Ξεκινάει η εμπορική διάθεση του VDSL (FTTC) από τη Δευτέρα 26/11/12!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Ξεκινάει η εμπορική διάθεση του VDSL2,αυτή την φορά τόσο από τα αστικά κέντρα όσο και από τα KV μέσω του FTTC.Οι διαθέσιμες ταχύτητες για αρχή θα είναι τα 30 & 50 mbps.Για αρχή θα είναι διαθέσιμο από τον ΟΤΕ.


Παραθέτω τον πίνακα τιμών λιανικής από το adslgr


Πρόγραμμα|Τιμή πρώτου εξαμήνου|Κανονική Τιμή|Ταχύτητα πρόσβασης |Ομιλία
OTE DOUBLE PLAY 30 GR|36,90 ευρώ/μήνα|41,90 ευρώ/μήνα|30Mbps|Απεριόριστες αστικές/υπεραστικές κλήσεις
OTE DOUBLE PLAY 50 GR|46,90 ευρώ/μήνα|51,90 ευρώ/μήνα|50Mbps|Απεριόριστες αστικές/υπεραστικές κλήσεις
OTE DOUBLE PLAY 30 PLUS|40,90 ευρώ/μήνα|45,90 ευρώ/μήνα|30Mbps|Απεριόριστες αστικές/υπεραστικές κλήσεις - 60 λεπτά προς κινητά
OTE DOUBLE PLAY 50 PLUS|50,90 ευρώ/μήνα|55,90 ευρώ/μήνα|50Mbps|Απεριόριστες αστικές/υπεραστικές κλήσεις - 60 λεπτά προς κινητά



Λόγω του ότι οι εναλλακτικοί θα πρέπει να στήσουν ξεχωριστό εξοπλισμό στο ΚΑΦΑΟ για να δώσουν FTTC,θα υπάρξει ένα ''αντίστροφο shared LLU'' στην ουσία,εκτός και εάν ξεκινήσουν το δικό τους δίκτυο.
Το προφίλ του VDSL2 που θα χρησιμοποιήσει ο ΟΤΕ είναι το 17a,με την μέγιστη θεωρητική ταχύτητα να φτάνει τα 100 mbps.(Ωστόσο με το 30a,μπορεί να προσφέρει μέχρι και 200 mbps,με την προϋπόθεση του ότι η απόσταση από το ΚΑΦΑΟ δεν θα υπερβαίνει τα ~ 100-150 μέτρα.Όσον αφορά τους πελάτες Adsl,τουλάχιστον αυτούς του ΟΤΕ,τους βάζουν στο καινούριο KV,με τις πραγματικές ταχύτητες ακόμη και του ADSL2+ να φτάνουν το θεωρητικό μέγιστο (θα λειτουργεί σαν να είχε mini-dslam το KV).

Περισσότερα περί της διάθεσης από την Δευτέρα.Όσον αφορά το πλάνο για το πότε θα καλυφθούν οι περιοχές με FTTC,είναι διαθέσιμο στο OTE Wholesale.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Θα υπάρχει περιορισμός με βάση την απόσταση από τον κατανεμητή όπως είχε η CYTA; Και υπάρχει κίνδυνος για παρεμβολές του VDSL σε υφιστάμενα δίκτυα ADSL;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Οσοι εχουν πχ τωρινη dsl 24αρα και κλειδωνουν στα 13 , σε τι αναμενεται να κλειδωσουν με vdsl?
Προφανως δεν ζηταω τεκμηριωμενη απαντηση.
Αν πχ το dslam δεν ειναι κοντα (χωρις να ειναι και στον διάολο) εχει τεράστια επιπτωση στην vdsl τεχνολογία?
Αν ειναι με την 30αρα να κλειδωσουμε στα 22-24 να το σκεφτω ...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Θα δίνει VDSL είτε σε πελάτες που απέχουν μέχρι 800-1000 μέτρα από το ΑΚ είτε σε πελάτες που βρίσκονται σε περιοχή όπου υπάρχει υποδομή FTTC.FTTC = Fiber to the Cab. δηλαδή μέχρι το KV-ΚΑΦΑΟ.Οι περισσότεροι από εμάς δεν απέχουμε από το ΚΑΦΑΟ περισσότερο από 200 μέτρα.Πολύ πιο απλά είναι σαν να μετακόμισε το dslam στο ΚΑΦΑΟ-''κουτί στο πεζοδρόμιο''.

Όσον αφορά τις παρεμβολές,θα βάλουν τους πελάτες του ADSL πιστεύω στο καινούριο ΚΑΦΑΟ,οπότε δεν θα υπάρχει και πρόβλημα.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
2,5 mbps για την 30-άρα και 5 mbps για την 50-άρα


Οσοι εχουν πχ τωρινη dsl 24αρα και κλειδωνουν στα 13 , σε τι αναμενεται να κλειδωσουν με vdsl?
Προφανως δεν ζηταω τεκμηριωμενη απαντηση.
Αν πχ το dslam δεν ειναι κοντα (χωρις να ειναι και στον διάολο) εχει τεράστια επιπτωση στην vdsl τεχνολογία?
Αν ειναι με την 30αρα να κλειδωσουμε στα 22-24 να το σκεφτω ...

dsl-chart.png
 
Last edited by a moderator:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Θα δίνει VDSL είτε σε πελάτες που απέχουν μέχρι 800-1000 μέτρα από το ΑΚ είτε σε πελάτες που βρίσκονται σε περιοχή όπου υπάρχει υποδομή FTTC.FTTC = Fiber to the Cab. δηλαδή μέχρι το KV-ΚΑΦΑΟ.Οι περισσότεροι από εμάς δεν απέχουμε από το ΚΑΦΑΟ περισσότερο από 200 μέτρα.Πολύ πιο απλά είναι σαν να μετακόμισε το dslam στο ΚΑΦΑΟ-''κουτί στο πεζοδρόμιο''.

