PDA

View Full Version : Απορίες για ΟΤΕ TV

Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

sakels
08-12-2012, 14:32
Γνωρίζει κανεις αν πρεπει να επιστραφει ο Δεκτης του OTEtv εαν διακοπει η συνδρομη;Ρωτάω γιατί το διάβασα κάπου και δεν ξέρω αν ευσταθεί.

πλεον ναι ειναι με χρησηδανειο. και για το connx tv ο δεκτης με τον σκληρο τον νοικιαζεις 3/μηνα. αν δεν τους γυρισεις πληρωνεις.

(βεβαια δεν ξερω τι γινεται με αυτους που εχουν κανει συμβαλιο πιο παλια... δλδ αν ισχυει και για παλιους συνδρομητες)

dimgavril
08-12-2012, 17:06
Ισχύει μόνο για τους νέους συνδρομητές, από 5/11/12 και μετά.

metoxos76
08-12-2012, 23:03
καλησπέρα , να ρωτήσω κάτι κι εγώ. είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα. έχω το πιάτο της νόβα το 60 εκ. δεν έχω νόβα είναι κομμένη εδώ και δυο χρόνια . τώρα θέλω να βάλω οτε tv . μου είπαν από τον οτε ότι κάνει και το 60 αρι που έχω και θα μου στοιχίσει μόνο 25 ευρώ αντί 105!! τι λέτε? ισχύει κάτι τέτοιο? ευχαριστώ.. (αυτοί στέλνουν 80 αρι πιάτο).

diamantis23
08-12-2012, 23:14
Ναι ισχύει το ότι το πιάτο της ΝΟΒΑ 60εκ. επαρκεί για τη λήψη του ΟΤΕTV....Εξάλλου τα καινούργια πιάτα του ΟΤΕ που θα βγουν στην αγορά θα είναι και αυτά 60εκ.....
25 ευρώ είναι το κόστος για την επανασκόπευση του πιάτου που ήδη έχεις...
Τώρα αν έχεις πολλά χρόνια τον εξοπλισμό που λες μπορείς να πεις του τεχνικού του ΟΤΕ να εξετάσει το υπάρχον καλώδιο για τυχόν απώλειες και να στο αλλάξει αν έχει αρκετές απώλειες ή έχει σκάσει από τον καιρό όπως να κοιτάξει και την απόδοση του LNB....Βέβαια με έξτρα χρέωση τα 2 τελευταία αν χρειαστούν άλλαγή....

metoxos76
09-12-2012, 20:02
μήπως ξέρουμε τις διαστάσεις του αποκωδικοποιητή? γιατί ετοιμάζω τα ράφια μου.. (Π - Υ - Β )? ευχαριστώ..

katsabidakias
09-12-2012, 20:05
30-6-26

κάνει το 60αρι για λήψη,θέλει καλή στόχευση όμως

metoxos76
09-12-2012, 20:43
σας ευχαριστώ πολύ..σε αναμονή για τις εντυπώσεις ελπίζω μέχρι το άλλο Σάββατο.

giwrgos_ath
12-12-2012, 10:55
Στην περίπτωση που κάποιος έχει συμπληρώσει το 12μηνο και έχει διακόψει, μπορεί να ξανασυνδεθεί χρησιμοποιόντας τον δέκτη του ΟΤΕ που είχε παραλάβει αρχικά? θα υπάρχει πάλι 12μηνη δέσμευση? Επίσης, ο δέκτης μπορεί να μεταβιβαστεί ? π.χ. μπορώ να δώσω τον δέκτη σε φίλο μου και να "παντρέψει" την κάρτα που θα πραλάβει για να μην χρειαστεί δέκτη?

imcan
13-12-2012, 01:04
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δέκτη που είχες αρχικά για επανασύνδεση αλλά θα υπάρξει και πάλι 12-μηνη δέσμευση.
Από τη στιγμή που έχεις συμπληρώσει το 12-μηνο και έχεις διακόψει μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με τον δέκτη

chrisk82
13-12-2012, 03:27
Φίλε Γιώργο..μπορείς να ξαναχρησιμοποιήσεις τον ίδιο δέκτη εσύ..αλλά δεσμεύεσαι πάλι για 12 μήνες....ο δέκτης δε μπορεί να μεταβιβαστεί..είναι παντρεμένος με την κάρτα τη δική σου..

tasosGR
13-12-2012, 10:49
Εχω μα απορία σχετικά με το HD σήμα του οτε.Τι ανάλυση στέλνει ? Κερδίζω σε ποιότητα αν βλέπω σε fullHD τηλεόραση ή θα έβλεπα το ίδιο και σε HDready?

giwrgos_ath
13-12-2012, 13:29
Α μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η 12μηνη δέσμευση για ποιο λόγο υπάρχει όμως αν όχι για την αποπληρωμή του δέκτη? Απο διπλανό θέμα κατάλαβα ότι αυτός είναι ο βασικός λόγος...

Επίσης, η έκπτωση για πελάτες ΟΤΕ ισχύει υποχρεωτικά για ένα πακέτο ή μπορεί κανεις να αγοράσει και 2ο (π.χ. για το εξοχικό)?

Andreas Dermitzakis
13-12-2012, 15:10
Εχω μα απορία σχετικά με το HD σήμα του οτε.Τι ανάλυση στέλνει ? Κερδίζω σε ποιότητα αν βλέπω σε fullHD τηλεόραση ή θα έβλεπα το ίδιο και σε HDready?

Εκπέμπουν σε 1080i,κερδίζεις αρκετά σε full hd.

tiniakos
13-12-2012, 16:54
Η έκπτωση για πελάτες ΟΤΕ ισχύει και για 2 πακέτο στον ίδιο αριθμό το ρώτησα σήμερα σε oteshop.

auteur
14-12-2012, 16:16
μπορεις να εχεις αλλο παροχο για ιντερνετ/τηλεφωνια (πχ wind, hol) και να βαλεις ote tv;

antreas1980
14-12-2012, 16:17
ναι αλλα αλλαζειη τιμη.Αν δεν κανω λαθος η τιμη παει στα 25 ευρω το μηνα για το full pack

auteur
14-12-2012, 16:37
Το εψαξα λιγο και μαλλον ειναι μεσω δορυφορου, αρα θελεις και τον κατάλληλο εξοπλισμο (δορυφορικο πιατο κτλ).
δεν βρηκα πουθενα ομως αμα ολα αυτα στα χρεωνουν εξτρα ή στα παρεχουν δωρεαν και απλα πληρωσεις 25ε τον μηνα..

antreas1980
14-12-2012, 16:45
αν μπεις στην κεντρικη σελιδα του ote tv θα δεις αυτο.
Οι τιμές για τον OTE TV Μέσω Δορυφόρου για πελάτες που δεν είναι κάτοχοι οικιακής τηλεφωνικής σύνδεσης ΟΤΕ είναι: Family Pack:€18,63/μήνα & Full Pack:€24,88/μήνα.

panvas
14-12-2012, 16:50
Αν δεν εχει αλλαξει κατι σου χρεωνουν την εγκατασταση 50 ευρω δεν ξερω αν πλεον εχει δωρεαν το πιατο,lnb,καλωδια περιιπου 50-60 ευρω!!Αν εχεις πιατο ηδη θα σου κοστισει λιγοτερο απο 50 εμενα μου πηραν 30ευρω για αλλαγη απο hotbird(13o) σε eurobird( 9o)!!!

auteur
14-12-2012, 17:32
Όχι δεν είχα ποτε επαφή με δορυφορική οπότε δεν έχω κανένα εξοπλισμο. Αλλα απο ότι βλέπω βγαίνουν πολλα λεφτα για μια απλη δοκιμή του τι εστι ΟΤΕ tv. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι σαν demo/trial, και επι πληρωμής για 1-2 μήνες.. Όπως πχ η προσφορα της nova για τον αποκωδικοποίητη με 69€ και δωρεαν 3μηνες.. Να δεσμεύτεις ομωσ για ένα χρόνο και να ξοδεύτεις για κάτι που ίσως δεν χρειάζεσαι, είναι άσκοπο ρίσκο.

mclisme
14-12-2012, 18:23
Βασικά αν δεν ξέρεις αν το χρειάζεσαι, μάλλον όντως δεν το χρειάζεσαι και επομένως δεν αξίζει να δεσμευτείς μόνο κ μόνο για να το δοκιμάσεις. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι φοβερό το οποίο θα τραβήξει έναν ο οποίος γενικά δεν τρελαίνεται να παρακολουθεί τηλεόραση σαν βασική διασκέδασή του. Πολλές φορές τυχαίνει να μη βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον σε κανένα κανάλι και προτιμώ να δω μια ταινία που έχω εγώ ή να ακούσω μουσική.

auteur
14-12-2012, 18:47
Ακριβώς αυτο. Απλα επειδη χρειάζομαστε ένα ψηφιακο αποκοδηκοποιητη για μια παλια tv, βρηκα την προσφορα της nova δελεαστική, και έλεγα μήπως έχει κάτι παρόμοιο και απο ote tv. Μετα το δωρεάν τρίμηνο θα ακύρωσω βέβαια την nova και θα έχω τον δεκτή μονο για τα ψηφιακά.

tsakvran
14-12-2012, 19:23
Έλεος... Ούτε σε διαφήμιση του Media Markt δεν γίνονται αυτά. Τελικά ο τζαμπας ζει.:-)

auteur
14-12-2012, 19:47
Εντάξει τότε θα πάρω έναν απλο δεκτη για να κάνω την δουλεια μου χωρίς να δώ τι προσφέρει η nova που ούτως η άλλως μάλλον δεν με ενδιαφέρει. Εξαλλου η κινηση αυτη της nova αυτο το σκοπό είχε, να πάρει μια γεύση, κάποιος, τι προσφέρει η νοβα. Αλλα αφου δεν συμφωνείς με το σκεπτικό μου και την προωθητικη κίνηση της νοβα.. Ευχαριστημένος τώρα φίλε μου!

sotisdiv
14-12-2012, 20:20
Έλεος... Ούτε σε διαφήμιση του Media Markt δεν γίνονται αυτά. Τελικά ο τζαμπας ζει.:-)

Απο τη στιγμή που θα πληρωθεί ο δέκτης μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις απλά και κατανοητά την αιτία της αγανάκτησης σου; Προσωπικά δεν είδα να παρέχεται κάτι τζάμπα και ούτε εντόπισα κάποιον τζαμπατζή.

auteur
14-12-2012, 20:33
Τώρα τι ψάχνεις..Εγω το ξέχασα ήδη το άτυχο σχόλιο του φίλου. Ας λήξη η συζήτηση εδω καλυτερα, γιατι δεν έχει και πολυ νόημα.. είμαστε και off topic. Η κριτική ικανότητα του καθενός διαφέρει.

Serafeim Karakostas
14-12-2012, 20:34
Έχεις δίκιο. Ατυχές το μήνυμα του tsakvran και δε θα επαναληφθεί.

TerI
15-12-2012, 21:11
Στην αρχική σελίδα τους στο λογότυπο της ταινίας Street Dance γράφει 3D. Εγώ είμαι λίγο πίσω στις εξελίξεις ή θα είναι η πρώτη 3d ταινία που θα προβάλλουν?

ΥΓ
http://www.imdb.com/title/tt1447972/

Μπορεί να λέω και χαζομάρες καθότι αυτός να είναι ο πλήρης τίτλος της ταινίας. Ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει.

ankoxen
15-12-2012, 21:12
Εμενα παντως μολις παταω 3d ρυθμιση στην smart tv γυριζει ολα τα ματς κ το fox σε 3d

alxkd
16-12-2012, 02:26
εχω οτεtv conex και ομιλια στον οτε.(ολα ερχονται σε εναν λογαριασμο) αν γυρισω το κινητο και το mobile internet (stickακι) στην cosmote ξερει κανεις κερδιζω κατι ?
οτε και cosmote ειναι το ιδιο η μπα? μπορω να τα εχω ολα σε ενα λογαριασμο πχ και να εχω μια συνολικη εκπτωση η κατι τετοιο? εχει καποιος κατι αναλογο?

amvrakas1
16-12-2012, 02:48
εχω οτεtv conex και ομιλια στον οτε.(ολα ερχονται σε εναν λογαριασμο) αν γυρισω το κινητο και το mobile internet (stickακι) στην cosmote ξερει κανεις κερδιζω κατι ?
οτε και cosmote ειναι το ιδιο η μπα? μπορω να τα εχω ολα σε ενα λογαριασμο πχ και να εχω μια συνολικη εκπτωση η κατι τετοιο? εχει καποιος κατι αναλογο?
Υπήρχε παλαιότερα το all-in-one με έκπτωση στο λογαριασμό της cosmote( ένας λογαριασμός ΟΤΕ ερχότανε σπίτι είχα έκπτωση 5,8 ευρώ) αλλά δεν ξέρω εαν ισχύει πια.

toniparos
17-12-2012, 23:27
Εμενα παντως μολις παταω 3d ρυθμιση στην smart tv γυριζει ολα τα ματς κ το fox σε 3d

Είσαι ικανοποιημένος από την απόδοση της εικόνας αγαπητέ φίλε;

ankoxen
18-12-2012, 00:31
Δεν εχω αντιστοιχη εμπειρια απο αλλη τιβι οποτε ναι. Τωρα αν υπαρχει καλυτερη δεν ξερω

sakels
18-12-2012, 00:47
Συγκρινε το με 3d ταινια. Bluray πχ...

dleyteris
22-12-2012, 22:23
Που πιστεύετε έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας;
Το iptv η το δορυφορικό ;

ankoxen
22-12-2012, 22:42
Hd εχει προς το παρον το δορυφορικο αν δεν αλλαξε κατι

smatzis
23-12-2012, 12:33
Παιδιά ξέρουμε πότε θα βγουν οι νέοι δέκτες; Θα ήθελα πολύ να βάλω ΟΤΕ Tv αλλά θα περιμένω αν είναι σε 2 μήνες να βγουν νέοι καλύτεροι δέκτες.
Ευχαριστώ και καλά Χριστούγεννα.

ankoxen
23-12-2012, 12:52
Ο kaon μια χαρα δεκτης ειναι.

mclisme
23-12-2012, 14:54
Δεν εχω αντιστοιχη εμπειρια απο αλλη τιβι οποτε ναι. Τωρα αν υπαρχει καλυτερη δεν ξερω

Αυτό το ψευδό-3D για μετατροπή 2d σήματος είναι μια απαίσια αλλοίωση της εικόνας (ανεξαρτήτως μάρκας τηλεόρασης) και κανονικά θα έπρεπε να μην υπάρχει καν σαν επιλογή. Το μόνο που πετυχαίνει είναι να καταστρέφει την εντύπωση του τι είναι πραγματικό 3d και να κουράζει χωρίς κανένα λόγο.

Αν βρεις κάποια ταινία σε πραγματικό 3D θα καταλάβεις για τι διαφορά μιλάμε.

ΥΓ. Όχι δεν θα δείξει 3d (ακόμα υποθέτω), απλά ετσι λέγεται η ταινία.

tiniakos
23-12-2012, 15:13
Απορώ και εγώ γιατί υπάρχει το κουμπί μετατροπής 2d-3d αφού το αποτέλεσμα είναι αισχρό.

ankoxen
23-12-2012, 15:39
Σε hd καναλια δεν το κες αισχρο

sakels
23-12-2012, 15:45
Σε hd καναλια δεν το κες αισχρο

βασικα ουτε στα sd ειναι αισχρο. απλα η αισθηση του βαθους δεν ειναι τοσο εντονη οσο σε 3d περιεχομενο. μαλλον οι τηελεορασεις που εχουν δεν κανουν καλη μεταροπη

tsakvran
23-12-2012, 17:09
Το ΔΙΚΤΥΟ TV σε εσάς έχει ήχο κανονικά; Σε εμένα δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου.

bladeruunner21
23-12-2012, 17:28
Κανονικά σε εμένα...

adok13
23-12-2012, 17:39
Αυτό το ψευδό-3D για μετατροπή 2d σήματος είναι μια απαίσια αλλοίωση της εικόνας (ανεξαρτήτως μάρκας τηλεόρασης) και κανονικά θα έπρεπε να μην υπάρχει καν σαν επιλογή. Το μόνο που πετυχαίνει είναι να καταστρέφει την εντύπωση του τι είναι πραγματικό 3d και να κουράζει χωρίς κανένα λόγο.

Αν βρεις κάποια ταινία σε πραγματικό 3D θα καταλάβεις για τι διαφορά μιλάμε.

ΥΓ. Όχι δεν θα δείξει 3d (ακόμα υποθέτω), απλά ετσι λέγεται η ταινία.
+1000
μονο για λογους marketing υπαρχει αυτο το πραμα.

tsakvran
23-12-2012, 20:18
Κανονικά σε εμένα...

Οπότε τίποτα κάνω; Επαναφορά του δέκτη στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή απλά ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών;

bladeruunner21
23-12-2012, 20:33
Οπότε τίποτα κάνω; Επαναφορά του δέκτη στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή απλά ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών;
κλείσε κ 'άνοιξε μια τον αποκωδικοποιητή από πίσω απ το κουμπάκι...κ μετά κάνε κ το τηλ. :coool:

dinosgr
24-12-2012, 01:22
Αγαπητοί φίλοι, χρόνια πολλά.
Ενδιαφέρομαι να βάλω otetv μέσω δορυφόρου. Θέλω τη βοήθειά σας στις εξής ερωτήσεις:

1. Πόσο πληρώνεις για να βάλεις την πλατφόρμα; Αν καταλαβαίνω καλά θα πληρώσω 50+55=105 ευρώ (κεραιοσύστημα + εγκατάσταση) και μετά 19.90 το μήνα (ως πελάτης ΟΤΕ που είμαι).

2. Είναι καλή η στιγμή να βάλω τώρα ή να περιμένω; (Κάτι ακούω ότι θα βγουν νέοι αποκωδικοποιητές στο μέλλον κλπ)

3. Πού μπορώ να βρω πληροφορίες για τον εξοπλισμό (κεραία, lnb κλπ.) που παρέχει ο ΟΤΕ; Είναι 60cm; Είναι 80cm;

4. Μπορώ να ζητήσω από τον τεχνικό να ΜΗΝ βάλει το lnb (single) του πακέτου, αλλά να βάλει ένα quad-lnb (θέλω να δώσω σήμα σε διπλανό σπίτ.. εεε... συγγνώμη σε διπλανό δωμάτιο εννοώ)!

5. Πόσες μέρες περνάνε μέχρι να στο εγκαταστήσουν;

6. Ο εξοπλισμός μένει δικός σου μετά το πέρας του 12μήνου ή είναι με χρησιδάνειο εξ' αρχής;

7. Υποστηρίζει ο εξοπλισμός του otetv (kaon) προσθήκη usb για να μετατραπεί ο δορυφορικός δέκτης σε ψηφιακό mpeg4 δέκτη (όπως μπορείς να κάνεις στο δέκτη της nova με ένα απλό usb dongle)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, συμπαθάτε τον noob :-)

ankoxen
24-12-2012, 01:25
Εμενα παντως μου πηρε ο εγκαταστατης του ΟΤΕ 150 ακατεβατα κ με καλωδιο ετοιμο ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ σαπτον εργολαβο της οικοδομης. Αλλα να ναι καλα και καλοφαγωτα

tiniakos
24-12-2012, 01:31
Αγαπητοί φίλοι, χρόνια πολλά.
Ενδιαφέρομαι να βάλω otetv μέσω δορυφόρου. Θέλω τη βοήθειά σας στις εξής ερωτήσεις:

1. Πόσο πληρώνεις για να βάλεις την πλατφόρμα; Αν καταλαβαίνω καλά θα πληρώσω 50+55=105 ευρώ (κεραιοσύστημα + εγκατάσταση) και μετά 19.90 το μήνα (ως πελάτης ΟΤΕ που είμαι).

2. Είναι καλή η στιγμή να βάλω τώρα ή να περιμένω; (Κάτι ακούω ότι θα βγουν νέοι αποκωδικοποιητές στο μέλλον κλπ)

3. Πού μπορώ να βρω πληροφορίες για τον εξοπλισμό (κεραία, lnb κλπ.) που παρέχει ο ΟΤΕ; Είναι 60cm; Είναι 80cm;

4. Μπορώ να ζητήσω από τον τεχνικό να ΜΗΝ βάλει το lnb (single) του πακέτου, αλλά να βάλει ένα quad-lnb (θέλω να δώσω σήμα σε διπλανό σπίτ.. εεε... συγγνώμη σε διπλανό δωμάτιο εννοώ)!

5. Πόσες μέρες περνάνε μέχρι να στο εγκαταστήσουν;

6. Ο εξοπλισμός μένει δικός σου μετά το πέρας του 12μήνου ή είναι με χρησιδάνειο εξ' αρχής;

7. Υποστηρίζει ο εξοπλισμός του otetv (kaon) προσθήκη usb για να μετατραπεί ο δορυφορικός δέκτης σε ψηφιακό mpeg4 δέκτη (όπως μπορείς να κάνεις στο δέκτη της nova με ένα απλό usb dongle)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, συμπαθάτε τον noob :-)

1.ΝΑΙ
2.Βάλε τώρα που δίνει το δέκτη που είναι και επίγειος ψηφιακός και σου δίνει ο Γερμανός δωροεπιταγή 50 Ευρώ,το 13888 12+2 μήνες δώρο και τα oteshop κλήρωση για δώρα.
3.Ακόμα πρέπει να δίνουν το 80cm πιάτο με γενικά καλό εξοπλισμό
4.Τεχνικό μπορείς να πάρεις δικό σου.Τήνο για παράδειγμα με 80-100 ευρώ είσαι έτοιμος.Το πακέτο είναι για μία τηλεόραση δυστυχώς άντε και για μία δεύτερη αλλά με καλώδιο και να παίζει το ίδιο κανάλι.
5.Ανάλογα ποιος θα έρθει είναι και γιορτινές οι μέρες.
6.Τον επιστρέφεις αλλά δεν πειράζει
7.Δεν χρειάζεται όπως προείπα αν πάρεις τον "παλιό δέκτη"
8.Βάλε αξίζει.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
24-12-2012, 01:45
εγω δεν εχω οτε τηλεφωνια και θελω να βαλω το δορυφορικο του.
δυστηχως η forthnet τελειωνει τον Φλεβαρη και χανω την προσφορα του free εξαμηνου του δορυφορικου,το οποιο ισχυει μεχρι τελος του ετους.
θα δω κατα ποσο με συμφερει,εαν πληρωσω τα πεναλτι για τους 2 μηνες που απεμειναν.
διαφορετικα εαν κοτσαρω μονος μου,ενα lnb στις 9 παιρνω δωρεαν τον δεκτη(?)και φανταζομαι δεν χρεωνομαι κατι αλλο(?).
επισης εγω που δεν ειμαι συνδρομητης οτε στην τηλεφωνια,παιρω δωροεπιταγη και το +2 μηνες?

dinosgr
24-12-2012, 10:41
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις στα πολλά ερωτήματά μου.
Παιδιά, κάτι ακόμα: Δικαιούμαι ΕΙΤΕ του 2 πρώτους μήνες δώρο ΕΙΤΕ τη δωροεπιταγή από το Γερμανό; Ή δικαιούμαι και τα δύο;
(Μήπως αν κάνω την αίτηση από Γερμανό δεν παίρνω τους 2 μήνες δώρο ή -το αντίστροφο- αν κάνω την αίτηση στον ΟΤΕ/13888 δεν θα πάρω τη δωροεπιταγή; ). Πώς μπορώ να τα πάρω και τα δύο; Γίνεται;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

tiniakos
24-12-2012, 11:20
Αχ πονηρέ Έλληνα ένα από όλα.
Διαλέγεις ποιο σε συμφέρει καλύτερα.

dinosgr
24-12-2012, 14:55
Μπορώ νΑ αγοράσω δικό μου εξοπλισμό, να βάλω δικό μου άνθρωπο να τον εγκαταστήσει και να ζητήσω από τον ΟΤΕ ΜΟΝΟ τον αποκωδικοποιητή kaon και τη συνδρομή (19.90);;;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

tiniakos
24-12-2012, 15:14
Ναι έτσι έκανα και εγώ.

Μιχάλης Κορ.
24-12-2012, 16:46
Μπορώ νΑ αγοράσω δικό μου εξοπλισμό, να βάλω δικό μου άνθρωπο να τον εγκαταστήσει και να ζητήσω από τον ΟΤΕ ΜΟΝΟ τον αποκωδικοποιητή kaon και τη συνδρομή (19.90);;;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ναι εννοείται. Έτσι έκανα κ εγώ.

katsabidakias
24-12-2012, 16:49
και βεβαίως μπορείς:a0210:

dinosgr
24-12-2012, 18:32
Ευχαριστώ.
Μπορώ να αγοράσω δικό μου εξοπλισμό, να τον έχω "στις κούτες" όταν θα έρθει ο τεχνικός και να μου τον εγκαταστήσει ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός του ΟΤΕ; (Να πληρώσω μόνο εγκατάσταση δηλαδή). Αυτό γίνεται; Ευχαριστώ.

Μιχάλης Κορ.
24-12-2012, 19:38
Κ αυτο γίνεται αλλα δεν ξέρω τι θα σου κοστίσει.

kasmir
25-12-2012, 03:54
Ευχαριστώ.
Μπορώ να αγοράσω δικό μου εξοπλισμό, να τον έχω "στις κούτες" όταν θα έρθει ο τεχνικός και να μου τον εγκαταστήσει ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός του ΟΤΕ; (Να πληρώσω μόνο εγκατάσταση δηλαδή). Αυτό γίνεται; Ευχαριστώ.

50 ευρώ μου πήρε για αυτή την διαδικασία + 5 ευρώ για το καλώδιο >5μ.

dinosgr
25-12-2012, 12:02
Χρόνια πολλά παιδιά, καλά Χριστούγεννα. Να σας ρωτήσω κάτι:
Γνωρίζει κανένας ΑΚΡΙΒΩΣ τις τεχνικές προδιαγραφές του εξοπλισμού που παρέχει ο ΟΤΕ;
μήπως σε κάθε πελάτη βάζει διαφορετικό εξοπλισμό; Εννοώ το εξης: Έχει προμηθευτεί ο ΟΤΕ 100,000 δορυφορικά πιάτα μάρκας tecatel 80cm, 100,000 single lnb τύπου τάδε κλπ. Ή ΒΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ ότι έχει διαθέσιμο ο εκάστοτε εξουσιοδοτημένος τεχνικός με τον οποίο συνεργάζεται; Γνωρίζει κάποιος ακριβώς τις μάρκες του κάθε μέρους του εξοπλισμού που παρέχει ο ΟΤΕ;
Σας κουράζω λίγο για να δω αν μπορώ να βασιστώ στα υλικά που δίνει ο ΟΤΕ ή αν με συμφέρει με τα 55 ευρώ (που κοστίζει ο εξοπλισμός) να αγοράσω πράγματα που κρίνω ΕΓΩ ότι είναι ποιοτικά.
Ευχαριστώ.

malakudi
25-12-2012, 13:31
Τα 55 ευρώ συμπεριλαμβάνουν πιάτο 80cm Tecatel, LNB, βάση και 30 μέτρα καλώδιο καλής ποιότητας. Όταν τελειώσουν τα 80ρια θα δίνουν 60ρη (60*66) με 45 ευρώ (αντί για 55). Αυτό που δε γνωρίζω είναι πιο ακριβώς είναι το 80ρη πιάτο, είναι το ALG70 (70*80) ή το ALG80 (80*85).

dinosgr
26-12-2012, 00:02
Βήμα 6 - Αγορά και Εγκατάσταση Δορυφορικού Εξοπλισμού

Μάγκες μου, χρόνια πολλά σας,
Θέλω να κάνω αγορά του otetv μέσω του website του oteshop, αλλά στο βήμα 6 της φόρμας δεν φαίνεται με σαφήνεια η επιλογή να ΑΓΟΡΑΣΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ εξοπλισμό:

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-tv/prodote_tv.html

Και στις δύο περιπτώσεις λέει ΑΓΟΡΑ (=αγοράζεις από τον ΟΤΕ δηλαδή) και σου δίνει δικαίωμα να επιλέξεις ΜΟΝΟ αν θα κάνεις εσύ ή ο τεχνικός του ΟΤΕ την εγκατάσταση. Δεν σου δίνει επιλογή για ΑΓΟΡΑ ή ΟΧΙ ΑΓΟΡΑ από τον ΟΤΕ.

Τι να επιλέξω αν δεν θέλω εξοπλισμό του ΟΤΕ; Ευχαριστώ..

ankoxen
26-12-2012, 00:19
Τον δεκτη μαζι με την καρτα τον παιρνεις αναγκαστικα απο τον οτε κ ειναι τζαμπα. Το πιατο κ την εγκατασταση εχει ως προαιρετικο

dinosgr
26-12-2012, 00:30
1. Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ο εξοπλισμός που θα μου βάλουνε θα είναι καινούριος και όχι διπλο-χρησιμοποιημένος / μεταχειρισμένος;
2. Αν ζητήσω να μου βάλει quad-lnb αντί για single-lnb θα μου ζητήσει πιο πολλά λεφτά; Αφού θέλει τον ίδιο κόπο να το βάλεις είτε το single είτε το quad!
3. Το tecatel πιάτο που λέει ο φίλος ότι σου βάζουνε είναι αυτό: http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=143_142_270&products_id=12265
ή αυτό: http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=143_142_270&products_id=12257 (ΑΛΗΘΙΝΟ 80άρι)
;;
4. Στην περίπτωση που βάζουνε το πρώτο πιάτο (όχι αληθινό 80άρι, αλλά 71x80cm), αυτό αρκεί για να έχεις μελλοντικά ταυτόχρονα nova και otetv (γιατί κάτι διαβάζω για μίνιμουμ 80αρι πιάτο για να έχεις και τις δύο υπηρεσίες).
5. Τι μάρκα είναι το lnb που σου βάζουνε;
6. Θα μου δώσουνε επίσημα παραστατικά για την αγορά των υλικών (αποδείξεις), απόδειξη για την τοποθέτηση (για σκοπούς εγγύησης) κλπ. ή όλα είναι αρπα-κόλα;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ μάγκες

imcan
27-12-2012, 02:17
1. Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ο εξοπλισμός που θα μου βάλουνε θα είναι καινούριος και όχι διπλο-χρησιμοποιημένος / μεταχειρισμένος;
2. Αν ζητήσω να μου βάλει quad-lnb αντί για single-lnb θα μου ζητήσει πιο πολλά λεφτά; Αφού θέλει τον ίδιο κόπο να το βάλεις είτε το single είτε το quad!
3. Το tecatel πιάτο που λέει ο φίλος ότι σου βάζουνε είναι αυτό: http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=143_142_270&products_id=12265
ή αυτό: http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=143_142_270&products_id=12257 (ΑΛΗΘΙΝΟ 80άρι)
;;
4. Στην περίπτωση που βάζουνε το πρώτο πιάτο (όχι αληθινό 80άρι, αλλά 71x80cm), αυτό αρκεί για να έχεις μελλοντικά ταυτόχρονα nova και otetv (γιατί κάτι διαβάζω για μίνιμουμ 80αρι πιάτο για να έχεις και τις δύο υπηρεσίες).
5. Τι μάρκα είναι το lnb που σου βάζουνε;
6. Θα μου δώσουνε επίσημα παραστατικά για την αγορά των υλικών (αποδείξεις), απόδειξη για την τοποθέτηση (για σκοπούς εγγύησης) κλπ. ή όλα είναι αρπα-κόλα;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ μάγκες

1) Σε κάθε νέα πώληση το STB είναι καινούργιο, σε αντικατάσταση από βλάβη παίρνεις επισκευασμένο STB
2) Λογικά θα σου ζητήσει ο εγκαταστάτης τη διαφορά των χρήματων αφού το qual lnb στοιχίζει παραπάνω, σαν εξοπλισμός
3)Είναι το πρώτο
4) Αρκεί για διπλή λήψη ΟΤΕ ΤV και NOVA, δοκιμασμένα, αλλά πρέπει να προσέξεις τι LNB θα χρησιμοποιήσεις, θέλει αυτά με τον στενό λαιμό.
5) SHARP, δεν θυμάμαι μοντέλο
6) Λογικά ναι, εκτός και εάν πέσεις σε λαμόγιο εγκαταστάτη. Εμένα μου δώσανε αλλά δεν βλάπτει να τα ζητήσεις

dinosgr
27-12-2012, 03:17
1) Σε κάθε νέα πώληση το STB είναι καινούργιο, σε αντικατάσταση από βλάβη παίρνεις επισκευασμένο STB

4) Αρκεί για διπλή λήψη ΟΤΕ ΤV και NOVA, δοκιμασμένα, αλλά πρέπει να προσέξεις τι LNB θα χρησιμοποιήσεις, θέλει αυτά με τον στενό λαιμό.

Ευχαριστώ.

1. Θα είναι και το πιάτο καινούριο ή θα είναι κάνα πιατάκι που θα έχει περισσέψει από άλλον πελάτη / άλλη εγκατάσταση;
2. Θα είναι το πιάτο καθαρό από διαφημιστικές ετικέτες του εγκαταστάτη κολλημένες πάνω του; (την μισώ αυτή την πρακτική!!)
3. Μπορείς να μου δείξεις ακριβώς μερικά links με lnbs στενού λαιμού (quad lnbs);

Ευχαριστώ και πάλι

amvrakas1
27-12-2012, 03:29
Ευχαριστώ.

1. Θα είναι και το πιάτο καινούριο ή θα είναι κάνα πιατάκι που θα έχει περισσέψει από άλλον πελάτη / άλλη εγκατάσταση;
2. Θα είναι το πιάτο καθαρό από διαφημιστικές ετικέτες του εγκαταστάτη κολλημένες πάνω του; (την μισώ αυτή την πρακτική!!)
3. Μπορείς να μου δείξεις ακριβώς μερικά links με lnbs στενού λαιμού (quad lnbs);

Ευχαριστώ και πάλι
1.Καινούριο αλλά μάτια και στόμα έχεις εαν δεις ότι δεν το φέρνει σε χαρτόκουτο-τότε του λες ότι πληρώνεις για νέο
2.Μόνο ΟΤΕ με γαλάζιο χρώμα στα γράμματα γράφει
3.http://www.tronix.gr/megasat-slim-quad-lnb--23mm-0-1db_p540.html
http://www.tronix.gr/inverto-black-multiconnect-quad-lnb_p202.html
Υπάρχουν και άλλα.Μπες και λίγο bestprice.gr ή skroutz.gr
Χρόνια πολλά

dinosgr
28-12-2012, 01:31
Αγαπητοί μάγκεsh (που λέει και ο Γεωργίου),

Να ζητήσω συγγνώμη που έχω μετατρέψει το νήμα σε one man's show με τις απανωτές ερωτήσεις μου, αλλά όπως έχετε καταλάβει θέλω να βάλω otetv και προσδωκώ να κάνω σωστά όλο το homework μου πριν να εγκατασταθεί ο εξοπλισμός. Πιστεύω ότι αυτές οι ερωτήσεις ίσως είναι χρήσιμες και για άλλους αρχαρίους στο θέμα όπως εγώ.

1. Τη δωροεπιταγή των 50 ευρώ από Γερμανό (χωρίς τους 2 μήνες δώρο) τους παίρνεις κάνοντας την αίτηση από τα καταστήματα Γερμανός, σωστά;

2. Τους 2 μήνες δώρο για 14μηνο συμβόλαιο τους παίρνεις μόνο σε ΚΑΝΟΝΙΚΟ κατάστημα οτε ή και τηλεφωνικά στο 13888;;

Ευχαριστώ...

mour76
02-01-2013, 11:28
Καλημερα, και καλη χρονια σε ολους!
Ενεργοποιησα και εγω το OTETV μετα απο χρονια στη NOVA και αφου με αγνοησαν ως χρονια πελατης, τους αγνοησα και εγω!
Εχω καποιες αποριες για ΟΤΕTV εαν μπορει καποιος να βοηθησει.

Εχει Ελευθερα καναλια οπως ειχε η NOVA αλλαζοντας μπουκετο; ή "μονο" αυτα που ειναι στη λιστα που ανοιγει αρχικα; (φυσικα ειναι υπεραρκετα τα καναλια που εχει).
Διαβασα στο φορουμ οτι υπαρχει δυνατοτητα στον ιδιο δεκτη να βαλω και τον Δορυφορο ASTRA (με δευτερο lnb;) . Αυτο θελει πιατο ανω των 80cm ή αρκει το 80αρι?
Εχει αξιολογα καναλια ο ASTRA, ή μονο αραβικα και τηλεπωλησεις οπως τα "ελευθερα" της NOVA;

Serafeim Karakostas
02-01-2013, 16:18
Διαβασα στο φορουμ οτι υπαρχει δυνατοτητα στον ιδιο δεκτη να βαλω και τον Δορυφορο ASTRA (με δευτερο lnb;) . Αυτο θελει πιατο ανω των 80cm ή αρκει το 80αρι?
Υπάρχει η δυνατότητα να βλέπεις και astra. Θα πρέπει να έχεις, όμως, κάτοπτρο 100 cm και, κατά τη γνώμη μου, να το κεντράρεις hotbird, ώστε να έχεις ισορροπημένη λήψη στους δύο δορυφόρους.

diamantis23
02-01-2013, 19:30
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να κεντράρεις στον ASTRA λόγω μερικων δυσκολων συχνοτήτων που έχει.....Και μπορείς να βάλεις παράκεντρα hotbird kai eurobird.....Απλά το LNB για τον Eurobird πρέπει να είναι Slim LNB........Ετσι κάνεις άριστη λήψη και στους 3 δορυφόρους με 1,00μ πιάτο...........

nocarder
02-01-2013, 23:10
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να κεντράρεις στον ASTRA λόγω μερικων δυσκολων συχνοτήτων που έχει.....Και μπορείς να βάλεις παράκεντρα hotbird kai eurobird.....Απλά το LNB για τον Eurobird πρέπει να είναι Slim LNB........Ετσι κάνεις άριστη λήψη και στους 3 δορυφόρους με 1,00μ πιάτο...........

Στους astra έτσι όπως γίνανε τα πράγματα, με 1μ κάτοπτρο ή κατεβάζεις πανίσχυρα ή καθόλου, οπότε καλύτερα παράκεντρος για να πάρει τα μέγιστα με κέντρο τους hotbirds.

poison prince
04-01-2013, 18:27
Καλημερα, και καλη χρονια σε ολους!
Ενεργοποιησα και εγω το OTETV μετα απο χρονια στη NOVA και αφου με αγνοησαν ως χρονια πελατης, τους αγνοησα και εγω!
Εχω καποιες αποριες για ΟΤΕTV εαν μπορει καποιος να βοηθησει.

Εχει Ελευθερα καναλια οπως ειχε η NOVA αλλαζοντας μπουκετο; ή "μονο" αυτα που ειναι στη λιστα που ανοιγει αρχικα; (φυσικα ειναι υπεραρκετα τα καναλια που εχει).
Εχει αξιολογα καναλια ο ASTRA, ή μονο αραβικα και τηλεπωλησεις οπως τα "ελευθερα" της NOVA;

χωρις να γνωριζω τεχνικα θεματα εγω με το πιατο του ΟΤΕ,με δευτερο lnb,πιανω τα καναλια του Hotbird εδω και ενα χρονο χωρις το παραμικρο προβλημα

vforvendetta85
04-01-2013, 20:18
@dinosgr.Ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν θα σου κάνει την εγκατάσταση για να πιάνεις OTETV & NOVA,παρά μόνο για OTETV.Άρα αν θες και τα δύο πακέτα,καλύτερα να πας σε ένα μαγαζί που κάνει δορυφορικές εγκαταστάσεις.

skunk93
04-01-2013, 21:02
Εγώ έβαλα πριν ένα χρόνο ΟΤΕ ,του είπα του τεχνικού να φέρει ακόμα ένα lnb για να βάλω και νοβα ,ήρθε τα έβαλε μου κατέβασε και δυο καλώδια στο διαμέρισμα χωρίς επιπλέον χρέωση (μόνο το Lnb 17 ευρώ).

ankoxen
21-01-2013, 20:18
Κατεβασα καποια ελευθερα καναλια οπως το cctv documentary?μπορω να κατεβασω κ απο αλλους δορυφορους χωρις να πειραξω το κατοπτρο; Κι αν ναι τι ρυθμιση βαζω;

Andreas Astra
21-01-2013, 21:06
Νομίζω μόνο από τον γειτονικό Eutelsat 10A

nikolaos69
26-01-2013, 14:53
Γεια σας ενδιαφερομαι για να βαλω οτε tv .Εχουν καλη ποιοτητα τα hd καναλια?Μπορω να κανω συμφωνια για 6 μηνες?

kserpanos
26-01-2013, 14:55
Η ποιότητα των καναλιών είναι πολύ καλή. Οχι δεν μπορείς να κάνεις συμφωνία 6 μηνών μόνο 12.

chriap
27-01-2013, 16:23
Καλή είναι η ποιότητα, αν και πριν λίγο διάβαζα κάποια παράπονα για τον ήχο στο sundance και τον ήχο από τα γήπεδα στα αθλητικά του. Για 6μηνο νομίζω κανείς δεν έχει. Κάτι nova in a box θυμάμαι παλιότερα αλλά δε ξέρω αν τα έχουν σταματήσει.

Eki_13
28-01-2013, 02:29
Εγώ έβαλα πριν ένα χρόνο ΟΤΕ ,του είπα του τεχνικού να φέρει ακόμα ένα lnb για να βάλω και νοβα ,ήρθε τα έβαλε μου κατέβασε και δυο καλώδια στο διαμέρισμα χωρίς επιπλέον χρέωση (μόνο το Lnb 17 ευρώ).

17E? σε χρεωσε απλα στο εβαλε στην τιμη του lnb :P

dinosgr
28-01-2013, 03:23
Νομίζω μόνο από τον γειτονικό Eutelsat 10A

Μπορείς να πιάσεις κανάλι του eutelsat 10a με το lnb να κοιτάει στις 9ο (Otetv);;;!!

Nikk Reptile
29-01-2013, 22:17
Να ρωτησω και εγω κατι ,μια και ειμαι καινουργιος στην οτε τβ...Καποια καναλια εκπεμπουν απο τη μανα τους σε 16 9 και καποια σε 4.3? Πως γινεται αυτο να διορθωθει, ωστε να μη χρειαζεται να αλλαζουμε συνεχεια...Στην τηλεοραση LG (περσινο μοντελο) η επιλογη πληρης οθονη ειναι απενεργοποιημενη...(δεν ξερω γιατι) .Δοκιμασα και στις αλλες ρυθμισεις..αλλα η εικονα παρεμενει ως εχει με 2 μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα...(μονο σε μερικα καναλια).Απ οτι ειδα στο μενου του δεκτη δεν υπαρχει επιλογη αλλαγης μεγεθους εικονας η μου διαφευγει κατι?

Aggelis13
29-01-2013, 22:42
Να ρωτησω και εγω κατι ,μια και ειμαι καινουργιος στην οτε τβ...Καποια καναλια εκπεμπουν απο τη μανα τους σε 16 9 και καποια σε 4.3? Πως γινεται αυτο να διορθωθει, ωστε να μη χρειαζεται να αλλαζουμε συνεχεια...Στην τηλεοραση LG (περσινο μοντελο) η επιλογη πληρης οθονη ειναι απενεργοποιημενη...(δεν ξερω γιατι) .Δοκιμασα και στις αλλες ρυθμισεις..αλλα η εικονα παρεμενει ως εχει με 2 μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα...(μονο σε μερικα καναλια).Απ οτι ειδα στο μενου του δεκτη δεν υπαρχει επιλογη αλλαγης μεγεθους εικονας η μου διαφευγει κατι?

Mενου ---> Ρυθμισεις ---> Ρυθμισεις Συστηματος ---> Ρυθμισεις εγκαταστασης ---> Ρυθμισεις τηλεορασης ---> Μετατροπη σηματος 4:3 (Αλλαγη σε ευρεια)

Nikk Reptile
29-01-2013, 23:12
Πολυ ωραια...Σ' ευχαριστω...

antreas1980
31-01-2013, 22:51
Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι συνδρομητης στον οτε tv αλλα εχω και το τηλεφωνο και ιντερνετ στον οτε. Τι τιμη πρεπει να πληρωσω για το οτε tv γιατι μου ηρθε ο λογαριασμος και μου εχουν χρεωσει για δυο μηνες 49 ευρω. Για τους συνδρομητες του οτε 20 ευρω δεν ειναι η συνδρομη?

leo06
31-01-2013, 23:09
μάλλον σε έχουν χρεώσει σαν να μην είσαι συνδρομητής ΟΤΕ, πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ

chios-samy
31-01-2013, 23:47
Η χρέωση γίνεται προκαταβολικά για το επόμενο δίμηνο. Έλεγξε το λογαριασμό σου για χρέωση ημερών από την ημέρα της ενεργοποίησης μέχρι την έκδοση του λογαριασμού. Πιθανώς γι'αυτό είναι μεγαλύτερη η χρέωση.

harris23
01-02-2013, 11:25
Η σελίδα του ΟΤΕtv ειναι κάτω...μήπως γίνεται καμια ενημέρωση σχετική με το ποδόσφαιρο;;;; Πλάκα κάνω... απο όσο ξέρω αυτές οι αλλάγές γίνονται Offline ετσι δεν ειναι;;;;;

jimmy0077
02-02-2013, 00:21
Στα ξένα πρωταθλήματα έχει επιλογή ξένου σχολιασμού στο live??

vforvendetta85
02-02-2013, 00:33
Στα ξένα πρωταθλήματα έχει επιλογή ξένου σχολιασμού στο live??

Ναι,στην Αγγλική γλώσσα.

jimmy0077
02-02-2013, 14:05
Ναι,στην Αγγλική γλώσσα.

Δηλαδή σε ισπανικό-γερμανικό-ιταλικό η εναλλακτική γλώσσα είναι αγγλικά και όχι ισπανικά-γερμαινικά-ιταλικά αντίστοιχα?

-LIVAS-
02-02-2013, 14:56
Δηλαδή σε ισπανικό-γερμανικό-ιταλικό η εναλλακτική γλώσσα είναι αγγλικά και όχι ισπανικά-γερμαινικά-ιταλικά αντίστοιχα?

μονο αγγλικα εχει σε ολα τα πρωταθληματα που αναφερεις απο αυτο που εχω παρατηρησει εγω οσες φορες το εχω δοκιμασει τωρα αν καποια φορα εβαλαν και αλλη γλωσσα δεν το γνωριζω αν και δεν νομιζω...

tazio
03-02-2013, 00:11
Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι συνδρομητης στον οτε tv αλλα εχω και το τηλεφωνο και ιντερνετ στον οτε. Τι τιμη πρεπει να πληρωσω για το οτε tv γιατι μου ηρθε ο λογαριασμος και μου εχουν χρεωσει για δυο μηνες 49 ευρω. Για τους συνδρομητες του οτε 20 ευρω δεν ειναι η συνδρομη?

Πιθανόν να σε έχουν χρεώσει τη χρέωση του επόμενου διμήνου και κάποιες ημέρες από τότε που ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός σου μέχρι την ημέρα έκδοσής του.

pan.nl
03-02-2013, 14:12
Γεια σε όλα τα μέλη. Ενδιαφέρομαι για το ΟΤΕ TV Family Pack μέσω δορυφόρου στο σπίτι μου στο Άμστερνταμ (θα δηλωθεί σε όνομα συγγενή στην Ελλάδα). Τί μέγεθος πρέπει να είναι το δορυφορικό πιάτο για απροβλημάτιστη λήψη στην Ολλανδία; Είναι εύκολο να το κεντράρω μόνος μου ή θέλει επαγγελματία εγκαταστάτη; Επίσης διάβασα πως η κάρτα θα πρέπει να ενεργοποιηθεί πρώτα στην Ελλάδα. Αν ισχύει αυτό, θα πρέπει να εγκαταστήσω το πιάτο και τα σχετικά εκεί πρώτα;

katsabidakias
03-02-2013, 15:50
ένα 80 αρι πιάτο είναι εντάξει.
Ενεργοποίηση μπορείς να κανεις και από Ολλανδία πανεύκολα.Έχω κάνει περίπου 20 Ενεργοποιήσεις για πελάτες μου στην Γερμανία,όλες 1-2 λεπτά χρειάστηκαν.
Την στόχευση στον Eurobird μπορείς να την κανεις και μονος σου,απλά πρέπει να προσέξεις γιατί ο Eurobird είναι διπλα στον Hotbird και έχουν ίδιες συχνότητες σχεδόν.

evagelos
04-02-2013, 14:35
1 ερωτήση:
1) Στην λίστα των καναλιών μπορώ να αλλάξω σελίδα-σελίδα και όχι καναλι-κανάλι. πχ να μην πάω απο την ΕΤ1 στην ΕΤ2 στην ΕΤ3 κλπ αλλά να πάω στην επόμενη σελίδα με κανάλια.

gfilip
04-02-2013, 16:33
Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα πιατο 80 cm το οποιο χρησιμοποιουσα για Νοβα.Μπορω να κανω συνδεση στο δορυφορικο του Οτε,χωρις να αγορασω το δικο τους πιατο?
Ενεργοποιηται αμεσα η θελει καποιες μερες αναμονη?Ευχαριστω

Serafeim Karakostas
04-02-2013, 16:34
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κάτοπτρο που έχεις.

teodgeor
04-02-2013, 16:35
1 ερωτήση:
1) Στην λίστα των καναλιών μπορώ να αλλάξω σελίδα-σελίδα και όχι καναλι-κανάλι. πχ να μην πάω απο την ΕΤ1 στην ΕΤ2 στην ΕΤ3 κλπ αλλά να πάω στην επόμενη σελίδα με κανάλια.

Πατωντας το κουμπι ch στο τηλεκοντρολ αλλαζεις σελιδες ανα 10 καναλια

vforvendetta85
04-02-2013, 20:16
1 ερωτήση:
Αν πατήσεις egp ή το οκ και έπειτα channel + ή channel-.

nikolaos69
04-02-2013, 21:19
Γεια σας παιδια.Θα ηθελα να μου πειτε τα HD καναλια του οτε ειναι σε ποιοτητα ιδια με τα ΗD της nova?

katsabidakias
04-02-2013, 22:59
το λιγότερο ίδια,αν όχι καλύτερα.:2thumb22sup:

ankoxen
04-02-2013, 23:29
Παντω οι αγωνες nba σε hd δεν ξερω μου φαινονται 2 κλασεις πιο πανω απολα τα hd

poison prince
05-02-2013, 00:50
Παντω οι αγωνες nba σε hd δεν ξερω μου φαινονται 2 κλασεις πιο πανω απολα τα hd

οντως κι εγω την ιδια εντυπωση εχω.ειδικα ομως το espn hd ειναι μακραν το ποιοτικοτερο(αν και το περιεχομενο του με αφηνει παγερα αδιαφορο)

macron
05-02-2013, 10:02
Γεια σας παιδια.Θα ηθελα να μου πειτε τα HD καναλια του οτε ειναι σε ποιοτητα ιδια με τα ΗD της nova?
Για μένα τα HD του ΟΤΕ είναι αρκετά κατώτερα σε εικόνα σε σχέση με της NOVA.
Πολλά τεχνουργήματα στην κίνηση και μειωμένη λεπτομέρεια .
Για το δε ConcertsHD ,αν και πολύ καλό σε περιεχόμενο, HD είναι μόνο κατ'ευφημισμό , ακόμη και σε πρόσφατες παραγωγές , αφού προφανώς το bitrate πνέει τα λοίσθια.

mmoukiou
06-02-2013, 22:14
Για μένα τα HD του ΟΤΕ είναι αρκετά κατώτερα σε εικόνα σε σχέση με της NOVA.
Πολλά τεχνουργήματα στην κίνηση και μειωμένη λεπτομέρεια .
Για το δε ConcertsHD ,αν και πολύ καλό σε περιεχόμενο, HD είναι μόνο κατ'ευφημισμό , ακόμη και σε πρόσφατες παραγωγές , αφού προφανώς το bitrate πνέει τα λοίσθια.

Θα συμφωνήσω κι εγώ. Στα κινηματογραφικά τουλάχιστο, η nova έχει πολύ καλύτερη εικόνα. Και πολλές φορές στον ΟΤΕ οι ταινίες έχουν πρόβλημα στην κίνηση, πολύ άσχημο. Στα αθλητικά, οι μεταδόσεις από Γερμανικό και Ιταλικό ποδόσφαιρο στον ΟΤΕ είναι πάρα πολύ καλές. Αλλά την καλύτερη εικόνα στα hd του ΟΤΕ την βλέπω στο espn (πάντα άψογη εικόνα, αλλά το περιεχόμενο με αφήνει εντελώς αδιάφορο) και στο mtv (σε ορισμένες εκπομπές από το στούντιο). Sundance & iConcerts έχουν μετριότατη εικόνα, και λίγη σχέση έχουν με hd δυστυχώς. Είναι χαντακωμένα, αλλά δεν ξέρω αν φταίει αποκλειστικά ο ΟΤΕ για αυτό.

adok13
07-02-2013, 10:29
τελος χρονου κλεινω χρονο στον οτεtvκαι θελω να κανω διακοπη για να κανω καινουργια αιτηση στο ονομα της μανας μου και να παρω τους 6μηνες.διακοπη πως κανω με τηλεφωνο στον οτε,η πρεπει να παω σε καταστημα και να τους εξηγησω το λογο ωστενα κανω στο καπακι και την καινουργια αιτηση;

alexpol7
07-02-2013, 15:18
ρε παιδια θελω να ανανεωσω τον απριλιο που τελιωνει το συμβολαιο!θα παρω δωρεαν και τον καινουργιο εξοπλισμο ?

foufi
09-02-2013, 11:25
σκεφτομαι να βαλω οτε τβ μεσω δορυφορου και θα ηθελα να ρωτησω σε ποσες μερες θα ενεργοποιηθει το πακετο μου

teodgeor
09-02-2013, 12:56
σκεφτομαι να βαλω οτε τβ μεσω δορυφορου και θα ηθελα να ρωτησω σε ποσες μερες θα ενεργοποιηθει το πακετο μου

Ολα μπορουν να γινουν σε μια μερα , να κανεις την εγκατασταση του πιατου, αν δεν υπαρχει και αν εχεις στα χεριου σου τον δεκτη ενεργοποιειται αμεσως την ιδια μερα

ee4649
14-02-2013, 01:24
γνωρίζει κανείς αν συνδιαστεί με το πακέτο conn-x στο εξοχικό,αν ισχύει η έκπτωση στα 19.90 ή ισχύει το 24,90 για το full pack?

lamia
14-02-2013, 10:59
19.90 δεν σε ρωτάει κανείς που θα βλέπεις εσύ το δορυφορικό σου. Αν είναι μέσω ίντερνετ τότε αναγκαστικά θα πρέπει στο χώρο που είσαι να έχεις και conn-x

ee4649
14-02-2013, 14:38
Θελω ομως να παρω την εκπτωση για οικιακους πελατες οτε μεσω του connx στο εξοχικο γτ μονο εκει θα εχω συνδεση οτε,αυτο ρωταω αν το επιτρεπουνε η οχι λογω μικροτερης χρεωσης του πακετου connx-εξοχικο,θα δορυφορικο μιλαω παντα

kataras
14-02-2013, 15:39
λογικα πρεπει να ισχυει η εκπτωση αλλα παρε τηλ.το 13888 για επιβεβαιωση
δωρεαν ειναι!

George4
15-02-2013, 00:08
Μπορει καποιος να πληρωσει τη συνδρομη ενός χρονου κατευθειαν?

tiniakos
15-02-2013, 01:07
Αυτό το έχουν ζητήσει πολλοί αλλά δεν γίνεται, αν και θα έπρεπε και μια μια μικρή έκπτωση ίσως 5-10%

foufi
16-02-2013, 00:54
αν κανω την αιτηση στο οτεσοπ θα μου δωσουν αμεσως το δεκτη και το πιατο ?

Aggelis13
16-02-2013, 00:56
Τον δεκτη ναι.. Το πιατο αν ζητησεις εγκατασταση απο δικο τους τεχνικο θα στο φερει εκεινος την ημερα που θα δωσετε ραντεβου για να γινει.. Διαφορετικα αν εχεις δικο σου πιατο κ μπορεις να το ρυθμισεις στις 9Ε, μπορεις να ενεργοποιηθεις την ιδια στιγμη κιολας..

foufi
16-02-2013, 02:09
αν εγκαταστησω εγω το πιατο μου το δινουν αμεσα ?

georho32
16-02-2013, 12:37
Αν κάποιος εχει στο όνομα του double play ote ,δικαιουτε μια μόνο φορά έκπτωση με ote tv ; μέχρι πόσα πακέτα του ote tv με την έκπτωση μπορείς να παρεις;ευχαρηστω πολύ!

kartasdk
16-02-2013, 15:40
Αν κάποιος εχει στο όνομα του double play ote ,δικαιουτε μια μόνο φορά έκπτωση με ote tv ; μέχρι πόσα πακέτα του ote tv με την έκπτωση μπορείς να παρεις;ευχαρηστω πολύ! Νομίζω εξαρτάται από το όνομα που είναι ο λογαριασμός και την κατοικία.

georho32
16-02-2013, 15:54
Απο το όνομα;;;;κατοικία;;;δηλ. Τι εννοείς;

vforvendetta85
16-02-2013, 16:05
Δεν υπάρχει περιορισμός,δεν εξαρτάται από κάπου.Τώρα αν ο άλλος έχει π.χ 100 συνδέσεις στο ονομά του είτε θα το ψάξουν είτε θα τον ανακυρήξουν VIP μέλος :laugh:

soccermania
19-02-2013, 21:01
Υπάρχει ποτέ περίπτωση να αποκτήσει replay-tv και η δορυφορική;

tiniakos
20-02-2013, 00:43
Ποτέ μη λες ποτέ.

gorath
20-02-2013, 00:56
Υπάρχει ποτέ περίπτωση να αποκτήσει replay-tv και η δορυφορική;

Σε πακέτα του εξωτερικού υπάρχουν κανάλια που παίζουν το κανονικό τους πρόγραμμα ετεροχρονισμένα κατά 1 ή και 24 ώρες. Θα τα βρεις στο BSkyB και στο Sky Italia κατά κύριο λόγο. Υπάρχει επίσης σε πακετοδέκτες με σκληρό η δυνατότητα αποθήκευσης από τον πάροχο συγκεκριμένων εκπομπών για διάστημα μιας εβδομάδας ή και περισσότερο για να μπορεί να τα ξαναδεί κανείς όποτε το θελήσει.

jimmy0077
21-02-2013, 02:41
To HD του ΟΤΕ είναι full HD (1080) ή μερικώς (720)?

janpap08
21-02-2013, 23:17
Ειναι 1080i ...

Aggelis13
22-02-2013, 16:52
Καλησπερα παιδες! Σε 10 μερες κλεινω χρονο στον OTE TV. Ξερετε αν μπορω να τσιμπησω καμια προσφορα για να ανανεωσω; Διαφορετικα τι πρεπει να κανω για να συνεχισω ακομα στην υπηρεσια; Και επισης αλλο ενα ερωτημα που εχω, γινεται την υπαρχουσα συνδεση OTE TV που εχω να την μεταφερω στο λογαριασμο της κυριας κατοικιας μου οπου κ εκει υπαρχει ηδη μια συνδεση OTE TV;

Yperion
22-02-2013, 22:05
Αν δεν διακόψεις συνεχίζεις κανονικά , δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για να παραμείνεις δηλαδή.

Για τις υπόλοιπες απορίες μόνο αν καλέσεις 13888 θα πάρεις επίσημη απάντηση.

teodgeor
23-02-2013, 11:10
Καλησπερα παιδες! Σε 10 μερες κλεινω χρονο στον OTE TV. Ξερετε αν μπορω να τσιμπησω καμια προσφορα για να ανανεωσω; Διαφορετικα τι πρεπει να κανω για να συνεχισω ακομα στην υπηρεσια; Και επισης αλλο ενα ερωτημα που εχω, γινεται την υπαρχουσα συνδεση OTE TV που εχω να την μεταφερω στο λογαριασμο της κυριας κατοικιας μου οπου κ εκει υπαρχει ηδη μια συνδεση OTE TV;

Ανανεωσε αν θες με 6 μηνες μιση τιμη και τους υπολοιπους 6 στην κανονικη, καλη προσφορα πιστευω

OPTOSTYLE
23-02-2013, 11:25
Το επομενο διαστημα θα μεινω στο εξωτερικο...(Κωνσ/πολη)..μπορω να βλεπω οτε δορυφορικα??αν ναι ποσο θσ μου κοστιζει?
Ευχαριστω

Aggelis13
23-02-2013, 11:50
Ανανεωσε αν θες με 6 μηνες μιση τιμη και τους υπολοιπους 6 στην κανονικη, καλη προσφορα πιστευω

Και τι θα τους πω για να παρω αυτη τη προσφορα;

kserpanos
23-02-2013, 14:23
Το επομενο διαστημα θα μεινω στο εξωτερικο...(Κωνσ/πολη)..μπορω να βλεπω οτε δορυφορικα??αν ναι ποσο θσ μου κοστιζει?
Ευχαριστω

Εχω την εντύπωση ότι μπορείς να βλέπεις ΟΤΕ αν κρίνω από τα άλλα παιδιά που είναι εξωτερικό και βλέπουν. Αρκεί από Κων/πολη να μπορείς να "βλέπεις" τον δορυφόρο του ΟΤΕ. Κοστίζει το full pack 25 E / μήνα.

OPTOSTYLE
23-02-2013, 16:35
Εχω την εντύπωση ότι μπορείς να βλέπεις ΟΤΕ αν κρίνω από τα άλλα παιδιά που είναι εξωτερικό και βλέπουν. Αρκεί από Κων/πολη να μπορείς να "βλέπεις" τον δορυφόρο του ΟΤΕ. Κοστίζει το full pack 25 E / μήνα.

Eυχαριστω

teodgeor
23-02-2013, 18:02
Και τι θα τους πω για να παρω αυτη τη προσφορα;

Να παρεις και να πεις οτι θες να διακοψεις εφοσον εχεις κλεισει 12μηνο και παιζουν 2 προσφορες η μια αυτη και η αλλη 2 μηνες δωρεαν και μετα αν θες ανανεωνεις , συμφερει το 6μηνο αν δεν θες να διακοψεις . Οι προσφορες αυτες υπηρχαν μεχρι τουλαχιστον πριν 20 μερες που εγω ανανεωσα με το 6μηνο μιση τιμη

ant21
24-02-2013, 14:44
Στις 22/2/2012 ειχαμε αλλαγες στις συχνοτητες του ΟΤΕ. Εφυγα3 καναλια απο τη συχνοτητα 12380 και αυτα μοιραστηκαν σε αλλες 3 συχνοτητες.

Για ποιο λογο εγινε αυτη η αλλαγη ? Για καλυτερη εικονα δεν νομιζω διοτι τα καναλια αυτα πηγαν ηδη σε γεματες απο καναλια συχνοτητες.

Η συχνοτητα 12380 ειναι τωρα σχετικα αδεια. Μηπως θα μπουνε νεα καναλια ?

OTE Sport 2 HD (OTE, 12111 V) on Eutelsat 9A @ 9° East

ANT 1 (OTE, 12149 V) on Eutelsat 9A @ 9° East

OTE Sport 4 (OTE, 12226 V) on Eutelsat 9A @ 9° East

ANT 1 (OTE, 12380 V) left Eutelsat 9A @ 9° East

OTE Sport 4 (OTE, 12380 V) left Eutelsat 9A @ 9° East

OTE Sport 2 HD (OTE, 12380 V) left Eutelsat 9A @ 9° East

panagiwtis1
25-02-2013, 13:21
Παιδιά με πήρε κοπέλα για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία οτε τν.Μου λέει οτί υπάρχει μια προσφορά για εσας με 19,90 (μέσω δορυφόρου) το μήνα (καλά καλά λέω) τώρα περιμένω πάλι τηλ για επιβεβαίωση αίτησης.Τι μπορώ να ζητήσω παραπάνω για προσφορά?πχ κανά δυο μήνες δωρεάν παίζει να το δεκτούν?
Επίσης θα ήθελα να βλέπω σε 2 δωμάτια έστω και το ίδιο κανάλι.πως θα συνδέσω τα καλώδια?

Serafeim Karakostas
25-02-2013, 13:25
Η τιμή των 19,90€ είναι για συνδρομητές ΟΤΕ.

Επίσης θα ήθελα να βλέπω σε 2 δωμάτια έστω και το ίδιο κανάλι.πως θα συνδέσω τα καλώδια?
Κοίταξε εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98622-%CE%98%CE%AD%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%8D-OTE-TV-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%C E%B7).

harris23
04-03-2013, 09:55
Μια απορία που φαντάζομαι πως ολοι καποια στιγμη την είχαν. Εαν πούμε πως κάνω ΟΤΕ ΤΒ δορυφορικά σήμερα. Οταν δοθεί δέκτης με δισκο ας πουμε μετα απο 2-3 μηνες, εγω θα μπορέσω να τον προμηθευτώ ή θα πρεπει να περάσει 12μηνο; Δεν μιλάω για τσάμπα ας ειναι και επι χρήμασι αρκει να μπορω να το κάνω.

Επεξεργασία:
Εαν δοθεί η δυνατότητα να συνδεθεί εξ δισκος στον δέκτη τότε πως θα μπορόυμε να αλλάζουμε κανάλια και να γραφουμε κατι άλλο; Γινεται; ή οτι βλέπουμε θα το γράφουμε;

parapente
04-03-2013, 17:34
Συνήθως αν βάλεις κάτι παραπάνω στο συμβόλαιο σου δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά το 12μηνο ξεκινάει από την τελευταία μεταβολή.

Για να μπορούμε να γράφουμε κάτι και να βλέπουμε άλλο, για να γίνει χωρίς πρόβλημα θέλει διπλό δέκτη με διπλό lnb και 2 καλώδια στο δέκτη.
Με μονο δέκτη και ένα καλώδιο, κάποιοι αποκωδικοποιητές σου επιτρέπουν να γράφεις κάποιο πρόγραμμα και να βλέπεις άλλο κανάλι από τον ίδιο transporter. Αυτο όμως απαιτεί να έχει ο δέκτης κάποιο ειδικό chipset και κατάλληλο firmware, που δεν ξέρω αν διαθέτει ο ΚΑΟΝ

akismei
04-03-2013, 18:04
Καλησπερα
Ειμαι συνδρομητης νοβα σπορτ πακετο και ενδιαφερομαι για το οτε τβ φουλ πακετο.
Ωστοσο πριν κανω την μεταβαση θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα.
Τι παιζει με τα τηλεοπτικα δικαιωματα του οτε τβ;
Ποια ειναι η ισχυ των συμβολαιων ανα προταθλημα;στο αγγλικο ειναι τρια χρονια.στο ισπανικο;στο γερμανικο;στο ιταλικο;
Παιζει να αφησει το σεπτεμβριο καποιο απο τα παραπανω λογω οτι ανοιχτηκε αρκετα με το αγγλικο;

Ευχαριστω πολυ

Aggelis13
04-03-2013, 18:21
Ισπανικο,Ιταλικο και Γερμανικο ανανεωθηκαν το καλοκαιρι για την τρεχουσα σεζον αλλα και για τις 2013-2014 και 2014-2015..
Οριστε και οι πηγες
http://www.inews.gr/107/i-Bundesliga-stin-OTE-TV.htm
http://www.sport-fm.gr/article/574436
http://www.inews.gr/20/ston-OTE-TV-i-Primera-Division-mechri-to-2015.htm

akismei
04-03-2013, 18:43
Δηλαδη για φετος και του χρονου 2013-2014 θα εχει αγγλικο, ισπανικο, ιταλικο και γερμανικο. Πολυ καλη περιπτωση :)

Aggelis13
04-03-2013, 19:02
Και οχι μονο του χρονου.. ειναι και η σεζον 2014-2015 ;) Εχει πολυ ψωμι η υποθεση!

1990ge
11-03-2013, 23:48
παιδια μια ερωτηση για τους κατοχους του πακετου μεσω δορυφορου,τα αθλητικα γεγονοτα που δειχνουν τα otesport hd1 και hd2 ειναι ολα σε high definition?

Aggelis13
12-03-2013, 00:04
παιδια μια ερωτηση για τους κατοχους του πακετου μεσω δορυφορου,τα αθλητικα γεγονοτα που δειχνουν τα otesport hd1 και hd2 ειναι ολα σε high definition?

Ναι ολα! Οσα ειναι σε SD παιζουν στο ote sport 3 και 4!

1990ge
12-03-2013, 00:21
Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου!

dinosgr
18-03-2013, 02:48
Δηλώνω πολύ ικανοποιημένος από το otetv που έβαλα προ 3μήνου. Ελπίζω μόνο να μην αυξήσουν την τιμή γιατί κάτι πήρε το αυτί μου σε κάποιο φόρουμ (δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το φόρουμ ή σε άλλο). Και κάτι λένε για υπηρεσία otetv ON THE GO. Δεν ξέρω πώς θα το υλοποιήσουν...

antonis1971
18-03-2013, 15:03
Καλησπέρα σε όλους ..θα ήθελα μια βοήθεια,η κάρτα του οτεtv μπορεί να παίξει με άλλον αποκωδικοποιητή, η μονο αυτόν που παρέχει ο οτε???

leo06
18-03-2013, 15:29
Καλησπέρα σε όλους ..θα ήθελα μια βοήθεια,η κάρτα του οτεtv μπορεί να παίξει με άλλον αποκωδικοποιητή, η μονο αυτόν που παρέχει ο οτε???

όχι, μόνο με του ΟΤΕ

Conan the barbarian
19-03-2013, 11:11
Καλημέρα σε όλους. Ενημερώστε με σας παρακαλώ γιατί θα πάθω κανένα εγκεφαλικό πρωί πρωί... Μου ήρθε μόλις ένας λογαριασμός απο τον ΟΤΕ ΤV. Γράφει το εξής : Ο λογαριασμός σας απο 15/2/2013 εως 22/2/2013 ανέρχεται σε : 41 ευρώ !!!!!!! Παρακαλούμε για την εξόφληση του. What a F.... !!! Έχω βάλει το foul pack ΠΟΥ σημαίνει 24 κάτι ευρώ το μήνα....να υποθέσω ότι είναι χωρίς φπα ? Επίσης πριν βάλω την υπηρεσία η τηλεφωνήτρια που είχε πει ότι θα μου έρθει ένας λογαριασμός σε 2 μήνες απο την έναρξη της υπηρεσίας. Να σας θυμίσω επίσης ότι εδώ και πάνω απο μια εβδομάδα δεν έχω ακόμη νέο δέκτη, αφού ο δέκτης που μου έστειλαν είναι ελλατωματικός. Όποιος γνωρίζει κάτι ή δεν τα κατάλαβα εγώ καλά ας με ενημερώσει...πριν πάρω εγώ τηλέφωνο σε αυτούς... και ζητήσω ακύρωση συνδρομής και άλλα πολλά...

Ευχαριστώ

mclisme
19-03-2013, 12:15
Κατ'αρχάς η τιμή είναι 24,88 ευρώ με ΦΠΑ. Κάτι ανάλογα "περίεργο" είχα και εγώ στον πρώτο λογαριασμό όταν δεν ήξερα ακόμα τον τρόπο χρέωσης του ΟΤΕ. Στον πρώτο λογαριασμό λοιπόν, συνήθως χρεώνεσαι εκτός του επόμενου διμήνου (το οποίο πληρώνεις πάντα προκαταβολικά και είναι 24,88*2 = 49,76) και την περίοδο χρήσης (αναλογικά) από τότε που ενεργοποιήθκε η υπηρεσία μέχρι τις 22-23 του μήνα που ξεκινά η επόμενη περίοδος χρέωσης. Πχ. αν η συνδρομή σου άρχισε να μετρά από τις 15, στον πρώτο λογαριασμό θα χρεωθείς ένα έξτρα 7 ημερών (από 15 μέχρι 22) δηλαδή περίπου 6-7 ευρώ, πράγμα λογικό.

Τώρα βέβαια αυτό το 41 που αναφέρεις είναι περίεργο γιατί είναι λιγότερο από το άθροισμα 2 μηνών που είναι το μίνιμουμ που θα πρεπε να πληρώσεις, όπως επίσης περίεργο είναι ότι αν πήρες προσφορά με 2 μήνες δώρο, ο λογαριασμός θα πρεπε να έρθει σε 2 μήνες περίπου και όχι τόσο γρήγορα. Μπορείς να γράψεις πιο αναλυτικά τι χρεώσεις αναφέρει ο λογαριασμός;

Conan the barbarian
19-03-2013, 13:56
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου. Λοιπόν, δεν έχω βρεί ακόμη χρόνο να τους πάρω τηλέφωνο, αναλυτικά όμως ο λογαριασμός μου γράφει...

41 euro για περίοδο χρήσης 15/2-22/2/13 -

Καταλαβαίνω τι σημαίνει να προπληρώνεις, το περίεργο είναι η περίοδος χρήσης της μια εβδομάδας... Δεν πιστεύω να έρθει και άλλος λογαριασμός σε ένα μήνα ... ! Επίσης με ενημέρωσαν ότι σήμερα μου ήρθε και ο νέος δέκτης... οπότε και θα γίνει και το απαιτούμενο τηλεφώνημα για να δω τι σημαίνουν όλα αυτά... και αν τελικά μπορέσω να κόψω τις ημέρες που δεν είχα την υπηρεσία.

lun4tic
19-03-2013, 14:23
Πάρε τηλέφωνο να σου εξηγήσουν τον λογαριασμό και κράτα και σημειώσεις, έτσι είχα κάνει εγώ για να βγάλω άκρη και τελικά έβγαλα, δεν σε κλέβει κανείς.

parapente
19-03-2013, 16:56
Αν έχουν κάνει κάποια λάθος χρέωση θα βρεις δίκιο, το θέμα είναι πότε. Εμένα μου πήρε 10 μήνες για να αρχίσω να χρεώνομαι ξανά ως πελάτης ΟΤΕ και την επιστοφή χρημάτων την αναμένω με την χρέωση Απριλίου...

Conan the barbarian
19-03-2013, 17:31
Λοιπόν μετά απο επικοινωνία μαζί τους μου εξήγησαν αναλυτικά τι έγινε. Έκαναν λέει συστημικό λάθος. Θα γίνει και κάποια αποχρέωση ώστε να διορθωθεί ο λογαριασμός στο επόμενο δίμηνο. Το άλλο είναι ότι ο δέκτης που μου έστειλαν αυτή τη φορά είναι το προηγούμενο μοντέλο με τα πράσινα γράμματα. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να με πειράζει αυτό, νομίζω πως δεν χάνω κάτι απο αυτό. Παρόλα αυτά ο χρόνος που μου πήρε να συνδεθώ και να λύσω το θέμα μου ή την νεα ενεργοποίηση της κάρτας ήταν πολύ σύντομος και αυτό είναι θετικό. Ελπίζω να μη έχω πρόβλημα ξανά και όλα να πάνε καλά...επιτέλους..

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες σας.

leo06
19-03-2013, 18:40
Εμένα μου πήρε 10 μήνες για να αρχίσω να χρεώνομαι ξανά ως πελάτης ΟΤΕ

το ίδιο και σε μένα

ethan33
20-03-2013, 16:06
Παιδιά καλησπέρα από έναν καινούριο στο φόρουμ!
Παρασκευή θα μου φέρουν εξοπλισμό OteTV στο σπίτι και στη συνέχεια θα επικοινωνήσει τεχνικός για την εγκατάσταση. Ωστόσο ο υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε ότι για την συνολική εγκατάσταση θα πρέπει να πληρώσω 99 ευρω:afro:
τόσα ζητάνε γενικώς? γιατί το ποσό θα ελεγα ότι είναι επιπέδου επιστημονικής φαντασίας, ειδικά σε τέτοιες εποχές!

sotiriadisc
20-03-2013, 16:44
ειναι νεα εγκατασταση ?
ρωτα και κανενα στην γειτονια σου να εχεις και μια αλλη προσφορα
σε ποια περιοχη εισαι ?

ckbond
20-03-2013, 16:55
Εγώ είχα δώσει 50 ευρώ με δωρεάν εξοπλισμό... αλλά σύμφωνα με το site (http://otetv.ote.gr/portal/page/portal/OTETV/pricelist/housingPackets) τώρα ζητάνε 99 ευρώ γιατί χρεώνουν και τον εξοπλισμό, 50 ευρώ η εγκατάσταση και 49 ευρώ ο εξοπλισμός...

Οι τιμές για τον OTE TV Μέσω Δορυφόρου για πελάτες που δεν είναι κάτοχοι οικιακής τηλεφωνικής σύνδεσης ΟΤΕ είναι: Family Pack: €18,63/μήνα & Full Pack: €24,88/μήνα.

Για τον OTE TV Μέσω Δορυφόρου απαιτείται κεραιοσύστημα δορυφορικής λήψης. Η τιμή για εγκατάσταση και κεραιοσύστημα ΟΤΕ είναι €99 (τιμή εγκατάστασης από εξουσιοδοτημένο εγκαταστάτη ΟΤΕ €50 + τιμή κεραιοσυστήματος 60εκ. €49). Η τιμή για εγκατάσταση και κεραιοσύστημα περιλαμβάνει: α) την προμήθεια και εγκατάσταση δορυφορικής κεραίας διαμέτρου 60εκ., μεταλλάκτη συχνοτήτων (LNB), βάσεων στήριξης και ομοαξονικού καλωδίου, β) δορυφορική λήψη σε ένα μόνο σημείο στον χώρο του Πελάτη γ) μέγιστη απόσταση μεταξύ του δορυφορικού κατόπτρου και του αποκωδικοποιητή μέχρι 30 μέτρα δ) τη δυνατότητα λήψης αποκλειστικά του OTE TV Μέσω Δορυφόρου .Τυχόν επιπρόσθετες κατασκευές ή υλικά χρεώνονται κατόπιν συνεννόησης με τον εγκαταστάτη. Μέγιστη απόσταση εξυπηρέτησης από τους εξουσιοδοτημένους εγκαταστάτες είναι 20χλμ. πέραν των οποίων καταβάλλεται σε αυτούς χιλιομετρική αποζημίωση (πληροφορίες για το κόστος της χιλιομετρικής αποζημίωσης παρέχονται στα σημεία πώλησης ΟΤΕ TV).]

ethan33
20-03-2013, 16:57
πανόρμου αμπελόκηπους μένω, και ναι είναι νέα εγκατάσταση. Η σκέψη μου ήταν αυτή, να βρω κάποιον από τη γειτονιά να έρθει. έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από τεχνικό οτέ? 99 ευρώ είναι εξωφρενικά πολλά.....

Επεξεργασία:
ckbond τώρα είδα την απάντηση σου, προφανώς πατάνε στο φθηνό της συνδρομής και χρεώνουν υπερβολικά την εγκατάσταση.....

nkats_99
20-03-2013, 17:18
Η τιμή είναι απολύτως λογικη. Και αλλού να πάς και να ζητήσεις την εγκατάσταση τόσο θα σου πάρουν! Μάλιστα μερικοί πέρνουν και 110με 120€!

ethan33
20-03-2013, 17:20
θα ρωτήσω γενικώς και θα επιστρέψω με feedback. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

ckbond
20-03-2013, 17:34
δεν πρόσεξες τι έγραψα... ΔΕΝ είναι 99 ευρώ η εγκατάσταση...
η εγκατάσταση αυτή καθεαυτή είναι 50 ευρώ... τα υπόλοιπα είναι ο εξοπλισμός... Αν έχεις εξοπλισμό τα γλυτώνεις αν δεν έχεις τα πληρώνεις...

Τώρα αν τα 49 ευρώ για 30 μέτρα καλώδιο, LNB, πιάτο 60cm και ότι άλλο χρειάζεται για την στήριξη του σου φαίνονται πολλά, (ειλικρινά δεν ξέρω πόσο μπορεί να πηγαίνουν αυτά), τότε κάνε μια έρευνα αγοράς και σύγκρινε τις τιμές...

Αν τα βρεις φθηνότερα τότε τα αγοράζεις και χρεώνεσαι μόνο την εγκατάσταση και όχι τα υλικά...

ethan33
20-03-2013, 17:50
εξοπλισμό δεν έχω, Παρασκευή θα μου φέρουν όπως έγραψα στην αρχική μου ανάρτηση. Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα, μου είπαν ξεκάθαρα ότι η μηνιαία συνδρομή αντιπροσωπεύει κόστος υπηρεσίας και επινοικίασης του εξοπλισμού, ενώ για την εγκατάσταση πρέπει να πληρώσω 99 ευρώ (τα οποία με αυτή τη λογική είναι όντως τσιμπημένα). Όπως και να χει θα κάνω μια έρευνα αγοράς, ή εναλλακτικά θα τα σκάσω να τελειώνουμε! :HTEHETH63:

malakudi
20-03-2013, 19:18
Παρατηρώ πως όλοι οι transponders του OTETV είναι στην πάνω μπάντα, κάθετη πόλωση. Αυτό έτυχε ή είναι σχεδιασμένο και αν μπει και 6ος αναμεταδότης, θα είναι κι αυτός σε πάνω μπάντα, κάθετη πόλωση; Το ρωτάω γιατί κάτι τέτοιο διευκολύνει εγκατάσταση δεκτών PVR (και multiview αργότερα), αφού δε χρειάζεται νέα ξεχωριστή κάθοδος από το πιάτο, τουλάχιστο για τα κανάλια του πακέτου του ΟΤΕ. Γνωρίζει κανείς που έχει σχέση με τον ΟΤΕ;

Yperion
20-03-2013, 19:29
Σχέση με τον ΟΤΕ δεν έχω αλλά αποκλείεται τέτοια πράγματα να γίνονται στην τύχη (είναι αυτό που λέμε "δεν έτυχε , πέτυχε").

malakudi
20-03-2013, 22:33
Σχέση με τον ΟΤΕ δεν έχω αλλά αποκλείεται τέτοια πράγματα να γίνονται στην τύχη (είναι αυτό που λέμε "δεν έτυχε , πέτυχε").

Ποτέ δε ξέρεις, και στη Nova οι 4 από τους 5 είναι πάνω μπάντα οριζόντια, μόνο ένας είναι κάτω μπάντα οριζόντια.

fotis246
21-03-2013, 17:52
Τι ισχύει ακριβώς με την εκμίσθωση του αποκωδικοποιητή στον ΟΤΕ TV; 'Απ' ότι είδα μέσω Conn-X ο απωκοδικοποιητής έχει τιμή εκμίσθωσης 3 € ανά μήνα.Αν διακοπεί η υπηρεσία μετά,πρέπει να τους δώσεις πίσω τον αποκωδικοποιητή και να τους πληρώσεις και ένα ανάλογο ποσό;

dimgavril
21-03-2013, 17:58
Τι ισχύει ακριβώς με την εκμίσθωση του αποκωδικοποιητή στον ΟΤΕ TV; 'Απ' ότι είδα μέσω Conn-X ο απωκοδικοποιητής έχει τιμή εκμίσθωσης 3 € ανά μήνα.Αν διακοπεί η υπηρεσία μετά,πρέπει να τους δώσεις πίσω τον αποκωδικοποιητή και να τους πληρώσεις και ένα ανάλογο ποσό;

Τα 3€ το μήνα είναι για τον αποκωδικοποιητή με το σκληρό. Οταν κανείς διακοπή τον επιστρέφεις.

vforvendetta85
21-03-2013, 22:09
Τα 3€ το μήνα είναι για τον αποκωδικοποιητή με το σκληρό. Οταν κανείς διακοπή τον επιστρέφεις.

Και αφορά otetv μέσω conn-x.

imcan
22-03-2013, 00:42
Και αφορά otetv μέσω conn-x.

H πολιτική είναι ίδια και για το οτε τv μέσω δορυφόρου, απλά στο δορυφορικό δεν διατίθεται STB με σκληρό, οπότε δεν έχεις χρέωση αλλά έχεις την υποχρέωση να τον επιστρέψεις με όλα τα παρελκόμενα εάν καταργήσεις

vforvendetta85
22-03-2013, 01:04
H πολιτική είναι ίδια και για το οτε τv μέσω δορυφόρου, απλά στο δορυφορικό δεν διατίθεται STB με σκληρό, οπότε δεν έχεις χρέωση αλλά έχεις την υποχρέωση να τον επιστρέψεις με όλα τα παρελκόμενα εάν καταργήσεις

Η πολιτική είναι ίδια,δεν διαφωνώ.Απλά για να μην υπάρχει παρερμηνεία από μερικούς που δεν γνωρίζουν και γεμίζουμε άσκοπα μηνύματα,είπα να το αναφέρω.

adok13
27-03-2013, 15:01
παιδια για να ανανεωσει καποιος τη συνδρομη για ενα χρονο δε θαπρεπε να υπογραψει καποιο νεο συμβολαιο;
γιατι μου την εκαναν απλα με ενα τηλεφωνημα.δηλαδη τι σοι συμβολαιο καινουργιο ειναι αυτο;το εχω απορια.

bagtzim
27-03-2013, 16:37
παιδιά μια ερώτηση αν πάω απο φορθνετ στον οτε τώρα θα πληρώσω τέλη επανασύνδεσης; γιατί στο σαιτ λέι οτι είναι δωρεάν! και κάτι άλλο ακούγεται οτι ο οτε χρεώνει κάποια ποσά αναδρομικά στους λογαριασμούς του! ισχύει; παρακαλώ να απαντήσουν αυτοί που ξέρουν σίγουρα! ευχαριστώ!

ethan33
28-03-2013, 11:46
Ερώτηση κρίσεως προς γνώστες: Τα ελεύθερα κανάλια που προσφέρει το Ote Tv είναι κάτι τελειωμένα, πιο χάλια πεθαίνεις, όσοι έχετε otetv με αντιλαμβάνεστε..... Αξίζει τον κόπο να μπω στην διαδικασία λήψης των καναλιών του HotBird (με την επιπλέον ταλαιπωρία νέας εγκατάστασης κλπ. κλπ.) ή να κάνω υπομονή μέχρι τον Eurobird 9B? Με ενδιαφέρουν κατά κύριο λόγο τα μουσικά free to air του Hotbird, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες τώρα.....
Ευχαριστώ!

lamia
28-03-2013, 19:22
παιδιά μια ερώτηση αν πάω απο φορθνετ στον οτε τώρα θα πληρώσω τέλη επανασύνδεσης; γιατί στο σαιτ λέι οτι είναι δωρεάν! και κάτι άλλο ακούγεται οτι ο οτε χρεώνει κάποια ποσά αναδρομικά στους λογαριασμούς του! ισχύει; παρακαλώ να απαντήσουν αυτοί που ξέρουν σίγουρα! ευχαριστώ!

Εμένα με χρέωσε περίπου 31,22 € για τέλος επιστροφής βρόγχου νομίζω στις άλλες εταιρείες είναι 36€ (στην WIND σίγουρα) όπως ο ΟΤΕ χρεώνει και 2 μήνες έναντι οπότε ο πρώτος λογαριασμός είναι τετράμηνος σχεδόν άρα και λίγο τσουχτερός.

katsabidakias
28-03-2013, 19:25
Ερώτηση κρίσεως προς γνώστες: Τα ελεύθερα κανάλια που προσφέρει το Ote Tv είναι κάτι τελειωμένα, πιο χάλια πεθαίνεις, όσοι έχετε otetv με αντιλαμβάνεστε..... Αξίζει τον κόπο να μπω στην διαδικασία λήψης των καναλιών του HotBird (με την επιπλέον ταλαιπωρία νέας εγκατάστασης κλπ. κλπ.) ή να κάνω υπομονή μέχρι τον Eurobird 9B? Με ενδιαφέρουν κατά κύριο λόγο τα μουσικά free to air του Hotbird, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες τώρα.....
Ευχαριστώ!

Και εγώ έχω Οτε tv.Απλά έβαλα δυο ακόμα LNB που δεν κοστίζουν και τα τρελα λεφτά,και βλέπω ότι καλύτερο Ελεύθερο Κανάλι υπάρχει σε Astra και Hotbird.Με τον Kaon του ΟΤΕ βεβαίως ΟΛΑ αυτά.Το λέω γιατί υπάρχουν και δεκτες που δεν πιάνουν παρα μονο έναν Δορυφόρο,και αυτόν μισό.Ο Νοών Νοείτο...
Τώρα για να βάλεις και τον Hotbird απλά βάζεις ένα ακόμα Lnb,DiseqC διακόπτη και Βάση και είσαι έτοιμος.Κανένα 20αρικο όλα μαζί.Το κανεις και μονος σου.Αν χρειαστείς Βοήθεια όλο και καποιος από το Φόρουμ θα σε βοηθήσει

ethan33
29-03-2013, 00:14
ok thanx για την απάντηση, θα το ψάξω ;-)

malakudi
29-03-2013, 12:46
Και εγώ έχω Οτε tv.Απλά έβαλα δυο ακόμα LNB που δεν κοστίζουν και τα τρελα λεφτά,και βλέπω ότι καλύτερο Ελεύθερο Κανάλι υπάρχει σε Astra και Hotbird.Με τον Kaon του ΟΤΕ βεβαίως ΟΛΑ αυτά.Το λέω γιατί υπάρχουν και δεκτες που δεν πιάνουν παρα μονο έναν Δορυφόρο,και αυτόν μισό.Ο Νοών Νοείτο...
Τώρα για να βάλεις και τον Hotbird απλά βάζεις ένα ακόμα Lnb,DiseqC διακόπτη και Βάση και είσαι έτοιμος.Κανένα 20αρικο όλα μαζί.Το κανεις και μονος σου.Αν χρειαστείς Βοήθεια όλο και καποιος από το Φόρουμ θα σε βοηθήσει

Εντάξει, καλά είναι τα diseqc και η δυνατότητα καναλιών αλλά μη τρελένεστε κιόλας, 200 κανάλια χωράει όλα κι όλα και η διαχείρισή τους είναι το λιγότερο προβληματική. Αυτός που θέλει ελεύθερα κανάλια από πολλούς δορυφόρους εκ των πραγμάτων θα πάρει χωριστό δέκτη. Αν ο Pace της Nova παίρνει 0 στην δυνατότητα διαχείρισης επιπλέον καναλιών, του ΟΤΕ παίρνει 3. Γενικότερα οι δέκτες αυτοί είναι για να βλέπεις το συγκεκριμένο πακέτο, δεν είναι δέκτες γενικής χρήσης.

katsabidakias
30-03-2013, 18:13
πάντως o KAON τα Γερμανικά κανάλια του Astra μου τα δείχνει χωρίς Πρόβλημα.Όπως και τα ελευθερα HD όλων των Δορυφόρων.Κάτι που ο Pace της Nova δεν μπορεί σε καμια περίπτωση να κάνει,οποτε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας ότι οι δεκτες αυτοί είναι μονο για το συγκεκριμένο πακέτο,βάζοντας και τους δυο δεκτες στο ίδιο επίπεδο.ο PACE είναι σίγουρα μονο για το Πακέτο της Nova,αλλα με τον KAON του ΟΤΕ βλέπεις και τα Ελευθερα Κανάλια άλλων Δορυφόρων.Και όσο για την χωρητικότητα,πάνω από 200 Κανάλια ελευθερα ποιος βλέπει;
Εμενα προσωπικά μου φτάνει για όλα τα Γερμανικά Κανάλια,και τα αξιόλογα Ελευθερα του Hotbird και Eurobird.

panvas
30-03-2013, 19:12
Katsavidakias@ Ο φιλος αναφερεται μονο για την χωρητικοτητα σε καναλια που εχει ο δεκτης!!!Τοσο καιρο δεν καταλαβαινω την πωρωση σου για το μπουκετο του ΟΤΕ και την υπερασπιση με ζηλο σε οτιδηποτε αρνητικο αναφερεται ή υπαρχει!!!Και εγω το εχω κ εγω γουσταρω που σ'αυτα τα λεφτα βλεπω οτι βλεπω,αλλα οκ.....!!!!Για εσενα μπορει να ειναι υπερβολη τα 200 συνολικα καναλια για καποιον αλλον οχι!!!Και δν εβαλε καν τον pace στην ιδια μοιρα με τον ΚΑΟΝ!!!

malakudi
30-03-2013, 19:16
Δε ξέρω αν φτάνουν τα 200, μπορεί και να φτάνουν, μπορεί και όχι, αλλά γενικότερα ο τρόπος εισαγωγής (χειροκίνητα μία μία συχνότητα) και διαχείρισής τους δεν είναι και ο πιο εύκολος.

fotis246
30-03-2013, 19:24
Έχει καταφέρει κανείς να πιάσει το ΟΠΑΠ ΤV μέσω του ιδιοκτησιακού ΚΑΟΝ;

Serafeim Karakostas
30-03-2013, 19:50
Δεν είναι δυνατό να γίνει αυτό.

katsabidakias
31-03-2013, 03:30
Δε ξέρω αν φτάνουν τα 200, μπορεί και να φτάνουν, μπορεί και όχι, αλλά γενικότερα ο τρόπος εισαγωγής (χειροκίνητα μία μία συχνότητα) και διαχείρισής τους δεν είναι και ο πιο εύκολος.

Στον Astra γίνετε Αυτόματη Σάρωση όλων των Συχνοτήτων με τα κανάλια που έχουν ενδιαφέρον.Δεν χρειάζεται εισαγωγή χειροκίνητα μία μία η συχνότητα

Katsavidakias@ Ο φιλος αναφερεται μονο για την χωρητικοτητα σε καναλια που εχει ο δεκτης!!!Τοσο καιρο δεν καταλαβαινω την πωρωση σου για το μπουκετο του ΟΤΕ και την υπερασπιση με ζηλο σε οτιδηποτε αρνητικο αναφερεται ή υπαρχει!!!Και εγω το εχω κ εγω γουσταρω που σ'αυτα τα λεφτα βλεπω οτι βλεπω,αλλα οκ.....!!!!Για εσενα μπορει να ειναι υπερβολη τα 200 συνολικα καναλια για καποιον αλλον οχι!!!Και δν εβαλε καν τον pace στην ιδια μοιρα με τον ΚΑΟΝ!!!

εντύπωση σου.Άλλο να έχεις την Δυνατότητα να προσθέσεις ακόμα και 200 Κανάλια οποιοδήποτε Δορυφόρου θέλεις στον Δεκτη Πακέτου,και άλλο να μην υπάρχει αυτό καν σαν δυνατότητα.Συνδρομητές της Nova που δουλεύουν δυο Δεκτες για δυο Δορυφόρους,γνωρίζουν πολύ καλά την Διαφορα.Εσένα μπορεί να μην σου φαίνεται λόγος Σοβαρός,για άλλους όμως είναι.Ξέρω άτομα που έφυγαν από Nova για αυτόν ακριβώς τον Λόγο.

panvas
31-03-2013, 15:54
Φιλε μου για ονομα του θεου,που ειδες να συγκρινω τα 0 καναλια του Pace με τα 200 του ΚΑΟΝ????

katsabidakias
31-03-2013, 18:02
Φιλε μου για ονομα του θεου,που ειδες να συγκρινω τα 0 καναλια του Pace με τα 200 του ΚΑΟΝ????

φιλε αστο καλύτερα.Λάθος κατάλαβες κάποια πράγματα,όπως λάθος κατάλαβες και την (πωρωση(sic!)μου για το μπουκετο του ΟΤΕ).Επειδή όμως γράφω σαν συνδρομητής του ΟΤΕ και σαν Τεχνικός Δορυφορικών από το 1989,επέτρεψε μου να λέω και εγώ την γνώμη μου χωρίς να πετάγονται κάθε τρεις και λίγο κάποιοι που ενοχλούνται επειδή λέμε κάποιες Αλήθειες.Kαι να τα χώνω και στην Nova,αλλα και στον ΟΤΕ για οτιδήποτε στραβό αντιληφθώ.
Ας το λήξουμε εδώ.Αρκετά βγήκαμε εκτος θέματος.Peace:music-smiley-005:

jimmy0077
31-03-2013, 18:51
Ας το λήξουμε εδώ.Αρκετά βγήκαμε εκτος θέματος.Peace:music-smiley-005:

P(e)ace.:flipout:

malakudi
31-03-2013, 19:07
Στον Astra γίνετε Αυτόματη Σάρωση όλων των Συχνοτήτων με τα κανάλια που έχουν ενδιαφέρον.Δεν χρειάζεται εισαγωγή χειροκίνητα μία μία η συχνότητα

Ελεύθερα κανάλια δεν έχει μόνο ο Astra. Απορώ γιατί επιμένεις. Είπαμε, αν παίρνει 0 ο Pace, ο Καον παίρνει 3, άντε 4 το πολύ. Μη θέλουμε να τον παρουσιάζουμε και ως 10, γιατί δεν είναι.

katsabidakias
31-03-2013, 19:22
Ελεύθερα κανάλια δεν έχει μόνο ο Astra. Απορώ γιατί επιμένεις. Είπαμε, αν παίρνει 0 ο Pace, ο Καον παίρνει 3, άντε 4 το πολύ. Μη θέλουμε να τον παρουσιάζουμε και ως 10, γιατί δεν είναι.

Εσύ απλά βλέπεις το όλο θέμα από την άποψη του Συνδρομητή εντός Ελληνικής Επικρατειας,που δεν τον ενδιαφέρουν τα Γερμανικά Ελευθερα Κανάλια ενώ εγώ από αυτήν του Αποδημου,που όλο και κάποιο μέλος της Οικογενειας του θέλει να βλέπει και τα Γερμανικά Κανάλια.Και αυτό για τον Συνδρομητή Nova γίνετε μονο αν έχει και δεύτερο Δεκτη,μονο για τα ελευθερα Κανάλια του Astra.Πολύ απλό.
Επίσης δεν είπα ποτε ότι είναι άριστος Δεκτης ο Kaon,απλά είναι καλύτερος από τον Pace.P(e)ace λοιπόν.:fahne90:

malakudi
31-03-2013, 23:04
Κολλάς στην υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης. Εγώ λέω πως αν σε ενδιαφέρουν γενικά τα ελεύθερα κανάλια, δε κάνει κανείς από τους δύο δέκτες. Το 3 είναι καλύτερο από το 0, αλλά δε παύει να είναι χάλι.

Κάποιος που ενδιαφέρεται γενικότερα για ελεύθερα κανάλια θέλει υποστήριξη για diseqc 1.1/1.2/usals, θέλει δυνατότητα πολλών καναλιών και πολλών αγαπημένων κτλ. Πράγματα που κάνουν δέκτες των 100 ευρώ, οπότε δε μπορούμε να δικαιολογούμε ούτε τον Kaon ούτε τον Pace. Και οι δύο είναι δέκτες για να βλέπεις ένα συγκεκριμένο πακέτο και μόνον.

Επεξεργασία:
Εκείνη η νομοθεσία που υποχρέωνε το δεύτερο πακέτο που θα έβγαινε στην αγορά να έχει υποστήριξη για τον εξοπλισμό του προϋπάρχοντος πακέτου τι απέγινε;

Evil 13
02-04-2013, 22:27
Απο σημερα και εγω συνδρομητης στον Οτε.Τρια πραγματακια να επισημανω(ή μαλλον να ρωτησω) μονο.

1.Υπαρχει καποιο καναλι στο πακετο που να δινει dolby 5.1 ηχο?Και ποτε θα διορθωθει αυτο(dream21)?Ρωταω γιατι στη νοβα οταν γυρνουσα σε καποιο hd καναλι(που υποστηριζε dolby),το home cinema μου αυτοματα αλλαζε σε 5.1!Kαι διαπιστωσα απο μια γρηγορη ματια σε καποιο ελευθερο(ελβετικο νομιζω ηταν) hd οτι το συστημα μου αλλαξε αυτοματα σε 5.1 οταν το εβαλα,προφανως γιατι υποστηριζε.

2.Το θεμα με τα αγαπημενα θα διορθωθει ποτε(dream21)?Δλδ,ελεος ακομα και η νοβα το εφτιαξε σχετικα γρηγορα με τον pace.

3.Yπαρχει κουμπι που επιστρεφεις στο τελευταιο που εβλεπες?Γυρισα πτωμα απο την δουλεια και βαρεθηκα να διαβασω το βιβλιο οδηγιων...:o

vforvendetta85
02-04-2013, 22:44
1.Ίσως το espn hd,αλλά μάλλον είναι dd.Δεν ασχολούμαι με τέτοιου είδους θέματα και δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα.
2.Πολλοί το περιμένουμε.Αν και περισσότερο περιμένουμε την φιλικότητα προς στον χρήστη του epg.
3.Αν εννοείς στο προηγούμενο κανάλι,είναι το "back".Αν όχι,διευκρίνισε το ....πριν αρχίσει η Μπάρτσα!

Evil 13
02-04-2013, 22:49
3.Αν εννοείς στο προηγούμενο κανάλι,είναι το "back".Αν όχι,διευκρίνισε το ....πριν αρχίσει η Μπάρτσα!
Eννοω αν υπαρχει κουμπι εναλλαγης δυο καναλιων.Οπως ειναι πχ το alt τηλεκοντρολ στον pace.

vforvendetta85
02-04-2013, 23:50
Pace δεν είχα ποτέ μου,αλλά το κουμπί που σου λέω,σε πηγαίνει στο προηγούμενο κανάλι.
Αν είσαι π.χ στο 101 και πας στο 102 και έπειτα πατάς μόνιμα το "back", θα εναλλάσσεται μεταξύ 101 & 102.
Ελπίζω όσο μπορώ να σε βοήθησα,αλλιώς ας περιμένουμε κάποιον που είχε/έχει τον pace.

Evil 13
03-04-2013, 20:14
Pace δεν είχα ποτέ μου,αλλά το κουμπί που σου λέω,σε πηγαίνει στο προηγούμενο κανάλι.
Αν είσαι π.χ στο 101 και πας στο 102 και έπειτα πατάς μόνιμα το "back", θα εναλλάσσεται μεταξύ 101 & 102.
Ελπίζω όσο μπορώ να σε βοήθησα,αλλιώς ας περιμένουμε κάποιον που είχε/έχει τον pace.
Nαι,αυτο ειναι το βρηκα.Ευχαριστω...

vaioskatramanos
08-04-2013, 18:34
Και εγώ αυτό ήθελα να ρώτησω με την εγκατάσταση το πακέτο πόσο θα πάει ..?και επίσης θα γίνει κάποια αλλαγή ...γιατί στις ταινίες περίμενα περισσότερη γκάμα..!

BASILISP
24-04-2013, 21:40
Καλησπερα στην παρεα. Σκεφτομαι να γινω συνδρομητης otetv και αναρωτιεμαι εαν τα καναλια που ειναι HD λειτουργουν σε τηλεοραση η οποια δεν ειναι HD (LG PJ550). Θα λειτουργουν σαν απλα καναλια η καθολου; Συγκεκριμενα ρωταω για καποια καναλια με ντοκιμαντερ. Ευχαριστω πολυ

Serafeim Karakostas
24-04-2013, 21:49
Θα τα βλέπεις κανονικά αλλά σε sd ποιότητα.

BASILISP
24-04-2013, 22:01
Ευχαριστω πολυ!

AFam
24-04-2013, 22:20
Καλησπερα στην παρεα. Σκεφτομαι να γινω συνδρομητης otetv και αναρωτιεμαι εαν τα καναλια που ειναι HD λειτουργουν σε τηλεοραση η οποια δεν ειναι HD (LG PJ550). Θα λειτουργουν σαν απλα καναλια η καθολου; Συγκεκριμενα ρωταω για καποια καναλια με ντοκιμαντερ. Ευχαριστω πολυ

Θα τα βλέπεις σε 720p, μέχρι αυτή την ανάλυση υποστηρίζει η τηλεόραση σου...

@Σεραφείμ 1366x768, HD Ready είναι η tv....

Serafeim Karakostas
24-04-2013, 22:23
Σωστά, δεν πρόσεξα το μοντέλο.

jimmy0077
25-04-2013, 15:43
O OTE και τα άλλα δορυφορικά της Ευρώπης που έχουν HD κανάλια, αυτά είναι 1080 p?

AFam
25-04-2013, 16:00
Δεν υπάρχει 1080p εκπομπή από δορυφόρο.. Οι δορυφορικές εκπομπές είναι μέχρι 1080i.

Τώρα τελευταία έκαναν την εμφάνισή τους 4Κ εκπομπές οι οποίες γίνονται συνδυαστικά από 4 κανάλια....

jimmy0077
25-04-2013, 16:21
Δηλαδή σε τηλεόραση HD ready και full HD υπάρχει διαφορά στα δορυφορικά HD ή όχι?

AFam
25-04-2013, 16:34
Εννοείται, στην HD ready πας μέχρι 720p...

Στη full HD βλέπεις αυτό που μπορεί να σου δώσει ο δέκτης..

Προϋπόθεση για να καταλάβεις τη διαφορά στην εικόνα είναι να έχεις πολλές ίντζες στην tv.. Σε 32 και 37 πρέπει να πλησιάσεις πολύ κοντά για να καταλάβεις τη διαφορά...

Πάτε και καμιά βόλτα στο νήμα με τις τηλεοράσεις, έχει πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα να μάθετε..

jimmy0077
25-04-2013, 16:37
Εννοείται, στην HD ready πας μέχρι 720p...

Στη full HD βλέπεις αυτό που μπορεί να σου δώσει ο δέκτης..

Προϋπόθεση για να καταλάβεις τη διαφορά στην εικόνα είναι να έχεις πολλές ίντζες στην tv.. Σε 32 και 37 πρέπει να πλησιάσεις πολύ κοντά για να καταλάβεις τη διαφορά...

Πάτε και καμιά βόλτα στο νήμα με τις τηλεοράσεις, έχει πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα να μάθετε..

Ευχαριστώ. Ναι θα το κοιτάξω.

sotiriadisc
30-04-2013, 22:52
καλησπέρα,

ποια η διαδικασια διακοπης του οτε τιβι πριν τον χρονο ?
υπαρχει πεναλτι ? και ποσο ?

εχω 2 μηνες την υπηρεσια

Επεξεργασία:
μαλιστα , 6 μηνες προστημο για διακοπη ...τα λογια ειναι περιτα

Sokratis
30-04-2013, 23:25
Ξέρετε αν μπορώ να πηγαινοφέρνω τον αποκωδικοποιητη στο εξοχικό και να βλέπω αφου ρυθμιστεί η κλίση του πιάτου που υπάρχει ήδη; Το έκανα παλιότερα με τη nova αλλά δεν ξέρω άν το έχει κάνει κάποιος με otetv, να μήν πληρώσω χωρίς αποτέλεσμα τον τεχνικό για την επαναρρύθμιση του πιάτου.

imcan
30-04-2013, 23:25
καλησπέρα,

ποια η διαδικασια διακοπης του οτε τιβι πριν τον χρονο ?
υπαρχει πεναλτι ? και ποσο ?

εχω 2 μηνες την υπηρεσια

Τα υπόλοιπα πάγια μέχρι τη λήξη του 12-μηνου δηλ. στην περίπτωση σου 10 πάγια

AFam
30-04-2013, 23:35
Ξέρετε αν μπορώ να πηγαινοφέρνω τον αποκωδικοποιητη στο εξοχικό και να βλέπω αφου ρυθμιστεί η κλίση του πιάτου που υπάρχει ήδη; Το έκανα παλιότερα με τη nova αλλά δεν ξέρω άν το έχει κάνει κάποιος με otetv, να μήν πληρώσω χωρίς αποτέλεσμα τον τεχνικό για την επαναρρύθμιση του πιάτου.

Εννοείται ότι μπορείς...

jimmy0077
30-04-2013, 23:43
μαλιστα , 6 μηνες προστημο για διακοπη ...τα λογια ειναι περιτα

E και να μην πληρώσεις, αν δεν χρησιμοποιείς ΟΤΕ μικρό το πρόβλημα.

Louis22
02-05-2013, 11:45
Για τους εκτος Ελλαδος ισχυουν οτι ισχυει για Νοβα?

jimmy0077
02-05-2013, 11:46
Aν μπορείς να βάλεις εννοείς?

Louis22
02-05-2013, 11:48
Χρειαζεται διευθυνση εντος Ελλαδας? Τεχνικα θα ειναι οκ?

jimmy0077
02-05-2013, 12:52
Χρειάζεται ναι, αλλά υποθέτω μέσω ενός συγγενή/γνωστού δεν θα έχεις θέμα.
Τεχνικά τι εννοείς? Στοχεύεις τον Εurobird στις 9, συνδέεις τον δέκτη με το LNB και βλέπεις.

Red
06-05-2013, 21:42
Δεν ξερω αλλα για να το εκανες με την Νοβα ποια η διαφορα με τον Οτε ωστε να μην γινεται..

jorz21
08-05-2013, 16:32
Ξερει κανεις που μπορω να βρω τη νεα εκδοση <1.2> του OTE TV Guide για smartphones?
Κοιταξα στο Play Store αλλα δεν υπαρχει!!

davinci
08-05-2013, 18:12
Δεν πρέπει να είναι ακόμη διαθέσιμη για android μόνο για iOS.

mclisme
08-05-2013, 18:23
Ξερει κανεις που μπορω να βρω τη νεα εκδοση <1.2> του OTE TV Guide για smartphones?
Κοιταξα στο Play Store αλλα δεν υπαρχει!!

Προφανώς θα μπει στο play store μόλις γίνει διαθέσιμη, δε νομίζω να υπάρχει αλλού και να στην κρύβουνε!

Defensor
18-05-2013, 22:15
Καλησπέρα στη παρεα ενδιαφέρομαι να γίνω συνδρομητής του OTE TV κ θα ήθελα να ρωτήσω αν ο δέκτης έχει την δυνατότητα αλλαγής ήχου ή μονο Ελληνικο ήχο έχει;
Ευχαριστώ!!!!

vaskag
18-05-2013, 22:32
ναι εχει τη δυνατοτητα. αλλα μονο οπου ειναι διαθεσιμο. προς το παρον το εχω δει μονο στα αθλητικες μεταδοσεις και στο disney channel

Defensor
18-05-2013, 22:42
Ευχαριστω φιλε κ εμενα με ενδιαφερουν οι αθλητικες μεταδοσεις απλα σε εναν φιλο μου που το εχει δεν ειδα πανω στο τηλεκοντρολ να εχει κανα κουμπι που να μπορεις να αλλαξεις τον ηχο.

vaskag
18-05-2013, 22:45
ειναι το κιτρινο κουμπι

Defensor
18-05-2013, 22:53
Ευχαριστώ φίλε για την βοήθεια...

vforvendetta85
18-05-2013, 23:40
Καλησπέρα στη παρεα ενδιαφέρομαι να γίνω συνδρομητής του OTE TV κ θα ήθελα να ρωτήσω αν ο δέκτης έχει την δυνατότητα αλλαγής ήχου ή μονο Ελληνικο ήχο έχει;
Ευχαριστώ!!!!

Η εναλλακτική γλώσσα είναι μόνο η Αγγλική.

Defensor
19-05-2013, 01:58
Ακομη καλυτερα τοτε..

Coach23
30-05-2013, 14:04
Γεια σας, παιδιά. Έχω μια ερώτηση. Αν θέλω να ενεργοποιήσω την κάρτα από Γερμανία, πώς θα μπορώ;

Όχι greeklish!

polakis
02-06-2013, 11:57
Παιδιά μια ερώτηση. Λήγει το 12μηνο μου σε ΟΤΕ TV σε λιγες μέρες. Αν το κόψω και το ξαναβάλω τον Σεπτέμβρη πχ, θα πληρώσω τέλος ενεργοποίησης ή είναι δωρεάν;

poison prince
02-06-2013, 16:12
...και να προσθεσω το ερωτημα.σε τετοια περιπτωση υπαρχει δικαιωμα αποκτησης του νεου δεκτη?

GEORGE M.
02-06-2013, 17:14
Θυμίστε μου. Ο αδερφός μου έχει OTEtv σπίτι του. Μπορεί να πάρει άλλη μια συνδρομή στο όνομά του ; (την θέλω για μένα)

kostikos
02-06-2013, 17:27
Γεια σας, παιδιά. Έχω μια ερώτηση. Αν θέλω να ενεργοποιήσω την κάρτα από Γερμανία, πώς θα μπορώ;

Όχι greeklish!

Κάνεις ό,τι και εγω.. Παιρνει ο συγγενής/φιλος (στον οποίο έγινε η εγγραφη) τηλ στον ΟΤΕ, με ανοικτη ακρόαση το τηλέφωνο και εσενα mute στο skype να ακους και να κάνεις ό,τι λένε στο τηλ. Αλλιώς ενεργοποιηση στην Ελλάδα η κάρτα και μετα ταξίδι στο εξωτερικό.

AFam
02-06-2013, 20:01
Θυμίστε μου. Ο αδερφός μου έχει OTEtv σπίτι του. Μπορεί να πάρει άλλη μια συνδρομή στο όνομά του ; (την θέλω για μένα)

Ναι...

GEORGE M.
03-06-2013, 17:55
Ευχαριστώ Αντώνιε.

thanasiskokk
05-06-2013, 10:57
Γειά σας. Σήμερα έβαλα σε λειτουργία το σύστημα του ΟΤΕTV. Όλα μια χαρά εκτός από τον ήχο. Διαπίστωσα με λύπη όχι ΚΑΝΕΝΑ HD κανάλι και από τα 17, δεν έχει πεντακάναλο ήχο. Μόνο το Σαντανς Τσανελ έχει dolby και αυτό είναι δικάναλο. Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε ο ενισχυτής αλλά, και το PS3 και η nova παίζουν μια χαρά και «ανοίγουν» όλα τα κανάλια όταν χρειάζεται. Τι να πω... απαράδεκτο!!!

vertical
05-06-2013, 13:11
Με οπτική έχει συνδέσει αποκωδικοποιητή-ενισχυτή;

thanasiskokk
05-06-2013, 13:38
Με οπτική έχει συνδέσει αποκωδικοποιητή-ενισχυτή;

Ναι με οπτική, δεν υπάρχει coaxial στον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή.

vertical
05-06-2013, 15:04
Ευχαριστώ. Δεν εννοούσα αν το είχες με coaxial αλλά μέσω HDMI. Η Nova με τον Pace περνάει DD 5.1 και μέσω HDMI.

thanasiskokk
05-06-2013, 20:41
Το γνωρίζω για τη Nova αν και είχα σύνδεση με coaxial. Οπως είπα και πριν στη nova δουλεύει μια χαρα και ο ενισχυτής μου «ανοίγει» και τα πέντε κανάλια στα HD (πλην του National Geographic Wild HD). Ρωτάω για να ξέρω ρε παιδιά... Έχει κανα κανάλι DD 5.1 ή όχι, προς το παρόν και φωνάζω «άδικα» για τους Γερμανούς;

SatZapper
05-06-2013, 23:45
DD 5.1 έχει μόνο το CinemaOnDemand 1HD, δυστυχώς ο OTE TV είναι πολύ πίσω σε αυτό το θέμα…
Ψηφίστε για τη βελτίωση των υπηρεσιών του εδώ: http://rexsat.blogspot.gr/

thanasiskokk
06-06-2013, 11:23
Σοβαρά μιλάς...you killing me!!!:rifle:

giorikas91
08-06-2013, 14:59
Γεια σας! Έχω μια απορία, το teletext λειτουργεί στον ote tv; Επειδή το πατάω το κουμπάκι από το τηλεχειριστήριο να ανοίξει το teletext και δε μου βγάζει τίποτα... Ποιο είναι το πρόβλημα;

Όχι greekilish!

thanasiskokk
09-06-2013, 12:13
Αυτό, μου το είπε ο τεχνικός... Οχι φίλε giorikas91 δεν δουλεύει ακόμα!

imcan
11-06-2013, 01:21
Γεια σας! Έχω μια απορία, το teletext λειτουργεί στον ote tv; Επειδή το πατάω το κουμπάκι από το τηλεχειριστήριο να ανοίξει το teletext και δε μου βγάζει τίποτα... Ποιο είναι το πρόβλημα;

Όχι greekilish!

Το Teletext δουλεύει μόνο μέσω SCART στο δορυφορικό και πρέπει να πατήσεις το αντίστοιχο κουμπί στο τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης....το αντίστοιχο κουμπί στο τηλεκοντρόλ του STB δεν δουλεύει. Επίσης ο ΟΤΕ περνάει TELETEXT μόνο για τη ΝΕΤ αυτή τη στιγμή.

Στο IPTV είναι διαφορετικά τα πράγματα, το TELETEXT δουλεύει κανονικά τόσο από SCART όσο και από HDMI για όλα τα κανάλια

thanasiskokk
11-06-2013, 10:41
Δεν μπορώ να καταλάβω, πως το κουμπί του τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και η κάρτα τελετεξτ της τηλεόρασης, κάνουν το τελετεξτ να δουλεύει στον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕTV... :blink:

imcan
12-06-2013, 02:01
Μέσω του SCART περνάει το αναλογικό σήμα (audio/video/teletext) το οποίο απλά απεικονίζεται στην οθόνη της τηλεόρασης . Οπότε όταν πατάς το Teletext κουμπί στο τηλεκοντρόλ της TV αλλάζεις την αναλογική έξοδο που βγάζει ο αποκωδικοποιητής, δηλ, το STB κάνει pass-through το TELETEXT και συντονίζεσαι σε άλλο PID του καναλιού.