After Earth

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
avclub1afterearth.jpg



Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν πολλοί που να πιστεύουν ακόμη στον M. Νάιτ Σιάμαλαν,
κάτι που μάλλον έγινε σαφές όταν αρκετοί γιούχαραν όταν ακούστηκε το όνομά του στην αίθουσα του Comic-Con.
Ο ίδιος δεν ήταν εκεί για να το ακούσει βεβαίως,
όμως η αντίδραση των fanboys είναι ενδεικτική για το σημερινό status του σκηνοθέτη της « Έκτης Αίσθησης» σε μια μεγάλη μερίδα του κοινού.
Το «After Earth» λοιπόν, οφείλει να κερδίσει τους φαν του από την αρχή.
Στην παρουσίαση της ταινίας η Sony έδειξε ένα behind the scenes βίντεο,
το οποίο περιείχε σκηνές από τα γυρίσματα με τον σκηνοθέτη και τους ηθοποιούς να μιλούν για το φιλμ και τον Σιάμαλαν
να λέει ότι αντιμετωπίζουν την ταινία σαν «ένα ντοκιμαντέρ για το μέλλον της Γης».
Το δεύτερο βίντεο που έδειξαν (και το οποίο μπορείτε να δείτε πιο κάτω)
μας ενημερώνει για μια εναλλακτική ιστορία του πλανήτη μας που ξεκινά τo 1908
με την πτώση ενός εξωγήινου διαστημόπλοιου στην επιφάνειά του,
η τεχνολογία του οποίου άλλαξε για πάντα την πορεία του ανθρώπινου είδους στη γη,
Η ιστορία του φιλμ διαδραματίζεται το 2066 με τους κατοίκους της γης να έχουν μεταφερθεί σε έναν καινούριο πλανήτη
και το κάποτε σπίτι τους να είναι εχθρικό κι ακατοίκητο.
Όταν μια θύελλα αστεροειδών θα αναγκάσει τον χαρακτήρα του Γουίλ Σμιθ και τον δεκατριάχρονο γιο του
(τον υποδύεται ο αληθινός γιος του Σμιθ, Τζέιντεν) να προσγειωθούν στη Γη,
οι δυο τους θα βρεθούν αντιμέτωποι με μια σειρά από εκπλήξεις αλλά και την πιθανότητα να επιδιορθώσουν την προβληματική σχέση τους.
Ελπίζουμε ειλικρινά ότι η ταινία δεν θα τελειώνει με μια ακόμη απίθανη και σαχλή ανατροπή
και πως αυτή θα είναι η ευκαιρία του Μ. Νάιτ Σιάμαλαν να εξιλεωθεί για τα λάθη που ακολούθησαν την « Έκτη Αίσθηση»,
ώστε με την επόμενη ταινία του να μπορεί να εμφανιστεί στο Comic-Con, δίχως τον φόβο να τον γιουχάρουν...


[video=youtube;JoEX17y96Kg]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JoEX17y96Kg[/video]


Το «After Earth», που ο Μ. Νάιτ Σιάμαλαν χαρακτηρίζει ως «ένα ντοκιμαντέρ για το μέλλον της Γης»,
καμία σχέση με ντοκιμαντέρ δεν έχει.
Η ιστορία του φιλμ διαδραματίζεται το 2066 με τους κατοίκους της Γης να έχουν μεταφερθεί σε έναν καινούριο πλανήτη που λέγεται Nova Prime
και το κάποτε σπίτι τους να είναι εχθρικό κι ακατοίκητο.
Οταν μια θύελλα αστεροειδών θα αναγκάσει τον ήρωα του Γουιλ Σμιθ (που στην ταινία λέγεται Cypher Raige)
και το δεκατριάχρονο γιο του (τον υποδύεται ο αληθινός γιος του Σμιθ, Τζέιντεν),
να προσγειωθούν στη Γη, οι δυο τους θα βρεθούν αντιμέτωποι με μια σειρά από εκπλήξεις
αλλά και την πιθανότητα να επιδιορθώσουν την προβληματική σχέση τους.
Δείτε παρακάτω το πρώτο τρέιλερ από την ταινία που μόλις κυκλοφόρησε
– το «After Earth» θα βγει στις αμερικανικές αίθουσες τον Ιούνιο.
Μπορεί να μην καταλάβετε ακριβώς τι συμβαίνει στην ταινία – κακό δείγμα – αλλά οι εικόνες κάνουν για εμπνευσμένο σινεμά φαντασίας.



πηγη flix

 
Last edited by a moderator:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
After Earth 2013

after-earth.png


Μετά από μια αναγκαστική προσγείωση, ένας πατέρας (Will Smith) και ο γιος του (Jadden Smith) καλούνται
να εξερευνήσουν (και επηζήσουν) σε έναν πλανήτη που εκκενώθηκε από τους ανθρώπους πριν 1.000 χρόνια.

σκηνοθεσία: Manoj Nelliyattu (Night) Shyamalan... (Sixth Sense, the Unbreakable, Signs, the Vilage, Happening κτλ)


Το περιμένω με ανυπομονησία!
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: After Earth (2013)

Νομίζω ότι ο Smith τα τελευταία χρόνια παίζει σε μερικές από τις καλύτερες ταινίες φαντασίας.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: After Earth (2013)

Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα και εγώ...

Μέχρι το Village τον θεωρούσα μεγάλη ελπίδα.
Η αργή ροή με την ταυτόχρονη σχεδόν γραμμική αύξηση της αγωνίας, όπως και η (σχεδόν πάντα) αναπάντεχη εξέλιξη, μου έδιναν την επιθυμητή ένταση/ενδιαφέρον απο την αρχή ως το τέλος.

Εξακολουθώ να τον πιστεύω. Ίσως πέρασε μια περίοδο χαμηλού budget ή εξερεύνησης άλλων δρόμων. ίσως το γυρίσει στο blockbuster... στη δεύτερη περίπτωση πέφτουν τίτλοι τέλους. Δεν το έχει με τίποτα.

Θα δούμε...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: After Earth (2013)

Γενικά δεν τα παει καλά στο box office.
Απο μερια κριτικής, δεν την θεωρούν κακή για Σιάμαλαν...
Εμενα πιο πολυ στην ταινία με χαλάει που ο Will Smith προωθει σαν κερατάς τον γιο του ... (και σε αλλες ταινίες,στην tv κλπ)
Μου ειναι ηδη αντιπαθητικός ο μικρός, και ας μην εχω δει ταινία του ...
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Re: After Earth (2013)

για να το δουμε και τοτε θα εκφερουμε ολοκληρωμενη αποψη...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: After Earth (2013)

Μολις το ειδα. Ψηφισα καλη γιατι ΔΕΝ εχασα τα λεφτα μου.

Ουσιαστικα η ιστορια μπορει να συνοψιστει ως
"πατερας και γιος ναυαγοι σε εναν γεωμορφο πλανητη".
Η καλυτερα "η σκληρη σχεση ενος στρατιωτικου με τον γιο του ... καπου στο μελλον".

Ο γιος, λογω σφριγους-ηλικιας-αθωοτητας, τα παει πολυ καλυτερα απο τον πατερα.
Δεν θα συμφωνησω με αυτους που βιαστηκαν να τον θαψουν επειδη ειναι γιος του Will.
Ειναι τοσο μικρος σε ηλικια .... που οτι και να υποκριθει ... ακομα και χαζομαρα
εχει την αυρα του πρωτογνωρου και οριτζιναλ (αυτονοητα, δεν ειναι καν εφηβος).
Ο πατερας .... επαναπαυτηκε πολυ στην διασημοτητα του. Μετριος εως ... υποτονικος.

Τα εφε ...

