Philips Hue LED lamps με χειρισμό από iphone/ipad!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
IMG_0451.jpgIMG_0449.jpg

Μολις παρέλαβα απο Αγγλία, το συστημα LED φωτισμου της Philips HUE. Ουσιαστικα αποτελειται απο 3 λαμπες led και εναν zigbee controller ο οποιος συνδεεται με το δίκτυο και δινει την δυνατοτητα χειρισμου του φωτισμού εξ αποστάσεως απο οποιαδηποτε IOS συσκευή. Μπορεις να προσθεσεις όσες λαμπες θες και να επιλεξεις χρωμα, ένταση, να βαλεις timers κλπ
Προς το παρον η philips τα πουλα αποκλειστικα σε Apple Store. Περισσότερα μολις τα εγκαταστήσω.
Εως τοτε παρτε μια ιδεα για το συστημα εδώ: http://www.meethue.com/en-US
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Philips Hue LED lamps με χερισμο απο iphone/ipad!

Ωραίο σύστημα φαίνεται, αν κ έχω την ιδέα ότι θα κοστίζει λιγουλάκι...
Οι λάμπες είναι led προφανώς, τι απόδοσης όμως ;
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
τι ντουί είναι αυτό; Εχεις τέτοια φωτιστικά σπίτι; Νομίζω σποτάκια έχεις :chinscratch:

Πάντως για να μιλήσουμε για πραγματική καθημερινή χρήση για παιχνιδάκι για κανά πορτατίφ πλάκα θα χει.

Θεωρώ ότι αν ξεπεράσεις την χαρά του νέου παιχνιδιού, ΔΕΝ είναι πρακτικό για κυρίως χρήση φωτισμού χώρου και να ψάχνεις το iphone/ipad κάθε φορά για να αυξομειώσεις την ένταση ή να αλλάξεις χρώμα.

Αλλωστε γι αυτό υπάρχουν dedicated υλοποιήσεις σοβαρές , τηλεχειριζόμενοι διακόπτες, μπας κλπ...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Philips Hue LED lamps με χειρισμό από iphone/ipad!

179 Λίρες το starter pack....
179,95 για την ακριβεια (αν προσεξεις τη φωτο του Τακη :p)

Ειχα κατι αντιστοιχο παλια (απλως με philips remote - οχι iX)

Εχει την πλακα του.

Βασικα νομίζω ταιριάζει ή για καν παιδικό δωματιο ή για το ''αλλο άκρο''.....:p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Philips Hue LED lamps με χερισμο απο iphone/ipad!

Ωραίο σύστημα φαίνεται, αν κ έχω την ιδέα ότι θα κοστίζει λιγουλάκι...
Οι λάμπες είναι led προφανώς, τι απόδοσης όμως ;

Λεει 8,5W = 600 lm (50W).
Θα σου πω στην πραξη πως είναι..
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
τι ντουί είναι αυτό; Εχεις τέτοια φωτιστικά σπίτι; Νομίζω σποτάκια έχεις :chinscratch:

Πάντως για να μιλήσουμε για πραγματική καθημερινή χρήση για παιχνιδάκι για κανά πορτατίφ πλάκα θα χει.

Θεωρώ ότι αν ξεπεράσεις την χαρά του νέου παιχνιδιού, ΔΕΝ είναι πρακτικό για κυρίως χρήση φωτισμού χώρου και να ψάχνεις το iphone/ipad κάθε φορά για να αυξομειώσεις την ένταση ή να αλλάξεις χρώμα.

Αλλωστε γι αυτό υπάρχουν dedicated υλοποιήσεις σοβαρές , τηλεχειριζόμενοι διακόπτες, μπας κλπ...

Το κλασσικο ντουί. Το θέλω για τον διαδρομο, για ενα πορτατίφ στο σαλόνι και για το δωματιο της μικρής.
Με ενδιαφερει επισης για λογους ασφαλειας, ωστε να υπαρχει φως παντα ακομα και οταν λείπουμε (εχει timers, προγραμματα, χειρισμο εξ αποστασεως κλπ)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
http://store.apple.com/uk/product/HA779B/A/philips-hue-connected-bulb-starter-pack?fnode=39&p=1
179 Λίρες το starter pack....
Δέ κατάλαβα άν έχει ρύθμιση να αλλάζει χρώματα με βάση το ρυθμό μουσικής που πάιζει το ipad

Οχι δεν έχει, αλλα ειπαν οτι θα βαλουν σε επομενη εκδοση της εφαρμογης. Επισης θα βαλουν λένε δυνατοτητα geolocation ωστε να αναβουν αυτοματα οταν πχ μπαινεις σπίτι..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τακη, αυτες οι καρτες, πανω δεξια στη 2η φωτο, γραφουν ''Takis - Apple Store - Pallini'' ; :p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Θεωρώ ότι αν ξεπεράσεις την χαρά του νέου παιχνιδιού, ΔΕΝ είναι πρακτικό για κυρίως χρήση φωτισμού χώρου και να ψάχνεις το iphone/ipad κάθε φορά για να αυξομειώσεις την ένταση ή να αλλάξεις χρώμα.

Αλλωστε γι αυτό υπάρχουν dedicated υλοποιήσεις σοβαρές , τηλεχειριζόμενοι διακόπτες, μπας κλπ...

Εγω παλι θεωρώ πως ειναι αρκετά πρακτικο να το χειριζεσαι απο το ιphone μιας που παντα το εχεις στην τσεπη σου, οπου και να είσαι.
Και το σημαντικότερο, εκτος σπιτιού. Τι καλυτερο δηλαδη θα σου προσφερει ενας τηλεχειρζομενος διακόπτης;
Αλλωστε, πλεον ολες οι σοβαρές dedicated υλοποιησεις, με εφαρμογες για ipad/iphone (και ολιγον android) δουλεύουν.. Απλα κοστιζουν ενα σκασμο λεφτά.

Μια αλλη ωραια λύση που μαλλον θα ακολουθησω συμπληρωματικα ειναι το αντιστοιχο συστημα ασυρματων διακοπτων της Belkin το Wemo:

http://store.apple.com/uk/product/H7338B/A/belkin-wemo-switch?fnode=6f#mfr-info
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αυτο που λεει ο Τασος Τακη ειναι η ''εξαρτηση'' από το iX.

''Χτιζουμε'' τα γύρω μας γύρω από μια συσκευή / εταιρία.

Όση ευκολία και απολαυση και να προσφέρει, όπως και να το κανουμε, θα συμφωνήσω ότι ειναι λιγο ''tragic''....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Δεν ειναι καθολου tragic, ειναι πρόοδος.. Το να μπορεις να εχεις στην τσεπη σου ενα εργαλείο-υπολογιστη "ελβετικο σουγια" ειναι μεγαλη υποθεση και τεραστια ευκολία..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το οτι αγοράζουμε ένα σωρό μαλακίες μονο και μονο για να χρησιμοποιούμε τον ''ελβετικό σουγιά'', γιατί περί αυτού πρόκειται, ειναι tragic (imho πάντα), αυτό λέμε.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Και σου λέω, ότι εγω προσωπικα ΔΕΝ αγοράζω μαλακίες αλλα πραγματα που μου κανουν την καθημερινοτητα πιο εύκολη..
Αν μπορω δε, να τα χειρίζομαι ολα απο το iphone (home cinema, φωτα, καμερες, email κλπ) ακομα καλύτερα!