Latency checker

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Συνήθως τα μπερδέματα είναι αν έχεις πολλές διαφορετικές συσκεύες audio.
(Πχ κάρτα ήχου, μείκτη, midi controllers, drum maschine(s), synths κτλ)
Μπορεί να είναι θέμα του driver (κάποιας συσκευής όχι απαραίτητα μουσικής) ή θέμα μητρικής.
Ειδικά άμα είσαι και σε Laptop που όλα είναι πάνω σε USB έχεις τα μεγαλύτερα προβλήματα.
Τουλάχιστον στην computer audio που είναι το thread έχει κάποια άλλη πρακτική εφαρμογή;
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Βοηθαει στο να εχεις μια σιγουρη εικονα τι στριμαρει το πισι σου στο ντακ αν δεν βλεπεις χρησιμοτητα αγνοησε το ή ας το πας στη σωστη κατηγορια αν εκανα λαθος και σορρυ.
Εαν καποιος δει κορυφες σημαινει οτι πρεπει κατι να ψαξει και κατι να φτιαξει,για μενα εχει χρησιμοτητα,μπορει και για αλλους που ξερεις.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Βοηθαει στο να εχεις μια σιγουρη εικονα τι στριμαρει το πισι σου στο ντακ αν δεν βλεπεις χρησιμοτητα αγνοησε το ή ας το πας στη σωστη κατηγορια αν εκανα λαθος και σορρυ.
Εαν καποιος δει κορυφες σημαινει οτι πρεπει κατι να ψαξει και κατι να φτιαξει,για μενα εχει χρησιμοτητα,μπορει και για αλλους που ξερεις.

'Οχι, όχι προς θεού δεν έκανα σε καμία περίπτωση παρατήρηση.
Από περιέργεια ρώτησα περισσότερο, εξήγησα στο προηγούμενο ποστ που και γιατί χρησιμοποιείται κυρίως.
Σε δεύτερη φάση ξενίζει λίγο η δεύτερη φωτογραφία, μετρήσεις του DPC latency με ανοιχτή audio εφαρμογή.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
'Οχι, όχι προς θεού δεν έκανα σε καμία περίπτωση παρατήρηση.
Από περιέργεια ρώτησα περισσότερο, εξήγησα στο προηγούμενο ποστ που και γιατί χρησιμοποιείται κυρίως.
Σε δεύτερη φάση ξενίζει λίγο η δεύτερη φωτογραφία, μετρήσεις του DPC latency με ανοιχτή audio εφαρμογή.

με ανοιχτο τον player θα δειξει τι παιζεται πως αλλιως? αν εχεις drops & clicks :ernaehrung004:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
ΙΜΗΟ
Σε μοντέρνα συστήματα σπάνια θα εμφανιστεί προβλήματα με DPC.
Για ασθενικούς atom επεξεργαστές αξίζει να εξετάσετε άλλα πιο ελαφριά λειτουργικά Linux Based
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
και ομως αμα googlaris λιγο γυρω γυρω διαφοροι εχουν πολλα προβληματα και με συγχρονους υπολογιστες,και εγω το ιδιο νομιζα αλλα δεν ειναι το ιδιο σχετικοι ολοι να κοβουν services,
βεβαια υπαρχει και ενα προγραμματακι ωραιο που στο απομονωνει το πισι μονο για audio στριμαρισμα και τιποτε αλλο,
fidelizer

http://www.windowsxlive.net/fidelizer/
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ναι και το fidelizer δρα θετικά σε κάποιες περιπτώσεις.
Κάθε εργαλείο χρήσιμο είναι – σίγουρα κανένα δεν είναι ασημένια σφαίρα.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Re: Latency checker

με ανοιχτο τον player θα δειξει τι παιζεται πως αλλιως? αν εχεις drops & clicks :ernaehrung004:


Τέλος πάντων για να μην το κουράζουμε άλλο.
Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με το σύστημα σου
και στο manual ή σε κάποιο φόρουμ σου είπαν να τσεκάρεις το DPC
ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
Αυτό που κάνεις (να μετράς το DPC), έτσι όπως το κάνεις (με ανοιχτή audio εφαρμογή)
δεν έχει κανένα νόημα.



-bye-
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Re: Latency checker

Οκ εγκυκλοπαιδικα το ανεφερα για οποιον ενδιαφερετε

ωραία τότε 2-3 εγκυκλοπαιδικές παρατηρήσεις...

Εκτός από το fidelizer μπορείς να μπεις και στο BIOS και αν αλλάξεις πολλά πράγματα.
Πχ αν έχει κάποιο mode cool 'n' quiet ή να απενεργοποιήσεις firewire,bluetooth,wifi,οnboard gpu (αν μιλάμε για desktop) ή οnboard κάρτα ήχου κτλ

Η υψηλότερη δειγματοληψία δεν είναι πανάκεια. Κερδίζεις μεν σε buffering και επομένως στο συνολικό Latency αλλά χάνεις σε χρόνο επεξεργαστή.

Αυτό σημαίνει ότι ίσως είναι καλύτερο όταν τρέχεις το DPC να έχεις τον επεξεργαστή σε full load.

Aντίθετα εσύ το μόνο πράγμα που δεν θες να πέρνει μέρος στο τεστ είναι το ίδιο το audio interface.
Δηλαδή εκ των πραγμάτων το τελευταίο πράγμα που θα βγάλεις από το pc είναι η κάρτα ήχου ή στην συγκεκριμένη περίπτωση
από ότι κατάλαβα κάποιο usb dac. Τρέχεις το DPC με απενεργοποιημένη την κάρτα ή τουλάχιστον χωρίς να παίζει μουσική
για να δεις ποια άλλη υπηρεσία ή συσκευή σου δημιουργεί πρόβλημα.


Τέλος ένα καλό pc θεωρείται με καλό DPC Latency κάτω από 200 μs
ενώ ένα καλό audio workstation Θέλει κάτω από 50μs.


Εγώ παρότι έχω τέτοια νούμερα στο DPC Latency,
έχω αρκετά συχνά πρόβλημα με μπερδέματα, διακοπές ή όπως αλλιώς το είπες στα αγγλικά
για αυτό και πρέπει πολλές φορές να ανεβάζω το buffer τoυ software.
Ευτυχώς όλα τα προγράμματα έχουν τέτοια ρύθμιση.

Tέλος το overall latency δεν έχει κανένα αντίκτυπο στην ποιότητα αναπαραγωγής του ήχου.
Τουλάχιστον εγώ, μεταξύ DirectSound και asio4all σε συσκευές που δεν έχουν δικούς τους drivers,
μπορεί να έχω διαφορετικό νούμερο στο latency αλλά ηχητικά δεν ακούω διαφορά.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
βρε αδελφε ποιος μιλαει για πισι καρτες βιος και ιστοριες γνωστα ειναι αυτα, εγω απλα παρεθεσα μια εφαρμογη για να καρατσεκαρει καποιος αν εχει διακοπες και χαμενα πακετα,και μετα να πραξη αναλογως ,
υστερα ερχονται αυτα που λες, για βιος,και πειραγματα και fine tuning και πειραγμα του buffer και και...
γιαυτο εβαλα και το fidelizer που σβυνει services αυτοματα και χωρις κοπο,οπως και οδηγιες για τους mak users.
μιλησα για στριμαρισμα σε usb dac hi rez αρχειων 192 αυτο μπορει να μην εγινε κατανοητο εκει δεν παιζει ρολο καμια καρτα ηχου.
μην κολαμε στους τυπους και στις λεξεις.
Οντως το κουρασαμε τελος.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Περι DPC latency checker

Διαβάζοντας για ψηφιακά (ναι, κανω και τετοια καθε τοσο) επεσα και εγω πανω στο συγκεκριμένο εργαλειάκι της γνωστης Thesycon. Με αυτο μπορουμε να δουμε αν το συστημα μας ειναι σε θεση να διαχειρηστει ψηφιακα πακετα ηχου και εικονας χωρις drop outs.

Thesycon’s DPC Latency Checker is a Windows tool that analyses the capabilities of a computer system to handle real-time data streams properly. It may help to find the cause for interruptions in real-time audio and video streams, also known as drop-outs

Αν ολα ειναι ενταξη θα πρέπει να δειτε μια εικονα σαν την παρακάτω με latency σταθερα κατω απο τα 500μsec.

dpclat1.jpg


Αν υπαρχει θεμα θα εμφανίζονται περιοδικά καποιες κίτρινες (ψιλοπροβλημα) η κόκκινες στηλες (μεγαλο προβλημα) οπως στην παρακάτω εικόνα.

dpclat2.jpg


Σε αυτη την περίπτωση ανοιγοκλείνοντας τις διάφορες θυρες και περιφερικά μεσω του Device manager (control panel>device manager> δεξι κλικ>disable) μπορείτε να βρείτε ποια κανει την "ζημια" και οταν κανετε ακροάσεις να την απενεργοποιείτε.

Στην δικη μου περίπτωση, με περιοδικότητα 10" εμφανιζοταν μια κίτρινη κολόνα που τελικα βρηκα οτι ειναι απο το wifi. Απενεργοποιώντας την ειμαι full πράσινος. Προβληματα δεν ειχα παρατηρησει ποτε αλλα θα το εχω στο νου μου για τις πολυ απαιτητικές ακροασεις.

Καντε τις δοκιμες σας, μπορει να εκπλαγείτε και καποια προβλήματα που τυχων εχετε να λυθούν.

Free download εδω http://www.thesycon.de/dpclat/dpclat.exe
 
Last edited: