 16:34
Κανένα πρόβλημα φίλε μου. Η μόνη διαφορά είναι πως έχει τροφοδοτικό για ξένη πρίζα και γιαυτό σου δίνουν αντάπτορα. :)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση…
Επειδή προορίζεται για εξωτερικό μάλλον δεν θα έχει βιβλίο με οδηγίες στα Ελληνικά ε;

Tek_Killa
17-04-2011, 16:38
Οι οδηγίες δεν βρίσκονται σε βιβλιαρακι αλλα σε cd. Έχει και ελληνικές μέσα αν θυμάμαι καλά. Αλλιώς τις κατεβάζεις από εδώ (http://www.crystalaudio.gr/Working/Downloads/Files/95d548e990ba4f01a4a65f775616e23f.pdf).

kostas317
17-04-2011, 18:38
Οι οδηγίες δεν βρίσκονται σε βιβλιαρακι αλλα σε cd. Έχει και ελληνικές μέσα αν θυμάμαι καλά. Αλλιώς τις κατεβάζεις από εδώ (http://www.crystalaudio.gr/Working/Downloads/Files/95d548e990ba4f01a4a65f775616e23f.pdf).

Ok σε ευχαριστώ!!!:ernaehrung004:

NNOW
19-04-2011, 13:26
Και εγώ μόλις το παράγγειλα από την εταιρεία. Να στηρίξουμε και λίγο τους κατασκευαστές . :ernaehrung004:

furious99
21-04-2011, 01:34
Το picohd 5.1 στο engadget!!! (http://www.engadget.com/2011/04/20/minuscule-picohd5-1-media-player-looks-like-a-card-reader-acts/)

JL_?
21-04-2011, 01:49
Κορυφαίο σχόλιο... :D

At last, a Greek company on the cutting edge that does not involve ships.

NNOW
21-04-2011, 10:46
Και εγώ είμαι χαρούμενος ιδιοκτήτης από εχθές. Το εξής θέμα που με προβλημάτισε είναι ότι στην αναπαραγωγή divx/dts κολλάει σχετικά συχνά (κάθε λεπτό ) για κάποια δέκατα .
Θα δοκιμάσω και άλλους συνδυασμούς αρχείων και θα δώ.
Εννοείται το τηλεκοντρόλ είναι κουραστικό αλλά θα αλλάξω μπαταρία και ελπίζω να γίνει λίγο καλύτερο.
Κατά τα άλλα μεγάλο μπράβο στην εταιρεία και ελπίζουμε σε ακόμη καλύτερη συνέχεια αφού φαίνεται να ακούει τους παλμούς της αγοράς γιαυτό που χρειάζεται.

evanfotis
21-04-2011, 11:43
..να επαναλάβω μια ερώτηση που είχα θέσει: μπορεί το πίκο να δέιχνει τους φακέλους σε μικρογραφίες όπως το WD;

αυτό εδώ τί διαφορές έχει με το πίκο; έχει και 17 λίρες... (το σκέφτομαι για την αδερφή μου στην αγγλία)
http://www.ebuyer.com/product/167205
είναι το απλό δίχως 5.1 και με λιγότερα υποστηριζόμενα φορμάτ;

furious99
21-04-2011, 11:52
.
είναι το απλό δίχως 5.1 και με λιγότερα υποστηριζόμενα φορμάτ;

Δεν παιζει .mkv και δε βγαζει 5.1

Tek_Killa
21-04-2011, 11:56
Όχι το Pico δεν μπορεί να εμφανίσει μικρογραφίες όπως το WD.

Θα σου αναφέρω τι παραπάνω έχει το PicoΗD5.1 σε σχέση με το Sumvision που παρέθεσες:
1. Ελληνικό μενού
2. Υποστήριξη πολυκάναλου ήχου.
3. Υποστήριξη με firmware updates
4. Περισσότερο ανεπτυγμένο λειτουργικό
5. 24p
6. Eγγύηση καλής λειτουργίας

:)

kostas317
21-04-2011, 12:52
Σήμερα το παρέλαβα το σύνδεσα και όλα είναι οκ.
Μια ερώτηση να κάνω σχετικά με την αλλαγή στο χρώμα των υποτίτλων γιατί δεν μπορώ να βρω πως το αλλάζουμε.
Ευχαριστώ!!!

kostas317
21-04-2011, 13:37
ok το βρηκα...

talisman
21-04-2011, 16:27
Σήμερα το παρέλαβα το σύνδεσα και όλα είναι οκ.
Μια ερώτηση να κάνω σχετικά με την αλλαγή στο χρώμα των υποτίτλων γιατί δεν μπορώ να βρω πως το αλλάζουμε.
Ευχαριστώ!!!
Εχει και επιλογη χρωματων για τους υποτιτλους ?

Crystal_Druid
21-04-2011, 17:13
Βρείτε την αναλυτική παρουσίαση του PicoHD5.1 στο νέο τεύχος (http://www.hxos.gr/show_page.php?page_id=2676&cat_id=28) του περιοδικού "Ήχος - Εικόνα" :smile:

vadergr
22-04-2011, 11:50
Βρείτε την αναλυτική παρουσίαση του PicoHD5.1 στο νέο τεύχος (http://www.hxos.gr/show_page.php?page_id=2676&cat_id=28) του περιοδικού "Ήχος - Εικόνα" :smile:

Tην βρηκαμε και ειναι απο τον δικο μας Δημήτρη Δημητρακούδη. :music-smiley-005:

myrock
22-04-2011, 16:38
Καλησπέρα σας

Απ ότι βλέπω είμαι ο μόνος που δεν μπορεί να δει .mkv 720p, μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζεται το αρχείο.

Τι φταίει?

giann
25-04-2011, 17:11
Μία απορία σχετικά με την ποιότητα της εικόνας. Έχω αρχεία video (mts) που έχω τραβήξει, στη μνήμη της φωτογραφικής μου μηχανής Lumix-TZ7. Όταν συνδέσω τη φωτογραφική με την τηλεόραση (mini hdmi - Composite Video) τα αρχεία του Video παίζονται με πολύ καλή ποιότητα. Όταν όμως παίξω τα ίδια αρχεία μέσω του picohd 5.1 (από σκληρό δίσκο και με σύνδεση hdmi) η εικόνα δεν είναι καλή. Το μπλε ειδικά είναι πολύ έντονο και νομίζει κανείς ότι έχω κάνει κάνει υπερβολικά sharp την εικόνα.

pnnchios
25-04-2011, 17:20
Μία απορία σχετικά με την ποιότητα της εικόνας. Έχω αρχεία video (mts) που έχω τραβήξει, στη μνήμη της φωτογραφικής μου μηχανής Lumix-TZ7. Όταν συνδέσω τη φωτογραφική με την τηλεόραση (mini hdmi - Composite Video) τα αρχεία του Video παίζονται με πολύ καλή ποιότητα. Όταν όμως παίξω τα ίδια αρχεία μέσω του picohd 5.1 (από σκληρό δίσκο και με σύνδεση hdmi) η εικόνα δεν είναι καλή. Το μπλε ειδικά είναι πολύ έντονο και νομίζει κανείς ότι έχω κάνει κάνει υπερβολικά sharp την εικόνα.μαλλον ειναι του τσιπ γιατι το ιδιο εχω παρατηρησει στις ταινιες.

johnvoul
25-04-2011, 18:32
Ειμαι και εγω ενας απο τους ευτυχεις κατοχους του πολυκαναλου pico. Στη τριτη μερα αγορας του ομως εχω το εξης προβλημα. Δοκιμασα να κανω upgrade το firmware και ενω εσβησε η εικονα αυτο δε συνεβη για συντομο χρονικο διαστημα οπως αναμενοταν απο τις οδηγιες αλλα για αρκετη ωρα.Αφου περιμενα καπου 5 λεπτα να συμβει κατι το εσβησα απο το τηλεκοντρολ. Απο εκεινη τη στιγμη και υστερα το μηχανακι ειναι ουσιαστικα νεκρο δεν εχει ξαναδωσει εικονα. Εκανα κατι λαθος?Λετε να εχω προβλημα με την εγγυηση και να μην εχω δικαιωμα επιστροφης σε περιπτωση βλαβης?Σε καθε περιπτωση αυριο θα επικοινωνησω με τη τεχνικη υποστηριξη της εταιριας να δω τι θα συμβει. Αυτα τα ολιγα και ελπιζω να μη σας κουρασα.

giann
25-04-2011, 18:56
Ειμαι και εγω ενας απο τους ευτυχεις κατοχους του πολυκαναλου pico. Στη τριτη μερα αγορας του ομως εχω το εξης προβλημα. Δοκιμασα να κανω upgrade το firmware και ενω εσβησε η εικονα αυτο δε συνεβη για συντομο χρονικο διαστημα οπως αναμενοταν απο τις οδηγιες αλλα για αρκετη ωρα.Αφου περιμενα καπου 5 λεπτα να συμβει κατι το εσβησα απο το τηλεκοντρολ. Απο εκεινη τη στιγμη και υστερα το μηχανακι ειναι ουσιαστικα νεκρο δεν εχει ξαναδωσει εικονα. Εκανα κατι λαθος?Λετε να εχω προβλημα με την εγγυηση και να μην εχω δικαιωμα επιστροφης σε περιπτωση βλαβης?Σε καθε περιπτωση αυριο θα επικοινωνησω με τη τεχνικη υποστηριξη της εταιριας να δω τι θα συμβει. Αυτα τα ολιγα και ελπιζω να μη σας κουρασα.

Η συσκευή σου πιστεύω ότι είναι μια χαρά! Και αυτό διότι το πρόβλημα που περιέγραψες, τα ίδια συμπτώματα ακριβώς, τα είχα και εγώ πριν μισή ώρα. Νέα συσκευή 2 ημερών και έκανα upgrade. Αρχικά σκέφθηκα ότι κάτι έπαθε η συσκευή. Τέλος πάντων, μετά από αρκετά on-off, βγάλσιμο από την πρίζα του ρεύματος, πατήματα στο telecontrol κλπ, φάνηκε και πάλι το μενού.

armadon
25-04-2011, 19:42
Δοκίμασες να πατήσεις το AV/HDMI στο τηλεκοντρόλ;

alfredhits
25-04-2011, 20:00
Όταν κάτι δουλεύει δεν το πειράζουμε. Είναι κανόνας. Καλό είναι να διαβάζουμε πρώτα τι διορθώνει το update και αν μας καλύπτει κάποιο πρόβλημα τότε να το κάνουμε.

kokkinos1
25-04-2011, 20:58
τωρα εκανα το τελευταιο update αφου ειχα ενα προβλημα συνχρονισμου υποτιτλων, το πρωτο εδω και καιρο, και ολα δουλευουν τελεια βλεπωντας σχεδον μια ταινια την ημερα ολων των ειδων αρχεια avi - blue ray ριπ - dvd rip -divx -xvid-mkv κανενα προβλημα εκτος ισως απο μια δυο φορρες που εκανε μαυρη την οθονη για δευτερολεπτο και αυτο σε ευκολο αρχειο οποτε ισως ετυχε
για μενα μπραβο στην εταιρια για κατι τοσο φτηνο για αυτα που προσφερει.

furious99
25-04-2011, 23:19

Δοκιμαζεις το AV/HDMI, αν δεν γινει τιποτα, κλεινεις τη συσκευη, βαζεις παλι το στικακι FAT32 με το αρχειο .img του firmware στη USB, ανοιγεις τη συσκευη και περιμενεις κανα 10 λεπτο. Με τον τροπο αυτο φλασαρεται αυτοματα το firmware παλι.
Προσοχη να φλασαρετε το σωστο firmware, για το 5.1 και οχι για το απλο πικο.

giann
26-04-2011, 00:28
μαλλον ειναι του τσιπ γιατι το ιδιο εχω παρατηρησει στις ταινιες.

Είναι πάντως ένα σημαντικό μειονέκτημα - της κατά τα άλλα καλής συσκευής - να χαλά με τόσο δραματική πτώση της ποιότητας τα HD 1280Χ720 αρχεία video.

Δημήτρης Δημητρακούδης
26-04-2011, 04:09
Είσαι σίγουρος για αυτό; Η συσκευή που είχα δει εγώ δεν είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα.

lykman
26-04-2011, 07:15
Είναι πάντως ένα σημαντικό μειονέκτημα - της κατά τα άλλα καλής συσκευής - να χαλά με τόσο δραματική πτώση της ποιότητας τα HD 1280Χ720 αρχεία video.

Επειδή χρησιμοποιείς διαφορετικές εισόδους στην τιβί, έχεις επιβεβαιώσει ότι δεν φταίνε οι ρυθμίσεις αυτών?

giann
26-04-2011, 09:59
Βλέπω το εξής. Συνδέοντας τη φωτογραφική μηχανή με την τηλεόραση μέσω AV καλωδίου τότε η εικόνα των video είναι άψογη. Αν αλλάξω πηγή, (αντί της φωτ. μηχανής), και με το ίδιο AV καλώδιο συνδέσω στη θέση της το picohd 5.1 και παίξω τα ίδια αρχεία από τον σκληρό δίσκο η εικόνα τότε δεν είναι φυσική.

gkpapad
26-04-2011, 13:35
γεια σας παιδια Χρονια Πολλα & Χριστος Ανεστη.Πηρα και 'γω σημερα το PicoHD 5.1 και εχω το εξής πρόβλημα.Εβαλα το τελευταίο επεισόδιο απο τίς νοικοκυρές αλλά δεν διαβάζει τους υπότιτλους.Στόν υπολογιστή παίζουν κανονικά.

Budda
26-04-2011, 13:40
Είσαι σίγουρος για αυτό; Η συσκευή που είχα δει εγώ δεν είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα.

Το Chipset της κινεζικης αυτης συσκευης Κε Δημητρακουδη ποιο αλλο player το χρησιμοποιει ,απο τα λιγο που ξερω Sigma & Realtek κυριαρχουν το πρωτο σε ποιοτητα εικονα (μακραν) και το δευτερο σε ηχου .
Επισης θα ηθελα να ξαναπω οτι δεν ειναι δυνατον το 2011 να μιλαμε για καρφια ,για HDMI που ΔΕΝ περναει ηχο ,για κοντρολ που δεν δουλευουν ,για δισκους που δεν διαβαζονται σε ενα φορουμ τεχνολογιας Εικονας και ηχου οταν με τα ιδια η λιγο περισσοτερα χρηματα αγοραζεις συσκευη χωρις τετοιου ειδους προβληματα ,εκτος εαν το "μεγεθος" αποτελει πλεον βασικο κριτηριο αγορας ενος media player .

Δημήτρης Δημητρακούδης
26-04-2011, 13:44
Βλέπω το εξής. Συνδέοντας τη φωτογραφική μηχανή με την τηλεόραση μέσω AV καλωδίου τότε η εικόνα των video είναι άψογη. Αν αλλάξω πηγή, (αντί της φωτ. μηχανής), και με το ίδιο AV καλώδιο συνδέσω στη θέση της το picohd 5.1 και παίξω τα ίδια αρχεία από τον σκληρό δίσκο η εικόνα τότε δεν είναι φυσική.

Λέγοντας με AV καλώδιο εννοείς αναλογικά με σήμα composite;

Αν ναι, δεν μπορώ να πω.. Πάνε χρόνια που χρησιμοποίησα τέτοια σύνδεση, και αν για κάποιο λόγο έπρεπε σώνει και καλά να την χρησιμοποιούσα δεν θα περίμενα τίποτα το ιδιαίτερο σε εικόνα.

lykman
26-04-2011, 13:51
Το Chipset της κινεζικης αυτης συσκευης Κε Δημητρακουδη ποιο αλλο player το χρησιμοποιει ,απο τα λιγο που ξερω Sigma & Realtek κυριαρχουν το πρωτο σε ποιοτητα εικονα (μακραν) και το δευτερο σε ηχου .
Επισης θα ηθελα να ξαναπω οτι δεν ειναι δυνατον το 2011 να μιλαμε για καρφια ,για HDMI που ΔΕΝ περναει ηχο ,για κοντρολ που δεν δουλευουν ,για δισκους που δεν διαβαζονται σε ενα φορουμ τεχνολογιας Εικονας και ηχου οταν με τα ιδια η λιγο περισσοτερα χρηματα αγοραζεις συσκευη χωρις τετοιου ειδους προβληματα ,εκτος εαν το "μεγεθος" αποτελει πλεον βασικο κριτηριο αγορας ενος media player .

Εδώ μερικά από αυτά που το χρησιμοποιούν:
http://www.iboum.com/net-media-players.php?sort=sortrating&chip=boxchip

Σε τι καρφιά ακριβώς αναφέρεσαι? Minijack λέγεται η σύνδεση, και είναι από τα πλέον καθιερωμένα πρότυπα διασύνδεσης ήχου. Εδώ και αυτή: http://en.wikipedia.org/wiki/Minijack

Το hdmi του στέλνει οποιονδήποτε ήχο (5.1 ή HD από τα νέα 7.1 φορμάτ), downmixed σε δικάναλο ώστε να μπορείς να τον ακούσεις από την τηλεόραση σου. Συσκευές όπως αυτές που αναφέρεις (π.χ. το WD live) δεν μπορούν να στείλουν όλα τα φορμάτ στην hdmi τους, ούτε να κάνουν passthrough όλα τα HD audio (άσχετα που το αποκρύπτουν).

Το τηλεκοντρόλ ναι είναι κακό σε αίσθηση και απόκριση. Είναι ίσως το μοναδικό πραγματικό μείον της συσκευής. Αλλά από τότε που πέρασα τις εντολές στο universal μου δεν ξανασχολήθηκα.

Για δίσκους που δεν διαβάζονται, είναι μεμονωμένες περιπτώσεις (και εγώ έχω δίσκο που δεν διαβάζει το egreat M31B με το Sigma chipset, τι θα πει αυτό, ότι είναι "για πέταμα" το media player? )

Δημήτρης Δημητρακούδης
26-04-2011, 13:56

Δεν νομίζω να κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά άλλο media player με το συγκεκριμένο chipset.

Όσο αφορά την ποιότητα εικόνας, πρέπει να το ορίσουμε πρώτα. Για παράδειγμα, αν μιλάμε για υλικό 1080p και έξοδο από HDMI, όλα τους παίζουν σχεδόν τα ίδια (διαφορές στο gamma σε μερικές περιπτώσεις).

Αν μιλάμε για ήχο από HDMI / s/pdif παίζουν όλα ακριβώς τα ίδια, εκτός αν είσαι HiEndάς.

Έχουν γραφτεί 100 φορές τα παραπάνω.. Όμως πολλοί καλύπτονται από τις δυνατότητες των Pico, και στην κατηγορία τιμής τους (~50€) παίζουν μόνα τους.

gkpapad
26-04-2011, 14:11
κυριε Δημήτρη Δημητρακούδη επειδη βλεπω οτι ειστε ο ειδικος σας ρωταω Πηρα και 'γω σημερα το PicoHD 5.1 και εχω το εξής πρόβλημα.Εβαλα το τελευταίο επεισόδιο απο τίς νοικοκυρές αλλά δεν διαβάζει τους υπότιτλους.Στόν υπολογιστή παίζουν κανονικά.Πως θα λυσω το προβλημα;Βοηθησε με γιατι θα πεσει παντολφα.
Ευχαριστω

Δημήτρης Δημητρακούδης
26-04-2011, 14:19
Ούτε ειδικός είμαι, ούτε το support της CA είμαι. :smile:

Στην προκειμένη περίπτωση θα κοίταζα αν το αρχείο παίζει κανονικά με υπότιτλους σε PC. Αν ναι, ίσως οι υπότιτλοι έχουν διαφορετική κωδικοποίηση απ' ότι συνήθως.. ή το όνομα του αρχείου SRT απλά είναι διαφορετικό από το όνομα του MKV/AVI (αν μιλάμε για εξωτερικούς υπότιτλους).

pnnchios
26-04-2011, 14:40
Είναι πάντως ένα σημαντικό μειονέκτημα - της κατά τα άλλα καλής συσκευής - να χαλά με τόσο δραματική πτώση της ποιότητας τα HD 1280Χ720 αρχεία video.οντως το usb της τηλεορασης τα παιζει καλυτερα δυστυχως.

giann
26-04-2011, 15:07
Λέγοντας με AV καλώδιο εννοείς αναλογικά με σήμα composite;

Αν ναι, δεν μπορώ να πω.. Πάνε χρόνια που χρησιμοποίησα τέτοια σύνδεση, και αν για κάποιο λόγο έπρεπε σώνει και καλά να την χρησιμοποιούσα δεν θα περίμενα τίποτα το ιδιαίτερο σε εικόνα.

http://static.panoramio.com/photos/original/51702276.jpg
Με αυτό το είδος της σύνδεσης της φωτογραφικής μηχανής με την TV, τα αρχεία video (mts hd 1280x720) παίζονται τέλεια.

http://static.panoramio.com/photos/original/51702281.jpg
Τώρα συνεχίζω με τη χρήση του Pico.
Στην 2η εικόνα αντί της φωτ. μηχανής χρησιμοποιώ ως πηγή έναν σκληρό δίσκο που περιέχει τα ίδια αρχεία. Η σύνδεση στην TV είναι μέσω του pico. Εδώ η εικόνα χάνει.

http://static.panoramio.com/photos/original/51702293.jpg
Στην τελευταία εικόνα αλλάζει απλώς ο τρόπος σύνδεσης του Pico με την TV. Είναι μέσω του HDMI. Εδώ η εικόνα είναι ακόμα χειρότερη. Το μπλε ειδκά αλλά και το πράσινο είναι αφύσικα με πολύ saturation, contrast και sharp.

Tek_Killa
26-04-2011, 15:20
κυριε Δημήτρη Δημητρακούδη επειδη βλεπω οτι ειστε ο ειδικος σας ρωταω Πηρα και 'γω σημερα το PicoHD 5.1 και εχω το εξής πρόβλημα.Εβαλα το τελευταίο επεισόδιο απο τίς νοικοκυρές αλλά δεν διαβάζει τους υπότιτλους.Στόν υπολογιστή παίζουν κανονικά.Πως θα λυσω το προβλημα;Βοηθησε με γιατι θα πεσει παντολφα.
Ευχαριστω

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά!
Οι υπότιτλοι είναι το ίδιο όνομα copy-paste με το αρχείο;
Επίσης, η προβολή υποτίτλων είναι ενεργοποιημένη; Εάν όχι, πατάτε κατά τη διάρκεια της ταινίας το πλήκτρο OSD και από το μενού τους ενεργοποιείτε. :)

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.
26-04-2011, 15:48
Με αυτό το είδος της σύνδεσης της φωτογραφικής μηχανής με την TV, τα αρχεία video (mts hd 1280x720) παίζονται τέλεια.

Τώρα συνεχίζω με τη χρήση του Pico.
Στην 2η εικόνα αντί της φωτ. μηχανής χρησιμοποιώ ως πηγή έναν σκληρό δίσκο που περιέχει τα ίδια αρχεία. Η σύνδεση στην TV είναι μέσω του pico. Εδώ η εικόνα χάνε
Στην τελευταία εικόνα αλλάζει απλώς ο τρόπος σύνδεσης του Pico με την TV. Είναι μέσω του HDMI. Εδώ η εικόνα είναι ακόμα χειρότερη. Το μπλε ειδκά αλλά και το πράσινο είναι αφύσικα με πολύ saturation, contrast και sharp.

Εχω και γω την ιδια φωτογραφικη μηχανη, εχω τραβηξει video σε AVCHD, το παιζω κατευθειαν απο την καρτα στην Panasonic G10, υστερα βαζω την καρτα στο Pico και νομιζω οτι το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο!!
(το νομιζω παει στο οτι τωρα ειμαι στο γραφειο και δεν εχω την δυνατοτητα να κανω την συγκριση επι τουτου)
Θα επαναλαβω το test στο σπιτι και θα επανελθω αν και μου φαινεται απιθανο με συνδεση composite να παιζει καλυτερα ειτε η φωτογραφικη ειτε το Pico σε σχεση με την HDMI.

gkpapad
26-04-2011, 16:11
Επίσης, η προβολή υποτίτλων είναι ενεργοποιημένη; Εάν όχι, πατάτε κατά τη διάρκεια της ταινίας το πλήκτρο OSD και από το μενού τους ενεργοποιείτε. :)

ΝΑΙ.Οι υποτιτλοι εχουν ακριβως το ιδιο ονομα με την ταινια.Παιζουν κανονικα στο πισι,στο πικο δεν παιζουν.Τι θα πατησω στο OSD;Ενα βλεφαρο που εριξα ειναι στο αυτοματο.

furious99
26-04-2011, 16:42
To Boxchip ειναι μακραν οτι καλυτερο εχει βγει σε τσιπακι χαμηλης καταναλωσης με εξαιρετικη υποστηριξη mkv. Ειναι πιο δυνατο ακομη και απο τα καινουρια της Realtek οπως το 1055 και τελειως κρυο.

Ειχε βγει αρχικα για φορητα media player με οθονη (PMP) γι' αυτο ειναι εξειδικευμενο στην αναπαραγωγη video. Εχω ηδη παραγγειλει ενα τετοιο pmp, γιατι τα Tegra2 και Α5 του Ipad2 ειναι για κλαμματα στα .mkv.

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.
26-04-2011, 17:57
Εχω και γω την ιδια φωτογραφικη μηχανη, εχω τραβηξει video σε AVCHD, το παιζω κατευθειαν απο την καρτα στην Panasonic G10, υστερα βαζω την καρτα στο Pico και νομιζω οτι το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο!!
(το νομιζω παει στο οτι τωρα ειμαι στο γραφειο και δεν εχω την δυνατοτητα να κανω την συγκριση επι τουτου)
Θα επαναλαβω το test στο σπιτι και θα επανελθω αν και μου φαινεται απιθανο με συνδεση composite να παιζει καλυτερα ειτε η φωτογραφικη ειτε το Pico σε σχεση με την HDMI.

Ειναι οπως τα φανταζομουνα!
Η εικονα απο το Pico με την καρτα SD της φωτ. μηχανης ειναι ιδιας ποιοτητας με αυτην της καρτας SD της μηχανης κατευθειαν στην TV και βεβαια δεν εχει καμμια σχεση με την εικονα απο την φωτ. μηχανη στην TV μεσω component....

giann
26-04-2011, 19:21
Ειναι οπως τα φανταζομουνα!
Η εικονα απο το Pico με την καρτα SD της φωτ. μηχανης ειναι ιδιας ποιοτητας με αυτην της καρτας SD της μηχανης κατευθειαν στην TV και βεβαια δεν εχει καμμια σχεση με την εικονα απο την φωτ. μηχανη στην TV μεσω component....

Δοκίμασα και με την κάρτα SD ως πηγή video. Δεν το είχα σκεφθεί ακόμα. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο όπως και πριν. Δηλ. όταν το video παίζει από την φωτ. μηχανή, (την οποία συνδέω με την TV μέσω component γιατί δεν έχω καλώδιο με άκρα HDMI και mini HDMI), το αποτέλεσμα είναι καλό. Όταν παίξω το ίδιο video όχι πια από την φωτ. μηχανή αλλά από το Pico, (είτε από σκληρό, είτε από SD), η εικόνα δεν είναι καλή. Ελαφρά πιο αποδεκτό είναι το video όταν η σύνδεση του pico με την TV είναι μέσω component και όχι μέσω HDMI! Και βέβαια δοκίμασα διάφορα αρχεία avchd που τράβηξα με την Lumix TZ7.

giann
27-04-2011, 00:11
Το πρόβλημα εξιχνιάσθηκε και τα αρχεία video παίζονται από το pico τέλεια.
Η απάντηση, για να μην ψάχνουν αδίκως ίσως και άλλοι, ήταν η ενεργοποίηση της επιλογής THEATRE στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης.

lykman
27-04-2011, 00:16
Επειδή χρησιμοποιείς διαφορετικές εισόδους στην τιβί, έχεις επιβεβαιώσει ότι δεν φταίνε οι ρυθμίσεις αυτών?

:ernaehrung004: τέλος καλό όλα καλά λοιπόν...

Budda
27-04-2011, 02:03
To Boxchip ειναι μακραν οτι καλυτερο εχει βγει σε τσιπακι χαμηλης καταναλωσης με εξαιρετικη υποστηριξη mkv. Ειναι πιο δυνατο ακομη και απο τα καινουρια της Realtek οπως το 1055 και τελειως κρυο.

Ειχε βγει αρχικα για φορητα media player με οθονη (PMP) γι' αυτο ειναι εξειδικευμενο στην αναπαραγωγη video. Εχω ηδη παραγγειλει ενα τετοιο pmp, γιατι τα Tegra2 και Α5 του Ipad2 ειναι για κλαμματα στα .mkv.

Απο το αμερικανικο AV ,μια αποψη σχετικα

The Boxchip F10 is meant for portable media players and not serious media streamers. It can't play Blu-Ray bit rate media files.

I am quite sure that the decode on this chip is powered by Chips&Media. All the issues I have outlined in this thread (http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1248190) are going to be applicable to this product too. My advice: For $89, you are better off looking for a Realtek / Sigma Designs chipset based device.

alfredhits
27-04-2011, 02:10

ΝΑΙ.Οι υποτιτλοι εχουν ακριβως το ιδιο ονομα με την ταινια.Παιζουν κανονικα στο πισι,στο πικο δεν παιζουν.Τι θα πατησω στο OSD;Ενα βλεφαρο που εριξα ειναι στο αυτοματο.
Μπορείς στο OSD να επιλέξεις αντι για αυτόματο, Ελληνικά. Νομίζω έχει δύο επιλογές για Ελληνικά

nasos21
27-04-2011, 07:38
The Boxchip F10 is meant for portable media players and not serious media streamers. It can't play Blu-Ray bit rate media files.

I am quite sure that the decode on this chip is powered by Chips&Media. All the issues I have outlined in this thread (http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1248190) are going to be applicable to this product too. My advice: For $89, you are better off looking for a Realtek / Sigma Designs chipset based device.
Εμενα παντως τα m2ts απο την ΗDR XR550 sony που εχω, τα παιζει απροβληματιστα. Ειναι γυρω στα 24 mbps. Φυσικα κολλαει λιγο στο fast forward αλλα ενταξει. Αν και συνηθως, επειδη δεν γραφω με πολυκαναλο ηχο , αλλα με στερεο ,το bitrate μειωνεται. Παει γυρω στο 21 αν θυμαμαι καλα...

soch
27-04-2011, 10:16

Υπάρχει συσκευή στο εμπόριο με ανάλογες δυνατότητες, καλύτερο chip και κοντινή (έστω) τιμή?
Για μένα, η βασική έλλειψη του pico είναι αυτή της δυνατότητας δικτύωσης. Τα υπόλοιπα είναι σχετικά.

lykman
27-04-2011, 10:35

I am quite sure that the decode on this chip is powered by Chips&Media. All the issues I have outlined in this thread are going to be applicable to this product too. My advice: For $89, you are better off looking for a Realtek / Sigma Designs chipset based device.

Αμα διαβάζεις "Ι'm quite sure" σημαίνει "νομίζει", κοινώς δεν ξέρει. Και προφανώς δεν ξέρει, γιατί αυτά που γράφει είναι μπούρδες. Επίσης ο καθένας ανώνυμα μπορεί να γράψει το κοντό του και το μακρύ του. Από πότε οι ανώνυμες απόψεις έγιναν και πηγή ενημέρωσης?

Και όσο για την ισχύ του, δοκιμασμένα και χωρίς "I'm quite sure", μπορεί να παίξει mkv 1080p με bitrate 70+ mbps. Στα 80mbps αρχίζουν τα σπασίματα (άρα βρίσκει τα όρια του). Προς ενημέρωση, εκεί ήδη έχουν "κόψει" τα realtek... Διάβασε λίγο να ενημερωθείς στα λινκ της υπογραφής μου...

Budda
27-04-2011, 10:46
Αμα διαβάζεις "Ι'm quite sure" σημαίνει "νομίζει", κοινώς δεν ξέρει. Και προφανώς δεν ξέρει, γιατί αυτά που γράφει είναι μπούρδες. Επίσης ο καθένας ανώνυμα μπορεί να γράψει το κοντό του και το μακρύ του. Από πότε οι ανώνυμες απόψεις έγιναν και πηγή ενημέρωσης?

Και όσο για την ισχύ του, δοκιμασμένα και χωρίς "I'm quite sure", μπορεί να παίξει mkv 1080p με bitrate 70+ mbps. Στα 80mbps αρχίζουν τα σπασίματα (άρα βρίσκει τα όρια του). Προς ενημέρωση, εκεί ήδη έχουν "κόψει" τα realtek... Διάβασε λίγο να ενημερωθείς στα λινκ της υπογραφής μου...
Δεν διαφωνω ,το αντιθετο μαλιστα με βρισκεις απολυτα συμφωνο ,ο καθενας γραφει το μακρυ του και το κοντο του ,δεν το εγραψα σαν πηγη ενημερωσης αλλα σαν αποψη χωρις "πατριωτικες"επιροες .
Εδω σε λιγο θα βγαλουμε ενα κινεζικο μηχανακι ,ενα μετριοτατο απο τα δεκαδες ιδια κινεζικα (βαφτισμενο σαν Ελληνικη προσπαθεια βεβαια) κορυφαιο Λυκουργο μου ,ειμαστε αραγε εμεις η "φιρμα της εμπιστοσυνης και της εγκυροτητας" και εκεινοι "ασχετοι ανωνυμοι που δεν ξερουν και γραφουν μπουρδες ".
Και τελος να ενημερωθω προσπαθω συμμετεχοντας και σε αγγλοφωνα forum ,δεν τα ξερουμε ολα μονο εμεις κατι ξερουν και καπως το ψαχνουν και εκει .

vadergr
27-04-2011, 10:57
Ρε παιδια ημαρτον, τα ιδια και τα ιδια!
Τα συν και τα πλην του καθε μηχανηματος υπαρχουν και ο καθενας αγοραζει αυτο που του κανει.
Ολα κινεζικα ειναι στο κατω κατω.
Δεν θελω 3η σελιδα με ιδιες αντιπαραθεσεις.Αν αυτο συνεχιστει θα πιασω γομα και δεν θελω...

kostas317
28-04-2011, 19:16
Παιδιά γεια σας!!!
Τις λίγες μέρες που έχω το pico αυτό που έχω παρατηρηση είναι ότι σχεδόν σε όλα τα αρχεία κάνει μικρά κωλύματα αλλά είναι εμφανές.
Τι λέτε να συμβαίνει;

nasos21
28-04-2011, 22:34
Δοκιμασες να κανεις update;
Μηπως το αποθηκευτικο μεσο εχει μικρο ρυθμο αναγνωσης;

Tek_Killa
28-04-2011, 22:42
Μήπως επίσης δεν έχεις επιλέξει τα 24hz για τις ταινίες που το υποστηρίζουν; :)

kostas317
28-04-2011, 23:32
Έχω κάνει την αναβάθμιση, και το έχω στα 24hz και ο δίσκος είναι ένας 500ρης της seagate.

Tek_Killa
28-04-2011, 23:37
Έχω κάνει την αναβάθμιση, και το έχω στα 24hz και ο δίσκος είναι ένας 500ρης της seagate.

Kάνε τότε ένα τηλεφωνάκι στα γραφεία μας αύριο (210.6134767) και πες στα παιδιά του σερβις τι σου παρουσιάζει. :)

kostas317
28-04-2011, 23:44
όταν κάνει κίνηση η κάμερα παρουσιάζει μικρά κωλύματα σχεδόν ανεπαίσθητα αλλά έμενα με ενοχλούν γιατί δεν έχει φυσικότητα η κίνηση.
Πιστεύω να κατάλαβες…

Tek_Killa
29-04-2011, 00:00
Καταλαβαίνω τι λες. Μπορείς να τσεκάρεις εάν θα συμβεί το ίδιο αμα βάλεις πάνω διαφορετικό εξωτερικό δίσκο;

kostas317
29-04-2011, 00:20
Καταλαβαίνω τι λες. Μπορείς να τσεκάρεις εάν θα συμβεί το ίδιο αμα βάλεις πάνω διαφορετικό εξωτερικό δίσκο;

Θα το τσεκάρω το μεσημέρι και θα επανέλθω με νεότερα.
Καλό ξημέρωμα!!!

kostas317
29-04-2011, 11:42
Λοιπόν έκανα την δοκιμή και με άλλους 2 δίσκους και το αποτέλεσμα είναι ότι κάνει τα ίδια κολλήματα ανεξαρτήτου αρχείου εικόνας και επίσης σε δυο περιπτώσεις με πέταξε μόνο του στα μενού.

alfredhits
30-04-2011, 11:30
Παιδιά γεια σας!!!
Τις λίγες μέρες που έχω το pico αυτό που έχω παρατηρηση είναι ότι σχεδόν σε όλα τα αρχεία κάνει μικρά κωλύματα αλλά είναι εμφανές.
Τι λέτε να συμβαίνει;
Αν το αρχείο σου ειναι χαμηλοτερο απο 720p, και εχεις επιλεξει 1080 απο το piko, τοτε θα σου κανει κολληματακια. Επελεξε απο τις ρυθμισεις του pico, 720p και 50hz.

Dalanik
30-04-2011, 15:19
Παρέλαβα χθες 2 picoHD5.1 από την CA, για δώρα σε φίλους. Tιμή 65 Ε, free delivery, σε μία ημέρα.

Πριν λίγο τέλειωσα τις βασικές δοκιμές, οπότε ακολουθούν οι πρώτες εντυπώσεις μου.

Η συσκευή συνδέθηκε με ΗDMI στον Υamaha RX-V1900 και από εκεί στην Panasonic 42V10.

Ήρθε με FW Version: PRB008B/CNP2.04U. Πρώτο αρνητικό στοιχείο μιας και εδώ και καιρό κυκλοφορεί η PRB008ANP2.08G. Ειδικά από την εταιρεία οι συσκευές πρέπει να φεύγουν με την τελευταία έκδοση λογισμικού.

- Το μέγεθος του pico είναι πραγματικά μικρό, ιδανικό για μεταφορά του από δωμάτιο σε δωμάτιο και εκτός σπιτιού. Ακόμα προσπαθώ να συνειδητοποιήσω το μέγεθος!

- Το remote έχει πολύ καλή εργονομία και ευχάριστα πλήκτρα, αλλά υστερεί λειτουργικά!
Θέλει καλή και κοντινή στόχευση, ενώ προς το τέλος των δοκιμών τo “return” και “enter” σχεδόν παρέδωσαν πνεύμα, σπάζοντάς μου τα νεύρα! Ίσως η δυσλειτουργία να οφείλεται στην μπαταρία... όμως άλλα πλήκτρα, όπως αυτά της πλοήγησης με το σταυρό, την ίδια στιγμή λειτουργούσαν... Αν μετά την αλλαγή μπαταρίας εξακολουθήσει το πρόβλημα προφανώς πρόκειται για ελάττωμα που καθιστά την συσκευή άχρηστη.

- Στο pico συνδέθηκαν με usb αρκετοί δίσκοι και τους αναγνώρισε όλους, εύκολα (Seagate από 250GB έως 1.5ΤΒ και WD 500GB και 1ΤΒ).

- Το menu είναι πολύ εύκολο και εύχρηστο όμως η αισθητική του υστερεί (αυτά είναι και γούστα, οπότε περί ορέξεως...).
Λείπει η επιλογή dimming, ούτως ώστε να προστατεύονται οι τηλεοράσεις plasma από τα έντονα λευκά γράμματα και σχέδια του menu. Δεν το βρίσκεις σε όλες τις συσκευές αλλά είναι χρήσιμο και φαντάζομαι εύκολο να γίνει.
Υπάρχουν οι βασικές ευκολίες χειρισμού αρχείων όπως και επιλογή χρώματος υποτίτλων αλλά όχι επιλογή των ενσωματωμένων. Για όσους το χρειάζονται είναι σημαντικό και μια ακόμα πρόταση για βελτίωση.
Επίσης βασικότατη έλλειψη η απουσία αυτόματου framerate, ιδιαίτερα για όσους δεν γνωρίζουν από αυτά, δυσκολεύονται / βαριούνται στο καθορισμό των ρυθμίσεων και πιθανόν θα βλέπουν κάποιες από τις ταινίες τους με “σκαλώματα” και "κολλήματα".

- Δοκιμάστηκαν αρχεία mkv, m2ts με ήχο stereo, DTS, DTS MA και Τrue HD αλλά και mp3, wav, flac και έπαιξαν όλα. Με αυτή τη σύνδεση (ΗDMI) γίνεται downmix των πολυκάναλων format. Δεν παίζει ΙSO, αλλά μικρό το κακό.
Επίσης αναγνωρίστηκαν οι εξωτερικοί gr subs. Όλα καλά! (δεν δοκίμασα το “καρφί” μιας και οι φίλοι μου που θα παραλάβουν το pico δεν διαθέτουν ενισχυτή – οπότε αχρείαστο).

- H ποιότητα εικόνας που πήρα ήταν μέτρια (όχι κακή!) και υποδεέστερη από (ακριβότερες) συσκευές όπως το HDΧ-1000, το mede8er 400 και ο mp του Samsung BD8200. Oι κύριοι λόγοι ήταν ο κόκος, αλλά και τα κάπως “σκοτεινά” χρώματα. Στα μάτια μου υστερούσε και σε ευκρίνεια.
Με ρυθμίσεις που έκανα στη tv βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση, σε σημείο που πιστεύω ότι δεν θα προβληματίσει το χρήστη που το προτίμησε για την τιμή του.

- Από ήχο δεν διαπίστωσα σημαντικές διαφορές σε σχέση με τα προαναφερθέντα mps. Πρέπει να σημειωθεί όμως ότι η στάθμη εξόδου είναι αισθητά χαμηλότερη από το σύνηθες (με το volume του pico στο τέρμα).
Πολλά γράφηκαν για το mini jack... να πω ότι προσωπικά το βρίσκω αναχρονιστικό, παρ’ όλα αυτά εφόσον κρατάει το κόστος χαμηλά το θεωρώ επιτυχία να έχεις πολυκάναλο ήχο από μια τέτοια συσκευή και τίμια επιλογή της εταιρείας.

Η συσκευή, προφανώς απευθύνεται στη πολύ χαμηλή κατηγορία τιμής (την χαμηλότερη) και μόνο ως τέτοια μπορεί να κριθεί. Παρ’ ότι λοιπόν υπάρχουν κάποιες ελλείψεις και η ποιότητα της εικόνας είναι μάλλον κάτω του μέσου όρου, αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ και δικαίως έχει πάρει το χαρακτηρισμό vfm.

Πιστεύω όμως ότι όποιος δώσει ακόμα και τα διπλά χρήματα θα βρεί συσκευές που δεν θα το μετανοιώσει...

ΙΜΟ, η Crystal Audio καλό θα ήταν, ίσως μάλιστα από την αρχή, να στοχεύσει (και) σε αυτή τη κατηγορία αγοραστών, ενσωματώνοντας σε αυτού του είδους τα προϊόντα της τελευταίες τεχνολογίες και ευκολίες.
Ελπίζω δε, να μην χαρακτηρισθούν και τα επόμενα προϊόντα της (μόνο) από αυτή τη φιλοσοφία, γιατί μετά θα είναι αργά για αλλαγή και ο δρόμος μακρύς...

Φυσικά πρόκειται μόνο για την άποψή μου (single customer) και σε κάθε περίπτωση η διεύθυνση και το τμήμα marketing γνωρίζουν καλύτερα μιας και φέρουν την ευθύνη του κάθε προϊόντος.

Η αγορά πάντως ζητά ελληνικά ποιοτικά προϊόντα και θα δώσει και κάτι παραπάνω για αυτά...

Φιλικά Νίκος

lykman
30-04-2011, 15:33
Ήρθε με FW Version: PRB008B/CNP2.04U. Πρώτο αρνητικό στοιχείο μιας και εδώ και καιρό κυκλοφορεί η PRB008ANP2.08G. Ειδικά από την εταιρεία οι συσκευές πρέπει να φεύγουν με την τελευταία έκδοση λογισμικού.

Από το να την πάρεις ανοιγμένη και με σκισμένα τα σακουλάκια της συσκευασίας και να έχεις την απορία "ανοίχτηκε για αναβάθμιση, ή πήρα μεταχειρισμένο?" καλύτερα να χρειαστείς 2 λεπτά από την ζωή σου, αλλά να ξέρεις το αυτονόητο... Εγώ το πρώτο πράγμα που κοιτάω σε οτιδήποτε αγοράζω, είναι αν είναι σφραγισμένο... Αν δεν είναι, ή αν τα σακουλάκια ή τα δεματικά είναι ξεστριμένα κλπ δεν παραλαμβάνω.

Πιστεύω όμως ότι όποιος δώσει ακόμα και τα διπλά χρήματα θα βρεί συσκευές που δεν θα το μετανοιώσει...

ΙΜΟ, η Crystal Audio καλό θα ήταν, ίσως μάλιστα από την αρχή, να στοχεύσει (και) σε αυτή τη κατηγορία αγοραστών, ενσωματώνοντας σε αυτού του είδους τα προϊόντα της τελευταίες τεχνολογίες και ευκολίες.
Ελπίζω δε, να μην χαρακτηρισθούν και τα επόμενα προϊόντα της (μόνο) από αυτή τη φιλοσοφία, γιατί μετά θα είναι αργά για αλλαγή και ο δρόμος μακρύς...

Φυσικά πρόκειται μόνο για την άποψή μου (single customer) και σε κάθε περίπτωση η διεύθυνση και το τμήμα marketing γνωρίζουν καλύτερα μιας και φέρουν την ευθύνη του κάθε προϊόντος.

Η αγορά πάντως ζητά ελληνικά ποιοτικά προϊόντα και θα δώσει και κάτι παραπάνω για αυτά...
Φιλικά Νίκος

Αυτή είναι μια άποψη, και πολύ σωστή από την πλευρά του πελάτη - καταναλωτή. Η άλλη άποψη, είναι πόσο να μπορεί μια Ελληνική εταιρία να επενδύσει σε κάτι, όταν αυτό απευθύνεται σε τόσο μικρή αγορά όπως της χώρας μας... Πόσες συσκευές τέτοιου είδους άραγε θα μπορούσε να πουλήσει μια Ελληνική εταιρία αν είχαν κόστος π.χ. 150Ε? Και πόσο ακριβότερες θα ήταν επίσης από τις αντίστοιχες ξένες, που λόγο ποσότητας κατασκευής από την πολυεθνική θα είχαν άλλες τιμές των βασικών μερών τους... Αντίθετα το πολύ φτηνό pico χτύπησε διάνα...

Dalanik
30-04-2011, 16:11
Από το να την πάρεις ανοιγμένη και με σκισμένα τα σακουλάκια της συσκευασίας και να έχεις την απορία "ανοίχτηκε για αναβάθμιση, ή πήρα μεταχειρισμένο?" καλύτερα να χρειαστείς 2 λεπτά από την ζωή σου, αλλά να ξέρεις το αυτονόητο... Εγώ το πρώτο πράγμα που κοιτάω σε οτιδήποτε αγοράζω, είναι αν είναι σφραγισμένο... Αν δεν είναι, ή αν τα σακουλάκια ή τα δεματικά είναι ξεστριμένα κλπ δεν παραλαμβάνω.

Lyk σωστό και αυτό, αλλά η συσκευή έρχεται μέσα σε αυτοκόλλητο διαφανές πλαστικό, το οποίο ανοίγει και κλείνει χωρίς δυσκολία.
Δεν τίθεται θέμα εμφάνισης μεταχειρισμένου λοιπόν.
Προφανώς τίθεται θέμα επιπλέον εργατοωρών, αν όχι άλλων πρακτικών ζητημάτων αποθήκευσης, logistics κτλ.

Δεν το είπα ως παράπονο αλλά ως μια προσωπική άποψη για την βελτίωση της ήδη πολύ καλής παρεχόμενης υπηρεσίας που συνοδεύει το προϊόν.

Αυτή είναι μια άποψη, και πολύ σωστή από την πλευρά του πελάτη - καταναλωτή. Η άλλη άποψη, είναι πόσο να μπορεί μια Ελληνική εταιρία να επενδύσει σε κάτι, όταν αυτό απευθύνεται σε τόσο μικρή αγορά όπως της χώρας μας... Πόσες συσκευές τέτοιου είδους άραγε θα μπορούσε να πουλήσει μια Ελληνική εταιρία αν είχαν κόστος π.χ. 150Ε? Και πόσο ακριβότερες θα ήταν επίσης από τις αντίστοιχες ξένες, που λόγο ποσότητας κατασκευής από την πολυεθνική θα είχαν άλλες τιμές των βασικών μερών τους... Αντίθετα το πολύ φτηνό pico χτύπησε διάνα...

Νομίζω πως το προϊόν εξάγεται, έτσι δεν είναι?
Άρα ήδη ανταγωνίζεται κάποια άλλα προϊόντα... εμφανώς πιο εξελιγμένα.
Υπάρχει λοιπόν και αυτή η κατηγορία καταναλωτή που θα δώσει 100-120 ευρώ για κάτι καλύτερο. Αυτό μόνον λέω.

Όσον αφορά την επένδυση δυστυχώς δεν γνωρίζω - δεν απαντώ!
Αυτά τα θέματα είναι της εταιρείας και των διαθέσιμων κεφαλαίων προς επένδυση.
Αν θέλει πραγματικά να ανταγωνιστεί σοβαρά του ξένους δεν γίνεται αλλιώς.
Πρέπει να τους ακολουθήσει και τεχνολογικά.

:ernaehrung004:

lykman
30-04-2011, 17:23
Χμ δεν είχε ταινία ασφαλείας, για άλλη συσκευή θυμαμαι? Αλλά και πάλι, τα σακουλάκια και τα tire wraps δεν θα φαίνονταν ξεδιπλωμένα - στραβοβαλμένα κλπ? Μόνο από το εργοστάσιο του κατασκευαστή αν έμπαινε, όχι μετά στην διανομή...

τώρα τα άλλα υπερβαίνουν τις γνώσεις μου, απλά φαντάζομαι ότι είναι πιο δύσκολο για μια Ελληνική εταιρία να βγει προς τα έξω σε έναν τόσο ανταγωνιστικό τομέα προϊόντων όπως τα media players... Οταν υπάρχουν εταιρίες - κολοσσοί με όγκο πωλήσεων 100Χ και 1000Χ...

kostas317
30-04-2011, 17:24
Αν το αρχείο σου ειναι χαμηλοτερο απο 720p, και εχεις επιλεξει 1080 απο το piko, τοτε θα σου κανει κολληματακια. Επελεξε απο τις ρυθμισεις του pico, 720p και 50hz.

Εγώ νόμιζα ότι αυτές η ρυθμίσεις είναι για την έξοδο για την τηλεόραση. Δηλαδή αναλόγως τη ανάλυση έχεις βάζεις και στην αντίστοιχη θέση.
Αν δεν είναι έτσι θα έπρεπε το pico να έχει αυτόματη ρύθμιση και να αλλάζει ανάλογα με το αρχείο γιατί είναι μεγάλη φασαρία για κάθε αρχείο να το κάνεις εσύ χειροκίνητα.

geox01
30-04-2011, 18:48
Μπορεί να παίξει "playlist" σε repeat mode?

πχ. έχω σε ένα κατάλογο 4 mkv. Θέλω να παίξει με τη σειρά 1-2-3-4 και μετά πάλι απο την αρχή αυτόματα 1-2-3-4 (δηλ. 1-2-3-4-1-2-3-4-1-2-3-4-...)

Dalanik
30-04-2011, 18:56
Χμ δεν είχε ταινία ασφαλείας, για άλλη συσκευή θυμαμαι? Αλλά και πάλι, τα σακουλάκια και τα tire wraps δεν θα φαίνονταν ξεδιπλωμένα - στραβοβαλμένα κλπ? Μόνο από το εργοστάσιο του κατασκευαστή αν έμπαινε, όχι μετά στην διανομή...

Όχι Lyk... ούτε αυτό ισχύει.

Το pico στη συκευασία του, βρίσκεται πάνω από όλα αυτά σε πλαστική θήκη.

Για την αναβάθμιση χρειάζεται μόνο ένα usb stick και ένα μετασχηματιστή... δεν είναι απαραίτητο να είναι του συγκεκριμένου pico!

Aνοίγεις το κουτί, βγάζεις το σακουλάκι με το pico, ξεκολλάς το σακουλάκι, κάνεις fw update, ξαναβάζεις το pico στο σακουλάκι, ξανακολλάς το σακουλάκι... κλείνεις το κουτί... τέλος!
Δεν πειράζεις τίποτα...

Τσπ... δεν είναι εκεί το πρόβλημα, άλλωστε ποια συσκευή έρχεται updated?

Αυτό με το remote πως ξεπερνιέται? Ουσιαστικά πρέπει να πάρω άλλο remote universal για να γίνει η δουλειά χωρίς να σου σπάνε τα νεύρα?
Tα δικά σας πόσο ευαίσθητα είναι?

furious99
30-04-2011, 19:19
Το κοστος παιζει τεραστιο ρολο στην αγορα, τι να λεμε τωρα...
Οταν ξερει ο αλλος οτι βρισκει μια συσκευη γυρω στα 50 ευρω (και με ελαχιστους συμβιβασμους ως προς αλλες πολυ ακριβοτερες) με πολυ μικρο footprint και φορητη οσο δεν παει αλλο,
και με κανα 50αρι ευρω ακομα αγοραζει ενα δισκο εξωτερικο 1TΒ, τι αλλο θες?
Αμα εχεις κανα φιλο να σου δωσει μπολικες ταινιες να αντιγραψεις , την εβγαλες με ενα κατοσταρικο :a0210:
Μονο απο μενα εχουν φυγει τουλαχιστον 12 συσκευες ετσι... Το WDLive ελαχιστοι το ζηλευαν (εκανε και 100 ευρω) ... Το πικο αντιθετα ειναι κολλητικο!!! :a0210:

lykman
30-04-2011, 20:11
Αυτό με το remote πως ξεπερνιέται? Ουσιαστικά πρέπει να πάρω άλλο remote universal για να γίνει η δουλειά χωρίς να σου σπάνε τα νεύρα?
Tα δικά σας πόσο ευαίσθητα είναι?

Κάποιοι λένε ότι βελτιώνεται με νέα - επώνυμη μπαταρία. Εγώ επειδή έχω universal από παλιά, το πέρασα εκεί...

@furious99: εμένα μου το έχει καβατζώσει ο κολλητός 2 βδομάδες τώρα, τον πέτυχα στον δρόμο εχτές, ήταν με το αμάξι του και έφευγε για Σ/Κ και τον ρώτησα πως του φάνηκε και μου είπε ότι το έχει στο πορτμπαγκαζ μαζί με τα υπόλοιπα πράγματα του...! Ωραία του λέω! Σε έφτιαξα! :ernaehrung004:

Budda
01-05-2011, 15:32
Το κοστος παιζει τεραστιο ρολο στην αγορα, τι να λεμε τωρα...
Οταν ξερει ο αλλος οτι βρισκει μια συσκευη γυρω στα 50 ευρω (και με ελαχιστους συμβιβασμους ως προς αλλες πολυ ακριβοτερες) με πολυ μικρο footprint και φορητη οσο δεν παει αλλο,
και με κανα 50αρι ευρω ακομα αγοραζει ενα δισκο εξωτερικο 1TΒ, τι αλλο θες?
Αμα εχεις κανα φιλο να σου δωσει μπολικες ταινιες να αντιγραψεις , την εβγαλες με ενα κατοσταρικο :a0210:
Μονο απο μενα εχουν φυγει τουλαχιστον 12 συσκευες ετσι... Το WDLive ελαχιστοι το ζηλευαν (εκανε και 100 ευρω) ... Το πικο αντιθετα ειναι κολλητικο!!! :a0210:

Βεβαια , το κοστος 64 απο 86 ειναι ενα τεραστιο ποσο που μονο με δανεισμο βρισκεις σημερα ,ασε το μεγεθος, εγω με το δικο μου οταν θελω να το μεταφερω χρειαζομαι μεταφορικη και τρεις εργατες ,αλλως τε αυτα ειναι τα συγχρονα κριτηρια ενος τιμιου media player ,και να ειναι και Ελληνικο ,θα το πω σε ολους τους γνωστους μου ,ζητω το Pico !!!!!!!!
:SFGSFGSF::SFGSFGSF:

papasouzakias
01-05-2011, 15:40
Εσύ κάτι έχεις με την εταιρεία ή με κάποιον από την εταιρεία, δεν εξηγήται αλλιώς η εμμονή σου.

Και στο avsite spammareis πάλι εναντίον του προιόντος.

Budda
01-05-2011, 15:45
Εσύ κάτι έχεις με την εταιρεία ή με κάποιον από την εταιρεία, δεν εξηγήται αλλιώς η εμμονή σου.

Λατρευω την εταιρεια εδω και χρονια .
Οπως και την Audi Spectrum (τετοια ηχεια εχω) .
Αυτο δεν σημαινει πως θα στηριξω οτιδηποτε πουλα .
Αυτο βεβαια δεν ισχυει για το Pico
Αλλαξα γνωμη ,με πεισατε .
Ζητω το Pico !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alfredhits
01-05-2011, 18:18
Εγώ νόμιζα ότι αυτές η ρυθμίσεις είναι για την έξοδο για την τηλεόραση. Δηλαδή αναλόγως τη ανάλυση έχεις βάζεις και στην αντίστοιχη θέση.
Αν δεν είναι έτσι θα έπρεπε το pico να έχει αυτόματη ρύθμιση και να αλλάζει ανάλογα με το αρχείο γιατί είναι μεγάλη φασαρία για κάθε αρχείο να το κάνεις εσύ χειροκίνητα.
Παντως έχω παρατηρησει οτι σε αρχεια SD, μικροτερα απο 720p δηλαδή, αν εχω βαλει 1080p στα 24 καρε κανει μικρες διακοπες στην κινηση. Αν το βαλω 720p και 50Hz τοτε δεν εχω προβλημα. Αν καποιος εχει πιο ολοκληρωμενη γνωση, ας γραψει κατι πανω σ΄αυτο.

Dalanik
01-05-2011, 18:32
To παρατήρησα και εγώ, ακόμα και σε 1080p με διαφορετικό framerate...

Επίσης βασικότατη έλλειψη η απουσία αυτόματου framerate, ιδιαίτερα για όσους δεν γνωρίζουν από αυτά, δυσκολεύονται / βαριούνται στο καθορισμό των ρυθμίσεων και πιθανόν θα βλέπουν κάποιες από τις ταινίες τους με “σκαλώματα” και "κολλήματα".

Aν θες πες μας τις εντυπώσεις σου από το χειριστήριο, γιατί μοιάζει με σοβαρό πρόβλημα!

furious99
01-05-2011, 22:27

Εμ, 45 posts για μια συσκευη που μαλλον δεν εχει δει ποτε του, ακομη και σε ασχετα threads, με μηδενικα επιχειρηματα και ειρωνια προς ολους, δε νομιζω να μην το εχει καταλαβει καποιος...

furious99
01-05-2011, 22:50
Ειδα σημερα και τον version2 HD δεκτη της Crystal (εγω εχω τον παλιοτερο).
Τον αγορασε φιλος για να βλεπει μπαλα απο το HD της ΕΡΤ.
Πολυ ωραιος, και κυριως πολυ μικροτερος σε σχεση με τον παλιοτερο.
Ειναι φαινεται μινιμαλιστικη η πολιτικη της εταιρειας :firstprize:

Budda
02-05-2011, 01:40
Εμ, 45 posts για μια συσκευη που μαλλον δεν εχει δει ποτε του, ακομη και σε ασχετα threads, με μηδενικα επιχειρηματα και ειρωνια προς ολους, δε νομιζω να μην το εχει καταλαβει καποιος...

Εσυ μαλλον δεν την εχεις δει ,μαλιστα την ξερω πριν ακομη το παρουσιασει η CA.

Βαζω ενδεικτικα 5-6 λινκ απο τα παρα πολλα που υπαρχουν ,το Made in China μη σας μπερδευει ,αυτα ειναι αλλα που μοιαζουν με το δικο μας το Ελληνικο ,αυτοι οι δαιμονιοι Κινεζοι μας αντεγραψαν για αλλη μια φορα

http://senroo.manufacturer.globalsources.com/si/6008839777854/pdtl/HD-media/1039721664/HD-Media-Player.htm

http://senroo.manufacturer.globalsources.com/si/6008839777854/pdtl/HD-media/1039708377/HD-Media-Player.htm

http://casper.en.made-in-china.com/product/yMhJmroYYKka/China-HD-Media-Player-MDF-04-.html

http://casper.en.made-in-china.com/product/joqQOVGySMrC/China-Mini-Full-HD-Media-Player-MDF-04-.html

http://casper.en.made-in-china.com/product/XbWQnUqVHvhf/China-Digital-Signage-Media-Player-MDF-04-.html

http://www.made-in-china.com/showroom/dayfly-tech/product-detailabqmeGMTqoYA/China-Full-HD-1080P-Mini-Media-Player-With-SD-MMC-Host-Function.html

Δημήτρης Δημητρακούδης
02-05-2011, 02:03
Τι θέλεις να πεις; Ότι τα παραπάνω είναι ίδια με το Pico και είναι σε καλύτερη τιμή;

Αν ναι, γιατί δεν κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά; Μόνο η CA είναι "έξυπνη" και όλοι οι άλλοι εισαγωγείς κορόιδα;

Για να ξεμπερδεύουμε, δεν είναι μυστικό ότι το Pico (όπως και σχεδόν όλα τα καταναλωτικά ηλεκτρονικά που κυκλοφορούν παγκοσμίως) κατασκευάζεται στην Κίνα. Είναι προφανέστατο μάλιστα. Από εκεί και πέρα, δεν βλέπω το πρόβλημα, τη στιγμή που κάνει αυτά που λέει και έχει σοβαρό support.

soch
02-05-2011, 08:57
Πολύ κακό για το τίποτα. Υπάρχει μεγάλο μερίδιο αγοράς που απλά θέλει media player οικονομικό για απλή αναπαραγωγή ταινιών κατεβασμένων από το διαδίκτυο, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε εικόνα και ήχο. Να παίζει χωρίς προβλήματα στα διάφορα video format και με ευκολίες στους υπότιτλους (μεγαλύτερους-μικρότερους και μετακίνηση πάνω-κάτω). Το έχω συστήσει σε 3 διαφορετικές οικογένειες και απολαμβάνουν ταινίες από τότε.
Το χειριστήριο είναι ένα θέμα, το έχουμε πει κατ'επανάληψη. Για μένα η απουσία δικτύωσης είναι ένα ακόμα αλλά στην τελική θα ζήσω προς το παρόν χωρίς αυτό. Εξάλλου όταν θα βγει νεότερο μοντέλο με δίκτυο, είναι εύκολο να το αντικαταστήσω αφού το κόστος αγοράς ήταν μικρό και θα βρει τη θέση του σε 2η τηλεόραση ή στο εξοχικό.

kostas317
02-05-2011, 19:45
Παντως έχω παρατηρησει οτι σε αρχεια SD, μικροτερα απο 720p δηλαδή, αν εχω βαλει 1080p στα 24 καρε κανει μικρες διακοπες στην κινηση. Αν το βαλω 720p και 50Hz τοτε δεν εχω προβλημα. Αν καποιος εχει πιο ολοκληρωμενη γνωση, ας γραψει κατι πανω σ΄αυτο.

Πάντως και που έκανα την αλλαγή σε 720p 50hz υπήρξε κάποια βελτίωση αλλά όχι εξάλειψη των κολλημάτων. Τόσο σε απλά αρχεία αλλά και ποιο βαριά από θέμα bit rate.

nasos21
02-05-2011, 23:04
Πάντως και που έκανα την αλλαγή σε 720p 50hz υπήρξε κάποια βελτίωση αλλά όχι εξάλειψη των κολλημάτων. Τόσο σε απλά αρχεία αλλά και ποιο βαριά από θέμα bit rate.

Πόσο bitrate εχουν τα αρχεια στα οποια παρουσιαζεται το κολλημα;

myrock
03-05-2011, 08:51
Λίγη βοήθεια παιδιά.

Δεν παίζει κανένα αρχείο , ούτε mkv ούτε avi

Μου βγάζει το μήνυμα ότι είναι μη υποστηριζόμενο αρχείο.

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Tek_Killa
03-05-2011, 09:12
Λίγη βοήθεια παιδιά.

Δεν παίζει κανένα αρχείο , ούτε mkv ούτε avi

Μου βγάζει το μήνυμα ότι είναι μη υποστηριζόμενο αρχείο.

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Kαλημέρα!
Δοκίμασε να το ανοιξεις με usb φλασάκι ήδη συνδεδεμένο που περιέχει το τελευταίο firmware χωρίς κάποιο άλλο αρχείο μέσα, και μετά κάνε ξανά την αναβάθμιση του λειτουργικού.

kostas317
03-05-2011, 10:08
Πόσο bitrate εχουν τα αρχεια στα οποια παρουσιαζεται το κολλημα;
καλημερα!!!
αυτο ειναι το αρχειο
Μορφοποίηση : MPEG-4 Visual
Format_Profile : Streaming Video@L1
Format_Settings_BVOP/String : Ναι
Format_Settings_QPel/String : Όχι
Format_Settings_GMC/String : 0 warppoint
CodecID : XVID
/ : XviD
Duration/String : 1h 46mn
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 1 541 Kbps
Πλάτος : 712 εικονοστοιχεία
Ύψος : 400 εικονοστοιχεία
Λόγος εικόνας : 16/9
σε καποιες στιγμες ειχε καποια πολυ μικρα κολληματακια οχι κατι ιδιαιτερο...

myrock
03-05-2011, 13:09
Kαλημέρα!
Δοκίμασε να το ανοιξεις με usb φλασάκι ήδη συνδεδεμένο που περιέχει το τελευταίο firmware χωρίς κάποιο άλλο αρχείο μέσα, και μετά κάνε ξανά την αναβάθμιση του λειτουργικού.

Καλημέρα Tek_Killa
και σ ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου

έκανα αυτό που μου είπες και παίζει μόνο ταινίες .avi

bluray 720p δεν παίζει

Μήπως φταίει η σύνδεση που δεν είναι hdmi;

nasos21
03-05-2011, 14:08
Καλημέρα Tek_Killa

bluray 720p δεν παίζει

Εμενα μια φορα που το επαθα αυτο, εφτιαξα φακελο στο φλασακι, και τα εβαλα εκει μεσα τα αρχεια, οχι χυμα. Παραδοξως μονο με ntfs flashaki το παθαινα αυτο (νομιζω).

myrock
03-05-2011, 14:45
Εμενα μια φορα που το επαθα αυτο, εφτιαξα φακελο στο φλασακι, και τα εβαλα εκει μεσα τα αρχεια, οχι χυμα. Παραδοξως μονο με ntfs flashaki το παθαινα αυτο (νομιζω).

Η πλάκα είναι ότι bluray ταινία δεν μπορείς να βάλεις σε φλασάκι εάν δεν είναι διαμορφωμένο σε ntfs

εξωτερικό σκληρό που σύνδεσα και είναι οι ταινίες σε φάκελο, πάλι δεν μου τις παίζει.

nasos21
03-05-2011, 15:05
Προσπαθησε να ξανακανεις update με το αρχειο χυμα στο flashaki χωρις αλλα αρχεια μεσα ομως.
Μόνο αυτο εχω να προτεινω.
Να φανταστω m2ts/mts ειναι τα αρχεια που δοκιμαζεις;

Tek_Killa
03-05-2011, 15:54
Καλημέρα Tek_Killa

bluray 720p δεν παίζει

Kάνε ενα τηλεφωνάκι στο service μας (210.6134767). Μάλλον θα θέλει φλασάρισμα από εμάς η αντικατάσταση! ;)

myrock
03-05-2011, 16:00
Kάνε ενα τηλεφωνάκι στο service μας (210.6134767). Μάλλον θα θέλει φλασάρισμα από εμάς η αντικατάσταση! ;)

OK

θα καλέσω σε λίγο (να πάει 5)

myrock
03-05-2011, 18:19

Μήπως είναι λάθος ο αριθμός, δεν το σηκώνει κανένας

soupia
03-05-2011, 18:20
Kαλησπέρα σε όλους!
Κάτοχος κ εγώ του νέου pico κ σαφώς το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το χειριστήριο.
Η επίσημη θέση της εταιρίας πάνω σε αυτό το θέμα ποια είναι μιας κ το πρόβλημα από ότι διαβάζω το έχουν σχεδόν όλοι;
Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται τελικά με αλλαγή μπαταρίας;
Ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι ενώ έπαιζε μια ταινία από φλασάκι ξαφνικά μαύριζε η οθόνη και η ταινία άρχιζε πάλι από την αρχή. Την ίδια ταινία από σκληρο δίσκο την παίζει κανονικά.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

vadergr
03-05-2011, 18:25
Μήπως είναι λάθος ο αριθμός, δεν το σηκώνει κανένας

Προφανως εχει κλεισει το service τους.
Παρε αυριο.

Dalanik
03-05-2011, 18:34
Κάτοχος κ εγώ του νέου pico κ σαφώς το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το χειριστήριο.
Η επίσημη θέση της εταιρίας πάνω σε αυτό το θέμα ποια είναι μιας κ το πρόβλημα από ότι διαβάζω το έχουν σχεδόν όλοι;
Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται τελικά με αλλαγή μπαταρίας;

Το δικό μου είναι και για δώρο και έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση... σπάει νεύρα το remote!!!

Πήρα σήμερα άλλη μπαταρία. Θα δοκιμάσω το βράδυ... αν και το βλέπω δύσκολο να λειτουργήσει σε τα όρια της ανοχής μου! stay tuned!

Μάλλον στην τιμή του πρέπει να προσθέτουμε και την αγορά κάποιου φθηνού universal. :ADFADF1:

furious99
03-05-2011, 18:51
1. Μπροστα μπροστα στο επιπλο (να προεξεχει και λιγο)
2. Καινουρια μπαταρια
3. Universal

GiwrgosG
03-05-2011, 19:07
Καλησπέρα και από εμένα,
Είμαι κάτοχος του pico 5.1 εδώ και ένα μήνα περίπου.
Σχετικά με το θέμα του χειριστηρίου:
πράγματι είναι υπαρκτό το πρόβλημα όπως νομίζω και στου ίδιου μεγέθους χειριστήρια, λεπτά με την πλακέ μπαταρία, που κυκλοφορούν γενικά στην αγορά.
Μπαταρία άλλαξα με μία επώνυμη και υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο.Το πρόβλημα παραμένει όμως.
Θέλει λίγο σημάδι!Παράδειγμα εγώ που το έχω σε χαμηλότερο ύψος από αυτό που κάθομαι πάντα δίνω μία μικρή κλήση προς τα κάτω και σχεδόν πάντα πιάνει.Απόσταση 3 μέτρα περίπου.
Κάτι άλλο που είχα διαβάσει σε άλλο forum '' ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει καλή επαφή και η αλλαγή μπαταρίας από την μεγέθους CR2023 (3V) σε CR2032 που είναι κι αυτή ίδια διάμετρος, 3V αλλά λίγο πιο χοντρή που μάλλον χωράει στην θέση μπαταρίας πιθανότατα να καλυτέρευε την κατάσταση ''
Αυτό εγώ δεν το δοκίμασα αν και θα ήθελα κάποια στιγμή.

vas_papavas
03-05-2011, 20:27
του έχω αλλάξει μπαταρία από την αρχή και γενικά δεν έχω τρομερό πρόβλημα. βέβαια η απόσταση που το εχω είναι 1.5-2M και επίσης το έχω στα αριστερά μου. και σκοπεύω αππό δεξιά προς το κεντρο του αποφεύγοντας το usb του σκληρού δίσκου. παραταύτα χάνω κάποια κλικς. τέλος να τονίσω ότι το πρόβλημα είναι καθαρά με το χειριστήριο μιας και με το universal από το lidl δεν υπάρχει πρόβλημα και από μεγαλύτερες αποστάσεις (4m).

Dalanik
03-05-2011, 23:29
Λοιπόν... καινούρια μπαταρία, στο πρώτο που έχω στο σπίτι και δοκιμάζω... Ελάχιστη έως καθόλου βελτίωση με το remote.
H χρήση του γίνεται ακριβώς όπως του Vas_papavas αλλά από τα 2,5 μέτρα.

Όταν κάνεις δυό-τρεις κινήσεις απλές... του τύπου βρες ταινία, παίξε ταινία η δουλειά γίνεται...
Όταν όμως θέλεις να κάνεις κάτι πιο πολύπλοκο, του τύπου βρες ταινία, βάλε 1080p 24Hz, παίξε ταινία, πήγαινε λίγο πριν από το "resume" point.... πάπαλα... πήγε δέκα λεπτά πίσω ώσπου να λειτουργήσει το play σωστά...!
Μετά χρήση του "go to" την πρώτη φορά με σχετική ευκολία... τη δεύτερη κόλλησε πάλι το βελάκι του σταυρού... "return"... "return"... τίποτα...
Νεύρα!!! σηκώθηκα ήπια λίγο νερό και ξαναγύρισα... οπότε και δούλεψε...
...δεν είμαστε για τέτοια... με τίποτα...

Τα ίδια και σε φίλο συμφορουμήτη το Σάββατο το απόγευμα, στο απλό pico με τα μπλέ πλήκτρα...

Νωρίτερα το απόγευμα με πήρε φιλαράκι (για τον οποίο είχα πάρει το δεύτερο pico) μια από τα ίδια...
+++ αργεί πολύ στην ανάγνωση του δίσκου του (WD 500GB τριετίας...) έχει αλλάξει και αυτός μπαταρία μετά από προτροπή μου...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟΧΕΥΣΗΣ! ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΤΟ REMOTE!

Σύντομα θα πάω σε κατάστημα ηλεκτρονικών στη γειτονιά μπας και βρω κανά φθηνό universal...

Kαλό θα ήταν να κάνει και η εταιρεία το ίδιο με τους επόμενους πελάτες της αναλαμβάνοντας το όποιο κόστος ή αυξάνοντας το κόστος της συσκευής κατά τι...
Πιστεύω ότι είναι καλύτερο από το να χαλάει το όνομά της για το συγκεκριμένο remote...

furious99
04-05-2011, 00:41
<<furious99>> σηκωνεται απο τον καναπε, παει πιο πισω στα 10 μετρα, ανοιγει το pico, βαζει 24p, διαλεγει ταινια, την παει μπροστα, την παει πισω, παταει pause, παταει play, παταει goto, βαρεθηκε, κλεινει το pico, ειναι ετοιμος να πεσει για υπνο ευχαριστημενος ξεροντας οτι του ετυχε καλο remote :)

onlineN
04-05-2011, 02:39
Ωπς!!!
Εδώ αγαπητοί μου τα χαλάμε.
Οταν αγοράζουμε έναν media player (ή ό,τι άλλο ) η κατασκευαστική ή η προμηθεύουσα εταιρεία, είναι υποχρεωμένη να με ενημερώσει για τυχόν δυσλειτουργία ή αστοχία του προιόντος η οποία δεν πληρεί τους κανόνες καλής λειτουργίας του.

Ποιός είπε ότι είναι αποδεκτό να ρισκάρω όταν αγοράζω να πέσω σε προιόν που λειτουργεί ή σε όχι ? Η ότι είναι τυχαίο να πέσω σε καλό remote control?

Προσωπικά θεωρώ α π α ρ ά δ ε κ τ ο και ενάντια σε κάθε κανόνα πωλήσεων, ικανοποίησης του πελάτη, ανάπτυξης της φήμης του προιόντος και σεβασμού της πελατειακής - εν δυνάμει και εν ενεργεία - βάσης οποιασδήποτε εταιρείας να μην βρίσκει λύση προς όφελος των δυσαρεστημένων πελατών της . Αποκατάσταση της αστοχίας του προιόντος που διαθέτω στους πελάτες μου σημαίνει διατηρώ δυνητικούς πελάτες για το επόμενό μου προιόν και αυξάνω την φήμη του after sales service μου . Προσωπικά το κόστος της αλλαγής των ελλατωματικών remote controls θα το έβαζα στα marketing expenses...:cool4:

Εγώ...κάνοντας δώρο πάντως το Pico, η χαρά που ήθελα να προσφέρω στον άνθρωπο , παρουσιάζοντάς το , απαξιώθηκε από την ανικανότητα του remote control να λειτουργήσει το μηχάνημα αποτελεσματικά.

Φυσικά δεν χρειάζεται να πω ότι δεν υποβαθμίζω τις προσπάθειες της ελληνικής εταιρείας - για τις οποίες έχω αναφερθεί σε άλλο post - και το προιόν το ίδιο το οποίο θεωρώ ευρηματική προσέγγιση για την Ελληνική entry level αγορά.
Ομως η ικανοποίηση κρίνεται από το ολοκληρωμένο πακέτο προσφοράς και επιτρέψτε μου να ομολογήσω εξ' εμπειρίας ότι έπρεπε να έχει δοθεί λύση κι όχι να ψάχνεται ο πελάτης να αγοράσει άλλο remote control για να κάνει την δουλειά του.

kostas317
04-05-2011, 09:29
Ωπς!!!
Εδώ αγαπητοί μου τα χαλάμε.
Οταν αγοράζουμε έναν media player (ή ό,τι άλλο ) η κατασκευαστική ή η προμηθεύουσα εταιρεία, είναι υποχρεωμένη να με ενημερώσει για τυχόν δυσλειτουργία ή αστοχία του προιόντος η οποία δεν πληρεί τους κανόνες καλής λειτουργίας του.

Ποιός είπε ότι είναι αποδεκτό να ρισκάρω όταν αγοράζω να πέσω σε προιόν που λειτουργεί ή σε όχι ? Η ότι είναι τυχαίο να πέσω σε καλό remote control?

Προσωπικά θεωρώ α π α ρ ά δ ε κ τ ο και ενάντια σε κάθε κανόνα πωλήσεων, ικανοποίησης του πελάτη, ανάπτυξης της φήμης του προιόντος και σεβασμού της πελατειακής - εν δυνάμει και εν ενεργεία - βάσης οποιασδήποτε εταιρείας να μην βρίσκει λύση προς όφελος των δυσαρεστημένων πελατών της . Αποκατάσταση της αστοχίας του προιόντος που διαθέτω στους πελάτες μου σημαίνει διατηρώ δυνητικούς πελάτες για το επόμενό μου προιόν και αυξάνω την φήμη του after sales service μου . Προσωπικά το κόστος της αλλαγής των ελλατωματικών remote controls θα το έβαζα στα marketing expenses...:cool4:

Εγώ...κάνοντας δώρο πάντως το Pico, η χαρά που ήθελα να προσφέρω στον άνθρωπο , παρουσιάζοντάς το , απαξιώθηκε από την ανικανότητα του remote control να λειτουργήσει το μηχάνημα αποτελεσματικά.

Φυσικά δεν χρειάζεται να πω ότι δεν υποβαθμίζω τις προσπάθειες της ελληνικής εταιρείας - για τις οποίες έχω αναφερθεί σε άλλο post - και το προιόν το ίδιο το οποίο θεωρώ ευρηματική προσέγγιση για την Ελληνική entry level αγορά.
Ομως η ικανοποίηση κρίνεται από το ολοκληρωμένο πακέτο προσφοράς και επιτρέψτε μου να ομολογήσω εξ' εμπειρίας ότι έπρεπε να έχει δοθεί λύση κι όχι να ψάχνεται ο πελάτης να αγοράσει άλλο remote control για να κάνει την δουλειά του.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις..
Το πρόβλημα είναι έντονο σε σημείο να σου σπάει τα νεύρα. Δεν γίνεται να είσαι ας πούμε ξάπλα στον καναπέ σου και θέλεις να κάνεις κάποια ρύθμιση και να αναγκάζεσαι να σηκώνεσε γιατί από τα 3 μέτρα δεν πιάνει, με αυτά και αυτά το τηλεκοντρόλ χάνει και την έννοια του.

nasos21
04-05-2011, 13:26
Και αλλο remote να παρουμε, εγγυαται αυτο οτι θα μπορει να δουλεψει με το πικοq

furious99
04-05-2011, 16:09
Για καποιους που πηραν αμεσως φωτια :) , να αναφερω οτι επειδη εχω DVB-T δεκτες με τηλεκοντρολ που συμπεριφερονται παρομοια με αυτο του pico, εχω γινει ασος στη σκοπευση :rifle:

Απο τα 12 που εχουν αγορασει φιλοι μεχρι στιγμης, απλα και 5.1 (εχω βαρεθει να περναω το καινουριο firmware), δεν παρατηρησα διαφορες ουτε μου ανεφεραν καποιο ιδιαιτερο προβλημα, ακομη και με τη μαμα μπαταρια. Οι μισοι βεβαια δεν εχουν αλλο media player να συγκρινουν.
Επισης να αναφερω οτι τρεις αγορασαν και δευτερο pico για την κρεβατοκαμαρα, γιατι βαριουνται να το μεταφερουν!
Παντως τους εχω πει οταν τους το δινω να το βαζουν μπροστα μπροστα στο επιπλο και να σημαδευουν...

geox01
04-05-2011, 19:23
Μπορεί να παίξει "playlist" σε repeat mode?

πχ. έχω σε ένα κατάλογο 4 mkv. Θέλω να παίξει με τη σειρά 1-2-3-4 και μετά πάλι απο την αρχή αυτόματα 1-2-3-4 (δηλ. 1-2-3-4-1-2-3-4-1-2-3-4-...)

Ξέρει κανείς? Ευχαριστώ.

furious99
04-05-2011, 20:49
Ναι, πατας το OSD ή το Repeat και διαλεγεις "επαν. ολα" (επαναληψη ολα προφανως εννοει).

panther3
04-05-2011, 21:31
Εγω παντως επειδη ειχα ακουσει τοσα για το κοντρολ νομιζα θα απογοητευομουν απο αυτο.Χρησιμοποιωντας το πριν λιγο δεν ειναι και απο τα καλυτερα αλλα εμεινα σχετικα ικανοποιημενος.Απλα παρατηρησα αν και ισως φταιει η ταινια οτι επρεπε να ανεβασω πολυ την ενταση της TV για να ακουστει λιγο παραπανω δυνατα.

alfredhits
05-05-2011, 12:59
Εχω την καλυτερη γνωμη για το palyer και την εχω γραψει. Μου παρουσιαστηκε ομως αδυναμια παιξιματος αρχειου mpg. Το εχω φτιαξει απο το premier, αλλα δεν παιζει. Σας δειχνω τις παραμετρους του αρχειου.

Γενικά
Πλήρες όνομα : H:\1992\1992.mpg
Μορφοποίηση : MPEG-PS
Μέγεθος αρχείου : 8,78 GiB
Duration/String : 2h 1mn
Συνολικό BitRate : 10,3 Mbps

Video
ID : 224 (0xE0)
Μορφοποίηση : MPEG Video
Format_Version : Version 2
Format_Profile : Main@Main
Format_Settings_GOP : M=3, N=12
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 10 000 Kbps
Πλάτος : 720 εικονοστοιχεία
Ύψος : 576 εικονοστοιχεία
Λόγος εικόνας : 4:3
Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 25,000 fps
Στάνταρ : PAL
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bits
ScanType/String : Συνεχής σάρωση
Bits/(Εικονοστοιχείο*Πλαίσιο) : 0.965
StreamSize/String : 8,42 GiB (96%)

Ήχος
ID : 192 (0xC0)
Μορφοποίηση : MPEG Audio
Format_Version : Version 1
Format_Profile : Layer 2
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 224 Kbps
Κανάλι(α) : 2 κανάλια
Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 KHz
Καθηστέριση video : -80ms
StreamSize/String : 195 MiB (2%)

Μπορει καποιος να βοηθησει;

alfredhits
05-05-2011, 13:02
Και αλλο remote να παρουμε, εγγυαται αυτο οτι θα μπορει να δουλεψει με το πικοq

To universal που πηρα απο το Lidl δουλευει καταπληκτικα και εχω ενα κοντρολ για pιco και tv.

thomas_k
05-05-2011, 15:00
Καλησπέρα παιδιά..Με εκείνο το firmware για τον συγχρονισμό υποτίτλων στο απλό Pico έχουμε κανένα νέο??Θα βγει τελικά??

nasos21
05-05-2011, 15:22
To universal που πηρα απο το Lidl δουλευει καταπληκτικα και εχω ενα κοντρολ για pιco και tv.

Δεν θυμαμαι πως λειτουργουν ακριβως, ειχα παλιοτερα ενα.
Πρεπει να βαλεις καποιον κωδικο σωστα? Τον εχει το manual του remote?

Y.Γ. Ακομα δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με το remote του πικο

Tek_Killa
05-05-2011, 16:02
Καλησπέρα παιδιά..Με εκείνο το firmware για τον συγχρονισμό υποτίτλων στο απλό Pico έχουμε κανένα νέο??Θα βγει τελικά??

Aύριο μάλλον!

Tek_Killa
05-05-2011, 16:05
Δεν θυμαμαι πως λειτουργουν ακριβως, ειχα παλιοτερα ενα.
Πρεπει να βαλεις καποιον κωδικο σωστα? Τον εχει το manual του remote?

Y.Γ. Ακομα δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με το remote του πικο

Στη συγκεκριμένη περίπτωση αναθέτεις πληκτρο πλήκτρο τις λειτουργίες του pico στο universal remote.

thomas_k
05-05-2011, 17:14
Aύριο μάλλον!

Ok Thanks!!Επιτέλους:2thumb22sup:

tperrak
06-05-2011, 15:06
Πρίν απο λίγο το έλαβα. τέλειο...

tperrak
06-05-2011, 15:25
το remote control το χρησιμοποιώ απο 5 μέτρα απόσταση χωρίς πρόβλημα. Αν πάρω universal remote θα είναι για να μην έχω τέσσερα ξεχωριστά.
Έπαιξα και .mkv με ενσωματωμένους ελληνικούς υπότιτλους σε πολύ καλό μέγεθος.
Έκανα και upgrade το firmware εύκολα και απλά. Μπράβο τους....

ZACHARIS
06-05-2011, 15:40
Aύριο μάλλον!

δεν εχει βγει ακομα? σημερα δεν ηταν να βγει?:worshippy:
κοιταξα στο σαιτ της κρυσταλ και δεν εχει βγει τπτ ακομα, μονο ειναι τα προηγουμενα,...

Leroi
06-05-2011, 15:49
Γνωρίζει κάποιος κατάστημα στο Περιστέρι ή κοντά που να το έχει διαθέσιμο?
Ευχαριστώ πολύ

tperrak
06-05-2011, 16:19
Γνωρίζει κάποιος κατάστημα στο Περιστέρι ή κοντά που να το έχει διαθέσιμο?
Ευχαριστώ πολύ

εγω δεν γνωρίζω. ο κωτσοβολος είχε μόνο το stereo. τελικα το πήρα απο την CRYSTAL AUDIO και μου το έστειλαν την επόμενη μέρα απο την παραγγελία με αντικαταβολή χωρίς χρέωση :a0210:

Leroi
06-05-2011, 16:24
Ευχαριστώ για την απάντηση σου

Αν πουλάει κανένας μεταχειρισμένο το picoHD που τελικά πήρε το 5.1 και το δίνει μέχρι 25-30€, το παίρνω.

akae79
06-05-2011, 17:05
δεν εχει βγει ακομα? σημερα δεν ηταν να βγει?:worshippy:
κοιταξα στο σαιτ της κρυσταλ και δεν εχει βγει τπτ ακομα, μονο ειναι τα προηγουμενα,...

ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΤΗΣ ΚΡΥΣΤΑΛ ΥΠΑΡΧΕΙ FIRMWARE 1,07 ΤΗΣ 5-5-2011 ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΟ 1,05. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ.

Tek_Killa
06-05-2011, 17:07
ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΤΗΣ ΚΡΥΣΤΑΛ ΥΠΑΡΧΕΙ FIRMWARE 1,07 ΤΗΣ 5-5-2011 ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΟ 1,05. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ.

Noμίζω διορθώθηκε ήδη.

akae79
06-05-2011, 17:13
Noμίζω διορθώθηκε ήδη.

ΝΑΙ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ. ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΛΗΦΘΗΚΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠ ΟΨΙΝ. ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ Ο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΥΠΟΤΙΤΛΩΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!

Crystal_Druid
06-05-2011, 17:14
Καλησπέρα! -bye-

Η νέα έκδοση firmware για το PicoHD (προσοχή, όχι το PicoHD5.1) είναι on-line και μπορείτε να την κατεβάσετε άμεσα!

Για τους... βιαστικούς που έτυχε να διαπιστώσουν πως το link αντιστοιχούσε σε προηγούμενη έκδοση, τύχατε κι εσείς τη στιγμή εκείνη σε φάση ανανέωσης της σελίδας ντε! :D

ZACHARIS
06-05-2011, 17:28
Noμίζω διορθώθηκε ήδη.

παω στο σαιτ της κρυσταλ- υποστηρηξη:
http://www.crystalaudio.gr/Downloads.aspx?NoteID=DNL-00025&PageTitle=%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%20%CE%A5% CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE %B7%CF%82

αλλα για το απλο το πικο εχει v.5, 21/01/2011...που ειναι το 1,07???

ZACHARIS
06-05-2011, 17:30
Καλησπέρα! -bye-

Η νέα έκδοση firmware για το PicoHD (προσοχή, όχι το PicoHD5.1) είναι on-line και μπορείτε να την κατεβάσετε άμεσα!

Για τους... βιαστικούς που έτυχε να διαπιστώσουν πως το link αντιστοιχούσε σε προηγούμενη έκδοση, τύχατε κι εσείς τη στιγμή εκείνη σε φάση ανανέωσης της σελίδας ντε! :D
μπορεις να δωσεις το λινκ???

Crystal_Druid
06-05-2011, 17:38
μπορεις να δωσεις το λινκ???

Καλησπέρα!

Τα πάντα είναι εδώ (http://www.crystalaudio.gr/Downloads.aspx?NoteID=DNL-00025&PageTitle=%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%20%CE%A5% CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE %B7%CF%82).

Ενδεχομένως να μην έχεις κάνει refresh τη σελίδα. Διέγραψε πρώτα την cache του browser σου και μπες ξανά στο παραπάνω link! :a0210:

ZACHARIS
06-05-2011, 17:52
όλα ΟΚ, τώρα το είδα ευχαριστούμε για ακόμα μια φορά...
τι θα γίνει θα βγάλετε κανα tablet pc, τώρα που σας μάθαμε για την ποιότητα και την υποστήριξή σας, με android φυσικά...

alfredhits
06-05-2011, 21:00
Εχω την καλυτερη γνωμη για το palyer και την εχω γραψει. Μου παρουσιαστηκε ομως αδυναμια παιξιματος αρχειου mpg. Το εχω φτιαξει απο το premier, αλλα δεν παιζει. Σας δειχνω τις παραμετρους του αρχειου.

Γενικά
Πλήρες όνομα : H:\1992\1992.mpg
Μορφοποίηση : MPEG-PS
Μέγεθος αρχείου : 8,78 GiB
Συνολικό BitRate : 10,3 Mbps

Video
ID : 224 (0xE0)
Μορφοποίηση : MPEG Video
Format_Version : Version 2
Format_Profile : Main@Main
Format_Settings_GOP : M=3, N=12
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 10 000 Kbps
Πλάτος : 720 εικονοστοιχεία
Ύψος : 576 εικονοστοιχεία
Λόγος εικόνας : 4:3
Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 25,000 fps
Στάνταρ : PAL
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bits
ScanType/String : Συνεχής σάρωση
Bits/(Εικονοστοιχείο*Πλαίσιο) : 0.965
StreamSize/String : 8,42 GiB (96%)

Ήχος
ID : 192 (0xC0)
Μορφοποίηση : MPEG Audio
Format_Version : Version 1
Format_Profile : Layer 2
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 224 Kbps
Κανάλι(α) : 2 κανάλια
Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 KHz
Καθηστέριση video : -80ms
StreamSize/String : 195 MiB (2%)

Μπορει καποιος να βοηθησει;
Όλο συζητηση για το κοντρολ γινεται. Εχει αναλυθει το θεμα του κοντρολ στο φορουμ περισσοτερο απο καθε αλλο. Για το παραπανω προβλημα που ειναι ουσιαστικο δεν βλεπω κανενα ενδιαφερον, ουτε και απο την εταιρεια.

Tek_Killa
06-05-2011, 21:03
Το έχω επισημάνει στο service. Θα σε παρακαλούσα λίγη υπομονή για την απάντηση. Θα βοηθούσε εάν με κάποιον τρόπο μας στείλεις το αρχείο.

alfredhits
06-05-2011, 21:22
Το έχω επισημάνει στο service. Θα σε παρακαλούσα λίγη υπομονή για την απάντηση. Θα βοηθούσε εάν με κάποιον τρόπο μας στείλεις το αρχείο.
Δεν εγινε και τιποτα. Απλως νομιζω οτι ειναι καλυτερα να συζηταμε τα σημαντικα και να τα λυνουμε, γιατι το μηχανημα αξιζει. Μπορουμε ολοι να βοηθησουμε να βελτιωνεται συνεχως. Ειναι καλο και για σας. Βεβαια το σημαντικο ειναι διαφορετικο για τον καθενα. Το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο, μονο σε σκληρο δισκο μπορει να ερθει.

furious99
06-05-2011, 21:32
Τα PS μπορεις να τα κανεις TS χωρις απωλεια ποιοτητας. Πολυ πιθανο να τα παιζει μετα τη μετατροπη.
http://forum.videohelp.com/threads/264758-Converting-MPEG-PS-to-TS-for-Free

alfredhits
07-05-2011, 01:40
Τα PS μπορεις να τα κανεις TS χωρις απωλεια ποιοτητας. Πολυ πιθανο να τα παιζει μετα τη μετατροπη.
http://forum.videohelp.com/threads/264758-Converting-MPEG-PS-to-TS-for-Free
Το εκανα και παιζει. Κατα την μετατροπη ομως δεν εχω ηχο απο την μεση της ταινιας και μετα (σε αλλο φορουμ για να μου το λυσουν). Την διαφορα PS σε TS δεν την ξερω αλλα το προβλημα για το μηχανημα υπαρχει. Κανονικα πρεπει να τα παιζει ολα.

vadergr
07-05-2011, 07:05
Το έβαλες και σε άλλα media players και έπαιξε;

alfredhits
07-05-2011, 10:15
Το έβαλες και σε άλλα media players και έπαιξε;
Δεν εχω αλλα. Ποσα να εχω στο σπιτι;

lykman
07-05-2011, 10:15
Το εκανα και παιζει. Κατα την μετατροπη ομως δεν εχω ηχο απο την μεση της ταινιας και μετα (σε αλλο φορουμ για να μου το λυσουν). Την διαφορα PS σε TS δεν την ξερω αλλα το προβλημα για το μηχανημα υπαρχει. Κανονικα πρεπει να τα παιζει ολα.

