HiFimeDIY Sabre USB DAC (external PSU)

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
για προσωρινή....ίσως και όχι. (εννοώ έχει προδιαγραφές το ντακάκι για να μείνει).
να ξέρεις, ότι το ποτενσιόμετρο μάλλον διακοσμητικό θα είναι, δηλαδή μόνο για να μειώνεις την ένταση.
κατά τα άλλα το τροφοδοτικό είναι μόνο για να ξεκινήσεις.
Κανονικά θέλεις ένα καλύτερο.
Όμως με 5 δολ δεν μπορείς να περιμένεις πολλά.
Υποθέτω ότι το φισάκι του ταιριάζει με τη συσκευή εφ όσον την δίνουν οι ίδιοι.
Καλή αγορά και καλή ακρόαση και πες μας όταν με το καλό....
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
ουσιαστικά με ενδιαφέρει για αρχή να πάρω λίγο δυνατότερη έξοδο από την onboard κάρτα ήχου του υπολογιστή που είναι 1.8v.
Αν ισχύει το 2v έξοδο που αναφέρει, είναι καλά.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο ενδεικνύεται, εφόσον δεν με ενδιαφέρει για ακουστικά αλλά να το συνδέσω στο pc και από κει στον ενισχυτή..
Για τροφοδοσία μιλάς για diy ή εμπορίου?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
δυνατότερη δεν ξέρω αν θα πάρεις, καλύτερη όμως σίγουρα ναι.
τροφοδοσία μιλάω για diy και εμπορίου.
Σίγουρα θα βρεις έτοιμο τροφοδοτικό καλύτερο από αυτό.
Αν φτιάξεις ακόμα καλύτερα.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Αν όντως είναι η έξοδος 2v - Normal line level output (2Vrms) δεν θα πάρω δυνατότερη? Όσα dac έχω δοκιμάσει με 2v έξοδο ήταν δυνατότερα από τον υπολογιστή.
Για να φτιάξω εγώ τροφοδοτικό, θέλει ιδιαίτερες γνώσεις?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
θεωρητικά ναι.

δεν ξέρω τι δυνατότητες έχεις, γνώσεις ή εμπειρία.
πχ
έχεις κολλητήρι, πολύμετρο..?
και αν τα έχεις τα έχεις χρησιμοποιήσει για να κάνεις κάτι?
μπορείς να πάρεις συναρμολογημένο έτοιμο και να προσθέσεις έναν μετασχηματιστή και κουτί....
Υπάρχουν όμως σίγουρα έτοιμα (εννοώ κλειστά)
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
κατάλαβα...μάλλον σε έτοιμο θα πάω...αν έχεις υπόψη σου κάτι μου λες αν θες , να μην ψάχνομαι εκ των υστέρων...
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Έστειλα ένα mail για να ρωτήσω 1-2 πραγματάκια για την έξοδό του και για το τρόπο αποστολής.
Μου απάντησαν αυτό

hi, yes it's 2.1Vrms at most inputs. However for low impedance loads (headphones) the outputs is lower, down to 1Vrms.

if chosing German post then you might have to pay customs fee in Greece. Only from belgium is shipped from inside EU.

Οπότε λογικά από θέμα έντασης εξόδου πρέπει να είμαι αισθητά πάνω από το 1.8v που έχω τώρα.

Για το θέμα των τελωνείων τώρα...πιστεύετε αυτό το πραγματάκι μπορεί να κολλήσει τελωνείο?

Η διαφορά στο κόστος για αποστολή από Βέλγιο είναι περίπου 10 -11 ευρώ νομίζω...
Τι λέτε?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
δεν ξέρω τι επιλογές λέει, γερμανίες βέλγια....
εγώ θα το έπαιρνα (εφ όσον είχα καταλήξει) απ ευθείας ....default εννοώ.
Δεν νομίζω ότι θα σκαλώσει πουθενά. (βέβαια δεν θέλω να σε διαβεβαιώσω, πάντως θα το έπαιρνα χωρίς προβληματισμούς για δασμούς)
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Ουσιαστικά λέει η πρώτη επιλογή από Κίνα μέσω Γερμανίας με κόστος 9.50 ευρώ και φαίνεται αποστολή κανονικά από Κίνα.
Η άλλη επιλογή είναι από Κίνα πάει Βέλγιο με κόστος 21,25 ευρώ και φαίνεται η αποστολή από Βέλγιο, δηλαδή Ε.Ε.
Και εγώ πιστεύω με συνολικό κόστος μαζί με το τροφοδοτικό 49 ευρώ να μην κολλήσει πουθενά...Οπότε θα το πάω μέσω Γερμανίας με τα 9,5 ευρώ.

Αν δεν κάνω λάθος, ακόμα και χάλια να είναι ο ήχος του, μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο μέλλον και ως usb to coaxial converter...σωστά? και να το ρίξω πάνω σε κάποιο dac που δεν έχει usb.
Οπότε μικρό το κακό.

Το παραγγέλνω...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
κοίτα να δεις...
επειδή στο νήμα φαίνεται ότι σε έχω πάρει εργολαβία...:grinning-smiley-043
Εφ όσον έρθει απο Κίνα γερμανία δεν ξέρω τι μπορεί να παιχτεί με τους γερμαναράδες. Απο Γερμανία εδώ, προφανώς και δεν παίζει τίποτα.
Στα ποσά αυτά ποτέ δεν κόλλησε τίποτα, ακόμα και σε μεγαλύτερα. Όμως ποτέ δεν ξέρεις.

Ο ήχος του χάλια ΔΕΝ θα είναι. Το αντίθετο.
Το αν σε βολέψει με τα συγκεκριμένα ακουστικά ...άγνωστο.

Με γειά προκαταβολικά.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
όντως...αποκλειστικότητα...χεχε
sorry, κάτι τελευταίο...επειδή μπερδεύτηκα, τι εννοείς με τα συγκεκριμένα ακουστικά?
Ρωτάω επειδή μπορεί να έχω και στραβομάρα, το θέλω μόνο για σύνδεση με usb στο pc, και από κει στον ενισχυτή μέσω της αναλογικής εξόδου. Ακουστικά δεν έχω καν.
Οπότε κάνει γι αυτό που θέλω έτσι?
Ευχαριστώ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Απάντηση: HiFimeDIY Sabre USB DAC (external PSU)

όντως...αποκλειστικότητα...χεχε
sorry, κάτι τελευταίο...επειδή μπερδεύτηκα, τι εννοείς με τα συγκεκριμένα ακουστικά?
Ρωτάω επειδή μπορεί να έχω και στραβομάρα, το θέλω μόνο για σύνδεση με usb στο pc, και από κει στον ενισχυτή μέσω της αναλογικής εξόδου. Ακουστικά δεν έχω καν.
Οπότε κάνει γι αυτό που θέλω έτσι?
Ευχαριστώ.

κάπου μπορεί να κατάλαβα (δεν ξέρω γιατί και πως) ότι θες να βάλεις και ακουστικά στο παιχνίδι.
Κάνει.