Όσον αφορά τις παρεμβολές,θα βάλουν τους πελάτες του ADSL πιστεύω στο καινούριο ΚΑΦΑΟ,οπότε δεν θα υπάρχει και πρόβλημα.

Πως μπορεί κάποιος να δεί πόσο απέχει από το πλησιέστερο ΚΑΦΑΟ γιατί εγώ, περιφεριακό Πολυγώνου, νομίζω οτι απέχω χιλιόμετρα (αν ισχύει οτι το πλησιέστερο είναι στη Λ.Αλεξάνδρας).
Πάντως τώρα, με 24-άρα γραμμή, πάνω από 6,5 δεν ανεβαίνω.:argue:
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Δεν υπάρχει περίπτωση να απέχει κάποιος χιλιόμετρα από το ΚΑΦΑΟ,βέβαια υπάρχει περίπτωση να απέχει χιλιόμετρα από το dslam.Σε αυτή την περίπτωση μόνο η εγκατάσταση δικτύου FTTC θα σώσει την κατάσταση.Πιο απλά,το VDSL από το dslam θα ωφελήσει αυτούς που έχουν attenuation κάτω από ~ 15 db,οι υπόλοιποι θα πρέπει να περιμένουν το FTTC.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Ανδρέα, αν και δεν πολυκαταλαβαίνω τι μου λές, σ´ευχαριστώ πολύ.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, απ´το 6,5 της 24-άρας, είναι οτι μάλλον έχω πρόβλημα.
 

kover

AVClub Enthusiast
Όσοι είστε κοντά στα ΑΚ (αν έχουν αναβαθμιστεί, πολλά έχουν αναβαθμιστεί άλλα όχι, από Δευτέρα με ένα τηλεφώνημα στον ΟΤΕ θα ξέρετε) θα έχετε vdsl.

Όσοι έχετε παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες καινούρια ΚΑΦΑΟ (είναι τα γκρί κουτιά του ΟΤΕ πάνω στα πεζοδρόμια), σκαψίματα, οπτικές, τσιμέντα κτλ στη περιοχή σας θα έχετε πολύ σύντομα vdsl.

Όσοι είστε κοντά στα ΑΚ η ταχύτητα του ADSL που έχετε τώρα θα παραμείνει η ίδια

Το επόμενο δεν το λέει στο adslgr.com ούτε κάπου αλλού αλλά το γράφει ο Dirmitzakis εδώ, οπότε επιφυλάσομαι. Όσοι έχετε παρατηρήσει τις τις τελευταίες μέρες καινούρια ΚΑΦΑΟ (είναι τα γκρί κουτιά του ΟΤΕ πάνω στα πεζοδρόμια, σκαψίματα, οπτικές, τσιμέντα κτλ) και είστε πελάτης του ΟΤΕ τότε η ταχύτητα του ADSL σας θα πλησιάσει το θεωριτικό μέγιστο, 24mbs δλδ, άσχετα αν σήμερα πιάνετε 2-3 κτλ.

Αν δε γίνονται έργα στη γειτονία σας (αν γίνονται είναι αδύνατο να μη τα είδατε) τότε δε θα αλλάξει τίποτα στη ταχύτητα σας, εκτός αν είστε κοντά στο ΑΚ (έχετε δηλαδή ήδη πολύ καλές ταχύτητες ADSL) οπότε θα μπορείτε να αγοράσετε το νέο προιόν που λέγεται VDSL.

Όσοι δεν είστε πελάτες του ΟΤΕ κάποια στιγμή (φαντάζομαι σύντομα) θα έχετε και εσείς πρόσβαση στις υποδομές του και τις αντίστοιχες υπηρεσίες.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Δηλαδη αυτοι που είναι σε άλλο πάροχο αλλα κοντα σε καφαο απο Δευτέρα δεν μπορούν να απευθυνθούν στον ΟΤΕ για vdsl2..; Είναι μόνο για τους πελάτες του ΟΤΕ;
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Στην δική μου γειτονιά έβαλαν οπτική ίνα εδώ και 2 χρόνια αλλά εγώ τότε δεν είδα καμία διαφορά. Λες οτι μπορεί να δώ τώρα;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Too Good To Be True

Και true να ειναι, δεν θα ειναι τοσο good - σε βλέπω να γίνεσαι courier του Τάκη με δίσκους παραμάσχαλα :p
 
Last edited by a moderator:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Τον έχεις περεξηγήσει τον Τάκη.... :flipout: :cool:

Άσε που εγώ τους βάζω και υπότιτλους και δεν τα μπορεί αυτά....
 
Last edited by a moderator:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Μπάμπη, ο,τι και να γινει μην απαντας στον Σύριο..
Ειναι θεμα χρόνου να σε φορτωσει με το κατέβασμα ολων των σεζόν των Friends σε Bluray


:p
 

kover

AVClub Enthusiast
Στην δική μου γειτονιά έβαλαν οπτική ίνα εδώ και 2 χρόνια αλλά εγώ τότε δεν είδα καμία διαφορά. Λες οτι μπορεί να δώ τώρα;

Οι καμπίνες μεχρι τώρα ήταν μεν έτοιμες αλλά ανενεργές. Πλέον θα ενεργοποιηθούν. Παρόλα αυτα Και τώρα μπορεί να μη δεις διάφορα. Η πληροφορία πως οι πελάτες adsl θα περάσουν στα νέα καφαο δε πρόκηπτει απο πουθενά αυτή τη στιγμή.
 
Last edited by a moderator: