BenQ W1070

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

iguana

Senior Member
2 February 2012
316
ψάχνω για ένα οικονομικό προβολέα. Ο χώρος και οι απαιτήσεις περιγράφονται εδώ .
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96722-Τοποθέτηση-προβολέα-και-προτάσεις
ανοίγω καινούριο θέμα γιατί εκεί μιλούσαμε περισσότερο για την τοποθέτηση , έχω βγάλει άκρη σχετικά οπότε με ενδιαφέρει η επιλογή μοντέλου.
Ο ποιο οικονομικός full hd είναι ο optoma hd230x (σχεδόν ίδιος με τον hd23) στα 780
.http://www.optoma.co.uk/projectordetailshccs.aspx?ShowMenu=HE&PTypedb=Home Entertainment&PC=HD230X
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα; επίσης βρίσκω ένα μεταχειρισμένο benq w1000 , αξίζει η αγορά του με το σκεπτικό να είναι 300 ευρώ φθηνότερος πχ. η υστερεί πολύ σε σχέση με τον optoma ;
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

iguana

Senior Member
2 February 2012
316
Re: optoma hd230x

Πολύ καλός φαίνεται αλλά φαντάζομαι μέχρι να έρθει και να πέσει και η τιμή του στα 800 θα περάσει 1,5 χρόνος τουλαχιστον
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: optoma hd230x

Απο το να δωσεις 780 , καλυτερα δωσε 100 παραπανω και να εισαι μακραν καλυτερος (lens shift,dc3,3d)
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: optoma hd230x

Πολύ καλός φαίνεται αλλά φαντάζομαι μέχρι να έρθει και να πέσει και η τιμή του στα 800 θα περάσει 1,5 χρόνος τουλαχιστον

Οι διαφορές του 230άρη με τον 1070 είναι οι εξής:

1070:

3D, lens shift, cms (για τη ρύθμιση των χρωμάτων).

230:

Περισσότερο φως, ίριδα.


Κατά τα λοιπά φορούν το ίδιο τσιπ (DC3).
 

iguana

Senior Member
2 February 2012
316
Re: Απάντηση: optoma hd230x

Yes sir!!-bye-
Το γνωρίζει κανείς το μαγαζί και τι γίνεται με την εγγύηση κτλ ; Διότι αν ισχύει αυτή η τιμή τότε δεν είναι να το συζητάμε. Και μόνο το lens shift στο χώρο μου που είναι σαλόνι με γλυτώνει από πολλές αλχημείες!
http://www.computeruniverse.net/en/products/90491948/benq-w1070-3d.asp

Υ.Γ. μέχρι να κάνω Post η τιμή έπεσε άλλα 5 ευρώ..Μήπως είναι μούφα ?
 

iguana

Senior Member
2 February 2012
316
Re: Απάντηση: optoma hd230x

Για τον optoma άνοιξα το θέμα αλλά τελικά ο w1070 θα μας τρελάνει. Γίαννη αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πείς αν θα μπορέσει να τοποθετηθει στον χώρο μου γιατί έχω μπερδευτεί... Έχω το σχέδιο στο πρώτο ποστ , υπολογίζω ο προβολέας να μπει πίσω μου από τον καναπέ σε ένα ραφι περίπου 1.20 ύψος. Απόσταση αν υπολογίσεις και το μέγεθος του προβολέα και την οθόνη μπροστά από τις πόρτες περίπου 3,50 μέτρα. Έχω μπερδευτεί γιατί εδώ μου τον βγάζει ότι η εικόνα θα πάει πολύ ψηλά http://www.benq.com/microsite/projector/throwratiocalculator/ ενω εδω http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1070-projection-calculator-pro.htm την βγάζει ωραία ακριβώς απέναντι από τον προτζέκτορα. Θα με βόλευε όσο γίνεται πιο κάτω για να μην στραβώνω κοιτώντας ψηλα. Υπόψιν ότι είναι και χαμηλοτάβανο όπως αναφέρω και στην περιγραφή του χώρου, 2,60 . Με τα χαρακτηριστικά αυτά μου βγάζουν οι 2 σελίδες εικόνα 122 και 138 ίντσες στα 3,5 μέτρα ! είναι δυνατόν?
Σε ευχαριστώ
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: optoma hd230x

Έχει μεγάλο ζουμ o w1070 αν εννοείς το μέγεθος της οθόνης και όχι την διαφορά των αποτελεσμάτων. Επίσης απότι φαίνεται ο w1070 έχει ένα υποτυπώδες κατακόρυφο lens shift, αν θυμάμαι καλά μετακινεί την εικόνα πάνω κάτω 30 πόντους. Δες στο manual του περισσότερα γιατί μπορεί να σε διευκολύνει στην θέση του κάδρου.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: optoma hd230x

Για τον optoma άνοιξα το θέμα αλλά τελικά ο w1070 θα μας τρελάνει. Γίαννη αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πείς αν θα μπορέσει να τοποθετηθει στον χώρο μου γιατί έχω μπερδευτεί... Έχω το σχέδιο στο πρώτο ποστ , υπολογίζω ο προβολέας να μπει πίσω μου από τον καναπέ σε ένα ραφι περίπου 1.20 ύψος. Απόσταση αν υπολογίσεις και το μέγεθος του προβολέα και την οθόνη μπροστά από τις πόρτες περίπου 3,50 μέτρα. Έχω μπερδευτεί γιατί εδώ μου τον βγάζει ότι η εικόνα θα πάει πολύ ψηλά http://www.benq.com/microsite/projector/throwratiocalculator/ ενω εδω http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1070-projection-calculator-pro.htm την βγάζει ωραία ακριβώς απέναντι από τον προτζέκτορα. Θα με βόλευε όσο γίνεται πιο κάτω για να μην στραβώνω κοιτώντας ψηλα. Υπόψιν ότι είναι και χαμηλοτάβανο όπως αναφέρω και στην περιγραφή του χώρου, 2,60 . Με τα χαρακτηριστικά αυτά μου βγάζουν οι 2 σελίδες εικόνα 122 και 138 ίντσες στα 3,5 μέτρα ! είναι δυνατόν?
Σε ευχαριστώ

Να βασιστείς καλύτερα στο κομπιουτεράκι της Benq παρά του projectorcentral. Σου ανεβάζω και ένα screenshot:


1070.jpg



Πρώτα ρυθμίζεις το ύψος του ταβανιού σου. Έπειτα ρυθμίζεις το κάδρο που θέλεις (π.χ. 123 ίντσες). Μετά σηκώνεις το κάδρο σου από το πάτωμα (π.χ. 80 πόντους) και βλέπεις που κάθεται ο προβολέας είτε από πάνω είτε από κάτω.

Στο εν λόγω παράδειγμα για 123 ίντσες ο προβολέας σου θα σημαδεύει 8 πόντους πάνω από την οθόνη σου. Οπότε:

78 cm + 153 cm + 8 cm = Ο φακός σου θα βρίσκεται στα 239 cm από το πάτωμα.

Τυχαίο το παράδειγμα, μπορείς να δοκιμάσεις ό,τι θέλεις...από τη συγκεκριμένη απόσταση μπορείς να ανοίξεις από 106 μέχρι 138 ίντσες.
 
Last edited:

iguana

Senior Member
2 February 2012
316
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: optoma hd230x

Να βασιστείς καλύτερα στο κομπιουτεράκι της Benq παρά του projectorcentral. Σου ανεβάζω και ένα screenshot:


View attachment 86291



Πρώτα ρυθμίζεις το ύψος του ταβανιού σου. Έπειτα ρυθμίζεις το κάδρο που θέλεις (π.χ. 123 ίντσες). Μετά σηκώνεις το κάδρο σου από το πάτωμα (π.χ. 80 πόντους) και βλέπεις που κάθεται ο προβολέας είτε από πάνω είτε από κάτω.

Στο εν λόγω παράδειγμα για 123 ίντσες ο προβολέας σου θα σημαδεύει 8 πόντους πάνω από την οθόνη σου. Οπότε:

78 cm + 153 cm + 8 cm = Ο φακός σου θα βρίσκεται στα 239 cm από το πάτωμα.

Τυχαίο το παράδειγμα, μπορείς να δοκιμάσεις ό,τι θέλεις...από τη συγκεκριμένη απόσταση μπορείς να ανοίξεις από 106 μέχρι 138 ίντσες.
Με 239 από το πάτωμα μιλάμε για ταβάνιασμα μάλλον. Αλλιώς απότι βλέπω θα πρέπει να μπει στους 70 πόντους από το πάτωμα? Αυτό θα πέφτει πίσω από τον καναπέ μου όμως. Άρα για να μπορέσω να τον τοποθετήσω στο 1,20 και να δω κανονικά θα πρέπει να πειράξω το zoom και να μικρύνω το κάδρο ώστε να χωρέσει μέσα στο ύψος του χώρου;
 

iguana

Senior Member
2 February 2012
316
Re: optoma hd230x

Πειράζοντας το zoom υπάρχει κάποια αλλοίωση στην ποιότητα της εικόνας ; Είναι καλό δηλαδή να μένει στο 1 η μπορώ να το προσαρμόζω όπως με βολέψει ;
 

iguana

Senior Member
2 February 2012
316
Re: optoma hd230x

Έχει μεγάλο ζουμ o w1070 αν εννοείς το μέγεθος της οθόνης και όχι την διαφορά των αποτελεσμάτων. Επίσης απότι φαίνεται ο w1070 έχει ένα υποτυπώδες κατακόρυφο lens shift, αν θυμάμαι καλά μετακινεί την εικόνα πάνω κάτω 30 πόντους. Δες στο manual του περισσότερα γιατί μπορεί να σε διευκολύνει στην θέση του κάδρου.

Πειράζοντας το zoom υπάρχει κάποια αλλοίωση στην ποιότητα της εικόνας ; Είναι καλό δηλαδή να μένει στο 1 η μπορώ να το προσαρμόζω όπως με βολέψει ;
 

vman

Senior Member
15 September 2012
697
Re: optoma hd230x

Παίξε και βάλε επιλογή τοποθέτησης τραπεζάκι ή κρέμασμα από οροφή, βάλε το ύψος του δωματίου σου και την απόσταση από την οθόνη προβολής που θες να τον τοποθετήσεις, βάλε και το ύψος που θα ήθελες να έχει η προβαλλόμενη οθόνη από το δάπεδο (περίπου 80 πόντους) και στο βγάζει ακριβώς που θα κάθεται ο φακός. Παίζεις και με το zoom αν θες πιο μικρή ή πιο μεγάλη εικόνα, και έχε στο νού σου ότι έχει και ένα μικρό lens shift...το οποίο δυστυχώς από το manual του με τον τρόπο που το δείχνει δεν μπορώ να το καταλάβω οπότε κατ'εκτίμηση για να είμαι safe side έχω κάνει την παραδοχή για εικόνα 100'' έχω ένα παίξιμο πάνω-κάτω περίπου 15 πόντους.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: optoma hd230x

Με 239 από το πάτωμα μιλάμε για ταβάνιασμα μάλλον. Αλλιώς απότι βλέπω θα πρέπει να μπει στους 70 πόντους από το πάτωμα? Αυτό θα πέφτει πίσω από τον καναπέ μου όμως. Άρα για να μπορέσω να τον τοποθετήσω στο 1,20 και να δω κανονικά θα πρέπει να πειράξω το zoom και να μικρύνω το κάδρο ώστε να χωρέσει μέσα στο ύψος του χώρου;


Για το 1.20 τοποθέτηση είσαι εδώ:


1070 b.jpg



Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το lens shift ώστε να κατεβάσεις περίπου 30 πόντους το κάδρο σου το οποίο θα ξεκινάει περί τους 90 πόντους από το πάτωμα. Δυστυχώς, δεν μπορείς να ανοίξεις περισσότερες ίντσες (η ρύθμιση είναι με το ζουμ στο 0....άσε τι γράφει το κομπιουτεράκι) διότι θα χτυπάς στο ταβάνι. Αν μπορούσες να βρεις λύση για ταβάνωμα θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα διότι και ό,τι κάδρο σου άρεσε θα άνοιγες και από όποιο ύψος σου αρέσει.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: optoma hd230x

1070.jpg


Εμενα παλι με εχει μπερδέψει ο υπολογιστής από το site της Benq…
Στην εικονα που παραθέτω τα δεδομενα εχουν ως εξης…
Οθονη 84 ιντσες
Το κατω μερος της οθονης ξεκινά στα 40 εκατοστά από το εδαφος…
Υψος δωματιου 2.72μ
Απόσταση προβολεα οθονης δεν είναι ξεκάθαρο γιατι δεν ξερω αν το υπολογίζει από τον φακο .
Αν το υπολογίζει από τον φακο και αφαιρώντας με την σειρα μου τα 25 εκατοστά του βαθους του προβολέα τοτε εχω 3.05μ απόσταση προβολεα οθονης..
Αυτό με το ζοομ στο τερμα που δινει εικονα 92 ιντσων..
Κατι δε μου κάθεται καλα γιατι μειώνοντας το zoom αυτό μου δειχνει μεγαλύτερο καδρο .
Στα 3 μετρα είναι δυνατόν να βγαζω μεγαλύτερη εικονα και όχι 84;


Επίσης στις ρυθμίσεις δεν ειναι ενεργο το lens που υποτίθεται πως εχει .
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: optoma hd230x

1070.jpg


Εμενα παλι με εχει μπερδέψει ο υπολογιστής από το site της Benq…
Στην εικονα που παραθέτω τα δεδομενα εχουν ως εξης…
Οθονη 84 ιντσες
Το κατω μερος της οθονης ξεκινά στα 40 εκατοστά από το εδαφος…
Υψος δωματιου 2.72μ
Απόσταση προβολεα οθονης δεν είναι ξεκάθαρο γιατι δεν ξερω αν το υπολογίζει από τον φακο .
Αν το υπολογίζει από τον φακο και αφαιρώντας με την σειρα μου τα 25 εκατοστά του βαθους του προβολέα τοτε εχω 3.05μ απόσταση προβολεα οθονης..
Αυτό με το ζοομ στο τερμα που δινει εικονα 92 ιντσων..
Κατι δε μου κάθεται καλα γιατι μειώνοντας το zoom αυτό μου δειχνει μεγαλύτερο καδρο .
Στα 3 μετρα είναι δυνατόν να βγαζω μεγαλύτερη εικονα και όχι 84;


Επίσης στις ρυθμίσεις δεν ειναι ενεργο το lens που υποτίθεται πως εχει .

Ανδρέα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει ανάποδα το ζουμ στη σελίδα της η benq
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: optoma hd230x

Αν συμβαίνει αυτό τοτε στα 3 μετρα βγαζω καδρο 120 ιντσων :hmmmm:
Παντως για να βγάλω 84 συμφωνα με τον calculator πρέπει να ρθω πιο κοντα ( 2.77 )
Δεν βγαζω ακρη..

1070beta.jpg



Από την άλλη στο projectorcentral οι υπολογισμοί δείχνουν πιο φυσιολογικοί

Εδώ όμως δεν εχουμε εικονα του offset
 
Last edited: