EDC-18650 -Eπιλογή Φακού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

apollwnios

New member
17 November 2012
23
Χαιρετω τους συμφορουμιτες !

εδω και 2-3 χρονια εχω φαει στο κεφαλι το μικροβιο ,φυσικα με CPF....ας κανω μια μικρη εισαγωγη...

Ξεκινησα με εναν jetbeam iii-m με το q5 ,συνεχισα με διαφορα "κατωτερα" φακουδακια μεχρι περσι που πηρα εναν Fenix TK-41...φανταστικος
φακος,δεν βρισκω κανενα μειον,εκτος ισως οτι θα ηθελα ενα moonligh mode ετσι για να τον αφηνω την νυχτα ...

πριν κανα μηνα πηρα 2 κομματια απο τα safe-lights με 9v ,πολυ συμπαθητικα φωτακια,με glow mode 2 χρονια on (με καλη μπαταρια...) βεβαια απο ισχυ δεν λενε κατι.αλλα μου αρεσει να εχω ενα τετοιο πραματακι μαζι μου και να ξερω οτι παντα θα εχω φως με τρελλα runtimes...

ο jetbeam αφου ειχε σβησει την πρωτη εβδομαδα παραλαβης και πηγε πισω στην κινα,επεστραφη οκ...αλλα καποια στιγμη μια λαθος κολληση στο ελατηριο του tailcap ,τον αφησε μονο με το hi και ενα low μονο...(καποια ιδεα εδω ? )
προσφατα ομως δεν ξερω τι του ηρθε και το low εγινε flash :smash: ...ετσι πηγε στο high για την μανα μου :twoguns:

αυτα τα ...βασικα


Η ουσια ανεξαρτητα του jetbeam ,ειναι οτι ψαχνω εναν φακο edc και περιμενω τις γνωμες σας...

Τι θελω ?

καταρχην επειδη ηδη περιμενω εναν sysmax i4 με 4 xtar 18650 ,θελω κατι σε 18650

θελω να ειναι compact με max τα 11 cm

φυσικα οσ περισσοτερα lumens τοσο καλυτερο...επισης το moonlight mode ενα μεγαλο προσον...

να μην σας κουραζω,εχω ηδη ψαξει,και σχεδον ειχα καταληξει στον nitecore ec2

εχει ολα αυτα που θελω(ενταξει τα lumens οχι και τοσο,με bonus το red light ...εχω μαζi μου στο τσαντακι μου το 9-βολτο safe-light,και οποτε το ανοιγω και βλεπω μεσα αναμμενο το glow-mode ψιλοφτιαχνομαι :2thumb22sup: οποτε το red light του ec2 θα μου καλυπτε και αυτην την αισθηση του..ζωντανου πραγματος ...

αλλα τα προβληματα αξιοπιστιας και η αναμονη μιας νεας version με παγωσε...

φυσικα εχω στο ματι

τον sc600- με χαλαει η τιμη με φτιαχνουν τα lumens και το lower low
τον sunwayman c20c - μου αρεσει και σαν design αλλα το low δεν ειναι low...οπως και το max runtime

επισης εχω δει τον EagleTac D25LC2 αλλα μεγαλουτσικος μου φαινεται...

τι λετε ?
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Καλως τον!

Αν και δεν με ενθουσιαζουν οι 18650 φακοι (ειδικα για EDC), θα επελεγα τον φρεσκο FENIX PD32 (1χ18650) ultimate edition με τα 740 lumens και τα excellent run times, περαν απο την γενικοτερη αξιοπιστια της Fenix, οπως θα εχεις καταλαβει και με τον ΤΚ41.
Ειναι ομως λιγο μακρυτερος απ'οτι θελεις.

Αν δεν υπηρχε ο Fenix, θα επελεγα τον ΕC2, παρολα τα προβληματα που φαινεται να εχει, αν σου πεσει κατω και δεν εισαι τυχερος. Δεν θα κολλουσα στα 'προβληματα αξιοπιστιας' αν μου αρεσε ο φακος ουτε θα περιμενα τη νεοτερη βερσιον. Η ζωη ειναι μικρη :)
Ο Νιtecore ΕA1 ειναι ο φακος που χρησιμοποιω περισσοτερο για EDC. Οπως και ο ΕC2, εχει ολα οσα θα ηθελα για ΕDC and more.. Το κοκκινο λεντ παιζει επαξια τον ρολο του lowest low.
H σειρα explorer γενικοτερα ειναι η πλεον απολαυστικη. O EA1 kai EA2 ειναι οι φακοι που παιζω περισσοτερο οταν ανοιγω την βαλιτσα με τους φακους :)).

O Ζεβρα SC600 ειναι ασυναγωνιστος γενικοτερα και στα lower lows καθως και στο μεγεθος, κατω απο 11εκ. Οι μπαταριες ομως που παιρνει πρεπει να ειναι μεχρι 67μμ. απ'οτι λεει η ιστοσελιδα του φακου. Προσεξε το μιας και περιμενεις μπαταριες.
 

gismoduck1978

Senior Member
28 April 2011
430
Καβάλα-Ηράκλειο
Με τον EC2 και γενικα με την σειρα μην ασχοληθεις καθολου μεχρι να βγαλουν αλλη εκδοση.Ειναι μαπα...
Ο SC600 ακομα και τωρα δεν παιζεται.Για μενα δεν εχει ανταγωνισμο σε αυτα που προσφερει.
 

apollwnios

New member
17 November 2012
23
ενδιαφερον ο pd 32u αλλα μεγαλος για αυτο που θελω...

οι xtar που μεριμενω βλεπω,οτι εχουν : Size: ø18.4±0.1mm x 68.5±0.5mm

οποτε θα υπαρχει θεμα για τον sc600...

μου φαινεται οτι θα επιλεξω μεταξυ EC2 - C20C ,ενα χαρακτηριστικο που μου αρεσε στον EC2 οταν τον ειδα ηταν η αισθηση στιβαροτητας σε μικρο μεγεθος,αλλα τα γεγονοτα αλλα λενε...

για να δουμε μεσα στον νοεμβριο τι θα κυκλοφορησει,λογω χριστουγεννων... :ears:
 
9 January 2012
324
Ζάκυνθος
Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί πάρα πολύ ο όρος EDC όπως και ο όρος search light.
Λέγοντας EDC εννοούμε έναν φακό καθημερινής χρήσης που κουβαλάμε πάνω μας.
Για να τον έχουμε μαζί μας καθημερινά και με την πληθώρα των τύπων ρούχων που φοράμε πρέπει το μέγεθός του να είναι σχετικά μικρό. Επίσης οι μπαταρίες του πρέπει να είναι κοινές ή τουλάχιστον να δέχεται και κοινές, μπαταρίες που μπορούμε να βρούμε ανά πάσα στιγμή. Στην περίπτωσή μας εκτός απο 18650 να μπορεί να δουλέψει και με τις κοινές πλέον CR123A.
Ενας φακός που φυλάσσεται σε τσέπες παντελονιών, παλτών, σε τσαντάκια, σε θήκες στη ζώνη μας κ.α πρέπει υποχρεωτικά να έχει ανοδιωμένα σπειρώματα έτσι ώστε να μπορούμε να τον ξεσφίγουμε ελαφρώς αποφεύγοντας άτυχα ή μη χρηστικά ανάματα του φακού και συνάμα γλιτώνουμε και τη διάρκεια της μπαταρίας μας.
Η καθημερινότητα του κάθε ανθρώπου διαφέρει δραματικά ως προς τη χρήση και την αναγκαιότητα ενός φακού. Οσα περισσότερα lumen τόσο το καλύτερο, αλλά, πρέπει ταυτόχρονα να έχουμε τη δυνατότητα να προσαρμόζουμε τη φωτεινότητά του ανά περίπτωση (και εδώ πρέπει να πώ πως τις περισσότερες φορές τα 3-5 mode που διαθέτουν οι φακοί ΔΕΝ είναι αρκετά).
Οσο για το αν είναι thrower ή flood... τίποτα απ' τα δύο. Η μέση οδός είναι η καλύτερη και αυτό γιατί άλλες φορές θέλουμε να δούμε κάτι πολύ κοντά μας, άλλες φορές κάτι μακρύτερα, άλλες πάλι θέλουμε να ελέγξουμε κάτι συγκεκριμένο και άλλες να φωτίσουμε μια ευρύτερη περιοχή.
Η διάρκεια του φωτισμού είναι τεράστιο θέμα και η σχέση του με τη μπαταρία και τις απαιτήσεις του φακού μας. Για τα σημερινά δεδομένα μένω ικανοποιημένος στις 2 και άνω ώρες φωτισμού στο turbo mode.

Φακοί στην αγορά υπάρχουν πολλοί και ο καθένας μας θα σου προτείνει κάθε φορά και διαφορετικό, δεν είναι εκεί το θέμα όμως. Προσπάθησε να ταιριάξεις έναν φακό στη ΔΙΚΗ ΣΟΥ καθημερινότητα.

Να η δική μου καθημερινότητα...Nitecore IFE2.
nitecore-infilux-ife2.jpg
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
σωστα , και απο αυτα που ειπες θελω να τονισω το οτι 3 μοντσ δεν ειναι πια αρκετα....

αν δνε ειχα ενα σωρο φακους φτιαγμενους γυρω απο τα Ρ60 Ντροπινς θα ειχα απρει ολη τη σειρα της Zebralight που σου δινει και επιλογη μοντς
 

gismoduck1978

Senior Member
28 April 2011
430
Καβάλα-Ηράκλειο
Σταυρο ο συγκεκριμενος φακος τα σπαει...οχι σαν τις μ@λ@κιες που βγαζει η εταιρεια τωρα.Το συνεχως μεταβαλλομενο μαγνητικο δαχτυλιδι...η τιμη του...τα λεει ολα.Που να τον βρεις να τον παρεις "σκοτωμενο" ειναι το θεμα.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
να προσθεσω και κατι ακομα....με τις καταναλωσεις που κανει το XML τωρα πια η 18650 ειναι απαραιτητη για να εχεις ενα μια υπολογισιμη αυτονομια.
 

apollwnios

New member
17 November 2012
23
το θεμα της αυτονομιας ειναι σημαντικο,σε συνδυασμο με τα lumens νομιζω οτι μονο η 18650 τα προσφερει...
εαν και ο ιδιος ο φακος εχει ενα καλο runtime,εχοντας μαζι και 1-2 εξτρα 18650 ,τοτε δεν υπαρχει προβλημα μπαταριας,ποσον μαλλον εαν παιρνει και cr123 που τουλαχιστον βρισκει κανεις ευκολα (?) (εκτος και μιλησουμε για καποιο extreme σεναριο)

οπως ομως και το θεμα της αντοχης,γιατι ενας edc ειναι επιρρεπης στα χτυπηματα-πεσιματα...ακομα και σε μια νορμαλ χρηση,δεν μιλαμε για tactical καταστασεις.
 
9 January 2012
324
Ζάκυνθος
Για το θέμα της αντοχής πίστεψέ με αργά ή γρήγορα οποισδήποτε φακός τις γραντζουνιές ή τα γδαρσίματα θα τα εμφανίσει. Η ζωή του led είναι δεδομένη κατά τύπο και μάλιστα με διάρκεια κάτι περισσότερο ή κάτι λιγότερο απ' το αναγραφόμενο. Αυτό που δεν θα ανεχόμουν θα ήταν αν είχε πλαστικό φακό μπροστά (τζαμάκι), αλλά γι' αυτό μην ανησυχείς γιατί ακόμα και ο τελευταίος Κινέζικος φοράει γυάλινο. Απ'τη χρήση υποφέρει κυρίως ο διακόπτης, αυτός πρέπει να είναι αντοχής και επίσης με δεδομένη διάρκεια ζωής, αλλά μην ξεχνάς οτι και αυτός αλλάζει.
 

apollwnios

New member
17 November 2012
23
Λοιπον...

Εγινε η πρωτη αγορα για EDC ,μονο που δεν ειναι 18650...θα χρησιμοποιηθει για EDC στο...κρεβατι μου :smash:

Ειναι ο OLIGHT S10 ,μονο που θα εχω το Moonlight μονιμα ΟΝ , με επεισε ...


Ειναι η πρωτη φορα που ψωνιζω απο τον γνωστο Αγγλο...να δουμε τι θα στειλει και ποσο γρηγορα...

Τωρα για EDC-18650 θα περιμενω για λιγο μηπως παιξει κατι στα χριστουγεννα...κατι ειδα οτι και η OLIGHT μαλλον ετοιμαζει τον S20,για να δουμε :2thumb22sup:
 

apollwnios

New member
17 November 2012
23
ο flashaholics.co.uk ...ε,γνωστος με την εννοια οτι εχω δει οτι εδω ,προτιμαται απο τον κοσμο ...νομιζω
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Δεν τον ηξερα.
Παντως ειναι λιγο ακριβος στις 39 λιρες ($65)με τα μεταφορικα, εκτος αν εχεις κουπονι.
Ο ΗΚequipment τον εχει $49.95 ($39.95 με κουπονι) και free shipping αλλα κανει 10-15 μερες για να σου´ρθει.
 

apollwnios

New member
17 November 2012
23
Δεν τον ηξερα.
Παντως ειναι λιγο ακριβος στις 39 λιρες ($65)με τα μεταφορικα, εκτος αν εχεις κουπονι.
Ο ΗΚequipment τον εχει $49.95 ($39.95 με κουπονι) και free shipping αλλα κανει 10-15 μερες για να σου´ρθει.

το ξερω,για την ταχυτητα τον προτιμησα...το CPF δουλευει και εκει
 

apollwnios

New member
17 November 2012
23
λοιπον περιμενοντας τον s10 απο τον εγγλεζο και την...δοση+κανα καλο κουρεματακι απο τους γερμανους,χαζευα στο δικτυο και βρηκα αυτα:

http://www.intl-outdoor.com/roche-f12-xml-mini-18650-desert-yellow-flashlight-p-384.html

http://www.intl-outdoor.com/lxp-18650-175a-xml-600lumens-flashlight-p-412.html

http://www.intl-outdoor.com/roche-f12-xml-mini-18650-black-flashlight-p-399.html

τι ειναι αυτα ,ξερει κανεις ? μια χρησης ειναι ? :smash:
με 22 ευρω μπορει να αξιζει να παρω 2-3 για ...δωρα :music-smiley-005:
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Καθε άλλο παρα μιας χρήσης!
Και το μαγαζί είναι πολύ καλό (δοκιμασμενα, από αρκετούς)

Στο budgetlightforum εχει review για τα Roche νομίζω - και γω "ψήνομαι" αλλα θα κρατηθώ μάλλον,
η επόμενη αγορά θα είναι ένας Zebralight SC52w...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
αν και οι διαφορες θα ειναι μικρες θα προτεινα παιδια να αγορασετε τον φακο με το βαθυτερο κατοπτρο, ειδικα αν διαλεξετε XML.
Ετσι θα μεγιστοποιησετε την εμβελεια χωρις να χασετε πολλα απο το spill poyπου ετσι και αλλιως ειναι πλουσιο με το XML.