Αγορα τηλεορασης 55 ιντσες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnsk

Established Member
5 January 2007
112
Γλυφαδα
Ελπιζω να εχετε το κουραγιο να διαβασετε ολο τον προβληματισμο μου και να βοηθησετε στην επιλογη μου.
Ηρθε η ωρα για την αντικατασταση μιας plasma 42´ (Hitachi 9700). Ειμαι εξοικιωμενος με την τεχνολογια αυτή, όμως δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζει με το χωρο μου και τη χρηση που γινεται.
Καταρχην ο χωρος είναι πολύ φωτεινος. Η τηλεοραση είναι τοποθετημενη αναμεσα σε δυο παραθυρα. Δεξια - καθετα στην τηλεοραση - υπαρχει μια μεγαλη μπαλκονοπορτα 2 μετρα πλατος και διαγωνιος πισω δεξια υπαρχει άλλο ένα παραθυρο. Επισης στον τοιχο ακριβως απεναντι από την τηλεοραση στα 7 μετρα υπαρχει ενας μεγαλος καθρεπτης (πανω από το μπουφε). Λογω της θεσης του ευνοουνται οι αντανακλασεις και το βραδυ καθρεπτιζονται τα φωτιστικα μεσα στην τηλεοραση. Ετσι αναγκαζομαι όταν βλεπω ταινια να σβηνω τα φωτα ή να στριβω από τον αξονα την τηλεοραση.
Η θεση θεασης της τηλεορασης είναι ενας τριθεσιος καναπες στα 3 μετρα απεναντι από την τηλεοραση και ενας διθεσιος στο πλαι δηλαδη θεαση με 45 μοιρες γωνια.
Ως οικογενεια ειμαστε 5 ατομα με 3 παιδια από 10 ετων εως 4 ετων. Αυτό το λεω πρωτον γιατι δεν καθονται ολοι στην ιδανικη γωνια από την τηλεοραση και δευτερον δεν την διαχειριζονται την τηλεοραση μονο μεγαλοι….
Επισης προς το παρον και μεχρι να μεγαλωσουν λιγο ακομα τα παιδια υπαρχει μια κυρια που τα προσεχει και οσο λειπουν σχολειο εκεινη φανταζομαι ότι βλεπει τηλεοραση με ότι αυτό σημαινει για την προσοχη που θα δειξει σε μια καινουρια tv - αρα δεν πρεπει να ειναι και πολυ ευαισθητη.
Ως προς τη χρηση της τηλεορασης, καταλαβαινετε ότι προτεραιοτητα εχουν τα παιδια με ταινιες που βλεπουν από media player (crystal audio-upstreamer) και τηλεοπτικα διαφορα παιδικα. Oι μεγαλοι βλεπουμε λιγο τηλεοπτικο σημα ή καμμια ταινια παλι από το media player (κατά προτιμηση hd) ή dvd. Υπαρχει και ένα xbox οπου παιζουμε 1-2 φορες τη βδομαδα. Γενικα πολύ τηλεοραση δεν βλεπουμε κυριως γιατι δεν υπαρχει ελευθερος χρονος…..και αντοχη.
Η επιλογη του μεγεθους των 55 ιντσων είναι λογω μεγιστης αποστασης μεταξυ των 2 παραθυρων. Πιο μεγαλη δεν χωραει και νομιζω ότι δεν χρειαζεται κιολας. Ως κοστος θα ελεγα καταρχην ως 1500 ευρω εκτος αν υπαρχει κατι εξαιρετικο που αξιζει την υπερβαση. Θα ελεγα ότι το 3d δεν με απασχολει γιατι το φοβαμαι για τα παιδια και δεν με εντυπωσιαζει σαν ιδεα (αν και δεν εχω δει ποτε μου ταινια 3d-εχω δει demo σε καταστημα παλιοτερα και εχω φυγει με πονοκεφαλο).
Προσβαση στο ιντερνετ μεσω της τηλεορασης καμερες και αλλα τετοια καλουδια δεν με ενδιαφερουν παρα μονο αν η τηλεοραση που τα εχει είναι αυτή που εχει και την πιο αξιοπρεπη εικονα.
Ως προς την ποιοτητα της εικονας θα ελεγα πως :
α) Τα παιδια δεν την αξιολογουν
β) Η γυναικα μου δεν την απασχολει
γ) Εμενα με ενδιαφερει (γι αυτό και συμμετεχω στο forum) αλλα τελικα ο διαθεσιμος χρονος μου είναι αρκετα περιορισμενος για να κυνηγησω το τελειο που μπορει να είναι και πολύ ακριβο. Απλως εχω μαθει σε μια καλη plasma τηλεοραση και δεν θελω σε καμμια περιπτωση να αποκτησω καποια με χειροτερη εικονα – αρα δεν ψαχνω τη φθηνοτερη.

Αν τελικα ειχατε το κουραγιο τα τα διαβασετε όλα αυτά, ακουω τις προτασεις σας. Καταρχην να ξαναπαρω πλασμα ή λογω των συνθηκων χωρου και χρησης καλυτερα να παω σε led?? Να ξερετε ότι οι αντανακλασεις από τον καθρεπτη (που δυστυχως δεν μπορω να ξηλώσω) είναι το κυριοτερο προβλημα μου εως σημερα.
Αν παω σε led θα ειμαι ικανοποιημενος ως απλος χρηστης που δεν ψαχνει τη μικρολεπτομερεια?? Δεν σας κρυβω ότι διαβαζοντας τα επιμερους reviews χρηστων που αλλαζουν τις led 2-3 και περισσοτερες φορες για να πετυχουν το τελειο panel με τρομαζει. Εγω δεν εχω το χρονο και το κουραγιο να το κανω. Σταματαω εδώ και ελπιζω να μην σας ισοπεδωσα….
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Καλό θα είναι να δεις από κοντά κάποια μοντέλα τηλεοράσεων για να κρίνεις και ο ίδιος κατά πόσον σε ικανοποιούν. Τώρα, το μεγαλύτερο μειονέκτημα αν πας σε LCD θεωρώ πως θα είναι η περιορισμένη γωνία θέασης. Εφόσον θα βλέπετε από γωνία αρκετά άτομα, καλό θα είναι να μην υστερεί σε αυτό τον τομέα η καινούργια τηλεόραση. Για τις όποιες ανομοιομορφίες ενδέχεται να υπάρχουν στο panel δεν μπορείς να κάνεις ουσιαστικά κάτι. Επίσης, είναι πολύ πιθανόν ακόμα και με κάποια LCD να έχεις θέματα με ανακλάσεις, αφού οι περισσότερες από αυτές έχουν γυαλιστερή επιφάνεια. Κοίτα για κάποια εκ των Sony HX750, Samsung ES6100 και Panasonic ET5.
 

johnsk

Established Member
5 January 2007
112
Γλυφαδα
Πηγα και ειδα την Sony HX750. Moυ αρεσε που ειναι ματ η επιφανεια της και δεν θα εχει πολλες αντανακλασεις. Επισης η γωνια θεασης δεν ηταν κακη και ας πουμε με μια μικρη περιστροφη θα με καλυψει. Για την ποιοτητα εικονας μαλλον θα ειμαι οκ. Την ειδα σε πολυ φωτεινο περιβαλλον διπλα σε πορτα και ημερα οποτε στο σπιτι θα ειναι πολυ καλυτερη. Το ερωτημα τωρα: Στα 1270 Ευρω να την παρω ή να περιμενω λιγο καιρο μεχρι να ερθουν τα νεα μοντελα?? Σιγουρα δεν μπορει να ξερετε αυτο που ερχεται ομως πιστευετε οτι αξιζει σε αυτα τα λεφτα??
Περιμενω αποψεις μηπως και την παρω αμεσα και γλυτωσω απο τα ψαξιματα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
55" Sony με 200 Hz δεν πρόκειται να βρεις στα 1200 ευρώ τους επόμενους μήνες. Πχ. το καλοκαίρι είχε πάνω από 1600 η συγκεκριμένη.
 

zots

Established Member
21 September 2012
138
Re: Απάντηση: Αγορα τηλεορασης 55 ιντσες

Πηγα και ειδα την Sony HX750. Moυ αρεσε που ειναι ματ η επιφανεια της και δεν θα εχει πολλες αντανακλασεις. Επισης η γωνια θεασης δεν ηταν κακη και ας πουμε με μια μικρη περιστροφη θα με καλυψει. Για την ποιοτητα εικονας μαλλον θα ειμαι οκ. Την ειδα σε πολυ φωτεινο περιβαλλον διπλα σε πορτα και ημερα οποτε στο σπιτι θα ειναι πολυ καλυτερη. Το ερωτημα τωρα: Στα 1270 Ευρω να την παρω ή να περιμενω λιγο καιρο μεχρι να ερθουν τα νεα μοντελα?? Σιγουρα δεν μπορει να ξερετε αυτο που ερχεται ομως πιστευετε οτι αξιζει σε αυτα τα λεφτα??
Περιμενω αποψεις μηπως και την παρω αμεσα και γλυτωσω απο τα ψαξιματα.

Την sony την εχω εδω και τρεις εβδομαδες περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..... πιστευω σε αυτα τα χρηματα δεν εχει αντιπαλο στις 55 ιντζες.... Ο κωτσοβολος στο mall παντως την προηγουμενη εβδομαδα την ειχε βγαλει προσφορα κλειστη στα 1099 δεν ξερω ομως αν εχει ακομα αποθεματα παρε και ρωτα δεν θα χασεις τιποτα......Παντως και στα 1270 πιστευω οτι αξιζει......:2thumb22sup:
 

johnsk

Established Member
5 January 2007
112
Γλυφαδα
Δυστυχως επειδη ειμαι απο νοτια προαστια δεν μπορουσα να παω και την τελευταια την προλαβε καποιο αλλο μελος. Ξεροντας οτι ειχε φτασει σε αυτη την τιμη μου φαινεται πιο δυσκολο να δωσω επιπλεον 170 Ευρω, αν και σε απολυτη τιμη παλι ειναι καλη προσφορα - σε σχεση με την τιμη που ειχε παλιοτερα. Μαλλον θα παω το απογευμα να την ξαναδω σε σκοτεινοτερο περιβαλλον και ισως την παρω τελικα....
 

johnsk

Established Member
5 January 2007
112
Γλυφαδα
Tελικα παρηγγειλα την Sony. Θα την εχω την Τριτη. Μου αρεσε, αν και νομιζω θα την εκτιμησουν περισσοτερο τα πιτσιρικια....