Android Media Player

grevenger

Established Member
Γεια σε όλους. Κάνοντας μια μικρή αναζήτηση σε αυτό το forum, δεν βρήκα κάποιο νήμα που να ασχολείται με Android media players.

Τα Android media players είναι μια (μάλλον νέα) κατηγορία media players, που έχει ενσωματωμένο λειτουργικό σύστημα Android. Αυτό σημαίνει ότι κληρονομεί όλα τα πλεονεκτήματα μιας Android συσκευής, όπως ολοκληρωμένο internet browsing και αναπαραγωγή των περισσότερων αρχείων media.
Τα Android media players έρχονται σε συσκευασίες πολύ μικρές (σε μέγεθος usb stick) ή σε κανονικά κουτιά (TV Box), επίσης μικρά και καλαίσθητα. Το πλεονέκτημα των κουτιών είναι ότι έχουν περισσότερες διασυνδέσεις, όπως πχ. optical audio out.

Έχοντας αποφασίσει, λοιπόν, να "επενδύσω" πάνω σε ένα τέτοιο player, άνοιξα αυτό το νήμα, ώστε να βοηθήσει οποιονδήποτε (μαζί και εμένα) έχει τη πρόθεση να αγοράσει ένα οικονομικό media player.
Αυτό που ουσιαστικά θέλω είναι ένα μηχανάκι, που να συνδέεται με την TV και να μπορώ σε αυτήν να έχω πλήρες internet browsing. Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες λύσεις, αν υπάρχουν παρακαλώ να μου τις αναφέρετε, άλλα τα Android media players είναι μια καλή και, πολύ σημαντικό, οικονομικότατη λύση για να έχω αυτό που θέλω.

Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορώ σε επόμενα post μου να σας παραθέσω κάποια μοντέλα που βρήκα.
Ψάχνοντας στο internet, βρήκα ότι το Android Ice Cream Sandwich (έκδοση 4.0) υποστηρίζει τις τελευταίες εκδόσεις flash, άρα και πολύ καλό browsing, όπως επίσης ότι έχει ενσωματωμένα codecs για flac.
Πριν όμως κάνω την αγορά, θα ήθελα να σας παραθέσω κάποια ερωτήματά μου, των οποίων οι απαντήσεις δεν είναι 100% ξεκάθαρες στην αναζήτηση που έκανα τις τελευταίες μέρες στο διαδίκτυο. Δεν ξέρω αν κάποιος από σας έχει ήδη δουλέψει ένα τέτοιο μηχανάκι. Αν ναι, παρακαλώ μπείτε στον κόπο να απαντήσετε.

1. Υπάρχει η δυνατότητα σε αυτά τα media players να εγκαταστείς εφαρμογές μέσω του Google Apps ή Google store;
2. Υπάρχει η δυνατότητα αναπαραγωγής flac αρχείων απλής ή/και υψηλής δειγματοληψίας (στην πράξη);
3. Θα μπορώ να κάνω output DTS ή και AC3 (Dolby Digital) ήχο από mkv αρχεία μέσω του optical out?

Παρακαλώ όσους γνωρίζουν ή όσους ενδιαφέρονται για Android MP, να κάνουμε εδώ μια κουβέντα που θα μας κάνει όλους σοφότερους.

Γιώργος
 

vman

Senior Member
15 September 2012
697
Μια ακόμη ερώτηση, μιας και με ενδιαφέρει το θέμα και θα το παρακολουθώ (Μπράβο Γιώργο για το νήμα), είναι αν υπάρχει η δυνατότητα προσαρμογής δέκτη TV-MPEG4;
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το πώς τα πάνε με την αναπαραγωγή 24p. Δίνουν σωστό 23,976? Μήπως εξαρτάται απ'τον επεξεργαστή που φοράει κάθε μηχανάκι?
Επίσης σε αναπαραγωγή μέσω (τοπικού) δικτύου πώς να τα πηγαίνουν άραγε :chinscratch:
 

PavdrosGr

New member
25 July 2010
79
χωρις να ειμαι ειδημων σε τιποτα απλα θα απαντησω σε αυτα που ξερω γιατι δουλεψα ενα μηχανακι προσφατα και συγκεκριμενα αυτο

http://www.chinavasion.com/china/wh..._Built-in_WiFi_AV_HDMI_LAN_SD_Android_4.0_ICS

απλα το χαρισα γιατι πρωτον δεν εχω τηλεοραση με HDMI και δευτερον το ειχα παρει για να το δωρισω ουτως ή αλλως.

@grevenger

1.ναι
2.δε ξερω και θα σε γελασω
3.νομιζω πως δε θα υπαρχει προβλημα και επισης νομιζω οτι μεσω της HDMI προφανως θα μπορει να κανει και downmix

@vman

δυνατοτητα εξτρα προσαρμογης δεν ετυχε να συναντησω αλλα εαν ψαξεις για STB (Set Top Box) με αυτη τη δυνατοτητα προφανως και θα εχει

αυτο εδω το μοντελο πχ εχει optional δεκτη http://www.indiegogo.com/open-amlogic-box?c=activity

@host505

αυτο με την αναλυση ειναι εκτος γνωσεων μου αλλα οσο αφορα αναπαραγωγη μεσω τοπικου δικτυου τα πανε μια χαρα αν και εδω υπαρχουν καποιοι παραμετροι.
πχ ενσυρματα ή ασυρματα;;; με τον προεγκατεστημενο Player ή με αλλο απο το Google Store;τα πιο πολλα bugs που εχουν παντως οφειλονται στο οτι δεν εχει παραμετροποιηθει το android για media players,ειναι σαν να πετας ενα λειτουργικο τηλεφωνου πανω σε ενα media player.
θα στρωσουνε εν καιρω σιγουρα τα πραγματα...

αυτα τα ολιγα,ελπιζω να σας βοηθησα, αν και η ερωτηση για το δικτυο δεν απανταται τοσο απλα, και οτι θελετε και μπορω να απαντησω εδω τριγυρω θα ειμαι...

φιλικα Παυλος...
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Android Media Player

αυτο με την αναλυση ειναι εκτος γνωσεων μου αλλα οσο αφορα αναπαραγωγη μεσω τοπικου δικτυου τα πανε μια χαρα αν και εδω υπαρχουν καποιοι παραμετροι.
πχ ενσυρματα ή ασυρματα;;; με τον προεγκατεστημενο Player ή με αλλο απο το Google Store;τα πιο πολλα bugs που εχουν παντως οφειλονται στο οτι δεν εχει παραμετροποιηθει το android για media players,ειναι σαν να πετας ενα λειτουργικο τηλεφωνου πανω σε ενα media player.
θα στρωσουνε εν καιρω σιγουρα τα πραγματα...

αυτα τα ολιγα,ελπιζω να σας βοηθησα, αν και η ερωτηση για το δικτυο δεν απανταται τοσο απλα, και οτι θελετε και μπορω να απαντησω εδω τριγυρω θα ειμαι...

φιλικα Παυλος...

Ναι σωστά δεν το διευκρίνησα, ενσύρματα εννοούσα.
Τώρα για software, από ότι έχω δει έχει βγει και xbmc για android αλλά μάλλον αφορά συγκεκριμένα μηχανάκια (pivos xios ds, ouya), το οποίο xbmc μια χαρά 24p δίνει, φτάνει να το υποστηρίζει και το hardware.

Eυχαριστούμε όπως και νά'χει, μακάρι να το κράταγες λίγο ακόμα να δοκιμάσουμε κάποια πραγματάκια.
 

PavdrosGr

New member
25 July 2010
79
προσεξε να δεις...απο οσο εχω καταλαβει εχουν θεματακια αυτα τα μηχανακια με τις wireless καρτες τους και λογω λειτουργικου (εξοικονομηση ενεργειας,τροπος λειτουργειας,μικρη ισχυ κτλ κλτ) και λογω οτι ειμαστε σχετικα στην αρχη ακομα...

επισημη εκδοση για android δεν εχει βγει, ειναι nightlies και σε δοκιμαστικες εκδοσεις...οπως ομως και να εχει και την πρωτη δοκιμαστικη εκδοση να βαλεις του xbmc σαν προγραμμα θα δουλεψει...στο λεω γιατι το εχω δοκιμασει και δουλευει...

δεν αφορα συγκεκριμενα μηχανακια,απλα αυτα που αναφερεις τα μηχανακια εχουν δωσει τον source code για development και εχουν κανει παραμετροποιηση ετσι ωστε το xbmc να δουλευει με hardware accelaration κατι το οποιο οδηγει στην ομαλη λειτουργια και αναπαραγωγη αρχειων...

κατι το οποιο δεν ειχε γινει στα υπολοιπα μηχανακια...στα υπολοιπα μηχανακια υπαρχει καποιος αλλος τροπος (εγω δε καταφερα να το κανω να δουλεψει) στο οποιο ανοιγεις το xbmc και αναπαραγει με τον mxplayer αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...

πχ το μηχανακι που σου ειπα οτι ειχα εχει Allwinner επεξεργαστη και η Allwinner ηταν η πολλα υποσχομενη να βοηθησει στο development και να γινει port το xbmc για τα μηχανακια της (κυκλοφορουν παρα πολλα και σε tablet) αλλα για καποιο λογο εκανε πισω και εχει μεινει πισω αρκετα και καποια τζιμανια το παλευουν με reverse engineering αλλα δε ξερω κατα ποσο θα δουλεψει τελικα...

ενα ακομα ενδιαφερον μηχανακι το οποιο λεγεται οτι παιζει xbmc απροβληματιστα και σε αναπαραγωγη ειναι αυτο
http://www.ovalelephant.com/p-2079-new-android-tv-box-amlogic-m3-1gb-ram--Xbmc-1080p

πλεον η amlogic εχει βγει πιο μπροστα...και προφανως εν καιρω (οχι πολυ μακρια) αυτα τα μηχανακια θα μπορουν να φορτωνουνε και linux διανομες, ε δεν ειναι τυχαια η sd υποδοχη,καποιο λογο θα εχει,απλα μεχρι γενικως να πουλησουν αρκετα οι εταιριες το παιζουν δυσκολες...

στο ιδιο site υπαρχει και μηχανακι με dual core και εξωτερικη κεραια wifi...απλα δε μπορω να σου εγγυηθω κατι εγω για ολα αυτα...απλα επειδη ειμαι γνωστης του xbmc απο το πρωτο xbox ακομα και μου λειπει, οταν βγηκε η ανακοινωση για το xbmc for android αρχισα να ψαχνω...ε που θα παει...θα τη βρουμε τη σωστη ακρη...

απλα μεταφερω πληροφοριες που βρηκα τον τελευταιο καιρο και ευχομαι να βοηθησουν...οσο αφορα τις δοκιμες δεν ειναι και πολυ μακρια το μηχανακι,θα μπορουσα να το δανειστω...αλλα δε νομιζω οτι ειναι και τοσο απαραιτητο. τα βασικα τα δοκιμασα σχεδον ολα (βασικα με το δικο μου σκεπτικο)...
 
Last edited:

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Nαι, μάλλον είναι νωρίς να μιλάμε για proper xbmc σε android... Οπότε τι νόημα έχει ένα android "media player"? Με τι software, υπάρχει κάτι ανάλογο (όχι επιπέδου xbmc βέβαια), με τι navigation/δυνατότητες? Η μιλάμε για players τύπου mxplayer (ο οποίος μια χαρά είναι, αλλά δεν κάνει ένα μηχανάκι media player)?
Mάλλον τα android προς το παρών είναι κάτι σαν smart TV upgraders παρά media players.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Android Media Player

οσο αφορα τις δοκιμες δεν ειναι και πολυ μακρια το μηχανακι,θα μπορουσα να το δανειστω...αλλα δε νομιζω οτι ειναι και τοσο απαραιτητο. τα βασικα τα δοκιμασα σχεδον ολα (βασικα με το δικο μου σκεπτικο)...

Αυτό που θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον για εμένα (και κύριο κριτήριο επιλογής media player γενικώς) θα ήταν τα αποτελέσματα του avclub motion test 3 (1080p24). Σε τηλεόραση φυσικά που αποδεδειγμένα αναπαριστά σωστά την κινηματογραφική κίνηση (24p).
 

gmeles

New member
4 November 2012
9
Re: Απάντηση: Android Media Player

.....

Eυχαριστούμε όπως και νά'χει, μακάρι να το κράταγες λίγο ακόμα να δοκιμάσουμε κάποια πραγματάκια.



Καλησπέρα

Το έχω αυτό το μηχανάκι από 8 Σεπτεμβρίου και είμαι πολύ ευχαριστήμένος

Για την ακρίβεια θα παραγγείλω ακόμα 4-5 για κάποιους φίλους μέσα στην επόμενη εβδομάδα
Όσον αφορά στις ερωτήσεις που έγιναν παραπάνω
1. Ναι
2. Ναι αν εννοείς χωρίς σπασίματα
3. Ναι με την μόνη βλακεία ότι δεν μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα έξοδο και από την οπτική και από το hdmi (πρέπει να πάς από το setup και να το αλλάξεις κάθε φορά που το χρειάζεσαι)

....
Υπάρχουν μηχανάκια στο chinavasion που έχουν ενσωματομένο Mpeg4 δέκτη (δεν έχω πάρει και δεν ξέρω πως δουλεύουν)


Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το πώς τα πάνε με την αναπαραγωγή 24p. Δίνουν σωστό 23,976? Μήπως εξαρτάται απ'τον επεξεργαστή που φοράει κάθε μηχανάκι?
Επίσης σε αναπαραγωγή μέσω (τοπικού) δικτύου πώς να τα πηγαίνουν άραγε :chinscratch:


Αν μπορείς πες μου πως να το ελέγξω και αυτό



Πείτε μου τι θέλετε να ελέγξω και θα το κάνω (xbmc πάντως πρακτικά δεν παίζει, κάνει πολλά σπασίματα ο player)
 
Last edited:

gmeles

New member
4 November 2012
9
Έκανα το AVClub Motion Test 3 1080p24 (1920x1080p@23,976Hz) (το player δεν έχει επιλογή 1920x1080p@23,97Hz και έτσι το έβαλα στα 1920x1080p@24Hz) σε μια Samsung LE37B530 (Δεν ξέρω τι κριτικές έχει!!)
Δεν μπόρεσα να καταλάβω κάποια διαφορά τρεμμοπαίγματος ή διαφορετικό χρώμα στα τετράγωνα.
Το τεστ όμως δεν το έχω ξανακάνει και ίσως να μην το κατάλαβα
Οι υπότιτλοι δεν έκαναν φρεναρίσματα αλλά την πάνω γραμμή δεν μπορούσα να την διαβάσω άνετα.


Στον υπολογιστή μου που το έκανα με μια ΕΙΖΟ FlexScan S2001W τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα και στο test2 και στο test3 (αλλά δεν ξέρω αν επειδή είναι PC είναι φυσιολογικό)
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Android Media Player

Έκανα το AVClub Motion Test 3 1080p24 (1920x1080p@23,976Hz) (το player δεν έχει επιλογή 1920x1080p@23,97Hz και έτσι το έβαλα στα 1920x1080p@24Hz) σε μια Samsung LE37B530 (Δεν ξέρω τι κριτικές έχει!!)
Δεν μπόρεσα να καταλάβω κάποια διαφορά τρεμμοπαίγματος ή διαφορετικό χρώμα στα τετράγωνα.
Το τεστ όμως δεν το έχω ξανακάνει και ίσως να μην το κατάλαβα
Οι υπότιτλοι δεν έκαναν φρεναρίσματα αλλά την πάνω γραμμή δεν μπορούσα να την διαβάσω άνετα.


Στον υπολογιστή μου που το έκανα με μια ΕΙΖΟ FlexScan S2001W τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα και στο test2 και στο test3 (αλλά δεν ξέρω αν επειδή είναι PC είναι φυσιολογικό)

Μια χαρά το κατάλαβες το test :2thumb22sup: πρέπει τα τετράγωνα να αναβοσβήνουν ομοιόμορφα και οι στίχοι να έχουν ομαλή ροή χωρίς σπασίματα. Το είδωλο στους στίχους είναι φυσιολογικό να το βλέπεις, είναι το λεγόμενο κινηματογραφικό judder, άλλωστε μιλάμε για μόλις 24 καρέ το δευτερόλεπτο.
H τηλεόραση στα χαρακτηριστικά της αναφέρει 24p playback. Oι νεότερες Samsung έχουν μια επιλογή κάπου στο menu "Cinema Smooth", η οποία πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να δώσει σωστά 24p. H ρύθμιση αυτή είναι επιλέξιμη μόνο αν την τροφοδοτήσεις με το κατάλληλο σήμα.
Eκεί που πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή είναι στο 40ό-41ο δευτερόλεπτο, αν στο κείμενο παρατηρήσεις ένα στιγμιαίο κόλλημα τότε κάτι από τα 2 ανανεώνει στα 24 και όχι στα 23,976.
Στον υπολογιστή είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα, παίζει ρόλο η κάρτα γραφικών, οι ρυθμίσεις της, οι ρυθμίσεις του player που χρησιμοποιείς και η οθόνη, η οποία πρέπει να ανανεώνει μόνο στα 60hz οπότε τα προσαρμόζει όλα εκεί με διάφορες μορφές pulldown.
 
Last edited:

gmeles

New member
4 November 2012
9
Re: Απάντηση: Re: Android Media Player

Το ξαναέκανα το test Δεν παρατήρησα κάτι στο 40"-42"
Την επιλογή cinema Smooth δεν την βρήκα πουθενά
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Μια χαρά όλα τότε. Thanks :2thumb22sup:
Από άποψη πλοήγησης πώς είναι? Φαντάζομαι θα έχει κάτι σαν shell και θα σου έχει στην αρχική Ταινίες - Σειρές - Μουσική κλπ π.χ.? Η έχει κάπου στα apps κάποιον player και πρέπει να τον ανοίξεις εσύ και μετά να πλοηγηθείς στα αρχεία σου?
 

gmeles

New member
4 November 2012
9
Re: Απάντηση: Android Media Player

Μια χαρά όλα τότε. Thanks :2thumb22sup:
Από άποψη πλοήγησης πώς είναι? Φαντάζομαι θα έχει κάτι σαν shell και θα σου έχει στην αρχική Ταινίες - Σειρές - Μουσική κλπ π.χ.? Η έχει κάπου στα apps κάποιον player και πρέπει να τον ανοίξεις εσύ και μετά να πλοηγηθείς στα αρχεία σου?


Έχει κέλυφος με τις εξής επιλογές

Applications --> όλες οι εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει
Settings --> Ρυθμίσεις συστήματος που σε βγάζεις στις ρυθμίσεις του android
Favourites --> Οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς περισσότερο
File Explorer --> Περιήγηση στο file system και εύρεση και αναπαραγωγή αρχείων
Browser --> Internet



Ο Player που έχει μου έσπασε τα νεύρα γιατί by default έχει κινέζικη κωδικοποίηση στους εξωτερικούς υπότιτλους και κάθε φορά έπρεπε να μπω στο menu και να την αλλάξω. Έτσι έβαλα τον mxplayer και ηρέμησα

Το μόνο κόλλημα που είχα είναι όταν του έβαλα torrent client και δεν μπορούσε να γράψει στους εξωτερικούς δίσκους επειδή ήταν NTFS αλλά με λίγο ψάξιμο και λίγη φαντασία το έκανα και έπαιξε
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,432
Απο αυτά που κυκλοφορούν Ελλάδα είδα το connectme iTV10 Mini X που είναι πραγματικά μικρό, όχι σαν τα sticks κ υπάρχει σε πιο απλή έκδοση δίχως ασύρματο wifi.
Yπάρχει καμιά εμπειρία με αυτά;
http://www.skroutz.gr/s/2377911/Connect-Me-Mini1080.html
http://www.skroutz.gr/s/2323924/Connect-Me-iTV10-Mini-X.html
http://www.skroutz.gr/s/2323936/OEM-USB-Android-4-0-Media-Player.html
 

gmeles

New member
4 November 2012
9
Re: Απάντηση: Android Media Player

Απο αυτά που κυκλοφορούν Ελλάδα είδα το connectme iTV10 Mini X που είναι πραγματικά μικρό, όχι σαν τα sticks κ υπάρχει σε πιο απλή έκδοση δίχως ασύρματο wifi.
Yπάρχει καμιά εμπειρία με αυτά;
http://www.skroutz.gr/s/2377911/Connect-Me-Mini1080.html
http://www.skroutz.gr/s/2323924/Connect-Me-iTV10-Mini-X.html
http://www.skroutz.gr/s/2323936/OEM-USB-Android-4-0-Media-Player.html



Το 1ο δεν είναι android
Το 2ο το βρίσκεις με 50 (πρέπει κάποια στιγμή στην Ελλάδα να καταλάβουν ότι ο κόσμος είναι πλέον μια αγορά)
Το 3ο δεν έχει τηλεχειριστήριο
 

grevenger

Established Member
Re: Απάντηση: Android Media Player

gmeles, ευχαριστώ και να σαι καλά για τις πληροφορίες που μας δίνεις!

Το μηχανάκι το θέλω περισσότερο για πλοήγηση στο διαδίκτυο, και δευτερεύων για τη δυνατότητα να παίζει flacs και άλλα media αρχεία. Όσον αφορά το browsing λοιπόν, διαπίστωσες κανένα αρνητικό θέμα σε "δύσκολες" σελίδες με video, flash κλπ; Η αναπαραγωγή HD youtube videos είναι ικανοποιητική;
Όσον αφορά τα flacs τώρα. Υπάρχουν τα "κανονικά" flacs (16 bit/44 kHz) και τα HD (24 bit/ 96 kHz). Δοκίμασες να αναπαράγεις και τα 2 φορμά; Επίσης, τα HD αναπαράγονται στην HD δειγματοληψία ή γίνεται κάποιο downgrade σε 16/44; Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις νομίζω από τον ενισχυτή σου, λογικά θα πρέπει στο HD σήμα να δίνει κάποια ένδειξη. Κάτι άλλο για τα flacs : το λειτουργικό έχει εγγενή υποστήριξη σε αυτά και παίζουν με τον εσωτερικό player, ή θα πρέπει να κατεβάσω third party codecs και players οπωσδήποτε για να τα αναπαράγω;

Όσον αφορά τον surroung ήχο, από ότι κατάλαβα μια χαρά παίζει από το το optical out. Απλά, θα πρέπει κάθε φορά που θέλω να αλλάξω output ήχου (δλδ HDMI ή OPTICAL) να πηγαίνω στα settings και να του ορίζω από που θέλω να ακούσω,ε;
Για τον mxplayer έχω ακούσει τα καλύτερα. Τον VLC player τον έχεις χρησιμοποιήσει στο μηχανάκι σου; Κάνει δουλειά; Είναι χειρότερος από τον mxplayer?

Αν δεν έχεις πρόβλημα, θα ήθελα να μου δώσεις το link από το οποίο αγοράζεις τα μηχανάκια. Εγώ έχω "σταμπάρει" αυτό :
http://www.ebay.com/itm/4GB-Google-..._Internet_Media_Streamers&hash=item43b4f90f3a
Πρέπει να είναι το ίδιο με το δικό σου, αλλά με 4GB flash, ή όχι;

Ελπίζω να μην σε έπρηξα. :)
 
Last edited:

grevenger

Established Member
Re: Απάντηση: Android Media Player

gmeles

Έχοντας σήμερα διαβάσει κάποια πράγματα που με ανησύχησαν, όπως πχ ότι το μηχανάκι δεν κάνει DD - DTS passthrough στην οπτική ίνα (οπότε δεν μπορεί να στείλει surround ήχο στους ενισχυτές μας), όπως επίσης και ότι ο mxplayer δεν υποστηρίζει έτσι κι αλλιώς DTS για λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας, θα ήθελα σε παρακαλώ να κάνεις το παρακάτω τέστ, αν είναι βέβαια δυνατόν : Να συνδέσεις το media player με τον ενισχυτή σου με optical καλώδιο (ή με HDMI, νομίζω δεν έχει διαφορά) και να δεις αν πράγματι ο ψηφιακός ήχος των ταινιών (DD - DTS) περνάει κανονικά στον ενισχυτή σου. Αν δεν περνάει, τσέκαρε σε παρακαλώ αν μπορείς κάποιον άλλον player (όπως πχ VLC) αν υποστηρίζει τον ήχο DD - DTS.

Αν θες να δεις κι εσύ το post που με έκανε να ανησυχήσω, μπες εδώ (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=C7qFmUZoIzY) και δες το 1ο σχόλιο :

For a Home Video player i need to know if the optical output on this device is dolby digital and DTS out? If it doesn't pass through digital (dolby and dts) out, then it's not able to play Surround Sound as a homecinema?

Mathijs de Graaf πριν από 3 εβδομάδες

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
It does not support dolby digital and DTS out

chinavasion σε απάντηση προς Mathijs de Graaf Πριν από 1 εβδομάδα

Απολογούμε αν σε έχω κουράσει.

Γιώργος
 
Last edited:

PavdrosGr

New member
25 July 2010
79
εδω μπορω να βοηθησω εγω που σας ειπα το δοκιμασα στα βασικα...

με τον εσωτερικο player το μηχανακι (τον εργοστασιακο) μου επαιξε το παρακατω αρχειο

General : Sherlock Holmes A Game of Shadows 2011 German DL 720p BluRay x264-SONS
Format : Matroska at 3 941 Kbps
Length : 3.54 GiB for 2h 8mn 44s 768ms

Video #0 : AVC at 1 905 Kbps
Aspect : 1280 x 528 (2.424) at 23.976 fps

Audio #0 : AC-3 at 448 Kbps
Infos : 6 channels, 48.0 KHz
Language : de

Audio #1 : DTS at 1 510 Kbps
Infos : 6 channels, 48.0 KHz
Language : en

Text #0 : UTF-8
Language : de

και τους 2 ηχους απο την εξοδο AV.

αυτο σημαινει οτι κανει downmix να υποθεσω;
μακαρι να ειχα HDMI για τα υπολοιπα αλλα δυστυχως ατυχησαμε...
αλλα λετε να μην κανει passthrough απο το HDMI;περιεργο μου φαινεται αλλα ποτε δε ξερεις...
ο mxplayer σωστα τα λετε δεν μου επαιξε τον αγγλικο ηχο...

αλλα μιλαμε οτι εγω το τεσταρα μονο απο το AV καλωδιο...

ακομα για τους υποτιτλους δεν ειναι μονο η γραμματοσειρα,λυνεται και αλλιως...αποθηκευεις το αρχειο των υποτιτλων απο ANSI σε UTF-8...

επισης Γιωργο πρεπει να καταλαβεις οτι τα μηχανακια αυτα ειναι ακομα υπο αναπτυξη...το browsing ειναι οπως θα κανεις browse σε ενα κινητο...αλλωστε το android για κινητα ξεκινησε...αρα και η λειτουργια ειναι παρομοια...

το link ειναι www.chinavasion.com

το θεμα με ολα αυτα τα μηχανακια παιζεται στο θεμα να γινει σωστο port σε καποια ευρεως διαδεδομενη πλακετα και να ασχοληθουν τα παλικαρια που ασχολουνται με Open source αναπτυξη και πολυ απλα μεσω μια sd καρτας να bootαρεις καποια διανομη linux και ετσι λοιπον ολα τα ερωτηματα σου να απαντηθουν...αλλα ποτε θα γινει αυτο και για ποια πλακετα πρωτα...αγνωστο...τουλαχιστον απο τα λιγα που ξερω...

επισης η χρηση τουλαχιστον του ποντικιου θεωρειται επιβεβλημενη...σε αρκετους θα βολεψει και το πληκτρολογιο...

αλλιως υπαρχει και αυτη η λυση
http://www.cnx-software.com/2012/10...stem-powered-by-quad-core-e-series-processor/
αλλα θεωρω οτι θα βγει αρκετα τσιμπημενη καθως μεχρι και η κεραια για το wifi αγοραζεται εξτρα + σκληρος + μνημες μπλα μπλα...δεν ειναι τοσο καλες εποχες...