Telesystem TS6010HD Stealth

Stuff

New member
29 August 2012
8
Αγόρασα και εγω εχτες τον Telesystem TS6010 με τόσο ενθουσιασμό. Τελικά η ποιότητα εικόνας με απογοήτευσε. Περνούσε κυλιόμενο μήνυμα στο κανάλι του MEGA και το μήνυμα δύσκολα μπορούσε να διαβαστεί! Πολύ Pixel, και πολυ κουκίδα. Μήπως έχει βγει κάποιο firmware update που επιδιορθώνει το πρόβλημα? Επίσης, αν δεν υπάρχει λύση υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής του δέκτη ή θα πέσει άκυρο?


Αναβάθμιση firmware: www.mediafire.com/file/c7pz4e2818srb2p/Telesystem+TS6010+HD+Stealth.zip
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Telesystem TS6010 HD Stelth

Δοκίμασε ανάλυση 576p ή 720p ή 1080p ανάλογα τι υποστηρίζει η τηλεόρασή σου.
Και μην αφήσεις το Apsect ratio στο Auto.

Τί έκδοση λογισμικού έχει;


Επεξεργασία: Μήπως υπάρχουν στη συσκευασία τα στοιχεία του εισαγωγέα; Δεν θυμάμαι να φέρνει το 6010 η Neco.
 
Last edited:

Stuff

New member
29 August 2012
8
Re: Telesystem TS6010 HD Stelth

Μπηκα στις πληροφορίες του Menu και βρηκα τα παρακάτω:

SW 491511.120315.3
HW 7818.SHT112.5880E

Αλλαξα και αναλύσεις αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Εισαγωγέςα πρέπει να είναι η NECOGROUP, αλλα το αγόρασα απο easybuyworld

Παίζει να φορτώσω από άλλο μοντέλο firmware?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Telesystem TS6010 HD Stealth

Τι επεξεργαστή έχει; Αυτό το HW7818 τι σημαίνει; M-Star 7818; Πρώτα να βρεθεί τι επεξεργαστή έχει. Μετά πρέπει να βρεθούν συγγενικοί δέκτες. Άρα θέλουμε στοιχεία του δέκτη. Ίσως τι εξόδους έχει, φωτογραφία του τηλεκοντρόλ του κτλ. Για να δούμε με ποιους δέκτες συγγενεύει.
Αν είναι ALI μάλλον πρέπει πρώτα να αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις που πιθανόν να βελτιώνει τα πράγματα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Telesystem TS6010 HD Stealth

Περίεργο να έχει κακή εικόνα. Δεν υπήρξαν έντονα παράπονα εικόνας ακόμα και για τα πολύ παλιότερα firmware του 7818.
Θα μπορούσαμε να ζητήσουμε αναβάθμιση αν βρίσκαμε μερικά προβλήματα του τρέχοντος λογισμικού. Αν θέλεις, δεν την λίστα που έχω στην υπογραφή μου.
Σίγουρα θα ήταν ενδιαφέρον να ξέραμε πως συγκρίνεται σε σχέση με άλλους δέκτες με το ίδιο τσιπ.
 

tel25

New member
30 November 2012
5
Re: Telesystem TS6010 HD Stealth

Φίλος τον αναβάθμισε με firmware του άλλου δέκτη της κρεβατοκάμαρας και όπως ήταν φυσικό τον σταμάτησε να πιάνει κανάλια. Ευτυχώς δούλευε ακόμα με το τηλεκοντρόλ του άλλου δέκτη.

Στείλαμε email στην φόρμα support του Ιταλού κατασκευαστή και μέσα σε 1 ώρα μας απάντησαν με το firmware του δέκτη :music-smiley-005:. Έτσι καταφέραμε και τον συνεφέραμε :ernaehrung004:.

Η έκδοση αυτού που μας στείλανε είναι όπως η παραπάνω
SW 491511.120315.3
HW 7818.SHT112.5880E

Το ανέβασα εδώ για όποιον το χρειαστεί και καλό θα ήταν να τo βάλει στην βιβλιοθήκη με τα αρχεία του ο guru talos :ernaehrung004: ώστε να μην χαθεί μελλοντικά:

http://www.sendspace.com/file/mlci3q
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Telesystem TS6010 HD Stealth

Το αποθήκευσα, φυσικά! Ευχαριστώ!

Θέλετε να πιέσουμε για κάποια αναβάθμιση; Προβλήματα υπάρχουν πολλά, και πολλά από αυτά είναι στην λίστα της υπογραφής μου.
Αν κάνετε με τον φίλο σου μια λίστα προβλημάτων, μπορείτε να την στείλετε για να ζητήσετε αναβάθμιση.

Φαίνεται ότι έχουν καλό τμήμα υποστήριξης, αλλά ίσως θέλουν λίγη «βοήθεια»...
Αφού καταφέραμε το Πλαίσιο να ενδιαφερθεί για τον HD δέκτης τους, έχουμε καλές πιθανότητες και για τον Telesystem.
Έτσι ίσως οι ιδιοκτήτες του δέκτη να έχουν και ένα καλό Χριστουγεννιάτικο δωράκι :smile:
 

tel25

New member
30 November 2012
5
Re: Telesystem TS6010 HD Stealth

Ο φίλος δεν πολυασχολείται πέρα από το να βλέπει τα κανάλια οπότε λιγάκι δύσκολο να ενδιαφερθεί για την αναλυτική λίστα προβλημάτων.

Αν μου πει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, θα το γράψω εδώ :).
 

johnkont

Senior Member
20 February 2010
365
Re: Telesystem TS6010 HD Stealth

Αν θέλετε να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το δέκτη εκτός από το epg και τους υπότιτλους που ξεδιπλώνονται.

Επίσης στο info αντί να τρώει χώρο βάζοντας τις λέξεις "Τώρα" και "Επόμενο" και να χαλάει τη στοίχιση, να βάζει μόνο τις ώρες αρχής και τέλους σε στρατιωτικό format.

Θα τσεκάρω και για διάφορα άλλα και θα επανέλθω.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
johnkont, μάλλον έχεις διαφορετικό μοντέλο. Ο Stealth έχει επεξεργαστή Mstar 7818, ενώ ο δέκτης που περιγράφεις έχει κάποιον ALI.
 

johnkont

Senior Member
20 February 2010
365
συγγνώμη, μπερδεύτηκα με το firmware που έχει ίδιο μήνα με το δικό μου... sorry!!!
 

seaking_gr

New member
6 February 2011
5
Αθήνα
Re: Telesystem TS6010 HD Stealth

Καλησπέρα,
συγνώμη που αναφέρομε σε ένα τόσο παλιό thread αλλά ο δέκτης μου συμπεριφέρεται περίεργα, δεν ανάβει με την πρώτη αλλά μετά από πολλές προσπάθειες, είναι εύκολο να ξανά ανεβάσετε το firmware ? Ευχαριστώ.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Καλά έκανες :smile:
Το αρχείο για τον TS6010 HD Stealth προστέθηκε στο 1ο μήνυμα.
Φοβάμαι ότι ο δέκτης σου έχει πρόβλημα στην πλακέτα του. Πιθανώς κάποιος πυκνωτής να πρέπει να αντικατασταθεί.