PDA

View Full Version : Επίγεια ψηφιακή εκπομπή στο θεσσαλικό κάμπο

Pages : [1] 2 3

AFam
06-04-2011, 21:43
Αρκετά τα νέα από την σημερινή πρες κονφερανς της Digea στην Αθήνα, σας μεταφέρουμε περιληπτικά τα βασικότερα, ενώ θα επανέλθουμε κάποια στιγμή και με περισσότερες πληροφορίες.

Το μότο της Digea ήταν «3 Νομοί 4 Πόλεις» και αφορά την επέκταση στον Θεσσαλικό κάμπο με ξεκίνημα των επίγειων ψηφιακών εκπομπών από την θέση Δοβρούτσι την 27η Μαίου με τις εκπομπές να γίνονται στις συχνότητες 22 και 29 UHF.

Όπως μπορείτε να δείτε και από τις επισυναπτόμενες φωτό η επιλογή της συγκεκριμένης θέσης για εκπομπή είναι στρατηγική, καθώς θα καλύψει το μεγαλύτερο μέρος του Θεσσαλικού κάμπου στους Νομούς Λαρίσης, Τρικάλων και Καρδίτσης και πιο συγκεκριμένα θα αφορά πληθυσμό 430 χιλιάδων κατοίκων, στον οποίο περιλαμβάνονται η Λάρισα, τα Τρίκαλα, η Καρδίτσα και τα Φάρσαλα (με λίγες μόνο ζώνες σκίασης στην περιοχή των Φαρσάλων).

Η εκπομπή από το Δοβρούτσι θα συνοδευτεί από switch off των αναλογικών εκπομπών από την ίδια θέση, ενώ οι αναλογικές εκπομπές του Πηλίου θα συνεχιστούν κανονικά. Συνολικά το 85% του πληθυσμού του Θεσσαλικού κάμπου, με την κατάλληλη στροφή της κεραίας λήψης, θα μπορεί να λαμβάνει τις ψηφιακές εκπομπές από το Δοβρούτσι, ενώ σήμερα το 85% κάνει λήψη από το Πήλιο.

Οι μόνες περιοχές που θα επηρεαστούν πιο δραστικά θα είναι όσες δεν είχαν δυνατότητα λήψης από Πήλιο και μπορούσαν να λάβουν τις αναλογικές εκπομπές μόνο από το Δοβρούτσι, ποσοστό περίπου 15%. Πλέον «τυχεροί όλων» οι κάτοικοι των Τρικάλων αφού από την πόλη τους το Δοβρούτσι βρίσκεται στην ίδια κατεύθυνση με το Πήλιο και έτσι οι περισσότεροι θα μπορούν να έχουν ψηφιακή λήψη χωρίς μετακίνηση της επίγειας κεραίας, διαδικασία που θα είναι απαραίτητη για τους κατοίκους Λάρισας, Καρδίτσας ή Φαρσάλων που θα θελήσουν να πετύχουν και ψηφιακή λήψη.

Χωρίς να υπάρχει ακόμη επίσημη ανακοίνωση θεωρείται σχεδόν βέβαιη και η ψηφιακή εκπομπή της ΕΡΤ στις 27 Μαίου από το Δοβρούτσι, ενώ θα ακολουθήσουν με κάποια καθυστέρηση και ορισμένοι τοπικοί περιφερειακοί σταθμοί.

Σε γενικές γραμμές η πολιτική της Digea είναι η επέκταση να συνοδεύεται από σημαντική πληθυσμιακή κάλυψη και χωρίς πολλά switch off ώστε οι καταναλωτές να προχωρήσουν με ομαλό ρυθμό σε επίγειες ψηφιακές λήψεις, χωρίς να εξαναγκαστούν σ αυτές, εκτός και αν δεν γίνεται αλλιώς. Μετά την κάλυψη και του Θεσσαλικού κάμπου θα έχει καλυφθεί πληθυσμιακά από την Digea το 70% του ελληνικού πληθυσμού, ενώ όταν θα έχουν ξεκινήσει και τα 23 βασικά κέντρα εκπομπής στην επικράτεια η πληθυσμιακή κάλυψη θα φτάσει το 85%.

Digitalinfo.gr

http://www.digitaltvinfo.gr/images/articles/news/april%202011/news-06-04/Digea%20ston%20Thessaliko%20Kambo/Dovroutsi_coverage1.JPG

http://www.digitaltvinfo.gr/images/articles/news/april%202011/news-06-04/Digea%20ston%20Thessaliko%20Kambo/Dovroutsi_coverage2.JPG

mouse
07-04-2011, 01:24
Καλώς να έρθει......-bye-

stelios,gr
07-04-2011, 08:02
επιτελους καιρος ηταν να απολαυσουμε κ εμεις τα πλεονεκτηματα του ψηφιακου σηματος!!!!!

ln()
07-04-2011, 19:49
Εμένα με ανησυχούν οι "σκιές", γιατί και στα δύο σπίτια μου είμαι σε τέτοιες περιοχές. Θα καλυφθούν σωστά, ή θα είναι σαν την κινητή;

evam7
07-04-2011, 20:02
Αντε, να χρησιμευσει σε κατι και η δευτερη κεραια (σχεδον διαμετρικα αντιθετη με αυτην προς Πηλιο!).
Οσο για τα τοπικα καναλια, εαν υπαρχει κανενα το φθινοπωρο...

tolias
08-04-2011, 00:24
Ο Βόλος δεν θα καλύπτεται; Θα είναι ο ριγμένος της Θεσσαλίας;

Arno
08-04-2011, 00:38
Ο Βόλος έχει τον Σορό μπροστά του και δεν παιρνάει το σήμα από Δορβούτσι, αναλογικά από Πήλιο και κάποια ψηφιακά αργότερα από Σορό

Βασίλης Γ
08-04-2011, 23:42
Εμένα με ανησυχούν οι "σκιές", γιατί και στα δύο σπίτια μου είμαι σε τέτοιες περιοχές. Θα καλυφθούν σωστά, ή θα είναι σαν την κινητή;
Σήμα ... καμπάνα :BDGBGDB55:

koystado
10-04-2011, 20:15
αντε καιρος ηταν αν και αργησανε ...

evagelos
10-04-2011, 22:49
Μα καλά επίτιδες το κάνανε;
Μόλις έπεσε η αελ στην Β';

giannis1010
11-04-2011, 20:27
Πάντως εγώ μέσα σε σκιά είμαι....οπότε δεν περιμένω και πολλά.... :(

ikulias
19-04-2011, 13:19
Η αναφορά των αναλογικών καναλιών που εκπέμπονται από το Δοβρούτσι Λάρισας

http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?t=6403&start=90
http://www.sdtv.gr/smf/index.php/topic,21422.0.html

MATTHIAS
20-04-2011, 13:09
Σόρι για το ελαφρώς off topic, αλλά θέλω να δω αν θα χρειαστεί να αλλάξω προσανατολισμό της κεραίας μου...
το ότι τη στιγμή αυτή βλέπω τα ψηφιακά της ΕΡΤ από 2 συχνότητες, σημαίνει ότι "πιάνω" και Δοβρούτσι και Πήλιο, ή βγαίνουν από το Πήλιο σε δύο συχνότητες?

hercoulis
20-04-2011, 13:13
Σόρι για το ελαφρώς off topic, αλλά θέλω να δω αν θα χρειαστεί να αλλάξω προσανατολισμό της κεραίας μου...
το ότι τη στιγμή αυτή βλέπω τα ψηφιακά της ΕΡΤ από 2 συχνότητες, σημαίνει ότι "πιάνω" και Δοβρούτσι και Πήλιο, ή βγαίνουν από το Πήλιο σε δύο συχνότητες?

απο το πηλιο και το σωρο ειναι η εκπομπη τους.
ναι πρεπει να την γυρισεις την κεραια.

MATTHIAS
20-04-2011, 13:24
απο το πηλιο και το σωρο ειναι η εκπομπη τους.
ναι πρεπει να την γυρισεις την κεραια.
Ωχ...ευχαριστώ!

MATTHIAS
20-04-2011, 13:51
τη στιγμη αυτή, αναλογικά, ποιός σταθμός εκπέμπει από δοβρούτσι?συχνότητες?ενδεικτικά, 2-3 με συχνότητες, αν θέλει κάποιος. ευχαριστώ

hercoulis
20-04-2011, 14:34
δες ποστ 12 πιο πανω

marios1234
20-04-2011, 14:46
Οι δυο συχνοτητες 42 και 53 των ψηφιακων ειναι απο το Πηλιο.

Για να δεις απο που λαμβανεις δες πχ αν βλεπεις το MEGA στην 31(Πηλιο) ή στην 59(Δοβρουτσι).

MATTHIAS
02-05-2011, 11:56
Ψηφιακές Συχνότητες "Δοβρουτσίου" λοιπόν...
22 και 29 για Digea,
43 και ? για ΕΡΤ

stelios,gr
03-05-2011, 08:55
Σωστος MATTHIAS αντε λιγες μερες εμειναν!!!!!

marios1234
03-05-2011, 16:27
Η δευτερη συχνοτητα της ΕΡΤ νομιζω ειναι η 48 αλλα δεν εχει ακουστει κατι γι αυτην την συχνοτητα στις επισημες ανακοινωσεις της ΕΡΤ.Οποτε πιο πιθανο θεωρω να μην ανοιξει το μπουκετο με τα PRISMA+ κτλ απο Δοβρουτσι εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα ληψης του απο το Πηλιο(συχνοτητες 42 και 53)...

Επισης η συχνοτητα των τοπικων καναλιων ειναι η 47 αλλα επισης κανεις δεν ξερει αν θα ανοιξουν κι αυτα ταυτοχρονα στις 27 Μαιου...

MATTHIAS
04-05-2011, 10:17
Thanx! Νομίζω ότι θα ανοίξει και η 48, κάτι τέτοιο άκουσα χτες..

christos_k
04-05-2011, 17:38
Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα γίνει η διακοπή του αναλογικού σήματος απο το Πήλιο. Αν δηλαδή στις 27/05 που θα σταματήσουν τα αναλογικά απο Δοβρούτσι στρέψουμε τις κεραίες προς Πήλιο, πόσο καιρό θα έχουμε σήμα; Αν είναι να γίνει η διακοπή και εκεί άμεσα, τότε να πάρουμε απο τώρα αποκωδικοποιητές για όλες τις TV να τελειώνουμε.. (μιλάω για το πατρικό μου στα Τρίκαλα)

koystado
04-05-2011, 17:47
στο βόλο δεν θα γίνει η διακοπή τωρα επειδή δεν τα έχει τα ψηφιακά μετα απο μήνες οταν φτασει το σήμα και στο βολο τοτε θα κοπει

Βασίλης Γ
04-05-2011, 17:53
στο βόλο δεν θα γίνει η διακοπή τωρα επειδή δεν τα έχει τα ψηφιακά μετα απο μήνες οταν φτασει το σήμα και στο βολο τοτε θα κοπει
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μάλλον θα είναι μετά από χρόνια.

marios1234
04-05-2011, 18:19
Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα γίνει η διακοπή του αναλογικού σήματος απο το Πήλιο. Αν δηλαδή στις 27/05 που θα σταματήσουν τα αναλογικά απο Δοβρούτσι στρέψουμε τις κεραίες προς Πήλιο, πόσο καιρό θα έχουμε σήμα; Αν είναι να γίνει η διακοπή και εκεί άμεσα, τότε να πάρουμε απο τώρα αποκωδικοποιητές για όλες τις TV να τελειώνουμε.. (μιλάω για το πατρικό μου στα Τρίκαλα)
Απο το Πηλιο θα συνεχισουν για πολυυυυυ καιρο ακομα τα αναλογικα καναλια!

MATTHIAS
10-05-2011, 11:49
Δοκιμές δεν θα ξεκινήσουν καθόλου; Πότε? Δε νομίζω να πάνε κατευθείαν σε mpeg-4 & switch - off στις 27... να ξέρουμε πότε να πειραματιστούμε κι' εμείς...την έχω προς Πήλιο την κεραία, αλλά πιάνω και σήμα από Δοβρούτσι...θα είναι αρκετό για θέαση των ψηφιακών ή όχι?

ntoulhs7
10-05-2011, 13:12
Παιδιά συγγνώμη αν είμαι off topic αλλά είπα να το γράψω γιατί έπεσε στην αντίληψή μου τις τελευταίες μέρες. Κατάγομαι απο Καρδίτσα και αυτές τις μέρες που ετοιμάζεται η αλλαγή σε ψηφιακά παρατηρώ ότι τα μαγαζιά εκεί προσπαθούν να βγάλουν τρελά λεφτά με κάτι στοκ δέκτες της κακιάς ώρα για τους οποίους ζητάνε τρελά λεφτά απο ανυποψιάστους και μη σχετικούς με το θέμα πελάτες. Οπότε εσείς που είστε εκεί βοηθείστε όσο κόσμο ξέρετε με την αγορά δεκτών ώστε να μην τους πιάσουν.. κότσους!
Ευχαριστώ και συγγνώμη πάλι για το off topic. :2thumb22sup:

evam7
10-05-2011, 13:42
MATTHIAS απο Λαρισα δεν εισαι; πως εχεις σημα και απο Δοβρουτσι με την ιδια κεραια που βλεπει προς Πηλιο; μαλλον ααπο ανακλασεις. Γυρισε την απλα προς εκει (Δοβρ.) και θα εχεις καμπανα σημα!

ntoulhs7 πως να τον βοηθησεις τον ασχετο που ουτε εφημεριδα δεν διαβαζει; δυστυχως,θα βγαλουν μπολικο χρημα οι ξυπνιοι, αλλα ετσι ειναι η ζωη! σ΄αυτες τις περιπτωσεις η πιο σιγουρη (οικονομικα) αγορα ειναι απο μεγακαταστημα, του οποιου οι τιμες ειναι σταθερες (ιδιες) πανελλαδικα...

MATTHIAS
10-05-2011, 13:44
Πιάνω καλύτερα από Πήλιο...αλλά έχω 2 κεραίες ...

ntoulhs7
10-05-2011, 13:45
ntoulhs7 πως να τον βοηθησεις τον ασχετο που ουτε εφημεριδα δεν διαβαζει; δυστυχως,θα βγαλουν μπολικο χρημα οι ξυπνιοι, αλλα ετσι ειναι η ζωη! σ΄αυτες τις περιπτωσεις η πιο σιγουρη (οικονομικα) αγορα ειναι απο μεγακαταστημα, του οποιου οι τιμες ειναι σταθερες (ιδιες) πανελλαδικα...[/QUOTE]

Ναι το ξέρω, γιαυτό και εγώ για τους συγγενείς εκει ετοιμάζω παραγγελία απο εδώ για να τους πάει με αντικαταβολή.:a0210:

evam7
10-05-2011, 14:28
Πιάνω καλύτερα από Πήλιο...αλλά έχω 2 κεραίες ...

Παρομοιως - κι αν δεν υπηρχε η HD ισως να μην επαιρνα (θα...) δεκτη, αφου η τιβι μου παιρνει μοντουλα της ΝΕΟΤΙΟΝ, αλλα (λενε) με αμφιβολα αποτελεσματα

evam7
10-05-2011, 15:45
Μολις σκαναρισα τα καναλια και ειδα οτι στα ψηφιακα μπηκε η ΒΟΥΛΗ και PRISMA/SPORT ενα καναλι - στη ΒΟΥΛΗ δεν ειναι η ΕΡΤ HD;
?

VideoLatris
10-05-2011, 15:51
Μολις σκαναρισα τα καναλια και ειδα οτι στα ψηφιακα μπηκε η ΒΟΥΛΗ και PRISMA/SPORT ενα καναλι - στη ΒΟΥΛΗ δεν ειναι η ΕΡΤ HD;
?

Αυτο ειναι το πρωτο ψηφιακο πακετο. Η αλλαγη αυτη εχει γινει απο την προηγουμενη που ξεκινησε τις Hd μεταδοσεις η ΕΡΤ. Το HD βγαινει απο το δευτερο ψηφιακο πακετο που δεν εκπεμπετε απο το Πηλιο ...

evam7
10-05-2011, 16:03
Αυτο ειναι το πρωτο ψηφιακο πακετο. Η αλλαγη αυτη εχει γινει απο την προηγουμενη που ξεκινησε τις Hd μεταδοσεις η ΕΡΤ. Το HD βγαινει απο το δευτερο ψηφιακο πακετο που δεν εκπεμπετε απο το Πηλιο ...

Ειπα κι εγω ...

stelios,gr
10-05-2011, 16:11
λιγες μερες μεινανε.......αντε επιτελους να δουμε κ εναν τελικο champions league σε HD!!!!!!!!

the_player
10-05-2011, 17:00
Ποτέ μην είσαι σίγουρος στην ελλάδα..όλα μπορεί να συμβούν..

Βασίλης Γ
10-05-2011, 18:49
Ποτέ μην είσαι σίγουρος στην ελλάδα..όλα μπορεί να συμβούν..
κτύπα ξύλο...

marios1234
11-05-2011, 19:29
Συμφωνα με αυτο http://www.ert.gr/images/stories/Docs/EPIGEIA-PSIFIAKI-TILEORASI.pdf δεν θα ανοιξει απο Δοβρουτσι το 1ο μπουκετο της ΕΡΤ(CINESPOR+ κτλ) αλλα μονο το 2ο στην συχνοτητα 43 οπως ξερουμε.Το πρωτο θα λαμβανεται απο Πηλιο(συχνοτητα 42 και 53)...

Βασίλης Γ
11-05-2011, 19:47
Οπότε χρειάζονται 2 κεραίες για όλα τα κανάλια (Πήλιο και Δοβρούτσι)

marios1234
11-05-2011, 19:51
Ουσιαστικα στην Λαρισα θα υπαρχει καποιο προβλημα που δεν εχει στην ιδια ευθεια Δοβρουτσι-Πηλιο.Βεβαια ειναι πολυ πιθανο ακομη και με κεραια προς Δοβρουτσι να πιανουν τα ψηφιακα απο Πηλιο!

Βασίλης Γ
11-05-2011, 19:59
Ουσιαστικα στην Λαρισα θα υπαρχει καποιο προβλημα που δεν εχει στην ιδια ευθεια Δοβρουτσι-Πηλιο.Βεβαια ειναι πολυ πιθανο ακομη και με κεραια προς Δοβρουτσι να πιανουν τα ψηφιακα απο Πηλιο!
Αποκλείεται καθόσον μιλάμε για απόκλιση περίπου 90 μοιρών.

evam7
11-05-2011, 20:09
Αποκλείεται καθόσον μιλάμε για απόκλιση περίπου 90 μοιρών.
Βαλε καμια 50αρια+ ακομη - ιδιαιτερα για τους προς ανατολας!
Το κακο ειναι οτι ουτε τα τοπικα μπαινουν στα ψηφιακα (οπως αρχικα ελεγαν), οποτε ...μισες δουλειες! Ο δ/νων της Digea στη Λαρισα δηλωσε τα σχετικα, και βασικα ειπε πως δεν του καιγεται καρφακι για τους αλλους (αφου δεν πηραν κανα φραγκο, εστω και μουλωχτα), θα ακολουθησει δε ενημερωση δια αλληλογραφιας (σε ολους; δυσκολο!)

TZE28
11-05-2011, 20:43
Τα ορεινα Τρικαλων και Καρδιτσας τα καλυπτει το Δοβρουτσι η μονο τα πεδινα ?

evam7
11-05-2011, 20:51
Τα ορεινα Τρικαλων και Καρδιτσας τα καλυπτει το Δοβρουτσι η μονο τα πεδινα ?

Κυριως της Καρδιτσας που εχουν (ή μισοεχουν) οπτικη επαφη με το Δοβρουτσι, ενω των Τρικαλων πιο δυσκολα εως αδυνατον(κυριως τα βορεια)

stelios,gr
11-05-2011, 23:44
μας ενδιαφερει το δευτερο μπουκετο με το ert hd το πρωτο δεν μας ενδιαφερει κ να μην το πιανουμε δε τρεχει τπτ γτ δεν εχει κατι το ενδιαφερον,αρα ert hd καργα,λιγες μερες εμειναν!!!!!!!!

Βασίλης Γ
13-05-2011, 19:57
2 εβδομάδες ακόμα...

evam7
13-05-2011, 22:39
2 εβδομάδες ακόμα...

Θα αλλαξει τιποτα στο περιεχομενο; οχι, το ιδιο σκουπιδαριο θα εχει αλλα...
ΑΛΛΑ σε φιγουρατζηδικη, λαμπερη εμφανιση:(

the_player
14-05-2011, 02:48
http://www.youtube.com/watch?v=GL881B0Ttcc

big ks
14-05-2011, 10:20
λιμνη πλαστηρα καλυπτει????13 μερες υπομονη......

andre74
14-05-2011, 12:07
Προφανώς η οικογένεια Κλικλίκου ΔΕΝ το γουστάρει το Βολο με τα τσιπουδάδικα εεε? :) Εε και 150-200 χιλιάδες άνθρωποι να μην έχουν ψηφιακό μέσα στη 10ετία δεν τρέχει κάτι... τα ίδια θα κερσίζουν οι Κλικλίκοι έτσι κι αλλιώς...

the_player
14-05-2011, 17:02
Ε εντάξει τώρα ο Βόλος δε νομίζω να χει πρόβλημα λήψης. 2 κέντρα εκπομπής μέσα στο νομό με πλήρη κάλυψη έχει. Ακόμα κ χωρίς κεραία πιάνεις που λέει ο λόγος. Τώρα θα μου πεις π.χ. η Λάρισα έχει πρόβλημα κάλυψης; Κουβέντα να γίνεται..
Κανονικά θα πρεπε να καλύψουν πρώτα όλες τις περιοχές με προβληματικό σήμα (π.χ. παραμεθόριες που ορισμένα κανάλια δεν τα βλέπουν ΚΑΝ) και ύστερα να πιάσουν τα αστικά κέντρα. Στην προκειμένη όμως περίπτωση ούτε κριτήρια κάλυψης υπάρχουν, ούτε και σχέδιο προφανώς. Ή μπορεί να υπάρχει σχέδιο, αλλά να πέφτουν τα πολιτικά μέσα. Μάλλον η Λάρισα έχει πιο μεγάλα μέσα...;ppp

evam7
14-05-2011, 22:40
Ε εντάξει τώρα ο Βόλος δε νομίζω να χει πρόβλημα λήψης. 2 κέντρα εκπομπής μέσα στο νομό με πλήρη κάλυψη έχει. Ακόμα κ χωρίς κεραία πιάνεις που λέει ο λόγος. Τώρα θα μου πεις π.χ. η Λάρισα έχει πρόβλημα κάλυψης; Κουβέντα να γίνεται..
Κανονικά θα πρεπε να καλύψουν πρώτα όλες τις περιοχές με προβληματικό σήμα (π.χ. παραμεθόριες που ορισμένα κανάλια δεν τα βλέπουν ΚΑΝ) και ύστερα να πιάσουν τα αστικά κέντρα. Στην προκειμένη όμως περίπτωση ούτε κριτήρια κάλυψης υπάρχουν, ούτε και σχέδιο προφανώς. Ή μπορεί να υπάρχει σχέδιο, αλλά να πέφτουν τα πολιτικά μέσα. Μάλλον η Λάρισα έχει πιο μεγάλα μέσα...;ppp

Μεσο; μα αφου δεν εχει ...Μπεο, πως γινεται;:2thumb22sup: Η Λαρισα ετσι κι αλλιως θα καλυπτοταν ανετα απο το Πηλιο,αρα...
Περα απο την πλακα, το Δοβρουτσι επιλεχθηκε γιατι καλυπτει σχεδον 3 νομους, ενω αν επιλεγοταν το Πηλιο μαλλον ηθελε πολυ πιο ισχυρο σημα και ισως ειναι ασυμφορο (περαν της μη καλυψης σημαντικου τμηματος πληθυσμου)

the_player
15-05-2011, 04:18
Το Πήλιο είναι μεγαλύτερο βουνό και άρα έχει μεγαλύτερη κάλυψη. Οι περιοχές που καλύπτει το Πήλιο πιάνουν όλο τον κορμό σχεδόν της ηπειρωτικής χώρας.
Αν ανοίγαν τώρα Πήλιο και Πάρνηθα, θα ξεμπέρδευαν με τα ηπειρωτικά (σε συνδυασμό και με υμηττό κ χορτιάτη). Τώρα και καθυστερούν και πιο πολλά έξοδα τους βγαίνουν (περισσότεροι πομποί, νέες διαφημιστικές καμπάνιες για κάθε περιοχή χωριστά κλπ.).
Φαίνεται καθαρά οτι δεν υπάρχει σχέδιο. Αντί να πιάσουν παραμεθόριες περιοχές, όπου οι παρεμβολές απ τους τούρκους κ τους σκοπιανούς ξεσκίζουν, όπως σωστά κάνανε με τη ρόδο, πάνε στην ενδοχώρα. Αντί να πιάσουν π.χ. Λήμνο, Χίο, Σάμο, Κω που πολλοί πληρώνουν νοβα μόνο κ μόνο για τα ιδιωτικά, πάνε στη Λάρισα κ τα Τρίκαλα που δεν υπάρχει κανένα σοβαρό πρόβλημα λήψης, τουλάχιστον στην πεδιάδα. Σκοπός είναι να καλύπτει δύσκολες περιοχές. Τεσπα..

*το δοβρούτσι δεν καλύπτει όλους τους νομούς. π.χ. η Ελασσόνα, λίγα χλμ. απ τη Λάρισα έχει άλλο κ.ε., δεν καλύπτεται από Δοβρούτσι.

andre74
15-05-2011, 10:48
Το Πήλιο είναι μεγαλύτερο βουνό και άρα έχει μεγαλύτερη κάλυψη. Οι περιοχές που καλύπτει το Πήλιο πιάνουν όλο τον κορμό σχεδόν της ηπειρωτικής χώρας.
Αν ανοίγαν τώρα Πήλιο και Πάρνηθα, θα ξεμπέρδευαν με τα ηπειρωτικά (σε συνδυασμό και με υμηττό κ χορτιάτη). Τώρα και καθυστερούν και πιο πολλά έξοδα τους βγαίνουν (περισσότεροι πομποί, νέες διαφημιστικές καμπάνιες για κάθε περιοχή χωριστά κλπ.).
Φαίνεται καθαρά οτι δεν υπάρχει σχέδιο. Αντί να πιάσουν παραμεθόριες περιοχές, όπου οι παρεμβολές απ τους τούρκους κ τους σκοπιανούς ξεσκίζουν, όπως σωστά κάνανε με τη ρόδο, πάνε στην ενδοχώρα. Αντί να πιάσουν π.χ. Λήμνο, Χίο, Σάμο, Κω που πολλοί πληρώνουν νοβα μόνο κ μόνο για τα ιδιωτικά, πάνε στη Λάρισα κ τα Τρίκαλα που δεν υπάρχει κανένα σοβαρό πρόβλημα λήψης, τουλάχιστον στην πεδιάδα. Σκοπός είναι να καλύπτει δύσκολες περιοχές. Τεσπα..

*το δοβρούτσι δεν καλύπτει όλους τους νομούς. π.χ. η Ελασσόνα, λίγα χλμ. απ τη Λάρισα έχει άλλο κ.ε., δεν καλύπτεται από Δοβρούτσι.

Αυτό που γράφεις για Nova δείχνει πόσο ...δεν είναι διαπλεκόμενοι με την αγαπητή μας ΕΡΤ όλοι οι καναλάρχες και μάλλον ότι υπάρχει σχέδιο, αλλά όχι προς το συμφέρον αυτών που εμείς θα θέλαμε...

Επίσης το Πήλιο μάλλον είναι από τα ιδανικά σημεία, αλλά και πάλι ο Βόλος δεν θα είχε κάλυψη. Όπως καταλαβαίνετε, όταν βρίσκεσαι 1 χιλιόμετρο κατακόρυφα κάτω από την κεραία, δεν έχεις "σήμα καμπάνα"...

Jotheo
15-05-2011, 14:45
Δεν ισχύει αυτό στα σίγουρα,για το ψηφιακό σήμα.
Το 2006 πρόποδες Υμηττού,Αργυρούπολη,στην περιοχή Αγ. Μαρίνα με εξωτερικό ψηφιακό δέκτη , τα + της ΕΡΤ, ήρθαν καμπάνα ενώ η αναλογική από το ίδιο βουνό δεν έπιανε ούτε για αστείο !!!
(Πάρνηθα και Αίγινα δεν είχαν ακόμη ανοίξει ψηφιακά).

andre74
15-05-2011, 21:09
Δεν ισχύει αυτό στα σίγουρα,για το ψηφιακό σήμα.
Το 2006 πρόποδες Υμηττού,Αργυρούπολη,στην περιοχή Αγ. Μαρίνα με εξωτερικό ψηφιακό δέκτη , τα + της ΕΡΤ, ήρθαν καμπάνα ενώ η αναλογική από το ίδιο βουνό δεν έπιανε ούτε για αστείο !!!
(Πάρνηθα και Αίγινα δεν είχαν ακόμη ανοίξει ψηφιακά).

Το να έχεις κάποιες ανακλάσεις του σήματος σε κάποια σημεία, που συμβαίνει και εδώ, δεν σημαίνει κάλυψη της ευρύτερης περιοχής. Και αντίθετα με τα αναλογικά, όταν η ένταση στο ψηφιακό σήμα είναι κάτω από ένα ορισμένο ποσοστό, δεν βλέπεις τίποτα, ούτε καν "χιόνι" με υποψία φιγούρας...

Jotheo
16-05-2011, 04:15
Αν και δεν ήταν περίπτωση ανάκλασης η συγκεκριμένη του Υμηττού,αλλά έστω και έτσι να είναι για τον Βόλο,θα καλυφθούν πιο πολλά νοικοκυριά με πολύ καλή ποιότητα εικόνας εν αντιθέσει με το αναλογικό που εκπέμπεται τώρα. Ερώτηση.Τα + της ΕΡΤ ,δε τα πιάνει ο Βόλος από Πήλιο ?

andre74
16-05-2011, 10:14
Αν και δεν ήταν περίπτωση ανάκλασης η συγκεκριμένη του Υμηττού,αλλά έστω και έτσι να είναι για τον Βόλο,θα καλυφθούν πιο πολλά νοικοκυριά με πολύ καλή ποιότητα εικόνας εν αντιθέσει με το αναλογικό που εκπέμπεται τώρα. Ερώτηση.Τα + της ΕΡΤ ,δε τα πιάνει ο Βόλος από Πήλιο ?

Ελάχιστες περιοχές που βρίσκονται στην περιφέρεια της πόλης και βλέπουν προς Πήλιο κάπως πιο "πλάγια" πιάνουν τα mpeg2 ψηφιακά. Στο δικό μου σπίτι τα έπιανα, αλλά για άγνωστο λόγο, όχι πάντα πια. Ο Βόλος καλύπτεται ως τώρα κυρίως από αναμεταδότες που βρίσκονται σε απέναντι νοτιοδυτικό ύψωμα (λέγεται Σορός) και υπάρχουν σημεία που οι άνθρωποι δεν έχουν οπτική ευθεία προς καμιά κεραία και χρησιμοποιούν Nova για να βλέπουν τηλεόραση.

stelios,gr
16-05-2011, 14:14
11 ΕΜΕΙΝΑΝ..........

MATTHIAS
17-05-2011, 14:27
Και 3 για έναρξη δοκιμών? ή κάνω λάθος?

VideoLatris
17-05-2011, 15:50
Ελάχιστες περιοχές που βρίσκονται στην περιφέρεια της πόλης και βλέπουν προς Πήλιο κάπως πιο "πλάγια" πιάνουν τα mpeg2 ψηφιακά. Στο δικό μου σπίτι τα έπιανα, αλλά για άγνωστο λόγο, όχι πάντα πια. Ο Βόλος καλύπτεται ως τώρα κυρίως από αναμεταδότες που βρίσκονται σε απέναντι νοτιοδυτικό ύψωμα (λέγεται Σορός) και υπάρχουν σημεία που οι άνθρωποι δεν έχουν οπτική ευθεία προς καμιά κεραία και χρησιμοποιούν Nova για να βλέπουν τηλεόραση.

Οι πομποι της ΕΡΤ οπως και των περισσοτερων ιδιωτικων βρισκονται στην κορυφη Αηδονακι (εκει ειναι και πυργος του ΟΤΕ ) που ειναι πιο πισω στον ογκο του Πηλιου και δεν εχει οπτικη επαφη με πολυ μεγαλο μερος της πολης του Βολου . Μονο ο ΑΝΤ1 τα τοπικα ASTRA , TRT και ισως και κανενα ακομη βρισκονται στην κορυφη Πλιασιδι που ειναι ορατη απο τον Βολο . Γαι το λογο αυτο εχει γινει το Κ.Ε Σωρου που εινα νοτια απο την πολη και το μονο που μεσολαβει μεταξυ της πολης και του Κ.Ε. ειναι η θαλασσα. Απο εκει πιανει το μεγαλυτρο μερος της πολης και η πλαγια του Πηλιου που βλεπει τον Βολο.
Εγω στο κεντρο της πολης τα ψηφιακα του πρωτου μπουκετου δεν μπορω να τα πιασω απο το Πηλιο αλλα μονο απο τον Σωρο.

giannis1010
18-05-2011, 01:05

Ακριβώς! και η Καλαμπάκα μόλις 20χλμ έξω από τα Τρίκαλα και δεν καλύπτεται επίσης από Δοβρούτσι!

stelios,gr
18-05-2011, 10:21
9 εμειναν!!!!

satfinder
18-05-2011, 10:26
Με τα τοπικά της περιοχής τί θα γίνει ; Ετοιμάζουν τίποτα ή θα πάνε άπατα ;

boltsis
18-05-2011, 12:32
Μένω Λάρισα και ήδη προμηθεύτηκα δέκτη για την Lcd μου.Έχω όμως και μια crt στο δωματιό μου, χρειάζεται να πάρω και για αυτήν κάποιο δέκτη?Μήπως θα κοπεί τελείως το αναλογικό?Σύγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί αλλά διάβασα γρήγορα όλες τις σελίδες του θέματος και δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα.

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
18-05-2011, 14:54
Μένω Λάρισα και ήδη προμηθεύτηκα δέκτη για την Lcd μου.Έχω όμως και μια crt στο δωματιό μου, χρειάζεται να πάρω και για αυτήν κάποιο δέκτη?Μήπως θα κοπεί τελείως το αναλογικό?Σύγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί αλλά διάβασα γρήγορα όλες τις σελίδες του θέματος και δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα.

Τα αναλογικα που ειναι στην DIGEA θα σταματησουν απο το Δοβρουτσι. Θα συνεχισουν απο το Πηλιο, οποτε θα τα λαμβανεις απο εκει.

giannis1010
18-05-2011, 15:39
Ξέρουμε πότε θα αρχίσουν τα test τους? μήπως και φτάνει καθόλου σήμα προς τα εδώ γιατί βάση ιχνοδιαγράμματος δεν είμαι μέσα!

stelios,gr
18-05-2011, 16:20
giannis1010 λογικα πρεπει να ξεκινησαν οι δοκιμες γτ χτες εχασα το σημα απο αρκετα καναλια κ μονο της ερτ επιανα ειμαι σχετικα κοντα στο κεντρο εκπομπης δοβρουτσιου αρα σημα καμπανα!!!

stelios,gr
21-05-2011, 08:49
6 ημερες μεινανε!!!!!!

TZE28
21-05-2011, 11:42
Αν αρχισουν δοκιμες μαλλον θα πρεπει να τις κανουν αργα το βραδυ, ξημερωματα δηλαδη.Παντως για Καλαμπακα λογικα θα πρεπει κατι να γινει μεσω Κορομιλιας.

doki
21-05-2011, 20:02
Απο 25 Μαϊου η ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ θα εκπέμπει ΨΗΦΙΑΚΑ (DVB-T)από το κέντρο εκπομπής Δοβρούτσι στη συχνότητα UHF 47. Παράλληλα το αναλογικό της πρόγραμμα θα συνεχίσει ως έχει κανονικά από το Δοβρούτσι στη γνωστή συχνότητα UHF 30 για όσους δεν έχουν επίγειο ψηφιακό δέκτη

dinosgr
21-05-2011, 22:13
Μπορεί κάποιος να κάνει μια αδρή εκτίμηση πότε θα καταφθάσει το ert hd στο Βόλο; Ευχαριστώ

doki
22-05-2011, 02:21
Μπορεί κάποιος να κάνει μια αδρή εκτίμηση πότε θα καταφθάσει το ert hd στο Βόλο; Ευχαριστώ
όταν το Πήλιο θα συμμετεχει στην ψηφιακή μετάδοση.... Είναι αδικία όμως για τους Βολιώτες που δεν θα έχουν πρόσβαση!

giannis1010
22-05-2011, 03:51
Παντως για Καλαμπακα λογικα θα πρεπει κατι να γινει μεσω Κορομιλιας.

Μακάρι αλλά δεν νομίζω φίλε μου….τουλάχιστον επίσημα δύσκολο να γίνει κάτι, γιατί η κορομηλιά αν δεν κάνω λάθος είναι στα επίσημα κέντρα εκπομπής που θα λειτουργήσουν τελευταία στιγμή πριν το switch off!

marios1234
22-05-2011, 04:04
Ας ελπισουμε να βγει νεα ΚΥΑ η οποια θα περιλαμβανει ΕΣΤΩ τον Σωρο!Ο Βολος ειναι πραγματι ο μεγαλος ''χαμενος'' της υποθεσης,τη στιγμη που ολες οι αλλες μεγαλες πολεις της Θεσσαλιας θα απολαμβανουν ψηφιακο σημα...

MATTHIAS
22-05-2011, 13:37
Ας ελπισουμε να βγει νεα ΚΥΑ η οποια θα περιλαμβανει ΕΣΤΩ τον Σωρο!Ο Βολος ειναι πραγματι ο μεγαλος ''χαμενος'' της υποθεσης,τη στιγμη που ολες οι αλλες μεγαλες πολεις της Θεσσαλιας θα απολαμβανουν ψηφιακο σημα...έχουν όμως Αχιλλέα Μπέο....

evam7
22-05-2011, 13:38
Ουσιαστικα η απωλεια ειναι η ΕΡΤ HD, γιατι τα υπολοιπα τα βλεπει αναλογικα ο Βολος. Εξ αλλου εχει και ...θαλασσα ενω οι λοιποι οχι!
Οσο για τον Μπεο, ας τον απολαυσουν (γιατι βρηκαν τον ανθρωπο που τους ταιριαζει) οσο ειναι εξω (ή στον Βολο)!

stelios,gr
22-05-2011, 15:03
5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΙΝΑΝΕ Κ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ!!!!!!

the_player
22-05-2011, 17:23
Ο Μπέος θα βγεί ευρώπη όμως:ernaehrung004:

andre74
23-05-2011, 00:09
Ουσιαστικα η απωλεια ειναι η ΕΡΤ HD, γιατι τα υπολοιπα τα βλεπει αναλογικα ο Βολος. Εξ αλλου εχει και ...θαλασσα ενω οι λοιποι οχι!
Οσο για τον Μπεο, ας τον απολαυσουν (γιατι βρηκαν τον ανθρωπο που τους ταιριαζει) οσο ειναι εξω (ή στον Βολο)!

Ναι, ως γνωστόν είναι μεγάλοι απατεώνες οι Βολιώτες γενικά από πάντα και εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν! (Ευλόγησον Δέσποταααα...)

stelios,gr
23-05-2011, 00:28
4 μερες μεινανε!!!!

evam7
23-05-2011, 00:32
Ναι, ως γνωστόν είναι μεγάλοι απατεώνες οι Βολιώτες γενικά από πάντα και εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν! (Ευλόγησον Δέσποταααα...)

Αυτο αποδειχθηκε απο την παραδοχη των λογων και πραξεων του Τσετσενου! Ομοιος ομοιω κλπ...

Απατεωνες; μπααα - κατι αλλο ειναι, αλλα ας μην ανοιξουμε...πολεμο!

MATTHIAS
23-05-2011, 09:12
Είπα να κάνω λίγο χιούμορ, εκτροχιαστήκαμε...ρε παιδιά, σεμνά!
Είδε κανείς φως από δοκιμαστικά? Πότε τα κάνουν? Να και 2, να και 3 να και 5 το πρωί δοκίμασα, πάπαλα!!!

gkarkalis
23-05-2011, 09:46
4 μερες μεινανε!!!!
Χαλάρωσε

mixalis
23-05-2011, 10:53

μήπως να πρόσεχες περισσότερο το τι γράφεις???????????? παρακαλώ να το διορθώσεις.

Nodens
23-05-2011, 14:11
27/5 θα εκπέμψουν ψηφιακά και τα ΤRT, ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΚΑΝΑΛΙ 10 από την συχνότητα 47.

papasouzakias
23-05-2011, 16:19
Δελτίο Τύπου της ΕΡΤ

Από την Παρασκευή 27 Μαΐου 2011, η ΕΡΤ ξεκινά τη μετάδοση του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου της από το Κέντρο Εκπομπής Δοβρουτσίου της Θεσσαλίας, το οποίο θα καλύπτει τους νομούς Λάρισας, Καρδίτσας και Τρικάλων.

Η ψηφιακή μετάδοση θα πραγματοποιηθεί από τον δίαυλο 43 (650 MHz) με τα τηλεοπτικά προγράμματα ΝΕΤ, ΕΤ1, ΕΤ3 και ΕΡΤ HD, καθώς και με τα πέντε ραδιοφωνικά (ΝΕΤ FM, Δεύτερο, Τρίτο, ΕΡΑ Σπορ και KOSMOS).

Για τη λήψη του ψηφιακού μπουκέτου της ΕΡΤ απαιτείται αποκωδικοποιητής MPEG 4, ενσωματωμένος στον τηλεοπτικό δέκτη ή εξωτερικός. Ειδικά για τη λήψη του πιλοτικού προγράμματος ΕΡΤ HD, ο αποκωδικοποιητής πρέπει να διαθέτει δυνατότητα απόδοσης σήματος υψηλής ευκρίνειας (HD).

Λόγω της υποχρεωτικής από τη νομοθεσία ανακατανομής συχνοτήτων, η αναλογική μετάδοση της ΕΤ1 από το Κέντρο Εκπομπής Δοβρουτσίου μεταφέρεται στον δίαυλο 57. Οι αναλογικές μεταδόσεις των καναλιών ΝΕΤ και ΕΤ3 παραμένουν στις ίδιες συχνότητες. Σημειώνεται ότι οι αναλογικές μεταδόσεις της ΝΕΤ, της ΕΤ1 και της ΕΤ3 από το Κέντρο Εκπομπής Δοβρουτσίου θα συνεχιστούν για διάστημα τριών μηνών, μετά την παρέλευση του οποίου θα διακοπούν οριστικά.

Η ψηφιακή μετάδοση στη Θεσσαλία τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, βάσει της πρωτοβουλίας του για εθνικό συντονισμό της μετάβασης στην επίγεια ψηφιακή τηλεόραση. Στο πλαίσιο αυτό, η ψηφιακή μετάβαση πραγματοποιείται από κοινού με τη Digea, η οποία μεταφέρει το ψηφιακό σήμα των ιδιωτικών τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας

Πηγή: http://www.ana-mpa.gr (http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=9962280)

Βασίλης Γ
23-05-2011, 19:39
Είδε κανείς φως από δοκιμαστικά? Πότε τα κάνουν? Να και 2, να και 3 να και 5 το πρωί δοκίμασα, πάπαλα!!!
Παλάβωσες; Περίμενες όλο το βράδι ή έβαζες ξυπνητήρι;
Υπομονή.

Κάποιοι άλλοι, καλό θα ήταν να ηρεμήσουν λίγο.

mapas
24-05-2011, 00:58
ναι όντως... το ίδιο χαζό ελληνικό πρόγραμμα που βλέπετε και στα αναλογικά θα βλέπετε... απλά θα βλέπετε την πετρούλα με λιγότερα χιόνια και είδωλα...

gkarkalis
24-05-2011, 07:57
ναι όντως... το ίδιο χαζό ελληνικό πρόγραμμα που βλέπετε και στα αναλογικά θα βλέπετε... απλά θα βλέπετε την πετρούλα με λιγότερα χιόνια και είδωλα...
:)

stelios,gr
24-05-2011, 08:41
3 μερες εμειναν!!!!!:a0210:

darios
24-05-2011, 09:22
Δεν καταλαβαινω γιατι τοση αγωνια επικρατει...
Το ιδιο χαλια προγραμμα θα βλεπουμε και απο ποιοτητα εικονας δεν θα δουμε και ιδιαιτερη διαφορα, πλην βεβαια της ERT HD.

MATTHIAS
24-05-2011, 09:30
Παλάβωσες; Περίμενες όλο το βράδι ή έβαζες ξυπνητήρι;
Υπομονή.

Κάποιοι άλλοι, καλό θα ήταν να ηρεμήσουν λίγο.
Όχι ξυπνούσαν τα τσιπιρίκια και αναγκαστικά ξυπνούσα κι' εγώ!!!

satfinder
24-05-2011, 16:51
Εδω και 1-2 μέρες η εικόνα σε αρκετά κανάλια (αναλογικά) (ετ1-ant1-star-alter-τηλεαστυ) έχει χειροτερέψει αισθητά.
Προφανώς προετοιμάζονται για τη μετάβαση...

doki
24-05-2011, 20:38
λογικά πρέπει απο το βράδυ σήμερα να αρχίσουν οι δοκιμές!

garfield
24-05-2011, 21:01
εχω νοβα...
δε με νοιαζει το Δοβρουτσι και το Πηλιο....

-bye-

satfinder
24-05-2011, 21:06
εχω νοβα...
δε με νοιαζει το Δοβρουτσι και το Πηλιο....

-bye-

ναι, αλλά δεν έχεις high definition ... (ert hd) :P

stelios,gr
25-05-2011, 00:11
Ποιος σκεφτεται τη ΝΟΒΑ τωρα?Τετοια ωρα τετοια λογια,2 μερες μεινανε!!!!!

doki
25-05-2011, 05:22
Επιτέλους άρχισαν οι δοκιμές ώρα 05:12 και στις συχνοτητες 22 και 29 εκμπέμπουν τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας .. Εδώ στην Καρδίτσα και στο κέντρο της πόλης 100% το σήμα λεει το μηχάνημα μου.. Για να δούμε τι θα ακολουθήσει!!!!!

doki
25-05-2011, 05:55
ώρα: 05:47 λήξη δοκιμών της Digea

panos196
25-05-2011, 08:56
Τρίκαλα σήμερα στις 5 και δέκα το πρωί σήμα 90% Τα κανάλια της digea κατέβηκαν της ερτ οχι

proaskos
25-05-2011, 08:57
Οι Δοκιμες ειχαν ξεκινησει κατα τις 2.30, Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα τα χρωματα πιο καλα μου φανηκαν στην αναλογικη μεταδοση, ιδιως στο Αλφα, ο ΑΝτ1 σαν να το καλυπτει ενα πεπλο ομιχλης... το Σκαι εκανε καποια σπασιματα στην αρχη αλλα μετα εστρωσε.
Περιοχη καρδιτσας με σημα φουλ.

panos196
25-05-2011, 09:07
Οι Δοκιμες ειχαν ξεκινησει κατα τις 2.30, Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα τα χρωματα πιο καλα νομιζω ειναι στην αναλογικη μεταδοση, ιδιως στο Αλφα, ο ΑΝτ1 σαν να το καλυπτει ενα πεπλο ομιχλης... το Σκαι εκανε καποια σπασιματα στην αρχη αλλα μετα εστρωσε.

ΣΥΜΦΩΝΩ Τα αναλογικά εχουν πιω ζωντανά χρώματα ειδικά στον αλφα...Τα φηφιακά μπορεί να μην εχουν χιόνια η είδωλα αλλά τα χρώματα είναι κάπως ξεθωριασμένα σαν να μην εχουν κοντράστ...τα ιδια μου ελεγε και ενας φίλος απο θεσσαλονίκη ...οσο για το σήμα ...ο ενας δέκτης δείχνει σήμα 75% ο αλλος δείχνει 90%...

MATTHIAS
25-05-2011, 09:18
Λαθος ώρα ξυπνήσανε τα τέκνα..3:15...:ADFAD2:

doki
25-05-2011, 12:16
η ερτ εκανε δοκιμες καθόλου??

MATTHIAS
25-05-2011, 13:25
Ποιός ξέρει...να συνεννοηθούμε απόψε να βάλουμε σκοπιές?

Βασίλης Γ
25-05-2011, 18:57
Ποιός ξέρει...να συνεννοηθούμε απόψε να βάλουμε σκοπιές?
Συμφωνώ. Θα είσαι 00:00 - 06:00. Μετά αναλαμβάνω εγώ... :2thumb22sup: :Banane0:

Ξαναλέω: υπομονή

doki
26-05-2011, 02:26
ώρα 2:18 έναρξη δοκιμών digea

gkarkalis
26-05-2011, 06:29
6:15 λήξη δοκιμών.

MATTHIAS
26-05-2011, 09:00
Δεν ξέρω για χτες, αλλά σήμερα μια χαρά τα είδα τα χρώματα...
και στον Edision Argus 2in1, και -πολύ περισσότερο- στο PlayTV του PS3 όπου η εικόνα είναι απίστευτη!
ναι, ξύπνησαν τα μικρά τη σωστή ώρα...

MATTHIAS
26-05-2011, 09:03
Όσο για την ΕΡΤ...ή που είναι τόσο σίγουροι και έτοιμοι και "παίζουν μπάλα" με τον αέρα του πρώτου σε τεχνογνωσία και εξοπλισμό, ή που λειτουργούν με τη νοοτροπία 2004 Olympic Games: "γιατί νωρίτερα από την τελευταία στιγμή";

stelios,gr
26-05-2011, 09:10
1 ημερα εμεινε!!!!Αντε επιτελους να δουμε εικονα κ ηχο της προκοπης!!!!!!!!!!!!!:a0210:

proaskos
26-05-2011, 10:04
Δεν ξέρω για χτες, αλλά σήμερα μια χαρά τα είδα τα χρώματα...
και στον Edision Argus 2in1, και -πολύ περισσότερο- στο PlayTV του PS3 όπου η εικόνα είναι απίστευτη!
ναι, ξύπνησαν τα μικρά τη σωστή ώρα...

Ναι και εμενα σημερα μια χαρα μου φανηκαν, σε συγκριση με την πρωτη μερα δοκιμων. Θα δουμε απο αποψε που θα ειναι μονιμο.
Εξαιρετικη εικονα παντως...
Σχετικα με τα τοπικα ξερει κανεις τιποτα; Το ΘΕΣΣΑΛΙΑ μια ανακοινωση που ειχε στο fb σχετικα με την εκπομπη ψηφιακου σηματος την βγαλαν...

MATTHIAS
26-05-2011, 10:43
όταν λέμε απόψε εννούμε ότι 00:00 ξεκινάνε? ωχ, από τις 4μιση το πρωί θα με πάρει τηλέφωνο η γιαγιά από το χωριό..."καλά ρε πιδι'μ γιατί δεν ήρθις να του φκιάσς ακόμα;"μόνο Δοβρούτσι βλέπει η γιαγιά...
το καλό είναι ότι τελικά δεν χρειάζεται εγώ να γυρίσω κεραία όπως φοβόμουνα...με τον ενισχυτή που έχω, και Πήλιο μια χαρά βλέπω και επάρκεια για το ψηφιακό σήμα έχω...

doki
26-05-2011, 14:21
* Δεν επιβεβαιώνονται οι πληροφορίες που θέλουν και 3 τοπικά κανάλια: TRT, Θεσσαλία και TV10 , να εκπέμπονται ψηφιακά την ίδια μέρα από το κανάλι 47. Όπως αναφέρθηκε τα τοπικά κανάλια δεν δεσμεύονται για ψηφιακή μετάδοση πριν από το οριστικό switch off αναλογικής το 2012 ή 2013 ενώ κατά άλλους το 2015! Πηγή satleo

giorgosk
26-05-2011, 15:24
Και η Αγιά πάντως δύσκολα πιστεύω να πιάνει ψηφιακό σήμα.

the_player
26-05-2011, 15:48
δεν σας βάζουν και τα Mad, mtv, sport tv, να χει να βλέπει κ κάτι η νεολαία δλδ, με μεγκα και σταρ μόνο τι να λέει, τεσπα έτσι κι αλλιώς η νεολαία στο ιντερνετ είναι όχι στην τηλεόραση..

stelios,gr
26-05-2011, 18:02
Eγω παντως θα χω σημα καμπανα!!!!!!!!!!!1:firstprize:

doki
26-05-2011, 18:14
Eγω παντως θα χω σημα καμπανα!!!!!!!!!!!1:firstprize:

και εγώ στην Κάρδιτσα 100% σήμα δηλαδή μονο εσύ θα έχεις!

proaskos
26-05-2011, 18:43
Οι πιο πολλοι παιδια σημα καμπανα θα χουμε, καμπος ειμαστε, ολοι στο ισιωμα :p αν δεν ειχαμε και εδω σημα καμπανα που θα χε;

evam7
26-05-2011, 20:22
Οι πιο πολλοι παιδια σημα καμπανα θα χουμε, καμπος ειμαστε, ολοι στο ισιωμα :p αν δεν ειχαμε και εδω σημα καμπανα που θα χε;

Για να δουμε με τους παππουδες στα ορεινα...

Dimitriss19
26-05-2011, 20:45
Παιδιά καλησπέρα!
Επεσα τυχαία στο φόρουμ μιας και τις τελευταίες μέρες ψάχνω για αποκωδικοποιητη και μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ ως προς τον ποιο να επιλέξω. :ernaehrung004:
Μια απορία που έχω ειναι αν υπάρχει περίπτωση να πιάνουν ψηφιακό σήμα και τα παράλια της Λάρισας αλλά με ολόκληρο Κίσσαβο μπροστά μαλλον αδύνατο έτσι?

marios1234
26-05-2011, 21:03
Στα παραλια της Λαρισας ειναι πολυ πιθανο να βγαινουν τα ψηφιακα απο Χορτιατη!

skiabox
26-05-2011, 21:26
Έχω πάρει τον turbo-x hdmi από το πλαίσιο εδώ και κανένα μήνα.
Να κάνω κανένα update πριν τον βάλω σε λειτουργία?
Και αν ναι πώς γίνεται?

skiabox
26-05-2011, 21:36
Κάνω ένα σκανάρισμα τώρα να δω μπας και έχει ξεκινήσει τίποτα!

evam7
26-05-2011, 21:47
Παιδιά καλησπέρα!
Επεσα τυχαία στο φόρουμ μιας και τις τελευταίες μέρες ψάχνω για αποκωδικοποιητη και μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ ως προς τον ποιο να επιλέξω. :ernaehrung004:
Μια απορία που έχω ειναι αν υπάρχει περίπτωση να πιάνουν ψηφιακό σήμα και τα παράλια της Λάρισας αλλά με ολόκληρο Κίσσαβο μπροστά μαλλον αδύνατο έτσι?

Τα παραλια πιανουν αριστα απο τοτε που αρχισε η εκπομπη στη Θεσ/νικη!

Nodens
26-05-2011, 22:08
Έτσι ακριβώς!

Dimitriss19
26-05-2011, 22:11
Ούτε που το είχα σκεφτεί οτι μπορεί να πιάνει απο Θεσσαλονίκη αν και στο χάρτη φαινόταν να είναι μέσα στην περιοχή κάλυψης, thanks :a0210:

panos196
26-05-2011, 22:43
* Δεν επιβεβαιώνονται οι πληροφορίες που θέλουν και 3 τοπικά κανάλια: TRT, Θεσσαλία και TV10 , να εκπέμπονται ψηφιακά την ίδια μέρα από το κανάλι 47. Όπως αναφέρθηκε τα τοπικά κανάλια δεν δεσμεύονται για ψηφιακή μετάδοση πριν από το οριστικό switch off αναλογικής το 2012 ή 2013 ενώ κατά άλλους το 2015! Πηγή satleo

Σε μεσημεριανη εκπομπή στο ΤV10 ο δημοσιογράφος χρ. Πίσσας είπε οτι τα 3 τοπικά κανάλια: TRT, Θεσσαλία και TV10 , θα εκπέμπονται ψηφιακά την ίδια μέρα απο δοβρούτσι απο την εταιρεία digital union.

Βασίλης Γ
26-05-2011, 22:46
Σε μεσημεριανη εκπομπή στο ΤV10 ο δημοσιογράφος χρ. Πίσσας είπε οτι τα 3 τοπικά κανάλια: TRT, Θεσσαλία και TV10 , θα εκπέμπονται ψηφιακά την ίδια μέρα απο δοβρούτσι απο την εταιρεία digital union.
Σε λίγη ώρα...θα ξέρουμε

proaskos
26-05-2011, 22:54
Λιγες ωρες μετα τα μεσανυχτα λεει, μαλλον κατα τις 2 που αρχιζαν τα δοκιμαστικα θα αρχισει και η κανονικη εκπομπη.

http://i55.tinypic.com/2dah8ug.jpg

proaskos
27-05-2011, 00:19
Η ΕΡΤ ξεκινησε παιδες, ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 και ΕΡΤHD εκπεμπουν!!!!

doki
27-05-2011, 00:20
τα κανάλια της ερτ είναι στον αέρα εδω και λίγα λεπτα μαζι και το ερτ HD

doki
27-05-2011, 00:21
Η θεσσαλία τηλεόραση σύμφωνα με πληροφορίες θα αρχίσει αύριο το βράδυ

drbox
27-05-2011, 00:31
τα κανάλια της ερτ είναι στον αέρα εδω και λίγα λεπτα μαζι και το ερτ HD
καναλι 43

johny
27-05-2011, 00:39
Καμπάνα παίζει η ερτ.άψογη εικόνα.Δεν μπορούσαν να το βάλουν πριν τις 10 να δούμε και ματσάκι. :cool:

tolias
27-05-2011, 00:43
Έχω πάρει τον turbo-x hdmi από το πλαίσιο εδώ και κανένα μήνα.
Να κάνω κανένα update πριν τον βάλω σε λειτουργία?
Και αν ναι πώς γίνεται?
Για οτι θες να μάθεις για αυτόν τον δέκτη, κοίτα εδώ, και ιδίως από την σελίδα 13 και μετά.
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=58068

doki
27-05-2011, 00:45
καθόλου δοκιμές η ερτ και βγήκε με την μια στον αέρα μπράβο της .Τωρα απομένει να δουμε το ιστορικό switch off που θα γίνει στις επόμενες ώρες!

stelios,gr
27-05-2011, 00:47
το ψηφιακο σημα ειναι γεγονος με πρωτα τα καναλια της ερτ κ θεσσαλια κ τρτ κ τν 10 + 5 ραδιοφωνα!!!!

stelios,gr
27-05-2011, 00:50
απλα στα περιφερειακα καναλια που ανεφερα πριν δεν εχω εικονα κ ηχο ακομη μονο της ερτ

gkarkalis
27-05-2011, 00:51
το ψηφιακο σημα ειναι γεγονος με πρωτα τα καναλια της ερτ κ θεσσαλια κ τρτ κ τν 10 + 5 ραδιοφωνα!!!!

θεσσαλια κ τρτ κ τν 10;

skiabox
27-05-2011, 00:54
Τα έπιασα και εγώ τα ψηφιακά της ΕΡΤ.
Αναμένουμε και την digea μετά τις 02:00 !

proaskos
27-05-2011, 00:55
θεσσαλια κ τρτ κ τν 10;
Ναι καναλι 47, προς το παρον μια δειχνει μια χανει εικονα...

doki
27-05-2011, 00:55
θεσσαλια κ τρτ κ τν 10;

εγώ πάντως έκανε λήψή τα περιφεριακά κανάλια αλλά το θεσσαλια το τρτ δεν τα ανοίγει και το 10 τω ανοίγει αλλα τελειώς χάλια εικόνα

stelios,gr
27-05-2011, 00:57
τα καναλια της ερτ μου ρχονται με ενταση σηματος 80% κ ποιοτητα σηματος 92%!!!!

skiabox
27-05-2011, 01:00
Ένταση σήματος 50% και κάτι εδώ.
Ποιότητα σήματος 95% νομίζω.

doki
27-05-2011, 01:04
τα καναλια της ερτ μου ρχονται με ενταση σηματος 80% κ ποιοτητα σηματος 92%!!!!
βάλε αλλη κεραία έγω κεντρο Καρδίτσας 100% ποιότητα σήματος

stelios,gr
27-05-2011, 01:06
καλα εσυ εισαι 40 χλμ αποσταση ενω εγω ειμαι ενα τσιγαρο δρομο!!!!!

giorgosk
27-05-2011, 01:08
Το ERT HD τέλειο ε.
Τα υπόλοιπα ισχύς 96% και ποιότητα 100%.

stelios,gr
27-05-2011, 01:10
κ κεραια flashd απο ikusi σου λεει κατι?

drbox
27-05-2011, 01:11
βάλε αλλη κεραία έγω κεντρο Καρδίτσας 100% ποιότητα σήματος
Δεν πιστευω οτι εχει να κανει αποκλειστικα με την κεραια αλλα και με την ευαισθησια του tuner αλλα και τον τροπο μετρησης του tuner. Λαρισα 100% ο ενας δεκτης ,λιγο παρακατω οι αλλοι δυο.

Serafeim Karakostas
27-05-2011, 01:15
Δεν πιστευω οτι εχει να κανει αποκλειστικα με την κεραια αλλα και με την ευαισθησια του tuner αλλα και τον τροπο μετρησης του tuner.
Πολύ σωστός.:a0210:

doki
27-05-2011, 01:15
Δεν πιστευω οτι εχει να κανει αποκλειστικα με την κεραια αλλα και με την ευαισθησια του tuner αλλα και τον τροπο μετρησης του tuner. Λαρισα 100% ο ενας δεκτης ,λιγο παρακατω οι αλλοι δυο.
το βασικό είναι αυτό ,παίζει ρόλο καθε μήχανήμα τι tuner φοράει κάθε μηχάνημα και την ευαισθησια που έχει!

giorgosk
27-05-2011, 01:30
Μια πρώτη εικόνα

http://img593.imageshack.us/img593/285/erthd.jpg
http://img269.imageshack.us/img269/1498/et1qx.jpg
http://img12.imageshack.us/img12/5435/netls.jpg
http://img546.imageshack.us/img546/8079/et3.jpg

gkarkalis
27-05-2011, 01:32
Θολούρα και χρώματα ότι ναναι...cartoon ole!

TZE28
27-05-2011, 01:41
Καλαμπακα ενταση σηματος 65, ποιοτητα 55.Αν αλλαξω καλωδιο και κεραια που ειναι σε αθλια κατασταση πιστευω να βελτιωθει το σημα.Επισης τη κεραια τη γυρισα στο περιπου.Αυριο θα το ψαξω περισσοτερο.Παρολα αυτα η εικονα ειναι αψογη.

doki
27-05-2011, 01:44
Καλαμπακα ενταση σηματος 65, ποιοτητα 55.Αν αλλαξω καλωδιο και κεραια που ειναι σε αθλια κατασταση πιστευω να βελτιωθει το σημα.Επισης τη κεραια τη γυρισα στο περιπου.Αυριο θα το ψαξω περισσοτερο.Παρολα αυτα η εικονα ειναι αψογη.
καλησπέρα φιλε μου η Καλαμπάκα θα έχει πρόσβαση στη ψηφιακή ή μόνο ένα μέρος απο την Καλαμπάκα? Γιατί πολλα ακουγονται ότι δεν θα έχει πρόσβαση !

giorgosk
27-05-2011, 01:47
Λάρισα ισχύς 96% και ποιότητα 100%.

Μόλις σταμάτησε η αναλογική εκπομπή των καναλιών της DIGEA.
Κάνω αναζήτηση τώρα να δω.

giannis1010
27-05-2011, 01:47

Γεια σου συμπολίτη! Που περίπου είσαι στην Καλαμπάκα και έχεις σήμα; Σε ποιες συχνότητες γιατί μόνο η 22 είναι κενή από αναλογικα! Και προς τα που έχεις στραμενη την κεραία; Ρωτάω πολλά ε;;;; Ευχαριστώ πολύ

doki
27-05-2011, 01:55
αυτην την στιγμή μόνο το αλτερ βλέπω απο αναλογικά ολα τα αλλα ειναι off ξεκινάει η αντιστροφη μέτρηση!!!!!

TZE28
27-05-2011, 01:58
Κανονικα η Καλαμπακα δεν περιλαμβανεται στη περιοχη καλυψης που δινει η digea για τη Θεσσαλια.Οπως ομως αναφερει η περιχη καλυψης που δινει ειναι ενδεικτικη.Εγω μενω αρκετα ψηλα παντως.

satfinder
27-05-2011, 01:59
προς το παρών τα ιδιωτικά δεν έχουν "ξυπνήσει" ακόμα :)
Θεσσαλία tv και TRT χωρίς ήχο και εικόνα, tv10 μόνο ήχο.
κατά τ'άλλα τέλειο σήμα !!!

dimitris90
27-05-2011, 01:59
Εγώ γιατί πιάνω αναλογικά ακόμη; Λάρισα κοντά στον ΟΣΕ

drbox
27-05-2011, 02:01
Εγώ γιατί πιάνω αναλογικά ακόμη; Λάρισα κοντά στον ΟΣΕ
Απο Πηλιο ισως...

TZE28
27-05-2011, 02:01
Στα νεοχωρια.Στο καναλι 43 .Προς το παρων μονο της ερτ.

giorgosk
27-05-2011, 02:02
αυτην την στιγμή μόνο το αλτερ βλέπω απο αναλογικά ολα τα αλλα ειναι off ξεκινάει η αντιστροφη μέτρηση!!!!!

Έκλεισαν το 22 που ήταν ο ΑΛΦΑ.

Εδώ Λάρισα βλέπω και το ΣΚΑΙ αναλογικά τώρα όπως επίσης και ΑΛΤΕΡ, ΑΝΤΕΝΝΑ ΜΕΓΚΑ

satfinder
27-05-2011, 02:03
το αστείο είναι πως μόλις άρχισε τρελή βροχή !!!

Για να τους δούμε και με άσχημο καιρό ;)

giannis1010
27-05-2011, 02:04
Στα νεοχωρια.Στο καναλι 43 .Προς το παρων μονο της ερτ.

Ευχαριστώ...είσαι όντως ψηλά...εγώ κέντρο τίποτα απολύτως....να υποθεσω κεραία λίγο πιο δεξιά από τον Άγιο στεφανό;

skiabox
27-05-2011, 02:04
Περιμένω να πάει 2 η ώρα να τσεκάρω για digea!

doki
27-05-2011, 02:05
Έκλεισαν το 22 που ήταν ο ΑΛΦΑ.

Εδώ Λάρισα βλέπω και το ΣΚΑΙ αναλογικά τώρα όπως επίσης και ΑΛΤΕΡ, ΑΝΤΕΝΝΑ ΜΕΓΚΑ
ναι έχεις δίκαιο .. Πάντως το κανάλι D.U Promo που είναι στην συχνότητα 47 (τοπικα) διαφημίζει ένα κατάστημα με δορυφορικά μηχανήματα!το προσέξατε?

giorgosk
27-05-2011, 02:06
Μπορείτε να μου πείτε γιατί όταν αλλάζω με το τηλεκοντρόλ τα ψηφιακά ( ΝΕΤ ΕΤ-1 ΕΤ-3 ) υπάρχει καθυστέρηση 1-2 sec μέχρι να εμφανιστεί η εικόνα.

Ενώ στα sport plus cine plus δεν συμβαίνει αυτό.

drbox
27-05-2011, 02:07
Καποια στιγμη επιανα το tv10 με χιονια. Αν ειχε και λιγο ειδωλο θα νομιζα οτι ειναι 3d.

doki
27-05-2011, 02:09
Καποια στιγμη επιανα το tv10 με χιονια. Αν ειχε και λιγο ειδωλο θα νομιζα οτι ειναι 3d.
δοκιμες είναι

gkarkalis

TV 10 τώρα και σε 3D:Banane0:

skiabox
Μπορείτε να μου πείτε γιατί όταν αλλάζω με το τηλεκοντρόλ τα ψηφιακά ( ΝΕΤ ΕΤ-1 ΕΤ-3 ) υπάρχει καθυστέρηση 1-2 sec μέχρι να εμφανιστεί η εικόνα.

Αυτό πρέπει να εξαρτάται από τον αποκωδικοποιητή που έχεις.

giorgosk
27-05-2011, 02:10
ναι έχεις δίκαιο .. Πάντως το κανάλι D.U Promo που είναι στην συχνότητα 47 (τοπικα) διαφημίζει ένα κατάστημα με δορυφορικά μηχανήματα!το προσέξατε?

Κατάστημα της Λάρισας βλέπω να διαφημίζεται.

drbox
27-05-2011, 02:10
Περιμένω να πάει 2 η ώρα να τσεκάρω για digea!
Γερμανικο νουμερο σκοπια παλι;

giorgosk
27-05-2011, 02:11

Μα είναι ενσωματωμένος στην τηλεόραση.

TZE28
Τη κεραια τη γυρισα πριν απο λιγο βιαστικα.Δοκιμασε μεταξυ αγιου Στεφανου και βραχου θεοπετρας.Δε σου δινει καθολου σημα?

MATTHIAS
Τα της ερτ πιξελιάζουν και παγώνουν καιστους δυο δεκτες...σημα στο 75-80%...λάρισα...από άλλα δεν βλέπω τιποτε ακόμη...σε άλλον κανένα το ίδιο;

doki
το σκαι έβγαλε εικόνα που δίνει συμβουλές για την επίγεια

gkarkalis
27-05-2011, 02:12

Σε panasonic 42G10 με ενσωματωμένο δέκτη η εναλλαγή καναλιών γίνεται ταχύτατα.

giannis1010
27-05-2011, 02:13
Τη κεραια τη γυρισα πριν απο λιγο βιαστικα.Δοκιμασε μεταξυ αγιου Στεφανου και βραχου θεοπετρας.Δε σου δινει καθολου σημα?

Όχι,μάλλον θα το παιδεψω αύριο καλύτερα με την κεραία ( είμαι ανάμεσα απο τις 2 πλατείες δημαρχείου και κεντρική )

giorgosk
27-05-2011, 02:15
Τα της ερτ πιξελιάζουν και παγώνουν καιστους δυο δεκτες...σημα στο 75-80%...λάρισα...από άλλα δεν βλέπω τιποτε ακόμη...σε άλλον κανένα το ίδιο;

Στη Φιλιππούπολη έχω σήμα 96%.

doki
27-05-2011, 02:16
καλη αρχή ανοιξαν τα κανάλια της digea

satfinder
27-05-2011, 02:16
2.10 όλα στον αέρα !

giorgosk
27-05-2011, 02:19
Ακόμη λαμβάνω το ΜΕΓΚΑ ΑΛΤΕΡ αναλογικά.

gkarkalis
27-05-2011, 02:19
Παίζει μεγάλο ρόλο και ο δέκτης που έχεις και οι ρυθμίσεις της τηλεόρασης.

Σε panasonic 42g10 άριστη εικόνα χωρίς να πειράξω τίποτα από ρυθμίσεις και μάλιστα με την ρύθμιση της ευκρίνειας στο 10!!.

Σε Sony 26v4500 αρκετό πιξέλιασμα αλλά βελτιώνεται αρκετά από τις ρυθμίσεις.(Η χειρότερη επιλογή που έκανα σε τηλεόραση!!)

Σε philips 32pfl9603d me Digital world 150 πιξέλιασμα αρκετό αλλά διορθώνεται κάπως.

Panasonic 42g10 εικόνα super.Και χρωματικά άριστη.(Ακόμα και από πολύ κοντινή απόσταση)

MATTHIAS
27-05-2011, 02:23
όταν λέμε ρυθμίσεις τηλεόρασης;philips 32pf9830...δεκτες edision argus mini 2in1ip & play tv του ps3....

MATTHIAS
27-05-2011, 02:27
την τρωμε λίγο και από τη βροχη, ή μου φαίνεται;

proaskos
27-05-2011, 02:29

Και σε εμενα με LG tv με ενσωματωμενο δεκτη αργει λιγακι παραπανω στα της ερτ και της digea σε συγκριση με τα cine,spor+
Μαλλον εχει να κανει με το mpeg4 και το mpeg2

drbox
27-05-2011, 02:30
την τρωμε λίγο και από τη βροχη, ή μου φαίνεται;
To πολυ πολυ να πεσει λιγο η σταθμη και η ποιοτητα σηματος. Δεν πρεπει να επηρρεαζει.

giorgosk
27-05-2011, 02:30
Και σε εμενα με LG tv με ενσωματωμενο δεκτη αργει λιγακι παραπανω στα της ερτ και της digea σε συγκριση με τα cine,spor+
Μαλλον εχει να κανει με το mpeg4 και το mpeg2

Ίσως να θέλει αναβάθμιση.

Μάλλον με την βροχή να αργήσουν οι τεχνικοί λιγάκι.

TZE28
27-05-2011, 02:33
Πως γινεται να πιανω της ερτ και να μην πιανω τα ιδιωτικα.Εχουν τοση διαφορα στο σημα.

giorgosk
27-05-2011, 02:33
Άντε βγήκαν στον αέρα και τα ψηφιακά της Digea.

Είμαι περίεργος να δω με τη ισχύ τα πιάνω εδώ.

satfinder
27-05-2011, 02:34
Στα ψηφιακά...
Συνολικά έχουμε 23 τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς, 1 κενό και 1 το ΕΡΤ-HD.
Άριστα

doki
27-05-2011, 02:35
Πως γινεται να πιανω της ερτ και να μην πιανω τα ιδιωτικα.Εχουν τοση διαφορα στο σημα.

σε ποια περιοχή είσαι?

proaskos
27-05-2011, 02:36
καναλι 29 παιρνω σημα σχεδον ιδιο με της ερτ, περιπου 80% ενταση και 100% ποιοτητα, ενω απο καναλι 22 παιρνω πιο χαμηλο, 65% ενταση και 100% ποιοτητα

giannis1010
27-05-2011, 02:40

Και να σκεφτείς ότι η 22 συχνότητα είναι κενή ενώ η 43 που πιανεις την ΕΡΤ έχει το σταρ αναλογικά!!!!!μάλλον η digea θα εκπέμπει ή πιο χαμηλά η θα έχει αλλιώς τα πάνελ σε σχέση με τη ΕΡΤ !

giorgosk
27-05-2011, 02:40
Λοιπόν στο 22 100% ισχύς και ποιότητα.
Και στο 29 100% ισχύς και ποιότητα.
Τέλεια.

Αυτό που με προβληματίζει είναι μια μικρή καθυστέρηση στην αλλαγή των καναλιών.

gkarkalis
27-05-2011, 02:42
Και επειδή μας είχαν πρήξει με τα διαφημιστικά τους περί τέλειας εικόνας....
Για κάντε ένα check για να δείτε την διαφορά μεταξύ αναλογικού και ψηφιακού σήματος όσοι πιάνεται καλό σήμα αναλογικό από πήλιο σε ant1 ή mega και θα καταλάβετε...
Ant1 με σήμα καμπάνα αναλογικό από πήλιο - Ant1 Ψηφιακό από Δοβρούτσι
Σημειώσατε 1!!!:violent-smiley-030:

Μόνο το ΕΡΤ HD θα κάνει την διαφορά.....

Kai όπως έχει αναφερθεί άπειρες φορές. Το καλό αναλογικό υπερτερεί του ψηφιακού εκτός αν μιλάμε για HD.Πράγμα που δεν υπάρχει στα ελληνικά σκουπιδοκάναλα.! (Πλήν της ΕΡΤ HD)

gkarkalis
27-05-2011, 02:46
όταν λέμε ρυθμίσεις τηλεόρασης;philips 32pf9830...δεκτες edision argus mini 2in1ip & play tv του ps3....

Mpeg noise reduction...sharpness...active control.....clarity....klp Ανάλογα με την τηλεόραση...

karetsos
27-05-2011, 02:47
το περίεργο είναι ότι ενώ τα ιδιωτικά τα δείχνει άψογα, στα κανάλια της ερτ κάνει σπασίματα... (με αποκωδικοποιητή crypto 250), ενώ στην TV που έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή τα πιάνει όλα μια χαρα...

satfinder
27-05-2011, 02:50
στη samsung σειρα Β με ενσωματωμένο γυρίζοντας όλα τα ψηφιακά,
ελάχιστα σπασίματα (2 για την ακρίβεια) σε διάστημα μιας ωρας.

gkarkalis
27-05-2011, 02:53
το περίεργο είναι ότι ενώ τα ιδιωτικά τα δείχνει άψογα, στα κανάλια της ερτ κάνει σπασίματα... (με αποκωδικοποιητή crypto 250), ενώ στην TV που έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή τα πιάνει όλα μια χαρα...

Οι ενσωματωμένοι δέκτες έχουν συνήθως μεγαλύτερη ευαισθησία (Καλύτερο tuner) Eπίσης και καλύτερη εικόνα.

karetsos
27-05-2011, 02:56
ναι, αλλά μιλάμε για την ιδια κεραία...

γιατί να πιάνει τα ιδιωτικά (meg, ant1, alpha κτλ) μια χαρά και την ίδια στιγμή να κάνει σπασίματα μόνο στα κρατικά;

gkarkalis
27-05-2011, 03:01

γιατί να πιάνει τα ιδιωτικά (meg, ant1, alpha κτλ) μια χαρά και την ίδια στιγμή να κάνει σπασίματα μόνο στα κρατικά;
Αν κατάλαβα καλά:
........
ενώ στην TV που έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή τα πιάνει όλα μια χαρα...
.....................

Ίδια κεραία αλλά διαφορετικοί αποκωδικοποιητές σήματος MPEG4.
Ο ένας εξωτερικός και ο άλλος ενσωματωμένος στην τηλεόραση.

drbox
27-05-2011, 03:03

Crypto ειναι...

gkarkalis
27-05-2011, 03:04
:a0210:
Crypto ειναι...

gkarkalis
27-05-2011, 03:07
:Καλό βράδυ.Αρκετά ξενύχτισα με την digea. :)
Aπό αύριο :SFGSFGSF: Τατιάνα κλπ σκουπιδαριά χωρίς χιόνια και είδωλα.

skiabox
27-05-2011, 03:08
Όλα καλά και εδώ.
Εννοείται ότι δεν κερδίζεις τίποτα μέσα σε πόλεις.
Πιο πολύ με τα ψηφιακά κερδίζεις προς τα έξω, σε περιοχές που είχανε πρόβλημα με την αναλογική λήψη.
Επίσης να σημειώσω ότι τα ελληνικά κανάλια δεν έχουν εξοπλισμό για παραγωγή hd.
Ότι δείτε στο ERT HD είναι παραγωγή εξωτερικού.

drbox
27-05-2011, 03:15
Καλη μερα σε ολους. Παω για υπνο.

tolias
27-05-2011, 03:45

Sport+ Cine+ είναι mpeg2 (για λίγο καιρό ακόμα) ενώ ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3 είναι mpeg4. Το mpeg4 έχει πιο πολλές δυνατότητες, αλλά καθυστερεί λίγο πιο πολύ στις αλλαγές καναλιών.

SonyBoss
27-05-2011, 04:53
http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67866&stc=1&d=1306460604
έφτασε και στη θεσσαλία

kokolokor5
27-05-2011, 08:55
:....Aπό αύριο :SFGSFGSF: Τατιάνα κλπ σκουπιδαριά χωρίς χιόνια και είδωλα.

Χα-χα !! Ετσι !! Το σημα αλλαξε,το προγραμμα οχι ! Παλι θα τρωμε την σαβουρα και τις επαναληψεις στην μαπα !
Αλλα και η εικονα που εχουν (πλην της ert hd) δεν ειναι και οτι καλυτερο :violent-smiley-030: Μονο γι αυτην την κινηση της ερτ σε HD αξιζει ενα μπραβο.

jackal
27-05-2011, 09:13
με την καλαμπακα τι εγινε τελικα ? τα παιδια ποιο πανω ας μας πουνε οταν ξανα δοκιμασουν

karetsos
27-05-2011, 09:20
και ηπια τον πόνο με την τσανάκα, στην Καλαμπάκα, στην Καλαμπάκα... :bigcry:

jackal
27-05-2011, 09:25
και ηπια τον πόνο με την τσανάκα, στην Καλαμπάκα, στην Καλαμπάκα... :bigcry:

ετσι ετσι λα λα λα λα λα λα.......θα μας τα παρει το νοβα παλι....εχεις hd !!!!!!

kozel27
27-05-2011, 09:36
Τι γίνεται ρε παιδια ok περιμεναμε μπηκαν τα καναλια τα ειδαμε και καπακι χαθηκαν μερικα "no signal " και μετα δεν τα ανιχνευει καν τα " MEGA , ET1 NET , ET3 , SKAI STAR " ...

Ερωτησεις το εχετε-ειχατε και αλλοι το θεμα ? Υπαρχει βλαβη ? Ξέρει κανένας τιποτα ?

Η να ψαχτω με τον αποκωδικοποιτη μηπως έχω κανα θεμα ,,,,παντως οπως και να χει ,,ναι τωρα βλεπουμε ,τι ψαρια πιανει η TV μας ...:fahne90:

stelios,gr
27-05-2011, 09:55
εγω παντως τα πιανω ολα καλα εκτος βεβαια τα περιφερειακα καναλια για να δουμε ποτε θα τα ανοιξουν αυτα.....

MATTHIAS
27-05-2011, 10:04
Στο γονόσπιτο με philips 32pfl9632d και NP4+ fta πιανω την 22 και τα mpeg2 της ερτ, στα λοιπά, τα_#@%μου...

yiankap
27-05-2011, 10:11
Εγώ τα πιάνω όλα καμπάνα με Philips 8404. Eίδα το φως μου στην κυριολεξία (λόγω κακής κεντρικής εγκατάστασης είχα πρόβλημα σε αρκετά κανάλια)
Μια ερώτηση : Η digital union τα τοπικά τα εκπέμπει σε ψηφιακό ή όχι ακόμα?

evam7
27-05-2011, 10:11
Με στικ τιβι για το Dune MAX τα πιανω ολα αλλα με ελλατωμενο σημα λογω κακης κεραιας (πανω απο 15 χρονια κρεμασμενη, θυμασθε τα δορυφορικα που μας αναμετεδιδαν; ε, απο τοτε!)
ΜΑΤΤΗΙΑS ιδια τιβι εχουμε, τι σου λεει; (1150€ πριν 3 χρονια!)

stelios,gr
27-05-2011, 10:14
με Philips 42PFL5405H ολα καμπανα εκτος των περιφερειακων καναλιων που τα αναμενουμε ελπιζω συντομα

johny
27-05-2011, 11:17
εγώ και τα αναλογικά μια χαρά τα πιάνω.Από Πήλιο λογικά.Αυτά πότε θα σταματήσουν?Ξέρουμε?

Με την Digea όλα καλά.Μια χαρά παίζουν αν και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα και από πριν.Περιμένω να δω και ματς στο ertHD που αυτό θα είναι η διαφορά.

yianniskyr
27-05-2011, 11:24
Μπορώ να βάλω την σειρά των καναλιών όπως θέλω εγώ?

evam7
27-05-2011, 11:25
εγώ και τα αναλογικά μια χαρά τα πιάνω.Από Πήλιο λογικά.Αυτά πότε θα σταματήσουν?Ξέρουμε?

Aπο Πηλιο μαλλον...ποτε, αλλιως η Μαγνησια δεν θα βλεπει!

johny
27-05-2011, 11:29
Aπο Πηλιο μαλλον...ποτε, αλλιως η Μαγνησια δεν θα βλεπει!

εννοώ πότε θα γίνει ψηφιακό αυτό το κέντρο εκπομπής.Πότε θα αλλάξει από αναλογικό σε ψηφιακό.

evam7
27-05-2011, 11:35
εννοώ πότε θα γίνει ψηφιακό αυτό το κέντρο εκπομπής.Πότε θα αλλάξει από αναλογικό σε ψηφιακό.

Ιδια απαντηση - μαλλον ποτε, δεν προβλεπεται! Ηδη η Digea κωλυσιεργει για αλλες θεσεις, και μαλλον σταματαει αφου δεν επεσε χρημα απο το ατιμο το κρατος!

doki
27-05-2011, 12:59
Tα περιφεριακά κανάλια σύμφωνα με πληροφόριες θα ανοιξουν το βράδυ σήμερα και στην αρχή θα είναι για δοκιμαστικό στάδιο!

giorgosk
27-05-2011, 13:41
Μπορώ να βάλω την σειρά των καναλιών όπως θέλω εγώ?

Με το μενού της τηλεόρασης.

Το ψηφιακό μπουκέτο sport plus Βουλή cine plus το λαμβάνω εις διπλούν.

Στην 42 και 53.

Εσείς;

johnny1
27-05-2011, 13:45
Με το μενού της τηλεόρασης.

Το ψηφιακό μπουκέτο sport plus Βουλή cine plus το λαμβάνω εις διπλούν.

Στην 42 και 53.

Εσείς;

Σωστά. ΚΑΙ τα 2 από Πήλιο

boltsis
27-05-2011, 15:23
Μένω Λάρισα και συγκεκριμένα Ηπειρώτικα.Και το πρωι 7:00 και τώρα 15:00 μου δείχνει 8 κανάλια ψηφιακά εκ των οποίων alpha,alter,ant1 και m.tv δείχνουνε πολύ χάλια.Κάνουν σπασίματα , κολλήματα και κυρίως αποχρωματισμούς.Τα mega,star και skai τα πιάνω καμπάνα.Πιάνω και ένα τελευταίο που έχει τρεις τελίτσες και δείχνει οριζόντια χρώματα.
Γιατί τα 4 πρώτα μου τα δείχνει χάλια?Βλέπω πως η ένταση του σήματος είναι 45% σε όλα τα κάνάλια.Έχω το crystal audio HD, να αρχίσω να ανησυχώ?

giorgosk
27-05-2011, 15:49
Ξεκίνησε και το Θεσσαλία και TV 10. Το TRT ακόμη.

garfield
27-05-2011, 16:01
27/5 σημερα και η κλικλικοι εφτασαν και εδω,στη Θεσσαλια....
το πρωι στη δουλεια,επιανα μονο Αντ1 και Νετ...
γυρναω σπιτι το μεσημερι και ολα τα αναλογικα πλην Αλφα που χαθηκε δουλευουν κανονικα χωρις να εχουν βγαλει ταμπελα οτι "αλλαξαμε εποχη" και σταματησαν να εκπεμπουν,οπως εβλεπα στη 14αρα στη δουλεια....

βαζω να συντονισω με την Panny U20 τα ψηφιακα και τα πιανει με την πρωτη,ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΗΧΟ....
γιατι γινεται αυτο;

σ.σ. η πολυκατοικια ειναι σκετος ΟΗΕ, με 30 διαμερισματα,και δε γνωριζω αν εχει στραφει η κεραια προς "Δροβρουτσι"....

Mouxlalouda
27-05-2011, 17:30
λάρισα κοντά στον οσε κ εγώ, από χτες το βράδυ όλα τα κανάλια, σύνολο 21, μια χαρά εμφανίζονται στην sony w4000 (ενσωματωμένος αποκωδικοποιητής). μάλιστα, μου φαίνεται πως δείχνουν καλύτερα από τη νόβα, τουλάχιστον σε μένα, γτ δεν έκανα σύγκριση ακόμη σε άλλες τβ που να έχουν κ νόβα. τα τοπικά που λέτε πως πιάνουν ψηφιακά (θεσσαλία, trt, tv10), σε ποια συχνότητα εμφανίζονται; απευθύνομαι στον giorgosk, που λέει πως τα πιάνει.

υγ ενώ τα αναλογικά τα έπιανα χάλια τόσα χρόνια, τώρα τα ψηφιακά τα βλέπω με full σήμα 100%... καλή φάση... άντε να δούμε κι αύριο τελικό c.l. όπως του αξίζει...

Yperion
27-05-2011, 17:35
βαζω να συντονισω με την Panny U20 τα ψηφιακα και τα πιανει με την πρωτη,ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΗΧΟ....
γιατι γινεται αυτο;

Επελεξες "προσθηκη καναλιων Hd"?

Δοκιμασε εναλλακτικα να κανεις επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις και ξανα σαρωση.

giorgosk
27-05-2011, 18:13
Πάντως στον ηλεκτρονικό οδηγό προγράμματος EPG στην στήλη τώρα δεν υπάρχει τίποτα ενώ στην στήλη επόμενο δείχνει αυτό που παίζει τώρα.

Kostas_Y
27-05-2011, 18:43
γιατι γινεται αυτο;

Δοκιμασε εναλλακτικα να κανεις επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις και ξανα σαρωση.

Αν δεν πιάσει η εισαγωγή HD καναλιών από μόνη της, δοκίμασε σε συνδυασμό με χώρα εγκατάστασης Γερμανία. Δουλεύει στην G10

Βασίλης Γ
27-05-2011, 19:06
Καλησπέρα και καλή μας αρχή.
Να ρωτήσω ρε παίδες κάτι: με εξωτερικό αποκωδικοποιητή, ενώ στα σινεσπορ+ και πρίσμα+ γυρνάει αυτόματα σε 16:9, δε μου κάνει το ίδιο σε STAR και ΣΚΑ'ι'.
Το έχει παρατηρήσει άλλος ή εγώ έχω προβληματάκι;

garfield
27-05-2011, 19:20

επιτυχια 50%...
πιανει καμπανα τα ιδιωτικα,αλλα κανενα τοπικο και τα της ερτ βγαζει την καθετη πολυχρωμη μπαρα-πατερν....

τι κανουμε τωρα;
περαν του ερτ-χαντε,δε με νοιαζουν ολα τα αλλα,αφου υπαρχει νοβα.......

karetsos
27-05-2011, 19:55
ρε παιδια, στη Λάρισα, μέσα στην πόλη, με εξωτερικό αποκωδικοποιητή πιάνω τα ιδιωτικά ψηφιακά καθώς και αυτά που πιάναμε και πριν με mpeg2, αλλά δεν πιάνω καθόλου τα ψηφιακά της ερτ (ετ1,νετ,ετ3, ερτ HD)......

Nodens
27-05-2011, 19:57
Το ίδιο κι εδώ! Καμπάνα τα ιδιωτικά, τα δημόσια καθόλου και τα τοπικά όποτε θέλει. Με Dune. Γιατί?

garfield
27-05-2011, 21:49
αρα δεν ειμαι ο μονος....
και σε εμενα τωρα ολα τα ερτ ειναι .....κουρο και αραχνα.
τπτ...

Nodens
27-05-2011, 22:06
Επειδή χρησιμοποιώ το Dune HD Base 3.0 ως αποκωδικοποιητή στην Kuro 5090, έκανα ένα post στο thread των κατόχων μπας και βοηθήσει κανένας. Aντιγράφω:

Μια ερώτηση βρε παιδιά (μάλλον πολλές!). Ξεκίνησε σήμερα η ψηφιακή εκπομπή στην Θεσσαλία. Κάνω scan με το Dune και μου λέει βρέθηκαν 16 κανάλια. Τα κανάλια αυτά είναι:
- MEGA, ANT1, STAR, ALPHA, ALTER, SKAI, MAKEDONIA (7)
- CINE/SPORT+, PRISMA, BOULH, RIK (4)
Σύνολο 11.

Να υποθέσω πως τα 4 παλιά ψηφιακά τα βρίσκει δύο φορές, οπότε 11+4=15. Το 16ο μυστήριο!

Κάποιες φορές το σκανάρισμα μου βρίσκει 20. Τα υπόλοιπα 4 είναι τα τοπικά τα οποία κάνουν ακόμη δοκιμές (TRT, THESSALIA, KANALI 10, και ακόμη ένα που έχει ένα δοκιμαστικό όνομα - δεν θυμάμαι ποιο όμως). Αυτά έρχονται και φεύγουν.

1. Γιατί δεν μου βρίσκει όμως τα NET, ET1, ET3, ERT HD?
2. Οι ραδιοφωνικοί σταθμοί δεν υποστηρίζονται από το στικάκι? (ERA 1, ERA 2, NET FM, ERA SPORT, KOSMOS)
3. Υπάρχει τρόπος να κάνεις ταξινόμηση τα κανάλια?
4. Υπάρχει τρόπος το repeat να είναι από default ενεργοποιημένο?
5. Τι ρύθμιση έχετε στο zoom?

Το περίεργο είναι ότι στην Kuro 5090 που έχω, το scan τα βρίσκει όλα τα παραπάνω (σύνολο 25, το 25ο έχει όνομα κάτι τελίτσες)! Απλώς δεν δείχνει εικόνα, παρά μόνο ήχο αφού έχει δέκτη MPEG2. Γιατί?

satfinder
27-05-2011, 22:12
Στον αέρα εδω και λίγες ώρες τα Θεσσαλία TV, TV10 και TRT.
Υπάρχουν όμως σπασίματα καθώς γίνονται οι τελευταίες δοκιμές.

(οι κακές γλώσσες λένε πως υπεύθυνη για τα προβλήματα εικόνας στους τοπικούς σταθμούς είναι η συνέντευξη της ΘοΝτόρας στο TRT :P)

Kostas_Y
27-05-2011, 22:27
επιτυχια 50%...
πιανει καμπανα τα ιδιωτικα,αλλα κανενα τοπικο και τα της ερτ βγαζει την καθετη πολυχρωμη μπαρα-πατερν....

τι κανουμε τωρα;
περαν του ερτ-χαντε,δε με νοιαζουν ολα τα αλλα,αφου υπαρχει νοβα.......

Οι μπάρες είναι της Digea. Τι χώρα εγκατάστασης έχεις βάλει?

marios1234
27-05-2011, 22:30
Ανεβαστε καμια φωτο τον τοπικων καναλιων οταν μπορεσετε!

evam7
27-05-2011, 22:35
Nodens σου απαντησα στο αντιστοιχο θεμα για το στικ.

ΤΩΡΑ βρισκω μονο ψηφιακα ΕΡΤ, ΜΕΓΑ, ΣΚΑΙ, ΣΤΑΡ, ΡΙΚ και χ - ουτε ραδιοφωνα ουτε τοπικα!