20-30 δευτερολεπτα στην αρχη (ολα μαζι, στον Nova Prime) με μια μαλλον πρωτοτυπη
αρχιτεκτονικη και εργονομια των κτιριων αλλα οχι κατι super hi-tech σε στυλ Coruscant.
Special effects Τριτης Γυμνασιου. Καλουτσικα, καλοβαλμενα αλλα ΟΧΙ eye-dropping.

Το sequence με την σκουληκοτρυπα ... ηθελε πολυ περισσοτερη δουλεια.
Κατι πηγε να ψελλισει με το θεμα καμπυλωση αλλα το αφηγηθηκε πολυ επιδερμικα
και πολυ γρηγορα. Το Contact τα αφηγηθηκε πολυ καλυτερα ....

Τα οντα στον πλανητη Γη, πασχουν απο πρωτοτυπια. Αλλα και ποσο να εξελιχθουν
σε μολις 1000 χρονια ? Οσον αφορα το animation τους .... στα ιδια καλα επιπεδα
μιας παραγωγης ντοκυμαντερ του BBC για Σμιλοδοντες, Δεινοθηρια και Terrabirds.
 
Last edited:
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Re: After Earth (2013)

Σαν τους πολιτικούς και οι ηθοποιοί στο Χόλιγουντ οικογενειοκρατία.

φυσικά και ίσχυε και ισχύει και θα ισχύει....

ας είχα κι εγώ τέτοιο μπαμπά κι ας με έθαβε όλος ο πλανήτης....
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: After Earth (2013)

Παντως, ειναι γαργαλιστικη η σκεψη ...

Αν ΤΩΡΑ, στα 14 του, ο γιος του Smith παιζει σε τετοιες ταινιες ... τοτε σε τι ταινιες θα καταδεχεται να παιζει στα ... 20 ????
Οτιδηποτε κατω απο block-buster θα ειναι automatic fail (!!!!)

Μιλαμε για .... fathers spoiling sons !!!! :laugh:

Υπ'οψιν οτι παιζει και η κορη του Lenny Kravitz μεσα στην ιδια ταινια :

http://www.imdb.com/name/nm2368789/?ref_=tt_cl_i4
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: After Earth (2013)

Εχω την αίσθηση οτι η ταινια θάβεται λογο του σκηνοθέτη παρα γιατι της αξιζει.
Βεβαια και εγω πηγα να την δω με μισή καρδια αφου ο αγαπημένος μου από τα παλια δημιουργός τα τελευταια χρονια παει απο το κακό στο χειρότερο.
Εκει που άκουγες το ονομα του και περιμενες το επομενο θαυμα τωρα το ακους και αναρωτιέσαι για το κακο που ερχεται.
Απο την αλλη ομως μετα την προτελευταία του ταινια μάλλον δεν ειχε και πολλα περιθώρια για πιο χαμηλα.
Το After Earth δεν ειναι κακο αλλα δεν ειναι η ταινια που θα ξεπετάξει ξανα το Shyamalan στην κορυφή και σίγουρα δεν φτανει για να ξεπλύνει τις αμαρτίες του.
Αυτος ο ανθρωπος καπου εχει χαντακωμένο το ταλεντο που γνωρίσαμε στις πρωτες ταινιες του και δεν πιστευω πως οτι θετικο ειδαμε απο αυτον ηταν τυχαιο.
Ελπιζω να ξαναβρεί τον εαυτό του και να δουμε στο μέλλον πραγματα που του ταιριάζουν περισσότερο.

Να σταθω λιγο στο soundtrack του James Newton Howard μόνιμου συνεργάτη του Shyamalan..
Ειχα καιρο να ακουσω τοσο καλη μουσικη επένδυση απο τον συγκεκριμένο δημιουργό που σημειωτέον στο παρελθον εχει κανει μερικα απο τα αγαπημένα μου soundtrack.

Για το ειδος της 7/10