Pictures of Mongolia - Ulan Bator

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Ανοιγω αυτο το νημα βρισκομενος σε μια πολυ ενδιαφερουσα χωρα, πολυ διαφορετικη απο την Ελλαδα και την Ευρωπη, κατοικωντας στην πιο κρυα πρωτευουσα του κοσμου !!!

Ελπιζω να βρειτε ενδιαφερουσες τις φωτογραφιες απο μια διαφορετικη και πολυ μακρινη γωνια του κοσμου

Ανδρεας -bye-
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    47.2 KB · Views: 587
  • image.jpg
    image.jpg
    55.4 KB · Views: 587

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Διαφορες γωνιες της πολης, προσεξτε το αγαλμα των beatles !!!!!
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    105.5 KB · Views: 586
  • image.jpg
    image.jpg
    111.2 KB · Views: 586
  • image.jpg
    image.jpg
    90 KB · Views: 583

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Αποψη της Βουλης με το αγαλμα του Genghis Khan

Την πολη αρχικα εχτισαν οι Σοβιετικοι, οι οποιοι εχτισαν πολυκατοικιες τριωροφες με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (οι εξωτερικοι τοιχοι στο σπιτι μου ειναι τουλαχιστον 80 εκ.), οι οποιες στο εσωτερικο τους μερος ειχαν αυλες με παιδικες χαρες

Αποψη της κεντρικης πλατειας με το αγαλμα του Sukhbaatar, τοπικος ηρωας, η πλατεια εχει το ονομα του
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    88.2 KB · Views: 579
  • image.jpg
    image.jpg
    111.1 KB · Views: 579
  • image.jpg
    image.jpg
    77.5 KB · Views: 585

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Εικονες της πολης απο ψηλα

Στην τελευταια το Χρηματιστηριο της Μογγολιας (εκει δουλευω)
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    51.1 KB · Views: 577
  • image.jpg
    image.jpg
    78.4 KB · Views: 575
  • image.jpg
    image.jpg
    67.6 KB · Views: 574

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ για το ταξίδι!


Δεν ήξερα ότι έχουν κυριλική γραφή.

Εάν δεν ήξερα θα έλεγα πως είναι κάποια σιβηρική πόλη.

Το τούβλινο μήλο μου άρεσε!
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Καλα κατω απο τη Σιβηρια ειμαστε !

Η Μογγολια εχει ακραιες καιρικες συνθηκες, η Ulan Bator βρισκεται σε υψομετρο 1.350 μετρα και περιβαλλεται απο βουνα,το χειμωνα για 7 μηνες η κατωτερη θερμοκρασια ειναι κατω του μηδενος και τους 5 απο αυτους τους μηνες και η ανωτερη ειναι κατω του μηδενος !!! (Permafrost) σημερα πχ εχουμε -5 εως -18. Το καλο ειναι οτι το κλιμα ειναι ξηρο
Επισημως η Ulan Bator (Ulaanbaatar το κανονικο της ονομα) ειναι η πιο κρυα πρωτευουσα του κοσμου.

Ενα αλλο ενδιαφερον χαρακτηριστικο ειναι οτι εχει ηλιοφανεια 270 ημερες το χρονο ! Γιαυτο και ονομαζεται Land of Blue Skies

Το καλοκαιρι ο καιρος αλλαζει αρδην και Ιουλιο - Αυγουστο φτανει 25 εως 30 βαθμους και ειναι οι μονοι μηνες που βρεχει.

Αυριο θα παμε με κατι φιλους εκδρομη στο εθνικο παρκο στο Terelj, θα βαλω φωτος, γιατι ολοι μου εχουν πει οτι ειναι πολυ ομορφα , η Μογγολια (εκτος απο την UB) θεωρειται η πιο παρθενα χωρα στον κοσμο και η πιο αραιοκατοικημενη
 
Last edited:

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Οντως πολυ κρυο, αν και το συνηθιζεις με τον καιρο, η UB ειναι μικρη πολη οποτε γνωριζεσαι ευκολα με κοσμο (ντοπιους και expats) και γρηγορα δημιουργουνται ωραιες παρεες και φιλιες απαραιτητες για να αντεξεις το μακρυ χειμωνα......
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Ποτέ δεν το περίμενα να μας κάνεις φωτορεπορτάζ από την άκρη του κόσμου, Αντρίκο!

Πως τα φέρνει η ζωή!...Καλή δύναμη!

