Ταινία led

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Παιδες βοηθειστε σας παρακαλω. Εφτιαξα στο σαλονι στην οροφη γιψοσανιδα για να βαλω κρυφο φωτισμο led ταινια. Υπολογιζω γυρω στα 10 μετρα. Πειτε τι να παρω. Διαβαζω στι internet κατι για watt 4.8 7.6 14.4 κατι για κωδικους 5050 και δεν ξερω τι να παρω.
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
Re: Ταινια led

led strip smd 5050
η καταναλωση τους ειναι 7,2 watts/m οποτε αναλογα τα μετρα υπολογιζεις και τη ισχυ του τροφοδοτικου...


δες το θεμα που εχω φτιαξει εδω...
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Re: Ταινια led

Καλημέρα,

Επειδη ηθελα κρυφο φωτισμο πισω απο την LED τηλεοραση μου πηρα απο το παρακάτω site 12V σε πολυ καλη τιμή.

www.ledmegastore.gr
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Υπάρχουν οι τρεις διαφορετικές διαβαθμίσεις ισχύος 4.8 7.6 14.4 W/m και 3 διαβαθισεις στεγανότητας. Εσύ δεν έχεις πρόβλημα με υγρασία, οπότε το πιο απλό είναι εντάξει. Για ισχύ συστήνω το μεσαίο. Το έχω πάνω από τον πάγκο της κουζίνας και είναι μια χαρά. Το πιο ισχυρό το έβαλα εξωτερικά στο δάπεδο της εισόδου και σε στραβώνει. Α, και να διαλέξεις το θερμό, είναι πιο φιλικό στο μάτι.
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
οταν σε μια λεντοταινια υπαρχουν 150 ψηφιδες led/m εχουν καταναλωση 3.6 w/m

οταν σε μια λεντοταινια υπαρχουν 300 ψηφιδες led/m εχουν καταναλωση 7.2 w/m

οταν σε μια λεντοταινια υπαρχουν 600 ψηφιδες led/m εχουν καταναλωση 14.4 w/m
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
αρα παιδες κλεινοντας και πριν παω να τα αγορασω:

1) ισχυ 7.6 W/m
2) τυπος smd 5050
3) όχι αδιαβροχο δεν το εχω αναγκη
4) 10μετρα ταινια led άρα 2 τροφοδοτικά
5) τηκεχειρισμό RF για καλύτερη ανταπόκριση
6) ενισχυτή σήματος (repeater) θα χρειαστώ?

ερώτηση τοποθέτησης:
Η 10μετρη ταινια led θα μπει στο ταβάνι σε σχήμα Π
Τα τροφοδοτικά που θα μπουν;
Αν χρειαστώ ενισχυτή σήματος που θα μπει;
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
για 10μ θελεις ΕΝΑ τροφοδοτικο των 80 βατ. (10μ χ 7,2w/m = 72w psu.)
καλου-κακου παρε ομως ΕΝΑ τροφοδοτικο των 100-120 βατ.

το τροφοδοτικο θα μπει στην μια ακρη της ταινιας.
μονο αν οταν τα αναψεις σου κανει κολπακια, τοτε θα βαλεις στην αλλη ακρη το repeater,αν δεν εχεις χωρο να μπει στη μεση και να παιζει ρολο γεφυρας στις ταινιες.
υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μη σου χρειαστει καθολου.
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
10000000000 ευχαριστω με ενημερωσες ΑΡΙΣΤΑ
ΝΑ σε ρωτησω. Η ταινια led για να αλλάζει χρώματα, τι ονομασια εχει; και ποσα χρωματα αλλάζει;
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
RGB from Red-Green-Blue.

οι αλλαγες που κανει, οι ρυθμοι και η ποικιλια του συναδει με το controller. θελει λιγο ψαξιμο..
οπωσδηποτε RF, και αν δεν θες να ψαχνεις το τηλεχειριστηριο υπαρχουν και επιτοιχια (wall plate)...
ενδεχεται να βαλεις και τα δυο.
ρωτα τον ηλεκτρολογο σου....
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Ειστε οι ανθρωποι μου ...... ψαχνω εδω και καιρο λεντοταινια (δεν εχω βρει πουθενα)για να την βαλω πισω απο την tv αλλα θελω να τροφοδοτηθει απο την θυρα usb της τηλεορασης γινετε η ζηταω μ@λ@κιες?
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Ειστε οι ανθρωποι μου ...... ψαχνω εδω και καιρο λεντοταινια (δεν εχω βρει πουθενα)για να την βαλω πισω απο την tv αλλα θελω να τροφοδοτηθει απο την θυρα usb της τηλεορασης γινετε η ζηταω μ@λ@κιες?

Υπαρχει αυτο που ζητας, κανοντας ενα απλο googlarisma θα βρείς οπως:

http://store.antec.com/Product/soundscience/bias-lighting/0-761345-77020-0.aspx

Απ την αλλη μπορεις να παρεις 12v ταινια και με ενα κοινο ανταπτορακι 220 σε 12 να κανεις την δουλειά σου, οπως εχω κανει και εγω.


awq2hd.jpg
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Μου αρεσεις !από που και πόσο , αν πάω σε ηλεκτρολογιο θα κάνω δουλειά η όχι .Δώσε τα φώτα σου!
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Μου αρεσεις !από που και πόσο , αν πάω σε ηλεκτρολογιο θα κάνω δουλειά η όχι .Δώσε τα φώτα σου!

Πηρα με 5.95 το μετρο απο εδω http://www.ledmegastore.gr/products/tainies-led/mesaioy-fwtismoy-12v/44-led-strip-9-6-watt-120-smd-3528-led σε ψυχρο λευκο και ειναι γαμ...τη για την δουλεια που το θελω, δλδ κανει την θεαση πολυ πιο ξεκουραστη για τα ματια και κατα καποιον τροπο βελτιωνει το μαυρο της TV και πιθανο clouding για οποιον εχει (οπως λεει και εδω http://www.antec.com/soundscience/hdtv-bias-lighting.php).
 
Last edited:

vale2000

New member
26 May 2009
88
Παλλήνη
Ειστε οι ανθρωποι μου ...... ψαχνω εδω και καιρο λεντοταινια (δεν εχω βρει πουθενα)για να την βαλω πισω απο την tv αλλα θελω να τροφοδοτηθει απο την θυρα usb της τηλεορασης γινετε η ζηταω μ@λ@κιες?

Εγώ πήρα απο εδώ

http://www.energysmart.co.uk

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Jimmy απ ότι κατάλαβα παίρνω λεντοταινια με το μετρό απο εκεί που την προμηθευτηκες και σύ τις ένωνω και με έναν κοινό μετατροπεα απο 220 σε 12 γίνετε η δουλειά αλλα κολάω στη θύρα USB , εχει ο μετατροπεας ;έσυ τι έχεις κάνει ακριβώς sorry σε ζαλιζω αλλα εδώ και μήνες δεν είχα βγάλει άκρη γιατι όπου είχα ρωτήσει έπεφτα σε ασχετους!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ταινία led

οταν σε μια λεντοταινια υπαρχουν 150 ψηφιδες led/m εχουν καταναλωση 3.6 w/m

οταν σε μια λεντοταινια υπαρχουν 300 ψηφιδες led/m εχουν καταναλωση 7.2 w/m

οταν σε μια λεντοταινια υπαρχουν 600 ψηφιδες led/m εχουν καταναλωση 14.4 w/m

Χωρίς να τα θυμάμαι καλά, γιατί έχει λιγάκι καιρό που τα είχα ψάξει και παραγγείλει, η ταινία με led τύπου 3528 με 60 led/m είναι στα 4.8w, η τύπου 5050 με 30 led/m είναι στα 7.2w και με τα 60 led/m στα 14.4w. Me 120 λεντ στο μέτρο νομίζω είναι οι διπλού πάχους με τσιπ 3528, εάν δεν κάνω λάθος.

Σε κρυφό φωτισμό που είχα χρησιμοποιήσει προ 3ετίας ταινία με τα 3528, το αποτέλεσμα είναι περισσότερο διακοσμητικό, δίνει ένα ωραίο ημίφως (το έχω συνδυάσει με σποτάκια του 1w -τέτοια είχε τότε- για χαμηλό φωτισμό). Αντίθετα η ταινία με τα 60 τύπου 5050 ανά μέτρο δίνει σοβαρό φως, πολύ άνετα χρησιμοποιείται για κρυφά. Πρόσφατα χρησιμοποίησα rgb 5050 με 30 led/m σε επιπλοκατασκευή, το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό (προσοχή το σκούρο ξύλο απορροφά αρκετό φως).
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
μπηκα λοιπονστο ebay να ψαξω και εχω την εξης απορια.
ολοι δινουν τα 5 μετρα 5050 300led με τροφοδοτικό 60Watt
Αφου ειναι ομως 14,4 watt/m εχουμε συνολο για 5m 72watt.
γιατι αυτοι ολοι μα ολοι στο ebay δινουν 60watt; Δεν φτανει και φοβαμαι οτι θα εχω προβλημα φωτεινοτητας.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
βρήκα την παρακάτω λεντοταινία 10m (2x5m) με 8
2 x 5M 10M 5050 SMD 600 LED RGB

ποιο τροφοδοτικό χρειάζομαι;
ποιο ασύρματο χειρισμό RF;
ποιο ασύρματο χειρισμό που να λειτουργεί με smartphone;
θα χρειαστώ κατι άλλο;

ευχαριστώ