καθαριστικό δίσκων (στεγνά) και ματ πλατώ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
γειά σας

προσπαθώ να προσεγγίσω τη βέλτιστη λύση στα δύο παρακάτω αντικείμενα που ψάχνω

1) καθαριστικό δίσκου βινυλίου (χωρίς υγρό, στεγνά) έχω αυτή τη στιγμή κάποιο με ίνες κλασικά ... έχω δει σε ξένα sites απίθανες υλοποιήσεις άλλες φθηνότερες άλλες ακριβότερες . δεν πάμε για όσκαρ . το ποιο κάνει την καλύτερη δουλειά από την εμπειρία σας θέλω

2) ματ πλατώ . εδώ έχω ένα σχετικά καλό ματ-τσόχα . δεν ξέρω όμως αν αξίζει να αναβαθμίσω π.χ. με κάποιο από φελό ή άλλο υλικό .

σε ότι προτείνετε παρακαλώ δώστε και links προς μελέτη .

ευχαριστώ !
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
γειά σας

προσπαθώ να προσεγγίσω τη βέλτιστη λύση στα δύο παρακάτω αντικείμενα που ψάχνω

1) καθαριστικό δίσκου βινυλίου (χωρίς υγρό, στεγνά) έχω αυτή τη στιγμή κάποιο με ίνες κλασικά ... έχω δει σε ξένα sites απίθανες υλοποιήσεις άλλες φθηνότερες άλλες ακριβότερες . δεν πάμε για όσκαρ . το ποιο κάνει την καλύτερη δουλειά από την εμπειρία σας θέλω

2) ματ πλατώ . εδώ έχω ένα σχετικά καλό ματ-τσόχα . δεν ξέρω όμως αν αξίζει να αναβαθμίσω π.χ. με κάποιο από φελό ή άλλο υλικό .

σε ότι προτείνετε παρακαλώ δώστε και links προς μελέτη .

ευχαριστώ !

θα σου πρότεινα να μείνεις σε αυτό που έχεις και εάν θέλεις να δείς το θέμα πιό σοβαρά γιά το καθάρισμα δίσκων αγοράζεις knosti σαν πιό φθηνή λύση και βλέπουμε

Γιά τα ματ στα πλατώ ....δεν σε σώζει τίποτα απο ένα κακό πικάπ ουτε τσοχα ουτε φελός ουτε τίποτα

εχω 2 ματ τα οποία εάν θες σου τα χαρίζω ενα της project και ενα άλλο δεν θυμάμαι τι ειναι
εάν τα θέλεις και επιβαρυνθείς τα έξοδα αποστολής ευχαρίστως να σου τα στείλω ετσι γιά να έχεις μέτρα σύγκρισης
στείλε πμ.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Δες εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthre...udio-Performance-εναλλακτικές?highlight=Pluto

Να προσθέσω σε όσα θα διαβάσεις εκεί ότι το ματ που τελικά αγόρασα ήταν το Pluto του 1mm, ενώ του φίλου ήταν αυτό του 0.3mm. Ο εν λόγω φίλος αγόρασε και το ματ της Pluto από γραφίτη στα 4.3mm (το οποίο υποθέτω ότι είναι πολύ παρόμοιο με της Boston των 5mm και σε παρόμοια τιμή, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 350 ευρώ). Όταν συγκρίναμε τα νέα μας αποκτήματα (τότε) στο δικό μου πικάπ, και απ' όσο θυμάμαι, η κυριώτερη διαφορά τους ήταν στο μέγεθος της σκηνής. Η βελτίωση και με τα δύο ματ ήταν προφανέστατη και μεγαλύτερη με το ακριβότερο ματ, αλλά στην ίδια ηχητική κατεύθυνση (διαφάνεια, καθαρότητα, ανοιχτοσύνη).

Τώρα, αν αξίζει τα λεφτά της, είναι μια άλλη συζήτηση που έχει να κάνει και με την οικονομική δυνατότητα του καθενός. Προσωπικά, τα χρήματα που μου κόστισε το δικό μου (γύρω στα 130 ευρώ) θα τα ξαναέδινα ακόμα και τώρα που έχουν σφίξει τα πράγματα αρκετά.
 
Last edited:

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
saitisgr : ευχαριστώ για την προσφορά σου. απλώς ψάχνω .. μάλλον κάτι πιο εξεζητημένο (ποιός μίλησε για κακό πικάπ ? υπέροχα ακούω -μετά από αρκετά πειράγματα και αλλαγές είναι η αλήθεια- ή πως θέλω να βελτιώσω τον ήχο κατ ανάγκη...)

eyebee : ευχαριστώ σε , θα το διαβάσω το βράδυ με ησυχία

πάντως για να γίνω τελείως specific είδα αυτό και μου άρεσε :

http://www.amazon.com/Mobile-Fidelity-Record-Cleaning-Brush/dp/B003DX0S2Q


όπως κι αυτό :

http://www.amazon.com/Hunt-Carbon-Fiber-Record-Brush/dp/B001A9ST2G/ref=pd_sim_misc_3

αλλά κι αυτό :

http://www.analogueseduction.net/rollers/milty-pixall-mkii-record-cleaner.html

για ματ δε αυτό που μου έκανε κούκου (μιλάμε πάντα για λογικές τιμές) :

http://www.ebay.com/itm/CORK-PLATTE...267&pid=100016&prg=1006&rk=2&sd=320889210390&
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Το κλασσικό Discwasher ήταν, είναι και μάλλον θα παραμείνει βασικό εργαλείο για τακτικό καθαρισμό πριν από ακρόαση. Το χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια και δε θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα κάνω ακρόαση δίσκου χωρίς αυτό. Ακόμα και σκέτο (χωρίς υγρό) είναι εξαιρετικό.
Ότι καλύτερο αμέσως μετά το πλυντήριο.

Σχετικά με το Discwasher δες εδώ:

Επίσης εδώ:

Μία επιφύλαξη: Έχω την παλιά (original) έκδοση. Διαβάζω στο internet διάφορες συζητήσεις, διότι σήμερα το κατασκευάζει άλλη εταιρεία. Για το θέμα αυτό δεν έχω άποψη. Γι' αυτό που έχω στην κατοχή μου είμαι βέβαιος.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
πρέπει να είχα κλώνο του (ή μήπως ήταν κι αυτό?) στα μέσα των 80ς . για πές μου . θεωρείς πως είναι αποτελεσματικότερο στο καθάρισμα (πάντα στεγνά με ενδιαφέρει) ενός όποιου Carbon-Fibre Brush (νομίζω το δικό μου είναι της clearaudio αλλά όλα πάνω κάτω ίδια είναι) . σύγκριση μεταξύ των δύο θέλω (έχω χρόνια να ασχοληθώ με το σπορ, έχω 20 χρόνια και και έχω αλλάξει μόνο 2 ή 3 carbon fibre ...
 

blugosi

Senior Member
17 November 2007
627
πρέπει να είχα κλώνο του (ή μήπως ήταν κι αυτό?) στα μέσα των 80ς . για πές μου . θεωρείς πως είναι αποτελεσματικότερο στο καθάρισμα (πάντα στεγνά με ενδιαφέρει) ενός όποιου Carbon-Fibre Brush (νομίζω το δικό μου είναι της clearaudio αλλά όλα πάνω κάτω ίδια είναι) . σύγκριση μεταξύ των δύο θέλω (έχω χρόνια να ασχοληθώ με το σπορ, έχω 20 χρόνια και και έχω αλλάξει μόνο 2 ή 3 carbon fibre ...

Υπάρχει και συνδυασμός.

Παχιά βεολύδινη βούρτσα σαν τοθ discwasher, αλλά στις δύο ακμές έχει από μία σειρά ίνες όπως το απλό αντιστατικό.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
ναι έχω δει ένα της Roksan (αν εννοείς αυτό..) απλώς αισθητικά μου αρέσει το discwasher (πιο παλιομοδίτικο) βέβαια ΔΕΝ τα έχω συγκρίνει γι αυτό ρωτάω.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
.........................
για πές μου . θεωρείς πως είναι αποτελεσματικότερο στο καθάρισμα (πάντα στεγνά με ενδιαφέρει) ενός όποιου Carbon-Fibre Brush (νομίζω το δικό μου είναι της clearaudio αλλά όλα πάνω κάτω ίδια είναι) . σύγκριση μεταξύ των δύο θέλω (έχω χρόνια να ασχοληθώ με το σπορ, έχω 20 χρόνια και και έχω αλλάξει μόνο 2 ή 3 carbon fibre ...
Το Discwasher είναι σαφώς και εμφανώς καλύτερο από οποιοδήποτε τύπου Carbon Fibre. Αλλά τίποτε δε σε εμποδίζει να χρησιμοποιείς και τα δύο.

Και επειδή είμαι φανατικός με την καθαριότητα των δίσκων ακολουθώ την εξής διαδικασία:

  • Καθάρισμα του δίσκου στο πλυντήριο (αυτό γίνεται μόνο μία φορά, δεν χρειάζεται συνέχεια).
  • Αφαίρεση στατικού ηλεκτρισμού πυροβολώντας το δίσκο με το κλασσικό αντιστατικό πιστολάκι της ZEROSTAT.
  • Καθάρισμα του δίσκου με το Discwasher. Για να φύγουν σκόνες που έχουν κάτσει πολλές φορές μετά το πλύσιμο. Εάν δεν υπάρχει πλυντήριο -όπως γινόταν πριν αποκτήσω- και πάλι αφαιρείται αρκετή σκόνη.
  • Καθάρισμα του δίσκου της τελευταίας στιγμής με βουρτσάκι τύπου Carbon Fibre (Τώρα έχω το Audioquest). Για να φύγουν τα "χοντρά" που μπορεί να πέσουν την τελευταία στιγμή.
  • Ακρόαση.

Θεωρώ την ακρόαση δίσκου ιεροτελεστία. Την οποία δεν παραβιάζω. Και επειδή και μόνο η περιγραφή της παραπάνω διαδικασίας σπάει τα νεύρα -ακόμα και τα δικά μου!- γι' αυτό το έχω ρίξει κι' εγώ στο Computer Audio! :hahaha: :laugh:
 

nikk

Established Member
9 November 2009
128
Θεωρώ την ακρόαση δίσκου ιεροτελεστία. Την οποία δεν παραβιάζω. Και επειδή και μόνο η περιγραφή της παραπάνω διαδικασίας σπάει τα νεύρα -ακόμα και τα δικά μου!- γι' αυτό το έχω ρίξει κι' εγώ στο Computer Audio! :hahaha: :laugh:

αν σπαει αυτη η περιγραφη τα νευρα τοτε αυτο εδω τι κανει?:alberteinstein:
κοντεψα να δωσω και τα δυο μου technics και μονο που το διαβασα:shot:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Το Discwasher είναι σαφώς και εμφανώς καλύτερο από οποιοδήποτε τύπου Carbon Fibre. Αλλά τίποτε δε σε εμποδίζει να χρησιμοποιείς και τα δύο.

Και επειδή είμαι φανατικός με την καθαριότητα των δίσκων ακολουθώ την εξής διαδικασία:

  • Καθάρισμα του δίσκου στο πλυντήριο (αυτό γίνεται μόνο μία φορά, δεν χρειάζεται συνέχεια).
  • Αφαίρεση στατικού ηλεκτρισμού πυροβολώντας το δίσκο με το κλασσικό αντιστατικό πιστολάκι της ZEROSTAT.
  • Καθάρισμα του δίσκου με το Discwasher. Για να φύγουν σκόνες που έχουν κάτσει πολλές φορές μετά το πλύσιμο. Εάν δεν υπάρχει πλυντήριο -όπως γινόταν πριν αποκτήσω- και πάλι αφαιρείται αρκετή σκόνη.
  • Καθάρισμα του δίσκου της τελευταίας στιγμής με βουρτσάκι τύπου Carbon Fibre (Τώρα έχω το Audioquest). Για να φύγουν τα "χοντρά" που μπορεί να πέσουν την τελευταία στιγμή.
  • Ακρόαση.

Θεωρώ την ακρόαση δίσκου ιεροτελεστία. Την οποία δεν παραβιάζω. Και επειδή και μόνο η περιγραφή της παραπάνω διαδικασίας σπάει τα νεύρα -ακόμα και τα δικά μου!- γι' αυτό το έχω ρίξει κι' εγώ στο Computer Audio! :hahaha: :laugh:

Μερικές παρατηρήσεις...

Το πλύσιμο στο πλυντήριο δίσκων θεωρώ ότι δεν είναι μια άπαξ διαδικασία... μερικοί δίσκοι θέλουν δύο πλυσίματα αρχικά, για να καθαρίσουν. Επίσης δίσκοι που ακούμε συχνά πρέπει να ξαναπλένονται διότι μετά από 5-10 ακροάσεις αποκτούν σκόνη ούτως ή άλλως, η οποία ότι και να κάνουμε με τα στεγνά βουρτσάκια δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

Το αντιστατικό πιστολάκι (το δικό μου είναι αντίκα Zeepa) έχει εδώ και πάρα πολλά χρόνια μπει στο συρτάρι με τα αζήτητα διότι δεν κάνει αυτό που υπόσχεται... πολλές φορές αυξάνει τον στατικό ηλεκτρισμό αντί να τον μειώνει... αυτό τέλος πάντων έχω αποκομίσει εγώ από την χρήση του.

Ο στατικός ηλεκτρισμός εκμηδενίζεται με την διαδικασία του πλυσίματος σε πλυντήριο... και με την χρήση αντιστατικών εσωφύλων (πχ Nagaoka).

Έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ την οποιαδήποτε βούρτσα επάνω στους δίσκους μου από την στιγμή που αντιλήφθηκα ότι με αυτό τον τρόπο μπορεί να πιέσω ρύπους μέσα στα αυλάκια.

Χρησιμοποιώ όμως βουρτσάκι από ανθρακονήματα (Stanton και Philips... τα ίδια μου φαίνονται) επειδή είναι λεπτότερα και δεν εξασκούν πίεση στην σκόνη... όπως μια βούρτσα τύπου βελούδου...

Αυτές δε, τις χρησιμοποιώ μόνο όταν υπάρχει ορατή σκόνη επάνω στην επιφάνεια... αν δεν υπάρχει παίζω (τον καθαρό δίσκο) κατευθείαν.

Προϋπόθεση βέβαια στις δικές μου παρατηρήσεις το πλυντήριο... το αγόρασα με ενθουσιασμό, αλλά και λίγη δυσπιστία... εκεί με ώθησε το Knosti... είχα βαρεθεί την λάσπη που έβγαζε σαν αλέτρι η βελόνα... η καλύτερη αγορά σε σχέση με το βινύλιο ήταν το πλυντήριο... τελεία και παύλα.

Τώρα για τα ματ πλατό... εμένα μου αρέσουν τελικά τα ακρυλικά, διότι ξεκαθαρίζουν αρκετά τον ήχο, αλλά μειώνουν χρωματισμούς τους οποίους καμιά φορά θέλουμε εμείς οι βινυλιάκηδες... το αποτέλεσμα μπορεί να είναι από ουδετερότητα με ταχύτερα δυναμικά, και σφιχτά μπάσα που μπορεί να θεωρηθούν μείωση, αλλά ουσιαστικά είναι τακτοποίηση του, μέχρι ξηρότητα ή ακόμα και ψυχρότητα, σε μερικούς συνδυασμούς... προτείνω να το δοκιμάσεις... στο e-bay είναι αρκετά φτηνά. Στο Oracle έχω ένα απλό ακρυλικό 3mm. Το μαμά λαστιχένιο έκανε τα πράγματα λίγο ασαφή στα όρια, το φελλένιο καλύτερο αλλά τα ίδια... ίσως μείωνε και μπάσο... το ακρυλικό έκατσε πολύ καλά άλλωστε στα καινούργια τέτοια πικάπ έχουνε τέτοια σκληρά ματ.

Στο δικό σου δεν ξέρω τι μπορεί να κάτσει καλύτερα... μόνο με δοκιμές... προσοχή στο VTA... κάποιες αλλαγές που μπορεί να ακούσεις μπορεί και να οφείλονται εκεί λόγω διαφορετικού πάχους... κοίτα να ρυθμίσεις ώστε να είναι περίπου το ίδιο κάθε φορά.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Σωστός ο Chris, αλλά να ξεκαθαρίσω ότι οι διαφορές που ακούγονται στο ακρυλικό πλατό του Performance με ένα carbon fibre mat δεν είναι επιπέδου αλλαγής VTA. Μιλάμε για σοβαρές διαφορές στο "σφίξιμο" του ήχου, στην σαφήνεια των περιγραμμάτων και στο μέγεθος της σκηνής.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Sonus ,έχω καί γω το diswasher απο την δεκαετία του 80 καί είναι το μοναδικό καθημερινό καθαριστικό που έχω.Οταν είχα το υγρό ,είδα αντιληφθεί οτι γινόταν καλύτερος καθαρισμός με σκέτο το βουρτσάκι καί απ'όταν τελείωσε δεν αγόρασα νέο.Πάντα όμως είχα την εντύπωση οτι η τριβή του Diswasher επέτεινε την δημιουργία στατικού ηλεκτρισμού καί θα ήθελα στο σημείο αυτό να μου πείς ποιό καθαριστικό υπερτερεί στον τομέα αυτό (δημιουργία στατικού ) το discwasher ή το carbon fibre ;Παλιότερα ,πρίν το discwasher , είχα ένα decca carbon fibre ,το πρώτο που είχε βγεί καί το είχα αφοράσει τέλη της 10ετίας του 70 σε κάποιο κατάστημα στην Πατησίων εκεί που συμβάλλεται με την Αλεξάνδρας σε όροφο ,αν θυμάμαι καλά λεγόταν Audiolab ή κάτι παραμφερές.Επειδή έχω βαρεθεί να "ξεκολάω" το φελένιο μάτ του project μου ,όποτε σηκώνω τον δίσκο ,θα ήθελα να το αντικαταστήσω με ένα άλλο μάτ που να μην κολλάει με τον στατικό ηλεκτρισμό με ίδιο όμως πάχος ,κάτι λιγότερο απο 1 mm ,για να μην αλλάξω την γεωμετρία του βραχίονα .Υπάρχει καμμία πρόταση γιαυτό; Eyebee ,που το αγόρασες το Pluto ;Ευγνώμων για τις απαντήσεις σας.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
@Thomas_GR700
Το Discwasher (το παλιό, το καινούργιο δεν ξέρω) είναι σαφώς ανώτερο από οποιοδήποτε Carbon fibre κι' αυτό είναι εμφανές. Σ' αυτό το σημείο δε συμφωνώ με το Χρήστο (Chris1967), στα υπόλοιπα λίγο-πολύ συμφωνούμε. Αλλά τίποτα δεν εμποδίζει να χρησιμοποιούμε και τα δύο στην καθημερινή χρήση και αυτό κάνω:
Καθάρισμα με το Discwasher, έπειτα καθάρισμα με το Carbon fibre, που λόγω αγωγιμότητας αφαιρεί στατικό ηλεκτρισμό, έπειτα ακρόαση.

Δεν χρησιμοποιώ ματ και σ' αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω. -bye-
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
θα σας πω μια πατεντα ολιγον αμαρτωλη αλλα σε μενα δουλευει εντυπωσιακα .Χρειαζεται ενα βουρτσακι καρμπον ,ενα πανακι (τυπου βετεξ ισως) και νερο κατα προτιμηση απεσταγμενο.Χρηση :βρεχουμε το πανακι και το στραγιζουμε τοσο οσο να γινει νωπο , "χαιδευουμε" το βουρτσακι στο πανακι ετσι ωστε να παρει λιγο υγρασια και καθαριζουμε το δισκο.
Η σκονη κολαει στις τριχες και ο δισκος γινεται καινουργιος .!!:ears:
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
θα σας πω μια πατεντα ολιγον αμαρτωλη αλλα σε μενα δουλευει εντυπωσιακα .Χρειαζεται ενα βουρτσακι καρμπον ,ενα πανακι (τυπου βετεξ ισως) και νερο κατα προτιμηση απεσταγμενο.Χρηση :βρεχουμε το πανακι και το στραγιζουμε τοσο οσο να γινει νωπο , "χαιδευουμε" το βουρτσακι στο πανακι ετσι ωστε να παρει λιγο υγρασια και καθαριζουμε το δισκο.
Η σκονη κολαει στις τριχες και ο δισκος γινεται καινουργιος .!!:ears:
Πολύ αμαρτωλή... :devil-smiley-029:
Η πατέντα σου! :glowlamp:​
Αλλά μας βάζεις σε πειρασμό, να τη δοκιμάσουμε... :egg: :eating:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Νομίζω ότι είναι απόλυτα λογικό, αν έχουμε βούρτσα τύπου βελούδου, που είναι το Discwasher... μπορεί να συμπιεστούν ρύποι μέσα στο αυλάκι αν χρησιμοποιηθεί στεγνό... αν υπάρχει διαφωνία θα ήθελα να ακούσω τον λόγο... νομίζω ότι αυτό το σύστημα δεν είναι κατασκευασμένο να λειτουργεί στεγνό... αυτή την εντύπωση έχω... όπως το σύστημα καθαρισμού Nagaoka/Stanton κλπ...

Θέλει να χρησιμοποιηθεί με το υγρό του... για να απορροφήσει τους ρύπους...

Το θέμα VTA έχει να κάνει πολύ και με το είδος της κεφαλής... άλλες κεφαλές/γεωμετρίες ακίδας είναι περισσότερο ή λιγότερο ευαίσθητες... οι περισσότερες κεφαλές μου είναι ευαίσθητες αρκετά στο VTA. βέβαια δεν είπα πουθενά ότι τα ακρυλικά ματ έχουν παρόμοια διαφορά με τις διαφορές VTA, είπα ότι δοκιμάζοντας ματ, πρέπει να παίρνουμε σοβαρά υπόψη μας το VTA...

Η αμαρτωλή πατέντα έχει λογική αλλά έχει και προβλήματα... σίγουρα θα σηκώσει μακρορύπους που δεν είναι υδατοδιαλυτοί, και σίγουρα το αποσταγμένο νερό δεν θα προκαλέσει το πρόβλημα... αλλά τι θα γίνει με εκείνους τους ρύπους που είναι υδατοδιαλυτοί??? σιγά σιγά θα πάνε προς τα κάτω και θα πακτώσουν τα αυλάκια...

Για μένα είναι προτιμότερη η κλασσική λύση του Diskwasher κλπ.