Sennheiser HD600 - Sennheiser HD650

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Από την αρχή της ενασχόλησής με το υπό συζήτηση σπορ, είχα πολύ ξεκάθαρο πως με ένα ζευγάρι δε θα γίνει δουλίτσα…

Τα AKG τα εκτιμούσα εξαπανέκαθεν για τη φυσικότητα και τη μεσαία περιοχή τους, περίμενα να δω αν θα με καλύψουν στα «σκληρά» ακούσματα, αλλά δε δίνουν αυτό που θέλω. Συνεπώς είναι ιδανική επιλογή για τη jazz μου και ότι είναι χτισμένο γύρω από υπέροχες φωνές.

Στο στόχαστρο εξ αρχής υπήρχαν τα Sennheiser HD600 και μπήκαν και τα HD650 αφού εμφανίστηκαν…

Τώρα κοιτάω προς τα εκεί αλλά υπάρχει αυτό το προφανές δίλλημα… HD600 ή HD650;

Διαβάζοντας και μόνο, θα έλεγα 650 – λέγεται πως είναι λιγότερο μουντά στις υψηλές.

Πως αποφασίζει κανείς;;;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Sennheiser HD600 ή HD650 - έλα ντε...

Πρέπει να τα ακούσεις... έχεις καλό ενισχυτή οπότε ουδέν πρόβλημα...

Τα ακούσματα είναι σαν τα φεγγάρια για μένα... ακούω ένα διάστημα με τα μεν και άλλο με τα δε κοκ...

Τα HD650 είναι τα παλαιότερα ακουστικά μου και μου αρέσουν αρκετά ακόμα.

Πολύ καλά για jazz και φωνές...
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sennheiser HD600 ή HD650 - έλα ντε...

Πρέπει να τα ακούσεις... έχεις καλό ενισχυτή οπότε ουδέν πρόβλημα...

Πολύ καλά για jazz και φωνές...

Νοιώθω καλυμένος σε αυτά τα ακούσματα...

Το ροκ/ metal είναι το ζητούμενο σε αυτή την αγορά.

Αν μπορέσεις να τα φέρεις στη συνάντηση θα με βοηθήσεις πολύ...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Sennheiser HD600 ή HD650 - έλα ντε...

Κινείται η κατηγορία βλέπω, ε? :grinning-smiley-043
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Sennheiser HD600 ή HD650 - έλα ντε...

Για rock/metal δεν θα τα συνιστούσα διότι έχουν αυτό που λέμε "αργό" μπάσο.

Αυτό ταιριάζει σε είδη μουσικής που είναι από την φύση τους με αυτό τον χαρακτήρα όπως πιάνο/φωνή τρίο/κουαρτέτο κλπ...

Επίσης η "φαινομενικά" υστερημένη υψηλή περιοχή δεν θα δίνει το χαρακτηριστικό μεταλλικό άκουσμα στα πιατίνια κλπ...

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πολύ σωστό τονικά ακουστικό όμως.

Να τα φέρω και αυτά...
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sennheiser HD600 ή HD650 - έλα ντε...

Να τα φέρω και αυτά...

Με βαλίτσα σε βλέπω να καταφτάνεις... :flipout:


Κινείται η κατηγορία βλέπω, ε? :grinning-smiley-043

Τώρα που έχουμε ευρά... γιατί μετά μας βλέπω για DIY ακουστικά από μπαμπού και ζελατίνα...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Sennheiser HD600 ή HD650 - έλα ντε...

φαινομενικά αν τα ακούσεις μετά από κάποια ακουστικά που έχουν αρκετή έμφαση στα πρίμα...

φαινομενικά διότι δεν υστερούν στις υψηλές παρότι ο ήχος τους είναι μαλακός...

φαινομενικά διότι στα φόρουμ αυτό λένε ότι δεν έχουν πρίμα...

η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ισορροπημένο ακουστικό.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sennheiser HD600 ή HD650 - έλα ντε...

...και πάλι από όσα διαβάζω έχω την αίσθηση πως το θέμα του αργού/ χαλαρού μπάσου βελτιώνεται (ή επιδεινώνεται) αναλόγως ενισχυτή...

O matrix φαίνεται να έχει δυνατό έλεγχο. Στα 601 πάντως αυτό καταλαβαίνω.

Όπως και σε κάθε περίπτωση η συνέργεια θα παίξει καθοριστικό ρόλο.

Χαμηλά θεωρώ πως θα ταιριάξουν. Στις υψηλές που και τα δύο επιδυκνείουν ευγένεια, θα δούμε...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Sennheiser HD600 ή HD650 - έλα ντε...

Σε σχέση με τα HD800 ή τα AKG Q/K 701 έχουν αργό μπάσο... όταν κάνουμε συγκρίσεις ακουστικών πρέπει όλες οι παράμετροι να είναι σταθερές και να αλλάζουμε μόνο τα ακουστικά (ενισχυτής/πηγή ίδια).

Όπως έχει αναφερθεί σε μια άλλη ενότητα (και με τεκμηριωμένη ανάλυση, ευχαριστούμε tonal), οι διαφορές ως προς τον έλεγχο είναι σε μεγαλύτερες στάθμες, ενώ σε κανονικές ή χαμηλές δεν τίθεται τόσο μεγάλο θέμα όσο αναφέρεται στα φόρουμ ή όσο θέλουμε εμείς να πιστεύουμε.

Τα ακουστικά δεν παρουσιάζουν τόσο περίπλοκα φορτία όσο τα ηχεία... όπου στην περίπτωση των ηχείων είναι σημαντικότερη η συνέργεια... και η ποικιλία ρευμάτων/ισχύος

Ένας καλός ενισχυτής ακουστικών είναι αρκετός για να αναδείξει τις διαφορές ανάμεσα σε όλα τα ακουστικά πλην των πολύ δύσκολων πχ ηλεκτροστατικών.

Δεν υπάρχουν θεαματικές διαφορές ανάμεσα σε ενισχυτές ακουστικών που να ακολουθούν παρόμοιο σχεδιασμό και ίσως θεαματικές διαφορές στις τιμές τους.

Αυτά φυσικά ως αναφορά τον έλεγχο και την οδήγηση.

Το θεωρώ τελείως παράλογο να ασχολούνται κάποιοι με τις χροιές των ενισχυτικών, ενώ ο ρόλος του ενισχυτή είναι να ενισχύει απλά το σήμα χωρίς να προσθέτει ούτε να αφαιρεί κάτι...

Εφόσον έχεις τον matrix, μην σε απασχολεί τίποτε, παρά απλά να ακούσεις τα όποια ακουστικά και να προτιμήσεις όποια σου αρέσουν εσένα πιο καλά, παρά το γεγονός αν στο ένα ή στο άλλο φόρουμ θεωρούν ότι είναι ταιριασμένο ή αταίριαστο ζεύγος...
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...(HD 650)

Όπως θα είδαν οι πιο παρατηρητικοί, εδώ και κάποιες μέρες το "οπλοστάσιο" μου έχει πλέον εμπλουτιστεί με τα HD 650 της Senn...

Θα παραμείνω πιστός στις παραδόσεις των απανταχού audiophiles να μην εκφέρω άποψη πρίν το burn-in. Θα μοιραστώ όμως τις πρώτες εντυπώσεις (δεν άντεχα να μη κρυφακούσω...).

Κατ’ αρχήν η κατασκευή εντυπωσιάζει! Είναι στιβαρά, ζυγίζουν καλά στο χέρι και είναι πανέμορφα.

Τα καλύτερα αρχίζουν με το που τα φοράς όμως…

Παρά τα όσα είχα ακούσει για το deadly clamp και άλλα τέτοια, με βόλεψαν με το καλημέρα και με δυο-τρία κλικ άνοιγμα από την κάθε πλευρά ήρθαν κουτί στο κεφάλι μου. Τα μαξιλαράκια είναι υπέροχα - όσο μαλακά πρέπει και με εξαιρετικά ευχάριστη υφή. Το θέμα άνεση λοιπόν λύθηκε με το καλημέρα. Τα ακουστικά ζυγίζουν απίστευτα καλά και κάθονται σταθερά στη θέση τους. Δε σε απασχολούν καθόλου. Πάει αυτό.

Και μετά πατάς το play…

Με 0 χρόνο στο κοντέρ, τα ακουστικά είναι απλά απίστευτα!!!

Η μουσική έχει ένα αβίαστο χαρακτήρα που εντυπωσιάζει. Το άκουσμα δε θυμίζει ακουστικά καν. Εμένα πάντως μου θύμισε τα Quad του φίλου μου του Πέτρου… εκείνα τα τεράστια!

Οι παραμορφώσεις λάμπουν διά της απουσίας τους. Όλο το φάσμα είναι βελούδινο. Το μπάσο υπαρκτό, ρυθμικό με υφή και πληροφορία. Χωρίς υπερβολές. Οι μεσαίες αληθοφανείς, ανθρώπινες φωνές, αληθινά όργανα. Υψηλές;;; τι να πώ!!! Σώμα και έκταση, χωρίς ίχνος σκληράδας. Η πληροφορία είναι όλη εκεί. Ακούω ότι έχω συνηθίσει μέχρι τώρα χωρίς να λείπει το παραμικρό. Αν αυτά τα ακουστικά «κόβουν» υψηλές για κάποιους reviewers, έχω να πω ότι πρέπει να κοιταχτούν. Μάλλον έχουν συνηθίσει σε υπερβολική έκθεση σε πρίμα…
Η αίσθησή μου είναι πως παίζουν όπως θα έπρεπε να παίζουν full range ηχεία των 30.000 ευρώ.

Αν μου έλεγε κανείς πέρσι πως θα έδινα 300κάτι ευρώ για ακουστικά θα γέλαγα μέχρι δακρύων. Τώρα απορώ πώς στο καλό ζούσα χωρίς αυτά…

Τέλος, το δέσιμο με τον matrix (αυτή τη στιγμή με τα 5534) είναι εξαιρετικό.

Ειλικρινά δε μπορώ να περιμένω να πάει 10:30 να κοιμηθούν τα παιδιά…
 
Last edited by a moderator:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

Ωραία πράγματα ρε φίλε... ωραία πράγματα....
Να υπάρχει κάτι να σε αναζωογονεί και να ανυπομονείς γι' αυτό.... αυτό δεν μετριέται από κανέναν ριβιουερ.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

...και δε θέλει κολλήματα η ζωή...

AKG fanboy και τέτοια... όλα είναι προς δοκιμή. Ότι αξίζει να αναγνωρίζεται!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

Άστα απόψε να παίζουν μουσική όλο το βράδυ.
Η δική μου εντύπωση είναι ότι οι μεγάλες αλλαγές στα καινούρια έρχονται γρήγορα - δε θα χρειαστείς εβδομάδες.

Εμένα ακόμα μου κόβουν καμία τρίχα από τα μαλλιά που και που , πιάνετε εκεί που αλλάζει το μέγεθος της στέκας, αλλά δε πειράζει και πολύ…
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,345
Re: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

Τα sennheiser hd600 και 650 ειναι μοντελα που εχουν αφησει και αφηνουν εποχη.Οδηγουμενα σωστα,ειναι μαγικα.Καλες ακροασεις :)
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

Ευχαριστώ Γιάννη!

Είναι εξαιρετικό συναίσθημα όταν ο κόπος να ενημερωθείς σφαιρικά μέσα από αμέτρητες πηγές, η προσπάθεια να αξιολογήσεις τις προτάσεις των ΦΙΛΩΝ εδώ στο φόρουμ και η προσπάθεια (και αγωνία) να συγκεντρώσεις και να δαπανήσεις αυτό το ποσό - που για εμένα είναι σημαντικό - καταλήγει σε μια επιτυχημένη αγορά!!!

Ανυπομονώ να στρώσουν...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Re: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

Έλα Λευτέρη, πες το : 601 ή 650 ;;; και ας μην έχουν στρώσει ακόμη ....
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

Έλα Λευτέρη, πες το : 601 ή 650 ;;; και ας μην έχουν στρώσει ακόμη ....

...στο ψητό έ;;;

Τα 601 αυτή τη στιγμή κοστίζουν 150 ευρώ... κάτω από τα μισά δηλαδή...

Η σύγκριση πιστεύω πως τα αδικεί.

Με κάθε επιφύλαξη πάντως φαίνεται πως τα HD 650 υπερτερούν συνολικά (αναμενόμενο με βάση το παραπάνω) - εκεί που τα 601 κρατάνε αντιστάσεις φαίνεται να είναι ο ρεαλισμός και η έκταση της πληροφορίας χώρου και η ανθρώπινες φωνές...

Θα επανέλθω στο θέμα έχοντας κάνει άμεσες συγκρίσεις σε λίγες μέρες.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Re: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

ναι αλλά παλαιότερα κόστιζαν πολύ παραπάνω ... κατόπιν άρχισε ο χορός των μειώσεων και γι' αυτά και για τα 701 ...

ΥΓ.: άσε που όταν πήρα τα δικά μου 595, όλα τα Σεννς (και τα 650) είχαν στο πάλαι ποτέ Electroworld 50 % έκπτωση αλλά τσιγγουνεύθηκα να πάρω κάτι καλύτερο ο ανόητος ....
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sennheiser είσαι και φαίνεσαι...

ναι αλλά παλαιότερα κόστιζαν πολύ παραπάνω ... κατόπιν άρχισε ο χορός των μειώσεων και γι' αυτά και για τα 701 ...

ΥΓ.: άσε που όταν πήρα τα δικά μου 595, όλα τα Σεννς (και τα 650) είχαν στο πάλαι ποτέ Electroworld 50 % έκπτωση αλλά τσιγγουνεύθηκα να πάρω κάτι καλύτερο ο ανόητος ....

...καλά που να ήξερες ότι θα κλείσουν οι περισσότερες πολυεθνικές στην Ελλάδα... κρίμα πάντως, πολύ καλή ευκαιρία.