Περι καθαριοτητας σωματος και φακων

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Δε ξερω αν εχει ξαναυπαρξει αλλο τοπικ με το ιδιο, θεμα, περιμενω να ακουσω τις προτασεις για τον "σωστο" καθαρισμο του σωματος και φακων. Αφορμη μετα απο εκτεταμενες κουκιδες στη Νεξ-6 μου που μετα απο την build-in λειτουργια, εξακολουθει να εχει ενα κοκκο που φαινεται και στο LCD πανω απο F9... Δε τολμησα μεχρι στιγμης να βαλω χερι στον σενσορα, διαβασα διαφορα, ακουσα πιο πολλα, τι τελικα παιζει (αν μπορει να υπαρξει τετοια απαντηση).

Επισης ενω εχω ειδικο πανακι απο νικον με microfiber για καθαρισμο γυαλινων επιφανιων, ο φακος εξακολουθει να εχει σκονη, ειναι φυσικολογικο η απλα χρειαζεται και κατι εξτρα?
 

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Για τον σένσορα, με ένα blower είσαι καλυμένος.
Ο μηχανισμός καθαρισμού της νεχ , μόνο την μπαταρία αδειάζει...
 

SouthTune

New member
18 September 2012
88
Μην κάνεις το λάθος και βάλεις "χέρι" στο αισθητήρα (με επαφή) χωρίς κάποιο κιτ καθαρισμού γιατί θα τον κάνεις τρις χειρότερο. Όπως είπε και ο gmak13 αρχικά προσπάθησε με ένα blower έχοντας τον σένσορα να κοιτάζει προς τα κάτω. Αν δεν καθαρίσει μπορείς να προμηθευτείς ένα κιτ καθαρισμού τα οποία όμως είναι αρκετά ακριβά. Το κιτ φαντάσου περιέχει ένα μπουκαλάκι με καθαριστικό υγρό, πανάκια, και σπάτουλα που εφαρμόζεις επάνω τα νοτισμένα με το υγρό πανάκια ώστε να καθαρίσεις τον αισθητήρα. Το κιτ που έχω, έχει σπάτουλες για διάφορα μεγέθη αισθητήρα, οπότε νομίζω οτι όλα κάπως έτσι θα είναι. Γενικά μια φορά που χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω τον έκανε γυαλί.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Για τον σένσορα, με ένα blower είσαι καλυμένος.
Ο μηχανισμός καθαρισμού της νεχ , μόνο την μπαταρία αδειάζει...
Μήπως γνωρίζεις/ετε πως λειτουργεί ο "καθαρισμός αισθητήρα" και στην Canon 550D που μου δηλώνει 1 στις δύο φορές που την κλείνω? Κάνει κάποια δουλειά ή μόνο το μηνυματάκι εμφανίζει?
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Ενα ενδιαφερον άρθρο για καθαρισμο σενσορα και φακων... Δυστηχως ο σενσορας της νεξ-6 εχει μαζεψει αρκετα σποτς που φαινονται σε F22, ξερεις κανεις αν μπορει να καθαρισει τον σενσορα το σερβις εντος εγγυησης και αν χρεωνουν για αυτη την εργασια?
 

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Εάν γίνονται αντιληπτά μόνο στο f22 , μην ασχοληθεις καθόλου...
 

SouthTune

New member
18 September 2012
88
f/9 έ; Λογικά έχει περάσει κάτι μεγαλήτερο απο σκόνη, δοκίμασες με blower? Στις mirrorless εχεις μόνο το φίλτρο του αισθητήρα μπροστά σου χωρίς καθρέπτες κλπ οπότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ακόμα και με κιτάκι καθαρισμού... αν δεν δείς φώς με blower, στείλε μου pm να σου πώ το κιτάκι που χρησιμοποιώ (μην κάνω και διαφήμηση)
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Επανερχομαι στο θεμα μας. μετα απο αρκετο ψαξιμο πηρα το κιτ καθαρισμου Ez Sensor Cleaing Kit απο την Visible Dust (το 1.6x). Η διαδικασια ηταν αρκετα ευκολη, ποτιζεις το swab με το υγρο και "σερνεις" ελαφρα πανω στον σενσορα. Μπορω να πω οτι σενσορας καθαρισε απο οτι ηταν και πλεον στο F22 ειδα μονο 3 σημαδια και αυτο προφανως γιατι δεν πιεσα στις ακρες το swab. Ισως να χρειαζοταν και ενα δευτερο περασμα με αλλο ενα, αλλα προς το παρον το αφηνω οπως ειναι, στο επομενο καθαρισμα. Το μονο αρνητικο που βρηκα ειναι η τιμη, 25 ευρω για τα 4 swabs μαζι με το υγρο..
 
17 June 2006
9,804
Μικρή ερώτηση...είχα αγοράσει πριν 2 χρόνια ισοπροπυλική αλκοόλη από κατάστημα με χημικά για να καθαρίζω τους φακούς του τηλεσκοπίου (Πάντα αραιωμένο με water for injections). Η συσκευασία της ισοπροπυλικής αλκοόλης έλεγε ότι λήγει σε 2 χρόνια. Υπάρχει κανένα θέμα, εκτός από εξάτμιση; Το πολύ πολύ το διάλυμα θα φτιάχνεται με μεγαλύτερη συγκέντρωση. Το γράφω εδώ γιατί νομίζω ότι όλο και κάποιος θα καθαρίζει τους φακούς της φωτογραφικής του έτσι.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,115
Εκεί ψηλά.....
Eννοεις τα υπολοιπα τμηματα και οχι τα οπτικα στοιχεια ετσι ?

Βαλε ρε συ δεν παθαινει τιποτα...
 
17 June 2006
9,804
Εννοώ το γυαλί των φακών...τουλάχιστον για το τηλεσκόπιο αυτό κάνω. Φτιάχνω διάλυμα, το βάζω σε μικρό σπρέι, ψεκάζω και καθαρίζω με ειδικό πανάκι χωρίς χνούδι. Φαντάζομαι το ίδιο μπορεί να γίνει και στους φακούς των φωτογραφικών.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
περα απο την πλακα, προσωπικα τους καθαριζω μονο με καθαρο νερακι και πανακι εαν εχουν πιασει κατι αλλο περα απο σκονη
μεχρι τωρα (και εχουν περασει πολλες δεκαδες φακοι απο τα χερια μου) δεν εχα κανενα προβλημα ωστε να σκεφτω να βαλω κατι αλλο....
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,219
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Περι καθαριοτητας σωματος και φακων

Σκόνη, άμμος , λάσπη και αρμύρα όταν φάνε πολύ τους ξεπλένω κάτω απο τη βρύση ... :smash: πλάκα κάνω αλλά έχει χρειαστεί παλιά σε φακό που ήταν φυςικά στεγανός και το Ντούς έγινε με το σώμα μαζί ... στη γενική περιπτωση τις πολλές και εύκολες βρώμες στα οπτικά με lenspen αφου διώξω τις σκόνες, τις πολύ δυσκολες βρωμιές που γίνονται ένα σώμα με το γυαλί και δεν φεύγουν με διάλυμα για οπτικά τηλεσκοπίου όπως ειπώθηκε και άμεσο καθαρισμό, τα πλαστικά μέρη και ειδικά τα λαστιχενια δαχτυλίδια τα συντηρώ με σιλικονούχο σπρευ που δεν τα αφήνει να ξεχειλωσουν και πέρνει την θαμπαδα των πλαστικών.