Focal electra 1028be2 ή κάποιο άλλο ηχείο?

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Ποιά ή γνώμη σας για τα ηχεία του τίτλου? Σκέφτομαι να αλλάξω τα Artemis της Audio Spectrum με αυτά. Θα παίξουν σε χώρο λίγο >35m^2.
Για πείτε....
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,138
ανετα!!!!! τα εχω και εγω σε περισσοτερα τετραγωνικα...αν τα ταισεις με βατακια θα σε καλυψουν ανετα...αν ξερεις παντως πως κατεβαινιυν μεχρι τα 2,5 ωμ περιπου οποτε ειναι καπως απαιτητικά σε ενισχυση.
 
Last edited by a moderator:

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Ποιά ή γνώμη σας για τα ηχεία του τίτλου? Σκέφτομαι να αλλάξω τα Artemis της Audio Spectrum με αυτά. Θα παίξουν σε χώρο λίγο >35m^2.
Για πείτε....


Καινούρια ή μεταχειρισμένα?...Εχει σημασία!
 
Last edited by a moderator:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Πηγές: Pro-ject RPM-9, κεφαλή Ortofon cadenza black, CD player: Arcam fmj cd-33.
Για ενισχυτή το ψάχνω. Είχα ανοίξει και σχετικό νήμα αλλά τελικά άλλαξα γνώμη και θα αλλάξω και τα ηχεία. Θα αρχίσω λοιπόν από αυτά και βλέπω μετά για ενισχυτή. Eχω υπόψη μου και τα B&W 804d. Ίδωμεν.
 
Last edited by a moderator:

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Για καινούργια λέω.

Σαν ηχεία είναι σαφώς ανώτερα από την Αρτεμη...Αλλά..
Πρέπει να δείξεις μεγάλη υπομονή..Απαιτούν πολλές-πολλές ώρες στρωσίματος..

Γι αυτό και η ερώτηση!
 
Last edited by a moderator:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Τα έχω ακούσει μία φορά και μου άρεσαν πάρα πολύ! Πιστεύω πως είναι εξαιρετικά ηχεία, αλλά και πως θα καταφέρουν να σε καλύψουν στο χώρο σου εύκολα.
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Είχα ακούσει τα solobee τα αυτοενισχυόμενα. Μπορώ να πω πως μου άρεσαν αρκετά. Έχω την εντύπωση πως τα συγκεκριμένα ηχεία θα παίζουν παρόμοια με τα solobee αλλά προφανώς με άλλα χαμηλά. Άκουσε τα γιατί η focal έχει την ηχητική της ταυτότητα κι αυτή... Και αν ακούγεται στα monitor της θα ακούγεται μάλλον περισσότερο στις consumer σειρές. Ενά στα solobee δεν έχω να προσάψω τίποτα μα τίποτα αρνητικό... Κάτι μα κάτι... στα μεσαία και τα πρίμα δε με πολυενθουσίασε... Κάτι τελείως αόριστο έτσι? Όταν το συζήτησα με τον guybrush σε κάποια φάση προσπαθώντας να ερμηνεύσει την κινησιολογία μου μου είπε: εννοείς ότι είναι Γαλλικά? Μάλλον αυτό.
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
μωρέ από τα artemis καλύτερα είναι. δεκτό. Αλλά στα χρήματα αυτά αρχίζει και γίνεται κανείς τιτίζης.
 
Last edited by a moderator:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
http://www.focalprofessional.com/en/sm9-line/sm9.php

Κανε την υπέρβαση αφού δεν έχεις ενισχυτη και θα με ευγνωμονείς....
Αν μετά θες να τα πουλησεις θα κρατήσουν και πολύ μεγαλύτερη αξία από οποιονδήποτε συνδυασμό 1028 με ενισχυτή
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
μήπως αυτά έχουν υπερβολικό μπάσο?
Σκέφτηκα κι εγώ την ιδέα των ενεργών focal αλλά θα πρέπει να προυπολογιστεί και κανένα 700άρι για κάποιο προ με remote
 
Last edited by a moderator:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Κι αυτά που τοποθετούνται ? Σε βάσεις?
O.K. Από το manual

Positioning
The SM9 are designed for near field and mid field monitoring and should be placed at a distance between 1 and 4 metres from
the listener, pointing towards the listening position. They can be positioned on the console top or placed on appropriate stands.
In any way it is recommended that the tweeter is at a height from the floor approximately equivalent to that of the listener’s ears.
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
ναι σε βάσεις όπως όλα τα ηχεία βάσης χεχεχε. Και βασικά αυτό για το μπάσο που αναρωτιόμουνα πριν τώρα που άνοιξε το μάτι είναι λίγο άκυρο. Νομίζω πως έχουν πολλές πολλές ρυθμίσεις από πίσω.
 
Last edited by a moderator:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Σε βλέπω ανοιχτό σε τέτοια κόλπα.... Μπράβο...
Τα είχε demo σε Θεσνικη πριν κανά μήνα ο αντιπρόσωπος αλλά δεν νομίζω να κράτησαν κανά ζευγάρι στο studio εκεί...
 
Last edited by a moderator:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Λοιπόν άκουσα τα Focal 1028be2 με τον Luxman L-505u.
Μου αρεσε ή μεσαία τους, τα πρίμα τους δεν μου φάνηκαν σκληρά ή επιθετικά όπως λένε κάποιοι για τα tweeter βηρυλλίου. Το άκουσμα ήταν πάρα πολύ καλό ειδικά με βινύλιο (Kuzma stabiS, stogiS, benz glider) μέσα από το phono του Luxman.
Θα ήθελα να ακούσω όμως και κάποια άλλα ηχεία στην ίδια περίπου κατηγορία τιμής για να έχω πληρέστερη άποψη. Θα δω και για τα ενεργά Focal που πρότεινε ο φίλος παραπάνω αν μπορέσω να ακούσω και αυτά.
Όπως και να 'χει θα επανέλθω με εντυπώσεις.
 
Last edited by a moderator:

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Συμφωνώ ότι δεν είναι σκληρά. Θυμάμαι όταν τα είχα ακούσει έπαιζαν κάποιο πρόγραμμα κλασικής μουσικής με πολλά βιολιά. Μπορούσες άνετα να ακούσεις αρκετή ώρα χωρίς να σε κουράζουν ή να πονοκεφαλιάζεις.
 
Last edited by a moderator:

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,138
στα αυτια μου το βυριλιο της focal ειναι καλυτερο αποτο διαμαντι της b&w. πιο ξεκουραστο...πιο γλυκο.
 
Last edited by a moderator: