Ποιόν πάροχο έχουμε - τι μας δίνει;

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,834
ας γράψουμε ποιον πάροχο για Ιντερνετ και σταθερή τηλεφωνία έχουμε

τι πληρώνουμε
τι μας παρέχει
πόσο καιρό έκανε να μας συνδέσει
ειμαστε ικανοποιημένοι

Ελπίζω σε ανταπόκριση αρκετών ώστε να αποτελέσει μπούσουλα και οδηγό για μέλη που σκοπεύουν να κινηθούν στα νέα δεδομενα
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

HOL internet
OTE τηλεφωνία

22 ευρώ για adsl + συνδρομή
14 ευρώ για τηλεφωνία
2 mbits , 0,6-1,8Μbits
10 μέρες
Αρκετά
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Λοιπον,
Forthnet
- 52,29 το διμηνο (εχω μπροστα μου φρεσκο λογαριασμο)
- ADSL 2048 Dynamic
- Περιπου 7 μηνες
- Μαλλον ικανοποιημενος ειμαι, το αρνητικο που τους καταλογιζω ειναι οτι για να απαντησουν στο τηλεφωνο, σου σπανε τα νευρα στην αναμονη.
 

Νικόλ

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,237
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Μπράβο βρε Larry γιατί ψάχνομαι τι σύνδεση να κάνω για το σπίτι....
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Οσονούπω περνάμε σε 2play soho της Forthnet
adsl 10+, σταθερή τηλεφωνία με χρέωση ανά κλήση (δεν κάνω και πολλές !!)
Χρεώνεται 25 ανά μήνα + χρέωση των κλήσεων.

Προς το παρόν παίζει
Forthnet adsl 768 (20 )+ forthnet σταθερή τηλεφωνία (από 27 έως 42 ) + :violent-smiley-030: Ποτέ (πάγιο γραμμής isdn)

-bye-
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Μήπως να κρατούσαμε ένα φορμα για να μην μπερδευόμαστε;

Επίσης να διαγραφούν ποστς που είναι σχόλια , δεν εξυπηρετούν το σκοπό ... Οπως το δικό μου τώρα ...
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

dsl cube 2048/640 με 99 ευρώ για 5 μήνες (ανανέωση 6μηνου προπληρωμένου πακέτου 512/128) που λήγει τέλος μήνα. Περιοχή Πολύδροσο Αμαρουσίου.
Ταχύτητες κορυφαίες, καρφωμένο στα 220 συνέχεια το download και στα 60-65 το upload.
Για το καινούριο μου σπίτι διάλεξα telefonet+ στα 10mbit (το upload παραμένει ακόμα μυστήριο αν θα είναι 512 ή 1024) με δωρεάν αστικά/υπεραστικά σε FULL LLU (δλδ χωρίς ΟΤΕ) με 35 ευρώ τον μήνα. Τα γενικά σχόλια όσων το έχουν ως τώρα είναι πολύ καλά, όταν το βάλω κι εγώ θα μπορώ να μιλάω με ντοκουμέντα αντί να παπαγαλίζω όσα γράφουν οι άλλοι.
Γενικά ως συνδρομητής vivodi επί 3,5-4 χρόνια απολαμβάνω κορυφαίες ταχύτητες αλλά ένα back office για κλάματα, από customer service μέχρι λογιστήριο.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,834
Re: Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Μήπως να κρατούσαμε ένα φορμα για να μην μπερδευόμαστε;

Επίσης να διαγραφούν ποστς που είναι σχόλια , δεν εξυπηρετούν το σκοπό ... Οπως το δικό μου τώρα ...

ακριβως θα παρακολουθω το θεμα και θα φτιαξω με τον Αλεξ ενα φορμα τετοιο ωστε να εχετε μια σαφη εικονα
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

* Tellas adsl 4mb + σταθερή τηλεφωνία (Full LLU) (τέλος ο ΟΤΕ!).
* 46.95 ευρώ τον μήνα με μόνη χρέωση τα κινητά τηλ + τα τηλ εκτός Ελλάδος.
* σταθερό download στο κέντρο του Περαιά με 390+ kb.
* σταθερό upload με 55+ kb.
* Λόγω ασυνενοησίας με τον ΟΤΕ αφού μετέφερα το τηλ μου στην Τελλάς, μου έκαναν 3 μήνες...πολύ κούραση...πολλά νεύρα...στην αδελφή μου έκαναν όμως μόνο 1 μήνα.
* Είμαι πελάτης Τελλάς εδώ κ δύο χρόνια με adsl 768kbps κ τώρα στην 4mb, πολύ ευχαριστημένος με την γραμμή.
* Καθόλου ευχαριστημένος με τα άτομα που μιλούσα για να κάνω την μετάβαση στην 4mb γραμμή.
* Πολύ ευχαριστημένος με τα άτομα που παρέχουν τηλεφωνικά υποστήριξη hardware αλλά και γενικότερων προβλημάτων.
* Το τηλ πολύ καλό και καθαρό.
* Δωρεάν αναγνώριση κλήσης.
* Δωρεάν εξοπλισμός ενσύρματος, adsl modem/router Siemens.
* Δωρεάν πέντε μηνύματα sms σε ελληνικά κινητά την ημέρα.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Θα αναφερθώ στην οικιακή σύνδεση, διότι στις εταιρικές τα πράγματα διαφέρουν.

Τα τελευταία 13 χρόνια έχω OTEnet. Από PSTN>ISDN64>ISDN128>onDSL 364>onDSL 1024> και πλέον onDSL 2048. Ολες οι αλλαγές έγιναν τηλεφωνικά, με μηδενική καθυστέρηση στο πιτς φυτίλι, πολλές φορές ακόμη και την ίδια ημέρα. Οσον αφορά τις ταχύτητες κλπ. η OTEnet πότε έχει τα πάνω της και πότε τα κάτω της. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος αλλά οφείλω να πώ πως δεν έχω κι άλλη επιλογή στην Πάτρα. Οι υπόλοιποι πάροχοι γραμμών δεν έχουν έρθει στην "επαρχία" ακόμη. Από Αυγουστο έχω ακούσει για forthnet στα 10 mbps όπου μάλλον θα το τσιμπήσω.

Σταθερή τηλεφωνία μέσω TELLAS τους τελευταίους 6 μήνες. Κι από κεί έχω περάσει από πολλούς, αλλά η Tellas φαίνεται φθηνή προς το παρόν.

Από υποστήριξη η OTEnet τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκα κάτι μου έδωσε λύση χωρίς ιδιαίτερες αναμονές. Βέβαια τα δικά μου προβλήματα ήταν ως επί το πλείστον σε θέματα light, όπως username ή passwords κι όχι τεχνική υποστήριξη. Συνήθως υποστηρίζω μόνος μου τον εαυτό μου.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,373
Land of Dystopia
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Vivodi cube 5 μήνες + 3 δώρο 12,5 το μήνα
Ταχύτητα 1mb, adsl router Alcatel speed touch. Πολύ καλό!!! ( το πακέτο είχε ένα microcom - που ποτέ δεν συγχρόνιζε την γραμμή ), τους έβγαλα στο www.adsl.com.gr γαι τις απαράδεκτες υπηρεσίες τεχνικής εξυπηρέτησης που προσφέρουν και έστειλα 2 επιστολές στο www.pcw.gr, έπειτα απ'αυτά μ πήραν τηλέφωνο και με δική τους χρέωση πήραν στην μούφα - microcom και την αλλάξαν.
Τηλέφωνο Teledome, μην ρωτάτε δεν ξέρω η γυναίκα μου :grinning-smiley-043 τοχει κανονίσει
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,106
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

HOL ,1024 ,με 22 το μήνα,όλα πληρωμένα,μόνο adsl.
Μου είχαν πει ότι τον Μάρτιο του 2007 θα έχουν γραμμή με 4Mb στην περιοχή μου (Άνω Γλυφάδα),με την ίδια χρέωση!!!
Τον Μάρτιο μου είπαν Απρίλιο και ακόμα τίποτα.
Άριστο help desk με ελάχιστο χρόνο αναμονής.
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,027
Κατερίνη, Ελλάδα
Re: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Κατερίνη, Vivodi cube 1024/256(τώρα πλέον αορίστου)dsl , σταθερή τηλεφωνία vivodi classic + πάγιο (π)οτε. 22+15=37 το μήνα σταθερά + τις κλήσεις μέσω vivodi. Ταχύτητα internet πολύ καλή (100+/- συνήθως), αρκετά καλή ποιότητα τηλεφωνίας (με φθηνές χρεώσεις). Τώρα μετακομίζω και μάλλον θα βάλω connex για λίγους μήνες, περιμένω από Οκτώβρη το 2play της forthnet.
 
18 June 2006
362
Re: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

__Εγώ είμαι στην Telepassport.

__Σερφάρω απο τους πολύ πρώτους στην Ελλάδα (εδώ και πολλά χρόνια, όταν υπήρχε μόνο η forthnet στην ουσία). Εχω πάει σε Forthnet, Otenet & Vivodi (dslCube) -με χρονολογική σειρά.

__Δεδομένου πως κάθε φορά ήξερα το τι ζητούσα και ότι εκτός της Vivodi (που το ήθελα μόνο για 5 μήνες έτσι κι αλλιώς) ήμουν πολύ καιρό σε κάθε εταιρία υπήρξα ευχαριστημένος (οκ, εδώ όμως ξεχνάμε το θέμα ΟΤΕ και προσπάθιες να κρατήσει πίσω το DSL στην Ελλάδα.. grrr!!).

__Τώρα έχω πετάξει τελείως τον ΟΤΕ απο το παιχνίδι και υπάρχει μόνο η Telepassport sta 128/128. Πήγαμε σ' αυτή τη λύση γιατί με τα άλλα είχαμε πρόβλημα συγχρονισμού στο Skype κλπ... Δεν θέλαμε "ασύγχρονο" dsl.


__Στα τηλεφωνήματα και στα χρήματα των λογαριασμών, δε το συζητάμε καν. Τώρα στο θέμα της ταχύτητας για σερφάρισμα, όλα οκ. Για download, ε, πολύ μέτρια πράγματα δε το συζητάμε... Ομως για κάποιον που έψαχνε λύση για φθηνές κλήσεις σε κινητά, εξωτερικό κλπ...
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,754
Re: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Τηλ/κή Σύνδεση : ISDN
Παροχος : ΟΤΕ
Κόστος : 18,92 / μήνα (Πάγιο ΜΟΝΟ)
Έξτρα : ΟΤΕ Επιλογές

ADSL Σύνδεση : 768/128
Παροχος : OTEGlobe S.A.
Κόστος : 17,53 / μήνα

IP Feed : Static 768/192
Παροχος : FORTHnet
Κόστος : 15,15 / μήνα (πακέτο 3 μήνες +3 μήνες δωρεάν συνολικό κόστος 90,92)


Κανένα πρόβλημα σε τεχνικό θέμα, παράπονο μόνο ότι οι χρεώσεις είναι υψηλές ακόμα…ειδικά για το συνδυασμό που θέλω (ISDN τηλεφωνική σύνδεση και Static IP Feed) αναμονή ενόψει αλλαγών στη παροχή ADSL…
 

atomix

New member
15 December 2006
31
Re: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

forthnet
10mbit dld-512klb upl
αστικα υπεραστικα δωρεαν
παγιο 39,90 το μηνα
σε γενικες γραμμες αρκετα ευχαριστημενος!!
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Εχω την προσφορά (?) που είχε κανει η forthnet περσι το Σεπτέμβρη για 2048/256 με 25 Ευρώ το μήνα.
Σταθερό από ΟΤΕ(πάγιο) + Forthnet για κλήσεις αλλά δεν με πολυενδιαφέρει γιατί σχεδον ολα τα τηλεφωνηματά μου τα κανω από κινητό (δωρεάν) και το ιδιο η γυναίκα.. οπότε σχεδον πάντα το κοστος των κλήσεων ειναι σε μονοψήφιο αριθμό....

Από το φθινόπωρο θα παίξει full LLU (θα δουμε με ποιον)
 
Last edited:

nikS68

Senior Member
26 February 2007
630
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ.....

Ρε παιδιά μια βοήθεια.
Θέλω και γω να βάλω adsl (μόνο internet).
Είδα προσφορά της Lannet και πήρα για πληροφορίες.
Με έκπληξη μου είπαν ότι στα Α. Λιόσια που μένω δεν υπάρχουν καλώδια adsl από τον ΟΤΕ και ως εκ τούτου δεν μπορώ να έχω adsl.
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;