Προστατευτικές ζελατίνες οθόνης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ποια είναι η καλύτερη προστατευτική ζελατίνα οθόνης, που να μην επηρεάζει και την ευκρίνεια της Retina oθόνης;

Πόσο ικανοποιημένοι είστε από τις διάφορες ζελατίνες που έχετε χρησιμοποιήσει;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
ZAGG δαγκωτό.

HDAPLIPHONE4GLE.jpg


http://www.zagg.com/invisibleshield/apple-iphone-4-cases-screen-protectors-covers-skins-shields.php


Προσέχεις λίγο κατά την τοποθέτηση ώστε να αποφευχθούν οι φουσκάλες... αφήνεις ένα 12ωρο να στεγνώσει και να "κολλήσει" πάνω στην συσκευή και ΔΕΝ ξανα ασχολείσαι με το θέμα ζελατίνα.
Την έβγαλα μετά από 2 χρόνια μόνο και μόνο γιατί είχε ελαφρώς τσακίσει στην γωνία από το συνεχές βάλε-βγάλε στην τσέπη.
 

djepoxy

Established Member
13 November 2006
101
Η Power Support που έχω χρησιμοποιήσει σε iphone 4,4s, αλλά και σε ipad 3, νομίζω είναι από τις κορυφαίες. Βγαίνουν σε antiglare (mat) και σε crystal (γυαλιστερή). Είναι κατάλληλες για retina. Σε κάθε περίπτωση μπαίνουν πολύ εύκολα, χωρίς υγρό, και ειδικά η mat που προτιμώ εγώ, στο iphone την είχα πάνω από ένα χρόνο κ ήταν σαν καινούργια μέχρι την ημέρα που την έβγαλα! Highly recommended! Τις βρίσκετε κ στην Ελλάδα πχ. σε Public, istorm.
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
για τη zagg πρεπει να ομολογησω εχω ακουσει αριστα λογια!! Δεν την εχω δοκιμασει αλλα οποιος την εχει πανω εχει να περηφανευεται....

ηθελα να ρωτησω κ γω γενικοτερα για ζελατινες αν υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτων που βρισκεις στο ebay με μισο ευρω κ των επωνυμων??? Προχθες ειχε ερθει ενα ζευγσρι κ απο περιεργεια προσπαθουσα να συγκρινω. ειχαν φορεμενη μια της benkin κ γω μια της κακιας ωρας απο ebay. Στην αφη δε καταλαβα τιποτα απο δακτυλιες τα ιδια η μια τα ιδια κ η αλλη....

Τι λενε οι ποιο εμπειροι εδω μεσα???
 

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
ZAGG δαγκωτό.

HDAPLIPHONE4GLE.jpg


http://www.zagg.com/invisibleshield/apple-iphone-4-cases-screen-protectors-covers-skins-shields.php


Προσέχεις λίγο κατά την τοποθέτηση ώστε να αποφευχθούν οι φουσκάλες... αφήνεις ένα 12ωρο να στεγνώσει και να "κολλήσει" πάνω στην συσκευή και ΔΕΝ ξανα ασχολείσαι με το θέμα ζελατίνα.
Την έβγαλα μετά από 2 χρόνια μόνο και μόνο γιατί είχε ελαφρώς τσακίσει στην γωνία από το συνεχές βάλε-βγάλε στην τσέπη.

Δοκίμασα την zagg στο 4s. Όταν την είχα πάρει δαν είχε βγει η HD. Αρχικά μου κανε εντύπωση η διαδικασία του περάσματος. Με το σπρει κ τη σπατουλίτσα περνιέται πανεύκολα. Υποβάθμισε ωστόσο την διαύγεια της οθόνης σε επίπεδα 3gs θα λεγα. Από κει και πέρα την πήραμε τόσο εγώ όσο κ ένας φίλος.στους 6 μήνες άρχιζε να ξεφτίζει στις άκρες αρκετά. Κ ήταν η case friendly που είναι μικρότερη για να χωρά σε θήκες χωρίς να κλωτσάει.
Να ομολογήσω πως αν δε την φόραγε το τηλ θα χα σπάσει οθόνη καθώς είχα το τηλ σε τσάντα στη μπροστινή θήκη. Επί μία ώρα είχα το χέρι πάνω στην τσάντα χωρίς να σκεφτώ πως το κούμπωμα της είχε δύο μεγαλούτσικα κ αρκετά μυτερά πιρτσίνια από μέσα. Όταν έβγαλα το τηλ. Η μεμβράνη είχε ένα καρούμπαλο που έμεινε μέχρι που πούλησα το 4s προχτές. Προβληματίζομαι για το 5άρι, να το αφήσω γυμνό; Να δοκιμάσω την zagg HD; Την SGP μήπως; Υπάρχει κ μια γιαπωνέζικη που δεν μου ρχεται στο μυαλό πάντως που είχα διαβάσει καλές κριτικές.
Με ενδιαφέρον παρακολουθώ το θέμα.
Αλήθεια με θήκες τί κάνετε;
Θα τολμήσει κανείς review των ακουστικών που χει το 5αρι;
Εγώ τα βρήκα αρκετά συμπαθητικά σε όλο το φάσμα με μια μικρή υστέρηση στις ψηλές.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγώ σε 4ρι την είχα και ήταν καταπληκτική η εφαρμογή της, η ανθεκτικότητα και η αντοχή της.
Εννοείται πως ελαφρώς θα "αλλοιώσει" την εικόνα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ζελατίνα που εώς ένα βαθμό δεν θα το πράττει.
Επίσης δεν έχω συναντήσει λεπτότερη με τα ίδια χαραλτηριστικά που προανέφερα.

Κατά τα άλλα τώρα πια δεν έχω τίποτα.
Με αρέ γυμνό το τηλέφωνο... σαν τα μηχανάκια! ;)
 

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Το 3g δεν χαραζόταν με τπτ. Τώρα τα φοβάσαι αυτά. Κι εμένα μου αρέσει γυμνό αλλά οθόνη με χαρακιά είναι σα μηχανή με καμμένο φως.
Η HD λογικά θα ναι πιο καθαρή. Αλλά το σκέφτομαι. Έχω πάρει κινεζιές σε μεμβράνες που κράτησαν δυο τρεις μήνες κ ηταν σούπερ
 

cinevagos

Senior Member
12 February 2009
582
Eλευσίνα
Για το iphone 5 πάντως δεν υπάρχει ζελατίνα που να μην επηρεάζει την ευκρίνεια. Ακόμα και η zagg τείνει
να προσθέτει ένα μικρό blur effect. H οθόνη είναι ήδη ανθεκτική και καλύτερα κάποιος να ρισκάρει μια πτώση
παρά να συμβιβαστεί σε έναν τομέα για τον οποίο διακρίνεται η συσκευή. Νομίζω ότι η zagg προσφέρει μια
προστασία οθόνης που λέγεται HD αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. Μπορεί κάλλιστα να είναι η κατάλληλη.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Last edited:

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Φακ ιτ, την έβγαλα τη ζελατίνα τελείως και χαίρομαι τη ρετίνα γυμνή.

Με την Zagg HD που τελικά την πήρα στο 50% sale αν εξαιρέσεις το οτι δεν είναι oleophobic δλδ μπιχλιάζει λιγάκι από τα δάχτυλα, αν λοιπόν το καθαρίζεις η ευκρίνεια είναι μια χαρά.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Η καλύτερη προστασία οθόνης που έχεις δει ποτέ (για iPhone 5 και όχι μόνο)

Η Tech21 ανακοίνωσε στη CES 2013 μία τεχνολογία προστασίας οθόνης, για δημοφιλείς συσκευές όπως, μεταξύ άλλων, το iPhone 5 ή το Samsung Galaxy S III, που υπόσχεται να κάνει τα αγαπημένα σας smartphones ή tablets πιο ανθεκτικά από ποτέ. Κυρίες και κύριοι, ιδού η προστασία οθόνης Tech21 Impact Shield.

Πρόκειται για μία προστασία οθόνης κατασκευασμένη από ένα καινοτόμο υλικό, που, επίσης, χρησιμοποιείται σε αλεξίσφαιρο γυαλί για στρατιωτικές χρήσεις, αλλά και παράθυρα πιλοτηρίων αεροσκαφών.

Η ομάδα έρευνας και ανάπτυξης της Tech21 έχει εργαστεί πάνω στο προϊόν τα προηγούμενα δύο χρόνια, ψάχνοντας ανάμεσα σε κάθε είδους υλικό που υπόσχεται εξαιρετική προστασία. Τελικά, κατέληξε σ’ αυτό το πολυμερές που χρησιμοποιείται κυρίως για στρατιωτικούς σκοπούς.
Το αποτέλεσμα είναι μία προστασία οθόνης, η οποία αντέχει ακόμη κι αν η συσκευή πέσει με την οθόνη της στο έδαφος, αλλά και μπορεί να «αυτο-ιαθεί» σε περίπτωση κάποιου γδαρσίματος.

Επιπλέον, είναι σχεδιασμένη ώστε να μην επηρεάζει τη διαύγεια και το χρώμα της οθόνης και διαθέτει προστασία UV, έτσι δεν κιτρινίζει από τον ήλιο.

Και κάτι ακόμη, καθώς δεν περιέχει κόλλα, μπορείτε να την επανατοποθετήσετε όσες φορές επιθυμείτε στη συσκευή, χωρίς τον κίνδυνο δημιουργίας φυσαλίδων, που «αχρηστεύει» πολλές προστασίες οθόνης τις οποίες έχουμε χρησιμοποιήσει κατά καιρούς.

Η προστασία οθόνης Impact Shield αναμένεται να είναι διαθέσιμη μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2013, με την τιμή της να μην έχει ακόμη ανακοινωθεί. Έχει, πάντως, εγκριθεί για να διατεθεί μέσω των Apple Stores, κάτι που απ’ ό,τι φαίνεται θα απογειώσει τη δημοτικότητά της. Ένα άκρως υποσχόμενο προϊόν που περιμένουμε με ενδιαφέρον…


tech21-impact-shield.jpg

πηγή: DigitalLife.gr

(Send from iPhone)
 
Last edited: