PDA

View Full Version : Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Χιωτης
12-04-2012, 16:32
Εμπνευστικα απο το ξεχωριστο και ομορφο νημα με τα πολυεργαλεια και σκεφτηκα να εχουμε ενα χωρο να παρουσιαζουμε διαφορα εργαλεια τα οποια θεωρουμε χρησιμα για μαστορεματα στο σπιτι και οχι μονο.

Επισης θα ηταν ενδιαφερον να προσπαθησουμε να ορισουμε τι απαρτιζει μια ιδανικη εργαλειοθηκη (αν και παντα κατι θα λειπει:) αναλογως μεγεθους: τσεπης, μικρη, μεσαια, μεγαλη, τεραστια, αυτοκινητου, μηχανης, δωματιο εργαλειοθηκη κλπ.
Ποια ειναι τα χρησιμοτερα εργαλεια που πρεπει να εχουμε, ποιο ειναι ενα top ten απο τα απαραιτητα εργαλεια σε μια βασικη εργαλειοθηκη, τι εργαλεια εχουμε, τι εργαλεια ειδαμε, τι εργαλεια θα θελαμε να εχουμε και ο,τι σχετικο με το θεμα!

Ειμαι σε μια φαση που θελω να αρχισω να ταξινομω τα εργαλεια και εξαρτηματα που εχω διασπαρτα σε διαφορους χωρους, αποθηκες, υπογεια, παταρια, ντουλαπες, τσαντες, εργαλειοθηκες, χυμα..κλπ κλπ.
Ο στοχος ειναι να δημιουργηθουν διαφορες εργαλειοθηκες απο πολυ μικρες (τσεπης) εως μεγαλες, απο υφασματινες εως πλαστικες αλλα παντα φορητες. Ο,τι βολευει τον καθενα και αναλογα την περιπτωση να επιλεγουμε.

Ετσι λοιπον, οποιαδηποτε προταση για ιδανικη 'στελεχωση' εργαλειοθηκων, καθε μεγεθους και κατασκευης ειναι ακρως ευπροσδεκτη! Οποιαδηποτε προσφορα εργαλειου δουμε και μας αρεσει σε ντοπιο ειτε ξενο μαγαζι, ας την μοιραστουμε.
Καθε ιδεα για οποιοδηποτε χρησιμο εργαλειο, ειτε απλο, ειτε βασικο, ειτε παραξενο, ειτε χρησιμο, ειτε λιγοτερο χρησιμο, ειτε..εργαλειο gadget, επισης καλοδεχουμενη!

Αλλωστε, τα (πολλα) εργαλεια κανουν τον Μαστορα! Τουλαχιστον στην δικη μου τη περιπτωση:))

Χιωτης
12-04-2012, 16:51
Να αρχισω με το τελευταιο εργαλειο που παρελαβα προσφατα. Ενα torch!

H αναγκη δημιουργηθηκε οταν κληθηκα να επισκευασω ενα παιχνιδι φιλου που απαιτουσε το ζεσταμα βελονων για να περασει μεσα απο πλαστικο και να σταθεροποιηση το σπασμενο κομματι.
Φορητο πιστολετο δεν ειχα φυσικα στην μικρη εργαλειοθηκη και παιδευομουν με αναπτηρες... Η δουλεια εγινε αλλα εψαξα για το καταλληλο εργαλειο που θα προσεθετα στην φορητη μου εργαλειοθηκη και το βρηκα.
http://www.dealextreme.com/p/large-butane-iron-melting-torch-3425?item=6

Εδω ειναι λοιπον. 9 ευρω, μια χαρα για τα λεφτα του. Ρυθμιζεται η ενταση της φλογας απο τη βαση, απ' οπου και γεμιζει. Απο την κεφαλη αλλαζεις το torch σε κανονικη φλογα αν θες.
Παιρνει πολυ βουτανιο και ειναι πολυ βολικο στο κρατημα. Για να δουλευει, πρεπει να εχεις πατημενο τον διακοπτη. Θα προτιμουσα να εχει και διακοπτη συνεχους λειτουργιας, αλλα με 9 ευρουδακια πολλα ζηταω.
Λεει οτι πιανει τους ...3000 βαθμους αλλα και 1000 να σηκωνει καλα θα ειναι. Εχει διακοπτη ασφαλειας και ερχεται σε πολυτελη κασετινα και εξτρα βαση για να στεκεται αν και στεκεται και απο μονος του.

Πορισμα: Ναι, αξιζει τα λεφτα του!

788157881478816788177881878819

Χιωτης
12-04-2012, 19:28
Εδω ειναι τα βασικα εργαλεια που νομιζω οτι χρειαζονται για τις περισσοτερες απλες περιπτωσεις. Κοπιες αυτων των εργαλειων εχω σε ολες τις εργαλειοθηκες που εχω.
Αυτα τα εχω σε ενα μικρο σακκιδιο ωμου αν χρειαστει να πεταχτω καπου με τη μηχανη η το αυτοκινητο ειτε απλως δεν βολευει να κουβαλαω τις πλαστικες.

78824

Εργαλεια που εικονιζονται

1. Σφυρι 6. Γαλλικο 11. Φακος 16. Μετρο
2. Ταναλια 7. Αλφαδι 12. Σιλικονη διαφανη 17. Μολυβι
3. Κοφτης 8. Ξυστρα 13. Μονωτικη ταινια 18. Κομματια σπαγγου/συρματος/καλωδιου
4. Πενσα 9. Πριονακι 14. Αναπτηρας 19. Κουτι με διαφορες βιδες,καρφακια κλπ
5. Καβουρας 10. Λιμα 15. Σουγιας 20. Μπλοκακι για σημειωσεις

20 τεμαχια λοιπον για τα απολυτως απαραιτητα. Tοp τοπ τεν, δεν γινεται, ειναι μυθος :))

Χιωτης
12-04-2012, 19:50
Το καινουριο μου project ειναι να φτιαξω ενα κιτ με μινιατουρες βασικων εργαλειων -που να ειναι χρηστικα βεβαια- και να χωρανε σε ενα πιο μικρο σακκιδιο.
Οταν μου ερθει το μινι σφυρι/πολυεργαλειο, το τελευταιο εργαλειο που απομενει, θα το παρουσιασω εδω! Αυτη τη βδομαδα το περιμενω, αλλα...

Στο νημα των πολυεργαλειων τα παιδια μου δωσανε την ιδεα ενος εντελως μινι κιτ. Κατι σαν την παρακατω φωτο που βρηκα στο ιντερνετ.
Τελειωνει και αυτο, περιμενω καποια μικρο εργαλεια ακομα, αλλα θα το παρουσιασω σε εκεινο το νημα.

http://i1100.photobucket.com/albums/g410/rygleason/176a6fcb.jpg

Παντελής
12-04-2012, 21:02
Παιδιά αν και το νήμα είναι λίγο εκτός της υποκατηγορίας ας παραμείνει αλλά ας μην ανοιχτούν άλλα παρόμοια αργότερα.

-bye-

kospap
12-04-2012, 21:08
μπορουμε να περιορισοτυμε στα εργαλεια φακουδικης επιστημης

Χιωτης
12-04-2012, 21:53
Παιδιά αν και το νήμα είναι λίγο εκτός της υποκατηγορίας ας παραμείνει αλλά ας μην ανοιχτούν άλλα παρόμοια αργότερα.

-bye-

Λιγο εκτος, οντως. Το φανταστηκα αλλα τουλαχιστον εργαλεια τα μεν, εργαλεια τα δε..

Να'σαι καλα ομως! :ernaehrung004:

teomav
12-04-2012, 23:02
Το καινουριο μου project ειναι να φτιαξω ενα κιτ με μινιατουρες βασικων εργαλειων -που να ειναι χρηστικα βεβαια- και να χωρανε σε ενα πιο μικρο σακκιδιο.
Οταν μου ερθει το μινι σφυρι/πολυεργαλειο, το τελευταιο εργαλειο που απομενει, θα το παρουσιασω εδω! Αυτη τη βδομαδα το περιμενω, αλλα...

Στο νημα των πολυεργαλειων τα παιδια μου δωσανε την ιδεα ενος εντελως μινι κιτ. Κατι σαν την παρακατω φωτο που βρηκα στο ιντερνετ.
Τελειωνει και αυτο, περιμενω καποια μικρο εργαλεια ακομα, αλλα θα το παρουσιασω σε εκεινο το νημα.

http://i1100.photobucket.com/albums/g410/rygleason/176a6fcb.jpg
στην φωτο βλεπω εναν surefire στην κασετινα. μιαζει με E2DL , αλλα ειναι λιγο πιο μικρος.

Χιωτης
13-04-2012, 00:27
Παντα σε καθε τσαντακι η εργαλειοθηκη, μικρη-μεγαλη, πρεπει να υπαρχει και ενας φακος, κατα προτιμηση ..Fenix, και στην παραπανω περιπτωση ο LD10 (χωρις instant-on) :)

Χιωτης
29-05-2012, 14:48
Και ενα χρησιμο εργαλειο για τα φακουδακια, το μικρομετρο (micrometer) που σε αντιθεση με το παχυμετρο (vernier caliper) μπορει να δωσει πιο ευδιακριτες μετρησεις.

Εδω για παραδειγμα ενω το manual του Fenix LD01 δινει διαμετρο κεφαλης 1.4 εκατοστα, δηλαδη14 χιλιοστα, το μικρομετρο δινει ακριβως 14.015 χιλιοστα ενω η μετρηση του παχυμετρου δειχνει κατι μεγαλυτερο απο 14 χιλιοστα.
Μιλαμε για ασημαντη διαφορα, αλλα κουβεντα να γινεται..:))

80056

Χιωτης
29-05-2012, 15:39
Μετα το μικρομετρο και το παχυμετρο, ας δουμε ενα προπολεμικο εργαλειο το οποιο θα φανει χρησιμο αν η υφασματινη θηκη ειτε το σακιδιο που κουβαλαμε το φακο μας τραυματιστει..

Εδω ειναι η λυση.

Ενα γαντι τυπου μπιλιαρδου που περνιεται απο τον αντιχειρα και το υπολοιπο χερι και εχει ενα ατσαλινο δισκο, στο υψος της εσωτερικης βασης του αντιχειρα και πιεζεις τη σακοραφα!

Το σακιδιο μετα την επεμβαση θα δειχνει πιο cool και μπαρουτοκαπνισμενο. To εργαλειο ραβει χοντρα υφασματα, δερματα μεχρι και αρνια το Πασχα.

80057

Λιβέρης Σταύρος
01-06-2012, 10:27
Χιώτη είσαι Super Gadget Man...

Χιωτης
01-06-2012, 14:33
Merci Σταυρο!
Ειναι αληθεια οτι και τα εργαλεια 'gadget', παρ'ολο που ειναι αληθινα και χρησιμα εργαλεια, με ενθουσιαζουν εξ'ισου με τα παραδοσιακα 'πεταμενα λεφτα' και λιγοτερο χρησιμα, εως αχρηστα, αληθινα gadgets :))

Χιωτης
14-06-2012, 20:39
Τελειωνει σιγα σιγα η μινι εργαλειοθηκη που βρηκε καταλληλο σπιτι στο απιστευτο Maxpedition Fatty. Το τι χωραει αυτο το τσαντακι δεν λεγεται.
Στη φωτογραφια που βλεπετε χωραει πολυ ανετα και αλλα εργαλεια. Ειναι περιπου στο 85% της χωρητικοτητας του.

Δεν ξερω τι αλλο θα βαλω, απλα οταν χρειαζεται να φτιαξω κατι, βλεπω τι λειπει και το προσθετω. Τελευταια εβαλα μια μικρη μεγγενη (κρυμμενη σε εσωτερικη θηκη) που μου χρειαστηκε για να πριονισω κατι.

Οταν με το καλο τελειωσουν οι προσθηκες θα παρουσιασω ενα ενα τα εργαλεια που περιεχει το τσαντακι. Τωρα ειναι νωρις ακομα αφου δεν εχει ολοκληρωθει. Αν νομιζετε οτι λειπει κατι χρησιμο, please let me know!

80545

80546

No_Fear
14-06-2012, 21:57
http://www.innomed.net/Images/SurgShots/Multi-NutWrench.jpg
http://www.innomed.net/Images/SurgShots/Multi-NutWrench.jpg (http://www.innomed.net/Images/SurgShots/Multi-NutWrench.jpg)

ήhttp://toolsforstagecraft.com/cres1.jpg
http://toolsforstagecraft.com/cres1.jpg

Χιωτης
15-06-2012, 01:32
Το πρωτο ειναι εξυπνο εργαλειακι για παξιμαδια.
Μεσα στο τσαντακι ομως εχω 7 εργαλεια (δεν φαινονται καλα) που κανουν γι αυτη τη δουλεια!

Λιβέρης Σταύρος
15-06-2012, 09:51
Θα ήθελα κι'εγώ να ποστάρω καμιά φωτογραφία με τα εργαλεία μου αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα συγκεντρώσω όλα! Ισως αν βρώ λίγο χρόνο να το κάνω. Λόγω εργασίας με τα ηλεκτρονικά και τις εγκαταστάσεις που κάνω σε διάφορα καταστήματα, σπίτια και αλλού, χρειάζεται να έχω τα πάντα: σφυρί, κατσαβίδια, πένσες, κόφτες, μυτοτσίμπιδα, καστάνιες, καρυδάκια, κλειδιά, πριόνι, μονωτική ταινία, θερμοσυστελλόμενα, τρυπάνια, δράπανα, θερμόκολλα, μέτρο, άλεν, φακό, κολλητήρι και κάθε λογής εργαλείο που θα μπορούσε πιθανώς να μου χρειαστεί.
Σαν ηλεκτρονικός τα πιο χρήσιμα είναι: κόφτης, κατσαβιδάκι ίσιο, κολλητήρι και μονωτική ταινία.

Χιωτης
15-06-2012, 10:28
Θα ηταν πολυ ενδιαφερον Σταυρο να ποσταρεις τα εργαλεια της δουλεια σου!

Μιας και ανεφερες τα αλεν, τα οποια και μου λειπουν απο την μινι εργαλειοθηκη, τι νομιζεις οτι ειναι τα πιο χρησιμα μεγεθη που χρησιμοποιουνται τις περισσοτερες φορες για τις κοινες δουλειες, απο την εμπειρια σου?
Για την μονωτικη ταινια, εχω στα εσωτερικα θηκακια γυρω στο 1μετρο ταινια διπλωμενη πανω σε ενα ελασμα.

Επισης, για μικροδουλειες, ποσα watt μινιμουμ πρεπει να ειναι ενα κολλητηρι για να ειναι χρησιμο? Ο στοχος μου ειναι να παρω ενα μικρο κολλητηρι/μινιατουρα αλλα να ειναι και λειτουργικο.

Λιβέρης Σταύρος
15-06-2012, 11:49
Φίλε Χιώτη τα 3, 4, 5 στα άλεν είναι τα πιο χρήσιμα και τα πιο κοινά. Αν πάρεις μία συλλογή που είναι πάμφθηνη σχετικά τα έχει όλα μέσα ή τουλάχιστον τα περισσότερα, γιατί μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν και τα μισά (π.χ 3,5mm).
Μονωτική γιατί να είναι τυλιγμένη κάπου αφού μπορείς να έχεις ένα κοινό καρουλάκι και μάλιστα πολλά μέτρα.
Ενα κοινό χρήσιμο κολλητήρι είναι 25W. Προσωπικά χρησιμοποιώ Weller αλλά δεν είναι μινιατούρα, έχει κανονικό μέγεθος.

Χιωτης
15-06-2012, 13:38
Σε ευχαριστω για την απαντηση! Εχω πολλα σετ αλλενακια, αλλα στην μινι εργαλειοθηκη θελω να βαλω μονο τα απαραιτητα αλλεν, τα πιο κοινα για την καθημερινοτητα.
Τη μονωτικη την εχω ετσι τυλιγμενη για οικονομια χωρου. Μην ξεχνας οτι προσπαθω να δημιουργησω μια μινι εργαλειοθηκη με μινιατουρες εργαλεια αλλα οσο πιο λειτουργικη γινεται.
Για το κολλητηρι φοβομουν οτι τα τοσα λιγα watt δεν θα καναν δουλεια, ουτε για μικροκολλησεις. Τωρα θα δω να παρω ενα ελαχιστου μεγεθους των 25w.

Το κολλητηρι θα πλαισιωσει την αμεσως μεγαλυτερη εργαλειοθηκη που ετοιμαζω, με μεγαλυτερα εργαλεια, αλλα παλι μικρου μεγεθους. Θα αναρτησω φωτο για συγκριση.

Χιωτης
15-06-2012, 13:52
Εδω ειναι η αμεσως μεγαλυτερη εργαλειοθηκη που ετοιμαζω.
Ειναι υφασματινη, με ιμαντα ωμου για ευκολη μεταφορα και ειναι μικροτερη απο 30 εκατοστα μηκος.
Μεγαλες και παραδοσιακες εργαλειοθηκες εχω μπολικες και ηδη γεματες:))

80555

supersonic
15-06-2012, 13:58
βρε παιδιά, θα πάτε στο survivor?

Χιωτης
15-06-2012, 14:03
Οταν η εννοια της λεξης 'χομπυ' τραβιεται απο τα μαλλια!! Για τετοια περιπτωση προκειται εδω!!

To ιδιο ισχυει και για ολους τους flashaholics με τα φακουδακια. Η χαρα ειναι ανειπωτη:))

Αλλα πλακα πλακα, και για surviving games, ετοιμοι ειμαστε :))

Λιβέρης Σταύρος
20-06-2012, 09:56
80664

Να και κάτι χρήσιμο που μου έμεινε απο τη Κυριακή των εκλογών που ήμουν εφορευτική επιτροπή.
Μια απλή σακοράφα, ένα τέλειο εργαλείο προσθαφαίρεσης O-rings.

Χιωτης
20-06-2012, 11:26
Πολυ ωραια ιδεα!
Μπραβο βρε Σταυρο, αυτη ειναι ουσιαστικα η ιδεα του νηματος!!

Χιωτης
22-06-2012, 20:19
Lidl απο Δευτερα 24/6/2012

Χρησιμοοο.. και σε καλη τιμη! Εχω, αλλα θα ηθελα και ενα spare :))

80704

jpil
23-06-2012, 00:15
Θα δουλεύει σωστά;

Μου είχε δανείσει ο θείος μου έναν αλλά βάραγε όποτε ήθελε...

Χιωτης
23-06-2012, 00:35
Δεν εχω καμμια αμφιβολια οτι θα δουλευει σωστα.

Βεβαια, πριν το χρησιμοποιησεις για δουλεια ΠΑΝΤΑ το τεσταρεις σε σημειο που ΣΙΓΟΥΡΑ ξερεις οτι περναει καλωδιο ηλεκτρικου η υπαρχει μεταλλο απο πισω.
Και το καλυτερο εργαλειο μπορει να σε προδωσει, αρα πρεπει παντα να κρατας πισινη.

Ειχα παλαιοτερα δοκιμαστικο κατσαβιδι που για καποιο λογο καηκε η λυχνια του και η παγια συνηθεια μου να το δοκιμαζω παντα σε πριζα που δουλευει νομιζω οτι με προφυλαξε απο ασχημες εξελιξεις..
Απο τοτε χρησιμοποιω δοκιμαστικα κατσαβιδια που το λαμπακι τους αναβει με τη διαφορα δυναμικου του σωματος μας.

Χιωτης
25-06-2012, 11:44
To πηρα απο το Lidl και δουλευει μια χαρα. Τσιπικη κατασκευη απο πλαστικουρα βου κατηγοριας αλλα ο μηχανισμος δουλευει οπως πρεπει. Ερχεται και με 2 μπαταριες ΑΑΑ ετοιμο για χρηση.
Πατας το ασημενιο κουμπι εχοντας ρυθμισει τον αλλο διακοπτη σε ανιχνευση ρευματος η μεταλλου και το ακουμπας στον τοιχο.
Το λαμπακι ειναι συνεχεια αναμμενο οταν εχεις το κουμπι πατημενο (δειχνωντας οτι υπαρχει αρκετη μπαταρια) και οταν περασει απο ρευμα/μεταλλο το λαμπακι αναβοσβηνει και ακους και ηχητικο σημα ταυτοχρονα. Για 6,99 αξιζει με το παραπανω.

8076080761807628076380764

Λιβέρης Σταύρος
28-06-2012, 11:36
Ένα επιτραπέζιο τριποδάκι μικροφώνου, ένα μανταλάκι μικροφώνου και ένα κομμάτι σφουγγαράκι...

80837

Μας κάνουν ένα πρώτης τάξεως flashlight stand.

80838

Χιωτης
28-06-2012, 13:35
Μιλαμε για συμπτωση!!
Μολις παρελαβα 2 τετοια μανταλακια απο DX!!!

Ειναι πολυ χρησιμα τα μανταλακια αυτα και τα αγορασα κυριως για τις φωτογραφικες μου αναγκες. Καμμια φορα χρειαζεται ενα καλο φως για να αποφυγεις τις σκιες σε φωτογραφιση στο softbox.

80839

Χιωτης
28-06-2012, 14:48
Περα απο τα μανταλακια παραπανω, παρελαβα σημερα και ενα αλλο μικροεργαλειο.

Telescopic Magnetic pick-up Tool. (Απο DealExtreme ~3Euro)

Ειναι τηλεσκοπικο στυλο, γυρω στα 15εκ. κλειστο και γυρω στα 60εκατοστα ανοιχτο, το οποιο εχει εναν ισχυρο μαγνητη στο ακρο του. Το ακρο του μπορει να στριψει 360 μοιρες οπως βλεπετε. Ειναι μπρουτζινο με επικαλυψη χρωμιο.

Αν σας εχει πεσει κατι σε παραξενο σημειο, ειτε πολυ μικρο βιδακι/παξιμαδακι στο χαλι και δεν μπορειτε να το δειτε, τοτε εδω ειναι η λυση. Σηκωνει μεχρι 1lb (450 γραμμαρια). Σηκωσε ανετα ενα σφυρι των 350 γρ. και δεν το τεσταρα αλλο.

Μπαινει και συμπληρωνει την μικρη υφασματινη εργαλειοθηκη μου Maxpedition Fatty.

Εδω βλεπουμε το εργαλειο κλειστο, και οταν σηκωνει ενα leatherman skeletool :)

80840

80841

Χιωτης
14-01-2013, 22:33
Αλυσοπριονα..αμα εχεις κηπο η κοβεις ξυλαρακια στην αυλη για τη σομπα, απλα θες.
Τα Stihl (σαν το καινουριο του σιφη) ειναι απο τις πιο αξιοπιστες μαρκες.
Εδω το γερικο σκυλι McCullogh και ενα -ουτε κρυο ουτε ζεστη- Black&Decker. Δουλευουν με ρευμα, προσοχη στη μπαλαντεζα :))

87715

ergotelis
15-01-2013, 04:34
Γειά σου Χίωτη με τα αλυσοπρίονα!Βλέπω γενικότερα μπόλικα εργαλεία!

sifis_samos
15-01-2013, 09:54
Εδω το περσινο μου καμαρι... Oleo Mac 965HD.. 60cc , 4.35Hp.. Τα χει ηδη βγαλει τα λεφτα του! Ολη μερα ΦΟΥΛ δουλεια , με στασεις μονο για ανεφοδιασμο, και δε καταλαβαινει τιποτα..

http://i279.photobucket.com/albums/kk124/sifis_samos/IMG_1206.jpg
http://i279.photobucket.com/albums/kk124/sifis_samos/IMG_1207.jpg

kospap
15-01-2013, 10:08
Γειά σου Χίωτη με τα αλυσοπρίονα!Βλέπω γενικότερα μπόλικα εργαλεία!

το ζητημα ειναι οτι πια με:Banane0:γαλωνουν και γινονται και επικινδυνα!

Χιωτης
15-01-2013, 11:10
Δεν διαφωνω. Ιδιως οταν παρεμβαινει ο νομος του Μερφυ ειτε η 'κακια στιγμη'.
Ομως γνωριζεις καλα οτι επικινδυνα ειναι εν δυναμει ολα τα εργαλεια οταν δεν τα χειριζεσαι με τον απαραιτητο σεβασμο και προσοχη. Και μιλαμε απο το πιο μικρο πολυεργαλειο μεχρι τα αλυσοπριονα.
Εδω αλλος μπορει να κοβεται ασχημα με πολυεργαλειακι που το λειτουργει λαθος και αλλος μπορει χειριζεται τορνο και πριονια 40 χρονια χωρις γρατζουνια.
Εγω προσωπικα ειμαι εως τωρα εντελως αλωβητος που σημαινει οτι ειτε προσεχω πολυ ειτε με αγαπαει ο Θεος :))

kospap
15-01-2013, 16:39
ρε συ πειραγμα ηταν....
αιντε να ριξω και ενα αλλο. Μεγαλα εργαλεια για μεγαλα παιδια!

Χιωτης
15-01-2013, 16:41
Θα ελεγα.. "μεγαλα παιχνιδια για μεγαλα παιδια" :ernaehrung004:

sifis_samos
15-01-2013, 16:52
ρε συ πειραγμα ηταν....
αιντε να ριξω και ενα αλλο. Μεγαλα εργαλεια για μεγαλα παιδια!

Ακριβως... ειδικα τα μεγαλα εργαλεια, δε θελουν ουτε μαγκιες ουτε παιχνιδακια τυπου κοιτα κοβω με το ενα χερι κτλ κτλ.. το ατυχημα ερχεται σε χρονο μηδεν..
ΑΛΛΑ με την καταληλη προσοχη, τα "παιχνιδακια" αυτα δινουν μεγαλη ικανοποιηση και ΠΟΡΩΣΗ!!..Xe xe xe...

kospap
16-01-2013, 11:02
ειδικα τα αλλυσοπριονα..θελουν προσοχη, προστατευτικο εξοπλισμο και εκπαιδευση

enduras1
16-01-2013, 11:17
Καλημερες!
Ειμαι και εγω λατρης των εργαλειων!
Στα αλυσσοπριονα χρησιμοποιουμε κλαδευτικα για τα μαστιχοδεντρα και τις ελιες στην Χιο και στην Κρητη.
Husqvarna 334T & 338XPT
Εδω μια δυο φωτο!
Παντα με προσοχη, κρανος γαντια κλπ!!!

Τωρα ζαχαρωνω ενα Husqvarna 550XP
http://imageshack.us/a/img163/4431/338334.jpg

http://imageshack.us/a/img832/558/dsc1406w.jpg

http://imageshack.us/a/img542/1533/334mr.jpg

Χιωτης
16-01-2013, 11:58
Καλως τον! Ωραιες φωτο!
Τα βενζινοκινητα ειναι αλλη κλαση, επαγγελματικα πραματα. Θελει τοσο πολυ φροντιδα ωστε δεν αξιζει για ερασιτεχνικη η μικρη χρηση.
Λαδωμα, ρυθμισεις, ακονισμα, σφιξιμο, μπουζι, φιλτρα, φρενα, συμπλεκτες, καθαρισμα..

Το μεγαλο 550 το θες επειδη λογω του σχετκα μικροτερου βαρους και καλυτερης καταναλωσης η εχει κατι καλυτερο (αυτοματισμο) απο αυτα που βλεπω στην φωτο?

Babis K.
16-01-2013, 12:02
Δεν ξέρω τι σχέση έχουν τα εργαλεία και τα αλυσσοπρίονα ;) με τουα φακούς LED αλλά, επειδή κι εγώ έχω τρέλα με τα εργαλεία, είδα φώς και μπήκα.
Υπάρχουν πολλών ειδών εργαλεία. Υπάρχουν τα φτηνά αλλά έξυπνα που σου κάνουν την καθημερινότητα εύκολη και τα χρησιμοποιείς πάρα πολύ συχνά,
υπάρχουν εργαλεία που είναι κάπως εξειδικευμένα και τα χρησιμοποιείς πιο αραιά και υπάρχουν και τα εργαλεία που τα χρειάζεσαι ελάχιστες φορές στη ζωή σου,
όταν όμως τα χρειαστείς και δεν τα έχεις... :furious3:
Ένα τέτοιο χρειάστηκα μια φορά και, όπως είναι φυσικό, δεν το είχα. Πριν λίγο καιρό όμως το αγόρασα κι απο τότε ψάχνω αφορμή, χωρίς να τα έχω καταφέρει
ακόμα :hmmmm2:, να το χρησιμοποιήσω.

http://www.youtube.com/watch?v=Xp2RRWNmvEY

chris1978
16-01-2013, 12:52
Καλημέρα
Η κάμερα ενδοσκόπησης είναι φοβερό εργαλείο πρόσφατα έτυχε να δώ σε χώρο εργασίας ένα συνεργείο Ρώσων, που έκανε ενδοσκόπηση σε υπόγειο αγωγό πετρελαίου,
οχι μόνο βρήκαν τη ρώγμη και την κατέγραψαν οπτικά σε βίντεο αλλα παρουσιασάν και θερμική απεικόνιση όλου του αγωγόυ.

Χιωτης
16-01-2013, 13:21
Ωραιο gadget, περα απο επαγγελματικο εργαλειο, αυτο το ενδοσκοπιο!
Βεβαια στο σπιτι ελαχιστες χρησεις μπορει να εχει, οπως να τσεκαρεις χαλαρα κατω απο καναπεδες, κρεββατια κλπ επιπλα, να δεις αν χρειαζεται καθαρισμα η καμιναδα, η να καταγραφεις την κατασταση των δοντιων/αυτιων :))

Τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω την προηγουμενη βδομαδα, οταν πιαστηκε ενα μικρο πουλι στον απορροφητηρα (μπηκε απο τον εξαερισμο!) και επρεπε να λυσω τον απορροφητηρα για να δω τι προβλημα υπηρχε και μπλοκαρε.
Αν ειχα αυτο το γκατζετακι, θα ελεγχα απο πανω, απο το μπουρι (οι τουρμπινες δεν φαινονται απο πανω, απο το μπουρι, ειναι πιο μεσα).

supersonic
16-01-2013, 13:27
Αλυσοπριονα..αμα εχεις κηπο η κοβεις ξυλαρακια στην αυλη για τη σομπα, απλα θες.
Τα Stihl (σαν το καινουριο του σιφη) ειναι απο τις πιο αξιοπιστες μαρκες.
Εδω το γερικο σκυλι McCullogh και ενα -ουτε κρυο ουτε ζεστη- Black&Decker. Δουλευουν με ρευμα, προσοχη στη μπαλαντεζα :))

87715

κινητό έχεις?
αν όχι, να σου προτείνω μια καλή σύνδεση
(ίσως να σου τύχει και κανα τυχερό....):grinning-smiley-043

supersonic
16-01-2013, 13:31
Ένα τέτοιο χρειάστηκα μια φορά και, όπως είναι φυσικό, δεν το είχα. Πριν λίγο καιρό όμως το αγόρασα κι απο τότε ψάχνω αφορμή, χωρίς να τα έχω καταφέρει
ακόμα :hmmmm2:, να το χρησιμοποιήσω.

http://www.youtube.com/watch?v=Xp2RRWNmvEY

ίσως.....:grandpa:

μπααα...δεν νομίζω:grinning-smiley-043

enduras1
16-01-2013, 13:59
Γεια σου Χιωτη!

Ειμαστε και πατριωτες δλδ? Ειμαι απο το Πυργι.

Το μεγαλο το θελω επειδη ειναι περισσοτερα αλογα για πιο ξεκουραστες δουλειες σε ριψη δεντρων και κοπη καυσοξυλων.
Οχι οτι το 338 δε τα καταφερνει απλα δε θελω να το παιδευω.
Αυτα που εχω ειναι κλαδευτηκα δλδ εχουν λαβη "Τ" και εμφαση στο χαμηλο βαρος.

http://img5.blogs.yahoo.co.jp/ybi/1/4d/71/yk4781a/folder/345167/img_345167_7999614_0
Οσο για την χρηση των βενζινοκινητων αν τα προσεχεις ελαχιστα δλδ αφαιρεση ολης της βενζινης πριν την αποθηκευση και ενα καλο μπουζακι δε θα ζητησουν τιποτε και θα σου χαρισουν χαμογελα!
Προυποθεση να ειναι επωνυμα εργαλεια παντα!

Χιωτης
16-01-2013, 14:09
κινητό έχεις?
αν όχι, να σου προτείνω μια καλή σύνδεση
(ίσως να σου τύχει και κανα τυχερό....):grinning-smiley-043

Πως δεν εχω. Απο τα καλυτερα και (αξιο)πιστοτερα :)
http://wirelesswatch.jp/image_library/Super_Advanced_Mobile.jpg

Babis K.
16-01-2013, 14:18
ίσως.....:grandpa:

μπααα...δεν νομίζω:grinning-smiley-043

Άμα σου τύχει κανένα έκτακτο σφύρα... :grandpa:

Εγώ πάντως προσπαθούσα να περάσω ένα καλώδιο, απ΄την κονσόλα του φουσκωτού πίσω στον καθρέφτη. Έφαγα 3 ώρες, αμέτρητα γαμοσταυρίδια και σμπαραλιασμένα νεύρα χωρίς να τα καταφέρω. Με την κάμερα ήταν δουλειά 3 λεπτών.
Τώρα θα μου πείς οτι πιθανώς να μην την ξαναχρειαστώ ποτέ. Εντάξει, σύμφωνοι αλλά τώρα αισθάνομαι πιο ήσυχος... :p

supersonic
16-01-2013, 14:22
Άμα σου τύχει κανένα έκτακτο σφύρα... :grandpa:

Εγώ πάντως προσπαθούσα να περάσω ένα καλώδιο, απ΄την κονσόλα του φουσκωτού πίσω στον καθρέφτη. Έφαγα 3 ώρες, αμέτρητα γαμοσταυρίδια και σμπαραλιασμένα νεύρα χωρίς να τα καταφέρω. Με την κάμερα ήταν δουλειά 3 λεπτών.
Τώρα θα μου πείς οτι πιθανώς να μην την ξαναχρειαστώ ποτέ. Εντάξει, σύμφωνοι αλλά τώρα αισθάνομαι πιο ήσυχος... :p

εεε
έχουμε και μια ηλικία Μπάμπη μου. Αχρείαστο νάναι:flipout:

καλά βρε, έβλεπες στο σκάφος με το μαντζαφλέρι.
το χέρι πως το έβαλες?

Babis K.
16-01-2013, 14:43
εεε
έχουμε και μια ηλικία Μπάμπη μου. Αχρείαστο νάναι:flipout:

Μήτσο, επειδή όπως λές είμαστε ίδια ΕΣΣΟ,:grinning-smiley-043 τι εννοείς όταν λές "αχρείαστο νάναι"; Κάνουν και κολονοσκόπηση μ΄αυτό; :flipout:

supersonic
16-01-2013, 14:46
Μήτσο, επειδή όπως λές είμαστε ίδια ΕΣΣΟ,:grinning-smiley-043 τι εννοείς όταν λές "αχρείαστο νάναι"; Κάνουν και κολονοσκόπηση μ΄αυτό; :flipout:

....εξαρτάται από την ....κεφαλή!:grinning-smiley-043

sifis_samos
16-01-2013, 17:04
Καλα βρε Μπαμπη..και συ πηρες Dewalt?..ποσα εσκασες??..καλο παντως εργαλετο..δε λεω.. κανεις και ασυρματη κολονοσκοπηση..

Χιωτης
16-01-2013, 19:01
Γεια σου Χιωτη!

Ειμαστε και πατριωτες δλδ? Ειμαι απο το Πυργι.

Το μεγαλο το θελω επειδη ειναι περισσοτερα αλογα για πιο ξεκουραστες δουλειες σε ριψη δεντρων και κοπη καυσοξυλων.
Οχι οτι το 338 δε τα καταφερνει απλα δε θελω να το παιδευω.
Αυτα που εχω ειναι κλαδευτηκα δλδ εχουν λαβη "Τ" και εμφαση στο χαμηλο βαρος.

http://img5.blogs.yahoo.co.jp/ybi/1/4d/71/yk4781a/folder/345167/img_345167_7999614_0
Οσο για την χρηση των βενζινοκινητων αν τα προσεχεις ελαχιστα δλδ αφαιρεση ολης της βενζινης πριν την αποθηκευση και ενα καλο μπουζακι δε θα ζητησουν τιποτε και θα σου χαρισουν χαμογελα!
Προυποθεση να ειναι επωνυμα εργαλεια παντα!

Καταλαβα, για την ισχυ το θες αλλα θα εχει και αλλα καλουδια.
Για το βενζινοκινητο, οντως ελαχιστα το προσεχω αλλα ολο προβληματα ειναι. Σιγουρα επειδη δεν το χρησιμοποιω συχνα παρα μονο αν δεν φτανει η μπαλαντεζα.
Ποτε εχει βουλωσει η παροχη του λαδιου, ποτε εχει ξεθυμανει/τελειωσει η βενζινα, ποτε βγαινει η αλυσιδα, ποτε δεν παιρνει μπροστα και αντε φτιαξε,σφιξε ρυθμισε, ασε..

Πατριωτες ειμαστε, απο τα βορειοχωρα μερια, απεναντι απο την Εγνουσα :-)

Χιωτης
16-01-2013, 19:34
Αν ολα τα πριονια ειχαν τετοιο μεταλλο και δοντια..!!

87811

Babis K.
16-01-2013, 20:08
Καλα βρε Μπαμπη..και συ πηρες Dewalt?..ποσα εσκασες??..καλο παντως εργαλετο..δε λεω.. κανεις και ασυρματη κολονοσκοπηση..

Μπά, δεν είναι και πάρα πολλά... (φτηνότερο απο ένα καλό αλυσσοπρίονο :laugh:) Κοντά στα 200 πήγε το μαλί...
Όλα μου τα εργαλεία προσπαθώ να είναι καλά... Σχεδόν όλα Makita (Hilti ήθελα αλλά ξέφευγαν πολύ). Αν ψάξεις λίγο, κυρίως παραεισαγωγές και σε στοκ, δεν είναι ανάγκη να πάρεις το τελευταίο μοντέλο, βρίσκεις πολύ καλές τιμές.
Με Black and Decker και Bosh έχω φάει και πολλές φόλες. Τελευταία αυτή εδώ που πήρα τα Χριστούγεννα:

http://www.londontools.co.uk/images/P/Bosch_Keo_3.jpg

Το ήθελα για κλαδέματα κι επειδή είχα μια τενοντίτηδα, είπα να αποφύγω το αλυσσοπρίονο που είναι βαρύ. Την πάτησα όμως γιατί θες 3 φορτήσεις για κάθε δέντρο, εκτός αν μιλάμε για κλαδάκια των 2 πόντων πάχος.
Βέβαια δεν φταίει το εργαλείο, εγώ φταίω που πίστεωα οτι μπορώ να κάνω σοβαρή δουλειά με εργαλείο 10.8 V.

enduras1
16-01-2013, 23:25
Φιλε Χιωτη μακαρι!!!
Εχω ενα Leatherman που ριχνει και πευκο!!!

Μπραβο ρε Μπαμπη πηρες το ΚΕΟ!!!

Σκεφτομουν να το παρω και εγω για τον παππου μου που κλαδευει το αμπελι!

Απο αυτονομια πως παει????

sifis_samos
16-01-2013, 23:28
Μπαμπη τι δεντρακια κλαδευεις? πολλα η λιγα του κηπου?..το stihl-ακι που πηρα ειναι τρελο εργαλειο.. ακομα δε το πιστευω το ποσο παναλαφρο και βολικο ειναι για κλαδεματα ελιας και για κοψιμο καυσοξυλων για το σπιτι...

Babis K.
17-01-2013, 11:31
Μπραβο ρε Μπαμπη πηρες το ΚΕΟ!!!

Σκεφτομουν να το παρω και εγω για τον παππου μου που κλαδευει το αμπελι!

Απο αυτονομια πως παει????

Δεν ξέρω πόσο αυτονομία έχει, δεν το έχω δουλέψει. Πήγα στο χωριό τα Χριστούγεννα και ξεκίνησα να κλαδεύω μια μουριά. Όταν το κλαδί (4 cm περίπου) έγειρε και μάγκωσε τη λεπίδα το πριόνι φράκαρε, δεν είχε δύναμη να το κόψει, έπρεπε με το ένα χέρι να κρατάω το κλαδί όρθιο και με την άλλη να κόβω.
Το παράτησα κι έκανα τη δουλειά μου με το αλυσσοπρίονο.

Μπαμπη τι δεντρακια κλαδευεις? πολλα η λιγα του κηπου?..το stihl-ακι που πηρα ειναι τρελο εργαλειο.. ακομα δε το πιστευω το ποσο παναλαφρο και βολικο ειναι για κλαδεματα ελιας και για κοψιμο καυσοξυλων για το σπιτι...

Σήφη κλαδεύω 2-3 μουριές τα παρτέρια μου και μερικές ελιές, όχι σπουδαία πράγματα. Το ΚΕΟ όμως είναι για πιό ελαφριές δουλειές, για αμπέλι πχ θα είναι μια χαρά.

Geoha
17-01-2013, 11:36
Ισως άσχετο σχετικό αλλά μπορείτε να προτείνετε ενα καλό δραπανοκατσάβιδο για γενική χρήση ;
Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το κόστος (ενταξει στα πλαίσια του λογικού) αρκεί να κάνει την δουλειά του πολύ καλά.

Χιωτης
17-01-2013, 12:02
Να ειναι επαναφορτιζομενο η ρευματος? Το θελεις για απλες δουλειες σπιτιου, πχ. να βαζεις κανα ουπα στον τοιχο? Η να τρυπας μπετον?

Babis K.
17-01-2013, 12:30
Ισως άσχετο σχετικό αλλά μπορείτε να προτείνετε ενα καλό δραπανοκατσάβιδο για γενική χρήση ;
Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το κόστος (ενταξει στα πλαίσια του λογικού) αρκεί να κάνει την δουλειά του πολύ καλά.

Εγώ έχω αυτό το ηλεκτρικό (Makita HR 2470)

http://www.rr-naradi.cz/images/produkty/obr/makita-hr-2470-t-2.jpg

κι αυτό το επαναφορτιζόμενο (MAKITA BHP453RFTK).

http://www.stereotiki.gr/store/images/detailed_images/makita_bhp_453_RFTK.jpg

Μέχρι στιγμής απόλυτα ευχαριστημένος.

Geoha
17-01-2013, 13:21
Να ειναι επαναφορτιζομενο η ρευματος? Το θελεις για απλες δουλειες σπιτιου, πχ. να βαζεις κανα ουπα στον τοιχο? Η να τρυπας μπετον?

Κυριως για το σπιτι αλλά να αντέχει και κατι περισσότερο. Θα προτιμούσα επαναφορτιζόμενο με λιθιου μπαταρίες

Το Makita που έβαλε ο Babis (MAKITA BHP453RFTK) μου φαινεται ενδιαφέρον αν και ακριβούτσικο ..

Babis K.
17-01-2013, 13:55
Το Makita που έβαλε ο Babis (MAKITA BHP453RFTK) μου φαινεται ενδιαφέρον αν και ακριβούτσικο ..

Ακριβό είναι... Σίγουρα. Με τα 10-βολτα και τα 12-βολτα όμως κάποια στιγμή κολώνεις, καλά είναι για ψιλο-μεσαίες δουλειές αλλά στα δύσκολα ζορίζονται.
Αυτό το παίρνεις - ελπίζω - σχεδόν για μια ζωή.

Τώρα κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Αυτά τα 2 γκρί πραματάκια που φαίνονται στο κέντρο αριστερά της θήκης που μοιάζουν σαν δαχτυλίθρες νομίζω είναι για να στηρίζεται η βίδα στη μύτη του κατσαβιδιού. Τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μας πεί πως ακριβώς δουλεύει;

enduras1
17-01-2013, 13:57
Τα δικα μου Dewalt:
(Και γ@μω τα εργαλεια!!!)

Δραπανοκατσάβιδo DEWALT DCD 926L2 XRP Li-ION

http://i.ebayimg.com/t/New-DeWalt-DC926-18V-1-2-Cordless-Hammer-Drill-Driver-/00/s/MTIwMFgxNjAw/$(KGrHqZ,!h!FBj(Mkg)SBQiyc)4RPg~~60_35.JPG

DC732KL 14.4V 13χιλ. NANO Li-Ion Κόμπακτ Δραπανοκατσάβιδο

http://i.ebayimg.com/t/DeWALT-DC732KL-DC732-14-4v-Lithium-Li-ion-Nano-Cordless-Drill-Driver-/00/s/Njk1WDgyOA==/$(KGrHqN,!ikE7Cp3Oq2lBPS2GgDwMQ~~60_1.JPG

Δισκοπρίονο Dewalt DC390N 18V

http://www.angliatoolcentre.co.uk/uploads/images/products/product_8393_large.jpg

Πιστολέτο SDS-Plus D25324K

http://toolsandmore.us/images/products/detail/D25324K.jpg

jpil
17-01-2013, 16:09
Κυριως για το σπιτι αλλά να αντέχει και κατι περισσότερο. Θα προτιμούσα επαναφορτιζόμενο με λιθιου μπαταρίες

Αν το θέλεις για το σπίτι μόνο μην πάριες επαναφορτιόμενο, θα το μετανιώσεις.

Αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς και δεύτερη μπαταρία και κάθε τόσο θα θέλεις φόρτιση της μπαταρίας γιατί δεν θα έχει δύναμη κτλ.

Πάρε ένα ρεύματος και θα με θυμηθείς.

Χιωτης
17-01-2013, 17:05
Ακριβό είναι... Σίγουρα. Με τα 10-βολτα και τα 12-βολτα όμως κάποια στιγμή κολώνεις, καλά είναι για ψιλο-μεσαίες δουλειές αλλά στα δύσκολα ζορίζονται.
Αυτό το παίρνεις - ελπίζω - σχεδόν για μια ζωή.

Τώρα κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Αυτά τα 2 γκρί πραματάκια που φαίνονται στο κέντρο αριστερά της θήκης που μοιάζουν σαν δαχτυλίθρες νομίζω είναι για να στηρίζεται η βίδα στη μύτη του κατσαβιδιού. Τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μας πεί πως ακριβώς δουλεύει;

Tα Makita ειναι κορυφαια επαγγελματικα εργαλεια. Για το σπιτι, για ελαχιστη χρηση, χαραμιζονται δυστυχως.

Αυτα τα 2 γκρι πραματακια που λες, μου φαινεται οτι ειναι οδηγοι για βιδες (screw holders). Για δες, εχει νοημα?

Babis K.
17-01-2013, 17:14
Tα Makita ειναι κορυφαια επαγγελματικα εργαλεια. Για το σπιτι, για ελαχιστη χρηση, χαραμιζονται δυστυχως.

Σωστό είναι αυτό... Αλλά άμα γουστάρεις κάτι δεν παίρνεις ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι, παίρνεις το καλύτερο στα μέτρα των οικονομικών δυνατοτήτων σου. Μακάρι να μπορούσα να δώσω παραπάνω και να πάρω HILTI... :D
Τρομερά μηχανήματα επίσης (απο προσωπική εμπειρία) τα Metabo.

Αυτα τα 2 γκρι πραματακια που λες, μου φαινεται οτι ειναι οδηγοι για βιδες (screw holders). Για δες, εχει νοημα?

Αυτό ακριβώς είναι αλλά δεν ξέρω πως δουλεύει. Έχει ένα μεταλικό πραγματάκι μέσα και δεν μπορώ να καταλάβω μπαίνει η βίδα και πως η μύτη.

Χιωτης
17-01-2013, 17:47

Οκ, για το σπιτι.
Για να αντεχει περισσοτερο απλα πας σε ρευματος...οποιοδηποτε επωνυμη μαρκα ειναι μια χαρα.

Για επαναφορτιζομενο, πας οπωσδηποτε σε μπαταρια λιθιου. 10-12-14-18-32volt, oσο ανεβαινεις τοσο ακριβοτερα αλλα τοσο και μεγαλυτερη η ισχυ του εργαλειου. Προσεξε ομως, περισσοτερη ισχυ οχι περισσοτερη ωρα δουλειας.
Αν εχεις ενα Δ/Κ με 18v and 1500mah battery και ενα με 10.2v/1500μαω, θα δουλεψουν περιπου τον ιδιο χρονο. Απλως το ενα θα μπορει να τρυπησει μπετον ευκολοτερα, το αλλο δυσκολοτερα. Για τοιχο/πλακακι και τα δυο ειναι οκ.

Στα επαναφορτιζομενα λιθιου, η μπαταρια ειναι το Α και το Ω. Η κατασκευη/μοτερ ερχεται σε δευτερη μοιρα. Μιλαμε για ερασιτεχνικη χρηση βεβαια.
Προσωπικα θα σου προτεινα το Parkside του lidl επειδη ειναι το φτηνοτερο επωνυμο της αγορας, εχει 3 χρονια αληθινης εγγυησης και η μπαταρια του με εχει εκπληξει!!

Δεν θυμαμαι τη χαμηλη τιμη, θυμαμαι ομως οτι μου εβγαλε αριστα δουλεια σε μπανιο οπου επρεπε να τρυπησω χοντρα πλακακια (4 τρυπες) για να βαλω ουπα και βιδες για να στηριξω ενα επιπλο. Ζοριστηκε στα νορμαλ πλαισια αλλα ανταποκριθηκε. Σημειωνω οτι ηταν η δευτερη φορα που το χρησιμοποιουσα. Ακομα δεν το εχω φορτισει, το χρησιμοποιω ακομα οπως το πηρα απο το Lidl..εδω και καποιους μηνες. Ειναι 10.2V με 1300μα μπαταρια λιθιου.

Σημειωτεον, οτι τον τελευταιο χρονο εχω αγορασει ολα τα Parkside του Lidl (ακομα και την σπαθοσεγα:) διοτι απο τοτε που πρωτοαγορασα ενα επαναφορτιζομενο κατσαβιδι λιθιου, διαπιστωσα οτι ειναι το best value for money στην πιατσα. Ασε την 3χρονη εγγυηση. Παντως οι μπαταριες των επαναφορτιζομενων εργαλειων της parkside ειναι ολα τα λεφτα.

Χιωτης
17-01-2013, 17:55
Σωστό είναι αυτό... Αλλά άμα γουστάρεις κάτι δεν παίρνεις ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι, παίρνεις το καλύτερο στα μέτρα των οικονομικών δυνατοτήτων σου. Μακάρι να μπορούσα να δώσω παραπάνω και να πάρω HILTI... :D
Τρομερά μηχανήματα επίσης (απο προσωπική εμπειρία) τα Metabo.

Αυτό ακριβώς είναι αλλά δεν ξέρω πως δουλεύει. Έχει ένα μεταλικό πραγματάκι μέσα και δεν μπορώ να καταλάβω μπαίνει η βίδα και πως η μύτη.

χε,χε..ετσι ειναι, αμα εχεις βιτσιο με εργαλεια δεν κολλας ουτε στην τιμη ουτε στο ποσα ιδια εργαλεια εχεις. Μιλουσα ομως αναφορικα με τον φιλο που θελει ενα απλο δραπανο για το σπιτι.

Σε αυτο που εχω εγω, το στενο μερος παει προς το τρυπανι. Η κεφαλη της βιδας εισαγεται απο το πλατυ μερος μεχρι να βρει αντισταση στο στενο μερος του holder.

Babis K.
17-01-2013, 18:17
χε,χε..ετσι ειναι, αμα εχεις βιτσιο με εργαλεια δεν κολλας ουτε στην τιμη ουτε στο ποσα ιδια εργαλεια εχεις. Μιλουσα ομως αναφορικα με τον φιλο που θελει ενα απλο δραπανο για το σπιτι.

Σε αυτο που εχω εγω, το στενο μερος παει προς το τρυπανι. Η κεφαλη της βιδας εισαγεται απο το πλατυ μερος μεχρι να βρει αντισταση στο στενο μερος του holder.

Θα το δοκιμάσω. :a0210: Λογικά όλα με τον ίδιο τρόπο θα δουλεύουν.

Geoha
17-01-2013, 18:22
Ευχαριστώ παιδιά.. Θα τα κοιτάξω και θα επανέλθω..

sifis_samos
17-01-2013, 18:41
Δραπανο για το σπιτι, θεωρω οτι ενα οποιοδηποτε μικρο πνευματικο πιστολετο επωνυμο, θα ναι μια χαρα. Πχ: makita hr1830 .. ΔΕΝ χρειαζεσαι κατι ποιο δυνατο. Απλα εχε υποψιν οτι αυτα εχουν υποδοχη τρυπανιων sds. Δε παιρνουν κοινα τρυπανια. Δε σε χαλαει βεβαια, ισα ισα που ειναι πολυ ποιο πρακτικα. Θεωρω οτι τα πνευματικα σξιζουν ΠΑΡΑ πολυ συγκριτικα με απλα κρουστικα δραπανα.

Φτηνο επαναφορτιζομενο κρουστικο ΜΗΝ παρεις.

sifis_samos
17-01-2013, 18:51
Αν η χρηση βεβαια ειναι μια τρυπα τον χρονο, ακομα και το φθηνοτερο πνευματικο παει τσαμπα (που λεει ο λογος. Εκτος και αν καποιος απλα δεν μπορει να δωσει 120-140ε γιατι αλλιως τα πνευματικα ειναι ονειρο) Εκει για τελειωσ απλες λυσεις ενα κοινο επωνυμο κρουστικο 500-600watt των 40-50ευρω ειναι μια χαρα.

Χιωτης
17-01-2013, 20:20
Δεν μπορω να μην αναφερω το πρωτο μου επαναφορτιζομενο δραπανοκατσαβιδο (πανω απο 10 χρονια το εχω) ενα Makita 9.6v με μπαταριες καδμιου οι οποιες, παρακαλω, δουλευουν ΑΡΙΣΤΑ εως σημερα!!!
Πιστευω οτι ειναι το τελειο παραδειγμα του 'οτι πληρωνεις παιρνεις'. Ειλικρινα παιδια, τυφλα να'χουν οι μπαταριες λιθιου μπροστα στις μπαταριες καδμιου της Makita.

87864

sifis_samos
17-01-2013, 23:10
Χα..Αυτο ακριβως εχει ο Γαμπρος μου!! 9-10 χρονια και ακομα λειτουργει αψογα!!..μονο κακο οτι δεν εχει ρυθμιζομενες στροφες, αλλα απο λειτουργια σκιζει!

Χιωτης
18-01-2013, 16:25
Χα..Αυτο ακριβως εχει ο Γαμπρος μου!! 9-10 χρονια και ακομα λειτουργει αψογα!!..μονο κακο οτι δεν εχει ρυθμιζομενες στροφες, αλλα απο λειτουργια σκιζει!

E, πως δεν εχει! Το γραφει και πανω του, αμα δεις τη φωτο :))

kospap
20-01-2013, 20:39
χιωτη, αυτος μου φαινεται σε κοντραρει στα ισια

http://www.youtube.com/watch?v=zaZ-d4vIoVs

Χιωτης
20-01-2013, 21:00
No Sir, i don't think so!

88004

Και μην ανοιξω και τις εσωτερικες τσεπες..:))

kospap
20-01-2013, 21:14
εγω βλεπω ακομα κενο χωρο στο δικο σου....:firstprize:

Χιωτης
20-01-2013, 21:16
Αυτη ειναι καλοκαιρινη φωτο. Τωρα εχει γεμισει κι αλλο και ειναι στο 90%.. ειναι απιστευτο τι μπορει να παρει αυτο το Maxpedition fatty!!!:grinning-smiley-043

kospap
20-01-2013, 21:59
φωτο, ή δεν εγινε! :Banane0:

Χιωτης
20-01-2013, 22:13
Αυριο με το χαραμα! Θελω φυσικο φωτισμο για να λαμψουν τα ατσαλια και τα τιτανια :violent-smiley-030:

sifis_samos
20-01-2013, 23:56
Αυτο το μινι λοσταρακι απο που φιλε; Αντεχουν καθολου η ειναι της πλακας;

Χιωτης
21-01-2013, 00:33
Το λοσταρακι ειναι απο αυτα που παραγγελλει ο αμερικανικος στρατος..ειναι αστερι, κραμα τιτανιου 90%, αν σου λεει κατι αυτο :))

o τυπος που το αγορασα εκλεισε αλλα αν γραψεις στο ebay pocket/mini pry bar θα σου βγαλει παρομοια.

http://www.countycomm.com/titaniumwidgy.html

kospap
21-01-2013, 10:48
εκλεισε ο endoftimersreport?

Χιωτης
21-01-2013, 11:59
Δεν γραφει. Παταω το λινκ που αναφερεται στο προιον που αγορασα (στο ebay buying history) και δεν βγαζει πλεον κανενα προιον απο τον συγκεκριμενο πωλητη. Μονο τα στατιστικα του εχει. Μαλλον αδρανης ειναι, δεν εχει κλεισει το account.

Babis K.
21-01-2013, 12:06
Απ΄τα εργαλεία που θα το χρειστείς 2-3 φορές... Αν δεν το έχεις όμως...
Όποιος ασχολείται με φουσκωτά και εξωλέμβιες θα ξέρει οτι αν σου χαλάσει το Trim ο μόνος τρόπος να σηκώσεις τη μηχανή είναι να ξεβιδώσεις μια πλαϊνή βίδα στη βάση της μηχανής ώστε να σου επιτρέψει το υδραυλικό σύστημα να σηκώσεις τη μηχανή με τα χέρια. Αντε τώρα να ξεβιδώσεις με νορμάλ κατσαβίδι βίδα που δεν έχει ξεβιδώσει ποτέ κι έχει κολλήσει κι' απ το αλάτι. Κι όλα αυτά μέσα στη θάλασσα με καιρό. Κόλαση.
Μια φορά μου έτυχε κι αν δεν το είχα μαζί μου (εντελώς τυχαία) δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν...

http://i.ebayimg.com/t/FACOM-IMPACT-DRIVER-WITH-IMPACT-BIT-SET-WITH-NS-260A-DRIVER-CASE-/00/s/NDIyWDYwMA==/$(KGrHqRHJCgE8fjuOpMTBPJ9tMRSl!~~60_35.JPG

supersonic
21-01-2013, 12:33
ρε συ Μπάμπη
πριν που είπες για τενοντίτιδα.
μπορούσες δηλαδή με την τενοντίτιδα να δουλέψεις το πριονάκι που μας έδειξες?
εγώ όταν είχα πάθει ούτε σφυρί δεν μπορούσα να στρίψω

kospap
21-01-2013, 12:34
χιώτης φαινετια οτι δουλευει
http://www.endtimesreport.com/survival_shop.html

Babis K.
21-01-2013, 12:45
ρε συ Μπάμπη
πριν που είπες για τενοντίτιδα.
μπορούσες δηλαδή με την τενοντίτιδα να δουλέψεις το πριονάκι που μας έδειξες?
εγώ όταν είχα πάθει ούτε σφυρί δεν μπορούσα να στρίψω

Πονούσα Μήτσο αλλά δοκίμασα... Ευτυχώς έκοψα μόνο δυο κλαδια -μετά ζήτησα τη βοήθεια του κοινού (τον αδερφό μου;)) - αλλά κι αυτό πολύ ήταν.
Τις επόμενες 20 μέρες ήμουν με ελαστικό επίδεσμο όλη μέρα, ακόμα και τώρα όμως, αν και το προσέχω όσο μπορώ, ψιλοπονάω.

Χιωτης
21-01-2013, 13:13
χιώτης φαινετια οτι δουλευει
http://www.endtimesreport.com/survival_shop.html

Απο ebay ομως αγορασα το crow bar.
Ισως να μην ηταν ο ιδιος αν και τα προιοντα του ηταν ολα παρομοια. 4" Pocket Pry-Bar. Government Contract. http://myworld.ebay.com/svpsupply/&_trksid=p3984.m1439.l2754

Αλλα στο λινκ που δινεις βρισκεις το απιθανο μπρουτζινο Matarac AAA!!
http://www.endtimesreport.com/survival_shop_files/AAACopper2.jpg

Χιωτης
21-01-2013, 13:53
Απ΄τα εργαλεία που θα το χρειστείς 2-3 φορές... Αν δεν το έχεις όμως...
Όποιος ασχολείται με φουσκωτά και εξωλέμβιες θα ξέρει οτι αν σου χαλάσει το Trim ο μόνος τρόπος να σηκώσεις τη μηχανή είναι να ξεβιδώσεις μια πλαϊνή βίδα στη βάση της μηχανής ώστε να σου επιτρέψει το υδραυλικό σύστημα να σηκώσεις τη μηχανή με τα χέρια. Αντε τώρα να ξεβιδώσεις με νορμάλ κατσαβίδι βίδα που δεν έχει ξεβιδώσει ποτέ κι έχει κολλήσει κι' απ το αλάτι. Κι όλα αυτά μέσα στη θάλασσα με καιρό. Κόλαση.
Μια φορά μου έτυχε κι αν δεν το είχα μαζί μου (εντελώς τυχαία) δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν...

http://i.ebayimg.com/t/FACOM-IMPACT-DRIVER-WITH-IMPACT-BIT-SET-WITH-NS-260A-DRIVER-CASE-/00/s/NDIyWDYwMA==/$(KGrHqRHJCgE8fjuOpMTBPJ9tMRSl!~~60_35.JPG

Χτυπητο κατσαβιδι! Μπραβο!
Οντως, εξαιρετικα χρησιμο για ολες τις πολυκαιρεμενες, σκουριασμενες, κολλημενες βιδες, ανεξαιρετως.
Πρεπει να υπαρχει σε καθε νοικοκυριο που ειναι κοντα στη θαλασσα. Η αρμυρα καταστρεφει σχεδον τα παντα και φυσικα τις βιδες.

Στα καραβια εχουν καμμια δεκαρια σετακια απο δαυτα..
Και κατι που μου ειπαν σοφοι γεροντες σχετικα με βιδες..Οταν βιδωνεις βιδα απο ανοξειδωτο ατσαλι, πρεπει και το κατσαβιδι να ειναι αντιστοιχης ποιοτητας γιατι αλλιως τα ρινισματα που αφηνει το κατσαβιδι διαβρωνουν με το χρονο τη βιδα.

f2gnikos
22-01-2013, 12:43
Για να μην το βαζω στο "τι παρελαβα σημερα" το βαζω εδω που ειναι πιο καταλληλο νομιζω.
Λοιπον ειχα παραγγειλει απο amazon uk και ηρθε σημερα με τις προσφορες που εκανε κατα την διαρκεια των Χριστουγεννων το Bosch PSR 18 Li-2 απο την ολοκαινουρια σειρα της Bosch με 18 βολτη μπαταρια Li.
Μου κοστισε 69.99 Λιρες δηλαδη περιπου 85 Ευρω με την τοτε ισοτιμια ενω στο skroutz εχει http://www.skroutz.gr/s/339330/Bosch-PSR-18-LI-2.html?keyphrase=Bosch+PSR+18+Li-2
φτηνοτερη τιμη 155 Ευρω συν εξοδα αποστολης!
Καθολου ασχημα θα ελεγα.
http://img829.imageshack.us/img829/3918/5copyk.jpg
http://img171.imageshack.us/img171/9729/6copyd.jpg
http://img7.imageshack.us/img7/7186/7copyw.jpg
http://img819.imageshack.us/img819/2185/8copye.jpg

Χιωτης
22-01-2013, 14:39
Καλο και δυνατο εργαλειο και αν δε σε ενοχλει το βαρος/ογκος σε συγκεκριμενες εργασιες ψηλα, τοτε ειναι μια χαρα.
Εγω ειχα στο ματι παλαιοτερα το απαιχτο 10βολτο της Bosch το οποιο ζυγιζει κατω απο 1 κιλο αλλα τελικα προτιμησα το parkside του Lidl...!!

Geoha
23-01-2013, 11:06
Σχετικό - άσχετο, άριο έχει το Lidl προσφορές σε λαμπτήρες (αλογόνου & LED) & εργαλεία Parkside χαρακτικής..

enduras1
23-01-2013, 11:11
Και του Lidl ειναι καλο πατριωτη αλλα το GSR της Bosch απλα τα σπαει για το μεγεθος του.

Εχω δυο και ειναι εργαλειαρες!!!!

Τα συνιστω ανεπιφυλακτα!!!

http://images.toolstop.co.uk/product/GSR-10.8-2-Li.jpg

Geoha
23-01-2013, 11:18
Σίγουρα είναι..
Αν δεν τα χώσω για το Makita, μάλλον θα πάρω το Bosch PSR18 V που αναφέρει ο f2gnikos παραπάνω.. Νομιζω οτι με καλύπτει μια χαρά

Χιωτης
23-01-2013, 11:42
Και του Lidl ειναι καλο πατριωτη αλλα το GSR της Bosch απλα τα σπαει για το μεγεθος του.

Εχω δυο και ειναι εργαλειαρες!!!!

Τα συνιστω ανεπιφυλακτα!!!

http://images.toolstop.co.uk/product/GSR-10.8-2-Li.jpg

Μπραβο φιλε πατριωτη! Εσυ ξερεις πολυ καλα τι και γιατι το αγοραζεις!

Ναι, ειναι απαιχτο το μικρο bosch, το γνωριζω καλα, αλλα για μαστορεματα στο σπιτι, το parkside του lidl ειναι μια χαρα και σε κλασμα της τιμης του αλλου! Και η τριχρονη εγγυηση ειναι κορυφαια!!!

Χιωτης
23-01-2013, 11:46
Σχετικό - άσχετο, άριο έχει το Lidl προσφορές σε λαμπτήρες (αλογόνου & LED) & εργαλεία Parkside χαρακτικής..

Καθολου μα καθολου ασχετο!!

Πολυ καλα εκανες και το σημειωνεις. Και καποια εργαλεια, τωρα τελευταια τα βγαζει (και μαλιστα βελτιωμενες εκδοσεις) πιο φτηνα απο πριν.

Babis K.
23-01-2013, 11:57
Τα Lidl δεν έχουν εργαλεία, έτσι δεν είναι;
Τι ακριβώς κάνεις, πως ψωνίζεις; Φυλάς καραούλι και περιμένεις πότε θα βγάλει προσφορές;

Χιωτης
23-01-2013, 12:13
Tα lidl απ'οσο γνωριζω ειναι ο μοναδικος distributor των Εργαλειων Parkside. Iσως να ειναι και θυγατρικη τους.
Βγαζει φυλλαδια που τα διανεμουν πορτα πορτα, σε καποιες περιοχες, αλλα εχουν και site που εχουν τις προσφορες της βδομαδας αλλα και της επομενης.

Aν θες, γραφεσαι στο ενημερωτικο newsletter και σου'ρχεται στο mail σου, και δεν τρεχεις πουθενα. Πας στοχευμενα :)

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index.htm

Babis K.
23-01-2013, 13:19
Tα lidl απ'οσο γνωριζω ειναι ο μοναδικος distributor των Εργαλειων Parkside. Iσως να ειναι και θυγατρικη τους.
Βγαζει φυλλαδια που τα διανεμουν πορτα πορτα, σε καποιες περιοχες, αλλα εχουν και site που εχουν τις προσφορες της βδομαδας αλλα και της επομενης.

Aν θες, γραφεσαι στο ενημερωτικο newsletter και σου'ρχεται στο mail σου, και δεν τρεχεις πουθενα. Πας στοχευμενα :)

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index.htm

ΟΚ... :a0210: Σ΄ευχαριστώ.

enduras1
23-01-2013, 13:37
Να σαι καλα πατριωτη.

Η Parkside ειναι πολυ αξιοπιστη παντως και ειναι αντιγραφες αν μπορουμε να το πουμε ετσι επωνυμων εργαλειων και ειδικα της BOSCH απο την οποια ταιριαζουν ανταλλακτικα.

Την πλανη που ειχε βγαλει πριν απο 5 χρονια την εχω ακομη και εχει κανει τρελλη δουλεια απο τοτε!

Εξαιρετικο εργαλειο στα 40 ευρω οταν για κατι επωνυμο θελεις 100+++

http://www.youtube.com/watch?v=FDggCDR7Vmo

Χιωτης
23-01-2013, 13:57
Ζηλευω το περιποιημενο εργαστηρι του ανθρωπου που τεσταρει την πλανη στο video :smash:

enduras1
23-01-2013, 22:32
Και εμενα φιλε αυτο ειναι το ονειρο μου!
Ενα δωματιο τετοιο με ολα τα εργαλεια κρεμασμενα στην θεση τους!!!!

Τωρα στην αποθηκη-εργαστηριο μου εχει 9 μπωφορ!!!!!!!!!!!

enduras1
23-01-2013, 22:35
Επισης αυριο για οποιους δουλευουν Dremel η αντιστοιχα εργαλειακια εχει το Lidl το σετακι αυτο.
Υπερπληρες που αν το αγοραζατε σε dremel θα ειχε πανω απο 80-90 ευρω!
http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_28804.htm

Χιωτης
23-01-2013, 22:51
Εχει και καλα πενσακια με ~1 ευρω το ενα σε θηκη..oυτε στη λαικη τοσο.. προβλεπω να εξαφανιζονται πριν το ανοιγμα του καταστηματος :)

http://www.lidl-hellas.gr/static_content/lidl_gr/images/GR/gr_68736_01_b.jpg

http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/SID-E1D8C639-91960C0E/lidl_gr/hs.xsl/index_28810.htm

enduras1
23-01-2013, 23:08
Οντως ετσι ειναι.
Τα πενσακια τα εχω ηδη.
Αυτο που θα με ξυπνησει πιο νωρις ωστε να προλαβω πριν την δουλεια ειναι οι λαμπες LED που εχει με 7 ευρω.
Εχω ηδη 8 και θελω ακομη 4 για ενα σποτ 4φωτο οροφης!

tmjuju
24-01-2013, 14:48
Εχει και καλα πενσακια με ~1 ευρω το ενα σε θηκη..oυτε στη λαικη τοσο.. προβλεπω να εξαφανιζονται πριν το ανοιγμα του καταστηματος :)

http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/SID-E1D8C639-91960C0E/lidl_gr/hs.xsl/index_28810.htm

χμμμμ... Τα πενσάκια σε αυτή τιμή φοβάμαι ότι θα σκουριάζουν … σε 1-2 χρόνια άχρηστα…

Babis K.
24-01-2013, 14:56

Ακριβώς... Στις 8.30 που πήγα δεν υπήρχαν, μου είπαν οτι δεν τους τα έφεραν.

Babis K.
24-01-2013, 15:43
Νομίζω οτι πολλά απ΄τα εργαλεία που βάζουμε εδώ δεν έχουν καμία σχέση με τους LED αλλά επειδή εδώ σας βλέπω να είστε μαμούνια :grinning-smiley-043 βάζω και το παρακάτω θέμα εδώ (αν ο διαχειριστής νομίζει οτι είναι εντελώς off ή οτι χρειάζεται ξεχωριστό θέμα ας το μετακινήσει).

Το θέμα μας λοιπόν είναι: Ηλεκτροκόλληση.
Αρχικά δηλώνω άσχετος. Μιά φορά επιχείρησα, στραβώθηκα, μου κόλλησε το ηλεκτρόδιο και τα παράτησα.
Τώρα λοιπόν είμαι στο ψάξιμο, κι επειδή έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, βρίσκω τόσες πολλές και τόσο διαφορετικές που δεν ξέρω τι να επιλέξω.
Για ρίχτε προτάσεις... Θέλω να ξοδέψω μέχρι 300 Ευρώ περίπου.

Χιωτης
24-01-2013, 15:49
Oυτε εγω τα βρηκα στο Lidl Χαλανδριου.
Ουτε καν ταμπελα ειχαν βαλει, αρα μαλλον δεν τα εφεραν οπως λες. Δεν ρωτησα ομως. Την αλλη βδομαδα ισως τα φερουν, εχει ξαναγινει, που ειναι και εβδομαδα εργαλειων!

optimus prime
24-01-2013, 15:58
Νομίζω οτι πολλά απ΄τα εργαλεία που βάζουμε εδώ δεν έχουν καμία σχέση με τους LED αλλά επειδή εδώ σας βλέπω να είστε μαμούνια :grinning-smiley-043 βάζω και το παρακάτω θέμα εδώ (αν ο διαχειριστής νομίζει οτι είναι εντελώς off ή οτι χρειάζεται ξεχωριστό θέμα ας το μετακινήσει).

Το θέμα μας λοιπόν είναι: Ηλεκτροκόλληση.
Αρχικά δηλώνω άσχετος. Μιά φορά επιχείρησα, στραβώθηκα, μου κόλλησε το ηλεκτρόδιο και τα παράτησα.
Τώρα λοιπόν είμαι στο ψάξιμο, κι επειδή έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, βρίσκω τόσες πολλές και τόσο διαφορετικές που δεν ξέρω τι να επιλέξω.
Για ρίχτε προτάσεις... Θέλω να ξοδέψω μέχρι 300 Ευρώ περίπου.

Θελεις να παρεις συσκευη ηλεκτροσυγκολλησης ενω δεν ξερεις να την χρησιμοποιεις δηλαδη?

Χιωτης
24-01-2013, 16:00
χμμμμ... Τα πενσάκια σε αυτή τιμή φοβάμαι ότι θα σκουριάζουν … σε 1-2 χρόνια άχρηστα…

Πραγματικα η τιμη ειναι φοβερη για αυτην την ποιοτητα ατσαλιου καθως και για αυτη την αρκετα καλη κατασκευη.

Τα πενσακια ειναι Carbon Steel, μια κλαση πανω απο το σκετο steel, και εχουν 3 χρονια εγγυηση.! Οποτε πιστευω οτι ειναι εξαιρετικη προσφορα.

Επειδη ομως μονο τον τελευταιο εναμισυ χρονο αγοραζω εργαλεια απο το Lidl, και δεν γνωριζω την πραγματικη αντοχη τους, το μονο που μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι τα carbon steel εργαλεια του lidl που εχω παρει στο παρελθον ειναι σαν καινουρια στο υγρο περιβαλλον του υπογειου εργαστηριου μου που τα εχω.

Αν δεις στο Internet/ebay, οχι μονο δεν θα βρεις τετοιες τιμες για παρομοια ποιοτητα αλλα θα ειναι και υπερπολλαπλασιες!

Babis K.
24-01-2013, 16:10
Θελεις να παρεις συσκευη ηλεκτροσυγκολλησης ενω δεν ξερεις να την χρησιμοποιεις δηλαδη?

Ακριβώς...
Τουλάχιστον εγώ ξέρω οτι δεν ξέρω και το λέω... Ο αδερφός μου κι ένας φίλος που λένε οτι ξέρουν ο,τι μου έχουν κολλήσει σπάει αμμέσως. Κάνουν οτι κολλάνε και μόλις το χτυπήσεις μ΄ένα σφυρί διαλύεται, όλο κάρβουνο είναι. :p
Φαντάζομαι δεν είανι και καμιά επιστήμη να μάθεις να κολλάς. Εχουν εξελιχθεί τα πράγματα, είδα οτι και μάσκες ηλεκτρονικές υπάρχουν και inverters για εύκολο ξεκίνημα. Δεν ξέρω, εσείς θα μου πείτε.

optimus prime
24-01-2013, 16:20
Φιλε μου το να ξερεις να κολλας ειναι τεχνη η οποια δεν μαθαινεται απο μονη της.
Πρεπει καποιος που ξερει να σου μαθει τα μυστικα της και σε διαβεβαιωνω οτι ναι ειναι επιστημη.
Δεν μπορεις να γινεις ηλεκτροσυγκολλητης ετσι απλα ακομα και τις πιο απλες κολλησεις να εχεις να κανεις.
Εγω ξερω μαστορους με χρονια εμπειρια που εχουν δουλεψει ηλεκτροσυγκολληση και παλι δεν την βγαζουν καλη την κολληση.
Προσωπικα σε συμβουλευω να μην πεταξεις τζαμπα τα λεφτα σου εκτος εαν εχεις καποιον εμπειρο να σε μαθει!!

sifis_samos
24-01-2013, 16:47
ειδημονας δεν ειμαι ΑΛΛΑ, με κλασικη χοντρη ηλεκτροκοληση ποτε μου δε μπορεσα να κολησω σωστα...πηρα μια inverter μαρκας valex, φθηνη δηλαδη, κατηγοριας 200ε, και η διαφορα ειναι τεραστια!!.. με λιγη εξασκηση ειναι πολυ ευκολο να κανεις μια κατα 95% καλη δουλεια! Κολαω με λεπτοτερα ηλεκτροδια (2.5) και αυτο βοηθα πολυ.. προσοχη τα ηλεκτροδια να μην εχουν ουτε υποψια υγρασιας γιατι αλλιως σε δυσκολευουν πολυ..

PETRAN
24-01-2013, 17:05
ερώτηξης...
υπάρχει τελικά αξιόπιστος ανιχνευτής μετάλλων και ρεύματος(και σε μη ενεργά καλώδια) ο οποίος να μην κοστίζει μια περιουσία? κι αν ναι, τότε ποιος?

Χιωτης
24-01-2013, 17:12
Παιδες, η αληθεια ειναι οτι η ηλεκτροσυγκοληση θελει πολυυυ εξασκηση. Δεν ειναι απλο το θεμα.
Ασε που πρεπει να μπει σε πριζα που να σηκωνει τα amber και οχι οπου κι οπου.

Ομως και γω, σαν τον φιλο Μπαμπη, απλα δεν μπορουσα να μην εχω γι'αυτο τον καταλαβαινω απολυτα!! :)))

Μεχρι να μη μου κολλανε τα ηλεκτροδια (πρεπει να ειναι και φρεσκα!!!) και να βρω την καταλληλη σχεση ηλεκτροδιου/amber ταλαιπωρηθηκα πολυ.
Πριν κανα μηνα που ειχε σπασει ενα καγκελο/βεργα απο την περιφραξη, αντι να οξυγονοκολλησω, εκανα πατεντα και αντι κολληση τοποθετησα τη βεργα με βιδες...ακριβως για να αποφυγω την ταλαιπωρια!

Ιδου η συσκευη μου ηλεκτροσυγκολλησης των 140Α η οποια και εχει αραχνιασει.. Δεν θα το συνιστουσα σαν χομπυ εκτος αν υπαρχει πια ειδικος λογος!

88199

Χιωτης
24-01-2013, 17:20
ερώτηξης...
υπάρχει τελικά αξιόπιστος ανιχνευτής μετάλλων και ρεύματος(και σε μη ενεργά καλώδια) ο οποίος να μην κοστίζει μια περιουσία? κι αν ναι, τότε ποιος?

Αν μιλαμε για αξιοπιστια εγω θα εβλεπα μονο bosch και πανω.

Oλα τα υπολοιπα φτηνα θα τα απεφευγα. Βγαζει το lidl την αλλη βδομαδα. Το λεω επειδη αν δεν δουλευει το γυρνας και παιρνεις τα λεφτα σου πισω, no questions asked.

optimus prime
24-01-2013, 17:22
ειδημονας δεν ειμαι ΑΛΛΑ, με κλασικη χοντρη ηλεκτροκοληση ποτε μου δε μπορεσα να κολησω σωστα...πηρα μια inverter μαρκας valex, φθηνη δηλαδη, κατηγοριας 200ε, και η διαφορα ειναι τεραστια!!.. με λιγη εξασκηση ειναι πολυ ευκολο να κανεις μια κατα 95% καλη δουλεια! Κολαω με λεπτοτερα ηλεκτροδια (2.5) και αυτο βοηθα πολυ.. προσοχη τα ηλεκτροδια να μην εχουν ουτε υποψια υγρασιας γιατι αλλιως σε δυσκολευουν πολυ..

Τα 2,5αρια που χρησιμοποιεις μπορουν να κολλησουν ενα υλικο παχους μεχρι και 1.5 ποντο περιπου που για τις οικοιακες εργασιες ειναι μια χαρα..
Για πιο παχυ υλικο θα πρεπει να ανεβεις σε ηλεκτροδιο 3.25mm τουλαχιστον..
Καλο θα ηταν να τα κρατας καπου στο σπιτι σου και οχι σε καποια εξωτερικη αποθηκη η κατι τετοιο για να μην σου πιανουν υγρασια.
Το 95% που αναφερεις ειναι λιγο ασαφης,εσυ προσπαθησε να μην σου κανει πορους η κολληση σου,εαν σου κανει πορους τοτε εξασκησου και αλλο.

Babis K.
24-01-2013, 17:54
Ρε παιδιά, κι εμένα 1,5 πόντο σίδερο μου φτάνει, για ψιλοδουλειές σπιτιού το θέλω.
Είμαι στο εξοχικό, κόβω το χορτάρι μ΄ένα μικρό καταστροφές που έχω βάλει σ΄ένα τρακτεράκι KUBOTA και ξαφνικά μου σπάει η μιά από τις 3 αλυσσίδες του καταστροφέα (αντικατέστησα τις λάμες που στομώνουν και σπάνε εύκολα με αλυσσίδες και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο).
Τώρα με σκέφτεσαι εκεί στην ερημιά μ΄ένα καταστροφέα να δουλεύει παράκεντρα κι εγώ να γαμοστευρίζω; Που να βρώ μάστορα εκείνη την ώρα κι εγώ είμαι εκεί για ένα Σ/Κ.
Έ, κάτι τέτοια θέλω να αποφύγω, να κάνω μια πρόχειρη κόλληση να μου λύσει τα χέρια, έστω προσωρινά.

optimus prime
24-01-2013, 18:03
Εγω στο ειπα Μπαμπη γιατι δεν θελω να δωσεις τζαμπα τοσα λεφτα και να την παρατησεις και εσυ καπου να σκονιζεται οπως εχει κανει ο Χιωτης οπως εχει κανει και ενας γειτονας μου οπως εχουν κανει πολλοι αλλοι.
Αυτες οι αλυσιδες που περιγραφεις για να καταλαβω επειδη ειμαι ασχετος με τα τρακτερ δινουν κινηση στον καταστροφεα??
Η ο καταστροφεας ειναι δεμενος με τις αλυσιδες για να μην φυγει απο την θεση του?

spcav
24-01-2013, 18:04
Νομίζω Μπαμπη με τους Catalyst 13.1 θα εισαι ΟΚ.

Babis K.
24-01-2013, 18:22
Εγω στο ειπα Μπαμπη γιατι δεν θελω να δωσεις τζαμπα τοσα λεφτα και να την παρατησεις και εσυ καπου να σκονιζεται οπως εχει κανει ο Χιωτης οπως εχει κανει και ενας γειτονας μου οπως εχουν κανει πολλοι αλλοι.
Αυτες οι αλυσιδες που περιγραφεις για να καταλαβω επειδη ειμαι ασχετος με τα τρακτερ δινουν κινηση στον καταστροφεα??
Η ο καταστροφεας ειναι δεμενος με τις αλυσιδες για να μην φυγει απο την θεση του?

Ο καταστροφέας είναι αυτός:

http://www.tsikos.gr/images/katast1.jpg

Απο κάτω έχει 3 λάμες σαν έλικες ελικοπτέρου που γυρίζουν με πολύ μεγάλη ταχύτητα και κόβουν τα χορτάρια. Αυτές οι λάμες όμως έχουν πρόβλημα όταν χτυπήσουν σε πέτρα, στην καλύτερη περίπτωση στομώνουν και πολύ συχνά σπάνε.
Για να αποφύγω όλα αυτά αντικατέστησα τις λάμες με αλλυσίδες. Αν όμως σπάσει κάποια αλλυσίδα έχεις πρόβλημα, έχει τρομερό κραδασμό και κινδυνεύεις να πάθεις πολύ σοβαρή ζημιά.

http://www.tsikos.gr/images/katast2.jpg

sifis_samos
24-01-2013, 18:28
Δε σας καταλαβαινω.. Το να κολησεις κατι δεν ειναι και τοσο δυσκολο.. Γιατι τοση δυσκολια ωρε κλεφτοπουλα;; Εμενα μου φαινεται παιχνιδι.. Την διαμετρο την ανεφερα γιατι ενα συνηθες λαθος που κανει καποιος ειναι η λαθος επιλογη ηλεκτροδιου.. Αν λοιπον κολας πχ σωληνες, στρατζαριστα, και παρεμφερη, τοτε 2.5αρι.. Παιρνεις μια inverter, και μερικα παλιοσιδερα, και εξασκεισαι για να βρεις τα καταληλα αμπερ, να λυωνεις μεταλο με μεταλο, διχως να το τρυπας (πολλα αμπερ) και διχως να μενει σα ξερατο η κοληση (λιγα αμπερ-βρωμιες-σκουριες).. Εμενα μου φαινεται παιχνιδακι.. Το μονο δυσκολο ειναι να κανεις ισιο συνεχομενο "γαζι" , αλλα ειδικα αν δε σε πολυνοιαζει το πως ακριβως θα φαινεται, τοτε Βουρρρρ!..

sifis_samos
24-01-2013, 18:29
τους Ati? χαχα χα..

Χιωτης
24-01-2013, 18:42
Δε σας καταλαβαινω.. Το να κολησεις κατι δεν ειναι και τοσο δυσκολο.. Γιατι τοση δυσκολια ωρε κλεφτοπουλα;; Εμενα μου φαινεται παιχνιδι.. Την διαμετρο την ανεφερα γιατι ενα συνηθες λαθος που κανει καποιος ειναι η λαθος επιλογη ηλεκτροδιου.. Αν λοιπον κολας πχ σωληνες, στρατζαριστα, και παρεμφερη, τοτε 2.5αρι.. Παιρνεις μια inverter, και μερικα παλιοσιδερα, και εξασκεισαι για να βρεις τα καταληλα αμπερ, να λυωνεις μεταλο με μεταλο, διχως να το τρυπας (πολλα αμπερ) και διχως να μενει σα ξερατο η κοληση (λιγα αμπερ-βρωμιες-σκουριες).. Εμενα μου φαινεται παιχνιδακι.. Το μονο δυσκολο ειναι να κανεις ισιο συνεχομενο "γαζι" , αλλα ειδικα αν δε σε πολυνοιαζει το πως ακριβως θα φαινεται, τοτε Βουρρρρ!..

Φιλε Σιφη ειναι να σε ευχαριστει κιολας.
Οκ, για μια αναγκη που δεν υπαρχει εναλλακτικη, σιγουρα τη χρησιμοποιεις. Τιποτα δεν ειναι δυσκολο οπως σωστα λες. Καλο ειναι να υπαρχει βεβαια σε ενα σπιτι, γι αυτο και την εχω.
Αλλα δεν μπορω να τη δω σαν παιχνιδι οπως τους τορνους, τα τρυπανια, τα αλυσοπριονα κλπ, δεν εχει γουστο :))

optimus prime
24-01-2013, 18:49
Ο καταστροφέας είναι αυτός:

http://www.tsikos.gr/images/katast1.jpg

Απο κάτω έχει 3 λάμες σαν έλικες ελικοπτέρου που γυρίζουν με πολύ μεγάλη ταχύτητα και κόβουν τα χορτάρια. Αυτές οι λάμες όμως έχουν πρόβλημα όταν χτυπήσουν σε πέτρα, στην καλύτερη περίπτωση στομώνουν και πολύ συχνά σπάνε.
Για να αποφύγω όλα αυτά αντικατέστησα τις λάμες με αλλυσίδες. Αν όμως σπάσει κάποια αλλυσίδα έχεις πρόβλημα, έχει τρομερό κραδασμό και κινδυνεύεις να πάθεις πολύ σοβαρή ζημιά.

http://www.tsikos.gr/images/katast2.jpg

Μπαμπη πρεπει να κανεις καλη και ενισχυμενη κολληση εκει ειδικα αφου εχει κραδασμους το συστημα γιατι θα σου σπαει συνεχεια και θα συνεχισεις να ριχνεις γαμοσταυριδια για πολυ καιρο ακομα..

Sifis εσυ πρεπει να εισαι απο αυτους που τα πιανουν γρηγορα γιατι δεν εξηγηται διαφορετικα το ταλεντο σου στο να τσιμπας..
Ενα 2,5αρι ηλεκτροδιο παιζει καπου αναμεσα στα 70-90 αμπερ αναλογα με το υλικο που κολλας και εαν το παχος ειναι πανω απο 5 mm.
Για 5 mm παχους τα αμπερ σου να τα κατεβαζεις στα 60-75..

Babis K.
24-01-2013, 19:07

Τους δοκίμασα αλλέ δεν βρήκα λύση.., Μάλλον θέλει masking... :eviltongue:

Μπαμπη πρεπει να κανεις καλη και ενισχυμενη κολληση εκει ειδικα αφου εχει κραδασμους το συστημα γιατι θα σου σπαει συνεχεια και θα συνεχισεις να ριχνεις γαμοσταυριδια για πολυ καιρο ακομα..

Κραδασμούς δεν έχει αν το σύστημα είναι ζυγισμένο, οι κραδασμοί αρχίζουν όταν κοπεί έστω κι ένα μικρό κομμάτι αλλυσίδας, εκεί χάνεται το ζύγισμα κι επειδή η ταχύτητα περιστροφής είναι πολύ μεγάλη έχουμε θέμα. Ούτως ή άλλως όμως χρειάζεται πολύ καλό κόλλημα γιατί ασκούνται τρομερές δυνάμεις.

Sifis εσυ πρεπει να εισαι απο αυτους που τα πιανουν γρηγορα γιατι δεν εξηγηται διαφορετικα το ταλεντο σου στο να τσιμπας..
Ενα 2,5αρι ηλεκτροδιο παιζει καπου αναμεσα στα 70-90 αμπερ αναλογα με το υλικο που κολλας και εαν το παχος ειναι πανω απο 5 mm.
Για 5 mm παχους τα αμπερ σου να τα κατεβαζεις στα 60-75..

Όπως λέει ο Σήφης, ξεκινάς με παλιοσίδερα και σιγά-σιγά αρχίζεις και καταλαβαίνεις τι παίζει. Όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα κάτι τέτοιες συμβουλές είχα υπ΄όψιν μου, όπως συνδυασμός ηλεκτροδίων Αμπέρ και πάχους σίδερου. Αυτά βοηθάνε πάρα πολύ, έχεις μια βάση να ξεκινήσεις.

optimus prime
24-01-2013, 19:16
Ενταξει τοτε Μπαμπη αφου δεν μπορω να σε πεισω τοτε ας σε βοηθησω...:a0210:
Οταν παρεις την συσκευη και εαν ειμαι και εγω ξεμπαρκος ακομα θα σου πω 2 τεχνικες στο πως θα κουνας το ηλεκτροδιο για να δεσουν καλα τα υλικα που θα κολλησεις..
Για οτι αλλο μεχρι τοτε ρωτα οτι θες..

Babis K.
24-01-2013, 20:27
Ενταξει τοτε Μπαμπη αφου δεν μπορω να σε πεισω τοτε ας σε βοηθησω...:a0210:
Οταν παρεις την συσκευη και εαν ειμαι και εγω ξεμπαρκος ακομα θα σου πω 2 τεχνικες στο πως θα κουνας το ηλεκτροδιο για να δεσουν καλα τα υλικα που θα κολλησεις..
Για οτι αλλο μεχρι τοτε ρωτα οτι θες..

OK, σ΄ευχαριστώ... :ernaehrung004:
Το θέμα δεν είναι να με πείσεις, το καταλαβαίνω οτι δεν είναι εύκολο, αλλά όπως σου εξήγησα υπάρχουν κάποιες στιγμές που ή το κ'ανεις μόνος σου ή δεν το κάνεις καθόλου. Το θέμα τώρα είναι να βρώ κάποια σχετικά εύκολη στο χειρισμό κι όσο το δυνατόν φτηνότερη και γι' αυτό έθεσα το θέμα εδώ μήπως και κάποια απ΄τα παιδιά έχουν σχετική εμπειρία.

Χιωτης
24-01-2013, 20:36
Ενημερωτικα μονο,

To lidl (..και παλι:) βγαζει καθε χρονο και μια ηλεκροσυγκολληση (πληρες σετ) στα 50 ευρω και το κερασακι στην τουρτα ειναι η 3ετης εγγυση.

Δεν εχω αποψη, αλλα παρατηρω οτι ειναι για μικροεπισκευες αν κρινω απο τα αμπερ που τραβαει, 40-80 και το παχος των ηλεκτροδιων. Η τιμη ειναι παντως φοβερη.

Αν δεν ειχα την αλλη, σιγουρα θα την δοκιμαζα.
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_19066.htm

optimus prime
24-01-2013, 21:17
Μπαμπη παρε μια φορητη inverter που να σηκωνει μεχρι 140 αμπερ σε περιπτωση που χρειαστει να κανεις καμμια δουλεια με 3,5αρι ηλεκτροδιο...
Απο μαρκες δεν ξερω εαν ειναι καποια καλυτερη απο την αλλη αλλα σου δινω ενα link τυχαιο να παρεις μια ιδεα..

http://www.kdtools.gr/Awelco-ONDULIX-140.html

Κατεβασε και το pdf και τσεκαρε το 2 κεφαλαιο...
http://www.multiupload.nl/02NEH9NUME

optimus prime
24-01-2013, 21:25
Εαν εχεις λεφτα ομως αυτη μου φαινεται πιο σωστη..
http://www.kdtools.gr/Stanley-POWER-170.html

Babis K.
24-01-2013, 22:39
Εαν εχεις λεφτα ομως αυτη μου φαινεται πιο σωστη..
http://www.kdtools.gr/Stanley-POWER-170.html

Μια χαρά μου φαίνεται αυτή. :a0210: Τη βάζω στο πρόγραμμα...

optimus prime
24-01-2013, 23:10
:SFGSFGSF:

Χιωτης
24-01-2013, 23:30
Καλοφτιαγμενο και ωραιο μηχανημα φαινεται καθως και με ενδιαφεροντα χαρακτηριστικα! ..και 2 χρονακια εγγυηση.

Δημητρης70
25-01-2013, 00:04
Αυτη την εχουμε δυο χροννια μεχρι τωρα ειναι αψογη http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=3316 πριν 2 μηνες την ειχαν προσφορα γυρω στα 185ευρω,υποψιν οτι και να επιλεξεις βασικο να εχει σερβις και αντιπροσωπια εδω

sifis_samos
25-01-2013, 01:08
Εχμ... Να κανω τον συνηγορο του διαβολου;.. Παρε ινβερτερακι που να παιρνει και τσιμπιδες tig!.. Ποτε δε ξερεις!!
Εγω πηρα και τις τσιμπιδες και καποια στιγμη θα παρω μια μπουκαλα απτο αεριο που χρειαζεται.. Μονο και μονο για παιχνιδι..

Babis K.
25-01-2013, 11:45
Εχμ... Να κανω τον συνηγορο του διαβολου;.. Παρε ινβερτερακι που να παιρνει και τσιμπιδες tig!.. Ποτε δε ξερεις!!
Εγω πηρα και τις τσιμπιδες και καποια στιγμη θα παρω μια μπουκαλα απτο αεριο που χρειαζεται.. Μονο και μονο για παιχνιδι..

Για πες 2-3 κουβέντες παραπάνω... Τι πλεονεκτήματα έχει το tig, τι αέριο παίρνει, πόσο κάνει.... Για λέγε.

(Και μετά να μας πείς και για mig :grinning-smiley-043)

Browser
25-01-2013, 12:59
Για πες 2-3 κουβέντες παραπάνω... Τι πλεονεκτήματα έχει το tig, τι αέριο παίρνει, πόσο κάνει.... Για λέγε.

(Και μετά να μας πείς και για mig :grinning-smiley-043)

Να σε δω με τη μασκα και την ηλεκτροκολληση στο χερι, και τι στο κοσμο ...... :flipout:

Babis K.
25-01-2013, 13:11
Να σε δω με τη μασκα και την ηλεκτροκολληση στο χερι, και τι στο κοσμο ...... :flipout:

Θαύμα.... :worshippy: Θαύμα..... :worshippy:

Αγόρι μου... Τώρα που εμφανίστηκες, όχι μάσκα, μέχρι σκάφαντρο θα φορέσω !!!!!

enduras1
25-01-2013, 20:45
Παντως η ηλεκτρονικη μασκα ειναι ολα τα λεφτα!!!!!!

Θα σας δειξω και εγω τα δικα μου συνεργγα αλλα τωρα δε προλαβαινωωωωωωωωωωωω:a0210:

enduras1
28-01-2013, 15:27
Αυτο ειναι το δικο μου εργαλειο!
http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=products&product_id=33302&fromSearch=1&retUrl=http%3A%2F%2Fwww.e-toolsmarket.com%2Findex.php%3Ftarget%3Dfilter_feat ures%26category_id%3D2896%26manf[]%3DImperia%26actv%3Dmanf
Βεβαια με 200Α δεν εχω κολλησει ποτε μονο μεχρι 180σε χοντρα κομματια.
Το συνηθες 120-140 αλλα ας εχεις την δυμαμη γιατι ποτε δε ξερεις.
http://www.toolplanet.gr/dyn/prod/big/121411203232_A.jpg
Και αυτη ειναι η μασκα μου.
Προσεχουμε τα ματια σαν τα ματια μας!!!
http://www.e-toolsmarket.com/imperia-65611-maska-ilektrokollisis-xeiros-me-ilektroniko-filtro.html
http://www.e-toolsmarket.com/images/detailed_images/maska113153169034e6624a7421bc.jpg

enduras1
29-01-2013, 10:23
Που εξαφανιστηκατε ρε παιδια???
Πηγατε ολοι LIDL?????
Χαχαχαχαχα

sifis_samos
29-01-2013, 11:08
ας οψονται οι ελιες-κλαδεματα-λιπασματα-καθαρισματα..θα επανελθω!

Babis K.
29-01-2013, 14:13
Εγώ πήγα στο Lidl και πήρα τα ποτηροτρύπανα και το γωνιακό τσοκ...

:hahaha: Αλλά δεν το γράφω γιατί κάποιοι με κοροϊδεύουν

Browser
29-01-2013, 14:37
Εγώ πήγα στο Lidl και πήρα τα ποτηροτρύπανα και το γωνιακό τσοκ...

:hahaha: Αλλά δεν το γράφω γιατί κάποιοι με κοροϊδεύουν

Αμα πηρες και Φ60 ποτηροτρυπανο, τη γλυτωσες τη καζουρα !
Θελω να κανω μια τρυπα στο επιπλο ...:ernaehrung004:

PETRAN
29-01-2013, 14:46

Καλώς τον Χρηστάρα!! (αν και πειράζεις τον στρατηγό μας και δεν κάνει...) :D

Browser
29-01-2013, 14:47

Γεια σου φιλος !! -bye-

Τον πειραζω (οπως παντα) επειδη τον βρηκα μικρο που λενε.....:grinning-smiley-043

Babis K.
29-01-2013, 14:51

Ρεμάλια παιδί μου... τι περιμένεις; :grinning-smiley-043

Πήρα, αλλά είναι για μπετόν και πέτρα... Για ξύλο είχα. Άσε που για ξύλο έχω και μεταβαλόμενο... 'Ο,τι διάμετρο θές, μέχρι 120 νομίζω. :smile:

Browser
29-01-2013, 14:53
Ρεμάλια σου παιδί μου... τι περιμένεις; :grinning-smiley-043

Πήρα, αλλά είναι για μπετό και πέτρα... Για ξύλο είχα. Άσε που για ξύλο έχω και μεταβαλόμενο... 'Ο,τι διάμετρο θές, μέχρι 120 νομίζω. :smile:

Α , ωραια. Ευκαιρια να το εγκαινιασεις λοιπον, μιας και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ειναι καινουργιο ακομα :grinning-smiley-043

enduras1
29-01-2013, 15:26
Τα ποτηροτρυπανα μπετου ειναι απλα ΑΨΟΓΑ!!!
Και στην κατηγορια τιμης δεν αγοραζεις ουτε τον οδηγο σε κατι επωνυμο

Τωρα του ξυλου το κακο με τα συγκεκριμενα ειναι πως δεν ειναι για μεγαλο βαθος.
Εχω ενα Ridgid 60 αν εισαι κοντα Νεο κοσμο η Πειραια ευχαριστως να στο δανεισω!

supersonic
29-01-2013, 15:41
ωπ...
Χρήστο !

χρόνια και ζαμάνια βρε....

Browser
29-01-2013, 15:44
Τα ποτηροτρυπανα μπετου ειναι απλα ΑΨΟΓΑ!!!
Και στην κατηγορια τιμης δεν αγοραζεις ουτε τον οδηγο σε κατι επωνυμο

Τωρα του ξυλου το κακο με τα συγκεκριμενα ειναι πως δεν ειναι για μεγαλο βαθος.
Εχω ενα Ridgid 60 αν εισαι κοντα Νεο κοσμο η Πειραια ευχαριστως να στο δανεισω!

Ευχαριστω για τη προσφορα. Θα δοκιμασω με του Μπαμπη πρωτα, κι αν δεν θα επανελθω !

Browser
29-01-2013, 15:45
ωπ...
Χρήστο !

χρόνια και ζαμάνια βρε....

Χαιρετω τους υπερδιαχειριστες !!

Οντως, αρκετα χρονια :ernaehrung004:

supersonic
29-01-2013, 15:51
Χαιρετω τους υπερδιαχειριστες !!

Οντως, αρκετα χρονια :ernaehrung004:

ναι βρε, πρόσεξε μην πατήσεις τα γαλόνια μας...:smash:

να σε βλέπουμε !:ernaehrung004:

aristidis.540
29-01-2013, 23:36
ειναι καλα τα ποτυρια μπετου?? τα πηρα κι'εγω αφου ειδα οτι ειναι φθηνα,αλλα ειπα μονο σε τουβλο θα τα βαζω :coool:

Χιωτης
29-01-2013, 23:56
Και σε μπετο μια χαρα θα κανει. Μεγαλη πιεση στο δραπανο, οχι πολυ ψηλες στροφες και υπομονη :)

enduras1
30-01-2013, 00:44
Ανοιξα 4 εκ τρυπα σε ταβανι βεραντας για σποτακια με το 60αρι, τα 2 πρωτα εκ ευκολα τον σοβα αλλα και τα αλλα 2 εκ σχετικα ευκολα και ειδικα με πνευματικο πιστολετο θα ειναι σουπερ!

enduras1
31-01-2013, 19:33
Την ερχομενη Πεμπτη ετοιμαστειτε....

Χιωτης
31-01-2013, 21:31
Δευτερα βλεπω μια ψησταρια Teppan Yaki με 6 ξυλινες σπατουλες και 3 χρονια εγγυηση:chef:

enduras1
31-01-2013, 22:29
Εχεις δικιο πατριωτη! Αντικολλητικη επενδυση και αφαιρουμενη εντελως πλακα.
Και οτι ηθελα μια για τις βροχερες μερες!!!

Χιωτης
31-01-2013, 22:46
Εχεις αισθηση του χιουμορ!!Σε παραδεχομαι πατριωτη!!!
Εσυ εννοουσες προφανως τα πνευματικα εργαλεια και γω σου πεταξα την ψησταρια, αλλα το χειριστηκες αψογα:))))

Περαν της πλακας, δυστυχως δεν ειμαι φιλος των πνευματικων εργαλειων λογω του κομπρεσερ..αλλιως μου αρεσε το κοπιδι και ο διπλος λειαντηρας.

Κατα τα αλλα θα χτυπησω το εργαλειακι αφαιρεσης αρμων σιλικονης και το σετακι απομακρυνσης γρατζουνιων αυτοκινητου.

Εσυ τι σκεφτεσαι?

Εδω ο on-line καταλογος
http://www.lidl-pageflip.com/grgr.html?kid=MYRAHe

enduras1
01-02-2013, 11:25
Θελω το ηλεκτρικο παλμικο πολυεργαλειο!

Μαλιστα πριν 10 μερουλες το συζητουσα με ενα φιλο που του αρεσουν κι εκεινου τα εργαλεια και λεω την επομενη φορα που θα το βαλει θα το τσιμπησω.

Απο τα πνευματικα τα εχω ολα αυτα που εχει και ειδικα το στρογγυλο τριβειο και το καρφωτικο ειναι αψογα.

Το πιστολακι βαφης ειναι καλο αλλα εχει χοντρο μπεκ οποτε κανει για λαδομπογιες και βερνικια ξυλου, primer κλπ αλλα αν θελεις να ψεκασεις κατι πιο λεπτορευστο οπως χρωματα αυτοκινητου θελεις πιο ψηλο μπεκακι.

Επισης τα διαλυτικα και τα σπερυ τα εχει σε πολυ καλη τιμουλα!

Πατριωτη πες μου το ονομα σου.
Κυριακος ειμαι εγω.

Χιωτης
01-02-2013, 12:41
Κυριακο, τo ηλεκτρικο πολυεργαλειο ειναι αφανταστα χρησιμο!!
To εχω (αλλη μαρκα) χρησιμοποιησει σε σπιτι γειτονα που φουσκωσανε τα πατωματα απο διαρροη σωληνα στον τοιχο και χρειαστηκε να κοψω μια μικρη λωριδα απο το ξυλινο πατωμα για να μην πεταξουν τα μαρμαρα!!
Ουτε τροχοι ουτε τιποτα, σε 3-4 λεπτα ηταν οκ. Και σαν ξυστρα ειναι αψογο.
My name is Μιχαλης, μαστρο Μιχαλης :)

enduras1
01-02-2013, 12:57
Χαρηκα μαστροΜιχαλη!!!

Και εμενα μου αρεσει οταν με λενε μαστροΚυριακο φιλοι!!:FSGSFGS4:

Ναι θελω να το παρω, και οταν αντιστοιχα Bosch και ειδικα η FΕΙΝ που το πρωτοεβγαλε κοστιζουν 150+
http://www.feinus.com/en_us/oscillating/multimaster/fein-multimaster-marine-0298513/

enduras1
04-02-2013, 12:07
ΜαστροΜιχαλη καλημερα και σε ολη την παρεα.
Πλακα πλακα το τσιμπησα το tepanyaki σημερα!:ADFADF1:

Babis K.
04-02-2013, 12:15
Ψιλοξενέρωσα λίγο με το Lidl...
Αγόρασα πριν μια βδομάδα το εργαλείο που ανιχνεύει δοκάρια μέταλα κενό και ρεύμα κι έλεγε καθαρά στο διαφημιστικό ορι μετράει και αποστάσεις. Τελικά, κι αφού το αγόρασα και το έστειλα στο χωριό, ανακάλυψα οτι δεν είναι και μέτρο, είναι απλά ανιχνευτής.

Χιωτης
04-02-2013, 12:51
Ψιλοξενέρωσα λίγο με το Lidl...
Αγόρασα πριν μια βδομάδα το εργαλείο που ανιχνεύει δοκάρια μέταλα κενό και ρεύμα κι έλεγε καθαρά στο διαφημιστικό ορι μετράει και αποστάσεις. Τελικά, κι αφού το αγόρασα και το έστειλα στο χωριό, ανακάλυψα οτι δεν είναι και μέτρο, είναι απλά ανιχνευτής.

Aν θυμαμαι καλα ειχε δυο τυπους ανιχνευτων. Μηπως πηρες κατα λαθος τον αλλον?

Χιωτης
04-02-2013, 12:55
ΜαστροΜιχαλη καλημερα και σε ολη την παρεα.
Πλακα πλακα το τσιμπησα το tepanyaki σημερα!:ADFADF1:

Καλως τον μερακλη τον Κυριακο με την καλοριζικη tepan yaki!!! Καλα ψησιματα αδερφε!!!

Την Πεμπτη εχει το καλο πραμα ομως...
Σημερα θελω να παρω μονο το σετ για τις γρατζουνιες αυτοκινητων.

Babis K.
04-02-2013, 14:13
Aν θυμαμαι καλα ειχε δυο τυπους ανιχνευτων. Μηπως πηρες κατα λαθος τον αλλον?

Αν είχε 2 τύπους μπορεί να πήρα και το λάθος αλλά είχε όντως δύο; Και ήταν και οι δύο εμφανισιακά ίδιοι ακριβώς; Κι αν είχε δεν θα είχαν διαφορετική τιμή;
Δεν ξέρω...

Χιωτης
04-02-2013, 14:23
Δυο θυμαμαι στο φυλλαδιο του Lidl αλλα δεν πολυπροσεξα κιολας διοτι εχω καμποσα απο δαυτα.
Μπορει να ειχε εξαντληθει ο ενας τυπος, προφανως αυτος με το laser. Ισως ομως αυτος με το laser να μην ειχε τις ολες τις χρησεις που ειχε το αλλο γι αυτο και η ιδια τιμη.
Παντως ενα που ειχα αγορασει το καλοκαιρι και τα ειχε ολα επανω του, εκανε 24 ευρω. Χρησιμο ομως ειναι και αυτο που πηρες και σε καλη τιμη.

Babis K.
04-02-2013, 14:40
Δυο θυμαμαι στο φυλλαδιο του Lidl αλλα δεν πολυπροσεξα κιολας διοτι εχω καμποσα απο δαυτα.
Μπορει να ειχε εξαντληθει ο ενας τυπος, προφανως αυτος με το laser. Ισως ομως αυτος με το laser να μην ειχε τις ολες τις χρησεις που ειχε το αλλο γι αυτο και η ιδια τιμη.
Παντως ενα που ειχα αγορασει το καλοκαιρι και τα ειχε ολα επανω του, εκανε 24 ευρω. Χρησιμο ομως ειναι και αυτο που πηρες και σε καλη τιμη.

Κάπως έτσι είναι...
Έχουν κάνει λάθος στην περιγραφή, κακώς γράφουν οτι το μηχάνημα των 15 Ευρώ μετράει και αποστάσεις, θέλει λίγο περισσότερη προσοχή γιατί παρασύρουν τον κόσμο κι αγοράζει άλλ' αντ΄άλλων. Εγώ πχ αν ήξερα οτι δεν μετράει αποστάσεις δεν θα το αγόραζα αφού έχω ήδη έναν ανιχνευτή της BOSH. Το πήρα κυρίως γι΄αυτή του τη λειτουργία, τη μέτρηση αποστάσεων.
Κατα πάσα πιθανότητα το έμπλεξαν μ΄αυτό που στοιχίζει όμως και τα διπλά λεφτά.

http://www.lidl.com.cy/static_content/lidl_cy/images/CY/CY_73382_01_b.jpg

Χιωτης
04-02-2013, 15:08
Η στρογγυλη τρυπα που βλεπω ειναι η εξοδος υπερηχων για την μετρηση αποστασεων και η πιο μικρη τρυπα δεξια ειναι η εξοδος του laser για το αλφαδιασμα.
Ο διακοπτης πανω απο την τρυπα πρεπει να ειναι ο επιλογεας των λειτουργειων δηλαδη, του laser, του υπερηχου για τις αποστασεις και του ανιχνευτη!
Μου φαινεται οτι ειναι το πληρες εργαλειο!!

enduras1
04-02-2013, 16:01
Μπαμπη δυστυχως το ειχαν με /.
Δηλαδη ανιχνευτης/μετρητης αποστασεων και αν εμπαινες μεσα το λινκ το ειχε σε δυο ξεχωριστες φωτο που σημαινε οτι ειναι ξεχωριστο εργαλειο.
Το ιδιο πηγε να παθει και ο κολλητος μου που υποστηριζε οτι ειναι το ιδιο εργαλειο.

Παντως ειναι αρκετα αξιοπιστο εργαλειακι ο ανιχνευτης τους και καλυτερο απο ενα Stanley που εχω το οποιο εχει περιορισμο βαθους και προοριζεται μονο για γυψοσανιδες.

Babis K.
04-02-2013, 16:10
Μπαμπη δυστυχως το ειχαν με /.
Δηλαδη ανιχνευτης/μετρητης αποστασεων και αν εμπαινες μεσα το λινκ το ειχε σε δυο ξεχωριστες φωτο που σημαινε οτι ειναι ξεχωριστο εργαλειο.
Το ιδιο πηγε να παθει και ο κολλητος μου που υποστηριζε οτι ειναι το ιδιο εργαλειο.

Παντως ειναι αρκετα αξιοπιστο εργαλειακι ο ανιχνευτης τους και καλυτερο απο ενα Stanley που εχω το οποιο εχει περιορισμο βαθους και προοριζεται μονο για γυψοσανιδες.

Εντάξει, ίσως να έχεις και δίκιο, αλλά δεν θυμάμαι να είδα και δεύτερο μηχανάκι, ούτε στον κατάλογο ούτε στο καλάθι του Lidl όταν πήγα κι έψαξα, θα το έβλεπα αν υπήρχε. Βέβαια δεν έδωσα και τα χίλια γρόσια και το μηχανάκι μπορεί να είναι και αστέρι αλλά εγώ άλλο χρειαζόμουν κι άλλο πήρα τελικά.

asot
06-02-2013, 12:09
Στο LIDL, από βδομάδα
http://www.lidl-pageflip.com/grgr.html?kid=5dIMEw
και ψηφιακό παχύμετρο, κλπ

Χιωτης
06-02-2013, 13:00
Kαι το σετ με τις 12 λιμες ειναι καλο για γενικη χρηση και σε καλη τιμη.

Το παχυμετρο αυτο το εχω αγορασει (αχρησιμοποιητο...ετσι για να υπαρχει:) αλλα με την ευκαιρια θα το βρω και θα το παρουσιασω εδω πριν την Δευτερα.
Απλα το τσεκαρα να δω αν δουλευει (και φανηκε οτι δουλευει σωστα) μετα την εμπειρια αγορας παρομοιου αλλα αχρηστου παχυμετρου απο το DX..

kospap
06-02-2013, 13:14
εγω σκεφτομαι το κολλητηρι μπαταριας

asot
06-02-2013, 13:17

Το ειδα - τι ακριβώς κάνει?

Χιωτης
06-02-2013, 13:55
Για κυκλωματα φακων και μικρο δουλιτσες μια χαρα ειναι. Γενικα κανει κολλησεις ακριβειας σε ηλεκτρονικα κυκλωματα. Ιδανικο για μοντες φακων φανταζομαι!
Το καλο με αυτο ειναι οτι δουλευει με 3χΑΑ μπαταριες και επισης στεκεται ορθιο (tail stands:)

Κρατας το κουμπι πατημενο για 15-20 δευτερα περιπου και εισαι ετοιμος για κολληση. Εχω υπολογισει οτι η διαρκεια των μπαταριων ειναι περιπου 45 λεπτα με το εργαλειο σε λειτουργια. Μια χαρα ειναι.
Καταλαβαινεις οτι τελειωσανε οι μπαταριες οταν δεν εχει ζεσταθει η μυτη μετα απο περιπου τριαντα δευτερολεπτα που εχεις πατημενο το κουμπι.

Η χρηση ειναι απλη. Βαζεις τον διακοπτη στο ON και πατας το κουμπι για να θερμανθει η μυτη και να κανεις κολληση.
Με τον διακοπτη στο ΟΝ χωρις να πατησεις το κουμπι, απλα ειναι σε ετοιμοτητα το εργαλειο, δεν ζεσταινει η μυτη.

Εχω παρει δυο, ενα για τη Χιο και ενα για εδω.

88704

enduras1
06-02-2013, 14:43
Εχει βαλθει να μας βαλει σε εξοδα το Lidl....

Για την Χιο ψωνιζω και εγω σειρες τωρα.

kospap
06-02-2013, 14:52
οτι πρεπει για το αυτοκινητο και κιτακια πεδιου (οχι για φακους αλλα για τα ραδιοερασιτεχνικα μου)

Τσάκωνας Βασίλης
06-02-2013, 14:56

Αν πάρεις γκαζιού θα σου βγαίνει φτηνότερα ανά κόλληση.
Έχω ένα portasol δέκα χρίνια τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος

http://www.soldering-shop.co.uk/catalog/images/portasol_technic.gif

kospap
06-02-2013, 15:40
μπα...δεν με ενδιαφερει, γιατι ειναι μπελαλιδικο (ισως βεβαια να σηκωνει πιο βαριες κολλησεις). το θελω να βρισκεται για καμμια κακια στιγμη..γεματος κολλητηρια ειμαι...εχω ενα 220 και ενα 12βολτο στο αυτοκινητο συνεχεια

Χιωτης
06-02-2013, 16:18
Portasol.. To εχεις δεκα χρονια γιατι μαλλον ηξερες τι αγοραζες :))

88716

Χιωτης
06-02-2013, 16:31
Ο τροπος που τσεκαρεις παχυμετρα ειναι να μετρας τα ειδικα φυλλαρακια ακριβειας. Εδω εχω προσθεσει 3 φυλλαρακια συνολικου παχους 2,70 χιλιοστα.

Εδω οι μετρησεις με το αμερικανικο whitworth και αυτο του Lidl. Θεωρω οτι το παχυμετρο του lidl ειναι αξιοπιστο. Δεν ξερω σε βαθος χρονου, αλλα ειναι πολυ καλυτερο (και φτηνοτερο) απο τα κινεζικα.
Οι μετρησεις των 2 παχυμετρων ειναι ιδιες.

88717

88718

Babis K.
06-02-2013, 17:41
Έχω δυο αποθήκες εργαλεία κι όταν χρειάζομαι κάτι, αντι να βγάλω το κατάλληλο εργαλείο, ψάχνω να βρώ πατέντα. Προχθές χρειάστηκε να ξεβιδώσω
2 βίδες στη μπαλκονόπορτα κι ενώ έχω 7000 μύτες κατσαβιδιού, αυτή τη κα..:argue:.ριόλα τη τετράγωνη δεν την είχα.
Επειδή βαρέθηκα να ψάχνω ποιό ίσιο κατσαβίδι ταιριάζει διαγώνια στη τρύπα, θα ψάξω να δω που πουλάνε τέτοιες μύτες ή ολόκληρα κατσαβίδια να αγοράσω.
Και κάτι άλλο... Αυτό το εξάρτημα στη θήκη που είναι σαν V τι ακριβώς ξεβιδώνει; Πεταλούδες;

http://www.emimikos.gr/shop/images/P/ST-204679_M.jpg

enduras1
06-02-2013, 17:47
Φιλε μπαμπη εχει η Wolfcraft ενα σετ με μυτες που τα εμπεριεχει και μαλιστα οτι μυτη περιεργη μπορεις να φανταστεις.
Σταυρο με 3 φτερα που εχουν καποιες ηλεκτρικες συσκευες, φλατ με εγκοπη στην μεση κλπ κλπ!!!!
Αξιζει τα 15 ευρω που κοστιζει!
http://w.pstatic.gr/bp/4611686018428583543/2eTR0.jpg

Babis K.
06-02-2013, 17:55
Φιλε μπαμπη εχει η Wolfcraft ενα σετ με μυτες που τα εμπεριεχει και μαλιστα οτι μυτη περιεργη μπορεις να φανταστεις.
Σταυρο με 3 φτερα που εχουν καποιες ηλεκτρικες συσκευες, φλατ με εγκοπη στην μεση κλπ κλπ!!!!
Αξιζει τα 15 ευρω που κοστιζει!
http://w.pstatic.gr/bp/4611686018428583543/2eTR0.jpg

Είσαι κούκλος !!! :worshippy: Θα ψάξω να τις βρώ.

Χιωτης
06-02-2013, 20:42
Και κάτι άλλο... Αυτό το εξάρτημα στη θήκη που είναι σαν V τι ακριβώς ξεβιδώνει; Πεταλούδες;

http://www.emimikos.gr/shop/images/P/ST-204679_M.jpg

Αυτο το εξαρτημα που ειναι σαν Υ ειναι bit πολυ χρησιμο για βιδες στερεωσης, με κεφαλη αγκιστρου κλπ. ακομα και για πεταλουδοβιδες και πεταλουδες οπως ειπες.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRnIbV07at7Tqcy_f0buxbpf9MWXnDJs ZNGN4Vf-hn01vD7mxZRmg
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT1e25W2lSV1hwPlhMEyWmO80C3pKBqC 9yA9H61Otadgn8rTHCw

Babis K.
06-02-2013, 22:23
Αυτο το εξαρτημα που ειναι σαν Υ ειναι bit πολυ χρησιμο για βιδες στερεωσης, με κεφαλη αγκιστρου κλπ. ακομα και για πεταλουδοβιδες και πεταλουδες οπως ειπες.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRnIbV07at7Tqcy_f0buxbpf9MWXnDJs ZNGN4Vf-hn01vD7mxZRmg
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT1e25W2lSV1hwPlhMEyWmO80C3pKBqC 9yA9H61Otadgn8rTHCw

:a0210: Ευχαριστώ

optimus prime
07-02-2013, 02:21
Ο τροπος που τσεκαρεις παχυμετρα ειναι να μετρας τα ειδικα φυλλαρακια ακριβειας. Εδω εχω προσθεσει 3 φυλλαρακια συνολικου παχους 2,70 χιλιοστα.

Εδω οι μετρησεις με το αμερικανικο whitworth και αυτο του Lidl. Θεωρω οτι το παχυμετρο του lidl ειναι αξιοπιστο. Δεν ξερω σε βαθος χρονου, αλλα ειναι πολυ καλυτερο (και φτηνοτερο) απο τα κινεζικα.
Οι μετρησεις των 2 παχυμετρων ειναι ιδιες.

88717

88718

Δεν ξερω μπορει να φταιει και η γωνια που τραβηχτηκε η φωτο αλλα εγω στο απλο παχυμετρο διαβαζω 2.8mm..:idea:
2.7 παντως δεν ειναι,φαινεται πολυ καθαρα ακομα και με αυτη την γωνια.
Μηπως εχεις πειραξει τα βιδακια??-bye-

enduras1
07-02-2013, 10:38
Παιδια μιλαμε για δεκατο του χιλιοστου κατι που μονο με το ψηφιακο μπορεις να δεις και οχι προσεγγιστικα με γυμνο ματι. Εγω πχ το βλεπω για 2,75mm
Για τετοιες κλιμακες βοηθαει το ψηφιακο αλλιως θελεις μικρομετρο.

Μιχαλη ειχα φερει και εγω ενα απο e-bay οικονομικο αλλα στους 6 μηνες τρελλαθηκε δυστυχως.

Χιωτης
07-02-2013, 11:05
Την μετρηση στο αναλογικο παχυμετρο την διαβασα προσεκτικα οταν το ειχα στο χερι και οχι απο τη φωτογραφια.
Μπορει να μετατοπιστηκε ελαχιστα οταν το τοποθετησα κατω για φωτογραφιση. Πολυ πιθανως να φταιει επισης και η γωνια φωτογραφισης. Παντως η αρχικη μετρηση διαβαζε περιπου 2.715! (αρκετα πιο κοντα στο 2.70 παρα στο 2.75)

Επρεπε να ειχα βαλει μια φωτογραφια και απο το μικρομετρο που λεει ο Κυριακος, ετσι για τη χαρα :)

To θεμα ειναι οτι το ηλεκτρονικο παχυμετρο του Lidl ειναι ακριβες και εδινε την ιδια μετρηση ξανα και ξανα που ειναι σημαντικο. Καμμια σχεση με τα κινεζικα.
Το πιο σημαντικο oμως ειναι οτι τολμα και δινει 3 χρονια εγγυηση, που εμενα μου φτανει και μου περισσευει για ενα οργανο ακριβειας των 10 ευρω! Μη χασετε την αποδειξη :)

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
07-02-2013, 11:20
:a0210: Ευχαριστώ

Συγνώμη τώρα μην μου πεις ότι θες ειδικό εργαλείο για να βιδώσεις στα ούπα αυτές τις βίδες.....
υπάρχει κι ένα εργαλείο που λέγεται πένσα :flipout:

Babis K.
07-02-2013, 11:31
Συγνώμη τώρα μην μου πεις ότι θες ειδικό εργαλείο για να βιδώσεις στα ούπα αυτές τις βίδες.....
υπάρχει κι ένα εργαλείο που λέγεται πένσα :flipout:

Ούτε οι μύτες χρειάζονται αφού υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται κατσαβίδι, αυτε καν το αλυσσοπρίονο δεν χρειάζεται αφού
υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται πριόνι.
Έχεις δίκιο τελικά... Αν σκεφτείς και καμιά άλλη μαλακία μας τη λές... -bye-

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
07-02-2013, 11:33
The collector ...... :flipout::flipout:

αφού ρε συ και να τα πάρεις ΟΛΑ, πάλι μάστορα θα φωνάξεις να στα φτιάξει, τι αγχώνεσαι.... :flipout:

Georgesod
07-02-2013, 11:34
Την μετρηση στο αναλογικο παχυμετρο την διαβασα προσεκτικα οταν το ειχα στο χερι και οχι απο τη φωτογραφια.
Μπορει να μετατοπιστηκε ελαχιστα οταν το τοποθετησα κατω για φωτογραφιση. Πολυ πιθανως να φταιει επισης και η γωνια φωτογραφισης. Παντως η αρχικη μετρηση διαβαζε περιπου 2.715! (αρκετα πιο κοντα στο 2.70 παρα στο 2.75)

Επρεπε να ειχα βαλει μια φωτογραφια και απο το μικρομετρο που λεει ο Κυριακος, ετσι για τη χαρα :)

To θεμα ειναι οτι το ηλεκτρονικο παχυμετρο του Lidl ειναι ακριβες και εδινε την ιδια μετρηση ξανα και ξανα που ειναι σημαντικο. Καμμια σχεση με τα κινεζικα.
Το πιο σημαντικο oμως ειναι οτι τολμα και δινει 3 χρονια εγγυηση, που εμενα μου φτανει και μου περισσευει για ενα οργανο ακριβειας των 10 ευρω! Μη χασετε την αποδειξη :)

Μα κι' αυτό κινέζικο δεν είναι; Μου φαίνεται ακριβώς ίδιο μ' αυτό (http://www.fasttech.com/products/0/10002323/1167600-digital-150mm-6-inch-caliper) που στο dx έχει πολύ καλά σχόλια από χρήστες

AFam
07-02-2013, 11:35
Μπάμπης ο τανάλιας !!!!

Πως λέμε Μπάμπης ο σουγιάς...καμία σχέση !!!! :flipout::flipout::flipout:

Babis K.
07-02-2013, 11:37

αφού ρε συ και να τα πάρεις ΟΛΑ, πάλι μάστορα θα φωνάξεις να στα φτιάξει, τι αγχώνεσαι.... :flipout:

Κι αν χρειαστεί κανένας φίλος κανένα εργαλείο; Να μην έχω; Δεν λέει... :p

Browser
07-02-2013, 11:38

:grinning-smiley-043

Babis K.
07-02-2013, 11:40

Μπάμπης ο τανάλιας !!!!

Πως λέμε Μπάμπης ο σουγιάς...καμία σχέση !!!! :flipout::flipout::flipout:

:grinning-smiley-043

Είστε τρολάκια... Δεν έχετε καμία θέση σ΄αυτό το νήμα, να φύγετε να πάτε αλλού. -bye-

Χιωτης
07-02-2013, 12:13
Μα κι' αυτό κινέζικο δεν είναι; Μου φαίνεται ακριβώς ίδιο μ' αυτό (http://www.fasttech.com/products/0/10002323/1167600-digital-150mm-6-inch-caliper) που στο dx έχει πολύ καλά σχόλια από χρήστες

Nαι φαινεται το ιδιο, οπως και εκατονταδες αλλες προιοντα μαιμου, αλλα ΔΕΝ γραφει POWERFIX που ειναι η μαρκα που εγγυαται για 3 χρονια το προιον.

Προτιμω λοιπον στην ιδια τιμη να παρω το εγγυημενο του Lidl, παρα του DX. Ετσι δεν ειναι?

Browser
07-02-2013, 12:15
Είστε τρολάκια... Δεν έχετε καμία θέση σ΄αυτό το νήμα, να φύγετε να πάτε αλλού. -bye-

Παρολαυτα, αμα πας , παρε μου το παχυμετρακι του 10ευρου που το θελω για το αμαξακι. Το αλλο που ειχα πεθανε, και η wurth θελει κανα 100αρικο :argue:

Χιωτης
07-02-2013, 12:19
Οταν μιλαμε για μετρησεις ακριβειας, δεν μπορουμε να μην υποκλιθουμε στο μικρομετρο, ετσι φιλε Κυριακο?

Εδω βλεπουμε οτι τα 2,70 χιλιοστα παχος των φυλλων μετρησης, αποδιδονται με απολυτη ακριβεια στο μικρομετρο.

88736

Browser
07-02-2013, 12:34
Οταν μιλαμε για μετρησεις ακριβειας, δεν μπορουμε να μην υποκλιθουμε στο μικρομετρο, ετσι φιλε Κυριακο?

Εδω βλεπουμε οτι τα 2,70 χιλιοστα παχος των φυλλων μετρησης, αποδιδονται με απολυτη ακριβεια στο μικρομετρο.

88736

Εγω βλεπω 2.62 η κανω λαθος ?
Εαν εχεις σφιξει και παραπανω το μικρομετρο, θεωρω οτι ειναι 2.6

Φιλικα

Browser
07-02-2013, 12:50
Γραψτε λαθος.

Σωστα το ειπε ο φιλος, 2.7.

Το ειδα βιαστικα, σορυ !

Χιωτης
07-02-2013, 13:34
To καλο με το μικρομετρο ειναι οτι και να θελεις δεν μπορεις να το σφιξεις παραπανω απ'οτι πρεπει.
Ο ρυθμιστης στην ουρα του εργαλειου,δεξια, εχει ενα ειδους συμπλεκτη και οταν φτασει στο οριο σφιξιματος γυρνα στο τρελλο.
Αν θες να το σφιξεις πολυ, για καποιο λογο, χρησιμοποιεις τον δευτερο ρυθμιστη, στα αριστερα του πρωτου.

Χιωτης
07-02-2013, 13:41
Αν θελουμε να ειμαστε απολυτως ακριβεις, η μετρηση του μικρομετρου παραπανω διαβαζει 2,7012 χιλιοστα :-)

Browser
07-02-2013, 13:50
Ετσι ειναι. Τωρα με τα ηλεκτρονικα ξεχασαμε τους "βερνιερους" -bye-

Χιωτης
07-02-2013, 14:37
Εγω παντως παραμενω πιστος στα αναλογικα παχυμετρα εκτος αν προκειται για κανενα ψηφιακο Mitutoyo!

Απο την αλλη, ως γκατζετακιας ακομα και στα εργαλεια, δεν μπορω να μην εχω και μια ψηφιακη εκδοση παχυμετρου :))

Μην ξεχασετε σημερα στο Lidl, εχει ενα πρακτικο εργαλειακι αφαιρεσης σιλικονης απο αρμους με 2.99. Καθως και ενα καθαριστικο για αφαιρεση υπολειμματων σιλικονης με 1.99.

88745

learner
07-02-2013, 17:29
Αυτο το εργαλειο για την σιλικονη μου εσπασε τα νευρα και τελικα τσαμπα το πηρα. Γενικα πολυ σαβουρα στα λιντλ

Χιωτης
07-02-2013, 18:32
Σαβουρα υπαρχει παντου, γιατι το Λιντλ να αποτελει εξαιρεση? Απλα προσεχουμε τι αγοραζουμε.

Το εργαλειο ομως για τη σιλικονη, αναρωτιεμαι τι προβλημα μπορει να εχει!

enduras1
07-02-2013, 23:43

88736

Ετσι φιλε Μιχαλη!!!!

Ψωνησα και εγω σημερα το παλμικο πολυεργαλειο 220V μερικα σπρευ, βερνικια και διαλυτικα οπως και τον δυδιμο τροχο για ενα φιλαρακι!!!

Οσο για τον φιλο που κατακρινει το λιντλ εγω θα πω πως για την ποιοτητα του ειναι σε εξαιρετικη τιμη το καθε τι και τις περισσοτερες των περιπτωσεων θα σε βγαλει απο την δυσκολη θεση.
Εκτος και εισαι επαγγελματιας οπου αναγκαστικα θα δωσεις 80+ ευρω στην WURTH η στην FACOM για να εχεις εφ ορου ζωης εγγυηση.

Μιχαλη αυριο το πρωι πεταω με τον παππου μου τον μαστροΜιχαλη για Χιο!!!!!
Παμε στο Πυργι να δουλεψουμε τα Husqvarna σε κλαδεματα ελιας!!!

tmjuju
08-02-2013, 13:21
Σαβουρα υπαρχει παντου, γιατι το Λιντλ να αποτελει εξαιρεση? Απλα προσεχουμε τι αγοραζουμε.

Το εργαλειο ομως για τη σιλικονη, αναρωτιεμαι τι προβλημα μπορει να εχει!

Δε κάνει ‘αρκετή’ δουλεία το πλαστικό εργαλείο αυτό.
Στην ουσία βγάζει όση δουλεία θα έβγαζες με ένα πλαστικό μαχαίρι και κουτάλι (αντε δύο από το καθένα – τα συνήθη από φαγάδικα)
Το δεύτερο κακό ότι είναι μαύρο, και αφήνει μαύρο ίχνος πίσω του.
Το μόνο θετικό ότι για καμία γωνία κάνει δουλεία … τα πρώτα λεπτά χρήσης…
Έχω λιώσει μερικά από αυτά και τελικά δε θα ξανά πάρω.

Ενώ δε θα ξαναχρησιμοποιήσω ποτέ και άσπρη σιλικόνη… με το χρόνο γίνεται χειρότερη από την διαφανή…

Χιωτης
08-02-2013, 14:15
Η αληθεια ειναι οτι αφαιρω τη σιλικονη με ειδικο ηλεκτρικο/παλμικο εργαλειο χειρος.
Δεν εχω αποψη για αυτο το πλαστικο εργαλειο αλλα μου φανηκε απλο και βολικο για μικρες επιδιορθωσεις.

Το τεκμηριωμενο παραδειγμα ομως που δινεις απο την δικη σου εμπειρια σου ειναι πολυ χρησιμο και μπορουμε να βγαλουμε σωστα συμπερασματα.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το μαυρο ιχνος που αναφερεις, διοτι συνηθως προερχεται οταν η σιλικονη που πας να καθαρισεις ειναι υγρη. Μπορει να συμβει και με μεταλικα εργαλεια, σπατουλες κλπ.

Τελος παντων, θα το δοκιμασω συντομα στην κουζινα, στο νεροχυτη που η ασπρη σιλικονη εχει φθαρει και θα πω εντυπωσεις. Αλλα ειναι προφανες οτι δεν θα πρεπει να περιμενω και πολλα πολλα.

Καλα που ειναι φτηνο:)

EDIT
Αλλα δεν θα αναρτησω φωτογραφιες ;-) :ernaehrung004:

tmjuju
08-02-2013, 15:10
Η αληθεια ειναι οτι αφαιρω τη σιλικονη με ειδικο ηλεκτρικο/παλμικο εργαλειο χειρος.
Δεν εχω αποψη για αυτο το πλαστικο εργαλειο αλλα μου φανηκε απλο και βολικο για μικρες επιδιορθωσεις.

Το τεκμηριωμενο παραδειγμα ομως που δινεις απο την δικη σου εμπειρια σου ειναι πολυ χρησιμο και μπορουμε να βγαλουμε σωστα συμπερασματα.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το μαυρο ιχνος που αναφερεις, διοτι συνηθως προερχεται οταν η σιλικονη που πας να καθαρισεις ειναι υγρη. Μπορει να συμβει και με μεταλικα εργαλεια, σπατουλες κλπ.

Τελος παντων, θα το δοκιμασω συντομα στην κουζινα, στο νεροχυτη που η ασπρη σιλικονη εχει φθαρει και θα πω εντυπωσεις. Αλλα ειναι προφανες οτι δεν θα πρεπει να περιμενω και πολλα πολλα.

Καλα που ειναι φτηνο:)

EDIT
Αλλα δεν θα αναρτησω φωτογραφιες ;-) :ernaehrung004:

Το μαύρο ίχνος το αφήνει ειδικά όταν ζεσταίνεται. Όταν έφτανε να ζεσταίνετε αυτό … σκέψου τι ιδρώτα είχα προλάβει να ρίξω εγώ :D

Το παλμικό εργαλείο μπροστά τι έχει ? Πλαστικό ?

Γιατί οτιδήποτε μεταλλικό μπορεί να χαράξει την από κάτω επιφάνεια – σε συνήθεις πάγκους κουζίνας νιπτήρες πλακάκια κ.ο.κ.

Χιωτης
08-02-2013, 16:03
Το παλμικο εργαλειο, τυπου σαν και αυτο που εχει το Lidl αυτες τις μερες, εχει μυτη SS και ειναι σαν σπατουλιτσα.
Οι παλμικες μικροδονησεις δεν καταστρεφουν, το χρησιμοποιησα στο μπανιο/μπανιερα και δεν εχει αφησει ιχνος σημαδιου.

Στην φωτο παρακατω βλεπεις το εξαρτημα καθως και τη μπανιερα που δεν εχει ιχνος σημαδιου μετα την αφαιρεση της παλιας σιλικονης με το εργαλειο.
Αντι σιλικονης, εχω βαλει ταινια αρμων μπανιου και εχω αφησει επιτηδες την ακρη 'ακαλλωπιστη' για να τσεκαρω την συμπεριφορα του υλικου, over time.

88789

88790

Babis K.
08-02-2013, 22:03
Πήγα σε 2 Lidl, υπήρχαν τα πάντα αλλά αυτο το ηλεκτρικό πολυεργαλείο δεν το βρήκα. Αέρος υπήρχαν αρκετά.
Δεν ξέρω τι έγινε, η εξαντλήθηκε ή δεν το έφεραν καθόλου. Κάποιος υπάλληλος που ρώτησα δεν γνώριζα.

Χιωτης
08-02-2013, 22:27
Ειμαι σιγουρος οτι εξαντληθηκε. Η τιμη του συγκεκριμενου για την ποιοτητα του ειναι απαιχτη γιαυτο και εξαφανιστηκε νωρις νωρις. Τσεκαρα το video παρουσιασης και ειναι super.

Αν μπορει ο Κυριακος που το πηρε να μας πει εντυπωσεις θα ειναι χρησιμο. Σκεφτομαι να το παρω την επομενη φορα αν και εχω παρομοιο. Ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο...:))

enduras1
13-02-2013, 12:45
Καλημερα στην παρεα!!!

Μιχαλη το εργαλειο ειναι απλα αψογο και για τα χρηματα του απλα δεν παιζεται.

Εκοψα δοκιμαστικα ξυλο μοριοσανιδα και ενα κομματι σωληνα.

Εσυ απο οτι καταλαβα απο το χρωμα εχεις το FEIN ε?????

enduras1
15-02-2013, 15:06
Λοιπον εχω βαλει στο ματι μια φορητη Argon της TELWIN......

Χιωτης
15-02-2013, 16:19
Καλημερα στην παρεα!!!

Μιχαλη το εργαλειο ειναι απλα αψογο και για τα χρηματα του απλα δεν παιζεται.

Εκοψα δοκιμαστικα ξυλο μοριοσανιδα και ενα κομματι σωληνα.

Εσυ απο οτι καταλαβα απο το χρωμα εχεις το FEIN ε?????

Καλημερα και σε σενα!!

Οχι δεν ειναι fein, γερμανικο και φτηνο ειναι αλλα δεν θυμαμαι την μαρκα και βαριεμαι να σηκωθω να κοιταξω.

Τωρα oμως εσυ με τις ηλεκτροσυγκολλησεις , μας πας σε αλλο επιπεδο, ...εχεις ξεφυυυυγει :))

enduras1
15-02-2013, 16:47
Αν δεν ειναι Fein ειναι Kraussman!!!
Για τσεκαρε το!

Ναι, ζηλευω χρονια την MIG του συνεργειου που εχω φιλους και τωρα εχω την ευκαιρια να αποκτησω μια με μικρη μπουκαλα!

Χιωτης
15-02-2013, 16:59
Αν δεν ειναι Fein ειναι Kraussman!!!
Για τσεκαρε το!

Ναι, ζηλευω χρονια την MIG του συνεργειου που εχω φιλους και τωρα εχω την ευκαιρια να αποκτησω μια με μικρη μπουκαλα!

Καλα εισαι φοβερος, που τα ξερεις ολα απ'εξω ρε Κυριακο??!!

Ναι, Κraussman ειναι, το θυμηθηκα οταν το ειδα που το εγραψες! Επισης νομιζω οτι το Parkside που πηρες εσυ απο το Lidl ειναι καλυτερο. Ετσι που το κοβω με το εμπειρο ματι μου :))

Χιωτης
16-02-2013, 16:00
Σημερα στο Lidl (για να μην ξεχνιωμαστε :)
Αξιζει η εργαλειοθηκη 23" (τεραστια) με αποσπωμενα θηκακια, 16.99ευρω και σετ λιμες/ρασπες (12τεμ) 14.99 ευρω. Τα παχυμετρα εχουν εξαφανιστει.

off the record, εχει και ενα καταπληκτικο φουρνακι 1380w με 39.99 ευρω. Ψηνει οικονομικα με αερα και κανονικα, πληρες με ταψακι, σχαρα και εξαρτημα για να πιανεις το καυτο ταψι :)

enduras1
18-02-2013, 10:12
Καλημερα στην παρεα!
Μιχαλη ευχαριστω! Εχω τρελλα με τα εργαλεια!

Αυτη ειναι η argon που θελω να παρω! Καλο το inverter που εχω αλλα για πιο ψιλοδουλειες -ακριβειας αυτο ειναι μανουλα.

http://www.naradie-transtop.sk/images/0820067TELMIG150-1.jpg

Εχει κανεις ακρη για μια μπουκαλα που θελω με αεριο αργκον???
Μικρουλα στα 10 λιτρα.

sifis_samos
18-02-2013, 10:17
βρε μουρλε ποσο κανει αυτη η mig??..λογικα κανει και tig ε?..εγω οταν ρωτησα για μπουκαλα εδω σαμο βρηκα μονο μεγαλη (οχι τις τεραστιες αλλα ενα μεσαιο μεγεθος) δε θυμαμαι λιτρα, αλλα ηθελε 200ε και κολωσα..

enduras1
18-02-2013, 10:56
Σιφη καλημερα!
Εχει γυρω στο 500αρικο! Λογικα μια δεκαλιτρη που θελω εγω θα κοστιζει γυρω στο 100αρικο.
Εχει βεβαια και τις μονολιτρες μιας χρησεως με 22 ευρω αλλα δεν συμφερουν.

Χιωτης
20-02-2013, 15:23
Παχυμετρο και τσιμπιδες ακριβειας απο πλαστικο, για υλικα και μετρησεις χωρις βραχυκυκλωματα :)

Θυμαμαι οτι καποιος ειχε ρωτησει σχετικα με αυτα, παλαιοτερα.

89291

http://dx.com/p/170mm-abs-resin-sliding-caliper-144010

http://www.fasttech.com/products/0/10002693/1200102-plastic-precision-straight-curved-tweezers-3-piec

kospap
20-02-2013, 15:34
εγω.....
σλουρπ σλουρπ...

Χιωτης
20-02-2013, 18:46
Παραλαβη χρησιμων μικροεργαλειων!

Περα των 2 εργαλειων στο κατω μερος της φωτο που προυπηρχαν (το στυλο που χαρασσει μεταλλο, τζαμι κλπ και τον πτυσσομενο μαγνητη), μου ηρθαν σημερα και τα υπολοιπα.

Απο πανω προς τα κατω: πτυσσομενο καθρεπτακι, πτυσσομενο..χερι, και πτυσσομενος μαγνητης με λεντ στην ακρη.

89294

jpil
20-02-2013, 19:16
Βάζε και τα λινκ σε παρακαλώ.

Χιωτης
20-02-2013, 19:39
Ναι, εχεις δικιο για το λινκ.

Ειναι ολα απο DX, βαλε stainless steel retractable στο search του DX. Εκτος απο το πτυσσομενο μαγνητακι με το λεντ οποτε βαζεις retractable pickup tool

Ετσι τα βλεπεις ολα γιατι εχει και καποια με μικροδιαφορες.

Το στυλο που χαρασσει το εχω αγορασει απο φυσικο μαγαζι, παλαιοτερα.

enduras1
21-02-2013, 13:43
Ενα καλο μαγνητακι χρειαζομαι και εγω!

Χιωτης
21-02-2013, 15:07
Walkie Talkie απο Lidl στα 29,99 ευρω, με λειτουργια VOX (επικοινωνια χωρις πατημα πληκτρου), water resistant IPX4, 8χλμ εμβελεια και 3 χρονια εγγυηση.

Ερχεται με το φορτιστη του και 2 units που λειτουργουν με 4χΑΑΑ που περιλαμβανονται (8 επαναφορτιζομενες εχει η συσκευασια!!) οπως και 2 hands free.
Το δοκιμασα προχειρα για να δω οτι λειτουργει και ακουγα καμπανα απο δωματιο 1ου+ οροφου (σοφιτα) σε κλειστο δωματιο υπογειου.

Σιγουρα δεν προκειται για παιχνιδακι και ειναι οτι πρεπει για το χωριο. Χωρις να το εχω τσεκαρει ιδιαιτερα, ειμαι πολυ ευχαριστημενος για 0.5w walkie talkie.

89302

Babis K.
21-02-2013, 15:27
Προχθές δεν αισθανόμουν να και πολύ καλά και πήγα στο γιατρό.
Μου είπε οτι αν δεν ξαναμπώ σ΄αυτό το νήμα θα είμαι μια χαρά, πιο ευτυχής και πιο πλούσιος !!!!

Ούτε ξέρω τι έχω πληρώσει για εργαλεία που πιθανόν δεν θα χρησιμοποιήσω ποτε. Θα με καταστρέψετε εσείς... :bigcry:

Browser
21-02-2013, 15:37
Αμα θες εχω κατι midland και καθονται. Να στα φερω.

Babis K.
21-02-2013, 15:39
Αμα θες εχω κατι midland και καθονται. Να στα φερω.

Τι Midland μου λες τώρα... Όταν λέω έχω πετάξει λεφτά το εννοώ... Icom 5V και βάλε... :bawling:

Browser
21-02-2013, 15:41
Τι Midland μου λες τώρα... Όταν λέω έχω πετάξει λεφτά το εννοώ... Icom 5V και βάλε... :bawling:

Εχω και τετοια αλλα θα τα κρατησω :grinning-smiley-043

sifis_samos
21-02-2013, 16:01
Ειμαστε τελικα ολοι αρρωστοι..αχχχχ... εγω περιμενω δυο cobra Να ρθουν και ενα baofeng 2watt... πηγα σημερα και δηλωσα και για αδεια ραδιοερασιτεχνη...αντε να δουμε τι αλλη λολαδα θα μας κολησει...:slapface:

Χιωτης
21-02-2013, 16:37
χμμ..διακρινω ενα ειδος πικριας. Αλλα..

Πες για παραδειγμα οτι σου πεφτει η βιδιτσα απο τα γυαλια που φτιαχνεις, σε μαλλιαρη ασπριδερη φλοκατη, η ακομα και στη λεκανη, η το κλειδι στον υπονομο. Γιατι να παιδευσαι αδικα?
Υπαρχει το καταλληλο και παμφτηνο εργαλειο. To retractable grabbing tool, with magnet and led!!

Αμα δεν το'χεις, οπως το λες και συ, μια χαρα θα εισαι παλι (το βιδακι/κλειδι θα το βρεις/πιασεις καποτε) και πιο πλουσιος θα εισαι. Αλλα πιο ευτυχης και αρχοντας (aka πληρης γκατζετοεργαλειων) θα εισαι ? :))

89310

asot
21-02-2013, 17:19
Ειμαστε τελικα ολοι αρρωστοι..αχχχχ... εγω περιμενω δυο cobra Να ρθουν και ενα baofeng 2watt... πηγα σημερα και δηλωσα και για αδεια ραδιοερασιτεχνη...αντε να δουμε τι αλλη λολαδα θα μας κολησει...:slapface:

A, εσύ το πήρες πολύ ζεστά!!!
Αντε και αδειούχος!

Χιωτης
21-02-2013, 18:10
Στο νησι ειναι απαραιτητο και κυριως εννοω στις βαρκες.

Τα μεγαλα, τα .."βαπορισια" walkie talkie εχουν προβλημα με το λιμεναρχειο, και οχι μονο, αρα ειτε βγαζεις αδεια ραδιοερασιτεχνη η βολευεσαι με αξιοπιστα μικρα των 0.5watt.