Βαψιμο τοιχου για οθονη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panosk82

Senior Member
16 December 2010
562
Μετα την αποφαση για αγορα του BENQ W710ST πρεπει να φτιαξω και οθονη.Εχω σκεφτει για περισσοτερη οικονομια να βαψω τον τοιχο.Τι θα χρειαστω;Απο ποιοτητα εικονας χανω πολυ σε σχεση με κανονικη οθνη;
 
  • Like
Reactions: pathfinder
19 June 2006
35,671
Εφόσον ο τοίχος λειανθεί, επιτύχει μια καλή ομοιομορφία υφής σε όλη την επιφάνεια (με στοκάρισμα όπου χρειάζεται), ασταρωθεί και περαστεί μ' ένα καλής ποιότητας ουδέτερο χρώμα, επιτυγχάνεται ένα άριστο αποτέλεσμα που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μια κανονική οθόνη. Ο περιορισμός του τοίχου έγκειται στο γεγονός ότι δεν μπορεί να αυξήσει το gain, όπως κάνουν οι κατασκευαστές με τις υλοποιήσεις τους. Φυσικά, το gain έχει συγκεκριμένη χρησιμότητα και εφαρμογή. Π.χ. ελάχιστος κόσμος στις H.C. θα προτιμήσει να βάλει οθόνη με υψηλό κέρδος εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που να το επιβάλλει (π.χ. θέαση παρουσία περιβάλλοντος φωτισμού).

Επομένως, η εγγενής ανακλαστική ιδιότητα των τοίχων η οποία συναρτάται άμεσα και με το χρώμα είναι 9 φορές στις 10 αρκετή να καλύψει κάθε ανάγκη φωτεινότητας.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Απάντηση: Βαψιμο τοιχου για οθονη

Εφόσον ο τοίχος λειανθεί, επιτύχει μια καλή ομοιομορφία υφής σε όλη την επιφάνεια (με στοκάρισμα όπου χρειάζεται), ασταρωθεί και περαστεί μ' ένα καλής ποιότητας ουδέτερο χρώμα, επιτυγχάνεται ένα άριστο αποτέλεσμα που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μια κανονική οθόνη. Ο περιορισμός του τοίχου έγκειται στο γεγονός ότι δεν μπορεί να αυξήσει το gain, όπως κάνουν οι κατασκευαστές με τις υλοποιήσεις τους. Φυσικά, το gain έχει συγκεκριμένη χρησιμότητα και εφαρμογή. Π.χ. ελάχιστος κόσμος στις H.C. θα προτιμήσει να βάλει οθόνη με υψηλό κέρδος εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που να το επιβάλλει (π.χ. θέαση παρουσία περιβάλλοντος φωτισμού).

Επομένως, η εγγενής ανακλαστική ιδιότητα των τοίχων η οποία συναρτάται άμεσα και με το χρώμα είναι 9 φορές στις 10 αρκετή να καλύψει κάθε ανάγκη φωτεινότητας.


και επίσης στην περίπτωση όπου έχουμε πολύ φώς από τον προβολέα μπορεί να επιλεγεί ένα ουδέτερο γκρι χρώμα και να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα (καλύτερο μαύρο) από ένα λευκό πανί. πανιά γκρι σπανίζουν σε μεγάλες διαστάσεις και είναι αλμυρούτσικα.

τέλος σαν επίπεδη και άκαμπτη επιφάνεια που είναι, παρέχει τη δυνατότητα αποτελεσματικού masking σε ταινίες 2.35:1 με ελάχιστο κόστος. κάτι που σε pulldown οθόνες είναι αρκετά πιο δύσκολο.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βαψιμο τοιχου για οθονη

και επίσης στην περίπτωση όπου έχουμε πολύ φώς από τον προβολέα μπορεί να επιλεγεί ένα ουδέτερο γκρι χρώμα και να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα (καλύτερο μαύρο) από ένα λευκό πανί. πανιά γκρι σπανίζουν σε μεγάλες διαστάσεις και είναι αλμυρούτσικα.

τέλος σαν επίπεδη και άκαμπτη επιφάνεια που είναι, παρέχει τη δυνατότητα αποτελεσματικού masking σε ταινίες 2.35:1 με ελάχιστο κόστος. κάτι που σε pulldown οθόνες είναι αρκετά πιο δύσκολο.


''Δουλεύεις με διπλό καρμπυρατέρ. Φέρε μου τον έλεγχό σου να σου βάλω άριστα!!!''


http://www.youtube.com/watch?v=HESTStLcv60



:D:D
 
19 June 2006
35,671
Λαμβάνοντας υπ' όψιν τις σχετικές παραμέτρους (lumens, κάδρο, απόσταση προβολής και θέασης), προτείνω τα εξής χρωματάκια:


Alfadi2.png


Alfadi3.png


Προσωπικά, θα πήγαινα στο πιο σκούρο αν δεν ήταν στη μέση το 3D. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και τα 2 βάφοντας την οθόνη μισή-μισή. Το πιο σκούρο θα σου βελτιώσει και τα μαύρα αρκετά χαμηλώνοντας την υπερβολική φωτεινότητα.


Τα χρώματα είναι της εταιρείας Vitex.
 

panosk82

Senior Member
16 December 2010
562
Re: Απάντηση: Βαψιμο τοιχου για οθονη

και επίσης στην περίπτωση όπου έχουμε πολύ φώς από τον προβολέα μπορεί να επιλεγεί ένα ουδέτερο γκρι χρώμα και να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα (καλύτερο μαύρο) από ένα λευκό πανί. πανιά γκρι σπανίζουν σε μεγάλες διαστάσεις και είναι αλμυρούτσικα.

τέλος σαν επίπεδη και άκαμπτη επιφάνεια που είναι, παρέχει τη δυνατότητα αποτελεσματικού masking σε ταινίες 2.35:1 με ελάχιστο κόστος. κάτι που σε pulldown οθόνες είναι αρκετά πιο δύσκολο.

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος, το masking τι ειναι;

Λαμβάνοντας υπ' όψιν τις σχετικές παραμέτρους (lumens, κάδρο, απόσταση προβολής και θέασης), προτείνω τα εξής χρωματάκια:


Προσωπικά, θα πήγαινα στο πιο σκούρο αν δεν ήταν στη μέση το 3D. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και τα 2 βάφοντας την οθόνη μισή-μισή. Το πιο σκούρο θα σου βελτιώσει και τα μαύρα αρκετά χαμηλώνοντας την υπερβολική φωτεινότητα.


Τα χρώματα είναι της εταιρείας Vitex.

Επειδη το 3d του w710st δουλευει με nvidia 3d vision που δεν διαθετω δεν με πολυνοιαζει.Οποτε παω στο 935-70 GY σωστα;

Για να τα βαλω σε μια σειρα:

Ασταρωνω με αυτο http://www.vitex.gr/internal_surfaces_001.php
Βαφω με αυτο http://www.vitex.gr/internal_surfaces_final_001.php ολο τον χωρο με αποχρωση

color.jpg

Βαφω το καδρο με http://www.vitex.gr/internal_surfaces_final_001.php αποχρωση 935-70 GY


Η αποχρωση του χωρου θα δενει ωραια με το καδρο η θελει κατι αλλο;



Εχω διαβασει και για την φορμουλα Black Widow να το προσπαθησω ή τσαμπα κοπος;
 
19 June 2006
35,671
Πολύ σωστά!! (μην ξεχάσεις πριν το αστάρωμα να τρίψεις με γυαλόχαρτο και ενδεχομένως να στοκάρεις αν υπάρχει ανάγκη τοπικά. Μετά ξαναγυαλοχαρτίζεις πριν το αστάρι. Δώσε λίγη προσοχή στο αραίωμα του ασταριού με νερό. Τήρησε ευλαβικά τις οδηγίες χρήσης. Ένα ή δύο χέρια είναι υπεραρκετά.)

Σου προτείνω περισσότερο το 70 από το 30 για τον εξής λόγο:

Το 70 είναι ένα σκούρο γκρίζο Ν6 στην κλίμακα Munsell, ενώ το 30 είναι Ν7.5. Το 70άρι υπολογίζω να σου κόψει κοντά στα 55%-60% της φωτεινότητας. Ο προβολέας σου είναι υπερβολικά φωτεινός. Με αυτό τον τρόπο, μειώνεις την περίσσια φωτεινότητα και πετυχαίνεις πολύ καλύτερα μαύρα συν του ότι οι ανακλάσεις στον χώρο σου θα είναι πολύ λιγότερες μιας και οι τοίχοι σου θα είναι σχεδόν λευκοί (ο Ατμός που έβαλες παραπάνω παίζει γύρω στο Ν9.5).

Αν δεις ότι δεν σε καλύπτει το φως (λίγο δύσκολο με 2500 λουμιέν σε 90κάτι ίντσες), μπορείς να πας στο 30άρι.

Το Black Widow είναι ένα πολύ καλό και ουδέτερο μείγμα, μόνο που δεν κάνει για την περίπτωσή σου λόγω περίσσιας φωτεινότητας. Αν άνοιγες 130 ίντσες π.χ., ναι, θα ήταν καλή περίπτωση.



Masking:

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι προβολείς είναι το μαύρο. Οι ταινίες που είναι γυρισμένες σε κάδρο 2,35 έχουν μαύρες μπάρες πάνω-κάτω. Αυτές οι μπάρες, δεν είναι μαύρες-μαύρες λόγω αδυναμίας του προβολέα, αλλά, σκούρες γκρι οι οποίες μειώνουν την προσλαμβανόμενη οπτική αντίθεση στην εικόνα. Μασκάροντας με μαύρο πανί τις ''μαύρες'' μπάρες, το μάτι μας λαμβάνει ξεκάθαρα το ενεργό κάδρο της ταινίας ούτως ώστε να λαμβάνει την πραγματική αντίθεση χωρίς να μειώνεται το κόντραστ.
 
Last edited:

panosk82

Senior Member
16 December 2010
562
Απο την σελιδα της vitex γραφει οτι το συγκεκριμενο χρωμα δινει λεία ματ επιφάνεια, οποτε μου κανει πιστευω.
 
19 June 2006
35,671
Να πω ότι τα συγκεκριμένα χρώματα δεν επελέγησαν τυχαία επειδή είναι γκρι. Επελέγησαν διότι γράφουν σχεδόν τέλεια νουμεράκια:

Το 70:

L*a*b* = 59, 0, 0
R= 141, G= 142, B= 142


και το 30:


L*a*b* = 75, 0, 0
R= 185, G= 186, B= 186
 

panosk82

Senior Member
16 December 2010
562
Για border απλα να βαψω απλα με μαυρο χρωμα 10 εκατοστα γυρω απο την οθονη η να κανω κατι αλλο;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Γιάννη καλησπέρα, έχω και γω μια εκκρεμότητα αν θυμάσαι, να γκριζάρω λίγο κι εγώ την οθόνη μου, με βάση αυτά που προτείνεις στο φίλο κι αφού ξέρεις το μηχάνημά μου, τι θα μου πρότεινες; Επίσης είμαι στις 800 ώρες κι αν ακόμα δεν έχω αντιληφθεί κάποια πτώση στη λάμπα, εντούτοις όταν θα συμβεί αυτό μήπως το γκριζάρισμα του τοίχου μου σκοτεινιάσει περισσότερο την εικόνα;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
90" στα 3 μέτρα. Εγώ νομίζω ότι θέλει την 935-30 αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα. Την λάμπα την έχω στο low και την ίριδα στο 55 γιατί σε κάτι απότομα φωτεινά μετά από σκοτεινά θέλουμε γυαλιά, κλείνουμε τα μάτια γιατί πονάει!!!!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Βαψιμο τοιχου για οθονη

1600 λουμιέν δεν δίνει ο 80άρης? Default παίζεις ή τον έχεις πειράξει (με ρυθμίσεις εννοώ)?

Δεν θυμάμαι αν είναι 1600, νομίζω 1300 αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ο 80άρης όντως παίζει default απλά στην ψυχρή απόχρωση γιατί μου αρέσει καλύτερα απ τη θερμή, οι άλλες ρυθμίσεις δεν τις έχω πειράξει γιατί ό,τι πάτερν και αν δοκίμασα όλα μου δείχνουν ότι παίζει σωστά, άρα είχαν δίκιο και οι κατασκευαστές αλλά και τα review που έλεγαν ότι είναι ρυθμισμένος κατά D65 out of the box. Aκόμα και με έγχρωμα φίλτρα που δοκίμασα σε κάτι πάτερνς, έστω κι ένα βαθμό πιο κάτω να πείραζα χρώμα ή αντίθεση ή φωτεινότητα το έδειχνε αμέσως στο πάτερν ότι ήταν λάθος, είναι η 5η χρονιά που τον έχω και μάλλον θα μείνει τουλάχιστον άλλα 5, πάρα πολύ ευχαριστημένος.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Απάντηση: Βαψιμο τοιχου για οθονη

Και αυτό μπορείς να κάνεις είτε να φτιάξεις ένα καδράκι-πλαίσιο ντυμένο με μαύρο ύφασμα (βελούδο, βελβετίνα, τσόχα, σουέτ κ.λ.π.).


http://www.youtube.com/watch?v=fC86AI0nEDM




:guitarist::guitarist::guitarist:

συγνώμη για τη σφήνα αλλά φτιάχνω αυτές τις μέρες μια σταθερή / μετακινούμενη 2.35:1 - 88 ίντσες με τις οδηγίες του χατζ φυσικά.
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Κωνσταντίνε, νομίζω ότι το 30άρι θα κάτσει μια χαρά, αλλά, θα τσεκάρω και το 10άρι για σιγουριά και θα αναφέρω!!:ernaehrung004:


Βας....:grinning-smiley-043