Περι συνοδευτικών του benq w1070

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Με αφορμη το μεγαλο θεμα των ημερων στη γωνια των προβολεων του φορουμ,τη μαζικη αγορα του προβολεα,ανοιγω αυτο το νημα για να ρωτησω τα περι εγκαταστασης του.Το θεμα οθονη το εχει δρομολογησει αψογα ο Κολομβος σε διπλανο νημα,οποτε εγω θα θεσω αλλες ερωτησεις που ελπιζω να φανουν χρησιμες και σε αλλους φιλους.Παμε λοιπον:
-Ποια οικονομικη βαση ταβανιου προτεινετε;
-διαθετω ενισχυτη με hdmi v1.3,συγκεκριμμενα τον Harman Kardon 255.Με ποιο τροπο μπορω να εχω 3d εικονα;Τα συγχρονα format ηχου ταυτοχρονα με τη 3d προβολη δεν ειναι απαραιτητα,ξερω οτι δε γινεται να τα εχω μαζι..Πηγες ειναι το himedia 900b,και ενα παλιο ps3 fat.
-Ποιες ειναι οι επιλογες μου για hdmi 12 μετρων;Οικονομικες βεβαια..
-Υπαρχει θεμα αν απο το ιδιο καναλι περασει και το hdmi και το καλωδιο ρευματος;Ποια καναλια προτεινετε;
-Καπνιζω.Πολυ..Πως προφυλασσω τον προβολεα;
-απο αποσταση θεασης περιπου 3,5 μετρα θεωρειτε υπερβολη τις 100 ιντζες;
Στην πορεια φανταζομαι θα προκυψουν διαφορα,ας ειναι αυτο το νημα ο χωρος τεχνικων θεματων για τη διαδικασια εγκαταστασης του μικρουλη!
να ειστε καλα!
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Ως Κολομβος(Αγης),μπορει να μην ειμαι δα και ο Μαγγελανος,(λιγος αλλα μη φαμε κανενα ban),αλλα επικροτω το νημα γιατι σιγουρα αυτη τη στιγμη αφορα τα πιο φλεγοντα θεματα του πιο πολυποθητου..μικρου οπως ανεφερες..
Παρακαλουνται οι πιο ειδικοι σε τεχνικα,θαλασσοποροι η μη,να δωσουν μια σανιδα σωτηριας.
P.S.Νικο κ στην αποσταση στα ιδια χαλια ειμαστε κ μου φαινεται too much επισης..
 
Αγη,ολα θα τα βρουμε!Νομιζω οτι θα απολαυσουμε δεοντως τη διαδικασια στησιματος και ρυθμισης,νομιζω οτι θα περασουμε πολυ καλα συζητωντας οτι προκυπτει!Οσο για τις 100 ιντζες θελω και εγω να το ξεκαθαρισω το συντομοτερο φιλε..
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Σα να ακουω ακομη στα αυτια μου παντως ενα πατριωτακι συμφορουμιτη μας να μου λεει νιαουριστα:Παρε τις 100 απο τα 3,5μ...:)
 
Εδω που τα λεμε οι 84 ειναι λιγες ρε γμτ...Μαλλον παω για 100 και αμα δω οτι δεν παλευεται θα πιασω τα...σπρεϋ οπως ειπε καπου ο Χατζ.Βασικα και ο ιδιος ο Γιαννης μου προτεινε τις 100 αν μου αρεσει να καθομαι κοντα στην οθονη στο σινεμα.Και μου αρεσει.....Γιανηηηηηηη!Παρε θεση στα καιρια ερωτηματα μας φιλε!
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Τωρα οι μεγαλοι Γιαννηδες της εικονας εχουν συμβουλιο πανω στην GT30!Ασε μαλλον παμε για 100αρα,αλλα απο την αλλη ειναι και αυτη του visivo στις 92' που ειναι και πιο επωνυμη(αλλα διπλα τα λεφτα(ισως το βασικοτερο))
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Και εγω ετσι με βλεπω Νικο και αν ειναι μεγαλη,εχει κατι υπεροχες βελουδινες αυτοκολλητες μαυρες ταινιες(αντι για spray)μουρλια!
Βλεπω κατι HDMI στο skroutz και την πεφτω,καλο βραδυ..
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Καλώς ήλθατε στον κόσμο της βιντεοπροβολής. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το νήμα να κλείσει με τι άλλο με φωτός. Η διαδικασία του στησίματος είναι ένα πολύ ωραίο ταξίδι. Δεν είναι τηλεόραση (την θεωρώ τελείως άψυχο μέσο προβολής ένα κουτί που το στήνεις κάπου και παίζει). Αν είναι η πρώτη εμπειρία θα υπάρχει ένα μεγάλο γουαου - έτσι γίνεται πάντα.

Μάλιστα για να σας πώ την αλήθεια εγώ το ταξίδι το έκανα allez retour.
Όταν με το καλό το έστησα αλλού το πανί και αλλου τα ηχεία (όλα εναέρια) ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω τα ηχεία. ¨Ηρθε κάποιο μέλος του avclub σπίτι μου και μου λέει τι είναι αυτό το θέατρο. Όχι θέατρο του λέω σινεμά. Θέατρο ξέρω εγω τι λέω - καλά τι ταινίες βλέπεις βωβού κινηματογράφου (ειχε δίκιο το κεντρικό στα 3μ τα άλλα στα 2 μέτρα πάνω σε βάσεις τοίχου αντε να βρείς ηχεία της προκοπής να βάλεις εκεί- το πανί έπαιφτε μπροστά από 2 πόρτες). Όλο το καθιστικό τούμπα μου λέει. Μπαρδόν ε τι μπαρδόν αυτό εκεί εκείνο εκεί το άλλο πέρα. Δεν χωράει ξέχνατο. Δεν χωράει διαστάσεις τώραααααααα. Ακολούθησαν σχέδια του στο autocad (τελικά χωρούσε) και ξανά μανά στις σκάλες για στήσιμο. Τελικά και τα ηχεία αναβαθμίστηκαν και η τηλεόραση ήρθε μαζί με τα ηχεία και όλα καλά και συνεχίζουμε.
Και όλα αυτά σε ένα χώρο 4 χ 4 με 6 πόρτες οι 3 δίφυλες.

Με την ευκαιρία του δικού μου ταξιδιού - Dalanik :grinning-smiley-043

Τι θέλω να πώ με αυτό. Προσοχή στην επιλογή διαστάσεων του πανιού. Αν σκοπεύει κάποιος να αναβαθμίσει ηχεία αφήνει έναν άερα κάποιους πόντους δεξιά και αριστερά από τοίχους γωνίες - σύνθετα κλπ γιατί μετά αν θελήσει να αναβαθμίσει ηχεία (εμπρός δεξιά - αριστερά) θάχει πρόβλημα. Επίσης προσοχή και στην τοποθέτηση του κεντρικού αν και αυτό μπορεί να μετακινείται κέντρο την ώρα της ταινίας. Συνήθως το ένα φέρνει το άλλο σε αυτές τις περιπτώσεις. Ετοιμαστείτε για χοντρά γκάζια στον ενισχυτή. Είναι θέμα τι βλέπουν τα μάτια μου τι ακούν τα αυτιά μου. Σε 50άρα ο ενισχυτής παίζει στο -30 (θεωρώ ότι από εκεί και πέρα ο ήχος υπερτερεί της εικόνας) και στο πανί πηγαίνει -10.

Σε 3.5 μέτρα 100 πιστεύω είναι καλά. Εγώ είχα 107 στα 3.70 και η εικόνα ήταν οκ. Βέβαια μετά άρχισα να μην τραβάω καναπέ πίσω και να βλέπω στα 2.70 :flipout: αλλά οκ η εικόνα σε ταινίες με γρήγορες σκηνές είναι κουραστική και είμαι στη διαδικασία κατασκεύης μια σταθερής / μετακινούμενης 2.35:1 86 ιντσών για να φύγουν και οι μπάρες στις ταινίες.

Σε σχέση με την βάση οροφής ο χάτζ πήρε αυτή πρόσφατα (ξεκινάω από πολύ φτήνια)

https://www.skroutz.gr/s/2184757/Brateck-PRB-1.html

Μπορεί να αναφέρει τις εντυπώσεις του (ο μικρούλης είναι και ελαφρύς).

Για καλώδια hdmi αγόρασα ένα 15m από κατάστημα ηλεκτρονικών στη σολωμού (1.4 γράφει) 18 ευρώ και κλείδωσε ο προβολέας και κατευθείαν και μέσω του yamaha 661. Βέβαια 3d δεν έχω και δεν έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να αναφέρω τις εμπειρίες.

Για την όδευση καλωδίων μια γρήγορη αναζήτηση στο google. Ε που αλλού θα πέσεις :flipout:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/72091-OΔΕΥΣΗ-HDMI-KAI-KAΛΩΔΙΩΝ-ΗΧΕΙΩΝ-ΜΑΖΙ

Νίκο και εγώ καπνίζω και μάλιστα κάτι που πετάει πιο πολύ καπνό από το τσιγάρο. Όταν η ταινία είναι του τύπου "τσάμπα καίει η λάμπα" πετάω τον καπνό από την πίπα μου στη δέσμη και βλέπω τους στροβίλους που κάνει στη δέσμη.

Καλή επιτυχία και αναμένω τις εντυπώσεις σας όταν θα περνάει η δέσμη πάνω από τα κεφάλια σας.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Καλώς ήλθατε στον κόσμο της βιντεοπροβολής. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το νήμα να κλείσει με τι άλλο με φωτός. Η διαδικασία του στησίματος είναι ένα πολύ ωραίο ταξίδι. Δεν είναι τηλεόραση (την θεωρώ τελείως άψυχο μέσο προβολής ένα κουτί που το στήνεις κάπου και παίζει). Αν είναι η πρώτη εμπειρία θα υπάρχει ένα μεγάλο γουαου - έτσι γίνεται πάντα.

Μάλιστα για να σας πώ την αλήθεια εγώ το ταξίδι το έκανα allez retour.
Όταν με το καλό το έστησα αλλού το πανί και αλλου τα ηχεία (όλα εναέρια) ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω τα ηχεία. ¨Ηρθε κάποιο μέλος του avclub σπίτι μου και μου λέει τι είναι αυτό το θέατρο. Όχι θέατρο του λέω σινεμά. Θέατρο ξέρω εγω τι λέω - καλά τι ταινίες βλέπεις βωβού κινηματογράφου (ειχε δίκιο το κεντρικό στα 3μ τα άλλα στα 2 μέτρα πάνω σε βάσεις τοίχου αντε να βρείς ηχεία της προκοπής να βάλεις εκεί- το πανί έπαιφτε μπροστά από 2 πόρτες). Όλο το καθιστικό τούμπα μου λέει. Μπαρδόν ε τι μπαρδόν αυτό εκεί εκείνο εκεί το άλλο πέρα. Δεν χωράει ξέχνατο. Δεν χωράει διαστάσεις τώραααααααα. Ακολούθησαν σχέδια του στο autocad (τελικά χωρούσε) και ξανά μανά στις σκάλες για στήσιμο. Τελικά και τα ηχεία αναβαθμίστηκαν και η τηλεόραση ήρθε μαζί με τα ηχεία και όλα καλά και συνεχίζουμε.
Και όλα αυτά σε ένα χώρο 4 χ 4 με 6 πόρτες οι 3 δίφυλες.

Με την ευκαιρία του δικού μου ταξιδιού - Dalanik :grinning-smiley-043

Τι θέλω να πώ με αυτό. Προσοχή στην επιλογή διαστάσεων του πανιού. Αν σκοπεύει κάποιος να αναβαθμίσει ηχεία αφήνει έναν άερα κάποιους πόντους δεξιά και αριστερά από τοίχους γωνίες - σύνθετα κλπ γιατί μετά αν θελήσει να αναβαθμίσει ηχεία (εμπρός δεξιά - αριστερά) θάχει πρόβλημα. Επίσης προσοχή και στην τοποθέτηση του κεντρικού αν και αυτό μπορεί να μετακινείται κέντρο την ώρα της ταινίας. Συνήθως το ένα φέρνει το άλλο σε αυτές τις περιπτώσεις. Ετοιμαστείτε για χοντρά γκάζια στον ενισχυτή. Είναι θέμα τι βλέπουν τα μάτια μου τι ακούν τα αυτιά μου. Σε 50άρα ο ενισχυτής παίζει στο -30 (θεωρώ ότι από εκεί και πέρα ο ήχος υπερτερεί της εικόνας) και στο πανί πηγαίνει -10.

Σε 3.5 μέτρα 100 πιστεύω είναι καλά. Εγώ είχα 107 στα 3.70 και η εικόνα ήταν οκ. Βέβαια μετά άρχισα να μην τραβάω καναπέ πίσω και να βλέπω στα 2.70 :flipout: αλλά οκ η εικόνα σε ταινίες με γρήγορες σκηνές είναι κουραστική και είμαι στη διαδικασία κατασκεύης μια σταθερής / μετακινούμενης 2.35:1 86 ιντσών για να φύγουν και οι μπάρες στις ταινίες.

Σε σχέση με την βάση οροφής ο χάτζ πήρε αυτή πρόσφατα (ξεκινάω από πολύ φτήνια)

https://www.skroutz.gr/s/2184757/Brateck-PRB-1.html

Μπορεί να αναφέρει τις εντυπώσεις του (ο μικρούλης είναι και ελαφρύς).

Για καλώδια hdmi αγόρασα ένα 15m από κατάστημα ηλεκτρονικών στη σολωμού (1.4 γράφει) 18 ευρώ και κλείδωσε ο προβολέας και κατευθείαν και μέσω του yamaha 661. Βέβαια 3d δεν έχω και δεν έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να αναφέρω τις εμπειρίες.

Για την όδευση καλωδίων μια γρήγορη αναζήτηση στο google. Ε που αλλού θα πέσεις :flipout:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/72091-OΔΕΥΣΗ-HDMI-KAI-KAΛΩΔΙΩΝ-ΗΧΕΙΩΝ-ΜΑΖΙ

Νίκο και εγώ καπνίζω και μάλιστα κάτι που πετάει πιο πολύ καπνό από το τσιγάρο. Όταν η ταινία είναι του τύπου "τσάμπα καίει η λάμπα" πετάω τον καπνό από την πίπα μου στη δέσμη και βλέπω τους στροβίλους που κάνει στη δέσμη.

Καλή επιτυχία και αναμένω τις εντυπώσεις σας όταν θα περνάει η δέσμη πάνω από τα κεφάλια σας.

Βασιλη ευχαριστουμε για το καλοσορισμα και για τις χρησιμες πληροφοριες που μας εδωσες!
Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι το σεταρισμα που εσυ λες απολαυση,για εμεμα φαινεται εφιαλτης,αφου εδω στην επαρχια δεν εχουμε σε καθε πολη και ΤΟΣΑ πολα μελη του forum να αλληλοβοηθηθουμε αλλα κυριως,μαγαζια να δοκιμασουμε κατι και να το επιστρεψουμε παιρνοντας κατι αλλα κιαι συγκεκριμενα αναφερομαι στα καλωδια HDMI τα οποια απο οτι διαβαζω ειναι ο πιο ασταθμητος παραγοντας.Φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι απο εμας που τωρα κλεινουμε τον εν λογω προβολεα,θελουμε να κλειδωσουν στα 1080/60 και φυσικα να εχουν και απροβληματιστη αναπαραγωγη 3d.
Επειδη μαλλον πρεπει να κανουμε σιγα σιγα και τις παραγγελιες των περιφερειακων,αραδιαζω μερικα καλωδια,για να ακουστουν καποιες αποψεις,αν υπαρχουν,κατοχων,οσων αφορα την ικανοιποιηση των πιο πανω(1080π/60Hz και 3d)
1: http://www.amazon.de/deleyCON-HDMI-...BY/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1359106079&sr=8-16
2: http://www.amazon.co.uk/Neet®-White...7TYY/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1333819543&sr=8-4
3: http://www.bluejeanscable.co.uk/store/hdmi-cables/index.htm (και συγκεκριμενα τα BJC Series-1 Belden Bonded-Pair)
4: http://crystalp.gr/eshop/ηλεκτρονικα/καλωδια---adaptors/hdmi/καλωδια11/70309-15-00m-detail (clicktronic 70309)
5: http://www.amazon.de/Clicktronic-Ad...YNKG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1359107337&sr=8-1