Δεν υπάρχει μηχάνημα που να τα παίζει όλα... Εδώ στους υπολογιστές πρέπει να βάλουμε codecs και players κλπ... ανάλογα με το τι θέλουμε να δούμε

thunder7child
07-05-2011, 17:55
Ειμαι και εγω κατοχος του PicoHD 5.1 εδω και σχεδον ενα μηνα τωρα. Παρ'ολο που ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με τη συσκευη σαν media player και με την γενικοτερη αποδοση, αντιμετωπιζω και εγω το γνωστο προβλημα με το τηλεκοντρολ. Δοκιμασα αλλαγη της μπαταριας, ομως το προβλημα παραμενει. Δεν θεωρω πως ειναι απλα θεμα στοχευσης, αφου απο το ιδιο ακριβως σημειο και με την ιδια κλιση αλλες φορες πιανει και αλλες οχι. Δεν ειναι πλεον απλα μια μικρη ενοχληση αλλα ενα σοβαρο προβλημα, αφου υπαρχουν πολλες φορες που προσπαθω επι 10-15 λεπτα να αναψω τη συσκευη χωρις να γινεται τιποτα. Ελπιζω πραγματικα να γινει κατι για να αντιμετωπιστει αυτο, καθως σκεφτομαι πλεον σοβαρα να επιστρεψω το προιον και να στραφω σε αλλες λυσεις.

furious99
07-05-2011, 19:54
10-15 λεπτα ε? Απορω με την υπομονη σου...

thomas_k
08-05-2011, 22:33
Παιδιά s.o.s.!!Έκανα αναβάθμιση το απλό το pico στο τελευταίο Firmware (όπως αναφέρεται στην διαδικασία usb σε fat32 κ.τ.λ. ) και έμεινε κολλημένο με μπλέ οθόνη στην tv για αρκετή ώρα και δεν έκανε τίποτα.(Το άφησα κανένα 15λεπτο.)Τώρα δεν δουλεύει καθόλου.Υπάρχει κανένας τρόπος να γίνει reset??Με τα 2 προηγούμενα firmware δεν είχα πρόβλημα ρε γ....ο!

vadergr
08-05-2011, 22:49
Παρε αυριο το πρωι την crystal audio.
Ολο και καποια λυση θα σου βρουν!

thomas_k
08-05-2011, 22:51
Παρε αυριο το πρωι την crystal audio.
Ολο και καποια λυση θα σου βρουν!

Οκ. αυτό θα κάνω.Μακάρι να βρεθεί λύση.Θα δω μήπως έχουν καμιά ιδέα και τα παιδιά εδώ από την crystalaudio.

Thanks!!

sotant
09-05-2011, 09:58
Καλημερα

Exω ριπαρει μια ταινια blu ray αλλα δεν το διαβαζει χρειαζεται καποια αναβαθμιση η απλα δεν τα υποστηριζει ( αρχειο m2ts).

tommygun
14-05-2011, 16:29
γεια σας παιδια.

εψαχνα ενα mediaplayer που να παιζει και DTS με ψηφιακη εξοδο προς τον ενισχυτη μου
γιατι εχω βαρεθει να μετατρεπω τα mkv μου απο DTS σε Dolby Digital για να τα κανει passthrough η LG ΤV μου στον ενισχυτη.

απο την αλλη, αυτα που παιζει τα παιζει απροβληματιστα, προφανως μιας και ειναι ο ενσωματομενος της.

Το θεμα λοιπον ειναι να παιζει εντελως απροβληματιστα στο θεμα ευκρινεια-ποιοτητα εικονας/σπασιματα.
(ειχα δοκιμασει ενα παλιο media player και ειχε κολληματα και χειροτερη ποιοτητα εικονας απο τον ενσωματωμενο της TV)

Θα ηθελα να μου πει οποιος εχει δοκιμασει προσωπικα σε μεγαλη καλη οθονη (1920*1080), 47αρα και ανω, και οχι σε μικρουλες, της πλακας και CRT.

γιατι διαβασα καποιους να λενε οτι δεν βλεπουν καλα τα χρωματα, ή βλεπουν γρεζι,
και με εχει φοβησει το θεμα.

Δηλ για καλο home cinema, αποκλειστικά για να παιζει mkv 720p &1080p DTS 5.1 στις 47ιντσες, να το παρω ή οχι?

furious99
14-05-2011, 16:43
Σιγα τη μεγαλη οθονη φιλε τρομαξαμε!
Δηλαδη κατι φιλοι με κατι 100"+ προτζεκτορες τι να λενε?
Παιζει ρολο και η αποσταση που καθεσαι ξερεις...

Ολα την ιδια ποιοτητα εικονας βγαζουν, απο το φτηνοτερο μεχρι το ακριβοτερο. Διαφορες υπαρχουν στις προεπιλεγμενες ρυθμισεις του firmware (brightness, contrast κοκ) της καθε συσκευης, οποτε ρυθμισε την εικονα αναλογως με τα γουστα σου. Παρε οποιο σε βολευει σε τσεπη και λειτουργιες, π.χ. αν θες δικτυο το picohd δε σου κανει.

tommygun
14-05-2011, 16:57
καλα, δεν ειχα σκοπο να σε τρομαξω...

εγω ειπα συγκεκριμενα οτι καποιοι εδω γραψανε για "γρεζι", αλλοιωσεις σε χρωματα κλπ
(οπως επισης, ειδα να λενε για τον παππου τη γιαγια και τη crt...)

ρωταω λοιπον εγω για μια κανονικη συγχρονη tv, 47''. (στα 2 και στα 3 μετρα)
πες μου εσυ οτι το εχεις σε κανονικη tv και δεν εχει κανενα προβλημα, να σε πιστεψω.

εγω ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμενο, ουτε λειτουργιες ουτε τιποτα αλλο.
Να παιζει με αριστη ποιοτητα εικονας τα mkv
Αυτο και μονο.

Αμα το εχεις και το βλεπεις με τα ματια σου, αυτο θελω να μου πεις.
Αν οχι, το να μου λες γενικολογιες για τις ρυθμισεις και τα λοιπα δεν προσφερει κατι.

kostas317
14-05-2011, 23:28
Εγώ το έχω συνδέσει σε 40αρα 1920*1080. Από ποιότητα εικόνας δεν και ότι το καλύτερο αλλά αν το δεις από την άποψη των χρημάτων που θα δώσεις τότε είναι μια χαρά.
Έμενα αυτό που δεν μου αρέσει και θεωρώ και μεγάλο πρόβλημα είναι τα κολλήματα που κάνει στην κίνηση της εικόνας κάτι που προσωπικά με έχει απογοητεύσει και δεν ξέρω αν μπορεί να φτιαχτεί από την εταιρία με αναβάθμιση.
Αυτό είναι το βασικό μείον που έχω προσέξει…

Dalanik
14-05-2011, 23:42
Δοκίμασε την manual επιλογή αλλαγής των καρέ... 24/50 Ηz ανάλογα με την ταινία... επίσης την ανάλυση... 720/1080.

Ίσως λύσεις το θέμα της κίνησης.

tommygun
15-05-2011, 00:28
Εγώ το έχω συνδέσει σε 40αρα 1920*1080. Από ποιότητα εικόνας δεν και ότι το καλύτερο αλλά αν το δεις από την άποψη των χρημάτων που θα δώσεις τότε είναι μια χαρά.
Έμενα αυτό που δεν μου αρέσει και θεωρώ και μεγάλο πρόβλημα είναι τα κολλήματα που κάνει στην κίνηση της εικόνας κάτι που προσωπικά με έχει απογοητεύσει και δεν ξέρω αν μπορεί να φτιαχτεί από την εταιρία με αναβάθμιση.
Αυτό είναι το βασικό μείον που έχω προσέξει…

ok, σε ευχαριστω πολυ. :a0210:
με γλιτωσες απο μια αγορα που θα την μετανιωνα.

papasouzakias
15-05-2011, 00:47
Δεν μας είπες πόσα διαθέτεις;

alfredhits
15-05-2011, 11:03
ok, σε ευχαριστω πολυ. :a0210:
με γλιτωσες απο μια αγορα που θα την μετανιωνα.
Καθεστε και συζητατε λες και θα δωσετε καμια περιουσια. Σε μια ταβερνα να φανε δυο ατομα θα δωσουν 60 ευρω. Δηλαδη τι να λεγαμε πριν απο πολλααααααααααα χρονια οταν βγηκαν τα βιντεο και ειχαν 150 χιλιαδες δρχ., με το βασικο μισθο στις 40 χιλιαδες. Σαν να αγορασεις μηχανημα, στα 2500 ευρω σημερα. Παντως μια χαρα παιζει για τα λεφτα του. Και αν το ρυθμισεις σωστα, ουτε κολληματα κανει, ουτε τιποτα. Το εχω απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας και εχω δει πολλες ταινιες HD. Ενα προβλημα ειχα σε αναπαραγωγη mpg αρχειου και ακομα περιμενω απο την ετειρεια αναρτηση για το προβλημα που ειχα περιγραψει.

furious99
15-05-2011, 11:11
Φαινεται οτι καποιοι οτι καποιοι βλεπουν πραγματα που ουτε οι reviewers στο engadget, το pocketlint και το trusted reviews ειδαν. Συγχαρητηρια. :Banane0:

Yperion
15-05-2011, 11:24
καλα, δεν ειχα σκοπο να σε τρομαξω...

εγω ειπα συγκεκριμενα οτι καποιοι εδω γραψανε για "γρεζι", αλλοιωσεις σε χρωματα κλπ

Κοιταξε αν του βαλεις για παραδειγμα το Fast and Furiοus 5 να δεις που εχει τραβηχθει με καμερα μεσα απο το Σινεμα λογικο ειναι η εικονα να ειναι χαλια. Θαυματα δεν μπορει να κανει κανενα media player.

Σε 720p/1080p η εικονα ειναι τοσο καλη οσο σε οποιοδηποτε αλλο συγχρονο media player εχω δει και καλυτερη απο μερικα παλιοτερα οπως το Egreat που εχει ενας φιλος μου.

Trueno
15-05-2011, 15:27
Πάντως κι εγώ βλεπω ορισμενα - ανεπαίσθητα μεν αλλά ενοχλητικά δε - κολληματάκια κατ'α την αναπαραγωγη , αλλά σε ορισμένα μόνο αρχεια. Επαιξα και με την ανάλυση αλλά δεν εγινε τίποτα. δεν το κάνει όμως σε όλα τα αρχεια οπότε θεωρώ ότι δεν ειναι προβλημα του pico αφου ορισμενα δυσκολα αρχεια 1080p τα παίζει νεράκι.

lykman
15-05-2011, 15:40
Παίδες με γενικότητες "βλέπω κολλήματα σε κάποια αρχεία" δεν θα βρεθεί άκρη...

Δώστε κανά mediainfo των αρχείων (τα σχετικά πεδία τουλάχιστον), δώστε τι ρυθμίσεις έχετε κάνει στο πίκο, και πείτε και τα υπόλοιπα μηχανήματα που έχετε... Αν πχ. η τιβί σας δεν υποστηρίζει 23.976/24Ηz, και το υλικό σας είναι τέτοιο, τι φταίει το πίκο που αναγκαστικά θα μετατραπεί σε 50/60 ανάλογα την ρύθμιση, οπότε στάνταρ θα έχετε το πηδηματάκι? Αλλά ξαναλέω δώστε συγκεκριμένα παραδείγματα μήπως κάποιος καταλάβει τι σας φταίει...

kostas317
15-05-2011, 16:30
Κύριοι απορώ… είναι τόσο κακό να πούμε τι δεν μας αρέσει στο Πίκο??
Πιο πάνω έγραψα ότι για τα λεφτά του είναι καλό και το μόνο κακό που βρίσκω είναι τα μικρό κολλήματα ορισμένες φορές σε στάνταρ ανάλυση και χαιντεφ.
αυτό είναι το αρχείο
Μορφοποίηση : MPEG-4 Visual
Format_Profile : Streaming Video@L1
Format_Settings_QPel/String : Όχι
Format_Settings_GMC/String : 0 warppoint
CodecID : XVID
/ : XviD
Duration/String : 1h 46mn
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 1 541 Kbps
Πλάτος : 712 εικονοστοιχεία
Ύψος : 400 εικονοστοιχεία
Λόγος εικόνας : 16/9
η τηλεόραση μου είναι μια samsung 40αρα 1920*1080 και σαν ρύθμιση στο Πίκο έχω 720p 50hz
στο pc laptop παίζουν μια χαρά χωρίς σπασίματα.

lykman
15-05-2011, 18:37
Κύριοι απορώ… είναι τόσο κακό να πούμε τι δεν μας αρέσει στο Πίκο??

H απορία σου θα έπρεπε κυρίως να έχει σχέση με το γιατί βλέπεις αυτά τα κολλήματα και αν υπάρχει τρόπος να εξαλειφθούν ή να μειωθούν...
Εχεις ένα αρχείο SD (xvid, δεν γράφεις framerate), το κάνεις 720p/50Hz δίνοντας το από το πίκο στην τιβί σου, η οποία το ξαναμετατρέπει σε 1080p (επίσης δεν μας λες σε τι συχνότητα είναι ρυθμισμένη να το προβάλει).
Το να "μασάει" το πίκο με ένα αρχείο 1.5Μbit ενώ αντέχει 70Μbit, ακούγεται κάπως δύσκολο... Προσπάθησε να μειώσεις τις απανωτές μετατροπές...

kostas317
15-05-2011, 19:44
H απορία σου θα έπρεπε κυρίως να έχει σχέση με το γιατί βλέπεις αυτά τα κολλήματα και αν υπάρχει τρόπος να εξαλειφθούν ή να μειωθούν...
Εχεις ένα αρχείο SD (xvid, δεν γράφεις framerate), το κάνεις 720p/50Hz δίνοντας το από το πίκο στην τιβί σου, η οποία το ξαναμετατρέπει σε 1080p (επίσης δεν μας λες σε τι συχνότητα είναι ρυθμισμένη να το προβάλει).
Το να "μασάει" το πίκο με ένα αρχείο 1.5Μbit ενώ αντέχει 70Μbit, ακούγεται κάπως δύσκολο... Προσπάθησε να μειώσεις τις απανωτές μετατροπές...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Προσωπικά εσύ τι ρύθμιση θα έκανες για το αρχείο αυτό;

lykman
15-05-2011, 19:52
Βασικά θα έκανα δοκιμές, με κάθε πιθανό συνδυασμό...
Π.χ. απευθείας από το πίκο να δώσω 1080p, ώστε να μην ξανακάνει και η τιβί upscale... αλλά εξαρτάται και από το τι framerate έχει το αρχείο που έχεις, αλλά και το τι υποστηρίζει η τιβί... Αν το αρχείο είναι 24p και η τιβί επίσης υποστηρίζει 24p, θα προσπαθούσα να το κρατήσω σε όλη την αλυσίδα...

gg53
16-05-2011, 19:51
Καλησπέρα σε όλους.Ενδιαφέρομαι για ένα media player απλό, χωρίς πολλά καλούδια τα οποία μάλλον δεν θα τα χρησιμοποιήσω ποτέ.Θέλω να παίζει κυρίως αρχεία avi για ταινίες ποιότητας dvd ή hd.H τηλεόραση είναι μία philips 32 HD,σε καθιστικό με κάθετη κατευθυντικότητα στον καναπέ(το υπογραμμίζω λόγω των σχολίων που γράφονται για το χειριστήριο).Θα χρησιμοποιώ usb stick.To pico θα με εξυπηρετήσει;Το μόνο που ζητάω είναι να μην ''σκαλώνει η ταινία'' Ευχαριστώ.

panther3
16-05-2011, 22:22
Εγω παντως στο συστηνω ανεπιφυλακτα.

gg53
16-05-2011, 22:35
Εγω παντως στο συστηνω ανεπιφυλακτα.ΟΚ ευχαριστώ πολύ

ZACHARIS
19-05-2011, 10:38
off topic... παιδια της crystal audio, ψαχνω για κατι τετοιο:
http://cgi.ebay.com/AC3-DTS-DD-5-1-Audio-Gear-decoder-aka-HD-Audio-Rush-/300527806243#ht_4546wt_669

η crystal audio εχει κατι τετοιο?
σορρυ για το οφφ τοπικ...

Crystal_Druid
19-05-2011, 13:01
off topic... παιδια της crystal audio, ψαχνω για κατι τετοιο:
http://cgi.ebay.com/AC3-DTS-DD-5-1-Audio-Gear-decoder-aka-HD-Audio-Rush-/300527806243#ht_4546wt_669

η crystal audio εχει κατι τετοιο?
σορρυ για το οφφ τοπικ...

Xμμμμ....! Πολύ ενδιαφέρον! Μπορεί να μην διαθέτουμε κάτι τέτοιο, αλλά μας δίνεις ιδέες... :smile:

- -bye-

anergos13
21-05-2011, 11:05
Nα κανω μια ερωτηση υπαρχει κάπου διαθεσιμο το PicoHD5.1 .Δεν το βρισκω πουθενα.Θα βγει νεο μοντελο την επομενη εβδομαδα οπως μου ειπαν σε ενα μαγαζι που ρωτησα?....

Tek_Killa
21-05-2011, 11:07
Nα κανω μια ερωτηση υπαρχει κάπου διαθεσιμο το PicoHD5.1 .Δεν το βρισκω πουθενα.Θα βγει νεο μοντελο την επομενη εβδομαδα οπως μου ειπαν σε ενα μαγαζι που ρωτησα?....

Νομίζω έχουμε κάποια διαθέσιμα στην εταιρεία. Κάνε ένα τηλ. στο 210.6134767. :)

Gcelli
21-05-2011, 12:54
Μετά 3 ακριβώς μήνες από την αγορά του (~150 ώρες άψογης λειτουργίας) το Pico παρέδωσε πνεύμα! Πέθανε! :bigcry:
Ενώ ανάβει το μπλε φωτάκι, ακούγεται ο σκληρός να στροφάρει, αυτό δεν ξεκινά. Στην οθόνη της τηλεόρασης: «Χωρίς σήμα». Δεν το βλέπει, δεν ανοίγει καθόλου το μενού...
Το μηχανηματάκι βγήκε αϊβασιλιάτικο... Μεγάλη απογοήτευση...
(Δυστυχώς δεν έχω την απόδειξη αγοράς, την έβαλα στη φορολογική δήλωση... :angry:)

Tek_Killa
21-05-2011, 12:57
Δοκίμασε 2 πραματάκια:

1. Πάτα το κουμπί AV-HDMI

Eάν δεν λυθεί το θέμα, δοκίμασε:

2. Έχοντας πάνω fat32 usb stick με μόνο το firmware μέσα, bootάρεις το pico.

Και εάν όλα αποτύχουν, τηλεφώνάκι στην εταιρεία, λες τι συμβαίνει και δε θα έχεις πιστευω πρόβλημα αλλαγής.

Gcelli
21-05-2011, 13:21
Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες.
Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα. Θα επικοινωνήσω με την εταιρία ή καλύτερα θα το πάω στα γραφεία τους (με την πρώτη ευκαιρία που θα είμαι στην Αθήνα, γιατί είμαι εκτός Αττικής).

anergos13
21-05-2011, 14:05
Νομίζω έχουμε κάποια διαθέσιμα στην εταιρεία. Κάνε ένα τηλ. στο 210.6134767. :)
Θα βγει σχετικα συντομα νεο μοντελο?(μου το ειπαν σε 2 μαγαζια )Αν ειναι έτσι να περιμένω λιγο.

Gcelli
22-05-2011, 16:36
Μια χαρά είναι το pico μου! Συγνώμη για την αναστάτωση!
Προσπάθησα ξανά μερικά πατήματα στο κουμπί του τηλεκοντρόλ AV-HDMI και όλα ok! Εμφανίστηκε το μενού, δουλεύει άψογα. Προφανώς κάποιο δικό μου λάθος θα ήταν! (Σε ευχαριστώ Tek killa!)
5 αστέρια στο pico! :worshippy: (Για να μην δημιουργηθούν εντυπώσεις, παρακαλώ ας σβήσει ο διαχειριστής τα 2 προηγούμενα μηνύματά μου. Ευχαριστώ πολύ.)

Tek_Killa
22-05-2011, 16:43
Άντε βουρ για καμια ταινία! :P

onlineN
23-05-2011, 18:44
Μια χαρά είναι το pico μου! Συγνώμη για την αναστάτωση!
Προσπάθησα ξανά μερικά πατήματα στο κουμπί του τηλεκοντρόλ AV-HDMI και όλα ok! Εμφανίστηκε το μενού, δουλεύει άψογα. Προφανώς κάποιο δικό μου λάθος θα ήταν! (Σε ευχαριστώ Tek killa!)
5 αστέρια στο pico! :worshippy: (Για να μην δημιουργηθούν εντυπώσεις, παρακαλώ ας σβήσει ο διαχειριστής τα 2 προηγούμενα μηνύματά μου. Ευχαριστώ πολύ.)

Μην ανησυχείς ! Δεν δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις από τέτοια posts. Ισα-ίσα το αντίθετο. Φαίνεται ότι το προϊόν δεν έφταιγε...αλλά με λίγη καθοδηγούμενα σωστή προσπάθεια όλα επανήλθαν. Αυτό πρέπει να το ξέρουν όλοι και να μην απελπίζονται με την πρώτη .

furious99
24-05-2011, 01:48
Λοιπον, μολις παρατηρησα οτι οταν πας να συγχρονισεις .SRT υποτιτλους στο pico, την ωρα που διαλεγεις ποση χρονοκαθυστερηση θες, σου δειχνει κιολας αποκατω τον αντιστοιχο υποτιτλο για την τιμη χρονοκαθυστερησης που επελεξες. Αυτο κανει το συγχρονισμο των υποτιτλων πολυ ευκολο...

pnnchios
24-05-2011, 11:47
Λοιπον, μολις παρατηρησα οτι οταν πας να συγχρονισεις .SRT υποτιτλους στο pico, την ωρα που διαλεγεις ποση χρονοκαθυστερηση θες, σου δειχνει κιολας αποκατω τον αντιστοιχο υποτιτλο για την τιμη χρονοκαθυστερησης που επελεξες. Αυτο κανει το συγχρονισμο των υποτιτλων πολυ ευκολο...πραγματι μιλαμε για το καλυτερο συγχρονισμο σε οποιοδηποτε mp εχω δοκιμασει μπραβο

soch
25-05-2011, 08:53
Θα βγει σχετικα συντομα νεο μοντελο?(μου το ειπαν σε 2 μαγαζια )Αν ειναι έτσι να περιμένω λιγο.

Κάποια απάντηση από τα παιδιά της crystal audio?

Δημήτρης Δημητρακούδης
25-05-2011, 13:06
Βρε σεις, τους φέρνετε σε δύσκολη θέση.. Ποια εταιρεία θα ανακοίνωνε ότι το προϊόν της θα γίνει σύντομα obsolete? Ποιος θα το αγόραζε;

Χωρίς να ξέρω κάτι τέτοιο, εννοείται..

Crystal_Druid
25-05-2011, 13:35
Βρε σεις, τους φέρνετε σε δύσκολη θέση.. Ποια εταιρεία θα ανακοίνωνε ότι το προϊόν της θα γίνει σύντομα obsolete? Ποιος θα το αγόραζε;

Χεχεεε... :D

Πόσο μάλλον! Το PicoHD5.1 έχει ξεπουλήσει μέχρι τελευταίας μονάδος και απλά μας τελείωσε...:firstprize:

Ίσως ελάχιστα ακόμη κομμάτια να υπάρχουν κάπου στην αγορά. :rolleyes:

Να είστε σίγουροι πως θα σας έχουμε ενήμερους για ότι νέο! -bye-

soch
25-05-2011, 20:31

Μα στα δύσκολα θέλω απαντήσεις, τα εύκολα τα βρίσκω και μόνος μου.
Crystal ελπίζω να μάθουμε σύντομα, έχω κόσμο stand-by

Tek_Killa
01-06-2011, 16:37
Ένα teaser-άκι για τα... ανήσυχα πνεύματα. ;)
Σε λίγες μέρες οι λεπτομέρεις...

http://i184.photobucket.com/albums/x14/stelp77/matchbox-teaser.jpg

lykman
01-06-2011, 16:51
Με 5V input... :grandpa::antlers:

Δημήτρης Δημητρακούδης
01-06-2011, 16:53
..και έως 10W κατανάλωση.. :D

vadergr
01-06-2011, 16:58
Πλακα θα έχει να εχει led projecting απο την αλλη μερια! :p

lykman
01-06-2011, 17:08
..και έως 10W κατανάλωση.. :D

Σωστό, αλλά όλα τα μικρά MPs έχουν έως 10W κατανάλωση, τα τσιπ όμως που δουλεύουν με 5V είναι λίγα... :grandpa:

yyyy
01-06-2011, 18:30
Σωστό, αλλά όλα τα μικρά MPs έχουν έως 10W κατανάλωση, τα τσιπ όμως που δουλεύουν με 5V είναι λίγα... :grandpa:

Και ποια είναι αυτά; Να "μαντέψουμε" και δυνατότητες;
Μας βάζεις καλά-καλά στην πρίζα, και μετά;.....

Το ίδιο ισχύει και για τον φίλτατο Tek_Killa!!! :)

Yperion
02-06-2011, 19:10
Nα προσπαθησω να μαντεψω?

http://casper.en.made-in-china.com/product/yMhJmroYYKka/China-HD-Media-Player-MDF-04-.html

Crystal_Druid
03-06-2011, 12:44

Παπαπαααα... :afraid:

Δεν κανουμε τέτοια πράματα 'μεις!

Πολύ έξω πέσατε αγαπητέ...! :silly:

P.S: Προσωπικά πάντως, η ιδέα για ποικιλία χρωματικών επιλογών μου αρέσει. :smile:

Λίγη υπομονή και θα μάθετε τα πάντα, πολύ σύντομα!

-bye-

furious99
03-06-2011, 14:38
[offtopic]
Πλακα πλακα και αυτοι το εχουν ετοιμο το ριλτεκι
http://casper.en.made-in-china.com/product/yoYnsPLJhjkr/China-Network-Media-Player-MD-51-.html
τι ειναι αυτα τα realtek, ξεφυτρωνουν απο παντου σαν μανιταρια !!!

Budda
03-06-2011, 15:04

Δεν θελω να σκεφτω οτι θα παρουσιασουν ΞΑΝΑ HDMI 1.2 Ας βρουνε καποιο με 1.3 .
Ασε που αυτο στο λινκ ειναι κινεζικο ,το "δικο" μας ειναι Ελληνικο :BDGBGDB55:

furious99
03-06-2011, 15:08
Για πολλοστη φορα, δεν ειναι θεμα ειδους θυρας HDMI.
Το τσιπακι αυτο δεν εχει υποστηριξη πολυκαναλου ηχου μεσω HDMI.

vadergr
03-06-2011, 15:12
Eιμαι απολυτα σιγουρος οτι το επομενο βημα θα ειναι καταπληκτικο...

lykman
03-06-2011, 15:54

και δεν είσαι ο μόνος... -bye-

Budda
03-06-2011, 18:10

Αμην .
Σιγουρα μπορουν να βρουν κατι καλυτερο (και με κοντρολ να δουλευει),γεματη ειναι η αγορα ,γνωσεις και εμπειρια εχουν ,ας διαλεξουν το καλυτερο ,το κοινο θα στηριξει την προσπαθεια αυτο ειναι σιγουρο .

furious99
03-06-2011, 19:28
Αν ειναι τοσο καλο οσο και το προηγουμενο, θα ξεπουλησει και αυτο :a0210:

onlineN
04-06-2011, 13:06
Εμένα πάντως...μου θυμίζει λίγο το HD200A......:D

Tek_Killa
04-06-2011, 13:11
Εμένα πάντως...μου θυμίζει λίγο το HD200A......:D

Tο 200Α είναι τούβλο μπροστα του! :P

omilos
05-06-2011, 20:10
καλησπερα,μια ερωτηση και απο εμενα
mts αρχεια δεν παιζει;
εχω κατι βιντεακια απο μια sony DSC-HX5 και εχω μονο ηχο...:bigcry:
ενω m2ts απο canon HG21 και με μεγαλυτερο bit rate(προφανως δεν ειναι θεμα bit rate απλα το αναφερω) τα παιζει μια χαρα

ενα απο τα αρχεια που δεν παιζει

Format : BDAV
Format/Info : Advanced Video Codec
File size : 86.3 MiB
Duration : 1mn 15s
Overall bit rate : 9 593 Kbps
Maximum Overall bit rate : 18.0 Mbps

Video
ID : 4113 (0x1011)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L4.0
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 2 frames
Format settings, GOP : M=1, N=26
Codec ID : 27
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 8 946 Kbps
Maximum bit rate : 16.0 Mbps
Width : 1 440 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame) : 0.230
Stream size : 80.3 MiB (93%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Codec ID : 129
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 256 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Video delay : -80ms
Stream size : 2.30 MiB (3%)

Text
ID : 4608 (0x1200)
Format : PGS
Codec ID : 144
Duration : 1mn 14s
Video delay : -80ms

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.
06-06-2011, 20:17
Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι αν μετονομασεις το mts σε m2ts ολα τρεχουν κανονικα.....

Για δοκιμασε το !!

omilos
07-06-2011, 16:57
το ειχα δοκιμασει πριν καν ποσταρω το προβλημα αλλα δεν...ειχα παλι μονο ηχο

Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι αν μετονομασεις το mts σε m2ts ολα τρεχουν κανονικα.....

Για δοκιμασε το !!

IRAKLIS73
19-11-2011, 22:41
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ PICOHD5.1. OΤΑΝ ΒΑΖΩ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΗ, ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ BLUE RAY ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΟΣΩ ΤΟΥς ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΑΝ ΔΥΟ ΑΡΧΕΙΑ , ΝΕ ΜΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΕΜΖΕΙ ΣΧΕΔΩΝ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ. ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΩΝ υΠΟΤΙΤΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΥΠΟ «ΣΗΜΕΙΟΜΑΤΑΡΙΟ, ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ { ΣΟΝΥ 32΄ TRINITRON};;;; ΑΝ ΟΧΙ, ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΥΠΟ ΑΡΧΕΙΟΥ ΤΟΥς ΥΠΟΤ. Η΄ ΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ¨{ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ ΕΧΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ…
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ

gkpapad
19-11-2011, 23:59
για δοκιμασε ενω παιζει με το βελακι δεξια -αριστερα.Ετσι μικραινουν οι υποτιτλοι.

IRAKLIS73
21-11-2011, 01:29
ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!:ernaehrung004:

Leonid
08-12-2011, 19:24
Παιδιά τι έγινε με εκείνο το καινούργιο που λέγατε οτι θα βγεί;¨
Έχασα κανένα επιεσόδειο;

vas_papavas
08-12-2011, 19:41
Παιδιά τι έγινε με εκείνο το καινούργιο που λέγατε οτι θα βγεί;¨
Έχασα κανένα επιεσόδειο;

αν εννοείς για το διάδοχο του πικο εδώ

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80941-Crystal-Audio-MediaMatchbox

αν εννοείς για firmware δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι στον ορίζοντα.

Leonid
08-12-2011, 20:05
αν εννοείς για το διάδοχο του πικο εδώ

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80941-Crystal-Audio-MediaMatchbox

αν εννοείς για firmware δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι στον ορίζοντα.
Εννοούσα το καινούργιο μηχανάκι. Το βρήκα, αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση.