PDA

View Full Version : Panasonic Plasma VT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Andronidis Akis
11-05-2011, 12:25
Πολλα επρεπε να ειχα κανει, αλλα ας μην το συζητησουμε τωρα αυτο :furious3:

Aν βλέπεις τοσα πολλά κουσούρια στην vt20 μην πας στην Vt30 γιατι και αυτή τα εχει άλλα σε μικρότερο βαθμό.

Ολα αυτά συμφωνά με τα λεγόμενα σου.

Βεβαία πρώτη φορά διαβάζω πρόβλημα κίνησης σε vt20.

Andronidis Akis
11-05-2011, 13:18
Τι πράμα είναι αυτό? και στη μια και στην άλλη? το έχει και η σειρά G?

Floating Blacks λέγετε και υπάρχει και στην σειρά G.

MICRON
11-05-2011, 13:31
Aν βλέπεις τοσα πολλά κουσούρια στην vt20 μην πας στην Vt30 γιατι και αυτή τα εχει άλλα σε μικρότερο βαθμό.

Ολα αυτά συμφωνά με τα λεγόμενα σου.

Βεβαία πρώτη φορά διαβάζω πρόβλημα κίνησης σε vt20.

Το προβλημα ειναι οτι δεν βλεπω αντιπροτασεις στην αγορα, ολοι οι δρομοι οδηγουν στην vt30 και απο εκει και περα κανεις τον σταυρο σου.

Οσο για το προβλημα κινησης (το λεω ετσι γιατι δεν ξερω τον ακριβη ορο), υπαρχει και μαλιστα εντονο, τωρα αν διορθωνεται με τιποτα κολπα και ρυθμισεις δεν το γνωριζω, και αυτο γιατι εχω διαβασει αρκετα τετοια στο νετ ακομα και στο νημα της Vt20 εδω ή στις παρατηρησεις στο Review της vt20 στο fullhd (εχει να κανει κυριως με το σημα Sd digea και με τα προβληματικα 50hz, οπως και με κατι τρελα που κανει στα 24p), λυσεις ομως δεν βλεπω να δινει κανεις, εκτος απο τα 24p που η λυση ειναι η απενεργοποιηση τους.. τι να πεις.

Το θεμα ειναι.. αντε δινω αλλα 600 ευρωπουλα, παιρνω κατι καλυτερο ?
Πλεον η απορια μου ειναι αυτη, εχω φυγει απο τις αλλες.
Σε λιγο καιρο με τοσα Review που εχω διαβασει θα εχω γινει Expert στην σειρα vt της panasonic... χεχε

vas_papavas
11-05-2011, 13:31
Floating Blacks λέγετε και υπάρχει και στην σειρά G.

floating black??? ; fluctuating brightness???

http://www.youtube.com/watch?v=p2LVAYnItOI

Τελικα αξιζει να δωσει καποιος την Vts20 και να παρει την Vt30 ?

εγώ θα σου ξαναπώ ότι στην απόσταση που έχεις 2-3 μέτρα δεν αξίζει τα πολλά κατά τη γννώμη μου χρήματα η 42άρα vt30. άλλο καπέλο οι 50 ιντσες.

MICRON
11-05-2011, 13:48
εγώ θα σου ξαναπώ ότι στην απόσταση που έχεις 2-3 μέτρα δεν αξίζει τα πολλά κατά τη γννώμη μου χρήματα η 42άρα vt30. άλλο καπέλο οι 50 ιντσες.

Καταρχας φιλε vas_papavas ευχαριστω για τα οσα επικοδομιτικα μου εχεις πει, απλα στο συγκεκριμενο θεμα, πιστεψα οτι βρηκα ευκαιρια με την vt20, απογοτητευτικα απο μερικα παιδιαστικα ψεγαδια που εχει, αλλα εντυπωσιαστηκα απο τα χρωματα, εικονα, αντιθεση κτλ που διαθετει. Αν υπηρχε τροπος να πειστω οτι αυτες οι "ανοησιες" που αφησαν στην vt20 και χαλάει το συνολικο image της τηλεορασης, διορθωθηκαν μερικως ή ολικως στην φετινη σειρα, τοτε η τηλεοραση αξιζει και τα 600 και ισως και παραπανω με βαση τον ανταγωνισμο.

Paul64
11-05-2011, 14:06
αλλο τα floating blacks και αλλο το fluctuating brighteness που υπαρχει μονο στη φετινη σειρα της panasonic

καμια σχεση το ενα με το αλλο

vas_papavas
11-05-2011, 14:31
Καταρχας φιλε vas_papavas ευχαριστω για τα οσα επικοδομιτικα μου εχεις πει, απλα στο συγκεκριμενο θεμα, πιστεψα οτι βρηκα ευκαιρια με την vt20, απογοτητευτικα απο μερικα παιδιαστικα ψεγαδια που εχει, αλλα εντυπωσιαστηκα απο τα χρωματα, εικονα, αντιθεση κτλ που διαθετει. Αν υπηρχε τροπος να πειστω οτι αυτες οι "ανοησιες" που αφησαν στην vt20 και χαλάει το συνολικο image της τηλεορασης, διορθωθηκαν μερικως ή ολικως στην φετινη σειρα, τοτε η τηλεοραση αξιζει και τα 600 και ισως και παραπανω με βαση τον ανταγωνισμο.

η 42vt30 έχει πλάτος 1018 ενώ η 46d7000 έχει πλάτος 1048,5. σε παίρνει????

CASPER
11-05-2011, 16:02
αλλο τα floating blacks και αλλο το fluctuating brighteness που υπαρχει μονο στη φετινη σειρα της panasonic

καμια σχεση το ενα με το αλλο

Ναι. Κάθε χρονιά (σειρά) έχει και τα δικά της θεματάκια.
Άλλα οι U20-G20-VT20, κι άλλα οι G30-VT30 κλπ.
Μένει,λοιπόν,να δούμε τι παλιό θα κληρονομήσουν, καθώς και
τι νέο θα παρουσιάσουν οι σειρές U40-G40-VT40 του 2012....

MICRON
11-05-2011, 16:10
η 42vt30 έχει πλάτος 1018 ενώ η 46d7000 έχει πλάτος 1048,5. σε παίρνει????

Δεν με παίρνει ουτε σε θεμα χωρου (επιπλο), εδω και η 42αρα φαινεται υπερβολικη.. δυστυχως, και δεν συμπαθω και τις LCD.

Δεν με παίρνει ομως και στο οικονομικο, οριακα ειμαστε.

Αυριο ειναι η τελευταια μερα αλλαγης, δυσκολο βραδυ θα περασω προσπαθωντας να αποφασισω αν θα επενδυσω και αλλα χρηματα στην panasonic προχωροντας στην αλλαγη αυριο. Εχω μεγαλες αμφιβολιες τοσο για το αν διορθωσε αποτελεσματικα τα μειονεκτηματα της, οσο και για το αν θα πρεπει να επιστρεψω μια τηλεοραση απο προσφορα και να αγορασω μια τηλεοραση με εισαγωγικη τιμη στην αγορα. Για αυτο ελεγα και πιο πριν ο,τι αν ηξερα 100% οτι θα ειναι μια χαρα στην φετινη αυτα που τοσο με ενοχλησαν στην Vt20, χαλαλι... αλλα ειναι;

Παντως αυτα που δινει σε εικονα δεν στα δινει κανενας, τελεια και παυλα.

Paul64
12-05-2011, 02:03
Δεν με παίρνει ουτε σε θεμα χωρου (επιπλο), εδω και η 42αρα φαινεται υπερβολικη.. δυστυχως, και δεν συμπαθω και τις LCD.

Δεν με παίρνει ομως και στο οικονομικο, οριακα ειμαστε.

Αυριο ειναι η τελευταια μερα αλλαγης, δυσκολο βραδυ θα περασω προσπαθωντας να αποφασισω αν θα επενδυσω και αλλα χρηματα στην panasonic προχωροντας στην αλλαγη αυριο. Εχω μεγαλες αμφιβολιες τοσο για το αν διορθωσε αποτελεσματικα τα μειονεκτηματα της, οσο και για το αν θα πρεπει να επιστρεψω μια τηλεοραση απο προσφορα και να αγορασω μια τηλεοραση με εισαγωγικη τιμη στην αγορα. Για αυτο ελεγα και πιο πριν ο,τι αν ηξερα 100% οτι θα ειναι μια χαρα στην φετινη αυτα που τοσο με ενοχλησαν στην Vt20, χαλαλι... αλλα ειναι;

Παντως αυτα που δινει σε εικονα δεν στα δινει κανενας, τελεια και παυλα.
κρατησε την vt20 θα δεις και μετα απο καποιο καιρο θα σου αρεσει ακομα πιο πολυ η εικονα της...την ποιοτητα της δεν προκειται να τη βρεις σε αλλη εταιρια....και οι διαφορες με την vt30 ειναι πολυ μικρες και οπως ειπε κι ο φιλος και οι 2 εχουν θεματακια και δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα παραπανω για την vt30

κρατα τη vt20 και τηλεοραση θα αλλαξεις μετα απο 3 χρονια που θα εχει βγει 42+ σε oled

MICRON
12-05-2011, 02:39
κρατησε την vt20 θα δεις και μετα απο καποιο καιρο θα σου αρεσει ακομα πιο πολυ η εικονα της...την ποιοτητα της δεν προκειται να τη βρεις σε αλλη εταιρια....και οι διαφορες με την vt30 ειναι πολυ μικρες και οπως ειπε κι ο φιλος και οι 2 εχουν θεματακια και δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα παραπανω για την vt30

κρατα τη vt20 και τηλεοραση θα αλλαξεις μετα απο 3 χρονια που θα εχει βγει 42+ σε oled

Thnks Paul, αυτο θα κανω. Ασε που ολο και κατι θα βρω και εκει και υστερα πιος με ακουει παλι :a0210:

gzoun
12-05-2011, 09:12
Thnks Paul, αυτο θα κανω. Ασε που ολο και κατι θα βρω και εκει και υστερα πιος με ακουει παλι :a0210:

+1
Νομίζω ότι αυτή είναι η σωστότερη σκέψη την οποία πρέπει να έχει υπόψιν κάποιος υποψήφιος αγοραστής,ανεξάρτητα από πια τεχνολογία θα επιλέξει plasma-lcd, κάποιο ψεγάδι θα βρει .

imjp1982
12-05-2011, 11:50
Καλημερα παιδια..Μπας και εχει βρεθει κανενα review για την 55VT30;;;Μονο για την 50αρα βλεπω οπου και αν ψαχνω...Παρεπιπτοντως οσον αφορα τα Floating Blacks στην 50αρα VT30 δεν παιζει παιδια...Δεν εχει καθολου με βαση αυτα που μου ειπε φιλος που την αγορασε και ειδε αρκετες ωρες ταινιες...Πριν την VT30 ειχε την VT20 και εκει οντως μου το εχει πει παμπολλες φορες οτι τα Floating Blacks ειναι παρα πολυ εντονα και ενοχλητικα...Στην VT30 δεν εχει παρατηρησει το παραμικρο...Δεν την εχω δει με τα ματια μου,αλλα τον πιστευω...Οσον αφορα τα διαφορα βιντεο περι Floating Blacks στην 50VT30 στο youtube, μαλλον φτιαχτα ειναι οπως και πολλα αλλα για λογο παραπλανησης η δεν ξερω και γω τι αλλο...

vas_papavas
12-05-2011, 12:16
Καλημερα παιδια..Μπας και εχει βρεθει κανενα review για την 55VT30;;;Μονο για την 50αρα βλεπω οπου και αν ψαχνω...Παρεπιπτοντως οσον αφορα τα Floating Blacks στην 50αρα VT30 δεν παιζει παιδια...Δεν εχει καθολου με βαση αυτα που μου ειπε φιλος που την αγορασε και ειδε αρκετες ωρες ταινιες...Πριν την VT30 ειχε την VT20 και εκει οντως μου το εχει πει παμπολλες φορες οτι τα Floating Blacks ειναι παρα πολυ εντονα και ενοχλητικα...Στην VT30 δεν εχει παρατηρησει το παραμικρο...Δεν την εχω δει με τα ματια μου,αλλα τον πιστευω...Οσον αφορα τα διαφορα βιντεο περι Floating Blacks στην 50VT30 στο youtube, μαλλον φτιαχτα ειναι οπως και πολλα αλλα για λογο παραπλανησης η δεν ξερω και γω τι αλλο...

την 55άρα την μετράνε αυτή τη στιγμή στο cnet. παίρνουν διαδοχικές μετρήσεις μάυρου καθώς ανεβαίνουν οι ώρες λειτουργίας.

petasis
12-05-2011, 12:22
την 55άρα την μετράνε αυτή τη στιγμή στο cnet. παίρνουν διαδοχικές μετρήσεις μάυρου καθώς ανεβαίνουν οι ώρες λειτουργίας.

Στις πόσες ώρες έχουν φτάσει;
Το πρόβλημα με το cnet βέβαια είναι ότι είχαν πει ότι τα μοντέλα του 2010 παθαίνουν άνοδο μόνο 63% (μειωμένο δηλ. σε σχέση με το 2009), το οποίο δεν ήταν αλήθεια...

vas_papavas
12-05-2011, 12:26
εχθές κάπου είδα στο highdefjunkies ότι ήταν στις 17κάτι ώρες και κάποιος χρήστης ανέφερε μια μείωση του μαύρου σε σχέση με τις 0. πάντως οι αρχικές εκτιμήσεις μιλούν για μαύρο ίσο χειρότερο από τη vt25.

imjp1982
12-05-2011, 18:37
εχθές κάπου είδα στο highdefjunkies ότι ήταν στις 17κάτι ώρες και κάποιος χρήστης ανέφερε μια μείωση του μαύρου σε σχέση με τις 0. πάντως οι αρχικές εκτιμήσεις μιλούν για μαύρο ίσο χειρότερο από τη vt25.

Καλησπερα..Ενταξει μην τρελαθουμε τελειως..Δεν γινονται αυτα τα πραγματα...Ουτε για το μαυρο που μετα τις 17 ωρες χαλαει,ουτε για το οτι εχει χειροτερο απο την VT20-25...Το μοναδικο σαιτ που γραφει κατι τετοιο ειναι...Κανεις αλλος...Μαλλον φενεται πως υπαρχουν και οι φιλοι απο το αντιπαλο στρατοπεδο,αυτοι των Led,που θελουν να την βγαλουν σκαρτη την VT30,η ακομη και οι κατοχοι της VT20-25 που επειδη η VT30 ειναι κατα πολυ καλυτερη τηλεοραση απο την δικη τους,δεν μπορουν να το χωνεψουν και την θαβουν...Ελεος..Σε ολα τα σαιτ γραει για πολλα πλεονεκτηματα συγκριτικα με την VT20-25 και μια στιγμη θα την βγαλουν χειροτερη;;;Ελεος παιδια

vas_papavas
12-05-2011, 20:22
Καλησπερα..Ενταξει μην τρελαθουμε τελειως..Δεν γινονται αυτα τα πραγματα...Ουτε για το μαυρο που μετα τις 17 ωρες χαλαει,ουτε για το οτι εχει χειροτερο απο την VT20-25...Το μοναδικο σαιτ που γραφει κατι τετοιο ειναι...Κανεις αλλος...Μαλλον φενεται πως υπαρχουν και οι φιλοι απο το αντιπαλο στρατοπεδο,αυτοι των Led,που θελουν να την βγαλουν σκαρτη την VT30,η ακομη και οι κατοχοι της VT20-25 που επειδη η VT30 ειναι κατα πολυ καλυτερη τηλεοραση απο την δικη τους,δεν μπορουν να το χωνεψουν και την θαβουν...Ελεος..Σε ολα τα σαιτ γραει για πολλα πλεονεκτηματα συγκριτικα με την VT20-25 και μια στιγμη θα την βγαλουν χειροτερη;;;Ελεος παιδια

επειδή δεν μου αρέσει να πετάω τσιτάτα και σχόλια χωρίς βάση παραθέτω κάποια πρόσθετα στοιχεία.

το review γίνεται από τoν David Katzmaier

Just received my Panasonic 55VT30. After 1 hr warm-up, THX 0% black is 0.0062 fL, a bit higher than 2010's VT25. Will follow up tomrw

Panasonic TC-P55VT30 update: after 23 hours, 0% black in THX default is down to 0.0057 fL, a nice improvement. Will cal/review after 140 hrs

Panasonic TC-P55VT30 update: 137 hour mark and 0% black in THX default is down to 0.0046 fL, a 0.0016 improvement since 1 hr.

http://twitter.com/#!/dkatzmaier (http://twitter.com/#%21/dkatzmaier)

ίσως να είναι οπαδός των led ή να έχει vt20 και να θέλει να βγάλει σκάρτη την vt30. εγώ που να ξέρω - είμαι μπροστά στις καταγραφές των μηχανημάτων του????. ξέρω πως κάνει τις μετρήσεις του?????

μπορεί να είναι της θεωρίας - αφού είναι πλάσμα - σίγουρα θα πάθει burnin - βγάλτη σκάρτη να τελειώνουμε.

μίλησα για αρχική εκτίμηση χειρότερου μαύρου (υψηλότερη τιμή) από την vt25 και για μείωση του μαύρου (μείωση σημαίνει χαμηλότερη τιμή πιο κοντά στο 0) μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας. τώρα ανέφερα ότι πρέπει να είναι στις 17κάτι (εκατόν εβδομήντα κάτι ώρες). ούτε για χαλάσματα του μαύρου μίλησα ούτε τίποτα.

ΥΓ 1) βαριέμαι να κάνω τα φουτλαμπερτς καντέλλες αν και πολύ θα ήθελα να δώ πόσο είναι η τελευταία του μέτρηση
2) έχω crt και έλεγα να πάρω μια παννυ αλλά θα στήσω πρώτα ένα προβόλι και θα περιμένω να πέσουν λίγο οι τιμες το καλοκαίρι.

petasis
12-05-2011, 20:27
Είναι 0.016 cd/m2.
http://www.translatorscafe.com/cafe/units-converter/luminance/calculator/foot-lambert-%5BfL%5D-to-candela-per-square-meter-%5Bcd/m%5E2%5D/

vas_papavas
12-05-2011, 20:35
Είναι 0.016 cd/m2.
http://www.translatorscafe.com/cafe/units-converter/luminance/calculator/foot-lambert-%5BfL%5D-to-candela-per-square-meter-%5Bcd/m%5E2%5D/

ευχαριστώ

MICRON
12-05-2011, 22:14

Αν παρακολουθησει καποιος τα reviews της Vt30 θα βγαλει τα εξης συμπερασματα.. αφενός οτι προκειται για ενα μοντελο μπροστα απο την Vt20 και αφετερου οτι δεν αξιζουν οι διαφορες την αλλαγη της. Εγω τουλαχιστον αυτο εισεσπραξα. Αλλα ολα εχουν να κανουν με τα "βαλαντια",
αλλος φετος αγοραζει bmw και του χρονου την αλλαζει με την επομενη σειρα και αλλος την κραταει για χρονια. Το ζητουμενο ειναι παντα το "value for money", αν το ακολουθησεις πιστα δεν προκειται να μουτσωσεις ποτε τον ευατο σου. Οσο για την vt20 εγω σαν τελειομανης της εσουρα πολλα, αλλα κατα καποιο λογο ειμαι σιγουρος οτι θα πεσει και πολυ χωσίδι και με την φετινη σειρα απο αλλους, ο χρονος θα δείξει. Παντως αν τα εχεις να κανεις το ενα βημα μπροστα χαμενος δεν θα βγεις σιγουρα, αρκει να μην σε προλαβει η τεχνολογια το φθινόπωρο και αρχισει πάλι η γκρινια.

imjp1982
13-05-2011, 02:33
Αν παρακολουθησει καποιος τα reviews της Vt30 θα βγαλει τα εξης συμπερασματα.. αφενός οτι προκειται για ενα μοντελο μπροστα απο την Vt20 και αφετερου οτι δεν αξιζουν οι διαφορες την αλλαγη της. Εγω τουλαχιστον αυτο εισεσπραξα. Αλλα ολα εχουν να κανουν με τα "βαλαντια",
αλλος φετος αγοραζει bmw και του χρονου την αλλαζει με την επομενη σειρα και αλλος την κραταει για χρονια. Το ζητουμενο ειναι παντα το "value for money", αν το ακολουθησεις πιστα δεν προκειται να μουτσωσεις ποτε τον ευατο σου. Οσο για την vt20 εγω σαν τελειομανης της εσουρα πολλα, αλλα κατα καποιο λογο ειμαι σιγουρος οτι θα πεσει και πολυ χωσίδι και με την φετινη σειρα απο αλλους, ο χρονος θα δείξει. Παντως αν τα εχεις να κανεις το ενα βημα μπροστα χαμενος δεν θα βγεις σιγουρα, αρκει να μην σε προλαβει η τεχνολογια το φθινόπωρο και αρχισει πάλι η γκρινια.

Δεν πιστευω για φετος να υπαρξει καλθτερη TV απο την VT30...Ουτε αντιπαλοσναπο plasma,ουτε απο Led...Πολλα ακουστηκαν για τις νεες Plasma της Lg,προσωπικα δεν τις εχω εμπυστοσυνη καθολου...Για Samsung ποτε δεν θα εδινα χρηματα να παρω Plasma..Τωρα για Led,ολες ανυπαρκτες ειναι για τα δικα μου γουστα,με μιε μονο εξαιρεση αυτη της Toshiba ZL1 με Direct Led Local Dimming 512 ζωνων...Αλλα για μενα η τιμη της απαγορευτικη..55 αρα στα 5000-6000 χιλιαρικακια,που και παλι ομως δεν ξερω αν θα φτανει την ποιοτητα της VT30..Οποτε και για φετος ολα δειχνουν τον μονοδρομο της VT30 η εκτος και αν καποιος αλλος εχει διαφορετικη γνωμη ας την πει

Αν και η μονη ενσταςη μου εχει να κανει με το λεγομενο Rising Black...Ποιο το νοημα να παρεις μια τηλεοραση με μαυρο πισσα και μετα απο 1600 ωρες να απολαμβανεις ενα ωραιοτατο γκρι;;;Θα ηθελα να παρακαλεσω οποιονδηποτε κατοχο της VT30 η ακομη και της VT20,αν εχουν δει διαφοροποιηση στο μαυρο της τηλεορασης τους,σε σχεση με αυτο το μαυρο που ειχαν οταν την αγορασαν να το πουν και αν οντως η διφορα που εχουν δει ειναι μεγαλη..Ευχαριστω....

Paul64
13-05-2011, 02:48
εκτος και αν καποιος αλλος εχει διαφορετικη γνωμη ας την πει
εγω!

ΠΑΡΕ VT20

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

imjp1982
13-05-2011, 02:53
εγω!

ΠΑΡΕ VT20

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αν μπορεις δικαιολογησε την γνωμη σου....Η VT30 ειναι καλυτερη στα παντα...Με γενικες ομολογιες..Το μονο θετικο που εχει η VT20 ειναι η πλεον η χαμηλοτερη τιμη της και αν βεβαια μπορει καποιος να την βρει στα καταστηματα...Εμενα βεβαια δεν θα μου εκανε και λογω ιντσων..Θελω 55αρα και η VT20 δεν με καλυβει ουτε με την 50αρα ουτε με τις 65αρα

Paul64
13-05-2011, 02:58
οσον αφορα το μαυρο που ειπες οντως η VT30 εχει χειροτερο μαυρο (εστω και λιγο) απ'την VT20....για ριξε μια ματια στο νουμερο ενα review site hdtvtest

επισης στο ενα χρονο που την εχω το μαυρο της εχει παραμεινει απολυτα οπως ηταν την πρωτη φορα δηλαδη κατραμι

MICRON
13-05-2011, 07:29
Δεν πιστευω για φετος να υπαρξει καλθτερη TV απο την VT30...Ουτε αντιπαλοσναπο plasma,ουτε απο Led...Πολλα ακουστηκαν για τις νεες Plasma της Lg,προσωπικα δεν τις εχω εμπυστοσυνη καθολου...Για Samsung ποτε δεν θα εδινα χρηματα να παρω Plasma..Τωρα για Led,ολες ανυπαρκτες ειναι για τα δικα μου γουστα,με μιε μονο εξαιρεση αυτη της Toshiba ZL1 με Direct Led Local Dimming 512 ζωνων...Αλλα για μενα η τιμη της απαγορευτικη..55 αρα στα 5000-6000 χιλιαρικακια,που και παλι ομως δεν ξερω αν θα φτανει την ποιοτητα της VT30..Οποτε και για φετος ολα δειχνουν τον μονοδρομο της VT30 η εκτος και αν καποιος αλλος εχει διαφορετικη γνωμη ας την πει

Κοιτα επειδη ερχομαι απο plasma LG, θα ελεγα οτι ειναι τηλεροραση που οτι πληρωνεις παιρνεις, δεν θα σε αδικησει. Δεν ειναι βεβαια hi end, δεν προκειται να να σου δωσει την δυνατοτητα να παιζεις ωρες με τις ρυθμισεις της, ομως δεν προκειται να πεις και οτι εκανες χαζομαρα που την αγορασες, γενικότερα προορίζονται για αγοραστες που δεν εχουν την υπομονη να την ψαξουν και δεν γνωριζουν και πολλα για τεχνολογιες, μετρησεις κτλ, θελουν παρε βαλε και ικανοποιητικο αποτελεσμα. Οσο για τις plasma της Samsung, μια απο τα ιδια, ουτε εγω θα τις αγοραζα. Το μελλον δείχνει προς τις LED, για την ωρα ομως οι πλασμα ειναι καλυτερες. Μπορει σε ενα-δυο χρονια φυσικα να εχουν αλλαξει όλα, γιατι οι LED εξελισονται συνεχεια ενω οι πλασμα κανουν μικροδιορθωσεις. Τωρα που αξιζει αυτο τον καιρο να επενδυσεις; Εγω θα ελεγα "υπομονη".

imjp1982
13-05-2011, 10:40
οσον αφορα το μαυρο που ειπες οντως η VT30 εχει χειροτερο μαυρο (εστω και λιγο) απ'την VT20....για ριξε μια ματια στο νουμερο ενα review site hdtvtest

επισης στο ενα χρονο που την εχω το μαυρο της εχει παραμεινει απολυτα οπως ηταν την πρωτη φορα δηλαδη κατραμι

καλημερα φιλε Paul64...Θα κανω μια διορθωση..Στο hdtvtest,δεν αναφερετε στην 50VT30 ουτε στην 55VT30...Αναφερετε στην 42VT30 οτι εχει χειροτερο μαυρο απο την περσυνη 50VT20 και οπως αναφερει χαρακτηριστηκα,τα μικροτερα μεγεθη στην Panasonic παντα εχουν λιγο χειροτερο μαυρο απο το αντιστοιχο ιδιο μεγαλυτερο μοντελο..Οποτε η συγκριση που κανεις ειναι ακυρη..Συγκριση μαυρου πρεπει να γινει μεταξυ 50VT30-50VT20 και οχι 42VT30-50VT20 που αναφερεται το hdtvtest...Black Level
Prior to actually measuring the black level of the TX-P42VT30B, we used past experience and had an educated guess as to where it would rank in terms of black level quality: marginally better than the G30 displays, but not quite as deep as the 50″ VT20 model from last year. Why? Because for whatever reason, the smaller displays in Panasonic’s Plasma ranges seem to have a marginally brighter black than the larger models. Since we’re talking Plasma, we should also mention that, even after these years have passed, no other flat-screen television has managed to top the last-generation Pioneer KURO HDTVs, which still hold the black level crown.

Φιλε Paul 64 δες τι λενε για την 50αρα VT30..Αρθρο απο το flatpanelshd:Black depth on Panasonic 50VT30 has been improved from last year’s VT20/VT25 - and there’s a visible difference in a side-by-side comparison. VT30 also beats Samsung’s 2010 C8000 / C7000 plasma-TV.

Εδω και φωτο μαυρης οθονις για την υποδειξη του μαυρου που εχει η 50VT30 εστω και σε φωτεισμενο χωροhttp://www.flatpanelshd.com/pictures/panasonicvt30_large22.JPGΔες και εδω πως ειναι η τηλεοραση σε απολυτο σκοταδι οσον αφορα το μαυτο της:http://www.flatpanelshd.com/pictures/panasonicvt30_large18.JPG

Επισης η VT30 ειναι η μοναδικη Plasma που μπορει να αποδωσει το εξαιρετικο μαυρο της ακομη και στην σκακιερα,καθως ως γνωστο,οι Plasma με τελειως Black Screen δεινουν καλυτερο μαυρο απ'οτι στην σκακιερα...Ενω φετος με την VT30 αυτο δεν ισχυει καθως οτι μαυρο δινει με τελειως μαυρη οθονη,δινει και στην σκακιερα...Δες:Calibrated black level (black screen) 0.012 cd/m2
Calibrated black level (ANSI checkerboard) 0.013 cd/m2 Απ'οτι βλεπουμε η διαφορα του 0.012 με την 0,013 στην σκακιερα,ειναι αμμελητεα...Αναφερει χαρακτηριστηκα οτι καμια αλλη Plasma δεν μπορει να το καταφερει αυτο και ειδικα ολες οι περσυνες της Panasonic(Συμπεριλαμβανομενης και της VT20)

Οποτε εκτος τις Plasma της Samsung και οι μεγαλυτερες Plasma της Panasonic εχουν καλυτερο μαυρο απο τα αντιστοιχα μικροτερα μεγεθη...Και το σιγουρο ειναι πως η 50VT30 εχει καλυτερο μαυρο απο την 42VT30...Και παρα πολυ πιθανο και η 55-65VT30 να εχουν και αυτες καλυτερο μαυρο απο την 50VT30

Εδω η 50VT30 σε απολυτα σκοτεινο δωματιο..Αολα το μαυρο ειναι....Πισσα....Φωτο απο το Fullhd.grhttp://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/PanaosnicTXP50VT30E/Panasonic_TX-P50VT30e%20(26).JPG

Εδω η 50VT30 σε απολυτα σκοτεινο δωματιο..Αολα το μαυρο ειναι....Πισσα....Φωτο απο το Fullhd.grhttp://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/PanaosnicTXP50VT30E/Panasonic_TX-P50VT30e%20(26).JPG

IMG_0455.JPG Τεσπα δεν μπιτω να την ανεβασω την φωτο αυτη...Με λιγα λογια η 50VT30 εχει μαυρο επιπεδου Kuro(Στα ματια οχι στα νουμερα)

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
13-05-2011, 11:18
Μην κρίνετε το μαύρο με τα screenshots λέμεεεεεεεεεεεεεε......

Dalanik
13-05-2011, 11:18
http://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/PanaosnicTXP50VT30E/Panasonic_TX-P50VT30e%20(26).JPG

imjp1982
13-05-2011, 11:35

Δεν κρινεις απαραιτητα με τθς φωτος..Απλα περνεις μια ιδεα...

http://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/PanaosnicTXP50VT30E/Panasonic_TX-P50VT30e%20%2826%29.JPG

Ωραιος ο Dalanik

Dalanik
13-05-2011, 12:02

Βρε Τάσο τι να κρίνουμε αφού δεν υπάρχει σημείο σύγκρισης...

:ernaehrung004:

imjp1982
13-05-2011, 12:06
Βρε Τάσο τι να κρίνουμε αφού δεν υπάρχει σημείο σύγκρισης...

Φιλε Dalanik τι εννοεις ακριβως;;;Δεν υπαρχει σημειο συγκρισης;

Dalanik
13-05-2011, 16:59
Είναι αξίωμα ότι για να κρίνεις πρέπει να έχεις σημείο αναφορά... δηλαδή να συγκρίνεις...
Και στη φωτό που παρατίθεται αυτό απλά δεν υπάρχει. Αν, για παράδειγμα, υπήρχε άλλη μια γνωστή τηλεόραση δίπλα, θα μπορούσαμε (καλή τη θέληση προς το φωτογράφο) να συγκρίνουμε και να καταλάβουμε πόσο μαύρο είναι το μαύρο που βλέπουμε.

Δεν αμφισβητώ φυσικά το αποτέλεσμα όπως παρουσιάζεται..., ήταν μάλιστα και το αναμενόμενο, βάση της παράδοσης που έχει η panasonic στη μη χειροτέρευση (τουλάχιστον) του μαύρου σε κάθε νέο μοντέλο (μιλάω για G kai V σειρές για τις άλλες δεν γνωρίζω)...

Για παράδειγμα δες δύο φωτογραφίες εδώ, από post του JL...

H ίδια τηλεόραση, με τις ίδιες ρυθμίσεις, την ίδια προβολή εικόνας ΙRE 0... αλλά διαφορετικές ρυθμίσεις στη φωτογραφική μηχανή...

ISO100, f=2.8, έκθεση -> 1sec:
http://i692.photobucket.com/albums/vv289/JL_P/DSC02511.jpg?t=1296694598

ISO100, f=2.8, έκθεση -> 30sec:
http://i692.photobucket.com/albums/vv289/JL_P/DSC02506.jpg?t=1296694752

stelios26
14-05-2011, 15:54

Ισχύει.Δεν είναι αντιπροσωπευτική της πραγματικότητας μια photo,όσων αφορά την απεικόνιση του μαύρου.

petasis
14-05-2011, 17:05
Κάθε φωτογραφία τραβιέται σε κατάλληλες συνθήκες, για κάποιο σκοπό. Οι συγκεκριμένες, τραβήχτηκαν για να δείξουν το IR, και το καταφέρνουν. Επίσης, τραβήχτηκαν για να δείξουν και τα rising blacks, το οποίο πάλι καταφέρνουν. (όταν τις δούμε όλες). Αλλά για επιμέρους στάθμες, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα...

Για συγκρίσεις, θέλει μια προσέγγιση τέτοιου τύπου:

http://i864.photobucket.com/albums/ab207/petasis/AVCLUB-500A%20-VT20-9705/IMG_7325.jpg

Dalanik
14-05-2011, 17:13
Σωστά Γιώργο!

Τις ανέβασα, απλά για να δώσω μια ιδέα στο φίλο, για το πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά στην αποτύπωση της ίδια εικόνας ενός panel...

(oι διαφορές που κατάφερες να τραβήξεις δεν μου μοιάζουν αντιπροσωπευτικές, τουλάχιστον απ' όσο θυμάμαι... δεν ήταν τόσο μακριά η pany...;) )

petasis
14-05-2011, 17:33
ISO 1600, έκθεση 0.5 δευτερόλεπτα... Ήθελα να πιάσω τις στάθμες του μαύρου...
(Και φυσικά τα rising blacks στο χειρότερό τους. Λευκή ρίγα σε όλη την οθόνη...)

Dalanik
14-05-2011, 17:45
Eίναι κάτι παραπάνω από εμφανής... :a0210:

velatis panos
15-05-2011, 00:24
Φιλε πεταση αριστερη τηλεοραση ειναι η vt20 απο το τεστ που ειχατε κανει;Aν ναι ειναι χειροτερο και απο edge led το μαυρο της στην συγκεκριμενη φωτο

Paul64
15-05-2011, 02:07
ναι καλα αμεσως εσυ για διαβασε πρωτα το σχετικο νημα

pontios
15-05-2011, 16:13
Φιλε πεταση αριστερη τηλεοραση ειναι η vt20 απο το τεστ που ειχατε κανει;Aν ναι ειναι χειροτερο και απο edge led το μαυρο της στην συγκεκριμενη φωτο

Αριστερά η VT20, στο κέντρο η Kuro, δεξιά η Philips Led. Διάβασε όμως το νήμα του συγκριτικού τους και θα δεις ότι οι φωτογραφίες ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.

koliniol
16-05-2011, 20:06
Καλησπερα.
Ειμαι ένα νέο μελος του AVClub και προσφατος κάτοχος (5 ημερών) της TX-P50VT30.
Είναι η πρώτη Plasma και η πρώτη Hi End τηλεοραση που αγοράζω. Μεχρι τώρα είχα μια 20" sony bravia TFT.
Το άλμα είναι προφανώς τεράστιο.
την αγόρασα απο τον Καλογερόπουλο 2100 €
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9602

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες (δεδομένης της απειρίας μου σε τέτοια Monitors)
Μεχρι στιγμής έχω δεί μία ταινία BD και τηλεοπτικό σήμα DIGEA.
Θα ήθελα την βοήθειά σας στα παρακάτω:
1. Στρώσιμο.
Γενικά βλέπω σε zoom1 και profile Normal με εξαίρεση την ταινία που την είδα με υπότιτλους και cinema profile.
Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;
Ποσες ώρες θα πρέπει να περιμένω ;
2. Στο τηλεοπτικό σήμα της DIGEA η εικόνα ειμαι μέτρια.
Πολλές φορές βλέπω κόκκο / παραμορφώσεις στα προσωπα και στις γραμμες . Πχ το περίγραμμα ενος σώματος αντι για ομαλή καμπύλη κάνει μικρες γωνίτσες.
Η απόσταση θεασης είναι 3 μέτρα.
3. Calibration
Προσπάθησα να ακολουθήσω διάφορες οδηγίες
http://http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496 (http://http//www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496)
αλλά θεωρώ ότι είναι πέραν των δυνατοτήτων μου.
Προσφέρονται υπηρεσίες calibration από κάπου και σε τι κόστος;
4. Media Player
Εχω δοκιμάσει να δω ταινίες mvk αλλά ενω δείχνει να φορτώνει, καθυστερεί και στο τέλος βγάζει το μυνημα cannot read file.
Σχεδόν όλες σε όσες δοκίμασα, εχω ενσωματώσει τους υπότιτλους με mkvmerge 4.5 ή 4.7 και είναι σε διαφορους codecs (XVID, avc,κλπ) και σε διάφορες αναλύσεις 720p, 1080p ή και χαμηλότερες
Ο δίσκος είναι ενας WD 250GB NTFS.
Τα avi δειχνουν να παίζουν κανονικά αν και δεν δοκίμασα να δω υπότιτλους.
Ολα τα mkv παίζουν κανονικά στο media player APACER AL460 και φυσικά στο PC.
5.DLNA
Εχω WIFI συνδεση και δοκίμασα να ενεργοποιήσω τον media server του WMP11.
Παρόλο που βλέπω όλες τις ταινίες στον κατάλογο δεν μπορώ να τις παίξω (ίδιο μυνημα cannot read file μετά απο λίγη ώρα)
Δοκίμασα τον PS3 Media Server 1.21.1 και ενω τον βλέπω δεν μπορω να δω την λίστα με τις ταινείες καθόλου.
Δοκιμασα τον TVersity (free edition) και δεν τον βλέπω καθόλου.

imjp1982
16-05-2011, 20:54
Καλησπερα.
Είναι η πρώτη Plasma και η πρώτη Hi End τηλεοραση που αγοράζω. Μεχρι τώρα είχα μια 20" sony bravia TFT.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες (δεδομένης της απειρίας μου σε τέτοια Monitors)
1. Στρώσιμο.
Γενικά βλέπω σε zoom1 και profile Normal με εξαίρεση την ταινία που την είδα με υπότιτλους και cinema profile.
Πολλές φορές βλέπω κόκκο / παραμορφώσεις στα προσωπα και στις γραμμες . Πχ το περίγραμμα ενος σώματος αντι για ομαλή καμπύλη κάνει μικρες γωνίτσες.
3. Calibration
http://http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496 (http://http//www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496)
4. Media Player
Εχω δοκιμάσει να δω ταινίες mvk αλλά ενω δείχνει να φορτώνει, καθυστερεί και στο τέλος βγάζει το μυνημα cannot read file.
Σχεδόν όλες σε όσες δοκίμασα, εχω ενσωματώσει τους υπότιτλους με mkvmerge 4.5 ή 4.7 και είναι σε διαφορους codecs (XVID, avc,κλπ) και σε διάφορες αναλύσεις 720p, 1080p ή και χαμηλότερες
5.DLNA
Παρόλο που βλέπω όλες τις ταινίες στον κατάλογο δεν μπορώ να τις παίξω (ίδιο μυνημα cannot read file μετά απο λίγη ώρα)
Δοκίμασα τον PS3 Media Server 1.21.1 και ενω τον βλέπω δεν μπορω να δω την λίστα με τις ταινείες καθόλου.

Καλησπερα φιλε...Καταρχας καλοριζικη και καλες θεασεις..Εκανες μια εξαιρετικη επιλογη...Οσον αφορα το στρωσιμο,το μονο που εχεις να κανεις τωρα στην αρχη ειμαι,να μην βλεπεις Mega,Ant,Star κλπ χωρις zoom...Οτιδηποτε στατικη εικονα ειναι επικινδυνη....Να αποφυγεις το mode δυναμικο,να βλεπεις σε cinema η thx.....Κυριως για τις πρωτες 200 ωρες και μετα που θα βλεπεις μια ταινια και ειδικα αν εχει μπαρες μαυρες πανω κατω,να βαζεις για λιγη ωρα σε zoom καποιο καναλι η να ενεργοποιεις για λιγη ωρα το scrolling Bar...Δεν χρειαζονυαι πολλα πολλα..Απλα να προσεξεις μονο αν εχεις παιδια,μη πιασουν το χειριστιριο καθως θα λειπεις και την ανοιξουν να παιζει οτιδηποτε...Και κατι ακομη...Μην παιζεις πολλες ωρες videogames με PS3 η οτι αλλη κονσολα μπορει να εχεις...Οσον αφορα το στρωσιμο,υπαρχουν μελη εδω,πολυ πιο εμεπιρα απο εμενα για να σου πουν περισσοτερα πραγματα,αλλα θεωρω πως με αυτα θα εισαι καλυμμενος...Ξανα καλωριζικη

sonap70
16-05-2011, 21:01
καλησπερα φιλοι ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος τις vt30 50ιντσων πριν απο μια ωρα αρχισα να μετραω τις ωρες:flipout: μεχρι να ερθει ο μανωλης:worshippy:, ευχαριστω τον γιωργο καλογεροπουλο για την αψογη και φιλικοτατη εξυπηρετηση και τον μανωλη καστρουνη για την βοηθεια του να αποφασισω,πρωτη εντυπωση καλη ειμαι ακομα στο ψαξιμο αυτα για την ωρα καλο βραδυ

imjp1982
16-05-2011, 21:05
καλησπερα φιλοι ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος τις vt30 50ιντσων πριν απο μια ωρα αρχισα να μετραω τις ωρες:flipout: μεχρι να ερθει ο μανωλης:worshippy:, ευχαριστω τον γιωργο καλογεροπουλο για την αψογη και φιλικοτατη εξυπηρετηση και τον μανωλη καστρουνη για την βοηθεια του να αποφασισω,πρωτη εντυπωση καλη ειμαι ακομα στο ψαξιμο αυτα για την ωρα καλο βραδυ

Καλησπερα και σενα φιλε..Καλωριζικη και καλες θεασεις..Ποσο την πηρες την 50αρα και αν ειναι ευκολο μπορεις να πεις τι αποσταση θεασης εχεις απο την τηλεοραση...Ξανα καλωριζικη...

sonap70
16-05-2011, 21:25
καλησπερα φιλοι ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος τις vt30 50ιντσων πριν απο μια ωρα αρχισα να μετραω τις ωρες:flipout: μεχρι να ερθει ο μανωλης:worshippy:, ευχαριστω τον γιωργο για την αψογη και φιλικοτατη εξυπηρετηση και τον μανωλη καστρουνη για την βοηθεια του να αποφασισω,πρωτη εντυπωση καλη ειμαι ακομα στο ψαξιμο αυτα για την ωρα καλο βραδυ

απο την βιασυνη μου μου εγραψα λαθος το επωνυμο του γιωργου και εβαλα του καταστηματος οσο για την τιμη 2100 και βλεπω απο 3,80 και ειμαι καλα

Andronidis Akis
16-05-2011, 21:52

Οι κάτοχοι, κανένα σχόλιο πάνω σε αυτό ?

sonap70
16-05-2011, 22:19
θα πρεπει να φταιει το σημα σου εμενα ειναι καμπανα εδω στο πολυγωνο που μενω ουτε σπασιματα καθαρα προσωπα βλεπω το νησι και νομιζω οτι ειμαι εκει

petasis
16-05-2011, 23:04

Οι κάτοχοι, κανένα σχόλιο πάνω σε αυτό ?

Και εγώ, με μια U20 δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, ακόμα και όταν η τηλεόρασης κάνει ζουμ, και εξαφανίζει τις μαύρες μπάρες. Μόνο dithering υπάρχει, αλλά το εισάγει η δική μου τηλεόραση.

Μπορείς να μας ανεβάσεις κάποια φωτογραφία;

Andronidis Akis
16-05-2011, 23:56
Και εγώ, με μια U20 δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, ακόμα και όταν η τηλεόρασης κάνει ζουμ, και εξαφανίζει τις μαύρες μπάρες. Μόνο dithering υπάρχει, αλλά το εισάγει η δική μου τηλεόραση.

Μπορείς να μας ανεβάσεις κάποια φωτογραφία;

Παιδια δεν το παρατήρησα εγώ αλλα ο φίλος koliniol (http://www.avclub.gr/forum/member.php?u=31682) ποστ 306

JL_?
17-05-2011, 05:49
Υποθέτω ότι ο φίλος koliniol, μάλλον αναφέρεται απλώς στην αυξημένη διακριτότητα που εμφανίζουν τα pixel του σήματος SD, σε μία 50άρα οθόνη σε σχέση με μία προηγούμενη 20άρα που πιθανώς βρισκόταν και στην ίδια απόσταση...

petasis
17-05-2011, 09:40
Υποθέτω ότι ο φίλος koliniol, μάλλον αναφέρεται απλώς στην αυξημένη διακριτότητα που εμφανίζουν τα pixel του σήματος SD, σε μία 50άρα οθόνη σε σχέση με μία προηγούμενη 20άρα που πιθανώς βρισκόταν και στην ίδια απόσταση...

Δεν νομίζω. Το σήμα της Digea είναι πολύ καλό, ακόμα και για 50άρα. Πρόβλημα υπάρχει μόνο σε παλιά σήριαλ (δεκαπενταετίας) και σε μερικά κακής ποιότητας γραφικά σε κάποια κανάλια (π.χ. Αντ1).

imjp1982
17-05-2011, 11:25
Καλημερα σε ολους...Αν μπορειτε ανεβαστε μερικες φωτος της VT30...Τα γνωστα...Τραβηγμενες σε σκοτεινο χωρο απο καναλια,Dvd,BluRay...

MICRON
17-05-2011, 11:44
Καλησπερα.

1. Στρώσιμο.
3. Calibration
4. Media Player
5.DLNA

Ντα.. ντα.. αρχισαν τα οργανα !!

Καλοριζικη φιλε, σου ευχομαι καλες θεασεις και απροβληματιστες.

Οσο για Digea, θελει λιγο ψαχουλεμα, αλλα γενικα κρατα μικρο καλαθι, οπως και με τον player της panasonic, οπως εγραψε και ενας αλλος φιλος εδω, δεν ειναι και το πιο δυνατο της χαρτι. Γενικως η vt θελει καλο υλικο για να αποδωσει τα μεγιστα, το κακο υλικο το κανει ακομα χειροτερο.

Προσωπικη μου αποψη.

imjp1982
17-05-2011, 12:03
Ντα.. ντα.. αρχισαν τα οργανα !!

Καλοριζικη φιλε, σου ευχομαι καλες θεασεις και απροβληματιστες.

Οσο για Digea, θελει λιγο ψαχουλεμα, αλλα γενικα κρατα μικρο καλαθι, οπως και με τον player της panasonic, οπως εγραψε και ενας αλλος φιλος εδω, δεν ειναι και το πιο δυνατο της χαρτι. Γενικως η vt θελει καλο υλικο για να αποδωσει τα μεγιστα, το κακο υλικο το κανει ακομα χειροτερο.

Προσωπικη μου αποψη.

Καλημερα φιλε...Για αιτιολογισε αυτο που ειπες περι το κακο υλικο το κανει ακομα χειροτερο...

PetrosThessaloniki
17-05-2011, 16:22
Ερχεται!!!!
και με καλη τιμη
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9600

vas_papavas
17-05-2011, 16:40
Ερχεται!!!!
και με καλη τιμη
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9600

το ευρώ το αφήνουμε στο Γιώργο ή το ζητάμε πίσω (O Ζαμπούνης τι λέει επί του θέματος).

JL_?
17-05-2011, 18:40
Δεν νομίζω. Το σήμα της Digea είναι πολύ καλό, ακόμα και για 50άρα. Πρόβλημα υπάρχει μόνο σε παλιά σήριαλ (δεκαπενταετίας) και σε μερικά κακής ποιότητας γραφικά σε κάποια κανάλια (π.χ. Αντ1).

Αυτό το "σκαλοπάτι", για παράδειγμα, που φαίνεται σε digea και 50", δεν φαίνεται σε αναλογική μετάδοση και 20"... ;)

http://i864.photobucket.com/albums/ab207/petasis/Digea/IMG_4765.jpg

petasis
17-05-2011, 19:06
Αυτό το "σκαλοπάτι", για παράδειγμα, που φαίνεται σε digea και 50", δεν φαίνεται σε αναλογική μετάδοση και 20"... ;)

Αυτό βγάζει μάτι ότι είναι φτιαγμένο έτσι, γιατί τα γράμματα δίπλα δεν έχουν σκαλοπάτια...

koliniol
17-05-2011, 21:44
Ευχαριστώ για το ενδιαφερον. Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση.
Σχετικά με τα θέματα που αναφέρω:
1. Εικόνα σε DIGEA.
Με ενημέρωσαν απο τον Kαλογερόπουλο (διαβαζοντας το σχετικο post) (και τους ευχαριστώ θερμά) ότι καλό είναι να εχω το IFC στο Mid
Το οποίο και έκανα.
Επίσης ρυθμισα και το P-NR στο mid θεωρώντας ότι ίσως μπορεί να βοηθήσει.
Οσον αφορά την ποιότητα του DIGEA είναι σαφές ότι υπάρχει μεγάλη απόκλιση απο κανάλι σε κανάλι:
Μακεδονία - Αθλιο (σχεδόν ποιοτητα Αναλογικού)
STAR-ANTI - Μέτριο
MEGA - Καλό
SKAI - ALPHA - Πολυ καλό.
Για να μην σπερνω τον πανικό , ενημερώνω τα μελη ότι τα συμπτώματα που αναφέρω τα παρατήρησα τόσο έντονα μία μόνο φορά. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε το καναλι ούτε και τι ρυθμίσεις είχε η τηλεόραση.
Θα σας ενημερώσω έαν δώ πάλι έντονα φαινόμενα.
Αυτό πάντως που έχω παρατηρήσει είναι όταν βλέπω ταινία στο DIGEA με υπότιλους και τα γράμματα είναι Italics τοτε οι γραμμες δεν είναι ευθείες αλλά τεθλασμένες.
Δυστυχώς μου είναι δύσκολο να πάρω φωτογραφία (θα το προσπαθήσω)
Αλήθεια Freeze μπορώ να κάνω την ώρα που βλέπω DIGEA ?
Επίσης ελέγχοντας το σήμα βλέπω γενικά στα περισότερα κανάλια τις εξής ενδείξεις:
Ποιότητα= 95-100
Ενταση = 60
Bit Rate =0
Πιστεύετε οτι ενισχυτής κεραίας μπορεί να βοηθήσει ?

2. Media Player. Απο τον καλογερόπουλο με ενημέρωσαν οτι mkv αρχεία σε NTFS δεν παίζει και πρέπει να κάνω format σε FAT32.
Θα το επιβεβαιώσω .Αν ισχύει το θεωρώ πολύ ξεπερασμένο και πιστεύω ότι το 2011 να μην υποστηρίζεται πλήρως NTFS απο ένα Monitor τέτοιας αξίας όταν υποστηρίζεται απο media players των 50€ - 60€ είναι άξιο απορίας.

3. DLNA Καμμία ιδεά κανείς ? Εχει κανεις δοκιμάσει κάποιο media server εκτος του WMP με επιτυχία ?

4. Calibration . Συνεχίζει και παραμένει το σημαντικότερο για μένα θέμα αφού φαίνεται ότι μπορεί να ανεβάσει την κλάση του Monitor σημαντικά.

Γενικώς για ότι νεώτερο θα σας ενημερώσω.

Teoulas
17-05-2011, 23:24
2. Media Player. Απο τον καλογερόπουλο με ενημέρωσαν οτι mkv αρχεία σε NTFS δεν παίζει και πρέπει να κάνω format σε FAT32.
Θα το επιβεβαιώσω .Αν ισχύει το θεωρώ πολύ ξεπερασμένο και πιστεύω ότι το 2011 να μην υποστηρίζεται πλήρως NTFS απο ένα Monitor τέτοιας αξίας όταν υποστηρίζεται απο media players των 50€ - 60€ είναι άξιο απορίας
Η G30 παίζει mkv από NTFS οπότε δε βρίσκω τον λόγο να μη παίζει η VT30.

Paul64
18-05-2011, 04:39
http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.lesnumeriques.com%2Fpanasonic-viera-tx-p50vt30-p303_11009_60.html

"The VT30 is not better than the VT20. It offers excellent image quality in 2D and 3D."

True Contrast:
VT20: 15054:1
VT30: 4864:1

Yperion
18-05-2011, 06:14
Τι θα πει "true contrast"?

Μην πιστευεις τις βλακειες που γραφει το καθε site.

Aν διαβασεις την δοκιμη του FullHD.gr θα δεις σε ποιους τομεις ειναι καλυτερη η VT30.

Για οποιον βεβαια εχει VT20 εννοειται οτι δεν αξιζει να σκεφτεται αλλαγη τηλεορασης γιατι δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα.

Yperion
18-05-2011, 06:50
http://www.fullhd.gr/news/hdtvs/plasma-tvs/8204-panasonic-neoplasma-vt30-series.html

MICRON
18-05-2011, 09:36
Καλημερα φιλε...Για αιτιολογισε αυτο που ειπες περι το κακο υλικο το κανει ακομα χειροτερο...

Με δυο λεξεις, στα κατω απο 720p αρχιζουν τα οργανα, και οσο πιο κατω πας σε ποιοτητα υλικου τοσο χειροτερο αποτελεσμα παιρνεις. Θα μου πεις λογικο ειναι.. Λαθος, υπαρχουν και αλλες τηλερορασεις που παντρευουν τα πραγματα, βλεπεις δηλαδη αξιοπρεπως υλικο κατω απο 720p πραγμα που δεν συμβαινει στην vt. Ειναι γεννημενη να δινει τελεια εικονα στο τελειο υλικο, δεν ειναι για τον μεσο τηλεθατη ειναι για HD αποκλειστικα. Οσοι την εχουν και δεν το πρόσεξαν, τοτε προφανως πηγαν στην Vt απο καποια αθλια lcd ή κατευθειαν απο crt και νομιζουν πως ετσι πρεπει να παιζει μια συχρονης τεχνολογιας Tv.

Δυστυχως δεν εχουν ολοι τις γνωσεις να στρωνουν τηλεορασεις, ουτε την διαθεση και τον χρονο, θεωρουν δεδομενο οτι δινοντας εναν πακτωλο χρηματων θα παρουν τελεια εικονα σε ολα. Δυστυχως αυτο ειναι ουτοπια, μας αρεσει δεν μας αρεσει υπαρχουν τρια ειδη τηλεορασεων:

1. Hi end, οπως η vt, που μπορει να σου δωσει τα μεγιστα σε εικονα με το αναλογο τελειο υλικο, σε σημειο που να τριβεις τα ματια σου.
2. Μετριες σειρες και φυσικα στα μισα της τιμης της vt, που ειναι φτιαγμενες για τηλεοπτικο σημα, καλη εικονα σε hd, που εναν μεσο χρηστη θα τον άφηναν απολυτα ικανοποιημενο, αλλα φυσικα εναν ψαγμενο χρηστη που θελει τα μεγιστα σε HD και να εχει ατελειωτες επιλογες να παιξει με τις ρυθμισεις, δεν θα τον ικανοποιουσαν.
3. Οι τηλεορασεις για πεταμα, που δεν εχουν ουτε το ενα ουτε το αλλο, και απλα τις παιρνεις για να λες οτι εχεις flat tv.

Επισης πιστευω ο,τι το 3D σκοτωσε το 2D. Στο κυνηγι για καλυτερο 3D συμβιβαστικαν οι κατασκευαστριες εταιριες σε πολλα πραγματα στο 2D.
Και ολα αυτα οταν το 99% της χρησης της tv γινεται σε 2D υλικο.

Και μην μου πεις οτι αυτα που αναφερω ισχυουν για την vt20 και οτι η vt30 ειναι η μερα με την νυχτα, γιατι οσα γραφει ο ανθρωπος που την αγορασε την vt30, τα ακριβως ιδια αντιμετωπιζω και εγω με την Vt20.

Και παλι αποψη μου.

vas_papavas
18-05-2011, 14:19
http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.lesnumeriques.com%2Fpanasonic-viera-tx-p50vt30-p303_11009_60.html

"The VT30 is not better than the VT20. It offers excellent image quality in 2D and 3D."

True Contrast:
VT20: 15054:1
VT30: 4864:1

από τις δικές τους μετρήσεις

vt20 15054:1 και 0.03
vt30 4864 και 0.02

contrast = white level/black level=> white level =contrast*(black level)

vt20 x= 451,62nits ?????????
vt30 = 97.28 nits

petasis
18-05-2011, 16:05
από τις δικές τους μετρήσεις

vt20 15054:1 και 0.03
vt30 4864 και 0.02

contrast = white level/black level=> white level =contrast*(black level)

vt20 x= 451,62nits ?????????
vt30 = 97.28 nits

Ψάχνεις αξιοπιστία από τα γαλλάκια του digital versus;

seaman13
18-05-2011, 17:53
Με δυο λεξεις, στα κατω απο 720p αρχιζουν τα οργανα, και οσο πιο κατω πας σε ποιοτητα υλικου τοσο χειροτερο αποτελεσμα παιρνεις. Θα μου πεις λογικο ειναι.. Λαθος, υπαρχουν και αλλες τηλερορασεις που παντρευουν τα πραγματα, βλεπεις δηλαδη αξιοπρεπως υλικο κατω απο 720p πραγμα που δεν συμβαινει στην vt. Ειναι γεννημενη να δινει τελεια εικονα στο τελειο υλικο, δεν ειναι για τον μεσο τηλεθατη ειναι για HD αποκλειστικα. Οσοι την εχουν και δεν το πρόσεξαν, τοτε προφανως πηγαν στην Vt απο καποια αθλια lcd ή κατευθειαν απο crt και νομιζουν πως ετσι πρεπει να παιζει μια συχρονης τεχνολογιας Tv.

Δυστυχως δεν εχουν ολοι τις γνωσεις να στρωνουν τηλεορασεις, ουτε την διαθεση και τον χρονο, θεωρουν δεδομενο οτι δινοντας εναν πακτωλο χρηματων θα παρουν τελεια εικονα σε ολα. Δυστυχως αυτο ειναι ουτοπια, μας αρεσει δεν μας αρεσει υπαρχουν τρια ειδη τηλεορασεων:

1. Hi end, οπως η vt, που μπορει να σου δωσει τα μεγιστα σε εικονα με το αναλογο τελειο υλικο, σε σημειο που να τριβεις τα ματια σου.
2. Μετριες σειρες και φυσικα στα μισα της τιμης της vt, που ειναι φτιαγμενες για τηλεοπτικο σημα, καλη εικονα σε hd, που εναν μεσο χρηστη θα τον άφηναν απολυτα ικανοποιημενο, αλλα φυσικα εναν ψαγμενο χρηστη που θελει τα μεγιστα σε HD και να εχει ατελειωτες επιλογες να παιξει με τις ρυθμισεις, δεν θα τον ικανοποιουσαν.
3. Οι τηλεορασεις για πεταμα, που δεν εχουν ουτε το ενα ουτε το αλλο, και απλα τις παιρνεις για να λες οτι εχεις flat tv.

Επισης πιστευω ο,τι το 3D σκοτωσε το 2D. Στο κυνηγι για καλυτερο 3D συμβιβαστικαν οι κατασκευαστριες εταιριες σε πολλα πραγματα στο 2D.
Και ολα αυτα οταν το 99% της χρησης της tv γινεται σε 2D υλικο.

Και μην μου πεις οτι αυτα που αναφερω ισχυουν για την vt20 και οτι η vt30 ειναι η μερα με την νυχτα, γιατι οσα γραφει ο ανθρωπος που την αγορασε την vt30, τα ακριβως ιδια αντιμετωπιζω και εγω με την Vt20.

Και παλι αποψη μου.

Λες να είμαι τυχερός που επένδυσα στην v10 έχοντας προτεραιότητα την 2δ εικόνα?Έκλεισα 2 χρόνια με το κορίτσι και είμαι ακόμα ερωτευμένος...Τουλάχιστον μέχρι του χρόνου...Τέτοια μέρα!!

Andronidis Akis
18-05-2011, 20:48
Δυστυχως αυτο ειναι ουτοπια, μας αρεσει δεν μας αρεσει υπαρχουν τρια ειδη τηλεορασεων:

Στην 2 κατηγορία σε ποιες τηλεοράσεις αναφερσε ?

imjp1982
18-05-2011, 22:44
Καλησπερα σε ολους...Εχει ακουσει κανεις αν υφισταται το προβλημα 50Hz bug στις VT30;;;

gPaska
19-05-2011, 09:45
Βαρεθηκα να προσπαθω να αποφασισω αν θα παρω την 50VT30 η την 55D8000 και τελικα παραγγειλα την VT30 να ξεμπερδευω :D
Αυριο θα την εχω, μου προτεινεται και μια καλη βαση που να βγαινει προς τα εξω καμια 10αρια εκατοστα γιατι θα την κρεμασω αναμεσα σε δυο κολωνες.

imjp1982
19-05-2011, 10:59
Βαρεθηκα να προσπαθω να αποφασισω αν θα παρω την 50VT30 η την 55D8000 και τελικα παραγγειλα την VT30 να ξεμπερδευω :D
Αυριο θα την εχω, μου προτεινεται και μια καλη βαση που να βγαινει προς τα εξω καμια 10αρια εκατοστα γιατι θα την κρεμασω αναμεσα σε δυο κολωνες.

Καλημερα φιλε...Χωρις να την εχω δει απο κοντα την VT30 ακομη,εκανες την καλυτερη επιλογη...Εχω δει καποιες ωρες απο κοντα την 46D8000 και απλα απογοητευτηκα..Συγχαρητηρια και αντε με το καλι να την παραλαβεις και μετα καλες θεασεις!!!!!

Μπορει να μου πει καποιος αν τελικα το 50Hz Bug υσχιει στις VT30;

gPaska
19-05-2011, 11:39
Αυτη θα μου κανει? MELICONI GHOST[ 430 (https://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C2%C1%D3%C5%C9%D3+%D3%D 4%C7%D1%C9%CE%C7%D3+TV&filter-2655=1&filter-2152=1) απ'οτι διαβασα η VT30 ειναι VESA 400x300 αλλα ολες οσες βρισκω ειναιι 400x400 δεν υπαρχει συμβατοτητα? Ειναι αλλου οι βιδες? :chinscratch:

vas_papavas
19-05-2011, 12:00
Μπορει να μου πει καποιος αν τελικα το 50Hz Bug υσχιει στις VT30;

γιατί να μην ισχύει??? κάθε σοβαρή πανασόνικ που σέβεται τον εαυτό της θα πρέπει να έχει 50Ηz bug. πρακτικά μπορεί να υπάρχει και σε άλλους τύπους τηλεοράσεων και λύνεται με τη χρήση του ifc.

imjp1982
19-05-2011, 12:24
γιατί να μην ισχύει??? κάθε σοβαρή πανασόνικ που σέβεται τον εαυτό της θα πρέπει να έχει 50Ηz bug. πρακτικά μπορεί να υπάρχει και σε άλλους τύπους τηλεοράσεων και λύνεται με τη χρήση του ifc.

Δηλ αν βλεπεις τηλεοπτικο και ενεργοποιησεις το ifc το 50Hz bug εξαφανιζεται;

czoun
19-05-2011, 12:51
http://www.perfectimage.gr/2011/04/28/panasonic-tx-p50vt30/

Yperion
19-05-2011, 13:21
Με δυο λεξεις, στα κατω απο 720p αρχιζουν τα οργανα, και οσο πιο κατω πας σε ποιοτητα υλικου τοσο χειροτερο αποτελεσμα παιρνεις. Θα μου πεις λογικο ειναι.. Λαθος, υπαρχουν και αλλες τηλερορασεις που παντρευουν τα πραγματα, βλεπεις δηλαδη αξιοπρεπως υλικο κατω απο 720p πραγμα που δεν συμβαινει στην vt.

Μπορεις να μας πεις ενα παραδειγμα τετοιας τηλεορασης?

Το λεω αυτο γιατι οι πλασμα θεωρουνται (και δικαιως κατα την γνωμη μου) οτι δινουν την καλυτερη δυνατη εικονα σε τηλεοπτικο κατι το οποιο ειχα επιβεβαιωσει περυσι σε δοκιμη που ειχα κανει σε Samsung 46C8000 με αναλογικα και δορυφορικο σημα NOVA.

Το αποτελεσμα ειδικα σε ποδοσφαιρο ηταν χειροτερο απο την ταπεινη μου Panasonic U10. Γυρω απο τους παιχτες υπηρχαν "ουρες" (λογω ποιοτητας μετάδοσης) που στην δικη μου φαινονταν αισθητα λιγοτερο.

Δεν μπορω βεβαια να φανταστω οτι η VT30 δειχνει χειροτερα απο την U10. Αυτο αποκλειεται.

gPaska
19-05-2011, 13:26
Ρε Υperion μια και τα ξερεις αυτα δε μου λες για την βαση γιατι βλεπω οτι αρχιζετε την μανουρα παλι και θα φυγει το post μου πολυ πισω και δεν θα το δει κανεις :ernaehrung004:

evanfotis
19-05-2011, 14:07
Ρε Υperion μια και τα ξερεις αυτα δε μου λες για την βαση γιατι βλεπω οτι αρχιζετε την μανουρα παλι και θα φυγει το post μου πολυ πισω και δεν θα το δει κανεις :ernaehrung004:
αυτή πρέπει να κάνει:
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18206
Δίνει και πλήρη δυνατότητα περιστροφής της τηλεόρασης σε πολύ καλή τιμή.

gPaska
19-05-2011, 14:28
αυτή πρέπει να κάνει:
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18206
Δίνει και πλήρη δυνατότητα περιστροφής της τηλεόρασης σε πολύ καλή τιμή.

Ευχαριστω για την προταση.
Καλη φαινεται αλλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος στο να κρεμασω 2 χιλιαρικα σε βαση των 45€ ελεγα να παω σε κατι δοκιμασμενο και αξιοπιστο.
Η συγκεκριμενη απο που κρινουμε οτι κανει?

Μπορω να παρω μια οποιαδηποτε που να υποστηριζει 50"+ και 31kg+ και να μου κανει η πρεπει να συμφωνουν τα VESA αυτο δεν εχω καταλαβει.

imjp1982
19-05-2011, 14:31
Παρεπιπτοντως ποσο κανει στην Αθηνα η 50VT30;Στο πλαισιο Ηρακλειου Κρητης,κανει 2099 ευρω...Πολυ καλη τιμη θεωρω...Για την 55αρα που με ενδιαφερει δυστηχως δεν υπηρχε τιποτα περι τιμων

gPaska
19-05-2011, 14:38
Απο 2000€ μεχρι 2200€ η 55" παει 2800€+
Η αληθεια ειναι οτι ηθελα την 55" αλλα δεν θεωρω οτι 5" κοστιζουν 800€

imjp1982
19-05-2011, 14:52
Εχεις απολυτο δικιο..Ειναι αδικη η τιμη των 2800 ευρω για μονο 5 ιντσες παραπανω..Αλλα κακα τα ψεμματα..Καποιος που θα κοιταξει και το 3D,τοτε γιαυτον η καθε ιντσα εχει σημασια...Αλλο να βλεπεις 3D σε 50αρα,αλλο σε 55αρα και αλλο σε 60αρα η 65αρα....Προσωπικα επειδη με ενδιαφερει το και το 3D αλλα και επειδη εχω αποσταση απο 2,50 εως 3 μετρα,θεωρω πως η 55 ιντσες ανεξαρτητα οντως αρκετα μεγαλυτερης τιμης,ειναι ιδανικοτερες

gPaska
19-05-2011, 16:47
Μπορω να παρω μια οποιαδηποτε που να υποστηριζει 50"+ και 31kg+ και να μου κανει η πρεπει να συμφωνουν τα VESA αυτο δεν εχω καταλαβει.

Μπορει καποιος που ξερει να μου απαντησει σε αυτο γιατι θα παω το απογευμα να παρω βαση, μην πεσω σε κανα πωλητη σαν κι'εμενα και μου δωσει οτι να'ναι

JL_?
19-05-2011, 18:02
Tα τελευταία off-topic μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=986) κι εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=67013)...

xsiv74
19-05-2011, 18:30
Θα το επιβεβαιώσω .Αν ισχύει το θεωρώ πολύ ξεπερασμένο και πιστεύω ότι το 2011 να μην υποστηρίζεται πλήρως NTFS απο ένα Monitor τέτοιας αξίας όταν υποστηρίζεται απο media players των 50€ - 60€ είναι άξιο απορίας.

3. DLNA Καμμία ιδεά κανείς ? Εχει κανεις δοκιμάσει κάποιο media server εκτος του WMP με επιτυχία ?

[/QUOTE]

Συμφωνώ για το media player,ήμουν από τους πρώτους που έφαγαν την κρυάδα...Τηλεοράσεις της samsung των 300 ευρώ παίζουν τα πάντα.

Για το DLNA 1.twonky server που προτείνει και η panasonic αλλά είναι επί πληρωμή ή το ακόμα καλύτερο serviio το οποίο είναι δωρεάν.Για τους υπότιτλους εμένα μου δούλεψε η κωδικοποίηση τους από ansi σε utf-χωρίς BOM και κάποια .avi που δεν έπαιζαν αν τα περάσεις με ένα πρόγραμμα divxfix κάπως έτσι μετά τα διαβάζει.Πάντως ο server φαίνεται να βοηθάει εκεί που το media player χωλαίνει...Όπως έχω ξαναπεί,ελπίζω σε αναβάθμιση αν και από μέρα σε μέρα θα στήσω και ένα samsung home cinema με bluray με ενσωματωμένο web - media player οπότε θα έχω και τις λειτουργίες smart της samsung και της πανασονικ!

poli9999
20-05-2011, 02:25
Παιδια μολις παρατηρησα μια λεπτη καθετη γραμμη (magenta?)....
Δεν φευγει ουτε με διαφορετικη πηγη

Την εβαψα???

JL_?
20-05-2011, 03:04
Eπικοινώνησε με το κατάστημα αγοράς για αλλαγή...

MICRON
20-05-2011, 09:23
Δηλ αν βλεπεις τηλεοπτικο και ενεργοποιησεις το ifc το 50Hz bug εξαφανιζεται;

Κρατα μικρο καλαθι.

gPaska
20-05-2011, 09:25
Την TV την παραλαμβανω το απογευμα τελικα, θα την εχω τουλαχιστον μεχρι την Τεταρτη στον καινουργιο σπιτι οπου δεν εχω μετακομισει ακομη οποτε αν χρειαζαεται στρψσιμο θα ηταν ιδανικο να την αφηνα για καποιες ωρες.

Χρειαζεται και αν ναι τι υλικο προτεινεται?

gzoun
20-05-2011, 11:41
ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ VT30
-----------------------------
ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2011

1.xsiv74.................50vt30.........31-04-2011.......(O.K)
2.legions................50vt30.........29-04-2011.......(O.Κ)

ΜΑΙΟΣ 2011

3.azdoc.................50vt30..........04-05-2011.......(O.K)
4.GEORGE T............50vt30..........04-05-2011.......(O.K)
5.poli9999..............50vt30................?... ............Πρόβλημα με γραμμή στο πάνελ,εν αναμονή εξελίξεων.
6.oBidoom..............50vt30..........09-05-2011.......(O.K)Παρατηρήθηκαν φαινόμενα brightness flunctuation.
7.koliniol................50vt30..........11-05-2011.......(O.K)
8.sonap70..............50vt30..........16-05-2011.......(O.K)

Οποιοσδήποτε μπορεί να συμπληρώνει την λίστα,copy-paste,με τα δικά του στοιχεία αγοράς,διαστάσεις-ημερομηνία-τυχών προβλήματα κ.λ.π.

imjp1982
20-05-2011, 12:05
Την TV την παραλαμβανω το απογευμα τελικα, θα την εχω τουλαχιστον μεχρι την Τεταρτη στον καινουργιο σπιτι οπου δεν εχω μετακομισει ακομη οποτε αν χρειαζαεται στρψσιμο θα ηταν ιδανικο να την αφηνα για καποιες ωρες.

Χρειαζεται και αν ναι τι υλικο προτεινεται?

Καλημερα φιλε gPaska..Στρωσε την ευλαβικα για τις πρωτες 200 ωρες...Τυπικα πραγματα..Χαμηλες ρυθμισεις αντιθεσης-φωτεινοτητας σε Full Screen οσο περισσοτερο γινεται ειτε ειναι καναλια,ειτε ταινιες χωρις μαυρες μπαρες πανω-κατω...Εγω οταν την αγορασω,για τις πρωτες 200 ωρες μονο θα κατσω να ασχοληθω με στρωσιμο και αυτο ηταν..Δεν θα καθομαι μια ζωη να κανω αυτη την δουλεια...Αντε με το καλο να την παραλαβεις...

imjp1982
20-05-2011, 12:19
Καλημερα σε ολους...Μηπως υπαρχει καποιος κατοχος της VT30 που πριν απο αυτη ηταν κατοχος της VT20;Αν ναι θα μπορουσε να μας πει διαφορες;;;

poli9999
20-05-2011, 12:35
Δυστυχως το προβλημα παραμενει.

Μολις εγινα "μπαλακι" καταστηματος-σερβις, μπορει καποιος να μου πει τι ισχυει για DOA εντος 15ημερων??

Υποχρεουται το καταστημα?

imjp1982
20-05-2011, 12:46
Δυστυχως το προβλημα παραμενει.

Μολις εγινα "μπαλακι" καταστηματος-σερβις, μπορει καποιος να μου πει τι ισχυει για DOA εντος 15ημερων??

Υποχρεουται το καταστημα?

Εννοεις οτι θα παει για service η TV;Πηγαινε να τους την τριψεις στα μουτρα και να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ..Ελεος....Καινουργια τηλεοραση αγορασες και μιλανε για service;Μην το σκεφτεσαι καθολου..Θα το ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να σου δωσουν καινουργια TV

Φιλε Poli9999,τι ακριβως γραμμη σου εμφανιζει η τηλεοραση και σε ποιο σημειο της οθονης;Μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο;

poli9999
20-05-2011, 13:09
Ειναι μια καθετη γραμμη, παχους 1-2pix και χρωματος magenta (αναλογα με το φοντο).

imjp1982
20-05-2011, 13:19
Στην εμφανιζει οτιδηποτε και αν προβαλεις στην τηλεοραση;Δηλ ειτε ταινια,ειτε καναλι,η γραμμη ειναι εκει και φενεται;

Yperion
20-05-2011, 13:22
Ειναι προβλημα στο πανελ , πας για αντικατασταση.

Οποτε μην το αργεις.

vas_papavas
20-05-2011, 13:24
και δεν νομίζω να σηκώνει επισκευή τέτοια βλάβη.

imjp1982
20-05-2011, 13:29
Τιθεται θεμα για IR;;;Εχεις δοκιμασει να ενεργοποιησεις για λιγη ωρα την κυλιομενη μπαρα μπας και κανει δουλεια;Αν και θεωρω πως ειναι πολυ εντονη για IR

poli9999
20-05-2011, 13:30
Ναι οτι και να βαλω. Tελευταια ταινια που ειδα http://www.imdb.com/title/tt0069467/
ειναι τιγκα στο κοκκινο, δεν ξερω αν επαιξε ρολο.
Ο τεχνικος ειπε οτι απλως ετυχε, δεν ειναι αποτελεσμα χρησης.
Κριμα και δεν ειχε το παραμικρο ir

imjp1982
20-05-2011, 13:37
Ναι οτι και να βαλω. Tελευταια ταινια που ειδα http://www.imdb.com/title/tt0069467/
ειναι τιγκα στο κοκκινο, δεν ξερω αν επαιξε ρολο.
Ο τεχνικος ειπε οτι απλως ετυχε, δεν ειναι αποτελεσμα χρησης.
Κριμα και δεν ειχε το παραμικρο ir

Η γνωμη μου;;;Μην αναιχτεις καν για συζηυηση περι service...Ειναι καινουργια τηλεοραση και τους την λες και χοντρα μαλιστα στην περιπτωση που πανε να σου πουλησουν ιστοριες για επισκευες και τετοια..Θα απαιτησεις νεα τηλεοραση της κουτας παει και τελειωσε...Οχι και νεα τηλεοραση και να πεσουν κατευθειαν τα οργανα επισκευης..Σε καμια περιπτωση..Ειναι ευκολο να πεις απο που την αγορασες και ποσο;

poli9999
20-05-2011, 13:42
Σιγουρα παει για αντικατασταση. Ευτυχως ειμαι και μεσα στο δεκαπενθημερο απο την αγορα.

Καλυτερα θα αναφερθω στο καταστημα μολις τελειωσει η ιστορια..

imjp1982
20-05-2011, 13:45
Φιλε poli9999 ελπιζω και ευχομαι να σου βγει σε καλο αυτη η ιστορια και ολα να πανε καλα..Πραγματικα στο ευχομαι...Και πιστευω πως θα πανε ολα καλα...

gPaska
20-05-2011, 15:38
Την παρελαβα νωριτερα τελικα,βεβαια ακομα ειμαι στην δουλεια οποτε θα πω πρωτες εντυπωσεις το βραδυ.

Μιας και θα την στησω, θα φυγω και θα ξαναπαω την Δευτερα το να την αφησω αναμενη να πεζει full screen τηλεοπτικο για να εμφανισει τυχον προβληματα ειναι σωστο η οχι?

czoun
20-05-2011, 16:04
Ειναι προβλημα στο πανελ , πας για αντικατασταση.

Οποτε μην το αργεις.

+1 Αντικατάσταση.

και δεν νομίζω να σηκώνει επισκευή τέτοια βλάβη.

Γίνετε επισκευή με αλλαγή panel.

Υ.Γ.: Βλέπε ΡΧ70 όπου υπήρχε αντίστοιχο πρόβλημα σε μεγάλο αριθμό τηλεοράσεων (και η αλλαγή καλυπτόταν από την αντιπροσωπεία και μετα το πέρας της εγγύησης των δύο ετών).

imjp1982
20-05-2011, 16:16
Την παρελαβα νωριτερα τελικα,βεβαια ακομα ειμαι στην δουλεια οποτε θα πω πρωτες εντυπωσεις το βραδυ.

Μιας και θα την στησω, θα φυγω και θα ξαναπαω την Δευτερα το να την αφησω αναμενη να πεζει full screen τηλεοπτικο για να εμφανισει τυχον προβληματα ειναι σωστο η οχι?

Για στρωσιμο,τηλεοπτικο καναλι σε Zoum 3 και με χαμηλες ρυθμισεις Αντιθεσης και Φωτεινοτητας...Απευφευγε οτι εχει να κανει με δυναμικο..Και κυριωσ το mode δυναμικο μην το χρησιμοποιεις...

czoun
20-05-2011, 16:31
Καλορίζικη, τηλεόραση είναι δεν είναι πυρηνικός αντιδραστήρας, μην αγχώνεσαι και απόλαυσε την όποτε έχεις χρόνο, βάλε την επιλογή Cinema ή ΤΗΧ και βλέπε κανονικά τηλεόραση όπως είχες κάνει και με την CRT σου....θα 'στρώσει' μόνη της.

gPaska
20-05-2011, 16:34
To ξερω οτι δεν ειναι πυρηνικός αντιδραστήρας, αλλα λογω της επιμονης καποιων περι burn-in κτλ ειπα να προσεξω.
Kαλιο plasma-τοδενε παρα plasma-τογυρευε

czoun
20-05-2011, 16:44
Μην αγχώνεσαι φίλε μου η προρύθμιση Cinema ή ΤΗΧ που έχει είναι αρκετή για να στρώσει η τηλεορασή σου. ;)

Χρόνος για απόλαυση μας λείπει, χρόνο για άγχος έχουμε μπόλικο :(

petasis
20-05-2011, 17:29
To ξερω οτι δεν ειναι πυρηνικός αντιδραστήρας, αλλα λογω της επιμονης καποιων περι burn-in κτλ ειπα να προσεξω.
Kαλιο plasma-τοδενε παρα plasma-τογυρευε

Το θέμα του burn-in έχει 2 διαστάσεις.

Η πρώτη διάσταση είναι αν η πλάσμα το παθαίνουν ή όχι. Αυτό είναι και αρκετά δημοφιλές θέμα, γιατί υποθάλπτει το προ-αιώνιο ερώτημα πλάσμα ή LCD.

Η δεύτερη διάσταση είναι το πόσο ενοχλητικό είναι αν μια πλάσμα τελικά πάθει burn-in. Αυτό δεν είναι δημοφιλές, και για εμένα δεν είναι και κάτι δραματικό. Το βλέπω μερικές φορές σε κάποια χρώματα, αλλά περισσότερο όταν ο ψάξω. Μπορεί να τύχει κανένα πλάνο καμιά φορά που θα το δω χωρίς να το ψάξω λόγω χρωματικής αλλοίωσης, αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο συχνό.
Νομίζω ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό (ότι κάτι έπαθε η τηλεόραση), παρά ουσιαστικό πρόβλημα...

Yperion
20-05-2011, 19:36
Νομιζω οτι ο Γιωργος το ανελυσε πολυ σωστα.

queensryche
20-05-2011, 20:34
Υ.Γ.: Βλέπε ΡΧ70 όπου υπήρχε αντίστοιχο πρόβλημα σε μεγάλο αριθμό τηλεοράσεων (και η αλλαγή καλυπτόταν από την αντιπροσωπεία και μετα το πέρας της εγγύησης των δύο ετών).

Τι μου θύμησες τώρα...Περασμένα μεγαλεία...

Μιας και μιλάτε για IR και burn in, όταν πήρα την PX70 την είχα στρώσει για 200 ώρες μόνο με Zoom και Cinema mode και μετά τις 200 κανονική θέαση.
Μετά την αλλαγή του panel (λόγω του γνωστού προβλήματος) δεν έκανα απολύτως τίποτα.
Όταν πήρα την S10 επίσης δεν έκανα τίποτα, ούτε καν χαμήλωσα την αντίθεση.

Με την PX70 δεν είχα σχεδόν καθόλου IR και με την S10 έχω ένα πολύ αχνό IR από υποτίτλους, μετά από 3ωρη θέαση, το οποίο φεύγει μέσα σε 2 λεπτά θέασης τηλεοπτικού.

koliniol
21-05-2011, 11:35

Συμφωνώ για το media player,ήμουν από τους πρώτους που έφαγαν την κρυάδα...Τηλεοράσεις της samsung των 300 ευρώ παίζουν τα πάντα.

Για το DLNA 1.twonky server που προτείνει και η panasonic αλλά είναι επί πληρωμή ή το ακόμα καλύτερο serviio το οποίο είναι δωρεάν.Για τους υπότιτλους εμένα μου δούλεψε η κωδικοποίηση τους από ansi σε utf-χωρίς BOM και κάποια .avi που δεν έπαιζαν αν τα περάσεις με ένα πρόγραμμα divxfix κάπως έτσι μετά τα διαβάζει.Πάντως ο server φαίνεται να βοηθάει εκεί που το media player χωλαίνει...Όπως έχω ξαναπεί,ελπίζω σε αναβάθμιση αν και από μέρα σε μέρα θα στήσω και ένα samsung home cinema με bluray με ενσωματωμένο web - media player οπότε θα έχω και τις λειτουργίες smart της samsung και της πανασονικ!Ευχαριστώ πολύ . Κατέβασα το serviio και θα το δοκιμάσω.
Κατα τα άλλα εχω ξεκινήσει ολοήμερο/ολονύχτιο στρώσιμο με το Break In DVD-R http://www.eaprogramming.com/ και κάνω διάλλειμμα για καμμία - δυο ταινείες την ήμερα.
Ειδα και την πρώτη μου 3D ταινεία (απο mkv 1080p) το Megamind και έχω πάθει πλάκα.
Νόμιζα ότι έβλεπα ένα παράθυρο στο οποίο μπορούσα να μπώ μέσα.
Παρεπιπτώντος, για όσους δεν το γνωρίζουν , οι 3d ταινείες μπορεί να παίξουν και από mkv και δεν είναι απαραίτητο να τις δείτε απο BD.
Αυτή που είδα ήταν σε format "side by side" ή "SBS" δηλαδή στο pc φαίνονται όλες οι σκηνές διπλες (αριστερά δεξιά) (βλεπε φωτο).
Το φορμά αυτό το μετατρέπει η TV σε κανονικό 3d από μόνη της.
Για όσους ενδιαφέρονται για μετρατοπή απλών υποτίτλων σε 3d δοκιμάστε το 3DSubtitler http://84.27.10.123/3DSubtitler/download.aspx κάνει εξαιρετική δουλεία και είναι πολύ απλό στην χρήση του.

AdamantiosXRV
21-05-2011, 13:10
Καλημέρα και απο εμένα,
είμαι νέο μέλος στην παρεούλα του φορουμ και είμαι κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα της vt30e. την δουλεύω μόνιμα στο thx mode για να την στρώσω (αλήθεια ρε παιδιά πρέπει να συνεχίσει για 2 χρόνια το στρώσιμο?)και μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. σε θέματα προβολής και πιστότητας χρωμάτων η τηλεόραση τουλάχιστον κατα την ταπεινή μου άποψη απλά τα σπάει. ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και την samsung (7000-8000 series) προσωπικά θεωρώ πως έκανα την σωστή επιλογή. έδεσα το ps3 και το GT...απλά τα σπάει στο 3d!!! το πρόβλημα που προσπαθώ να λύσω τώρα είναι πως θα την κάνω να διαβάζει απο usb ntfs δίσκους (αν κάποιος γνωρίζει να με συμβουλέψει θα του ήμουν υπόχρεος) η να βρώ έναν τρόπο να της στείλω απο δίκτυο την πληροφορία. mkv αρχεία παίζει αλλά...πως θα της τα μεταφέρω?

Dalanik
21-05-2011, 13:58
ntfs δυστυχώς δεν γίνεται... άρα mkv πάνω από 4GB τα ξεχνάς...

Λύσεις μπορείς να βρεις με εξωτερικό player...
Οι λύσεις πολλές! Από ένα οικονομικό media player, στο oppo 93 (BD+ntfs αρχεία) ή ακόμα καλύτερα (αν είσαι γνώστης) htpc...

Όσον αφορά το στρώσιμο προσωπικά τις πρώτες 200 ώρες δεν θα είχα THX, υψηλή αντίθεση και φωτεινότητα και καθόλου στατικές εικόνες (αν είναι εφικτό ούτε υπότιτλους για πολύ ώρα)...
...δεν θα πάθεις τίποτα για 2-3 εβδομάδες υπομονή... για καλό και κακό το λέω δεν είναι απαραίτητο ότι και έτσι θα πάθει κάτι η tv...

AdamantiosXRV
21-05-2011, 14:08
ευχαριστώ για την απάντηση! θα συνεχίσω λίγο να ψάχνομαι με το ps3 και το δίκτυο στο σπίτι. έχω περάσει δίκτυο ftp cat 6 και αγόρασα ένα 1gb 8port switch οπότε λογικά και όχι παράλογα στο μέλλον όταν θα είμαι έτοιμος απο τον imac στο ps3 (με την εφαρμογή media player)και απο εκεί στην pani! για 200 ώρες μόνο στρώσιμο μειλάμε όπως είπες λίγη υπομονή λοιπόν! το cinema mode είναι οκ για αυτόν τον σκοπό σωστά?

Dalanik
21-05-2011, 14:18
Η γνώμη μου και μόνο είναι cinema mode, αντίθεση 30, φωτεινότητα 1-2... και μακριά από στατικές εικόνες... το GT εγώ δεν θα το ακουμπούσα ως τις 200 ώρες...

Για το ps3 υπάρχουν κάποια νήματα που μπορείς να βρεις βοήθεια... εγώ δεν σκαμπάζω... Σήμερα είδα αυτό (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=74038) και μοιάζει πολύ ενδιαφέρον!

Καλωσόρισες και στο forum... τώρα το πρόσεξα!

koliniol
21-05-2011, 17:15
Μολις Δοκίμασα το serviio και συνεχίζω να έχω προβλημα στα mkv αρχεία.
Τα avi τα παίζει κανονικά ανώ τα mkv αργει , βγάζει μαυρη οθόνη και μετά από λίγο "please wait" και στο τέλος φλασαρει ένα μύνημα ενός δευτερολέπτου "can not read file".
Είμαι έτοιμος να παρατήσω το θέμα "ενσωματωμένος media player ή dlna" και να παίζω απο τον εξωτερικό media player.
Από ότι κατάλαβα η vt30 έχει γενικώς προβλημα με τα mkv.

gergeo
21-05-2011, 22:29
για την 50αρα ταιριαζει το 720π το 1080π ή το UNTOUCHED mkv?

mitsosath
22-05-2011, 11:47
Καλημερα σε ολους.

Πηγα χτες να την βρω σε σατουρν κ μιντια μαρκτ αλλα δεν θα την φερουν. Ο λογος αγνωστος.

Σε ενα απο τα δυο καταστηματα μου προτειναν ως καλυτερη την sharp led 830 λογω 4 χρωματων....

Αυτο που με προβληματισε για την vt30 (συμφωνα με τον υπαλληλο και δεν ξερω αν εχει βαση και λογικη) ειναι πως μετα απο 3-4 χρονια εκπεμπεται ενος ειδος ακτινοβολιας λογω των υλικων κατασκευης. ισχυει κατι τετοιο η παραμυθια;

Οχι τιποτα αλλο.. το ακουγε και η γυναικα και θορυβηθηκε :twoguns:.

Yperion
22-05-2011, 11:54
Η σοβαροτητα και υπευθυνοτητα εχουν χαθει σε αυτη την χωρα.

Ολα στον βωμο των πωλησεων.

robostav
22-05-2011, 12:06
Μολις Δοκίμασα το serviio και συνεχίζω να έχω προβλημα στα mkv αρχεία.
Τα avi τα παίζει κανονικά ανώ τα mkv αργει , βγάζει μαυρη οθόνη και μετά από λίγο "please wait" και στο τέλος φλασαρει ένα μύνημα ενός δευτερολέπτου "can not read file".
Είμαι έτοιμος να παρατήσω το θέμα "ενσωματωμένος media player ή dlna" και να παίζω απο τον εξωτερικό media player.
Από ότι κατάλαβα η vt30 έχει γενικώς προβλημα με τα mkv.

και στην g30 ισχυει αυτό,δεν σημαινει ότι δεν τα παίζει γενικά,απλά μερικά έχουν κωδικοποιηθει με κάποιο τρόπο που δεν τον διαβάζει η τηλεόραση.

κοίτα και εδώ
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1056097505#post1056097505

πάντως καλού κακού να έχεις και ενα λαπτοπ/media player πρόχειρο...

koliniol
22-05-2011, 13:26
και στην g30 ισχυει αυτό,δεν σημαινει ότι δεν τα παίζει γενικά,απλά μερικά έχουν κωδικοποιηθει με κάποιο τρόπο που δεν τον διαβάζει η τηλεόραση.

κοίτα και εδώ
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1056097505#post1056097505

πάντως καλού κακού να έχεις και ενα λαπτοπ/media player πρόχειρο...

Α μάλιστα. Σιγά μην κάτσω να ξαναφτιάξω όλα τα mkv χωρις header compression για να μην έχω προβλημα τον Media player της panny.
Για μένα το θέμα media player της vt30 εχει κλείσει και δεν θα ξανα-ασχοληθώ εκτός από καμμια δοκιμή κάθε φορά που βγαίνει νέο firmware.

Παρόλα αυτά μέσω dlna θα έπρεπε να ξεπρενιέται εάν ο dlna server κανει transcode . Αρα παραμένει το θέμα εύρεσης ενός DLNA server με full compatibility με την panny και forced trancoding σε όλα τα mkv.
Υπόθέτω έτσι δεν μπορεί η τηλεόραση να αρνηθεί να το παίξει.
Σωστά ;

gergeo
22-05-2011, 13:40
παιδια η 55'' ποσο στοιχιζει και ποτε ερχεται ελλαδα?

vas_papavas
22-05-2011, 14:12
παιδια η 55'' ποσο στοιχιζει και ποτε ερχεται ελλαδα?

2800
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9601

κάνε ένα τηλέφωνο για τα περαιτέρω. (άμεση παράδοση)

koliniol
22-05-2011, 14:47
Α μάλιστα. Σιγά μην κάτσω να ξαναφτιάξω όλα τα mkv χωρις header compression για να μην έχω προβλημα τον Media player της panny.
Για μένα το θέμα media player της vt30 εχει κλείσει και δεν θα ξανα-ασχοληθώ εκτός από καμμια δοκιμή κάθε φορά που βγαίνει νέο firmware.

Παρόλα αυτά μέσω dlna θα έπρεπε να ξεπρενιέται εάν ο dlna server κανει transcode . Αρα παραμένει το θέμα εύρεσης ενός DLNA server με full compatibility με την panny και forced trancoding σε όλα τα mkv.
Υπόθέτω έτσι δεν μπορεί η τηλεόραση να αρνηθεί να το παίξει.
Σωστά ;

Τελικά μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω έαν φταίει το header compression το οποίο αυτόματα εισάγει το mkvmerge απο την έκδοση 4.1 και μετά και τελικά αυτό φαίνεται να είναι το πρόβλημα.
Αφού αφαίρεσα το header compression το αρχείο επαιξε κανονικά μέσω του Serviio αλλά και απο τον ntfs δισκο μέσω του media player της Panny !!!!
Αρα δεν φάινεται να υπάρχει κανένα προβλημα με το NTFS αλλά μόνο με τα mkv τα οποία έχουν φτιαχτεί με mkvmerge >= 4.1 και header compression ενεργοποιημένο.

Εδώ http://forum.doom9.org/showthread.php?t=155976 θα βρείτε αρχείο για μαζική αφαίρεση του header compression από όλα τα mkv αρχεία ενός φακέλου και των υποκαφέλλων τους.
Το δοκίμασα και έκανε την δουλεία του μία χαρά.

gergeo
22-05-2011, 16:09
η ποιοτητα μεταξυ της 50αρας με την 55αρα οσων αφορα το 3d στα 2,5 μετρα θεασης(μπορει κ λιγοτερο)ειναι τοσο αισθητη?επισης το μεγεθος,η διαφορα 5'' ειναι τοσο μεγαλη κ σημαντικη για αξιζει να δωσεις 700 ευρω παραπανω?

imjp1982
23-05-2011, 03:06
[QUOTE=gergeo;1056100721]η ποιοτητα μεταξυ της 50αρας με την 55αρα οσων αφορα το 3d στα 2,5 μετρα θεασης(μπορει κ λιγοτερο)ειναι τοσο αισθητη?επισης το μεγεθος,η διαφορα 5'' ειναι τοσο μεγαλη κ σημαντικη για αξιζει να δωσεις 700 ευρω παραπανω?[/QUOTE Η διαφορα στην τιμη μεταξυ των 2 ειναι οντως μεγαλη...Θεωρω πως βλεποντας ξανα χθες βραδι 3D στην 50VT20,ακριβως απο τα 2,5 μετρα,θα ειναι μια χαρα η 50VT30 σε αυτη την αποσταση...Αλλα περισσοτερο απο τα 2,5 μετρα,τοτε οπωσδηποτε η 55VT30 χρειαζεται...Επισης ΙΣΩΣ να υπαρχει θεμα...Μπορει καποια πραγματακια στην 55αρα οπως πχ το μαυρο,να ειναι ελαχιστα καλυτερο..Η ακομη και αλλες μικρολεπτομερειες μηχανικα να εχουν υποστει ελαφριες διαφοροποιησεις...Η 55αρα μη ξεχναμε οτι κυκλοφορησε αργοτερα απο την 50αρα που αυτο μπορει να σημαινει πολλα,μπορει και τιποτα...Οσοι την αγορασουν θα μπορεσουν να μας πουν την γνωμη τους..Και γω ειμαι ενας απο τους υποψηφιους αγοραστες..Παρεπιπτοντως γνωριζει κανεις αν εχει γινει σε κανενα site καποιο review για την 55VT30 και να εχει πεσει συγκριση με την 50VT30;

capsol
23-05-2011, 03:24
Τελικά μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω έαν φταίει το header compression το οποίο αυτόματα εισάγει το mkvmerge απο την έκδοση 4.1 και μετά και τελικά αυτό φαίνεται να είναι το πρόβλημα.
Αφού αφαίρεσα το header compression το αρχείο επαιξε κανονικά μέσω του Serviio αλλά και απο τον ntfs δισκο μέσω του media player της Panny !!!!
Αρα δεν φάινεται να υπάρχει κανένα προβλημα με το NTFS αλλά μόνο με τα mkv τα οποία έχουν φτιαχτεί με mkvmerge >= 4.1 και header compression ενεργοποιημένο.

Υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης στο mkvmerge.

Κάνε ένα κλικ, μια φορά, για μια ζωή.

gPaska
23-05-2011, 09:48
ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ VT30
-----------------------------
ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2011

1.xsiv74.................50vt30.........31-04-2011.......(O.K)
2.legions................50vt30.........29-04-2011.......(O.Κ)

ΜΑΙΟΣ 2011

3.azdoc.................50vt30..........04-05-2011.......(O.K)
4.GEORGE T............50vt30..........04-05-2011.......(O.K)
5.poli9999..............50vt30................?... ............Πρόβλημα με γραμμή στο πάνελ,εν αναμονή εξελίξεων.
6.oBidoom..............50vt30..........09-05-2011.......(O.K)Παρατηρήθηκαν φαινόμενα brightness flunctuation.
7.koliniol................50vt30..........11-05-2011.......(O.K)
8.sonap70..............50vt30..........16-05-2011.......(O.K)
9.gPaska..............50vt30..........20-05-2011.......(O.K)

Ακομα δεν εχω καταφερει να την δω ουτε καν να παιζει καναλι :D μια και την εχω στο νεο μου σπιτι, εβαλα μονο ενα flashaki με ενα βιντεο να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα και ειναι ολα οκ, ισως να προλαβω σημερα να ασχοληθω περισσοτερο μαζι της αλλα την Πεμπτη εχω το κρεβατι και το Σαββατο παντρευομαι οποτε ο χρονος ειναι λιγο πιο πολυτιμος απο τον χρυσο αυτην την στιγμη :D

-Αχετος ALERT-
Ακομα δεν εχω βαλει NOVA αλλα υπαρχει πιατο στην ταρατσα για τους οροφους 3,4,5,6 , που καταληγει σε εναν ενισχυτη και απο εκει περνουμε ολοι,ολες οι δορυφορικες(3) του σπιτιου μου καταληγουν εκει απ'οτι εχω καταλαβει για να βλεπω μεσω DIGEA (εχει MPEG4 δεκτη η VT30 ε?) τραβαω καλωδιο απο το δορυφορικο η απο την κανονικη κεραια?

kblachos
23-05-2011, 12:12
Ακομα δεν εχω βαλει NOVA αλλα υπαρχει πιατο στην ταρατσα για τους οροφους 3,4,5,6 , που καταληγει σε εναν ενισχυτη και απο εκει περνουμε ολοι,ολες οι δορυφορικες(3) του σπιτιου μου καταληγουν εκει απ'οτι εχω καταλαβει για να βλεπω μεσω DIGEA (εχει MPEG4 δεκτη η VT30 ε?) τραβαω καλωδιο απο το δορυφορικο η απο την κανονικη κεραια?

Mας μπέρδεψες λίγο. Αν στην πολυκατοικία έχει γίνει και δορυφορική εγκατάσταση, δεν χρειάζεται να τραβήξεις κανένα καλώδιο. Κοίταξε αν στο σαλόνι σου η πρίζα της τηλεόρασης έχει έξοδο SAT. Αν ναι, σύνδεσε εκεί την SAT in της VT30.

gPaska
23-05-2011, 12:47
Mας μπέρδεψες λίγο. Αν στην πολυκατοικία έχει γίνει και δορυφορική εγκατάσταση, δεν χρειάζεται να τραβήξεις κανένα καλώδιο. Κοίταξε αν στο σαλόνι σου η πρίζα της τηλεόρασης έχει έξοδο SAT. Αν ναι, σύνδεσε εκεί την SAT in της VT30.

Ναι αυτο εννοω, συγγνωμη εαν δεν ηταν κατανοητο.
Το διαμερισμα μου εχει τριπλες πριζες σε ολα τα δωματια, μια δορυφορικη,μια κανονικη και η τριτη δεν ξερω τι ειναι.

Αρα συνδεω κατευθειαν την SAT στην δορυφορικη και δεν χρειαζεται καποιος αποκωδικοποιητης ενδιαμεσα οκ.

Ευχαριστω.

gergeo
23-05-2011, 15:12
παιδια στις 50'' υλικο 1080π στα 2 με 2,5 μετρα θεαση εχει αισθητη διαφορα απο οτι το 720π?

vas_papavas
23-05-2011, 15:24
παιδια στις 50'' υλικο 1080π στα 2 με 2,5 μετρα θεαση εχει αισθητη διαφορα απο οτι το 720π?

δες εδώ

http://s3.carltonbale.com/resolution_chart.png

1 μέτρο = 3 πόδια.

koliniol
23-05-2011, 15:32
Υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης στο mkvmerge.

Κάνε ένα κλικ, μια φορά, για μια ζωή.

Ναι την βρήκα και εγώ και την απενεργοποίησα.
Απλά έχω πολλές ταινείες στις οποίες το είχα ενεργοποιημένο και θέλουν αφαίρεση . Γιαυτό μπορεί να φανεί χρήσιμο το batch που έστειλα στο προγούμενο Post.
Ευχαριστώ.

JL_?
23-05-2011, 19:12

Digea θα δεις από την κανονική κεραία.

Από την SAT, θα δεις δορυφορικά προγράμματα...

gPaska
24-05-2011, 10:24
Α δηλαδη θελω κανονικη και οχι δορυφορικη για DIGEA οκ ευχαριστω.
Σχετικα με την NOVA και με το κεντρικο πιατο και τον ενισχυτη που εχουν οι 4 οροφοι τιθεται θεμα ποιοτητας σηματος?
Γιατι μου δινουν πιατο με την συνδεση και μπορω να το βαλω στο μπαλκονι.

imjp1982
24-05-2011, 14:47
Καλησπερα σε ολους..Ακομη δυστηχως δεν εχω καταφερει να δω απο κοντα την VT30,αλλα σημερα πηρα μια πρωτη γευση βλεποντας για τουλαχιστο 3 ωρες απο κοντα την 50GT30...Απιστευτη εικονα,με εξαιρετικα χρωματα,μαυρο,ευκρινια και κινηση(Mode Δυναμικο)....Σε ολα τα αλλα Mode,ειτε στο κανονικο,ειτε στο Cinema,ειτε στο THX,ειχε επισης εξαιρετικα χρωματα,μαυρο,ευκρινια και κινηση,αλλα απογοητευτηκα λιγο λογο της πολυ μικρης φωτεινοτητας που ειχε....Αρχικα νομιζα πως εφταιγε ο καπως ελαχιστος φωτεισμος του χωρου...Αλλα ακομη και οταν την ειδα με κλειστα τα φωτα,η απογοητευση στον τομεα αυτο,παρεμεινε...Ο πωλητης μου ειπε οτι ειναι οντως κορυφαια τηλεοραση με μοναδικο μειονεκτημα,την οντως χαμηλη φωτεινοτητα της..Αλλα μου ειπε επισης οτι επειδη εχει δει και την VT30,στον τομεα αυτο,δεν εχει καμια σχεση με την GT30..Η VT30 περα του καλυτερου μαυρου που μου ειπε οτι εχει παρατηρησει,εχει και αρκετα μεγαλυτερη φωτεινοτητα απο την GT30...Παντως αντικειμενικα,με εξαιρεση το δυναμικο mode,η τηλεοραση αν και εξαιρετικη,πιστευω πως και σε σκοτεινο χωρο τελειως,παλι εχει θεμα με την μικρη φωτεινοτητα της....Θελω και ελπιζω η VT30 να μην εχει το ιδιο θεμα με την GT30

petasis
24-05-2011, 15:17
Καλησπερα σε ολους..Ακομη δυστηχως δεν εχω καταφερει να δω απο κοντα την VT30,αλλα σημερα πηρα μια πρωτη γευση βλεποντας για τουλαχιστο 3 ωρες απο κοντα την 50GT30...Απιστευτη εικονα,με εξαιρετικα χρωματα,μαυρο,ευκρινια και κινηση(Mode Δυναμικο)....Σε ολα τα αλλα Mode,ειτε στο κανονικο,ειτε στο Cinema,ειτε στο THX,ειχε επισης εξαιρετικα χρωματα,μαυρο,ευκρινια και κινηση,αλλα απογοητευτηκα λιγο λογο της πολυ μικρης φωτεινοτητας που ειχε....Αρχικα νομιζα πως εφταιγε ο καπως ελαχιστος φωτεισμος του χωρου...Αλλα ακομη και οταν την ειδα με κλειστα τα φωτα,η απογοητευση στον τομεα αυτο,παρεμεινε...Ο πωλητης μου ειπε οτι ειναι οντως κορυφαια τηλεοραση με μοναδικο μειονεκτημα,την οντως χαμηλη φωτεινοτητα της..Αλλα μου ειπε επισης οτι επειδη εχει δει και την VT30,στον τομεα αυτο,δεν εχει καμια σχεση με την GT30..Η VT30 περα του καλυτερου μαυρου που μου ειπε οτι εχει παρατηρησει,εχει και αρκετα μεγαλυτερη φωτεινοτητα απο την GT30...Παντως αντικειμενικα,με εξαιρεση το δυναμικο mode,η τηλεοραση αν και εξαιρετικη,πιστευω πως και σε σκοτεινο χωρο τελειως,παλι εχει θεμα με την μικρη φωτεινοτητα της....Θελω και ελπιζω η VT30 να μην εχει το ιδιο θεμα με την GT30

Γιατί δεν πας μια βόλτα από το pioneer center; Εκεί μάλλον θα έχουν την VT30, να την δεις από κοντά.

kblachos
24-05-2011, 15:36
Σχετικα με την NOVA και με το κεντρικο πιατο και τον ενισχυτη που εχουν οι 4 οροφοι τιθεται θεμα ποιοτητας σηματος?

Αν υπάρχει εγκατάσταση με quad LNB ή quattro LNB και πολυδιακόπτη, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Ρώτησε και τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία. Δεν έχει κανείς Nova?

imjp1982
24-05-2011, 18:49
Γιατί δεν πας μια βόλτα από το pioneer center; Εκεί μάλλον θα έχουν την VT30, να την δεις από κοντά.

Δυστηχως στο Ηρακλειο της Κρητης που ειμαι,δεν εχουμε Pioneer Center...Και δεν την εχει φερει κανεις ακομη ουτε για εκθεση αλλα ουτε και για πωληση..Μονο να την προπαραγγειλεις μπορεις

koliniol
24-05-2011, 19:22
Συνεχίζοντας τις εντυπώσεις απο την VT30.
Ειδα σε mkv και το Avatar σε 3D. Η ποιότητα της εικόνας είναι εκπληκτική.
Ηταν τόσο καλό που μπορούσες άνετα να το παρακολουθήσεις απο τα 2 μέτρα.
Επειδή το είχα δει και στο σινεμά ήταν πολύ ανώτερο στην Panny (όσο και αν φαίνεται απίστετο)!!
Δεν κουράστικα ούτε στιγμή.
Αν και δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλοί τιτλοι σε 3D, στον συγκεκριμένο τομεά πιστεύω ότι η vt30 είναι τουλάχιστον εξαιρετική.
Καθ'όλη την διάρκεια τις ταινείας προσπαθούσα να βρω κάποιο ψεγάδι αλλά δεν το κατάφερα.

nafplio
25-05-2011, 14:29
Καλημερα σε ολους , Καποιο σχολιο για τη 55' VT30 , την εχει δει κανεις ? Σημερα μιλησα με το καταστιμα Καλογεροπουλος και μου ειπανε πως την εχουνε ετιμοπαραδοτη ... Περιμενα 4 μηνες και τωρα δεν ξερω ποια να παρω 50 η 55 ?!?

stelios26
25-05-2011, 14:39
55 αν έχεις την δυνατότητα.

Andronidis Akis
25-05-2011, 14:44
Καλημερα σε ολους , Καποιο σχολιο για τη 55' VT30 , την εχει δει κανεις ? Σημερα μιλησα με το καταστιμα Καλογεροπουλος και μου ειπανε πως την εχουνε ετιμοπαραδοτη ... Περιμενα 4 μηνες και τωρα δεν ξερω ποια να παρω 50 η 55 ?!?

Μια απο τα ιδια !!!! :ADFAD2:

Δεδομένου κιόλας οτι του χρόνου θα εχει ξεκαθαρίσει κάπως το 3D (ενεργά - παθητικά γυαλιά)

imjp1982
25-05-2011, 15:07

Καλησπερα φιλε..Και θω για την 55αρα σκεφτομαι δεδομενου και του 3D που με ενδιαφερει..Βεβαια η 50 στα 2099 και η 55 στα 2799..700 ευρω διαφορα για 5 ιντσες μονο ειναι πολυ μεγαλη διαφορα και αδικια...

nafplio
25-05-2011, 15:12
Το θεμα ειναι -ποια ειναι καλητερη :huh2: ... Αποσταση θεασεις 2.5-3μ. - και η δυο μου κανουνε - η διαφορα στη τιμη δεν ειναι τοσο το προβλιμα - το ΕΑΝ αξιζει να τα δοσω - μη πληροσω παραπανω και τελικα η 50 να βγει πως ειναι καλιτερη (το μαυρο / χρομα / φοτινοτιτα /κλπ. ) :chinscratch:

vas_papavas
25-05-2011, 15:16
Το θεμα ειναι -ποια ειναι καλητερη :huh2: ... Αποσταση θεασεις 2.5-3μ. - και η δυο μου κανουνε - η διαφορα στη τιμη δεν ειναι τοσο το προβλιμα - το ΕΑΝ αξιζει να τα δοσω - μη πληροσω παραπανω και τελικα η 50 να βγει πως ειναι καλιτερη (το μαυρο / χρομα / φοτινοτιτα /κλπ. ) :chinscratch:

στη χειρότερη περίπτωση η 55άρα θα είναι ίδια με την 50άρα. αν το σηκώνει η τσέπη σου (είναι σχετικά τσιμπημένη σε σχέση με την 50άρα) go for it.

nafplio
25-05-2011, 15:36
Πριν καιρο επεσα σε αυτο - "Ανακοινώθηκε σήμερα η νέα κορυφαία τηλεόραση της Panasonic για το 2011.Είναι στις 55 ίντσες και είναι Plasma." (http://www.fullhd.gr/news/hdtvs/plasma-tvs/6808-panasonic-tx-p55vt3o-m-neo-plasma-.html)
Ενοιτε , εαν θα ειναι ιδιες - δεν αξιζει ... Μαλον θα πρεπει να περιμενω να τη 'μετρησουνε' οι ειδικοί :chinscratch:

imjp1982
25-05-2011, 16:19
Πριν καιρο επεσα σε αυτο - "Ανακοινώθηκε σήμερα η νέα κορυφαία τηλεόραση της Panasonic για το 2011.Είναι στις 55 ίντσες και είναι Plasma." (http://www.fullhd.gr/news/hdtvs/plasma-tvs/6808-panasonic-tx-p55vt3o-m-neo-plasma-.html)
Ενοιτε , εαν θα ειναι ιδιες - δεν αξιζει ... Μαλον θα πρεπει να περιμενω να τη 'μετρησουνε' οι ειδικοί :chinscratch:

Η 55αρα βγηκε στην αγορα 1 μηνα μετα την 50αρα..Ισως αυτο να σημαιμει κατι ισως και οχι...Συνηθως(Στις Plasma οχι απαραιτητα)τα μεγαλυτερα μεγεθη εχουν και μεγαλυτερη αναμοιομορφια φωτεισμου κλπ...Αλλα για την αποσταση θεασης 2,50-3 μετρα η ιδανικη ειναι η 55

polakis
26-05-2011, 11:25
Παιδιά μετακομίζω σε νέο σπίτι. Το σαλόνι μου θα είναι 3,5Χ6,5 μέτρα

Ποιά VT30 πιστεύετε ότι θα είναι ιδανική? 50,55 ή 65?

Dalanik
26-05-2011, 11:53
Δεν παίζει ρόλο το σαλόνι, αλλά η απόσταση θέασης και οι απαιτήσεις σου!

Στα 2,0μ-> 50"
Στα 2,5μ->55"
Στα 3,0μ->65"

Πάνω από τα 3,5 μ τσάμπα τα λεφτά που θα δώσεις, imo...
Bάλε προβόλι!

vas_papavas
26-05-2011, 12:14
Δεν παίζει ρόλο το σαλόνι, αλλά η απόσταση θέασης και οι απαιτήσεις σου!

Στα 2,0μ-> 50"
Στα 2,5μ->55"
Στα 3,0μ->65"

Πάνω από τα 3,5 μ τσάμπα τα λεφτά που θα δώσεις, imo...
Bάλε προβόλι!

αν και μιλάμε για την vt30 μήπως στο τηλεοπτικό (digea και νόβα) θα είναι λίγο μεγάλες ?? σε full hd δεν το συζητώ απόλαυση.

Dalanik
26-05-2011, 12:27
Για τηλεοπτικό Βασίλη το θεωρώ σπατάλη να πάρει κάποιος VT... Mε την G, ακόμα και μια αντίστοιχου επιπέδου LCD 4-5 ίντσες λιγότερο ανά απόσταση θέασης μια χαρά θα είναι...

Απλά εγώ προτείνω βάση των δυνατοτήτων κάθε τηλεόρασης.
Όταν κάποιος κοιτάει VT σειρά, θεωρώ ότι την θέλει και για 3d.

vas_papavas
26-05-2011, 12:31
Για τηλεοπτικό Βασίλη το θεωρώ σπατάλη να πάρει κάποιος VT... Mε την G, ακόμα και μια αντίστοιχου επιπέδου LCD 4-5 ίντσες λιγότερο ανά απόσταση θέασης μια χαρά θα είναι...

Απλά εγώ προτείνω βάση των δυνατοτήτων κάθε τηλεόρασης.
Όταν κάποιος κοιτάει VT σειρά, θεωρώ ότι την θέλει και για 3d.

έτσι όπως το θέτεις έχεις απόλυτο δίκιο :worshippy:

imjp1982
26-05-2011, 13:28
Παιδιά μετακομίζω σε νέο σπίτι. Το σαλόνι μου θα είναι 3,5Χ6,5 μέτρα

Ποιά VT30 πιστεύετε ότι θα είναι ιδανική? 50,55 ή 65?

Αν εχεις αποσταση θεασης απο 2,50-3 μετρα,πηγαινε στην 55αρα..Αν εχεις απο 3 μετρα και πανω αλλα και τα χρηματα,πηγαινε στην 65αρα...Προσωπικα εχω αποσταση 2,5-2,90 και θα παω στην 55αρα...Πρεπει να υπολογισεις και υις παρα πολλες ταινιες με μαυρες μπαρες πανω καυω,που αυτο σημαινει πως με την 50αρα πχ,η οθονη θα μικραινει αρκετα..Σε full screen μονο με τηλεοπτικο θεωρω πως ειτε με 55αρα ειτε με 65αρα θα υπαρχει ενα μικρο μειονεκτημα..Με ολες τις αλλες πηγες,55αρα και 65αρα,θα ειναι κορυφη

gergeo
26-05-2011, 15:11
ρε παιδια η 55αρα ειναι τοσο μεγαλυτερη που να αξιζει 700 ευρω παραπανω?εγω εχω μια σονυ 40αρα 4ετιας και ειμαι κοντα για την πανασονικ..θα ειναι πολυ αισθητη η διαφορα της 40αρας με την 50αρα?θα κερδισω τιποτα φοβερο απο την 55αρα?

τονιζω η αποσταση θεασης τωρα ειναι 2,8 με 3,2 μετρα και για 1080π 2,3 με 2,5 μετρα χωρις να εχω βαση στον τοιχο..τωρα θα παρω βαση οποτε ρωταω υπαρχη βαση που να φερνω πιο κοντα την τηλεοραση εστω κ 0,5 μετρο?

PetrosThessaloniki
26-05-2011, 16:29
ρε παιδια η 55αρα ειναι τοσο μεγαλυτερη που να αξιζει 700 ευρω παραπανω?εγω εχω μια σονυ 40αρα 4ετιας και ειμαι κοντα για την πανασονικ..θα ειναι πολυ αισθητη η διαφορα της 40αρας με την 50αρα?θα κερδισω τιποτα φοβερο απο την 55αρα?

τονιζω η αποσταση θεασης τωρα ειναι 2,8 με 3,2 μετρα και για 1080π 2,3 με 2,5 μετρα χωρις να εχω βαση στον τοιχο..τωρα θα παρω βαση οποτε ρωταω υπαρχη βαση που να φερνω πιο κοντα την τηλεοραση εστω κ 0,5 μετρο?

Οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερη
ειδικα τωρα που ξεκινησε fullhd εκπομπες η ΕΡΤ
Αργα η γρηγορα τα περισσοτερα ψηφιακα θα εκπεμπουν σε 720 η 1080
Εαν δε θελεις να βλεπεις και 3Δ ακομη και η 55 ιντσες ειναι λιγες κατα την γνωμη μου

Υπαρχουν στην αγορα βασεις που περιστρεφονται δεξια αριστερα
πανω και κατω και ερχονται γυρω στο μισο μετρο κοντυτερα η vogels βγαζει μια αλλα λιγο ακριβη

http://www.vogels.com/web/Consumer/Products/Products/EFW6445-LCDPLASMA-WALLSUPPORTC.htm

imjp1982
26-05-2011, 17:21
Οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερη
ειδικα τωρα που ξεκινησε fullhd εκπομπες η ΕΡΤ
Αργα η γρηγορα τα περισσοτερα ψηφιακα θα εκπεμπουν σε 720 η 1080
Εαν δε θελεις να βλεπεις και 3Δ ακομη και η 55 ιντσες ειναι λιγες κατα την γνωμη μου

Ε οχι και λιγες οι 55 ιντσες για 3D στα 2,5 μετρα...Μια χαρα ειναι κατα την γνωμη μου οι 55 μεχρι και 2-,70-2,80 μετρα για 3D

Αν και ο καθενας εχει τα δικα του γουστα...Κολληυος εχει 46αρα ακριβως στα 2,50 μετρα και του φενεται για 3D ιδανικη..Ποσο μαλιςτα οταν εχεις μια 55αρα σε αυτη την αποσταση...Οσες ταινιες 3D ειδα περυσι στην 50VT20 τις ειδα στα 2,30-2,50 και μου φαινοταν μια χαρα η αποσταση...Ουτε μεγαλη,ουτε μικρη...

Καπετανάκης Στάθης
26-05-2011, 18:09
Η Panasonic θα φερει στην ευρωπη σε 55'' τις αλλες της, σειρες U,G,GT,ST?

vas_papavas
26-05-2011, 19:13
Η Panasonic θα φερει στην ευρωπη σε 55'' τις αλλες της, σειρες U,G,GT,ST?

σε πρώτη φάση δυστυχώς όχι. μόνο την vt έχει ανακοινώσει σε 55 και 65 ιντσες. ελπίζω σύντομα να καταλάβει το λάθος της και να φέρει και κάποιες άλλες σειρές σε 55.

Yperion
26-05-2011, 19:28
Οντως μιλαμε για μεγαλο λαθος να υποχρεωνουν τον καταναλωτη να στραφει σε edge LED με το ζορι για 55".

Καπετανάκης Στάθης
26-05-2011, 20:16
Οντως μιλαμε για μεγαλο λαθος να υποχρεωνουν τον καταναλωτη να στραφει σε edge LED με το ζορι για 55".

+1

Να θελεις να παρεις την καλυτερη μαρκα σε plasma που υπαρχει και να μην μπορεις.

Πειραζει που δεν θελω το 3D αλλα θελω Panasonic σε 55-60''?

PetrosThessaloniki
26-05-2011, 23:59
Αν και ο καθενας εχει τα δικα του γουστα...Κολληυος εχει 46αρα ακριβως στα 2,50 μετρα και του φενεται για 3D ιδανικη..Ποσο μαλιςτα οταν εχεις μια 55αρα σε αυτη την αποσταση...Οσες ταινιες 3D ειδα περυσι στην 50VT20 τις ειδα στα 2,30-2,50 και μου φαινοταν μια χαρα η αποσταση...Ουτε μεγαλη,ουτε μικρη...

Εγω απο την αλλη στις 3Δ ταινιες που βλεπω στην 50VT20 μου ειναι αδυνατον να ειμαι μακρυτερα απο τα 2 μετρα
Περα απο τα 2 μετρα χανω την αισθηση του 3Δ οτι δλδ ειμαι μεσα στην ταινια

Το θεμα ειναι οπως το βλεπει κανεις

imjp1982
27-05-2011, 13:13
Εγω απο την αλλη στις 3Δ ταινιες που βλεπω στην 50VT20 μου ειναι αδυνατον να ειμαι μακρυτερα απο τα 2 μετρα
Περα απο τα 2 μετρα χανω την αισθηση του 3Δ οτι δλδ ειμαι μεσα στην ταινια

Το θεμα ειναι οπως το βλεπει κανεις

Οι περισσοτετοι απο εμας εχουμε αποσταση θεασης απο 2,5 εως 3,0 μετρα...Το να παρει καποιος μια 50αρα η μια 55αρα ειναι μια χαρα και για το 3D σε αυτη την αποσταση...Γιαυι αν καποιος πει οτι θα παρει TV αποκλειστικα για το 3D,δεν θα το πιστεψω...Στην παρουσα φαση που οι τιτλοι ειναι ανυπαρκτοι...Εφοσον λοιπον καποιος αγορασει ας πουμε την 50VT30 η την 55VT30 εχοντας αυτη την αποσταση θεασης(2,5-3,0)θα ειναι καλυμμενος με ολες τις πηγες(Dvd,BR,Games,3D)Το τηλεοπυικο ειναι ενα αλλο θεμα,γιατι μπορει να βλεπεις και σε 40αρα και να σου φενεται χαλια..Ποσο μαλιστα σε μια 50αρα-55αρα...

Ενταξει ωταια αισθηση στο να βλεπεις σε μια μεγαλη οθονη ταινιες,αλλα μην υπαρχουν και υπερβολες...Οταν τωρα ακουγονται απο καποιους οτι θα παρω την 65VT30 εχοντας αποσταση θεασης 2,5 μετρα και θα την παρω για να βλεπω κορυφαιο 3D OK..Εμενα αυτο μου ακουγεται υπερβολη..Οχι και μια στιγμη να βγαλουμε μια 50αρα η μια 55αρα μινιατουρες..Ειναι μεγαλες τηλεορασεις και ουι πρεπει για ενα καθιστικο των μολις 2,50 μετρων...Μη τρελαθουμε μια στιγμη που ολοι θελουμε 60,65 και 70αρες..Ελεος... Αλλο μεγαλη τηλεοραση και αλλο βιντεοπροβολεας...

Εχεις 4-5 μετρα αποσταση;;Παρε ενα βιντεοπροβολεα να το κανεις Home Cinema..Εχεις 2-3 μετρα;Παρε μια 50-55 τηλεοραση να εισαι εσα σε ολα..Ποσο μαλιστα οταν αυτη θα ειναι η VT30 που κατα πολλους ειναι η κορυφαια Plasma 2D-3D που υπαρχει διαθεσιμη σημερα στην αγορα..

Και κατι ακομη..Εχοντας δει Plasmaτης Lg 60αρα σε αποσταση ακριβως 3 μετρα,το (Κουνημα)των pixel λογω Plasma ηταν πολυ εντονο και ειχα την αισθηση οτι επρεπε να παω ακομα πιο πισω...Οποτε θεωρω πως το περισσοτερο για Plasma στα 2,5 μετρα,ειναι 55αρα και λεγεται 55VT30

PetrosThessaloniki
28-05-2011, 11:57
Ερχεται το θηριο !!!!

http://www.panasonic.gr/product/tx-p65vt30

sonap70
28-05-2011, 12:52
μετα απο καμια 10αρια μερες απο την αγορα της 50αρας και ενω ολα ειναι ρυθμισμενα πολυ χαμηλα για το στρωσιμο οπως λεμε,χτες εβαλα για λιγο το avatar σε br σε 2d ανεβασα και λιγο μερικες ρυθμισεις και μου επεσε το σαγονι, μετα απο κανενα δεκαλεπτο με το στομα ανοιχτο λεω δεν το βαζω και στο υπνοδωματιο που εχω μια samsung c650 ενος ετους να δω τι γινεται;(στην 650 εχω ανεβασει τις ρυθμισεις οπως μ αρεσουν χωρις βοηθεια απο μανωλη),η νυχτα με την μερα, αφου ειπα να την δωσω και να παρω μια 42 αρα για το δωματιο, τωρα οσον αφορα το μεγεθος που αναφερουν τα παιδια στο παραπανω post και γω πηγαινα για την 55αρα η μεγαλη διαφορα τιμης απο τη μια και η γνωμη ενος φιλου (που ειχε απολυτο δικιο) πως εχοντας βιντεοπροβολεα στο σπιτι μην ανεβω σε ιντσες γιατι θα τον παροπλισω το διαπιστωσα χτες! βλεποντας το αβαταρ σκεφτηκα να πεταξω το προβολι, αρα οσοι εχετε κατα τα δικα μου ματια εως 4 μετρα αποσταση θεασης η 50 αρα ειναι σουπερ εαν βεβαια εχεις προβολεα εαν οχι αλλαζει κατα πολυ το θεμα και παμε σε αλλες επιλογες και βεβαια αναλογα με τα χρηματα που εχουμε να διαθεσουμε:eating:

czoun
29-05-2011, 13:02
Καλορίζικη Παναγιώτη...-bye-

Σχετικά με αποστάσεις κ.λ.π. , ό,τι αρέσει στον καθένα.....

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=48799&d=1261127813

...κι ας είναι και 2,9 μέτρα 46" vs 104".....:D

koliniol
29-05-2011, 20:16
Το στρώσιμο τελείωσε (εχω φτάσει 250 ώρες).
Δεν ασχολούμαι πλέον με θέματα πιθανού Burn in και βλέπω από όλες τις πηγές χωρίς ιδιαίτερες προφυλάξεις.

Εχω επιβεβαιώσει προβλημα Fluctuating Brightness σε Normal και Cinema Mode (υποθέτω και σε dynamic το οποίο όμως ουδέποτε χρησιμοποιώ).
Με τις ρυθμίσεις του fullhd.gr φαίνεται να ξεπερνιέται:

http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/in-depth-review/7980-panasonic-tx-p50vt30e-review.html

Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις αυτές είναι οι ιδανικές για μένα.
Μου φαίνεται λίγο σκοτεινή η οθόνη. Ισως απλά είναι θέμα συνήθειας.
Πάντως τα χρώματα είναι ποιο φυσικά από ότι με τις ετοιμες προ-ρυθμίσεις.

Οσον αφορά την θέαση SD σήματος απο DIGEA , κατά την γνώμη μου η απόσταση θέασης θα πρέπει να είναι Minimum 5 μέτρα για να χάνονται τα άπειρα artifacts που βλέπω.
Εν πάσει περιπτώση , το μόνιτορ ειναι φτιαγμένο για DVD και BLU RAY και όποιος το πάρει για τηλεοπτικό σήμα δεν πρόκειται να κερδίσει τίποτα , κατά την γνώμη μου.

Κατά τα άλλα σε BD και hq MKV η τηλεόραση τα σπάει κυριολεκτικά.

Yperion
29-05-2011, 21:09
Αυτο για τα 5 μετρα το βρισκω υπερβολη.

Μεγεια παντως.

PetrosThessaloniki
29-05-2011, 21:21
Δεν ασχολούμαι πλέον με θέματα πιθανού Burn in και βλέπω από όλες τις πηγές χωρίς ιδιαίτερες προφυλάξεις.

Εχω επιβεβαιώσει προβλημα Fluctuating Brightness σε Normal και Cinema Mode (υποθέτω και σε dynamic το οποίο όμως ουδέποτε χρησιμοποιώ).

http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/in-depth-review/7980-panasonic-tx-p50vt30e-review.html

Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις αυτές είναι οι ιδανικές για μένα.

Οσον αφορά την θέαση SD σήματος απο DIGEA , κατά την γνώμη μου η απόσταση θέασης θα πρέπει να είναι Minimum 5 μέτρα για να χάνονται τα άπειρα artifacts που βλέπω.
Εν πάσει περιπτώση , το μόνιτορ ειναι φτιαγμένο για DVD και BLU RAY και όποιος το πάρει για τηλεοπτικό σήμα δεν πρόκειται να κερδίσει τίποτα , κατά την γνώμη μου.

Κατα την γνωμη μου ειναι πολλα τα 5 μετρα
50αρα ειναι;

Καλοριζικη και απο μενα

vas_papavas
29-05-2011, 21:26

μην την λές μόνιτορ - στεναχωριέται :bigcry: - καλύτερα τηλεόραση.

καλορίζικη

imjp1982
29-05-2011, 22:13

Καλησπερα φιλε...Καλωριζικη και καλες θεασεις..Ηθελα να σε ρωτησω τα εξης..Ειπες οτι παρατηρησες Fluctuating Brightness σε normal και cinema mode..Στο mode THX παρατηρησες Fluctuating Brightness;;;Επισης ηθελα να σε ρωτησω,πως σου φενεται το μαυρο της τηλεορασης;Ειχες δει την περσυνη VT20 και αν ναι,εχει αρκετη διαφορα το μαυρο της δικης σου VT30;Και τελευταιο....Εχεις παρατηρησει καθολου Image Retention;;;

Αν μπορεσεις καποια στιγμη,ανεβασε καμια φωτο σε σκοτεινο χωρο να δουμε ΜΑΥΡΟ!!!

JL_?
30-05-2011, 03:35
Αν μπορεσεις καποια στιγμη,ανεβασε καμια φωτο σε σκοτεινο χωρο να δουμε ΜΑΥΡΟ!!!

Aπό τη φωτό θα δεις το μαύρο; :flipout:

imjp1982
30-05-2011, 04:01
Aπό τη φωτό θα δεις το μαύρο; :flipout:

Δεν θα το κρινω το μαυρο απαραιτητα απο την φωτο...Μια μικρη ιδεα για το τι μαυρο εχει θα παρω και ακομη καλυτερα θα ειναι αν ο φιλος ανεβασει φωτος κυριως να δουμε το ΧΡΩΜΑ...Η εστω οπως αυτο αποτυπωνεται στην δικη του καμερα...

Η αληθεια ειναι οτι απο οσες φωτος εχω δει ανεξαρτητου τηλεορασης,το μαυρο φενεται πιο ΜΑΥΡΟ απ'οτι ειναι στην πραγματικοτητα..Οποτε σιγουρα δεν θα κρινω απαραιτητα το μαυρο της VT30 απο
μια και μονο φωτο...Αλλα οτι μπορουμε να βλεπουμε γιαυτη την TV απο τους κατοχους της,(φωτος με μαυρο-ασπρο-μπλε-κοκκινο-πρασινο)η βιντεος με (μαυρο-ασπρο-μπλε-κοκκινο-πρασινο)σιγουρα θα ειναι οτι καλυτερο...Τωρα περι Floating Blacks ισως και να παιζει στην VT30,προφανως ο φιλος αυτο εννοουσε με αυτο που ειπε(Fluctuating Brightness),αλλα και παλι μικρο το κακο σε αυτα που σιγουρα θα προσφερει...

Δεν εχω καθολου προσωπικη εμπειρια απο την VT30 ακομη,αλλα με βαση αυτο που ειδα στην μεσαια της σειρας την GT30,ειμαι σιγουρος οτι θα ΣΚΙΖΕΙ.....Η εικονα ηταν απλα απιστευτη,εξαιρετικο μαυρο,εξαιρετικα χρωματα,απιστευτη κινηση με μοναδικο ελλατωμα και μεγαλο για μενα,την παρα πολυ μικρη φωτεινοτητα της...Το εχω ξαναπει..Αν σε αυτο τον τομεα η VT30 δεν μοιαζει με την GT30 και εχει μεγαλυτερη φωτεινοτητα,τοτε σιγουρα θα ειναι η ΣΧΕΔΟΝ τελεια τηλεοραση

Φιλε JL ? εσυ την εχεις δει απο κοντα την VT30;Και αν ναι,ποια ειναι η γνωμη σου;

koliniol
30-05-2011, 10:22
Η αληθεια ειναι οτι απο οσες φωτος εχω δει ανεξαρτητου τηλεορασης,το μαυρο φενεται πιο ΜΑΥΡΟ απ'οτι ειναι στην πραγματικοτητα..Οποτε σιγουρα δεν θα κρινω απαραιτητα το μαυρο της VT30 απο
μια και μονο φωτο...Αλλα οτι μπορουμε να βλεπουμε γιαυτη την TV απο τους κατοχους της,(φωτος με μαυρο-ασπρο-μπλε-κοκκινο-πρασινο)η βιντεος με (μαυρο-ασπρο-μπλε-κοκκινο-πρασινο)σιγουρα θα ειναι οτι καλυτερο...Τωρα περι Floating Blacks ισως και να παιζει στην VT30,προφανως ο φιλος αυτο εννοουσε με αυτο που ειπε(Fluctuating Brightness),αλλα και παλι μικρο το κακο σε αυτα που σιγουρα θα προσφερει...

Νομίζω ότι άλλο είναι τα floating blacks και άλλα το brightness fluctuation.
Εγω μιλάω για αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=LJPI8-yPUyk

Συμβαίνει σε ορισμένες σκηνές όταν απο μία σκοτεινή σκηνή περνάμε απότομα σε μία φωτεινή σκηνή.
Οσες φορές και αν παίξω την συγκερκιμένη σκηνή κάνει ακριβώς το ίδιο.

Φωτό και video απο την τηλεόραση μου δεν μπορώ να τραβήξω για να σας βοηθήσω.

imjp1982
30-05-2011, 11:51
Νομίζω ότι άλλο είναι τα floating blacks και άλλα το brightness fluctuation.
Εγω μιλάω για αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=LJPI8-yPUyk

Συμβαίνει σε ορισμένες σκηνές όταν απο μία σκοτεινή σκηνή περνάμε απότομα σε μία φωτεινή σκηνή.
Οσες φορές και αν παίξω την συγκερκιμένη σκηνή κάνει ακριβώς το ίδιο.

Φωτό και video απο την τηλεόραση μου δεν μπορώ να τραβήξω για να σας βοηθήσω.

Καλημερα φιλε..Ηθελα να σε ρωτησω το εξης..Το συγκεκριμενο βιντεο το εχω ξαναδει...Το φαινομενο αυτο που παρουσιαζεται στο συγκεκριμενο βιντεο,το εχεισ παρατηρησει με την VT30 σου και σε αλλες ταινιες η μονο στη συγκεκριμενη σκηνη αυτης της ταινια;Και αν το εχεις παρατηρησει και σε αλλες ταινιες,αν μπορεις και θυμασαι,πες μερικες απο αυτες και αν το φαινομενο αυτο ειναι οντως εντονο και ενοχλητικο...Παντως σε διαφορα ξενα site,αναφερουν πως δεν παρουσιαζεται το παραμικρο φαινομενο περι floating blacks και Fluctuating Brightness στην VT30,τουλαχιστον στο βαθμο που παρουσιαζε η περσυνη VT20..Πλεον εχω αρχισει να αμφισβητω ενυονα τα διαφορα βιντεο που ανεβαζουν στο youtube...

sonap70
30-05-2011, 14:33
σ ευχαριστω χρηστο για της ευχες :music-smiley-005:,οσο για τα μετρα σιγουρα ο καθενας μας βλεπει διαφορετικα και εχει κι αλλα γουστα αλλα μηπως λεω μηπως με το μεγεθος το εχουμε φουσκωσει;;βεβαια θα απαντησω αφου περασουν αρκετες μερες ακομα για να δω αν συνηθισα τις ιντσες -bye-

kblachos
30-05-2011, 14:53
...βεβαια θα απαντησω αφου περασουν αρκετες μερες ακομα για να δω αν συνηθισα τις ιντσες -bye-

50 ίντσες στα 4 μέτρα δεν παλεύονται βρε.....

Εγώ πλέον στα 2,80 μέτρα θα βολευόμουν μόνο με 60-65"...... :D

-bye-

czoun
30-05-2011, 15:07

:offtopic::offtopic::offtopic::offtopic::offtopic: :offtopic::offtopic:

Τι καλό παιδιιί ....με λίγα είναι ευχαριστημένο....:aetsch:

Χαρά στη κοπέλα που θα το πάρει....:HTEHEH56:

capsol
30-05-2011, 15:14
Δεν εχω καθολου προσωπικη εμπειρια απο την VT30 ακομη,αλλα με βαση αυτο που ειδα στην μεσαια της σειρας την GT30,ειμαι σιγουρος οτι θα ΣΚΙΖΕΙ.....Η εικονα ηταν απλα απιστευτη,εξαιρετικο μαυρο,εξαιρετικα χρωματα,απιστευτη κινηση με μοναδικο ελλατωμα και μεγαλο για μενα,την παρα πολυ μικρη φωτεινοτητα της...Το εχω ξαναπει..Αν σε αυτο τον τομεα η VT30 δεν μοιαζει με την GT30 και εχει μεγαλυτερη φωτεινοτητα,τοτε σιγουρα θα ειναι η ΣΧΕΔΟΝ τελεια τηλεοραση

Υποθέτω ότι μιλάς για την GT30, σωστά;

Τί εννοείς λέγοντας "μικρή φωτεινότητα";

Σε τί ρυθμίσεις την είδες;

Γιατί π.χ. στο Cinema ή στο THX, ίσως και να το έλεγες αυτό, αλλά π.χ. στο Dynamic, κυριολεκτικά, εδώ πέρα, άμα το βάλω, στραβώνομαι.

gergeo
30-05-2011, 16:56
παιδια στα 2,5 μετρα σε 50αρα να βλεπω 720p ή 1080p?τι προτεινετε?εσεις τι βλεπετε?

PetrosThessaloniki
30-05-2011, 17:09
50 ίντσες στα 4 μέτρα δεν παλεύονται βρε.....

-bye-

Για απλη 2Δ θεαση βολευομαι γυρω στα 3-3,5 μετρα για 60-65 ιντσες

Για 3Δ θεαση στις ιδιες ιντσες μαξιμουμ 2-2,5 μετρα για σωστη 3Δ αισθηση

παιδια στα 2,5 μετρα σε 50αρα να βλεπω 720p ή 1080p?τι προτεινετε?εσεις τι βλεπετε?

Τα 1080 στα 2 μετρα καλα ειναι
τα 720 γυρω στα 3 καλα ειναι και αυτα
Εισαι στα 2,5 δλδ περιπου στις σωστες αποστασεις

για 3Δ υπολογισε 1 μετρο κοντυτερα για να το απολαυσεις

capsol
30-05-2011, 17:15

Θα αρχίσεις να βλέπεις τη διαφορά.

Αλλά θα πρέπει να έχεις και το ανάλογο μέσο video bitrate.

Δηλαδή ενώ στα 720p δεν θα πρέπει να πέσεις κάτω από 6-5Mbps, για 1080p, δεν θα πρέπει να πέσεις κάτω από πάνω-κάτω τα διπλάσια τουλάχιστο (η σχετική ποσότητα pixels είναι 9/4 -> 2.25 ή 1.5^2). Δηλαδή μιλάμε π.χ. για 12-11Mbps ελάχιστο.

Το ιδανικό φυσικά είναι πάνω από 25, αλλά τότε π.χ. μια ταινία μπορεί να φτάσει και 35GB, οπότε είναι καί θέμα χώρου.

koliniol
30-05-2011, 18:13
Καλημερα φιλε..Ηθελα να σε ρωτησω το εξης..Το συγκεκριμενο βιντεο το εχω ξαναδει...Το φαινομενο αυτο που παρουσιαζεται στο συγκεκριμενο βιντεο,το εχεισ παρατηρησει με την VT30 σου και σε αλλες ταινιες η μονο στη συγκεκριμενη σκηνη αυτης της ταινια;Και αν το εχεις παρατηρησει και σε αλλες ταινιες,αν μπορεις και θυμασαι,πες μερικες απο αυτες και αν το φαινομενο αυτο ειναι οντως εντονο και ενοχλητικο...Παντως σε διαφορα ξενα site,αναφερουν πως δεν παρουσιαζεται το παραμικρο φαινομενο περι floating blacks και Fluctuating Brightness στην VT30,τουλαχιστον στο βαθμο που παρουσιαζε η περσυνη VT20..Πλεον εχω αρχισει να αμφισβητω ενυονα τα διαφορα βιντεο που ανεβαζουν στο youtube...

Το βίντεο το έβαλα για να καταλάβετε το σύμπτωμα που έχω.
Το έχω διαπιστώσει σε πολλές και διάφορες ταινείες.
Αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία , χτες το είδα στο jackie brown.
Δεν ξέρω για τι άλλες τηλεοράσεις, αλλά για μένα είναι 100% αναπαραξιμο, αν και όχι ιδιαίτερα συχνό ούτε ιδιαίτερα ενοχλητικό.

Αλήθεια όλη αυτή η συζήτηση για την απόσταση θέασης σε τι οφελεί;
Παραδέχομαι ότι συμμετείχα και εγώ σε αυτή αλλά έγραψα για τα 5 μέτρα (ίσως υπερβολικό) για να τονίσω τις πολλές ατέλειες που έχω όταν βλέπω digea.
Νομίζω ότι είναι προσωπική επιλογή του καθενός και δεν βοηθάει κανέναν.

Θα προτιμούσα ποιο ουσιαστικές αναρτήσεις που αφορούν στην εμπειρία θέασεις , πιθανά προβλήματα ή προτάσεις για να τα ξεπεράσουμε.
Συγνώμη εάν θίγω κάποιους , αλλά αυτή είναι η αποψή μου.

gergeo
30-05-2011, 18:22
στην 50αρα για να μην υπαρχουν μαυρες μπαρες πανω κ κατω σε 1080p mkv ταινια ποσο πρεπει να ειναι το aspect ratio?θα υπαρχει παραμορφωση στην εικονα?επισης το audio bitrate για να εχεις πολυ καλο αποτελεσμα ποσο πρεπει να ειναι?(αν ξερετε φυσικα)

JL_?
30-05-2011, 20:29
Φιλε JL ? εσυ την εχεις δει απο κοντα την VT30;Και αν ναι,ποια ειναι η γνωμη σου;

Aπό τις φετινές, έχω δει από κοντά μόνο την G30 μέχρι στιγμής. Σε αυτήν, floating blacks δεν είδα, το brightness fluctuation το παρατήρησα όμως κανονικότατα... Βέβαια, δεν ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο, όσο φαίνεται στο βιντεάκι, αλλά ήταν υπαρκτό.

Όσον αφορά το θέμα της φωτεινότητας, όπως έγραψε και ο φίλος capsol, στα ΤΗΧ και Professional modes αυτή ανεβαίνει μέχρι ενός ορίου (μέχρι 100-120 nits νομίζω είχε πει ο Μανώλης, αν δε με απατά η μνήμη μου, υπέρ-αρκετά για θέαση κατά τα πρότυπα σε σκοτεινό ή ημιφωτισμένο χώρο), στο Κανονικό και στο Δυναμικό όμως, μπορεί να ανέβει μέχρι τα 180-200 nits...

Διαβάζοντας το review του Μανώλη για την VT30 και συνδυάζοντας και με αναφορές κατόχων, φαίνεται να εμφανίζει παρόμοια συμπεριφορά στους συγκεκριμένους τομείς (floating blacks-brightness fluctuation-φωτεινότητα).

capsol
30-05-2011, 22:16
Σε αυτήν, floating blacks δεν είδα, το brightness fluctuation το παρατήρησα όμως κανονικότατα... Βέβαια, δεν ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο, όσο φαίνεται στο βιντεάκι, αλλά ήταν υπαρκτό.

Για τα θέματα με floating blacks, και διακυμάνσεις brightness, "δύσκολες" είναι οι σκηνές που έχουνε συνεχώς μεταβαλλόμενο φωτισμό από μία πηγή (π.χ. να έχετε κάποια σκηνή σε σκοτεινό εσωτερικό χώρο με 1-2 πυρσούς το πολύ - π.χ. Legend of the Seeker 1-08).

Όσον αφορά το θέμα της φωτεινότητας, όπως έγραψε και ο φίλος capsol, στα ΤΗΧ και Professional modes αυτή ανεβαίνει μέχρι ενός ορίου (μέχρι 100-120 nits νομίζω είχε πει ο Μανώλης, αν δε με απατά η μνήμη μου, υπέρ-αρκετά για θέαση κατά τα πρότυπα σε σκοτεινό ή ημιφωτισμένο χώρο), στο Κανονικό και στο Δυναμικό όμως, μπορεί να ανέβει μέχρι τα 180-200 nits...

Διαβάζοντας το review του Μανώλη για την VT30 και συνδυάζοντας και με αναφορές κατόχων, φαίνεται να εμφανίζει παρόμοια συμπεριφορά στους συγκεκριμένους τομείς (floating blacks-brightness fluctuation-φωτεινότητα).

Επομένως, μπορούμε να πούμε, ότι σε 2D, οι VT30 και GT30, δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα εικόνας;

imjp1982
31-05-2011, 00:11
Επομένως, μπορούμε να πούμε, ότι σε 2D, οι VT30 και GT30, δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα εικόνας;

Ειδα το Avatar απο BR σε 2D στην GT30 και στο mode dynamic,με αφησε απλα αφωνο για την τελεια εικονα που ειχε..Σε ολα τα αλλα mode ειχε τοσο χαμηλη φωτεινοτητα που δυσκολευτηκα πολυ να δω λεπτομερειες και πραγματικα με ανυσηχησε αυτο το σκηνικο...Τωρα η VT30 τι λεει σε 2D δεν ξερω,αλλα αν τα πηγαινει καλυτερα απο την GT30 στο θεμα της φωτεινοτητας,τοτε μπορω να φανταστω οτι θα ειναι σουπερ...

JL_?
31-05-2011, 02:24
Για τα θέματα με floating blacks, και διακυμάνσεις brightness, "δύσκολες" είναι οι σκηνές που έχουνε συνεχώς μεταβαλλόμενο φωτισμό από μία πηγή (π.χ. να έχετε κάποια σκηνή σε σκοτεινό εσωτερικό χώρο με 1-2 πυρσούς το πολύ - π.χ. Legend of the Seeker 1-08).

Είδαμε κάποιες σκηνές από το Casino Royale (αεροδρόμιο, τρένο στο Montenegro) και την εναρκτήρια σεκάνς του Van Helsing. To brightness fluctuation ήταν εύκολα ορατό σε αυτές, floating blacks όμως, με τον τρόπο που αυτά παρουσιάζονταν στη σειρά 20, δεν είδαμε.

Οι βασικές διαφοροποιήσεις, υποθέτω θα εντοπίζονται στο βαθύτερο μαύρο και στο καλύτερο αντι-ανακλαστικό φίλτρο της VT30. Χωρίς βέβαια να τις στήσουμε δίπλα-δίπλα, δεν θα είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε επακριβώς, αν υπάρχουν και άλλες αξιομνημόνευτες διαφορές στο κομμάτι 2D...

Ειδα το Avatar απο BR σε 2D στην GT30 και στο mode dynamic,με αφησε απλα αφωνο για την τελεια εικονα που ειχε..Σε ολα τα αλλα mode ειχε τοσο χαμηλη φωτεινοτητα που δυσκολευτηκα πολυ να δω λεπτομερειες και πραγματικα με ανυσηχησε αυτο το σκηνικο...

Το ρυθμιστικό της αντίθεσης σε ποιά θέση βρισκόταν κάθε φορά; Σε τί περιβάλλοντα φωτισμό έγινε η θέαση;

Τωρα η VT30 τι λεει σε 2D δεν ξερω,αλλα αν τα πηγαινει καλυτερα απο την GT30 στο θεμα της φωτεινοτητας,τοτε μπορω να φανταστω οτι θα ειναι σουπερ...

Από τα review του Μανώλη, δε φαίνεται να υπάρχει κάποια διαφοροποίηση μεταξύ VT30 και G30 στο θέμα αυτό, οπότε δε νομίζω να αλλάζει κάτι και για την GT30.

imjp1982
31-05-2011, 02:32
Είδαμε κάποιες σκηνές από το Casino Royale (αεροδρόμιο, τρένο στο Montenegro) και την εναρκτήρια σεκάνς του Van Helsing. To brightness fluctuation ήταν εύκολα ορατό σε αυτές, floating blacks όμως, με τον τρόπο που αυτά παρουσιάζονταν στη σειρά 20, δεν είδαμε.

Οι βασικές διαφοροποιήσεις, υποθέτω θα εντοπίζονται στο βαθύτερο μαύρο και στο καλύτερο αντι-ανακλαστικό φίλτρο της VT30. Χωρίς βέβαια να τις στήσουμε δίπλα-δίπλα, δεν θα είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε επακριβώς, αν υπάρχουν και άλλες αξιομνημόνευτες διαφορές στο κομμάτι 2D...

Το ρυθμιστικό της αντίθεσης σε ποιά θέση βρισκόταν κάθε φορά; Σε τί περιβάλλοντα φωτισμό έγινε η θέαση;

Από τα review του Μανώλη, δε φαίνεται να υπάρχει κάποια διαφοροποίηση μεταξύ VT30 και G30 στο θέμα αυτό, οπότε δε νομίζω να αλλάζει κάτι και για την GT30.

Ολα οι ρυθμισεις ανεξαρτητου mode,ηταν default..Και το μονο mode που η TV αξιζε πραγματικα και ηταν απολαυση,ηταν το dynamic..Ολα τα αλλα mode αν καθ εξαιρετικα χρωματα κλπ,φωτεινοτητα ελαχιστη...Την ειδα και μαλιστα παρα πολυ ωρα σε καταστημα απογευμα-βραδι,με ελαχισυο φωτεισμο στον χωρο...Γιαυτο το λογο απογοητευτηκα και λεω πως ειναι θεμα η φωτεινοτητα της...Αν ειχε πολυ φωτεισμο θα ελεγα οκ εχει εντονο φωτεισμο,ειναι και plasma οποτε λογικο να μην δειχνει φωτεινη...Αλλα ο φωτεισμος ηταν ενα κλικ απο το απολυτο σκοταδι...

capsol
31-05-2011, 02:45

Floating blacks πράγματι ούτε κι εγώ είδα, σε ό,τι έχω δει μέχρι τώρα στην GT30.

Είδα όμως brightness fluctuation σε σκηνές τύπου σαν αυτές που λέω παραπάνω.

Τώρα για τα floating blacks, άμα τύχει και δω κάποια στιγμή ένα από τα 2 πρώτα Matrix (το 3ο δεν το θεωρώ καλό), ή ένα από τα 3 καλά Batman (1ο, Returns, και Dark Knight), ίσως θα μπορώ να έχω γνώμη.

JL_?
31-05-2011, 02:45
Ολα οι ρυθμισεις ανεξαρτητου mode,ηταν default..Και το μονο mode που η TV αξιζε πραγματικα και ηταν απολαυση,ηταν το dynamic..Ολα τα αλλα mode αν καθ εξαιρετικα χρωματα κλπ,φωτεινοτητα ελαχιστη...Την ειδα και μαλιστα παρα πολυ ωρα σε καταστημα απογευμα-βραδι,με ελαχισυο φωτεισμο στον χωρο...Γιαυτο το λογο απογοητευτηκα και λεω πως ειναι θεμα η φωτεινοτητα της...Αν ειχε πολυ φωτεισμο θα ελεγα οκ εχει εντονο φωτεισμο,ειναι και plasma οποτε λογικο να μην δειχνει φωτεινη...Αλλα ο φωτεισμος ηταν ενα κλικ απο το απολυτο σκοταδι...

Δοκίμασε να ανεβάσεις το ρυθμιστικό της αντίθεσης, σε ανώτερη θέση από την προκαθορισμένη...

imjp1982
31-05-2011, 03:07
Δοκίμασε να ανεβάσεις το ρυθμιστικό της αντίθεσης, σε ανώτερη θέση από την προκαθορισμένη...

Αν η TV ηταν δικη μου και εφοσον την ειχα στρωσει,εννοειτε πως αυτο θα εκανα..Αλλα μιλαμε για TV εκθεσης καταστηματος..Οποτε και δεν μπηκα στην διαδικασια να πειραξω τις εργοστασιακες ρυθμισεις αντιθεσης φωτεινοτητας κλπ..Το μονο που πειραξα και ελεγξα λιγο ηταν το IFC το οποιο αν και ειχα διαβασει αλλα και πιστευα και γω οτι στην υψηλοτερη τιμη του θα παρουσιαζε τεχνουργηματα,απλα θα πω πωςτο εβαλα στο full και η κινηση ηταν απο τις ομαλοτερες που εχω δει εως τωρα σε τηλεοραση(ΧΩΡΙΣ ΤΕΧΝΟΥΡΓΗΜΑΤΑ)και καλυτερη ακομη και απο τον αλγοριθμο Motion Plus της Samsung που κακα τα ψεμματα δημιουργει απιστευτα ομαλη κινηση συις τηλεορασεις της....Ειχε τα παντα η TV..Εμφανιση,χρωματα,μαυρο,γωνια θεασης,κινηση..Μονο σε φωτεινοτητα ηταν ΛΙΓΗ...

imjp1982
31-05-2011, 13:01
Και επειδη οντως ειμαστε λιγο off-topic ας πουμε κατι να εχει να κανει με την VT30 και μονο αυτη...ΕΡΩΤΗΣΗ...ΒΡΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΜΕ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 55ΑΡΑΣ VT30;;;

nafplio
31-05-2011, 17:10
ΕΡΩΤΗΣΗ...ΒΡΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΜΕ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 55ΑΡΑΣ VT30;;;

+1

Panasonic: Plasma black levels no longer worsen
http://news.cnet.com/8301-17938_105-20066427-1/panasonic-plasma-black-levels-no-longer-worsen/#ixzz1NY20sNyg

ST30/GT30/VT30 Floating Brightness
http://www.hifi-forum.de/index.php?action=browseT&back=1&sort=lpost&forum_id=149&thread=10241

http://www.petitionspot.com/petitions/Panasonic50HzBug

JL_?
01-06-2011, 03:23
H συζήτηση περί frame interpolation, μεταφέρθηκε στο σχετικό νήμα (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1056111665#post1056111665)...

imjp1982
01-06-2011, 16:36
+1

Panasonic: Plasma black levels no longer worsen
http://news.cnet.com/8301-17938_105-20066427-1/panasonic-plasma-black-levels-no-longer-worsen/#ixzz1NY20sNyg

ST30/GT30/VT30 Floating Brightness
http://www.hifi-forum.de/index.php?action=browseT&back=1&sort=lpost&forum_id=149&thread=10241

http://www.petitionspot.com/petitions/Panasonic50HzBug

Καλησπερα φιλε..Δεν εχουν περασει κανενα review με μετρησεις για την 55VT30...Υπαρχει καποιο αλλο site;

data
01-06-2011, 18:00
Καλησπερα φιλε..Δεν εχουν περασει κανενα review με μετρησεις για την 55VT30...Υπαρχει καποιο αλλο site;

Γιατί ψάχνεις τόσο πολύ για τεστ σε 55. Δεν πρόκειται να έχει κάποια σημαντική διαφορά από 50άρα.

imjp1982
01-06-2011, 18:34
Γιατί ψάχνεις τόσο πολύ για τεστ σε 55. Δεν πρόκειται να έχει κάποια σημαντική διαφορά από 50άρα.

Καλησπερα..Ο λογος ειναι απλος...Την 55VT30 θα παρω,οποτε οποιες αλλγες και αν υπαρχουν λιγες οι πολλες οι και καθολου,θα ηθελα να τις ξερω...

PetrosThessaloniki
01-06-2011, 21:21
Καλησπερα..Ο λογος ειναι απλος...Την 55VT30 θα παρω,οποτε οποιες αλλγες και αν υπαρχουν λιγες οι πολλες οι και καθολου,θα ηθελα να τις ξερω...

Πιστευω οτι επειδη ειναι το hi end μοντελο μαζι με την 65αρα θα ειναι κατα λιγο ανωτερη απο τις μικροτερες διαστασεις
Εξαλου γιατι τις βγαζουν στην παραγωγη 3 μηνες μετα τα φτηνα μοντελα ;
κατι μου λεει αυτο

wargodaris
01-06-2011, 22:03
καλησπερα παιδια, ειμαι αναμεσα στην Panasonic TX-P50VT30E 50" και την samsung 46d8000, τι να επιλεξω? για games ποια ειναι καλυτερη? hd kai 3d λογικα ειναι σχεδον ιδιες...

imjp1982
01-06-2011, 23:24
καλησπερα παιδια, ειμαι αναμεσα στην Panasonic TX-P50VT30E 50" και την samsung 46d8000, τι να επιλεξω? για games ποια ειναι καλυτερη? hd kai 3d λογικα ειναι σχεδον ιδιες...

Καλησπερα φιλε...Αν παιζεις παρα πολλες ωρες games απο
PS3,XBOX360 κλπ,δεν θασου προτεινα την 50VT30...Η εκτος και αν παιζεις λιγες ωρες και προσεχτικα λογω IR και Burn In...Τα θετικα της D8000 ειναι σιγουρα η εξαιρετικη εμφανιση που εχει..Αλλα για μενα ειλικρινα δεν χει αλλο θετικο αφου την εχω δει αρκετες ωρες απο κοντα και μαλιστα και με BR,DVD και PS3 και απλα την θεωρω μια ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ...Απο την αλλη η VT30,που δεν την εχω δει δυστηχως απο κοντα,με βαση αυτα που λενε οι κατοχοι αλλα και ξενα site,ειναι μακραν η καλυτερη Plasma που υπαρχει αυτη την στιγμη....Απλα θα σου πω οτι ειδα την αμεσως προηγουμενη την GT30 και ενθουσιαστηκα απο αποψη χρωματων,μαυρου και κινησης και το μονο αρνητικο που βρηκα ηταν η χαμηλη φωτεινοτητα με default ρυθμισεις...Αλλα υποθετω πως αφου παιζει τοσο καλα η GT30,λογικα η VT30,θα παιζει ακομη καλυτερα...

wargodaris
01-06-2011, 23:28
κανα 2ωρο τι μερα περιπου gaming, ξερω γω ειμαι σε δίλημμα, ειδα και το clouding ομως στην d8000 οποτε μαλλον παω για αυτην εδω...θα δειξει...

imjp1982
01-06-2011, 23:33
Και κατι ακομη...Χρονια ημουν κατα των Plasma επειδη δεν ειχα ασχοληθει ιδιαιτερα με αυτη την τεχνολογια...Οταν ειδα αρκετες Plasma σε ΔΡΑΣΗ,τοτε καταλαβα πως ημουν κολλημενος με μια τεχνολογια(LCD)που δεν αξιζε καθολου μπροστα στην Plasma...Αν βλεπεις πολλες ταινιες ειτε Dvd,ειτε BlueRay,ειτε καναλια,χαλαρα πηγαινε στην VT30...Αν παιζεις παρα πολλες ωρες συνεχομενες games,πηγαινε στην D8000 που δεν εχει προβληματα IR και BurnIn...Αλλα και κατι ακομη..46D8000...46 ιντσες αν σε ενδιαφερει το 3D η ειναι λιγες...Εδω και με τις 50 ιντσες θελεις περιπου 2 μετρα αποσταση απο την TV για ΚΑΛΥΤΕΡΟ 3D..Που με την 46D8000 θα πρεπει να καθεσαι το πολυ 1,50-2 μετρα maximum...Αν καθεσαι παραπανω απο 2 μετρα με την D8000 το 3D παει περιπατο...Και εννοειτε οτι δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των 2 αυτων τηλεορασεων στην τελικη..Προκειτε για την καλυτερη Plasma και για μια μετριοτατη Led

wargodaris
01-06-2011, 23:37
IR και BurnIn δηλαδη τι ειναι? δεν αποφευγονται?

imjp1982
01-06-2011, 23:39
κανα 2ωρο τι μερα περιπου gaming, ξερω γω ειμαι σε δίλημμα, ειδα και το clouding ομως στην d8000 οποτε μαλλον παω για αυτην εδω...θα δειξει...

Εχεις απολυτο δικιο..Το clouding στην D8000 ειναι εντονοτατο και ενοχλητικο...Αλλα ολες οι TV εχουν μειωνεκτηματα και πλεονεκτηματα...Η VT30 πχ εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα συγκριτικα με την D8000..Απλα θα σου πω πως ενας φιλος εδω στο site,την αγορασε(55D8000)και το πρωτο πραγμα που ειπε ηταν:τελικα βλακεια εκανα..επρεπε να παω σε plasma...Ωραια εμφανιση αλλα απο εικονα μετρια..Και ειναι οντως μετρια..Πηγαινε στην VT30 και δεν θα το μετανιωσεις...Απλα τις πρωτες 150-200 ωρες κατεβασε αντιθεση και φωτεινοτητα στο mode που θα χρησιμοποιεις κυριω ωστε να την στρωσεις...Και μετα ελευθερα..

wargodaris
01-06-2011, 23:41
http://www.panasonic.gr/product/tx-p50vt30
http://www.panasonic.gr/product/tx-p50gt30
τα χαρακτηριστικα τους ειναι ιδια! τι διαφορα εχουν? αν ειναι να παρω την gt30 που ναι φθηνοτερη!

imjp1982
01-06-2011, 23:44
IR και BurnIn δηλαδη τι ειναι? δεν αποφευγονται?

Υπαρχουν αλλα μελη εδω που θα σεβοηθησουν περισσοτερο για αποριες περι Burn In και Image Retention..Ειναι οταν προβαλεις οποιαδηποτε στατικη εικονα η υποτιτλους για πολυ ωρα,τοτε σου αφηνουν αποτυπωμα στην οθονη το οποιο ομως μετα απο λιγο θα φυγει και φενεται κυριωα σε μαυρη τελειως οθονη..Αυτο ιναι το IR... Το Burn In ειναι οταν το IR η σταμπα δηλ απο λογοτυπο η υποτιτλους,παραμεινει μονιμα αρην οθονη καη θα φενεται καθε φορα που θα ειναι ανοιχτη η τηλεοραση ανεξαρτητα απο το τι θα δειχνει(Καναλι,Dvd,BR,Games)...Αλλα μην περιμενεις να παθεις Burn In..Ειναι δυσκολο ειδικα στην VT30 που σου εχι και μια επιλογη που λεγεται Scrolling Bar,που αυτη η επιλογη βοηθαει στο να εξαφανιζονται τα οποια IR ατην οθονη..ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

http://www.panasonic.gr/product/tx-p50vt30
http://www.panasonic.gr/product/tx-p50gt30
τα χαρακτηριστικα τους ειναι ιδια! τι διαφορα εχουν? αν ειναι να παρω την gt30 που ναι φθηνοτερη!

Θα σου ξαναπω οτι την VT30 δεν υην εχω δει ακομα απο κοντα..Την GT30 που την ειδα μου αρεσε παρα πολυ..Απθστευτη εικονα οποτε λογικα η VT30 θα ειναι καλυτερη...Σιγουρα απο μετρησεις που εχουν γινει και στις 2,η VT30 εχει καλυτερο μαυρο και καλυτερα χρωματα...Συν οτι η 50VT30 εχει στην συσκευασια και 2 ζευγη γυαλια για 3D και κανει 2099...Ενω η GT30 δεν αξιζει γιατι κανει 1799 και χωρια λιγο χειροτερου μαυρου και χρωματων,δεν εχει και κανενα ζευγαρι γυαλια..Να ξερεις πως το καθε ζευγαρι γυαλια κοστιζει περιπου 150 ευρω..Που σημαινει πως αν παρεις την 50GT30 και 2 ζευγαρια γυαλια θα σου βγουν στην ιδια τιμη που θα παρεις την VT30...Μεταξυ των 2 αυτων χαλαρα χαλαρα την VT30

wargodaris
01-06-2011, 23:58
ευχαριστω πολυ φιλε, τελικα 50tv30! θα τη παραγγειλω αυριο μαλλον! βρηκα και αγοραστη για αυτη που εχω, οποτε οκ! τωρα εχω την samsung le40a856 και τοσα χρονια δε μετανιωσα (ειχε βγει τηλ.της χρονιας οταν βγηκε) ελπιζω και τωρα να ειναι ετσι τα πραματα! εσυ ποια εχεις?

imjp1982
02-06-2011, 00:05
ευχαριστω πολυ φιλε, τελικα 50tv30! θα τη παραγγειλω αυριο μαλλον! βρηκα και αγοραστη για αυτη που εχω, οποτε οκ! τωρα εχω την samsung le40a856 και τοσα χρονια δε μετανιωσα (ειχε βγει τηλ.της χρονιας οταν βγηκε) ελπιζω και τωρα να ειναι ετσι τα πραματα! εσυ ποια εχεις?

Αυτη την στιγμη εχω την Lcd Sony 40X3500...Αλλα κατα διαστηματα εκανα αλλαγες στις τηλεορασεις..Εχω κολλημα σε αυτο...Χιχιχιχι...Πιστεψε με..Αυτη που εχω εγω τωρα την ειχα αγορασει πριν μερικα χρονια 2300...Φαντασου τιμη για 40αρα...ΕΛΕΟΣ..Οι τιμες πεφτουν συνεχω και η ποιοτητα μεγαλωνει..Αφου εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να δωσεις περιπου 2000 χιλιαριλακια,παρε την VT30 που τουλαχιστο αυτη την στιγμη με βαση τους κατοχους αλλα και διαφορα site,ειναι οτι καλυτερο υπαρχει διαθεσιμο σε ποιοτητα εικονας...Και δεν θα σου πω πηγαινε πρωτα και δες την σε καποιο καταστημα..Γιαυι ολες σχεδον οι Plasma χανουν σε ποιοτητα στα καταστηματα με τον εντονο φωτεισμο που εχουν...

mitsosath
02-06-2011, 00:07
και εγω αναμεσα σε αυτες τις 2 ειμαι. Αλλα μαλλον θα επιλεξω την vt. απλα φοβαμαι πως δεν υπαρχουν πολλα hd καναλια και η 50 θα εχει ατελειες σε τηλεοπτικο σημα.

Παιδια αν ξερετε ....χανει καθολου απο την αποδοση της σε χρωματα και φωτισμο λογω φωσφορου μετα απο λιγα χρονια (4-5 ετη);

imjp1982
02-06-2011, 00:07
Δεν σε ρωτησα...Τι αποσταση θεασης θα εχεισ απο την τηλεοραση;

wargodaris
02-06-2011, 00:11
1,5-2 μετρα

imjp1982
02-06-2011, 00:11
και εγω αναμεσα σε αυτες τις 2 ειμαι. Αλλα μαλλον θα επιλεξω την vt. απλα φοβαμαι πως δεν υπαρχουν πολλα hd καναλια και η 50 θα εχει ατελειες σε τηλεοπτικο σημα.

Παιδια αν ξερετε ....χανει καθολου απο την αποδοση της σε χρωματα και φωτισμο λογω φωσφορου μετα απο λιγα χρονια (4-5 ετη);

Σιγουρα μην περιμενεις και θαυματα με το κακο τηλεοπτικο σημα πιυ εχουμε..Αλλα απο την αλλη μην ξεχνας πως οι plasma ειναι καλυτερες και σε αυτο τον τομεα απο τις Led-lcd(Καναλια)...Οσο για την ποιοτητα της εικονας,με τον καιρο ια δειχνει ακομα καλυτερα μια Plasma..Αν τωρα περασουν 4-5 χρονια,δεν μπορω να σου πω δυστηχως...Αλλα μελη εδω θα ξερουν καλυτερα οσον αφορα τον φωτεισμο της τηλεορασης...Τι αποσταση θεασης θα εχεις απι την TV;

1,5-2 μετρα

1,5-2 μετρα;Τοτε θα την απολαυσεις στο επακρο την τηλεοραση...Στα καναλια μονο μπορει να υπαρχει θεμα..Αλλα ειδικα τα BlueRay και το 3D θα φαινονται κορυφαια σε αυτη την αποσταση!!!!!!!!!!!

wargodaris
02-06-2011, 00:15
με το ρυθμο που αλλαζουν αυτοι τις τεχνολογιες μας καναν καθε 3-4 να αλλαζουμε tv ;)

imjp1982
02-06-2011, 00:17
με το ρυθμο που αλλαζουν αυτοι τις τεχνολογιες μας καναν καθε 3-4 να αλλαζουμε tv ;)

Η τεχνολογια ετσι ειναι..Εξελλισεται συνεχως....Προσωπικα θεωρω την αγορα της VT30 μια πολυ καλη επιλογη για πολλα,μα πολλα χρονια...

wargodaris
02-06-2011, 00:17
αυριο δηλαδη θα υπαρχουν 2 νεοι κατοχοι vt30 ε? χαρις το φορουμ! καλο!

αλλη μια ερωτηση, εχω ps3 για 3d movies, δεν θα χει κανα προβλημα να παιζει, δν το χω δοκιμασει ποτε, ξερεις τιποτα?

imjp1982
02-06-2011, 00:28
αυριο δηλαδη θα υπαρχουν 2 νεοι κατοχοι vt30 ε? χαρις το φορουμ! καλο!

Η τελικη επιλογη θα ειναι δικη σας και μονο δικη σας..Εγω εδωσα την απαντηση μου στην ερωτηση:50VT30 η 46D8000...Για να μην υπαρξει καμια παρεξηγηση αν αυριο μεθαυριο μπορει μα μην σας αρεσει κατι στην VT30....

wargodaris
02-06-2011, 00:32
ναι εννοείται! μην ανησυχείς! απ οτι διαβαζω στα ξενα site εχεις δικιο όλοι λένε οτι ειναι best 3dtv of 2011! και εννοειται μαλλον και 2d!

imjp1982
02-06-2011, 00:33
αλλη μια ερωτηση, εχω ps3 για 3d movies, δεν θα χει κανα προβλημα να παιζει, δν το χω δοκιμασει ποτε, ξερεις τιποτα?

Και γω PS3 εχω...Θα παιζει τα 3D Blueray αλλα δεν ξερω αν θα τα παιζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ..Οταν λεω κανονικα εννοω πως το 3D κανονικα θελει καλωδιο εκδοσης Hdmi 1,4 και το PS3 δεν εχει εξοδο 1,4 αλλα 1,3...Αυτο σημαινει πως αν συνδεσεις την τηλεοραση με το PS3 μεσω καλωδιου Hdmi 1,4,,θα ειμαι το ιδιο και το αυτο με το αν χρησιμοπειησεις αυτο που εχεις ηδη,προφανως το 1,3...Φιλος πιυ συνδεσε το PS3 με τηλεοραση 3D με το κανονικο Hdmi 1,3 η εικονα στο 3D ηταν ΓΑΜΑΤΗ....Τωτα αν θα εχει διαφορα αν παρεις ενα 3D Blueray Player με εξοδο Hdmi 1,4 και χεις και καλωδιο 1,4 πραγματικα δεν ξερω...

wargodaris
02-06-2011, 00:35
α, οκ, θα το δω στην πραξη αυτο τοτε!

imjp1982
02-06-2011, 00:37
ναι εννοείται! μην ανησυχείς! απ οτι διαβαζω στα ξενα site εχεις δικιο όλοι λένε οτι ειναι best 3dtv of 2011! και εννοειται μαλλον και 2d!

ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ PLASMA ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΕ 2D...Κακα τα ψεμματα...Οι πολυ καλες Led δειχνουν καλα μονο σε BR και σε Games...ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ...Καναλια και Dvd την εικονα που σου διμει μια καλη plasma δεν στην δινει ουτε για πλακα μια led-Lcd..Η γνωμη μου ειναι αυτη για να μην παρεξηγιομαστε....

Βεβαια επειδη εχω ζησει αρκετα χρονια βλεποντας ταινιες σε Lcd,εχω δει ΟΛΑ τα θετικα και αρνητικα αυτης της τεχνολογιας και πραγματικα ακομη και τωρα μετα απο τοσα χρονια υποτιθεμενης εξελιξης των υγρων κρυσταλλων,οι Lcd ειναι μια απο τα ιδια..Πολλα μειονεκτηματα,ελαχιστα θετικα....Plasma και παλι Plasma...Και χαλαρα χαλαρα...Θα σου πω πολυ απλο παραδειγμα...ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ,Plasma που ειδα στο πλαισιο των 600 ευρω ηταν κλασσης ανωτερη σαν εικονα απο πολλες Led των 1400 και 1800 ευρω... Μεσα σε αυτες τις Led ηταν και η 40αρα D8000 της Samsung...Αυτο τα λεει ΟΛΑ!!!!!!

wargodaris
02-06-2011, 00:46
δηλαδη δεν υστερουν ουτε σε λεπτομερια στην εικονα! κρυσταλινες καθαρες εικονες ειναι και δω ιδιες ετσι? και με καλυτερα χρωματα φανταζομαι! ωραια...χαιρομαι!

mitsosath
02-06-2011, 00:48
Η δικη μου αποσταση θα ειναι απο 1,8-3,5 μετρα. Ισως να ειναι υπερβολη η 50αρα....χαθηκε να την βγαλουν στις 46"...

Περιμενω την πρωτη προσφορα απο καποιο μαγαζι. Λογικα τελος ιουνιου.

imjp1982
02-06-2011, 00:48
δηλαδη δεν υστερουν ουτε σε λεπτομερια στην εικονα! κρυσταλινες καθαρες εικονες ειναι και δω ιδιες ετσι? και με καλυτερα χρωματα φανταζομαι! ωραια...χαιρομαι!

Απαντησε μου ειλικρινα..Εχεις δει ποτε ολοκληρη ταινια σε Plasma και αν ναι θυμασαι ποια ηταν αυτη;

wargodaris
02-06-2011, 00:50
ποτε δεν ειδα! ειδα μονο απλα καναλια σε μαγαζι! ΄)

mitsosath
02-06-2011, 00:52
Βεβαια επειδη εχω ζησει αρκετα χρονια βλεποντας ταινιες σε Lcd,εχω δει ΟΛΑ τα θετικα και αρνητικα αυτης της τεχνολογιας και πραγματικα ακομη και τωρα μετα απο τοσα χρονια υποτιθεμενης εξελιξης των υγρων κρυσταλλων,οι Lcd ειναι μια απο τα ιδια..Πολλα μειονεκτηματα,ελαχιστα θετικα....Plasma και παλι Plasma...Και χαλαρα χαλαρα...Θα σου πω πολυ απλο παραδειγμα...ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ,Plasma που ειδα στο πλαισιο των 600 ευρω ηταν κλασσης ανωτερη σαν εικονα απο πολλες Led των 1400 και 1800 ευρω... Μεσα σε αυτες τις Led ηταν και η 40αρα D8000 της Samsung...Αυτο τα λεει ΟΛΑ!!!!!!

Χωρις να ειμαι σε ειδικος και στα δικα μου ματια ετσι ειναι.

imjp1982
02-06-2011, 00:53
Η δικη μου αποσταση θα ειναι απο 1,8-3,5 μετρα. Ισως να ειναι υπερβολη η 50αρα....χαθηκε να την βγαλουν στις 46"...

Περιμενω την πρωτη προσφορα απο καποιο μαγαζι. Λογικα τελος ιουνιου.

Μολις την βαλεις την 50αρα με αυτη την αποσταση θεασης που εχεις,την πρωτη εβδομαδα μπιρει να σου φενεται μεγαλη..Μετα απο 2-3 εβδομαδες κανονικη και μετα απο 1-2 μηνες μπορει και μικρη...Ετσι εθναι..Το ματι συνηθιζει πολυ γρηγορα την μεγαλη εικονα μαι οπως και να το κανουμε,ειναι τρομερη αισθηση να βλεπουμε σε μια 50-55-60-65αρα αποτι σε μια 40αρα...Εμενα η 40αρα μου φενεται μινιατουρα τωρα....Χαχαχαχαχα...Γιαυτι και θα παω στην 55VT30..Για μεγαλη αλλαγη....Εχω αποσταση θεασης 2,5-3 μετρα

ποτε δεν ειδα! ειδα μονο απλα καναλια σε μαγαζι! ΄)

Οταν θα βαλεις ταινιες στην Plasma που εχεις δει σε Lcd και ξερεις πως παιζουν,θα δεις μεγαλες διαφορες και κυριως στο μαυρο και στα χρωματα...Συνηθως βεβαια τα ταομα που εχουν ζησει χρονια βλεποντας ταινιες
μονο σε Lcd και καποια στιγμη αγοραζουν Plasma,στην αρχη μπορει και να τους ξινησει η μειωμενη φωτεινοτητα...Αλλα αργοτερα συνηδητοποιουν το ποσο μεγαλη(Καλυτερη) διαφορα εχει να βλεπεις ταινιες σε Plasma αντι σε Lcd...

wargodaris
02-06-2011, 01:00
ο κυβος ερριφθη! παω για vt30! αυτα για σημερα, ευχαριστω και καλο βραδυ!

imjp1982
02-06-2011, 01:01
Και ποσο μαλιστα οταν μιλαμε για το κορυφαιο μοντελο της κορυφαια εταιριας Plasma αυτη την στιγμη στην αγορα...την 50VT30 παρεπιπτοντως την εχει αγορασει φιλος που πριν ειχε την περσυνη 50Vt20 και δυστηχως ακομη να παω σπιτι του να δω ταινια...Ελεπιζω να γινει γρηγορα αυτο...Αντικειμενικα ουαν μιλαμε για το κορυφαιο μοντελο της Panasonic τοτε μιλαμε νομιζω και για το απολυτο μεσο προβολης

Καλο βραδι φιλε και μην ξεχνας..Η επιλογη θα ειναι δικη σου...Εγω προτεινα τηλεοραση,εσυ ΒΛΕΠΕΙΣ-ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ-ΚΡΙΝΕΙΣ-ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ...

mitsosath
02-06-2011, 01:18
Καλο βραδι φιλε και μην ξεχνας..Η επιλογη θα ειναι δικη σου...Εγω προτεινα τηλεοραση,εσυ ΒΛΕΠΕΙΣ-ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ-ΚΡΙΝΕΙΣ-ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ...

Δεν τον παιρνεις στο λαιμο σου ...ειναι σιγουρο.

ουτε ir ουτε burn in... Μονο τα θεματα fluctuation να μην ειναι εντονα.

imjp1982
02-06-2011, 01:20

Και κατι ακομη οσον αφορα το Clouding...Σε οποια Led και να πας,δεν το γλυτωνεις...Ενω σε Plasma δεν θα εχεις ηλιθια σκηνικα του στυλ clouding και αναμοιομορφιες κλπ....Καλο βραδι ξανα

Δεν τον παιρνεις στο λαιμο σου ...ειναι σιγουρο.

ουτε ir ουτε burn in... Μονο τα θεματα fluctuation να μην ειναι εντονα.

Αν κρινουμε απο τις δοκιμες που εχουν γινει στην 50VT30, υπαρχουν αλλα δεν ειναι και πολυ εντονο το φαινομενο αυτο και το πιο βασικο,δεν το παρουσιαζει συνεχεια...Ολες οι τηλεορασεις εχουν θετικα και αρνητικα...Το θεμα ειμαι πια αντεχομται και ποια οχι...Εγω προσωπικα επειδη για ενα μεγαλο διαστημα ειχα εμπειρια απο την 9704 με Local Dimming της Philips,ειχα ξενερωσει τοσο πολυ με τα clouding και τα halos που ακομη και αν το φαινομενο fluctuation στην VT30 ειναι εντονο,δεν θα με ξενερωσει τοσο οσο το χαλι της Philips...Οταν μιλαμε για την VT30 νομιζω ξαναλεω οτι μιλαμε για το απολυτο μεσο προβολης που υπαρχει διαθεσιμο σημερα

Και δεν νομιζω να υπαρχει δυςκολια επιλογης μεταξυ VT30 και D8000...Η καλυτερη Plasma εναντιον της καλυτερης Led;;;Μπααααα..Δεν ειναι σωστος αυτος ο τιτλος..Ο σωστος ειναι:ΕΙΚΟΝΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ DESING

Μια ερωτηση προς τους κατοχους της VT30...Οταν βλεπετε ταινιες 2:35:1 με μπαρες μαυρες πανω και κατω,το πλαισιο της τηλεορασης και οι μαυρες μπαρες ειναι σαν να ειναι ενα και το αυτο;Γιατι αν ισχυει αυτο το οποιο το διαβασα σε ενα site,τοτε δεν νομιζω πως υπαρχει διαφορα ΒΑΘΟΥΣ του μαυρου μεταξυ ΤΗΣ VT30 και της Kuro 5090H πχ....

Α ναι.... When watching 2.35:1 material in dimmed surroundings the bezel and black bars do meld together as you would expect with a screen with excellent black levels.

Εδω και αποτελεσματα μετρισεων της VT30,VT20 και Kuro 5090...Εδω τα αποτελεσματα:So, with that important disclaimer out of the way, the VT30 measured with our Klein K-10 in dark surroundings and calibrated mode we got 0.02 cd/m2 at 0IRE and 79.35 cd/m2 at 100IRE (approx. 3,967:1 on/off) using standard window patterns from our Sencore VP401. Our 8 month old VT20 measured 0.04 cd/m2 at 0IRE and 75.12 cd/m2 at 100IRE calibrated (1878:1 approx on/off). Our 2 year old Pioneer LX5090 Kuro measured 0.03 cd/m2 at 0IRE and 110.1 cd/m2 at 100IRE calibrated (3,670:1 approx). Ansi-contrast measurements on the Pioneer were 0.04 cd/m2 black and 85.4 cd/m2 white averaged results, with the VT30 managing 0.03 cd/m2 black and 72.4 cd/m2 white averaged results...

Μηπως τελικα η VT30 εχει πιο ΒΑΘΥ μαυρο απο το μαυρο των Kuro;Αυτο τουλαχιστον διχνουν οι μετρησεις...Μιλαμε για την 5090 και οχι την 5090H...Αυτο τουλαχιστο καταλαβα στο review της 50VT30

Οποτε αν οι κατοχοι της VT30 μπορουν να επιβεβαιωσουν οτι οι μαυρες μπαρες και το πλαισιο της τηλεορασης ειναι σαν να ειναι ενα και το αυυο,ας το επιβεβαιωσουν...Ευχαριστω

petasis
02-06-2011, 09:50
imjp1982, νομίζω έχεις ενθουσιαστεί λιγάκι παραπάνω με την VT30, και την θεωρείς καλύτερη από ότι τελικά είναι. Δεν υπάρχει τηλεόραση που οι μπάρες να μην ξεχωρίζουν από το πλαίσιο, και ούτε πιστεύω ότι η κούρο μέτρησε 0.03 cd/m2. 2 συγκριτικά έχουν γίνει, και ποτέ δεν είδαμε την πανασόνικ να έχει καλύτερο μαύρο από κούρο, και δεν νομίζω να γίνει η ανατροπή φέτος.

Το να προσπαθεί κανείς να καταλάβει ποια τηλεόραση είναι "κορυφαία", για να την αγοράσει με κλειστά μάτια είναι λάθος τρόπος επιλογής. Για εμένα είναι προτιμότερο να δεις αν η VT30 καλύπτει τις ανάγκες σου, και τον χώρο που θα τη βάλεις. Το εάν ένα μοντέλο είναι καλύτερο από ένα άλλο, δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει και αυτό προβλήματα, και δεν θα σε εκνευρίσουν όταν τα βρεις.

kblachos
02-06-2011, 09:56
.... Our 2 year old Pioneer LX5090 Kuro measured 0.03 cd/m2 at 0IRE and 110.1 cd/m2 at 100IRE calibrated (3,670:1 approx). Ansi-contrast measurements on the Pioneer were 0.04 cd/m2 black and 85.4 cd/m2 white averaged results, with the VT30 managing 0.03 cd/m2 black and 72.4 cd/m2 white averaged results...

Το έχουμε ξαναγράψει, το νούμερο αυτό είναι λάθος, λείπει ένα μηδενικό από μπροστά. 0,003 cd/m2 είναι η σωστή μέτρηση.....

imjp1982
02-06-2011, 10:07
Το έχουμε ξαναγράψει, το νούμερο αυτό είναι λάθος, λείπει ένα μηδενικό από μπροστά. 0,003 cd/m2 είναι η σωστή μέτρηση.....

Αααα μαλιστα..Λειπει ενα μηδενικο απο την Kuro...Ok...Σωστη τοτε η διορθωση

Αλλα δεν ειδα στο site να αναφερουν κατι για διορθωση αφου εχει γινει καιρο το συγκεκριμενο review για την 50VT30..Τεσπα

imjp1982, νομίζω έχεις ενθουσιαστεί λιγάκι παραπάνω με την VT30, και την θεωρείς καλύτερη από ότι τελικά είναι. Δεν υπάρχει τηλεόραση που οι μπάρες να μην ξεχωρίζουν από το πλαίσιο, και ούτε πιστεύω ότι η κούρο μέτρησε 0.03 cd/m2. 2 συγκριτικά έχουν γίνει, και ποτέ δεν είδαμε την πανασόνικ να έχει καλύτερο μαύρο από κούρο, και δεν νομίζω να γίνει η ανατροπή φέτος.

Το να προσπαθεί κανείς να καταλάβει ποια τηλεόραση είναι "κορυφαία", για να την αγοράσει με κλειστά μάτια είναι λάθος τρόπος επιλογής. Για εμένα είναι προτιμότερο να δεις αν η VT30 καλύπτει τις ανάγκες σου, και τον χώρο που θα τη βάλεις. Το εάν ένα μοντέλο είναι καλύτερο από ένα άλλο, δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει και αυτό προβλήματα, και δεν θα σε εκνευρίσουν όταν τα βρεις.

Καλημερα..Καταρχας δεν ειπα οτι μια τηλεοραση οποια και αν ειναι αυτη δεν θα εχει τα δικα της προβληματακια..Εχω ενθουσιαστει με την VT30;ΑΔΙΚΑ;;;Οτα βλεπω τοσες μετριες τηλεορασεις να κυκλοφορουν σε απισταυτα μεγαλες τιμες,τοτε ΝΑΙ θεωρω πως ειναι φυσιολογικο να εχω ενθουσιαστει με το συγκεκριμμενο μοντελο...Δεν υπαρχει τηλεοραση που να μην ξεχωριζουν οι μαυρερ μπαρες απο το πλαισιο της τηλεορασης;Ξανασκεψου το αυτο...Εισαι σιγουρος;;;Για θυμησου καλα....

Εχουν κανει λαθος και την Ansi αντιθεση που εχει μεγαλυτερη η VT30;

3967:1 VT30,3670:1 Kuro 5090

kblachos
02-06-2011, 10:44
Εχουν κανει λαθος και την Ansi αντιθεση που εχει μεγαλυτερη η VT30;

Προφανώς....

imjp1982
02-06-2011, 11:07
Οσο για το οτι οι μαυρες μπαρες να γινονται ενα με το πλαισιο της τηλεορασης που ειπε ο φιλος Petasis οτι δεν υπαρχει καμια,θα ελεγα απο Plasma εχω δει 2 μεχρι στιγμης...Kuro 5090H και Kuro KPR 500A...Και στις 2 εχω δει παρα πολλες ταινιες και το σιγουρο ειναι πως ειναι υπερβολικα δυσκολο να διακρινεις που τελειωνουν οι μαυρες μπαρες και που αρχιζει το πλαισιο της τηλεορασης..Οποτε φανταζομαι το αυτο θα ισχυει και στην VT30 αλλιως τα παιδια που την δοκιμαζουν και το λενε αυτο για την VT30,δεν νομιζω να το λενε ετσι απλα...Ευτο βλεπουν,αυτο θα λενε...

Αν εχετε διαφορετικη αποψη θα ηθελα να την ακουσω...Δεν αναφερθηκα σε Led με Local Dimming που ειναι νομιζω λογικο οι μαυρεσνμπαρες να ειναι ενα και το αυτο με το πλαισιο(Αν δεν εμφανιστει στις μπαρες βεβαια Clouding)...Αναφερθηκα σε Plasma...

imjp1982
02-06-2011, 12:40
Μπορειτε να μου πειτε πως θα βαλω να φενεται φωτο κατω απο το username μου;

data
02-06-2011, 13:16
Μπορειτε να μου πειτε πως θα βαλω να φενεται φωτο κατω απο το username μου;

Επάνω αριστερά στο User CP και Edit Avatar.

Dalanik
02-06-2011, 13:23
user cp --> επεξεργασία Avatar --> custom Avatar
(μπορείς να ανεβάσεις είτε από το δίκτυο, είτε από αποθηκευμένη στο pc σου, εικόνα)

imjp1982
02-06-2011, 14:05
Ευχαριστω παιδια αλλα δυστηχως δεν
μπορω να βαλω λογ του οτι μπαινω στο forum απο iPhone..

Παρεπιπτοντως φιλοι Data και Dalanik εσεις τι εχετε να πειτε περι καλυτερης Ansi αντιθεσης στην VT30 απο την Kuro 5090;Το εχουν γραψει οπως διαβασατε σε Site...Και μαλιστα εχουν και μετρησεις...Οσον αφορα σταθμη μαυρου, VT30 0,02 ενω 2χρονη Kuro 5090 0,03...Ο φιλος Kblachos οπως ανεφερε πιο πριν,εχουν κανει λαθος και δεν εχουν βαλει στην Kuro 1 μηδενικο...Δηλ 0.003....Αλλα εχουν βγαλεθ και καλυτερη Ansi αντιθεση οπως ειπα στην VT30 και με νουμερα μαλιστα 3967:1 VT30 και Kuro 3670:1......Παραξενο να κανουν λαθη και στις 2 μετρησεις και μαυρο δηλ και αντιθεσης....Η εκτος και αν μετρηθηκε η Kuro μετα απο 2 χρονια και εχει πεσει η αποδωση του μαυρου...Εσεις τι λετε;;;

Dalanik
02-06-2011, 14:41
Δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να απαντήσω... αν δεν δω και τις δύο τηλεόρασεις μαζί και σε όλες τις συνθήκες φωτισμού που χρησιμοπιούμε σπίτι μας για τη θέαση ταινιών.

imjp1982
02-06-2011, 14:48
Δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να απαντήσω... αν δεν δω και τις δύο τηλεόρασεις μαζί και σε όλες τις συνθήκες φωτισμού που χρησιμοπιούμε σπίτι μας για τη θέαση ταινιών.

Πολυ σωστο κριτηριο...Σωστος ο Dalanik.....Παντως λεω,ΜΗΠΩΣ λεω ΜΗΠΩΣ το Kuro των Kuro το εφτασε τελικα η Pany και απλα δεν το παραδεχομαστε για τον Α,Β,Γ λογω;;;Εμενα μου ειχε κανει εντυπωση και η περσυνη VT20 στον τομεα του μαυρου συγκριτηκα με την 5090H που τις ειχα δει διπλα διπλα σε σκοτεινο δωματιο με την ιδια πηγη(ακαλιμπραριστες) και η διαφορα της 5090H ηταν ελαχιστα καλυτερη αποδωση μαυρου σε βαθος...Το εχω πει και στο παρελθον...Οποτε η VT30 ποσο να διαφερει σε ποιοτητα μαυρου απο την 5090H;;;Ασε δε το + που εχει το 3D και την καλυτερη κινηση...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΑΝΤΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΙΟΜΑΣΤΕ

Παρεπιπτοντως ειδα και συγκριση μεταξυ της VT30 με την LG PZ950...Καλσση ανωτερη αποδωση μαυρου η VT30...Η PZ950 αναφερουν συγκεκριμενα οτι εχει χειροτερη αποδωση μαυρου και απο την περσυνη σειρα την PK950...Μετρησιμο μαυρο της νεα LG PZ950στο 0.09 και η VT30 0,02....Χωρια το οτι εμφανιζει πολυ ευκολα IR ενω η VT30 πρεπει να την ΒΡΑΣΕΙΣ για να σου εμφανισει IR..

Και κατι ακομη...Στο περιοδικο Ηχος και Εικονα Μετρηση μαυρου(0 IRE) στο 0,009 η VT30...Και αντιθεση 12.444:1(FULL)...Μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως εννοουν με το (0 IRE) και το (FULL);;;0(IRE)= απολυτα μαυρη εικονα και αντιθεση(FULL)=Ansi αντιθεση;;;Ας δουμε τελικα τι ισχυει για το μαυρο της VT30..Αλλου 0,02 αλλου παλι 0,009 και καποια στιγμη θα βγει και καποιος να πει οτι ειμαι στο 0,001...Αντε να δουμε...

gergeo
02-06-2011, 15:27
παιδια χτες την παρηγγειλα κ γω την 50αρα και την περιμενω με αγωνια να μου ερθει..Ερωτηση:Για calibration στην Κοζανη υπαρχει κανεις?Απο θεσσαλονικη μπορουν να ερθουν?ποσο στοιχιζει?και το πιο σημαντικο,χρειαζεται οπωσδηποτε?

imjp1982
02-06-2011, 15:42
παιδια χτες την παρηγγειλα κ γω την 50αρα και την περιμενω με αγωνια να μου ερθει..Ερωτηση:Για calibration στην Κοζανη υπαρχει κανεις?Απο θεσσαλονικη μπορουν να ερθουν?ποσο στοιχιζει?και το πιο σημαντικο,χρειαζεται οπωσδηποτε?

Καλησπερα φιλε..Εκανες
μια παρα πολυ καλη επιλογη...Για το αν υπαρχει καποιος calibrator στα μερη σου ισως να πρεπει να στειλεις στον φιλο Μανωλη Καστρουνη μηνυμα που ειναι μελος του site και calibrator..Μπορει να γνωριζει,οπως επισης θα σε βοηθησει για την οποιαδηποτε απορια εχει περι καλιμπραρισμα...Η TV μετα το καλιμπραρισμα θα παιζει ΣΩΣΤΑ..Οχι απαραιτητα καλυτερα στα δικα σου ματια γιατι δεν ξερω πως σου αρεσει να βλεπεις ταινιες(Σε ποιο mode κλπ)...Αλλα σιγουρα αν εχεις την δυνατοτητα να της κανεις,τοτε ναι κανε της...Αντε με το καλο να την παραλαβεις και να μας πεις και τις εντυπωσεις σου..Καλο μεσημερι

JL_?
02-06-2011, 17:05
Παρεπιπτοντως φιλοι Data και Dalanik εσεις τι εχετε να πειτε περι καλυτερης Ansi αντιθεσης στην VT30 απο την Kuro 5090;Το εχουν γραψει οπως διαβασατε σε Site...Και μαλιστα εχουν και μετρησεις...Οσον αφορα σταθμη μαυρου, VT30 0,02 ενω 2χρονη Kuro 5090 0,03...Ο φιλος Kblachos οπως ανεφερε πιο πριν,εχουν κανει λαθος και δεν εχουν βαλει στην Kuro 1 μηδενικο...Δηλ 0.003....Αλλα εχουν βγαλεθ και καλυτερη Ansi αντιθεση οπως ειπα στην VT30 και με νουμερα μαλιστα 3967:1 VT30 και Kuro 3670:1......Παραξενο να κανουν λαθη και στις 2 μετρησεις και μαυρο δηλ και αντιθεσης....Η εκτος και αν μετρηθηκε η Kuro μετα απο 2 χρονια και εχει πεσει η αποδωση του μαυρου...Εσεις τι λετε;;;

Kάποιο link;

data
02-06-2011, 18:17

Προσωπικά αν ήταν να μου χαρίσουν μια από τις 2 θα προτιμούσα την vt30. Τώρα για μετρήσεις μπορείς να βρεις αρκετά διαφορετικά πράγματα στα διάφορα site. Σε αρκετά από αυτά δεν έχουν ούτε καν όργανα που να μπορούν να μετρήσουν αρκετά χαμηλά για να έχεις αξιόπιστη μέτρηση. Προσωπικά θεωρώ αξιόπιστες μετρήσεις του Μανώλη και από εδώ (http://www.hdtvtest.co.uk/).

wargodaris
02-06-2011, 19:44
http://www.youtube.com/watch?v=BlzN3voxAXA

Εχει δοκιμασει κανενας αυτη τη μεθοδο για break in plasma? υπαρχει και κατι καλυτερο?