υγ: Αν και εμείς τα λέμε με το skype!
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Οντως Στεργιε, αν και το μεγαλυτερο κομματι της πολης, το κεντρο, εχει το παλιο Σοβιετικο συστημα με κεντρικη θερμανση απο 3 power plants εξω απο την πολη (που δυστυχως καινε ανθρακα) και ανοιγει τον Οκτωβριο και κλεινει τελος Μαιου και καιει ακαταπαυστα

Ξερω οτι εχουν κανει καποιες μεγαλες εγκαταστασεις εξω απο την πολη με ανεμογεννητριες αφου υπαρχουν μερη που φυσαει πολυ και απο οτι μου εχουν πει γυρω στο Μαιο εχει και sand storms στην UB
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
για πες κι άλλα.
Ενδιαφέροντα!
Σπάνια βρίσκει κανείς ευκαιρία να μάθει για εξωτικές χώρες πρώτο χέρι
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Ανδρέα ευχαριστούμε για την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση σε ένα μέρος που μου ήταν τελείως άγνωστο. Καλή διαμονή και καλή πατρίδα.-bye-

Υ.Γ.Πριν πολλά χρόνια, όταν ήμουνα πρωτοετής είδα στο αναγνωστήριο του πανεπιστημίου τους Times του Λονδίνου. Δεν είχα ξαναπιάσει την εφημερίδα στα χέρια μου και διάβασα από περιέργεια τα πρωτοσέλιδα άρθρα. Ένα από αυτά (πρωτοσέλιδο, το τονίζω) πραγματευόταν με κάθε σοβαρότητα την "Υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ στην πρωτεύουσα της Εξωτερικής Μογγολίας (sic) Ulan Bator". Προσέξτε το απίστευτα εξειδικευμένο του θέματος: όχι η Μογγολία, όχι η πρωτεύουσά της, αλλά η υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ στην πρωτεύουσα αυτή! Αναρωτιόμουνα τότε ποιόν τέλος πάντων μπορεί να ενδιαφέρει αυτό το άρθρο. Τώρα ξέρω καλύτερα.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ευχαριστούμε πολύ για τις εικόνες και τις πληροφορίες που μας πρποσφέρεις από μια τόσο μακρινή και άγνωστη για πολλούς χώρα. Αν κι έχω διαβάσει αρκετά κι έχω δει πολλές εκπομπές για τη Μογγολία κάθε εξτρα πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. Πραγματικά θα ήθελα να την επισκεφτώ κάποια στιγμή και ειλικρινά σε ζηλεύω που το έχεις καταφέρει. Καλή διαμονή και καλή προσαρμογή στις κλιματοιλογικές συνθήκες.
 
Να σε ευχαριστήσω και εγώ για το "ταξίδι" στη μυστηριακή χώρα των Χαν,έσπασε τη μονοτονία με πολύ ενδιαφέρον τρόπο!Να σε συγχαρώ και για τα cohones που διαθέτεις να πάρεις μια τέτοια απόφαση..
Μια μικρή πρόταση αν μου επιτρέπεις:Νομίζω οτι θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον αν κρατούσες αυτό το νήμα να "τρέχει" με τη μορφή οδηπορικού,ημερολογίου,κάτι τέτοιο τέλος πάντων,νομίζω οτι η ιστορία σου θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!
Να είσαι καλά!
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες, όλα τα άλλα τα έχουν γράψει όλοι οι παραπάνω...

Καλή διαμονή και καλή προσαρμογή στις κλιματολογικές συνθήκες.
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Ευχαριστω παιδια, θα προσπαθησω οντως να τρεχει το νημα σαν οδοιπορικο, ποσταροντας φωτο και πληροφοριες, αλλωστε και εγω σιγα σιγα μαθαινω νεα πραγματα για τη χωρα. Στη ροη του νηματος μην ξεχνατε οτι εχουμε 6 ωρες διαφορα οποτε πολλες φορες θα απανταω σε ερωτησεις σας αρκετα μετα....

Κωστα οντως υπαρχει προβλημα αλκοολισμου, κυριως λογω του υπερβολικου κρυου, υπαρχει μια προσπαθεια της κυβερνησης για "Μογγολια χωρις αλκοολ" ετσι καθε πρωτη του μηνα απαγορευεται η πωληση και καταναλωση αλκοολ παντου !!!
 

Θ.Νίκος

AVClub Addicted Member
10 August 2007
2,540
Αθήνα
Να 'σαι καλά,εκεί που βρίσκεσαι.
Πολύ καλή ιδέα,να συνεχίσεις το νήμα με τη ζωή εκεί,μιας τόσο μακρινής χώρας.
Θα το παρακολουθώ με ενδιαφέρον.