buffalizator

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Εδώ και λίγες μέρες έπεσε σχετικό χέρι στο buffalo II.
Legato και τα σέα του πήρανε δρόμο για κάτι πιό minimal...
Και τί πιό minimal από λύση lampizator, κάτι που δεν το είχα κρυφό ότι μου τρωγότανε εδώ και καιρό.
Ετσι έδιωξα το universal tube stage που είχα για σχεδόν δυό χρόνια που θεώρησα όχι καθαρή λύση λαμπιζάτορα και ξεκίνησα να παραγγείλω ή να στήσω μια από τις δικές του λύσεις.
Στό δρόμο βρέθηκε ο Αη ΒασίληςΤ που μου πρότεινε να πάρω ένα έτοιμο κιτ που είχε τις προδιαγραφές που ήθελα στην τιμή μόνο του τυπωμένου του πωλωνού.
Στα γρήγορα έφτασε το κιτάκι από την μακρινή Κίνα με όλα τα γνωστά παρτράγουδα. (Άλλο βλέπεις, άλλο σου έρχεται κλπ).
Αμέσως έπαιξε όπως ηταν στημένο από τη μάνα του για στάδιο προ. από ένα απλό cdplayer pioneer... και το απογείωσε έτσι απλά από την line του.
Μετά μπήκε στο χειρουργείο για να αφαιρεθούν και αντικατασταθούν κάποια από τα λιγοστά υλικά του, έτσι ώστε να φύγει από πάνω του η κιτρινιά και να γίνει λίγο...κοκκινιά, αλλά και για να μείνει το κύκλωμα όσο πιό λιτό γίνεται.

Προβληματάκια υπήρξαν. Πάντα υπάρχουν. Κύριο η ποιότητα της πλακέτας. Μετά το ξεκόλλημα και αντικατάσταση εξαρτήματος τουλάχιστον σε δυό περιπτώσεις χάθηκε η διαδρομή με αποτέλεσμα να πρέπει να γίνουν κάπου bypass.
Επίσης έπρεπε να αντικατασταθούν οι αντιστάσεις στις καθόδους για να ταιριάξουν με το βουβάλι για λειτουργία ρεύματος και τον προ μου καθώς η 6Ν2Ρ δίνει πολύ μεγάλο κέρδος.
Μετά τα πολλά το κύκλωμα δεν έχει τίποτα στο σήμα εκτός από τους πυκνωτές εξόδου που αλλάχτηκαν (τα μπλέ πλακάκια που φαίνονται αναμεσα στις λάμπες) με obligato pio + ουκρανικά Bypass (αλά Πέτρο Νικολαίδη...).
Το πραματάκι οδηγάει τον MBL με τα μπούνια και ακούγεται like a million bucks.....:Banane0:

Δικές του φωτό σύντομα. Τώρα είναι στο χαρτόνι ακόμα.
Ευχαριστίες στον Βασίλη Τ μας, για τις ιδέες, το ξετρύπωμα του κιτρινιάρη και την συμπαράσταση στον πόνο μου την προηγούμενη βδομάδα που προσπαθούσα να καταλάβω γιατί σταμάτησε να παίζει....:worshippy:
 

Attachments

  • $T2eC16hHJFoE9nh6qTPpBQoK7VsRWQ~~60_3.JPG
    $T2eC16hHJFoE9nh6qTPpBQoK7VsRWQ~~60_3.JPG
    144.2 KB · Views: 714

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
το λινκ....

http://www.ebay.com/itm/Pre-amp-Tub...mplifier_Parts_Components&hash=item3a75e26bdf

ό,τι βλέπετε στη φωτό είναι τα σέα της τροφοδοσίας. ΜΤΣ δεν περιλαμβάνεται έβαλα ό,τι είχα.
Πλέον στο βουβάλι στην έξοδο είναι μια λάμπα και ένας πυκνωτής. Τίποτα άλλο.
Επίσης μολεξ και rca εξόδου σκουπίδια - κακές επαφές....
Για 28 δολάρια....πάλι ληστεία κάναμε....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Πλέον στο βουβάλι στην έξοδο είναι μια λάμπα και ένας πυκνωτής.

πως έλεγε κάποιος...άμα αποσυνθέσεις ένα ντακ τί θα σου μείνει?
ένα βουβάλι, μιά λάμπα και ένας πυκνωτής....:smash:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
balance βγάζει ?
προφανώς αν βάλεις 2

δημητρη εχει κερδος αυτο;εχει ποτ;γιατι λεει προ.
ο κινέζος έχει αντιγράψει τον λαμπιζάτορα στα πάντα, εκτός από λεπτομέρειες. Αν βάλεις ποτ στην αρχή στον διαιρέτη γίνεται. Ετσι το περιγράφει αποσπασματικά ο πωλωνός εδώ και εκεί. Η λάμπα έχει ενίσχυση γύρω στο 100Χ.


Σε σχέση με το προηγούμενο στάδιο εξόδου σου (λεγατο) πως ακούγεται δηλαδή?
απορώ ειλικρινά πως άκουγα τόσο καιρό...Ακόμα και με την παλιά λάμπα. Κύρια παίζει ρόλο νομίζω η προσαρμογή και η απλούστερη κατασκευή. Στην παλιά λάμπα είχες δυό τρεις επιλογές σετ αντιστάσεων με τζαμπεράκια και γενικά αρκετά πράγματα στα πόδια σου. Αυτό είναι όσο πιό απλό γίνεται.
Για λεγκάτο δεν συζητώ.
Μένει μια απορία φυσικά, το ότι ο Russ έλεγε ότι το επόμενο στάδιο το βουβάλι πρέπει να το δει με 0 αντίσταση για να δουλέψει ρεύμα και ότι ο μόνος τρόπος για να δουλέψει ρεύμα το βουβάλι είναι legato ή ivy. Αλλά νομίζω ότι το έχει παρακάνει γενικώς...
Δεν ξέρω πως κάτι μπορεί να παίξει καλύτερα....
Μένει να ζήσω μαζί του βέβαια.
Ακόμα τις ρώσικες λάμπες δεν τις έβαλα. Μόνο τις κίτρινες έχω...(τις 6Ν2)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
κρατώντας λίγες επιφυλάξεις με βάση το παραπάνω σχόλιο του Russ, το λεγκάτο θα πάει σε άλλη εφαρμογή ή θα φύγει ή θα γίνει εξαρτήματα...
Και με βλέπω να παίρνω άλλα δυό κίτρινα σετ, ένα για το phono μου και ένα για το pioneer....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
αυτό είναι.
Ο λαμπιζάτορας δίνει παραπάνω τις ρώσικες υποτίθεται λάμπες, μετασχηματιστή για τα δυό βολτάζ και καλύτερους πυκνωτές.
Αλλά σαν καλή αρχή προτιμότερος ο κινέζος.
Τον κάνεις ό,τι θέλεις και δεν σκέφτεσαι και πολλά.
Μόνο πρόβλημα που επισήμανα είναι αυτό με τις πίστες. Δεν είναι ότι ξεκολλάνε, είναι διπλής στρώσης, φαίνονται ποιοτικές, αλλά με το πρώτο ζόρισμα (έβαλα ένα σταθεροποιητικό και έβαλα άλλο) κάποιες διαδρομές τα παίξανε.
Αν το προσέξεις αυτό είσαι ΟΚ.

και στο χέρι που λέει ο Βασίλης να το κάνεις πάλι θες 20 ευρώ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Επίσης ο λαμπιζάτορας του δίνει 180 στην άνοδο, εγώ το δούλεψα με 90 που είχα ήδη. Ο Βασίλης πρότεινε 110 νομίζω.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Η μετατροπή Ι/V γίνεται παθητικά με αντίσταση;

Υπάρχει ένα μέγεθος που ονομάζεται voltage compliance αλλά δεν αναφέρεται πάντα στα datasheet των κατασκευαστών και προδιαγράφει την τάση
που μπορεί να "δει" το dac στην έξοδο ρεύματος. Γι αυτό και τα μηδέν βολτ που λέει ο Russ. Ουσιαστικά είναι το περιθώριο τάσης που χρειάζεται μία
πηγή ρεύματος για να λειτουργήσει (σωστά).
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
με αντίσταση.
ο λαμπιζάτορας το δίνει και για Ι και για V.
Με προσθήκη ή αφαίρεση εξαρτημάτων στην είσοδο.
τώρα....στη δικιά μου περίπτωση.
μάλλον σε V το δουλεύω καθώς δεν του έχω πυκνωτή στην είσοδο.
Σύμφωνα με τον λαμπιζάτορα πρέπει να βρείς μιά αντίσταση που είναι χαρακτηριστική για κάθε τσιπ. Τα μεταφέρω όπως τα λέει. Στην περίπτωση του βουβαλιού ακόμα κι ο ίδιος την ψάχνει, ο δε Russ μάλλον ...δεν του έλεγε...
Εγώ αυτή τη στιγμή το παίζω χωρίς τίποτα στο δρόμο του και είναι δυνατά (όπως είχε παρατηρήσει κι ο πωλωνός) αλλά μου αρέσει....
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
δημητρη η λαμπα ειναι χ100 αλλα συνολικα ποσο ειναι το κυκλωμα:

ειναι δυνατα λες δηλ. ποσο το κοβης;

10volt;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
SRPP1.jpg


με 220 αντιστάσεις Ρκ ήταν πάνω από 5 βολτ.
Τώρα το έχω με 120.
Βασικά το σχέδιο είναι αυτό.