P.S. Αναφερω τα 15μ επειδη στα μηκη ανω τον 10μ ειναι οτι πιο συνηθισμενο(καλα καλα η αληθεια ειναι οτι για τοσο ενδιαφερομαι εγω Νικο και οχι για 12!) :)
 

vazelos

Senior Member
17 October 2010
650
ΨΑΧΝΑ
καλημερα εγω το καλοκαιρι που εκανα κατι μικροεπεμβασεις στον χωρο μου ειχα παρει και ενα hdmi 1.4 (Καλώδιο HDMI Αρσ. σε HDMI Αρσ. με καλώδιο Flat και έκδοση 1.4 (HDMI High speed with Ethernet) σε μήκος 10 m CABLE-5504/10 17.60€,το οποιο ειναι κουμπωμενο στην hdmi 1 του οππο 93 και στην hdmi 1 του epson 3000,ελπιζω να ειναι ενταξει με τον μικρουλη μας:flipout:
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι το σεταρισμα που εσυ λες απολαυση,για εμεμα φαινεται εφιαλτης,αφου εδω στην επαρχια δεν εχουμε σε καθε πολη και ΤΟΣΑ πολα μελη του forum να αλληλοβοηθηθουμε αλλα κυριως,μαγαζια.....

για τα μαγαζιά δεκτό, για τα μέλη ..... τι να τα κάνεις τα μέλη μαναμ εσύ έχεις τα avforums combo in 1 Μέχρι και greyscale σε πανοραμική στόματος σου φέρνει. :flipout:

για άγνωστες λέξεις εδώ. http://www.wikipedia.org/

Όταν ακούς τη λέξη κοίτα..... θα λές μισό να ανοιξω να μπώ internet. Mην ντρέπεσαι και εγώ και ο χατζ τα ίδια κάνουμε :flipout:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Περι συνοδευτικών του benq w1070

Εδω που τα λεμε οι 84 ειναι λιγες ρε γμτ...Μαλλον παω για 100 και αμα δω οτι δεν παλευεται θα πιασω τα...σπρεϋ οπως ειπε καπου ο Χατζ.Βασικα και ο ιδιος ο Γιαννης μου προτεινε τις 100 αν μου αρεσει να καθομαι κοντα στην οθονη στο σινεμα.Και μου αρεσει.....Γιανηηηηηηη!Παρε θεση στα καιρια ερωτηματα μας φιλε!

Νίκο, εφόσον οι προδιαγραφές απόστασης θέασης σε σχέση με την ανάλυση του υλικού (1080) πληρούνται, από 'κει πέρα είναι καθαρά θέμα προσωπικής προτίμησης. Η πρώτη μου εμπειρία με βιντεοπροβολέα είχε ως εξής:

Απόσταση θέασης 3.8 μέτρα, οθόνη 92 ιντσών. Όταν ''πάλευα'' και 'γω να βγάλω άκρη με τα πως, πόσο, γιατί στις οθόνες, είπα τελικά ''αποκλείεται να μην με γεμίζει μια 92άρα από αυτή την απόσταση''. Μόλις κάθισα και είδα 2 ταινίες, είπα μέσα μου:

''Σωστός!! Δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω...''


Στις 5 ταινίες έλεγα:

''Είσαι τελικά μεγάλο ζώον!! Μια χαρά θα ήταν η 100άρα!!'':Banane0:

Επομένως, θα σου έλεγα, μιας και προτιμάς τις μπροστινές θέσεις στο σινεμά, προχώρα άφοβα για 100 ίντσες!!:smile:
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Νικολα αμα μπεις στον μαγικο κοσμο της βιντεοπροβολης, μετα δεν εχει γυρισμο και γω γυρω στα 3μιση μετρα βλεπω και μου φαινονται πια μικρες οι 100 ιντζες...καπνιζω και γω σαν φουγαρο, με αποτελεσμα ο επσον μετα απο 3χρονια να προβαλει με κοκκινο πεπλο σε πολλα σημεια και να φανταστεις οτι τον εχω προστατευμενο με καλυμμα οταν δεν λειτουργει,το θετικο ειναι οτι ο benq ειναι dlp, εχει χρωματικο τροχο που γυρνα με αποτελεσμα να πιανει δυσκολα σκονη ενω στους lcd προβολεις εχουμε ακινητο το χρωματικο πανελ.Οσο αναφορα το hdmi θα σου συνιστουσα να παρεις καποιο απο τα μερη σου ετσι ωστε να μπορεις να το αλλαξεις ευκολα και να μην μπλεκεις με ταχυδρομεια σε περιπτωση που δεν κλειδωνει,εκτος αν παρεις ενα δοκιμασμενο να κλειδωνει στα 1080 και στο 3d,μην κοιτας τις ακριβες υλοποιησεις υπαρχουν περιπτωσεις που εξωτικα hdmi δεν κλειδωσαν και "κλειδωσαν" των 15ευρω,ουτως η αλλως το σημα ειναι ψηφιακο και απο την στιγμη που κλειδωσει θα παρεις την ιδια εικονα απο το hdmi των 200e και των 15,επειδη αιωρουνταν τετοιες παπατζες για καλυτερη εικονα των ακριβων υλοποιησεων,οι οποιες πλεονεκτουν συνηθως σε μακροζωια (λογω ακριβοτερων υλικων) και θωρακιση...οσοι εχουμε fat ps3 και ενισχυτη με hdmi που δεν υποστηριζει 3D παμε μαλλον για σπλιτερ εδω ενα που εχω βρει http://www.ebw.gr/el/product/11249/...er-2-Port-1-είσοδος-2-έξοδοι-Υποστηρίζει-αν-b εχω και μια σκεψη να παρω την αντιπροσωπεια τηλεφωνο μηπως ,λεω εγω τωρα,μου αλλαξει την πλακετα με τις hdmi μεσα στον ενισχυτη με νεα πλακετα που να υποστηριζει 3d ,με δικια μου βεβαια χρεωση....
 
Last edited:

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
για τα μαγαζιά δεκτό, για τα μέλη ..... τι να τα κάνεις τα μέλη μαναμ εσύ έχεις τα avforums combo in 1 Μέχρι και greyscale σε πανοραμική στόματος σου φέρνει. :flipout:

για άγνωστες λέξεις εδώ. http://www.wikipedia.org/

Όταν ακούς τη λέξη κοίτα..... θα λές μισό να ανοιξω να μπώ internet. Mην ντρέπεσαι και εγώ και ο χατζ τα ίδια κάνουμε :flipout:

Εχεις δικιο Βασιλη...Ειλικρινα καθομαι και σκεφτομαι,πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ειχα ως τωρα ως απορια,ως ρυθμιση,εμπαινα στον φωτεινο παντογνωστη(avclub),πατουσα τα κουμπακια και τσουπ,ως δια μαγειας το προβλημα λυνοταν!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Περι συνοδευτικών του benq w1070

Παιδια στο avsforum συζητουν για δυσκολια στην τοποθετηση του..
http://www.avsforum.com/t/1435626/benq-w1070-dlp-full-hd-3d-ready-with-lens-shift-for-1000/1680

Νίκο, μην σε τρομάζουν αυτά. Αν ο άλλος παίρνει το μάνιουαλ και στήνει τον προβολέα είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει. Εξάλλου, και τα μάνιουαλ αναφέρουν ότι οι αποστάσεις είναι ενδεικτικές και όχι απόλυτες στην τοποθέτηση. Επομένως, αν κάνετε αυτό που πρότεινα σε προηγούμενο ποστ δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα διότι τον τοποθετείτε όχι βάσει μάνιουαλ, αλλά, πρακτικά.

Να πω και κάτι για την περίπτωση παράγωνου (ελαφρώς) δωματίου. Μόλις θα κρεμάσετε το κορδονάκι και σημαδέψει το σημείο που θα κάτσει ο φακός, μετράτε από αυτό την απόσταση μέχρι τις 2 επάνω γωνίες του κάδρου. Εφόσον είναι ίσες οι αποστάσεις, τέλος.
 

Takeshy

AVClub Enthusiast
22 August 2012
1,200
Με αφορμη το μεγαλο θεμα των ημερων στη γωνια των προβολεων του φορουμ,τη μαζικη αγορα του προβολεα,ανοιγω αυτο το νημα για να ρωτησω τα περι εγκαταστασης του.Το θεμα οθονη το εχει δρομολογησει αψογα ο Κολομβος σε διπλανο νημα,οποτε εγω θα θεσω αλλες ερωτησεις που ελπιζω να φανουν χρησιμες και σε αλλους φιλους.Παμε λοιπον:
-Ποια οικονομικη βαση ταβανιου προτεινετε;
-διαθετω ενισχυτη με hdmi v1.3,συγκεκριμμενα τον Harman Kardon 255.Με ποιο τροπο μπορω να εχω 3d εικονα;Τα συγχρονα format ηχου ταυτοχρονα με τη 3d προβολη δεν ειναι απαραιτητα,ξερω οτι δε γινεται να τα εχω μαζι..Πηγες ειναι το himedia 900b,και ενα παλιο ps3 fat.
-Ποιες ειναι οι επιλογες μου για hdmi 12 μετρων;Οικονομικες βεβαια..
-Υπαρχει θεμα αν απο το ιδιο καναλι περασει και το hdmi και το καλωδιο ρευματος;Ποια καναλια προτεινετε;
-Καπνιζω.Πολυ..Πως προφυλασσω τον προβολεα;
-απο αποσταση θεασης περιπου 3,5 μετρα θεωρειτε υπερβολη τις 100 ιντζες;
Στην πορεια φανταζομαι θα προκυψουν διαφορα,ας ειναι αυτο το νημα ο χωρος τεχνικων θεματων για τη διαδικασια εγκαταστασης του μικρουλη!
να ειστε καλα!
Πολύ καλό θέμα Νίκο..μπράβο..:SFGSFGSF: όπως πρέπει να είναι ένα φόρουμ τεχνολγίας..
Να καταθέσω και εγώ τις απόψεις μου και να δηλώσω άσχετος με τα του 3d και να ρωτήσω:εάν έχουμε τα γυαλιά που πρέπει και μία πηγή πχ ps3 βλέπουμε 3d από bluray? και εάν έχουμε pc τι κάνουμε;
1.βάση προβολέα: http://www.stavrianos-dw.gr/m.product_info.php?cPath=336_655&products_id=8560
2.για τον ενισχυτή με 1.3(τέτοιον έχω και εγω)με pc γίνεται αλλά με ps3 δυστυχώς ήχο από την οπτική,για το himedia δεν γνωρίζω.
3. Hdmi: καλό θα ήταν να μας πει κάποιος με δοκιμασμένο για 3d στα 12 ή 15 μέτρα
4. προσπαθώ να αποφύγω το ρεύμα με το hdmi και προτιμώ τα αυτοκόλλητα κανάλια
5. αν και δεν καπνίζω το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να φτιάξει ένα κάλυμμα για τις ώρες μη προβολής με πρόβλημα εάν είναι κρεμασμένου ψηλά στο ταβάνι
6. απόσταση θέασης..μάλιστα..μπορουμε να μιλάμε μέρες..:) σύμφωνα με τα δικα μου δεδομένα έβλεπα για χρόνια απο τα 3.5μ 106" και μου ήταν λίγες,τώρα έχω 120" σε 235 (μιλάμε για 270εκ πλάτος) και πάλι δεν καλύπτομαι!!!!τι να πω;ίσως έχω πρόβλημα :BDGBDGB53:
Θεωρώ πως η κινηματογραφική αίσθηση θέλει πλάτος,δοκιμάστε το σε ένα φαρδύ τοίχο (σε 235:1) και θα με θυμηθείτε...και από τη στιγμή που ο μικρούλης μπορεί να προβάλει σε πολλές ίντσες σκάω που δεν μπορώ παραπάνω..
Πολύ ωραίο το θέμα επαναλαμβάνω και εάν θέλει κάποιος ας μας ξεστραβώσει με το θέμα θέασης 3d...