Nordost Sort Kone TC (Titanium)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Nordost Sort Kone TC (Titanium)

Μιας και τελευταία τρώγομαι με κάθε λογής αναβάθμιση - συμμάζεμα του συστήματος, πήρα για δοκιμή τρία Nordost Sort Kone TC.

Προβλέπεται πολύ πειραματισμός και ακρόαση από αύριο. Οπότε stay tuned για εντυπώσεις!:2thumb22sup: :ernaehrung004:


Και λίγες φωτογραφίες για το μάτι!

DSC07905_zps610e636b.jpg


DSC07909_zpsede95757.jpg
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Nordost Sort Kone TC (Titanium)

Μιας και τελευταία τρώγομαι με κάθε λογής αναβάθμιση - συμμάζεμα του συστήματος, πήρα για δοκιμή τρία Nordost Sort Kone TC.

Προβλέπεται πολύ πειραματισμός και ακρόαση από αύριο. Οπότε stay tuned για εντυπώσεις!:2thumb22sup: :ernaehrung004:



Ηταν να μην περάσεις από τον Γιάννη!






υγ:Ετοίμασε την πιστωτική! :grandpa:
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Πες Καπετάνιε τη γνώμη σου !! (Καθότι αποκλείεται κάποια στιγμή να μην τα έχεις δοκιμάσει ... :flipout:)
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
τα αξιζουν τα λεφτα τους 100% !
σε μπελαδες μπηκες ...

Ακόμα δεν τα έχω ακούσει. Τώρα μπήκα σπίτι και άναψα τον Ιάπωνα να ζεσταίνονται οι ''γλόμποι''!:2thumb22sup:

Σε λίγο θα πέσω με τα μούτρα(με τα αυτιά)!
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Σε ποιο μηχάνημα θα τα βάλεις ?

Θα τα δοκιμάσω και στα δύο. Αν και πιστεύω ότι η μεγαλύτερη διαφορά θα έρθει από τον ενισχυτή επειδή οι λάμπες είναι πολύ ευαίσθητες στο θέμα κραδασμών.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
δοκιμασε το ενα να το βαλεις ακριβως κατω απο το drive της πηγης ...


Εκεί το εχω βάλει. Το ένα κάτω από τον μηχανισμό ανάγνωσης το άλλο κατω από τον μετασχηματιστή και το άλλο να κάνει τρίγωνο με τα υπόλοιπα και να ισορροπεί άψογα η πηγή. Τώρα ακούω με τα κονάκια....
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Χρησιμοποιώ ήδη κονάκια στο σύστημά μου εδώ και καιρό. Βέβαια όχι επιπέδου και ποιότητας των Nordost που έχω πάρει για δοκιμή. Αυτά που χρησιμοποιώ είναι φτηνά αλλά από την πρώτη στιγμή κατάλαβα την θετική συνεισφορά τους στον ήχο και στο τελικό αποτέλεσμα. Ήταν από τις στιγμές που συνειδητοποίησα πόσο χρήσιμα είναι τέτοιου τύπου εξαρτήματα που αφορούν την στήριξη, ειδικά σε έπιπλα που δεν έχουν και την καλύτερη απόσβεση κραδασμών λόγο μικρής μάζας ή κακής ποιότητας κατασκευής. Βέβαια δεν με υποψίασε το γεγονός της βελτίωσης στο που μπορεί να φτάσει αν χρησιμοποιηθούν καλύτερα και ποιοτικότερα εξαρτήματα από αυτά που είχα στην διάθεσή μου παρόλο που έχω ακούσει συστήματα, πολλές φορές, με τέτοιου επιπέδου κώνους όπως τα Nordost TC. Βέβαια αυτό συμβαίνει γιατί, για να καταλάβεις σε τι επίπεδο μπορεί να βελτιώσει το τελικό αποτέλεσμα ένα τέτοιο εξάρτημα πρέπει να κάνεις ακρόαση χωρίς αυτό και μετά με αυτό!

Καταρχήν κρατώντας στο στο χέρι καταλαβαίνεις την ποιότητα από το βάρος, την αίσθηση του φινιρίσματος, αλλά και από το χρώμα του τιτανίου που προϊδεάζει για στιβαρές καταστάσεις.

Σε πρώτη φάση λοιπό ξεκίνησα τις ακροάσεις χωρίς αυτά με γνωστά μου CD και μάλιστα διάλεξα άλμπουμ με ακουστικά όργανα αλλά και πολύπλοκα σχήματα όπως το CD του Rene Aubry Play Time αλλά και άλλα ήδη μουσικής όπως flamenco, Heavy Metal, Jazz, New Age και λοιπά. Αφού λοιπόν άκουσα μουσική μετά από κάποια ώρα έκανα μια παύση και τοποθέτησα τους κώνους για αρχή στην πηγή μου. Ο τρόπος που τα τοποθέτησα ήταν ένα κάτω από τον μηχανισμό ανάγνωσης του δίσκου, ένα κάτω από τον μετασχηματιστή και το άλλο να σχηματίζει ένα ισοσκελές τρίγωνο με τα υπόλοιπα με τα δύο μπροστινά να ισαπέχουν από αυτό που είναι πίσω, κάτω από τον μετασχηματιστή.


DSC07940_zps70e82b1d.jpg


DSC07934_zps9d27e1ea.jpg


Ξεκίνησα λοιπόν τις ακροάσεις και πάλι βάζοντας πρώτο, το CD των Άβατον ''Εξ αδοκήτω''. Δεν θα γράψω πως έπαιξαν αφού τέτοιου τύπου συσκευές δεν παίζουν, με την τεχνοκρατική έννοια, αλλά με το τι πήρα και παρατήρησα σε σχέση με το ''πριν από αυτά''. Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα και με διαφορά είναι η σταθερότητα και το άνοιγμα της στερεοφωνικής εικόνας. Βελτίωση των τριών διαστάσεων και ειδικά του βάθους μετά του πλάτους και του ύψους. Πραγματικά μεγάλο βάθος και ύψος. Μέσα σε αυτό λοιπόν το πλαίσιο τα όργανα είχαν καλύτερη παρουσία και αναλυτικότερη αλλά ήταν και πιο διακριτά μεταξύ τους σε μεγάλο βαθμό που τους έδινε εξαιρετική σαφήνεια αλλά και περιγραφικότητα. Βελτιώσεις παρατήρησα, μεγάλες στα μεσοχαμηλά ειδικά σε υψηλές εντάσεις όπου χωρίς τα κονάκια σε κάποια σημεία των δίσκων είχα τονισμούς σε έγχορδα ή μπάσες ανδρικές φωνές. Με τα κονάκια απλά δεν υπήρχαν γεγονός που μαρτυρά την αρνητική συμπεριφορά του λεπτού ραφιού κάτω από την πηγή μου με συντονισμούς σε αυτό το σημείο του φάσματος. (Πάντα είχα την υποψία για το ράφι). Αυτή λοιπόν η απομόνωση της πηγής από αυτούς τους συντονισμούς βοήθησε και στο κομμάτι της ανάλυσης και ανάδειξης της λεπτομέρειας αλλά και των μικροδυναμικών αφού καθαρό φάσμα χωρίς συντονισμούς αναδεικνύει τις λεπτομέρειες. Το χαμηλό απέκτησε καλύτερη άρθρωση στα σημεία αλλά και λεπτομέρεια ειδικά σε έγχορδα όπως το κοντραμπάσο οι σε κρουστά όπως αυτά που χρησιμοποιεί το σχήμα Άβατον στο άλμπουμ του. Ηχεία εξαφανισμένα από τον χώρο και απαλλαγμένα από τονισμούς στις χαμηλομεσαίες αφού η απομόνωση που προσφέρουν αυτά τα αντικραδασμικά μειώνει φαινόμενα ανάδρασης από κραδασμούς από συχνότητες που συντονίζει το έπιπλό μου. Γενικότερα η αναπαραγωγή έγινε πιο ήσυχη με σταθερά είδωλα στον χώρο και καλύτερη αίσθηση της διαφάνειας. Γενικά αυξήθηκε η καθαρότητα της αναπαραγωγής και τελικά όλο αυτό το σύνολο των βελτιώσεων με έκανε να θέλω να ακούω ασταμάτητα την μουσική μου αλλά και να μην ενοχλούμε από τις υψηλές εντάσεις αφού όλα ακουγότουσαν καθαρότερα.

Τα άτιμα... Πραγματικά κουρδίζουν τον ήχο και παρατηρώ σε σχέση με παλαιότερα μηχανήματα χαμηλότερης κατηγορίας από τα σημερινά μου ότι όσο πιο ποιοτικά κομμάτια υπάρχουν στο σύστημα τόσο πιο πολύ ανταποκρίνονται θετικά - χρειάζονται τέτοια εξαρτήματα.ν Ειδικά το κομμάτι της στήριξης είναι ένα κεφάλαιο από μόνο του, που είναι ικανό να θάψει ένα σύστημα αν δεν είναι προσεγμένο εκεί ή να το απογειώσει αν ασχοληθείς σωστά και σοβαρά. Σωστά και σοβαρά λοιπόν κάνει την δουλειά το και το Nordost.... Και αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις μετά από λίγες ώρες ακροάσεων που συνεχίζω ακόμα και τώρα που γράφω. Βέβαια μένει να τα δοκιμάσω και με τον ενισχυτή αλλά και να περάσω μαζί τους τις ακροάσεις του Σαββατοκύριακου.

Οπότε θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις αλλά και πιο καλή εικόνα. Αχ αυτή η κρίση... Τελικά, καταλαβαίνω σιγά σιγά πως το καλό σύστημα κάνει τον μισό καλό ήχο. Τον άλλο μισό το κάνει η φροντίδα στο ρεύμα αλλά και η στήριξη!
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μπορεις να τα τοποθετησεις και με την μεγαλη επιφανεια προς τα κατω και την μυτη να ακουμπα στα μηχανηματα!

Καλημέρα Γιάννη!

Ναι, το σκεφτόμουν εχθές αυτό που λες. Σίγουρα θα τα δοκιμάσω και έτσι. Πάντως κάνουν δουλειά και με το παραπάνω. Ειδικά σε εμένα που το ράφι μου δεν είναι και ότι καλύτερο βοήθησαν πάρα πολύ.

Ίσως να τα δοκιμάσω και πάνω στο κομμάτι μάρμαρο που έχω το πικάπ.